PDA

Versiunea completa : nunta de noapte sau de zi din 2010?

monizoltan
28.09.2009, 23:42:42
Salutari tuturor mireselor din Zalau,

Am o mare dilema si poate reusesc sa ma ajute cineva. Noi suntem in cautare de local pentru anul viitor in august si am vrea bineiteles sambata, dar am inteles ca de la 1 ianuarie 2010, in Zalau nu se vor mai face nunti de noapte.:-s

Pentru zilele de duminica din august, respectiv 22 si 29 cam peste tot unde am cautat este liber, insa sambata au ramas destul de putine variante.

As vrea totusi inainte sa inchiriez un local sa stiu daca intr-adevar merita sa facem nunta sambata, intr-un loc care nu ma satisface la fel de mult ca si unul pe care l-as putea lua duminica daca asa stau lucrurile.

Mersi tuturor.

gabimari
29.09.2009, 08:00:29
mie mi se pare foarte frumos transilvania chiar sambata am fost la o nunta acolo a fost superb

cami_rus86
29.09.2009, 15:39:35
Draga Moni.... Parerea mea este ca invitatii trebuie sa se simta bine la nunta, lucru care se intampla indiferent in ce moment al zilei ai tine nunta daca ai mancare si muzica buna.... noi am fost la nunti de zi dar si la cele de seara. Cele de zi mi se pareau scurte iar cele de seara prea lungi ;))

Iar in legatura cu interzicerea nuntilor de seara din 2010 nu cred deloc, mai ales ca vorba asta circula de 2 ani prin localuri :[email protected], din cate stiu eu nu exista lege aprobata care sa interzica nuntile de seara. Ma mai interesez si te tin la curent.;-)

andrea85
07.11.2009, 13:07:22

Am o mare dilema si poate reusesc sa ma ajute cineva. Noi suntem in cautare de local pentru anul viitor in august si am vrea bineiteles sambata, dar am inteles ca de la 1 ianuarie 2010, in Zalau nu se vor mai face nunti de noapte.:-s

Pentru zilele de duminica din august, respectiv 22 si 29 cam peste tot unde am cautat este liber, insa sambata au ramas destul de putine variante.

As vrea totusi inainte sa inchiriez un local sa stiu daca intr-adevar merita sa facem nunta sambata, intr-un loc care nu ma satisface la fel de mult ca si unul pe care l-as putea lua duminica daca asa stau lucrurile.

Mersi tuturor.

Buna!

Si eu imi fac nunta in august 2010,la restaurantul Transilvania.Va fi o nunta de seara,sambata.Sala arata minunat.Chiar merita s-o vezi!Acolo poti sa-ti faci nunta si sambata si duminica,de seare sau de zi,depinde cum vrei tu.

Daca vrei mai puten vorbi,sa ne ajutam reciproc cu idei!

Bafta la pregatiri!:)

Andrea!

andrea85
07.11.2009, 13:10:44

Mersi tuturor.

Zvonul nu este adevarat!Eu imi fac nunta in august 2010. La restaurant am fost intrebate de care vreu,si am optat pentru nunta de noapte si chiar n-a fost nici o problema!Asa ca daca vrei incearca si tu!:)

andrea85
07.11.2009, 13:16:14
Draga Moni.... Parerea mea este ca invitatii trebuie sa se simta bine la nunta, lucru care se intampla indiferent in ce moment al zilei ai tine nunta daca ai mancare si muzica buna.... noi am fost la nunti de zi dar si la cele de seara. Cele de zi mi se pareau scurte iar cele de seara prea lungi ;))

Iar in legatura cu interzicerea nuntilor de seara din 2010 nu cred deloc, mai ales ca vorba asta circula de 2 ani prin localuri :[email protected], din cate stiu eu nu exista lege aprobata care sa interzica nuntile de seara. Ma mai interesez si te tin la curent.;-)

Parerea mea este ca nunta da zi este prea scurta.Si daca faci cununia civila si cea religioasa in acelas zi,atunci chiar ca trebuie sa te programezi din timp,deoarce dupa amiaza esti deja la restaurant.Pentru celelalte lucruri ai atunci mai putin timp!In schimb daca faci o nunta de seara,ai toata ziua la dispozitie pentru nunta civila is religioasa,pentru poze si alte lucruri.
Ce ziceti?:)

cami_rus86
07.11.2009, 18:10:52
dragele mele nu vreau sa va dezamagesc dar m-am interesat mai bine de treaba asta: nunta de noapte este interzisa in oras incepand cu data de 1 ianuarie 2010.... :-s credam ca este un zvon dar se pare ca este un anunt in ziar care confira faptul ca priamria orasului, mai exact consiliul local, interzice nuntile de noapte in locatiile care sunt amplasate pe langa locuinte, cei care nu respecta ii paste o amenda usturatoare :-L ..... locatiile din afara orasului precum: transilvania, patry's, poapsul romanilor si perla mesesului sunt excluse deoarece nu deranjeaza urechile localnicilor :[email protected] .... sa va mai interesati si voi, eu va zic ce am auzit si ce am citit.....
Multa bafta tuturor si bun venit miresicilor noi>:D<

CONT-INCHIS-037
07.11.2009, 18:19:59
dragele mele nu vreau sa va dezamagesc dar m-am interesat mai bine de treaba asta: nunta de noapte este interzisa in oras incepand cu data de 1 ianuarie 2010.... :-s credam ca este un zvon dar se pare ca este un anunt in ziar care confira faptul ca priamria orasului, mai exact consiliul local, interzice nuntile de noapte in locatiile care sunt amplasate pe langa locuinte, cei care nu respecta ii paste o amenda usturatoare :-L ..... locatiile din afara orasului precum: transilvania, patry's, poapsul romanilor si perla mesesului sunt excluse deoarece nu deranjeaza urechile localnicilor :[email protected] .... sa va mai interesati si voi, eu va zic ce am auzit si ce am citit.....
Multa bafta tuturor si bun venit miresicilor noi>:D<
Asa este, si eu am citit pe situl primariei din Zalau , :(

dia_simpatyka
09.11.2009, 14:59:51
salutare.
am citit postarile vostre ... la fel de revoltata sunt si eu de ideea interzicerii nuntilor de seara, dar am o nelamurire ... de exemplu noi facem la R Transilvania , este inafara orasului .. se mai pune problema interzicerii nuntii de seara?adica pe cine deranjeaza zgomotul in partea aceea? sunt f putine case in zona si pt 10 familii 'deranjate' ... ar fi pacat sa ne impiedice realizarea nuntii dupa bunul plac.

cami_rus86
09.11.2009, 20:26:33
salutare.
am citit postarile vostre ... la fel de revoltata sunt si eu de ideea interzicerii nuntilor de seara, dar am o nelamurire ... de exemplu noi facem la R Transilvania , este inafara orasului .. se mai pune problema interzicerii nuntii de seara?adica pe cine deranjeaza zgomotul in partea aceea? sunt f putine case in zona si pt 10 familii 'deranjate' ... ar fi pacat sa ne impiedice realizarea nuntii dupa bunul plac.

Cred ca ar trebui sa intrebi la local, desi nu cred ca se pune problema sa interzica in zona aceea nuntile de seara.... :-?

cami_rus86
09.11.2009, 22:49:35
fetelor am gasit articolul. il postez ca sa puteti citi si voi...de fapt este vorba de doua: una din ele zice ca s-a aprobat iar cealalta ca se discuta... acum sunt dea dreptul revoltata cu cat observ ca patronii de localuri sunt de acord cu aceasta hotarare: de a interzice nuntile de seara, ora maxima este 23 ?????? sunt nebuni de-a dreptu? :-L :wacko: sa le fie rusine .... nesimtiti... ei incaseaza o groaza de bani de pe urma noastra si noi nu putem sa avem nunta asa cum ne-o dorim???? adica eu platesc si tot ei comanda??? de cand si pana unde???? propun sa organizam un meeting si sa adunam semnaturi sa dovedim ca "majoriteatea" care a propus interzicerea acestor nunti reprezinta de fapt minoritatea.... toti vad banii $-)nu si sa ii multumeasca pe cei care le dau banii, in fond si la urma urmei toti se imbogatesc datorita noua, noi le umplem buzunarele.... si pt ce?????? normal ca lor le convine: aceeasi suma de bani dar program mai scurt....>:/ [-( nu se poate asa ceva.... si inca mai spera la o tara civilizata unde sunt drepturile cetatenilor????astept cu nerabdare parerea voastra:-w

Doar nunti de zi la Zalau
un articol de S. O. (30 Septembrie 2009)
http://www.magazinsalajean.ro/view.php?idpic=13468&w=200
Municipalitatea zalauana pregateste o surpriza amatorilor de petreceri, promovand un proiect de hotarare privind interzicerea desfasurarii de mese festive organizate de catre unitatile de alimentatie publica si structurile de primire turistice cu functiuni de alimentatie publica, intre orele 23.00-7.00. Initiativa, a carei concretizare ar duce, practic, la interzicerea organizarii nuntilor de noapte, este actualmente supusa dezbaterii publice, cei interesati de subiect putand formula propuneri, sugestii sau opinii fata de proiectul propus.

Conform proiectului, incepand cu ianuarie 2010, ar urma sa se interzica desfasurarea de mese festive (nunti, botezuri si alte asemenea evenimente) organizate de catre unitatile de alimentatie publica (restaurante, cantine restaurant, sali de nunti speciale, etc) si structurile de primire turistice cu functiuni de alimentatie publica (hoteluri, moteluri, pensiuni si altele) in zilele de luni pana duminica inclusiv, intre orele 23.00 – 7.00.

Nerespectarea prevederilor amintite ar urma sa se sanctioneze cu amenda de la 200 la 1.000 lei si reducerea programului de functionare avizat. „Cu ocazia intalnirilor organizate cu cetatenii municipiului si audientelor acordate acestora, am sesizat nemultumirea generala fata de programul de functionare al unitatilor de alimentatie publica ( restaurante, cantine, sali de nunti speciale) si al structurilor de primire turistice cu functiuni de alimentatie publica (hoteluri, moteluri, pensiuni, etc) care organizeaza sau gazduiesc mese festive, nunti, botezuri, pe timpul noptii, creand astfel un disconfort ceta-tenilor. Pentru a asigura un climat de ordine si liniste publica, un mediu de viata sanatos in municipiul Zalau, consideram ca se impune promovarea unor masuri , in spiritul legilor si al normelor de convietuire sociala”, afirma initiatorii acestui proiect, consilierii liberali Eugen Pop, Calin Bagarean, Alexandru Vale.

De cealalta parte, orga-nizatorii de nunti saluta initiativa, chiar daca o parte dintre ei recunosc faptul ca masura este una ce ar putea avea impact negativ din punct de vedere economic. „Ora putea fi 24.00 si nu 23.00. Oricum, salutam initiativa si, daca asa se va hotari, vom face numai nunti de zi”, afirma Maria Lapos, director economic al Hotel Meses SA, companie ce administreaza doua sali de nunti, ambele situate in centrul orasului. Lapos mai spune ca, daca din punct de vedere al agentului eco-nomic, restrictionarea pro- gramului nu este o masura foarte buna, din punct de vedere al locuitorilor orasului, ea este binevenita, atata timp cat batranii sau copiii, de exemplu, pot fi deranjati de cei ce chefuiesc pana tarziu in noapte. Lia Stanca, administratorul firmei Vidalis, ce are sub „aripa” tot doua sali in care se organizeaza nunti, se declara total de acord cu aceasta masura. „Suntem obisnuiti sa facem nuntile noaptea insa cele mai reusite evenimente sunt cele organizate ziua. In Cluj s-a luat acum cativa ani o asemenea masura, si nu e nicio problema”, precizeaza Stanca, ce adauga faptul ca nici organismul uman nu este programat sa manance si sa stea treaz toata noaptea.

Ramane insa de vazut daca hotararea amintita va fi in cele din urma aprobata de consilierii locali, si daca da, in ce forma. Proiectul poate fi consultat la afisierul Primariei Zalau si pe site-ul www.zalausj.ro (http://www.zalausj.ro), eventualele propuneri, su-gestii sau opinii fata de proiectul propus putandu-se face in scris la sediul institutiei, pana la data de 2 octombrie. Acest articol a fost vizualizat de 527 ori

cami_rus86
09.11.2009, 22:55:13
anuntul de sus este din 30 sept iar acesta este cel din 30 oct

Arhiva: Nuntile de noapte, interzise in Zalau (http://www.romanialibera.ro/a168774/a168774/nuntile-de-noapte-interzise-in-zalau.html)
http://www.romanialibera.ro/foto/169/168774/art_168774_1.jpg (http://javascript<b></b>:void(1);)
Vineri, 30 Octombrie 2009
Zalauanii nu vor mai putea petrece decat la nunti de zi, si acelea incheiate cel tarziu la ora 23.00, au hotarat consilierii municipali. Potrivit deciziei acestora, de anul viitor, hotelurile, pensiunile, restaurantele si cantinele nu mai au voie sa organizeze mese festive, cum ar fi nuntile ori botezurile, decat in intervalul orar 7.00-23.00. In caz contrar, unitatile de alimentatie
(http://javascript<b></b>:void(0))publica risca amenzi cuprinse intre 200 si 1.000 de lei si reducerea programului de functionare avizat. Initiatorii proiectului sustin ca aceasta masura a fost luata chiar la propunerea zalauanilor, care se plangeau de neplacerile create de aceste petreceri zgomotoase.

Si totusi, include sau nu restaurantele din afara orasului? Sa fim chiar asa de ghinioniste???

dia_simpatyka
11.11.2009, 21:41:27
maine vin cu vesti :D sa va spun ce am aflat la r transilvania.
v-am pupat :bye_02:

cami_rus86
11.11.2009, 22:10:45
si eu merg saptamana aceasta sau cel tarziu sapt viitoare pe teren ;;) ... merg si le colind pe toate ca sa compar ofertele.... va zic si eu ce voi afla de la organizatori :)>- .... sper ca ei stiu mai multe[-o< si chiar sa spulbere mitul
daca totusi este reala treaba, unde, la cine mergem sa ne plangem?:-\
mie nu mi se pare corect... lumea se plange de tulburarea linistii publice dar de ce nu lanseaza aceasta problema si in tabara adversa, adica noua?
e adevarat ca lumea se obisnuieste cu ce se impune din partea organizatorilor, respectiv cu nuntile de zi, dar nuntile de seara au un farmec aparte, savurezi mai mult aceea zi speciala pt ca ar fi mai multe ore... daca ar fi dupa mine nu as vrea sa se sfarseasca vreodata ;;) cred ca daca am pune si noi piciorul in prag am obtine macar o :-< derogare, nu?

CONT-INCHIS-037
12.11.2009, 11:13:04
si eu merg saptamana aceasta sau cel tarziu sapt viitoare pe teren ;;) ... merg si le colind pe toate ca sa compar ofertele.... va zic si eu ce voi afla de la organizatori :)>- .... sper ca ei stiu mai multe[-o< si chiar sa spulbere mitul
daca totusi este reala treaba, unde, la cine mergem sa ne plangem?:-\
mie nu mi se pare corect... lumea se plange de tulburarea linistii publice dar de ce nu lanseaza aceasta problema si in tabara adversa, adica noua?
e adevarat ca lumea se obisnuieste cu ce se impune din partea organizatorilor, respectiv cu nuntile de zi, dar nuntile de seara au un farmec aparte, savurezi mai mult aceea zi speciala pt ca ar fi mai multe ore... daca ar fi dupa mine nu as vrea sa se sfarseasca vreodata ;;) cred ca daca am pune si noi piciorul in prag am obtine macar o :-< derogare, nu?
Nu cred ca o sa se mai schimbe daca au hotarat chestia asta. Este ca si o lege odata aplicata foarte greu o mai scoti .
Si eu is curioasa asa ca azi ii sun pe cei de la restaurant asa ii intreb cum sta treaba:D Sper ca raspunsul sa fie unul pozitiv pentru mine:)

cami_rus86
12.11.2009, 11:18:11
Adriana sa ne zici si noua ce au zis cei de la restaurant.... :-SS iti tin pumnii:)>-

CONT-INCHIS-037
12.11.2009, 20:46:10
Adriana sa ne zici si noua ce au zis cei de la restaurant.... :-SS iti tin pumnii:)>-
salut, pentru cei de la Fratii Jecan nu se aplica legea. :) deci sunt multumita de raspuns

cami_rus86
12.11.2009, 20:53:28
:madlaugh: <:-P apartin de comuna criseni?????

oricum e super... ma bucur pt tine...:A>:D<

Poate sunt din nou doar niste zvonuri :-SS [-o<

marianmaria88
13.11.2009, 05:42:41
Asa am inteles si eu ca de la 1.01.2010 se vor interzice petrecerile dupa ora 23 chiar si cele din afara orasului, deoarece fac parte tot de municipiu Zalau si este hotarare de consiliu local. Asa ca sa aveti mare grija cu alegerea localului. Eu merg pe varianta de zi oricum.

andrea85
28.11.2009, 00:44:37
Asa am inteles si eu ca de la 1.01.2010 se vor interzice petrecerile dupa ora 23 chiar si cele din afara orasului, deoarece fac parte tot de municipiu Zalau si este hotarare de consiliu local. Asa ca sa aveti mare grija cu alegerea localului. Eu merg pe varianta de zi oricum.

S-a decis deja ceva in legatura cu interzicerea nuntilor de noapte, sau se tot vorbeste dar nu se face nimic? daca careva dintre voi stie ceva nou, va rog sa ne anuntati si pe noi :|

andrea85
19.12.2009, 20:46:00
Fetelor, am fost astazi la Transilvania si la Primarie...si nu mai sunt deloc sprerante pentru o nunta de noapte.:no_05: :no_05: :no_05: Chiar si cei care au contract pentru o nunta de noapte (ca si eu), nu se mai fac, deoarece legea intra din ianuarie in vigoare, ceace noi stiam cumva deja. Nu stiu daca si pe voi va afecteaza acest lurcru atat de mult ca pe mine, dar la mine rasturna tot programul si mai ales programarile pentru nunta. :-s Asa ca eu incep de la capat, inca odata, cu programarile.:|

iulia_mari
20.12.2009, 18:01:07
Fetelor, am fost astazi la Transilvania si la Primarie...si nu mai sunt deloc sprerante pentru o nunta de noapte.:no_05: :no_05: :no_05: Chiar si cei care au contract pentru o nunta de noapte (ca si eu), nu se mai fac, deoarece legea intra din ianuarie in vigoare, ceace noi stiam cumva deja. Nu stiu daca si pe voi va afecteaza acest lurcru atat de mult ca pe mine, dar la mine rasturna tot programul si mai ales programarile pentru nunta. :-s Asa ca eu incep de la capat, inca odata, cu programarile.:|

Draga Andrea,

Era de asteptat ca nuntile vor fi de zi, dar nu iti fa probleme, eu zic ca si nuntile de zi vor fi la fel de frumoase ca si cele de noapte ;;) Eu sper ca la Desire nu vor fi probleme, dar cel mai bine ar fi sa sunam ca sa nu avem surprize. Dar mai intai de toate, iti urez inca o data mult succes si rabdare cu pregatirile

andrea85
21.12.2009, 16:34:00
Draga Andrea,

Era de asteptat ca nuntile vor fi de zi, dar nu iti fa probleme, eu zic ca si nuntile de zi vor fi la fel de frumoase ca si cele de noapte ;;) Eu sper ca la Desire nu vor fi probleme, dar cel mai bine ar fi sa sunam ca sa nu avem surprize. Dar mai intai de toate, iti urez inca o data mult succes si rabdare cu pregatirile

da asa e, era de asteptat cu nuntile de zi. Problema e ca, cand mi-am facut eu contract, nimeni nici n-a pomenit de acest lucru. Si putin speram, ca macar cei care au contract deja facut, mai au posibilitatea pentru o nunta de noapte. Dar m-am inselat si acum imi replanific putin nunta, ma refer la program si la ora. dar sper sa fie bine!
Iti doresc si tie Iulia, multa bafta si spor la pregatiri!:*

dia_simpatyka
29.12.2009, 17:22:55
hm... e aproape batuta in cuie treaba cu nunta de zi ..:-<
suntem dezarmate complet,vorba ta andrea ... reluam pregatirile de nunta de la A la Z , am trait cu speranta ca se va obtine o derogare ceva dar...e dureros. o sa facem sa fie bine , fiecare in felul sau, doar e nunta noastra fetelor trebuie sa ne inarmam cu rabdare si creativitate sa ne iasa bine socotelile.
... v-am pupat. pastram legatura :bye_01:

andrea85
30.12.2009, 15:39:14
hm... e aproape batuta in cuie treaba cu nunta de zi ..:-<
suntem dezarmate complet,vorba ta andrea ... reluam pregatirile de nunta de la A la Z , am trait cu speranta ca se va obtine o derogare ceva dar...e dureros. o sa facem sa fie bine , fiecare in felul sau, doar e nunta noastra fetelor trebuie sa ne inarmam cu rabdare si creativitate sa ne iasa bine socotelile.
... v-am pupat. pastram legatura :bye_01:

Asa e, si eu recalculez lucrurile, multe s-au mai schimbat, deoarece timpul este mai scurt, decat daca am avea toata ziua la dispozitie si seara mergeam la restaurant. Dar vom face noi cumva sa fie bine!;-) Doar e ziua noastra multa visata. Nu fetelor???:*

icksu
06.01.2010, 19:40:42
E pe bune treaba cu nuntile de noapte . Va zic sigur , deoarece restaurantele , cantinele , pensiunile , etc de pe raza municipiului Zalau au primit deja dinainte de sarbatori instiintare de la Primarie cu noile reglementari , deci mai au voie sa faca doar nunti de zi . Aceasta hotarare ii afecteaza pe cei care au restaurantele in municipiul Zalau si adica de la Jandarmi , caci acolo e tablita cu municipiul Zalau , si pana la Popasul Romanilor , caci el apartine din cate stiu de Stana ; care este un cartier al Zalaului de vreo 2-3 ani . Deci singurele restaurante care sunt acceptabile ca si distanta raman fratii jecan , perla mesesului si desire . Cam asta am inteles eu , nu vreau sa fac reclama sau antireclama , ideea este ca e destul de aiurea aceasta hotarare .. Nu mai imi ramane de zis decat , bafta :)

andrea85
06.01.2010, 19:52:47
E pe bune treaba cu nuntile de noapte . Va zic sigur , deoarece restaurantele , cantinele , pensiunile , etc de pe raza municipiului Zalau au primit deja dinainte de sarbatori instiintare de la Primarie cu noile reglementari , deci mai au voie sa faca doar nunti de zi . Aceasta hotarare ii afecteaza pe cei care au restaurantele in municipiul Zalau si adica de la Jandarmi , caci acolo e tablita cu municipiul Zalau , si pana la Popasul Romanilor , caci el apartine din cate stiu de Stana ; care este un cartier al Zalaului de vreo 2-3 ani . Deci singurele restaurante care sunt acceptabile ca si distanta raman fratii jecan , perla mesesului si desire . Cam asta am inteles eu , nu vreau sa fac reclama sau antireclama , ideea este ca e destul de aiurea aceasta hotarare .. Nu mai imi ramane de zis decat , bafta :)

Exact aceasta informatie am primit si eu la Primarie. Chiar daca de exemplu Transilvania, restaurantul la care tinem noi nunta, nu deranjeaza pe nimeni, pentru ca acolo nu exista locatari, dar din moment ce apartine de oras, este interzisa nunta de noapte. Eu m-am si resemnat si de cateva saptamani imi organizez nunta de zi!!! Asa ca bafta si voua fetelor!!!:)

Uka15
06.01.2010, 22:36:32
S-a scris in ziar despre nuntile de zi din 2010 si asa o sa fie, si am si niste prieteni la prefectura si mi-au confirmat si ei ca s-a luat hotararea asta nasoala;((.

andrea85
07.01.2010, 12:22:47
Hotararea e deja luata si nici nu cred ca se mai poate face ceva. Asa ca acum stim si ne resemnam.;-) Chiar si cu nunta de zi, eu tot cred si sper ca o sa avem o nunta minunata. Singura diferenta e ca va fi ziua. Si ce daca, zic eu:)...sa fie, eu tot voi petrece impreuna cu invitatii mei!;-):)

cami_rus86
07.01.2010, 17:17:52

nu bag mana in foc dar sunt foarte sigura ca popasul romanilor apartine de romanasi la fel ca si perla mesesului si desire, deoarece am intrebat-o pe patroana localului (al popasului) daca vreau foc de artificii la cine trebuie sa apelez la primarie in zalau iar ea mi-a zis sa stau linistita ca rezolva ea la primaria din romanasi pt ca ei apartin de comuna romanasi.... asadar, la ei nu se aplica ... am sa colind zilele acestea localurile si va tin la curent...

andrea85
07.01.2010, 17:57:48
nu bag mana in foc dar sunt foarte sigura ca popasul romanilor apartine de romanasi la fel ca si perla mesesului si desire, deoarece am intrebat-o pe patroana localului (al popasului) daca vreau foc de artificii la cine trebuie sa apelez la primarie in zalau iar ea mi-a zis sa stau linistita ca rezolva ea la primaria din romanasi pt ca ei apartin de comuna romanasi.... asadar, la ei nu se aplica ... am sa colind zilele acestea localurile si va tin la curent...

Nu stiu daca toate localurile au fost deja instiintate de lucrul ca nu se mai fac nunti de noapte.:-? Insa eu am fost deja la Primarie sa ne programam pentru cununia civila, si ei mi-au zis clar sa nici nu ma gandesc sa fac nunta de noapte in Zalau, pentru ca este interzis.:| Cand doamna de acolo m-a intrebat la ce ora vreau cununia civila, mi-a spus ca pot alege intre ora 10 si 14, in rest mai tarziu nu se mai fac cununari.
Acum chiar m-au zapacit toti cu vorba lor, si nu mai stiu ce local intra sau nu in aceasta categorie.:-?|-) Cea ce stiu e ca localul nostru, Transilvania, intra...adica noi facem nunta de zi:)

iulia_mari
08.01.2010, 17:42:11
Nu stiu daca toate localurile au fost deja instiintate de lucrul ca nu se mai fac nunti de noapte.:-? Insa eu am fost deja la Primarie sa ne programam pentru cununia civila, si ei mi-au zis clar sa nici nu ma gandesc sa fac nunta de noapte in Zalau, pentru ca este interzis.:| Cand doamna de acolo m-a intrebat la ce ora vreau cununia civila, mi-a spus ca pot alege intre ora 10 si 14, in rest mai tarziu nu se mai fac cununari.
Acum chiar m-au zapacit toti cu vorba lor, si nu mai stiu ce local intra sau nu in aceasta categorie.:-?|-) Cea ce stiu e ca localul nostru, Transilvania, intra...adica noi facem nunta de zi:)

Serus,

Asa repede trebuie mers pentru programare la primarie? eu ma gandeam sa merg prin aprilie, mai, dar cred ca vom merge mult mai repede daca numa intre 10 si 14 se fac programari

andrea85
08.01.2010, 18:11:58
Serus,

Asa repede trebuie mers pentru programare la primarie? eu ma gandeam sa merg prin aprilie, mai, dar cred ca vom merge mult mai repede daca numa intre 10 si 14 se fac programari

Eu am fost nevoita sa merg asa de repede, pentru ca nu mai vin in tara, numai cu 3 saptamani inainte de nunta...:D:-SSsi asta chiar ca ar fi putin prea tarziu.:D Dar in rest programul pentru programari pentru cununia civila mi-au spus cei de la Primarie. Poti merge oricand, pentru ca ei primesc deja programari. Depinde cat de mult tii la ora de cununare. Eu am vrut neaparat sa fie la 11, ca sa am timp pentru sedinta foto si sa ajung la 13 la biserica. Pentru ca de la 14 suntem la restaurant...la minunata nunta de zi:-p:))

dia_simpatyka
09.01.2010, 11:40:59
hm... fetelor eu am auzit ca la Transilvania raman nuntile de seara.In plus in data de 16 ianuarie avem nunta,si este de seara.azi face cineva la Premier si este de zi... dar la transilvania stiam de seara.luni mergem sa vorbim cu cei de la local , sper sa mi se confirme zvonurile.vrem sa stim cat mai clar pt ca timpul se scurge din ce in ce mai repede ,si imediat ma trezesc ca ii luna mai :gen_14:
v-am pupat.ramane sa mai vbim
pa-pa

andrea85
09.01.2010, 11:48:50
hm... fetelor eu am auzit ca la Transilvania raman nuntile de seara.In plus in data de 16 ianuarie avem nunta,si este de seara.azi face cineva la Premier si este de zi... dar la transilvania stiam de seara.luni mergem sa vorbim cu cei de la local , sper sa mi se confirme zvonurile.vrem sa stim cat mai clar pt ca timpul se scurge din ce in ce mai repede ,si imediat ma trezesc ca ii luna mai :gen_14:
v-am pupat.ramane sa mai vbim
pa-pa

Mie mi-au spus la Transilvania, ca la inceputul anului (in primele luni) le mai lasa sa faca nunti de noapte, deoarece nu i-au anuntat din timp. Dar in rest, nu le mai lasa, pentru ca au primit deja instiintare de la Primarie ca nu se mai fac nunti de noapte. Eu zic ca in primul rand intrebati la Primarie, si nu la restaurant, pentru ca acolo va dau cele mai sigure informatii. Eu la Primarie am intrebat si mi-au zis ca indepand de 1 ianuarie este interzis nunta de noapte. Acum sunt curioasa ce-ti zic tie, deoarece tu ai nunta inaintea mea.;-)

dia_simpatyka
11.01.2010, 16:23:10
andrea eu azi am vb cu o tipa de la primarie si mi-a zis ca transilvania nu face parte din localurile cu restrictie,si in plus s-a uitat peste hotarari si chestii dastea si nu apare nicaieri legat de nuntile de zi.eu stiu ca s-a facut scandal mare pt treaba asta si au renuntat fiind 'speriati' de marea avalansa de oameni nemultumiti.eu joi ma duc la transilvania sa vad ce si cum,eu mai am f putin pana la nunta sunt in toiul pregatirilor si e neplacut sa nu sti ce fel de nunta o sa ai.oricum ramane sa mai vorbim
:*

andrea85
11.01.2010, 17:12:53
andrea eu azi am vb cu o tipa de la primarie si mi-a zis ca transilvania nu face parte din localurile cu restrictie,si in plus s-a uitat peste hotarari si chestii dastea si nu apare nicaieri legat de nuntile de zi.eu stiu ca s-a facut scandal mare pt treaba asta si au renuntat fiind 'speriati' de marea avalansa de oameni nemultumiti.eu joi ma duc la transilvania sa vad ce si cum,eu mai am f putin pana la nunta sunt in toiul pregatirilor si e neplacut sa nu sti ce fel de nunta o sa ai.oricum ramane sa mai vorbim
:*

Bine te cred daca tu spui...dar problema e ca eu am fost deja la Primarie sa ma programez pentru cununia civila si acolo mi-au spus sa aleg o programare intre ora 10 si 14. Daca chiar se face la Transilvania nunta de noapte, atunci de ce nu m-au lasat la Primarie sa ma programez dupa masa de exemplu la ora 17???:D Eu chiar nu mai stiu ce sa cred si avand si asa atatea pe cap, noi am hotarat sa mergem pe varianta cu nunta de zi, sa nu avem mari suprize la sfarsit. Nu am ce pierde, asa ca decat sa ma stresez in fiecare zi, va fi oare nunta de noapte sau nu, mai bine aleg cea sigura...nunta de zi si gata.:-p Ca doar tot nunta va fi, eu tot mireasa voi fi, si invitatii tot invitati raman. Asa ca noi am hotarat deja si mergem pe nunta de zi.
Dar tu ai si mai putin decat eu pana la nunta, si te cred ca e stresant sa nu stii daca faci nunta de zi sau de noapte. :*

dia_simpatyka
14.01.2010, 13:01:24
am fost la Transilvania,am discutat mai multe detalii printre care si momentul nuntii , de zi sau de seara, adev e ca pana in 25 febr nu se stie exact,fiind in proces cu primaria,momentan se tin nunti de seara dar depinde cat de mult se pot intinde si ei peste lege.Putem sa discutam mai clar dupa data de 25 febr.sincer pe mine ma tenteaza si ideea sa platesc acea amenda de 10 mil , numai sa ma lase sa-mi organizez lucrurile cum vreau eu.dar ca si mine gandesc si altii ... asa ca paremi-se ca trebuie sa ne conformam situatiei :)

andrea85
14.01.2010, 14:45:09
am fost la Transilvania,am discutat mai multe detalii printre care si momentul nuntii , de zi sau de seara, adev e ca pana in 25 febr nu se stie exact,fiind in proces cu primaria,momentan se tin nunti de seara dar depinde cat de mult se pot intinde si ei peste lege.Putem sa discutam mai clar dupa data de 25 febr.sincer pe mine ma tenteaza si ideea sa platesc acea amenda de 10 mil , numai sa ma lase sa-mi organizez lucrurile cum vreau eu.dar ca si mine gandesc si altii ... asa ca paremi-se ca trebuie sa ne conformam situatiei :)

Exact aceasta informatie am primit si eu la Transilvania, ca ei au intentat un proces, deoarece restaurantul e in afara orasului. Sincer, nu prea cred ca au sanse sa castige, deorece legea se aplica pe restaurantele care aprtin primariei Zalau. Si Transilvania intra in aceasta categorie...dupa cate stiu eu...:|
Dar Dia, tu mai ai doar 3 luni pana la nunta. Merita sa-ti asumi acest risc, poate platesti si amenda si ti-ar placea sa intre cineva la nunta ta sa te amendeze, ca se aude din afara mare galagie???:D:-\
Noi nu ne-am asumat acest risc, si dupa toate aceste informatii am optat pentru nunta de zi.
Sfatul meu ar fi...daca imi permiti...:Dai fost deja la Transilvania, de ce nu treci si pe la Primarie sa intrebi si acolo?!...ca doar ei au dat aceasta lege. Poate acolo te lamuresti si stii ce nunta sa-ti organizezi.
Iti doresc numai bine si bafta la pregatiri!!!:*

dia_simpatyka
20.01.2010, 22:17:00
Andreea draga ai avut dreptateeee :) dar ... miam incercat toate sansele... am fost si la primar in audienta =)) dar nimic. nu are rost sa astept sasi faca astia procesu .. imi organizez eu nunta de zi ... o sai dau un farmec aparte :d zic eu :D ... si va fi bine. sigur ca suntem dezamagiti dar "totul va fi binee" ye ye :) incerc sa gasesc in tot raul si o parte buna.Eh neam trezit la realitate si asa mergem si in continuare..sunt in plina activitate .. ii f mult de munca, mult stres ...deci don't worry be happy :))
hai ca te-am pupat.
pastram legatura,ceau ceau :*

andrea85
20.01.2010, 23:01:16
Andreea draga ai avut dreptateeee :) dar ... miam incercat toate sansele... am fost si la primar in audienta =)) dar nimic. nu are rost sa astept sasi faca astia procesu .. imi organizez eu nunta de zi ... o sai dau un farmec aparte :d zic eu :D ... si va fi bine. sigur ca suntem dezamagiti dar "totul va fi binee" ye ye :) incerc sa gasesc in tot raul si o parte buna.Eh neam trezit la realitate si asa mergem si in continuare..sunt in plina activitate .. ii f mult de munca, mult stres ...deci don't worry be happy :))
hai ca te-am pupat.
pastram legatura,ceau ceau :*

Draga Dia, nu-ti face griji o sa avem noi si cu nunta de zi o nunta bestiala. O sa fim cele mai frumoase mirese si ne vom distra toata ZIUA. Nu? :D
Nu e chiar atat de rau, si eu zic ca va fi totusi foarte bine la final. Hai sa incercam sa vedem partea buna a lucrurilor si sa ne spijinim reciproc. Tot nunta facem, doar ca va fi ziua.;-)
Deci de acum optimiste inainte si ne bucuram sa ne organizam nunta de zi!!!
Ce bine suna!;-):))

Te pup, iti doresc numai bine si spor la pregatiri!>:D<:)

cami_rus86
22.01.2010, 10:10:53
fetelor, poate vi se pare absurd dar eu imi pun sperantele in procesul pe care l-au intentat cei de la transilvania.... imi schmib localul doar sa am nunta de noapte...8-} maine merg la colindat de restaurante.... sper sa vin cu vesti bune[-o<:-SS
pupici>:D<

CONT-INCHIS-037
22.01.2010, 10:23:10
fetelor, poate vi se pare absurd dar eu imi pun sperantele in procesul pe care l-au intentat cei de la transilvania.... imi schmib localul doar sa am nunta de noapte...8-} maine merg la colindat de restaurante.... sper sa vin cu vesti bune[-o<:-SS

Nu mi se pare absurd , daca aceasta este dorinta ta sa faci nunta de noapte. Si eu vreau sa fac tot de noapte.
Spor la colindat, cu multa rabdare:D

andrea85
22.01.2010, 11:49:23

Nu este absurd deloc, dar sincer nu prea cred ca au mari sanse sa castiga procesul.:D Pentru ca atunci asa o sa isi incerce si celelalte restaurante norocul si asa se trezeste Primaria la final numai cu procese. Dace vrei neaparat nunta de zi, zic eu ca singura solutie este pe moment sa mergi la restaurantele care nu apartin Primariei Zalau (Fratii Jecan, Popasul Romanilor, Perla Mesesului sau Desiree). Eu m-am resemnat deja si merg pe variante de zi.:) Am fost deja la Primarie pentru a ma programa la cununia civila si mi-au spus, citez "sa nici nu ma gandesc sa fac nunta de noapte, pentru ca este interzis si se amendeaza". Si asa n-am avut ce face, decat sa aleg o programare intre ora 10 si 14. Mai tarziu nu se mai fac programari.:D Iti doresc bafta la cautarea restaurantului!>:D<

CONT-INCHIS-037
22.01.2010, 12:00:21
Nu este absurd deloc, dar sincer nu prea cred ca au mari sanse sa castiga procesul.:D Pentru ca atunci asa o sa isi incerce si celelalte restaurante norocul si asa se trezeste Primaria la final numai cu procese. Dace vrei neaparat nunta de zi, zic eu ca singura solutie este pe moment sa mergi la restaurantele care nu apartin Primariei Zalau (Fratii Jecan, Popasul Romanilor, Perla Mesesului sau Desiree). Eu m-am resemnat deja si merg pe variante de zi.:) Am fost deja la Primarie pentru a ma programa la cununia civila si mi-au spus, citez "sa nici nu ma gandesc sa fac nunta de noapte, pentru ca este interzis si se amendeaza". Si asa n-am avut ce face, decat sa aleg o programare intre ora 10 si 14. Mai tarziu nu se mai fac programari.:D Iti doresc bafta la cautarea restaurantului!>:D<

De ce sa nu faca si dupa 14 , eu de exemplu cum fac la Fratii Jecan , as vrea sa imi fac programarea mai tarziu un pic. Cred ca o sa trec si eu pe la primarie dupa sesiune sa vad cum sta treaba:)

andrea85
22.01.2010, 12:05:56
De ce sa nu faca si dupa 14 , eu de exemplu cum fac la Fratii Jecan , as vrea sa imi fac programarea mai tarziu un pic. Cred ca o sa trec si eu pe la primarie dupa sesiune sa vad cum sta treaba:)

Cred ca din cauza nuntilor de zi. Chiar nu stiu...:-? Nu vor ca cineva sa-si faca o programare dupa masa... nu stiu. Mie mi-a spus doamna de acolo sa-mi aleg o programare intre 10 si 14,si programarile se fac din 15 in 15 minute.:D

CONT-INCHIS-037
22.01.2010, 12:13:39
Cred ca din cauza nuntilor de zi. Chiar nu stiu...:-? Nu vor ca cineva sa-si faca o programare dupa masa... nu stiu. Mie mi-a spus doamna de acolo sa-mi aleg o programare intre 10 si 14,si programarile se fac din 15 in 15 minute.:D

Si cu cat timp inainte de nunta trebuie sa iti faci programarea ?? Sau nu conteaza?

andrea85
22.01.2010, 12:18:26
Si cu cat timp inainte de nunta trebuie sa iti faci programarea ?? Sau nu conteaza?

Nu conteaza, poti merge cand vrei tu.:) Eu am nunta in august si mi-am facut deja o programare, pentru ca mai stiu 2 perechi care au cununia civila in aceeasi zi cu noi si timpul fiind atat de scurt am vrut sa primim ora dorita. :D Ei te programeaza deja acum daca vrei, iti dau o hartiuta cu confirmarea programarii, pe care scrie ca actele se depun cu 10 zile inainte de cununie.:)

icksu
22.01.2010, 17:40:57
pai si eu daca am nunta de noapte ce fac?? daca fac cununia civila la ora 14 asta inseamna ca mai am de mers la biserica si apoi la restaurant .. deci undeva in jur de 17 o sa fiu gata si cu biserica.. hmm .. nu prea suna bine ,, by the way , se plateste ceva cand iti faci programarea la primarie?

p.s. e adevarat ca nu poti face starea civila daca ai impozit sau amenzi neplatite? eu asa auzeam , dar nu prea vad care sa fie relevanta

andrea85
22.01.2010, 17:46:53
pai si eu daca am nunta de noapte ce fac?? daca fac cununia civila la ora 14 asta inseamna ca mai am de mers la biserica si apoi la restaurant .. deci undeva in jur de 17 o sa fiu gata si cu biserica.. hmm .. nu prea suna bine ,, by the way , se plateste ceva cand iti faci programarea la primarie?

p.s. e adevarat ca nu poti face starea civila daca ai impozit sau amenzi neplatite? eu asa auzeam , dar nu prea vad care sa fie relevanta

Noi la programare inca n-am platit, dar cred ca platim cand depunem actele.:D Pai asta e, de aia nu te lasa sa te programezi mai tarziu sa fie ei siguri ca nu faci nunta de noapte, sau sa te forteze cumva sa faci nunta de zi:D...chiar nu stiu. Dar daca tot nunta de noapte faci, te programezi inainte de ora 14 si dupa aia faci sedinta de foto sau iei o pauza mai lunga pana la cununia religioasa. Ce alternative iti raman?:-?

cami_rus86
23.01.2010, 09:06:29
alte alternative ar fi sa facem gura la primarie si sa le explicam ca sunt locatii unde se poate tine si nunta de noapte sau sa facem starea civila la primariile comunale.... oricum, trebuie sa rezolvam problema la primarie... ma interesez si va zic>:D<

andrea85
23.01.2010, 20:56:01
alte alternative ar fi sa facem gura la primarie si sa le explicam ca sunt locatii unde se poate tine si nunta de noapte sau sa facem starea civila la primariile comunale.... oricum, trebuie sa rezolvam problema la primarie... ma interesez si va zic>:D<

La Primarie nu prea cred ca se mai poate rezolva ceva:D, ei sunt deja foarte hotarati. Singura optiune ar mai fi, dupa cum spui tu, sa faceti cununia civila la primariile locale, in functie de restaurantul ales.Eu pentru asta nu-mi mai fac griji, am decis sa facem nunta de zi si asa nu ma tot stresez sa vad se face nunta de noapte sau nu...sa risc sau sa nu... mai bine merg varianta sigura si asa sunt si eu multumita si impacata.;-):)

dia_simpatyka
24.01.2010, 18:10:19
hmm.. fetelor am o veste noua.
in zalau nu se fac nunti de seara pe motivul ca erau prea multe accidente cu nuntasi.(din gura primarului stiu asta) e chiar absurd.Si in legatura cu R Transilvania si eu sper pt o derogare desi sansele sunt slabe daca se pune problema cu accidentele,daca era doar treaba cu zgomotul poate poate aveam vreo sansa.Iarasi sper ca patronii de la Transilvania sunt destul de influenti sa rezolve treaba :D si inca ceva, daca tot ne-au fraierit in leg cu nunta de zi de seara,pt ca cei de la transilvania stiau de presupusa lege in vigoare de mult timp,contractul fiind seamnat pe seara si ei fac de zi ar trebui sa compenseze pe undeva ... la meniu... la ceva :D:D:D:D:D si am mai auzit ceva. asai ca trebuie sa ne ofere o camera la hotel,noua mirilor ... cel putin asta am auzit,tre sa ma informez mai bine...
uh... timpul trece rpd si noi stam in plop...
parca am inceput sa ma consolez si cu ideea nuntii de zi... "daca-i musai bucuros" :D stiti vorba?:D:D

andrea85
24.01.2010, 19:19:57
hmm.. fetelor am o veste noua.
in zalau nu se fac nunti de seara pe motivul ca erau prea multe accidente cu nuntasi.(din gura primarului stiu asta) e chiar absurd.Si in legatura cu R Transilvania si eu sper pt o derogare desi sansele sunt slabe daca se pune problema cu accidentele,daca era doar treaba cu zgomotul poate poate aveam vreo sansa.Iarasi sper ca patronii de la Transilvania sunt destul de influenti sa rezolve treaba :D si inca ceva, daca tot ne-au fraierit in leg cu nunta de zi de seara,pt ca cei de la transilvania stiau de presupusa lege in vigoare de mult timp,contractul fiind seamnat pe seara si ei fac de zi ar trebui sa compenseze pe undeva ... la meniu... la ceva :D:D:D:D:D si am mai auzit ceva. asai ca trebuie sa ne ofere o camera la hotel,noua mirilor ... cel putin asta am auzit,tre sa ma informez mai bine...
uh... timpul trece rpd si noi stam in plop...
parca am inceput sa ma consolez si cu ideea nuntii de zi... "daca-i musai bucuros" :D stiti vorba?:D:D

Daca imi permiti imi dau si eu parerea...:D Parerea mea e ca nu mai merita sa astepti:D...ar fi chiar atat de rau pentru tine sa-ti faci o nunta de zi? Sau pana cand vrei sa mai astepti sa hotarasca ceva?:-? Zic toate astea pentru ca ei te incurca in pregatirile de nunta si te tin in suspans...desi este deja destul de clar ca nu se mai fac nunti de noapte. Eu am renunatat la speranta asta sa-mi fac nunta de noapte si chiar imi place ideea ideii de zi, acum incep sa vad multe avantaje in ea.;-) Eu fac mai tarziu nunta decat tu si totusi nu mai astept...n-am ce sa astept. Fac nunta de zi si va fi chiar si asa minunata.:):-p
Si in legatura cu camera pentru miri, la noi este inclusa in oferta si cred ca asa-i si la voi.:) Desi cam peste tot se da acum o camera pentru miri, mai ales la restaurantele noi. Dupa cum stiu eu...:D
Numai bine si spor la pregatiri!!!>:D<

monizoltan
25.01.2010, 00:59:07
Bun si atunci aceeasi lege de ce nu se aplica tuturor discotecilor, pub-urilor si carciumelor din zalau?
Astea nu deranjeaza sau vor sa spuna edilii orasului ca acolo nu se consuma bauturi alcoolice.

andrea85
25.01.2010, 15:21:42
Bun si atunci aceeasi lege de ce nu se aplica tuturor discotecilor, pub-urilor si carciumelor din zalau?
Astea nu deranjeaza sau vor sa spuna edilii orasului ca acolo nu se consuma bauturi alcoolice.

Ai dreptate cu argumentul asta, dar nu prea cred ca se mai poate face ceva in legatura cu nunta de noapte.:D Eu m-am conformat si obisnuit deja cu ideea nuntii de zi#:-S si merg pe varianta asta, care mi se pare cea mai sigura pe momentul de fata.;;)

monizoltan
25.01.2010, 16:40:35
Ai dreptate cu argumentul asta, dar nu prea cred ca se mai poate face ceva in legatura cu nunta de noapte.:D Eu m-am conformat si obisnuit deja cu ideea nuntii de zi#:-S si merg pe varianta asta, care mi se pare cea mai sigura pe momentul de fata.;;)

Vroiam sa stiu tu cand ai semnat contractul cu ei stiai ca nu se mai fac nunti de noapte? Nu de alta, dar cand l-am semnat noi, nu se stia cu siguranta si la mine in contract scrie ca restaurantul este la dispozitia noastra pana la 7 dimineata (daca nu ma insel) si noi de atunci asa am ramas.
Si acum ce se va intampla? trebuie sa revizuim clauzele, au nevoie de vreo confirmare ca esti de acord sa o faci de zi?

andrea85
25.01.2010, 16:47:05
Vroiam sa stiu tu cand ai semnat contractul cu ei stiai ca nu se mai fac nunti de noapte? Nu de alta, dar cand l-am semnat noi, nu se stia cu siguranta si la mine in contract scrie ca restaurantul este la dispozitia noastra pana la 7 dimineata (daca nu ma insel) si noi de atunci asa am ramas.
Si acum ce se va intampla? trebuie sa revizuim clauzele, au nevoie de vreo confirmare ca esti de acord sa o faci de zi?

Eu am scris contractul cu ei in august 2009, cu un an inainte de nunta. Si exact ca in cazul tau, scrie nunta de noapte pana la ora 7 dimineata.#:-S Dar am fost la ei acum in decembrie si mi-au spus ca ei nu mai au voie sa faca nunti de noapte, si atunci am mers la Primarie si acolo mi-au confirmat acest lucru.:( Si nici nu m-au lasat sa-mi fac programarea la cununia civila mai tarziu decat de ora 14.Deci chiar daca te lasa la sala sa-ti faci nunta de zi, dar ce faci la Primarie, daca acolo nu te lasa mai tarziu de ora 14? Ce faci cu invitatii pana seara la ora 20? Asa ca m-am saturat sa tot astept sa hotareasca ei ceva, am hotarat eu, si am ales nunta de zi.;;)

monizoltan
25.01.2010, 17:01:44
Scuze Andreea, dar mai am de scris 3 mesaje pana sa pot sa raspund la Pm:D, stai ca le rezolv acuma

andrea85
25.01.2010, 17:06:00
Scuze Andreea, dar mai am de scris 3 mesaje pana sa pot sa raspund la Pm:D, stai ca le rezolv acuma

Atunci scrie-mi aici, la care biserica va cununati...daca vrei.:">

dia_simpatyka
27.01.2010, 13:49:23
salutare.
andreea sa sti ca eu personal m-am consolat cu ideea unei nunti de zi, si vba ta incerc sa gasesc parti bune si in situatia asta.nu merita sa astept 25 febr pana ies ei din proces,bine oricum modelul de invitatie mi l-am ales,trebuie doar sa dau comanda,si de aceea am zis ca pana la 25 februarie se va sti aproximativ.oricum facem sa fie bine :)
sambata ma duc la expo transilv. sa caut rochita de mireasa, sper sa gasesc ceva ;))

andrea85
27.01.2010, 14:11:37
salutare.
andreea sa sti ca eu personal m-am consolat cu ideea unei nunti de zi, si vba ta incerc sa gasesc parti bune si in situatia asta.nu merita sa astept 25 febr pana ies ei din proces,bine oricum modelul de invitatie mi l-am ales,trebuie doar sa dau comanda,si de aceea am zis ca pana la 25 februarie se va sti aproximativ.oricum facem sa fie bine :)
sambata ma duc la expo transilv. sa caut rochita de mireasa, sper sa gasesc ceva ;))

Pai...pana in 25 februarie mai poti astepta daca vrei, dar mai mult chiar nu mai merita sa astepti..zic eu.:| Sunt curioasa ce o sa hotarasca atunci,desi pentru mine e deja egal, pentru ca tot pe varianata de zi ma duc.;;) M-am progmaramat deja la Primarie si acum ca ne-am hotarat va si ramane asa. Spor la cautarea rochiei de mireasa, si sa ne anunti daca ti-ai gasit ceva.:*

andrea85
25.02.2010, 16:31:38
Dia, ai aflat ceva de rezultatul procesului cu Transilvania? Ce va fi, nunta de zi sau de noapte?:-\ Sunt foarte curioasa. :D

dia_simpatyka
25.02.2010, 22:12:59
andreea maine o sa sunam sa vedem ce rezultate au cei de la TRansilvania, am mari emotii.
is un pic dezamagita ... de o chestie , uniin si-au obtinut derogare sau ceva de genu de la legea asta , si anume 5 persoane din zalau .... dar nush cum , si iar am auzit ca cei care au facut contract pe nunta de noapte pot ataca 'sentinta' ... sper sa fie de noapte tu , ca eu vreau sa vina in simleu dupa mine ... sti?si sa ne folosim de tot timpul zilei, m-am gandit sa fac cununiile in simleu , dar sotul meu e din zalau si ... cum sa fac contractul de nunta pe simleu?nush ...trebuie sa discutam aspectul asta , pentru ca vreau sa stiu exACT cum vor decurge lucrurile, eu sapt viitoare fac invitatiile.
na hai ca te las acuma ...
fac un dush rapid ... pana acuma am exersat valsul si diferite piese de la nunta 8-}

andrea85
25.02.2010, 22:22:41
andreea maine o sa sunam sa vedem ce rezultate au cei de la TRansilvania, am mari emotii.
is un pic dezamagita ... de o chestie , uniin si-au obtinut derogare sau ceva de genu de la legea asta , si anume 5 persoane din zalau .... dar nush cum , si iar am auzit ca cei care au facut contract pe nunta de noapte pot ataca 'sentinta' ... sper sa fie de noapte tu , ca eu vreau sa vina in simleu dupa mine ... sti?si sa ne folosim de tot timpul zilei, m-am gandit sa fac cununiile in simleu , dar sotul meu e din zalau si ... cum sa fac contractul de nunta pe simleu?nush ...trebuie sa discutam aspectul asta , pentru ca vreau sa stiu exACT cum vor decurge lucrurile, eu sapt viitoare fac invitatiile.
na hai ca te las acuma ...
fac un dush rapid ... pana acuma am exersat valsul si diferite piese de la nunta 8-}

Pai, noi de mult nu mai asteptam sa hotareasca cei de la Transilvania, si am hotarat noi: facem nunta de zi. :)>- Asa ne-am programat deja si la Primarie, asa ne-am facut deja si invitatiile, asa ca pe mine nu prea nu ma influenteaza decizia lor.:D Acum vad mai multe avantaje in nunta de zi, am avut timp sa ma acomodez cu ideea, si chiar imi place. N-am avut chef sa tot astept sa hotareasca ei ceva, sa ma cert si sa incep sa negociez cu ei[-X...energia asta mai bine bag in pregatirile de nunta. ;-)
dar daca tu iti doresti nunta de noapte, iti doresc mult succes!!! :)

DeliDeli
06.03.2010, 01:41:29
Ai nevoie de ceva in mod deosebit pt programarea la primarie? Sau pur si simplu...

DeliDeli
06.03.2010, 01:43:31
Eu am inteles ca s-a pus problema sa se anuleze legea pt toate restaurantele din Zalau...

andrea85
06.03.2010, 11:22:48
Eu am inteles ca s-a pus problema sa se anuleze legea pt toate restaurantele din Zalau...

Eu de asta chiar ca n-am auzit, si nu prea cred sa fie adevarat, dar cine stie. :-s In legatura cu programarea la Primarie, n-ai nevoie de nimic, te duci, te programezi la o ora dorita, si doar cand depui actele (cu 10 zile inainte de nunta) trebuie sa te prezinti cu acte si documente. ;-)

DeliDeli
06.03.2010, 20:35:20
Eu de asta chiar ca n-am auzit, si nu prea cred sa fie adevarat, dar cine stie. :-s In legatura cu programarea la Primarie, n-ai nevoie de nimic, te duci, te programezi la o ora dorita, si doar cand depui actele (cu 10 zile inainte de nunta) trebuie sa te prezinti cu acte si documente. ;-)
In momentul in care au dat voie la unii, le-au sarit ceilalti in cap... si de aici a iesit aceasta discutie. Mai merg si pe faza cluburilor de noapte din centrul orasului care nu deranjaza pe nimeni ca functioneaza tot weekendul.
Mersi de informatie! :*

cami_rus86
07.03.2010, 11:00:46
si eu am auzit ca patronii de la toate localurile se vor intalni saptamana aceasta la primarie si sa discute problema.... oare sa fie adevarat? sper sa iasa in favoarea noastra ;))

DeliDeli
07.03.2010, 15:50:43
si eu am auzit ca patronii de la toate localurile se vor intalni saptamana aceasta la primarie si sa discute problema.... oare sa fie adevarat? sper sa iasa in favoarea noastra ;))
Bine ar fi sa iasa in favoarea noastra! Sa hotaram noi ce tip de nunta vrem, nu ei ;))

dia_simpatyka
07.03.2010, 19:22:57
salutare fetelor.:>
am fost miercuri seara la transilvania,si :-Bam discutat foarte multe aspecte.legat de nunta de seara sa stiti ca multi au obtinut derogare de la legea nuntilor, pe premiza ca ... invitatii sunt din strainatate si nu pot ajunge.muzicatii ajung tarziu etc etc... . maine 8 martie se vor intalni toti patronii de restaurante si vor discuta problema pt contractele de seara macar,si sa discute toate detaliile.in principiu, se face nunta de seara ...
noi vom face starea civila si cununia religioasa in simleu (eu fiind de acolo) am ales varianta asta ca sa pot face cununia cand vreau eu , si nu la o ora impusa de ei, sapt asta trebuie sa finalizam si invitatiile.in rest mi-am rezolvat totul .va recomand din suflet sa le faceti toate din timp , pentru ca asa sunteti voi mai linistite oricum suntem mai stresate decat toti nuntasii la un loc ... ultima sapt presupun ca e dezastru :) sper sa slabesc cat de mult :D:D:D
ah si inca ceva ... va recomand sa puneti voi in discutie teme legate de nunta pt ca nimeni nu se sinchiseste pe de gratis sa te ajute,vorbiti si despre pranzul miresei,meniuri la copii ... nush chestii pe care nu sunt ei dispusi sa le discute
hai ca va las ... m-am lungit la vorbe :)
va pupppp paaaaaaaa

cami_rus86
07.03.2010, 22:28:18
ce fel de oferte sunt legat de meniurile pt copii??? eu nu am auzit de vreo oferta pt ei dar daca voi ati auzit, aveti... atunci si eu vreau [-( :-w /:)

andrea85
07.03.2010, 22:29:56
salutare fetelor.:>
am fost miercuri seara la transilvania,si :-Bam discutat foarte multe aspecte.legat de nunta de seara sa stiti ca multi au obtinut derogare de la legea nuntilor, pe premiza ca ... invitatii sunt din strainatate si nu pot ajunge.muzicatii ajung tarziu etc etc... . maine 8 martie se vor intalni toti patronii de restaurante si vor discuta problema pt contractele de seara macar,si sa discute toate detaliile.in principiu, se face nunta de seara ...
noi vom face starea civila si cununia religioasa in simleu (eu fiind de acolo) am ales varianta asta ca sa pot face cununia cand vreau eu , si nu la o ora impusa de ei, sapt asta trebuie sa finalizam si invitatiile.in rest mi-am rezolvat totul .va recomand din suflet sa le faceti toate din timp , pentru ca asa sunteti voi mai linistite oricum suntem mai stresate decat toti nuntasii la un loc ... ultima sapt presupun ca e dezastru :) sper sa slabesc cat de mult :D:D:D
ah si inca ceva ... va recomand sa puneti voi in discutie teme legate de nunta pt ca nimeni nu se sinchiseste pe de gratis sa te ajute,vorbiti si despre pranzul miresei,meniuri la copii ... nush chestii pe care nu sunt ei dispusi sa le discute
hai ca va las ... m-am lungit la vorbe :)
va pupppp paaaaaaaa

Si pana la urma voi ce nunta faceti, de zi sau de noapte? :-\

dia_simpatyka
07.03.2010, 23:05:10
meniu pentru copii... nu exista unul de baza , il vom crea noi. am auzit ca meniul integral de ex , de 150 de lei , il va face pt 2 pers (2 copii) sau mai stiam si de varianta de a face platouri pentru copii. eu cel putin am sa pun problema asta pentru ca voi avea cativa copii sub 10 ani , ai nasilor si nepotii nostrii ( cei de la frati) .iti dai seama ca unui copil de 3 ani sau fie 7 ani nu ai cum sai oferi un meniu intreg de 150 de lei, cu consistenta unui adult... hai sa fim seriosi :))

adina_mari
08.03.2010, 00:30:35
ce fel de oferte sunt legat de meniurile pt copii??? eu nu am auzit de vreo oferta pt ei dar daca voi ati auzit, aveti... atunci si eu vreau [-( :-w /:)
noi am platit pt copii doar jumatate din pretul meniului

DeliDeli
08.03.2010, 01:02:55
Noi mergem pe varianta platourilor pt copii! Mi se pare cel mai ok pt toata lumea. Vom avea grija sa le alegem cat de cat un meniu adecvat :) Vor sta toti ingerasii la aceiasi masa :).

genoveva_1984
08.03.2010, 08:12:43
noi am platit pt copii doar jumatate din pretul meniului

Cei de la Severus asa procedeaza. Ne-au cerut, cand am predat schema cu plasarea invitatilor la mese, sa spunem care sunt mesele unde vor fi copii si acolo asezau un platou intors. Asa stiau si ospatarii sa serveasca un meniu creat special pentru copii pe care l-am platit la jumatate de pret. Noi am avut si o faza nostima legat de acest aspect. La masa unde au stat fratii sotului am avut si o nepotica, iar unul din cumnatii mei s-a asezat pe locul ei ( n-au stiut de faza cu meniurile pentru copii) si aperitivul a fost semnificativ redus. Toata lumea lauda varietatea si consistenta aperitivului, iar el nu prea s-a saturat. Ne-a povestit ulterior ca nu stia de ce el avea mai putin decat ceilalti in farfurie. S-a gandit ca l-am pedepsit saracul....:">

andrea85
08.03.2010, 10:59:04
Noi mergem pe varianta platourilor pt copii! Mi se pare cel mai ok pt toata lumea. Vom avea grija sa le alegem cat de cat un meniu adecvat :) Vor sta toti ingerasii la aceiasi masa :).

Noi nu o sa avem o masa separata pentru copii, pentru ca avem copii mici, care nu prea stau singuri fara parinti. Noi o sa avem mese cu familii, sau prieteni care se cunosc. Si asa cum fac, sa am meniu special pentru copii, daca am mai multe mese unde stau max 2 copii? Comand la aceste mese cate 2 meniuri pentru copii, voi cum ati facut sau faceti? :-\

adina_mari
08.03.2010, 12:59:25
Noi nu o sa avem o masa separata pentru copii, pentru ca avem copii mici, care nu prea stau singuri fara parinti. Noi o sa avem mese cu familii, sau prieteni care se cunosc. Si asa cum fac, sa am meniu special pentru copii, daca am mai multe mese unde stau max 2 copii? Comand la aceste mese cate 2 meniuri pentru copii, voi cum ati facut sau faceti? :-\
o sa te lamureasca cei de la restaurant. noi cand am dat schema cu asezatul meselor am specificat ca la masa cutare sunt 2 copii.

andrea85
08.03.2010, 13:29:26
o sa te lamureasca cei de la restaurant. noi cand am dat schema cu asezatul meselor am specificat ca la masa cutare sunt 2 copii.

Ok, mersi. Deci rezolv eu cu cei de la Transilvania. ;-)

cami_rus86
08.03.2010, 15:36:06
de treaba cu meniul pt copii nu am auzit .... ce m-as farce fara voi???;;) am sa intreb la severus dar nu cred ca vor fi probleme pt ca am noroc cu domnul groza care e o persoana deschisa si ne ajuta cu atata drag... dar e bine de stiu si de meniurile pt prichindei :*

STEFANIA86
08.03.2010, 22:27:44
de treaba cu meniul pt copii nu am auzit .... ce m-as farce fara voi???;;) am sa intreb la severus dar nu cred ca vor fi probleme pt ca am noroc cu domnul groza care e o persoana deschisa si ne ajuta cu atata drag... dar e bine de stiu si de meniurile pt prichindei :*
Cami stiu sa-ti spun sigur ca pt 2copii se considera un meniu pt ca asa am avut si noi,nu vor fi probleme....

STEFANIA86
08.03.2010, 22:30:54
Si noi am vrut sa punem copii separat la masa dar ni s-a recomandat ca e mai bine sa stea langa parinti pt ca asa vor fi supravegheati si din experienta proprie iti spun ca nu vor sta separat de parinti.....acum cum credeti voi

DeliDeli
09.03.2010, 02:21:10
Si noi am vrut sa punem copii separat la masa dar ni s-a recomandat ca e mai bine sa stea langa parinti pt ca asa vor fi supravegheati si din experienta proprie iti spun ca nu vor sta separat de parinti.....acum cum credeti voi
Serios? Chiar daca sunt verisori si se cunosc? e vorba de fetite, chiar n am niciun baietel...nici macar unu care sa ne duca perinita cu verighete la biserica... va trebui sa "imprumut" unu ;))

DeliDeli
09.03.2010, 02:28:09
...in schimb avem 10 fetite :)

cami_rus86
09.03.2010, 10:51:27
atunci nu ma stresez cu privire la meniul pt copii.... dar ce varsta considera ei ca trebuie sa aiba copiii? pana in 14 ani banuiesc... sau?

DeliDeli
09.03.2010, 23:03:01
atunci nu ma stresez cu privire la meniul pt copii.... dar ce varsta considera ei ca trebuie sa aiba copiii? pana in 14 ani banuiesc... sau?

Eu ma gandesc ca tu decizi pe care ii consideri copii, si cate meniuri de adulti comanzi si cate de copii.

andrea85
09.03.2010, 23:29:12
Eu ma gandesc ca tu decizi pe care ii consideri copii, si cate meniuri de adulti comanzi si cate de copii.

Subscriu, dar eu, la 14 ani nu prea as mai spune ca vorbim de un copil si nu prea cred ca i-as comanda doar un meniu de copil. :D

DeliDeli
09.03.2010, 23:41:17
Subscriu, dar eu, la 14 ani nu prea as mai spune ca vorbim de un copil si nu prea cred ca i-as comanda doar un meniu de copil. :D
Da da :)) fetele de 14 ani sunt deja domnisoare;-)

andrea85
10.03.2010, 00:08:22
Da da :)) fetele de 14 ani sunt deja domnisoare;-)

Pai da, cred ca s-ar si supara daca le-as aseza la o masa de copii. ;))

dia_simpatyka
14.03.2010, 18:38:14
fetelor .. o fata la 14 ani e domnisoara 100% .. sa nu va spun ca nepoata sotiorului meu , are 11 ani si pretinde a fi domnisoara.... ba chiar sa fie de onoare... cumva cumva o sa iesim din situatie ,sa nu suparam pe nimeni dar ea are 1metru si un snitel si omul meu are peste 1,80 :)
e foarte greu cand tre sa te imparti si sa faci compromisuri de dragul altora,dar va spun sincer e nunta noastra un moment unic in viata si .. mai bine se supara 'altcineva' decat sa fiu eu suparata la propria-mi nunta :D suna cam egoist...
:)>-

cami_rus86
14.03.2010, 22:08:57
eu voi lasa copiii langa parinti la masa ca asa stau toti linistiti si in ceea ce priveste meniul copiilor, cred ca voi trece pe lista copii pana la varsta de 12 ani ca sa nu jignesc domnisoarele cu buletin:D sau cu un buletin in viitorul lor apropiat :-p

dia_simpatyka
14.03.2010, 22:15:45
o sa ne gandim bine cum sa procedam cu copiii,ca sa multumim pe toata lumea
:)>-

DeliDeli
23.03.2010, 17:51:56
Fetelor, va rog lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba cu nuntile de noapte?
Tot aud de toate :[email protected] da numa ceva concret nu e :-< ...
Faceti careva nunta de noapte anul acesta?

dia_simpatyka
23.03.2010, 18:08:56
salut delia. noi facem nunta de noapte <:-P

andrea85
23.03.2010, 18:16:59
salut delia. noi facem nunta de noapte <:-P

Ce norocoasa esti fata! Ai clarificat asta si cu cei de la Transilvania?

dia_simpatyka
23.03.2010, 18:35:03
da andreea :P suntem in clar cu toata lumea :) atat cu cei de la primarie cat si la R Transilvania.Cei cu contracte pe 2009 au tot dreptul de apel si cauza de castig :) am luptat pana in panzele albe.sincer nu a fost usor... au fost multe drumuri, multe usi inchise dar .. cel mai important e ca s-a rezolvat si va fi cum ne dorim.suntem in proces de impartit invitatii ;))
mai avem cateva detalii minore cum ar fi incaltaminte si accesoriile mele...,flacoanele pt palinca... si ceterasii aia care imi dau bataie de cap.nush cum sa procedez sa fie mai bine,dar oferta starostelui nu mi-a convenit. au cerut acele 4 milioane plus sa le asigur transport dus-intors (simleu-zalau) + aperitiv nunta... , nu vi se pare cam mult?adica starostele vine cu 5 mil plus meniu... si ne organizeaza nunta pana la urma.. /:) e neplacut ...cum s-au incurcat putin lucrurile dar le scoatem noi la capat ;)

andrea85
23.03.2010, 18:45:43
da andreea :P suntem in clar cu toata lumea :) atat cu cei de la primarie cat si la R Transilvania.Cei cu contracte pe 2009 au tot dreptul de apel si cauza de castig :) am luptat pana in panzele albe.sincer nu a fost usor... au fost multe drumuri, multe usi inchise dar .. cel mai important e ca s-a rezolvat si va fi cum ne dorim.suntem in proces de impartit invitatii ;))
mai avem cateva detalii minore cum ar fi incaltaminte si accesoriile mele...,flacoanele pt palinca... si ceterasii aia care imi dau bataie de cap.nush cum sa procedez sa fie mai bine,dar oferta starostelui nu mi-a convenit. au cerut acele 4 milioane plus sa le asigur transport dus-intors (simleu-zalau) + aperitiv nunta... , nu vi se pare cam mult?adica starostele vine cu 5 mil plus meniu... si ne organizeaza nunta pana la urma.. /:) e neplacut ...cum s-au incurcat putin lucrurile dar le scoatem noi la capat ;)

Pai atunci ma bucur pentru tine.<:-P Eu m-am obisnuit si resemnat deja de mult cu ideea nuntii de zi, si acum nici nu mai pot si nici nu mai vreau sa schimb ordinea asta. O sa incercam cu nunta de zi si vom face tot posibilul sa fie absolut tot perfect...ca la o nunta de noapte. ;-)

DeliDeli
23.03.2010, 19:14:18
Pai atunci ma bucur pentru tine.<:-P Eu m-am obisnuit si resemnat deja de mult cu ideea nuntii de zi, si acum nici nu mai pot si nici nu mai vreau sa schimb ordinea asta. O sa incercam cu nunta de zi si vom face tot posibilul sa fie absolut tot perfect...ca la o nunta de noapte. ;-)
Andrea, sunt convinsa ca au fost si vor fi nunti de zi mai perfecte ca cele de noapte, dar e nevoie ca lumea sa accepte si sa se obisnuiasca asa!
Sincer mie mi-e ciuda pe directoarea restaurantului ca nu isi da interesul sa rezolve daca se poate... si noi sa putem alege, nu sa ne conformam asa usor cu orice, ca doar dam un ban.

DeliDeli
23.03.2010, 19:17:29

Dya, zi-mi te rog si mie care sunt pasii! Atata mi de ciuda pe ei ca nu si dau interesul sa le rezolve!

andrea85
23.03.2010, 19:23:05
Dya, zi-mi te rog si mie care sunt pasii! Atata mi de ciuda pe ei ca nu si dau interesul sa le rezolve!

Delia, si voi vreti sa mergeti pe varianta de noapte?:-\ Si eu m-am gandit la inceput, dar cum noi vrem sa facem si cununia civila in aceasi zi, nu prea stiam cum sa rezolv cu invitatii de la ora 14, daca mai tarziu nu se fac programari la Primarie. Deci am lasat de la noi, si asa facem si cununia civila si cea relegioasa in aceasi zi, si facem nunta de zi. ;-)

DeliDeli
23.03.2010, 20:59:05
Delia, si voi vreti sa mergeti pe varianta de noapte?:-\ Si eu m-am gandit la inceput, dar cum noi vrem sa facem si cununia civila in aceasi zi, nu prea stiam cum sa rezolv cu invitatii de la ora 14, daca mai tarziu nu se fac programari la Primarie. Deci am lasat de la noi, si asa facem si cununia civila si cea relegioasa in aceasi zi, si facem nunta de zi. ;-)
Stii care e problema mea... Mi-ar placea sa facem cununia religioasa la Manstirea Bic si cum la nunta de zi e f scurt timpu dedicat cerutului si cununiilor, ma incurca, asa automat cununia civila o sa fie cu o zi inainte si iar alt deranj... Cred ca asta e singurul dezavantaj al nuntii de zi... si mai e faza cu lumea care stramba din nas cand aud ca va fi nunta de zi, insa eu deaia am bagat formatie la nunta, sa creeze atmosfera orice ar fi!!!!

andrea85
23.03.2010, 23:23:09
Stii care e problema mea... Mi-ar placea sa facem cununia religioasa la Manstirea Bic si cum la nunta de zi e f scurt timpu dedicat cerutului si cununiilor, ma incurca, asa automat cununia civila o sa fie cu o zi inainte si iar alt deranj... Cred ca asta e singurul dezavantaj al nuntii de zi... si mai e faza cu lumea care stramba din nas cand aud ca va fi nunta de zi, insa eu deaia am bagat formatie la nunta, sa creeze atmosfera orice ar fi!!!!

Te inteleg foarte bine, stiu ca timpul este foarte scurt la nunta de zi. De aceea ne gandim si noi din timp cum sa organizam ziua respectiva in asa fel, incat sa avem timp pentru tot.:-s
Iar in legatura cu invitatii...cred ca oamenii incep deja sa se obisnuieasca cu nunta de zi, chiar o favorizeaza, pentru ca este mai putin obositoare, se termina la o ora decenta, si majoritatea raman asa pana la sfarsitul nuntii. Vazand asa lucrurile, eu vad avantaje in nunta de zi. ;-)

cami_rus86
24.03.2010, 17:53:22
sunt atat de ofticata.... daca as avea de ales clar as alege nunta de noapte si nu de zi pt ca ai timp de mult mai multe.... cred ca tre sa ma trezesc cu noaptea in cap ca sa avem timp pt toate.... pe la 6-7 la coafor (sper sa nu dureze mai mult de 2 ore) la 10 sa inceapa la mire acas, apoi sa vina dupa mine, dupa care sa dam o fuga la o sedinta foto, pe la 12 la primarie la 13 la biserica si pe la 15 la restaurant.... si pe la 20 sunt buna de dus la morga...:O :D tre sa fim bagati in priza ca sa apucam sa le facem pe toate :-p .... tot nu pricep de ce s-a hotarat sa interzica nunta de noapte... daca e din cauza plangerilor depuse la primarie din cauza galagiei sa intre si cluburile in aceeasi oala ca doar ele sunt in centru toate... daca e din cauza accidentelor provocate de invitati turmentati la volan, pai tin sa va anunt ca au mai multe accidente provocate de pusti turmentati in cluburi si au parte in fiecare weeckend de scandal in baruri si cluburi.... deci daca as putea as face un protest... sa intre si cluburile domnule in aceeasi oala... daca noi platim o groaza de bani atunci ar trebui sa putem alege de la cat sa inceapa nunta noastra... :-& lor li se ingroasa buzunarul pe seama noastra si indraznesc sa ne puna conditii? nesimtiti sunt unii:( unde e legea sau hotararea aia ca vreau sa o vad si eu, nu se poate contesta?

DeliDeli
24.03.2010, 19:29:59
sunt atat de ofticata.... daca as avea de ales clar as alege nunta de noapte si nu de zi pt ca ai timp de mult mai multe.... cred ca tre sa ma trezesc cu noaptea in cap ca sa avem timp pt toate.... pe la 6-7 la coafor (sper sa nu dureze mai mult de 2 ore) la 10 sa inceapa la mire acas, apoi sa vina dupa mine, dupa care sa dam o fuga la o sedinta foto, pe la 12 la primarie la 13 la biserica si pe la 15 la restaurant.... si pe la 20 sunt buna de dus la morga...:O :D tre sa fim bagati in priza ca sa apucam sa le facem pe toate :-p .... tot nu pricep de ce s-a hotarat sa interzica nunta de noapte... daca e din cauza plangerilor depuse la primarie din cauza galagiei sa intre si cluburile in aceeasi oala ca doar ele sunt in centru toate... daca e din cauza accidentelor provocate de invitati turmentati la volan, pai tin sa va anunt ca au mai multe accidente provocate de pusti turmentati in cluburi si au parte in fiecare weeckend de scandal in baruri si cluburi.... deci daca as putea as face un protest... sa intre si cluburile domnule in aceeasi oala... daca noi platim o groaza de bani atunci ar trebui sa putem alege de la cat sa inceapa nunta noastra... :-& lor li se ingroasa buzunarul pe seama noastra si indraznesc sa ne puna conditii? nesimtiti sunt unii:( unde e legea sau hotararea aia ca vreau sa o vad si eu, nu se poate contesta?

Daca organizezi un protest ma alatur si eu:)) !
Nu stiti ce s-a hotarat la sedinta aceea? Eu i-as sarii in cap directoarei restaurantului pt ca nu s-a prezentat la sedinta, dar mi-ar placea sa stiu ce s-a hotarat acolo;))

Intr-adevar, daca pt invitati e lejer ca nu o sa fie obositi, noi o sa fim de-a dreptul drogate, mai ales ca eu adooor somnul de dimineata ;)) Probabil cu o tona de cafea, de redbull si machiaj o sa aratam si noi perfect :-p

andrea85
24.03.2010, 20:07:05
Daca organizezi un protest ma alatur si eu:)) !
Nu stiti ce s-a hotarat la sedinta aceea? Eu i-as sarii in cap directoarei restaurantului pt ca nu s-a prezentat la sedinta, dar mi-ar placea sa stiu ce s-a hotarat acolo;))

Intr-adevar, daca pt invitati e lejer ca nu o sa fie obositi, noi o sa fim de-a dreptul drogate, mai ales ca eu adooor somnul de dimineata ;)) Probabil cu o tona de cafea, de redbull si machiaj o sa aratam si noi perfect :-p

La inceput m-am revoltat si eu muuult si eram impotriva nuntii de zi, dar acum m-am resemnat. Decat sa ma tot stresez cu nunta de noapte, ba va fi ba nu va fi, mai bine am ales nunta de zi. Am atatea pe cap, pe care trebuie sa le rezolvam pentru nunta, si chiar nu am nici timp si nici nervi sa ma mai ocup si cu preocedurile astea, si la final poate ca nu rezolv nimic.:-s
Cele care vreti sa protestati aveti tot dreptul si poate aveti si noroc. Eu n-am avut nervi si rabdare pentru asa ceva, si am optat pentru nunta de zi, chiar daca asta inseamna sa fiu pe la ora 6-7 dimineata la coafor.:-SSDar pentru nunta mea fac orice sacrificiu. :)>- ;))

cami_rus86
24.03.2010, 21:39:46
eu am vb cu cei de la severus si mi-au zis ce au hotarat la sedinta... nu se modifica hotararea... ramane nunta de noapte pt cei care au semnat contract cu localul inca din 2008 pt 2010 si pt cei care au specificat pe contract ora la care incepe nunta si nu vor sa renunte in ruptul capului la nunta de seara.... pt ca in cazul in care localul refuza sa le tina mirilor nunta de noapte risca sa fie dati in judecata iar localul da in judecata consiluliu local pt ca pierd clienti si poate procesul si tre sa achite si cheltuieli de judecata cand aceste lucruri se pot rezolva... asa ca au hotarat sa fie cateva exceptii pt anul acesta dar e cert ca se interzic nuntile de seara de anul viitor :-s nu mi se pare orect... avem drepturi egale nu????? halal de legi mai avem noi... cand unii au dreptul sa tina nunti de seara si altii se chefuiesc in cluburi iar noi tre sa ne supunem la cei mari ca vai de mine nu avem de ales... unde naiba pot sa caut hotararea asta sau legea ca tare as vrea eu sa o citesc :-w ???? nu stiti?

dia_simpatyka
24.03.2010, 22:27:19
>:/
fetelor ;)) daca vreti sa va incantati privirea... cautati pe siteul primariei,gasiti hotararea cu privire la legea nuntilor de zi/noapte , a fost data pe la sf lui oct sau noiembrie... anul trecut,de fapt a fost propunere si a intrat in vigoare la 1.ian.2010 :-w, dat fiind faptul ca nu a fost contestata hotararea ,aceasta a intrat in vigoare la momentul x....

andrea85
24.03.2010, 22:38:28
eu am vb cu cei de la severus si mi-au zis ce au hotarat la sedinta... nu se modifica hotararea... ramane nunta de noapte pt cei care au semnat contract cu localul inca din 2008 pt 2010 si pt cei care au specificat pe contract ora la care incepe nunta si nu vor sa renunte in ruptul capului la nunta de seara.... pt ca in cazul in care localul refuza sa le tina mirilor nunta de noapte risca sa fie dati in judecata iar localul da in judecata consiluliu local pt ca pierd clienti si poate procesul si tre sa achite si cheltuieli de judecata cand aceste lucruri se pot rezolva... asa ca au hotarat sa fie cateva exceptii pt anul acesta dar e cert ca se interzic nuntile de seara de anul viitor :-s nu mi se pare orect... avem drepturi egale nu????? halal de legi mai avem noi... cand unii au dreptul sa tina nunti de seara si altii se chefuiesc in cluburi iar noi tre sa ne supunem la cei mari ca vai de mine nu avem de ales... unde naiba pot sa caut hotararea asta sau legea ca tare as vrea eu sa o citesc :-w ???? nu stiti?

Inteleg ca e greu sa ne obisnuim cu ideea nuntii de zi, dar eu cred ca, cu cat mai repede ne acomodam si ne resemnam, cu atat mai usor va fi sa ne organizam nunta de zi. Eu prima data am auzit de acest lucru in noiembrie 2009, am vorbit cu cei de la Transilvania in decembrie si mi-au confirmat ca din 2010 vor fi interzise nuntile de noapte si in ianuarie 2010 ne-am si programat la Primarie si Biserica pentru nunta de zi...alta alegere nici nu prea am avut.;-) De atunci am avut timp sa ma acomodez cu ideea nuntii de zi si sa planific totul in asa fel, incat la final sa aiba loc cea mai buna nunta de zi.:))

cenusereasaalba
25.03.2010, 08:38:31
fetelor,nu stiu cum e la voi cu nunta asta de zi,dar la noi nunta se termina la 6 dimineata a doua zi,deci toata noaptea se danseaza si se petrece,ziua la primarie si biserica ,iar de la 20 seara incepe petrecerea ,atunci vin toti invitatii<:-P

cami_rus86
25.03.2010, 09:19:27
asa era si la noi dar acum s-au trezit cativa mai destepti peste noapte si s-au gandit sa mai enerveze lumea si sa mai dea bataie de cap :-&

DeliDeli
25.03.2010, 10:53:57
Inteleg ca e greu sa ne obisnuim cu ideea nuntii de zi, dar eu cred ca, cu cat mai repede ne acomodam si ne resemnam, cu atat mai usor va fi sa ne organizam nunta de zi. Eu prima data am auzit de acest lucru in noiembrie 2009, am vorbit cu cei de la Transilvania in decembrie si mi-au confirmat ca din 2010 vor fi interzise nuntile de noapte si in ianuarie 2010 ne-am si programat la Primarie si Biserica pentru nunta de zi...alta alegere nici nu prea am avut.;-) De atunci am avut timp sa ma acomodez cu ideea nuntii de zi si sa planific totul in asa fel, incat la final sa aiba loc cea mai buna nunta de zi.:))

Ai dreptate, Andrea! Probabil asa vom face toate!:)

andrea85
25.03.2010, 11:44:50
Ai dreptate, Andrea! Probabil asa vom face toate!:)

Cred ca nu prea avem alte posibilitati sau optiuni. Stiu ca ziua e scurta la nunta de zi, pana ajungi la restaurant, dar in rest e totul la fel. ;;)

ondina007
07.04.2010, 19:38:23
Chiar azi am vb cu cumnata si a zis ca ea merge la o nunta de noapte,deci se poate.depinde de zona probabil

DeliDeli
07.04.2010, 20:34:28
Chiar azi am vb cu cumnata si a zis ca ea merge la o nunta de noapte,deci se poate.depinde de zona probabil

Unde se tine nunta?

andrea85
07.04.2010, 20:57:51

Depinde de restaurant si de contract, pentru ca contractele care au fost incheiate in 2009 au dreptul la nunta de noapte, daca restaurantul respectiv si primaria sunt de acord. :)>-

adina_mari
08.04.2010, 09:30:24
Cred ca nu prea avem alte posibilitati sau optiuni. Stiu ca ziua e scurta la nunta de zi, pana ajungi la restaurant, dar in rest e totul la fel. ;;)
mai fetelor, ati uitat un avantaj important al nuntii de zi... o sa va puteti bucura cu adevarat de noaptea nuntii;))

CONT-INCHIS-037
08.04.2010, 10:18:15
mai fetelor, ati uitat un avantaj important al nuntii de zi... o sa va puteti bucura cu adevarat de noaptea nuntii;))
:)) la asta nu cred ca se gandea nimeni:D

cami_rus86
08.04.2010, 11:06:01
sunt curioasa daca mai iese ceva in noaptea nuntii... cred ca vom fi atat de franti ;)) dar ceva ceva tot iese [-o< poate un al 3-lea membru al familiei^:)^ abia astept sa am un pui de om ;))

andrea85
08.04.2010, 11:17:30

Buna idee, avantajul nuntii de zi e ca nu o sa fim chiar atat de obositi in noaptea nuntii! ;))

DeliDeli
08.04.2010, 14:06:43
:)) la asta nu cred ca se gandea nimeni:D

Mirele meu s-a gandit:))

andrea85
21.04.2010, 23:55:18
sincer nush ce e mai obositor.....sa te culci la ora 3 noaptea sa te trezesti la 5 sa ai timp sa mergi la coafor si toate cele ca sa poti ajunge la 14 la local....si sa arati ca o drogata in ziua nuntii....am vazut chestia asta si sincer nu arata prea bine.....sau sa te trezesti ziua la 10-11....ca doar pana seara ai timp si de coafor si de toate.....nu zic ca nu e frumoasa nunta de zi...dar dupa ce am vazut o mireasa sambata la o nunta de zi ca plangea practic nu de emotie de oboseala....cred ca ambele au avantaje si dezavantaje

Asa e, la nunta de zi te trezesti mai devreme, ca sa ai timp de toate, dar te si culci mai repede decat la nunta de noapte, cand abia in ziua urmatoare ajungi sa te culci candva. :D
Si nu cred ca cele care fac nunta de noapte, dorm in ziua nuntii pana la ora 10-11. Obosita esti oricum, dupa ce ai facut atatea si atatea pregatiri, dar totusi eu n-as putea sa spun ca o sa arat ca o "drogata", doar pentru ca m-am trezit mai devreme pentru nunta mea de zi. :)>- In ziua respectiva mai faci si compromisuri si cred ca uiti de toate, doar pentru a putea savura momentul. Eu cu siguranta nu o sa arat ca o "drogata", doar pentru ca am nunta de zi. :)

andrea85
22.04.2010, 00:09:36
poate drogata a fost prea mult:))......vroiam doar sa spun ca tipa de care vorbeam arata ff obosita si chiar a inceput sa planga la un momnt dat si mia zis ca nu mai poate de oboseala....dar ajungand la sala dupa primul dans cred ca a uitat de tot.....

Si eu cred ca expresia "drogata" ar fi putin prea mult...:D Cred ca e normal sa fim obosite dupa atatea pregatiri si emotii, dar cred ca aceasta oboseala merita tot efortul...fie ea ziua sau noaptea. :)>-

adina_mari
22.04.2010, 11:42:51
Asa e, la nunta de zi te trezesti mai devreme, ca sa ai timp de toate, dar te si culci mai repede decat la nunta de noapte, cand abia in ziua urmatoare ajungi sa te culci candva. :D
Si nu cred ca cele care fac nunta de noapte, dorm in ziua nuntii pana la ora 10-11. Obosita esti oricum, dupa ce ai facut atatea si atatea pregatiri, dar totusi eu n-as putea sa spun ca o sa arat ca o "drogata", doar pentru ca m-am trezit mai devreme pentru nunta mea de zi. :)>- In ziua respectiva mai faci si compromisuri si cred ca uiti de toate, doar pentru a putea savura momentul. Eu cu siguranta nu o sa arat ca o "drogata", doar pentru ca am nunta de zi. :)
mie mi se pare ca nunta de zi nu e la fel de obositoare ca nunta de noapte. si daca te trezesti la 5 dimineata la 11-12 se termina tot. pe la 2-3 dimineata tot te culci.
eu desi am avut nunta de noapte m-am culcat vinerea abia pe la 2 si la 6 jumate m-am trezit deoarece pe langa coafor si machiaj am mai avut de rezolvat mici detalii. la mire acasa nunta a inceput pe la 2 jumate, pe la 3 jumate au fost la mine, apoi primarie, poze in parc, biserica, iar poze si apoi am ajuns la local.
chiar ma gandeam acum cand am fost nasica ca la ora 21 si ceva cand a venit tortul si era nunta aproape pe final, la noi abia incepea petrecerea.
noi am ajuns acasa de la nunta noastra abia pe la 8 dimineata dar culmea nu ne era somn. ne-am pus sa numaram banii si ne-am culcat pe la 11 dar numai vreo 3 ore. pe la 5 -6 dimineata m-am simtit obosita dar asta din cauza ca ma usturau efectiv talpile si desi m-am schimbat in balerini nu prea m-a ajutat cu nimic.
deci daca calculez am stat treaza vreo 28-29 de ore.8-} dar a meritat din plin:)

andrea85
22.04.2010, 11:54:20
mie mi se pare ca nunta de zi nu e la fel de obositoare ca nunta de noapte. si daca te trezesti la 5 dimineata la 11-12 se termina tot. pe la 2-3 dimineata tot te culci.
eu desi am avut nunta de noapte m-am culcat vinerea abia pe la 2 si la 6 jumate m-am trezit deoarece pe langa coafor si machiaj am mai avut de rezolvat mici detalii. la mire acasa nunta a inceput pe la 2 jumate, pe la 3 jumate au fost la mine, apoi primarie, poze in parc, biserica, iar poze si apoi am ajuns la local.
chiar ma gandeam acum cand am fost nasica ca la ora 21 si ceva cand a venit tortul si era nunta aproape pe final, la noi abia incepea petrecerea.
noi am ajuns acasa de la nunta noastra abia pe la 8 dimineata dar culmea nu ne era somn. ne-am pus sa numaram banii si ne-am culcat pe la 11 dar numai vreo 3 ore. pe la 5 -6 dimineata m-am simtit obosita dar asta din cauza ca ma usturau efectiv talpile si desi m-am schimbat in balerini nu prea m-a ajutat cu nimic.
deci daca calculez am stat treaza vreo 28-29 de ore.8-} dar a meritat din plin:)

Te cred ca a meritat din plin toata oboseala...si exact despre asta vorbeam. Indiferent daca ai nunta de zi sau de noapte tot te trezesti devreme, pentru ca oricum nu poti sa dormi si mai ai treburi de facut. Deci nu cred ca eu o sa fiu mai obosita, decat cele care fac nunta de noapte. Si chiar daca suntem obosite, si cu siguranta vom fi, important e sa nu se vada si sa ne simtim noi bine. :) :)>-

adina_mari
22.04.2010, 12:07:47
Te cred ca a meritat din plin toata oboseala...si exact despre asta vorbeam. Indiferent daca ai nunta de zi sau de noapte tot te trezesti devreme, pentru ca oricum nu poti sa dormi si mai ai treburi de facut. Deci nu cred ca eu o sa fiu mai obosita, decat cele care fac nunta de noapte. Si chiar daca suntem obosite, si cu siguranta vom fi, important e sa nu se vada si sa ne simtim noi bine. :) :)>-
exact!chiar daca simti ca nu mai poti nu trebuie sa te arati. oricum eu cred ca la cat e de frumoasa ziua aceea nu o sa simtiti oboseala si o sa va bucurati de fiecare moment in parte>:D<
noi am fost impreuna la foarte foarte multe nunti dar sincer nu am vazut nicio mireasa care sa arate asa obosita

milenap22
22.04.2010, 13:13:31
in ultima vreme am fost la cateva nunti la care nuntasii care au fost din orase mai indepartate au fost cazati la cate o pensiune,hotel....oare se merita atata cheltuiala in plus?....la una dintre ele au mai fost si niste prieteni de ai nostrii care o sa vina si la noi la nunta....si deja intreaba noi unde o sa fim cazati.....dezavantajul nuntii de noapte.....sau al alcoolului nici nu stiu exact:)):))

cami_rus86
22.04.2010, 15:15:16
noi o sa avem un autocar pt neamurile din judetul sm, si eu si miresoiul avem de acolo asa ca noi speram sa nu aiba nimeni pretentia de a ramane peste noapte in zalau, dar daca totusi se trezeste careva ca nu are chef sa mearga acasa din cei pe care ii aducem cu autocarul noi am ajuns la concluzia ca nu are decat sa isi plateasca o camera unde o vrea.... poate o sa par nesimtita dar din moment ce le punem la dispozitia lor un mijloc de transport ar fi nesimtiti sa mai profite de pe urma noastra si sa ne ceara sa ii cazam.... avem totusi cateva persoane din cluj care daca se hotarasc sa ramana avem din partea severusului inclusa in oferta lor camere pt invitati cu reducere.... dar fiind totusi nunta de zi banuiesc ca vor fi multi care se vor gandi sa ramana peste noapte... la voi au fost astfel de cazuri? v-au cerut invitatii sa platiti camere sau vi s-a zis de la receptie ca au dormit, au plecat si nu au achitat lasand asta in seama voastra? :-w

CONT-INCHIS-037
22.04.2010, 15:35:03
noi o sa avem un autocar pt neamurile din judetul sm, si eu si miresoiul avem de acolo asa ca noi speram sa nu aiba nimeni pretentia de a ramane peste noapte in zalau, dar daca totusi se trezeste careva ca nu are chef sa mearga acasa din cei pe care ii aducem cu autocarul noi am ajuns la concluzia ca nu are decat sa isi plateasca o camera unde o vrea.... poate o sa par nesimtita dar din moment ce le punem la dispozitia lor un mijloc de transport ar fi nesimtiti sa mai profite de pe urma noastra si sa ne ceara sa ii cazam.... avem totusi cateva persoane din cluj care daca se hotarasc sa ramana avem din partea severusului inclusa in oferta lor camere pt invitati cu reducere.... dar fiind totusi nunta de zi banuiesc ca vor fi multi care se vor gandi sa ramana peste noapte... la voi au fost astfel de cazuri? v-au cerut invitatii sa platiti camere sau vi s-a zis de la receptie ca au dormit, au plecat si nu au achitat lasand asta in seama voastra? :-w
Nici noi nu o sa le oferim cazare, la toate nuntile unde am fost si la Cluj nu ni s-a oferit cazare, ar fi o cheltuiala destul de mare:)
Si noi o sa avem invitati din Cluj suficienti, rude si prieteni.

cami_rus86
22.04.2010, 20:01:08
Nici noi nu o sa le oferim cazare, la toate nuntile unde am fost si la Cluj nu ni s-a oferit cazare, ar fi o cheltuiala destul de mare:)

le asigurati transport?

andrea85
22.04.2010, 20:11:35

Si eu o sa am invitati de peste tot, chiar si din afara tarii, dar avand nunta de zi, sper sa nu fiu neviota sa le ofer si cazare.:-SS Rudele apropiate care raman peste noapte, vor fi cazate la noi acasa si la alti prieteni...in rest cred ca ar fi o cheltuiala prea mare pentru noi sa le mai platim si cazarea. :D

cami_rus86
22.04.2010, 20:20:56
pai la cateva persoane foarte apropiate le oferim cazare la mine acasa si la socrii mei pt ca in noaptea nuntii eu si miresoiul meu avem camera matrimoniala ... asa ca putem caza cateva persoane la noi acasa dar problema e ca nu vreau sa ii dau bataie de cap mamei, ca tre sa umbli dupa ei si oricum vom avea bataie de cap dupa nunta sa strangem tot ce ramane dupa nunta: mancare, tort, prajitura, flori etc 8-} si nu cred ca o sa mai aibe mami starea necesara sa se ocupe de musafiri... plus ca vrem sa pregatim pranzul miresei urmatoarea zi la mine acasa... si nu prea mai vrem o groaza de persoane, doar persoanele importante: nasi, parinti nostrii, sora mea cu prietenul ei, si vreo 2 unchi cu familiile lor... poate poate si finii nostri... depinde cata lume am si daca incapem aici
initial vroiam sa tinem tot la severus si ne dau voie pt ca au o salita de conferinte unde incapem mai multe persoane in cazul in care vor avea urmatoarea zi, sus, o alta nunta zi

andrea85
22.04.2010, 20:23:24
pai la cateva persoane foarte apropiate le oferim cazare la mine acasa si la socrii mei pt ca in noaptea nuntii eu si miresoiul meu avem camera matrimoniala ... asa ca putem caza cateva persoane la noi acasa dar problema e ca nu vreau sa ii dau bataie de cap mamei, ca tre sa umbli dupa ei si oricum vom avea bataie de cap dupa nunta sa strangem tot ce ramane dupa nunta: mancare, tort, prajitura, flori etc 8-} si nu cred ca o sa mai aibe mami starea necesara sa se ocupe de musafiri... plus ca vrem sa pregatim pranzul miresei urmatoarea zi la mine acasa... si nu prea mai vrem o groaza de persoane, doar persoanele importante: nasi, parinti nostrii, sora mea cu prietenul ei, si vreo 2 unchi cu familiile lor... poate poate si finii nostri... depinde cata lume am si daca incapem aici
initial vroiam sa tinem tot la severus si ne dau voie pt ca au o salita de conferinte unde incapem mai multe persoane in cazul in care vor avea urmatoarea zi, sus, o alta nunta zi

Eu o sa-i cazez pe la rude, pe la prieteni, la noi acasa, la socrii... chiar daca in ziua urmatoare facem pranzul miresei la mine acasa. ;-)

DeliDeli
23.04.2010, 01:42:28
Si eu cred ca expresia "drogata" ar fi putin prea mult...:D Cred ca e normal sa fim obosite dupa atatea pregatiri si emotii, dar cred ca aceasta oboseala merita tot efortul...fie ea ziua sau noaptea. :)>-

Vai Andrea, e crunt, nu baga in seama!!!:*
La nunta de zi timpul e mai scurt dimineata, atat!!!!!! Nici vorba de mireasa care sa arate obosita sau... mai rau!!! Toata lumea zice ca nuntile de zi nu sunt asa obositoare si cred ca au dreptate, pt ca una e sa te trezesti de dimineata, sa fii activa toata ziua si toata noaptea si alta e sa 'rezisti" o zi...nici nu cred ca se poate spune rezistat...vei radia de fericire!!! Mie atata nu mi convine ca se fac treburile de dimineata mai pe graba, dar asta nu inseamna ca nu va fi bine, bine, foarte bine!!!
Cunosc parinti care au facut la primul fiu nunta de noapte si la al doilea de zi, si ziceau ca daca ar mai avea cui sa faca, ar face nunta de zi pt ca nu a fost asa obositor. Si cum sa arati asa jalnic doar pt ca te trezesti mai repede ca cele cu nunta de noapte?!

Eu inca nu stiu daca imi vor aproba cererea pt nunta de noapte... dar daca va fi de zi nici nu ma gandesc sa arat horror, voi straluci evident si vom profita de fiecare clipa...in cazul acesta probabil voi alege o biserica nu f aglomerata, sa evitam intarzierea la local si sa profitam de tot! Tu nici n-ar trebui sa-ti faci probleme ca nu va incadrati in timp avnd in vedere ca nu sunt nunti pe banda rulanta atunci!:*

DeliDeli
23.04.2010, 01:44:27
Eu o sa-i cazez pe la rude, pe la prieteni, la noi acasa, la socrii... chiar daca in ziua urmatoare facem pranzul miresei la mine acasa. ;-)
La rude ma gandeam si eu sa-i cazez pe cei care nu sunt din Zalau... am 2 perechi care vin de afara, eventual pt ei voi plati la hotel avand in vedere si reducerea aceia...

Si noi ne vom petrece noaptea nuntii in camera daruita de ei (sau dimineata nuntii) si sper sa putem tine pranzul mireseii tot la local pt ca suntem prea multi pt un ap. Cei din formatie mi au propus deja o reducere consistenta daca ii chemam si a doua zi, asa ca daca nu imi va accepta primaria cererea si vom avea sambata nunta de zi, duminica va continua petrecerea :)). Toata lumea va fi odihnita si o luam de unde am ramas :)) Asa ca fiecare variata are avantajele ei!

STEFANIA86
23.04.2010, 01:44:32
Noi la nunta am avut rude di Alba si i-am cazat la internat la nr 1,cred ca au fost vreo 13 pers si am platit vreo 300 ron daca nu ma insel,nu aveam ce face cu ei,iar pranzul miresei l-am facut la Severus,si va spun sincer ca pt 4-5 mil cate cheltuiesti cu pranzul nu se maerita sa-l tii acasa,mai ales ca toti sunt obositi si nu-ti mai arde de nimic si oricum mancarea care ramane si restul is acolo,mie nu-mi pare rau ca l-am tinut acolo....decat sa tot umble mami si soacra sa puna masa sa spele farfurii a fost mult mai bine asa mai ales ca la nunta s-au ocupat de invitati ....

DeliDeli
23.04.2010, 01:53:18
Noi la nunta am avut rude di Alba si i-am cazat la internat la nr 1,cred ca au fost vreo 13 pers si am platit vreo 300 ron daca nu ma insel,nu aveam ce face cu ei,iar pranzul miresei l-am facut la Severus,si va spun sincer ca pt 4-5 mil cate cheltuiesti cu pranzul nu se maerita sa-l tii acasa,mai ales ca toti sunt obositi si nu-ti mai arde de nimic si oricum mancarea care ramane si restul is acolo,mie nu-mi pare rau ca l-am tinut acolo....decat sa tot umble mami si soacra sa puna masa sa spele farfurii a fost mult mai bine asa mai ales ca la nunta s-au ocupat de invitati ....
Ai dreptate! De ce sa nu ne bucuram toti de eveniment!!!<:-PNu merita deranjul, oboseala si... stramtoreala!

andrea85
23.04.2010, 11:00:37
Vai Andrea, e crunt, nu baga in seama!!!:*
La nunta de zi timpul e mai scurt dimineata, atat!!!!!! Nici vorba de mireasa care sa arate obosita sau... mai rau!!! Toata lumea zice ca nuntile de zi nu sunt asa obositoare si cred ca au dreptate, pt ca una e sa te trezesti de dimineata, sa fii activa toata ziua si toata noaptea si alta e sa 'rezisti" o zi...nici nu cred ca se poate spune rezistat...vei radia de fericire!!! Mie atata nu mi convine ca se fac treburile de dimineata mai pe graba, dar asta nu inseamna ca nu va fi bine, bine, foarte bine!!!
Cunosc parinti care au facut la primul fiu nunta de noapte si la al doilea de zi, si ziceau ca daca ar mai avea cui sa faca, ar face nunta de zi pt ca nu a fost asa obositor. Si cum sa arati asa jalnic doar pt ca te trezesti mai repede ca cele cu nunta de noapte?!

Eu inca nu stiu daca imi vor aproba cererea pt nunta de noapte... dar daca va fi de zi nici nu ma gandesc sa arat horror, voi straluci evident si vom profita de fiecare clipa...in cazul acesta probabil voi alege o biserica nu f aglomerata, sa evitam intarzierea la local si sa profitam de tot! Tu nici n-ar trebui sa-ti faci probleme ca nu va incadrati in timp avnd in vedere ca nu sunt nunti pe banda rulanta atunci!:*

Mersi mult de incurajare! :*Nici nu ma gandesc sa arat groaznic sau obosita, doar pentru ca am nunta de zi si ma trezesc mai devreme.[-X Chiar si Adina spunea, ca si ea s-a trezit mai devreme, chiar daca a avut nunta de noapte, pentru ca mai avea lucruri de rezolvat. Deci eu zi ca va fi ok, avand in vedere si data nuntii mele, nu cred ca va fi prea aglomerat si oricum va fi cea mai frumoasa zi din viata mea. >:D<

andrea85
23.04.2010, 11:02:54

Eu nu pot tine pranzul miresei in cealalta zi la Transilvania, pentru ca e duminica si au nunta de zi acolo. :D Deci cautam o alta varianta. :)

DeliDeli
23.04.2010, 11:51:07
Mersi mult de incurajare! :*Nici nu ma gandesc sa arat groaznic sau obosita, doar pentru ca am nunta de zi si ma trezesc mai devreme.[-X Chiar si Adina spunea, ca si ea s-a trezit mai devreme, chiar daca a avut nunta de noapte, pentru ca mai avea lucruri de rezolvat. Deci eu zi ca va fi ok, avand in vedere si data nuntii mele, nu cred ca va fi prea aglomerat si oricum va fi cea mai frumoasa zi din viata mea. >:D<

Asa sa fie!!!!!!:)

andrea85
23.04.2010, 11:59:31
Asa sa fie!!!!!!:)

Asa va fi pentru noi toate, indiferent daca o sa avem nunta de zi sau de noapte. :)>-

monizoltan
26.04.2010, 17:08:57
Fetelor eu pana la urma tot nu am inteles. Daca am semnat contractul anul trecutcu restaurantul si acolo scrie ca nunta ii de noapte, unde ,de ce si de la cine trebuie sa mai obtin aprobare?

andrea85
26.04.2010, 17:12:18
Fetelor eu pana la urma tot nu am inteles. Daca am semnat contractul anul trecutcu restaurantul si acolo scrie ca nunta ii de noapte, unde ,de ce si de la cine trebuie sa mai obtin aprobare?

Daca ai contract de 2009 pentru nunta de 2010, atunci poti depune o cerere la Primarie, spunand ca vrei nunta de noapte si dupa 3-4 saptamani iti dau ei un raspuns daca cererea ta a fost aprobata sau nu. Delia si-a depus deja cererea si daca vrei, poti sa-ti incerci si tu norocul, mai ales ca din cate am inteles eu la Transilvania anul asta mai poti sa faci nunta de noapte, daca te iti aproba cei de la primarie cererea. :)

monizoltan
26.04.2010, 17:27:43
Daca ai contract de 2009 pentru nunta de 2010, atunci poti depune o cerere la Primarie, spunand ca vrei nunta de noapte si dupa 3-4 saptamani iti dau ei un raspuns daca cererea ta a fost aprobata sau nu. Delia si-a depus deja cererea si daca vrei, poti sa-ti incerci si tu norocul, mai ales ca din cate am inteles eu la Transilvania anul asta mai poti sa faci nunta de noapte, daca te iti aproba cei de la primarie cererea. :)

Deci pana la urma totul depinde de cei de la primarie (starea civila) si nu de cei de la restaurant?
Si ei in functie de ce anume iti pot aproba sau dezaproba cererea. O fi in functie de cunostintele pe care le ai?

andrea85
26.04.2010, 17:33:36
Deci pana la urma totul depinde de cei de la primarie (starea civila) si nu de cei de la restaurant?
Si ei in functie de ce anume iti pot aproba sau dezaproba cererea. O fi in functie de cunostintele pe care le ai?

Nu depinde doar de primarie, depinde si de restaurant. Dar din cate am inteles eu, Transilvania a castigat procesul si ei iti aproba nunta de noapte, daca ai o cerere confirmata si aprobata si de Primarie. General sunt nuntile de noapte deja interzise, dar se face exceptie la cei care au contract din 2009 si nu stiau inainte de aceasta lege. Iar primaria cred ca decide in functie de restaurant (adica cat de de aproape e de cladiri) si in functie de......nu mai spun, cred ca stiti si voi cum merge treaba la noi. :D:-<
Eu stiu doar ca fac nunta de zi, pentru ca nu am timp si energie sa tot argumentez si sa ma cert cu cei de la restaurant si primarie, de ce nu ne-au spus asta, cand am semnat cotractul. In fine, sunt multumita de alegerea mea, ca fac nunta de zi.

DeliDeli
27.04.2010, 01:47:59

In mod normal cei de la restaurant nu ar trebui sa comenteze nimic pt ca tu ai semant contractul cu ei pt nunta de noapte.
Dar se poate ca ei sa fi pus duminica nunta de zi si poate nu le convine sa ti faca tie de noapte...(e doar o posibilitate)...am inteles ca restaurantelor le convine sa faca nunti de zi pt ca in modul acesta fac si sambata si duminica...dar cum iti spun astea sunt zvonuri...altii zic ca nu le convine pt ca pierd multe chefuri si majorate...
Primaria iti aproba in functie de...nu stiu... pe mine m-au sunat azi ca le mai trebuia ceva, pe cand am ajuns acolo nu mai era respectivu...am vb asa in mare cu un domn de acolo si mi-a zis ca e posibil ca in urmatoarele 2 sapt. sa se dea de la Guvern legea aceasta pt toata tara si atunci nu se mai fac derogari...dar in acelasi timp mi-a zis ca amenda pt ca nu ai aprobare la nunta de noapte e doar 100 de lei;)) Eu l-as da banii acestia dar mi-e frica sa nu mi puna capat nuntii;)) atunci prefer sa fac nunta de zi...

andrea85
27.04.2010, 10:54:55
In mod normal cei de la restaurant nu ar trebui sa comenteze nimic pt ca tu ai semant contractul cu ei pt nunta de noapte.
Dar se poate ca ei sa fi pus duminica nunta de zi si poate nu le convine sa ti faca tie de noapte...(e doar o posibilitate)...am inteles ca restaurantelor le convine sa faca nunti de zi pt ca in modul acesta fac si sambata si duminica...dar cum iti spun astea sunt zvonuri...altii zic ca nu le convine pt ca pierd multe chefuri si majorate...
Primaria iti aproba in functie de...nu stiu... pe mine m-au sunat azi ca le mai trebuia ceva, pe cand am ajuns acolo nu mai era respectivu...am vb asa in mare cu un domn de acolo si mi-a zis ca e posibil ca in urmatoarele 2 sapt. sa se dea de la Guvern legea aceasta pt toata tara si atunci nu se mai fac derogari...dar in acelasi timp mi-a zis ca amenda pt ca nu ai aprobare la nunta de noapte e doar 100 de lei;)) Eu l-as da banii acestia dar mi-e frica sa nu mi puna capat nuntii;)) atunci prefer sa fac nunta de zi...

Pai asta e putin riscul la nunta de noapte, daca platesti amenda nu e mare problema. Dar mie nu mi-ar placea sa vina la mine in sala cineva in noaptea nuntii si sa ma amendeze acolo sau chiar si mai rau sa opreasca muzica si toate distractia.:-SS Cred ca de aceea am si ales varianta mai simpla, pentru ca vroiam sa exclud riscurile si complicatiile. :D

cosmy_24
23.09.2010, 18:48:26
Chiar daca m-am zbatut ca pestele pe uscat sa fac nunta de seara(si-am facut-o),am ajuns la concluzia ca daca ai ideii si esti inventiva poti sa faci o nunta de zi sa fie superba.Cel putin la nunta nasei mele nici macar nu am simtit ca este zi(si credeti-ma ca am fost la o gramada,unde nu mai avem rabdare abia ast sa se faca seara).
Cert este ca in 2011 nu se fac clar nunti de seara

andrea85
23.09.2010, 18:53:47
Chiar daca m-am zbatut ca pestele pe uscat sa fac nunta de seara(si-am facut-o),am ajuns la concluzia ca daca ai ideii si esti inventiva poti sa faci o nunta de zi sa fie superba.Cel putin la nunta nasei mele nici macar nu am simtit ca este zi(si credeti-ma ca am fost la o gramada,unde nu mai avem rabdare abia ast sa se faca seara).
Cert este ca in 2011 nu se fac clar nunti de seara

Asa e, din 2011 sigur NU se mai fac nunti de seara.
Eu de mult intentionam sa scriu la acest topic...noi am ales din start o nunta de ZI si chiar si inainte de nunta eram convinsi ca am ales bine. Acum, dupa nunta spun inca odata ca mai bine nici nu puteam sa alegem.
Nu a fost deloc obositor, am avut timp pentru toate si credeti-ma ca distractia a durat chiar mai mult, decat la o nunta de seara. Noi am stat de la ora 14 pana la ora 2 in restaurant, deci in total 12 ore. :)

daroca
17.07.2011, 20:53:39
Pai asta e putin riscul la nunta de noapte, daca platesti amenda nu e mare problema. Dar mie nu mi-ar placea sa vina la mine in sala cineva in noaptea nuntii si sa ma amendeze acolo sau chiar si mai rau sa opreasca muzica si toate distractia.:-SS Cred ca de aceea am si ales varianta mai simpla, pentru ca vroiam sa exclud riscurile si complicatiile. :D
Nunta de zi e mai ok!! nu esti asa obosita!

andrea85
17.07.2011, 22:26:43
Nunta de zi e mai ok!! nu esti asa obosita!

Mie-mi spui...eu m-am convins deja de mult. :D ;-)

andrea85
19.01.2012, 08:26:45
Restrictionarea nuntilor de seara din Zalau a fost anulata de Curtea de Apel din Cluj, astfel incepand cu anul 2012 iar se fac nunti de seara.