PDA

Versiunea completa : Accesorii mireasa in Brasov (bijuterii, diademe, voal etc.)

rils
30.07.2008, 09:42:31
Deschis acest subiect deoarece vad ca nu prea se discuta despre voal.Daca poate cineva sa ma ajute..unde se gasesc voaluri finute, fara luciu.M-ar interesa din organza semimata sau alt material dar sa fie cat mai transparent.

cristoiash
30.07.2008, 09:50:23
Deschis acest subiect deoarece vad ca nu prea se discuta despre voal.Daca poate cineva sa ma ajute..unde se gasesc voaluri finute, fara luciu.M-ar interesa din organza semimata sau alt material dar sa fie cat mai transparent.

Eu nu pot sa te ajut cu informatia "unde" ca nu sunt in Romania. Dar o parere personala, voalurile din tulle dau mult mai bine in poze, cele din organza, desi e un material fin apar de parca ar fi de plastic. Pe urma, daca gasesti sa cumperi tulle, e super usor sa iti faci singura voalul si iesi muuuult mai ieftin decit daca il cumperi gata facut. Mie mi-a luat cam 4 ore in total, cu cusut marginea de satin de mina, fiindca n-am masina de cusut si materialul (voal, satin, ata) m-a costat 10 euro. Un voal gata cum am avut eu in magazin ar fi fost cam 180 euro.

rils
30.07.2008, 10:24:28
Eu nu pot sa te ajut cu informatia "unde" ca nu sunt in Romania. Dar o parere personala, voalurile din tulle dau mult mai bine in poze, cele din organza, desi e un material fin apar de parca ar fi de plastic. Pe urma, daca gasesti sa cumperi tulle, e super usor sa iti faci singura voalul si iesi muuuult mai ieftin decit daca il cumperi gata facut. Mie mi-a luat cam 4 ore in total, cu cusut marginea de satin de mina, fiindca n-am masina de cusut si materialul (voal, satin, ata) m-a costat 10 euro. Un voal gata cum am avut eu in magazin ar fi fost cam 180 euro.
multumesc..interesant sa il faci singura dar nu stiu daca am atata talent
am o alta intrebare, materialul tulle este de mai multe feluri? Al tau arata superr, asa imi doresc si eu, sa ti se vada fata prin el si mai ales sa vezi prin el, sa nu fii intr-o ceata totala
mai astept si alte pareri..poate stie cineva unde se gasesc

cristoiash
30.07.2008, 10:32:06
multumesc..interesant sa il faci singura dar nu stiu daca am atata talent
am o alta intrebare, materialul tulle este de mai multe feluri? Al tau arata superr, asa imi doresc si eu, sa ti se vada fata prin el si mai ales sa vezi prin el, sa nu fii intr-o ceata totala
mai astept si alte pareri..poate stie cineva unde se gasesc

Exista tulle mai tzapan si tulle mai fin. Exista de asemenea si mai multe culori, al meu a fost ivory, culoarea fildesului. Ar trebui sa gasesti cam prin orice magazin cu materiale. Nu iti trebuie mult talent, eu sunt chiar anti talent la cusut si croit, dar asta e super usor. Uite indicatii:

http://www.wegotgame.net/jen/veils.html

iti arata cum sa masori si cum sa tai, cum sa cosi pe mijloc si chiar cum sa il prinzi de pieptan sau tiara. Eu am zis ca la banii astia, si daca imi iese prost, tot merita sa incerc si daca nu imi iese tot am timp sa iau altul.

mariammocanueugenia
30.07.2008, 10:39:54
Eu voi avea 2 voaluri din tulle pe care mi le face croitoreasa !Tot ea imi face si rochita.
Primul voal va fi lung,de vreo 2m jumate,iar al doilea este pana aproape de talie!Va fi din tulle f fin ,transparent si va veni deasupra cocului!Arata f bine asezat asa!Dupa biserica imi voi da jos voalul cel lung!

mamuska
30.07.2008, 10:44:26
fetelor mai exista un topic despre voaluri si diademe....( discutii voaluri,diademe,tiare)

cristoiash
30.07.2008, 11:00:39
Eu voi avea 2 voaluri din tulle pe care mi le face croitoreasa !Tot ea imi face si rochita.
Primul voal va fi lung,de vreo 2m jumate,iar al doilea este pana aproape de talie!Va fi din tulle f fin ,transparent si va veni deasupra cocului!Arata f bine asezat asa!Dupa biserica imi voi da jos voalul cel lung!

Dar Tatiana vrea sa stie unde se gaseste tulle daca e ...

mamuska
30.07.2008, 11:11:23
aceasta este cumnata mea....eu i-am facut voalul...au fost 2,unul scurt si unul lung.....am cumparat tulle normal,am mai cumparat 2 pieptani speciali pe care i-am prins pe fiecare voal...

geta81
30.07.2008, 15:00:16
aceasta este cumnata mea....eu i-am facut voalul...au fost 2,unul scurt si unul lung.....am cumparat tulle normal,am mai cumparat 2 pieptani speciali pe care i-am prins pe fiecare voal...

Esti foarte talentata in creatii sau poate fi facut aproape de oricine voalul?:-\

cristoiash
30.07.2008, 15:07:47
Esti foarte talentata in creatii sau poate fi facut aproape de oricine voalul?:-\

Eu tocmai am spus ca am doua maini stingi si mi l-am facut singura si a iesit din prima. uite poze in semnatura.

Alina, n-a fost greu nici la tine, nu?

geta81
30.07.2008, 15:23:39
Eu tocmai am spus ca am doua maini stingi si mi l-am facut singura si a iesit din prima. uite poze in semnatura.

Alina, n-a fost greu nici la tine, nu?

Mi-ar place un voal ca al tau simplu! Acum depinde si de rochita pe care o voi cumpara...
Dar spune-mi te rog cand ai cumparat tullul avea marginea aia sau ai cusut tu alt material pe margine.... cam asta e marea mea problema...

cristoiash
30.07.2008, 15:37:32
Mi-ar place un voal ca al tau simplu! Acum depinde si de rochita pe care o voi cumpara...
Dar spune-mi te rog cand ai cumparat tullul avea marginea aia sau ai cusut tu alt material pe margine.... cam asta e marea mea problema...

Pui, am cusut singura marginea si asta mi-a luat cel mai mult timp. De taiat mi-a luat cam jumate de ora, cu masurat, prins in bolduri si marcat. L-am marcat cu ace, dar cel mai simplu ar fi sa il dai cu o carioca sau creion de croitorie. Din pacate eu n-aveam hirtie sa pun sub el si n-am vrut sa las semne pe parchet, asa ca am infipt bolduri in semicerc, ca sa pot sa tai.

Dupa ce l-am taiat l-am cusut pe centru. Fiindca nu eram sigura cit de cret il vreau l-am cusut la inceput de la un capat la altul si adunat la mijloc. Pe urma mi s-a parut prea cret si l-am pus in cap si i-am dat drumul din parti pina mi s-a parut ok, dupa care i-am facut nod si gata.

Si pe urma i-am cusut marginea, asta a durat cel mai mult, dar i-am facut o cusatura super simpla, ca oricum nu se vede. Am avut o margine mai lata si am indoit-o in jurul marginii voalului, prins-o cu bolduri pe cam 15 cm si cind am terminat de cusut astia 15 cm am prins mai departe inca 15 cm si tot asa pina am terminat. Poti sa faci asta cind stai la un film la TV sau ceva de genul asta. Se poate si mai simplu, exista margine gata facuta, ca un cordon de satin pe care il cosi pur si simplu de voal. Eu n-am stiut de asta cind m-am apucat sa il fac.

geta81
30.07.2008, 15:46:13
Pui, am cusut singura marginea si asta mi-a luat cel mai mult timp. De taiat mi-a luat cam jumate de ora, cu masurat, prins in bolduri si marcat. L-am marcat cu ace, dar cel mai simplu ar fi sa il dai cu o carioca sau creion de croitorie. Din pacate eu n-aveam hirtie sa pun sub el si n-am vrut sa las semne pe parchet, asa ca am infipt bolduri in semicerc, ca sa pot sa tai.

Dupa ce l-am taiat l-am cusut pe centru. Fiindca nu eram sigura cit de cret il vreau l-am cusut la inceput de la un capat la altul si adunat la mijloc. Pe urma mi s-a parut prea cret si l-am pus in cap si i-am dat drumul din parti pina mi s-a parut ok, dupa care i-am facut nod si gata.

Si pe urma i-am cusut marginea, asta a durat cel mai mult, dar i-am facut o cusatura super simpla, ca oricum nu se vede. Am avut o margine mai lata si am indoit-o in jurul marginii voalului, prins-o cu bolduri pe cam 15 cm si cind am terminat de cusut astia 15 cm am prins mai departe inca 15 cm si tot asa pina am terminat. Poti sa faci asta cind stai la un film la TV sau ceva de genul asta. Se poate si mai simplu, exista margine gata facuta, ca un cordon de satin pe care il cosi pur si simplu de voal. Eu n-am stiut de asta cind m-am apucat sa il fac.

M-am gandit eu ca marginea e partea cea mai migaloasa, dar daca exista de cumparat si arata mai bine pare un pic mai simplu.
Multumesc pentru detalii!>:D<>:D<>:D<

cristoiash
30.07.2008, 15:56:56
M-am gandit eu ca marginea e partea cea mai migaloasa, dar daca exista de cumparat si arata mai bine pare un pic mai simplu.
Multumesc pentru detalii!>:D<>:D<>:D<

Da, exista, vezi cauta la magazinele cu materiale, nasturi etc. Arata si mai bine si e mult mai usor. Eu mi-am dat singura palme cind am gasit, ca deja il facusem :))

rils
30.07.2008, 16:07:11
Exista tulle mai tzapan si tulle mai fin. Exista de asemenea si mai multe culori, al meu a fost ivory, culoarea fildesului. Ar trebui sa gasesti cam prin orice magazin cu materiale. Nu iti trebuie mult talent, eu sunt chiar anti talent la cusut si croit, dar asta e super usor. Uite indicatii:

http://www.wegotgame.net/jen/veils.html

iti arata cum sa masori si cum sa tai, cum sa cosi pe mijloc si chiar cum sa il prinzi de pieptan sau tiara. Eu am zis ca la banii astia, si daca imi iese prost, tot merita sa incerc si daca nu imi iese tot am timp sa iau altul.
Am incercat sa traduc prin google pagina indicata de tine si uite ce a iesit

http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://www.wegotgame.net/jen/veils.html&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.wegotgame.net/jen/veils.html%26hl%3Dro%26sa%3DG =)) Oricum ma gandesc sa incerc, 72" inseamna 72 cm sau inch?

rils
30.07.2008, 16:20:34
Daca merge cineva la cumparaturi si gaseste material pt. voal sa imi spuna si mie va rog

ingerM
30.07.2008, 16:28:31
Tatiana, daca tot iti faci rochia la comanda, de ce nu le zici sa-ti faca si voal la fel?
ar arat super
eu asa as vrea sa-mi fac ;)) >:D<

cristoiash
30.07.2008, 16:32:00
Am incercat sa traduc prin google pagina indicata de tine si uite ce a iesit

http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://www.wegotgame.net/jen/veils.html&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.wegotgame.net/jen/veils.html%26hl%3Dro%26sa%3DG =)) Oricum ma gandesc sa incerc, 72" inseamna 72 cm sau inch?

72" inseamna inch - 1.83m

da, haioasa traducerea, dar oricum, se intelege esentialul :)

vselea
30.07.2008, 16:36:15
am citit si eu de curiozitate discutiile voastre.... eu am cumparat voalul de la magazinul de unde am luat si rochia, din acelasi material ca si rochita, si nu a costat decat 80 lei. eu l-am vrut simplu, scurt, dar erau multe modele.. nu e mai simplu???
mie mi se pare destul de complicat sa stau sa masor si sa tai voalul... daca tai stramb?? :)

geta81
30.07.2008, 16:51:08
am citit si eu de curiozitate discutiile voastre.... eu am cumparat voalul de la magazinul de unde am luat si rochia, din acelasi material ca si rochita, si nu a costat decat 80 lei. eu l-am vrut simplu, scurt, dar erau multe modele.. nu e mai simplu???
mie mi se pare destul de complicat sa stau sa masor si sa tai voalul... daca tai stramb?? :)

Ai si tu dreptatea ta:), nimeni nu zice ca e mai simplu sa faci tu ceva decat sa cumperi gata facut, dar mai sunt 2 aspecte: poate chiar nu gasesti ceva sa iti placa si al 2-lea rand e un sentiment aparte sa stii ca ai facut tu ceva cu mana ta...

cristoiash
30.07.2008, 17:02:01
Ai si tu dreptatea ta:), nimeni nu zice ca e mai simplu sa faci tu ceva decat sa cumperi gata facut, dar mai sunt 2 aspecte: poate chiar nu gasesti ceva sa iti placa si al 2-lea rand e un sentiment aparte sa stii ca ai facut tu ceva cu mana ta...

Categoric, mie imi e foarte drag voalul meu fiindca l-am facut singura. Iar cum am spus, un voal comparativ cum mi-a iesit mie il luam cam cu 180 euro. Deci a fost o mare economie.

rils
31.07.2008, 08:09:56
Tatiana, daca tot iti faci rochia la comanda, de ce nu le zici sa-ti faca si voal la fel?
ar arat super
eu asa as vrea sa-mi fac ;)) >:D<
Pai asa am vrut dar tipa imi tot zicea sa imi iau din acelasi material cu rochia, adica "spuma marii", si mie nu imi place deoarece este mai opac.Din tulle nu mi-a placut si zicea si ea ca nu se potriveste.Eventual un tulle mult mai finutz. Am mai vazut pe un site calinevents, voal din organza semimata si arata superr.Eu zic ca merita sa mai caut

ingerM
31.07.2008, 10:25:05
Pai asa am vrut dar tipa imi tot zicea sa imi iau din acelasi material cu rochia, adica "spuma marii", si mie nu imi place deoarece este mai opac.Din tulle nu mi-a placut si zicea si ea ca nu se potriveste.Eventual un tulle mult mai finutz. Am mai vazut pe un site calinevents, voal din organza semimata si arata superr.Eu zic ca merita sa mai caut

binenteles ca merita sa cauti (doar trebuie sa fie perfect:"> )
te sfatuiesc daca vrei sa iti faci singura (nu e greu si nici scump deloc), sa mergi la mag magnolia (intersectie vlahuta cu harmanului), acolo sigur vei gasi ceea ce cauti;))

rils
31.07.2008, 10:59:08
binenteles ca merita sa cauti (doar trebuie sa fie perfect:"> )
te sfatuiesc daca vrei sa iti faci singura (nu e greu si nici scump deloc), sa mergi la mag magnolia (intersectie vlahuta cu harmanului), acolo sigur vei gasi ceea ce cauti;))
Parca mi-e frica sa ma apuc singura de voal, mai repede as cauta sa il cumpar, oricum la noi nu este prea scump. Daca stie cineva magazine in Brasov, va rog sa imi spuneti.
http://concurs.plimbarici.ro/participations/undeva-in-romania.png (http://concurs.plimbarici.ro/participations/undeva-in-romania)

ingerM
31.07.2008, 11:04:19
Parca mi-e frica sa ma apuc singura de voal, mai repede as cauta sa il cumpar, oricum la noi nu este prea scump. Daca stie cineva magazine in Brasov, va rog sa imi spuneti.
http://concurs.plimbarici.ro/participations/undeva-in-romania.png (http://concurs.plimbarici.ro/participations/undeva-in-romania)

faci cum vrei dar pt ca nu e scump, eu tot as incerca sa am ceva doar al meu:-p . bafta la cautat, nu stiu unde as putea sa-ti recomand sa mergi ca inca nu m-am uitat dar cred ca tot pe la magazinele de miresici o sa gasesti de-a gata

rils
31.07.2008, 11:13:08
o sa incerc sa caut in acest weekend

ingerM
31.07.2008, 12:49:47
o sa incerc sa caut in acest weekend

in rest ti-ai gasit tot ce-ti trebuie pt nunta?
pantofi? biju?

rils
02.08.2008, 14:51:20
in rest ti-ai gasit tot ce-ti trebuie pt nunta?
pantofi? biju?
<:-P gata,mi-am gasit voalul, a costat f putin 55 lei.Este asa cum mi-am dorit din organza semimata.Mi-am cumparat si biju.Si ca sa mai muncesc putin o sa imi fac eu casuta pentru bani(mi-am cumparat materiale).

ingerM
02.08.2008, 14:58:17
<:-P gata,mi-am gasit voalul, a costat f putin 55 lei.Este asa cum mi-am dorit din organza semimata.Mi-am cumparat si biju.Si ca sa mai muncesc putin o sa imi fac eu casuta pentru bani(mi-am cumparat materiale).

felicitari ca ai gasit ce vroiai
cand trimiti poze cu rochia, sa pui si voalul si pantofii si biju....
si casuta pt plicuri

rils
07.08.2008, 18:53:33
felicitari ca ai gasit ce vroiai
cand trimiti poze cu rochia, sa pui si voalul si pantofii si biju....
si casuta pt plicuri
deocamdata pun voalul<:-P <:-P <:-P

ingerM
07.08.2008, 20:59:31
deocamdata pun voalul<:-P <:-P <:-P

frumos si simplu
acum astept rochia:D

Lores
18.09.2008, 10:06:10
Servus.

De unde v-ati luat voalul de mireasa?

Mersi.

rils
28.10.2008, 12:39:31
Servus.

De unde v-ati luat voalul de mireasa?

Mersi.
pe str. Vlahuta, cum mergi spre Gemenii,mai sus de ITC, pe partea dreapa, la parterul unui bloc este un magazin de mirese

rocsana12
25.04.2009, 09:31:54
Buna fetelor,

De ceva timp tot citesc pe forum si am ajuns la partea cu accesoriile. Am constat ca nu stiu de unde sa iau din Brasov evantai si umbreluta... ce imi recomandati?

Pe mine cel mai mult m-ar interesa un evantai, mai finut, poate dintr-o dantela mai finuta... Doamnele foste miresici nu au ceva sfaturi pt noi?

Astept sfaturile voastre,
Pupici.>:D< ^:)^

ingerM
25.04.2009, 10:47:27
Buna fetelor,

De ceva timp tot citesc pe forum si am ajuns la partea cu accesoriile. Am constat ca nu stiu de unde sa iau din Brasov evantai si umbreluta... ce imi recomandati?

Pe mine cel mai mult m-ar interesa un evantai, mai finut, poate dintr-o dantela mai finuta... Doamnele foste miresici nu au ceva sfaturi pt noi?

incearca la magazinele cu rochii de mirese sau pe net, comanzi on line
eu am vazut anul trecut ceva dragut la magazinul de vis a vis de Plus, pe Saturn, sper sa iti fie de folos si sa gasesti ce cauti:*;;)<:-P

rocsana12
25.04.2009, 23:33:00
Multumesc pt raspuns si pentru indrumari. Sti si niste preturi aproximative?

incearca la magazinele cu rochii de mirese sau pe net, comanzi on line
eu am vazut anul trecut ceva dragut la magazinul de vis a vis de Plus, pe Saturn, sper sa iti fie de folos si sa gasesti ce cauti:*;;)<:-P

ingerM
26.04.2009, 12:40:39
Multumesc pt raspuns si pentru indrumari. Sti si niste preturi aproximative?
nu mai stiu preturi dar oricum stiu ca erau pt toate buzunarele, nu depaseau 100 ron sau undeva pe acolo din cate tin minte, chiar daca nu au in magazin, sa vb cu doamna de acolo ca este tare amabila si poate aduce ceva exact cum vrei tu:*

mihaana
26.04.2009, 18:33:06
Buna fetelor,

In iarna asta am vazut eventaie la A&N in Piata Sfatului. Erau si pe alb si pe crem. Incearca! :)

rocsana12
27.04.2009, 14:46:22
Salutare,

Va multumesc fetelor pt sfaturi... va anunt cand am gasit si unde ^:)^ ;-)

micky81bv
30.04.2009, 12:11:03
buna

eu as vrea sa inchiriez umbreluta si evantai
poate vreuna din fostele miresici vrea sa inchirieze...mie mi-ar tb pe 5 iulie

va pup !

rocsana12
30.04.2009, 14:05:52
Buna,

Eu ti le-as inchiria cu mare placere, dar ai nunta inaintea mea. Eu am pe 12 iulie... poate gasesti vreo alta miresica... bafta!

buna

eu as vrea sa inchiriez umbreluta si evantai
poate vreuna din fostele miresici vrea sa inchirieze...mie mi-ar tb pe 5 iulie

va pup !

rocsana12
30.04.2009, 14:08:27
Buna fetelor,

Vreau sa va spun ca am gasit ceea ce cautam -evantai. Am avut ocazia sa ajungem la Bucuresti si am cumparat de acolo. In Brasov nici nu am mai apucat sa caut. Revin si cu o poza, sper cat mai curand.
Tot din Bucuresti mi-am luat si palarie pt momentul dezgatitului <:-P
Spor la cautari si la pregatiri tuturor :*

micky81bv
30.04.2009, 17:12:14
multumesc pt amabilitate

imi poti spune cat ai dat pe evantai?

eu imi doresc mult o umbreluta, dar parca nici n-as da vrea sa o cumpar doar pt cateva minute cat fac poze...dc nu macar evantai :-<

rocsana12
01.05.2009, 14:02:13
Si eu am renuntat la umbreluta si mi-am luat doar evantai, am zis ca si asa o sa am si gentuta, si buchet si evantai (asta era musai...), deja aveam prea multe daca imi mai luam si umbreluta, mai ales ca nu ar fi fost folositoare decat la poze. Evantaiul meu a costat 50 de ron de la un magazin de pe Lipscani din Bucuresti.

multumesc pt amabilitate

imi poti spune cat ai dat pe evantai?

eu imi doresc mult o umbreluta, dar parca nici n-as da vrea sa o cumpar doar pt cateva minute cat fac poze...dc nu macar evantai :-<

b_ralu_83
06.05.2009, 15:09:02
Am si eu o intrebare? Unde pot gasi in Brasov accesorii de par mai deosebite, mai scumpe? Altceva decat clasicele diademe?

sinzi
07.05.2009, 08:27:47
Am si eu o intrebare? Unde pot gasi in Brasov accesorii de par mai deosebite, mai scumpe? Altceva decat clasicele diademe?
Ar fi mag Alb si Negru si cel din Corona de la etajul 1 unde au rochii de mireasa,Luxury se numeste.In rest,nu prea am vazut si am avut si eu problema aceasta anul trecut.Pana la urma ai putea sa ti-o faci la comanda pe internet,la o firma ca si carla brillanti de exemplu sau sa cauti altele caci sunt destule...

rocsana12
21.05.2009, 15:11:47
Buna fetelor,

Am promis ca revin cu o poza cu evantaiul pe care mi l-am achizitionat ;))
M-ar interesa totusi si o umbreluta... daca e vreo miresica dispusa sa o inchirieze/vanda/ imprumute m-ar interesa!

Spor la pregatiri!

ingerM
21.05.2009, 15:30:04
Buna fetelor,

M-ar interesa totusi si o umbreluta... daca e vreo miresica dispusa sa o inchirieze/vanda/ imprumute m-ar interesa!

Spor la pregatiri!

e ff frumos si e alb, nu?>:D<

rocsana12
22.05.2009, 10:02:38
e ff frumos si e alb, nu?>:D<

Multumesc! Da, este alb!

darina
23.05.2009, 15:12:47
Buna fetelor,

Spor la pregatiri!

Imi poti trimite un pm cu numele magazinului, sa stiu sigur unde gasesc sa nu mai umblu. Si eu vreau evantai ivory. Mersi

rocsana12
25.05.2009, 20:54:28
Imi poti trimite un pm cu numele magazinului, sa stiu sigur unde gasesc sa nu mai umblu. Si eu vreau evantai ivory. Mersi

Buna,

Nu stiu numele magazinului, chiar nu m-am uitat... dar e vb de unul din cele de pe Lipscani (pe la mijlocul strazii). Nu stiu daca au si pe ivory, eu am intrebat de evantai alb. Bafta la cautari!

frozenkiss
30.05.2009, 16:24:27
salutare fetelor

eu am intrat pe ultima suta....voi?
in sfarsit mi-am dus rochita acasa si mi-am dat seama ca bijuteriile pe care le-am achizitionat nu se potrivesc :((
asa ca...sunt in cautari.....voi le-ati luat? am nevoie de ceva finut, nu cu multe pietricele, si vreau neaparat cercei lungi.

ati vazut pe undeva ceva ce se potriveste descrierii? gasitorului recompensa :P :))

pupici

CONT_INCHIS_253
01.06.2009, 11:25:25
Salut!

Ai cautat in Unirea, pe Republicii sau in Universal? Nu se poate sa nu gasesti ceva. Nu stiu daca ti-am fost de folos...

Ioana_Carstea
20.07.2009, 11:13:12
Si eu am cautat de mi s-a urat si de evantai si de umbrelutza, numa chiciuri gaseam. Drept urmare am ramas fara si a fost ok pentru ca am avut nunta in mai.
Pupici

Ioana_Carstea
20.07.2009, 11:18:38
Eu nu am vrut voal pentru ca nu ma simteam bine cu el.
Si mi-am facut la o casa de moda in Bv o esarfa frumos brodata pe care coafeza mi-a impletit-o in coafura, adica mi-a facut o floare cu o tulpinitza si foarte foarte bine a dat.
Asa ca daca mai e cineva care nu va dori voal o esarfa in par sau o coaleta sunt solutii bune.

Pupici
Ioana

rocsana12
26.08.2009, 12:21:57
Mai bine ca tine nu ti-ai luat deloc, dar eu... mi-am luat evantai si am uitat sa il folosesc, a ramas in geanta si mi-am adus aminte de el la sfarsitul nuntii =)):">
Unul dintre motivele pentru care am uitat cred ca a fost si faptul ca am avut nunta in cel mai ploios weekend din vara, cu cod galben ce a ajuns apoi cod rosu, n-am avut nici macar o raza de soare in ziua respectiva si nici cald nu a fost... doar la sala bineinteles ca s-a incalzit atmosfera in rest afara sa zicem ca era numai bine :-p

Si eu am cautat de mi s-a urat si de evantai si de umbrelutza, numa chiciuri gaseam. Drept urmare am ramas fara si a fost ok pentru ca am avut nunta in mai.
Pupici

maty15
18.09.2009, 10:27:06
Am si eu o intrebare, ce fel de bijuterii? cineva sustinea ca la rochie alba sau ivory nu merge aurul normal, doar cel alb sau argintul. Voi ce credeti? Pupici!

blancaady
18.09.2009, 12:14:23
Am si eu o intrebare, ce fel de bijuterii? cineva sustinea ca la rochie alba sau ivory nu merge aurul normal, doar cel alb sau argintul. Voi ce credeti? Pupici!
eu consider ca din moment toate bijuteriile ce le vei purta vor fi acelasi material, e ok
eu una nu prea sunt fana aur galben
insa din moment ce ai inelul de logodna de aur galben, verigheta la fel, de ce sa nu mearga si un lantisor, colier finut tot aur galben
acum depinde de tine ce iti place
si cercei(eu nu port si de aceea era sa uit:D )

CONT_INCHIS_11991
18.09.2009, 12:59:15
bijuteriile (si cele pentru mirese) nu trebuie sa fie neaparat metalice (aur alb/galben, argint). pot fi si din perle de diverse feluri, marimi, forme si nuante, ori din cristale, pietre semi sau pretioase, scoici sidefate, anumite tipuri de sticla. sunt o multime de materiale, asa ca sugestii...

Pookynella
30.09.2009, 23:52:30
Multe mirese se feresc de perle ca aduc ghinion, dar si eu cred ca sunt cele mai potrivite la majoritatea rochiilor de mireasa.

Eu personal voi avea un set de argint cu pietricele albe - asta daca nu gasesc perle negre pana anul viitor.

Cat despre capitolul aur... Si eu sunt de parere ca e bine sa pastrezi culoarea verghetei, sau cel putin colierul sa o contina. Combinatiile de aur alb si galben mi se par foarte frumoase, mai ales la coliere.

CONT_INCHIS_11991
01.10.2009, 09:17:19
Multe mirese se feresc de perle ca aduc ghinion, dar si eu cred ca sunt cele mai potrivite la majoritatea rochiilor de mireasa.

Eu personal voi avea un set de argint cu pietricele albe - asta daca nu gasesc perle negre pana anul viitor.

Cat despre capitolul aur... Si eu sunt de parere ca e bine sa pastrezi culoarea verghetei, sau cel putin colierul sa o contina. Combinatiile de aur alb si galben mi se par foarte frumoase, mai ales la coliere.

eu nu sunt superstitioasa dar pt cine e, oricum se poate alege varianta perlelor din sticla, care nu sunt perle propriu-zise dar arata ca ele si pot fi foarte frumoase. variante se gasesc pentru toata lumea.

Pookynella
06.10.2009, 20:27:32
Off-topic: Tatiana, foarte utile pozele cu cutiuta. Majoritatea restaurantelor s-au cma pregatit cu asa ceva, dar le-am salvat caci nu se stie niciodata. :)

Cat despre voal... desi se pare ca viitoarele miresici nu au fost asa preocupate in ultima vreme de subiectul asta, eu am totusi o dilema: voal lung sau voal scurt?
Am argumente pentru amandoua alegeri, dar as fi vrut sa aud si ce credeti voi.

Cristina_bv
09.10.2009, 10:34:16
Eu am avut voal lung pt ca asa mi-a placut, mi se pare ca arata mai elegant...parera mea. Acum depinde si de rochita.

Eu nu recomand magazinul Ever Green de pe zizinului (partea dreapta cum mergem spre orizont dinspre gemenii)-au stand si in Brintex- pt ca acolo mi-am comandat prima data voalul si mi-au facut o mare bataie de joc: foarte urat prins pe piaptan, mai scurt decat il cerusem si mi l-au dat si necalcat. In plus costa 120 lei si piaptanul 10 lei ....bani pt care nu am primit nici un bon fiscal. Dupa ce l-am probat cu rochita si l-am analizat ...l-am dus inapoi. Mi-au dat banii dupa ceva tam-tam...

Voalul pe care l-am avut la nunta l-am facut la white lady de pe vlahuta, putin mai sus de itc in directis gemenii, pe dreapta. Ei au lucrat f. frumos, si m-a costat jumate cat dincolo.[-X

Pookynella
16.10.2009, 22:02:02
Multumesc mult de sfat.
Rochita mea are trena de voal si oricat de mult mi-as dori eu voalul lung, caci sunt de parere cu tine, va trebui sa ma multumesc cu unul scurt.
Am sa incerc pe Vlahuta caci am descoperit de curand ca trena este agatata si va trebui sa o schimb(oricum o doream mai lunga ;)) )

denisse13
23.10.2009, 14:51:41
Multumesc mult de sfat.
Rochita mea are trena de voal si oricat de mult mi-as dori eu voalul lung, caci sunt de parere cu tine, va trebui sa ma multumesc cu unul scurt.
Am sa incerc pe Vlahuta caci am descoperit de curand ca trena este agatata si va trebui sa o schimb(oricum o doream mai lunga ;)) )

Buna Pookynella,

din cate am vazut eu, pe Vlahuta nu mai este acel magazin, iar dupa parerea mea, merge foarte bine voalul lung peste trena, chiar daca este din voal trena! NU ARE NIMIC! Priveste pe site-urile cu rochii de mireasa de la case de moda cu renume, si vei vedea ca majoritatea rochiilor cu trena, au si un voal aferent lung... Eu lucrez in domeniu la un brand de rochii de mireasa si de seara cu renume, si crede-ma: MERGE!!! O singura data esti mireasa si merita sa porti un voal lung daca ti-l doresti... Nu iti va parea rau!!! O gramada de mirese si-au cumparat voaluri lungi pentru diferite genuri de rochii: princess, baby doll, sirena.... Si arata foarte bine chiar si cu trena din voal! Macar incearca!

futurebride2b
07.12.2009, 01:10:56
Aveti idee unde se poate gasi un evantai din dantela alba?

AncaG
30.01.2010, 17:18:41
Am gasit un site de bijuterii din Brasov, inca nu am luat legatura cu ei pentru ca e week-end si nu raspund la telefon, dar saptamana viitoare ii contactez. Bijuteriile arata foarte bine in poze, sa vedem daca si in realitate sunt la fel. Va tin la curent.

Pookynella
15.02.2010, 23:16:36
Am renuntat la perle, si nu din motive supersitioase, dar din intamplare am gasit ce-mi trebuia la o bijuterie pe Republicii.
Sunt floricele de argint cu pietre de zirconiu si setul este complet: colier, cercei si bratara. Aveau si inel dar am considerat ca am deja destule pe manuta :-p
Regret ca nu le-am pozat, dar am sa revin cu poza de indata ce le recuperez de la ai mei - au ramas ascunse ca asta mic gaseste tot ce e de nunta si strica marea surpriza... :-SS

cretumona
22.02.2010, 23:02:07
Buna fetelor,

Spor la pregatiri!

Buna. Rocsana, mai ai evantaiul pe care l-ai postat pe forum? Il ai de vanzare? daca da, as dori sa il achizitionez eu, daca imi zici si un pret. Mersi

ellena082
16.03.2010, 21:48:58
Si as fi vrut sa stiu unde gasesti accesorii de par mai deosebite.
Chiar nu stie nimeni?

mihamp
17.05.2010, 23:19:08
Am postat si pe alt topic, postez si aici :D...
buna fetelor, stiu ca e topic pentru verighete, insa am si eu o intrebare legata de inelul de logodna..
va rog din suflet, daca sunteti pe forum, si aveti idee, sa imi spuneti, cam ce magazine se gasesc in brasov, desigur in care aveti incredere, magazine de bijuterii, in special inele de logodna...
ceva deosebit ce ati vazut, v-a placut, sunteti multumita si ati cumparat...
va rog din suflet, daca imi puteti comunica, azi sau maine..pana in pranz...
eu nu sunt in tara, nu prea cunosc, dar cel care ar trebui sa mi-l ia, e din brasov si poate ne ajutati si pe noi...
nu prea mai avem timp...de aceea spun ca poate ma ajutati cu ceva nume, adrese..
am tot cautat pe net, dar nici nu pa pricep...adica nu nu stiu prea multe bijuterii si nu stiu daca sunt ok...
mersi fetelor!!

giugiuka1980
21.06.2010, 00:16:14
Buna. Rocsana, mai ai evantaiul pe care l-ai postat pe forum? Il ai de vanzare? daca da, as dori sa il achizitionez eu, daca imi zici si un pret. Mersi
Buna! Ai avut cumva succes cu un raspuns pozitiv la intrebarea ta privind evantaiul? M-ar interesa si pe mine sa il inchiriez / imprumut / cumpar daca te-ar interesa una din aceste variante, te rog !

giugiuka1980
21.06.2010, 00:19:07
Eu ajung sa decretez ca in Bv nu gasesti accesorii de calitate si deosebite pt par...daca n-am cutreierat toate magazinele de profil...netul este varianta cea mai sigura, insa riscul este sa ti-l imaginezi intr-un fel si sa fie altfel in realitate in momentul in care il primesti prin posta :(

zgrabuntza
21.06.2010, 10:24:00
Eu ajung sa decretez ca in Bv nu gasesti accesorii de calitate si deosebite pt par...daca n-am cutreierat toate magazinele de profil...netul este varianta cea mai sigura, insa riscul este sa ti-l imaginezi intr-un fel si sa fie altfel in realitate in momentul in care il primesti prin posta :(

daca ai posibilitatea, mergi in Cj sau Buc. in Bv nu stam prea bine la capitolul asta (si la multe altele, din pacate).

ionescua26
21.06.2010, 11:16:38
intra pe site-l lui josephine ea face niste minunatii pentru par si nu numai!eu de la ea mi-am luat o floare de par cu cristale cu 80 lei! ;)

bebea2010
01.07.2010, 09:10:11
Cateva, nu foarte multe, accesorii si bijuterii care par de calitate am vazut la magazinul Ma Cherie. Am vazut si la magazinul mireasa-brasov.ro cate ceva ...

shu
14.07.2010, 10:44:36
Unde putem gasi modele multe de verighete, in afara de cateva bijuterii pe Republicii si Muresenilor? De unde va cumparati / v-ati cumparat verighetele?

bebea2010
14.07.2010, 10:49:17
Noi ne-am luat verighetele de pe Muresenilor, dar este impropriu spus pt ca defapt am dat comanda dintr-un catalog si verighetele ne-au venit din Turcia. Gasisem verighetele astea pe net si a fost dragoste la prima vedere... magazinul a fost doar intermediarul cu cel mai bun pret...

shu
14.07.2010, 11:42:14
Din ce catalog ati ales si la ce bijuterie ati mers?

bebea2010
14.07.2010, 13:57:32
Catalog La Rosa, magazinul respectiv e ultimul de pe stanga cum mergi spre Piata Sfatului (cred ca Sellini se numeste, dar nu stiu sigur). Doamna de acolo a fost foarte dragutza. Mi-au zis ca imi vin verighetele in 2 saptamani dar din motive necunoscute mie, au ajuns in 3 saptamani. Noi oricum nu eram presati de timp pt ca mai avem 2 luni pana la nunta, dar aveam emotii ca nu vor fi asa cum ne-am imaginat. A meritat asteptarea, imi plac foarte mult, parca arata mai bine in realitate decat in poza. Suntem 2 fericiti

GuritaBV
15.07.2010, 13:14:33
Mai sunt 2 magazine de verighete in STAR, la etajul 1 parca, dintre care una este "Diamantul", care mai are cateva magazine in oras, tot prin centru. Si inafara de astea mai sunt bijuterii mai mici prin oras, care au si ele unele cataloage. Acum depinde ce fel de verigheta vrei, bijuteriile mai mari din centru au mai multe modele dar si pretul este mai mare.

mishavalentina
22.10.2010, 20:29:05
Fetelor, aveti de unde lua umbreluta din romania? eu nu am prea vazut multe modele frumoase...mi-am pus in cap sa imi comand saptamana viitoare modelul asta... http://www.brolliesgalore.co.uk/acatalog/1_Emma_Lace_Parasol_.html#a2_211337 pe alb...cu snur. O sa ma ajunga undeva la 60 lire cu tot cu expediat in Bv, dar merita, e altceva decat ce am vazut prin magazinele noastre. Pentru miresicile interesate, o voi inchiria, sa imi mai scot din "investitie" ha ha ...

Adabv
07.02.2011, 20:06:45
Fetelor, aveti de unde lua umbreluta din romania? eu nu am prea vazut multe modele frumoase...mi-am pus in cap sa imi comand saptamana viitoare modelul asta... http://www.brolliesgalore.co.uk/acatalog/1_Emma_Lace_Parasol_.html#a2_211337 pe alb...cu snur. O sa ma ajunga undeva la 60 lire cu tot cu expediat in Bv, dar merita, e altceva decat ce am vazut prin magazinele noastre. Pentru miresicile interesate, o voi inchiria, sa imi mai scot din "investitie" ha ha ...

Servus Valentina,

Nu stiu daca ti-ai comandat deja frumoasa umbreluta, dar eu vazusem ceva asemanator la Brintex, era din broderie sparte, era superba, dar ce e drept a trecut ceva timp de atunci, daca o sa merg si o sa o mai vad te anunt.

eva_nagy
09.03.2012, 17:40:30
Fetelor, simt nevoia sa ma laud cu accesoriile mele... Vroiam ceva simplu si am considerat ca acestea se potrivesc bine cu rochia... Mai ramane sa caut ceva de pus la mana....
Am uitat sa atasez pozele...

DaisyD
10.03.2012, 12:17:06
Am uitat sa atasez pozele...

Eva,
Ca mireasa, n-ai cum sa gresesti cu perlele. Buna alegere!

Flamingo
11.05.2012, 11:25:20
Miresici, unde gasesc un piaptan pentru voal?
Eu am voalul primit insa piaptanul cu care se prinde are niste dinti lipsa si trebuie inlocuit.

eva_nagy
11.05.2012, 11:27:59
Eu am voalul primit insa piaptanul cu care se prinde are niste dinti lipsa si trebuie inlocuit.
Eu am vazut la Evergreen desi eu initial am cumparat unul din Brintex. Cele de la Evergreen sunt insa mai solide asa ca voi cumpara unul de la ei.

Flamingo
11.05.2012, 11:55:07
Eu am vazut la Evergreen desi eu initial am cumparat unul din Brintex. Cele de la Evergreen sunt insa mai solide asa ca voi cumpara unul de la ei.

De la Evergreen nu o sa imi iau din principiu.Nu mai intru unde am fost tratata urat :-L
O sa incerc in Brintex, nu cred ca imi trebuie unul foarte solid ca voalul e usor ca un fulg.

eva_nagy
12.05.2012, 09:16:24
De la Evergreen nu o sa imi iau din principiu.Nu mai intru unde am fost tratata urat :-L
O sa incerc in Brintex, nu cred ca imi trebuie unul foarte solid ca voalul e usor ca un fulg.
In cazul asta mergi la standul celor de la Noela Style, este un stand pe margine in partea noua a Brintexului, o sa-l recunosti dupa rochiile de mireasa expuse. Eu am dat 5 lei!

GuritaBV
17.05.2012, 09:16:42

Si eu tot din Brintex mi-am luat piaptanul, tot din aripa noua dar de la un magazin cu accesorii de-astea feminine (coliere, lanturi, cercei, oje, etc, etc - e destul de mare magazinul, are intrare de pe doua alei), am dat 8 lei pe el si nu am avut probleme sa cada sau sa se rupa.

Flamingo
17.05.2012, 09:34:06
Si eu tot din Brintex mi-am luat piaptanul, tot din aripa noua dar de la un magazin cu accesorii de-astea feminine (coliere, lanturi, cercei, oje, etc, etc - e destul de mare magazinul, are intrare de pe doua alei), am dat 8 lei pe el si nu am avut probleme sa cada sau sa se rupa.

Aha, stiu magazinul ca mi-am luat zeci de cercei de acolo ;)).Multumesc!

GuritaBV
18.05.2012, 10:40:52
Cu placere, sper sa gasesti sa iti placa si sa se potriveasca!

Flamingo
14.08.2012, 12:57:44
Cu piaptanul am rezolvat dar acum nu stiu unde sa caut bijuterii.Ma intereseaza ceva cu elemente Swarovski, de culoare roz cenusiu/prafuit.In Star am gasit ceva cu Swarovski dar modele prea banale.
Am de rezerva perle dar eu nu prea sunt fan perle, nu ma reprezinta. :-s

Izabelutz
28.08.2012, 16:18:45

Ma mir ca te-au tratat urat acolo, cu mine au fost mereu dragute doamnele ;))

Flamingo
28.08.2012, 16:24:20
Ma mir ca te-au tratat urat acolo, cu mine au fost mereu dragute doamnele ;))

Nu urat la modul ca mi-au vorbit urat ci la modul ca mai aveam putin si o rugam sau o bateam pe tanti aia sa imi dea o rochie de pe manechin sa o probez.Nu a vrut sa mi-o dea pe motiv ca "sigur nu e buna" desi era 38 iar eu port 36-38.Ori eu pe banii mei si pe timpul meu nu accept asa ceva. :)

lady_lex
21.08.2013, 21:11:40
Eu am mers ptr bijuteri cu Biju Brill - o gasiti pe facebook, face lucruri deosebite, acorda o mare atentie la detalii, e super, o recomand cu drag.