PDA

Versiunea completa : Interviul perfect!

Pagini : [1] 2

Habib
17.06.2009, 11:23:50
fetelor, cred ca toata lumea a trecut printr-un interviu!
si am deschis acest subiect ca sa impartasim idei si intrebari-cheie specifice unui interviu!

evenstar
17.06.2009, 17:29:52
Asa deci... am promis, acum raspund. Cateva "hint"-uri pt interviu:
Asa DA:
- sa te documentezi foarte bine privind compania. Daca iti dau link catre site acceseaza-l, daca nu, documenteaza-te cu "gugalu'"
- sa ai o tinuta DECENTA. Bijuterii mici, maxim un inel, fara kile de "haur", parfum discret, fara smoky eyes si ochi de Cleopatra (fac exceptie cateva joburi specifice:D ). Fusta pana la genunchi, nu sub fund sau pantaloni (chiar si jeansi dar fara taieturi si inscriptii) si o camasa simpla de bumbac sunt tinuta ideala.
- sa ai o atitudine echilibrata fata de propria persoana si capacitatile tale. Nu e momentul sa fii nici modest si umil, nici arogant. Daca esti intrebat(a) despre aptitudini, realizari etc, raspunde punand accentul pe fapte relevante (nu intereseaza pe nimani ca stii sa dansezi quickstep daca nu te duci sa te angajezi la "Dansez pentru tine":-p )

Asa NU (lucruri care te descalifica in interviu - sau inaintea lui)
- nu folosi niciodata o adresa de mail nepotrivita in CV. Fa-ti una tip prenume_nume sau variante, chiar daca nu ti-o stiu prietenii si o folosesti doar pentru aplicatii. Te descalifica o adresa gen "tweety_pasarica" sau "scorpya69" (exemple reale din pacate) daca nu aplici pentru videochat... :D
- nu spune nici macar cand esti sunat (a) "Aaaa, pai ce credeti ca eu mai stiu unde am trimis cv-uri?"
- nu intarzia, sau daca se intampla ceva suna. Nu poti sa apari ca o floare dupa 2 ore si sa spui "aaa n-am gasit adresa". In cel mai bun caz se va crede despre tine ca esti sarac(a) cu duhul...
- oricat de OK ar fi intervievatorul, discutiile despre vaiat privata nu au ce cauta in interviu. Nu se povesteste despre iubit, mama lui si cea mai buna prietena.
- discutia despre salariu in interviul preliminar NU este o targuiala. NU se merge pe principiu "sa cer mai mult ca sa aiba de unde sa scada" pentru ca nu functioneaza asa. Poti sa o "dai de gard" in etapa asta, dar sfatul meu sincer e sa iti faci un calcul dinainte si sa comunici suma minima pentru care ai fi dispusa sa accepti postul cu sinceritate. Discutia aceasta foloseste pur is simplu drept screening in etapa asta, intervievatorul nu vrea sa-si piarda vremea cu un candidat prea "scump" pentru el, asa ca daca ceri prea mult te va elimina. (Don't worry, postul e deja bugetat in 90% dintre companii)
- nu fi "smartass". Din pacate multi asta inteleg din cartile de self-help: e drum lung de la modestie si nas in pamant pana la o atitudine ostentativa si agresiva.
- for God's sake, NU MINTI. Omul din fata ta vede de regula in medie 10 candidati pe zi si e greu spre imposibil sa-l "faci". Te vei da de gol repede.
- nu te teme sa spui "nu stiu". Nimeni nu asteapta sa fii perfect, in schimb nimeni nu va aprecia minciuna si diletantismul. Raspunsul "nu stiu" si "nu am facut asa ceva pana acum" va fi apreciat pentru ca e deschis si arata siguranta de sine.

Daca imi mai amintesc mai scriu...

judie
17.06.2009, 17:34:32
Nu mestecati gumita:-B un tica-taca pe care sa nu il plimbati prin gura in timp ce vorbiti , e o varianta mai de bun simt;;)
Aveti grija la manechiura, sa fie unghiile ingrijite.
Altceva nu mai stiu.<:-P

rocsi6666
17.06.2009, 17:48:37
bun topic!!
vin si eu cu sfaturi: Nu dati semne de nervozitate bataindu-va pe scaun, agitand mainile sau trecand mana prin par...denota nervozitate..
in general, trebuie controlata postura corpului; pozitie dreapta pe scaun, bratele nu se incruciseaza..privirea la intervievator, nu in jos sau aiurea prin camera..
sunt cateva intrebari tip la care e bine sa vii pregatita, de genul: ce poti sa spui despre tine? la care trebuie sa te legi de aptitudine si calitatile care te piun in valoare ptr. jobul respectiv..
de asemenea, sa nu ai o atitudine rigida...eu eram asa de stresata la un interviu, ca m-a pus sa zic un banc..:)) noroc ca stiam..
si nu uitati, ca aveti dreptul de apune intrebari la randul vostru, de multe ori este cerut de catre intervievator..pregatiti-le si pe acestea de acasa...poate pe loc nu va vine nimic in minte...
daca apare o intrebare mai dificila, luati-va timp ptr. a va gandi, nu va cronometreaza nimeni..nu trebuie sa dati raspunsuri la foc automat..

evenstar
17.06.2009, 18:25:14
bun topic!!
vin si eu cu sfaturi: Nu dati semne de nervozitate bataindu-va pe scaun, agitand mainile sau trecand mana prin par...denota nervozitate..
in general, trebuie controlata postura corpului; pozitie dreapta pe scaun, bratele nu se incruciseaza..privirea la intervievator, nu in jos sau aiurea prin camera..
sunt cateva intrebari tip la care e bine sa vii pregatita, de genul: ce poti sa spui despre tine? la care trebuie sa te legi de aptitudine si calitatile care te piun in valoare ptr. jobul respectiv..
de asemenea, sa nu ai o atitudine rigida...eu eram asa de stresata la un interviu, ca m-a pus sa zic un banc..:)) noroc ca stiam..
si nu uitati, ca aveti dreptul de apune intrebari la randul vostru, de multe ori este cerut de catre intervievator..pregatiti-le si pe acestea de acasa...poate pe loc nu va vine nimic in minte...
daca apare o intrebare mai dificila, luati-va timp ptr. a va gandi, nu va cronometreaza nimeni..nu trebuie sa dati raspunsuri la foc automat..
Asa e teoretic, dar practic e cu dus si intors pentru ca multi candidati incercand sa nu faca toate chestiile astea stau ca "impaiati" - si e mai rau, zau...
LE: raspunsurile "pregatite" la anumite intrebari trebuie sa fie personale, NU din carti. fiti siguri ca recruiterul le stie pe acelea

ryanaro
17.06.2009, 19:06:20
fetelor, cred ca toata lumea a trecut printr-un interviu!
si am deschis acest subiect ca sa impartasim idei si intrebari-cheie specifice unui interviu!

am fost la interviuri si interviuri. cred ca interviul depinde foarte mult de companie. daca mergi la romtelecom (!) te imbraci intr un fel, daca mergi la mccann erickson mergi intr un alt fel, daca mergi la o institutie de stat te imbraci in alt fel.

intrebarile si stilul de a intervieva vor varia de asemenea. am intalnit intervievatori morti de frica si transpirati de numa'. am intalnit intervievatori care s au purtat oribil cu mine (si am plecat). am intalnit intervievatori cu care m am inteles bine pe plan personal, dar n am luat jobul. :)

daca exista o reteta pentru interviul perfect, eu n am aflat o inca :D mai caut.

evenstar
17.06.2009, 19:19:16
am fost la interviuri si interviuri. cred ca interviul depinde foarte mult de companie. daca mergi la romtelecom (!) te imbraci intr un fel, daca mergi la mccann erickson mergi intr un alt fel, daca mergi la o institutie de stat te imbraci in alt fel.

intrebarile si stilul de a intervieva vor varia de asemenea. am intalnit intervievatori morti de frica si transpirati de numa'. am intalnit intervievatori care s au purtat oribil cu mine (si am plecat). am intalnit intervievatori cu care m am inteles bine pe plan personal, dar n am luat jobul. :)

daca exista o reteta pentru interviul perfect, eu n am aflat o inca :D mai caut.

Si eu dar am considerat mereu ca nu vreau sa lucrez acolo... daca aia usnt oamenii pe care ii trimit ei la recrutare, atunci nu-i de mine :[email protected]

Habib
17.06.2009, 20:08:12
ieri am fost la un interviu si eram mai multi!!!!!!!
a fost un interviu comun
domnul ''angajator'' ne-a intrebat la sfarsit cine vine a doua zi la training
citez : ''doresc un raspuns sincer da sau nu, daca spuneti da si nu venit o sa va treziti cu mesaje obscene pe telefon''
imi venea sa :-&:-&:-&:-&

am zis nu din start!

evenstar
17.06.2009, 21:42:59
ieri am fost la un interviu si eram mai multi!!!!!!!
a fost un interviu comun
domnul ''angajator'' ne-a intrebat la sfarsit cine vine a doua zi la training
citez : ''doresc un raspuns sincer da sau nu, daca spuneti da si nu venit o sa va treziti cu mesaje obscene pe telefon''
imi venea sa :-&:-&:-&:-&

am zis nu din start!

Huh? 8-| Ce naiba de interviu a fost asta?
Vai de capul nostru.... :(

mayday
17.06.2009, 21:51:30
Voiam sa completez ce-au zis fetele pe-aici... atitudinea din timpul interviului e foarte importanta! Mi s-a intimplat sa particip la citeva recrutari si de fiecare data ne puneam intrebarea daca l-am vrea pe respectivul candidat in echipa, daca ni-l imaginam ca pe un coleg.

CV-ul e important, dar foarte multe cv-uri sint similare, iar atunci decizia e luata in timpul interviului. Noi am fugit de candidatii prea "moi", cu tensiunea scazuta, care ne faceau sa adormim in timp ce ne explicau parcursul lor. Am exclus si candidatii "perfecti", prea siguri pe ei, la limita arogantei si cu o caruta de diplome si recomandari. De ce? Pentru ca nu ne-am simti bine sa ne luam cafeaua cu el dimineata! :-p De multe ori, angajatorii sint mai subiectivi decit par!:D

Am preferat oamenii capabili, naturali si siguri pe ei, care isi stapineau bine subiectul si stiau sa-si puna atuurile in valoare fara falsa modestie si fara aroganta! Iar daca mai aveau si simtul umorului... :D

evenstar
17.06.2009, 22:47:22
Voiam sa completez ce-au zis fetele pe-aici... atitudinea din timpul interviului e foarte importanta! Mi s-a intimplat sa particip la citeva recrutari si de fiecare data ne puneam intrebarea daca l-am vrea pe respectivul candidat in echipa, daca ni-l imaginam ca pe un coleg.

CV-ul e important, dar foarte multe cv-uri sint similare, iar atunci decizia e luata in timpul interviului. Noi am fugit de candidatii prea "moi", cu tensiunea scazuta, care ne faceau sa adormim in timp ce ne explicau parcursul lor. Am exclus si candidatii "perfecti", prea siguri pe ei, la limita arogantei si cu o caruta de diplome si recomandari. De ce? Pentru ca nu ne-am simti bine sa ne luam cafeaua cu el dimineata! :-p De multe ori, angajatorii sint mai subiectivi decit par!:D

Am preferat oamenii capabili, naturali si siguri pe ei, care isi stapineau bine subiectul si stiau sa-si puna atuurile in valoare fara falsa modestie si fara aroganta! Iar daca mai aveau si simtul umorului... :D
Da, complet de acord...
Mai e ceva... o chestie pe care putini o inteleg la momentul respectiv. Daca nu esti selectat nu inseamna neaparat ca nu ai valoare. O respingere nu e neaparat un esec. E posibil ca intr-adevar, sa nu... "fit in"...
E posibil sa nu fii omul de care au ei nevoie,, si in cazul asta nici ei nu sunt oamenii de care ai tu nevoie. Pentru ca nu e doar o competitie. a castiga un job e un angajament pe termen lung. Trebuie sa te vezi cu oamenii aia in fiecare dimineata de atunci incolo... ;;)

Anaa
17.06.2009, 23:59:47
Foarte utile sfaturile pe care le-ati dat! Felicitari
Va multumesc, am mai invatat ceva! >:D<

compact
18.06.2009, 08:00:48
primul lucru la care m-am gandit a fost sinceritatea. am avut un candidat din alt oras, nu a scris nicaieri ca nu e din Bucuresti si cand a venit la interviu a spus ca se muta in Bucuresti. Asa ca in 10 minute a trebuit sa aranjez un interviu tehnic ca sa nu il plimb de n ori pana in Bucuresti. a contat foarte mult acest lucru cand am luat decizia.

asa cum zicea si even, adresa de mail e foarte importanta. eu trimit mail tuturor candidatilor cu adresa firmei si daca vad ca e "cupidon" (am avut unul...) primeste vreo 10 bile negre ;))

Habib
18.06.2009, 08:10:18
legat de adresa de email, la multe aplicatii te mai intreaba online: '' daca adresa de email te reprezinta si de ce ai ales acest nick name''

compact
18.06.2009, 08:31:41
legat de adresa de email, la multe aplicatii te mai intreaba online: '' daca adresa de email te reprezinta si de ce ai ales acest nick name''
si uite asa l-am "pierdut" eu pe cupidon =))

in aceeasi categorie mai intra si pozele =)). am primit niste poze foarte "artistice" si jobul nu era fotomodel sau "companie" =))

evenstar
18.06.2009, 08:48:31

in aceeasi categorie mai intra si pozele =)). am primit niste poze foarte "artistice" si jobul nu era fotomodel sau "companie" =))

In principiu, "regula" e sa nu pui poza pe cv. :)>- Cel putin de la un nivel in sus un CV cu poza arata non-profi.
Am patit o faza funny (de fapt mai multe si e aviz celor care folosesc Bestjobs). Site-ul tine de un portal care are si un site de dating online. Daca nu iti setezi altfel in mod special, bestjobs iti incarca automat in cv poza de profil de la site-ul de dating online :)) (deci fiti atente, daca va stiti cu cont si poza pe respectivul site de dating, sa nu cumva sa vi se incarce in CV)
Eram la un moment dat in criza mare de candidati si nu eram foarte mofturoasa:-" . Si am primit un CV al unui nene care indeplinea cerintele postului dar.... avea o poza foarte "cute" cu fiica-sa in brate. L-am chemat ca n-am avut de ales si l-am intreat ce e cu poza... bietul om era total confuz, a trebuit sa ii arat cv-ul printat de mine si nu i-a venit sa creada. Era "single father" si isi cauta nevasta pe site-ul celalalt... #-o In intelepciunea lor, cei de la bestjobs s-au gandit ca avatarul de dincolo e numa' bun de pus pe CV.

Habib, indiferent ce te intreaba unii referitor la mail e mai "sfant" sa iti faci o adresa de "om serios". Cand e criza de forta de munca sau de candidati pe un post urgent, poate ca nu ratezi interviul de la o adresa de mail... infantila, sa zic asa, dar nu este o nota buna pentru tine. Orice-ai zice, nu e profi sa zici ca ai adresa de mail "pasarica4u" pentru ca asa esti tu, jucausa si vesela ca o vrabiuta. #-o

compact
18.06.2009, 08:55:56
In principiu, "regula" e sa nu pui poza pe cv. :)>- Cel putin de la un nivel in sus un CV cu poza arata non-profi.
Am patit o faza funny (de fapt mai multe si e aviz celor care folosesc Bestjobs). Site-ul tine de un portal care are si un site de dating online. Daca nu iti setezi altfel in mod special, bestjobs iti incarca automat in cv poza de profil de la site-ul de dating online :)) (deci fiti atente, daca va stiti cu cont si poza pe respectivul site de dating, sa nu cumva sa vi se incarce in CV)
Eram la un moment dat in criza mare de candidati si nu eram foarte mofturoasa:-" . Si am primit un CV al unui nene care indeplinea cerintele postului dar.... avea o poza foarte "cute" cu fiica-sa in brate. L-am chemat ca n-am avut de ales si l-am intreat ce e cu poza... bietul om era total confuz, a trebuit sa ii arat cv-ul printat de mine si nu i-a venit sa creada. Era "single father" si isi cauta nevasta pe site-ul celalalt... #-o In intelepciunea lor, cei de la bestjobs s-au gandit ca avatarul de dincolo e numa' bun de pus pe CV.
vai ce dragut :D

Habib, indiferent ce te intreaba unii referitor la mail e mai "sfant" sa iti faci o adresa de "om serios". Cand e criza de forta de munca sau de candidati pe un post urgent, poate ca nu ratezi interviul de la o adresa de mail... infantila, sa zic asa, dar nu este o nota buna pentru tine. Orice-ai zice, nu e profi sa zici ca ai adresa de mail "pasarica4u" pentru ca asa esti tu, jucausa si vesela ca o vrabiuta. #-o
=))=))

Habib
18.06.2009, 09:26:17
adresa mea de email e numele meu
n-am avut niciodata nume dintr-asta extravagante!

si poza nu mi-am pus in cv

Habib
18.06.2009, 09:29:43

legat de poze, cand lucram la jobul anterior, primeam tot felul de cv-uri cu poze, si erau decupate, de la revelion, de la munte, de la mare (era unul la bustul gol )
ma amuzam copios cu fosta mea sefa
'

deci: mai bine nu pui poza, decat sa decupezi una dintr-o poza de vacanta

evenstar
18.06.2009, 09:30:26
Nu vorbeam de tine personal evident... am raspuns doar la ce ai zis tu, dar era un "tu" impersonal... :)
Mie mi se parea de la sine inteles sa nu iti pui o adresa stupida de mail in CV dar am avut surpriza sa primesc si cv-uri de economist senior cu mail "superman2208" :D

Habib
18.06.2009, 09:32:04
Nu vorbeam de tine personal evident... am raspuns doar la ce ai zis tu, dar era un "tu" impersonal... :)
Mie mi se parea de la sine inteles sa nu iti pui o adresa stupida de mail in CV dar am avut surpriza sa primesc si cv-uri de economist senior cu mail "superman2208" :D

am inteles
am dat ca exemplu, cum am facut eu

compact
18.06.2009, 09:35:39
legat de poze, cand lucram la jobul anterior, primeam tot felul de cv-uri cu poze, si erau decupate, de la revelion, de la munte, de la mare (era unul la bustul gol )
ma amuzam copios cu fosta mea sefa
'

deci: mai bine nu pui poza, decat sa decupezi una dintr-o poza de vacanta
daa =))

sunt f amuzante :D

Habib
18.06.2009, 09:37:19
daa =))

sunt f amuzante :D

sunt amuzante
dar, de exemplu, nu l-am chemat pe un tip la interviu din cauza pozei
era facuta de craciun langa brad =)) =)) =))
daca nu punea poza, era chemat

elenna
18.06.2009, 10:34:56

Eu am primit Cv-uri cu poza de mireasa!!!!!!!!!!!!!!!! Nu mi-a venit a crede, am zis ca e gluma. Si pentru domni ( lucrez in domeniu tehnic, recrutez cu preponderenta ingineri) am mai primit CV-uri cu poze de la nunta din care se vedea ca e decupata miresica sau nasa, dar m-am enervat asa tare.

Iar legat de adresa, ca tot mentiona Even, cea mai tare pe care am primit-o a fost [email protected]_____ . ce poti sa mai spui la o asemenea faza?

Habib
18.06.2009, 10:36:57
Eu am primit Cv-uri cu poza de mireasa!!!!!!!!!!!!!!!! Nu mi-a venit a crede, am zis ca e gluma. Si pentru domni ( lucrez in domeniu tehnic, recrutez cu preponderenta ingineri) am mai primit CV-uri cu poze de la nunta din care se vedea ca e decupata miresica sau nasa, dar m-am enervat asa tare.

Iar legat de adresa, ca tot mentiona Even, cea mai tare pe care am primit-o a fost [email protected]_____ . ce poti sa mai spui la o asemenea faza?

nu pot sa cred! :O :O :O :O :O

elenna
18.06.2009, 10:41:57
nu pot sa cred! :O :O :O :O :O

Crede-ma, chiar nu am de ce sa fabulez. Iar posesoarea acestei adrese era (cred ca si este) studenta la Babes Bolyai in Cluj, la Stiinte Politice. Deci nu era o dra de la scoala profesionala.

compact
18.06.2009, 10:47:44

foarte tare =))

sexyhormonika =))=))

elenna
18.06.2009, 11:07:41
Si acum ca sa va spun si ceva din partea candidatilor, se duce prietena mea la o multinationala, la un interviu pentru post de asistent executiv. In descrierea postului fel de fel de chestii interesante, SAP, organizari de evenimente, delegatii in afara tarii. Ce mai? mana de fier a directorului general. Da un interviu de generalitati cu o tipa de Hr. E chemata la al doilea interviu cu tipa de la Hr si un manager de dept, parca. si la un moment dat o intreaba: va deranjeaza daca atunci cand un coleg va semnaleaza ca nu mai e hartie igienica la toaleta, sa mergeti sa puneti?

Prietena mea a multumit frumos pentru timpul acordat, s-a ridicat si a plecat.

Habib
18.06.2009, 11:08:43
Crede-ma, chiar nu am de ce sa fabulez. Iar posesoarea acestei adrese era (cred ca si este) studenta la Babes Bolyai in Cluj, la Stiinte Politice. Deci nu era o dra de la scoala profesionala.

pe tine te cred!
nu-mi imaginez ce-a fost in capul ei sa-si puna o astfel de adresa!
prea multi hormoni, poate?:-\ :-\

compact
18.06.2009, 11:09:43
Si acum ca sa va spun si ceva din partea candidatilor, se duce prietena mea la o multinationala, la un interviu pentru post de asistent executiv. In descrierea postului fel de fel de chestii interesante, SAP, organizari de evenimente, delegatii in afara tarii. Ce mai? mana de fier a directorului general. Da un interviu de generalitati cu o tipa de Hr. E chemata la al doilea interviu cu tipa de la Hr si un manager de dept, parca. si la un moment dat o intreaba: va deranjeaza daca atunci cand un coleg va semnaleaza ca nu mai e hartie igienica la toaleta, sa mergeti sa puneti?

=))=))

din ce in ce mai bine ;))

Habib
18.06.2009, 11:09:48

:O :O :O :O :O :O :O :O

ryanaro
18.06.2009, 11:36:50
E chemata la al doilea interviu cu tipa de la Hr si un manager de dept, parca. si la un moment dat o intreaba: va deranjeaza daca atunci cand un coleg va semnaleaza ca nu mai e hartie igienica la toaleta, sa mergeti sa puneti?

mie mi se pare o intrebare foarte buna. testeaza calitatea oamenilor. ;;)

compact
18.06.2009, 11:47:06
si eu pun intrebari de test, dar asta mi se pare cam deplasata ;))

elenna
18.06.2009, 11:48:45

Asa e, dar aceasta intrebare nu avea nimic de a face cu descrierea postului. Adica intre nistre traduceri, o conferinta, un eveniment organizat mai pui hartie igienica la toaleta? Nu prea se pupa, mai ales ca aveau persoana dedicata pentru activitati administrative.

Ma rog mie mi s-a parut total deplasata.

ryanaro
18.06.2009, 11:54:17
si eu pun intrebari de test, dar asta mi se pare cam deplasata ;))

este cu 2 taisuri. daca spui da, ma deranjeaza, poate insemna ca esti pretios si nu pretuiesti pe cei ce muncesc manual. dar pe de alta parte, daca spui nu, nu ma deranjeaza sa fac asta, poate insemna ca esti supus, deci nu esti bun de manager. conteaza foarte mult contextul, compania si jobul in sine.

va dau eu alt exemplu, pe care mi l a spus al meu. atunci cand ti se ofera ceva de baut, sa accepti intotdeauna. cand s a terminat interviul, ce faci cu paharul determina imaginea pe care si o formeaza ei despre tine. daca nu stii ce sa faci cu el sau il iei cu tine, inseamna ca esti supus. daca il lasi dupa tine, inseamna ca esti manager pentru ca stii ca e treaba altcuiva sa curete.

alt sfat, tot de la al meu, fiti amabile cu receptionerele si femeile de serviciu! al meu intreaba mereu receptionera cum s a purtat candidatul cu ea. daca n a bagat o in seama sau s a purtat de sus, este o bila neagra.

Habib
18.06.2009, 11:54:58
cea mai enervanta intrebare mi se pare

''unde te vezi peste 5 ani?'':-< :-< :-<

urmatoarea fiind:

''dar peste 10?''

Habib
18.06.2009, 11:56:06
este cu 2 taisuri. daca spui da, ma deranjeaza, poate insemna ca esti pretios si nu pretuiesti pe cei ce muncesc manual. dar pe de alta parte, daca spui nu, nu ma deranjeaza sa fac asta, poate insemna ca esti supus, deci nu esti bun de manager. conteaza foarte mult contextul, compania si jobul in sine.

va dau eu alt exemplu, pe care mi l a spus al meu. atunci cand ti se ofera ceva de baut, sa accepti intotdeauna. cand s a terminat interviul, ce faci cu paharul determina imaginea pe care si o formeaza ei despre tine. daca nu stii ce sa faci cu el sau il iei cu tine, inseamna ca esti supus. daca il lasi dupa tine, inseamna ca esti manager pentru ca stii ca e treaba altcuiva sa curete.

alt sfat, tot de la al meu, fiti amabile cu receptionerele si femeile de serviciu! al meu intreaba mereu receptionera cum s a purtat candidatul cu ea. daca n a bagat o in seama sau s a purtat de sus, este o bila neagra.

asta chiar nu o stiam!:-B :-B :-B

evenstar
18.06.2009, 11:56:16
Asa e, dar aceasta intrebare nu avea nimic de a face cu descrierea postului. Adica intre nistre traduceri, o conferinta, un eveniment organizat mai pui hartie igienica la toaleta? Nu prea se pupa, mai ales ca aveau persoana dedicata pentru activitati administrative.

Cred ca ar fi putut sa gaseasca un item mai "fericit" decat hartia igienica (asta mi se pare si mie bizar). Dar nu mi se pare o intrebare proasta. Testeaza multe trasaturi.
Adica... daca mi-ar raspunde un candidat ca "nu ar face cafeaua de dimineata ca nu-i angajat pentru asta" l-as respinge. Nu angajeaza nimeni o "masinarie" care sa-si faca doar cele 5 sarcini din job description, este un post intr-o echipa. Si cu siguranta nu am nevoie de "printese". Pe astea le-am respins din start (uneori chiar telefonic).

ryanaro
18.06.2009, 11:59:13

tocmai, ca e vorba de organizat evenimente sau conferinte. vine conferentiarul cutare si iti zice ca nu mai e hartie igienica, tu, ca organizator sau supervisor, intri in priza! totul trebuie sa mearga struna si daca e nevoie sa mergi la dulapul femeii de serviciu si sa iei hartia si sa o pui tu in cubicul, atunci o faci. cel putin eu asa vad lucrurile.

aaa, daca era vorba de ceva in birou, "vezi floricico ca nu mai e hartie igienica la toaleta femeilor", as zice "pune tu" =P~

ryanaro
18.06.2009, 11:59:57

urmatoarea fiind:

''dar peste 10?''

n am avut un raspuns bun pentru asta multa vreme, dar acuma am :D

evenstar
18.06.2009, 12:03:32

urmatoarea fiind:

''dar peste 10?''

Mai, ele nu sunt intrebari proaste. Din pacate sunt folosite aiurea de recruiteri care nu prea stiu de capul lor.

In general (daca nu se specifica altfel) nicio firma nu angajeaza oameni pentru 2 luni. Nici macar fata de la receptie. Intr-un angajat nou se investeste si nu-i rentabil sa-i iei si ei sa-ti plece pentru ca "s-au razgandit" sau "nu asta vor sa faca in viata" sau alte motive de genul asta.
Intrebarea cu "unde te vezi peste.... ani" e una de departajare in sensul ca daca primesti un raspuns de genul "aaaaa... nu stiu..." sau "eu de fapt vreau sa fiu actrita, aici vin doar asa, ca n-am ce face" canditatul ala e bye-bye.
Sigur ca nu trebuie sa zici ca vrei sa fii tot receptionista si sa primesti faxuri si peste 5 ani dar trebuie sa lasi impresia ca asta eun pas firesc intr-un plan, nu o "aflare in treaba" din care sa-ti dai demisia in prima zi in care ai mai mult de munca...
Deci grija la intrebarea asta, chiar daca nu e jobul visurilor pregatiti-va cat de cat raspunsul de acasa...:)>-

elenna
18.06.2009, 12:04:57

urmatoarea fiind:

''dar peste 10?''

Iar la candidatii care abia au terminat facultatea raspunsul este: manager sau in fruntea unei companii multinationale sau conducand propria companie.

Nu am nimic cu proaspetii absolventi, unii dintre ei muncesc chiar din facultate, au dreptul sa spere la ce e mai bun si sa isi doreasca asta dar sunt multi dintre ei care nici nu stiu sa deschida gura, sa scrie o cerere de angajare. In schimb, majoritatea se viseaza manageri, obligatoriu in multinationale.

evenstar
18.06.2009, 12:05:33
tocmai, ca e vorba de organizat evenimente sau conferinte. vine conferentiarul cutare si iti zice ca nu mai e hartie igienica, tu, ca organizator sau supervisor, intri in priza! totul trebuie sa mearga struna si daca e nevoie sa mergi la dulapul femeii de serviciu si sa iei hartia si sa o pui tu in cubicul, atunci o faci. cel putin eu asa vad lucrurile.

aaa, daca era vorba de ceva in birou, "vezi floricico ca nu mai e hartie igienica la toaleta femeilor", as zice "pune tu" =P~

Da, corect. Partea cu organizarea de evenimente imi scapase. Dar, sorry,. Elenna atunci CHIAR E in fisa postului.

Habib
18.06.2009, 12:11:12
Iar la candidatii care abia au terminat facultatea raspunsul este: manager sau in fruntea unei companii multinationale sau conducand propria companie.

Nu am nimic cu proaspetii absolventi, unii dintre ei muncesc chiar din facultate, au dreptul sa spere la ce e mai bun si sa isi doreasca asta dar sunt multi dintre ei care nici nu stiu sa deschida gura, sa scrie o cerere de angajare. In schimb, majoritatea se viseaza manageri, obligatoriu in multinationale.

ai dreptate!
oricum, raspunsul ar trebui sa se bazeze pe ''perfectionarea profesionala''

ella-ling
18.06.2009, 12:14:11
Eu la intrebarea cu hartia igienica as fi raspuns ca m-as fi ocupat de treaba asta, insa sa nu fie in lista de taskuri zilnice. Sa pui niste hartie igienica la baie cand e nevoie urgenta nu e mare chestie (dureaza cateodata mai putin decat sa gasesti femeia de serviciu care ar face asta)

In leg cu adresa de mail. Asta e un fauxpas care se intalneste peste tot. Am avut si eu multe pers gen: pretender, sunny, bella, samd.
I-am sfatuit pe toti sa isi faca un mail cu numele lor si asa au facut.

Ptr poza de pe Cv eu m-as duce in studio profesionist sa mi-o fac.

evenstar
18.06.2009, 12:15:11
ai dreptate!
oricum, raspunsul ar trebui sa se bazeze pe ''perfectionarea profesionala''

Sa stii ca nu toti recruiterii iubesc vorbele mari. Eu de exemplu le detest. daca imi vine un candidat cu un discurs pompos imi devine antipatic.
Raspunsul trebuie sa se bazeze pe "I have a f*&^ing idea of what I'm doing" ... o sa fii mirata de cat de multi chiar nu au idee ce vor sa se intample cu viata lor, nu au nicio motivatie, nu au chef de munca si renunta la job numai pentru ca vor sa plece la mare si nu au dreptul la concediu.

compact
18.06.2009, 12:18:39
da, asa e.

imi aduce aminte o faza simpatica.
o ex-sefa s-a gandit sa "testeze" candidatii. ii tinea 5 minute in sala de asteptare si erau acolo 1-2 reviste de specialitate (mai vechi) si 1-2 reviste de moda si se gandea ca in functie de ce aleg sunt mai interesati sau nu de job =))
sigur...era o aiureala, pt ca secretara ii "momea" cu o revista si o candidata i-a spus "e de luna trecuta, o stiu f bine" =))=))

Habib
18.06.2009, 12:19:20
Sa stii ca nu toti recruiterii iubesc vorbele mari. Eu de exemplu le detest. daca imi vine un candidat cu un discurs pompos imi devine antipatic.
Raspunsul trebuie sa se bazeze pe "I have a f*&^ing idea of what I'm doing" ... o sa fii mirata de cat de multi chiar nu au idee ce vor sa se intample cu viata lor, nu au nicio motivatie, nu au chef de munca si renunta la job numai pentru ca vor sa plece la mare si nu au dreptul la concediu.

am nevoie de un sfat legat de concediu
la 1 august trebuia sa plecam la mare
am dat un acont
eu inca nu le-am spus
cum sa abordez aceasta problema?:-B

compact
18.06.2009, 12:23:37
si eu intreb, dar nu 5 ani, ci 2-3 ani. imi da un feedback foarte bun despre proiectele la care ar lucra

din fericire nu am des treaba cu astfel de specimene.

compact
18.06.2009, 12:26:24
am dat un acont
eu inca nu le-am spus
la noi ar fi un dezastru daca ar vrea cineva concediu la 1 luna dupa angajare si ar iesi un mic scandal. la noi se intra direct pe proiect si se vorbeste cu clientul. si la putin timp dupa ce incepe proiectul sa i se spuna clientului ca angajatul merge la mare e cel putin deranjant.

depinde de tine, de jobul tau etc

ella-ling
18.06.2009, 12:33:06
la noi ar fi un dezastru daca ar vrea cineva concediu la 1 luna dupa angajare si ar iesi un mic scandal. la noi se intra direct pe proiect si se vorbeste cu clientul. si la putin timp dupa ce incepe proiectul sa i se spuna clientului ca angajatul merge la mare e cel putin deranjant.

depinde de tine, de jobul tau etc

Aici e lege ca nu ai voie sa iti iei concediu primele 6 luni.

evenstar
18.06.2009, 12:33:33
am dat un acont
eu inca nu le-am spus

Nu iti pot da un sfat. Corect ar fi sa spui inca de la interviu - sau cand ti se ofera postul
Am avut candidati care au facut asa si am gasit solutii pentru ei - ca era fara plata, sau ca i-am lasat pe incredere, asta a depins de managerul direct. Dar nu i s-a zis nimanui care a spus de la inceput "nu pleci" sau "nu te angajam din cauza asta". Nu toti angajatorii sunt ticalosi, dar nu le place sa fie stransi cu usa.

evenstar
18.06.2009, 12:34:47
si eu intreb, dar nu 5 ani, ci 2-3 ani. imi da un feedback foarte bun despre proiectele la care ar lucra

Eu nu pun intrebarea standard cu "unde te vezi". Ii intre de ce vor postul si ce inseamna asta pentru cariera lor. Obtin aceeasi informatie.

elenna
18.06.2009, 12:36:00
Si inca ceva. Mi s-a intamplat de multe ori sa sun candidatii pentru interviu si sa ma conversez cu logodnica, iubita, sotia. Mi se pare total aiurea daca iti cauti un job sa lasi pe altul sa iti raspunda la telefon.

Am sunat un tip, din constanta cred, mi-a raspuns o isterica, eu buna ziua, sunt cutare, de la firma X din Bucuresti, as vrea sa discut cu dl Y.... si incepe: Cine esti? Ce vrei de fapt? tipete, crize.... Am incercat sa fiu calma sa ii explic: Dl x a aplicat pe site-ul....pentru un post de inginer in cadrul firmei. Nu m-am inteles cu nebuna. M-a sunat la cateva ore omul rusinat. Normal ca nu l-am mai luat in calcul. Jobul presupunea delegatii in toata tara. Il lasa nebuna sa plece de langa el????

Habib
18.06.2009, 12:37:52
Nu iti pot da un sfat. Corect ar fi sa spui inca de la interviu - sau cand ti se ofera postul
Am avut candidati care au facut asa si am gasit solutii pentru ei - ca era fara plata, sau ca i-am lasat pe incredere, asta a depins de managerul direct. Dar nu i s-a zis nimanui care a spus de la inceput "nu pleci" sau "nu te angajam din cauza asta". Nu toti angajatorii sunt ticalosi, dar nu le place sa fie stransi cu usa.

o sa vb zilele astea cu seful!
nu plec saptamani
5 zile atat!^:)^ ^:)^ ^:)^

Habib
18.06.2009, 12:38:42
Si inca ceva. Mi s-a intamplat de multe ori sa sun candidatii pentru interviu si sa ma conversez cu logodnica, iubita, sotia. Mi se pare total aiurea daca iti cauti un job sa lasi pe altul sa iti raspunda la telefon.

Am sunat un tip, din constanta cred, mi-a raspuns o isterica, eu buna ziua, sunt cutare, de la firma X din Bucuresti, as vrea sa discut cu dl Y.... si incepe: Cine esti? Ce vrei de fapt? tipete, crize.... Am incercat sa fiu calma sa ii explic: Dl x a aplicat pe site-ul....pentru un post de inginer in cadrul firmei. Nu m-am inteles cu nebuna. M-a sunat la cateva ore omul rusinat. Normal ca nu l-am mai luat in calcul. Jobul presupunea delegatii in toata tara. Il lasa nebuna sa plece de langa el????

sotul mai raspunde pe telefonul meu, numai daca e cineva cunoscut
daca nu, nu raspunde!
ar fi penibil sa sune cineva sa ma chema la interviu si sa raspunda sotul

compact
18.06.2009, 12:39:08
e grozava chestia asta. nu am avut cazuri. poate doar o zi pentru un examen si atunci toata lumea a acceptat, evident

elenna
18.06.2009, 12:39:58

Bine ar fi sa vorbesti si sa stii la ce te astepti. Si mie mi s-a intamplat inca de la interviu sa imi spuna ba ca se insoara omul, ba ca are deja biletele luate si am gasit solutii. Insa am apreciat ca persoanele respective au fost sincere. Perioada de inceput este importanta, se fac cursuri de formare, training on the job, nu prea ai cum sa lipsesti.

evenstar
18.06.2009, 12:40:10

Mi s-a parut si mie aiurea cand a venit o candidata cu "iuby" la interviu... asta NU.
Dar mi s-a intamplat sa sun o tipa si sa raspunda sotul care mi-a explicat politicos ca nevasta lucreaza intr-o firma de apartament, nu poate programa interviuri acolo, dar ma roaga sa ii las numele si nr de telefon ca ma va suna ea in pauza de pranz. Mi s-a parut OK.
Sau sotia altui tip care mi-a zis ca sotul ei si-a uitat telefonul acasa. Se mai intampla, oameni suntem.

compact
18.06.2009, 12:40:25
Eu nu pun intrebarea standard cu "unde te vezi". Ii intre de ce vor postul si ce inseamna asta pentru cariera lor. Obtin aceeasi informatie.
intrebarea ar fi "ce ai vrea sa faci peste 2-3 ani?" si raspunsurile sunt f importante pentru noi.

Habib
18.06.2009, 12:41:30
Bine ar fi sa vorbesti si sa stii la ce te astepti. Si mie mi s-a intamplat inca de la interviu sa imi spuna ba ca se insoara omul, ba ca are deja biletele luate si am gasit solutii. Insa am apreciat ca persoanele respective au fost sincere. Perioada de inceput este importanta, se fac cursuri de formare, training on the job, nu prea ai cum sa lipsesti.

la mine nu a fost vorba de training!
eu nu le-am spus pentru ca am crezut ca o sa-mi gasesc ceva mai bun!
si sper in continuare
azi merg la un interviu^:)^ ^:)^ ^:)^

compact
18.06.2009, 12:43:09

f tare =))
si mie mi s-a intamplat ceva similar =))=))

Mi s-a parut si mie aiurea cand a venit o candidata cu "iuby" la interviu... asta NU.
Dar mi s-a intamplat sa sun o tipa si sa raspunda sotul care mi-a explicat politicos ca nevasta lucreaza intr-o firma de apartament, nu poate programa interviuri acolo, dar ma roaga sa ii las numele si nr de telefon ca ma va suna ea in pauza de pranz. Mi s-a parut OK.
Sau sotia altui tip care mi-a zis ca sotul ei si-a uitat telefonul acasa. Se mai intampla, oameni suntem.
si eu mai mergeam cu sotul cand eram studenti si il asteptam jos ;))

evenstar
18.06.2009, 12:47:28
si eu mai mergeam cu sotul cand eram studenti si il asteptam jos ;))

Mai, jos, la un cico la colt... e altceva. Dar tipul ala a venit si a stat in receptie, ba chiar a baut si o cafea, si ne "scana". probabiul ca urma sa-si dea ok-ul dupa interviu daca o lasa sa lucreze la noi sau nu... 8-|

Habib
18.06.2009, 12:48:18
Mai, jos, la un cico la colt... e altceva. Dar tipul ala a venit si a stat in receptie, ba chiar a baut si o cafea, si ne "scana". probabiul ca urma sa-si dea ok-ul dupa interviu daca o lasa sa lucreze la noi sau nu... 8-|

mi se pare penibil!

evenstar
18.06.2009, 12:55:32
mi se pare penibil!

Right... si ca sa fie si mai penibil am intrebat-o ce cauta domnul acolo si mi-a zis ca "ei fac totul impreuna"... 8-} 8-} 8-}

compact
18.06.2009, 12:57:14
Right... si ca sa fie si mai penibil am intrebat-o ce cauta domnul acolo si mi-a zis ca "ei fac totul impreuna"... 8-} 8-} 8-}
si nu ti-a placut? :-o:-o

eu as fi zis ^:)^ sa dau un salariu si sa am 2 angajati :D

Habib
18.06.2009, 12:57:38

se duc si la WC impreuna?
sau vine cu la munca?
poate trebuie ajutata, fata:)) :)) :))

evenstar
18.06.2009, 13:07:07
si nu ti-a placut? :-o:-o

eu as fi zis ^:)^ sa dau un salariu si sa am 2 angajati :D

Nu era destul de prezentabil pentru front desk... Nici ea de altfel...
Imi venea sa-i sugerez sa-i puna un dispozitiv cu gps si s-o lase singura la interviuri, ca n-o angajeaza nimeni asa.

Concluzie (si pe-asta o scriu cu bold). Fetelor, "iuby" NU are ce cauta la interviu cu voi!

Habib
18.06.2009, 13:08:09
inca ceva de punctat!

''telefonul mobil dat pe silent''

evenstar
18.06.2009, 13:10:31
inca ceva de punctat!

''telefonul mobil dat pe silent''

Dap... si daca, Doamne fereste se intampla sa uiti (suntem oameni, poate ne mai scapa...) iti cer scuze si respingi apelul.
Sub nicio forma nu raspunzi. Nici macar sa spui "sunt la interviu,, te sun eu"

Habib
18.06.2009, 13:15:04
Dap... si daca, Doamne fereste se intampla sa uiti (suntem oameni, poate ne mai scapa...) iti cer scuze si respingi apelul.
Sub nicio forma nu raspunzi. Nici macar sa spui "sunt la interviu,, te sun eu"

la interviul asta de marti
ii sunase unei tipe telefonul, avea o melodie, de ne-am speriat toti!
si angajatorul ii spune ''poti sa raspunzi daca vrei''
cred ca era un test!:[email protected]

ryanaro
18.06.2009, 13:16:57

pai intervieveaza mai multi in acelasi timp?:-?

Habib
18.06.2009, 13:22:50

la inceput a fost ceva comun
si apoi pe rand
dar n-am mai stat la rand
nu-mi conveneau mai multe probleme

compact
18.06.2009, 13:22:56
o melodie din aia cu tipete?? =))

compact
18.06.2009, 13:23:51
la noi in RO se poate orice ;)

Habib
18.06.2009, 13:25:22

era o melodie in trend!
dar toti ne-am speriat!
eram atenti la domnul care vorbea si deodata din geanta domnisoarei
tralalalala

o tipa era imbracata intr-o rochita de plaja:)) :)) :))

si alta venise cu propunerea sa se lucreze de luni pana joi
fara vineri si sambata
iar domnul ii zice '' hai sa lucram doar de marti pana joi, ce zici?''

evenstar
18.06.2009, 13:29:07
Am inteles ca se "poarta". Mie mi se pare total neprofesionist si nu am facut si nu voi face in viata mea interviuri colective. Dupa ce s-au inventat din comoditate si lipsa de consideratie pentru candidat, au inventat si niste argumente pro ("testeaza candidatul in conditii de competitie..." :-" :-" :-" ).
Mie mi se pare o lipsa de respect totala pentru omul ala. Eu si pentru spalatorul auto cu 8 clase mi-am gasit 5 minute sa stau de vorba cu el. Nu mai mult ca nu era nevoie, dar am stat de vorba noi doi.

evenstar
18.06.2009, 13:30:35
era o melodie in trend!
dar toti ne-am speriat!
eram atenti la domnul care vorbea si deodata din geanta domnisoarei
tralalalala

o tipa era imbracata intr-o rochita de plaja:)) :)) :))

si alta venise cu propunerea sa se lucreze de luni pana joi
fara vineri si sambata
iar domnul ii zice '' hai sa lucram doar de marti pana joi, ce zici?''

Scuza-ma, poti sa spui despre ce post era vorba? Sunt siderata. Si de "domn" si de candidate.... :-<

rocsi6666
18.06.2009, 13:30:40
waw!! am citit pe nerasuflate...nickuri gen sexy braileanca..poze de la nunta....cu "iuby" la interviu...dar cu ma-sa n-a venit nici una??? e chiar amuzanta meseria de recruiter...:D ...

compact
18.06.2009, 13:31:23
Am inteles ca se "poarta". Mie mi se pare total neprofesionist si nu am facut si nu voi face in viata mea interviuri colective. Dupa ce s-au inventat din comoditate si lipsa de consideratie pentru candidat, au inventat si niste argumente pro ("testeaza candidatul in conditii de competitie..." :-" :-" :-" ).
Mie mi se pare o lipsa de respect totala pentru omul ala. Eu si pentru spalatorul auto cu 8 clase mi-am gasit 5 minute sa stau de vorba cu el. Nu mai mult ca nu era nevoie, dar am stat de vorba noi doi.
e stupid.

si in plus, unde este confidentialitatea aplicantului?

compact
18.06.2009, 13:32:15
waw!! am citit pe nerasuflate...nickuri gen sexy braileanca..poze de la nunta....cu "iuby" la interviu...dar cu ma-sa n-a venit nici una??? e chiar amuzanta meseria de recruiter...:D ...
asa e :D

dintr-un CV: "cunostinte PC: yahoo messenger" =))=))

evenstar
18.06.2009, 13:43:45

Da, daca stii sa nu fii inversunat si sa privesti relaxat si cu umor... e amuzanta. ;;)

elenna
18.06.2009, 13:44:19

=))=))=))=)) la mine a venit un tip la interviu si cand discutam noi suna telefonul lui: avea melodia aia cu nu mi-e frica de bau bau!!!!!!!!!!! Rad si acum cand imi amintesc.

Habib
18.06.2009, 13:46:27
acum 2 saptamani ma duc la un interviu, responsabil achizitii la o firma si ajungem sa discutam despre programele care le stiu
pe pc
si incep sa-i spun
el incepe, pai aia nu stii, aia nu stii
eu i-am spus, in anuntul dvs. nu erau specificate aceste baze de date
el nu a mai spus nimic

elenna
18.06.2009, 13:52:02

Oare domnul in cauza o fi fost la mine la interviu??????????? Aveam un post de consilier juridic, era ora programata si apare la usa o tipa. Eu stiam ca am un tip. Cand colo apare si domnul, imi explica politicos ca dra este"uby" si ca el isi doreste ca uby sa ia parte la interviu. I-am spus raspicat ca eu interviuri colective nu tin, ca ea nu a aplicat pt post si daca vrea sa il astepte in sala de sedinte. Siderat mi-a spus : noi facem totul impreuna.

Si referitor la interviurile cu mama de mana, ei bine, mi s-a intamplat. A fost geniala faza. Venea un tip, pustiulica la vreo 23 de ani de la Timisoara, il chemasem la interviu in Buc. Apare el cu mama de manuta. AM plecat la interviu in sala de conferinte, mama a ramas intr-un alt birou, am terminat interviul si cand ne-am intors ce credeti: colegul meu care ramasese cu mama in birou, nu mai facea fata interviului la care era supus. Il intreba femeia vrute si nevrute, despre firma, activitate, echipamente Gsm.

Chiar am ras pe cinste.

compact
18.06.2009, 13:55:31
=))=))=))=)) la mine a venit un tip la interviu si cand discutam noi suna telefonul lui: avea melodia aia cu nu mi-e frica de bau bau!!!!!!!!!!! Rad si acum cand imi amintesc.
=))=))

e misto sa fii HR, dar sa nu ai deadline-ul in ceafa si specimene la interviu

Habib
18.06.2009, 13:55:39
Oare domnul in cauza o fi fost la mine la interviu??????????? Aveam un post de consilier juridic, era ora programata si apare la usa o tipa. Eu stiam ca am un tip. Cand colo apare si domnul, imi explica politicos ca dra este"uby" si ca el isi doreste ca uby sa ia parte la interviu. I-am spus raspicat ca eu interviuri colective nu tin, ca ea nu a aplicat pt post si daca vrea sa il astepte in sala de sedinte. Siderat mi-a spus : noi facem totul impreuna.

Si referitor la interviurile cu mama de mana, ei bine, mi s-a intamplat. A fost geniala faza. Venea un tip, pustiulica la vreo 23 de ani de la Timisoara, il chemasem la interviu in Buc. Apare el cu mama de manuta. AM plecat la interviu in sala de conferinte, mama a ramas intr-un alt birou, am terminat interviul si cand ne-am intors ce credeti: colegul meu care ramasese cu mama in birou, nu mai facea fata interviului la care era supus. Il intreba femeia vrute si nevrute, despre firma, activitate, echipamente Gsm.

Chiar am ras pe cinste.

:-& :-& :-& :-& :-& :-& :-&
baiatul ala avea vreo 9 ani, nu 23

compact
18.06.2009, 13:58:11
consilier juridic???? =))=)) minunat =))=))

si eu am avut, dar un tip de 18 ani, in cl a 12-a. era f tare pustiul, bun la ce ne trebuia noua, dar eu vorbeam cu mama lui sa facem una si alta...

evenstar
18.06.2009, 14:02:25

Bey, cred ca noi suntem niste inumane si ticaloase fara suflet si nu intelelgem ce inseamna iubirea adevarata. De invidie, zau. "Uby" al meu n-ar merge niciodata cu mine la interviuri, sa divortez? =))

Habib
18.06.2009, 14:04:07
Bey, cred ca noi suntem niste inumane si ticaloase fara suflet si nu intelelgem ce inseamna iubirea adevarata. De invidie, zau. "Uby" al meu n-ar merge niciodata cu mine la interviuri, sa divortez? =))

eu am fost cu al meu la un interviu, dar n-am intrat in firma, am stat la o terasa 2 ore
atat a durat interviul!
noroc ca aveau aia tot felul de chestii cu care sa ma intretin:-$

evenstar
18.06.2009, 14:05:50
eu am fost cu al meu la un interviu, dar n-am intrat in firma, am stat la o terasa 2 ore
atat a durat interviul!
noroc ca aveau aia tot felul de chestii cu care sa ma intretin:-$

Mai, nu-mi urmaresc candidatii pana acasa cu masina sa vad ce fac si cu cine se intalnesc pe drum. "La interviu" inseama "in firma". Nu are ce cauta acolo. Daca e la colt la cafenea... treaba lor, pentru mine e ok!

elenna
18.06.2009, 14:43:56
Aaaa, si trebuie sa va mai povestesc una tare! Acum vreo 3 ani am avut un interviu pentru post de asistent manager zonal, pentru Cluj. Mi-a placut o tipa la telefon, energica, istetica si zic, bun hai s-o chem.
Parca la 10 trebuia sa aibe loc interviul. Ajunge fata, o invit in sala de sedinte, incepem discutia si la un moment dat imi zice: no, da unde pot merge sa mananc ceva, ca nu mai pot de foame. Eu intreb: acum? Si zice: da.

s-a dus fatuca mea, a mancat, a venit, am continuat discutia.

Habib
18.06.2009, 15:00:08
Aaaa, si trebuie sa va mai povestesc una tare! Acum vreo 3 ani am avut un interviu pentru post de asistent manager zonal, pentru Cluj. Mi-a placut o tipa la telefon, energica, istetica si zic, bun hai s-o chem.
Parca la 10 trebuia sa aibe loc interviul. Ajunge fata, o invit in sala de sedinte, incepem discutia si la un moment dat imi zice: no, da unde pot merge sa mananc ceva, ca nu mai pot de foame. Eu intreb: acum? Si zice: da.

s-a dus fatuca mea, a mancat, a venit, am continuat discutia.

=)) =)) =)) =)) =))
ai angajat-o?

judie
18.06.2009, 15:15:33
Elena, mie mi se pare ca d-rei ii lipsea o doaga:)) ori era prost crescuta, adica da-o-ncolode treaba, ai limbrici nu poti sta pana termina omul ala de vorbit cu tine? E un interviu nu un "date"8-}
Mie mi-a placut din partea angajatorului cand mi-a spus sa vb despre salariu si mi-era teama ca ma intreaba cat doresc eu. Urasc intrebarea. Insa el mi-a spus , noi atat iti putem oferi si peste 3 luni marim dc faci fata. Am zis slava Domnului, era mai mult decat visam:))
Iarasi o chestie care mi s-a parut aiurea a fost la un interviu unde un gras transpirat ma intreba ca daca as vedea un coleg ca isi face o rezervare pe numele sau , fapt interzis de regulament, daca l-as pari. I-am zis ca l-as pari daca nu il sufar:)) si nu m-a angajat, oricum nici acum nu stiu ce trebuia sa raspund, una e sa il vezi ca vorbeste la telefon toata ziua si nu isi face treaba, atunci nu te bagi, e treaba lui si riscul si-l asuma si alta e sa vezi ca face ceva impotriva regulamentului8-| sa ma bage complice si pe mine?[-X Mai scriu dc imi amintesc

Habib
18.06.2009, 15:25:29
si eu urasc intrebare ''ce salariu v-ati dori?''

oricum, inainte de a ma duce la interviu ma interesez cam cat se plateste postul respectiv!:D

elenna
18.06.2009, 15:37:47
=)) =)) =)) =)) =))
ai angajat-o?

Mai am angajat-o pentru ca in afara faptului" ca s-a cerut la masa" tipa era chiar ok, profesional vorbind. Insa asa cum bine spuneati o doaga clar ii lipsea. La putin timp dupa angajare, se ofera un coleg sa o duca acasa cu masina si a doua zi suna la Bucuresti, la resurse umane si dai scandal si acuze la adresa bietului om: ca a agresat-o sexual!!!!!

Mare e gradina Domnului.!!

Habib
18.06.2009, 15:39:33
Mai am angajat-o pentru ca in afara faptului" ca s-a cerut la masa" tipa era chiar ok, profesional vorbind. Insa asa cum bine spuneati o doaga clar ii lipsea. La putin timp dupa angajare, se ofera un coleg sa o duca acasa cu masina si a doua zi suna la Bucuresti, la resurse umane si dai scandal si acuze la adresa bietului om: ca a agresat-o sexual!!!!!

Mare e gradina Domnului.!!

cum adica a agresat-o sexual?=)) =)) =))
si mai ales, nu a fost in timpul programului
firma n-are nici o vina

map
18.06.2009, 16:24:31
Face parte din eticheta interviului ca un candidat sa trimita, in 24-48 ore, o scrisoare (in cel mai rau caz un email) in care sa multumeasca persoanei care l-a intervievat pentru oportunitate. Se practica in Romania? Ca HR, considerati ca e un overstretch?

Habib
18.06.2009, 16:27:43
Face parte din eticheta interviului ca un candidat sa trimita, in 24-48 ore, o scrisoare (in cel mai rau caz un email) in care sa multumeasca persoanei care l-a intervievat pentru oportunitate. Se practica in Romania? Ca HR, considerati ca e un overstretch?

la interviu nu-ti da nimeni adresa lui de email!

ella-ling
18.06.2009, 16:27:49

Nu am auzit de chestia asta pana acum. Nu cred ca as face asa ceva decat daca as fi 'obligata'. Nu stiu de Romania, insa aici nu se practica.

map
18.06.2009, 16:30:55

Ma rog, e tot parte din eticheta interviului ca partile sa-si ofere reciproc datele de contact, candidatul in CV, intervievatorul in cartea de vizita/card, nu sta nimeni sa-ti dicteze adresa de email.

judie
18.06.2009, 16:33:18
Mie mi se pare normal sa o fac. Am trimis o astfel de scrisoare d-rei HR Manager care m-a intervievat la compania unde activez in prezent. Asta a fost acum 2 ani, insa am pastrat-o caci cred ca m-a ajutat in alegerea pe care au facut-o; o dau aici model, recintind-o o gasesc usor pompoasa insa atunci eram emotionata si nu stiam cum sa ma exprim mai bineo:-)

Mi-a facut o deosebita placere sa particip la interviul de saptamana trecuta si va multumesc pentru sansa acordata.
Intalnirea pe care am avut-o mi-a intarit convingerea ca reprezentati o companie renumita in primul rand pentru modul profesionist in care tratati clientii si in cadrul pietei competitive din zilele noastre, acesta este un avantaj major care fidelizeaza clientela. Am observat acest aspect si de-a lungul experientei mele profesionale.
In cazul in care voi fi selectata pentru postul la care am aplicat, va pot promite ca voi pastra la aceleasi cote reputatia companiei pentru servicii ireprosabile si de calitate.
Sper sa ne reauzim curand.

Numele meu....
PS : aplicam pt un job de agent de vanzari de aceea zic acum pompoasa :))

map
18.06.2009, 16:37:51
Da, la genul asta de scrisori ma refeream.

elenna
18.06.2009, 16:39:44

Eu le dau adresa chiar inainte. le trimit un mail cu datele de contact, puncte de reper (avem sediul in zona de nord, cam intortochiat), le pun si harta.

De regula, am multe interviuri cu candidati care nu sunt din Bucuresti si trebuie sa le dau explicatii mai multe.

ella-ling
18.06.2009, 16:46:14
Lamuriti-ma si pe mine care e utilitatea acestei scrisori/mail. Eu toate interviurile le-am incheiat cu un 'va anuntam in 3-4 zile in leg cu hotararea noastra'

map
18.06.2009, 16:52:31
Lamuriti-ma si pe mine care e utilitatea acestei scrisori/mail. Eu toate interviurile le-am incheiat cu un 'va anuntam in 3-4 zile in leg cu hotararea noastra'

1. Sa-i arati potentialului angajator ca apreciezi timpul lui si interesul lui pentru tine
2. sa reafirmi interesul tau pentru pozitie
3. sa-i reamitesti potentialului angajator care sunt calificarile tale si cat de bine se potrivesc ele pozitiei, sa adaugi ceva ce ai uitat sa mentionezi in cadrul interviului si este relevant pentru pozitie
4. sa arati ca esti manierat si stii sa multumesti
5. sa insotesti cu scrisoarea de multumire orice alte informatii suplimentare ti-au fost solicitate (daca ti-au fost solicitate)

De-aia se si recomanda ca scrisoarea sa fie trimisa in maxim 48 de ore (inainte ca angajatorul sa ia o decizie finala).

Scrisa de mana e foarte personala, nu se prea recomanda. Tiparita e formala, recomandata. Email e recomandat daca intervievatorul specifica faptul ca prefera corespondenta electronica. Nici n-ai nevoie neaparat de detalii de contact, daca stii adresa firmei si numele persoanei care te-a intervievat.

judie
18.06.2009, 16:53:22
Orice amabilitate e inutila dar face diferenta ..chiar si o scrisoare de multumire...nu ti-ar fi placut dc primeai asa ceva? Nu schimba in bine parerea despre un om ? Eu una am trimis-o pt a vedea cu ce fel de angajator am de-a face. Dc ma suna dupa ce o primea atunci aceea era compania ideala. Si a sunat la 20 minute dupa sa ma anunte ca sunt angajata;))
Bineinteles, subscriu la ce a zis map insa motivul meu era strict cel mentionat

map
18.06.2009, 17:04:14
Orice amabilitate e inutila dar face diferenta .....

N-as zice ca e inutila:D

judie
18.06.2009, 17:12:01
Nici eu, trebuia sa pun intre "";)) "Inutila" pt cei ce nu le folosesc de regula am vrut sa zic

N-as zice ca e inutila:D

ella-ling
18.06.2009, 17:49:51
Orice amabilitate e inutila dar face diferenta ..chiar si o scrisoare de multumire...nu ti-ar fi placut dc primeai asa ceva? Nu schimba in bine parerea despre un om ? Eu una am trimis-o pt a vedea cu ce fel de angajator am de-a face. Dc ma suna dupa ce o primea atunci aceea era compania ideala. Si a sunat la 20 minute dupa sa ma anunte ca sunt angajata;))

Eu cred ca depinde foarte mult de la caz la caz. Eu lucrez in mediu universitar, cand avem un job invitam max 3-4 persoane la interviuri, iar cand vin ne luam jumatate de zi pentru o persoana (trebuie sa faca o prezentare) ii aratam locul de munca, ii prezentam colegii iesim la un pranz impreuna, etc. Ajungem sa ne cunoastem destul de bine si ni se multumeste oricum inainte de plecare.
Insa in cazul unei multinationale, mediul de afaceri sau ceva de genul asta... poate aveti dreptate ca e folositor asa ceva.

higgs
18.06.2009, 18:16:07
Am citit in trecut What Color is Your Parachute (http://books.google.com/books?id=2P-0JiwZ2cIC&dq=what+colour+is+your+parachute&printsec=frontcover&source=bn&hl=en&ei=6Vg6SpGDH87d-QbMqKHhAw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4) . Unele lucruri mi s-au parut exagerate, printre care treaba cu trimisul unui email/scrisoare de multumire dupa interviu. Ei bine am practicat treaba asta dupa un interviu la jobul la care sunt acum.
Din cate am observat in America se practica in mod normal, poate pentru Europa nu este chiar comun, insa in industrie sunt multe companii care au provenienta americana sau reguli de conduita acceptate in America.
Tipa de la HR ma tine si acum minte si suntem o companie destul de mare.
Eu cred ca nu strica sa trimiti o scrisoare/email mai ales daca simti ca ca te-ai simtit bine, ai invatat ceva, ti s-au parut simpatici cei din grup.

Cand am aplicat la jobul pe cercetare in Olanda, am trimis un email cand m-am intors in Romania prin care am multumit pentru organizarea interviului, hotelului etc. Mi s-a parut mie ca au fost flexibili cand mi-au luat biletul de avion, hotelul a fost bun, secretarele si colegii au avut grija de mine.

evenstar
18.06.2009, 18:33:50
si eu urasc intrebare ''ce salariu v-ati dori?''

oricum, inainte de a ma duce la interviu ma interesez cam cat se plateste postul respectiv!:D

Am explicat la inceput de ce pun eu (si nu numai eu) aceasta intrebare, si la ce-mi foloseste. Nu e o intrebare-capcana ci una foarte sincera. Daca eu am un post bugetat intre 300 si 350 euro, de exemplu, si imi vine un candidat care nu accepta sub 1000, orice pas ulterior e o pierdere de vreme pentru amandoi.
Cum te interesezi? Suni la receptie? Sau te duci la interviuri numai la firme in care cunosti pe cineva din interior? :-?

Eu recunosc sincer ca nu am fost deloc impresionata de chestia asta, pentru ca e o miscare "de manual" si foarte formala (si nu sunt genul care apreciaza asa ceva, nici ca om nici ca recruiter). Am apreciat insa foarte mult cand am fost sunata de un candidat care mi-a zis chiar mai stangaci ca isi doreste foarte mult postul.
PS: eu le-am dat intotdeauna cartea de vizita la inceputul interviului.

Eu am mai spus ca nu mi-a schimbat in niciun fel parerea despre candidat, pentru ca nu mi-a spus despre el decat ca citeste carti de "self help"... :-"
Totusi, mai gandeste-te la un lucru. Eu am fost multa vreme singurul recruiter dintr-o companie de peste 1000 de oameni. Eu faceam tot, de la postat anunt triat cv-uri, programari la interviu (aici o mai "vrajeam" pe receptionista, dar nu avea mereu timp) interviuri, rapoarte etc.Aveam in medie cate 5 recrutari simultan. Cand crezi ca as fi avut timp sa fac schimb de formalisme si amabilitati cu toti candidatii? Ca plecam la 8-9 seara din firma si asa. Fiecare telefon dat de politete la politete m-ar mai fi oprit 10 minute peste program.
Din pacate, majoritatea recruiterilor "in house", cei angajati la firmele beneficiare nu in firme de recrutare, lucreaza cam in acelasi ritm in Ro. :)>-
Daca nu te suna cineva in 20 de minute nu inseamna ca nu stie reguli de politete, ci ca pur si simplu nu are timp de pierdut cu lucruri neesentiale.

evenstar
18.06.2009, 18:36:14
Cand am aplicat la jobul pe cercetare in Olanda, am trimis un email cand m-am intors in Romania prin care am multumit pentru organizarea interviului, hotelului etc. Mi s-a parut mie ca au fost flexibili cand mi-au luat biletul de avion, hotelul a fost bun, secretarele si colegii au avut grija de mine.

Asta e cu totul altceva. Dar cand te duci la un interviu de 20 de minute pentru un post la front desk pe care mai candideaza vreo 200 de alte fete, e putin fortat sa trimiti scrisoare de multumire. Mie asa mi se pare.

judie
18.06.2009, 18:41:24
Nu ma asteptam sa ma sune fix in 20 minute, s-a intamplat sa o faca asa repede:) Sincer, nici eu nu am trimis scrisoarea decat aici la firma, asta fiindca mi-a placut si persoana si atmosfera de acolo, de aceea ca si un deznodamant fericit speram sa ma sune inapoi, daca nu o facea, mi-ar fi umbrit imaginea de ansamblu despre ei.Subiectivism ce sa-i faci. Dar nu tine de politete , ci mai mult de a aprecia efortul cuiva, fiindca nu dai zi de zi de cei care iti multumesc pentru asa ceva, indiferent ca e scris la manual sa o faca>:D<

Din pacate, majoritatea recruiterilor "in house", cei angajati la firmele beneficiare nu in firme de recrutare, lucreaza cam in acelasi ritm in Ro. :)>-
Daca nu te suna cineva in 20 de minute nu inseamna ca nu stie reguli de politete, ci ca pur si simplu nu are timp de pierdut cu lucruri neesentiale.[/quote]

higgs
18.06.2009, 18:43:00
Asta e cu totul altceva. Dar cand te duci la un interviu de 20 de minute pentru un post la front desk pe care mai candideaza vreo 200 de alte fete, e putin fortat sa trimiti scrisoare de multumire. Mie asa mi se pare.

Da, la asta nu m-am gandit ;)) In general negociez interviurile, de exemplu dimineata pur si simplu dureaza pana demareaza creierul, oamenii inteleg daca vin pe tren, imi organizeaza plimbarea prin companie etc. De foarte multe ori nici nu stiu daca multumesc la sfarsit, adrenalina la maxim, gura uscata :))
De asta am mai preferat sa trimit email cu multumiri pentru interviu si ca profilul jobului este excelent pentru ceea ce caut eu.
Eu provin dintr-un mediu geek, oamenii se asteapta sa fiu antisocial, sa stau in spatele unul calculator sa scriu ecuatii si sa fac pe geniul, sunt surprinsi in mod placut cand am si calitati sociale. Multumesc, mai spun glume.

Cred ca sinceritatea este cel mai bun lucru la un interviu, sa te imbraci in hainele in care te simti bine...Desigur pe langa alte calitati ;))

Mi-a spus B un caz in care la interviul pentru un arhitect de software a venit un tip imbracat la costum, extrem de timid. Dupa interviu se gandeau ca tipul nu este ok, dar li s-a parut ca poate merita inca o sansa si l-au rechemat. A revenit in blugi si camasa, putin mai relaxat, parea in pielea lui. L-au angajat si sunt foarte multumiti cu el. Pur si simplu nu se simtea bine in costum nu stia cum sa il poarte :) :)>-

elenna
18.06.2009, 18:47:26
[quote=evenstar;2067720]Am explicat la inceput de ce pun eu (si nu numai eu) aceasta intrebare, si la ce-mi foloseste. Nu e o intrebare-capcana ci una foarte sincera. Daca eu am un post bugetat intre 300 si 350 euro, de exemplu, si imi vine un candidat care nu accepta sub 1000, orice pas ulterior e o pierdere de vreme pentru amandoi.

Uite ca mi-ai explicat mai bine ideile decat daca as fi scris eu. Si mie mi se pare o intrebare care poate scuti foarte mult timp din partea ambelor parti. Eu resping din start Cv-urile care contin pretentii financiare ale candidatilor, pe care stiu ca nu le pot onora. Am avut o vreme cand cautam contabil si peste 80% dintre candidati vroiau in jur de 1000 de eu salariul. In conditiile in care eu le puteam da doar 600, de ce sa mai pierdem timpul?

map
18.06.2009, 18:50:06
Oricat de formala ar fi o scrisoare, poti alege sa nu o citesti, banuind de la bun inceput ce scrie in ea (si astfel un candidat iti "permite" sa-ti faci propriul management al timpului).

Un telefon, chiar daca "touching" prin stangacia in exprimarea dorintei de a ocupa pozitia mi se pare o pierdere mai mare de timp pentru recruiter, o intruziune in programul lui. Fiecare cu sensibilitatile lui:D

judie
18.06.2009, 18:54:36
Da , nici eu nu suport sa fiu sunata aiurea, neprogramat. Mailul il citesti sau nu, vorba ta. E chestiune de personalitate aici pare-mi-se;;)

Oricat de formala ar fi o scrisoare, poti alege sa nu o citesti, banuind de la bun inceput ce scrie in ea (si astfel un candidat iti "permite" sa-ti faci propriul management al timpului).

Un telefon, chiar daca "touching" prin stangacia in exprimarea dorintei de a ocupa pozitia mi se pare o pierdere mai mare de timp pentru recruiter, o intruziune in programul lui. Fiecare cu sensibilitatile lui:D

evenstar
18.06.2009, 18:55:40
Nu ma asteptam sa ma sune fix in 20 minute, s-a intamplat sa o faca asa repede:) Sincer, nici eu nu am trimis scrisoarea decat aici la firma, asta fiindca mi-a placut si persoana si atmosfera de acolo, de aceea ca si un deznodamant fericit speram sa ma sune inapoi, daca nu o facea, mi-ar fi umbrit imaginea de ansamblu despre ei.Subiectivism ce sa-i faci. Dar nu tine de politete , ci mai mult de a aprecia efortul cuiva, fiindca nu dai zi de zi de cei care iti multumesc pentru asa ceva, indiferent ca e scris la manual sa o faca>:D<

Am inteles din ce-ai scris tu ca asa "testezi" firmele.
Da, daca e ceva special merita, dar eu as prefera sa sun si sa vb cu omul cu care m-am inteles bine la interviu (si dupa cum spuneam am apreciat cand am fost sunata).
Eu nu spun asta ca sa te contrazic pe tine, o spun doar pentru ca sunt sigura ca exista destui oameni ca mine printre recruiteri.
Cu alte cuvinte, trebuie sa faci un minim efort sa "citesti" omul. Daca nu e foarte formal, nu "vorbeste afacereza", intretine o atmosfera relaxata si cordiala... textul cu "va multumesc pentru timpul acordat" pica un pic ca nuca in gard. Mai bine un telefon cu "hello, remember me, mi-a placut la voi as vrea sa va intreb daca ati luat o decizie"

evenstar
18.06.2009, 18:57:51

Nu putem sa ne detasam cu totul de cultura in care traim... mie mi se pare ceva fortat si nu ma impresioneaza.:)>-
Dar in privinta pierderii de timp nu la cititul scrisorii m-am referit, ci la sunat candidatul dupa cititul scrisorii.
Edit: eu nu raspund la telefon cand sunt ocupata (decat la sefi& stuff)

higgs
18.06.2009, 19:00:50
Da , nici eu nu suport sa fiu sunata aiurea, neprogramat. Mailul il citesti sau nu, vorba ta. E chestiune de personalitate aici pare-mi-se;;)

Nu cred ca e de rau daca suni neprogramat :)) Mie imi este mai greu sa sun. Nu prea imi place sa vorbesc la telefon, imi place sa scriu insa.
Modalitatea prin care iti transmiti sentimentele sau multumirile nu cred ca e neaparat importanta, daca suna natural eu cred ca e ok.

Un partener dintr-o companie a zis ca el pur si simplu suna HR tot timpul sa intrebe tot felul de intrebari, de cele mai multe ori a primit joburile pentru ca cei de la HR isi aduceau aminte de el. Multi oameni de la HR scaneaza mii de CVuri, isi aduc mult mai mult bine aminte situatiile mai speciale, voce, scrisoare de multumire etc

evenstar
18.06.2009, 19:04:01

N-are treaba cu personalitatea ci cu organizarea si time managementul. Exista numere prioritare la care raspunzi oricand si altele la care le dai reject si suni tu cand poti. Oricine face asa (sau ar fi normal sa faca) atunci and are un job care presupune intalniri (de vanzari, interviuri etc)
Edit: Judie eu nu te contrazic de amorul artei. Tu poti sa faci cum crezi in continuare. Ti-am explicat doar punctul de vedere al unei persoane care se ocupa cu asa ceva. E o varianta. Cu oamenii trebuie sa fii intr-o oarecare masura flexibil, mai ales cand esti tu in postura de candidat...
Mi se pare un pic dezavantajoasa pentru tine raportarea la o asemenea situatie la modul "Eu asa fac, iar ei trebuie sa faca x lucru dupa aia ca altfel nu-mi mai place de ei"...
Desigur, procedezi cum crezi in continuare.

elenna
18.06.2009, 19:07:02
Eu apreciez telefoanele sau mailurile in care primesc intrebari de genul: ce se intampla cu postul de pentru care am aplicat? Asta inseamna ca omul isi da interesul si ca i-ar placea sa lucreze la noi. Nu inseamna ca ma sesibilizeaza si ca ii usurez cu ceva aceesul, doar ii dau un + pentru interesul manifestat.

Cu telefoanele e mai greu pentru nu pot raspunde in permanenta insa mailurile le citesc chiar si de acasa.

Ce mai urasc eu sunt acele scrisori de intentie luate cu copy paste si adresate tuturor angajatorilor indiferent de domeniul de activitate, de caracteristicile jobului. Iar pe site-ul de recrutare cu care colaborez rar gasesc candidati care sa posteze o scrisoare de intentie personalizata.

evenstar
18.06.2009, 19:08:18
Nu cred ca e de rau daca suni neprogramat :)) Mie imi este mai greu sa sun. Nu prea imi place sa vorbesc la telefon, imi place sa scriu insa.
Modalitatea prin care iti transmiti sentimentele sau multumirile nu cred ca e neaparat importanta, daca suna natural eu cred ca e ok.

Un partener dintr-o companie a zis ca el pur si simplu suna HR tot timpul sa intrebe tot felul de intrebari, de cele mai multe ori a primit joburile pentru ca cei de la HR isi aduceau aminte de el. Multi oameni de la HR scaneaza mii de CVuri, isi aduc mult mai mult bine aminte situatiile mai speciale, voce, scrisoare de multumire etc

Da de fapt problema mea nu e cu scrisul in sine ci cu textul formal copiat de pe net sau din carti. Daca reusesti sa transmiti un mesaj personal si personalizat e ok si prin mail.

judie
18.06.2009, 19:09:04
A fost prima si ultima oara cand am trimis asa o scrisoare si am ales varianta asta fiindca tipa era timida, avea laptopul in fata si messul deschis si felul de a vorbi mi-a aratat ca e timida se inrosea etc nu detaliez. Altfel , eu nu as suna fiindca la randul meu sunt timida;;)

Am inteles din ce-ai scris tu ca asa "testezi" firmele.
Da, daca e ceva special merita, dar eu as prefera sa sun si sa vb cu omul cu care m-am inteles bine la interviu (si dupa cum spuneam am apreciat cand am fost sunata).
Eu nu spun asta ca sa te contrazic pe tine, o spun doar pentru ca sunt sigura ca exista destui oameni ca mine printre recruiteri.
Cu alte cuvinte, trebuie sa faci un minim efort sa "citesti" omul. Daca nu e foarte formal, nu "vorbeste afacereza", intretine o atmosfera relaxata si cordiala... textul cu "va multumesc pentru timpul acordat" pica un pic ca nuca in gard. Mai bine un telefon cu "hello, remember me, mi-a placut la voi as vrea sa va intreb daca ati luat o decizie"

judie
18.06.2009, 19:11:16
Asa am facut o singura data si asta pt a-mi confirma parerea buna despre ei, parere deja formata. Nu generalizez . Chiar dc nu sunau, tot ramaneam cu parerea buna ,dar putin umbrita de deziluzie. Asta era ideea. Normal ca accept si inteleg orice point of view>:D<

N-are treaba cu personalitatea ci cu organizarea si time managementul. Exista numere prioritare la care raspunzi oricand si altele la care le dai reject si suni tu cand poti. Oricine face asa (sau ar fi normal sa faca) atunci and are un job care presupune intalniri (de vanzari, interviuri etc)
Edit: Judie eu nu te contrazic de amorul artei. Tu poti sa faci cum crezi in continuare. Ti-am explicat doar punctul de vedere al unei persoane care se ocupa cu asa ceva. E o varianta. Cu oamenii trebuie sa fii intr-o oarecare masura flexibil, mai ales cand esti tu in postura de candidat...
Mi se pare un pic dezavantajoasa pentru tine raportarea la o asemenea situatie la modul "Eu asa fac, iar ei trebuie sa faca x lucru dupa aia ca altfel nu-mi mai place de ei"...
Desigur, procedezi cum crezi in continuare.

compact
18.06.2009, 19:14:07
nu se practica, dar ar fi minunat :D

Eu le dau adresa chiar inainte. le trimit un mail cu datele de contact, puncte de reper (avem sediul in zona de nord, cam intortochiat), le pun si harta.
da, si eu trimit mail cu ziua, ora si adresa...

map
18.06.2009, 19:17:34
Asa am facut o singura data si asta pt a-mi confirma parerea buna despre ei, parere deja formata. Nu generalizez . Chiar dc nu sunau, tot ramaneam cu parerea buna ,dar putin umbrita de deziluzie. Asta era ideea. Normal ca accept si inteleg orice point of view>:D<

Ma rog, eu stiu ca regula e sa multumeasca partea intervievata, nu sa sune inapoi/sa raspunda in vreun fel partea intervievatoare. That's a bonus:D

Mi se pare ca o scrisoare e mai putin "a$$ ki$$ing" decat un telefon:D In definitiv, nu plecam de la premiza ca un candidat vine la un interviu/aplica pentru ca e interesat de pozitie? (exceptand specia "aerieni" care aplica la orice, doar pentru ca e "free")

evenstar
18.06.2009, 19:18:54
A fost prima si ultima oara cand am trimis asa o scrisoare si am ales varianta asta fiindca tipa era timida, avea laptopul in fata si messul deschis si felul de a vorbi mi-a aratat ca e timida se inrosea etc nu detaliez. Altfel , eu nu as suna fiindca la randul meu sunt timida;;)

Permite-mi sa spun.... :O :O :O :O :O :O :O :O
OK, probabil ca suntem foarte diferite si daca tie ti-a placut varianta asta nu ti-ar fi placut un interviu cu mine... ;))
Eu nu am avut in viata mea in fata altceva decat cv-ul si eventual un carnet de notite - dar nici macar nu luam notite permanent ci numai completarile la cv. Asa consider eu ca mi-am aratat respectul fata de candidat.
Daca as fi nimerit la un recruiter cu laptop si mess i-as fi spus scurt ca astept sa isi termine treburile si discutam cand se elibereaza... :)>-

compact
18.06.2009, 19:18:55
nu e neaparat un lucru bun....inca mai am traume cu 4-5 telefoane zilnic pana l-am angajat.....off....si dupa :((:((

evenstar
18.06.2009, 19:22:48
Ma rog, eu stiu ca regula e sa multumeasca partea intervievata, nu sa sune inapoi/sa raspunda in vreun fel partea intervievatoare. That's a bonus:D

Mi se pare ca o scrisoare e mai putin "a$$ ki$$ing" decat un telefon:D In definitiv, nu plecam de la premiza ca un candidat vine la un interviu/aplica pentru ca e interesat de pozitie? (exceptand specia "aerieni" care aplica la orice, doar pentru ca e "free")

Da, e interesat de pozitie teoretic. Dar recrutarea si angajarea sunt niste procese profund umane sa zic asa. Nu ti s-a intamplat niciodata sa mergi la un interviu si sa-ti dai seama ca nu vei putea lucra niciodata cu oamenii aceia? Mie da, si poate ca impresia era mai puternica pentru ca dadeam interviuri cu cei cu are ar fi trebuit sa lucrez direct.
Deci un interviu poate schimba impresia si intentia candidatului in egala masura cu cea a angajatorului. Poate omului nu i-a placut fata mea, sediul, receptionista si din varii motive nu vrea sa lucreze cu noi. Intr-un fel apreciez ca stie ce vrea si e capabil sa gandeasca si dincolo de ziua cand e anuntat ca e "fericitul castigator".

mamuska
18.06.2009, 19:33:09
Doua exemple(des intalnite de mine) de Asha Nu:
-Cand intri la un interviu,nu intra NICIODATA cu mainile indesate in buzunarele pantalonilor.
-Nu sunati niciodata dupa orele 17:00 si in weekend.

compact
18.06.2009, 19:33:12
Permite-mi sa spun.... :O :O :O :O :O :O :O :O
OK, probabil ca suntem foarte diferite si daca tie ti-a placut varianta asta nu ti-ar fi placut un interviu cu mine... ;))
Eu nu am avut in viata mea in fata altceva decat cv-ul si eventual un carnet de notite - dar nici macar nu luam notite permanent ci numai completarile la cv. Asa consider eu ca mi-am aratat respectul fata de candidat.
Daca as fi nimerit la un recruiter cu laptop si mess i-as fi spus scurt ca astept sa isi termine treburile si discutam cand se elibereaza... :)>-
yep, ai dreptate, nu e ok fata de candidat

evenstar
18.06.2009, 19:39:05
-Cand intri la un interviu,nu intra NICIODATA cu mainile indesate in buzunarele pantalonilor.

Vaaaaai, tocmai mi-ai amintit o faza de toata jena...
Tot la recrutarea pentru font desk (am avut vreo 5 posturi si mi-au mancat sufletul), am sunat o duduie vineri sa o programez pentru luni. N-a raspuns, am plecat acasa, whatever... Ei cine credeti ca imi dadea bipuri repetate sambata la 6 dimineata? =)) =)) =)) =)) =)) Cred ca mi-a dat vreo 6 bipuri.
Inutil sa spun ca nu am mai sunat-o si am trecut-o si pe "lista neagra" (pe care de regula erau cei suspecti de probleme psihice):))

elenna
18.06.2009, 19:39:09

Sa nu sune candidatii dupa 17? Sau HR-u. Scuze dar nu inteleg afirmatia.

evenstar
18.06.2009, 19:41:50

Candidatii, cred eu. Sunt de acord - nefiind workoholica si lucrand in firme are nu apreciau overtime-ul, ma scotea din minti sa imi sune telefonul isteric in timpul meu liber.
Edit: evident ca mi se mai intampla sa stau peste program, dar candidatii nu au de unde sti chestia asta.

mamuska
18.06.2009, 19:45:53
Vaaaaai, tocmai mi-ai amintit o faza de toata jena...
Tot la recrutarea pentru font desk (am avut vreo 5 posturi si mi-au mancat sufletul), am sunat o duduie vineri sa o programez pentru luni. N-a raspuns, am plecat acasa, whatever... Ei cine credeti ca imi dadea bipuri repetate sambata la 6 dimineata? =)) =)) =)) =)) =)) Cred ca mi-a dat vreo 6 bipuri.
Inutil sa spun ca nu am mai sunat-o si am trecut-o si pe "lista neagra" (pe care de regula erau cei suspecti de probleme psihice):))
Cred si nu esti singura care a patit-o:-SS
Imi aduc aminte ca, la un moment dat,nu mai raspundeam nici la telefoanele cunoscutilor,decat daca sunau dupa un numar de tel. pe care eu il stiam. Am primit si mesaj: "Ma numesc X si as dori o programare la interviu":D Telefoanele dupa orele 20:00-21:00 li se pareau ceva normal...o data am si primit si un raspuns de genul: "fiind un nr de mobil,am crezut ca pot suna oricand":-SS

map
18.06.2009, 19:47:01
Se practica testarea pentru droguri?

mamuska
18.06.2009, 19:48:56
Candidatii, pentru ca un HR, nu ar suna niciodata in weekend, sau la o ora nepotrivita.

Habib
18.06.2009, 19:49:27
fetelor sa bolduim aspectele negative si pozitive
sa le vedem mai bine
cum am facut si eu pe la inceputul subiectului

mamuska
18.06.2009, 19:49:55
Da,sunt companii care fac astfel de testari.

Habib
18.06.2009, 19:51:46
si acum sa va povestesc cum a fost la interviul de azi

am ajuns in timp util, urc la etj , vb cu o tipa si ma invita intr-o sala de conferinta, si-mi spun colega mea vine imediat

trece un sfert de ora, trece jumatate de ora si aia nu mai venea
m-am ridicat , mi-am luat geanta si m-am dus la domnisoara aia pornita sa-i spun vreo doua
asta speriata se duce repe la tipa de la HR
uitase sa o anunte :-&:-&:-&:-&:-&:-&

tipa de la HR si-a cerut scuzem eu deja eram un pachet de nervi
am discutat, totul mi s-a parut ok
acum a ramas sa ma sune intr-o saptamana daca vin la interviul final
si un email daca sunt refuzata

evenstar
18.06.2009, 19:57:38

Eu n-am auzit... Nici macar la controlul medical pentru angajare...

elenna
18.06.2009, 19:58:21

am ajuns in timp util, urc la etj , vb cu o tipa si ma invita intr-o sala de conferinta, si-mi spun colega mea vine imediat

m-am ridicat , mi-am luat geanta si m-am dus la domnisoara aia pornita sa-i spun vreo doua

Cum naibii sa uite????????? Pai ce erai invisibila!! Sunt curioasa in cazul in care te cheama la al doilea interviu, daca tipa uituca mai e acolo.
Eu una as zbura-o! ce imagine isi face compania respectiva daca se duce candidatul la interviu si lumea uita de el.
Ok, ea a uitat de tine dar HR-u nu stia ca are interviu, nu putea sa se intereseze daca a venit candidatul. Neseriosi, parerea mea.

evenstar
18.06.2009, 20:00:16

Am patit si eu de-astea (ma rog, sa uite colega mea sa ma anunte- ii spusese receptionista sa imi spuna daca urca in birou, ca era ea pe la receptie... si peste vreo 35 de minute a zis "Ooops! Am uitat!"). Ce era sa-i fac? Era nasol dar nu mai ajuta pe nimeni cu nimic sa-i iau gatul. Mi-am cerut scuze si am dat inainte...

evenstar
18.06.2009, 20:02:01
Cum naibii sa uite????????? Pai ce erai invisibila!! Sunt curioasa in cazul in care te cheama la al doilea interviu, daca tipa uituca mai e acolo.
Eu una as zbura-o! ce imagine isi face compania respectiva daca se duce candidatul la interviu si lumea uita de el.
Ok, ea a uitat de tine dar HR-u nu stia ca are interviu, nu putea sa se intereseze daca a venit candidatul. Neseriosi, parerea mea.

Ei hai... tie iti vin toti candidatii? Sau atat de multi incat sa intrin in panica daca nu vine unul?
Mie la joburile administrative imi venea cam unul din 5... dupa a treia zi nu iti mai pui intrebari.

elenna
18.06.2009, 20:03:06

Din cate stiu eu nu, doar controlul medical de angajare. Legat de chestia asta, am avut recent un caz, tipul a fost la interviu cu mine si cu directorul executiv. Super ok, baiatul avea experienta, isi dorea jobul, ne-a convins. L-am trimis la ex medical de angajare, a trecut bine mersi de el, inclusiv de psiholog. La 6 luni de la agajare vine la mine si imi spune: Stiti sunt dependent de heroina. Mi-a picat fata. In 6 luni, nimeni nu s-a plans de el, niciun coleg nu a remarcat nimic neobisnuit. ( la noi se lucreaza in echipa si se pleaca mult in delegatii).

elenna
18.06.2009, 20:05:56
Ei hai... tie iti vin toti candidatii? Sau atat de multi incat sa intrin in panica daca nu vine unul?
Mie la joburile administrative imi venea cam unul din 5... dupa a treia zi nu iti mai pui intrebari.

Nu vin chiar toti. Insa daca stiu ca am interviu si trec 10 min iar omul nu apare, ii dau telefon sa stiu ce naibii fac ca imi pot ocupa timpul si cu altceva decat sa il astept pe el.

evenstar
18.06.2009, 20:09:37
Nu vin chiar toti. Insa daca stiu ca am interviu si trec 10 min iar omul nu apare, ii dau telefon sa stiu ce naibii fac ca imi pot ocupa timpul si cu altceva decat sa il astept pe el.

Eu n-am sunat niciodata si nici nu am de gand sa sun. Mi se pare o nota de "disperare" pentru mine (ca firma). I-am comunicat ora, el candideaza, deci daca nu vine si nu suna nu ma interesez eu de soarta lui... Parerea mea.
Deci nu, nu caut "candidatii pierduti" si nu consider ca e o greseala.

higgs
18.06.2009, 21:09:12
Sa veniti cu lista de intrebari pregatita.
Incercati sa aflati cat mai multe lucruri despre job si companie in timpul interviului.
Mie nu mi se pare semn bun cand vorbeste doar persoana care intervieveaza si nici cand intervievatul vorbeste 90% din timp. Cred ca trebuie sa fie cam jumatate jumatate.

Daca dupa o perioada nu mai auziti nimic de la ei sunati.

Incercati sa aflati cat mai multe despre interviu inainte sa mergeti la interviu. Cu cine aveti interviul, cu managerul grupului, HR sau cu ambii. In felul asta va dati seama cam cum o sa decurga interviul.

In general daca este ultimul interviu sau singurul am rugat sa imi arate biroul (viitorul birou) sa cunosc un coleg in cazul in care nu imi sunt prezentati inainte.

judie
18.06.2009, 21:15:55
S-a inteles gresit , ori am eu un spirit de artist si nu reusesc sa ma exprim in general , ori doar azi am o problema de exprimare;)) Am sperat sa ma sune inapoi dar nu sa zica " vaaai, dar ce dragutza esti ca ne-ai trimis o scrisoare de multumire, ca tine mai rar" ci sa sune si sa zica "You're in !" dar decizia sa ii fi fost influentata de scrisoare, get it?
Cat despre laptop cu mess, nu vorbea pe mess, dar nu am detaliat caci e neinteresant ca si activitate, femeia il avea deschis, trebuia sa mergem in sala de sedinte dar era ocupata de o sedinta fulger, asa ca am ramas la biroul ei..ii dadeau buzzuri (-auzeam) din cand in cand, nu vorbea =)) ar fi fost culmea.;)) Asta am luat-o eu k si pe un detaliu important..persoanele mai introvertite vb pe mess mult, cel putin asa am luat-o eu, poate fi sau nu fi real.>:/

That's a bonus:D

evenstar
18.06.2009, 21:58:35
S-a inteles gresit , ori am eu un spirit de artist si nu reusesc sa ma exprim in general , ori doar azi am o problema de exprimare;)) Am sperat sa ma sune inapoi dar nu sa zica " vaaai, dar ce dragutza esti ca ne-ai trimis o scrisoare de multumire, ca tine mai rar" ci sa sune si sa zica "You're in !" dar decizia sa ii fi fost influentata de scrisoare, get it?
Cat despre laptop cu mess, nu vorbea pe mess, dar nu am detaliat caci e neinteresant ca si activitate, femeia il avea deschis, trebuia sa mergem in sala de sedinte dar era ocupata de o sedinta fulger, asa ca am ramas la biroul ei..ii dadeau buzzuri (-auzeam) din cand in cand, nu vorbea =)) ar fi fost culmea.;)) Asta am luat-o eu k si pe un detaliu important..persoanele mai introvertite vb pe mess mult, cel putin asa am luat-o eu, poate fi sau nu fi real.>:/

Eu sunt dovada vie a faptului ca nu e adevarat. Eu imi "barfeam" sefa pe mess cu colega de la biroul de alaturi =)) Cu colegii de serviciu mereu am vorbit pe mess, fie si ca mi-era lene sa-mi misc fundul pana la biroul lor - cu prietenii nu.
Si sunt oricum doar introvertita si timida nu... ;-)

evenstar
18.06.2009, 22:00:10
Sa veniti cu lista de intrebari pregatita.
Incercati sa aflati cat mai multe lucruri despre job si companie in timpul interviului.
Mie nu mi se pare semn bun cand vorbeste doar persoana care intervieveaza si nici cand intervievatul vorbeste 90% din timp. Cred ca trebuie sa fie cam jumatate jumatate.

Daca dupa o perioada nu mai auziti nimic de la ei sunati.

Incercati sa aflati cat mai multe despre interviu inainte sa mergeti la interviu. Cu cine aveti interviul, cu managerul grupului, HR sau cu ambii. In felul asta va dati seama cam cum o sa decurga interviul.

In general daca este ultimul interviu sau singurul am rugat sa imi arate biroul (viitorul birou) sa cunosc un coleg in cazul in care nu imi sunt prezentati inainte.

Da, foarte bune toate sfaturile... =D>

Habib
19.06.2009, 08:13:57
MODEL DE SCRISOARE DE INTENTIE

1.

In atentia departamentului Resurse Umane,
Stimata doamna/ Stimate domn,
Va transmit aceasta scrisoare ca urmare a anuntului de ……….. publicat de compania dvs. pe site-ul Myjob.
Imi manifest interesul pentru aceasta pozitie deoarece consider ca studiile si experienta anterioare au contribuit major la dezvoltarea mea profesionala in acest domeniu. In anul ………. am absolvit ………… si am o experienta totala de …… ani in domenii precum …………..

2.

Nume candidat, Nume companie,
Bucuresti, str…, nr… Bucuresti, str…., nr….
Data

In atentia departamentului Resurse UmaneStimata/te Doamna/Domn,
Ma adresez dumneavoastra cu intentia de a-mi manifesta interesul pentru postul de ”…junior” postat de compania dvs. pe site-ul Myjob. Am absolvit/sunt student la Facultatea de Drept, Universitatea Bucuresti si consider ca am acumulat multe cunostinte teoretice potrivite pentru acest post vacant, avand astfel oportunitatea de a incepe o cariera in domeniu.

Sunt o persoana dinamica, cu aptitudini foarte bune de comunicare, dobandite in experienta mea din cadrul diverselor asociatii studentesi, responsabila, hotarata, interesata in perfectionarea profesionala in domeniul dreptului.
Mi-as dori sa am sansa de a lucra alaturi de dumneavoastra unde as putea sa-mi pun in evidenta capacitatile intelectuale si experienta acumulata (conform CV anexat) pentru a indeplini sarcinile si scopurile companiei cat si pentru dezvoltarea carierei mele.

Atasat acestei scrisori va transmit CV-ul meu si, in speranta ca v-am convins in privinta calificarilor mele, astept cu interes o intalnire in care sa pot detalia si alte aspecte ale abilitatilor mele. Imi manifest un deosebit interes pentru a discuta cu dumneavoastra.
Cu respect,
Nume candidat

compact
19.06.2009, 08:34:09
Candidatii, cred eu. Sunt de acord - nefiind workoholica si lucrand in firme are nu apreciau overtime-ul, ma scotea din minti sa imi sune telefonul isteric in timpul meu liber.
Edit: evident ca mi se mai intampla sa stau peste program, dar candidatii nu au de unde sti chestia asta.
90% din interviuri le am de la 8 dimineata sau 6 seara :))

dap, sunt de acord cu tine.

compact
19.06.2009, 08:35:39
eu ii sunam de fiecare data, chiar daca ma enervam

Eu n-am sunat niciodata si nici nu am de gand sa sun. Mi se pare o nota de "disperare" pentru mine (ca firma). I-am comunicat ora, el candideaza, deci daca nu vine si nu suna nu ma interesez eu de soarta lui... Parerea mea.
Deci nu, nu caut "candidatii pierduti" si nu consider ca e o greseala.
nu mi se pare disperare, poate nu gaseste firma sau mai are putin si ajunge si nu stie nr de tel...

elenna
19.06.2009, 08:52:01
[quote=Habib;2069186]MODEL DE SCRISOARE DE INTENTIE

Ei uite despre scrisorile astea ziceam mai sus, ca sunt luate cu copy paste. Iar cand le gasesti la peste 50% dintre candidati, te cam enervezi. Prefer un CV fara SI decat unul cu un model de scrisoare luat de pe net, unde candidatul nu are rabdarea (interesul) macar sa il adapteze. Mi s-a intamplat de cateva ori sa am anunt pe ejobs postat si sa imi aplice candidati a caror SI continea afirmatii de genul:"ca urmare a anuntului postat de dvs pe site-ul bestjobs, pentru postul X"

compact
19.06.2009, 08:54:01
Ei uite despre scrisorile astea ziceam mai sus, ca sunt luate cu copy paste. Iar cand le gasesti la peste 50% dintre candidati, te cam enervezi. Prefer un CV fara SI decat unul cu un model de scrisoare luat de pe net, unde candidatul nu are rabdarea (interesul) macar sa il adapteze. Mi s-a intamplat de cateva ori sa am anunt pe ejobs postat si sa imi aplice candidati a caror SI continea afirmatii de genul:"ca urmare a anuntului postat de dvs pe site-ul bestjobs, pentru postul X"
eu am primit 2 scrisori de intentie cu aceeasi greseala gramaticala....

evident ca m-au enervat, ca imi pierd timpul. decat sa primesc o scrisoare de intentie copiata, mai bine fara.

evenstar
19.06.2009, 09:01:06
nu mi se pare disperare, poate nu gaseste firma sau mai are putin si ajunge si nu stie nr de tel...

OK e punctul vostru de vedere. Candidatii mei stiau intotdeauna numarul de telefon, si nu am considerat niciodata ca sunt babysitter. Daca nu se descurcau cu un task atat de simplu ca gasirea unei adrese sau notarea unui telefon primit pe mail... chiar nu mi se pare ca sunt "fit for the job". Orice job ar fi el.

90% din interviuri le am de la 8 dimineata sau 6 seara :))
.
Aici stiam de mult ca nu avem aceeasi parere despre job in sine... :)>-

evenstar
19.06.2009, 09:03:27
Marturisesc ca nu am citit decat vreo 4 scrisori de intentia in toata viata mea, cele care la o lectura in diagonala au avut ceva specific. Si nu am listat niciuna. :D Personal nu mi se pare un "must".

Habib
19.06.2009, 09:04:57
[quote=Habib;2069186]MODEL DE SCRISOARE DE INTENTIE

ai dreptate!
unii isi schimba numele si atat
nici nu o citesc!=P~

compact
19.06.2009, 09:23:17
Aici stiam de mult ca nu avem aceeasi parere despre job in sine...
nu aveau cand sa vina, asa ca aveam 2 variante: sau nu angajam la timp, sau veneam mai devreme. cel putin asa e la noi, in IT.

pe vanzari si secretara aveam interviurile in timpul zilei si veneau, dar programatorii nu aveau cum sa vina...

compact
19.06.2009, 09:23:50
Marturisesc ca nu am citit decat vreo 4 scrisori de intentia in toata viata mea, cele care la o lectura in diagonala au avut ceva specific. Si nu am listat niciuna. :D Personal nu mi se pare un "must".
eu am citit una cap-coada, de 2 ori si m-am amuzat teribil :))

evenstar
19.06.2009, 09:29:01
nu aveau cand sa vina, asa ca aveam 2 variante: sau nu angajam la timp, sau veneam mai devreme. cel putin asa e la noi, in IT.

pe vanzari si secretara aveam interviurile in timpul zilei si veneau, dar programatorii nu aveau cum sa vina...

E evident ca parerile noastre sunt ireconciliabile din acest punct de vedere asa ca nu mai are rost sa le argumentam, ca nu terminam ever... :)) :)>-

compact
19.06.2009, 09:34:20
E evident ca parerile noastre sunt ireconciliabile din acest punct de vedere asa ca nu mai are rost sa le argumentam, ca nu terminam ever... :)) :)>-
sunt chiar curioasa ce ai face tu in cazul asta. daca ai un candidat bun (din max 3), dar nu poate veni la interviu decat la 8 sau la 6 o:-)

evenstar
19.06.2009, 09:35:45
eu am citit una cap-coada, de 2 ori si m-am amuzat teribil :))

Am avut si eu una de care am ras cu tot departamentul. Era o domnisoara care citise ea chestia aia cu "sa te pui in valoare" si o intelesese in felul ei. Practic mi-a trimis o scrisoare de intentie de o pagina jumate, in care mi-a insirat toate materiile facute in facultate (era entry) profesorii cu care le-a facut, notele la examene etc... :D
Ma rog, ea a fost o aparitie si la interviu, si cred ca a fost singura candidata din cariera mea careia mi-a venit sa-i sparg fatza. :D A venit "drapata" intr-un soi de sari foarte viu colorat peste pantaloni, cu o intarziere de 2 ore, cand eu dadeam sa plec, cand m-am uitat stamb la ea mi-a zis "dar daca tot sunt aici hai sa facem interviul" #-o Si am avut parte de jumatate de ora de peroratii pe tema "eu sunt singura desteapta, tot restul lumii e cretina si habar nu are"
Postul era de asistent HR, deci iti dai seama ca nu as fi angajat-o in veci sa stea cu mine in birou si sa ma ajute. Poate as fi plasat-o la un dusman de moarte... :D

evenstar
19.06.2009, 09:37:46
sunt chiar curioasa ce ai face tu in cazul asta. daca ai un candidat bun (din max 3), dar nu poate veni la interviu decat la 8 sau la 6 o:-)

Daca e UN candidat valoros, pot face o exceptie. Am avut si eu 20 de interviuri la ore imposibile. Dar de aici pana la 90%... nu e cazul.
Pe bune chiar nu o sa ne punem vreodata de acord, hai sa depasim impasul asta... ;-)

compact
19.06.2009, 09:38:23
Am avut si eu una de care am ras cu tot departamentul. Era o domnisoara care citise ea chestia aia cu "sa te pui in valoare" si o intelesese in felul ei. Practic mi-a trimis o scrisoare de intentie de o pagina jumate, in care mi-a insirat toate materiile facute in facultate (era entry) profesorii cu care le-a facut, notele la examene etc... :D
Ma rog, ea a fost o aparitie si la interviu, si cred ca a fost singura candidata din cariera mea careia mi-a venit sa-i sparg fatza. :D A venit "drapata" intr-un soi de sari foarte viu colorat peste pantaloni, cu o intarziere de 2 ore, cand eu dadeam sa plec, cand m-am uitat stamb la ea mi-a zis "dar daca tot sunt aici hai sa facem interviul" #-o Si am avut parte de jumatate de ora de peroratii pe tema "eu sunt singura desteapta, tot restul lumii e cretina si habar nu are"
Postul era de asistent HR, deci iti dai seama ca nu as fi angajat-o in veci sa stea cu mine in birou si sa ma ajute. Poate as fi plasat-o la un dusman de moarte... :D
f tare ;))

compact
19.06.2009, 09:39:41
Daca e UN candidat valoros, pot face o exceptie. Am avut si eu 20 de interviuri la ore imposibile. Dar de aici pana la 90%... nu e cazul.
Pe bune chiar nu o sa ne punem vreodata de acord, hai sa depasim impasul asta... ;-)
pai 90% din angajari sunt programatori cu experienta...

ps. dap, nu ajungem la un consens, stiam, dar argumentam :D

Habib
19.06.2009, 09:41:31

macar a sunat sa spuna ca intarzie?
eu am intarziat 5 minute la un interviu si am sunat, nu gaseam strada
si tipa m-a indrumat pana am ajuns
era intortocheata rau straduta aia

''intotdeauna sa suni daca intarzii - de preferat sa nu se intarzie la interviu''

evenstar
19.06.2009, 09:42:02
pai 90% din angajari sunt programatori cu experienta...

ps. dap, nu ajungem la un consens, stiam, dar argumentam :D

Suntem off-topic! :)>-

compact
19.06.2009, 09:44:45

''intotdeauna sa suni daca intarzii - de preferat sa nu se intarzie la interviu''
da, chiar e apreciat lucrul asta :)

Suntem off-topic! :)>-
de fapt nu, pentru ca vorbim de ora la care se poate ajunge la interviu :)

evenstar
19.06.2009, 09:45:02

Mai, nu a sunat, evident. Era de la sine inteles ca eu treuie sa o astept pe EA pana in zori daca e cazul... :-"
Si da, mi se pare corect asa cum procedezi tu. Exact la asta ma refeream cand ziceam ca e treaba candidatului sa sune daca se incurca... Nu se supara nimeni daca suni, nu e nicio rusine sa spui ca nu gasesti adresa... ;-)

compact
19.06.2009, 09:49:23
Mai, nu a sunat, evident. Era de la sine inteles ca eu treuie sa o astept pe EA pana in zori daca e cazul... :-"
Si da, mi se pare corect asa cum procedezi tu. Exact la asta ma refeream cand ziceam ca e treaba candidatului sa sune daca se incurca... Nu se supara nimeni daca suni, nu e nicio rusine sa spui ca nu gasesti adresa... ;-)
si eu sunam daca nu gaseam strada sau numarul (~de fiecare data ;)) )

evenstar
19.06.2009, 10:06:37
si eu sunam daca nu gaseam strada sau numarul (~de fiecare data ;)) )

Ce incercam sa zic este ca e o eroare grava sa te asezi la o cafea daca nu gasesti adresa si sa astepti sa te sune ei. Multi recruiteri considera acesta ca fiind primul "task" din procesul de recrutare (inclusiv eu). In functie de felul cum te descurci in punctul asta primesti o prima bila alba sau una neagra. ;;)

In legatura cu ora la care se vine la interviu, ea este evident cea stabilita de comun acord. Sigur ca se poarta o negociere intre parti, si fiecare poate plusa sau ceda... Dincolo de asta e politica de companie (pentru ca in mod firesc nici eu nu eram de capul meu cand am stabilit ca interviurile se fac in programul de lucru, nici tu cand ai hotarat sa le faci la 9 seara), care nu mi se pare ca intereseaza candidatul (in masura in care acesta e un subiect care trebuie sa le fie util candidatilor)

higgs
19.06.2009, 11:42:23

Compact, eu cred ca in compania ta e ceva mai special. Nu peste tot in IT e asa cum zici tu :) Programatorii nu sunt mai speciali in general si pot avea interviuri doar seara sau dimineata. Treaba asta ca nu pot e cu doua fete, una e sa nu poti si alta sa nu vrei. In mod normal interviurile se tin in programul de lucru al companiei, iar cand sunt exceptii raman exceptii si nu devin o regula.

compact
19.06.2009, 11:52:25
Compact, eu cred ca in compania ta e ceva mai special. Nu peste tot in IT e asa cum zici tu :) Programatorii nu sunt mai speciali in general si pot avea interviuri doar seara sau dimineata. Treaba asta ca nu pot e cu doua fete, una e sa nu poti si alta sa nu vrei. In mod normal interviurile se tin in programul de lucru al companiei, iar cand sunt exceptii raman exceptii si nu devin o regula.
programatorii buni nu puteau veni in timpul orelor de program (majoritatea), iar la noi un interviu dureaza in medie 30 min, daca este si partea tehnica ajunge la 1-2 ore.

higgs
19.06.2009, 12:04:56
programatorii buni nu puteau veni in timpul orelor de program (majoritatea), iar la noi un interviu dureaza in medie 30 min, daca este si partea tehnica ajunge la 1-2 ore.

Compact, eu chiar cred ca la voi e mai flexibil. Cunosc programatori foarte buni, nu doar buni ;)) care chiar merg la interviuri cand au ei chef. Programul unui programator este flexibil daca asa vrea el, in general. Treaba ca un programator BUN nu ajunge in timpul orelor de program este putin o scuza ieftina. Eu stiu foarte putini prgramatori care se trezesc dimineata de ex, pentru ca stau seara si butoneaza pana nu mai pot :))

Toate interviurile la care am fost nu au durat mai putin de o ora. De ex nu as accepta un interviu la ora 6 seara si sa ies din interviu pe la 8.

Eu cred ca oamenii trebuie sa invete sa lucreze in acelasi timp cu alti oameni, in momentul in care aplici la un job iti socotesti zilele de vacanta, orele libere etc. Ei nu vor sa piarda bani si din orele de vacanta. Eu cred ca trebuie trasa o linie undeva :)

compact
19.06.2009, 12:18:01
Compact, eu chiar cred ca la voi e mai flexibil. Cunosc programatori foarte buni, nu doar buni ;)) care chiar merg la interviuri cand au ei chef. Programul unui programator este flexibil daca asa vrea el, in general. Treaba ca un programator BUN nu ajunge in timpul orelor de program este putin o scuza ieftina. Eu stiu foarte putini prgramatori care se trezesc dimineata de ex, pentru ca stau seara si butoneaza pana nu mai pot
e foarte posibil sa se intample si asta ;))
totusi, nici fostii mei colegi nu au plecat din timpul programului pentru interviuri.

Toate interviurile la care am fost nu au durat mai putin de o ora. De ex nu as accepta un interviu la ora 6 seara si sa ies din interviu pe la 8.
ca tot suntem la topicul interviul perfect. a venit un dl si a stat 3.5 ore la partea tehnica. nu am vrut sa il presez si nici nu ma simteam bine sa ii spun sa vina si a doua zi....dar nu am mai rezistat. s-a terminat la 9.30 interviul (bine ca am ramas a doua zi acasa ;)) )

Eu cred ca oamenii trebuie sa invete sa lucreze in acelasi timp cu alti oameni, in momentul in care aplici la un job iti socotesti zilele de vacanta, orele libere etc. Ei nu vor sa piarda bani si din orele de vacanta. Eu cred ca trebuie trasa o linie undeva :)
da, ai dreptate.

evenstar
19.06.2009, 12:21:44

Da, in primul rand din experienta mea 50% dintre candidati cand ii suni prima data iti spun "nu pot decat dupa 6 seara" (ei incearca...) Nu doar programatori, ci toti cei care au un job. Daca le-am zis frumos ca "programul nostru se termina la ora 17:30 dar va putem astepta cateva zile pana puteti sa va invoiti" marea majoritate s-au descurcat si au sunat chiar a doua zi sa-i programez.

In al doilea rand eu cred ca situatiile in care treuie sa desfasori o recrutare de pe o zi pe alta sunt extrem de rare, si daca asta se transforma intr-o regula e un viciu de organizare. "La carte" o recrutare dureaza chiar si o luna, hai sa zic ca o faci in 2 saptamani, dar asta tot inseamna ca le dai timp sa se organizeze astfel incat sa ajunga la niste ore decente (nu zic ca nu poti sta 30 de minute peste program , dar nu ore in sir si in mod curent)

evenstar
19.06.2009, 12:24:29
e foarte posibil sa se intample si asta ;))
totusi, nici fostii mei colegi nu au plecat din timpul programului pentru interviuri.

Pai stai putin cine a zis ca te invoiesti spunand ca mergi la un interviu? Daca firma nu e o "plantatie de sclavi" (din pacate exista multe de genul asta in Ro, dar nu-i normal) iti poti lua doua ore libere din motive personale.

compact
19.06.2009, 12:27:26
Pai stai putin cine a zis ca te invoiesti spunand ca mergi la un interviu? Daca firma nu e o "plantatie de sclavi" (din pacate exista multe de genul asta in Ro, dar nu-i normal) iti poti lua doua ore libere din motive personale.
nu s-au invoit cu nici un fel de motiv ;))

Da, in primul rand din experienta mea 50% dintre candidati cand ii suni prima data iti spun "nu pot decat dupa 6 seara" (ei incearca...) Nu doar programatori, ci toti cei care au un job. Daca le-am zis frumos ca "programul nostru se termina la ora 17:30 dar va putem astepta cateva zile pana puteti sa va invoiti" marea majoritate s-au descurcat si au sunat chiar a doua zi sa-i programez.
mi s-a intamplat sa vina unul la 8.30 pentru ca prefera el sa se scoale de dimineata si nu lucra =))
imi venea sa il strang de gat =))

higgs
19.06.2009, 12:33:52

Exact :) Dar atunci iti scad orele de vacanta sau daca esti platit cu ora (consultanta) compania pierde bani ;)) Ei bine eu sunt egoista si cred ca fiecare angajat trebuie sa fie putin egoist :)
Cand am mers la interviuri le-am pus dimineata la 9 sa pot ajunge la birou inainte de pranz sau la amiaza dupa ora 3 sa pot lucra o bucata buna din zi. Sau am mers mai devreme la birou sa pot pleca mai devreme.

Cred ca stim cu totii ca daca e vointa se pot rezolva multe lucruri in timpul orelor normale. Ca se incearca "fentarea" orelor e o alta poveste ;))

E vorba de organizare si de strictete putin. Daca o companie mi-ar zice sa vin la interviu sambata as zice la revedere ;))

Un om bun pentru o companie este un om organizat care stie sa isi organizeze agenda si sedintele in timp normal si sa se suprapuna cu timpul colegilor.

Exceptiile repet sunt exceptii si nu o regula :))

compact
19.06.2009, 12:37:51
Daca o companie mi-ar zice sa vin la interviu sambata as zice la revedere
mi s-a intamplat asta si...asa am procedat ;))

Dar atunci iti scad orele de vacanta
in olanda poti sa iei concediu 2 ore?

evenstar
19.06.2009, 13:02:03
Exact :) Dar atunci iti scad orele de vacanta sau daca esti platit cu ora (consultanta) compania pierde bani ;)) Ei bine eu sunt egoista si cred ca fiecare angajat trebuie sa fie putin egoist :)
Cand am mers la interviuri le-am pus dimineata la 9 sa pot ajunge la birou inainte de pranz sau la amiaza dupa ora 3 sa pot lucra o bucata buna din zi. Sau am mers mai devreme la birou sa pot pleca mai devreme.

Cred ca stim cu totii ca daca e vointa se pot rezolva multe lucruri in timpul orelor normale. Ca se incearca "fentarea" orelor e o alta poveste ;))

E vorba de organizare si de strictete putin. Daca o companie mi-ar zice sa vin la interviu sambata as zice la revedere ;))

Un om bun pentru o companie este un om organizat care stie sa isi organizeze agenda si sedintele in timp normal si sa se suprapuna cu timpul colegilor.

Exceptiile repet sunt exceptii si nu o regula :))

Sincer eu am zis "la revedere" chiar si companiei care m-a sunat sambata la ora 2 sa ma invite la interviu luni. In ideea ca ma angajam sa fac, in mare, ce facea duduia care dadea telefoane de programare sambata la 2... Not for me...

Eu am intalnit peste tot formula de invoire 2 ore cu conditia recuperarii lor in alta zi. Si am schimbat cateva joburi.

Acum, apropo de interviuri decizii si erori. Intr-un moment de "disperare" am acceptat un job pentru care am fost vineri la interviu, am fost sunata vineri seara la 7 sa mi se spun ca am fost acceptata si rugata sa negociez luni la jobul pe care il aveam sa plec de vinerea urmatoare (deci sa scurtez preavizul). Eram suparata, salariul oferit era tentant... nu am gandit prea mult...
A fost o greseala din care m-am invatat minte. Mi-am dat seama ca acolo asa se fac lucrurile. Ca totul e in ultimul moment, ca se traieste intr-o isterie generalizata, oamenii nu sunt in stare sa-si faca planuri pe mai mult de 3 zile - in care trebuie rezolvata orice problema), in plus am avut surpriza sa constat ca, desi programul se termina la 17:00, nu pleca nimeni mai devreme de 19:00 - 19:30 "ca la noi asa se sta".
Nu era o firma mare (cam 15 oameni), dar era evident ca lor le placea "adrenalina" asta. Asa cum era la fel de evident ca eu nu ma incadram in peisaj. Eu la 18:00 incepeam sa "scancesc" ca vreau acasa pentru ca am barbat (prieten, nu eram maritata..) si viata sociala, si sefa directa imi maraia ca "nu da bine sa plec asa repede chiar daca am terminat treaba, sa mai gasesc ceva de facut". Am plecat dupa 2 saptamani (fiind in proba nu a treuit sa dau preaviz) si am invatat multe. De exemplu ca din felul in care decurge recrutarea, cat e ea de "ordonat" organizata etc, imi pot da seama de multe aspecte din cultura ogranizationala.
De atunci am refuzat cam toate interviurile sau (dupa caz) ofertele pentru joburi la care "semnalele" erau ca nu mi-ar conveni sa lucrez acolo...

higgs
19.06.2009, 13:08:44
in olanda poti sa iei concediu 2 ore?

In mod normal da :) Concediul este in ore pe an, cand vrei sa iei doua ore concediu mergi pe intranet si completezi numarul orelor libere dorite.
Sunt totusi grupuri, chiar unde sunt acum, unde poti sa te intelegi cu seful ca pleci mai devreme cu doua ore dar recuperezi timpul respectiv cu extra time.
Daca mergi la dentist nu se socoteste liber, aici nu poti merge la doctor/dentist sambata sau dupa orele de program. Este situatie speciala si esti fortat sa iti iei liber sa mergi la doctor pentru verificari.

Sunt exceptii totusi:

Companiile de consultanta sunt mai putin flexibile din experienta. Ei pierd bani daca cineva pleaca mai devreme, dar castiga bani seriosi daca cineva lucreaza overtime. Alea sunt platite enorm.

Companiile pe finante, banci trading de ex. O companie de trading cunoscuta de mine are regula de 1/2 sau o zi. Dar astea sunt companii unde lucrezi in mod normal 10 11 ore si esti platit pe masura si ai bonusuri. Dar companiile astea isi schimba angajatii permanent. Prefera tineri fara familie de ex, abia iesiti din master. E o "sclavie" acceptata ;)) Ti se ofera masaj in companie in mod frecvent, ai un frigider plin de bunatati oferite de companie, in weekenduri esti scos la petreceri de companie. E un sclavism luxos :)

compact
19.06.2009, 14:09:42
Acum, apropo de interviuri decizii si erori. Intr-un moment de "disperare" am acceptat un job pentru care am fost vineri la interviu, am fost sunata vineri seara la 7 sa mi se spun ca am fost acceptata si rugata sa negociez luni la jobul pe care il aveam sa plec de vinerea urmatoare (deci sa scurtez preavizul). Eram suparata, salariul oferit era tentant... nu am gandit prea mult...
A fost o greseala din care m-am invatat minte. Mi-am dat seama ca acolo asa se fac lucrurile. Ca totul e in ultimul moment, ca se traieste intr-o isterie generalizata, oamenii nu sunt in stare sa-si faca planuri pe mai mult de 3 zile - in care trebuie rezolvata orice problema), in plus am avut surpriza sa constat ca, desi programul se termina la 17:00, nu pleca nimeni mai devreme de 19:00 - 19:30 "ca la noi asa se sta".
Nu era o firma mare (cam 15 oameni), dar era evident ca lor le placea "adrenalina" asta. Asa cum era la fel de evident ca eu nu ma incadram in peisaj. Eu la 18:00 incepeam sa "scancesc" ca vreau acasa pentru ca am barbat (prieten, nu eram maritata..) si viata sociala, si sefa directa imi maraia ca "nu da bine sa plec asa repede chiar daca am terminat treaba, sa mai gasesc ceva de facut". Am plecat dupa 2 saptamani (fiind in proba nu a treuit sa dau preaviz) si am invatat multe. De exemplu ca din felul in care decurge recrutarea, cat e ea de "ordonat" organizata etc, imi pot da seama de multe aspecte din cultura ogranizationala.
De atunci am refuzat cam toate interviurile sau (dupa caz) ofertele pentru joburi la care "semnalele" erau ca nu mi-ar conveni sa lucrez acolo...
da, am avut si eu un job in care se uitau seful urat daca plecam la 5, desi efectiv nu aveam ce sa mai fac, pentru toti cei cu care interactionam plecau la ora aia. am incercat sa vorbesc cu un sef, apoi cu altul (am schimbat mai multi in 5 luni....) si pana la urma am plecat.
spre deosebire de tine as fi stat la birou si nu m-ar fi deranjat (zilnic sau aproape zilnic). dar daca nu puteam sa fac nimic, nu as fi ramas pe mess, dar sa ma vada seful la "datorie" :O

compact
19.06.2009, 14:13:36
In mod normal da :) Concediul este in ore pe an, cand vrei sa iei doua ore concediu mergi pe intranet si completezi numarul orelor libere dorite.
aha, acum imi explic ideile "ciudate" ale sefului meu =))

Sunt totusi grupuri, chiar unde sunt acum, unde poti sa te intelegi cu seful ca pleci mai devreme cu doua ore dar recuperezi timpul respectiv cu extra time.
Daca mergi la dentist nu se socoteste liber, aici nu poti merge la doctor/dentist sambata sau dupa orele de program. Este situatie speciala si esti fortat sa iti iei liber sa mergi la doctor pentru verificari.
da, se poate si la noi.

evenstar
19.06.2009, 21:27:39
da, am avut si eu un job in care se uitau seful urat daca plecam la 5, desi efectiv nu aveam ce sa mai fac, pentru toti cei cu care interactionam plecau la ora aia. am incercat sa vorbesc cu un sef, apoi cu altul (am schimbat mai multi in 5 luni....) si pana la urma am plecat.
spre deosebire de tine as fi stat la birou si nu m-ar fi deranjat (zilnic sau aproape zilnic). dar daca nu puteam sa fac nimic, nu as fi ramas pe mess, dar sa ma vada seful la "datorie" :O

Acum rastalmacesti ce am zis... Evident ca mereu se gaseste ceva de facut - nu era vorba de stat pe mess. Nu sunt o puturoasa care isi face unghiile si rupe usa la fix, dar consider ca sarcinile de serviciu trebuie sa poata fi indeplinite in cele 8 ore legale, si exceptiile sa fie exceptii. Daca e evident ca in mod constant unui om nu-i ajunge programul atunci se face o evaluare a postului si fie se da afara omul (daca se vede ca nu-i eficient) fie se suplimenteaza postul (daca intr-adevar sarcinile depasesc cele 8 ore legale. Cel putin teoretic cred ca stii si tu asta.
Ca in firma respectiva erau 13 oameni din 15 fara viata personala in afara firmei (ori erau "combinati" intre ei, ori singuri) si nu-i facea nimic sa plece mai devreme, era lata poveste. Asta nu-i transforma in angajati-model. Daca persoana dinaintea mea fusese in aceeasi situatie, in mod evident postul era gandit pentru cineva care in ani nu plecase ca nu avusese chef si isi luase noi si noi sarcini pentru a nu sta degeaba si devenise un si de struto-camila (HR+ office manager). In firma aia nu se putea vorbi de "normare a activitatii", si nici nu-si dorea nimeni sa o faca. Lor le era evident bine asa. Mi nu.
Mi s-a parut un non-sens sa incerc sa schimb ceva care functiona perfect pentru altii, era firesc sa plec. Dar a fost o experienta care m-a pus pe ganduri si m-a ajutat sa inteleg ce imi doresc de la un job.
Overtime-ul ca regula e in mod cert un NU. Sub orice forma ar fi el. Nu vorbesc de situatii de exceptie care se pot chiar prelungi (am povestit ca am avut chiar cateva luni in care am fost singura si nu am avut de ales). Dar nu pot sa provesc ca pe ceva normal nici programul de 12 ore nici "luatul de lucru acasa" dupa 10 ore de munca etc.
Din fericire e loc pentru toti sub soare. Din momentul respectiv am fost la destule interviuri, si una dintre intrebarile pe care le puneam eu chiar din interviul preliminar a fost "care e politica companiei fata de overtime?" O sa fii surprinsa dar am auzit cam in 70% din cazuri ca nu se practica decat in situatii cu totul exceptionale. Si asa era.

compact
19.06.2009, 21:37:06
Acum rastalmacesti ce am zis...
nu rastalmacesc. ai zis ca sefa vroia sa stai peste program pentru ca "nu da bine sa plec asa repede chiar daca am terminat treaba, sa mai gasesc ceva de facut". exact asa situatia si la mine. aveam treaba, dar imi era imposibil sa o termin, pentru ca trebuia sa interactionez cu oameni care nu mai erau la birou.
aveam colege care statea macar 30 min pe mess, ca nu aveau nici ele ceva concret de facut.
nu m-ar fi deranjat sa stau peste program daca chiar as fi reusit sa fac ceva, dar pentru "impresie artistica" nu am stat niciodata :)>-

judie
19.06.2009, 21:47:14
La un interviu mi s-a spus ca se vor face traininguri de produs sambetele, nu se stie care din ele . Mi se cerea sa particip fara a fi platita suplimentar. Am acceptat in ideea ca daca vor fi 4 week-enduri pe luna sa nu stau. Din fericire au fost 2 week-enduri pe an:D Asa ca mai degraba cred ca m-a testat sa vada cat de mult vreau jobul:-SS

compact
19.06.2009, 21:52:58
La un interviu mi s-a spus ca se vor face traininguri de produs sambetele, nu se stie care din ele . Mi se cerea sa particip fara a fi platita suplimentar. Am acceptat in ideea ca daca vor fi 4 week-enduri pe luna sa nu stau. Din fericire au fost 2 week-enduri pe an:D Asa ca mai degraba cred ca m-a testat sa vada cat de mult vreau jobul:-SS
da, e posibil. si eu intreb ce parere au despre orele suplimentare si dead-line. sigur, 90% spun ca lucreaza si de acasa pana termina proiectul, pentru ca le place. conteaza ce raspund la intrebarea asta, desi nu ei nu stau peste program. si noi oricum le dam zile libere si toata lumea e fericita :)

Habib
29.06.2009, 08:56:45
fetelor, sunt foarte dezamagita de salariile oferite de angajatori!
8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-|
toti profita de criza!
forta de munca se gaseste............

ryanaro
29.06.2009, 13:29:18
fetelor, sunt foarte dezamagita de salariile oferite de angajatori!
8-| 8-| 8-| 8-| 8-| 8-|
toti profita de criza!
forta de munca se gaseste............

ofera mai putini bani ca de obicei?!:-?

Habib
29.06.2009, 13:58:31
ofera mai putini bani ca de obicei?!:-?

da, foarte putini!
si oamenii accepta, din lipsa de job :-w :-w :-w

evenstar
29.06.2009, 20:04:50
da, foarte putini!
si oamenii accepta, din lipsa de job :-w :-w :-w

Esti sigura ca asta e motivul si nu faptul ca e criza si pentru ei? Cu alte cuvinte, ca asta e salariul pe care il pot oferi?
Eu nu sunt deloc convinsa ca sunt niste planuri marsave. Firmele merg prost... :)>-

Habib
01.07.2009, 08:29:30
Esti sigura ca asta e motivul si nu faptul ca e criza si pentru ei? Cu alte cuvinte, ca asta e salariul pe care il pot oferi?
Eu nu sunt deloc convinsa ca sunt niste planuri marsave. Firmele merg prost... :)>-

ai dreptate!
dar multe dintre ele profita de pe urma crizei !/:)

elenna
01.07.2009, 10:30:07
ai dreptate!
dar multe dintre ele profita de pe urma crizei !/:)

Este si criza dar este si cererea de munca foarte mare. Asa gasesti candidati bine pregatiti mult mai multi decat in urma cu un an si mai accesibili ca salariu. In februarie am postat un anunt pentru un post de asistent manager in Brasov si in doua saptamani mi-au aplicat in jur de 1800 de candidati. Anul trecut daca strangeam 100 de CV-uri era super bine.

map
17.07.2009, 07:34:26
Ca nu se mai scrisese de mult timp la mesajul asta, un set de 100 de intrebari cele mai des intalnite in interviuri. Din pacate, in limba engleza si nu am traducerea (plus mi-e lene sa ajustez traducerea in google translate). Cele bolduite mi se par a fi cele mai ciudate si/sau la limita intrebarilor personale care nu se pun in interviuri:

Tell me about yourself.
What are your strengths?
What are your weaknesses?
Who was your favorite manager and why?
What kind of personality do you work best with and why?
Why do you want this job?
Where would you like to be in your career five years from now?
Tell me about your proudest achievement.
If you were at a business lunch and you ordered a rare steak and they brought it to you well done, what would you do?
If I were to give you this salary you requested but let you write your job description for the next year, what would it say?
Why is there fuzz on a tennis ball?
How would you go about establishing your credibility quickly with the team?
There's no right or wrong answer, but if you could be anywhere in the world right now, where would you be?
How would you feel about working for someone who knows less than you?
Was there a person in your career who really made a difference?
What's your ideal company?
What attracted you to this company?
What are you most proud of?
What are you looking for in terms of career development?
What do you look for in terms of culture -- structured or entrepreneurial?
What do you like to do?
Give examples of ideas you've had or implemented.
What are your lifelong dreams?
What do you ultimately want to become?
How would you describe your work style?
What kind of car do you drive?
Tell me about a time where you had to deal with conflict on the job.
What's the last book you read?
What magazines do you subscribe to?
What would be your ideal working situation?
Why should we hire you?
What did you like least about your last job?
What do you think of your previous boss?
How do you think I rate as an interviewer?
Do you have any questions for me?
When were you most satisfied in your job?
What can you do for us that other candidates can't?
What are three positive things your last boss would say about you?
What negative thing would your last boss say about you?
If you were an animal, which one would you want to be?
What salary are you seeking?
What's your salary history?
How do you want to improve yourself in the next year?
What were the responsibilities of your last position?
What do you know about this industry?
What do you know about our company?
How long will it take for you to make a significant contribution?
Are you willing to relocate?
What was the last project you headed up, and what was its outcome?
What kind of goals would you have in mind if you got this job?
Give me an example of a time that you felt you went above and beyond the call of duty at work.
What would you do if you won the lottery?
Can you describe a time when your work was criticized?
Have you ever been on a team where someone was not pulling their own weight? How did you handle it?
What is your personal mission statement?
Tell me about a time when you had to give someone difficult feedback. How did you handle it?
What is your greatest failure, and what did you learn from it?
What irritates you about other people, and how do you deal with it?
What is your greatest fear?
Who has impacted you most in your career, and how?
What do you see yourself doing within the first 30 days of this job?
What's the most important thing you've learned in school?
What three character traits would your friends use to describe you?
What will you miss about your present/last job?
If you were interviewing someone for this position, what traits would you look for?
List five words that describe your character.
What is your greatest achievement outside of work?
Sell me this pencil.
If I were your supervisor and asked you to do something that you disagreed with, what would you do?
Do you think a leader should be feared or liked?
What's the most difficult decision you've made in the last two years?
What do you like to do for fun?
Why are you leaving your present job?
What do you do in your spare time?
How do you feel about taking no for an answer?
What was the most difficult period in your life, and how did you deal with it?
What is your favorite memory from childhood?
Give me an example of a time you did something wrong. How did you handle it?
Tell me one thing about yourself you wouldn't want me to know.
Tell me the difference between good and exceptional.
Why did your choose your major?
What are the qualities of a good leader? A bad leader?
What is your biggest regret, and why?
What are three positive character traits you don't have?
What irritates you about other people, and how do you deal with it?
If you found out your company was doing something against the law, like fraud, what would you do?
How many times do a clock's hands overlap in a day?
How would you weigh a plane without scales?
What assignment was too difficult for you, and how did you resolve the issue?
If I were to ask your last supervisor to provide you additional training or exposure, what would she suggest?
If you could choose one superhero power, what would it be and why?
What's the best movie you've seen in the last year?
Describe how you would handle a situation if you were required to finish multiple tasks by the end of the day, and there was no conceivable way that you could finish them.
What techniques and tools do you use to keep yourself organized?
If you could get rid of any one of the US states, which one would you get rid of, and why?
With your eyes closed, tell me step-by-step how to tie my shoes.
if you had to choose one, would you consider yourself a big-picture person or a detail-oriented person?
If selected for this position, can you describe your strategy for the first 90 days?
Who are your heroes?
Tell me 10 ways to use a pencil other than writing.

map
17.07.2009, 09:19:35
Ca nu se mai scrisese de mult timp la thread-ul asta... de fapt:D

evenstar
17.07.2009, 09:25:43
Ca nu se mai scrisese de mult timp la mesajul asta, un set de 100 de intrebari cele mai des intalnite in interviuri. Din pacate, in limba engleza si nu am traducerea (plus mi-e lene sa ajustez traducerea in google translate). Cele bolduite mi se par a fi cele mai ciudate si/sau la limita intrebarilor personale care nu se pun in interviuri:

Nu sunt de aceeasi parere... intrebarile 14, 52, 54, 68, 72/74, 86, 94, 99 mi se par chiar destepte. Sunt de acord ca nu sunt toate intrebari "standard" de interviu, dar tocmai asta le face interesante. Pe unele le-am folosit, pe altele nu m-am gandit sa le folosesc dar as face-o...
Avantajul intrebarilor "ciudate" e ca de multe ori te lasa sa cunosti candidatul mai bine decat restul interviului- mai ales daca iti da senzatia ca a venit cu raspunsuri pregatite la intrebarile standard si eu am avut de multe ori surprize- placute sau nu, in urma lor... :)

Pupica
17.07.2009, 09:28:30
Nu sunt de aceeasi parere... intrebarile 14, 52, 54, 68, 72/74, 86, 94, 99 mi se par chiar destepte. Sunt de acord ca nu sunt toate intrebari "standard" de interviu, dar tocmai asta le face interesante. Pe unele le-am folosit, pe altele nu m-am gandit sa le folosesc dar as face-o...
Avantajul intrebarilor "ciudate" e ca de multe ori te lasa sa cunosti candidatul mai bine decat restul interviului- mai ales daca iti da senzatia ca a venit cu raspunsuri pregatite la intrebarile standard si eu am avut de multe ori surprize- placute sau nu, in urma lor... :)

Si care este rostul intrebarii nr. 11 pentru cineva care se angajeaza ca...economist, asistenta medicala sau sociala, vanzator, etc...orice nu are legatura cu stiintele exacte...chiar te astepti ca mai mult de zic si eu...10% din populatie sa stie raspunsul la intrebarea asta?

evenstar
17.07.2009, 09:33:53
Si care este rostul intrebarii nr. 11 pentru cineva care se angajeaza ca...economist, asistenta medicala sau sociala, vanzator, etc...orice nu are legatura cu stiintele exacte...chiar te astepti ca mai mult de zic si eu...10% din populatie sa stie raspunsul la intrebarea asta?

Eu personal nu inteleg intrebarea 11 si rostul ei... o fi vreunul, dar nu stiu- nu am studiat stiinte exacte. :">
Mai sunt si altele care imi scapa si unele dintre cele "clasice" care mie personal mi se par deja irelevante si nu le-am folosit decat atunci cand tineam interviuri cu sefa mea cea conformista: de exemplu cele cu "puncte tari" si mai ales "puncte slabe". Am obosit auzind de la candidati ca punctele lor slabe sunt ca "sunt perfectionist(a), astept mult de la mine si de la cei din jur":[email protected] Right, am aflat ca am citit cu totii aceeasi carte...

Habib
17.07.2009, 09:44:55
1. De ce crezi ca esti potrivit(a) pentru acest post?

Aceasta este una dintre cele mai frecvente intrebari. Angajatorii stiu ca majoritatea candidatilor aplica simultan la zeci de joburi, mai ales cand este vorba de sistemele de recrutare online. Ei vor sa stie daca aplicantul chiar stie desre ce post este vorba, daca isi doreste cu adevarat sa lucreze pentru ei si sa vada modul in care potentialul angajat se percepe pe sine.

Este important sa iti evidentiezi calitatile, in special pe acelea care ar reprezenta un atuu pentru postul pe care il doresti.

Tips: Angajatorii se feresc de persoanele laudaroase si cele care au senzatia ca stiu absolut tot.

2. De ce vrei sa faci o schimbare in cariera?

Prin aceasta intrebare se verifica seriozitatea aplicantului. Raspunsuri de genul “Doresc sa imi largesc sfera de cunostinte, consider ca pot sa ofer mai mult, am nevoie de provocari mai mari” sunt de preferat. Angajatorii nu vad cu ochi buni un aplicant care isi schimba slujba “de plictiseala”.

3. De ce ar trebui sa te angajam?

Ca si in cazul intrtebarii numarul 1, trebuie sa dovedesti ca stii suficiente lucruri despre companie si sa identifici felul in care calitatile tale vin in intampinarea nevoilor angajatorului.

4. Care este salariul minim pe care la-i accepta?
Este cu adevarat o intrebare-capcana. Pentru a da raspunsul corect, inainte de interviu trebuie sa te documentezi atat in legatura cu politica salariala a companiei, cat si cu grila de salarizare practicata in domeniul tau de activitate, la o experienta asemanatoare. Nu vrei sa sochezi prin pretentiile tale salariale, dar nici sa ceri pe jumatate decat ai putea obtine.

Tips: Aplicantii ce par interesati numai de partea materiala si cei care au astepatari mari, intr-un timp foarte scurt, nu fac o impresie buna. Incearca sa eviti subtil raspunsul, cu o replica de genul “Dificila intrebare! Ati putea sa-mi spuneti care este grila de slarizare pentru aceasta functie?” Luat pe nepregatite, intervievatorul s-ar putea sa-ti raspunda. Daca nu, spune ca depinde de taskurile si responsabilitatile pe care le vei avea si propune un salariu “decent”; in plus, intereseaza-te de posibilitatile de promovare.

5. Care sunt obiectivele tale pe termen scurt si lung, in ceea ce priveste cariera?

Cu toate ca raspunsurile pregatite de acasa nu sunt recomandate, in cazul acestei intrebari ar trebui sa meditezi putin inainte de a da un raspuns. Gandeste-te ce anume vrei sa obtii la noul job, care sunt obiectivele de ordin profesional pe care vrei sa le atingi. Un raspuns sincer la aceasta intrebare iti va arata si tie daca iti doresti cu adevarat sa obtii acel job, daca esti pe cale de a face o alegere inspirata.

Tips: Angajatorul doreste sa vada cat de ambitioasa si determinata esti sa reusesti in cariera, sa-ti cunoasca interesele. Totusi, dac aintentionezi sa faci un master in strainatate, adica sa-ti concediu de studio dupa numai cateva luni, ai face bine sa omiti acest obiectiv.

6. Daca ai lua-o de la capat, ce ai schimba in privinta educatiei tale?

Orice ai face, nu lasa impresia ca nu iti place ceea ce faci. Daca vrei sa te angajezi ca translator, dar spui ca regreti ca ai facut Facultatea de Litere, nu vei fi vazuta cu ochi buni.

7. Ce ti-a placut la fostul tau sef? Ce nu ti-a placut la el?
Increderea in sine, simtul umorului, corectitudinea, loialitatea fata de companie si angajati, precum si exigenta sunt calitati pe care toti sefii cred ca le poseda. Asa ca demonstreaza ca ai sesizat aceste atuuri la fostul tau sef.

Orice ai face, nu-ti vorbi fostii angajatori de rau. Intervievatorul va considera ca vei face acelasi lucru si cand vei pleca de la noul loc de munca. Incerca clasica replica “nu a fost vina lui, a fost a mea”.

8. Care sunt cele mai mari defecte ale tale? Dar calitati?

La aceasta intrebare, majoritatea candidatilor mint, ceea ce nu este tocmai indicat. Nici raspunsuri de genul “sunt perfectionista” sau “dependenta de munca - workaholic” nu te avantajaza. Toti apeleaza la aceste clisee, asa ca nimeni nu le mai crede. Cel mai bine ar fi sa iti recunosti un defect, dar nu unul major. Timiditatea sau lipsa de experienta ar fi niste slabiciuni acceptabile.

La calitati, iti poti evidentia capacitatea de a lucra sub presiunea timpului, de a rezolva probleme sau atitudinea pozitiva.

9. Ce te face sa-ti pierzi cumpatul?

Nu vrei sa pari o persoana aflata in pragul unei depresii, asa ca eschiveaza-te de la raspuns. Poti spune ca esti o persoana sociabila si toleranta, asa ca te enervezi foarte greu.

10. Cu ce gen de oameni nu iti place sa lucrezi?

Gandeste-te bine inainte de a da un raspuns. Nu te lega de lucruri marunte si nu da dovada de cinism sau prejudecati. Lipsa de loialitate fata de companie, comportamentul violent sau dezinteresul ar putea fi principalele defecte ale unui angajat.

sursa (http://cariera.ele.ro/Top-10-intrebari-capcana-la-interviu_--a6824.html)

compact
17.07.2009, 09:44:56

si mie mi se par ok

Eu personal nu inteleg intrebarea 11 si rostul ei... o fi vreunul, dar nu stiu- nu am studiat stiinte exacte. :">
Mai sunt si altele care imi scapa si unele dintre cele "clasice" care mie personal mi se par deja irelevante si nu le-am folosit decat atunci cand tineam interviuri cu sefa mea cea conformista: de exemplu cele cu "puncte tari" si mai ales "puncte slabe". Am obosit auzind de la candidati ca punctele lor slabe sunt ca "sunt perfectionist(a), astept mult de la mine si de la cei din jur":[email protected] Right, am aflat ca am citit cu totii aceeasi carte...
si mie mi se par stupide intrebarile astea cu puncte slabe si tari...toti raspund ~la fel :)

Habib
17.07.2009, 09:47:25
Trei greseli frecvente la interviul de angajare

Imaginea slaba a comunicarii nonverbale Este despre cum sa demonstrezi increderea

Stati drept si priviti in ochi. (observati ce culoare are ochii celui care va ia interviul)
Strangeti-i ferm mana. (nu este nimic decat un raspuns prin strangerea de mana)
Asezati-va drept si incet pe scaun, parand interesat si atent. (prabusirea pe scaun denota o atitudine indolenta)Prima impresie poate fi un bun inceput dar poate fi si un final rapid pentru candidat.

Aptitunile slabe de comunicare verbalaAngajatorul va ofera informatiile fie direct sau indirect.

Aptitudinile de comunicare includ aascultarea si lasand impresia persoanei care va asculta ca a inteles ce ati vrut sa spuneti.
Observati stilul angajatorului si potriviti-va cu acel stil.
Folositi limbajul adecvat. (Atentie la folosirea jargoanelor sau cuvinte referitoare la varsta, ras, religie, politica sau preferinte sexuale – acestea poate duce la parasirea imediata a incaperii)
Povestindu-i angajatorului mai mult decat este necesar va poate duce la o greseala fatala. (prea multa informatie – in special cea personala – va poate duce in unele domenii care mai bine nu le discutati la interviu.)
Nu puneti intrebariEste extrem de important sa puneti intrebari.

Cand sunteti intrebat, „Aveti alte intrebari?” daca raspundeti „Nu”, este cel mai gresit raspuns!
Daca puneti intrebari va va oferi oportunitatea de a va arata interesul. (cele mai bune intrebari vin din ascultarea a ceea ce s-a spus si intrebat pe durata interviului. Intrebati informatii suplimentare.)
Punand intrebari va da oportunitatea de a afla daca sunteti la locul potrivit. (sansa dumneavoastra de a afla mai multe despre companie).Piata locurilor de munca este foarte competitiva iar concurenta este foarte aspra. Pregatiti-va si practicati inainte de interviu. Fiti atent la performantele nonverbale si mesajele pe care le trimiteti. Poate face sau diferenta intre joburi.

sursa (http://www.cveuropean.ro/interview.html)

evenstar
17.07.2009, 10:12:33
1. De ce crezi ca esti potrivit(a) pentru acest post?

Hmmmm.... ar fi un pic cam simplu. Eu personal recomand o doza mare de sinceritate si una mai mica de raspunsuri prefabricate... :)>-

Habib
17.07.2009, 10:21:26
Hmmmm.... ar fi un pic cam simplu. Eu personal recomand o doza mare de sinceritate si una mai mica de raspunsuri prefabricate... :)>-

asa e, la intrebarea aste trebuiesc evidentiate calitatile ''forte'' ale candidatului

evenstar
17.07.2009, 10:23:51
asa e, la intrebarea aste trebuiesc evidentiate calitatile ''forte'' ale candidatului

Nu, eu m-am referit la pregatirea pentru interviu dupa articole de pe net... Sunt simplute si de obicei sunt scrise dupa rezumate la carti... Nu e asa simplu.

ryanaro
17.07.2009, 10:26:05
Ca nu se mai scrisese de mult timp la mesajul asta, un set de 100 de intrebari cele mai des intalnite in interviuri. Din pacate, in limba engleza si nu am traducerea (plus mi-e lene sa ajustez traducerea in google translate). Cele bolduite mi se par a fi cele mai ciudate si/sau la limita intrebarilor personale care nu se pun in interviuri.

cred ca intrebarile "ciudate" sunt specifice anumitor domenii. spre exemplu, "sell me a pencil" este clar legat de sales. daca esti o buna sales person poti sa vinzi orice.

legat de interviuri... am inceput sa vad procesul asta ca pe o discutie mai degraba decat ca pe o ancheta. daca este o intrebare la care nu vreau sa raspund, o voi evita. trebuie sa i plac si eu pe ei, nu numai ei pe mine. nu sunt presul de la usa nimanui. :[email protected]

ryanaro
17.07.2009, 10:34:27
2. De ce vrei sa faci o schimbare in cariera?

Prin aceasta intrebare se verifica seriozitatea aplicantului. Raspunsuri de genul “Doresc sa imi largesc sfera de cunostinte, consider ca pot sa ofer mai mult, am nevoie de provocari mai mari” sunt de preferat. Angajatorii nu vad cu ochi buni un aplicant care isi schimba slujba “de plictiseala”.

ca o paranteza, mie mi se pare ca angajatorii chiar vor sa auda minciuni. voua nu vi se pare?! :-? vor un entuziasm pe care nimeni nu il are, decat intr un mod artificial, poate.

eu personal, daca as recruta, as prefera un raspuns de genul "sunt somer si nu am bani sa platesc rata la apartament" decat "compania dvs ofera perspective excelente pentru a mi largi sfera de cunostinte". /:)

evenstar
17.07.2009, 10:35:39
cred ca intrebarile "ciudate" sunt specifice anumitor domenii. spre exemplu, "sell me a pencil" este clar legat de sales. daca esti o buna sales person poti sa vinzi orice.

legat de interviuri... am inceput sa vad procesul asta ca pe o discutie mai degraba decat ca pe o ancheta. daca este o intrebare la care nu vreau sa raspund, o voi evita. trebuie sa i plac si eu pe ei, nu numai ei pe mine. nu sunt presul de la usa nimanui. :[email protected]
Evident! Cred ca noi am fost invatati sa fim competitivi de dragul competitiei. Ne gandim mai mult cum sa facem sa castigam decat ce anume castigam. As zice ca e un defect al sistemului de invatamant si al mentalitatii parintilor si profesorilor care pe cei mai multi ne-au impins sa luam note mari la toate materiile ca sa luam premiu in final etc. Beneficiile reale contau mai putin.
Sigur ca trebuie sa-i placi si tu pe ei. Ideal interviul ar trebui sa fie prilejul unei cunoasteri reciproce. Nu numai ei aleg, ci si tu. Nu iti foloseste la nimic daca te zbati sa iei interviul doar ca sa nu ai un esec, si esti atat de concentrat(a) pe asta incat nici macar nu esti in stare sa-ti faci o idee asupra angajatorilor, companiei etc. Nu-i vorba nici macar de "pres" ci de faptul ca teoretic un interviu benefic pentru toata lumea e cel in urma caruia se constata ca interesele tuturor (inclusiv ale candidatului) coincid.
A, sa stiti ca nu intotdeauna este selectat candidatul "cel mai bun", ala care raspunde pe nerasuflate la toate intrebarile, are cele mai multe diplome, e imbracat office si are unghiile taiate frumos. E ales cel care se potriveste si cu oamenii cu care ar urma sa lucreze.

PS: Da, aia e o intrebare de "sales". Pentru fiecare post si domeniu exista alte intrebari relevante.

evenstar
17.07.2009, 10:40:37
ca o paranteza, mie mi se pare ca angajatorii chiar vor sa auda minciuni. voua nu vi se pare?! :-? vor un entuziasm pe care nimeni nu il are, decat intr un mod artificial, poate.

eu personal, daca as recruta, as prefera un raspuns de genul "sunt somer si nu am bani sa platesc rata la apartament" decat "compania dvs ofera perspective excelente pentru a mi largi sfera de cunostinte". /:)

Asta e bullshit. Nu cred ca angajatorii vor sa auda asta. Numai un recruiter slab vrea sa auda asa ceva.
Angajatorul vrea sa auda CEVA, nu stiu ce anume ca nu exista retete astfel incat sa aiba o garantie ca nu investesc timp si bani in tine 3-4 luni pentru ca tiu dupa aia sa decizi ca nu mai ai chef sa te scoli dimineata, sau ca tu ai fi vrut sa promovezi pana la nivel de manager in 2 luni si te simti nedreptatit.
Raspunsul cu "rata la apartament" poate fi ok in anumite situatii si circumstante. Dar de exemplu un raspuns de genul "vreau sa castig bani pentru vacanta" sau "m-a trimis mama la munca" nu sunt acceptabile decat eventual pentru un job temporar.

map
17.07.2009, 18:58:15

Poate proteja la patare/murdarire si poate prelungi "durata de viata" a mingii. Brain teasers:D

Bine, e o intrebare de logica, oarecum (colateral) implica si stiinte exacte. Asta nu inseamna ca un vanzator nu ar avea de unde sa stie - poate e un impatimit de tenis! Tine de frecarea cu aerul a mingii de tenis si de curentii de aer pe care-i creaza mingea in miscare, aerul dislocat. Cu cat dizlocarea aerului e mai mare, cu atat frecarea cu aerul si incetinirea vitezei e mai mare. Se pare ca puful de pe minge micsoreaza turbulenta aerului in jurul mingii, si de-aia mingea de tenis cu puf are o viteza mai mare decat a altor mingi (am incercat si eu cu una de cauciuc simplu fara fuzz, e o deosebire flagranta:D).

E cumva altfel cu mingea de golf, care are zimti pe suprafata, nu puf, dar efectul e acelasi. Si spre deosebire de mingea de ping-pong, care e suprafata curba.

Habib
22.07.2009, 11:14:10
fetelor, dar de intrebarile ''daca ai fi un animal ce-ai fi?'' sau ''daca ai fi un copac, ce-ai fi''? , ce spuneti?:-B :-B :-B

MachuPicchu
22.07.2009, 11:23:53
fetelor, dar de intrebarile ''daca ai fi un animal ce-ai fi?'' sau ''daca ai fi un copac, ce-ai fi''? , ce spuneti?:-B :-B :-B
eu as fi un cal :D si un mar :)) ... astea imi vin prima oara in cap, nu stiu la ce se uita oamenii astia cand intreaba asa ceva ^:)^

primavara
22.07.2009, 11:46:44

Eu as vrea sa fiu pisica si cires (are viata lunga, infloreste frumos primavara, face fructe );)) .

Nu mi s-au pus nicioadata astfel de intrebari la un interviu,dar nu m-ar deranja deloc;;)

Habib
22.07.2009, 11:51:51
dar, cand te pun sa desenezi copaci si tot felul de prostii?
aia ce-o mai insemna?

primavara
22.07.2009, 11:57:40
aia ce-o mai insemna?

Stiu ca ,conteaza foarte mult felul copacului,cum il desenezi...
Copacul trebuie sa fie infipt bine in pamant, sa aiba tulpina fara noduri si o coroana bogata.
Eu de obicei ii fac floricele sau fructe, iarba si floricele pe langa el ;;)
Cu siguranta toate intrebarile care ti se pun la un interviu au un sens.

ryanaro
22.07.2009, 11:59:19
aia ce-o mai insemna?

asta este un test psihologic. nu sunt de acord cu el, pentru ca poti foarte bine sa trisezi, adica sa l desenezi cum ar vrea ei sa fie, nu cum desenezi tu de obicei. ;;)

ryanaro
22.07.2009, 12:00:12

m as intreba foarte serios daca as vrea sa lucrez pentru compania respectiva. :-"

compact
22.07.2009, 12:08:32
aia ce-o mai insemna?
vorbesti de testul arborelui...este un test de personalitate

Stiu ca ,conteaza foarte mult felul copacului,cum il desenezi...
Copacul trebuie sa fie infipt bine in pamant, sa aiba tulpina fara noduri si o coroana bogata.
Eu de obicei ii fac floricele sau fructe, iarba si floricele pe langa el
si de ce "trebuie" sa fie asa?

asta este un test psihologic. nu sunt de acord cu el, pentru ca poti foarte bine sa trisezi, adica sa l desenezi cum ar vrea ei sa fie, nu cum desenezi tu de obicei. ;;)
daca stii interpretarea testului...

Goldmoon
22.07.2009, 12:14:00

Noua ni l-a facut profa de psihologie in liceu. Acolo a fost simpatic... dar la un interviu de angajare... :-s

Eu acum as stii ca trebuie sa il fac fara scorburi, fara crengi taiate, etc :-B

ryanaro
22.07.2009, 12:15:38
daca stii interpretarea testului...

da, ni l a explicat profa de psihologie in liceu.

nu sunt fana teste psihologice in interviuri. prefer sa ma bazez pe instinct. ne placem, ok, nu ne placem, next (de ambele parti- candidat/job).

ryanaro
22.07.2009, 12:16:30
Noua ni l-a facut profa de psihologie in liceu. Acolo a fost simpatic... dar la un interviu de angajare... :-s

Eu acum as stii ca trebuie sa il fac fara scorburi, fara crengi taiate, etc :-B

am scris amandoua acelasi lucru. ;))

ps: te iert. imi place iar de tine ;))

primavara
22.07.2009, 12:16:50
si de ce "trebuie" sa fie asa?

Trebuie sa aiba o radacina fixata in ceva. Copacul nu creste in aer.

Habib
22.07.2009, 12:23:28
la animale stiu ca trebuie sa spui ca esti leu, tigru, dintr-astea ''rele''
ca sa vada ca esti un pradator, un invingator
daca spui ca esti un miel sau o caprioara =)) =)) =)) e de rau, adica, te mananca toti

compact
22.07.2009, 12:27:29
da, ni l a explicat profa de psihologie in liceu.
eh...nu e chiar asa de simplu ;)).
goldmoon are dreptate - fara scorburi ;;)

Trebuie sa aiba o radacina fixata in ceva. Copacul nu creste in aer.
=))=))=))=))

nu sunt fana teste psihologice in interviuri. prefer sa ma bazez pe instinct. ne placem, ok, nu ne placem, next (de ambele parti- candidat/job).
eu aplic teste celor de pe vanzari.

GabrielaS
22.07.2009, 13:58:12
Va povestesc si eu din situatiile intalnite de mine.
Cand eram studenta in ultimul an am zis ca nimic nu ma pregateste mai mult pentru un interviu decat sa merg la interviuri asa ca am fost la muuulllteeee.
Doua mi-au ramas in cap:

Am fost la o firma care cautau agent vanzari. Eu sunt constienta ca nu as fi buna in vanzari pentru ca nu as avea rabdare cu oamenii dar am vrut sa demonstrez ca pot vinde nisip in desert, asa ca l-am convins pe om chiar el mi-a zis asa apoi. Am reusit asta pentru ca deja dupa mai multe interviuri stiam ce asteapta sa auda de la mine, si pentru ca l-am facut din vorbe, am aratat ca pot vonvinge si sustine cu argumente ce prezint chiar daca parea aburistic, dar repet stiam ce vrea sa auda si la vorbe doamne ce buna m-a facut viata.;))
Am fost la firma respectiva o saptamana pana ne-au facut trainingul de vanzari care mi s-a parut util si apoi am renuntat ca stiam ca nu-i de mine. Mica profitoare ce sunt;)) Oricum mi se oferise jobul pe care il am de 5 ani incoace asa ca nu puteam scapa ocazia.

GabrielaS
22.07.2009, 14:15:39
Interviul cel mai ciudat care mi-a ramas si m-a invatat multe pe care l-am povestit multora:

O firma de componente de calculatoare urma sa dechida un magazin in oras si aveau nevoie de la manager de magazin pana la caserita de tot.
Interviul se tinea intr-un restaurant. Primul test era defapt sa identifici persoanele cand ajungeai in restaurant. Evident ca cel care dupa ce intra in restaurant statea ca vitelul si astepta sa-l intrebe cineva de sanatate era mai neajutorat decat cel care se ducea la receptie si spunea ca are o intalnire si un chelner te ducea direct la intervievatori.
Apoi cand ajungeai in fata lor primul reflex era sa te prezinti. Raspunsul lor sec stim! Prima intrebare era de ce am venit eu acolo. M-a socat prima data. Mi-a trecut prin cap pai cum ca doar ei m-au chemat ce naiba au uitat, dar le-am spus politicos ca am mers pentru interviu si ca ei m-au chemat. Urmatoarea intrebare: tu nu te-ai gandit ca poate a fost o gluma sau ne-am razgandit si nu trebuia sa vii? si alte intrebari ciudate la care am raspuns cat am putut de politicos, dupa care m-a apucat rasul si le-am intrebat sincer daca nu suntem la camera ascunsa. Atunci si ei au inceput sa rada si m-au felicitat ca am trecut cu bine de testul de reactie la situatie neprevazuta si la stess si m-au invitat sa ma asez. M-au intrebat si de ce nu m-am asezat pana atunci. Le-am zis ca nu ma asez la masa nimanui fara sa mi se ofere. M-au felicitat si pentru asta si mi-au zis ca daca ma asezam neinvitata comentau si era deja o bila foarte mare neagra.

Apoi au fost intrebarile obisnuite printre care presarate si unele ciudate.
M-au intrebat cati bani am la mine? I-am intrebat daca conteaza ca stiu cati bani am exact sau suma sa stie cat duc lipsa de bani. Mi-au zis ca evident conteaza sa stie exact ce si cum am, cat in geanta, portmoneu buzunar, dupa care mi-au zis ca daca nu ma supar sa le si golesc sa vedem. Gresisem cu vreo 20-30 bani. (2-3mii atunci). Acum nu cred ca as mai sti asa exact.
Apoi m-au intrebat cate hartiute si biletele am prin geanta - alt test ca pastez curatenia sau tin gunoaiele dupa mine.

Dupa ce am plecat de acolo cel care era programat dupa mine m-a ajuns din urma si m-a intrebat daca eu am putut vorbi cu prostii aia ca l-au chemat la interviu si apoi si-au batut joc de el, i-a injurat si a plecat ca de el sa nu-si bata nimeni joc.

Mai tarziu m-au sunat si mi-au oferit postul de manager al magazinului si cand am refuzat mi-au zis ca le pare chair rau ca refuz pentru ca am reactionat cel mai bine la testul lor de stres.

Eu am invatat multe din acest interviu, daca eram repezita, mandra si nu imi acordam timp sa vad defapt ce vor cu intrebarile lor stupide nu ajungeam nici la urmatoarele si nici sa vad si restul intrebarilor.

La interviul de la jobul la care sunt de 5 ani, mi-a spus unu din cei cu care lucrez acum sa raspund mai direct pentru ca daca imi da cateva secunde inainte de raspuns stie ca va auzi exact ce trebuie. M-a citit din prima, iar la negociat salar apoi la fiecare marire imi spunea direct zi-mi cat vrei si eu iti dau maximul cat pot ca si asa stiu ca ai argumente si reusesti sa ma convingi.

Eu cred ca e un talent si sa stii mereu sa spui ce vrei sa auda celalalt, dar in cazul unui job e bine sa te gandesti bine daca il vrei, pentru ca eu am dobandit multe joburi, si apoi nu m-am dus la niciunu pentru ca nu mi se potriveau pana l-am gasit pe actualul.

compact
22.07.2009, 14:53:32
Interviul cel mai ciudat care mi-a ramas si m-a invatat multe pe care l-am povestit multora:

O firma de componente de calculatoare urma sa dechida un magazin in oras si aveau nevoie de la manager de magazin pana la caserita de tot.
Interviul se tinea intr-un restaurant.....
foarte tare ;))

biansi
27.07.2009, 08:36:02
Buna fetelor,

Vreau si eu sa va cer parerea intr-o privinta; am fost vineri la un interviu pentru postul de asistent manager, la o firma de <marketing-advertising> dupa cum s-au autointitulat.
Toate bune si frumoase, ca la sfarsit sa ma intrebe cand as fi disponibila pentru o zi de proba ca si agent marketing...asa am aflat ca in acea firma se merge pe sistemul american(ce-o fi insemnand asta?!) si ca pentru a ajunge asistent manager trebuie sa fiu o perioada agent de marketing cu rezultate excelente. Voi merge miercuri pentru acea proba, desi...
Nu mi se pare ok, cu atat mai mult cu cat anuntul in urma caruia mi-am trimis aplicatia specifica clar si negru pe alb ca sunt doua postul disponibile si ca sunt cautati oameni atat pentru agent marketing cat si pentru asistent manager...sunt total debusolata:|

compact
27.07.2009, 08:50:53
Vreau si eu sa va cer parerea intr-o privinta; am fost vineri la un interviu pentru postul de asistent manager, la o firma de <marketing-advertising> dupa cum s-au autointitulat.
Toate bune si frumoase, ca la sfarsit sa ma intrebe cand as fi disponibila pentru o zi de proba ca si agent marketing...asa am aflat ca in acea firma se merge pe sistemul american(ce-o fi insemnand asta?!) si ca pentru a ajunge asistent manager trebuie sa fiu o perioada agent de marketing cu rezultate excelente. Voi merge miercuri pentru acea proba, desi...
Nu mi se pare ok, cu atat mai mult cu cat anuntul in urma caruia mi-am trimis aplicatia specifica clar si negru pe alb ca sunt doua postul disponibile si ca sunt cautati oameni atat pentru agent marketing cat si pentru asistent manager...sunt total debusolata:|
eu cred ca iti pierzi timpul. cum sa stai o zi de proba pentru o pozitie si apoi sa te angajezi pe alta pozitie? :O

evenstar
27.07.2009, 08:58:09
Buna fetelor,

Nu mi se pare ok, cu atat mai mult cu cat anuntul in urma caruia mi-am trimis aplicatia specifica clar si negru pe alb ca sunt doua postul disponibile si ca sunt cautati oameni atat pentru agent marketing cat si pentru asistent manager...sunt total debusolata:|8-} 8-} 8-}
ce sa zic... n-am auzit in viata mea de "sistemul american" asta... Sunt diverse tehnici de imbunatatire a comunicarii in organizatie care presupun rotatii de cate O ZI pe alte posturi (de exemplu managerii de la McDonalds stau la vanzare, la tejghea cate o zi la un anumit interval), dar in nici un caz ce zici tu acolo. Sau sunt companii care merg pe promovarea din interior si intri de la nivelul de jos, dar nu-ti spune nimeni ca te angajeaza CEO dar de fapt stai 6 luni pe post de curier :-" :-" :-"
Acum nah... daca iti convine din alte puncte de vedere... :-? Tu trebuie sa hotarasti. Dar mie mi se pare foaaarte romanesc sistemul... :-s
Edit: Avea Andries un vers care merge: "La industria de tepe suntem, Doamne, pe primul loc in lume" :))

compact
27.07.2009, 09:00:30
ce sa zic... n-am auzit in viata mea de "sistemul american" asta... Sunt diverse tehnici de imbunatatire a comunicarii in organizatie care presupun rotatii de cate O ZI pe alte posturi (de exemplu managerii de la McDonalds stau la vanzare, la tejghea cate o zi la un anumit interval), dar in nici un caz ce zici tu acolo. Sau sunt companii care merg pe promovarea din interior si intri de la nivelul de jos, dar nu-ti spune nimeni ca te angajeaza CEO dar de fapt stai 6 luni pe post de curier :-" :-" :-"
Acum nah... daca iti convine din alte puncte de vedere... :-? Tu trebuie sa hotarasti. Dar mie mi se pare foaaarte romanesc sistemul... :-s
ai dreptate, pare mai romanesc =))

ryanaro
27.07.2009, 09:54:55
Buna fetelor,

este o teapa mare cat casa! sistemul american auzi! citesc si ma crucesc.#-o

nu se poate sa fii bun la toate. exista persoane foarte bune ca personal assistant dar care nu pot vinde, de asemenea existe persoane foarte bune la vanzari dar care nu pot face chestii secretariale.

elenna
27.07.2009, 13:13:20
Buna fetelor,

E simplu ce vor ei. te-au intervievat pentru as manager dar tipic romanesc vor sa te testeze putin pt ag marketing sa se asigure oamenii ca le poti face pe amandoua cu brio in acelasi timp si eventual la la aceiasi bani.
In locul tau, nu m-as duce si mi-as cauta ceva mai bun.

Habib
28.08.2009, 11:43:34
Buna fetelor,

cum ai facut pana la urma?
ai mers la proba?

ryanaro
28.08.2009, 11:48:26
am avut si eu un interviu telefonic si am dat un test scris prin mail inainte de interviul fata in fata. sper sa ma cheme la cel fata in fata :)

Habib
28.08.2009, 12:58:30
am avut si eu un interviu telefonic si am dat un test scris prin mail inainte de interviul fata in fata. sper sa ma cheme la cel fata in fata :)

si eu am dat un interviu la telefon si soncer, nu mi-a placut deloc!
in fine, nu m-au chemat, dar nici nu ma duceam daca ma chemau!

ryanaro
28.08.2009, 13:00:18
si eu am dat un interviu la telefon si soncer, nu mi-a placut deloc!
in fine, nu m-au chemat, dar nici nu ma duceam daca ma chemau!

a fost primul tau interviu telefonic? :)

mie mi se intampla des, pentru ca eu caut job pe o arie destul de mare si prefera sa vorbeasca intai cu mine la telefon, ca sa nu ma cheme la distanta de 500 de km degeaba :)

Habib
28.08.2009, 15:58:02
a fost primul tau interviu telefonic? :)

mie mi se intampla des, pentru ca eu caut job pe o arie destul de mare si prefera sa vorbeasca intai cu mine la telefon, ca sa nu ma cheme la distanta de 500 de km degeaba :)

da ,primul!
eu caut doar pe Bucuresti, atat ! :D

otilix
28.08.2009, 23:53:07
trebuia sa am si eu la un moment dat un interviu telefonic cu cateva persoane si deloc nu ma incanta ideea. ar fi fost si primul. imi place sa imi pot privi interlocutorul. din fericire nu a mai fost cazul ca ma acceptasera deja dupa ce vazusera un mini-filmulet in care am raspuns la cateva intrebari. in prealabil avusesem si interviu online, si face-to-face care a inclus si teste. a fost un job bun.:D

ryanaro
16.09.2009, 13:51:44
daca tot radem de adrese de mail ale angajatilor, hai sa va zic eu o adresa de skype a unei tipe de la HR-ul unei companii:

littlecutie20 :D (nu este asta, dar este foarte asemanatoare). apare in semnatura ei electronica pe toate mailurile :D

arekichan
01.10.2009, 15:28:59
scuze daca par aeriana sau venita de pe alta planeta..#-o scrisoare de intentie tre' sa fie imprimata sau scrisa de mana?

ryanaro
01.10.2009, 15:35:40
scuze daca par aeriana sau venita de pe alta planeta..#-o scrisoare de intentie tre' sa fie imprimata sau scrisa de mana?

sunt doua "scoli de gandire" aici. sunt persoane care zic ca scrisorile de mana iti arata personalitatea, arata ca te preocupa etc si sunt persoane (ca mine) care considera scrisul de mana de secolul 19. cred ca depinde si pentru ce candidezi, depinde de companie.

majoritatea la care aplic eu prefera CV urile si scrisorile de intentie prin mail asa ca e normal sa nu fie de mana. mai nou, am renuntat la scrisori de intentie complet, pentru ca majoritatea joburilor sunt prin agentii si pe ei ii intereseaza CV ul mai mult, nici nu citesc scrisoarea.

arekichan
01.10.2009, 15:48:33
eviendt cand poate fi trimisa pe email scrisoare e mai simplu. numai ca uneori trebuie sa trimiti o scrisoare the old fashion way
am intrebat ptr ca la francezi se insista sa fie scris de mana - cica ar avea grafologi.

Habib
02.10.2009, 08:41:32
am fost ieri la un interviu
si sincer, m-am dus degeaba, am ramas dezamagita!
in primul rand, cele 2 doamne cu care am dat interviul nu stiau ce sa ma intrebe, sincer va spun , pentru ca aveam momente cand ne uitam unele la altele si nu ziceam nimic
mi-au prezentat firma la cerintele mele, si m-au intrebat ce salariu vreau,
le-am zis
m-au intrebat de ce vreau sa plec de la firma la care lucrez, si intr-un final se chinuiau sa ma faca sa nu plec de la firma asta
:O :O :O :O :O
chiar nu am inteles scopul !!!!!!!!!!

adica, eu ma duc la un interviu si tipa respectiva ma face sa nu-mi mai depun cv-uri si sa lucrez in continuare la firma la care sunt
poate nu inteleg eu, voi ati mai intalnit asa ceva?????????:-B

ryanaro
02.10.2009, 10:13:30
adica, eu ma duc la un interviu si tipa respectiva ma face sa nu-mi mai depun cv-uri si sa lucrez in continuare la firma la care sunt
poate nu inteleg eu, voi ati mai intalnit asa ceva?????????:-B

iti dai seama ca este vorba de un "nu" in cazul asta.

am fost si eu saptamana asta la un interviu cu multe peripetii. mi au cerut feedback despre site ul lor, le am oferit feedback, le am zis ce as schimba eu, mi au zis ca noooo, ca asa e modelul lor, ca ei nu schimba nimic! :-B miercuri seara ma uit eu pe site ul lor si ce credeti?! au schimbat la sugestia mea ;))

corinuta
02.10.2009, 10:37:06
iti dai seama ca este vorba de un "nu" in cazul asta.

am fost si eu saptamana asta la un interviu cu multe peripetii. mi au cerut feedback despre site ul lor, le am oferit feedback, le am zis ce as schimba eu, mi au zis ca noooo, ca asa e modelul lor, ca ei nu schimba nimic! :-B miercuri seara ma uit eu pe site ul lor si ce credeti?! au schimbat la sugestia mea ;))

Da, am inteles ca multe firme folosesc aceste "tertipuri"; de exemplu, chiar din momentul in care primesti pe site-ul de recrutare la care ai CV, sa aplici la un anumit job, angajatorul respectiv cere, pe langa CV si Scrisoare de intentie, sa raspunzi la intrebari de genul :"ce ai schimba la site-ul nostru?" sau "cu ce idei ai veni tu, pentru imbunatatirea la la la...", tu normal ca iti dai interesul sa fii cat mai inventiv si original, ei iti folosesc ideile si nu te suna in veci;)) Asa ca..aveti grija la intrebari de genuL-)