PDA

Versiunea completa : Obiceiuri, manii, pitici pe creier

Raelle
03.06.2009, 10:52:25
Citeam zilele astea pe net despre ,,pitici pe creier". Nu-mi place expresia, dar vad ca e folosita des si e mai sugestiva decat ,,lucruri pe care te incapatanezi sa le faci", ,,obiceiuri de fiecare zi", ,,ce nu-ti place sub nicio forma".
Si m-am intrebat ce pitici am eu. Voi de care aveti?
La ce ma pot gandi acum:
- salut mereu cu ,,ceau" (nu-mi place ,,salut")
- cand nu sunt invisible pe messenger, ma pun mereu busy (sa nu creada lumea ca n-am nicio treaba si stau aiurea pe net; desi apar busy, n-are niciun efect asupra celor care vor sa ma bazaie) si cu un status mai acatarii (nu ,,dorm", ,,gatesc", "out")
- camarii din bucatarie ii spun ,,debara" (nu-mi place ,,camara")
- cand stau pe bacheta din spate intr-o masina, stau in dreapta
- nu intreb ,,ce mai faci?", ci ,,ce faci?" (mai e si ,,altfel, ce faci?" care nu-mi place defel)
- nu raspund la telefon daca sunt in troleu (amuzanti cei care vorbesc ca se aude in tot troleul)

Babutzu
03.06.2009, 11:01:07
hello!...sa vedem ce am eu :))

nu suport salutul " buna" ...orice altceva inafara de el.
nu suport sa stau in spate in masina doar la volan sau dreapta.
nu imi place sa vorbesc la telefon.doar cu sotu !
Nu suport sa mi zica cineva sa mananc..eu nu mananc la comanda.. si se gasesc foarte multi sa iti bage pe gat !!#:-S
mai sunt dar nu imi vin in minte acuma :))

AAndreeaM
10.06.2009, 09:03:12
e simplu...cel mai mare pitic al meu ...este sa mi se spuna in fata cu nesimtire ca nu am dreptate...cu toate ca am.../:)

Babutzu
10.06.2009, 09:03:56
e simplu...cel mai mare pitic al meu ...este sa mi se spuna in fata cu nesimtire ca nu am dreptate...cu toate ca am.../:)
subscriu!
de asta am uitat :)

Habib
10.06.2009, 11:34:59
offf, si eu am multi pitici pe creier:

nu-mi place salutul ''servus''
daca ii zic sotului sa stranga masa si el spune ''dupa sport'', o strang imediat, ca nu suport sa astept dupa cineva
nu-mi place sa astept - imi place punctualitatea
in masina pe bancheta din spate stau numai in partea stanga
si mai sunt

afme
10.06.2009, 11:37:53
Nu accept sub nicio forma sa stau peste program la munca.
Cosider ca a sta peste program nu este un act de bravura ci incapacitatea mea de a-mi termina treaba la timp !!

Babutzu
12.06.2009, 11:58:17
mi`a mai venit in minte unul:)
Nu raspund la numar necunoscut:)

CorinaD
12.06.2009, 12:36:19
Cosider ca a sta peste program nu este un act de bravura ci incapacitatea mea de a-mi termina treaba la timp !!
Ma bucur ca mai exista si persoane care gandesc la fel ca mine! :)
Piticii mei...spal vasele imediat dupa ce mananc! Dar am inceput sa fiu mai lenesa de la un timp...:"> ..nu suport sa fiu intr-o masina si sa se conduca cu peste 100km/h, chiar daca suntem pe autostrada si nu suport sa beau apa sau suc dupa altcineva, din acelasi pahar.

Raelle
14.06.2009, 20:30:44
ma bucur ca s-a mai raspuns la topicul meu, cam pustiu prin el, saracul :-p
nici mie nu-mi place ,,servus" (si in cluj e folosit des, uf)
si nici mie nu-mi place sa astept. cand e vorba de punctualitate, mereu ma gandesc la faptul ca ,,punctualitatea e politetea regilor", imi place mult cum suna.

offf, si eu am multi pitici pe creier:

nu-mi place salutul ''servus''
daca ii zic sotului sa stranga masa si el spune ''dupa sport'', o strang imediat, ca nu suport sa astept dupa cineva
nu-mi place sa astept - imi place punctualitatea
in masina pe bancheta din spate stau numai in partea stanga
si mai sunt

Babutzu
14.06.2009, 21:00:17
inca ceva :))
nu suport ca omul sa nu aiba cuvant...daca a zis ceva ..apoi sa faca bine sa si faca :)
la fel si cu punctualitatea..
omul care nu are cuvant..pentru mine ..no comment.

compact
15.06.2009, 12:43:54
si

inca ceva
nu suport ca omul sa nu aiba cuvant...daca a zis ceva ..apoi sa faca bine sa si faca
la fel si cu punctualitatea..
omul care nu are cuvant..pentru mine ..no comment.
nu cred ca intra in categoria "pitici pe creier" :-"

stau si ma gandesc si nu cred ca am, poate ca ma irita intrebarea "altceva?" dupa ce am zis 10 chestii noi si interesante :-"

Babutzu
15.06.2009, 12:45:28
si

nu cred ca intra in categoria "pitici pe creier" :-"

stau si ma gandesc si nu cred ca am, poate ca ma irita intrebarea "altceva?" dupa ce am zis 10 chestii noi si interesante :-"
poate nu :) ^:)^

evenstar
15.06.2009, 12:48:22
Daaaaa, deci cum scriam si in alta parte putine chestii ma scot cu adevarat din minti si printre ele se afla la loc de cinste "Nu te enerva!"#-o
Eu sunt o persoana calma si destul de... flegmatica, sa zic asa, in general. Dar daca se gaseste un destept sa-mi zica "nu te enerva" mi se urca instantaneu sangele la cap. =))

compact
15.06.2009, 12:57:42
Eu sunt o persoana calma si destul de... flegmatica, sa zic asa, in general. Dar daca se gaseste un destept sa-mi zica "nu te enerva" mi se urca instantaneu sangele la cap. =))
daaa, si eu ma enervez cand aud asta ;))

ah, acum imi dau seama cati pitici am pe creier ;))
ma irita comentariile ipocrite, f des intalnite pe miresici, de ex "ce frumos iti sta" si arata ca dracu :(
si ma enerveaza diminutivele

evenstar
15.06.2009, 13:15:44
daaa, si eu ma enervez cand aud asta ;))

ah, acum imi dau seama cati pitici am pe creier ;))
ma irita comentariile ipocrite, f des intalnite pe miresici, de ex "ce frumos iti sta" si arata ca dracu :(
si ma enerveaza diminutivele
Asta cu ipocrizia nu cred ca se incadraza aici...:-?

Diminutivele ma enerveaza si pe mine in 90% din cazuri... A si mai am un pitic pe creier... Nu-mi place sa ii spun si sa i se spuna copilului meu "bebe". Mi se pare ca Bebe e nume propriu (aveam un unchi pe care il chema asa). Eu ii zic "Piciu", "Piticutz" (aici nu ma enerveaza diminutivul) "Pisoiul"... si cand ma intreaba maica-mea sau soacra-mea (care stiu) "Ce mai face bebe" ma apuca damblaua.

daniela_s
26.06.2009, 13:34:23
Eu nu gust supa daca nu pun putina sare in farfurie, chiar daca persoana care a gatit-o insista ca e sarata bine!:D ..

laiurita
13.09.2009, 21:43:56
Ca obicei... cand merg cu viitorul sot in masina (el conduce), trebuie sa ma tina mereu de mana :)
Sunt maniaca in ceea ce priveste muzica. Imi place sa ascult tot timpul muzica si - daca nu se poate - imi fredonez singura. Ma irita oamenii care imi spun sa nu mai cant... ;))
Si am pitici pe creier cand vine vorba de unghiile mele. Nu le mai rod de ceva vreme, dar daca as putea, as merge zilnic la manichiurista. :-$

lavinia_ava
10.12.2009, 08:20:50
Ufff... cum n-am vazut eu topicul asta mai devreme.... aici e de mine...

Recunosc ca am o gramada de pitici pe creier... eu le zic mai dragutz... fluturi... si stolul meu e mare...
Cred ca cel mai mare "fluture" e ca am mereu nevoie de argumente logice... si ma umplu de draci cand aud "pentru ca asa vreau eu" sau "asa simt asa fac" in situatii care n-au nici o legatura cu sentimente si simtiri... pur si simplu nu pot sa pricep cum unii oameni iau decizii fara logica in situatii relativ simple...
Nu-mi place sa vorbesc la telefon chestii personale cand de fata sunt alte persoane... si ma apuca :-& cand ii aud pe altii ca-si declara iubiri si alte chestii personale in gura mare la telefon...
Nu suport usile trantite... ma enerveaza cam la fel de mult ca si diminutivele si prescurtarile stupide ( aici in top sunt "praji" si "inghe" si "gretzica").
Mai am un pitic legat de obiceiurile de dimineata... dupa ce m-am trezit nu vorbesc pana nu ies din baie... si ma enerveaza daca cineva ma tot intreaba de vorba...
Pentru moment atat... da' sigur mai revin ca o sa-mi mai amintesc eu si de alti fluturi... :D

Cami_
10.12.2009, 08:56:17
Eu nu suport sa-mi schimbe cineva pozitia scaunului de la masina! Si nici pe cea a scaunului din dreapta la masina lui Cip! [-(
Si daca schimbatul in fata sau in spate il mai inteleg (...si accept...cu greu, dar, na, nu poate omul sa conduca cu genunchii la gura, ;)) desi ar putea incerca), daca umbla cineva la pozitia spatarului innebunesc!

laura_21
11.12.2009, 20:01:24
nu stiu daca intra la categoria "pitici" insa nu mananc un anumit fel de mancare daca nu imi place cum arata
asta mi-a venit in minte acum citind topicul
o sa revin asupra subiectului ca am multi pitici;));))

fevronia
06.02.2010, 13:24:34
ei bine eu........nu suport ticaitul ceasului si mi-am creat asa o "sensibilitate" incat si ceasul de mana daca e pe masa il aud ticaind( lumea stie si soacra mea a scos deja din camera ceasul de perete care il avea:))),nu dorm decat daca e liniste si intuneric,nu ma impac cu dusul la toaleta in alta parte decat acasa( si asta credeti-ma ca e un adevarat chin:-w),c-am atat momentan ,imi mai aduc aminte mai scriu!

Babutzu
06.02.2010, 15:22:36
ei bine eu........nu suport ticaitul ceasului si mi-am creat asa o "sensibilitate" incat si ceasul de mana daca e pe masa il aud ticaind( lumea stie si soacra mea a scos deja din camera ceasul de perete care il avea:))),nu dorm decat daca e liniste si intuneric,nu ma impac cu dusul la toaleta in alta parte decat acasa( si asta credeti-ma ca e un adevarat chin:-w),c-am atat momentan ,imi mai aduc aminte mai scriu!
de ceas si ticait am uitat ...=)))
same..
sau fosnitul pungilor...sa aud zgomot de oale ....mai sunt :))
noaptea cand e liniste..mancat de seminte ,biscuiti...chipsuri.../:)

lavinia_ava
09.02.2010, 09:18:52

Asta cu ticaitul ceasului o am si eu... de aceea avem in casa doar ceasuri electronice... iar la cele care ticaie am avut grija sa le scot bateriile intotdeauna...
A fost chiar o faza dragutza cand stateam in chirie la un moment dat... gazda avea un ceas de perete cu baterie... si facea zgomot... eu am scos frumos bateria si am pus-o intr-un sertar... a venit gazda si a adus alta baterie... si eu iar am scos-o... dupa vreo 4 baterii m-a intrebat daca n-o fi stricat cumva ceasul de se consuma bateriile asa repede ...abia atunci m-am gandit sa-i spun ca eu nu suport ticaitul...

alinut07
11.02.2010, 19:18:36
am eu asa o chestiuta ca trebuie sa ma gandesc inainte de a face ceva si sa planuiesc in detalui tot ce e legat de lucrul respectiv.
numi place dezordinea si prefer sa fac eu decat sa astept pe altii sa se gandeasca sa faca ceva in privinta asta.
uras oameni lingusitori si prefacuti.
numi plac pers care vb la tel in public chestii intime si vai te iubesc....
am o manie pt culoare bleu:)) si toti care ma cunosc stiu asta
dar cel mai mare pitic e faptul k totul trebuie sa fie perfect in orice si insist pana reusesc si stiu ca pot...sunt zodia fecioara (sa fie din cauza asta?)
cam asta deocamdata
mai gasesc mai tarziu :P

Kalee
23.04.2010, 16:16:32
Din stolul meu pomenesc:
-nu suport neoanele
-nu urc cu liftul mai sus de etajul 5
-nu plec cu avionul fara sa am cruciulita bunicii in mana
-fumez si consum in general aceasi marca (de 10 ani nu am schimbat marcile sapunurilor,sampoanelor,detergentilor,sucurilor,ti garilor si ai lenjeriei intime)
-nu stau in stanga sotului nici o data .
cam atat ..daca imi mai amintesc va mai spun:-p

luyza
06.08.2010, 10:55:13
Interesant subiect.Hmm,sa vedem:
-nu suport zgomotul de chipsuri si seminte
-nu imi place cand cineva bate/misca din picior incontinuu
-nu plec fara centura de siguranta
-ma enerveaza rau tacanitul tastaturii
-mi-e frica de insecte pana la lesin
-nu dorm pe spate de frica sa nu visez urat

Jo
07.06.2013, 21:31:28
In fiecare seara cand merg spre dormitor, verific usa daca este incuiata...
Am tic verbal cu: suuper si ''este intr-un fel'' (cand imi place ceva):)))
Ador sa-mi pup non stop sotul ... s-a obisnuit mai greu, dar acum ii place si cand nu o fac..se-ntreaba daca am ceva ? daca sunt ok? :)))

kri.2013
10.06.2013, 13:58:55
Cum de n-am descoperit mai devreme subiectul acesta.Trebuie sa-mi fac o lista si apoi sa revin...am multi pitici.Ce imi amintesc acum:
-nu merg cu liftul sau metroul (in anii de liceu/facultate era chinuitor sa merg atat pe scari si colegii chiar nu ma intelegeau).
-nu-mi place sa merg inapoi.Spre ex. sotul meu statea la cativa km distanta de mine.cand mergeam la el trebuia sa o iau inapoi pe strada.Cand eram singura ieseam din blocul meu o luam inainte si ocoleam mai multe stradute pana la apartam.sotului.Acum sta soacra acolo...cred ca de asta nu-mi place sa merg la ea=))=))
La fel si cu liceul/facultatea..etc.Imi facem rute astfel incat sa nu merg inapoi.La fel si cu prietenii...nu-mi place sa merg la ei din acest motiv.Acest pitic este chiar chinuitor.
-nu-mi place ticaitul de la ceas.nu avem nici unul in casa.
-nu-mi place sa spal caserole de plastic...daca ar fi dupa mine le-asi arunca direct.
-nu-mi place sa port dres... sub pantalon nu mai zic...nici cand eram mica nu suportam strampi si ma certa bunica.
Ma opresc ca deja sunt prea multe....dar mai am...numai saracutul meu sot stie..
Super subiect.