PDA

Versiunea completa : Biserici in Neamt

coraeu
04.08.2009, 22:33:37
Am avut cununia Religioasa la Sf. Ioan la Spital, va recomand sa luati corul lor. Canta superb! Schimba slujba radical, intr-un mod pozitiv. Mi-au cerut doar 300 ron. Merita!

irina_maria_mitrofan
15.08.2009, 11:05:49
Am avut cununia Religioasa la Sf. Ioan la Spital, va recomand sa luati corul lor. Canta superb! Schimba slujba radical, intr-un mod pozitiv. Mi-au cerut doar 300 ron. Merita!

Si preotii cum au fost?Adika....se poate chema corul si la o alta biserica?Cu cine se poate discuta?Eu inca nu m-am hotarat ce biserica sa aleg si caut informatii in continuare pana la marele moment.
La ce restaurant ai facut?Poate ma mai poti ajuta cu ceva informatii "proaspete"?:*

ali81
29.08.2009, 10:28:46
A facut cineva cununia la biserica Precista aia noua ?

irina_maria_mitrofan
29.08.2009, 12:23:35
A facut cineva cununia la biserica Precista aia noua ?

Ma gandeam ca sunt singura care mai urmareste dscutiile pe aici.....Te gandesti sa faci acolo?>:D<

ali81
29.08.2009, 19:13:40
Ma gandeam ca sunt singura care mai urmareste dscutiile pe aici.....Te gandesti sa faci acolo?>:D<
Pai sincer am vrut la Manastirea Pangarati , dar am inteles ca sunt destul de stricti acolo , asa ca o sa ma orientez la Biserica precista aia noua sau aia veche . Mi-ar placea sa fac la aia noua ,dar cu conditia sa se deschida si sus pana anul vitor , ca e la 100 m de blocul meu i mi se pare f. frumoasa pe dinafara...

irina_maria_mitrofan
29.08.2009, 19:45:49
Pai sincer am vrut la Manastirea Pangarati , dar am inteles ca sunt destul de stricti acolo , asa ca o sa ma orientez la Biserica precista aia noua sau aia veche . Mi-ar placea sa fac la aia noua ,dar cu conditia sa se deschida si sus pana anul vitor , ca e la 100 m de blocul meu i mi se pare f. frumoasa pe dinafara...

Da, asa e....Asta cu terminarea constructiei este si la mine o problema.Sf Mina, de care "apartinem" noi este in constructii.Nu cred ca se va termina pana la aul, asa ca eu am cam eliminat-o deja din calcule....Inca incerc sa stabilesc o "strategie".....Tu ce stii despre biserica Precista?In afara faptului ca arata foarte bine si este foarte cunoscuta.....Preturi,pretentii....?:-SS

ali81
30.08.2009, 11:57:25
Da, asa e....Asta cu terminarea constructiei este si la mine o problema.Sf Mina, de care "apartinem" noi este in constructii.Nu cred ca se va termina pana la aul, asa ca eu am cam eliminat-o deja din calcule....Inca incerc sa stabilesc o "strategie".....Tu ce stii despre biserica Precista?In afara faptului ca arata foarte bine si este foarte cunoscuta.....Preturi,pretentii....?:-SS

Sincer nu prea stiu nimic , nu am fost sa ma interesez . Si acum nici nu mai sunt in tara , deci daca afli tu ceva inaintea mea , sa-mi spui .

irina_maria_mitrofan
30.08.2009, 14:16:27
Sincer nu prea stiu nimic , nu am fost sa ma interesez . Si acum nici nu mai sunt in tara , deci daca afli tu ceva inaintea mea , sa-mi spui .

Eu o sa incerc sa ma interesez putin de biserici in luna septembrie.Dau de stiri si la altii ca nu ma doare manuta sa tastez.....O saptamana buna va doresc!:*

ali81
01.09.2009, 15:42:01
Eu o sa incerc sa ma interesez putin de biserici in luna septembrie.Dau de stiri si la altii ca nu ma doare manuta sa tastez.....O saptamana buna va doresc!:*
Apropo , spunea AndreeaEpanu ca la precista e ocupat pana in august 2010... Cred ca trebuia rezervata mai intai biserica , si dupa restaurantul :))

irina_maria_mitrofan
01.09.2009, 19:25:37
Apropo , spunea AndreeaEpanu ca la precista e ocupat pana in august 2010... Cred ca trebuia rezervata mai intai biserica , si dupa restaurantul :))

E....lasa ca se vor rezolva ele cumva.Sunt convinsa.:D

ali81
30.09.2009, 12:33:16
Fetelor , am o intrebare la voi ... Tot uitandu-ma prin forum am "descoperit" o alta chestie interesanta . Se "poarta" si in zona noastra "scoaterea" mirilor la biserica de catre nasi ? Eu nu am mai auzit niciodata de treaba asta , dar pe de alta parte , e prima oara cand ma marit ;))

irina_maria_mitrofan
01.10.2009, 19:35:52
Fetelor , am o intrebare la voi ... Tot uitandu-ma prin forum am "descoperit" o alta chestie interesanta . Se "poarta" si in zona noastra "scoaterea" mirilor la biserica de catre nasi ? Eu nu am mai auzit niciodata de treaba asta , dar pe de alta parte , e prima oara cand ma marit ;))

Nici eu nu stiu.Dar o sa ma interesez si te anunt.Vad eu pe cine intreb....Nu cred ca nasa va sti sa imi raspunda pt ca noi vom fi primii lor fini, dar gasesc eu pe cineva sa ma lamureasca.....Pup!

ali81
01.10.2009, 23:37:50
Nici eu nu stiu.Dar o sa ma interesez si te anunt.Vad eu pe cine intreb....Nu cred ca nasa va sti sa imi raspunda pt ca noi vom fi primii lor fini, dar gasesc eu pe cineva sa ma lamureasca.....Pup!
Mersi mult Irina...:*

irina_maria_mitrofan
02.10.2009, 21:34:15
Mersi mult Irina...:*

Dilema rezolvata.Se iau o pereche de tineri casatoriti si se duc la biserica de catre nasi, la slujba de duminica, de obicei.Eventual la aceeasi biserica la care a avut loc si cununia religioasa.:P
Deci, da.Acest obicei este valabil si in zona Moldovei.Dupa slujba, se poate face o mica masa festiva la una dintre perechi, in semn de multumire.
;))

Alina17
27.10.2009, 22:56:40

Din ce mi-a spus mie preotul, la Precista noua, este posibil sa se faca slujbe la anul sus. Oricum, biserica o sa o programati cu min. 3 luni inaintea nuntii, si in 3 luni se va sti daca se fac sau nu slujbe.

De Precista veche nu prea am auzit de bine, in sensul preturilor mari,care se impun... Mi se pare ca a devenit comerciala...

Eu am facut la Sf. Gheorghe, langa Sc.3. Frumos, intim, placut, retras, nu aglomeratie, pe banda rulanta, fara locuri de parcare, etc. Am avut 2 preoti si un super cor (300 lei)...ne-au si decorat biserica... A FOST SUPERB.

irina_maria_mitrofan
01.11.2009, 13:57:25
Din ce mi-a spus mie preotul, la Precista noua, este posibil sa se faca slujbe la anul sus. Oricum, biserica o sa o programati cu min. 3 luni inaintea nuntii, si in 3 luni se va sti daca se fac sau nu slujbe.

De Precista veche nu prea am auzit de bine, in sensul preturilor mari,care se impun... Mi se pare ca a devenit comerciala...

Eu am facut la Sf. Gheorghe, langa Sc.3. Frumos, intim, placut, retras, nu aglomeratie, pe banda rulanta, fara locuri de parcare, etc. Am avut 2 preoti si un super cor (300 lei)...ne-au si decorat biserica... A FOST SUPERB.

Multumesc frumos de sfaturi.Ceva "asa da si asa nu" pt cei care urmeaza sa faca nunta?Ce cheltuieli au meritat?Daca ar fi sa schimbi ceva....?Poti sa imi raspunzi si pe privat, nu neaparat aici.Sper sa nu te superi ca sunt asa directa, insa emotiile nu prea imi dau pace si as vrea sa aflu cat mai multe pareri inainte, ca sa pot evita cat mai multe din micile probleme inerente din ziua nuntii.

ali81
02.11.2009, 17:06:47
Irina , nu fi egoista [-X , vrem si noi sa aflam... ;-) Eventual daca sun probleme putem sa discutam pe off topic linistite >:D<

irina_maria_mitrofan
03.11.2009, 22:17:37
Irina , nu fi egoista [-X , vrem si noi sa aflam... ;-) Eventual daca sun probleme putem sa discutam pe off topic linistite >:D<

Nu era egoism si imi pare rau daca asa a parut.Ideea era ca poate nu toata lumea are aceleasi probleme/intrebari/dorinte/asteptari si mi se parea mai ok sa intrebe fiecare cat si ce vrea.Adik unul poate are nevoie de raspunsuri punctoale, la chestii exacte, cum sunt eu, in timp ce pe altii ii multumeste un raspuns gen "preotul face asa, cere atat, tre sa x,y, z".
Revin, imi pare rau daca a ofensat pe cineva mesajul meu.

ali81
04.11.2009, 15:25:25
Hai mai...era o gluma , nu ai ofensat pe nimeni...stai linistita...:*

sifonik
04.11.2009, 23:11:07
buna fetelor...am si eu o intrebare...inca nu m-am hotarat la biserica...si as vrea sa stiu daca in piatra este vreo biserica care are stalpi..eu nu sunt din piatra si nu prea stiu bisericile...multumesc

irina_maria_mitrofan
05.11.2009, 18:34:07
buna fetelor...am si eu o intrebare...inca nu m-am hotarat la biserica...si as vrea sa stiu daca in piatra este vreo biserica care are stalpi..eu nu sunt din piatra si nu prea stiu bisericile...multumesc

Hmm....:-\ Nu prea cred.Adica nu cred ca sunt stalpi neaparat, gen coloane,sper ca la asta te refereai si k am inteles bine.O idee ar fi sa cauti pe net ceva poze si detalii legate de arhitectura bisericilor si asa cred ca vei gasi si exemple.Oricum, fara lipsa de modestie, sunt cateva biserici superbe in oras.
Totusi, fiecare mireasa are anumite "asteptari" de la biserica in care va fi cununata.:">Asa ca, daca iti doresti mult si neaparat o astfel de biserica,parerea mea este sa cauti pana gasesti una care sa corespunda viselor tale.Mult succes!

sifonik
11.11.2009, 22:42:24
nu m-ai inteles..nu la stalpii bisericii ca arhitectura ma refer ci la stalpisorii aia cu voal...ma rog nu stiu eu prea bine s aexplic..asa k atasez o poza..k sa intelegi la ce ma refer

Alina17
12.11.2009, 20:46:30
nu m-ai inteles..nu la stalpii bisericii ca arhitectura ma refer ci la stalpisorii aia cu voal...ma rog nu stiu eu prea bine s aexplic..asa k atasez o poza..k sa intelegi la ce ma refer

Stalpisorii ti-i pune si o firma de decoratiuni, daca alegi sa lucrezi cu una, sau mergi doar pe aranjamentele de la restaurant.
La Sf. Gheorghe au stapisori, nu sunt cine stie ce, dar au. Si ii dai doamnei de acolo ca ti-i pune cat vrei tu.
Atasez poze...prima-cu lemn- sunt cei de la biserica, iar cea de-a doua sunt ai mei (oferiti cadou de mama soacra :D )

sifonik
13.11.2009, 18:34:08
ok...ms frumos de informaie...dar restaurantul la care am eu nunta are firma lui de aranjamente..oare as putea vb cu cei de la firma aia pt biserica?

Alina17
13.11.2009, 19:54:16
ok...ms frumos de informaie...dar restaurantul la care am eu nunta are firma lui de aranjamente..oare as putea vb cu cei de la firma aia pt biserica?

Nu cred ca au vreo problema ca iti furnizeze si acest serviciu (contract cost, bineinteles). Unde faci nunta?

sifonik
15.11.2009, 17:59:17
iar biserica am vrut-o pe precista veche...dar am inteles ca nuntile sunt pe banda rulanta...si se percep taxe f mari

alinush19_85
05.01.2010, 18:47:29
Buna fetelor,
Mai intai tin sa va urez (voua si iubitilor/sotilor/viitorilor soti) un nou an super, in care sa duceti la bun sfarsit tot ce va propuneti; sa aveti nunti de vis, unice, sa fiti inconjurate de familii, prieteni, persoane dragi voua si tot ce va fi sau va parea dificil sa depasiti cu usurinta; sa priviti cu incredere, dragoste si veselie fiecare inceput; sa fiti iubite si sa iubiti din tot sufletul. Si nu in ultimul rand, sa fiti sanatosi si sa nu va pierdeti niciodata increderea in voi.
Acum, trec la intrebari:D : ati fost la o cununie religioasa la manastirea Bistrita? Aveti idee cam care ar fi conditiile (daca pot fi numite asa)?
Ca si variante, as lua in calcul Manastirea de la Pangarati si Bistrita.
La prima am inteles ca se ajunge mai greu, din cauza drumului (imi spunea socrela) si de la voi am retinut ca sunt ceva mai stricti. Dar de a doua stie cineva?
Multumesc mult >:D<

ali81
07.01.2010, 14:11:19
Din cate am auzit nu se mai fac nunti la manastiri fara aprobare de la Patriarhie . La manastirea Pangarati din cate am inteles sunt f stricti (imi spuneau ca nici daca locuiti deja impreuna nu sunt de acord sa va cunune) , iar la Bistrita iti trebuie doar aprobare . Si eu vroiam sa fac la inceput la manastire , dar cand am auzit cum sta treaba m-am lasat pagubasa ... Acum depinde de tine de cat "chef" ai sa umbli dupa aprobari ...

alinush19_85
09.01.2010, 14:06:48
:( ms mult
o sa ma interesez cand mai trec pe acasa si va spun si voua, poate interezeaza pe cineva

>:D<

RalucaAndreea
30.01.2010, 21:47:53
Dragelor, poate voi stiti mai multe din trecut sau de la cunoscuti... Se mai poate face cununia la Episopie in Roman?

Am auzit un zvon cum ca nu se mai poate... Dar cred ca ar fi pacat, eu cel putin mi-as dori mult sa facem cununia acolo... Voi stiti pe cineva sa-si fi facut cununia acolo in ultimii ani?

irina_maria_mitrofan
31.01.2010, 18:18:41
Dragelor, poate voi stiti mai multe din trecut sau de la cunoscuti... Se mai poate face cununia la Episopie in Roman?

Am auzit un zvon cum ca nu se mai poate... Dar cred ca ar fi pacat, eu cel putin mi-as dori mult sa facem cununia acolo... Voi stiti pe cineva sa-si fi facut cununia acolo in ultimii ani?

Eu sunt din Piatra si nu pot sa iti dau un raspuns.Insa am vazut ca locatia este superba.Cel mai sigur, du-te si intreaba acolo sau trimite pe cineva de incredere sa afle!:">

LauraD86
01.02.2010, 18:15:20

Buna andreea,chiar si eu ma gandeam azi la ce biserica sa fac cununia religioasa:">.Varul mireselului a facut anul trecut in mai cununia la episcopie si a zis ca a fost frumos acum nu mai stiu daca se poate.oricum saptamana asta ma duc si intreb si am sa te anunt si pe tine.te pup

RalucaAndreea
01.02.2010, 23:54:23
Buna andreea,chiar si eu ma gandeam azi la ce biserica sa fac cununia religioasa:">.Varul mireselului a facut anul trecut in mai cununia la episcopie si a zis ca a fost frumos acum nu mai stiu daca se poate.oricum saptamana asta ma duc si intreb si am sa te anunt si pe tine.te pup

Super-merci! Abia astept vesti :)

irinatb
06.02.2010, 15:37:13
Si eu am auzit ca nu se mai poate face cununia religioasa la Episcopie.Pacat, mi-ar fi placut si mie acolo.

dumbi
09.02.2010, 22:50:33
a avut cineva cununia la biserica din darmanesti, iesirea dinspre Tg neamt?eu nu sunt din piatra, dar sotul e de acolo si as vrea sa stiu cum e biserica de acolo, ca am emotii....

coraeu
17.03.2010, 07:38:24
E....lasa ca se vor rezolva ele cumva.Sunt convinsa.:D
biserica se rezerva cu 7-8 luni inainte chiar mai mult, si trebuie cautata sa fie luminoasa sa iasa fotografiile frumoase(asta o spun ca fotograf) si sa ai si posibilitatea sa faci poze afara.Ca luminozitate cele mai faine sunt cele de la gara si sf.paraschiva din darmanesti.

coraeu
17.03.2010, 07:40:49
a avut cineva cununia la biserica din darmanesti, iesirea dinspre Tg neamt?eu nu sunt din piatra, dar sotul e de acolo si as vrea sa stiu cum e biserica de acolo, ca am emotii....
disconfortul este creat de cimitir, cam treci printre cruci:(( in darmanesti la iesirea spre roman e bine. Si ca fotograf iti recomand ca este o biserica cu o lumina foarte buna .

coraeu
17.03.2010, 07:46:31
la sf Ioan la spital au stalpi si dascalul cere 50 de lei :)))))) au cor superb 300 lei (la cerere). Eu am facut si civila aclo si am avut o eleva de la arte cu vioara .

irina_maria_mitrofan
17.03.2010, 12:52:22
la sf Ioan la spital au stalpi si dascalul cere 50 de lei :)))))) au cor superb 300 lei (la cerere). Eu am facut si civila aclo si am avut o eleva de la arte cu vioara .

Ce frumos trebuie sa fi fost!Imi place ca esti super-informata.Eu voi avea cununia civila si cea religioasa la biserica din Precista, cea veche.Ceva sfaturi?:P

coraeu
18.03.2010, 07:49:11
Ce frumos trebuie sa fi fost!Imi place ca esti super-informata.Eu voi avea cununia civila si cea religioasa la biserica din Precista, cea veche.Ceva sfaturi?:P
Dupa nunta ta o sa fii la fel de super informata. Este mult mai bine sa faci ambele cununii la biserica este si efortul mic si nici acasa nu-ti creezi disconfort acel dute-vino, plus ca am si experienta a peste 200 de nunti ca fotograf si cam stiu cat dureaza fiecare etapa a nuntii.
Sedinta foto o poti face inaintea cuniiilor numai voi si nasii si dupa cununii cu restul lumii.Eu am vb cu 8 luni inainte la biserica si la civila inainte de a depune actele ca fie corelate orele . La 17.30 am avut civila imediat religioasa, am facut fotografii si apoi la 19.30 eram la central .

irina_maria_mitrofan
18.03.2010, 11:05:42
Dupa nunta ta o sa fii la fel de super informata. Este mult mai bine sa faci ambele cununii la biserica este si efortul mic si nici acasa nu-ti creezi disconfort acel dute-vino, plus ca am si experienta a peste 200 de nunti ca fotograf si cam stiu cat dureaza fiecare etapa a nuntii.
Sedinta foto o poti face inaintea cuniiilor numai voi si nasii si dupa cununii cu restul lumii.Eu am vb cu 8 luni inainte la biserica si la civila inainte de a depune actele ca fie corelate orele . La 17.30 am avut civila imediat religioasa, am facut fotografii si apoi la 19.30 eram la central .

Eu la biserica am vb deja. O sa am cununia religioasa la ora 17. La starea civila inca nu am ajuns, insa ma gandesc la faptul ca este cam repede sa vb inca de pe acum. Am auzit insa ca intr-un sector din Bucuresti nu se mai fac cununii civile la sf de saptamana.Sper sa nu se generalizeze practica asta si sa nu trebuiasca sa fac inainte.:">

coraeu
18.03.2010, 13:18:48
Eu la biserica am vb deja. O sa am cununia religioasa la ora 17. La starea civila inca nu am ajuns, insa ma gandesc la faptul ca este cam repede sa vb inca de pe acum. Am auzit insa ca intr-un sector din Bucuresti nu se mai fac cununii civile la sf de saptamana.Sper sa nu se generalizeze practica asta si sa nu trebuiasca sa fac inainte.:">
Daca faci civila la biserica cam pe la 16.30 ar trebui, daca o faci la starea civila pe la 16.00. Pai ar trebui sa incerci cam cu 2-3 zile inainte de data de depunere a actelor, sau sa fii la prima ora sa depui actele sa fii sigura ca esti prima <:-P si atunci iti rezervi ora. Deobicei asta este intervalul orar pe care il vor toti.
Daca faci civila la biserica trebuie sa vorbesti cu preotul sa vezi daca nu a pus deja alta religioasa sau daca accepta sa faci civila la ora 17 si apoi religioasa.

irina_maria_mitrofan
18.03.2010, 15:00:48
Daca faci civila la biserica cam pe la 16.30 ar trebui, daca o faci la starea civila pe la 16.00. Pai ar trebui sa incerci cam cu 2-3 zile inainte de data de depunere a actelor, sau sa fii la prima ora sa depui actele sa fii sigura ca esti prima <:-P si atunci iti rezervi ora. Deobicei asta este intervalul orar pe care il vor toti.
Daca faci civila la biserica trebuie sa vorbesti cu preotul sa vezi daca nu a pus deja alta religioasa sau daca accepta sa faci civila la ora 17 si apoi religioasa.

Cu preotul am vb.Si i-am spus si ca vreau civila sa o fac in biserica.Mi-a spus k e ok si chiar si-a notat asta.Cand am vb eu cu el, eram primul cuplu pt ziua respectiva.Da' asta a fost in ianuarie....
Multumesc frumos pt sfaturi!:*

coraeu
19.03.2010, 07:21:06
Cu preotul am vb.Si i-am spus si ca vreau civila sa o fac in biserica.Mi-a spus k e ok si chiar si-a notat asta.Cand am vb eu cu el, eram primul cuplu pt ziua respectiva.Da' asta a fost in ianuarie....
Multumesc frumos pt sfaturi!:*
Daca a notat asa ramane, sa fii "matinala" la depunerea actelor la civila si apoi distractie placuta!
La organizarea nuntii mie mi s-a parut cel mai greu asezarea invitatilor la mese: dupa nr de locuri , rude, caracter, afinitati, etc. :[email protected]
http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2226850#post2226850

irina_maria_mitrofan
19.03.2010, 07:59:36
Daca a notat asa ramane, sa fii "matinala" la depunerea actelor la civila si apoi distractie placuta!
La organizarea nuntii mie mi s-a parut cel mai greu asezarea invitatilor la mese: dupa nr de locuri , rude, caracter, afinitati, etc. :[email protected]
http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2226850#post2226850

Te cred.Si eu ma astept sa ma "lupt" la partea asta cu toate "daca-urile" adiacente.Deocamdata insa.....gandul asta e departe.Inca "lucram" la lista de invitati.O tot modificam si o rasmodificam....:P:-?

alice_212
26.03.2010, 15:49:15
Buna miresici! Eu imi fac nunta la Sf Ioan Botezatorul(Biserica Domneasca), mi se pare plina de istorie si in concordanta cu dorintele mele si ale iubitului meu.
Stie cineva cum se desfasoara o ceremonie acolo??[-o<

coraeu
26.03.2010, 18:01:39
Buna miresici! Eu imi fac nunta la Sf Ioan Botezatorul(Biserica Domneasca), mi se pare plina de istorie si in concordanta cu dorintele mele si ale iubitului meu.
Stie cineva cum se desfasoara o ceremonie acolo??[-o<
Este f frumos, biserica faina, au stalpii lor pentru care cere dascalul bani:)) ai mei au dat 50 lei. Am pus sa cante corul de acolo 300 lei,superb. A fost frumos! Afara verdeatza care da f bine in poze.

irina_maria_mitrofan
27.03.2010, 12:06:41
vezi ca fotograful tau trebuie sa aiba blizul bun ca este cea mai intunecoasa biserica, fac economie preotii. Eu intotdeauna fac pozele cu bliz puternic si tot mai trebuie sa prelucrez . Bafta!

Multumesc tare mult pentru sfaturi!Am sa fiu atenta sa respectam indicatiile, desi cred ca se descurca...Eu sunt foarte incantata de pozele lui.Nu cred ca vor fi probleme!:*

onitzuky
04.05.2010, 02:37:32
biserica se rezerva cu 7-8 luni inainte chiar mai mult, si trebuie cautata sa fie luminoasa sa iasa fotografiile frumoase(asta o spun ca fotograf) si sa ai si posibilitatea sa faci poze afara.Ca luminozitate cele mai faine sunt cele de la gara si sf.paraschiva din darmanesti.

Buna. La Sf Paraschiva o sa am si eu cununia religioasa. Stiti cumva daca pot decora ei biserica cu stalpisori sau va trebui sa apelez tot la firma de decoratiuni de la restaurant? Mersi.

sifonik
10.05.2010, 13:17:49
Buna. La Sf Paraschiva o sa am si eu cununia religioasa. Stiti cumva daca pot decora ei biserica cu stalpisori sau va trebui sa apelez tot la firma de decoratiuni de la restaurant? Mersi.
eu am inteles k doar biserica de la spital si cea de la turn au stalpisori...restul vb cu firma..dar mai bine du-te si intreaba la biserica..k sigur te lamureste dascalul

onitzuky
15.05.2010, 02:47:43
eu am inteles k doar biserica de la spital si cea de la turn au stalpisori...restul vb cu firma..dar mai bine du-te si intreaba la biserica..k sigur te lamureste dascalul

Da, asa o sa fac, mersi. Asta inainte sa stabilesc cu firma ce pachet aleg.

RalucaAndreea
17.05.2010, 12:05:55
toata lumea decoreaza biserica la cununie? :(

apascaru
17.05.2010, 12:18:41

Nope, eu am decis sa nu :)

alice_212
18.05.2010, 11:15:08
nici eu nu voi decora biserica fiindca e un obicei importat si biserica e frumoasa ea in mod natural si trebuie mentinuta asa....parerea mea :D

Cllaudia
28.09.2010, 08:01:41
Si eu va recomand Biserica Sf. Ioan Botezatorul de la spital, corul este extraordinar!
Si cununia civila am facut-o tot acolo, in curte, a fost tare frumos!

happy_magda
26.10.2010, 15:26:16
Buna fetelor, stiti cumva cam cat dau nasii la preot? O sa cununam si noi in noiembrie la Sf. Trei Ierarhi din Piatra si nu avem idee cat sa dam. Multumesc!

ira030584
21.11.2010, 10:09:36

Da, extraordinar e corul.Am fost si eu la o cununie religioasa in vara aceasta si am ramas f placut impresionata.Mi-as dori si eu sa facem cununia acolo.

alice_212
10.12.2010, 21:24:40
Buna fetelor, stiti cumva cam cat dau nasii la preot? O sa cununam si noi in noiembrie la Sf. Trei Ierarhi din Piatra si nu avem idee cat sa dam. Multumesc!
iti dau si eu un raspuns cu intarziere, noua ni s-a cerut 1000 lei mi se pare cam scump

chivutza
09.02.2011, 14:44:30
Buna Alice! 1000 de lei e foarte mult.... Dar la ce Biserica?

coraeu1
11.03.2011, 17:49:03
[QUOTE=alice_212;3819935]iti dau si eu un raspuns cu intarziere, noua ni s-a cerut 1000 lei mi se pare cam scump[/QU

Noi am cununat pe 29.05.2010 si ni s-au cerut 700 ron la SF Ioan in Maratei. Multisor as zice eu ..

camib
16.10.2011, 22:09:04
Buna!Vad ca nu se mai scrie de ceva timp la acest subiect dar poate imi raspunde cineva.Vrem sa ne cununam la Biserica Sfintii Constantin si Elena dar ne-a spus preotul de acolo ca nu ne cununa pentru ca nu apartinem de ea si ca ar trebui sa ceara aprobare de la Episcopie sa o faca:(.Va cununati la Biserica de care apartine unul dintre voi?ms si sper ca am postat unde trebuie:">

irina_maria_mitrofan
23.10.2011, 15:12:42
Buna!Vad ca nu se mai scrie de ceva timp la acest subiect dar poate imi raspunde cineva.Vrem sa ne cununam la Biserica Sfintii Constantin si Elena dar ne-a spus preotul de acolo ca nu ne cununa pentru ca nu apartinem de ea si ca ar trebui sa ceara aprobare de la Episcopie sa o faca:(.Va cununati la Biserica de care apartine unul dintre voi?ms si sper ca am postat unde trebuie:">

Raspuns cu intarziere. De principiu, cam asa ar trebui....sa fie aleasa una dintre bisericile de care apartineti, dar nu e regula. Daca aveti o preferinta sau un preot care va e aproape si care doriti sa va cunune...se poate si asa. Cred ca ceea ce vi s-a spus este pt k preotul nu va cunoaste, poate crede ca vreti la el la biserica "de fitza"....:">Poate e ok sa vb cu el, sa il lasati sa va cunoasca putin si se mai "moaie"....:D

vlad18
02.11.2011, 22:26:14
Nu avem preferinte la ce Biserica ne cununam.Nici eu nici sotul nu suntem din Piatra dar nunta o facem acolo si nu am vrea sa pierdem timp pe drumuri.ms pt rsp

vlad18
22.02.2012, 20:35:23
Ma poate ajuta cineva cu nr de telefon al preotului ce slujeste la Sfantul Ioan Domnesc!Multumesc

lavinia85
03.10.2012, 15:26:37
Am avut cununia Religioasa la Sf. Ioan la Spital, va recomand sa luati corul lor. Canta superb! Schimba slujba radical, intr-un mod pozitiv. Mi-au cerut doar 300 ron. Merita! Si eu mi-as dori un cor la nunta....

lavinia-iulian
30.11.2012, 19:36:43
Buna,miresici!eu sunt cam indecisa in alegerea bisericii...spre rusinea mea,desi sunt din Piatra Neamt...nu prea cunosc bisericile....initial am vrut la biserica precista(aia veche)...apoi am vrut la Biserica de la gara....astea sunt singurile pe care le stiu...ma puteti ajuta voi cu vreo parere?va pup!

Alina17
01.12.2012, 22:39:07
Am fost la o cununie anul trecut la biserica de la gara si a fost foarte dragut. Au un cor superb. Biserica e mai noua ca cea din precista si mult mult mai luminoasa. Prietenilor nostri le-au iesit super fotografiile din biserica...stii ca de obicei ies mai intunecate. Bafta!

lavinia-iulian
02.12.2012, 16:09:32
Am fost la o cununie anul trecut la biserica de la gara si a fost foarte dragut. Au un cor superb. Biserica e mai noua ca cea din precista si mult mult mai luminoasa. Prietenilor nostri le-au iesit super fotografiile din biserica...stii ca de obicei ies mai intunecate. Bafta!
Buna,Alina!multumesc pt informatii!am vazut k ai avut nunta la Nefertiti...au cantat cumva Formatia Melody?k noi o sa ii avem pe ei..si as vrea sa-mi spui dak ai fost multumita!merci frumos!

Alina17
02.12.2012, 16:42:54
Eu am facut nunta in 2009, am inteles ca de atunci s-au cam schimbat lucrurile pe acolo... sincer nu stiu cum se numea formatia, dar solist era un tip Cristi Ailincai, parca. Au cantat ok, nu au lalait-o f mult. Au cantat si piese noi si piese vechi.

lavinia-iulian
02.12.2012, 16:52:10
Eu am facut nunta in 2009, am inteles ca de atunci s-au cam schimbat lucrurile pe acolo... sincer nu stiu cum se numea formatia, dar solist era un tip Cristi Ailincai, parca. Au cantat ok, nu au lalait-o f mult. Au cantat si piese noi si piese vechi.
Da..ei sunt!deci ai fost multumita?eu i-am auzit cantand doar pe net...niciodata in realitate!

Alina17
02.12.2012, 22:54:20
Cristi e un solist foarte vechi - eu il stiu cu mult inainte sa ma hotarasc sa ma marit, tot de la nefertiti - si chiar le are cu muzica si cu intretinerea admosferei. Noi am fost multumiti; intamplator el e un neam mai indepartat de-al sotului meu... singura chestie care nu mi-a placut a fost ca la hore/sarbe o tinea uneori mai mult decat puteau dansatorii duce si stiu ca i-a zis sotul sa nu mai faca asa si dupa a fost ok.

lavinia-iulian
03.12.2012, 15:05:01
Cristi e un solist foarte vechi - eu il stiu cu mult inainte sa ma hotarasc sa ma marit, tot de la nefertiti - si chiar le are cu muzica si cu intretinerea admosferei. Noi am fost multumiti; intamplator el e un neam mai indepartat de-al sotului meu... singura chestie care nu mi-a placut a fost ca la hore/sarbe o tinea uneori mai mult decat puteau dansatorii duce si stiu ca i-a zis sotul sa nu mai faca asa si dupa a fost ok.
Merci pt informatii!!imi pare rau k nu suntem multe miresici active din Neamt....u m-ai putea ajuta cu vreo parere despre restaurant Monte Carlo?k si localul tot de pe net il stiu:(...din pacate noi nu suntem in tara si am organizat tot pe net.

Alina17
03.12.2012, 16:49:30
:) asa am aflat si eu ca mai sunt abonata la subiect :) eu nu mai stau in piatra... despre restaurant pot sa iti spun doar ca e relativ nou, vreo 2-3 ani, cred, e foarte dragut amenajat si ca are o capacitate foarte mare.

rraa
03.03.2013, 14:28:16
buna miresici din neamt!eu am fost anul trecut la o nunta la Monte Carlo,si a fost superrr!!!!am inteles ca este cotat printre cele mai bune localuri din neamt,din punctul meu de vedere este ok,asa ca poi sta linistita!spor la miresit si multa bafta!

Anna2013
09.04.2013, 18:42:03
iti dau si eu un raspuns cu intarziere, noua ni s-a cerut 1000 lei mi se pare cam scump
Wow, atat de mult???Noua ne-a spus preotul ca nici nu trebuie ssa platim slujba, dar o sa dam si noi acolo 100 de lei,cam asa.Dar nu 1000 !!! :-s

Anna2013
09.04.2013, 18:45:20

Asa ni s-a spus si noua, ca trebuie sa ne cununam la Biserica de care apartinem si trebuie sa ai taxele platite la zi(impozitul).

Anna2013
09.04.2013, 18:48:13

Noua ne-a spus preotul ca o decoreaza ei.Cica "o sa vedeti ce frumos o sa fie".Am ramas un pic incremenita cand am auzit.Nu stiam ca se ocupa cu asta ;))

ngo_sz
26.04.2013, 18:51:53
Bună tuturor,

Eu sunt din Piatra, viitorul soț de la Târgu Mureș. Cununia civilă o vom face anul acesta la Mureș, iar cea religioasă la anul la Piatra. Probabil că vom apela la biserica de la gară, acolo „cotizează” ai mei. Noi stăm în București de ani de zile, așa că nu prea știu cum se fac lucrurile pe acasă. Cam cu cât timp înainte trebuie să vorbim de restaurant? Aveți ceva sugestii? Ai mei tot zic de Central, eu m-am cam plictisit de el, la câte nunți am fost acolo.

Netty
01.05.2013, 23:21:45
Noua ne-a spus preotul ca o decoreaza ei.Cica "o sa vedeti ce frumos o sa fie".Am ramas un pic incremenita cand am auzit.Nu stiam ca se ocupa cu asta ;))
Sunt multe Biserici, care decorează. Mă miră totuși prețul pentru Biserică. Spun asta deoarece în ultimii 4 ani tot am auzit de la 200 ron în sus. Noi vom da 400 ron și e preț stabilit de Biserică în mod clar, cu eliberarea chitanței.
la ce oră ați stabilit Cununia civila, estimativ?
La ce oră aveți cununia religioasă și la ce oră ați stabilit restaurantul? Mulțumesc anticipat.

O zi superbă

Ralucan89
26.02.2014, 21:26:24
Buna,

Este cineva care a avut nunta la una din bisericile catolice din Piatra Neamt?

ValentinaValy
15.03.2014, 12:28:40

Buna fetelor. Noi am vrut sa facem cununia religioasa la Biserica de la Gara, insa preotul de acolo ne-a refuzat spunand ca nu apartinem de biserica..asa ca mama mea a mers la biserica Sfintii Trei Erarhi (pt ca noi nu suntem in tara) si ne-a programat acolo. Aveti idee cam cat cere preotul? Am vazut comentarii cum ca ar fi 1000 lei? asa muult? :-s Multumesc!

Netty
15.03.2014, 14:38:46
Buna fetelor. Noi am vrut sa facem cununia religioasa la Biserica de la Gara, insa preotul de acolo ne-a refuzat spunand ca nu apartinem de biserica..asa ca mama mea a mers la biserica Sfintii Trei Erarhi (pt ca noi nu suntem in tara) si ne-a programat acolo. Aveti idee cam cat cere preotul? Am vazut comentarii cum ca ar fi 1000 lei? asa muult? :-s Multumesc!
Ptiii..suntem în post, dar detest chestiile astea, mai ales zvonurile privind prețurile. Sunt preoți care precizează clar taxa de cununie religioasă, iar alții care spun: "dai cât dorești, cât te ține buzunarul", însă în acest caz sunt 2 scenarii
1. fie preoții sunt mulțumiți de suma dată
2. fie nu sunt mulțumiți și comentează ulterior suma primită de nași
La noi a fost simplu.
Am întrebat și ni s-a spus clar: 400 lei taxa, din care 50 lei avans reprezentând rezervarea pentru ziua respectivă- ni s-a dat chitanță. Ni s-a spus de asemenea că taxa pentru cor este 200 lei, dacă dorim așa ceva, nefiind obligatoriu.
Dacă s-a tăiat chitanță și pe restul de sumă, în ziua evenimentului ? :) :) :) Habar nu am, căci în ziua nunții nu te mai gândești la așa ceva.
Noi am convenit să fie toată lumea mulțumită și am achitat corul, nașii achitând restul sumei pentru preoți.:>
Știu că acest TOPIC este pentru a ne sfătui, așa că MAMA ta să îndrăznească să întrebe clar preotul cât este taxa la Biserică. Unii preoți refuză să spună o sumă concretă, dar au ei "grijă" să -și monteze angajații să precizeze cam cât s-ar da.............
Numai pe vremea lui Ceaușescu auzeai : "ne înțelegem noi, vedem noi", ori EU sunt croită din alt aluat. Eu prefer să mi se spună CLAR, CONCRET cât am de achitat pe un anumit produs/ serviciu. Nu/mi plac "surprizele"/ comentariile ulterioare legate de bani.
Nașul unui prieten a pățit-o acum 6 ani, când întrebând în stânga și dreapta cât ar trebui să dea, i s-a spus că e ok să dea 200 lei. Nu-ți spun că am văzut cu ochii mei cum i-a dat suma preotului respectiv , la care preotul să spună:" Hmmmm,...... nașule, dar câți fini ai ? Mai adaugă ceva, pomană de sufletul copiilor tăi !" Ce nesimțit!

ValentinaValy
22.03.2014, 00:59:34
Ptiii..suntem în post, dar detest chestiile astea, mai ales zvonurile privind prețurile. Sunt preoți care precizează clar taxa de cununie religioasă, iar alții care spun: "dai cât dorești, cât te ține buzunarul", însă în acest caz sunt 2 scenarii
1. fie preoții sunt mulțumiți de suma dată
2. fie nu sunt mulțumiți și comentează ulterior suma primită de nași
La noi a fost simplu.
Am întrebat și ni s-a spus clar: 400 lei taxa, din care 50 lei avans reprezentând rezervarea pentru ziua respectivă- ni s-a dat chitanță. Ni s-a spus de asemenea că taxa pentru cor este 200 lei, dacă dorim așa ceva, nefiind obligatoriu.
Dacă s-a tăiat chitanță și pe restul de sumă, în ziua evenimentului ? :) :) :) Habar nu am, căci în ziua nunții nu te mai gândești la așa ceva.
Noi am convenit să fie toată lumea mulțumită și am achitat corul, nașii achitând restul sumei pentru preoți.:>
Știu că acest TOPIC este pentru a ne sfătui, așa că MAMA ta să îndrăznească să întrebe clar preotul cât este taxa la Biserică. Unii preoți refuză să spună o sumă concretă, dar au ei "grijă" să -și monteze angajații să precizeze cam cât s-ar da.............
Numai pe vremea lui Ceaușescu auzeai : "ne înțelegem noi, vedem noi", ori EU sunt croită din alt aluat. Eu prefer să mi se spună CLAR, CONCRET cât am de achitat pe un anumit produs/ serviciu. Nu/mi plac "surprizele"/ comentariile ulterioare legate de bani.
Nașul unui prieten a pățit-o acum 6 ani, când întrebând în stânga și dreapta cât ar trebui să dea, i s-a spus că e ok să dea 200 lei. Nu-ți spun că am văzut cu ochii mei cum i-a dat suma preotului respectiv , la care preotul să spună:" Hmmmm,...... nașule, dar câți fini ai ? Mai adaugă ceva, pomană de sufletul copiilor tăi !" Ce nesimțit!

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru detalii :) Cred ca o sa intrebam inainte cu cateva saptamani de nunta, cand o sa ma mai duc la biserica, insa mie imi e teama sa nu ceara sume din astea..gen 1000 lei, pentru ca am gasit, aici pe forum, comentarii cum ca la aceasta biserica atat s-a cerut, insa parca tot nu imi vine sa cred..ma gandesc ca undeva a fost o eroare si mi-as fi dorit mult sa imi zica cineva care a avut la aceasta biserica cununia religioasa.
Daca imi poate spune cineva as fi foarte recunoscatoare [-o<
Mi se pare foarte greu sa organizezi o nunta nefiind acasa..nu poti fi acolo sa vorbesti, sa te interesezi, sa vezi si sa compari. Sper ca totul sa se rezolve si sa fie o nunta frumoasa.
Chiar nu imi vine sa cred ca "slujitorii lui Dumnezeu" au tupeul sa ceara bani in plus cu atata nesimtire. Asa i-am invatat noi oamenii, din pacate, sa le dam bani cu nemiluita.
O seara frumoasa :)

Netty
22.03.2014, 09:24:10
Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru detalii :) Cred ca o sa intrebam inainte cu cateva saptamani de nunta, cand o sa ma mai duc la biserica, insa mie imi e teama sa nu ceara sume din astea..gen 1000 lei, pentru ca am gasit, aici pe forum, comentarii cum ca la aceasta biserica atat s-a cerut, insa parca tot nu imi vine sa cred..ma gandesc ca undeva a fost o eroare si mi-as fi dorit mult sa imi zica cineva care a avut la aceasta biserica cununia religioasa.
Daca imi poate spune cineva as fi foarte recunoscatoare [-o<
Mi se pare foarte greu sa organizezi o nunta nefiind acasa..nu poti fi acolo sa vorbesti, sa te interesezi, sa vezi si sa compari. Sper ca totul sa se rezolve si sa fie o nunta frumoasa.
Chiar nu imi vine sa cred ca "slujitorii lui Dumnezeu" au tupeul sa ceara bani in plus cu atata nesimtire. Asa i-am invatat noi oamenii, din pacate, sa le dam bani cu nemiluita.
O seara frumoasa :)

IDEAL ar fi să NU te bazezi pe unele comentarii de aici.
Trimite-ți mama/soacra, tata....o rudă să întrebe clar cât costă și nu mai stai stresată, gândindu-te permanent cât ar fi.
Noi am rugat pe cineva să întrebe, ne-a plătit avansul de 50 lei, dând ulterior banii respectivei persoane.
Eu ți-am spus concret cât am dat, dar...please renunță să te bazezi pe zvonuri...nu fac bine și duce la stres.....Nicio mireasă nu dorește să fie stresată în anul evenimentului.
Întrebări:
1. Cât este taxa pentru slujba de cununie?
2. Dacă se plătește un avans?
3. DacĂ trebuie să vă spovediți la acei preoți? ...Spun asta pentru că deși ne spovedisem la alți preoți, ei au dorit: A. să ne explice în ce constă slujba religioasă, pașii, etapele din timpul slujbei, B. să ne spovedim încă o dată la ei.
4. Dacă există cor și dacă este obligatoriu? Cât este taxa pentru a plăti acest COR?
Eu nu țineam să am cor, dar cum în familie avem și familie cu preot, soțul a spus că ar fi minunat să avem așa ceva. Nu m-am opus, dar recunosc că a avut dreptate. Asta e...bani...bani și iar bani...pentru eveniment....
5. Întrebați cine decorează BISERICA? Unii preoți asigură decorarea Bisericii, din banii luați la cununie. Asta au făcut preoții noștri. Au alocat o sumă și în ziua respectivă mirii au parte de stâlpi, covor roșu. Doar dacă sunt MIRI care doresc ceva special, aduc ei FIRMĂ pentru a decora Biserica, dar nu se merită banii, în opinia mea, plus că unele Biserici NU SUNT DE ACORD cu aceste modificări, deoarece durează și "dau peste cap" programările la Biserică.
6. Întrebați dacă trebuie să cumpărați vin de la Biserică sau trebuie să aduceți voi. Spun asta deoarece acum știu că e regula să vândă ei. Anul trecut știu că nu era. Noi știam că toți aduc vin roșu, ori preoții ne-au spus că nu e o regulă, ci doar o tradiție la unii. Din contră, ni s-a sugerat să aducem vin alb, deoarece din cauza emoțiilor unor miri li s-a întămplat să dea peste pahar și să-și păteze ținutele. Personal ne-au plăcut preoții noștri, clari, cu explicații la absolut tot, mereu spunându-ne să nu ne stresăm în timpul slujbei .
Un weekend minunat!

ValentinaValy
28.03.2014, 18:36:26
IDEAL ar fi să NU te bazezi pe unele comentarii de aici.
Trimite-ți mama/soacra, tata....o rudă să întrebe clar cât costă și nu mai stai stresată, gândindu-te permanent cât ar fi.
Noi am rugat pe cineva să întrebe, ne-a plătit avansul de 50 lei, dând ulterior banii respectivei persoane.
Eu ți-am spus concret cât am dat, dar...please renunță să te bazezi pe zvonuri...nu fac bine și duce la stres.....Nicio mireasă nu dorește să fie stresată în anul evenimentului.
Întrebări:
1. Cât este taxa pentru slujba de cununie?
2. Dacă se plătește un avans?
3. DacĂ trebuie să vă spovediți la acei preoți? ...Spun asta pentru că deși ne spovedisem la alți preoți, ei au dorit: A. să ne explice în ce constă slujba religioasă, pașii, etapele din timpul slujbei, B. să ne spovedim încă o dată la ei.
4. Dacă există cor și dacă este obligatoriu? Cât este taxa pentru a plăti acest COR?
Eu nu țineam să am cor, dar cum în familie avem și familie cu preot, soțul a spus că ar fi minunat să avem așa ceva. Nu m-am opus, dar recunosc că a avut dreptate. Asta e...bani...bani și iar bani...pentru eveniment....
5. Întrebați cine decorează BISERICA? Unii preoți asigură decorarea Bisericii, din banii luați la cununie. Asta au făcut preoții noștri. Au alocat o sumă și în ziua respectivă mirii au parte de stâlpi, covor roșu. Doar dacă sunt MIRI care doresc ceva special, aduc ei FIRMĂ pentru a decora Biserica, dar nu se merită banii, în opinia mea, plus că unele Biserici NU SUNT DE ACORD cu aceste modificări, deoarece durează și "dau peste cap" programările la Biserică.
6. Întrebați dacă trebuie să cumpărați vin de la Biserică sau trebuie să aduceți voi. Spun asta deoarece acum știu că e regula să vândă ei. Anul trecut știu că nu era. Noi știam că toți aduc vin roșu, ori preoții ne-au spus că nu e o regulă, ci doar o tradiție la unii. Din contră, ni s-a sugerat să aducem vin alb, deoarece din cauza emoțiilor unor miri li s-a întămplat să dea peste pahar și să-și păteze ținutele. Personal ne-au plăcut preoții noștri, clari, cu explicații la absolut tot, mereu spunându-ne să nu ne stresăm în timpul slujbei .
Un weekend minunat!

Iti multumesc mult pentru sfaturi, se vede ca ai experienta. Dupa ce treci prin asa ceva, adevarul e ca stii mai multe..iar noi, care suntem novici inca ne confruntam cu multe. O s-o trimit pe mama mea sa discute si aceste amanunte. E important sa le stim. Pacat ca preotii nu sunt asa deschisi in ceea ce priveste telefonulot pentru ca totul s-ar fi putut rezolva printr-un simplu telefon. Dar nu au nicaieri afisate nr de telefon, si nu inteleg de ce..ca doar sunt persoane publice..
Un weekend frumos!

Netty
28.03.2014, 20:57:53
Iti multumesc mult pentru sfaturi, se vede ca ai experienta. Dupa ce treci prin asa ceva, adevarul e ca stii mai multe..iar noi, care suntem novici inca ne confruntam cu multe. O s-o trimit pe mama mea sa discute si aceste amanunte. E important sa le stim. Pacat ca preotii nu sunt asa deschisi in ceea ce priveste telefonulot pentru ca totul s-ar fi putut rezolva printr-un simplu telefon. Dar nu au nicaieri afisate nr de telefon, si nu inteleg de ce..ca doar sunt persoane publice..
Un weekend frumos!

Mulțumesc asemenea! Oricum, cu cât discutați mai devreme, cu atât e mai oK ora aleasă de voi, ceilalți miri neavând încotro decât să-și programeze slujba în funcție de voi. Și pe mine mă miră faptul că nu ar fi niciun telefon afișat. La biserica de care aparțin eu, este afișat nr de telefon al preotului și alte info utile
Spor!