PDA

Versiunea completa : Despre prietenie

cristoiash
07.08.2009, 12:37:05
Ca tot vad in toate partile miresici dezamagite de prieteni apropiati, sau persoane pe care le considera prieteni, pun si eu intrebarea asta asa de amorul artei.

Ce considerati voi a fi "prietenia"? Ce este acela un "prieten" si cit de "prietena" sunteti altora? Ce ati fi in stare sa faceti pentru un prieten? Ce ar curma o prietenie?

Citi prieteni adevarati poate avea un om?

NB: Nu ma refer la "amici". Ma refer la "prieten".

cristoiash
07.08.2009, 12:41:24
Si voi raspunde eu prima.

Eu nu cred ca un om poate avea mai mult de 2-3 prieteni in adevaratul sens al cuvintului. Si cred ca acestia se dovedesc in timp. Prieten iti este cel care indiferent de circumstante iti sta alaturi si se straduieste sa functioneze ca o busola. Daca e nevoie sa iti dea in cap cind o iei pe aratura. Si pentru care la rindul tau ai fi in stare sa sari in foc - si asta nu doar asa din vorbe.

Pentru mine o prietenie este ca o relatie de singe, poate chiar mai puternica, fiindca prietenii ii putem alege. Si o prietenie trebuie trecuta prin proba focului pentru a fi validata.

ryanaro
07.08.2009, 13:06:25
Ce considerati voi a fi "prietenia"? Ce este acela un "prieten" si cit de "prietena" sunteti altora? Ce ati fi in stare sa faceti pentru un prieten?

am invatat sa nu mai am standarde asa de ridicate in privinta asta. am scazut stacheta prieteniei, in sens ca poate daca in trecut as fi considerat diverse persoane doar cunostinte pentru ca n ar face nu stiu ce pentru mine, acum ii consider prieteni pentru faptul ca ma simt bine in compania lor (fizica sau virtuala).

cat de multe as face pentru ei?! depinde. este "give and take". vreau sa fim pe pozitii egale, nu unul sa depuna toata munca si celalalt sa stea ca belferul. ;))

strumf08
07.08.2009, 14:59:12
Si voi raspunde eu prima.

Eu nu cred ca un om poate avea mai mult de 2-3 prieteni in adevaratul sens al cuvintului. Si cred ca acestia se dovedesc in timp. Prieten iti este cel care indiferent de circumstante iti sta alaturi si se straduieste sa functioneze ca o busola. Daca e nevoie sa iti dea in cap cind o iei pe aratura. Si pentru care la rindul tau ai fi in stare sa sari in foc - si asta nu doar asa din vorbe.

Pentru mine o prietenie este ca o relatie de singe, poate chiar mai puternica, fiindca prietenii ii putem alege. Si o prietenie trebuie trecuta prin proba focului pentru a fi validata.

eu nu am nici atatia...sau...nu stiu unde se termina amicitia si incepe prietenia...consider ca in primul rand aproape iti este familia, in primul rand mama, tatal , fratele (desi eu fac mult mai multe pt el decat el pt mine, dar nu se pune problema reciprocitatii intr-o astfel de relatie), matusa, verisoara (care-mi va fi si nasa)...cat despre prieteni...am destui care m-ar ajuta daca as avea nevoie, pe care ii ajut cand au probleme...de exemplu am o relatie foarte buna cu fosta mea sefa, o persoana extraordinara, singura pt care regret ca am fost nevoita sa-mi schimb locul de munca....eu in general fac orice pentru mai toata lumea (care merita :-" :-" )

compact
07.08.2009, 17:08:52
Ce considerati voi a fi "prietenia"? Ce este acela un "prieten" si cit de "prietena" sunteti altora? Ce ati fi in stare sa faceti pentru un prieten? Ce ar curma o prietenie?
eu am multi amici, dar au termenul generic de "prieten". sunt persoane cu care ies la un suc, merg 1-2 zile la munte, ii ajut daca au nevoie de ceva si invers...

un prieten este un om care te intelege si cand nu te intelege, te accepta :)

ce as face pentru un prieten - ma voi gandi la un exemplu si revin ;))

ce poate curma o prietenie? - nu stiu

map
07.08.2009, 17:22:46
Ce considerati voi a fi "prietenia"?

O relatie morala/emotionala care implica mai mult decat a fi amical/amiabil.

Ce este acela un "prieten" si cit de "prietena" sunteti altora?

Un prieten e ca un frate sau o sora. As face orice este moral si etic, daca mi s-ar cere.

Ce ati fi in stare sa faceti pentru un prieten?

Tot ce-as face pentru un frate sau o sora.

Ce ar curma o prietenie?

Calcarea cuvantului dat. Banii.

Doi, maxim trei. Ma rog, depinde si cati frati/surori ai:D:D:D

Restul sunt cunostinte, amici. Eu n-am niciun(o) prieten(a). Cunosc, fizic sau virtual (vorba Ryei), multe persoane pe care le respect si in compania carora ma simt bine (real sau virtual), dar nu pot spune ca-mi sunt prieteni (inca:D).

ella-ling
07.08.2009, 19:38:55

Un prieten e o persoana:
cu care am interese comune,
cu care ma simt bine cand suntem impreuna,
pentru care fac anumite lucruri nu pentru ca trebuie, ci pentru ca vreau.
importanta e legatura emotionala.

sumo1234
07.08.2009, 20:39:50
Ca tot vad in toate partile miresici dezamagite de prieteni apropiati, sau persoane pe care le considera prieteni, pun si eu intrebarea asta asa de amorul artei.

Tare grea intrebarea! Multi gresesc considerand ca amabilitatea, politetea, bunavointa sunt echivalente cu prietenia.

Eu cred ca a fi prietenul cuiva inseamna sa poti vorbi cu persoana respectiva despre orice, sa accepti faptul ca acea persoana nu iti sustine parerile sau faptele intotdeauna, ca nu are aceleasi vederi si gusturi ca si tine. Prietenia pentru mine inseamna si incredere, respect reciproc, intimitate, atentie.

Intr-o prietenie nu cred ca trebuie sa astepti un contraserviciu pentru ca tu ai ajutat cu ceva, nu trebuie sa ceri ceva in schimbul a ceea ce tu oferi, cred ca trebuie sa stii sa si taci uneori.

Prietenia este ceva dincolo de bani sau vorbe, si cred ca prietenia se ofera, nu se cere, la fel cum nu cred ca un prieten este ales.

Despre mine pot spune ca sunt toleranta, amabila, politicoasa, saritoare; nu pot spune, insa, ca sunt prietena cuiva. Nu stiu daca cineva ar putea spune despre mine ca-i sunt prietena.

Cred totusi ca intr-o prietenie nu ar trebui sa existe dezamagiri, barfe sau abuzuri.

ryanaro
07.08.2009, 21:03:36
Un prieten e o persoana:

cu care am interese comune,
cu care ma simt bine cand suntem impreuna,
pentru care fac anumite lucruri nu pentru ca trebuie, ci pentru ca vreau.
importanta e legatura emotionala.

sunt complet de acord cu ce ai zis tu. ;;)

lavinia_ava
10.08.2009, 16:55:25

Hai sa-ti raspund asa : prietena mea (pentru ca nu am decat una) e cea pe care o sun cand simt nevoia sa povestesc ceva ce nu pot povesti nimanui.. e cea pe umarul careia am plans cand am avut nevoie sa plang... e cea care mi-a spus adevarul in fata chiar daca m-a durut enorm si apoi m-a ajutat sa trec peste acel moment... e persoana care si-a dat seama ca m-a ranit si a avut puterea sa vina sa-si ceara scuze... e cea cu care de cate ori ma intalnesc reluam "povestile" ca si cum ne-am fi vazut ieri.. desi poate au trecut saptamani fara sa stam de vorba... e probabil singura persoana pe care o accept si fara sa o inteleg...
Eu cred ca un prieten\o prietena e altceva decat frate\sora... pentru ca legatura e mentinuta strict de cele 2 persoane... fratele sau sora.. ii vrei.. nu-i vrei.. ii ai.. si-ti sunt mereu frate\sora... pe cand un prieten trebuie sa-l meriti...

paradise
14.08.2009, 21:30:52
prietenie pt. mine inseamna mai mult decat o relatie frate/sora. e acea legatura care nu se creaza intr-o saptamana, ci se cladeste in ani. proba timpului cred ca e esentiala.

prietenul e cel cu care impartasesti tot, cu care razi din orice, in fata caruia nu ti-e jena sa plangi si sa te vada slab, pe care il suni primul in caz de reusita/esec, e cel care iti da dreptate chiar daca n-ai :D , cel care iti tine partea chiar daca esti vinovat. :D

ce curma o prietenie? hmmm, cred ca neincredrea, minciuna si banii (cum spunea si altcineva).

am doar 2 prietene mari si late pt. care as face orice e etic si moral. cred ca la pubertate esti tentat sa numesti multa lume "prietena ta", dar adevaratele prietenii se leaga dupa terminarea liceului. eu am invatat asta pe pielea mea, desi una dintre prietenele mele este chiar colega de banca din liceu. :)>-

evenstar
14.08.2009, 22:09:45
Eu sunt mai putin pretentioasa. Nu cred ca am vreo relatie care sa fie 100% devotament reciproc, dar am invatat de-a lungul timpului sa iau ce e mai bun din oameni si sa nu astept ce nu-mi pot oferi. Cred ca am "bucati" de prieteni in momentul asta, dar mi-e bine asa. Vreau sa zic ca am relatii frumoase cu multi oameni dar nu as sari pentru nimeni in foc (in afara de sot si copil) si probabil ca nimeni nu ar face-o pentru mine.
"My best friend"... nu stiu dac pot face un clasament. Stiu care e cel mai vechi, nu e femeie ci barbat, ne stim de cand aveam 2 ani si... nu, nu il sun sa ii plang pe umar ca nush ce s-a intamplat, nu ne vedem decat rar in ultime vreme din cauza programului si faptului ca umblam in cercuri diferite, dar cand a avut o problema am fost langa el chiar daca nu il aprobam in totalitate si l-am sprijinit chiar daca nu eram de acord cu unele decizii ale lui. Cred ca asta se apropie destul de mult de "esenta" prieteniei. E foarte simplu sa ii fii loial unui om care gandeste ca tine si face ce ai face si tu. E mai greu sa ramai langa el atunci cand sunteti in dezacord.
Nu stiu ce poate distruge o prietenie. As fi tentata sa spun ca egoismul, imaturitatea si posesivitatea. Sau pentru mine asta ar distruge-o.

Andra76
15.08.2009, 00:47:12
Tare grea intrebarea! Multi gresesc considerand ca amabilitatea, politetea, bunavointa sunt echivalente cu prietenia.

Eu cred ca a fi prietenul cuiva inseamna sa poti vorbi cu persoana respectiva despre orice, sa accepti faptul ca acea persoana nu iti sustine parerile sau faptele intotdeauna, ca nu are aceleasi vederi si gusturi ca si tine. Prietenia pentru mine inseamna si incredere, respect reciproc, intimitate, atentie.

Intr-o prietenie nu cred ca trebuie sa astepti un contraserviciu pentru ca tu ai ajutat cu ceva, nu trebuie sa ceri ceva in schimbul a ceea ce tu oferi, cred ca trebuie sa stii sa si taci uneori.

Prietenia este ceva dincolo de bani sau vorbe, si cred ca prietenia se ofera, nu se cere, la fel cum nu cred ca un prieten este ales.

Cred totusi ca intr-o prietenie nu ar trebui sa existe dezamagiri, barfe sau abuzuri.

Subscriu la cele de mai sus.

Eu am din fericire o prietena buna,viata ne-a dat probe, prietenia noastra le-a trecut,e mai mult decat o sora,cum zic copiii mei "Viorica e familie":) ,a fost alaturi de mine la bine insa MAI ALES LA RAU,ma consider privilegiata ca am cunoscut-o si ca pot spune ca este prietena mea.

Andrusca81
17.08.2009, 15:37:43
Eu pot afirma cu convingere ca am multe amice, insa nu le-as putea numi chiar " cele mai bune prietene " . Familia imi este cea mai apropiata..si de cand l-am cunoscut pe sotul meu, chiar imi este si "cel mai bun prieten" :x ..la fel cum ii sunt si eu lui bineinteles o:-)
Prietenia, in opinia mea inseamna devotament neconditionat.

Habib
17.08.2009, 16:10:08
prietenia dintre doua persoane ar trebui sa se bazeze pe incredere, loialitate si respect!

Jadesy
17.08.2009, 16:13:58
Cu mare amaraciune va pot spune cu mana pe inima ca nu am nicio prieten/a in adevaratul sens al cuvantului .... si e foarte trist ....

Andrusca81
17.08.2009, 16:44:05
Cu mare amaraciune va pot spune cu mana pe inima ca nu am nicio prieten/a in adevaratul sens al cuvantului .... si e foarte trist ....
Eu cred ca mai trist ar fi sa fi avut una si sa te fi dezamagit :-\..parerea mea.

willy
17.08.2009, 18:04:05
Prieten e cel care stii ca la bine, dar mai ales, la rau, iti este alaturi neconditionat. E cel care iti este loial, care te respecta si, mai ales, e sincer cu tine, chiar daca sinceritatea lui te poate durea.

dona
17.08.2009, 18:04:06
"Prieteni sunt acele persoane care te iubesc cu toate ca te cunosc bine..."
- e un citat pe care l-am gasit la "Bancuri" si care mi se pare ca defineste cel mai bine, mai in gluma mai in serios, un prieten.

Jadesy
17.08.2009, 18:40:44
sau poate mai prieten iti este un animalut decat un om....

Cory83
01.09.2009, 00:45:40
sau poate mai prieten iti este un animalut decat un om....
Un animal nici nu se poate compara la capitolul prietenie si iubire neconditionata, mai ales un caine. Oamenii sunt mult prea inselatori, azi iti arata o fata maine alta, sunt alaturi cand ti-e bine iar cand ai mai mare nevoie de ei se imputineaza subit. Poate sunt foarte drastica in privinta asta , insa chiar mi-as fi dorit sa nu vorbesc asa despre acest subiect ...:(.

MiaS
01.09.2009, 01:20:24
am si eu o nelamurire: prietenii se critica unul pe celalalt? :-SS

cristoiash
01.09.2009, 09:34:31
am si eu o nelamurire: prietenii se critica unul pe celalalt? :-SS

De ce sa nu se critice? Atita vreme cit critica este constructiva sau facuta cu intentii bune, e fair game. Eu in prietena mea am incredere pentru asta, fiindca stiu ca intotdeauna imi spune verde in fata ce gindeste, indiferent daca mie imi convine sau nu. Si eu la fel ei.

In fond prietenii nu sunt acolo ca sa te pupe pe frunte si sa iti zimbeasca frumos in timp ce tu intri cu ochii inchisi intr-un rahat cit tine de mare.

MiaS
01.09.2009, 10:46:57
De ce sa nu se critice? Atita vreme cit critica este constructiva sau facuta cu intentii bune, e fair game. Eu in prietena mea am incredere pentru asta, fiindca stiu ca intotdeauna imi spune verde in fata ce gindeste, indiferent daca mie imi convine sau nu. Si eu la fel ei.

In fond prietenii nu sunt acolo ca sa te pupe pe frunte si sa iti zimbeasca frumos in timp ce tu intri cu ochii inchisi intr-un rahat cit tine de mare.
dar tot timpul.. la orice pas pe care il fac cele 2 prietene imi spun cate ceva de rau ..daca imi cumpar ceva "iar ti-ai luat? dar n-aveai?"..sau daca spun ca vreau sa-mi gasesc un job, ca n-am bani "da' ce n-ai bani de la nunta"..sau daca cineva nu are bani "lasa ca te imprumuta mia"..sau "lasa ca dormi la mia in seara asta"..una din prietene a ajuns sa-mi faca program cu banii mei, casa mea /:)..mai are putin si ajunge si la barbat ;))

cristoiash
01.09.2009, 10:51:05
dar tot timpul.. la orice pas pe care il fac cele 2 prietene imi spun cate ceva de rau ..daca imi cumpar ceva "iar ti-ai luat? dar n-aveai?"..sau daca spun ca vreau sa-mi gasesc un job, ca n-am bani "da' ce n-ai bani de la nunta"..sau daca cineva nu are bani "lasa ca te imprumuta mia"..sau "lasa ca dormi la mia in seara asta"..una din prietene a ajuns sa-mi faca program cu banii mei, casa mea /:)

si ce le defineste ca "prietene" in ochii tai? Ca sa intelegem.

MiaS
01.09.2009, 10:58:07
si ce le defineste ca "prietene" in ochii tai? Ca sa intelegem.
simplul fapt ca ne cunoastem de vreo 3 ani..iesim in oras..vorbim..cand au avut necazuri le-am ascultat, le-am dat un sfat cand a fost nevoie, le-am dojenit cand au fost vinovate, dar nu le-am cautat nod in papura in tot ce au facut sau au zis.. exagerez eu ca imi simt intimitatea invadata? si ca uneori ma simt sufocata de atatea critici..chiar nu fac nimic bun de ma critica tot timpul?

CCC
18.03.2010, 20:12:36
Stiu ca e mai vechi topicul dar mi se pare unul frumos, si vreau sa pun si eu ,, virgula" mea...Asadar: cel mai bun prieten al meu- singurul care indeplineste toate conditiile este viitorul meu sot: pentru ca ma asculta, pentru ca imi vorbeste, pentru ca avem incredere unul in celalalt pentru ca este prima si singura persoana in fata careia am putut sa imi deschid sufletul cu adevrat, pentru ca radem si plangem impreuna, pentru ca ne tachinam si pentru atunci cand sunt cu el pot sa fiu eu 100%.
Am si alti prieteni cu care vorbesc cu care imi petrec timpul, care ma ajuta, pentru care as face orice si foarte multi amici insa cu nici unul nu am reusit sa depasec un anumit prag...
Deci asta cred ca e prietenia- acea relatie in care iti poti pune sufletul pe tava...

MiaS
18.03.2010, 20:14:55
Stiu ca e mai vechi topicul dar mi se pare unul frumos, si vreau sa pun si eu ,, virgula" mea...Asadar: cel mai bun prieten al meu- singurul care indeplineste toate conditiile este viitorul meu sot: pentru ca ma asculta, pentru ca imi vorbeste, pentru ca avem incredere unul in celalalt pentru ca este prima si singura persoana in fata careia am putut sa imi deschid sufletul cu adevrat, pentru ca radem si plangem impreuna, pentru ca ne tachinam si pentru atunci cand sunt cu el pot sa fiu eu 100%.
Am si alti prieteni cu care vorbesc cu care imi petrec timpul, care ma ajuta, pentru care as face orice si foarte multi amici insa cu nici unul nu am reusit sa depasec un anumit prag...
Deci asta cred ca e prietenia- acea relatie in care iti poti pune sufletul pe tava...
la concluzia asta am ajuns si eu ;))

CCC
18.03.2010, 20:21:13
la concluzia asta am ajuns si eu ;))

=D> Eu asa zic ca e ok...:-":-"

Kamela
12.04.2010, 18:47:58
=D> Eu asa zic ca e ok...:-":-"
ma alatur si eu concluziei voaste, sunt 100% de acord =P~

andrea85
12.04.2010, 19:08:04
Cunosc multe persoane, la care apreciez multe lucruri si le respect...dar nu pot sa spun ca le consider prietenii mei. Cel mai bun prieten al meu este viitorul meu sot...si de ce? Pentru ca stiu ca ma iubeste si ma accepta neconditionat asa cum sunt si stiu ca in orice clipa al vietii mee ma pot baza pe el. Am incredere in el, pentru ca stiu ca ma completeaza si ca este intotdeauna alaturi de mine. :x

katja_mvp
17.04.2010, 12:10:21
Eu cred ca mai trist ar fi sa fi avut una si sa te fi dezamagit :-\..parerea mea.
asta am patit pe pielea mea de cateva ori...persoane la care m-am dedicat cu totul si am fost alaturi la bune si rele s-au dovedit doar profitoare,egoiste si invidioase :( chiar zilele trecute o colega cu care pana nu demult fusesem prietene bune m-a vorbit de rau la tot biroul si mi-a picat f greu.asa ca de azi inainte nu mai imi fac prietene...e suficient sa le am pe cele din copilarie si pe viitorul meu sot asa cum spuneti si voi.

andrea85
17.04.2010, 14:57:31
asta am patit pe pielea mea de cateva ori...persoane la care m-am dedicat cu totul si am fost alaturi la bune si rele s-au dovedit doar profitoare,egoiste si invidioase :( chiar zilele trecute o colega cu care pana nu demult fusesem prietene bune m-a vorbit de rau la tot biroul si mi-a picat f greu.asa ca de azi inainte nu mai imi fac prietene...e suficient sa le am pe cele din copilarie si pe viitorul meu sot asa cum spuneti si voi.

Si eu am avut unele deceptii la capitolul "prieteni" si sincer nu prea mai am incredere in asa zise "prieteni". :D Acum am vreo 2-3 prieteni, care imi sunt foarte dragi, dar in rest ma bazez pe cel mai bun prieten al meu, SOTUL. :x

luiza
17.04.2010, 16:57:41
Un prieten este acela care te accepta asa cum esti de ani de zile si care nu vrea sa te schimbe. Care te cunoaste cu bune si cu rele si care nu te judeca.
Pentru mine, cel mai important este sa aiba incredere in mine in ciuda a orice. Si eu sa stiu ca este acolo si ca oricand as avea nevoie, este langa mine.

Cred ca putem avea mai multi prieteni dar PRIETEN este unul singur.

De distrus cred ca este cel mai simplu, mai complicat este sa mentii o prietenie. O poate distruge orice daca nu esti atent: bani, barbati, orgolii, invidii.

Reni0921
16.05.2010, 05:20:29
UUUFFF........ cate depresii am avut eu din cauza "prietenilor".......si cat am suferit....... dar sincer numai conteaza ca mi-am gasit cel mai bun prieten, viitorul meu sot!!!!! dupa el sunt parintii si pe urma mai am cateva prietene in care deocamdata am incredere dar nu prea multa, ca sa evit o eventuala depresie :))

glumesc :P

ela08
16.05.2010, 12:24:46
prieten e acea persoana care te accepta asa cum esti si care iti spune adevarul in fata chiar daca doare. cu un prieten poti discuta orice iar timpul si familia nu va schimba niciodata legatura de prietenie. un prieten se castiga in timp dar se poate pierde intr-o secunda.
in afara de sot, mai am cativa prieteni buni. desi ne intalnim rar, inca ii simt aproape si ii pretuiesc si iubesc si, sincer, nu stiu daca e ceva ce ar putea distruge prietenia dintre noi atata timp cat ne respectam unii pe altii, dar si familiile noastre.

angelastiuca
16.05.2010, 17:24:19
eu nu am intalnit decat o singura persoana despre care pot sa spun ca-mi este prieten: sotul meu.
in rest, cu timpul, toti "prietenii" si-au dat in petec.

andrea85
16.05.2010, 17:28:14
eu nu am intalnit decat o singura persoana despre care pot sa spun ca-mi este prieten: sotul meu.
in rest, cu timpul, toti "prietenii" si-au dat in petec.

Nici eu nu as putea sa spun ca am pe cineva, in afara de sotul meu si sora mea, pe care il consider intr-adevar prieten. Am cunostinte, amici, dar prieten ii numesc doar pe sotul meu si sora mea, care sunt sufletele mele pereche. As face orice pentru ei si stiu ca si ei la fel pentru mine. :)

angelastiuca
16.05.2010, 17:30:16
Despre familie nici nu trebuie sa mentionez, ei intra automat in discutie.

Te inteleg, si eu as face, la fel, orice. Si, sunt convinsa, si ei la fel.

Sangele apa nu se face!

andrea85
16.05.2010, 17:34:23
Despre familie nici nu trebuie sa mentionez, ei intra automat in discutie.

Te inteleg, si eu as face, la fel, orice. Si, sunt convinsa, si ei la fel.

Sangele apa nu se face!

Foarte bine zici!!! ^:)^ Prietenii vin si pleaca, din pacate asta a fost experienta mea, dar familia, legaturile de sange raman permanent si in orice situatie langa tine. :)>-

angelastiuca
16.05.2010, 17:35:59
Corect!

Stii insa care e problema mea? Nu ma invat niciodata minte!! Si de fiecare data mi-o iau in freza, big time! :(

andrea85
16.05.2010, 17:38:14
Corect!

Stii insa care e problema mea? Nu ma invat niciodata minte!! Si de fiecare data mi-o iau in freza, big time! :(

Asa pateam si eu de fiecare data, dar acum am invatat sa tin totusi o anumita distanta cand e vorba de "prieteni".

angelastiuca
16.05.2010, 17:40:39
Asa pateam si eu de fiecare data, dar acum am invatat sa tin totusi o anumita distanta cand e vorba de "prieteni".

Nu stiu daca am sa ma fac bine vreodata.
Poate totusi exista pe lumea asta oameni care sa nu profite de sufletul meu pus pe tava, cu cele mai bune intentii.
Cel putin eu am constiinta impacata. Dar ei? >:)

andrea85
16.05.2010, 17:44:56
Nu stiu daca am sa ma fac bine vreodata.
Poate totusi exista pe lumea asta oameni care sa nu profite de sufletul meu pus pe tava, cu cele mai bune intentii.
Cel putin eu am constiinta impacata. Dar ei? >:)

Eu am avut mai multe deceptii in prietenie, decat in dragoste si am invatat sa fiu foarte atenta cand imi aleg asa zise "prieteni". :D

MiaS
16.05.2010, 19:41:28
prieten e acea persoana care te accepta asa cum esti si care iti spune adevarul in fata chiar daca doare. cu un prieten poti discuta orice iar timpul si familia nu va schimba niciodata legatura de prietenie. un prieten se castiga in timp dar se poate pierde intr-o secunda.
in afara de sot, mai am cativa prieteni buni. desi ne intalnim rar, inca ii simt aproape si ii pretuiesc si iubesc si, sincer, nu stiu daca e ceva ce ar putea distruge prietenia dintre noi atata timp cat ne respectam unii pe altii, dar si familiile noastre.
dar banuiesc ca putina diplomatie nu strica ;))

ela08
17.05.2010, 09:23:54
dar banuiesc ca putina diplomatie nu strica ;))
depinde de om...sunt unii care stiu sa iti arate unde gresesti cu blandete, altii sunt mai "agresivi" sau pur si simplu nu stiu sa se poarte delicat. dar la ce-s buni prietenii daca nu sa te accepte asa cum esti? plus ca, trebuie sa recunoastem, uneori avem nevoie sa fim scuturati ca sa ne dam seama unde gresim;))

andrada21
17.05.2010, 09:40:37
Am multi amici,cu care iesim ne distram etc dar prieteni cu adevarat pt care as baga mana in foc am doar unu.
Am fost impreuna inca din clasa I,apoi la liceu toata adolescenta am fost nedespartite,am o mie de amintiri cu ea.Apoi ea a plecat in Italia.Am plans o saptamana,parca nimik nu mai era la fel.Au trecut 6 ani de atunci dar a ramas aceiasi pers speciala in inima mea.Cand am avut nunta stiam ca i ar fi greu sa vina si chiar am insistat sa nu vina ca o inteleg.Dar a venit vineri seara,sambata a fost nunta si dumin a plecat inapoi.Orice s ar intampla stiu ca ar face orice sa ma ajute.Uneori mie atat de dor de ea,as da orice sa se intoarca inapoi in Romania.In iunie plecam in concediu la ei.Abia astept.Sper sa vina si bb repede si o pun nasica.