PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Tunisia

Pagini : [1] 2 3

ingeras
28.11.2006, 08:42:48
Buna miresicilor...
Voi fi miresica pe 07.07.07 si voiam sa stiu daca stiti vreuna detalii despre Tunisia...altele decat poti gasi pe net :)
Noi ( eu si viitorul meu sot) am ales aceasta destinatie pentru ca este mai exotica si poti face multe lucruri : scuba-diving, excursii in Sahara ....
Astept parerile voastre..
Va pupic.

valen
28.11.2006, 12:01:46
Buna miresicilor...
Voi fi miresica pe 07.07.07 si voiam sa stiu daca stiti vreuna detalii despre Tunisia...altele decat poti gasi pe net :)
Noi ( eu si viitorul meu sot) am ales aceasta destinatie pentru ca este mai exotica si poti face multe lucruri : scuba-diving, excursii in Sahara ....
Astept parerile voastre..
Va pupic.
noi am fost in tunisia anul asta in luna de miere... a fost frumos dar hotelurile de 4 stele sunt cam de 3 stele, serviciile nu sunt exceptionale... am mers in excursie la tunis dar nu am fost in sahara (nu se recomanda femeilor insarcinate)...
dar la ei e ca peste tot au servicii pt toate buzunarele.. de ex in hamamet unde preturile sunt si mult mai mari conditiile sunt fff bune.
in rest e frumos, dar f cald.
daca nu ai descoperit inca te poti informa de pe tunisiana.ro ..

baby_tweety
28.11.2006, 14:27:19
noi am fost in tunisia anul asta in luna de miere... a fost frumos dar hotelurile de 4 stele sunt cam de 3 stele, serviciile nu sunt exceptionale... am mers in excursie la tunis dar nu am fost in sahara (nu se recomanda femeilor insarcinate)...
dar la ei e ca peste tot au servicii pt toate buzunarele.. de ex in hamamet unde preturile sunt si mult mai mari conditiile sunt fff bune.

Puteai merge linistita in sahara ca n-a fost ceva rau pt o femeie insarcinata.Adica doar ne-am plimbat cu jeepul si cu camila si am vizitat o oaza.Dar probabil ca te-au avertizat sa nu cumva sa patesti ceva.Mai bine iti iei masuri de precautie decat sa regreti.
Depre tunisia sunt multe de povestit.Noi am stat la 5 stele all inclusive si recomand asa.E cald i ai nevoie de bautura, iar la all incl e gratuit in camera si pe plaja cata vrei.
Daca mai ai intrebari...

ingeras
28.11.2006, 14:47:45
Puteai merge linistita in sahara ca n-a fost ceva rau pt o femeie insarcinata.Adica doar ne-am plimbat cu jeepul si cu camila si am vizitat o oaza.Dar probabil ca te-au avertizat sa nu cumva sa patesti ceva.Mai bine iti iei masuri de precautie decat sa regreti.
Depre tunisia sunt multe de povestit.Noi am stat la 5 stele all inclusive si recomand asa.E cald i ai nevoie de bautura, iar la all incl e gratuit in camera si pe plaja cata vrei.
Daca mai ai intrebari...
Buna
daca ai timp te rog sa imi detaliezi si mie : hotelul cu pricina( la care ati stat ), ce ar fi de vazut, agentia prin care ati plecat , cat a costat sejurul plus cheltuieli.
Da-mi un pm daca nu e prea mare deranjul.
Merci si pupici.

valen
28.11.2006, 14:59:11
Daca mai ai intrebari...
pai n-am mers din cauza plimbarii cu jeep-urile. am inteles ca e destul de agitata calatoria si eu eram in 3 luni de sarcina si ghida mi-a zis ca nu ar fi ok sa merg (ea era insarcinata in 4 luni). si excursia aia dura 2 zile... am zis ca revenim pt sahara.
noi am stat la 4 stele tot cu all inclusive.. si eu recomand varianta asta.. pt ca daca sari ici colo cate un pranz tot nu iesi in pierdere datorita bauturilor si a facilitatilor de la all inclusive

baby_tweety
28.11.2006, 15:39:45
Buna
daca ai timp te rog sa imi detaliezi si mie : hotelul cu pricina( la care ati stat ), ce ar fi de vazut, agentia prin care ati plecat , cat a costat sejurul plus cheltuieli.
Da-mi un pm daca nu e prea mare deranjul.
Merci si pupici.

Hotel Amir Palace in Monastir.Agentia Best Reisen.Costul sejurului-7 zile 922E iar cu ce am cheltuit acolo s-a ridicat la 1500E.
Am vazut asa:
-capitala,Tunis-si ruinele Cartaginei
-un sat pitoresc Sidi-bou-Said cu fereste albastre ca Santorini
-un muzeu-Bardo
-Sahara-plimbare cu jeepul, cu camilele am prins furtuna de nisip super-ni s-au defectat aparatele foto&video(dar si-au revenit dupa ce le-am curatat), ca nisipul e fin si intra peste tot(nas, gura, ochi)
-am vizitat o oaza de curmali
-coloseumul de la El Jem super bine pastrat
-desert de sare-un lac care e secat vara si ramane albicios deasupra nisipului
-locuinte troglodite, sapate in stanca
-am facut cumparaturi in Medina-piata lor, daca rezisti sa faci targurielile cumperi lucruri faine si ieftine

Cam atat imi vine in minte.Si m-am dat cu ski-jetul ca e f ieftin, cam 400 mii pt amandoi.Mai ieftin ca la noi, ca aici nu mi-am permis sa dau 1 mil de pers.$-) $-)

ingeras
29.11.2006, 08:56:01
Hotel Amir Palace in Monastir.Agentia Best Reisen.Costul sejurului-7 zile 922E iar cu ce am cheltuit acolo s-a ridicat la 1500E.
Am vazut asa:
-capitala,Tunis-si ruinele Cartaginei
-un sat pitoresc Sidi-bou-Said cu fereste albastre ca Santorini
-un muzeu-Bardo
-Sahara-plimbare cu jeepul, cu camilele am prins furtuna de nisip super-ni s-au defectat aparatele foto&video(dar si-au revenit dupa ce le-am curatat), ca nisipul e fin si intra peste tot(nas, gura, ochi)
-am vizitat o oaza de curmali
-coloseumul de la El Jem super bine pastrat
-desert de sare-un lac care e secat vara si ramane albicios deasupra nisipului
-locuinte troglodite, sapate in stanca
-am facut cumparaturi in Medina-piata lor, daca rezisti sa faci targurielile cumperi lucruri faine si ieftine

Cam atat imi vine in minte.Si m-am dat cu ski-jetul ca e f ieftin, cam 400 mii pt amandoi.Mai ieftin ca la noi, ca aici nu mi-am permis sa dau 1 mil de pers.$-) $-)

Merci mult de tot ....dar mai am o intreabre 1500 Euro amandoi sau de persoana????
Eu am estimat cam la 2000Euro sejurul pentru la anul si sincer sper sa il scot mai ieftin ....poate gasesc ceva mai klumea la Targul de Turism de anul viitor.
Din cate mi-ai spus si m-am mai documentat si eu merita sa iti faci luna de miere in Tunisia ....noi ne mai gandeam si la Grecia sau Croatia.
Pupici.

valen
29.11.2006, 11:39:16
Merci mult de tot ....dar mai am o intreabre 1500 Euro amandoi sau de persoana????
Eu am estimat cam la 2000Euro sejurul pentru la anul si sincer sper sa il scot mai ieftin ....poate gasesc ceva mai klumea la Targul de Turism de anul viitor.
Din cate mi-ai spus si m-am mai documentat si eu merita sa iti faci luna de miere in Tunisia ....noi ne mai gandeam si la Grecia sau Croatia.
Pupici.
cu siguranta sejurul a fost pt amandoi 1500 euro pt ca noi am platit pt 2 pers vreo 800 euro

baby_tweety
29.11.2006, 13:36:05
Pupici.

Pt amandoi bineinteles.

cata_enea
29.11.2006, 14:25:58

valen, stii daca sunt recomandate excursiile in timpul iernii.
noi vrem sa mergem in ianuarie (de ziua mea) citeva zile intr-un loc cu caldurica si soare sine gindeam la tunisia.. oare vor fi ploi ??

valen
29.11.2006, 16:01:17
noi vrem sa mergem in ianuarie (de ziua mea) citeva zile intr-un loc cu caldurica si soare sine gindeam la tunisia.. oare vor fi ploi ??
am inteles ca e cald mai mereu .. nu cat sa faci plaja sau baie dar cred ca este sezon ploios.. si s-ar putea sa fie pustiu. in plus ca nefiind sezon turistic nu mai sunt chartere si s-ar putea ca preturile la transport sa fie mai mari. incearca tunisiana.ro si daca nu gasesti info pe site suna la ei

mam
29.11.2006, 18:25:58

nu cred ca ploua vreodata la ei, insa sa nu te astepti sa fie fff cald, cam 20-25 grade... din martie in colo e vreme de plaja k lumea, apa o sa fie destul de rece :(

baby_tweety
29.11.2006, 18:31:22
nu cred ca ploua vreodata la ei, insa sa nu te astepti sa fie fff cald, cam 20-25 grade... din martie in colo e vreme de plaja k lumea, apa o sa fie destul de rece :(

Ba sa stii ca ploua.Si inca cum....asa zic ghizii ca nu ploua, dar si la ei ploua.Am aflat-o pe pielea mea.:(( dar noroc ca plecam chiar a doua zi.
Am vb si cu bastinasii si ziceau ca mai ploua si pe la ei....

mam
29.11.2006, 19:03:38
Ba sa stii ca ploua.Si inca cum....asa zic ghizii ca nu ploua, dar si la ei ploua.Am aflat-o pe pielea mea.:(( dar noroc ca plecam chiar a doua zi.
Am vb si cu bastinasii si ziceau ca mai ploua si pe la ei....

eu am zis ca nu cred ca ploua vreodata la ei, pentru ca si noi am prins "ploaie" la sf lunii iunie, eram in piscina si a inceput sa ploua, a durat 2 min dupa care a iesit un soare incredibil si ne-am vazut de ale noastre.... ma refer ca n-o sa ploua cum e la noi...cu zile...su saptamani...

baby_tweety
29.11.2006, 21:41:08
eu am zis ca nu cred ca ploua vreodata la ei, pentru ca si noi am prins "ploaie" la sf lunii iunie, eram in piscina si a inceput sa ploua, a durat 2 min dupa care a iesit un soare incredibil si ne-am vazut de ale noastre.... ma refer ca n-o sa ploua cum e la noi...cu zile...su saptamani...

Oare numai noi am fost ghinionistii care au prins furtuna in tunisia?:D SI cu ploaie dar si furtuna de nisip pe camile???looooooooool Noroc ca in mom in care era furtuna la hotel-in zona aia Monastir, noi eram in desert.Dar ne-a povestit un cuplu ce furtuna cu tunete si muuuulta ploaie a fost.Si culmea cand ne intorceam din deset cu autocarul am tot vazut baltoace, livezile de maslini inundate si facem misto, uite ma ca au si astia inundatii..=)) =))

alice
30.11.2006, 07:42:48
Mai stiu eu pe unii care din 7 zile au prins doar una de plaja,in rest au jucat carti in hotel ca ploua cu galeata,cu tunete,fulgere si tot tacamul.Si cum zicea cineva:de la 4 stele in sus si all inclusive,daca nu,e jale.

cata_enea
30.11.2006, 10:28:31
multumesc pt informatii, am intrat pe tunisiana.ro si inca un site in spaniola. Am gasit ca ploua si la ei destul de mult, in decembrie in febr. se pare ca e cel mai umed sezon. E normal pt ca sunt la Mediterana si n-au cum sa nu-i influenteze curentii (cred..)

teodora_buciu
27.03.2007, 12:38:43
Ne-am decis...In luna de miere mergem in Tunisia..Acum sunt in plin proces de documentare..la statiuni , hoteluri etc..de la agentie ne-au recomandat El hana beach-Sousse..A fost cineva pe acolo si poate sa imi spuna cate ceva? Daca nu astept recomandari pt alte hoteluri , statiuni..orice linformatie legata de Tunisia e binevenita ..Pupici

lyanna
27.03.2007, 15:58:19
Noi avem nunta in octombrie si cred ca vom face luna de miere in Tunisia...mai mult pentru plaja si lenevit decat pentru vizitat. Cred ca iesim la ~1000E charter si AI 3-4* fara excursii sau altceva.

puffinas
30.03.2007, 13:23:57
Buna,
Citesc aproape zilnic toate mesajele, in special pe Constanta, dar intamplator azi m-am uitat si la topicul cu luni de miere.
In ceea ce priveste hotelul ales de tine iti spun in mod cert un mare NUUUU. Niste prieteni de familie doar ce s-au intors si au stat la acest hotel : este de cel mult 1 stea, paturile sunt din beton , si mancarea destul de slaba, daca nu chiar slaba.
Si eu voi merge tot in Tunisia pentru luna de miere, dar m-au sfatuit calduros sa aleg un hotel de 5 stele.
Eu personal voi alege statiunea Port el Kantoui (nu stiu exact cum se scrie), si un hotel de 5 stele.

eva03
30.03.2007, 18:44:45
Eu am fost la Hammamet si a fost frumos.
Adevarat, paturile din piatra, dar pe mine nu m-au deranjat deloc. Nu aveam televizor in camera (puteai inchiria), in schimb, mai toate hotelurile aveau piscina, sala de sport etc.
Acum nu reusesc sa imi aduc aminte nici un hotel in care mi-as fi dorit sa ma aflu, dar cand imi voi aminti iti voi spune (voi consulta si sotul).
Atentie cu cine plecati in excursii si cereti inainte detalii unde mergeti, cu cine, cat timp si mai ales, cat costa, ca sa nu va luati teapa.
Negocierile, daca mergeti in bazar, le incepeti direct de la jumatate din cat cer ei.

mihu
30.03.2007, 19:40:08
noi am fost la Marhaba Royal Salem(4 stele)in sousse...il recomand cu caldura...
orice hotel ati alege, ar fi de preferat minim 4 stele...
Si ar fi recomandat all inclusive...apa nu e potabila...si risti sa dai ceva bani numai pe apa...La all inclusive mananci si bei cat vrei...Ai scapat de o grija asa...
in schimb si asta are un mic dezavantaj...Daca mergeti in Tunisia si vreti sa faceti excursii de 2 zile(nu stiu exact de cate zile sunt)...in perioada aia pierdeti tot all inclusive de la hotel si trebuie sa cheltuiti pt mancare si apa alti bani...Aici deja poate sa fie decizia fiecaruia...Noi ne-am bucurat ca am luat all inclusive...ca si boierii am fost in alea 7 zile :))

mam
31.03.2007, 16:35:13
buna! si noi am fost in tunisia, am fost in yasmine hammamet, la hotel sandra club 4* - face parte din lantul hotelier l'ecrin (cu all inclusive); sfatul meu este sa intri si pe site-ul tripadvisor.com, pe noi ne-a ajutat mult sa luam o decizie, si acolo vei gasi informatii importante despre hoteluri, de la alti turisti.

:* mam

godotte
02.04.2007, 19:02:59
buna! si noi am fost in tunisia, am fost in yasmine hammamet, la hotel sandra club 4* - face parte din lantul hotelier l'ecrin (cu all inclusive); sfatul meu este sa intri si pe site-ul tripadvisor.com, pe noi ne-a ajutat mult sa luam o decizie, si acolo vei gasi informatii importante despre hoteluri, de la alti turisti.

si noi vroiam sa mergem in tunisia, insa ne-am revenit caci noi avem luna de miere programata in august, cand nu prea e recomandat sa faci excursii prin Sahara #:-S . Intr-adevar cand cauti un hotel si ti se pare ok, uitat-te dupa comentariile celor care au stat acolo. Eu asa fac de fiecare data cand plec. De obieci ma uit si pe tripadvisor si pe venere.it (care insa acopera numai europa).
Pupici

mihu
02.04.2007, 20:24:21
si noi vroiam sa mergem in tunisia, insa ne-am revenit caci noi avem luna de miere programata in august, cand nu prea e recomandat sa faci excursii prin Sahara #:-S . Intr-adevar cand cauti un hotel si ti se pare ok, uitat-te dupa comentariile celor care au stat acolo. Eu asa fac de fiecare data cand plec. De obieci ma uit si pe tripadvisor si pe venere.it (care insa acopera numai europa).
Pupici
Si noi ne documentam la fel....ne ajuta mult....mai ales ca strangem bai pt o vacanta reusita asa ca merita sa ne interesam cat de mult;;)

godotte
03.04.2007, 06:21:49
Si noi ne documentam la fel....ne ajuta mult....mai ales ca strangem bai pt o vacanta reusita asa ca merita sa ne interesam cat de mult;;)
Si sincer pana acum nu am dat niciodata gres. Daca citesti pe tripadvisor despre hot de 5* in Tunisia in care iti spun ca nu este nici macar de 3* europene, incepi sa iti pui problema. Si mai sunt si candid photo care la fel sunt extrem de interesante. Si elocvente. Pupici

cecilia
08.04.2007, 01:11:16
Noi am fost in Tunisia in 2003,si am stat in Sousse.Cu 2 saptamani inaintea noastra a fost o prietena si s-a intors cam dezamagita.Noi in schimb ne-am intors f multumiti.Explicatia e simpla:prietena mea a stat in hotel 7 zile,pe cand noi am mers in 2 excursii.
Dupa parerea mea excursiile astea chiar merita.Una din ele este de doua zile.Pleci dimineata de la hotel,prima oprire este la un amfiteatru roman,foarte asemanator cu Colosseum-ul.Apoi ajungi intr-un loc numit Matmata,unde vizitezi case de trogloditi,care locuiau intr-un fel de bordeie sapate in pamant.Seara ajungi in orasul Douz si faci o plimbare pe camila.Hotelul parea desprins din 1001 de nopti.A doua zi dimineata pleci spre Sousse,dar drumul e altul.Daca in prima zi cobori spre desert prin est,a doua zi urci spre nord dar prin vest.Se trece pe langa un lac imens,dar secat,si se ajunge la locurile care mie personal mi-au placut foarte mult.Si anume oazele de munte.se viziteaza 2 asemena oaze,Tamerza si inca una,imi scapa numele.Este un peisaj superb,cu munti rosii,desertici,printre care se strecoara fasii de palmieri si firisoare de apa.Acolo am baut o cafea de-a lor,asemanatoare cu cafeaua turceasca,la un fel de cafenea cu bancute de piatra acoperite de presuri.Apoi se viziteaza o pestera,unde s-a filmat Pacientul englez ( nu cunosc,nu am vazut filmul) si se face o plimbare cu jeep-ul pe dune.Ultima vizita este in orasul Kairouan.
Cealalta excursie dureaza o zi,iar destinatia e Tunis.Se viziteaza ruinele Cartaginei,care sunt localizate chiar pe malul marii.Apoi un muzeu,Bardo,si bineinteles ai timp sa bei un ceai in orasul vechi (la Sidi busaid-evident ca nu se scrie asa:-p) si sa hoinaresti prin bazar.
Eu recomand cu caldura aceste excursii,pt ca vezi o gramada de lucruri interesante(de care am povestit),dar mai ales ai ocazia sa observi felul cum traiesc tunisienii de rand din satele prin care trece autocarul.

mam
08.04.2007, 12:35:08
Noi am fost in Tunisia in 2003,si am stat in Sousse.Cu 2 saptamani inaintea noastra a fost o prietena si s-a intors cam dezamagita.Noi in schimb ne-am intors f multumiti.Explicatia e simpla:prietena mea a stat in hotel 7 zile,pe cand noi am mers in 2 excursii.
Dupa parerea mea excursiile astea chiar merita.Una din ele este de doua zile.Pleci dimineata de la hotel,prima oprire este la un amfiteatru roman,foarte asemanator cu Colosseum-ul.Apoi ajungi intr-un loc numit Matmata,unde vizitezi case de trogloditi,care locuiau intr-un fel de bordeie sapate in pamant.Seara ajungi in orasul Douz si faci o plimbare pe camila.Hotelul parea desprins din 1001 de nopti.A doua zi dimineata pleci spre Sousse,dar drumul e altul.Daca in prima zi cobori spre desert prin est,a doua zi urci spre nord dar prin vest.Se trece pe langa un lac imens,dar secat,si se ajunge la locurile care mie personal mi-au placut foarte mult.Si anume oazele de munte.se viziteaza 2 asemena oaze,Tamerza si inca una,imi scapa numele.Este un peisaj superb,cu munti rosii,desertici,printre care se strecoara fasii de palmieri si firisoare de apa.Acolo am baut o cafea de-a lor,asemanatoare cu cafeaua turceasca,la un fel de cafenea cu bancute de piatra acoperite de presuri.Apoi se viziteaza o pestera,unde s-a filmat Pacientul englez ( nu cunosc,nu am vazut filmul) si se face o plimbare cu jeep-ul pe dune.Ultima vizita este in orasul Kairouan.
Cealalta excursie dureaza o zi,iar destinatia e Tunis.Se viziteaza ruinele Cartaginei,care sunt localizate chiar pe malul marii.Apoi un muzeu,Bardo,si bineinteles ai timp sa bei un ceai in orasul vechi (la Sidi busaid-evident ca nu se scrie asa:-p) si sa hoinaresti prin bazar.
Eu recomand cu caldura aceste excursii,pt ca vezi o gramada de lucruri interesante(de care am povestit),dar mai ales ai ocazia sa observi felul cum traiesc tunisienii de rand din satele prin care trece autocarul.

da, asha este, merita sa mergi in excursii, din pakate noi nu am ajuns in sahara pentru ca era f scump de unde am fost noi cazati, am fost in schimb in alte excursii si o croaziera, am fost si in excursia accea de 1 zi tunis - cartagina - baile romane - bardo - sidi bou said ( sidi bou said se num orasul acela ;) alb si albastru), croaziera a fost incredibila, am vazut si delfini :X

aici oferta nu era una f mare, insa acolo, aveau cred ca 30 de excursii posibile, din pakate nu am stat decat 8 zile :( dar vom recupera noi :)!

diannaa
11.04.2007, 23:36:27
PRO Tunisia!!!Din toate sursele auzite de mine si pe piele proprie prin Eximtur

teodora_buciu
12.04.2007, 10:45:42
Ma bucur ca aud lucruri bune despre tunisia..abia astept sa mergem..si in fond de noi depinde in mare ;-) daca va fi bine sau nu in tunisia..eu asa zic..

teodora_buciu
15.04.2007, 20:32:30
Te asteptam cu pozeeeeeeeee!!!!!!
Sigur ca da..voi pune pozici dupa ce ma intorc din luna de miere..Plecam in 9 mai si stam 8 zile..Abia astept..mai , mai ca mi-as face bagajelul de azi..:-$

issa
16.04.2007, 22:17:45
Preferabil este sa mergi cu ultra all inclusive, nu cu all inclusive cum zicea cineva pe aici....deosebirea este ca all inclusive iti asigura bauturile locale si nu au un gust prea bun(datorita apei) sunt diferite de ale noastre, dar la ultra all inclusive poti alege si bauturi din import si atunci este ok.....eu una sunt pro Tunisia.....aaa si inca un amanunt sa nu faci topless(daca ai obiceiul):*

mihu
17.04.2007, 07:46:24
Preferabil este sa mergi cu ultra all inclusive, nu cu all inclusive cum zicea cineva pe aici....deosebirea este ca all inclusive iti asigura bauturile locale si nu au un gust prea bun(datorita apei) sunt diferite de ale noastre, dar la ultra all inclusive poti alege si bauturi din import si atunci este ok.....eu una sunt pro Tunisia.....aaa si inca un amanunt sa nu faci topless(daca ai obiceiul):*
Eu am facut...desi nu am obiceiul...dar n-am vrut sa ma bronzez cu urme...mai ales ca cu cateva luni inainte de nunta am fost undeva la apa aici in Ro si m-am bronzat dupa sutien :( avand rochie cu corset, m-am cam chinuit sa le acopar...am fost destul de mult la solar si pana la nunta s-au estompat cat de cat dar nu de tot...multa lume n-a observat...Dar am mai vazut si alte femei facand topless pe acolo(de aia am facut si eu)...era o babuca slaba dar se vedea ca e aranjata cu silicoane :)) m-am cam uitat cat de drepte stau fata de ale mele care o luau la vale daca stateam pe spate =))

teodora_buciu
17.04.2007, 09:56:26
Toata lumea imi spune acelasi lucru..sa nu fac topless, sa nu imi iau haine transparente, decoltate..etc..acum sa vad ce voi face..eu imi pun ce hainutze consider eu si daca e ceva...vedem..cumparam altele( normal ca asta e pretext sa mergem la cumparaturi :-" ):-$ Pupici

issa
18.04.2007, 10:52:23
In cazul asta sa-ti iei si haine groase....ca sigur trebuie sa-ti cumperi unele subtiri, de vara=))....sti care e treaba cu topless-ul....anumite hoteluri au cateva fete pentru anumite placeri :-"si ele de obicei umbla cu tanga si topless fiind....de aceea iti zic sa nu cumva sa ai probleme si sa vina unul mai negricios la tine :-w

irriinna
18.04.2007, 13:14:55
Si noi mergem tot in Tunisia. Toti colegii mei de servici mi-au recomandat sa merg acolo. Atata vreme cat esti constient ca acolo o sa gaseseti o cultura si o civilizatie diferita totul e OK. Sin inca ceva, cica sunt foarte faine excursiile organizate in Tunis si in desert.Sper sa ne simtimi bine acolo!

teodora_buciu
19.04.2007, 10:38:29
Yap..Si mie mi s-a spus ca sunt tare frumoase excursiile in tunis..in desert..abia astept...AMR..numai cateva zile...Yuhuuu:>

irriinna
19.04.2007, 13:17:49
In ce statiune mergeti voi? Poate cand va intoarceti ne ziceti si noua cum a fost. Noi plecam abia pe 30 mai......

teodora_buciu
20.04.2007, 13:06:31
In ce statiune mergeti voi? Poate cand va intoarceti ne ziceti si noua cum a fost. Noi plecam abia pe 30 mai......
Noi mergem in Sousse..sper sa fie ok..Cand ne intoarcem voi pune pozici si o sa iti pove ce si cum..Pupici

dacaunico
20.04.2007, 14:18:36
Aha am inteles..merci de informatii ;-)
Abia astept sa plecam...9 mai si tai tai romania...Tunisia venim!!

Buna.Cand va intoarceti din Tunisia imi dai te rog detalii despre cum e acolo ? Am vrut si eu f mult acolo dar am auzit f multe pareri nu chiar de bine si sunt curioasa daca merita sau nu.
Te rog mult.
PA

lia
30.04.2007, 10:10:32
si noi am ales tunisia ca destinatie pentru luna de miere!!yasmine-hammamet-el mouradi hotel 5 stele-27 iunie!!!de abia asteptam!!
noi am luat demipensiune-nu voiam all inclusive ca sa depindem de un program fixat-mai vrem sa facem si optionale(2 maxim!!!)!si in plus de asta vrem sa testam la pranz si terasele:))asta daca ne-o tine buzunarul:):-SS ca din cate aud e foarte scumpa bautura si de-om prinde niscaiva calduri!!!!!

baby_tweety
30.04.2007, 22:39:23
si noi am ales tunisia ca destinatie pentru luna de miere!!yasmine-hammamet-el mouradi hotel 5 stele-27 iunie!!!de abia asteptam!!
noi am luat demipensiune-nu voiam all inclusive ca sa depindem de un program fixat-mai vrem sa facem si optionale(2 maxim!!!)!si in plus de asta vrem sa testam la pranz si terasele:))asta daca ne-o tine buzunarul:):-SS ca din cate aud e foarte scumpa bautura si de-om prinde niscaiva calduri!!!!!

Nu vreau sa-ti stric bucuria, dar ei nu prea au terase, poate doar bodegi =)) Conceptul de terasa e "un pic" altfel......lipseste cu desavarsire=))

mam
01.05.2007, 09:17:47
Nu vreau sa-ti stric bucuria, dar ei nu prea au terase, poate doar bodegi =)) Conceptul de terasa e "un pic" altfel......lipseste cu desavarsire=))

nu prea e asha! YASMINE HAMMAMET, unde se duce ea, este o statiune de lux! este gen mamaia, numai pentru turisti, cu hoteluri de lux, restaurante, terase, etc.... este ffff frumos! si noi tot in yasmine am fost si ne-a placut fff mult!

mam
01.05.2007, 09:29:44

in yasmine e o gelaterie, uite o sa ma uit in poze sa vad dk mai gasesc cum se numeste! iti recomand exotique si pepito, SUNT BESTIALE! ;)
nu erau f scumpe, in jur de 100.000 lei inghetzata... sucurile tot pe acolo sunt la pret (alea naturale)... ai si un supermarket tot in centru acolo....

1. poza - pepito stanga, exotique dreapta
2. banana split
3. exotique again =P~

nu mai stiu cum anume se numeste, insa era undeva pe langa sofitel, pe bulevard, in centru....

:* sa papi una si pentru mine

mitzura
02.05.2007, 15:47:19
Ne propunem si noi sa mergem in tunisia,in octombrie, Inca nu am stabilit locatia exacta.Sa inteleg ca exista diferente intre statiunile din oferta agentiilor de turism?Despre Hammamet de ex am citit ca e "luxos".Celelalte sunt mai modeste?

mam
02.05.2007, 19:24:29
Ne propunem si noi sa mergem in tunisia,in octombrie, Inca nu am stabilit locatia exacta.Sa inteleg ca exista diferente intre statiunile din oferta agentiilor de turism?Despre Hammamet de ex am citit ca e "luxos".Celelalte sunt mai modeste?

din cate stiu eu, yasmine e singura "statiune", restul sunt orase!
atentie! yasmine hammamet nu este acelasi lucru cu hammamet! sa nu te duci in hammamet, e destul de uratzel orasul! nu ai mare lucru de facut acolo!

uite am gasit cateva info:

Hammamet

Orasul se aflã la 70 km de Tunis. Printre monumentele istorice se aflã cetatea din sec. al XV-lea, în curtea cãreia se aflã mausoleul patronului orasului, Sidi Bou Ali si Medina originalã. Litoralul este mãrginit de o plajã de nisip ce coboarã usor spre mare, acoperitã de o vegetatie subtropicalã, cu hoteluri de toate categoriile. Yasmine Hammamet este o zonã nou construitã, situatã în partea de sud a golfului, cu numeroase hoteluri moderne si luxoase.

Sousse

Sousse este al treilea oras ca mãrime din Tunisia cu cca. 400.000 de locuitori si se aflã la 140 km de Tunis. Pe strãdutele înguste ale Medinei unde se aflã o multime de magazine mici, veti putea admira cu adevãrat atmosfera basmelor din “O mie si una de nopti”.

Printre monumentele remarcabile se aflã cetatea Ribat, turnul de semnalizare Kasbah, Muzeul Arheologic, catacombele din perioada romanã. Sousse este orasul preferat pentru petrecerea concediilor, oferind confort în hoteluri remarcabile, posibilitatea de a face baie si de a practica sporturi nautice pe plajã, plimbãri romantice pe falezã si o viatã nocturnã tumultoasã.

Monastir

Unul dintre cele mai frumoase orase din Tunisia, situat la aproximativ 160 km de Tunis, dispune de un aeroport international. Dominanta orasului o constituie clãdirea impozantã a mãnãstirii Ribat din sec. 8 si o moschee din sec. 9. Orasul este cunoscut mai cu seamã ca locul de nastere al primului presedinte Habib Bourghuiba.

O atentie deosebitã meritã acordatã minunatului mausoleu al familiei Bourghuiba, ridicat în stil traditional, cu douã minarete si o cupolã de aur în mijloc. Portul cu corãbii si iahturi se numeste Cap Monastir, iar pe plajele din împrejurimi, numite Skanes, gãsim hoteluri de lux.

lia
02.05.2007, 19:37:25
saru'mna mulllllllllllllllllllltttttttttttttt!!!!mam:* :* :* :* o sa mananc inghetata-si ma voi gandi si la tine-;-) ca doar tu esti sursa informatiei-si inca ce informatie!!!!!!!eu una sunt moarta dupa inghetata, insa astea din pozele tale m-au facut sa imi ploua in gura!!!!;)) sigur o sa ma duc sa iau macar 1 inghetata de acolo!!!!!!pupici

dianablue
02.05.2007, 23:04:00
yasmine hammamet (partea mai noua din hammamet) e intr-adevar f frumoasa! am auzit pareri cum k ar fi mai sigur si mai curat decat in egipt - adk nu ai probleme cu iesitul pe strada, totul e f bine pazit.
altceva mai deosebit: port el kantaoui - aproape de sousse!

mitzura
03.05.2007, 07:49:56
Multumesc si eu de info!Care mai mergeti pe acolo,va rog sa ne ziceti si noua impresii!^:)^Din ce selectasem m-am gandit la hotelul Medi Golf din Yasmine Hammamet,4 *AI.Ce parere aveti?

mam
03.05.2007, 19:12:33
Multumesc si eu de info!Care mai mergeti pe acolo,va rog sa ne ziceti si noua impresii!^:)^Din ce selectasem m-am gandit la hotelul Medi Golf din Yasmine Hammamet,4 *AI.Ce parere aveti?

uite aici (http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g297943-d596500-Reviews-Domina_Medi_Golf-Hammamet.html) - da click pentru pareri....

CrisB
03.05.2007, 21:32:15
Am fost de 2 ori in Tunisia!!!
Cred ca asta spune tot, daca nu mi-ar fi placut nu m-as mai fi dus.
Prima data am fost cu all inclusive a 2-a oara cu demi pensiune, la 4 stele
Am fost in Sousse, am fost in 2 excursii, in Safari si in Tunis
Ne-am intors super multumiti si incantati
Spune a cineva ca mai se gandeste la croatia sau grecia
Sunt prea europene, aici ajungi mai usor si in trecere spre alta tara europeana.
Dupa parerea mea luna de miere trebuie sa fie ceva unic
Tunisia e mai exotic, e alta cultura, alta mentalitate

dianablue
04.05.2007, 19:02:52
recomand magic life in yasmine hammamet, mergeti la sigur, e un hotel incredibil! de fapt toate cluburile magic life sunt construite in gradini imense si niste peisaje de nu-ti vine sa crezi k e adevarat!

andreea29
10.05.2007, 15:21:05
cred ca m-am hotarat si eu tot la Tunisia pentru luna de miere...(abia astept...)
Stiti cumva..cu cat timp inainte se face rezervarea??si cam cat la % este avansul?

S_anda
10.05.2007, 15:42:38
Eu ieri mi-am rezervat locurile pt Tunisia, pe ultima suta de metrii :D Avansul nu a fost o suma fixa, ne-au zis 200-250 euro (excursia costa 800). Sa intrebati cand trebuie data si diferenta de bani, pt ca noua ne-au cerut-o cu o saptamana inainte de plecare (deci inainte si de nunta :(( ). Daca nu ai banii pregatiti e cam nasol. Daca faci rezervare din timp (cam cu o luna doua inainte) au tot felul de reduceri (au si pt tineri casatoriti reduceri, depinde de agentie). Spor la cautat, ca slava Domnului oferte sunt :)

andreea29
10.05.2007, 20:33:11
Eu ieri mi-am rezervat locurile pt Tunisia, pe ultima suta de metrii :D Avansul nu a fost o suma fixa, ne-au zis 200-250 euro (excursia costa 800). Sa intrebati cand trebuie data si diferenta de bani, pt ca noua ne-au cerut-o cu o saptamana inainte de plecare (deci inainte si de nunta :(( ). Daca nu ai banii pregatiti e cam nasol. Daca faci rezervare din timp (cam cu o luna doua inainte) au tot felul de reduceri (au si pt tineri casatoriti reduceri, depinde de agentie). Spor la cautat, ca slava Domnului oferte sunt :)
mersi pt informatii...vroiam sa te intreb de agentie..dar..am vazut ca nu esti din Bucurestii\...asa..ca depinde de la agentie la agentie..:-?

CrisB
10.05.2007, 21:04:09
Si noi tot asa am dat aprox. 30% si restul cu o saptamana inainte de plecare

irriinna
11.05.2007, 11:16:42
mersi pt informatii...vroiam sa te intreb de agentie..dar..am vazut ca nu esti din Bucurestii\...asa..ca depinde de la agentie la agentie..:-?
Buna,
Noi am plecam in luna de miere tot in Tunisia. Am gasit oferte foarte bune la cei de la Tunisiana. Sunt specializati pe Tunisia.Avansul nu e fix, iar daca platesti cu mai mult timp inainte de excursie fac fel si fel de reduceri avantajoase.

andreea29
11.05.2007, 11:56:24
Buna,
Noi am plecam in luna de miere tot in Tunisia. Am gasit oferte foarte bune la cei de la Tunisiana. Sunt specializati pe Tunisia.Avansul nu e fix, iar daca platesti cu mai mult timp inainte de excursie fac fel si fel de reduceri avantajoase.
..si eu tot la ei vreau sa am duc ..sa vad..ofertele..
voi in ce statiune mergeti acolo?

irriinna
11.05.2007, 12:49:23
Mergem in Port el Kanatoui. Am platit avansul cu mai mult timp inainte si ne-au dat 15% reducere. Am auzit ca sunt destul de seriosi.Ramane de vazut.......

CrisB
11.05.2007, 15:43:26
Port el Kantaoui e superb!
este statiunea de lux a orasului Sousse
seara e extraordinar, e o fantana din care tasnste apa pe muzica,
portul e luminat feeric

Ionelela
16.05.2007, 11:33:58
Toata lumea imi spune acelasi lucru..sa nu fac topless, sa nu imi iau haine transparente, decoltate..etc..acum sa vad ce voi face..eu imi pun ce hainutze consider eu si daca e ceva...vedem..cumparam altele( normal ca asta e pretext sa mergem la cumparaturi :-" ):-$ Pupici

Mie cei de la agentie mi-au spus ca pot sa port si decolteu sa fac si topless.

Ionelela
16.05.2007, 11:41:25
Si noi tot la Tunisia ne-am hotarat ca destinatie pentru luna de miere. De la agentie ne-a fost recomandat un hotel de 4 stele din Sousse, cu demipensiune am ales noi pentru ca vrem sa facem si excursii, mai ales pe cea din Sahara.
Noua ne-au cerut 30% avans si restu inainte de nunta. Noi avem nunta pe 7 iulie si plecam pe 11 iulie in Tunisia. Suntem f multumiti. Mai multe detali vom da dupa ce ne intoarcem.

dianablue
16.05.2007, 16:48:02
Mergem in Port el Kanatoui. Am platit avansul cu mai mult timp inainte si ne-au dat 15% reducere. Am auzit ca sunt destul de seriosi.Ramane de vazut.......

ai ales f bine port el kantaoui! este o statiune mai deosebita si foarte frumoasa! si tunisiana sunt seriosi poti sa nu iti faci griji :)

irriinna
17.05.2007, 09:39:49
ai ales f bine port el kantaoui! este o statiune mai deosebita si foarte frumoasa! si tunisiana sunt seriosi poti sa nu iti faci griji :)
Am fost saptamana asta si ne-au dat biletele de avion si ce mai era nevoie. Pana acum am fost multumiti de cei de la agentie.Speram sa nu avem surprize pe acolo.....

dianablue
17.05.2007, 11:18:12
Am fost saptamana asta si ne-au dat biletele de avion si ce mai era nevoie. Pana acum am fost multumiti de cei de la agentie.Speram sa nu avem surprize pe acolo.....

dk ai luat ceva de minim 4* o sa fiti multumiti!

andreea29
17.05.2007, 11:43:28
Stie cineva...ceva despre statiunea Yasmine - Hammamet?
Pe mine m-ar tenta un hotel de 5 * in aceasta statiune..in septembrie.:-\

irriinna
17.05.2007, 13:46:24
dk ai luat ceva de minim 4* o sa fiti multumiti!
Hotelul se numeste Houria Palace si e de 4 stele. Toata lumea mi-a recomandat acelasi lucru......un hotel de mimim 4*. Si statiunea mi-a fost recomandata de un coleg de servici, el parea foarte incantat de ea.

andreea29
21.05.2007, 08:52:59
m-am hotarat si eu...si am mers si am dat avansul..pt "sapt de miere", in Tunisia,
Sper sa fie conform asteptarilor noastre..si sa avem o sapt. de vis.:-p

teodora_buciu
21.05.2007, 12:24:40
eu tocmai am ajuns din saptamana de miere petrecuta in Tunisia..A fost de vis..Noi am fost in Sousse si a fost superb..Am fost cazati la hotelul El Hanna Beach si am fost super multumiti de serviciile de acolo..mancare super buna, bufet suedez dimineata si seara(noi am ales varianta demi-pensiune)..mancarica nu a fost doar mancare traditionala de la ei ci si mancare ca pe la noi..adica bufetul a fost cam pt toate gusturile..Am fost in Sahara , ne-am dat cu camilele, am mers cu jeepurile prin dune de nisip, prin oaze...Asa ceva nu merita ratat in cazul in care mergeti in Tunisia..Doar in desert veti simti cum e Tunisia..O sa revin in curand cu pozici

andreea29
21.05.2007, 12:33:55
abia asteptam pozici..>:D<
si imi pare bine ca aud..numai lucruri de bine..despre tunisia.
Apropo..cam care sunt preturile, acolo?

teodora_buciu
21.05.2007, 13:40:43
abia asteptam pozici..>:D<
si imi pare bine ca aud..numai lucruri de bine..despre tunisia.
Apropo..cam care sunt preturile, acolo?

Preturile in Tunisia zici tu?Pai hai sa iti spun intai ca 1 dolar = aprox 1,27 dinari tunisieni...1 dinar = 1000 de milimi( nu 100)...Bun..Si acum sa vb de preturi..In Tunisia totul se negociaza( exceptie cateva mag cu preturi fixe)..Acum va povestesc ce am patit noi in seara in care am ajuns in hotel..Era undeva spre miezul noptii si ne era sete asa ca am mers sa ne cumparam o apa minerala ...unde era la indemana? exact la mag din hotel..Aici cu un zambet nonsalant pe buze am fost usurati de 2,500 pentru o sticla de 700 ml de apa..Apa pe care am cumparat-o in urmatoarea zi de la mag din afara hotelului cu 300 milimi..Deci pt tot ce cumparati din hotel cereti bon ..altfel..tzeapa pe fata..Apoi in bazare se negociaza dur..pt cei care merg in Sousse pot trece asa intr-o plimbare pe la Soula center sa vada preturi aproximativ bune pt suveniruri si alte cele..Pretul din Soula Center sa fie pretul maxim pe care il oferiti tunisienilor din bazar pt produse...Mai mult de atat sa nu platiti ...IN rest e tziganie curata pe acolo ..treci pe strada si te trag pur si simplu in magazin sa le vezi produsele..Intrebarea standard Where are u from?Cand afla ca sunteti din Romania striga dupa voi Hagi:-p In rest au locuri frumoase de vizitat, gradini frumoase de palmieri, desert, ruine..Noua ne-a placut tare mult...Ce sa va mai spun?Daca cineva mai are intrebari astept pm. Va pupacesc

miti
22.05.2007, 19:03:02
mi a zis azi un coleg ca pt tunisia trebuie viza.
e adevarat?

mam
22.05.2007, 19:18:39
mi a zis azi un coleg ca pt tunisia trebuie viza.
e adevarat?

nop! nu e adevarat!

teodora_buciu
25.05.2007, 16:34:49
Nu e nevoie de viza pentru Tunisia..iti spun eu sigur

novus
03.06.2007, 12:26:23
Buna fetelor !!!!
Si eu am fost anul trecut in Tunisia si a fost super,super ok !!!
Cateva sfaturi:
- hotelul ales sa fie neaparat pe plaja, altfel o sa va treziti ca aveti de traversat autostrada sa ajungeti la plaja
- din punctul meu de vedere all inclusive-ul nu prea e rentabil pt ca preturile acolo sunt destul de mici si noi ne-am facut socoteala ca am fi economisit vreo 400 eur daca nu luam all incl
- mergeti cu o agentie serioasa ca sa aveti un concediu placut
- excursia in Sahara e obligatorie deci un sejur de 7 zile e cam putin
- pentru suveniruri mergeti in magazinele de stat cu preturi fixe si nu aveti nici o grija cu negocierea, dar daca vreti sa negociati in bazar la pretul spus de ei oferiti maxim 1/2 si ori va lasa in pace ori luati produsul la acel pret

Daca doriti informatii despre hoteluri intrebati-ma ca m-am plimbat pe la toate plus am povestit in avion cu grupul

Sa aveti un concediu frumos !!!!

mihu
03.06.2007, 17:27:49
Buna fetelor !!!!
Si eu am fost anul trecut in Tunisia si a fost super,super ok !!!
Cateva sfaturi:
- hotelul ales sa fie neaparat pe plaja, altfel o sa va treziti ca aveti de traversat autostrada sa ajungeti la plaja
- din punctul meu de vedere all inclusive-ul nu prea e rentabil pt ca preturile acolo sunt destul de mici si noi ne-am facut socoteala ca am fi economisit vreo 400 eur daca nu luam all incl
- mergeti cu o agentie serioasa ca sa aveti un concediu placut
- excursia in Sahara e obligatorie deci un sejur de 7 zile e cam putin
- pentru suveniruri mergeti in magazinele de stat cu preturi fixe si nu aveti nici o grija cu negocierea, dar daca vreti sa negociati in bazar la pretul spus de ei oferiti maxim 1/2 si ori va lasa in pace ori luati produsul la acel pret

Daca doriti informatii despre hoteluri intrebati-ma ca m-am plimbat pe la toate plus am povestit in avion cu grupul

Sa aveti un concediu frumos !!!!
In ce statiune ai fost si la ce hotel...Eu nu-s de acord cu ce ai zis de all inclusive...cel putin noi am zis ca am procedat foarte bine ca am ales asa...Iar cu preturile fixe ai dreptate...numai ca daca vrei sa cumperi mai multe chestii...posibil sa iesi mai ieftin in bazar...
Cu hotelul e adevarat...si o completare: sa fie minim 4 stele

LoreAd
06.06.2007, 14:53:48
Buna fetelor,
am tot citit si m-am bucurat cand am auzit atatea lucruri frumoase despre tara in care si noi vrem sa ne petrecem luna demiere. Insa am o intrebare careia nu i-am gasit raspunsul printre mesajele voastre: stie cineva ceva despre hotelul Mirama 4* din Hammamet?:-\
Va rog din tot sufletul [-o< sa imi raspundeti cat puteti de repede deoarece, daca ma duc si dau avansul pana pe 8 iunie, beneficiez de 15% reducere....si am nevoie de parerile voastre ca sa fac un asa pas.
Pupici :* :* multi

mam
06.06.2007, 21:09:00
Buna fetelor,
am tot citit si m-am bucurat cand am auzit atatea lucruri frumoase despre tara in care si noi vrem sa ne petrecem luna demiere. Insa am o intrebare careia nu i-am gasit raspunsul printre mesajele voastre: stie cineva ceva despre hotelul Mirama 4* din Hammamet?:-\
Va rog din tot sufletul [-o< sa imi raspundeti cat puteti de repede deoarece, daca ma duc si dau avansul pana pe 8 iunie, beneficiez de 15% reducere....si am nevoie de parerile voastre ca sa fac un asa pas.
Pupici :* :* multi

dk nu iti raspunde nimeni, cauta info pe tripadvisor.com!

lia
09.06.2007, 14:16:55
foarte frumoase pozele mihasabou!!!se pare ca ati avut un concediu super!!!de abia asteptam si noi sa plecam in tunisia in luna de miere in sfarsit!!!
rugaminte mare!!!!!atasaza cineva care a fost la fata locului poze din tunisia???PLSSSSSSSSS-sunt foarte curioasa ce vom gasi acolo!multumesc anticipat:*

mam
09.06.2007, 18:05:20
foarte frumoase pozele mihasabou!!!se pare ca ati avut un concediu super!!!de abia asteptam si noi sa plecam in tunisia in luna de miere in sfarsit!!!
rugaminte mare!!!!!atasaza cineva care a fost la fata locului poze din tunisia???PLSSSSSSSSS-sunt foarte curioasa ce vom gasi acolo!multumesc anticipat:*

si eu am cateva sute de poze, sa imi zici ce anume te intereseaza, sau poate vb pe mss!

kristabella
12.06.2007, 19:14:38
aici (http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=122371)aveti cateva informatii pentru tunisia :) cel putin pe mine m-au ajutat.

noi am fost in noiembrie anul trecut, prin kartago, am stat la melia el mouradi palace, 5* demipensiune, in port el kantaoui, am fost in cate excursii s-a putut. cea din sahara e ... memorabila!

drum bun... si enjoy!

cu drag,
krista

mariammary2000
19.06.2007, 07:02:51
Fetelor si eu voi pleca la anul in luna de miere in Tunisia, ce imi puteti spune despre plaja si apa, ca asta e durerea mea;)) . E ok plaja, asa cum se spune, de vis? Iar apa e curata, limpede, te indeamna sa te balacesti, adica vezi vreo diferenta fata de plajele noastre? Aur poti gasi acolo mai ieftin ca la noi, adica faci o afacere sau e la fel. Sunt foarte curioasa.

mariammary2000
19.06.2007, 07:03:38
@MAM, esti draguta sa postezi 2-3 poze cu plaja si apa din Tunisia? merci mult.

mihu
19.06.2007, 08:07:35
Fetelor si eu voi pleca la anul in luna de miere in Tunisia, ce imi puteti spune despre plaja si apa, ca asta e durerea mea;)) . E ok plaja, asa cum se spune, de vis? Iar apa e curata, limpede, te indeamna sa te balacesti, adica vezi vreo diferenta fata de plajele noastre? Aur poti gasi acolo mai ieftin ca la noi, adica faci o afacere sau e la fel. Sunt foarte curioasa.
Eu spun ca plaja si apa e super faina...cel putin unde am fost noi in Sousse(o sa iti zica si Mam de unde a fost ea-dar pe pariu ca si acolo tot asa a fost:-p )
Aurul cica nu se merita sa-l cumperi ca poti fi fraierit foarte usor...
Merita pielea(mie imi pare rau acum ca nu mi-am luat o gecutza sau ceva de genul asta-sunt mai ieftine si de mai mare calitate)...
Atasez eu poze cu apa:

mihu
19.06.2007, 08:12:58
Eu spun ca plaja si apa e super faina...cel putin unde am fost noi in Sousse(o sa iti zica si Mam de unde a fost ea-dar pe pariu ca si acolo tot asa a fost:-p )
Aurul cica nu se merita sa-l cumperi ca poti fi fraierit foarte usor...
Merita pielea(mie imi pare rau acum ca nu mi-am luat o gecutza sau ceva de genul asta-sunt mai ieftine si de mai mare calitate)...
Atasez eu poze cu apa:
Am incurcat putin pozele:-B
CA sa ma scuzam pus si un rasarit :-p

mariammary2000
20.06.2007, 13:46:29
@Mihasabou merci mult pt poze, foarte frumoase, se pare ca apa e f curata daca am vazut bine? abia astept sa plec si eu la anul:)

mihu
20.06.2007, 21:18:08
@Mihasabou merci mult pt poze, foarte frumoase, se pare ca apa e f curata daca am vazut bine? abia astept sa plec si eu la anul:)
Asa e...foarte curata...si plaja cu nisip fin...noi aducem de pe unde mergem nisip de pe plaja...in egipt a fost cam pietros....cand am ajuns in desert am vazut nisip fin si am zis ca e super fin...pe cand am ajuns acasa, am comparat...dar nici unul(nici macar ala de care am zis eu ca e "fin" din desert nu s-a comparat)...
Oricum eu spun ca merita o experienta si in Tunisia:)

mam
20.06.2007, 22:03:13
cateva poze :)

in legat cu aurul, noua ni s-a spus sa nu luam sub nici o forma aur sau argint fara certificat de garantie, si chiar si atunci se poate sa nu fie 100 % sigur aur sau argint... eu zic sa nu te risti, tunisienii nu prea le au cu aurul si eu din ce am vazut nici nu prea au cine stie ce bijuterii...

mariammary2000
21.06.2007, 06:55:34
Mam multumesc pentru atentionare, am auzit chestia asta cu aurul de la mai multe persoane si vroiam sa verific;;) . Multumesc pentru poze. Cat a durat zborul pana acolo si cum ati rezistat in avion ca eu mor de fiecare data cand merg. Stiu ca sunt avioane mici care merg in Tunisia si am inteles ca te simti "cam in vant":-<

mihu
21.06.2007, 10:20:15
Mam multumesc pentru atentionare, am auzit chestia asta cu aurul de la mai multe persoane si vroiam sa verific;;) . Multumesc pentru poze. Cat a durat zborul pana acolo si cum ati rezistat in avion ca eu mor de fiecare data cand merg. Stiu ca sunt avioane mici care merg in Tunisia si am inteles ca te simti "cam in vant":-<
zboru cred ca a durat 2 ore si ceva...mie imi place cu avionul...pana acum numai cu din astea mici am zburat(charter)dar m-am simtit bine...Faza e ca decolezi...te mai uiti pe geam, ajungi sus, vine cu mancarea...mananci, vine cu ceaiul/cafeaua/sucul...bei ce preferi...mai stai putin, te mai invarti de 2 ori si ai ajuns...nu mi se pare mult sincer...

mariammary2000
21.06.2007, 12:47:08
Eu am fobie de zborul cu avionul asa ca ma intelegi ca 2 ore mi se pare super mult, am si evitat pana acum sa mi fac vacantele in zone accesibile doar prin transportul cu avionul.

ingeras
21.06.2007, 16:00:16
Buna fetelor,
si eu plec in saptaluna de miere in Tunisia la El Mourandi Club El Kantoui si m-am documentat destul de mult inainte sa iau decizia si sincer mi se pare o experienta de neuitat : excursia in Sahara , atatea vestigii si atata istorie si in plus o plaja super si apa minunata .....offfffff de abia astept :)
In legatura cu aurul toate parereile sunt NU clar ...poti fi pacalit f usor dar cred ca ai mii de alte variante de suveniruri si chestii de cumparat .
Mare grija la hoteluri pentru ca nu sunt toate ceea ce vedetzi pe site-urile lor si in plus clasificarea lor difera f mult de ceea ce stim noi .
In rest numai de bine.
Va pup.

mam
21.06.2007, 20:36:06
zboru cred ca a durat 2 ore si ceva...mie imi place cu avionul...pana acum numai cu din astea mici am zburat(charter)dar m-am simtit bine...Faza e ca decolezi...te mai uiti pe geam, ajungi sus, vine cu mancarea...mananci, vine cu ceaiul/cafeaua/sucul...bei ce preferi...mai stai putin, te mai invarti de 2 ori si ai ajuns...nu mi se pare mult sincer...

da, asha e, si mie mi s-a parut ca a durat ff putin, si totusi e un zbor de ~ 2 h jumate; insa in avion erau si copii asha haiosi, care radeau, se jucau, ne-am imprietenit cu multe persoane, cu care mai suntem prieteni si azi si trece timpul f repede, o sa vezi :)

mihu
21.06.2007, 20:57:47
da, asha e, si mie mi s-a parut ca a durat ff putin, si totusi e un zbor de ~ 2 h jumate; insa in avion erau si copii asha haiosi, care radeau, se jucau, ne-am imprietenit cu multe persoane, cu care mai suntem prieteni si azi si trece timpul f repede, o sa vezi :)
Mie chiar mi-a placut...Sunt curioasa cum ar fi un zbor cu un avion mai mare si sa fie mai lung zborul... :-?

adda
26.06.2007, 10:55:35
Buna!
M-am intors recent din voiajul de nunta petrecut in Tunisia.
A fost suuuuper!
Am fost in statiunea Yasmine Hammamet care este foate linistita si foarte curata.
Hotelul la care am fost cazati este de 5 stele dar camerele nu erau atat de luxoase pe cat ma asteptam (sistemul lor de clasificare este sub cel european) dar sunt foarte curate cu prosoape si lenjerie schimbate zilnic.
Gradinile hotelurilor sunt impresionante, pline de flori si foarte bine ingrijite.
Plaja este curata cu nisip fin si apa este mai curata ca la noi, nu arata chiar ca cea din insulele Pacificului dar este limpede.
Aproape fiecare hotel are un centru de agrement pe plaja cu o oferta foarte variata la preturi rezonabile (chiar mai mici deacat la noi) jeturi, parasute, banane, etc.
In port sunt alte posibilitati de distractie: croaziera cu barca piratilor, scufundari, plimbare cu slupa rapida, etc.
Excursia in sudul tarii catre Sahara face toti banii si tot efortul ( peste 1000 de km de mers in autocar), sunt peisaje unice.
Eu chiar cred ca Tunisia este o destinatie buna atat pentru cei care merg in luna de miere cat si pentru cei care cauta "altceva" decat un litoral aglomerat si zgomotos.

mihu
26.06.2007, 11:57:59
Buna!
A fost suuuuper!
Am fost in statiunea Yasmine Hammamet care este foate linistita si foarte curata.
Hotelul la care am fost cazati este de 5 stele dar camerele nu erau atat de luxoase pe cat ma asteptam (sistemul lor de clasificare este sub cel european) dar sunt foarte curate cu prosoape si lenjerie schimbate zilnic.
Gradinile hotelurilor sunt impresionante, pline de flori si foarte bine ingrijite.
Plaja este curata cu nisip fin si apa este mai curata ca la noi, nu arata chiar ca cea din insulele Pacificului dar este limpede.
Aproape fiecare hotel are un centru de agrement pe plaja cu o oferta foarte variata la preturi rezonabile (chiar mai mici deacat la noi) jeturi, parasute, banane, etc.
In port sunt alte posibilitati de distractie: croaziera cu barca piratilor, scufundari, plimbare cu slupa rapida, etc.
Excursia in sudul tarii catre Sahara face toti banii si tot efortul ( peste 1000 de km de mers in autocar), sunt peisaje unice.
Eu chiar cred ca Tunisia este o destinatie buna atat pentru cei care merg in luna de miere cat si pentru cei care cauta "altceva" decat un litoral aglomerat si zgomotos.
Hello my friend :D Suuuper! Ma bucur tare ca spui si pe forum cum a fost!
Cu hotelul asa e...stelele nu sunt ca la noi, insa e ok in camera...nu prea ai de ce sa te plangi...hotelurile sunt in stil arab facute....Pt apa turcoaz trebuie sa platesti mult mai mult...dar nici apa din marea mediterana nu e rea...nisipul e intr-adevar fin...si eu am apreciat asta cand am fost acolo....Ai spus exact ce e acolo...nu trebuie sa te astepeti la lux foarte mare dar oricum gasesti niste conditii excelente de cazare...
Ce v-ati cumparat de pe acolo?

andreea29
26.06.2007, 15:18:49
Buna!
A fost suuuuper!

Ma bucur sa aud lucruri bune..despre aceasta statiune..pt ca si eu voi merge in septembrie acolo..in luna de miere...;))
Abia astept...si povesteste-ne mai multe...cum a fost mancarea de exemplu..si cam care sunt preturile??

ingeras
27.06.2007, 09:40:10
Buna!
A fost suuuuper!
Buna,
felicitari si casa de piatra in primul rand.
Am si eu o intrebare care ma framanta tare tare ...tinand cont de cat e de cald la noi in perioada asta vrea sa te intreb cu a fost acolo cat de cald si cat de suportabile au fost temperaturile.
Merci.

mitzy
27.06.2007, 14:49:14
Vroiam sa va intreb si eu ceva. Noi am tot asteptat.. n'am crezut ca sunt asa multe cupluri care pleaca in luna de miere in Tunisia. Am fost saptamana asta la agentie si ne'au spus ca e cam aglomerat pt septembrie. Avem nunta pe 1 septembrie si am vrea sa plecam pe 5 septembrie. Pentru ca prietenul meu e militar si are concediul stabilit cu un an inainte. Acum nu'l mai poate schimba.
Trebuie sa alegem intre 2 hoteluri. El Mouradi Palm Marina (El Kantaoui) si Royal Azur Thalasso Golf (Hammamet). A fost cineva acolo?! Ce ma sfatuiti?
Primul e all inslusive, al doilea cu demipensiune. Pretul difera cu 50 E deci nu e un motiv sa aleg pe unul dintre ele. Am inteles ca Royal Azur are un parc exotic de 18 ha. foarte frumos si 3 piscine una cu apa de mare. Suna foarte bine. Ba mai mult.. e la 1 km de centrul orasului. Celalalt e ceva mai departe si nu spune decat ca e in stil arabesc si ca e pe plaja.
Deci dupa cate vad ...trebuie sa ma hotarasc daca vreau all insclusive sau demipensiune. Sau mai bine zis daca dau parcu' exotic si faptul ca e mai aproape de oras pe all insclusive.
Ce sa fac?:-<

mihu
27.06.2007, 15:36:39
Vroiam sa va intreb si eu ceva. Noi am tot asteptat.. n'am crezut ca sunt asa multe cupluri care pleaca in luna de miere in Tunisia. Am fost saptamana asta la agentie si ne'au spus ca e cam aglomerat pt septembrie. Avem nunta pe 1 septembrie si am vrea sa plecam pe 5 septembrie. Pentru ca prietenul meu e militar si are concediul stabilit cu un an inainte. Acum nu'l mai poate schimba.
Trebuie sa alegem intre 2 hoteluri. El Mouradi Palm Marina (El Kantaoui) si Royal Azur Thalasso Golf (Hammamet). A fost cineva acolo?! Ce ma sfatuiti?
Primul e all inslusive, al doilea cu demipensiune. Pretul difera cu 50 E deci nu e un motiv sa aleg pe unul dintre ele. Am inteles ca Royal Azur are un parc exotic de 18 ha. foarte frumos si 3 piscine una cu apa de mare. Suna foarte bine. Ba mai mult.. e la 1 km de centrul orasului. Celalalt e ceva mai departe si nu spune decat ca e in stil arabesc si ca e pe plaja.
Deci dupa cate vad ...trebuie sa ma hotarasc daca vreau all insclusive sau demipensiune. Sau mai bine zis daca dau parcu' exotic si faptul ca e mai aproape de oras pe all insclusive.
Ce sa fac?:-<
Port el kantaoui e foarte frumos...dar depinde unde e hotelul...daca e in centru e super fain...plaja e foarte frumoasa....dar daca nu, atunci mai bine hammamet...;-)

mam
27.06.2007, 15:53:24
sa ai mare grija dk e hammamet sau yasmine hammamet, sunt 2 orase diferite, cam la 10 -15 km parka unu de altul! stiu asta pentru ca am fost in hammamet si crede-ma ca nu ai vrea sa stai acolo! bine, eu am vazut un pic din el, medina, si nu m-a incantat deloc, poate sunt si zone frumoase, eu zic mai bine sa alegi in yasmine!!!!

mihu
27.06.2007, 16:46:03
sa ai mare grija dk e hammamet sau yasmine hammamet, sunt 2 orase diferite, cam la 10 -15 km parka unu de altul! stiu asta pentru ca am fost in hammamet si crede-ma ca nu ai vrea sa stai acolo! bine, eu am vazut un pic din el, medina, si nu m-a incantat deloc, poate sunt si zone frumoase, eu zic mai bine sa alegi in yasmine!!!!
Se pare ca amadoua i-am dat cate un sfat...unde sa nu mearga si unde ar fi bine sa mearga ;)) acuma va vedea cum e oferta daca in in kantaoui unde e central sau daca e in yasmine....

mitzy
27.06.2007, 18:06:26
Royal Azur (cel cu demipensiune) este exact langa Medina. Zice "la 1 km de centrul orasului". Iar El Mouradi e la 2 km de port El Kantaoui., 10 km de Sousse, 35 de Monastir, 70 de Yasmine Hammamet si 135 de Tunis. :D

mitzy
28.06.2007, 18:05:49
well... a ales Royal Azur..
Sper sa fie frumos.. sa ma simt bine ca sa nu fac nazuri in luna de miere :)
Wish me luck... desi mai e ceva timp pana atunci :D

adda
04.07.2007, 08:37:16
Ma bucur sa aud lucruri bune..despre aceasta statiune..pt ca si eu voi merge in septembrie acolo..in luna de miere...;))
Abia astept...si povesteste-ne mai multe...cum a fost mancarea de exemplu..si cam care sunt preturile??

Sa revenim...
Mancarea a fost peste asteptari!( cel putin la hotelul meu - Le Royal - si in restaurantele unde am fost pentru masa de pranz) Eu sunt mai sclifosita si nu dornica sa incerc experiente culinare noi, dar acolo am gasit mancare pentru toate gusturile si pentru ca toate aratau asa de bine am incercat si mancarurile lor traditionale si fructe de mare si toate au fost foarte bune, iar despre desert nu pot sa vorbesc decat la superlativ. Sucurile naturale de fructe sunt o "experienta", va asigur ca la noi nu gasiti sucuri asa de bune, concentrate, in cantitati mari si ieftine. La hotelul meu am baut cea mai buna limonada ever.
Recomand pentru cei care prefera mancare cu spacific marin restaurantul plutitor din port - Le Corsaire - unde au mancaruri specifice delicioase, servicii super si un jus de capsuni super, super.
Pentru cei care inclina catre mancare europeana recomand Les vikings de langa Medina (pizza super si la cerere va gatesc si camila - sotul meu a mancat si e buna)

In privinta preturilor... nu sunt asa entuziasta pentru ca sunt cam ca la noi... in restaurante si la terasa dar in supermarket sunt preturi mici.
Probabil ati fost avertizati sa nu faceti cumparaturi (suveniruri, haine, genti) din prima zi. Noi nu am facut asa si am platit si preturi de 10 ori mai mari in bazar (Medina) pentru niste produse pe care apoi le-am gasit in magazinele cu preturi fixe. Pentru cumparaturi (daca rezisitati tentatiei pana atunci) va recomand sa asteptati pana ajungeti in orasul Kairouan (la intoarcerea din excursia din desert), acolo e un magasin cu covoare traditionale si souveniruri la cele mai bune preturi.

Si pentru ca ma intreba cineva de temperaturi... va pot spune ca paradoxal acolo e mult mai bine ca aici, chiar si in desert. Atunci cand am fost eu (pe 6 iunie) era inceput de sezon si temperatura nu depasea 27°. Seara era chiar racoare, nu puteai sa stai la terasa fara o buzita cu maneca lunga. Am inteles tousi ca in lunile de varf de sezon se ajunge si pe la 40 de grade, iar in desert pe la 50 dar oricum temeperaturile astea sunt estompate de briza marii, nu se resimt ca in Bucuresti, unde te sufoci!

Daca mai aveti intrebari... mai scriu o jumatate de pagina;-)
Mai atasez poze

adda
04.07.2007, 08:51:41
Am uitat de poze8-}

mariammary2000
04.07.2007, 09:09:35
ADDA, da mi cateva detalii te rog despre statiune si hotelul in care ai stat tu. Piscina din poze e a hotelului tau ca e superba!!!
PAna la urma care e cea mai frumoasa statiune din Tunisia?

mihu
04.07.2007, 09:41:03
Am uitat de poze8-}
ce muuuulta lume pe corabie....
observ ca ti-ai facut tatuaj cu henna ;-)
si mie imi place sa imi fac cate unul pe unde merg....ii fac poza repede sa ramana amintirea si apoi dupa o vreme...pleaca....
foarte frumos...deja mi-e dor de vacanta...

adda
04.07.2007, 10:49:33
ADDA, da mi cateva detalii te rog despre statiune si hotelul in care ai stat tu. Piscina din poze e a hotelului tau ca e superba!!!
PAna la urma care e cea mai frumoasa statiune din Tunisia?

Eu am stat in statiunea Yasmine Hammamet la hotelul Le Royal (http://www.leroyal-hammamet.com/gallery1.htm) care are 5 stele.
Gradina si piscinele (4 la numar) erau superbe.
Hotelul este pe plaja. Din gradina ajungi direct pe plaja lor privata, dotata cu umbrelute si sacune de plaja si mese pentru care nu trebuie sa platesti.
Poti sa comanzi bauturi si pe plaja.

Pe noi sejurul de 8 zile/7 nopti (de fapt 7 zile ca in ultima zi am plecat la ora 3 dimineata) cu demipensiune ne-a costat 1000 euro.
Camerele nu sunt chiar luxoase, dar sunt spatioase si curate, cu dulapuri mari. Sala de baie este separata de toaleta. Iti pun la dispozitie prosoape, halate, pe care ti le schimba in fiecare zi, la fel si lenjeria. Si am apreciat ca de fiecare data dupa ce faceu curatenie si schimbau lenjeria puneau pe pat petale de trandafiri si faceau aranjamente dragute cu trandafiri pe perne. Hainele pe care le lasai in dezordine le aranjau sub forma de fundite pe pat. Eu am apreciat detaliile de genul asta, precum si faptul ca mancarea desi era servita sub forma de bufet suedez avea un aspect foarte placut decorata de fiecare data cu tot felul de legume taiate cum numai in fotografiile de pe net am vazut.
In camere nu era aer conditionat ci un fel de clima centralizata dar exista si un panou de comanda in camera ca sa reglezi temperatura sau sa o opresti.
Gata!
Iar am scris o gramada.:">

adda
04.07.2007, 10:53:31
ce muuuulta lume pe corabie....
observ ca ti-ai facut tatuaj cu henna ;-)
si mie imi place sa imi fac cate unul pe unde merg....ii fac poza repede sa ramana amintirea si apoi dupa o vreme...pleaca....
foarte frumos...deja mi-e dor de vacanta...
Daaa...
De mult imi doresc un tatuaj permanent dar...mi-e putin teama.
Pe asta l-am facut pe corabia piratilor si a tinut cam 2 saptamani.

mariammary2000
04.07.2007, 12:46:59
Adda multumesc mult pentru raspuns, intre timp descoperisem hotelulo:-) . Intentionez sa merg in luna de miere in Tunisia anul viitor si tot strang informatii. Inca o nelamurire, 1000 de euro v-a costat de persoana? ca mi se pare cam mult, am gasit oferte la hoteluri de 5 * si pe la 600-700 de euro de persoana. Cu ce agentie ai fost tu?

mitzura
04.07.2007, 19:14:50
M-am uitat pe site-ul tunisiana,care pare cea mai serioasa agentie pt aceasta destinatie (ar mai fi kartago tours,dar mi se pare ca nu au o oferta prea clara).Le Royal se afla in oferta,iar preturile zise de adda erau sigur pt amandoi!

S_anda
05.07.2007, 07:55:11
Vin si eu cu intariri pro Tunisia. Am fost anul acesta in Sousse. A fost supeeeeer. Am stat la un hotel de 4 stele, nu a fost lux dar a fost ingrijit si f curat. Mancarea a fost buna, am avut all inclusive si eu zic ca a meritat asa (n-as fi avut tupeu sa mananc din localurile lor de pe strada...). Noi am fost cu Kartago si nu a fost scump deloc. Pentru cele care vreti sa mergeti in Tunisia, sa nu ratati excursia in desert. E foarte frumos, si practic faci si un tur al Tunisiei cu ocazia asta. Ce mi-a placut cel mai mult e ca am vazut cu totul si cu totul altceva, de la pamant, verdeata si oameni, foarte diferit de ceea ce e in Europa. Daca vreti sa vedeti poze din Tunisia, le puteti gasi in link.
http://picasaweb.google.com/sanda1312/Tunisia

mariammary2000
05.07.2007, 10:28:51
Nu stiu fetelor dar eu sunt genul mai comod, imi plac metropolele mai degraba decat altceva si toate spuneti sa nu ratez excursia din Sahara, nu mi dau seama, oare cand ajungi la fata locului iti schimbi total impresia,ca pe mine nu ma atrage sub nici o forma excursia asta despre care vb toate; ma gandesc...desert...camile...n am nici o treaba. Asa ati plecat si voi, tot cu impresiile astea?

irriinna
05.07.2007, 11:17:42
Nu stiu fetelor dar eu sunt genul mai comod, imi plac metropolele mai degraba decat altceva si toate spuneti sa nu ratez excursia din Sahara, nu mi dau seama, oare cand ajungi la fata locului iti schimbi total impresia,ca pe mine nu ma atrage sub nici o forma excursia asta despre care vb toate; ma gandesc...desert...camile...n am nici o treaba. Asa ati plecat si voi, tot cu impresiile astea?
Buna,
Noi am fost in luna de miere tot in Tunisia. Daca esti genul care prefera metropolele poate Tunisia nu este cea mai buna alegere pentru tine.Si fetele au dreptate, excursia in Sahara nu trebuie ratata.Este cu totul deosebita si merita toata oboseala pe care o s-o induri. A....si am plecat cu gandul ca trebuie sa vedem macar odata in viata si Sahara....

mitzura
05.07.2007, 11:50:54
SNu mi-e f clar care e excursia in Sahara!Cat dureaza?Cred ca nu e cea de 1/2 de zi la satul beduin!SA FIE safari de 3 zile?Pai si cu cazarea in timpul asta cum ramane?Practic dureaza 1/2 de sejur!

bambi
05.07.2007, 13:24:41
Adda multumesc mult pentru raspuns, intre timp descoperisem hotelulo:-) . Intentionez sa merg in luna de miere in Tunisia anul viitor si tot strang informatii. Inca o nelamurire, 1000 de euro v-a costat de persoana? ca mi se pare cam mult, am gasit oferte la hoteluri de 5 * si pe la 600-700 de euro de persoana. Cu ce agentie ai fost tu?
Pe mine trebuie sa ma platesca cineva ca sa mai merg in Tunisia.
Nu mi-a placut sub nici o forma, a fost foarte cald; am fost in Medina si am crezut ca ma sufoc, nu stiam cum sa ies mai repede de acolo.
Nu recomand nimanui. :-&

teodora_buciu
05.07.2007, 13:45:59
SNu mi-e f clar care e excursia in Sahara!Cat dureaza?Cred ca nu e cea de 1/2 de zi la satul beduin!SA FIE safari de 3 zile?Pai si cu cazarea in timpul asta cum ramane?Practic dureaza 1/2 de sejur!

Deci dragutza mea sa iti explic cum e cu Sahara..excursia dureaza 2 zile..e foarte obositor dar merita din plin efortul..legat de cazare si mancare ..in zilele din Sahara intr-adevar pierzi cazarea si masa dar in costul excursiei in desert intra mesele si cazare pe parcursul celor 2 zile..Deci e ok ...Oricum a fost supeeeerbbb in Sahara..cu jeep-ul , cu camila..minunat..

mitzura
05.07.2007, 13:59:00
Nu mi-a placut sub nici o forma, a fost foarte cald; am fost in Medina si am crezut ca ma sufoc, nu stiam cum sa ies mai repede de acolo.
In ce perioada ai fost de ai prins asa caldura groaznica?cam cate grade erau?

mihu
05.07.2007, 16:04:49
Cu Medina e adevarat...cu dureri de cap am iesit...dar trebuia s-o fac si pe asta...eu cu caldura n-am probleme....[-X

S_anda
06.07.2007, 10:19:09
Ei, hai ca nu-i chiar asa de insuportabila caldura. Depinde in ce perioada mergi. Se stie ca in lunile de vara e foarte cald in Africa. Oricine recomanda sa se mearga in extrasezon (luna mai sau septembrie chiar octombrie). Eu am fost din 23 mai pana in 30 mai si a fost ok. Intr-adevar, in desert a fost foarte cald, dar sa fim serioase, e desertul, la asta te astepti :). Cel putin eu pt asta am mers pana acolo, sa vad civilizatia si desertul. Intr-adevar, trebuie sa iti placa, sa vrei sa vezi altceva, si trebuie sa sti sa te astepti la unele lucruri care fata de Europa sunt diferite. In ideea in care vrei ceva nou si deosebit, Tunisia face toti banii. Parerea mea :D.

mihu
06.07.2007, 13:49:26
Ei, hai ca nu-i chiar asa de insuportabila caldura. Depinde in ce perioada mergi. Se stie ca in lunile de vara e foarte cald in Africa. Oricine recomanda sa se mearga in extrasezon (luna mai sau septembrie chiar octombrie). Eu am fost din 23 mai pana in 30 mai si a fost ok. Intr-adevar, in desert a fost foarte cald, dar sa fim serioase, e desertul, la asta te astepti :). Cel putin eu pt asta am mers pana acolo, sa vad civilizatia si desertul. Intr-adevar, trebuie sa iti placa, sa vrei sa vezi altceva, si trebuie sa sti sa te astepti la unele lucruri care fata de Europa sunt diferite. In ideea in care vrei ceva nou si deosebit, Tunisia face toti banii. Parerea mea :D.
Si eu spun la fel...nu ai cum sa te simti ca si acasa acolo pt ca e diferit...dar mi se pare o experienta foarte buna....

damo
13.07.2007, 09:55:46
Buna miresicilor,
si noi mergem in Tunisia si ne-am interesat si noi cat de cat. Clima nu mi se pare chiar insuportabila, chiar si in zilele de august. Maximele sunt pe la 32 - 33 de grade - asta in august. Puteti sa verificati si voi temperaturi pe ultimii 5 ani pe http://www.tutiempo.net/en/Climate/MAHDIA/607420.htm. Aici e pentru oraselul Mahdia, unde mergem noi. Nu e chiar o statiune turistica frecventata, dar noi vrem liniste si relaxare. Vom incerca totusi sa nu ratam excursia din Sahara. Am ales un hotel de 5 stele la recomandarea multora dintre voi www.mahdiapalace.com (http://www.mahdiapalace.com). Speram sa fie bine si sa va postam poze cat mai curand. In mai putin de 3 saptamani plecam ;;).

ps Daca sunteti careva care au fost prin acest oras as aprecia cateva pareri.

frederika
18.07.2007, 12:02:48
noi am avut deja nunta pe 26 mai dar nu am reusit sa mergem in luna de miere si ne-am gandit tot la tunisia pt ca mi s-a parut altceva ...imi recomanda cineva altceva ...sunt f indecisa si nu m-ar mira sa mai schimb vreo cateva locatii pana atunci ...sa fie plaja ..exotic si ceva acel care nu stiu ce ...help!,....sa nu spuneti hawaii....<:-P

ingeras
20.07.2007, 14:04:59
Buna fetelor,
gata si cu luna de miere :((
Am fost in El Kantaoui la Hotelul El Mourandi Club El Kantaoui si pot supune ca a fost superb .
Hotelul e de 4 stele dar sa zic e ca e cam de 3 stele plus dar este foarte frumos ...f f f multa vegetatie : leandri, iasomie , palmieri, lime etc.
Am avut scris pe vocher de la agentie ca suntem in luna de miere si impreuna cu tipicul 10 euro am primit o camera superba cu vedere la mare, pat imens matrimonial plus petale si floricele peste tot in camera .
Mancarea este ok adik noi am fos la all si aveam ceva de papat toata ziua ; 3 mese principale cu bufet suedez ( aveam pui, vita , peste , curcan , porc , iepure, fructe de mare si tot felul de garnituri si salate ) plus intre mese : clatite, pizza, inghetata, vata pe bat, floricele, parjiurele pepene etc ....
Despre excursia in Sahara nu are rost sa mai repet ce au zis deja altii inaintea mea ..............este superba a meritat fiecare banutz si fiecare clipa petrecuta acolo ..
De rau pot sa va zic despre bazar ....tiganie obositoare si multe tepe si chinezarii ( noi am preferat magazinele cu pret fix dar am petrecut si vreo o ora prin bazar - mai mult nu am rezistat), mancarea de dimineata foarte saraca ( ei nu au mezeluri si poate din cauza asta ) , plecarea inapoi in tara la ora aia criminala : la 3.00 de dimi ne-am trezit si la 4.10 ne-a luat autocarul pentru aeroport.
In rest un sejur memorabil si fascinant ...bine zicea cineva ca Tunisia fie iti place la nebunie fie o urasti ei bine noua ne-a placut dar nu avem de gand sa revenim prea curand pentru ca mai sunt multe de vizitat:)))
Va pupicesc si va pun cateva pozne din luna de miere .

mitzura
20.07.2007, 14:31:08
Studiez si eu acum ofertele pt tunisia, si parca tot la el mouradi club port au kantaoui as inclina...Raportul pret/stele e f bun, face parte dintr-un lant mare...pe 17 oct cand vrem noi sa plecam e 394 EURO AI!

andreea29
21.07.2007, 10:39:50
offf...abia astept sa plecam si noi..in septembrie...mai ales cand aud numai lucruri minunate...:)>-

frederika
30.07.2007, 12:25:51
pana la urma si noi ne-am decis pt tunisia...plecam la inceputul lui sept ,dar avem o mare problema :nu ne putem hotari unde anume in tunisia sa mergem ...pls help!

Ionelela
30.07.2007, 13:01:59
Si eu m-am intors din luna de miere din Tunisia. A fost super. Au fost temperaturi de 30-31 grade in conditiile in care in Romania erau 40 grade. Mancarea a fost super la fel si oameni. Plaja, apa, nisipul super.

Matrushca
31.07.2007, 10:25:06
A stat cineva la EL MOURADI PALM MARINA 5* (El Kantaoui), noi acolo vrem sa ne petrecem saptamana de miere.
Cum este cu ex in sahara o contractezi de aici de la agentie? sau acolo la hotel? in primele zile?
Puteti sa-mi spuneti si mie orele de plecare a charterului din buc si din Tunisia?
Astept cu interes informatiile voastre,
Va pup

mitzura
31.07.2007, 11:27:28
A stat cineva la EL MOURADI PALM MARINA 5* (El Kantaoui), noi acolo vrem sa ne petrecem saptamana de miere.
Cum este cu ex in sahara o contractezi de aici de la agentie? sau acolo la hotel? in primele zile?
Puteti sa-mi spuneti si mie orele de plecare a charterului din buc si din Tunisia?
Va pup
Noi am facut ieri contractul pt El Mouradi Club El Kantaoui,la Tunisiana.Ni s-a spus ca rezervarea excursiilor va avea loc acolo,unde ei au ghizi locali.Programul de zbor Otopeni-Monastir e 11.20-13.00 (dus) si 07.00-10.30 (intors).Statiunea e la vreo 100 de km de Monastir, deci la intoarcere va trebui sa ne trezim cam devreme, ca sa avem timp si de check in:-w

Matrushca
31.07.2007, 12:45:58
Noi am facut ieri contractul pt El Mouradi Club El Kantaoui,la Tunisiana.Ni s-a spus ca rezervarea excursiilor va avea loc acolo,unde ei au ghizi locali.Programul de zbor Otopeni-Monastir e 11.20-13.00 (dus) si 07.00-10.30 (intors).Statiunea e la vreo 100 de km de Monastir, deci la intoarcere va trebui sa ne trezim cam devreme, ca sa avem timp si de check in:-w

pe unde este agentia tunisiana? cred ca si noi tot cu ei vom contracta!

mitzura
01.08.2007, 08:44:10
pe unde este agentia tunisiana? cred ca si noi tot cu ei vom contracta!
Sunt 2 agentii in Bucuresti sau poti lucra on line!gasesti tot ce iti trebuie pe site-ul lor,cum se cheama cu ro in coada!:-$

Matrushca
01.08.2007, 09:09:17
multumesc de raspuns, intre timp, am fost si noi si am contractat, am ales el mouradi palm marina, cu plecare din 22 august. Am fost un pic dezamagita de operatoarea care ne-a preluat, o fi fost o zi mai grea. Altfel suntem super incantati de ex in sahara, abia asteptam sa mergem.

x_enya
01.08.2007, 12:49:27
salutare....

ma alatur si eu voua pentru ca acum tot caut o locatie frumoasa pt luna de miere.... noi vom pleca abia in a doua jumatate a lui octombrie.... si din ce am citit pana acum, mi se pare ca tunisia este o varianta buna ;;)....
ar fi pt prima daca cand vom iesi din tara, asa ca nu prea stiu cu ce si de unde sa incep... ma puteti ajuta putin?

deci cam ce ar trebui sa facem:
- sa mergem la o agentie - inteleg ca tunisiana este cea mai indicata pt excursiile in tunisia... :-B
- acolo vom obtine mai multe informatii (pe care de altfel cred ca le gasim si pe net, dar cand ti le spune un om fata in fata parca e mai convingator... ca doar asta el e meseria....)
- cu o cautare pe google am ajuns sa citesc pe undeva top statiuni in tunisia: pe primul loc era yasmine hammamet..... voi ce stiti? probabil ca este si cea mai scumpa, nu??? (mentionez ca noi vrem ceva cat mai ieftin.... adica nu-mi trebuie neaparat conditii de 5 stele in camera, pt ca as vrea sa vedem cat mai multe in afara.... dar vreu sa fie totusi curat si civilizat....)
- cu cat timp inainte ar trebui sa rezervam locuri? exista riscul sa mergem la sf lui august sau chiar in sept si sa ne spuna ca nu mai sunt locuri pt octombrie???
- se achita un avans, sau cum?
..... si nu mai stiu.... v-am spus ca ar fi pentru noastra iesire deci nu prea stiu bine ce tre' sa aflu.... poate imi mai vin intrebari pe parcurs.....

Matrushca
01.08.2007, 13:11:55
salutare....

ma alatur si eu voua pentru ca acum tot caut o locatie frumoasa pt luna de miere.... noi vom pleca abia in a doua jumatate a lui octombrie.... si din ce am citit pana acum, mi se pare ca tunisia este o varianta buna ;;)....
ar fi pt prima daca cand vom iesi din tara, asa ca nu prea stiu cu ce si de unde sa incep... ma puteti ajuta putin?

- sa mergem la o agentie - inteleg ca tunisiana este cea mai indicata pt excursiile in tunisia... :-B
- acolo vom obtine mai multe informatii (pe care de altfel cred ca le gasim si pe net, dar cand ti le spune un om fata in fata parca e mai convingator... ca doar asta el e meseria....)
- cu o cautare pe google am ajuns sa citesc pe undeva top statiuni in tunisia: pe primul loc era yasmine hammamet..... voi ce stiti? probabil ca este si cea mai scumpa, nu??? (mentionez ca noi vrem ceva cat mai ieftin.... adica nu-mi trebuie neaparat conditii de 5 stele in camera, pt ca as vrea sa vedem cat mai multe in afara.... dar vreu sa fie totusi curat si civilizat....)
- cu cat timp inainte ar trebui sa rezervam locuri? exista riscul sa mergem la sf lui august sau chiar in sept si sa ne spuna ca nu mai sunt locuri pt octombrie???
..... si nu mai stiu.... v-am spus ca ar fi pentru noastra iesire deci nu prea stiu bine ce tre' sa aflu.... poate imi mai vin intrebari pe parcurs.....

Sfatul meu este ca inainte de a merge la agentie, sa va alegeti o varietate de posibile hoteluri la care doriti sa stati.Dupa ce ati facut lista, trimiteti-o prin e-mail la mai multe agentii, impreuna cu datale de plecare, optiunile voastre, ele va vor contacta si va vor trimite ofertele lor, voi putand s-o alegeti pe cea mai favorabila.
Abia apoi sa contactati agentia castigatoare, si sa stabiliti o intalnire.
La agentie, intrebati tot ce va trece prin cap, posibilitati de distractie, excursii optionale, etc. Mare atentie la intocmirea contractului sa vi se treaca corect datele, si serviciile ce le contractati, la noi nu s-a intamplat asa, dar remediem.
Avans se da in momentul semnarii, am impresia ca prima oara 10%, apoi, treptat pana in ultima saptamana dinaintea voiajului.
Hammamet, am inteles ca este o statiune mai scumpa, nu stiu prea multe detalii, noi am ales Sousse, pt ca avem si Port si Medina acolo, pt ca e am inteles mai vesela si mai plina de viata.
Poate te ajuta altcineva cu opinii, in alegerea statiunii, eu nu sunt in masura.
Succes, daca mai ain intrebari, raspund cu mare drag.

mihu
01.08.2007, 14:16:25
salutare....

Am vazut ca si MAtrushca ti-a raspuns...
Si noi tot in Sousse am fost si e super ok...esti aproape de tot...Mie sincer mi-a placut foarte mult si Port El Kantaoui...Super super...numai ca daca va ganditi la el, sa va alegeti un hotel mai central...ca e posibil sa nimeriti la unul sa va saturati de cat aveti de mers de la hotel pana in oras...
Si eu spun sa ochiti un hotel...(noi am fost la Marhaba Royal Salem...dar in oferta nu prea este-noi l-am luat de la o agentie din SML-) )puteti sa va uitati si pe tripadvisor...si pe noi ne ajuta cand vrem sa alegem o destinatie...
Chiar daca nu vrei conditii de 5 stele, sa va orientati macar la un 4 stele...mai jos, mergeti pe riscul vostru :D
Pt Octobrie nu sunt atat de aglomerati dar oricum cu cat mai repede cu atat mai bine...Numai sa fiti atenti ca in Tunisia prin octombire deja e mai racoare...aveti si posibilitatea de a prinde ploi(o alta varianta pt luna asta e egiptul-e mai cald acolo)...dar nu e regula chestia cu ploaia...
Se achita un avans pt confirmare dara sta discuti direct cu firma...
Trebuie sa ai pasaportul valabil minim 6 luni de la iesirea din tara...Sa fiti foarte atenti la acest "MIC" detaliu...pt ca e foarte important...
De Sahara eu numai lucruri am auzit...noi am mers cu agentia astaL-) si nu ne-au tare bagat in seama...noi n-am mers in Sahara...poate next time...
eu recomand All inclusive dar unii spun ca mai bine demi pensiune...de ce recomand eu ALL? pt ca apa nu e potabila...daca n-ai all o platesti...trebuie cumparata...daca ai all, poti sa bei orice oricand, cat vrei...cu mancarea la fel...Dar daca vrei sa mergi sa mananci la rest lor, si plimbari multe prin oras la cumparaturi, merita...desi eu nu m-as duce in tarile astea fara all...

frederika
01.08.2007, 20:21:55
Va pup

intra pe site.ul asta ..www.holidaycheck.it.....vei vedea fotografii ...si cotatia hotelurilor care te intereseaza ..o sa te descurci cu limba sper ...nu e un site romanesc...

frederika
01.08.2007, 20:34:19
noi deja am luat bilet pt tunisia .Locuim in it,deci am luat biletul de aici .Dupa indelungate cautari ,am ales djerba ,pt ca este o insula ,iar noi vrem mai multa liniste,nu ne intereseaza sa umblam prin oras la cumparaturi ,vrem doar sa lenevim si sa mancam ..atat!Am ales hotelul iberostar djerba beach,avand o cotatie mai buna in comparatie cu ce am auzit si am vazut pe net ...lasand la o parte yasmine hammamet care cica ar fi cea mai de lux statiune si am luat all inclusive ca nu vrem sa avem surprize si nici sa ducem lipsa de nimic...sper sa fi facut o alegere buna .Va povestesc si voi posta poze cand ma intorc pe 15 septembrie ...pupici!

crista2482
02.08.2007, 10:38:01
Hello fetele...am gasit link-ul de mai sus si cam imi face cu ochiul;;) ...Ma poate lamuri si pe cineva ce inseamna HB? As vrea sa plecam pe 19 sept

Va multumesc^:)^ ^:)^

Matrushca
02.08.2007, 11:02:25
Hello fetele...am gasit link-ul de mai sus si cam imi face cu ochiul;;) ...Ma poate lamuri si pe cineva ce inseamna HB? As vrea sa plecam pe 19 sept

Va multumesc^:)^ ^:)^

daca nu ma insel, este mic dejun, doar!

x_enya
02.08.2007, 11:16:18
Succes, daca mai ain intrebari, raspund cu mare drag.

multumesc mult de tot pt raspuns.... imi este de mare ajutor.... macar stiu cu ce sa incep. o sa ma mai documentez, o sa ma sfatuiesc si cu sotul.... si pe masura ce mai am intrebari, o sa apelez la voi... >:D<

x_enya
02.08.2007, 11:26:57
Am vazut ca si MAtrushca ti-a raspuns...
Si noi tot in Sousse am fost si e super ok...esti aproape de tot...Mie sincer mi-a placut foarte mult si Port El Kantaoui...Super super...numai ca daca va ganditi la el, sa va alegeti un hotel mai central...ca e posibil sa nimeriti la unul sa va saturati de cat aveti de mers de la hotel pana in oras...
Si eu spun sa ochiti un hotel...(noi am fost la Marhaba Royal Salem...dar in oferta nu prea este-noi l-am luat de la o agentie din SML-) )puteti sa va uitati si pe tripadvisor...si pe noi ne ajuta cand vrem sa alegem o destinatie...
Chiar daca nu vrei conditii de 5 stele, sa va orientati macar la un 4 stele...mai jos, mergeti pe riscul vostru :D
Pt Octobrie nu sunt atat de aglomerati dar oricum cu cat mai repede cu atat mai bine...Numai sa fiti atenti ca in Tunisia prin octombire deja e mai racoare...aveti si posibilitatea de a prinde ploi(o alta varianta pt luna asta e egiptul-e mai cald acolo)...dar nu e regula chestia cu ploaia...
Se achita un avans pt confirmare dara sta discuti direct cu firma...
Trebuie sa ai pasaportul valabil minim 6 luni de la iesirea din tara...Sa fiti foarte atenti la acest "MIC" detaliu...pt ca e foarte important...
De Sahara eu numai lucruri am auzit...noi am mers cu agentia astaL-) si nu ne-au tare bagat in seama...noi n-am mers in Sahara...poate next time...
eu recomand All inclusive dar unii spun ca mai bine demi pensiune...de ce recomand eu ALL? pt ca apa nu e potabila...daca n-ai all o platesti...trebuie cumparata...daca ai all, poti sa bei orice oricand, cat vrei...cu mancarea la fel...Dar daca vrei sa mergi sa mananci la rest lor, si plimbari multe prin oras la cumparaturi, merita...desi eu nu m-as duce in tarile astea fara all...

MIha, multam mult pt info... deci, pt a alege statiunea si mai apoi hotelul, trebuie sa ne mai documentam pe net.... sa vedem ce ne place mai mult. cand vom avea cateva optiuni o sa va intreb tot pe voi ce parere aveti.... cat despre nr de stele ale hotelului - nici eu nu m-am gandit mai jos de 4.... acum sa vedem care ar fi diferenta de pret intre 4 si 5.... multam pt pontu' cu apa... e bine de tinut minte si de luat in considerare...

cat despre vreme, eu m-am gandit la tunisia tocmai pt ca am vazut ca in oct ar mai fi vreme buna (nu mai stiu pe unde am citit asta).... tu zici de egipt, dar ma gandesc ca egiptul este mai scump, nu? intreb si eu, ca nu stiu.... dar aspectul bani este foarte important pt noi....
excursia in sahara mi se pare super interesanta si vad ca toate miresicile care au fost zic numai de bine despre ea.... :)

cat despre pasaport.... problema va fi sa-l pot scoate dupa nunta, pana la data plecarii... eu n-am pasaport deloc.... iar imediat dupa nunta (22 sept) vreau (trebuie?) sa schimb buletinul si sa-mi fac si pasaport..... daca plecarea ar fi dupa 15 oct, credeti ca m-as incadra cu actele????:-SS

x_enya
02.08.2007, 11:30:42
noi deja am luat bilet pt tunisia .Locuim in it,deci am luat biletul de aici .Dupa indelungate cautari ,am ales djerba ,pt ca este o insula ,iar noi vrem mai multa liniste,nu ne intereseaza sa umblam prin oras la cumparaturi ,vrem doar sa lenevim si sa mancam ..atat!Am ales hotelul iberostar djerba beach,avand o cotatie mai buna in comparatie cu ce am auzit si am vazut pe net ...lasand la o parte yasmine hammamet care cica ar fi cea mai de lux statiune si am luat all inclusive ca nu vrem sa avem surprize si nici sa ducem lipsa de nimic...sper sa fi facut o alegere buna .Va povestesc si voi posta poze cand ma intorc pe 15 septembrie ...pupici!

Felicitari!!! abia astept sa vii cu detalii.... desi cand vei veni tu cu impresii si cu poze, eu voi fi in focuri cu nunta si deja ar trebui sa avem stabilita si plecarea.....

poti sa ne spui cat costa, te rog? stiu ca plecand din italia este altceva, dar macar ca idee..... :)

crista2482
02.08.2007, 11:52:13

Aha...atunci e bine...la cat mancam noi ;)) ;)) ...multumesc mult :*

delmo
02.08.2007, 12:15:27
Aha...atunci e bine...la cat mancam noi ;)) ;)) ...multumesc mult :*
HB este demispensiune mic dejun si cina!de obicei in bufet suedez sunt si este suficient!iti lasa loc si de a vizita alte locatii pt mancare;-)

mihu
02.08.2007, 14:16:31
MIha, multam mult pt info... deci, pt a alege statiunea si mai apoi hotelul, trebuie sa ne mai documentam pe net.... sa vedem ce ne place mai mult. cand vom avea cateva optiuni o sa va intreb tot pe voi ce parere aveti.... cat despre nr de stele ale hotelului - nici eu nu m-am gandit mai jos de 4.... acum sa vedem care ar fi diferenta de pret intre 4 si 5.... multam pt pontu' cu apa... e bine de tinut minte si de luat in considerare...

cat despre vreme, eu m-am gandit la tunisia tocmai pt ca am vazut ca in oct ar mai fi vreme buna (nu mai stiu pe unde am citit asta).... tu zici de egipt, dar ma gandesc ca egiptul este mai scump, nu? intreb si eu, ca nu stiu.... dar aspectul bani este foarte important pt noi....
excursia in sahara mi se pare super interesanta si vad ca toate miresicile care au fost zic numai de bine despre ea.... :)

cat despre pasaport.... problema va fi sa-l pot scoate dupa nunta, pana la data plecarii... eu n-am pasaport deloc.... iar imediat dupa nunta (22 sept) vreau (trebuie?) sa schimb buletinul si sa-mi fac si pasaport..... daca plecarea ar fi dupa 15 oct, credeti ca m-as incadra cu actele????:-SS
Egiptul asa e...e putin mai scump...dar vezi de oferte...am mai zis ca noi am prins o oferta super si a iesit foarte ieftin pt noi(ma refer la egipt)-mai ales ca octombrie e considerat extra sezon puteti prinde reduceri frumoase si in egipt dar si in tunisia...studiati voi pe net putin si alegeti ce credeti cava caracterizeaza mai mult......Eu stiu pers care au mers in octombrie in tunisia si a fost super ok dar stiu pe altii care au prins ploi...deoinde de noroc :-p ...
Si dupa cum a zis si Delia, daca ai demipensiune poti sa manaci pranzul in lte rest...sa testezi...asta depinde de alegerea voastra...cum sunteti voi...eu pt astea 2 tari prefer all...poate in grecia as lua demi...

frederika
02.08.2007, 20:36:50
Felicitari!!! abia astept sa vii cu detalii.... desi cand vei veni tu cu impresii si cu poze, eu voi fi in focuri cu nunta si deja ar trebui sa avem stabilita si plecarea.....

poti sa ne spui cat costa, te rog? stiu ca plecand din italia este altceva, dar macar ca idee..... :)

din cate am vazut eu pe site aici cam toate miresicile au platit mai ieftin decat mine ... eu platesc in jur de 1400 euro pt 2 persoane dar depinde unde mergi ...de cate stele e hotelul .....al meu e de patru si am luat all inclusive .Apoi mai platesc si parcarea unde voi lasa masina (aeroport )50 euro pe saptamana ...cam asa ...se aduna ...:(

mam
02.08.2007, 20:47:37

de fapt este demipensiune, vine de la HALF BOARD si de ob e mic dejun si cina dk nu ma insel, asta e in functie de hotel, tre sa intrebi la agentie dk e mic dejun + pranz sau + cina!!!!

Matrushca
03.08.2007, 08:41:26
din cate am vazut eu pe site aici cam toate miresicile au platit mai ieftin decat mine ... eu platesc in jur de 1400 euro pt 2 persoane dar depinde unde mergi ...de cate stele e hotelul .....al meu e de patru si am luat all inclusive .Apoi mai platesc si parcarea unde voi lasa masina (aeroport )50 euro pe saptamana ...cam asa ...se aduna ...:(
Pai nah, ca nu mai ai de ce sa fii trista, noi am platit pt 1 saptamana, e drept in 22 august, 1630 de euro,pentru amandoi la hotel 5 stele, all inlcusive, la care se vor mai adauga excursiile, plimbarile, eventualele cumparaturi. Asa ca moralul sus, sigur ca fi bine!

frederika
04.08.2007, 13:37:38
Pai nah, ca nu mai ai de ce sa fii trista, noi am platit pt 1 saptamana, e drept in 22 august, 1630 de euro,pentru amandoi la hotel 5 stele, all inlcusive, la care se vor mai adauga excursiile, plimbarile, eventualele cumparaturi. Asa ca moralul sus, sigur ca fi bine!

multumesc de incurajare !Tu unde mergi ...in ce zona ?asteptam multe poze de la tine si povestioare>:D< .

Matrushca
05.08.2007, 20:17:36
multumesc de incurajare !Tu unde mergi ...in ce zona ?asteptam multe poze de la tine si povestioare>:D< .
EL MOURADI PALM MARINA 5* (El Kantaoui) e destinatia noastra, abia asteptam, dar pana atunci, avem de trecut o cununie si 3 petreceri ;)

frederika
07.08.2007, 12:07:29
EL MOURADI PALM MARINA 5* (El Kantaoui) e destinatia noastra, abia asteptam, dar pana atunci, avem de trecut o cununie si 3 petreceri ;)

am vrut sa merg si eu acolo ..au o piscina suuuuper!abia astept sa vad poze

Matrushca
07.08.2007, 13:06:30
am vrut sa merg si eu acolo ..au o piscina suuuuper!abia astept sa vad poze

si noi, cred ca vom avea un super aparat! fratele meu, se ocupa de cadoul nostru de nunta! asa ca probabil, vor iesi niste fotografii minunate!

frederika
08.08.2007, 13:16:58
buna miresici!
a fost cineva la djerba ...la hotelul iberostar djerba beach ?...acolo am luat noi bilete pt luna de miere ...ma intereseaza cum e ?plsss

Bobocelu
09.08.2007, 14:32:59
fetelor care ati fost deja in Tunisia, nici una ne-ati spus de unde v-ati luat excursiile? de la ghizii romani de la hotelul unde ati stat? eu am mai citit pe softpedia pe forum, ca cei de acolo recomandau as iei excursiile cu agentii TUI, ca sunt conditii si preturi mai bune....
in excursiile in Sahara si Cartagina au mai fost si alti romani cu voi, sau numai romani?...si, ma uitam la poze, ei v-au dat hainutzele alea sa va imbracati in desert?...si cum a fost hotelul la care ati fost cazate in desert? ca am auzit ceva de paturi de piatra.......

astept raspuns , va pup si multumesc.....

noi mi-am ales pt luna de miere hotelul Riu Bellevue park (port El Kantaoui), dar acum mai uitam ca e la 2 km de port.....e mult oare? poti sa mergi pe acolo in siguranta pe strada?

:-?

ele
10.08.2007, 09:40:14
ne-am intors si noi din saptamana de miere petrecuta in tunisia! a fost foarte frumos si imi pare rau un pic ca a trecut asa de repede;-) am stat la plaja doar 3 zile plus una sub umbrela ca ne cam prajisem/:) iar alte 2 zile le-am petrecut in excursia din sahara.
va poivestesc scurt cum a fost . ajunsi in aeroportul din monastir am fost intampinati de cei de la firma cartago care ne-au indicat numarul de autocar ,microbuss care ne va duce la hotel. apoi au venit sa vada daca am gasit autocarul, daca suntem toti, ne-a lasat un nr de telefon pt orice eventualitate si s-a fixat o intalnire pt a doua zi la fiecare hotel cu ghidul sau reprezentantul firmei ca sa ne dea detalii.
prima zi a fost de plaja si am fost incantati de hotel(mahdia palace 5 stele) nici nu am precizat ca noi am fost in mahdia, un orasel de pescari super linistit cu o plaja foarte frumoasa si curata si am avut demi pensiune ceea ce a fost mai mult decat perfect.
la ora 1 jumatene-am intalnit cu ghidul si ne-a povestit despre excursii, despre ce mai putem face acolo, ne-a intrebat daca avem ceva nemultumiri sau probleme in camera. ne-am decis ca vrem sa mergem in sahara, excursie de 2 zile , ni s-a parutr mai interesanta decat excursia in tunis o zi despre care insa am auzit doar pareri pozitive.
in sahara am plecat duminica dimineata la ora 7 din hotel,ne-a aluat un microbuss si prima oprire a fost la el jem, unde am vazut ruinele unui coloseum roman, al treilea ca marime si cel mai bine pastrat spun ei, mi-a placut mult, apoi am vizitat casele sapatae in pamant ale trogloditilor, asta nu mi-a placut asa de tare, si am luat pranzul acolo intr-un restaurant (cam mult spus restaurant dar a fost interesant:) spre seara am ajuns la oaza din sahara unde ne-am cazat( hotel 3 stele conditii o stea, paturi de ciment cu saltea peste dar asta nu te impiedica sa dormi bine, pt ca oboseala isi spune cuvantul, oricum hotelul e vechi si prafuit(doar e in desert:) dar pt o noapte e ok, noi nu am intrat in piscina ,dar erau o gramada de rusi acolo care se distrau la maxim si eu am denumit-o zambind supa de rusi:-p
inainte de cina am fost cu camilele , interesanta experienta, ne-a parut rau ca nu am luat aparatele ca sa facem poze dar ghidul a zis ca mai bine nu, nisipul fin se strecoara peste tot, depinde de noroc, noi nu am prins vant si am fi putut sa le luam.
a doua zi dimineta devreme la 5 am pornit, am prins un rasarit super poposind pe o saratura, am cumparat curmale bune, am ajuns apoi la jeep-uri cu care am pornit aventura in desert ,asta chiar a meritat , si apoi am mai vizitat o cascada, mica care pt ei e mare si o oaza montana si un alt orasel de unde am cumparat suveniruri si spre seara am ajuns inapoi la hotel.
am scris cam mult.... a fost frumos oricum, o sa atasez si fotografii zilelle astea.

mihu
10.08.2007, 10:29:38
ne-am intors si noi din saptamana de miere petrecuta in tunisia! a fost foarte frumos si imi pare rau un pic ca a trecut asa de repede;-) am stat la plaja doar 3 zile plus una sub umbrela ca ne cam prajisem/:) iar alte 2 zile le-am petrecut in excursia din sahara.
va poivestesc scurt cum a fost . ajunsi in aeroportul din monastir am fost intampinati de cei de la firma cartago care ne-au indicat numarul de autocar ,microbuss care ne va duce la hotel. apoi au venit sa vada daca am gasit autocarul, daca suntem toti, ne-a lasat un nr de telefon pt orice eventualitate si s-a fixat o intalnire pt a doua zi la fiecare hotel cu ghidul sau reprezentantul firmei ca sa ne dea detalii.
prima zi a fost de plaja si am fost incantati de hotel(mahdia palace 5 stele) nici nu am precizat ca noi am fost in mahdia, un orasel de pescari super linistit cu o plaja foarte frumoasa si curata si am avut demi pensiune ceea ce a fost mai mult decat perfect.
la ora 1 jumatene-am intalnit cu ghidul si ne-a povestit despre excursii, despre ce mai putem face acolo, ne-a intrebat daca avem ceva nemultumiri sau probleme in camera. ne-am decis ca vrem sa mergem in sahara, excursie de 2 zile , ni s-a parutr mai interesanta decat excursia in tunis o zi despre care insa am auzit doar pareri pozitive.
in sahara am plecat duminica dimineata la ora 7 din hotel,ne-a aluat un microbuss si prima oprire a fost la el jem, unde am vazut ruinele unui coloseum roman, al treilea ca marime si cel mai bine pastrat spun ei, mi-a placut mult, apoi am vizitat casele sapatae in pamant ale trogloditilor, asta nu mi-a placut asa de tare, si am luat pranzul acolo intr-un restaurant (cam mult spus restaurant dar a fost interesant:) spre seara am ajuns la oaza din sahara unde ne-am cazat( hotel 3 stele conditii o stea, paturi de ciment cu saltea peste dar asta nu te impiedica sa dormi bine, pt ca oboseala isi spune cuvantul, oricum hotelul e vechi si prafuit(doar e in desert:) dar pt o noapte e ok, noi nu am intrat in piscina ,dar erau o gramada de rusi acolo care se distrau la maxim si eu am denumit-o zambind supa de rusi:-p
inainte de cina am fost cu camilele , interesanta experienta, ne-a parut rau ca nu am luat aparatele ca sa facem poze dar ghidul a zis ca mai bine nu, nisipul fin se strecoara peste tot, depinde de noroc, noi nu am prins vant si am fi putut sa le luam.
a doua zi dimineta devreme la 5 am pornit, am prins un rasarit super poposind pe o saratura, am cumparat curmale bune, am ajuns apoi la jeep-uri cu care am pornit aventura in desert ,asta chiar a meritat , si apoi am mai vizitat o cascada, mica care pt ei e mare si o oaza montana si un alt orasel de unde am cumparat suveniruri si spre seara am ajuns inapoi la hotel.
am scris cam mult.... a fost frumos oricum, o sa atasez si fotografii zilelle astea.
Frumoasa experienta ;-)
Abia astept sa vad si pozele >:/

Matrushca
14.08.2007, 13:35:55
noi mai avem 1 sapt si plecam, abia asteptam, am inceput sa ne luam echipamente de desert, tunici largi albe din bumbac si pant albi, am inteles ca trebuie sa fii acoperit ca e f puternic soarele! voi fetele care ati fost in desert ce echipament ati avut?

lyanna
14.08.2007, 16:25:33
Voi ati gasit vreo companie care face chartere duminica sau lunea si mai are curse si la sfarsitul lui octombrie?:-s Eu as fi vrut sa plecam cat mai curand dupa nunta, duminica sau luni, si nu gasesc chartere decat miercuri si joi..:-<Si dupa 2-3 zile in casa... parca nu mai are tot atat haz... e ca un alt concediu...

ele
15.08.2007, 13:50:30
noi mai avem 1 sapt si plecam, abia asteptam, am inceput sa ne luam echipamente de desert, tunici largi albe din bumbac si pant albi, am inteles ca trebuie sa fii acoperit ca e f puternic soarele! voi fetele care ati fost in desert ce echipament ati avut?
dac te uiti in fotografii o sa vezi ca noi si majoritataea am fost imbracati lejer si cu haine obisnuite, tricou , pantalon scurt, pantalon de in... e puternic soarele dar cei care organizeaza excursia au grija sa fie dimineata devreme ( cea jepp-urile) si dupa 7 seara plimbarea cu camilele. trebuie sa ti cont ca o sa stati si foarte mult timp in autocar in timpul excursiei, si eu am intrebat ghidul ce tinuta ar fi potrivita si a spus ca ceva obisnuit... daca nu vrei sa-ti intre nisipul in sandale poti sa iei ceva pantofi inchisi dar o sa-ti fie cald si pana la urma are farmecul lui nisipul ala;-)

Bobocelu
20.08.2007, 11:22:07
mai pleaca cineva in Tunisia pe 12.09?

pupici.....

Matrushca
21.08.2007, 21:08:47
Am impachetat, maine decolam! revenim cu impresii!

danutza_piti
21.08.2007, 21:42:18
Am impachetat, maine decolam! revenim cu impresii!

va doresc o vacanta super frumoasa si profitati de fiecare clipe..!!!

si eu caut oferte pentru tunisia..... ce parere aveti despre hotelul DINO CLUB Chiraz.. e undeva intre sousse si monastir?
a fost cineva acolo?
ce parere aveti si de hammamet? am gasit ceva si pe acolo....
;-) mersi...

lyanna
07.09.2007, 18:08:51
uita-te pe tripadvisor. com :) de obicei fac reviewuri englezi si americani care sunt turisti ok , nici foarte simandicosi nici invatati numa cu 1* si WC in fundul coridorului. De regula daca sunt ~10 review-uri ok => poti merge cu incredere, cam de pe la punctajul 4 din 5 incolo. Eu nu m-am uitat de Monastir deloc, din Sousse selectionasem Tour Kalef (desi am auzit ca sunt mai naspa cu AI, adica e ceva coada si nu sunt asa de atenti cum sunt cu clientii platitori) si Riu Belvue Park in El Kantaoui si cred ca la asta din urma ramanem. Astea mi s-au parut mie cele mai ok calitate/pret/disponibilitate la sfarsit de octombrie (ca pt unele nu se mai facea rezervare atunci, fiind sfarsit de sezon la ei). Din Hamamet erau cotate bine Sol Azur, Prima Life Park, Prima Life Imperial Park, Riu Park El Kebir, Hotel Magic Life Manar... astea erau primele. Doar asta ultimul Hotel Magic Life Manar il gasisem ofertat de unii in Romania,nu mai stiu cine, parca Tunisiana. In Hammamet e si singura scoala de scufundari acreditata PADI ceea ce cantarea ceva pentru al meu... dar pana la urma am ajuns la conclusia ca merita mai mult ca luna de miere El Kantaoui , e mai medieval si mai romantic si mai luxos.

lyanna
07.09.2007, 18:20:31
A.. inca o treaba : stiu pe cineva care a fost anul trecut la Marhaba Club 3* in Sousse si i-a placut.. dar noi am zis ca de luna de miere vrem 4 sau 5 ... ca deh "o data'n viata" si cele mai bine cotate gasite sunt de 4 ambele... nu e intotdeauna relevant nr de stele....

danutza_piti
10.09.2007, 21:10:31
multumesc de informatii Iyanna, intre timp am gasit si am luat bilete pt tunisia, sousse, hotel Riadh Palms 4*, plecam pe 17 din cluj..
sper sa fie o vacanta de neuitat:">ca doar o data-i luna de miere.. sau saptamana:x.

mihaela022005
11.09.2007, 09:01:48
va doresc o vacanta super frumoasa si profitati de fiecare clipe..!!!

si eu caut oferte pentru tunisia..... ce parere aveti despre hotelul DINO CLUB Chiraz.. e undeva intre sousse si monastir?
a fost cineva acolo?
ce parere aveti si de hammamet? am gasit ceva si pe acolo....
;-) mersi...
Salutare! Eu o sa plec in Tuniasia la Dino Club pe 10 octombrie. Nasul mia recomandat si a spus ca este super! Mai merge cineva in aceeasi perioada?

lyanna
11.09.2007, 09:21:32
Noi plecam pe 24 octombrie abia .. ce mult mai e.. :( . La RIU Belvue Park in Port El Kantaoui.Sa aveti vacante frumoase!

u_andra
11.09.2007, 11:00:49
Salutare! Eu o sa plec in Tuniasia la Dino Club pe 10 octombrie. Nasul mia recomandat si a spus ca este super! Mai merge cineva in aceeasi perioada?
e super la Dino club, acolo vreau sa plec eu cu sotul meu , la anul...dupa nunta....chiar vreau sa-mi spui si mie cum a fost..bineinteles cu poze...si cam ce poti sa vizitezi...astept raspuns:* si o luna de miere cat mai frumoasa

mihaela022005
11.09.2007, 11:37:29
e super la Dino club, acolo vreau sa plec eu cu sotul meu , la anul...dupa nunta....chiar vreau sa-mi spui si mie cum a fost..bineinteles cu poze...si cam ce poti sa vizitezi...astept raspuns:* si o luna de miere cat mai frumoasa
Mersi! o sa trimit poze de acolo cand ma voi intoarce.

mitzura
11.09.2007, 12:45:12
Mersi! o sa trimit poze de acolo cand ma voi intoarce.
In ce statiune e acest dino club?

mihaela022005
12.09.2007, 08:00:40
In ce statiune e acest dino club?
Descriere: Localizare: situat Între Sousse și Monastir, pe plajă, la 300 m de terenurile de golf.

HighCookie
12.09.2007, 16:16:56
Cei de la Tunisiana au scos recent si o oferta pentru noiembrie <:-P cu plecari in 7 si 14 noiembrie.
Noi vrem sa plecam pe 7 (avem nunta pe 3) si am ales din oferta lor hotelul Iberostar Averroes 4* din Yasmine Hammamet (dupa ce ne-am documentat pe tripadvisor, bineinteles o:-)).
Oferta este cu demipensiune, iar suplimentul pentru all inclusive este undeva ~ 120 Euro/persoana/sejur.
Acuma, am si eu o intrebare pentru fetele care deja au fost in Tunisia: in conditiile in care noi vrem sa facem 2 excursii (cea in Sahara de 2 zile si cea la Tunis de 1 zi) credeti ca merita sa platim suplimentul pt all inclusive? :-\ Eu inclin spre "nu" pentru ca 3 zile avem mesele asigurate in cadrul excursiilor pe care vrem sa le facem. Dar sincer nu am nici o idee cat ne-ar costa in celelate 4 zile masa de pranz pe cont propriu, plus bauturile pe care va trebui sa le platim... Astept pareri...

bushi
12.09.2007, 18:13:59
Cei de la Tunisiana au scos recent si o oferta pentru noiembrie <:-P cu plecari in 7 si 14 noiembrie.
Noi vrem sa plecam pe 7 (avem nunta pe 3) si am ales din oferta lor hotelul Iberostar Averroes 4* din Yasmine Hammamet (dupa ce ne-am documentat pe tripadvisor, bineinteles o:-)).
Oferta este cu demipensiune, iar suplimentul pentru all inclusive este undeva ~ 120 Euro/persoana/sejur.
Acuma, am si eu o intrebare pentru fetele care deja au fost in Tunisia: in conditiile in care noi vrem sa facem 2 excursii (cea in Sahara de 2 zile si cea la Tunis de 1 zi) credeti ca merita sa platim suplimentul pt all inclusive? :-\ Eu inclin spre "nu" pentru ca 3 zile avem mesele asigurate in cadrul excursiilor pe care vrem sa le facem. Dar sincer nu am nici o idee cat ne-ar costa in celelate 4 zile masa de pranz pe cont propriu, plus bauturile pe care va trebui sa le platim... Astept pareri...

Nu prea merita all inclusive daca faceti ambele excursii.Din cate imi amintesc mesele asigurate sunt cam saracacioase. Un pranz e cam 15 dinari de persoana. Distractie placuta

ele
12.09.2007, 22:00:53
mancarea si bauturile sunt destul de ieftine la ei, in nici un caz nu mai luati suplimentul pt all inclusiv, eu asa spun, noi am avut demipensiune si a fost foarte bine asa.

HighCookie
13.09.2007, 11:37:23
Va multumesc fetelor, si eu la fel inclinam sa nu ma mai complic cu suplimentu' ala... pana la urma mi se pare risipa, inseamna 240 euro pt amandoi, bani cu care putem face o excursie ceva... si de mancat la pranz ne descurcam noi in zilele cat stam in statiune... Pup. :*

princess2702
13.09.2007, 12:43:02
Noi am fost anul trecut in Tunisia ,la Sousse,la un hotel de 5 stele(Melia el Mouradi-Palm Marina) si sincer am fost foarte dezamagiti.Mancarea a fost sub orice critica,chiar daca erau vreo 40 de feluri de mancare;mizeria era la ea acasa si nici nu ni s-a parut ca ar fi foarte primitori.In afara de piscina hotelului care era super draguta nu stiu daca m-a impresionat ceva la ei.Pe strazi era o mizerie de nedescris si in bazar iti era greata sa te plimbi din cauza mirosului oribil.Sper ca nu v-am dezamagit....

delmo
13.09.2007, 22:03:41
Noi am fost anul trecut in Tunisia ,la Sousse,la un hotel de 5 stele(Melia el Mouradi-Palm Marina) si sincer am fost foarte dezamagiti.Mancarea a fost sub orice critica,chiar daca erau vreo 40 de feluri de mancare;mizeria era la ea acasa si nici nu ni s-a parut ca ar fi foarte primitori.In afara de piscina hotelului care era super draguta nu stiu daca m-a impresionat ceva la ei.Pe strazi era o mizerie de nedescris si in bazar iti era greata sa te plimbi din cauza mirosului oribil.Sper ca nu v-am dezamagit....
e tara araba! nu erai in franta sau mai stiu eu unde! de asta e si asa cautata pt ca e altceva! si cu mancarea si curatenia noi nu am avut nimic de reprosat!pe strazi nu e asa mizerie mai multa este la noi! mie mi s-a parut chiar dragut si e o alegere f buna pt cei are vor o luna de miere mai...orientala;)) e o tara care merita vazuta!acum impresiile sunt impartite depinde de asteptarile si gusturile fiecaruia>:D<

Matrushca
14.09.2007, 08:59:34
Noi am fost anul acesta la El Mouradi Palm Marina - 5 stele cu all inclusiv, hotelul este frumos dar neingrijit cu miros de igrasie pe culoare, mancarea asa cum a zis si princess nu a fost cine stie ce, personal nesimtit cu care am avut de altfel si niste divergente atat verbale cat si de ordin fizic din partea lor, Tunisia cred ca merita numai pentru excursia de 2 zile din Desert, e obositoare dar foarte frumoasa, in rest mare si plaja gasesti oriunde si cu servicii nemaipomenite. Ah si pregatiti-va sa fiti hartuiti de oricine care va face un serviciu, in a da bacsisuri, noua nu ne-a placut! decat asa cum am mai spus, excursia de 2 zile!
Am inteles ca Riu Bellevue Park ar fi mai bun, au stat doi prieteni acolo si erau incantati, e de 4+ si e renovat! si mai mult pt luna de miere fac surprize cu fructe si flori in camera, ceea ce la noi la 5+ era o curiozitate. Sotul meu a cerut sa ne aranjeze camera in acest fel, evident contra cost si nici macar nu aveau o sampanie in hotel. e inadmisibil la 5 stele! succes!

mariammary2000
14.09.2007, 10:13:18
Noi am fost anul acesta la El Mouradi Palm Marina - 5 stele cu all inclusiv, hotelul este frumos dar neingrijit cu miros de igrasie pe culoare, mancarea asa cum a zis si princess nu a fost cine stie ce, personal nesimtit cu care am avut de altfel si niste divergente atat verbale cat si de ordin fizic din partea lor, Tunisia cred ca merita numai pentru excursia de 2 zile din Desert, e obositoare dar foarte frumoasa, in rest mare si plaja gasesti oriunde si cu servicii nemaipomenite. Ah si pregatiti-va sa fiti hartuiti de oricine care va face un serviciu, in a da bacsisuri, noua nu ne-a placut! decat asa cum am mai spus, excursia de 2 zile!
Am inteles ca Riu Bellevue Park ar fi mai bun, au stat doi prieteni acolo si erau incantati, e de 4+ si e renovat! si mai mult pt luna de miere fac surprize cu fructe si flori in camera, ceea ce la noi la 5+ era o curiozitate. Sotul meu a cerut sa ne aranjeze camera in acest fel, evident contra cost si nici macar nu aveau o sampanie in hotel. e inadmisibil la 5 stele! succes!
Nu fii suparata, mai faceti o luna de miere la anul! Vreau si eu poze cu tine la cununie>:D< . Am inteles ca statiunea Yasmine Hammamet e super ok, ce stii de asta?

lyanna
14.09.2007, 10:33:24
Conteaza mai mult reviewurile celor care au fost decat numarul de stele... noi am fost in Egipt si tot asa, cei de la multe hoteluri de 5* nu aveau conditiile de la noi la 4*, si tot asa noi alesesem cel mai laudat hotel din statiune la care puteam rezerva printr-o agentie romaneasca, indiferent de poze,stele si prezentare din partea agentiei.. >:D<

Matrushca
14.09.2007, 11:34:17
Nu fii suparata, mai faceti o luna de miere la anul! Vreau si eu poze cu tine la cununie>:D< . Am inteles ca statiunea Yasmine Hammamet e super ok, ce stii de asta?

Da la anul avem intr-adevar luna de miere, si vom merge in Bora Bora, zicem noi acum, Yasmine Hammamet, am inteles ca e o statiune relativ noua si mai aranjata dedicata celor peste categoria sociala medie, asta am aflat-o si noi acolo la fata locului,ca de stiam, acolo ne duceam.
Iti dau pm cu linkurile de la cununia noastra!
:">

princess2702
17.09.2007, 19:15:14
Noi cand am ajuns acolo vroiau sa ne dea camera cu paturi separate si cand am vazut le-am zis ca suntem in luna de miere si ne-au dat camera cu pat matrimonial;)) .Tin minte ca primele 2 zile ne-a aranjat lenjeria in forma de inimioara si cu tot felul de floricele pe pat,dupa aia venea si ne facea doar curatenie.Aaaaa si mi-am mai amintit ca erau o gramada de soparle pe peretii hotelului,in special seara....foarte urat!!!Oricum m-am bucurat ca era piscina draguta,ca in rest....cafeaua nasoala,mancarea la fel....

Matrushca
17.09.2007, 21:39:54
Noi cand am ajuns acolo vroiau sa ne dea camera cu paturi separate si cand am vazut le-am zis ca suntem in luna de miere si ne-au dat camera cu pat matrimonial;)) .Tin minte ca primele 2 zile ne-a aranjat lenjeria in forma de inimioara si cu tot felul de floricele pe pat,dupa aia venea si ne facea doar curatenie.Aaaaa si mi-am mai amintit ca erau o gramada de soparle pe peretii hotelului,in special seara....foarte urat!!!Oricum m-am bucurat ca era piscina draguta,ca in rest....cafeaua nasoala,mancarea la fel....
Noi nu am avut parte de soprale, sau poate nu le-am sesizat insa, contra unui bacsis gros, atunci cand am schimbat camera am primit una cu extra facilitati, adica plina de furnici, in dulap, pe mocheta, in pat peste tot! vai, am ramas cu un gust amar! pacat

mariammary2000
18.09.2007, 07:13:31
Asa am patit eu in Corfu, stateam linistita intr o seara si ma uitam la tv si vad ca misca ceva pe perete, era o soparla=)) .Nu zic ca am tipat ca din gura de...soparla=)) , deci un NU categoric Tunisiei daca are soparle pe pereti=)) >:D<

Jaclina
18.09.2007, 18:22:34
fetelor...noi am ales Tunisia, RIU BELLEVUE PARK ****,pentru luna oktombrie
a mai fost cineva in hotelu' asta...pliiz, skrieti-mi :)

frederika
18.09.2007, 21:05:14
tocmai am venit si eu aseara din luna de miere din tunisia.Am fost pe insula Djerba si am stat la hotelul iberostar djerba beach.Cand am intrat pe meleagurile lor am avut o vedere nu tocmai frumoasa ...multa saracie ...dar e o tara diversa si merita vazuta .Cand am ajuns in statiune ,mi-a placut f mult locul ...hotelul f curat ..stergeau praful tot timpul....camere ingrijite ...cu un miros placut cand deschideai sifonierul si lenjeria de aseameni mirosea frumos ....in avion in schimb era un miros aiurea ...Personalul a fost f serviabil si daca le dadeai un bacsis era ok daca nu ...era la fel ...mi-a placut asta.Ne-am imprietenit cu majoritatea angajatilor ...animatia a fost ok ...ne-am simtit bine .Piscina ....nu am cuvinte ...inconjurata de palmieri ...curata ...f frumos .La fel si plaja ...era cam cea mai curata dintre toate de acolo ...nisipul fin ...iar apa de un turcoaz-albastru ...nici nu pot sa spun in fiecare zi parca era altfel ...aveau la receptie niste canapele care te imbieiau sa te asezi la un cockteil dupa fiecare masa (au castigat permiul nekerman pe 2006 ).Excursia in desert nu am facut -o pt ca am fi pierdut 2 zile din vacanta si eram extrem de obositi .Mi-a parut rau intr-un fel dar am facut alte excursii ...am mers pana in oras cu dromaderul 6 km si mi-am rupt fundul ( dar parca mai slabisem putin apoi:D ),am facut cumparaturi de nu le puteam duce ...(depinde ce te intereseaza sa cumperi ).Am luat narghilea ,scaune de piele si tot tacamul pt a-mi realiza acasa un colt oriental ...Se merita sa cumperi piele ..e de mare calitate .Mi-am cumparat 5 genti....Am vazut si un parc cu crocodili ...un muzeu de arta etc ...In fine ...noua ne-a placut ...e o experienta ...

Matrushca
18.09.2007, 21:36:41
fetelor...noi am ales Tunisia, RIU BELLEVUE PARK ****,pentru luna oktombrie
a mai fost cineva in hotelu' asta...pliiz, skrieti-mi :)
Am inteles ca Riu Bellevue Park ar fi un hotel f bun,e renovat are 4 stele +. Au stat doi prieteni acolo si erau incantati, si e renovat! si mai mult pt luna de miere fac surprize cu fructe si flori in camera, ceea ce la noi la 5+ era o curiozitate.

delmo
21.09.2007, 12:54:42
cine vrea poze din tunisia am pus si eu cateva in semnatura:*

athena1509
26.09.2007, 19:35:55
Noi avem nunta pe 3 noiembrie si vrem sa mergem in luna de miere in Tunisia. Sunt plecari din bucuresti chiar pe 5 noiembrie. Dar am cateva nelamuriri...a mai fost sau mai merge cineva in aceasta perioada??? stiti cumva cum va fi vremea in noiembrie acolo???
Am luat o oferta de la agentie si am ales un sejur all inclusive, am tot studiat pareri...am mai citit si pe forum si am inteles ca all inclusive ar fi cea mai buna varianta.
Acum nu stiu ce hotel sa aleg...oscilez intre El Mouradi Skanes (****) si El Mouradi Port el Kantaoui (****).
Are cineva vreo parere??? Sau daca are cineva alte recomandari as fi bucuroasa sa le primesc.
Multumesc !

niko
26.09.2007, 20:49:20
Athena,noi am fost in luna de miere in Tunisia exact la El Mouradi Skanes Beach..superb nu altceva..ireprosabil.Adevarul e ca am fost in 2006 in septembrie,vremea era de cam 26 grade,deci nu exagerat de cald,acuma nu stiu cum este acolo in noiembrie,cred ca mai frig totusi,dar dpdv al mancarii,cazare.etc..super este,recomand oricui.Daca imi trim o adresa de mail pot sa ti trimit si pozici.Ciao,ciao.

ralud
26.09.2007, 21:03:25
ceau fetelor.
si noi mergem in tunisia.cu nasii.
cred ca la iberostar averros. nasa se ocupa si eu nu mai comentez nimic.am vrut eu la un hotel si ea nu a mai gasit locuri la ala si ma multumesc cu ce a gasit.desi am o prietena care are o agentie de turism si gasea unde vroiam.ma rog m-am autoeducat sa nu ma mai enervez pe nimeni si pe nimic de azi inainte.
prietena mea mi-a recomandat cu caldura el mouradi palm marina la all inclusive, unde a fost si nu a avut ce reprosa.
asa ca va spun si eu de el si dupa ce ma intorc va dau detalii si despre cel la care vom sta.

amalia_jurj
27.09.2007, 12:43:27
Buna fetelor, noi mergem in luna d miere in statiunea Hammamet la hotel Yadis Omar Khayam si platim 720 euro+ bani de cheltuiala. Afost cineva la hotelul acesta? Cum e? Mersi mult>:D<

gabitza_sta
27.09.2007, 14:38:53
Experienta mea in Tunisia este ceva mai...agitata ca sa zic asa, am fost anul tercut in octombrie (nu in luna de miere ci in vacanta).
Am stat la hotelul Skanes El Hana 4* din Monastir. Nu am avut concediu toata vara si asteptam cu mare nerabdare aceasta plecare.
Din pacate pentru mine a fost mai mult o dezamagire...dar vreau sa imi mentin obiectivitatea si sa va prezint cu + si - ce nu mi-a palcut.
POZITIV:
- plaja mare
- EXCURSIA CU JEEP-URILE IN DESERT _ GENIALA!!!!!
- muntii atlas
- piscina mare si frumoasa
- excursia de 2 zile din Sahara (NU TREBUIE RATATA)
- excursiile adiacente
- bazarul
- mancarea traditionala (cous cous - excelent)
- exotismul tarii
- lacul sarat de la Chott El Jerid
- Sahara in sine cu nisipul ei rosiatic...fte frumos
- El Jem - un fel de Colosseum
- portul de yahturi de la El Kanatoui
NEGATIV:
- mancarea aiurea (poate depinde de la hotel la hotel, la noi era oribila, la altii era ok)
- oamenii (nu imi plac de loc, mereu cu ochii dupa spaga, barbatii libidinosi, trag de tine la propriu sa intri la ei in magazin. Pentru noi cei cu cultura europeana poate fi deranjant
- lucruri de calitate indoielnica. (in afara de niste esarfe traditionale, narghilea si chestii de genul, restul erau "facaturi". mi-am cumparat rucsac ca nu aveam => s-a rupt in 2 zile
- saracia cu luciu (nu am vazut masina la care sa mearga turometrul, vitezometrul sau in general orice indicator de pe bord. unele aveau o patura care acopereau tot bordul - nefunctional evident)
- in bazar daca nu eram cu prietenul de mana (si chiar si asa) se luau de mine imediat. comentau "deplasat" la adresa mea, intelegeam ce vorbeau intre ei in franceza/germana
- femeile sa nu umble singure afara din resort, sub nici o forma.

Imi pare rau, nu vreau ca parerea mea sa va descurajeze, vreau sa va atrag numai atentia asupra unor aspecte, pentru a nu va lovi de ele si sa va stricati cel mai frumos moment de dupa nunta.
Cui ii place targuiala e la el acasa, eu nu sunt genul...ei au o vorba "Very good price, my friend" si iti spune unul de 3 ori mai mare. Evident ca incepe negocierea...
Eu sincer imi facusem alta idee despre aceasta tara, cu pozele din statiuni si hoteluri...dar imediat ce iesi de acolo te loveste saracia..in cel mai neplacut sens. :(
G.

pese: sincer sper ca nu am demoralizat/suparat pe nimeni. mai bine sa stiti toate aspectele... :)

mihu
27.09.2007, 14:44:38
Experienta mea in Tunisia este ceva mai...agitata ca sa zic asa, am fost anul tercut in octombrie (nu in luna de miere ci in vacanta).
Am stat la hotelul Skanes El Hana 4* din Monastir. Nu am avut concediu toata vara si asteptam cu mare nerabdare aceasta plecare.
Din pacate pentru mine a fost mai mult o dezamagire...dar vreau sa imi mentin obiectivitatea si sa va prezint cu + si - ce nu mi-a palcut.
POZITIV:
- plaja mare
- EXCURSIA CU JEEP-URILE IN DESERT _ GENIALA!!!!!
- muntii atlas
- piscina mare si frumoasa
- excursia de 2 zile din Sahara (NU TREBUIE RATATA)
- excursiile adiacente
- bazarul
- mancarea traditionala (cous cous - excelent)
- exotismul tarii
- lacul sarat de la Chott El Jerid
- Sahara in sine cu nisipul ei rosiatic...fte frumos
- El Jem - un fel de Colosseum
- portul de yahturi de la El Kanatoui
NEGATIV:
- mancarea aiurea (poate depinde de la hotel la hotel, la noi era oribila, la altii era ok)
- oamenii (nu imi plac de loc, mereu cu ochii dupa spaga, barbatii libidinosi, trag de tine la propriu sa intri la ei in magazin. Pentru noi cei cu cultura europeana poate fi deranjant
- lucruri de calitate indoielnica. (in afara de niste esarfe traditionale, narghilea si chestii de genul, restul erau "facaturi". mi-am cumparat rucsac ca nu aveam => s-a rupt in 2 zile
- saracia cu luciu (nu am vazut masina la care sa mearga turometrul, vitezometrul sau in general orice indicator de pe bord. unele aveau o patura care acopereau tot bordul - nefunctional evident)
- in bazar daca nu eram cu prietenul de mana (si chiar si asa) se luau de mine imediat. comentau "deplasat" la adresa mea, intelegeam ce vorbeau intre ei in franceza/germana
- femeile sa nu umble singure afara din resort, sub nici o forma.

Imi pare rau, nu vreau ca parerea mea sa va descurajeze, vreau sa va atrag numai atentia asupra unor aspecte, pentru a nu va lovi de ele si sa va stricati cel mai frumos moment de dupa nunta.
Cui ii place targuiala e la el acasa, eu nu sunt genul...ei au o vorba "Very good price, my friend" si iti spune unul de 3 ori mai mare. Evident ca incepe negocierea...
Eu sincer imi facusem alta idee despre aceasta tara, cu pozele din statiuni si hoteluri...dar imediat ce iesi de acolo te loveste saracia..in cel mai neplacut sens. :(
G.

pese: sincer sper ca nu am demoralizat/suparat pe nimeni. mai bine sa stiti toate aspectele... :)
Ai zis foarte bine ce ai zis...si eu am venit cu gustul ala...dar intre timp mi s-a schimbat si imi doresc sa mai mergem ;)) Depinde si de caracterul fiecaruia cum priveste toata chestia asta...prezentata de tine cat se poate de obiectiv si corect dupa parerea mea:)>-

gabitza_sta
27.09.2007, 15:13:30
Ai zis foarte bine ce ai zis...si eu am venit cu gustul ala...dar intre timp mi s-a schimbat si imi doresc sa mai mergem ;)) Depinde si de caracterul fiecaruia cum priveste toata chestia asta...prezentata de tine cat se poate de obiectiv si corect dupa parerea mea:)>-
multumesc frumos...dupa ce am scris postul chiar am regretat un pic, chiar nu vreau sa "sperii" pe cineva care se pregateste sa plece acolo.
ma bucur ca am reusit sa echilibrez balanta si sa nu uit si aspectele frumoase care in mod sigur au fost.

G
pese: si ca sa nu uit, eu am fost in octombrie (cand teoretic e off season) si vremea a fost ok, dar marea era foarte murdara, la fel si plaja. multe mormane de alge de care din pacate nu s-a atins nimeni sa le ia de acolo. in 7 zile eu am facut o singura data baie in mare. mi-a parut rau pentru ca visam la marea aia turcoaz...in rest numai in piscina care era super.
m-am gandit ca fiind off season nu prea isi mai dadeau interesul. :(

danutza_piti
28.09.2007, 10:43:12
saluare din nou, marti ne-am intors si noi din superba saptamana de miere:x a fost tare frumos, am stat in sousse la hotelul riadh palm, 4* (ma rog..), a fost k, plaja super, piscina la fel, mai putin mancarea, dar ne-am acomodat. deci recomand o luna de miere in tunisia cu mentiunea: alegeti un hotel de 5 *, as recomanda un hotel din port el kantaui, era superb. de asemenea nu ratati excursia in sahara SUPEEEEEER, merita toti banutii.
de asemenea cu parere de rau , nu recomand sa mergeti cu kartago tour pt ca am avut o inartarziere de 16 ore, timp in care am stat ca tiganii in gara in aeroportul din budapesta... a fost groaznic, si am auzit chestii similare cu aceasta agentie de 2 bani.
va doresc tuturor o luna de miere reusita din toate punctele de vedere.:x

bushi
28.09.2007, 11:27:40
Gabitza ai mare dreptate.As insista un pic asupra bacsisului care e obligatoriu daca vrei sa ai parte de putina atentie si pe masura ce creste "darul" incep sa-ti dea sfaturi (f utile).La femeile care curatau camera nu prea ne-am inghesuit sa dam si s-a cam simtit. Siiiii sa nu uit de ceva foarte frumos, e plin de pisici blande si jucause pe plaja, la hotel, pe strada :love:

loryk
28.09.2007, 13:39:18
noi plecam in luna de miere pe 15 oct in tunisia, sousse, hotel chems el hana 4 stele... stie cineva ceva despre el? in poze pare super fain
ms

gabitza_sta
28.09.2007, 13:52:56
Gabitza ai mare dreptate.As insista un pic asupra bacsisului care e obligatoriu daca vrei sa ai parte de putina atentie si pe masura ce creste "darul" incep sa-ti dea sfaturi (f utile).La femeile care curatau camera nu prea ne-am inghesuit sa dam si s-a cam simtit. Siiiii sa nu uit de ceva foarte frumos, e plin de pisici blande si jucause pe plaja, la hotel, pe strada :love:
noi lasam la femeile care fac ordine...ne-a sfatuit ghidul, a zis asa le lasam un dinar pt toata sederea. noi lasam un dinar din ala (parca dinari au ei...:-\ ) cam la 2 zile si erau tare dragutze.
dar fostul meu (ca cu el eram atunci) a facut o mega iritatie pe toata pielea de la prosoape...mai exact chestia cu care spalau prosoapele...o urticarie din aia super naspa...am chemat doctorul, etc...pana ne-am dat seama de la ce e...am zis ca e de la apa, mancare...si am vazut dupa aia. cum se stergea cu prosoapele de acasa cum se linistea pielea...cum se stergea cu prospop din baie cum era iar plin de pete... :(

daaa, am observat si eu treaba cu matzele....:love::love::love: eu care sunt innebunita dupa ele, peste tot ma jucam cu ele cand le gaseam.
G.

lyanna
28.09.2007, 15:33:31
Noi avem nunta pe 3 noiembrie si vrem sa mergem in luna de miere in Tunisia. Sunt plecari din bucuresti chiar pe 5 noiembrie. Dar am cateva nelamuriri...a mai fost sau mai merge cineva in aceasta perioada??? stiti cumva cum va fi vremea in noiembrie acolo???
Am luat o oferta de la agentie si am ales un sejur all inclusive, am tot studiat pareri...am mai citit si pe forum si am inteles ca all inclusive ar fi cea mai buna varianta.
Acum nu stiu ce hotel sa aleg...oscilez intre El Mouradi Skanes (****) si El Mouradi Port el Kantaoui (****).
Are cineva vreo parere??? Sau daca are cineva alte recomandari as fi bucuroasa sa le primesc.
Multumesc !

Daca vreti Port El Kantaoui eu as zice mai bine RIU BELLEVUE PARK ****, e primul cotat pe tripadvisor, s-a zis de bine de el si mai sus... era si la oferta la 399E AI (plus taxe). Noi la el am luat... nu stiu insa daca agentia noastramai avea si de pe 5 nov, parca 24 oct era ultima serie... Dar uita-te pe tripadvisor si dupa hotelurile astea!

lyanna
28.09.2007, 16:00:56
A.. am vazut ca a zis cineva pe aici de bine si de unul din cele 2 mentionate de tine... Sa aveti o vacanta super la oricare av duceti! ;)

andreea29
29.09.2007, 12:28:49
si noi ne-am intors miercuri din yasmine hammamet...a fost super...a\Am stat la hotelul iberostar averoes..care a fost super ok, curatenie , mancare la discretie..si personalul super haios...cu mentiunea..mereu bacsisuri..pt orice serviciu.
recomand excursia in desert..pe camile..si tura cu gipurile..pt senzatii tari..(dar daca aveti probleme la mersul cu autocaru..:(rau de masina...sa va luati medicamente..ca io am patit-o..
o sa incerc sa pun si cateva pozici

bushi
30.09.2007, 10:21:07
noi lasam la femeile care fac ordine...ne-a sfatuit ghidul, a zis asa le lasam un dinar pt toata sederea. noi lasam un dinar din ala (parca dinari au ei...:-\ ) cam la 2 zile si erau tare dragutze.
dar fostul meu (ca cu el eram atunci) a facut o mega iritatie pe toata pielea de la prosoape...mai exact chestia cu care spalau prosoapele...o urticarie din aia super naspa...am chemat doctorul, etc...pana ne-am dat seama de la ce e...am zis ca e de la apa, mancare...si am vazut dupa aia. cum se stergea cu prosoapele de acasa cum se linistea pielea...cum se stergea cu prospop din baie cum era iar plin de pete... :(

daaa, am observat si eu treaba cu matzele....:love::love::love: eu care sunt innebunita dupa ele, peste tot ma jucam cu ele cand le gaseam.
G.
Le-am lasat un dinar pe zi dar am crezut ca a fost putin din moment ce prosoapele miroseau tare urat.Ma bucur ca mi-ai zis de solutie pentru ca eu in primele 2 zile am crezut ca le ridica de pe jos si le pun pe raft ca proaspete asa ca le-am facut cate un mic semn sa vad daca e asa. Dupa ce am vazut ca le schimba am crezut ca le iau pe cele folosite de la alta camera si le aduc la noi :)) :)) . Sunt un pic cam dili

gabitza_sta
01.10.2007, 09:26:17
Le-am lasat un dinar pe zi dar am crezut ca a fost putin din moment ce prosoapele miroseau tare urat.Ma bucur ca mi-ai zis de solutie pentru ca eu in primele 2 zile am crezut ca le ridica de pe jos si le pun pe raft ca proaspete asa ca le-am facut cate un mic semn sa vad daca e asa. Dupa ce am vazut ca le schimba am crezut ca le iau pe cele folosite de la alta camera si le aduc la noi :)) :)) . Sunt un pic cam dili
deci asta a fost chiar tare. =))=))=))
cred ca printre primele lucruri cand am ajuns a fost sa bag nasul in prosoape...si din pacate exact aceiasi senzatie de murdare o aveam si eu. adica erau scortzoase si toate cele...dar nu miroseau a curat deloc... :(
eu am coborat imediat la magazinele de la parterul subsolului si am cumparat 3 prosoape noi...ca sa aiba omu' cu ce sa se stearga.
le lasai super bine bacsis...pentru ele era mare lucru....si noi cand ne intalneam cu ele pe hol erau asa dragtute si serviabile...
G.

magda605
02.10.2007, 11:14:38
Salut,

Am inceput sa ma interesez pt plecarea in Tunisia, in luna de miere, in perioada octombrie 2008.
Din experienta voastra, ce recomandati: programarea din timp a acestei excursii (adica undeva prina martie-aprilie sa am deja cumparate biletele de la agentie) sau sa astept pana prin septembrie, in eventualitatea ca apar ceva oferte last-minute?

Multumesc de raspuns

lyanna
02.10.2007, 12:03:00
Salut,

Am inceput sa ma interesez pt plecarea in Tunisia, in luna de miere, in perioada octombrie 2008.
Din experienta voastra, ce recomandati: programarea din timp a acestei excursii (adica undeva prina martie-aprilie sa am deja cumparate biletele de la agentie) sau sa astept pana prin septembrie, in eventualitatea ca apar ceva oferte last-minute?

Multumesc de raspuns

Depinde si cu ce agentie vrei sa pleci, unele nu au last-minute si atunci macar iei 5%-10% cat dau ei reducere pentru rezervare cat mai din timp. Eu am mers pe varianta last-minute("oferta speciala")si a fost 100E/bilet sau chiar mai mult economia... asta pt ca aveam incredere in unii care fac de-astea mereu.. sa dea mai ieftin ce nu se da.. dar pe multi i-am auzit ca se feresc de agentia asta...

crista2482
15.10.2007, 13:01:06
Hello fetele...eu am fost in Tunisia in per 24.09-01.10.'07...Am fost in statiunea Hammamet, la hotelul Yadis Dar Kayam 3* cu all inclusive. Am prins vreme foarte buna, media era de 28 grade, numai ca dimineata pana pe la ora 11-12 era innorat dar apoi era un soare....la mare, la plaja eu nu prea am putut sta ca era vantul puternic si sunt cam sensibila cu urechile, dar la piscina era foarte bine, sezlongurile erau gratuite, se platea numai salteaua si pe plaja si la piscina (aprox 1 eur).
In afara hotelului mai au niste cladiri (resedinte) cu un etaj in care erau 30-40 camere, nu mai stiu exact, si bungalou-uri cu 3-4 camere (sa nu stati in bungalou pt ca sunt izolate rau).Tv in camera nu am avut, costa 5 dinari /zi (1euro=1,70 dinari). Cu 10-15 euro puteti schimba camera, noua ne-a dat camera in bunglou prima data:-& , l-am luat pe al meu sot si am mers la receptie si am spus ca ceea ce ne-au dat nu seamana deloc cu ceea ce au pe site...am mers cu baiatul care ne ducea bagajele si la sfarsit i-am dat lui 10 eur.
Excursiile va vor fi prezentate in autocar de catre ghid, pana ajungeti la hotel, noi nu am fost in Sahara...ni s-a parut foarte obositor, era vineri si sambata si noi duminica noapte trebuia sa plecam spre aeroport, deoarece luni la 5:30 decola avionul. Noi am aterizat la Monastir la 12:30 si am ajuns in Hammamet la hotel la 17:00...trebuie sa lase toti turistii la hotelurile contractate.
In afara excursiilor prezentate de ghid mai puteti merge in alte excursii de cate 5-6 ore, care va sunt oferite cat stati la piscina, asa ca daca va abordeaza cineva cu un album de poze in mana sa nu va speriati;-) .
La hotelul unde am stat noi, cu toate ca eu una cred ca asa era la toate hotelurile, aveau program de animatie seara, si ziua la piscina: polo in piscina, aerobic in piscina....toate facute cu haz :).

Nu stiu acum ce sa va spun...daca vreti sa ma intrebati ceva intrebati-ma...la semnatura gasiti si pozici (nu sunt toate care le-am facut :-p )

>:D< :*

mitzura
29.10.2007, 08:44:29
ne-am intors si noi din luna de miere la el mouradi club kantaoui,4*,AI.destinatia e interesanta,in legatura cu hotelul,cazarea si mancarea nu am a ma plange.dar destinatia e foarte diferita de cele europene.noi nu am facut excursia in sahara,fiind obositi.asa ca ne-am inchiriat o masina si am iesit din zona turistica si am "admirat" saracia in toata splendoarea ei.toata lumea e dupa bacsis,daca nu dai nici nu se uita la tine.In medine poti gasi lucruri superbe la preturi acceptabile,dar te tocmesti pt fiecare lucrusor,ceea ce la un moment dat devine agasant.in rest plaja e superba (desi noi am prins o vreme tare schimbatoare si nu am putut face plaja decat putin la piscina),la tunis obiectivele turistice sunt deosebite (muzeul bardo cu cea mai mare colectie de mozaicuri romane din lume),Sibi Bou Said (superbul orasel alb-albastru), ruinele cartaginei.Ne-a mai facut o impresie puternica El Djem,uriasul amfiteatru roman care rivalizeaza cu Colosseum-ul si unde s-a filmat "Gladiatorul" si o seara traditionala prea putin inclusa in circuitul turistic,la cetatea Elzahra (puteti vedea poze si filmulete pe www.medinat-alzahra.com-e (http://www.medinat-alzahra.com-e) gen "Clona" daca ati urmarit).daca mai aveti alte intrebari,va rog sa ma intrebati!

magda605
29.10.2007, 10:24:32
[quote=mitzura;461265]ne-am intors si noi din luna de miere la el mouradi club kantaoui,4*,AI.

Buna,

Casa de piatra, in primul rand...
In al doilea rand, in ce perioada ati fost inb luna de miere si cum era vremea in Tunisia in perioada respectiva.

Multumesc

mitzura
29.10.2007, 13:31:01
[quote=mitzura;461265]ne-am intors si noi din luna de miere la el mouradi club kantaoui,4*,AI.

Buna,

Casa de piatra, in primul rand...
In al doilea rand, in ce perioada ati fost inb luna de miere si cum era vremea in Tunisia in perioada respectiva.

Multumesc
17-24 0ct.Nu era prea cald (maxim 25 de grade),dar f umed si schimbator:nori-ploaie-vant-soare.Pe noi ne-a intampinat o ploaie torentiala si am auzit ca a plouat si in sahara!

anda_mihaela
05.11.2007, 14:34:31

In tunisia am fost si noi in luna de miere di nu a fost tomai stralucit.
acolo sezonul se termina in octombrie si incep ploile si nu mai este nici chiar asa de cald.
nu ti recomand sa pleci acolo.

lyanna
05.11.2007, 16:06:02
Venit si noi... 24 oct - 31 nov. Statiune : Port El Kantaoui - hotel: Riu Belvue Park. Vremea.. mai naspa decat media de 22-24 grade de ep net pt octombrie. o zi 29 grade , inca una calda nush cat si in rest ~18-20 grade. Cica am avut noi ghinion. Apa cu valuri mari si destul de rece, doua ploi de 1 ora sau cam asa. Plaja cat de cat. Hotelul nu asa de grozav pe cat ma asteptam dupa laudele de pe site-urile mari de calatorii, nu rau dar inghesuit si urat mirositor pentru cele 4 stele ale lui. Prin magazine- preturile ofertate de 10 ori pretul real (pe bune la atat il poti negocia, numai la taxi ofera cu 1/2 mai mult sau dublu ei). Ceva magazine cu pret fix, cel mai bun Soula Center in Sousse, langa Medina (mare, preturi ok si lucruri mai de calitate decat in Port). Dau harti gratis la oficiile de turism si pe harta supermarketul asta e prin partea cu statiile de taxi si autobuze care e marcata pe harta. Medina asta e cetatea veche, acum bazar, e rotunda, o poti lua pe langa zid pe exterior si gasesti zona de hoteluri mai luxoase cu magazinele mai mari. Merita vazut amfiteatrul de la El Jem, noi am fost pe cont propriu, cu "taxi louage" un fel de maxi-taxi intre orase, la noi a fost taxiul de la hotel la statia lui taxi louage vro 7-8 dinari, din Port El Kantaoui si inca 7 dinari 2 persoane biletul "dus" respectiv cel "intors" (pret fix, casa de bilete). E la 40 min cu taxi louage asta de Sousse. E un ditamai amfiteatrul roman, poti intra si prin subsol, si urca pana sus de tot, e fain. Cartagina - nu prea ai ce vedea, cateva ziduri mici si fara forma, doar ii poti crede pe cuvant ca e din cartagina romana. Muzeul Bardot, frumos, in Tunis, colectie mare de mozaicuri antice si arhitectura frumoasa a cladirii, care e fostul palat al beiului. Bauturile locale sunt ingrozitor de dulci, mancarea cam ciudat condimentata. In rest, fiind o tara exotica mai ieftinutza merita mers pt atmosfera de tara araba, dar intre Egipt si Tunisia... as alege sa ma intorc numai in Egipt. Paritatea dinar dolar SUA cam 1.3 dinar = 1 dolar

issa
06.11.2007, 07:49:49
Venit si noi... 24 oct - 31 nov. Statiune : Port El Kantaoui - hotel: Riu Belvue Park. Vremea.. mai naspa decat media de 22-24 grade de ep net pt octombrie. o zi 29 grade , inca una calda nush cat si in rest ~18-20 grade. Cica am avut noi ghinion. Apa cu valuri mari si destul de rece, doua ploi de 1 ora sau cam asa. Plaja cat de cat. Hotelul nu asa de grozav pe cat ma asteptam dupa laudele de pe site-urile mari de calatorii, nu rau dar inghesuit si urat mirositor pentru cele 4 stele ale lui. Prin magazine- preturile ofertate de 10 ori pretul real (pe bune la atat il poti negocia, numai la taxi ofera cu 1/2 mai mult sau dublu ei). Ceva magazine cu pret fix, cel mai bun Soula Center in Sousse, langa Medina (mare, preturi ok si lucruri mai de calitate decat in Port). Dau harti gratis la oficiile de turism si pe harta supermarketul asta e prin partea cu statiile de taxi si autobuze care e marcata pe harta. Medina asta e cetatea veche, acum bazar, e rotunda, o poti lua pe langa zid pe exterior si gasesti zona de hoteluri mai luxoase cu magazinele mai mari. Merita vazut amfiteatrul de la El Jem, noi am fost pe cont propriu, cu "taxi louage" un fel de maxi-taxi intre orase, la noi a fost taxiul de la hotel la statia lui taxi louage vro 7-8 dinari, din Port El Kantaoui si inca 7 dinari 2 persoane biletul "dus" respectiv cel "intors" (pret fix, casa de bilete). E la 40 min cu taxi louage asta de Sousse. E un ditamai amfiteatrul roman, poti intra si prin subsol, si urca pana sus de tot, e fain. Cartagina - nu prea ai ce vedea, cateva ziduri mici si fara forma, doar ii poti crede pe cuvant ca e din cartagina romana. Muzeul Bardot, frumos, in Tunis, colectie mare de mozaicuri antice si arhitectura frumoasa a cladirii, care e fostul palat al beiului. Bauturile locale sunt ingrozitor de dulci, mancarea cam ciudat condimentata. In rest, fiind o tara exotica mai ieftinutza merita mers pt atmosfera de tara araba, dar intre Egipt si Tunisia... as alege sa ma intorc numai in Egipt. Paritatea dinar dolar SUA cam 1.3 dinar = 1 dolar

Si mancarea cum vi s-a parut? Eu am o problema cu mancarea din Africa:-& La anul am vrea si noi sa incercam Tunisia.......dar imi este groaza numai cand ma gandesc ce o sa gasim acolo la acest capitol:-s

mitzura
06.11.2007, 08:43:01
Si mancarea cum vi s-a parut? Eu am o problema cu mancarea din Africa:-& La anul am vrea si noi sa incercam Tunisia.......dar imi este groaza numai cand ma gandesc ce o sa gasim acolo la acest capitol:-s
la el mouradi club unde am fost noi mancarea era ok. toate mesele stil bufet suedez, ce e drept nimic sofisticat,dar puteai sa-ti compui o farfurie cu feluri europene fara probleme! Mie mi-a facut impresia unei mari cantine! noi am avut AI,am mancat o data la un restaurant din yasmine,pizza, acolo a fost super!Din alta parte nu am avut curaj sa luam mancare,numai banane si biscuiti!bautura numai imbuteliata!iar mancare traditionala numai am gustat, e ok,dar nu cred ca e recomandabil sa te saturi din ea, e f condimentata!eu zic sa nu te ingrijorezi,iti iei AI la un hotel de 4-5* si sigur va fi ok!

Matrushca
06.11.2007, 11:40:17
Noi am stat la El Mouradi Palm Marina - 5 stele,regim AI- mancarea era multa de toate felurile si europeana si asiatica, dar cam la fel la gust, insa gaseai si lucruri bune. In schimb, inafara hotelului in Port el kantaqoi, exista un restaurant pe un vas, a carui intrare imita gura deschisa a unui rechin, unde am mancat de 2 ori exceptional. Il recomand cu caldura!
In rest noi nu am avut probl cu burta, ne-am acomodat cu mancarea si bauturile lor, f buna Fanta lor- are gust de mirinda si spreiteul f bun.

lyanna
06.11.2007, 12:37:38
Mi nu mi-au placut condimentele, si erau cam in orice, chiar si prajituri, la hotelul nostru cel putin.. dar e chestie de gust. Eu am stat cu patiserie, branza, rosii, cartofi prajiti si mai gaseam si cate un fel de carne mai ne-condimentata. Mai aveau ok si omleta, oua fierte dar nu ma omor eu cu ele. Nu e grozava mancarea dar nici nemancat nu stai..

mitzura
06.11.2007, 13:52:09
Nu e grozava mancarea dar nici nemancat nu stai..[/quote]
De acord cu tine!dar la 4*...Ce e drept, standardul hotelier african e diferit de cel european!Cum spuneam, gasesti locuri cu mancare mai buna si mai fina,dar totusi cred ca e recomandabil AI,ca nu cred ca ai chef in fiecare zi la pranz sa mergi sa cauti mancare!Si distantele nu sunt intotdeauna usor de parcurs pe jos,cel putin in El Kantaoui.

lyanna
06.11.2007, 16:58:14
Corect. Distantele sunt cam maricele daca nu ai hotelul chiar in port. Totusi pentru noi a fost cam inutil AI spre deosebire de Egipt unde si-a meritat toti banii fie si numai pentru coctailurile si bune si foarte frumos prezentate.. si acolo aveau si suficient "hol-bar" unde sa stea lumea la un pahar de vorba. Tot la 4*. Noi cel putin ne-am plimbat mult si cam dimineata si seara am mancat serios, mai ales dimineata unde era mancarea cea mai normala... daca veneam la 5 oricum pana la masa de seara nu aveau nimic deschis in afara de bar.. iar de baut... cola si apa au fost singurele mele optiuni AI (nu ne-au placut deloc bauturile lor, alcolice sau nu), iar apa in camera oricum nu dadeau ai nostri si cumparam apa imbuteliata din afara hotelului.. Depinde de hotel si de gusturile fiecaruia.. Cand am povestit unei colege care a stat in Germania niste ani ca aproape mi-a fost rau de la carnati cu chimen mi-a zis ca ei i se par deliciosi si asa se gatesc in Germania.. Nu-i vb ca la o diferenta mica de pret tot AI as lua... ca cine stie.. de 2 ori tot am mancat si la pranz la ei.

alinutza20
09.11.2007, 14:13:09
si noi am fost in tunisia... tocmai ce ne-am intors... hotel de 5* (in clasamentul lor... comparabil cu un 3* poate inca putin de la noi)...

dak ar fi sa aleg o destinatie ptr luna de miere eu personal si nici sotul meu n-as mai pleca acolo... e intradevar o experienta dar a doua oara sigur nu mai merg :)):))

andreea_timisoara
12.11.2007, 18:30:18
si noi am fost in tunisia... tocmai ce ne-am intors... hotel de 5* (in clasamentul lor... comparabil cu un 3* poate inca putin de la noi)...

dak ar fi sa aleg o destinatie ptr luna de miere eu personal si nici sotul meu n-as mai pleca acolo... e intradevar o experienta dar a doua oara sigur nu mai merg :)):))

Da, asa este, un hotel de 5* in Tunisia e cam 3 stele la noi...eu nu m-am impacat cu mancarea lor si oricum este o alta lume

andreea_timisoara
12.11.2007, 18:31:19

Da, asa este, un hotel de 5* in Tunisia e cam 3 stele la noi...eu nu m-am impacat cu mancarea lor si oricum este o alta lume...MIe mi-a placut, a fost "altceva", dar nu m-as mai duce a doua oara!

miresuca79
12.11.2007, 22:42:21
E rea mâncarea?

mihu
13.11.2007, 06:10:32
E rea mâncarea?
nu........

irina_og
13.11.2007, 07:05:27
WoW! Luna de miere in Tunisia? :O

Si noi am fost anul asta in Tunisia. A fost interesant. Am facut multe excursii, am vazut cam tot ce se putea vizita (cam ce ati scris si voi pe-aici, de la Tunis la desert).
Am stat intr-un club de 5 ***** El Mouradi Palace. 5 stele am zis? da! vezi sa nu! Aia nu aveau nici aspirator cand faceau curat!:D Mai ok mi s-a parut hotelul micut de 3*** din desert (unde am inoptat intre cele 2 zile de vizitat desertul)
Mie, personal, mi-a placut mancarea foarte mult (de ex: salate din legume gratinate si ton. Foarte mult ton, cuscus, „Chorba” – supa foarte iute, „Brik” – pachetele din carne tocata de vita, legume care se dau prin ou si se prajesc bine, „Bouza” – prajitura bogata in alune si sirop, „Chakchouka” – tocanita cu mazare, rosii, ardei, usturoi si ceapa servita peste oua ochiuri, sos Harissa, considerat o delicatete tunisiana- este un sos de ardei iuti, „Koucha” – carne de miel fiarta cu rozmarin intr-un vas de lut, „Makroud” – prajitura din gris umpluta cu curmale, scortisoara si coaja de portocala, „Mechouia” – salata din ardei grasi, rosii si ceapa la gratar amestecate cu ulei, lamaie, ton si oua fierte tari, „Mhalbya” – prajitura cu orez, nuci si esenta de briboi.... ma rog, de-astea

A fost o experienta! Dar atat! N-as mai merge altadata in Tunisia, nu este un loc unde m-as intoarce pentru ca... nu mi-au placut oamenii, nu sunt curati, nu sunt civilizati, iar standardele lor in turism sunt cam joase (nu ca as avea cine stie ce pretentii), dar nu mi se parte normal sa platesti, sa te astepti la niste standarde si sa nu le ai. Nici nu vreau sa ma gandesc la cei care au mers la 2/3! Si sa nu mai vorbim despre .."Cum facem cumparaturi in Medina!" E o nabunie totala! Am fost si in Turcia in bazare si am facut cumparaturi dar e altceva! o:-)

irina_og
13.11.2007, 07:30:36
Pe link-ul de mai jos am postate pozele din Tunisia. Enjoy!;))

miresuca79
16.11.2007, 03:20:23
nu........

difera mult de ce e la noi? Sau pentru hoteluri o mai adapteaza?

mihu
16.11.2007, 15:59:24
difera mult de ce e la noi? Sau pentru hoteluri o mai adapteaza?
PE unde am fost eu...erau zile in care mancai mancare din diferite tari(romania nu era inclusa :D )Oricum sarmale sau mamliga nu o sa gasesti acolo...carne de proc putina....mult peste, carne de pui...macaroane...fructe si multe prajituri...dar toate astea depind de la hotel la hotel....Pun niste poze cu bufetul de la hotelul la care am stat noi(marhaba royal salem) aici e partea cu fructele (http://picasaweb.google.com/mihasabou/Tunisia2006LunaDeMiere/photo#5096596716896817906)
aici e partea cu salate (http://picasaweb.google.com/mihasabou/Tunisia2006LunaDeMiere/photo#5096596755551523586)
aici erau vinurile (http://picasaweb.google.com/mihasabou/Tunisia2006LunaDeMiere/photo#5096596798501196562)

Imi pare tare rau ca nu am fotografiat si restul...dar dimineatza imi amintesc ca se facea omleta...erau clatite...ochiuri...iar seara era intotdeauna un bucatar care facea ceva specialitate....

AliceA
17.11.2007, 17:01:52
noi ne gandeam sa mergem la inceputul lui ianuarie in Tunisia... nu stiu cat de buna e ideea... nu tinem la baie in mare (merge si piscina la hotel);

ce ne-ati putea recomanda? zona/hotel/agentie... ^:)^

mitzura
18.11.2007, 13:03:43
noi ne gandeam sa mergem la inceputul lui ianuarie in Tunisia... nu stiu cat de buna e ideea... nu tinem la baie in mare (merge si piscina la hotel);

ce ne-ati putea recomanda? zona/hotel/agentie... ^:)^
eu ti-a recomanda sa te mai gandeti!acolo nu stii la ce sa te astepti de la vreme de dimineata pana seara,in ianuarie chiar nu cred ca e ok...Nu prea cred ca e de stat afara,iar inauntru toata ziua...chiar si pt piscina acoperita,tot te plimbi in costum de baie prin hotel!daca totusi hotarati a mergeti,eu zic a alegeti un hotel de 5* in yasmine

AliceA
23.11.2007, 18:56:40
lyana voi unde anume ati fost si cu ce agentie?

Damy
02.04.2008, 09:15:32
Fetelor, help pls[-o< . Iubitul mi-a facut o surpriza...un sejur in Tunisia la inceputul lui mai. Tot am cautat informatii despre temperaturi, dar sunt contradictorii. Eu sunt innebunita dupa plaja si soare. A fost careva in perioada asta? Aveti idee daca se poate face plaja la inceputul lui mai? Cum sunt temperaturile? Cum este apa?

simsim
03.04.2008, 19:08:59
Buna fetelor!Si eu m-am hotarat pentru saptamana de miere in Tunisia, dar in Insula Djerba.Vad ca marea majoritate ati preferat Hammamet sau Port el Kantaoui.In Insula Djerba a fost cineva sa-mi dea o parere?Merci^:)^

anka_26
03.04.2008, 19:47:38
Si eu vreau sa plec in luna de miere in Tunisia. Nu m-am hotarat inca in ce oras sa mergem. Foarte multe documentatii gasiti pe net.
A fost cineva in Tunisia sa ne arate si noua niste poze si sa ne povesteasca cum a fost?

frederika
07.04.2008, 11:33:03
Buna fetelor!Si eu m-am hotarat pentru saptamana de miere in Tunisia, dar in Insula Djerba.Vad ca marea majoritate ati preferat Hammamet sau Port el Kantaoui.In Insula Djerba a fost cineva sa-mi dea o parere?Merci^:)^
da...draga mea ,am fost eu!
Inainte de a pleca ,am studiat f bine ofertele si am constatat ca in final alesesem bine ...asa ca te sfatuiesc sa mergi ori la hotel iberostar djerba beach unde am fost eu si totul a fost perfect (4 stele,piscina grozava ,plaja cea mai curata pe care am vazut.o de acolo)ori la palais de illes ,parca asa se chema daca imi amintesc bine (4 SAU 5 STELE era putin mai scump dar bestial).Crede-ma ca stiu ce zic .A fost f frumos,dar sa nu te astepti la un oras de lux ,ca nu e ....dar e o mare experienta daca asta cauti,preturi mici,pielea ieftina,excursii in desert ( nu intra in pretul biletului),mancarea buna,marea curata si de un turcoaz nemaipomenit.Poti vizita oraselul,mic de altfel ,oamenii sunt f prietenosi si vb engleza ,germana,italiana ,franceza..asa ca nu vor fi probleme.Pentru noi a fost o vacanta cu multa odihna si mult bronz;)) ...ne-am indragostit de piscina de acolo.pupici

aandrutzikaa
07.04.2008, 12:26:38
da...draga mea ,am fost eu!
Inainte de a pleca ,am studiat f bine ofertele si am constatat ca in final alesesem bine ...asa ca te sfatuiesc sa mergi ori la hotel iberostar djerba beach unde am fost eu si totul a fost perfect (4 stele,piscina grozava ,plaja cea mai curata pe care am vazut.o de acolo)ori la palais de illes ,parca asa se chema daca imi amintesc bine (4 SAU 5 STELE era putin mai scump dar bestial).Crede-ma ca stiu ce zic .A fost f frumos,dar sa nu te astepti la un oras de lux ,ca nu e ....dar e o mare experienta daca asta cauti,preturi mici,pielea ieftina,excursii in desert ( nu intra in pretul biletului),mancarea buna,marea curata si de un turcoaz nemaipomenit.Poti vizita oraselul,mic de altfel ,oamenii sunt f prietenosi si vb engleza ,germana,italiana ,franceza..asa ca nu vor fi probleme.Pentru noi a fost o vacanta cu multa odihna si mult bronz;)) ...ne-am indragostit de piscina de acolo.pupici

si noi tot in tunisia plecam!!! si tot asa dupa ce am vazut ofertele ni s-a parut ceva foarte frumos de abia asteptam sa ajungem acolo....am inteles k zona cea mai frumoasa aar fi sousse, este o zona foarte agitata cu foarte multe magazine si barulete acum depinde de fiecare ce isi doreste noi am optat pt un hotel din sousse!!!!

aandrutzikaa
07.04.2008, 12:28:29
Si eu vreau sa plec in luna de miere in Tunisia. Nu m-am hotarat inca in ce oras sa mergem. Foarte multe documentatii gasiti pe net.
A fost cineva in Tunisia sa ne arate si noua niste poze si sa ne povesteasca cum a fost?

poti gasi poze din tunisia pe google, poze postate de persoane care au fost si cam gasesti tot ce se poate vizita....poti sa incerci sa te uiti!!!

simsim
07.04.2008, 19:21:48
[quote=frederika;753895]da...draga mea ,am fost eu!
Inainte de a pleca ,am studiat f bine ofertele si am constatat ca in final alesesem bine ...asa ca te sfatuiesc sa mergi ori la hotel iberostar djerba beach unde am fost eu si totul a fost perfect (4 stele,piscina grozava ,plaja cea mai curata pe care am vazut.o de acolo)ori la palais de illes ,parca asa se chema daca imi amintesc bine (4 SAU 5 STELE era putin mai scump dar bestial).Crede-ma ca stiu ce zic .A fost f frumos,dar sa nu te astepti la un oras de lux ,ca nu e ....dar e o mare experienta daca asta cauti,preturi mici,pielea ieftina,excursii in desert ( nu intra in pretul biletului),mancarea buna,marea curata si de un turcoaz nemaipomenit.Poti

Multumesc mult pt raspuns, este chiar ce vreau eu deci cred ca o sa merg pe varianta asta.:*

delmo
08.04.2008, 07:15:26
Fetelor, help pls[-o< . Iubitul mi-a facut o surpriza...un sejur in Tunisia la inceputul lui mai. Tot am cautat informatii despre temperaturi, dar sunt contradictorii. Eu sunt innebunita dupa plaja si soare. A fost careva in perioada asta? Aveti idee daca se poate face plaja la inceputul lui mai? Cum sunt temperaturile? Cum este apa?
am fost acum 2 ani exact la inceputul lui mai! era f cald am facut plaja dar apa marii era rece!oricum am venit bronzata acasa:)>-

delmo
08.04.2008, 07:17:41
si noi tot in tunisia plecam!!! si tot asa dupa ce am vazut ofertele ni s-a parut ceva foarte frumos de abia asteptam sa ajungem acolo....am inteles k zona cea mai frumoasa aar fi sousse, este o zona foarte agitata cu foarte multe magazine si barulete acum depinde de fiecare ce isi doreste noi am optat pt un hotel din sousse!!!!
este f frumos in sousse! noua ne-a placut mult! intradevar sunt multe magazine nu ai cum sa te plictisesti......va recomand si excursiile optionale in capitala si desert:*

krissy
10.04.2008, 15:32:07

Buna. si noi vrem sa mergem in Djerba. La ce agentie ai vazut oferta? Merci

simsim
11.04.2008, 17:43:53
Buna. si noi vrem sa mergem in Djerba. La ce agentie ai vazut oferta? Merci

Uite aici http://www.romaniantourism.ro/vacante/sejururi/djerba-vara-2008-cursa-charter-reducere-20-early-booking-261737.html, dar eu am incercat sa-i contactez pt rezevare(beneficiezi de 20 % reducere daca rezervi pana in 15 aprilie) dar inca nu mi-au raspuns.:-w :-< Am mai vazut si pe la alte agentii destinatia asta dar cu plecarea din Budapesta care nu e tocmai comod...

anka_26
16.04.2008, 10:15:50
Buna!
Am umblat si eu mult ca sa incerc sa prind reducerea de 20% ,dar....prea tarziu. O alta agentie care ofera reduceri ,cunoasteti?

anka_26
16.04.2008, 10:21:04
Pe mine ma ingrozeste faptul ca va fi foarte cald in luna iulie. M-a pus un pic pe ganduri......cum voi suporta caldura..:-? ?A fost cineva in iulie-august?

Petro79
16.04.2008, 21:20:31
Yupee! Azi am reusit si eu sa contractez sejurul in Tunisia. Tot cu Best Reisen plecam, numai ca am luat prin alta agentie (Pro Life) si l-am luat la un pret chiar cu vreo cativa euro mai mici decat daca se aplica reducerea de 20% de pe site-ul BR.
Vom sta la Sandra Club, in Yasmine Hammamet, a mai stat cineva la hotelul asta? Pe site-uri gen TripAdvisor avea recenzii destul d bune. Oricum, eu zic ca am scos un pret bun - 422 eur de persoana la 4* all inclusive.

anka_26
17.04.2008, 11:11:19
Yupee! Azi am reusit si eu sa contractez sejurul in Tunisia. Tot cu Best Reisen plecam, numai ca am luat prin alta agentie (Pro Life) si l-am luat la un pret chiar cu vreo cativa euro mai mici decat daca se aplica reducerea de 20% de pe site-ul BR.
Vom sta la Sandra Club, in Yasmine Hammamet, a mai stat cineva la hotelul asta? Pe site-uri gen TripAdvisor avea recenzii destul d bune. Oricum, eu zic ca am scos un pret bun - 422 eur de persoana la 4* all inclusive.

Eu stiu ca pretul era de 429 la care se aplica reducerea de 20%! Si noi ne-am gandit la Sandra Club.Pare OK. Cand plecati?

Petro79
17.04.2008, 11:20:25
Eu cand i-am intrebat mi-au zis ca e 528 la care se aplica 20%.
Plecam pe 27.08 (de fapt aproape pe 28.05, ca avionul pleaca aproape la miezul noptii)

Eu stiu ca pretul era de 429 la care se aplica reducerea de 20%! Si noi ne-am gandit la Sandra Club.Pare OK. Cand plecati?

aandrutzikaa
17.04.2008, 11:34:14
Buna!
Am umblat si eu mult ca sa incerc sa prind reducerea de 20% ,dar....prea tarziu. O alta agentie care ofera reduceri ,cunoasteti?

noi ne-am rezervat locurile la inceputul luni si am beneficiat de reducere de 20% la regent tour langa inspectoratul de politie pe bd. mamaia....dar am inteles k reducerea asta se oferea daca faceai rezervare pana pe 15 aprilie..dupa 15 ai o reducere de 5 % pt k sunteti tineri casatoriti....dar totusi incearca cine stie poate fac vreo exceptie.....multa bafta!!!

aandrutzikaa
17.04.2008, 11:37:26
Eu cand i-am intrebat mi-au zis ca e 528 la care se aplica 20%.
Plecam pe 27.08 (de fapt aproape pe 28.05, ca avionul pleaca aproape la miezul noptii)

si noi tot la miezul noptii avem avionul....probabil k asa se fac plecarile catre tunisia....avem intalnire in aeroport la 22:35 cu ghidul si la 00:25 pleaca avionul...