PDA

Versiunea completa : Rochii pentru cununia civila

ambrasad
13.11.2007, 14:42:25
Vin si eu cu intrebare: Trebuie neaparat sa avem o alta tinuta pentru cununia civila, sau putem sa mergem si in rochia de mireasa? Intreb asta pentru ca e evident ca as face ceva economii (mai ales ca nunta si cuninia vor fi in aceeasi zi).

raluca24
13.11.2007, 16:01:11
depinde doar de tine si de dorintele tale. a si de bugetul tau. dar daca totul in aceeasi zi......cum doresti dar si asa e o zi destul de obositoare si incarcata.... sa te schimbi inca o data....inseamna sa incepi nunta destul de devreme. dar in final depinde doar de tine

anlya_426
14.11.2007, 08:44:07
eu o sa ma imbrac in rochia de mireasa inca de la inceput....oricum sunt innebunita dupa ea....asa ca vreau sa stau cat mai mult imbracata mireasa:-p

lorellay
14.11.2007, 09:22:10
Cred ca depinde si de zona....In ardeal cred ca e ok sa porti rochia de mireasa si la cununia civila...
Dar pe mine nu m-au lasat sa fac asta..aici la Pitesti...eu sunt ardeleanca...si as fi vrut toata ziua rochia de mireasa..dar aici nu e asa...

carmencita_82
14.11.2007, 18:41:46
Eu cand incepusem sa imi planuiesc nunta la fel ma gandeam ca voi avea doua tinute insa pe parcurs m-am razgandit. De fapt am ascultat sfatul fotografei noastre care mi-a zis ca in rochita de mireasa nu o sa ma mai imbrac niciodata asa ca sa o port cat mai mult in ziua respectiva. Si asa am facut...bine ca dupa ce mi-am ales rochita mi-a fost asa de draga incat nu as fi vrut sa imi pun altceva la cununia civila. Si nu o sa ai timp in ziua respectiva sa te schimbi, crede-ma. Eu nu regret alegerea facuta!

ambrasad
16.11.2007, 09:49:42
Asa ma gandeam si eu. Daca as reusi sa pun cununia civila dupa-amiaza ar fi tare bine. Ca nu as mai avea nevoie de o a doua tinuta, de o alta coafura, buchet etc.

BARBIE_24
16.11.2007, 10:39:42
De tine depinde totul, eu am fost anul trecut la o nunta in Buzau si am vazut ca acolo toate miresele erau imbracate direct in rochita de mireasa la cununia civila.

mary_d1978
03.12.2007, 23:51:46
pentru carmencita 82 - voiam sa stiu daca nu are cumva rochita de vanzare imi place foarte mult
daca da imi poti trimite un mesaj pe [email protected]

dorinutza
04.12.2007, 11:31:00
De tine depinde totul, eu am fost anul trecut la o nunta in Buzau si am vazut ca acolo toate miresele erau imbracate direct in rochita de mireasa la cununia civila.
salutare miresici...eu am facut mai intai logodna si am avut o rochita frumoasa...iar la cateva luni am facut si cununia religioasa...si am avut o rochita si mai frumoasa...avantajul??? ... te distrezi de 2 ori...esti de 2 ori mireasa...si ai mai multe poze si mai variate...glumesc... :d e frumos sa fii mireasa, si-atat!

carmencita_82
05.12.2007, 07:05:47
pentru carmencita 82 - voiam sa stiu daca nu are cumva rochita de vanzare imi place foarte mult
daca da imi poti trimite un mesaj pe [email protected]
Imi pare rau insa rochita mea nu este de vanzare! Dar daca te intereseaza sa stii ca e de la Alb si Negru, colectia 2007. Pupici!

floareaa
19.12.2007, 16:08:10
Salutare fetelor.Eu sincer va spun ca imi planuisem si eu inainte de nunta sa imbrac doua costumatii.Dar in final am ramas doar la rochia de mireasa.In acea zi esti atat de agitata si ai atatea de facut,incat nu mai ai timp de nimic.E SUPER SI IN ROCHITA:x

floareaa
19.12.2007, 16:12:44
Salutare fetelor.Eu va spun sincer ca inainte de nunta imi planuisem sa imbrac si eu doua tinute,dar in cele din urma am ramas doar la rochita de mireasa.In acea zi ai foarte multe lucruri pe cap,si la noi a fost bine ca am avut cununia religioasa imediat dupa cununia civila.Diferenta de 1 ora.M-am simtit excelent in rochita chiar si la cununie.Am incercat sa profit din plin de ea,ca doar o data in viata o imbraci:x

alina_hahuie
28.09.2008, 17:27:25
Eu zic sa va imbracati direct in mireasa , eu asa am facut si a fost foarte bine ! E prea mare agitatia in ziua aia si prea multe de facut k sa te mai schimbi, iti mai stric coafura etc. Eu am avut o pauza de 4 ore intre civila si biserica, timp in care am filamt videoclipul si am facut sedinta foto.
Cred k e necesara o a doua tinuta pt civila in cazul in care e in alta zi sau dimineata prea devrme, ora 9 sau 10.

CONT-INCHIS-049
26.03.2009, 00:27:48
Buna fetele, eu ma voi imbraca de dimineata in rochitza, doar o data suntem mirese, asa ca trebuie sa profitam de acest moment si sa purtam rochitza cat mai mult, parerea mea;))

MiaS
05.04.2009, 20:29:49
pai la cat de draga imi este rochita (as imbraca-o in fiecare zi ;)) ) ar fi pacat sa nu profit si s-o port si la cununia civila :)

mihaana
05.04.2009, 20:54:41
pai la cat de draga imi este rochita (as imbraca-o in fiecare zi ;)) ) ar fi pacat sa nu profit si s-o port si la cununia civila :)
Si eu voi fi imbracata doar in rochia de mireasa, atat la civila, cat si la biserica.

BiuBiu
06.04.2009, 21:38:46
Buna fetele, eu ma voi imbraca de dimineata in rochitza, doar o data suntem mirese, asa ca trebuie sa profitam de acest moment si sa purtam rochitza cat mai mult, parerea mea;))
cred ca depinde cat timp liber are fiecare intre cununia civila si restul nuntii. daca sunt vreo 7 ore in care nu e nimic planificat (de ex. sedinta foto) nu e cam dificil sa stai in rochia de mireasa?:-"eu vreau sa le organizez pe toate una dupa alta si astfel sa am doar o tinuta (rochita de mireasa adica :) ). mi se pare si mult mai eficient din punct de vedere al costurilor :P

DanielaD
06.04.2009, 21:44:05
si daca as avea 10 ore intre starea civila si restul... tot in rochita m-as imbraca... o pot purta doar atunci, altceva pot purta si la alte evenimente, rochita din pacate nu:-s ...

LittleQT
30.06.2009, 16:45:25
Buna, fetelor!

Eu am cununia civila la departare de un an de cea religioasa, asa ca nu ma imbrac in rochie de mireasa. Intrebarea mea este unde pot gasi rochii de ocazie in Galati. Este o solutie de ultima ora, dar nu am gasit nimic in Bucuresti (orasul de resedinta de ceva timp).
Stiu de un magazin pe Saturn, imediat dupa Betti Gioni, dar imi amintesc ca cea mai mica marime e 38, care mi-e prea mare.:(
Astept sugestii de la voi.
Multumesc anticipat! :*

bubita
30.06.2009, 16:54:10
Buna, eu cred ca ai sa gasesti si in Bucuresti rochii pt cununie. Am fost un magazinul Unirea sapt. trecuta si am vazut multe modele dragute, ba chiar au inceput si reducerile aveau preturi chiar acceptabile in comparatie cu acum o luna cand nu erau reduse. Dar ce m-a dezamagit cel mai mult a fost ca o parte din ele erau achizitionate din Complexul Europa. Eu zic ca cel mai bine intri pe net la firme de confectii. Bafta in continuare.

gabriela_R
02.07.2009, 16:30:56
am o colega de munca care e nasa peste 2 saptamani la bucuresti si a fost acolo in Europa si si-a luat rochii de nasa...250 parca a dat..si aici sunt mult mia scumpe k de acolo sunt aduse....si in dragon...e incantata k si-a luat foarte multe cu bani putini..

Bulina2008
23.09.2009, 12:41:12
Buna fetelor,
Eu una m-am imbracat in rochia de mireasa.....inafara faptului ca le-am avut'legate' pe toate(cununia civila la 17,sedinta foto,cununia religioasa la 19 si localul la 20)mi-a placut foarte mult rochita si nu-mi venea sa o mai dau jos.....pup!

airkaterine
08.01.2010, 14:36:10
Eu ma voi imbraca in rochita de mireasa...oricat de cald ar fi...oricat de greu ma voi misca....oricat vor suferi piciorusele mele:D

andreea_gl2010
10.01.2010, 16:47:00
Si eu cred ca ma voi imbraca in mireasa deoarece am inchiriat si doua masini de epoca pentru noi si nasi. Masina noastra este decapotabila astfel incat mi-ar lace sa fiuvazuta de cat ai multa lume imbracata in mireasa

justy
11.01.2010, 21:35:13
Si eu cred ca cel mai bine este in rochie de mireasa ca doar odata sunt mireasa...in toata viata asta o sa pot purta zeci de rochii si costumase si alte haine dar rochia de mireasa doar o singura data am ocazia sa o imbrac.

Sa va spun o faza tare..sper ca nu e off topic...eram in tren si vb la tel cu o prietena despre cununia civila ( ca o sa ma imbrac tot in rochie de mireasa,ca evenimentele vor fi unul de pe altul si alte chestii de astea) la care un domn care statea langa mine si trasese cu urechea la convorbirea mea imi spune foarte revoltat ca de ce sa ma imbrac in rochie de mireasa la cununia civila ca pe timpul lui nu era asa si ca de asta este cununie civila ca sa te imbraci diferit...pana am ajuns in bucuresti el si alte doua babe incepusera sa imi faca programul nuntii, sa imi dea sfaturi cum sa ma imbrac la cununia civila si alte chestii de astea...am crezut ca nu mai ajung in bucuresti, imi venea sa intru in pamant de rusine...imi este invatatura de minte de azi inainte nu mai vb in tren la telefon...:D :D

Fulguletz_
11.01.2010, 23:17:42
IN ROCHITA DE MIREASA!!! Clar!!!!!

nicoletagheorghe1
14.01.2010, 10:39:58
si eu tot in rochita de mireasa ma voi imbraca. de unde pana unde ideea k la cununia civila trebuie sa ma imbrac in altceva?

justy
15.01.2010, 21:50:55
e o idee pe care o sustin cu tarie cei care au depasit 60 de ani...fara a jigni pe cineva...

atheaa_me
15.01.2010, 22:18:22
e o idee pe care o sustin cu tarie cei care au depasit 60 de ani...fara a jigni pe cineva...

citind pe forum..traditiile am gasit explicatia de ce nu in rochia de mireasa...
1. sa nu te vada mirele inainte de a merge la biserica in ea
2. nu e bine cica sa te pozezi k mire si mireasa inainte de cununia religioasa.
3. sa mai pierzi si tut impul schimbandu-te, nervi ca sa gasesti rochita perfecta, etc etc.

sincer eu as pastra rochia de mireasa.ce atata fataiala si alte cele....dar cum am avut cununia civila in alt an..a fost musai sa imi gasesc alta rochita..a fost bine 2 party-uri, 2 zile importante..dar nici una ca atunci cnd vei fi mireasa!

nicoletagheorghe1
16.01.2010, 10:56:11
si eu tot in rochie de mireasa as dori sa ma imbrac si asta am sa fac pana la urma

GoGo_82
17.01.2010, 12:15:23
citind pe forum..traditiile am gasit explicatia de ce nu in rochia de mireasa...
1. sa nu te vada mirele inainte de a merge la biserica in ea
2. nu e bine cica sa te pozezi k mire si mireasa inainte de cununia religioasa.
3. sa mai pierzi si tut impul schimbandu-te, nervi ca sa gasesti rochita perfecta, etc etc.

sincer eu as pastra rochia de mireasa.ce atata fataiala si alte cele....dar cum am avut cununia civila in alt an..a fost musai sa imi gasesc alta rochita..a fost bine 2 party-uri, 2 zile importante..dar nici una ca atunci cnd vei fi mireasa!
1. faza sa nu te vada mirele inainte de a merge la biserica e valabila pt cei catolici!!!
2. eu cununia religioasa am avuto la 20.30... era culmea sa nu fac pozele inainte (si unde anume scrie c-ar fi asta o regula:-p )

nicoletagheorghe1
18.01.2010, 07:44:59
of ce de reguli. eu nu le stiam. si daca ar fi sa ma iau dupa ele nu as mai face sedinta foto deoarece se innopteaza fff repede:(:(

atheaa_me
18.01.2010, 15:39:06
1. faza sa nu te vada mirele inainte de a merge la biserica e valabila pt cei catolici!!!
2. eu cununia religioasa am avuto la 20.30... era culmea sa nu fac pozele inainte (si unde anume scrie c-ar fi asta o regula:-p )

am zis k e o superstitie citita pe forum nu o regula...am dat doar argumente citite pe aici pe topicuri, nu reguli, sfaturi..eu oricum nu cred in chestiile astea!:-B

nicoletagheorghe1
19.01.2010, 09:04:04
am zis k e o superstitie citita pe forum nu o regula...am dat doar argumente citite pe aici pe topicuri, nu reguli, sfaturi..eu oricum nu cred in chestiile astea!:-B
pai si eu tot la superstitii ma gandeam. acum inteleg de ce s-a uitat crucis soacramea la mine cd i-am transmis k sedinta foto o so facem inainte de civila:)):)):))

omikscorpie
23.03.2010, 19:02:36
eu la fel voi imbraca numai rochia de mireasa , nu de alta dar vom face cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa si nu e chiar asa usor sa te imbraci de 2 ori , plus . s-o aranjezi si etc , cel mai indicat asa mi se pare direct rochia de mireasa , pt simplu fapt knd vor venii nasii q mireselu si ktiva invitati sa ramana cu gurita deschisa =P~ , sa zica uite ce frumoasa e miresica =)) haha...

deci eu aleg rokia de mireasa direct , pup !

monica87
23.03.2010, 21:10:52
si eu la fel...o sa imbrac doar rochia de mireasa.

nicoletagheorghe1
24.03.2010, 07:39:23
asa o sa fac si eu. cred k m-as enerva sa stau cu ochii pe ceas k sa vad dc nu intarzii k sa ma schimb:)):))

deea24gl
27.05.2010, 15:29:10
Si eu o sa port doar rochia de mireasa si atat..si mama mia zis cum ca ar trebui 2 rochii..iam zis ca numai schimbatu lor ma ajunge o gramada de timp..oricum la caldurile de atunci cred ca mai bine as merge in bikinii :-"..glumesc fetelor..mai bine imi organizam nunta la o piscina ceva..8-}

Ank_Delice
30.05.2010, 13:38:16
Si eu aleg doar rochia de mireasa,nu de alta dar e singura zi in care o pot purta si vreau sa o "exploatez" la maxim ;))

andrea85
30.05.2010, 13:43:12
Si eu aleg doar rochia de mireasa,nu de alta dar e singura zi in care o pot purta si vreau sa o "exploatez" la maxim ;))

Exact...celelalte rochii pot sa le imbrac cand vreau eu, dar rochita de mireasa doar o data in viata si doar o singura zi. Deci macar atunci sa ma bucur de ea. ;;)

nicole1979
13.06.2010, 00:44:19
si eu la fel...o sa imbrac doar rochia de mireasa.

si eu la fel...o sa ma imbrac doar in rochita de mireasa.........:)):))cine stie ..poate o sa ne vedem.....pe acolo....>:D<