PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa

26oana26
24.10.2009, 14:08:15
Buna. o:-)Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti? :-B

Tzitzi_mic
24.10.2009, 19:46:28
Buna. o:-)Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti? :-B
Eu cred ca puteti face cununia religioasa la biserica mai aproape de voi ,la cea la care mergeti de Craciun,de Paste,sau in care aveti preotul duhovnic.Nu cred ca e traditie sa faci la biserica mirelui sau a miresei,dar probabil ca trebuie sa faceti acolo unde platiti contributia,la cea de care apartine strada voastra.

dendely
27.01.2010, 17:03:43
Am o intrebare mai puțin ... obișnuita : se poate face cununia religioasa inaintea celei civile?:-\

Tzitzi_mic
28.01.2010, 10:23:46
Am o intrebare mai puțin ... obișnuita : se poate face cununia religioasa inaintea celei civile?:-\
In mod normal nu,pt ca preotul cere actul de la primarie pt a va casatori.:)>-

26oana26
22.03.2010, 20:05:30
Buna fetelor...am si eu o dilema: la noi (in Bistrita) si mirii trebuie sa aiba lumanari la fel ca nasii? :-?...eu am fost la mai multe nunti si cam toti aveau...insa am auzit ca de fapt doar nasii trebuie sa aiba lumanari mari .... voi ce stiti in legatura cu acest subiect? :-s

ancutika26
24.03.2010, 16:26:25
poty alege Biserika dar caci trebuie sa fie platita contributia.eu trebuia la han dar nu imi place acolo asa k o sa fac la bis de lg apollo SF PETRU SI PAVEL.eu am alta probl suntem in spania de 5 6 ani si nu imi gasesc nasi nici macar o pereche:(:((

anamaria21_28
14.04.2010, 20:11:48
eu sunt reformata si apartin de biserica de la bunica mea unde am fost botezata, iar viitorul meu sot apartine de cea de la el din localitate, si totusi noi vom avea cununia religioasa la biserica de la coroana, de care nu apartinem niciunul. o sa ne cunune parintele Feier, deja am vb cu el si am platit 30 ron pentru strigarile acelea care se fac in saptamanile dinaintea nuntii, dar nu a pomenit chiar nimic de contributii sau ceva de genul asta. dar cine stie, poate e diferit de la biserica la biserica...

Andradamireasa1
19.04.2010, 14:17:41
In ceea ce priveste alegerea bisericii, de obicei sa face cununia religioasa la biserica de care apartine macar unul din miri, dar nu e obligatoriu. Eu am ales biserica de la Coroana, chiar daca nu apartineam de ea. Doar ca trebuie sa vorbiti din timp cu preotul care doriti sa va cunune.

dienutza_mica
10.07.2010, 15:51:40
fetelor...mama mea are o dilema si ma tot inebuneste de cap. Trebuie dat parjitura si cand iesim de la biserica,sau doar la primarie?

26oana26
13.07.2010, 09:39:00
Buna Diana....eu o sa dau doar cand se iese de la Starea Civila...:*.atunci o sa servim nuntasii cu ceva suc(mai vedem noi), tuica si ceva prajii....dupa ce iesim de la Biserica mergem si facem un tur al orasului si apoi direct la Restaurant...eu la toate nuntile la care am fost nu s-a servit prajii decat la Starea Civila, nicidecum la bisericao:-)

dienutza_mica
13.07.2010, 16:09:11
Asa ma gandeam si eu,dar am zis sa intreb totusi. Spor la pregatiri. Mai ai putin si se apropie momentul <:-P

mariaioana25
16.07.2010, 13:21:29
fetelor, cu cat timp inainte se fac strigarile alea???si cum e cu spoveditul???:Dnu sunt in tara si nu am habar.va rog care stiti spuneti-mi si mie.ms

dienutza_mica
17.07.2010, 08:17:32
Cu 3 saptamani inainte se fac,in fiecare duminica.Parca 10 lei pe strigare.Despre spovedit...o sa vezi tu atunci in saptamana nuntii

mariaioana25
19.07.2010, 11:24:11
ms de informatii,nu stiam decat din auzite.si se pot plati si de altcineva inafara de miri? cred ca cel putin una trebuie sa fie deja strigata pana ajungem si noi acasa

dienutza_mica
20.07.2010, 07:53:02
poate plati mama ta sau pe cine ai in Bistrita. Nu trebuie sa mergi personal decat la spovedanie[-o< si la cununie,normal :-p.

Carmenusha
12.05.2011, 01:41:10
Saluatre fetelor! sunt noua in clubul miresicilor si am o intrebare..a avut cineva nunta la Biserica Greco-Catolica de pe str Garii? Eu sunt ortodoxa dar viitorul meu sot e greco-catolic, asadar ne vom cununa acolo.Am vazut ceva poze pe internet din interior dar nu cunosc pe nimeni care a facut acolo...mersic;-)