PDA

Versiunea completa : Cununia civila

dianarosu
25.07.2009, 17:47:09
Buna!

Am si eu o nelamurire. Poate ma ajuta cineva. Eu nu sunt din Vl, dar voi avea nunta acolo si am inteles ca smbata se oficiaza cununii civile doar pana la ora 12? Mi se pare o tampenie. Poate stie cineva mai multe detalii. Cand afli la ce ora esti programat? Poti sa optezi pentru o ora anume? Multumesc anticipat!

CristinaKitty
26.07.2009, 12:06:34
Buna!

Am si eu o nelamurire. Poate ma ajuta cineva. Eu nu sunt din Vl, dar voi avea nunta acolo si am inteles ca smbata se oficiaza cununii civile doar pana la ora 12? Mi se pare o tampenie. Poate stie cineva mai multe detalii. Cand afli la ce ora esti programat? Poti sa optezi pentru o ora anume? Multumesc anticipat!
Nu este adevarat. Daca incep cununiile in jur de ora 9 cum ar putea sa termine la 12?
Se poate opta pentru o ora anume.Eu asa am facut.

Gioia
26.09.2009, 22:23:06
Nu este adevarat. Daca incep cununiile in jur de ora 9 cum ar putea sa termine la 12?
Se poate opta pentru o ora anume.Eu asa am facut.
Vreau sa va urez PRIMA La Multi Ani!!!! Primul an de casnicie<:-P =D> ....maine.....<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P

CristinaKitty
26.09.2009, 23:03:56
Vreau sa va urez PRIMA La Multi Ani!!!! Primul an de casnicie<:-P =D> ....maine.....<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
:">:">:">Multumim! Si noi va dorim sa aveti o nunta frumoasa si multi ani impreuna!
Eu te sfatuiesc sa traiesti din plin aceasta perioada in care iti pregatesi nunta. Am numai amintiri frumoase si mi-a placut in mod deosebit sa imi pun amprenta asupra fiecarui detaliu al nuntii mele.

orion2009
30.09.2009, 13:31:52
Buna!

Nu cred ca e adevarat. Eu am avut cununia civila duminica si ne-au programat la 12:30. Asa ca ma indoiesc ca sambata stau numai pana la 12. Noi am optata pentru ora, dar am avut bafta ca nimeni nu vroia asa tarziu duminica (cel putin asa ne-a zis doamna de acolo)

Gioia
01.10.2009, 22:07:57
:">:">:">Multumim! Si noi va dorim sa aveti o nunta frumoasa si multi ani impreuna!
Eu te sfatuiesc sa traiesti din plin aceasta perioada in care iti pregatesi nunta. Am numai amintiri frumoase si mi-a placut in mod deosebit sa imi pun amprenta asupra fiecarui detaliu al nuntii mele.
Ciao cris ce mai faci???:*

andreea4ia
03.02.2010, 09:51:42
Ciao cris ce mai faci???:*

Gioia tu te-ai programat pentru cununia civila?

Gioia
03.02.2010, 13:43:35
Gioia tu te-ai programat pentru cununia civila?
Ciao, Andre!
Nu m-am programat pt ca ne-au spus ca tre sa mergem inainte cu doua saptamani....si noi nu suntem sigur daca o vom face in aceeasi zi cu cea religioasa sau nu...
Intre timp tre sa mergi sa platesti taxa sa va faceti analizele de sange..si dupa ce terminati toate cele cu doua sapt mergeti pt programare.....;-) <:-P =D>

olgutza5
16.02.2010, 18:04:31
Buna miresici de Valcea, am si eu o intrebare, daca poate cineva sa ma ajute: eu vreau sa fac cununia civila vineri, dar am inteles ca vinerea nu s-ar face cununi civile in Valcea. Stie cineva daca este asa, sau in ce zile in timpul saptamanii se poate face? :*

Steffania
17.02.2010, 19:34:55
Olguta, eu am fost sa vad daca se fac duminica, la fel auzisem si eu ca nu s-ar face duminica, si am retinut doar pentru sambata cu taxa 70ron si duminica cu taxa 150 ron, dar eu am fost la o cununie in vara vinerea. Deci se fac.

Eu am alta nelamurire, ma interesa cu cat timp inainte imi rezerv ora, iar doamnele nu au fost prea dragute, motiv pentru care am plecat nedumerita. Mi-au zis ca programarea se face doar cu 2 saptamani-10 zile inainte. In cazul asta eu cum procedez cu invitatiile ? Nu se trece si ora starii civile pe invitatii ? :*

olgutza5
17.02.2010, 22:03:03
Olguta, eu am fost sa vad daca se fac duminica, la fel auzisem si eu ca nu s-ar face duminica, si am retinut doar pentru sambata cu taxa 70ron si duminica cu taxa 150 ron, dar eu am fost la o cununie in vara vinerea. Deci se fac.

Eu am alta nelamurire, ma interesa cu cat timp inainte imi rezerv ora, iar doamnele nu au fost prea dragute, motiv pentru care am plecat nedumerita. Mi-au zis ca programarea se face doar cu 2 saptamani-10 zile inainte. In cazul asta eu cum procedez cu invitatiile ? Nu se trece si ora starii civile pe invitatii ? :*

Buna Stefania
Eu stiu de la prietenele mele care au avut nunta anul trecut ca doar cu 2 saptamani inainte se face programare.
Ele nu au trecut ora pe invitatie decat de la biserica, iar pentru cununia civila au anuntat telefonic. :*

Steffania
17.02.2010, 22:08:31
Buna Stefania
Eu stiu de la prietenele mele care au avut nunta anul trecut ca doar cu 2 saptamani inainte se face programare.
Ele nu au trecut ora pe invitatie decat de la biserica, iar pentru cununia civila au anuntat telefonic. :*

M-am lamurit atunci :) Multumesc :*

krys9
22.02.2010, 11:17:21
v-ati gandit la varianta de a face cununia separat de petrecerea de nunta si cununia religioasa? eu una ma gandeam ca ar fi mult mai relaxant in zile separate.dar nu sunt f. convinsa.voi ce credeti?sunteti pregatite pt. o zi asa de incarcata si obositoare?

zarzarel
22.02.2010, 17:13:22
v-ati gandit la varianta de a face cununia separat de petrecerea de nunta si cununia religioasa? eu una ma gandeam ca ar fi mult mai relaxant in zile separate.dar nu sunt f. convinsa.voi ce credeti?sunteti pregatite pt. o zi asa de incarcata si obositoare?

Salut,

Si noi ne-am gandit sa facem la fel din cateva motive: nu vreau sa ma aglomerez, nu vreau sa ma imbrac in rochie de mireasa la cununia civila si daca as face cununia civ de dimineata nu ar putea sa ajunga neamurile mele (eu sunt din Bz).
Deci, o sa facem cununia civ cu vre-o 2-3 sapt mai devreme :)

krys9
08.03.2010, 11:23:49
taxa pt. cununie trebuie platita cu mult inainte de a face programarea respectiva?cam ce termen cunoasteti?am inteles ca programarea se face cam cu 2 sapt. inainte, dar taxa poti s-o achiti tot cand te programezi sau mai devreme?

Steffania
08.03.2010, 17:27:10
Dintre cate am inteles eu acolo, mai devreme de 2 saptamani nu ai ce face la ei. Taxa o platesti cand te duci sa dai dosarul, adica exact cu 10 zile inainte.

krys9
09.03.2010, 10:46:34
ok! si dosarul ce contine? eu stiu asa: analizele medicale, certificatele de nastere, o declaratie?, buletinele(copii).sunt convinsa ca mai trebuie.nu?
mersik inca o data, steffi!:*

Steffania
09.03.2010, 11:14:40
:*
- Buletine in original si copii
- Certificate de nastere in original si copii
- Certificate medicale prenuptiale pe care sa fie scrisa formula "Se poate casatori", valabile 14 zile.

krys9
22.03.2010, 11:07:53
sunt convinsa ca te-ai informat si cat este taxa..nu-i asa? de fapt, cred ca nu e intrebare la care nu ai raspuns..referitor la organizarea nuntii!:)) sincer, te invidiez!nu mi-ai spus cum te-ai descurcat cu hainutele. ai gasit ce ti-ai dorit? astept detalii!pup

Steffania
22.03.2010, 11:36:31
Nu am retinut decat la mine duminica , 150ron, pentru sambata 70-75 si pentru cursul saptamanii era diferit, poate mai am drum si mai intru o data. Pe langa astea sunt si taxe pentru cameraman si fotograf, n-as vrea sa incerc o suma sa nu gresesc, am uitat sa notez. Dar chiar o sa mai trec pe acolo ca acum ma roade.

krys9
23.03.2010, 12:26:14
saru'mana mult de tot! esti o scumpa! am inceput sa ma simt prost pt. ca te intreb atatea, cand as putea sa fac si eu cateva eforturi sa aflu cate ceva! esti o dulce, oricum!mie imi e mai greu sa fac toate astea pt. ca, momentan, nu am cu cine sa merg...si cingura nu imi place sa fac astfel de lucruri.mi-as dori sa te pot ajuta si eu cu ceva, sper sa pot!

Steffania
23.03.2010, 13:41:13
Cu multa placere, oricand, intrebari sa fie ca le gasim noi solutii. Citesc forumul zilnic, printre care si ideile si parerile tale. Deci ma ajuti deja :) Mai este un picut, parca ieri rezervam restaurantul si nu stiam ce trebuie sa fac prima data.

krys9
23.03.2010, 14:01:10
eu ma informez acum pt. targul de la buc, de weekend-ul acesta. sper sa pot ajunge si eu.cine stie, poate gasesc tot ce trebuie! pup

andreea4ia
24.03.2010, 13:14:51
fetelor am auzit la radio la televizor ca nu se mai oficiaza cununii sambata si duminica ptr ca ei sunt bugetari si nu sunt platiti in week si deaia, ati auzit si voi ceva de genu......., si cica dak pana la urma se vor oficia tre sa-i platesti pe oameni pe langa taxa ai sa le mai dai bani ca sa-ti vina auziti si voi ce magarie, bine la mine mai e pana la cununie dar va intreb pe voi miresicile de anu asta dak ati auzit ceva....

krys9
24.03.2010, 22:20:50
nu am auzit! dar nu cred ca s-ar intampla asta. pana la urma asta le e meseria...sa iasa in strada daca nu le convina, dar sa nu ne incurce pe noi. asta mai lipsea!

cirsteairina
26.03.2010, 19:32:22
Daca aveti nevoie de restaurant in 24 iulie 2010, eu am facut rezervare la VFM in nord, insa intre timp am schimbat va rog sa imi trimiteti un pm.

andreiutza777
26.03.2010, 20:24:06
din pacate deja in bucuresti sunt sectoare unde nu se mai face cununia civila sambata sau duminica...sper sa nu avem parte de suprize neplacuta la valcea;

cirsteairina
01.04.2010, 18:08:44
cand trebuie sa rezervam ora la primarie

cu cat timp inainte de nunta

Steffania
01.04.2010, 18:10:29
Buna, cu 2 saptamani inainte :)

cirsteairina
04.04.2010, 23:10:37
mersi frumos

paste fericit

claudia198y
18.04.2010, 21:50:00
si noi o sa facem cununia civila cu 0 saptamana inainte de nunta pt ca vrem sa o facem la galati de unde este sotul meu si nunta o sa o facem la mine acasa

krys9
11.05.2010, 11:38:10
buna, fetelor(viitoare doamne!);-)nu prea am idee ce analize trebuie pt. primarie si ma gandeam ca poate stiti voi ceva. probabil dureaza ceva si astea, nu?cam ce se face?please!

Steffania
11.05.2010, 15:51:59
Ma miram eu de unde mesaje la fiecare subiect, ai revenit Kris :)
Cu analizele nu sunt nici eu deocamdata convinsa ce si cum ne trebuie, O sa ma interesez mai amanuntit, ce stiam eu era ca trebuie sa avem pentru dosarul care il ducem cu 10 zile inainte la starea civila , certificate medicale prenuptiale pe care sa fie scrisa formula "se poate casatori" valabile 14 zile. Dupa logica mea cred ca astea ne sunt date de medicul de familie in urma rezultatelor analizelor. O sa trec zilele astea sa o intreb pe doctora.
Mai avem si noi putin, cum stai cu emotiile ? Ce mai ai de facut ?

zarzarel
12.05.2010, 11:19:51
Ma miram eu de unde mesaje la fiecare subiect, ai revenit Kris :)
Cu analizele nu sunt nici eu deocamdata convinsa ce si cum ne trebuie, O sa ma interesez mai amanuntit, ce stiam eu era ca trebuie sa avem pentru dosarul care il ducem cu 10 zile inainte la starea civila , certificate medicale prenuptiale pe care sa fie scrisa formula "se poate casatori" valabile 14 zile. Dupa logica mea cred ca astea ne sunt date de medicul de familie in urma rezultatelor analizelor. O sa trec zilele astea sa o intreb pe doctora.
Mai avem si noi putin, cum stai cu emotiile ? Ce mai ai de facut ?

Salut, ma bag si eu in vorba :)
Pentru adeverinta aceea medicala, se da o mica "atentie" medicului de familie si scapi repede :) Daca nu, mergi si iti faci analizele (ce includ si inteparea si luatul de sange :) )

andr33a82
12.05.2010, 19:25:47
Buna!
Eu nu sunt din Valcea...va rog sa ma ajutati...dupa cununia civila ce se intampla cu buletinul meu?Este perforat sua ramane la ei sau.......:-\.Va rog sa ma ajutati.

pebianca25
12.05.2010, 21:57:24
Buna!
Eu nu sunt din Valcea...va rog sa ma ajutati...dupa cununia civila ce se intampla cu buletinul meu?Este perforat sua ramane la ei sau.......:-\.Va rog sa ma ajutati.

Din cate am auzit si eu buletinul il depui o data cu dosarul la starea civila :-?

elenucam
12.05.2010, 23:16:52
Buna!

cu 3 zile inainte de cununia civila trebuie sa depui buletinul la starea civila,iar el iti este restituit in ziua cununiei civile...numai ca este perforat in dreptul anului pana cand era valabil... :(

andr33a82
13.05.2010, 18:52:26
cu 3 zile inainte de cununia civila trebuie sa depui buletinul la starea civila,iar el iti este restituit in ziua cununiei civile...numai ca este perforat in dreptul anului pana cand era valabil... :(
Mersi mult de raspuns! Sunt putin stresata pt ca a doua vrem sa plecam in luna de miere si nu stiu dak vor fi probl cu buletinul perforat.....

zarzarel
14.05.2010, 10:57:20
Mersi mult de raspuns! Sunt putin stresata pt ca a doua vrem sa plecam in luna de miere si nu stiu dak vor fi probl cu buletinul perforat.....

Am si eu o intrebare, obligatoriu se perforeaza buletinul ?

elenucam
14.05.2010, 16:44:08
Am si eu o intrebare, obligatoriu se perforeaza buletinul ?

ti-l perforeaza in dreptul datii,ca sa fie siguri ca in 15 zile te duci sa il schimbi... ;))

krys9
27.05.2010, 10:15:50
este nevoie sa fie si nasii cu noi?ai mei nu sunt in tara in perioada aia, vor sa vina la nunta..asa ca mi-ar pune probleme.aveti idee?
pup
mi-a fost dor de voi!

Steffania
27.05.2010, 15:09:18
Kris, la cununia civila nu e nevoie de nasi. Vor fi doi martori, insa nu trebuie sa fie nasii. Pupici

krys9
06.06.2010, 17:24:12
buna, steffi!ce mai faci?
ma gandeam eu ca imi sari in ajutor.te pup.mersic frumos.stii cumva daca martorii trebuie sa fie necasatoriti?

Steffania
06.06.2010, 18:49:26
buna, steffi!ce mai faci?
ma gandeam eu ca imi sari in ajutor.te pup.mersic frumos.stii cumva daca martorii trebuie sa fie necasatoriti?

Buna Krys, chiar vroiam sa vad ce mai faci, martorii pot fi oricare dintre invitatii tai, o femeie si un barbat, pe care ai tu placerea sa ii alegi. Singura conditie e sa aiba buletinele la ei :) . Cum stai cu toate cele ? Mai avem mai putin de o luna... PUpici

krys9
09.06.2010, 12:26:51
sunt f. stresata cu ultimele pregatiri, asa ca am nevoie de putina incurajare.nu gasesc rochita pt. cununie..si am cununia pe 26 luna asta.sunt disperata. nu stiu unde sa mai caut. tu ce ai facut cu costumul?ai fost la croitor?astept sa mai intri sa mai discutam si noi, nu de alta dar mai imi trec emotiile si mai aflu cate ceva interesant. te pupik.

Steffania
09.06.2010, 13:00:48
sunt f. stresata cu ultimele pregatiri, asa ca am nevoie de putina incurajare.nu gasesc rochita pt. cununie..si am cununia pe 26 luna asta.sunt disperata. nu stiu unde sa mai caut. tu ce ai facut cu costumul?ai fost la croitor?astept sa mai intri sa mai discutam si noi, nu de alta dar mai imi trec emotiile si mai aflu cate ceva interesant. te pupik.

Sa stii ca ne mai trec in felul asta. Eu una am rezolvat cam toate. Imi mai lipsesc pantofii lui pentru ambele costume, si pantofiori pentru rochia mea de cununie (dar tragem o fuga maine in buc). Am fost la croitor, am avut ceva emotii, bineinteles trebuia sa ma sperie ceva : am dus costumul de cununie care ii vine turnat drept model pentru cel de biserica si restaurant la care imi trebuiau modificati putin pantalonii (printre care si putin stramtati). Dupa o saptamana de amanari ca nu sunt gata, probabil s-a grabit sa-i termine, si mi-a stramtat costumul lasat drept model, si mi-a lasat costumul care trebuia modificat normal. Iti dai seama cand am vazut ce panicata am fost. Dar norocul meu ca s-a putut repara gresala, tot de dansul, si a doua zi au fost facute ambele perechi cum trebuie, modelul inapoi cum a fost, iar celalalt modificat bine.
Si eu am cautat rochita peste tot foarte foarte mult timp, in mall am gasit ce-mi doream. Dar disperasem si eu destul de rau. Incearca acolo. O sa gasesti nu-ti face probleme. Ce mai ai de facut ? Trebuie sa faceti analizele saptamana asta, saptamana viitoare, pe 16 depuneti dosarul nu ? Pupici multi

krys9
21.06.2010, 00:40:15
m-am panicat si eu citind prin ce ai trecut..doammne, ce intamplare!vai, vai!ma bucur ca s-a terminat cu bine si e totul ok....inseamna ca o sa faceti senzatie cu hainutzele astea care v-au creat atatea emotii.va doresc sa va aduca multa fericire si sa va bucurati de o nunta superba!ia spune unde in mall as gasi si eu rochita?sandalute de unde ai luat?bine, la mine este un cosmar sa gasesc marimea(35), ca in rest sunt peste tot frumoase.la primarie, am depus actele, sapt. asta ma duc sa platesc ce trebuie, iar sambata sunt gata(fac cununia mai devreme cu o sapt:-p).mai am buchetul de comandat, verighete de luat, tort de comandat, si multe alte chestii marunte, dar muuuuuuuuulte.....am cam obosit. ah, am uitat sa-ti spun ca sunt si in sesiune...deci inca o sursa de stres. eeeeee, o sa fie bine,.. da-i inainte cu tupeu..:-&si-o sa vezi ca nu e greu.....te pup

Steffania
21.06.2010, 12:05:20
Ahh.... :) Bafta in sesiune, eu saptamana trecuta am terminat cu ea. La etajul 1 sunt 2 magazine de asa ceva, nu stiu daca am voie sa zic numele pe site. Cum urci drept in fata. Eu am luat-o de la al doilea(de la st la dr). Pupici

Lavi4
28.06.2010, 16:11:46
Buna!

Eu tot nu inteleg ce analize ne trebuie pentru starea civila.... Si inca o intrebare: ne alegem noi ora la starea civila sau ne programeaza ei ?

andreea4ia
07.07.2010, 00:00:57
fetelor proaspete sotioare va doresc ceimai bun
sa fiti iubite si casade piatra

adinutza_dt
17.07.2010, 22:38:24
Eu am auzit una tare: k nu s-ar mai oficializa cununii civile in weekend,deoarece nu li se mai platesc ore suplimentare angajatilor...nu stiu daca e adevarat sau nu..dar ma cam sperie vestea asta.voi stiti ceva?

Iri43
18.07.2010, 13:39:24
Eu am auzit una tare: k nu s-ar mai oficializa cununii civile in weekend,deoarece nu li se mai platesc ore suplimentare angajatilor...nu stiu daca e adevarat sau nu..dar ma cam sperie vestea asta.voi stiti ceva?
Deocamdata stai linistita, sunt doar zvonuri, in continuare se oficiaza sambata si duminica.

adinutza_dt
18.07.2010, 17:45:46
uhhh...ma bucur.ms frumos de raspuns iri

Lavi4
06.08.2010, 14:31:03
Se oficiaza nunti sambata si duminica. Din pacate trebuie sa ai pile,sa cunosti pe cineva ca sa poti alege ora pe care ti-o doresti. Noi am fost la 8:00 dimineata acolo si deja era toata lista ocupata [-X si a trebuit sa alegem o ora care nu ne-a convenit pentru ca ne-a incurcat planurile destul de mult.

adinutza_dt
05.09.2010, 21:19:25
si e musai sa dai buletinele cu 3 zile inainte de casatorie ...eu ma casatoresc pe 18 sept si o sa ajung in vl abia pe 16...si nu pot sa conduc fara buletin:O...oare cum se procedeaza in situatile astea?oare pot sa le trimit prin cineva(adica un membru din familie)???
sincer ...doamnele astea de la starea civila m-au streasat mai rau decat ma streseaza munca si pregatirile..bugetari..ce sa mai zik

Bia_B1
29.08.2011, 13:46:39
Buna,

Am auzit ca nu poti face cununia civila intr-o localitate daca cel putin unul din miri nu are buletin acolo. Noi am locuit in Rm Valcea dar acum ne-am facut buletin de Bucuresti si am inteles ca acum nu mai putem face cununia in Rm Valecea.
Are cineva mai multe informatii?

alba10
29.08.2011, 14:37:25
Buna,

Am auzit ca nu poti face cununia civila intr-o localitate daca cel putin unul din miri nu are buletin acolo. Noi am locuit in Rm Valcea dar acum ne-am facut buletin de Bucuresti si am inteles ca acum nu mai putem face cununia in Rm Valecea.
Are cineva mai multe informatii?
asa este. doar in bucuresti puteti face cununia ciivla...sau sa se mute unul din voi cu domiciliul in valcea

alexia14
03.04.2012, 14:34:46
Cununia civila oare pot sa o pun la ora 10:00.
Stiti cumva daca este suficient sa am doar viza de flotant, mentionez ca amandoi nu avem buletine de Valcea

TheGirl
04.04.2012, 09:22:04
Cununia civila oare pot sa o pun la ora 10:00.
Stiti cumva daca este suficient sa am doar viza de flotant, mentionez ca amandoi nu avem buletine de Valcea
Buna, eu am fost acum 2 saptamani sa ma interesez ce imi trebuie pt dosar si avem nevoie de:
B.I. original si copie xerox
Certificat de nastere original si copie xerox
Certificat medical prenuptial(valabil 14 zile)
Domiciliul sau resedinta temporara(deci merge si cu foltant, trag eu concluzia) a unuia dintre soti pe raza municipiului inscris in B.I.
Taxa de oficiere 70 Ron
Taxa video 25 Ron
Taxa foto 15 Ron.
Asta este tot! spor la pregatiri :*

Ana_Maria24
04.04.2012, 14:57:22
Buna, eu am fost acum 2 saptamani sa ma interesez ce imi trebuie pt dosar si avem nevoie de:
B.I. original si copie xerox
Certificat de nastere original si copie xerox
Certificat medical prenuptial(valabil 14 zile)
Domiciliul sau resedinta temporara(deci merge si cu foltant, trag eu concluzia) a unuia dintre soti pe raza municipiului inscris in B.I.
Taxa de oficiere 70 Ron
Taxa video 25 Ron
Taxa foto 15 Ron.
Asta este tot! spor la pregatiri :*

Multumim frumos pentru informatii

alexia14
05.04.2012, 14:51:54
Multumim pentru informatii!

Se poate plati o taxa pentru a programa data si ora cu 2 luni inainte?

inakuzi
10.07.2012, 16:51:58
Cat costa cununia civila ? :-\ eu am auzit ca ar fi in jur de 100 de lei...

musculitz
11.07.2012, 14:37:32
Cat costa cununia civila ? :-\ eu am auzit ca ar fi in jur de 100 de lei...

Buna.

Eu nu imi amintesc sa fi platit ceva la starea civila, in afara de timbrele pe care le-am luat de la Posta. Am platit, in schimb, eliberarea certificatelor prenuptiale, vreo 45-50 de lei, sau asa ceva, in Bucuresti. N-as sti sa-ti spun ce preturi sunt in Valcea.

Tu nu te-ai programat deja?

Aurelya
21.08.2012, 22:13:48
Va rog frumos, stiti cumva cam cu cat timp inainte se face o rezervare pt cununia civila , astfel incat sa fie disponibila data dorita pentru casatorie si la o ora cat mai matinala ?
Si unde mergem sa facem rezervarile? Eu si viitorul sot :D vrem sa mergem personal sa vorbim cu dansii acolo.

Multumim pt amabilitate si imi cer scuze ca nu detin aceste informatii, nu sunt din Valcea, doar sotul e valcean si in prezent locuim in Anglia.

O seara minunata va doresc si Casa de Piatra tuturor celor care se casatoresc in acest an! =D>

asteri89
25.08.2012, 20:35:52
Va rog frumos, stiti cumva cam cu cat timp inainte se face o rezervare pt cununia civila , astfel incat sa fie disponibila data dorita pentru casatorie si la o ora cat mai matinala ?
Si unde mergem sa facem rezervarile? Eu si viitorul sot :D vrem sa mergem personal sa vorbim cu dansii acolo.

Multumim pt amabilitate si imi cer scuze ca nu detin aceste informatii, nu sunt din Valcea, doar sotul e valcean si in prezent locuim in Anglia.

O seara minunata va doresc si Casa de Piatra tuturor celor care se casatoresc in acest an! =D>

si eu am aceeasi problema :-< poate gasim o miresica binevoitoare sa ne ajute ;;)
daca afli ceva intre timp te rog anunta-ma si pe mine :)

musculitz
30.08.2012, 19:16:40
si eu am aceeasi problema :-< poate gasim o miresica binevoitoare sa ne ajute ;;)
daca afli ceva intre timp te rog anunta-ma si pe mine :)

Buna.

In principiu gasiti infiormatiile dorite pe forum, cu vreo 2-3pg in urma. Pasii ar cam fi: certificat prenuptial, de la medicul de familie, timbre, mers la programat. Atentie, certificatul prenuptial are valabilitate 14 zile sau cam asa. Cel mai usor: dati telf la starea civila si intrebati cand trebuie depuse actele pt a va cununa in data dorita de voi. Doamnele de acolo stiu cel mai bine.

Daca nu aveti domiciliul in orasul in care vreti sa va cununati, macar unul dintre voi, trebuie viza de flotant, din cate stiu. Aurelya, sa te interesezi de asta.

In Buc e mare bataie pentru orele de sambata, nu stiu cum e in Vl. Poate e mai simplu.

Spor.

asteri89
31.08.2012, 19:49:04
Buna.

In principiu gasiti infiormatiile dorite pe forum, cu vreo 2-3pg in urma. Pasii ar cam fi: certificat prenuptial, de la medicul de familie, timbre, mers la programat. Atentie, certificatul prenuptial are valabilitate 14 zile sau cam asa. Cel mai usor: dati telf la starea civila si intrebati cand trebuie depuse actele pt a va cununa in data dorita de voi. Doamnele de acolo stiu cel mai bine.

Daca nu aveti domiciliul in orasul in care vreti sa va cununati, macar unul dintre voi, trebuie viza de flotant, din cate stiu. Aurelya, sa te interesezi de asta.

In Buc e mare bataie pentru orele de sambata, nu stiu cum e in Vl. Poate e mai simplu.

Spor.
multumim musculiz :)

Aurelya
06.10.2012, 22:50:58
Va multumesc frumos ! :*
Oricum noi mai mergem de Pasti acasa, in 2013 si atunci vom rezolva si treaba cu cununia civila. Chiar daca avem nunta pe data de 30 august 2014, vrem sa ne asiguram din timp ca va fi totul ok.
Viitoare miresici va sfatuiesc sa pregatiti totul din timp! Noi cunoastem cativa miri care nu se asteptau sa nu gaseasca liber - restaurantul dorit, slujbele religioase la biserica etc... Pregatiti totul din timp, e mai bine asa.
Va pup si Spor la pregatiri o:-)<:-P

vl05tgv
19.01.2013, 11:58:30
Se poate face rezervare in avans pentru o anumita data, fara depunderea actelor (eventual cu plata taxei)? Fiind prima saptamana in care se fac nunti dupa Sf. Pasti si sambata... ne este teama sa nu ne trezim ca depunem actele in asa fel incat sa nu ne poata programa cand vrem noi. Cele 14 zile despre care se vorbeste, sunt calendaristice sau lucratoare?

musculitz
27.01.2013, 11:59:37
Se poate face rezervare in avans pentru o anumita data, fara depunderea actelor (eventual cu plata taxei)? Fiind prima saptamana in care se fac nunti dupa Sf. Pasti si sambata... ne este teama sa nu ne trezim ca depunem actele in asa fel incat sa nu ne poata programa cand vrem noi. Cele 14 zile despre care se vorbeste, sunt calendaristice sau lucratoare?

Suna la oficiul de stare civila, intreaba cand trebuie sa depuneti actele pentru ziua respectiva. Nu cred ca poti sa iti "rezervi" ziua de depunere a actelor. Cred ca e vorba de zile calendaristice.

In Buc se fac liste, cozi, e mare nebunie pentru zilele de sambata.

aia1mika
02.02.2013, 13:14:18
Eu am avut nunta in septembrie 2012, intr-o duminica. Nu stiu daca stiti dar nu se mai pot face cununii civile duminica(noi am dus chitante ca am dat aconturi, legea s-a dat in 2012 asa ca s-a mai putut). Sambata stiu ca este o taxa, in rest se poate face in timpul saptamanii, noi am tinut neaparat sa facem in aceeasi zi cu slujba religioasa.

alatrandafir
11.04.2013, 23:13:31

Nu se poate rezerva data sau ora dinainte. Actele nu se pot depune decat intr-o anume zi pt data pe care o vrei. Cel mai bine e sa intrebi la starea civila cand trebuie sa le depui. De exemplu noi le-am depus cu exact 10 zile calendariste inainte si cu 3 zile inainte am lasat buletinele si am platit taxele. Daca iti doresti o anumita ora te poti duce mai de dimineata (se deschide la 8.30) si atunci cand depui actele spui si ora la care doresti sa fie cununia.