PDA

Versiunea completa : Biserici din Pitesti

Pagini : [1] 2 3

Diane
15.12.2006, 09:18:28
Drage pitestence,

Va rog dati-mi un sfat referitor la o biserica frumoasa, unde preotii tin slujba frumoasa, scurta si unde vorbesc clar, pt ca tot omul sa auda macar despre ce este vorba.
Tot pe acelasi subiect...se cade sa soliciti de la preot o slujba mai scurta, sau te suduieste si nu-ti iarta pacatele in veci pt asa o propunere?! :-?
Sora mea a avut nunta la schit, este o locatie minunata, au iesit poze extraordinare, dar preotii au aruncat cu bomboane tari in noi :)), eu nu m-am ales cu vanatai pt ca in calitate de d-soara de onoare purtam lumanarea si am folosit-o pe post de scut, dar mirele s-a ales cu o vanataie in frunte..e just ca asa ai ce povesti la nepoti, dar daca merge si fara..nu zic nu. ^:)^ multumesc pt orice feed-back!

ayana2010
15.12.2006, 18:28:18
Drage pitestence,

Va rog dati-mi un sfat referitor la o biserica frumoasa, unde preotii tin slujba frumoasa, scurta si unde vorbesc clar, pt ca tot omul sa auda macar despre ce este vorba.
Tot pe acelasi subiect...se cade sa soliciti de la preot o slujba mai scurta, sau te suduieste si nu-ti iarta pacatele in veci pt asa o propunere?! :-?
Sora mea a avut nunta la schit, este o locatie minunata, au iesit poze extraordinare, dar preotii au aruncat cu bomboane tari in noi :)), eu nu m-am ales cu vanatai pt ca in calitate de d-soara de onoare purtam lumanarea si am folosit-o pe post de scut, dar mirele s-a ales cu o vanataie in frunte..e just ca asa ai ce povesti la nepoti, dar daca merge si fara..nu zic nu. ^:)^ multumesc pt orice feed-back!

mie imi place la sf vineri! slujba e frumoasa..corul d asemenea si e si loc bun pt facut poze.. stii curtea bisericii,presupun!

adipink2000
15.12.2006, 20:00:38
Eu as vrea sa fac la Catedrala in centru, acolo a facut si sora mea dar nu retin detalii despre durata slujbei, cor, etc deoarece a fost acum 5 ani...O s-o intreb. Pozele au iesit frumoase deoarece era dat drumul la fantana arteziana si de asemenea si cele din fata bisericii la fel, parea o tenta de vechi. Iar in al doilea rand as vrea acolo deoarece nunta o sa fie la crama la Muntenia si e mult mai simplu de ajuns pentru toata lumea, mai ales ca o sa avem invitati din alte doua orase. Pupici

adipink2000
15.12.2006, 20:44:54
Intrebare: ce coafor din Pitesti recomandati pentru coc?

Diane
17.12.2006, 17:36:53
Intrebare: ce coafor din Pitesti recomandati pentru coc?

Iti recomand cu caldura Visage, sunt profi, iti dau si sfaturi in functie de ce par ai, forma fetei, etc.

ayana2010
18.12.2006, 11:27:41
mie imi place la sf vineri! slujba e frumoasa..corul d asemenea si e si loc bun pt facut poza.. stii curtea bisericii,presupun! acolo o sa fac si yo logodna

rectific!! aam fost ieri la cameraman si ne-a zis k dintre toate slujbele la sf vineri e aproape cea mai urata..da' se compenseaza cu decorul de afara pt poze.. si e si cea mai scumpa!!

blondy
19.12.2006, 20:26:49
Buna Arina,

ce zici de biserica Sf. Ioan am auzit ca si acolo e frumoasa si de asemena ai loc frumos pentru poze.

Pupici,

Blondy.

blondy
19.12.2006, 20:28:15
Buna Arina,

ce zici de biserica Sf. Ioan am auzit ca si acolo e frumoasa si de asemena ai loc frumos pentru poze.

Pupici,

Blondy.

rectific Sf.Ion

ayana2010
20.12.2006, 13:47:58
rectific Sf.Ion

hihi...dak imi zici si care e ar fi bine... nu prea stiu bisericile
pupici

blondy
20.12.2006, 19:17:44
hihi...dak imi zici si care e ar fi bine... nu prea stiu bisericile
pupici

Buna Arina,

este cea din gura padurii Trivale, e in curba pe stanga cum mergi spre Colegiul I.C.Bratianu.

pupici

ayana2010
20.12.2006, 21:29:18
Buna Arina,

este cea din gura padurii Trivale, e in curba pe stanga cum mergi spre Colegiul I.C.Bratianu.

pupici

buna,buna!
da, o stiu..in intersectia aia mare... da, biserica e mare..n-am fost niciodata acolo si are si un pic d parculet..cand o sa trec pe acolo o sa ma uit mai atenta.. pupici

blondy
20.12.2006, 21:59:35
buna,buna!
da, o stiu..in intersectia aia mare... da, biserica e mare..n-am fost niciodata acolo si are si un pic d parculet..cand o sa trec pe acolo o sa ma uit mai atenta.. pupici

Buna,

eu acolo o sa ma duc, mai ales ca au si cor si acel mic parculet cred ca e cea mai potrivita biserica.:))

pupici

ayana2010
26.12.2006, 17:42:25
Buna,

eu acolo o sa ma duc, mai ales ca au si cor si acel mic parculet cred ca e cea mai potrivita biserica.:))

pupici

am trecut si yo p acolo..da' nu-mi prea palce...sunt ksele alea urate langa biserica.....
yo deja ma vad in trasura d la sf vineri...:D ! ar fi frumos sa nu pot s-o fac acolo....

blondy
27.12.2006, 20:08:38
am trecut si yo p acolo..da' nu-mi prea palce...sunt ksele alea urate langa biserica.....
yo deja ma vad in trasura d la sf vineri...:D ! ar fi frumos sa nu pot s-o fac acolo....

OK.Ma bucur ca ai trecut pe acolo; e ok daca nu ti-a placut eu ti-am facut o sugestie.Mie imi place acolo.De ce altceva te-ai mai ocupat referitor la organizare?

pupici

ayana2010
29.12.2006, 16:59:52
OK.Ma bucur ca ai trecut pe acolo; e ok daca nu ti-a placut eu ti-am facut o sugestie.Mie imi place acolo.De ce altceva te-ai mai ocupat referitor la organizare?

pupici

sper k nu te-ai suparat p me..
pei d restaurant, fotogr si kmeraman, primarie ( am reusit sa punem cununia civila pe la 5 dupa-amiaza, d fapt putem si la 7;)) ), nasi.. si c mai era, nu l mai stiu... mai lipsesc biserica si verighetele pt logodna..
u? kisses

georgya
30.12.2006, 20:55:28
De biserica Maica Domnulului ce ziceti? Mie mi se pare frumos acolo si preotul e deosebit.

ayana2010
01.01.2007, 20:16:25
De biserica Maica Domnulului ce ziceti? Mie mi se pare frumos acolo si preotul e deosebit.

dak ne-ai spune si care e bis maica domnului , ar fi bine...

adipink2000
02.01.2007, 10:14:25
dak ne-ai spune si care e bis maica domnului , ar fi bine...

Din cate stiu eu, biserica Maica Domnului este cea de pe Crinului, de langa pasajul al doilea (nu cel de la Magnolia). Noi ne-am gandit sa facem cununia religioasa la Catedrala Sf Gheorghe (in centru), deoarece acolo a facut-o si nasa mea si mi-a placut, iar in plus este foarte aproape de restaurant (Muntenia, crama). Mi-e frica insa de faptul ca pe 27 octombrie nu va fi deschisa fantana arteziana, care da super in poze. Voi ce spuneti de catedrala? Stiti ceva mai recent de preoti sau de cor? Pupici.

georgya
02.01.2007, 19:45:43
Din cate stiu eu, biserica Maica Domnului este cea de pe Crinului, de langa pasajul al doilea (nu cel de la Magnolia). Noi ne-am gandit sa facem cununia religioasa la Catedrala Sf Gheorghe (in centru), deoarece acolo a facut-o si nasa mea si mi-a placut, iar in plus este foarte aproape de restaurant (Muntenia, crama). Mi-e frica insa de faptul ca pe 27 octombrie nu va fi deschisa fantana arteziana, care da super in poze. Voi ce spuneti de catedrala? Stiti ceva mai recent de preoti sau de cor? Pupici.
Nu stiu ce sa zic de cor dar a avut o verisoara in noiembrie cununia religioasa acolo si a iesit bine.

ayana2010
03.01.2007, 16:40:15

dak e cea d p crinului, intr-adevar preotul este deosebit!! dak n referim la acelasi :D

ayana2010
04.01.2007, 20:02:15
Buna rocsi...
In primul rand "Casa de piatra!" si...felicitari...
As vrea sa te intreb la ce florarie te-ai oprit pana la urma si daca ai fost multumita de ceea ce ti-au oferit ...
Cum a iesit nunta la Venetia?...si eu am fost la un pas sa merg acolo...chiar mi-a placut locatia ...
Te pup!

buna! ai fost la sf vineri sa-ti rezervi ora?

Aura_Mariana
08.01.2007, 14:13:53
buna! ai fost la sf vineri sa-ti rezervi ora?
Buna!
Multumesc pentru intrebare...
Da ... am fost si spre dezamagirea mea toate orele bune erau ocupate deja ... asa ca am apelet la varianta B : Sf Gheorghe...aici am reusit sa gasesc un 16.30.
Aviz celor care indragesc biserica Sf. Vineri...mergeti si planificati ora...altfel riscati sa patiti ca mine...
Pupici tuturor!!!

ayana2010
08.01.2007, 16:07:07
Buna!
Multumesc pentru intrebare...
Da ... am fost si spre dezamagirea mea toate orele bune erau ocupate deja ... asa ca am apelet la varianta B : Sf Gheorghe...aici am reusit sa gasesc un 16.30.
Aviz celor care indragesc biserica Sf. Vineri...mergeti si planificati ora...altfel riscati sa patiti ca mine...
Pupici tuturor!!!

ups...si yo ajung in pit in februarie...da' sper k in mai e mai liber...

Aura_Mariana
09.01.2007, 07:41:52
ups...si yo ajung in pit in februarie...da' sper k in mai e mai liber...
Ti-as sugera sa rogi pe cineva sa mearga sa vorbeasa ... asta pentru ca am vazut agenda cu programarile pentru cununii ... nu vreau sa te dezamagesc...dar era plina...erau nunti si ore deja fixate si pentru anul 2008.
Ai si casatoria civila in aceeasi zi?
Multa bafta!!!

ayana2010
09.01.2007, 18:43:23
Ti-as sugera sa rogi pe cineva sa mearga sa vorbeasa ... asta pentru ca am vazut agenda cu programarile pentru cununii ... nu vreau sa te dezamagesc...dar era plina...erau nunti si ore deja fixate si pentru anul 2008.
Ai si casatoria civila in aceeasi zi?
Multa bafta!!!

yo ma bazez k e in mai si k fac doar logodna nu si cununia religioasa... s-or gasi si pt me 15 min p acolo!!!
da, casatoria e in ac zi.. k doar p astea 2 l fac acu... cun religioasa o s-o fac in 2009...

ayana2010
09.01.2007, 18:54:43
zi-mi si mie dak vrei kt e taxa pt cununie..si la sf gheorghe si la sf vineri(dak stii)!:* :*

Aura_Mariana
10.01.2007, 08:31:35
zi-mi si mie dak vrei kt e taxa pt cununie..si la sf gheorghe si la sf vineri(dak stii)!:* :*
Draga mea ... pentru inceput se da "arvuna" care este de 50 Ron, iar la cununie diferenta adica 600 Ron (asta a fost in anul 2006 la Sf Vineri) 400 ron platiti de nas si 200 ron platiti de ginere...eu asta stiu ... daca m-au mintit si pe mine altii...te mint si eu...
La sf. Gheorghe ...cred ca e cam la fel.
Te pupick...si mai tinem legatura...

ayana2010
10.01.2007, 08:41:28
Draga mea ... pentru inceput se da "arvuna" care este de 50 Ron, iar la cununie diferenta adica 600 Ron (asta a fost in anul 2006 la Sf Vineri) 400 ron platiti de nas si 200 ron platiti de ginere...eu asta stiu ... daca m-au mintit si pe mine altii...te mint si eu...

si yo care credeam k doar nasii tre sa plateask biserik! merci pt info :*

Aura_Mariana
10.01.2007, 08:51:18
Draga mea ... ce stiu este ca mai intai se da "arvuna" care este de 50 Ron si restul ...la cunuie ...adica 600 Ron ...cred se vor impartii...200 ginerele si 400 nasul...
MAI VORBIM...

ayana2010
10.01.2007, 13:44:41

mei, te-au mintit si te-au mintit rau d tot!!
verisoara mea a facut la sf vineri in iulie 2006 si a costat-o 3,6mil
60 ron pt rezervare - au platit-o ei knd au fost sa rezerve si 300 ro au platit nasii in ziua cununiei!!
deci nici vb d 650 cum ti-au zis tie

Aura_Mariana
10.01.2007, 14:13:11
mei, te-au mintit si te-au mintit rau d tot!!
verisoara mea a facut la sf vineri in iulie 2006 si a costat-o 3,6mil
60 ron pt rezervare - au platit-o ei knd au fost sa rezerve si 300 ro au platit nasii in ziua cununiei!!
deci nici vb d 650 cum ti-au zis tie
Cu atat mai bine ... nu pot decat sa ma bucur ca citesc asta ...
Informatia mea vine de la cineva care a cununat acolo pe 14 noiembrie ... cu prima ocazie o sa ii mai intreb odata...
Multumesc!!!

ayana2010
10.01.2007, 14:16:27
Cu atat mai bine ... nu pot decat sa ma bucur ca citesc asta ...
Informatia mea vine de la cineva care a cununat acolo pe 14 noiembrie ... cu prima ocazie o sa ii mai intreb odata...
Multumesc!!!

nu cred k era posibil sa s dubleze pretul in 3-4 luni(da' cine stie)... oricum, iti voi spune pretul d anul asta knd o sa ma sune nasa sa-mi zik c a rezolvat!:*

ayana2010
11.01.2007, 09:04:27
gata, am informatii corecte... pretul este d 4 mil, 1 mil avans si 3 mil la cununiedak doresti si cor, alti bani...
ne-am intins cu biserik la sub bukete...o sa primim injuraturi!! sorry for off topic...;-)

georgya
12.01.2007, 18:27:22
buna!
trebuie sa ne spovedim cu o saptamana inainte de cununia religioasa?ce stiti despre asta?:-?

ayana2010
15.01.2007, 16:24:56
buna!
trebuie sa ne spovedim cu o saptamana inainte de cununia religioasa?ce stiti despre asta?:-?

depinde de preot si d voi!!! unii va cer sa va spovesiti, altii nu!

georgya
15.01.2007, 16:51:52
depinde de preot si d voi!!! unii va cer sa va spovesiti, altii nu!

pai stiu ca trebuie sa ne spovedim dar nu stiu daca cu o sapt sau o zi inainte.in fine ma interesez eu.

ayana2010
15.01.2007, 19:17:56
pai stiu ca trebuie sa ne spovedim dar nu stiu daca cu o sapt sau o zi inainte.in fine ma interesez eu.

in saptamana nuntii...in c zi vrei u

pui83oana
17.01.2007, 07:23:36
Buna Arina,

Pupici,

Blondy.
Am fost eu la o nunta acolo acu vreo 2 ani......e frumos. Nu-mi aduc aminte daca au cor. Slujba cred ca o fac in functie de cate nunti au in ziua respectiva. Io sincer acolo as vrea sa fac.:D

Dianutza
07.02.2007, 15:14:59
Buna,
Si eu sunt din Pitesti, am nunta pe 23 sept 2007 si cununia religioasa as vrea sa o fac la biserica SF. Vineri (am fost acolo la o nunta si e frumusica slujba, au cor si poti aduce tu un preot-noi vrem sa vina preotul de botez al viitorului sot-iar curtea e superba). Inca nu am facut programare. Poate sa-mi spuna cineva cu cat timp se fac programari la biserica si la primarie?

georgya
07.02.2007, 15:42:07
Buna,
Si eu sunt din Pitesti, am nunta pe 23 sept 2007 si cununia religioasa as vrea sa o fac la biserica SF. Vineri (am fost acolo la o nunta si e frumusica slujba, au cor si poti aduce tu un preot-noi vrem sa vina preotul de botez al viitorului sot-iar curtea e superba). Inca nu am facut programare. Poate sa-mi spuna cineva cu cat timp se fac programari la biserica si la primarie?

buna!
cred ca la biserica ar fi bine sa te duci de pe acum mai ales ca la Sf.Vineri toata lumea se inghesuie .Adevarul e ca este frumos in curtea bisericii nu stiu in interior ca nu am intrat.Oricum preotul nu te refuza daca te duci. Eu am facut programarea cu aproape 1 an inainte ca sa fiu sigura.La primarie din cate stiu eu actele se depun cu 14 zile inainte.
:*

Dianutza
07.02.2007, 16:03:10
Buna!
Multumesc mult Georgya!!!
:*

claudica78
09.02.2007, 15:02:11
Buna,

mandro, du-te ca altfel nu mai gasesti ora pe care o vrei tu sau nu mai gasesti deloc[-o<
eu am pe 14 iulie si am fast sambata trecuta la Sf. Vineri si nu mai aveau nici o posibilitate de programare; bine, nici nu am insistat, am intrebat, s-a uitat pe caiet, si a zis ca nu au loc dar ca poate am noroc, cand vine preotul sa-l intreb pe el, dar am cam priceput ce zicea si n-am vrut sa fie eu motivul pentru care planurile altora erau date peste cap - asta daca am inteles io bine aluzia; si am plecat la Sf. Gheorghe si am gasit la 19:30
succes!!:)>-

georgya
09.02.2007, 15:22:49
mandro, du-te ca altfel nu mai gasesti ora pe care o vrei tu sau nu mai gasesti deloc[-o<
eu am pe 14 iulie si am fast sambata trecuta la Sf. Vineri si nu mai aveau nici o posibilitate de programare; bine, nici nu am insistat, am intrebat, s-a uitat pe caiet, si a zis ca nu au loc dar ca poate am noroc, cand vine preotul sa-l intreb pe el, dar am cam priceput ce zicea si n-am vrut sa fie eu motivul pentru care planurile altora erau date peste cap - asta daca am inteles io bine aluzia; si am plecat la Sf. Gheorghe si am gasit la 19:30
succes!!:)>-
inseamna ca eu am facut bine ca m-am dus cu un an inainte , cu toate ca toata lumea imi spunea ca e prea devreme dar preotul nu refuza.;-)

ayana2010
12.02.2007, 09:34:27
Nu stiu ce sa zic de cor dar a avut o verisoara in noiembrie cununia religioasa acolo si a iesit bine.

buna...pana la urma te-ai programat la bis asta? zi-mi si mie pls kt costa intreaga slujba! >:D<

pui83oana
12.02.2007, 10:36:11
Salutare miresici din Pitesti!
Am fost WE asta la Pitesti si am vb la biserica.
Nu am mai fost la Sf. Vineri sa vb pentru ca am un prieten care a facut acolo si mi-a zis ca l-a costat 7 mil. Nici in Buc la cea mai scumpa biserica nu se da atat (au dat niste veris de-ai mei la Balasa 7 mil, da cu 2 coruri). Asha ca m-am dus direct la biserica Sf. Ion. Ne-am stabilit ora care am vrut-o noi, ne-a zis ce trb sa aducem (vin sau sampanie si pisocturi sau cozonac), cat costa (200-250 RON) +o cotizatie pt corul format din studentii de la teologie.
Zic io ca e f bine.... si peisaj dragut pentru poze dupa nunta :D

georgya
12.02.2007, 19:10:10
buna...pana la urma te-ai programat la bis asta? zi-mi si mie pls kt costa intreaga slujba! >:D<

buna .nu stiu nici eu sigur mai mult de 4 mil nu costa.eu m-am programat acum 7 luni cand am dat o taxa de 500 de mii.

ayana2010
13.02.2007, 10:46:47
buna, fetele!!
sunt f suparata.. s pare k nu mai fac logodna la sf vineri....
preotul d acolo le-a cerut nasilor 4 mil pt el, 1 mil pt tarcovnic, 1 mil pt toate lumanarile din biserik nu mai stiu kt corul, noua un mil avans... si s duce spre 7-8 mil pt o simpla logodna.. mi s pare mult! nu l pot cere nasilor sa plateask atat, mai ales k apoi tre sa mai dea ink p atat la cununie!! si lor li s pare mult, d platit vor sa plateask ei.... cred k pana la urma o sa renunt!! si knd ma gandesc k ma vedeam deja in trasuraaaaa

claudica78
13.02.2007, 13:01:23
buna, fetele!!
sunt f suparata.. s pare k nu mai fac logodna la sf vineri....
preotul d acolo le-a cerut nasilor 4 mil pt el, 1 mil pt tarcovnic, 1 mil pt toate lumanarile din biserik nu mai stiu kt corul, noua un mil avans... si s duce spre 7-8 mil pt o simpla logodna.. mi s pare mult! nu l pot cere nasilor sa plateask atat, mai ales k apoi tre sa mai dea ink p atat la cununie!! si lor li s pare mult, d platit vor sa plateask ei.... cred k pana la urma o sa renunt!! si knd ma gandesc k ma vedeam deja in trasuraaaaa

eu itiu sugerez o simpla slujba de logodna daca nu vrei sa faci doar cununia civila, o slujba fara "fastul" unei cununii religioase si prin urmare fara atatea costuri, si de ce nu incerci la o biserica de cartier mai micuta, nu una asa solicitata pt cununii religioase, sunt convinsa ca poti fi aproape de Dumnezeu si fara atat bataie de cap si cheltuiala, pe care oricum o sa faci, asa cum ai zis si tu, peste 2 ani cand e marea petrecere.
Fii sigura, El te va insoti in orice biserica sau capela te vei duce >:D<

Dianutza
13.02.2007, 14:14:13
Buna,
Am citit mesajele voastre legate de biserica Sf Vineri si nu mai stiu ce sa cred.....Eu am fost acum 2 ore, am facut programare la ora la care am vrut (23 sept. ora 16:30) si am platit 100 Ron. Apoi au spus ca preotul e 300 Ron (bani care-i plateste nasul nostru) si 60 Ron (platim noi) taxa bisericii in care intra si corul.
Nu stiu de unde se ajunge la 7-8 mil cum am vazut scris.....sau daca va fi asa o sa vad atunci ....
Bafta la pregatiri!!!
>:D<

ayana2010
13.02.2007, 21:52:44
Buna,
Am citit mesajele voastre legate de biserica Sf Vineri si nu mai stiu ce sa cred.....Eu am fost acum 2 ore, am facut programare la ora la care am vrut (23 sept. ora 16:30) si am platit 100 Ron. Apoi au spus ca preotul e 300 Ron (bani care-i plateste nasul nostru) si 60 Ron (platim noi) taxa bisericii in care intra si corul.
Nu stiu de unde se ajunge la 7-8 mil cum am vazut scris.....sau daca va fi asa o sa vad atunci ....
Bafta la pregatiri!!!

eh, ciudat! poate depinde si d preot.. e unul kre e seful celorlalti 3.. si presupun k e mai scump(noi cu asta am vb) presupun k ceilalti sunt mai ieftini dak exista asemenea diferente d pret.... knd s-a discutat despre bani yo nu am fost prezenta, au fost doar nasii dar nu cred k au inventat ei asemenea preturi... nush c sa mai zic

Dianutza
14.02.2007, 14:50:34
Claudica78 am si eu o intrebare: ai facut rezervare la biserica Sf Gheorghe? Am auzit ca si acolo se plateste rezervare 500 000 lei.
Pupici

georgya
14.02.2007, 21:40:52
Claudica78 am si eu o intrebare: ai facut rezervare la biserica Sf Gheorghe? Am auzit ca si acolo se plateste rezervare 500 000 lei.
Pupici

si eu am dat tot 500.000 la biserica Maica Domnului

Dianutza
15.02.2007, 11:26:38
Te rog frumos spune-mi si mie unde e biserica Maica Domnului?
Mersi!

ayana2010
15.02.2007, 12:13:37
e cea d p crinului. intre izvor si pasaj(nu cel d la magnolia)

alias
16.02.2007, 16:46:52
Buna! E frumos si la sf gheorghe, si eu tot acolo o sa merg, au si cor daca vrei si slujba destul de scurta... mie asta chiar imi place... La sf vineri costa mai mult si nu te lasa sa-ti faci toate pozele in gradina lor, care e intradevar frumoasa.... dar te cam zoresc ... rochie ai gasit? Eu la pasul asta sunt si in magazine nu am gasit nimic!!!!!!!!!!!

georgya
16.02.2007, 17:39:43
Te rog frumos spune-mi si mie unde e biserica Maica Domnului?
Mersi!

pasajul de la piata mare

alias
17.02.2007, 10:19:37
Buna! Eu am rezervat la sf Gheorghe si dai avans 500.000, iar corul daca vrei este 800.000. Ar trebui sa te duci deja daca vrei sa prinzi o ora convenabila.

claudica78
19.02.2007, 10:42:00
Pupici

Exact, 50 RON cu chitanta $-) si pe dosul ei ne-a scris tot ce avem de adus si ne-a zis sa venim cu 2-3 sapt inainte sa vorbim cu preotul despre slujba, cor, io stiu, ce-o mai aparea!#:-S

Dianutza
19.02.2007, 15:56:20
Buna,
Vad ca inca se mai dezbate pe tema Bisericilor....Eu va pot spune ce mi-au spus mie la Sf Vineri... Am fost cam acum 2 saptamani si am dat 1 mil lei pt rezervare. Apoi D-na de acolo a spus ca daca vreau cor tre sa platesc 6 sute mii lei (eu sau nasul) si apoi alti 3 mil pt preot (bani care-i va plati nasul in ziua aceea). La Sf Gheorghe e mai ieftin cu cel mult 1 mil lei. Acestea sunt preturile de anul acesta pt Biserici......cred ca cei de la Biserica au acelasi pret pt toata lumea.......
<:-P

kiss_tyna
27.02.2007, 08:15:28
Mie cel mai mult imi place la Biserica Sf Vineri si asta nu pt ca stau in Popa Sapca...:D .La Sf. Vineri cred ca o sa facem logodna la vara (pt ca noi doar o sa ne logodim si peste 2 ani ne casatorim k sa terminam si noi facultatea...).Sper ca o sa mai putem sa facem programare pt luna iulie...oricum o sa facem logodna luni(nu cred ca mai face cineva luni).
Si in plus gradina mi se pare ca e super misto...o sa iasa niste poze super!

blondy74
04.03.2007, 18:48:40
Buna tuturor,

Am vazut ca nu sunt singura viitoare mireasa care este din "Bucuresti" si urmeaza sa se casatoreasca in Pitesti.
Singura diferenta este ca Pitestiul nu este strain de mine, dat fiind faptul ca o parte din studii le-am sustinut in acest oras si parintii mei locuiesc aproape de acest oras.

In ceea ce privesc preturile despre care voi discutati sunt putzin "surprinsa", dar in acelasi timp este "bine de stiut". Ceea ce m-ar interesa este daca aceste preturi sunt valabile si pentru cununia religiosa la biserica "romano-catolica", deoarece viitorul meu sot este catolic si dorim sa ne cununam la biserica romano-catolica "Sfantu Ioan" din Pitesti.
Daca aveti informatii legate despre o astfel de cununie nu ezitati sa imi spuneti, fiindca pana in luna mai 2007, cand mi-a spus preotul ca trebuie sa venim sa discutam toate detaliile, este "cale lunga".

Multumesc anticipat pentru raspuns.
GMC

anna_stan
04.03.2007, 22:25:48
Fetelor vin si eu cu o problema:

In we am reusit sa-mi cumpar rochia de mireasa si este destul de decoltata e fara bretelute.
Am vorbit cu soacra-mea si imi zice ca e cam decoltata rochia, ca poate ar trebui sa-mi pun ceva deasupra sa nu am probleme la intrarea in biserica. Credeti ca sunt probleme? A avut cineva aceasta problema? Eu una nu vreau sa-mi pun nimic :-L sa stric frumusete de rochie

HAi ca va pun si poza sa vedeti exact destre ce vorbesc

pui83oana
05.03.2007, 07:09:19

In we am reusit sa-mi cumpar rochia de mireasa si este destul de decoltata e fara bretelute.
Am vorbit cu soacra-mea si imi zice ca e cam decoltata rochia, ca poate ar trebui sa-mi pun ceva deasupra sa nu am probleme la intrarea in biserica. Credeti ca sunt probleme? A avut cineva aceasta problema? Eu una nu vreau sa-mi pun nimic :-L sa stric frumusete de rochie

Io te sfatuiesc sa te duci sa intrebi la biserica daca poti sa intrii "mai decoltata". Am intalnit un caz in care mireasa a trebuit sa-si puna o esarfa ca sa poata intra in biserica (e adevarat ca s-a intamplat in Timisoara....si cei de acolo tin mai mult la astfel de chestii).

ayana2010
05.03.2007, 10:58:54
Mie cel mai mult imi place la Biserica Sf Vineri si asta nu pt ca stau in Popa Sapca...:D .La Sf. Vineri cred ca o sa facem logodna la vara (pt ca noi doar o sa ne logodim si peste 2 ani ne casatorim k sa terminam si noi facultatea...).Sper ca o sa mai putem sa facem programare pt luna iulie...oricum o sa facem logodna luni(nu cred ca mai face cineva luni).
Si in plus gradina mi se pare ca e super misto...o sa iasa niste poze super!

si eu am vrut asta.. pana cand am fost la biserica.. de fapt, prima data i-am trimis pe nasi si le-a facut lor capul calendar ca de ce sa facem logodna, ca nu inseamna ca nu o sa traim in pacat, sa facem toata nunta etc.. apoi ne-am dus si noi cu nasii.. bineinteles ca ne-au bagat intr-o alta serie.. dupa ce ca faceau faze cu logodna ca nu vor s-o faca le-au mai cerut si nasilor o groaza de bani(am scris pe aici cat) si am zis ca o sa renuntam avand in vedere ca voiam cununia religioasa peste 2 ani, tot asa cand ne terminam fac si iar plateau nasii inca pe atat( adica mai mult pentru ca preturile or sa creasca din nou) si mi-a fost jena.. iar ei voiau sa plateasca doar ei..etc Asa ca mai bine am renuntat....

rocsi6666
05.03.2007, 11:49:00

Mie nu mi se pare deloc exagarata, de rochiile cu corsetul din dantela transparenta care au aplicatii in dreptul sanilor, ce mai zice soacra ta? nu te mai lua dupa nimeni si sa nu "indraznesti" sa iti pui esarfa, ca vorba ta, strici frumusete de rochie...si ti mai strici si dispozitia...

alias
05.03.2007, 14:35:26

Buna! Rochia este f frumoasa, chiar imi place si nu este asha decoltata cum zici tu. Cat timp iti pui voalul pe fata cand intri (cica asa este obiceiul) nu cred sa ai vreo problema. Am vazut altele si mai decoltate sau transparente. Singura problema "ar fi" sa nu stea popa cu ochii la decolteul tau si sa uite de slujba! =))

Fluturas
05.03.2007, 16:35:56

Hei stai calma.Rochia este foarte frumoasa,decoltata intr-adevar,dar cum sa fie?!Cu guler? Nu cred ca vei avea probleme,s-au vazut miresici si mai decoltate si n-a fost nici o problema!

ayana2010
05.03.2007, 16:39:51

dragutica foc rochita ta..de unde ti-ai luat-o?
cat despre decolteu eu nici nu-l vad ;)) parerea mea e sa n-o strici atasandu-i ceva.. las-o pe soacra (deja a inceput cu nemultumirile??) :*

arinutza
07.03.2007, 08:19:27
Atat, i-a cerut colegei mele....
Si ea a auzit cum ca nu ar fi asa si s-a mai dus odata sa intrebe...
A ramas la fel/:)

anna_stan
07.03.2007, 15:55:40
Va multumesc de sfaturi.^:)^ Mai eu de la inceput i-am zis ca nu-mi pun nimic, ea tot sustinea ca asa se face si imi dadea ea exemple din 1900 toamna, ca pe x nu a lasat-o in biserica preotul. Am vrut totusi sa va intreb si pe voi sa fiu sigura :*

ayana2010
08.03.2007, 00:08:03
Va multumesc de sfaturi.^:)^ Mai eu de la inceput i-am zis ca nu-mi pun nimic, ea tot sustinea ca asa se face si imi dadea ea exemple din 1900 toamna, ca pe x nu a lasat-o in biserica preotul. Am vrut totusi sa va intreb si pe voi sa fiu sigura :*

asa, asa ! bv :*

blondy74
10.03.2007, 11:55:23
Salutare fetele cochetele,

Am citit mesajele voastre despre biseicile din Pitesti, insa am observat ca nici-una dintre voi nu a spus nimic de biserica romno-catolica Sf. Anton, cea de langa Teatru Davila. Oare sunt "singura" miresica care se casatoreste la aceasta biserica?!:-\

M-ar interesa daca este posibil cateva detalii cu ceea ce trebuie pregatit pentru ceremonia la o astfel de biserica. Am fost acum 2 saptamani si am vorbit cu preotul care ne-a spus ca este foarte devreme acum pt a ne da detalii, dat fiind faptul ca nunta este tocmai in august 2007, asa ca ne-a spus sa venim inainte de nunta cu 3 luni, mai exact pe la mijlocul lunii mai.
Este cale lunga pana atunci si orice informatie despre o astfel de ceremonie mi-ar fi foarte utila, asa ca sa-mi formez o idee macar.

Orice informatie legata de acest gen de ceremonie mi-ar fi de un real folos.

Multumesc anticipat,

GMC

arinutza
12.03.2007, 10:33:32
Pai, esti catolica?
De obicei cei catolici fac acolo asa ca ar trebui intrebate miresicile catolice care au facut acolo......, altfel eu nu prea am auzit prea multi ortodocsi ducandu-se acolo.....dar....mai intreaba poate ai noroc.>:D<

blondy74
12.03.2007, 20:54:42
Multumesc pentru raspuns.
Eu nu sunt catolica, sunt ortodoxa, insa viitorul meu sot este catolic si dorim sa ne casatorim in religia catolica. O sa mai caut pe internet sau poate se va gasi cineva care a imi dea aceste detalii.

Pupipicei :*

[email protected]};-

Fluturas
13.03.2007, 18:44:44
Multumesc pentru raspuns.
Eu nu sunt catolica, sunt ortodoxa, insa viitorul meu sot este catolic si dorim sa ne casatorim in religia catolica. O sa mai caut pe internet sau poate se va gasi cineva care a imi dea aceste detalii.

Pupipicei :*

[email protected]};-

Vezi ca trebuie sa te duci sa te converteasca ..eu asa stiam ca se procedeaza.Atunci cand treci la alta religie..

rocsi6666
13.03.2007, 18:49:38
Vezi ca trebuie sa te duci sa te converteasca ..eu asa stiam ca se procedeaza.Atunci cand treci la alta religie..
Mi se pare ca doar la islamici, altfel ii spuneau cand s-a dus sa intrebe...

kiss_tyna
20.03.2007, 19:55:01
Am vorbit ieri cu cineva care e in corul de la biserica Sf Vineri pt ca vroiam sa facem o programare pt logodna din iulie dar mi-a zis ca e totul rezervat inca de anul trecut....Au zis ca nu mai e nici un loc liber...au slujbe de dimineata pana seara la 8....Ma mai interesez dar daca chiar nu putem face o rezervare acolo,o sa merg la biserica aceea de la iesirea din Pitesti spre autostrada(in Prundu)(pt ca acolo am fost noi botezati-amandoi-coincidenta!)....si o sa scapam si cu bani mai putini...1 milion jumatate fata de 4 milioane cat cerea la Sf. Vineri...Iar cand ne vom casatori,vom face la Sf Vineri rezervare cu un an si ceva inainte ca sa fim siguri ca prindem loc.

blondy
22.03.2007, 21:45:22
Am vorbit ieri cu cineva care e in corul de la biserica Sf Vineri pt ca vroiam sa facem o programare pt logodna din iulie dar mi-a zis ca e totul rezervat inca de anul trecut....Au zis ca nu mai e nici un loc liber...au slujbe de dimineata pana seara la 8....Ma mai interesez dar daca chiar nu putem face o rezervare acolo,o sa merg la biserica aceea de la iesirea din Pitesti spre autostrada(in Prundu)(pt ca acolo am fost noi botezati-amandoi-coincidenta!)....si o sa scapam si cu bani mai putini...1 milion jumatate fata de 4 milioane cat cerea la Sf. Vineri...Iar cand ne vom casatori,vom face la Sf Vineri rezervare cu un an si ceva inainte ca sa fim siguri ca prindem loc.

Buna,

dar de ce tii atat de mult sa faci la Sfanta Vineri?
Mie personal mi se pare cam exagerat sa aiba atat de mult cununii pe zi... ce e cumva vreo industrie , parca ar fi pe banda.Preotii de acolo ar trebui sa fie mai rezonabili ca totusi vorbim de biserica, nu de afaceri.

Blondy.

ayana2010
22.03.2007, 23:06:13
Buna,

dar de ce tii atat de mult sa faci la Sfanta Vineri?
Mie personal mi se pare cam exagerat sa aiba atat de mult cununii pe zi... ce e cumva vreo industrie , parca ar fi pe banda.Preotii de acolo ar trebui sa fie mai rezonabili ca totusi vorbim de biserica, nu de afaceri.

Blondy.

a renuntat si ea!! nu mai face acolo:*

Fluturas
23.03.2007, 07:09:51
Am fost la doua nunti la Sf Vineri.Slujba tine 20 min si e sub orice critica.Nici nu intrase mireasa in biserica si preotii deja incepusera slujba !!Nu-mi place Sf Vineri (in afara de gradina aceea care intr-adevar e superba).Nunti pe banda,o gramada de bani,slujba scurta.

ayana2010
23.03.2007, 09:17:47
Am fost la doua nunti la Sf Vineri.Slujba tine 20 min si e sub orice critica.Nici nu intrase mireasa in biserica si preotii deja incepusera slujba !!Nu-mi place Sf Vineri (in afara de gradina aceea care intr-adevar e superba).Nunti pe banda,o gramada de bani,slujba scurta.

asta asa e.... dar ce poze ies acolo hm!!!:D

rocsi6666
23.03.2007, 12:25:47
mai sunt si alte biserici cu gradini superbe....mie chiar nu-mi plac astea din centru unde se fac nunti pe banda.....si la care se cer bani cu neobrazare...

Fluturas
23.03.2007, 18:17:24
asta asa e.... dar ce poze ies acolo hm!!!:D

Pai eu vreau si slujba frumoasa nu nimai poze in gradina..

lorellay
26.03.2007, 14:07:30
Stie cineva cum se numeste biserica din Gavan de la capatul lui 19?
Stitzi ceva de nunti acolo?

Fluturas
27.03.2007, 08:53:49
Stie cineva cum se numeste biserica din Gavan de la capatul lui 19?
Stitzi ceva de nunti acolo?

Eu fac acolo, se numeste Sf Dimitrie si e o biserica superba...Am inteles de la Rocsi ca sunt super slujbele acolo,eu ce pot sa-ti spun e ca sunt 3 preoti,par de treaba, si cel mai important e ca nu mi-au cerut bani..ca altii,sa se arunce la 5-6 milioane!Mi-a spus parohul ca dam cat vrem..Acum nu stiu daca o fi asa la toata lumea insa eu am aflat cand am vorbit cu el ca este vecin cu mine..Are un teren vis-a-vis de casa noastra :))

rocsi6666
27.03.2007, 15:07:50
da, asa e, am avut eu nunta acolo vara trecuta, e foarte frumos, au si o gradina superba cu trandafiri, biserica e mare, frumoasa, slujba e frumoasa, tine cam 40 minute, iar preotii nu cer bani...noi am platit doar taxa aceea de 2-3 sute de mii, nasii nu stiu exact, dar a fost o suma modica, oricum...oricum, eu sunt de principiul ca ei sunt platiti deja ptr. ce fac, si nu le-as da ptr. nimic in lume milioane...

lorellay
27.03.2007, 16:40:39
Multumesc...acolo mi-ar placea....ca e si foarte aproape de mineo:-)
Ar trebui sa ma duc sa vorbesc dupa Paste..oare o fi tarziu atunci?

Fluturas
27.03.2007, 20:42:51

Pe unde stai mai exact?Si eu tot in gavana stau,petre ispirescu e strada ( prima dupa biserica )

rocsi6666
27.03.2007, 21:22:31
deci tu ai nunta in oct, nu?
ar trebui sa vb. cu maxim 2 luni inainte, ptr. linistea ta....la noi mi se pare ca au vb. nasii cam cu o luna inainte....daca ai o ora preferata, te poti duce mai din timp, ca sa ti-o rezervi....noi am vrut ta rziu, pe la 18.00,am prins libera ora...ai grija, daca faci cununia civila in aceeasi zi, sa iti rezervi timp ptr. a ajunge acasa, daca nu te imbraci direct mireasa, ptr. coafor, machiaj...

Fluturas
28.03.2007, 08:43:21

Lorelay eu am fost sa ma programez in februarie, si in 08.07 nu aveau nici o programare asa ca banuiesc ca e ok daca mergi dupa Paste.

ayana2010
13.04.2007, 15:11:54
mioroi, depinde unde vrei sa faci cununia religioasa.. daca vrei in centru preturile sunt mai mari... nu se ajunge chiar la 900 cum ai zis. ce biserica ai vrea? cea mai scumpa din pit e sf vineri

kiss_tyna
13.04.2007, 18:24:46
Am fost azi la biserica Sf. Vineri si am vb cu preotul de acolo.L-am intrebat daca ne poate face logodna in iulie pe 29 si m-a intrebat daca am actul civil si am zis ca nu si apoi a zis ca nu se poate face logodna fara casatorie civila in prealabil.O prietena de-a mea a facut logodna anul trecut(tot la Sf. Vineri) dar ei nu i-au cerut actul civil.Voi ce parere aveti?La alte biserici nu cred ca se cere.

kiss_tyna
13.04.2007, 18:39:45
Am fost azi la biserica Sf. Vineri si am vb cu preotul de acolo.L-am intrebat daca ne poate face logodna in iulie pe 29 si m-a intrebat daca am actul civil si am zis ca nu si apoi a zis ca nu se poate face logodna fara casatorie civila in prealabil.O prietena de-a mea a facut logodna anul trecut(tot la Sf. Vineri) dar ei nu i-au cerut actul civil.Voi ce parere aveti?La alte biserici nu cred ca se cere.

Fluturas
13.04.2007, 20:10:44

Cum sa-ti ceara actul civil pentru logodna ???? Nu se poate asa ceva!Parerea mea e sa cauti alta biserica, eu m-am logodit bine-merci fara acte (logic) si nici macar nu m-a intrebat preotul de asa ceva

rocsi6666
14.04.2007, 09:56:32
si-or fi schimbat "politica"$-) $-) $-) si preotii astia....

kiss_tyna
14.04.2007, 16:25:06
O sa incercam la biserica aceea care e pe stanga la iesirea din Pitesti pe autostrada pt ca acolo am fost botezati amandoi(coincidenta).Si o sa ne ia si bani mai putini.

kiss_tyna
15.04.2007, 07:43:36
Am emotii....mergem azi pe la 12 cand se termina slujba de duminica sa vorbim cu un preot care il cunoaste prietenul meu...sper sa aiba si pt noi loc duminica pe 29 iulie...si sa nu ne ia bani prea multi...si sper sa nu zica cum a zis cel de la Sf. Vineri ca ne trebuie act civil....ca atunci n-o sa mai facem logodna(am hotarat ca cununia civila si religioasa sa le facem cand o sa ne casatorim...).Sa-mi tineti pumnii,sa nu zica nimic de actul civil...

24danyela
15.04.2007, 14:36:22
mioroi, depinde unde vrei sa faci cununia religioasa.. daca vrei in centru preturile sunt mai mari... nu se ajunge chiar la 900 cum ai zis. ce biserica ai vrea? cea mai scumpa din pit e sf vineri

Din cate stiu eu cea mai scumpa biserica din pitesti este Schitul din Trivale iar apoi este Sf Vineri, Sf Gheorghe,....poate ma insel, dar nu cred.

kiss_tyna
15.04.2007, 15:17:18
Gataaaa!Am vorbit si la biserica cu preotul.O sa facem logodna la biserica Sf. Spiridon (la iesire spre autostrada-in Prundu) pe 29 iulie la ora 16:00.Abia astept.Ne-a spus preotul k pana atunci sa venim in fiecare duminica acolo la biserica si sa tinem post 5 zile si apoi sa ne spovedim.

ayana2010
15.04.2007, 16:54:43
doamne cate idei mai au si preotii astia.... de ce trebuie sa va duceti in fiecare duminica?

georgya
15.04.2007, 17:04:12
Gataaaa!Am vorbit si la biserica cu preotul.O sa facem logodna la biserica Sf. Spiridon (la iesire spre autostrada-in Prundu) pe 29 iulie la ora 16:00.Abia astept.Ne-a spus preotul k pana atunci sa venim in fiecare duminica acolo la biserica si sa tinem post 5 zile si apoi sa ne spovedim.
si ce, daca tu vrei sa tii 7 zile post nu te mai spoveseste?=P~

ayana2010
15.04.2007, 17:12:50
sau daca nu te duci la biserica in fiecare dum te pune absenta si nu te mai logodeste???
ups...ce rea sunt...sa nu te superi pe mine...dar cum am mai zis au si preotii astia niste idei valeleu

georgya
15.04.2007, 17:16:06
sau daca nu te duci la biserica in fiecare dum te pune absenta si nu te mai logodeste???
ups...ce rea sunt...sa nu te superi pe mine...dar cum am mai zis au si preotii astia niste idei valeleu
pai sa stii ca au niste idei......care mai de care,ideea e ca nici unul nu spune la fel...........e ciudat:-<

ayana2010
15.04.2007, 17:22:04
pai sa stii ca au niste idei......care mai de care,ideea e ca nici unul nu spune la fel...........e ciudat:-<

ciudat? de-a dreptul penibil...

kiss_tyna
15.04.2007, 19:08:44
si ce, daca tu vrei sa tii 7 zile post nu te mai spoveseste?=P~

Scuze,m-am exprimat eu gresit...A zis sa tinem minim 5 zile post si apoi sa venim sa ne spovedim...

kiss_tyna
15.04.2007, 19:14:04

Uite cum a fost ''faza'':(prietenul meu e prieten de familie cu preotul)ne-am dus la el sa-i zicem ca vrem sa ne logodim si el a zis ca nu prea ne-a vazut pe la biserica si ca acum venim la ''nevoie''.Si atunci i-am zis ca noi mergem la Sf Vineri pt ca acolo stau eu in popa sapca....si atunci a zis ca si el ar putea sa ne ''paseze'' la Sf. Vineri sa facem logodna.Pana la urma i-am zis ca o sa venim acolo la biserica(pt ca asa ne-a zis,desi ne-a trecut pe caiet programarea dar a zis ca mai vorbim cand venim la biserica--intr-un fel ne obliga sa venim si asta nu-mi place...mie imi place sa fac un lucru pt ca asa simt eu,nu pt ca imi impune cineva...in fine...).Asa...si a zis ca trebuie sa venim mereu la biserica ,nu doar cand avem nevoie(dar noi am mers la Sf Vineri...el considera poate ca daca nu mergem la biserica aceea nu mergem la biserica sau ce?)

ayana2010
15.04.2007, 19:35:54
hm...chiar ciudat... pana la urma orice preot ar trebui sa gandesca in felul urmator... ca biserica e casa domnului si nu conteaza unde mergi, important e sa mergi!!! nu conteaza unde te rogi, important e sa te rogi... de asta ziceam ca sunt preotii ciudati.....

lorellay
17.04.2007, 12:35:27
Fetelor...pe la cat sa programez cununica religioasa?
deseara sau maine ma duc sa vorbesc cu preotul si nu stiu la ce ora ar fi cel mai potrivit!

rocsi6666
17.04.2007, 12:40:26
Fetelor...pe la cat sa programez cununica religioasa?
deseara sau maine ma duc sa vorbesc cu preotul si nu stiu la ce ora ar fi cel mai potrivit!
pai daca ai cununia civila si religioasa in aceeazi zi....eu zic sa o pui dupa amiaza, astfel incat sa plecati direct la restaurant...si sa ai si tu timp sa te schimbi, sa te coafezi, etc...eu am avut-o la 18.00, de exemplu..

rocsi6666
17.04.2007, 12:46:35
[quote=cristinutza2007;186131].si atunci a zis ca si el ar putea sa ne ''paseze'' la Sf. Vineri sa facem logodna.
haha, ce faza.....auzi la el...sa va paseze....si ce atata dus la biserica ptr. logodna....pai la nunta ce va mai pune sa faceti?! sa construiti o biserica? mai, dar poate nu vorbea serios, poate glumea....eu zic sa ma cautati...alta biserica...e o biserica f. frumoasa si cu preoti normali in gavana, la capatul lui 19..incearca si acolo, acar asha, ca titlu informativ.

lorellay
17.04.2007, 12:49:37
E foarte frumoasa biserica din gavana...dupa ce vorbesc cu preotul..va pot spune si cat de amabil e....
Daca vreti am nr lui de telefon pentru cine vrea sa vb cu el....

lorellay
19.04.2007, 06:23:09
Am vorbit cu preotul ieri.
Am rezolvat...pe 6 oct la ora 17..sunt asa incantata...
Taxa a fost 50RON si a spus ca ma dau nasii cat vor...
Sa stiti ca pe 6 oct mai avea doua nunti dimineatza si doua inaintea noastra. Deci e destul de ocupat.
Dar e un preot tare tare de treaba....

ayana2010
19.04.2007, 09:07:15
Sa stiti ca pe 6 oct mai avea doua nunti dimineatza si doua inaintea noastra. Deci e destul de ocupat.

bv!!! ma bucur pt tine:*

rocsi6666
20.04.2007, 14:10:18
sa vezi ce slujba frumoasa o sa va faca...eu nu prea le am cu bisericile, si chiar ma gandeam sa le spun sa ne faca slujba in varianta scurta, ca ma gandeam ca mor de plictiseala la nunta mea...dar a fost foarte frumos...e cam glumet parintele...o:-) o:-)

ayana2010
20.04.2007, 21:04:22
sa vezi ce slujba frumoasa o sa va faca...eu nu prea le am cu bisericile, si chiar ma gandeam sa le spun sa ne faca slujba in varianta scurta, ca ma gandeam ca mor de plictiseala la nunta mea...dar a fost foarte frumos...e cam glumet parintele...o:-) o:-)

cred ca e un preot adevarat acolo,daca nu v-a pus un pret fix...a spus sa dea nasii cat vor!! nu cum sunt toti ceilalti cu pret fix si mare pe deasupra :O

arinutza
25.04.2007, 07:22:01
Arinuta..., in aceeasi zi cu nunta ta eu sunt nasa de botez... dar la Stefanesti:)) Era frumos sa ne fi intalnit daca finii faceau la Pitesti... la aceeasi biserica....te vedeam cum aratai ca printesa in marea zi....:laugh: :A

arinutza
25.04.2007, 07:23:35
Scuze... pe la primarie pe acolo...as fi dat o fuga sa te vad=))

ayana2010
25.04.2007, 09:18:29
Scuze... pe la primarie pe acolo...as fi dat o fuga sa te vad=))

hehe.... la 18 mergem la primarie.... poti sa tragi o fuga=))

arinutza
27.04.2007, 10:26:15
=)) la ora aia sigur am ciocnit paharul de sampanie ...doar daca ne aduce yubi al lui alias..adik ginerica si fratele meu=))

mirela13stan
16.06.2007, 21:11:22
Noi am vrut la Sf.Vineri si am mers in februarie si nu avea liber decat la 19:30 ceea ce ni s-a parut destul de tarziu. Asa ca am ajuns la catedrala. nu este preferata mea dar acolo a vrut puiu. si ora este la 16:30 ceea ce inseamna ca avem timp sa ne pozam linistiti, sa verificam daca totul este in ordine la restaurant!

Fluturas
17.06.2007, 06:06:19

ai facut o alegere foarte buna, preotul este foarte de treaba, vorba ta.Si eu am platit 50 ron iar cand l-am intrebat ce si cum ca trebuie sa le spun nasilor cu ce suma sa se pregateasca mi-a raspuns la fel, dau cat vor dansii..
eu am fost ieri dimineata la biserica sa aprind niste lumanari, inauntru era foarte racoare,mi-a placut..iar gradina e de vis !>:D<

alias
18.06.2007, 08:36:47
Noi am vrut la Sf.Vineri si am mers in februarie si nu avea liber decat la 19:30 ceea ce ni s-a parut destul de tarziu. Asa ca am ajuns la catedrala. nu este preferata mea dar acolo a vrut puiu. si ora este la 16:30 ceea ce inseamna ca avem timp sa ne pozam linistiti, sa verificam daca totul este in ordine la restaurant!

Sa stii ca e frumos acolo, e racoare inauntru, au aer conditionat, 3 popi, asa ca nashu va tb sa plateasca in jur de 5 mil, slujba e frumoasa si,.... nu f lunga....iar la ora aia am avut si eu si este ideal ca ai timp de poze si apoi mergi direct la restaurant.

Diane
18.06.2007, 10:08:01
bv!!! ma bucur pt tine:*

Draga Arina,

Off-topic: ti-am vazut pozele din "zilele de miere" :laugh: si am vazut ca ati calarit..este un vis al meu si ma intrebam unde ati facut asta si daca stii si prin zona grajduri unde se poate practica echitatia.
multu si by the way, casa de piatra!

Diane
18.06.2007, 10:09:11
Draga Arina,

Off-topic: ti-am vazut pozele din "zilele de miere" :laugh: si am vazut ca ati calarit..este un vis al meu si ma intrebam unde ati facut asta si daca stii si prin zona grajduri unde se poate practica echitatia.
multu si by the way, casa de piatra!

ok, inainte de a pune intrebari trebuie sa deschizi ochii si sa citesti..acum am vazut, la rasnov :-B

Diane
18.06.2007, 10:10:34
Sa stii ca e frumos acolo, e racoare inauntru, au aer conditionat, 3 popi, asa ca nashu va tb sa plateasca in jur de 5 mil, slujba e frumoasa si,.... nu f lunga....iar la ora aia am avut si eu si este ideal ca ai timp de poze si apoi mergi direct la restaurant.

draga Alias,

cat a durat slujba exact? au cor? ati facut poze chiar acolo la biserica? multumesc

alias
18.06.2007, 10:58:01
draga Alias,

cat a durat slujba exact? au cor? ati facut poze chiar acolo la biserica? multumesc
http://picasaweb.google.com/valiprundeanu/Alias
Ai pozele aici de la nunta, spre sf sunt si cele de la biserica! Cam 40 de minute a durat, a fost ok, doar ca ma strangea un pantof dar pe sub rochie nu vedea nimeni cum stau eu. >:D< Au si cor, costa 800.000 lei vechi, noi nu l-am luat desi au fost foarte insistenti la telefon, ne-au zis ca vin acolo si discuta ei cu ginerele, ca la tel ma prinsase pe mine si i-am zis ca nu.

claudica78
19.06.2007, 08:02:20
http://picasaweb.google.com/valiprundeanu/Alias
Ai pozele aici de la nunta, spre sf sunt si cele de la biserica! Cam 40 de minute a durat, a fost ok, doar ca ma strangea un pantof dar pe sub rochie nu vedea nimeni cum stau eu. >:D< Au si cor, costa 800.000 lei vechi, noi nu l-am luat desi au fost foarte insistenti la telefon, ne-au zis ca vin acolo si discuta ei cu ginerele, ca la tel ma prinsase pe mine si i-am zis ca nu.

chiar v-au sunat cei de la biserica, sa va intrebe daca luati corul??:O
cand m-au intrebat de numarul de telefon, nu m-am gandit ca e pt asta :-p
Super tare, n-am mai auzit!:D

alias
19.06.2007, 10:27:57
chiar v-au sunat cei de la biserica, sa va intrebe daca luati corul??:O
cand m-au intrebat de numarul de telefon, nu m-am gandit ca e pt asta :-p
Super tare, n-am mai auzit!:D
O sa te sune o babutza ffff insistenta de la cor. pe mine m-a enervat de-mi venea sa o strang de gat!!! De la biserica mi-a zis tantia aia cu caietul de programari ca o sa sune.

diavolita
26.06.2007, 23:33:05
eu am facut rezervare pt biserica sf vineri dar stiti ceva ma omoara gandul cum tr sa ma pitesc sa nu ma vada alta mireasa sau cum tr sa astept la poarta ca o alta sa iasa ...sau sa astept sa pot face poze ...o aiureala ...ei se gandesc cum sa faca bani mai multi ...ca pe banda ....cati mai multi....cu atat mai bine....si daca mai ai noroc si de o vreme ...nu stiu ce sa zic

ayana2010
27.06.2007, 01:35:14
eu am facut rezervare pt biserica sf vineri dar stiti ceva ma omoara gandul cum tr sa ma pitesc sa nu ma vada alta mireasa sau cum tr sa astept la poarta ca o alta sa iasa ...sau sa astept sa pot face poze ...o aiureala ...ei se gandesc cum sa faca bani mai multi ...ca pe banda ....cati mai multi....cu atat mai bine....si daca mai ai noroc si de o vreme ...nu stiu ce sa zic
da, f nasoala faza asta.....

diavolita
27.06.2007, 20:14:21
da, f nasoala faza asta.....
sa iau calmante inainte sa pot zambi tot timpul si sa nu ma supere nimik

Andra_St
10.07.2007, 15:16:15
ai facut o alegere foarte buna, preotul este foarte de treaba, vorba ta.Si eu am platit 50 ron iar cand l-am intrebat ce si cum ca trebuie sa le spun nasilor cu ce suma sa se pregateasca mi-a raspuns la fel, dau cat vor dansii..
eu am fost ieri dimineata la biserica sa aprind niste lumanari, inauntru era foarte racoare,mi-a placut..iar gradina e de vis !>:D<
Buna!
Fluturas, fii draguta si spune-mi daca pe parinte il cheama numele de familie Dumitru sau eventual spune-mi cum arata. Daca e cine cred eu, sigur fac nunta acolo. Si cu cat timp inainte trebuie sa fac rezervare la biserica? Se plateste ceva la inceput?

ayana2010
10.07.2007, 19:44:35
Buna!
Fluturas, fii draguta si spune-mi daca pe parinte il cheama numele de familie Dumitru sau eventual spune-mi cum arata. Daca e cine cred eu, sigur fac nunta acolo. Si cu cat timp inainte trebuie sa fac rezervare la biserica? Se plateste ceva la inceput?
trebuie sa mai astepti ceva pana sa ti se raspunda pt ca fluturas e plecata in luna de miere

lorellay
12.07.2007, 10:21:58
Buna!
Vorbesti de biserica Sf.Dimitrie din Gavana?
Si eu tot acolo am nunta. Noi am fost si am rezervat de ceva timp..sa zic prin aprilie.Am platit taxa de biserica 50 ron si a zis ca nasii dau cat vor.Pe preotul cu care am vb noi il cheama Mitrache. Foarte de treaba...

lorellay
12.07.2007, 10:22:36
Sa-mi spui daca vrei nr de tel...

Andra_St
13.07.2007, 14:04:56
Sa-mi spui daca vrei nr de tel...
Buna!
Da, biserica de care vorbesc e Sf. Dimitrie sau Sf. Dumitru - am auzit de ambele variante - din Gavana III.
Mersi frumos, dar nu am nevoie de nr de tel.
Vroiam numai sa stiu de care dintre preoti e vorba.
Oricum, cred ca o sa imi poti spune mai multe dupa nunta ta, care e clar inaintea mea.
O zi buna,
Andra

Fluturas
17.07.2007, 09:14:10
Buna!

Parintele paroh se numeste Dumitru Mitrache.
Slujba a fost extraordinara,biserica este foarte,foarte frumoasa, am avut cor, toata lumea a ramas impresionata de slujba...
Vei face o alegere excelenta!

lorellay
17.07.2007, 09:45:03
Fluturas....te rog da-mi mai multe detalii...eu am vorbit exact cu acelasi preot...a fost ok slujba? Ce a trebuit sa duceti...vin, piscoturi, verighetele...ce am omis?
Cu corul cum a fost...ati vrut voi sau e al bisericii?Cat v-a costat?
Noi am platit taxa de 50 ron si a zis ca restul dau nasii cat vor..Nasii vostrii cat au dat?
Multumesc...

Fluturas
18.07.2007, 08:44:10
Fluturas....te rog da-mi mai multe detalii...eu am vorbit exact cu acelasi preot...a fost ok slujba? Ce a trebuit sa duceti...vin, piscoturi, verighetele...ce am omis?
Cu corul cum a fost...ati vrut voi sau e al bisericii?Cat v-a costat?
Noi am platit taxa de 50 ron si a zis ca restul dau nasii cat vor..Nasii vostrii cat au dat?
Multumesc...

Iubita mea slujba a fost de vis! Mi-a placut foarte mult, au fost 2 preoti .
Am dus certificatul de casatorie, piscoturi, vin si pernita cu verighetele (insa n-a fost nevoie de ea pentru ca a trebuit sa le punem pe deget fiind deja logoditi)..
Ptr cor am dat 100 ron desi preotul imi spusese sa dam cam 10 ron/pers si au fost 4,in fine, asta e, ar fi bine sa vorbesti clar pe tema..
Pentru preoti au dat nasii 200 sau 250 ron,nu stiu sigur ..
La noi slujba a fost mai scurta pentru ca au sarit peste partea cu logodna ..

kiss_tyna
18.07.2007, 09:32:48
Fluturas, cam cat dureaza slujba de logodna?
Trebuie sa mergem si noi duminica la preot sa vorbim cu el pt ca noi am programat slujba la ora 4 si ne-am gandit in primul rand ca o sa fie prea cald la ora 4 si in al doilea rand o sa fim si obositi(sambata are nasa si nasul nunta si o sa chefuim pana duminica dimineata pe la 6,apoi dormim si noi putin daca putem pana pe la 12....si apoi trebuie sa ne pregatim de logodna).Asa ca trebuie sa vorbim cu preotul sa ne mute slujba la ora 6 seara.Sper sa poata....daca nu,asta e....ne descurcam noi.

Fluturas
18.07.2007, 09:37:21
Fluturas, cam cat dureaza slujba de logodna?
Trebuie sa mergem si noi duminica la preot sa vorbim cu el pt ca noi am programat slujba la ora 4 si ne-am gandit in primul rand ca o sa fie prea cald la ora 4 si in al doilea rand o sa fim si obositi(sambata are nasa si nasul nunta si o sa chefuim pana duminica dimineata pe la 6,apoi dormim si noi putin daca putem pana pe la 12....si apoi trebuie sa ne pregatim de logodna).Asa ca trebuie sa vorbim cu preotul sa ne mute slujba la ora 6 seara.Sper sa poata....daca nu,asta e....ne descurcam noi.

Slujba dureaza cam 25-30 minute, depinde de biserica ... Daca faci la Sf Vineri sigur dureaza mai putin!!
La Sf Vineri a durat 30 minute o cununie religioasa ... La 2 nunti am fost si s-a intamplat la fel ...

kiss_tyna
18.07.2007, 09:52:07
Slujba dureaza cam 25-30 minute, depinde de biserica ... Daca faci la Sf Vineri sigur dureaza mai putin!!
La Sf Vineri a durat 30 minute o cununie religioasa ... La 2 nunti am fost si s-a intamplat la fel ...

Facem la Sf Spiridon,in Prundu,spre autostrada pe stanga.O sa-l intrebam noi pe preot cam cat dureaza.Oricum,preotul nostru e super de treaba si glumetz...Mie mi-e frica sa nu-mi vina rau in biserica de la fumul lumanarilor.....bine ca au aer conditionat in biserica....asa poate nu-mi mai vine rau.:))

kiss_tyna
18.07.2007, 09:53:21

La Sf. Vineri, e mafie de mafie.....se fac slujbele de cununie pe ''banda''....E frumoasa biserica si curtea bisericii....insa slujbele lasa de dorit...

lorellay
18.07.2007, 10:53:23
Si la Sf.Dimitrie e frumoasa curtea si biserica...
Fluturas..ai avut si nunta si cununia religioasa?

Fluturas
18.07.2007, 10:56:48
Si la Sf.Dimitrie e frumoasa curtea si biserica...
Fluturas..ai avut si nunta si cununia religioasa?

cum adica si nunta si cununia religioasa ?1

lorellay
18.07.2007, 11:28:34
OOOO..scuze....am vrut sa zic si cununia civila si religioasa?!
Cineva zicea pe aici ca doar cununia civila....

lorellay
18.07.2007, 11:38:01
Am gasit..Arina zicea ca ai doar cunuia civila...

gabrielaalina
18.07.2007, 13:28:53
fetelor azi ma duc sa fac invitatile si nu stiu cum sa scriu: Biserica Sf. Gheorghe sau Catedrala Sf. Gheorghe! are vreo importanta sau...?

Fluturas
18.07.2007, 13:39:54
Am gasit..Arina zicea ca ai doar cunuia civila...

am avut cununia civila pe 07 07 si cea religioasa pe 08 07 <:-P

Fluturas
18.07.2007, 13:42:18
fetelor azi ma duc sa fac invitatile si nu stiu cum sa scriu: Biserica Sf. Gheorghe sau Catedrala Sf. Gheorghe! are vreo importanta sau...?

Biserica zic eu ....

gabrielaalina
18.07.2007, 13:46:17
Biserica zic eu ....
asa mam gandit si eu. merci mult!

lorellay
18.07.2007, 14:06:21
am avut cununia civila pe 07 07 si cea religioasa pe 08 07 <:-P
Si poze de la nunta?...am vazut pe undeva poze cu rochia ta...super super..

lorellay
18.07.2007, 14:08:36
eu nu am inteles...e catedrala sau biserica?

Fluturas
18.07.2007, 14:11:50
Si poze de la nunta?...am vazut pe undeva poze cu rochia ta...super super..

pozici,aici :

http://picasaweb.google.co.uk/alexagiorgiana

mariaana
27.07.2007, 15:09:00
Recomand Biserica Sf.Ioan . Eu am avut cununia religioasa anul acesta in iunie si am avut o slujba deosebita. Au fost invitati care m-au intrebat daca am cunoscut pe cineva de acolo de a fost atat de frumos sau chiar asa procedeaza de fel.
Am fost pur si simplu si am "rezervat " ziua si ora.
Au numai "o varianta" de slujba , cea care se face in mod normal -nu accepta "prescurtari" si care a durat 1 ora cu tot cu intrare si iesire .
Au chiar si cor dar trebuie sa le spui daca doresti .
Eu am vorbit cu parintele Macarie.
Succes!

arinutza
30.07.2007, 07:53:49
eu nu am inteles...e catedrala sau biserica?
Inca are statut de catredrala, dar pe invitatii aproape toata lumea scrie biserica

summer_bride
31.07.2007, 22:48:26
Recomand Biserica Sf.Ioan . Eu am avut cununia religioasa anul acesta in iunie si am avut o slujba deosebita. Au fost invitati care m-au intrebat daca am cunoscut pe cineva de acolo de a fost atat de frumos sau chiar asa procedeaza de fel.
Am fost pur si simplu si am "rezervat " ziua si ora.
Au numai "o varianta" de slujba , cea care se face in mod normal -nu accepta "prescurtari" si care a durat 1 ora cu tot cu intrare si iesire .
Au chiar si cor dar trebuie sa le spui daca doresti .
Eu am vorbit cu parintele Macarie.
Succes!

Eu m-am casatorit acum 2 zile si cununia religioasa am avut-o la biserica Sf. Ion. Este intr-adevar o biserica deosebita prin tipul slujbei de cununie. Am avut si cor si totul a iesit extraordinar. A fost o ceremonie speciala si intr-adevar fara prescurtari. La noi a durat in jur de o ora si 15 minute. Mergeti cu incredere acolo, va recomand aceasta biserica (noi am vorbit cu preotul Dragusin).
Pupici!

lorellay
01.08.2007, 05:35:10
Eu m-am casatorit acum 2 zile si cununia religioasa am avut-o la biserica Sf. Ion. Este intr-adevar o biserica deosebita prin tipul slujbei de cununie. Am avut si cor si totul a iesit extraordinar. A fost o ceremonie speciala si intr-adevar fara prescurtari. La noi a durat in jur de o ora si 15 minute. Mergeti cu incredere acolo, va recomand aceasta biserica (noi am vorbit cu preotul Dragusin).
Pupici!
Casa de piatra iubita si sa fiti fericiti....

ayana2010
01.08.2007, 11:25:49
Pupici!
casa de piatra si multa fericire<:-P

blondy
05.08.2007, 20:10:35
Pupici!

Si eu m-am casatorit pe 21 iulie la sfantul Ioan si am aceeasi impresie buna, slujba a fost intreaga a durat 1 ora si 20 deminute.Recomand aceasta biserica mai ales ca ai si unde sa faci poze in curte fiind iarba.

MeMyself
06.08.2007, 10:25:30
Fetele, ce parere aveti de "Sf. Treime"? S-a cununat cineva acolo? Noi acolo o sa facem, dar as vrea si cateva pareri inainte.Mersi.

AdrianaLory
07.08.2007, 19:42:00
Eu m-am cununat acolo si a fost OK,nu cred ca este diferit de alte biserici.

MeMyself
08.08.2007, 07:37:11
Mersi pentru raspuns!

Lalely
08.08.2007, 08:05:09
Buna dragi miresici,
S-a cununat cineva la Sf Gheorghe in centru?
Ce parere aveti??

Lalely
08.08.2007, 09:36:01
Se pare ca instinctul..tau..functioneaza....
Eu am vazut la tine data si locatia unde stiam ca au fost parintii lui..stiam ca te cheama Georgiana...dar tarziu..am facut legatura..
Ma bucur ca te cunosc..pe aceasta cale.....
Chiar am vrut in seara nuntii tale sa venim sa te salutam...

alias
08.08.2007, 18:38:06
Buna dragi miresici,
S-a cununat cineva la Sf Gheorghe in centru?
Ce parere aveti??
Eu am cununia religioasa acolo si a fost ok. Sincer eu nu ma dau in vant dupa ceremoniile alea lungi, la noi a durat 40 min ceea ce pt mine a fost ok. Sunt 3 preoti, si daca vrei au si cor contra cost...destul de scump 80 RON. Nu e insa obligatoriu

Lalely
09.08.2007, 10:04:55
Buna Alias,
Mersi pt raspuns..nici eu nu ma dau in vant dupa ceremonii..interminabile...:D
Am inteles de la tine bine..ca daca vreau cor este 80 Ron??
Inca ceva ..am inteles ca taxa pe care o platesc nasii ..dupa cununia religioasa..este destul de mare in comparatie cu celelate biserici?
Este adevarat???

alias
10.08.2007, 13:20:00
Buna Alias,
Mersi pt raspuns..nici eu nu ma dau in vant dupa ceremonii..interminabile...:D
Am inteles de la tine bine..ca daca vreau cor este 80 Ron??
Inca ceva ..am inteles ca taxa pe care o platesc nasii ..dupa cununia religioasa..este destul de mare in comparatie cu celelate biserici?
Este adevarat???

Corul este 80 ron, iar taxa la biserica nu e chiar asa mare, cred ca 3 mil maxim, nu stiu exact, dar nu este impusa iti spune sa dai cat vrei tu.

Lalely
13.08.2007, 06:47:57
Multumesc frumos pt raspunsuri.
pupici

Andra_St
13.08.2007, 19:02:29
fetelor care v-ati facut cununia la Sf. Dumitru din Gavana, cu cat timp inainte trebuie sa ma duc ca sa rezerv loc la biserica? Cat au cerut taxa si apoi cat au cerut la nasi?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Fluturas
13.08.2007, 19:17:11
fetelor care v-ati facut cununia la Sf. Dumitru din Gavana, cu cat timp inainte trebuie sa ma duc ca sa rezerv loc la biserica? Cat au cerut taxa si apoi cat au cerut la nasi?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Andra, eu am avut nunta in iulie si m-am dus la ei prin februarie insa nu stiu daca e bine sa faci la fel, noi am facut nunta duminica,mai mult ca sigur sambata sunt mai aglomerati...eu te-as sfatui sa te duci prin octombrie ...
Am platit 50 ron taxa bisericii si in ziua cununiei nasii au dat 200 ron.Am avut 2 preoti, nu au cerut banuti,ne-au spus sa dam cat vrem....

Diane
14.08.2007, 12:05:39
Casa de Piatra, Georgya, tot ce va doriti..desi cu intarziere :). Ai fost o foarte draguta lady in red la cununia civila. >:D<

Diane
14.08.2007, 12:08:47
Corul este 80 ron, iar taxa la biserica nu e chiar asa mare, cred ca 3 mil maxim, nu stiu exact, dar nu este impusa iti spune sa dai cat vrei tu.

Draga Alias,

ti s-a parut foarte ingramadit in biserica? eu imi fac griji pt ca nu stiu exact cate persoane vor veni si nu as vrea sa stea oamenii pe afara...oare au voie invitatii sa stea si sus? la voi cum a fost? Multu pt ajutor ^:)^

Diane
14.08.2007, 12:20:02
Andra, eu am avut nunta in iulie si m-am dus la ei prin februarie insa nu stiu daca e bine sa faci la fel, noi am facut nunta duminica,mai mult ca sigur sambata sunt mai aglomerati...eu te-as sfatui sa te duci prin octombrie ...
Am platit 50 ron taxa bisericii si in ziua cununiei nasii au dat 200 ron.Am avut 2 preoti, nu au cerut banuti,ne-au spus sa dam cat vrem....

Draga Fluturas,
ai fost o fluturasa foarte fermecata. Cum te-ai descurcat cu trena? iti venea cand si cand s-o arunci cat colo? :)>- si eu am trena si vreau sa ma pregatesc pt ce e mai rau...dar orice s-ar intampla, in ziua aceea voi purta cu cel mai mare drag orice povara <:-P . casa de piatra!

Fluturas
14.08.2007, 13:46:54
Draga Fluturas,
ai fost o fluturasa foarte fermecata. Cum te-ai descurcat cu trena? iti venea cand si cand s-o arunci cat colo? :)>- si eu am trena si vreau sa ma pregatesc pt ce e mai rau...dar orice s-ar intampla, in ziua aceea voi purta cu cel mai mare drag orice povara <:-P . casa de piatra!

Multumesc mult :*
Trebuie sa recunosc ca trena mi-a cam dat de furca insa a meritat !!!

georgya
14.08.2007, 14:59:29
Casa de Piatra, Georgya, tot ce va doriti..desi cu intarziere :). Ai fost o foarte draguta lady in red la cununia civila. >:D<
mersi mult........si eu iti doresc sa iti iasa nunta asa cum iti doresti:*

Andra_St
28.10.2007, 18:33:45
Uite coincidenta! Si eu tot din Bucuresti sunt, dar viitorul sot este din Pitesti. Asa ca nunta...la Pitesti, anul viitor. Pana acum nu m-am agitat prea rau, insa vazand-o pe prietena mea cea mai buna care face si ea nunta anul viitor si care e deja in tema cu anumite aspecte legate de acest eveniment, incep sa ma ingrijorez ca trece timpul si intru in criza de timp. E un handicap sa nu poti organiza un asa eveniment important intr-un oras pe care sa-l cunosti. De aceea, daca aveti informatii legate de restaurante, biserici, preoti, alte detalii, tineti-ma si pe mine la curent :[email protected] PLIIIIIZ!

biserica iti recomand cu toata caldura pe cea din gavana, Sf. Dumitru.
sa stii ca preotii de acolo sunt cu adevarat oameni deosebiti si iti faca intradevar o cununie frumoasa, fara sa taie din pasaje.
asta pe langa faptul ca are o curte minunata, cu gradina si e o biserica noua, mare.
mai bine te duci acolo sa te convingi, daca ai timp.
restaurante...depinde de ce anume cauti, trebuie sa dai mai multe detalii.
iar alte informatii... daca doresti, spune.

P.S.: bine ai venit!

Fluturas
28.10.2007, 18:39:04
sa stii ca preotii de acolo sunt cu adevarat oameni deosebiti si iti faca intradevar o cununie frumoasa, fara sa taie din pasaje.
asta pe langa faptul ca are o curte minunata, cu gradina si e o biserica noua, mare.

si eu recomand aceeasi biserica, acolo am facut noi cununia, absolut superb!

Andra_St
28.10.2007, 18:41:11
si eu recomand aceeasi biserica, acolo am facut noi cununia, absolut superb!

fluturas, v-au pus sa va spovediti?
dar raspunde-mi la topicul despre biserici, caci am deviat rau.
m-ar interesa asa in amre, cum a fost, inclusiv nunta in sine.

Fluturas
28.10.2007, 18:46:22
Andra,iti raspund aici ..
Preotii sunt super, am avut o slujba foarte frumoasa, un cor (trebuie sa specifici ca vrei cor), slujba a durat cam o jumatate de ora,noi am sarit peste slujba de logodna ptr ca eram deja logoditi.
Invitatii au fost incantati de slujba, le-a placut foarte mult ...
Nu ne-a pus sa ne spovedim sau impartasim...
Nu ne-au cerut bani, au spus sa dea nasii cat considera ei ...

Intreaba-ma ca nu stiu ce sa-ti mai spun ... >:D<

Andra_St
28.10.2007, 18:51:02
Andra,iti raspund aici ..
Preotii sunt super, am avut o slujba foarte frumoasa, un cor (trebuie sa specifici ca vrei cor), slujba a durat cam o jumatate de ora,noi am sarit peste slujba de logodna ptr ca eram deja logoditi.
Invitatii au fost incantati de slujba, le-a placut foarte mult ...
Nu ne-a pus sa ne spovedim sau impartasim...
Nu ne-au cerut bani, au spus sa dea nasii cat considera ei ...

Intreaba-ma ca nu stiu ce sa-ti mai spun ... >:D<

multumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesc!!!!
1. cat a costat corul?
2. ce a trebuit sa aduci la biserica (gen vin, piscoturi - am mai citit pe forum)?
3. te-au lasat sa te pozezi peste tot (ma refer la gradina aia frumoasa, langa braduti as vrea sa ma pozez, dar trebuie sa calc peste iarba si nu e frumos)?
4. au fost 3 preoti, nu? slujesc toti la fel (adica cine cum isi imparte atributiile); intreb fiindca e unul care are o voce deosebita si as vrea sa slujeasca acela mai mult
daca mai e, iti mai scriu.

Fluturas
28.10.2007, 19:03:01
multumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesc!!!!
1. cat a costat corul?
2. ce a trebuit sa aduci la biserica (gen vin, piscoturi - am mai citit pe forum)?
3. te-au lasat sa te pozezi peste tot (ma refer la gradina aia frumoasa, langa braduti as vrea sa ma pozez, dar trebuie sa calc peste iarba si nu e frumos)?
4. au fost 3 preoti, nu? slujesc toti la fel (adica cine cum isi imparte atributiile); intreb fiindca e unul care are o voce deosebita si as vrea sa slujeasca acela mai mult
daca mai e, iti mai scriu.

1) 100 ron
2) am dus o sticla de vin rosu -busuioaca de bohotin ptr ca este vinul nostru preferat insa ne-a dat sa bem un vin alb si piscoturi
3) te poti poza unde vrei ..
4). la noi au slujit 2 preoti, parohul este cel cu vocea deosebita;-)

Rocsaine
28.10.2007, 20:02:19

Multumesc pt urarea de bun venit! Incep sa ma simt mai bine stiind ca nu sunt singura bucuresteana aterizata pe pamanturi argesene. Dupa ce am stat o viata in Bucuresti, ma simt putin nelalocul meu in Pitesti, pt ca am prea multe "necunoscute" imi plutesc in minte.
Legat de biserica...nu stiu daca e locul potrivit sa vbesc aici, dar am "pus okii" pe biserica monument de langa...pfff, in fine, Scoroboaia, cred ca va spune mai multe. Gavana e cam departe de noi, dar nu exclud, o sa mergem si acolo, sa vedem. Drept sa va spun, aceste aspecte spirituale conteaza enorm pt mine.

Spuneti-mi, pt o nunta (a carei data inca nu am fixat-o cu precizie), am inceput cautarile prea tarziu?

ayana2010
28.10.2007, 20:57:44
a fost cineva la biserica la bratieni(in stefanesti)? am auzit ca e frumos acolo....e prin padure..... stiti ceva?

Andra_St
29.10.2007, 09:32:58
Multumesc pt urarea de bun venit! Incep sa ma simt mai bine stiind ca nu sunt singura bucuresteana aterizata pe pamanturi argesene. Dupa ce am stat o viata in Bucuresti, ma simt putin nelalocul meu in Pitesti, pt ca am prea multe "necunoscute" imi plutesc in minte.
Legat de biserica...nu stiu daca e locul potrivit sa vbesc aici, dar am "pus okii" pe biserica monument de langa...pfff, in fine, Scoroboaia, cred ca va spune mai multe. Gavana e cam departe de noi, dar nu exclud, o sa mergem si acolo, sa vedem. Drept sa va spun, aceste aspecte spirituale conteaza enorm pt mine.

Spuneti-mi, pt o nunta (a carei data inca nu am fixat-o cu precizie), am inceput cautarile prea tarziu?

legat de biserica, stiu pe cea de care vorbesti.
sa stii ca e una dintre cele ami vechi, e monument istoric.
inautru gasesti si o icoana facatoare de minuni. tocmai pt ca e foarte veche, nu se mai vad bine picturile si e destul de micuta dupa parerea mea. biserica care ti-am recomandat-o eu e mult mai mare.
sa stii ca si eu ma gandisem printer alte alegeri la Sf. Treime, asa se numeste aceea, dar nu imi place preotul de acolo spre deosebire de cealalta, unde e cu totul altceva.
daca ma mai gandesc la biserici unde merita se te cununi, iti scriu.

P.S.: pt inceperea cautarilor, iti raspund pe subiectul off-topic din pitesti, ca sa nu mai scriem mesaje aiurea. e foarte frustant pt alte mirese cand intra pe forum sa caute ceva si petec un timp cautand aiurea.

Andra_St
29.10.2007, 09:54:32
pt rocsaine:
alta biserica unde se gaseste o icoana facatoare de minuni, tot cu Maica Domnului, e Mavrodolu (langa prefectura si BCR, e in spate, oarecum pitita). e cam micuta curtea insa are o poveste foarte interesata. in urma cu multi ani - nu stau bine cu istoria - un calugar pe nume Mavrodolu a visat icoana in cauza si a gasit-o (nu mai stiu toate detaliile si nu vreau sa informez gresit); mai tarziu, biserica a ars aproape in intregime si singurul lucru pastrat intact a fost icoana.

insa, caci fara insa nu prea se poate, si preotii de acolo ... sa zicem ca nu prea imi inspira incredere. nu vreau sa-i vorbesc de rau.

Rocsaine
29.10.2007, 18:13:14
legat de biserica, ...sa stii ca si eu ma gandisem printer alte alegeri la Sf. Treime, asa se numeste aceea, dar nu imi place preotul de acolo spre deosebire de cealalta, unde e cu totul altceva.
daca ma mai gandesc la biserici unde merita se te cununi, iti scriu.

Din vizitele mele, am vazut ca sunt 3 preoti acolo; sincer, si mie mi s-a parut ca doar unul, cel mai tanar, cred, e mai aproape de ceea ce imi doresc de la un preot. Inca nu am vbit cu dansul, dar am sa o fac cat de curand. Tie care nu ti-a placut (daca-i cunosti, bineinteles)? Si de ce?

MeMyself
30.10.2007, 08:57:09
Rocsaine, eu am facut la Sf. Treime si ne-a cununat preotul cel tanar, Catalin il cheama. Este un preot adevarat dupa parerea mea. Sa stii ca nici mie nu mi-a placut un preot de-acolo, cel mai in varsta! Nu stiu de ce, ca nu am avut tangente cu el, dar pare ahtiat dupa bani si se uita urat daca vede ca vorbesti cu alt preot. Eu l-am cunoscut pe cel tanar cand m-am dus sa ma spovedesc acolo si am ramas cu o impresie foarte buna despre el si de-asta cand am ceva de facut legat de biserica ma duc la el, la Catalin. Asa ca daca te hotarasti sa faci cununia acolo, sfatul meu e sa-l alegi pe Catalin. Mai este inca un preot acolo (sunt 3 in total), dar despre el chiar nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am vb niciodata cu el.

Andra_St
30.10.2007, 10:06:30
Din vizitele mele, am vazut ca sunt 3 preoti acolo; sincer, si mie mi s-a parut ca doar unul, cel mai tanar, cred, e mai aproape de ceea ce imi doresc de la un preot. Inca nu am vbit cu dansul, dar am sa o fac cat de curand. Tie care nu ti-a placut (daca-i cunosti, bineinteles)? Si de ce?

eu m-am dus acolo in cautarea unui sfat: cum sa rezolvam problema cu nasul de botez, ca sa nu ne cunune el, ci altcineva. nu stiu care dintre pretoti, dar unul (cei drept, era ceva mai varsta, mic de statura, cu barba, slabut) mai mai sa ma pofteasca afara, ca el avea treaba si eu il deranjem cu lucrui lipsite de importanta. mi-a vorbit foarte urat, desi l-am rugat frumos sa ma asculte. asta in conditiile in care la alte biserici nu doar ca nu m-au poftit afara, ci au stat de vorba cu mine si m-au sfatuit.

Rocsaine
30.10.2007, 12:12:25
Rocsaine, eu am facut la Sf. Treime si ne-a cununat preotul cel tanar, Catalin il cheama. Este un preot adevarat dupa parerea mea. Sa stii ca nici mie nu mi-a placut un preot de-acolo, cel mai in varsta! Nu stiu de ce, ca nu am avut tangente cu el, dar pare ahtiat dupa bani si se uita urat daca vede ca vorbesti cu alt preot. Eu l-am cunoscut pe cel tanar cand m-am dus sa ma spovedesc acolo si am ramas cu o impresie foarte buna despre el si de-asta cand am ceva de facut legat de biserica ma duc la el, la Catalin. Asa ca daca te hotarasti sa faci cununia acolo, sfatul meu e sa-l alegi pe Catalin. Mai este inca un preot acolo (sunt 3 in total), dar despre el chiar nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am vb niciodata cu el.

Andra, cred ca vbim de aceeasi persoana, :"> Doar ca nu stiam cum il cheama. Si te-ai spovedit/te spovedesti la dansul? Pt ca si eu as vrea sa merg tot la el. Nu stiu de ce, dar imi inspira incredere. Pe ceilalti 2 nu-i cunosc, dar...Dumnezeu sa ma ierte, nu imi inspira acelasi lucru ca Pr. Catalin.

MeMyself
30.10.2007, 12:13:47
eu m-am dus acolo in cautarea unui sfat: cum sa rezolvam problema cu nasul de botez, ca sa nu ne cunune el, ci altcineva. nu stiu care dintre pretoti, dar unul (cei drept, era ceva mai varsta, mic de statura, cu barba, slabut) mai mai sa ma pofteasca afara, ca el avea treaba si eu il deranjem cu lucrui lipsite de importanta. mi-a vorbit foarte urat, desi l-am rugat frumos sa ma asculte. asta in conditiile in care la alte biserici nu doar ca nu m-au poftit afara, ci au stat de vorba cu mine si m-au sfatuit.

Tu vorbesti de preotul in varsta, ala care nu mi-a placut nici mie! E foarte ciudat tipu pentru un preot!

MeMyself
30.10.2007, 12:18:07
Andra, cred ca vbim de aceeasi persoana, :"> Doar ca nu stiam cum il cheama. Si te-ai spovedit/te spovedesti la dansul? Pt ca si eu as vrea sa merg tot la el. Nu stiu de ce, dar imi inspira incredere. Pe ceilalti 2 nu-i cunosc, dar...Dumnezeu sa ma ierte, nu imi inspira acelasi lucru ca Pr. Catalin.

Uite, eu de el vorbesc. Si da, ma spovedesc la el, cand fac pomana tot la el ma duc, el m-a cununat si el o sa-mi boteze copilul sau copii. Pentru ca am incredere in el si pentru ca imi inspira multa bunatate.

Rocsaine
30.10.2007, 12:24:14
Uite, eu de el vorbesc. Si da, ma spovedesc la el, cand fac pomana tot la el ma duc, el m-a cununat si el o sa-mi boteze copilul sau copii. Pentru ca am incredere in el si pentru ca imi inspira multa bunatate.

EXACT #:-S>:D<De acest preot vbeam si eu. Vai ce fericita m-ai facut! M-ai convins 100%. Nu m-am adresat niciodata lui, pt inca nu eram sigura. Dar de departe imi inspira liniste si tot ce-ar trebui sa-ti inspire un preot induhovnicit. Si te asculta la spovedanie, nu? E rabdator? Stii cand e de gasit?
Iar la nunta, in timpul slujbei au participat si ceilalti? :-B

Rocsaine
30.10.2007, 12:26:17
Andra draga, hai ca te-am bombardat cu intrebarile, scuza-ma, dar sa stii ca mai am una :">
Ai avut cor?

MeMyself
30.10.2007, 12:33:25
Ma bucur ca vb de acelasi om. Nu, a oficiat singur(din cate imi aduc eu aminte), iar cor... sincer nu stiu. A fost o cantare frumoasa, ca un cor, dar nu stiu daca erau sus sau nu. Dar slujba a fost foarte frumoasa!

MeMyself
30.10.2007, 12:36:18
De gasit il gasesti sigur sambata sau duminica la slujba. Duminica ne-au scos nasii la Biserica si am observat ca pe usa erau numerele de telefon ale preotilor, dar nu stiu exact de ce. Il am si eu si daca vrei ti-l pot da.:*

Rocsaine
30.10.2007, 12:36:59
Ma bucur ca vb de acelasi om. Nu, a oficiat singur(din cate imi aduc eu aminte), iar cor... sincer nu stiu. A fost o cantare frumoasa, ca un cor, dar nu stiu daca erau sus sau nu. Dar slujba a fost foarte frumoasa!

Lasa ca merg si il voi intreba daca are cor la biserica, desi stiu ca duminica nu exista asa ceva, sunt 2-3...doamne, ca sa nu zic altceva, mai pitigaiate la voce, in rest...
Ai idee cand il pot gasi? Are un program Pr. Catalin?

MeMyself
31.10.2007, 09:56:56
Rocsaine, sa ne spui ce-ai rezolvat cu Biserica!

Rocsaine
31.10.2007, 11:37:16
Rocsaine, sa ne spui ce-ai rezolvat cu Biserica!

Sigur! >:D< Dar vreau sa mergem mai intai sa rezolvam cu restaurantul. Am sa ma intorc la Subiectul Restaurante, sa postez acolo ultimele noutati pe care le am. ;-)

mihaelanastase_79
31.10.2007, 19:23:42
Eu sunt pentru Biserica Sf Vineri 100%. Slujba este deosebita, au cor si biserica este incapatoare.
Acolo m-am cununat eu si slujba tine cam 45 min.

24danyela
19.11.2007, 13:01:08
Pot sa stau linistita in privinta bisericii pt ca am fost duminica la Sf. Gheorghe si am platit taxa de 50 de Ron. Noi vrusesem la ora 18 dar nu am mai gasit liber pt ziua respectiva decat la ora 19. Daca vrem cor ne-a spus ca acesta costa 80 de Ron. Inca nu stiu sigur daca sa luam si cor. Mai ne gandim. A zis sa ii anuntam cu 2 saptamani inainte de nunta.

frosa_task
20.11.2007, 11:35:42
buna!
a facut cineva cununia la manastire la Curtea de Arges?

MeMyself
16.12.2007, 10:34:08
Fetele care m-au intrebat de Sf. Treime: am luat pozele de la fotograf ieri si acum pot sa va spun sigur 100% ca au oficiat 2 preoti si am avut cor.

Lalely
19.12.2007, 14:39:48
Fetelor vreuna dintre voi ma poate ajuta cu detalii despre Sf Gheorghe Pitesti?
Puteti sa-mi da-ti sugestii pt locatii de poze?..caci am inteles ca acolo la intrare te lasa un moment si gata.....

Lalely
03.01.2008, 14:19:12
Fetelor vreuna dintre voi ma poate ajuta cu detalii despre Sf Gheorghe Pitesti?
Puteti sa-mi da-ti sugestii pt locatii de poze?..caci am inteles ca acolo la intrare te lasa un moment si gata.....
:(

Nu ma ajuta nimeni??
Fetelor mai sunteti pe aici????

simona_ana
10.01.2008, 14:20:49
:(

Nu ma ajuta nimeni??
Fetelor mai sunteti pe aici????
Imi pare rau, dar multe detalii nu iti pot da. Am intrebat saptamana trecuta daca mai au liber pe 31 mai la ora la care voiam si erau cam ocupate "orele bune". Ar trebui sa te grabesti cu alegerea bisericii. Noi nu ne-am preocupat cu acest aspect si acum trebuie sa gasim alta biserica pentru ca nu imi convine ora. Cred ca poti sa faci poze si pe langa biserica, si pe acolo prin parc, insa mie nu prea imi place pentru ca sigur o sa fie foarte multa lume in zona sambata seara....... Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult! Bafta!

Lalely
11.01.2008, 07:33:56
Imi pare rau, dar multe detalii nu iti pot da. Am intrebat saptamana trecuta daca mai au liber pe 31 mai la ora la care voiam si erau cam ocupate "orele bune". Ar trebui sa te grabesti cu alegerea bisericii. Noi nu ne-am preocupat cu acest aspect si acum trebuie sa gasim alta biserica pentru ca nu imi convine ora. Cred ca poti sa faci poze si pe langa biserica, si pe acolo prin parc, insa mie nu prea imi place pentru ca sigur o sa fie foarte multa lume in zona sambata seara....... Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult! Bafta!

Eu deja am ales Sf Gheorghe...si am gasit ora la care vroiam dar am rezervat de mult.
Multumesc mult oricum pt sfaturi!!!
Bafta si tie!

kiss_tyna
11.01.2008, 08:45:16
Noi am vrea sa facem la Sf Vineri.Si de aceea va intreb cam cu cate luni trebuie sa facem rezervarea ca sa putem prinde ora la care vrem(pe la 16-17)?

Lalely
11.01.2008, 11:43:58
Noi am vrea sa facem la Sf Vineri.Si de aceea va intreb cam cu cate luni trebuie sa facem rezervarea ca sa putem prinde ora la care vrem(pe la 16-17)?

Eu am rezervat cam cu 9-10 luni inainte...poate am fost prea grabita...:D
Dar am vrut sa fiu sigura ca gasesc ora pe care o vreau...asa ca...i-ti poti face o idee...
Bafta!!

simona_ana
11.01.2008, 15:17:24
Ma bucur pentru tine Laley ca ai reusit sa gasesti acolo unde iti doreai! Casa de piatra! :)

simona_ana
11.01.2008, 15:19:32
Eu am fost cu 5 luni inainte, si nu am mai gasit la ora la care am vrut la Sf Vineri.... asa ca nu e bine sa stai pe ganduri. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

anesya
11.01.2008, 21:09:38
Fetelor noi am fost la Sf.Vineri exact cu un an inainte...si am fost primii pe lista...ne-am ales ora care am vrut-o...:D

kiss_tyna
11.01.2008, 21:18:36
Fetelor noi am fost la Sf.Vineri exact cu un an inainte...si am fost primii pe lista...ne-am ales ora care am vrut-o...:D
Pai in cazul acesta o sa mergem si noi in vara sa vorbim cu preotul pt la anul.Nu de alta, dar vreau sa stam fara griji prea multe.Ati dat ceva avans?Sau a zis ceva preotul(in sensul ca ati venit prea devreme)?

simona_ana
12.01.2008, 12:20:12
Pai in cazul acesta o sa mergem si noi in vara sa vorbim cu preotul pt la anul.Nu de alta, dar vreau sa stam fara griji prea multe.Ati dat ceva avans?Sau a zis ceva preotul(in sensul ca ati venit prea devreme)?
Noua ne-a cerut la Sf Vineri 2 mil avans, si apoi la nunta a zis ca trebuie sa mia plateasca nasii inca 5 mil. Deci 7 mil pentru 2008. In 2009 cred ca o sa mai creasca pretul putin.

kiss_tyna
12.01.2008, 16:12:23
Noua ne-a cerut la Sf Vineri 2 mil avans, si apoi la nunta a zis ca trebuie sa mia plateasca nasii inca 5 mil. Deci 7 mil pentru 2008. In 2009 cred ca o sa mai creasca pretul putin.
Ceeee?Doamne,cat de hoti pot fi preotii astia!Nasa noastra a facut nunta la Sf Vineri anul trecut si a platit in total 4 milioane...Cum de s-a ajuns asa repede la 7???8-} Eu cred ca v-au pacalit.:-? E prea de tot.De la 4 milioane la 7.[-(

kiss_tyna
12.01.2008, 16:20:03
Daca fac asa ceva si vor cere mai mult,o sa le dam in vara cand mergem sa vorbim pt la anul avansul si cu atat raman!Le dam tzeapa si nu le mai dam nimic dupa ce termina cununia.Pt ca nasa noastra este foarte suparata pe preotul de acolo...nu i-a facut nunta completa (pt ca vai doamne,era ultima nunta din ziua aia si erau obositi....si au mai platit si 4 milioane...),a ''sarit'' peste mai multe parti.Dar lasa ca i-o facem noi!Tare nesimtiti sunt preotii astia...si HOTI!
Daca moare cineva si nu are bani sa le dea,nu fac nicio slujba!Nu se poate asa ceva!!!E strigator la cer!
In mod normal la nunta ar trebui sa platesti doar taxa(care este in jur de 1 milion maxim!)....nu sa le mai bagi si lor bani in buzunar![-X Pai in ritmul asta....haideti sa facem un calcul: sa zicem intr-o zi de sambata: au 10 nunti ori 7 milioane de nunta= 70 milioane dintr-o zi de ''munca''.Altii muncesc 5 luni pt banii astia!Si macar de ai zice ca ajuta si ei pe cei nevoiasi....dar din pacate tot in buzunarul lor baga banii! Imi pare rau ca spun asta insa sunt scarbita de preotii din ziua de azi! >:P :-w

kiss_tyna
12.01.2008, 16:23:36
Si pentru ce e suma asta de 7 milioane?Pt ce o platim?Ca e biserica super cunoscuta si frumoasa?Si care-i faza?Asa ar trebui sa fie toate!E obligatia lor sa le intretina!Eu vreau sa fac nunta la Sf Vineri pt ca locuiesc in cartierul Popa Sapca...dar daca ma mai enerveaza mult,s-ar putea sa o fac in alta parte.:-w

ayana2010
12.01.2008, 17:47:08
Ceeee?Doamne,cat de hoti pot fi preotii astia!Nasa noastra a facut nunta la Sf Vineri anul trecut si a platit in total 4 milioane...Cum de s-a ajuns asa repede la 7???8-} Eu cred ca v-au pacalit.:-? E prea de tot.De la 4 milioane la 7.[-(
si noua ne-au cerut mult pt logodna astia de la sf vineri
oricum, din cate am citit pe aici, ei fac preturile dupa fata omului... ba citeam ca au cerut 4 mil, ba 6-7 (in aceeasi perioada)

ayana2010
12.01.2008, 17:48:53
Daca fac asa ceva si vor cere mai mult,o sa le dam in vara cand mergem sa vorbim pt la anul avansul si cu atat raman!Le dam tzeapa si nu le mai dam nimic dupa ce termina cununia.Pt ca nasa noastra este foarte suparata pe preotul de acolo...nu i-a facut nunta completa (pt ca vai doamne,era ultima nunta din ziua aia si erau obositi....si au mai platit si 4 milioane...),a ''sarit'' peste mai multe parti.Dar lasa ca i-o facem noi!Tare nesimtiti sunt preotii astia...si HOTI!
Daca moare cineva si nu are bani sa le dea,nu fac nicio slujba!Nu se poate asa ceva!!!E strigator la cer!
In mod normal la nunta ar trebui sa platesti doar taxa(care este in jur de 1 milion maxim!)....nu sa le mai bagi si lor bani in buzunar![-X Pai in ritmul asta....haideti sa facem un calcul: sa zicem intr-o zi de sambata: au 10 nunti ori 7 milioane de nunta= 70 milioane dintr-o zi de ''munca''.Altii muncesc 5 luni pt banii astia!Si macar de ai zice ca ajuta si ei pe cei nevoiasi....dar din pacate tot in buzunarul lor baga banii! Imi pare rau ca spun asta insa sunt scarbita de preotii din ziua de azi! >:P :-w
nu toti sunt asa, eu mai cunosc si PREOTI adevarati!

simona_ana
12.01.2008, 22:44:33
Realitatea e ca toata lumea stie ca la Sf Vineri se fac nuntile pe "banda rulanta". Eu vreau neaparat sa schimb biserica si ma duc sa intreb la Sf Treime si la Sf Ion. Singurul lucru buna acolo e ca au gradina frumoasa si poti face poze. Dar slujba dureaz destul de putin. Am o prietena care a facut acum 2 ani si a durat slujba maxim 20 de minute.

Fluturas
13.01.2008, 08:13:13
Realitatea e ca toata lumea stie ca la Sf Vineri se fac nuntile pe "banda rulanta". Eu vreau neaparat sa schimb biserica si ma duc sa intreb la Sf Treime si la Sf Ion. Singurul lucru buna acolo e ca au gradina frumoasa si poti face poze. Dar slujba dureaz destul de putin. Am o prietena care a facut acum 2 ani si a durat slujba maxim 20 de minute.

exact! am vazut si eu asta ... nici nu intri bine in biserica si ei incep slujba !
daaaaaar la Sf Vineri nu mergi ptr biserica ci pentru ca au curtea frumos amenajata :O
ei bine si in gavana unde am facut eu au curtea frumoasa, biserica este mare si frumoasa, preotii sunt super si nici nu ne-au luat pielea de pe noi!
a ! si slujba a fost de vis!

kiss_tyna
13.01.2008, 08:16:13
exact! am vazut si eu asta ... nici nu intri bine in biserica si ei incep slujba !
daaaaaar la Sf Vineri nu mergi ptr biserica ci pentru ca au curtea frumos amenajata :O
ei bine si in gavana unde am facut eu au curtea frumoasa, biserica este mare si frumoasa, preotii sunt super si nici nu ne-au luat pielea de pe noi!
a ! si slujba a fost de vis!
Cat ti-au cerut avans si cat ai platit in total?:D Poate facem si noi acolo.:)>-

Fluturas
13.01.2008, 08:21:43
Cat ti-au cerut avans si cat ai platit in total?:D Poate facem si noi acolo.:)>-

pai am dat 50 ron prima data cand am mers sa programez nunta, mi-a dat chitanta pentru ei dupa care la nunta au dat nasii, subliniez AU DAT pentru ca nu le-a cerut nimeni, 200 sau 250 ron :)>-

kiss_tyna
13.01.2008, 08:29:42
pai am dat 50 ron prima data cand am mers sa programez nunta, mi-a dat chitanta pentru ei dupa care la nunta au dat nasii, subliniez AU DAT pentru ca nu le-a cerut nimeni, 200 sau 250 ron :)>-
Ok!Asa mai zic si eu.....dar nu 7 milioane!:O

kiss_tyna
13.01.2008, 08:30:34
Intr-un an, le facem vila preotilor de la Sf Vineri...=))

Fluturas
13.01.2008, 08:39:54
Intr-un an, le facem vila preotilor de la Sf Vineri...=))

categoric !! [-(

anesya
13.01.2008, 10:01:40
Da mai...si eu am dat avans 2 mil si mai dau nasii 5 mil(asta daca vor saracii)...daca nu...dam tot noi....pt ca ne-am incapatanat sa facem cununia acolo.....nu sunt obligati ei sa plateasca atat...e foarte mult...si au de dat bani la lumanari, masa...si daca le mai iau astia pielea dupa ei...acum sunt putin nesigura...din cate ati povestit...

rocsi6666
13.01.2008, 10:12:16
am mai scris cred, dar in gavana am avut si noi nunta...gradina super, cu trandafiri, biserica mare, frumoasa, slujba si preotii super ok.....si FARA BANI!!!!! decat chitanta....ptr. nimic in lume nu m-as fi dus sa dau bani la sf. Vineri sau la alti preti care cer bani...am ales-o ptr. ca acolo au facut si nasii nostrii nunta si ne-a placut f. mult si la fel, nici ei nu au platit decat taxa...nu vad de ce as plati ca sa ma cunune....e datoria lor!!

simona_ana
13.01.2008, 10:16:18
Da mai...si eu am dat avans 2 mil si mai dau nasii 5 mil(asta daca vor saracii)...daca nu...dam tot noi....pt ca ne-am incapatanat sa facem cununia acolo.....nu sunt obligati ei sa plateasca atat...e foarte mult...si au de dat bani la lumanari, masa...si daca le mai iau astia pielea dupa ei...acum sunt putin nesigura...din cate ati povestit...
Crede-ma ca te inteleg PERFECT! In aceeasi situatie sunt si eu!
Parca vad ca va trebui sa platesc inca 5 mil.........normal ca nasii nu sunt obligati sa plateasca atat de mult doar pentru mofturile mele :(

simona_ana
13.01.2008, 10:17:46
am mai scris cred, dar in gavana am avut si noi nunta...gradina super, cu trandafiri, biserica mare, frumoasa, slujba si preotii super ok.....si FARA BANI!!!!! decat chitanta....ptr. nimic in lume nu m-as fi dus sa dau bani la sf. Vineri sau la alti preti care cer bani...am ales-o ptr. ca acolo au facut si nasii nostrii nunta si ne-a placut f. mult si la fel, nici ei nu au platit decat taxa...nu vad de ce as plati ca sa ma cunune....e datoria lor!!
Super interesant! Am mai citit si eu in topic despre biserica aceasta. Chiar eram interesata sa ma duc sa o vad, dar problema e ca eu locuiesc in centru, restaurantul va di la Regat si nu cred ca va fi nimeni de acord sa luam biserica in Gavana III :(

rocsi6666
13.01.2008, 10:27:41
Super interesant! Am mai citit si eu in topic despre biserica aceasta. Chiar eram interesata sa ma duc sa o vad, dar problema e ca eu locuiesc in centru, restaurantul va di la Regat si nu cred ca va fi nimeni de acord sa luam biserica in Gavana III :(

pai ce, mergeti pe jos cumva? si trebuie sa fiti voi de acord, nu altii...eu, de ex. stau in Prundu si petrecerea a fost la restaurant Venetia, deci departe....si soacra-mea incepuse la un moment dat ca e departe dar am linistit-o...ar fi interesant sa vezi o slujba...eu nu sunt genul "cucernic" si chiar ma gandeam ca ma voi plictisi la propria-mi nunta, dar nu a fost deloc asa...ptr. cene e interesat, am nr. de tel al unuia din preotii de acolo..

simona_ana
13.01.2008, 11:42:52
pai ce, mergeti pe jos cumva? si trebuie sa fiti voi de acord, nu altii...eu, de ex. stau in Prundu si petrecerea a fost la restaurant Venetia, deci departe....si soacra-mea incepuse la un moment dat ca e departe dar am linistit-o...ar fi interesant sa vezi o slujba...eu nu sunt genul "cucernic" si chiar ma gandeam ca ma voi plictisi la propria-mi nunta, dar nu a fost deloc asa...ptr. cene e interesat, am nr. de tel al unuia din preotii de acolo..
Ai putea sa-mi spui, te rog, cum se ajunge la biserica Sf. Dimitrie? poate facem un drum pana acolo!

rocsi6666
13.01.2008, 12:28:59
nu prea le am eu cu explicatul, dar incerc...urci panta in gavana pana sus de tot...daca stii pe unde urca autobuzul 19(e chiar la fostul capat al lui 19), de la cinema Lumina in sus....e ceva de mers, daca mergi pe jos....si cand ai ajuns sus, faci stanga...si cred ca se vede...nu prea cunosc zona asa bine sa iti dau repere..dar daca ajungi in gavana si intrebi de ea, sigur te directioneaza cineva...

simona_ana
13.01.2008, 12:52:36
Multumesc mult! Tocmai voiam sa ies putin si cred ca o sa ajung si acolo :)

Fluturas
13.01.2008, 13:20:34
Multumesc mult! Tocmai voiam sa ies putin si cred ca o sa ajung si acolo :)

sau intrati pe langa AGIP si urcati panta pana in capat unde este biserica :*e mult mai usor asa
sau cum ti-a explicat Rocsi, urcati pe la lumina pana in capat dupa care faceti stanga, mergeti drept inainte si undeva pe partea dreapta este biserica .

kiss_tyna
13.01.2008, 14:46:38
Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine!Locuiesc in centru, 80% cred ca vom avea nunta la Regat, si vroiam sa facem cununia la Sf Vineri.Si cred ca acolo o facem.O sa discute iuby cu preotii si sa vedem ce mai zic.Sper sa se poata sa facem la Sf Vineri.[-o<

rocsi6666
13.01.2008, 19:03:24
Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine!Locuiesc in centru, 80% cred ca vom avea nunta la Regat, si vroiam sa facem cununia la Sf Vineri.Si cred ca acolo o facem.O sa discute iuby cu preotii si sa vedem ce mai zic.Sper sa se poata sa facem la Sf Vineri.[-o<
poate va face reducere!!!:-" :-"

kiss_tyna
14.01.2008, 08:22:00
poate va face reducere!!!:-" :-"
Pai la asta ma gandeam si eu....Iuby e foarte priceput in a negocia cu omul....practic te face sa faci exact cum zice el....si de aceea ma gandeam ca poate ''scoatem'' un pret mai mic...:D .Imi doresc din tot sufletul sa facem nunta la Sf. Vineri.[-o<

simona_ana
14.01.2008, 08:52:02
Iti recomand totusi sa vezi si biserica Sf. Dumitru. Eu am fost ieri si am avut noroc sa mai prind si preotul sa intrebam daca mai are ore libere pe 31 mai. Biserica e mare si frumoasa (spre deosebire de Sf Vineri unde sunt peretii cam afumati si e inntunecata), au o gradina foarte mare (care dupa supsele fetelor e plina de flori vara). Noi am ramas inncantati si am discutat si cu parintii, iar acum pe la 10 se duce prietenul meu sa ocupe ora si sa dam avansul. Ne-a cerut 50 de Ron avans, si dupa nunta, cat vor nasii. Noi am vrea si cor si a zis ca poate sa ne aranjeze si asa ceva. Sper sa mai recuperam banii de la Sf Vineri.... Oricum chiar daca stam in centru si avem la Regat, la biserica tot cu masinile mergeam.... asa ca nu conteaza daca e putin mai departe! :) Eu iti recomand sa te uiti totusi la cat mai multe biserici si apoi sa alegi!

simona_ana
14.01.2008, 08:54:29
MULTUMESC fetelor care m-au ajutat sa gasesc biserica!!! Voiam sa va mai intreb ce preot recomandati! Am inteles ca ar fi 3. Oficiaza nunta impreuna sau iti alegi unul singur?

Fluturas
14.01.2008, 12:34:39
MULTUMESC fetelor care m-au ajutat sa gasesc biserica!!! Voiam sa va mai intreb ce preot recomandati! Am inteles ca ar fi 3. Oficiaza nunta impreuna sau iti alegi unul singur?

Oficiaza impreuna si te asigur ca tin o slujba minunata! :x

simona_ana
14.01.2008, 12:46:16
Oficiaza impreuna si te asigur ca tin o slujba minunata! :x
Bine, multumesc frumos! :) Am inteles ca ne pot aranja si un cor de vreo 5-6 baieti si cred ca o sa optam si pentru el! Sunt sigura ca va fi frumos! Sunt foarte multumita si libitita ca am rezolvat si problema aceasta! Multumesc inca o data! :*

Fluturas
14.01.2008, 12:50:52
Bine, multumesc frumos! :) Am inteles ca ne pot aranja si un cor de vreo 5-6 baieti si cred ca o sa optam si pentru el! Sunt sigura ca va fi frumos! Sunt foarte multumita si libitita ca am rezolvat si problema aceasta! Multumesc inca o data! :*

am avut si noi corul, au cantat frumusel, nu pot spune ca m-au impresionat dar nici urat nu a fost ...
pentru cor am mai dat 150 ron ca au fost smecheri si-au cerut si nasului si mirelui ! a dat 50 ron nasul si 100 ron mirele ...
nu este o suma mare insa nu au procedat frumos:-"

simona_ana
14.01.2008, 13:06:08
am avut si noi corul, au cantat frumusel, nu pot spune ca m-au impresionat dar nici urat nu a fost ...
pentru cor am mai dat 150 ron ca au fost smecheri si-au cerut si nasului si mirelui ! a dat 50 ron nasul si 100 ron mirele ...
nu este o suma mare insa nu au procedat frumos:-"
hm.......... :( chiar ca nu e frumos ca au procedat asa! Cati baieti au fost? Oricum am inteles ca au deja 2 care sunt "ai bisericii". Pe acestia zicea ca ii aduce din alta parte!

rocsi6666
14.01.2008, 15:09:23
ma bucur, simona, ca ai ales biserica asta....sa ne spui daca recuperezi banii aia...dar nu prea cred...

kiss_tyna
14.01.2008, 15:11:43
Iti recomand totusi sa vezi si biserica Sf. Dumitru. Eu am fost ieri si am avut noroc sa mai prind si preotul sa intrebam daca mai are ore libere pe 31 mai. Biserica e mare si frumoasa (spre deosebire de Sf Vineri unde sunt peretii cam afumati si e inntunecata), au o gradina foarte mare (care dupa supsele fetelor e plina de flori vara). Noi am ramas inncantati si am discutat si cu parintii, iar acum pe la 10 se duce prietenul meu sa ocupe ora si sa dam avansul. Ne-a cerut 50 de Ron avans, si dupa nunta, cat vor nasii. Noi am vrea si cor si a zis ca poate sa ne aranjeze si asa ceva. Sper sa mai recuperam banii de la Sf Vineri.... Oricum chiar daca stam in centru si avem la Regat, la biserica tot cu masinile mergeam.... asa ca nu conteaza daca e putin mai departe! :) Eu iti recomand sa te uiti totusi la cat mai multe biserici si apoi sa alegi!
Cu prima ocazie, o sa mergem sa vedem biserica.

simona_ana
14.01.2008, 15:47:00
ma bucur, simona, ca ai ales biserica asta....sa ne spui daca recuperezi banii aia...dar nu prea cred...
Va spun! Desi si eu sunt cam pesimista in privinta asta! Astazi a fost prietentul meu, insa nu a gasit preotul. Maine sper sa se duca mai devreme!

Fluturas
14.01.2008, 15:54:43
hm.......... :( chiar ca nu e frumos ca au procedat asa! Cati baieti au fost? Oricum am inteles ca au deja 2 care sunt "ai bisericii". Pe acestia zicea ca ii aduce din alta parte!

nu tin minte exact cati au fost, cred ca 5-6 :D

simona_ana
15.01.2008, 09:39:52
nu tin minte exact cati au fost, cred ca 5-6 :D
Am inteles! Atunci clar despre aceeasi baieti este vorba! Sa vedem, ne mai gandim daca ii luam sau nu. Mi-ar placea sa fie si cor pentru ca este biserica mare si teoretic ar trebui sa se auda frumos muzica :)

kiss_tyna
19.01.2008, 20:05:57
Sper sa ajungem si noi maine dimineata la biserica Sf Dimitrie din Gavana.