PDA

Versiunea completa : Traditii locale

criaaa_27
15.05.2009, 11:56:50
salut fetelor eu sunt noua pe aici,as vrea sa discutam mai mult pe tema asta cu traditiile#:-SEu sunt din targoviste, dar nunta o fac in calarasi, si vreau sa stiu si eu ce traditii si obiceiuri sunt prin zona. merci :*

willy
15.05.2009, 13:31:19
salut fetelor eu sunt noua pe aici,as vrea sa discutam mai mult pe tema asta cu traditiile#:-SEu sunt din targoviste, dar nunta o fac in calarasi, si vreau sa stiu si eu ce traditii si obiceiuri sunt prin zona. merci :*
traditiile pe care eu le stiu:

1. turta miresei

2. bradul miresei (eu nu l-am facut)

3. se dau prosoape la nuntasi

4. soacra mare duce un plocon (o tava cu un cozonac si o sticla de vin in general) atat nasilor cat si soacrei mici

5. cocorzile din piept

6. horele din faza blocului/casei

eu mai multe nu stiu, daca mai imi amintesc scriu

criaaa_27
15.05.2009, 14:04:49
Mercic, la mine e si mai complicat sa le fac pe toate, nici eu si nici nasii nu suntem din calarasi, asa ca pica ideea sa vina mirele sa ia nasii si apoi pe mine, ca nu e prea frumos sa vina la hotel sa ne ia :D, ideea cu prosoapele am auzit, dar nu imi place ( toti invitatii au prosoape acasa :D, eu prefer ideea cu marturiile cu bombonele), Iar de hore nu vrea sa auda domnul meu. Of, e atat de complicat si cu nunta asta. si mai ales cand vrei sa iasa totul bine si sa fie toata lumea multumita ( ma refer aici si la miri, ca ei in general fac ce zic ceilalti si ajung sa fie marionete in ziua nunti, si eu nu vreau asta :D), vreau sa simt ca e nunta mea.

willy
15.05.2009, 14:12:18
Mercic, la mine e si mai complicat sa le fac pe toate, nici eu si nici nasii nu suntem din calarasi, asa ca pica ideea sa vina mirele sa ia nasii si apoi pe mine, ca nu e prea frumos sa vina la hotel sa ne ia :D, ideea cu prosoapele am auzit, dar nu imi place ( toti invitatii au prosoape acasa :D, eu prefer ideea cu marturiile cu bombonele), Iar de hore nu vrea sa auda domnul meu. Of, e atat de complicat si cu nunta asta. si mai ales cand vrei sa iasa totul bine si sa fie toata lumea multumita ( ma refer aici si la miri, ca ei in general fac ce zic ceilalti si ajung sa fie marionete in ziua nunti, si eu nu vreau asta :D), vreau sa simt ca e nunta mea.
si eu ma gandeam, in urma cu vreun an, ca eu nu voi avea hora in fata blocului si ca nu voi da prosoape. ca sa impac si capra si varza, le-am facut pe amandoua, si nu a fost dezastruos. am oferit si marturii, chiar daca am dat prosoape. am inteles ca nuntasii din Calarasi asteapta la fiecare nunta cate un prosop. nu e vorba de obiect, ci de obicei in sine

lupusor
15.05.2009, 15:18:07
si eu ma gandeam, in urma cu vreun an, ca eu nu voi avea hora in fata blocului si ca nu voi da prosoape. ca sa impac si capra si varza, le-am facut pe amandoua, si nu a fost dezastruos. am oferit si marturii, chiar daca am dat prosoape. am inteles ca nuntasii din Calarasi asteapta la fiecare nunta cate un prosop. nu e vorba de obiect, ci de obicei in sine
da asa e...si eu sunt din Calarasi si am avut nunta in Ploiesti ..si la nunta am dat prosoape la toti nuntasii pentru ca nu puteam sa dau numai pentru cel din Cl..si am dat si marturii...si sa stii ca cei din ploiesti au fost foarte mirati de prosop pentru ca la ei nu se obisnueste si au fost chiar incantati

verra3
15.05.2009, 23:41:43
mai este dansul gainii dar nu stiu exact in ce consta

lupusor
16.05.2009, 07:47:55
mai este dansul gainii dar nu stiu exact in ce consta
da asta se face la restaurant cand "se joaca gaina la nas"...nici eu nu stiu cand este exact....la mine nu s-a facut

claudiauk
16.05.2009, 08:45:04
da asta se face la restaurant cand "se joaca gaina la nas"...nici eu nu stiu cand este exact....la mine nu s-a facut

mah la mine ar urma sa se faca, nasul a vazut un clip pe youtube si a ramas ffff incantat, era pe jos de ras :D. eu cred ca se face undeva inainte de servitul fripturii. dar nu stiu sigur. oricum sunt sigura ca daca intrebati o matusa mai in varsta sigur stie cand se face.

willy
17.05.2009, 12:12:38
mah la mine ar urma sa se faca, nasul a vazut un clip pe youtube si a ramas ffff incantat, era pe jos de ras :D. eu cred ca se face undeva inainte de servitul fripturii. dar nu stiu sigur. oricum sunt sigura ca daca intrebati o matusa mai in varsta sigur stie cand se face.
da, de dansul gainii uitasem :D cred ca este dupa friptura, nu mai retin exact. si nasul meu a fost incantat (nu sunt din calarasi si la ei in zona nu e traditia asta);))

cara112
15.11.2009, 11:07:40
Noi am comandat de pe net niste marturii pentru am tot cautat in Calarasi si in Bucuresti ceva mai aparte , mai ales ca nu dam prosoape la local .Este singura traditie care nu o respectam .Am fi vrut sa eliberam porumbei dupa cununia religioasa dar a picat testul pentru ca o sa fie noapte afara si mi-e mila de ei .oricum nu se vor vedea cum zboara . Ce nu inteleg este de ce se aseaza mireasa pe perna cand i se rupe turta , care este semnificatia ? si in plus mai am o intrebare ... daca soacra mare aduce plocon socrilor mici , soacra mica da si ea plocon inapoi soacrei mari?

daneza_1983
16.11.2009, 07:53:20
Noi am comandat de pe net niste marturii pentru am tot cautat in Calarasi si in Bucuresti ceva mai aparte , mai ales ca nu dam prosoape la local .Este singura traditie care nu o respectam .Am fi vrut sa eliberam porumbei dupa cununia religioasa dar a picat testul pentru ca o sa fie noapte afara si mi-e mila de ei .oricum nu se vor vedea cum zboara . Ce nu inteleg este de ce se aseaza mireasa pe perna cand i se rupe turta , care este semnificatia ? si in plus mai am o intrebare ... daca soacra mare aduce plocon socrilor mici , soacra mica da si ea plocon inapoi soacrei mari?

Buna vecina, parerea mea proprie si personala este sa nu stai sa apleci urechea la tot ce se spune, eu la nunta mea nu am avut nici un plocon de la soacra mea sau mama sa dea vreun plocon soacrei mele, pe perna cand mi-a rupt nasa turta am stat pentru ca asa se zice ca este bine sa stai pe perna ca toata viata vei sta in puf,dar nu bag toate superstitiile in seama la mine la nunta imi facuse mama perna acea si am zis sa stau pe ea nu stiam care este treaba cu ea dar m-am conformat. Stii vorba aia cate bordee atatea obicee.

msi
08.12.2009, 13:08:38
Buna vecina, parerea mea proprie si personala este sa nu stai sa apleci urechea la tot ce se spune, eu la nunta mea nu am avut nici un plocon de la soacra mea sau mama sa dea vreun plocon soacrei mele, pe perna cand mi-a rupt nasa turta am stat pentru ca asa se zice ca este bine sa stai pe perna ca toata viata vei sta in puf,dar nu bag toate superstitiile in seama la mine la nunta imi facuse mama perna acea si am zis sa stau pe ea nu stiam care este treaba cu ea dar m-am conformat. Stii vorba aia cate bordee atatea obicee.

Sunt de acord cu tine, e cazul sa mai renuntam la atatea superstitii. Pana la urma conteaza ca mirii sa se simta bine, nu sa fie stresati ca au de facut nu stiu ce obiceiuri........

fovi
15.01.2010, 14:41:02
In alte regiuni or fi tot atat de multe treaditii ca la noi? Parca mereu trebuie sa fii atenta sa faci ce trebuie "ce zic babele", etc. Parca mai dispare din vraja zilei, nu?

lenutza28
10.04.2010, 16:22:59
fetelor,in calarasi,la nunta se sparg paharele dupa ce bem din ele?:-\:-\

daneza_1983
12.04.2010, 09:05:42
fetelor,in calarasi,la nunta se sparg paharele dupa ce bem din ele?:-\:-\

Buna eu nu am vazut la noi in zona sa se sparga paharele la nunti, nu vin toti invitati odata si daca le spargi dupa ce bei din ele cu ce mai dai noroc cu ceilalti invitati?

lenutza28
12.04.2010, 16:13:34
Buna eu nu am vazut la noi in zona sa se sparga paharele la nunti, nu vin toti invitati odata si daca le spargi dupa ce bei din ele cu ce mai dai noroc cu ceilalti invitati?

deobicei se sparge cand ajungi la restaurant,dar nu alea cu care ciconesti cu toti invitatii,altele....,mam usurat,mi-am luat de o grija :)>-:)>-,eu am auzit de obiceiul asta prin multe zone,dar cate traditii sunt.........;));)).iti multumesc >:D<>:D<

Cri_si
20.04.2010, 17:47:23
Eu cred ca traditiile le alegi tu, adica ti se potrivesc ok, nu, le spui pas.
Eu n-am avut nici hora in fata blocului, nici gaina, brad sau prosoape, doar turta rupta in casa si m-am simtit excelent, dar asta pentru ca nu simteam ca trebuie sa fac nimic din cele enumerate mai sus.
Marturiile sunt un gest frumos, o amintire de la miri pentru invitati, insotita in general de un mesaj de recunostinta pentru ca le-au fost alaturi in ziua cea mare.

eliss
21.04.2010, 08:42:40
nici eu nu am auzit sa se sparga paharele la nunta...si am fost la multe nunti.

oana_24
23.05.2010, 20:32:18
Eu cred ca traditiile le alegi tu, adica ti se potrivesc ok, nu, le spui pas.
Eu n-am avut nici hora in fata blocului, nici gaina, brad sau prosoape, doar turta rupta in casa si m-am simtit excelent, dar asta pentru ca nu simteam ca trebuie sa fac nimic din cele enumerate mai sus.
Marturiile sunt un gest frumos, o amintire de la miri pentru invitati, insotita in general de un mesaj de recunostinta pentru ca le-au fost alaturi in ziua cea mare.

Buna,
Mi-as dori sa pot spune nu vreau sa fac traditia asta pt. ca nu mi se potriveste, dar parinti mei insista cu acea hora in fata blocului care dupa parerea mea e penibila.Daca nu ar exista toate babele care sa se uite si sa barfeasca ar fi ok. Nu stiu cum sa o conving pe mama ca nu vreau. Plus ca nasul nostru este danez, va dati seama ce penibil o sa ma simt, sa il pun sa danseze in fata blocului si lautarul sa se dea pe langa el sa-i ceara bani.:(:-s

denydenisa
28.06.2010, 15:15:09
legat de traditii...se mai joaca gaina la nunta?se mai dau prosoape invitatilor?se mai striga masa?...ce respectam si ce nu...

daneza_1983
29.06.2010, 07:30:17
legat de traditii...se mai joaca gaina la nunta?se mai dau prosoape invitatilor?se mai striga masa?...ce respectam si ce nu...

Salutare, la nunta mea s-a jucat gaina, am dat si prosoape invitatilor dar au fost stranse frumos si prinse cu o funda, nu am facut cu strigare am avut plicuri pentru bani si casuta. De respectat sau nu traditiile eu cred ca depinde de ce vrea fiecare, la noi la nunta am avut lautar acasa s-a cantat ia-ti mireasa ziua buna, am avut hora si turta in fata blocului, si m-am simtit excelent. Numai bine.

lenutza28
29.06.2010, 09:02:44
legat de tarditii fiecare face cum vrea,la mine gaina o sa fie(cred inca nu am vb despre asa ceva)prosoape nu vom da(acum se da marturi in loc de prosoape),strigatul nu,vor fi plicuri.
eu nu vreau sa am brazi la nunta si mai ales sa dau prosoape,in rest vom respecta traditiile cat de cat,din punctul meu de vedere e mai frumoasa nunta cu traditii,dar nu este obligatoriu,nu cred ca voi avea cantecul ´ia-ti mireasa ziua buna´deoarece sunt plecata de acasa de 10 ani si nu mi se potriveste dar in schimb va fi cantecul ¨fa-ti nasa fina frumoasa¨ deoarece ma voi imbraca de la nasii.
acum nustiu ce tarditii mai sunt in calarasi ca difera de la zona la alta.....

baby180
06.07.2010, 17:29:22
salut,fetelor,am nevoie de ajutorul vostru.Voi fi nasica in calarasi si nu stiu ce traditii sunt,ce trebuie sa cumpar miresicii,ce trebuie sa faca nasii.va multumesc

willy
11.07.2010, 15:14:50
salut,fetelor,am nevoie de ajutorul vostru.Voi fi nasica in calarasi si nu stiu ce traditii sunt,ce trebuie sa cumpar miresicii,ce trebuie sa faca nasii.va multumesc
iti raspund eu, daca vrei. si nasa mea a fost din alt oras si la fel nu stia ce sa cumpere...

1. in mod normal, nasa cumpara voalul miresei. la noi asa e traditia. eu nu am respectat-o. voalul meu a costat ceva banuti si nu am vrut s-o oblig pe nasa sa mi-l ia

2. trebuie sa ai pregatit pentru cadn te duci s-o iei pe mireasa de acasa urmatoarele: o oglinda, o trusa de farduri (o sa te faci ca o machiezi, chestii d-astea). plus un parfum. o s-o parfumezi dupa ce termini gatitul

3. trebuie sa iei turta miresei (daca poti, vorbeste cu mireasa sa-ti dea comanda la o cofetarie in calarasi. o turta de 1,5kg-2kg e ok)

4. mai trebuie sa iei si o esarfa/palarie alba pentru dezgatitul de dimineata

5. nasii trebuie sa cumpere lumanarile

6. la noi se canta gaina, noaptea la restaurant, si nasul trebuie s-o cumpere, deci trebuie sa aiba pregatiti banuti

cam atat, din ce imi amintesc!

bafta multa si petrecere frumoasa! :)

baby180
11.07.2010, 15:28:37
iti raspund eu, daca vrei. si nasa mea a fost din alt oras si la fel nu stia ce sa cumpere...

1. in mod normal, nasa cumpara voalul miresei. la noi asa e traditia. eu nu am respectat-o. voalul meu a costat ceva banuti si nu am vrut s-o oblig pe nasa sa mi-l ia

2. trebuie sa ai pregatit pentru cadn te duci s-o iei pe mireasa de acasa urmatoarele: o oglinda, o trusa de farduri (o sa te faci ca o machiezi, chestii d-astea). plus un parfum. o s-o parfumezi dupa ce termini gatitul

3. trebuie sa iei turta miresei (daca poti, vorbeste cu mireasa sa-ti dea comanda la o cofetarie in calarasi. o turta de 1,5kg-2kg e ok)

4. mai trebuie sa iei si o esarfa/palarie alba pentru dezgatitul de dimineata

5. nasii trebuie sa cumpere lumanarile

6. la noi se canta gaina, noaptea la restaurant, si nasul trebuie s-o cumpere, deci trebuie sa aiba pregatiti banuti

cam atat, din ce imi amintesc!

bafta multa si petrecere frumoasa! :)
multumesc mult:x

minunata80
24.07.2010, 17:29:55
buna fetelor!noi o sa facem nunta in Turda(Cluj) de unde sunt eu,iar iubitul meu fiind din Calarasi o sa combinam putin traditiile!Am si eu o intrebare,cand se da jos voalul miresei,cum se face mai exact?La noi nu este nici o traditie de acest gen dar vreau s-o fac,mai ales ca am voalul mai lung ca rochia!pupici

lenutza28
24.07.2010, 19:46:41
din cate stiu eu,voalul se da jos dupa tort,mai spre sf nuntii.

willy
25.07.2010, 14:33:09
buna fetelor!noi o sa facem nunta in Turda(Cluj) de unde sunt eu,iar iubitul meu fiind din Calarasi o sa combinam putin traditiile!Am si eu o intrebare,cand se da jos voalul miresei,cum se face mai exact?La noi nu este nici o traditie de acest gen dar vreau s-o fac,mai ales ca am voalul mai lung ca rochia!pupici
dupa ce taiati tortul si dansati valsul, cand vrei tu faci dezgatititul. eu cand am vazut ca incepe lumea sa se retraga am ales sa fac dezgatitul. nu de alta, dar voiam ceva audienta :D
spor la pregatiri:)

minunata80
26.07.2010, 15:23:35
buna din nou!Daca va rog as vrea sa-mi spuneti mai exact cum se face,cum se anunta(la noi nunta o organizeaza un staroste),apoi cum se face mai exact?Cum nu am vazut niciodata si nici nasa nu stie exact,as vrea sa stiu cu detalii!multumesc!Cu pregatirile stam bine,trebuie acum sa inchiriem camerele pt familia iubitului meu si a nasilor,cum vin de la sute de km,e nevoie sa doarma acolo!La noi nunta se face pe zi!Apoi cand sosim in tara sa luam bautura,tortul,sa dam cateva invitatii si alte detalii!!va pup

lenutza28
27.07.2010, 09:27:05
buna din nou!Daca va rog as vrea sa-mi spuneti mai exact cum se face,cum se anunta(la noi nunta o organizeaza un staroste),apoi cum se face mai exact?Cum nu am vazut niciodata si nici nasa nu stie exact,as vrea sa stiu cu detalii!multumesc!Cu pregatirile stam bine,trebuie acum sa inchiriem camerele pt familia iubitului meu si a nasilor,cum vin de la sute de km,e nevoie sa doarma acolo!La noi nunta se face pe zi!Apoi cand sosim in tara sa luam bautura,tortul,sa dam cateva invitatii si alte detalii!!va pup
poti sa cauti si pe youtube cu dezgatitul miresei ca sa iti faci o idee cum e.

baby180
28.07.2010, 15:22:34
ralukada poti sa imi spui ce traditii ai facut la nunta...ce se face in zona??

alina_cl
07.12.2010, 07:25:53
Voi ati facut obiceiul bradului?

georgy_p
07.12.2010, 14:57:54
Voi ati facut obiceiul bradului?

buna alina! noi vom avea nunta la anul, si tot asa a fost discutie cu bradul (cu parintii lui) , dar viitorul sot nici nu vrea sa auda, si nici eu nu vreau.
Vor fi cateva obiceiuri care le vom pastra, dar doar cele la care toata lumea a insista, de ex. sa dam prosoape :D.

lenutza28
07.12.2010, 15:00:59
voi ati facut obiceiul bradului?

nuuuuuuuuuuu,k,dk erau dupa altii il faceam,dar eu nua m vrut.