PDA

Versiunea completa : Nasterea la Euroclinic

valim32
18.06.2009, 14:33:15
Buna fetelor

Eu am ales ca medic pe dr Constantin Roxana si la Euroclinic.A mai fost cineva acolo si cu acelasi doctor? I-as fi recunoscatoare daca mi-ar putea impartasi experienta pt nastere naturala acolo .

ella-ling
18.06.2009, 22:18:48
Buna fetelor

Eu am ales ca medic pe dr Constantin Roxana si la Euroclinic.A mai fost cineva acolo si cu acelasi doctor? I-as fi recunoscatoare daca mi-ar putea impartasi experienta pt nastere naturala acolo .

Exista un subiect despre Nasterea la Maternitati private :http://www.miresici.ro/showthread.php?t=10651&page=44
Poate reusesti sa afli mai multe despre Euroclinic acolo.

valim32
19.06.2009, 08:13:29
merci mai caut ideea e ca nu am gasit exact cu doctorita mea din ce citisem si nu natural

Melek
20.08.2009, 21:53:23
Si eu am nascut aici. Din pacate, draga Ioana, m`am trezit tarziu ca sa te pot ajuta cu informatii. Sunt sigura, insa, ca nasterea a decurs mai mult decat OK si ca ai fost multumita de ei. Pentru mine, nasterea la EC a fost o experienta extraordinara pe care sper s`o repet cat mai curand ;))
Pupici!

bambi
20.08.2009, 22:03:36
Si eu am nascut aici. Din pacate, draga Ioana, m`am trezit tarziu ca sa te pot ajuta cu informatii. Sunt sigura, insa, ca nasterea a decurs mai mult decat OK si ca ai fost multumita de ei. Pentru mine, nasterea la EC a fost o experienta extraordinara pe care sper s`o repet cat mai curand ;))
Pupici!

Subscriu!!!

Imi pare si mie rau ca nu am vazut topicul pana acum.
Daca mai sunt fete care nasc acolo si au intrebari, va stau la dispozitie.

Koala
03.12.2009, 15:07:02
Eu voi naste la euroclinic cu dr Herghelegiu.

Deocamdata zic prin cezariana, dar e posibil sa ma razgandesc....de vreo 100 ori pana la momentul respectiv. :-p

Koala
06.01.2010, 14:30:42
Subscriu!!!

Imi pare si mie rau ca nu am vazut topicul pana acum.
Daca mai sunt fete care nasc acolo si au intrebari, va stau la dispozitie.

cu cine ai nascut tu si cand?

bambi
06.01.2010, 16:58:25
cu cine ai nascut tu si cand?

28.12.2008
Dr. Elena Voiculescu

ioanapetan
07.01.2010, 13:11:43
Si eu va stau la dispozitie cu informatii, mai ales ca am nascut prematur si totul a fost ok (exista intiparita ideea ca la privat nu te "primesc" sa nasti decat daca esti f aproape de termen).

anaele
21.01.2010, 00:27:36
28.12.2008
Dr. Elena Voiculescu

Buna,

Ma poti ajuta cu mai multe informatii referitoare la Euroclinic si Dr. Elena Voiculescu? Si eu voi naste acolo cu dumneaei.

Multumesc,
Ana

bambi
21.01.2010, 11:42:36
Buna,

Ma poti ajuta cu mai multe informatii referitoare la Euroclinic si Dr. Elena Voiculescu? Si eu voi naste acolo cu dumneaei.

Multumesc,
Ana

Ce anume te intereseaza?

simmona
10.03.2010, 10:36:56
Buna dragelor! Si eu o sa nasc la Euroclinic cu doamna doctor Chiscop Ana Maria. A mai nascut cineva cu dansa, as dori sa aflu mai multe informatii.
Multumesc!

Melek
05.09.2010, 21:24:36
Buna seara!
Acum, ca am trecut si peste a 2a nastere la EuroClinic, m`am gandit sa scriu cateva randuri "comparative" care sa le mai lumineze pe cele interesate.
Cuvantul de ordine este "deteriorarea serviciilor oferite". Ca orice chestie romaneasca care "merge si asa", patronii de aici nu au considerat necesar sa imbunatateasca cu mai nimic oferta si gama de servicii. Din contra: s`au "lacomit" sa ia cat mai multe nasteri si nu au prea suplimentat adecvat numarul de cadre medicale. Astfel, daca in 2008 sunai pe butonul de panica de langa pat - aparea cineva in maxim-maximorum 3 minute. Acu, in 2010, am sta si 20 de minute in "asteptare". Mai mult, am avut surprinza neplacuta de a mi se infunda branula de pe mana si o asistenta a plecat sa aduca o seringa sa o desfunde si dusa a fost! Eu am adormit (era in mijlocul noptii), vena mi s`a umflat, mi`a amortit mana rau si m`am trezit dupa vreo ora jumatate de durere. Evident ca nu venise nimeni pana atunci pe acolo! Si exemplele ar putea continua. Inutil sa va mai scriu, ma intelegeti.
Ideea e ca eu nu am nimic cu personalul in sine - care sunt la fel de devotate (inmarea majoritate) si la fel de amabile - insa am "un dinte" impotriva conducerii. Nu este posibil sa ai 2 etaje aproape pline de nasteri (da - erau si 18 copiii nascuti in Sala de bebelusi) si doar 4 asistente pe tura de noapte. Este jenant si denota delasare si nesimtire fata de banu` omului.
Inca ceva: daca in 2008am primit o factura "detaliata" pe costuri, acum am primit sec un text gen "serviici medicale neacoperite de CAS". Greu cu tastatu` costului detaliat, se pare:-$
Insa am detectat si cateva chestii mai bune decat in 2008, pe care le voi enumera:

decontarea a 2800 lei dela CAS pe baza adeverintei de salariat, a buletinului si a trimiterii de la medicul de familie.
descoperirea unui medic MINUNAT la ATI - dna. dr. MARICA - pe care v`o recomand cu incredere: un om minunat, intelegator, bland si extrem de profesionist. Asadar, daca aveti ghinion si dr. Steriade este in concediu/ocupat, va puteti duce cu incredere la ea.

Cam asta ar fi, in mare, experienta mea cu EuroClinic. Pentru intrebari, va stau la dispozitie.

hexalena
06.09.2010, 10:02:53
Buna seara!
Acum, ca am trecut si peste a 2a nastere la EuroClinic, m`am gandit sa scriu cateva randuri "comparative" care sa le mai lumineze pe cele interesate.
Cuvantul de ordine este "deteriorarea serviciilor oferite". Ca orice chestie romaneasca care "merge si asa", patronii de aici nu au considerat necesar sa imbunatateasca cu mai nimic oferta si gama de servicii. Din contra: s`au "lacomit" sa ia cat mai multe nasteri si nu au prea suplimentat adecvat numarul de cadre medicale. Astfel, daca in 2008 sunai pe butonul de panica de langa pat - aparea cineva in maxim-maximorum 3 minute. Acu, in 2010, am sta si 20 de minute in "asteptare". Mai mult, am avut surprinza neplacuta de a mi se infunda branula de pe mana si o asistenta a plecat sa aduca o seringa sa o desfunde si dusa a fost! Eu am adormit (era in mijlocul noptii), vena mi s`a umflat, mi`a amortit mana rau si m`am trezit dupa vreo ora jumatate de durere. Evident ca nu venise nimeni pana atunci pe acolo! Si exemplele ar putea continua. Inutil sa va mai scriu, ma intelegeti.
Ideea e ca eu nu am nimic cu personalul in sine - care sunt la fel de devotate (inmarea majoritate) si la fel de amabile - insa am "un dinte" impotriva conducerii. Nu este posibil sa ai 2 etaje aproape pline de nasteri (da - erau si 18 copiii nascuti in Sala de bebelusi) si doar 4 asistente pe tura de noapte. Este jenant si denota delasare si nesimtire fata de banu` omului.
Inca ceva: daca in 2008am primit o factura "detaliata" pe costuri, acum am primit sec un text gen "serviici medicale neacoperite de CAS". Greu cu tastatu` costului detaliat, se pare:-$
Insa am detectat si cateva chestii mai bune decat in 2008, pe care le voi enumera:

decontarea a 2800 lei dela CAS pe baza adeverintei de salariat, a buletinului si a trimiterii de la medicul de familie.
descoperirea unui medic MINUNAT la ATI - dna. dr. MARICA - pe care v`o recomand cu incredere: un om minunat, intelegator, bland si extrem de profesionist. Asadar, daca aveti ghinion si dr. Steriade este in concediu/ocupat, va puteti duce cu incredere la ea.

Cam asta ar fi, in mare, experienta mea cu EuroClinic. Pentru intrebari, va stau la dispozitie.

Felicitari! Sa va traiasca si sa fiti sanatosi! >:D<

Ne poti spune cat a costat in total nasterea?
Cezariana sau natural? cate zile ai stat internata?
Ai semnat un contract inainte? cu cat timp inainte? s-a platit un avans?
Analizele din timpul sarcinii le-ai facut tot in euroclinic?

Multumim mult pentru aceste informatii!

valim32
06.09.2010, 10:15:25
Buna seara!

super ok faza cu decontarea pt o nastere naturala e chiar f avantajos.Sa inteleg ca atat costa intr-un spital de stat,la banii astia ar trebui sa fie mai amabili si fara atatea spagi(ma refer la asistente) si sa serveasca mancare omeneasca .

Geanina82
06.09.2010, 13:43:16
Buna seara!

offf, cand ziceam si eu ca m-am hotarat, acum iar trebuie sa cantaresc totul... :-<

Melek
06.09.2010, 13:43:39
Felicitari! Sa va traiasca si sa fiti sanatosi! >:D<

Ne poti spune cat a costat in total nasterea?
Cezariana sau natural? cate zile ai stat internata?
Ai semnat un contract inainte? cu cat timp inainte? s-a platit un avans?
Analizele din timpul sarcinii le-ai facut tot in euroclinic?

Multumim mult pentru aceste informatii!

Buna. O sa incerc sa iti raspund cat mai.. complet. Eu am facut cezariana. O cezariana la ei costa TEORETIC 9500 lei, din care 2800 deductibili in modul descris de mine in postarea anterioare. Deci, ar rezulta ca o nastere prin cezariana la EC ar fi cam 6700 lei. In realitate, nu cred ca se atinge vreodata suma asta, pentru ca apare diverse chestii "in plus" fata de ce e inclus standard (de ex: iti pune mai multe aleze pe pat, sau iti da mai multe tampoane, sau mai multa lenjerie de unica folosinta, etc). Pe mine personal m`a costa 7093 lei.
Pachetul de baza include 3 nopti de spitalizare cu toate tratamentele incluse pt tine si bebe si consumabile standard (ce e in plus, apare la diferenta precizata mai sus). Avans nu trebuie sa dai, ca in alte spitale. Insa iti trebuie o rezervare din vreme, facuta de catre medicul tau. Contractul il semnezi in ziua in care nasti.
Analizele din timpul sarcinii nu le`am facut la ei pentru ca imi era peste mana. Am fost la alta clinica, mai aproape de casa mea, unde era doctorul meu. Daca insa esti abonat EUREKO, cred ca ai ceva reduceri in plus si la analize, si la nastere.

Melek
06.09.2010, 13:49:06
offf, cand ziceam si eu ca m-am hotarat, acum iar trebuie sa cantaresc totul... :-<

Depinde ce optiuni ai, G! Daca ai de ales intre spital de stat si EC, nu ai de ce sa stai in dubiu. Daca ai de ales intre EC si alta clinica privata... poate atunci mai poti sta in cumpana un pic. >:D<

bambi
06.09.2010, 13:51:37
Cred ca cele 3 mil platite in plus fata de 6700 sunt pt analiza aia a lui bb, cand ii ia sange din calcai. Nu bag mana in foc ca asa a fost la tine, dar eu nu am facut analiza cat am fost in spital, ci la vreo sapt dupa, deci am platit separat: spitalizarea, exact cat era pe site atunci, nici un leu in plus si analiza aia vreo 2 mil si ceva atunci - aproape 3.

By the way, tu ai dat adeverinta de la firma?
Sau de la CASMB - care dovedeste calitatea de asigurat?

Melek
06.09.2010, 13:54:08
Cred ca cele 3 mil platite in plus fata de 6700 sunt pt analiza aia a lui bb, cand ii ia sange din calcai. Nu bag mana in foc ca asa a fost la tine, dar eu nu am facut analiza cat am fost in spital, ci la vreo sapt dupa, deci am platit separat: spitalizarea, exact cat era pe site atunci, nici un leu in plus si analiza aia vreo 2 mil si ceva atunci - aproape 3.

By the way, tu ai dat adeverinta de la firma?
Sau de la CASMB - care dovedeste calitatea de asigurat?

Sa stii!!!! Ai dreptatate cu analiza ^:)^
Adeverinta e de la locul de munca, nu de la CASMB.

Aaaa.. si in plus fata de 2008 au mai introdus in pret si o recoltare de culturi din col, a doua zi dupa nastere.

bambi
06.09.2010, 13:56:25
Sa stii!!!! Ai dreptatate cu analiza ^:)^
Adeverinta e de la locul de munca, nu de la CASMB.

Pai s-ar putea sa te caute sa-ti ceara de la CASMB - asta daca esti in CIC.
Pt mamele in CIC, e nevoie de adev de asigurat de la CASMB, pt ca au cartea de munca suspendata, deci practic nici o treaba cu firma in perioada asta.

Melek
06.09.2010, 13:57:29
Pai s-ar putea sa te caute sa-ti ceara de la CASMB - asta daca esti in CIC.
Pt mamele in CIC, e nevoie de adev de asigurat de la CASMB, pt ca au cartea de munca suspendata, deci practic nici o treaba cu firma in perioada asta.

Se prea poate! Eu cum nu am fost in CIC... Trebuie intrebat la Internari.

bambi
06.09.2010, 13:59:20
Se prea poate! Eu cum nu am fost in CIC... Trebuie intrebat la Internari.

Ah, ok.
SIGUR e nevoie de adev de la CASMB, care dovedeste calitatea de asigurat. Am vorbit la EC, si mi-a confirmat si dr mea. Repet, asta pt mamele in CIC.

bambi
06.09.2010, 14:04:40
Si revi ... Am citit postul tau, cu + si - la EC acum. Ma asteptam ... Mai ales cu reducerea asta sa fie full. Cand am nascut-o pe Toni, erau maxim 4 bebelusi :)) ... Deh, era sf anului, lumea avea alta treaba :))
Cu toate astea, nu cred ca se poate compara cu un spital de stat. Iar cu alte spitale private ... Se prea poate. Insa eu vad la EC un avantaj major in apropierea (coridorul direct) cu spitalul de urgenta. Doamne fereste de vreo problema ce n-o pot solutiona ei, ajungi in mai putin de 2 min la Urgenta.

hexalena
06.09.2010, 14:23:17
Buna. O sa incerc sa iti raspund cat mai.. complet. Eu am facut cezariana. O cezariana la ei costa TEORETIC 9500 lei, din care 2800 deductibili in modul descris de mine in postarea anterioare. Deci, ar rezulta ca o nastere prin cezariana la EC ar fi cam 6700 lei. In realitate, nu cred ca se atinge vreodata suma asta, pentru ca apare diverse chestii "in plus" fata de ce e inclus standard (de ex: iti pune mai multe aleze pe pat, sau iti da mai multe tampoane, sau mai multa lenjerie de unica folosinta, etc). Pe mine personal m`a costa 7093 lei.
Pachetul de baza include 3 nopti de spitalizare cu toate tratamentele incluse pt tine si bebe si consumabile standard (ce e in plus, apare la diferenta precizata mai sus). Avans nu trebuie sa dai, ca in alte spitale. Insa iti trebuie o rezervare din vreme, facuta de catre medicul tau. Contractul il semnezi in ziua in care nasti.
Analizele din timpul sarcinii nu le`am facut la ei pentru ca imi era peste mana. Am fost la alta clinica, mai aproape de casa mea, unde era doctorul meu. Daca insa esti abonat EUREKO, cred ca ai ceva reduceri in plus si la analize, si la nastere.

Multumesc mult pentru raspunsuri, esti foarte draguta! :*
As mai avea doua intrebari: cu cat timp inainte de nastere ai fost la consultatie si practic sa faci rezervarea?
si cu cat timp inainte de DPN ati programat cezariana?

Melek
07.09.2010, 09:38:34
Multumesc mult pentru raspunsuri, esti foarte draguta! :*
As mai avea doua intrebari: cu cat timp inainte de nastere ai fost la consultatie si practic sa faci rezervarea?
si cu cat timp inainte de DPN ati programat cezariana?

1. Nu prea inteleg intrebarea:-B. Eu m`am dus la acelasi medic cu care am nascut si prima data inca din prima saptamana de confirmare a sarcinii 2. Repet, NU la Euroclinic, ci la alta clinica. El s`a ocupat de programare cam pe la inceputul trim. III de sarcina. De retinut: nu stiu daca poti naste la EC cu orice medic din Bucuresti. Cred ca trebuie sa fie unul din lista lor de medici agreati. Doctorul meu are multe nasteri la ei: cand am nascut eu, eram 6 fete care nascusem cu el in 2 zile, si mai erau 2 care se externau exact pe 1.09
2. Asta nu iti pot spune. Tine strice de decizia medicului tau. Teoretic, cezarienele se programeaza cam cu 7-10 zile inainte de DPN. Practic, doar medicul tau ia aceasta decizie.

hexalena
07.09.2010, 11:54:25
1. Nu prea inteleg intrebarea:-B. Eu m`am dus la acelasi medic cu care am nascut si prima data inca din prima saptamana de confirmare a sarcinii 2. Repet, NU la Euroclinic, ci la alta clinica. El s`a ocupat de programare cam pe la inceputul trim. III de sarcina. De retinut: nu stiu daca poti naste la EC cu orice medic din Bucuresti. Cred ca trebuie sa fie unul din lista lor de medici agreati. Doctorul meu are multe nasteri la ei: cand am nascut eu, eram 6 fete care nascusem cu el in 2 zile, si mai erau 2 care se externau exact pe 1.09
2. Asta nu iti pot spune. Tine strice de decizia medicului tau. Teoretic, cezarienele se programeaza cam cu 7-10 zile inainte de DPN. Practic, doar medicul tau ia aceasta decizie.

1.Eu am facut pana acum (4 luni de sarcina) analizele in Medicover pentru ca am abonament la ei. Medicul la care merg eu acum nu este si la Euroclinic desi imi doresc sa nasc in aceasta clinica. Intr-o saptamana am programare la Euroclinic la d-na dr Emel cu care as vrea sa nasc si ma intrebam daca as putea sa imi fac in continuare analizele in Medicover si doar sa ma urmareasca medicul din Euroclinic si sa masc aici. (acum sper ca sunt clara cu prima intrebare :smile:).
2.Stiu ca decide medicul si ca se programeaza cu ceva timp inainte - te intrebam in cazul tau cum a fost? a fost programat sau au inceput contractiile?

Cu drag >:D<

Melek
07.09.2010, 11:57:15
1.Eu am facut pana acum (4 luni de sarcina) analizele in Medicover pentru ca am abonament la ei. Medicul la care merg eu acum nu este si la Euroclinic desi imi doresc sa nasc in aceasta clinica. Intr-o saptamana am programare la Euroclinic la d-na dr Emel cu care as vrea sa nasc si ma intrebam daca as putea sa imi fac in continuare analizele in Medicover si doar sa ma urmareasca medicul din Euroclinic si sa masc aici. (acum sper ca sunt clara cu prima intrebare :smile:).
2.Stiu ca decide medicul si ca se programeaza cu ceva timp inainte - te intrebam in cazul tau cum a fost? a fost programat sau au inceput contractiile?

Cu drag >:D<

A fost programat, acum si am reusit sa ma "tin" pana la termen.
Si prima data aveam programare, dar a iesit Tudor cu 1 saptamana mai devreme :)

corinutza79
07.09.2010, 12:25:44
Melek, multumim de lamuriri!
vad ca fetele te-au intrebat cam tot ce te-as fi intrebat si eu deci m-am lamurit pe deplin! Eu am fost operata la euroclinic acum cativa ani si am vizitat si maternitatea in care in mom, respectiv nu era nici un bebe. inteleg ca lucrurile au luat amploare intre timp.

Probabil ca intre spital de stat/ clinica privata e avantajos (ma refer doar la partea financiara) in cazul unei nasteri naturale, care e mai ieftina si la ei, iar daca statu ldeconteaza aceeasi suma chiar merita! Eu voi ramane la stat , asta e, nu ma indur de diferenta de bani + alte chestii pt care imi fac griji.

Pupici multi lui bebe Vladut (ca nu stiu daca ai apucat sa citesti in alta parte) si ma bucur tare mult ca ai reusit sa intri sa ne povestesti, imi inchipui ca ai ceva treaba zilele astea cu 2 bebei acasa:*:*:*

hexalena
07.09.2010, 13:28:27
A fost programat, acum si am reusit sa ma "tin" pana la termen.
Si prima data aveam programare, dar a iesit Tudor cu 1 saptamana mai devreme :)

Multumim mult pentru toate raspunsurile, ne sunt de mare folos!
Sa iti traiasca baietii si sa fiti sanatosi cu totii!

Te pup! >:D<

irina
12.09.2010, 22:41:02
Cristina, si eu ma bucur ca ne-ai impartasit experientele si cu plusuri si cu minusuri. Si vreau sa te intreb si eu ceva: reducerea de 2800 lei care este decontata de CASMB este standard? Sau o fi in functie de cotizatie? Sau de altceva? Eu am o prietena care a nascut anul trecut la CMU (nastere naturala) si i-au fost decontati pana in 1000 lei... :-?

Ca o constatare personala, eu am fost in Euroclinic in vizita doar de doua ori, in vizita la doua prietene care au nascut. Prima data am fost in martie 2009 si a doua oara in mai 2010. Nu stiu daca a fost o intamplare (o dispozitie proasta, persoana nepotrivita, faptul ca deja ma asteptam la altceva a doua oara), dar mi s-a parut o diferenta destul de mare de atitudine din partea asistentelor, in 2010. Si cu pacienta, si cu vizitatorii aveau alta atitudine, nu mai era acel zambet larg si buna-vointa care ma dadusera pe spate in 2009.

- ps- nu, nu sunt insarcinata :D Dar sunt preocupata de maternitatile private de cand au aparut :)

Melek
13.09.2010, 07:08:58
Cristina, si eu ma bucur ca ne-ai impartasit experientele si cu plusuri si cu minusuri. Si vreau sa te intreb si eu ceva: reducerea de 2800 lei care este decontata de CASMB este standard? Sau o fi in functie de cotizatie? Sau de altceva? Eu am o prietena care a nascut anul trecut la CMU (nastere naturala) si i-au fost decontati pana in 1000 lei... :-?

Ca o constatare personala, eu am fost in Euroclinic in vizita doar de doua ori, in vizita la doua prietene care au nascut. Prima data am fost in martie 2009 si a doua oara in mai 2010. Nu stiu daca a fost o intamplare (o dispozitie proasta, persoana nepotrivita, faptul ca deja ma asteptam la altceva a doua oara), dar mi s-a parut o diferenta destul de mare de atitudine din partea asistentelor, in 2010. Si cu pacienta, si cu vizitatorii aveau alta atitudine, nu mai era acel zambet larg si buna-vointa care ma dadusera pe spate in 2009.

- ps- nu, nu sunt insarcinata :D Dar sunt preocupata de maternitatile private de cand au aparut :)

Pfoai, initial credeam ca iau o penalizare, c`am gresit cu ceva ;))
Am mai discutat cu cateva asistente de la ei si inteles ca aceasta deducere de 2800 lei este STANDARD pentru interventiile de tip chirurgical (aici intra cezarienele) iar pentru cele non-chirurgical de doar 1800 lei (adica pentru nasterea clasica). Tot doamnele respective mi`au explicat ca aceste reduceri au fost introduse din iunie 2010 (parca) si din iulie a inceput afluxul de pacienti. Apoi in august a fost tragedia de la Giulesti.. si uite asa au ajuns sa fie supra-aglomerati. Probabil ca prietena ta avea ceva asigurare Eureko si de acolo cei 1000 de lei reducere.
Si inca ceva: la iesirea din spital mi s`a dat sa completez un formular de "Satisfactia clientului" unde am fost... dureros de sincera >:) (mai ales ca pe langa casutele de genul "check" avea si un spatiu de sugestii unde te puteai exprima liber). Urmarea nu a fost cea scontata de mine (sensibilizarea conducerii si suplimentarea numarului de cadre de pe sectia de Neonato si Ob.Gineco) ci - din contra! - le`au bagat "in sedinta" tot pe amaratele alea putine si le`au frecat ridichea ca nu sunt suficient de amabile, ca "ce`o fi asa de greu sa ai grija de 6 copilasi care nu se misca, nu se dau jos din pat?!".
Cu asemenea atitudine teoretic ar trebui sa le scada incasarile. Practic, sunt convinsa ca multa lume inchide ochii si "lasa de la ei".[-X Pacat ca in tara noastra putin isi fac onoare numelui si tin la calitatea serviciului oferit.

irina
18.09.2010, 10:28:58
Pfoai, initial credeam ca iau o penalizare, c`am gresit cu ceva ;))
Am mai discutat cu cateva asistente de la ei si inteles ca aceasta deducere de 2800 lei este STANDARD pentru interventiile de tip chirurgical (aici intra cezarienele) iar pentru cele non-chirurgical de doar 1800 lei (adica pentru nasterea clasica). Tot doamnele respective mi`au explicat ca aceste reduceri au fost introduse din iunie 2010 (parca) si din iulie a inceput afluxul de pacienti. Apoi in august a fost tragedia de la Giulesti.. si uite asa au ajuns sa fie supra-aglomerati. Probabil ca prietena ta avea ceva asigurare Eureko si de acolo cei 1000 de lei reducere.
Si inca ceva: la iesirea din spital mi s`a dat sa completez un formular de "Satisfactia clientului" unde am fost... dureros de sincera >:) (mai ales ca pe langa casutele de genul "check" avea si un spatiu de sugestii unde te puteai exprima liber). Urmarea nu a fost cea scontata de mine (sensibilizarea conducerii si suplimentarea numarului de cadre de pe sectia de Neonato si Ob.Gineco) ci - din contra! - le`au bagat "in sedinta" tot pe amaratele alea putine si le`au frecat ridichea ca nu sunt suficient de amabile, ca "ce`o fi asa de greu sa ai grija de 6 copilasi care nu se misca, nu se dau jos din pat?!".
Cu asemenea atitudine teoretic ar trebui sa le scada incasarile. Practic, sunt convinsa ca multa lume inchide ochii si "lasa de la ei".[-X Pacat ca in tara noastra putin isi fac onoare numelui si tin la calitatea serviciului oferit.

Ai cam pierdut trenul asta si stii cum e vorba aia, daca n-am murit atunci, nu mai mor niciodata ;))

Multumesc pentru lamurire; e bine de stiut ca se poate sa beneficiezi de o reducere maricica.
Practic, vorba ta, nu numai ca se vor inchide ochii, ci se vor deschide si buzunarele, ca daca personalul nu te baga in seama, te simti dator cu o "atentie". Si ajungem de unde am plecat si la ce urasc eu cel mai mult: sa dai spaga in loc sa platesti la casierie pentru servicii mai omenesti si decente.:-&

Melek
18.09.2010, 18:11:56
Am auzit azi la TV ca EuroClinic va fuziona cu CMU. Ma intreb cine va adopta tarifele cui? $-) Ca despre calitatea serviciilor....

luiza
18.09.2010, 21:24:14
Daca insa esti abonat EUREKO, cred ca ai ceva reduceri in plus si la analize, si la nastere.

Daca ai asigurare Eureko ai incluse toate analizele din timpul sarcinii si 15 % reducere la orice fel de nastere. Mi-am facut eu acum un an.

luiza
21.09.2010, 09:36:38
http://www.wall-street.ro/articol/Companii/92586/Povestea-celui-mai-tare-deal-din-cea-mai-dinamica-industrie.html

Eu iubeam Euroclinic :(. Sper ca este o fuziune buna pentru noi ca si pacienti si ca ne vor aduce lucruri in plus.

tasha
21.09.2010, 09:52:28
http://www.wall-street.ro/articol/Companii/92586/Povestea-celui-mai-tare-deal-din-cea-mai-dinamica-industrie.html

Eu iubeam Euroclinic :(. Sper ca este o fuziune buna pentru noi ca si pacienti si ca ne vor aduce lucruri in plus.

Cind a avut loc preluarea lui CMU de catre 3i am facut parte din echipa de consultanti ai fondului si am avut ocazia sa il cunosc bine pe Enayati. Mi-a placut tare mult de el ca om, mi s-a parut foarte integru. Tipul e adept Baha'i, singurul pe care l-am cunoscut personal. Intre timp 3i si-au vindut actiunile catre Advent (alt fond de investitii) si Enayati mai avea doar 20% din actiunile CMU, asa ca nu stiu cita influenta mai are, dar mi-a placut.

luiza
21.09.2010, 10:04:55
Cind a avut loc preluarea lui CMU de catre 3i am facut parte din echipa de consultanti ai fondului si am avut ocazia sa il cunosc bine pe Enayati. Mi-a placut tare mult de el ca om, mi s-a parut foarte integru. Tipul e adept Baha'i, singurul pe care l-am cunoscut personal. Intre timp 3i si-au vindut actiunile catre Advent (alt fond de investitii) si Enayati mai avea doar 20% din actiunile CMU, asa ca nu stiu cita influenta mai are, dar mi-a placut.

Din ce am inteles fondul a preluat aproape tot. O sa-mi treaca, numai ca m-am obisnuit cu ei, merg de doi ani acolo si mi-a placut tot. Si atmosfera mi se pare vesela, plus ca nu am avut probleme pana acum.

irina
21.09.2010, 10:09:06
Si mie imi pare rau ca fuzioneaza, dar mai mult pentru faptul ca se elimina unul pe altul ca si concurenta.
Ca si maternitate, eu ma gandeam deja pentru cand o fi la CMU. De clinici nu-mi dau cu parerea, am avut experiente destule ca sa nu fiu pe deplin multumita de niciuna in Bucuresti :D
Acum mi s-au rezolvat dilemele, imi mai trebuie doar banii =)) A, si obiectul nasterii ;))

ps- eu nu am scris de doua ori "concurenta" Nu stiu de ce apare asa... :-\

tasha
21.09.2010, 10:15:02
Din ce am inteles fondul a preluat aproape tot. O sa-mi treaca, numai ca m-am obisnuit cu ei, merg de doi ani acolo si mi-a placut tot. Si atmosfera mi se pare vesela, plus ca nu am avut probleme pana acum.

Advent detine 80% din CMU si CMU a cumparat 99.9% din Euroclinic.

tasha
21.09.2010, 10:16:33
Si mie imi pare rau ca fuzioneaza, dar mai mult pentru faptul ca se elimina unul pe altul ca si concurenta.
Ca si maternitate, eu ma gandeam deja pentru cand o fi la CMU. De clinici nu-mi dau cu parerea, am avut experiente destule ca sa nu fiu pe deplin multumita de niciuna in Bucuresti :D
Acum mi s-au rezolvat dilemele, imi mai trebuie doar banii =)) A, si obiectul nasterii ;))

ps- eu nu am scris de doua ori "concurenta" Nu stiu de ce apare asa... :-\

Ceva ginduri? ;;)

ps - mie nu-mi apare de doua ori concurenta :-\

pps - am uitat sa-ti spun, maica-mea bineinteles ca e de garda :)) Asa ca o sa participi la Let's Do It facind curatenie la mine in casa :))

Melek
21.09.2010, 12:14:33
Am citit in articol ca EC se va concentra mai mult pe serviciile de urgenta si ca vor muta unele sectii la CMU. Probabil ca si neonatologia. Eu am vizitat si CMU inainte de nastere insa nu pot sa spun ca m`au convins mai tare decat cei de la EC. Am vazut ca aveau rezerve cu 2 paturi, lucru care pe mine m`a surprins neplacut (eu sunt o ciudata din fire si prefer sa stau singura, mai ales daca e si bebe cu mine in camera). Mi`a placut la CMU in schimb faptul ca accesul in camera cu bebelusi era MULT mai strict decat la EC - unde era execrabil: cine dorea si poftea, navalea acolo fara nicio problema. Cand m`am dus sa il iau pe V. odata erau vreo 10 oameni (din care unii nici macar nu aveau halate pe ei) care se hahaiau, faceau poze si vorbeau tare in incaperea respectiva. Cand am fost cu T. in spital am surprins o familie din populatia minoritara (de la liderul gastii pana la ultima reprezentanta a sexului slab) imbracati traditional si unduindu`si salbele fix deasupra copiilor. :O:O
Insa ce NU mi`a placut deloc la CMU se refera la faptul ca ... cunosc proiectele lor de instalatii de la CMU Regina Maria (facute de noi) si stiu cat s`au zgarcit cand a fost vorba de tehnica moderna, inclusiv filtrele de aer. Jenant, zau! Nu se face rabat la asa ceva:-$

Eu sper sa le prinda bine aceasta fuziune pentru ca - in ultimas vreme - EC se cam nasolise la capitolul "amabilitate".

luiza
21.09.2010, 14:42:59
Eu nu cunosc prea multe despre CMU dar nu mi-au placut niciodata :">. Cred ca din cauza atmosferei. Am fost de curand si parca nu eram intr-un spital. Era pustiu peste tot, toti erau in salonae, ca la un hotel. Conditiile foarte bune de altfel. Dar nu mi-a placut ca nu aveau un loc unde sa poti astepta. Daca erau oameni multi in salon nu aveai unde sa stai omeneste ca si spatiu.
La EC in schimb este mai mult un spital si mai multa lume. Si mereu sunt mai multi doctori. De aparatura lor am auzit lucruri bune, au multe chestii care nu se gasesc peste tot. Si mi se par tarifele ok, sper sa nu schimbe foarte mult. Stiu ca la CMU aveau preturi diferentiate pe doctori la nastere.
Si nu-mi place ca il muta :(.

evenstar
21.09.2010, 14:56:07
Eu nu cunosc prea multe despre CMU dar nu mi-au placut niciodata :">. Cred ca din cauza atmosferei. Am fost de curand si parca nu eram intr-un spital. Era pustiu peste tot, toti erau in salonae, ca la un hotel. Conditiile foarte bune de altfel. Dar nu mi-a placut ca nu aveau un loc unde sa poti astepta. Daca erau oameni multi in salon nu aveai unde sa stai omeneste ca si spatiu.
La EC in schimb este mai mult un spital si mai multa lume. Si mereu sunt mai multi doctori. De aparatura lor am auzit lucruri bune, au multe chestii care nu se gasesc peste tot. Si mi se par tarifele ok, sper sa nu schimbe foarte mult. Stiu ca la CMU aveau preturi diferentiate pe doctori la nastere.
Si nu-mi place ca il muta :(.

Mie nu-mi plac CMU. Am "cochetat" cu ei inainte de nastere datorita pozitiei (pe harta), dar am renuntat- nu din cauza pretului, pana la urma 3000 de euro se strang daca iti doresti cu adevarat, ci pt ca nu m-am simtrit "safe" acolo, nush de ce. Poate a fost si vina medicului, nu isi asuma niciun risc, avea o atitudine de umeri ridicati si maini in sus, asa.... dar am ramas cu o impresie ciudata. Nu tocmai proasta, dar nici nu am simtit ca se justifica preturile fabuloase. Nu mi-as fi facut, in niciun caz, asigurare la CMU. Asa ca probabil ca voi renunta la actuala asigurare de sanatate Eureko si ma voi reorienta spre Sanador sau altceva :(

luiza
21.09.2010, 15:07:28
Mie nu-mi plac CMU. Am "cochetat" cu ei inainte de nastere datorita pozitiei (pe harta), dar am renuntat- nu din cauza pretului, pana la urma 3000 de euro se strang daca iti doresti cu adevarat, ci pt ca nu m-am simtrit "safe" acolo, nush de ce. Poate a fost si vina medicului, nu isi asuma niciun risc, avea o atitudine de umeri ridicati si maini in sus, asa.... dar am ramas cu o impresie ciudata. Nu tocmai proasta, dar nici nu am simtit ca se justifica preturile fabuloase. Nu mi-as fi facut, in niciun caz, asigurare la CMU. Asa ca probabil ca voi renunta la actuala asigurare de sanatate Eureko si ma voi reorienta spre Sanador sau altceva :(

Da, ma gandeam si eu ce sa fac cu asigurarea mea. Mie imi place tare mult, mai ales ca este o asigurare, nu un abonament. Sper sa o pastreze in formula asta. Si unde sa ma duc? Poate Sanador, cum spui si tu. Medlife nu imi place :).

evenstar
21.09.2010, 15:12:18
Da, ma gandeam si eu ce sa fac cu asigurarea mea. Mie imi place tare mult, mai ales ca este o asigurare, nu un abonament. Sper sa o pastreze in formula asta. Si unde sa ma duc? Poate Sanador, cum spui si tu. Medlife nu imi place :).

Nici mie nu-mi place Medlife, no way. La mine e chestie de incredere in primul rand, nu neaparat de calcul de rentabilitate. EC imi inspira incredere, chiar daca la CMU sunt pereti roz pictati cu pasarele si vin cu un plan de abonament mai convenabil. Sanador mi se pare a doua optiune, nu-mi convine ca nu au spital, dar am colaborat cu ei la job is stiu ca sunt seriosi, chiar daca sunt mult mai "estici" asa, ca organizare si aspect. Si au medici buni, cel putin la pediatrie, care acum ma "doare" mai tare decat partea de adulti.

luiza
21.09.2010, 21:13:43
Nici mie nu-mi place Medlife, no way. La mine e chestie de incredere in primul rand, nu neaparat de calcul de rentabilitate. EC imi inspira incredere, chiar daca la CMU sunt pereti roz pictati cu pasarele si vin cu un plan de abonament mai convenabil. Sanador mi se pare a doua optiune, nu-mi convine ca nu au spital, dar am colaborat cu ei la job is stiu ca sunt seriosi, chiar daca sunt mult mai "estici" asa, ca organizare si aspect. Si au medici buni, cel putin la pediatrie, care acum ma "doare" mai tare decat partea de adulti.

Veste buna: Sanador va avea spital :)

evenstar
21.09.2010, 21:29:19
Veste buna: Sanador va avea spital :)

Really? Chiar ca e o veste buna, multumesc, o sa ma interesez :*

clipsy
27.09.2010, 11:16:10

:-<testam si eu terenul si tocmai ma entuziasmasem la gandul ca as putea naste la euroclinic, mai ales ca dr meu colaboreaza cu ei si acum :(
Pretul de la CMU m`a facut sa ma reorientez brusc dar intrebarea era unde...si cand tocmai descoperisem EC aflu ca ei vor fi preluati de cei la care nu imi permit sa ajung :(.

off - eu nu va recomand Sanador - cel putin la gineco aveti de asteptat mult si bine pana sa intrati la dr. Eu nu ma mai duc la ei veci pururi pt ca nu respecta absolut deloc programarile

Melek
27.09.2010, 11:20:35
:-<testam si eu terenul si tocmai ma entuziasmasem la gandul ca as putea naste la euroclinic, mai ales ca dr meu colaboreaza cu ei si acum :(
Pretul de la CMU m`a facut sa ma reorientez brusc dar intrebarea era unde...si cand tocmai descoperisem EC aflu ca ei vor fi preluati de cei la care nu imi permit sa ajung :(.

off - eu nu va recomand Sanador - cel putin la gineco aveti de asteptat mult si bine pana sa intrati la dr. Eu nu ma mai duc la ei veci pururi pt ca nu respecta absolut deloc programarile

Eu zic asa: tu daca ai semna de pe acum contractul cu ei, exista mari sanse sa poti naste la preturile de acum. Avans se putea da si la EC, dar nu era o conditie esentiala. Insa achitarea unui avans ar trebui sa "inghete" pretul, teoretic.
Nu stiu cum vor evolua preturile dupa preluare, insa paradoxul este ca salariul cadrelor medicale la CMU este mai mic decat la EC (unde preturile finale sunt mai mici). Ciudata situatie :O

tasha
27.09.2010, 11:29:03
Eu zic asa: tu daca ai semna de pe acum contractul cu ei, exista mari sanse sa poti naste la preturile de acum. Avans se putea da si la EC, dar nu era o conditie esentiala. Insa achitarea unui avans ar trebui sa "inghete" pretul, teoretic.
Nu stiu cum vor evolua preturile dupa preluare, insa paradoxul este ca salariul cadrelor medicale la CMU este mai mic decat la EC (unde preturile finale sunt mai mici). Ciudata situatie :O

Capex :-$ opex mai mic, capex mai mare ;;)

Melek
27.09.2010, 11:33:23
Capex :-$ opex mai mic, capex mai mare ;;)
Huh??
O prima traducere: CAPEX vine de la “capital expenditure” si se traduce intr-un mod liber prin : cheltuieli pentru investitii (teoretic toate investitiile pe care le face o firma, fie ca e vorba de utilaje sau masini noi, sau implementarea unui sistem software) care datorita naturii lor se capitalizeaza si se amortizeaza pe durata de folosinta a investitiei. pe de cealalt parte “OPEX” ( operating expense ) insumeaza toate acele cheltuieli facute de compnie pentru activitatea de zi cu zi.

A., zi`ne si in romana, te rugam :">

tasha
27.09.2010, 11:40:56
Huh??
O prima traducere: CAPEX vine de la “capital expenditure” si se traduce intr-un mod liber prin : cheltuieli pentru investitii (teoretic toate investitiile pe care le face o firma, fie ca e vorba de utilaje sau masini noi, sau implementarea unui sistem software) care datorita naturii lor se capitalizeaza si se amortizeaza pe durata de folosinta a investitiei. pe de cealalt parte “OPEX” ( operating expense ) insumeaza toate acele cheltuieli facute de compnie pentru activitatea de zi cu zi.

A., zi`ne si in romana, te rugam :">

Da, exact cum ai scris si tu mai sus :) Pe scurt ideea e ca fiecare companie tinde sa produca profit, care profit ramine dupa ce dai jos cheltuielile cu investitiile si cele de operare :) CMU de citiva ani baga multi bani in extindere si normal ca trebuie sa isi pastreze cheltuielile operationale la un nivel mai scazut. Euroclinic inca de cind a intrat pe piata a mers pe varianta salariilor mari, dar nici cheltuielile cu investitiile n-au mai fost la fel de mari (la nivel de companie ma refer). Plus ca e vorba si de cash flow, in CMU au investit de doua ori la rind fonduri de investitii, si astea nu vin sa bage bani in salarii, in cheltuieli operationale, ci in capex (ca de-asta le si cheama fonduri de "investitii" :) ).
Acum sincer eu la CMU am fost de doua ori, la Euroclinic niciodata, dar maica-mea are mai multi colegi care lucreaza si acolo si acolo, si nu sint perfecte niciuna din ele. La Medlife am fost o singura data si am fugit mincind nori. Pt consultatii mie mi-a fost ok Medsana, toata sarcina am fost la ei, dar inca mai astept spitalul perfect :)

Melek
27.09.2010, 11:43:13
Da, exact cum ai scris si tu mai sus :)
Priceput! Merci! ^:)^

marinusca
03.10.2010, 12:24:42
Am si eu o intrebare pentru Melek sau oricare alta miresica care a nascut la Euroclinic: in ce a constat bagajul vostru? Ei pretind ca nu iti trebuie nimic cu exceptia hainelor cu care il scoti pe bebe din spital..Totusi ma gandesc ca imi trebuie mai mult de atat.8-}Si voi cum ati procedat? Ati avut totusi un bagaj pregatit in caz ca se intampla ceva si trebuia sa nasteti la stat?

bambi
03.10.2010, 12:27:39
Am si eu o intrebare pentru Melek sau oricare alta miresica care a nascut la Euroclinic: in ce a constat bagajul vostru? Ei pretind ca nu iti trebuie nimic cu exceptia hainelor cu care il scoti pe bebe din spital..Totusi ma gandesc ca imi trebuie mai mult de atat.8-}Si voi cum ati procedat? Ati avut totusi un bagaj pregatit in caz ca se intampla ceva si trebuia sa nasteti la stat?

Bagaj: telefonul mobil si incarcator.
In rest nimic. Hainele pt iesirea din spital a lui bb le-a adus sotul la externare.
Nu am avut alt bagaj pregatit pt alt spital.

evenstar
03.10.2010, 12:43:54
Cred ca asta depinde de medic si de cum isi gestioneaza timpul- cum spuneam, am avut abonament de serviciu si am batut multe cabinete de specialitati diferite, la unii mi se intampla asa, la altii nu. La fel si la CMU, cat am mers la ei, mi s-a intamplat sa astept si o ora pentru o ecografie. Scuze pt off...

Legat de EC- o sa ajung la ei, incerc sa aflu si eu mai multe detalii despre marea fuziune. Daca aflu ceva relevant, va spun...

Melek
03.10.2010, 14:10:57

Eu am luat: mobile, incarcator, carte citit, pieptan (ala de la ei e prea.. mic si neajutorat pentru parul meu cret), pasta de dinti (dau si ei, dar eu abia ma obisnuisem cu gustul Paradontax si n`am vrut sa ma intorc la un gust normal) si periuta de dinti (si d`asta dau, dar eu nu pot decat cu a mea :D). Aaa.. si papuci, ca mie mi`e frig cu cei de la ei - sunt din hartie, cu talpa subtire.
In rest, analizele din timpul sarcinii si buletinul trebuie sa le ai la tine.
Si atat! :)

marinusca
04.10.2010, 15:41:28
Multumesc mult fetelor, m-am lamurit cu bagajul[-o<

Melek
04.10.2010, 16:37:44
Si inca ceva, pentru cele interesate: exista internet WiFi la EC! o:-)

cristina_val1986
08.10.2010, 14:48:54
buna fetelor...care ati nascut natural la euroclinic cat v-a costat?..imi puteti spune?

ms mult!

atreya
11.02.2011, 13:09:43
buna fetelor...care ati nascut natural la euroclinic cat v-a costat?..imi puteti spune?

ms mult!
vrei sa nasti la euroclinic?

cristina_val1986
11.02.2011, 13:17:12
vrei sa nasti la euroclinic?

buna,
tocmai ma gandeam sa iti scriu in cealalta parte dar era offtopic...
nu nasc la euroclinic cu toate ca lucrez la eureko si aveam reduceri mari.ideea e ca dc stiam sigur ca voi naste natural ma costa doar 25 mil cu totul insa dc era cezariana ma ducea la 55 mil ceea ce era ft mult pt mine.

voi naste la malaxa(doctora acum e la caritas dar se va muta la spital malaxa unde vor face sectie de gineco)

pup;)

atreya
11.02.2011, 15:24:44
buna,
tocmai ma gandeam sa iti scriu in cealalta parte dar era offtopic...
nu nasc la euroclinic cu toate ca lucrez la eureko si aveam reduceri mari.ideea e ca dc stiam sigur ca voi naste natural ma costa doar 25 mil cu totul insa dc era cezariana ma ducea la 55 mil ceea ce era ft mult pt mine.

voi naste la malaxa(doctora acum e la caritas dar se va muta la spital malaxa unde vor face sectie de gineco)

pup;)
aha, ok...e de stat...dar nu am vazut sa aiba maternitate...
oricum important e doctorul...

pupici

ruxpux
22.02.2011, 21:22:50
dar o cezariana fara reduceri la euroclinic cat costa?

bambi
22.02.2011, 21:24:17

Cand am nascut eu era 9500 parca, asa retin.
Uita-te pe site, nu mai au preturile trecute?

Melek
22.02.2011, 21:35:23

Stiu ca depinde si de medicul tau (dr. meu de exemplu avea tarife speciale pentru ca lucra ca si colaborator la EC nu era angajatul lor direct). Cel mai bine suni la ei la Front Desk si intrebi, dupa ce te`ai decis asupra unui medic anume care colaboreaza/lucreaza la EC.

ruxpux
24.02.2011, 20:46:41
multumesc fetelor de raspunsuri!inseamna ca trebuie sa ma apuc de pus serios la ciorap daca voi decide sa nasc acolo...

nic
03.03.2011, 17:39:39
A nascut cineva cu dr Ana Maria Chiscop la Euroclinic?

bambi
03.03.2011, 21:03:31
A nascut cineva cu dr Ana Maria Chiscop la Euroclinic?

Nu am nascut cu ea, dar am facut eco cu ea. Ni s-a parut foarte serioasa si stapana pe situatie.