PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa

bibianca
09.05.2009, 17:59:04
Vad ca nu este nici un subiect aici....o sa deschid eu primul:D
Cu cat timp inainte trebuie mers la biserica ca sa anuntam?
Si ce taxa au?

micki23
25.05.2009, 22:57:10
Si ce taxa au?

la Biserica se anunta dupa ce ati stabilit la primarie ora, ca sa va incadrati in timp...taxa o plateste nasul in ziua nuntii dupa ce termina popa sluhba de nunta :)) e cam 1 milion ..dar cum popii is haini mai cer pe langa :)))

carmina_ariana
26.05.2009, 15:50:27
la Biserica se anunta dupa ce ati stabilit la primarie ora, ca sa va incadrati in timp...taxa o plateste nasul in ziua nuntii dupa ce termina popa sluhba de nunta :)) e cam 1 milion ..dar cum popii is haini mai cer pe langa :)))

Noi am facut deja invitatiile si am trecut pe ele ora de incepere a slujbei la biserica. Abia apoi vom vorbi la starea civila, am inteles ca doar cu 14 zile inainte de nunta se poate stabili ora si atunci se depun si actele necesare. Este vorba despre actul de identitate, certificat de nastere, certificat medical prenuptial (valabil 14 zile).

micki23
26.05.2009, 19:31:53
Noi am facut deja invitatiile si am trecut pe ele ora de incepere a slujbei la biserica. Abia apoi vom vorbi la starea civila, am inteles ca doar cu 14 zile inainte de nunta se poate stabili ora si atunci se depun si actele necesare. Este vorba despre actul de identitate, certificat de nastere, certificat medical prenuptial (valabil 14 zile).

Ai grija cu ora, caci daca vor fi mai multe cununii in aceeasi zi s-ar putea sa nu-ti mai bata ora de pe invitatii cu cea din realitate...:-&

carmina_ariana
18.06.2009, 10:36:05
Va impodobiti cumva biserica sau nu? Eu ma gandeam la niste fundite prinse de scaune, doar pe partea culoarului din mijloc. Ce ziceti? Oare e cam complicat? Preotul nu s-a aratat prea incantat de idee, ca a doua zi el trebuie sa le stranga (ma rog, asa credea el, nu e cazul)...

anca86
18.06.2009, 20:25:59
nu stiu dak mai ii nevoie sa te mai complici si cu impodobitul biserici io zic ca si asa avem de facut multe lucruri#:-S .acum fiecare face ce vrea,io na sincer iti zic nu o sa impodobesc nimik la biserik ;;) :*

hriso85
20.06.2009, 14:43:44
Si ce taxa au?

e preferabil sa mergi cu 3luni inainte ,daca vrei la o ora anume. In ceea ce priveste taxa...... nu cred... adica mie nu mi-a luat stiu ca se plateste dupa de nas....

carmina_ariana
26.06.2009, 11:03:41
Noi deocamdata am platit doar 30 lei...

micki23
18.08.2009, 20:21:15
Va impodobiti cumva biserica sau nu? Eu ma gandeam la niste fundite prinse de scaune, doar pe partea culoarului din mijloc. Ce ziceti? Oare e cam complicat? Preotul nu s-a aratat prea incantat de idee, ca a doua zi el trebuie sa le stranga (ma rog, asa credea el, nu e cazul)...

eu nu impodobesc si Biserica deoarece nu prea merge sfintenia cu fundele sau alte chestii...eventual fa-ti doar afara la iesire ceva aranjamente

Si ce taxa au?

sa nu uiti ca , cu 3 saptamani inainte de nunta, duminica trebuie sa va anunte perotul logodna in Biserica , ma rog data nanutii..sa mergi dinainte la perot si sa-i zici...cel putin in Aiud asa se procedeaza :)

carmen_aiud
24.08.2009, 13:15:30
sa nu uiti ca , cu 3 saptamani inainte de nunta, duminica trebuie sa va anunte perotul logodna in Biserica , ma rog data nanutii..sa mergi dinainte la perot si sa-i zici...cel putin in Aiud asa se procedeaza :)

Ciau Micki!!! Spune-mi te rog la care biserica va cununati?

carmina_ariana
28.08.2009, 15:12:40
Cununia religioasa a fost cel mai linsititor moment din punctul meu de vedere, nu am avut deloc emotii, spre deosebire de cununia civila, unde am reusit sa scot doar un "Da!" anemic de tot, pentru ca ma podidea plansul :(
Probabil ca a avut un rol important preotul si atmosfera creata de el in biserica. Nu ca vreau sa ii fac "reclama", dar preotul Gheaja, binecunoscut la noi in oras si nu numai, cu vocea lui deosebita si indicatiile blande si calde date de fiecare data, ne-a facut sa ne simtim foarte bine, nu au fost momente penibile pentru ca stia de fiecare data cum si ce sa spuna.
Am avut niste studenti la Teologie care au cantat deosebit de frumos, chiar a meritat! Pana la urma nu am mai impodobit biserica, ati avut dreptate ca nu este nevoie, e frumoasa asa cum e, mai ales biserica Centru imi place pentru ca are si scaune...
Din pacate, aveam emotii pentru ca am fost la o alta nunta in oras, la o alta biserica, iar preotul de acolo a mustrat enoriasii pentru ca nu se ridicau in picioare in timpul Sfintei Evanghelii, nu a felicitat nasii, chiar si la predica a revenit la obsesia lui cu ridicatul in picioare. Nu zic ca nu avea dreptate, dar tonul pe care l-a folosit nu era deloc potrivit cu ceea ce predica tot el: sa ne iubim unii pe altii, sa fim ingaduitori... De aceea poate diferenta intre acel preot care m-a impresionat neplacut si preotul Gheaja este atat de mare: al doilea emana cu adevarat credinta, toleranta, bunatate, caldura sufeleteasca... :)>-

bubulika
15.10.2009, 21:24:21
eu am platit la catedrala in alba o taxa de 50 de lei(cica''donatie'') si am platit-o acum.ca sa gasesti liber la catedrala si daca vrei o ora anume se merge cu 9-10 lunii inainte si se plateste dupa cum am spus o taxa de 50 de lei...dupaia se plateste cand te spovedesti o taxa de...nu mai stiu si iti spune popa ca tre sa mai dai ceva in plus...ca mno...asa trebe.dupaia platesc nasii dupa cununie iarasi o taxa care nu stiu cat e dar e destul.asa ca si treaba cu biserica e o bataie de cap:gen_07:

aliona30
17.09.2010, 22:39:08
Buna miresici, in special 2011!
Din greseala am postat despre cununia religioasa la cele din Bucuresti cred. Doream sa spun ca la Catedrala Reintregirii se plateste 50 ron pt rezervare , data si ora. Am rezervat cu un an inainte si deja ora preferata era ocupata. Arhimandritul ne-a zis sa venim cu preotul si corul nostru ca ei sunt manastire de fapt. Asa ca slujba cucuniei o taxeaza preotul de care apartineti. Corul si transportul , plus o taxa cam 100 si ce ii mai dati peste, calculat cam 250 ron total.
Bafta!

aliona30
18.09.2010, 22:47:21
Tot eu revin cu o intrebare catre cele care au avut cununia religioasa la Catedrala Reintregii, pozele iasa cam in ceata si cam intunecoase, nu se poate face mai multa lumina in Catedrala sau v-au interzis sa aprindeti mai multe lumini? Astept cu nerabdare raspuns ca sa improvizez ceva pana atunci...:-<

LiviaU
22.09.2010, 20:19:40
Buna miresici, in special 2011!
Din greseala am postat despre cununia religioasa la cele din Bucuresti cred. Doream sa spun ca la Catedrala Reintregirii se plateste 50 ron pt rezervare , data si ora. Am rezervat cu un an inainte si deja ora preferata era ocupata. Arhimandritul ne-a zis sa venim cu preotul si corul nostru ca ei sunt manastire de fapt. Asa ca slujba cucuniei o taxeaza preotul de care apartineti. Corul si transportul , plus o taxa cam 100 si ce ii mai dati peste, calculat cam 250 ron total.
Bafta!
Buna, si eu am nunta tot la anul doar ca in iulie si am vorbit cu preotul de la parohia Maieri, de care apartin sa ne faca rezervare, insa nu a fost inca. Sper sa mai prindem loc si noi...o sa mergem sa vorbim data viitoare cand venim acasa, poti sa imi spui unde ai fost mai exact sa vorbesti sau cu cine...?
Mersi mult;))

aliona30
03.10.2010, 19:52:56
Sigur ca iti spun, Arhimandridul Samuel, daca vrei iti pot face rost de tel. Si noi suntem in strainatate , dar poti sa il suni sa vezi daca are liber si la ce ora. Nici noi nu ne asteptam cu atat amar timp inainte sa prenotam. Spor!

LiviaU
09.10.2010, 12:54:23
Sigur ca iti spun, Arhimandridul Samuel, daca vrei iti pot face rost de tel. Si noi suntem in strainatate , dar poti sa il suni sa vezi daca are liber si la ce ora. Nici noi nu ne asteptam cu atat amar timp inainte sa prenotam. Spor!

Mersi mult de raspuns, in sfarsit m-a sunat perotul de la parohia noastra si a zis ca ne-a facut rezervarea pt ora 17:00, insa acum mi-e teama ca e prea devreme, am vrut initial la ora 18:00 insa a zis ca e slujba. Ce zici e prea devreme ore 17:00??:-SS:-SS:-SS

ancamicu
10.10.2010, 14:34:06
Mersi mult de raspuns, in sfarsit m-a sunat perotul de la parohia noastra si a zis ca ne-a facut rezervarea pt ora 17:00, insa acum mi-e teama ca e prea devreme, am vrut initial la ora 18:00 insa a zis ca e slujba. Ce zici e prea devreme ore 17:00??:-SS:-SS:-SS

De ce nu schimbati ora. Daca ii la ora 19:00 ii prea tarziu? Noi am stabilit la ora 19 iar la restaurant la ora 20 desi sunt fff aproape una de alta si nu cred ca o sa dureze prea mult slujba, pana la urama sper sa fie bine.

eiia
10.10.2010, 19:46:33
Buna, fetelor! Noi am dori sa facem cununia religioasa in septembrie 2011, nu suntem in tara si nu o sa putem merge sa vb personal pentru a ne programa. Oare se poate face prin telefon sau printr-o alta persoana?? Stiu ca e cam aiurea intrebarea, dar a procedat cineva asa? Sau cum s-ar proceda in mod normal?

Si apropo, cam cat dureaza slujba cununiei?

ancamicu
11.10.2010, 16:28:00
Buna, fetelor! Noi am dori sa facem cununia religioasa in septembrie 2011, nu suntem in tara si nu o sa putem merge sa vb personal pentru a ne programa. Oare se poate face prin telefon sau printr-o alta persoana?? Stiu ca e cam aiurea intrebarea, dar a procedat cineva asa? Sau cum s-ar proceda in mod normal?

Buna! Se poate linistita poti trimite pe cineva sau daca il cunosti pe preot il poti suna. Noi cand am fost in iunie in tara am mers pana la biserica si ne-am programat pt. anul ce vine. Cat despre slujba nu stiu ce sa iti spun la nnoi nu cred ca o sa dureze prea mult pt. ca ne-am logodit anul trecut si cica partea aceea nu se mai face. De la o prietena stiu ca depinde de preot si de preferintele mirilor. Daca mai ai nevoie de ceva informatii cu mare drag.

eiia
11.10.2010, 19:50:17
Buna! Se poate linistita poti trimite pe cineva sau daca il cunosti pe preot il poti suna. Noi cand am fost in iunie in tara am mers pana la biserica si ne-am programat pt. anul ce vine. Cat despre slujba nu stiu ce sa iti spun la nnoi nu cred ca o sa dureze prea mult pt. ca ne-am logodit anul trecut si cica partea aceea nu se mai face. De la o prietena stiu ca depinde de preot si de preferintele mirilor. Daca mai ai nevoie de ceva informatii cu mare drag.
Mersi frumos de raspuns, am sunat azi si mi-au zis ca e liber pentru cand am vrea noi si se poate duce nasica mea sa rezerve. Si voi sunteti plecati? Cum reusiti sa organizati totul de la distanta?? Mie mi se pare o sarcina aproape imposibila!!!

Tessy
12.10.2010, 14:54:15
Mersi frumos de raspuns, am sunat azi si mi-au zis ca e liber pentru cand am vrea noi si se poate duce nasica mea sa rezerve. Si voi sunteti plecati? Cum reusiti sa organizati totul de la distanta?? Mie mi se pare o sarcina aproape imposibila!!!
Salut,
eu am avut nunta in Iulie anul acesta in Alba Iulia. Nu mai locuiesc in tara de mai bine de 3 ani, insa am reusit totusi sa organizez nunta. Nu e usor, insa cu buna organizare si cu putin ajutor se poate. Spor! :)

aliona30
12.10.2010, 20:49:44
Tu te plangi de ora 17, iar eu ma plang de ora 15 ca alta ora disponibila era 11, si nu aveam incotr-o. Din cauza asta a trebuit sa platim in plus filmatul ca incepem la 12 nunta si pana dimineata are ce sta dupa noi cica... Dar bafta| Cum stai cu pregatirile?

ancamicu
13.10.2010, 23:25:16

Da suntem plecati in Anglia.De rezolvat? Relativ usor. Am adunat informatii, date de contact si intr-o sapt. ne-am mobilizast. In ian. am rezervat restaurantul si fotografii, iunie preot-biserica, muzica, decoratiuni.

LiviaU
19.10.2010, 15:51:57
De ce nu schimbati ora. Daca ii la ora 19:00 ii prea tarziu? Noi am stabilit la ora 19 iar la restaurant la ora 20 desi sunt fff aproape una de alta si nu cred ca o sa dureze prea mult slujba, pana la urama sper sa fie bine.
Ne-am tot gandit si am zis ca o sa ramanem sa facem poze muuuuuuuulte, ce ar fi nasol e asteptarea pt invitatii care vor sa vina si la biserica, proetul mi-a zis ca slujba dureaza cam 30-40 de min apoi poze prin cetate si apoi la sala. Tu unde ai sala?? te pup:*

LiviaU
19.10.2010, 15:54:52
Tu te plangi de ora 17, iar eu ma plang de ora 15 ca alta ora disponibila era 11, si nu aveam incotr-o. Din cauza asta a trebuit sa platim in plus filmatul ca incepem la 12 nunta si pana dimineata are ce sta dupa noi cica... Dar bafta| Cum stai cu pregatirile?
Oai deci nu ma mai plang, cu cine filmati?? Noi am semnat contract cu Silviu Ciontea( sper ca nu e reclama), si e super ok a zis ca vine si la coafor cu mine.
Cu pregatirile deocamdata mai nimic, avem muzica, biserica, foto& video si cam atat. Apropo nu stiti cand incep targurile de nunti in Alba? Eu sunt in Timisoara si nu pot sa ajung daca nu stiu dinainte:-B

ancamicu
19.10.2010, 20:35:01
Ne-am tot gandit si am zis ca o sa ramanem sa facem poze muuuuuuuulte, ce ar fi nasol e asteptarea pt invitatii care vor sa vina si la biserica, proetul mi-a zis ca slujba dureaza cam 30-40 de min apoi poze prin cetate si apoi la sala. Tu unde ai sala?? te pup:*
La mine partea haioasa ii ca distanta de la biserica la sala ii de 15 min pe jos, nu ca am merge pe jos da sunt ff aproape. Sala ii la mijocul distantei dintre casa mirelui si a mea. Vila steaua nordului asa ii spune la restaurant. Te pup :*

LiviaU
19.10.2010, 21:27:41
La mine partea haioasa ii ca distanta de la biserica la sala ii de 15 min pe jos, nu ca am merge pe jos da sunt ff aproape. Sala ii la mijocul distantei dintre casa mirelui si a mea. Vila steaua nordului asa ii spune la restaurant. Te pup :*
Da stiu sala si zona, ei lasa ca e distanta mai mare pana la biserica, faceti poze muuuuuuuuulte si se rezolva :), cum stai cu pregatirile?:*

alice5patru
21.11.2010, 22:31:30
----------

aliona30
22.11.2010, 00:30:59
Oai deci nu ma mai plang, cu cine filmati?? Noi am semnat contract cu Silviu Ciontea( sper ca nu e reclama), si e super ok a zis ca vine si la coafor cu mine.
Cu pregatirile deocamdata mai nimic, avem muzica, biserica, foto& video si cam atat. Apropo nu stiti cand incep targurile de nunti in Alba? Eu sunt in Timisoara si nu pot sa ajung daca nu stiu dinainte:-B
Inca nuam terminat nimic cufilmatul, foto si muzica. Voi cu cine faceti toate astea?
De targuri nu pot sa iti zic caci sunt in Italia, amfost insa aici la un targ. Fain

aliona30
22.11.2010, 00:38:51
Daca ai sedinta foto , atunci e chiar bine. Eu insa nu stiu :((ce fac daca am la 15 pana seara la 20

ancamicu
23.11.2010, 18:43:43
Da stiu sala si zona, ei lasa ca e distanta mai mare pana la biserica, faceti poze muuuuuuuuulte si se rezolva :), cum stai cu pregatirile?:*

Am rezolvat aproape tot foto, muzica, sala, decoratiuni, rochie de mireasa, rochie mama, soacra, mai avem prajiturile, bauturile, invitatiile care o sa le comand online ca nu sunt in tara si costumul mirelui.:*

ancamicu
23.11.2010, 18:46:00
Inca nuam terminat nimic cufilmatul, foto si muzica. Voi cu cine faceti toate astea?
De targuri nu pot sa iti zic caci sunt in Italia, amfost insa aici la un targ. Fain

Filmare nu am vrut, pozele le facem cu o firma din Cluj iar muzica cu un DJ din Alba.

aliona30
24.11.2010, 00:08:36
Filmare nu am vrut, pozele le facem cu o firma din Cluj iar muzica cu un DJ din Alba.
Imi poti trimite pe privat DJ si foto cucine faceti? Mersi

alexandraroxana
11.07.2011, 23:27:34

Slujba dureaza 1 ora si 30 min, dar depinde si de fiecare preot in parte.

alexandraroxana
11.07.2011, 23:43:41
Referitor la tema "cununia civila"...

Din prea mult zel cred:D, si din dorinta de a fi totul pus la punct sin timp 8-|, am facut rezervarea la biserica cu 1 an si 2 luni inainte, dar urmeaza, saptamaniile viitoare sa schimb ora, pentru ca nu calculasem bine dinainte: adica ora 10:00 - cununie civila si ora 11:00 cununia religioasa (o trecusem la 12:00), pentru ca trebuie sa ajung din Alba in Blaj la sala la ora 14:00....dar am timp suficient sa fac aceste modificari.

Vis-a-vis de taxe: taxa de cununie 50 ron; la preot 100 - 300 ron (de la nasi) si pentru cantor 50 ron.

corinne2
10.01.2012, 15:46:23
bonjour fetelor,

am auzit ca e posibila cununia religioasa la traseul celor trei fortificatii :-\
stiti ceva ?
merci si spor la pregatiri!

LiviaU
28.01.2012, 18:55:10
bonjour fetelor,

am auzit ca e posibila cununia religioasa la traseul celor trei fortificatii :-\
stiti ceva ?
merci si spor la pregatiri!

Buna, e posibil la traseul celr trei fortificatii cununia CIVILA, cea religioasa daca vrei sa o faci la bisericuta de lemn de acolo. Pentru cununia civila e nevoie sa fi cununat deja la primarie pentru ca e doar o simulare si e si taxa care variaza in functie de ce iti doresti...Noi am facut acolo si a fost superb