PDA

Versiunea completa : Biserica Neagra, Brasov

perlutza
28.08.2009, 00:25:19
Salutare tuturor,

Am si eu o mare nedumerire legata de Biserica Neagra... Stie careva dintre voi, foste si viitoare miresici, daca se oficiaza casatorii la aceasta biserica?
Am auzit tot felul de chestii cum ca e deschisa in acest scop doar pt sasi, ca se tin slujbe doar in germana, ca nu se mai cununa acolo, ca trebuie mers la niste cursuri inainte de cununie...
As aprecia foarte mult daca mi-ati impartasi informatii legate de aceasta biserica, bineinteles, daca stiti si voi. :)

Va multumesc mult, >:D<
Gyöngyi

buburuza_007
28.08.2009, 08:45:09
Salutare tuturor,

Am si eu o mare nedumerire legata de Biserica Neagra... Stie careva dintre voi, foste si viitoare miresici, daca se oficiaza casatorii la aceasta biserica?
Am auzit tot felul de chestii cum ca e deschisa in acest scop doar pt sasi, ca se tin slujbe doar in germana, ca nu se mai cununa acolo, ca trebuie mers la niste cursuri inainte de cununie...
As aprecia foarte mult daca mi-ati impartasi informatii legate de aceasta biserica, bineinteles, daca stiti si voi. :)

Va multumesc mult, >:D<
Gyöngyi

da intradevar asa este, stiu asta pt ca si noi ne-am interesat acolo atunci cand cautam o biserica pt cununie:)
am o prietena care s-a casatorit acolo dar asta numai pt ca sotul ei este sas si intradevar cununia din cate imi amintesc a fost in limba germana:)

in spatele bisericii sunt niste birouri unde te poti informa mai mult

perlutza
28.08.2009, 21:52:42
da intradevar asa este, stiu asta pt ca si noi ne-am interesat acolo atunci cand cautam o biserica pt cununie:)
am o prietena care s-a casatorit acolo dar asta numai pt ca sotul ei este sas si intradevar cununia din cate imi amintesc a fost in limba germana:)

in spatele bisericii sunt niste birouri unde te poti informa mai mult

Servus,

Mai trageam si eu o speranta...mi se pare una dintre cele mai maiestuoase biserici... Dar na, eu sunt evanghelica, dar nu si "pui de sas" :). Plus ca de aici din Canada, ne e destul de greu sa ne interesam face -to - face de unele chestii. Dar o sa rog pe cineva de acasa sa mearga..poate totusi se mai schimba regula jocului pana la anul.

Oricum, iti multumesc!
Gyöngyi

buburuza_007
28.08.2009, 22:00:05
Servus,

Mai trageam si eu o speranta...mi se pare una dintre cele mai maiestuoase biserici... Dar na, eu sunt evanghelica, dar nu si "pui de sas" :). Plus ca de aici din Canada, ne e destul de greu sa ne interesam face -to - face de unele chestii. Dar o sa rog pe cineva de acasa sa mearga..poate totusi se mai schimba regula jocului pana la anul.

Oricum, iti multumesc!
Gyöngyi
cu placere si sa reusiti cum vreti voi
oricum unii fotografi fac poze acolo si puteti sa aveti asa o amintire>:D<
multe miresici isi organizeaza nunta din afara tarii(eu inclusiv)si nu a fost usor dar pana la urma a iesit asa cum am vrut, sper ca in ziua nuntii sa fie la fel si e perfect
stai linistita ca ai timp si daca te ajuta si fam , e perfect:x
numai bine:)

perlutza
28.08.2009, 22:13:48
cu placere si sa reusiti cum vreti voi
oricum unii fotografi fac poze acolo si puteti sa aveti asa o amintire>:D<
multe miresici isi organizeaza nunta din afara tarii(eu inclusiv)si nu a fost usor dar pana la urma a iesit asa cum am vrut, sper ca in ziua nuntii sa fie la fel si e perfect
stai linistita ca ai timp si daca te ajuta si fam , e perfect:x
numai bine:)

Acum am vazut ca tu mai ai chiar putin de tot pana la nunta... Banuiesc ca emotiile cresc pe masura ce scade timpul, dar pari sigura pe tine si asta conteaza cel mai mult.
Noi avem noroc, ca am avut deja cununia civila aici (Vancouver) in vara asta si atunci scapam de o parte din problemele organizatorice pt la anul.
Si cum zici si tu, daca nu ne va iesi cu cununia la Biserica Neagra, macar niste pozici vom putea face acolo... Ca tare mult mi-as dori.

Mai vorbim...>:D<

bebela_oana
21.10.2009, 09:56:09
Si eu imi organizez nunta din afara tari :)

bebela_oana
21.10.2009, 09:57:50
Am fost si am vorbit si eu la biserica neagra si se pare ca se poate face nunta .... deci s-ar putea sa am noroc ,ca viitorul meu sot e evanghelic :D

bebela_oana
21.10.2009, 10:00:04
Ni s-a spus ca trebuie sa aduca el adeverinta de la biserica precum e evenghelic si trebuie sa se confirme inainte de nunta .
Daca nu am inteles ca se poate face si daca unu din parinti e evanghelic sau nasii
Noi o sa mergem zilele astea sa vorbim cu preotul si pot sa va dau mai multe detalii atunci :)

mihamp
27.03.2010, 13:06:28
da, trebuie sa fie unul dintre soti evanghelic si confirmat la Biserica Neagra, de fapt cam asa sunt majoritatea sasilor..
iubitul meu se numara printre ei si visez de acum cu ochii deschisi cum o sa pasesc, acompaniata de orga :D....:x:x
am mai fost la slujbe, alaturi de el, tinute in limba germana8-}, de aproape 8 ani si nu am invatat decat saluturi si una alta in limba germana :)), foarte frumos inauntru si of..abia astept :D
sper doar sa nu fie nici o problema, sa fie bine, inca nu ne-am interesat direct, mai avem ceva vreme pana atunci..
si desigur ca o sa fac si la noi la ortodocsi.
va pupacesc:*:*