PDA

Versiunea completa : Biserica Sfanta Treime - Baritiu

Ralukbv
07.05.2009, 09:11:10
salutare miresici,
eu sunt singura miresica din Brasov? :(

ingerM
13.05.2009, 13:54:12
vad ca nu e un subiect despre aceasta binerica, e biserica unde voi avea cununia religioasa si stiu si alte miresici care au avut sau vor avea nunta acolo asa ca as vrea sa vb mai multe si sa aflam despre preturi, obiceiuri, poate punem si poze, toate ca sa facem cat mai usoare alegerea si intelegerea acestui lacas:)

Ralukbv
13.05.2009, 14:35:14
sunt de acord cu tine
e o biserica mica, dar foarte frumoasa si primitoare

ingerM
13.05.2009, 14:40:00
sunt de acord cu tine
e o biserica mica, dar foarte frumoasa si primitoare

asta a fost unul din motivele pt care am ales sa facem cununia acolo pt ca e mai retrasa si asa cum ai zis si tu e primitoare si fff frumoasa
eu as vrea sa fiu cununata de parintele Mosoiu, cel batran, pt ca tot dansul m-a si botezat:"> dar cred ca il stiu si pe parintele de care vb tu;;) o:-)

Ralukbv
14.05.2009, 13:03:08
asta a fost unul din motivele pt care am ales sa facem cununia acolo pt ca e mai retrasa si asa cum ai zis si tu e primitoare si fff frumoasa
eu as vrea sa fiu cununata de parintele Mosoiu, cel batran, pt ca tot dansul m-a si botezat:"> dar cred ca il stiu si pe parintele de care vb tu;;) o:-)

s-ar putea sa-l stii
el e preot numai de anul trecut din luna octombrie
si e foarte fericit ca a ajuns sa slujeasca acolo, mai ales ca si ei tot acolo s-au cununat si si-au botezat si fetita
chiar zicea ca ceva mai frumos nu exista pentru el

ingerM
14.05.2009, 14:06:20
s-ar putea sa-l stii
el e preot numai de anul trecut din luna octombrie
si e foarte fericit ca a ajuns sa slujeasca acolo, mai ales ca si ei tot acolo s-au cununat si si-au botezat si fetita
chiar zicea ca ceva mai frumos nu exista pentru el
din cate auzi si vezi ca se intampla in fiecare zi, la rele ma refer, e bine sa auzi ca mai exista si altfel de oameni carora le place ceea ce faco:-)

happy_magda
17.06.2009, 18:12:30
din cate auzi si vezi ca se intampla in fiecare zi, la rele ma refer, e bine sa auzi ca mai exista si altfel de oameni carora le place ceea ce faco:-)

Hey la ce ora ai cununia? Avem in aceeasi zi:-p. Noi avem la 13.00. Ai idee cat costa cu si fara cor? Casa de piatra!:*

ingerM
18.06.2009, 11:28:37
Hey la ce ora ai cununia? Avem in aceeasi zi:-p. Noi avem la 13.00. Ai idee cat costa cu si fara cor? Casa de piatra!:*

buna, da stiu ca avem nunta in aceeasi zi ca am mai vb si pe alte forumuri sau subiecte:D , aveam alt id:-p
noi vom avea la ora 15.00 cununia religioasa, de costat noi nu am dat decat contributia anuala cand ne-am programat, adica 20 de lei iar pt con nu stiu sincer
o sa merg zilele astea pe acolo si te anunt ca si noi vrem cor:*
casa de piatar si tie!!!!!!!!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P

clodi
19.06.2009, 13:18:30
vad ca nu e un subiect despre aceasta binerica, e biserica unde voi avea cununia religioasa si stiu si alte miresici care au avut sau vor avea nunta acolo asa ca as vrea sa vb mai multe si sa aflam despre preturi, obiceiuri, poate punem si poze, toate ca sa facem cat mai usoare alegerea si intelegerea acestui lacas:)

Este vorba de biserica cu intrare prin gang? Daca da, avem cununia la aceeasi biserica.

ingerM
19.06.2009, 17:14:33
Este vorba de biserica cu intrare prin gang? Daca da, avem cununia la aceeasi biserica.

da aceea e biserica, vis a vis de biserica neagra:* , o bisericutza mica si frumoasao:-)
eu planuiesc sa ajung pana acolo cat mai curand dar poate mai dai si tu informatii, daca ai cor si cat a costat, ce preot va cununa(daca stiti)si daca ati mai platit alte taxe si cat anume
mersi mult

clodi
22.06.2009, 08:00:26
da aceea e biserica, vis a vis de biserica neagra:* , o bisericutza mica si frumoasao:-)
eu planuiesc sa ajung pana acolo cat mai curand dar poate mai dai si tu informatii, daca ai cor si cat a costat, ce preot va cununa(daca stiti)si daca ati mai platit alte taxe si cat anume
mersi mult

Deocamdata am platit doar taxa aceea de 35 lei cand ne-am programat. Alte taxe pentru preot si cor nu sunt stabilite.. adica dai cat doresti. Am mai intrebat si noi in stanga dreapta si ni s-a spus ca pt cor ar fi cam 1 mil - nu stiu daca e ok suma..

ingerM
23.06.2009, 08:33:02
Deocamdata am platit doar taxa aceea de 35 lei cand ne-am programat. Alte taxe pentru preot si cor nu sunt stabilite.. adica dai cat doresti. Am mai intrebat si noi in stanga dreapta si ni s-a spus ca pt cor ar fi cam 1 mil - nu stiu daca e ok suma..
mie mi se pare super ok, pt ca am inteles ca ei canta fff frumos, meritao:-)

clodi
23.06.2009, 13:37:15
mie mi se pare super ok, pt ca am inteles ca ei canta fff frumos, meritao:-)

La preot ai idee cam cat se lasa?

ingerM
23.06.2009, 14:10:57
La preot ai idee cam cat se lasa?
sincer nu stiu dar asta cred ca depinde de fiecare si cred ca e "datoria"nasului
oricum la biserica asta nu cred ca se "comercializeaza" cununia si traditiile
promit sa merg cat mai curand pe acolo si o sa intreb si de cor si de alte taxe;;)

clodi
23.06.2009, 14:27:55
sincer nu stiu dar asta cred ca depinde de fiecare si cred ca e "datoria"nasului
oricum la biserica asta nu cred ca se "comercializeaza" cununia si traditiile
promit sa merg cat mai curand pe acolo si o sa intreb si de cor si de alte taxe;;)

Iti multumesc! ^:)^
Intr-adevar si eu am ramas placut impresionata de atitudinea preotilor si de faptul ca pun accent pe sentimente.

ingerM
23.06.2009, 14:31:14
Iti multumesc! ^:)^
Intr-adevar si eu am ramas placut impresionata de atitudinea preotilor si de faptul ca pun accent pe sentimente.

sti ce preot te va cununa?
mai ai asa de putin pana la nunta>:D<
sa faci cat mai multe poze si sa ai o nunta de vis:)

clodi
24.06.2009, 14:12:19
sti ce preot te va cununa?
mai ai asa de putin pana la nunta>:D<
sa faci cat mai multe poze si sa ai o nunta de vis:)

Parintele Mosoiu (sper sa fi retinut corect numele).
Asa e, mai e putin... sefa mea ma tot incurajeaza sa ma relaxez, dar nu reusesc, sunt stresata de toate amanuntele...:-SS

Multumesc, sper sa ramanem cu niste poze reusite. Si tie iti doresc o nunta ca in povesti!

clodi
08.07.2009, 18:39:01
Pt cor am aflat ca 300 ron e ok, prin urmare atata am dat, iar la preot parca tot 300 sau 400 ron .. a dat nasu.

ingerM
09.07.2009, 11:04:37
Pt cor am aflat ca 300 ron e ok, prin urmare atata am dat, iar la preot parca tot 300 sau 400 ron .. a dat nasu.
casa de piatra si astept poze
si au am fost si am intrebat pt cor si la fel mi s-a spus
sper ca ai avut o nunta asa cum ai dorit>:D<

clodi
09.07.2009, 11:40:58
casa de piatra si astept poze
si au am fost si am intrebat pt cor si la fel mi s-a spus
sper ca ai avut o nunta asa cum ai dorit>:D<

Multumesc >:D< si tie la fel iti doresc! Nunta a iesit bine :) stresu dinainte nu a fost in zadar!

ingerM
10.07.2009, 15:39:42
Multumesc >:D< si tie la fel iti doresc! Nunta a iesit bine :) stresu dinainte nu a fost in zadar!

sper sa nu fie vb de stres la mine desi stiu ca nu e asa:-<
cat a durat cununia?a fost parintele mosoiu?cel in varsta?
cum a fost corul?o:-)
ati inceput la ora stabilita?:*

optom
16.07.2009, 15:50:24
si eu am nunta tot acolo din cate stiu eu e foarte frumos
biserica e foarte frumaosa imi place ca e curtea aia si poti sa mai stai sa faci poze .ce sa zic sa aveti o nunta de vis

optom
16.07.2009, 15:55:52
dupa nunta o sa va spun cum a fost

optom
16.07.2009, 15:56:35
pupici la toate si sopr la pregatiri

clodi
27.07.2009, 14:27:01
sper sa nu fie vb de stres la mine desi stiu ca nu e asa:-<
cat a durat cununia?a fost parintele mosoiu?cel in varsta?
cum a fost corul?o:-)
ati inceput la ora stabilita?:*

Cununia cred ca a durat intre 30 si 45 min si a fost parintele Mosoiu (la noi a mai fost inca un preot - prieten cu parintii mei). Corul este superb, canta foarte frumos. Din pacate nu a inceput la timp, cand am ajuns acolo slujba pentru cei dinaintea noastra era in desfasurare, dar e bine ca in curte au bancute si ne-am odihnit un pic.

buburuza_007
11.08.2009, 20:47:14
Cununia cred ca a durat intre 30 si 45 min si a fost parintele Mosoiu (la noi a mai fost inca un preot - prieten cu parintii mei). Corul este superb, canta foarte frumos. Din pacate nu a inceput la timp, cand am ajuns acolo slujba pentru cei dinaintea noastra era in desfasurare, dar e bine ca in curte au bancute si ne-am odihnit un pic.
casa de piatra si multa fericire!!!!!!!!
poate pui si niste poze de la biserica daca ai;-)

buburuza_007
11.08.2009, 20:48:25
pupici la toate si sopr la pregatiri
mai ai foarte putin pana la ziua cea mare
iti urez casa de piatra, tot ce va doriti si te astepam cu impresii dupa nunta si poze daca se poateo:-)

optom
09.09.2009, 11:48:12
fetelor o sa aveti o nunta frumoasa la biserica e totul frumos la noi a fost asa cum am vrut nu a tinut nici mult dar nici putin . sper sa aveti o zi frumoasa
biserica e foarte frumoasa si si preoti sunt de treaba

buburuza_007
15.09.2009, 17:31:29
desi mi-a fost putin rau, de, bebe isi facea simtita prezentao:-) , am avut o cununie superba, am fost cununati de parintele Mosoiu asa cum am vrut, am avut un cor superb, cantau ca ingerii, totul a fost asa cum ne-am dorit la aceasta bisericao:-)

cripop
06.05.2010, 16:14:44
anul asta nu face nimeni cununia aici?

bella_m
07.02.2013, 12:40:24
Buna miresici:)

Sa inteleg ca nici o miresica n-a mai ales sa faca cununia religioasa aici din 2010?
Pe cat e de micuta, pe atat e de intima si de frumoasa...oricum preotii de aici sunt cu adevarat cu har. Noi am fost logoditi anul trecut de preotul Detesanu si a tinut o slujba cu adevarat divina:)
Cred ca pentru nunta va fi la fel, o alegere foarte inspirata, mai ales ca am auzit de sume exorbitante vehiculate pe la alte biserici, aici se plateste doar taxa de oficiere si cat doreste fiecare, NU se impune nimic.
Sper ca v-am pus pe ganduri;-) A, era sa uit corul merita toti banutii, i-am auzit la o slujba, pentru nunta cereau anul trecut cam 300 ron, dar merita!

Spor la miresit!

DanutaT
15.04.2013, 15:02:18
Buna miresici:)

Sa inteleg ca nici o miresica n-a mai ales sa faca cununia religioasa aici din 2010?
Pe cat e de micuta, pe atat e de intima si de frumoasa...oricum preotii de aici sunt cu adevarat cu har. Noi am fost logoditi anul trecut de preotul Detesanu si a tinut o slujba cu adevarat divina:)
Cred ca pentru nunta va fi la fel, o alegere foarte inspirata, mai ales ca am auzit de sume exorbitante vehiculate pe la alte biserici, aici se plateste doar taxa de oficiere si cat doreste fiecare, NU se impune nimic.
Sper ca v-am pus pe ganduri;-) A, era sa uit corul merita toti banutii, i-am auzit la o slujba, pentru nunta cereau anul trecut cam 300 ron, dar merita!

Spor la miresit!

Buna miresicilor !
Sunt si eu noua pe forum , sincer ,si mie imi place cadrul intim al biserici din Skei, cu toate ca e un pic peste mana ca si distanta ,vreau sa va intreb daca mai stiti ceva de parintele Mosoiu ? am inteles ca preotul chiar are har si totodata urmaresc sa fie o slujba cat de cat scurta.
Va pup si va multumesc

bella_m
19.04.2013, 17:31:59
Buna miresicilor !
Sunt si eu noua pe forum , sincer ,si mie imi place cadrul intim al biserici din Skei, cu toate ca e un pic peste mana ca si distanta ,vreau sa va intreb daca mai stiti ceva de parintele Mosoiu ? am inteles ca preotul chiar are har si totodata urmaresc sa fie o slujba cat de cat scurta.
Va pup si va multumesc

Buna DanutaT:)
Cred ca tu confunzi biserica Sf.Treime de pe Baritiu cu cea din Schei. Parintele Mosoiu (batranul) slujea la biserica de pe Baritiu (localizata in gang vis-a-vis de Biserica Neagra), dar acum i-a luat locul fiul sau, care este la fel de bun si plin de har ca si tatal:). Mai este si parintele Detesanu, care ne va cununa pe noi.
Din cate am inteles tu vei avea cununia religioasa la cea din Schei, nu?
Sper ca ne-am lamurit si succes la pregatiri!

Andreea-Elena
22.02.2014, 20:58:46
Buna,

Vom avea si noi cununia religioasa la aceasta bisericuta pe data de 16 august 2014. Mai este cineva pe forum care a ales aceasta Biserica pentru anul asta? Daca da, poate mai impartasim informatii :). M-ar interesa sa stiu daca durata slujbei chiar este de 40 de minute, daca au loc decalaje, cum sunt preotii, cu cat contribuie nasul ... etc

Spor la pregatiri!

bella_m
24.02.2014, 23:17:37
Buna Andreea - Elena,

Da, noi vom avea cununia religioasa pe 16 august anul acesta la ora 13 la aceasta biserica si ne va cununa preotul Detesanu, care ne-a si logodit. Noi am vorbit de anul trecut cu ei si in ianuarie de Boboteaza am fost si ne-am fixat ora. Voi ati stabilit ora? Daca vrei mai multe detalii imi poti lasa un PM.

Spor la miresit!

Andreea-Elena
25.02.2014, 21:48:13
Buna Andreea - Elena,

Da, noi vom avea cununia religioasa pe 16 august anul acesta la ora 13 la aceasta biserica si ne va cununa preotul Detesanu, care ne-a si logodit. Noi am vorbit de anul trecut cu ei si in ianuarie de Boboteaza am fost si ne-am fixat ora. Voi ati stabilit ora? Daca vrei mai multe detalii imi poti lasa un PM.

Spor la miresit!

Buna, mersi pentru raspuns :).
Noi suntem programati la ora 12:30, sper sa se incadreze in timp si sa nu se produca decalaje...
Iti trimit mai bine un PM.