PDA

Versiunea completa : Nasitul in Tulcea - traditii, obiceiuri

alinanicoleta
09.07.2009, 11:59:09
Palaria alba e chiar frumoasa.
Mie la nunta nasa mi-a luat un baticut si nu as putea sa spun ca mi-a stat rau.
Parerea mea ar fi ca ar trebui sa va consultati si cu nasa si sa-i lasati si ei sa hotarasca ceva.
Eu m-as simti frustrata dc as fi la nunta doar cu numele si nu as contribui cu nimic.
Voi?

cred ca la fel... de exemplu si nasii nostri la fel.. se simteau mai ales ca totul am luat noi... si nu ne-au lasat pana nu au platit ei biserica.

Onny_P
09.07.2009, 14:25:27
Pe mine Nasa m-a intrebat daca vreau palarie si i-am raspuns negativ desi mi-ar fi placut ideea, dar o chinuia cam mult , pt ca se gasesc mai greu intr-adevar si dupa aia nu stiu la cate ocazii o s-o mai port. Dar, pretentioasa de mine, i-am specificat ca vreau ca esarfa ca fie crem, ca rochia.
Saraca femeie mi-a zis ca nici asta n-a gasit si mi-a luat ceva dragut dar gri. :) Cand am vazut-o nu prea mi-a placut, dar am o hainuta la care o pot purta si chiar m-am bucurat.

Oricum cred ca depinde si de Nasi. Daca ei te intreaba ce vrei......

Eu am avut emotii cu voalul pt ca mi l-a cerut nasa si nu stiam cum s-o pacalesc ca vroiam sa mi-l puna la coafor. Pana la urma i-am explicat ca-i dau toate bijuteriile mele si am si bratarica la fel ca rochita , dar voalul il vreau la coafor. =)) Asa am linistit-o pt ca, ea credea ca nu are cu ce sa ma gateasca, si a acceptat.

ga_bitza86
09.07.2009, 16:05:12
eu am intrebat-o pe nasa daca ar fi ok si din partea ei sa imi iau palariutza daca imi gasesc .. si zicea ca si ea s-a gandit la acelasi lucru si urma sa ma intrebe >:D< draga de ea...
noua ne-au zis de la inceput ca ei nu au nici o pretentie si ca ei nu vor nimic si blablabla, dar avem noi grija ;)
nu suntem nici noi si nici ei genul de oameni pretentiosi si ne intelegem super >:D<

vioi ati auzit ceva de genul ca mireasa tre sa aibe buchtul mai deschis la culoare ca nasa? :-?
eu ii povesteam mai zilele trecute soacrei mele ca o sa am buchet rosu ca o sa imi fac si unghiile rosii :D (mai nou ne-am hotarat ca vom merge tot pe rosu /bordeaux si la sala) - si s-a cam crizat oleaca "cum? pai si nasa ce culoare o sa il aiba? ca tu tre sa il ai alb sau roz ceva, rosu e prea inchis ":-?

Lidia26
09.07.2009, 16:10:17
[

vioi ati auzit ceva de genul ca mireasa tre sa aibe buchtul mai deschis la culoare ca nasa? :-?
eu ii povesteam mai zilele trecute soacrei mele ca o sa am buchet rosu ca o sa imi fac si unghiile rosii :D (mai nou ne-am hotarat ca vom merge tot pe rosu /bordeaux si la sala) - si s-a cam crizat oleaca "cum? pai si nasa ce culoare o sa il aiba? ca tu tre sa il ai alb sau roz ceva, rosu e prea inchis ":-?[/quote]

deci treaba cu buchetul mi-a zis si mie nasa noastra.Ca cica,mireasa tre sa-l aiba alb sau in culori deshise....Eu pe al meu l-am skimbat din rosu in alb.Si pun unul singur rosu intre trandfiri albi .Asa pot sa-i iau nasei ce vrea ea.....

ga_bitza86
09.07.2009, 16:35:05
cam ciudata mi se pare mie treaba cu buchetele ...:-?
oricum o sa vorbesc cu nasa mai in detaliu si sa vedem exact cum il vrea ea si bineinteles tre sa tina cont si de cum se va imbraca - ne descurcam noi cumva ...
si toootusi ..cam asa as vrea sa fie buchetul meu sau macar pe aproape ;))

mariammocanueugenia
09.07.2009, 16:36:29
[

eu ii povesteam mai zilele trecute soacrei mele ca o sa am buchet rosu ca o sa imi fac si unghiile rosii :D (mai nou ne-am hotarat ca vom merge tot pe rosu /bordeaux si la sala) - si s-a cam crizat oleaca "cum? pai si nasa ce culoare o sa il aiba? ca tu tre sa il ai alb sau roz ceva, rosu e prea inchis ":-?

deci treaba cu buchetul mi-a zis si mie nasa noastra.Ca cica,mireasa tre sa-l aiba alb sau in culori deshise....Eu pe al meu l-am skimbat din rosu in alb.Si pun unul singur rosu intre trandfiri albi .Asa pot sa-i iau nasei ce vrea
ea.....[/quote]

eu asa ceva nu am auzit niciodata...oare nu mai stie lumea ce sa inventeze?!Mie cel mai bine mi se pare sa isi aleaga fiecare,si nasa si mireasa ,ce vrea...

ga_bitza86
09.07.2009, 16:57:46
>:D< asa m-am gandit si eu , dar se pare ca .. "traditiile, maica, traditiile" :))

alinanicoleta
09.07.2009, 19:17:51
faza cu traditiile.... facetinunta asa cum vreti voi iar daca vreti sa adaugati si ceva traditii... OK... dar numai ce vreti voi!!!! asta e parerea mea!!!!!!!!!!;))

Lidia26
09.07.2009, 22:27:31
mai eu nu am skimbat buchetu ca asa zice traditia.si asa eram cam indecisa.m-am uitat pe poze gasite pe net...albul mi se pare impecabil,rosu pasional...deci e cam grea alegere la mine.

dar la drept vorbind ar putea fi traditia,pt ca din cate nunti am fost eu mai de mica toate miresele erau cu buchet alb sau culori deschise.RRosii le alegeau cele mai indraznete.
in fine,nu cred ca cinev adin noi se bazeaza pe traditii....fiecare face cum vrea

mihaela06
09.07.2009, 23:22:54
[vioi ati auzit ceva de genul ca mireasa tre sa aibe buchtul mai deschis la culoare ca nasa? :-?
eu ii povesteam mai zilele trecute soacrei mele ca o sa am buchet rosu ca o sa imi fac si unghiile rosii :D (mai nou ne-am hotarat ca vom merge tot pe rosu /bordeaux si la sala) - si s-a cam crizat oleaca "cum? pai si nasa ce culoare o sa il aiba? ca tu tre sa il ai alb sau roz ceva, rosu e prea inchis ":-?[/quote]

la mine nu a fost asa. Nasa a avut un buchey deschi la culoare, iar al meu a fost mai inchis.
Fiecare isi face buchetul cum vrea.<:-P

ga_bitza86
10.07.2009, 13:03:27
traditii, netraditii.. acuma sa fim serioase..
atunci cand organizam nunta, tre sa ne gandim la invitati: la meniu, la muzica, la mai stiu eu, bauturi si tot restul... facem compromisuri, scheme de calcul si altele.

acuma, macar astea sa ni le alegem exact cum vrem noi, ca dupa aia sa nu avem regrete... nu se supara invitatul x sau y daca am eu nush ce pantofi, buchet, unghii sau voal... ;;) parerea mea :-"

MadalynaM
10.07.2009, 20:27:55
traditii, netraditii.. acuma sa fim serioase..
atunci cand organizam nunta, tre sa ne gandim la invitati: la meniu, la muzica, la mai stiu eu, bauturi si tot restul... facem compromisuri, scheme de calcul si altele.

acuma, macar astea sa ni le alegem exact cum vrem noi, ca dupa aia sa nu avem regrete... nu se supara invitatul x sau y daca am eu nush ce pantofi, buchet, unghii sau voal... ;;) parerea mea :-"

si eu sunt de ceeasi parere ca si tine,oricum buchetul nasii depinde mult si de ce se imbraca iar al meu normal cal fac eu cum vreau si nu cred ca cineva va zice ceva.Eu inca nu ias spus nasii despre asta dar sigur o sa rada,

irinarmnv
10.07.2009, 21:58:34
fetelor eu cred ca putem sa avem ce buchet vrem,ca e cu flori albe,ca e cu flori rosii sau orice alta culoare,atata timp cat noua ne place un buchet il luam si gata
parerea mea,eu inca nu stiu ce buchet vreau,dar trebuie sa ma hotarasc mai repede ca mai am putin:D :D
va pup fetelor

Lidia26
10.07.2009, 22:02:09
buna fetele.
eu am stat azi cu nasa sa alegem buchetul ei si lumanrile.ea abia acum si-a luat imbracamintea.pt ea a ales buchet din trandafiri mov si un fel de floricele albe.asa am ales si lumanarile...

cred ca Vikisor le-a avut pe alea de la gardenia cu mov( lumanarile)

vikisor
13.07.2009, 08:26:00
buna fetele.
eu am stat azi cu nasa sa alegem buchetul ei si lumanrile.ea abia acum si-a luat imbracamintea.pt ea a ales buchet din trandafiri mov si un fel de floricele albe.asa am ales si lumanarile...

cred ca Vikisor le-a avut pe alea de la gardenia cu mov( lumanarile)

da... eu am avut lumanarile cu mov:) asta (http://picasaweb.google.ro/viorela.lisaru/TopWeddingStuff#5337834354945002034) a fost modelul http://picasaweb.google.ro/viorela.lisaru/TopWeddingStuff#5337834354945002034 si asa (http://picasaweb.google.ro/viorela.lisaru/NuntaPozePrieteni#5350112361136159330) au iesit pentru ca eu am vrut trandafiri rosii in locul celor mov :) http://picasaweb.google.ro/viorela.lisaru/NuntaPozePrieteni#5350112361136159330

sizinuca
06.08.2009, 08:21:44
cat au costat lumanarile si buchetele?

ella_donna
03.09.2009, 00:28:45
Nu zic ca florile albe nu sunt frumoase dar buchetul miresei trebuie sa fie multicolor sau cel putin alta nuanta decat alb si din urmatoarele motive :
- trandafirii albi pana la local se fac verzi
- buchetul alb tinut langa rochia de mireasa nu mai este evident fapt intalnit mai ales la sedinta foto - video.
- buchetul colorat se pune pe sine in valoare pe langa rochia de mireasa dar si contrasteaza cu aceasta.
Este o parere strict personala si rog a nu se interpreta ca fiind o critica . Pupici !!!

ELLEN_P
03.09.2009, 21:59:08
Nu zic ca florile albe nu sunt frumoase dar buchetul miresei trebuie sa fie multicolor sau cel putin alta nuanta decat alb si din urmatoarele motive :
- trandafirii albi pana la local se fac verzi
- buchetul alb tinut langa rochia de mireasa nu mai este evident fapt intalnit mai ales la sedinta foto - video.
- buchetul colorat se pune pe sine in valoare pe langa rochia de mireasa dar si contrasteaza cu aceasta.
Este o parere strict personala si rog a nu se interpreta ca fiind o critica . Pupici !!!
adevarat! sustin si eu ceea ce spui tu!

criss_a
25.10.2009, 09:02:22
Buna, fetele!
Am nevoie de putin ajutor. Voi fi nasa in Tulcea si as vrea sa stiu ce obiceiuri sunt pe aici.
I-am luat finutei mele: oglinda, creion de ochi, rimel, fard, perie pt par, parfum, esarfa pt legatoare, colacul miresei. Mai trebuie ceva ?
Buchetul ei, floarea mirelui si lumarile le platim noi.
Pentru biserica o sticla de vin, piscoturi de sampanie si bomboane pt aruncat si servit si am inteles ca mai trebuie sa iau o batista cu care vor fi legati de mana in timpul slujbei. Aveti idee cat de mare tr sa fie batista, cam cati cm ?
Si la mireasa acasa ce obiceiuri se mai fac in afara de gatitul miresei ? Am inteles ca se joaca pantofii de catre cavalerul de onoare.

alinanicoleta
25.10.2009, 10:02:11
Buna, fetele!
Am nevoie de putin ajutor. Voi fi nasa in Tulcea si as vrea sa stiu ce obiceiuri sunt pe aici.
I-am luat finutei mele: oglinda, creion de ochi, rimel, fard, perie pt par, parfum, esarfa pt legatoare, colacul miresei. Mai trebuie ceva ?
Buchetul ei, floarea mirelui si lumarile le platim noi.
Pentru biserica o sticla de vin, piscoturi de sampanie si bomboane pt aruncat si servit si am inteles ca mai trebuie sa iau o batista cu care vor fi legati de mana in timpul slujbei. Aveti idee cat de mare tr sa fie batista, cam cati cm ?
Si la mireasa acasa ce obiceiuri se mai fac in afara de gatitul miresei ? Am inteles ca se joaca pantofii de catre cavalerul de onoare.

pai cam atat... la iesire ii rupi colacul in cruce si il arunci peste cap... poti sa ii iei si un fixativ cand o gatesti sa o dai acolo asa... asta daca se aranjeaza la coafor... macar pe langa mimarea cu machiatul... sa fie si ceva realist... aaaa si voalul!!! din cate stiu tot de nasa este luat!!!

criss_a
25.10.2009, 10:15:41
pai cam atat... la iesire ii rupi colacul in cruce si il arunci peste cap... poti sa ii iei si un fixativ cand o gatesti sa o dai acolo asa... asta daca se aranjeaza la coafor... macar pe langa mimarea cu machiatul... sa fie si ceva realist... aaaa si voalul!!! din cate stiu tot de nasa este luat!!!

Da, voalul si l-a luat ea cand si-a ales rochita, dar l-am platit eu, la fel si clamele pe care si le pune in par.
De faza cu colacul, eu stiam ca nasa doar inchina mireasa cu colacul, dar il rupe si arunca mireasa, sau cel putin asa e in Constanta.

alinanicoleta
25.10.2009, 10:28:36
Da, voalul si l-a luat ea cand si-a ales rochita, dar l-am platit eu, la fel si clamele pe care si le pune in par.
De faza cu colacul, eu stiam ca nasa doar inchina mireasa cu colacul, dar il rupe si arunca mireasa, sau cel putin asa e in Constanta.

si asa merge... depinde.. ca si la noi la fel e... ori nasa arunca ori mireasa....

lyana_D
07.02.2010, 13:07:23
eu park nu vreau colac . oricum nu cred k il mananca nimeni :|
ma gandesc sa iau ceva mai bun , mai gustos
voi ce ziceti?

raluk24ral
07.02.2010, 17:39:27
voi ce ziceti?

:)) pai si ce altceva decat colac?

mirunaaa
07.02.2010, 18:30:36
voi ce ziceti?
Da... chiar ce alt ceva? Batoane cu mac? Chiar sunt curioasa la ce te-ai gandit tu!

alinanicoleta
08.02.2010, 07:53:20
Pai colacu este facut din cozonac... intr-un fel e un cozonac dar rotund si i se zice colacul miresei... nu e un simplu colac... recunosc sunt unele persoane care fac simplu din coca de paine si gata dar rar vezi asa ceva... singura chestie sa nu il faci din coca de cozonac e doar sa faci chec, pandispan etc...

raluk24ral
08.02.2010, 13:15:21
Pai colacu este facut din cozonac... intr-un fel e un cozonac dar rotund si i se zice colacul miresei... nu e un simplu colac... recunosc sunt unele persoane care fac simplu din coca de paine si gata dar rar vezi asa ceva... singura chestie sa nu il faci din coca de cozonac e doar sa faci chec, pandispan etc...

am vazut undeva avea facut un fel de pandispan rotund (in forma de tort) :-" nu arata deloc bine

lyana_D
08.02.2010, 20:14:42
oricum, ideea e k vreau sa fie ceva bun la gust :-?

alinanicoleta
08.02.2010, 20:48:36
oricum, ideea e k vreau sa fie ceva bun la gust :-?

pai poti sa il faci chiar tu sau mama ta!! ma refer la cozonac sau cum vrei sa ii zici colacul miresei... si atunci cu siguranta va fi fff bun

lyana_D
13.04.2010, 08:46:38
buna miresici ,
vreau si eu o lista cu tot ce trebuie sa cumpere nasa la o cununie . am auzit mai multe variante si vreau sa ma consunlt si cu voi , cele care ati mai trecut prin asta .
ms anticipat :*

mariammocanueugenia
13.04.2010, 13:04:37
buna miresici ,
vreau si eu o lista cu tot ce trebuie sa cumpere nasa la o cununie . am auzit mai multe variante si vreau sa ma consunlt si cu voi , cele care ati mai trecut prin asta .
ms anticipat :*

La mine a fost asa: pt acasa aduce cosmeticele cu care te machiaza (desi tu esti deja machiata), perie, oglinda, voal, accesorii par, parfum... Pt ''turta'' parca asa ii spune, a luat un cozonac pe care l-a rupt in spatele meu (si nu deasupra capului)..Pt la biserica .lumanari mari de cununie, alte lumanari mai mici pe care le-a luat de la biserica, vin, cozonac, daca vreti sovon...pt legatoare, o esarfa...plateste taxa de la biserica, ne-au luat si cadou de nunta (pe langa bani), dar cadoul ni l-au dat inainte de nunta.
In mare, cam asta a fost...acum, depinde de fiecare....ce vrea sa respecte si ce nu.

lyana_D
14.04.2010, 16:23:00
La mine a fost asa: pt acasa aduce cosmeticele cu care te machiaza (desi tu esti deja machiata), perie, oglinda, voal, accesorii par, parfum... Pt ''turta'' parca asa ii spune, a luat un cozonac pe care l-a rupt in spatele meu (si nu deasupra capului)..Pt la biserica .lumanari mari de cununie, alte lumanari mai mici pe care le-a luat de la biserica, vin, cozonac, daca vreti sovon...pt legatoare, o esarfa...plateste taxa de la biserica, ne-au luat si cadou de nunta (pe langa bani), dar cadoul ni l-au dat inainte de nunta.
In mare, cam asta a fost...acum, depinde de fiecare....ce vrea sa respecte si ce nu.

si batistutza de la biserica cine o ia :-?

mariammocanueugenia
14.04.2010, 19:06:27
si batistutza de la biserica cine o ia :-?

Parca tot nasa!noua de la biserica ne-au spus ca nu sunt obligatorii nici batista nici sovon, doar daca vrem noi. Deci nu am luat...dar la cununie, cand ne-a intrebat preotul dc cumva avem batista,a sarit repede soacra-mea cu o batista...in tp ce o lega, zicea preotul ca nu e obligatorie...dupa cununie, soacra :"Ati vazut ca v-a cerut si batista?"...desi stia de dinainte ca nu e absolut necesara, in viziunea ei era, cica asta ne ''lega'' pe noi in timpul cununiei.#-o

lyana_D
16.04.2010, 08:53:50
;)) soacrele astea :-j

Ari
16.06.2010, 13:45:12
Salut! Luna viitoare voi fi nasa! Viitorii miri fac nunta si in Cluj(la inceputul lunii) si in Tulcea(dupa 3 saptamani). La Cluj nu e problema, se face doar starea civila si masa dar la Tulcea va fi si cununia religioasa -Biserica Ortodoxa de Stil Vechi. M-am fript...nu stiu obiceiuri, nimic. Sa zic ca scapam si de cununia religioasa dar apoi la nunta...cu gaina si alte obiceiuri.....oare cum ma voi descurca?! Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, eventual sa imi spuneti(care stiti) cum decurge o nunta in Tulcea, cu obiceiuri, tot-tot.
Multumesc mult!

alinanicoleta
16.06.2010, 14:17:23
Salut! Luna viitoare voi fi nasa! Viitorii miri fac nunta si in Cluj(la inceputul lunii) si in Tulcea(dupa 3 saptamani). La Cluj nu e problema, se face doar starea civila si masa dar la Tulcea va fi si cununia religioasa -Biserica Ortodoxa de Stil Vechi. M-am fript...nu stiu obiceiuri, nimic. Sa zic ca scapam si de cununia religioasa dar apoi la nunta...cu gaina si alte obiceiuri.....oare cum ma voi descurca?! Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, eventual sa imi spuneti(care stiti) cum decurge o nunta in Tulcea, cu obiceiuri, tot-tot.
Multumesc mult!

pe stil vechi.. adica intr-o biserica lipoveneasca? ca daca e asa... in biserica stiu ca trebuie sa fie atat nasa cat si mireasa acoperite! (basma, sa nu i se vada umerii etc) iar in rest... gaina e dansata de cavaler sau cu totul alta persoana iar nasii trebuie sa plateasca pentru ea... alte obiceiuri... legatoarea... iar restul vin pe parcurs... depinde de ce traditii doresc mirii sa tina... e mai bine sa vorbesti si cu finii ca sa iti zica ce traditii vor urma... eu zic ca totul o sa fie OKKK

Ari
18.06.2010, 08:01:53
pe stil vechi.. adica intr-o biserica lipoveneasca? ca daca e asa... in biserica stiu ca trebuie sa fie atat nasa cat si mireasa acoperite! (basma, sa nu i se vada umerii etc) iar in rest... gaina e dansata de cavaler sau cu totul alta persoana iar nasii trebuie sa plateasca pentru ea... alte obiceiuri... legatoarea... iar restul vin pe parcurs... depinde de ce traditii doresc mirii sa tina... e mai bine sa vorbesti si cu finii ca sa iti zica ce traditii vor urma... eu zic ca totul o sa fie OKKK

Multumesc, sper sa ne descurcam ca ma apuca tremuriciul! :D

alinanicoleta
18.06.2010, 08:10:22
Multumesc, sper sa ne descurcam ca ma apuca tremuriciul! :D

lasa ca o sa fie totul OK! nasii vostri va pot ajuta... finii... cu detalii referitoare la traditiile pe care le-au facut si care vor sa le urmeze! si normal... sunt emotiile!!!!:-p

mina2013
16.08.2013, 11:22:46
Buna miresicilor din tulcea,

as dori si eu sa stiu ce obiceiuri de nunta sunt in tulcea, sa ma pregatesc din timp cu organizarea lor .

va multumesc.

alinanicoleta
16.08.2013, 11:35:44
Buna miresicilor din tulcea,

as dori si eu sa stiu ce obiceiuri de nunta sunt in tulcea, sa ma pregatesc din timp cu organizarea lor .

va multumesc.

Sunt destul de multe. Depinde si daca vrei sa le respecti pe toate.
De fel asa este aici:
1. Mirele se duce sa ia nasii cu alaiul (cavalerul de onoare, domnisoara de onoare, tobosar, acordeonist etc).
2. Dupa astavin toti la mireasa.
3. Nasa gateste mireasa in timp ce i se canta vestita melodie de ramas bun.
4. Unii miri fac iertaciunea. Adica isi cer iertare de la parinti daca ei considera ca au gresit cu ceva sau nu.
5. Se rupe cozonacul deasupra capului la mireasa. Se danseaza hora miresei si se pleaca spre starea civila sau biserica.
6. La local: se danseaza gaina, dansul sarmalelor, furatul miresei si aici unii se imbraca in mireasa si fac show etc. Dezgatitul.