PDA

Versiunea completa : Cat ia preotul pt cununia religioasa?

oana_mis
11.05.2009, 13:26:46
Dragele mele, in Ploiesti stiti cat ia preotul pt a face cununia religioasa. Eu o sa o fac la tara iar anul trecut preotul de la mine a luat 7 mil,#-o mi se pare exagerat de mult, pai intr-o ora castiga cat altii intr-o luna????

olgutza26
11.05.2009, 13:29:19
la sfintii imparati am inteles ca e 6 milioane, iar corul inca 2. la sfanta vineri corul e 3 milioane (dar nu stiu cat este preotul). si mie mi se pare preturile destul de exagerate, dar nu prea ai de intors.

oana_mis
11.05.2009, 14:56:23
la sfintii imparati am inteles ca e 6 milioane, iar corul inca 2. la sfanta vineri corul e 3 milioane (dar nu stiu cat este preotul). si mie mi se pare preturile destul de exagerate, dar nu prea ai de intors.

asta asa e, din pacate, cred ca ne da banii afara din casa :(

mgh83
11.05.2009, 20:07:01
La Sf.Gheorghe costa 4 mil taxa de cununie iar preotilor le dai cat vrei.Mi se pare exagerat...

oana_mis
12.05.2009, 08:34:18
4 mil si trebuie sa le mai dai si lor cate un milion...tot acolo ajungem :(#-o

mihaelaaa
12.05.2009, 12:01:50
in buc taxa unei casatorii religioase este de 10 milioane.

oana_mis
12.05.2009, 12:02:53
in buc taxa unei casatorii religioase este de 10 milioane.

:O:O:O vai de mine!!! deci nici bucurestiul nu e mai prejos....#-o:|

mihaelaaa
12.05.2009, 12:38:26
nicidecum!bine si aici difera,dar majoritatea cam asta este taxa pe care o percep.totusi nu mi se pare nimic anormal din moment ce in afara ti se percepe o taxa lunara ptr parohia de care apartii,iar la noi dai bani la biserica doar la botez,nunta,inmormantare (sume mai consistente).ce i drept ar tb sa fie o suma fixa,dar ce merge bine in tara asta?

oana_mis
12.05.2009, 13:19:16
pai la mine la tara nu e asa, pe fiecare an trebuie sa platesti nu stiu ce cotizatie, ba nu mai stiu ce bani pt renovare...etc

mihaelaaa
12.05.2009, 13:47:06
pai la mine la tara nu e asa, pe fiecare an trebuie sa platesti nu stiu ce cotizatie, ba nu mai stiu ce bani pt renovare...etc

probabil,asta deoarece daca in orase duminica mai vezi oameni la biserica cat de cat,mai fac sfestanii,pomeni,etc,la tara duminica sunt cateva persoane acolo (in general femei mai in varsta) si oamenii nu se dau in vant dupa acatiste,sfestanii,slujbe de pomeniri,ets,de unde rezulta ca si venitul este cu mult mai mic.din acesta cauza se plateste o contributie la tara (stiu si eu de la mamaia mea ca plateste) pentru ca nu au fonduri multe alocate si nici bani nu se strang de la 4-5 persoane. nu iau apararea nimanui,dar eu am un fost coleg (si prieten) preot si are salariu minim pe economie,credeti ma si este tanar ca si noi.

madutza2308
17.05.2009, 06:52:48
Anul trecut la Sf. Imparati a fost 4 mil si dak vroiai cor mai era 2 mil. Nu trebuie sa mai dai nimic in plus la preoti astia sunt toti oricum nu iti da chitanta pe ei.

oana_mis
18.05.2009, 10:01:27
Anul trecut la Sf. Imparati a fost 4 mil si dak vroiai cor mai era 2 mil. Nu trebuie sa mai dai nimic in plus la preoti astia sunt toti oricum nu iti da chitanta pe ei.

hmmm.....nu stiu ce sa zic.../:)
cred ca intradevar asa sunt preturile

loredana_1981
24.05.2009, 11:11:11
Anul trecut costa pt . bisercica din Mihai Bravu,cea cu gradina, rezervarea datei 50 lei iar slujba 300 lei si erau 2 preoti tata si fiu!

rococris
26.05.2009, 09:01:10
Anul trecut costa pt . bisercica din Mihai Bravu,cea cu gradina, rezervarea datei 50 lei iar slujba 300 lei si erau 2 preoti tata si fiu!

Buna fetele,

Eu voi face cununia religioasa la Maica Precista. Preotul de acolo ne-a spus ca nu exista o taxa fixa pentru a oficia cununia , ci doar sa dea nasul cat doreste si crede de cuviinta. Am platit doar in momentul cand ne-am dus sa rezervam data si ora, 10 lei o taxa pt biserica.

Sper sa va fie de folos aceasta informatie.
Pupici:*

strumf08
26.05.2009, 11:08:22
Buna fetele,

Eu voi face cununia religioasa la Maica Precista. Preotul de acolo ne-a spus ca nu exista o taxa fixa pentru a oficia cununia , ci doar sa dea nasul cat doreste si crede de cuviinta. Am platit doar in momentul cand ne-am dus sa rezervam data si ora, 10 lei o taxa pt biserica.

Sper sa va fie de folos aceasta informatie.
Pupici:*

si eu tot acolo fac.dar stii ce am mai auzit...ca mai cere dupa cum vede lumea....eu as vrea sa ma duc sa vorbesc serios..stiu ca e biserica, dar vreau un pret exact..eu am ales biserica si nu vreau sa-i bag la plata pe nasi...ca oricand pot alege alta biserica...tu cand ai fost sa vorbesti?ca mie mi-a zis ca-l gasesc numai luni si miercuri intre 07-11.si eu nu pot ajunge decat daca imi iau o zi de co

rococris
26.05.2009, 11:41:33
si eu tot acolo fac.dar stii ce am mai auzit...ca mai cere dupa cum vede lumea....eu as vrea sa ma duc sa vorbesc serios..stiu ca e biserica, dar vreau un pret exact..eu am ales biserica si nu vreau sa-i bag la plata pe nasi...ca oricand pot alege alta biserica...tu cand ai fost sa vorbesti?ca mie mi-a zis ca-l gasesc numai luni si miercuri intre 07-11.si eu nu pot ajunge decat daca imi iau o zi de co

Buna,

pai am fost de ceva timp..cateva luni bune.Eu il cunosc mai demult pe preotul Savulescu. Se spune despre el ca este un om deosebit..acum nush ce va fi. Am vazut ca mai este acolo inca un preot.
Nici eu nu vreau sa imi pun nasii sa plateasca asa aiurea, caci tot eu am ales biserica...
Sper ca nu ne va face probleme...mai toata lumea care a facut acolo mi-a spus ca asa a fost...ca dai cat doresti si cat te tine buzunaru...acum....nush..:-<

ps: apropo...eu l-am gasit si duminica dupa slujba dar este foarte aglomerat..vin foarte multi sa stea de vb cu el..de aceea cred ca e mai bine sa te duci in cursul sapt

strumf08
26.05.2009, 11:59:36
Buna,

pai am fost de ceva timp..cateva luni bune.Eu il cunosc mai demult pe preotul Savulescu. Se spune despre el ca este un om deosebit..acum nush ce va fi. Am vazut ca mai este acolo inca un preot.
Nici eu nu vreau sa imi pun nasii sa plateasca asa aiurea, caci tot eu am ales biserica...
Sper ca nu ne va face probleme...mai toata lumea care a facut acolo mi-a spus ca asa a fost...ca dai cat doresti si cat te tine buzunaru...acum....nush..:-<

ps: apropo...eu l-am gasit si duminica dupa slujba dar este foarte aglomerat..vin foarte multi sa stea de vb cu el..de aceea cred ca e mai bine sa te duci in cursul sapt

multumesc mult..apropo savulescu e cel cu parul alb si barba? eu stiu ca acum sunt 3 preoti acolo:cel care e de obicei la slujbe, unul mai tanar si unul care e acum protoereu, scuze dar nu-i stiu dupa nume;))

rococris
26.05.2009, 12:02:56
multumesc mult..apropo savulescu e cel cu parul alb si barba? eu stiu ca acum sunt 3 preoti acolo:cel care e de obicei la slujbe, unul mai tanar si unul care e acum protoereu, scuze dar nu-i stiu dupa nume;))

Da, se poate sa ai dreptate...nu am mai fost de ceva timp...important este sa iasa bine si s anu jupoaie pielea de pe nasi [-o<

strumf08
26.05.2009, 12:06:57
Da, se poate sa ai dreptate...nu am mai fost de ceva timp...important este sa iasa bine si s anu jupoaie pielea de pe nasi [-o<

asta zic si eu..si cum eu sunt foarte incapatanata si vreau sa stiu totul dinainte. o sa ma duc sa vorbesc si eu cu el..ca pana cum a fost al meu

rococris
26.05.2009, 12:09:24
asta zic si eu..si cum eu sunt foarte incapatanata si vreau sa stiu totul dinainte. o sa ma duc sa vorbesc si eu cu el..ca pana cum a fost al meu

Sa ma tii si pe mine la curent plsss...daca afli ceva nou ^:)^

Pupici!

strumf08
26.05.2009, 12:17:22
Sa ma tii si pe mine la curent plsss...daca afli ceva nou ^:)^

Pupici!

sigur..ma bucur ca mai face cineva acolo...ca in afara de noi anul asta nu stiu daca mai e cineva...sau nu sunt pe aici...chiar sambata am trecut pe acolo sa vad cum arata pe afara... fusese o cununie... gradina arata tare bine..

andre10
26.05.2009, 12:17:54
da...cine mai afla vesti cu preturile sa ne spuna..ca aici trebuie sa ne gandim la nasi, nu la noi ;;)

rococris
26.05.2009, 12:21:00
sigur..ma bucur ca mai face cineva acolo...ca in afara de noi anul asta nu stiu daca mai e cineva...sau nu sunt pe aici...chiar sambata am trecut pe acolo sa vad cum arata pe afara... fusese o cununie... gradina arata tare bine..

Da..cred...mie imi place mult biserica asta de aceea am si vrut acolo...mai ales vara e o minunatie gradina...:*

strumf08
26.05.2009, 13:02:45
Da..cred...mie imi place mult biserica asta de aceea am si vrut acolo...mai ales vara e o minunatie gradina...:*

am un singur dubiu.....biserica mi se pare cam intunecata...??? mi se pare mie sau asa e? ca la mine si restaurantul e destul de intunecat si mi-ar placea sa fie macar biserica luminoasa...

rococris
26.05.2009, 14:06:50
am un singur dubiu.....biserica mi se pare cam intunecata...??? mi se pare mie sau asa e? ca la mine si restaurantul e destul de intunecat si mi-ar placea sa fie macar biserica luminoasa...
:-<Da cam ai dreptate...este mai intunecat desi poate ni se pare noua ...:-s

strumf08
26.05.2009, 14:57:21
:-<Da cam ai dreptate...este mai intunecat desi poate ni se pare noua ...:-s

sper....:-SS :-SS :-SS :-SS

anita20052005
31.05.2009, 15:43:58
sper....:-SS :-SS :-SS :-SS
buna si eu am la anu la maica precista imi poti spune si mie cam cu cat timp inainte de nunta ai vb cu preotul pt rezervare ca sa stiu cum sa procedez si eu la anu pupici

strumf08
01.06.2009, 14:47:04
buna si eu am la anu la maica precista imi poti spune si mie cam cu cat timp inainte de nunta ai vb cu preotul pt rezervare ca sa stiu cum sa procedez si eu la anu pupici

eu am fost prin mai, pe la inceputul lunii...nu stiu daca am fost prea devreme sau nu, dar am vrut sa fiu sigura ca ora pe care o vroiam e libera.;))

oana_mis
01.06.2009, 14:49:48
eu am fost prin mai, pe la inceputul lunii...nu stiu daca am fost prea devreme sau nu, dar am vrut sa fiu sigura ca ora pe care o vroiam e libera.;))

si pana la urma cere o anumita taxa sau cat vrea nasul sa dea?
imi puteti spune va rog prin ce zona e aceasta biserica> :*

iulibuli
01.06.2009, 16:25:01
Anul trecut , la Sfintii Imparati , taxa biserici a fost de 50 Ron (anul acesta este 100 ron), corul este 200 Ron iar nasului i-a cerut 650 Ron.Mie mi se pare mult ...dar nu ai ce face.

strumf08
02.06.2009, 12:25:03
si pana la urma cere o anumita taxa sau cat vrea nasul sa dea?
imi puteti spune va rog prin ce zona e aceasta biserica> :*

nu stiu exact care e faza cu taxa....eu nu am platit decat 10 lei.mai e o miresica care face acolo inaintea mea si voi afla atunci.Maica Precista e in spate la Barbosu', la capatul din centrul al traseului 104, care circula pe Mihai Bravu.sper ca am fost explicita :-SS

mamuska
02.06.2009, 13:01:05
nu stiu exact care e faza cu taxa....eu nu am platit decat 10 lei.mai e o miresica care face acolo inaintea mea si voi afla atunci.Maica Precista e in spate la Barbosu', la capatul din centrul al traseului 104, care circula pe Mihai Bravu.sper ca am fost explicita :-SS
Acolo a cununat prietena mea anul trecut in septembrie si preotul a cerut 100 lei pentru cor,iar pentru slujba a spus ca nasii dau cat vor. Ei au dat inca 250 lei....Dar nu stiu daca acum au scumpit.

andre10
08.06.2009, 14:10:52
250 nu e mult si acea biserica mi se pare frumoasa si ingrijita

cristina852002
08.06.2009, 16:43:31

In biserica de care spui tu ne-am logodit acum 2 ani... sa stii ca este o biserica foarte frumoasa si linistita ...nu mi se pare scump deloc...noua ne-a cerut arvuna 100 lei la Sfintii Imparati... Pupici :*:*:*

strumf08
08.06.2009, 20:15:45
In biserica de care spui tu ne-am logodit acum 2 ani... sa stii ca este o biserica foarte frumoasa si linistita ...nu mi se pare scump deloc...noua ne-a cerut arvuna 100 lei la Sfintii Imparati... Pupici :*:*:*

multumesc frumos de informatii...dupa ce m-am hotarat la aceea biserica, am avut indoieli, dar toata lumea mi-a vorbit numai de bine..asa ca acum m-am mai linistit;-)

andre10
16.06.2009, 12:00:03
si biserica aceasta Maica Precista este cea din capat de la Mihai Bravu..

imi cer scuze daca s-a mai zis si nu am vz!:|

strumf08
16.06.2009, 20:53:09
si biserica aceasta Maica Precista este cea din capat de la Mihai Bravu..

imi cer scuze daca s-a mai zis si nu am vz!:|

pai de Maica Precista vorbeam ;-)

rococris
17.06.2009, 13:00:09

Buna fetele,

Eu o sa ma cunun religios la Maica precista peste cateva sapt.Nu a cerut o taxa anume, ci exact asa cum a sp si strumf08, am dat 10 lei in momentul cand ne-am trecut pe lista si atunci ne-a sp caci nasul da cat doreste...nu e o taxa anume...Oricum o sa revin dupa nunta cu informatii >:D<

strumf08
17.06.2009, 14:46:27
Buna fetele,

Eu o sa ma cunun religios la Maica precista peste cateva sapt.Nu a cerut o taxa anume, ci exact asa cum a sp si strumf08, am dat 10 lei in momentul cand ne-am trecut pe lista si atunci ne-a sp caci nasul da cat doreste...nu e o taxa anume...Oricum o sa revin dupa nunta cu informatii >:D<

de-abia astept sa aflu cum e exact...mai ai putin pana la nunta...cum merge totul?

floryelena2007
17.06.2009, 14:48:44
La Sf.Gheorghe costa 4 mil taxa de cununie iar preotilor le dai cat vrei.Mi se pare exagerat...
Cat crezi ca trebuie sa le dai si preotilor, am si eu cununia pe 5 septembrie tot acolo

mgh83
17.06.2009, 21:15:04
Cat crezi ca trebuie sa le dai si preotilor, am si eu cununia pe 5 septembrie tot acolo

Au avut niste prieteni nunta acolo si le-au dat 10 mil din care 4mil pt taxa de slujba si 6 mil pt preoti pt ca sunt 3...Mi se pare f mult dar asta e.

rococris
18.06.2009, 08:24:28
de-abia astept sa aflu cum e exact...mai ai putin pana la nunta...cum merge totul?

#-o Inca mai sunt de rezolvat..dar...in mare e totul pregatit..am emotii acum la depunerea actelor pt cununia civila...sa fie totul in ordine...sper din tot sufletul ca nunta sa iasa exact asa cum imi doresc..

strumf08
18.06.2009, 12:39:58
#-o Inca mai sunt de rezolvat..dar...in mare e totul pregatit..am emotii acum la depunerea actelor pt cununia civila...sa fie totul in ordine...sper din tot sufletul ca nunta sa iasa exact asa cum imi doresc..

sa dea Dumnezeu si Maica Domnului [-o< [-o< [-o<

rococris
19.06.2009, 08:40:48
sa dea Dumnezeu si Maica Domnului [-o< [-o< [-o<

>:D< Si la voi la fel :x :*

strumf08
19.06.2009, 10:41:31
>:D< Si la voi la fel :x :*

multumesc mult :* :* :*

andre10
13.07.2009, 12:55:43
Rococris acum dupa nunta nu intri sa ne pov cum a fost? casa de piatra!

maryp
13.07.2009, 13:14:16
Noi la biserica Italiana din Bucuresti, e biserica catolica apropo, am dat 200 ron, acum 2 ani, dar acum nu cred sa fi ajuns mai mult de atat.

strumf08
14.07.2009, 14:09:13
Noi la biserica Italiana din Bucuresti, e biserica catolica apropo, am dat 200 ron, acum 2 ani, dar acum nu cred sa fi ajuns mai mult de atat.

la catedrala stiu ca era mult mai mult...

strumf08
14.07.2009, 14:11:01
Au avut niste prieteni nunta acolo si le-au dat 10 mil din care 4mil pt taxa de slujba si 6 mil pt preoti pt ca sunt 3...Mi se pare f mult dar asta e.

la Sf. Gheorghe sunt 3 preoti? am fost chiar sambata la o cununie si erau decat 2...

strumf08
09.10.2009, 12:25:42
la Maica Precista cununia a fost nemaipomenita, corul la fel....nasul a dat 400, nu i-au cerut preotii o suma anume.....corul ne-a costat 150 lei (noi am platit carul nu nasii, nu stiu exact cum e, dar si ei la randul lor si-au platit corul cand s-au casatorit)....unul dintre preotii care slujeste acolo este Protoereul (Protopopul) Prahovei si este un om minunat, el ne-a si spovedit in vinerea dinaintea nuntii....daca i-a placut si sotului meu de el e mare lucru, pt ca el nu prea le are, din pacate, cu religia, dar il dau eu pe brazda ;-)

andr33a82
05.11.2009, 17:33:15
Ce parere aveti de Biserica Sf Anton(sau cel putin asa cred ca se numeste...prin spate pe la casa casatoriilor)? Stie cineva cat cer preotii acolo?

biluta18
25.09.2010, 15:41:21
buna fetelor,
Imi puteti spune cat se mai da la preot pt o cununie religioasa si un botez. Eu le am pe amandoua in aceeasi zi la biserica Nicolae cel Bun din Ploiesti (cea de langa SRI).
Va multumesc

tzuca1985
17.11.2010, 20:50:47
pretul pentru cununia religioasa difere de la biserica la biserica si de la preot la preot, eu am avut o slujba minunata la biserica Sf Atanasie de pe Marasesti iar pe nasu nu l-a jupui nimeni de bani, a fost ceva simbolic, asa cum se cuvine sa platesti in casa Domnului o slujba.

Chirrox
21.04.2011, 11:20:01
pretul pentru cununia religioasa difere de la biserica la biserica si de la preot la preot, eu am avut o slujba minunata la biserica Sf Atanasie de pe Marasesti iar pe nasu nu l-a jupui nimeni de bani, a fost ceva simbolic, asa cum se cuvine sa platesti in casa Domnului o slujba.

Asa e bine, mai ales ca e criza si flutura vantul prin buzunare 8-|
Dragi preoti, nu ii mai jupuiti pe nasi la nunta/botez =P~ si nici la pomeni/inmormantari/parastase....

catalina_oana
09.07.2011, 01:50:16
Noua deocamdata ne-a cerut parintele 200 lei si a zis ca "mai vorbim dupa nunta".
Maine urmeaza sa mergem sa-i spunem ora pentru care ne-am hotarat (ufff.... si noi inca nu am discutat despre asta) si am de gand sa-l intreb ce inseamna concret acest "mai vorbim dupa nunta" ca nu vreau sa avem surprize neplacute. Le-am spus nasilor ca nu vor avea prea mari cheltuieli cu noi asa ca vreau sa stiu sa le spun cu cat sa se pregateasca.

catalina_oana
12.07.2011, 09:37:00
Noua deocamdata ne-a cerut parintele 200 lei si a zis ca "mai vorbim dupa nunta".
Maine urmeaza sa mergem sa-i spunem ora pentru care ne-am hotarat (ufff.... si noi inca nu am discutat despre asta) si am de gand sa-l intreb ce inseamna concret acest "mai vorbim dupa nunta" ca nu vreau sa avem surprize neplacute. Le-am spus nasilor ca nu vor avea prea mari cheltuieli cu noi asa ca vreau sa stiu sa le spun cu cat sa se pregateasca.

Am fost si am vorbit duminica cu preotul. Ne-a trecut in registru pentru ora 14:00. Ne-a dat chitanta pentru cei 200 de lei care reprezinta taxa de cununie si a spus ca nasul trebuie sa mai dea dupa nunta cate 50 sau 100 lei de fiecare preot (si nu am intrebat cati sunt... vor fi minim 2 si cred ca maxim 3) si 50 de lei pentru cor dupa cum il lasa sufletul si buzunarul.

Eu as zice cate 100 lei/preot si 100 lei/cor adica maxim 400 lei (daca vor fi 3 preoti).

Deci, in total, cu ce am dat noi si cu ce vor mai da si nasii vom ajunge la 5-600 de lei biserica.

Arina3891
12.07.2011, 09:53:59
Am fost si am vorbit duminica cu preotul. Ne-a trecut in registru pentru ora 14:00. Ne-a dat chitanta pentru cei 200 de lei care reprezinta taxa de cununie si a spus ca nasul trebuie sa mai dea dupa nunta cate 50 sau 100 lei de fiecare preot (si nu am intrebat cati sunt... vor fi minim 2 si cred ca maxim 3) si 50 de lei pentru cor dupa cum il lasa sufletul si buzunarul.

Eu as zice cate 100 lei/preot si 100 lei/cor adica maxim 400 lei (daca vor fi 3 preoti).

Deci, in total, cu ce am dat noi si cu ce vor mai da si nasii vom ajunge la 5-600 de lei biserica.
Ti-a cerut mita pe fata?!?!!?:O:O:O
Cat tupeu pe ei in ziua de azi...

catalina_oana
12.07.2011, 12:40:49
Ti-a cerut mita pe fata?!?!!?:O:O:O
Cat tupeu pe ei in ziua de azi...

cum adica mita? nu ti se pare normal sa primeasca si ei bani pentru munca pe care o depun? sau crezi ca pot sa traiasca din salariile pe care le da statul roman? si care, apropo, nu sunt platite decat dupa luni bune, si niciodata la timp? stii ce salariu are un preot? Baietii din cor nu au niciun salariu oficial asa ca... zau ca nu inteleg mentalitatea asta? Ar trebui sa coste doar 200 de lei? (acei bani care se duc in conturile Patriarhiei si lor sa nu le ramana nimic?)

Eu nu consider ca mi s-a cerut mita ci doar mi s-a raspuns la o intrebare pusa de mine. Mi se pare de bun simt sa dau niste bani si voiam doar sa stiu cam cat se da.

Arina3891
12.07.2011, 16:40:16
cum adica mita? nu ti se pare normal sa primeasca si ei bani pentru munca pe care o depun? sau crezi ca pot sa traiasca din salariile pe care le da statul roman? si care, apropo, nu sunt platite decat dupa luni bune, si niciodata la timp? stii ce salariu are un preot? Baietii din cor nu au niciun salariu oficial asa ca... zau ca nu inteleg mentalitatea asta? Ar trebui sa coste doar 200 de lei? (acei bani care se duc in conturile Patriarhiei si lor sa nu le ramana nimic?)

Eu nu consider ca mi s-a cerut mita ci doar mi s-a raspuns la o intrebare pusa de mine. Mi se pare de bun simt sa dau niste bani si voiam doar sa stiu cam cat se da.
Pai e mita daca ceri bani in plus pentru a-ti indeplini niste obligatii de serviciu.
Si ei primesc salariu ca noi toti:| Si cum putem noi trai din salariul pe care ni-l da statul roman, asa pot si ei. Daca nu, pot oricand sa-si schimbe meseria.
Daca un medic ti-ar cere niste bani ca sa te opereze intr-un spital de stat n-ai considera ca e mita?

catalina_oana
12.07.2011, 17:08:48
Pai e mita daca ceri bani in plus pentru a-ti indeplini niste obligatii de serviciu.
Si ei primesc salariu ca noi toti:| Si cum putem noi trai din salariul pe care ni-l da statul roman, asa pot si ei. Daca nu, pot oricand sa-si schimbe meseria.
Daca un medic ti-ar cere niste bani ca sa te opereze intr-un spital de stat n-ai considera ca e mita?

sunt de acord sa recompensez prestatia unor oameni care fac mai mult munca patriotica fata de eforturile pe care le depun, atat preotii cat si medicii sunt f prost platiti.

Si nu vad cum s-ar putea apuca de alta meserie cata vreme preotia o ai in suflet. Insa asta nu inseamna ca toti au vocatie de martiri sau daca au ei nu trebuie sa-si tina si familia in saracie.

Oricum, ca sa ne lamurim cu acest subiect. Nu mi-a cerut nimeni bani. Eu am intrebat cat sa dau.

alinamihayela
18.02.2012, 10:40:34
Buna,

Stie careva cam cat este cununia la biserica Maica Precista?

criss_
18.02.2012, 18:04:13
Buna,

Stie careva cam cat este cununia la biserica Maica Precista?
noi anul trecut am platit 150 de lei taxa de biserica,iar nasii au dat cat au dorit!anul acesta cred ca e 200 de lei taxa de biserica!nu ne-a parut rau nici macar o secunda de alegerea facuta,am avut parte de o slujba minunata!!!

alinamihayela
21.02.2012, 20:52:33
noi anul trecut am platit 150 de lei taxa de biserica,iar nasii au dat cat au dorit!anul acesta cred ca e 200 de lei taxa de biserica!nu ne-a parut rau nici macar o secunda de alegerea facuta,am avut parte de o slujba minunata!!!

Buna, multumesc mult pentru raspuns. Am vorbit si noi astazi cu preotul si tot 150 lei a ramas taxa pentru biserica (cea care se plateste de catre familie). Este foarte frumoasa biserica, sunt sigura ca nu o sa ne para rau.