PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

laura81
01.02.2008, 12:37:03
l"se va naste cam de constantin si elena si va fi o elenutza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
^:)^ <:-P :)>- :love: :love: :love: :love: :love: :gen_19: :rockon:

Oaaaaaai, nu-mi vine sa cred!!!!!!!!!:madlaugh::madlaugh::gen_04::gen_08:: gen_19::gen_17::rocking:
Ce ma bucur pt tine!!!!!!!!! Nu mai prea speram asa ceva:) Si adi sacacu ce-a zis? Vezi, mai bine ca nu prea vorbeati cu "el" ca nu exista feminin pt mirciulica si oricum ii ziceati gresit:)) Pai era normal primul nascut din grupul nostru sa fie o miresica nu un miresoi ;))

clauditza28
13.02.2008, 22:46:57
ce mai faceti fetelor? n-ati mai scris demultisor aici! mamarutza mea a inceput sa patruleze prin casa , sa traga de fire, sa umble la prize (noroc ca ne-am gandit sa le facem cu protectie) si sa faca exact tot ce nu trebuie! sa vezi distractie...m-a dispera! si eu care asa ma mandream cu puiul meu super cuminte...hmmm! baietii tot baieti! hai noroc la o fetita, anda!

laura81
14.02.2008, 10:03:43
Noi, celelalte, nu facem nimic nou :"> Anda tot ameninta ca scrie dar vad ca se tot lasa asteptata... In rest ... As vrea sa spun ca ma bucur pt voinicul tau, dar nu stiu sigur daca ar trebui :)) Sau sa te compatimim?:D Lasa ca numai un -an doi tine si treaba asta :-psi dupa aceea intelege ca nu-i voie.
Chiar vreau si eu sa vad ce mai scrie anda ca marti era destuld e sigura ca a luat decizii majore legate de nastere. :-$

BlueMoni
14.02.2008, 10:09:44
Articol din Monitorul de Sibiu de azi:

Gravide in biblioteca

Mamicile si taticii care vor sa invete cum sa-si ingrijeasca bebelusii sau sotia insarcinata, pot cere ajutorul Asociatiei Ascensium. Care organizeaza, incepind de ieri, cursul „Scoala Parintilor" de pregatire pre si postnatala, special pentru viitoarele mamici si partenerii acestora. Potrivit organizatorilor, cursurile sint gratuite si se desfasoara la sediul Bibliotecii Astra Sibiu (Parcul Astra). „Participantii beneficiaza de informatii utile despre conceptia si dezvoltarea intrauterina a fatului, nastere, sanatate in sarcina, alimentatia la sin a sugarului si siguranta copilului, diversificarea alimentatiei, baia nou-nascutului, ingrijirea tegumentelor si contraceptie", spune Aurelia Luca, asistent coordonator.

Respiratie in tandem
Pentru transmiterea informatiilor vor fi puse la dispozitie casete video, brosuri, postere, aparate pentru masurarea tensiunii arteriale si pentru ascultarea batailor inimii ale bebelusului. Din experienta cursurilor organizate pina acum, reprezentantii asociatiei spun ca partea teoretica este preferata de tatici, insa cursul presupune si o pregatire practica care consta in exercitii fizice si exercitii de respiratie, specifice pentru femeile insarcinate. Astfel, mamicile, dar si taticii invata sa nu se sperie cind sotia are contractii si cum ii poate face nasterea mai usoara. Din pacate, in maternitatea din Sibiu, taticii nu prea au acces in sala de nastere pentru a fi alaturi de sotie. La Medias, medicii nu sint reticenti, insa taticii refuza sa mai asiste la nastere deoarece lesina pe capete.

Si inca un link: http://www.monitorulsb.ro/cms/site/m_sb/news/televiziune_pentru_mamici_33299.html

clauditza28
14.02.2008, 10:23:18
si eu am fost la cursuri la Ascensium; am fost si la aerobic; a fost fain!

anda_smuf
16.02.2008, 12:07:44
datorita ultimei intalniri a fostelor miresici, in timpul careia cu multa amabilitate mi-au citit dintr-un ghid care se vrea simpatic, dar eu zic ca era traumatizant, despre sarcina, m-am hotarat ca singura modalitate prin care voi naste va fi cu cezariana.
in carte, la capitolul nasterea, se explica ce urmeaza dupa expulzia propriuzisa a copilului, alte impinsaturi pentru eliminarea placentei, un chiuretaj dragutzel si apoi coaserea care dureaza destul de multisor.:-SS
eu nu sunt facuta pentru asa ceva. pur si simplu nu sunt. :-&
niciodata nu voi mai bate apropouri pentru laura sau alice sau orice alta fata sa faca un copil. promit. faceti-i cand va simtiti voi pregatite. daca se va aintampla asta vreodata.
de atunci totusi m-am mai linistit gandindu-ma ca cu epidurala as putea sa suport aproape orice. dar nu sunt 100% convinsa.
clauditza, te rog povesteste-ne daca are dreptate ghidul respectiv. ce s-a intamplat dupa expulzie in cazul?

mai am mai putin de 100 de zile!!!!!!!!!!!!!1 >:D<
am uitat sa va zic ca totul depinde de viitoarea intalnire cu medicul meu gine. pupici miresici :*

laura81
16.02.2008, 17:46:37
...
eu nu sunt facuta pentru asa ceva. pur si simplu nu sunt. :-&
niciodata nu voi mai bate apropouri pentru laura sau alice sau orice alta fata sa faca un copil. promit. faceti-i cand va simtiti voi pregatite. daca se va intampla asta vreodata....

=))=))
Mai ai trei luni sa tot intri in panica, ce ai? :-p Cum il faci pe-al doilea? :-"
Sa ne scrii daca iei vreo decizie cu Turda ...

clauditza28
16.02.2008, 19:29:56
mama, dar , vorba lu' laura , ce ai intrat asa in panica? pai , in primul rand ca pentru eliminarea placentei nu trebuie sa impingi. eu nu am auzit de asa ceva...cel putin eu n-am impins deloc. dupa ce iese copilul se mai produc niste contractii, dar nu sunt chiar asa dureroase, si apoi iese placenta usor.

intr-adevar si pe mine m-a suprins putin ce a urmat pentru ca nu m-am pregatit psihic pentru asta. adica eu stiam ca dupa expulzie, gata , nasti si placenta si apoi te da jos si la pat. dar...de fapt, mai tre sa mai stai putin, sa verifice ca nu au ramas resturi prin inauntru, a fost putin incomod, ca iti baga valvele, dar nu pot sa spun chiar dureros.
asta e ... pana la urma cel mai greu a fost travaliul in sine, PANA la faza de expulzie a bebelusului. la impins nu a fost asa greu parca...s-a gatat repede! dar am si impins....la greu:)))
nu te mai speria atata! eu deja ma gandesc la baby nr. 2! tot natural ,fara epidurala! si la prima nastere a fost travaliu de 20 si ceva de ore!!!!

anda_smuf
16.02.2008, 20:26:04
esti tare clauditza! bravo!
da, eu sunt putin panicata. asta este cuvantul dar am mai trecut prin faza asta de 2 ori de cand sunt insarcinata si poate o sa imi treaca din nou si o sa imi vina iar cheful sa nasc cat mai natural. poate o sa imi treaca. poate nu. :O
sa vedem, sa vedem. totul depinde de medicul meu gine.
sunt tare curioasa daca s-a intors bebelutzul meu. si sunt tare curioasa daca a ramas fetita. o sa merg la control pe 25 febr. abia astept.

am inceput sa ii cumpar hainutze cu o frenezie de neoprit. nu chestii exagerate. bodyuri, pantalonasi, salopetutze, sosetutze, manusi, caciulitze, i-am luat aspirator nazal, doua sticle cu biberoane, perie pt spalat biberoanele, babetzici.
maica-mea si sora-mea exagereaza si ele. saracul copil deja are o masinutza cu baterie din aia cat un sfert dintr-o masina mare in care se baga copilul si are si acceleratie si frana (asta e de la sora mea), o masutza de joaca pt cand va avea vreo 4 anisori sau poate chiar 3 (tot de la lia / noroc ca avem terasa), maica-mea i-a luat multe chestii pe care nu le-am vazut inca dar stiu ca printre ele se afla si pijamale pt cand va fi mai marisor (cam 4 ani), geci tot pt o varsta mai mare etc. #-o
rad de ea de nu mai pot. si o simt ca am tot certat-o si deja nu mai vrea sa imi zica tot ce cumpara sa nu ma supere dar o simt eu .......:>
ce sa le fac? ma enerveaza cateodata cand le vad ce cumpara dar ma bucur ca sunt atat de fericite pentru mine si ca le aduce atata bucurie copilul meu.
si, fetelor, vreau sa va spun ca, spre mirarea mea - si a voastra sunt sigura - copilul meu nu are nimic roz. toate sunt portocalii, albe, galbene si verzi.

laura81
17.02.2008, 10:19:07
esti tare clauditza! bravo!
da, eu sunt putin panicata. asta este cuvantul dar am mai trecut prin faza asta de 2 ori de cand sunt insarcinata si poate o sa imi treaca din nou si o sa imi vina iar cheful sa nasc cat mai natural. poate o sa imi treaca. poate nu. :O
sa vedem, sa vedem. totul depinde de medicul meu gine.
sunt tare curioasa daca s-a intors bebelutzul meu. si sunt tare curioasa daca a ramas fetita. o sa merg la control pe 25 febr. abia astept.

am inceput sa ii cumpar hainutze cu o frenezie de neoprit. nu chestii exagerate. bodyuri, pantalonasi, salopetutze, sosetutze, manusi, caciulitze, i-am luat aspirator nazal, doua sticle cu biberoane, perie pt spalat biberoanele, babetzici.
maica-mea si sora-mea exagereaza si ele. saracul copil deja are o masinutza cu baterie din aia cat un sfert dintr-o masina mare in care se baga copilul si are si acceleratie si frana (asta e de la sora mea), o masutza de joaca pt cand va avea vreo 4 anisori sau poate chiar 3 (tot de la lia / noroc ca avem terasa), maica-mea i-a luat multe chestii pe care nu le-am vazut inca dar stiu ca printre ele se afla si pijamale pt cand va fi mai marisor (cam 4 ani), geci tot pt o varsta mai mare etc. #-o
rad de ea de nu mai pot. si o simt ca am tot certat-o si deja nu mai vrea sa imi zica tot ce cumpara sa nu ma supere dar o simt eu .......:>
ce sa le fac? ma enerveaza cateodata cand le vad ce cumpara dar ma bucur ca sunt atat de fericite pentru mine si ca le aduce atata bucurie copilul meu.
si, fetelor, vreau sa va spun ca, spre mirarea mea - si a voastra sunt sigura - copilul meu nu are nimic roz. toate sunt portocalii, albe, galbene si verzi.
=))
Super fain! Mai povesteste:)
Normal ca nu are nimci roz daca nu s-a definitivat problema sexului :-p

anda_smuf
17.02.2008, 19:37:08
am vazut un film in care una nastea natural si iar vreau sa nasc natural. mi se pare ca este o experienta care merita traita. pana la urma e caea mai mare dintre minuni. eram sigura ca imi trece. la fel cum sunt sigura ca o sa imi revina panica. asta este. cred ca si hormonii sunt de vina ca am inteles ca am o avalansa de hormoni acum in organism. si tin sa precizez ca hormonii nu se ocupa strict de pofta de ...... viata, ci si de dispozitie si toane si iritatbilitate, panica si alte sentimente. apropo de pofta de ..... viata. it-s back and it-s feeling goooooooooooood!
pupici

ionelita
18.02.2008, 12:24:14
Buna miresici,
Nu am mai scris de mult dar am cam avut probleme cu sanatatea am fost si internata in spital vreo 10 zile si dupa 2 sapt de conc medical (niste probleme mai vechi si o raceala) dar ce sa ii faci asta este , bine ca bebelul este bine(NU V-AM ZIS CA ESTE BAIETZEL) am fost la 3D si mi sa confirmat ca mi-a mai facut un eco la spital dar nu eram prea sigura. Nastere o sa fie prin cezariana nici nu vrea sa auda dr. Streteanu de nastere normala mai ales in cazul meu (ca tare mi-as mai fi dorit una normala).
Va puppppppppppppp pe toate :* :* :* :* :* :* :* >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

movulina
18.02.2008, 13:17:54
Ionelita, Anda - ma bucur ca sunteti bine amandoua!

Frutea sus, multa sanatate si curaj!!!

Anda, dupa ce se definitiveaza problemul cu bebelina/bebelinul - EU O SA CUMPAR CEVA ROZ PENTRU EA/EL!

asa!!! de la tushica Vivi 8-}

ionelita
19.02.2008, 15:58:44
Helooooooooooooooooo,
nu mai e nimeni pe aici ca eu ma plicti de numa.
Aseara m-am simtit rau de numa eram inbalonata si ma ardea pe piept de ma sufocam nu stiu ce sa ma mai fac cu arsurile aste. Nu stiti nici un ceai bun pentru arsuri sau ceva un remediu ca sa imi treaca. Stiu ca creste parul la bebe cand ma arde pe piept dar de cand tot ii creste parul ca pe mine ma arde de la vreo 3 luni jumate - 4.
:(( :(( :(( :(( :((

Anda pe tine nu te arde pe piept si daca da tu ce faci ca sa iti treaca?
Am vazut ca ai zis ca te simti deja ca o batranica stai linistita ca si eu ma simt la fel. Toata lumea imi zice ca am burtica cam mare pentru luna a 6 a.
Dar nici gemeni nu sunt ca am fost de o groaza de ori la doctor la eco si am fost si la 3D si toti mi-au zis ca e unul.

Hai ca poate reusesc sa pun si eu o poza cu al meu baietzel dar nu se va vedea prea bine ca mia zis doctoritza la care am fost la 3D ca din cauza ca aveam un pic de burtica din inainte se vede mai albicios si nici nu prea vroia sa stea bebele ca era intors cu spatele, am stat vreo jumate de ora ca sa se intoarca dar nu am avut nici un rezultat si se mai si misca nu voia sa stea de loc locului.

Cica e cam ganditor aici

laura81
19.02.2008, 16:39:53
Sorry, o tin pe-a mea ca o ecografie de burtica de mamica nu-mi spune nimic:( Oricum, ma bucur ca sunteti ok amandoua si aveti cu cine impartasi arsurile, durerile, sentimentele etc... Si daca nu intelegem acum, ne va veni si noua randul la un mom dat:)

ionelita
20.02.2008, 09:10:29
Pai nici eu nu prea le inteleg (mai bine zis deloc) dar m-am bucurat cand mi-a zis ca baietzelul e bine. ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

anda_smuf
24.02.2008, 20:01:05
ionelita, bine ai revenit! ma bucur ca te simti mai bine! eu nu am avut absolut deloc arsuri si copilul meu are deja la par in cap mai mult ca taica-so! ;;) de ce ai fost internata? ce ai patzit?

VESTI! Viviana pregateste-te de cumparaturi. i-am vazut boaba de cafea la fetitza mea. 100 %. a inteles si maica-mea si sora-mea si adi si toata lumea a vazut si cica nu mai are cum sa fie altceva. am fost la turda la un doctor f dragutz si s-a ocupat de el f mult si cu toata atentia din lume. de EA, pardon!
da, ati inteles bine, am fost toti la eco cu copilul!
vestea proasta este ca e foarte foarte jos asezat si ca e si cu fundul in jos, nu numai jos si a zis medicul la care am fost ca nu prea mai are loc sa se intoarca si ca el mi-ar recomanda o cezariana!
vestea buna este ca, viviana, va trebui sa te grabesti cu cumparaturile ca se pare ca voi naste cu o luna mai repede pt ca am ramas cu o luna mai repede, adica nu am 27 de saptamani ca am 31 de saptamani si cezariana se face pe la 38 de saptamani, deci nu mai avem mult si vom avea o noua miresica printre noi si veti fi toate matusici!deci as mai avea vreo 7 saptamani. si, laura, e 90% sigur ca voi naste in turda.
medicul meu gine e in concediu de odihna cred si medicul meu de familie e in concediu medical, asa ca va trebui sa ma duc la serviciu in continuare desi nu mai sunt in stare de nimic. eu deja trebuia sa fiu in prenatal de vreo luna.

clauditza28
24.02.2008, 20:52:26
phiiiiiiiiiiiii! ce BOMBE ai aruncat!!!!! :))) iti doresc mult succes la nastere si sanatate, tie si copilului!

anda_smuf
24.02.2008, 22:25:15
merci mult! :* :* :*

movulina
25.02.2008, 09:31:23
ionelita, bine ai revenit! ma bucur ca te simti mai bine! eu nu am avut absolut deloc arsuri si copilul meu are deja la par in cap mai mult ca taica-so! ;;) de ce ai fost internata? ce ai patzit?

VESTI! Viviana pregateste-te de cumparaturi. i-am vazut boaba de cafea la fetitza mea. 100 %. a inteles si maica-mea si sora-mea si adi si toata lumea a vazut si cica nu mai are cum sa fie altceva. am fost la turda la un doctor f dragutz si s-a ocupat de el f mult si cu toata atentia din lume. de EA, pardon!
da, ati inteles bine, am fost toti la eco cu copilul!
vestea proasta este ca e foarte foarte jos asezat si ca e si cu fundul in jos, nu numai jos si a zis medicul la care am fost ca nu prea mai are loc sa se intoarca si ca el mi-ar recomanda o cezariana!
vestea buna este ca, viviana, va trebui sa te grabesti cu cumparaturile ca se pare ca voi naste cu o luna mai repede pt ca am ramas cu o luna mai repede, adica nu am 27 de saptamani ca am 31 de saptamani si cezariana se face pe la 38 de saptamani, deci nu mai avem mult si vom avea o noua miresica printre noi si veti fi toate matusici!deci as mai avea vreo 7 saptamani. si, laura, e 90% sigur ca voi naste in turda.
medicul meu gine e in concediu de odihna cred si medicul meu de familie e in concediu medical, asa ca va trebui sa ma duc la serviciu in continuare desi nu mai sunt in stare de nimic. eu deja trebuia sa fiu in prenatal de vreo luna.

iessssssss!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Matusica Vivi va fi 100% prezenta in momentul in care se vor perminte vizitele!

Bun de stiut, exact sambata am fost prin magazine si cautam chestii dragutze (ROZ) pentru baietzei.......

GUSHHHHHHH

na ma bucur si te rog frums data viitoare cand mai vii la Turda, da-mi un semn de viatza sa ne vedem!

Te pup!!!!

laura81
25.02.2008, 12:03:38
Mama, da stiu ca ne-ai dat la vesti!!;))
Deci va fi cezariana sigur? Nu stiu daca e bine sau rau, asa ca nu zic nimic:)
Ma, da cum se poate sa se insele cu 4 saptamani la o sarcina? nu inteleg ...:-w

ionelita
25.02.2008, 12:27:31

Pai a fost cam nasoala treaba ca am facut o criza de epilepsie in baie si am cazut cu capul de un dulapior (am avut un ochi vanat vreo 2 sapt b-( b-( b-( b-( ) da ce sa ii faci, bine ca a trecut si bebele nu a patzit nimic. O experienta cam neplacuta. Sper sa nu se mai intample pana cand o sa nasc [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< .
Acum ma simt destul de bine dar imi e un somnic de numa si mai sunt si la lucru. As putea sa nu mai vin si patronul mi-a zis ca daca vreau sa stau acasa sa nu mi se intample ceva pe aici dar mai vin cat mai pot ca si acasa simt ca inebunesc sa stau si sa nu fac numic.

anda_smuf
25.02.2008, 12:43:18
mai, nu s-a inselat nimeni. medicul asta la care am fost a zis ca abia acum se vede clar cate saptamani are bebelina pentru ca acum e formata clar si cea mai importanta si care nu da gres in varsta gestationala este marimea femurului si a bazinului si ca e clar 30 si.... de saptamani.
medicul meu gine din sibiu mi-a calculat normal, dupa ultima mestruatie. parerea mea este ca nu a gresit nimeni aici dar sunt curioasa luni cand voi merge la el daca imi va zice acelasi lucru. mai exista posibilitatea sa nu imi zica treaba asta gandindu-se ca nu e treaba mea. ca stie el ce face. ma gandesc ca se poate si asta si mie sa imi zica strictul mecesar.
oricum sunt tare curioasa ce va zice el.

ionelita te rog frumos sa stai acasa ca mai bine inebunesti decat sa pici pe strada sau iar in baie si sa pierzi copilul. stai acasa si stai pe net sau uita-te la televizor sau fa integrame sau ce iti place tie dar gandeste-te putin la copil, ma mir ca sotul tau te mai lasa sa mergi la serviciu, eu una te-as lega de pat.

mie tot nu imi vine sa cred ca voi avea o fetitza. o printesa roz. nu pot sa cred. parca mi-e putin dor de miciu dar o sa vina si el mai tarziu. :*
pot sa cumpar asternuturi, nu pot sa cred - roz- ;)) , o sa trebuiasca sa ii iau cercelushi \:D/, o sa ii iau rochita pentru botez - cea mai frumoasa din lume <:-Petc.
adi deja azi dimineata (numai ieri am aflat) a venit in dormitor si a zis: mufelor! doua femei in casa si nici un halat curat in baie!
deci deja ne pune la treaba! incep si eu sa o vad si chiar imi vine sa ii zic sara. sunt fericita! desi putin regret am si dupa miciulica, dar il astept si pe el. deja ne-am planuit cand il batem prima data dar acum nu mai putem ca e fetitza si ne e mila.

movulina
25.02.2008, 13:57:46
ionelita te rog frumos sa stai acasa ca mai bine inebunesti decat sa pici pe strada sau iar in baie si sa pierzi copilul. stai acasa si stai pe net sau uita-te la televizor sau fa integrame sau ce iti place tie dar gandeste-te putin la copil, ma mir ca sotul tau te mai lasa sa mergi la serviciu, eu una te-as lega de pat.

mie tot nu imi vine sa cred ca voi avea o fetitza. o printesa roz. nu pot sa cred. parca mi-e putin dor de miciu dar o sa vina si el mai tarziu. :*
pot sa cumpar asternuturi, nu pot sa cred - roz- ;)) , o sa trebuiasca sa ii iau cercelushi \:D/, o sa ii iau rochita pentru botez - cea mai frumoasa din lume <:-Petc.
adi deja azi dimineata (numai ieri am aflat) a venit in dormitor si a zis: mufelor! doua femei in casa si nici un halat curat in baie!
deci deja ne pune la treaba! incep si eu sa o vad si chiar imi vine sa ii zic sara. sunt fericita! desi putin regret am si dupa miciulica, dar il astept si pe el. deja ne-am planuit cand il batem prima data dar acum nu mai putem ca e fetitza si ne e mila.

<:-P <:-P <:-P

:* :* :*

\:D/ \:D/ \:D/

eu ma pregatesc de acu de galerie! Si-mi iau rolul cat se poate de seriuouz

anda_smuf
01.03.2008, 18:57:41
lauriici!!!!!!!!!!!!!
ia uite ce ziceai tu, mama, in 01 decembrie 2006 aici, pe dragul nostru MIRESICI:
"Interesant subiect :)
Ma numesc Laura Opricean -mai nou- ,25 de ani, am terminat faculta si master in sociologie in tm, ma spal pe cap cu ea ca nu stie nici dracu ce-i aia in sb; nu sunt angajata dar mi-am deschis fimra, sunt f mandra de asta desi nu am inceput inca activitatea.
Am un sot si o sa avem o casuta da n-am gasit-o inca, avem 3 caini ca inca stam la ai mei, cand vom fi la noi vom lua unul cu noi .. Unul dar suficient:)) Noi zicem ca-i copilu familiei, ca e mai rasfatat si decat o fiinta uman, deci copil pe bune nu vrem decat peste vreo 2 ani, cand avem si din ce il creste si cand mai imbatraneste potaia rasfatata, nu de alta dar n-avem loc in pat patru :)) "

FOARTE FRUMOS!

VIV, DAR FII ATENTA CE AI SCRIS TU:
"Viviana ma numesc, 26 de ani am, am si-un sotz pe cap......animalutze nu am, avem casutza noastra, sunt o MARE ZAPACITA, si cu asta am spus tot.

Tocmai am facut a un coleg sa lucreze EXTRA inca 3 ore...pentru ca am dat o informatie gresit NEINTENTZIONAT... asha ma simt de prost.....

PuPz U "

ONCE O ZAPACITA, ALWAYS O ZAPACITA! :*

sa revenim la subiect.
tin sa va anuntz ca sunt foarte foarte foarte bolnava. si pana azi dimineata de trei zile incoace am fost ffffffffffffff bolnava. cica am o faringo-laringo-bronshita, febra mare, ajuns pe la urgentze, antibiotice si multe alte prostii. nu mai am voce deloc, nu pot vb si ca sa nu tushesc ca atunci cand tushesc ma arde pieptul si gatul si dau afara!
sara e bine. misca toata ziua non stop. nu inteleg de unde are atata energie. ma gandesc si ca nu mai prea are loc saraca si mi-e si mila de ea dar ma bucur ca o simt. o deranjeaza putin cand tushesc ca ma atentioneaza ushor dar ma iarta repede.
mami meu a venit sa ma hraneasca si sa aiba grija de mine! mare noroc am cu ea!
luni ar trebui in mod normal sa ma duc la medicul meu gine din sibiu dar nu ma lasa inima sa ma duc acolo intre atatea burtzi cu gripa asta sau ce am. sa vedem cum ma mai simt.
va pup si sa ne auzit sanatoase.

ionelita
03.03.2008, 09:18:15
Pai ar cam trebui sa ai grija cu raceala asta mai Andutza ca nu e de joaca si dak ai facut si febra e cam nasol si cu tusea trebuie sa ai grija. Am fost si eu racita dar nu am luata numai sirop de patlagina si muuuuuuuuulte ceaiuri, sare pe piept, sirop de ridiche neagra si stat in pat. Cate un paracetamol dak am avut nevoie in caz de febra. Medicul meu de fam mi-a zis ca sa nu ma fortzez prea tare cu tusea ca mi se poate deschide uterul. Acum nu mai am nimic si sunt f.f.f.f.f. happyyyyyyyyyyyyyyyyyyy ca abia am scapat de tuse. Si eu am avut noroc cu mamicutza mea draga ........ >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< ....... pe care o iubesc f.f.f.f.f. mult nu shtiu ce m-ash face fara ea.
Hai te pup si itzi urez o recuperare cat mai rapida sa te pui repede pe picioare.:* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :*

movulina
03.03.2008, 10:33:15
VIV, DAR FII ATENTA CE AI SCRIS TU:
"Viviana ma numesc, 26 de ani am, am si-un sotz pe cap......animalutze nu am, avem casutza noastra, sunt o MARE ZAPACITA, si cu asta am spus tot.

Tocmai am facut a un coleg sa lucreze EXTRA inca 3 ore...pentru ca am dat o informatie gresit NEINTENTZIONAT... asha ma simt de prost.....

PuPz U "

ONCE O ZAPACITA, ALWAYS O ZAPACITA! :*

Si cu ce am mintzit? Poa` sa spuna careva ca nu e adevarat?

alzo .... sa intzeles ca IEPURASUL de Sf. Paste ar putea aduce o PRINTESA???? <:-P

ionelita
04.03.2008, 10:01:55
Fetelor oare de ce este necesar pentru bebe cand o sa nasc (stiti voi gentuta pentru maternitate) dak stie cineva?
Ma gandesc sa cam incep sa o pregatesc, pana acum nu am cumparat nimic (multa lume zice ca nu e bine sa cuperi dinainte lucrusoare pentru bebe doar atunci cand se naste)

movulina
04.03.2008, 11:12:35
Fetelor oare de ce este necesar pentru bebe cand o sa nasc (stiti voi gentuta pentru maternitate) dak stie cineva?
Ma gandesc sa cam incep sa o pregatesc, pana acum nu am cumparat nimic (multa lume zice ca nu e bine sa cuperi dinainte lucrusoare pentru bebe doar atunci cand se naste)
Vezi ca este deschis un topik pentru asa ceva ... pe undeva pe la subiectul SARCINA .....
cauta-l si acolo vei gasi o gramada de informatie

laura81
04.03.2008, 14:29:09
Anda, ai fost ieri la ionus? tot atatea saptamani are sara sau au mai scazut?:) sau e mai mare? ;)) Cum te mai simti?
Ionela, sunt multe topicuri despre ce te intereseaza pe subiectele despre sarcina, cauta-le si vezi tu ca nici nu mai dai pe sibiu :-p

anda_smuf
04.03.2008, 20:20:37
am fost ieri la ionus si era nervos si a urlat ca nu primeste pe absolut nimeni fara programare si mie ultima data cand am fost la el a uitat asistenta sa imi faca programare. asa ca am plecat acasa cu coada intre picioare. dar nu inainte sa imi fac programare pe 19. oricum asistenta lui mi-a zis ca si in ultimele luni de sarcina programarile se fac tot la o luna jumate, chestia care mie nu imi convine pt ca mi se pare un interval prea mare si peste tot pe net scrie ca in ultimele doua luni copilul ar trebui vazut la doua saptamanai si in ultima luna in fiecare saptamana.
joi merg la turda, la medicul cu care nasc. se numeste nicoara si sunt tare curioasa sa vad ce zice si poate imi da si o data a nasterii.

clauditza28
05.03.2008, 09:50:10
si la mine a fost la fel...m-a chemat doctorita la o luna! cred ca doar daca sunt probleme te cheama la 2 saptamani! si cumnatica e gravida in 6 luni si tot la o luna a chemat-o!

laura81
05.03.2008, 11:20:54
am fost ieri la ionus si era nervos si a urlat ca nu primeste pe absolut nimeni fara programare ...

Care e cel mai neimportant si cel mai necunoscut medic ginecolog din sb? la ala m-as duce , sa stiu ca la orice ora merg e disponibil, fresh si binevoitor :D. Si de plictiseala sa ma tina sa povestim cu orele despre copilul meu =))

sweetheart
05.03.2008, 11:51:28
am fost ieri la ionus si era nervos si a urlat ca nu primeste pe absolut nimeni fara programare si mie ultima data cand am fost la el a uitat asistenta sa imi faca programare. asa ca am plecat acasa cu coada intre picioare. dar nu inainte sa imi fac programare pe 19. oricum asistenta lui mi-a zis ca si in ultimele luni de sarcina programarile se fac tot la o luna jumate, chestia care mie nu imi convine pt ca mi se pare un interval prea mare si peste tot pe net scrie ca in ultimele doua luni copilul ar trebui vazut la doua saptamanai si in ultima luna in fiecare saptamana.
joi merg la turda, la medicul cu care nasc. se numeste nicoara si sunt tare curioasa sa vad ce zice si poate imi da si o data a nasterii.

Pai asta e atitudine de doctor, nu-si poate controla nervii? Mi se pare asa aiurea mai ales ca printre programari se ivesc cunostinte si ei ca doctori incurajeaza aceasta treaba si tu cu programare stai si astepti de ti se uraste din cauza ca ei isi iau cunostintele sau persoanele la care au obligatii printre programari. Cine este oare de vina nu ei? Si se trezesc cu fata la cearceaf si se gandesc ca nu iau pe nimeni cu programare chiar daca tu ai fost la el de 1000 de ori si el are grija de tine si bebelusul tau. Din cate stiam eu ,la el deobicei gravidele pe care le are in grija au prioritate indiferent daca au programare sau nu.Dar vad ca lucrurile pot sta si altfel, normal tu ca pacient esti la cheremul lui.

miosb
05.03.2008, 12:35:18
acum m-am programat si eu la un consult la polisano, la dr munteanu.....cica nu mi-a venit ciclul de vreo 2 sapt...am facut si 2 teste, ambele negative, dar nu gasesc explicatia......o sa vedem.....am scris mai multe la subiectul de preconceptie....

laura81
05.03.2008, 12:47:16
acum m-am programat si eu la un consult la polisano, la dr munteanu.....cica nu mi-a venit ciclul de vreo 2 sapt...am facut si 2 teste, ambele negative, dar nu gasesc explicatia......o sa vedem.....am scris mai multe la subiectul de preconceptie....
Ia auzi!;;) Pai sa ne tii la curent! Multe dintre noi (fostele miresici) nu citim decat sibiul, asa ca mai fa-ne un copy-paste ca de curioase suntem curioase, dar si lenese :-"

miosb
05.03.2008, 12:51:27
Ia auzi!;;) Pai sa ne tii la curent! Multe dintre noi (fostele miresici) nu citim decat sibiul, asa ca mai fa-ne un copy-paste ca de curioase suntem curioase, dar si lenese :-"
s-a facut sa traiti!!!!! s stiti ca sunt o gramada de subiecte foarte interesante si pe alte zone...
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7116&page=8
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7116&page=11
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7116&page=12

sa aveti ce lectura....si mai da si tu laura pe acolo....ca pe viviana mai inainte am vazut-o cum s-a strecurat pe acolo

si mai poftiti aici...
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2635&page=714

uite aici.....sunt o multime de pagini cu tot ce te intereseaza....ai ce citi, crede-ma...sper sa iti fie de folos....
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2441

pt cele care nu navigheaza si pe alte topicuri, poftiti aici postarea vivianei....;)) ;)) ;)) ;)) na, viv ca te-am zis....
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7116&page=14

clauditza28
07.03.2008, 10:31:53
Care e cel mai neimportant si cel mai necunoscut medic ginecolog din sb? la ala m-as duce , sa stiu ca la orice ora merg e disponibil, fresh si binevoitor :D. Si de plictiseala sa ma tina sa povestim cu orele despre copilul meu =))
iti dau dreptate!

am fost si eu la polisano la munteanu! mi-a placut de el, era foarte rabdator si am auzit ca e doctor bun! l-am vazut si la judetean prin maternitate!

trebuie sa cumperi hainute pentru spital, ca daca nu, il imbraca in ale lor:-&. eu am luat cu mine 3 body-uri cu maneca scurta , 2 cu maneca lunga si cu picior, o caciulita, 2 perechi ciorapei, manusi, scutece (un bax de 24 ), servetele umede. l-am tinut numai in body cu maneca scurta, cu manusi si ciorapei ( ca le ingheata extremitatile repede), fara caciulita, ca era vara, cald nu puteai respira. dar celelate ii tineau infofoliti, nu erau normale!

http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/P3040024.jpg

http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/P3040020.jpg

bebe la 2 zile!

ionelita, mai ai nevoie de o gramada de chestii pentru tine. poate imi fac timp si iti scriu ce mi-am luat eu cu mine; si toate mi-au folosit!

mio, sunt curioasa daca esti ! eu am luat 4 teste cand am ramas gravida! la inceput se vedea foarte putin a doua liniuta! daca nu esti, nu se vede liniuta absolut deloc!
dar mi s-a intamplat de 2 ori si mi-a venit ciclul la 40 si ceva de zile....

miosb
07.03.2008, 15:53:23
am fost si eu la polisano la munteanu! mi-a placut de el, era foarte rabdator si am auzit ca e doctor bun! l-am vazut si la judetean prin maternitate!
chiar eram curioasa ce e de capul lui.....am sunat m-am programat si nici nu m-a interesat cine e de garda....am vrut sa imi faca un consult...o prietena imi zicea, ca cica nu e cunoscut....nu vreau unul cunoscut sa faca fite, vreau un medic ginecolog sa ma consulte...punct...si daca zici ca e de treaba cu atat mai bine...

mio, sunt curioasa daca esti ! eu am luat 4 teste cand am ramas gravida! la inceput se vedea foarte putin a doua liniuta! daca nu esti, nu se vede liniuta absolut deloc!
dar mi s-a intamplat de 2 ori si mi-a venit ciclul la 40 si ceva de zile....
nu vreau sa ma mai agit degeaba, o sa vad daca sunt sau nu...nu vreau sa incing spiritele degeaba.......dar am aceleasi simptome....vad eu, nu mai fac valuri pana atunci.....

ps: ce bebelus frumos ai....seamana bine cu taticul....

anda_smuf
08.03.2008, 14:34:57
foarte faine pozele clauditza. si ce mogaldeata faina! sa-ti traiasca si sa iti faca nu mai bucurii!
mi-am cunoscut medicul joi. e ca lumea. m-a tinut la povesti de m-am plictisit. maica-mea era tare curioasa si statea gura casca. mi-a programat cezariana pe 23 mai. m-a intrebat inclusiv daca nu vreau intr-o anumita data pentru ca se poate face numai sa nu fie prea devreme. am zis ca nu vreau. cand zice el e bine. mi-a venit sa rad. a zis ca s-a inteles cu taica-meu vitreg sa fie si el in oras si sa fie liber.
am asa o sanzatie de sigurantza si de rasfat pentru prima data in sarcina asta de nu imi vine sa cred.
oricum, eu nu cred ca bebelina mea o sa stea linistita pana atunci. nu cred. sunt sigura ca o sa plece la plimbare ceva mai repede. mi-a dat o carte de vizita si a zis sa il sunt ca vine si ma opereaza oricand ar fi.
si nu ma vad nici stand fara adi doua saptamani in sensul ca sa merg mai repede la turda. muma zice ca ce are ca ea a stat fara taica-meu 2-3 luni cand m-am nascut eu. extraordinar draga. eu nu concep asa ceva. si adi cu atat mai putin. cred ca o sa fug cu masina la turda cand incep contractiile. daca nu mi se rupe apa. daca mi se rupe apa o sa nasc aici. trebuie sa ma interesez cum sunt contractiile. ce fel de durere si pe unde si tot tacamul.

eu i-am luat la bebelina biberoane, pompitza pt curatat nasul, termometru digital, unghiera, termometru de apa si perie pt curatat sticlele cu biberoane. mai trebuie sa ii iau caditza si cantar. hainutze i-am luat o groaza. acum sunt in masina de spalat. dupa ce se usuca vreau sa le calc la temperatura mare cu aburi multi si sa le pun asa frumos in pungulitze sa ramana sterile. patutz are dar nu are inca un carucior. sa vedem cum facem si cu ala.
aseara am fost la chef de 8 martie cu sectia. a fost atat de fain...... am dansat asa de mult de am febra musculara la coapse. a dansat si bebelina. am observat ca ii place cel mai mult sarba.
clauditza, mai pune-ne poze din primele zile. foarte bine aratai dupa nastere. am crezut ca o femeie arata ca dupa ce a calcat-o trenul dar vad ca nu e chiar asa.

si unde iti e burta ca am inteles ca ramai cu burtica din luna a noua inca vreo trei luni!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????????????????????? ????????????????

si inca ceva: mie mi se pare ca bebelushul tau seamana perfect cu tine.
ce mai face? e neastamparat! poze.........poze............

clauditza28
08.03.2008, 22:40:45
draga mea, poze din primele zile nu mai am! oricum, la mine a fost asa: am luat 11 kg toata sarcina si cand am nascut am ramas cu 4 in plus; faza nasoala e ca am luat dupa inca 6 kg, deci acum am aproape cat aveam la 9 luni, fara 1 kg!!!!! sunt super stresata pe chestia asta. nu stiu cum s-a putut intampla! mananc normal dar stau acasa, copilul e bun, doarme noaptea, nu ma streseaza, si nu fac miscare! asta ar putea fi explicatia! nu prea am nici vointa sa reduc micile ciuguleli de printre mese! abia astept sa merg la serviiiiiiiiiiiiiiiici! sper sa se intample ceva miraculos atunci si sa ma intorc inapoi la cele aproximativ 50 de kg, mai mult sau mai putin, ca la 160 cm si 61 de kg ma simt naspa! burta ma despera cel mai tare!

clauditza28
08.03.2008, 22:48:47
nu am poze elocvente in legatura cu felul in care arat acum! uite o poza din luna a noua!
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/38saptamani1.jpg

anda_smuf
09.03.2008, 11:36:21
vai de mine, eu acum am burta asa si mai am trei luni :-p ! o sa imi fac si eu o poza si o sa o pun aici. si observ ca tie nu ti-a iesit pufuletz pe burta. burta mea e ca un grizley.
cand am fost acum la medic sa ma lamuresca cu privire la varsta copilului prima data a pus mana sus si jos si mi-a aratat ca e de aici pana aici si a zis ca e clar ca u.m. nu a fost 19 august ci mai repede cu o luna. doar cand i-a masurat femurul si caputzul a vazut ca sunt la marimea normala de 29 de saptamani. ce pot sa zic, este o fetitza grasutza dar a zis ca nici sa nu ma astept la un copil de 4 kg, va fi asa de vreo 3,600. sunt tare curioasa.

ionelita
10.03.2008, 10:05:44
Clauditza mersi pentru sfaturi si astept cu nerabdare lista cu cumparaturi si pentru mine. :* :* :* :* ai un bebel foarte scump si sper sa fiu si eu la fel de norocoasa ca si tine si sa nu planga noaptea.

Si inca ceva poti sa iti schimb tu copilulu adica te lasa sau l-ai avut cu tine in salon ma mir ca nu prea am auzit de asa ceva.
Dar oricum in cazul meu nu prea cred ca o sa p[ot sa imi schimb eu bebelul, nu stiou, nu am mai fost niciodata operata de nimic si nu stiu cum o sa ma simt dupa cezariana (ma cam sperie perioada de dupa dar incerc sa nu ma prea gandesc la asta ca mai mult rau imi fac).
Ai aratat foarte bine dupa ce ai nascut, felicitari, ca am mai vazut eu femei dupa nastere si aratau horor de zici ca a trecut in tir peste ele.
Oricum nu cred ca o sa arat nici eu mai bine dupa cezariana:(( :(( :(( :(( :(( :(( :(( cel putin cateva zile pana o sa pot sa ma misc mai calumea.

Anda tia mai trecut raceala?
Zici ca pe 23 mai o sa faci cezariana, dar daca aveai nastere normala cam pe cand era ?
Vreau sa stiu pentru ca a mea era pe 18 mai (daca era sa fie normala) si ma tot gandesc cam cu cat timp inainte trebuie sa iti faca cezariana. Zici ca nu mai am rabdare pana pe 17 martie cand o sa ma duc la doctor ( ca atunci o sa il intreb si pe el).
Eu inca nu am cumparat nimic pentru bebelul meu scump si drag. Maica-mea zice ca nu e prea bine sa le iei inainte dar tot o sa ma apuc eu sa iau cate ceva.
Te pup. :* :* :* :* :* :* :* :*

laura81
10.03.2008, 20:55:19
Anda, du-te in turda nu te prosti, ca tu si adi nu muriti 2 sapt unul fara altul. Dar atat iti planuiesti totul si te trezesti ca nasti in sibiu cu cine stie cine, inainte de programarea din turda ...
Eu tocmai mi-am dat seama ca il cunosc personal pe dr munteanu, ca e super de treaba si ca daca voi naste in sb probabil ca voi merge la el. Mi se pare un avantaj sa te cunoasca doctorul. Asta presupunand ca treci peste situatia minunata de a te dezbraca in fata vecinului:))

movulina
11.03.2008, 09:02:47
Anda, du-te in turda nu te prosti, ca tu si adi nu muriti 2 sapt unul fara altul. Dar atat iti planuiesti totul si te trezesti ca nasti in sibiu cu cine stie cine, inainte de programarea din turda ...
Eu tocmai mi-am dat seama ca il cunosc personal pe dr munteanu, ca e super de treaba si ca daca voi naste in sb probabil ca voi merge la el. Mi se pare un avantaj sa te cunoasca doctorul. Asta presupunand ca treci peste situatia minunata de a te dezbraca in fata vecinului:))
Zice LAURA ceva bine acolo ......
Hai curaj ANDA!!!>:D<

miosb
11.03.2008, 14:57:36
laura...deocamdata pauza....inca astept cuminte pan aflu ce si cum....Cm nu a venit inca ...a intarziat deja destul de mult, dar refuz sa ma panichez, astept cuminte controlul de vineri...am vrut sa imi mai fac un test, dar nu am apucat sa dau pe la farmacie...simptomele se mentin constante....dupa ele ar fii trebuit sa fiu pe ciclu dde vreo sapt si ceva....iar domnul CM a intarziat mai mult de 2 sapt
nu stiu ce sa mai zic.......o s vad vineri...va tin la curent, cand aflu ceva...

am tot stat si m-am gandit ca o toanta, ca nu am putut nicicum sa-mi aduc aminte cand am avut ultimul ciclu, dar mi-am adus aminte ca a fost intr-o duminica cand am fost im mall si mi-am notat in telefon niste denumiri ale unor filme pe care voiam sa le vizionez...si din fericire am pastrat mesajul...asa ca, concluzie....ultimul meu ciclu a venit in data de 25 ian si a tinut pana in data de 28-29 ianuarie.....deci......cam multa intarziere....clar maine imi iau un test si il fac sau poate azi, sa vad cum termin la servici....

movulina
12.03.2008, 10:56:39
am tot stat si m-am gandit ca o toanta, ca nu am putut nicicum sa-mi aduc aminte cand am avut ultimul ciclu, dar mi-am adus aminte ca a fost intr-o duminica cand am fost im mall si mi-am notat in telefon niste denumiri ale unor filme pe care voiam sa le vizionez...si din fericire am pastrat mesajul...asa ca, concluzie....ultimul meu ciclu a venit in data de 25 ian si a tinut pana in data de 28-29 ianuarie.....deci......cam multa intarziere....clar maine imi iau un test si il fac sau poate azi, sa vad cum termin la servici....
>:D< >:D< >:D<

poate vine BB!!!!!!!!!!!!

miosb
12.03.2008, 10:59:35
deci...rezultatul aici...
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2635&page=767

laura, ca sa vezi cum sta treaba....site-urile astea le-a postat o miresica pe sub de bebei....eu m-am inspirat de acolo....
ai un chef nebun de a face un bebe dupa ce vezi asta.....:-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS :-SS

ionelita
12.03.2008, 13:02:34
Uauuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asa ceva o sa imi faca si mie la cezariana. In sfarsit am vazut si eu despre ce este vorba.

Mio o sa te lamuresti despre ce este vorba cand vei merge la doctor pana atinci ai putina rabdare. Poate ca nu e ceva sigur nici cu testele aste desi am auzit de la f.f.f.f. multa lume ca sunt 99% sigure.

laura81
12.03.2008, 13:03:37
Mio, sorry ca nu e bebe ... O sa fie la un mom dat, chiar ziceai ca nu planuiati sa fie acum, nu?
Cat despre filmulete ... In primul bag mana in foc ca tipa era cu epidurala ca nici nu misca, iar la cezariana nu am putut sa ma uit si nici nu ma voi uita vreodata :)) De-aia nu m-am facut doctor#:-S

miosb
12.03.2008, 13:11:33
Mio, sorry ca nu e bebe ... O sa fie la un mom dat, chiar ziceai ca nu planuiati sa fie acum, nu?
Cat despre filmulete ... In primul bag mana in foc ca tipa era cu epidurala ca nici nu misca, iar la cezariana nu am putut sa ma uit si nici nu ma voi uita vreodata :)) De-aia nu m-am facut doctor#:-S
asta e....:-< :-< :-< .....va veni si bebele cand va veni....
iti dai seama ca mi-a venit rau cand am vazut cum se procedeaza concret...la cezariaana mi s-au inmuita picioarele....groaznic procedeul....de nastere imi este cel mai groaza...fac pe mine de frica numai cand ma gandesc....

Asa ceva o sa imi faca si mie la cezariana. In sfarsit am vazut si eu despre ce este vorba.

Mio o sa te lamuresti despre ce este vorba cand vei merge la doctor pana atinci ai putina rabdare. Poate ca nu e ceva sigur nici cu testele aste desi am auzit de la f.f.f.f. multa lume ca sunt 99% sigure.
da, mai am..ca mai sunt 2 zile pana vineri..... cu testele astea nu stiu ce sa zic, amandoua au fost negative.....asta am auzit si eu....aflu eu vineri un rezultat, asta daca nu vine Cm pana atunci...

zi-mi ce mai faci???? cum iti merge?? ti-e frica???? ce face bebele????

PS: mamicile de sibiu nu vor sa pun nici o poza cu burticile lor...singura a fost clauditza...voi...somati....ia la pozat cu voi, sa ne minunam si noi.....

ionelita
12.03.2008, 13:23:04
zi-mi ce mai faci???? cum iti merge?? ti-e frica???? ce face bebele????

PS: mamicile de sibiu nu vor sa pun nici o poza cu burticile lor...singura a fost clauditza...voi...somati....ia la pozat cu voi, sa ne minunam si noi.....
Pai bebelul meu e foarte activ vad ca se misca de numa (nu ca nu miar place) cand il simt asa ma bucur de numa.
As vrea sa imi fac si eu niste poze si o sa le pun pe site sa imi vedeti si voi burtica.

miosb
12.03.2008, 13:24:26
Pai bebelul meu e foarte activ vad ca se misca de numa (nu ca nu miar place) cand il simt asa ma bucur de numa.
As vrea sa imi fac si eu niste poze si o sa le pun pe site sa imi vedeti si voi burtica.
sa faci bine\:D/ \:D/ \:D/ \:D/

ionelita
12.03.2008, 13:49:09
promit ca o sa le fac poate chiar weekend-ul asta daca nu mai repede. :* :* :* :* :* :* :* :*

Lasa si nu te descuraja ca o sa vina si pe la tine bebe.

http://www.layyous.com/Videoclips/birth_2.htm
http://www.layyous.com/Videoclips/c_s.htm

Hai ca deja numai la filmuletul cu cezariana ma gandesc, mai bine nu ma uitam la el dar daca ma mancat sa ma uit asa imi trebuie.

Ma ia cu fiori ................. brrrrrrrrrr ................... si mi se face frica :-s :-s :-s :-s :-s

Ma tot gandesc ca daca nu o sa poata sa ma anestezieze calumea si o sa simt putin ce imi va face.

miosb
12.03.2008, 20:49:53
Hai ca deja numai la filmuletul cu cezariana ma gandesc, mai bine nu ma uitam la el dar daca ma mancat sa ma uit asa imi trebuie.

Ma ia cu fiori ................. brrrrrrrrrr ................... si mi se face frica :-s :-s :-s :-s :-s

Ma tot gandesc ca daca nu o sa poata sa ma anestezieze calumea si o sa simt putin ce imi va face.
eu cred ca sunt cea mai fricoasa persoana de pe lumea asta, dar e exclus sa nu te anestezieze cum trebuie...stai linistita....nu esti nici prima nici ultima care face cezariana...si in plus de asta ei au o experienta lunga in spate
tu calmeaza-te , nu te mai gandi la prostii, ai grija de bebelus, de tine si vor decurge toate asa cum trebuie...ai inteles?????

ionelita
13.03.2008, 11:25:29
Mersi de incurajari dar tot frica imi e de dinainte sa vad filmuletul mai mult preferam o nastere naturala dar o sa ma resemnez pana la urma si o sa ma rog la doamne doamne sa fie totul bine [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<.

clauditza28
14.03.2008, 09:48:20
aoleu, mio, ce film horror, ala cu cezariana! nici n-am putut sa ma uit decat maximum 10 secunde! dar faza e ca nu doare ca nu simti nimic. asa ca...doare dupa ! dar si dupa vaginala doare dupa! poate nu asa tare, dar perioada mai indelungata!

si acum pentru ionelita, bagajelul pe care l-am luat eu (totul a incaput intr-o geanta de voiaj medie):
ptr. travaliu: integrame(hihih! eu am facut intre contractii ca ma plictiseam, ca atunci nu doare deloc); un sandvis (just in case), apa plata, ciocolata( ptr energie), ulei de masat spatele(pe asta nu l-am folosit).
-daca te prinde neepilata, trebuie sa ai aparat de ras la tine
-2 pachete vata+tifon (poate te invata cineva cum sa faci tampoane din vata infasurata in tifon, ca asa trebuie, asa-i modelul; eu mi le-am pregatit de acasa)
-camasa nu foarte lunga sau tricou pentru nastere+ciorapi grosi(s-ar putea sa te ia frigul la nastere)
-3 randuri de pijamale pentru dupa nastere(cel mai bine camasi care se deschid in fata pentru alaptat)
-chiloti (nu tanga), largi si comozi
-sapun, perie de dinti,pasta de dinti, pieptene,sampon, hartie igienica (2), prosoape(2)
-papuci de baie si capot(nu prea te lasa sa mergi pe coridor fara capot chiar daca e in toiul verii)
-sutiene pentru alaptat+tampoane ptr sani
-de la farmacie: algocalmin, garmastan, rivanol, supozitoare cu glicerina
-telefon mobil (+incarcator) sau cartela de telefon fix
iar tati :
- aparatul foto sau/si camera video si mancarica sa nu moara de foame pe acolo
astea le-am luat eu pentru nasterea naturala. dar normal ca cine naste prin cezariana nu are nevoie de integrame sau tampoane, etc.
hartii:
carnetul de gravida
cartea de identitate
certificatul de casatorie
doavada de la asigurarea de sanatate (parca pe asta nu mi-a cerut-o)

de fapt nu stiu sigur ca nu trebuie tampoane la cezariana!

miosb
14.03.2008, 10:21:43
aoleu, mio, ce film horror, ala cu cezariana! nici n-am putut sa ma uit decat maximum 10 secunde! dar faza e ca nu doare ca nu simti nimic. asa ca...doare dupa ! dar si dupa vaginala doare dupa! poate nu asa tare, dar perioada mai indelungata!
ce rau imi pare ca l-am pus.....sincer....dar v-am zis ca nu a fost inventia mea, m-am luat dupa o miresica de pe forum.....o sa rog moderatorii sa le stearga......^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

ionelita
14.03.2008, 11:53:57
Mio nu cumva azi mergi la doctor daca da sa ne tii la curent su succes.
Te pup :* :* :* :*

Clauditza mersi mult pentru lista esti o scumpa.

miosb
14.03.2008, 14:39:47
Mio nu cumva azi mergi la doctor daca da sa ne tii la curent su succes.
Te pup :* :* :* :*
da, da..azi la 17.20 am programare...normal ca va spun, ca eu nu mai am rabdare, m-am saturat de stres, macar sa stiu o data adevarul....sper....

diseara o sa ajung putin mai tarziu acasa , ca azi ne intalnim cu fetele, ca incepe "Dansez pt tine" si e seara noastra....dar cred ca pot intra macar cateva minute sa va zic ce imi va spune medicul....

ionelita
14.03.2008, 14:47:05
No bine astept sa vedem ce va zice doctorul.

Si weekend placut, ca ne mai auzim luni sau poate intru de acasa sa vedem ca acasa mai mult fac nani si ma odihnesc nu prea stau la calculator ca si asa la lucfru stau toata ziua in fata lui si daca mai stau si acasa e vai de mine cu problemele pe care le am (ma refer la cele de sanatate).
V-am pupat pe toate :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* :* >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

miosb
14.03.2008, 14:53:53
No bine astept sa vedem ce va zice doctorul.

Si weekend placut, ca ne mai auzim luni sau poate intru de acasa sa vedem ca acasa mai mult fac nani si ma odihnesc nu prea stau la calculator ca si asa la lucru stau toata ziua in fata lui si daca mai stau si acasa e vai de mine cu problemele pe care le am (ma refer la cele de sanatate).
V-am pupat pe toate :* :* :* :* :* :* :* :* :* >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
bine, mamico, sa ai si tu zile frumoase si multa grija de ala micu'.....vb diseara...>:D< >:D< >:D< >:D<

http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=703931 aici am scris despre vineri la control...

iar aici de analizele de azi dimineata
http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=704304

ionelita
17.03.2008, 10:22:04
Imi pare rau ca totusi nu e bebe dar o sa mai ai ocazia sa vina alt bebe.

Duphaston iau si eu pentru mentinerea sarcinii de la inceput am luat de cand am avut dureri de spate.

miosb
17.03.2008, 11:16:52
Imi pare rau ca totusi nu e bebe dar o sa mai ai ocazia sa vina alt bebe.

Duphaston iau si eu pentru mentinerea sarcinii de la inceput am luat de cand am avut dureri de spate.
pai am luat si eu acum cativa ani, dar m-am ales si cu cateva kilograme bune.....alta data......cu bebele......

movulina
17.03.2008, 11:19:01
http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=703931 aici am scris despre vineri la control...

iar aici de analizele de azi dimineata
http://www.miresici.ro/newreply.php?do=newreply&p=704304

>:D<>:D<>:D<

nu fii suparici, ai sa vezi ca-n momentul cand te vei astepta cel mai putin va veni si BB
:*

ionelita
17.03.2008, 15:19:26
Azi ma duc la controlul lunar dar asa nu am nici un chef ca mie un somnic (:| (:| (:| (:| (:| dar trebuie sa imi vad si eu bebelul sa vad ce face si cum se simte (oricum sta cam ingramadit pe acolo saracutu).
Vam pupat pe toate :* :* :* :* :* :* :*

Nu v-am zis ce nume o sa ii punem: DENIS GABRIEL
In sfarsit s-a hotarat si sotiorul meu ca nu ii placea nici un nume de baiat.

anda_smuf
17.03.2008, 18:13:32
salutare!
am revenit! am fost fara net cateva zile ca am montat patutzut si mobila bebelinei si de la atatea mutari biroul s-a indepartat de cablu de net si pana l-a prelungit sotul meu cel foarte ocupat a durat.
vreau sa va spun ca eu m-am uitat la cezariana si nu mi s-a parut nicicum. doar foarte scurt fata de nasterea normala. ce e chiar asa? taie pielea, taie grasimea, taie uterul, iese apa, iese bebe. gata. decat sa iasa apa, taie putza, iese bebe, iese placenta, chiuretaj........ vreti sa va mai povestesc?!=))
hai sa fim serioase acum. noroc ca mi-a zis medicul din turda ca saptamana asta s-ar putea sa se intoarca bebe ca altfel il trezeam pe adi de 10 ori ca nasc. de cateva zile ma doare burta de mor, bebele se misca de parca mi-ar iesi prin burta in orice moment, am contractii, dar nu sunt dureroase, durerile incep in momentul in care burta incepe sa ia diverse forme si se vede clar ca bebele face chef. ma doare spatele de inebunesc. nu stiu daca e caz de mers la medic. am zis ca mai rabd pana miercuri ca am programare la ionus si sunt curioasa ce imi zice. in rest sunt imense, merg la serviciu in continuare, rad aia de mine pe acolo.
sunt foarte fericita ca am o fetitza activa si puternica si ca o simt zi de zi, clipa de clipa si stiu ca e bine. poate sa ma malformeze, sa ma chinuie cat vrea ea si as trece prin 10 cezariene sa o stiu pe ea bine. sa vedeti ce soada e burta cand se aseaza pe dreapta. in stanga nu am burta mare si in dreapta se vede clar ca s-a cuibarit ea. ma doare dar rad cu adi de nu mai pot si sunt tare curioasa sa imi explica ionus de ce face asa.

mi-au aparut si niste firisoare rosii pe sub burta. de la o zi la alta. nu mi-a venit sa cred. si mai am doua luni. sunt curioasa cum o sa arate burta mea peste doua luni, desi nu cred ca o sa mai stea atata acolo neastamparata mea mica.
in concluzie, nu pot sa cred ca voi fi mamica, nu pot sa cred ca am in mine o fiinta pe care noi am conceput-o, nu pot sa cred ce legatura puternica e intre noi doua, in sensul ca trairile mele, ea le simte de 10 ori mai intens si nu pot sa cred cat de mult ni s-a schimbat viata si nu pot decat sa imi imaginez cat de mult ni se va schima de cand se va naste.
va pup
astept o intalnire sa ma mandresc cu burtoaia si incerc sa pun poze cu ea cat de curand.

miosb, imi pare rau pt dezamagirea suferita. o sa vina si bebe cand o sa vrei si cand o sa vrea.
clauditza, merci de lista, a luat-o si eu.
ionelita, bebele tau ce mai face? mai scrie-ne de el. cate kg are, ce lungime, cat de des misca....... hai sa ne facem poze la burtoaie sa inspiram fetele de pe aici!

clauditza28
17.03.2008, 20:00:16
mio, am vrut eu sa zic ca nu este, puteam sa pun pariu ca nu! daca faci mai multe teste e imposibil sa greseasca toate!
anda si ionelita, ma bucur ca am putut sa va fiu de folos!

movulina
18.03.2008, 09:25:41
mi-au aparut si niste firisoare rosii pe sub burta. de la o zi la alta. nu mi-a venit sa cred. si mai am doua luni. sunt curioasa cum o sa arate burta mea peste doua luni, desi nu cred ca o sa mai stea atata acolo neastamparata mea mica.
in concluzie, nu pot sa cred ca voi fi mamica, nu pot sa cred ca am in mine o fiinta pe care noi am conceput-o, nu pot sa cred ce legatura puternica e intre noi doua, in sensul ca trairile mele, ea le simte de 10 ori mai intens si nu pot sa cred cat de mult ni s-a schimbat viata si nu pot decat sa imi imaginez cat de mult ni se va schima de cand se va naste.
va pup
astept o intalnire sa ma mandresc cu burtoaia si incerc sa pun poze cu ea cat de curand.

ANDA ... imi dau lacrimile cand ma gandesc .... ca vei fi mamica ....... :*
vreau si eu sa va vad!!!

PLZ o intalnire in week-end!!!!!

plzzzzzzzzz

^:)^^:)^^:)^
[-o<[-o<[-o<

ionelita
18.03.2008, 10:10:08
ionelita, bebele tau ce mai face? mai scrie-ne de el. cate kg are, ce lungime, cat de des misca....... hai sa ne facem poze la burtoaie sa inspiram fetele de pe aici!
Pai bebele meu este f.f.f. bine dupa cum zice si doctorul; se misca toata ziua (si noaptea) ce mai este un neastamparat ieri nu ma mai lasat sa dorm de pe la 5 jumate dimineata cand o inceput activitatea. Se agita din orice cand mananc ceva bun daca fac un pic mai multa miscare ( ma refer la plimbari) incepe sa imi dea cu piciorusele de ma dor toate prin mine. Dar mie imi place ca il simt ca e in mine si e bine.
Am zis ca voi face si eu niste pozici ca nu am niciuna cu burtica si o sa le pun pe forum.

miosb
18.03.2008, 10:40:53
mio, am vrut eu sa zic ca nu este, puteam sa pun pariu ca nu! daca faci mai multe teste e imposibil sa greseasca toate!
anda si ionelita, ma bucur ca am putut sa va fiu de folos!
si mie mi-a fost greu sa cred ca ar putea fii mai ales dupa atatea teste....dar clar ceva nu a fost in regula...si ce urasc la medici, chiar si la asta la care am fost acum, i-am zis care este probl, a vazut ca nu sunt gravida, dar doamne fereste sa zica " bun, nu e sarcina, dar ceva tot tb sa fie, hai sa facem niste analize, sa vedem de ce, o cauza tb sa fie" ....i-as pune pe totii medicii la un loc si i-as da cap in cap...nu cred sa fie unul care nu m-a dezamagit.....treaba a mers ca pe banda rulanta, repede alta clienta, sa iasa banul, domnule!!!!! mi-e sila de ei....
am avut noroc cu tipa pe care am intalnit-o acolo ca a vb cu medicul ei si mi-a dat un bilet de trimitere sa fac niste analize la hormoni, ca atfel...puteam sta mult si bine....da....si am platit 50 ron consultatia si inca alti 40 ecograful...dar asta e...traim in romania...

movulina
18.03.2008, 19:26:49
si mie mi-a fost greu sa cred ca ar putea fii mai ales dupa atatea teste....dar clar ceva nu a fost in regula...si ce urasc la medici, chiar si la asta la care am fost acum, i-am zis care este probl, a vazut ca nu sunt gravida, dar doamne fereste sa zica " bun, nu e sarcina, dar ceva tot tb sa fie, hai sa facem niste analize, sa vedem de ce, o cauza tb sa fie" ....i-as pune pe totii medicii la un loc si i-as da cap in cap...nu cred sa fie unul care nu m-a dezamagit.....treaba a mers ca pe banda rulanta, repede alta clienta, sa iasa banul, domnule!!!!! mi-e sila de ei....
am avut noroc cu tipa pe care am intalnit-o acolo ca a vb cu medicul ei si mi-a dat un bilet de trimitere sa fac niste analize la hormoni, ca atfel...puteam sta mult si bine....da....si am platit 50 ron consultatia si inca alti 40 ecograful...dar asta e...traim in romania...

RUSHINEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!

RUSHINICAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!

>:P

laura81
18.03.2008, 21:34:33
Tu, daca tot am decretat ziua rautatilor, hai sa fie pana la capat :))
Rusine ca ce? ca nu se intreaba doctorul de ce i-a intarziat ciclul 10 zile!?:O God, poate e stresata fata, poate e astenie de primavara, poate ... imi mai trec prin cap vreo 2 chestii dar mi-e rusine sa zic ;)) . Adica sincer, nu v-a mai intarziat niciodata ciclul???? Cati ani aveti? Ar trebui sa te bucuri mio ca aproape ai sarit o luna ;-). Si uite asa ajungem la chestii de-alea despre care ziceam ca as prefera sa nu le citesc vreodata pe forum.
Cred ca pt utilizatorii barbati e de-a dreptul incantatoare discutia=)). Facem lista cu motive din care poate sa-ti intarzie ciclul? :D

miosb
18.03.2008, 21:44:29
Tu, daca tot am decretat ziua rautatilor, hai sa fie pana la capat :))
Rusine ca ce? ca nu se intreaba doctorul de ce i-a intarziat ciclul 10 zile!?:O God, poate e stresata fata, poate e astenie de primavara, poate ... imi mai trec prin cap vreo 2 chestii dar mi-e rusine sa zic ;)) . Adica sincer, nu v-a mai intarziat niciodata ciclul???? Cati ani aveti? Ar trebui sa te bucuri mio ca aproape ai sarit o luna ;-). Si uite asa ajungem la chestii de-alea despre care ziceam ca as prefera sa nu le citesc vreodata pe forum.
Cred ca pt utilizatorii barbati e de-a dreptul incantatoare discutia=)). Facem lista cu motive din care poate sa-ti intarzie ciclul? :D
nu, rusine pt putina lipsa de profesionalism, banuiesc eu...cred ca la asta s-a referit viviana....faza e ca nu stiu daca am motive de bucurie ca aproape am sarit o luna...mai mult ma ingrijoreaza...si nu vad de ce ar fii deanjanta discutia....cine nu vrea nu citeste....
as vrea sa merg la un medic si sa vad ca omul acela, profesionistul din fata mea cu care stau de vorba si de la care astept un raspuns, sa dea dovada de profesionalism...sa vad ca il interesez ca pacient, nu ca sunt inca unul in plus pe lista lui si ca toate merg ca pe banda rulanta....
cam atat, inchei discutia aici...ca si asa am lungit-o mai mult decat era cazul....

va pup
da..poze, poze...vrem poze....va lasati cam mult rugate la pozele cu burticile voastre....

movulina
19.03.2008, 08:36:47
RUSINE pentru aproape tot ce inseamna "sistem sanitar" in RO ....
la asta ma refeream .....

miosb
19.03.2008, 09:13:51
RUSINE pentru aproape tot ce inseamna "sistem sanitar" in RO ....
la asta ma refeream .....
stiu...si eu am aceasi parere.....

laura81
19.03.2008, 11:17:10
Scuze, mio, n-am vrut sa te supar,:* stiu ca unii medici nu-si dau suficient interesul, dar nici nu mi s-a parut ca ti s-a intamplat ceva asa grav ca sa iti faca analize. eu la asta ma refeream. Parerile despre sistemul sanitar stiu, le impartasim majoritatea. dar in cazul asta, particular, ziceam eu, ca nu mi-ar fi rusine in locul medicului respectiv.

miosb
19.03.2008, 11:57:49
Scuze, mio, n-am vrut sa te supar,:* stiu ca unii medici nu-si dau suficient interesul, dar nici nu mi s-a parut ca ti s-a intamplat ceva asa grav ca sa iti faca analize. eu la asta ma refeream. Parerile despre sistemul sanitar stiu, le impartasim majoritatea. dar in cazul asta, particular, ziceam eu, ca nu mi-ar fi rusine in locul medicului respectiv.
sa stii ca nu sunt deloc suparata, atata doar ca ieri am avut o zi mai proasta....despre medici...nu mai zic nimic, ca as umple pagini intregi cu parerea mea despre ei....eu i-am explicat atunci cum sta treaba, ca acum un an jumatate mi-a mai intarziat si ca atunci am ajuns la urgente, ca mi-a fost rau...eu stiam ce probl am si i le-am spus, asta nu inseamna ca a fost foarte grav, doamne fereste!!! sunt alte probl mai grave decat asta....si medicului nu are neaparat de ce sa ii fie rusine...sistemul e de vina...sunt convinsa ca si ei sunt scarbiti de meseria lor...dar asta e...cine suntem noi sa mai schimbam ceva???!!!

si ca sa fim on-topic, tu cand te apuci de treaba la capitolul asta????? nu te molipseste de la anda si ionelita???

ionelita
19.03.2008, 14:17:23
Nu cred ca exista om care sa nu aibe ceva de zis despre sitemul sanitar romanesc.
Eu numai cand ma gandesc ca va trebui sa ii bag la nenea doctor ceva baban in buzunar mi se ridica parul de nervi. Dar asta este in tara asta traim si trebuie sa ne obisnuim cu ceea ce este.

movulina
19.03.2008, 14:30:41
si ca sa fim on-topic, tu cand te apuci de treaba la capitolul asta????? nu te molipseste de la anda si ionelita???

Inca nu!
Acum muncesc la alt proiect .... (vezi primul ticker)

laura81
19.03.2008, 14:37:37
Daca medicii ar castiga macar decent, probabil ca si felul in care am fi tratati ar fi altul. Dar probabil ca oricare dintre noi daca am castiga 7 milioane dupa 10 ani de scoli ne-am scarbi la un mom dat. Probabil ca o fac cu pasiune cativa ani (meseria :) )dar dupa aceea ... pasiune pasiune, dar au si ei copii de intretinut :|.
Cat despre molipsit, nu stiu pe care ditnre noi ai intrebat-o dar eu am caine, dupa cum spuneam, chestie care exclude complet copilul dupa parerea lui Adi. In concluzie stau si astept sa lase de la el:D ca eu cainele nu-l dau veci.

PS: felicitari, viv, am impresia ca nu o sa te mai recunoastem cand ne vom intalni. O viv cu 10 kile mai slaba???

miosb
19.03.2008, 15:50:47
Daca medicii ar castiga macar decent, probabil ca si felul in care am fi tratati ar fi altul. Dar probabil ca oricare dintre noi daca am castiga 7 milioane dupa 10 ani de scoli ne-am scarbi la un mom dat. Probabil ca o fac cu pasiune cativa ani (meseria :) )dar dupa aceea ... pasiune pasiune, dar au si ei copii de intretinut :|.
Cat despre molipsit, nu stiu pe care ditnre noi ai intrebat-o dar eu am caine, dupa cum spuneam, chestie care exclude complet copilul dupa parerea lui Adi. In concluzie stau si astept sa lase de la el:D ca eu cainele nu-l dau veci.

PS: felicitari, viv, am impresia ca nu o sa te mai recunoastem cand ne vom intalni. O viv cu 10 kile mai slaba???
ma mut pe off- topic...si acolo zic mai multe...

anda_smuf
19.03.2008, 17:06:54
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ! <:-P
am fos la medic. acum am intrat in casa. <:-P
sunt la fel de fericita ca in ziua nuntii.<:-P
am o fetitza 100% (si ionus nu prea zice asta). oricum i-am vazut si eu partea feminina si e EVIDENTA treaba.
are 2 kg. e putin cam mare ca a zis ca normal nornal ar fi sa aiba 1,600. dar eu ma bucur foarte mult ca e maricica pt ca inseamna ca ii merge bine. cordonul nu e in jurul gatului. m-a tinut la povesti mult. mi-a placut de el . mi-a venit sa-l pup. mi-a aratat inima si se vedeau cele 4 camere perfect. a zis ca e perfecta. in rest e totul bine. intr-adevar s-a intors cu capul in jos. deci nu o sa se mai miste ca si cum ar iesi din burta. s-a miscat asa pana s-a intors. coloana si stomacelul si tot arata bine. m-a intrebat daca am vreo problema si cand i-am spus ca ma doare spatele a zis ca e normal si mi-a dat niste creme iar cand i-am zis ca ma doare spatele ca stau 8 ore la serviciu pe scaun ca in momentul in care ma ridic sau ma intind imi trece, m-a intrebat de ce nu sunt in prenatal si a zis ca scrie el in carnet sa ma scoata ca medicul meu de familie a zis ca numai in 1 aprile ma scoate si chiar nu mai puteam.
repet, sunt foarte fericita!!!<:-P

mie nu mi-a intarziat niciodata ciclul. exact la 28 de zile venea. si si eu stiu ca nu e bine sa iti intarzie si ca daca incepe sa iti intarzie si apoi devine neregulat, ceva nu e in regula si nu reusesti sa ramai insarcinata prea usor cand vrei asta. pentru ca ovulatia o ia si ea razna.

oare am mai zis ca sunt fericita?!
sunt fericitaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

p.s. abia astept sa o vad pe viviana! 10 kg !!!!!!!!!!!

laura81
19.03.2008, 20:27:22
Ma bucur tare pt tine anda! :*
Daca s-a intors nu inseamna ca poti si sa nasti normal daca vrei?:>

movulina
19.03.2008, 21:11:14
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !
am fos la medic. acum am intrat in casa.
sunt la fel de fericita ca in ziua nuntii.
am o fetitza 100% (si ionus nu prea zice asta). oricum i-am vazut si eu partea feminina si e EVIDENTA treaba.
are 2 kg. e putin cam mare ca a zis ca normal nornal ar fi sa aiba 1,600. dar eu ma bucur foarte mult ca e maricica pt ca inseamna ca ii merge bine. cordonul nu e in jurul gatului. m-a tinut la povesti mult. mi-a placut de el . mi-a venit sa-l pup. mi-a aratat inima si se vedeau cele 4 camere perfect. a zis ca e perfecta. in rest e totul bine. intr-adevar s-a intors cu capul in jos. deci nu o sa se mai miste ca si cum ar iesi din burta. s-a miscat asa pana s-a intors. coloana si stomacelul si tot arata bine. m-a intrebat daca am vreo problema si cand i-am spus ca ma doare spatele a zis ca e normal si mi-a dat niste creme iar cand i-am zis ca ma doare spatele ca stau 8 ore la serviciu pe scaun ca in momentul in care ma ridic sau ma intind imi trece, m-a intrebat de ce nu sunt in prenatal si a zis ca scrie el in carnet sa ma scoata ca medicul meu de familie a zis ca numai in 1 aprile ma scoate si chiar nu mai puteam.
repet, sunt foarte fericita!!!

iupiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!

>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
HAI LA MATUSICA!!!!!!!!!!!!!!!

MDA ....
Mai am inca de muncit o gramada ... insa sper sa reusesc .... si spun asta in primul rand pentru mine ... si pentru sanatatea mea ... cele 10 kg nu se vad prea spectaculos .... probabil cand voi ajunge la -20 va fi mult mai spectaculos .... iti dai seama ca nu e de ici de colo sa dai jos aproape 35 de kg ........ GUSHHHHHHH suna oribil !!!!!
Cat de inconstienta am putut fi!!!

Hai ca incarc acum ceva pozici (ca doar mi-am tras camera de photat .... apropos Laura, trebuie sa-mik dai ceva lectii la utilizat camera ....) si am sa va dau pe privat link-ul !

Pupe

anda_smuf
19.03.2008, 21:45:56
laura, ce-i cu tine?! sa fie aia o mutrishoara sarcastica?! da, as putea sa nasc normal daca as vrea sau daca m-ar apuca inainte sa ajung la turda.

laura81
19.03.2008, 23:20:25
Scuze, anda, am crezut ca l-am pus pe caputul ala care da din sprancene. :D Acum oricum avea o doza minima de "misto" apropo de faptul ca ti-e frica de nasterea normala. Dar sa stii ca daca ai de-ales intre normala si cezariana eu te indemn catre normala! Si iti tin si pumnii ca mai mult nu pot face :-p. dar lasa ca poate maine la intalnire o sa cred altceva, depinde ce filmulete ne mai pune mio :-SS ...

Offtopic pt viv:
Instructiuni de baza pt folosirea aparatului foto:
- indepartati husa (in cazul in care poseda asa ceva)
- apasati butonul "on" (sau, dupa caz, miscati-l catre dreapta. daca nu merge catre dreapta, incercati si cealalta dreapta)
- puneti bateriile si apasati din nou butonul "on"
- scoateti bateriile, puneti-le corect (ca in desenul din instructiuni) si repetati ultima procedura;
- uitati-va pe lcd si incadrati subiectul (tema incadrarii va fi dezvoltata in urmatoarele 4 sedinte)
- dati jos capacul de pe obiectiv si cautati din nou subiectul pe lcd
- apasati butonul care se afla de regula in dreapta sus si fotografiati
- verificati ca rotita cu multe desene sa fie fixata pe "auto" pt a fi sigura de rezultate acceptabile
- repetati ultimele 3 etape.
Gata!!!:D

Serios vorbind acum, viv, cu cea mai mare placere!:* Adu-l la urmatoarea intalnire!

movulina
20.03.2008, 08:55:39
Offtopic pt viv:
Instructiuni de baza pt folosirea aparatului foto:
- indepartati husa (in cazul in care poseda asa ceva)
- apasati butonul "on" (sau, dupa caz, miscati-l catre dreapta. daca nu merge catre dreapta, incercati si cealalta dreapta)
- puneti bateriile si apasati din nou butonul "on"
- scoateti bateriile, puneti-le corect (ca in desenul din instructiuni) si repetati ultima procedura;
- uitati-va pe lcd si incadrati subiectul (tema incadrarii va fi dezvoltata in urmatoarele 4 sedinte)
- dati jos capacul de pe obiectiv si cautati din nou subiectul pe lcd
- apasati butonul care se afla de regula in dreapta sus si fotografiati
- verificati ca rotita cu multe desene sa fie fixata pe "auto" pt a fi sigura de rezultate acceptabile
- repetati ultimele 3 etape.
Gata!!!:D

Serios vorbind acum, viv, cu cea mai mare placere!:* Adu-l la urmatoarea intalnire!

Mai ... fata asta are chef de mishto-uri ......

LAURA,
cand ne vedem si noi intr-o sambata? Sau poate maine seara? K maine de pe la amiaza voi fi in SB!!!
aparatu` de photat este urmatorul:
si apropos, NU ARE HUSA!!! >:P

ionelita
20.03.2008, 09:12:28
Pai pe mine ma intrebat medicul de fam daca vreau sa ma bage in prenatal si iam zis ca numai de la 1 aprilie si mia zis ca treaba mea cum vreau eu asa face.
prenatalul este de 126 zile 63 inainte si 63 dupa nastere asa ca puteai de pe acum sa fii in prenatal.
te pup :* :* :* :* :* :* :*

miosb
20.03.2008, 09:21:13
Scuze, anda, am crezut ca l-am pus pe caputul ala care da din sprancene. :D Acum oricum avea o doza minima de "misto" apropo de faptul ca ti-e frica de nasterea normala. Dar sa stii ca daca ai de-ales intre normala si cezariana eu te indemn catre normala! Si iti tin si pumnii ca mai mult nu pot face :-p. dar lasa ca poate maine la intalnire o sa cred altceva, depinde ce filmulete ne mai pune mio :-SS ...
gata, nu mai pun filmulete din alea...m-am lecuit...au fost groaznice...v-am zis doar ca voi cere moderatorilor sa le stearga si le-au sters....cred ca au fost prea infioratoare...si mamicile au la ce sa se gandeasca pana in mom nasterii...asa ca...no filme horror........^:)^ ^:)^ ^:)^

cineva de pe aici, care este putin gravida, ne tot amageste cu niste poze cu burtica...cine sa fie oare???????;)) ;)) ;)) ;))

ionelita
20.03.2008, 10:31:11
pai stai sa prind un aparat ca eu nu am inca dar cand vine soramea pe la mine ii zic sa imi aduca si aparatul.
Si Anda a promis ca o sa ne puna poze cu burtica. :D :D :D :D :D :D :D

Viv felicitari pentru ambitie tine-o tot asa si o sa reusesti ce ti-ai propus.
Noi te sustinem. >:D< >:D< >:D< >:D< =D> =D> =D> =D>

laura81
20.03.2008, 11:13:41
Mio, din pct meu de vedere poti sa mai pui filmulete, daca ni se pare nasol nu ne uitam si gata. Ala cu cezariana a afost mai nasol, dar ... nu trebuia sa le stergi, sunt chestii bune pt subiectul asta.

miosb
20.03.2008, 11:18:08
Mio, din pct meu de vedere poti sa mai pui filmulete, daca ni se pare nasol nu ne uitam si gata. Ala cu cezariana a afost mai nasol, dar ... nu trebuia sa le stergi, sunt chestii bune pt subiectul asta.
stiu, asa e...cine nu vrea nu se uita....dar ma cunosc pe mine, nu as rezista sa nu ma uit...mi se pare aiurea....stiu ca sunt chestii bune, dar eu personal prefer sa nu stiu ce se intampla, ca asa poate am mai mult curaj........si iti spun sincer ca de cand am vazut cum se intampla, nu mi-e frica de nimic altceva ( in tot acest proces al maternitatii) decat de nastere.....o fii si asta un motiv suficient sa nu mai faci copii???!!!

si repet: tot imi place poza cu tine si cu adi....e beton....

movulina
20.03.2008, 11:40:16
Merci IONELITA!

miosb
20.03.2008, 11:47:28
Merci IONELITA!
da....chiar in ce consta dieta ta???? poti sa-mi dai niste mici detalii???? a si te felicit pt vointa ta...^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

movulina
20.03.2008, 12:51:39
da....chiar in ce consta dieta ta???? poti sa-mi dai niste mici detalii???? a si te felicit pt vointa ta...^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
dieta mea consta ... in fructe fructe fructe .... si-n rest cam ce ma taie pe mine capul ... iogurt, piept de pui la gratar, oua fierte, salate .....
(si ... bineinteles ca mai sar si eu calu` si iapa si si manzu` cateodata ... dar numai cate o zi ..... ca de nu le pun la loc ....)
asha .... si m-am apucat de ..... SA NU RADETI DE MINE .... de sarit coarda :)

ionelita
20.03.2008, 13:36:20
Mio cu filmuletele nu prea aveam si eu nimic m-am gandit cateva zile la cel cu cezariana dar intrun fel e bine sa stii si ce iti face si daca se stie cineva mai sensibil la chestii din aste sa nu se uite ca doar nu il obliga nimeni. Parerea mea.

clauditza28
20.03.2008, 13:53:40
super idee Viviana! la coarda nu m-am gandit! momentan si eu sunt la dieta, cica....dar cand sar calul, vorba ta, sar si iapa! hihihi!
mai am de dat jos 9 kg, ca sa fiu ca inainte , adica slaba slaba slaba! offff! ce greu e! mai ales lupta cu mancaricile! si fructele nu-mi plac! ma fortez sa mananc 2-3 pe zi! apa nu beau (si ar trebui macar 1,5 l pe zi) si abia beau 2 pahare pe zi daca uit si nu-mi impun! seara e cel mai greu; daca ma infometez pe zi, seara bag in mine ca o sparta!
week-end-ul trecut am fost la strans ramurele si am slabit 1 kg! si a zis barbatu-meu ca ma duce si week-end-ul asta! i-am zis sa mi le lase toate mie ca sa mai fac miscare ca in rest....pauza!

movulina
20.03.2008, 16:09:58
super idee Viviana! la coarda nu m-am gandit! momentan si eu sunt la dieta, cica....dar cand sar calul, vorba ta, sar si iapa! hihihi!
mai am de dat jos 9 kg, ca sa fiu ca inainte , adica slaba slaba slaba! offff! ce greu e! mai ales lupta cu mancaricile! si fructele nu-mi plac! ma fortez sa mananc 2-3 pe zi! apa nu beau (si ar trebui macar 1,5 l pe zi) si abia beau 2 pahare pe zi daca uit si nu-mi impun! seara e cel mai greu; daca ma infometez pe zi, seara bag in mine ca o sparta!
week-end-ul trecut am fost la strans ramurele si am slabit 1 kg! si a zis barbatu-meu ca ma duce si week-end-ul asta! i-am zis sa mi le lase toate mie ca sa mai fac miscare ca in rest....pauza!

Grija insa la glezne ... eu sar cu glezniere ... k fara ... ajung in spital si-mi accidentez serios picioarele!

anda_smuf
21.03.2008, 14:58:12
de luni sunt in prenatal!

ionelita
21.03.2008, 16:00:37
Pai ar cam fi timpul si pentru noi.
Tu cate saptamani ai de sarcina?

anda_smuf
21.03.2008, 17:14:35
implinesc 32 de saptamani in 23.03.
tu?

clauditza28
23.03.2008, 22:18:20
bravo! foloseste acest timp ca sa te odihnesti si rasfata-te cat poti!

sa mai vorbim ca de la 38 de saptamani ai 100% liber la sex!;))

voaim sa zic : sa NU mai vb

ionelita
24.03.2008, 09:00:22
pai eu am 32 de saptamani si azi inplinesc 7 luni dupa spusele doctorului.
Si de la 1 aprilie o sa intru si ei in prenatal.

anda_smuf
24.03.2008, 12:26:45
chiar ca am inceput sa ma rasfat. mi-am inceput ziua cu o baie lunga si minutioasa, m-am dat cu toate cremele si scruburile si anticelulitele posibile. ma simt ca o regina. am de gand sa imi pun si cateva masti.
ionelita, de ce numai din saptamana 38?!

ionelita
24.03.2008, 12:35:49
din sapt 38 ce?
In prenatal merg in sapt 33 nu?
nu ca m-a obligat cineva sa stau mai mult dar asa am vrut eu ca daca era dupa medicul de familie nu mai mergeam deloc la lucru ma tinea tot in concediu medical. oricum mare efort nu fac ca stau toata ziua pe scaun si butonez la calculator.

miosb
24.03.2008, 12:37:34
chiar ca am inceput sa ma rasfat. mi-am inceput ziua cu o baie lunga si minutioasa, m-am dat cu toate cremele si scruburile si anticelulitele posibile. ma simt ca o regina. am de gand sa imi pun si cateva masti.
ionelita, de ce numai din saptamana 38?!
auzi, tu, la ele, mamicile, ce se mai rasfata...imi faceti pofta.....;;) ;;)

ionelita
24.03.2008, 13:32:29
Pai da cel putin acum cand suntem gravidutze sa fim rasfatate. Ce e prea mult? Ca dupa ce trece si sarcina nu prea o sa mai avem timp de asa ceva.
:"> :"> :"> :* :* :* :* ;;) ;;) ;;) ;;) ;)) ;)) ;)) ;))

miosb
24.03.2008, 15:33:21
Pai da cel putin acum cand suntem gravidutze sa fim rasfatate. Ce e prea mult? Ca dupa ce trece si sarcina nu prea o sa mai avem timp de asa ceva.
:"> :"> :"> :* :* :* :* ;;) ;;) ;;) ;;) ;)) ;)) ;)) ;))
nu, nu, foarte bine, sa fiti relaxate si voi si bebele....

anda_smuf
24.03.2008, 17:55:16
eu nu inteleg cum stateai tu pe scaun. pentru mine asta era un lucru foarte greu de facut. cel mai greu. ma durea spatele urgent. si puteam sa ma plimb dar maxim 15 minute ca apoi trebuia sa ma intorc la birou pe scaun. si cand i-am zis la ionus ca ma cam doare spatele m-a intrebat daca mi-am dat seama de la ce si i-am zis ca daca ma plimb imi trece si a zis ca deja nu e foarte bine sa stau atata pe scaun pt ca nu sta foarte bine copilul acolo si mi-a zis sa ies in prenatal si sa stau mai mult intinsa pe stanga sau pe dreapta.
intrebarea cu 38 de saptamani era pentru clauditza, scuze!
da, de cand ai inceput 33 se iasa in prenatal si te sfatuiesc sa iesi si tu pentru ca mai ai si tu MAXIM doua luni in care sa te trezesti la ce ora vrei tu, sa te plimbi cat si unde vrei tu, sa faci exact ce vrei tu si sa te resfeti in voie ca din cate am auzit dupa ce vin astia micii adio. cel putin primele luni ......... si iti dai seama ca o sa avem grija de ei din placere dar totusi o sa fie foarte obositor si sa ai bateriile incarcate.
ti-a zis medicul cam pe cand o sa te opereze?

ionelita
25.03.2008, 08:55:35
Pai oricum nu mai merg decat saptamana asta si dupa aceea pa si pusi servici.
O sa ma opereze cam prin 15 mai; asa mi-a zis ca prin 10 ma interneaza pentru analize si cam prin 15 ma opereaza.
Ai zis ca ai facut baitza ieri si am o intrebare: AI PUTUT SA TE RIDICI SINGURA DIN VANA???????????????????????????????
Ca vreau sa zic ca eu nu pot de nici o culoare trebuie sa vina (de fapt sta cu mine acolo cand fac baie ca sa nu patzesc ceva) Dani sa ma ridice.
E f.f.f.f.f. greu.

anda_smuf
25.03.2008, 13:24:49
;)) eu nu am vana. am doar cabina de dush. dar ai fost tare.
si sa vezi ce greu o sa ne mai fie cand o sa fim cat niste broscutze. imi dau seama ce greu trebuie sa iti fi fost ca mie mi-e greutz si cand ma intorc de pe o parte pe cealalta in pat. lasa ca mai avem putin.
pe mine a zis ca ma opereaza in 23 mai. dar nu a zis nimic de internat inainte.
ce fain!!! tu mai ai chiar putin. sa-l pui pe sotul tau sa scrie aici ca sa stim cum esti. instruieste-l de pe acuma. ;-)
tu cand ai avut u.m. ca si eu vreau sa ma opereze prin 15 mai. eu l-am avut in 19 august.
abia astept sa o tin in brate!

ionelita
25.03.2008, 13:36:02
Pai um am avut-o in 12 august asa ca cam prin 20 mai ar fi trebuit sa nasc normal si mi-a zis ca o sa ma interneze cu 10 zile inainte ca sa nu fac vreo surpriza se ma apuce durerile si asa ma tin si ei sub observatie.

Cu sotul meu nu prea am cum sa il conving sa scrie pe calculator ca nu stie nici macar sa il deschida apai sa mai si intre pe net si nici nu ii prea place sa stea la calculator asa ca o sa va tin eu la curent sau poate sora mea aia mai mica (ca mai am inca 3 mai mici si ma refer la cea mai mica de 14 ani) ca toata ziua e pe mess si poate intra un pic ca sa va tina la curent cu detaliile.
:* :* :* :* :* :*

anda_smuf
25.03.2008, 20:49:21
poze cu "burtica" !!!
sunt curioasa cum va arata peste doua luni.

laura81
25.03.2008, 20:51:57
poze cu "burtica" !!!
sunt curioasa cum va arata peste doua luni.
Ok, si pozele unde sunt? :-p

anda_smuf
25.03.2008, 20:53:23
nu merg ca sunt prea mari. ce ciuda mi-e. haideti ca ma rog in stanga si-n dreapta poate gasesc pe cineva care sa mi le micsoreze. se ofera careva?

laura81
25.03.2008, 22:02:11
nu merg ca sunt prea mari. ce ciuda mi-e. haideti ca ma rog in stanga si-n dreapta poate gasesc pe cineva care sa mi le micsoreze. se ofera careva?

Auzi, daca se ofera cineva ...8-| ... Gravidele astea ...:)
Eu nu ma ofer, eu stau la ora asta pe forum ca sa vad daca se indura careva sa-ti micsoreze pozele sa le vad :D.
Da pe mail.

movulina
25.03.2008, 22:13:05
Hai ca ma ofertesc si eu!

laura81
26.03.2008, 10:58:27
Va pun poze cu burtoiul andei de 7 luni ...:-SS
Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi peste inca o luna ...:-\

miosb
26.03.2008, 15:55:13
Va pun poze cu burtoiul andei de 7 luni ...:-SS
Nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi peste inca o luna ...:-\
tu, anda....tu...ce burticuta mare ai......e frumoasa, rotunda, mare....oare asa va fii si a mea, cand va fii sa fie.....e mare, mai!!!!!!!!!

movulina
26.03.2008, 16:20:14
pic pic !!! sa nu te deochi!!!

MUMOASA rau!!!!

Va dati voi seama ce printzesica se ascunde in burtica ANDEI???

:*:*:*

Merci frumos Laura pentru pozici (si ajutor \:D/)

Stiviana
27.03.2008, 18:16:00
Avem si noi vesti bune......vine bebe la sfarsitul lui octombrie!\:D/
Pana acuma e totul bine, doar ca mi-e rau tot timpul, mi-e somn si nu prea pot manca, si mi-e foame, dar cand vad mancarea, mi se apleaca!:):):)

anda_smuf
27.03.2008, 19:02:43
bravo! felicitari! sarcina usoara iti doresc! te mai asteptam pe aici cu impresii.

pe mine, in primele 3 luni si 2 saptamani cat am avut greturi si care la mine nu erau greturi de dimineata ca erau greturi de toata ziua, m-au salvat gutuile. daca mancam o gutuie imi treceau greturile o ora si daca mai beam si niste apa minerala ince jumatate de ora.

laura81
27.03.2008, 23:51:26
Pana acuma e totul bine, doar ca mi-e rau tot timpul, mi-e somn si nu prea pot manca, si mi-e foame, dar cand vad mancarea, mi se apleaca!:):):)
>:D<:*Felicitari!!!! Chiar ne-am bucurat pt voi! Ne-a spus anda la intalnire ca ai scris ... Se mareste topicul asta in curand considerabil :-"

movulina
28.03.2008, 08:54:20
FELICITARI!!! Stiviana!

ionelita
28.03.2008, 11:28:09
Buna fetelor.

Felicitari Stiviana pentru sarcina stai linistita ca o sa treaca si starile astea.

Anda frumoasa burtica si mare dar stai linistita ca nici a mea nu e mai mica.
Cand ma mai intalnesc cu cineva si ma intreaba cat mai am face cate o fata.
Hai ca sa pun si eu niste pozici cu burtica trei numa dar o sa mai pun si altele dar acum sunt bune si astea ca nu am aparat si am facut cu webcam-ul.
V-am pupat :* :* :* :* :* :*

..................

Am uitata sa va spun ca de alaltaieri sunt in prenatal.
Ma cam durut capul miercuri dimineata si aveam niste ameteli si nu am mai mers la servici iar doctorul m-a bagat direct in prenatal.

miosb
28.03.2008, 12:22:32
..................
eu cred ca voi ati pus una si aceasi burtica....sunt cam la fel....frumoaselor.....

alice
28.03.2008, 16:27:08
>:D<:*Felicitari!!!! Chiar ne-am bucurat pt voi! Ne-a spus anda la intalnire ca ai scris ... Se mareste topicul asta in curand considerabil :-"

Si noi?????????Ce facem?Ramanem in urma?:">

anda_smuf
29.03.2008, 12:00:33
vai mai, ce bine ca esti la fel de mare! chiar ca sunt la fel burtoaiele. m-am mai linistit putin. spune-mi si ca ai ajuns la 80 de kg si ma faci cea mai fericita din lume.
alice daca dai tu tonul, eu mai stiu doua care te vor urma!!!

ionelita, vezi ca durerile de cap sunt foarte grave in sarcina. daca se mai intampla sa te duci la medicul tau gine si sa ii spui neaparat.
analizele uzuale de trim III ti le-ai facut? ale mele au iesit ca naiba. sunt anemica si pe undeva cica am o infectie. medicul meu de familie a zis ca nu se pronunta si ma duc luni la ionus ca oricum el a zis sa mi le fac si daca cea mai mica chestie nu e in regula sa merg la el oricand.
a crescut bubulutza mea si mi-a luat totul. si sa nu ma asculte cand creste mare ca o mananc!!!

Stiviana, ce mai faci? burtica ta ce face? greuri mai ai? doar dimineata sau toata ziua? pt mine era cel mai nasoala partea cu spalatul pe dinti. daca trecam peste faza asta fara incidente ziua se anunta destul de bunicica.
asteptam postari de la tine.

uite, am gasit asta pe net si vreau sa o scriu pe prima pagina de la albumul rozulinei mele:

Te-am dorit inainte sa te fi conceput;
Te-am iubit inainte sa te fi nascut;
Ne-am da viata pentru tine cu o ora inainte sa apari
Asta e miracolul iubirii!

Tu esti miracolul nostru!

laura, daca nici asta nu te misca, ma dau batuta!

laura81
29.03.2008, 23:48:46
laura, daca nici asta nu te misca, ma dau batuta!

Hai tu, faci sa para ca sunt cea mai insensibila fiinta ... NU era alice aia?:-p
Barbatu-meu ti-ar raspunde acum "nu o misca decat daca e vorba de un catel in propozitie:D" ...
Sincer, plang la filme, plang la nunti, dar versurile alea ... sorry, mai scrie-mi-le o data cand o sa fiu in luna a 7-a :*...
PS ... dar imi place ca se inmultesc burticile in jurul nostru :D

movulina
31.03.2008, 09:58:31
frumoase versuri!

Hmmmm
m-am visat azi noapte (de fapt catre dimineatza) graviduta ... cu burtica marisoara ....

:-\ oare ce sa fie asta?#-o

Stiviana
31.03.2008, 17:47:37
Stiviana, ce mai faci? burtica ta ce face? greuri mai ai? doar dimineata sau toata ziua? pt mine era cel mai nasoala partea cu spalatul pe dinti. daca trecam peste faza asta fara incidente ziua se anunta destul de bunicica.
asteptam postari de la tine.

Bine, merci fetelor, e totul ok!:) Pai greturi am toata ziua dar nu vomit, ma tin la suprafata cu haribos (uufffff, imi plac la nebunie), acuma parca este umpic mai bine, am inceput sa si mananc mai normal. Burtica e ok, inca nu se vede, dar am pus 1.5 kg si nu ma mai incap pantalonii!:) Singura problema este ca mi-e somn de nu mai pot, mai ales la servici imi vine sa imi pun capul pe masa si sa dorm, poate chiar o sa o fac!:)
Pe 9 aprilie am primul mare control la tanti doctor, deci sa speram ca va fi totul bine.

merci mult Laura. Pai si voi, ce faceti? Eu cu cine ma mai conversez mai incolo?

laura81
31.03.2008, 20:27:45
merci mult Laura. Pai si voi, ce faceti? Eu cu cine ma mai conversez mai incolo?
Stai linistita... :D Ai putina rabdarica si o sa vezi ca ai cu cine povesti ... De ce zic eu ca v acreste topicul considerabil?:-p Da n-am voie sa zic:(( tre sa dea altcineva o veste ...:-"

movulina
31.03.2008, 22:33:02
Stai linistita... :D Ai putina rabdarica si o sa vezi ca ai cu cine povesti ... De ce zic eu ca v acreste topicul considerabil?:-p Da n-am voie sa zic:(( tre sa dea altcineva o veste ...:-"

:-&:-&:-&

NU-I CORECT!!!

:((:((:((

alice
01.04.2008, 09:46:29
Laura, Laura, ce stil ai, sa arunci bomba si sa fugi ;))

BlueMoni
01.04.2008, 10:37:25
Am eu niste vesti, si nu e pacaleala de 1 Aprilie :-p

Mi-am cumparat un puzzle de 8000 de piese (192x136 cm) si nu mai am parul de culoarea mierii, acum e de ciocolata :-"...

Si sa revenim la subiect: alta veste care sa se potriveasca cu topicul nu am, viviana si alice erau si ele curioase asa ca inseamna ca nici ele nu au, daca laura nu poate sa zica nimic atunci inseamna ca vestea nu o priveste pe ea...cine a mai ramas? dinaela, alison si camitza...

movulina
01.04.2008, 10:47:11
Am eu niste vesti, si nu e pacaleala de 1 Aprilie :-p

Mi-am cumparat un puzzle de 8000 de piese (192x136 cm) si nu mai am parul de culoarea mierii, acum e de ciocolata :-"...

Si sa revenim la subiect: alta veste care sa se potriveasca cu topicul nu am, viviana si alice erau si ele curioase asa ca inseamna ca nici ele nu au, daca laura nu poate sa zica nimic atunci inseamna ca vestea nu o priveste pe ea...cine a mai ramas? dinaela, alison si camitza...

Eu banuiesc pe cineva ....
alison, cumva?

laura81
01.04.2008, 10:54:03
Hai tu, va rog, nu mai "cercetati". Imi pare super rau ca am scris ce-am scris, nu trebuia:(( Daca se va supara cineva pe mine va fi categoric indreptatit s-o faca:((

movulina
01.04.2008, 11:18:23
Nu mai intreb nimik ... nimik ...

Intr-adevar este problema STRICT si PERSONALA a fiecaruia/fiecareia dintre noi ...

alice
01.04.2008, 12:28:21
Hai ca nu mai cercetam. [-X
Cand va fi momentul, o sa aflam ;-)

anda_smuf
01.04.2008, 19:36:38
ce fain alice ca te muti!!! acum poti sa faci si bebe! super !!! >:D<
eu mai prind inaugurarea ta? adica o sa fie pana prin 15 mai ca eu asa zic ca pe atunci o sa nasc.
viv, cam de pe data asta ma mut si eu la turda. poate ne vedem.;-)

deci, am fost la medic si a zis ca valorile care au iesit cam mari e normal sa fie mari pentru ca asa e la femeile gravide. s-a mirat ca medicul meu de familie nu stie asta. am o mica mucutza anemie feripidica (cred), pe scurt, tre sa iau fier.
ne-am uitat si ce face "her royal princess" si tragea de mama focului cu amandoua mainile de un picior. a zis ionus ca probabil vrea sa si-l duca la gura. oricum, mai avea saracutza pana la guritza, dar ma bucur ca se joaca. a, si apropo, a ramas fetitza!

abia astept sa va vad cum veniti la mine sa-mi vedeti odorul si imi aduceti lucruri multe si faine si eu ii pun copilul in brate la laura si apoi la alice si ele zic 'nu merci' dar se trezesc cu ea in brate. si ma intrebati toate despre nastere si.... si...... si..................... foarte fain!!!

abia astept!!

laura81
02.04.2008, 11:12:23
abia astept sa va vad cum veniti la mine sa-mi vedeti odorul si imi aduceti lucruri multe si faine si eu ii pun copilul in brate la laura si apoi la alice si ele zic 'nu merci' dar se trezesc cu ea in brate. si ma intrebati toate despre nastere si.... si...... si..................... foarte fain!!!

abia astept!!
Mai, despre nastere eu nu te intreb decat dupa 2-3 luni, altfel riscam sa ramanem fara puradei :))

ionelita
02.04.2008, 12:53:51
Anda inca nu am depasit 80 de kg am 76 m-am ingrasat 11 kg ca eram dinainte mai grasutza.
Iti dai seama mai e cam o luna jumate pana la marele eveniment si imi e cam frica ce pot sa zic nu am mai fost niciodata operata si nu stiu cum e dar ma consoleaza gandul ca il voi avea pe Denis al meu in sfarsit langa mine si pentru bebe merita sa fac orice numai sa ii fie lui bine.

Acum sunt in prenata si ma plictisesc toata ziua in casa sa stau si sa nu fac nimic ca bineinteles ca sunt rasfatata familiei acum si nu am voie sa fac nimic.

anda_smuf
02.04.2008, 13:26:09
eu am mai fost o data operata de apendicita. m-a operat seara si dimineata ma plimbam si am si urcat si coborat trei etaje. si nu imi amintesc sa fi avut dureri de burta dupa. adica nu m-a durut incizia. m-am refacut foarte repede. umblam putin aplecat dar atat. nu m-a durut nici injectia in coloana. acuma ma gandesc ca va fi putin mai rau dupa cezariana ca la apendicita e doar o incizie la nivelul abdomenului dar la cezariana e si incizia de pe uter. dar oricum medicii te pun sa te plimbi deja de a doua zi si am inteles ca ti se dau calmante daca te doare burta. nu trebuie sa iti fie frica. nu e chiar asa de rau cum pare.
eu vroiam sa va cer parerea. cand sa merg la trda avand in vedere ca cezariana e programata in 23 mai. dar s-ar putea sa ma apuce mai repede. si daca sa merg la turda daca incep durerile sau sa ma duc aici la spital.

si daca ghiciti ce culoare e va pun o poza si cu patutzul. ;))

laura81
02.04.2008, 13:50:10
eu vroiam sa va cer parerea. cand sa merg la trda avand in vedere ca cezariana e programata in 23 mai. dar s-ar putea sa ma apuce mai repede. si daca sa merg la turda daca incep durerile sau sa ma duc aici la spital.
Cum adica sa mergi la turda daca te apuca durerile???? :OEsti normala???
Parerea mea :D
Eu zic ca pe inceputul lui mai poti sa te duci,d aca vrei sa fii sigura ca nasti acolo. ca data de 25 mai mi se pare fffoooooaaaarte departe. Dar na, eu nu stiu nimic despre chestiile astea...

si daca ghiciti ce culoare e va pun o poza si cu patutzul. ;))
Vaaaaaiiii, ce frumooooosssss eeeee!!!;;)

anda_smuf
02.04.2008, 14:09:36
pai eu ma gandeam asa: daca ma apuca durerile si am contractii la cateva ore sa ma pun pe masina si sa merg iar daca mi se rupe apa de urgenta la spital aici. eeeeeeeee ?

laura81
02.04.2008, 18:49:33
pai eu ma gandeam asa: daca ma apuca durerile si am contractii la cateva ore sa ma pun pe masina si sa merg iar daca mi se rupe apa de urgenta la spital aici. eeeeeeeee ?
Si daca te apuca asa usor si pe cand esti in miercurea (sau mai bine, in aiud) ti se rupe si apa? ... :-"

ionelita
03.04.2008, 12:29:57
Anda

Foarte dragut ......................................
Si culoarea este foarte frumoasa.

In legatura cu nasterea nu stiu ce sa zic mai bine mergi cu vreo zece zile inainte in turda nu cumva sa te apuce durerile de nastere.
Daca te apuca durerile unele femei nasc mai repede si la altele dureaza mai mult.
Mai bine sa previi dinainte.
Nu stiu unde stai dar oricum mai bine sa fii preventiva.

Ieri am fost la gine trebuie sa ma duc abia in 15 dar am fost mai repede ca de sambata nu prea o mai miscat copilul decat dimineata si mam cam speriat.
am mers mai intai la medicul de fam si mia zis sa merg la gine sa imi fac un ecograf
Mia facut ecograf si nu avea nimic era doar mai lenes, cica baietii sunt cam lenesi de obicei dar oricum mam mai linistit mia zis ca din cauza ca mam ingrasat (dupa parerea doctorului prea mult) ma cam mirat dar asta e mia zis sa evit grasimile painea si dulciurile o sa incerc sa respect asta dar nu stiu cum ca daca nu mananc ceva dulce o data pe zi zici ca ma apuca batzul prin casa.
Mia zis sa ma mai duc la sfarsitul lunii in 30 mai exact la inca un control asa inainte sa ma interneze.

anda_smuf
04.04.2008, 20:40:26
ionelita, pe tine te interneaza cu 15 zile inainte sa iti faca cezariana?! ca parca pe 15 este programata cezariana, nu?

instinctele materne au luat-o putin inainte si imi chinui animalele. dar dupa fatza ii place ca aproape adormise dragul de el. =))

laura81
04.04.2008, 22:29:59
instinctele materne au luat-o putin inainte si imi chinui animalele. dar dupa fatza ii place ca aproape adormise dragul de el. =))
Hai tu, nu esti normala :)):))
Deci esti bine, contractiile de joi n-au insemnat nimic, nu? :D
In 14 mai nasti, ok?

anda_smuf
05.04.2008, 16:58:05
sa traiti !!!

clauditza28
06.04.2008, 19:56:49
banuiesc ca nu imbraci bebele cu acele hainute.....:)))

alice
07.04.2008, 13:18:59
Doamne Anda ;)) , saracul pisoi.Se vede ca nu mai ai rabdare

ionelita
07.04.2008, 18:26:50
Pai cam asa ceva dar numai prin 10 mai ma interneaza.
In 20 mai era normal termenul si a zis ca ma va interna cu 10 zile mai repede pentru analize si operatie dar nu mia zis cam prin cat ma va opera.
Oricum mai vorbesc cu el in 30 aprilie cand ma duc la control si atunci va zic mai multe.

SI NU MAI CHINUI ANIMALUTZELE SARACELE MAI AI SI TU PUTINA RABDARE PANA CAND VINE FETITZA SI ATUNCI O IMBRACI CUM VREI TU.

TE-AM PUPAT :* :* :* :* :* :* :* :* :* >:D< >:D< >:D< >:D<

anda_smuf
09.04.2008, 14:55:25
ba da, imbrac babelina cu hainutzele alea ca am spalat la 60 de grade toate hainutzele si le-am calcat cu aburi multi si le-am pus in pungutze. nu cred ca o imbrac in prima luna chiar cu alea dar in principiu o imbrac.

asa ma enerveaza lumea cu care ma intalnesc ca ma intreaba cat mai ai si eu zic o luna si un pic si ei zic: doamne da sa te scapi odata. dar eu nu vreau neaparat sa ma scap. mie imi place sa fiu gravida si sa o simt cum misca in mine si imi place ca e doar a mea si ca avem noi doua ceva atat de intim si nu poate nimeni sa intervina intre noi. fetitza de 3 ani a unei colege de-a mele de serviciu ii spune tatalui ei: taticutzul meu iubit si frumos, mami de ce nu e asa de frumoasa ca tine? va dati seama, ce fain! si parca vad ca si Sara se va atasa foarte mult de adi si eu voi fi the bad cop. oricum deja eu o invatz sa zica dinamo si adi sa zica steaua. stam amandoi si ne uitam la burta si zicem: zi dinamo, mama, zi dinamo, si adi: zi steaua, steaua. sunt sigura ca o sa fie rapidista. >:D<

chiar ma gandeam zilele astea ca abia astept sa vad ce o sa ii placa. daca o sa ii placa matematica sau chimia sau limbile straine sau doar sportul. la karate am zis ca o dam sigur dar sunt curioasa ce o sa mai vrea sa faca.

astea au fost gandurile mele de luna a 8-a. acum sa trecem la chestii practice.
am fost la turda la control. a zis medicul sa ma duc incolo pe 15 si vedem noi. 15 mai. daca o sa fie placenta in gradul III de maturare inseamna ca nu mai creste copilul si o facem prin 15 si daca e doar in gradul 2 si mai are de crescut o mai lasam 7 zile. de asemenea, a zis ca daca incep durerile si chiar daca mi se rupe apa sa ma duc linistita spre turda ca nu se intampla absolut nimic doua trei ore. :-\ nu stiu ce sa zic de asta. vedem.
bebelina e foarte bine. misca de numa numa. cordonul e depaaaarte de gatutz (cred ca am o obsesie cu cordonul). mi-a zis iar ca sa ma astept la un copil mare, sunt curioasa daca au dreptate sau nu toti medicii astia. a ramas fetitza, asta e foarte bine pt ca i-am luat carucior roz (vezi mai jos). in principiu, totul e ok. a zis sa ma astept la contractii dureroase ca o sa inceapa sa isi fixeze pozitia. a zis ca pot sa iau pana la 3 no-spa pe zi. m-a mai atentionat ca si daca am o sangerare inseamna debut de travaliu. si cam atat. am fost atat de fericita cand am iesit de la el de zburam. parca nici nu mai atingeam pamantul cu picioarele. asa de mult conteaza sa iti fie copilul sanatos de nu va vine sa credeti.

maria79
11.04.2008, 23:57:41
Fetelor am citit intr-o revista de aici din spania,ca se mai nasc si copilasi de cartea recordurilor,o fetita de 6 kg nici mai mult nici mai putin,si .........era di romania MIHAELA CARMEN,mamei i sa facut cezariana ,o stire .pa

alice
14.04.2008, 10:25:19
Doamne Anda, ce fericiti sunteti voi doi!!!!<:-P

movulina
14.04.2008, 19:00:18
mai ... ma tot gandesc ... tot mai mult si mai mult ... la cum imi va sta mie cu burtica ... :">

abia astept!!!

dar mai am .... de asteptat pusintel ... asta daca nu se intampla intre timp ... :>

ANDA! daca e sa nasti in Turda NEAPARAT sa-mi dai cumva de stire!

PUPICI

anda_smuf
15.04.2008, 20:18:24
pai e clara treaba. nasc in turda. si daca ma apuca durerile aici sau mi se rupe apa ma pun pe drum dar cred ca o sa st ea cuminte pana in 15. :-s

de ce sa iti spun daca nasc in turda?
fluturasul din tickerul meu se apropie de coada tickerului! :-?

movulina
16.04.2008, 09:19:45
de ce sa iti spun daca nasc in turda?
fluturasul din tickerul meu se apropie de coada tickerului! :-?

sa stiu si eu ca ai nascut ca esti bine, ca bebelina noastra este bine si asa mai departe ...:-p

anda_smuf
16.04.2008, 11:36:38
nu am stiut cine esti. scuze. =P~
am inteles ca IQ-ul scade odata cu cresterea varstei sarcinii, sau cel putin asa zicea seful meu. =))

movulina
16.04.2008, 11:41:24
nu am stiut cine esti. scuze. =P~
am inteles ca IQ-ul scade odata cu cresterea varstei sarcinii, sau cel putin asa zicea seful meu. =))
hahahaha

si tocmai fetele spuneau ca stilul meu e inconfundabil si multe alte cele ;))

alison
16.04.2008, 16:19:05
Completely offtopic: Viviana, tu esti?!?! :O :-p

anda_smuf
29.04.2008, 15:26:13
nu mai zice nimeni nimic?!
zic eu!
eu ma simt bine. mi-a mai crescut burtica cu inca vreo 4 cm. sunt foarte mandra! am decis totusi sa nu ma duc la turda in 15 ci sa ma duc prin 9. deci intalnirea de maine va fi penultima. prin 9 voi fi la sfarsit la saptamana 38. vreau sa imi pregatesc si acolo cuibul. vreau sa ma duc in 5 la ionus sa vad ce mai face bebe. e foarte cuminte. misca dar cu bun simt. nu ma loveste in organe vitale cum aud pe la alte mamici. vreau sa cred ca asta e un semn ca va fi cuminte. mi-a coborat putin burta.
toata lumea incearca sa ma convinga sa nasc natural sau macar sa incerc explicandu-mi ca nu e chiar asa de rau si ca nu are de ce sa imi fie frica. nu intelege absolut nimeni ca am facut alegerea asta pentru copli, nu pentru mine. am inteles faptul ca recuperarea e mai grea si restul dezavantajelor, dar vreau ca bebelina mea sa nu se chinuie deloc. vreau sa fie mutata din burtica in patutz in 10 minute si gata. chiar nu imi pasa ce se intampla cu mine si oricum sunt pe maini bune. inca nu am reusit sa aflu daca la turda voi fi cu bebe in salon sau nu. sunt tare curioasa sa aflu.
ma bucur ca nu am arsuri sau dureri de spate si nici vreo alta durere si ma rog sa fie la fel pana la sfarsit.
abia astept sa o tin in brate pe asta mica, desi adi a zis ca imi fac sperante desarte ca doar el o va tine in brate si ca el ii da si sa manance noaptea. ;)) sunt curioasa cum o sa reuseasca treaba asta fara mine. :))

movulina
29.04.2008, 15:28:27
nu mai zice nimeni nimic?!
zic eu!
eu ma simt bine. mi-a mai crescut burtica cu inca vreo 4 cm. sunt foarte mandra! am decis totusi sa nu ma duc la turda in 15 ci sa ma duc prin 9. deci intalnirea de maine va fi penultima. prin 9 voi fi la sfarsit la saptamana 38. vreau sa imi pregatesc si acolo cuibul. vreau sa ma duc in 5 la ionus sa vad ce mai face bebe. e foarte cuminte. misca dar cu bun simt. nu ma loveste in organe vitale cum aud pe la alte mamici. vreau sa cred ca asta e un semn ca va fi cuminte. mi-a coborat putin burta.
toata lumea incearca sa ma convinga sa nasc natural sau macar sa incerc explicandu-mi ca nu e chiar asa de rau si ca nu are de ce sa imi fie frica. nu intelege absolut nimeni ca am facut alegerea asta pentru copli, nu pentru mine. am inteles faptul ca recuperarea e mai grea si restul dezavantajelor, dar vreau ca bebelina mea sa nu se chinuie deloc. vreau sa fie mutata din burtica in patutz in 10 minute si gata. chiar nu imi pasa ce se intampla cu mine si oricum sunt pe maini bune. inca nu am reusit sa aflu daca la turda voi fi cu bebe in salon sau nu. sunt tare curioasa sa aflu.
ma bucur ca nu am arsuri sau dureri de spate si nici vreo alta durere si ma rog sa fie la fel pana la sfarsit.
abia astept sa o tin in brate pe asta mica, desi adi a zis ca imi fac sperante desarte ca doar el o va tine in brate si ca el ii da si sa manance noaptea. ;)) sunt curioasa cum o sa reuseasca treaba asta fara mine. :))

Ghici cine vine maine la intalnire? ;-)

anda_smuf
29.04.2008, 15:31:51
ooooooooooooooooooooo !!!!!! <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P foarte frumos din partea ta!
Ionelita, tu ce mai faci? esti bine?

movulina
29.04.2008, 15:33:46
ooooooooooooooooooooo !!!!!! <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P foarte frumos din partea ta!
Ionelita, tu ce mai faci? esti bine?

Sper sa avem drum bun, si fara aglomeratie si alte peripetii ....

In dimineata asta am venit bine ... am facut chiar doua ore si vreo 15 min ... din fata blocului/in fata blocului ...

Ma bucur ca sunteti bine!

ionelita
03.05.2008, 20:46:50
Ceau fetelor si HRISTOS A INVIAT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Eu sunt bine oarecum, am niste arsuri ingrozitoare dar trecem si peste asta.
Luni o sa merg la control si imi va zice cand o sa ma interneze, oricum cred ca pe saptamana viitoare, o sa va povestesc eu ce si cum.
Am inceput cumparaturile pentru spital dar pentru mine ca pentru bebe nu ma lasa nimeni sa cumpar nimic pana nu o sa nasc si atunci o sa se agite toata lumea din jur.
O sa va trimit niste poze cu burtica mea scumpa.

anda_smuf
04.05.2008, 19:19:52
eu sunt sora andei. si la rugamintea ei va atsez prima poza a sarei maria:).

CristinaMM
04.05.2008, 19:22:07
Felicitari Anda!
Sa fiti sanatosi si fericiti!
Multumim, sora Andei!

Fluturas
04.05.2008, 20:05:56

sa va traiasca ! o pupam pe Anda si ii dorim recuperare grabnica !

clauditza28
04.05.2008, 20:57:36
sa traiasca micuta si sa fiti sanatoase! asteptam sa ne povestesti cum a fost! pupici multi!

bushi
04.05.2008, 21:48:49
Felictari pentru comoara!!!!!:gen_17:

cicika
04.05.2008, 21:53:20
Felicitari
Multa sanatate ......

kitana
04.05.2008, 22:54:23
Felicitari pt mamica si frumusetea mica :D:*
Multa sanatate amandurora!!!o:-)

Eleny
05.05.2008, 01:34:56

FELICITARI ! sa va traiasca . asteptam mai multe poze

alice
05.05.2008, 08:35:07
Anda, te pup si va doresc la amandoi sa va bucurati de ea. @};-

laura81
05.05.2008, 13:00:36
Ionelita, iti dorim sa treci cu bine si peste ultima suta de metri. cred ca ai vazut ca anda a nascut ieri, 04.05.2008. O rugam pe Bdiana sa mute topicul deschis de sora andei aici, in topicul de bebei de sb, din cate stiu eu sora andei nu stia pe udne sa intre sa ne anunte.
Diseara vom da mai multe detalii despre anda, ce stim pana acum e ca fetita a avut 3,200 kg, ca se simteau bine amandoua (astala vreo ora dupa cezariana) .. si cam atat. Si ca aveau un tatic f emotionat, ca numai confirma sau infirma ce intrebam eu, n-avea prea multe cuvinte la dispozitie :P
Multumim pt anunt surorii andei:D Mai putem primi detalii sua le aflam la tel? Si poze???=P~=P~

Am vb cu anda. se simte bine, zice ca daca ceri calmante e in regula, numai sa nu uiti sa ceri :). A vazut fetita de 2 ori numai, pt ca i se fac nu stiu ce teste si nu poate s-o alapteze pana ia antibiotice. Era surprinsa ca atunci cand i-a fost data in brate se uitau una la alta si nu facea nici una nimic, ca nu a plans cum se astepta ... Nu stia cand iese din spital.
A zis ca in cele 2 ore de cand i s-a rupt apa pana i s-a facut operatia a apucat sa simta vreo 3 contractii mai nasoale si ca a fost cumplit. Nu stie ce dilatatie avea atunci (deci comparatia contractii/dureri dupa operatie nu prea stia s-o faca, speram ca ne zice mai multe cand vine acasa).
Cam atat am aflat. O asteptam pe ea cu povestea detaliata :D

alice
05.05.2008, 15:58:06
Abia astept sa ne spuna\:D/

BDiana
05.05.2008, 20:02:27
Ionelita, iti dorim sa treci cu bine si peste ultima suta de metri. cred ca ai vazut ca anda a nascut ieri, 04.05.2008. O rugam pe Bdiana sa mute topicul deschis de sora andei aici, in topicul de bebei de sb, din cate stiu eu sora andei nu stia pe udne sa intre sa ne anunte....
Done! Felicitari Andei!!!

ionelita
06.05.2008, 12:56:13
Ceau fetele.
Pana la urma a apucat-o durerile dar bine ca se simte bine.
Felicitari pentru Anda.

Eu am fost ieri la doctor si mia zis ca pe vineri ma va interna si pe luniu sau marti operatia. Sper sa fie totul bine ca eu cel putin am niste emotii ...........................................
pozele nu prea reusesc sa le pun pe site ca cica au dimensiuni prea mari si la cal meu nu am microsoft ca sa le pot modifica.

laura81
06.05.2008, 15:56:46
Iti tinem pumnii ionelita! Imi pare rau ca nu poate inca anda sa intre sa te incurajeze, dar sa stii ca parea f multumita ca a ales cezariana. Fii optimista, curajoasa, si-o sa vezi ca totul va fi ok. Sa ceri calmante dupa operatie (din sfatul andei) si totul va fi super:)

movulina
06.05.2008, 17:59:20
A venit si matusica!!!!!!

Felicitari ANDA! Felicitari ADI! Felicitari SARA MARIA!

avem o printesica roz!!!!

>:D<>:D<>:D<

anda_smuf
13.05.2008, 11:56:37
salut fetelor!!!
noi am ajuns acasa. incercam sa ne acomodam. momentan suntem foarte obosite, mai ales eu pentru ca sugem cam mult si plangem cam mult si mai ales noaptea. azi noapte a fost cea mai naspa noapte de am ajuns sa imi fi dorit mai bine sa mai fi nacut o data decat sa traiesc noaptea asta. in rest suntem bine si ne ingrasam si crestem. eu ma simt bine cu operatia. ma misc normal. mi s-au scos firele ieri. o sa fac un album foto dar sa vad pe ce site ca sa se vada frumos ca nu imi plac toate.
o sa scriu si povestea nasterii dar sa ne facem putin ordine si sa desfac bagajele ca sa ma simt si eu ca acasa.
va pup pe toate si va multumesc de urari.
raluca, merci pentru mesaj, a fost cel mai fain pe care l-am primit si m-a inveselit foarte tare ca a venit intr-un moment de depresie. :*

laura81
13.05.2008, 12:15:05
Anda, de-abia asteptam povesti .. Mai ales pe alea live:D Ne anunti tu cand puteti, ok?;-)
Ionelita trebuie sa fi nascut vineri, nu? :-SS

movulina
13.05.2008, 12:20:29
salut fetelor!!!
noi am ajuns acasa. incercam sa ne acomodam. momentan suntem foarte obosite, mai ales eu pentru ca sugem cam mult si plangem cam mult si mai ales noaptea. azi noapte a fost cea mai naspa noapte de am ajuns sa imi fi dorit mai bine sa mai fi nacut o data decat sa traiesc noaptea asta. in rest suntem bine si ne ingrasam si crestem. eu ma simt bine cu operatia. ma misc normal. mi s-au scos firele ieri. o sa fac un album foto dar sa vad pe ce site ca sa se vada frumos ca nu imi plac toate.
o sa scriu si povestea nasterii dar sa ne facem putin ordine si sa desfac bagajele ca sa ma simt si eu ca acasa.
va pup pe toate si va multumesc de urari.
raluca, merci pentru mesaj, a fost cel mai fain pe care l-am primit si m-a inveselit foarte tare ca a venit intr-un moment de depresie. :*

BINE AI VENIT LA NOI SARA MARIA!!!

http://skins.hotbar.com/contentserver/Impression.aspx?url=mailskins/img/Babies/Babies_Baby_crawls_prv.gif&LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038 (http://skins.hotbar.com/contentserver/Click.aspx?LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038)

Cred ca asa ai facut toata noaptea

http://skins.hotbar.com/contentserver/Impression.aspx?url=mailskins/img/060103/060103con_bor017_prv.gif&LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038 (http://skins.hotbar.com/contentserver/Impression.aspx?url=mailskins/img/060103/060103con_bor017_prv.gif&LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038)

ANDA !!!
http://skins.hotbar.com/contentserver/Impression.aspx?url=mailskins/img/040106/040106MI4_prv.gif&LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038 (http://skins.hotbar.com/contentserver/Click.aspx?LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038)

http://skins.hotbar.com/contentserver/Impression.aspx?url=mailskins/img/040106/040106MI7_prv.gif&LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038 (http://skins.hotbar.com/contentserver/Click.aspx?LFG=0x00000000&BANNERID=&PARTNER=Hotbar&REQUESTERID=Ban%5fHBT%5finst2hb&VER=10%2e2%2e197%2e0&CID=F3AE7429ABBEFB42B97956E51438478A082F5C7B&UCDW=1209544417&DSI=12&COUNTRY=UK&LANG=en%2dUS&SG=sg038)

anda_smuf
13.05.2008, 15:21:18
din ate am inteles eu ionelita a nascut doar ieri. vineri doar s-a internat.

va pun niste poze sa o vedeti si voi pe iubirea noastra (ziua) respectiv monstruletzul nostru (noaptea)!

inca 2 si gata ca daca ma pornesc....

movulina
13.05.2008, 16:13:25
ce frumoasa e!!!!!!

sa fie sanatoasa si parintii pe langa ea!!!

da da daaaaa

semanam cu tati!!!!

laura81
13.05.2008, 17:34:37
Vaaaaiii, ce mica si scumpa eee!!! Da asa sunt de mici nou-nascutii? Pai ce ne lamentam atata ca n-o fi asa greu de scos :P
Nu stiu daca seamana cu adi sau cu tine, dar e delicioasa! de-abia astept s-o vad in realitate!!!=P~

BlueMoni
13.05.2008, 22:01:17
va pun niste poze sa o vedeti si voi pe iubirea noastra (ziua) respectiv monstruletzul nostru (noaptea)!

Anda, felicitari pentru ingerasul vostru! >:D< E scumpa foc. Are nasul tau si ochii lui Adi. La gura inca nu ma pot hotari...:zz: Mai vreau poze :-p

Am uitat sa zic ceva.... nu ii sunt prea grei cerceii? ....mi se par cam maricei pentru ea ...

movulina
13.05.2008, 22:14:51
si al meu sotz a spus

"seamana cu taica-so"

;))

concluzie? Daca noi vrem baiat ... ghiciti cu cine va semana .... he heeeeeeeee

da al meu zice "DUOAMNE FERESTEEEEEEEEEEE" :))

anda_smuf
14.05.2008, 11:45:52
cercelushii au in total 3 grame. dar par mari pentru ca este ea foarte micutza. daca iti pui unul langa altul pumnii stransi fata in fata, atata este caputzul ei. dar crestem, promitem. deja degetzelele nu mai sunt niste betzishoare de chibrit transparente, am inceput sa facem pernitze. si cand o tin pe burtica a inceput sa isi ridice singura caputzul. in fiecare zi e schimbata. creste foarte repede. si in fiecare zi cand ma trezesc o iubesc tot mai mult. cred ca explodez de atata dragoste. adi deja o invata cam prost ca o ia in brate si se joaca cu ea si o mangaie pe spate si ei ii place mult. noi zicem ca e prea mica sa se invete cu ceva dar bunicile il cearta ca zic ca el o sa plece la serviciu si eu o sa raman cu mangaiatul pe spate. sa vedeti ce cuminte sta la baitza. asa de mult ii place....! e o scumpica. deja are 10 zile si din 10 nopti 5 a dormit si 5 nu. sunt curioasa cand se hotaraste cum o sa isi petreaca noptile. acum avem si niste colici usoare dar bem ceai si ne trece.
a inceput sa imi studieze fatza atunci cand alaptez. pana acum se uita doar asa in gol. au inceput sa i se formeze si ochisorii. cand s-a nascut s-a nascut cu ei toti negri. acum i s-a format irisul si i se albastresc ochisorii.
bunicile inca lacrimeaza impreuna cand se aduna si se uita la ea. mama mea e hotarata sa o duca la milano sa o faca manechin si mama lui adi imi zice ca o sa o duca la biserica sa o impartaseasca de fiecare data. fiecare cu ale ei. cand o schimb si maraie mama ii zice: no nu mai plange ca te imbracam si mergem la milano. adi se stramba in spatele ei si imi sopteste: asta crede ea!

movulina
14.05.2008, 11:48:54
cercelushii au in total 3 grame. dar par mari pentru ca este ea foarte micutza. daca iti pui unul langa altul pumnii stransi fata in fata, atata este caputzul ei. dar crestem, promitem. deja degetzelele nu mai sunt niste betzishoare de chibrit transparente, am inceput sa facem pernitze. si cand o tin pe burtica a inceput sa isi ridice singura caputzul. in fiecare zi e schimbata. creste foarte repede. si in fiecare zi cand ma trezesc o iubesc tot mai mult. cred ca explodez de atata dragoste. adi deja o invata cam prost ca o ia in brate si se joaca cu ea si o mangaie pe spate si ei ii place mult. noi zicem ca e prea mica sa se invete cu ceva dar bunicile il cearta ca zic ca el o sa plece la serviciu si eu o sa raman cu mangaiatul pe spate. sa vedeti ce cuminte sta la baitza. asa de mult ii place....! e o scumpica. deja are 10 zile si din 10 nopti 5 a dormit si 5 nu. sunt curioasa cand se hotaraste cum o sa isi petreaca noptile. acum avem si niste colici usoare dar bem ceai si ne trece.
a inceput sa imi studieze fatza atunci cand alaptez. pana acum se uita doar asa in gol. au inceput sa i se formeze si ochisorii. cand s-a nascut s-a nascut cu ei toti negri. acum i s-a format irisul si i se albastresc ochisorii.
bunicile inca lacrimeaza impreuna cand se aduna si se uita la ea. mama mea e hotarata sa o duca la milano sa o faca manechin si mama lui adi imi zice ca o sa o duca la biserica sa o impartaseasca de fiecare data. fiecare cu ale ei. cand o schimb si maraie mama ii zice: no nu mai plange ca te imbracam si mergem la milano. adi se stramba in spatele ei si imi sopteste: asta crede ea!
de-a dreptul emotionant ....
te invidiez pentru trairile astea ....

anda_smuf
14.05.2008, 12:16:23
daca vreti sa veniti pe la noi ar fi super daca ati putea week-endul asta pentru ca maica-mea pleaca la turda si nu mai are cine sa comenteze. puteti veni oricum. pe rand sau sa va strageti cateva. cum vreti. noi va asteptam. :*

movulina
14.05.2008, 12:17:10
daca vreti sa veniti pe la noi ar fi super daca ati putea week-endul asta pentru ca maica-mea pleaca la turda si nu mai are cine sa comenteze. puteti veni oricum. pe rand sau sa va strageti cateva. cum vreti. noi va asteptam. :*

mulsumim pentru invitatiune!!!

anda_smuf
14.05.2008, 12:17:50
doar o rugaminte am. daca veniti si cu barbatii vostri mie mi-e rusine sa alaptez cu ei de fatza si mi-e si rusine sa le zic sa iasa putin din camera, asa ca ma bazez pe voi ;)) .

miosb
14.05.2008, 13:30:08
anda, vreau sa te felicit si eu pt minunea voastra, ma bucur ca sunteti amandoua bine, va doresc un copil sanatos, sa va bucurati de el si sa va aduca numai bucurii....nu totii copii mici sunt frumosi, dar ea e ca printesa, printesa mamii roz....
sara e o scumpa, e atat de mica si dragalasa....si mie mi s-a parut ca seamana tot cu tati...
cred ca te simti fericita si implinita, chiar daca noptile le petreci la capataiul ei....se va acomoda si ea si atunci sper ca va fii mai usor...
cand te aud cum vorbesti si toate sentimentele frumoase pe care le traiesti si in fiecare zi are sa-ti ofere tot altceva, ma emotionez foarte tare....
ma bucur pt tine si asteptam povestea....>:D< >:D< >:D<

a si ii doresc si ionelitei un bebe sanatos, frumos si asteptam sa vedem si minunea ei....recuperare grabnica la amandoua....

ps: asteptam cat mai multe poze, sa vedem cu ce va "laudati"

laura81
14.05.2008, 14:35:10
Super povesti anda, mai vrem:D
Vb maine cand ne intalnim de vizita la tine. Oricum ma indoiesc ca ar fi cu tot cu barbatii pt ca ... ce treaba au ei cu noi?:P
Sau o asteptam pe moni pt vizita ca sa fim efectivul complet? :-?
Discutam si anuntam...

liliTM
14.05.2008, 15:01:29
Scuze fetelor de off topic insa sper ca mai e online Laura ca sa o felicit pe Laura de ziua ei fiindca nu pot sa-i dau mesaj pe privat. La multi ani draga Laura!!!Nu ne-am auzit de ani de zile si dupa ce ieri mi-am amintit ca azi e ziua ta si Calin a cautat nr tau(vechiul nr care e inchis 0722838965) nereusind totusi sa te contactez ma uitam pe forum si dau intamplator click pe videoclipul nuntii tale;cred ca mi-a atras atentia anul nasterii 81 si sb;)) . Ati fost niste miri tare dulci. Mi-au dat efectiv lacrimile cand te-am vazut mireasa; foarte frumoasa,naturala=D> .Da-mi te rog tu un mesaj pe privat cu nr tau si adresa de mes;sau pe 0788103896.Te pup si as vrea tare mult sa ne vedem la o cafea. La Multi Ani inca o data.

anda_smuf
15.05.2008, 08:41:51
La multi ani Lura si din partea noastra! Sa fii sanatoasa in primul rand si fericita si sa faci copii frumosi si sanatosi!!! :-p

o sa scriu aici povestea nasterii.
observand ca am o scurgere putin mai abundenta decat de obicei am hotarat sa merg la turda pe 3 mai ca sa ma vada medicul de acolo. m-a vazut si a zis ca nu este vorba de lichid amniotic dar ca totusi ar vrea sa imi faca nista analize pe 5 mai ca doar atunci era deschis laboratorul. am mers acasa linistita. incepea sa ma bata un gand sa nu ma mai intorc in sibiu pentru ca burta imi era cam coborata si simteam niste junghiuri pe jos si o presiune mai mare decat de obicei. bagajele le-am luat cu noi pentru orice eventualitata. a doua zi dimineata m-am trezit si m-am pus la povesti cu maica-mea si cand povesteam eu mai bine, pe la 9 dimineata, mi s-a rupt apa. nu a curs toata dintr-o data. curgea la intervale de cateva minute cate o cantitate mai mare. prima data nu mi-am dat seama despre ce e vorba dar cand mi-am terminat tampoanele din vata si tifon pe care mi le pregatisem pentru intreaga sedere in spital m-am lamurit. am fost foarte fericita, deloc ingrijorata. mi s-a pus un zambet pe fata si am ramas asa cu el si repetam tot timpul ca mi s-a rupt apa. maica-mea era putin panicata. la adi m-am dus sa il trezesc si l-am miscat usor si i-am zis: adi, mi s-a rupt apa. el a zis: nu. eu iar: adi, vb serios, mi-a rupt apa. el iar: nu. atunci l-am scuturat de-a binelea si i-am zis: adi trezeste-te ca mi s-a rupt apa si ma bag sa fac un dus sa plecam la spital. atunci s-a trezit de tot, si inca cum!!! pana am facut dus maica-mea a sunat medicul si pe calin si au plecat spre spital amandoi. au ajuns mai repede ca noi pentru ca eu m-am spalat si pe cam si m-am uscat si deichisit. m-a sunat calin si m-a intrebat daca mai vreau sa recoltez celule stem. am zis ca vrea dar ca trebuia sa ridicam chitul vinerea viitoare si ca nu cred ca se mai poate face nimic. a zis ca rezolva el. asta a si facut. acasa nu am avut dureri foate mari. contractiile au inceput cam la o ora dupa ce mni s-a rupt apa si erau dureri suportabile ca la ciclu si eu le suportam cu mandrie. imi zisesem ca nu o sa sint ca am nascut daca nu simt si eu o contractie doua. am ajuns la spital. eram asteptati in curtea spitalului. m-am pupat cu adishor si am fost dusa sa ma pregateasca, am completat niste acte, am dat niste semnaturi, am fost rasa si mi s-a recoltat sange din deget pentru grupa sanguina si coagulare. am fost anuntata ca vine cineva de la cluj cu chitul pentru celule stem. contractiile erau deja mai mult putin decat suportabile dar eu tot mandra de mine eram. am fost dusa apoi la terapie intensiva si acolo mi-am instalat liniile pentru perfuzii si sonda. nu m-a durut absolut nimic. rasul a durut putin ca a fost facut cu un instrument barbar si pe uscat, in rest intepaturile nu le-am sintin si pentru sonda am fost sfatuita cu multa caldura de catre o asistenta care imi zciea tot "iubita" sa ma relaxez foarte bine ca nu o sa simt nimic. a avut dreptate. eram gata. m-au pus pe targa si am plecat spre sala de operatie. contactiile deja erau de o intensitate mare si eu nu mai eram asa de mandra de mine.

movulina
15.05.2008, 09:01:18
La multi ani Lura si din partea noastra! Sa fii sanatoasa in primul rand si fericita si sa faci copii frumosi si sanatosi!!! :-p

o sa scriu aici povestea nasterii.
observand ca am o scurgere putin mai abundenta decat de obicei am hotarat sa merg la turda pe 3 mai ca sa ma vada medicul de acolo. m-a vazut si a zis ca nu este vorba de lichid amniotic dar ca totusi ar vrea sa imi faca nista analize pe 5 mai ca doar atunci era deschis laboratorul. am mers acasa linistita. incepea sa ma bata un gand sa nu ma mai intorc in sibiu pentru ca burta imi era cam coborata si simteam niste junghiuri pe jos si o presiune mai mare decat de obicei. bagajele le-am luat cu noi pentru orice eventualitata. a doua zi dimineata m-am trezit si m-am pus la povesti cu maica-mea si cand povesteam eu mai bine, pe la 9 dimineata, mi s-a rupt apa. nu a curs toata dintr-o data. curgea la intervale de cateva minute cate o cantitate mai mare. prima data nu mi-am dat seama despre ce e vorba dar cand mi-am terminat tampoanele din vata si tifon pe care mi le pregatisem pentru intreaga sedere in spital m-am lamurit. am fost foarte fericita, deloc ingrijorata. mi s-a pus un zambet pe fata si am ramas asa cu el si repetam tot timpul ca mi s-a rupt apa. maica-mea era putin panicata. la adi m-am dus sa il trezesc si l-am miscat usor si i-am zis: adi, mi s-a rupt apa. el a zis: nu. eu iar: adi, vb serios, mi-a rupt apa. el iar: nu. atunci l-am scuturat de-a binelea si i-am zis: adi trezeste-te ca mi s-a rupt apa si ma bag sa fac un dus sa plecam la spital. atunci s-a trezit de tot, si inca cum!!! pana am facut dus maica-mea a sunat medicul si pe calin si au plecat spre spital amandoi. au ajuns mai repede ca noi pentru ca eu m-am spalat si pe cam si m-am uscat si deichisit. m-a sunat calin si m-a intrebat daca mai vreau sa recoltez celule stem. am zis ca vrea dar ca trebuia sa ridicam chitul vinerea viitoare si ca nu cred ca se mai poate face nimic. a zis ca rezolva el. asta a si facut. acasa nu am avut dureri foate mari. contractiile au inceput cam la o ora dupa ce mni s-a rupt apa si erau dureri suportabile ca la ciclu si eu le suportam cu mandrie. imi zisesem ca nu o sa sint ca am nascut daca nu simt si eu o contractie doua. am ajuns la spital. eram asteptati in curtea spitalului. m-am pupat cu adishor si am fost dusa sa ma pregateasca, am completat niste acte, am dat niste semnaturi, am fost rasa si mi s-a recoltat sange din deget pentru grupa sanguina si coagulare. am fost anuntata ca vine cineva de la cluj cu chitul pentru celule stem. contractiile erau deja mai mult putin decat suportabile dar eu tot mandra de mine eram. am fost dusa apoi la terapie intensiva si acolo mi-am instalat liniile pentru perfuzii si sonda. nu m-a durut absolut nimic. rasul a durut putin ca a fost facut cu un instrument barbar si pe uscat, in rest intepaturile nu le-am sintin si pentru sonda am fost sfatuita cu multa caldura de catre o asistenta care imi zciea tot "iubita" sa ma relaxez foarte bine ca nu o sa simt nimic. a avut dreptate. eram gata. m-au pus pe targa si am plecat spre sala de operatie. contactiile deja erau de o intensitate mare si eu nu mai eram asa de mandra de mine.

Mai vrem !!!!

Mai vrem !!!

anda_smuf
15.05.2008, 09:03:30
in fata salii de operatie a oprit adi asitentele care duceau targa aruncandu-se pe mine sa ma pupe. avea lacrimi in ochi si chiar eram curioasa ce o sa zica. a zis: nastere usoara! si te iubesc! mi-am dat si mie lacrimile. i-am mai zis o data sa nu plece din fatza salii ca vreau o poza cu ea cand o scoate din sala.
cat inca eram in terapie intensiva a venit la mine un nene dragutz care s-a prezentat cu numele si mi-a spus ca va fi anestezistul meu. m-a intrebat una alta despre istoria mea medicala si apoi m-a intrebat daca m-am gandit ce fel de anestezie vreau. am intrebat ce variante am. a zis ca generala sau rahidiana. am intrebat in urma careia pot sa plec mai repede din terapie intensiva sa fiu langa copil si a zis ca la fel de repede plec doar ca dupa cea rahi vad copilul imediat si dupa generala nu. am ales rahi ofcourse.
in sala a trebuit sa mai asteptam putin pana au sosit cei cu chitul de recoltare. contractiile deja abia le mai suportam. anestezistul mi-a explicat ca o sa imi faca o injectie in coloana si ca tre sa iau pozitia pisicii infuriate si sa nu ma misc pentru nimic in lume si tot repeta ca "orice ai simti sa nu te mist, orice ai simti sa nu te misti". ma gandeam: vai de capul meu ce ma asteapta. mi-a explicat si ca o sa simt ca se lucreaza in mine si o sa simt o presiune foarte mare spre piept cand o sa scoata copilul. sa nu ma sperii. a venit momentul injectiei si a zis sa il anunt cand sunt intre contractii. l-am anuntat si am luat pozitia pisicii. mi-a spus inca de vreo trei ori sa nu ma misc orice as simti si a facut-o. am simtit o intepatura mai mica decat cand mi s-a luat sange si apoi nimic in timpul injectiei. cand a terminat a mai durat 5 secunde si eram fresh. adio contractiile mult asteptate.
dupa 15 minute sau chiar mai putin dupa anastezie, mai exact la 11.45 fix am auzit un scancet timid si apoi trei urlete la fel de timide. l-am intrebat pe calin daca e fetitza. a zis ca da. apoi am intrebat in nestire daca e bine si asitenta cu "iubita" ma tinea de mana si ma asigura dand din cap si afishind un zambet fain ca da. ma gandeam: ce o stii si femeia asta daca e bine sau nu fetitza mea. nu a durat 5 minute ca mi-a adus-o sa o vad.
a fost cel mai fain moment din viata mea. am inceput sa rad si sa plang in hohote. nu mi-a dat sa o pup cum am vazut eu in filme dar oricum eram prea socata sa cer eu sa faca asta. arata exact cum am visat-o intr-o noapte. apoi am inceput sa vb cu calin si il tot intrebam, retoric ofcourse, "asa-i ca e frumoasa?".
cand s-a terminat operatia am avut iar un rendez-vous scurt cu adi care o vazuse. ne-am pupat iar si am fost dusa la reanimare. maica-mea si adi au fugit la fetitza. au vazut-o, i-au facut o poza si au venit sa mi-o arate.

movulina
15.05.2008, 09:09:10
in fata salii de operatie a oprit adi asitentele care duceau targa aruncandu-se pe mine sa ma pupe. avea lacrimi in ochi si chiar eram curioasa ce o sa zica. a zis: nastere usoara! si te iubesc! mi-am dat si mie lacrimile. i-am mai zis o data sa nu plece din fatza salii ca vreau o poza cu ea cand o scoate din sala.
cat inca eram in terapie intensiva a venit la mine un nene dragutz care s-a prezentat cu numele si mi-a spus ca va fi anestezistul meu. m-a intrebat una alta despre istoria mea medicala si apoi m-a intrebat daca m-am gandit ce fel de anestezie vreau. am intrebat ce variante am. a zis ca generala sau rahidiana. am intrebat in urma careia pot sa plec mai repede din terapie intensiva sa fiu langa copil si a zis ca la fel de repede plec doar ca dupa cea rahi vad copilul imediat si dupa generala nu. am ales rahi ofcourse.
in sala a trebuit sa mai asteptam putin pana au sosit cei cu chitul de recoltare. contractiile deja abia le mai suportam. anestezistul mi-a explicat ca o sa imi faca o injectie in coloana si ca tre sa iau pozitia pisicii infuriate si sa nu ma misc pentru nimic in lume si tot repeta ca "orice ai simti sa nu te mist, orice ai simti sa nu te misti". ma gandeam: vai de capul meu ce ma asteapta. mi-a explicat si ca o sa simt ca se lucreaza in mine si o sa simt o presiune foarte mare spre piept cand o sa scoata copilul. sa nu ma sperii. a venit momentul injectiei si a zis sa il anunt cand sunt intre contractii. l-am anuntat si am luat pozitia pisicii. mi-a spus inca de vreo trei ori sa nu ma misc orice as simti si a facut-o. am simtit o intepatura mai mica decat cand mi s-a luat sange si apoi nimic in timpul injectiei. cand a terminat a mai durat 5 secunde si eram fresh. adio contractiile mult asteptate.
dupa 15 minute sau chiar mai putin dupa anastezie, mai exact la 11.45 fix am auzit un scancet timid si apoi trei urlete la fel de timide. l-am intrebat pe calin daca e fetitza. a zis ca da. apoi am intrebat in nestire daca e bine si asitenta cu "iubita" ma tinea de mana si ma asigura dand din cap si afishind un zambet fain ca da. ma gandeam: ce o stii si femeia asta daca e bine sau nu fetitza mea. nu a durat 5 minute ca mi-a adus-o sa o vad.
a fost cel mai fain moment din viata mea. am inceput sa rad si sa plang in hohote. nu mi-a dat sa o pup cum am vazut eu in filme dar oricum eram prea socata sa cer eu sa faca asta. arata exact cum am visat-o intr-o noapte. apoi am inceput sa vb cu calin si il tot intrebam, retoric ofcourse, "asa-i ca e frumoasa?".
cand s-a terminat operatia am avut iar un rendez-vous scurt cu adi care o vazuse. ne-am pupat iar si am fost dusa la reanimare. maica-mea si adi au fugit la fetitza. au vazut-o, i-au facut o poza si au venit sa mi-o arate.

ce frumos!!!!!!!!!!

>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

anda_smuf
15.05.2008, 09:19:17
a venit calin pe la mine si l-am intrebat cand pot sa plec de aici., a zis ca in momentul in care am vanturi plec la fata urgent. nu nici nu va imaginati cat m-am putut eu screme in noaptea aia!!! si am reusit intr-un final si a doua zi dimineata dupa nici 12 ore de la operatie am fost dusa in salon ca sa aflu ca m-am scremut degeaba ca nu imi da inca fata ca nu am voie sa o alaptez decat dupa ce ii face un anumit test care ar fi influentat de faptul ca eu sunt pe antibiotice. super. m-am ridicat, m-am plimbat, m-am mai pus jos. oricum la o ora de la operatie calin deja ma punea sa dau din labele picioarelor si apoi sa ma tot intorc de pe o parte pe alta ca zicea ca e recuperarea mai rapida. si a stiut el ce a stiut ca doua zi deja ma plimbam pe holuri cu maica-mea de brat ca nu vroia sa ma lase singura. puteam sa merg la sara sa o vad si faceam ture intre salonul meu si cel de nou nascuti. ma mai uitam la ea, ii mai faceam o poza. era acolo o asistenta tare dragutza care ma lasa de fiecare data sa o vad desi nu se purta asa cu toata lumea. abia mai tarziu am aflat ca ii daduse muma 1 milion. am fost instalata intr-o rezerva faina cu baie in camera. nu stiu ce faceam daca nu eram in rezerva pentru ca in celelalte trei saloana erau cate 6 in camera cu cate un copil fiecare. aveau niste fetze mamele alea.... eu ma uitam la ele cu invidie in primele ore ca ele au nascut natural si aveau copiii langa ele deja dar am observat ca nu zambesc niciodata si ca nu e niciodata liniste in salon sa se poate odihni. am asistat la o nastere normala in timpul careia saraca s-a chinuit si a urlat si apoi a fost dusa la baie de brat de catre o asistenta sa se spele singura si apoi i-au plasat copilul in brate si asa au lasat-o. nu numai ca nu mai sunt de acord cu rooming in-ul asta dar chiar mi se pare inuman sa nu lasi femeia sa isi traga sufletul dupa ore de chinuri. inteleg sa il aduca la alaptat dar sa il ia sa poata si ea dormi macar cateva ore bune. erau sfarsite toate saracele. tot timpul plangea un bebe. halal recuperare.
a treia zi de la operatie mi-au adus-o de tot in salon. eu eram deja fresh. din momentul in care mi-am pus burtiera m-am simtit ca noua. pana atunci mergeam aplecata si aveam dureri cand ma ridicam sa alaptez.

laura81
19.05.2008, 14:47:21
Cum esti anda? Mai respiri? noi facem pronosticuri ca dormi in fiecare secunda de liniste pe care o apuci, de-aia nu mai scri :D
Ionelita, nici un semn?:-SS

PS Am uitat sa spun, ca la ce frumos ai descris experienta nasterii, cred ca ne gandim toate mai bine la cezariana:D

anda_smuf
20.05.2008, 15:25:16
mai sa stiti ca am vazut pe unele pe net care se plangeau de dureri post-operatorii crunte. nu inteleg de ce. nu li s-au dat calmente?! nu isi faceau efectul calmantele?! mie mi s-a spus sa cer calmant daca ma doare burta dar sa nu astept mult, sa cer la cel mai mic disconfort. si asa am facut un timp si nici nu mi s-au dat in prostie. mi se introducea cam de doua ori pe zi timp de doar doua zile, nu mai mult, o fiola de algocalmin, nu ceva mai puternic, in ditamai sticla de perfuzie. si imi ajungea.

ce fac eu?! ha. ce bine ca ma intrebi. mor. incet. treaba asta cu alaptatul e tare nasoala. nici nu va puteti imagina. mi-e si jena sa va dau detaliile aici ca poate nu toata lumea vrea sa vada. oricum mai bine mai nasteam inca o data pentru fiecare zi in care am avut probleme cu alaptatul.
dar voi ce faceti? cum de nu stati pe capul meu toata ziua?! am crezut ca tre sa il tin pe adi cu matura la poarta sa va alunge sa pot dormi.

miosb
20.05.2008, 16:34:01
ce fac eu?! ha. ce bine ca ma intrebi. mor. incet. treaba asta cu alaptatul e tare nasoala. nici nu va puteti imagina. mi-e si jena sa va dau detaliile aici ca poate nu toata lumea vrea sa vada. oricum mai bine mai nasteam inca o data pentru fiecare zi in care am avut probleme cu alaptatul.
dar voi ce faceti? cum de nu stati pe capul meu toata ziua?! am crezut ca tre sa il tin pe adi cu matura la poarta sa va alunge sa pot dormi.[/quote]

de ce spui asta??? te jeneaza??? eu sunt interesata de detalii...
bebelusa ce face???

laura81
20.05.2008, 17:30:31
cum de nu stati pe capul meu toata ziua?! am crezut ca tre sa il tin pe adi cu matura la poarta sa va alunge sa pot dormi.
Mai, ne-am gandit sa te lasam sa respiri, sa va invatati cu noul statut, sa vina si moni ca sa venim in efectiv complet asa ca ... In cazul in care nu venim sapt asta inseamna ca am decis sa venim la inceputul lui iunie, la prima intalnire cu moni. Te sunam oricum:D
Vezi, am avut dreptate ca mai bine te mai lasam sa respiri, se pare ca ai nevoie:-p. Te pupam si-i dorim perseverenta si alaptat usor:D

movulina
22.05.2008, 11:26:21
am facut o propunere de intalnire ... la topicul respectiF ...=;

anda_smuf
23.05.2008, 13:10:28
va intalniti fara mine! nu pot sa cred..... mufelor! as trage si eu o fuga intre doi sani dar sambata vin nasii nostri de cununie la noi deci voi fi full.

pe la mine cand va astept?

alice
23.05.2008, 13:13:57
Pai dupa ce ne intelegem intre noi,(adica sa nu carecumva sa ma uitati ), te anuntam si pe tine, bine?
Cam cu 5 minute inainte sa sunam la usa \:D/

anda_smuf
23.05.2008, 13:19:59
viv, ce-i cu ultimul ticker? faci party? in 5 zile?

numai sa nu fim plecate. =P~
nu, serios acum. am inceput sa iesim pe afara, cu caruciorul nostru roz. si ne plimbam frumos. mami nu e prea bun sofer ca nu poate sa isi ia ochii de la mine si mai ia un scoc, o groapa, o ceva dar se descurca.
am mai crescut tu fetelor. am crescut cu 500 de grame si se vede bine de tot. pana veniti voi o sa fim mari tare.
trebuie sa las comoditatea deoparte sa incep sa planuiesc botezul ca trece timpul foarte repede.

laura81
26.05.2008, 10:48:07
M-a rugat anda sa-i micsorez niste poze si sa le pun pe forum. Ca de, ce nu facem noi pt ea:*...
So ....

Si inca cateva ...
Seamana sara cu adi de nu se poate!!!! Da le cam doarme in toate pozele tu anda, de ce zici ca se trezeste des? nu te credem :P

Edit: asta prima, in galben, e geniala!!! Imi place de mor. De-abia astept sa ti-o smotocim :D

movulina
26.05.2008, 11:07:22
deh ....
in lipsa de altceva se mai chefuieste si omu` ....

;))

alice
26.05.2008, 12:12:53
Doamne ce faina e! :D Parca e asa mareeeee!
Ptiu sa nu ti-o deochi!
Si Anda:......................da, seamana cu Adi

anda_smuf
26.05.2008, 17:41:56
nici nu va puteti imagina cat e de mica. e fffffffffff mica. a vazut-o azi adi a lui laura si primul lucru asta l-a zis: ce mica e! stiu ca nu va dati seama din poze dar abia astept sa o vedeti in realitate.
in legatura cu smotocitul. asa pe la 2-3 luni. ca mi-a venit acasa asistenta de la medicul la care am inscris-o si mi-a tinut o morala de mama mama. ca ea este sterila si trebuie tinuta asa macar pana la 6 saptamani. ca daca am vizite vizitatorul se uita la copil de la o distanta rezonabila, fara sa sufle pe el, si apoi iasa din camera si conversatiile de genul ce frumoasa e si sumedenia de intrebari se pun in cealalta camera. in nici un caz sa nu las pe nimeni sa puna mana pe manutze ca ea si le baga in gurita (isi baga aproape tot pumnul) si ia foarte usor orice virus. sa nu mai vorbim de pupat. eu am fost foarte mirata mai ales ca le-am lasat pe matusi sa pupe la ea de numa numa si sa o ia in brate. i-am zis ca nu-i nimic ca vreau sa o calesc si ea a zis: lasa draga ca o calesti dupa 6-8 saptamani ca nu e jucaria nimanui ca e un nou nascut care trebuie sa fie si sa ramana steril.
asa ca m-am hotarat sa o ascult si am grija sa fiu foarte curata pe maini si sa imi fie foarte curat tricoul pe care il am pe mine si nu o mai ia nimeni in brate. nu stiu daca nu este prea tarziu pentru ca s-ar putea sa ii mearge deja burtica si am citit pe net ca se face de la diversi virusi luati. de asemenea scrie ca e foarte periculoasa diareea la nou-nascuti pentru ca se deshidrateaza foarte repede si poate duce chiar la deces.
nu stiu daca exagerez cu grija pe care o am dar rau sigur nu ii fac.

laura81
26.05.2008, 18:42:49
in legatura cu smotocitul. asa pe la 2-3 luni. ca mi-a venit acasa asistenta de la medicul la care am inscris-o si mi-a tinut o morala de mama mama.
Ma frate, da cu imunitatea cum ramane???Trebuia sa iti zic sa o inscrii la doctorita mea de familie, e opusul asistentei de care zici. Ti-ar recomanda sa o pui pe jos o ora pe zi sa-si mai dezvolte si anticorpi. :P
E, glumeam, nu chiar asa, da macar putin in brate putem s-o luam si noi, nu? adica daca au putut toate matusile ...:-s

alice
27.05.2008, 14:01:33
Anda, lasa prostiile.Acum e drept ca nu poti lasa chiar toata ziua sa se perinde pe acolo toata lumea si sa o ia toti in brate.Dar nici s-o cocolosesti prea mult mamico .......

anda_smuf
29.05.2008, 10:21:28
mai sunt doua saptamani si trece de 6 saptamani si atunci o sa chem oameni de pe strada sa o ia in brate sa ii fac imunitate dar pana la 6 saptamani nimeni nu se mai atinge de ea! >:D<
oricum va fi prea mult pentru ea sa veniti vreo 6-7 si sa stati in aceeasi camera cu ea. era mai fain daca veneati pe rand. adica eram eu mai linistita. dar vedem noi cum facem. lasa ca o sa mai veniti. trebuie sa ne gandim la binele ei nu la binele nostru. nu, matusicilor?!?!?!

nu stiu daca stiti dar noi am scoss-o pe pitzy afara inainte sa vin cu sara acasa si am zis ca gata acolo sta dar dupa o saptamana am lasat-o iar in casa spre dizgratia lui maica-mea care ne tot batea la cap ce rau facem. si a venit medicul ieri la noi sa o vada pe sara si maica-mea l-a intrebat asa "stai ca vezi tu acuma" : ce parere aveti ca au matza in casa? medicul a zis ca e ok atata timp cat nu o lasam inca in camera la fata si e deparazitata la timp si spalata. a ramas masca maica-mea. oricum eu nu pun mana pe ea never ever. inca. cum ziceam, dupa 6 saptamani set noi de reguli, i-am zis la maica-mea, fata doarme numai cu matza in patutz. :-p aoleu, saraca, am crezut ca face infarct.

clauditza28
30.05.2008, 23:16:30
hihihiihhi! esti mortala! sper sa fie sanatoasa fetita ta si cuminte ca alexutu meu care, de la 2 luni jumatate, doarme cate 10-11 ore pe noapte neintors, bati lemne pe el!

anda_smuf
31.05.2008, 11:16:52
DE LA DOUA LUNI JUMATE?! EXTRAORDINAR! MI S-A SCULAT PARUL PE MINE DE FERICIRE. SE POATE ASA CEVA?
mie mi s-a zis sa nu ma astept pana pe la 6 luni. esti tare norocoasa. bravo. ai vreun secret? sara se trezeste tot la 3 ore sau mai putin si ii dau sa suga vreo ora jumate, o tot trezesc sa mai pape putin ca daca nu se trezeste tot la jumate de ora si e infernal.

clauditza, tu cum ai procedat cu musafirii? ii lasai sa il ia in brate? si sa il pupe pe fatza? daca da, incepand cu ce varsta?

clauditza28
31.05.2008, 19:10:34
noi nu prea am avut musafiri pentru ca toate rudele mele stau in galati iar prietenii nu au venit chiar de cand s-a nascut. dar nu-mi amintesc sa fi avut cineva "tupeul" sa il pupe pe fata. nu si-a manifestat nimeni dorinta, dar nu as fi lasat decat pe cei foarte apropiati; in general, nu-mi place sa-l cocolosesc: cateodata manaca si de pe jos cand nu sunt pe faza ( ca arunca ce are din mana si apoi ia din nou de pe jos) si il surpind prea tarziu, dar nu ma crizez pe chestia asta.
al meu a dormit si singurel in camera de pe la 1 luna si jumatate; sotul era ingrijorat si zicea sa las usa deschisa dar eu ziceam da da si o inchideam sa nu imi strice somnul de frumusete. dar intre 1 si jumatate si 2 jumatatae deja se treaxea doar o data pe noapte.
si in legatura cu mancatul eu am mers pe ideea sa-i fac program (cat era mic mic manca la 2 ore , apoi la 2 ore jumatate, iar apoi la 3 ore. ma rog, am fost si putin fortata de imprejurari cu programul, ca aveam rani mari la sani cu sangerari si daca i-as fi dat din juma in juma de ora as fi innebunit.
chiar dac aplange aputin nu-i bagam titi in gura imediat. preferam sa cred ca plange de altceva, nu de foame; iar daca copilul sta 2 ore jumatate sau 3 nemancat la urmatoarea masa mananca bine iar apoi nu te mai freaca din juma in juma de ora. eu zic ca depinde si de mamici sa fie tari si sa-l lase pe copil sa mai si maraie!

anda_smuf
02.06.2008, 14:18:29
sara a mancat in prima saptamana la o ora dar apoi mi-am dat eu seama ca nu o hranesc corect pentru ca in momentul in care adormea la san eu o puneam in patutz dar acum dupa ce adoarme o data o iau de la san, o tin sa ragaie, o mai bibilesc putin, eventual o schimb si se trezeste si iar suge si tot asa pana consider eu ca a mancat destul si acum se trezeste tot la 3-4 ore dar totusi ar fi fain sa ii scot masa din timpul noptii ca mananaca la 11, la 3 si la 7 si ii dau sa manance cate o ora jumate. daca s-ar culca la 11 si s-ar trezi la 7 as fi super fericita dar as vrea o metoda sa nu sufar nici eu si nici sa o las pe ea sa planga pana se invineteste cum am fost sfatuita pentru ca nu pot ca ma dor toate in mine mai ales ovarele, ma ia o durere ca la ciclu de imi vine sa innebunesc.
nici eu nu o sa ma crizez la faze de genul mancat de pe jos sau altele dar totusi, sa nu uitam ca mai are cateva zile pana face o luna, nici nu pot sa ii dau acuma sa manance de pe jos numai sa fac eu pe viteaza. pana la 6 saptamani, orice m-ar sfatui lumea o sa am grija de ea cat mai mult si apoi o sa o dezvat treptat, vad eu cum.
deci, sa inteleg ca alexandru s-a dezvatat singur d mancat noaptea. am crezut ca o sa imi dai o solutie inedita. se pare ca trebuie sa am rabdare. azi noapte a stat treaza de la 1 la 5. am crezut ca imi pierd mintile. cum ii scoteam sanul din gura cum se trezea si plangea. daca o tineam in brate cu sanul in guritza dormea, nu sugea dar dormea. am renunat la toate principiile mele si am leganat-o, i-am dat suzeta, am plimbat-o cu caruciorul, i-am pus caruselul sa cante, nici nu mai stiu cate am facut si cand eram aproape sa il trezesc pe adi sa o plimbam cu masina a adormit. >:D< sper sa nu se fi prea atasat de niciuna dintre metodele folosite ca nu prea sunt mandra de ce am facut.

laura81
02.06.2008, 19:40:34
azi noapte a stat treaza de la 1 la 5. am crezut ca imi pierd mintile. cum ii scoteam sanul din gura cum se trezea si plangea. daca o tineam in brate cu sanul in guritza dormea, nu sugea dar dormea. am renunat la toate principiile mele si am leganat-o, i-am dat suzeta, am plimbat-o cu caruciorul, i-am pus caruselul sa cante, nici nu mai stiu cate am facut si cand eram aproape sa il trezesc pe adi sa o plimbam cu masina a adormit. >:D< sper sa nu se fi prea atasat de niciuna dintre metodele folosite ca nu prea sunt mandra de ce am facut.
:-s:-s:-s
Pe la partea cu trezitul lui adi si cu masina deja m-a apucat jalea :))
Oboseste-o si tu la 11, inainte sa se culce. Nu stiu ce presupune a obosi un copil de o luna, dar sunt sigura ca sunt metode :D. Las-o nespalata cateva ore, si-apai la 11 cand o schimbi si se simte curata si uscata sigur doarme ca nebuna:-"
Alte idei geniale nu-mi vin :))
Lasa-i ma suzeta in gura si culca-te. ca daca vede c-o iei in brate si n-o lasi pana nu adoarme, pai deja e prea tarziu s-o inveti altfel. Pune patutul langa pat si daca plange pune numai mana pe ea sa te simta acolo. Eu asa ma gadeam ca as face daca as avea un copil care se trezeste prea mult noaptea. Ca oricum presupun ca e in camera cu voi, nu?:D

anda_smuf
02.06.2008, 19:55:54
si eu m-am interesat ce implica a obosi un copil de o luna si acum sunt in plin proces de obosire. o pun pe burta si o tot stimulez sa intoarca capul intr-o parte si in alta si incerc sa o tot aman cu masa si o tin pe umar si o pun intr-o chestie cu multe jucarii care fac zgomote si mai vad eu ce fac dar sunt hotarata sa fie franta de oboseala pana la 10 ca mai mult nu cred ca o sa reusesc sa o aman cu tot cu baie.
apreciez raspunsul tau plin de patima!

mai, suzeta i-o tot pun in gura dar ea o tot da afara. daca ii pun miere pe ea o tine aproape 5 secunde. acum chiar as vrea sa se invetze cu suzeta dar nu vrea. mi-ar fi mult mai usor.
mana pe ea nu vreau sa o pun ca nu vreau sa o invat asa.
problema mea este ca nu adoarme in brate ca daca ar adormi in brate as pune-o incet in patutz, adoarme doar cu tzatza in gura. poate sa fie si pe pat pe spate fara nici un contact cu corpul meu dar sa aiba tzatza in gura ca doarme(ii mai dau si asa sa suga dar mi-e frica sa nu adorm si eu cu ea si sa o strivesc).
mai astept sugestii. ^:)^

clauditza28
02.06.2008, 20:24:48
draga anda, nici al meu nu a luat suzeta din prima dar, oricum, cand s-a invatat cu ea, noi nu abuzam, ci i-o dadeam doar pentru alinare, adica daca era obosit si nu putea sa adoarma sau ii era foame si nu era gata masa sau nu eram acasa sau era in carucior la plimbare si tipa. pe la 6 luni, mi-am dat eu seama ca nu mai e nevoie de suzete si le-am pus undeva bine sa nu mai lovesc de ele si sa fiu tentata sa i le dau. pe la varsta asta e usor sa il dezveti pe copil daca nu e prea atasat de suzeta. si in carti scrie ca poti sa i-o dai in anumite situatii si doar cat e mititel.
si cand era mic ca a ta se trezea noaptea sa manance iar apoi nu dormea cate o ora si il tineam in brate si ii cantam tot felul de cantecele luate de pe net si sa stii ca se mai calma, pana adormea iar apoi il puneam in patut, nu cu mine in pat, decat foarte rar. e bine sa ii invatam de mici ca patutul e locul lor. ideea e ca, chiar daca mai deviem de la lucrurile bune, macar sa nu ne facem un obicei din cele rele.
acum a ta e prea mica ca sa ai pretentia sa nu se mai scoale la ora 3 pentru papa. mai ai putine rabdare. asta e parerea mea.
si inca ceva: am citit in aceeasi carte ca , cu cat dorm mai mult cu atat dorm si mai mult si ca cica nu-i bine sa-i lasam sa se oboseasca. nu stiu cat e de adevarat dar la noi asa a fost situatia: nicioadata nu l-am obosit si cateodata dormea foarte mult pe ziua si credeam ca ne va trezi noaptea si pana la urma nu devia de la programul lui. nu-i trebuia mancare se hranea cu somn ca cica copii cresc si daca dorm mult. ca sa-ti dau un exemplu, al meu a adormit de cateva ori la 4-5 dupa-amiaza in conditiile in care masa de seara era la 8.
s-a trezit a doua zi la 6 dimineata. a dormit 14 ore.
acum la 11 luni, se culca la 8 seara tot timpul si cateodata e obosit tare de pe la 6 seara dar il mai pacalim, insa cand era mititel il culcam cand ii era somn.

aaa! si inca ceva! am citit tot asa pe net sau intr-o carte nu mai stiu ca cica , ca sa nu se invete copilul sa doarma cu tita in gura , cand da sa adoarma, sa incerci sa il atingi pe nas sau de ureche si sa isi termine treaba treaz; ....iar apoi sa il mai tii treaz o vreme si abia dupa sa-l pui la culcare. in fine poate ai mai citit de chestiile astea...
ideea era ca copilul nu trebuie sa confunde somnul cu masa ci sa stie ca sunt treburi distincte .
la mine nu s-a intamplat treaba cu adormitul la tata , deci nu iti spun din proprie experienta ci din citite...
daca nu esti tare la faza asta cu adormitul la titi te freaca....eu nu as avea rabdare sa ma frece asa...sincer....mai ales ca imi place somnul de noapte. mai bine il las sa urle, desi la mine nu a fost cazul!

anda_smuf
05.06.2008, 12:03:34
in primul rand imi cer scuze ca monopolizez subiectul asta.

clauditza, asa m-au invatat si pe mine asistentele, sa o ating usor pe frunte, tample, nasuc si asta functiona la inceput dar acum...... nu prea. oricum treaba asta nu se intampla de fiecare data. nu ma alarmez inca dar am avut vreo doua nopti albe albe.
nici noi nu am abuzat de suzeta. i-am dat-o doar in noptile alea albe in care vroia neaparat sa adoarma cu ceva in guritza.
nu ma astept ca de maine sa doarma toata noaptea doar de la doua-trei luni si am crezut ca este vreo metoda nedureroasa nici pt mine si nici pentru ea sa o aplic dar nu neaparat acum.
si la faza cu cu cat doarme mai mult atat doarme mai mult, la sara nu este valabila din pacate. ea sta treaza pe zi 4-5-6 ore si daca nu le petrece ziua in mod sigur o sa le petreaca noaptea. cand ma refer la a o obosi vreau sa spun ca incerc sa ii prelungesc cele cateva ore de stat treaza punand-o pe burta si stimuland-o in diverse feluri ca daca ii e somn pot sa o tot pun eu pe burta ca doarme in orice pozitie buburuza mea. sa nu iti imaginezi ca o trezesc si incep sa o necajesc.
mai, in mare eu zic ca e cuminte pentru ca niciodata nu a plans pana acuma doar de fitze si sa inceteze cand o iau in brate. ea daca se trezeste sta linistita in patutz si plange doar daca ii e foame ca se arunca pe san de parca nu a mai mancat nicioadata. vad ca nici colici nu are din moment ce nu a plans nicioadata asa aiurea. adevarul este ca ii dau preventiv o chestie pentru colici. nu plange nici cand ii fac baie, nici cand o bibilesc dupa baie, nici cand o schimb. maica-mea zice ca eu plangeam de mama focului la baie si de cele mai mult ori si cand ma schimba si ca nu dormeam doua ore legate pe noapte.
oare v-am spus ca am fost cu ea la vot si la socrii si in piata si de cateva ori in daia, la teren? am plimbat-o de numa. sper ca nu fac prostii ca toate astea le-am facut inainte sa implineasca o luna.
am terminat si cu carantina. las lumea sa isi faca poze cu ea in brate si sa ii pupe manutzele ca ce nu imi place mie la un bebe este sa planga cand il ia in brate oricine in afara de mami si sa intinda bratele ca vrea la ea. vreau sa fie sociabila <:-P .
clauditza, am mai vrut sa te intreb daca alexandru stranuta des cand era mic ca sara stranuta cam des fara sa aiba mainile reci sau ceafa si fiind imbracata corespunzator. soacra-mea zice ca asa stranuta bebelusii daca ii gadila ceva la nasuc sau pur si simplu si nu neaparat ca le e frig.

miosb
05.06.2008, 23:24:22
in primul rand imi cer scuze ca monopolizez subiectul asta.

clauditza, asa m-au invatat si pe mine asistentele, sa o ating usor pe frunte, tample, nasuc si asta functiona la inceput dar acum...... nu prea. oricum treaba asta nu se intampla de fiecare data. nu ma alarmez inca dar am avut vreo doua nopti albe albe.
nici noi nu am abuzat de suzeta. i-am dat-o doar in noptile alea albe in care vroia neaparat sa adoarma cu ceva in guritza.
nu ma astept ca de maine sa doarma toata noaptea doar de la doua-trei luni si am crezut ca este vreo metoda nedureroasa nici pt mine si nici pentru ea sa o aplic dar nu neaparat acum.
si la faza cu cu cat doarme mai mult atat doarme mai mult, la sara nu este valabila din pacate. ea sta treaza pe zi 4-5-6 ore si daca nu le petrece ziua in mod sigur o sa le petreaca noaptea. cand ma refer la a o obosi vreau sa spun ca incerc sa ii prelungesc cele cateva ore de stat treaza punand-o pe burta si stimuland-o in diverse feluri ca daca ii e somn pot sa o tot pun eu pe burta ca doarme in orice pozitie buburuza mea. sa nu iti imaginezi ca o trezesc si incep sa o necajesc.
mai, in mare eu zic ca e cuminte pentru ca niciodata nu a plans pana acuma doar de fitze si sa inceteze cand o iau in brate. ea daca se trezeste sta linistita in patutz si plange doar daca ii e foame ca se arunca pe san de parca nu a mai mancat nicioadata. vad ca nici colici nu are din moment ce nu a plans nicioadata asa aiurea. adevarul este ca ii dau preventiv o chestie pentru colici. nu plange nici cand ii fac baie, nici cand o bibilesc dupa baie, nici cand o schimb. maica-mea zice ca eu plangeam de mama focului la baie si de cele mai mult ori si cand ma schimba si ca nu dormeam doua ore legate pe noapte.
oare v-am spus ca am fost cu ea la vot si la socrii si in piata si de cateva ori in daia, la teren? am plimbat-o de numa. sper ca nu fac prostii ca toate astea le-am facut inainte sa implineasca o luna.
am terminat si cu carantina. las lumea sa isi faca poze cu ea in brate si sa ii pupe manutzele ca ce nu imi place mie la un bebe este sa planga cand il ia in brate oricine in afara de mami si sa intinda bratele ca vrea la ea. vreau sa fie sociabila <:-P .
clauditza, am mai vrut sa te intreb daca alexandru stranuta des cand era mic ca sara stranuta cam des fara sa aiba mainile reci sau ceafa si fiind imbracata corespunzator. soacra-mea zice ca asa stranuta bebelusii daca ii gadila ceva la nasuc sau pur si simplu si nu neaparat ca le e frig.
monopolizeaza-l cat poti de mult!!!! ca asa imi place sa citesc ce scrii despre micuta sara....mai spune-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!

clauditza28
06.06.2008, 08:14:45
da, anda, stranuta foarte des, cand era mic. sotul meu mereu zicea ca a racit si dupa aia se convingea ca nu e asa. sotul e mai prapastios. copilul stranuta si de 4-5 ori odata.
si noi l-am scos la 3 saptamani din casa, l-am dus si la real. era asa de mic...
la mine a fost mai greu cu alex in primele 3 luni, pana nu m-au mai durut sanii. dupa aia, practic a crescut singur! unii zic ca o sa fie greu si cand invata sa mearga si sa scotoceasca prin casa, dar al meu nu exagereaza cu scotocitul. ce ma enerveaza e ca a facut o pasiune din a umbla la gunoi, a baga mana in wc si a umbla cu peria de wc :-&. dar bineinteles ca pe ei ii intereseaza tot ce le interzici ferm!:-L

anda_smuf
06.06.2008, 17:57:04
ce fain! abia astept sa fug dupa ea prin casa si eu. ieri am masurat-o si am catarit-o ca mi s-a parut ca nu creste ca i-a ramas mica o singura salopeta de marimea 0. si a luat aproape un kg de cand am plecat din spital si 7 cm. suntem tare fericiti.
de azi am scos-o oficial din carantina. vin socrii si ceva vizite si o sa ii las sa o ia in brate daca e treaza. >:D<
mai am un singur of. are fontanela de doar un cm si medicul a zis ca e cam mica si sa ii injumatatesc portia zilnica de calciu ca sa nu se inchida prea repede. ca daca se inchide nu se mai dezvolta creierul la capacitate maxima ca nu mai are loc. si o tot verific sa vad daca nu a inceput sa se inchida. maica-mea zice ca eu si sora-mea am avut-o asa de mare ca se ridica si cobora caputzul in zona aia cand sugeam si radeau de noi ai nostri. frumos din partea lor!

nu stie nimeni nimic de ionelita?
o salut pe aceasta cale si ii doresc recuperare grabnica si asteptam vesti de la ea. si poze.

mirela85
06.06.2008, 21:46:02
haideri ca am si eu o mare dilema, nu stiu la gine sa merg :(
Am inteles ca sunt foarte buni Chicea si/sau Coracioni?? As opta pentru cea din urma ca am eu boala pe barbatii gine... stiu ca sunt mai buni ca femeile dar ....

Voi la cine ati fost/sunteti??

anda_smuf
07.06.2008, 12:05:37
eu am fost la ionus si am fost foarte multumita de el pentru ca este un om foarte bine dispus mai tot timpul si se poarta cu o gravidutza asa cum ar trebui sa se poarte un medic cu o gravidutza. te binedispune vorbind frumos si intotdeauna iesi de la el zambind sau razand. are un singur defect. nu vine la nastere.

clauditza28
07.06.2008, 12:11:06
anda, si la al meu i s-a inchis repede fontanela! pe la 5 luni! asta e ! dar tu ii dai calciu? eu nu i-am dat decat fier pe la 10 luni ca i-au luat sange si avea hemoglobina mica!
doctorul ionus e foarte bolnav , are cancer la creier, din pacate! nu stiu daca mai vine la serviciu!

de ieri sunt matusa a doua oara! sunt foarte bucuroasa ! s-a mai nascut un baietel in familie! poate sparg eu gheata cu o fetita peste cativa ani! hm!

anda_smuf
07.06.2008, 12:33:53
clauditza, eu ii dau asa: vitamina b complex, vitamina d3 pentru fixare calciu si sirop de calciu. astea mi-au fost date de neonatoloaga de la spitalul unde s-a nascut si cand am ajuns acasa si de medicul pediatru care se ocupa de ea.
nu pot sa cred ce ai scris de ionus! sunt in shoc!
haideti sa va arat pozitia mea si a Sarei preferata. ne iubim mult!!!

clauditza, in legatura cu ionus, ai sursa sigura?
va pun si o poza cu prima rochitza. nu se vede foarte bine dar revenim cu poze mai relevante.

clauditza28
07.06.2008, 22:43:10
e o dulcica!
in legatura cu ionus, am pe mama care lucreaza la spital si ....circula vestile intre colegi! chiar zilele astea a mai murit un medic , dr. Vargatu, sotul doamnei neonatolog Vargatu; si el tot de cancer la creier! Dumnezeu sa-l ierte!

miosb
13.06.2008, 10:01:36
na, nu vine nimeni cu impresii despre printesa sara??? ca stiu ca ati fost la "marea intalnire"???? ati smotocit-o???

oare ionela ce o mai face??? ca nu a mai scris de o vesnicie nimic..

anda_smuf
17.06.2008, 15:01:20
deja ma ingrijoreaza ionelita. a trecut deja destul de mult timp.
noi ne pregatim de baita ca deseara nu avem timp si pentru ca datorita faptului ca am invatat sa scuipam ne-am murdarit din cap pana in picioare cu vitamina b care este foarte foarte galbena.
miosb, fete nu au smotocit-o in adevaratul sens al cuvantului dar tin sa mentionez ca laura a fost cea mai dragastoasa cand incerca sa afle daca manutzele si piciorushele sarei se supun si ele legilor gravitatiei ca la oamenii mari. ii ridica mana si ii dadea drumul, ii ridica piciorushul si ii dadea drumul. asta este laura. [-X
i-am gasit si baby sitter la Sara asa ca pot sa stau linistita de acum incolo. va pun o poza sa-mi spuneti ce parere aveti.

alice
17.06.2008, 15:24:13
E baby sitter DOAR pentru bebelusi? =))

miosb
18.06.2008, 09:24:42
si nu e si la altceva baby sitter???? poate ni-l imprumuti si noua...:-" :-" :-" ...
poate o inspira maternitatea si pe laura si maine-poimaine ne anunta si ea ca e mamica...=)) =))

apropo, cine e baby sitter-ul?

laura81
18.06.2008, 09:55:33
Tu, daca e de imprumut baby-sitterul azi m-apuc de facut copii =P~!
MOOONNNIIIIII, vrem poze de la vizita la anda!!!!!
Hai tu ca n-am fost rea cu sara! gimnastica e buna la orice varsta!:D
Cat despre copii, sunt iar in faza in care nu fac in urmatorul secol, asa ca ... Moni, drumul e deschis:-"!

movulina
18.06.2008, 10:07:50
deja ma ingrijoreaza ionelita. a trecut deja destul de mult timp.
noi ne pregatim de baita ca deseara nu avem timp si pentru ca datorita faptului ca am invatat sa scuipam ne-am murdarit din cap pana in picioare cu vitamina b care este foarte foarte galbena.
miosb, fete nu au smotocit-o in adevaratul sens al cuvantului dar tin sa mentionez ca laura a fost cea mai dragastoasa cand incerca sa afle daca manutzele si piciorushele sarei se supun si ele legilor gravitatiei ca la oamenii mari. ii ridica mana si ii dadea drumul, ii ridica piciorushul si ii dadea drumul. asta este laura. [-X
i-am gasit si baby sitter la Sara asa ca pot sa stau linistita de acum incolo. va pun o poza sa-mi spuneti ce parere aveti.

:*

o:-)

ANDA!
e o frumoasa si o dulce bebelina!!!

miosb
18.06.2008, 11:34:00
Tu, daca e de imprumut baby-sitterul azi m-apuc de facut copii =P~!
MOOONNNIIIIII, vrem poze de la vizita la anda!!!!!
Hai tu ca n-am fost rea cu sara! gimnastica e buna la orice varsta!:D
Cat despre copii, sunt iar in faza in care nu fac in urmatorul secol, asa ca ... Moni, drumul e deschis:-"!
pai nu a zis nimeni ca ai chinuit printesa....am auzit ca tu ai dragalit-o cel mai mult...
ce, ce???? moni??? are planuri????;)) ;)) ;))

anda_smuf
18.06.2008, 23:08:15
oooooooooooooo, acum se scrie nu gluma la bebelushi de sibiu !!!!!!
pai, acest baby sitter minunat este varul lui adi si nasul copilului.... copilei.
si vreau sa il insor la anul ca nu are prietena si vrea omul sa se aseze la casa lui. ca e om serios. pe langa faptul ca ii plac copiii ii mai plac si plimbarile romantice sub clar de luna. ;-) astept oferte! poate aveti si voi o verisoara sau o sora.

movulina
18.06.2008, 23:09:36
oooooooooooooo, acum se scrie nu gluma la bebelushi de sibiu !!!!!!
pai, acest baby sitter minunat este varul lui adi si nasul copilului.... copilei.
si vreau sa il insor la anul ca nu are prietena si vrea omul sa se aseze la casa lui. ca e om serios. pe langa faptul ca ii plac copiii ii mai plac si plimbarile romantice sub clar de luna. ;-) astept oferte! poate aveti si voi o verisoara sau o sora.
....
=P~=P~=P~

iumiiiiiiiiiiiii

ma ofer, ma ofer!!!

alice
19.06.2008, 08:27:58
Eu nu-ti dau nici o oferta Anda.Ca eu sunt egoista.Ori al meu ori pentru nimeni! [-(

camitza
19.06.2008, 09:14:50
Sa iti traiasca fetita Anda!
Sa va bucurati de ea si de toate clipele frumoase alaturi de ea!
Va pup si sa stiti ca mi-a fost dor de voi

anda_smuf
19.06.2008, 23:32:05
multumim camitza de urari si te asteptam pe la noi!

astept ofert serioase pentru nashul fara nasha! ;))

alice
20.06.2008, 08:33:06
Am inteles ca a murit doctorul Ionus aseara.Dumnezeu sa-l ierte!:(

movulina
20.06.2008, 08:40:08
Am inteles ca a murit doctorul Ionus aseara.Dumnezeu sa-l ierte!:(
:(

Sa-l ierte Dumnezeu!