PDA

Versiunea completa : Rochia de mireasa facuta la comanda/la croitoreasa

dinaela
04.01.2007, 11:06:38
dragi miresici am o mare problema....matusa mea care e croitoreasa in cluj..mi-a cam tras teapa:( ..mi-a spus ca nu are timp sa-mi faca rochia de mireasa...asa ca mai am 4 luni pana la nunta...si nu are cine sa-mi faca rochia:((
daca stiti cumva pe cineva....sau daca ati putea sa-mi recomandati v-as fi foarte foarte recunoscatoarea[-o< :gen_17: ^:)^ pupici

Arsaluis
07.01.2007, 22:03:53
Va rog mult mult... Si eu am aceeasi problema cu croitoresele. As avea si eu nevoie de cateva sugestii... Mersi

butterfly_aly
29.03.2007, 23:02:15
unde as putea sa gasesc material pt rochie in sibiu sau prin apropiere?????????

BlueMoni
30.03.2007, 09:59:56
Aly, adevarul e ca nu am vazut nicaieri in Sibiu asa ceva dar nici nu m-a interesat sa caut. Presupun ca vrei sa o faci la comanda la o croitoreasa sau casa de moda si daca e asa ele ar trebui sa stie unde si ce gasesc. Daca totusi vrei sa cauti prin magazinele cu materiale, in afara de cele din Dumbrava mai gasesti unul langa Gara, vis-a-vis de BRD, unul cu materiale ieftine vis-a-vis de Politie si daca mai sunt si altele nu-mi mai vin acum in minte dar ne ajuta fetele daca mai stiu. Nu ne arati ce model vrei sa-ti faci?

CAMELLIA
30.03.2007, 18:37:21
Eu nu ma pricep la materiale. 8-| Mi-ar place o rochita compusa din corset si partea de jos sa fie mai umflata. Daca vreau acest gen de rochita, din ce material credeti ca e mai indicat?

inasibiu
05.04.2007, 14:30:55
Dar Aly, de ce nu incerci sa-ti cauti o rochitza gata facuta, se gasesc la toate preturilor si modelele si chair aici in sibiu.Eu cred ca mai multa bataie de cap ar fi sa cauti nu stiu cat dupa material (poate va fi nevoie chiar de 2tipuri material,aplicatii etc), apoi croitoreasa si manopera (asta daca nu ai deja aranjat cu cineva cunoscut!). Bine, poate ai un model anume si-l vrei neaparat, in acest caz iti urez bafta nu atat la gasirea unui material bun, cat la o croitoreasa priceputa. Scuze insa ca nu pot sa te indrum spre un anumit magazin aici, in schimb in valcea se gasesc destule....:"> pupici si spor la treaba:* :* :*

butterfly_aly
05.04.2007, 20:32:49
Dar Aly, de ce nu incerci sa-ti cauti o rochitza gata facuta, se gasesc la toate preturilor si modelele si chair aici in sibiu.Eu cred ca mai multa bataie de cap ar fi sa cauti nu stiu cat dupa material (poate va fi nevoie chiar de 2tipuri material,aplicatii etc), apoi croitoreasa si manopera (asta daca nu ai deja aranjat cu cineva cunoscut!). Bine, poate ai un model anume si-l vrei neaparat, in acest caz iti urez bafta nu atat la gasirea unui material bun, cat la o croitoreasa priceputa. Scuze insa ca nu pot sa te indrum spre un anumit magazin aici, in schimb in valcea se gasesc destule....:"> pupici si spor la treaba:* :* :*
sincera sa fiu nici nu am cautat o rochita gata facuta . mi-am gasit un model care imi place fff mult. oricum pe facut nu o sa dau bani ca mi-o face mama . Acum dupa pasti o sa incerc sa caut una poate sa o si inchiriez dar nu am prea mari speratnte pt ca am fost si la targul de nunti si nu mi-a placut nici un model catusi de putin. Cred ca sunt foarte pretentioasa dar.... te pup :* :*

monysb
26.02.2008, 12:22:18
Am si eu o rugaminte...pot sa aflu si eu mai multe detalii despre croitorese din Sb? Nu stiu inca daca sa imi cumpar sau nu rochia de mireasa...parca totusi mi-as face una pe gustul meu.
Ms mult:*

dianapaven
03.03.2008, 18:35:52
Draga Laura,

Am vazut ca stii croitorese in Sibiu care fac rochii de mireasa. Te rog sa ma indrumi si pe mine la cineva ca nu pot sa-mi cumpar rochia de mireasa din comert ca toate sunt cu corset si eu nu pot sa-l port ca sunt claustrofoba.

Merci mult,
Diana

mihai_bianca
26.03.2008, 00:00:46
Buna,

as vrea si eu va rog o croitoreasa priceputa. Am un sistem de prindere in 1 punct si as vrea unul din 3 si inca un mic mic retus la rochita, dar care de 2 zile imi cam sta pe creier. Va rog frumos e cam urgent :D Cand am luat rochita am zis ca va fi deajuns, dar acum mie frica ca un singur nasturel nu va putea tine micuta trena, din dantela (destul de grea). :-s :-s :-s

Kiddy
26.03.2008, 11:40:50
Oare unde as putea gasi in Sibiu, tull la metru?:)

laura81
26.03.2008, 12:23:17
pt kiddy: Tul la metru: in dumbrava in 2-3 locuri, pe mihai viteazu poate (2 magazine) dar cel mai sigur in fata la politie, langa restaurantul occident. acolo e si cel mai ieftin.

pt bianca: croitoreasa pe care o stiam eu nu cred ca face modificari la rochii cumparate, sorry. face la comanda rochia intreaga. Si pe altcineva nu stiu.

mihai_bianca
26.03.2008, 19:34:04
nimeni nu ma poate ajuta? :(

mihai_bianca
26.03.2008, 19:36:02
pt kiddy: Tul la metru: in dumbrava in 2-3 locuri, pe mihai viteazu poate (2 magazine) dar cel mai sigur in fata la politie, langa restaurantul occident. acolo e si cel mai ieftin.

pt bianca: croitoreasa pe care o stiam eu nu cred ca face modificari la rochii cumparate, sorry. face la comanda rochia intreaga. Si pe altcineva nu stiu.

Nu inteleg de ce nu ar face? Refuza niste bani facuti usor pentru un sistem de prindere a trenei ... CIUDAT!!!

mirela85
26.03.2008, 21:51:34
Nu inteleg de ce nu ar face? Refuza niste bani facuti usor pentru un sistem de prindere a trenei ... CIUDAT!!!
iti dau si eu un nr de telefon daca vrei... o matusa de-a mea e croitoreasa foarte buna si te poate ajuta

claudya84
03.04.2008, 13:48:11
mersi mult laura:* .Lucreaza bine?Si scump?

mihai_bianca
03.04.2008, 21:22:49
Multumsc frumos miresicilor care mi-au trimis detalii despre croitorese dar se pare ca pana la urma nu mai am nevoie. Mi-am dat seama ca rochita e perfecta asa nu ii tb nici o modificare acum cand am fost acasa la Sibiu :P Cam modesta eu nu? :D

amy_ctin
23.04.2008, 09:27:30
Servus fetele!
Si-a facut careva dintre voi rochita la ateleriul Simona de pe calea poplacii? Cum lucreaza? Ati fost multumite? Ce preturi practica? A venit si ea cu idei? Ce materiale foloseste?
Dati-mi va rog cat mai multe detalii. Eu vreau o rochita mai ciudata zic eu in sensul ca pana acum nu am vazut rochita niciunde (doar in mintea mea). m-am gandit sa mi-o fac la croitoreasa, dar nu stiu cu at timp inainte sa ma duc.
Help!

laura81
23.04.2008, 10:27:00
Servus fetele!
Si-a facut careva dintre voi rochita la ateleriul Simona de pe calea poplacii? Cum lucreaza? Ati fost multumite? Ce preturi practica? A venit si ea cu idei? Ce materiale foloseste?
Dati-mi va rog cat mai multe detalii. Eu vreau o rochita mai ciudata zic eu in sensul ca pana acum nu am vazut rochita niciunde (doar in mintea mea). m-am gandit sa mi-o fac la croitoreasa, dar nu stiu cu at timp inainte sa ma duc.
Help!
Eu mi-am facut la simona manecutele de la rochie. Am fost f multumita, au iesit exact cum mi-am dorit.
Stiu ca lucreaza cu materiale f faine si mai ales dupa modele pronovias. Daca te ajuta, mai astepata 2 sapt si pun poza cu rochia de nasa pe care mi-o face, in 6 mai e gata. De preturi nu prea stiu, rochia de nasa imi iese pe la 6 mil. Modelul e o combinatie intre 2 rochii, una dintre ele propusa de ea.

mamy
29.04.2008, 11:46:35
Salutare tuturor miresicilor din Sibiu. Sunt noua pe forum si as dori si eu nume si impresii despre croitoresele din Sibiu, eventual preturi.

Mersi, va pup:*

amy_ctin
07.05.2008, 09:37:20
Eu mi-am facut la simona manecutele de la rochie. Am fost f multumita, au iesit exact cum mi-am dorit.
Stiu ca lucreaza cu materiale f faine si mai ales dupa modele pronovias. Daca te ajuta, mai astepata 2 sapt si pun poza cu rochia de nasa pe care mi-o face, in 6 mai e gata. De preturi nu prea stiu, rochia de nasa imi iese pe la 6 mil. Modelul e o combinatie intre 2 rochii, una dintre ele propusa de ea.

Astept pozele cu nerabdare. oare cu cat timp inainte trebuie sa ma duc sa vb cu ea?
Ami

laura81
07.05.2008, 23:34:25
Amy, ti-am atasat poza cu rochia. Maine plecam in Oradea si n-am vrut sa te mai tin pana dupa nunta. Am pus una sa-ti faci idee. Eu sunt super incantata si super multumita.

PS: Pt cele care cred ca o rochie pe cercuri e incomoda .... Nici nu va imaginati cum e o rochie de-asta :))

mirela85
08.05.2008, 10:45:39
unde mai exact pe calea poplacii este croitoreasa asta... ca as vrea sa-i fac si eu o vizita ??

laura81
08.05.2008, 14:41:49
unde mai exact pe calea poplacii este croitoreasa asta... ca as vrea sa-i fac si eu o vizita ??
Nu stiu nr casei, dar e afara afis mare cu 2 rochii de ocazie si scrie "salon simona". Cum vii dinspre centru inspre v aurie e pe stanga. Imediat dupa casa aia e "piata sadu". O gasesti sigur.
Multumesc pt complimente fetelor, si mie imi place mult rochia!

amy_ctin
08.05.2008, 15:18:38
Superba rochita!
Cred ca la ea o sa ma duc sa imi faca rochia de mireasa. Dar nu stiu cu cat timp inainte sa ma duc. oare cat dureaza sa mi-o faca? sa ma duc sa vb cu ea, s imi faca un fel de programare ptr la anul?
Ce ma sfatuiesti sa fac?
Amy

Magdolna
08.05.2008, 15:20:24
:) Este superba rochita.......pe mine m-ai convins ca este o croitorteasa buna. Ai cumparat materialele separat? Au intrat in pretul rochei?

laura81
13.05.2008, 12:10:13
Superba rochita!
Cred ca la ea o sa ma duc sa imi faca rochia de mireasa. Dar nu stiu cu cat timp inainte sa ma duc. oare cat dureaza sa mi-o faca? sa ma duc sa vb cu ea, s imi faca un fel de programare ptr la anul?
Ce ma sfatuiesti sa fac?
Amy

Du-te cu 3-4 luni inainte, ca sa fii sigura, macar sa discutati, sa hotarati ce-ti face, sa vezi daca-ti convine pretul, stabiliti materiale etc. Nu stiu cat dureaza efectiv dar mai bine te duci mai devreme decat sa nu mai aiba timp sa-ti faca.
Magdolna, eu mi-am luat dantela, restul a luat ea. Cred ca se poate si daca iei materialul tu si daca il ia ea. Dar trebe sa-ti zica ce sa iei ca sa iese rochia pe care ti-o doresti.

lylutza
22.05.2008, 17:14:17
:suuuper:
Buna laura 81
E super draguta rochia pe care ti-ai facut-o la Simona.As fi interesata daca ai si un nr. de telefon de la ea.Pe langa faptul ca in mod sigur o sa-mi fac rochita de mireasa si nu o sa o cumpar,as mai avea nevoie sa-mi fac o rochita anul asta prin iuni-iulie,asa pot sa-mi fac o parere despre cum lucra doamna Simona din timp.Mersi mult.
Pupici la toate miresicile
Spor la pregatiri.

anamary
23.05.2008, 11:54:41
cine imi spune si mie cum se numeste tull-ul pt voal??? organza??? mai sunt si alte feluri (asi vrea ceva mai deosebit...nu tull normal...)[-o<[-o<[-o<

laura81
23.05.2008, 12:26:06
cine imi spune si mie cum se numeste tull-ul pt voal??? organza??? mai sunt si alte feluri (asi vrea ceva mai deosebit...nu tull normal...)[-o<[-o<[-o<
Tulul e voalul ala f f subtire, ca o plasa. adica cu "ochiuri", nu stiu cums a zic. ca o plasa de muste mai deasa :P
Organza e voalul ala mai batos, sta mai teapan si straluceste. Personal te sfatuiesc sa nu-ti iei din ala, iese ca naiba in pozele cu blitz.
Mai e voalul clasic sau "triplu voal" care e genul ala, ca voalul de la perdea, mai greu, cade mai frumos.
Cere intr-un magazin de profil sa ti le arate pe toate, si cand le ai unul langa altul vei stii care iti place cel mai mult!

anamary
23.05.2008, 12:52:33
Tulul e voalul ala f f subtire, ca o plasa. adica cu "ochiuri", nu stiu cums a zic. ca o plasa de muste mai deasa :P
Organza e voalul ala mai batos, sta mai teapan si straluceste. Personal te sfatuiesc sa nu-ti iei din ala, iese ca naiba in pozele cu blitz.
Mai e voalul clasic sau "triplu voal" care e genul ala, ca voalul de la perdea, mai greu, cade mai frumos.
Cere intr-un magazin de profil sa ti le arate pe toate, si cand le ai unul langa altul vei stii care iti place cel mai mult!
merci pt informatii...eu vreau sa-mi fac un voal in 3 randuri, lungimi diferite...si nu voiam tull clasic...acum m-ai pus pe ganduri cu materialul organza...:-?:-?:-?

lylutza
26.05.2008, 08:20:45
Du-te cu 3-4 luni inainte, ca sa fii sigura, macar sa discutati, sa hotarati ce-ti face, sa vezi daca-ti convine pretul, stabiliti materiale etc. Nu stiu cat dureaza efectiv dar mai bine te duci mai devreme decat sa nu mai aiba timp sa-ti faca.
Magdolna, eu mi-am luat dantela, restul a luat ea. Cred ca se poate si daca iei materialul tu si daca il ia ea. Dar trebe sa-ti zica ce sa iei ca sa iese rochia pe care ti-o doresti.
Mersi mult de tot Laurapentru nr. de telefon.O sa iau legatura cu ea in cel mai scurt timp.Se ocupa si de cumparatul materialelor,parca asa am inteles de pe aici :-\

deena
06.06.2008, 10:24:24
Va rog vreau si eu un numar de telefon sau o adresa de croitoreasa din Sibiu care sa lucreze bine si cu preturi acceptabile.Eventual si repede:)):))Merci:*

AnamariaAlexandra
15.07.2008, 17:24:24
Buna, sunt si eu o miresica din Sibiu, si as avea nevoie de niste sfaturi, in legatura cu rochita de mireasa. Sincer, sunt inca in dubiu, daca sa o inchiriez sau sa o cumpar, sau sa incerc sa o fac pe comanda.
Nu stiu cum este mai bine, si probabil asta o sa vad, cand incep sa caut, numai ca ideea mea de rochie de mireasa este un pic diferita, dorind sa ii fac o surpriza viitorului sot, care este dinamovist, si sa imi fac o rochie, alb cu rosu, dar nu cum am vazut prin reviste sau pe internet, cu flori rosii mari, sau manusi rosii. :(

Am nevoie de ajutorul vostru, daca imi puteti spune, unde se gasesc rochite frumoase de inchiriat, croitorese bune si rochite frumoase.:)

Puup

emerald
21.07.2008, 13:47:27
Buna, sunt si eu o miresica din Sibiu, si as avea nevoie de niste sfaturi, in legatura cu rochita de mireasa. Sincer, sunt inca in dubiu, daca sa o inchiriez sau sa o cumpar, sau sa incerc sa o fac pe comanda.
Nu stiu cum este mai bine, si probabil asta o sa vad, cand incep sa caut, numai ca ideea mea de rochie de mireasa este un pic diferita, dorind sa ii fac o surpriza viitorului sot, care este dinamovist, si sa imi fac o rochie, alb cu rosu, dar nu cum am vazut prin reviste sau pe internet, cu flori rosii mari, sau manusi rosii. :(

Am nevoie de ajutorul vostru, daca imi puteti spune, unde se gasesc rochite frumoase de inchiriat, croitorese bune si rochite frumoase.:)

Puup

Cea mai buna croitoreasa din Sibiu la capitolul asta este de departe Simona care a fost deja mentionata anterior. Eu la ea mi-am facut rochia si mi-a depasit cu mult asteptarile. Cu privire la surpriza pentru mire sunt o multime de idei pe net. Poti , de exemplu, sa iti faci bordura rochiei in culoarea echipei respective sau niste panglici in talie...depinde de ce stil iti doresti. Nu ai mentionat daca vrei ceva clasic, romantic sau neconventional.

lylutza
21.07.2008, 14:20:54
Cea mai buna croitoreasa din Sibiu la capitolul asta este de departe Simona care a fost deja mentionata anterior. Eu la ea mi-am facut rochia si mi-a depasit cu mult asteptarile. Cu privire la surpriza pentru mire sunt o multime de idei pe net. Poti , de exemplu, sa iti faci bordura rochiei in culoarea echipei respective sau niste panglici in talie...depinde de ce stil iti doresti. Nu ai mentionat daca vrei ceva clasic, romantic sau neconventional.
Emerald vad ca tu ti-ai facut rochia la Simona.Eu am incercat sa o contactyez dar mi-a spus ca pana in octombrie nu mai ia comenzi.As fi curioasa daca ai vazut in creatiile ei ceva sa semene cu poza mea de avatar.Este rochita pe care mi-o doresc cand voi fi mireasa .Si cam pe la ce pret te-a ajuns rochia ta.Poate ai pozici

emerald
21.07.2008, 15:02:10
Emerald vad ca tu ti-ai facut rochia la Simona.Eu am incercat sa o contactyez dar mi-a spus ca pana in octombrie nu mai ia comenzi.As fi curioasa daca ai vazut in creatiile ei ceva sa semene cu poza mea de avatar.Este rochita pe care mi-o doresc cand voi fi mireasa .Si cam pe la ce pret te-a ajuns rochia ta.Poate ai pozici

Da, executa si modele inspirate de colectiile Pronovias si LaSposa. Un asemenea model (precum cel din avatar) nu este dificil de realizat insa trebuie sa fie materialele de foarte buna calitate. Ea chiar lucreaza cu materiale de la acelasi furnizor precum celebrele firme...Cat despre pret depinde foarte mult de ce materiale alegi -poate varia foarte mult, de exemplu pretul este mai ridicat daca broderia este lucrata manual. In nici un caz nu sunt preturi de speriat iar rezultatele sunt comparabile cu cele ale marilor case de moda. Ea are cateva rochite la atelier si poti sa mergi sa le vezi oricand insa mie nu mi se par neaparat cele mai reprezentative pentru ca sunt putine miresele care isi lasa rochiile dupa nunta acolo. Pot sa iti spun cu certitudine (din experienta proprie si din cea a prietenelor) ca ce iese din mainile ei este de o calitate si de o finete imposibil de descris. Eu am primit o multime de laude pentru rochia mea si nimanui nu-i venea sa creada ca a fost facuta de o croitoreasa din Sibiu. Faptul ca nu mai primeste comenzi pana in octombrie nu ar trebui sa reprezinte nici o problema pentru tine avand in vedere data nuntii.
Cat despre poze...in curand!

lylutza
22.07.2008, 08:58:03
Da, executa si modele inspirate de colectiile Pronovias si LaSposa. Un asemenea model (precum cel din avatar) nu este dificil de realizat insa trebuie sa fie materialele de foarte buna calitate. Ea chiar lucreaza cu materiale de la acelasi furnizor precum celebrele firme...Cat despre pret depinde foarte mult de ce materiale alegi -poate varia foarte mult, de exemplu pretul este mai ridicat daca broderia este lucrata manual. In nici un caz nu sunt preturi de speriat iar rezultatele sunt comparabile cu cele ale marilor case de moda. Ea are cateva rochite la atelier si poti sa mergi sa le vezi oricand insa mie nu mi se par neaparat cele mai reprezentative pentru ca sunt putine miresele care isi lasa rochiile dupa nunta acolo. Pot sa iti spun cu certitudine (din experienta proprie si din cea a prietenelor) ca ce iese din mainile ei este de o calitate si de o finete imposibil de descris. Eu am primit o multime de laude pentru rochia mea si nimanui nu-i venea sa creada ca a fost facuta de o croitoreasa din Sibiu. Faptul ca nu mai primeste comenzi pana in octombrie nu ar trebui sa reprezinte nici o problema pentru tine avand in vedere data nuntii.
Cat despre poze...in curand!
Mersi mult de informatii.Abia astept sa o cunosc pe domnita Simona .Am vazut o rochita facuta de ea pentru laura 81 si dupa ce mi-ai spus sunt convinsa ca o sa reusesc sa am rochita pe care mi-am dorit-o intotdeauna
\:D/

AnamariaAlexandra
22.07.2008, 09:21:40

La ce preturi am auzit ca practica, desi intr-adevar, nu am fost personal sa vad, nu as vrea sa ma risc. Eu nu sunt de parere ca merita sa dau f mult pe o rochie de mireasa, o vreau f simpla, dar sa imi pot pune un pic de ceva rosu pe ea. Acum, capul nu mi-l taie nimeni, merita sa ma duc sa vad, ca incercarea moarte nu are.
iti multumesc f frumos pt indrumare si pt raspuns.

O zi buna >:D<

emerald
23.07.2008, 14:53:21
La ce preturi am auzit ca practica, desi intr-adevar, nu am fost personal sa vad, nu as vrea sa ma risc. Eu nu sunt de parere ca merita sa dau f mult pe o rochie de mireasa, o vreau f simpla, dar sa imi pot pune un pic de ceva rosu pe ea. Acum, capul nu mi-l taie nimeni, merita sa ma duc sa vad, ca incercarea moarte nu are.
iti multumesc f frumos pt indrumare si pt raspuns.

O zi buna >:D<

Daca nu vrei sa investesti prea mult intr-o rochie de mireasa cred ca cel mai bine ar fi sa o inchiriezi. Scapi si de problemele de depozitare! :)
Nu stiu daca ai fost deja la Salonul Oda de pe Tipografilor dar eu ti-l recomand pentru ca tin minte ca avea foarte multe rochii de inchiriat cu rosu si visiniu. Nu imi aduc aminte de preturi si nici nu stiu daca te vor incanta modelele...eu le-am vazut la targul de nunti din primavara de la Ramada si erau puse pe umerase inghesuite...nu mi-am putut face o parere foarte clara. Parca se plangea cineva pe forum ca ar fi neserioasa tipa de acolo dar merita sa dai o raita pe la atelier sa vezi despre ce e vorba.
Succes!

cleopatra25
25.07.2008, 11:54:14
[quote=AnamariaAlexandra;989127]La ce preturi am auzit ca practica, desi intr-adevar, nu am fost personal sa vad, nu as vrea sa ma risc.

Cam ce preturi ai auzit?:-B

AlexandraAdina
25.07.2008, 13:36:17
[quote=AnamariaAlexandra;989127]La ce preturi am auzit ca practica, desi intr-adevar, nu am fost personal sa vad, nu as vrea sa ma risc.

Cam ce preturi ai auzit?:-B

Si eu am de gand sa imi fac rochia la ea dar inca nu am vorbit personal cu ea.
De la cunostinte am aflat ca pretul poate fi cuprins intre 1000 si 2500 lei, in functie de materiale si de model. Unei prietene i-a facut cu 2200 o rochie deosebita cu o gramada de pliuri si fronce-uri si broderie aplicata manual. A fost minunata! Eu zic ca merita avand in vedere ca arata ca si cand ar fi La Sposa.

cleopatra25
25.07.2008, 13:46:50
[quote=cleopatra25;997737]

De la cunostinte am aflat ca pretul poate fi cuprins intre 1000 si 2500 lei, in functie de materiale si de model. Unei prietene i-a facut cu 2200 o rochie deosebita cu o gramada de pliuri si fronce-uri si broderie aplicata manual. A fost minunata! Eu zic ca merita avand in vedere ca arata ca si cand ar fi La Sposa.

Multumesc pentru lamuriri. >:D< . Mi se par acceptabile preturile...tinand cont de materialele folosite.

AnamariaAlexandra
28.07.2008, 12:17:33
[quote=cleopatra25;997737]

Eu ce preturi am auzit, sunt intr-adevar de ordinul acesta 2000-2500 de lei, dar mie personal, mi se pare multicel. Dar depinde f mult de cat vrea sa dea fiecare.

Puup si spor la pregatiri!

AnamariaAlexandra
28.07.2008, 12:21:12
Daca nu vrei sa investesti prea mult intr-o rochie de mireasa cred ca cel mai bine ar fi sa o inchiriezi. Scapi si de problemele de depozitare! :)
Nu stiu daca ai fost deja la Salonul Oda de pe Tipografilor dar eu ti-l recomand pentru ca tin minte ca avea foarte multe rochii de inchiriat cu rosu si visiniu. Nu imi aduc aminte de preturi si nici nu stiu daca te vor incanta modelele...eu le-am vazut la targul de nunti din primavara de la Ramada si erau puse pe umerase inghesuite...nu mi-am putut face o parere foarte clara. Parca se plangea cineva pe forum ca ar fi neserioasa tipa de acolo dar merita sa dai o raita pe la atelier sa vezi despre ce e vorba.
Succes!

Multumesc f frumos, pt sfaturi si idei, dar pt inchiriat, chiar si cumparat, am zis ca mai astept, pana la anu, in ianuarie, februarie, cand poate este mai liber pe peste tot.
Nu vreau sa ma grabesc si apoi sa regret, la mine stresul cel mai mare au fost pantofii, eu avand un nr mai mare, si cum cu asta am rezolvat, acum stau linistita si adun informatii.

Puup :*

miryrocks
13.08.2008, 20:46:09
salut! eu azi m-am inregistrat pe acest site & am nevoie de niste recomandari, vreau sa gasesc o croitoreasa buna din sibiu. eu sunt mai pretentioasa, vreau o nunta gotica & rochie de mireasa personalizata ...si vreau sa merg la cineva k lumea care se pricepe... pls help! :) mersi!

ps: ma gandesc la rochie ceva in stilul asta :
http://www.bridesofbath.co.uk/UserFiles/Dress/Images/24_102.JPG - vreau o rochie tip sirena
dar cu aplicatii in genul:
http://www.elizabethsmithbridal.com/images14/ver05_1lge.jpg
http://i289.photobucket.com/albums/ll203/DreamGirl2103/B112.jpg - la asta nu-mi place modelul doar aplicatiile acelea cu negru

in caz ca stie cineva pe cineva care se pricepe sa faca rochii de mireasa in genul asta, va rog mult sa ma ajutati cu nite date de contact/nr de tel, ok?

mersi mult de tot!

mihai_bianca
13.08.2008, 21:16:55
salut! eu azi m-am inregistrat pe acest site & am nevoie de niste recomandari, vreau sa gasesc o croitoreasa buna din sibiu. eu sunt mai pretentioasa, vreau o nunta gotica & rochie de mireasa personalizata ...si vreau sa merg la cineva k lumea care se pricepe... pls help! :) mersi!

ps: ma gandesc la rochie ceva in stilul asta :
http://www.bridesofbath.co.uk/UserFiles/Dress/Images/24_102.JPG - vreau o rochie tip sirena
dar cu aplicatii in genul:
http://www.elizabethsmithbridal.com/images14/ver05_1lge.jpg
http://i289.photobucket.com/albums/ll203/DreamGirl2103/B112.jpg - la asta nu-mi place modelul doar aplicatiile acelea cu negru

in caz ca stie cineva pe cineva care se pricepe sa faca rochii de mireasa in genul asta, va rog mult sa ma ajutati cu nite date de contact/nr de tel, ok?

mersi mult de tot!

cred ca o sa fie un model special rochita ta ;) ingrazneata prin apicatii si croiala f sexy de sirena :d Sa ne pui poze cand e gata :D Bafta!!!

miryrocks
13.08.2008, 21:35:37
mersi! faza e k am nevoie de o croitoreasa priceputa ... dak stii pe cineva,sa ma anunti te rog! :)

laura81
14.08.2008, 11:26:13

mersi mult de tot!
Eu mi-am dat o parere pe-aici, am scris de cine am fost multumita, am pus si poza. Reia subiectul si vezi discutii despre mai multe saloane. Numere de tel se pot da numai pe privat.

bog4flo
14.08.2008, 12:26:19
ciaooooooooooooo Miryyyyyyyy, ce coincidenta ca ne intalnim aici...dar clar ca si la nuntile noastre ne vom intalni...
si ce coincidenta ca si eu caut croitoreasa ...poate poate ne ajuta cineva cu niste sfaturi.

miryrocks
14.08.2008, 12:28:46
ciao bogdyyyyyyyyyyyy! ce tare! :))) dap...pai si eu caut o croitoreasa profi in sb ....am tot auzit de salonul simona de pe poplacii, tu ai auzit de el? :*

bog4flo
14.08.2008, 12:51:44
tu draga mea si eu am auzit de simona si stiu unde este...trebuie sa ne mai interesam si sa mai aflam si parerea altora, zic eu si eventual sa mai cautam si altele ca sa putem face si o comparatie.

miryrocks
14.08.2008, 13:14:51
dap , ai dreptate! trebuie sa ne interesam de mai multe k sa putem compara... anyway eu as vrea sa merg pana acolo la simona sa inteb exact cam cat m-ar costa & dak poate sa faca exact modelul asta de rochie la kre m-am gandit... :)

AnamariaAlexandra
25.08.2008, 14:35:46
Eu nu am auzit de rau de Simona, ci doar ca sunt scumpe rochitele ei.
:-B
Depinde f mult de cat este dispusa fiecare sa dea pe o rochita, si ce vrea sa faca cu ea dupa nunta.

Puup mult si spor la pregatiri!! :*:*:*

champaign_bride
31.08.2008, 19:02:42
Buna fetelor!

Am tot auzit de dna Simona de pe Poplacii si ma bate gandul sa-mi fac rochia la ea.Daca e cineva care si-a facut rochita de mireasa la ea, sunteti dragute sa puneti niste poze [-o<?Si poate ne povestiti si despre materiale, timp de lucru si tarife...
Multumesc anticipat!

diasb
18.09.2008, 00:35:34
Multumesc f frumos, pt sfaturi si idei, dar pt inchiriat, chiar si cumparat, am zis ca mai astept, pana la anu, in ianuarie, februarie, cand poate este mai liber pe peste tot.
Nu vreau sa ma grabesc si apoi sa regret, la mine stresul cel mai mare au fost pantofii, eu avand un nr mai mare, si cum cu asta am rezolvat, acum stau linistita si adun informatii.

Puup :*

O sa fie targ de nunti la icnceputul aunlui............... asa ca e buna si rabdarea! Iar daca doamna aceea, Simona, face o rochie cu 22mil, nu e scumpa...e mult de munca la o rochie de mireasa!

cleopatra25
18.09.2008, 15:49:36
sper sa nu radeti de mine dar nu stiu din ce motiv s-a produs o mega confuzie in capul meu8-} . poate ma lamuriti voi:D . Anca Zota are atelierul de pe strada Neculce nr. 1? si daca nu...unde are sediul?

laura81
01.10.2008, 10:51:08
sper sa nu radeti de mine dar nu stiu din ce motiv s-a produs o mega confuzie in capul meu8-} . poate ma lamuriti voi:D . Anca Zota are atelierul de pe strada Neculce nr. 1? si daca nu...unde are sediul?

Nu, anca zota are pe tipografilor (sau nu stiu sigur daca asa-i zice strazii, paralel cu centrul). Cel de pe neculce e altul:D

miosb
01.10.2008, 11:06:21
Nu, anca zota are pe tipografilor (sau nu stiu sigur daca asa-i zice strazii, paralel cu centrul). Cel de pe neculce e altul:D
nope, anca zota nu mai are atelierul pe tipografilor....s-a mutat de anul trecut undeva dupa podul garii...eu am fost la ea, dar nu mai stiu cum ii zice la strada...

cleopatra25
02.10.2008, 18:24:17
nope, anca zota nu mai are atelierul pe tipografilor....s-a mutat de anul trecut undeva dupa podul garii...eu am fost la ea, dar nu mai stiu cum ii zice la strada...

mersi! intre timp am ajuns pe neculce. nu eram sigura ca tanti de acolo e anca zota sau nu...ca nu s-a recomandat:)) mi-a instins numai o carte de vizita pe care era doar numele atelierului.

miosb
06.10.2008, 15:23:48
mersi! intre timp am ajuns pe neculce. nu eram sigura ca tanti de acolo e anca zota sau nu...ca nu s-a recomandat:)) mi-a instins numai o carte de vizita pe care era doar numele atelierului.
AHA....AIA ERA DOAMNA ANA HERMANN...EU DE LA EA MI-AM LUAT ROCHIA DE MIREASA...MI-A PLACUT CA ARE ROCHII FRUMOASE SI DEOSEBITE...

cleopatra25
08.10.2008, 17:07:15
AHA....AIA ERA DOAMNA ANA HERMANN...EU DE LA EA MI-AM LUAT ROCHIA DE MIREASA...MI-A PLACUT CA ARE ROCHII FRUMOASE SI DEOSEBITE...

adevarat ca are muuuulte rochii frumoase faza e ca mie mi s/a parut ca a fost cam expeditiva cu mine. mi-a aratat rapid vreo doua cataloage si mi-a spus ca in cazul in care ma hotaresc asupra unei rochii sa merg in noiembrei sa facem comanda. pai cum sa ma hotarasc cand ea mi/a frunzarit in fata rapid cele doua cataloage.
cu tine cum a fost?

iubiana
10.11.2008, 19:23:58
Revin si la voi cu o intrebare , de ce revin ptr ca am mai intrebat si le alt topic, se merita sa-ti faci rochita la comnda in sibiu ?

AnamariaAlexandra
11.11.2008, 12:54:55
Revin si la voi cu o intrebare , de ce revin ptr ca am mai intrebat si le alt topic, se merita sa-ti faci rochita la comnda in sibiu ?

Depinde f mult ce buget ai, pentru ca o rochita la comanda, am citit si eu la fete ca poate ajunge pana la 2500 de lei. :)
Cred ca la fiecare atelier, sunt alte criterii de stabilire a preturilor, de asta este bine sa te duci sa intrebi. Eu am intrebat la Gama, de niste preturi, si nu a vrut Dna, sa mi le spuna la tel, dar ce mi-a zis ca desi ma voi duce cu ce tip de model de rochita vreau, stilistul lor isi va pune amprenta asupra rochitei, pe care eu o voi plati, ceea ce nu mi-a placut.:>
Daca esti hotarata si stii ce vrei, poate merita sa incerci o rochita la comanda!
Puup mult :*:*:*

lylutza
19.11.2008, 09:54:03
daca te rog imi poti trimite un PM cu numele atelierului,eventual un nr.de telefon.Am auzit un zvon ca nu se mai inchiriaza rochii pe Neculce.Oricum as vrea sa iau legatura cu ei sa stiu cam ce program au .
Mersi.Spor la pregatiri :)

AnamariaAlexandra
19.11.2008, 20:53:55
daca te rog imi poti trimite un PM cu numele atelierului,eventual un nr.de telefon.Am auzit un zvon ca nu se mai inchiriaza rochii pe Neculce.Oricum as vrea sa iau legatura cu ei sa stiu cam ce program au .
Mersi.Spor la pregatiri :)

Pe Neculce, se mai inchiriaza, o cunostiinta de a mea a avut rochita de acolo, si a avut nunta pe 27.09. Numarul ti-l trimit pe pm.
Puup mult!
:)

lylutza
20.11.2008, 12:08:29
mersi mult de nr de telefon,dar chiar ieri dupa amiaza am vorbit cu o doamna de la acest atelier si mi-a spus ca nu inchiriaza.Oricum tot raul spre bine ca am gasit o rochie care imi place enorm la mag.de vizavi de cedonia ,trebuie doar sa ma duc sa o comand.Doamna de acolo a fost foarte draguta,mi-a dat toate detaliile de care am avut nevoie la telefon.Plus ca un pret de 810 ron e chiar mai bine decat ma asteptam.Dar oricum pana nu o vad acasa mai am ceva emotii ,stau cam prost cu norocul si sa nu apara ceva neprevazut.

AnamariaAlexandra
20.11.2008, 14:59:52
mersi mult de nr de telefon,dar chiar ieri dupa amiaza am vorbit cu o doamna de la acest atelier si mi-a spus ca nu inchiriaza.Oricum tot raul spre bine ca am gasit o rochie care imi place enorm la mag.de vizavi de cedonia ,trebuie doar sa ma duc sa o comand.Doamna de acolo a fost foarte draguta,mi-a dat toate detaliile de care am avut nevoie la telefon.Plus ca un pret de 810 ron e chiar mai bine decat ma asteptam.Dar oricum pana nu o vad acasa mai am ceva emotii ,stau cam prost cu norocul si sa nu apara ceva neprevazut.

Ok, scuze atunci, ti-am zis ce stiam si eu de la o cunostinta care a avut nunta in septembrie.
De la cedonia a avut si o prietena f buna rochita,si a fost f multumita, atat ca ea a mai dorit un pic de material si dantela, si rochita i-a ajuns la 1500 de lei, parca.
Puup mult!
>:D<>:D<

iubiana
21.11.2008, 15:46:18

=D> felicitari ca ai gasit rochita, in cat timp iti vine comnada?
Trebuie sa ma duc si eu pana acolo am intele ca sunt rochite foarte dragute si daca nu ma insel sunt din Piatra Neamt .

Pupici:* :*

roxirocks
16.12.2008, 13:05:09
fetelor am mare nevoie de ajutor...am fost si am probat rochite si in buc si in bv, si in sb de la rochii de 2000 de euro la rochii de 500 si nu gasesc nimic sa-mi placa sau sa-mi stea bine....am marimea 42...m-am hotarat sa mi-o fac...si am nevoie de o croitoreasa f f f buna in sibiu.mi-am desenat singura modelul (am facut liceul de arta).deci? ma puteti ajuta?^:)^ =((
va pup pe toate.

laura81
16.12.2008, 17:39:23
fetelor am mare nevoie de ajutor...am fost si am probat rochite si in buc si in bv, si in sb de la rochii de 2000 de euro la rochii de 500 si nu gasesc nimic sa-mi placa sau sa-mi stea bine....am marimea 42...m-am hotarat sa mi-o fac...si am nevoie de o croitoreasa f f f buna in sibiu.mi-am desenat singura modelul (am facut liceul de arta).deci? ma puteti ajuta?^:)^ =((
va pup pe toate.
Citeste tot subiectul asta si vei gasi ceva informatii.. Eu am recomandat-o intotdeauna pe simona de pe calea poplacii pt ca mie mi-a lucrat super rochia de nasa. Daca ai nevoie de detalii iti pot da pe privat. In rest, stiu ca mai e anca zota dar si-a schimbat sediul... Nu mai tin minte exact dar gasesti sigur pe subiectul asta informatii.

roxirocks
19.12.2008, 17:21:43
mersi mult laura sa stii ca as vrea numarul pe privat...azi am aflat ca in febr avem targ de nunti la silva poate poate gasesc ceva daca nu sa stii ca ma duc la croitoreasa....mersi..........

AlexO
26.12.2008, 12:21:19
Buna fetelor, va rog sa-mi dati si mie nr de tel de la salonul simona, pe privat bineinteles.... am inteles ca tu laura l-ai mai dat si la alte fete, asa ca te rog mult...
Am citit numai de bine, aici despre ea, si desi eram hotarata sa caut o rochie de mireasa pana gasesc ceva ce sa-mi placa, acum cred ca o sa mi-o fac pe comanda...

AlexO
28.12.2008, 17:13:14
Multumesc Laura
Va atasez genul de rochie de mireasa care-mi place mie si pe care mi-l doresc pt nunta mea.... Crezi ca pot sa-mi fac asa ceva la Simona??
Sau daca vreo miresica a vazut prin magazine aceste modele, va rog sa-mi zici, indiferent in ce oras....multumesc

laura81
03.01.2009, 20:21:48
Multumesc Laura
Va atasez genul de rochie de mireasa care-mi place mie si pe care mi-l doresc pt nunta mea.... Crezi ca pot sa-mi fac asa ceva la Simona??
Sau daca vreo miresica a vazut prin magazine aceste modele, va rog sa-mi zici, indiferent in ce oras....multumesc
Partea de sus de la a treia rochita este modelul dupa care mi-am facut-o eu pe cea de nasa. Am atasat poze pe subiectul asta o data. Mie mi-a placut cum a iesit. Mai mult trebuie sa vorbesti personal inmai multe mocuri si vezi care-ti inspira incredere sau care poate face ceea ce-ti doresti tu. Dupa mine, pozele atasate de tine sunt unele dintre cele mai frumoase rochii pe care le-am vazut de la pronovias.

mihai_bianca
13.01.2009, 21:20:03
Amy, ti-am atasat poza cu rochia. Maine plecam in Oradea si n-am vrut sa te mai tin pana dupa nunta. Am pus una sa-ti faci idee. Eu sunt super incantata si super multumita.

PS: Pt cele care cred ca o rochie pe cercuri e incomoda .... Nici nu va imaginati cum e o rochie de-asta :))

Draga mea, imi place foarte mult cum a iesit rochita ta. Vreau sa te intreb, sti cumva daca la atelier au deschis si sambata? Si daca da, cam cum e programul? Si inca ceva, sper sa nu te superi, poti sa imi spui te rog cat te-a costat?? :D
Multumesc frumos!

redbaby
29.01.2009, 14:11:47
Buna fetelor! Eu nu am prea apucat sa scriu pe forum, mai mult pe la bazar mi-am cautat rochita, dar va impartasesc si voua informatiile care le detin :) despre croitoreasa, o prietena a unei prietene isi face o rochie la comanda in bucuresti, model bien savvy (la sposa), si o costa 4 mil materialele + 5 mil manopera, ceea ce mi se pare putin! daca vreti mai multe detalii, spuneti-mi si ma interesez. am umblat si eu pe la magazinele din sibiu, dar nu m-au prea incantat, nu as vrea sa dau asa multi bani pe o rochie de mireasa pe care o port cateva ore... am cautat si sa inchiriez, si in acest sens, am fost la doamna mai batrana de pe croitorilor ( care avea si pe bucegi dar a zis k nu mai are ) insa nu a fost prea binevoitoare si nu am probat nimic, din cate am tras cu privirea nu era nimic ce cautam eu. am mai fost la doamna de pe Neculce care a zis sa merg dupa 15 februarie pt inchiriat, si la un magazin micut de pe hipodromului, vis-a-vis de primele blocuri. acolo avea modele dragute, in special una era f frumoasa dar nu mi-era buna :( de alte magazine de inchiriat nu stiu, nu stiu unde e cel de pe rahovei si cel de pe constitutiei de care vorbeati voi. Mai stiti voi sa imi spuneti? Va pup si spor la pregatiri!>:D<

LauritaMejia
30.01.2009, 23:41:34
Laura te rog, vreau si eu nr croitoresei.

karmy
15.02.2009, 00:07:32
Am fost eu la Anca Zota...s-a mutat pe Teilor la casa unde locuieste, am si nr ei pt fetele care il vor.
Laura, trimite-mi si mie pe privat pls numarul de tel al Simonei.....mersi!

laura81
16.02.2009, 14:18:25
Laura te rog, vreau si eu nr croitoresei.

No haideti ca am intrebat un moderator si sunt sanse sa va pot scrie pe public nr simonei, dar o singura data, asa ca salvati pagina :D
Simona are nr 0727 741 345 si mai scriu unul, ca sa nu fie reclama la un singur salon: Anne's style, pe Crisanei: 0726 992 528.
Sper sa va fie de ajutor oricare dintre ele, lucreaza in acelasi stil.

maruntica
20.03.2009, 14:51:55
o croitoreasa foarte buna e pe strada rahovei.nu lucreaza decat rochii de mireasa si de gala.o mutime de cunostinte si-au lucrat la ea,se ajunge cam greu si cu recomandari si trebuie mers cu mult timp inainte.ce pot sa va spun,..toate au fost multumite.am o prietena avocat,taare cusurgie si cu pretentii.daca am trait s-o vad si pe ea multumita,e ceva.intr-adevar,rochia i-a fost superba.de preturi,nu stiu sa va spun,a prietenei mele a costat 16 milioane lei vechi.eu am ajuns tot printr-o colega la ea si mi-am facut rochia de nasa si pentru revelion.cea de nasa m-a costat 7 milioane,cealalta 5.

andreeamutulescu
01.04.2009, 23:04:42
Hello!Eu sunt noua pe aici. Mi-am facut rochitza la comanda la o dna Rodica de pe strada Traian Demetrescu.Modelul pe care mi l-am ales este de la Madeline Gardner, Mori Lee.Este un model destul de complicat deoarece toate broderiile mi le-a cusut manual si a fost foarte dificil. Mi-a luat 1500 ron cu voalul inclus. Am trecut si eu prin o multime de peripetii cu ea, dar a trecut si a iesit superba la final.:P Poze...http://www.morilee.com/DressDetail.aspx?C=1&D=2161&P=1 Singura diferenta este ca difera broderia, deoarece nu a gasit ceva identic.Daca doriti detalii sau nr. de tel. va rog sa imi scrieti. ~o)

p0lyy
23.04.2009, 12:36:59
Libelulu21 -- tare mult te inteleg

FUGITI DE ZOTA.
Eu mi am facut rochia de cununie la ea. Am ajuns la ea, ca prieteni de familie cu cineva.... in ideea sa vad ce rochii de mireasa are... Avea niste spalaturi, nici nu am indraznit sa ma uit la ele, sa pun mana pe ele... Am zarit totusi pe umerase o rochita, nu de mireasa, care mi a placut si ma gandeam sa mi o inchiriez pt cununie. Mi a zis ca ma costa 150-200ron inchiritatul.. I am zis ca decat sa dau 200ron sa inchiriez si sa nu ma aleg cu nimic din banii aia...cam cat m ar costa sa mi-o faca mie? ea a zis ca ea nu face rochii la comanda, ce face, face doar pentru colectiile ei, pt casa de moda, ca nu sunt de vanzare, dar, pt mine o sa faca o exceptie, de "cunostine", si ca m ar ajunge maxim350ron rochia aia cu tot cu material. Am zis ca mai bine mai pun 150ron si ma aleg si cu rochia..ca nunti tot sunt si o sa o mai imbrac.
Si uite asa, a inceput procesul rochiei mele.... binenteles ca ea "lucreaza" numai cu materiale fine, aduse din nu stiu ce tara...ca dureaza pana ii ajung materialele... si ca daca nu vreau, ca sa nu tragem de timp cu rochia (timp era destul... am avut cununia in 28aprilie, si la ea am fost la inceputul lui martie). Si ma duce la magazinul din fata cu politia, sa mi aleg material. Am ales material, am platit eu(nu mai stiu cat a fost, 100ron aprox..)... si urma sa faca rochia.
Am fost la proba, prima proba (totul a fost in timp)s-a rupt fermoarul. nu a fost problema ca avea timp sa l schimbe. imi facuse si o posetuta, rochia arata ff bine, niste improvizatii..mi a placut..mai avea de facut niste finisaje si sa ma duc sa o iau, la recomandarea ei, cu 2zile inainte de cununie, ca sa nu o sifocez eu.
Cu 2 zile inainte de cununie m am dus sa iau rochia. Rochia arata ff bine, am luat o pe mine, binenteles cu greu a reusit sa traga fermoarul..totul bine, pan...la plata.
de la 350ron cu tot cu material s-a ajuns undeva la peste600ron cu tot cu material... mi a cazut fata..pe langa ca platisem eu deja materialul, nu mai stiu cat a fost....a trebuit sa i mai dau inca 350 ron... a fost dublu de ce mi a zis. Daca stiam, imi laum rochie de la casa de moda, si ieseam si mai ieftin....si nu mai treceam prin emotiile de inainte de cununie, cand nu mi mergea fermoarul, are cat pe ce sa mi prind rochia pe mine cu ace, in fata era ff rau finisata, ca mi se vedea tot decolteul, materialul pleca si la stanga si la dreapta..in toate pozele de la cununie stateam cu buchetul in fata sa nu mi se vada ... plus ca posetuta am vazut-o numai la ea acasa..la mine acasa..nu a ajuns...

Sa nu mai zic, ca s-a oferit sa mai faca un sacrificu pentru mine, sa mi faca si rochia de mireasa, care o vroiam stil printesa, si care zicea ca ma ajunge in jur de 3000ron, ca intra mult material. Ma gandesc ca ar fi ajuns la 6000ron dupa experienta cu rochia de cununie....
mi am facut rochia de mireasa in alta parte, a intrat intr-adevar mult material da a costat 1600ron si a iesit exact cum vroiam.... plus ca mi a dat si multe accesorii la ea in pretul asta (voal, crinolona, jupa sa nu se vada cercurile, bolero..... )

Saraca Zota...vad ca are parte tot de cliente ca mine, odata si ajunge..si ce i mai grav...ca si bate joc de oameni in mometele cele mai importante din viata....

alice
07.05.2009, 13:50:40
Cred ca o ciufuleam de numa numa.Treaba ei daca a intrat mai mult material.Pai de aia te duci la ea ca sa stie cat intra.Ca nu s-a apucat de azi.Eu o lasam acolo si o si calcam de doua ori in picioare

AlexO
14.05.2009, 16:09:34
Eu mi-am facut rochia la Salon Simona de pe calea poplacii si am fost foarte multumita. In primul rand ca a iesit asa cum am vrut eu, adica simpla si eleganta, si de fiecare data cand mergeam la proba puteam sa mai modific cate ceva...si sa nu va spun ce material superb a bagat in ea....atat de moale si placut la atingere ca nu-mi mai venea sa o dau jos de pe mine. Spun asta pt ca atunci cand am fost la targ la Imaratul romanilor am vazut niste rochii extrem de scumpe si un material asemanator cu sacii aia in care pune bunica cartofii;))
Unele miresici ziceau ca sunt scumpe rochiile facute de ea....poate ca asa e, dar va spun ca merita toti banii. E o persoana de cuvant, foarte priceputa pe care eu o recomand din toata inima!

Am pus poze aici:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=5275&page=412

alina_rus
06.08.2009, 15:47:10
La sapa cu Madame Rodica de pe Demetrescu nu la croitorie...

Inainte de nunta cu 2 saptamani, mi-am dus rochita de mireasa adusa de prin State la modificat. Am zis ca daca tot stiu o croitoreasa cu ~mana buna~ sa apelez la ea fara sa mai cercetez. Rochita trebuia ajustata la bust iar in talie descusute rezervele pt ca ma strangea (asa e cu rochitele comandate cu 5 luni inainte...) .

A facut ce a facut si m-a convins sa imi fac alta, pretul spunea ca ajunge la maxim 2500 lei. Zis si facut. Insa se apropia nunta si faceam probe de cate 2-3 ori pe zi si tot nu era gata. Sambata dinaintea nuntii am avut cununia civila, programata la 13.45. Rochita mea a ajuns la mine la 13.00 fara nici o proba... si a venit perfect, dar nu a trebuit sa ii faca mare lucru decat sa inlocuiasca fermoarul cu bride + nojite si sa o scurteze. Eram optimista cu privire la rochia de mireasa...

A doua zi urma nunta, era miezul noptii si croitoreasa nu suna sa ma duc la proba... A spus ca dimineata la 8 sa mearga tata dupa rochie, pt ca nu era gata!!!
Era 9.30 cand a venit cu rochia si a stat la poarta aproape 30 de min pana a raspuns duduia...

Cand sa o iau pe mine fermoarul nu se inchidea si mai erau vreo 8-9 cm pana la piedica. Credeti-ma ca de abia au inchis mama si matusa fermoarul vietii... l-au tras cu patentul!!!

Dar la piept eram aproape plata, atat de tare strangea rochita, rochia cealalta din state era tot la croitoreasa ca a tinut-o pt dimensiuni dar care a uitat sa mi-o trimita in ziua nuntii. Ce bine era daca o aveam acasa, insa timp nu mai era ca era mirele la usa cu tot alaiul...

Pretul final a fost de 2900 lei pentru rochie desi m-a strans ca toti dracii la piept si m-am ales cu niste vanatai pe coaste de ziceai ca sunt batuta.

Costumul sotului meu trebuia stramtat ca a slabit, si i l-a trimis la 3 noaptea, pe taxi si braul era facut aiurea, drept ca o esarfa... de fapt nu a avut timp sa-l faca cum trebuie!!

Dupa exact o luna de la nunta (17 iunie) am dus rochita la modificat pt partea de sus unde strangea.... nu ca as mai purta-o dar macar sa fiu multumita.

Iar astazi este 6 August, si rochia inca nu am recuperat-o, am sunat-o zilnic de cate 10 de ori, mesaje peste mesaje, imi raspunde si imi inchide si la poarta nu raspunde. Banii sunt dati. Am banuieli ca rochia a fost inchiriata altcuiva si ca ori s-a stricat ori cine stie.... evident e ca ceva nu e in regula din moment ce de doua luni rochia mea nu e de gasit. Mai mult decat atat la rochita adusa din state aveam un sal, care l-am cerut inapoi, nici azi nu l-am primit...

Pe prietena mea a purtat-o doua saptamani la probe pt o rochita scurta din tafta, a mers si de cateva ori pe degeaba pana la ea desi stabilisera probele. Pretul final a fost 500 de lei si nu a vrut sa ii spuna decat la sfarsit cat costa. Incepuse nunta si ea era inca la Rodica la atelier pentru ca nu era gata rochita.

Nu inteleg de ce isi iau unele persoane de lucru mai mult decat pot duce. Nu am stresat-o cu telefoane si am avut incredere ca nu era prima data cand apelam la serviciile sale, insa de data asta a fost jaf la drumul mare.

Persoana care mi-a recomandat-o acum 2 ani a spus ca si ei i-a facut la fel de curand... e strigator la cer.
Trebuie sa mai facem o sesiune foto pentru album, ca sunt azi maine 3 luni de la nunta si nu avem nici filmarea, nici poze si nici rochie...

Faza ca mergem pe incredere... mai bine evitati-o ca altfel luati tepe dupa tepe si cu bani multi dar mai ales dati aiurea!! Noi asa am patit cu coafeza, fotografa si croitoreasa!! Toate cu o groaza de recomandari si numai laude si care au dat un kix de ma apuca plansul!!!

Duminica o sa facem poze pt album cu un alt fotograf, si noroc ca am cealalta rochie ca daca nu ce faceam? Mai asteptam inca 1 an???

Fugiti de madame Rodica, si gasiti alte croitorese ca doamna de pe Rahovei colt cu Milea, unde si-au facut domnisoarele mele rochitele si au dat o suma acceptabila si rochitele au fost chiar dragute. Uneia dintre ele i-a facut un saculet foarte reusit!!

Dar evitati experimentele la evenimente atat de importante!

Nu va recomand sa apelati la doamna de pe Demetrescu, ca platiti de va ustura si nu stiu daca plecati multumite de acolo...

alina_rus
06.08.2009, 17:48:16
Acum 5 minute am primit un apel de la Doamna de care scriam mai sus, se pare ca cineva i-a spus de postarea mea.

Mi s-a spus ca nu a stiut ca am nevoie de rochie asa ~urgent~ = 2 luni ????? :O :-SS

sunt fara cuvinte... mai ales ca de 3 saptamani incerc sa aflu o data cand rochia o sa fie gata si pot sa intru in posesia ei...

mariklmn
21.08.2009, 19:27:06
eu mi-am facut rochita la Gama si am fost foarte multumita de ce a iesit, plus ca doamnele de acolo au fost foarte serioase si cu idei si mi-au facut rochia intr-o luna, cu o luna mai devreme de nunta.

alina_rus
24.09.2009, 21:01:31
Acum 5 minute am primit un apel de la Doamna de care scriam mai sus.

Mi s-a spus ca nu a stiut ca am nevoie de rochie asa ~urgent~ = 2 luni ????? :O :-SS

sunt fara cuvinte... mai ales ca de 3 saptamani incerc sa aflu o data cand rochia o sa fie gata si pot sa intru in posesia ei...

Nici azi nu am recuperat rochita, asa ca devine din ce in ce mai promitator, cu ghilimelele de rigoare...

cristyinutza
22.07.2010, 18:50:51
As vrea sa imi fac rochita de cununie la atelier Simona!Am citit pe aici si din cate am mai auzit din stanga si din dreapta este destul de apreciata.Sper sa nu ma dezamageasca.Va pup

cristyinutza
22.07.2010, 18:54:43
daca ati cumparat tull imi puteti spune si mie de unde?va pup si va multumesc

ratzzusca
24.08.2010, 18:05:34
Ma bucur mult ca exista acest forum pentru ca fiecare sa impartaseasca si altora experientele sale pozitive si negative. Este un lucru absolut normal si care ne ajuta sa evitam acele persoane/firme care ofera servicii de calitate indoielnica.

In acelasi fel va pot impartasi faptul ca nici experienta mea cu dna de pe Croitorilor, desi a fost extrem de scurta, nu a fost neaparat pozitiva. M-a deranjat de la bun inceput prin atitudinea dominatoare pe care o are in garajul dumneai. In plus, desi asa-zisul "magazin" era plin de clienti, doamna nu era deloc dispusa sa-si serveasca clientii pentru ca o astepta o inghetata care se topea undeva in casa. A fost suficient pentru mine. O astfel de atitudine te determina sa nu doresti niciodata sa devii clientul unei astfel de doamne.

ratzzusca
24.08.2010, 18:15:26
buna,m-ar interesa i pe mine sa-mi fac rochita de mireasa la comanada,am nunta in 18 septembrie,nu stiu insa dak nu e prea tarziu sa fac rochia la comana?!astept te rog un raspuns dar totusi sa fie si la un pret acceptabil;;)k e criza,ms multa astept raspunsul tau

Daca mergi din timp la un salon serios, rochia poate fi gata si intr-o saptamana.

Tot ce ai de facut este sa actionezi repede, pentru ca volumul de munca este de obicei planificat mai din timp si este important sa gaseasca printre alte comenzi o saptamana libera in care sa faca si rochia ta.

stres_mic
25.08.2010, 09:10:59
Daca mergi din timp la un salon serios, rochia poate fi gata si intr-o saptamana.

Tot ce ai de facut este sa actionezi repede, pentru ca volumul de munca este de obicei planificat mai din timp si este important sa gaseasca printre alte comenzi o saptamana libera in care sa faca si rochia ta.

tu ce ai facut pana la urma cu rochitza? ai gasit ce cautai?

lizuca1717
31.08.2010, 15:58:59

E adevarat ca o rochita poate fi terminata intr-o saptamana, insa din experienta avuta luati-va o marja de eroare, plus ca in sezonul nuntilor cam toate saloanele cu reputatie buna sunt foarte solicitate.

Eu raman la ideea cumpararii unei rochite de gata, indiferent ca e de mireasa sau de ocazii, m-am ars prea tare si mi-a fost suficient. Cred ca doar la salonul de pe Magheranului si cel de pe Poplacii nu mi-am facut nimic in rest am cam experimentat si doar pe doamna de pe Milea as recomanda-o deocamdata...

cititi postarea alinei rus de pe pagina 10, acolo am relatat patania cu rochia si chiar e bine de evitat asemenea intamplari, pt ca e vorba de un moment care doar in putine cazuri poate fi repetat.