PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Austria

filipcarol
29.04.2007, 15:46:46
noi ne gandim sa mergem in viena, eu am mai fost si e frumos dar nu stiu un hotel bun si ieftin..stiti voi vreunul? am cautat pe net dar parca nu am incredere doar in pozele lor.

josefine
29.04.2007, 15:56:56
va duceti cu masina?
ce inseamna ieftin? 20 de euro, 50 de euro, 100 de euro pe camera? dar bun?

godotte
29.04.2007, 19:14:07
si noi ajungem in viena in luna de miere, caci avionul spre canare se ia de acolo. asa ca stam 2 zile inainte si 2 zile dupa. Hotelul este www. hotel-nordbahn. at si costa 74 euro camera cu md. Este de 3* si are calificativ foarte bun pe trip advisor.

filipcarol
30.04.2007, 10:37:43
nu, mergem cu avionul, am gasit o oferta buna 130 euro dus intors pt 2 persoane la charter. si la un hotel ma gandeam in jur de 60-70 euro pe noapte. ma uit acus pe linkul sa vad. tahnks :))

filipcarol
30.04.2007, 10:42:37
si noi ajungem in viena in luna de miere, caci avionul spre canare se ia de acolo. asa ca stam 2 zile inainte si 2 zile dupa. Hotelul este www. hotel-nordbahn. at si costa 74 euro camera cu md. Este de 3* si are calificativ foarte bun pe trip advisor.

imi dai si mie te rog mesaj pe private cu ce agentie de turism v-ati rezervat voi camerele? m-am uitat acum pe site si in iulie au tarife de 130euro pe noapte ..cam multicel..

elluzza
30.04.2007, 18:32:59
iti recomand si eu sa te uiti pe tripadvisor.com. alege hotelul in functie de buget si multele opinii ale celor care au stat in el inaintea ta.
sau poti merge la sigur cu lanturi de hoteluri, care au in general acelasi nivel de servicii in toate tarile. de exemplu lantul ibis.
ati facut o alegere minunata cu viena. succes la cautari si rezervari si o luna de miere superba!

godotte
01.05.2007, 06:26:43
imi dai si mie te rog mesaj pe private cu ce agentie de turism v-ati rezervat voi camerele? m-am uitat acum pe site si in iulie au tarife de 130euro pe noapte ..cam multicel..

sper ca ai primit. pupici

filipcarol
01.05.2007, 09:49:12
sper ca ai primit. pupici

dap..ti-am scris pm. merci mult. cum ti-am zis si tie..cred ca la mercure hotels...e lant hotelier si mi-a zis fratele meu ca e bine si curat. va pupici

dianablue
01.05.2007, 11:19:09
va recomand cu caldura H. Artis (desi are 4* e foarte accesibil si f aproape de centru) si H. Am Augarten 3*
merita f mult in Viena sa va luati de la receptie un card de 72 de ore, care costa vreo 17 Euro si timp de 3 zile puteti merge cu el in orice mijloc de transport - nu merita sa luati taxiuri sau sa mergeti cu masina prin oras, e f bine pus la punct totul!

filipcarol
02.05.2007, 08:59:06
va recomand cu caldura H. Artis (desi are 4* e foarte accesibil si f aproape de centru) si H. Am Augarten 3*
merita f mult in Viena sa va luati de la receptie un card de 72 de ore, care costa vreo 17 Euro si timp de 3 zile puteti merge cu el in orice mijloc de transport - nu merita sa luati taxiuri sau sa mergeti cu masina prin oras, e f bine pus la punct totul!

multumesc..ma uit acum. cat despre transportul in oras..nu prea cred ca o sa folosim prea mult. eu am mai fost si stiu sa ma descurc in viena mai ales ca e o strada principala care te duce de la Schonbrun pana la primarie, de cate ori am fost am stat pe la cunostinte dar acum suntem pe cont propriu cum s-ar zice :)

dianablue
02.05.2007, 22:55:44
Schonbrunn e intr-adevar cel mai mistooooo!!!! si belvedere vazut seara...

Ruby_Tuesday
07.05.2007, 13:28:45
Fetelor, eu tocmai m-am intors ieri din "saptamana de miere" la Viena. Merita! Am vazut multe orase frumoase la viata mea, dar Viena chiar e superba!
Noi am plecat cu trenul (destul de obositor), ne-a costat 10.300.000 ron dus intors 2 persoane vagon de dormit clasa I. Am stat destul de aproape de centru (4 statii de tramvai) intr-o garsoniera inchiriata, cu absolut tot ce trebuie in ea, ne-a costat 50E pe noapte.
Transportul in comun este foarte bine pus la punct, ajungi imediat oriunde si e foarte usor sa te orientezi. O calatorie costa 1.50E, dar cel mai rentabil este sa iei un bilet cu 8 stripes care costa 24E si e pt 2 persoane o zi intreaga pt 4 zile pe orice mijloc de transport (un fel de abonament).
Asa, si acum un sfat;)). Pastrati fise de 50 eurocenti daca vreti la toaleta in oras. Usile se deschid exclusiv cu aceste monede si nu prea ai unde sa schimbi.
Nu ratati Schonbrunn (va trebuie cam doua zile sa vizitati tot acolo - palatul, labirintul, gradina zoologica, Gloriette, gradinile private) si daca vreti sa-l vedeti pe tot exista un tichet de 36E care va asigura toate intrarile. Noi le-am platit separat si cred ca ne-a costat mai mult.
De mancat va sfatuiesc sa alegeti restaurante nu chiar in centru, mai degraba de pe raza celui de-al doilea inel, unde gasiti carciumioare traditionale excelente si foarte rentabile ca pret (sa tineti cont de faptul ca portiile sunt imense).
Pupici si distractie placuta!

filipcarol
07.05.2007, 14:26:33
Fetelor, eu tocmai m-am intors ieri din "saptamana de miere" la Viena. Merita! Am vazut multe orase frumoase la viata mea, dar Viena chiar e superba!
Noi am plecat cu trenul (destul de obositor), ne-a costat 10.300.000 ron dus intors 2 persoane vagon de dormit clasa I. Am stat destul de aproape de centru (4 statii de tramvai) intr-o garsoniera inchiriata, cu absolut tot ce trebuie in ea, ne-a costat 50E pe noapte.
Transportul in comun este foarte bine pus la punct, ajungi imediat oriunde si e foarte usor sa te orientezi. O calatorie costa 1.50E, dar cel mai rentabil este sa iei un bilet cu 8 stripes care costa 24E si e pt 2 persoane o zi intreaga pt 4 zile pe orice mijloc de transport (un fel de abonament).
Asa, si acum un sfat;)). Pastrati fise de 50 eurocenti daca vreti la toaleta in oras. Usile se deschid exclusiv cu aceste monede si nu prea ai unde sa schimbi.
Nu ratati Schonbrunn (va trebuie cam doua zile sa vizitati tot acolo - palatul, labirintul, gradina zoologica, Gloriette, gradinile private) si daca vreti sa-l vedeti pe tot exista un tichet de 36E care va asigura toate intrarile. Noi le-am platit separat si cred ca ne-a costat mai mult.
De mancat va sfatuiesc sa alegeti restaurante nu chiar in centru, mai degraba de pe raza celui de-al doilea inel, unde gasiti carciumioare traditionale excelente si foarte rentabile ca pret (sa tineti cont de faptul ca portiile sunt imense).
Pupici si distractie placuta!

poze pozeee...un restaurant bun unde poti manca orice, este ROsenberger, si e pe strada principala care duce la Dom. este bufet suedez si tu platesti doar farfuria ( pretul depinde de marime, mica, medie si mare) si poti sa pui in farfurie mancare de care vrei cat cuprinde. cand am fost eu acum 2 ani era vreo 3-4 euro farfuria mare.

Ruby_Tuesday
07.05.2007, 14:43:05
Oki doki:-p. Aici sunt cateva poze http://new.photos.yahoo.com/ioanabracaciu/album/576460762400641213
Dint-un motiv obscur pt mine s-au amestecat pe la sfarsit cu niste poze de la nunta, dar asta e ...
Nu am pozat prea mult, nici camera noastra foto nu e cine stie ce, dar sper sa va faceti o idee.

Ruby_Tuesday
07.05.2007, 14:45:12
Uuuffff, iar imi apare chestia aia cu nr de tel sters ... Le-am pus in semnatura, e vorba de al treilea link/:)

godotte
07.05.2007, 17:42:07
Uuuffff, iar imi apare chestia aia cu nr de tel sters ... Le-am pus in semnatura, e vorba de al treilea link/:)
foarte frumos, casa de piatra, fericire si noroc!!! dar....cu trasura cum este? v-ati plimbat? ;;)

Ruby_Tuesday
08.05.2007, 08:41:50
foarte frumos, casa de piatra, fericire si noroc!!! dar....cu trasura cum este? v-ati plimbat? ;;)
Multam frumusel de urari. Cu trasura ne gandeam sa ne plimbam, ca pare foarte romantic, dar sincer ... miros rau de tot a balega:-p. De, caii nu pot fi "ecologici":D. Nu sunt eu fitzoasa, dar chiar miroseau serios.
Am sters pozele din semnatura, dar le gasiti in continuare aici http://new.photos.yahoo.com/ioanabracaciu/album/576460762400641213
Pupici si o luna de miere de vis!>:D<

filipcarol
08.05.2007, 14:19:34
Multam frumusel de urari. Cu trasura ne gandeam sa ne plimbam, ca pare foarte romantic, dar sincer ... miros rau de tot a balega:-p. De, caii nu pot fi "ecologici":D. Nu sunt eu fitzoasa, dar chiar miroseau serios.
Am sters pozele din semnatura, dar le gasiti in continuare aici http://new.photos.yahoo.com/ioanabracaciu/album/576460762400641213

da, asta e singurul lucru mai nasol..si la Hofburg si la Dom miroase a pipi de calut :) am gasit si noi o garsoniera..atasez poze.numai ca noua ne ia 62Euro/noapte dar tot e bine..tie ti-au luat si cei 30 euro pt curatenie? acum doar biletele de avion sa le rezerv azi..ne cam chinuim cu banutii dar asta e..o data avem si noi luna de miere. va pupici

godotte
08.05.2007, 15:59:49

super romantic am zis si noi, insa in acest context.....mai vedem / mirosim :-& atunci......oricum ma gandesc ca indiferent daca o sa "dam" sau nu cu trasura, tot va fi super fain. Pupici multi

godotte
08.05.2007, 16:04:20
da, asta e singurul lucru mai nasol..si la Hofburg si la Dom miroase a pipi de calut :) am gasit si noi o garsoniera..atasez poze.numai ca noua ne ia 62Euro/noapte dar tot e bine..tie ti-au luat si cei 30 euro pt curatenie? acum doar biletele de avion sa le rezerv azi..ne cam chinuim cu banutii dar asta e..o data avem si noi luna de miere. va pupici
arata foarte bine, iar pretul e ff bun. bravo si succes la "vanatoare" de oferte avion. pupici.

filipcarol
08.05.2007, 21:57:28
arata foarte bine, iar pretul e ff bun. bravo si succes la "vanatoare" de oferte avion. pupici.

totul se datoreaza lui perfect_wife...ea mi-a spus de garsoniere..acum da..vanatoare de bilete de avion..sper ca maine sa le achizitionam sa scapam de o bataie de cap in plus...asa satisfactie avem cand scapam de cate un lucru care tb facut..va pup si eu

Ruby_Tuesday
09.05.2007, 09:14:55
Ma bucur enorm ca ti-am putut fi de folos. Nu, noua nu ne-au luat cei 30 de E, deoarece ... am lasat curat in urma:-p. Mult succes cu biletele de avion, distractie placuta si ... o luna de miere de vis!
Pupici!:x

filipcarol
10.05.2007, 08:21:25
am luat si biletele de avion..am dat 6.400.000 dus intors amandoi. am mai citit aseara despre biletele de transport in comun..cam scumpisor..am zis ca luam 100 eur numai sa dam pe transport. cine stie unde se face bungee jumping? in prater e? eu stiam in donauturm si cand m-am uitat pe site la ei nu zice nimic. oricum..acum visez numai luna de miere..:) va pup o zi frumoasa.

MeMyself
28.05.2007, 16:26:50
Fetelor, ziceti-mi si mie cum ati facut rezervari si unde? Ma refer si la avion si la cazare. Ati apelat la o agentie sau pe internet direct la hotel si la aeroport? Si eu vreau o luna de miere in Viena. Puful meu nu a fost (am trecut eu pe-acolo in interes de servici) si vreau sa vada si el splendoarea Vienei. E asa de frumos acolo!!!!
Astept raspunsul vostru.

filipcarol
20.07.2007, 14:12:27
am venit si noi din luna de miere...foarte frumos, alexut era trist ca venim acasa. compania aeriana foarte buna, a plecat la timp fara schimbari de program. apartamentul unde am stat foarte frumos si curat. ne-am rupt picioarele la plimbari...cand pun internet acasa pun si poze.

mam
20.07.2007, 20:50:30
Fetelor, ziceti-mi si mie cum ati facut rezervari si unde? Ma refer si la avion si la cazare. Ati apelat la o agentie sau pe internet direct la hotel si la aeroport? Si eu vreau o luna de miere in Viena. Puful meu nu a fost (am trecut eu pe-acolo in interes de servici) si vreau sa vada si el splendoarea Vienei. E asa de frumos acolo!!!!
Astept raspunsul vostru.

scuze, abia acu am vaz mesajul tau, poti sa iti cumperi si tu bilete de avion de pe net, noi acum am luat pentru nov si am dat ~60 E pentru o pers dus intors
cu toate taxele, am gasit si un hotel frumos, de 4* central, dk mai vrei sa pleci, trimite-mi un pm, iti zic cum am procedat noi si poti face si tu la fel, daca vrei, normal :)

frantuzoaica
10.08.2007, 19:51:17
scuze, abia acu am vaz mesajul tau, poti sa iti cumperi si tu bilete de avion de pe net, noi acum am luat pentru nov si am dat ~60 E pentru o pers dus intors
cu toate taxele, am gasit si un hotel frumos, de 4* central, dk mai vrei sa pleci, trimite-mi un pm, iti zic cum am procedat noi si poti face si tu la fel, daca vrei, normal :)

Si pe mine m-ar tenta Viena! Ma poti ajuta cu niste sfaturi?

mam
10.08.2007, 19:57:25
Si pe mine m-ar tenta Viena! Ma poti ajuta cu niste sfaturi?

:) sigur ca da! ce doresti sa stii?

syyylviuta
20.08.2007, 09:23:57
Am si eu o intrebare pentru cine a fost in Viena... Ce restaurante recomandati, cu preturi accesibile?

mazdrunka
25.08.2007, 07:47:22
Si eu ma duc la Viena cu al meu 'sotz'! :x
Bine, o sa stam la 20 km de Viena, la un verisor de-al meu. Asa ca ne-am scos.

filipcarol
25.08.2007, 11:31:31
am promis cateva poze din austria. :)

syyylviuta
26.08.2007, 11:18:43
am promis cateva poze din austria. :)

Mai vreau mai vreau!!!

MeMyself
26.08.2007, 12:41:24
Ne-am luat bilete de avion cu 130 euro dus-intors/2 pers, iar la hotel 52 euro/camera. Abia asteptam sa plecam!=D>=D>=D>=D>

syyylviuta
26.08.2007, 13:21:02
Ne-am luat bilete de avion cu 130 euro dus-intors/2 pers, iar la hotel 52 euro/camera. Abia asteptam sa plecam!=D>=D>=D>=D>

Exact atat am dat si noi pe bilet, cu Skyeurope,nu? Si noi abia asteptam, cred ca va fi suuuuuper!

alexmireasa
03.09.2007, 11:56:07
:* Poate ne ajuta si pe noi niste miresici care au fost in Vienna cu restaurante mai accesibile la pret unde se poate manca decent!!!! Si alte lucruri interesante sau care trebuie stiute cand mergem acolo! Va pup!!! Astept cu nerabdare sa vad ce mai ziceti!

calina
03.09.2007, 12:00:10

Te rog mult sa/mi spui si mie cu ce companie zbori???^:)^

alexmireasa
03.09.2007, 12:08:40
Te rog mult sa/mi spui si mie cu ce companie zbori???^:)^
Iti pot spune eu: cu SkyEurope...cu cei cu care merg si eu!!!;-)

syyylviuta
04.09.2007, 11:19:41
Si eu sper sa ne recomande vreo miresica cateva restaurante... noi saptamana viitoare plecam, si sunt asa de incantata, abia astept!!!Deja m-am documentat, stiu ce trebuie sa vizitam, m-am uitat pe google earth si stiu unde este plasat fiecare obiectiv, am vazut inclusiv apartamentul in care stam!!! Uitati-va si voi, o sa va placa!

MaryT
07.09.2007, 16:26:58
noi vrem sa mergem de Craciun cateva zile..dar cu masina...

ne intereseaza hoteluri..:-?

cu garsoniera care e faza? ma lamureste cineva pls ^:)^

>:D< >:D<

filipcarol
08.09.2007, 08:23:50
noi vrem sa mergem de Craciun cateva zile..dar cu masina...

ne intereseaza hoteluri..:-?

cu garsoniera care e faza? ma lamureste cineva pls ^:)^

>:D< >:D<

hello...cu garsoniera,

este o garsoniera in regim hotelier, noi am dat 350 euro/5 nopti. si ai de toate. oale la bucatarie si ustensile sa iti poti face de mancare, frigider, cuptor cu microunde, aragaz...foarte curat si bine intretinut. noi ne-am simtit bine. asta e varianta ieftina..
mai pun poze :)

MaryT
08.09.2007, 10:42:12
hello...cu garsoniera,

este o garsoniera in regim hotelier, noi am dat 350 euro/5 nopti. si ai de toate. oale la bucatarie si ustensile sa iti poti face de mancare, frigider, cuptor cu microunde, aragaz...foarte curat si bine intretinut. noi ne-am simtit bine. asta e varianta ieftina..
mai pun poze :)

suuper pozele !!! <:-P <:-P
Si imi poti da niste detalii? cum ati inchiriat-o ? eu as vrea sa platesc de pe acum sa fiu sigura ca avem unde dormi...cati oameni pot dormi in ea ? ..si in ce zona se afla ?
multumesc tare muult :* :* :* :*

syyylviuta
27.09.2007, 08:42:29
Ne-am intors din Viena... din pacate... eu vreau sa ma mut acolo!!!
Este absolut superb orasul, nu mai spun de palate, biserici, cladiri, parcuri, zona viticola din jurul Vienei (neaparat sa mergeti la Grinzing!), Praterul...
Tot ce vreti sa stiti, sunt aici si va lamuresc!

MeMyself
27.09.2007, 09:17:33
Ne-am intors din Viena... din pacate... eu vreau sa ma mut acolo!!!
Este absolut superb orasul, nu mai spun de palate, biserici, cladiri, parcuri, zona viticola din jurul Vienei (neaparat sa mergeti la Grinzing!), Praterul...
Tot ce vreti sa stiti, sunt aici si va lamuresc!

Noi plecam pe 15 oct si vom sta la Etap Sankt Marx, pe langa prater. Ai luat Vienna Card pentru reduceri? Cum su7nt preturile? Sunt reduceri? Zii tot!

syyylviuta
27.09.2007, 09:54:02
Noi plecam pe 15 oct si vom sta la Etap Sankt Marx, pe langa prater. Ai luat Vienna Card pentru reduceri? Cum su7nt preturile? Sunt reduceri? Zii tot!

Noi nu am luat Vienna Card, am preferat sa strabatem orasul pe jos (ne-am permis ca am stat 12 zile si am avut timp, dar daca stai mai putin trebuie sa mergi cu mijl de transport ca altfel nu ai cum sa vezi tot!). Ocazional ne mai luam un bilet pentru one jurney, asta inseamna ca e valabil chiar daca schimbi 3 mijloace de transport cu 1.70 euro(dar sa nu iti intrerupi calatoria, adica nu te opresti juma de ora sa vizitezi nu stiu ce)
Cardul costa 16.90 (noi cu pretul asta l-am vazut desi in vara era 18 si ceva) si iti ofera reduceri la muzee si diverse magazine, restaurante, cafenele.
Noi am facut altceva. Prima data am vizitat Schonbrun, am luat Classic Tour si am primit un carnet cu reduceri, la multe muzee, la Hofburg, gradina zoologica, cateva restaurante. Si ne-am folosit de el.
In Prater iar am luat combinat roata cu Donau Tower si am avut redus. In general daca combini diverse ai reduceri. Si sunt destul de importante, de exemplu la gradina zoo a fost 25 % reducere, adica 9 euro in loc de 12 de pers.
Mie personal Viena nu mi s-a parut scumpa. E scump hotelul, dar in rest e ok, preturile sunt chiar mai mici decat la noi. In supermarketuri mancarea e acceptabila (mai ieftina ca la noi), la restaurante e cam la fel, hainele sunt mai ieftine, eu mi-am luat destule cred ca la jumatate de pret decat aici!

cezara25
27.09.2007, 10:07:45
syylviuta, la ce hotel ati stat ca vreau sa merg si eu acum in noiembrie, decembrie.

pup

MeMyself
27.09.2007, 10:22:09
Viena nu e deloc scumpa! Mai scump e Bucurestiul, chiar si Pitestiul! Pai noi de ex la hotel platin 52 euro pe noapte fara nici o reducere, iar in Pitesti o camera la hotel din aceeasi categorie e 2 mil.

syyylviuta
27.09.2007, 20:59:16
syylviuta, la ce hotel ati stat ca vreau sa merg si eu acum in noiembrie, decembrie.

pup

Noi am inchiriat o garsoniera, situata central si cu tot ce trebuie cu 50 de euro pe noapte, a fost totul perfect, nu am avut nici o problema, daca vrei mai multe detalii scrie-mi pe privat.
Doar in ultima noapte am stat la hotel de 3 stele (asta pentru ca in momentul cand am facut noi rezervarea pt garsoniera deja era rezervata pentru ultima noastra noapte in Viena, si decat sa stam tot sejurul la hotel, am preferat asa), situat si mai central cu 52 euro pe noapte cu mic dejun inclus (care apropo a fost delicios!)

marinusca
28.09.2007, 07:55:04

Sper ca aveti GPS ca noi prima oara nu am avut si ne-am invartit in cerc incercand sa gasim hotelul de care spui tu.Este inainte de Viena pe autostrada si este destul de complicat de ajuns la el, noi am ratat intrarea(sunt semne care explica pe unde sa o iei dar noi nu prea le-am deslusit...:"> )si am ajuns din nou in Viena ca nu aveam cum sa intoarcem fiind pe autostrada.Deci, informati-va f bine inainte si fiti atenti, sau poate voi stati mai bine cu orientarea.Pup si vacanta frumoasa! Nu ratati Parndorful!<:-P

tatiana24
14.11.2007, 15:24:43
buna!
eu de cate ori am mers la viena am stat la IBIS, este la 10 minute de mers pe jos de centru si costa 80 euro pe noapte+10 euro parcarea.

mam
28.11.2007, 08:38:28
hello! ne-am intors din viena! a fost suuper, o sa incerc sa va pun poze in seara asta! nu mi s-a parut fff scump, e un pic mai scumputz k la noi, insa nu exagerat, adik un iaurt care la noi e 2.7 RON acolo era 0.9 E -> 3.2 RON; o masa era undeva la 8-9 E -> un snitzel imens + garnitura, berea pe la 2-3 E paharul....

zborul a fost super (pentru cele care pleaka cu avo), f scurt - 1 h 25 min.... de la aeroport in centru e un tren, CAT se num, face 16 min....

dk aveti intrebari :)

MeMyself
28.11.2007, 09:40:58
buna!
eu de cate ori am mers la viena am stat la IBIS, este la 10 minute de mers pe jos de centru si costa 80 euro pe noapte+10 euro parcarea.

La Ibis Mariahilfe ati stat? Noi acolo am fost si am dat 87 euro/noapte.Fara parcare. Aaaa, am mancat la un restaurant romanesc, Donau Delta se numeste. Mancare fff buna. Noi am dat 3,50 euro pe ciorbika (aia de perisoare e yammmmiii). Daca vreti va dau adresa cand ajung acasa.

MeMyself
28.11.2007, 09:45:47
Sper ca aveti GPS ca noi prima oara nu am avut si ne-am invartit in cerc incercand sa gasim hotelul de care spui tu.Este inainte de Viena pe autostrada si este destul de complicat de ajuns la el, noi am ratat intrarea(sunt semne care explica pe unde sa o iei dar noi nu prea le-am deslusit...:"> )si am ajuns din nou in Viena ca nu aveam cum sa intoarcem fiind pe autostrada.Deci, informati-va f bine inainte si fiti atenti, sau poate voi stati mai bine cu orientarea.Pup si vacanta frumoasa! Nu ratati Parndorful!<:-P

Tocmai de-asta am anulat rezervarea si ne-am dus la risc. Am avut ceva probleme ca nu gaseam camera libera pentru marti la nici un hotel (si sunt ffff multe) ca am nimerit nush ce congres.#-oPana la urma ne-am dus la Westbahnhof la info point si ne-a trimis tanti d-acolo la un hotel. Asa ca, sfatul meu, nu plecati fara rezervare!!!
Noroc ca am gasit la Ibis (cu exceptia zilei cu congresul), ca altfel faceam luna de miere la gara!

mariammary2000
28.11.2007, 11:32:10
La Ibis Mariahilfe ati stat? Noi acolo am fost si am dat 87 euro/noapte.Fara parcare. Aaaa, am mancat la un restaurant romanesc, Donau Delta se numeste. Mancare fff buna. Noi am dat 3,50 euro pe ciorbika (aia de perisoare e yammmmiii). Daca vreti va dau adresa cand ajung acasa.

87 euro de persoana sau pe camera?

MeMyself
28.11.2007, 11:58:26
87 euro de persoana sau pe camera?

Pe camera.

Joliutza
28.07.2008, 07:45:20
Fetelor....eu am gasit bilete dus-intors pentru Viena cu Skyeurope....176 Eur pt 2 persoane....e ok? Au incluse intr-adevar si taxele de aeroport, asa cum scrie pe site?
Pot face rezervarea online? Voi ce stiti? Ce ma puteti sfatui?
Noi vrem sa plecam la sf de August si ar cam trebui sa fac rezervarea.

Multumesc.

Joliutza
28.07.2008, 11:17:19
Nu ma ajuta si pe mine nimeni?
Va rog....si de cazare ma interesez....ceva curatel.....decent......de unde sa putem ajunge usor cu mijloace de transport in comun in centru.....
Cine ma ajuta? V-ati facut rezervare online, cele care ati plecat?

Jorju
31.07.2008, 09:46:42
Va rog....si de cazare ma interesez....ceva curatel.....decent......de unde sa putem ajunge usor cu mijloace de transport in comun in centru.....

Buna,

eu am luat acum vreo 2 luni a doua oara biletele prin skyeurope, prima data am fost in dec 2007, si anul asta mergem tot in dec. Le-am luat online, si plata am facut-o la fel. Nu stiu daca ti-ai luat biletele pana la urma, si daca ai mers cu simularea pe site pana la capat, dar ei mai adauga tot felul de mici alte taxe (gen taxa de rezervare vreo 4 euro de persoana, taxa de bagaje -asta e mai nou - vreo 10 euro de persoana).
Noi am luat acum vreo 2 luni (era promotie) si am dat in total 112 euro (2 persoane).
Anul trecut in dec am stat la hotel gabriel (un pic mai departe de centru, dar legat bine cu mijloacele de transport in comun) - camera super mare, mic dejun foarte bun.
Anul acesta am rezervat deja la pensiunea Kraml (e mai central pozitionata, poti sa mergi pe jos pana pe mariahilferstrasse - vreo 15 min). E o locatie decenta, cu preturi foarte ok si review-uri foarte bune.

sper ca informatiile iti sunt de ajutor.

Joliutza
31.07.2008, 11:38:29
Buna,

eu am luat acum vreo 2 luni a doua oara biletele prin skyeurope, prima data am fost in dec 2007, si anul asta mergem tot in dec. Le-am luat online, si plata am facut-o la fel. Nu stiu daca ti-ai luat biletele pana la urma, si daca ai mers cu simularea pe site pana la capat, dar ei mai adauga tot felul de mici alte taxe (gen taxa de rezervare vreo 4 euro de persoana, taxa de bagaje -asta e mai nou - vreo 10 euro de persoana).
Noi am luat acum vreo 2 luni (era promotie) si am dat in total 112 euro (2 persoane).
Anul trecut in dec am stat la hotel gabriel (un pic mai departe de centru, dar legat bine cu mijloacele de transport in comun) - camera super mare, mic dejun foarte bun.
Anul acesta am rezervat deja la pensiunea Kraml (e mai central pozitionata, poti sa mergi pe jos pana pe mariahilferstrasse - vreo 15 min). E o locatie decenta, cu preturi foarte ok si review-uri foarte bune.

sper ca informatiile iti sunt de ajutor.

Multumesc mult pentru informatii.
Biletele le-am luat online, ne-au costat 202 Eur in total.
De cazare inca nu m-am ocupat, zilele astea vreau.
Pupici.

micadiva
05.08.2008, 11:31:00

Buna,

Anul trecut am fost in Viena o saptamana pt shopping (:-"ce vremuri....) jumatatea mea a cautat cazare pe booking.com si am ajuns in pensiunea Franz Joseph (parca) de 3 stele in centrul Vienei vis a vis de Opera. A fost super tare. Camera mare, curata cu mobilier normal, cu mic dejun inclus a costat pt 2 cam 70 euro/ zi. Pensiunea este intr-o casa de protocol (oaspeti ) a familei regale (cuibusor de nebunii al regelui =))) si arata foarte misto: tablouri mari pe pereti, mobilier masiv pe holuri, oglinzi, etc.
Ii recomand cu caldura dar sper sa gasesti si locuri pentru ca sunt solicitati. Succes>:D<

Joliutza
05.08.2008, 14:03:13
Buna,

Anul trecut am fost in Viena o saptamana pt shopping (:-"ce vremuri....) jumatatea mea a cautat cazare pe booking.com si am ajuns in pensiunea Franz Joseph (parca) de 3 stele in centrul Vienei vis a vis de Opera. A fost super tare. Camera mare, curata cu mobilier normal, cu mic dejun inclus a costat pt 2 cam 70 euro/ zi. Pensiunea este intr-o casa de protocol (oaspeti ) a familei regale (cuibusor de nebunii al regelui =))) si arata foarte misto: tablouri mari pe pereti, mobilier masiv pe holuri, oglinzi, etc.
Ii recomand cu caldura dar sper sa gasesti si locuri pentru ca sunt solicitati. Succes>:D<

Multumesc. Azi am facut si plata la Allyouneed 4 Vienna - 3 stele....69 Eur/noapte/camera dubla cu mic dejun. E foarte aproape de Opera.

http://www.allyouneedhotels.at/index.php?option=com_content&task=view&id=4&Itemid=23
pentru cele interesate.

Am facut rezervarea prin otel.com....totul a fost ok....de-abia asteptam sa plecam! Pana atunci insa am eu un examen important intre 21-25 August...apoi pe 27 plecam 8 zile.

cookyy
13.08.2008, 21:43:56
Miresici a stat cineva in vreunul din apartamentele familiei manescu? ..le gasiti pe cazare-viena.ro...

Joliutza
05.09.2008, 18:23:52
Am pus poze in semnatura-luna noastra de miere in Viena.

Alexandra_Blu
04.11.2008, 17:00:15
Miresici a stat cineva in vreunul din apartamentele familiei manescu? ..le gasiti pe cazare-viena.ro...

revin si eu cu aceasta intrebare...eu am platit avans pentru 28.12-4.01 2009 (revelionul plus cateva cumparaturi =P~ ) si nu stiu la ce sa ma astept...stau cu griji...poate ne intoarcem mai repede... :-s

niela
15.01.2009, 21:20:40
noi ne gandim sa mergem in viena, eu am mai fost si e frumos dar nu stiu un hotel bun si ieftin..stiti voi vreunul? am cautat pe net dar parca nu am incredere doar in pozele lor.

buna tuturor......noi am fost in luna de miere in viena si vreau sa marturisesc ca am facut o alegere minunata...am fost foarte incantati...
pentru cele interesate de o oferta de cazare profitabila va pot recomanda eu o tipa romanca care are un "bloc"(resedinta) cam in centrul vienei pe care il inchiriaza....sunt apartamente sau garsoniere cu living foarte dragute....cu mana pe imima va spun ca satisfac toate gusturile si toate pretentiile si sunt si ieftin ca si pret,adica noi pentru 8 zile 7 nopti am platit 360 euro,repet cu toate utilitatile(adica cu aparatura electrocasnica,de la pahare,farfurii la tot ce va trebuie si curat,si elegant)
nu zic ca sa va duceti in luna de miere si sa faceti mancare zi de zi si acolo dar micul dejun sau nu stiu seara poate serviti ceva acasa-cand va intoarceti obositi de la cumparaturi de pe mariahilferstrasse.:)
ptr cele interesate puteti sa-mi trimiteti un mai ca sa va dau detaliile tipei.
va pup si distractie placuta in concedii

jadeeed
16.01.2009, 13:08:43
Si eu mi-am rezervat pentru vara un apartament al familiei Manescu, 85 Euro pe noapte, pentru 4 persoane. Sincer am emotii...nu stiu daca e serioasa sau nu.

Niela tu nu ai stat tot la ei?

LYADA
16.01.2009, 15:47:53
Niela,

M-ar interesa un contact al doamnei din Viena la care ati stat.

Vom ajunge si noi in martie si verific toate posibilitatile de cazare mai decente ca pret.

Emailul meu este: bia_out_there pe yahoo

Multumesc

bianca

monicab
16.01.2009, 16:32:24
buna tuturor......noi am fost in luna de miere in viena si vreau sa marturisesc ca am facut o alegere minunata...am fost foarte incantati...
pentru cele interesate de o oferta de cazare profitabila va pot recomanda eu o tipa romanca care are un "bloc"(resedinta) cam in centrul vienei pe care il inchiriaza....sunt apartamente sau garsoniere cu living foarte dragute....cu mana pe imima va spun ca satisfac toate gusturile si toate pretentiile si sunt si ieftin ca si pret,adica noi pentru 8 zile 7 nopti am platit 360 euro,repet cu toate utilitatile(adica cu aparatura electrocasnica,de la pahare,farfurii la tot ce va trebuie si curat,si elegant)
nu zic ca sa va duceti in luna de miere si sa faceti mancare zi de zi si acolo dar micul dejun sau nu stiu seara poate serviti ceva acasa-cand va intoarceti obositi de la cumparaturi de pe mariahilferstrasse.:)
ptr cele interesate puteti sa-mi trimiteti un mai ca sa va dau detaliile tipei.
va pup si distractie placuta in concedii
as dori si eu datele de contact intr-un pm
multumesc

jadeeed
16.02.2009, 14:12:12
A mai primit cineva datele de contact ale familiei unde a stat Niela...sau a familie Manescu (parca asa ii chema). Sunt pe bune?

olgutza26
16.02.2009, 18:47:55
pentru cele interesate, noi am stat anul trecut la un hotel hoffinger, super dragut, ne-a costat 240 euro camera pentru 7 nopti (cu mic dejun inclus). l-am gasit pe booking. am fost foarte multumiti de el. nu era situat central, dar cu metroul (la care ajungeai in 3 minute de mers pe jos) ajungeai in 10 minute la opera. micul dejun a fost foarte variat si indestulator dimineata. din pacate nu au restaurant, dar noi am prins festivalul filmului si astfel in fiecare zi ne intorceam cu ultmul metrou acasa (si mancam in fiecare seara in piata din fata primariei :D). a fost superb. recomand din tot sufletul hotelul.

babylu
23.03.2009, 09:37:36
Niela, MonicaB, Jadeeed, va rog sa-mi trimiteti un pm cu datele hotelului respectiv...vrem si noi sa mergem...>:D<

babylu
17.05.2009, 18:28:05
Am fost in Viena (nu in luna de miere, a fost o mini-vacanta de 5 zile). M-as intoarce cu drag, oricand! Am stat la Gally Apartments (gasiti adresa pe net), intr-o garsoniera imensa, am platit 60 euro pe noapte, nu am avut nici un fel de probleme. Am vizitat cat s-a putut, fiind cu bebe dupa noi...dar ne-am descurcat. Pentru detalii, sunt aici.:*

compact
18.05.2009, 07:24:30
Am fost in Viena (nu in luna de miere, a fost o mini-vacanta de 5 zile). M-as intoarce cu drag, oricand! Am stat la Gally Apartments (gasiti adresa pe net), intr-o garsoniera imensa, am platit 60 euro pe noapte, nu am avut nici un fel de probleme. Am vizitat cat s-a putut, fiind cu bebe dupa noi...dar ne-am descurcat. Pentru detalii, sunt aici.:*

si noi am fost o noapte in Viena (eram in drum spre Germania) si am fost incantata de oras, este superb. daca as putea as mai merge de cateva ori ;))

Yumecriss
24.06.2009, 10:01:51
Hei,

Pe 25 iulie eu si iubitul meu avem planificata nunta. Sunt plina de emotii si parca timpul zboara de 10 ori mai rapid. Pe langa nenumaratele probleme, cu rochia, meniul de la restaurant sau cu biserica, avem o problema si mai mare: inca nu ne-am hotarat unde sa mergem in luna de miere! :(. Am vrea sa mergem in Austria (http://www.austria-incoming.ro)pentru ca prietenului meu ii plac foarte mult muntii, in plus si pentru ca ne-am cunoscut la un revelion la munte :).

Ce sfaturi imi puteti da?[-o< Este Austria o zona indeajuns de romantica pentru o luna de miere?

compact
24.06.2009, 11:41:15
Hei,

Pe 25 iulie eu si iubitul meu avem planificata nunta. Sunt plina de emotii si parca timpul zboara de 10 ori mai rapid. Pe langa nenumaratele probleme, cu rochia, meniul de la restaurant sau cu biserica, avem o problema si mai mare: inca nu ne-am hotarat unde sa mergem in luna de miere! :(. Am vrea sa mergem in Austria (http://www.austria-incoming.ro)pentru ca prietenului meu ii plac foarte mult muntii, in plus si pentru ca ne-am cunoscut la un revelion la munte :).

Ce sfaturi imi puteti da?[-o< Este Austria o zona indeajuns de romantica pentru o luna de miere?

Viena e superba, sunt trasuri, palate, castele. Este foarte romantic si foarte potrivit pentru o luna de miere

Ballet
24.06.2009, 11:51:39
Si noi in Austria ne-am duce daca am avea luna de miere mai catre vara putin. Asa, daca mergem in octombrie, nu prea imi arde sa inghet prin munti daca nu e zapada...;))
Uite aici cateva locuri minunate....

http://www.austria.info/ro/tags/Lacul/

In dreapta, poti alege tipul vacantei pe care ti-l diresti...Cu lacuri, drumetii, ski, relaxare, istorie, etc... Depinde ce va atrage. Oricum, majoritatea se refera la vacante active.

Ballet
24.06.2009, 11:53:11
Cat despre romantism, noi nu dam 2 bani pe el .:))
Sa ne simtim noi bine in luna de miere, asta e important, chiar si la ski poate fi romantic daca vrei ...:x

Yumecriss
24.06.2009, 12:19:41
Viena e superba, sunt trasuri, palate, castele. Este foarte romantic si foarte potrivit pentru o luna de miere

Apropo de palate si castele :))... am gasit exact ceva de genul asta pentru cazare... cu lumanari, trandafiri si alte nebunii... http://www.austria.info/ro/descopera-austria/luna-de-miere-in-wachau-1157485.html ... cred ca e la cam 100 km de Viena.

Yumecriss
24.06.2009, 12:22:00
Cat despre romantism, noi nu dam 2 bani pe el .:))
Sa ne simtim noi bine in luna de miere, asta e important, chiar si la ski poate fi romantic daca vrei ...:x
Hmm... nu stiu viitorul meu sot cati bani da pe el :))... da eu dau... vorba aia, odata e luna de miere in viata (sau cel putin asa sper :D). Eu sunt mai atenta la detalii si orice chestie conteaza. Ar trebui sa fie perfect. Nu ca la ski nu ar putea fi cum ziceai si tu...

Yumecriss
24.06.2009, 12:33:34

Cred ca o sa optam totusi pentru ceva in afara Vienei... nu de alta dar parca e prea comercial. Tot caut de ceva zile si am gasit multe zone turistice in afara capitalei - cert e ca vreau sa fac si o plimbare pe Dunăre cu "der Tschaike" (copie a unei bărci din 1530)... si sa stam la un hotel gen castel sau asa ceva de 5*. Am gasit asta pana una alta... *****Relais & Chateau Hotel Schloss Dürnstein :x

compact
24.06.2009, 13:44:47
Cred ca o sa optam totusi pentru ceva in afara Vienei... nu de alta dar parca e prea comercial. Tot caut de ceva zile si am gasit multe zone turistice in afara capitalei - cert e ca vreau sa fac si o plimbare pe Dunăre cu "der Tschaike" (copie a unei bărci din 1530)... si sa stam la un hotel gen castel sau asa ceva de 5*. Am gasit asta pana una alta... *****Relais & Chateau Hotel Schloss Dürnstein :x
nu o sa regreti daca mergi in Austria si poate fi cat de romantic vrei tu sa fie.

kristina_ch
24.06.2009, 15:55:09
Hei,

Hehe.... romantica e putin spus...
Am ramas cu amintiri fabuloase din Austria. Cam merg si vara si iarna acolo...8-}. Eu am fost aici si iti recomand cu cea mai mare caldura http://www.austria.info/ro/descopera-austria/seductia-mostviertel-1156993.html.

Ritzi
24.06.2009, 20:05:32
Hei,

cu siguranta este;-) unde va gandeati sa mergeti? noi nu am ajuns pana acum decat la Viena si la Salzburg, amandoua sunt superbe :x

Yumecriss
25.06.2009, 16:46:16
cu siguranta este;-) unde va gandeati sa mergeti? noi nu am ajuns pana acum decat la Viena si la Salzburg, amandoua sunt superbe :x

Hmm... oscilam inca. Oricum sigur nu in Viena sau Salzburg si nu ca nu ar fi superbe...dar cum ziceam.. ne leaga o poveste si are treaba cu muntele.
Asadar o sa alegem o zona de munte. Kaprun ar fi o optiune dar cine mai stie. Am gasit ceva fain si in Wachau....

Am gasit atata informatie pe (pare site-ul oficial) ca nici nu mai stiu ce sa aleg. Sper sa ma ajute cineva cu sugestii ca eu ma tot uit si imi place tot :))... castele... plimbari cu barca... wellness... bai de ciocolata :(((((....

Ce sa aleg????? Need help fetelor! [-o<

Yumecriss
26.06.2009, 12:24:44
Hehe.... romantica e putin spus...
Am ramas cu amintiri fabuloase din Austria. Cam merg si vara si iarna acolo...8-}. Eu am fost aici si iti recomand cu cea mai mare caldura http://www.austria.info/ro/descopera-austria/seductia-mostviertel-1156993.html.

Tks de recomandare - m-am uitat putin dar o sa ma mai uit in detaliu mai pe seara. La ce hotel ai stat... sau stai de obicei?

antonia_cruciu
27.06.2009, 12:13:28
M-am uitat pe site-ul ala cu Austria. Arata foarte frumos asa,ce sa zic insa am mai avut si surprize mai putin placute. Nu stiu de ce, insa am o oarecare retinere.

Yumecriss
30.06.2009, 16:56:32
M-am uitat pe site-ul ala cu Austria. Arata foarte frumos asa,ce sa zic insa am mai avut si surprize mai putin placute. Nu stiu de ce, insa am o oarecare retinere.

Surprize in Austria? Nu ma speria.... astept sa imi zici mai multe sa vad daca e cazul sa imi fac probleme...

mitzura
30.06.2009, 20:19:21
Surprize in Austria? Nu ma speria.... astept sa imi zici mai multe sa vad daca e cazul sa imi fac probleme...
stai linistita,ca nu vei avea decat surprize placute,legate de oameni,locuri si ce mai vrei tu. Asta a zis toata lumea care a fost. Noi am stat asta vara la hotel Landhaus Zell am See si a fost super: lac,munte,calatorii...eu spun ca e destul de romantic.

kristina_ch
01.07.2009, 22:22:14
stai linistita,ca nu vei avea decat surprize placute,legate de oameni,locuri si ce mai vrei tu. Asta a zis toata lumea care a fost. Noi am stat asta vara la hotel Landhaus Zell am See si a fost super: lac,munte,calatorii...eu spun ca e destul de romantic.

asa e... nici gand de surpriza neplacute :)...sunt de acord cu mitzura.

geany_m
18.07.2009, 20:26:56
si noi am fost o noapte in Viena (eram in drum spre Germania) si am fost incantata de oras, este superb. daca as putea as mai merge de cateva ori ;))
Și noi am fost prin Viena...de data asta când ne întorceam din Germania ;))
Câteva poze de la Schonbrunn

nic
29.08.2009, 21:13:48
intrebare pentru cei care au stat in apartamentele fam Manescu .... puteti sa-mi spuneti si mie cum a fost ? As avea nevoie de parerile voastre urgent, va rog ..:">

EveningStar
29.09.2009, 16:02:07
a stat cineva la Etap in Viena? Cum sunt camerele si cum vi s-a parut? Cam cat ajunge in Viena mancarea pt o zi de persoana? Stiti ceva restaurante dragute? Merci.pup

madalinasoare
09.10.2009, 19:45:04
si eu vreau luna de miere la Viena, de 7-10 zile de aceea m-ar interesa
cat la % e important sa stii limba engleza?
eu si sotul meu nu prea ne descurcam

babylu
09.10.2009, 19:57:34
si eu vreau luna de miere la Viena, de 7-10 zile de aceea m-ar interesa
cat la % e important sa stii limba engleza?
eu si sotul meu nu prea ne descurcam
Daca nu stiti nemteste, atunci trebuie sa vorbiti in engleza...In orice caz, la restaurant, comanzi de pe meniu, deci nu trebuie sa vorbesti f. mult, la muzee nu trebuie decat sa dai banii pe bilete si eventual un "Thank You" sau "Danke schon". Incercati sa va faceti un traseu bine stabilit, ca sa nu va rataciti si sa fiti nevoiti sa cereti detalii.

oanlp
13.01.2010, 14:50:12
Salut,

Poti sa cauti pe booking.com, sunt mai toate hotelurile si pensiunile din Austria si nu numai. De acolo o sa imi fac si eu rezervare.

darianna
21.01.2010, 19:04:54
Salut,

Poti sa cauti pe booking.com, sunt mai toate hotelurile si pensiunile din Austria si nu numai. De acolo o sa imi fac si eu rezervare.

Salut!

Si eu mi-am facut luna de miere in Austria, mai exact in Viena. Noi ne-am dorit un concediu de relaxare si usor cultural. Am vizitat aproape tot ce ne-am propus, dar am lasat si pentru o a doua vizita... sper cat mai curand.
Rezervarea am facut-o tot pe booking.com. Noi am ales Ibis Hotel ce e fffffoarte aproape (200 m) de Westbanhof (gara unde ajunge trenul ce pleaca de la Bucuresti) si care e in mijlocul Vienei. Hotelul a fost perfect pentru ce am cautat noi: 75 EUR pe noapte pentru amandoi + 10 Eur de persoana pentru micul dejun (alta masa in plus nici nu ne interesa ca am fost toata ziua plecati din hotel). Fotografii de pe unde am umblat gasiti in blog!
Vizitati Viena si nu ve-ti regreta! :)>-

Gabi_Mihaela
03.06.2010, 21:00:08
Ne-am facut si noi Booking in Viena la Ibis Wien Messe si ma intrebam daca ne poate recomanda cineva niste restaurante in zona, niste locuri de vizitat..sa ne facem un rtaseu..sa-i zic asa.Vom sta numai 3 zile(atat ne-au mai ramas din concediu) si am vrea sa facem cat mai multe.

newcomer
03.06.2010, 22:32:43
Ne-am facut si noi Booking in Viena la Ibis Wien Messe si ma intrebam daca ne poate recomanda cineva niste restaurante in zona, niste locuri de vizitat..sa ne facem un rtaseu..sa-i zic asa.Vom sta numai 3 zile(atat ne-au mai ramas din concediu) si am vrea sa facem cat mai multe.
nici noi nu am stat prea mult in Viena, dar pot sa ti zic niste obiective turistice care nu trebuiesc ratate:
-palatul Schonbrunn-superb, sa vizitati atat interiorul cat si exteriorul, gradinile si neaparat sa urcati la Gloriette (terasa panoramica);
-Primaria-Rathaus, este o cladire imensa si fff frumoasa, in stil gotic, noi am vazut-o seara si este si mai impresionanta;
-Palatul Hofburg;
-Palatul Belvedere-al printului Eugeniu de Savoya, considerat intemeietorul Timisorii moderne;-);
-Bulevardul Ring si Opera
-Stephan's Dom-Catedrala din centrul orasului
-Turnul Dunarii
-MariaHilferstrasse-daca doresti sa vezi muuuulte magazine adunate la un loc:D
Despre restaurante n as putea sa ti fac vreo recomandare, noi mancam unde apucam, adica daca ne era foame intr un anumit loc, cautam efectiv cea mai apropiata terasa si ne asezam acolo...preturile mi s au parut destul de mari peste tot, atat la haine, pantofi cat si la mancare; pot sa ti spun sa nu ratezi schnitzelul vienez si celebri carnati albi carora nu pot sa le retin nicidecum numele....

Gabi_Mihaela
05.06.2010, 10:31:00
nici noi nu am stat prea mult in Viena, dar pot sa ti zic niste obiective turistice care nu trebuiesc ratate:
-palatul Schonbrunn-superb, sa vizitati atat interiorul cat si exteriorul, gradinile si neaparat sa urcati la Gloriette (terasa panoramica);
-Primaria-Rathaus, este o cladire imensa si fff frumoasa, in stil gotic, noi am vazut-o seara si este si mai impresionanta;
-Palatul Hofburg;
-Palatul Belvedere-al printului Eugeniu de Savoya, considerat intemeietorul Timisorii moderne;-);
-Bulevardul Ring si Opera
-Stephan's Dom-Catedrala din centrul orasului
-Turnul Dunarii
-MariaHilferstrasse-daca doresti sa vezi muuuulte magazine adunate la un loc:D
Despre restaurante n as putea sa ti fac vreo recomandare, noi mancam unde apucam, adica daca ne era foame intr un anumit loc, cautam efectiv cea mai apropiata terasa si ne asezam acolo...preturile mi s au parut destul de mari peste tot, atat la haine, pantofi cat si la mancare; pot sa ti spun sa nu ratezi schnitzelul vienez si celebri carnati albi carora nu pot sa le retin nicidecum numele....

Wow...avem destule de facut..:P Multam mult! Le-am trecut deja pe lista..Am sa aduc poze :P

w88bea
07.09.2010, 15:16:58
Salutare tuturor!
Am facut si noi rezervare saptamana trecuta sa mergem cu avionul in Viena si ne-am uitat de preturi pe booking pt cazare si erau o gramada la un pret acceptabil pe la 300 si ceva de euro. Din pacate nu ne-a dus mintea sa facem atunci rezervari si acum cand ne uitam iar, nu mai sunt libere, iar ceva ok sare de 500 de euro.
Ne poate ajuta cineva cu un sfat? O pensiune? O tanti la care ati mai fost si ofera un pret bun, orice! Pls Help !:*

doomkikidex
12.09.2011, 09:26:54
Cam cati banuti de buzunar mai trebuie sa avem la noi?..in afara de pretul pentru transport si cazare? Ms mult.

CeliBia
12.09.2011, 21:50:47
Cam cati banuti de buzunar mai trebuie sa avem la noi?..in afara de pretul pentru transport si cazare? Ms mult.

Depinde cate zile stati si cam ce doriti sa faceti. Shopping? Vizite pe la muzee si palate? Distractie in Prater? toate cred ca merg pe buget diferit, iar daca le vreti pe toate de asemenea :D

doomkikidex
13.09.2011, 08:24:29
Stam 8 zile, 7 nopti si vrem sa vizitam muzee, etc. tot ce se poate:D, eventual de luat cateva suveniruri si ar mai ramane bani pentru mancare. Cam asta ne-ar interesa. ms mult

exact_eu
12.02.2012, 10:58:07
Noi am fost cu masina in Austria si am stat 2 zile la dus in Viena, apoi am plecat in Zell Am See, am stat 6 zile si la intoarcere am vizitat Salzburg si am mai stat 3 zile in Viena.
Cat am stat in Zell Am See am vizitat prin zona: Cascada Krimml, Glosslockner, Ice cave Werfen, Mina de sare si Satul celtilor Hallein
Prin Viena am vizitat: Belvedere, Catedrala Sf. Stefan, Gradina Zoo Schonbrunn, Prater, Schonbrunn si Gloriette, Turnul Dunarii
La dus in Viena am stat la dus la Austria Trend Hotel Messe (cu rezervarea platita in avans ne-a costat 65 euro/noapte in august 2010) foarte linistit hotelul, chiar langa Prater, metrou aproape.
La intors in Viena am stat la Hotel Am Parkring (110 euro/noapte si a meritat pentru vedere si zona), chiar la etajul 13, cu vedere foarte frumoasa asupra Vienei, localizat la 5 min (asa tin minte) de Catedrala Sf. Stefan si implicit de centru.
La Zell am See ne-am rasfatat si am stat la DER SONNBERG der-sonnberg.co.at si pot sa zic ca a fost cel mai frumos hotel in care am stat pana acum. Vederea este absolut divina, era un fel de apartament, avea camera de dormit cu terasa, hol mare, camera de zi imensa cu bucatarie si alta terasa pe care aveam sezlonguri, 1 baie doar cu wc si o baie cu sauna (ce bine era sa te bagi la sauna dupa o zi friguroasa de plimbat!). A costat 893 euro ptr 6 nopti...insa a meritat din plin ptr luna de miere!

my_sunshine
12.02.2012, 20:02:17
Noi am fost cu masina in Austria si am stat 2 zile la dus in Viena, apoi am plecat in Zell Am See, am stat 6 zile si la intoarcere am vizitat Salzburg si am mai stat 3 zile in Viena.
Cat am stat in Zell Am See am vizitat prin zona: Cascada Krimml, Glosslockner, Ice cave Werfen, Mina de sare si Satul celtilor Hallein
Prin Viena am vizitat: Belvedere, Catedrala Sf. Stefan, Gradina Zoo Schonbrunn, Prater, Schonbrunn si Gloriette, Turnul Dunarii
La dus in Viena am stat la dus la Austria Trend Hotel Messe (cu rezervarea platita in avans ne-a costat 65 euro/noapte in august 2010) foarte linistit hotelul, chiar langa Prater, metrou aproape.
La intors in Viena am stat la Hotel Am Parkring (110 euro/noapte si a meritat pentru vedere si zona), chiar la etajul 13, cu vedere foarte frumoasa asupra Vienei, localizat la 5 min (asa tin minte) de Catedrala Sf. Stefan si implicit de centru.
La Zell am See ne-am rasfatat si am stat la DER SONNBERG der-sonnberg.co.at si pot sa zic ca a fost cel mai frumos hotel in care am stat pana acum. Vederea este absolut divina, era un fel de apartament, avea camera de dormit cu terasa, hol mare, camera de zi imensa cu bucatarie si alta terasa pe care aveam sezlonguri, 1 baie doar cu wc si o baie cu sauna (ce bine era sa te bagi la sauna dupa o zi friguroasa de plimbat!). A costat 893 euro ptr 6 nopti...insa a meritat din plin ptr luna de miere!

Costul a fost pe persoana?

exact_eu
12.02.2012, 20:36:13
Costul a fost pe persoana?

Nu, ce am zis eu au fost preturile pe camera (2 persoane incluse)

andrea85
06.01.2013, 18:09:29
M-ar interesa un weekend la Viena. Imi putetei recomanda o zona buna sau un hotel bun pentru cazare? :)

flatron
06.01.2013, 19:25:15
M-ar interesa un weekend la Viena. Imi putetei recomanda o zona buna sau un hotel bun pentru cazare? :)

Noi am stat intr-un an aici: http://www.ribisch.co.at/
Nu este in centru, dar este aproape de o statie de tramvai de unde ajungi in centru cam in 10-15 minute. Am cautat la inceput mai in centru, insa pentru noi a fost mai important ca pensiunea sa aiba parcare gratuita, sa fie aproape de mijloacele de transport si sa nu aiba un pret prea piperat, mai ales ca am fost de revelion. Camerele nu au fost luxoase, dar au fost frumoase si curate.

alis_madalina
10.09.2013, 14:33:23
Ce ar fi indicat pentru perioada 23 octombrie-29 octombrie? O zona in Austria gen munti si lacuri ceva dragut de vizitat?

zapciu
21.09.2013, 20:31:47
Ce ar fi indicat pentru perioada 23 octombrie-29 octombrie? O zona in Austria gen munti si lacuri ceva dragut de vizitat?

Iti recomand Wolfgangsee in St. Gilgen. Minunat!