PDA

Versiunea completa : si parintii creeaza probleme

elizaandruta
13.07.2009, 14:46:51
Fetelor am hotarat sa scriu aici dupa ce aseara am tras o tura de plans de toata frumusetea din cauza alor mei.Sa va explic...ai mei aduc la nunta 50 familii,ai lui 30 si noi avem 20.Asta ar insemna cam 230 persoane adica capacitatea maxima a restaurantului.Noi am spus de la inceput ca nu vrem din partea alor mei mai mult de 30 35 familii dar ai mei nu vor asta pe motiv ca 35 fam sunt din familie si restul colegii de serviciu.problema e ca ai mei incearca sa se impuna ...mi au zis aseara ca al meu este ingamfat,ca nu asculta de ei,ca facem numai c vrem noi...tati ne atentiona sa avem grija cu vinul sa fie bun dar tot invinovatindu l p al meu ca nu e bun de nimic(ma enerveaza asta pt ca iubi munceste mult avem tot c ne trebuie,stam intr o vila imensa ridicata de ai lui pana la acoperis,ai lui i au luat masina f scumpa la 18 ani,i au deschis o afacere din care a facut bani si ne am facut casa,ne am schimbat masina,avem c ne trebuie,lucruri realizate,de altii poate la 50 ani si poate nici atunci,eu am terminat fac in februarie si inca nu mi am gasit de lucru,pt c e criza nu se mai fac angajari in locuri bune si al meu nu vrea sa fiu vanzatoare sa castig 700 lei,pt ca nu ne lipseste nimic,nu ma deranjeaza cu absolut nimic ne intelegem ff bine,ai lui nu m au deranjat niciodata in fata,de la maicasa si de la cumnata-mea am auzit niste vb spuse catre altcineva,dar al meu s - a certat cu ele si le-a zis sa nu mai vb de mine)tin sa precizez ca ai mei mi au dat ca zestre 90miloane si atat.Al meu nu le a cerut nimic si ei tot nu sunt multumiti,tot el e ingamfat,si nu mai stiu cum i au mai zis.Al meu e un baiat care daca nu te jigneste nu vrea sa l jignesti iar ai mei sar calu.Nu vin p la mine p motiv ca nu se simt bine la noi dar noi vor sa venim p la ei...al meu nu prea mai vrea sa vina pt ca nici ei nu vin si cum venim acolo nu fac decat sa -l intepe.La ziua lui,tati baut fiind putin,ne a spus ca ne ia mama naiba,ca ne da bataie dupa nunta(in gluma dar totusi)daca nu iasa bine ,pt ca el a zis sa mearga si el cand facem meniul s eu nu am zis ca nu il iau,pt ca daca merge el trebuie sa mearga si cineva din fam lui iubi si s-a ofticat si bineinteles ca ieri si asta mi a strigat...maicamea cica nu o intereseaza pe ea cum vor sta oamenii adusi de socriimari ca oamenii ei nu vrea sa stea ingesuiti si ca merge ea sa vada cum se aranjeaza mesele...plus ca suntem prea multi pt rest ala si nu vrea sa l mutam la altul desi avem posibilitatea ca nu suna ea sa le spuna oamenilor ca s-a schimbat rest asta insemnand 20 fam ca restul de invit nu le am dat si putem scrie pe ele,eram asa de suparata aseara...le am zis ca poate fac o surpriza si nu mai fac nici o nunta,ca nu mai vin p la ei...eu sunt o fire calma si incearca sa ma domine,nu vreau sa fie cearta de nici o parte deaia nici nu iam zis lui iubi...uitasem a doua zi o sa facem o mica petrecere la curte in care am zis ca o sa vina rudele apropiate iar ai mei ca nu ca daca fratii lor nu vin ei aduc niste prieteni buni de ai lor ca doar nu o sa vina singuri cu 2,3 familii.Le am zis sa aduca mai putina lume pt ca nu facem nunta pt profit si sa nu ramana datori din cauza noastra(ei se vor duce la oamenii pe care i au invitat ei)dar nu vor ca ei au colegii,pe de o parte aici ii inteleg dar faza cu iubi nu,faceam taicameu ca istericu aseara pt am tipat la el si i am zis ca nu mai fac nici o nunta...voi c parere aveti,cum trebuie sa procedez...????????????va pup

compact
13.07.2009, 15:04:13
Fetelor am hotarat sa scriu aici dupa ce aseara am tras o tura de plans de toata frumusetea din cauza alor mei.Sa va explic...ai mei aduc la nunta 50 familii,ai lui 30 si noi avem 20.Asta ar insemna cam 230 persoane adica capacitatea maxima a restaurantului.Noi am spus de la inceput ca nu vrem din partea alor mei mai mult de 30 35 familii dar ai mei nu vor asta pe motiv ca 35 fam sunt din familie si restul colegii de serviciu.
daca voi faceti nunta, de ce le-ati dat atatea invitatii? mi se pare exagerat sa vina parintii cu 100 oameni la nunta ;)

problema e ca ai mei incearca sa se impuna ...mi au zis aseara ca al meu este ingamfat,ca nu asculta de ei,ca facem numai c vrem noi...tati ne atentiona sa avem grija cu vinul sa fie bun dar tot invinovatindu l p al meu ca nu e bun de nimic
si voi ce ati raspuns?

ma enerveaza asta pt ca iubi munceste mult avem tot c ne trebuie,stam intr o vila imensa ridicata de ai lui pana la acoperis,ai lui i au luat masina f scumpa la 18 ani,i au deschis o afacere din care a facut bani si ne am facut casa,ne am schimbat masina,avem c ne trebuie,lucruri realizate,de altii poate la 50 ani si poate nici atunci
fara suparare, dar ai lui i-au dat vila imensa si masina scumpa...deci unde e realizarea voastra?

compact
13.07.2009, 15:07:18
eu am terminat fac in februarie si inca nu mi am gasit de lucru,pt c e criza nu se mai fac angajari in locuri bune si al meu nu vrea sa fiu vanzatoare sa castig 700 lei,pt ca nu ne lipseste nimic,nu ma deranjeaza cu absolut nimic ne intelegem ff bine,ai lui nu m au deranjat niciodata in fata,de la maicasa si de la cumnata-mea am auzit niste vb spuse catre altcineva,dar al meu s - a certat cu ele si le-a zis sa nu mai vb de mine)
bun....el nu vrea sa te angajezi...dar tu?

tin sa precizez ca ai mei mi au dat ca zestre 90miloane si atat.Al meu nu le a cerut nimic si ei tot nu sunt multumiti,tot el e ingamfat,si nu mai stiu cum i au mai zis.Al meu e un baiat care daca nu te jigneste nu vrea sa l jignesti iar ai mei sar calu.
si ti se pare putin? sau relevant pentru discutie?

Nu vin p la mine p motiv ca nu se simt bine la noi dar noi vor sa venim p la ei...al meu nu prea mai vrea sa vina pt ca nici ei nu vin si cum venim acolo nu fac decat sa -l intepe.La ziua lui,tati baut fiind putin,ne a spus ca ne ia mama naiba,ca ne da bataie dupa nunta(in gluma dar totusi)daca nu iasa bine ,pt ca el a zis sa mearga si el cand facem meniul s eu nu am zis ca nu il iau,pt ca daca merge el trebuie sa mearga si cineva din fam lui iubi si s-a ofticat si bineinteles ca ieri si asta mi a strigat...maicamea cica nu o intereseaza pe ea cum vor sta oamenii adusi de socriimari ca oamenii ei nu vrea sa stea ingesuiti si ca merge ea sa vada cum se aranjeaza mesele...plus ca suntem prea multi pt rest ala si nu vrea sa l mutam la altul desi avem posibilitatea ca nu suna ea sa le spuna oamenilor ca s-a schimbat rest asta insemnand 20 fam ca restul de invit nu le am dat si putem scrie pe ele,eram asa de suparata aseara...le am zis ca poate fac o surpriza si nu mai fac nici o nunta,ca nu mai vin p la ei...eu sunt o fire calma si incearca sa ma domine,nu vreau sa fie cearta de nici o parte deaia nici nu iam zis lui iubi...
si tu cum ai reactionat? ai spus ceva?

ps. daca nu te deranjeaza, incearca sa scrii cuvintele intregi si sa mai pui si niste aliniate din cand in cand...

elizaandruta
13.07.2009, 15:31:09
Am sa incerc sa-ti raspund pe rand.Initial le-am dar 40 invitatii si ieri mi-au mai cerut 10 pe motiv ca le mai trebuie pt colegii de serviciu.In legatura cu vinul i-am zis sa-i zic lui iubi cu frumosul sa nu-l mai repeada.Realizarea noastra consta in faptul ca am investit in acoperis 400miloane,in casa 800de milioane,am vandut o skoda octavia pe care am luat 8000 de euro si am luat un lexus pe care am dat 23000 euro,al meu ia luat lui socrumeu o skoda pe care a dat 19000 de euro,am luat un papuc de 250 milioane si multe alte maruntisuti,de fapt asta a luat al meu ca eu nu am muncit.
Eu vreau sa ma angajez dar intr-un loc unde sa fiu bine platita,nu vreau sa fiu vanzatoare sau ceva de genul asta.
E relevant pt discutie pt ca ai mei desi aveau posibilitatea sa ma ajute mai mult nu au facut asta pe motiv ca noi aveam deja si vorbesc urat despre ai lui care ne-au oferit multe.
Nu am reactionat in nici un fel pt ca a zis in gluma,dar m-i sa parut deplasat

elizaandruta
13.07.2009, 15:35:18
ps. daca nu te deranjeaza, incearca sa scrii cuvintele intregi si sa mai pui si niste aliniate din cand in cand...[/quote]

Asa m-am obisnuit deoarece conversam mult pe mess si trebuia sa scriu repede.scuze

compact
13.07.2009, 15:49:17
Am sa incerc sa-ti raspund pe rand.Initial le-am dar 40 invitatii si ieri mi-au mai cerut 10 pe motiv ca le mai trebuie pt colegii de serviciu.In legatura cu vinul i-am zis sa-i zic lui iubi cu frumosul sa nu-l mai repeada.
nu strica o discutie cu ei atunci...cand au mai cerut inca 10 invitatii. acum nu ai ce face, invitatiile au fost date.

Eu vreau sa ma angajez dar intr-un loc unde sa fiu bine platita,nu vreau sa fiu vanzatoare sau ceva de genul asta.
offtopic: daca nu te angajezi undeva nu o sa ajungi sa fii bine platita...pentru ca nu ai experienta

E relevant pt discutie pt ca ai mei desi aveau posibilitatea sa ma ajute mai mult nu au facut asta pe motiv ca noi aveam deja si vorbesc urat despre ai lui care ne-au oferit multe.
aveau ei, asta nu inseamna ca trebuie sa iti dea si tie mai mult. sotul tau a muncit si a facut acoperisul si restul, dar ai tai poate au vrut sa te indemne sa muncesti si tu, sa vezi cum e sa castigi banii si sa fii independenta.

Nu am reactionat in nici un fel pt ca a zis in gluma,dar m-i sa parut deplasat
este deplasat.
nu stiu cum vorbeste tatal tau de obicei, dar cuvintele lui au fost nepotrivite (mai mult de atat, dar nu gasesc un termen mai bun)

GabrielaS
13.07.2009, 16:32:47
Eu mereu cand am avut probleme cu soacra am zis ca ii multumesc la D-zeu ca macar cu parintii ma inteleg normal, nici nu vreau sa-mi inchipui cum eram daca nici cu ei nu ma intelegeam. Imi pare rau sa vad acum si o astfel de situatie cand parintii procedeaza gresit.

Referitor la sotul tau ca nu prea vrea sa mearga cu tine la ai tai, il inteleg. Nici eu nu am fost aproape 2 ani la socrii si lucrurile s-au mai linistit, nu de tot, dar macar noi ne gandim mai putin la ei, si dupa pauza lunga mi-a venit si mie mai usor sa ignor prostiile lor, asa ca am mai mers dar rar si putin si acum iar trebuie sa fac o pauza mai lunga. Incearca si cu sotult au asa, daca stii ca trebuie sa mergi doar 10 min sa lasi sau iei ceva atunci ia-l cu tine, iar cand stii ca urmeaza discutii neplacute atunci mergi singura, iar lui nu-i mai spune decat rezumatul ca sa nu mai discutati si acasa intepaturile lor, asa si tu vei trece mai usor peste iar pe al tau il mai feresti de nervi.

alinagr
13.07.2009, 19:33:02
Eliza,parerea mea e sa nu le mai dati atata importanta rautatilor sau "sfaturilor"parintilor.Si in cazul meu,mama e cea care vrea sa comande tot timpul,inclusiv in ceea ce priveste nunt amea.Spun "a mea"fiindca eu si tati ne facem nunta singuri,fara ajutor.Am scris si la topicul de soacre despre mama mea,si daca nu ai timp sa cauti,iti voi da eu copy aici.
Nu te mai stresa si bucura-te de ceea ce ai impreuna cu sotul tau

uite postarea mea;nu esti singura ce are probleme cu parintii:*

[QUOTE]
De ce nu exista un topic si despre mame acre?(sau exista si nu l-am vazut eu).
Aseara am mers la mama sa-i cer cateva numere de telefon al unor invitati si.....bineinteles....m-am certat cu ea.De ce?
Pentru ca nu vreau sa invit o verisoara de-a lui taica-miu,pe care nu am vazut-o de mai mult de 10 ani;pe copiii ei nici atat.
A zis ca lor o sa le bata lumea obrazu' ca nu au chemat-o pe respectiva ca "e verisoara lu' tactu". Si eu i-am spus ca "nu e nunta lu' tata ci a mea".
La plecare a spus ceva ce nu mi se pare normal:"o sa le spun eu celorlalti sa nu mai vina nici unul"
Are si soacra-mea "pasaricile"ei,dar nu ne-a zis cum sa ne facem nunta sau pe cine sa chemam.
Plus ca mama ma streseaza sa-i spun DE ACUM pe cine chem a doua zi, cata lume va fi, ce voi servi; de ce nu cumpar de acum ce am nevoie pentru a doua zi
Daca nu ma stresa nunta indejauns de mult,are mama grija.
Poate v-am plictisit, dar aseara,din cauza nervilor facuti de mama, m-am certat si cu tati Norocul meu ca stie cum e mama - sefa,sa conduca ea,sa fie cum vrea ea mere- si nu s-a suparat pe mine.

Plus ca si lui tati i-a facut mama niste faze de tot rahatul: aveau o buturuga de salcie in fata casei,pe care tati , fratele si unchiul meu s-au chinuit vreo 3 zile sa o scoata din pamant.Sambata il suna mama pe tati ca "nu vii si tu sa scoateti aia?" Tati ii spune "am treaba acasa acum si apoi plec" la care ea, foarte ofensata "bine,mersi"si inchide telefonul.
Normal ca mi-au venit si imi venea so sun sa-i zic cateva; da' tati e sclavu' ei,sau ce?De cate ori are nevoie de un nimic de la piata,se duce tati,ca deh,are masina.I-am zis deja lui tati"o fi mama,dar nu esti soferul ei si nici taxi sa ii plimbi unde vor ei"

M-am saturat de fitele ei de sefa si cred ca ar fi mai bine sa stau departe de ea ceva timp.
Voi cum credeti ca ar trebui sa fac?Orice as face,pentru ea nimic nu e bine/QUOTE]

elizaandruta
16.07.2009, 10:55:32
problema este ca si ai mei imi creeaza probleme si socrela si cumnatele mele dragi.As vrea sa plec de aici unde stam chiar daca stam singuri pt ca toata ziua vin pe capul nostru.nu exact in fiecare zi dar 4 zile pe sapt tot vin.nu stau mult dar ma streseaza sa le vad asa des.ma coplesesc pt sunt multi (al meu are 3 frati)si din partea mea nu vine aproape nimeni ca baga ei strambe.mai nou a scos cumnatamea ca sora mea i a facut farmece lui cumnatu meu ca il vrea pt ea#-oproblema e ca m au facut sa cred s eu si peste 2 sapt cand i am zis lui soramea m-a facut cu ou si otet(nu ne am certat pt ca ne intelegem f bine...dar m am simtit prost ca am crezut o asa tampenie).acum problema e ca soramea vrea sa i zica lui zgripti ce i am povestit si sigur o sa iasa scantei...pt ca zgripti a zis ca soramea ia facut farmece sa i se intample lucruri rele lui cumnatumeu,acuzatii grave.de precizat ca ea se duce pe la femei destea care dau cu cartile ...e vai d capul ei si se da mare doamna...cred ca are probleme cu capul...voi credeti in asa ceva(exista farmece?):-?

LoredanaM79
16.07.2009, 11:47:35
Draga mea, eu cred ca tu ar trebui sa iei atitudine.
Si nu pot decat sa iti povestesc din experienta mea, dar de pe cealalta parte a baricadei (putin din postura sotului tau). Fostul meu sot nu putea sa-i contrazica deloc pe parintii lui (chiar daca atunci cand vorbea cu mine nu le dadea dreptate). Erau genul de oameni care cred ca au intotdeauna dreptate, ei, cu experienta lor vasta de viata stiu mai bine decat toti, iar copiii trebuie sa faca cum spun ei... de fapt nu "trebuie", ca nu sunt obligatai, ei fac cum vor, dar... ei doar isi spun parerea, dar, daca nu faceau cum spun ei, se suparau. Si toate astea au erodat relatia noastra. Si dupa 7 ani de relatie si 2 ani jumatate de casnicie am divortat.
Concluzia mea, pentru mine, a fost: fostii mei socri nu au fost cu nimic vinovati. Vinovati am fost noi ca nu am stiut cum sa rezolvam lucrurile. El ca nu a stiut sa imi ia apararea, sa se impuna, eu ca nu am stiut (sau nu am simtit...) sa il fac sa se implice mai mult.
Deci draga mea, nu tatal tau este vinovat ca vorbeste si ca se baga. Ci tu ca nu reactionezi si ca il lasi. Ia exemplu de la iubitul tau. Cand te-a deranjat ce a vorbit mama lui, i-a spus.
Parintii ne vor binele. E clar. Ne iubesc, cum stiu ei. Chiar daca nu se manifesta cum am vrea noi, asta nu inseamna ca nu ne iubesc. Dar noi stim cel mai bine ce e bine pentru noi. Mama mea o singura data a incercat sa imi spuna ceva, iar replica mea a fost: "daca vrei sa mai stii de noi mai mult decat "buna ziua", nu te baga! E treaba mea cum traiesc! Nu iti mai da cu parerea fara sa ti-o cer. Daca vin sa ma plang atunci poti sa imi dai sfaturi. Daca nu, nu!"
Si nu "i-am inchis gura" degeaba. Mama e genul care trebuie sa isi dea cu parerea despre tot. Un mic exemplu: Vineri, cu o zi inainte de nunta, mama a venit sa ne ajute sa definitivam curatenia in casa. Sotul meu era in dormitor si plia ziarele pentru nunta. Mama s-a invartit ce s-a invartit... si am chemat-o sa ii aratam si ei ziarul (era surpriza). Si atunci ne-a spus: "vai mama, asta faceai tu aici? Si eu care vroiam sa spun ca uite cata treaba avem si tu stai si citesti ziarele?"
Norocul nostru ca i-am spus mai demult sa nu se bage deloc!!!

chivasandra
19.07.2009, 09:26:34
problema este ca si ai mei imi creeaza probleme si socrela si cumnatele mele dragi.As vrea sa plec de aici unde stam chiar daca stam singuri pt ca toata ziua vin pe capul nostru.nu exact in fiecare zi dar 4 zile pe sapt tot vin.nu stau mult dar ma streseaza sa le vad asa des.ma coplesesc pt sunt multi (al meu are 3 frati)si din partea mea nu vine aproape nimeni ca baga ei strambe.mai nou a scos cumnatamea ca sora mea i a facut farmece lui cumnatu meu ca il vrea pt ea#-oproblema e ca m au facut sa cred s eu si peste 2 sapt cand i am zis lui soramea m-a facut cu ou si otet(nu ne am certat pt ca ne intelegem f bine...dar m am simtit prost ca am crezut o asa tampenie).acum problema e ca soramea vrea sa i zica lui zgripti ce i am povestit si sigur o sa iasa scantei...pt ca zgripti a zis ca soramea ia facut farmece sa i se intample lucruri rele lui cumnatumeu,acuzatii grave.de precizat ca ea se duce pe la femei destea care dau cu cartile ...e vai d capul ei si se da mare doamna...cred ca are probleme cu capul...voi credeti in asa ceva(exista farmece?):-?

exista farmece..dar am auzit ca nu se lipesc de cineva daca are o personalitate puternica si nu crezi in ele...akum depinde..asa ar face toata lumea farmece:)))

elizaandruta
19.07.2009, 12:42:09
exista farmece..dar am auzit ca nu se lipesc de cineva daca are o personalitate puternica si nu crezi in ele...akum depinde..asa ar face toata lumea farmece:)))ai dreptate,sunt o prostie si daca,ai incredere in Dumnezeu nu se lipesc de tine<:-P<:-P

georgik
29.07.2009, 12:15:50
Dar ce ziceti de situatia in care tatal are mereu ceva cu sotu'? Noi vrem sa extindem casa bunicilor mei de la curte si sa stam acolo cand e gata, tot cu parintii mei, etaje diferite. Problema e ca sotu nu prea mai e lasat sa faca nimic cum crede el. Tata decide, el are o parere fixa cum ca el le stie pe toate, toate sunt ca el. Decizia acum e f grea: sa o luam de la capat, sa stangem din nou bani (vom sta cel mai probabil la soacra mea cu fetele ei) si peste ani sa reusim sa facem ceva al nostru (se pune problema ca vom amana si bebele mult dorit) sau sa acceptam sa facem cum vrea el si sa locuim acolo cand o sa fie gata, cu riscul unor discutii posibile? Problema e ca eu pot sa trec multe cu vederea, pt ca sunt parintii mei si nu pot sa ma despart de tot de ei, dar sotu'......se simte frustrat!

duplanty
29.07.2009, 13:08:08
Dar ce ziceti de situatia in care tatal are mereu ceva cu sotu'? Noi vrem sa extindem casa bunicilor mei de la curte si sa stam acolo cand e gata, tot cu parintii mei, etaje diferite. Problema e ca sotu nu prea mai e lasat sa faca nimic cum crede el. Tata decide, el are o parere fixa cum ca el le stie pe toate, toate sunt ca el. Decizia acum e f grea: sa o luam de la capat, sa stangem din nou bani (vom sta cel mai probabil la soacra mea cu fetele ei) si peste ani sa reusim sa facem ceva al nostru (se pune problema ca vom amana si bebele mult dorit) sau sa acceptam sa facem cum vrea el si sa locuim acolo cand o sa fie gata, cu riscul unor discutii posibile? Problema e ca eu pot sa trec multe cu vederea, pt ca sunt parintii mei si nu pot sa ma despart de tot de ei, dar sotu'......se simte frustrat!
cel mai bine ar fii singuri...nu o sa fie bine indiferent ca o sa stati la oricare din socrii...nu o sa fie bine niciodata ...o sa se bage indiferent daca este vorba despre casa, mancare, copil, etc....incercati cat mai puteti sa mergeti singuri....va doresc casa de piatra si mult succes in viata>:D<

compact
29.07.2009, 13:59:00
dar sotu'......se simte frustrat!
trebuie sa alegi: ramai alaturi de parinti sau alaturi de sot.
alege o familie - cu ai tai si atunci suporti consecintele. el e posibil sa plece daca o sa fie f frustrat sau nu o sa fie fericit. sau cu el, atunci o sa raresti intalnirile cu parintii tai si iti faci o casa alaturi de familia ta (adica sotul tau).

georgik
29.07.2009, 14:50:58
aveti dreptate in tot ceea ce spuneti! Multumesc din suflet pt pareri!

O sa fie f greu sa mai strangem iar bani pt casa noastra (va trebui sa stam la soacra, dar acolo nu exista discutii deloc, e chiar bine). Problema e la ai mei.

Parintii mei inca sunt de parere ca sotu' ma influenteaza (pt ca pana acum nu ma razvrateam atata) si ei cred ca nu o sa imi fie bine daca plec.

Pt mine e oricum greu sa plec, eu tin la ei si cu bune si cu rele. Acum parca e si mai greu....

dimar
29.07.2009, 15:30:09
aveti dreptate in tot ceea ce spuneti! Multumesc din suflet pt pareri!

O sa fie f greu sa mai strangem iar bani pt casa noastra (va trebui sa stam la soacra, dar acolo nu exista discutii deloc, e chiar bine). Problema e la ai mei.

Parintii mei inca sunt de parere ca sotu' ma influenteaza (pt ca pana acum nu ma razvrateam atata) si ei cred ca nu o sa imi fie bine daca plec.

Pt mine e oricum greu sa plec, eu tin la ei si cu bune si cu rele. Acum parca e si mai greu....

Draga mea,
eu consider ca cel mai bine e sa va mutati separat cat de curand daca vrei sa ai o casnicie fericita si daca iti iubesti sotul. nu e vorba de dat la o parte parintii, dar trebuie si ei sa inteleaga ca de acum incolo sunteti o familie si ca deciziile le vei lua impreuna cu sotul tau. Ei raman niste persoane importante in viata ta, insa viata ta inseamna familia ta: sotul tau, copiii tai. Personal urasc expresia:" te influenteaza sotul/ sotia". Nu exista asa ceva! Tu acum hotarasti impreuna cu sotul si nu cu parintii. Ai ales sa-ti imparti viata cu persoana pe care o iubesti si sa formezi o familie a ta.
Inteleg ca tii la ei cu bune si rele, toti ne iubim parintii, insa consider ca daca te pui si in pielea sotului pentru cateva secunde, vei realiza ca nu exagereaza.
In plus, aceste certuri au o influenta negativa asupra relatiei. Eu consider ca e timpul sa alegi barca in care esti- Fara sa-ti jignesti parintii ,ci doar sa le explici cu frumosul si sa-i faci sa inteleaga ca sotul tau e parte din tine vor- nu vor.
CONCLUZIA: stati singuri si bucurati-va de vigoarea iubirii- cu clipele acestea frumoase poate nu o sa te mai intalnesti. Sunteti frumosi, plini de viata, tineri si va iubiti.
Nu lasa nimic intre voi- parinti, frati etc. De cele mai multe ori parintii sunt egoisti- poate nu ar fi vrut niciodata sa te mariti, ci sa te aiba doar pentru ei. cunosc sindromul asta!
Sfat: daca veti mai intarzia in casa parintilor, iti recomand sa incercati sa iesiti cat mai des la munte la mare sa fiti singuri si sa va acordati timp voua/ relatiei.

georgik
29.07.2009, 16:29:33
Draga mea,
eu consider ca cel mai bine e sa va mutati separat cat de curand daca vrei sa ai o casnicie fericita si daca iti iubesti sotul. nu e vorba de dat la o parte parintii, dar trebuie si ei sa inteleaga ca de acum incolo sunteti o familie si ca deciziile le vei lua impreuna cu sotul tau. Ei raman niste persoane importante in viata ta, insa viata ta inseamna familia ta: sotul tau, copiii tai. Personal urasc expresia:" te influenteaza sotul/ sotia". Nu exista asa ceva! Tu acum hotarasti impreuna cu sotul si nu cu parintii. Ai ales sa-ti imparti viata cu persoana pe care o iubesti si sa formezi o familie a ta.
Inteleg ca tii la ei cu bune si rele, toti ne iubim parintii, insa consider ca daca te pui si in pielea sotului pentru cateva secunde, vei realiza ca nu exagereaza.
In plus, aceste certuri au o influenta negativa asupra relatiei. Eu consider ca e timpul sa alegi barca in care esti- Fara sa-ti jignesti parintii ,ci doar sa le explici cu frumosul si sa-i faci sa inteleaga ca sotul tau e parte din tine vor- nu vor.
CONCLUZIA: stati singuri si bucurati-va de vigoarea iubirii- cu clipele acestea frumoase poate nu o sa te mai intalnesti. Sunteti frumosi, plini de viata, tineri si va iubiti.
Nu lasa nimic intre voi- parinti, frati etc. De cele mai multe ori parintii sunt egoisti- poate nu ar fi vrut niciodata sa te mariti, ci sa te aiba doar pentru ei. cunosc sindromul asta!
Sfat: daca veti mai intarzia in casa parintilor, iti recomand sa incercati sa iesiti cat mai des la munte la mare sa fiti singuri si sa va acordati timp voua/ relatiei.

Asa e! Daca ma pun in pielea sotului, nu e bine deloc. Am tot vazut problema doar din punctul meu sau mai exact luand in considerare parintii mei!

E cazul sa o iau de la capat chiar daca e greu.

Multumesc din suflet pt toate sfaturile! Imi sunt de mare folos. >:D<

dimar
29.07.2009, 16:38:44
Asa e! Daca ma pun in pielea sotului, nu e bine deloc. Am tot vazut problema doar din punctul meu sau mai exact luand in considerare parintii mei!

E cazul sa o iau de la capat chiar daca e greu.

Multumesc din suflet pt toate sfaturile! Imi sunt de mare folos. >:D<

>:D< Fii puternica! Iubeste!

georgik
29.07.2009, 17:11:42
>:D< Fii puternica! Iubeste!

>:D< e asa de bine cand primesc atata sprijin neconditionat! Am inceput sa capat puteri! Multumesc.

GabrielaS
30.07.2009, 10:01:41
Georgi, ma gandesc si eu la ce ai scris si nu stiu cum sa formulez ce as vrea sa iti spun.
Voi ati investit ceva sa faceti sa locuiti cu parintii tai in aceasi curte si totusi separat si parca ar fi pacat sa renuntati la tot.
Oare daca ai purta o discutie serioasa doar tu cu ai tai, sa le spui ca sotul tau nu doar el te influenteaza ci si tu pe el, ca acum sunteti un tot impreuna si mereu ce vrei tu va fi si ce vrea el si invers, iar ei sa inteleaga asta, in caz ca si ai tai iau hotararile impreuna. Eventual sa le explici ca ii apreciezi cu tot ajutorul si sfaturile pe care ti le da, dar sa le mai si pastreze. Eventual sa le explici ca nu tot ce vad ei bine vezi si tu la fel, ca si tu mai ai idei si sfaturi legate de viata lor, eventual sa dai un exemplu ce ei fac cumva si tu ai face altfel mai bine dar iti pastrezi sfaturile pentru ca nu e treaba ta sa te bagi in viata lor, si de acum nu e nici treaba lor sa se bage in viata ta. Le poti spune eventual ca va ganditi sa plecati pentru ca nu vreti sa traiti in atmosfera tensiunata mereu, si asta nu inseamna ca te pierd dar ai nevoie de spatiu pentru tine si sotul tau. Sa le spui ca pana convietuiti ati putea pune niste reguli ale casei care sa va protejeze intimitatea la toti, de genul nu vizite dupa ora x, nu telefoane dupa ora y, nu vizite neanuntate si daca au o problema cu voi sa iti spuna tie pentru ca tu esti fata lor si nu sotului tau. Poate daca ai tai sunt deschisi la minte si tin munt la tine vor deschide ochii si se vor linisti lucrurile.
Daca nu atunci oricum mai aveti solutia de a pleca, dar totusi nu la soacra, pentru ca daca acum nu sunt discutii nici nu trebuiesc create, iar statul in aceasi casa mai multe generatii mereu creaza discutii.

Tatal meu mereu are sfaturi bune, daca eu le spun ca plecam la munte de exemplu el incepe cu idei, mergeti acolo, faceti asa, ba nu mergeti dincolo. Eu il stiu ca ii vin multe idei ca si eu sunt asa, si daca stie ca nu e treaba lor, sau a mea cand imi vin idei pentru altii, si o aud mereu pe mama din spate, lasa-i sa faca cum vor ei e viata lor, apoi dupa ceva timp ma intreaba da pana la urma cum facem, si iar o aud pe mama lasa-i ca o sa iti povesteasca daca vor, daca nu nu e treaba noastra. Probabil ca daca mama nu ar fi sa-l tempereze ar fi mai enervant, asa e doar simpatic ca se agita mereu pentru noi, dar imi povesteste mie ca eu am rabdare sa-l ascult si nu e treaba sotului meu.

georgik
30.07.2009, 14:08:21
... Voi ati investit ceva sa faceti sa locuiti cu parintii tai in aceasi curte si totusi separat si parca ar fi pacat sa renuntati la tot.
....
Oare daca ai purta o discutie serioasa doar tu cu ai tai, sa le spui ca sotul tau nu doar el te influenteaza ci si tu pe el, ca acum sunteti un tot impreuna si mereu ce vrei tu va fi si ce vrea el si invers, iar ei sa inteleaga asta, in caz ca si ai tai iau hotararile impreuna.
....

Tatal meu mereu are sfaturi bune, daca eu le spun ca plecam la munte de exemplu el incepe cu idei, mergeti acolo, faceti asa, ba nu mergeti dincolo. Eu il stiu ca ii vin multe idei ca si eu sunt asa, si daca stie ca nu e treaba lor, sau a mea cand imi vin idei pentru altii, si o aud mereu pe mama din spate, lasa-i sa faca cum vor ei e viata lor, apoi dupa ceva timp ma intreaba da pana la urma cum facem, si iar o aud pe mama lasa-i ca o sa iti povesteasca daca vor, daca nu nu e treaba noastra. Probabil ca daca mama nu ar fi sa-l tempereze ar fi mai enervant, asa e doar simpatic ca se agita mereu pentru noi, dar imi povesteste mie ca eu am rabdare sa-l ascult si nu e treaba sotului meu.

Am investit acolo, dar nu e gata, mai trebuie investit, oricum mai putin decat a fost pana acum.

Am tot avut discutii cu ai mei. Mereu il critica pe sot, iar eu simt nevoia sa il apar in fata lor (chiar daca uneori nici nu am pt ce, deoarece sunt fleacuri)

Ai mei nu prea iau dezicii impreuna, se tot cearta intre ei si vad totu prin prisma relatiei lor esuate (mama crede ca o sa imi "stric" si eu viata cum i s-a intamplat ei si deci e de acord mereu cu criticile lu' tata, ba le mai si incurajeaza).

Daca as pleca, ei ar da vina unul pe celalat pt asta, fara sa vada advaratele motive, chiar daca le-au auzit de la noi.

Tu ai mare noroc cu mama ta care mai "calmeaza spiritele". E bine ca la tine nu ajunge totu la sotul tau.

georgik
10.08.2009, 16:58:33
s-a rezolvat problema!

Aveti incredere si rabdare ca timpu le rezolva pe toate.

Acum am "renegociat" totul si situatia e altfel (asa cum ar fi fost normal de la inceput)

Va multumesc la toate pt sfaturi >:D<

AnnyyAnnyy
10.08.2009, 18:14:29
s-a rezolvat problema!

Aveti incredere si rabdare ca timpu le rezolva pe toate.

Acum am "renegociat" totul si situatia e altfel (asa cum ar fi fost normal de la inceput)

Va multumesc la toate pt sfaturi >:D<bravo tie...voua de fapt:) si spor la treaba, sa va terminati "cuibusorul" cat mai curand.

georgik
10.08.2009, 18:41:48
bravo tie...voua de fapt:) si spor la treaba, sa va terminati "cuibusorul" cat mai curand.

Multumesc!

alinagr
10.08.2009, 18:55:13
Din categoria:parintii fac probleme

NU se putea sa nu am belele cu nunta
"Draga"mea mamicuta a uitat sa vb la primarie,sa rezerve ora 15,asa ca azi ne-am pomenit ca ne ducem la singura ora libera....12.15
Asa ca alti bani cheltuiti cu haine pt cununie si alta criza de timp

corinuta
11.08.2009, 12:16:32
Din categoria:parintii fac probleme

NU se putea sa nu am belele cu nunta
"Draga"mea mamicuta a uitat sa vb la primarie,sa rezerve ora 15,asa ca azi ne-am pomenit ca ne ducem la singura ora libera....12.15
Asa ca alti bani cheltuiti cu haine pt cununie si alta criza de timp

De ce nu v-ati dus sa vorbiti unul dintre voi?

alinagr
11.08.2009, 12:41:06
De ce nu v-ati dus sa vorbiti unul dintre voi?

De fraieri,ca am avvut incredere ca rezolva ea.:-<
Asta e.....12.15 sa fie.Noroc ca am terminat cu actele -la asta a vorbit ea si a mers ami repede- si maine ne ducem sa le depunem la primarie

AnnyyAnnyy
11.08.2009, 14:08:49
De fraieri,ca am avvut incredere ca rezolva ea.:-<
Asta e.....12.15 sa fie.Noroc ca am terminat cu actele -la asta a vorbit ea si a mers ami repede- si maine ne ducem sa le depunem la primarie
voi sa fiti sanatosi...ora prea putin conteaza. Numai ca acum trebuie sa-ti faci 2 programari la coafor...pt ca daca am inteles eu bine tu intentionai sa ai cununia civila fix inaintea celei religioase ca sa nu mai fi nevoita sa ai 2 tinute, 2 coafuri,etc..:-s

alinagr
11.08.2009, 19:56:01
voi sa fiti sanatosi...ora prea putin conteaza. Numai ca acum trebuie sa-ti faci 2 programari la coafor...pt ca daca am inteles eu bine tu intentionai sa ai cununia civila fix inaintea celei religioase ca sa nu mai fi nevoita sa ai 2 tinute, 2 coafuri,etc..:-s

Da,asa este.Acum,la cununie,ma voi coafa eu(vad eu cum imi prind parul) si acasa va veni coafeza pt coafura de nunta.Pe mine ma streseaza timpul intre cununie si biserica.........aproape 3 ore pierdute,din cauza maikmii:-L :-L :-L :-L :-L

AnnyyAnnyy
11.08.2009, 20:40:52
Da,asa este.Acum,la cununie,ma voi coafa eu(vad eu cum imi prind parul) si acasa va veni coafeza pt coafura de nunta.Pe mine ma streseaza timpul intre cununie si biserica.........aproape 3 ore pierdute,din cauza maikmii:-L :-L :-L :-L :-Lpe undeva e si vina voastra...nu trebuia sa lasati in seama nimanui detaliile nuntii voastre:-s.Bine ca problema este doar asta..se putea sa fie si mai rau:| #-o

alexi
11.08.2009, 20:42:21
:O
Trebuie sa avem rabdare!

alinagr
12.08.2009, 05:52:05
pe undeva e si vina voastra...nu trebuia sa lasati in seama nimanui detaliile nuntii voastre:-s.Bine ca problema este doar asta..se putea sa fie si mai rau:| #-o

Annyy,am zis s anu se simta exclusa,sa faca si ea ceva.Initial a zis ca vb si cu preotul;da,a vb.......la telefon.dar cand ne-am dus sa stabilim ora,nu eram trecuti in caietul preotului.De atunci am zis sa mergem si l aprimarie,dar na,am zis ca sa-i las macar "bucuria"asta.Si se vede ce bucurie mi-a facut ea8-|
Dar sa fie numai asta problema,si sa scap odata de ziua asta,ca numai batai de cap mi-a dat8-| =P~

AnnyyAnnyy
14.08.2009, 10:17:52
Annyy,am zis s anu se simta exclusa,sa faca si ea ceva.Initial a zis ca vb si cu preotul;da,a vb.......la telefon.dar cand ne-am dus sa stabilim ora,nu eram trecuti in caietul preotului.De atunci am zis sa mergem si l aprimarie,dar na,am zis ca sa-i las macar "bucuria"asta.Si se vede ce bucurie mi-a facut ea8-|
Dar sa fie numai asta problema,si sa scap odata de ziua asta,ca numai batai de cap mi-a dat8-| =P~hei, it's your wedding...enjoy it!Asta conteaza cel mai mult; bucura-te de pregatiri,de micile greseli si greutati aparute pe parcurs, de evenimentul in sine, de bucuria celui de langa...bucura-te de fiecare clipa, dupa o sa-ti lipseasca momentele astea de tensiune, suspans si fericire combinate:).believe me, been there, felt that:-p

alinagr
15.08.2009, 16:33:34
hei, it's your wedding...enjoy it!Asta conteaza cel mai mult; bucura-te de pregatiri,de micile greseli si greutati aparute pe parcurs, de evenimentul in sine, de bucuria celui de langa...bucura-te de fiecare clipa, dupa o sa-ti lipseasca momentele astea de tensiune, suspans si fericire combinate:).believe me, been there, felt that:-p

As vrea eu,dar nu pot.Ieri am descoperit (mi-a zis cumnata)ca mama vrea sa faca decoratiuni prin curte,din hartie galasata.Fara sa-mi spouna.Si a comandat si turta miresei idem,fara sa-mi spuna.Abia astept sa treaca nunta si - cu riscul de a nu mai vb cu ea vreodata-am de gand sa-i spun TOT ce ma deranjeaza

judie
15.08.2009, 17:06:10
:D Din pacate pe parinti nu ii putem schimba...in plus, daca ea vrea sa arunce cu banii sa o faca, ti-aluat de-o grija...dar sa nu te puna pe tine sa platesti ce face ea sau 'strica" , atata tot:*

As vrea eu,dar nu pot.Ieri am descoperit (mi-a zis cumnata)ca mama vrea sa faca decoratiuni prin curte,din hartie galasata.Fara sa-mi spouna.Si a comandat si turta miresei idem,fara sa-mi spuna.Abia astept sa treaca nunta si - cu riscul de a nu mai vb cu ea vreodata-am de gand sa-i spun TOT ce ma deranjeaza

alinagr
15.08.2009, 21:01:42
:D Din pacate pe parinti nu ii putem schimba...in plus, daca ea vrea sa arunce cu banii sa o faca, ti-aluat de-o grija...dar sa nu te puna pe tine sa platesti ce face ea sau 'strica" , atata tot:*

Nu e vb de aruncat cu banii.E vorba ca eu am aranjamente si pentru curte,dar ea nu intreaba,ea decide in locul altora.In seara asta se gasise sa ne zica de o "traditie"cum ca ginerele trebuie sa-i rupa camasa,sa-i cumpere alta noua si ea sa-i dea cadou pijamale.Bineinteles,asta NU va fi la nunta

stefania_a
15.08.2009, 21:29:09

aici nu sunt de acord cu tine...pai de ce sa arunce cu banii pe ceva ce mirilor nu le face placere...si in plus nu inteleg de ce unii parinti nu inteleg k e nunta noastra si trebuie sa fie asa cum vrem noi...chiar daca ei ne ajuta cu un ban, asta nu inseamna k trebuie sa ne impuna sa facem una sau alta:-p

stefania_a
15.08.2009, 21:30:24
Nu e vb de aruncat cu banii.E vorba ca eu am aranjamente si pentru curte,dar ea nu intreaba,ea decide in locul altora.In seara asta se gasise sa ne zica de o "traditie"cum ca ginerele trebuie sa-i rupa camasa,sa-i cumpere alta noua si ea sa-i dea cadou pijamale.Bineinteles,asta NU va fi la nunta

fara suparare: de unde gaseste mama ta atatea traditii? k eu de atsa chiar nu am auzit...sper k nu te-a deranjat intrebarea mea:* :*

AnnyyAnnyy
16.08.2009, 11:01:31
Nu e vb de aruncat cu banii.E vorba ca eu am aranjamente si pentru curte,dar ea nu intreaba,ea decide in locul altora.In seara asta se gasise sa ne zica de o "traditie"cum ca ginerele trebuie sa-i rupa camasa,sa-i cumpere alta noua si ea sa-i dea cadou pijamale.Bineinteles,asta NU va fi la nunta:O c'mon...cum sa-i rupa camasa?cum sa-i ia mama ta pijamale sotului tau...eu una i-as spune ca doarme in the nude:> :-"
explica-i mamicii tale ca deja exaagereaza cu traditiile...nu stiu de unde le scoate, cum le gaseste, insa banuiesc ca tu nu-ti doresti o nunta al carei proram sa fie facut in functie de cele n-spe mii de traditii existente in ziua de azi....
spor la pregatiri...mai ai o saptamana; cea mai agitata:D>:D<

alinagr
17.08.2009, 14:25:55
fara suparare: de unde gaseste mama ta atatea traditii? k eu de atsa chiar nu am auzit...sper k nu te-a deranjat intrebarea mea:* :*

asta e mamaL-)

:O c'mon...cum sa-i rupa camasa?cum sa-i ia mama ta pijamale sotului tau...eu una i-as spune ca doarme in the nude:> :-"
explica-i mamicii tale ca deja exaagereaza cu traditiile...nu stiu de unde le scoate, cum le gaseste, insa banuiesc ca tu nu-ti doresti o nunta al carei proram sa fie facut in functie de cele n-spe mii de traditii existente in ziua de azi....
spor la pregatiri...mai ai o saptamana; cea mai agitata:D>:D<

Discutia a pornit de la faptul ca noi i-am zis ca as vrea sa vad poze cu tati cand il barbiereste nasu sau cav de onoare.Asta e o traditie.Si ea a zis de aia cu camasa ,iar tati i-a zis ca poate sa si-o rupa singura,ca el nu tine asa ceva:)>-

Plus ca sunt stresata ca o sa trebuiasca sa dorm la ea inainte de plecare(plec mireasa de la ea-asta eu am vrut) si imi va face capul calendar si nervii vraiste ca de ce nu fac asa,de ce nu fac altminteri8-| 8-|
In ziua nuntii (si o sa vorbim si atunci si dupa ) o sa fiu un car de draci,din cauza ei.

Mai nou ma intreaba ce pun pe masa a doua zi.Eu fac la tati acasa,din mai multe motive:a murit tata si nu se cade muzica la blana la mama acasa,soacra nu comenteaza daca tati ii cere pe masa "avion pe varza"(intelegeti voi ce vreau sa zic ),etc Si i-am zis maica-mii ca astept sa vina soacra sa decidem ce mancam a2a zi. Vaaaaaiiiiiii........mai avea sa ma ia la palme (a inceput doar cu "cum dracu nu ati hotarat,cand mai faceti asta?" si a terminat cu "fa,da' proasta esti" ) ca nu ne-am decis.
Abia astept sa treaca nunta sa-i dau peste nas cu toate belele facute de ea8-|

Catalina2009
17.08.2009, 14:57:10
:gen_17: >:D< Cata rabdare poti sa ai...

GabrielaS
18.08.2009, 09:07:58
De ce astepti pana dupa nunta? De ce nu incerci sa-i explici acum ce te deranjeaza poate o lamuresti sa stea cuminte la nunta.

Catalina2009
18.08.2009, 10:41:16
Cred ca are altele mai importante pe cap acum (mai are cateva zile pana la nunta...):*

GabrielaS
18.08.2009, 11:26:16
Ok, acum are cateva zile, dar de ce nu i-a spus ce o deranjeaza atunci cand s-a intamplat? De ce sa stai sa acumulezi nervi cand ai putea rezolva situatia pe loc? Asta incercam sa inteleg.

alinagr
18.08.2009, 12:59:25
Ok, acum are cateva zile, dar de ce nu i-a spus ce o deranjeaza atunci cand s-a intamplat? De ce sa stai sa acumulezi nervi cand ai putea rezolva situatia pe loc? Asta incercam sa inteleg.

Noi doi am incercat,dar nu o scoti din ale ei :-< Ea are mereu dreptate si totul trebuie sa fie cum zice ea si cand zice ea.Si nu,nu am multe pe cap :-p doar ca am avut ceva de alergat si nu am avut timp sa va raspund:*

GabrielaS
18.08.2009, 13:26:37
Lasa sa zica ce vrea si voi faceti cum stiti, ca pe ea se pare ca nu o mai schimbi.
Va doresc o nunta superba si sa fiti tare fericiti impreuna.

antonioroby75
26.08.2009, 16:50:36
Si eu regret 99% ca stau cu parintii mei.

alinagr
04.09.2009, 13:52:41
Si eu regret 99% ca stau cu parintii mei.

daca restul de 1% e iubirea dintre voi2,nu mai conteaza cele 99 procente;))

michelle20
02.03.2010, 10:36:10
Ma tot gandesc de ceva timp dk sa imi zic si eu povestea sau nu.....poate ca in mare parte stiu raspunsurile...dar simt nevoia sa ma descarc cred.....
anul trecut am avut nunta.....am imprumutat bani de la sora mea( pt k mama a zis ca oricum nu o sa avem bani de nunta si asa ii dam dupa)....am ascultat-o si asa am facut...sora mea ne-a si cununat..socrii mei au cam intrat in datorii pt ca isi faceau casa...si la nunta i-am prins cam fara bani....ne-au dat doar 10 mil( nu e asta problema neaparat cat faptul ca socrul meu mi-a tocat nervii inainte nuntii)....lucru care a deranjat-o tare pe mama ca a vazut ca mi-a fost rau atunci....trecand peste asta, la nunta a iesit bine totul.
Noi stateam deja de un an cu mama ( tatal meu e decedat si avem un aprtament cu 3 camere, iar sora mea e in Italia de 10 ani)....si nu m-a lasat inima sa o las singura ...si nici la socrii nu am vrut eu sa stau ..am zis ca la mama o sa fie ok.....in octombrie 2 buni prieteni( si ea e si un fel de verisoara cu sotul meu).....s-au hotarat ca se casatoresc si k ne vor nasi....noi le-am zis ca bani nu prea avem si ca nu stiu dk ne descurcam....ei au insistat ca nu vor decat sa fim alaturi de ei....cand am vb cu mama a zis ca nu e de acord, ca nu se poate , dar k in final facem cum vrem. Socrii au fost de acord si au zis ca ne ajuta.
Mama s-a plans surorii mele, care mi-a tinut o teorie de m-a durut capu.....insa deja le promisesem( asta era in noiembrie anu trecut)....Nu mi-am dat seama ca de fapt o sa se ajunga unde s-a ajuns astazi...Mama nu a mai zis nimic pana acum , pana a aflat de la fina noastra ca de fapt noi mergem mai departe cu cununatul, am crezut ca i se face rau.....stiu ca are dreptate, ca ea ne ajuta foarte mult, noi contribuim la cheltuielile casei atat cat putem, avand si rata la masina destul de mare, dar am platit dupa nunta intretinerea pe cateva luni, platim internetul, cumparam mancare....nu e mult poate dar la ce salarii avem, nu am reusi mai mult...si nici ea nu vrea sa platim....ca a zis ca atat cat poate ea ne ajuta....si a zis ca ea face atatea sacrificii pt noi si noi frecam banii aiurea....si ca dc socrii ne ajuta la asa ceva in loc sa ne de-a banii pt altceva?
Recunosc ca are dreptate, am gresit atunci cand am zis da...dar sa ajung sa nu vb cu mine mama mea, sa ma ignore pur si simplu...sa ii zica sotului meu ca datorita ea am iesit bine la nunta ca ea si rudele ei au facut nunta?..si chiar dk e asa cum sa ii zici lui asa ceva? ce vina are el?....si am vb cu finii nostri si ei sunt super constienti ca stam prost cu banii...dar nu pt asta ne-au vrut..ca dk vroiau nasi cu bani aveau de unde......
Si eu de o saptamana bocesc de sparg, nu stiu ce sa fac....la cum o cunosc pe mama nu o sa treaca peste....si nu am nici cum sa dreg situatia oricat as vrea....la cununat nu mai pot renunta, le-am zis dk au pe altcineva si au zis ca nu.....cu banii ne ajuta socrii....dar dk mama continua asa....eu nu stiu ce o sa fac....
Plus ca i-am zis tot at si ca vrem sa plecam in Anglia sa muncim...mai tare s-a panicat...si ca am invatat atata ca sa plec acolo sa fiu sclava?( termin masterul in vara asta).....ca ma indatorez pt cununat?......nu are legatura una cu alta...dar in capu ei cam asa e....
Stiu ca am gresit....dar m-as fi asteptat de la ea sa fie mai inteleapta ca noi.....nu sa dramatizeze totu asa...
Abia astept sa plec de acasa.....simt ca nu am aer in casa acum....noroc de sotul meu care e un dulce si e alaturi de mine....

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 11:25:33
^Gioargiana mutati-va cu chirie...nu conteaza ca e soacra sau e mama, un cuplu proaspat casatorit nu e ok sa stea la un loc cu cineva.Mai ales daca mama ta a ajuns sa ii reproseze sotului tau anumite chestii legate de parintii lui, de organizarea nuntii etc...pana la urma cat crezi ca o sa inghita si el?de ce sa se ajunga la vorbe grele sau la cearta?e mult mai ok sa va mutati si sa incercati sa va descurcati singurei la casa voastra, usor nu o sa fie, dar macar o sa aveti o relatie in 2 cum e normal sa fie, si nu in 3...sau 4 , ca in cazul tau se mai implica oarecum si sora:(

michelle20
02.03.2010, 11:28:18
^Gioargiana mutati-va cu chirie...nu conteaza ca e soacra sau e mama, un cuplu proaspat casatorit nu e ok sa stea la un loc cu cineva.Mai ales daca mama ta a ajuns sa ii reproseze sotului tau anumite chestii legate de parintii lui, de organizarea nuntii etc...pana la urma cat crezi ca o sa inghita si el?de ce sa se ajunga la vorbe grele sau la cearta?e mult mai ok sa va mutati si sa incercati sa va descurcati singurei la casa voastra, usor nu o sa fie, dar macar o sa aveti o relatie in 2 cum e normal sa fie, si nu in 3...sau 4 , ca in cazul tau se mai implica oarecum si sora:(

Deci daca mai fac si asta....ma desfiinteaza total...ar tipa ambele familii cred.....sper sa mai am rabdare pana in iulie...si sa zburam de tot in anglia...

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 13:08:05
Deci daca mai fac si asta....ma desfiinteaza total...ar tipa ambele familii cred.....sper sa mai am rabdare pana in iulie...si sa zburam de tot in anglia...
un mic hint:familia ta actuala o reprezinta sotul tau. parintii lui, ai tai si restul rudelor n-au dreptul sa intervina in hotararile voastre de familie...daca o fac si voi le permiteti, sunteti unicii vinovati.Gandeste-te ca poate suporti pana in iulie dar relatia ta cu mama, sau cea a sotului cu soacra va avea de suferit
eu una, odata maritata accept sfaturile parintilor mei sau ai sotului daca noi le cerem asa ceva,insa nu permitem nimanui sa ne impuna ce sa facem sau sa nu facem; spre exemplu daca noi decidem ca e vremea sa avem un copil, poate sa se puna mama de-a curmezisul patului meu matrimonial pt ca decizia ne apartine noua si doar noua. Era doar un ex ipotetic...maica-mea nu se baga, si nici socrii Slava Domnului in casnicia voastra...pe scurt, daca voi vreti sa cununati pe cineva do it.E o decizie care va apartine voua, nu mamei tale...desi pe undeva cred ca ii inteleg si ei motivele

michelle20
02.03.2010, 13:29:57
un mic hint:familia ta actuala o reprezinta sotul tau. parintii lui, ai tai si restul rudelor n-au dreptul sa intervina in hotararile voastre de familie...daca o fac si voi le permiteti, sunteti unicii vinovati.Gandeste-te ca poate suporti pana in iulie dar relatia ta cu mama, sau cea a sotului cu soacra va avea de suferit
eu una, odata maritata accept sfaturile parintilor mei sau ai sotului daca noi le cerem asa ceva,insa nu permitem nimanui sa ne impuna ce sa facem sau sa nu facem; spre exemplu daca noi decidem ca e vremea sa avem un copil, poate sa se puna mama de-a curmezisul patului meu matrimonial pt ca decizia ne apartine noua si doar noua. Era doar un ex ipotetic...maica-mea nu se baga, si nici socrii Slava Domnului in casnicia voastra...pe scurt, daca voi vreti sa cununati pe cineva do it.E o decizie care va apartine voua, nu mamei tale...desi pe undeva cred ca ii inteleg si ei motivele

pai asta era ideea ...ca eu imi dau seama si sotul meu la fel ca are dreptate....dar de aici pana la a nu ne vorbi e un pic parca prea mult....si asa e...noi 2 suntem familia nostra...dar cand depindem si de restu...daca am fi pe picioarele noastre asa ar fi sigur.....offf.....sper sa treaca cumva...

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 14:00:07
pai asta era ideea ...ca eu imi dau seama si sotul meu la fel ca are dreptate....dar de aici pana la a nu ne vorbi e un pic parca prea mult....si asa e...noi 2 suntem familia nostra...dar cand depindem si de restu...daca am fi pe picioarele noastre asa ar fi sigur.....offf.....sper sa treaca cumva...
o sa treaca cand o sa fiti pe picioarele voastre>:D< Doamne ajuta sa se intample asta cat mai curand...cand o sa va descurcati singuri dpdv financiar n-o sa mai aiba nimeni voie sa va judece pt cheltuielile infaptuite:)

michelle20
02.03.2010, 14:30:50
o sa treaca cand o sa fiti pe picioarele voastre>:D< Doamne ajuta sa se intample asta cat mai curand...cand o sa va descurcati singuri dpdv financiar n-o sa mai aiba nimeni voie sa va judece pt cheltuielile infaptuite:)

abia astept...de aia si vreau sa plecam....nu mai am rabdare...chiar dk o sa ne fie greu....macar nu ma mai judeca nimeni...ms mult pt sfaturi si pt ca m-ai incurajat:* :*

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 14:38:24
abia astept...de aia si vreau sa plecam....nu mai am rabdare...chiar dk o sa ne fie greu....macar nu ma mai judeca nimeni...ms mult pt sfaturi si pt ca m-ai incurajat:* :*
n-ai pt ce...de asta suntem aici, sa ne sfatuim reciproc

andrea85
02.03.2010, 14:47:04
Ma tot gandesc de ceva timp dk sa imi zic si eu povestea sau nu.....poate ca in mare parte stiu raspunsurile...dar simt nevoia sa ma descarc cred.....
anul trecut am avut nunta.....am imprumutat bani de la sora mea( pt k mama a zis ca oricum nu o sa avem bani de nunta si asa ii dam dupa)....am ascultat-o si asa am facut...sora mea ne-a si cununat..socrii mei au cam intrat in datorii pt ca isi faceau casa...si la nunta i-am prins cam fara bani....ne-au dat doar 10 mil( nu e asta problema neaparat cat faptul ca socrul meu mi-a tocat nervii inainte nuntii)....lucru care a deranjat-o tare pe mama ca a vazut ca mi-a fost rau atunci....trecand peste asta, la nunta a iesit bine totul.
Noi stateam deja de un an cu mama ( tatal meu e decedat si avem un aprtament cu 3 camere, iar sora mea e in Italia de 10 ani)....si nu m-a lasat inima sa o las singura ...si nici la socrii nu am vrut eu sa stau ..am zis ca la mama o sa fie ok.....in octombrie 2 buni prieteni( si ea e si un fel de verisoara cu sotul meu).....s-au hotarat ca se casatoresc si k ne vor nasi....noi le-am zis ca bani nu prea avem si ca nu stiu dk ne descurcam....ei au insistat ca nu vor decat sa fim alaturi de ei....cand am vb cu mama a zis ca nu e de acord, ca nu se poate , dar k in final facem cum vrem. Socrii au fost de acord si au zis ca ne ajuta.
Mama s-a plans surorii mele, care mi-a tinut o teorie de m-a durut capu.....insa deja le promisesem( asta era in noiembrie anu trecut)....Nu mi-am dat seama ca de fapt o sa se ajunga unde s-a ajuns astazi...Mama nu a mai zis nimic pana acum , pana a aflat de la fina noastra ca de fapt noi mergem mai departe cu cununatul, am crezut ca i se face rau.....stiu ca are dreptate, ca ea ne ajuta foarte mult, noi contribuim la cheltuielile casei atat cat putem, avand si rata la masina destul de mare, dar am platit dupa nunta intretinerea pe cateva luni, platim internetul, cumparam mancare....nu e mult poate dar la ce salarii avem, nu am reusi mai mult...si nici ea nu vrea sa platim....ca a zis ca atat cat poate ea ne ajuta....si a zis ca ea face atatea sacrificii pt noi si noi frecam banii aiurea....si ca dc socrii ne ajuta la asa ceva in loc sa ne de-a banii pt altceva?
Recunosc ca are dreptate, am gresit atunci cand am zis da...dar sa ajung sa nu vb cu mine mama mea, sa ma ignore pur si simplu...sa ii zica sotului meu ca datorita ea am iesit bine la nunta ca ea si rudele ei au facut nunta?..si chiar dk e asa cum sa ii zici lui asa ceva? ce vina are el?....si am vb cu finii nostri si ei sunt super constienti ca stam prost cu banii...dar nu pt asta ne-au vrut..ca dk vroiau nasi cu bani aveau de unde......
Si eu de o saptamana bocesc de sparg, nu stiu ce sa fac....la cum o cunosc pe mama nu o sa treaca peste....si nu am nici cum sa dreg situatia oricat as vrea....la cununat nu mai pot renunta, le-am zis dk au pe altcineva si au zis ca nu.....cu banii ne ajuta socrii....dar dk mama continua asa....eu nu stiu ce o sa fac....
Plus ca i-am zis tot at si ca vrem sa plecam in Anglia sa muncim...mai tare s-a panicat...si ca am invatat atata ca sa plec acolo sa fiu sclava?( termin masterul in vara asta).....ca ma indatorez pt cununat?......nu are legatura una cu alta...dar in capu ei cam asa e....
Stiu ca am gresit....dar m-as fi asteptat de la ea sa fie mai inteleapta ca noi.....nu sa dramatizeze totu asa...
Abia astept sa plec de acasa.....simt ca nu am aer in casa acum....noroc de sotul meu care e un dulce si e alaturi de mine....

Ti-am citit mesajul, si in mare parte m-am regasit in ea, si te pot intelege perfect. Noi na facem nunta anul asta in august, si ne este greu din punct de vedere financiar, pentru ca ne organizam singuri nunta, ca sa nu audem de la parinti, ca ei ne-au facut nunta si lor le datoram totul. Dupa nunta suntem nevoiti si noi sa stam la parinti, pentru ca inca nu prea avem bani pentru o noua locuinta. Eu la parintii mei nu vreau sa stau, pentru ca acolo stiu ca ma asteapta aceeasi situatie ca si la tine. Mama mea ne controleaza permanent, nu-mi da spatiu liber si intim, si se baga peste tot. Din acest motiv am decis sa ne mutam la socrii mei, pana ne putem lua o casuta a noastra. De cand mama mea a aflat de acest lucru, vorbeste rar cu mine, ma jigneste si nu ma sprijineste deloc.
De aceea cred ca in astfel de situatii cel mai bine e ca tinerii sa stea la casa lor si fiecare sa aiba viata lui. :-s

michelle20
02.03.2010, 15:11:46
Ti-am citit mesajul, si in mare parte m-am regasit in ea, si te pot intelege perfect. Noi na facem nunta anul asta in august, si ne este greu din punct de vedere financiar, pentru ca ne organizam singuri nunta, ca sa nu audem de la parinti, ca ei ne-au facut nunta si lor le datoram totul. Dupa nunta suntem nevoiti si noi sa stam la parinti, pentru ca inca nu prea avem bani pentru o noua locuinta. Eu la parintii mei nu vreau sa stau, pentru ca acolo stiu ca ma asteapta aceeasi situatie ca si la tine. Mama mea ne controleaza permanent, nu-mi da spatiu liber si intim, si se baga peste tot. Din acest motiv am decis sa ne mutam la socrii mei, pana ne putem lua o casuta a noastra. De cand mama mea a aflat de acest lucru, vorbeste rar cu mine, ma jigneste si nu ma sprijineste deloc.
De aceea cred ca in astfel de situatii cel mai bine e ca tinerii sa stea la casa lor si fiecare sa aiba viata lui. :-s

imi pare rau sa aud si povestea ta....la mine a fost ok pana acum....adik mama ne-a ajutat, nu s-a bagat in viata noastra....dar probabil ca lucrul asta a deranjat-o foarte tare pt ca ea vrea sa ne fie bine.....nu am altceva sa ii reprosez...si nici macar ca nu e de acord....ci ma doare ca desi am recunoscut ca am gresit.....ea nu gaseste putere sa ne ierte si sa accepte situatia asa cum e....k inapoi nu pot da timpu:-< :-< :( ....dar in final asa e...fiecare cu viata lui....e cel mai bine...

miki_cochi
02.03.2010, 15:42:15
imi pare rau sa aud si povestea ta....la mine a fost ok pana acum....adik mama ne-a ajutat, nu s-a bagat in viata noastra....dar probabil ca lucrul asta a deranjat-o foarte tare pt ca ea vrea sa ne fie bine.....nu am altceva sa ii reprosez...si nici macar ca nu e de acord....ci ma doare ca desi am recunoscut ca am gresit.....ea nu gaseste putere sa ne ierte si sa accepte situatia asa cum e....k inapoi nu pot da timpu:-< :-< :( ....dar in final asa e...fiecare cu viata lui....e cel mai bine...
Nu cred ca mama ta ti-a spus din rautate sa nu cununi,cred ca se gandea la bugetul vostrul,dar vezi cel mai bine e cand nu se locuieste cu parinti,ei au conceptiile lor,mama mea e la fel ea trebuie sa controleze tot ,sa stie tot,cu mine nu ia mers ca am stiut sa imi impun ideile si vrand ,nevrand le-a acceptat ,dar cu fratele meu e alta poveste.Incearca sa discuti cu sora ta,poate reuseste ea sa o convinga ca tu nu contribui cu mai nimic la acea nunta,decat ca tii 2 lumanari la biserica.(:|

andrea85
02.03.2010, 16:17:10
Nu cred ca mama ta ti-a spus din rautate sa nu cununi,cred ca se gandea la bugetul vostrul,dar vezi cel mai bine e cand nu se locuieste cu parinti,ei au conceptiile lor,mama mea e la fel ea trebuie sa controleze tot ,sa stie tot,cu mine nu ia mers ca am stiut sa imi impun ideile si vrand ,nevrand le-a acceptat ,dar cu fratele meu e alta poveste.Incearca sa discuti cu sora ta,poate reuseste ea sa o convinga ca tu nu contribui cu mai nimic la acea nunta,decat ca tii 2 lumanari la biserica.(:|

Subscriu! :)>- Ca sa nu fie probleme, cel mai bine e ca fiecare sa stea la casa lui, altfel se ivesc doar probleme si certuri, pentru ca fiecare dintre noi are alte conceptii si ganduri despre viata.
In cazul meu, mama mea este o persoana foarte manipulatoare si dominanta, ii place sa controleze totul, si asta i-a cam si reusit pana acum.:(dar acum cand sunt pe punctul de a incepe o noua viata alaturi de sotul meu, a inceput sa devina foarte geloasa pe el. Nu suporta ca de acum inainte majoritatea timpului il petrec cu sotul meu, ca de acum inainte el ma alinta, el are grija de mine. Indirect imi arata si spune asta. Pana la un punct o pot intelege, dar uneori mi se pare ca exagereaza mult si incepe sa concureze cu sotul meu. Dar din punctul meu de vedere nu are cum sa castige, ca doar e normal ca de acum inainte familia mea, va fi in primul si primul rand, sotul meu. NU???:D
Ce as putea sa fac? :-\

Bzz-Bzz
02.03.2010, 19:48:00
ooo daaa...unde a fost topicul acesta pana acum ?
din pacate si eu am probleme cu mama de ....care are suprematia in viata mea...ea sau viitorul sot ?
noi doi,ca buni copiii ce suntem,incercam sa ne sfatuim cu ai mei,sa le spunem ce vrem sa facem...ca vrem sa ne luam casa.....ceee ??? ati innebunit ? de ce avem 3 camere sa plecati sa platiti rate la banca ? stati aici,strangeti bani si va luati casa dupaia 8-} ....bai mama,tu stii cati ani iti trebuie sa strangi bani ca sa iei casa cu toti banii ? uneori,i-am zis,e plecata rau din realitatea acestei lumi...
ca de ce aia facem asa....aialalta altfel...din pacate si noi va trebui sa stam cu ai mei,ca la al meu sot ii e cam teama de credite...dar i-am zis,ca va veni singur sa-mi zica...hai sa fugiiim....eu stau cu ei in casa si stiu cum e...plus de asta,trebuie sa fac mancare,sa spal,sa dorm...dupa cum vrea mama...ca deh,locuim in aceeasi casa....nu poate sa se rupa de programul meu si sa-si vada de a-l iei..
e cel mai rau lucru,din punct de vedere sufleteste sa stai cu parintii/socrii ca tineri casatoriti ...uneori,imi dau seama ca nu o face din rautate,ci pur si simplu,asa sunt croiti,prin natura firii

ma rog la Dumnezeu sa reusim sa ne luam creditul pentru casa si sa stam singurei ca sincer,daca locuim cu ei mai mult de 1-2 luni,sigur ajungem la certuri grave noi doi,pentru ca inevitabil pe mine ma afecteaza si ma descarc pe cine-mi pica in mana,adica pe el :(

andrea85
02.03.2010, 22:46:28
din pacate si eu am probleme cu mama de ....care are suprematia in viata mea...ea sau viitorul sot ?
noi doi,ca buni copiii ce suntem,incercam sa ne sfatuim cu ai mei,sa le spunem ce vrem sa facem...ca vrem sa ne luam casa.....ceee ??? ati innebunit ? de ce avem 3 camere sa plecati sa platiti rate la banca ? stati aici,strangeti bani si va luati casa dupaia 8-} ....bai mama,tu stii cati ani iti trebuie sa strangi bani ca sa iei casa cu toti banii ? uneori,i-am zis,e plecata rau din realitatea acestei lumi...
ca de ce aia facem asa....aialalta altfel...din pacate si noi va trebui sa stam cu ai mei,ca la al meu sot ii e cam teama de credite...dar i-am zis,ca va veni singur sa-mi zica...hai sa fugiiim....eu stau cu ei in casa si stiu cum e...plus de asta,trebuie sa fac mancare,sa spal,sa dorm...dupa cum vrea mama...ca deh,locuim in aceeasi casa....nu poate sa se rupa de programul meu si sa-si vada de a-l iei..
e cel mai rau lucru,din punct de vedere sufleteste sa stai cu parintii/socrii ca tineri casatoriti ...uneori,imi dau seama ca nu o face din rautate,ci pur si simplu,asa sunt croiti,prin natura firii

ma rog la Dumnezeu sa reusim sa ne luam creditul pentru casa si sa stam singurei ca sincer,daca locuim cu ei mai mult de 1-2 luni,sigur ajungem la certuri grave noi doi,pentru ca inevitabil pe mine ma afecteaza si ma descarc pe cine-mi pica in mana,adica pe el :(

Exact la fel e situatia si la mine.:)>- Mama mea nu poate si nu vrea sa inteleaga, ca mai bine mergem in chirie, pana ne gasim casuta sau ne putem lua o locuinta, decat sa stam toti intr-un apartament, unde stiu ca o sa avem numai certuri, pentru ca ea se baga peste tot si se lipeste de noi. :D
Stiu ca daca o sa stam la parintii mei, nu o sa am o viata privata si intima deloc, si asta ma scoate din sarite.:(( Asa ca noi ne-am gandit sa stam la socrii mei, pana ne putem cumpara o casuta a noastra.:-s

michelle20
03.03.2010, 08:15:35

bine e clar ca nu o sa fie chiar asa...sa tin doar 2 lumanari...o sa contribuim si noi....dar am incercat sa ii explicam ca nu voi cheltui foarte mult.....decat ce dam in plic si ce ne trebuie sa ne imbracam....asa a fost mai rau....ca ma duc sa ma umilesc?ca asta nu e cununie.....si tot asa....si eu stiu ca nu a zis din rautate...ca e vorba de bugetu nostru si de eforturile ei...dar oricum o dau nu vrea sa auda de treaba asta....si ca sa renunt si gata....si nu e asa usor.....:-s...si asta urmeaza sa vb cu sora mea sa vad ce zice si ea...si o sa iau o hotarare astazi...

Bzz-Bzz
03.03.2010, 08:22:00
noi din pacate nici la soacra nu putem....am avea cea mai mare intimitate,e total nepasatoare la tot ce se-ntampla in casa aceea,dar am avea-o pe cumnata care s-ar baga peste treburile noastre si are un talent deosebit de a strica tot pe ce pune mana
acum fie vorba intre noi,e f greu,spre imposibil sa platesti si chirie si sa pui si bani deoparte pentru avans la prima casa....noi ne-am propus ca banii de la nunta sa-i dam avans,iar apoi sa platim ratele la banca ca si cum am plati chiria

Exact la fel e situatia si la mine.:)>- Mama mea nu poate si nu vrea sa inteleaga, ca mai bine mergem in chirie, pana ne gasim casuta sau ne putem lua o locuinta, decat sa stam toti intr-un apartament, unde stiu ca o sa avem numai certuri, pentru ca ea se baga peste tot si se lipeste de noi. :D
Stiu ca daca o sa stam la parintii mei, nu o sa am o viata privata si intima deloc, si asta ma scoate din sarite.:(( Asa ca noi ne-am gandit sa stam la socrii mei, pana ne putem cumpara o casuta a noastra.:-s

andi5
03.03.2010, 10:54:41
Mama mea ii ia mereu apararea viitorului meu sot chiar daca nu are dreptate...cateodata exagereaza cat de frumos se poarta cu el..parca ar fi din coaja de ou...sau aur cel putin...eu spun lucrurilor pe nume...ea: "vai da cum vorbesti asa cu el"... asa insemnand calm, insa spun ce ma deranjeaza...hello...eu sunt copilul ei...deja ma dispera...

michelle20
03.03.2010, 11:01:07
Mama mea ii ia mereu apararea viitorului meu sot chiar daca nu are dreptate...cateodata exagereaza cat de frumos se poarta cu el..parca ar fi din coaja de ou...sau aur cel putin...eu spun lucrurilor pe nume...ea: "vai da cum vorbesti asa cu el"... asa insemnand calm, insa spun ce ma deranjeaza...hello...eu sunt copilul ei...deja ma dispera...

eeee...chestia asta cred ca se intampla in multe cazuri..si la mine e la fel...dar nu ma deranjeaza...si soacra mea face la fel cu mine, si mama mea cu sotul la fel.....e poate o modalitate de a ne apropia de ei....nu o vad cu ochi rai......

Laura2nd
03.03.2010, 11:03:30
eeee...chestia asta cred ca se intampla in multe cazuri..si la mine e la fel...dar nu ma deranjeaza...si soacra mea face la fel cu mine, si mama mea cu sotul la fel.....e poate o modalitate de a ne apropia de ei....nu o vad cu ochi rai......
Si la mine e la fel..
Nu ma deranjeaza..mai nasol era daca nu se intelegeau..tinand cont ca ne intalnim rar..e foarte dragutz..
Cu drag,

Laura2nd
03.03.2010, 11:05:56

Sa va ajute Dumnezeu sa aveti cuibul vostru!
E cel mai bine asa pt toata lumea!
Va tin pumnii!
Cu drag,

andi5
03.03.2010, 11:31:26

Pe mine ma deranjeaza pentru ca nu zic sa nu ii dea lui dreptate cand trebuie, cand eu gresesc...incerc din rasputeri sa imi recunosc greselile...nu totdeauna reusesc ce-i drept...insa deja cred ca exagereaza putin. Nu zic neaparat sa il certe...ca doar nu e mama lui...insa sa fie mai obiectiva...este posibil asa ceva?...nu stiu..vom vedea...ideea e ca ajung la certuri urate cu ea...mai ales cand imi zice ca trebuie sa fac compromisuri indiferent...da cum vine asta?...si ce gandire comunista mai e si asta...mai ales de la un intelectual cica...adica daca ma insala, bate etc. eu sa rabd (acuma exagerez)...oricum compromisuri trebuie facute si le fac..dar nu pana intr-acolo pana a-ti pierde identitatea ca persoana, sau respectul de sine si increderea in tine...

andrea85
03.03.2010, 11:37:25
noi din pacate nici la soacra nu putem....am avea cea mai mare intimitate,e total nepasatoare la tot ce se-ntampla in casa aceea,dar am avea-o pe cumnata care s-ar baga peste treburile noastre si are un talent deosebit de a strica tot pe ce pune mana
acum fie vorba intre noi,e f greu,spre imposibil sa platesti si chirie si sa pui si bani deoparte pentru avans la prima casa....noi ne-am propus ca banii de la nunta sa-i dam avans,iar apoi sa platim ratele la banca ca si cum am plati chiria

Noi avem noroc ca putem sta la socrii mei, pana ne gasim si cumparam o casuta a noastra. Ei sunt foarte de treaba, nu se baga in viata noastra deloc, ne lasa sa stam acolo, fara pretentii si asteptari. ^:)^
Dar nici acolo nu vrem sa stam noi prea mult. Banii stransi de la nunta ii platim si noi ca avans pentru o locuinta si restul vedem noi cum reusim.:-sImportant e sa fim noi la casa noastre, si sa putem trai linistiti. ;-)

andrea85
03.03.2010, 11:41:05

Lucrul asta face si mama mea. De fata de el, imi tine mie lectii, cum sa ma port cu el, cum sa vorbesc cu el.:[email protected] Parca ea l-ar cunoaste mai bine pe sotul meu, decat eu. NO WAY! [-X Pentru mine aste este inca o metoda de a ei, de a se baga peste tot, si de a ne arata, ca ea intotdeauna are ceva de zis. :-?

michelle20
03.03.2010, 11:45:49
Lucrul asta face si mama mea. De fata de el, imi tine mie lectii, cum sa ma port cu el, cum sa vorbesc cu el.:[email protected] Parca ea l-ar cunoaste mai bine pe sotul meu, decat eu. NO WAY! [-X Pentru mine aste este inca o metoda de a ei, de a se baga peste tot, si de a ne arata, ca ea intotdeauna are ceva de zis. :-?

daca vorbim de chestii serioase si ea tot lui ii tine apararea, atunci de aocrd cu voi...eu ma refeream ca in general mama are nevoia sa zica lasa baiatu in pace , nu il supara=)) ...ca park ea stie ce ii zic eu cand ea nu e de fata.....

Artemisblondy
21.04.2010, 20:22:40
Mama nu l-a suportat niciodata pe iubitul meu... De pana sa-l cunoasca il ura. Multa vreme am incercat sa-mi dau seama de ce. Pana la urma cred ca era un pic geloasa ca apare cineva in viata mea care ma indeparteaza de ea (cel putin asa credea ea) dar eu am iubit-o foarte mult si in general avem relatii extraordinare asa ca nici nu se punea problema sa o "parasesc". Desi au trecut aproape 2 ani de cand locuim impreuna (eu si el) mama inca nu-l priveste cu ochi prea buni, dar macar incearca de dragul meu sa pastreze relatii civilizate.

andrea85
21.04.2010, 22:43:44
Mama nu l-a suportat niciodata pe iubitul meu... De pana sa-l cunoasca il ura. Multa vreme am incercat sa-mi dau seama de ce. Pana la urma cred ca era un pic geloasa ca apare cineva in viata mea care ma indeparteaza de ea (cel putin asa credea ea) dar eu am iubit-o foarte mult si in general avem relatii extraordinare asa ca nici nu se punea problema sa o "parasesc". Desi au trecut aproape 2 ani de cand locuim impreuna (eu si el) mama inca nu-l priveste cu ochi prea buni, dar macar incearca de dragul meu sa pastreze relatii civilizate.

Pe mine m-ar deranja mult, daca parintii mei fara motive intemeiate nu l-ar suporta pe sotiorul meu:D...cred ca atunci si relatia mea s-ar stricta oareceum cu parintii mei, pentru ca m-as simti prinsa in mijloc intre cei doi si cu siguranta as fi de partea sotului. :)>-

Artemisblondy
22.04.2010, 12:05:04
Pe mine m-ar deranja mult, daca parintii mei fara motive intemeiate nu l-ar suporta pe sotiorul meu:D...cred ca atunci si relatia mea s-ar stricta oareceum cu parintii mei, pentru ca m-as simti prinsa in mijloc intre cei doi si cu siguranta as fi de partea sotului. :)>-

A, da... Si eu i-am tinut partea lui si au existat destul de multe discutii intre noi (eu si mama, eu si el) din cauza asta. Dar i-am explicat clar mamei ca nu ma voi desparti de el doar din cauza ca nu-i place ei (cine stie din ce motiv8-|) si ca va trebui sa se obisnuiasca cu ideea ca suntem impreuna ca ne va mai vedea asa mult timp de aici inainte.
Doar ca vezi tu, am si o slabiciune mare la maica-mea (ea fiind unicul meu parinte-pe taica-miu am incetat sa-l mai consider in viata de vreo 8 ani de zile, dar asta e alta poveste) si intotdeuna incercam sa impac si capra si varza fara sa supar pe nimeni. Ca sa fiu sincera nu as vrea niciodata sa intrerup relatia cu mama sau sa fiu nevoita sa aleg.
Dar dupa cum spuneam parca s-a mai dat pe breazda acum.:)

magic24
30.05.2010, 22:27:47
La mine problema este tatal si rudele lui. Nu ma inteleg nici eu de minune cu ei, dar pe iubitul nu-l suporta defel, desi el s-a purtat mereu cu respect. Culmea este ca i-a mai ajutat si cu bani, avertizat de mine in prealabil sa nu o faca fiindca nu isi va vedea banii inapoi, dar nu vroia nici in ruptul capului sa renunte la mine fiindca ar fi trebuit sa plec eu in strainatate ca sa castig banii aceia.

Cel mai tare m-au suparat cand am plecat pentru prima data cu el la tara la bunicii mei, la insistentele lor ca vor sa-l cunoasca. Era acolo tot familionul la rand pentru imbratisari si pupat. Cand am vazut ca-l pupa si-l mangaie pe fata bunica mea alcoolica, mi s-a facut greata :-& ca deja ma gandeam ca eu nu-l mai sarut. Ne-am scuzat pe motiv ca mergem sa-i arat gradina (ei se mandresc tare cu gradina lor, asa ca s-au bucurat) si am dat drumul la furtun sa se spele pe fata, ca daca mergeam direct la baie se prindeau.

Am dormit cu iubitul in camera cu bunicii si au mai fost si discutii sa dorm eu cu bunica intr-un pat si el cu bunicul in alt pat :oops: Va dati seama? Ma invata ea pe mine semnificatia virginitatii :hm: si daca aveam chef de ceva cu siguranta nu se intampla acolo cu ei! Tata a dormit in camera buna, curatata si aerisita de "mamica" lui special pentru el, iar pe noi ne-a lasat sa dormim acolo. Mai tarziu ne-am amuzat amandoi fiindca il trezeam noaptea si-i sopteam disperata: "Pui, e ceva acolo. Misca ceva acolo. Daca e un sobolan?"

Dimineata ei s-au trezit repede sa culeaga strugurii si ne-au grabit si pe noi. Taica-meu m-a mintit ca nu se va intampla asta, dar de fapt, ei aveau nevoie de inca doua perechi de maini care sa-i ajute. Eu eram in perioada aceea din luna, iar in primele zile mor de durere de burta si am febra si frisoane; pana la urma, nu stiu cum, i-a convins iubitul sa ma lase in pace. Am simtit doar ca m-a mangaiat pe cap si mi-a spus sa adorm linistita si tot ce stiu e ca m-am trezit mai tarziu, iar ei erau la struguri in plin soare fara o sticla cu apa langa ei. Iubitul era rosu ca racul de la canicula si ametit, ca ai mei iau prima masa pe la amiaza pe la ora 15, dupa ce termina toata treaba si apoi dorm dusi. L-am luat cu mine sa se racoreasca si a urlat bunica-mea "sa las barbatul in pace ca se descurca". I-am urlat si eu inapoi ca e barbatul meu si pe deasupra il mai si iubesc. La ei acolo nu prea exista termenul de "dragoste fata de partener" sau macar fata de oameni in general.

Si tot tata ne-a "mustrat" mai tarziu ca e suparat pe noi ca nu a venit iubitul cu parintii dupa cum e obiceiul cu pețitul. Noi am mers la ei fiindca au insistat si am zis sa nu fim rai, iar ei s-au purtat asa... Nu stiu cu cine au incercat sa fie rai: cu mine sau cu el? N-am idee, cert e ca au fost nerusinati.

Eee, dar am avut si parti bune: ne-am strecurat si am facut baie in gradina cu furtunul inainte de rasarit, cand toti dormeau (a fost grotesc si romantic in acelasi timp :))), am mers cu cainii la lac sa-i lasam sa se joace si ne-am jucat si noi :-$ si am mancat mure pana la refuz, ca doi porci :@)=))
Ii sunt atat de recunoscatoare ca nu m-a invinovatit pe mine pentru ce s-a intamplat, ba mai mult, tot el imi lua apararea si imi mentinea buna-dispozitie >:D<

magic24
05.06.2010, 19:44:59
M-a sunat mama sa vorbim si m-a intrebat ce fac. I-am spus ca sunt la calculator si ma uit peste poze cu torturi si rochii de mireasa (eram pe miresici :-p ), iar ea foarte mirata si nedumerita m-a intrebat:
- Ia... Pai de ce?!
- Pai pentru nunta.
- Care nunta?!
- A mea cu Marius...
- Voi chiar va casatoriti?! :huh:
- Bineinteles!
- In fine, te-am sunat sa iti spun ca...

Nu pot sa cred ca inca mai are atitudinea aceasta fata de mine... Cand eram mica si ma jucam cu prietenele cu papusile Barbie ma certa cand le faceam nunta, sa nu ma mai prostesc. Iar tata imi tot spunea ca nu se va uita niciun barbat la mine si nu ma voi marita niciodata. Iar acum, dupa atatia ani de cand nu mai locuiesc cu ei, tot o prostie li se pare =;

Mi-a taiat tot elanul si entuziasmul de pe moment...

andrea85
05.06.2010, 21:32:03
M-a sunat mama sa vorbim si m-a intrebat ce fac. I-am spus ca sunt la calculator si ma uit peste poze cu torturi si rochii de mireasa (eram pe miresici :-p ), iar ea foarte mirata si nedumerita m-a intrebat:
- Ia... Pai de ce?!
- Pai pentru nunta.
- Care nunta?!
- A mea cu Marius...
- Voi chiar va casatoriti?! :huh:
- Bineinteles!
- In fine, te-am sunat sa iti spun ca...

Nu pot sa cred ca inca mai are atitudinea aceasta fata de mine... Cand eram mica si ma jucam cu prietenele cu papusile Barbie ma certa cand le faceam nunta, sa nu ma mai prostesc. Iar tata imi tot spunea ca nu se va uita niciun barbat la mine si nu ma voi marita niciodata. Iar acum, dupa atatia ani de cand nu mai locuiesc cu ei, tot o prostie li se pare =;

Mi-a taiat tot elanul si entuziasmul de pe moment...

Nu te lasa descurajata, chiar daca ai astfel de conversatii cu parintii tai...crede-ma si eu sunt de multe ori in astfel de situatii. Dar incerc sa ingnor astfel de situatii si comentarii, pentru ca nu le au rostul...nu sunt constructive deloc. :)>-

RalukGeorgiana
05.06.2010, 22:55:28
Mda...credeam ca numai tata este cel mai carcotas om posibil!
Dupa ce l am cunoscut pe iub si ne am hotarat ca ar trebui sa luam viata in piept tata exclama sus si tare"iti trebuie maritat! pune mana si termina facultatea!"..l am linistit, dupa ce m am maritat am luat toate examenele timp de 2 ani cu 10 :))
A venit vremea sa renovam apartamentul si mergem sa luam usa, tata: "Nu asta! Uite cate striatii are...intra praful pe acolo(de mentionat ca luam pentru apartamentul in care locuim doar noi 2)" nu s a lasat pana nu i a gasit n defecte si pana nu am renuntat.
Urmatoarea "renovare"...n am reusit sa scot mocheta de pe jos din sufragerie (care tinea loc de linoleum pt ca iub era la serviciu), unde oricum nu modificam , doar ca se lucra la balcon si se facea praf si a inceput sa faca ca toate alea .... si eu i am explicat ca asta e un motiv intemeiat sa o schimbam...cand a auzit parca era posedat...ca da...am bani de aruncat pe mocheta o data la 2 ani.....i am spus ca s banii nostrii si facem ce vrem din ei si ca drept dovada am schimbat o:))
Cand locuiam cu parintii m a facut mama o data nesimtita ca eu stau in pat si ele 2 femei in casa(ea si bunica) si iubitul meu imi facea sandwich uri....dupa 3 luni am zis "Ms DD ca ne am mutat la casuta noastra si ca iub nu a prins obiceiul de a nu face nimic prin casa"
Si lista poate continua....

champaign_bride
07.06.2010, 22:00:01
Buna,
Nu stiu sigur daca aici trebuia postat acest topic, rog moderatorii sa-l mute daca isi are locul in alta parte.
Ultima daca cand am scris aici ma pregateam de nunta.Acum sunt casatorita de 6 luni si nu mint cand spun ca sunt fericita, am facut alegerea perfecta.
Casnicia are si bune si rele dar ma bucur sa-mi dau seama ca eu si sotul meu ne simtim extraordinar unul langa celalalt indiferent de problemele cotidiene care de multe ori erodeaza cuplul.
Problemele mele nu sunt cu sotul ci, in mod neasteptat, sau poate nu, cu mama mea.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu o iubesc foarte mult pe mama. Insa, si Dumnezeu sa ma ierte pt ca spun asta, este o femeie careia ii place sa domine, sa manipuleze si sa ii manevreze pe cei din jur. De cand eram mica, eu eram singurul copil din clasa care lua bataie crunta cand lua o nota mai mica de 8, eu nu aveam voie sa vizitez prieteni sau sa aduc prieteni in vizita, cum mi-a venit ciclul la o varsta destul de mica, la 11 ani, inca de atunci daca imi intarzia o zi, doua, eram banuita ca sunt gravida...va dati seama ce simte un copil de 11 ani cand e privit cu coada ochiului de propria mama si e intrebat pe un ton rece pe unde a umblat de ii intarzie ciclul?
Nu am avut voie sa am prieten pana nu am plecat la facultate... nu ca as fi tinut neaparat, avand in vedere ca increderea in sine mi-a lipsit cu desavarsire: mama mea ma facuse sa cred ca niciun baiat nu m-ar putea place pt ca as fi simpatica sau inteligenta...ci pt ca aveam sanii mari si isi doreau sa se culce cu mine.
Apropo de sani, cand au inceput sa imi creasca, pt ca eram mai dezvoltata decat restul colegelor, eram obligata de mama sa port bustiere foarte stramte ca sa nu se vada asa rau, sa nu ma fac de rusine la scoala.
De multe ori se intampla ca cineva sa ma laude la mama, sa-i spuna ca sunt desteapta si politicoasa si cuminte, ca ma descurc f bine la scoala etc...Stiti care replica invariabila a mamei? 'Ma mir, la cat e de bleaga! Si-asa tot ce face, face ca o imping eu de la spate!'
In fine...daca as sta sa va dau toate detaliile, as scrie pana maine.
De bine de rau am trecut peste o adolescenta oribila, am plecat la facultate, am reusit f greu sa scap in proportie de 0.5% de influenta nociva a mamei si viata a mers mai departe.
L-am cunoscut pe sotul meu si anul trecut am avut norocul sa avem o nunta superba. Bineinteles, dupa nunta, mama s-a autoproclamat principalul 'vinovat' pt succesul nuntii: ea, cu bunul ei gust debordant, a organizat totul perfect, invitatii au fost ai ei, ideile au fost ale ei, tot ce a fost bun la nunta a fost datorita ei.
Asta dupa ce f greu si-a revenit dupa lovitura pe care i-am dat-o pt ca am ales rochia de mireasa fara ea. I-am trimis poze pe net de la proba si bineinteles ca rochia i s-a parut dezgustatoare.
In fine, ca sa scurtez, ultima cearta a fost azi. Eu si sotul meu vom incerca sa concepem lunile viitoare si bineinteles ca ne iluzionam...stam seara pe terasa si ne uitam la stele si discutam despre nume de copii. Am hotarat ca pe fetita sa o cheme Sophia si pe baiat Calin.
M-a mancat undeva sa ii spun mamei...am zis ca fac si eu conversatie. A reactionat foarte urat. Mi-a zis ca Sofia o chema pe o femeie de serviciu de la locul ei de munca si Calin il cheama pe un muncitor tot de-acolo. A zis ca daca asa o sa-i numim pe 'plozii' nostri, ea nici nu vrea sa-i vada.
Am cedat nervos, i-am strigat multe chestii, a inceput sa se victimizeze...La 10 minute, cand m-a sunat sotul meu care e plecat in misiune, eu inca plangeam cu sughituri.
Ma distruge psihic mama si imi pare rau ca pun o asemenea presiune pe iubitul meu de cate ori ii plang pe umeri. El e intotdeauna pasnic si nu vorbeste urat de ea dar mi-a spus de multe ori ca nu-i place faptul ca ma suna atat de des, simte ca inca are o influenta prea mare asupra mea.

Nu stiu cate dintre voi au avut rabdarea sa citeasca...am scris mai mult sa ma descarc, stiu ca nu sunt sfaturi prea multe de dat...pe parinti nu ai cum sa-i schimbi.
Dar eram curioasa sa stiu daca mai sunt pe aici fete care au relatii problematice cu mame, as vrea sa mai citesc si alte povesti.
Va multumesc.

anca_toader
07.06.2010, 22:26:54
Buna,

Dar eram curioasa sa stiu daca mai sunt pe aici fete care au relatii problematice cu mame, as vrea sa mai citesc si alte povesti.
Va multumesc.

Buna,

Daca credeai ca nu citeste nimeni ce scrii, am citit eu :) Ce pot sa iti spun este ca si mama mea este mai mult decat protectoare, tot cu telefoane mereu, tot cu comentarii, dar de cand m-am casatorit a mai lasat de la ea. Sper sa se intample si la mama ta la fel, pentru a nu fi pusa in situatia sa alegi ( cred ca pierderea va fi a ei). Succes si nervi de otel.

andrea85
07.06.2010, 22:30:56
Buna,
Nu stiu sigur daca aici trebuia postat acest topic, rog moderatorii sa-l mute daca isi are locul in alta parte.
Ultima daca cand am scris aici ma pregateam de nunta.Acum sunt casatorita de 6 luni si nu mint cand spun ca sunt fericita, am facut alegerea perfecta.
Casnicia are si bune si rele dar ma bucur sa-mi dau seama ca eu si sotul meu ne simtim extraordinar unul langa celalalt indiferent de problemele cotidiene care de multe ori erodeaza cuplul.
Problemele mele nu sunt cu sotul ci, in mod neasteptat, sau poate nu, cu mama mea.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu o iubesc foarte mult pe mama. Insa, si Dumnezeu sa ma ierte pt ca spun asta, este o femeie careia ii place sa domine, sa manipuleze si sa ii manevreze pe cei din jur. De cand eram mica, eu eram singurul copil din clasa care lua bataie crunta cand lua o nota mai mica de 8, eu nu aveam voie sa vizitez prieteni sau sa aduc prieteni in vizita, cum mi-a venit ciclul la o varsta destul de mica, la 11 ani, inca de atunci daca imi intarzia o zi, doua, eram banuita ca sunt gravida...va dati seama ce simte un copil de 11 ani cand e privit cu coada ochiului de propria mama si e intrebat pe un ton rece pe unde a umblat de ii intarzie ciclul?
Nu am avut voie sa am prieten pana nu am plecat la facultate... nu ca as fi tinut neaparat, avand in vedere ca increderea in sine mi-a lipsit cu desavarsire: mama mea ma facuse sa cred ca niciun baiat nu m-ar putea place pt ca as fi simpatica sau inteligenta...ci pt ca aveam sanii mari si isi doreau sa se culce cu mine.
Apropo de sani, cand au inceput sa imi creasca, pt ca eram mai dezvoltata decat restul colegelor, eram obligata de mama sa port bustiere foarte stramte ca sa nu se vada asa rau, sa nu ma fac de rusine la scoala.
De multe ori se intampla ca cineva sa ma laude la mama, sa-i spuna ca sunt desteapta si politicoasa si cuminte, ca ma descurc f bine la scoala etc...Stiti care replica invariabila a mamei? 'Ma mir, la cat e de bleaga! Si-asa tot ce face, face ca o imping eu de la spate!'
In fine...daca as sta sa va dau toate detaliile, as scrie pana maine.
De bine de rau am trecut peste o adolescenta oribila, am plecat la facultate, am reusit f greu sa scap in proportie de 0.5% de influenta nociva a mamei si viata a mers mai departe.
L-am cunoscut pe sotul meu si anul trecut am avut norocul sa avem o nunta superba. Bineinteles, dupa nunta, mama s-a autoproclamat principalul 'vinovat' pt succesul nuntii: ea, cu bunul ei gust debordant, a organizat totul perfect, invitatii au fost ai ei, ideile au fost ale ei, tot ce a fost bun la nunta a fost datorita ei.
Asta dupa ce f greu si-a revenit dupa lovitura pe care i-am dat-o pt ca am ales rochia de mireasa fara ea. I-am trimis poze pe net de la proba si bineinteles ca rochia i s-a parut dezgustatoare.
In fine, ca sa scurtez, ultima cearta a fost azi. Eu si sotul meu vom incerca sa concepem lunile viitoare si bineinteles ca ne iluzionam...stam seara pe terasa si ne uitam la stele si discutam despre nume de copii. Am hotarat ca pe fetita sa o cheme Sophia si pe baiat Calin.
M-a mancat undeva sa ii spun mamei...am zis ca fac si eu conversatie. A reactionat foarte urat. Mi-a zis ca Sofia o chema pe o femeie de serviciu de la locul ei de munca si Calin il cheama pe un muncitor tot de-acolo. A zis ca daca asa o sa-i numim pe 'plozii' nostri, ea nici nu vrea sa-i vada.
Am cedat nervos, i-am strigat multe chestii, a inceput sa se victimizeze...La 10 minute, cand m-a sunat sotul meu care e plecat in misiune, eu inca plangeam cu sughituri.
Ma distruge psihic mama si imi pare rau ca pun o asemenea presiune pe iubitul meu de cate ori ii plang pe umeri. El e intotdeauna pasnic si nu vorbeste urat de ea dar mi-a spus de multe ori ca nu-i place faptul ca ma suna atat de des, simte ca inca are o influenta prea mare asupra mea.

Nu stiu cate dintre voi au avut rabdarea sa citeasca...am scris mai mult sa ma descarc, stiu ca nu sunt sfaturi prea multe de dat...pe parinti nu ai cum sa-i schimbi.
Va multumesc.

Si eu am citit povestea ta pana la capat, pentru ca in multe lucruri ma regases si eu...mai ales cand e vorba de o mama dictatoare si dominanta. E enorm de greu asa, tie nu trebuie sa iti explic, dar eu imi gasesc singurul spirjin in sotul meu si in sora mea, care a trecut prin aceleasi ca si mine. Deci nu esti singura in aceasta situatie, chiar daca acest lucru nu este o consolare, dar daca esti tare si hotarata sa spui "NU", poti trece si peste acest lucru...vorbesc din experienta. ;-)

manu08
07.06.2010, 22:50:38
Buna,

Va multumesc.

Buna,in primul rand vreau sa va felicit pt nunta,m-am uitat si pe poze si ati f frumosi si emanati fericire.Si rochita a fost f frumoasa!!
Cel mai important e sa va iubiti voi,sa va intelegeti,sa aveti familia frumoasa ce v-o doriti si cum v-o doriti voi.
Fiecare decizie va apartine,sunteti majori,vaccinati si luati cu acte in regula....asa k rolul mamei nu mai e principal....ea nu are decat sa se bucure alaturi de voi si sa va sprijine,asta dak se poate,dak nu...mai putin.

Parerea mea e k degeaba te certi cu ea,nu rezolvi nimic,ea tot cu impresia k mereu are ea dreptate va fi.Mai bine va vedeti voi de familia voastra,bineinteles k va fi si ea inclusa...dar cu limita.
Poti sa incerci sa-i explici k de acum deciziile le vei lua doar cu sotul tau si atat.
Daca consideri k te suna prea des,nu-i raspunde de fiecare data,daca zice ceva ce te deranjeaza ignora si fa ca tine....important e sa te detasezi tu putin de ea.Dak a fost atat de autoritara probabil ti s-a implementat undeva k la orice decizie pe care o iei tre sa vezi intai si ce zice ea,ei bine ai cam trecut de perioada aia....

Dar orice invat are si dezvat....

Asa ca draga mea,trebuie sa fii tu f hotarata sa te detasezi de controlul ei permanent si iti va fi tie mai bn....iar ea nu va avea incotro....
Pupici

Ralu__
07.06.2010, 22:53:45
Buna!

Am citit cu atentie tot ce ai spus si imi pare rau ca ai trecut prin asemenea situatii.Nici eu nu am avut o relatie stralucita cu mama mea,dar in niciun caz nu pot compara cele 2 situatii.
Nu as vrea sa scriu mult aici si fara rost.Si eu m-am simtit de multe ori singura si neinteleasa atunci cand am avut nevoie de mama dar am invatat ca trebuie sa merg inainte.Acelasi sfat ti-l dau si tie:incearca sa nu iti mai pese asa mult tot ce zice si cum reactioneaza,chiar daca la inceput iti va fi mai greu.
Tu ai acum o familie a ta,voi 2 sunteti cei mai importanti si ceea ce va doriti voi este prioritatea,nu ceea ce isi doreste ea.Daca o vei lasa sa intervina intre voi cu parerile ei,va strica multe lucruri frumoase si e pacat.Incearca sa fi mai tare si mai hotarata in discutiile cu ea.Arata-i ca nu mai are puterea sa te domine,s-a terminat cu perioada copilariei cand facea cu tine cum vroia.Acum ai propia ta viata.
Trebuie sa fi o luptatoare!
Iti doresc succes!
Te pup!

ancamicu
08.06.2010, 00:02:34
Va multumesc.[/QUOTE]

Nu esti singura in situatia aceasta. Eu am avut parte de reguli stricte, fara prieteni, petreceri etc., problema nu era mama ci tata. Te inteleg fff bine si imi pot imagina ca iti este greu sa o ignori sau sa nu o bagi in seama. Eu am avut primul conflict in ianuarie cand le-am spus ce vrem pt. nunta (pe care o facem cu banii nostri), au reactionat ca si cum noi am fi de doi ani si nu stim sa ne administram banii. Dar am rezolvat problema impunandu-ma si spunandu-le ca sa nu-si mai bage nasul ca de acum am familia mea si noi hotaram ce si cum. Au fost revoltati bineinteles, dar nu le-am dat drept de apel. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau, ce iti pot spune este sa ai incredere in tine, sa nu lasi pe nimeni sa intervina intre tine si sot si cu tact sa ii explici mamei tale ca tu iei deciziile legate de viata ta, indiferent care ar fi ele (copil, sot, catel, purcel). >:D<:*

alinush19_85
08.06.2010, 00:59:31
Gandeste-te in primul rand la tine si la familia ta. E foarte important ca sotul te sprijina si nu vorbeste urat despre ea, iti demonstreaza in felul asta cat tine la tine si te respecta (bine, acum fiecare om are limitele lui). Eu nu cred ca as putea sa rezist in locul lui.
Eu am avut un oarecare noroc... Ai mei au plecat din tara de cand aveam 7 ani, dar au avut grija sa imi "aduca aminte" tot timpul ca am parinti, poate mai mult decat era necesar (certuri din orice rahatel, daca in 10 minute dupa ce se suna de iesire nu eram in casa, nu era ok, nu aveam voie la tv decat 3-4 ore pe weekend si multe, multe altele), asa ca te inteleg cum e cu mama-dictator. Poate nu o face din rautate, dar asa s-a obisnuit ea sa iti arate ca are grija de tine...poate a avut o copilarie/ tinerete mai dificila, nu stiu. Dar asta e ea.
Faptul ca tu te consumi si tii cont atat de mult de parerea ei, nu face decat sa ii alimenteze puterea de care e constienta ca o are asupra ta si sa ii dea si mai mult curaj. Asa ca...mobilizeaza-te, familia si copiii sunt ai tai si ai sotului tau. Sophia e un nume foarte frumos. La fel si Calin. La fel si orice alt nume pe care il veti alege...pentru ca vor fi piticii vostri, pe care ii veti iubi si rasfata. Iar daca ea va va fi aproape si va va sprijini, va avea numai de castigat.
Daca nu...asta e, nu o poti schimba, dar nici nu ai ai voie sa iti strici sanatatea si familia. pupici multi
>:D<

lucia_bk
08.06.2010, 07:13:43
din pacate si eu am o mama la fel...intotdeuna m-a criticat..relatia nostra s-a stricat mai ales cand m-am mutat acumvreo 5 ani cu al meu...dar e si mai dezastroasa de cand am decis sa ne casatorim..parca a inebunit de cand i-am zis si a zis sa nu ma astept ca ea sa ma ajute nici macar cu un sfat ca pe ea nu ointereseaza ..are o fata acra si intotdeuna critica si cand i-am mai si zis ca vrem sa facem dupa nunta un copil o zis ca suntem nebuni si pe ea nu o intereseaza sa i las plodul in grija ca nu e femeie de servici...din nefericire e mama mea si nu o pot schimba..dar nici numa deranjeaza dac zice cineva ceva rau despre ea, ca doar are dreptate.....mai bine vezi-ti de vizta ta linistita si incearca sa scapi de sub dominatia ei, mai ales ca, daca stai doar cu sotul e mai simplu...viata e frumoasa si trebuie traita, nu te amara :D

andi5
08.06.2010, 08:26:24
In primul rand Calin este un nume foarte frumos (si nu numai pentru ca e numele viitorului sot:">)...uite aici ceva care sa te linisteasca:
"Forma masculina a numelui Calina - prenume de mare vechime la noi in tara, Calin si Calina sunt raspandite in toate regiunile Romaniei. Ele si-au cunoscut celebritatea in mare masura datorita cunoscutului poem scris de Mihai Eminescu - "Calin". Calin si Calina nu au legatura cu numele de arbust care face flori albe si fructe rosii, si care poarta acelasi nume. Numele de fata reproduc formele de Kalin si Kalina, de origine slava, intalnite cu precadere in onomastica bulgarilor, a sarbilor, croatilor, rusilor si a ucrainienilor. La baza acestor nume sta adjectivul "kalos", tradus prin "frumos, bun". Exista pareri care sustin ipoteza originii turco-tatare a lui Kalin, care ar avea semnificatia de "gros, corpolent" (este insa putin probabil, deoarece este o semnificatie nepotrivita pentru un nume de botez). Calin si Calina apartin familie onomastice Calinic, vechi nume calendaristic. Prezenta numelui de Calin in documente e semnalata inca din anul 1391 in Tara Fagarasului. De la acest prenume a derivat si numele unui sat din Arges, Calinesti, atestat in anul 1388. Exista cateva derivate ale numelui, cum ar fi; Calinas, Calinel, Calincea sau Calinita."

In al doilea rand, vorba unei miresici de aici, tu ii alimentezi mamei tale pornirile dictatoriale...scuze ca sunt asa directa...stiu ca e mama ta si e greu, dar acum ai familia ta, si din cate spui relatia cu sotul tau e excelenta. Eu cred ca acest lucru conteaza cel mai mult. NU te mai amara cu spusele ei...cel mai bine un "da mama"...si iti de fapt tie iti vajaie pe langa urechi ce zice ea/face ea...ignore

GabrielaS
08.06.2010, 08:38:59
Imi pare rau sa vad ca sunt atat de multi parinti care nu se stiu bucura de copii lor ba mai mult le amaresc viata. Cam asa e si intr-o familie ce o cunosc, si vreau sa va spun cum a fost la ei poate va ajuta cu ceva. Mama a fost mereu foarte protectoare si dictatoare. Baiatul cel mare de mic nu a suportat asta, s-a razvratit a facut cum a reusit si putut sa scape de ea, si in timp si cu suportmoral de la cei din jur a reusit sa se scape de influentele negative. Fata mijlocie a fost sub influenta ei stricta si destul de distructiva pana a plecat la facultate, unde pentru ca doar asa stia ea sa traiasca a ajuns sub influenta altora, si oricat incercau sa-i bage in cap sa ea poate face orice isi doreste ea mereu avea nevoie de o aprobare de la cineva sa i se spuna: fa tu cum crezi ca e mai bine, dupa care si-a gasit si ea perechea si cu toate ca a invatat sa fie cat de cat stapana pe sine acum e sub influenta lui face mereu ce vrea el, cum vrea el ce spune el e cel mai bine (desi nu e tot timpul asa) dar pana ei sunt ok asa e viata lor. Fata mica sta si in ziua de azi la parinti, are grija de ei, perechea ei a plecat din tara si ar putea si ea sa mearga dupa el si nu se poate dezlipi de parinti. Vede si ea ca i se duce tinereatea si nu are nici un viitor acolo, isi doreste mai mult, dar ea facand o facultate aproape de parinti, fiind mult mai mult cu ei acasa nu a avut puterea sa se rupa de ei. Oricat i-ar spune altii ca e in stare de orice, daca parintii i-au spus o viata si ii spun si acum ca nu se va alege nimic de ea si e norocul ei ca o tin la tara cu ei a ajuns si ea sa creada ca altfel nu se poate.

Desi pana la urma nu de afara trebuie sa vina o alta influenta, nu te poti astepta ca cineva sa te salveze de o mama dictatoare si sa-ti traseze calea dar de data asta fiind in interesul tau, pentru ca tu ai fi tot pe un drum dictat. Fiecare ca persoana trebuie sa aiba puterea sa spuna odata parintilor: multumesc pentru tot de aici inainte pe picioarele mele, si sa-si asume tot bun si rau ce vine apoi. Trebuie o putere foarte mare sa te eliberezi de toate daca ani de zile ai auzit ca tot ce faci e meritul altora, dar tocmai distrugand aceasta incredere in sine isi pot mentine controlul.

Champaign eu cred ca tu si in ultima clipa cu toate ca esti constienta ca nu va veni ai nevoie de aprobarea mamei tale de un semn ca e si ea mandra de tine macar odata, ca odata se bucura pentru tine, impreuna cu tine. Trebuie sa accepti ca toti suntem diferiti fiecare se bucura de altceva, vede lucrurile in alt mod, si poate ca ea chiar nu iti vrea raul, dar doar asa stie ea sa aiba grija de tine. Pe ea nu o poti schimba si nici nu trebuie, dar trebuie sa schimbi ceva la tine. Spui ca ai familia ta cu sotul, sunteti fericiti, atunci asuma-ti asta. Esti femeie matura si fii si in fata mamei tale. Nu-i mai da ocazia sa te dezamageasca si atunci nu o va mai face. Daca ii spui ceva si nu se bucura pentru tine sau iti raspunde rau la ce ai spus, data viitoare nu-i mai spune, sigur ai pe altii in jurul tau care sa se bucure pentru tine, si il ai si pe sotul tau. Nu mai astepta ceva ce nu va veni, adica suportul moral din partea mamei tale si asa nu vei mai fi mereu dezamagita ca ea nu ti-l ofera, accepta ca ea asa isi traieste viata si mergi mai departe. Cand iti spune ceva ce te doare sau iti impune ceva, ii poti spune scurt asa gandesti tu, eu gandesc altfel, si cum e vorba de viata mea voi face cum cred eu ca e mai bine, dupa care incheiati discutia, pleci pe moment daca trebuie si nu-i dai ocazia sa apeleze la alte cuvinte grele sau santaje emotionale, si reluati contactul ceva mai tarziu cand subiectul s-a stins.
Multa putere iti dorec.

champaign_bride
08.06.2010, 10:17:39
Multumesc fetelor,

In momentul de fata eu si mama nu ne vorbim. Am rugat-o sa nu mai sune pt o vreme si bineinteles ca ea a folosit o psihologie inversa si un santaj emotional cu care sunt obisnuita de mica.Mi-a spus ca ea nu ma mai suna dar sa o sun eu cand imi voi da seama ca am gresit.
Deci va dati seama ca acum daca cedez eu si o sun, in ochii ei va insemna ca santajul a functionat.
Insa ce nu stie ea este ca ii cunosc metodele de mica. O data chiar i-am spus...i-am descris punct cu punct totate metodele pe care le foloseste si cu mine si cu tata si i-am spus ca le recunosc imediat, sa nu mai incerce. A ramas cu gura cascata si mi-a zis ca sunt un copil neobrazat si cum imi permit sa ii vorbesc asa.
Aseara, v-am spus, am cedat nervos la insinuarile ei obraznice si i-am intors vorbele cu tupeu...ocazia perfecta sa inceapa sa se victimizeze si sa spuna ca eu si tata o bagam in spital.
Are un stil foarte iritant ca de fiecare data cand vede ca eu ma inflamez ea nu spune decat:'da,da, cum spui tu...' si atunci ma enervez si mai rau.
Stiu ca e greseala mea. II dau apa la moara.
O data chiar a avut curajul si cruzimea sa il ia pe sotul meu deoparte ca sa discute 'cum facem ca sa facem om din fata asta, ca e tare bleaga...'.Sotul meu i-a scurtat-o si i-a spus ca ea nu ma cunoaste deloc, ca eu sunt pe picioarele mele demult si ca el ma vede ca pe o fata care le nevoie stie sa puna piciorul in prag si sa se apere ca o leoaica. Si i-a mai spus sa faca bine si sa nu ma mai provoace. Iar a ramas mama cu gura cascata...si bineinteles ca iar s-au spart oalele in capul meu...m-a acuzat ca sunt cu 2 fete: matza blanda acasa si tupeista in societate.

Toate ati spus sa ma indepartez de ea. Dar uneori sentimentul de vinovatie este mai puternic decat mine. Si iar o sun si plec capul in fata ei...

green_eyesMS
08.06.2010, 10:26:49
m-am uitat acum la cateva din pozele tale si vreau sa-ti spun ca esti superba. faci o pereche foarte frumoasa cu sotul tau. eu una cand te-am vazut, bineinteles prin ochii unui strain, m-am gandit ca fata asta nu are cum sa aiba complexe sau sa nu fie sigura pe ea si hotarata.
asa si trebuie sa fii, fara sa lasi ca vorbele altora, oricine ar fi, sa te raneasca sau sa te impiedice sa-ti vezi adevarata valoare.
eu cred ca distantarea de mama ta este indicata, macar pentru o perioada, si sa nu cedezi santajului ei emotional. chiar daca ii impartasesti ceva fa-o ca si cum treaba respectiva este batuta in cuie nu ca si cum astepti sfatul ei pretios.

Multumesc fetelor,

In momentul de fata eu si mama nu ne vorbim. Am rugat-o sa nu mai sune pt o vreme si bineinteles ca ea a folosit o psihologie inversa si un santaj emotional cu care sunt obisnuita de mica.Mi-a spus ca ea nu ma mai suna dar sa o sun eu cand imi voi da seama ca am gresit.
Deci va dati seama ca acum daca cedez eu si o sun, in ochii ei va insemna ca santajul a functionat.
Insa ce nu stie ea este ca ii cunosc metodele de mica. O data chiar i-am spus...i-am descris punct cu punct totate metodele pe care le foloseste si cu mine si cu tata si i-am spus ca le recunosc imediat, sa nu mai incerce. A ramas cu gura cascata si mi-a zis ca sunt un copil neobrazat si cum imi permit sa ii vorbesc asa.
Aseara, v-am spus, am cedat nervos la insinuarile ei obraznice si i-am intors vorbele cu tupeu...ocazia perfecta sa inceapa sa se victimizeze si sa spuna ca eu si tata o bagam in spital.
Are un stil foarte iritant ca de fiecare data cand vede ca eu ma inflamez ea nu spune decat:'da,da, cum spui tu...' si atunci ma enervez si mai rau.
O data chiar a avut curajul si cruzimea sa il ia pe sotul meu deoparte ca sa discute 'cum facem ca sa facem om din fata asta, ca e tare bleaga...'.Sotul meu i-a scurtat-o si i-a spus ca ea nu ma cunoaste deloc, ca eu sunt pe picioarele mele demult si ca el ma vede ca pe o fata care le nevoie stie sa puna piciorul in prag si sa se apere ca o leoaica. Si i-a mai spus sa faca bine si sa nu ma mai provoace. Iar a ramas mama cu gura cascata...si bineinteles ca iar s-au spart oalele in capul meu...m-a acuzat ca sunt cu 2 fete: matza blanda acasa si tupeista in societate.

Toate ati spus sa ma indepartez de ea. Dar uneori sentimentul de vinovatie este mai puternic decat mine. Si iar o sun si plec capul in fata ei...

floriana2107
08.06.2010, 10:29:51
Multumesc fetelor,

Stai linistita ca nu esti singura care are o mama dominatoare care crede ca le stie pe toate. Pana acum cativa ani ascultam de mama ca pur si simplu imi era teama de certurile cu ea. Nu stie sa se controleze in public si tot ea zice ca eu sunt nebuna desi eu vorbesc calm iar ea tipa si urla :))DAr acum lucrurile s-au schimbat cand nu imi convine ceva ii spun nu mai tin in mine pt ca acum nu are ce sa imi mai faca adica nu depind de ea. De multe ori imi convine cand ne certam ca nu mai vorbim cateva zile si ce linistita sunt [-o<

poneyalma
08.06.2010, 18:36:01
Sentimentul de vinovăție il ai pentru ca asa ai fost crescuta: sa te simti vinovata pentru ce esti sau pentru ce nu esti. Gandesti ca o femeie batuta sistematic de sot si care, la un moment dat, da vina tot pe ea: eu sunt vinovata ca m-a batut, ca nu am facut aia sau ailalta. Parintii nu au niciun drept s decida numele copilului nostru.Pot veni cu sfaturi dar atat.
Nu ai nicio vina. Nu e lipsa de respect fata de parinti ca iti sustii propriile idei si iti argumentezi modul de gandire. In momentul in care ai spus DA in biserica si in fata ofiterului familia ta s-a marit si, noul membru, sotul trebuie sa-ti fie cel mai apropiat membru al familiei. Mama ramane cu tata, si ar tebui siea sa priceapa ca fiica sa incearca sa ia propriile decizii, sa-si cladeasca un viitor alaturi de sot si ca ea cade pe un plan mai jos.

ela08
09.06.2010, 09:43:16
Multumesc fetelor
draga mea, nu are rost sa te complici. e adevarat, santajul emotional e cel mai aiurea, si e foarte greu sa faci cum te taie capul fara sa te simti vinovata. totul se rezolva in timp. incearca sa o ignori cate un pic, ca nu poti sa faci asta o data si gata. la inceput iti va fi mai greu, dar dupa ce te obisnuiesti, e floare la ureche:> ai auzit tu de vreo mama care sa fi murit ca unul din copii i-a iesit din cuvant? NU, si te asigur ca nu va fi mama ta prima care pateste ceva;))
toate mamele (sau macar 90% dintre ele) isi dau cu parerea si au impresia ca le stiu pe toate, dar noi tb sa hotaram daca au sau nu dreptate. si daca au avut dreptate si noi am dat-o in bara, macar a iesit rau din vina noastra si nu din cauza ca am ascultat de altcineva;-)
te pup si iti doresc sa ai taria sa treci peste santajul emotional al mamei tale>:D<

anca_toader
10.06.2010, 22:04:08
Multumesc fetelor,

Incearca sa astepti si sa nu o caut i tu prima, pana la urma ea va veni la tine.

MonicaMangos
27.10.2010, 19:53:21
Champagne, stai linistita, asa cum spun si fetele, nu esti singura care a fost dezamagita sistematic si manipulata de mama ta (folosesc constient vorbe atat de grele, tocmai fiind si eu in cunostinta de cauza, din pacate).
La mine socul a fost si mai mare. Asta din cauza faptului ca fie eu nu am realizat modul de a fi al mamei mele decat tarziu in liceu, fie ea chiar s-a schimbat. De prin ultimii ani de liceu, tot ce aud (inca) de la ea este cat de ratata sunt (asta desi ma sustin financiar din clasa a12a), cat de mult nu stiu sa imi aleg oamenii de langa mine (pentru ea oamenii care nu merita un ban fiind cei care ma apreciaza, ma respecta, insa nu au bani), ca sigur voi fi data afara de la munca (desi am o facultate, un job stabil de 2 ani si jumatate deja, insa pentru ca inca nu mi-am dat licenta nu ma va mai tine nimeni pe vreun job), si MAI ALES cat de tampita pot fi ca ma marit cu viitorul meu sot, care mi-a demonstrat de n ori cat ma iubeste, si stie cat de frumoasa e relatia noastra (pentru ca vezi Doamne nu ne potrivim fizic).
Sper sa fii la fel de puternica cum am fost eu, si cand ai zis ca nu o vei mai suna chiar sa nu faci asta...E greu, te apuca dorul, DUmnezeu stie de ce..., insa nu ceda. Eu nu am cedat si tot mie mi se reprosau lucruri, tot eu sufeream...din pacate ea nu se va schimba, asa cum spuneau si fetele de aici, oricat i-ai demonstra ca greseste....In cazul meu, toata lumea ii zice cat greseste, tata, fratele, vecinii....degeaba....insa macar mi-am demonstrat mie insami ca nu poate sa mai ma afecteze....nu atat cat inainte, pentru ca durerea ca propria-mi mama nu ma apreciaza, nu apreciaza ceea ce altii iubesc la mine, nu poate trece....
Succes mult! Eu stiu ca poti trece peste ;)

nicolla
20.11.2010, 20:45:18
hmmm, din ce citesc eu aici, eu nu as mai vorbi cu ea cel putin 2 luni....

Artemisblondy
20.01.2011, 22:55:07

Poate ca presimtea mama ceva, sau poate ca nu, cert e ca pana la urma ne-am despartit (spre fericirea mamei, desi nu mi-a aratat niciodata ca se bucura, dar o cunosc eu...)
Desi urasc sa recunosc acum, avea dreptate in anumite chestii care il priveau pe el, si imi dau seama ca de multe ori m-am incapatanat sa trec cu vederea peste acele lucruri numai ca sa nu ii fac ei pe plac...

BubuBlonda
05.10.2012, 21:51:50
in cazul nostru tata mi-a scos peri albi mi-a stricat ultima saptamana inainte de nunta si m-a facut sa nu-mi mai doresc ce visam de mica si ceva in ce am investit si nu doar bani cat si suflet. totul porneste de la faptul ca a divortat de mama si nu reuseste sa se maturizeze indeajuns incat sa nu o mai bage mereu in discutii uneori din pacate parintii sunt mai imaturi decat proprii copii...raman undeva ancorati si uita de perioada in care si ei erau tineri..cu dorinte, vise etc. e trist cand prorprii parinti pun bete in roate pt ca te astepti ca un strain sa te injunghie pe la spate si mie mi s-a intamplat fix invers de muuuulte ori..un strain mi-a intins mana in timp ce tata ma trata mai urat si mai rece decat un strain de pe strada :) eh...noi sa fim sanatosi :)