PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Cipru

teodora_buciu
04.12.2006, 13:21:36
Chiar asa fetelor...a fost careva in cipru..in luna de miere sau in vacanta?Nu de alta dar tare mi-ar placea sa mergem in luna de miere acolo..sugestii..:-?

Delfinas
26.09.2007, 11:22:13
Vad ca nu s-a inghesuit lumea sa scrie la acest capitol...eu voi pleca in cipru..in luna de miere pe 1 oct...am auzit ca e tare frumos...si in octombrie, chiar si noiembrie se poate face plaja si baie...asa ca...ABIA ASTEPT...

ancavlc
26.09.2007, 12:02:35
Vad ca nu s-a inghesuit lumea sa scrie la acest capitol...eu voi pleca in cipru..in luna de miere pe 1 oct...am auzit ca e tare frumos...si in octombrie, chiar si noiembrie se poate face plaja si baie...asa ca...ABIA ASTEPT...
Cat te costa sejurul?
Asteptam pozeee.

Delfinas
26.09.2007, 13:42:52
Cat te costa sejurul?
Asteptam pozeee.
8 zile...cu tot cu transport..si masa (dimineata si seara) m-au costat 1300 Eur pentru amandoi...hotel de 3 stele superior..

sugarlips
11.10.2007, 13:20:58
8 zile...cu tot cu transport..si masa (dimineata si seara) m-au costat 1300 Eur pentru amandoi...hotel de 3 stele superior..

cand te intorci asteptam poze..si mai multe detalii ....adun oferte pt la anul :D

Delfinas
25.10.2007, 18:06:17
cand te intorci asteptam poze..si mai multe detalii ....adun oferte pt la anul :D
Nu am timp acum sa va dau detalii...dar ce va pot spune e ca a fost minunat in cipru...temp a fost peste 30 si ceva de grade...apa f calda....serviciile super...sigur voi mai merge in cipru..si ma felicit pentru alegerea facuta..:D ...

sugarlips
02.11.2007, 17:42:53
Nu am timp acum sa va dau detalii...dar ce va pot spune e ca a fost minunat in cipru...temp a fost peste 30 si ceva de grade...apa f calda....serviciile super...sigur voi mai merge in cipru..si ma felicit pentru alegerea facuta..:D ...

cand ai timp...te rugam poze..si detalii>:D<

christy25ro
28.03.2008, 18:56:05
Buna fetelor, ceva noutati despre Cipru? Ma intereseaza si pe mine destinatia asta pt o luna de miere la sfarsitul lui iulie-inceputul lui august. Ceva referinte, impresii, preturi etc?
Mi s-a parut a fi o locatie deosebita si as vrea sa aflu cat mai multe detalii cu putinta.
Nu vreau sa fac experimente pt luna de miere...:D

miresica_iuliana
20.04.2008, 01:22:49
Buna fetelor, ceva noutati despre Cipru? Ma intereseaza si pe mine destinatia asta pt o luna de miere la sfarsitul lui iulie-inceputul lui august. Ceva referinte, impresii, preturi etc?
Mi s-a parut a fi o locatie deosebita si as vrea sa aflu cat mai multe detalii cu putinta.
noi locuim in cipru si ne place ft mult. sf lui iulie -august este ft cald, dar ft cald, la modul ca nu poti sta in casa. cel putin asa am simtit eu cand am venit aici.
este frumos aici ,dc iti place marea soarele, plaja si palmierii. si ai ce vedea intr- o saptamana.
dc veniti aici eu va sfatuiesc sa va inchiriati o masina (transport in comun nu prea exista) si sa vedeti cat mai mult din insula aceasta, iar la plaja sa mergeti cate 2-3-4 ore pe zi la plaje diferite ca oricum pe unde veti merge aproape peste tot va fi plaja :).

sugarlips
20.04.2008, 10:11:17
noi locuim in cipru si ne place ft mult. sf lui iulie -august este ft cald, dar ft cald, la modul ca nu poti sta in casa. cel putin asa am simtit eu cand am venit aici.
este frumos aici ,dc iti place marea soarele, plaja si palmierii. si ai ce vedea intr- o saptamana.
dc veniti aici eu va sfatuiesc sa va inchiriati o masina (transport in comun nu prea exista) si sa vedeti cat mai mult din insula aceasta, iar la plaja sa mergeti cate 2-3-4 ore pe zi la plaje diferite ca oricum pe unde veti merge aproape peste tot va fi plaja :).

in septembrie - octombrie cum e vremea? mai e vreme de plaja?
:-s

mam
20.04.2008, 16:36:50

zicea un pic mai sus delfinas ca a fost in nov si a fost ff cald!

am gasit asta:

Month / Average Temp. / Hours of Sunshine Per Day

January 17 5.8
February 17 6.5
March 23 7.4
April 19 9.2
May 26 10.8
June 30 12.6
July 32 12.4
August 33 11.8
September 31 10.6
October 27 8.8
November 22 7.1
December 19 5.6

christy25ro
21.04.2008, 10:07:22

Vai, m-ai speriat. Este mai cald ca in bucuresti? :-SS Dar banuiesc ca un hotel de 4-5 stele tb sa aiba aer conditionat, nu? Stii cumva cum e prin Ayia Napa?
Cam cat costa inchiriatul unei masini?

Mersi mult de ajutor ^:)^

sugarlips
21.04.2008, 11:42:33
zicea un pic mai sus delfinas ca a fost in nov si a fost ff cald!

am gasit asta:

Month / Average Temp. / Hours of Sunshine Per Day

January 17 5.8
February 17 6.5
March 23 7.4
April 19 9.2
May 26 10.8
June 30 12.6
July 32 12.4
August 33 11.8
September 31 10.6
October 27 8.8
November 22 7.1
December 19 5.6

mersi >:D<
inca nu stim unde mergem, cautam variante si oferte

miresica_iuliana
21.04.2008, 15:25:21
Vai, m-ai speriat. Este mai cald ca in bucuresti? :-SS Dar banuiesc ca un hotel de 4-5 stele tb sa aiba aer conditionat, nu? Stii cumva cum e prin Ayia Napa?
Cam cat costa inchiriatul unei masini?

Mersi mult de ajutor ^:)^

eu sunt in limassol si nu stiu preturile in ayia napa. am gasit pe un site cam pana in 30eur pt categorii mici: http://www.markosrentacar.com/summer-rental-rates.htm.
sigur gasesti pe net, majoritatea au site.

aya napa este cea mai frumoasa statiune din cipru, cele mai frumoase plaje si cele mai tari discoteci. este renumita pt cluburi si discoteci, e nebunie vara.

cat despre caldura ... da, este mai cald decat in bucuresti, dar aici nu exista casa/masina fara aer conditionat, asa ca la hotel nu se pune problema.

dc vrei iti pot trimite link la poze pe privat ... sa iti faci o idee :).

miresica_iuliana
21.04.2008, 15:33:45
anul trecut noi am facut ultima plaja pe 28 oct si a fost cald.
si apa este calda

christy25ro
22.04.2008, 09:18:39
eu sunt in limassol si nu stiu preturile in ayia napa. am gasit pe un site cam pana in 30eur pt categorii mici: http://www.markosrentacar.com/summer-rental-rates.htm.
sigur gasesti pe net, majoritatea au site.

aya napa este cea mai frumoasa statiune din cipru, cele mai frumoase plaje si cele mai tari discoteci. este renumita pt cluburi si discoteci, e nebunie vara.

cat despre caldura ... da, este mai cald decat in bucuresti, dar aici nu exista casa/masina fara aer conditionat, asa ca la hotel nu se pune problema.

dc vrei iti pot trimite link la poze pe privat ... sa iti faci o idee :).

Da, ti-as fi recunoscatoare pt poze si pt orice informatie suplimentara. >:D<

Mersi mult si de link-ul pt masini, intr-adevar preturi f acceptabile. E adevarat ca volanul e pe dreapta :) ? Cred ca si asta va fi o problema :D .

Mersi mult inca odata :)>-

sugarlips
22.04.2008, 09:52:13
anul trecut noi am facut ultima plaja pe 28 oct si a fost cald.
si apa este calda

ce fain...dar ati mai gasit oferte asa tarziu? eu ce am gasit e pana la mijlocul lui sept....si noi vrem sa mergem la sfarsitul lui septembrie si inceputul lui oct

miresica_iuliana
23.04.2008, 09:34:17
Da, ti-as fi recunoscatoare pt poze si pt orice informatie suplimentara. >:D<

Mersi mult si de link-ul pt masini, intr-adevar preturi f acceptabile. E adevarat ca volanul e pe dreapta :) ? Cred ca si asta va fi o problema :D .

Mersi mult inca odata :)>-

da, volanul e pe dreapta, am uitat sa precizez :) ... e ciudat la inceput ,dar au autostrazi intre orase ,deci la drum lung esti safe. eu am probleme cu semnalizatorul cand merg in alta parte si schimb partea :-$
si inca ceva, majoritatea masinilor au cutie de viteze automata .. pt mine a fost o noutate, dar m-am obisnuit si acum n-as mai vrea manuala.

toata lumea vorbeste engleza, oriunde. si mai nou, peste tot auzi romana.

trimit pozele in seara aceasta de acasa :)

miresica_iuliana
23.04.2008, 09:37:02
ce fain...dar ati mai gasit oferte asa tarziu? eu ce am gasit e pana la mijlocul lui sept....si noi vrem sa mergem la sfarsitul lui septembrie si inceputul lui oct

noi locuim aici ..

in legatura cu ofertele, dc vreti neaparat sa veniti aici puteti incerca sa va luati seaparat bilete de avion si hotel direct de pe site-ul lor ... nu stiu cat de convenabil e ca pret, dar e o alta optiune. noi pt luna de miere nu avem pachet, ne-am luat noi separat.

bafta!

christy25ro
24.04.2008, 10:08:29
da, volanul e pe dreapta, am uitat sa precizez :) ... e ciudat la inceput ,dar au autostrazi intre orase ,deci la drum lung esti safe. eu am probleme cu semnalizatorul cand merg in alta parte si schimb partea :-$
si inca ceva, majoritatea masinilor au cutie de viteze automata .. pt mine a fost o noutate, dar m-am obisnuit si acum n-as mai vrea manuala.

toata lumea vorbeste engleza, oriunde. si mai nou, peste tot auzi romana.

trimit pozele in seara aceasta de acasa :)

Mersi mult! :x Intr-adevar f frumoase poze :) Mi se pare mie sau plaja si marea sunt cam pietroase? Sunt si plaje cu nisip? Noi pt Ayia Napa, ne-am gandit la Adams Beach Hotel. Stii ceva despre el sau despre alt hotel frumos cu conditii f bune? Cam pe unde este amplasat, servicii, persoane care au mai stat acolo etc.

Cam ce locuri interesante si cat de cat romantice sunt de vizitat?

Mersi mult Iuliana >:D<

tina_sweet_y
05.06.2008, 13:46:48

buna,io sunt in cipru de 2 ani si e foarte frumos aicea.stau in ayia napa e cea ma frumosa zona din cipru.daca vrei sa stii ceva despre ayia napa,poti sa ma intrebi iti raspud cu placere>:D<

tina_sweet_y
08.06.2008, 12:36:57
buna,
adams este un hotel 4****si am auzit k e foarte frumos,are cea mai frumosa plaja din ayia napa.iar cu masina e cam 40 de euro pe zi dar acuma depinde si pe cat zile ei.ayia napa are cele mai frumosa disco.:D
daca vii aici sa vii si la mine la munca,io mucesaca aici la o cafe-bar foarte frumosa;-) .mai vb

christy25ro
09.06.2008, 09:44:59
buna,
adams este un hotel 4****si am auzit k e foarte frumos,are cea mai frumosa plaja din ayia napa.iar cu masina e cam 40 de euro pe zi dar acuma depinde si pe cat zile ei.ayia napa are cele mai frumosa disco.:D
daca vii aici sa vii si la mine la munca,io mucesaca aici la o cafe-bar foarte frumosa;-) .mai vb

Super tare!!!!=D> Poate chiar o sa ne vedem...Esti de mult timp acolo? Cum se numeste cafe-bar-ul la care lucrezi?
Pai cred ca o sa inchiriem o masina pt 2-3 zile sa ne plimbam pe la stancile Afroditei, prin zona muntoasa, Limassol, Paphos etc...
Cu discotecile nu prea suntem noi, dar cred ca macar in luna de miere ne putem face putin de cap si sa petrecem noaptea si ziua sa dormim, nu?...:-p

tina_sweet_y
10.06.2008, 09:50:01
Super tare!!!!=D> Poate chiar o sa ne vedem...Esti de mult timp acolo? Cum se numeste cafe-bar-ul la care lucrezi?
Pai cred ca o sa inchiriem o masina pt 2-3 zile sa ne plimbam pe la stancile Afroditei, prin zona muntoasa, Limassol, Paphos etc...
Cu discotecile nu prea suntem noi, dar cred ca macar in luna de miere ne putem face putin de cap si sa petrecem noaptea si ziua sa dormim, nu?...:-p

sunt de 2 ani aici.poti sa vezi si pe net unde lucrez,pe www.liquidcafebar.com (http://www.liquidcafebar.com),\:D/ mai vb

OnutzaD
10.06.2008, 21:41:10
buna,io sunt in cipru de 2 ani si e foarte frumos aicea.stau in ayia napa e cea ma frumosa zona din cipru.daca vrei sa stii ceva despre ayia napa,poti sa ma intrebi iti raspud cu placere>:D<

Bune! imi poti spune cam ce temperaturi sunt pe la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie? Merci mult. Pupici

tina_sweet_y
13.06.2008, 08:02:31
Bune! imi poti spune cam ce temperaturi sunt pe la sfarsitul lui octombrie, inceputul lui noiembrie? Merci mult. Pupici

buna,
ce sa zic prin oct.incepe sa ploua dar e cald cam 25C' .mai vb

OnutzaD
13.06.2008, 09:00:31
buna,
ce sa zic prin oct.incepe sa ploua dar e cald cam 25C' .mai vb
deci daca eu vreau sa stau din 28.10.-04.11 nu este vreme prea buna? adik pot face plaja?

gavrilescuirina
13.06.2008, 09:10:01
deci daca eu vreau sa stau din 28.10.-04.11 nu este vreme prea buna? adik pot face plaja?

Buna fetelor, si eu sunt in Cipru de 2 ani si jumatate.

Onutza, la sf lui octombrie apa nu mai e atat de calda si e cam racoare afara pt a face plaja.

Iar acum nu sunt rea, dar cred ca sunt alte destinatii mult mai frumoase decat Cipru pt a ti petrece luna de miere. Asta e parerea mea

Diana_Z
20.07.2008, 13:17:10
In luna februarie cum e vremea? Cand am stabilit nunta, nu m-am gandit ca o sa fie o problema cu locatia pentru luna de miere... Am citit pe net ca deja din martie se poate face plaja. As putea sa aman cu 2-3 saptamani...

tina_sweet_y
31.07.2008, 14:53:20
In luna februarie cum e vremea? Cand am stabilit nunta, nu m-am gandit ca o sa fie o problema cu locatia pentru luna de miere... Am citit pe net ca deja din martie se poate face plaja. As putea sa aman cu 2-3 saptamani...

nu stiu ce sa zic,anul asta a fost frumos poate la anul nu e:(

tina_sweet_y
31.07.2008, 15:08:12

ceau,mai vii in ayia napa?:D

Malvinutza
21.11.2008, 17:26:06
Fetelor...pt Cipru trebuie viza nu? ....daca ma puteti ajuta cu detalii...ce sa face pt a obtine viza, ce costuri implica si in cat timp se obtine...va multumesc anticipat! >:D<

mcris
24.11.2008, 08:18:15
Fetelor...pt Cipru trebuie viza nu? ....daca ma puteti ajuta cu detalii...ce sa face pt a obtine viza, ce costuri implica si in cat timp se obtine...va multumesc anticipat! >:D<
Nu-ti trebuie viza, Cipru face parte din UE, deci nu iti trebuie decat buletinul.;-)

Malvinutza
24.11.2008, 16:54:11
Nu-ti trebuie viza, Cipru face parte din UE, deci nu iti trebuie decat buletinul.;-)

Multumesc :">...se pare ca nu mai sunt la curent cu noutatile :D...pana la urma oricum deja am luat biletele de avion pt Larnaca <:-P...sper sa fi fost o alegere buna :-?....asa ca, va rog pe cele care ati mai fost pe acolo, in luna de miere sau cu alta ocazie..sa-mi impartasiti pareri :>...si poate-mi puteti recomanda si ceva hoteluri, pt ca partea asta inca n-am rezolvat-o B-)....va multumesc de pe acum :*...sa aveti o sapt super!

mcris
25.11.2008, 13:30:35
Multumesc :">...se pare ca nu mai sunt la curent cu noutatile :D...pana la urma oricum deja am luat biletele de avion pt Larnaca <:-P...sper sa fi fost o alegere buna :-?....asa ca, va rog pe cele care ati mai fost pe acolo, in luna de miere sau cu alta ocazie..sa-mi impartasiti pareri :>...si poate-mi puteti recomanda si ceva hoteluri, pt ca partea asta inca n-am rezolvat-o B-)....va multumesc de pe acum :*...sa aveti o sapt super!
Noi am fost anul acesta in Aprilie si am stat la un hotel de 4 stele-LordosBeach, care ar fi trebuit sa fie in Larnaca, dupa spusele celor de la agentia de turism insa era la cativa zeci de km. Hotelul a fost frumusel, exista autobuz care mergea in Larnaca dupa un program stabilit. Noi am fost in extrasezon si era f liber. Oricum, plaja din Larnaca ne-a dus cu gandul la Mamaia...:-" si in plus de asta am intalnit peste tot romani (receptioner, chelner, sofer autobuz, muncitori...)Am stat doar 4 zile si nu am reusit sa vedem prea multe, am fost intr-o excursie la doua manastiri (frumoase intr-adevar) si intr-un sat unde se facea pe vremuri vinul traditional(nimic spectaculos). Pe ansamblu ne-a plcut ca in Aprilie am facut plaja si baie, dar nu am fost prea impresionati. Repet, noi am fot in extrasezon, si poate de aceea nu a fost prea "spectaculos". Sper sa aveti o vacanta/luna de miere frumoasa.:)>-

gavrilescuirina
27.11.2008, 13:03:21

Eu lucrez in Cipru de 3 ani si un pic asa ca dc vrei informatii iti raspund cu placere. Tepmeraturile pe perioada verii sunt f ridicate, ai grija unde va luati hotel pt ca aici transport in comun nu prea exista, dc nu ai masina esti un om mort. Sunt niste autobuze dar din pacate circula din an in paste. de vizitat nu prea ai ce vizita sau chiar dc vezi unele lucruri nu o sa te dea pe spate. Locuri de vizitat: Pietrele Afroditei, Baile Afroditei, Curion, Tomb of the Kings, Agamas (e un loc unde si depun broastele testoase ouale dar e cam dificil de ajuns). ca locuri de distractii si plaje cu nisip in apa (in general sunt pietre in apa) si cu o apa cum vezi in filme sunt statiunile Agia Napa si Protaras. Asa ca te as sfatui sa ti cauti un hotel in aceste 2 statiuni.

Malvinutza
07.12.2008, 15:44:36
Eu lucrez in Cipru de 3 ani si un pic asa ca dc vrei informatii iti raspund cu placere. Tepmeraturile pe perioada verii sunt f ridicate, ai grija unde va luati hotel pt ca aici transport in comun nu prea exista, dc nu ai masina esti un om mort. Sunt niste autobuze dar din pacate circula din an in paste. de vizitat nu prea ai ce vizita sau chiar dc vezi unele lucruri nu o sa te dea pe spate. Locuri de vizitat: Pietrele Afroditei, Baile Afroditei, Curion, Tomb of the Kings, Agamas (e un loc unde si depun broastele testoase ouale dar e cam dificil de ajuns). ca locuri de distractii si plaje cu nisip in apa (in general sunt pietre in apa) si cu o apa cum vezi in filme sunt statiunile Agia Napa si Protaras. Asa ca te as sfatui sa ti cauti un hotel in aceste 2 statiuni.

Multumesc mult pt info si sfaturi! :*....pana la urma cred ca vom inchiria o masina ca sa ne putem deplasa mai usor fara sa ne facem griji pt mijloacele de transport in comun :-"..si o sa cautam si hotelul in Ayia Napa cel mai probabil :-?....daca ma mai izbesc intrebari am sa va mai stresez! :D....pup si un inceput de saptamana dupa cum va doriti! >:D<

raluca2009
06.01.2009, 14:39:14
Inceputul lui septembrie e bun de plaja? 7-17 septembrie sa zicem? Incercam sa ne organizam pe cont propriu si daca transportul e cum e, de exemplu cum ajungem noi de la aeroport la Aya Napa? Doar putem inchiria masina? Ideea e ca Blue Air are charter la Paphos, nu stiu cum e acolo si unde e situat si in rest nu stiu unde sunt chartere, poate Larnaca sau Limassol.

gavrilescuirina
06.01.2009, 16:18:51
Inceputul lui septembrie e bun de plaja? 7-17 septembrie sa zicem? Incercam sa ne organizam pe cont propriu si daca transportul e cum e, de exemplu cum ajungem noi de la aeroport la Aya Napa? Doar putem inchiria masina? Ideea e ca Blue Air are charter la Paphos, nu stiu cum e acolo si unde e situat si in rest nu stiu unde sunt chartere, poate Larnaca sau Limassol.

Blue Air aterizeaza pe aeroportul din Larnaca si nu Paphos din cate stiu eu. Puteti inchiria masina direct din aeroport iar vremea in septembrie e f buna

raluca2009
06.01.2009, 16:26:24
Mai nou au o cursa spre Paphos. E departe de Aya Napa?

gavrilescuirina
06.01.2009, 19:37:37
Mai nou au o cursa spre Paphos. E departe de Aya Napa?

da, in jur de 180km, dc iei taxi ul te costa cam mult

raluca2009
07.01.2009, 08:33:07
Inseamna ca cea mai buna varianta ar fi Larnaca. Banuiesc ca e mai aproape. As prefera sa merg pe cont propriu si sa nu ma incurc cu agentii.

gavrilescuirina
07.01.2009, 12:10:31
Inseamna ca cea mai buna varianta ar fi Larnaca. Banuiesc ca e mai aproape. As prefera sa merg pe cont propriu si sa nu ma incurc cu agentii.

Sunt 40km distanta intre Larnaca si Agya Napa.

raluca2009
08.01.2009, 09:15:09
Deci ar fi ceva mai aproape. Mai aproape de 40 de km nu exista nicio varianta?

gavrilescuirina
08.01.2009, 09:36:59
Deci ar fi ceva mai aproape. Mai aproape de 40 de km nu exista nicio varianta?

Cel mai aproape e Larnaca. Dc vrei distractie mergi in Agya Napa, dc vrei ceva mai linistit mergi in Larnaca

amy_ctin
08.01.2009, 14:25:50
Am nevoie de numele unei agentii cu care ati fost in Cipru. Vreau mai multe detalii si pe net nu am gasit nimic ptr 2009.

ovidius
19.01.2009, 21:52:27
Ma gandesc si eu la Ayia Napa, insa problema e cu transportul (nu sunt din Bucuresti).
Pt noi ar fi mai convenabil un zbor din Cluj sau Budapesta.... preferabil ceva low cost. Din pacate singura companie low-cost ar fi Blue Air'ul - din Bucuresti insa mie mi-e sila de tiganimea si jegul din capitala.
O alta varianta ar fi Malev'ul din Budapesta.
Voi ce ziceti?

gavrilescuirina
20.01.2009, 12:58:05
Ma gandesc si eu la Ayia Napa, insa problema e cu transportul (nu sunt din Bucuresti).
Pt noi ar fi mai convenabil un zbor din Cluj sau Budapesta.... preferabil ceva low cost. Din pacate singura companie low-cost ar fi Blue Air'ul - din Bucuresti insa mie mi-e sila de tiganimea si jegul din capitala.
O alta varianta ar fi Malev'ul din Budapesta.
Voi ce ziceti?

nu stiu nimic despre Malev asa ca nu stiu ce as putea sa ti spun. Mai exista o varianta dar o sa te coste cam mult, vii in Bucuresti tot cu avionul (cursa interna) si asa o sa eviti Bucurestiul.

Malvinutza
20.02.2009, 23:39:20
Fetelor..ce parere aveti de plajele din Larnaca?...am auzit ca n-ar fi tocmai ok...nu de alta dar viitorul meu sot e innebunit (in afara de mine :D) dupa plaja si mare si as vrea sa avem parte de momente deosebite, relaxare si odihna...m-ar mai interesa si cum putem ajunge de la aeroport la hotel in Larnaca...exista vreun mijloc de transport in comun mai avantajos sau trebuie apelat la taxi?...poate stie cineva cam cat ne-ar costa fiecare din variante ca sa stim cum facem bugetul :-SS....multumesc mult >:D<

sim77
26.02.2009, 09:13:22
Fetelor..ce parere aveti de plajele din Larnaca?...am auzit ca n-ar fi tocmai ok...nu de alta dar viitorul meu sot e innebunit (in afara de mine :D) dupa plaja si mare si as vrea sa avem parte de momente deosebite, relaxare si odihna...m-ar mai interesa si cum putem ajunge de la aeroport la hotel in Larnaca...exista vreun mijloc de transport in comun mai avantajos sau trebuie apelat la taxi?...poate stie cineva cam cat ne-ar costa fiecare din variante ca sa stim cum facem bugetul :-SS....multumesc mult >:D<

Buna! Desi am oscilat foarte tare in alegerea locatiei pentru luna de miere...intre Palma de Mallorca, Costa del Sol, Tenerife, Tunisia...pana la urma ne-am decis sa mergem in Cipru...ieri ne-am luat si biletele de avion pt ca am gasit oferta la Blue Air...mai exact ne-a costat aprox 315 E amandoi...plecarea in sept, la trei zile dupa nunta...Din ce am citit pe forum-uri, Larnaca are plaje frumoase insa cele mai frumoase sunt in Aya Napa si Protaras...Si noi vrem sa gasim un hotel frumos si inca nu ne-am hotarat in ce statiune...Problema cu transportul de la aeroport la hotel nu e o problema ft mare, indiferent de locatie, pentru ca din cate am auzit distanta dintre aeroport si Aya Napa de ex e in jur de 35km...si taxiul iti ia in jur de 20 E...nu e exagerat de scump...Sau mai exista si varianta sa inchiriezi masina din aeroport si cu ocazia asta mai poti vizita pe cont propriu...ca ai ce cu siguranta!!! :) Ca si preturi pt hoteluri...din ce am vazut eu, cele mai bune sunt pe bookcyprus.com....au niste reduceri destul de bunicele...Cam atat am aflat eu deocamdata ...dar ma mai documentez.... Mai astept sugestii si de la alte "miresici"...orice detaliu e binevenit...:*

gavrilescuirina
03.03.2009, 19:34:02
Buna! Desi am oscilat foarte tare in alegerea locatiei pentru luna de miere...intre Palma de Mallorca, Costa del Sol, Tenerife, Tunisia...pana la urma ne-am decis sa mergem in Cipru...ieri ne-am luat si biletele de avion pt ca am gasit oferta la Blue Air...mai exact ne-a costat aprox 315 E amandoi...plecarea in sept, la trei zile dupa nunta...Din ce am citit pe forum-uri, Larnaca are plaje frumoase insa cele mai frumoase sunt in Aya Napa si Protaras...Si noi vrem sa gasim un hotel frumos si inca nu ne-am hotarat in ce statiune...Problema cu transportul de la aeroport la hotel nu e o problema ft mare, indiferent de locatie, pentru ca din cate am auzit distanta dintre aeroport si Aya Napa de ex e in jur de 35km...si taxiul iti ia in jur de 20 E...nu e exagerat de scump...Sau mai exista si varianta sa inchiriezi masina din aeroport si cu ocazia asta mai poti vizita pe cont propriu...ca ai ce cu siguranta!!! :) Ca si preturi pt hoteluri...din ce am vazut eu, cele mai bune sunt pe bookcyprus.com....au niste reduceri destul de bunicele...Cam atat am aflat eu deocamdata ...dar ma mai documentez.... Mai astept sugestii si de la alte "miresici"...orice detaliu e binevenit...:*

Taxiul in nici un caz nu e 20euro de la aeroport pana in Aya Napa, e mult mai mult. aici sunt destul de scumpe taxiurile. dc inchiriati masina sa aveti grija pt ca aici se circula pe sens invers ca in Romania.

sim77
04.03.2009, 08:22:31
Taxiul in nici un caz nu e 20euro de la aeroport pana in Aya Napa, e mult mai mult. aici sunt destul de scumpe taxiurile. dc inchiriati masina sa aveti grija pt ca aici se circula pe sens invers ca in Romania.

Multumesc pentru sfaturi! O sa vrem sa inchiriem masina din aeroport sa "avem mai multa libertate de miscare"...sper sa nu fie o problema foarte mare cu "mersul pe dreapta"... :) Ai idee daca e bine sa inchiriem masina din aeroport prin "bookcyprus"....sau e mai ieftin daca inchiriem din alta parte? Si biletele le-am luat tot prin bookcyprus...

amy_ctin
17.03.2009, 14:37:45
Servus!
M-am uitat si eu pe bookcypus, dar mie mi se par mult mai ieftien ofertele agentiilor. De ex. la Hotelul Riu Cypria Resort din paphos, eu am gasit o oferta ptr per. 26.09-04.10, all inclusive la 805 euro. pe cand pe site-ul respectiv doar hotelul mi l-am calculat la 1200 euro. Eu zic sa studiati toate posibilitatile, nu doar pe cele pe cont propriu.
V-am pupat!
Amy

sim77
18.03.2009, 12:25:25
Servus!
M-am uitat si eu pe bookcypus, dar mie mi se par mult mai ieftien ofertele agentiilor. De ex. la Hotelul Riu Cypria Resort din paphos, eu am gasit o oferta ptr per. 26.09-04.10, all inclusive la 805 euro. pe cand pe site-ul respectiv doar hotelul mi l-am calculat la 1200 euro. Eu zic sa studiati toate posibilitatile, nu doar pe cele pe cont propriu.
V-am pupat!
Amy

Buna!
Asa este...cel mai bine e sa ne interesam inainte de a face alegerea si pe la agentiile de turism...insa eu, dupa ce am vazut preturile agentiilor de la noi, am ajuns la concluzia ca e mai ieftin pe bookcyprus.com...Iti trimit link-ul exact cu oferta pt hotelul pe care-l doresti tu...vezi ca preturile sunt pe camera/2 pers/all inclusive..Din ce am vazut eu, pretul pt perioada dorita de tine - sejur complet...adica, camera pt 2 pers plus all inclusive pt amandoi...este de la 1361 E pana pe la 1581 E..depinde daca vrei camera cu vedere la mare...Sper sa te ajute!!! Spor la cautari!!!:*
http://www.bookcyprus.com/main/1,1,52,0-default.aspx?in=26%2f09%2f2009&fd=04%2f10%2f2009&al=1%2c35*1%2c35*&page=0&fltp=&flsc=4&fllo=4&flna=4&flsort=0&regid=0&supid=&shmod=0&fldisc=False&flavail=&shload=False&flhname=

litlangel
23.04.2009, 22:08:08
etelor, si noi ne gandim la cipru pentru luna de miere, pare o locatie frumoasa, preturi bune si e frumos la sfarsitul lui sept:) ce zona ma sfatuiti sa aleg? am auzit ca plajele, daca nu are hotelul plaja sa amenajata, sunt cam nasoale... dar asta nu ar avea mare importanta, daca gasim un hotel frumos cu plaja, sper doar sa gasim cursa cu avionul in perioada aia, cat mai aproape de bm, de preferinta din cluj...

mamuska
23.04.2009, 22:19:47
etelor, si noi ne gandim la cipru pentru luna de miere, pare o locatie frumoasa, preturi bune si e frumos la sfarsitul lui sept:) ce zona ma sfatuiti sa aleg? am auzit ca plajele, daca nu are hotelul plaja sa amenajata, sunt cam nasoale... dar asta nu ar avea mare importanta, daca gasim un hotel frumos cu plaja, sper doar sa gasim cursa cu avionul in perioada aia, cat mai aproape de bm, de preferinta din cluj...
Ayia Napa, este superba, ca locatie,plaja e superba, gazdele sunt primitoare,respectuase si serioase:)>- Este preferata mea,in topul tarilor pe care le-am vazut:)>- Preturile nu sunt deloc mici,dar merita totul...si sa nu ocoliti WATER WORLD, va veti distra la maxim,:* :* :*

aria_cluj
27.04.2009, 01:15:27
si noi vom merge in luna de miere in cipru, dar nu stiu daca sa mergem in iulie dupa nunta
daca vom rezista caldurilor,ce ziceti?cam ce temperaturi sunt?

mai cochetam cu un weekend la paris...$-)

sim77
30.04.2009, 15:01:41

Eu am auzit ca cele mai frumoase statiuni sunt Aya Napa si Protaras...sunt una langa cealalta...si au plajele cele mai frumoase..Noi am luat deja in Protaras...plecam la doua zile dupa nunta...speram sa fie frumos... :)

aria_cluj
03.05.2009, 15:35:41
Eu am auzit ca cele mai frumoase statiuni sunt Aya Napa si Protaras...sunt una langa cealalta...si au plajele cele mai frumoase..Noi am luat deja in Protaras...plecam la doua zile dupa nunta...speram sa fie frumos... :)

mergeti cu agentie?sau individual?$-)

laura2112
03.05.2009, 19:06:56

In Cipru cea mai frumoasa statiune este Paphos. Am fost si eu intr-un concediu si a fost super. Serviciile sunt extraordinare.

sim77
05.05.2009, 08:08:59
mergeti cu agentie?sau individual?$-)

Am luat biletele cu all inclusive de pe bookcyprus...defapt am dat decat avansul...trebuia sa platim tot pana in iulie...si separat biletele de avion...Voi?

aria_cluj
18.05.2009, 16:33:30
Am luat biletele cu all inclusive de pe bookcyprus...defapt am dat decat avansul...trebuia sa platim tot pana in iulie...si separat biletele de avion...Voi?
noi inca nimic...nu ne prea descurcam
cat va costa vacanta?
cate zile o sa stati...si unde?
poti oare sa imi dai detaliile astea?

;))

sim77
19.05.2009, 14:18:05
noi inca nimic...nu ne prea descurcam
cat va costa vacanta?
cate zile o sa stati...si unde?
poti oare sa imi dai detaliile astea?

;))

Am luat 11 nopti cazare la hotel de 4*(Protaras-Golden Coast) - all inclusive (cu vedere la mare), plecam marti dimineatza (la doua zile dupa nunta)...si ne costa cam 1800E (am prins o reducere cand am facut rezervarea)...si am luat separat biletele de avion...tot cu reducere ne-a ajuns cam 300-350E...nu mai stiu exact... :)

aria_cluj
19.05.2009, 14:28:09
Am luat 11 nopti cazare la hotel de 4*(Protaras-Golden Coast) - all inclusive (cu vedere la mare), plecam marti dimineatza (la doua zile dupa nunta)...si ne costa cam 1800E (am prins o reducere cand am facut rezervarea)...si am luat separat biletele de avion...tot cu reducere ne-a ajuns cam 300-350E...nu mai stiu exact... :)

nu ti se pare cam scump?
deci in total undeva la 2200 eur te ajungi cu luna de miere,all inclusive?
de unde ai gasit biletele de avion,ce companie?
eu nu gasesc decat șa tarom si bluair...mai sunt si altele?=D>

lauriciul
19.05.2009, 15:52:10
Buna, acuma am descoperit si eu ca exista un subiect numai despre luna de m iere in Cipru ;)).
Si eu imi voi petrece luna de miere in Cipru, plecam pe 3 iunie, ne-am rezervat cazare in Limasssol (eu am mai fost acolo iarna acu 2 ani si mi-a placut foarte mult). Am rezervat bilete la blue air prin februarie si am luat separat cazare la hotel. Si pentru deplasare in cadrul insulei am inchiriat o masina. In total de ajunge cam 1100 euro pentru 2 persoane ;)).

Abia astept sa plec. Nu aveti poze din Cipru din luna de miere(voi cele care au fost deja)? ;))

aria_cluj
19.05.2009, 20:45:10
Buna, acuma am descoperit si eu ca exista un subiect numai despre luna de m iere in Cipru ;)).
Si eu imi voi petrece luna de miere in Cipru, plecam pe 3 iunie, ne-am rezervat cazare in Limasssol (eu am mai fost acolo iarna acu 2 ani si mi-a placut foarte mult). Am rezervat bilete la blue air prin februarie si am luat separat cazare la hotel. Si pentru deplasare in cadrul insulei am inchiriat o masina. In total de ajunge cam 1100 euro pentru 2 persoane ;)).

Abia astept sa plec. Nu aveti poze din Cipru din luna de miere(voi cele care au fost deja)? ;))

in ce oras mergeti?=P~

sim77
20.05.2009, 10:52:00
nu ti se pare cam scump?
deci in total undeva la 2200 eur te ajungi cu luna de miere,all inclusive?
de unde ai gasit biletele de avion,ce companie?
eu nu gasesc decat șa tarom si bluair...mai sunt si altele?=D>

Da...cam atat, plus ce ne mai luam la noi...dar eu zic ca merita...pentru luna (zilele) de miere...meritam si noi...mai ales dupa "agitatia" cu nunta...:">
Noi o sa mergem cu blue air...nu stiu daca mai sunt si alte variante...dar mai poti cauta pe net...:)

sim77
20.05.2009, 10:53:59

Imi poti spune si mie te rog cum, unde si cat te-a costat rezervarea pentru inchirierea masinii?:*

aria_cluj
31.05.2009, 13:31:15
Imi poti spune si mie te rog cum, unde si cat te-a costat rezervarea pentru inchirierea masinii?:*

te rugam sa postezi poze cand revii in tara
noi o sa mergem in ayia napa...in iulie candva:-SS

mara_cluj
07.06.2009, 13:37:00

nimeni care merge in cipru?[-(

CONT_INCHIS_253
08.06.2009, 08:10:01
Sunt intru totul de acord cu ce a scris Irina. Si eu sunt in Cipru de aproape 1 an si nu m-a impresionat mai deloc. Multa mizerie, plaje ca la noi si foarte, foarte scump. Daca ati fost in Grecia, veti ramane dezamagite.
Daca ar fi sa aleg intre Grecia sau oricare alta tara si Cipru, clar nu ar fi Cipru. Desigur, gusturile nu se discuta.
Citeam mai sus ca ati dat si 2000 de euro pe un sejur. Mi se pare f. mult pentru ce poti vedea aici. Cred ca nu costa atat de mult in Grecia sau Turcia.
Era doar un sfat, ramane la latitudinea voastra sa decideti.

mara_cluj
08.06.2009, 10:01:34
Sunt intru totul de acord cu ce a scris Irina. Si eu sunt in Cipru de aproape 1 an si nu m-a impresionat mai deloc. Multa mizerie, plaje ca la noi si foarte, foarte scump. Daca ati fost in Grecia, veti ramane dezamagite.
Daca ar fi sa aleg intre Grecia sau oricare alta tara si Cipru, clar nu ar fi Cipru. Desigur, gusturile nu se discuta.
Citeam mai sus ca ati dat si 2000 de euro pe un sejur. Mi se pare f. mult pentru ce poti vedea aici. Cred ca nu costa atat de mult in Grecia sau Turcia.
Era doar un sfat, ramane la latitudinea voastra sa decideti.unde esti tu in cipru?

CONT_INCHIS_253
08.06.2009, 10:06:32
Eu stau in Nicosia, dar am vizitat mai mult decat a vizitat un cipriot in toata viata lui. Mai vreau sa merg in Polis, Akamas si zona de vest a insulei si pot sa zic ca am vazut toata insula.
Am vizitat inclusiv Cipru de Nord si am gasit unele zone extrem de frumoase, dar si extrem de murdare. Cred ca aici nu au sau daca au, nu functioneaza garda de mediu.

mara_cluj
09.06.2009, 09:31:33
Eu stau in Nicosia, dar am vizitat mai mult decat a vizitat un cipriot in toata viata lui. Mai vreau sa merg in Polis, Akamas si zona de vest a insulei si pot sa zic ca am vazut toata insula.
Am vizitat inclusiv Cipru de Nord si am gasit unele zone extrem de frumoase, dar si extrem de murdare. Cred ca aici nu au sau daca au, nu functioneaza garda de mediu.

o sa vedem si noi atunci cum e..desi in ayia napa am niste rude si imi zic ca e superb...curat..toate alea

CONT_INCHIS_253
09.06.2009, 10:12:19
Aya Napa mi-a placut si mie. Cea mai frumoasa plaja! Si cea din Famagusta, partea turca.
Apa e atat de calda!

Concediu placut!

mara_cluj
09.06.2009, 10:34:31
Aya Napa mi-a placut si mie. Cea mai frumoasa plaja! Si cea din Famagusta, partea turca.
Apa e atat de calda!

Concediu placut!

inseamna ca pot merge linistita acolo?:)
fara nicio problema?

CONT_INCHIS_253
09.06.2009, 16:41:00
Nu stiu in ce perioada mergi, dar nu ar trebui sa iti faci probleme. In iulie si august este extrem de cald si destul de aglomerat. Pe plaja nu este deloc liniste, muzica duduie, e multa distractie mai ales noaptea. Depinde ce anume cauti! :)
Sper sa ajung in waterlandul de acolo. Am inteles ca este "bestial". Acum eu nu ma mai incred in nimic din ce zic ei. Toate sunt la superlativ iar cand ajungi la fata locului constati ca e un mare "fas". De ex. scriau de nu stiu ce pestera ca e nemaipomenita, ca trebuie neaparat sa o vezi, lunga de 100 de metri, etc, etc..... Am ajuns si ce sa vad: o gaura, intr-adevar lunga de 100 de metri, luminata! :))) Fara stalactite, stalacmite....
Desigur, daca ar fi scris ca e cea mai lunga pestera din Cipru, dar ca nu are forme interesante, etc.... n=ar fi mers nimeni. Marketingul asta functioneaza, domle'! :D

gavrilescuirina
09.06.2009, 17:26:24

Unde lucrezi in Nicosia??

sim77
10.06.2009, 09:51:20
Nu stiu in ce perioada mergi, dar nu ar trebui sa iti faci probleme. In iulie si august este extrem de cald si destul de aglomerat. Pe plaja nu este deloc liniste, muzica duduie, e multa distractie mai ales noaptea. Depinde ce anume cauti! :)
Sper sa ajung in waterlandul de acolo. Am inteles ca este "bestial". Acum eu nu ma mai incred in nimic din ce zic ei. Toate sunt la superlativ iar cand ajungi la fata locului constati ca e un mare "fas". De ex. scriau de nu stiu ce pestera ca e nemaipomenita, ca trebuie neaparat sa o vezi, lunga de 100 de metri, etc, etc..... Am ajuns si ce sa vad: o gaura, intr-adevar lunga de 100 de metri, luminata! :))) Fara stalactite, stalacmite....
Desigur, daca ar fi scris ca e cea mai lunga pestera din Cipru, dar ca nu are forme interesante, etc.... n=ar fi mers nimeni. Marketingul asta functioneaza, domle'! :D

Vad ca esti documentata...spune-mi te rog de Protaras ce stii? >:D< Pe acolo ai fost?

CONT_INCHIS_253
10.06.2009, 12:21:15
Protaras e foarte aproape de Aya Napa. E dragut, cochet... ma rog, f multe vile construite. Inchiriati o masina si plimbati-va. Sigur o sa va plictisiti intr-un singur loc.
In zona este Cape Greco, Museum of marina life, manastirea Aya Napa, etc.
Daca aveti masina, intr-o sapt. aveti multe de vizitat!

sim77
10.06.2009, 13:00:01
Protaras e foarte aproape de Aya Napa. E dragut, cochet... ma rog, f multe vile construite. Inchiriati o masina si plimbati-va. Sigur o sa va plictisiti intr-un singur loc.
In zona este Cape Greco, Museum of marina life, manastirea Aya Napa, etc.
Daca aveti masina, intr-o sapt. aveti multe de vizitat!

O sa inchiriem o masina de acolo pentru cateva zile cand o sa vrem sa vizitam...in rest...relaxare pe malul marii...Abia asteptam!!Merci pt raspuns!>:D<

mara_cluj
10.06.2009, 15:56:29
O sa inchiriem o masina de acolo pentru cateva zile cand o sa vrem sa vizitam...in rest...relaxare pe malul marii...Abia asteptam!!Merci pt raspuns!>:D<

cand mergi ?

sim77
10.06.2009, 18:21:53
cand mergi ?

De pe 8 pana pe 19 sept...tu?

mikimatei
09.07.2009, 21:18:46

Buna,

Acum am citit si eu, cum a fost in Ayia Napa. Si eu merg pe 21 sept.

Ai ceva detalii ce e de vizitat in afara de Museul maritim si manastirea aia?

Cum e plaja? sunt romani? apa cum e limpede ? cu pietre?

O seara frumoasa

sim77
06.10.2009, 10:47:02
Buna din nou fetelor! Vad ca nu prea s-a mai scris pe aici...In sfarsit am fost si noi in luna de miere...in Cipru...A fost suuuper...exact "de miere"...Unde am stat noi, in Protaras...era mai retras...o zona mai linistita...insa am fost si in Aya Napa unde mi s-a parut foarte frumos in zona plajei Nissi...apa foarte curata, albastru-verzui...nisip foarte fin...foarte frumoasa insa personal mi s-a parut cam multa agitatie...ceea ce noi nu prea vroiam...Hotelul unde am stat noi...era pe malul marii...foarte curat...oamenii foarte dragutzi...am avut "all inclusive"...mancarea a fost foarte variata si buna...nu au lipsit niciodata fructele de mare, pestele...fructele...salatele...Chiar aveai de unde alege...Ne-a placut foarte tare la Rocile Afroditei...este ceva de vis...In concluzie...noi suntem foarte multumiti de alegerea facuta..Cipru este o insula foarte primitoare si foarte frumoasa...merita sa mergeti...>:D<

CONT_INCHIS_253
13.10.2009, 09:02:34
Aaaaa...am uitat...poze gasiti in link-ul din semnatura...pe picasa...;-)

Felicitari, Sim! Casa de piatra, ati fost f frumosi! Ma bucur ca ti-a placut in Cipru! Noi am facut nunta in Protaras, la bisericuta de pe plaja. Nu stiu in ce zona era situat hotelul vostru, dar poate ati vazut-o.

Intre timp am mai fost la Water World si il recomand pentru o zi. Ne-am distrat grozav acolo!

Ati stat la Golden beach? Acum am vazut plaja de langa bisericuta! :D

sim77
13.10.2009, 15:40:46
Ati stat la Golden beach? Acum am vazut plaja de langa bisericuta! :D

Da...la Golden Beach Hotel am stat...a fost foarte frumos... :)

vio_vio3
22.08.2010, 09:27:30

subscriu..si luna noastra de miere a fost ff faina si ne-a placut in primul rand servirea

balaceanu
01.09.2010, 11:04:20
daca a fost cineva vara asta in cipru ,vreau sa stiu si eu cat a dat pe bilete pentru 2 persoane all inclusive.detalii.multumesc!

CONT_INCHIS_253
01.09.2010, 21:22:02
daca a fost cineva vara asta in cipru ,vreau sa stiu si eu cat a dat pe bilete pentru 2 persoane all inclusive.detalii.multumesc!

E pacat sa va luati all inclusive. In 2 zile o sa va plictisiti de acelasi loc. Mai bine optati pt B&B, va inchiriati o masina, vizitati toata insula si mancati in locuri diferite.

Desigur, decizia va apartine!

oanahandbal
02.09.2010, 06:50:06
Mai bine a-ti lua doar hotelul si atat va inchiriati masina si va plimbati.eu am stat 5 ani in cipru asa iti pot spune anumite locuri

balaceanu
04.09.2010, 09:18:24
nu sunt genul de om prea plimbaret.imi vad concediu zacand undeva pe o plaja superba cu apa transparenta.o zi,doua poate plec sa mai vad una alta dar in rest nu vreau sa ma indepartez prea tare.si fara all inclusive stiu ca te duce mancarea mult mai mult daca cumperi separat.asa stiu ca am la discretie mancare si bautura.si nu stiu care e varianta cea mai buna la pret!sa i.au bilet de la agentie cu avion sau separat?adica hotel de la agentie si avion de la companiile de zbor.vreau sa ma duc si la targurile de turism.acolo am inteles ca sunt oferte mai bune.voi ce sfat imi dati?

Adelline
04.09.2010, 16:12:04
E pacat sa va luati all inclusive. In 2 zile o sa va plictisiti de acelasi loc. Mai bine optati pt B&B, va inchiriati o masina, vizitati toata insula si mancati in locuri diferite.

Desigur, decizia va apartine!
ne poti arata si noua niste poze din cipru, in special din ayia napa daca ai?
multumim

CONT_INCHIS_253
09.09.2010, 17:44:59
ne poti arata si noua niste poze din cipru, in special din ayia napa daca ai?
multumim

Am, Adelline, dar cine mai stie prin ce foldere sunt...
Am gasit acest site: http://www.cypruspictures.net/ Poate ti-e de folos.

balaceanu
13.09.2010, 12:07:09
a folosit cineva bookciprus? e sigur?au preturi foarte bune.astept raspunsurile voastre.

ionut_tuo
17.04.2011, 12:35:23
fetelor,oare tb pasaport pt cipru?
cine a mai fost in ayia napa ce ne poate sfatui sa mergem sa vedem?vizitam?
merci

DAISYS
17.04.2011, 12:37:46
merci
pt Cipru e suficient buletinul.restul iti zic fetele care stiu.:*

ionut_tuo
17.04.2011, 12:52:00
pt Cipru e suficient buletinul.restul iti zic fetele care stiu.:*
ai fost si tu?

CONT_INCHIS_253
17.04.2011, 15:50:49
merci

Aya Napa e pentru mare, soare si distractie: cluburi, discoteci, sporturi acvatice, aqua land, croaziere, snorkling, scuba... daca ai ce vedea. In zona e cape greko - pentru priveliste si inot si, cam atat.

DAISYS
17.04.2011, 15:53:21
ai fost si tu?
nu.din pacate inca nu am ajuns acolo.a fost sora mea.cu buletinul..si mi-a zis ca e foarte furmos acolo.merita vizitat:*

ionut_tuo
17.04.2011, 16:28:59
Aya Napa e pentru mare, soare si distractie: cluburi, discoteci, sporturi acvatice, aqua land, croaziere, snorkling, scuba... daca ai ce vedea. In zona e cape greko - pentru priveliste si inot si, cam atat.
nu sunte noi cu discotecile.cu scuba sau altele.dar vrem sa mergem acolo pentru relaxare,crezi ca putem sa ne relaxam?
cam ce temp sunt in iunie in cipru?

CONT_INCHIS_253
17.04.2011, 17:05:18
nu sunte noi cu discotecile.cu scuba sau altele.dar vrem sa mergem acolo pentru relaxare,crezi ca putem sa ne relaxam?
cam ce temp sunt in iunie in cipru?

Iunie si septembrie sunt cele mai bune luni, e cald dar nu sufocant ca-n iulie si august cand temp ajunge si la 40 de grade. Apa marii e mai calda in sept decat in iunie, dar destul de ok pentru baie.
Te poti relaxa daca hotelul este destul de departe de balamuc si, cu cat mai multe stele. 5 stele in Cipru = 3 in Europa, max 4.

ionut_tuo
18.04.2011, 08:13:11
Iunie si septembrie sunt cele mai bune luni, e cald dar nu sufocant ca-n iulie si august cand temp ajunge si la 40 de grade. Apa marii e mai calda in sept decat in iunie, dar destul de ok pentru baie.
Te poti relaxa daca hotelul este destul de departe de balamuc si, cu cat mai multe stele. 5 stele in Cipru = 3 in Europa, max 4.
sa speram ca va fi frumos so ca noi ne vom simti bine,ca de fapt asta urmarim,nu?
cam cate grade sunt in iunie?
ai fost?;-)

ionut_tuo
18.04.2011, 09:36:52
de vazut in ayia napa : water world
manastirea din ayia napa
Muzeul vietii marine
Parcul national CAPO GRECO
Piata centrala

daca mai stiti ceva ,asteptam sa ne ziceti!;-)

dayanaD
18.04.2011, 10:25:48
si noi tot in cipru vrem sa mergem,27 sept-4 oct...trebuie sa incep sa umblu pe la agentii sa vad ce oferte au...tot pt ayia napa

CONT_INCHIS_253
18.04.2011, 14:33:53
sa speram ca va fi frumos so ca noi ne vom simti bine,ca de fapt asta urmarim,nu?
cam cate grade sunt in iunie?
ai fost?;-)

In iunie cred ca sunt intre 28-35 de grade. Poate visitcyprus.com te ajuta sa mai afli si alte informatii. Despre locurile mentionate de tine, sa nu te astepti la cine stie ce. Peste tot sunt descrise la superlativ doar sa atraga clientii, logic.
Un alt site bun este tripadvisor http://www.tripadvisor.com/Attractions-g262055-Activities-Ayia_Napa.html

ionut_tuo
19.04.2011, 17:56:18
noi o sa mergem la kaos in ayia napa! in sf ne-am hotarat
ati mai fost careva acolo?

ionut_tuo
12.05.2011, 21:44:17
fetelor,care mai mergeti anul asta in cipru?

balaceanu
12.05.2011, 23:40:48
fetelor,care mai mergeti anul asta in cipru?
eu:))dar sti deja de mine.:-p

Monicutza19
20.05.2011, 13:46:54
Noi ne-am intors din Cipru si a fost superb! Vremea f buna...am facut baie in mare. La soare nu se poate sta fara protectie, arde rau. Apa marii e de-un albastru...

ionut_tuo
20.05.2011, 13:51:55
Noi ne-am intors din Cipru si a fost superb! Vremea f buna...am facut baie in mare. La soare nu se poate sta fara protectie, arde rau. Apa marii e de-un albastru...
cand ati fost?unde?
ce ne mai puteti spuune?
preturi restaurante?supermarket?

de-abia astept sa mergem!;-)merci

Monicutza19
20.05.2011, 14:33:56
cand ati fost?unde?
ce ne mai puteti spuune?
preturi restaurante?supermarket?

de-abia astept sa mergem!;-)merci

Hotelul a fost in zona turistica a Limassolului, dar am vizitat si insula...Paphos, Ayia Napa si Larnaca. Am fost in perioada 10-17 mai. Am avut emotii cu vremea, dat fiind ca si la noi era rece in perioada aia, dar a fost nemaipomenit. Din cate am inteles e ideal sa se mearga in lunile mai/iunie sau septembrie/octombrie. In mijlocul verii sunt temperaturi si de peste 40 de grade. #-o
Preturile sunt destul de scumpe... La buticuri apa si sucurile de 0.5 de ex sunt cam 1 euro/1.30 euro. La restaurant 3.10 euro. La restaurant variaza... un fel principal e cam 13 euro (acum in functie de rest), pizza 7-8.
Prin orase se circula f bine cu autobuzele. Costa 2 euro calatoria/pers sau 3 euro un bilet pt toata ziua. Noua ne-a fost mai comod sa circulam intre orase/statiuni cu autobuzele (altele decat cele din oras, un fel de microbuze, autocare... calatoria fiind de 3 euro/dus sau 5 euro toata ziua si au ore fixe de mers.
Eu ma zapaceam rau la traversat, mi-era greu sa ma uit in directia opusa...masinile avand volanul pe partea dreapta merg invers ca la noi. =))
Cea mai buna apa de balacit mi s-a parut la Ayia Napa. Tara in sine e cam arida, nu multa vegetatie...cu exceptia zonelor amenajate de ei.

balaceanu
21.05.2011, 06:44:17
Hotelul a fost in zona turistica a Limassolului, dar am vizitat si insula...Paphos, Ayia Napa si Larnaca. Am fost in perioada 10-17 mai. Am avut emotii cu vremea, dat fiind ca si la noi era rece in perioada aia, dar a fost nemaipomenit. Din cate am inteles e ideal sa se mearga in lunile mai/iunie sau septembrie/octombrie. In mijlocul verii sunt temperaturi si de peste 40 de grade. #-o
Preturile sunt destul de scumpe... La buticuri apa si sucurile de 0.5 de ex sunt cam 1 euro/1.30 euro. La restaurant 3.10 euro. La restaurant variaza... un fel principal e cam 13 euro (acum in functie de rest), pizza 7-8.
Prin orase se circula f bine cu autobuzele. Costa 2 euro calatoria/pers sau 3 euro un bilet pt toata ziua. Noua ne-a fost mai comod sa circulam intre orase/statiuni cu autobuzele (altele decat cele din oras, un fel de microbuze, autocare... calatoria fiind de 3 euro/dus sau 5 euro toata ziua si au ore fixe de mers.
Eu ma zapaceam rau la traversat, mi-era greu sa ma uit in directia opusa...masinile avand volanul pe partea dreapta merg invers ca la noi. =))
Cea mai buna apa de balacit mi s-a parut la Ayia Napa. Tara in sine e cam arida, nu multa vegetatie...cu exceptia zonelor amenajate de ei.
ai vazut,ionut_tuo ca am facut cea mai buna alegere?<:-Ptu cand pleci?
monica,de transfer poti sa imi spui ceva?cu ce te.ai dus de la aeroport la hotel?exista la aeroport firme de transfer?
poze nu ai si tu?please!!!!!!!!!!!

ionut_tuo
21.05.2011, 07:57:31

multumesc pentru toate informatiile,astept si eu niste poze,sa vad cum e!:)
@balaceanu... eu merg in 11 iunie ...tu?

adriana_maria
22.05.2011, 19:11:16
Salut, noi vrem foarte mult sa mergem in cipru, dar am fobie de avion... a fost cineva cu masina proprie? Stiu ca se ia feribot din turcia, dar as avea nevoie de mai multe informatii. mersi.

dayanaD
23.05.2011, 07:17:01
si noi dorim luna de miere in cipru...am gasit bilete de avion cu blue air la 140-160 de euro in perioada care o vrem noi : 27 sept-4 oct...dar ne mai gandim...momentan bugetul nu ne permite,mai avem cheltuieli de nunta,sper sa reusim pana la urma.noi nu am calatorit niciodata cu avionul,nu stiu cum o sa fie :))
problema mea e alta...aeroportul e in larnaca,eu vreau in ayia napa..cum ajung pana acolo ca am inteles ca e scump cu taxi...
iar cazare vrem la studiouri sau apartamente,nu in hoteluri deoarece vom folosi camera doar ca sa dormim,nu sa vegetam toata ziua acolo.asa ca prefer buget restrans pt drum si cazare si sa cheltuim mai mult pe vizite si mancare

balaceanu
23.05.2011, 07:21:40
multumesc pentru toate informatiile,astept si eu niste poze,sa vad cum e!:)
@balaceanu... eu merg in 11 iunie ...tu?
pe 1 august.la noi e luna de miere:xstiu ca o sa cam lesinam de cald dar asta e........
te astept cu detalii,legate de vacanta.

ionut_tuo
23.05.2011, 17:44:05
pe 1 august.la noi e luna de miere:xstiu ca o sa cam lesinam de cald dar asta e........
te astept cu detalii,legate de vacanta.
o sa vin cu poze si alte detalii
as vrea si eu sa vizitez limassol
paphos
si tot ce se mai poate vedea in imprejurimi...si nu numai!
da..si in iunie e cald,d-apoi in august?
sper sa nu va topiti!
noi nu mergem in luna de miere,mergem intr-un concediu de relaxare

ionut_tuo
30.05.2011, 21:51:31
fetelor? ce mai ziceti de cipru?
am vazut pozele din ayia napa...superb!
o:-)

ahmeddov
30.05.2011, 22:33:47
A mers careva la waterparkul din aya nipa?
Noi alocam 1 zi pentru el :)

balaceanu
31.05.2011, 08:19:57
si eu vreau sa ajungem.......doar ca de la un timp odata cu inaintarea in varsta a ainceput sa imi fie frica de toate tiribombele si topoganele astea=))

CONT_INCHIS_253
31.05.2011, 12:23:43

Am fost de 2 ori. Noua ne-a placut f mult, chiar ne-am distrat. Mancarea, din pacate, e cam scumpa si e gen fast food. Un sfat: cumparati ziarul Cyprus Mail si decupati cuponul de reducere. Economisiti 5 euro. :) (4, de fapt, pt ca ziarul costa 1 euro)

ahmeddov
31.05.2011, 20:00:14
Merci de pont
Eu n-am aflat de statiunea asta de la inceput si am rezervat in Larnaka, la un hotel langa plaja Phinikoudes
Banuiesc ca circula des autobuzele intre larnaka si aya nipa?

CONT_INCHIS_253
31.05.2011, 20:34:26
Merci de pont
Eu n-am aflat de statiunea asta de la inceput si am rezervat in Larnaka, la un hotel langa plaja Phinikoudes

Nu stiu cum circula autobuzele, dar am inteles ca se respecta programul. In weekend e mai redus.

ahmeddov
31.05.2011, 22:35:41
Stam numai 4 zile.
facem un citybreak, dar cred ca n-o sa ne para rau ca am ales Larnaka :)

Monicutza19
03.06.2011, 00:10:38
Merci de pont

Au un program destul de fix. Iti atasez o poza cu orele si tarife. ;;)

balaceanu
03.06.2011, 10:43:11
Au un program destul de fix. Iti atasez o poza cu orele si tarife. ;;)
foarte frumoase pozele.merci!

ionut_tuo
29.06.2011, 07:52:43
fetelor am revenit si eu din cipru
din pacate am f putine poze ...pt ca mi s-a furat aparatul...
am fost in ayia napa...pe noi nu ne prea impresionat
e o statiune de tineri...pana in 25 de ani si mai in varsta daca se simt ca la 25 ani :)) cluburi,pub-uri,disco...terase ,karaoke,etc...
noi am vizitat toata statiunea ,si inafara statiunii nu am mers...ca nu am avut chef,ne-a ajuns ce am vazut in ayia napa...
la aqua world...nimic impresionant :) poate am fost eu prea mult la altele...si tot compar
oricum e relaxanta marea :) de aia ne-am dus noi...pt mare;;)

ellam
23.07.2011, 11:34:58
As vrea sa merg in septembrie in Cipru, in Larnaca probabil. Din cate am mai citit transportul in comun functioneaza ok si ai astfel posibilitatea sa mai vezi si alte parti din insula.
Nu vreau pachet prin agentie, as vrea sa rezerv eu si avion si cazare.
Imi poate spune cineva daca a fost din Bacau cu BlueAir?
Orice impresie de 2011 privitoare la Cipru e binevenita :)

luanag
23.12.2011, 18:57:29
Noi am fost in Larnaca in luna de miere. Zborurile le-am luat de la BlueAir din Bucuresti si hotelul l-am luat de pe booking. Restul daca ai nevoie te descurci acolo deoarece este foarte simplu. Exista autobuze care duc direct la hotel si conecteaza cu centru. Noua ne-a placut asa ca insula, am vizitat si Agia Napa in afara de Larnaca.

As vrea sa merg in septembrie in Cipru, in Larnaca probabil. Din cate am mai citit transportul in comun functioneaza ok si ai astfel posibilitatea sa mai vezi si alte parti din insula.
Nu vreau pachet prin agentie, as vrea sa rezerv eu si avion si cazare.
Imi poate spune cineva daca a fost din Bacau cu BlueAir?
Orice impresie de 2011 privitoare la Cipru e binevenita :)

fulgdenea
18.01.2012, 18:11:39
Buna,

As avea si eu o intrebare la voi............a fost cineva in Cipru la inceputul lunii mai?
Ma intereseaza daca in aceasta perioada este vreme buna pentru plaja si baie.

Merci mult :*

adriana_maria
18.01.2012, 20:13:44
Buna,

As avea si eu o intrebare la voi............a fost cineva in Cipru la inceputul lunii mai?

Sora mea locuieste in Cipru, din cate stiu eu se incalzeste de prin februarie, asa ca in mai e foarte ok, dar mai cer informatii si iti spun:*
Nasii nostri au fost in Grecia la sfarsitul lui aprilie si au facut plaja si baie.

CONT_INCHIS_253
19.01.2012, 15:23:55
Buna,

Depinde de la an la an. Acum 2 ani am facut prima baie de 1 mai. Anul acesta (2011) a fost imposibil. Iarna lunga a facut ca vremea sa fie rece si impicit apa a fost rece. Cea mai buna perioada este iunie si septembrie si chiar octombrie!

fulgdenea
20.01.2012, 21:02:27
Buna,

Va multumesc mult :gen_17: pentru raspuns, inseamna ca ma risc un pic, daca vreau sa merg la inceputul lui mai acolo, cred ca trebuie sa ma reorientez spre o alta locatie.

Va pup >:D<!

danaghita
24.01.2012, 14:03:34
Buna,

Va multumesc mult :gen_17: pentru raspuns, inseamna ca ma risc un pic, daca vreau sa merg la inceputul lui mai acolo, cred ca trebuie sa ma reorientez spre o alta locatie.

Va pup >:D<!

Fetele, dar mancarea cum este?

oanacraiova
26.01.2012, 16:25:59
Buna,

Am fost eu chiar la sfarsitul lui aprilie si a fost destul de cald, doar ca in unele zile nu puteai sta la plaja pana tarziu, ca in zilele de iul-aug, dar vremea este foarte buna de plimbare sir elax..si plaja desigur.
Noi mergem in cipru in fiecare an..ne place foarte mult!!

CONT_INCHIS_253
27.01.2012, 10:30:50
Fetele, dar mancarea cum este?

Nu prea imi dau seama la ce te referi. Scumpa, buna? Bucataria lor e bazata pe foarte multa carne, branza.
Pretul difera de la zona, depinde daca vrei sa mananci la restaurant, la taverna sau la ikea. Am dat un exemplu banal.

Iamina
05.04.2012, 01:43:13
Maine ne luam si noi biletele pentru Cipru si rezervam si hotelul :X:X:X. Ne-am gandit sa ne cazam in Larnaca si sa inchiriem o masina pe perioada vacantei si sa ne plimbam pe insulita. Am mai fost odata si am stat in Ayia Napa numai pe plaja si m-am ales cu un bronz care nici acum nu a trecut in intregime ;)). Ca bani cred ca o sa ne coste cam 1500 de euro, dar ne mai luam 1000 in plus ca sa fie. Mi-ar placea sa stiu cam ce este interesant de facut si de vizitat pe acolo, ca informatiile de pe net nu ma satisfac.

martina26
10.08.2012, 17:50:54
Si noi mergem in luna de miere in Cipru, in Paphos, am citit pe aici ca ar fi printre cele mai frumoase zone.
Nu vrem sa ne plimbam prea mult, ci mai degraba sa stam sa ne relaxam pe plaja, sa testam delicatesele locale, sa dormim.
Incerc sa nu ma gandesc la faptul ca trebuie sa urc iar in avion :-SS

AlexandraIoana22
11.08.2012, 08:50:42
Si noi mergem in luna de miere in Cipru, in Paphos, am citit pe aici ca ar fi printre cele mai frumoase zone.
Nu vrem sa ne plimbam prea mult, ci mai degraba sa stam sa ne relaxam pe plaja, sa testam delicatesele locale, sa dormim.
Incerc sa nu ma gandesc la faptul ca trebuie sa urc iar in avion :-SS

Eu am fost anul trecut in Limassol si a fost foarte frumos, din cate stiu eu, Limassol ul este cam cea mai frumoasa statiune de la ei. Oricum, e o tara draguta cu mancare buna, dar preturile sunt mari din cauza rusilor care (ca peste tot) au invadat zona pe timpul verii :)

loulou2013
12.08.2012, 09:13:09
noi am fost in concediu 2 ani la rand in cipru, asa mult ne-a placut!!! si acolo am vbit prima oara de nunta si tot acolo m-a si cerut :)

este superba insula. merita inchiriata o masina pentru a vizita cat mai multe locuri!
mancarea este delicioasa!!! sa nu ratati meze (primesti 20 de feluri de mancare pentru o suma fixa. in general un meze e intre 14 si 20 eur)! va sfatuiesc sa va duceti moarte de foame ca sa il puteti termina! :))

un loc super romantic este aproape de Paphos si se numeste Stancile Afroditei sau Petra tou Rominou. daca mergeti spre Agia Napa (Mamaia lor) puteti sa urcati spre Kavo Greco. este o priveliste care-ti taie rasuflarea.

in Paphos va recomand din tot suflet taverna 7 St. Georges. in 4 saptamani de cipru aia a fost cea mai minunata taverna cu cea mai buna mancare!!!!!!!!

mi-as dori sa ma intorc si in luna de miere tot acolo, dar nu cred ca mai vrea miresoiul :)) viseaza insule exotice :-j

va pup :-*

martina26
12.08.2012, 11:04:11
Uuuuuu, suna foarte bine. Sotul meu a facut ochii mari cand a auzi de "meze" :)) Dar unde se gaseste? In taverne sau sunt localuri anume?
De stancile Afroditei am citit si chiar vrem sa mergem sa vizitam.
De inchiat masina nu prea cred ... adica stiu ca se conduce pe partea cealalta si eu nu stiu daca ma descurc iar sotul meu abia a invatat sa conduca pe partea noastra, desi eu as fi curioasa sa incerc :)
In rest, noi chiar vrem o vacanta foarte lenesa, de relaxare.

bre.alexandra
12.08.2012, 14:20:24
loulou, cam cat costa sa inchiriezi o masina?

loulou2013
12.08.2012, 16:40:31
noi am dat intre 250-350 eur pe 2 sapt. o masina mica, normala cu aer conditionat. de la cei de la care am luat-o noi, o luam cu plinul de benzina si o returnam "goala". :)

meze este in toate tavernele si restaurantele cu specific cipriot, mediteranean.... in larnaca, pe faleza sunt multe lanturi de restaurante si acolo nu se gaseste meze. daca ajungeti acolo va recomand o masa la TGI Friday's unde puteti manca friptura de vitel cu sos afumat de jack daniels #P~

ah, si pentru masina noi am luat de la europcar :) e un portal care se numeste easycar si va dau cele mai mici preturi :) o luati de pe aeroport si o lasati acolo :)

Flamingo
17.08.2012, 11:26:22
Uuuuuu, suna foarte bine. Sotul meu a facut ochii mari cand a auzi de "meze" :)) Dar unde se gaseste? In taverne sau sunt localuri anume?
De stancile Afroditei am citit si chiar vrem sa mergem sa vizitam.
De inchiat masina nu prea cred ... adica stiu ca se conduce pe partea cealalta si eu nu stiu daca ma descurc iar sotul meu abia a invatat sa conduca pe partea noastra, desi eu as fi curioasa sa incerc :)
In rest, noi chiar vrem o vacanta foarte lenesa, de relaxare.

La ce hotel va cazati?Mi-e lene sa caut postarea :D

martina26
17.08.2012, 16:28:51
La ce hotel va cazati?Mi-e lene sa caut postarea :D

Uite-l, Mara:

http://www.stgeorge-hotel.com/main.aspx?module=List6&pageId=1006

Nu-l mai pusesem aici, cred ca doar la topicul general cu luna de miere.

Am uitat sa mentionez ca l-am rezervat prin agentie pentru ca l-am gasit la jumatate de pret decat pe booking de unde nu ni l-am fi permis, il si taiasem de pe lista desi imi placuse de la inceput.

martina26
12.10.2012, 22:53:33
Am revenit cu impresii!

In primul rand trebuie sa mentionez ca nu mi-am facut o parere generala despre Cipru pentru ca nu ne-am plimbat mai departe de orasul in care am fost cazati, am avut o vacanta asa cum ne-am dorit - lenesa si relaxanta.
Am fost in orasul Paphos, destul de mare din cate am observat dar serios afectat de criza pentru ca am vazut foarte multe spatii comerciale inchise, falimentare, de inchiriat etc.
Ne-am cazat la hotelul http://www.stgeorge-hotel.com/main.aspx?module=List6&pageId=1006.
Din pacate, n-am facut cea mai buna alegere in ceea ce priveste hotelul si din mai multe motive am cerut sa ne schimbe camera, iar singura imbunatatire majora a fost ca ne-au dat pat cu o singura saltea (nu 2 unite) si am dormit regeste ca era lata de cel putin 2m. Le-am si spus ca aia nu arata a camera de 4*.
In al doilea rand, hotelul era izolat de centrul turistic al orasului asa ca seara era cam plictiseala, noroc ca organizau la hotel spectacole in fiecare seara.
Ziua mai mergeam cu autobuzul in oras, intr-o directie sau alta.
In rest, ne-am petrecut timpul pe plaja sau la piscina, citind, inotand, relaxandu-ne.
Mancarea super buna - am avut demipensiune - mic dejun destul de variat cu specific englezesc pt ca erau fff multi turisti englezi, cina diversa in fiecare seara cu feluri specifice cipriote dar si din alte tari, mereu altele. Am facut o pasiune pt guacamole cu ocazia asta si vreau sa invat sa fac si eu.

Internetul era de toata groaza, ca-n preistoria lui. Am inteles de la inceput ca se plateste, dar sistemul era stupid - cu cartele preplatite si scump ca pe vremurile cand netul era un lux, nu o necesitate. In alte locuri unde am fost se platea o taxa si aveai parola wireless-ului din hotel si gata.

In concluzie ma asteptam la ceva mai mult, nu stiu exact la ce, dar nu m-am putut abtine sa nu compar cu hoteluri de 3* in care am fost in concediile anterioare si n-am vazut nicio diferenta semnificativa. Nu stiu, poate n-ar trebui sa compar hoteluri din tari diferite, dar totusi sunt tari din categorii asemanatoare ca si grad de dezvoltare si cand am ajuns intr-un hotel de mai multe stele decat pana acum, pentru mult mai multi bani decat am dat pana acum pe concedii, m-am asteptat la ceva la care sa fac "woow" si n-am facut "wooow" la nimic :(
E adevarat ca nu m-am dus in luna de miere ca sa stau in camera sa ma uit la ea, nici ca sa stau pe net, nici ca sa ma uit pe geam la mare. Dar toate astea sau cate putin din fiecare contribuie la starea generala de confort si relaxare. Ne-am odihnit si ne-am relaxat si n-am lasat sa ne stea in cale detaliile astea dar mi-a lasat un gust neplacut faptul ca pretul pe care l-am platit nu a justificat ceea ce am primit.

Un lucru aparte care mi-a placut a fost ca am vazut livezi de bananieri - imi place sa vad fructe exotice in mediul lor natural.

De mentionat ca in aceasta perioada (dupa jumatatea lui septembrie) turistii majoritari sunt pensionari, ceea poate fi deprimant dar macar era liniste, spre deosebire de perioadele de vara cand e plin de familii cu copii mici - asa ni s-a spus.

neffy
13.10.2012, 08:04:07
Am revenit cu impresii!

In primul rand trebuie sa mentionez ca nu mi-am facut o parere generala despre Cipru pentru ca nu ne-am plimbat mai departe de orasul in care am fost cazati, am avut o vacanta asa cum ne-am dorit - lenesa si relaxanta.
Am fost in orasul Paphos, destul de mare din cate am observat dar serios afectat de criza pentru ca am vazut foarte multe spatii comerciale inchise, falimentare, de inchiriat etc.
Ne-am cazat la hotelul http://www.stgeorge-hotel.com/main.aspx?module=List6&pageId=1006.
Din pacate, n-am facut cea mai buna alegere in ceea ce priveste hotelul si din mai multe motive am cerut sa ne schimbe camera, iar singura imbunatatire majora a fost ca ne-au dat pat cu o singura saltea (nu 2 unite) si am dormit regeste ca era lata de cel putin 2m. Le-am si spus ca aia nu arata a camera de 4*.
In al doilea rand, hotelul era izolat de centrul turistic al orasului asa ca seara era cam plictiseala, noroc ca organizau la hotel spectacole in fiecare seara.
Ziua mai mergeam cu autobuzul in oras, intr-o directie sau alta.
In rest, ne-am petrecut timpul pe plaja sau la piscina, citind, inotand, relaxandu-ne.
Mancarea super buna - am avut demipensiune - mic dejun destul de variat cu specific englezesc pt ca erau fff multi turisti englezi, cina diversa in fiecare seara cu feluri specifice cipriote dar si din alte tari, mereu altele. Am facut o pasiune pt guacamole cu ocazia asta si vreau sa invat sa fac si eu.

Internetul era de toata groaza, ca-n preistoria lui. Am inteles de la inceput ca se plateste, dar sistemul era stupid - cu cartele preplatite si scump ca pe vremurile cand netul era un lux, nu o necesitate. In alte locuri unde am fost se platea o taxa si aveai parola wireless-ului din hotel si gata.

In concluzie ma asteptam la ceva mai mult, nu stiu exact la ce, dar nu m-am putut abtine sa nu compar cu hoteluri de 3* in care am fost in concediile anterioare si n-am vazut nicio diferenta semnificativa. Nu stiu, poate n-ar trebui sa compar hoteluri din tari diferite, dar totusi sunt tari din categorii asemanatoare ca si grad de dezvoltare si cand am ajuns intr-un hotel de mai multe stele decat pana acum, pentru mult mai multi bani decat am dat pana acum pe concedii, m-am asteptat la ceva la care sa fac "woow" si n-am facut "wooow" la nimic :(
E adevarat ca nu m-am dus in luna de miere ca sa stau in camera sa ma uit la ea, nici ca sa stau pe net, nici ca sa ma uit pe geam la mare. Dar toate astea sau cate putin din fiecare contribuie la starea generala de confort si relaxare. Ne-am odihnit si ne-am relaxat si n-am lasat sa ne stea in cale detaliile astea dar mi-a lasat un gust neplacut faptul ca pretul pe care l-am platit nu a justificat ceea ce am primit.

Un lucru aparte care mi-a placut a fost ca am vazut livezi de bananieri - imi place sa vad fructe exotice in mediul lor natural.

De mentionat ca in aceasta perioada (dupa jumatatea lui septembrie) turistii majoritari sunt pensionari, ceea poate fi deprimant dar macar era liniste, spre deosebire de perioadele de vara cand e plin de familii cu copii mici - asa ni s-a spus.

imi pare rau ca nu prea ti-a placut, poate inainte sa rezervi hotelul trebuia sa te documentezi mai mult si sa iti dai seama cat e de departe de centru, cum ajungi acolo etc... si in legatura cu camera....eu am fost la viena la hotel de 4 stele, 186 euro/noapte si avea o baie de 1 metru patraat, camera cat una de apartament si mobila avea cel putin 15 ani.... probabil cele 4 stele le-a primit acum 20 de ani :( . si austria are un nivel mai ridicat decat cipru. criza a venit si la ei de anul trecut, anul acesta se simte foarte tare.. e cam ca pe la noi in 2009-2010 ...

am sa fac si eu o mini luna de miere in cipru anul viitor si sunt sigura ca o sa fie foarte frumos. eu am mai fost si am sa va povestesc cate ceva.

merg in cipru din 2008 cam de 2-3 ori pe an, am fost in luni diferite (am ratat februarie, martie si noiembrie :) ) si pot sa zic ca vremea e superba. iulie si august sunt prea calde, nu poti sta afara in timpul zilei...mi s-a facut rau si in masina.... in rest e fff cald. in dec 2010 de pe 15 pana in 31 au fost temperaturi de peste 20 de grade, superb..dar apa cam rece pt baie. in ianuarie scad temperaturile la 13-17 grade ziua si sub 10 noapte ..dar niciodata sub 0, poate pe varful muntilor.

mancarea e delicioasa..multa carne in general,la gratar, cartofi si au niste dulciuriiii=P~ ! acel MEZE nu trebuie sa il ratati daca ajungeti acolo. sunt cam 17-20 de farfurii (carne de pui, porc, oaie, salate, ciuperci, cartofi gatiti in diferite feluri) sau meze de peste, cam 23 de farfurii (toate fructele de mare si o multime de pesti, salata tradionala =P~=P~=P~). cand am mancat prima data meze am simtit ca mi se intinde pielea pe burta...ma durea dar nu ma puteam opri asa bun era =P~ . sa nu credeti ca mananc cat o planeta de obicei aveam doar 50 de kg :P acu vreo 2-3 in plus :)))))

insula e invadata de englezi pt ca cipru a fost colonie engleza si foarte multi si-au cumparat case/ap pe care le si inchiriaza (holidayletting.co.uk (http://www.holidayletting.co.uk) ...au preturi accepptabile si arata mai bine decat multe hoteluri... am inchiriat si eu prima data in 2008 ap cu living si dormitor, 220 euro, 4 - 11 iulie). acuma nu sunt cu mult mai scumpe avand in vedere ca e si criza. bineintles ca si romanii au invadat insulita asta, de la cateva mii in 2008 la 50-60 de mii in prezent. si cu siguranta o sa va intalniti si cu zecile de mii de bulgari, rusi, moldovence, ucranience etc. iar pe ciprioti ii iubesc! nu credeaam ca o sa fiu asa bine primita printe ei.

ca si locatii, preferatele mele sunt agia napa, protaras, kapparis.. apa e foarte curata, limpede, albastraaaa, plaje curate , nisip bun..... puteti face croaziere (10 euro/pers/2-3ore), parasuta, banana, scufundari sau sa vizitati micile bisericute din zona. Larnaka e ideala pt cine are copii, apa nu e foartea adanca sau agitata, nisipul asa si asa... si nu sunt parasute pentru ca e aeroportul foarte aproape si o sa vedeti cum aterizeaza vara cate 1 avion la fiecare 5-10 min (multi iubesc ciprul). in paphos sunt mai multe de vizitat, si stancile unde s-a nascut afrodita, temple, bisericute (cipriotii sunt ortodoxi), livezi de bananieri ...apa e mai adanca si mai agitata dar curata si frumoasa.

muntii troodos trebuie sa ii vizitati, satele de munte, manastirile etc.

vara, ciprul arata aproape ca un desert .... iarna e perfect...e verde !!!!

daca mai vreti sa stiti ceva sa ma intrebati.

p.s.
v-am spus ca o sa imi fac si nunta acolo? :P

martina26
13.10.2012, 11:41:17
Da, puteam sa ma documentez mai mult la hotel desi am studiat mai multe pana mi-au iesit pe urechi. Am vazut in plimbarile noastre celalalt pe care l-am luat in considerare si tot asa era in afara statiunii asa ca nu stiu daca faceam mare branza cu el, poate era mai fain inauntru.
Asta al nostru avea receptia si holul foarte foarte frumoase, iti luau ochii. Dar pana acum, din cate hoteluri am fost - si am fost in multe - nu am mai avut in niciunul senzatia ca nu-si merita banii pe care i-am dat, asa ca asta. Cu siguranta banii nu reflectau doar camerele, ci si serviciile si facilitatile care erau intr-adevarat ca lumea.

M-am mai gandit si cred ca per ansamblu am avut asteptari prea mari de la partea turistica a lunii de miere. Adica la urma urmei Ciprul e o tara mediteraneana care nu a fost cine stie ce noutate pt mine; nimic din obiectivele posibile pe care ni le-a prezentat reprezentatul TUI nu mi-a starnit curiozitatea - munti ca aia am mai vazut, ruine de pe vreme grecilor am mai vazut, biserici ortodoxe am vazut suficiente, nu doar la noi ci si in Grecia. Or fi cipriote dar nu cred ca e mare diferenta.
As fi vrut sa vad ceva unic, nou, inedit si singurul lucru care s-a incadrat aici au fost livezile de bananieri.

A, da, si am observat ca e o destinatie foarte populara pt nunti, multe hoteluri au servicii pt nunti, am si vazut la noi in hotel vreo 3 mirese cat am stat acolo.

M-am bucurat ca a fost vreme buna, doar intr-o zi a plouat zdravan.

duduiuta
13.10.2012, 12:42:07
Da, puteam sa ma documentez mai mult la hotel desi am studiat mai multe pana mi-au iesit pe urechi. Am vazut in plimbarile noastre celalalt pe care l-am luat in considerare si tot asa era in afara statiunii asa ca nu stiu daca faceam mare branza cu el, poate era mai fain inauntru.
Asta al nostru avea receptia si holul foarte foarte frumoase, iti luau ochii. Dar pana acum, din cate hoteluri am fost - si am fost in multe - nu am mai avut in niciunul senzatia ca nu-si merita banii pe care i-am dat, asa ca asta. Cu siguranta banii nu reflectau doar camerele, ci si serviciile si facilitatile care erau intr-adevarat ca lumea.

M-am mai gandit si cred ca per ansamblu am avut asteptari prea mari de la partea turistica a lunii de miere. Adica la urma urmei Ciprul e o tara mediteraneana care nu a fost cine stie ce noutate pt mine; nimic din obiectivele posibile pe care ni le-a prezentat reprezentatul TUI nu mi-a starnit curiozitatea - munti ca aia am mai vazut, ruine de pe vreme grecilor am mai vazut, biserici ortodoxe am vazut suficiente, nu doar la noi ci si in Grecia. Or fi cipriote dar nu cred ca e mare diferenta.
As fi vrut sa vad ceva unic, nou, inedit si singurul lucru care s-a incadrat aici au fost livezile de bananieri.

A, da, si am observat ca e o destinatie foarte populara pt nunti, multe hoteluri au servicii pt nunti, am si vazut la noi in hotel vreo 3 mirese cat am stat acolo.

M-am bucurat ca a fost vreme buna, doar intr-o zi a plouat zdravan.

Te pot intreba cat ai dat pe vacanta?Daca nu sunt prea indiscreta...:)Plecam si noi acum luni in Cipru,dar in Protaras, si vreau sa fac o comparatie.Stiu ca Paphos e un picut mai scump decat Protaras,dar noi nu am vrut sa cheltuim foarte mult.Motivul pentru care am ales Cypru e ca din cate am citit,acolo e cel mai cald in Europa in perioada asta a anului.Din pacate sotului meu i-a expirat pasaportul,si nu am avut vreme sa-l refacem la timp pentru a pleca in alte tari mai exotice:).

martina26
13.10.2012, 12:59:42
Zborul Budapesta - Paphos - Budapesta ne-a costat circa 250 euro, cazarea la hotel de 4* cu DP 756 euro si acolo am mai cheltuit aproximativ 400 (n-am tinut o socoteala exacta).
Da, a fost cald dar pe cand ne-am intors noi incepuse sa scada temperatura, de la 28-29 la 22-23, se innora mai des. Nu stiu daca mai e vreme de plaja, dar depinde de voi ce vreti sa faceti.

duduiuta
13.10.2012, 13:09:49
Zborul Budapesta - Paphos - Budapesta ne-a costat circa 250 euro, cazarea la hotel de 4* cu DP 756 euro si acolo am mai cheltuit aproximativ 400 (n-am tinut o socoteala exacta).
Da, a fost cald dar pe cand ne-am intors noi incepuse sa scada temperatura, de la 28-29 la 22-23, se innora mai des. Nu stiu daca mai e vreme de plaja, dar depinde de voi ce vreti sa faceti.

Eu la plaja as vrea...dar stiu eu,cum va fi?Acum ma uit pe net si inca imi arata 30 de grade pe timpul zilei,sper sa nu ma minta:).Vrem sa ajungem si in Paphos ca am inteles ca acolo sunt multe de vizitat.

martina26
13.10.2012, 14:17:18
Atunci e bine. Oricum, dupa cum ni s-a spus noua, Ciprul e "an all-year-round island", adica ai ce face acolo oricand, chiar daca nu e vreme de plaja tot timpul, doar sa va interesati de excursii la hotel.

bluegirl84
12.11.2012, 16:55:05
Ank_Claudia, cum este in Cipru in perioada revelionului? Noi vom merge acolo in vacanta de sarbatori si vom sta in Larnaca. Hotelul nostru nu organizeaza ceva special de revelion, asa ca vrem sa gasim in zona o taverna/pub unde sa putem sarbatori, exista asa ceva? Care sunt temperaturile in perioada aceea?
Mersi!

neffy
12.11.2012, 19:24:18
Ank_Claudia, cum este in Cipru in perioada revelionului? Noi vom merge acolo in vacanta de sarbatori si vom sta in Larnaca. Hotelul nostru nu organizeaza ceva special de revelion, asa ca vrem sa gasim in zona o taverna/pub unde sa putem sarbatori, exista asa ceva? Care sunt temperaturile in perioada aceea?
Mersi!

:) si eu o sa fiu de craciun si rev in cipru, dar in nicosia. temperaturile.... in jur de 17-20 de grade in timpul zilei, seara 6-8. acum 2 ani am prins de la mijlocul lui dec pana la sfarsit peste 20 de grade (23-26) si de pe 1 ian s-a racit la 16-18. e bineeeeeeee
in larnaca nu am fost niciodata de rev. dar cred k sunt multe taverne/puburi care organizeaza ceva..si cluburi... daca ajungi cu vreo 2-3 zile inainte de rev si te plimbi pe la taverne cu siguranta gasesti afis cu reclama. iti sugerez sa mergi intr-o taverna cipriota, sa vezi dansuri si sa asculti muzica de-a lor, mancare buna. eu am fost si mi-a placut mult.
turisti sunt mai putini decat vara, deci iti sugerez sa ciocnesti un pahar de spampanie in camera si apoi iesiti la taverna sau club. tineretul pleaca de acasa la petreceri cam dupa 00:30, dupa ce ciocnesc si isi ureaza la multi ani in familie.. nu e ca la noi k e rev si gata mergem la munte si tari straine, ei sunt mai familisti ...

distractie faina!!!

duduiuta
08.03.2013, 14:34:32
Uff,tot am zis ca ajung si eu pe aici sa povestesc vacanta mea in Cipru.
Noi am fost in Protaras si a fost frumos :).Eu nu aveam asteptari prea mari,dar a fost maimult decat ok .Am avut mare noroc cu vremea;am fost la mijlocul lui octombrie de pe 15 pe 22,si nu a plouat absolut deloc,iar temperaturile erau ziua intre 28 si 30 de grade si noaptea pe la 12 cand noi inca mai umblam prin oras inca erau 22-24de grade .
Hotelul a lasat de dorit,dar era curat,si situat foarte fain la 2 minute de stada principala cu toate restaurantele si barurile,si la 7 min de plaja.
Mancarea a fost ok;noi am avut demipensiune,dar cred ca b&b ar fi fost mai bine pentru ca atunci ai sansa sa testezi restaurantele si tavernele din zona:).
Plaja chiar frumoasa,un singur lucru m-a deranjat:mucurile de tigara care erau cu miile cred...(in Cipru inca se fumeaza aproape peste tot).Apa supercurata,limpede si calda :).
De vizitat in zona ar fi Famagusta un oras parasit,care are o poveste intersanta,si orasul vechi care se afla in republica turca,si a fost sursa de inspiratie pt Shakespeare cand a scris Othello .Ar mai fi o bisericuta pe varful unui deal cu 2 maslini sfinti unde lumea lasa mesaje pt rudele si prietenii decedati.
Atasez niste poze:

neffy
08.03.2013, 14:55:21
Uff,tot am zis ca ajung si eu pe aici sa povestesc vacanta mea in Cipru.
Noi am fost in Protaras si a fost frumos :).Eu nu aveam asteptari prea mari,dar a fost maimult decat ok .Am avut mare noroc cu vremea;am fost la mijlocul lui octombrie de pe 15 pe 22,si nu a plouat absolut deloc,iar temperaturile erau ziua intre 28 si 30 de grade si noaptea pe la 12 cand noi inca mai umblam prin oras inca erau 22-24de grade .
Hotelul a lasat de dorit,dar era curat,si situat foarte fain la 2 minute de stada principala cu toate restaurantele si barurile,si la 7 min de plaja.
Mancarea a fost ok;noi am avut demipensiune,dar cred ca b&b ar fi fost mai bine pentru ca atunci ai sansa sa testezi restaurantele si tavernele din zona:).
Plaja chiar frumoasa,un singur lucru m-a deranjat:mucurile de tigara care erau cu miile cred...(in Cipru inca se fumeaza aproape peste tot).Apa supercurata,limpede si calda :).
De vizitat in zona ar fi Famagusta un oras parasit,care are o poveste intersanta,si orasul vechi care se afla in republica turca,si a fost sursa de inspiratie pt Shakespeare cand a scris Othello .Ar mai fi o bisericuta pe varful unui deal cu 2 maslini sfinti unde lumea lasa mesaje pt rudele si prietenii decedati.
Atasez niste poze:
cand ai fost in cipru??? eu in protaras am fost in 2008 dar nu am vazut mii de tigari... si eu mi-am legat cordonul de la pantalonii scurtii in acel maslin de langa bisericuta, nu stiam ca ajung acolo si nu eram pregatita cu panglica. mi-a placut tare mult, abia astept luna iunie sa merg iar!!!! <:-P

duduiuta
08.03.2013, 16:25:33
cand ai fost in cipru??? eu in protaras am fost in 2008 dar nu am vazut mii de tigari... si eu mi-am legat cordonul de la pantalonii scurtii in acel maslin de langa bisericuta, nu stiam ca ajung acolo si nu eram pregatita cu panglica. mi-a placut tare mult, abia astept luna iunie sa merg iar!!!! <:-P

Am fost in 2012 on octobrie :) .Erau foarte multe mucuri de tigara pe plaja din pacate :( .Uite o poza in care se vede:

duduiuta
08.03.2013, 16:28:44

De placut mi-a placut si mie mult,dupa cum am zis,mai mult decat ma asteptam :).Eram ingrijorata la un moment dat pt ca citisem ceva review-uri proaste,dar din punctul meu de vedere raportul pret calitate e corect,si nu te poti astepta la o vacanta de 5 stele cand platest 3 .

neffy
10.03.2013, 21:36:14
De placut mi-a placut si mie mult,dupa cum am zis,mai mult decat ma asteptam :).Eram ingrijorata la un moment dat pt ca citisem ceva review-uri proaste,dar din punctul meu de vedere raportul pret calitate e corect,si nu te poti astepta la o vacanta de 5 stele cand platest 3 .

cand am mers prima data in 2008 am vazut romani de 2 ori (o tanti in agia napa si un nene in nicosia). pe atunci erau cateva mii de romani in cipru....acuma sunt peste 50.000 si de fiecare data data cand merg acolo intalesc romani peste tot...si poate si cauza tigarilor suntem tot noi romanii, bulgarii, moldovenii si restul care au invadat insula.

dar e o insula frumoasa, mancarea buna, daca vrei hotel de 5 stele gasesti, daca vreo 2-3 la fel gasesti! cipriotii sunt tare faini, mi-e drag de ei. si nu mai zic de muzica....

duduiuta
10.03.2013, 23:00:17
cand am mers prima data in 2008 am vazut romani de 2 ori (o tanti in agia napa si un nene in nicosia). pe atunci erau cateva mii de romani in cipru....acuma sunt peste 50.000 si de fiecare data data cand merg acolo intalesc romani peste tot...si poate si cauza tigarilor suntem tot noi romanii, bulgarii, moldovenii si restul care au invadat insula.

dar e o insula frumoasa, mancarea buna, daca vrei hotel de 5 stele gasesti, daca vreo 2-3 la fel gasesti! cipriotii sunt tare faini, mi-e drag de ei. si nu mai zic de muzica....

Eu nu am o astfel de parere...Si sincer mi se pare jenant si umilitor pentru noi insine sa dam vina pe romani pt absolut toate problemele de genul astea care apar in alte tari.
Dar nu vreau sa continui pt ca voi fi off-topic.
Si in Cipru dupa cum am mai zis am avut scrumiera si in camera hotelului.
Citind pe Trip Advisor N review-uri despre hotelul in care am stat,erau foarte multe laude si vorbe frumosase pt personalul de la bar in special pt Teo si Simona.Eii.. ce nationalitate crezi ca aveau cei mai laudati angajati ai hotelului???;-)
P.S.:in afara celor 2 mentionati mai sus nu am cunoscut sau vazut alti romani,deci nu cred ca i-am invadat :).

neffy
13.03.2013, 13:53:11
Eu nu am o astfel de parere...Si sincer mi se pare jenant si umilitor pentru noi insine sa dam vina pe romani pt absolut toate problemele de genul astea care apar in alte tari.
Dar nu vreau sa continui pt ca voi fi off-topic.
Si in Cipru dupa cum am mai zis am avut scrumiera si in camera hotelului.
Citind pe Trip Advisor N review-uri despre hotelul in care am stat,erau foarte multe laude si vorbe frumosase pt personalul de la bar in special pt Teo si Simona.Eii.. ce nationalitate crezi ca aveau cei mai laudati angajati ai hotelului???;-)
P.S.:in afara celor 2 mentionati mai sus nu am cunoscut sau vazut alti romani,deci nu cred ca i-am invadat :).

cu parere de rau eu cred ca suntem destul de needucati in comparatie cu altii. si crede-ma ca au invadat romanii si bulgarii insula(ei sunt doar vreo 800.000 locuitori) si se simte un nr asa mare de straini. eu merg de 5 ani in cipru de cateva ori pe an ( viitoarul sot e cipriot) si daca te duci in orase mai mari ii vezi peste tot. nu vrei sa stii si la stiri cate se aud de ai nostri, bulgari, moldoveni sau indieni, filipinezi..... asta e din pacate :(

dar si eu am fost placut surprinsa ca cipriotii se comporta tare fain cu romanii, si multi mi-au spus numai de bine de ei. iar eu am fost primita cu bratele deschise de tot familionul (aveam emotii la inceput).

duduiuta
13.03.2013, 14:02:55
cu parere de rau eu cred ca suntem destul de needucati in comparatie cu altii. si crede-ma ca au invadat romanii si bulgarii insula(ei sunt doar vreo 800.000 locuitori) si se simte un nr asa mare de straini. eu merg de 5 ani in cipru de cateva ori pe an ( viitoarul sot e cipriot) si daca te duci in orase mai mari ii vezi peste tot. nu vrei sa stii si la stiri cate se aud de ai nostri, bulgari, moldoveni sau indieni, filipinezi..... asta e din pacate :(

dar si eu am fost placut surprinsa ca cipriotii se comporta tare fain cu romanii, si multi mi-au spus numai de bine de ei. iar eu am fost primita cu bratele deschise de tot familionul (aveam emotii la inceput).

Dupe 5 ani de locuit in UK,eu nu mai am o parere proasta de noi ca si natiune crede-ma...Numai ca noua ne place sa ne facem antireclama,si sa ne aratam cu degetul...Dar iar sunt off-topic.
80 la suta din cei ce i-am auzit vorbindu pe strada in Protaras erau englezi iar restul majoritatea rusi si
moldoveni:).
Si de personalul roman de la Bar se vorbea foarte frumos pentru ca meritau,erau prietenosi,si munceau din greu,poate mai mult decat restul,nu pentru ca le-ar fi facut cineva o favoare :).

neffy
13.03.2013, 14:59:25
Dupe 5 ani de locuit in UK,eu nu mai am o parere proasta de noi ca si natiune crede-ma...Numai ca noua ne place sa ne facem antireclama,si sa ne aratam cu degetul...Dar iar sunt off-topic.
80 la suta din cei ce i-am auzit vorbindu pe strada in Protaras erau englezi iar restul majoritatea rusi si
moldoveni:).
Si de personalul roman de la Bar se vorbea foarte frumos pentru ca meritau,erau prietenosi,si munceau din greu,poate mai mult decat restul,nu pentru ca le-ar fi facut cineva o favoare :).

englezoi sunt foarte multi (mai multi decat romani :P ) pt ca cipru a fost colonie engleza. si ff multi au case acolo.

SimiWimi
10.05.2013, 13:38:57
Frumos! Pe partea turca nu aveti ce face.

neffy
12.05.2013, 10:26:38
Frumos! Pe partea turca nu aveti ce face.

am fost in partea turca o singura data. m-au luat toti dracii si nervii!!! pacat ca orasul kerynia e ff frumos. in rest mizerie ca la tigani, bisericile ortodoxe scrise, transformate in cluburi de noapte, magazine, parasite, plin de night clubs pe acolo si ingradite ca puscariile (probabil sa nu evadeze fetele care "muncesc acolo"). si cum am trecut granita la ei, m-a dat peste cap un mesaj, scris in drum... im proud that im tourk, fuck the rest!!

ce e asta??? urat, urat, urat.... mie nu-mi place natia lor (tot ce tine de musulmani). !

i love cyprus, i love greece si romania bineinteles

alis_madalina
16.09.2013, 20:59:02
Buna. Spune ti mi si mie pentru Cipru trebuie sa ai pasaport? Mersi

angelica2013
24.10.2013, 13:51:48
Chiar asa fetelor...a fost careva in cipru..in luna de miere sau in vacanta?Nu de alta dar tare mi-ar placea sa mergem in luna de miere acolo..sugestii..:-?

am gasit azi bilete pe flysky pentru luna iunie la 104 euro cu tarom si m-ar tenta sa imi iau...voi ce ziceti? astept sfaturi cat mai repede pentru ca stiu ca biletele se vor scumpi:D

neffy
25.10.2013, 11:20:26
Buna. Spune ti mi si mie pentru Cipru trebuie sa ai pasaport? Mersi

buna. nu ai nevoie de pasaport. sunt in uniunea europeana.

neffy
25.10.2013, 11:23:44
am gasit azi bilete pe flysky pentru luna iunie la 104 euro cu tarom si m-ar tenta sa imi iau...voi ce ziceti? astept sfaturi cat mai repede pentru ca stiu ca biletele se vor scumpi:D

pret dus-intors??? e bun pretul pentru tarom. vezi ca si blue-air are preturi bune. daca nu gasesti mai ieftin pe blue air eu zic sa le cumperi de la tarom acuma.

ana_lepadat
05.07.2014, 19:31:33
noi am avut o saptamana de vis in cipru, agya napa, intr-un hotel de 5 stele de pe tarmul marii. inca nu imi revin...va recomand

ana_lepadat
05.07.2014, 19:37:22
am vazut mai sus ca ati gasit plaje murdare, nu stiu prin alte locuri dar konnos beach avea scrumiere atasate la fiecare umbrela, serviciile hotelului au fost de 5 stele( curatenie, mancare delicioasa si diversificata, transport pana la aeroport, spa, vorbitori de limba engleza)