PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de iunie 2010

Pagini : [1] 2 3 4

soon2BMrsSuciu
30.06.2009, 21:11:24
buna miresici,.....stiu ca anul viitor din 31 mai-29 iunie 2010 este post...dar am vorbit cu un preot si a zis ca nu e un post chiar asa important si ca se da dispensa,.,,,....pls cine e in situatia mea si a rezolvat cu dispensa scrieti cum sa procedez....multumesc....:-SS

MihaElla01
02.07.2009, 02:36:29
buna
si eu sunt in aceeasi situatie...pe 5 iunie...si nu suntem singurele:P....toate restaurantele la care am fost erau rezervate pe toata durata lunii....chiar m-am gandit la un moment dat sa fac cununia religioasa in alta zi dar din cate am inteles nu e problema ca se dau "dezlegari" :-?? pur si simplu mergi si iti face programare...cu o "donatie" un pic mai mare se rezolva....desi suna a spaga asta e adevarul....

Trixy
02.07.2009, 05:18:14
Buna! Si eu sunt miresica de iunie, tot pe 5, doar ca eu am scapat, eu fac la catolici! La noi nu e post!

andre10
23.07.2009, 09:26:10
si eu trebuia sa fac pe 5 iunie, dar cand am aflat ca e post am schimbat data! mai bine intr-un fel ca e mai repede! va pup pe toate si spor la miresit!

MihaElla01
24.07.2009, 11:10:06
si eu trebuia sa fac pe 5 iunie, dar cand am aflat ca e post am schimbat data! mai bine intr-un fel ca e mai repede! va pup pe toate si spor la miresit!
si eu am vrut sa o schimb si sa fie mai repede dar sincera sa fiu m-am ferit de luna mai:D...

andre10
29.07.2009, 10:54:17
daca te uiti la date o sa vezi ca am in aprilie..si sincer ma bucur ca e mai repede pt ca de acum nr zilele 8-}

criston84
29.07.2009, 15:16:19
Buna! Si eu sunt miresica de iunie, tot pe 5, doar ca eu am scapat, eu fac la catolici! La noi nu e post!

salut

si eu fac nunta in 5 iunie 2010 la catolici si e ok, se fac nunti:)

bye, bafta la pregatiri:)

MihaElla01
30.07.2009, 17:21:14
daca te uiti la date o sa vezi ca am in aprilie..si sincer ma bucur ca e mai repede pt ca de acum nr zilele 8-}
nu era vb de tine...daca as fii schimbat data probabil ar fii fost in mai....cu siguranta nu mai repede...dar deja ne-am obisnuit cu ideea k o sa fie in iunie..:X.....

yepu
24.08.2009, 17:35:56
buna
si eu sunt in aceeasi situatie...pe 5 iunie...si nu suntem singurele:P....toate restaurantele la care am fost erau rezervate pe toata durata lunii....chiar m-am gandit la un moment dat sa fac cununia religioasa in alta zi dar din cate am inteles nu e problema ca se dau "dezlegari" :-?? pur si simplu mergi si iti face programare...cu o "donatie" un pic mai mare se rezolva....desi suna a spaga asta e adevarul....

Mihaela, ai rezolvat pana la urma cu "dezlegarea"? Eu am nunta tot in post, am fost la biserica si preotul mi-a spus ca daca obtin dispensa de al arhiepiscopie, ma cununa. Problema e ca azi am sunat la arhiepisopie sa intreb ce program au si preotul de acolo mi-a spus ca cererea nu mi se aproba decat daca vin cu acte doveditoare ca nu putem sa ne cununam decat atunci.

dianaruxi
02.09.2009, 10:40:18
Buna fetelor si eu sunt miresica de iunie, la catolici.

ct_marcus
06.09.2009, 20:05:31
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 19 iunie. Ce post e? Eu habar nu aveam de asta! Hm, m-am panicat!

O seara minunata!

atheaa_me
06.09.2009, 23:50:58
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 19 iunie. Ce post e? Eu habar nu aveam de asta! Hm, m-am panicat!

O seara minunata!
e postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Dezlegari se pot lua, ca acum cu bani orice se rezolva, iar daca tu esti impacata cu asta, si vrei nunta in post atunci nu trebuie sa te panichezi:):*

yepu
08.09.2009, 23:04:44
e postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel. Dezlegari se pot lua, ca acum cu bani orice se rezolva, iar daca tu esti impacata cu asta, si vrei nunta in post atunci nu trebuie sa te panichezi:):*

Sper sa ai dreptate; eu sunt putin stresata ca nu mi se aproba cererea la arhiepiscopie... [-o<

monik24
12.09.2009, 01:18:59
Sper sa ai dreptate; eu sunt putin stresata ca nu mi se aproba cererea la arhiepiscopie... [-o<
buna fetelor! si eu am nunta in iunie 2010 pe 26 .ma puteti ajuta? cu cat timp inainte trebuie sa te duci sa faci cererea la arhiepiscopie ca habar n am! v am pupat

yepu
12.09.2009, 13:22:18
buna fetelor! si eu am nunta in iunie 2010 pe 26 .ma puteti ajuta? cu cat timp inainte trebuie sa te duci sa faci cererea la arhiepiscopie ca habar n am! v am pupat

Nu exista un termen limita pentru a face aceasta cerere; dupa parerea mea, daca esti in situatia asta, e bine sa o faci cat mai repede ca sa stii pe ce drum mergi... Oricum o data ce ai depus cererea la arhiepiscopie, raspunsul il primesti intr-o saptamana.

oana2605
26.09.2009, 22:39:01
Buna fetelor...si eu am aceiasi problema..acu 10 min am aflat ca nu se fac nunti in iunie si noi programasem pe 5, ca majoritatea fetelor de pe aicea..offffffff :O Este incredibil...:-s Dar cred ca o sa o mut in iulie pe 3,si asa dupa pe 6 este ziua mea de nastere....

MihaElla01
27.09.2009, 10:52:19
Mihaela, ai rezolvat pana la urma cu "dezlegarea"? Eu am nunta tot in post, am fost la biserica si preotul mi-a spus ca daca obtin dispensa de al arhiepiscopie, ma cununa. Problema e ca azi am sunat la arhiepisopie sa intreb ce program au si preotul de acolo mi-a spus ca cererea nu mi se aproba decat daca vin cu acte doveditoare ca nu putem sa ne cununam decat atunci.
Depinde de preot.La noi in tg mures cununa fara dezlegare :-j

yepu
30.09.2009, 10:12:52
Am obtinut intr-un final dispensa de la arhiepiscopie. Multe batai de cap, dar totul e bine cand se termina cu bine.

georgeta26
30.09.2009, 14:11:03
buna
si eu am nunta in iunie.... mai exact pe 5 iunie.
cand am stabilit data, nu am stiut de post... am presupus ca va fi in aceiasi perioada ca si in acest an... sau aprox aceiasi perioada.... de unde sa stiu ca la anul va fi postul de 4 sapt si nu 3 ca anul acesta??!! (cam 3 sapt a tinut anul acesta)

georgeta26
30.09.2009, 14:16:11
Am obtinut intr-un final dispensa de la arhiepiscopie. Multe batai de cap, dar totul e bine cand se termina cu bine.

ce "hartii" trebuie sa depui la arhiepiscopie? sau faci doar o cerere?

yepu
30.09.2009, 14:44:13

Trebuie mai mult decat o cerere, din pacate... #-o

In primul rand trebuie sa te duci la biserica unde vrei sa te cununi sa vorbesti cu preotul de acolo; sfatul meu este sa incerci sa gasesti o biserica unde preotul accepta sa te cunune fara dispensa; daca va fi o bisericuta micuta de prin cartier poate vei reusi.
In cel mai rau caz (cum a fost si cazul meu) preotul va spune ca nu te cununa decat cu dispensa. Atunci, trebuie sa faci o cerere catre Preafericitul unde ceri sa faci nunta in data de..., la biserica..., din motivul ca unul din voi este plecat din tara. Pe cererea asta, preotul vostru isi va pune stampila si va spune ca este de acord.
Cu cererea te duci la secretariatul arhiepiscopiei unde ti-o va respinge din start daca nu dovedesti cu adeverinte si alte nebunii stampilate/ parafate ca nu esti in tara decat in data aceea in care este post.
Mie nu mi s-a acordat din prima data dispensa desi dusesesm si adeverinta, deoarece respectiva adevrinta nu era 100% concludenta; dar am insistat cu o alta adeverinta din care reiesea ca viitorul mire nu se afla in tara decat in luna iunie a anului 2010.

Mult succes!

georgeta26
01.10.2009, 08:42:16
multumesc pentru raspuns.
deocamdata sunt optimista... sper sa obtin dispensa.... mai ales ca am si "angajat" deja cativa lautari.....

monik24
06.10.2009, 23:08:38
eu am ramas cu gura cascata......cu dispensa asta.....pai daca e asa mare pacat sa nu se mai dea voie sub nici o forma si punct!!!pai daca si la biserica mai umbli dupa hartii .....e jale la noi.....eu asta nu inteleg....cu bani nu mai e pacat sa faci nunta in post?am o intrebare fetelor....ptr a face cererea asta trebuie sa te duci personal sau se poate duce altcineva?ca eu chiar ca nu o sa fiu in tara pana in iunie 2010.........

yepu
07.10.2009, 09:28:08
am o intrebare fetelor....ptr a face cererea asta trebuie sa te duci personal sau se poate duce altcineva?ca eu chiar ca nu o sa fiu in tara pana in iunie 2010.........[/quote]

Din cate am observat eu, nu ar fi o problema daca se duce altcineva cu cererea... fii atenta insa, ca daca nu dovedesti ca si dupa luna iunie esti plecata din tara, iti vor spune sa faci nunta dupa ce trece postul... :-s
Succes!

andre10
07.10.2009, 11:03:13
Doamne cat de mare tambalau pt o dispensa. E aiurea ca unii preoti fac, altii nu fac. Daca e aceeasi religie de ce nu cad cu totii de acord??

georgeta26
07.10.2009, 15:05:33
am o intrebare fetelor....ptr a face cererea asta trebuie sa te duci personal sau se poate duce altcineva?ca eu chiar ca nu o sa fiu in tara pana in iunie 2010.........

eu am vorbit cu preotul de la biserica unde ma voi cununa si se va duce el cu acea cere.

georgeta26
07.10.2009, 15:06:56
cum stati fetelor cu pregatirile?

yepu
07.10.2009, 16:48:25
Ai scapat ieftin, Georgeta... =D>
Eu cand ma gandesc prin ce am trecut cu dispensa asta, n-as mai recomanda la nimeni deranjul...
Apropos, la ce biserica faci?
Eu in afara de rezervat restaurant/ rezervat biserica/ cumparat verighete nu am mai facut nimic. Cel mai frica mi-este de rochia de mireasa...

Georgeta, tine-ne la curent cu ce faci!

Spor!

georgeta26
08.10.2009, 09:02:07
la o bserica mica, in ilfov (bragadiru)
pana acum am rezervat restaurantul, am "angajat" cativa lautari (3 formatii pana acum), fotograful- inca nu am stabilit exact, dar e ca si luat..... si bineinteles biserica- pe care am ales-o pentru ca e preotul super....

georgeta26
08.10.2009, 09:03:37
yepu, tu cam cand incepi sa iti cauti rochia de mireasa?
ai in aceiasi zi si cununia civila?

yepu
08.10.2009, 09:32:51
Georgeta,

Pai tu esti bine cu pregatirile... ;-)

Eu nu fac in aceeasi zi cu nunta cununia civila. E mai mare cheltuiala, dar mi se pare ca ma mai eliberez de un stres in ziua nuntii.
Cat despre rochie, as vrea sa ma duc si azi, insa eu vreau sa mi-o iau de la Bien Savvy unde sunt cam scumpicele. Daca vreau sa mi-o comand, trebuie sa dau un avans destul de consistent, si nu prea am cum deocamdata. Sper insa ca pana la sfarsitul anului sa rezolv si treaba asta... "delicata".

Pup.

PS: Ti-ai luat vreun fotograf cunoscut in domeniu?

georgeta26
08.10.2009, 10:23:41
se pare ca avem ceva gusturi comune.... si eu tot de la bien savvy imi voi lua rochiile (mireasa si de cununie). cea de mireasa va fi din colectia bien savvy 2010, model ilka (ma voi duce la probat prin ianuarie- acum mi se pare devreme).... tu pe ce model ai pus ochii???
cununia o voi face separat... probabil in ultima sapt din aprilie sau prima sapt din mai (inca nu ne-am decis)
cat despre fotograf... nu este cunoscut, dar face niste poze superbe...

yepu
08.10.2009, 12:15:14
Ce tare!
M-am uitat la rochita ta si este pentru o adevarata printesa! Ai aflat cat costa?
Eu am pus ochii pe rochite din colectii mai vechi, si mi-e si teama ca nu vor mai comercializeaza modelele din colectiile 2007, 2008. Voi afla cand imi voi face o programare la ei. Eu ma vad imbracata in rochitele din dantela si mai stranse pe corp (ceva gen Soprano din colectia 2007), nu m-am hotarat la una in mod deosebit.
Esti fericita daca iti iei si rochia de cununie de la ei; ce model ti-ai ales? eu pusesem ochii pe Peach (Kiss and Fly) dar e aproape 4000 ron :-s .

Te pup, si spor la pregatiri.

georgeta26
08.10.2009, 13:15:02
super frumoasa pech.... iar "live" e ceva de genul: uau... (am vazut-o in vara la ei la atelier).... sincer merita
eu ma gandeam la emerald(dar sa o scurtez) sau middle pink... inca nu m-am decis....
foarte frumoasa Soprano. are o broderie desebita. sper sa o gasesti...
a mea nu stiu exact cat costa.. am vazut aici pe forum ca in jur de 6000 si ceva....

yepu
08.10.2009, 14:55:28
Frumoase rochitele tale. Eu as merge pe Middle Pink, parca se potriveste mai bine ocaziei. Esmerald e naucitoare de-a dreptul 8-} (dar nu o scurta!!) Oricum Bien Savvy iti merge la suflet cu rochitele sale!

georgeta26
09.10.2009, 08:32:49
inca nu sunt hotarata ce rochie imi voi lua (daca ar fi dupa mine.. le-as lua pe toate)... ma voi consulta cu fetele de acolo sa vad ce-mi zic si ele....

georgeta26
13.10.2009, 11:26:21
buna! mal liniste pe aici?
cum mai stati cu pregatirile?
yepu, ai fost la proba pentru rochia de mireasa? cum a fost?

yepu
13.10.2009, 15:46:41
Chiar e liniste, Georgeta... In afara de noi doua nu mai presteaza nimeni pe aici #-o
Nu am fost la proba pentru rochia de mireasa. Cred ca ma voi duce prin decembrie/ ianuarie... sper sa nu fie prea tarziu.
In schimb azi, ma duc sa dau avans pentru formatie: mai scap de un stres.
Tu ce ai mai facut?

georgeta26
14.10.2009, 09:43:17
eu nu am mai facut nimic. acum astept sa treaca timpul si sa merg la probat rochia de mireasa. la fel ca si tine voi merge la sfarsitul lunii ianuarie. pana atunci insa, voi trage cu ochiul la targul de nunti din noiembrie sa vad ce e pe acolo.
cand incepi sa cauti firma pentru decorat sala?
oare suntem doar doua miresici de iunie???:-\

yepu
14.10.2009, 13:30:08
Din cate am inteles eu, se fac pana la urma nunti si in iunie, dar se pare ca miresicile de iunie nu stiu de miresici.ro.
Cu firma de decoratiuni trebuie vorbit atat de timpuriu? eu ma gandeam cu vreo 3-4 luni inainte de nunta. Acum ma gandeam ca urmatorul pas ar fi sa-mi gasesc fotograful.

MihaElla01
14.10.2009, 16:41:00
eu nu am mai facut nimic. acum astept sa treaca timpul si sa merg la probat rochia de mireasa. la fel ca si tine voi merge la sfarsitul lunii ianuarie. pana atunci insa, voi trage cu ochiul la targul de nunti din noiembrie sa vad ce e pe acolo.
cand incepi sa cauti firma pentru decorat sala?
oare suntem doar doua miresici de iunie???:-\

buna fetelor,si eu tot miresica de iunie sunt:D stiti cand sunt targuri de nunti si unde??^:)^ ca atat m-am tot gandit si razgandit#-o#-o nu mai fac nimic pana la anu:) m-am hotarat in privinta muzicii si a firmei de decoratiuni:D

georgeta26
15.10.2009, 09:05:11
buna fetelor,si eu tot miresica de iunie sunt:D stiti cand sunt targuri de nunti si unde??^:)^ ca atat m-am tot gandit si razgandit#-o#-o nu mai fac nimic pana la anu:) m-am hotarat in privinta muzicii si a firmei de decoratiuni:D
din cate stiu, primul targ este la 6,7,8 noiembrie

morenita
16.10.2009, 01:03:06
Bine v-am gasit dragelor>:D<
Noi o facem in iunie deoarece abea de Craciun venim in tara sa rezerv toate cele si vom gasi libera doar luna asta,ca-i post,dar o facem la catolica,asa ca no problem. Intrebare: ce anume ne cere preotul??Actele le-am scos deja(in afara),deci am scapat de birocratie si analize#:-S
N-am decat rochie,voal,pantofii nostrii si atat...pana de Craciun

georgeta26
16.10.2009, 08:01:57
Intrebare: ce anume ne cere preotul??Actele le-am scos deja(in afara),deci am scapat de birocratie si analize#:-S

bine ai venit printre noi.
din cate stiu eu, la biserica nu iti trebuie decat certificatul de casatorie eliberat de primarie.

yepu
16.10.2009, 09:43:54
Bine v-am gasit dragelor>:D<
Noi o facem in iunie deoarece abea de Craciun venim in tara sa rezerv toate cele si vom gasi libera doar luna asta,ca-i post,dar o facem la catolica,asa ca no problem. Intrebare: ce anume ne cere preotul??Actele le-am scos deja(in afara),deci am scapat de birocratie si analize#:-S
N-am decat rochie,voal,pantofii nostrii si atat...pana de Craciun

Ar fi fost bine sa iti rezervi restaurantul mai curand, pentru ca desi e post in iunie, cam toate sambetele din aceasta luna sunt deja date.
Poate te pot ajuta parintii, prietenii, fratii, pentru a nu lasa pana la Craciun...
Asta e sfatul meu.

Succes, si bine ai venit pe forum!

Mawy
17.10.2009, 14:13:13
Buna fetelor! Si noi tot in iunie facem. Desi e post, noi vom face la catolici unde nu sunt probleme. Singura mea intrebare este daca eu personal care sunt ortodoxa ar trebui sa imi obtin vreo dezlegare de la biserica ortodoxa? :-?

yepu
17.10.2009, 17:35:42
Buna Mawy

Daca faceti nunta la catolici, nu-ti trebuie nicio dezlegare chiar daca tu esti ortodoxa. Oricum, vorbeste cu preotul care va va cununa pentru a vedea ce si cum.

Succes!

morenita
17.10.2009, 22:55:30
Ar fi fost bine sa iti rezervi restaurantul mai curand, pentru ca desi e post in iunie, cam toate sambetele din aceasta luna sunt deja date.
Poate te pot ajuta parintii, prietenii, fratii, pentru a nu lasa pana la Craciun...
Asta e sfatul meu.

Succes, si bine ai venit pe forum!
Multumesc pt sfat,ma gandesc cum o sa fac,ca in Tulcea nu gasesc restaorante cu mese rotunde...:-<

georgeta26
21.10.2009, 09:24:47
buna miresici. cum stati cu pregatirile?

yepu
22.10.2009, 09:49:04
Georgeta,

Cred ca pana la urma o voi lua si pe urma ta si ma voi alatura miresicilor de mai. Nu de alta, dar aici este pustiu. :-<

See you..

Madalina_Turcu
28.10.2009, 19:09:28
Buna fetelor, sunt noua pe aici :) si as vrea sa va intreb despre "dezlegarea" de la biserica... inca nu ne-am decis unde anume vom face, si m-am cam speriat de ideea ca preotul ne-ar putea refuza. Voi cum a-ti procedat cu "dezlegarea" ?

Multumesc anticipat :)
Madalina>:D<

georgeta26
29.10.2009, 09:36:43
buna si bine ai venit. mai intai trebuie sa vorbesti cu preotul de la biserica la care vreti sa va cununati. s-ar putea sa nu va ceara nici o dispersa sau sa nu vrea sa va cunune (depinde de preot). daca va cere dispersa, trebuie sa faci o cerere pe care o depui la mitropolie, in care trebuie sa justifici de ce nu poti face nunta in alta data. eu nu prea stiu foarte bine pentru ca mie mi-a spus preotul ca o va face el

Madalina_Turcu
29.10.2009, 09:49:54
Multumesc frumos de info. La ce biserica faceti? Poate reusim si noi cu acest preot, in cazul in care vom fi refuzati .....( sper sa nu fie cazul).

Noi inca nu am intrat in pregatiri foarte intense , in timpul trece destul de repede :(. tu cum stai cu ele? as vrea sa ajung la targul de nunti din noiembrie...macar sa ne facem o idee despre preturi si calitate.

zi frumoasa.

yepu
29.10.2009, 14:53:22
Bine ai venit pe forum, Madalina. Spuneai ca nu prea esti deocamdata in focuri; macar restaurantul l-ai rezervat?
Cat despre dezlegarea pentru oficierea cununiei religioase in post, citeste cu cateva pagini in urma pentru ca si eu am fost in aceeasi situatie si am explicat pas cu pas cum am procedat.

Spor la pregatiri.

morenita
31.10.2009, 01:00:03
Chiar ca-i pustiu aici miresicilor de ciresar,poate mai apar pana in iunie :D
Eu cred ca cea mai potrivita luna(ca sa nu zic perfecta) pentru a face o nunta,este iunie!!! Nici prea cald,nici prea frig,gasim pe piata o varietate mare de flori si multe alte avantaje!Unicul dezavantaj ar fi postul...dar in cazul meu nu se pune problema...8-|
Haideti dragelor,va astept!:*

georgeta26
03.11.2009, 14:12:06
maine va merge preotul la patriarhie pentru dispersa. sper sa nu dureze mult pana obtine aprobarea.... sa stau si eu linistita.

yepu
04.11.2009, 09:45:15
Georgeta, tine-ne la curent cu ce a rezolvat preotul tau.
Miresici, voi aveti nasi ca pe mine incepe sa ma streseze rau de tot aceasta problema. :-<

morenita
04.11.2009, 13:02:50
Noi sa zicem ca DA.De fapt martori ,ca de nasit n-au bani..:-"
E o prietena din liceu si n-am pretentii;daca am da peste o familie de bogatasi,asa da <:-P

georgeta26
05.11.2009, 10:57:44
neta' fetelor!!!
inca nu am nici o veste de la preot. mi-am propus sa nu il stresez, mai ales ca este atat de dragut cu noi. oricum mi-a spus sa stau linistita ca se va rezolva (dupa discutia de acum doua zile, m-am mai calmat)
voi ce faceti? ati mai facut ceva pregatiri? v-ati ales rochiile, verighetele?

morenita
05.11.2009, 18:29:36
Buna,pai sa nu-l stresezi!!! M-ai facut sa rad :))
pup si spor!:*

georgeta26
06.11.2009, 09:39:27
fetelor, eu mi-am facut top 3 al verighetelor care imi plac cel mai mult (de fapt e un top 10, dar le pun pe cele care imi plac cel mai mult)
ce zicieti de ele???

yepu
06.11.2009, 10:38:01
Neata,

Georgeta mie mie imi plac primele atasate: a ta cu inimioara si a lui simpla. Le vei comanda de pe net, sau te vei duce sa ti le cumperi din magazin? Oricum ar fi, spor!

georgeta26
06.11.2009, 10:56:42
Neata,

Georgeta mie mie imi plac primele atasate: a ta cu inimioara si a lui simpla. Le vei comanda de pe net, sau te vei duce sa ti le cumperi din magazin? Oricum ar fi, spor!
voi merge in magazin sa le vad/probez si daca imi plac sa le si cumpar. si mie imi palc tot primele cel mai mult. doar ca "jumatatii" mele nu ii plac. dar mai am timp sa-l conving ca ii lac si lui....

yepu
06.11.2009, 11:11:11
Sa-l convingi ca-i plac si lui =))

cristy_mika
06.11.2009, 11:15:18
fetelor am o veste buna si una proasta. vestea buna e ca intr-adevar se dau dispense de la patriarhie, dar veste proasta e ca te cam rupe la buget. eu am cununat acu 2 ani si finii au vrut sa faca neaparat pe 23 iunie (post sf petru si pavel). si desteptu de barbata-miu nici una nici doua se ofera sa la ia dispensa ca avea relatii la patriarhie. si a costat dispensa 1000 de euro. succes fetelor!

yepu
06.11.2009, 11:21:27
fetelor am o veste buna si una proasta. vestea buna e ca intr-adevar se dau dispense de la patriarhie, dar veste proasta e ca te cam rupe la buget. eu am cununat acu 2 ani si finii au vrut sa faca neaparat pe 23 iunie (post sf petru si pavel). si desteptu de barbata-miu nici una nici doua se ofera sa la ia dispensa ca avea relatii la patriarhie. si a costat dispensa 1000 de euro. succes fetelor!

Mika nu mai speria fetele, ca eu am luat dispensa pt 2010 si nu am platit nici mai mult, nici mai putin de 100 de lei. [-(

Mawy
06.11.2009, 11:36:13
fetelor, eu mi-am facut top 3 al verighetelor care imi plac cel mai mult (de fapt e un top 10, dar le pun pe cele care imi plac cel mai mult)
ce zicieti de ele???

=P~ Sunt absolut senzationale modelele tale. Zi-mi si mie te rog unde le-ai gasit ca noi pe unde am mai cautat nu am vazut asa ceva....^:)^

georgeta26
06.11.2009, 11:52:58
=P~ Sunt absolut senzationale modelele tale. Zi-mi si mie te rog unde le-ai gasit ca noi pe unde am mai cautat nu am vazut asa ceva....^:)^
prima (cea cu inimioara doar pe verigheta ei) este de la b&b, a doua (ca din aur galben) este de la atcom, iar ultima este in poza cu verigheta de unde e (un site spaniol)

georgeta26
06.11.2009, 11:54:58
eu inca nu am vazut nici una "live". sper sa imi placa si dupa ce le voi vedea. m-am gandit sa merg prin ianuarie sa le vad/cumpar.

Mawy
06.11.2009, 12:20:29
prima (cea cu inimioara doar pe verigheta ei) este de la b&b, a doua (ca din aur galben) este de la atcom, iar ultima este in poza cu verigheta de unde e (un site spaniol)

Mii de multumiri!

yepu
06.11.2009, 13:49:19
Fetele, la ce ora v-ati programat la biserica? Ca mie mi-e teama sa nu ma fi programat prea devreme :-s

morenita
07.11.2009, 01:00:19

:huh: si in contul cui intra mica avere??

morenita
07.11.2009, 01:04:26

Mie imi plac primele,in aur alb..desi ale noastre sunt din aur galben;dar mai mult fiindca al meu e mai "morenito" si-i sta mai bine cu galben,nu-l vedeam cu verigheta alba...(un compromis din partea mea..:-p )
Scumpa,pui si niste preturi?Voi cam cat investiti in verighete?

morenita
07.11.2009, 01:07:04
Fetele, la ce ora v-ati programat la biserica? Ca mie mi-e teama sa nu ma fi programat prea devreme :-s
Ppfff...eu n-am programat nimic...8-| Nu stau in tara...o adevarata provocare!!

alinadianab
08.11.2009, 19:24:08
Buna fetelor, ma alatur si eu voua, fiind o miresica de 2010.

La noi nu e nevoie de nici o dezlegare pentru ca mergem la o biserica protestanta.

Va pup si va doresc o saptamana faina.

georgeta26
09.11.2009, 10:27:47
eu m-am gandit sa pun biserica pe la ora 18. slujba va tine cam 45 de minute, inca 10-15 min pentru pozele din biserica, iar la 19,30 restaurantul (e la 3 min de biserica)

georgeta26
09.11.2009, 10:32:21
Scumpa,pui si niste preturi?Voi cam cat investiti in verighete?
stiu de prima ca este in jur de 1100 euro.
de celelalte inca nu stiu cat costa.
cat investim in verighete? nu avem buget stabilit. cele care ne vor place le vom lua... mi-am propus sa nu fiu zgarcita, doar le purtam toata viata!!

yepu
09.11.2009, 14:05:55
Bine ai venit Diana! Sa speram ca ne mai strangem...
Fetelor voi aveti vreo idee despre vreo firma care realizaeaza aranjamente din pene de strut la preturi acceptabile? Eu am gasit insa sunt foarte scumpe: 1.5 euro/ pana, iar un aranjament contine intre 30-40 pene... :-<

morenita
09.11.2009, 19:18:18
stiu de prima ca este in jur de 1100 euro.
de celelalte inca nu stiu cat costa.
cat investim in verighete? nu avem buget stabilit. cele care ne vor place le vom lua... mi-am propus sa nu fiu zgarcita, doar le purtam toata viata!!
Mda...fiecare dupa buget...pe noi ne-au costat 300E,avem alte planuri cu banii...:huh:

morenita
09.11.2009, 19:23:32
Fetelor voi aveti vreo idee despre vreo firma care realizaeaza aranjamente din pene de strut la preturi acceptabile? Eu am gasit insa sunt foarte scumpe: 1.5 euro/ pana, iar un aranjament contine intre 30-40 pene... :-<
Optezi pt astfel de aranjamente?? Ciudat...n-am mai vazut asa ceva.
Eu mi-am cumparat o diadema cu o piatra neagra si o pana scurta de paun-de Sfera :bye_01:

georgeta26
09.11.2009, 20:04:03
Mda...fiecare dupa buget...pe noi ne-au costat 300E,avem alte planuri cu banii...:huh:
:D eh...noua ni le fac cadou parintii... de asta ne permitem sa fim mai cheltuitori

georgeta26
09.11.2009, 20:07:50
cred ca va arata super aranjamentul cu pene. din pacate aceste aranjamente nu sunt cautate (inca) si sunt cam scumpe... sper sa gasesti ceva mai convenabil. eu nu am fost decat la o singura firma pentru aranjamente (pana acum) si nu am vazut asa ceva in catalogul lor

yepu
10.11.2009, 09:25:14
Da, cred ca voi avea in cele din urma pene. Sunt extrem de scumpe (cel putin mie asa mi se pare), dar chiar arata spectaculos. Ma gandesc chiar sa le comand din state pentru ca m-ar duce mult mai ieftin.

Georgeta, ce parere ai despre rochiile ****** ?
Sunt noi pe piata si ma bate gandul sa ma programez si la ei pentru o proba, iar la final voi alege intre Bien Savvy si ei...

georgeta26
10.11.2009, 10:12:08
frumoase. imi place foarte mult una din colectia aire barcelona- belga (nr. 8). au bolerouri foarte finute. merita sa le probezi
si la rosa clara au modele dragute.la fel de finute si cam in acelasi stil. poate incerci si la ei. (eu am de gand sa fac o vizita la ei pentru pantofi)

georgeta26
10.11.2009, 10:13:16
yepu, verighete ai "ochit"? eu inca sunt la capitolul cautare, adaugare in top 10...

georgeta26
10.11.2009, 10:17:02
stai linistita... este inca devreme. la majoritatea bisericilor, programarile se fac dupa 1 ianuarie. nici eu nu mi-am facut programare, doar am vorbit cu preotul. si fiind post, nici nu cred ca va mai fi alta nunta in aceiasi zi...

yepu
10.11.2009, 11:06:43
yepu, verighete ai "ochit"? eu inca sunt la capitolul cautare, adaugare in top 10...

Georgeta, eu mi-am luat verighete in Turcia - Istanbul. Am zis ca decat sa dau foarte multi bani aici pe gramul de aur,mai bine bag benzina si vad si Istanbulul (care este superb) si imi iau si verighete. A fost cea mai buna alegere, din punctul meu de vedere.
Au avut 19.5 grame, iar gramul a fost 31 $... deci am dat cam 600$.

yepu
10.11.2009, 11:13:54
frumoase. imi place foarte mult una din colectia aire barcelona- belga (nr. 8). au bolerouri foarte finute. merita sa le probezi
si la rosa clara au modele dragute.la fel de finute si cam in acelasi stil. poate incerci si la ei. (eu am de gand sa fac o vizita la ei pentru pantofi)

Da, si mie imi place extrem de mult Belga, insa este peste 1400 euro. =((
As vrea sa ma orintez spre o rochita fara broderie, ca nu stiu daca bugetul imi permite sa-mi fac toate mofturile...

alinadianab
10.11.2009, 15:16:08

Buna din nou fetelor, multumesc de primire.

Am observat ca restul fetelor sunt tare inainte cu pregatirile fata de noi doua, cel putin. :) Dar nu te ingrijora, in afara de lucrurile care necesita mai mult timp, precum sala, foto, video, muzica si rochita, eu cred ca daca ai in jurul tau persoane pe care te poti baza, in max 2 luni ti ai putea organiza o nunta de vis.:*

Noi am stat pana acum insuspans in ceea ce priveste un restaurant. Am fost fascinati de el din prima de cand l am vazut, inschimb auzea numai vesti proste despre el. Si am asteptat ca o miresica sa aiba nunta acolo ca sa vedem ce se confirma si ce nu.

Imediat cum vom avea banutii, voi merge sa inchei contract cu ei. Pana la Craciun sper...Nu stiu cum a fost la voi dar pt ca avem nunta in post majoritatea restaurantelor sunt destul de flexibile.

In rest, am stat pe net f mult, si am gasit cam tot ce mi doresc pt nunta.
Am gasit si un magazin super cu verighete, cu niste modele deosebite, dar destul de scumpicele, in jur de 25, 30 mil amandoua. Nu ne am gandit sa dam atat pe verighete, dar dupa ce le am vazut, am zis ca nu ne mai uitam la banuti, mergand pe principiul ca le vom purta o viata. :)

Am gasit si un fotograf, cu care deja am vb, imi mai treb video...iar dj ul va fi unul care a mai prestat la mai toate nuntile prietenilor mei.

Cat despre aranjamentele florale, decorarea bisericii, si salii, dupa cum v am zis merg la o biserica de alta confesiune, unde avem o echipa cu multa experienta pt organizarea evenimentelor, mai ales a nuntilor.
Practic ma bazez pe ei pt tot. Ei or coordona oamenii care ne vor ajuta, programul de la biserica, de la restaurant, cam tot ce ti doresti, iti implinesc ei. Din punctul acesta de vedere sunt tare castigata.

Stiu ca o sa avem si noi mult de umblat...dar abia astept.:x

Aaa, era sa uit de rochita...mi am gasit o pe net, dupa lungi cautari, si m am gandit sa mi o fac la comanda. E din colectia Marithe. E destul de scumpa, si n as da atatia bani doar pt o zi, oricat de mult m ar fascina.

Ar mai fi cateva idei pe care le am pentru nunta, dar poate vi le spun cu alta ocazie.

Am scris ca mult si sper ca nu v am plictisit.:*
Dar momentan nu am cu cine impartasi entuziasmul si bucuria organizarii nuntii, pt ca majoritatea prietenelor mele sunt singure, iar scumpul meu logodnic e plecat din tara pt ceva timp. :(

Va pup pe toate...>:D<

yepu
10.11.2009, 15:39:23
Pai Diana, se pare ca ai toata situatia sub control :)>-
Spor la pregatiri si tine-ne la curent cu tot ce faci!

alinadianab
10.11.2009, 15:39:41
Da, si mie imi place extrem de mult Belga, insa este peste 1400 euro. =((
As vrea sa ma orintez spre o rochita fara broderie, ca nu stiu daca bugetul imi permite sa-mi fac toate mofturile...

Am dat si eu ieri din greseala de colectia Aire Barcelona, dar parca nu m au fascinat asa de tare. in schimb azi cand am citit mesajele voatre, si m am uitat din nou, am vazut ca sunt chiar f frumoase.

E fain si modelul Belga, dar eu aproape ca m am indrogostit de modelul Beirut. Eu imi alesesem din colectia Marithe, modelul Marlene, acum nu stiu ce sa aleg.:D

Cum aflati voi preturile, pt ca eu nu le am gasit? Yepu imi poti spune cat costa modelul Beirut? Gasec oare reprezentanta si in afara? Ma gandesc ca daca se numesc Aire Barcelona, sediul ar trebui sa fie in Barcelona.

>:D< >:D< >:D<

alinadianab
10.11.2009, 15:45:58
Pai Diana, se pare ca ai toata situatia sub control :)>-
Spor la pregatiri si tine-ne la curent cu tot ce faci!

Ms, ms. Dar pana acum totul e doar pe foaie. Nu stiu cum va fi cand ne vom apuca de materializat tot ce ne dorim.

Ce idei noi aveti pt petrecere? La noi nu sunt traditii...Ci petrecerea va fi dupa cum ne o organizam noi. Am cateva ideii pana acum, dar poate mai aveti si voi, si ni le impartasim.

Zi frumoasa. Pupici

yepu
10.11.2009, 16:19:38
Diana,

Eu am aflat preturile la 2 modele care m-au "pasionat" pe mine scriindu-le celor de la airebarcelona.ro. Au fost foarte prompti si m-au si invitat la o proba (poate ma duc saptamana asta, inca nu stiu). Asa ca nu ezita sa-i intrebi ceea ce te intereseaza!
Intr-adevar firma mama e in Spania.

Despre petrecere nu stiu ce sa-ti spun; in afara de furat mireasa, aruncat buchetul, scos voalul nu prea mai stiu nimic legat de traditii.

alinadianab
10.11.2009, 17:05:44
Diana,

Eu am aflat preturile la 2 modele care m-au "pasionat" pe mine scriindu-le celor de la airebarcelona.ro. Au fost foarte prompti si m-au si invitat la o proba (poate ma duc saptamana asta, inca nu stiu). Asa ca nu ezita sa-i intrebi ceea ce te intereseaza!
Intr-adevar firma mama e in Spania.

Despre petrecere nu stiu ce sa-ti spun; in afara de furat mireasa, aruncat buchetul, scos voalul nu prea mai stiu nimic legat de traditii.

Ma gandeam eu ca de la ei ai aflat.

O sa mi fac curaj si o sa i intreb. Tu cat dai pe rochita? Cred ca ai scris, dar nu mai retin...

Rochita de la Marithe costa 42 de mil, ceea ce e prea mult si pt bugetul nostru, dar parca nici inima nu mar lasa sa dau atata pe o rochita. Imi plac lucrurile de calitate, de aceea nici un magazin de la mine de prin oras nu ma prea multumeste, si am ales sa mi o fac. Eu as da in jur de 25, max 30 de mil pe rochita.

Legat de traditii, nu le stiu exact pe ale voastre...

In biserica unde merg eu vor fi multe nunti la anul, in jur de 5 cred...noi cunoscandu ne intre noi...deci cei care se vor casatori imi sunt prieteni...

Si as vrea ca sa nu fie toate nuntile la indigo...Pe langa aruncatul buchetului, si furatul miresei (by the way, stiu ceva tare legat de asta. Sa ti organizezi furatul intr un mod funny. Revin daca sunteti curioase...Eu ma gandesc sa o fac...;-) ), si pe langa dans, as vrea sa mai adaug unele chestii pt petrecere.
Parca e prea sec doar sa se manance si sa se danseze...

As vrea sa am un coltisor in sala, frumos aranjat (daca as sti cum sa atasez poze v as arata :D ), cu un guest book...in care invitatii sa ne scrie amintiri.
As vrea sa mai fac niste cartonase...cu numere, pe care le va primi fiecare invitat...iar la un moment dat...unele numere...sa povesteasca despre noi anumite amintiri, funny sau emotionante.
As mai vrea sa fie un mic joculetz, pt cupluri...Li se vor da la cativa domni biletele cu cuvinte haioase, romantice, oricum alese la intamplare, si cu ele ar trebui sa compuna pt dne sau dsoarele lor, dedicatii...Am participat la o nunta la care s a facut asa si a fost tare fain...

Si ar mai fi...N as vrea sa plictisesc...Eu de obicei sunt vorbareata...:D

>:D< :*

yepu
10.11.2009, 17:20:28
Diana,

Eu nu m-am gandit la un buget alocat pentru nunta, pentru nu prea obisnuiesc sa fac asta in general; daca imi doresc un lucru cu adevarat fac tot posibilul sa intru in posesia lui.
Rochita pe care am ochit-o acum ar fi cam 900 de euro, ceea ce nu mi se pare nici mult, nici putin, avand in vedere ca ma batea gandul sa dau 1800 euro pe o rochie.

Legat de traditii, iti spun sincer ca in noaptea aceea despre care toti spun ca nu stii cand trece si ca este foarte obositoare, nu vreau sa-mi bat capul cu joculete de care vorbeai tu mai devreme. Daca pe tine te tine... you go, girl! Bravo tie! :)>-

Acum poveste-ne (sau povesteste-mi, ca vad ca nu mai e nimeni pe aici) despre furatul miresei :-?

alinadianab
10.11.2009, 17:35:22
Diana,

Eu nu m-am gandit la un buget alocat pentru nunta, pentru nu prea obisnuiesc sa fac asta in general; daca imi doresc un lucru cu adevarat fac tot posibilul sa intru in posesia lui.
Rochita pe care am ochit-o acum ar fi cam 900 de euro, ceea ce nu mi se pare nici mult, nici putin, avand in vedere ca ma batea gandul sa dau 1800 euro pe o rochie.

Legat de traditii, iti spun sincer ca in noaptea aceea despre care toti spun ca nu stii cand trece si ca este foarte obositoare, nu vreau sa-mi bat capul cu joculete de care vorbeai tu mai devreme. Daca pe tine te tine... you go, girl! Bravo tie! :)>-

Acum poveste-ne (sau povesteste-mi, ca vad ca nu mai e nimeni pe aici) despre furatul miresei :-?

Partea buna ca eu n o sa mi bat capul cu nimic, voi avea prieteni pe care ma voi baza. Vom avea un MC al ceremoniei (master of ceremony), care se va ocupa de tot. Noi vom ajuta doar inainte de nunta, cu idei...si altele...Plus va fi fratele si sora mea, si nasii...care vor avea grija ca lucrurile sa se desfasoare asa cum ne dorim...

Noi nu vom face altceva decat sa ne intampinam invitatii...sa le zambim toata seara, sa dansam si sa ne simtim bine....

Despre furatul miresei, am citit pe un blog o idei f traznita. Iti trebuiesc 4 baieti mai pusi pe nebunii, 4 costume de painball, 2 sau 4 pusti...incarcate doar cu aer comprimat...pt ca sa faca zgomot...si un scenariu bine stabilit.
Se fura mireasa cu mult zgomot de pusti...si tam, tam...apoi urmeaza negociat si altele.

Mie mi s a parut tare comica, m am amuzat cand am citit o...Dar ai nevoie totusi de mult curaj pt a o pune in practica...plus ca trebuie sa se potriveasca si cu tema nuntii...a salii...

La mine spre ex nu cred ca s ar potrivi...pt ca vreau o nunta romantica...iar sala e destul de pompoasa...si as risca sa fie kich toata treaba. Ma mai gandesc...am un fratior zapacit...si el cred ca va face toata treaba asta "murdara"...

Probabil fetele sunt ocupate, nu ca noi pe net...:>

alinadianab
10.11.2009, 17:42:28
Fain ca nu ai un buget stabilit. Noi suntem amandoi tineri...parintii ne ajuta f putin cu nunta, cat pot de fapt...iar de restul ne ocupam noi, adica de banutii de care vom avea nevoie...
De aceea la unele lucruri va treb sa mai taiem cateva zerouri...Dar vom incerca in mare sa facem cam tot ce ne am dorit...

P.S. : Sa stii ca majoritatea ma striga Alina, nu stiu de ce mi ai spus tu Diana, am folosit al doilea nume f rar...Oricum esti dragutza...>:D<

Cat despre povestit, azi ce am stat mai mult pe forum...pt ca am concediu...pupici...

yepu
10.11.2009, 17:57:34
:)
Sper ca nu te deranjeaza ca iti spun Diana. Eu am ales Diana pentru ca este mai deosebit, mai melodios, duce cu gandul la zeita romana.. ce sa mai... mi-a palcut mie mai mult :D
E foarte bine ca ai multe persoane langa tine, te scuteste de multe batai de cap.
Partea cu bugetul nu e chiar asa cum ai inteles tu 8-| (probabil ca nu m-am exprimat eu cum trebuie). Nici pe noi nu ne ajuta nimeni, suntem la incput de drum si am hotarat amandoi de la bun inceput sa facem absolut totul dupa capul nostru si cu "resursele" noastre. Ne-am gandit ca este si o provocare (sa nu mai depindem de nimeni) si plus de asta stiu ca nu va indrazni nimeni sa ma judece si sa imi reproseze ceva. Sunt doar genul de fata care atunci cand vede o pereche de pantofi intr-o vitrina face tot posibilul sa si-o achizitioneze chiar daca se baga in datorii pana peste cap.

Imi place ideea cu "impuscaturile", insa si la mine totul va fi destul de elegant... candelabre, orhidee, pene... si nu stiu cum ar da o "banda de banditi" in acest peisaj. Poate mai bine decat credem noi! :-p

alinadianab
10.11.2009, 18:21:53
:) Nu ma deranjeaza, stai linistita...

Cred ca am inteles eu gresit...am crezut ca dispui de un buget nelimitat, si poti face tot ce ti doreste inimioara :D .

Si la noi e la fel, eu studenta, lucrez, dar fac mai mult voluntariat, pt ca banutii mi i vad f rar, el proaspat absolvent, am ales o solutie pe care nu credeam ca o vom pune in practica vreodata, si anume plecatul pt cateva luni in afara, pt a ne aduna "bugetul"...Eu am pornit in schimb din prima cu ideea ca nu voi da f mult pe rochita, 30 max, ti am zis. Cu toate ca nu am de gand sa o vand...vreau sa mi pastrez si buchetelul, si tot ce se poate de la nunta...

E fain de voi ca aveti mai multe locatii pt petrecere in bucuresti, si pt poze, si pt orice...La noi in Iasi sunt mai putine variante...

Ai gasit fotograf? Video? Muzica? marturii? Am mai cautat pe miresici...insa nu am gasit ceva sa ma impresioneze...

Cred ca o sa se sperie fetele cand or vedea cat am scris...:)

alinadianab
10.11.2009, 18:28:48
Legat de nume, incerc sa mi dau cu presupusul, Yepu al tau banuiesc ca nu vine de la altceva decat de la Yepuras...:-p

Cat despre furat, o sa ma mai sfatuiesc cu nasii, care sunt oameni cu capul pe umeri, nu zapaciti ca noi...Plus ca nu stiu cum o va primi iubitul meu, e zapacit si el, dar eu mai stiu...poate n o sa ma uite toata viata daca i fac asta...:))

georgeta26
11.11.2009, 09:29:01
mai fetelor, vorbarete ati mai fost... participam si eu dar dupa ce stau 8 ore cu ochii in calculator ziua, seara cand ajung acasa nu-mi mai vine sa-l deschid...
foarte frumoasa rochia pe care ti-ai ales-o diana. (si mie imi place mai mult numele diana decat alina). ai fost sa o probezi? cate idei frumoase ai cu nunta! si ideea cu furatul miresei este foarte interesanta... cred ca ar merge, indiferent de ce tema alegi la nunta.
yepu, la ce modele de la air barcelona ai aflat preturile? mi le poti spune si mie?

yepu
11.11.2009, 09:38:43
Diana,

Sa inteleg ca voi acum sunteti amandoi plecati in afara? Sau doar el? Oricum eu zic ca merita sa faci astfel de sacrificii; in afara de asta este chiar admirabil.

E frumos Iasiul si chiar daca nu e atat de plin de posibilitati ca si Bucurestiul, din punctul meu de vedere are un farmec aparte pe care capitala si l-a pierdut demult. Eu am ramas tare incanta de Iasi - pe care l-am vazut de vreo 2 ori.

Despre organizarea nuntii ce pot sa-ti spun.. muzica avem o formatie de care sunt tare incantata si care ne-a costat 5000 ron. Fotograf si video nu avem inca, insa am de gand sa investesc destul de mult in fotograf - ma gandeam la Constantin Antochi. Marturii nu voi avea, chiar daca pare o idee destul de controversata. Nici flori in piept nu voi pune cu exceptia mirelui, nasului, cavalerilor si tatilor. In schimb vreau sa angjez un baiat care sa stea la intrare si care sa ofere la fiecare doamna/ domnisoara cate o floare (probabil cate un trandafir).

Ai banuit bine cu "numele" meu; mai mult decat atat: asa ma alinta viitorul meu sot; tot Yepu am scris si pe verigheta lui :x

Tu cum stai cu pregatirile?

yepu
11.11.2009, 09:40:50
Georgeta,

Eu am intrebat doar de 2 rochii care mi-au placut mie:

Yeray - 858 euro
Belga - 1499 euro

Poate ma duc sambata la o proba...

Te pup.

georgeta26
11.11.2009, 10:05:49
fetelor, dar pentru cununia civila v-ati gasit rochie?

yepu
11.11.2009, 10:09:42
Eu nu :((
Nici macar nu stiu cand vreau sa fac cununica civila...

georgeta26
11.11.2009, 10:15:47
nu mai plange, ca nici eu nu am stabilit data pentru civila. vorba lui iubi... mai e timp..

georgeta26
11.11.2009, 10:19:11
tu ce data ai vrea? eu ma gandeam la ultima saptamana din aprilie.

yepu
11.11.2009, 11:06:59
tu ce data ai vrea? eu ma gandeam la ultima saptamana din aprilie.

Eu tot prin aprilie, sau mai... chiar nu stiu.

georgeta26
11.11.2009, 15:17:10
Eu tot prin aprilie, sau mai... chiar nu stiu.
nu intra in paniea. este destul timp sa stabilesti data pentru civila. mai ales ca nu inplica prea multa pregatire petrcerea de dupa.

yepu
11.11.2009, 16:37:50
Nici nu stiu unde sa fac petrecerea...
Oricum vreau ceva foarte foarte restrans: noi 2, parintii, fratii, nasii si 2-3 prieteni.

morenita
11.11.2009, 23:14:23
Bine ai venit AlinaDiana,buna fetelor,ma bucur nespus ca ne-am adunat mai multe mirese de ciresar!!;;) >:D<
Nu stiu daca v-am spus,noi am scos actele in 21feb.,apoi am fost sa celebram la un restaorant,a fost intim,iar din partea mea,a venit doar fratele meu....De aceea nunta religioasa o s-o facem in RO,alaturi de rudele si prietenii mei,de data asta!
Pentru mine e o adevarata provocare, pt ca imi organizez nunta de la distanta,mai ales ca nu prea am pe cine ma baza in tara, voi sunteti norocoase ca aveti pe cine!!
Am deja rochia de la Cymbeline si nu cred ca m-am precipitat,pt ca sunt indragostita de ea si-am s-o port in seara nuntii si o a 2a,pe care trebuie s-o stramtez, pentru "tavaleala" de la sedinta foto de vineri.Verighetele ni le-am pus pe deget singurei,cand am oficializat cununia civila,sunt simple si au gravat numele fiecaruia si data nuntii.Mai avem si pantofii si unele accesorii,cam atat.Costumul lui,o sa-l iau din Bucuresti,cand ajung pe 22 dec.in tara....:-< Dar restaorante gasim fetelor,nu va faceti griji,nu sunt multe nunti in luna asta,din cauza postului;noi o facem in rit catolic,el e catolic..Pe mine ceea ce ma preocupa,e fotograful-il vreau profesionist,pt ca in final,ramanem cu amintirile,iar in micutul meu oras nu gasesc...trebuie sa-l aduc din C-ta si asta presupune mai multe cheltuieli aparte.
Restaorant....nu gasesc..caut cu mese rotunde,ca nu vreau sa pun 40 de persoane la o masa luuuuuuuuuunga,nu e estetic...(o sa fim putini)
Marturii-o sa le caut pe net,am dat rudelor lui,la civila,si voi da si la cea religioasa
A-ti admirat colectiile de la Rosa Clara,Manuel Mota,Pepe Botella,Elie Saab?
Mai am multe de povestit...acum va las
Spor si va imbratisez pe toate :*

yepu
12.11.2009, 09:26:34
Morenita,

De ce nu il iei pe Verisan daca tot esti din Constanta? M-am uitat pe pozele lui si sunt intr-adevar de vis. Asta mai ales daca chiar vrei un fotograf cu adevarat profesionist si esti dispusa sa investesti in fotografii.
Sedintele TTD ale lui chiar arata spectaculos.

georgeta26
12.11.2009, 09:39:59
Bine ai venit AlinaDiana,buna fetelor,ma bucur nespus ca ne-am adunat mai multe mirese de ciresar!!;;) >:D<
Nu stiu daca v-am spus,noi am scos actele in 21feb.,apoi am fost sa celebram la un restaorant,a fost intim,iar din partea mea,a venit doar fratele meu....De aceea nunta religioasa o s-o facem in RO,alaturi de rudele si prietenii mei,de data asta!
Pentru mine e o adevarata provocare, pt ca imi organizez nunta de la distanta,mai ales ca nu prea am pe cine ma baza in tara, voi sunteti norocoase ca aveti pe cine!!
Am deja rochia de la Cymbeline si nu cred ca m-am precipitat,pt ca sunt indragostita de ea si-am s-o port in seara nuntii si o a 2a,pe care trebuie s-o stramtez, pentru "tavaleala" de la sedinta foto de vineri.Verighetele ni le-am pus pe deget singurei,cand am oficializat cununia civila,sunt simple si au gravat numele fiecaruia si data nuntii.Mai avem si pantofii si unele accesorii,cam atat.Costumul lui,o sa-l iau din Bucuresti,cand ajung pe 22 dec.in tara....:-< Dar restaorante gasim fetelor,nu va faceti griji,nu sunt multe nunti in luna asta,din cauza postului;noi o facem in rit catolic,el e catolic..Pe mine ceea ce ma preocupa,e fotograful-il vreau profesionist,pt ca in final,ramanem cu amintirile,iar in micutul meu oras nu gasesc...trebuie sa-l aduc din C-ta si asta presupune mai multe cheltuieli aparte.
Restaorant....nu gasesc..caut cu mese rotunde,ca nu vreau sa pun 40 de persoane la o masa luuuuuuuuuunga,nu e estetic...(o sa fim putini)
Marturii-o sa le caut pe net,am dat rudelor lui,la civila,si voi da si la cea religioasa
ooo, pai stai bine la capitolul oraganizare. restaurant sigur vei gasi (din cauza postului). si vad ca te-ai gandit aproape la tot.

morenita
12.11.2009, 12:28:24
Morenita,

De ce nu il iei pe Verisan daca tot esti din Constanta? M-am uitat pe pozele lui si sunt intr-adevar de vis. Asta mai ales daca chiar vrei un fotograf cu adevarat profesionist si esti dispusa sa investesti in fotografii.
Sedintele TTD ale lui chiar arata spectaculos.
Yepu ,scumpa,l-as lua pe Verisan ca-l ador,dar nu-s deacord cu pretentiile care le are!!! Eu sunt din Tulcea si la mia de euro care-o cere,nu-si permite sa-si plateasca benzina si cazarea??Lasa,poate o avea mai multe cliente din Constanta,eu am renuntat...8-|

morenita
12.11.2009, 12:33:00
Fetelor,voi sunteti catolice sau cum de a-ti ales luna asta? Sau nu toata e in post?Eu ortodoxa dar el catolic...si recunosc,mai mult ma emotioneaza o ceremonie catolica :D Curat ca-n filme!!;))
Spor >:D<

georgeta26
12.11.2009, 13:04:53
Fetelor,voi sunteti catolice sau cum de a-ti ales luna asta? Sau nu toata e in post?Eu ortodoxa dar el catolic...si recunosc,mai mult ma emotioneaza o ceremonie catolica :D Curat ca-n filme!!;))
Spor >:D<
eu sunt ortodoxa. atunci cand am stabilit data nu stiam ca e post (credeam ca postul va fi in aceiasi perioada ca si anul acesta)... asa ca am inchiriat restaurantul, am "tocmit" lautarii... iar post am aflat ca e cam la o luna jumatate dupa ce stabilisem tot. de mutat data nuntii nu mai pot pt ca lautarii nu au nici o alta sambata libera la anul (am 3 formatii diferite si e cam greu sa gasesc o alta sambata)... asa ca a ramas stabilit 5 iunie. (am intrebat preotul daca e pacat sa fac in post si mi-a spus ca in acest post nu e- de aceea se dau si disperse)

alinadianab
12.11.2009, 14:10:27

Chiar ca stai bine la capitolul organizare Morenita...Eu n am cumparat practic nimic, pana de sarbatori imi voi inchiria sala, voi vorbi pt foti, video...si dj.

Un lucru legat de restaurant...nu stiu cum e la voi, dar in Iasi mai toate restaurantele ne au primit cu bratele deschise, asa ca Morenita, cred ca o sa poti sa ti alegi orice restaurant vrei, fara ca acestia sa aiba o pretentie. Ii cam poti "santaja" sa zic asa cu postul...
Sala noastra e destul de pretentioasa, daca nu eram in post ni se impunea un nr de 150 de invitati, asa cu postul nu avem nici o conditie.

Deci mult succes in ati gasi cel mai super restaurant. Poti intra pe net la restaurante din tulcea...si vezi ce gasesti...asta pana vii in tara.

>:D<

alinadianab
12.11.2009, 14:23:46
Diana,

Sa inteleg ca voi acum sunteti amandoi plecati in afara? Sau doar el? Oricum eu zic ca merita sa faci astfel de sacrificii; in afara de asta este chiar admirabil.

E frumos Iasiul si chiar daca nu e atat de plin de posibilitati ca si Bucurestiul, din punctul meu de vedere are un farmec aparte pe care capitala si l-a pierdut demult. Eu am ramas tare incanta de Iasi - pe care l-am vazut de vreo 2 ori.

Despre organizarea nuntii ce pot sa-ti spun.. muzica avem o formatie de care sunt tare incantata si care ne-a costat 5000 ron. Fotograf si video nu avem inca, insa am de gand sa investesc destul de mult in fotograf - ma gandeam la Constantin Antochi. Marturii nu voi avea, chiar daca pare o idee destul de controversata. Nici flori in piept nu voi pune cu exceptia mirelui, nasului, cavalerilor si tatilor. In schimb vreau sa angjez un baiat care sa stea la intrare si care sa ofere la fiecare doamna/ domnisoara cate o floare (probabil cate un trandafir).

Ai banuit bine cu "numele" meu; mai mult decat atat: asa ma alinta viitorul meu sot; tot Yepu am scris si pe verigheta lui :x

Tu cum stai cu pregatirile?

E doar el plecat, eu voi merge de sarbatori si sper sa raman ceva timp...nu prea mult incat sa avem timp de organizat toate detaliile pt nunta...

Si noi vrem sa ne gravam ceva...Avem si noi multee alinturi...dar cel mai haois e zapa, pt ca amandoi suntem zapaciti...pana si masina noastra e tot zapa...cred ca o sa ne gravam NOI2ZAPA...

N am facut mai nimic pt nunta pana acum...pana de Craciun sper sa mai rezolv cate ceva...

Pt marturii as vrea cate o lumanare...roz cu fundita maro, si un cartonas cu numele nostru si data nuntii, pe care le vom pune pe masa in dreptul fiecarui invitat. Am mai citit pe forum cum ca unele fete vor da pe langa marturii si cadouri la sfarsit...E cam mult pt mine cel putin...In schimb f faina ideea cu floare pt fete...

Legat de fotograf...is in mari dileme...am stat pe net o gramada sa gasesc unul bun din Iasi...(frumos Iasiul, n am zis asta, si eu am de gand sa ma stabilesc aici, eu fiind din Focsani, Vrancea, are un farmec aparte, are o gramada de locuri unde iti poti petrece timpul liber...unele superbe chiar...sau locuri unde poti fi ceruta de sotie...eu am fost ceruta pe un lac, in barcuta...In schimb la restaurante, chiar daca sunt f multe...eu tot simt ca nu ai de unde alege. Poate sunt eu mai pretentioasa, dar caut ceva unic...si cu bun gust...si am si gasit...:) )
N am idee de nume pompoase...cum stii tu....urmaresc ca in portofoliul lor sa gasesc idei deosebite de poze, nu clasicele poze cu mireasa in palma...etc, si acelesi locuri...
Vreau sa ne pozam pe un camp, pe linia ferata...in padure...si mai gasesc eu pana la nunta...

Cam atat....Mai revin...sa le mai "auzim" si pe fete pana atunci...

Multi pupici la toate....

alinadianab
12.11.2009, 14:26:56
Yepu ,scumpa,l-as lua pe Verisan ca-l ador,dar nu-s deacord cu pretentiile care le are!!! Eu sunt din Tulcea si la mia de euro care-o cere,nu-si permite sa-si plateasca benzina si cazarea??Lasa,poate o avea mai multe cliente din Constanta,eu am renuntat...8-|

M ai facut curioasa...o sa intru si eu pe site ul ti[ului acesta sa vad pt ce cere 1000 de euro...Mie una mi se pare muult...Eu am gasit un tip...cu 10 mil....si e destul de bun...e artist...iar pe altii tot asa...cu 23 si foto si video...iar portofoliul lor arata fff bine...

Incerca sa mai cauti oferte...net ul rezola multe dileme...Pupici.

alinadianab
12.11.2009, 14:31:07

De ce asa devreme? La noi se obisnuieste cu o zi inainte de nunta...

Deci daca noi vom avea nunta sambata, cununia va fi vineri...cu petrecere dupa...in familie...si poate cativa prieteni apropiati...

Pt rochita mi am gasit doar modelul...am un top 3...deci treb sa ma hotarasc...si voi merge sa mi o fac...

Mult spor la cautat. Iar rochita de mireasa, Georgeta, mi o voi face...cel putin asta zic momentan...eu stiu...poate gasesc vreun model dragut in afara de sarbatori cand voi pleca...si mi o iau de acolo...:)

Cam atat pe azi...va mai pupaces inca odata...Zi frumoasa va doresc la toate.

yepu
12.11.2009, 14:56:25

:O What???? Vrea sa i se asigure benzina + cazare?? Sunt de acord cu tine atunci!

PS: Eu stiam ca ia cel putin 1300 euro...

yepu
12.11.2009, 15:01:41
Si noi vrem sa ne gravam ceva...Avem si noi multee alinturi...dar cel mai haois e zapa, pt ca amandoi suntem zapaciti...pana si masina noastra e tot zapa...cred ca o sa ne gravam NOI2ZAPA...

Imi place ce vreti sa va gravati... ;;)
Apropos de "cerut", si eu am fost ceruta intr-o barca :D

yepu
12.11.2009, 15:03:01
De ce asa devreme? La noi se obisnuieste cu o zi inainte de nunta...

Eu cel putin o vreau mai devreme ca sa nu se adune multe in preajma nunti...

Mawy
12.11.2009, 17:40:01
[quote=yepu;2606513]Da, cred ca voi avea in cele din urma pene. Sunt extrem de scumpe (cel putin mie asa mi se pare), dar chiar arata spectaculos. Ma gandesc chiar sa le comand din state pentru ca m-ar duce mult mai ieftin.

Yepu, sunt mai multe firme care ofera aranjamente cu pene. Pana acum am vazut la Rina Syle si la Soul to Soul, dar nu prea am vazut preturi.....

Mawy
12.11.2009, 20:49:08
Scuze, trebuia sa ti zic bine te am gasit. N am vazut ca mai postasei.;-) .

As fi vrut sa fi vazut si locatiile unde vroiam eu sa ma pozez...dar cred ca o sa se poata.

Cum ai ajuns in bucuresti?

Cred ca o sa fie fain sa povestim 7 luni despre nunta noastra...apoi sa ne vedem unele la altele poze...si ce a iesit.

Va pup pe toate. Seara frumoasa!>:D<

De fapt sunt din Roman, dar m-am "relocat" in Bucuresti de vreo 10 ani. Stii cum e: facultate, job si acum ca mi-am ridicat si o casuta...as zice ca aici raman =))

morenita
12.11.2009, 23:16:30
Bine ai venit Mawy!!
Ciresicilor,a-ti scris ceva ,dar am recuperat :D ;cred c-am sa poposesc mai multicel pe acest topic,ca-mi sunteti tare dragi, si-am sa incerc sa rasp.la toate msg.
soon2BMrsSuciu,imi pare rau ca n-a mai intrat,e cea care a creeat acest topic minunat!
Subiectul FOTOGRAF-e o mare dilema pt mine,pt ca vreau calitate=pret si trebuie sa-l chem din alt oras..Diana,tipul de care zici,se deplaseaza in alte orase??E adevarat Verisan foloseste photoshop!
AlinaDianaB-te rog da-mi mai multe sugestii in legatura cu santajul:D nu de alta,dar am fost avertizata ca orasul e mic si in iunie cam toate rest. se inchiriaza pt banchete si baluri(e sf scolii/liceului)
Nici eu nu-s deacord cu datul cadourilor,cred ca marturiile sunt suficiente!Dar voi ce flori a-ti da doamnelor la intrare?Trandafiri?
E romantic intradevar locul unde v-au cerut de sotioare..:love: pe mine m-a cerut cand am sarbatorit Valentine's Day (14)in restaorantul unui hotel,a inchiriat o camera super,acolo mi-a daruit inelul de logodna...:D.apoi am cumparat verighetele si le-am gravat cu data si prenumele noastre iar pe 21feb.am scos actele la primarie!!!;))

alinadianab
13.11.2009, 12:39:55
[quote=morenita;2622683]Bine ai venit Mawy!!

Subiectul FOTOGRAF-e o mare dilema pt mine,pt ca vreau calitate=pret si trebuie sa-l chem din alt oras..Diana,tipul de care zici,se deplaseaza in alte orase??E adevarat Verisan foloseste photoshop!
AlinaDianaB-te rog da-mi mai multe sugestii in legatura cu santajul:D nu de alta,dar am fost avertizata ca orasul e mic si in iunie cam toate rest. se inchiriaza pt banchete si baluri(e sf scolii/liceului)

Buna Morenita...Legat de asa zisul santaj...majoritatea restaurantelor au unele pretentii in restul anului cand nu e post, cum ar fi un numar fix de persoane, asta daca sala e f mare, si altele...acum depinde de restaurant.
Noi am negociat cu ei intr un mod diplomat, si la fel de diplomat le am sugerat ca este post, si ca ar putea fi mai flexibili atata timp cat vor avea profit intr o perioada in care nu se fac nunti.

Legat de fotograf, nu stiu exact daca se deplaseaza si in alte judete (am vazut poze in afara Iasiului, adica Vaslui daca nu ma insel)...eu doar am comunicat cu el pe mail, pare destul de istet tipul...si f respectuos...Cred ca o sa i mai trimit un mail si o sa l rog sa rezerve data pentru noi. ;-)
Cat despre Photoshop, aproape toti fotografii care se respecta il folosesc, pentru mine conteaza totusi si in ce proportie. Nu vreau sa am poze in albumul de nunta cu imperfectiuni pe fata, sau la ochi, de obicei aici apar, dar nici nu vreau sa fie fantasy...asa mi s au parut al tipului asta din Constanta...Poti sa iei legatura cu el si vezi ce conditii are, acum ca am postat si link ul. :D

:*

morenita
13.11.2009, 21:54:02
Ok,multumesc pt informatii;pastram legatura!! :*

alinadianab
16.11.2009, 13:35:57
Ai mai facut ceva pt nunta? Eu momentan trebuie sa stau cumintica o perioada, pana ce ma vad cu logodnicul meu, plecat prin tari straine, pentru ca sa organizam impreuna...

morenita
16.11.2009, 15:50:58
Ai mai facut ceva pt nunta? Eu momentan trebuie sa stau cumintica o perioada, pana ce ma vad cu logodnicul meu, plecat prin tari straine, pentru ca sa organizam impreuna...

Am inteles ! Unde e plecat?Eu momentan sunt in "negocieri" cu o tipa care face coliere si imi cere cam 60 E si...nu-mi prea convine(i-am zis ca vreau unul alb,de mireasa,de aceea cam profita)
uite modelul,dar alb...:*

yepu
16.11.2009, 17:33:36
Am inteles ! Unde e plecat?Eu momentan sunt in "negocieri" cu o tipa care face coliere si imi cere cam 60 E si...nu-mi prea convine(i-am zis ca vreau unul alb,de mireasa,de aceea cam profita)

Morenita,

Este superb colierul; dar ce e atat de scump? ce materiale foloseste?

morenita
16.11.2009, 23:05:37
Morenita,

Este superb colierul; dar ce e atat de scump? ce materiale foloseste?
Pai cica cum e un colier mai "special"si-l face din cele mai scumpe cristale(ca sunt mai multe tipuri),am uitat cum se numesc,curand o s-o intreb,ca tinem leg pe mail in Spania
Atasez alte poze

morenita
16.11.2009, 23:22:36
Voi mireselor ce accesorii ve-ti purta in ziua nuntii?? Aur,argint,perle(nu ca poarta ghinion!)??:*

yepu
17.11.2009, 10:34:19
Morenita, felicitari pentru statut in primul rand =D>
M-am indragostit de colierele tale, sunt absolut superbe! Eu pana nu-mi iau rochia nu stiu cu ce sa o acesorizez...

morenita
17.11.2009, 16:31:50
Morenita, felicitari pentru statut in primul rand =D>
M-am indragostit de colierele tale, sunt absolut superbe! Eu pana nu-mi iau rochia nu stiu cu ce sa o acesorizez...
Hi hi merci ;))
Iti plac?Cam asa va arata al meu,dar pe alb.
Da asa e,intai rochita,totusi,ce preferi ca accesorii?

alinadianab
17.11.2009, 17:51:10
Fetelor de azi sunt printesa ;))
Fac cinste :gen_05:
Explicati mi si mie treaba asta cu printesa, regina...am vazut ca multe fete au status uri diferite, fata de al meu...care sunt abia un "amarat" membru junior. ;))

Sunt f faine colierele, daca vrei iti trim un PM cu un site al unei prietene de ale mele bune care se ocupa tot asa cu coliere din acestea. Ieri mi a picat si mie fisa, ca as putea sa apelez si eu la serviciile ei...

Eu as fi vrut initial aur, as vrea sa port doar inelul de logodna, verigheta, o bratara finuta, un lantisor si niste cercelusi, la fel de finuti.
Acum depinde de ce culoare va fi rochita, alba sau ivory...
La rochita alba parca as purta perlute (nu cred in superstitii). Va trebui deci sa astept, ca si restul fetelor, sa mi achizitionez rochita.

Pupici la toate.

alinadianab
17.11.2009, 17:56:00

E plecat in Italia de 2 saptamani :(( :(( . Imi este destul de greu fara el...Dar trebuie sa fac fata pana de sarbatori, doar asa putem sa ne strangem banuti pentru nunta.

Eu am sunat zilele trecute la restaurantul pe care ni l dorim, ca sa ma asigur ca data noastra mai e libera, si am prelungit rezervarea pana de sarbatori. I am promis managerei ca venim sa incheiem contractul...
Cam atat...

Voi, Yepu, Georgeta? Nimic nou?

yepu
17.11.2009, 18:51:18
Voi, Yepu, Georgeta? Nimic nou?

Nimic nou... doar ca am nasi de vreo saptamana #:-S, iar sambata sper sa ma duc sa probez niste rochite.

sutru
17.11.2009, 23:18:15
buna fetelor
credeam ca sunt singura mireasa din iunie.eu sunt catolica si cum la voi este post...nu credeam ca sunt si alte miresici.din cate vad sa pot face si la voi pana la urma
ma bucur ca nu sunt singura si vaurez sa aveti cea mai frumoasa nunta
spor la cauatri de rochii si multe altele:*

yepu
18.11.2009, 10:17:10
Sutru, ai nunta in aceeasi zi cu mine; iar restaurantele noatre sunt la o aruncatura de bat.

georgeta26
18.11.2009, 11:52:14
buna fetelor!
morenita sunt super colierele. imi poti spune, te rog, in cat timp e gata un colier? m-ar interesa si pe mine unul negu

morenita
18.11.2009, 20:23:13
[quote=alinadianab;2643565]E plecat in Italia de 2 saptamani :(( :(( . Imi este destul de greu fara el...Dar trebuie sa fac fata pana de sarbatori, doar asa putem sa ne strangem banuti pentru nunta.

Eu am sunat zilele trecute la restaurantul pe care ni l dorim, ca sa ma asigur ca data noastra mai e libera, si am prelungit rezervarea pana de sarbatori. I am promis managerei ca venim sa incheiem contractul...
Cam atat...

Te cred si eu am trecut prin asta,apoi m-a chemat la el si-am zburat!
Tu cati invitati vei avea?Cu cat postezi mai multe msg cu atat urci pe "scara ierarhica" din junior in senior,printesa,regina,zana ,zeita si ce mai vrei tu!;))>:D<

morenita
18.11.2009, 20:27:25
Nimic nou... doar ca am nasi de vreo saptamana #:-S, iar sambata sper sa ma duc sa probez niste rochite.

Scumpa,zi-mi si mie prin ce fel si chip ti i-ai gasit,ca eu sunt intr-o maaaaaaaaaare dilema.....O prietena din copilarie vrea sa ma naseasca,dar sotul ei ii reproseaza ca n-au bani de asta,totusi,la ceremonia noastra catolica,o sa fie ca martor,nicidecum i-as cere sacrificii economice,apoi nunta o facem pt noi si nu sa castigam bani,asta se intampla inainte...nu?
M-ai intrebat din ce le face(coliere)si mi-a raspuns:"cristal de cuentas facetadas"!!:huh: Ai inteles acum?;)) Nu stiu sa-ti traduc..
Cat despre rochie,nu te precipita,asteapta reducerile(zic eu)>:D<

morenita
18.11.2009, 20:31:19
buna fetelor
credeam ca sunt singura mireasa din iunie.eu sunt catolica si cum la voi este post...nu credeam ca sunt si alte miresici.din cate vad sa pot face si la voi pana la urma
ma bucur ca nu sunt singura si vaurez sa aveti cea mai frumoasa nunta
spor la cauatri de rochii si multe altele:*
Bine ai venit printre noi! :grouphug:
Si eu tot la catolici,dar sunt ortodoxa... al meu e catolic
Si tu sa ai spor si sa mai intrii pe la noi sa ne sfatuim!;;)

morenita
18.11.2009, 20:33:57
buna fetelor!
morenita sunt super colierele. imi poti spune, te rog, in cat timp e gata un colier? m-ar interesa si pe mine unul negu

Georgi,pozele sunt trimise de cea care imi face colierul,nu mi-a spus cat dureaza;in negru se gasesc aici in SP si costa 12E,le-am vz intr-un centru comercial!In tara nu stiu...

yepu
18.11.2009, 22:11:44
Morenita, mi-am gasit nasi tineri \:D/ (ea este o fosta colega de-a mea de facultate) si sunt foarte mandra de alegerea facuta.
Multumesc pentru info despre coliere :*

georgeta26
19.11.2009, 09:16:41
Georgi,pozele sunt trimise de cea care imi face colierul,nu mi-a spus cat dureaza;in negru se gasesc aici in SP si costa 12E,le-am vz intr-un centru comercial!In tara nu stiu...
scuze.. SP? nu stiu de la ce vine prescurtarea. ms de info

georgeta26
19.11.2009, 15:25:00
hmm... unde ati disparut fetelor??

alinadianab
19.11.2009, 16:37:31
hmm... unde ati disparut fetelor??

Fiecare pe unde poate...;)) . Glumesc...Probabil a fost entuziasmul de la inceput la fiecare...de am scris atata...

Iar eu sunt si putin cam trista, logodnicul meu e plecat, si imi este dor de el, iar de o saptamana am renuntat si la servici...

Haideti totusi sa incepem subiecte noi legate de nunta, pentru ca sa ne dam drumul din nou...

Spre exemplu...ce culori alegeti pentru nunta? Si mai sunt subiecte...

Legat de nasi, la noi a fost mai simplu de gasit. Nu stiu ce fel de "obligatii" trebuie sa aiba ei la voi...In mediul noastru ei ne sunt doar apropiati, si ne sfatuiesc la nevoie...
Ai nostri sunt cu 10 ani mai mari decat noi, au in jur de 35...si sunt o familie foarte frumoasa si echilibrata. Ii cunosteam de cand am venit in Iasi, el fiindu ne mai apropiat.
In principiu asa am cautat sa i alegem, doi oameni capabili sa ne aduca inapoi daca o luam pe "coclauri" in casnicie.
Tot ei sunt cei care ne sfatuiesc in mare parte si cu nunta, pentru ca au mai nasit de curand, si stiu cam ce ar trebui facut...

Cam atat.:*

morenita
19.11.2009, 22:16:19
scuze.. SP? nu stiu de la ce vine prescurtarea. ms de info
Spain,hahah..;))

morenita
19.11.2009, 22:18:20
Morenita, mi-am gasit nasi tineri \:D/ (ea este o fosta colega de-a mea de facultate) si sunt foarte mandra de alegerea facuta.
Multumesc pentru info despre coliere :*
Te invidieeeeeeeez...:-p Bravo!

morenita
19.11.2009, 22:21:35
Fiecare pe unde poate...;)) . Glumesc...Probabil a fost entuziasmul de la inceput la fiecare...de am scris atata...

Iar eu sunt si putin cam trista, logodnicul meu e plecat, si imi este dor de el, iar de o saptamana am renuntat si la servici...

Haideti totusi sa incepem subiecte noi legate de nunta, pentru ca sa ne dam drumul din nou...

Spre exemplu...ce culori alegeti pentru nunta? Si mai sunt subiecte...

Legat de nasi, la noi a fost mai simplu de gasit. Nu stiu ce fel de "obligatii" trebuie sa aiba ei la voi...In mediul noastru ei ne sunt doar apropiati, si ne sfatuiesc la nevoie...
Ai nostri sunt cu 10 ani mai mari decat noi, au in jur de 35...si sunt o familie foarte frumoasa si echilibrata. Ii cunosteam de cand am venit in Iasi, el fiindu ne mai apropiat.
In principiu asa am cautat sa i alegem, doi oameni capabili sa ne aduca inapoi daca o luam pe "coclauri" in casnicie.
Tot ei sunt cei care ne sfatuiesc in mare parte si cu nunta, pentru ca au mai nasit de curand, si stiu cam ce ar trebui facut...

Cam atat.
Bravo si tie! Norocoaselor!!
Pai despre teme si culori ce sa-ti zic?Am cumparat chestii pe verde fistic,iar acum m-am razgandit,vreau pe lila/capuccino si orhideele sunt alesele:*

yepu
20.11.2009, 12:35:31
Buna fetele,

Eu vreau totul alb la nunta cu orhidee ;))

alinadianab
20.11.2009, 15:47:43
Daca tot eu am inceput sa scriu legat de culorile nuntii, atunci sa va spun si eu ce culori am ales...

Am oscilat intre lila-roz(pal), lila-verde(aluna)...si am ajuns la roz-maro(chocolate).

Pupici.

morenita
20.11.2009, 17:07:47
Buna fetele,

Eu vreau totul alb la nunta cu orhidee ;))
Interesant,dar de ce-mi furi orhideele?>:/ Si ele tot albe?

morenita
20.11.2009, 17:11:37
[quote=alinadianab;2659311]Daca tot eu am inceput sa scriu legat de culorile nuntii, atunci sa va spun si eu ce culori am ales...

Am oscilat intre lila-roz(pal), lila-verde(aluna)...si am ajuns la roz-maro(chocolate).

Pai n-ai gusturi proaste!Cam aceleasi ca si ale mele.Combinatia roz/maron e fooooarte reusita,te duce cu gandul la prajituri cu ciocolata si fondant roz sau torturi; Optez la fel si cand imi combin culorile la haine, e genial!;;)

yepu
20.11.2009, 18:30:07
Interesant,dar de ce-mi furi orhideele?>:/ Si ele tot albe?

Eu asa zic... poate fac prea multa "risipa" de alb, insa este culoarea care ma inspira cel mai mult.
Iar cu orhideele nu ti-am furat ideea... eu am obsesie pentru orhidee, iar acasa mai am putin si imi fac sera cu aceste flori :madlaugh:

morenita
20.11.2009, 19:18:38
[quote=yepu;2660003]Eu asa zic... poate fac prea multa "risipa" de alb, insa este culoarea care ma inspira cel mai mult.
Iar cu orhideele nu ti-am furat ideea... eu am obsesie pentru orhidee, iar acasa mai am putin si imi fac sera cu aceste flori :madlaugh:[/quote
Ghici ce floare am eu in salon dar de plastic?Mareeeeeeeee..am avut si naturale ,dar nu dureaza mult..oricum,mai mult decat celelalte..;;)

alinadianab
20.11.2009, 20:22:30
Eu asa zic... poate fac prea multa "risipa" de alb, insa este culoarea care ma inspira cel mai mult.
Iar cu orhideele nu ti-am furat ideea... eu am obsesie pentru orhidee, iar acasa mai am putin si imi fac sera cu aceste flori :madlaugh:

Stii ce ar fi fain, ca si invitatii tai sa fie imbracati tot in alb, ca la petrecerile acelea pompoase...;))

O prietene dea mea trebuia sa si faca anul acesta nunta pe un vas, in Italia. Si ne ruga, pe noi, ca si invitati, sa ne alegem tinuta pe albastru marin, rosu, si alb, daca nu ma indoiesc.

Ar veni tare fain sa fie totul in alb.

Eu voi folosi frezii albe, care sunt printre preferatele mele, ca si miros, si trandafiri roz, cu accesorii maro.

La buchetele v ati gandit? Eu am cautat muuult...si tot nu am gasit unul exact cum imi doresc...doar cateva care seamana cu cel visat...

O seara frumoasa fetelor. Multi pupici.

PS: Yepu, tu nu trebuie sa ne raspunzi, pentru ca intuim cum va arata buchetelul tau de orhidee albe. >:D<

yepu
21.11.2009, 16:04:14
PS: Yepu, tu nu trebuie sa ne raspunzi, pentru ca intuim cum va arata buchetelul tau de orhidee albe. >:D<

Hi hi.. asa este :D

yepu
24.11.2009, 15:39:53
Se pare ca pregatirile cam stationeaza.

morenita
24.11.2009, 15:50:43
Pai stationam,ca mai e pana atunci..eu una va mai scriu cand ajung in tara de Craciun si mai avansez ceva ceva...Pe 22dec.vreau sa merg in Militari in Pza Ro la MALL,sa-i iau costumul lui,dar habar n-am,nu cunosc Bucurestiul...nu stiu ce autobuze sunt,ma descurc eu pana la urma.
pupici:bye_01:

pinkstar2001ro
24.11.2009, 17:17:25
Buna dragelor,

Si eu sunt o viitoare miresica de iunie 2010. Nu prea am facut inca mari pregatiri pentru nunta si deja am cam inceput sa ma panichez..In sfarsit, in weekend ma duc pentru a doaa oara la probat rochii si apoi stabilesc o intalnire cu firma care se va ocupa de decoratiuni, invitatii, etc...
Sunt cam ingrijorata in privinta fotografului si cameramanului deoarece nu am nicio idee ...

Va pup si mai vb....

alinadianab
24.11.2009, 20:04:33
Buna fetelor.

Eu ma chinui de vreo 2 zile sa gasesc informatii despre alti doi fotografi. Mi a picat tarziu fisa ca as putea cauta pe miresici info despre fotografii din Iasi, si am gasit alti 2 tipi care fac treaba f buna. Mai scumpicei ce i drept, dar munca lor merita toti banii.

Si pentru ca tot nu mi am gasit un nou servici pana acum, mai bat net ul in lung si lat, pentru a gasi unele chetii pt nunta si anume, modele de invitatii si firme, melodii pentru nunta...(pt intrarea miresei, legaminte, primul dans, tort)...rochite (cred ca saptamana asta merg si eu la probat, poate gasesc ceva pe la noi care sa mi placa). Apropo de probat, fetelor care ati inceput sa faceti asta, poate faceti poze si puneti cateva sa va vedem si noi.

Seara frumosa. Pupici

yepu
25.11.2009, 10:30:43
Helou fetele mosului,

Bine ai venit printre noi PinkStar si spor la pregatiri. E bine daca ai o firma care se va ocupa de multe aspecte ale nuntii. Eu deocamdata vreau sa rezolv cat mai multe lucruri singura; sa vedem cat ma tin nervii si rabdarea.

Maine merg sa ma intalnesc cu fotografii (vor fi cel mai probabil 2) si sper sa rezolv si acest aspect.

georgeta26
25.11.2009, 12:57:31
bine ai venit pink
eu zic ca ai timp destul si cu restul pregatirlor
cat despre probat rochii, eu nu am fost inca la nici o "proba". am vazut o rochie in vara, mi-a placut si cred ca pe aiai o voi lua... acum sper sa si imi vina bine

pinkstar2001ro
25.11.2009, 16:41:28
Buna din nou,

Eu inca nu am rezolvat problema cu fotograful si cameramanul. Voi cam pe la ce pret ati gasit si ce va ofera de acesti bani?
Sambata ma duc din nou la o proba...;)) Abia astept!
Voi ce mai faceti?

yepu
25.11.2009, 17:15:36
Pink, depinde la ce te astepti tu de la fotograf si cat de mult esti dispusa sa invesestesti in el. Poti sa gasesti fotograf si cu 300 euro, dar si cu 2000 euro.

pinkstar2001ro
25.11.2009, 17:32:55
Hello,

Merci frumos Yept pt raspuns! Stiu si eu ca incep de la 300 euro si ajung chiar si la 3500 de euro... :-s Eu intrebam cam pe la ce pret ati gasit voi si ce include ofera, atat...

Multumesc si va pup!

alinadianab
25.11.2009, 22:54:06
Buna fetelor, eu v am spus ca am gasit pe miresici parerile fetelor din iasi...si am dat de 2 tipi f buni. N am sa va mai trimit link uri :D ...deci trebuie sa ma credeti pe cuvant. ;))
Acum pretul depinde de la oras la oras...Am inteles ca e un tip la noi in Iasi care ia intre 500-3000 de euro...Dar cei pe care i am gasit eu...cer undeva intre 12-20 mil...asta numai foto...
Pe mine m au ajutat parerile fetelor de pe miresici, cat si conversatiile cu ele...

Asa ca spor..

O seara frumoasa.

Ps: Chiar daca sunt inca hotarata ca sa mi fac rochita la comanda...voi merge saptamana asta, si cele ce urmeaza pana la sarbatori la probat rochite de mireasa. (n am mai facut asta pana acum niciodata ;)) )

georgeta26
26.11.2009, 09:16:14
Ps: Chiar daca sunt inca hotarata ca sa mi fac rochita la comanda...voi merge saptamana asta, si cele ce urmeaza pana la sarbatori la probat rochite de mireasa. (n am mai facut asta pana acum niciodata ;)) )

spor la probat! si nu uita sa ne spui si noua cum a fost

yepu
26.11.2009, 09:32:59
Diana, vrem poze de la probat, neaparat!

pinkstar2001ro
26.11.2009, 11:52:33
Spor la probat!
Sper sa iti placa, mie mi-a placut tare mult atunci cand am fost prima data si abia astept sa merg din nou...

Am si eu niste poze de pe la probat, dar ne le gasesc acum...le mai caut, daca vreti sa le vedeti!

Pupici!

alinadianab
26.11.2009, 12:40:13
Sigur ca da, o sa mi fac poze...si o sa le postez...abia astept...

Pink...cauta pozele si pune le repede...pt ca sa te vedem...cateva pareri in plus nu strica...

Cred ca in maxim 3 luni n o sa mai avem timp sa citit multele mesaje pe care o sa le scriem...cred ca de pe atunci intram cu adevarat in focul pregatirilor....

:* :*

yepu
26.11.2009, 13:14:32
Pink, chiar ti-a placut atat demult la probat?
Eu tot aman de vreo 3 saptamani probatul, pentru ca nu stiu exact din ce motiv am o retinere inexplicabila; probabil pentru ca mi-e teama ca nu voi gasi ceea ce imi place...
Oricum e foarte straniu sa nu prea am tragere de inima pentru probat.

pinkstar2001ro
26.11.2009, 14:24:05
Da, mie chiar mi-a placut, sincer va spun si abia astept sambata din nou. Cred ca am avut si noroc pentru ca am fost la Bien Savvy si doamnele de acolo sunt f dragute... Bineinteles ca nu imi mai pot scoate din cap o rochie din acel moment...dar, asta e!

Voi mai cauta pozele si le voi posta!
Sper sa stiu cum sa fac asta in momentul in care le voi gasi...

Va pup! :bye_03:

pinkstar2001ro
26.11.2009, 14:42:56
Am gasit cateva...

Dar nu am iesit prea bine in ele :-(

Kisses!!!

yepu
26.11.2009, 14:58:38
Multumim pentru poze, Pink!
Mie personal imi place prima.

yepu
26.11.2009, 15:01:30
Pink, dar tu unde iti faci nunta? Ca vad ca esti din Bucuresti.

pinkstar2001ro
27.11.2009, 11:21:51
Multumesc frumos!
Prima este preferata mea, dar trebuie sa ma mai gandesc deoarece e destul de scumpicica... Deocamdata mai caut...

Da, eu stau in Bucuresti de vreo 6 ani dar sunt din Arges si acolo va avea loc si nunta.

Vreti sa facem un fel de inventariere a lucrurilor rezolvate pana in acest moment?

Daca vreti incep eu... :madlaugh:

pupici multi! :bye_03:

yepu
27.11.2009, 12:39:32
Pai lista mea e cam saraca:

- restaurant;
- biserica;
- formatie
- verighete;
- fotograf in proportie de 50% (ne-am vazut, ne-am placut, ramane sa semnam contractul).

alinadianab
27.11.2009, 23:10:58
Pai lista mea e cam saraca:

- restaurant;
- biserica;
- formatie
- verighete;
- fotograf in proportie de 50% (ne-am vazut, ne-am placut, ramane sa semnam contractul).

Buna fetelor, lista mea arata cam asa...

Eu am :
- domnisoare (5)
- cavaleri (3, mai caut inca 2)
- nasi
- stiu la ce restaurant facem, si avem rezervata data pana cand vom merge sa incheiem contractul
- biserica
- echipa pentru decoratiuni
- aaa...si mai stiu si ce culori voi folosi la nunta, si ce flori ;)) , daca se pun si astea...

Si cam atat. In privinta fotografului sunt in dilema, am 2 dintre care pot alege...
Am gasit modelul rochitei, si stiu si cine mi o va lucra. Am idei despre organizarea nuntii...si experienta...Acum chiar gata.

Dar eu zic sa nu ne ingrijoram fetelor (o zic mai mult ca sa ma incurajez pe mine ;)) ), atat cat rezolvam punctele urgente de pe liste si anume restaurantul, foto, video, si muzica...in rest e mai mult decat ok, vom avea timp pt toate.

Eu va spun din experienta, pentru ca am organizat nunta unei prietene bune, intr o saptamana. Parintii ei au rezolvat partea cu bucataria, in rest decor, program...si tot ce trebuie pt o nunta am rezolvat noi, 3 prieteni impreuna cu mirii. Pana si camera la hotel le am inchiriat tot noi. ;))

Deci se poate. Abia astept si nuntile noastre...:x

Pupici.

georgeta26
30.11.2009, 08:58:33
Buna fetelor
Eu stau cam asa la capitolul organizare nunta:
-restaurat
-biserica
-nasi
-fotograf/cameraman
-"lautari"
Restul urmeaza dupa sarbatorile de iarna.

georgeta26
30.11.2009, 09:00:21
pink, a doua rochie este cumva ilka?
Si parerea mea umila: prima te avantajeaza cel mai mult

yepu
30.11.2009, 15:49:19
Concluzia ar fi ca toate stam cam la fel cu pregatirile. Sa vedem cae din noi a sparge gh eata cu rochia de mireasa :-?
Oare va fi Pink castigatoarea premiului cel mare?

morenita
01.12.2009, 18:13:50
Vad ca nu prea mi-ati simtit lipsa...:-p
Gheata am s-o sparg eu,asta e rochia mea!!!!Astia-s pantofii,verighetele si colierul pe care nu-l gasesc...#:-SAdik stiu unde e,dar n-am posibilitate sa-l obtin...
Pe verighete avem gravate numele si data nuntii,cea civila...
pupi

morenita
01.12.2009, 18:26:35
Eu tot aman de vreo 3 saptamani probatul, pentru ca nu stiu exact din ce motiv am o retinere inexplicabila; probabil pentru ca mi-e teama ca nu voi gasi ceea ce imi place...
Oricum e foarte straniu sa nu prea am tragere de inima pentru probat.[/quote]

Eu inteleg senzatia,e aceeasi ca cea pe care o simt de fiecare data cand privesc rochia si..nu stiu,parca mi-e teama ca mi se nazare ca n-o sa-mi stea ok,mai ales ca o sa dansez pe rupte si poate sa-mi cada corsetul..nu prea am sani...sau asta e o altfel de teama...:-B

georgeta26
01.12.2009, 18:54:31
morenita, felicitari pentru rochie, pantofi si verighete. sa le porti sanatoasa si sa iti aduca numai fericire!

morenita
02.12.2009, 10:15:28
morenita, felicitari pentru rochie, pantofi si verighete. sa le porti sanatoasa si sa iti aduca numai fericire!

Multumesc si tie iti doresc aceeasi fericireeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!:*

yepu
02.12.2009, 10:51:31
Morenita, e frumoasa rochia! ;;)
Daca ai zis ca tu vei sparge gheata trebuie sa mergi la proba si sa ti-o achizitionezi.
Eu as vrea sa ma hotarasc acum la niste invitatii.

morenita
02.12.2009, 17:26:39
Morenita, e frumoasa rochia! ;;)
Daca ai zis ca tu vei sparge gheata trebuie sa mergi la proba si sa ti-o achizitionezi.
Eu as vrea sa ma hotarasc acum la niste invitatii.

O am dejaaaaaaaaaaaa
A fost dragoste la prima vedere,asa ca sa nu-mi spuneti ca m-am pripit,in plus modelul asta nu mai reapare,m-am interesat!!!Iar din noua colectie,nu-mi place decat una,pe care n-as da-o pe a mea!!;;)
Daca vezi ceva dragut,sa ma anunti,ca si eu caut invitatii...am auzit numai vorbe nashpa despre cele comandate pe net...cica nu-s la fel de frumoase ca in poza...voi ce ziceti??:-B

Mawy
02.12.2009, 22:56:13
O am dejaaaaaaaaaaaa
A fost dragoste la prima vedere,asa ca sa nu-mi spuneti ca m-am pripit,in plus modelul asta nu mai reapare,m-am interesat!!!Iar din noua colectie,nu-mi place decat una,pe care n-as da-o pe a mea!!;;)
Daca vezi ceva dragut,sa ma anunti,ca si eu caut invitatii...am auzit numai vorbe nashpa despre cele comandate pe net...cica nu-s la fel de frumoase ca in poza...voi ce ziceti??:-B

Morenita, ai o super rochita!

Despre invitatii pot sa va mai spun eu pentru ca am tot cautat. Multe din colectiile de pe net le gasiti si in magazine (evident ceva mai scumpe). Problema e ca majoritatea sunt cel putin la fel de urate in realitate ca si pe net...=)) . Din pacate, cel putin mie mi s-a parut ca sunt destul de putine modele frumoase. Daca vreti o recomandare, incercati mergeti prin magazine, notati-va modelele care va plac si apoi cautati-le si pe net.

yepu
03.12.2009, 09:37:31
Bravo, Morenita!
Sa fii cea mai frumoasa miresica in rochita ta!

Si mie mi-e teama sa comand felicitarile de pe net, si va voi urma sfatul cu colindatul prin magazine.

georgeta26
04.12.2009, 10:28:38
fetelor, voi ati vazut modelul asta pe vreun site? mie imi plac foarte mult si ma gandeam sa mi le comand, dar pe argintiu. ce ziceti?
voua ce modele va plac?

pinkstar2001ro
04.12.2009, 11:37:59
Felicitari pentru rochita Morenita, este superba! =D> Unde ti-ai gasit Cymbeline? Si cam cat a fost? Scuze daca sunt indiscreta dar sunt f curioasa deoarece pe zi ce trece sunt tot mai nehotarata si mai stresata in privinta rochiei. Sunt superbi si pantofiorii!!! Sa fi fericita si iubita! :love:

Cand sunt cele 2 targuri de nunti? Parca la sfarsitul lui ianuarie, inceputul lui februarie, nu? Ma gandeam ca atunci probabil ca vor participa si cei de la Bien Savvy si vor avea ceva reduceri..eu sunt indragostita de o rochie de la ei si tot sper sa se mai reduca la pret... Voi ce spuneti?

In privinta invitatiilor, eu le voi comanda din magazin, mi se pare f riscant sa le iei de pe net.

Va pup!
;-) :bye_04:

pinkstar2001ro
04.12.2009, 11:40:27
Buna Georgeta,

Vad ca avem nunta amandoua in aceeasi zi! <:-P
E dragut modelul tau de invitatie, dar mie imi plac acelea ceva mai vesele... fiecare cu nebunia ei ;)) Este scumpa?

Pupici si spor la pregatiri!!! :)>-

alida27
04.12.2009, 11:46:15
buna. ma alatur si eu miresicilor de iunie, abia ieri am semnat contractul pentru local<:-P nu speram sa mai gasesc ceva liber dar am reusit sa gasesc pe 26 iunie iar pe 27 este ziua mea;;) . eu cred ca sunt ultima ca capitolul pregatiri, am mai vb doar pt muzica, in rest...urmeaza. spor tuturor la pregatiri.

pinkstar2001ro
04.12.2009, 11:48:57
Georgeta, merci pt sfat, stiu ca prima ma avantajeaza mai mult de-asta e si preferata mea... Offf..f greu cu rochia asta! a doua e Ilka, intr-adevar, imi placuse tare mult in catalog si am vrut sa o probez dar nu imi placea deloc cum imi venea.

Lista mea:

- restaurant
- formatie
- agentie decoratiuni contractata si discutat tot ce imi doresc ( huse, flori, etc)
- nasi
- fotograf si cameraman - acceptata oferta lor, urmeaza sa semnam contract
- in cazul in care imi iau rochia mult visata am pantofii cumparati deja

Cam atat momentan...

Pupici !!!

morenita
04.12.2009, 22:26:20
Fetelor.........:(( sa va povestesc ce mi s-a intamplat zilele astea...
Am fost indragostita iremediabil de un videoclip TTD si de pozele uneia din miresici....am fost in extaz pt ca m-au uimit si preturile in raport cu calitate=pret,pana aseara, cand am reusit sa vb pe mess cu autorii capodoperei si care,rand pe rand mi-au taiat din avant....mai bine zis mi-au taiat macaroana...:| spunandu-mi ca la anul vor avea alte preturi,adica pe mine ma va costa DUBLU!!Incredibil!!Si eu care credeam ca am rezolvat cu partea cea mai importanta...=((
Eu nu inteleg conceptul asta de AN NOU,PRETURI NOI!!!Adica cum?Se maresc salariile in fiecare an si nu stiu eu?sau dispare criza? sau care e explicatia adaugarii 200E/an??Si asta ca sa nu mai zic ca o facem si-n post(nunta) ,adik se presupune ca ar trebui sa ne coste mai putin...fiind extrasezon,nu??Voi a-ti da 800E doar pe poze si 500 pe video??Mie mi se pare ENORM....in afara e mai ieftin!!!!!!!:-<

Mawy
04.12.2009, 22:37:10
buna. ma alatur si eu miresicilor de iunie, abia ieri am semnat contractul pentru local<:-P nu speram sa mai gasesc ceva liber dar am reusit sa gasesc pe 26 iunie iar pe 27 este ziua mea;;) . eu cred ca sunt ultima ca capitolul pregatiri, am mai vb doar pt muzica, in rest...urmeaza. spor tuturor la pregatiri.

Bine ai venit Alida! Stai linistita, nici noi nu stam toate mult mai bine la capitolul pregatiri ;-)

CONT_INCHIS_52198
05.12.2009, 02:26:38
800E poze ? Mai pui putin si il iei pe Sergio Malik :))

Fetelor.........:(( sa va povestesc ce mi s-a intamplat zilele astea...
Am fost indragostita iremediabil de un videoclip TTD si de pozele uneia din miresici....am fost in extaz pt ca m-au uimit si preturile in raport cu calitate=pret,pana aseara, cand am reusit sa vb pe mess cu autorii capodoperei si care,rand pe rand mi-au taiat din avant....mai bine zis mi-au taiat macaroana...:| spunandu-mi ca la anul vor avea alte preturi,adica pe mine ma va costa DUBLU!!Incredibil!!Si eu care credeam ca am rezolvat cu partea cea mai importanta...=((
Eu nu inteleg conceptul asta de AN NOU,PRETURI NOI!!!Adica cum?Se maresc salariile in fiecare an si nu stiu eu?sau dispare criza? sau care e explicatia adaugarii 200E/an??Si asta ca sa nu mai zic ca o facem si-n post(nunta) ,adik se presupune ca ar trebui sa ne coste mai putin...fiind extrasezon,nu??Voi a-ti da 800E doar pe poze si 500 pe video??Mie mi se pare ENORM....in afara e mai ieftin!!!!!!!:-<

yepu
05.12.2009, 11:36:11
Morenita, zi-ne si noua pe cine pusesei ochii?
Pe mine ma costa 700 euro fotograful, si asta fara albume...
Pe cameraman nu vreau sa dau mai mult de 1500-2000 ron.

Cat despre preturi, asa a fost dintotdeauna: jegmaneala la drumul mare :|

yepu
05.12.2009, 11:44:13
fetelor, voi ati vazut modelul asta pe vreun site? mie imi plac foarte mult si ma gandeam sa mi le comand, dar pe argintiu. ce ziceti?
voua ce modele va plac?

Imi place modelul asta... cat este o invitatie cu tot cu tiparire/ plic?

georgeta26
05.12.2009, 15:53:32
Imi place modelul asta... cat este o invitatie cu tot cu tiparire/ plic?
nu stiu. am gasit poza pe net, dar nu am gasit si firma de unde se pot comanda...
de luni incep cautarile mai aprofundate (pe net).. trebuie sa le gasesc!

morenita
05.12.2009, 16:24:05
nu stiu. am gasit poza pe net, dar nu am gasit si firma de unde se pot comanda...
de luni incep cautarile mai aprofundate (pe net).. trebuie sa le gasesc!

Si eu vreau invitatii din astea...dar albe sau argintii...:-<

morenita
05.12.2009, 16:26:41

Ultima?! Eu n-am nici restaorantul,nici muzik ,nici foto&video.....:-s

morenita
05.12.2009, 16:28:36
[quote=pinkstar2001ro;2716038]

Lista mea:
- restaurant
- formatie
- agentie decoratiuni contractata si discutat tot ce imi doresc ( huse, flori, etc)
- nasi
- fotograf si cameraman - acceptata oferta lor, urmeaza sa semnam contract

Buna,tu pe cine ai la foto&video?? Si cat iti cer??:-?

alinadianab
07.12.2009, 02:13:14
Buna fetelor,

Revin si eu dupa o perioada in care n am mai scirs , dar v am citit postarile.

La mine nu s a mai schimbat nimic, in afara de faptul ca m am luminat si eu in ceea ce priveste foto, video, si am gasit un tip destul de bun care ne ia 400 de euro. In mod normal ar fi 500, dar surprinzator, fara sa cerem, ne a facut o mica reducere pentru ca avem nunta in post.

Video n am gasit, dar nici nu am cautat ce i drept, probabil imi voi luna prietenii la rand si le voi cere filmuletele de la nunta, pentru a mi putea alege pe cineva, altfel nu prea am incredere.

Va pup pe toate, mult spor la pregatiri.

P.S. : Morenita, tin si eu sa te felicit pentru rochita, cred ca esti tare fericita pentru ti ai gasit o in sfarsit.

Si deasemenea bun venit la noile miresici.:)

yepu
07.12.2009, 10:09:44
Morenita, la ei m-am oprit si eu si mi-au cerut 700 euro.
Probabil ca ti-au cerut 800 pentru ca esti din afara Bucurestiului.
Ma gandesc sa cerem o reducere pentru ca e post...

morenita
07.12.2009, 13:16:10
Morenita, la ei m-am oprit si eu si mi-au cerut 700 euro.
Probabil ca ti-au cerut 800 pentru ca esti din afara Bucurestiului.
Ma gandesc sa cerem o reducere pentru ca e post...

Nu cred,fiindca de celelalte cheltuieli ma ocupam oricum...Si pe site-ul lor pune clar 800E...asa ca dc ti-au cerut atat,nu mai scad,fiindca 10% e red.de post;uite ce-am mai gasit,de fapt iti dau PM sa nu le fac reklama.

yepu
08.12.2009, 13:07:58
Morenita, fa-ma sa inteleg, pls.
Tu ai vorbit cu ei telefonic si ti-au cerut 800 euro, sau ai luat informatia de pe site?

morenita
08.12.2009, 19:08:24
Morenita, fa-ma sa inteleg, pls.
Tu ai vorbit cu ei telefonic si ti-au cerut 800 euro, sau ai luat informatia de pe site?

Am vorbit cu ei pe mess-pe care l-am gasit pe site; acolo mi-au spus ca pt post au reducere de 10%....

picolina_anutza
08.12.2009, 19:23:34

buna fetelor,

si eu fac nunta pe 5 iunie 2010...cand am ales data nu era calendarul ortodox de 2010 iar in 2009 nu era postul petru si pavel, anul asta cand am fost la biserica ne-au spus k acest post se schimba in functie de paste!!!
la arhepiscopie trebuie sa faci cere, se plateste o taxa de 50-100 lei si astepti raspuns...pe noi ne-a invatat un preot ce sa spunem: 1 daca ai contract incheiat cu localul sa faci o copie la el si sa-l atasezi cererii si alte dovezi k nu poti sa schimbi data, 2 sa scrieti ca motiv ca imediat dupa nunta plecati din tara definitiv cu munca...
aiurea e ca dak nu ai bani ( in afara taxei ), sau o cunostinta nu ai ce sa faci!
noi am avut noroc k avem un preot in fam si e de acord sa ne cunune oriunde oricand! asa k facem pe terasa localului, in aer liber!
bafta mare si nunta frumoasa!!

picolina_anutza
08.12.2009, 19:34:06
Buna fetelor, lista mea arata cam asa...

Eu am :
- domnisoare (5)
- cavaleri (3, mai caut inca 2)
- nasi
- stiu la ce restaurant facem, si avem rezervata data pana cand vom merge sa incheiem contractul
- biserica
- echipa pentru decoratiuni
- aaa...si mai stiu si ce culori voi folosi la nunta, si ce flori ;)) , daca se pun si astea...

Si cam atat. In privinta fotografului sunt in dilema, am 2 dintre care pot alege...
Am gasit modelul rochitei, si stiu si cine mi o va lucra. Am idei despre organizarea nuntii...si experienta...Acum chiar gata.

Dar eu zic sa nu ne ingrijoram fetelor (o zic mai mult ca sa ma incurajez pe mine ;)) ), atat cat rezolvam punctele urgente de pe liste si anume restaurantul, foto, video, si muzica...in rest e mai mult decat ok, vom avea timp pt toate.

Eu va spun din experienta, pentru ca am organizat nunta unei prietene bune, intr o saptamana. Parintii ei au rezolvat partea cu bucataria, in rest decor, program...si tot ce trebuie pt o nunta am rezolvat noi, 3 prieteni impreuna cu mirii. Pana si camera la hotel le am inchiriat tot noi. ;))

Deci se poate. Abia astept si nuntile noastre...:x

Pupici.

buna fetelor,

eu am inceput pregatelile acum 2 sapt si am cam terminat:
- localul ( imi mai trb doar florile, restul a fost inclus! )
- cununia religioasa ( in aer liber )
- fotograf
- muzica
- nasii
- cavalerii + domnisoare de onoare
- invitatii

Rochia, pantofii + costumul pe care le rezolv dupa anul nou!

Bafta in continuare!

morenita
08.12.2009, 22:39:14
buna fetelor,

si eu fac nunta pe 5 iunie 2010...cand am ales data nu era calendarul ortodox de 2010 iar in 2009 nu era postul petru si pavel, anul asta cand am fost la biserica ne-au spus k acest post se schimba in functie de paste!!!
la arhepiscopie trebuie sa faci cere, se plateste o taxa de 50-100 lei si astepti raspuns...pe noi ne-a invatat un preot ce sa spunem: 1 daca ai contract incheiat cu localul sa faci o copie la el si sa-l atasezi cererii si alte dovezi k nu poti sa schimbi data, 2 sa scrieti ca motiv ca imediat dupa nunta plecati din tara definitiv cu munca...
aiurea e ca dak nu ai bani ( in afara taxei ), sau o cunostinta nu ai ce sa faci!
noi am avut noroc k avem un preot in fam si e de acord sa ne cunune oriunde oricand! asa k facem pe terasa localului, in aer liber!
bafta mare si nunta frumoasa!!

De ce ai pusa data de 17/05/2008 daca zici ca te mariti pe 5 iunie ?:-\
Ce fotograf ai ales?? Da-mi PM please!!:)>-

georgeta26
10.12.2009, 09:12:01
buna dimineata miresicilor!
cam liniste pe aici....
v-ati gandit la aranjamentul salii? ce culori veti folosi?
dar mai ales, ce flori?
eu ma gandeam la margarete...

yepu
10.12.2009, 09:51:34
Georgeta am gasit invitatiile tale postate, pe net si erau pana in 6 lei bucata (nu stiu daca in banii astia intra si tiparirea.)
Daca le gasesti in vreun magazin pls let us know.
Si mie imi plac tare mult, dar mi-e frica sa le comand farta sa le fi vazut in prealabil live.

georgeta26
10.12.2009, 12:41:08
Georgeta am gasit invitatiile tale postate, pe net si erau pana in 6 lei bucata (nu stiu daca in banii astia intra si tiparirea.)
Daca le gasesti in vreun magazin pls let us know.
Si mie imi plac tare mult, dar mi-e frica sa le comand farta sa le fi vazut in prealabil live.
eu am primit o astfel de invitatie in vara aceasta... era pe auriu, iar scrisul era tot un fel de auriu dar mai inchis si arata mult mai bine in realitate decat pe site.
mie una mi-au placut foarte mult.
voi incerca sa ii fac poze si sa le atasez diseara, ca sa le vezi si in alte poze ("neprofesionale")

morenita
10.12.2009, 13:25:55
Yepu,ce fotograf ti-ai ales pana la urma?!

yepu
10.12.2009, 18:14:11
Yepu,ce fotograf ti-ai ales pana la urma?!

Margineanu.

Asa ca... up-date la lista:
- restaurant;
- biserica;
- formatie;
- fotograf;
- verighete;
- nasi.

georgeta26
12.12.2009, 19:33:21
ce liniste e pe aici....
cum stati cu pregatirile pentru craciun? ce le evti cumpara viitorilor soti de mos?
ps: yepu, de unde ti-ai luat verighetele?

yepu
14.12.2009, 09:36:07
ps: yepu, de unde ti-ai luat verighetele?

Din Istanbul, de prin septembrie :D

georgeta26
14.12.2009, 13:41:41
sa le purtati sanatosi si sa va aduca doar fericire!!!

yepu
14.12.2009, 16:46:35
sa le purtati sanatosi si sa va aduca doar fericire!!!

Multumesc, asa sa fie pentru toate!

morenita
16.12.2009, 21:50:30
Eu zic ca pe 23 ajung in tara si semnez in sfarsit contractul cu foto si cu video.Apoi caut un mic restaorant de inchiriat si merg sa vorbesc cu preotul sa-mi rezerve data.Amanuntele le rezolv mai tarziu
Imi lipseste altceva de facut in aceasta luna?:-\

alida27
25.12.2009, 19:27:25
salutare miresici si sarbatori fericite tuturor. revin si eu cu detalii, eram dstul de stresata ca sunt ultima cu pregatirule dar incerc sa va prind din urma. iata lista mea:
local
muzica
nasi
melodia pt valsul miresei- mai trebuie sa invatam sa dansam :-)
am vb si pt foto-video, urmeaza sa ne intalnim sa dam avansul
eu acum ma preocup mai mult pt luna de miere :-)

yepu
30.12.2009, 11:50:43
Miresici,

Stiu ca e perioada de repaus, insa eu sunt in cautari mari de cameraman. M-am uitat pe forum dar nu prea gasesc nimic concludent. Voi ce ati ales?

yepu
10.01.2010, 16:41:21
La multi ani, miresici de 2010! Sa avem parte de cele mai reusite nunti!

Vad ca este cam liniste in luna iunie :) , asa ca voi incepe eu...
Am mai taiat ceva de pe lista, si anume costumul mirelui :>
Urmeaza foarte urgent rochia de mireasa si cameramanul.
Va rog, sariti cu pareri in privinta cameramanului!

Va pup!

adr1ana
11.01.2010, 13:29:23
sal..si eu am avut acceasi problema ca si voi dar am rezolvat-o..am schimbat data din 26 iunie in 3 iulie..k aici nu ma cununa nimeni si eu fac si botezu in acceasi zi cu nunta..sper sa o rezolvati si voi..;;)

morenita
11.01.2010, 19:02:02
sal..si eu am avut acceasi problema ca si voi dar am rezolvat-o..am schimbat data din 26 iunie in 3 iulie..k aici nu ma cununa nimeni si eu fac si botezu in acceasi zi cu nunta..sper sa o rezolvati si voi..;;)
Bravo ,doi in unu! Felicitari!!<:-P

morenita
11.01.2010, 19:13:29
La multi ani, miresici de 2010! Sa avem parte de cele mai reusite nunti!

Vad ca este cam liniste in luna iunie :) , asa ca voi incepe eu...
Am mai taiat ceva de pe lista, si anume costumul mirelui :>
Urmeaza foarte urgent rochia de mireasa si cameramanul.
Va rog, sariti cu pareri in privinta cameramanului!

Va pup!

Si eu va urez tuturor un an mai fericit cu sanatate,mai ales ca e anul nuntii noastre!!Sa dea Dumnezeu sa avem niste nunti divine<:-P
De curand m-am intors acasa,sarbatorile au avut pentru mine un gust dulce-amar;asa se intampla cand ii vezi pe cei dragi doar o data pe an...#:-S
Am vorbit cu parohul care mi-a rezervat data,mi-a cerut certificatul de botez(pe care mama mi l-a scos din arhivele bisericii)insa mi-a dat si teme pt acasa si anume-cursuri prematrimoniale(obligatorii),care,dupa ce ca-s plictisitoare,mai si costa...$-)
Am rezervat si hotelul(de 4*)care,dupa ce-am batut palma si i-am dat avansul,mi-a zis ca cel mai ieftin menu,costa 25E!!! Asta e..am vrut restaorant cu mese rotunde..:-<
Mai am multe...costumul lui inca nu-l avem...mai cautam

yepu
13.01.2010, 12:04:46
Morenita, te invidiez pt cum stai cu pregatirile! :-p
Pana la urma cat te costa meniul cu totul (tort, bauturi, crontanele)?

sutru
13.01.2010, 19:29:35
fetelor nu va impacientati
eu nu gasesc formatie.cei care mi au placut cereau prea mult si peste asta ei sunt 10 si tb sa le platesc si lor meniurile.in rest nu am nici un stres astept targurile sa mi caut rochie si multe altele...
o sa mi intru in paine cand o sa probez 1000 de rochii si nu o sa stiu pe care sa o aleg.
inca sunt relaxata.va urez bafta tuturor!

morenita
13.01.2010, 21:36:53
Morenita, te invidiez pt cum stai cu pregatirile! :-p
Pana la urma cat te costa meniul cu totul (tort, bauturi, crontanele)?

OK,dar in Tulcea nu e atat de ..aglomerat ca in capitala,sti?
Pai uite,despre meniu cica discutam cu 2 saptamani inainte...stiu doar ca cel mai ieftin costa 25E..Tortul,prajiturile,bautura si fructele cica sunt aparte $-)
Tu la ce etapa esti cu pregatirile?

morenita
13.01.2010, 21:41:09
fetelor nu va impacientati
eu nu gasesc formatie.cei care mi au placut cereau prea mult si peste asta ei sunt 10 si tb sa le platesc si lor meniurile.in rest nu am nici un stres astept targurile sa mi caut rochie si multe altele...
o sa mi intru in paine cand o sa probez 1000 de rochii si nu o sa stiu pe care sa o aleg.
inca sunt relaxata.va urez bafta tuturor!

Daca nu gasesti,pana la urma poti opta si pt un DJ bun,depinde si cata lume va vine...
Eu am scapat de faza probatului,m-am indragostit pe loc si-am zis:"asta-i ":D
Si tie mult SPOR!

morenita
13.01.2010, 21:43:12
Fetelor,cand cumparam invitatiile??De unde? Cica de pe net e mai ieftin..

georgeta26
14.01.2010, 09:36:16
Fetelor,cand cumparam invitatiile??De unde? Cica de pe net e mai ieftin..
eu invitatiile le voi da cu aprox o luna inainte. cred ca le voi comanda prin aprilie. din cate am vazut, nu dureaza mai mult de 10 zile onorarea comenzii. si eu am vazut ca pe unele site-uri sunt mult mai ieftine decat in magazine si chiar poti comanda "monstre" sa le vezi.

yepu
14.01.2010, 13:46:08
eu invitatiile le voi da cu aprox o luna inainte. cred ca le voi comanda prin aprilie. din cate am vazut, nu dureaza mai mult de 10 zile onorarea comenzii. si eu am vazut ca pe unele site-uri sunt mult mai ieftine decat in magazine si chiar poti comanda "monstre" sa le vezi.

Chiar se pot comanda mostre?! Asta e un lucru foarte bun, avand in vedere ca mie mi-este frica sa iau de pe net ca nu stiu cum arata invitatiile in realitate.

Georgeta, cum stai cu rochia de mireasa? Parca vroiai sa ti-o iei de la Bien Savvy, right? Am mai gasit un magasin deschis la sfarsitul anului trecut: Aire Barcelona ;)) cu rochite superbe. Din pacate nu am fost nici pana acum la proba.

Morenita, e bine daca e meniul 25 de euro!

morenita
14.01.2010, 23:28:57
Chiar se pot comanda mostre?! Asta e un lucru foarte bun, avand in vedere ca mie mi-este frica sa iau de pe net ca nu stiu cum arata invitatiile in realitate.

Georgeta, cum stai cu rochia de mireasa? Parca vroiai sa ti-o iei de la Bien Savvy, right? Am mai gasit un magasin deschis la sfarsitul anului trecut: Aire Barcelona ;)) cu rochite superbe. Din pacate nu am fost nici pana acum la proba.

Morenita, e bine daca e meniul 25 de euro!

Mda..dar cica e meniu simplu..:-? Fara tort,bauturi fine si fructe.
Aire Barcelona e SUPER dar si scorurile pe masura!!$-)
Atunci nu ne grabim cu invitatiile...

Mawy
14.01.2010, 23:42:41
Mda..dar cica e meniu simplu..:-? Fara tort,bauturi fine si fructe.

Si sa inteleg ca 25E e mult???:O Noi la restaurantele la care am fost nu am gasit meniu sub 60E...Pe langa pretul meniurilor platiti chirie pe sala?

morenita
14.01.2010, 23:52:58
Si sa inteleg ca 25E e mult???:O Noi la restaurantele la care am fost nu am gasit meniu sub 60E...Pe langa pretul meniurilor platiti chirie pe sala?

Avand in vedere ca e in Tulcea si nu in capitala si ca e un meniu compus din aperitiv si felul doi(sarac)...asa mi se pare!!
Nu platim chirie,ar fi culmea!!

Plus de asta,a-ti putea negocia cu patronul,doar o sa fie post!Romania e mai scumpa ca Grecia si aproape egala cu Franta(in preturi)sau cel putin Bucurestiul!!

georgeta26
15.01.2010, 10:37:47
[quote=yepu;2847044]
quote]
da. cu siguranta o voi lua de la bien savvy.
inca nu am fost la nici o proba.
cred ca ma voi duce saptamana viitoare (vineri sau sambata). eu sunt foarte hotarata sa-mi iau modelul ilka... doar ca o vreau putin modificata (adica putin mai decoltata si in fata si in spate)...

narcyssa
18.01.2010, 09:32:19
Buna,
sunt si eu miresica de 5 iunie 2010. Ieri am vorbit cu preotul si ne cununa fara nici o problema. Am avut emotii desi stiam si cand am ales data ca e post, dar pana la urma am iesit bine :)
am achitat avansul la sala, avem foto n-avem inca video dar cam stim pe cine luam in rest nimic.

RalucaAlina
18.01.2010, 11:43:04
Buna, numele meu este Raluca
si eu am nunta pe 19 iunie mai este putin .. tot in post e dar nu e nici o problema parinti si socrime sunt casatoriti tot in post si nu au avut probleme.... trebuie vorbit cu preotul si dupa aceea facuta o cerere la episcopie platita o taxa si nunta poate avea loc :* . Bafta tuturor miresicilor.. si nu va panicatzi va pupa miresica Ralu din Hunedoara

morenita
18.01.2010, 16:08:54
Opaa
Lume noua!Bine a-ti venit narcyssa si Raluca;;)
Haideti ca ne mai adunam pana ne maritam!

monik24
19.01.2010, 01:28:39
buna fetelor!! si eu tot miresica de iunie sunt....ca si morenita si eu imi organizez nunta de la distanta....8-| sa va spun si eu cam ce am rezolvat pana acum....restaurant / lautari /fotograf /cameraman /rochita mea / costumul mirelui/ am vb si la biserica...am reusit si cu dispensa aia sau cum ii zice:-p ....si de cateva zile ma tot uit ptr luna de miere...voi unde ati vrea sa va petreceti luna de miere???va pup fetelor

RalucaAlina
19.01.2010, 12:41:59
Buna,
Si eu am rezolvat cateva lucruri importante ptr nunta de prin septmbrie am facut rezervarea la restaurant am vb de decoratziunile pentru nunta in mare .. mai sunt cateva detali care vreau sa le schimb .. peurma am vb cu muzica, fotograful si cameramanul, am fost la biserica la starea civila pentru programare... am vb cu coafeza mea... mai am sa vad de rochitza inca sunt indecisa sunt toate frumoase dar nici una pentru mine sper sa oo gasesc pana la urma.. costumul mirelui aaa uitasem.. mi-am luat un evantai cu pene alb e superb.. voi ce atzi mai facut? Haidetzi sa ne dam cateva ideei ... pupici miresici de iunie 2010 :x .Uitasem si pentru trt si prajituri am vb dar nu stiu cum va arata tortul sau figurina de pe tort... vreo idee :D:D

RalucaAlina
19.01.2010, 13:05:27
Opaa
Lume noua!Bine a-ti venit narcyssa si Raluca;;)
Haideti ca ne mai adunam pana ne maritam!

Bine v-am gasit frumoaselor ... si La multzi ani :D eu sunt putzin mai capsorul in aer dar sper sa revin pe pamant :)... :love:

narcyssa
19.01.2010, 15:22:53
eu tot aman detaliile pentru k sunt o fire schimbatoare, acum imi place ceva, acum imi place altceva. M-am hotarat ca decoratiile vor fi cu mov si fluturi. Rochite am probat vreo 10 dar mai probez:) desi am gasit-o pe the one..dar peste bugetul meu, deci pas. Invitatiile, marturiile le facem noi. Bijuteriile mi le fac eu, coafeza am, make-up artist am, lista lunga de invitati am, buchetul de mireasa il stiu, doar k va trebui adus din cluj, si facem cununia inainte dar habar n-avem cand. Am fi vrut de florii dar sunt in martie..si nush mai vedem

morenita
19.01.2010, 17:00:36
buna fetelor!! si eu tot miresica de iunie sunt....ca si morenita si eu imi organizez nunta de la distanta....8-| sa va spun si eu cam ce am rezolvat pana acum....restaurant / lautari /fotograf /cameraman /rochita mea / costumul mirelui/ am vb si la biserica...am reusit si cu dispensa aia sau cum ii zice:-p ....si de cateva zile ma tot uit ptr luna de miere...voi unde ati vrea sa va petreceti luna de miere???va pup fetelor

Bine ai venit monik24!
Ai optat pt formatie?Te intreb asta fiindca de obicei cele care planifica nunta de la distanta(ca si mine);-) nu avem multi invitati,de-aia am si ales un DJ..
Cat ti-a cerut fotograful,dar cameramanul ?(curiozitate)
Saptamana de miere ad dori-o in Creta sau Grecia...nu stim inca
Spor la pregatiri!!