PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor de noiembrie 2010

Pagini : [1] 2 3 4

flory_necsuliu
20.07.2009, 22:12:40
Salut Miresici ,sunt Noua Pe Acest Forum .mai Este Cineva Care Face Nunta In Noiembrie .eu O Am La Rtestaurant Paradis Valcea .:"> ;))

Jamilla
23.09.2009, 12:01:51
Salut Miresici ,sunt Noua Pe Acest Forum .mai Este Cineva Care Face Nunta In Noiembrie .eu O Am La Rtestaurant Paradis Valcea .:"> ;))

trecui in vizita pe aici, sper ca ma primesti ;;) unde s-or fi ascuns celelalte viitoare miresici de noiembrie?!:-\ poate inca nu au aparut, tu esti prima ;))

flory_necsuliu
08.10.2009, 21:37:22
;)) >:D< Buna ,cum sa nu te primesc tu cand ai nunta? te duci la targurile de nunti din ianuarie ?acuma am vazut cand ai nunta cand am citit datele tale .Sper sa mai intre si alte miresici de noiembrie nu vreu sa fiu singurica ca imi este frica ,de daca nu au mai fost date libere sambata la mine in oras de sper sa fie bine.

flory_necsuliu
12.11.2009, 21:30:22
trecui in vizita pe aici, sper ca ma primesti ;;) unde s-or fi ascuns celelalte viitoare miresici de noiembrie?!:-\ poate inca nu au aparut, tu esti prima ;))
POATE NU MAI ESTE NICI-O NEBUNA CA MINE CARE A APUCAT-O MARITISUL IN NOIEMBRIE ,TREBUIE SA FI FOARTE NEBUNA SA O FACI IN FRIG DAR DACA SUNTEM DE 8 ANI IMPREUNA SI LOCUIM DE 4 ANI TREBUIE SA O FACEM CU ORICE PRET LA ANU ASA CA ASTA ESTE.PUPICI LA TOATE .:x

aliana_alexa
17.11.2009, 09:36:39
si eu sunt miresica de noiembrie......tot pe 6 noiembrie 2010.......dar am o mare problema cu vremea......:-s...sper sa fie cald..... va pup pe toate miresicile de noiembrie si nu numai...:*

crengutapelin
17.11.2009, 17:50:47
si eu sunt miresica de noiembrie......tot pe 6 noiembrie 2010.......dar am o mare problema cu vremea......:-s...sper sa fie cald..... va pup pe toate miresicile de noiembrie si nu numai...:*

Buna si eu sunt miresica de noiembrie 2010.
Voi de cand incepeti pregatirile de nunta?

angel85
26.11.2009, 23:56:23
Buna fetele, ma primiti si pe mine? Si eu am nunta pe 6 noiembrie, dar la Bucuresti. Daca o sa fie vremea ca anul asta o sa ne fie bine, daca nu o sa facem frigul un pic, dar eu sunt totusi optimista, ca pana la urma nu mai conteaza cum va fi vremea ca noi o sa fim fericite in cea mai frumoasa zi din viata noastra. Va pup

BA_DM
06.12.2009, 23:10:09
Salutare, mai toate avem nunta pe 6 nov 2010 !!:)) Si eu am temerea ca va fi urat, dar cert este ca nu va fi ca in iulie. Eu cred ca imi voi lua capa la rochie, ca sa nu fac frigul. Va pup

flory_necsuliu
20.12.2009, 21:35:54
Eu am inceput deja cu pregatirile ,am luat formatia deja de acum 1 an, iar acum am luat si fotograful si cameramanul ,vinul (adica bauturile)nu imi fac problema ca sunt intr-o zona in care se face din plin ,in ianuarie o sa i-mi i-au rochia de mireasa de la targ din ianuarie de la romexpo .Singurul lucru care imi lipseste sunt nasii dar gasim noi.Asa ma bucur ca suntem multe pe aceasta data pt ca credeam ca sunt singura nebuna care si-a ales nunta in noiembrie .MULT SUCCES LA TOATE MIRESICILE LA PREGATIRI,SI IN CASNICIE.<:-P :*

c_andra_loredana
27.12.2009, 18:26:06
Salut! Si eu fac nunta pe 6 noiembrie in Iasi. Sper sa avem vreme frumoasa. Succes la pregatiri.
P.S.:Credeti ca trebuie sa ne imbracam foarte gros in noiembrie?

au83
04.01.2010, 15:54:43
noi facem cununia civila in noiembrie. oare avem timp sa pregatim tot?

aaalllyyy
08.01.2010, 15:31:29
Noi suntem in dezbateri cu restaurantul
Se pare ca va fi tot Noiembrie. 13 :-SS pentru ca numai atunci am gasit un restaurant care sa ne placa

noi facem cununia civila in noiembrie. oare avem timp sa pregatim tot?

au83
21.01.2010, 13:24:38
se pare ca numai noi suntem pe aici...

RalucaAndreea
22.01.2010, 00:36:27
Bine v-am gasit! Ma bucur sa va cunosc, viitoare doamne - miresici de noiembrie. Eu m-am gandit mult daca sa facem nunta in Bucuresti, in Roman, in noiembrie sau nu... si pana la urma nici acum nu avem restaurantul luat :))

Voi sunteti mai bine cu pregatirile?

au83
27.01.2010, 16:02:07
nu prea...nu am avut timp...

aaalllyyy
27.01.2010, 20:14:41
Numai eu sunt pe 13 ? \:D/

strumfyyka
30.01.2010, 20:11:00
oau super tare se pare ca nu-s singura care face nunta pe 6 noiembrie. sper sa avem noroc de vreme buna. ar fi super daca puteti sa imi dati si mie niste site de rochii de mireasa. eu nu am facut nimik decat am gasit rochia pe net si nu styu cum sa o iau ca e prea devreme. *********** e la oferte speciale si se numeste sabina si plus pretul ca e marfa. astept si parerea voastra daca va place sau nu.. va pupacesc pe toate

strumfyyka
30.01.2010, 21:33:54
asta e rochia care imi place mie. vreau si eu niste pareri

adriana23
30.01.2010, 22:12:48
buna seara miresicilor de noiembrie 2010:) eu sunt o miresica de noiembrie 2009 ...am citit despre temerile voastre in legatura cu vremea ..nu are rost sa va stresati atat ...oricat ar fii de frig va garantez ca nu o sa simtiti nimic :D ...eu ma pregatisem sufleteste pt orice , in condiitile in care, marti inainte de nunta am ajuns la Bz pe 0 grade celsius si pe burnita, miercuri la fel ..joi a plouat putin ,..iar sambata cand m am trezit era innorat si ceata ..mi am zis asta e! a fost un risc pe care ni l am asumat cand am pus nunta , acum nu mai avem ce sa schimbam ...dar, incet , incet a iesit soarele ...din ce in ce mai mult ...:) si la pranz erau 13-14 grade ...o vreme superba, cu soare mult mult! cand au venit la mine acasa nuntasii toti imi repetau ce norocoasa sunt, ce cald e !!
asa ca ...va doresc sa aveti o nunta minunata indiferent de vreme ! >:D<
aaa..imi luasem si capa, dar nici nu am purtat-o! ;));))
v-am pupat!!!

au83
02.02.2010, 16:53:45
oau super tare se pare ca nu-s singura care face nunta pe 6 noiembrie. sper sa avem noroc de vreme buna. ar fi super daca puteti sa imi dati si mie niste site de rochii de mireasa. eu nu am facut nimik decat am gasit rochia pe net si nu styu cum sa o iau ca e prea devreme. *********** e la oferte speciale si se numeste sabina si plus pretul ca e marfa. astept si parerea voastra daca va place sau nu.. va pupacesc pe toate
e micuta poza....pune una mai mare...

au83
02.02.2010, 16:54:32
buna seara miresicilor de noiembrie 2010:) eu sunt o miresica de noiembrie 2009 ...am citit despre temerile voastre in legatura cu vremea ..nu are rost sa va stresati atat ...oricat ar fii de frig va garantez ca nu o sa simtiti nimic :D ...eu ma pregatisem sufleteste pt orice , in condiitile in care, marti inainte de nunta am ajuns la Bz pe 0 grade celsius si pe burnita, miercuri la fel ..joi a plouat putin ,..iar sambata cand m am trezit era innorat si ceata ..mi am zis asta e! a fost un risc pe care ni l am asumat cand am pus nunta , acum nu mai avem ce sa schimbam ...dar, incet , incet a iesit soarele ...din ce in ce mai mult ...:) si la pranz erau 13-14 grade ...o vreme superba, cu soare mult mult! cand au venit la mine acasa nuntasii toti imi repetau ce norocoasa sunt, ce cald e !!
asa ca ...va doresc sa aveti o nunta minunata indiferent de vreme ! >:D<
aaa..imi luasem si capa, dar nici nu am purtat-o! ;));))
v-am pupat!!!
ce frumos...mi-ar placea sa fie cald...

cristianah
06.02.2010, 00:37:17
Bine v-am gasit! Ma bucur sa va cunosc, viitoare doamne - miresici de noiembrie. Eu m-am gandit mult daca sa facem nunta in Bucuresti, in Roman, in noiembrie sau nu... si pana la urma nici acum nu avem restaurantul luat :))

Buna . Si eu am nunta pe 6.11 :) Abia acum cateva zile am luat decizia..Nu aveam cum mai devreme deoarece abia in dec 2009 am fost ceruta in casatorie .. Am ceva emotii insa voi lupta sa fie totul asa cum imi doresc :)..Sper sa ne ajute si vremea.
In afara de restaurant..nu avem nimic pregatit..planuit ...gandit :) Sper sa fie timp pentru toate .

pavaly
06.02.2010, 17:57:56
Buna miresici de noiembrie :)
Eu am fost anul trecut la un botez pe 15 noiembrie, si a fost foarte frumos! Un pic frig, dar nu a contat deloc. Daca va luati o capa din blanitza nu numai ca veti arata foarte "glamourous" dar nu veti simti nici frigul.
Nu are importanta daca este iulie sau noiembrie, poti avea o zi urata si in mijlocul verii.
Anul trecut de ex. pe 11 iulie am fost la o nunta si a plouat cu galeata toata ziua si toata noaptea.
Oricum nunta are loc in restaurant, nimeni nu sta afara, asa ca nu va mai ganditi la cum o sa fie afara ci cum o sa fie inauntru...daca sala va fi calda si primitoare, muzica buna si oamenii voiosi totul va fi perfect!
Iar sedinta foto puteti sa faceti si in alta zi, in caz ca nu e frumos afara :)

green_eyes1505
07.02.2010, 19:39:58
Ma alatur si eu mireselor de noiembrie, eu voi avea nunta pe 6 noiembrie. Cel mai mult imi doresc sa nu fie zapada (apropo de peisajul de afara) sinici prea frig.
Legat de pregatiri, am batut palma cu fotograful si cameramanul, urmeaza sa vorbim si cu DJ-ul recomandat de cineva.
Va doresc spor la pregatiri si la cat mai multe sfaturi utile.

au83
08.02.2010, 12:57:43
acum avem si noi fotograf...cameraman nu...dar nici nu vrem
spor la pregatiri :*

ainilus
17.02.2010, 10:56:40
ce frumos...mi-ar placea sa fie cald...

Buna miresici de noiembrie

Sunt fffff fericita ca nu sunt singura care isi face nunta in noiembrie, eu am programat nunta pe data de 6 noiembrie sper sa avem parte de o zi calduroasa si frumosa asa cum o sa fim si noi :)

P.S. Voi ati inceput pregatirile, rochia, etc,etc,etc.....

Va pup pe toate!!!!

manuro
19.02.2010, 21:54:42
Buna seara miresici! Am fost o miresica de 7 noiembrie 2009 si am avut aceleasi emotii ca si voi in legatura cu vremea! Subscriu la ceea ce a scris mai sus adriana. Noi am avut o zi superba de toamna si nu am regretat deloc ca am ales aceasta data. Indiferent de vreme conteaza sa fiti cat mai fericite in acea zi!;))
Spor la pregatiri!

flory_necsuliu
20.02.2010, 15:27:50
Buna ziua mirescicilor de noiembrie eu mi-am luat rochita de la targ de la romexpo este alb ivoriu cu capa(sper sa nu fie nevoie),si rochita de cununie civila, o sa i-mi iau si marturiile din niro si celelalte accesorii ,asta prin aprilie sa se mai incalzeacsa ,cu nasi tot asa stau nu am gasit, biserica cred ca o schimb , firma care se ocupa cu decorul la local si acasa trebuie sa ma mai gandesc sunt multe si sa vad care este cea mai potrivita in rest stau bine cu pregatirile .A;)) :* m si eu o intrebare caut niste cercei facuti din pene de paun are cineva idee unde a-si putea gasi?Rochita mea de cununie civila are 2 pene de paun si deaceea vreau si cercei cu pene . MULTUMESC;)) o:-) \:D/

alin3l
01.03.2010, 21:37:07
salutare miresicilor de noiembrie

imi face placere sa spun ca ma numar si eu printre voi..... date este ..... bineinteles.... 6 noiembrie...

In afara de restaurant si nasi nu am facut nimic...... dar este timp destul

va pup

somnoroasa
10.03.2010, 10:46:21
Ma alatur si eu tot pe 6 noiembrie, mama cate suntem :), asta e bine
Eu am restaurant, nasi, formatie, cameraman si fotograf insa acum caut biserica si ma ingrozesc ce preturi sunt, imi recomandati voi ceva? La ce ora ati programat voi biserica tinand cont ca se lasa intunericul destul de devreme?
Pupici

flory_necsuliu
10.03.2010, 20:15:54
NU MAI ESTE NIMENI DIN RAMNICU VALCEA CE FACETI FETELOR HAIDETI VA ROG NU MA LASATI SINGURICA . VA ROG MULT DE TOT<:-P =D> ;))

Reni0921
25.03.2010, 09:10:28
buna miresici de noiembrie, s-ar putea sa ma alatur voua..... aveam stabilit nunta pt 2011, dar am primit o oferta pe care nu prea putem s-o refuzam...daca facem anul asta, 13 noiembrie, primim gratuit decoratiunile (fara flori), sonorizare(cu dj cu tot) si invitatiile. adica economisim vreo 600 de euro... pentru noi ne e foarte importanta data pe care am ales-o, vrem doar sa fie de vis ziua respectiva indiferent ca v-a ploua sau vor fi 30 de grade. deci foarte probabil modificam data :>. voi ce ati face in locul nostru? si cum credeti ca ar trebui facut actul aditional pentru contract? noi ne-am gandit ca trebuie sa hotaram de pe acum ce decoratiuni vrem, si sa le scriem exact ca se da gratis, nu? astept pareri

D3yutza
07.04.2010, 14:27:25
buna fetelor...

mai e cineva care face nunta in noiembrie sau care a avut nunta in aceasta luna initial am vrut sa facem nunta pe 18 iunie 2011 dar din cauza ocuparii salii...care era ocupata pana in luna septembrie a anului 2011 ...am gasit o portita pe 6 noiembrie ...ma cam ingrijoreaza data asta dar pana la urma ne-am hotarat sa o facem atunci...voi ce ziceti?

mortisha_20
07.04.2010, 15:57:50
buna fetelor...

mai e cineva care face nunta in noiembrie sau care a avut nunta in aceasta luna initial am vrut sa facem nunta pe 18 iunie 2011 dar din cauza ocuparii salii...care era ocupata pana in luna septembrie a anului 2011 ...am gasit o portita pe 6 noiembrie ...ma cam ingrijoreaza data asta dar pana la urma ne-am hotarat sa o facem atunci...voi ce ziceti?
stai linistita, nu inteleg de ce te macini, ce are luna noiembrie? doar nu faci nunta in aer liber. pe afara mergi cu masina si la restaurant sigur va fi cald, bucura-te k posibil vei purta o capa f frumoasa de blana. eu ce sa zic, am nunta peste 3 sapt, nu stiu cum va fi vremea, k observ k in ultimele zile e imprevizibila. sigur nu voi avea capa si doar un bolero. si eu am vrut vara, dar ne-am hotarat greu si salile erau deja ocupate

madalinapol
07.04.2010, 15:58:08
buna fetelor...

intra la miresici de noiembrie 2010 si acolo sigur o sa gasesti fete cu care sa comunici!:*

D3yutza
09.04.2010, 14:48:10
da intr-adevar nu e chiar asa de grav ca acum exista masini exista de toate ..dar mno incerc sa ma obisnuiesc cu ideea...:*

D3yutza
10.04.2010, 19:35:24

buna si eu fac nunta tot pe 6 noiembrie asa ca e bine cand mai e cineva ...sunt mai linistita...credeam ca sunt singura..te pup:*::* si sper sa ne mai sfatuim

Reni0921
10.04.2010, 19:36:59
si eu sunt aici \:D/. dar din ce am vazut sunt singura din 13 :-p

marti ma duc la o proba, la rochita. de abia astept:D

D3yutza
10.04.2010, 19:58:34
eu am rezolvat restaurantul muzica avem formatie...aranjamentele...rochia am zis ca o iau prin august-septembrie pt ca eu vreau sa mai slabesc si acum sunt o gramada de modele ai de unde alege...problema la noi e >nasi> dar o rezolvam noi...biserica si cununia cilvila sunt ca si rezolvate nici o problema...acum ma gandesc la meniuri...incerc sa ma hotarasc la modele de invitatii dar pana nu ma hotarasc in privinta nasilor nu pot face nici invitatiile..

andre10
16.04.2010, 10:45:46
eu am rezolvat restaurantul muzica avem formatie...aranjamentele...rochia am zis ca o iau prin august-septembrie pt ca eu vreau sa mai slabesc si acum sunt o gramada de modele ai de unde alege...problema la noi e >nasi> dar o rezolvam noi...biserica si cununia cilvila sunt ca si rezolvate nici o problema...acum ma gandesc la meniuri...incerc sa ma hotarasc la modele de invitatii dar pana nu ma hotarasc in privinta nasilor nu pot face nici invitatiile..

spor la cautat nasi!

Reni0921
18.04.2010, 18:08:10
miresici sa va arat rochia mea :D
am postat poze aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3636
din pacate nu sunt foarte clare pozele deoarece avea ceva murdaria aparatul pe lentila. are si voal rochia, din acela putin umflat, 2 straturi si pana la fund. foooarte fain DAR din pacat nu imi vine bine. ma gandesc ca ar da bine cu un voal lung cat trena :D, asa ceva http://www.liweddings.com/chat/p/2364863_1.jpg
imi place muuuult, dar nu stiu daca o sa-mi stea bine cu asta.... oricum, o sa ma duc sa probez si o sa-l fac eu ca ies mai ieftin.
in rest eu stau super bien cu pregatiri. am restaurant, forograf, am semnat pt video, dj, invitatii(astea 3 sunt gratis) si am semnat si pt decor. acum suntem in cautare de tort :D
fetelor, noi de noiembrie suntem destul de putine dar asa putem sa ne cunoastem ami bine, deci astept ca de acum incolo sa treceti pe aici mai des.
si acum, vreau sa va intreb la rochia mea, si voalul ce vi l-am aratat ce merge mai bine? capa, bolero sau o blanita???
eu tind spre capa din blanita dar ma gandesc ca o sa-mi fie frig la foto....
>:D<

D3yutza
19.04.2010, 11:13:12
buna fetelor mi-am gasit si eu rochia de mireasa si vreau sa-mi dat si mie o parere....

D3yutza
19.04.2010, 11:18:01
aceasta e rochia si acesta e buchetul....

Reni0921
19.04.2010, 11:29:00
rochia este frumoasa, mai ales daca iti place tie. dar acum ramane de vazut si cum iti vine. nu ai fost la probat???
buchetelul e tare dragalas :)

miresici de noiembrie, suntem fooooarte putine vad.....si nu prea vorbarete :-w
eu ma gandesc din ce flori sa-mi fac buchetul?? mi-ar placea din trandafir dar parca as vrea altceva mai deosebit. prea se folosesc trandafirii. ceva idei?

flory_necsuliu
20.04.2010, 10:10:05
Foarte frumoasa imi place mult tot ce conteaza este sa nu fie grea si sa te simpti bine in ea. Eu mi-am cumparat o rochie dar care este super grea nu sta nici pe umeras pt greutatea rochiei indoaie umerasul.nu stiu ce sa fac.:-?

flory_necsuliu
20.04.2010, 10:16:57
[QUOTE=Reni0921;3211177]miresici de noiembrie, suntem fooooarte putine vad.....si nu prea vorbarete :-w
eu ma gandesc din ce flori sa-mi fac buchetul?? mi-ar placea din trandafir dar parca as vrea altceva mai deosebit. prea se folosesc trandafirii. ceva idei?

VREAU SA ITI SPUN CA LUNA IN CARE NE CASATORIM FIIND NOIEMBRIE EU ZIC SA FOLOSIM NISTE FLORI DE CAMP CU FLORI DE TOATE CULORILE SI TOATE SOIURILE EU CEL PUTIN BUCHETUL DE CUNUNIE CIVILA IL VREAU ASA
CEL PT MIREASA CU CRIZANTEME ,TRANDAFIRI DINACEIA MICI CARE CURG ORHIDEEE IN NUANTE IVORIU -BEJ DAR NU FOARTE INCARCAT .SPER SA ITI PLACA IDEEEA MEA .;)) IAR BUCHETUL DE MIREASA SA FIE ORNAMENTAT CU MARGELE VOAL SI FULGISI DACA SE POATE SI CU O BROSA IN FORMA DE FLUTURE CU PIETRE INCRUSTATE .

maria1984
20.04.2010, 11:28:47
POATE NU MAI ESTE NICI-O NEBUNA CA MINE CARE A APUCAT-O MARITISUL IN NOIEMBRIE ,TREBUIE SA FI FOARTE NEBUNA SA O FACI IN FRIG DAR DACA SUNTEM DE 8 ANI IMPREUNA SI LOCUIM DE 4 ANI TREBUIE SA O FACEM CU ORICE PRET LA ANU ASA CA ASTA ESTE.PUPICI LA TOATE .:x
Draga Flory sa sti ca nu esti singura ''nebuna'' care face nunta in noiembrie mai sunt si eu pe aici.=))
Si noi avem tot cam atatia ani impreuna si initial noi planuisem nunta pentru aprilie 2011 insa au intervenit niste schimbari si o facem in noiembrie.\:D/
Nu te gandi ca o sa fie frig ca nu cred ca va fi ger=P~
Anul trecut am fost pe 14 niembrie la nunta nasilor nostri si a fost foarte frumos chiar soare>:D<
Sa dea Domnul asa sa fie si la noi si sa nu ploua[-o<
Pupici si spor la pregatiri.:*

Salut toate miresicile de noiembrie 2010 si ma alatur si eu cu detalii despre pregatirile de nunta.
Deocamdata nu avem decat restaurantul si lautarii luati,urmeaza sa luam si cameraman si fotograf si apoi sa intru in febra cumparaturilor de nunta (rochii,pantofi,costume,accesorii,etc)8-}
In legatura cu aranjamentele florale as dori sa mi le fac eu fara sa apelez la o firma specializata si inca nu m-am decis cum o sa arate.As vrea sa merg pe trandafiri grena cu alba sau daca nu pe crini imperiali albi.
Mentionez ca restaurantul ne-a oferit decorarea salii culoarea pe care am ales-o este grena asa ca de o grija am scapat.#:-S
Mai trebuie si bautura si tortul sa le cumparam.;))
Astept idei din partea voastra in legatura cu aranjamentele florale care ar merge la decor grena...restaurantul are peretii de culoare galben pal...
Pupici tuturor si spor la pregatiri:*

Este superba rochia si buchetul la fel.
Important sa iti placa tie si sa te simti si confortabila in ea.
Mult succes la pregatiri:*

Reni0921
20.04.2010, 14:45:17
si noi initial in 2011 mai trebuia sa avem. a intervenit ceva, si uite asa e noiembrie ;-). o sa avem deja 7ani de cand suntem impreuna ;)).
la flori, si eu as vrea sa le fac eu, si buchetul si tot. dar mai vedem

maria1984
20.04.2010, 15:17:45
si noi initial in 2011 mai trebuia sa avem. a intervenit ceva, si uite asa e noiembrie ;-). o sa avem deja 7ani de cand suntem impreuna ;)).
la flori, si eu as vrea sa le fac eu, si buchetul si tot. dar mai vedem
Am luat legatura cu depozitul de flori si cateva agentii si te tin la curent cu ofertele...sa vedem ce renteaza:>
Pupici:bye_04:

Reni0921
20.04.2010, 16:04:01
Am luat legatura cu depozitul de flori si cateva agentii si te tin la curent cu ofertele...sa vedem ce renteaza:>
Pupici:bye_04:
hm...da, mersi
doar ca eu sunt din cluj.
dar macar am o idee cam ce preturi sunt in alte orase;)).
eu am vazut azalee la ghiveci, foooarte frumoase. era ca un copacel, iar partea de sus ca un glob de flori. sper ca intelegi. foarte fain arata, la 15 lei. daca este ghiveciul frumos, sau daca nu se poate imbraca, da fooarte bine pe masa. sau eu m-am mai gandit ca in loc de "traditionalele" aranjamente florale de pe mese, pot sa fac ceva aranjament mai special din fructe cu cubulete de cioco. este si frumos si gustos ;-)
eu incerc sa fac o nunta cu un buget cat mai redus posibil. pana acum sunt chiar multumita de alegeri, si de raport calitate - pret. sper sa ma descurc la fel si pe viitor ;-)

maria1984
20.04.2010, 17:40:38
hm...da, mersi
eu am vazut azalee la ghiveci, foooarte frumoase. era ca un copacel, iar partea de sus ca un glob de flori. sper ca intelegi. foarte fain arata, la 15 lei. daca este ghiveciul frumos, sau daca nu se poate imbraca, da fooarte bine pe masa. sau eu m-am mai gandit ca in loc de "traditionalele" aranjamente florale de pe mese, pot sa fac ceva aranjament mai special din fructe cu cubulete de cioco. este si frumos si gustos ;-)
eu incerc sa fac o nunta cu un buget cat mai redus posibil. pana acum sunt chiar multumita de alegeri, si de raport calitate - pret. sper sa ma descurc la fel si pe viitor ;-)
Mersi de idee:*
O sa ma interesez si eu de azalee sa vad ce preturi sunt....chiar ar fi ceva special...dar oare se poate face si aranjamentele in acest copacel:-\
Eu vreau sa merg pe aceeasi tip de flori...dar sa vedem ma interesez si te tin la curent.>:D<
Pupici

Reni0921
20.04.2010, 17:49:01
Mersi de idee:*
O sa ma interesez si eu de azalee sa vad ce preturi sunt....chiar ar fi ceva special...dar oare se poate face si aranjamentele in acest copacel:-\
Eu vreau sa merg pe aceeasi tip de flori...dar sa vedem ma interesez si te tin la curent.>:D<
Pupici
aici nu prea inteleg ce vrei sa zici. o sa incerc sa ajung maine la florarie sa fac o poza sa vezi ce spun. pe net nu am gasit asemanator.....
pun cateva poze cu sala noastra sa-mi dati idei cam ce decoratiuni/culori ar merge
349706349707
349708349709
mie mi-ar placea cu esarfe maro. avand si tapet maro intr-o parte. (desi initial as fi vrut sala doar pe alb, imi dau seama ca la aceasta sala nu merge....trebuie un contrast, o culoare tare). cred ca ar arata bine cu globuri de flori agatate de tavan, DAR nu stiu daca avem unde agata, si daca avem, aceste globuri sunt fooooarte scumpe, ar trebuie sa gasesc o varianta mai ieftina. o posibilitate ar fi acest "decor" facut de mine, dar bineinteles in culori care sa se asorteze cu restul 349710
oare ar fi ok?
acum plec, ma duc la real sa cumparam whisky, este la promotie :D

maria1984
20.04.2010, 17:57:17
hm...da, mersi
Revin in legatura cu copaceii azalee.
In Buc. preturile sunt intre 40-65 lei la azalee.
Nicio sansa sa gasesti cu 15 lei :-s
Daca tu ai gasit cu pretul asta esti o norocoasa.
Eu cred ca o sa merg tot pe traditionalul si romanticul trandafir:)
Pupici>:D<

aici nu prea inteleg ce vrei sa zici. o sa incerc sa ajung maine la florarie sa fac o poza sa vezi ce spun. pe net nu am gasit asemanator.....
pun cateva poze cu sala noastra sa-mi dati idei cam ce decoratiuni/culori ar merge
349706349707
349708349709
mie mi-ar placea cu esarfe maro. avand si tapet maro intr-o parte. (desi initial as fi vrut sala doar pe alb, imi dau seama ca la aceasta sala nu merge....trebuie un contrast, o culoare tare). cred ca ar arata bine cu globuri de flori agatate de tavan, DAR nu stiu daca avem unde agata, si daca avem, aceste globuri sunt fooooarte scumpe, ar trebuie sa gasesc o varianta mai ieftina. o posibilitate ar fi acest "decor" facut de mine, dar bineinteles in culori care sa se asorteze cu restul 349710
oare ar fi ok?
acum plec, ma duc la real sa cumparam whisky, este la promotie :D
Am vazut sala ta si este foarte spatioasa.Si albul de pe perete ajuta la marirea spatiului.
Parerea mea este ca da ar trebui sa mergi pe o culoare tare pentru a echilibra putin atmosfera.Culorile care ti le recomand ar fi maro,grena,mov,verde depinde ce preferi...in loc de globuri agatate pe tavan poti pune baloane cu heliu de culoarea huselor(da foarte bine si sunt si mai ieftine)...eu as fi vrut baloane la mine dar fiind tavanul prea jos si lustrele elegante nu dadea bine in peisaj...iti atasez si poze cu sala noastra de nunta...ca si culoare eu merg pe grena la fel ca draperiile...daca ai vreo idee astept sa imi zici...
pupici>:D<

Reni0921
21.04.2010, 11:19:46
Am vazut sala ta si este foarte spatioasa.Si albul de pe perete ajuta la marirea spatiului.
Parerea mea este ca da ar trebui sa mergi pe o culoare tare pentru a echilibra putin atmosfera.Culorile care ti le recomand ar fi maro,grena,mov,verde depinde ce preferi...in loc de globuri agatate pe tavan poti pune baloane cu heliu de culoarea huselor(da foarte bine si sunt si mai ieftine)...eu as fi vrut baloane la mine dar fiind tavanul prea jos si lustrele elegante nu dadea bine in peisaj...iti atasez si poze cu sala noastra de nunta...ca si culoare eu merg pe grena la fel ca draperiile...daca ai vreo idee astept sa imi zici...
pupici>:D<
e foarte frumoasa sala. eleganta. si intradevar cel mai bine merge grena cu alb, as zice eu. daca tot vrei sa folosesti trandafiri, ai putea crea o atmosfera foarte romantica, daca ai pune lumanari... macar la sosirea invitatiilor ai putea face asa un semi intuneric si muuuuuulte luminari. cred ca ar fi super romantic si intim. si de altfel, daca bugetul iti permite, poti sa mergi pe globuri de flori. uite ce a facut o miresica pe fiecare masa in parte, ceva ce cred ca ar fi super si la sala ta.http://picasaweb.google.com/Oanatos/Local#5410283205276546802

eu cred ca pe maro o sa merg, doar sa aiba cei de la agentie esarfe maro. daca nu au, ca recent au schimbat pe culorile astea restaurantul deci poate inca nu au, ma ofer ca daca cumpara materialul, le fac eu ca sigur le vor folosi pe viitor =)). ei cumpara ce trebuie, eu le fac si mi le da gratis :D. iar daca nu vor, atunci si eu pe grena o sa merg, asta stiu sigur ca au. ai poze cu baloane de heliu in tavan?? mie nu prea imi surade idea baloanelor, dar poate daca le vad :-p...
am cumparat ieri 19 sticle de whisky si 20 de sampanie, total 537 lei. am fi vrut 30 de whisky si 25 sampanie, dar nu aveau....

Revin pt editare: cam ce v-ati gandit sa luati peste rochie, totusi fiind noiembrie o sa fie frigut... mie imi plac aceste bolerouri enorm, dar cred ca o sa si inghet 349959
sau capa de blanita, dar parca si la asta mi-ar fi frigut la maini....349960

somnoroasa
21.04.2010, 11:42:16
Buna fetelor, voi cat ati dat pe rochite? credeti ca e mult 18 mil?

Reni0921
21.04.2010, 11:43:55
Buna fetelor, voi cat ati dat pe rochite? credeti ca e mult 18 mil?
daca tie iti place, nimic nu e mult :">
eu am dat 15mil pe ea, am primit si voal, corset de sub rochie si diadema. dar nu este noua, a mai fost purtata odata, dar nu se vede deloc. mai trebuie s-o scurtez.
nu ne arati rochita :D ?

somnoroasa
21.04.2010, 11:59:46
nu stiu de ce nu merge atasata poza ... rochita e maya fashion model M1009

Reni0921
21.04.2010, 12:37:04
super rochita si eu cred ca e un pret super bun 18 milioane

somnoroasa
21.04.2010, 12:40:02
atunci nu cred ca mai stau pe ganduri, u unde ai depozitat-o, mai mai gandesc si la asta.....

maria1984
21.04.2010, 12:41:16
Foarte frumoasa rochia ta.
Eu tot de la maya fashion vreau sa imi iau rochia modelul M3210:DCosta 1500 lei .
Pupici:*

somnoroasa
21.04.2010, 12:46:17
u de unde ti-o cumperi? mergi in craiova?

maria1984
21.04.2010, 13:05:44
Pentru Reni

Am revenit cu poze cu baloane in tavan:D
Mai poti gasi pe net daca intri poza 2 cred ca ti s-ar potrivi mai ales k ai zis k vrei pe maro aranjamentul.
Sper sa iti placa si sa iti fie de ajutor.

u de unde ti-o cumperi? mergi in craiova?
Da in Craiova o sa merg ca din cate am cautat in Buc nu exista magazin:(
Dar fac orice numai sa am rochita:>

somnoroasa
21.04.2010, 13:30:27
Da in Craiova o sa merg ca din cate am cautat in Buc nu exista magazin:(
Dar fac orice numai sa am rochita:>

sa-ti dau o veste buna, exista un magazin in bucuresti care vinde, este pe langa izvor, dar tre sa faci comanda. vezi ca scrie si pe site-ul lor ca au deschis si aici exact pe prima pagina in dreapta

Reni0921
21.04.2010, 13:43:41
Mersi Maria, chiar imi place cum arata baloanele. trebuie sa ma interesez de preturi.
Tot pentru Maria, si rochia ta este fooooarte frumoasa. au preturi bune cei de la maya.
In cluj au reprezentanta.....ma mir ca in bucuresti nu. dar cum zice Somnoroasa, trebuie sa fie vreun magazin care aduce la comanda

nu mi-ati raspuns, voi ce v-ati gandit sa va luati pe spate sa nu fie figut?

maria1984
21.04.2010, 13:44:16
sa-ti dau o veste buna, exista un magazin in bucuresti care vinde, este pe langa izvor, dar tre sa faci comanda. vezi ca scrie si pe site-ul lor ca au deschis si aici exact pe prima pagina in dreapta
Mersi mult de tot:*>:D<

somnoroasa
21.04.2010, 13:52:51
Mersi Maria, chiar imi place cum arata baloanele. trebuie sa ma interesez de preturi.
Tot pentru Maria, si rochia ta este fooooarte frumoasa. au preturi bune cei de la maya.
In cluj au reprezentanta.....ma mir ca in bucuresti nu. dar cum zice Somnoroasa, trebuie sa fie vreun magazin care aduce la comanda

eu ma gandeam la o blanita, exact cum ai atasat u poza, am vazut printr-un magazin la 230, cam scumpa mi-a parut,u ai vazut pe undeva vre-un pret, ceva?

maria1984
21.04.2010, 13:54:41

Eu m-am gandit la capa...sau o blanita ceva...;-)
Pupici

Reni0921
21.04.2010, 13:58:29
si eu peste 200 le-am vazut. dar eu imi cumpar un metru de blana artificiala, am vazut la 20 de lei/m si mi-l fac eu. daca ai masina de cusut sii cat de cat te pricepi, e foooarte usor de facut.
dar totusi, parca inima mea trage la bolerourile din dantela....pacat ca o sa inghet cu ele :((:((:((:((

maria1984
21.04.2010, 14:03:23
si eu peste 200 le-am vazut. dar eu imi cumpar un metru de blana artificiala, am vazut la 20 de lei/m si mi-l fac eu. daca ai masina de cusut sii cat de cat te pricepi, e foooarte usor de facut.
dar totusi, parca inima mea trage la bolerourile din dantela....pacat ca o sa inghet cu ele :((:((:((:((
E foarte frumoasa ideea cu dantela dar e cam frigut pentru ea in noiembrie.:(
Mi-ai dat o idee excelenta cu blanita cumparata:*....mama e croitoreasa si o sa mi-o faca ea numai sa pot gasi blanita:D....apropo de facut manual...eu cu mama imi voi face si aranjamentele de masini din voal cumparat ma refer la pampoane pt oglinzile masinilor si dantela din fata pana la oglinzi...am auzit ca se gasesc si gata facute in ''Europa"...fac si eu un sondaj de piata si ma opresc la ce e mai convenabil\:D/
Va tin la curent cu informatiile :*

Pentru Reni si Somnoroasa

Am primit raspuns de la depozitul de flori si preturile sunt acceptabile,sub pretul pietei oricum\:D/
Eu de la ei o sa imi iau aranjamentele si tot de tine de flori(lumanari,buchete, aranjament prezidiu si mese,aranjament arcada si inimi fier forjat)...abia astept sa merg la ei sa vad catalogul lor...
Va dau si cateva exemple din ce am cerut eu(trandafir grena)...preturile sunt orientative...
Sper sa va fie de ajutor.:)

somnoroasa
21.04.2010, 14:10:29

eu zic ca o sa avem soare :D ca sa iasa pozele bine

si eu am restaurant, formatie, fotograf, cameraman, si cat de curand si invitatiile.
Voalul il imprumut, cred, jartiera e prinsa de miresoi la o alta nunta si saculetul
voi ce aveti?

E foarte frumoasa ideea cu dantela dar e cam frigut pentru ea in noiembrie.:(
Mi-ai dat o idee excelenta cu blanita cumparata:*....mama e croitoreasa si o sa mi-o faca ea numai sa pot gasi blanita:D....apropo de facut manual...eu cu mama imi voi face si aranjamentele de masini din voal cumparat ma refer la pampoane pt oglinzile masinilor si dantela din fata pana la oglinzi...am auzit ca se gasesc si gata facute in ''Europa"...fac si eu un sondaj de piata si ma opresc la ce e mai convenabil\:D/
Va tin la curent cu informatiile :*
unde este acest depozit, au un site ceva?

Reni0921
21.04.2010, 14:18:09
ooo, pai daca mama ta, Maria, e croitoreasa...in 10 minute ti gata capa :D
si eu sunt pasionata de croitorie. nu sunt experta, dar lucruri usoare reusesc sa fac.
daca mergi mai ales in europa, gasesti blana. doar ca nu stiu daca iti da doar un metru sa zicem....
si eu mi-am cumparat tulle pentru decorarea masinilor, acasa eu si iubi, si biserica. 100 de metri am luat si am dat pe el 2lei/metrul. cel mai ieftin ce am gasit in cluj. am vazut pe net mai ieftin, dar cu transport, tot la 2lei ajungeam... aveti noroc fetelor ca stati in bucuresti...acolo in europa am inteles se gasesc foooarte ieftin lucrusoare.... la tulle metrul este de 1leu.
s-ar putea sa-mi iau si un bolero din dantela, si de rezerva imi fac si capa. si daca am noroc pot purta cea din dantela :D. dar sa vad ce preturi au.....
dar oare daca rochita mea nu are deloc dantela si nici voalul, ar merge???
manusi o sa aveti fetelor????
eu am scris intr-o postare anterioara ce am deja. pot sa zic, aproape tot :-p

somnoroasa
21.04.2010, 14:24:51
nu stiu, mie nu prea imi plac manusile si nu prea as vrea, in schimb cea care ma epileaza a zis ca nu scap neepilata pe maini, mai ales ca nu vreau nici manusi, ma cam sperie gandul asta

Reni0921
21.04.2010, 14:27:31
nu stiu, mie nu prea imi plac manusile si nu prea as vrea, in schimb cea care ma epileaza a zis ca nu scap neepilata pe maini, mai ales ca nu vreau nici manusi, ma cam sperie gandul asta
:)) eu niciodata nu am fost epilata pe maini si nici nu o sa fiu nici de data asta....
nici eu nu cred ca o sa vreau manusi, ca mi se pare prea mult, si capa/bolero si manusi....mai vedem. desi mie mi se par elegante manusile.

maria1984
21.04.2010, 14:56:54
eu zic ca o sa avem soare :D ca sa iasa pozele bine

si eu am restaurant, formatie, fotograf, cameraman, si cat de curand si invitatiile.
Voalul il imprumut, cred, jartiera e prinsa de miresoi la o alta nunta si saculetul
voi ce aveti?

unde este acest depozit, au un site ceva?
nu au site inca... depozitul este in sos. oltenitei,nr. 202...

Nici eu nu o sa am manusi...iar cu epilatul pe maini credeti-ma ca e mai putin dureros decat pe picioare:D...si eu o sa fi epilata pe maini mai ales ca am parul aproape negru imaginati-va cum as da alba toata si cu o padure neagra pe maini:))

somnoroasa
21.04.2010, 19:18:17
la ce ora v-ati pus slujba la biserica?

maria1984
22.04.2010, 10:56:45
la ce ora v-ati pus slujba la biserica?
Inca nu am fost la biserica sa stabilim ora...noi am vrea ora 17:00 sau 18:00
La ce v-ati gandit voi?

somnoroasa
22.04.2010, 11:02:06
Inca nu am fost la biserica sa stabilim ora...noi am vrea ora 17:00 sau 18:00
La ce v-ati gandit voi?

noi am stabilit pt ora 18 si dupa sa mergem la local, pe la 19 30, asa au zis lautarii ca e bine sa vina invitatii

maria1984
22.04.2010, 11:34:00
noi am stabilit pt ora 18 si dupa sa mergem la local, pe la 19 30, asa au zis lautarii ca e bine sa vina invitatii
Da asa am planuit si noi exact ca voi....sper sa gasim liber la biserica atunci...[-o<[-o<[-o<duminica mergem sa vorbim...abia astept sa scap de o grija...:-s
Pupici

Pentru somnoroasa (http://www.miresici.ro/member.php?u=14942)

Am vorbit cu cei de la depozitul de flori si vreau sa spun ca au dat dovada de promtitudine si profesionalism.
Mi-au raspuns la toate intrebarile si m-au lamurit si m-au sfatuit in legatura cu aranjamentele de nunta.Preturile sunt accesibile sub pretul florariilor sau al agentiilor.
Sunt echipa cu care sigur voi colabora pentru tot ce tine de aranjamete florale.\:D/
Prima impresie este excelenta.\:D/
Astept acum raspuns pentru contractul de servicii cand il vom face.
Atasez si cateva aranjamente facute de ei.<:-P:gen_17:

Reni0921
24.04.2010, 04:08:43
fetelor, sa va arat ce am gasit din intamplare:
http://www.designvisage.com/blog/blog/page/4/
trebuie sa recunosc ca asa vreau si eu sa arat cand voi fi mireasa!!! imi place absolut TOT la aceasta doamna, am salvat toate pozele ei!!!
rochita ei seamana cu a mea, la fel si culoarea parului. lungimea nu chiar, dar pana in noiembrie imi creste parul. deci, cred ca am toate sansele sa fiu si eu la fel de eleganta si fina :x.
pana si pantofii ei m-au innebunit, eu care am zis ca nici nu vreau altceva decat pantof albi :D

rroana
24.04.2010, 11:10:34
trebuie sa recunosc ca asa vreau si eu sa arat cand voi fi mireasa!!! imi place absolut TOT la aceasta doamna, am salvat toate pozele ei!!!
rochita ei seamana cu a mea, la fel si culoarea parului. lungimea nu chiar, dar pana in noiembrie imi creste parul. deci, cred ca am toate sansele sa fiu si eu la fel de eleganta si fina :x.
pana si pantofii ei m-au innebunit, eu care am zis ca nici nu vreau altceva decat pantof albi :D
superbbbbbb\:D/\:D/\:D/

alin3l
24.04.2010, 22:10:10
Pentru somnoroasa (http://www.miresici.ro/member.php?u=14942)

Am vorbit cu cei de la depozitul de flori si vreau sa spun ca au dat dovada de promtitudine si profesionalism.
Mi-au raspuns la toate intrebarile si m-au lamurit si m-au sfatuit in legatura cu aranjamentele de nunta.Preturile sunt accesibile sub pretul florariilor sau al agentiilor.
Sunt echipa cu care sigur voi colabora pentru tot ce tine de aranjamete florale.\:D/
Prima impresie este excelenta.\:D/
Astept acum raspuns pentru contractul de servicii cand il vom face.
Atasez si cateva aranjamente facute de ei.<:-P:gen_17:

poti sa-mi trimiti si mie mai multe detalii despre cei de la depozitul de flori pe pm pls... multumesc

maria1984
26.04.2010, 11:12:21
Sunt superbe pozele=D>;;)

flory_necsuliu
26.04.2010, 21:08:06
Buna miresicilor am si eu o intrebare .Cum se face bradul la nunta ce anume trebuie sa fac ,cumpar brad dar de unde? SI EL TREBUIE SA IL FACA?:O

Reni0921
26.04.2010, 22:20:45
Buna miresicilor am si eu o intrebare .Cum se face bradul la nunta ce anume trebuie sa fac ,cumpar brad dar de unde? SI EL TREBUIE SA IL FACA?:O
??? eu sincer nu stiu despre c evorbesti :-B

maria1984
27.04.2010, 09:52:16
Buna...De obiceiul cu bradul uite ce am gasit:
Traditii si obiceiuri de nunta - Bradul
In dimineata nuntii, ginerele, impreuna cu prieteni apropiati impodobesc doi brazi cu diferite obiecte, fructe si chifle. Brazii sunt purtati de tineri necasatoriti pana la casa nasului, unde, unul este legat in fata portii. Apoi, alaiul isi continua drumul catre casa miresei, loc in care ramane cel de-al doilea brad. Bradul este simbolul vigorii si al tineretii; impodobirea lui simbolizeaza viata "imbelsugata" a viitoarei familii.
Astazi sincer nu cred k se mai tine obiceiul acesta decat la sate unde traditiile se conserva pana in ziua de azi...
La nunta mea nu voi face acest obicei...acum daca tu vrei sau la tine in regiune se practica acest obicei e binevenit daca nu nu...;-)

Apropo de obiceiuri...Sunt o gramada legate de nunta:Udatul,Petitul,Bradul,Fedelesul,etc.
Mai jos o sa scriu semnificatiile fiecaruia...sper sa va fie de folos;-)
Petitul
Tanarul care dorea sa se casatoreasca isi alegea cativa dintre prietenii lui (uneori chiar tatal sau alte rude) si hotarau ziua cand vor merge la casa miresei. Desigur, era anuntata si familia viitoarei mirese, pentru a avea ragazul de a se pregati in a-si intampina oaspetii. In ziua stabilita purcedeau spre casa fetei, iar la intrare acestia aveau o mica cuvantare, care difera de la zona la zona. Urmeaza apoi momentele cand tatal feciorului sta de vorba cu parintii miresei, discutand diferite aspecte ale viitoarei familii. Uneori hotararea de a face nunta era deja luata, petitul fiind doar o formalitate sau o ocazie de a petrece niste clipe minunate. De multe ori urma o mica petrecere, mai ales daca se stabilea ca nunta va vea loc.
Fedelesul
Este o petrecere la casa miresei (de regula), in seara de dinaintea nuntii, la care participa tinerii prieteni ai celor doi miri, alti invitati. La inceputul petrecerii, tineri lucreaza ornamentele care vor fi puse in bradul de nunta, din materiale puse la dispozitie de miri. Petrecerea nu presupune prea multa mancare (cozonaci) ci mai degraba bautura si dans.
Bradul
In dimineata nuntii, ginerele, impreuna cu prieteni apropiati impodobesc doi brazi cu diferite obiecte, fructe si chifle. Brazii sunt purtati de tineri necasatoriti pana la casa nasului, unde, unul este legat in fata portii. Apoi, alaiul isi continua drumul catre casa miresei, loc in care ramane cel de-al doilea brad. Bradul este simbolul vigorii si al tineretii; impodobirea lui simbolizeaza viata "imbelsugata" a viitoarei familii.
Udatul
Mireasa, flacaul cu bradul si alaiul miresei merg la cea de-a treia fintina spre rasarit,numarata de la casa miresei, insotiti de lautari. Pe drum, mireasa si flacaul poarta un ulcior (sau o vadra de lemn in alte zone), legat cu stergar tesut in casa, pina la fintina. Aici, flacaul scoate apa de trei ori si, de fiecare data, impreuna cu mireasa, stropeste multimea cu un manunchi de busuioc, inmuiat in apa din ulcior, in semn de urare de maritis la fete, insuratoare la flacai si spor la neveste. Flacaul poate fi altul decit purtatorul bradului si va pastra ca dar ulciorul nou si stergarul cu care a facut udatul. Intorsi de la apa, nuntasii incing o hora in care mireasa trece pe la fiecare si ii prinde in piept floarea de nunta. Aceleasi flori sau cocarde le vor primi nuntasii mirelui, nasii, alti invitati la biserica.
Barbieritul mirelui
Acest obicei se desfasoara in paralel cu gatitul miresei. Un prieten apropiat al mirelui (in trecut un vataf) il barbiereste, in mod simbolic pe ginere. Asezat pe un scaun, cu bani sub picior, mirele nu trebuie sa-l lase pe lautar sa-i ia banii. Barbieritul mirelui reprezinta un simbol al pregatirii baiatului pentru nunta. Obiceiul se pare ca avea o semnificatie ritualica initiatica, ultima dintr-un lung sir de initieri la care era supus baiatul in cursul deveniri sale ca barbat.
Imbracatul miresei
Nasa, impreuna cu mama miresei si prietene apropiate ajuta mireasa sa se imbrace, pentru ca la sfarsit, nasa singura sa-i lege voalul si coronita. Se desfasoara in acelasi timp cu barbieritul mirelui si simbolizeaza pregatirea fetei pentru nunta. In vechime la acest ritual puteau lua parte mai multa lume din partea miresei. Cum gatitul era destul de laborios (se foloseau cele mai bune haine, se faceau impletituri complicate ale parului), fetele cantau cantece cu tema despartirii.
Hora miresei
Hora miresei (Nuneasca) se danseaza acasa la mireasa, prilej cu care soacra mica imparte diferite cadouri nasilor, socrilor si, uneori, rudelor apropiate.
Ruperea turtei
Nasa comanda si plateste o turta impodobita cu diverse ornamente, comestibile sau nu, diferite impletituri si alte forme. In mod simbolic, turta este rupta deasupra capului miresei si este data spre consum (invitatilor). Se spune ca aduce noroc celor care mananca din ea. Obiceiul se pastreaza din vremea Romei antice.
Furatul miresei
Poporul roman este un popor vesel si uneori pus pe sotii. Astfel se explica pastrarea acestui obicei a le carei origini sunt neclare. Se presupune ca mirele nu trebuie sa aibe ochi decat pentru mireasa lui, dar unii glumeti profita de neatentia mirelui si fura mireasa. Mirele este dator sa o caute sau sa o rascumpere. In unele zone, rapitorii au datoria de a nu lasa mireasa pe jos, ea trebuie purtata numai in brate. In alte zone, se considera ca daca mireasa a fost furata pana la ora 24.00 datoria o va plati nasul, daca a fost furata dupa 24.00 mirele este cel care va plati. De multe ori, spre hazul invitatilor mirele este pus sa indeplineasca anumite sarcini.
Aruncatul buchetului Mireasa se intoarce cu spatele la grupul de fete tinere, nemaritate, si arunca la intamplare buchetul. Fata care-l prinde este cea care se va marita prima. Alte traditii spun ca se va marita in acelasi an.
Scosul valului
Aproape de sfarsitul nuntii, nasa scoate voalul de pe capul miresei si ii pune o esarfa (batic), simbolizand trecerea de la statutul de fata la cel de nevasta. Voalul miresei se pune pe capul unei fete necasatorite, care se spune ca va fi urmatorea care se va casatori.
Cam asta e tot ce am gasit referitor la obiceiuri de nunta.

Reni0921
27.04.2010, 10:32:10
noi o sa pastram din aceste traditii doar furatul miresei si aruncatul buchetului:))

maria1984
27.04.2010, 11:31:22
noi o sa pastram din aceste traditii doar furatul miresei si aruncatul buchetului:))
Noi nu o sa avem primele 4 obiceiuri;))
Nu avem cum sa le punem in practica:))

Reni0921
27.04.2010, 11:36:18
ce mai faceti fetelor?
rochia?? ati vorbit cu maya??? ati gasit magazin in bucuresti unde sa fie rochii de la ei?

maria1984
27.04.2010, 12:28:55
ce mai faceti fetelor?
rochia?? ati vorbit cu maya??? ati gasit magazin in bucuresti unde sa fie rochii de la ei?
Inca nu am vorbit:(
Mai avem de luat cameramanul si fotograful si azi facem contractul cu depozitul de flori pentru aranjamente...apoi o sa urmeze invitatiile,marturiile si verighetele...apoi rochia si costumul si celelalte accesorii...cred ca prin vara o sa ma interesez de ea...mai ales ca vreau sa mai slabesc vreo 10 kg^:)^
Nu sunt asa avansat cu pregatirile ca tine:D...banii sunt de vina...nu ma graqbesc ca inca mai e timp...apoi luam bauturile,tortul si ce o mai fi :D
Oricum sper pana in septembrie sa avem totul pregatit[-o<[-o<[-o<
Pupici>:D<:*

Reni0921
27.04.2010, 12:35:09
si noi de prin septembrie anul trecut ne-am apucat de pregatiri, tot din cauza banilor. sa dam toate pe rand. dar am avut noroc, ca primim muuuuuuulta reducere, si deoarece ne facem cu aceasi agentie atunci doar un avans am dat. noi am platit 1000 lei la restaurant, 300 de lei la agentie de unde avem dj, video, decor si invitatii. iar fotograful nu a cerut avans. si am mai cheltuit cam 800 de lei pentru bauturi ce le-am gasit ieftin. si rochia mea 1500 de eli. deci cam atat am cheltuit noi din sept. anul trecut . o sa mai fie costumul lui, pantofi, flori, cadouri pt invitati, avans tort. si restul cred ca deja dupa nunta. cred ca nu mi-a scapat nimic;))

maria1984
27.04.2010, 13:02:08
si noi de prin septembrie anul trecut ne-am apucat de pregatiri, tot din cauza banilor. sa dam toate pe rand. dar am avut noroc, ca primim muuuuuuulta reducere, si deoarece ne facem cu aceasi agentie atunci doar un avans am dat. noi am platit 1000 lei la restaurant, 300 de lei la agentie de unde avem dj, video, decor si invitatii. iar fotograful nu a cerut avans. si am mai cheltuit cam 800 de lei pentru bauturi ce le-am gasit ieftin. si rochia mea 1500 de eli. deci cam atat am cheltuit noi din sept. anul trecut . o sa mai fie costumul lui, pantofi, flori, cadouri pt invitati, avans tort. si restul cred ca deja dupa nunta. cred ca nu mi-a scapat nimic;))
Noi abia din februarie ne-am apucat sa strangem banutii...
Am dat decat avansul la restaurant 1500 lei si avansul la lautari 1000 lei si cam atat:D
Avem deja 400 de euro pusi deoparte pentru avansul la ce urmeaza( cameraman,fotograf-s-ar putea sa nu ceara avans si pentru aranjamente)...cred ca ne mai raman banuti:D...apoi ne facem niste socoteli pentru ce urmeaza si asa mai departe...sper sa terminam pana in septembrie[-o<[-o<[-o<
Pupici:-*>:D<
La luna de miere v-ati gandit?:>

Reni0921
27.04.2010, 13:05:07
Noi abia din februarie ne-am apucat sa strangem banutii...
Am dat decat avansul la restaurant 1500 lei si avansul la lautari 1000 lei si cam atat:D
Avem deja 400 de euro pusi deoparte pentru avansul la ce urmeaza( cameraman,fotograf-s-ar putea sa nu ceara avans si pentru aranjamente)...cred ca ne mai raman banuti:D...apoi ne facem niste socoteli pentru ce urmeaza si asa mai departe...sper sa terminam pana in septembrie[-o<[-o<[-o<
Pupici:-*>:D<
La luna de miere v-ati gandit?:>
da si am ajuns la concluzia ca mergem in ungaria la miskolctapolca :). avem un buget de 500 de euro pt luna de miere si cu banii astia in noiembrie nu prea ai unde sa mergi... atunci macar mergem undeva mai aproape dar unde e frumos, si sigur ne simtim bine si nu ne uitam ca vaaai numai avem bani de distractie.
voi unde vreti sa mergeti?

maria1984
27.04.2010, 13:12:26
da si am ajuns la concluzia ca mergem in ungaria la miskolctapolca :). avem un buget de 500 de euro pt luna de miere si cu banii astia in noiembrie nu prea ai unde sa mergi... atunci macar mergem undeva mai aproape dar unde e frumos, si sigur ne simtim bine si nu ne uitam ca vaaai numai avem bani de distractie.
voi unde vreti sa mergeti?
Noi am vrea sa megem in Egipt:D...depinde de cum iesim cu nunta...8->8->8->
Daca nu am zis ca sa mergem in Praga...e super acolo...sau la disneyland ParisD:...
Avem mai multe optiuni,dar cum ziceam depinde cum iesim cu nunta:-s

Pentru Reni0921

Am uitat sa te intreb...ai rezolvat cu aranjamentele? ai gasit firma de baloane?
Eu abia astept azi sa imi aleg aranjamentele sa scap de o grija;))
O sa merg pe trandafiri grena cu miniroze si floarea miresei sau crini in locul trandafirilor grena\:D/
Pupici

Reni0921
27.04.2010, 14:26:10
Pentru Reni0921

Am uitat sa te intreb...ai rezolvat cu aranjamentele? ai gasit firma de baloane?
Eu abia astept azi sa imi aleg aranjamentele sa scap de o grija;))
O sa merg pe trandafiri grena cu miniroze si floarea miresei sau crini in locul trandafirilor grena\:D/
Pupici
foarte frumoase aranjamente o sa aveti.
nu am gasit, nici nu am cautat ca intentionez sa intreb la firma cu care am semnat contarct. dar am fot duminica la sala si am vazut pe "viu" ;)). arata mult mai frumos decat ma asteptam. am vazut ca in jurul ringului de dans sunt 6 agatatoare in tavan. vreau sa pun acolo ceva, gen globuri de flori. dar globurile ma ajung destul de mult....ma gandesc ce alternativa am la ele. am vazut niste flori artificiale foooarte faine, 4lei firul, dar pe un fir erau mai multe flori, vreo 4-5. si ma gandesc as putea sa fac din alea. florile arata super, eu nu sunt fan flori artificiale dar chiar par foarte reale. sau este aici la bazar o miresica are de vanzare 4 globuri de flori, frumusele. incerc sa tratez si cu ea, sa vad exact ce marime au si sa vad cum arata in tavan. cred ca ar merge frumos cu sala, sunt de o culoare grena. pe tavanul alb ar fi ok cred. sau ce alta culoare as putea folosi???
mentionez ca esarfele o sa le am maro si husele albe

maria1984
27.04.2010, 14:32:03
foarte frumoase aranjamente o sa aveti.
nu am gasit, nici nu am cautat ca intentionez sa intreb la firma cu care am semnat contarct. dar am fot duminica la sala si am vazut pe "viu" ;)). arata mult mai frumos decat ma asteptam. am vazut ca in jurul ringului de dans sunt 6 agatatoare in tavan. vreau sa pun acolo ceva, gen globuri de flori. dar globurile ma ajung destul de mult....ma gandesc ce alternativa am la ele. am vazut niste flori artificiale foooarte faine, 4lei firul, dar pe un fir erau mai multe flori, vreo 4-5. si ma gandesc as putea sa fac din alea. florile arata super, eu nu sunt fan flori artificiale dar chiar par foarte reale. sau este aici la bazar o miresica are de vanzare 4 globuri de flori, frumusele. incerc sa tratez si cu ea, sa vad exact ce marime au si sa vad cum arata in tavan. cred ca ar merge frumos cu sala, sunt de o culoare grena. pe tavanul alb ar fi ok cred. sau ce alta culoare as putea folosi???
mentionez ca esarfele o sa le am maro si husele albe
Eu zic sa mergi tot pe maro sau alb sa fi in ton cu sala...acum nu stiu cat de bine ar da cu grena?:-?
Parerea mea e ca scapi mai ieftin cu baloane;-)
Succes la cautari>:D<

Reni0921
27.04.2010, 14:41:23
Eu zic sa mergi tot pe maro sau alb sa fi in ton cu sala...acum nu stiu cat de bine ar da cu grena?:-?
Parerea mea e ca scapi mai ieftin cu baloane;-)
Succes la cautari>:D<
ai tu idee cam cat costa astea cu heliu??

maria1984
27.04.2010, 15:05:11
ai tu idee cam cat costa astea cu heliu??
Am cautat pe net si am gasit ceva.
Poti sa iei la pachet de la agentii sau la bucata...mai avantajos e la pachet.
Exemplu pachet 70 buc =200 lei sau la bucata intre 2.95 si 4 lei in functie de marime(2.95 lei sunt cele medii)...pentru ring eu zic ca sunt suficiente 30-40 buc
Eu zic sa te interesezi la cei de la agentie ca sigur gasesti...mult succes>:D<

Reni0921
27.04.2010, 15:08:09
Am cautat pe net si am gasit ceva.
Poti sa iei la pachet de la agentii sau la bucata...mai avantajos e la pachet.
Exemplu pachet 70 buc =200 lei sau la bucata intre 2.95 si 4 lei in functie de marime(2.95 lei sunt cele medii)...pentru ring eu zic ca sunt suficiente 30-40 buc
Eu zic sa te interesezi la cei de la agentie ca sigur gasesti...mult succes>:D<
iti multumesc frumos. esti fooooarte draguta ca ai stat sa imi cauti >:D<
acum eu trebuie sa ies un pic, dar nu ma supar daca povestile ar continua, sa am ce citi pe mai tarziu ;))
pupici >:D<

maria1984
27.04.2010, 15:12:37
Pentru Reni

Am atasat niste exemple ca sa te ajute...Nu este nici foarte incarcat tavanul si da bine zic eu...acum depinde de tine...
Parerea mea e ca nu trebuie incarcata prea mult sala ci doar echilibrata...nici mesele sa nu fie impopotonate prea mult dar nici sala...eu zic sa mergi pe echilbrarea decorurilor si nu pe acccentuarea lui...poti alege baloane albe si maro...sunt ideale si dau si bine ca efect mai ales ca ai zis ca vrei sa mergi pe ideea de ciocolata;-)

Reni0921
27.04.2010, 21:31:05
Pentru Reni

Am atasat niste exemple ca sa te ajute...Nu este nici foarte incarcat tavanul si da bine zic eu...acum depinde de tine...
Parerea mea e ca nu trebuie incarcata prea mult sala ci doar echilibrata...nici mesele sa nu fie impopotonate prea mult dar nici sala...eu zic sa mergi pe echilbrarea decorurilor si nu pe acccentuarea lui...poti alege baloane albe si maro...sunt ideale si dau si bine ca efect mai ales ca ai zis ca vrei sa mergi pe ideea de ciocolata;-)

si eu asa m-am gandit.intre timp mi-a venit o idee ;)). as putea la ringul de dan sa pun baloane albe si maro, iar deasupra la fiecare masa cate una maro. iar panglica acea ondulata ;)) sa o las mai lunga, sa ajunga cam deasupra 1 metru de masa si sa agat acolo numarul mesei. iar pe mijlocul mesei o sa pun doar un aranjament din fructe cu ciocolata. doar ca nu stiu daca astea cu heliu stau frumos unde le asezi, sau se "plimba". ca nu as vrea sa le prind de mese... deci, cum vi se pare idea?
editez: o sa am si masina de facut baloane de sapun, nu o sa fie prea multe baloane?? la baloane de sapun nu renunt sub nici o forma

maria1984
27.04.2010, 23:01:06
si eu asa m-am gandit.intre timp mi-a venit o idee ;)). as putea la ringul de dan sa pun baloane albe si maro, iar deasupra la fiecare masa cate una maro. iar panglica acea ondulata ;)) sa o las mai lunga, sa ajunga cam deasupra 1 metru de masa si sa agat acolo numarul mesei. iar pe mijlocul mesei o sa pun doar un aranjament din fructe cu ciocolata. doar ca nu stiu daca astea cu heliu stau frumos unde le asezi, sau se "plimba". ca nu as vrea sa le prind de mese... deci, cum vi se pare idea?
editez: o sa am si masina de facut baloane de sapun, nu o sa fie prea multe baloane?? la baloane de sapun nu renunt sub nici o forma
Baloanele cu heliu de pe masa nu ti se vor plimba....ele la baza vor avea balon cu apa umplut de care vor fi legate cele cu heliu si stai fara grija ca nu se va sparge;-)
Este destul de buna ideea cu nr mesei pe panglica dar parerea mea ca ar trebui pusa la mai putin de 1 metru mi se pare prea sus:Din rest e super ok cum te-ai gandit...da foarte bine...
Succes si pupici>:D<:*

Reni0921
27.04.2010, 23:06:28
Baloanele cu heliu de pe masa nu ti se vor plimba....ele la baza vor avea balon cu apa umplut de care vor fi legate cele cu heliu si stai fara grija ca nu se va sparge;-)
Este destul de buna ideea cu nr mesei pe panglica dar parerea mea ca ar trebui pusa la mai putin de 1 metru mi se pare prea sus:Din rest e super ok cum te-ai gandit...da foarte bine...
Succes si pupici>:D<:*
apoi ziceam numai asa, o sa vada cei care vor aranja sala ;))
ma bucur ca iti place idea.
ai ales aranjamentele????

maria1984
27.04.2010, 23:09:05
Asta seara am fost la depozitul de flori sa imi aleg aranjamentele florale...sunt foarte fericita...<:-P<:-P<:-P
Am ales trandafir grena cu miniroze si floarea miresei cu diferite frunze ca accesorii...
A fost mai bine decat ma asteptam....preturile suuuper:suuuper:
Sambata facem si contractul si am scapat de aranjamente.\:D/
Cand voi avea pozele o sa le postez.
Pupici tuturor ca am bag la somnic.
See you tomorrow:*:bye_03::gen_11:

Reni0921
27.04.2010, 23:19:27
Asta seara am fost la depozitul de flori sa imi aleg aranjamentele florale...sunt foarte fericita...<:-P<:-P<:-P
Am ales trandafir grena cu miniroze si floarea miresei cu diferite frunze ca accesorii...
A fost mai bine decat ma asteptam....preturile suuuper:suuuper:
Sambata facem si contractul si am scapat de aranjamente.\:D/
Cand voi avea pozele o sa le postez.
Pupici tuturor ca am bag la somnic.
See you tomorrow:*:bye_03::gen_11:
somn usor >:D<

maria1984
28.04.2010, 14:31:47
Am revenit in legatura cu aranjamentele florale\:D/\:D/\:D/
Am primit si lista cu preturile si e totul ok.<:-P
Avem de dat in jur de 850 lei pentru tot ce tine de aranjamente florale in afara de lumanari si buchete care le cumpara nasii:DOricum ei au de dat mai putin... si noi care credeam ca o sa ii punem la mare cheltuiala:))

Sa exemplific ce aranjamente o sa am:

Arcada decorata cu voal , ruscus spirala si aranjament floral bolta - 7 trandafiri rosii, miniroze albe, verdeata, floatea miresei-pretul este pentru aranjamentul pe suport special pt arcada, voal si ruscus

Cocarde - 7 buc bonus (trandafiri albi, rosii);daca mai este nevoie se adauga

7 aranjamente florale - 4 trandafiri rosii, 1 trandafir alb, verdeata mixta, floarea miresei -daca e nevoie de mai multe se poate adauga la contract daca sunt mai putine se achita nr. de aranjamente din contract(noi am pus 5 in contract ca sa fim siguri ca nu ramanem cu ele in plus);inca nu stim nr. final al celor care vin...noi am zis ca o sa fie in jur de 70 de pers.

Aranjament floral masa prezidiu - 15 trandafiri albi si rosii, palmier, floarea miresei, verdeata mixta, aspidistra

Inima fier forjat decorata cu voal alb si verdeata ruscus spirala - ca la arcada, dar fara flori

Aranjament floral masina - ca la mese, dar pe suport special +verdeata mai multa BONUS

Bratara domnisoara onoare - 1 trandafir, miniroze, verdeata, floarea miresei 2buc

Stalpisori 1m cu voal si aranjament floral ca la mese 4 buc

Suporti din fier forjat pentru lumanarile de cununie (sunt decorati cu voal) ce vor incarda frumos inima in spatele prezidiului 2 buc

Ce plateste nasii(in jur de 650 lei ):

Lumanari cununie - 5 trandafiri rosii, 7 miniroze albe, floarea miresei, ruscus olanda, 2 aspidistre indoite in partea de jos a aranjamentului (aranjament oval.. cu curgator)

Buchet mireasa - 15 trandafiri albi, floarea miresei, bergrass pe margine

Buchet nasa - 5 trandafiri rosii, 4 miniroze albe, aspidistra, floarea miresei

Eu zic ca am iesit destul de bine tinand cont de preturile florariilor sau al agentiilor.:suuuper:
Astept si parerea voastra.:)>-
Pupici:*>:D<

maria1984
29.04.2010, 11:07:13
Buna fetelor:*
Ce mai faceti? Cum stati cu pregatirile?:D
Cam singurica pe aici:-<

Reni0921
29.04.2010, 14:40:29
Buna Maria, am fost plecata azi pe la cumparaturi. o prietena are ziua de nastere maine, si dupa cadou... printre multe altele m-am uitat si dupa pantofi.....si nimic :(
ori prea scump, ori n-au marimea mea (35 :D) deci sunt fooooarte dezamagita... si as vrea sa mi-i cumpar cat mai repede, sa-mi duc rochita la croitoreasa la scurtat din timp....
am citit ce ati rezolvat cu aranjamentele. preturi foarte ok. felicitari<:-P

maria1984
29.04.2010, 14:54:23
Buna Maria, am fost plecata azi pe la cumparaturi. o prietena are ziua de nastere maine, si dupa cadou... printre multe altele m-am uitat si dupa pantofi.....si nimic :(
ori prea scump, ori n-au marimea mea (35 :D) deci sunt fooooarte dezamagita... si as vrea sa mi-i cumpar cat mai repede, sa-mi duc rochita la croitoreasa la scurtat din timp....
am citit ce ati rezolvat cu aranjamentele. preturi foarte ok. felicitari<:-P
Hai sa iti mai dau un pont\:D/.
Pantofii o sa mi comanda de pe un site de pantofi din Germania si o sa mi aduca prietena mea care locuieste acolo.
Atasez si modele care imi plac mie si daca tu vrei iti trimit pe pm site-ul si te uiti ca e imposibil sa nu gasesti ceva ce iti place..singura problema ar fi ca tu sa ii aduci in tara vei plati si taxa de livrare care e de 20 euro plus pretul pantofilor(13-14 euro)...mai mult face transportul:(
Eu am noroc ca mi aduce prietena mea:D
In oras nu gasesti modele frumoase si sunt foarte scumpe:-<...am umblat anu trecut cu prietena mea sa isi ia pantofii o gramada si tot nu a luat ceva care sa ii placa ...tu mai ai si problema cu nr. mic (35) si e si mai greu pentru tine:(
Daca iti place ce mi-am ales eu si vrei sa imi zici ca iti trimit site-ul(de fapt scrie si pe poze):D
Pupici
Pantofii din poze nu sunt din piele ci din satin.

Reni0921
29.04.2010, 16:11:42
Hai sa iti mai dau un pont\:D/.
Pantofii o sa mi comanda de pe un site de pantofi din Germania si o sa mi aduca prietena mea care locuieste acolo.
Atasez si modele care imi plac mie si daca tu vrei iti trimit pe pm site-ul si te uiti ca e imposibil sa nu gasesti ceva ce iti place..singura problema ar fi ca tu sa ii aduci in tara vei plati si taxa de livrare care e de 20 euro plus pretul pantofilor(13-14 euro)...mai mult face transportul:(
Eu am noroc ca mi aduce prietena mea:D
In oras nu gasesti modele frumoase si sunt foarte scumpe:-<...am umblat anu trecut cu prietena mea sa isi ia pantofii o gramada si tot nu a luat ceva care sa ii placa ...tu mai ai si problema cu nr. mic (35) si e si mai greu pentru tine:(
Daca iti place ce mi-am ales eu si vrei sa imi zici ca iti trimit site-ul(de fapt scrie si pe poze):D
Pupici
Pantofii din poze nu sunt din piele ci din satin.
doar ca nu vreau sa comand de pe siteuri ca vreau ceva inalt, si cu platforma, si vreau NEAPARAT sa probez, sa vad cum ii simt in picioare, sa-mi fie comozi..... ca pe deasupra mai sunt si foarte mica de inaltime... 1,52 :">. deci eu la marimi am mari probleme =)).
si in cazul in care nu gasesc ce imi doresc, atunci nu cumpar, ca am o pereche de pantofi albi, dar tocul este de doar 7cm :(. daca vrei sa-i vezi, gasesti la mine in semnatura poze, in folderul engagement. pantofii care iti plac tie, sunt foooarte frumoase.
eu ma gandesc si la posibilitatea sa-mi cumpar pantofi de alta culoare, nu albi :D. poate un roz deschis :-p

maria1984
29.04.2010, 16:51:24
Eu zic sa tragi totusi un ochi pe site sa te uiti doar(sa iti faci un pic sange rau):))=P~
Sigur nu se gasesc modele de acolo pe la noi....Eu am noroc ca ma potrivesc de minune cu prietena mea la incaltaminte:D...ea si-a luat pantofi de la ei si i-am probat si eu si e ok...deci nu imi fac probleme la nr....acum cu comoditatea e o problema dar cred ca o sa ma descurc:)
Si mie mi-ar place ceva mai inalt la toc dar am probleme cu glezna stanga (am avut-o deplasata de la patinoar) si nu prea mai pot sa port orice pantof si mai ales curelute :((:((:((Daca stau prea mult incaltata glezna mea o ia razna se umfla rau asa ca trebuie sa am grija la ce incalt mai ales daca stau toata noaptea cu pantofii in picoare...
O alta idee nu am sa iti dau...daca mai aud ceva sau imi vine inspiratia te anunt:grin:
Pupici.>:D<

maria1984
30.04.2010, 10:54:04
Buna fetelor...
Mi-am gasit incaltamintea pentru cununie <:-P
Cu toate ca am o pereche de pantofi noi purtati doar odata din saten negru cu strasuri(o sa postez poza cu ei cat de curand) am zis sa imi iau ceva in ton cu rochia care este o nuanta de mov...si am gasit\:D/
O sa mi trimita prietena mea din Germania ca o sa mi comande ea de pe un site de pantofi de acolo;;)
Astept pareri;-)
Pupici.

maria1984
03.05.2010, 10:28:57
Buna fetelor
Nimeni pe aici cu pareri si comentari?
Ce ati mai facut cu nunta?Cupregatirile cum stati?
Noi saptamana asta ne ocupam de fotograf si cameraman...^:)^
Fotograf am avea dar cameraman nu prea gasim...ar fi cineva dar nu se stie daca poate veni doar el(din cate am inteles vin impreuna cameramanul si fotograful)doar ca fotograful nu ne place:(
Abia astept sa rezolvam cu foto si video la nunta sa trecem la urmatorul pas:invitatiile,place card-urile,meniurile,nr. de masa,marturii,etc;;)
Astept sa imi spuneti ce ati mai facut...Cum ati petrecut de 1 Mai?<:-P

Reni0921
03.05.2010, 10:44:03
Buna Maria,
eh...eu am lucrat de 1 mai :-B
cu pregatirile nu prea am avansat...n-aveam ce...dupa cum ziceam la noi aproape toate-s gata. adica ar trebui sa pornim in cautarea cofetariei de unde s aluam tortul, dar parca n-avem chef :-<.
sunt foarte frumosi pantofii tai pentru cununia civila. cand faceti civila?
eu cred ca o sa avem in aceasi zi ambele....
mi-am cumparat 24 de sticlute cu baloane de sapun. sunt dragalase de tot. albe si pe capac au 2 inimioare. de pe net le-am luat.
http://www.djhentertainment.com/images/OTC_Double_Heart_Bubbles_IN16_479.JPG
asa arata. in rest, sunt in continua cautare de voal....am pus si la bazar anunt, am avut cateva raspunsuri dar inca nimic pe gustul meu ;;)

editez: Maria, o sa aveti si marturii si dati si cadou la final?

maria1984
03.05.2010, 11:03:46
Buna Maria,
eh...eu am lucrat de 1 mai :-B
cu pregatirile nu prea am avansat...n-aveam ce...dupa cum ziceam la noi aproape toate-s gata. adica ar trebui sa pornim in cautarea cofetariei de unde s aluam tortul, dar parca n-avem chef :-<.
sunt foarte frumosi pantofii tai pentru cununia civila. cand faceti civila?
eu cred ca o sa avem in aceasi zi ambele....
mi-am cumparat 24 de sticlute cu baloane de sapun. sunt dragalase de tot. albe si pe capac au 2 inimioare. de pe net le-am luat.
http://www.djhentertainment.com/images/OTC_Double_Heart_Bubbles_IN16_479.JPG
asa arata. in rest, sunt in continua cautare de voal....am pus si la bazar anunt, am avut cateva raspunsuri dar inca nimic pe gustul meu ;;)

editez: Maria, o sa aveti si marturii si dati si cadou la final?
Foarte dragute sticlutele de baloane:>
In legatura cu intrebarea ta..da o sa avem marturii la nunta dar la cadou la final nu ne-am gandit:(...sincer nici nu am idee ce ...am vazut ca voi o sa dati poza polaroid pe loc si e super ideea ...dar nu e cam scump?noi inca nu stim :-<
Vreo idee? Sugestii ceva?
Noi am fost liberi de 1 Mai dar degeaba mai ales pentru mine care am stat toata ziua in pat din cauza racelii care am capatat-o de la nepotelul meu daca tot l-am pupat pe botic mai mereu cu riscul de a lua de la el si uite ca am luat ;)),iar al meu a stat in curte cu niste prieteni si veri la o berica si eu cu ceiucu langa ei..ieseam un pic ma luau frigurile si fugeam inapoi in pat:">
Ma simt mai bine acum doar ca imi mai curge nasul un pic dar sunt pe drumul ce bun:D
Chiar ma gandeam daca doamne fereste in ziua nunti ne ia raceala pe unu dintre noi sau mai grav vine menstruatia peste mine:-SS:-SS
Ce parere ai de gandurile mele sumbre?:">
Cununia civila o facem in aceeasi zi cu nunta:D
Pupici

Reni0921
03.05.2010, 11:15:38
Foarte dragute sticlutele de baloane:>
In legatura cu intrebarea ta..da o sa avem marturii la nunta dar la cadou la final nu ne-am gandit:(...sincer nici nu am idee ce ...am vazut ca voi o sa dati poza polaroid pe loc si e super ideea ...dar nu e cam scump?noi inca nu stim :-<
Vreo idee? Sugestii ceva?
Noi am fost liberi de 1 Mai dar degeaba mai ales pentru mine care am stat toata ziua in pat din cauza racelii care am capatat-o de la nepotelul meu daca tot l-am pupat pe botic mai mereu cu riscul de a lua de la el si uite ca am luat ;)),iar al meu a stat in curte cu niste prieteni si veri la o berica si eu cu ceiucu langa ei..ieseam un pic ma luau frigurile si fugeam inapoi in pat:">
Ma simt mai bine acum doar ca imi mai curge nasul un pic dar sunt pe drumul ce bun:D
Chiar ma gandeam daca doamne fereste in ziua nunti ne ia raceala pe unu dintre noi sau mai grav vine menstruatia peste mine:-SS:-SS
Ce parere ai de gandurile mele sumbre?:">
Cununia civila o facem in aceeasi zi cu nunta:D
Pupici
eu incerc sa nu ma gandesc la asa lucrruri pesimiste ;;)
nu stiu cat de scump va iesi, oricum vrem sa cumparam ni aparatul, ca ala in sine n-ar fi scump. max 100 de lei. am inteles ca hartia este scumpa....dar acum sunt in faza de documentare. noi nu o sa avem marturii. iar la final dam un vin pentru domni si o cutie de cioco pentru doamne. in pungute separate.

maria1984
03.05.2010, 12:32:25
Pentru Reni

Ati rezolvat cu baloanele?
Si cu aranjamentele florale?Cum stati la acest capitol?;;)
Pe ce tip de flori te-ai gandit sa mergi?
Eu sunt tare bucuroasa de afacerea incheiata cu cei de la depozitul de flori...toata lumea mi-a zis ca am iesit super bine ca bani...am scapat de o grija#:-S

Reni0921
03.05.2010, 12:37:03
Pentru Reni

Ati rezolvat cu baloanele?
Si cu aranjamentele florale?Cum stati la acest capitol?;;)
Pe ce tip de flori te-ai gandit sa mergi?
Eu sunt tare bucuroasa de afacerea incheiata cu cei de la depozitul de flori...toata lumea mi-a zis ca am iesit super bine ca bani...am scapat de o grija#:-S
noi am semnat deja cu o firma de decoratiuni si cu ei ne facem tot pentru restaurant. dar asta stabilim cu vreo 2 saptamani inainte ce o sa avem. si daca luam baloane tot cu ei o sa facem. iar flori, nu o sa avem pe mese. facem un aranjament din fructe multe pe fiecare masa si punem ciocolata. flori o sa luam doar petnru cele trei buchete. atat o sa avem. iar alea le fac eu. initial am vrut buchet sin trandafiri.... dar m-am razgandit si acum vreau cale. si o sa am si in par cale....doar imi trebuie niste poze pt inspiratie cu cale in par. nu am gasit....
deci noi le avem si pe astea rezolvate ;;).

maria1984
03.05.2010, 12:41:39
noi am semnat deja cu o firma de decoratiuni si cu ei ne facem tot pentru restaurant. dar asta stabilim cu vreo 2 saptamani inainte ce o sa avem. si daca luam baloane tot cu ei o sa facem. iar flori, nu o sa avem pe mese. facem un aranjament din fructe multe pe fiecare masa si punem ciocolata. flori o sa luam doar petnru cele trei buchete. atat o sa avem. iar alea le fac eu. initial am vrut buchet sin trandafiri.... dar m-am razgandit si acum vreau cale. si o sa am si in par cale....doar imi trebuie niste poze pt inspiratie cu cale in par. nu am gasit....
deci noi le avem si pe astea rezolvate ;;).
Supeeerr<:-P
Ma bucur ca ati rezolvat...mi-am amintit ca ai zis ceva tu de arajnamente cu fructe si baloane la mese:D
Am citit mai dreveme ceva in legatura cu machiajul de nunta...tu ce planuri ai in legatura cu machiajul?Il faci undeva la un salon sau...
Eu aici chiar ca sunt in dilema:-\:-\:-\:-\

Reni0921
03.05.2010, 12:47:19
Supeeerr<:-P
Ma bucur ca ati rezolvat...mi-am amintit ca ai zis ceva tu de arajnamente cu fructe si baloane la mese:D
Am citit mai dreveme ceva in legatura cu machiajul de nunta...tu ce planuri ai in legatura cu machiajul?Il faci undeva la un salon sau...
Eu aici chiar ca sunt in dilema:-\:-\:-\:-\
da, ma duc la un salon. vreau si gene false. dar mai mult de 100 de lei nu o sa dau...

maria1984
03.05.2010, 12:54:15
E supeer asa...si eu am zis ca vreau gene false,dar cred ca o sa ma duca mai mult de 100 lei...ma gandeam ca in jur de 50 euro ma duce machiajul de nunta...
Si te duci la proba de machiaj?La coafura la fel?
Eu am zis sa merg la amandoua sa fac o proba sa nu ma trezesc in ziua nuntii ca nu imi place cum imi sta machiajul sau cum mi-a facut coafura:-SS:-SS
Acum nu stiu cat ma duc probele si machiajul si coafura finala$-)$-)$-)
Nici nu vreau sa ma gandesc ce va zice ubi meu:D:-":-":-"

Reni0921
03.05.2010, 13:04:13
E supeer asa...si eu am zis ca vreau gene false,dar cred ca o sa ma duca mai mult de 100 lei...ma gandeam ca in jur de 50 euro ma duce machiajul de nunta...
Si te duci la proba de machiaj?La coafura la fel?
Eu am zis sa merg la amandoua sa fac o proba sa nu ma trezesc in ziua nuntii ca nu imi place cum imi sta machiajul sau cum mi-a facut coafura:-SS:-SS
Acum nu stiu cat ma duc probele si machiajul si coafura finala$-)$-)$-)
Nici nu vreau sa ma gandesc ce va zice ubi meu:D:-":-":-"
la asa zis proba, ma duc in august cand o sa fim nasi de cununie (da, o sa fim inainte de nunta noastra :>). asa rezolv doua probleme \:D/
iar coafura, la mine este mai usor ;;). imi doresc ceva simplu, ondulat lasat pe spate, prins doar cateva suvite, sau tot parul intr-o parte. iar coafeza mea, este verisoara lui mama, vine la noi acasa tot timpul. si in concluzie ea o sa ma faca, si o sa facem si proba inainte de nunta, cand o sa vina pe la noi. si nici nu o sa ma coste :">

maria1984
03.05.2010, 13:20:08
la asa zis proba, ma duc in august cand o sa fim nasi de cununie (da, o sa fim inainte de nunta noastra :>). asa rezolv doua probleme \:D/
iar coafura, la mine este mai usor ;;). imi doresc ceva simplu, ondulat lasat pe spate, prins doar cateva suvite, sau tot parul intr-o parte. iar coafeza mea, este verisoara lui mama, vine la noi acasa tot timpul. si in concluzie ea o sa ma faca, si o sa facem si proba inainte de nunta, cand o sa vina pe la noi. si nici nu o sa ma coste :">
Esti o norocoasa....te invidiez:">
Si eu ies mai ieftin cu coafatul,dar cu machiajul am probleme ca nu stiu cum sa fac si mai ales unde sa ies cat mai ieftin si bun:D:D:D
Mai e pana la nunta deci mai am timp sa meditez;)):-B

Reni0921
03.05.2010, 13:48:30
Esti o norocoasa....te invidiez:">
Si eu ies mai ieftin cu coafatul,dar cu machiajul am probleme ca nu stiu cum sa fac si mai ales unde sa ies cat mai ieftin si bun:D:D:D
Mai e pana la nunta deci mai am timp sa meditez;)):-B
eu la capitolul machiaj, am doua optiuni, ambele recomandari de la miresici de pe site. in prima faza o sa ma duc sa vorbesc cu ambele, sa-mi fac o idee despre ele (la mine conteaza mult si acest aspect, adica sa vad ce fel de om este. daca simt ca nu e pe placul meu, adica de ex. increzuta, atunci oricat de bine sa lucreze tot nu o sa o aleg..). in a doua faza, o sa ma programez la una cand o sa fiu nasa (la cea care mi-a placut mai mult in prima faza ;))) si la cealalta ma programez cu ocazia altei nunti. si castigatoarea o sa ma machieze in ziua nuntii <:-P. din ce am inteles, la ambele m-as incadra sub 100 de lei.
zi si tu, sunt nebuna cu ideile mele, asa-i :-B?? presimt ca in cazul meu nimic nu este simplu =))

maria1984
03.05.2010, 14:18:33
=D>=D>=D>
Bine gandit:-B
Am sa incerc si eu sa iti urmez exemplu\:D/

Reni0921
03.05.2010, 14:32:41
=D>=D>=D>
Bine gandit:-B
Am sa incerc si eu sa iti urmez exemplu\:D/
macar asa stim ca banii dati pentru "proba" nu sunt chiar degeaba. si sincer, chiar atat de rau incat sa ma spal pe fata nu cred ca poate iesi :>. sau cine stie...

somnoroasa
03.05.2010, 18:04:28
cum merge treaba cu decoratiunile pt sala, cat trebuie sa platim avans atunci cand semnam contractul?

maria1984
03.05.2010, 18:35:40
cum merge treaba cu decoratiunile pt sala, cat trebuie sa platim avans atunci cand semnam contractul?
Noi am vorbit cu cei de la restaurant in legatura cu decorarea sali sa o faca ei (iesim mai ieftin decat daca apelam la o agentie)...plata o facem dimineata...

Bine ai revenit Somnoroasa printre miresici:*
Cum stai cu pregatirile pentru nunta?
Ce mai este nou la tine?
Pupici

somnoroasa
03.05.2010, 18:44:35
Bine ai revenit Somnoroasa printre miresici:*
Cum stai cu pregatirile pentru nunta?
Ce mai este nou la tine?
Pupici

:) sunt printre voi citesc in fiecare zi ce faceti nou, dar voi sunteti prea avansate cu pregatirile
eu astept zilele astea invitatiile, rochita o sa merg la craiova sa o cumpar, sa ma vada si mama cu ea, am renuntat la magazinul din buc, mai ales ca are adaos substantial.
ma gandeam sa vb cu firma de amenajari dar nu stiu cam cat se cere avans

maria1984
03.05.2010, 18:53:01
:) sunt printre voi citesc in fiecare zi ce faceti nou, dar voi sunteti prea avansate cu pregatirile
eu astept zilele astea invitatiile, rochita o sa merg la craiova sa o cumpar, sa ma vada si mama cu ea, am renuntat la magazinul din buc, mai ales ca are adaos substantial.
ma gandeam sa vb cu firma de amenajari dar nu stiu cam cat se cere avans
DA????Ai fost la magazinul din Buc la Maya?
Spune-mi si mie te rog cam ti-au cerut in plus? cat au adaosul?[-o<[-o<[-o<[-o<

Nu sunt chiar asa de avansata cu pregatirile...
Noi nu avem decat restaurantul, decorarea salii de la restaurant,aranjamentele florale si lautarii:D
Saptamana asta vrem sa luam si foto si video[-o<[-o<[-o<
Si cam atat...

somnoroasa
03.05.2010, 19:24:24
Nu sunt chiar asa de avansata cu pregatirile...
Noi nu avem decat restaurantul, decorarea salii de la restaurant,aranjamentele florale si lautarii:D
Saptamana asta vrem sa luam si foto si video[-o<[-o<[-o<
Si cam atat...
Mai avem destule de facut si inca mai e timp#:-S
pupici

magazinul este exact langa locul meu de munca, rochita mea la maya in craiova e 1700 si aici mi-a cerut 2000, cam mult. Mi-a zis ca ma cunoaste si mi-o lasa la 1800, dar vreau sa vb cu cei de la maya din craiova firma mea colaboreaza cu ei si sa vad daca mai obtin un discount. Faza urata a fost ca imi cerea avans 1000 lei si dupa imi aducea rochia, iar mama nu m-a vazut imbracata cu ea si cred ca conteaza destul de mult si parerea ei, de aceea am decis sa merg in craiova si sa probez mai multe modele. Am sunat la ei si cica nu se mai face nici un targ anul asta, pacat...
Noi avem deja foto si video, lautarii, biserica si saptamana asta invitatiile, ma gandeam sa merg si la aranjamente, dar miresoiu e cam ocupat :(

maria1984
03.05.2010, 22:50:06
magazinul este exact langa locul meu de munca, rochita mea la maya in craiova e 1700 si aici mi-a cerut 2000, cam mult. Mi-a zis ca ma cunoaste si mi-o lasa la 1800, dar vreau sa vb cu cei de la maya din craiova firma mea colaboreaza cu ei si sa vad daca mai obtin un discount. Faza urata a fost ca imi cerea avans 1000 lei si dupa imi aducea rochia, iar mama nu m-a vazut imbracata cu ea si cred ca conteaza destul de mult si parerea ei, de aceea am decis sa merg in craiova si sa probez mai multe modele. Am sunat la ei si cica nu se mai face nici un targ anul asta, pacat...
Noi avem deja foto si video, lautarii, biserica si saptamana asta invitatiile, ma gandeam sa merg si la aranjamente, dar miresoiu e cam ocupat :(
Ce nasol cu magazinul:(
Pai si daca rochia mea in Craiova costa 1500 lei la mag in Buc este 1800 lei :(
Si avansul este enorm 1000 lei fara sa probezi si tu macar:O:O:O
Sunt tare dezamagita...O sa incerc sa imi gasesc alta varianta la aceasta problema,fie sa merg in Craiova fie sa o fac la comanda in alta parte sau chiar sa caut ceva asemanator:(:(:(
Ce pacat ca au astfel de prestanta...:-<:-<:-<

oanafarm
04.05.2010, 00:11:09
buna
si eu mi-am luat-o de la maya fashion insa atunci cand au fost ei la targul de la sala palatului,mi-au scris bon si retus,in cazul in care voi fi prea grasa, acum chiar tin dieta daneza si vreau sa ajung de la 70 kg la 62 kg.
sunt deja dupa a doua zi de dieta si am slabit aprox 1 kg

maria1984
04.05.2010, 10:30:36
buna
si eu mi-am luat-o de la maya fashion insa atunci cand au fost ei la targul de la sala palatului,mi-au scris bon si retus,in cazul in care voi fi prea grasa, acum chiar tin dieta daneza si vreau sa ajung de la 70 kg la 62 kg.

Imi poti trimite si mie dieta daneza?
Ma intereseaza si pe mine sa dau jos cateva kg mai exact 10:D
Cu rochia de mireasa mai ma gandesc cum o sa rezolv pentru ca imi doresc acel model de la maya...vad eu cum o sa fac...:)>-
pupici:*

rroana
04.05.2010, 11:39:14
buna
imi trimiti si mie te rog dieta daneza...m-ar interesa si pe mine....
multumesc...
o zi frumoasa!
si spor mai departe....la tinut dieta...:>

maria1984
04.05.2010, 12:03:19
Ce parere aveti fetelor de noua imagine a site-ului?:>
Imi place la nebunie\:D/
Ce mai faceti?Ce noutati aveti?
A venit si salvarea mea in legatura cu rochia de mireasa\:D/...am intrat pe undeva pe aici jucandu-ma cu noul site miresici si am dat peste un calendar de expozitii de nunta in 2010 si am aflat ca se face unul in iunie la palatul copiilor\:D/\:D/\:D/
Mai am o sansa sa dau de cei de la maya fashion sa discut cu ei si sa imi pot lua rochia de mireasa mult dorita de la ei:>
Abia astept sa vad ce rezolv...nu mai am rabdare...:A:love:
Multumesc inca o data ca exista miresici^:)^
PS:Se vede ca cineva acolo sus ma iubeste!o:-)

leeloo_wolf
05.05.2010, 10:30:03
Vaaaiii...cand vad treburi din astea...si eu tot in 6 noiembrie am nunta dar...deocamdata am rezolvat-o(cat de cat) cu sala...in rest nimic,sunt pe dinafara,si cand vad cate mai trebuie facute...aranjamente,dj,formatii,fotografi etc etc...sa nu mai zic de rochie...(si aia-i cu cantec, ca dupa calculele mele se imparte si aia in 3 parti...ufff):-SS
...si voi mai spuneti ca nu ati avansat cu pregatirile :P...

Reni0921
05.05.2010, 10:37:16
Vaaaiii...cand vad treburi din astea...si eu tot in 6 noiembrie am nunta dar...deocamdata am rezolvat-o(cat de cat) cu sala...in rest nimic,sunt pe dinafara,si cand vad cate mai trebuie facute...aranjamente,dj,formatii,fotografi etc etc...sa nu mai zic de rochie...(si aia-i cu cantec, ca dupa calculele mele se imparte si aia in 3 parti...ufff):-SS
Yeee, avem o noua miresica.
bine ai venit>:D<

Maria, ma bucur pentru tine ca ai gasit o noua solutie.
Si mie inca nu imi place siteul...e prea alb

leeloo_wolf
05.05.2010, 10:39:28
YEEEE ce primire frumoasaaaa :))) MULTUMESC!!!!!\:D/>:D<

maria1984
05.05.2010, 10:40:32
Nu iti face griji...INCA mai ai timp sa ne prinzi din urma cu pregatirile:*
Si eu ma gandesc cand o sa am timp sa le rezolv pe toate si uite ca din martie de cand ne-am apucat am facut ceva...restaurant,lautarii, decorare restaurant,aranjamente florale si acum fotograf si cameraman(sapt. asta sper sa rezolvam)[-o<
Eu zic ca nu e cazut sa ma impacientez si sa le iau pe toate la rand, cu calm , INCA mai este timp...;;)
Cam cu o luna inainte o sa intru in FEBRA SI STRESUL de dinaintea nuntii:-SS:-SS...
pana atunci ma pastrez calmao:-)
Pupici si spor la pregatiri:*>:D<

Pupici Reni:*:*:*
Si bine ai venit noua miresica...:*>:D<
Cam singurica am fost ieri pe aici:(...ma bucur ca ai revenit Reni...Ce ai mai facut?:>

D3yutza
05.05.2010, 10:45:04
buna miresicilor sunt fericita mi-am gasit nasii...:D:D am rezolvat si problema nasilor...

maria1984
05.05.2010, 10:48:12
buna miresicilor sunt fericita mi-am gasit nasii...:D:D am rezolvat si problema nasilor...
=D>=D>=D>
Ma bucur tare mult pentru tine...<:-P<:-P
Pupici

Reni0921
05.05.2010, 10:52:46
daaa, D3yutza felicitari pentru nasi. nu am facut nimic interesant... ma stresez cu voalul ca am gasit la o miresica de aici, adica ea m-a intrebat daca nu ma intereseaza. si se pare ca e ce mi-ar trebui, dar cum e din alt oras, am rugat-o sa-mi trimita poze. si mi-a trimis niste poze din fata....pai cum sa vad cum e voalul atunci?? si am rugat-o sa-mi trimita dar ca n-are si nici nu stiu daca o sa faca cateva....si pacat...chiar ma interesa si era bun pretul....dar se pare ca nu vrea s-o vanda daca asa face...atunci de ce m-a mai contactat...
oricum, am cate ceva de rezolvat si plec acum, dar va las pe voi doua, Maria si Leeloo sa povestiti.
va pup

maria1984
05.05.2010, 10:57:33
daaa, D3yutza felicitari pentru nasi. nu am facut nimic interesant... ma stresez cu voalul ca am gasit la o miresica de aici, adica ea m-a intrebat daca nu ma intereseaza. si se pare ca e ce mi-ar trebui, dar cum e din alt oras, am rugat-o sa-mi trimita poze. si mi-a trimis niste poze din fata....pai cum sa vad cum e voalul atunci?? si am rugat-o sa-mi trimita dar ca n-are si nici nu stiu daca o sa faca cateva....si pacat...chiar ma interesa si era bun pretul....dar se pare ca nu vrea s-o vanda daca asa face...atunci de ce m-a mai contactat...
oricum, am cate ceva de rezolvat si plec acum, dar va las pe voi doua, Maria si Leeloo sa povestiti.
va pup
Lasa draguta ca se rezolva si cu voalul...daca avea interes sa ti-l vanda si-l dadea asa nu are rost sa iti bati capul cu tipa cu voalul...tot raul spre bine cum se zice...
Poate iti pica o oferta mai buna ca a ei...nu te grabi ca mai este timp ...azi nu stiu ce am sunt cu fraza '' lasa ca mai e timp'':))
Pupici si spor la treaba:*

leeloo_wolf
05.05.2010, 11:10:29
Pai eu ce sa povestesc...Deocamdata stiu ca la noi va fi nunta catolica...si restaurantul...am fost alaltaieri sa ma uit dupa invitatii,am vazut ceva dragut dar asta a fost doar asa ca sa-mi fac o idee cam ce mi-ar placea. Pana acum mi-am tot holbat ochii la poze cu rochii de mireasa pe net,macar sa-mi fac o idee cam ce-mi place si cred(!!!) ca m-am hotarat si ce fel de rochie mi-ar surade, mai ramane sa vad si la fata locului.Ma gandeam ca e prea devreme totusi sa o cumpar de pe acum...Pe de alta parte, ma gandeam sa-mi iau separat o rochie(nu de mireasa) pt cununia civila, si probabil un fel de schimbul 2 al rochiei de mireasa(o varianta a rochiei de mireasa dar mai "lejera") pt mai tarziu noaptea la restaurant...inca nu stiu,zic ca asa ar fi frumos...trebuie doar sa vad cat timp imi ramane intre cununia civila si biserica, sa am vreme sa ma schimb si sa ma aranjez.Nici nu vreau sa ma gandesc ce stresata o sa fiu probabil cu vreo luna inainte de eveniment...ca deocamdata vad ca n-am nici o treaba :P

leeloo_wolf
05.05.2010, 11:12:06
Lasa draguta ca se rezolva si cu voalul...daca avea interes sa ti-l vanda si-l dadea asa nu are rost sa iti bati capul cu tipa cu voalul...tot raul spre bine cum se zice...
Poate iti pica o oferta mai buna ca a ei...nu te grabi ca mai este timp ...azi nu stiu ce am sunt cu fraza '' lasa ca mai e timp'':))
Pupici si spor la treaba:*

HIHIHI, ce-mi place mie fraza asta..."lasa ca mai e timp" poti sa o tot spui ca eu sigur nu ma supar :P

maria1984
05.05.2010, 11:31:22
Nu stiu ce sa zic in legatura cu ideea ta de a purta o alta rochie la nunta in afara de cea de mireasa:-s:-s:-s
Mie una nu imi surade deloc ideea.../:)De sa mai dau banii pe o alta rochie cand o sa am deja rochia de mireasa mult dorita si care sa fim sincere costa ceva pe care sa o port si cu care sa defilez toata noaptea nuntii...ca dupa...nu o ma iimbrac...parerea mea ...
Si la cununia civila si eu voi avea alta rochie in afara de rochia de mireasa si ginerica la fel un alt costum in afara de cel de mire...plus ca se mai adauga si pantofii si accesoriile:>
Eu zic sa te mai gandesti...e pacat sa nu iti arati minunata rochie de mireasa toata noaptea nuntii...:(
Parerea meao:-):)>-
PS:Eu rochia o sa mi-o cumpar cam cu 2 luni inainte:D
Pupici

leeloo_wolf
05.05.2010, 12:18:16
Eu ma gandeam la rochia de mireasa in 2 variante, adica o sa aibe o trena(asa mi-as dori) dar banuiesc ca e incomoda s-o tot tragi dupa tine o noapte intreaga...de aceea zic ca ar fi ideal sa raman tot in aceeasi rochie dar sa o pot ajusta in vreun fel sa fie si comoda...zic eu...na eu acum visez la o gramada de variante...si eu mi-as cumpara-o cu ceva vreme inainte dar nici aici nu stiu cum se procedeaza ca ma gandesc ca trebuie mers la proba, ajustata etc...am fost anul trecut domnisoara de onoare la o nunta si am umblat cu miresica sa-si caute rochie...ea a mers cu o saptamana inainte, si si-a gasit o rochie dar pana s-o gaseasca...s-a dezamagit foarte mult, si nici acum nu-s foarte sigura ca i-a placut 100%. De atunci eu am spus ca daca-i cazul sa ma marit o sa am probleme mari,ca din punctul asta de vedere sunt tare mofturoasa :P plus ca am 1,75 fara tocuri, si am asa o presimtire ca o sa trebuiasca ajustata etc, pt ca majoritatea rochiilor ce le-am vazut atunci cu ea, i se potriveau ei si ea e cu 10 cm mai mica decat mine...na ramane de vazut...aaaaplus ca am mai vazut pe aici prin forum ca daca-ti gasesti un model care sa-ti placa si nu-l au pe stoc,atunci poate sa dureze si cateva saptamani, chiar luni pana-l aduc...nici nu vreau sa ma gandesc!!!! VREAU SA MA VAD DEJA IN LUNA DE MIEREEEEE!!!!!:))

maria1984
05.05.2010, 12:22:57
=))=))=))
Si eu la fel ziceam:D:D:D
Dar ce farmec ar mai avea daca nu trecem prin toate aceste etape de dinaintea nuntii?:>
Ar fi o varianta la ceea ce ai zis tu cu rochia de mireasa...iti poti cumpara una care sa aiba trena detasabila si ai rezolvat problema ta<:-P
Practic ai 2 rochii...\:D/
PS:Pana nu te ocupi de acest capitol(rochia de mireasa) nu ai cum sa sti dinainte ce iti trebuie si ce ti se potriveste...
Lasa ca mai este timp:D pana la rochie acum sunt altele de care trebuie sa ne preocupam;;)

leeloo_wolf
05.05.2010, 12:32:16
vai ce bine suna acel "lasa ca mai este timp"...mersiii:D=))

Reni0921
05.05.2010, 13:52:39
am revenit un picut.
deci: eu am deja rochia si este cu trena :love::love:. are sistem de prindere, dar eu vreau sa o prind altfel, deci o modific. si mai trebuie sa o scurtez un pic. de acea sunt acum in cautare de paantofi, si cand i-am gasit sa merg cu rochia la scurtat...ca n-as lasao pe ultima suta de metri.
acum sunt in cautare de voal. Maria, sa stii ca era oferta foooarte buna, adica a zis 80 de lei dar putem discuta si de pret. eu vreau un voal lung, in acest gen
354111
si aceestea fiind foarte lungi sunt cam scumpe...si asa finut inca nici nu am gasit. doar acelea infoiate si foarte late. dar o mai stresez un pic :">.
Leeloo tu ce rochie iti doresti??
Maria nu stiu tu ce voal ai vrea la rochita?

maria1984
05.05.2010, 23:22:43
am revenit un picut.
deci: eu am deja rochia si este cu trena :love::love:. are sistem de prindere, dar eu vreau sa o prind altfel, deci o modific. si mai trebuie sa o scurtez un pic. de acea sunt acum in cautare de paantofi, si cand i-am gasit sa merg cu rochia la scurtat...ca n-as lasao pe ultima suta de metri.
acum sunt in cautare de voal. Maria, sa stii ca era oferta foooarte buna, adica a zis 80 de lei dar putem discuta si de pret. eu vreau un voal lung, in acest gen
354111
si aceestea fiind foarte lungi sunt cam scumpe...si asa finut inca nici nu am gasit. doar acelea infoiate si foarte late. dar o mai stresez un pic :">.
Leeloo tu ce rochie iti doresti??
Maria nu stiu tu ce voal ai vrea la rochita?
Daca tu zici ca ok cu voalul atunci insista un pic poate am judecat noi gresit persoana...iti urez succes si sper sa reusesti sa iti iei voalul mult visat...
In ceea ce ma priveste pe mine,voalul as vrea sa fie mediu sa zicem...adica daca o sa am rochia cu spatele gol(zona omoplatilor) as vrea ca el sa acopere acea zona si inca un pic ...sa vina pana la talie cam asa...inca nu m-am gandit daca o sa il iau simplu sau cu model...depinde cu ce imi sta mai bine...o sa probez si ma hotarasc atunci...

Reni0921
05.05.2010, 23:24:40
Daca tu zici ca ok cu voalul atunci insista un pic poate am judecat noi gresit persoana...iti urez succes si sper sa reusesti sa iti iei voalul mult visat...
In ceea ce ma priveste pe mine,voalul as vrea sa fie mediu sa zicem...adica daca o sa am rochia cu spatele gol(zona omoplatilor) as vrea ca el sa acopere acea zona si inca un pic ...sa vina pana la talie cam asa...inca nu m-am gandit daca o sa il iau simplu sau cu model...depinde cu ce imi sta mai bine...o sa probez si ma hotarasc atunci...
si eu lungime cum zici tu mi-am dorit si am si primit unul de genul cu rochia, si nu imi place cum imi vine.
aapropo, luni vine la noi coafeza si faceam o proba cu voal floricele tot ce trebe. o sa va pun poze :>

maria1984
05.05.2010, 23:31:41
si eu lungime cum zici tu mi-am dorit si am si primit unul de genul cu rochia, si nu imi place cum imi vine.
aapropo, luni vine la noi coafeza si faceam o proba cu voal floricele tot ce trebe. o sa va pun poze :>
Oooo\:D/
Abia astept...
Si eu o sa ma pun in contact cu coafeza sa fac o proba si apoi sa imi fac si proba de machiaj...sper sa iasa bine[-o<[-o<[-o<

Mai vorbim maine eu te las ca acum ma bag la nani...dar nu pot sa adorm....8-|...Iuby meu nu a venit inca de la ''ziua barbatului'' se distreaza inca cu prientenii:rocking::gen_05::gen_05:
Pupici si noapte buna:*>:D<

somnoroasa
06.05.2010, 08:34:01
Buna fetelor, dragut noul site. Maria da-mi si mie link-ul unde ai gasit ca o sa mai fie un targ, vreau sa fiu sigura sigura :D
Mi-au sosit si mie invitatiile sunt foarte dragute, doar eu le-am ales :P

leeloo_wolf crede-ma nu e o problema cu lungimea rochitei, si eu tot 1.75 am si am probat ceva rochite si toate veneau perfect la lungime.

Vreau si eu dieta minune :D
Pupicei

maria1984
06.05.2010, 11:31:15
[QUOTE=somnoroasa;3262264]Buna fetelor, dragut noul site. Maria da-mi si mie link-ul unde ai gasit ca o sa mai fie un targ, vreau sa fiu sigura sigura :D
Mi-au sosit si mie invitatiile sunt foarte dragute, doar eu le-am ales :P

leeloo_wolf crede-ma nu e o problema cu lungimea rochitei, si eu tot 1.75 am si am probat ceva rochite si toate veneau perfect la lungime.

Vreau si eu dieta minune :D
Pupicei[/QUOTE
Inca astept si eu dieta minune:-w:-w:-w
Astept poze cu invitatiile tale sa le vad si eu...iar link-ul cu targul de nunta din iunie nu il mai gasesc:((
Mai incerc sa il caut si ti-l trimit...
Pupici...

Am revenit cu link-ul:D

Fetelor iar sunt singurica pe aici?:(

somnoroasa
06.05.2010, 14:33:37
Am revenit cu link-ul:D

offf, firma la care lucrez se ocupa de amenajare targurilor, am vb cu cine se ocupa sa vad daca e ok targul asta. si mi-a zis ca cine origanizeaza nu prea sunt seriosi si ca au anulat multe targuri. Acum sper as se tina, daca se tine o sa merg sa imi cumpar rochita de aici.
nu am deocamdata poza cu inviattia, modelul este 31380 am facut 100 bucati si am platit 277 e bine ca pret zic eu.
Maria u cat ai platit avans atunci cand ai facut contractul pt flori?

maria1984
06.05.2010, 16:15:50
offf, firma la care lucrez se ocupa de amenajare targurilor, am vb cu cine se ocupa sa vad daca e ok targul asta. si mi-a zis ca cine origanizeaza nu prea sunt seriosi si ca au anulat multe targuri. Acum sper as se tina, daca se tine o sa merg sa imi cumpar rochita de aici.
nu am deocamdata poza cu inviattia, modelul este 31380 am facut 100 bucati si am platit 277 e bine ca pret zic eu.
Maria u cat ai platit avans atunci cand ai facut contractul pt flori?
Sper sa se tina acel targ[-o<[-o<[-o<
Si eu vreau sa imi cumpar rochia de aici...
In legatura cu avansul la flori ,initial mi-au zis ca este 15% din valoarea totala,dar apoi au zis k putem da si 100 lei depinde cum ne e mai usor...la noi 15% venea cam 200 lei si am dat atat sa ne fie mai usor atunci...
Eu zic ca sunt super ok cei de la depozitul de flori ,ii recomand din toata inima pentru profesionalismul si amabilitatea de care au dat dovada,nota 10:suuuper:
Acum abia astept sa rezolvam si cu foto si video^:)^

Buna Reni
Aseara nu am mai stat ca imediat ce am oprit calculatorul si am facut patul sa ma bag la nani a venit si sarbatoritul meu barbat de la ziua barbatului:))
Ca tot ziceam eu ca nu pot sa adorm fara el:x
Cum de erai la ora aia la munca?In ce domeniu activezi?:-?
Pupici :*

Reni0921
07.05.2010, 09:42:22
revin cu ce promisesem.
dupa cum bine stiti, la noi culorile o sa fie alb si ciocolatiu iar pe mese oa sa am aranjament de fructe in loc de traditionalele flori. printre aceste fructe o sa pun ciocolata, batoane merci. daca tot o sa avem culoarea ciocolatiu a zis sa mergem pe ideea de dulce, ciocolata si in concluzie am hotarat urmatoarele:
masuta unde o sa fie cartea de oaspeti, o sa avem un bol maaare cu bonbonele si cioco. ca si cadou, o sa dam la domni o sticluta de vin la 250 ml, iar la doamne cumpar bonbonele impachetate individual, la vrac, si le fac ori un saculet din ceva material, bnineinteles culoarea ciocolatiu, ori intr-o punguta de cadou o sa pun aprox. 10 bucati/pers. mentionez ca, aceste cadouri o sa fie separat pt domni si separat pt doamne. adica fiecare persoana primeste o punguta la sfarsitul petrecerii.
cartea de oaspeti: 354808

edit: ma duc la cumparaturi. Revin

maria1984
07.05.2010, 10:35:43
revin cu ce promisesem.
dupa cum bine stiti, la noi culorile o sa fie alb si ciocolatiu iar pe mese oa sa am aranjament de fructe in loc de traditionalele flori. printre aceste fructe o sa pun ciocolata, batoane merci. daca tot o sa avem culoarea ciocolatiu a zis sa mergem pe ideea de dulce, ciocolata si in concluzie am hotarat urmatoarele:
masuta unde o sa fie cartea de oaspeti, o sa avem un bol maaare cu bonbonele si cioco. ca si cadou, o sa dam la domni o sticluta de vin la 250 ml, iar la doamne cumpar bonbonele impachetate individual, la vrac, si le fac ori un saculet din ceva material, bnineinteles culoarea ciocolatiu, ori intr-o punguta de cadou o sa pun aprox. 10 bucati/pers. mentionez ca, aceste cadouri o sa fie separat pt domni si separat pt doamne. adica fiecare persoana primeste o punguta la sfarsitul petrecerii.
cartea de oaspeti: 354808

edit: ma duc la cumparaturi. Revin
E supeer cartea de oaspetii...;-)
Spor la cumparaturi.
:*

Reni0921
07.05.2010, 12:12:34
m-am intors. am pornit la cumparaturi ca sa fac ceva de mancare si m-am intors cu pantofi :)).
deci nu pot sa cred.... zilele trecute cautam ca o nebuna prin tot orasul si nu gaseam nimic care sa-mi si placa, sa fie si comod, si acceptabil la pret si sa fie si numar mic. iar azi, cand nici nu-i cautam i-am gasit intr-o vitrina. mi-a stat inima in loc cand i-am vazut :love:

au fost 75 de lei, tocul are 9 cm si platforma 2 cm. sunt extrem de comozi si imi plac la nebunie. o sa mai cumpar pietricele den acelea, si vreau sa-i scriu numele iubitelului pe talpa sa fie surpriza pentru el
354887354890354893

somnoroasa
07.05.2010, 12:25:05
m-am intors. am pornit la cumparaturi ca sa fac ceva de mancare si m-am intors cu pantofi :)).
deci nu pot sa cred.... zilele trecute cautam ca o nebuna prin tot orasul si nu gaseam nimic care sa-mi si placa, sa fie si comod, si acceptabil la pret si sa fie si numar mic. iar azi, cand nici nu-i cautam i-am gasit intr-o vitrina. mi-a stat inima in loc cand i-am vazut :love:

au fost 75 de lei, tocul are 9 cm si platforma 2 cm. sunt extrem de comozi si imi plac la nebunie. o sa mai cumpar pietricele den acelea, si vreau sa-i scriu numele iubitelului pe talpa sa fie surpriza pentru el
354887354890354893

asa se intampla cand nu cauti atunci gasesti...
sunt foarte draguti si ai dat si putin pe ei, o sa iti cumperi si cu talpa mai joasa pt mai pe seara?
sa-i stapanesti sanatoasa

Reni0921
07.05.2010, 12:33:31
asa se intampla cand nu cauti atunci gasesti...
sunt foarte draguti si ai dat si putin pe ei, o sa iti cumperi si cu talpa mai joasa pt mai pe seara?
sa-i stapanesti sanatoasa
nu, sunt obisnuita cu tocuri, si sunt fooooarte comozi.
am numai 1,52 deci cu astia ajung pana la 1.61 :)). mirele are 1,70 deci imi fac o coafura mai inalta, cu voal cu tot o sa fiu pe la 1,65, el 1,70. 5cm zic ca o sa dea bine ;-)

somnoroasa
07.05.2010, 13:03:38
nu, sunt obisnuita cu tocuri, si sunt fooooarte comozi.
am numai 1,52 deci cu astia ajung pana la 1.61 :)). mirele are 1,70 deci imi fac o coafura mai inalta, cu voal cu tot o sa fiu pe la 1,65, el 1,70. 5cm zic ca o sa dea bine ;-)

:) ce amuzanta esti
noi nu avem astfel de probleme eu 175 el 186 suntem cam lafel cand sunt pe tocuri, deci clar o sa am si balerini pentru a ma putea zbenguii in voie.
U de unde ti-ai cumparat rochita?

Reni0921
07.05.2010, 13:08:56
:) ce amuzanta esti
noi nu avem astfel de probleme eu 175 el 186 suntem cam lafel cand sunt pe tocuri, deci clar o sa am si balerini pentru a ma putea zbenguii in voie.
U de unde ti-ai cumparat rochita?
rochia am cumparat-o de la o fosta miresica. dar e ca noua.
singura chestie la pantofii mei, ca trebuie sa renunt la capa de blanita ce mi-o doream, ca as fi de-a dreptul ridicola in noiembrie cu sandale si blana :)):)):)):)):)). ma si vad deja =))

cred ca o sa optez pentru un bolero cu maneci 3 sferturi din tafta. rochia este la fel, din tafta.
nu stiu daca mi0ai vazut rochita dar eu o arat inca odata ;-)
rochia si pantofii: 354933354934
si atunci sa ti-i imaginezi cu bolero maneci 3sferturi, voal luuuuung si toate astea in noiembrie 8-}
ce zici ??? sincer te rog8-}

editez: rochia se vede foooarte rau.....poza e neclara dar e alba, la fel ca sandalele

somnoroasa
07.05.2010, 13:25:17
e draguta rochita, pacat ca nu se vede clar. Dar cum ai avut curajul sa o cumperi de la o fost mireasa, e de la tine din oras o cunosti?
merge mai mult un bolero decat blanita, eu sincer parca nu as vrea nimic, oricum nu o sa stam pe afara decat la poze. Dar eu inca sper ca o sa fie cald :d

Reni0921
07.05.2010, 13:37:16
e draguta rochita, pacat ca nu se vede clar. Dar cum ai avut curajul sa o cumperi de la o fost mireasa, e de la tine din oras o cunosti?
merge mai mult un bolero decat blanita, eu sincer parca nu as vrea nimic, oricum nu o sa stam pe afara decat la poze. Dar eu inca sper ca o sa fie cald :d
pai de ce sa nu fi avut curaj? am mers, am vazut-o, am probat-o. ca si cum as fi luat-o din magazin ;-)

pai sincer nici eu nu as vrea nimic.........apoi nu stiu..... mie imi plac foooarte mult bolerourile din dantela. dar nu cred ca s-ar potrivi la rochia mea.

maria1984
07.05.2010, 14:08:12
WOWWW...Super sandalele:x:x:x
Norocul apare atunci cand mai putin te astepti...felicitari =D>
Acum clar nu iti mai poti lua blanita...si asa iti doreai tu bolero acum ai inca un motiv in plus sa porti;-)
Pupici

Reni0921
07.05.2010, 14:12:30
WOWWW...Super sandalele:x:x:x
Norocul apare atunci cand mai putin te astepti...felicitari =D>
Acum clar nu iti mai poti lua blanita...si asa iti doreai tu bolero acum ai inca un motiv in plus sa porti;-)
Pupici
;-)mersi

ma bucur ca reusesc sa rezolv aceste probleme din timp, ca pe ultima suta de metri oricum raman muuulte de facut...stabilit meniu, exact ce decor vrem, invitatiile....si bani de dat....tort bautura etc.
deci bine ca macar de astea scap de acum.

ma tenteaza tare mult un bolero din dantela....dar nu stiu daca s-ar potrivi...oricum. asta mai vad.
ma duc sa fac mancare. dar mai vin pe aici ;-)

Reni0921
07.05.2010, 18:46:24
cam tacute fetele azi..... :-?

sa va arat ce am lucrat :)) (printre altele mai folositoare :-p)
355086355088

maria1984
08.05.2010, 11:25:26
cam tacute fetele azi..... :-?

sa va arat ce am lucrat :)) (printre altele mai folositoare :-p)
355086355088
Pupici la miresici:-*
Supeer ideea cu scrisul numelui pe talpa...felicitari:suuuper:
Ce mai e nou?Noi cam stam pe loc cu pregatirile...Azi o sa sune miresoiu meu fotograful si cameramanul sa vorbeasca cu ei...in rest nimic...
Eu sunt la munci si ma plictisesc de mor si mai am de stat pana la 4:((

maria1984
10.05.2010, 10:35:37
buna dimineata:-*
Ce mai faceti fetelor?
Reni vad ca esti prezenta azi:D
Ce ati mai rezolvat cu nunta?
Noi am scapat si de fotograf si cameraman#:-S
Sunt fericita ca am rezolvat si cu ei...acum putem trece la urmatorul nivel al pregatirilor:D
Pupici si o zi usoara ca sunt rupta de somn...am petrecut weekendul acesta si nu prea am dormit=P~
Sunt iar la munca :((

Reni0921
10.05.2010, 10:37:44
buna dimineata:-*
Ce mai faceti fetelor?
Reni vad ca esti prezenta azi:D
Ce ati mai rezolvat cu nunta?
Noi am scapat si de fotograf si cameraman#:-S
Sunt fericita ca am rezolvat si cu ei...acum putem trece la urmatorul nivel al pregatirilor:D
Pupici si o zi usoara ca sunt rupta de somn...am petrecut weekendul acesta si nu prea am dormit=P~
Sunt iar la munca :((
Maria, sunt prezenta, dar numai cat sa verific ce mai e nou :))

trebuie sa si plec. dar astept sa scrii ce fotograf/cameraman ai gasit, sa-i vedem si noi pozele pe net. si sa ne zici eventual ce pachet si cu cat ati ales ;-)
poop

maria1984
10.05.2010, 13:14:50
Maria, sunt prezenta, dar numai cat sa verific ce mai e nou :))

trebuie sa si plec. dar astept sa scrii ce fotograf/cameraman ai gasit, sa-i vedem si noi pozele pe net. si sa ne zici eventual ce pachet si cu cat ati ales ;-)
poop
La cameraman nu am inca site sau link ceva:(...Noi l-am contractat ca am vazut ce filmare a facut la nunta nasilor nostri si ne-a placut...
Fotograful l-am luat tot asa am vazut ce poze a facut la nuntile unei prietene si a verisoarei iubitului meu si am fost incantati de ce a iesit...
Ca preturi inca nu e batut in cuie...prin agentie camramanul ne-a cerut 300 euro 3-4 ore de montaj iar fotograful 600 lei pentru 900 de poze lucrate pe DVD.
Acum noi zicem ca e bine si asa dar daca mai si negociem o sa iesim si mai bine...
Cand o sa stabilim clar toate detaliile va anunt ''scorul'' final:D
Acesta este link-ul fotografului:
Astept pareri sincere;;)
Pupici

Reni0921
10.05.2010, 14:17:59
La cameraman nu am inca site sau link ceva:(...Noi l-am contractat ca am vazut ce filmare a facut la nunta nasilor nostri si ne-a placut...
Fotograful l-am luat tot asa am vazut ce poze a facut la nuntile unei prietene si a verisoarei iubitului meu si am fost incantati de ce a iesit...
Ca preturi inca nu e batut in cuie...prin agentie camramanul ne-a cerut 300 euro 3-4 ore de montaj iar fotograful 600 lei pentru 900 de poze lucrate pe DVD.
Acum noi zicem ca e bine si asa dar daca mai si negociem o sa iesim si mai bine...
Astept pareri sincere;;)
Pupici

ii ok zic eu. pozele sunt curate, clare. frumos. si si pretul e super ok.
la noi cameramanul ar fi 215 eu, dar dupa cum ziceam primim gratis de la agentie. fotograful cere 850 lei, toate pozele pe dvd, din care face vreo 200 colaje (sau cum le zice), toate prelucrate (adica corecturi sa zic asa) si ne da si 100 poze listate, 10x15. si avem inclus si o sesiune foto inainte sau dupa nunta. cum vrem noi.
nu stiu daca am voie sa-i pun site-ul...el e fotojurnalist si cu nuntile este la inceput. dar imi place mult stilul lui....

maria1984
10.05.2010, 16:21:45
ii ok zic eu. pozele sunt curate, clare. frumos. si si pretul e super ok.
la noi cameramanul ar fi 215 eu, dar dupa cum ziceam primim gratis de la agentie. fotograful cere 850 lei, toate pozele pe dvd, din care face vreo 200 colaje (sau cum le zice), toate prelucrate (adica corecturi sa zic asa) si ne da si 100 poze listate, 10x15. si avem inclus si o sesiune foto inainte sau dupa nunta. cum vrem noi.
nu stiu daca am voie sa-i pun site-ul...el e fotojurnalist si cu nuntile este la inceput. dar imi place mult stilul lui....
Si la fotograful nostru mai era si o oferta semanatoare cu a voastra dar cerea 950 lei ...contine toate pozele prelucrate pe dvd,120 poze format 13/18 in album clasic si bonus 2 poze format A4...
Noua ni s-a parut cam mult si am zis sa luam varianta cea mai simpla si sa mai adaugam noi ce mai vrem...dupa socotelile noastre ajungem undeva la 700-750 lei...dar ramane sa stabilim zilele astea cu fotograful ce vrem noi si sa ne zica pretul...am mai auzit de la cineva care lucreaza in domeniu ca 500 de poze prelucrate pentru o nunta sunt suficiente,ca cica din 2000-3000 de poze care se fac se aleg cele mai reusite...acum nu stiu ce sa zic...inclin sa il cred ca decat 2000 si facute la repezeala si pas cu pas mai bine 500 si reusite care sa surprinda momentele cele mai frumoase...
tu ce parere ai?
:-?

Reni0921
10.05.2010, 16:39:27
Si la fotograful nostru mai era si o oferta semanatoare cu a voastra dar cerea 950 lei ...contine toate pozele prelucrate pe dvd,120 poze format 13/18 in album clasic si bonus 2 poze format A4...
Noua ni s-a parut cam mult si am zis sa luam varianta cea mai simpla si sa mai adaugam noi ce mai vrem...dupa socotelile noastre ajungem undeva la 700-750 lei...dar ramane sa stabilim zilele astea cu fotograful ce vrem noi si sa ne zica pretul...am mai auzit de la cineva care lucreaza in domeniu ca 500 de poze prelucrate pentru o nunta sunt suficiente,ca cica din 2000-3000 de poze care se fac se aleg cele mai reusite...acum nu stiu ce sa zic...inclin sa il cred ca decat 2000 si facute la repezeala si pas cu pas mai bine 500 si reusite care sa surprinda momentele cele mai frumoase...
tu ce parere ai?
:-?
asa este, dar daca ne gandim logic, o nunta tine cel putin 12 ore si in alea 12 ore sigur se fac minim 500 de poze, ba mai multe...si pot fi toate reusite.

pe noi in afara de asta 850 o sa ne mai coste un album photobook, cel facem pentru noi. cam 150 de lei. din alea 100 de poze ce le primim de la ei facem cate un album pentru parinti si nasi, adica 4 albume a cate 25 de poze

Reni0921
10.05.2010, 20:17:28
Maria ti-am trimis pm.
Revin cu pozele promise de la proba.
imi place ce a iesit, dar a fost facut in 30 de minute ca nu mai avea timp sa stea, si este cam nefinisata. dsar mie tot imi place. diadema mare nu imi place, dar de dragul lui mama am pus-o pentru o poza.....initial imi doream floare alba ca si in prima poza (inspiratia) DAR am incercat diadema cu strasuri si sincer imi place mult cum vine.....inclusiv in poze mi se pare superba.
355986355987355988355989355990355991355992

fetelor, astept parerile voastre sincere :)

somnoroasa
10.05.2010, 22:52:42
Maria ti-am trimis pm.
imi place ce a iesit, dar a fost facut in 30 de minute ca nu mai avea timp sa stea, si este cam nefinisata. dsar mie tot imi place. diadema mare nu imi place, dar de dragul lui mama am pus-o pentru o poza.....initial imi doream floare alba ca si in prima poza (inspiratia) DAR am incercat diadema cu strasuri si sincer imi place mult cum vine.....inclusiv in poze mi se pare superba.

prima poza este superrrrrr, cel mai mult mi-a placut iti sta foarte bine asa dintr-o parte :p

maria1984
11.05.2010, 11:24:52
Neata fetelor sunt prezenta si azi ca de obicei:D
Voi ce faceti?
Sunt la munca si nu am chef de nimic azi,vorba cantecului;))
Cu pregatirile stagnam,tot la fotograf si cameraman am ramas...ia venit la al meu miresoi aseara sa mai caute el cameraman in alta parte ca i s-a parut lui ceva s ica nu prea l-ar vrea pe tip:(...bine macar ca fotograful il avem deja si ramane sa stabilim cu el exact ce anume vrem pentru nunta...
acum ma pun pe cautat cameramani :-L
Pupici.>:D<

Maria ti-am trimis pm.

Reni eu am comentat la tine in legatura cu pozele.
Iti sta foarte bine cu coafura asta lejera si cu breton iar cu coronita aceea sau diadema mica iti foarte bine...parerea mea e ca nu te prinde diadema mare sau cel putin nu cu perlute(asa vad eu:D)
Per ansamblu eu zic ca e ok coafura si chiar te prinde;-)
Eu nu vreau parul desfacut si facut bucle deoarece am parul destul de lung si foarte greu si nu mi-ar rezista mult buclele(stiu din experientele anterioare) si in al doilea rand nu m-as simti bine cu parul desfacut...mai comod mi se pare un coc sau niste bucle prinse frumos...asa as vrea pentru mine;;)
Pupici
Pupici

Reni0921
12.05.2010, 09:50:50
Reni eu am comentat la tine in legatura cu pozele.
Iti sta foarte bine cu coafura asta lejera si cu breton iar cu coronita aceea sau diadema mica iti foarte bine...parerea mea e ca nu te prinde diadema mare sau cel putin nu cu perlute(asa vad eu:D)
Per ansamblu eu zic ca e ok coafura si chiar te prinde;-)
Eu nu vreau parul desfacut si facut bucle deoarece am parul destul de lung si foarte greu si nu mi-ar rezista mult buclele(stiu din experientele anterioare) si in al doilea rand nu m-as simti bine cu parul desfacut...mai comod mi se pare un coc sau niste bucle prinse frumos...asa as vrea pentru mine;;)
Pupici
Pupici
multumesc fetelor, dupa cum spuneam nu imi place nici mie diadema mare, dar numai pt poza am pus-o. mie imi sta parul cum il pun :))
chiar daca e mai lung. si acum am buclele ca nu am apucat sa ma spal pe par :)). si nu pot spune ca am par ondulat natural. deci la mine nu va fi problema sa se lase. si mie mi-ar placea un coc lejer, jos, dar mie nu imi place cum imi sta cu parul prins......... desi s-ar putea sa-mi fac asa un coc jos lejer cand o sa fu nasa in august.
fetelor v-am lasat

mitze
12.05.2010, 11:40:07
Astept pareri sincere;;)
Pupici

Am rugamintea sa nu mai postati linkuri catre site-urile furnizorilor de servii (fotograf, cameraman, firme care organizeaza nunti ori care creeaza rochii de mireasa ori pantofi, make-up artisti etc).

Poze pot fi postate atata timp cat nu au marcate pe ele date de contact (nume/denumire, nr de telefon adrese de mail ori de site-uri).

Postarea unor astfel de linkuri sau poze incalca Regulamentul si se poate considera reclama.

Va multumesc pentru intelegere :)

maria1984
12.05.2010, 18:05:07
Am rugamintea sa nu mai postati linkuri catre site-urile furnizorilor de servii (fotograf, cameraman, firme care organizeaza nunti ori care creeaza rochii de mireasa ori pantofi, make-up artisti etc).

Poze pot fi postate atata timp cat nu au marcate pe ele date de contact (nume/denumire, nr de telefon adrese de mail ori de site-uri).

Postarea unor astfel de linkuri sau poze incalca Regulamentul si se poate considera reclama.

Va multumesc pentru intelegere :)
Imi cer scuze si nu se va mai repeta.

maria1984
13.05.2010, 10:33:37
Neata miresici:-*
Ce mai e nou?Ce ati mai facut?
Eu sunt un pic suparata ca al meu a renuntat la cameraman si acum trebuie sa cautam altul =((
Nu stiu da parca simt ca bat pasul pe loc cu pregatirile astea si ma apuca stresul cel mare ca trece timpul si eu nu o sa pot rezolva totul pentru nunta:-SS:-SS:-SS
Mai am atat de multe de facut:-<
Pupici

Reni0921
14.05.2010, 11:35:09
Buna dimineata Maria, te vad prezenta :)

sa va povestesc ceva....
am trimis mail cu poza la mai multe florarii pentru a afla daca se poate acest buchet in noiembrie, si cu cat
357370
am primit raspuns de la 2, desi de o saptamana am trimis la mai mult de 5..... si spre surprinderea mea, de la una mi-au zis ca ar costa 280 de lei......iar de la al doilea mi s-a zis 145 de lei...... cam mare diferenta......
foarte ciudaat zic eu...
oricum, prima iese din discutie, la a doua o sa merg sa vb personal, ca eu oricum l-as vrea mai micut.

maria1984
14.05.2010, 11:45:30
Buna dimineata Maria, te vad prezenta :)

sa va povestesc ceva....
am trimis mail cu poza la mai multe florarii pentru a afla daca se poate acest buchet in noiembrie, si cu cat
357370
am primit raspuns de la 2, desi de o saptamana am trimis la mai mult de 5..... si spre surprinderea mea, de la una mi-au zis ca ar costa 280 de lei......iar de la al doilea mi s-a zis 145 de lei...... cam mare diferenta......
foarte ciudaat zic eu...
oricum, prima iese din discutie, la a doua o sa merg sa vb personal, ca eu oricum l-as vrea mai micut.
Bravo...ce flori sunt?:D...Si eu pana sa imi iau aranjamentele florale am cautat foarte mult si pana la urma am gasit si bun si ieftin:D
Si eu patesc la fel ca si tine dau mail-uri la 4-5 firme si primesc raspuns de la 1-2 sau deloc:-w
Noi acum suntem prinsi iar cu foto-video...avem doar foto:(
Am gasit ceva si duminica acum ne intalnim sa discutam de oferta...am gasit cu 1400 lei foto+video...acum sa vedem daca renuntam la fotograful nostru pentru pachetul lor ^:)^
In rest maine ma duc pana in Europa sa cumpar din maruntisuri si sa imi fac o idee de ce e pe acolo
Cine stie cu ce ma intorc de acolo;))
Revin cu amanunte duminca din ce am rezolvat;-)
Pupici.

Reni0921
14.05.2010, 11:50:49
Bravo...ce flori sunt?:D...Si eu pana sa imi iau aranjamentele florale am cautat foarte mult si pana la urma am gasit si bun si ieftin:D
Si eu patesc la fel ca si tine dau mail-uri la 4-5 firme si primesc raspuns de la 1-2 sau deloc:-w
Noi acum suntem prinsi iar cu foto-video...avem doar foto:(
Am gasit ceva si duminica acum ne intalnim sa discutam de oferta...am gasit cu 1400 lei foto+video...acum sa vedem daca renuntam la fotograful nostru pentru pachetul lor ^:)^
In rest maine ma duc pana in Europa sa cumpar din maruntisuri si sa imi fac o idee de ce e pe acolo
Cine stie cu ce ma intorc de acolo;))
Revin cu amanunte duminca din ce am rezolvat;-)
Pupici.
eu initial stii ca am vrut sa-mi fac eu buchetele. dar acesta imi place enorm, si e mai greu de gasit aceste flori in noiembrie si de acea ma interesez. oricum, daca mi-l fac mai micut ar trebui sa fie mai ieftin decat 145. in rest, stii ca eu nu o sa am aranjamente florale.
nu te mai stresa, sigur gasiti si cameraman.
la invitatii v-ati gandit?

maria1984
14.05.2010, 11:58:59
eu initial stii ca am vrut sa-mi fac eu buchetele. dar acesta imi place enorm, si e mai greu de gasit aceste flori in noiembrie si de acea ma interesez. oricum, daca mi-l fac mai micut ar trebui sa fie mai ieftin decat 145. in rest, stii ca eu nu o sa am aranjamente florale.
nu te mai stresa, sigur gasiti si cameraman.
la invitatii v-ati gandit?
Da...Adica m-am gandit;))
Miresoiul meu nu prea are timp sa se implice in pregatiri el e doar cu acordul si cu partea financiara:D
Atasez modelele de invitatii care imi plac.
Tind sa merg pe modelul din prima poza.
Tu ce zici?;;)

Reni0921
14.05.2010, 12:14:25
Da...Adica m-am gandit;))
Miresoiul meu nu prea are timp sa se implice in pregatiri el e doar cu acordul si cu partea financiara:D
Atasez modelele de invitatii care imi plac.
Tind sa merg pe modelul din prima poza.
Tu ce zici?;;)
asa e si la noi :))
mie imi place mai mult al doilea model. dar si primul e frumos. noi am vazut ceva tot pe alb, era cu un accesoriu din strasuri, suuuuperb. nu mai gasesc modelul, dar mai caut si ti le arat :)

maria1984
14.05.2010, 12:19:10
asa e si la noi :))
mie imi place mai mult al doilea model. dar si primul e frumos. noi am vazut ceva tot pe alb, era cu un accesoriu din strasuri, suuuuperb. nu mai gasesc modelul, dar mai caut si ti le arat :)
Si la miresoiul meu ii place mai mult al doilea model:D
Cred ca o sa merg pe mana lui;;)
Si sunt si mai ieftine decat prima
La ce model te-ai gandit pentru invitatii?

Reni0921
14.05.2010, 12:31:57
Si la miresoiul meu ii place mai mult al doilea model:D
Cred ca o sa merg pe mana lui;;)
Si sunt si mai ieftine decat prima
uite ce am gasit salvat la mine in calculator :)) :)) :))
Cu 6 luni inainte:
- incepeti sa frecventati un salon de infrumusetare (pentru tratamente cosmetice, alegerea culorii parului, realizarea masajelor anticelulitice) si o sala de fitness pentru a va pregati pentru marele eveniment;
- cumparati sau comandati rochia de mireasa si costumul de mire;
- alegeti destinatia pentru luna de miere si incepeti demersurile pentru obtinerea vizei, daca este cazul;
- stabiliti detaliile pentru petrecerea Burlacilor (daca este cazul).
Cu 4 luni inainte:
- cumparati celelalte accesorii necesare nuntii: verighetele, pantofii de mireasa, pantofii mirelui, camasa, cravata sau lavaliera, vesta, lenjeria de corp;
- incepeti sa purtati pantofii de mireasa pentru a va acomoda cu noua incaltaminte din timp;
- stabiliti programul de la biserica pas cu pas impreuna cu preotul, eventual puteti contacta un cor sau o orchestra pentru a canta in ziua nuntii voastre;
- finalizati lista de invitati si consultati cat mai multe oferte de invitatii de nunta;
- intalniti-va cu DJ-ul pentru a pune la puct detaliile din punct de vedere musical: melodiile voastre preferate, alegerea pieselor care vor acompania intrarea voastra in sala de receptie ( daca nu doriti sa folositi clasicele Marsuri Nuptiale), piesa pe care veti dansa voi sau piesa care va anunta Tortul Miresei.
Cu 3 luni inainte:
- comandati sau realizati dumneavoastra invitatiile de nunta si cardurile de confirmare;
- intalniti-va cu decoratorul pentru a pune la punct detaliile;
- cumparati accesoriile pentru decor: panglici, voal, tul, materiale, daca nu ati apelat la un decorator;
- consultati ofertele de la laboratoarele de cofetarie, degustati cat mai multe feluri de torturi si alegeti in cunostinta de cauza;
- cumparati sau comandati micile cadouri pe care le veti da invitatilor la nunta ca semn de multumire (lumanari inscriptionate cu numele vostru, saculeti cu bomboane, mini-torturi personalizate, etc...)
- incepeti sa frecventati un solar pentru a da culoare tenului dumneavoastra.
Cu 2 luni inainte:
- impartiti invitatiile si cardurile de confirmare;
- rezervati o zi pentru proba coafurii si a machiajului la salonul de infrumusetare;
- stabiliti detaliile cu hair-stylistul si make-up artistul: coafura si machiajul vor fi realizate la salon sau la dumneavoastra acasa ( depinde de disponibilitatea acestora);
- faceti ultimele probe in cazul in care rochia de mireasa sau costumul de mire le-ati comandat la o Casa de Moda sau la un Salon de Croitorie.
Cu o luna inainte de nunta:
- intalniti-va cu fotograful pentru a stabili ultimele detalii: numarul aproximativ de poze, eventualele cadre pe care le doriti, etc... si fixarea orei pentru ziua nuntii;
- programati-va la Starea Civila si intocmiti documentele oficiale de care aveti nevoie;
- intalniti-va cu decoratorul pentru a pune la punct ultimile detalii;
- stabiliti meniul de nunta;
Cu 3 saptamani inainte:
- contactati telefonic toti invitatii care nu si-au confirmat prezenta, astfel incat sa stiti exact numarul total de oaspeti;
- gasiti solutii pentru invitatii veniti de departe: rezervati camere la hotel sau repartizati-i la rude si prieteni, in functie de posibilitati;
- comandati cardurile de asezare a invitatilor la mese;
- dati listele cu invitati la 2 rude, una din partea mirelui si alta din partea miresei care vor avea rolul de gazde; Aceste gazde trebuie sa conduca oaspetii la locurile lor in sala de nunta.
Cu 2 saptamani inainte:
- Important! Abia acum faceti testele si examenele medicale deoarece valabilitatea lor este de 10 zile!
- vopsiti-va parul, acasa sau la coafor, pentru ultima oara inainte de nunta, pentru a-i accentua nuanta;
- faceti o ultima proba de machiaj si coafura impreuna cu stilistii dumneavoastra;
- probati rochia de mireasa, costumul de mire, pantofii, etc...
Cu o saptamana inainte:
- verificati telefonic daca toti cei care sunt implicati in realizarea evenimentului pot respecta termenele si daca totul decurge conform planului;
- incepeti sa impachetati pentru luna de miere;
- ridicati de la Agentia de turism biletele pentru voiajul de nunta.
Cu 3 zile inainte de nunta:
- mergeti la cosmetica pentru manichiura, pedichiura, depilare si pensarea sprancenelor;
- faceti gimnastica cat mai multa si supuneti-va unor masaje de relaxare.

noi stam chiar foarte bine. singura chestie care lipseste sa fim la zi, este costumul mirelui care sta foarte relaxat si inca nici macar nu se uita dupa ceva ce sa-i placa :-w

maria1984
14.05.2010, 12:52:13
:))=))
Daca stau sa ma iau dupa lista ar trebui sa le fac pe toate invers:))=))
Si miresoiul meu e foarte relaxat nu are niciun stres cu costumul de mire...nici nu pomeneste ;)) singura problema la el e ca nu vrea sa poarte braul la costumul cu papion :-w...in rest el este no stres...=P~
Am citit pe aici de patania fetelor cu confirmarile invitatiilor si am ramas surprinsa de ce motive si scuze inventeaza omul...noi am hotarat ca o sa le da mcu 3 luni inainte (initial am zis 2 luni) ca sa poata omul sa stranga ceva banuti daca vrea sa vina la nunta noastra si evitam situatia asta neplacuta...Oricum la noi nu ar fi problema la restaurant cu numarul meniurilor pentru ca noi ne-am inteles ca vom platit cate pers avem...
Tu ce zici?

Reni0921
14.05.2010, 13:20:45
:))=))
Daca stau sa ma iau dupa lista ar trebui sa le fac pe toate invers:))=))
Si miresoiul meu e foarte relaxat nu are niciun stres cu costumul de mire...nici nu pomeneste ;)) singura problema la el e ca nu vrea sa poarte braul la costumul cu papion :-w...in rest el este no stres...=P~
Am citit pe aici de patania fetelor cu confirmarile invitatiilor si am ramas surprinsa de ce motive si scuze inventeaza omul...noi am hotarat ca o sa le da mcu 3 luni inainte (initial am zis 2 luni) ca sa poata omul sa stranga ceva banuti daca vrea sa vina la nunta noastra si evitam situatia asta neplacuta...Oricum la noi nu ar fi problema la restaurant cu numarul meniurilor pentru ca noi ne-am inteles ca vom platit cate pers avem...
Tu ce zici?
noi in septembrie incepem sa-i impartim. degeaba le-as da si mai repede, cine nu vrea tot nu vine. la noi oricum stie deja toata lumea ca urmeaza sa fie nunta in noiembrie. deci cine vrea are de cand sa stranga......
al meu nu stiu daca va avea brau sau nu....el isi cumpara costumul singurel, si nu o sa-l vad decat la nunta :)). daca nici el nu-mi vede rochia ;)). doar atat stiu ca o sa fie alb. eu oricum am incredere in gusturile lui si orice ar pune pe el tot o sa-l iau :love::love::love::love:

maria1984
14.05.2010, 13:48:40
noi in septembrie incepem sa-i impartim. degeaba le-as da si mai repede, cine nu vrea tot nu vine. la noi oricum stie deja toata lumea ca urmeaza sa fie nunta in noiembrie. deci cine vrea are de cand sa stranga......
al meu nu stiu daca va avea brau sau nu....el isi cumpara costumul singurel, si nu o sa-l vad decat la nunta :)). daca nici el nu-mi vede rochia ;)). doar atat stiu ca o sa fie alb. eu oricum am incredere in gusturile lui si orice ar pune pe el tot o sa-l iau :love::love::love::love:
:))
Ce frumos suna :D
Love is in the air...vorba cantecului;))

Am nevoie de ajutorul tau^:)^
Spune-mi si mie ce sa mai trec pe lista de maruntisuri pentru nunta ca ti-am zis ca merg maine in Europa si poate imi face ceva cu ochiul si sa il cumpar
Am trecut asa pe listuta mea:
Sa ma uit de marturii poate gasesc ceva frumos si ieftin
Cocarde
Figurina tort
Voal pentru masini si alte decoratiuni
Agrafe par
Clestisori pentru prins nr. de la mese
Pahare miri
Sa ma uit de bolero negru pentru cununie si bolero/blanita(sa vad daca pot lua 1m sa imi faca mama daca nu cat costa gata facuta)
Casuta de bani o am acasa
Si cam atat am trecut...
Te rog daca mai ai tu ceva sa imi amintesti ca sigur nu am trecut tot^:)^
pupici

Reni0921
14.05.2010, 14:50:18
Am nevoie de ajutorul tau^:)^
Spune-mi si mie ce sa mai trec pe lista de maruntisuri pentru nunta ca ti-am zis ca merg maine in Europa si poate imi face ceva cu ochiul si sa il cumpar
Am trecut asa pe listuta mea:
Sa ma uit de marturii poate gasesc ceva frumos si ieftin
Cocarde
Figurina tort
Voal pentru masini si alte decoratiuni
Agrafe par
Clestisori pentru prins nr. de la mese
Pahare miri
Sa ma uit de bolero negru pentru cununie si bolero/blanita(sa vad daca pot lua 1m sa imi faca mama daca nu cat costa gata facuta)
Casuta de bani o am acasa
Si cam atat am trecut...
Te rog daca mai ai tu ceva sa imi amintesti ca sigur nu am trecut tot^:)^
pupici
huuu.....
pai poate ai nevoie de petale de trandafiri, am inteles sunt unele foarte reale sa zic asa si ieftine pe acolo.
Cosulet pentru cocarde/petale....
eventual tie o gentuta....
cam atat imi vine in minte momentan :-?

maria1984
14.05.2010, 14:56:20
huuu.....
pai poate ai nevoie de petale de trandafiri, am inteles sunt unele foarte reale sa zic asa si ieftine pe acolo.
Cosulet pentru cocarde/petale....
eventual tie o gentuta....
cam atat imi vine in minte momentan :-?
Mersi mult...Am notat:D
Cosulete nu imi cumpar ca am 2 imprumutate:D
Gentuta nu m-am gandit dar o notez poate vad ceva frumos;;)
Mai ma orientez eu la fata locului daca e ceva...

Reni0921
14.05.2010, 15:44:18
Mersi mult...Am notat:D
Cosulete nu imi cumpar ca am 2 imprumutate:D
Gentuta nu m-am gandit dar o notez poate vad ceva frumos;;)
Mai ma orientez eu la fata locului daca e ceva...
sigur o sa gasesti muuuulte ce o sa-ti placa si nu-s pe lista :))

somnoroasa
14.05.2010, 18:26:34
Fetele eu am facut deja invitatiile si am inceput sa le si imprastii, nu de alta dar mai avem cateva nunti si sa nu vad o alta invitatie ca si a mea. Mai sunt totusi 6 luni dar e bine ca lumea sa stie cu mult inainte, v-o zic din experienta, cred ca am fost la peste 10 nunti invitata la care am si fost, e destul de greu pentru unii sa stranga 8 mil pentru o nunta. Le-am facut si am scapat de ele de pe lista.
Maria sa iti notezi cat costa poate ajung si eu prin Europa, incearca sa mergi si in Doraly am inteles ca sunt si acolo in 'ghereta' cu nr 6 parca, am fost mai demult si am vazut multe acolo, si pahare si pernite de verighete (apropo sa o terci pe lista, parca nu am vazut-o) si marturii multe chestii interesante
in rest vine weekendul ce bine.... mai avem nitel pana la nunta. El zice ca deja am 'calitati' de nevasta :))

Reni0921
14.05.2010, 20:24:53
Fetele eu am facut deja invitatiile si am inceput sa le si imprastii, nu de alta dar mai avem cateva nunti si sa nu vad o alta invitatie ca si a mea. Mai sunt totusi 6 luni dar e bine ca lumea sa stie cu mult inainte, v-o zic din experienta, cred ca am fost la peste 10 nunti invitata la care am si fost, e destul de greu pentru unii sa stranga 8 mil pentru o nunta. Le-am facut si am scapat de ele de pe lista.
Maria sa iti notezi cat costa poate ajung si eu prin Europa, incearca sa mergi si in Doraly am inteles ca sunt si acolo in 'ghereta' cu nr 6 parca, am fost mai demult si am vazut multe acolo, si pahare si pernite de verighete (apropo sa o terci pe lista, parca nu am vazut-o) si marturii multe chestii interesante
in rest vine weekendul ce bine.... mai avem nitel pana la nunta. El zice ca deja am 'calitati' de nevasta :))
asta e tar =)) =)) =))
esti simpatica ;-)

Maria, ai fost la cumparaturi :) ?
Somnoroasa, nu ne arati invitatiile? promitem sa nu-ti furam ideea ;))

somnoroasa
17.05.2010, 10:41:19
Maria, ai fost la cumparaturi :) ?
Somnoroasa, nu ne arati invitatiile? promitem sa nu-ti furam ideea ;))

aceasta este invitatia, poza este de pe site-ul lor, eu am facut alt text

Reni0921
17.05.2010, 11:03:30
aceasta este invitatia, poza este de pe site-ul lor, eu am facut alt text
foooarte frumoasa, felicitari :)

marianamarinescu3
17.05.2010, 13:06:33
buna miresici de noiembrie sunt si eu miresica pe 13 nov.2010
sunt din craiova

somnoroasa
17.05.2010, 13:26:30
sunt din craiova
bine ai venit printre noi, daca esti din craiova cumpara-mi si mie rochita :))

Reni0921
17.05.2010, 13:28:10
sunt din craiova
ce ma bucur :*
bine ai venit

de altfel cred ca noi doua suntem ultimele pe anul asta :))

zi-ne si noua cum stati cu pregatirile? ce aveti, ce nu aveti :)

maria1984
17.05.2010, 14:36:55
sunt din craiova
Ce tare esti in aceeasi zi cu Reni=D>
Nu mai e singura miresica de 13 noiembrie<:-P
Bine ai venit si te asteptam la discutii.
Pupici.:*

Reni0921
17.05.2010, 14:41:49
Ce tare esti in aceeasi zi cu Reni=D>
Nu mai e singura miresica de 13 noiembrie<:-P
Bine ai venit si te asteptam la discutii.
Pupici.:*
cum a fost la cumparaturi?????
poze!!!

maria1984
17.05.2010, 15:28:11
Fetelor asa cum vorbeam vineri ,sambata am fost in Europa la cumparat de maruntisuri pentru nunta:D
Sa va scriu ce am luat si la ce banuti:
Agrafe par-5 lei 60 buc
Esarfa pt. dezgatit-2.5 lei (mi-a dat nasa banii pe ea ca treb. sa mi-o cumpere ea :D)
Pernita pt. verighete-10 lei (mi-a dat nasa banii pe ea ca treb. sa mi-o cumpere ea :D)
Cocarde completare-0.4lei buc am luat 25 buc =10 lei (mai aveam acasa 75 buc )in total 100 buc
Cocarde mari fundite masini-20 lei 10 buc (o sa mai cumpar in functie de nr. de masini)
Figurina tort-35 lei
Pahare miri si nasi-30 lei (15 lei setul)
Marturii-60 lei 100 buc(0.6 lei buc )-mai trebuie sa iau bobocei de trandafiri ca la pahare sa ii atesez la marturii ca in poza deoarece initial am vrut sa fac funda dar nu mi-a placut cum da si o sa pun trandafirasi(am gasit la 10 lei 100 buc )
Panglica pt. marturii-10 lei 10 m
Gentuta cununie civila-25 lei
Bolero cununie civila-35 lei
Sandale (balerini)nunta-35 lei (datorita problemelor de la glezna stanga nu voi putea sta toata noaptea cu pantofii cu toc si mi-am luat ceva cu talpa joasa sa evit probleme ce ar putea sa apara-umflarea gleznei si dureri locale)
Petale artificiale-5 lei punguta
Voal pentru masini si fundite-30 lei 15m (pentru inceput am luat doar atat fiind pe dublu am zis ca ajunge dar vad eu dupa ce ma apuc cu mamy sa le facem daca ajnge sau nu si mai iau la urmatoare vizita in Europa)
Casuta de bani am, dar preturile erau intre 40-60 lei cele mai multe 50 lei(si mai frumoase)
Tiare si bijuterii de nunta nu am luat dar preturile erau intre 50-60 lei (in functie de cat de pompoase erau)

Mai am de cumparat dar deocamdata atat am luat avand un buget de 400 lei eu zic ca m-am incadrat bine.

Mi-am luat si un trening :D-50 lei si niste papucei de casa pt mine si Iuby-10 lei :D
Cam astea am cumparat sambata.
P.S.:am ajuns la 8 in Europa si am plecat la 12:30 ;))
Stiam aproape toate standurile pentru nunti :D
In Dragonul Rosu nu exista nimic pentru nunta iar in Dorally inca nu am ajuns ;;)
Atasez si cateva pozici si astept pareri in legatura cu marturiile ca al meu miresoi a zis ca m-am complicat prea mult cu ele..eu nu am vrut sa iau saculeti mi s-au parut banali si ce vroiam eu nu am gasit...voi ce ziceti?

Reni0921
17.05.2010, 16:09:32
Fetelor asa cum vorbeam vineri ,sambata am fost in Europa la cumparat de maruntisuri pentru nunta:D
Sa va scriu ce am luat si la ce banuti:
Agrafe par-5 lei 60 buc
Esarfa pt. dezgatit-2.5 lei (mi-a dat nasa banii pe ea ca treb. sa mi-o cumpere ea :D)
Pernita pt. verighete-10 lei (mi-a dat nasa banii pe ea ca treb. sa mi-o cumpere ea :D)
Cocarde completare-0.4lei buc am luat 25 buc =10 lei (mai aveam acasa 75 buc )in total 100 buc
Cocarde mari fundite masini-20 lei 10 buc (o sa mai cumpar in functie de nr. de masini)
Figurina tort-35 lei
Pahare miri si nasi-30 lei (15 lei setul)
Marturii-60 lei 100 buc(0.6 lei buc )-mai trebuie sa iau bobocei de trandafiri ca la pahare sa ii atesez la marturii ca in poza deoarece initial am vrut sa fac funda dar nu mi-a placut cum da si o sa pun trandafirasi(am gasit la 10 lei 100 buc )
Panglica pt. marturii-10 lei 10 m
Gentuta cununie civila-25 lei
Bolero cununie civila-35 lei
Sandale (balerini)nunta-35 lei (datorita problemelor de la glezna stanga nu voi putea sta toata noaptea cu pantofii cu toc si mi-am luat ceva cu talpa joasa sa evit probleme ce ar putea sa apara-umflarea gleznei si dureri locale)
Petale artificiale-5 lei punguta
Voal pentru masini si fundite-30 lei 15m (pentru inceput am luat doar atat fiind pe dublu am zis ca ajunge dar vad eu dupa ce ma apuc cu mamy sa le facem daca ajnge sau nu si mai iau la urmatoare vizita in Europa)
Casuta de bani am, dar preturile erau intre 40-60 lei cele mai multe 50 lei(si mai frumoase)
Tiare si bijuterii de nunta nu am luat dar preturile erau intre 50-60 lei (in functie de cat de pompoase erau)

Mai am de cumparat dar deocamdata atat am luat avand un buget de 400 lei eu zic ca m-am incadrat bine.

Mi-am luat si un trening :D-50 lei si niste papucei de casa pt mine si Iuby-10 lei :D
Cam astea am cumparat sambata.
P.S.:am ajuns la 8 in Europa si am plecat la 12:30 ;))
Stiam aproape toate standurile pentru nunti :D
In Dragonul Rosu nu exista nimic pentru nunta iar in Dorally inca nu am ajuns ;;)
Atasez si cateva pozici si astept pareri in legatura cu marturiile ca al meu miresoi a zis ca m-am complicat prea mult cu ele..eu nu am vrut sa iau saculeti mi s-au parut banali si ce vroiam eu nu am gasit...voi ce ziceti?
toate-s frumoase, foarte buna afacere ai facut. dar cel mai cel dintre toate sunt sandalele. absolut superbe

voi cand faceti civila?

maria1984
17.05.2010, 16:18:50
toate-s frumoase, foarte buna afacere ai facut. dar cel mai cel dintre toate sunt sandalele. absolut superbe

voi cand faceti civila?
In acceasi zi...
Acum sa vedem la ce ora ne incadram...Noi am vrea pe la 11-12 maxim.;;)

Reni0921
17.05.2010, 16:32:47
In acceasi zi...
Acum sa vedem la ce ora ne incadram...Noi am vrea pe la 11-12 maxim.;;)
noi avem nunta de zi. presupun ca voi de noapte, da?

maria1984
17.05.2010, 16:39:26
noi avem nunta de zi. presupun ca voi de noapte, da?
Nu am inteles la ce te referi8-|

Reni0921
17.05.2010, 16:44:52
Nu am inteles la ce te referi8-|
nunta voastra o sa fie de noapte???
a noastra o sa fie de zi. adica la restaurant incepe de la ora 14.00 si tine pana seara la 11-12.

somnoroasa
17.05.2010, 16:53:10
Foarte frumoase, o sa ajung si eu in europa. Noi o sa facem tot in ziua aia.Si noi tot nnunta de noapte :D

maria1984
17.05.2010, 16:53:30
nunta voastra o sa fie de noapte???
a noastra o sa fie de zi. adica la restaurant incepe de la ora 14.00 si tine pana seara la 11-12.
:)):))
Da da de noapte :D de pe la 19 pana dimineata:-"

Reni0921
17.05.2010, 17:00:38
nu stiu cum e cu nuntile de noapte. la noi tot nunta de zi se obisnuieste :)

o sa ne trezim pe la 6 dimineata (:| pe la 11.30 o sa ne programam la civila, la 12.30 la biserica si dupa acea pana pe la 14.30 facem poze si atunci mergem la restaurant. aici in zona se obisnuieste ca invitatii sa fie deja la restaurant, si la vreo 30-45 de minute dupa sosirea lor sa ajunga mirii si nasii. mie imi place muuuult acest obicei ca mi se pare fooooarte emotionant ca in momentul in care intram toata lumea sa ne urmareasca pe noi. si o sa intram pe marsul nuptial :D
de abia astept :):):);;)

maria1984
17.05.2010, 17:21:53
nu stiu cum e cu nuntile de noapte. la noi tot nunta de zi se obisnuieste :)

o sa ne trezim pe la 6 dimineata (:| pe la 11.30 o sa ne programam la civila, la 12.30 la biserica si dupa acea pana pe la 14.30 facem poze si atunci mergem la restaurant. aici in zona se obisnuieste ca invitatii sa fie deja la restaurant, si la vreo 30-45 de minute dupa sosirea lor sa ajunga mirii si nasii. mie imi place muuuult acest obicei ca mi se pare fooooarte emotionant ca in momentul in care intram toata lumea sa ne urmareasca pe noi. si o sa intram pe marsul nuptial :D
de abia astept :):):);;)
Foarte interesant...eu am mai auzit de nunti la care invitatii ajung inaintea mirilor...
Si abia astept ...<:-P

somnoroasa
17.05.2010, 19:03:19
fetele ce rochite de cununie ati gasit? cu maneca lunga sau scurta, cu sandale sau pantofi?
Eu am pantofii restul ce conteaza :))

Reni0921
17.05.2010, 20:10:53
fetele ce rochite de cununie ati gasit? cu maneca lunga sau scurta, cu sandale sau pantofi?
eu avand nunta de zi, cand am pornit acasa in rochie de mireasa ma duc peste tot. deci eu am scapat de o grija :)

maria1984
17.05.2010, 21:03:57
Eu o sa am rochita fara maneci cu bretele:))-nici lungi nici scurte mai bine fara :))...
o sa am bolero-ul din poza si pantofi asortati cu plicul care l-am cumparat:D
Restul nu mai conteaza;))
Pupici.

eu avand nunta de zi, cand am pornit acasa in rochie de mireasa ma duc peste tot. deci eu am scapat de o grija :)
Tu ai scapat de costumatia de cununie:D
Ai scapat de un chin;))

maria1984
18.05.2010, 09:42:20
Buna dimineata miresicile mele dragi:*>:D<
Ce mai faceti?Ce mai e nou?
Cu pregatirile cum stati?Ati mai avansat?
Eu de cand am cumparat din maruntisurile de nunta mai simt asa de relaxata ca am mai avansat cu pregatirile....parca mi s-a redus din listoiul care il aveam;))
Urmatorul nostru pas este sa stabilim ora la biserica si apoi sa dam comanda de invitatii si de verighete:D
Pupici:x

marianamarinescu3
18.05.2010, 10:27:02
bine ai venit printre noi, daca esti din craiova cumpara-mi si mie rochita :))
de la ce firma vrei rochita?poate ma inspiri si pe mine ca nu prea am timp sa studiez piata din craiova.
magazine sunt multe pe la noi

ce ma bucur :*
bine ai venit

de altfel cred ca noi doua suntem ultimele pe anul asta :))

zi-ne si noua cum stati cu pregatirile? ce aveti, ce nu aveti :)
si eu ma bucur ca am ajuns pe aici si tu ai tot pe 13 nov sa speram ca 13 va fi cu noroc.
nu prea stau bine la pregatiri am verighetele si restaurantul cu muzica si cam atat......

maria1984
18.05.2010, 10:45:02
de la ce firma vrei rochita?poate ma inspiri si pe mine ca nu prea am timp sa studiez piata din craiova.
magazine sunt multe pe la noi
Eu vreau sa imi cumpar rochia de la maya fashion si cred ca si somnoroasa tot de acolo vrea:D
Eu sunt un pic dezamagita ca cei cu care colaboreaza in Buc Maya au pus adaos foarte mare la rochia care o vroiam eu:(
La Maya in Craiova modelul meu costa 1500 lei iar in Buc 2000:((
Sunt tare dezamagita ca imi doream acea rochie...Modelul care il vreau eu este 3210 din colectia 2010
Mai am o sansa ca se va tine un targ luna viitoare la palatul copiilor si poate am noroc sa o gasesc acolo mai ieftin daca nu v-a trebui sa ma reprofilez pe alt model8-|

si eu ma bucur ca am ajuns pe aici si tu ai tot pe 13 nov sa speram ca 13 va fi cu noroc.
nu prea stau bine la pregatiri am verighetele si restaurantul cu muzica si cam atat......
Mai ai timp sa recuperezi:-p
Te asteptam si cu alte detalii...pozici cu verighetele?;;)
Ce rochie ai vrea ? pentru cununia civila la ce te-ai gandit?Aranjamentele cum le doresti?
Detalii vrem detalii:D

Reni0921
18.05.2010, 12:30:53
Sigur va fi. pentru mine este deja. pe 13. aprilie mi-am gasit rochita de vis :x:x:x

Eu vreau sa imi cumpar rochia de la maya fashion si cred ca si somnoroasa tot de acolo vrea:D
Eu sunt un pic dezamagita ca cei cu care colaboreaza in Buc Maya au pus adaos foarte mare la rochia care o vroiam eu:(
Sunt tare dezamagita ca imi doream acea rochie...Modelul care il vreau eu este 3210 din colectia 2010
Mai am o sansa ca se va tine un targ luna viitoare la palatul copiilor si poate am noroc sa o gasesc acolo mai ieftin daca nu v-a trebui sa ma reprofilez pe alt model8-|
eu in felul urmator as proceda in locul tau: m-as duce la magazinul din bucuresti sa probez modelul, sa vad daca ma impresioneaza si pe mine. dupa care, daca imi place m-as duce la craiova si as cumpara-o de acolo. si iesi mai ieftin :)

maria1984
18.05.2010, 12:49:00
Sigur va fi. pentru mine este deja. pe 13. aprilie mi-am gasit rochita de vis :x:x:x

eu in felul urmator as proceda in locul tau: m-as duce la magazinul din bucuresti sa probez modelul, sa vad daca ma impresioneaza si pe mine. dupa care, daca imi place m-as duce la craiova si as cumpara-o de acolo. si iesi mai ieftin :)
Daca ar fi fost asa simplu8-|
Din pacate nu au modelul in magazin:((se face pe comanda si chiar daca il aveau nu am silueta in asa fel incat sa incap in orice rochie:(:gen_07:Am 1.65m si 80kg si dimensiuni generoase:gen_07:
Clar la mine trebuie la comanda daca vreau sa iau de la ei:sad:

somnoroasa
18.05.2010, 14:38:56
Sunt asa happy, m-a sunat doamna de la magazinul de rochite cu maya fashion de langa mine si mi-a zis ca are rochia mea pe stoc si daca vreau sa o cumpar luna asta mi-o lasa la 1700, deci ma duc zilele astea sa o probez si sa ma vada mama si cred ca o vom lua.
eu zis sa o suni ep tipa si sa vb cu ea sa ii zici cum sta treaba ca esti hotarata ca vrei sa o cumperi si ca nu poti da mai mult de cat ai u in gand, tre sa te gandesti ca tre sa aibe si ea un profit.
va tin la curent

Reni0921
18.05.2010, 18:54:03
Daca ar fi fost asa simplu8-|
Din pacate nu au modelul in magazin:((se face pe comanda si chiar daca il aveau nu am silueta in asa fel incat sa incap in orice rochie:(:gen_07:Am 1.65m si 80kg si dimensiuni generoase:gen_07:
Clar la mine trebuie la comanda daca vreau sa iau de la ei:sad:
eu iti recomand sa te duci si sa probezi atunci ceva modele asemanatoare. in nici un caz sa nu dai comanda fara sa probezi ceva asemanator. s-ar putea sa ai surpriza sa nu iti placa pe tine, si sa te simti bine in cu totul alta rochie. eu de exemplu mi-am dorit o rochie printes. FARA trena, si am ajuns sa-mi iau o rochie e line cu trena.... si sincer am facut cea mai buna alegere, ca ma avantajeaza. eu sunt foarte mica de inaltime, 1.52 si nici eu nu sunt chiar slaba ;)) am 56 de kile......
deci, sa probezi neaparat !!!!
:)>-

maria1984
18.05.2010, 22:01:50
eu iti recomand sa te duci si sa probezi atunci ceva modele asemanatoare. in nici un caz sa nu dai comanda fara sa probezi ceva asemanator. s-ar putea sa ai surpriza sa nu iti placa pe tine, si sa te simti bine in cu totul alta rochie. eu de exemplu mi-am dorit o rochie printes. FARA trena, si am ajuns sa-mi iau o rochie e line cu trena.... si sincer am facut cea mai buna alegere, ca ma avantajeaza. eu sunt foarte mica de inaltime, 1.52 si nici eu nu sunt chiar slaba ;)) am 56 de kile......
deci, sa probezi neaparat !!!!
:)>-
Normal ca o sa probez ceva rochii asemanatoare cu ceea ce vreau eu sa imi fac o idee cum sta pe mine si daca sunt multumita imi fac pe comanda...cu toate ca sunt adepta vazut placut cumparat:D...am zis sa ma duc tot asa intr-o sambata sa probez rochii sa vad ce rezultate am :-SS
Sper sa iasa totul bine pana la urma [-o<

Reni0921
18.05.2010, 22:29:28
Normal ca o sa probez ceva rochii asemanatoare cu ceea ce vreau eu sa imi fac o idee cum sta pe mine si daca sunt multumita imi fac pe comanda...cu toate ca sunt adepta vazut placut cumparat:D...am zis sa ma duc tot asa intr-o sambata sa probez rochii sa vad ce rezultate am :-SS
Sper sa iasa totul bine pana la urma [-o<
stai linistita.....nu vreau sa te supar dar in cazul in care te dezamageste favorita cand o pui pe tine, sunt sigura ca o sa gasesti alta si nici nu o sa te mai intereseze cealalta. asa am patit si eu. am gasit o rochie de natalia vasiliev, care numai in craiove are atelier :)) (deci noi de noiembrie avem ceva cu orasul asta :)) ) si nu prea aveam cum ajunge.....rochia ar fi fost destul de ok la pret, 1800 de lei. intre timp pe un alt site de vanzari am gasit exact aceasi rochie de la o fosta miresica cu 800 de lei. iti di seama ce fericire am simtit. am si luat legatura cu ea, era din sibiu deci mai aproape si puteam sa ajung acolo destul de usor, am stabilit ca ma duc la proba, tot, cand ma anunta ca a vandut-o......asa eram de trista...........numai rochia acea o visam peste tot si ma mai uitam la ea ZILNIC!!! si uite asa cum tot intram pe site-ul respectiv am dat din intamplare de rochita mea si mi-a placut mult desi era exact opusul a ce-mi doream.......si m-am dus la proba si cad am luat-o pe mine..........:x:x:x:x n-am mai vrut sa o dau jos...... de atunci m-am mai uitat de cateva ori si la cealalta rochie dar trebuie sa spun ca acum mi se pare banala :)). in schimb a mea :x:x:x de abia astept sa o port.....
deci nu te stresa mult, ca sigur o sa gasesti o rochie care sa-ti vina ca turnata si sa arati in ea superb, minunat, bestial etc :)) chiar daca rochia nu va fi de la maya :)
noapte buna fetelor

marianamarinescu3
19.05.2010, 10:50:44
da? ce coincidenta avem nunta in aceiasi zi si vrem rochia de mireasa de la aceiasi firma .eu locuiesc in bucuresti dar sunt din craiova si la magazinul maya din craiova nu am ajuns in schimb am probat la targul din piata constitutiei doua rochii si la mag din bucuresti una care pot sa spun ca mia placut mult iar doamna de acolo a fost mai mult decat draguta a zis ca daca sunt interesata poate sa mai scada din adaos la rochita dar o sa ajung si la magazinul din craiova sambata .am sunat deja pt programare si modelul meu m0610 costa 2000 si in luna mai au spus ca au reducere de 10% nu e super? la bucuresti era 2500 si daca mai scadea ceva tot nu ajungea la2000 dar cu reducere mi se pare supre pret deci o sa iau rochita la 1800 lei.rochita arata foarte bine si cred ca mam indragostit de ea ma mai gandesc la culoare ivoar sau alba la bucuresti am probat ivoar dar vreau sa probez si alba
voi pentru ce culoare optati?
rochita de cununie nu are rost sa o iau de acum si nici nu stiu ce model inca mai caut. va pupicesc:*

Reni0921
19.05.2010, 11:02:33
da? ce coincidenta avem nunta in aceiasi zi si vrem rochia de mireasa de la aceiasi firma .eu locuiesc in bucuresti dar sunt din craiova si la magazinul maya din craiova nu am ajuns in schimb am probat la targul din piata constitutiei doua rochii si la mag din bucuresti una care pot sa spun ca mia placut mult iar doamna de acolo a fost mai mult decat draguta a zis ca daca sunt interesata poate sa mai scada din adaos la rochita dar o sa ajung si la magazinul din craiova sambata .am sunat deja pt programare si modelul meu m0610 costa 2000 si in luna mai au spus ca au reducere de 10% nu e super? la bucuresti era 2500 si daca mai scadea ceva tot nu ajungea la2000 dar cu reducere mi se pare supre pret deci o sa iau rochita la 1800 lei.rochita arata foarte bine si cred ca mam indragostit de ea ma mai gandesc la culoare ivoar sau alba la bucuresti am probat ivoar dar vreau sa probez si alba
rochita de cununie nu are rost sa o iau de acum si nici nu stiu ce model inca mai caut. va pupicesc:*
frumoasa rochita aleasa de tine. defapt de la maya toate-s frumoase. si mie mi-a placut mult rochiile lor de la targ. sigur si eu la ei mergeam daca nu-mi gaseam rochia in alta parte :) rochia mea este alba din tafta. am pus poze cu ea mai in urma. eu acum sunt blocata la voal......nu prea gasesc gata facut ce vreau iar ca sa mi-l fac eu............nu gasesc material potrviti :((

iti tinem pumnii si asteptam poze de la proba

somnoroasa
19.05.2010, 11:13:20
offf cata lume care vrea sa te pacaleasca, asta de la maya din buc ca mi-o lasa la 17 si ea in craiova e cu 10% mai putin deci e 15
Maria hai ne cuplam sa mergem amandoua la craiova, scutim si noi mai putini bani pe drum :D

Reni0921
19.05.2010, 11:26:26
offf cata lume care vrea sa te pacaleasca, asta de la maya din buc ca mi-o lasa la 17 si ea in craiova e cu 10% mai putin deci e 15
Maria hai ne cuplam sa mergem amandoua la craiova, scutim si noi mai putini bani pe drum :D

da foarte bine ziceti voi, ati putea merge :D

marianamarinescu3
19.05.2010, 11:40:14
nu cred ca vrea sa pacaleasca pe cineva dar mi se pare normal sa puna un adaos sa traiasca si ea la craiova e firma mama si le lucreaza acolo deci ei isi permit preturi mai bune iar reducerea de 10%e valabila doar in luna mai si numai la sediu in craiova asa ca mergem la craiova ,in zilele astea de criza trebuie sa facem economii
va tin la curent cu rochita mai am la dispozitie doua sambete sa ma hotarasc sa nu pierd reducerea de mai

somnoroasa
19.05.2010, 13:20:29
nu cred ca vrea sa pacaleasca pe cineva dar mi se pare normal sa puna un adaos sa traiasca si ea la craiova e firma mama si le lucreaza acolo deci ei isi permit preturi mai bune iar reducerea de 10%e valabila doar in luna mai si numai la sediu in craiova asa ca mergem la craiova ,in zilele astea de criza trebuie sa facem economii
va tin la curent cu rochita mai am la dispozitie doua sambete sa ma hotarasc sa nu pierd reducerea de mai

stii daca discountul este la toate modelele sau doar la cateva?

marianamarinescu3
19.05.2010, 13:36:06
stii daca discountul este la toate modelele sau doar la cateva?
nu stiu sigur daca la toate ca nam intrebat dar poti sa suni si tu ia numarul de pe site .sa ma tii la curent.

maria1984
19.05.2010, 13:36:53
Ma bucur ca ti-ai gasit rochia la cei de la maya intr-adevar foarte frumos modelul...
tu ai nunta in aceeasi zi cu Reni :D
eu o am pe 6 :D
O sa merg la probat si atunci ma decid ce model imi vine bine;;)
Va tin la curent cu stirile:>
Pupici si por la pregatiri

Da tinem legatura:D
Eu o sa merg in weekendul acesta la probat sa fac o idee.
Te tin la curent cu ce am hotarat si poate ne combinam :>
Pupici

somnoroasa
19.05.2010, 13:43:14
nu stiu sigur daca la toate ca nam intrebat dar poti sa suni si tu ia numarul de pe site .sa ma tii la curent.

Am sunat astazi cred ca de vreo 3 ori :D, mai astept putin sa se schimbe turele. Am crezut ca stii u

marianamarinescu3
19.05.2010, 14:32:21
Am sunat astazi cred ca de vreo 3 ori :D, mai astept putin sa se schimbe turele. Am crezut ca stii u
ai sunat la sediu?si ce tiau zis?

somnoroasa
19.05.2010, 14:41:17
ai sunat la sediu?si ce tiau zis?
mi-au trimis un mail, pt toate produsele au reducerea, crinolina este 30-50 si voalul intre 150-400

am vorbit la craiova, le-am lasat un nr de tel si m-au sunat ei, si mi-au zis ca au reducere doar la rochitele de pe stoc, daca trebuie sa faca modificari le fac atunci pe loc in 2-3 ore. Au zis ca au mai multe modele acolo si ar fii bine sa mergem acolo sa le vedem.

marianamarinescu3
19.05.2010, 16:30:52
am vorbit la craiova, le-am lasat un nr de tel si m-au sunat ei, si mi-au zis ca au reducere doar la rochitele de pe stoc, daca trebuie sa faca modificari le fac atunci pe loc in 2-3 ore. Au zis ca au mai multe modele acolo si ar fii bine sa mergem acolo sa le vedem.
superrrrr....mergem la craiova eu am programare sambata si nu voi rata aceasta ocazie poate ne intalnim acolo . pupicei:*:*:*:*:*

maria1984
19.05.2010, 16:31:13
Deci trebuie sa le facem o vizita...:-B:-B:-B

somnoroasa
19.05.2010, 16:42:48
superrrrr....mergem la craiova eu am programare sambata si nu voi rata aceasta ocazie poate ne intalnim acolo . pupicei:*:*:*:*:*
la ce ora ai programare u/

Reni0921
20.05.2010, 05:04:29
fetelor, voi cand va ganditi sa cautati cofetarie pentru tort????
noi in cursul lunii iunie vrem sa o rezolvam si pe asta.....
sa va spun ce ne dorim. o sa avem minitortulete in forma de inima. avem mai multe optiuni. ori le facem albe si decoram cu panglica de saten maro. ori le facem maro si atunci decoram cu tull alb si trandafiri albe. sau poate folosim si trandafiri roz pentru o pata de culoare. in orice caz ideea de baza e sa fie in forma de inimioara si combinatia de culori sa fie maro - alb - eventual si roz.
exemple
359409359408359410359411
cum vi se par?

maria1984
20.05.2010, 14:58:42
fetelor, voi cand va ganditi sa cautati cofetarie pentru tort????
noi in cursul lunii iunie vrem sa o rezolvam si pe asta.....
sa va spun ce ne dorim. o sa avem minitortulete in forma de inima. avem mai multe optiuni. ori le facem albe si decoram cu panglica de saten maro. ori le facem maro si atunci decoram cu tull alb si trandafiri albe. sau poate folosim si trandafiri roz pentru o pata de culoare. in orice caz ideea de baza e sa fie in forma de inimioara si combinatia de culori sa fie maro - alb - eventual si roz.
exemple
359409359408359410359411
cum vi se par?
Sunt foarte frumoase minitortuletele...eu stiu de ideea ta de la topicul cu torturi:D
Inca nu stim cand ne vom ocupa de tort...noi inca mai avem de recuperat sa te ajungem pe tine;))
Cred ca o sa il lasam mai la urma cam dupa ce am luat mai totul pentru nunta...
oricum cam cu 2-3 luni inainte cam asa...
In rest ce ai mai facut ?
Eu sunt disperata sa mergem la biserica sa stabilim ora ca sa putem da comanda de invitatii si al meu miresoi nu are niciun stres:-<Eu vreau la biserica la care am fost eu botezata nu la oricare si ma gandesc ca poate nu mai e liber atunci si al meu zice ca asta e cum iti este norocul :-L
Il mai bat eu putin la cap si pana la urma o sa mergem si la biserica ;))o:-)
Restul toate la fel cum le sti...
P.S: Nu am prea intrat pe la voi ca sunt in sesiune si am de invatat...dar mai trag cu ochiul asa si pe la voi ce ati mai facut:D

Fetelor ceva noutati?;;)
Eu am mai scapat de un examen#:-Sau mai ramas 3 si gata ma pregatesc de licenta:-B
Voi ce mai ziceti ce mai faceti?:>

Reni0921
21.05.2010, 11:07:52
Fetelor ceva noutati?;;)
Eu am mai scapat de un examen#:-Sau mai ramas 3 si gata ma pregatesc de licenta:-B
Voi ce mai ziceti ce mai faceti?:>
mai ai un pic, bafta :*

eu caut poze cu combinatia de roz cu maro. si ma gandesc ca ar trebui sa ma intalnesc cu decoratoarea sa vad daca are nuanta de maro pe care o vreau eu, ciocolatiu. ca sa ma pot apuca de cumparat panglica roz, maro si hartie maro ca sa fac meniurile si numerele de masa, sa cumpar servetelele si sa incep sa le fac pe toate sa nu le las pe ultima suta de metri;;)

maria1984
21.05.2010, 11:18:27
mai ai un pic, bafta :*

eu caut poze cu combinatia de roz cu maro. si ma gandesc ca ar trebui sa ma intalnesc cu decoratoarea sa vad daca are nuanta de maro pe care o vreau eu, ciocolatiu. ca sa ma pot apuca de cumparat panglica roz, maro si hartie maro ca sa fac meniurile si numerele de masa, sa cumpar servetelele si sa incep sa le fac pe toate sa nu le las pe ultima suta de metri;;)

Sa fie:*Pana acum a fost la cat am invatat;))
Bafta la pregatiri...
Noi deocamdata suntem in standby :D
Dupa nebunia asta cu examenele si licenta ma apuc iar de pregatiri...
Pupici

Reni0921
21.05.2010, 11:33:19
Maria, pe unde ai fost saptamana trecuta la cumparaturi, nu ai vazut cat costa panglica de saten, metrul??
sau nu era acolo?

maria1984
21.05.2010, 11:39:16
Maria, pe unde ai fost saptamana trecuta la cumparaturi, nu ai vazut cat costa panglica de saten, metrul??
sau nu era acolo?
Am fost la cumparaturi in Europa dar sincer nu am vazut panglica sau ce putin nu am observat ca nu am fost la raionul de materiale:(
Nu iti pot spune decat ca am luat doar panglica aceea subtire pentru marturii si am dat 10 lei pe 10 metri...mai lata chiar nu am vazut ca eu am umblat mai mult la raioanele de nunta nu si la celelalte...
Data viitoare cand ma duc ma uit si iti zic...banuiesc ca nu e foarte scump...;;)
Pup

Reni0921
21.05.2010, 11:55:37
Am fost la cumparaturi in Europa dar sincer nu am vazut panglica sau ce putin nu am observat ca nu am fost la raionul de materiale:(
Nu iti pot spune decat ca am luat doar panglica aceea subtire pentru marturii si am dat 10 lei pe 10 metri...mai lata chiar nu am vazut ca eu am umblat mai mult la raioanele de nunta nu si la celelalte...
Data viitoare cand ma duc ma uit si iti zic...banuiesc ca nu e foarte scump...;;)
Pup
la noi prin cluj ce am gasit tot un leu este cel de vreo 4 cm latime iar cel de 1 cm cam 50 de bani...... eu as vrea sa gasesc mai ieftin ca o sa am nevoie de destul de multa.....nu am calculat exact dar vreo 30-40 de metri o sa am nevoie........cel putin...........

maria1984
21.05.2010, 12:00:55
la noi prin cluj ce am gasit tot un leu este cel de vreo 4 cm latime iar cel de 1 cm cam 50 de bani...... eu as vrea sa gasesc mai ieftin ca o sa am nevoie de destul de multa.....nu am calculat exact dar vreo 30-40 de metri o sa am nevoie........cel putin...........
Oare gasesti mai ieftin de 1 leu metrul:-\
Oricum nu mi se pare mult 1 leu metrul dar la 30-40 de metri cat vrei tu sunt ceva banuti:-s
Eu zic sa cauti ca poate ai noroc si gasesti mai ieftin...
Dar petru ce vrei asa multa panglica ?Ce sa faci cu ea?Pentru minitortulete?

Reni0921
21.05.2010, 12:09:04
Oare gasesti mai ieftin de 1 leu metrul:-\
Oricum nu mi se pare mult 1 leu metrul dar la 30-40 de metri cat vrei tu sunt ceva banuti:-s
Eu zic sa cauti ca poate ai noroc si gasesti mai ieftin...
Dar petru ce vrei asa multa panglica ?Ce sa faci cu ea?Pentru minitortulete?
de exemplu servetelele maro le voi lega cu panglica din acea subtire de vreo 5 mm, roz. daca iau in calcul 20 de cm pt o fundita si calculez la 200 de servetele, este 40 de metri.dar anglica asta cea mai subtire este vreo 20 de banuti deci asta nu e chiar as scump. din panglica mai lata, de 40 mm, o sa fac floricele pentru decor la masini. intr-o floare intra 2 m, pentru o masina trebuie 2 flori deci 4 m/masina. depinde cate masini o sa am dar vreo 5 o sa fie deci 20 de metri. o sa mai fac vreo 10 floricele pentru decorul de la biserica . vreo 10, deci din nou 20 de metri. pe urma pe meniul si numerele ce le pun la mese o sa vreau o fundita din panglica lata. cred ca 50 de cm e suficient, chia mult pentru una. dar la vreo 15 mese, iarasi vreo 8 metri. din panglica acea subtire subtire poate o sa am nevoie si pentru pungile de cadou sa pun un biletel de multumire. dar dupa cum ziceam, problema la pret doar la cel lat este dar din cate ai vazut imi trebuie destul de mult.