PDA

Versiunea completa : Restaurant Alexia Iasi

vio_vio3
10.06.2009, 20:26:40
salut
as vrea sa stiu daca a fosta careva la restaurantul alexia din iasi..Multumesc

stefania_a
10.06.2009, 21:33:06
salut
as vrea sa stiu daca a fosta careva la restaurantul alexia din iasi..Multumesc

unde este restaurantul asta? e cel nou gen pensiune? de pe langa moara de vant? parca asa se cheama zona(:|

CONT-INCHIS-035
10.06.2009, 22:37:42
unde este restaurantul asta? e cel nou gen pensiune? de pe langa moara de vant? parca asa se cheama zona(:|

E putin mai incolo de Little Texas, in drumul catre Complex Hotelier Ciric.

sumpee
10.06.2009, 23:47:34
l-am vazut si eu in drum spre ciric. asa pe afara pare foarte fain. de organizarea nuntilor nu stiu nimic insa

stefania_a
12.06.2009, 20:32:09
E putin mai incolo de Little Texas, in drumul catre Complex Hotelier Ciric.

nu eram sigura k e ala...dar il stiu...e deschis de la sf anului 2008...k o per am muncit prin zona aia si scriau k urmeaza sa inchirieze pt nunti, cumatrii

vio_vio3
28.06.2009, 18:48:44
salutare fetelor,
Eu mi l-am inchiriat pt la anul in iulie pentru ca ni s-a parut cea mai buna oferta din tot ce fusesem sa vedem..sala arata foarte bine,incap pana la 150 persoane si in plus au si terasa..meniurile sunt accesibile intre 140-170 lei anul acesta(presupun ca se vor scumpi cu 10-15%pana anul viitor)aa..si foarte important..am gasit sambata loc liber..si ma lasa sa aduc ce vreau eu in plus fata de meniu(inclusiv bautura)fara sa-mi perceapa nici o taxa.
eu una chiar sunt incantata..daca va interseaza pot sa va mai zic amanunte.
pupici

stefania_a
28.06.2009, 19:25:43
salutare fetelor,
Eu mi l-am inchiriat pt la anul in iulie pentru ca ni s-a parut cea mai buna oferta din tot ce fusesem sa vedem..sala arata foarte bine,incap pana la 150 persoane si in plus au si terasa..meniurile sunt accesibile intre 140-170 lei anul acesta(presupun ca se vor scumpi cu 10-15%pana anul viitor)aa..si foarte important..am gasit sambata loc liber..si ma lasa sa aduc ce vreau eu in plus fata de meniu(inclusiv bautura)fara sa-mi perceapa nici o taxa.
pupici

bine k ai rezolvat problema cea mai grea

CONT-INCHIS-035
29.06.2009, 10:23:25
salutare fetelor,
pupici
Cam ce contine meniul? :*:*:*
Felicitari ca ati rezolvat cu restaurantul!

GEEA
29.06.2009, 16:55:59
salutare fetelor,
pupici

Zi`mi te rog o chestie ... au un numar minim de persoane pe care il impun ? si in pretul asta de 170 de lei (sa presupunem ca ti`ai laes meniul la pretul asta) ce iti ofera in afara de partea gastronomica ? adik intra si decorare si alte asemenea sau strict partea cu mancarea ? :*

Butterfly87
29.06.2009, 22:25:07
salutare fetelor,
pupici
bine k ai gasit si k esti multumita.nici eu nu stiam exact ca l-au deschis..il vazusem cand era ink in constructie.....

vio_vio3
01.07.2009, 18:24:43
ideea e ca ar fi ok sa ai mai mult de 100 de invitati...noi asteptam 120-130 dar le-am zis ca siguri nu o sa fim decat atunci ne-au zis ca nu e nici o pb o sa zicem nr exact in saptamana nuntii si ca nu e mare lucru daca ne abatem cu vreo 15-20%(adica sa fie in jur de 80 invitati)dar ca exact cate meniuri cerem atatea vom plati(ne fac 10% in plus si mai mult ne poate recalcula cu -10% felul 3 si 4-tinand cont ca lumea mai pleaca)
am 7 feluri de meniuri si sincer mi se par f bogate(aperitiv,gustare calda,fel baza 1 si fel baza 2)2 cafele 2 ape si un suc
daca vreti le pot posta ca mi le-au dat
cat despre ornare,sala arata f bine(daca vrea cineva ii trimit pm cu linkul) dar am inteles de la ei ca vor sa isi faca propriile ornamente(fete de masa si scaune etc) si ni le pot da la un pret mai redus(plus ca s-ar aseza mult mai bine ca ei nu le inchiriaza la altii s ar fi pe masura mobilierului)
muzica o sa o am tot de la ei ca patronii au cantat ani de zile la cotnari si au formatie.ma cost a50 mil si imi asigura si fum si orga de lumini
in plus am avantajul ca vor fi ei acolo si ospatarii vor fi zbir
eu zic ca e destul de ok,localul e impecabil(am fost la ei la baie si mirosea ca intr-o parfumerie-sincer)\eu una sunt ffffffff incantata
aaa mi-am amintit:am o camera gratis(ca e si pensiune) si daca vreau sa inchiriez imi face discount 20-25%

Butterfly87
01.07.2009, 18:28:26
ideea e ca ar fi ok sa ai mai mult de 100 de invitati...noi asteptam 120-130 dar le-am zis ca siguri nu o sa fim decat atunci ne-au zis ca nu e nici o pb o sa zicem nr exact in saptamana nuntii si ca nu e mare lucru daca ne abatem cu vreo 15-20%(adica sa fie in jur de 80 invitati)dar ca exact cate meniuri cerem atatea vom plati(ne fac 10% in plus si mai mult ne poate recalcula cu -10% felul 3 si 4-tinand cont ca lumea mai pleaca)
am 7 feluri de meniuri si sincer mi se par f bogate(aperitiv,gustare calda,fel baza 1 si fel baza 2)2 cafele 2 ape si un suc
cat despre ornare,sala arata f bine(daca vrea cineva ii trimit pm cu linkul) dar am inteles de la ei ca vor sa isi faca propriile ornamente(fete de masa si scaune etc) si ni le pot da la un pret mai redus(plus ca s-ar aseza mult mai bine ca ei nu le inchiriaza la altii s ar fi pe masura mobilierului)
muzica o sa o am tot de la ei ca patronii au cantat ani de zile la cotnari si au formatie.ma cost a50 mil si imi asigura si fum si orga de lumini
eu zic ca e destul de ok,localul e impecabil(am fost la ei la baie si mirosea ca intr-o parfumerie-sincer)\eu una sunt ffffffff incantata
aaa mi-am amintit:am o camera gratis(ca e si pensiune) si daca vreau sa inchiriez imi face discount 20-25%
buna oferta..se vede ca e deschis recent si k e an de criza k nu pea se inghesuie lumea la inchiriat..ma bucur k ati gasit ce ati cautat

vio_vio3
01.07.2009, 18:29:55
exact la chestia cu criza ma gandeam si eu si sincer sper sa nu se mai scumpeasca

ellena22
03.07.2009, 18:21:09
Felicitari>:D< ..adevarul e ca au o oferta destul de buna..sper sa se ridice la asteptarile tale...m-am uitat pe site-ul lor si totul arata sooper...si camerele si restaurantl ..dar si terasa......restaurantul mi.a placut ffff mult.....mai ales mesele....daca se pricep la aranjamente iti pot face o sala.....de vis<:-P ....asteptam detalii....o zi buna(apropo..in sfarsit mi.am luat si io inima in dinti sa va scriu....ca va urmaresc din umbra de ceva timp)....bravo miresici!!! :)>- :rocking:

vio_vio3
03.07.2009, 22:37:23
Felicitari>:D< ..adevarul e ca au o oferta destul de buna..sper sa se ridice la asteptarile tale...m-am uitat pe site-ul lor si totul arata sooper...si camerele si restaurantl ..dar si terasa......restaurantul mi.a placut ffff mult.....mai ales mesele....daca se pricep la aranjamente iti pot face o sala.....de vis<:-P ....asteptam detalii....o zi buna(apropo..in sfarsit mi.am luat si io inima in dinti sa va scriu....ca va urmaresc din umbra de ceva timp)....bravo miresici!!! :)>- :rocking:
\merci,sper sa iasa bine..azi sunt fericita mi-au confirmat viitorii nasi ca ne cununa#:-S
pupici

alinarobo
15.07.2009, 23:42:15
exact la chestia cu criza ma gandeam si eu si sincer sper sa nu se mai scumpeasca
Stii cumva daca se fumeaza in restaurant?

vio_vio3
18.07.2009, 14:19:02
Stii cumva daca se fumeaza in restaurant?
da se fumeaza

vio_vio3
02.08.2009, 21:18:59
fetelor nu mai aveti nici o noutate?
eu ard de nerabdare sa -mi zica careva cum s-a distrat la restaurantul asta..

dya_dyr
13.09.2009, 09:55:07
Buna,

Ma numesc Diana si am si eu nunta la anu, in iulie, la Alexia.
As vrea sa aflu impresii despre Alexia de la cei care au avut deja nunta acolo anul acesta.

irinaioan
13.09.2009, 18:59:15
buna..eu am nunta la restaurant Alexia..noua ne-a placut foarte mult, e o zona frumoasa..restaurantul nu e nici mic, dar nici prea mare, e conceput putin in stil rustic..si e foarte bine ca are si terasa..<:-P

morramy
13.09.2009, 20:00:05
buna fetelor...eu am avut nunta pe 13.06.2009,iar locatia a fost Restaurantul Alexia....ce va pot spune e ca totul a fost exceptional....conform cu ceea ce am discutat cand am stabilit detaliile desfasurarii petrecerii...nu s-au abatut absolut deloc de la ceea ce s-a discutat inainte de nunta si apropo domnii sunt foarte maleabili,se poate discuta absolut orice pentru reusita petrecerii....am avut multi invitati din afara Iasului(sotul este din Braila) si va pot spune ca au ramas impresionati de absolut totul....serveala din timpul nuntii,meniu,curatenia din restaurant,din camere... si nu mai spun de atmosfera creata de formatia Onyx...lasati-i sa-si faca treaba cum stiu ei cel mai bine si va spun cu mana pe inima ca nu veti regreta....de amenajarea salii au cateva firme cu care colaboreaza,probabil va vor spune ei....aaa....sper sa nu fiu acuzata de reclama sub acoperire,cei drept nu scriu prea des pe aici,dar v-am vazut interesate de o parere leagata de acest resturant....SA AVETI O NUNTA DE VIS!!!!!

AncaL
17.09.2009, 08:27:29
Buna,

Ma intereseaza si pe mine cat a fost avansul la alexia, si ce parere aveti de formatia localului. Stie cineva unde gasesc un filmulet cu ei sa-i aud cum canta?

Multumesc.

gina_elena
17.09.2009, 11:40:50
Buna fetelor,
Sunt noua pe aici, am fost si eu aseara cu viitorul meu sot la Alexia si am discutat cu doamna, meniul variaza intre 160 si 178 anul acesta si contine 4 feluri de mancare, 2 apex0,5, 2 sucurix0,5 si 2 cafele, formatia 5000 lei...preturile de anul acesta, decoratiunile poti sa le aduci tu, in schimb primele 3 feluri le platesti pentru 100 de persoane (minimul acceptat de ei), felul 4 pentru cate persoane il servesc; noi vrem sa facem nunta in august 2011 si nu ne grabim, asteptam pareri.
Baile arata impecabil, sala e ok, puteti inchiria toata pensiunea si e discutabil pretul. Noi vrem sa mai vedem Concordia si Majestic, dar cum spuneam asteptam pareri ale celor care au facut deja nunta acolo...uitasem- avAns 3000 lei discutabil, patronii canta in formatie, e bine ca vor fi acolo intreaga sala si vor supraveghea, in schimb nu poti veni veni cu alta formatie sau DJ.
Am mai fost la Europa, mirosea a vechi si nu ne-a placut, in plus au si o gresie/marmura foarte alunecoasa si e greu de dansat (in special pentru fete avand tocuri).

vio_vio3
17.09.2009, 20:32:51
buna fetelor...eu am avut nunta pe 13.06.2009,iar locatia a fost Restaurantul Alexia....ce va pot spune e ca totul a fost exceptional....conform cu ceea ce am discutat cand am stabilit detaliile desfasurarii petrecerii...nu s-au abatut absolut deloc de la ceea ce s-a discutat inainte de nunta si apropo domnii sunt foarte maleabili,se poate discuta absolut orice pentru reusita petrecerii....am avut multi invitati din afara Iasului(sotul este din Braila) si va pot spune ca au ramas impresionati de absolut totul....serveala din timpul nuntii,meniu,curatenia din restaurant,din camere... si nu mai spun de atmosfera creata de formatia Onyx...lasati-i sa-si faca treaba cum stiu ei cel mai bine si va spun cu mana pe inima ca nu veti regreta....de amenajarea salii au cateva firme cu care colaboreaza,probabil va vor spune ei....aaa....sper sa nu fiu acuzata de reclama sub acoperire,cei drept nu scriu prea des pe aici,dar v-am vazut interesate de o parere leagata de acest resturant....SA AVETI O NUNTA DE VIS!!!!!
exact ce vroiam sa aud!
mULTUMESC

vio_vio3
19.09.2009, 09:13:38
Buna,

As vrea sa aflu impresii despre Alexia de la cei care au avut deja nunta acolo anul acesta.

Salut,tu ai nunta cu o saptamana inaintea mea!Sa-mi lasi curata sala:-p
pupici

vio_vio3
19.09.2009, 09:14:56
Salut,poti sa pui cateva poze sa vad cum ati aranjat sala?
Multumesc

vio_vio3
23.09.2009, 17:19:36
Buna,legat de nunta..ai avut si fotograful de la ei?
Daca da poti te rog sa-mi dai un pm ca as vrea sa vorbim mai multe.
MERCI MULT

morramy
23.09.2009, 22:34:46
[quote=vio_vio3;2402429]Buna,legat de nunta..ai avut si fotograful de la ei?
MERCI MULT[/q
eu nu am avut de la ei fotograful,am avut o alta obtiune,dar iti pot spune ca sora mea care a avut anul trecut nunta la Cotnari,si la muzica i-a avut tot pe cei de la formatia Onyx,mai excact actualii patroni de la Alexia,a luat si pachetul de foto+filmare tot de la ei,se ocupau si atunci,si a fost super multumita,iar anul asta la alexia s-a colaborat cu aceeasi baieti pt filmare+foto

morramy
23.09.2009, 22:43:20
Buna,legat de nunta..ai avut si fotograful de la ei?
MERCI MULT
asa a fost amenajata sala...verde cu auriu

irinaioan
24.09.2009, 00:27:12
pupici pentru miresici

vio_vio3
24.09.2009, 10:07:46
asa a fost amenajata sala...verde cu auriu
zici ca ai avut pe 13 iunie?cred ca am vazut sala ca atunci am mers eu sa vorbesc cu ei..mi se pare ca ati aranjat voi sala parca daca imi amintesc bine;;) oricum foarte frumoasa..multumesc de detalii..iti voi trimite si mesaj pe pm
pupici

vio_vio3
24.09.2009, 10:12:46
Buna,

Ma intereseaza si pe mine cat a fost avansul la alexia, si ce parere aveti de formatia localului. Stie cineva unde gasesc un filmulet cu ei sa-i aud cum canta?

Multumesc.

salut,avansul a fost 3000 ron anul acesta.Cat despre formatie ,m-am interesat si eu la fetele la care au mai fost la nunta si au fost foarte multumite..eu i-am luat tot pe ei

ClauditzaB
05.10.2009, 16:14:17
buna fetelor..... va rog din suflet sa imi spuneti sau chiar sa imi dati o melodie cantata de formatia restaurantului alexia din iasi.vreau sa stiu cum canta cei de la onix.multumesc anticipat

Ucanauca
20.10.2009, 20:01:21
salutare fetelor,
pupici

Salut,

Si eu am nunta la anu in iulie:D pe 17; tu pe cat o ai?

:*

Ucanauca
20.10.2009, 20:13:44
buna fetelor..... va rog din suflet sa imi spuneti sau chiar sa imi dati o melodie cantata de formatia restaurantului alexia din iasi.vreau sa stiu cum canta cei de la onix.multumesc anticipat

Salut,

Am eu cateva melodii de la formatia Onyx :>

Ralu29
20.10.2009, 23:04:07
As vrea si eu melodiile, daca poti sa mi le dai...

Ucanauca
21.10.2009, 19:28:34
As vrea si eu melodiile, daca poti sa mi le dai...

Da-mi id tau de mess pe privat sa iti trimit melodiile.

Ralu29
21.10.2009, 22:02:02
Nu pot sa-ti trimit PM, pt ca nu am 10 mesaje postate pe forum:(

vio_vio3
23.10.2009, 14:14:52
Salut,

Si eu am nunta la anu in iulie:D pe 17; tu pe cat o ai?

:*

salut,eu am pe 31,la 2 saptamani dupa tine:)
O sa te intreb cum a fost ca sa stiu si eu la ce ma astept:)
pupici

vio_vio3
23.10.2009, 14:15:29
le vreau si eu
merci

adri84
23.10.2009, 20:11:39
Buna,

scuze off topicul:avem nunta in aceeasi zi doar ca in locatii diferite bafta la pregatiri<:-P

Ucanauca
28.10.2009, 11:06:26
Intrebare pentru miresicile care au avut deja nunta la restaurantul Alexia:

Stiti cumva cum se cheama firma care se ocupa cu amenajarea salii? Am inteles ca sunt 2 fete care se ocupa.

Pupici

vio_vio3
01.11.2009, 19:56:08
Intrebare pentru miresicile care au avut deja nunta la restaurantul Alexia:

Stiti cumva cum se cheama firma care se ocupa cu amenajarea salii? Am inteles ca sunt 2 fete care se ocupa.

Pupici

Salut
firma se numeste Fashion Party
Pupici

Ucanauca
02.11.2009, 08:35:55
Salut
firma se numeste Fashion Party
Pupici

Eu am primit raspuns de la patron si mi-a zis ca se cheama Elegance. Cred ca au schimbat firma.

Merci oricum.

vio_vio3
02.11.2009, 21:54:05
Eu am primit raspuns de la patron si mi-a zis ca se cheama Elegance. Cred ca au schimbat firma.

Merci oricum.

Nu ai pentru ce..eu nu o sa lucrez cu nici una din firmele astea pt ca spre norocul meu viitorii mei nasi si-au facut o firma specializata in evenimente si ne vor ajuta cu ornarea salii

vio_vio3
15.11.2009, 15:41:31
fetelor a colaborat careva cu cei care se ocupa de foto de la alexia(nu stiu cum se numesc)M-ar interesa sa vad niste poze de la sedinta foto si nu numai
multumesc

ingeraszxw
05.01.2010, 15:55:02
buna

foarte bune pareri aud dela voi cu privire la acest restaurant...stiti cumva daca accepta si 70 persoane?

CONT-INCHIS-035
05.01.2010, 16:03:02
buna

foarte bune pareri aud dela voi cu privire la acest restaurant...stiti cumva daca accepta si 70 persoane?
Eu cand am fost nu acceptau. Acum mergi si discuta, mie mi-a placut f mult localul, e cu bun gust.

Uite si o miresica care ofera mai multe detalii:

Buna fetelor,
Sunt noua pe aici, am fost si eu aseara cu viitorul meu sot la Alexia si am discutat cu doamna, meniul variaza intre 160 si 178 anul acesta si contine 4 feluri de mancare, 2 apex0,5, 2 sucurix0,5 si 2 cafele, formatia 5000 lei...preturile de anul acesta, decoratiunile poti sa le aduci tu, in schimb primele 3 feluri le platesti pentru 100 de persoane (minimul acceptat de ei), felul 4 pentru cate persoane il servesc; noi vrem sa facem nunta in august 2011 si nu ne grabim, asteptam pareri.
Baile arata impecabil, sala e ok, puteti inchiria toata pensiunea si e discutabil pretul. Noi vrem sa mai vedem Concordia si Majestic, dar cum spuneam asteptam pareri ale celor care au facut deja nunta acolo...uitasem- avAns 3000 lei discutabil, patronii canta in formatie, e bine ca vor fi acolo intreaga sala si vor supraveghea, in schimb nu poti veni veni cu alta formatie sau DJ.
Am mai fost la Europa, mirosea a vechi si nu ne-a placut, in plus au si o gresie/marmura foarte alunecoasa si e greu de dansat (in special pentru fete avand tocuri).

Cu toate ca eu stiam ca poti veni cu alt DJ, de formatie nu am intrebat ca nu sunt interesata.

Ucanauca
12.01.2010, 23:06:03
Salutare miresici,

Am fost si am achitat ultima rata la avans, ceea ce ma face fericita, insa tin sa va spun ca anul asta formatia este 60 mil :( Noi nu am stiut ca se va modifica pretul, dar ma gandesc ca a fost o neintelegere. Oricum, sper din suflet sa merite :D

Daca mai aflu si alte noutati va mai anunt.

Pupici

Ucanauca
12.01.2010, 23:07:36
buna

Accepta mai putin de 100 de persoane in orice alta zi decat de sambata :( S

CONT-INCHIS-035
13.01.2010, 10:25:22
Accepta mai putin de 100 de persoane in orice alta zi decat de sambata :( S
Sincer, nu mi se pare normal. Sala nu e atat de mare cum de ex e restaurantul mare de la ciric, deci daca ar pune mese rotunde ar incapea numai bine. Un restaurant care se respecta (ceea ce cu greu gasesti in Iasi) nu iti face restrictie la nr de pers. Sa luam un ex (adevarat): o pers care dispunea de mari resurse financiare ar fi cheltuit la restaurant poate cat se cheltuie la o nunta normala, a fost refuzata de o persoana din Iasi(sef de sala/proprietar, nu mai stiu exact) fiindca voia o nunta intima, nu una f mare. S-a enervat si a mers la Brasov, un restaurant super, a inchiriat acolo si pensiune pt toti invitatii etc. Radeam ca nici el nici mireasa nu erau din Brasov.
E normal sa nu ti se recomande sa faci o nunta mica intr-o sala foarte mare, dar nu e normal sa ti se refuze sambata, sau sa nu accepte deloc.

vio_vio3
14.01.2010, 21:55:46
Salutare miresici,

Am fost si am achitat ultima rata la avans, ceea ce ma face fericita, insa tin sa va spun ca anul asta formatia este 60 mil :( Noi nu am stiut ca se va modifica pretul, dar ma gandesc ca a fost o neintelegere. Oricum, sper din suflet sa merite :D

Pupici

Mie si inca unei miresici ne-au zis 50 mil...e criza ce dracu

Danudza
17.01.2010, 12:16:52
Salutare....

Am fost ieri la Alexia si formatia e 60 mil (6000 ron), deci nu se ofera reducere... sala e frumoasa, meniurile par ok, dar faptul ca se cam impune formatia m-a deranjat... astfel incat nu cred ca aleg aceasta locatie.
La mine bugetul e mic si nu imi permit o formatie asa scumpa.Totusi pentru cine isi permite locatie e foarte frumoasa si cred ca va iesi o nunta foarte frumoasa.

vio_vio3
02.02.2010, 13:29:22
Salutare miresici,

Pupici

salut,cand mergi sa vezi meniurile te rog sa postezi noutatile.
eu voi ajunge la ei dar dupa paste
multumesc

Ucanauca
17.03.2010, 21:23:41
Eu merg la sfarsitul lunii; sper sa nu am surprize neplacute :(( Inca ceva ce am mai aflat este ca pentru cei care au ales sa amenajeze sala cu firma recomandata de cei de la Alexia s-a facut 2000 RON :(( Initial ni s-a spus ca era 1000-1100 RON. In sfarsit, sper sa isi merite banii.

Pupici

salut,cand mergi sa vezi meniurile te rog sa postezi noutatile.
eu voi ajunge la ei dar dupa paste
multumesc

ayssa
19.03.2010, 05:00:16
Eu merg la sfarsitul lunii; sper sa nu am surprize neplacute :(( Inca ceva ce am mai aflat este ca pentru cei care au ales sa amenajeze sala cu firma recomandata de cei de la Alexia s-a facut 2000 RON :(( Initial ni s-a spus ca era 1000-1100 RON. In sfarsit, sper sa isi merite banii.

Pupici

Nu mi se pare ok sa mareasca preturile fata de ce v-au zis initial. Apropo, desprea ce firma de decoratiuni e vorba?

Ucanauca
19.03.2010, 08:51:15
Nu mi se pare ok sa mareasca preturile fata de ce v-au zis initial. Apropo, desprea ce firma de decoratiuni e vorba?

SIncer nu mai retin cum se cheama. Dar o sa ma interesez cand merg acum la sfarsitul lunii.

vio_vio3
08.04.2010, 14:09:16
Salutari fetelor(sau mai bine zis Hristos a inviat!)
Eu am intrat sa va mai zic noutati..am fost ieri la alexia sa discutam despre ultimele detalii,tinand cont ca urmatoarea data cand vin acasa va fi cu o saptamana inainte de nunta.Am si vesti bune si vesti mai putin bune.Vestea buna e ca nu s-au scumpit meniurile,au ramas la fel ca anul trecut ,si in plus ne-au mai facut o oferta:cu 15 lei/pers avem inclus in meniu si fructele,prajiturile si tortul,iar cofetaria cu care lucreaza este Montecatini,si in plus fata de camera gratis de care stiam de anul trecut ne mai dau si 2 meniuri gratis.Vestea mai putin buna este ca Ucanauca avea dreptate:s-a scumpit muzica la 6000ron,si s-a scumpit si personalul de la 100ron/pers la 120 ron/pers(scumpirea asta este nesemnificativa).Una peste alta,eu sunt destul de multumita,mi-am facut socoteala cu un meniu in jur de 180-190Ron cu tot cu fructe,tort si prajituri,plus ca mi-am mai luat eu o povara de pe umeri,adica tortul.
Pupici!

Ucanauca
08.04.2010, 14:13:02
Salut,

Eu stiam de anul trecut ca se dau 2 meniuri gratis pt miri; maine merg si eu sa iau variantele de meniu si sa discut in legatura cu aranjarea salii, ca dupa cum am mai spus, cred ca s-a scumpit (din cate am auzit); la telefon a fost reticenta doamna Gavril in legatura cu acest subiect.

Va tin si eu la curent cu ce mai aflu.

Pupici

Salutari fetelor(sau mai bine zis Hristos a inviat!)
Eu am intrat sa va mai zic noutati..am fost ieri la alexia sa discutam despre ultimele detalii,tinand cont ca urmatoarea data cand vin acasa va fi cu o saptamana inainte de nunta.Am si vesti bune si vesti mai putin bune.Vestea buna e ca nu s-au scumpit meniurile,au ramas la fel ca anul trecut ,si in plus ne-au mai facut o oferta:cu 15 lei/pers avem inclus in meniu si fructele,prajiturile si tortul,iar cofetaria cu care lucreaza este Montecatini,si in plus fata de camera gratis de care stiam de anul trecut ne mai dau si 2 meniuri gratis.Vestea mai putin buna este ca Ucanauca avea dreptate:s-a scumpit muzica la 6000ron,si s-a scumpit si personalul de la 100ron/pers la 120 ron/pers(scumpirea asta este nesemnificativa).Una peste alta,eu sunt destul de multumita,mi-am facut socoteala cu un meniu in jur de 180-190Ron cu tot cu fructe,tort si prajituri,plus ca mi-am mai luat eu o povara de pe umeri,adica tortul.
Pupici!

Ucanauca
09.04.2010, 23:37:51
Saluti,

Am fost azi si am luat variantele de meniu de la Alexia; le-am transcris in Word, asa ca cine le vrea sa imi trimita un mesaj cu id de mess sau un mail ca sa i le trimit.

Pupici

vio_vio3
12.04.2010, 21:31:55
Salut,ti-a dat cumva preturile pt fiecare fel din meniu?

Saluti,

Am fost azi si am luat variantele de meniu de la Alexia; le-am transcris in Word, asa ca cine le vrea sa imi trimita un mesaj cu id de mess sau un mail ca sa i le trimit.

Pupici

Ucanauca
13.04.2010, 09:03:26
Salut,

Nu, au spus ca sa le ducem noi varianta noastra si ne recalculeaza ei meniul. Presupun ca fac asta pentru ca daca te duci cu cele mai ieftine produse, ei tot iti pun un pret de min 160 RON.

Pupici

iosstef
18.04.2010, 23:06:09
Salut,
Am vazut ca sunt mai multe intrebari legate de restaurantul Alexia si fiind un local relativ nou nu sunt prea multe impresii ale celor care au facut nunta acolo.

Noi am avut nunta pe 26 iulie 2009. Noi am ajuns prima data la ei mai mult intamplator (fusesem inainte la Ciric), insa ne-a placut ca e asezata langa padure pentru ca ar fi facut o eventuala canicula mai usor de suportat pentru invitati. La marele eveniment a fost mai bine decat ne-am asteptat, mesele aranjate ok, ringul de dans suficient de spatios, baia era superba, iar terasa a fost de un real ajutor pentru ca noi am intarziat aproape doua ore (pentru ca am fost la facut poze :D), iar invitatii au fost chemati prea devreme si nu au vrut sa intre fara miri. Pentru decorarea salii am apelat la o firma recomandata de ei (nu mai tin minte cum se chema, dar aveau sediul pe Cuza Voda, pe langa Golia). 10+ pentru restaurant.

Am fost reticenti la inceput cu ideea de a avea o formatie la nunta, mai ales ca nu stiam deloc cum canta, asa ca am urmat sfatul doamnei de a veni sa-i ascultam live la o nunta (pe atunci inca mai cantau la restaurantul Cotnari). Cand i-am auzit am fost placuti impresionati (am stat mai bine de doua ore la masa lor unde ne-au invitat chiar ei). Ei canta aproape orice melodie ce merge la o nunta (populara, moderna in orice limba), stiu sa intretina atmosfera, ce, cand si cum sa cante. Doi din membrii formatiei Onyx au si conservatorul facut, iar solista are o voce foarte buna. Vreau sa spun ca la nunta noastra nu m-a durut deloc capul ce melodie va urma, totul a mers foarte lin, nu au fost treceri bruste de la un gen la altul care golesc ringul de dans si au cantat exact ceea ce trebuia pentru ca invitatii sa se simta bine. 10+ pentru muzica (si ei aveau deja doua nopti de cantat, pentru ca noi am facut duminica nunta).

Despre serviciile foto+video: domnii care se ocupa de asta lucrau la tele m si se vedea ca sunt in domeniu. Pozele au iesit super (am primit si un album cu cele mai reusite/reprezentative 100+ poze), au si contribuit un pic la partea artistica (la un moment dat m-am simtit ca un fotomodel :D). Au mers unde le-am cerut sa mearga (mireasa era din afara Iasiului si a trebuit sa ma duc dupa ea :P), iar filmul si pozele le-am avut la foarte putin timp (m-au sunat in "semi-luna" de miere sa-mi spuna ca sunt gata). Ar fi fost frumos daca Liturghia era filmata din mai multe unghiuri (dar astfel am fi pierdut parti din ea) si daca aveam timp sa facem mai multe poze prin Gradina Botanica. Si au si ratat furatul miresei (hotii nu i-au anuntat ca sa nu ma prind si eu :P). 9 spre 10 pentru serviciile foto+video (9 e mai mult din cauza noastra ca nu ne-am organizat cum trebuie)

Oferta de meniuri a fost ok. Ne-au dat patru variante cu doua saptamani inainte de marele eveniment si puteam sa le mai combinam. Noi am ales un meniu propus de ei, pentru ca erau destul de echilibrate si bine gandite. Aveau un meniu pentru persoane ce prefera bucate traditionale, doua nici prea simple, nici prea fancy si unul pentru cei pretentiosi (mai scump, dar cu somon in loc de pangasius, curcan in loc de pui, etc). Noi am ales unul dintre cele echilibrate si niciun invitat nu s-a plans (noi nu prea am apucat sa mancam din diverse motive...emotii, stres, etc :P). Bautura, dulciurile, fructele si tortul le-am adus noi (ne-au dat ei recomandari in privinta tortului/dulciurilor). 10 pentru meniuri.

Ce nu mi-a placut (ca sa fiu carcotas) a fost parcarea . Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva, dar pe atunci era cu pietris si destul de mica. Au incaput toate masinile pana la urma, dar daca se gandeau toti invitatii sa vina cu bi-biul (ceea ce e putin probabil) era mai greu. Totusi spatiu este prin jur, deci loc sa-ti lasi masina ai, iar drumul nu e foarte circulat ca sa spui ca incurci circulatia si te ia politia la rost.

Ma opresc aici cu impresiile ca deja m-am lungit prea mult. Daca aveti intrebari intrebati. Iar daca imi amintesc ceva promit ca am sa mai scriu.

Numai bine,
Stefan

Ucanauca
19.04.2010, 22:55:43
Salutare miresici (si miri)

Sunt un pic dezamagita de firma cu care lucreaza cei de la Alexia pentru prajituri si torturi. Nu stiu daca am voie sa le spun numele aici asa ca voi evita. Am fost sambata cu sotul meu sa vedem ce oferte au pentru miri si am ramas cu un gust amar afland ca nu au nimic deosebit, ba din contra preturile sunt foarte mari; cica tortul s-ar da gratuit, insa facand un calcul sumar nu e deloc gratuit; pentru un numar de 120 de persoane ne ajunge 18 mil cu tot cu fructe, si, scuzati-ma, dar de banii astia imi fac portii pentru 2 sute si ceva de persoane; Cu siguranta nu vom apela la ei sa ne "ajute" cu prajiturile si tortul.

Asa ca , va rog, spuneti-mi si mie de unde as putea sa iau prajituri si tort la un pret mai convenabil.

Pupici

iosstef
20.04.2010, 09:23:50
Nu stiu daca e vorba despre aceeasi firma despre care vorbesti tu... dar noi am lucrat tot cu o cofetarie (nu cred ca pot sa-i spun numele aici) recomandata de domnii de Alexia si, nu ne-a costat atat de mult. Nu mai tin minte exact cat am dat, dar era ceva intre 30 - 40 RON/kg. Tortul nostru avea aproximativ 10kg (100g/invitat) si am mai luat inca vreo 10 platouri de prajituri (adica vreo 5kg). Deci in total am dat in jur de 600 RON. In plus tortul l-au transportat ei in noaptea nuntii (pe la 22:00 l-au adus) pe gratis, pentru ca cei de la Alexia nu aveau un spatiu de pastrare pentru tort.
Noi am fost foarte multumiti, dupa nunta am mai luat prajituri de la ei si sunt foarte bune si foarte aspectuase.
Cofetaria de care iti spun are puncte de desfacere prin Kaufland, iar atelierul e prin zona Selgros, prin spate la spalatoria Rond Vechi.
Sper ca am fost de ajutor.

Stefan

Ucanauca
20.04.2010, 12:44:11
Sigur nu e vorba despre aceeasi firma; cea cu care lucreaza acum au ales-o la sf lunii martie, iar kilogramul de tort este 60 RON. Cofetaria de care vorbesc eu se afla doar in Iulius Mall ;)

Nu stiu daca e vorba despre aceeasi firma despre care vorbesti tu... dar noi am lucrat tot cu o cofetarie (nu cred ca pot sa-i spun numele aici) recomandata de domnii de Alexia si, nu ne-a costat atat de mult. Nu mai tin minte exact cat am dat, dar era ceva intre 30 - 40 RON/kg. Tortul nostru avea aproximativ 10kg (100g/invitat) si am mai luat inca vreo 10 platouri de prajituri (adica vreo 5kg). Deci in total am dat in jur de 600 RON. In plus tortul l-au transportat ei in noaptea nuntii (pe la 22:00 l-au adus) pe gratis, pentru ca cei de la Alexia nu aveau un spatiu de pastrare pentru tort.
Noi am fost foarte multumiti, dupa nunta am mai luat prajituri de la ei si sunt foarte bune si foarte aspectuase.
Cofetaria de care iti spun are puncte de desfacere prin Kaufland, iar atelierul e prin zona Selgros, prin spate la spalatoria Rond Vechi.
Sper ca am fost de ajutor.

Stefan

adriano30
08.06.2010, 13:20:23
Salutare!Ai putea te rog sa-mi trimiti variantele de meniu de la Alexia pe adresa [email protected]
Multumesc mult!

vio_vio3
16.06.2010, 12:57:36
Salutare!Ai putea te rog sa-mi trimiti variantele de meniu de la Alexia pe adresa [email protected]
Multumesc mult!

da-mi te rog pm cu mailul tau si ti le dau

alinasacara
27.07.2010, 12:37:37
Mai poate cineva impartasi pareri despre acest local? In primul rand ma intereseaza mancarea. Multumesc mult.

vio_vio3
29.07.2010, 17:26:07
Mai poate cineva impartasi pareri despre acest local? In primul rand ma intereseaza mancarea. Multumesc mult.

sambata am nunta acolo
dupa poti sa-mi ceri detalii
noi am auzit de la rude care au mai fost la restaurant acolo ca e foarte buna

alinasacara
29.07.2010, 18:32:26
Multumesc mult. Oricum noi am semnat ieri contractul cu ei:> dar cat mai multe detalii nu strica.

Cu cine ai lucrat pentru amenajarea salii?

irinaioan
31.07.2010, 18:33:28
Buna fetelor
Am vazut ca sunt multe intrabari legate de restaurantul Alexia.
Noi am avut nunta anul acesta, in data de 10 aprilie 2010. Pot sa va spun ca am fost foarte incantati de locatia restaurantului si bineinteles de serviciile oferite. Noi am avut un meniu care a ajuns in final la 170 RON, acesta cuprinzand 4 feluri de mancare, ceea ce nu prea gasiti pe la alte restaurante din Iasi. In general la pretul acesta se ofera un meniu de doar 3 feluri de mancare. Fructele, prajiturile, tortul miresei si bautura le-am adus noi, dar daca considerati ca nu aveti timp si ca e multa umblatura, patronii restaurantului colaboreaza cu o firma care se poate ocupa de toate astea.
Patronii restaurantului pun suflet in tot ceea ce fac pentru orice eveniment ca si cum ar fi al lor.
Puteti alege cu cea mai mare incredere restaurantul Alexia. Veti avea o nunta de neuitat.
Multe salutari celor de la restaurant..si bineinteles..voua miresicilor!

vio_vio3
18.08.2010, 21:43:45
salutare
a trecut si nunta mea si pot zice acelasi lucru: a meritat sa facem la alexia!

alinasacara
19.08.2010, 12:02:59
Buna fetelor
Am vazut ca sunt multe intrabari legate de restaurantul Alexia.
Noi am avut nunta anul acesta, in data de 10 aprilie 2010. Pot sa va spun ca am fost foarte incantati de locatia restaurantului si bineinteles de serviciile oferite. Noi am avut un meniu care a ajuns in final la 170 RON, acesta cuprinzand 4 feluri de mancare, ceea ce nu prea gasiti pe la alte restaurante din Iasi. In general la pretul acesta se ofera un meniu de doar 3 feluri de mancare. Fructele, prajiturile, tortul miresei si bautura le-am adus noi, dar daca considerati ca nu aveti timp si ca e multa umblatura, patronii restaurantului colaboreaza cu o firma care se poate ocupa de toate astea.
Patronii restaurantului pun suflet in tot ceea ce fac pentru orice eveniment ca si cum ar fi al lor.
Puteti alege cu cea mai mare incredere restaurantul Alexia. Veti avea o nunta de neuitat.
Multe salutari celor de la restaurant..si bineinteles..voua miresicilor!

Ma bucur sa aflu ca lucrurile merg bine. A avut careva fantana de ciocolata? Noi ne gandim sa cumparam una mica.....dar cred ca va trebui sa apelam un pic la ajutorul ospatarilor....pentru bunul mers al lucrurilor. Din ce spuneti cred ca ne putem baza pe cei de la local sa ne ajute.
Felicitari pentru nunta si casa de piatra !

andrweea
15.09.2010, 08:53:13
salutare
a trecut si nunta mea si pot zice acelasi lucru: a meritat sa facem la alexia!
buna miresici...am vazut o mare parte din restaurantele din iasi si ne-a ramas gandul la alexia...dar nu stiu cum e cu formatia....va rog sa-mi spuneti cum a fost muzica, daca pauzele sunt lungi/dese...pentru ca noi am plecat pe ideea de dj si acum suntem nehotarati...ms

vio_vio3
17.09.2010, 21:52:42
buna miresici...am vazut o mare parte din restaurantele din iasi si ne-a ramas gandul la alexia...dar nu stiu cum e cu formatia....va rog sa-mi spuneti cum a fost muzica, daca pauzele sunt lungi/dese...pentru ca noi am plecat pe ideea de dj si acum suntem nehotarati...ms
salut
din punctul meu de vedere a fost mai mult decat ok:formatia a cantat toata noaptea,habar n-am cand au facut pauze ca muzica a cantat tot timpul
In plus ce mi-a placut a fost faptul ca s-au implicat tot timpul in bunul mers al petrecerii.
La un moment dat cand ne-au adus colacii la nasi s-au imbracat ospatarii in tigani,noi nu stabilisem nimic cu ei-a fost un moment mai deosebit.Dupa miezul noptii incepuse chiar un fel de karaoke-doamna care canta a trecut pe la mai multi invitati cand se canta o melodie sii ii indemna ca cante cu ea.. a fost ff bine din punctul meu de vedere si ti-i recomand cu caldura

alinut07
19.09.2010, 13:21:18
casa de piatra vio!
se vede ca ai avut o nunta superba si ca teai bucurat de ea. felicitari :A

alinasacara
10.10.2010, 16:32:00
A trecut si nunta noastra!
A fost extrem de bine. Patronul a fost foarte cooperant(mai ales ca noi am fost un pic cam incomozi cu anumite cerinte), mancarea a fost foarte buna(am avut 3 feluri si a fost suficient si extrem de bun... lumea a apreciat foarte mult mancare), servirea...ireprosabila. Au fost foarte draguti cei de la sala. Noi am avut fantana de ciocolata(cumparata de noi) si ne-au ajutat foarte mult cu ea. Au topit ciocolata, au avut grija sa fie totul in regula cu fantana. Nu am nimic de reprosat. La final ne-au dat tot ce ramasese(mancare, bautura). Cand am platit s-a calculat totul de 3 ori.... ca sa nu fie vre-o greseala.
Ce pot sa zic? Recomand cu caldura localul. Mi-a placut foarte mult ca au fost de cuvant. Ce s-a vorbit, aia s-a facut. Nu au existat surprize neplacute. Orice inconvenient aparea se discuta cu sefa de sala sau cu patronul si se rezolva imediat.
A avut mare priza terasa, unde se iesea la fumat. Noi am fost foarte multumiti ca nu s-a dat voie sa se fumeze inauntru, e mult mai placut asa. Localul este intim si daca este amenajat cu gust iese foarte bine. Ringul este mare, posibilitatea de ventilare exista.

Pentru cuplurile care isi organizeaza nunta la Alexia le recomand sa stea linistiti in legatura cum vor decurge lucrurile acolo. Nu au de ce sa se streseze.(mai sunt muuulte alte lucruri care cer stress....din pacate.... dar unul din acestea sigur nu este localul)

loredanaradu
16.05.2012, 09:31:37
buna, am vazut ca nu s-a mai scris de mult despre acest restaurant si gandindu-ma ca inainte de nunta am tot cautat pareri m-am gandit sa scriu si eu parerea mea, mai ales ca nunta a trecut deja (noi am avut nunta pe 5 mai 2012). am ajuns din pura intamplare la acest local si ne-a placut de prima oara cand l-am vazut, i-ar oferta domnului Paul a fost mai mult decat rezonabila avand mai multe variante de meniu, noi alegand o varianta allinclusive adica mancare 4 feluri, cafea, bauturi racoritoare si vin la discretie dar si tortul miresei si aranjamentul salii la un pret mai mult decat convenabil, noi trebuind doar sa aducem tariile. am colaborat foarte bine de la bun inceput cu domnul Paul si am acceptat cam toate propunerile lui si bine am facut. recunosc ca am avut ceva emotii deoarece nu apucasem sa gustam vinul inaintea nuntii, nu vazusem sala sau tortul si sincer chiar nu stiam cum se vor prezenta la ora nuntii, insa acestea au trecut o data cu inceperea petrecerii. tot domnul paul si sotia dumnealui au cantat si recunosc ca a fost foarte bine( nu cred ca au trecut 10- 20 minute consecutive in care sa nu se fi dansat). la partea de tort colaboreaza cu cei de la montecatini si am avut un tort incredibil de frumos si bun, iar la partea de aranjamente cu domnul Sorin Frunza(recomandat tot de domnul Paul) care la fel e foarte receptiv si profesionist si va poate ajuta cu tot ce tine de accesorii de nunta. vreau sa va mai zic ca avand in vedere perioada pe care o traversam, corectitudinea de care a dat dovada este ireprosabila. vreau sa va zic ca in momentul in care am urcat in birou la dumnealui sa numaram banii, el era deja pregatit cu desfasuratorul iar sumele au coincis cu ce am calculat noi pana la ultimul leut. inca ceva de apreciat, toate bauturile noastre au stat la vedere intr-un frigider din bar si am putut avea control asupra lor toata noaptea, iar la sfarsit ne-au dat inapoi tot ce a ramas din ceea ce cumparasem noi. ca si concluzie va spun ca daca doriti o nunta simpatica si fara griji apelati cu incredere si sper sa fiti la fel de multumite ca si mine. va doresc o nunta DE VIS

Katishor
14.06.2012, 20:33:18
Salutare miresicilor,
Eu am avut nunta pe data de 20 mai 2012 la Restaurantul Alexia de pe str. Moara de vant, putin mai jos de Little Texas. Asi dori sa spun ca am fost super incantata de amplasamentul acestui local, fiind doar la 10 min de centrul orasului la marginea padurii Ciric. Mi-a placut foarte mult locatia pentru ca nu erau prea multe cladiri in jur, aveau locuri de parcare destule si de asemenea terasa destul de mare si frumos amenajata care cred eu ca e destul de esentiala la o nunta.
De asemenea sala in care s-a desfasurat nunta este destul de spatioasa (150 de pers.) si un lucru care mi-a placut mie cel mai mult e ca nu sunt stalpi in interiorul salii ceea ce e foarte avantajos pentru toti invitatii de la toate mesele, indiferent de locul unde sunt asezati in sala. Ringul de dans este mai mult decat suficient iar sonorizarea este excelenta incluzand si jocuri de lumini si multe altele...
Depsre meniu, noi am ales sa fie all inclusive, incluzand 4 feluri de mancare, prajituri, fructe, tortul, apa minerala, sucuri, vin, cafea, decorarea salii, sampanie la primire (totul la un pret rezonabil) si sincer am fost foarte, foarte multumiti.
Ospatarii cu care lucreaza D-nul Paul au fost tot timpul pe faza si si-au facut treaba ca la carte iar la finalul nuntii din tot ce a mai ramas din ce am adus noi de acasa (bere, whisky) au fost puse la pachet.
Pot spune ca toti invitatii care i-am avut la nunta noastra au fost multumiti si incantati de calitatea serviciilor oferite la acest restaurant.
Colaborarea noastra cu D-nul Paul (proprietarul restaurantului) a fost mai mult decat excelenta si apreciem foarte mult profesionalismul si transparenta cu care lucreaza.

Multumim inca odata celor de la Alexia si cine stie... poate vom mai colabora si la un botez :D

Paula-Ramona
12.09.2012, 10:03:26
Salutare miresicilor,
Eu am avut nunta pe data de 20 mai 2012 la Restaurantul Alexia de pe str. Moara de vant, putin mai jos de Little Texas. Asi dori sa spun ca am fost super incantata de amplasamentul acestui local, fiind doar la 10 min de centrul orasului la marginea padurii Ciric. Mi-a placut foarte mult locatia pentru ca nu erau prea multe cladiri in jur, aveau locuri de parcare destule si de asemenea terasa destul de mare si frumos amenajata care cred eu ca e destul de esentiala la o nunta.
De asemenea sala in care s-a desfasurat nunta este destul de spatioasa (150 de pers.) si un lucru care mi-a placut mie cel mai mult e ca nu sunt stalpi in interiorul salii ceea ce e foarte avantajos pentru toti invitatii de la toate mesele, indiferent de locul unde sunt asezati in sala. Ringul de dans este mai mult decat suficient iar sonorizarea este excelenta incluzand si jocuri de lumini si multe altele...
Depsre meniu, noi am ales sa fie all inclusive, incluzand 4 feluri de mancare, prajituri, fructe, tortul, apa minerala, sucuri, vin, cafea, decorarea salii, sampanie la primire (totul la un pret rezonabil) si sincer am fost foarte, foarte multumiti.

Ospatarii cu care lucreaza D-nul Paul au fost tot timpul pe faza si si-au facut treaba ca la carte iar la finalul nuntii din tot ce a mai ramas din ce am adus noi de acasa (bere, whisky) au fost puse la pachet.
Pot spune ca toti invitatii care i-am avut la nunta noastra au fost multumiti si incantati de calitatea serviciilor oferite la acest restaurant.
Colaborarea noastra cu D-nul Paul (proprietarul restaurantului) a fost mai mult decat excelenta si apreciem foarte mult profesionalismul si transparenta cu care lucreaza.

Multumim inca odata celor de la Alexia si cine stie... poate vom mai colabora si la un botez :D

Buna!Imi poti spune te rog cat a costat meniul all inclusive?Si mie mi-a placut sala extrordinar de mult si am inteles ca proprietarii restaurantului sunt foarte de treaba.La tort ai colaborat cu montecatini? Am inteles de la o prietena ca cu acestia colaboreaza.

andreeastrugaru
12.09.2012, 16:20:38
Buna!Imi poti spune te rog cat a costat meniul all inclusive?Si mie mi-a placut sala extrordinar de mult si am inteles ca proprietarii restaurantului sunt foarte de treaba.La tort ai colaborat cu montecatini? Am inteles de la o prietena ca cu acestia colaboreaza.

Buna,

la noi meniul a costat 200 lei de persoana. Intr-adevar la tort se colaboreaza cu Montecatini. Daca iti alegi un tort pe care il propun cei de la cofetarie, nu trebuie sa mai dai nici un banut, dar daca iti alegi unul imbracat din martipan trebuie sa dai o diferenta. Personal, am avut tortul propus de ei, cu creama de lamaie si chiar a fost laudat.
Spor la cautari!

miresica26
10.10.2012, 19:39:57
Buna viitoare miresici in cautare de local pentru marele eveniment :)

Am avut o nunta de vis la Restaurant Alexia ( pe Moara de Vant, inspre aeroport), recent pe 29 sept. Sunt extrem de fericita si multumita de cum a decurs totul !!! Absolut totul !
Am avut meniu all-inclusive (4 feluri de mancare, cola, fanta, apa minerala, cafea si vinul casei in cantitate nelimitata, prajituri si fructe, tort, sampanie la primire, artificii la valsul mirilor, decorarea salii atat cu huse pt scaune si mese-culoarea la alegere, cat si aranjamente florale deosebit de dragute; si o camera gratuita) la un pret foarte foarte convenabil in comparatie cu alte localuri din Iasi. Doar taria am adus-o noi. Mancarea deosebit de gustoasa, servita intr-o maniera ireprosabila. Toti ospatarii foarte eleganti si draguti, atenti la fiecare masa sa nu lipseasca nimic. Tortul si prajiturile sunt de la Montecatini. Tortul il puteti alege voi :)
Muzica NOTA 20+ !!!!! Patronii localului,sotii Gavriil, dl Paul si dna Florentina, sunt si membrii formatiei Onyx din Iasi, care ne-au incantat toata noaptea!!! O doamna superba cu o voce senzationala apreciata de fiecare invitat in parte! citez de la invitati "am fost la foarte multi nunti...dar asa muzica extraordinara si voce ca a dnei nu am mai auzit!!!!" :) va imaginati cata bucurie in suflet sa auzi de la fiecare invitat in parte cat de bine s-a distrat! Pauzele pe care le-au facut nici nu le-am simtit, au cantat toata noaptea, au ridicat sala in picioare!!!
Localul este minunat, situat langa padure, cu parcare generoasa. Un avantaj il reprezinta terasa, spatioasa, de care s-au bucurat in special fumatorii !
De-a lungul intregii seri personalul a fost la inaltime, nu a existat deloc stres si nici o pb, va recomand impreuna cu sotul sa va lasati pe mana lor, pentru ca sunt profesionisti si stiu foarte bine ce fac!!! Nu am avut nimic de reprosat! :) Felicitari pt buna organizare!

Le multumim din suflet sotilor Gavriil, pentru ca au fost trup si suflet alaturi de noi, atat inaintea nuntii cu frumoasa colaborare pentru seara cea mare cat si pe parcursul intregii nunti ... pana la 6.00 dimineata.
TOT RESPECTUL, BUCURIA SI DRAGOSTEA NOASTRA pentru Dna Florentina si Dl Paul ! Va multumim in numele tuturor invitatilor pentru o seara minunata !!!

Luigia
14.03.2013, 21:38:12
Buna ! cum puteti observa si eu am sa am nunta anul acesta la Restaurant Alexia.Am tinut cont de parerile voastre si am ales acest restaurant. Patronul mi sa parut de treaba ,sala a fost dragoste la prima vedere acum sper sa nu fiu dezamagita in seara nuntii.Spor la miresit!

ellena22
01.07.2013, 11:05:09
Buna ! cum puteti observa si eu am sa am nunta anul acesta la Restaurant Alexia.Am tinut cont de parerile voastre si am ales acest restaurant. Patronul mi sa parut de treaba ,sala a fost dragoste la prima vedere acum sper sa nu fiu dezamagita in seara nuntii.Spor la miresit!

Felicitari Luigia....te asteptam cu impresii si vesti bune ( poate si un msg in pm cu preturile )

CojocaruCriss
12.09.2013, 14:14:09
Buna miresici, eu fac nunta tot la restaurant Alexia anul viitor si am ales un meniu all inclusive la un pret f convenabil, in schimb nunta va avea loc duminica pentru a mai economisi ceva banuti. In meniu am inclus absolut tot: 4 feluri de mancare, tort, prajituri, fructe, aranjament floral sala, bauturi, cafea, aranjamente mese,scaune. D.l Paul, patronul de la restaurant este f receptiv daca vrem sa venim noi cu ceva nou, o modificare ceva. Pretul meniului meu este de 170 lei duminica iar daca alegeam sambata era 200 lei. Sper ca o sa va foloseasca la ceva aceste informatii :)

rammona1985
17.09.2013, 23:29:13
buna miresici!!!!! stiti cumva dak e obligatorie formatia la restaurant alexia? sau putem aduce dj? pupicei
:-s

Paula-Ramona
19.09.2013, 12:05:32
Din cate stiu nu te lasa sa aduci alta muzica din moment ce ei sunt patronii si au formatia lor,e din principiu.
Si noi cand am fost eram super incantati de sala dar a trebut sa renuntam pentru ca nu am putut aduce alta formatie.:-p

CojocaruCriss
19.09.2013, 16:21:51
buna miresici!!!!! stiti cumva dak e obligatorie formatia la restaurant alexia? sau putem aduce dj? pupicei
:-s

din ce imi amintesc, atunci cand am mers sa semnez contractul, d.l Paul a zis ca daca vreau, pe langa formatia lor pot aduce si un dj. Acum nu stiu sa iti zic daca accepta doar dj fara formatie. Cel mai bine suna si intreaba :)

rammona1985
22.09.2013, 18:32:24
multumesc mult ptr informatii!!!! pupicei

rammona1985
22.09.2013, 19:37:42
buna....am o mare nelamurire...am vorbit cu d-nul Paul ( restaurant alexia) si mi-a comunicat ca in pretul meniului e inclusa si amenajarea salii (huse scaune, fete de masa, flori naturale) dar am vazut contractul de nu e nimic specificat de amenajarea salii.....cum ati procedat...ati mers pe incredere sau a-ti anexat si acest aspect la contract??? Ma ingrijoreaza putin acest contract (e prea sumar cred eu) pupiceiiii!

CojocaruCriss
22.09.2013, 22:51:42
buna....am o mare nelamurire...am vorbit cu d-nul Paul ( restaurant alexia) si mi-a comunicat ca in pretul meniului e inclusa si amenajarea salii (huse scaune, fete de masa, flori naturale) dar am vazut contractul de nu e nimic specificat de amenajarea salii.....cum ati procedat...ati mers pe incredere sau a-ti anexat si acest aspect la contract??? Ma ingrijoreaza putin acest contract (e prea sumar cred eu) pupiceiiii!

La mine pe contract scrie ce oferta de meniu mi-am ales (avea pachetul Gold si pachetul Platinum), iar ce cuprindea pachetul mi-a dat foaie separata. Consider ca e de ajuns ca e trecut doar numele pachetului si nu cred k trebuie sa-ti faci griji :)

rammona1985
24.09.2013, 20:05:27
gata m-am decis.......restaurant alexia.....pupicei si multumesc de ajutor miresici!!!!! spor la pregatiri!

CojocaruCriss
26.09.2013, 10:04:28
gata m-am decis.......restaurant alexia.....pupicei si multumesc de ajutor miresici!!!!! spor la pregatiri!

Multumim la fel si tie :*

ami-jessy
05.01.2014, 17:01:08
Acusica voi fi miresica la alexia. Spune-mi te rog cum a fost din toate punctele de vedere?

adriana_ciobanu
09.01.2014, 13:34:54
salutare fetelor,
pupici

Buna!
Asta era parerea de dinainte de nunta....dupa nunta ce parere ai? Cum a decurs totul? A fost Restaurantul Alexia cea mai buna alegere?

adriana_ciobanu
09.01.2014, 20:09:37
Buna miresici, eu fac nunta tot la restaurant Alexia anul viitor si am ales un meniu all inclusive la un pret f convenabil, in schimb nunta va avea loc duminica pentru a mai economisi ceva banuti. In meniu am inclus absolut tot: 4 feluri de mancare, tort, prajituri, fructe, aranjament floral sala, bauturi, cafea, aranjamente mese,scaune. D.l Paul, patronul de la restaurant este f receptiv daca vrem sa venim noi cu ceva nou, o modificare ceva. Pretul meniului meu este de 170 lei duminica iar daca alegeam sambata era 200 lei. Sper ca o sa va foloseasca la ceva aceste informatii :)

Buna!
Ai si vreo reducere la muzica?

cipeli
21.01.2014, 19:28:37
29 iulie 2015 este intr-o zi de miercuri? se fac nunti? pretul meniului este ca si pentru ziua de duminica sau sambata?

CojocaruCriss
21.01.2014, 21:49:23
Buna!
Ai si vreo reducere la muzica?

da, sambata era 6500lei iar duminica 5000 lei :)

CojocaruCriss
21.01.2014, 21:51:08
29 iulie 2015 este intr-o zi de miercuri? se fac nunti? pretul meniului este ca si pentru ziua de duminica sau sambata?

Da este intr-o miercuri. Mie mi-a zis preturile pt vineri si duminica care erau la fel si sambata un pic mai mare, pt restul zilelor nu am intrebat :)

musette8181
30.04.2014, 12:04:20
Buna miresici care fac nunta la Alexia.

A avut cineva nunta anul acesta la alexia?sau de acum inainte?

CojocaruCriss
30.04.2014, 21:21:32
Buna miresici care fac nunta la Alexia.

A avut cineva nunta anul acesta la alexia?sau de acum inainte?

Buna, da eu fac la Alexia, dar o am dupa o saptamana de a ta :d ;astept sa.mi zici cum a fost :)