PDA

Versiunea completa : Miresici din Austria

BiancaDonath
05.12.2006, 18:33:31
Vin si eu cu o intrebare.Exista pe site miresici din Austria, de pe langa Graz?Ca tare mi ar placea sa ne cunoastem <:-P

alinacarbune
26.02.2007, 00:37:32
Buna seara

Am nevoie de AJUTOR!! Ma casatoresc anul viitor in vara dar nu am stabilit nici macar data. Problema mea este ca am plecat din tara cu multi ani in urma si nu stiu locatii care sa fie desosebite. Rusine sa imi fie pt ca sunt romanca! Mi-as dori undeva la munte cu o priveliste deosebita si cununia religioasa sa fie la o manastire. Viitorul meu sot este australian dar iubeste tot ce este romanesc si ne-am dori o nunta care sa fie cat de cat traditionala. Ca orice alta miresica ce viseaza ma gandeam la un castel dar chiar nu am auzit in Romania de nunti de felul acesta. Va rog sa ma sfatuiti daca puteti!

Casa de piatra si o nunta cat mai frumoasa tuturor miresicilor!!! :*

christina
09.09.2007, 14:33:08
Vin si eu cu o intrebare.Exista pe site miresici din Austria, de pe langa Graz?Ca tare mi ar placea sa ne cunoastem <:-P

da>:D<... eu :D stau exact in graz, am facut deja cununia civila la klagenfurt si acum stam la graz... si mie mi-ar placea sa ne cunoastem...

BiancaDonath
11.09.2007, 10:29:25
da>:D<... eu :D stau exact in graz, am facut deja cununia civila la klagenfurt si acum stam la graz... si mie mi-ar placea sa ne cunoastem...

In sfarsit am dat de o miresica in Graz :D:D:D:* .Eu stau in lebring , la vreo 25 de km de graz, dar ma plimb destul de des prin Graz, Seiersberg la shopping:"> .Cand ai timp si te plictisesti, iti trimit id ul meu de mess (biankadiana @ yahoo . com)sa mai palavragim :D.Si sa ne intalnim intr o zi la o cafea <:-P .Ce zici? Si poate ne mai strangem nishte miresici de prin zona.;;)

BiancaDonath
11.09.2007, 10:33:20
Buna seara

Am nevoie de AJUTOR!! Ma casatoresc anul viitor in vara dar nu am stabilit nici macar data. Problema mea este ca am plecat din tara cu multi ani in urma si nu stiu locatii care sa fie desosebite. Rusine sa imi fie pt ca sunt romanca! Mi-as dori undeva la munte cu o priveliste deosebita si cununia religioasa sa fie la o manastire. Viitorul meu sot este australian dar iubeste tot ce este romanesc si ne-am dori o nunta care sa fie cat de cat traditionala. Ca orice alta miresica ce viseaza ma gandeam la un castel dar chiar nu am auzit in Romania de nunti de felul acesta. Va rog sa ma sfatuiti daca puteti!

Casa de piatra si o nunta cat mai frumoasa tuturor miresicilor!!! :*
Cred ca ai gresit topicul.Cauta pe site locatii de nunta sau ceva de genul acesta, ca sa te poata sfatuii miresiciile in situatia ta. Sau la tipicul diverse.Poate gasesti ceva.Pupici si sper sa auzim ca v ati gasit locatia perfecta pt ziua perfecta din viatza voastra =;

christina
09.03.2008, 14:37:40
In sfarsit am dat de o miresica in Graz :D:D:D:* .Eu stau in lebring , la vreo 25 de km de graz, dar ma plimb destul de des prin Graz, Seiersberg la shopping:"> .Cand ai timp si te plictisesti, iti trimit id ul meu de mess (biankadiana @ yahoo . com)sa mai palavragim :D.Si sa ne intalnim intr o zi la o cafea <:-P .Ce zici? Si poate ne mai strangem nishte miresici de prin zona.;;)

Draga Bianca,

in primul rand mii de scuze ca n-am mai raspuns la mesajul tau:(, problema e ca deocamdata eu cam fac naveta Graz-Cluj, intrucat urmez un master la Cluj si nu prea mai am timp de nimic... daca e mai valabila invitatia ta sa mai povestim pe mess, si daca ai timp, cu mare placere>:D<>:D<.

Cristina

gagabitza
21.04.2008, 12:00:04
buna. eu stau in viena. in iunie vom face casatoria civila aici, in austria, iar in iulie cununia religioasa, in Romania.
as vrea sa stiu de ce acte e nevoie pentru casatoria civila in austria pentru mine, cetatean roman (daca sunteti dreagute sa ma ajutati).
o zi minunata tuturo.
si spor la pregatiri.

christina
21.04.2008, 18:06:04
buna. eu stau in viena. in iunie vom face casatoria civila aici, in austria, iar in iulie cununia religioasa, in Romania.
as vrea sa stiu de ce acte e nevoie pentru casatoria civila in austria pentru mine, cetatean roman (daca sunteti dreagute sa ma ajutati).
o zi minunata tuturo.
si spor la pregatiri.

Buna Gagabitza,

si noi am facut casatoria civila in Austria si cununia religioasa in Romania :) ... sotul meu e austriac si pentru el a fost putin mai simplu, deoarece nu i-au trebuit atatea documente.

Din cate am inteles si viitorul tau sot e austriac, ceea ce simplifica putin lucrurile. Totusi, ai nevoie de o groaza de documente, pe care trebuie sa le primesti din Romania si asta cere timp#-o. Deci, in primul rand, trebuie sa mergeti la standesamt in Viena, unde vreti sa va casatoriti (in prealabil ar trebui sa sunati sa va faceti o programare). Acolo va vor pune anumite intrebari (cetatenia fiecaruia, religia, daca aveti copii etc) si in functie de datele voastre, veti primi o hartie pe care scrie ce documente trebuie sa aduca fiecare dintre soti.

In cazul nostru, sotul meu a avut nevoie doar de certificat de nastere, dovada ca e cetatean austriac (ei au deja acest document inca de la nastere) si un act cu poza care sa ateste identitatea (pasaport, carnet de conducere).

Eu a trebuit sa aduc: certificat de nastere, pasaport, un certificat de celibat, plus certificat de atestare a domiciliului si a cetateniei romane (pentru ultimele 2, trebuie sa mergi la oficiul de stare civila din Romania si sa faci o cerere, urmanad ca certificatul de celibat sa ti se elibereze de la oficiul de stare civila, iar cererea pt atestare a domiciliului si a cetateniei, o vor trimite la Bucuresti, la Ministerul Administratiei si Internelor - asta dureaza cam o luna). In legatura cu certificatul de nastere, daca nu ai certificat nou, care este valabil si inafara Romaniei, te sfatuiesc sa ti-l preschimbi pe cel vechi, e gratuit si e recunoscut si in Austria, nemaifiind nevoie sa il traduci.

Cand ai toate aceste documente (repet, trebuie sa mergi la standesamt sa va spuna exact ce va trebuie fiecaruia), trebuie sa mergi cu ele la un traducator autorizat in Austria (din cate ni s-a spus noua, cele traduse si legalizate in Romania nu sunt acceptate). Te costa cam 50 de euro pe document... si rar se gasesc traducatori care sa le faca in cateva zile... deci mai calculezi 1-2 saptamani... Inca ceva, nu ai nevoie de Apostila de la Haga pe documente (daca cumva o ai deja pe documente, nu e problema, doar ca traducerea va costa ceva mai mult)...

Bun, cand aveti toate documentele traduse, mergeti din nou la standesamt, unde vati plati o taxa in jur de 100 de euro si veti putea fixa data casatoriei. Un amanunt foarte important: trebuie sa duceti toate documentele cu cel putin 3 luni inainte de casatorie:-s... noi le-am dus in martie si ne-am casatorit in iulie...

Cam asta e toata procedura pentru casatoria civila. Pentru cea religioasa va trebui sa transcrii certificatul de casatorie in registrul de stare civila din Romania. Te sfatuiesc sa faci asta prin consulat, deoarece intr-o zi rezolvi cu totul (dezavantajul e ca platesti 130 de euro). Daca vrei sa il transcrii in tara, dureaza aproximativ 3 luni>:/... (dar e gratis...). Noi l-am transcris la consulat...
Cam atat :)... daca mai ai intrebari, te ajut cu placere...>:D<Mult spor la pregatiri!!!

O saptamana frumoasa sa ai!!!

Cristina.

camydaisy
01.04.2009, 16:00:40
:(buna
sunt noua pe site dar as vrea sa stiu daca gasesc in Viena fete din Romania poate o discutie sau cafea ...................am venit aici sa ma casatoresc dar imi e cam greu sa ma acomodez asa ca astept mesajele voastre

o zi buna

Honey_bunny_bambi
10.04.2009, 17:30:15
:(buna
sunt noua pe site dar as vrea sa stiu daca gasesc in Viena fete din Romania poate o discutie sau cafea ...................am venit aici sa ma casatoresc dar imi e cam greu sa ma acomodez asa ca astept mesajele voastre

o zi buna

buna camydaisy,

eu nu stau in viena, ci in graz :). dar cu siguranta ai sa gasesti in viena destule romance. cred ca ti-ar fi mai usor sa le gasesti daca intri pe www.wien.ro (sper k am voie sa postez link-ul ).
te-ai casatorit deja? sau esti in febra pregatirilor? sotul tau e austriac?

o zi frumoasa iti doresc,
Cris.

camydaisy
26.09.2009, 12:50:34
buna camydaisy,

eu nu stau in viena, ci in graz :). dar cu siguranta ai sa gasesti in viena destule romance. cred ca ti-ar fi mai usor sa le gasesti daca intri pe www.wien.ro (http://www.wien.ro) (sper k am voie sa postez link-ul ).
te-ai casatorit deja? sau esti in febra pregatirilor? sotul tau e austriac?

o zi frumoasa iti doresc,
Cris.

;;)mersic pentru mesaj si scuze pentru acest intarziat raspuns
inca nu am reusit sa ne casatorim dar la sf acestui an cu siguranta o sa o facem <:-P[este austriac]

iti urez o zi frumoasa

Orhideee23
10.03.2010, 02:01:05
Hai mey fetelor de ce-ati abandonat subiectul?Tocmai akuma cand am aparut si eu;)).Stau la 60 de km de Graz dar vorba cuiva...Seiersberg Shopping,ma cheama tare dulce si suav,tot la 2 saptamani...Va astept cu raspunsuri si sa ne cunoastem mai bine>:D<

dydy_nycky
14.09.2011, 11:28:29
buna fetelor, vad ca nu s-a mai scris de muuuuult timp pe aceste topic

eu nu stau in austria, eu sunt in italia, dar as fi interesata daca sunteti dragute sa imi spuneti cam cum merge treaba in austria, cam la ce preturi sunt chiriile asa aprox m-ar interesa si cam cum merg preturile la traiul de zi cu zi?

va multumesc frumos :*

miha_miha
12.09.2012, 13:09:29
buna
stie cineva sa imi recomande un avocat roman stabilit in austria, care sa ne ajute intr-un proces?

oanna89
03.12.2012, 01:26:20
nu este vreo gravidutza prin Austria?:)

Hana23
30.10.2016, 00:49:51
Bună fetelor! (Dacă mai e cineva pe aici)
Știe cineva cum e cu nunta in Austria? Eu sunt ortodoxă, el e catolic, nunta o facem în biserică catolică. Nu prea știu cum se desfășoară ceremonia la ei, poate știți voi? Avem nevoie de nași de cununie?
Eu n-am văzut nuntă ortodoxă ori catolică până acum și nu știu cu ce se mănâncă. Mă ajutați vă rog?