PDA

Versiunea completa : Cununie religioasa mixta

cacaia
17.10.2009, 12:07:29
Salut. Sunt o viitoare miresica ortodoxa iar viitorul sot e catolic.Am vrea sa facem casatorie mixta (cel mai probabil la biserica catolica), nu stiu f multe despre acest subiect.Ma poate ajuta cineva?Sunteti in tema?Ce am auzit eu este ca preotii ortodoxi de anul acesta nu mai au voie sa intre in biserica catolica, asa o fi?Cum se procedeaza in cazurile astea?^:)^

ancapsy
17.10.2009, 19:17:09
Salut. Sunt o viitoare miresica ortodoxa iar viitorul sot e catolic.Am vrea sa facem casatorie mixta (cel mai probabil la biserica catolica), nu stiu f multe despre acest subiect.Ma poate ajuta cineva?Sunteti in tema?Ce am auzit eu este ca preotii ortodoxi de anul acesta nu mai au voie sa intre in biserica catolica, asa o fi?Cum se procedeaza in cazurile astea?^:)^

Habar nu am........ cel mai bine ar fi sa vorbesti cu preotii din ambele religii si vei sti cel mai bine raspunsul!!
:*

merlynn
19.10.2009, 12:49:49
noi facem cununie mixta, eu sunt catolica si viitorul sot este ortodox si facem in biserica catolica fiecare pastrandu-si religia si noi am vrea sa vina si un preot ortodox si saptamana asta cand mergem sa ne intalnim cu preotul catolic o sa intrebam daca se poate si o sa te anunt:*

CONT-INCHIS-23057
19.10.2009, 15:17:41
noi facem cununie mixta, eu sunt catolica si viitorul sot este ortodox si facem in biserica catolica fiecare pastrandu-si religia si noi am vrea sa vina si un preot ortodox si saptamana asta cand mergem sa ne intalnim cu preotul catolic o sa intrebam daca se poate si o sa te anunt:*

eu am facut mixt in biserica O.

cacaia
19.10.2009, 17:29:42

Am zis ca ma duc si eu la biserica sa intreb, dar nu stiu cand mai ajung...Oricum abia astept sa-mi spui ceva cand ai sa afli.;;)

cacaia
19.10.2009, 17:31:58
eu am facut mixt in biserica O.

Si ai avut preoti de ambele parti sau doar ortodoxi?

CONT-INCHIS-23057
19.10.2009, 17:44:57
Si ai avut preoti de ambele parti sau doar ortodoxi?

doar preot ortodox.

cacaia
19.10.2009, 17:51:22
Am inteles, mersic mult...

dienuca21
20.10.2009, 00:21:10
si eu sunt ortodoxa si viitorul sot catolic si vom face mixt ...fiecare isi pastreaza religia

merlynn
20.10.2009, 16:18:20
Am zis ca ma duc si eu la biserica sa intreb, dar nu stiu cand mai ajung...Oricum abia astept sa-mi spui ceva cand ai sa afli.;;)
Saptamana asta iti voi spune exact cum stau treburile;))

merlynn
20.10.2009, 16:20:51
si eu sunt ortodoxa si viitorul sot catolic si vom face mixt ...fiecare isi pastreaza religia
pai asa facem si noi, numai ca la noi este exact invers eu catolica el ortodox, faceti cununia la catolici sau la ortodoxi??
vad ca avem nunta in aceeasi zi <:-P

cacaia
21.10.2009, 19:16:19
Saptamana asta iti voi spune exact cum stau treburile;))

Esti o draguta, merci.;))

merlynn
22.10.2009, 23:36:41
Esti o draguta, merci.;))
asa cum am promis am revenit cu detalii: am intrebat preotul catolic daca poate veni si un preot ortodx si a spus ca nu are nimic in potriva, doar ca nu crede ca va veni, maine urmeaza sa mergem sa vedem daca vine cineva.

cacaia
27.10.2009, 21:57:50
Maine urmeaza sa mergeti la ortodoxi?Daca da sunt curioasa sa vad ce va spun.Am auzit ca se fac si niste "cursuri" ceva inainte de casatorie (la catolici), stii cumva cu cat timp inainte incep?/:)

merlynn
28.10.2009, 09:49:50
Maine urmeaza sa mergeti la ortodoxi?Daca da sunt curioasa sa vad ce va spun.Am auzit ca se fac si niste "cursuri" ceva inainte de casatorie (la catolici), stii cumva cu cat timp inainte incep?/:)
nu sunt cursuri, sunt intalniri cu preotul in care sunt disctii despre casatorie, din cathehism te intreaba mai mult noi pana acum am fost de 2 ori si mai mergem si saptamana asta

cacaia
28.10.2009, 22:40:56
sunt obligatorii? de cate ori trebuie sa mergi?

merlynn
29.10.2009, 14:21:21
sunt obligatorii? de cate ori trebuie sa mergi?
da sunt, noi am fost de 2 +1 sapt asta (astazi cred k o sa mergem) si sapt viitoare daca o sa-mi spuna sa merg o sa-i spun k nu putem k e sapt nunti si avem destule de facut;))

cacaia
29.10.2009, 22:13:30
Ati mai fost la biserica la ortodoxi? Ce au zis?

cacaia
29.10.2009, 22:14:58
Multumesc pt raspunsuri, asa mai aflu si eu ce mai am de facut.:*
Mai ai f putin pana la nunta, nu ai emotii?

merlynn
30.10.2009, 12:29:57
Ati mai fost la biserica la ortodoxi? Ce au zis?
nu, dar am vorbit cu un preot sa vedem daca vine la catolici si cu greu a zis DA :>

merlynn
30.10.2009, 12:30:52
Multumesc pt raspunsuri, asa mai aflu si eu ce mai am de facut.:*
Mai ai f putin pana la nunta, nu ai emotii?
acum nu, atunci sigur o sa am, dar i-au ceva sa ma calmez :D

ancapsy
30.10.2009, 16:15:49
acum nu, atunci sigur o sa am, dar i-au ceva sa ma calmez :D

Lasa ca nu vei simti emotiile pentru ca vei fi foarte fericita!!! :* :* :*

cacaia
01.11.2009, 22:01:43
ma bucur ca pana la urma ati gasit si un preot ortodox care sa fie de acord, sper sa-l gasesc si eu. cu pregatirile cum stai?

merlynn
12.11.2009, 13:06:13
mai ai atat de putin...oricum asteptam sa ne spui cum a fost.de unde ti-ai luat rochia?
gata si cu nunta, a fost super bine a fost si preotul ortodox si au facut o cununie ff frumoasa impreuna, rochia mi-a luat-o de la targul de nunti din bacau!

monicamihaela
18.11.2009, 15:21:03
Buna,
si eu m-am casatorit tot mixt. Am si eu o intrebare; cum va botezati copii? A-ti vb despre acest subiect?

CONT-INCHIS-23057
19.11.2009, 19:37:55
Buna,
si eu m-am casatorit tot mixt. Am si eu o intrebare; cum va botezati copii? A-ti vb despre acest subiect?

Eu tot mixt m-am cununat. Normal ca am discutat inainte despre acest detaliu important, asa am hotarat si in ce biserica ne cununam mixt pt reprezentatii bisericilor spun ca trebuie sa-ti botezi copiii in biserica in care te-ai cununat mixt.

cacaia
22.11.2009, 22:08:33
Buna,
Noi am decis sa ii botezam la catolici.

CONT-INCHIS-23057
23.11.2009, 15:27:37
Noi am decis sa ii botezam la catolici.

cine dintre voi e catolic?

CONT-INCHIS-23057
23.11.2009, 15:28:10
noi ii vom boteza la ortodoxi :)>-

cacaia
24.11.2009, 23:07:46
cine dintre voi e catolic?
viitorul sot e catolic si de aceea am stabilit ca copii sa ii botezam la catolici.

monicamihaela
03.12.2009, 11:02:21
"Eu tot mixt m-am cununat. Normal ca am discutat inainte despre acest detaliu important, asa am hotarat si in ce biserica ne cununam mixt pt reprezentatii bisericilor spun ca trebuie sa-ti botezi copiii in biserica in care te-ai cununat mixt"

Din cate am vazut te-ai casatorit in Biserica Ortodoxa, la Precista. Preotul a vrut sa va cunune? Eu stiam ca daca nu sunt ambii botezati ortodox nu va cununa. Eu am avut tot casatorie mixta, numai k am facut cununia in Biserica Catolica, iar copii ii vom botexa ortodoxi, la fel ca si mine. Tu esti ortodoxa sau catolica?

Pupica
03.12.2009, 11:04:32
"Eu tot mixt m-am cununat. Normal ca am discutat inainte despre acest detaliu important, asa am hotarat si in ce biserica ne cununam mixt pt reprezentatii bisericilor spun ca trebuie sa-ti botezi copiii in biserica in care te-ai cununat mixt"

Din cate am vazut te-ai casatorit in Biserica Ortodoxa, la Precista. Preotul a vrut sa va cunune? Eu stiam ca daca nu sunt ambii botezati ortodox nu va cununa. Eu am avut tot casatorie mixta, numai k am facut cununia in Biserica Catolica, iar copii ii vom botexa ortodoxi, la fel ca si mine. Tu esti ortodoxa sau catolica?

Eu sunt ortodoxa, sotul catolic. ne-am cununat in biserica ortodoxa, fara ca el sa se boteze...depinde de preot. Pe asta mic l-am botezat la ortodoxi. :-p

monicamihaela
03.12.2009, 13:55:56
"Eu sunt ortodoxa, sotul catolic. ne-am cununat in biserica ortodoxa, fara ca el sa se boteze...depinde de preot. Pe asta mic l-am botezat la ortodoxi. :-p"

Si preotul a stiut? Nasii nostrii sunt ortodoxi si au vrut sa ne scoata la Biserica, a vorbit nasa cu preotul, dar nu i-a zis k am facut cununie mixta. Ne-a citit rugaciunea si la sf knd sa ne inchinam l-a vazut pe sotul meu ca s-a inchinat si s-a suparat foarte tare. Si-a dat seama ca i-am ascuns adevarul si daca ii spuneam nu era de acord sa ne citeasca rugaciune.

merlynn
04.12.2009, 11:09:29
"Eu sunt ortodoxa, sotul catolic. ne-am cununat in biserica ortodoxa, fara ca el sa se boteze...depinde de preot. Pe asta mic l-am botezat la ortodoxi. :-p"

Si preotul a stiut? Nasii nostrii sunt ortodoxi si au vrut sa ne scoata la Biserica, a vorbit nasa cu preotul, dar nu i-a zis k am facut cununie mixta. Ne-a citit rugaciunea si la sf knd sa ne inchinam l-a vazut pe sotul meu ca s-a inchinat si s-a suparat foarte tare. Si-a dat seama ca i-am ascuns adevarul si daca ii spuneam nu era de acord sa ne citeasca rugaciune.
la cununie mixta nu trebuie sa fie botezati, de exemplu eu sunt catolica sotul ortodox am facut la catolici si el si-a pastrat religia lui, iar daca faceam la el mie mi-ar fi trebuit de la episcop aprobare ca sa fie totul ca la carte si la fel nici eu nu ma botezam;))

CONT-INCHIS-23057
04.12.2009, 11:48:32

Preotul a stiut ca sunt catolica si nu s-a pus nici o problema cu rebotezarea. Iar preotul n-a zis ca nu ne cununa mixt. In biserica am pupat icoanele de acolo si-am facut cruce cum stiam, ca la catolici. Nimeni nu mi-a zis nimik si n-a schitat nimik.

CONT-INCHIS-23057
04.12.2009, 11:49:49
la cununie mixta nu trebuie sa fie botezati, de exemplu eu sunt catolica sotul ortodox am facut la catolici si el si-a pastrat religia lui, iar daca faceam la el mie mi-ar fi trebuit de la episcop aprobare ca sa fie totul ca la carte si la fel nici eu nu ma botezam;))

eu n-am avut nici o cerere de la episcop. M-am dus la preotul ortodox, i-am zis ca sun catolica si ca vreau sa-mi pastrez religia. Preotul a zis Ok.

merlynn
04.12.2009, 13:27:12
eu n-am avut nici o cerere de la episcop. M-am dus la preotul ortodox, i-am zis ca sun catolica si ca vreau sa-mi pastrez religia. Preotul a zis Ok.
stiu k nu a spus nimica, dar asa ar fi trebuit sa faci si poti intreba un preot catolic sa vezi ca asa iti v-a spune

andra2ro
04.12.2009, 14:12:26

Probabil ca se aplica "regula": "cate bordeie, atatea obiceiuri"...ma gandesc ca exista niste reguli, dar fiecare preot le interpreteaza in felul lui si astfel unii sunt mai stricti si altii mai flexibili.

geocry
04.01.2010, 21:03:56
Probabil ca se aplica "regula": "cate bordeie, atatea obiceiuri"...ma gandesc ca exista niste reguli, dar fiecare preot le interpreteaza in felul lui si astfel unii sunt mai stricti si altii mai flexibili.

Sunt anumite reguli si in Biserica dar cine doreste sa faca o astfel de cununie trebuie mai intai sa discute cu preotii ambelor Biserici si dupa pe forum. :)

dienuca21
05.01.2010, 22:35:54
Eu sunt ortodoxa si sotul catolic si ne-am cununat mixt, nu a avut nici un preot de comentat:)

cacaia
02.03.2010, 23:12:16
Eu sunt ortodoxa si sotul catolic si ne-am cununat mixt, nu a avut nici un preot de comentat:)

la ce biserica v-ati cununat?

cosanc
06.04.2010, 14:42:56
Cine poate sa-mi spuna un nume de preot ortodox care ar veni la o cununie intr-o biserica catolica?

cacaia
07.04.2010, 15:48:54
Cine poate sa-mi spuna un nume de preot ortodox care ar veni la o cununie intr-o biserica catolica?
Din cate stiu eu nici un preot ortodox nu vine in biserica catolica de anul trecut, dar poate ai noroc...eu nici nu am mai incercat dupa ce am auzit ca la biserica ortodoxa nici nu exista conceptul de casatorie mixta.

simy20
14.04.2010, 17:08:13
buna
din cate am auzit eu cununia religioasa consta in biserica catolica.deci miri vin in biserica catolica si vine si preotul ortodox.si asa are loc cununia mixta doar la catolici...

eu sunt catolica si prietenul meu e ortodox si o vom face mixta..

simy20
14.04.2010, 17:09:38
in biserica ortodoxa preotul ortodox cununa doar persoanele botezate la ortodocsi..deci cei catolici nu sunt acceptati...de park nu ar fi acelasi dumnezeu...eu dupa mine as desfinza religiile astea...un dumnezeu este atat..

geocry
14.04.2010, 22:03:01
Cununie religioasa mixta:

Daca se oficiaza in Biserica Catolica: persoana care este ortodoxa nu se poate impartasi in timpul ceremoniei, copii trebuie botezati in religia romano-catolica, persoana ortodoxa nu trebuie sa se boteze in religia romano-catolica. Pot participa si preoti ortodocsi la aceasta ceremonie dar nu este o conditie. Casatoria legata nu poate fi deslegata de catre Biserica Catolica, divortul nu este acceptat. Nasii pot fi de orice religie dar sa nu fi fost divortati si sa fie o pereche cununata religios, nu "single".

Daca se oficiaza in Biserica Ortodoxa persoana care nu este ortodoxa trebuie sa fie botezata in aceasta religie, nasii trebuie sa fie deasemeni ortodocsi, cununia poate fi dezlegata, divortul fiind permis.

Acestea sunt cateva precizari conform regulilor scrise ale celor doua Biserici.

CONT-INCHIS-23057
21.04.2010, 13:53:19
Din cate stiu eu nici un preot ortodox nu vine in biserica catolica de anul trecut, dar poate ai noroc...eu nici nu am mai incercat dupa ce am auzit ca la biserica ortodoxa nici nu exista conceptul de casatorie mixta.

Conceptul de casatorie ecumenica mixta intr-adevar nu exista. Adik slujba se face doar de un preot fie el O sau C. .., amandoi impreuna nu fac:)..Deci faci cununia religioasa ori in BO ori in BC...Faptul ca unul din ei vin in cealalta biserica vin doar in calitate de martor, nimic mai mult. Nu va participa la oficierea casatoriei in vreun fel.

Eu n-am beneficiat de rebotezare. Mi-am facut cruce ca la catolici, ori de cate ori a fost nevoie, desi eram in BO.

AndreeaLuiza
02.05.2010, 02:10:25
8-} v-am citit discutiile, si am cam ametit! :D
Si la mine este cazul unei casatorii "mixte" eu C. el O. ..am decis impreuna ca sa ne cununam la Biserica C., din cate stiu eu , inainte de ziua cea mare, cuplurile trebuie sa mearga la "pregatiri spirituale" la biserica..eu sunt in-afara tarii, si voi veni acasa cu 2 sapt inainte de nunta..voi intreba daca voi putea avea intalnirile cu un preot de aici, daca sunt valabile..
Sunt curioasa ce imi va spune. :)

emi82
04.05.2010, 14:08:32
Fetelor, am si eu o dilema :-\... eu sunt ortodoxa iar viitorul sot este catolic si am hotarat sa ne cununam "mixt" in biserica catolica. Intrebarea mea este: slujbele de cununie in bisericile catolice se fac doar in cadrul acelor slujbe care au loc la ore fixe, gen ora 18? Intreb pt ca noi avem nunta duminica, si mi se pare prea tarziu sa ne cununam dupa slujba de seara, in conditiile in care noi am vrea sa ajungem la restaurant la ora 19.

AndreeaLuiza
05.05.2010, 14:10:44
Fetelor, am si eu o dilema :-\... eu sunt ortodoxa iar viitorul sot este catolic si am hotarat sa ne cununam "mixt" in biserica catolica. Intrebarea mea este: slujbele de cununie in bisericile catolice se fac doar in cadrul acelor slujbe care au loc la ore fixe, gen ora 18? Intreb pt ca noi avem nunta duminica, si mi se pare prea tarziu sa ne cununam dupa slujba de seara, in conditiile in care noi am vrea sa ajungem la restaurant la ora 19.

Nu cred k este o problema..verisoara mea s-a maritat in Biserica C. sambata la ora 15:00. Depinde de disponibilitatea lor, adica daca nu au alte ceremonii in aceiasi zi. Din cate am inteles de pe aici, sunt preoti O. care partecipa si ei la slujba, deci depinde si de ei.. :)

emi82
05.05.2010, 21:20:57
Nu cred k este o problema..verisoara mea s-a maritat in Biserica C. sambata la ora 15:00. Depinde de disponibilitatea lor, adica daca nu au alte ceremonii in aceiasi zi. Din cate am inteles de pe aici, sunt preoti O. care partecipa si ei la slujba, deci depinde si de ei.. :)
Mersi frumos pentru raspuns...inseamna ca mai am sperante sa ne programam la ora stabilita de noi.:)

cacaia
05.05.2010, 22:03:32
Buna. Si eu sunr in aceeasi situatie ca si tine: eu ortodoxa, el catolic, casatorie mixta in BO.Noi avem casatoria sambata la ora15.00.
Pentru asta am fost la decan si i-am spus ca noi am vrea separat si nu in cadrul slujbei, a incercat sa ne convinga ca e mai frumos in timpul slujbei dar cand a vazut ca nu vrem ne-a lasat sa o facem separat.

emi82
06.05.2010, 13:09:58
Buna. Si eu sunr in aceeasi situatie ca si tine: eu ortodoxa, el catolic, casatorie mixta in BO.Noi avem casatoria sambata la ora15.00.
Pentru asta am fost la decan si i-am spus ca noi am vrea separat si nu in cadrul slujbei, a incercat sa ne convinga ca e mai frumos in timpul slujbei dar cand a vazut ca nu vrem ne-a lasat sa o facem separat.
Pai cam asta a fost si atitudinea preotului cu care am vorbit noi la inceput, asa ca principiu, ca e mai bine sa facem cununia in cadrul slujbei. Tu la ce biserica te vei cununa? Noi am fost sa vorbim la Sf. Cruce, de la URA.

AndreeaLuiza
07.05.2010, 11:18:25
:) ei incearca cu toti, sa-i convinga k e mai bine in timpul slijbei..e divers, pt k vine multa lume la biserica inafara de cei pe cre ii cunosti tu, ar fii k la un spectacol, in care voi sunteti protagonistii :D. Acum, depinde de fiecare, daca vrei ceva intim, doar cu ai tai, pana la urma preotul intelege. Nu e "lege" k trebuie sa o faceti cum vrea el..puteti sa-l luati pe preot si sa faceti slujba intr-o poienita..tot va veni :>

emi82
07.05.2010, 11:28:18
Mersi Andreea pt. incurajari!;-) Asta imi doresc si eu ... un cadru cat mai intim, sa fie prezenti doar cei apropiati noua. Acum am mai mult curaj pentru atunci cand vom merge sa stabilim exact ora cununiei (ca tot am aflat ca se poate si altfel;-)). Multa bafta si tie la pregatiri!

cacaia
11.05.2010, 13:12:22
Pai cam asta a fost si atitudinea preotului cu care am vorbit noi la inceput, asa ca principiu, ca e mai bine sa facem cununia in cadrul slujbei. Tu la ce biserica te vei cununa? Noi am fost sa vorbim la Sf. Cruce, de la URA.

Noi ne cununam la Catedrala in centru.

AndreeaLuiza
19.05.2010, 16:53:05
Noi ne cununam la Catedrala in centru.

Cand spui catedrala di centru te referi la Sf. Petru si Paul?
Pt k si eu tot acolo! :D
Cu cine ai vb?

cacaia
20.05.2010, 22:31:28
da, la Petru si Pavel. Daca ma intrebi cu ce preot am vb e parintele Ciprian, cred...:">

AndreeaLuiza
21.05.2010, 23:47:10
da, la Petru si Pavel. Daca ma intrebi cu ce preot am vb e parintele Ciprian, cred...:">

Eu nu tin minte numele..era tienrel, si vorbea incet. :)
ma gandeam daca e posibil sa fac cununia religioasa in bisericuta de langa catedrala.. mi-ar placea.. :)

Sushyka
20.07.2010, 15:17:24
Buna ziua,

Si eu am avut cununie mixta pe 3 iulie 2010, in Catedrala Catolica Sf. Petru si Pavel din centru si am incercat sa gasim un preot ortodox care sa vina si sa asiste si nu am gasit.
Am incercat la un preot de la Precista nu stiu cum il cheama dar ne-a intors spatele inainte sa-i spunem macar despre ce este vb , si apoi am incercat la parintele Plescau (de la Sf. Dumitru) care a spus ca nu se poate deoarece este interdictie din partea bisericii ortodoxe. In fine... pana la urma a fost foarte frumos si deosebit asa si deoarece noi am avut cununia la 4.30 (deoarece erau 3 cupluri care se casatoreau si am vrut sa fim singuri) inafara slujbei de la 6 cand se face de obicei.Eu zic ca e mai bine asa , deoarece eu am vrut sa fiu condusa la altar de tatal meu si nu cred ca s-ar mai fi putut daca eram mai multe mirese.
In plus cred ca era un chin si pentru fotograf si cameram care ar fi trebuit sa se " dea peste cap ca sa ne filmeze prin atatia miri si mirese.
Si prezenti au fost doar prietenii nostri si familia.
Am uitat sa mentionez ca eu sunt catolica si sotul ortodox.

O zi frumoasa!

AndreeaLuiza
20.07.2010, 22:35:53
Buna ziua,

Si eu am avut cununie mixta pe 3 iulie 2010, in Catedrala Catolica Sf. Petru si Pavel din centru si am incercat sa gasim un preot ortodox care sa vina si sa asiste si nu am gasit.
Am incercat la un preot de la Precista nu stiu cum il cheama dar ne-a intors spatele inainte sa-i spunem macar despre ce este vb , si apoi am incercat la parintele Plescau (de la Sf. Dumitru) care a spus ca nu se poate deoarece este interdictie din partea bisericii ortodoxe. In fine... pana la urma a fost foarte frumos si deosebit asa si deoarece noi am avut cununia la 4.30 (deoarece erau 3 cupluri care se casatoreau si am vrut sa fim singuri) inafara slujbei de la 6 cand se face de obicei.Eu zic ca e mai bine asa , deoarece eu am vrut sa fiu condusa la altar de tatal meu si nu cred ca s-ar mai fi putut daca eram mai multe mirese.
In plus cred ca era un chin si pentru fotograf si cameram care ar fi trebuit sa se " dea peste cap ca sa ne filmeze prin atatia miri si mirese.
Si prezenti au fost doar prietenii nostri si familia.
Am uitat sa mentionez ca eu sunt catolica si sotul ortodox.

O zi frumoasa!

Din cate am auzit sunt preoti ortodocsi care participa la slujba catolica. Nu cunosc pe nimeni. SI eu mi-as dori sa fie unul la nunta mea, pentru iubi meu.. Am intrebat preotul catolic si mi-a spus k nu este nici o problema daca vrea sa vina. Fiind luna august sigur vor fii mai multe perechi..am cerut si eu sa fac slujba la ora 16:00..mi-au spus k pana la anul mai avem timp sa decidem! :)
Tu esti o proaspata miresica! Cum a fost? Ne pui poze?

Iulia_Vreme
20.06.2011, 14:27:34
Eu am cununia mixta la biserica Sfanta Cruce. Initial am fi vrut la centru dar am fost nevoiti sa reconsideram pentru ca sunt sanse mari sa mai fie nunti atunci si la alta ora din cate am inteles dureaza mai putin si fara cor. Acum sa vad daca va vrea sa vina vreun preot ortodox dar nu stiu daca ii convine sa piarda jumatate de ora pe drum plus o ora la ceremonie, timp in care putea sa faca 3,4 cununii. Plus ca nici nu poate sa-si faca treaba cu dansul in jurul mesei. Vedem daca gasim pe cineva disponibil mai mult pentru familia mea(eu fiind ortodoxa) ca mie sincer mi-e indiferent - imi place foarte mult ritualul catolic.

AndreeaLuiza
20.08.2011, 14:41:11
Eu am cununia mixta la biserica Sfanta Cruce. Initial am fi vrut la centru dar am fost nevoiti sa reconsideram pentru ca sunt sanse mari sa mai fie nunti atunci si la alta ora din cate am inteles dureaza mai putin si fara cor. Acum sa vad daca va vrea sa vina vreun preot ortodox dar nu stiu daca ii convine sa piarda jumatate de ora pe drum plus o ora la ceremonie, timp in care putea sa faca 3,4 cununii. Plus ca nici nu poate sa-si faca treaba cu dansul in jurul mesei. Vedem daca gasim pe cineva disponibil mai mult pentru familia mea(eu fiind ortodoxa) ca mie sincer mi-e indiferent - imi place foarte mult ritualul catolic.

cum ai facut pana la urma? ai gasit preot?

raluca_varga
10.01.2012, 14:52:29
Dragi miresici,

Eu sunt catolica iar viitorul sot este ortodox.

Vrem sa facem cununia religioasa la biserica catolica, iar logodnicul meu sa devina si el de aceasta religie(nu dorim sa facem cununie mixta). Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se procedeaza? Ce trebuie sa facem, cu cat timp inainte trebuie sa vorbim la biserica etc, ce documente trebuie sa aduca viitorul sot(ma gandesc ca ar trebui o adeverinta ceva de la biserica ortodoxa care sa ateste ca este botezat)?
Este o problema faptul ca nasii sunt de religie ortodoxa?

Multumesc!

AndreeaLuiza
10.01.2012, 23:54:15
Dragi miresici,

Eu sunt catolica iar viitorul sot este ortodox.

Vrem sa facem cununia religioasa la biserica catolica, iar logodnicul meu sa devina si el de aceasta religie(nu dorim sa facem cununie mixta). Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se procedeaza? Ce trebuie sa facem, cu cat timp inainte trebuie sa vorbim la biserica etc, ce documente trebuie sa aduca viitorul sot(ma gandesc ca ar trebui o adeverinta ceva de la biserica ortodoxa care sa ateste ca este botezat)?
Este o problema faptul ca nasii sunt de religie ortodoxa?

Multumesc!

Noi am fost in aceiasi situatie ca si tine. Depinde mult si de proetul si biserica in care va veti cununa..anumiti proti sunt mai rigizi altii nu.. Sotul meu a tgrecut de la ordtodocsi la catolici, am vb inainte cu 2 saptamani cu preotul, am fost cu cateva zile inainte sa depuna juramantul, ne-am spovedit, am completat formularele de casatorie, e nevoie de certificatul de nastere, de declaratie de la mama lui ca a fost botezat crestineste, si atat. Nasii erau ortodocsi si ei, a fost nevoie si din partea lor de o declaratie de la biserica unde s-au cununat ca au avut o cununie crestina, dupa slujba se plateste preotul si daca vrei poti da ceva in plus, in parohia noastra se cera 100 ron, noi am dat 200. Nu a fost nici o obiectie din partea nimanui. Daca sunteti in tara va trebui sa mergeti la intalnirile de logodna care se fac cu cateva luni inainte de nunta, noi am facut-o in Italia, a fost foarte frumos si ne-am facut si prieteni noi
Cel mai bine e sa mergi si sa vorbesti direct cu preotul care va oficia slujba. Casa de piatra! :)

raluca_varga
11.01.2012, 14:38:28
Noi am fost in aceiasi situatie ca si tine. Depinde mult si de proetul si biserica in care va veti cununa..anumiti proti sunt mai rigizi altii nu.. Sotul meu a tgrecut de la ordtodocsi la catolici, am vb inainte cu 2 saptamani cu preotul, am fost cu cateva zile inainte sa depuna juramantul, ne-am spovedit, am completat formularele de casatorie, e nevoie de certificatul de nastere, de declaratie de la mama lui ca a fost botezat crestineste, si atat. Nasii erau ortodocsi si ei, a fost nevoie si din partea lor de o declaratie de la biserica unde s-au cununat ca au avut o cununie crestina, dupa slujba se plateste preotul si daca vrei poti da ceva in plus, in parohia noastra se cera 100 ron, noi am dat 200. Nu a fost nici o obiectie din partea nimanui. Daca sunteti in tara va trebui sa mergeti la intalnirile de logodna care se fac cu cateva luni inainte de nunta, noi am facut-o in Italia, a fost foarte frumos si ne-am facut si prieteni noi
Cel mai bine e sa mergi si sa vorbesti direct cu preotul care va oficia slujba. Casa de piatra! :)

Suna frumos ce-mi spui...abia astept sa se apropie momentul....ma voi duce si eu in orasul natal(unde voi face si nunta) sa vorbesc cu preotul sa vad care sunt dorintele lui

Multumesc pentru raspuns, m-ai mai linistit, ma asteptam sa fie mai dificil, dar se pare ca se rezolva destul de usor.

miha834
03.04.2012, 20:59:56
Dragi viitoare miresici, dar mai ales dragelor doamne!!!
Am nevoie de niste lamuriri in ceea ce priveste asa-zisa cununie mixta, asa-zisa, pt ca nu stiu ce anume e mixta..aaa...poate eu si el..aici suntem ff micsti: eu ortodoxa, el catolic!!!
1. daca facem casatoria in BCatolica, eu devin catolica???
2. daca facem casatoria in Bc, copiii ii voi putea boteza in BOrtodoxa?sau e vreo cutuma si trebuiesc botezati la catolici?
3. putem avea nasi ortodocsi in casatoria la catolici?
4. cum va impacati cu cele 2 sarbatori de paste, ca mie imi e super greu!!! nu fizic, cat mai ales sufleteste!!!

astept cu multa nerabdare raspunsurile voastre!!!
spor in toate, dragelor!!!
P.S. CUM STATI CU PREGATIRILE????

iuliana89
30.09.2013, 12:36:10
buna!!stie cineva o biserica ortodoxa care accepta sa oficieze casatorii mixte?

laura.bc.14
02.11.2013, 21:30:38
buna!!stie cineva o biserica ortodoxa care accepta sa oficieze casatorii mixte?
Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta. Eu sunt ortodoxa si viitorul meu sot este catolic si am vrea sa facem casatorie mixta. Nunta o avem pe 31 mai 2014 si inca nu am aflat cum sta treaba cu casatoria mixta. :( Astept rsp :)

roxi3cat
08.11.2013, 15:33:24
Si pe mine ma intereseaza subiectul acesta. Eu sunt ortodoxa si viitorul meu sot este catolic si am vrea sa facem casatorie mixta. Nunta o avem pe 31 mai 2014 si inca nu am aflat cum sta treaba cu casatoria mixta. :( Astept rsp :)

mergi la biserica sf. dumitru la preotul plescai. noi acolo ne am cununat, eu sunt catolica, sotul ortodox si a fost ok

iuliana89
15.12.2013, 14:43:18
la noi eu sunt catolica iar el ortodox, a fost la parintele plescau si a zis ca nu e nici o problema si ca el face casatorii mixte.multumesc mult de ajutor :*