PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

laura81
20.06.2008, 10:00:28
Am inteles ca a murit doctorul Ionus aseara.Dumnezeu sa-l ierte!:(
Hai tu!!!!:O Esti sigura? eu inca cred ca si povestile cu boala lui sunt povesti ...

anda_smuf
20.06.2008, 11:03:59
doamne fereste! dar cum naiba poti sa te deteriorezi asa de repede? de la un om perfect lucid si foarte vesel acum cateva luni! esti sigura? de unde stii? poate ne confirma clauditza.

alison
20.06.2008, 11:42:32
Se pare ca e adevarat. stiu de la o prietena care a nascut cu el. Dumnezeu sa-l odihneasca.

anda_smuf
20.06.2008, 12:05:55
dar totusi ce s-a intamplat? nu stie nimeni exact?

alice
20.06.2008, 12:11:38
Eu ma auzit ca ar fi fost la Viena sa se opereze.Cine stie?Probabil a descoperit prea tarziu.........

anda_smuf
23.06.2008, 09:47:16
doamne, doamne, nic nu va imaginati cat de repede cresc copiii in ziua de azi. de exemplu sara a fost la prima intalnite duminica asta si nici nu are 2 luni inca. prima data a probat rochitza rosie dar a zis ca nu ii place ca e prea chicioasa si ca arata prea plinitza in ea si apoi a ales-o pe cea roz. pe baietzelul cu care s-a intalnit il cheama victor si e cu doua saptamani mai mic decat sara.

laura81
23.06.2008, 10:01:06
doamne, doamne, nic nu va imaginati cat de repede cresc copiii in ziua de azi. de exemplu sara a fost la prima intalnite duminica asta si nici nu are 2 luni inca. prima data a probat rochitza rosie dar a zis ca nu ii place ca e prea chicioasa si ca arata prea plinitza in ea si apoi a ales-o pe cea roz. pe baietzelul cu care s-a intalnit il cheama victor si e cu doua saptamani mai mic decat sara.
Pai rochita rosie dupa mine ii va sta minunat la un an, cand incepe sa umble! :D
Si uite asa incepe mami sa nu se mai tot imbrace in roz ca de, e femeie in toata firea si ii cedeaza locul fetitei ;;) . Super poze, se face tot mai frumoasa gagauta ta! Pupe multe si de la noi :* La intalnirea de miresici cand vine? :D

miosb
23.06.2008, 11:53:27
tu si i-ai lasat sa doarma impreuna???deja? ...hmmm:-? :-? :-? cam devreme...trebuia sa-i lasi si tu sa se mai cunoasca...hop top, de la prima intalnire, direct in pat....pai ce " educatie" ii dai tu de la varsta asta???

( sper sa nu te superi, dar a fost glumita mica si nevinovata)..
sara e o dulce....>:D< >:D< >:D<

Crisro
23.06.2008, 13:01:44
Am inteles ca a murit doctorul Ionus aseara.Dumnezeu sa-l ierte!:(

PFUI!!! #-o sunt doar zvonuri...sau barfe rautacioase...Ionus e ok, a fost operat si acum urmeaza un tratament de recuperare! Cel mai probabil va mai asista nasteri!!!!<:-P

anda_smuf
23.06.2008, 15:23:51
mai sa stii ca nu m-am gandit la treaba asta, miosb. chiar asa. adica eu am pus-o prima in pat cu un baiat. lasa draga, ca sunt mama libertina! (pe naiba!!! ii dau eu ei, tot baieti !!!!!! pana la 30 de ani. NIMIC)
de asta am intrat si eu sa va spun ca sotia lui ionus a fost vazuta azi la bac cu fiul lor si era in rosu imbracata, asa ca ori sa bucura foarte tare ori sunt doar zvonuri.

tinasb
23.06.2008, 18:55:40
de asta am intrat si eu sa va spun ca sotia lui ionus a fost vazuta azi la bac cu fiul lor si era in rosu imbracata, asa ca ori sa bucura foarte tare ori sunt doar zvonuri.[/quote]

Ciao fetelor, tot din zvonuri scriu si eu..dar am auzit ca Dr.Ionus a murit joi spre vineri dupa o operatie la Viena,se pare ca avea cancer la creier. Se pare ca acest tip de cancer e rapid si fara dureri clare.

Sper sa ma insel amarnic..daca nu Dumnezeu sa l odihneasca!

alice
07.07.2008, 10:51:55
Da, am auzit si eu ca din fericire sunt zvonuri.Gura lumii sloboda! (:|

anda_smuf
08.07.2008, 09:13:41
ce mai faceti fetelor? noi am fost la tushi la bucuresti o saptamana intreaga ca sa participam la cursul festiv. mi-a placut foarte mult pentru ca era foarte cald si am putut sa o tin in pampers si maieutz si era toata imprastiata pe acolo cu pulpitzele la vedere. mentionez ca la noi in casa amandoua stam imbracate cu haine cu maneca lunga pentru ca e foarte racoare. aaaaaa, am inceput sa zambim. in fiecare dimineata cand ma vede prima data imi zambeste cu gura pana la urechi fie ca zic sau nu zic ceva. e o dulce. ma da pe spate. va punem niste poze sa ne vedeti.

anda_smuf
08.07.2008, 09:16:14
si sa va arat si un zambilici made by sara.

laura81
08.07.2008, 09:32:28
Super fain!!!! E tot mai dulce!:*
Da' se poate, sora-ta era intr-un moment asa important din viata si fiica-ta dormea de rupea?:-p

BlueMoni
15.07.2008, 10:51:32
http://monitorulsb.ro/cms/site/m_sb/news/ionus_operat_la_viena_44438.html

AlexandraAdina
25.07.2008, 13:58:00
Poate nu e tocmai topic-ul potrivit dar tin neaparat sa-i spun lui BlueMoni ca impreuna cu sotul ei formeaza cel mai dulce cuplu pe care l-am vazut vreodata. Foarte frumoase ambele nunti si la fel si pozele...Felicitari!

laura81
27.08.2008, 13:07:30
Am impresia ca cineva a uitat sa ne anunte ceva :-<...
:D

alice
27.08.2008, 13:48:25
Eu is pe faza................Deci, personajule, vorbeste........ :[email protected]

BlueMoni
04.09.2008, 09:19:44
Articol din presa de azi:

Maternitatea intra in renovare capitala

LUCRARILE de reabilitare totala a Maternitatii din municipiul Sibiu vor incepe cel mai tarziu la inceputul anului 2009. Desi reamenajari s-au mai facut anul trecut in unele saloane din Blocul Materno-Infantil, o renovare capitala era necesara in intreaga sectie. "Este o mare realizare includerea noastra in acest program si ne vom stradui sa realizam proiectul de reabilitare etapa cu etapa fara nicio intarziere", declara dr. Minerva Boitan, directorul Spitalului Clinic Judetean de Urgente Sibiu. Atat studiul de fezabilitate cat si proiectarea au fost facute, iar dupa obtinerea tuturor vizelor necesare, va avea loc licitatia pentru stabilirea firmelor care se vor ocupa de renovarea Maternitatii. "Cel mai probabil, licitatia va avea loc la Bucuresti, in aceasta toamna", afirma Boitan. Pentru renovarea blocului operator si a sectiei de obstretica-ginecologie si neonatologie, Spitalul Judetean primeste aproximativ patru milioane de euro de la Ministerul Sanatatii Publice si Banca Mondiala. Dupa marea investitie, saloanele Maternitatii vor avea grup sanitar propriu, aer conditionat si instalatii noi, iar blocul operator va beneficia de aparate ultraperformante.

miosb
09.09.2008, 10:20:54
Eu is pe faza................Deci, personajule, vorbeste........ :[email protected]
asadar...personajul a iesit la raport:
am de raportat una bucata bebe la mine in burtica, de 7 saptamani, si are 27 mm.....am fost ieri la control si am vazut saculetul...iar azi ma duc sa-i vada si activitatea embrionului....
e bine?????

emerald
09.09.2008, 13:29:15
Felicitari! Felicitari! Felicitari!

laura81
09.09.2008, 15:17:59
am de raportat una bucata bebe la mine in burtica, de 7 saptamani, si are 27 mm.....am fost ieri la control si am vazut saculetul...iar azi ma duc sa-i vada si activitatea embrionului....
e bine?????

Ma bucur ca s-a adeverit "zvonul" :). Te mai felicit o data cu ocazia asta si-ti doresc sa ai o sarcina usoara!

alice
10.09.2008, 09:24:40
e bine?????

Ce ma bucur pentru voi...........v-ati miscat repede , vad ;))

miosb
11.09.2008, 11:04:25
Ce ma bucur pentru voi...........v-ati miscat repede , vad ;))
e nu chiar asa repede......marti i-am vazut si inimioara cum bate...m-am topit toata....a fost emotionant...deocamdata sunt la pat cu greturi, rau, vomez tot ce mananc, mancarea se compune din apa plata si ceai...si rara de tot cate o paine prajita....
asta e cu ale sarcinii....

Stiviana
11.09.2008, 11:38:11
Felicitari Mio si buna fetelor, eu din pacate nu am mai ajuns sa scriu chiar deloc dar am tot citit, mai ales ce a scris Anca!:) acuma sunt si eu in concediu de maternitate si am mai mul timp.......deci sunt in saptamana a 33a si data nasterii este pe 30 oct. pana acuma a fost totul ok, in primele trei luni mi-era rau dar nu am vomitat, nu am prea putut manca mai nimica, in afara de cartofi cu mujdei (nu imi vine sa cred cat mujdei am putut manca)...;)) eram foarte obosita si nu prea puteam face mare lucru, dar au trecut repede si pe urma ma-am simtit chiar foarte bine. am umblat mult, am fost in Irlanda si in vara am fost 3 saptamani in America si pe urma la Roma - a fost foarte frumos si m-am simit foarte bine. acuma burtica este destul de maricia, m-am ingrasat 11 kg, cred ca 3 kg s-au pus numai pe sani (vai, cand ma uit la ei chiar ma sperie zau......=)) ) bebe o sa fie un baiat, spre marea noastra bucurie, noi amandoi ne doream un baiat!:) acuma de-abea astept sa se termine vara, este destul de cald inca aicia la Viena, si e cam greu noaptea cu dormitul, dar de cand sunt acasa mai trag un pui de somn si dupa masa, si e foarte bine.....
eu vreau sa nasc normal, si sper sa fie asa! sambata mergem la un curs de nastere, sunt curioasa ce o sa ne spuna, in rest mai fac yoga ptr gravide, si e foarte fain, mai ales pe mine de cand sunt gravida ma doare nervul isiatic (cred ca asa ii spune pe romaneste) si cateodata merg ca un pinguin, de pe un picior pe altul!:)
ptr bebe avem totul pregatit, avem carucior, patut, vanuta, scaun ptr masina , o gramada de hainute etc........acuma trebuie doar sa mai gasesc un doctor de copii, aica e foarte greu sa gasesti unul care e bun!:)

e nu chiar asa repede......marti i-am vazut si inimioara cum bate...m-am topit toata....a fost emotionant...deocamdata sunt la pat cu greturi, rau, vomez tot ce mananc, mancarea se compune din apa plata si ceai...si rara de tot cate o paine prajita....
asta e cu ale sarcinii....

draga Mio, incearca sa bei ceai de ginger (am uitat cum ii spune pe romaneste), am citit ca ajuta la greturi! sper sa treci repede de aceasta perioada!:)

laura81
11.09.2008, 15:41:19
Felicitari Mio si buna fetelor, eu din pacate nu am mai ajuns sa scriu chiar deloc dar am tot citit, mai ales ce a scris Anca!:) acuma sunt si eu in concediu de maternitate si am mai mul timp.......deci sunt in saptamana a 33a si data nasterii este pe 30 oct. pana acuma a fost totul ok, in primele trei luni mi-era rau dar nu am vomitat, nu am prea putut manca mai nimica, in afara de cartofi cu mujdei (nu imi vine sa cred cat mujdei am putut manca)...;)) eram foarte obosita si nu prea puteam face mare lucru, dar au trecut repede si pe urma ma-am simtit chiar foarte bine. am umblat mult, am fost in Irlanda si in vara am fost 3 saptamani in America si pe urma la Roma - a fost foarte frumos si m-am simit foarte bine. acuma burtica este destul de maricia, m-am ingrasat 11 kg, cred ca 3 kg s-au pus numai pe sani (vai, cand ma uit la ei chiar ma sperie zau......=)) ) bebe o sa fie un baiat, spre marea noastra bucurie, noi amandoi ne doream un baiat!:) acuma de-abea astept sa se termine vara, este destul de cald inca aicia la Viena, si e cam greu noaptea cu dormitul, dar de cand sunt acasa mai trag un pui de somn si dupa masa, si e foarte bine.....
eu vreau sa nasc normal, si sper sa fie asa! sambata mergem la un curs de nastere, sunt curioasa ce o sa ne spuna, in rest mai fac yoga ptr gravide, si e foarte fain, mai ales pe mine de cand sunt gravida ma doare nervul isiatic (cred ca asa ii spune pe romaneste) si cateodata merg ca un pinguin, de pe un picior pe altul!:)
ptr bebe avem totul pregatit, avem carucior, patut, vanuta, scaun ptr masina , o gramada de hainute etc........acuma trebuie doar sa mai gasesc un doctor de copii, aica e foarte greu sa gasesti unul care e bun!:)
Vaai, deja esti in luna a 7-a?? Hai mai, cate nu ne-ai povestit :P. Cand veniti in rom? noi inca ne intalnim, nu asa des dar tot ne vedem. te-asteptam cu placere :)

Stiviana
11.09.2008, 17:40:09
Vaai, deja esti in luna a 7-a?? Hai mai, cate nu ne-ai povestit :P. Cand veniti in rom? noi inca ne intalnim, nu asa des dar tot ne vedem. te-asteptam cu placere :)

de fapt intr-a 8 - desi cu calculele astea nu ma prea pricep!:) pai speram sa venim de Craciun cu bebe, dar nu este sigur, depinde de cum se simte bebe si eu, si de vreme, este totusi un drum lung!:) as veni cu placere sa beau o ciocolata calda si sa mananc o clatita......yummyyyyyyyyy

camitza
17.09.2008, 10:56:25
Servus fete
M-am gandit sa dau si eu un semn dupa muuult timp.
Ptr cele care nu stiu , vreau sa dau o veste foarte buna: voi fi mamica.<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P
Am 20 de saptamani, sunt cat de cat bine. De fapt mult mai bine decat perioada naspa care am avut-o cu ameteli, varsaturi (cam de 20 de ori pe zi).
Se zice ca voi avea baietel, dar eu mai sper ca este fetita( glumesc)
In rest , ce sa va doresc: sa imi urmati exemplu mie si lu mio. E frumos sa fii insarcinata, te simti bine , asta in clipele in care nu ai varsaturi.^:)^
Va pup pe toate si sper ca o sa fac cumva sa ajung la intalnire.

alice
17.09.2008, 12:02:30
Felicitariiiiiiii >:D< Mai, incepeti sa-mi faceti pofta de bebelusi :>

laura81
17.09.2008, 17:26:14
Hai ma alice, da tu nu stiai de camitza? Ca imediat naste:P .
Si apropo de asta camitzo, va asteptam la intalnirea ai amult promisa. Desi daca astepti baietel nu stiu cum facem, ca intalnirea e intre gagici, nu?:P Se naste primul miresoi de sb? ;))

clauditza28
19.09.2008, 14:57:38
e bine?????
felictiari pentru bebe mio! dar secretoasa mai esti! n-ai spus nimic cand ne-am intalnit! sper sa fiti sanatosi amandoi!

miosb
22.09.2008, 09:36:20
felictiari pentru bebe mio! dar secretoasa mai esti! n-ai spus nimic cand ne-am intalnit! sper sa fiti sanatosi amandoi!
crezi ca nu ma manca limbuta sa zic???!!! dar am asteptat confirmarea medicului , care a venit la 3 zile dupa ce ne-am intalnit....am vrut sa fiu sigura inainte de a spune ceva....
multumesc de urari, sper sa fiu putin mai bine, ca ma termina raul si starile astea....sunt varza de 2 saptamani, nu pot manca mai nimic, ce mananc dau afara, sunt lipsita de puteri...astept sa treaca perioada asta de acomodare....am slabit vreo 4-5 kg, nici nu stiu exact...dar pantalonii ce-i purtam inainte stau pe mine doar cu curea...

mirela85
22.09.2008, 09:47:51
felicitari burticilor de sibiu>:D< Unde s-a ascuns topicul asta de nu l-am vazut pana acum:-B:-B

alice
22.09.2008, 10:41:24
Inseamna ca numai asa o sa dau si eu 4 kg jos, facand un copil.Ca altfel, n-am sanse. :)) Pentru asta, chiar ca l-as face

miosb
22.09.2008, 10:43:27
felicitari burticilor de sibiu>:D< Unde s-a ascuns topicul asta de nu l-am vazut pana acum:-B:-B
he he...a fost aici dintotdeauna, numai ca nu prea a fost activitate pe el...

Inseamna ca numai asa o sa dau si eu 4 kg jos, facand un copil.Ca altfel, n-am sanse. :)) Pentru asta, chiar ca l-as face
daca ai stii cat m-am chinuit eu sa dau jos....si acum cand vad ca imi cad pantalonii de pe mine....parca nu-mi vine sa cred....
dar partea cu realizatul nu e chiar asa placuta...
daca ati stii ce buna este painea cu margarina si cu rosii...cea mai buna mancare...ca tot incerc sa gasesc ceva ce pot manca si eu cat de cat....
nu suport nici un fel de miros, ma dispera si mirosul gelului de dus, cu parfum nici nu mai stiu de cand nu m-am dat, de gatit nu mai gatesc de 2 sapt, treaba nu mai fac deloc..toata lumea ma rasfata...na, sunt si beneficii...

anda_smuf
06.10.2008, 19:20:03
haideti sa va arat ce a crescut sara. suntem mari acum. gangurim si incepem sa vrem lucruri, intindem manutza, radem cu pofta si cel mai mult ne place sa framantam fetzele lui mami si a lui tati cu manutzele.

laura81
06.10.2008, 23:27:11
haideti sa va arat ce a crescut sara. suntem mari acum. gangurim si incepem sa vrem lucruri, intindem manutza, radem cu pofta si cel mai mult ne place sa framantam fetzele lui mami si a lui tati cu manutzele.
Aaaa, pai pana-l ajunge pe urs mai are :P
Mai mamica denaturata, nu stii ca toti adultii urasc pozele cu ei goi pe burtica de cand aveau 4-5 luni? :D Si cand saracuta nu va stii cum sa le stearga mai repede de pe calculator, atunci vine mami si-i zice: "lasa fata mamii ca te-a vazut o tara-ntreaga ca esti pe miresici :))"
In rest, chiar a crescut!! O asteptam la intalniri ca se apropie de varsta potrivita ;))

camitza
07.10.2008, 11:10:59
Anda, aveti o fetita foarte frumoasa ! Sa va traiasca! E superba
Mio, vreau sa te anunt ca au inceput cursurile pt gravide la Asociatia Ascensium. Au inceput de 2 sapt. Dak te intereseaza, sunt in fiecare zi de miercuri de la ora 17 la Biblioteca Astra in sala de consiliu. E gratuit cursul si e misto. Ai ce invata.

anda_smuf
07.10.2008, 15:48:46
draga dar poza asta nu eram pregatita sa o fac. o sa o pun asa pe o paturica dinaia faina tare si o sa fac o intreaga sedinta foto ca sa am ce sa arat viitorilor ei socrii cand vin sa-mi ceara fata. doar tre sa am si eu cu ce sa ma lud, nu? mama mi-a facut-o mie, bunica i-a facut-o la maica-mea, chiar si soacra-mea i-a facut-o la adishor. cum sa nu i-o fac si eu ei?! ;-)

alice
07.10.2008, 17:23:52
Vai Anda ce a crescut fetita lui ADI.Intelegi , nu?;))

laura81
07.10.2008, 21:23:21
Vai Anda ce a crescut fetita lui ADI.Intelegi , nu?;))
=))=))=)) Io n-am vrut sa zic :P

camitza
08.10.2008, 09:44:44
Vreau sa va anunt ca acele cursuri de care am scris ieri nu se mai tin incepand cu ziua de azi. Am inteles ca din lipsa de fonduri, Asociatia A. a hotarat ca este prea scump sa tine acele cursuri la Biblioteca Astra.:-w
Asa ca viitoarelor mamici, si ce a fost bun in orasul asta nu mai exista.:-L
Eram asa de curioasa sa merg si eu la acele cursuri si uite ce se intampla.

miosb
08.10.2008, 12:03:02
Vreau sa va anunt ca acele cursuri de care am scris ieri nu se mai tin incepand cu ziua de azi. Am inteles ca din lipsa de fonduri, Asociatia A. a hotarat ca este prea scump sa tine acele cursuri la Biblioteca Astra.:-w
Asa ca viitoarelor mamici, si ce a fost bun in orasul asta nu mai exista.:-L
Eram asa de curioasa sa merg si eu la acele cursuri si uite ce se intampla.
aaaaaaaiiiii ce viata lunga au avut!!!!!!!!! chiar voiam sa te rog sa-mi dai mai multe detalii......pacat.....era chiar interesant si util....

anda_smuf
08.10.2008, 19:38:36
lasa ca fac eu un baiat si nu o sa aibe nimic de la adi! >:/

anda_smuf
03.12.2008, 11:42:26
no comment !!! =))

miosb
03.12.2008, 11:49:23
no comment !!! =))
mai, mai ce grasuna avem aici! si ce falcute are, de-ti vine s-o papi...
printre altele....E FETITA!!!!!!!!!!!!!!!

laura81
03.12.2008, 16:30:48
Hai tu anda, faci misto de copil :P Las ca te pedepseste ea pe la 16 ani ;;) ...
Mio, ne bucuram ca e fetita (mai ales daca asta iti doreai) :P ! Totul e ok?

alice
04.12.2008, 09:20:04
mai, mai ce grasuna avem aici! si ce falcute are, de-ti vine s-o papi...
printre altele....E FETITA!!!!!!!!!!!!!!!

Cand te faci vazuta? :D

anda_smuf
22.12.2008, 22:45:20
felicitari miosb pentru fetitza!
o asteptam si pe camitza pe aici ca e pe ultima suta de metri!
va mai pun o poza cu nastrusnica mea.

laura81
04.01.2009, 17:56:21
No, mi-am tras ticker sa fiu in randul lumii :-p ...

alison
05.01.2009, 02:16:33
adica eu daca n-am, nu-s? (in randul lumii) ;)). felicitari, mamica! <:-P

alison
05.01.2009, 02:17:17
8 saptamani? deeeejaaaaa? azi maine nasti, sa vezi tu numai!

anda_smuf
06.01.2009, 22:12:24
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !
mami, ti-ai pus ticker!
ce faaaaaaaaiiiiiiiiiiiiiiin !!!!!!!!!!!
cel mai fain!
cum te simti?
bine ai venit pe topicul asta!

laura81
07.01.2009, 15:01:33
....
cum te simti?
...

Nu incurajator pt viitoarele mamici:-w. Adica sigur nu ma simt gravida. E doar o senzatie de femeie bolnavicioasa, chestie care nu-mi place ca nu am fost niciodata asa. Mi-e rau si foame in acelasi timp, ma simt ca dracu si vreau sa treaca odata timpul macar sa ma fac cat o balena si sa stiu de ce nu ma simt bine... Dupa cum vezi nu mi s-a dezvoltat inca nici un sentiment matern mai pronuntat decat era :P . Si starea de primele 3 luni n-ajuta deloc, mai vorbim luna viitoare? ;-)
Ma gandeam acum ca nimeni nu s-a plans deloc pe topicul asta si de ce as incepe eu? Oricum, pe cele generale de bebei nu ma bag ca ma linseaza astea, adica cum, nu ma simt divin, miraculos, incredibil etc :[email protected] ???

Si-acum pt toate care sunteti convinse deja ca voi fi o mama denaturata la cum vorbesc ... Eu totdeauna am pus accent pe chestiile negative cand am povestit ceva, pt ca cei care citesc sa invete din greselile altora si sa nu fie dezamagiti mai tarziu (acum ma refeream la nunti). Asa ca voi continua sa va spun si rele si bune (deocamdata am numai rele :)) ), pt ca povestile gen "ce sentiment inaltator este" nu sunt valabile deocamdata, decand cand tre sa ma "inalt" din pat sa merg pana la buda :)) . Sunt sigura ca fiecare din noi va cunoaste sentimentele respective si fiecare stie de ce a vrut sa faca bebe-ul. Asa ca de la mine veti auzi mai ales ceea ce n-auziti de la altii: partile intunecate ale povestii ...:>

laura81
07.01.2009, 15:05:47
adica eu daca n-am, nu-s? (in randul lumii) ;)). felicitari, mamica! <:-P

Oooo, te mai lasa astia sa scrii, de cand n-ai mai intrat? :-p
Pai pune-ti si tu un ticker de gen "m-am mutat la casuta mea de x zile". Adica altele au cate 3 (tickere), ce tu sa n-ai ? ;))

alice
07.01.2009, 16:49:39
=)) =)) =)) =)) =)) =))
Tu ce bine semeni tu cu o prietena de-a ta care INCA nu-i capabila sa tranteasca o chestie urlatoare.

laura81
07.01.2009, 16:55:45
=)) =)) =)) =)) =)) =))
Tu ce bine semeni tu cu o prietena de-a ta care INCA nu-i capabila sa tranteasca o chestie urlatoare.
Pai daca prietena asta a mea asteapta "momentul potrivit" atunci sa nu-l mai astepte ca nu exista asa ceva :D (aici vobresc in numele astora care nu isi doresc de mici sa aiba bebe). Asa ca pot sa-ti dau sfatul cu care m-am fript eu: "LASA SOARTA SA DECIDA!":>

PS: Ca soarta atata asteapta :P

anda_smuf
08.01.2009, 10:25:33
deci pur si simplu nu mai pot. tre sa intervin.
laura, dragutza, hai sa zic eu chestiile faine si sa vad daca storc vreun feeling de la tine.
puiutzul tau are acum intre 2 si 3 cm. incearca sa te uiti la o rigla.
a devenit oficial fat, nu mai este embrion, are formati genunchii si talpitzele si i-au aparut niste mugurasi la maini si la picioruse care se vor transforma in degetzele.
eeeeeeeee ? ce zici? asa putin putin de tot, nu ti se scoala parul pe tine?
nici o problema daca nu se intampla asta si chiar nu are nici o legatura cu faptul ca vei fi sau nu o mama denaturata.

laura81
08.01.2009, 13:21:08
deci pur si simplu nu mai pot. tre sa intervin.
laura, dragutza, hai sa zic eu chestiile faine si sa vad daca storc vreun feeling de la tine.
puiutzul tau are acum intre 2 si 3 cm. incearca sa te uiti la o rigla.
a devenit oficial fat, nu mai este embrion, are formati genunchii si talpitzele si i-au aparut niste mugurasi la maini si la picioruse care se vor transforma in degetzele.
eeeeeeeee ? ce zici? asa putin putin de tot, nu ti se scoala parul pe tine?
nici o problema daca nu se intampla asta si chiar nu are nici o legatura cu faptul ca vei fi sau nu o mama denaturata.

Ooofff tu ce ma enervezi. Nu ca nu ma mai ia din cand in cand cate un fior, cand imi aduc aminte ca e acolo si traieste, dar e valabila zicala "pana nu vad nu cred" :-p. Astept cu interes putina burtica, ca sa ma creada si sa ma suporte mai usor cei din jur. Si da, sunt si momente de-alea la care nu ma asteptam pana in luna a noua, cand vine barbatu-meu si-mi pune mana pe burtica si-mi spune ca nu-i nimic ca mi-e rau, inseamna ca merge bine :love: . Numa ca astea mi se par cam intime sa le povestesc, asa ca nu te astepta sa mai povestesc de mai mult de 3-4 ori asa ceva :D . Ma uitam la ce-am scris ieri si dupa mesajul ala par intr-adevar o mama denaturata si nu-i chiar asa:-s.
Numa ca acum am scuze, nu? Chestii hormonale ;-) .

Cat despre stadiul de dezvoltare a bebe-ului ... Nu citesc inca pt ca stiu ca n-a trecut perioada "critica" in care-l poti pierde la fel de usor cum l-ai facut, deci nu vreau sa ma ambalez inca.

alice
09.01.2009, 15:31:12
Anda, eu zic sa o incurajam, ca a facut un pas.Atat de mare ca nici ea nu-si da seama inca =))

anda_smuf
10.01.2009, 12:11:45
mai are doar vreo 200 de zile sa isi dea seama. sa speram ca ii ajung. ;))
oricum parerea mea este ca este mult mai implicata decat lasa sa se vada. este mult mai implicata decat am fost eu in orice caz si eu mi-am dorit copilul asta de cand ma stiu, de prin clasa a doua cred =))

movulina
12.01.2009, 11:35:58
>:D<
eu vreau un bebe gata facut ... se ofera cineva?:-"

anda_smuf
12.01.2009, 18:52:33
si eu si eu vreau. vreau asa: un bebe fertilizat in vitro, crescut in vitro, nascut in vitro si alaptat in vitro si la doi ani sa imi fie predat. a, si cu ochi albastri!

miosb
14.01.2009, 12:29:35
deci...laura te felicit si eu pt bebelusul care creste in burtica ta!!!!!!!!!!!
si ce ai scris acolo mi se pare exact realitatea.....pe care am trait-o si eu........la mine a fost de departe o sarcina fericita....am experimentat multe simptome aiurea, dar au trecut ......e groaznic cand te vezi exact cum ai zis tu un om bolnav, incapabil de activitatile lui de pana atunci, orice mananci nu-ti cade bine, dai afara la greu, ti-e foame nu stii ce sa mananci.....si nu ma consola cu nimic ce-mi spuneau altii:" lasa ca pana treci de 12 sapt si va fii bine"...ei uite ca abia la 20 am scapat de greturi si vomat....iar atunci au venit durerile de spate, mersul de rata, nu mai dorm pe burta....
dar cand merg la echograf si o vad cum se misca, iar acum misca intr-o veselie si mi-e draga de nu mai pot cand o simt cum se misca, sau cum face valuri in burtica....
sentimentele acelea frumoase de mama devotata si naturata, vor veni mai tarziu, n-am nici un dubiu....
si daca ma intreb, dupa tot ce am trait pana acum in sarcina, daca as mai face unul, da, l-as mai face.....pt ca raul e rau atunci cand este...dupa ce a trecut uiti....sper sa trec cu bine si peste nastere, care ma ingrozeste....si timpul fuge ca nebunul....

laura81
15.01.2009, 19:27:12
Multumesc de urari si de sfaturi Mio!

Fetelor, aveti idee daca as avea voie sa fac aerobic? Anda, ai citit asa ceva vreodata pe undeva?

anda_smuf
15.01.2009, 23:56:28
vai ce bine ca intrebi. inainte sa citesc ce ai scris aici am vazut ca ai scris la celalalt topic ca vrei sa faci aerobic.
laura, de ce nu vrei tu sa fii cuminte si sa nu imi mai dai atatea emotii? de ce? te rog eu mult, stai cuminte. de ce vrei sa faci aerobic? presupun ca nu pentru slabire. arati fenomenal! vrei muschi? lasa ca o sa ii faci. iti promit eu. dupa ce nasti si ajunge copilul la 10 kg si tre sa il tii neaparat in brate mai mult de jumatate de ora in diverse circumstante o sa te faci sexy rau. o sa ai niste muschi ...... mama mama.
daca vrei sa faci miscare ca e sanatoasa pentru sarcina si bla bla bla uita-te pe net ca sunt exercitii speciale de gimnastica pentru gravide sau cauta asa ceva in sibiu. dar parerea mea este ca daca iesi zilnic la o plimbare prin parc cu felix iti ajunge deocamdata si mai ales daca vrei sa incerci o cezariana. dormi laura, dormi cat mai mult, dormi in toate pozitiile in care poti si nu poti sa dormi, dormi dimineata, neaparat la pranz si seara devreme. dormi in pat si pe fotoliu. =)) ca dupa ce nasti nu o sa mai poti sa dormi o lunga perioada de timp. mie daca imi pare rau de ceva ce nu am facut in timpul sarcinii este ca nu am dormit destul.
dar asta este doar parerea mea.
acuma serios vorbind, poti sa il intrebi pe gineco dar eu zic ca nu o sa iti recomande chiar aerobic.

laura81
16.01.2009, 11:57:58
=))
So funny! Stai linistita, ca somnul e ultimul lucru de care duc lipsa. Deocamdata. Ca eu dorm pe burta, asa ca profit pana mai pot :-<

Ma gandeam la aerobic nu pt slabit sau muschi, ci pur si simplu. Totdeauna mi s-a aprut ca e cea mai buna metoda sa iti pastrezi si-un fizic frumos si sa te simti excelent, fara sa tragi de greutati sau sa tii cure de slabire drastice. In cazul meu, simplul fapt ca as mai iesi din casa, ca as merge cu voi (astea care ziceti ca veti nevoie :P), ca te simti mai bine daca faci miscare... Etc.
No bine, vin cu voi numa' sa va fac galerie. Da mergeti? Ca atata va plangeti (tu, alice, viv etc) da cand va da omu o solutie buna si gratis va faceti ca ploua :D

alice
16.01.2009, 14:52:29
No lasa ca sportul nu face rau la nimeni.Dai si tu un pic din crengi pe acolo.Pardon....... din ramurele :))

anda_smuf
17.01.2009, 12:42:38
mai , eu as veni daca ar fi dupa 10 februarie dar acum chiar nu pot.
am foarte foarte mult de invatzat. si la sara ii iese primul dintisor si o doare saraca de nu stiu ce sa ii mai fac. pana la 4 azi noapte de exemplu s-a marait si nu a putut sa doarma si eu pe langa ea. iti dai seama ca m-am trezit aproape la 12. tre sa ii dau papa, sa o schimb, sa mai vad de ea si in timpul ce imi ramane sa citesc. daca as veni si la aerobic apai m-as intoarce acasa exact cand incepe sa fie maraita. chiar tb sa profit de ce timp imi ramane ca altfel dau banii degeaba pe scoala.
laura, te0ai interesat pe net? ce zic fetele de aerobic? sunt chiar curioasa.
cum te mai simti?
ti-ai facut vreun test chinezesc cu sexul copilului? eu mi-am facut 14 feluri de teste cand eram gravi si 13 mi-au iesit ca e baiat si doar unul ca e fetitza.

laura81
18.01.2009, 11:27:55
laura, te0ai interesat pe net? ce zic fetele de aerobic? sunt chiar curioasa.
cum te mai simti?
ti-ai facut vreun test chinezesc cu sexul copilului? eu mi-am facut 14 feluri de teste cand eram gravi si 13 mi-au iesit ca e baiat si doar unul ca e fetitza.
Fetele zic in general ca vor aerobic :D, asa ca poate saptamana viitoare mergem ;;).
Vaaai, ce m-ai linistit cu sexul copilului!!! Adica na, nu ca as crede in asa ceva, dar mi-a trimis cineva unul si n-am putut sa nu ma uit. si bineinteles ce e baiat. si tot baiat e si dupa toate prostiile alea de cercetari care se fac in arborele genealogic (ca daca adi are frate, cica o sa fie baiat)...
Da adi al tau are sora, de-aia are fata, vezi :((
Ma rog, nu ma gandesc la nimic pana prin martie cand teoretic putem stii ceva sigur. Stau si sper :D

alison
18.01.2009, 20:21:21
frate-meu are sora (vezi bine :))) si are un baiat.

laura81
18.01.2009, 20:41:17
frate-meu are sora (vezi bine :))) si are un baiat.
\:D/<:-P
Mai cautati-mi exemple care contrazic superstitiile ca m-ajuta moral ;-).

Alice, m-am gandit sa-ti infrumusetez inceputul de spatamana si sa-ti spun ca m-am ingrasat un kil :>

alice
19.01.2009, 11:55:16
Da du-te tu /:) Cine stie ce-o fi?Daca si marti il mai ai, atunci te cred.
Dar totusi....numai un kg?:-?

alice
19.01.2009, 11:56:07
\:D/<:-P
Mai cautati-mi exemple care contrazic superstitiile ca m-ajuta moral ;-).

Pai de obicei e exact invers de ce iti doresti.......la mine asa functioneaza

anda_smuf
19.01.2009, 12:29:05
si la mine asa a functionat intotdeauna. tot ce mi-am dorit mi-a iesit dina doua. lucruri impotante. si tot timpul am simtit ca e baiat. asa am simtit din prima si pana in ultima zi. dar uite ca ...... tadam!
tu ce simti ca e? asa, in sufletelul tau.
oricum sunt o groaza de articole medicale in care se spune ca nu depinde de absolut nimic. soldatelul norocos al lui adi a hotarat din momentul impactului.
sper ca ne spui faze de genul: azi am luat niste botosei, sau m-a tentat sa iau sau chestii dinastea "patetice"!

laura81
19.01.2009, 18:00:02
si la mine asa a functionat intotdeauna. tot ce mi-am dorit mi-a iesit dina doua. lucruri impotante. si tot timpul am simtit ca e baiat. asa am simtit din prima si pana in ultima zi. dar uite ca ...... tadam!
tu ce simti ca e? asa, in sufletelul tau.
oricum sunt o groaza de articole medicale in care se spune ca nu depinde de absolut nimic. soldatelul norocos al lui adi a hotarat din momentul impactului.
sper ca ne spui faze de genul: azi am luat niste botosei, sau m-a tentat sa iau sau chestii dinastea "patetice"!

In sufletelul meu asa, continui sa nu simt nici fata nici baiat pt ca continui sa nu ma simt chiar insarcinata:-" .
Am inceput sa citesc ceva chestii mai "Stiintifice" legate de sexul copilului, ca cica ar depinde de ziua in care a fost "creat", dar cum intru in detalii prea intime, pe care nu-mi place sa le scriu pe un forum, scriu pe privat daca e cineva interesat. oricum tre sa fii de-aia cu termometru-ntr-o mana si calendarul in cealalata ca sa verifici asa ceva. Si cum eu n-am fost :D Om trai si om vedea.
Si la chestia cu botoseii ... sper ca n-ajung asa :-L...

Alice, o sa ma gandesc la ce zici tu .. Deci sa ma fac ca vreau baiat? :P

alice
20.01.2009, 08:22:01
Alice, o sa ma gandesc la ce zici tu .. Deci sa ma fac ca vreau baiat? :P

Normal......Prefa-te asa vreo 7 luni, pana te obisnuiesti cu ideea =))

anda_smuf
20.01.2009, 12:02:41
vai, fetelor, stiti ce i-a spus laura la adi meu asera? ca sta ea cu sara pana invatz. va dati seama ce porniri de mamica are?
nu stiu daca ea stie ca eu am de invatzat pana pe 10 februarie dar eu ii fac bagajele si o expediez repede la laura pana nu se razgandeste.
ce bine ca pot sa invatz linistita !!! <:-P

anda_smuf
20.01.2009, 14:20:34
se pare ca m-am inselat. te refereai la un mesaj pe care mi l-ai trimis dar pe care eu l-am vazut doar azi.
of, si eu care credeam ca vrei sa stai cu sara pana in 10 februarie.
:*

Crisro
26.01.2009, 14:13:03
Buna fetelor!
Cunoasteti pe cineva in Sibiu care are grupa 01 si poate dona sange pentru cezariana unei gravidute?
Este urgent!
Merci frumos!

laura81
26.01.2009, 22:36:39
Buna fetelor!
Cunoasteti pe cineva in Sibiu care are grupa 01 si poate dona sange pentru cezariana unei gravidute?
Este urgent!
Merci frumos!
Trebuie si rh-ul , ca daca are negativ e mai nasol, numai de la negativ poate primi. Eu am 0 negativ dar nu pot dona fiind insarcinata. Daca e ok cu rh pozitiv se gaseste lume sigur. Sotul meu are 0 + , daca chiar nu se gaseste in spital da-mi un pm. Dar are nevoie de sange pt o cezariana??? Si daca sustin in spital ca n-au grupa 0 sunt nesimtiti, pt ca e donator universal, n-au cum sa n-aiba. Gizas, la ce s-a ajuns!!!

Da PM daca e chiar nasoala situatia, dar parerea mea e ca asteapta mita necesara ca sa duca lucrurile mai departe :( .

alice
27.01.2009, 09:15:44
Sa vina televiziunea.......>:P

ElleM
27.01.2009, 11:06:44
Buna fetelor, va transmit un citat dintr-un ziar local aparut azi (nu dau numele ziarului sa nu fac reclama):

"Coada la Centrul de Transfuzii Sanguine Sibiu, unde cateva zeci de persoane au donat sange in aceasta dimineata. Motivul este Alina Vintila, o tanara de 25 de ani care azi urmeaza sa nasca prin cezariana si care, din cauza unei probleme de coagulare a sangelui, are nevoie de peste doi litri de preparat trombocitar. Pompieri, politisti si foarte multi oameni care nu o cunosteau au raspuns apelului familiei de a dona sange pentru Alina si pentru Ana, fetita care urmeaza sa se nasca. Sibienii s-au mobilizat dupa ce ieri, prietenii si rudele Alinei au facut o adevarata campanie cu ajutorul SMS-urilor, mail-urilor si a mesajelor pe messenger, pentru a strange suficienti donatori, pentru a se efectua operatia.'

alice
27.01.2009, 12:03:43
Foarte frumos...daca s-ar face asa pt toata lumea

laura81
27.01.2009, 15:35:06
Da, frumos. Dupa ce nasc, daca o sa am peste 50 de kg cred ca ma abonez la donat sange ca mi se pare incredibil ce s eintampla. Si asta doar pt ca ne e greu sa ne deplasam pana acolo.
Din cate am dedus, alina respectiva e chiar prietena lui Crisro :D

anda_smuf
27.01.2009, 16:59:26
bravoooo !!!!\:D/<:-P=D>

augu
27.01.2009, 18:53:34
fetelor stiu ca nu am mai scris de mult,va rog sa ma scuzati,dar am fost f. ocupata. in legatura cu tanara cu cezariana,chiar a fost multa lume pt a dona sange m-am mirat si eu.vreau sa va intreb ce sa intamplat ?

Crisro
27.01.2009, 19:56:22
bravoooo !!!!\:D/<:-P=D>

Da, Anda bravo celor care au ajuns sa doneze...insa a fost prea tarziu pentru bebelus...la 10 a intrat Alina in travaliu si medicii nu au avut timp sa proceseze sangele recoltat.

Ai o fetita adorabila! Felicitari pentru pentr Sara!

laura81
27.01.2009, 21:29:36
Da, Anda bravo celor care au ajuns sa doneze...insa a fost prea tarziu pentru bebelus...la 10 a intrat Alina in travaliu si medicii nu au avut timp sa proceseze sangele recoltat.

Ai o fetita adorabila! Felicitari pentru pentr Sara!

:O:O:O Nu spune ca n-a trait fetita!!!!

ElleM
27.01.2009, 22:04:42
Crisro, ne poti da mai multe amanunte (daca se poate) ce s-a intamplat cu fetita? N-a supravietuit? multumesc

..insa a fost prea tarziu pentru bebelus...la 10 a intrat Alina in travaliu si medicii nu au avut timp sa proceseze sangele recoltat.

mariya777
28.01.2009, 00:38:36
Buna fetelor!!!!ma bucur sa intalnesc aici vechi foste viitoare miresici care acum ,ca si mine de altfel asteapta un bebe!!!!ce frumos nu?????
O sa impartasesc si cu voi bucura mea atat cat imi permite timpul,ca e tare putin la mine!!!!
va dorec la toate o sarcina usoara!!!si un bebe sanatos!!!!
si doamne dai sa fie bine alina si fetita ei ana!!!

ElleM
28.01.2009, 09:17:21
Buna dimineata fetelor, am revenit cu o veste trista preluata azi din presa locala: '' Final tragic
Alina Vintilă a fost operată ieri, la prânz. Operația a decurs normal, fără nicio problemă pentru mamă. Din păcate, fetița născută de Alina nu a rezistat decât câteva minute. Cu toate eforturile medicilor de resuscitare, inimioara fetiței nu a rezistat. Dumnezeu s-o ierte! "
Dumnezeu sa-i dea tarie familiei si in special mamei!!

Crisro, ne poti da mai multe amanunte (daca se poate) ce s-a intamplat cu fetita? N-a supravietuit? multumesc

alice
28.01.2009, 09:24:26
Ma gandesc, ca n-a avut legatura cu sangele.O fi avut bebele ceva probleme.:(

anda_smuf
28.01.2009, 09:25:41
nu am vrut sa fiu eu cea care scrie cuvintele astea dar ana a murit. am vazut ieri la stiri dar eu am inteles ca sangele a fost chiar de mare folos ca altfel si alina ar fi fost in pericol. ana a murit la cateva minute dupa ce s-a nascut. foarte nasol. am plans ieri de fericire cand am vazut ce scria aici si am vazut si la stiri cati oameni s-au adunat si dupa o ora am plans ne nervi cand am vazut stirile iar. cum se poate asa ceva? un bebe adus la termen. sper sa ii dea dumnezeu putere sa treaca peste asta. am inteles ca acum si alina este foarte atent observata de medici.

anda_smuf
28.01.2009, 09:32:33
nu putem sa facem ceva? pentru alina. cred ca as face orice pentru ea in momentul asta. crisro, am inteles ca este prietena ta, poate te gandesti la ceva si ne implicam toate.

mariya777
30.01.2009, 16:48:20
Tocmai Am Vb. Cu Soramea Pe Net,si A Venit Vorba De Alina ,fata Cu Cezariana Si Tocmai Am Aflat Ca E Vorba De O Prietena Din Copilarie,nu Imi Vine Sa Cred,saracuta...am Pierdut Legatura Cu Ea De F Mult Timp,ea E Mai Mare Ca Mine Cu Vreo 2 Ani, Da Tare Imi Pare Rau Sa Aud Vesti Despre Ea In Felul Acesta!!!am Inteles Chiar Ca Are O Forma De Leucemie Si De Aceea A Nu A Rezistat Fetita!!doamne Cat De Nedreapta E Viata Uneori!!!!!!

anda_smuf
02.02.2009, 13:04:25
ati fost alaturi de mine pana acuma, terbuie sa impartasiti cu mine si momentul asta. a crescut bebitza mea!!! acusi se cere la discoteca. #-o

anda_smuf
02.02.2009, 13:10:44
si uitati ce abilitati mai are. se vede de pe acum ca e fooooooooooarte inteligent offspring-ul meu!!!!!! #-o

laura81
02.02.2009, 17:27:30
Vaaaai, prima poza de pe olitae mortala!!! :))
L-am chemat pe adi sa vada, m-a intrebat "cine-i asta?" :|, dupa care a zis ca seamana cu tine, ca are ochii tai. Dai o bere pt asta? :-p

alice
03.02.2009, 09:16:11
Adi cu sensibilitatea din dotare......=))

anda_smuf
03.02.2009, 10:36:13
multumesc frumos. dau o lada de bere!
mamy scrie si tu cum te mai simti.

alice
03.02.2009, 11:33:49
Ce sa va spuna?Ca are trei luni si n-a pus nici 500 g pe ea?Si ca nu simte ca e insarcinata?Ca i-a fost rau o singura data?Si aia cred cade la vreo mancare care nu i-a priit ;))

camitza
03.02.2009, 11:45:01
Saluti gagici,
Sa stiti ca mi-am recuperat utilizatorul si parola.
Si inca ceva ... nici un semn. Ieri am avut termenul si nu vrea sa vina. Ne gandim ca ii place acolo. Maine am sa ma duc la dr. sa vedem dak e ok. Asa a zis dr ca dak pana in 4 nu nasc sa merg la el.
O sa dau vesti in curand

alice
03.02.2009, 12:34:31
Sa ai o nastere usoara [-o<
Lasa ca-l scoateti voi cumva, doar nu e dupa el

laura81
03.02.2009, 12:57:27
Vai camitzo, de cateva zile astept mesajul ca esti ok si ca ai o frumusete de copil sanatos :D!!
Tu alice, nu fi rea, ca mi-a fost rau, nu e chiar asa usor :P . E drept ca nu m-am ingrasat da cica acum incepe partea aia.
Anda, nu prea am ce sa zic... Sapt asta mutam sediul <:-P asa ca o sa am o camera aproape goala in care pot sa-mi calculez patutul si alte tiganii de-alea pt bebelusi, si incepe sa-mi placa tot mai tare ideea. Pana atunci o sa intind un puzzle de 3000 de piese pe jos sa-mi dau ocupatie;;) ...
Joi merg la eco si va zic daca am ceva de zis :-p Da parca acum deja nu mai arata monstruos, nu?
A, si ne-am cam hotarat la o policlinica privata din cj, daca totul decurge normal cu sarcina. Gynia ii spune clinicii, daca va intereseaza pe careva conditii adevarate de a aduce pe lume un copil :>, au site gynia.ro.

alice
03.02.2009, 14:06:05
Daca tu te-ai hotarat acolo, n-are rost sa mai caut.Ca ai analizat tu tot. :-"

laura81
03.02.2009, 20:35:14
Daca tu te-ai hotarat acolo, n-are rost sa mai caut.Ca ai analizat tu tot. :-"
Pai depinde putin si de persoana. Adica am optat pt asta in favoarea clinicii eva din bv (cu toate ca pretul e dublu) pt ca in cj am unde sa stau si ma pot duce cu 2-3 sapt inainte acolo. Am acolo si socrul, si o matusa, si avem unde sta amandoi. In brasov m-as duce la hotel #-o ... Si in cazul asta se acopera oricum diferenta de pret...
Si in cj daca am familion care vrea "sa fie alaturi" au si ei pe unde sta.
A, si o verisoara de-a mea e medic in cj ;-)

Astea-s singurele avantaje fata de bv, si ca dezavantaj pretul. Si toate-s personale, asa ca ... Tu pe unde ai rude? :D

Abia astept sa ne povesteasca camitza!!!:-SS

alice
04.02.2009, 10:42:02
La IASI.E bine?;;)

anda_smuf
04.02.2009, 13:30:01
anda maniaca zice: laura, te rog frumos sa nu cari chestii grele! ma refer la mutatul sediului.
patutz, chestii trestii.... super fain. faine tiganii.
ce fain ca nasti in cluj!!!!!! o sa fiu pe faza! cezariana sau epidurala?
m-am uitat pe net si am vrut sa zic ca pretul de 68 de milioane pt cezariana la cerere e imens dar dupa ce m-am gandit putin mi-am dat seama ca nu e chiar asa avand in vedere ca nu tb sa mai dai niciun ban la asistente, anestezist, ginecolog..... si am auzit ca nu tb sa iti duci nimic pt bebe ca are de la haine la cosmeticale, scutece, medicamentele alea scarboase care tb sa i le dai de la inceput.... si nu in ultimul rand atentia pe care o sa o primesti nu poate fi echivalata in bani.

camitza
04.02.2009, 14:27:53
Cred ca asteptati vesti, pentru ca si noi suntem nerabdatori. Nu am mai mers azi la dr pentru ca este plecat din localitate la un congres. Asa ca tre sa iau calciu lactic si sa ma odihnesc ca va veni si momentul.
Asa ca o sa va dau de veste printr-un sms, si apoi detalii cand veniti pe la mine.
Va pup si aveti grija de voi

laura81
04.02.2009, 22:30:21
Camizto, eu personal in fiecare dimineata cand ma trezesc ma intreb daca n-o fi fost noaptea norocoasa si ti-a fost jena sa ne dai mesaje la 3 noaptea :D .

Anda, momentan sunt cu tupeu si zic epidurala. Da mai vorbim ca astea stii prea bine cums e pot schimba ;-)
Moni zice ca a vazut mobila de bebe mov =P~... o pus-o asta micu daca-i baiat :-" !

anda_smuf
05.02.2009, 10:40:10
mobila mov... daca e baiat...super! chiar ma gandeam de unde parerea ca parintii influenteaza in vreun fel orientarea sexuala a copiilor lor! bulshit
!

cami draga, macar intra si tu mai des si da-ne niste detalii. cum te simti. daca e sau nu activ bebele? te loveste la coaste? ca eu nu am primit nicio lovitura la coaste. ce fain ca ai baiat. vezi? nu vrea sa se desparta de tine. deja e mamos! si eu vreau!!!

laura81
05.02.2009, 11:34:23
No, stati ca incepe logoreea. Azi am fost la eco :D
Vaaaaaiii, ce fain a foooooooossttt!!! Nu credeam ca se vede asa bine! Se agita pe-acolo ca un sifon, da din picioare ... Dansator il fac :)) .
Chiar a fost super fain.
Cat despre Muresan... Numai cuvinte de lauda. F mult mi-a placut, mi-a raspuns la toate intrebarile, a avut rabdare, mi-a mai dat o caruta de analize pe care nu mi le daduse medicul de familie "ca sa fie el sigur" ... Na, foarte fain!!!

anda_smuf
05.02.2009, 13:11:11
ce fain!! i-ai auzit inimutza? sau inca nu se aude? zi-ne si noua ce ti-a zis medicul. sa stim si noi, cele care vor sa (mai) faca un bebe! a fost si tati?

laura81
09.02.2009, 20:13:34
Pai e ciudat acum sa mai povestesc daca ne-am intalnit deja si ti-am zis tot ;-).
Camitzo... ce faaaci? Chiar n-ai citit subiecte despre cum sa-ti provoci nasterea? :-p Sau sa ti-o provoace ei, ce dumnezeu, ca deja a trecut o saptamana. E f mult sau mi se pare numai mie?

anda_smuf
11.02.2009, 08:34:21
camiiiiii, ce faci mami? sigur ai nascut pana acum. nu ti-ai instruit o ruda ceva cum sa scrie pe miresici? cum a scris sora-mea la general de nu stiau fetele cine e anda! a postat total aiurea. noroc ca a vazut laura si a mutat subiectul la sibiu. bine zice laura, nu ai citit cum sa te ajuti sa nasti? sunt niste metode .......
hai, anunta-ne. asteptam vesti!

anda_smuf
11.02.2009, 08:37:27
sa stii ca sunt si fete care nu scriu aici si care asteapta vesti.
G a l e r i e: <:-P:)>-:A:madlaugh::rocking::grouphug::rockon: hai Camitza!!! go go go!!!

alice
17.02.2009, 08:43:34
Aveti ceva vesti??????

laura81
17.02.2009, 11:10:46
Aveti ceva vesti??????
:( Nu. E internata de aproape 2 sapt, depasit termenul cu 2 sapt, dar parerea lor e ca "poate e gresit dpn-ul":O

dinaela
18.02.2009, 17:47:19
salut gagici...nu v-am scris de mult...oricum ne vedem diseara(stiti voi cine) ...dar pentru cine nu vine, vreau sa va anunt ca prietena noastra cami este fericita "coproprietara"...impreuna cu sotul ei(bineinteles) al unui buflea de vreo 4300...si ceva de grame..care se intituleaza Bogdan Mihai...si care e frumos...cu gura mare..si mancacios<:-P ...ea e bine...cam paliduta si deshidratata...dar fericita ca a scapat..(inca nu stie ce o asteapta;)) )...si abia asteapta sa fie alaturi de ficiorul ei...deocamdata e pe terapie intensiva..(a nascut prin cezariana)...si va pupa!!

camitza
01.03.2009, 16:13:58
saluti fetelor
In sfarsit suntem acasa... De marti 24.02.2009.<:-P <:-P <:-P Am nascut un baietel de 4,360gr si 58 cm. E mancacios de numa, au zis d-nele asistente ca ne trebuie o vaca. Cam au dreptate.
Eu in 06 febr am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca am termenul depasit si sa ma duc sa ma internez. S-a vazut ca si copilul e mare si dr Sinu m-a trimis la spital in vederea unei cezariene.
Acolo m-a preluat dr Chicea care era de garda, care mi-a spus ca nu ma lasa acasa ptr ca trebuie sa ma tina sub supraveghere si pe mine si pe bebelus. In 06 febr a fost vinerea . A fost naspa rau. Singura in camera, prima data internata, am plans mult . Sambata si duminica nu vine nici un dr sa te vada . Asa ca 2 zile am stat cam degeaba prin spital. Imi asculta dimineata si seara bataile inimii la copil si atat. Luni 09 febr m-a vazut dr profesor Srateanu , mi s-a zis ca o sa mi se aplice tratament ca sa incepeapa contractiile. Eu nu simteam nimica,nici o durere nici dupa o sapt de tratament. Luni in data de 16 febr s-a decis ca trebuie sa ma coboare in sala de travaliu ca sa imi provoace contractiile prin niste perfuzii.
Era ceva anormal .
Eu in acea data aveam 42 sapt, dar nici un semn de depasire de termen.
Nu pierdusem lichid deloc, placenta nu era deloc imbatranita si colul nu era deschis, plus imi facea un test de no-stres la copil si nu era stresat deloc.
Asa ca marti a fost ziua ce amre. NU va spun ca nu am dormit deloc. MA tot gandeam, parca abia asteptam sa vina ziua dar mi era si teama de ce va fi.
De dimineata la ora 10 am fost in sala de travaliu. Unde mi s-au pus niste perfuzii si au inceput contractiile din 5 min in 5 min. Erau ok. Asa dureri aveam si eu la menstruatie . MA gandeam ca dak tot asa sunt e super misto.Au inceput din 3 apoi din 2 si apoi la 1.
mi s-a trezit baietelul si tre sa plec
mai scriu si partea 2

BlueMoni
01.03.2009, 16:47:25
saluti fetelor
In sfarsit suntem acasa... De marti 24.02.2009.<:-P <:-P <:-P Am nascut un baietel de 4,360gr si 58 cm. E mancacios de numa, au zis d-nele asistente ca ne trebuie o vaca. Cam au dreptate.
Eu in 06 febr am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca am termenul depasit si sa ma duc sa ma internez. S-a vazut ca si copilul e mare si dr Sinu m-a trimis la spital in vederea unei cezariene.
Acolo m-a preluat dr Chicea care era de garda, care mi-a spus ca nu ma lasa acasa ptr ca trebuie sa ma tina sub supraveghere si pe mine si pe bebelus. In 06 febr a fost vinerea . A fost naspa rau. Singura in camera, prima data internata, am plans mult . Sambata si duminica nu vine nici un dr sa te vada . Asa ca 2 zile am stat cam degeaba prin spital. Imi asculta dimineata si seara bataile inimii la copil si atat. Luni 09 febr m-a vazut dr profesor Srateanu , mi s-a zis ca o sa mi se aplice tratament ca sa incepeapa contractiile. Eu nu simteam nimica,nici o durere nici dupa o sapt de tratament. Luni in data de 16 febr s-a decis ca trebuie sa ma coboare in sala de travaliu ca sa imi provoace contractiile prin niste perfuzii.
Era ceva anormal .
Eu in acea data aveam 42 sapt, dar nici un semn de depasire de termen.
Nu pierdusem lichid deloc, placenta nu era deloc imbatranita si colul nu era deschis, plus imi facea un test de no-stres la copil si nu era stresat deloc.
Asa ca marti a fost ziua ce amre. NU va spun ca nu am dormit deloc. MA tot gandeam, parca abia asteptam sa vina ziua dar mi era si teama de ce va fi.
De dimineata la ora 10 am fost in sala de travaliu. Unde mi s-au pus niste perfuzii si au inceput contractiile din 5 min in 5 min. Erau ok. Asa dureri aveam si eu la menstruatie . MA gandeam ca dak tot asa sunt e super misto.Au inceput din 3 apoi din 2 si apoi la 1.
mi s-a trezit baietelul si tre sa plec
mai scriu si partea 2

Cami, asteptam si partea a doua. Ma bucur mult ca esti bine. Am tras-o pe Daniela de limba cand ne-am intalnit sa ne spuna cum esti. Sa te refaci cat mai repede si sa ne trimiti poze cu Bogdan. >:D<

anda_smuf
01.03.2009, 18:55:20
salut camitzo! ce faci mami? asteptam partea a doua. felicitari. sa-ti traiasca bebelul, sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii!

camitza
01.03.2009, 21:09:50
Am revenit. L-am adormit pe bursucel. E cuminte, numa de nu ar fi colicii astia.
Si nu stiu la ce interval de timp ma tot urca pe masa. Ma dilatasem la ora 15:30, 7 cm dar copilul era foarte sus. La 11:25 mi-a rupt moasa apa si de atunci am inceput sa ma dilat bine. Ma dilatam destul de repede dar copilul nu cobora deloc. De fiecare data cand ma urcam pe masa il faceam varza pe doctor cu apa mea. Era si de plans si de ras.
Asa ca a sunat la domnul profesor si a cerut acordul ptr cezariana si m-a pregatit de anestezie.
Dupa ce mi-a dat anestezia, a inceput operatia. Anestezia nu mi-a prins pe partea dreapta si am urlat ca din gura de sarpe cand m-a taiat. Si-au dat seama ca au vazut la aparatele lor si mi-au facut anestezie totala. M-am trezit dupa cateva ore si ma durea burta de numa.
Apoi am aflat ca medicii mi l-au pus pe baietel pe obrajor si eu am spus ca "mami te iubeste si ca ce frumos e". Si ca m-au intrebat cum il cheama si eu am raspuns Bogdan Mihai. Eu nu imi aduc aminte , noroc cu o prietena de a mea care a fost tot timpu cu mine si in sala de travaliu si in sala de operatie care mi-a zis ce s-a intamplat.
Si apoi am stat la reanimare 2zile . Am fost foarte slabita, ameteam .A fost naspa rau recuperarea de dupa. DAr intr-adevar abia asteptam sa ma duca pe salon sa imi vad copilasul. In reanimare nu mi l-au adus asa ca l-am vazut doar in poze.
Apoi dupa cele 2 zile m-au dus sus pe salon si am fost cu bebelusul meu frumos. A fost cea mai frumoasa clipa atunci cand ne-am cunoscut.
Si asta a fost cam tot. Va trimit si niste poze.
VA mai scriu si mai povestim mai multe.

anda_smuf
02.03.2009, 01:20:09
ce frumooooos e tu camitza!!! foarte frumos. nu am mai vazut un baiat nou nascut asa frumos. si nu e negru. :)
cami, sara nu a avut deloc colici pentru ca m-am tot documentat eu si am ajuns la concluzia ca espumisan este cel mai bun remediu si de dau parca 25 de picaturi cand vezi tu ca il doare burta. eu i-am dat 5 pe zi pana pe la o luna jumate si nu a avut probleme. si iar pentru eventuale rani la sani am folosit garmastan si daca incepea sa ma doara si se inrosea ma faceam cu asta si in doua ore-trei nu mai aveam nimik.

foarte frumos copil! felicitari! il vreau de ginere!

laura81
02.03.2009, 10:18:12
Camiiii<:-P!!! Noi am aflat in mare povestea si ne-am bucurat la intalnire, ca ne-a povestit daniela,de-aia n-am avut activitate pe-aici ;)). Sa-ti traiasca uriasul, parca are deja o luna :-p.
de-abiaa steptams a ne povestesti si fata-n fata. Te lasam sa mai respiri o sapt-doua si tabaram pe tine :D

alice
02.03.2009, 13:31:26
Felicitari!!!!!!<:-P
Frumuselu' lu' mama.Bine ca s-a terminat si ca e cuminte si nu te oboseste prea tare.

movulina
02.03.2009, 14:45:16
CAMI!!! Felicitari!!!

e un super bebe super dragals si super mumos!!!

va pupic pe toate!

alison
02.03.2009, 20:35:47
Cami draga, felicitari si multa sanatate tie si lui buflea frumos si mancacios. Si tati, care cred eu ca plezneste de mandrie, sa aiba grija de amandoi. De abia asteptam sa te vedem. Ne bucuram ca sunteti bine. :*:*:*

Kristinne
05.03.2009, 09:38:44
Camitza, felicitari si ma bucur enorm ca ai trecut de pragul asta mult asteptat cu emotii! Acum sa-ti traiasca sanatos voinicelul, sa fie cuminte si sa va iubeasca, iar tie iti doresc multa sanatate, voie buna si toata energia de care vei avea nevoie in urmatoarele luni ca sa-i faci fatza >:D< :* !
E un bebelus super reusit si frumusel, Anda - pazeste-ti fata ca maine poimaine ii face ochi dulci :-p .
P.S. Stiti ce m-am gandit? Maine, poimaine trebuie sa infiintam un subgrup cu gradinita miresicilor :-p
Va pup pe toate si va doresc o primavara vesela, insorita, inflorita si plina de bucurii!

laura81
12.03.2009, 22:04:27
Acum 2 nopti am avut o experienta revelatoare la urgenta la gineco.
Am avut niste junghiuri nasoale, si desi mi-am dat seama ca vin dintr-o parte si nu sunt contractii, pe la 3.30 noaptea nu mai puteam de durere si ne-am dus la urgenta ca na, sa fiu sigura ca nu afecteaza bebele si ca totul e in regula.
Si-apai dat fiind ca nu era nici un medic acolo, asistenta m-a intrebat daca vreau internare si daca mi-am scos "apendicita", dupa care m-a rugat sa astept pt ecograf. La 5 ne-am plictisit de asteptat, imi trecusera si durerile, asa ca am plecat acasa. Cu gandul ca ala e timp berechet sa pierzi o sarcina. ... Sa nu dea domnul sa ai vreodata o urgenta !!file:///C:/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif

laura81
12.03.2009, 22:14:27
Dar cred ca il voi lauda lunar pe Muresan, care e un doctor cu muuult m ai mult bun simt decat alti 10 la un loc. si care are acum si eco 4d, care nici nu stiam ca exista. si nu intrebati maimult ca eu nu m-am prins de diferenta ;)). Si minunatul meu doctor mi-a spus ca totul merge perfect, toata lumea sanatoasa, analizele in sfarsit mi-au iesit si mie bine ... dar voi avea baiat :( . O sa incerc sa fie prima si ultima mutrita trista pe tema asta, fac exercitii de autoconvingere ca probabil ca imi va parea rau ca sunt asa rea :D

alice
13.03.2009, 10:36:15
Laura termina cu nebuniile.Ca o sa te obisnuiesti cu ideea si nici n-o sa-ti mai aduci aminte ca ai vrut vreodata fata.

anda_smuf
14.03.2009, 16:58:56
nu o sa uite niciodata ca a vrut fata. eu nu o sa uit niciodata cat am plans cand mi-a spus ca e baiat, dar cand il tine in brate nu o sa il dea nici pe 10 fete!
si e mai bine sa ai baiat. din mai multe puncte de vedere.... parerea mea.
dar, stati sa mai vedem..... ca i-a zis si ei medicul ca sigur 100% nu este ca este baiat decat atunci cand il tii in brate.

alice
16.03.2009, 08:59:04
Crezi ca o sa mai aiba parte de surprize daca tot a inceput asa? :D

anda_smuf
16.03.2009, 22:13:57
deci e oficial. >:D< doua eco si aceeasi parere. avem o a doua miresica mamica de baietzel!
uite laura, ce frumos suna!!!
felicitari! sa iti fie sanatos!

alice
17.03.2009, 09:58:24
Anda ai si renuntat la idee?=)) Asa repede?

laura81
18.03.2009, 13:04:19
Ca o sa si uit ca am vrut fata???? Hi hi, glumiti? Cu lacrimi in ochi am smuls promisiunea de la adi ca facem si-o fetita. M-am mai invatat cu ideea dar tot astept sa il am pe al doilea, care sper ca ma asculta doamne-doamne de-acum daca ma rog sa fie fata.
Oricum, mi-am primit pedeapsa ca am fost rea cu copilul meu:D . Am incasat o raceala pe care o trag de sambata si nici n-am voie sa ma tratez cu mare lucru ... adica traiasca musetelul si apa de mare :-p . Asa-mi trebe, daca n-am stiut sa apreciez ca sarcina merge bine si ca e sanatos si perfect dezvoltat.
Ce ziceti de "NoName" ca prenume?:D In 5 ore de drum pan ain ordea i-am insirat nume de baieti lui adi si nu-i place niciunul. Asa ca am gandesc ca celmai cinsit e sa-l cheme cum vreau eu, daca el tot n-are preferinte. si dintre variantele mele cel mai mult imi place vladut, si asta-i si cel mai "placut" familiilor. Lui adi nu-i place deloc dar o sa-l repet pana uita:-p . Doar asa tre sa fac si eu sa uit de sexul copilului, nu?

laura81
18.03.2009, 13:07:12
A, si nu v-am spus: am fost la policilinica aia privata din cj si daca nu apare ceva sa nasc mai repede, in august ma duc in cj si nasc acolo. a fost extraordinar, se pare ca poate sa-mi placa un doctor mai mult ca muresan. ne-a numarat inclusiv degetele, camerele inimii, a localizat toate organele, sa fie unde trebuie etc.
Si a daramat toate miturile prostesti despre epidurala si cat de groaznica este ea. Dupa cum ma asteptam. ;))

alice
18.03.2009, 14:04:56
Adica te dai pe nastere naturala, ai?

laura81
18.03.2009, 18:00:04
Adica te dai pe nastere naturala, ai?
M-am dat mai demult, mai, daca ma lasa astia. Sa mai repet de 10 ori niste analize (care la unii ies bine, la unii ies prost) si dupa ce ma intep la toate policlinicile din sibiu si eventual la inca cateva din cj poate ajungem la o concluzie, daca sunt sau nu bune analizele :D Chestia aia, ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul e atata de adevarata!!!

thedee
19.03.2009, 11:52:20
M-am dat mai demult, mai, daca ma lasa astia. Sa mai repet de 10 ori niste analize (care la unii ies bine, la unii ies prost) si dupa ce ma intep la toate policlinicile din sibiu si eventual la inca cateva din cj poate ajungem la o concluzie, daca sunt sau nu bune analizele :D Chestia aia, ca traim in romania si asta ne ocupa tot timpul e atata de adevarata!!!

Zice bine Badea cand zice chestia aiaL-)

anda_smuf
19.03.2009, 14:52:31
am vazut la stiri ca se propune introducerea in codul civil ca infractiune pedepsita cu 1 pana la 7 ani de inchisoare leziunile cauzate fatului de catre medic in timpul sarcinii sau in timpul nasterii. si au dat cateva reportaje cu medici ginecologi si erau tare revoltati. ai zis toti ca: pai ce sa facem? o sa ne gandim de 100 de ori inainte sa propunem o nastere vaginala si o sa facem cezariene si gata. adica daca in timpul cezarienei, recunosc cu totii ca sunt mai putine riscuri pentru copil, de ce la lasa pe saracele sa se chinuie 14 ore pana sa se indure sa faca o cezariana?! doamne domne! inteleg ce e mai bine natural dar deja este o intreaga politica impotriva cezarienei. parca ar fi razboiul impotriva manelelor.

laura81
20.03.2009, 15:02:21
Nu-i vorba ca sunt impotriva cezarienelor, ci impotriva celor "inutile" . Si din pacate notiunea asta difera de la o pers la alta foarte mult.
Mi se pare super cinstit sa aleaga fiecare mama cum vrea sa nasca. Dar cand vine vorba de necesitate, cand femeia nu poate naste natural e barbar sa tragi totusi de copilul ala ca da-l naibii, mai asteapta si altele la rand, n-avem vreme s-o taiem pe asta!
Cred ca povestile au plecat de la copilul ala cu mana rupta in timpul nasterii. Ziceau ca a avut peste 4 kile jumate. Pai cum dumnezeul meu s-o lasi , chiar s-o fortezi sa nasca natural??? Ma rog, presa exagereaza mult dar tot la "bunavointa" medicului ajungi pana la urma.

anda_smuf
20.03.2009, 18:44:16
si eu sunt de parere ca mamele trebuie sa aleaga dar nu asa din auzite. sa li se prezinte parintilor riscurile atat pentru bebe cat si pentru mama de catre un medic pentru ambele cazuri. m-am saturat sa aud faze din astea. pana la urma ajung sa nu ma mai uit la stiri cum face sora-mea. tocmai de-asta nu se mai uita deloc. iar s-a intamplat una. tot asa. s-a tras de copil pana l-a mutilat. tampitii. doamne.... ca i-as lua gatu' chiar daca as plati pentru asta.
ma rog. sau whatever. hai sa schimbam subiectul.
camitzo, ce mai faci draga? sunt curioasa cate kg are bebele tau acum.
am vb cu ea pe mess si a zis ca mananca o portie intreaga de nan dupa ce mananca san. vreau sa spun ca treaba asta e incredibila. cel putin pentru mine. si nu a scazut in greutate deloc de cand s-a nascut.
sara s-a nascut cu 3200 si am plecat cu ea acasa cu 2900. am inteles ca e normal sa scada pana la 300 de grame si ca toti scad mai mult sau mai putin. si sara nicodata nu a mancat cat scrie pe cutia de nan - cantitatea corespunzatoare varstei. nicoodata oricat i-ar fi fost de foame. are mami un mancacios..... mama mama!
laura, tu cum mai esti cu ideea? am trait sarcina asta ca si cand ar fi a mea si mi-a fost si mie greu sa accept dar acum sunt chiar incantata. e fain tu laura sa ai baietzel. imi doresc si eu unul tare mult. cum te mai simti? felicitari pentru bebe dezvoltat perfect! sa mearga mai departe tot asa. sa duci si tu acasa un dolofanel de 4300! ;))

maria_23cc
20.03.2009, 23:49:09
Ma bucur foarte mult fetelor pentru voi, dar din pacate eu nu vreau sa imi amintesc ziua in care a trebuit sa merg la spital sa nasc si nici zilele urmatoare de spitalizare...au fost atat de groaznice..am auzit cum o tipa de etnie rroma a nascut o fetita moarta dupa ce a stat in travaliu mai mult de 2 zile, fara a i se administra vreun calmant..cand eu eram in salonul de travaliu ei inca ii traia fetita, era asa de bucuroasa sa o tina in brate, eu am nascut duminica dimineata si ea luni, dar era prea tarziu, copila era moarta...nu va imaginati ce am trait atunci...eu nu m-am chinuit prea mult, deoarece nu am suportat de la inima durerea si dupa 4 ore de travaliu mi-au facut o perfuzie sa nasc...eram vanata toata...bine dupa ce mi-au despicat un ac in vena...si m-au intepat de n-spe mii de ori fara rost...in fine am nascut un baietel de care sunt tare mandra...am stat cu el in spital 8 zile, greutate mica, icter avansat...l-au tinut 6 zile la fototerapie...am avut cateva discutii aprinse in acele zile cu asistentele de acolo de la prematuri...fumau ca nesimtitele pe coridorul salonului, exact langa semnul fumatul interzis..iar usa la bebelusii prematuri era deschisa..inchipuiti-va ce simteam eu cand stiam ca bebelusul meu inhala fumul lor...Si altele, si altele...as avea myulte de povestit dar poate va plictisesc...nu sunt aberatii...e cruda realitate privita prin ochii unui jurnalist..:*

anda_smuf
21.03.2009, 07:48:39
saraca de ea. trebuie sa fi fost grozanic pentru ea. dar nici pentru tine nu cred ca a fost usor sa le vezi pe asistente fumand acolo. nu le-ai spus ca esti jurnalist si ca poti sa iei masuri? eu ori de cate ori am probleme cu administratie publica ii amenint ca aduc televiziunea si asta mai unge lucrurile. am observat ca functioneaza cand sotul meu a vrut sa isi scoata o diploma si i-o trebuia urgent. si de atunci mi-am invatat replica. ;))

camitza
22.03.2009, 00:34:41
Ce mai faceti fetelor?
A-ti zis ca veniti pe la noi? Va asteptam cu drag.
Marti pe 17.03 a facut o luna(l-a cantarit si avea 5150gr) si de atunci mananca 160 ml de lapte praf si desertul san. Manaca foarte bine. Acuma e cuminte, colicii i-am cam nimicit cu un ceai numit Baby Drink.
Eu sunt bine, m-am recuperat chiar bine. Mai naspa ca nu prea pot sa lucrez contabilitatiile decat noaptea. Nu pot sa fac mai nimik ca ma tot uit si povestesc cu el ca o nebuna.
Va mai trimti cateva poze mai recente.
Va pupam si va asteptam pe la noi.
PS. Laura sa stii ca e super sa fii mama de baietzel. Voi stiti ca eu imi doream mult o fetita...

camitza
22.03.2009, 00:36:48
Si va trimit si una cu mine si cu el.

maria_23cc
22.03.2009, 08:30:10
saraca de ea. trebuie sa fi fost grozanic pentru ea. dar nici pentru tine nu cred ca a fost usor sa le vezi pe asistente fumand acolo. nu le-ai spus ca esti jurnalist si ca poti sa iei masuri? eu ori de cate ori am probleme cu administratie publica ii amenint ca aduc televiziunea si asta mai unge lucrurile. am observat ca functioneaza cand sotul meu a vrut sa isi scoata o diploma si i-o trebuia urgent. si de atunci mi-am invatat replica. ;))
Stai linistita ca am luat masuri...am fost la directorul spitalului, colegiul medicilor..etc..bine problema mea a rezolvat-o, dar pe a fetei de etnie rroma nu...am scris cateva articole despre chestia asta, din pacate nu s-a rezolvat nimic...suntem in continuare o tara de corupti in care spaga rezolva marea majoritate a problemelor..suntem in continuare condusi de altii si nu de propria noastra constiinta...va pupic pe toate si sa auzim de bine!

maria_23cc
22.03.2009, 08:32:43
Si va trimit si una cu mine si cu el.
sunteti superbi! sa iti traiasca minunea si tu sa fii o femeie implinita si mandra de asa copil!!!!:)>- Aveti grija de voi!

alice
23.03.2009, 08:37:51
felicitari pentru bebe dezvoltat perfect! sa mearga mai departe tot asa. sa duci si tu acasa un dolofanel de 4300! ;))

Eu spun ca Laura se multumeste si cu un bebe de 3000 maxim :D
Ca sa-i fie bine si ei

anda_smuf
23.03.2009, 10:12:28
si eu zic la fel ! =))
si eu abia astept sa venim pe la tine, cami, dar e mai greu cu sincronizarea tuturor fetelor. sper ca venim saptamana asta.
ar fi fain daca ne-ai spune de ce ai nevoie pentru bebe. ce nu i-ai luat inca. macar asa sa avem niste repere.

anda_smuf
23.03.2009, 10:16:13
aseara sara a fost mamoasa. e a doua oara de cand s-a nascut. a vrut sa adoarma doar cu mine! vai ce mandra am fost!
vreau sa spun ca am o fetitza atat de cuminte..... stiti ca avea programul ala nasol ca dormea numai la 2-3 noaptea. de cand am fost la turda doarme de la 9.30-10 pana dimineata la 9.30-10 si doarme la pranz vreo 3 ore. dar inca am ramas la ideea ca un bebe e de ajuns! va anunt cand ma razgandesc!

laura81
23.03.2009, 12:38:22
Camiiiii!!! 5 kilee????? Numa mie mi se pare mult? Ce mancacios ai facut!:-p Da frumos tare:> . Se va bate cu al meu pt Sara :D . Si probabil o va incasa in lupta ca-i mai mic, ca n-are cum sa iese asa mare la cat suntem noi de rahitici:-p . Oricum al meu nu se naste natural daca are peste 3,5 kg. Am zis!
Daca ne strangem toate venim sapt asta, Camitzo, te anuntam la tel.

Maria... din pacate povestile spuse de tine sunt tot mai dese, si ma socheaza ca nimeni nu reuseste sa schimbe ceva. Si stiu medici care si-ar dori sa nu fie asa, sa vada lumea ca se poate si mai bine dar ... degeaba sunt unul-doi buni printre 5-6 nepasatori ... Si pacientii se consoleaza de obicei cu "bine ca am trecut cu bine peste, da altul nu mai fac!". Nu mi se pare normal sa ajungi sa nu mai faci copii din cauza conditiilor in care il aduci pe lume. Astea sunt hotarari care ar trebui sa fie luate in fc de cu totul alti factori.

Urasc sa ma simt vulnerabila (cred ca asta-i starea naturala cand esti gravida) si sa ma ia panica gandindu-ma "ce ma fac daca mi se intampa ceva si va trebui sa ajung in spitalul de stat?" . Si oricat incerc sa ma conving ca nu e asa rau, nu gasesc nimic ce m-ar putea consola, exceptand-o pe prietena mea medic. Care din pacate nu-i ginecolog. si stai si te rogi sa-ti fie bine ...
Azi is patetica:-< ...

anda_smuf
23.03.2009, 13:48:47
laura, cred ca stii solutia. sa ai bani la indemana. bani, bani si iar bani. muuuuuulti bani. asa o sa fii mai in siguranta. sa ai sa ii imparti peste tot daca doamne fereste ceva nu e in regula.

alice
23.03.2009, 13:55:46
Exact cum spune Anda.E singura solutie pentru iresponsabilii astia

sonia0103
24.03.2009, 22:59:00
Salutare, fetelor !
Spuneti-mi si mie la ce medici mergeti voi ? Cu ce medici ati nascut ? Eu tocmai am aflat (de la un test de sarcina) ca voi fi mamica :) Sunt entuziasmata si sigur nu prea cu "picioarele pe pamant" deocamdata.
Sapt. asta merg la ecograf, nu stiu daca se va vedea ceva. Voi merge la dr. Munteanu. Ati auzit de el ? Asa s-a nimerit, sa imi fac programare la el. Nu stiu la cine sa imi fac. La Chicea nu pot astepta 3 luni pt. o programare, si pana acum nu mi-au inspirat foarte mare incredere cei la care am mai fost. Adica... nu am un medic al meu!
Va rog spuneti-mi daca stiti ceva... de ce medic ati fost multumite ?
Multumesc mult!

anda_smuf
24.03.2009, 23:11:02
eu am fost la ionus si am fost multumita, laura merge la muresan si si ea e multumita si daca vrei sa fii tratata super cand mergi la spital sa nasti si nu esti prea sensibila pentru ca diplomatia nu este una dintre calitatile lui du-te la stretean. la el e fara programare. te duci cand ai nevoie. o sa iti mai spuna si alte fete ce cred.
felicitari pentru bebe! sa nu tii la curent cu evolutia sarcinii.

alice
25.03.2009, 09:58:43
Daca te hotarasti sa nasti in faimosul nostru spital, atunci du-te la Stretean.Ca e mai bine si mai convenabil sa fii pe mana lui.
In rest eu am fost la Ucenic si la Popescu Dragos.De departe mi-a placut Popescu

sonia0103
25.03.2009, 13:03:19
Si eu am fost acum vreo 3 ani la Ucenic si nu mi-a placut de ea. Mi-a zis:
- aveti copii ?
- nu !
- Hm....
- am vreo problema ?
- Hm...
Si altele...

Mai este vreo optiune de a naste in afara de "faimosul" nostru spital ?
La Brasov parca e o clinica privata, dar e la Brasov...
Va voi spune ce am mai hotarat, sapt. asta merg la ecograf si apoi mai vedem :)

camitza
25.03.2009, 13:07:54
Eu am nascut cu dr Munteanu. El a fost de garda cand am fost programata ptr perfuziile de inceperea contractiilor si el m-a consultat , el mi-a facut in cele din urma cezariana. Sincer, mi-a lsat o impresie buna si datorita lui sunt in viata acuma. Ptr ca mie anestezia nu mi-a prins si pulsul mi-a scazut la 40 si dak nu actiona rapid imi bubuia inima. Asa ca ii datorez viata si anestezistei i-as da tot in cap. A fost o inconstienta.
Eu in timpul sarcinii mele am fost la 2 dr. Dr Sinu care este un scump de numa. E mai invarsta dar e de nota 10. El mi-a zis ca nu voi putea naste normal, ptr ca sarcina este mare si nu este asezata bine , el a sunat la dr Chicea(care era de garda la spital) sa ma interneze sa imi faca cezariana. Chicea care bininteles ca nu a vrut sa imi faca asa fara dureri cezariana , ca dak te poti chinui de ce sa nu te chinui si apoi sa vada ca ajung la acelasi rezultat.M-a tinut si in spital 11 zile pana sa nasc. La Sinu am fost pana la 8 luni , apoi m-a preluat Popescu care e ok. Vb frumos iti explica,se implica . LA mine la spital la vizita zilnica venea si Popescu si Chicea. A fost ok.Dar nu am nascut cu nici unul, pentru ca nu au fost de garda.
DAR vorba fetelor dak vrei sa nasti la Sibiu , du-te la domnul profesor, adik la Strateanu.
Nu e asa cum se zice despre el. Vb mai dur el, are tonul mai aspru, dar este un dr bun sa stii. Si eu am auzit o groaza , nu zic ca nu sunt adevarate .
Dar dak nu calci pe bec si faci ce zice el si nu te dai tu desteapta cu chestiile care le-ai auzit si le-ai citi pe net e totul ok. Pt ca el iti explica ce ti se intampla. In schimb vei fi tratata altfel. Vei sta in rezerva lui caree cu baie si dus in camera. Plus ca sepoarta si asistentele si femeile de serv altfel cu tine.Darcum am scris mai in susu , e si un dr bun ptr ca dak nu era nu ajungea acolo unde este.
Sper sa ai o sarcina usoara si sa va bucurati de fiecare clipa.

anda_smuf
25.03.2009, 15:56:01
camitza a pus punctul pe "i". sa nu te dai desteapta cu ce ai citi tu pe net. sau sa nu zici cum am zis eu: "am niste dureri usoare dar ma gandesc ca e normal". a urlat:" nu e draga normal, cum sa fie normal, ai contractii si tb sa iei ....., esti doctor sa zici ca e normal?". atunci nu stiam cate stiu acum.
si a mai urlat odata la mine cand am aruncat hartia cu care m-am sters de gel pe burta in alt cos decat cel indicat de el. si mie mi-a ajuns. m-am mutat la ionus.
dar daca mai fac un bebe, DACA, ma duc la el. acum stiu cum sa-l iau.

alice
25.03.2009, 16:02:12
=))
Eu n-as face fata , fie el Stretean sau nu.Eventual daca as incerca sa ma abtin, sigur m-as umfla mai tare decat sunt si as bubui

anda_smuf
25.03.2009, 17:37:33
nici eu nu sunt sigura ca voi face fata dar voi incerca. :)>-

sonia0103
26.03.2009, 09:29:42
Multumesc mult, sincera sa fiu nici nu am auzit de dr. Streteanu pana nu mi-ati spus voi :)
De fapt, de multi nu am auzit. Eu am fost aseara la ecograf, la dr. Munteanu. Mi s-a parut cam grabit si agitat, nu a prea stat de vorba mult cu mine. Dar important este ca mi-a spus ca sunt in sapt. a 5-a, ca bebe este la locul lui si ca are 8 mm :)

laura81
26.03.2009, 10:29:51
Sonia, ti-l recomand pe Muresan, mie imi place mult de el. Are f mult bun simt, ceea ce pt mine de ex conteaza mai mult decat renumele pe care il au altii dar care isi permit sa urle la tine pe banii tai.

Sa va mai spun de spitalul nostru ... ?:D Am vesti proaspete;-). Am fost in vizita la o prietena in luna a 6-a cu iminenta de avort. Se pare ca va sta in spital o luna jumate, asa ca avem timp sa tot aflam ce si cum e pe-acolo:-p. In urma cu 2 zile a venit o asistenta si i-a spus: " vi se gata in curand lichidul pt perfuzie, va mai punem?":O Mentionez ca e in rezerva medicului ei, deci camera cu 2 paturi si baie in camera si tratament privilegiat, ca doar "e la rezerva".
Dar dat fiind ca doctorita nu i-a dat detalii despre tratament, cat va dura, ce i se da etc, n-a stiut ce sa raspunda asistentei 8-|. Nu stiu, daca as avea probl as prefera un medic care sa-mi spuna clar ce am, daca se rezolva sau nu, ce tratament fac, de ce stauin spital daca perfuzie nu mai primesc... Si alte detalii despre copilul meu care mi se pare ca m-ar privi:-w. Si medicii "vedete" nu sunt genul care sa vb cu tine de-astea.

Anda, pai ce faci, tradezi patria? Ziceai ca te duci la muresan la al doilea copil.

laura81
26.03.2009, 18:21:18
Oooofff, tu, faceti copii ca tot singura vorbesc pe-aici :-" .... Sonia, de-abia astept pareri de la burtici proaspete, ca bantui de una singura pe-aici si fetele astea ma baga in seama numai asa, de jena :-p .

Sa va zic cum e sa-l simti prima data? Pt ca daca cumva Anda a scris pe forum ca simti niste fluturi, sa stiti ca nu e asa :-p . Ma rog, la mine nu a fost. Simteam eu de vreo saptamana niste chestii, dar cum erau puternice (cum zice alison, ca joaca dartz din interior, unde buricul e centrul tintei) am presupus ca nu e copilul, eu asteptam fluturii. Cacat fluturi, am trecut de asa ceva fara sa stiu, poate.. Danseaza puradelu prin burta mea de simte si adi cu mana, si am numa 19 saptamani. cred ca la 8 luni scoate capul prin buric sa verifice daca e totul in grafic ...:-?
Dar inca dorm pe burta si asta pare sa-l enerveze ingrozitor :)) ...

anda_smuf
26.03.2009, 21:06:48
mufa vezi ca te raportez la admini ca ai zis cuvantul cu "c".
nu-i voie. invatza sa vb frumos ca o sa ai un bebe. si o sa auda. adi a zis azi de unu de pe net care m-a invitat la o cafea: sa mi-o ia la tranta. atata a fost de atenta sara... poate a atras-o tonul. dar s-a intors brusc spre el. noi am inghetat. ne uitam unii la altii. apoi a ras si gata. daca era mai mare iti dai seama ca inregistra imediat.

alice
27.03.2009, 08:57:06
Stai linistita, ca a inregistrat.Numai ca asteapta momentul potrivit ca sa spuna.De exemplu cand sunteti intre oameni=))

sonia0103
27.03.2009, 09:46:39
Deci asa cu fluturasii si cu dartzul in burtica :)
Mai am pana experimentez si eu asa ceva. Deocamdata sunt in sapt. 5 dar nu stiu cand incepe sapt. 6, ca nu mi-a spus :)
Ieri tocmai am aflat de o prietena ca e posibil sa fie insarcinata, m-as bucura tare ca suntem si aproape vecine si ne vom plimba amandoua cu bebeii. Vai, cat mai e pana atunci...
Mie inca nu imi e rau, nu am nici un simptom de sarcina, imi e doar foame si sete. Aproape tot timpul. Si azi-dimineata am vazut pe masa o punga de pufuleti (care mie imi plac foarte mult) si i-am zis sotului sa o ascunda ca nu mai pot vedea pufuleti, ca nu sunt buni. Poate astea sa fie primele simptome :)

laura81
27.03.2009, 10:07:25
Stai linistita, ca a inregistrat.Numai ca asteapta momentul potrivit ca sa spuna.De exemplu cand sunteti intre oameni=))
In vizita la nasii lor de casatorie de ex? :>
Deci asa anda, te invita "tipi de pe net" la cafea ... Hmmm ... Deja o inveti pe sara prostii!

laura81
27.03.2009, 10:12:30
Deci asa cu fluturasii si cu dartzul in burtica :)
Mai am pana experimentez si eu asa ceva. Deocamdata sunt in sapt. 5 dar nu stiu cand incepe sapt. 6, ca nu mi-a spus :)
Ieri tocmai am aflat de o prietena ca e posibil sa fie insarcinata, m-as bucura tare ca suntem si aproape vecine si ne vom plimba amandoua cu bebeii. Vai, cat mai e pana atunci...
Mie inca nu imi e rau, nu am nici un simptom de sarcina, imi e doar foame si sete. Aproape tot timpul. Si azi-dimineata am vazut pe masa o punga de pufuleti (care mie imi plac foarte mult) si i-am zis sotului sa o ascunda ca nu mai pot vedea pufuleti, ca nu sunt buni. Poate astea sa fie primele simptome :)

Bucura-te si spera sa iti mearga tot asa,mai sunt norocoase care scapa de dat la rate si alte dragalasenii specifice. Cat despre foame, invata-te sa mananci de 10 ori pe zi ca tot asta vei face in urmatoarele luni :D.
Sapt in care esti se calculeaza in fc de prima zi a ultimului ciclu. Pune-ti un ticker daca vrei, eu l-am pus pt ca nu stau grozav cu memoria si intrand zilnic pe miresici vad des in ce sapt sunt si tin si eu minte:-p. Fa un click pe tickerul meu si cred ca iti intra automat in pagina de unde l-am luat. Bagi datele pe care ti le cere si iti da data probabila a nasterii si sapt in care esti.

anda_smuf
27.03.2009, 10:22:11
faza cu fluturasii e valabila la laura care e, sa zicem, slabutza. la cele mai plinutze se simt prima data fluturasi. si mai tarziu lovituri.
laura, am uitat sa te intreb, cum mai stai cu dormitul pe burta?

alice
27.03.2009, 10:44:13

Care burta?>:)

alice
27.03.2009, 10:45:21
faza cu fluturasii e valabila la laura care e, sa zicem, slabutza

Sa zicem????????Pai daca la e cu "sa zicem".........la mine e cu "sa luam un exemplu de......"

laura81
27.03.2009, 12:36:24
f

Cred ca nu mai prea dorm pe burta. Oricum n-o fac constient, dar nu m-am mai trezit pe burta in ultima vreme. Dar danseaza asta mic de ma sperie, jur!

Alice ... lasa ca o sa am si kilele tale:D. Dar pormiti ca vii cu mine-n cj si dam impreuna jos? tu la endocrinolog, eu ... le "expulzez" :-p.

alice
27.03.2009, 13:04:18
N-o sa ajungi la kg mele nici daca ai avea tripleti.Dar mersi =))

anda_smuf
27.03.2009, 13:07:55
chiar mai. laura e la jumatatea sarcinii si sotul lui cami nici nu a observat ca e insarcinata. eu zic ca totusi o sa aiba burta serioasa. mai ales ca e baiat si de obicei sunt mai maricei asa....

alice
27.03.2009, 13:27:43
Eu nu cred ca o sa se vada cine stie ce.Acum nu se prea observa.Doar ca stim noi [-(
Probabil se mai rotunjeste un pochito.
Daca mergem amandoua in Cluj, sigur intreaba ala pe care sa o interneze :))

PS:Laura, scuze, azi sunt in forma

anda_smuf
27.03.2009, 13:30:59
faina faza cu internarea. laura, cu sanii cum stai?

anda_smuf
27.03.2009, 13:31:39
=))=))=))
nu mai pot. rad cu lacrimi.....

camitza
11.04.2009, 21:12:01
Saluti fete
ce mai faceti ? Laura esti bine? Cred ca acum se vede mai bine burtica ta.
Abia astept sa se faca mai cald si sa avem botezul sa pot veni cu Bogdan la intalnire pe terasa, pentru ca vad ca nu mai aveti timp de vizite.
Anda mi-ai promis ca mai treci pe la ginerele tau >:D< . Te astept oroicand sau ne vedem dupa pasti in parc. Eu am tot iesit cu bebe pe afara pe milea la petrom in parc dar e asa de mult praf...Nici nu am unde sa il plimb peste tot sunt masini in vasile aron si multa agitatie.
Va atasez niste poze mai recente

anda_smuf
12.04.2009, 23:42:56
tu cami tot mai faini va faceti. nu va mai plimbati mai pe acolo. mergeti spre v. aaron. e mult mai putin circulata. hai sa ne intalnim pe v. aaron si ne mai discutam ne mai povestim.....

laura81
17.04.2009, 11:13:06
Camitzo ... noi renuntam in fata uriasului tau la lupta pt mana Sarei. Mi-a zis medicul ca nu fac eu un copil de 3.500 asa ca ...:D N-avem nici o sansa sa ne punem cu voi:-p .
Ce sa va zic nou? V-am cam zis la intalnire... Dar pt cele pe care nu le cunosc si-s curioase de evolutia unei sarcini .... Sa nu va asteptati ca daca n-ati pus nici un kg in primele 3 luni jumate nici n-o sa puneti multe, ca nu e asa. Nu e o evolutie constanta, creste in unele saptamani de nu va imaginati!
Al meu are acu jumate de kil, e neastamparat de nu statea la ecograf sa-l vada bine medicul... Da din picioare de nenumarate ori pe zi. Nu stiu cum va fi mai incolo, ca deja are zile in care ma enerveaza rau ce face pe-acolo ... O sa am un copil ca-n reclamele de la Capy:-SS !
Am fost la control tot in Cj, sunt tot mai incantata de medic.... Deja incep sa ma gandesc ca si daca m-apuca mai devreme de august tot fug pana in cj sa nasc acolo .
Copilul e super sanatos si activ. Eu cresc:D .... Cam atat ...

Crisro
17.04.2009, 17:11:41
Camitzo ... noi renuntam in fata uriasului tau la lupta pt mana Sarei. Mi-a zis medicul ca nu fac eu un copil de 3.500 asa ca ...:D N-avem nici o sansa sa ne punem cu voi:-p .
Ce sa va zic nou? V-am cam zis la intalnire... Dar pt cele pe care nu le cunosc si-s curioase de evolutia unei sarcini .... Sa nu va asteptati ca daca n-ati pus nici un kg in primele 3 luni jumate nici n-o sa puneti multe, ca nu e asa. Nu e o evolutie constanta, creste in unele saptamani de nu va imaginati!
Al meu are acu jumate de kil, e neastamparat de nu statea la ecograf sa-l vada bine medicul... Da din picioare de nenumarate ori pe zi. Nu stiu cum va fi mai incolo, ca deja are zile in care ma enerveaza rau ce face pe-acolo ... O sa am un copil ca-n reclamele de la Capy:-SS !
Am fost la control tot in Cj, sunt tot mai incantata de medic.... Deja incep sa ma gandesc ca si daca m-apuca mai devreme de august tot fug pana in cj sa nasc acolo .
Copilul e super sanatos si activ. Eu cresc:D .... Cam atat ...

Felicitari pentru bebele super activ si ...cel mai important ...sanatos! Nu ai de unde stii...am 2 prietene super slabute...destul de putine kilograme acumulate in sarcina...si totusi au avut bebelusi de peste 3.700! Sa inteleg ca e definit si irevocabil baietel...;-)... Tin pumnii ca flacaul sa stea la locul lui pana la termen...>:D<

anda_smuf
21.04.2009, 16:22:58
la Sara a venit un flacau la udat! va mai pun si eu niste poze. are 4 dintisori Sara si sta singura in picioare numai ca plange daca o las asa si refuza sa faca vreun pas. incepe sa aiba o personalitate tot mai puternica ( traducere: incepe sa fie tot mai sacaita si sa aiba pretentii tot mai mari).

anda_smuf
21.04.2009, 16:30:11
si asta am uitat-o!

alice
22.04.2009, 10:45:48
Tu da' ce ocose suntem ;))

clauditza28
22.04.2009, 14:35:07
Buna fetelor! Felicitari pentru bebelusii nascuti si cei inca nenascuti! Vad ca Miosib nu a mai intrat pe aici ; zilele astea ar trebui sa se nasca fetita ei(daca nu o fi nascut azi, ca am incercat sa o contactez si nu raspunde la telefon), ca i-a trecut termenul, din cate am inteles. Pupici la toti bebelusii si la toate burticile!

Crisro
23.04.2009, 11:03:39
Buna fetelor! Felicitari pentru bebelusii nascuti si cei inca nenascuti! Vad ca Miosib nu a mai intrat pe aici ; zilele astea ar trebui sa se nasca fetita ei(daca nu o fi nascut azi, ca am incercat sa o contactez si nu raspunde la telefon), ca i-a trecut termenul, din cate am inteles. Pupici la toti bebelusii si la toate burticile!

Mesaj transmis de Mio unei miresici:
"Nasc. Sunt in sala de travaliu. Abia m-am internat. Miosb"

alice
23.04.2009, 11:58:59
Hai Miooooooo !!!Iti tinem pumnii sa fie totul bine!<:-P

clauditza28
23.04.2009, 19:13:27
A nascut Mio ! Are o fetita de 4200 g! Felicitari....Ne vedem maine!

laura81
23.04.2009, 23:08:57
Crisro, multumesc de incurajari! Sunt sigura ca totul va decurge perfect:-p. Sunt o optimista.
Vaaai, ce ma bucur pt Mio ca a trecut cu bine si ziua cea mare!! De-abia astept sa ne povesteasca! Bine ca sunt bine amandoua. Ca eu bineinteles ca am comentarii la faptul ca au lasat-o sa nasca natural 4 kile 200 ...:| .

alice
24.04.2009, 08:26:09
Ieri a mai nascut o cunostinta, o fetita de 4,8 kg.Tot natural, of course :O

laura81
25.04.2009, 19:45:39
Ieri am aflat ca o cunosc pe tipa aia careia i-au lasat un tampon prin ea la nastere si dupa o luna a ajuns cu febra 42 in spital; doctorita cu care nascuse o tinea una si buna ca e altfel de infectie, ca nu are legatura cu nasterea. In final, dupa ce familia au vazut in ce hal era au rezolvat-o, fata era infectata de vai de ea. Partea care ma bucura f mult e ca ea n-a lasat-o balta cu ideea "lasa, bine ca a trecut". Asteapta raspuns de la colegiul medicilor din cate am inteles, si sunt pregatiti sa mearga pana la cer numai sa nu i se mai intample si altcuiva asa ceva.

clauditza28
27.04.2009, 08:33:35
e interesant de stiut cum a putut tipa sa stea o luna de zile cu acea compresa inauntru si sa nu o deranjeze. cam exagereaza. nu a venit cu febra 42 la spital. sincer cred ca umbla dupa bani doamna profesoara...

Crisro
27.04.2009, 09:07:17
e interesant de stiut cum a putut tipa sa stea o luna de zile cu acea compresa inauntru si sa nu o deranjeze. cam exagereaza. nu a venit cu febra 42 la spital. sincer cred ca umbla dupa bani doamna profesoara...

Nu cred ca exista vreun om care sa-si riste moartea asa cum o sugerezi tu...Cert este ca cineva a gresit...si slava domnului in sistemul public de sanatate e plin de erori; erori care se vor tot inmulti daca de fiecare data inchidem ochii...Nu zic ca toti doctorii sunt la fel de vinovat (pe departe gandul acesta) dar sunt si medici care n-au ce cauta sa ingrijeasca oameni...

anda_smuf
27.04.2009, 09:17:05
ce trist ca sunt discutii de spre astfel de intamplari aici.... despre asa lucruri groaznice. aici e subiect de bebelusi, ar trebuie sa fie numai lucruri frumoase. oricum bravo ei ca nu se lasa. nici eu nu m-as lasa.

anda_smuf
27.04.2009, 09:18:20
cluaditza, tu ai mai multe informatii?

clauditza28
27.04.2009, 10:43:24
prefer sa nu mai comentez nimic. deja mi-am permis prea multe.

laura81
27.04.2009, 13:28:14

Sa inteleg ca o cunosti sau stii cazul. Nu stiu cati bolnavi au primit bani de pe urma unei traume suferite. Cel mult, daca nu se acopera unii pe altii, li se scade 10% din salar o luna:-".
Adica zici ca s-a inselat totusi si nu avea nimic? si ce i-au scos pana la urma de au rezolvat problema?
Asa e, ce stiu stiu de la ea direct, nu stiu pct de vedere al medicilor. Dar crede-ma ca nici nu ma mai intereseaza. Nasterea e un moment deosebit pt orice mama si mi se pare incredibil ca se pot intampla lucrurile care se intampla (nu numai in sb, in toata tara, la stat). Cand ar trebui sa te ajute, sa te inteleaga si daca nu, macar sa-si faca meseria corect ... Scuze, dar medicii au atatia ani de scoala in urma, incat greselile ar trebui sa fie mult mai rare decat sunt. Si nu le reprosez o greseala, ci faptul ca sunt in stare sa nege cu nesimtire sau sa acopere "urmele", adancindu-se in scandaluri, numai pt ca e greu sa recunoasca ca au gresit.
Nu stiu cu ce febra s-a dus fata la spital, nu stiu daca dupa 30 de zile sau dupa 28 sau dupa 26, nu stiu in cat timp s-ar infecta o compresa intr-o fiinta si nici nu ar trebui sa stie nimeni asa ceva!!:O
Important e ca nu s-a recunoscut o greseala facuta. Frate, controleaz-o, vezi ca ai comis-o, cere-ti scuze, rezolva problema si poarta-te uman. Si nu mai ajunge nimeni sa faca balci la tv. Putina decenta si putin respect pt pacient... Ca nu a cerut nimeni nimanui bani, nici nu se pun banii in discutie. Dar poti fi sigura ca daca as ajunge la spital pe mana doctoritei respective mai bine o iau la picior si vin cand e altcineva de garda.

anda_smuf
27.04.2009, 13:56:11
of of de ce nu intra cineva care sa pove ce usor a nascut sau cat de frumos sau macar decent s-au purtat medicii sau asistentele?!
si eu lucrez la stat dar nu mi-am permis sa ma ratzoiesc nici macar la o batranica ce venea sa reclame ca cineva se catzara pe peretele blocului si ii schimba covorul cu paun de pe perete si ii pune unul cu un peisaj. (must be spiderman). dar sa lucrez cu viitoare sau proaspete mamici..... sa te dezumanizezi in halul ala?1

Irinutza
27.04.2009, 16:11:17
Nasterea e un moment deosebit pt orice mama si mi se pare incredibil ca se pot intampla lucrurile care se intampla (nu numai in sb, in toata tara, la stat).

crezi ca daca mergi la privat nu se pot intampla aceleasi lucruri ? e acelasi medic, aceeasi minte, aceeasi oboseala, acelasi stres. doar ca platesti mai multi bani, pentru aceleasi servicii (ma refer din partea medicului). da, nu le ia nimeni apararea medicilor care comit astfel de greseli. sunt vinovati si ar trebui sa plateasca, dar consider ca aceste greseli se pot face oriunde, fie ele in sistemul privat sau in cel public.

laura81
27.04.2009, 17:00:53
of of de ce nu intra cineva care sa pove ce usor a nascut sau cat de frumos sau macar decent s-au purtat medicii sau asistentele?!
si eu lucrez la stat dar nu mi-am permis sa ma ratzoiesc nici macar la o batranica ce venea sa reclame ca cineva se catzara pe peretele blocului si ii schimba covorul cu paun de pe perete si ii pune unul cu un peisaj. (must be spiderman). dar sa lucrez cu viitoare sau proaspete mamici..... sa te dezumanizezi in halul ala?1

=))
Si l-ati prins?
Asta zic si eu, sa te porti decent, pt simplu motiv ca ai in fata o fiinta.

laura81
27.04.2009, 17:45:04
crezi ca daca mergi la privat nu se pot intampla aceleasi lucruri ? e acelasi medic, aceeasi minte, aceeasi oboseala, acelasi stres. doar ca platesti mai multi bani, pentru aceleasi servicii (ma refer din partea medicului). da, nu le ia nimeni apararea medicilor care comit astfel de greseli. sunt vinovati si ar trebui sa plateasca, dar consider ca aceste greseli se pot face oriunde, fie ele in sistemul privat sau in cel public.
Sa stii ca si eu m-am intrebat de multe ori de ce asistentele de la privat stiu sa zambeasca si cele din spital nu. Ca oricum pe langa salariul de baza isi iau mita (ma refer la momentul nasterii). Dar de atatea "amabilitati" am auzit din partea lor si atatea am trait cateva zile cat am stat pe holurile ginecologiei din sb de mai bine ma lipsesc.
Si da, cred ca nu se pot intampla aceleasi lucruri la privat. Nu stiu de ce, dar nu se intampla. Nu te lasa nimeni intr-o balta de sange in pat ca n-au chef sa schimbe asternutul, nu te lasa sa mori in chinuri stiind ca nu poti naste ca ai copil prea mare, doar ca sa treaca tura si sa nasti cu altcineva .. Sau sa-si dea acordul "dom' profesor" sa ti se faca cezariana sau epidurala ... Ce epidurala, ca ti se serveste textul cu "si mata a nascut la fel si n-a murit".
Si decat sa alerg pe holuri tinandu-ma de burta ca sa impart bani sa fiu bagata in seama, mai bine ii dau frumos la receptie cand ajung si nu ma mai zbat cu plicuri, cu atentii, sa ma intreb intre doua contractii pe cine am mituit si pe cine nu, sa retin figurile celor care trec pe langa mine ca sa stiu daca le-am mai dat ceva inultima ora sau daca le-a dat sotul ...

Nu vreau sa nasc aici pt ca vreau ca medicul pe care l-am platit 9 luni sa vina sa ma asiste la nastere. Chestia asta pt mine conteaza enorm. Nu sa ajung sa nasc cu cine-apuca sau cine e de garda sau cine e treaz la ora aia. Vreau sa fie acolo omul care mi-a raspuns la intrebari toata sarcina, care m-a asigurat ca sunt bine, care mi-a spus ca totul va decurge cu mult mai putine dureri decat esti lasata sa induri in spital daca nu cunosti pe cine trebuie ... Si sunt sigura ca va fi exact cum mi-a spus, pt ca pe banii mei nu-si permite sa ma minta. Pt ca pt ei conteaza macar reputatia clinicii, daca nu punem faptul ca contezi tu ca si om.
Legat de oboseala si stres, care sunt la fel si la privat ... Nu e asa. Programarile la clinica respectiva se fac din 20 in 20 de minute nu pe banda din 10 in zece, medicul respectiv lucreaza doar acolo (nu si in spital) si atmosfera in care lucrezi conteaza enorm. Si unde totul straluceste, toata lumea zambeste, nu ai coada de 10 paciente la usa si esti platit decent ... probabil ca nu e la fel.
Sorry de logoree....

Crisro
27.04.2009, 20:46:20
Sa stii ca si eu m-am intrebat de multe ori de ce asistentele de la privat stiu sa zambeasca si cele din spital nu. Ca oricum pe langa salariul de baza isi iau mita (ma refer la momentul nasterii). Dar de atatea "amabilitati" am auzit din partea lor si atatea am trait cateva zile cat am stat pe holurile ginecologiei din sb de mai bine ma lipsesc.
Si da, cred ca nu se pot intampla aceleasi lucruri la privat. Nu stiu de ce, dar nu se intampla. Nu te lasa nimeni intr-o balta de sange in pat ca n-au chef sa schimbe asternutul, nu te lasa sa mori in chinuri stiind ca nu poti naste ca ai copil prea mare, doar ca sa treaca tura si sa nasti cu altcineva .. Sau sa-si dea acordul "dom' profesor" sa ti se faca cezariana sau epidurala ... Ce epidurala, ca ti se serveste textul cu "si mata a nascut la fel si n-a murit".
Si decat sa alerg pe holuri tinandu-ma de burta ca sa impart bani sa fiu bagata in seama, mai bine ii dau frumos la receptie cand ajung si nu ma mai zbat cu plicuri, cu atentii, sa ma intreb intre doua contractii pe cine am mituit si pe cine nu, sa retin figurile celor care trec pe langa mine ca sa stiu daca le-am mai dat ceva inultima ora sau daca le-a dat sotul ...

Nu vreau sa nasc aici pt ca vreau ca medicul pe care l-am platit 9 luni sa vina sa ma asiste la nastere. Chestia asta pt mine conteaza enorm. Nu sa ajung sa nasc cu cine-apuca sau cine e de garda sau cine e treaz la ora aia. Vreau sa fie acolo omul care mi-a raspuns la intrebari toata sarcina, care m-a asigurat ca sunt bine, care mi-a spus ca totul va decurge cu mult mai putine dureri decat esti lasata sa induri in spital daca nu cunosti pe cine trebuie ... Si sunt sigura ca va fi exact cum mi-a spus, pt ca pe banii mei nu-si permite sa ma minta. Pt ca pt ei conteaza macar reputatia clinicii, daca nu punem faptul ca contezi tu ca si om.
Legat de oboseala si stres, care sunt la fel si la privat ... Nu e asa. Programarile la clinica respectiva se fac din 20 in 20 de minute nu pe banda din 10 in zece, medicul respectiv lucreaza doar acolo (nu si in spital) si atmosfera in care lucrezi conteaza enorm. Si unde totul straluceste, toata lumea zambeste, nu ai coada de 10 paciente la usa si esti platit decent ... probabil ca nu e la fel.
Sorry de logoree....

CRUD...DAR ADEVARA...DIN PACATE

Irinutza
28.04.2009, 06:52:22
laura, ai dreptate dintr-un punct de vedere. stiu cum este aici. primul copil l-am nascut la cluj si urmatorul tot acolo il voi naste (cand si daca va exista urmatorul).

anda_smuf
28.04.2009, 08:26:29
da, l-am prins si l-am rugat data viitoare sa dea si el o pisica jos din pom sau ceva.... dar sa lase in pace paunul femeii.

alice
28.04.2009, 09:40:33
Assssaaaaaa

O prietena de a mea, insarcinat in luna a 4-a, merge la cabinet particular la un ecograf.Acolo doctorul de la primele miscari din maus vede ca nu e ceva ok cu copilul.Si o trimite la vestitul nostru spital.
Acolo sta vreo 3 zile si doctorul care se ocupa de ea ziceca n-are nimic, si ca sa nu stea sa ocupe patul degeaba =P~
Pana la urma cel de la cab particular ii sfatuieste sa mearga in alt oras depaaarte, sa faca un ecograf special pentru malformatii si care numai acolo se gaseste.
Se duc oamenii, acolo dupa cateva secunde de ecograf li se spune ca nu e nimic de facut, ca e vorba de o malformatie a vezicii copilului, si ca nu s-a dezvoltat cum trebuie si ca trebuie facut avort.
Prin urmare, nu se intorc in oras pentru avort ci merg direct la Cluj la spitalul de stat care nu se compara nici pe departe cu cel de aici si fac avortul.

Guess who's the bad wolf?

laura81
28.04.2009, 11:39:14
Assssaaaaaa

O prietena de a mea, insarcinat in luna a 4-a, merge la cabinet particular la un ecograf.Acolo doctorul de la primele miscari din maus vede ca nu e ceva ok cu copilul.Si o trimite la vestitul nostru spital.
Acolo sta vreo 3 zile si doctorul care se ocupa de ea ziceca n-are nimic, si ca sa nu stea sa ocupe patul degeaba =P~
Pana la urma cel de la cab particular ii sfatuieste sa mearga in alt oras depaaarte, sa faca un ecograf special pentru malformatii si care numai acolo se gaseste.
Se duc oamenii, acolo dupa cateva secunde de ecograf li se spune ca nu e nimic de facut, ca e vorba de o malformatie a vezicii copilului, si ca nu s-a dezvoltat cum trebuie si ca trebuie facut avort.
Prin urmare, nu se intorc in oras pentru avort ci merg direct la Cluj la spitalul de stat care nu se compara nici pe departe cu cel de aici si fac avortul.
Guess who's the bad wolf?

Vaaaai, saracii!! ... Bine ca au depistat problema relativ devreme....

Chiar mai, bine zice anda, nu povesteste cineva si ceva frumos?
De Mio stie cineva ceva?
Si mai era o viitoare mamica in primele luni, nu mai stiu numele ... Ceva noutati?

anda_smuf
28.04.2009, 13:15:38
haideti sa va zic eu ceva.... ca mor de suparare... imi pare asa rau....
sambata am fost la un chef ca imi era dor de un chef si sara a ramas cu soacra-mea.
nu m-am distrat deloc acolo ca s-a intamplat un lucru rau cu un catel si m-am certat cu ala de fata cu toata lumea - adevarate crize am facut - si cand m-am intors ghici ce? sara a facut primii pasi singura.
dar nu o sa scriu in cartea roz decat cand ii face cu mine de fata. o sa trisez putin si sper sa nu afle.... ;))
si s-a desteptat foarte tare: ma strange in brate, ma pupa (cred ca ala e pupat ...), ma piaptana si se piaptana si pe ea, cand o intreb cat de mare se face ridica o manutza foaaaarte sus, aproape se ridica pe varfuri, cand o intreb cati ani are imi arata ca are 1, daca eu fredonez ceva fredoneaza si ea (altceva desigur), danseaza, dar numai pe populara si uite asa ma distrez eu toata ziua.

alice
28.04.2009, 13:59:47
Pai cum i-a facut singura?????
I-a facut cu soacra-ta!!!! ;))

laura81
28.04.2009, 17:44:29
Hai ma, exact cu soacra? Poti alege sa nu crezi ca i-a facut si atunci va fi cinstit sa scrii in carticica data cand o vezi tu prima oara :-p .
Deja intelege ce vorbesti cu ea?? Vaai, ce fain!! deja nu te mai simti acasa ca si cand esti "singura cu copilul" ... Acum esti cu celalalt om care intelege ce vorbesti;;) . Deci grija la vocabular:D .
Aveai o carte despre evolutia beb-ului asa-i? O mai ai? e de imprumutat? adica ai terminat cu ea?:D

Irinutza
28.04.2009, 17:59:53
alice, ai dreptate in ceea ce priveste spitalul public din cluj. e altfel, alti oameni, alte caractere. acolo l-am nascut eu pe baietzelul meu si tot acolo vreau sa ma duc sa nasc daca vom mai avea un bebe

Crisro
28.04.2009, 21:26:59
[quote=anda_smuf;1812620]haideti sa va zic eu ceva.... ca mor de suparare... imi pare asa rau....
sambata am fost la un chef ca imi era dor de un chef si sara a ramas cu soacra-mea.
nu m-am distrat deloc acolo ca s-a intamplat un lucru rau cu un catel si m-am certat cu ala de fata cu toata lumea - adevarate crize am facut - si cand m-am intors ghici ce? sara a facut primii pasi singura.
dar nu o sa scriu in cartea roz decat cand ii face cu mine de fata. o sa trisez putin si sper sa nu afle.... ;))
si s-a desteptat foarte tare: ma strange in brate, ma pupa (cred ca ala e pupat ...), ma piaptana si se piaptana si pe ea, cand o intreb cat de mare se face ridica o manutza foaaaarte sus, aproape se ridica pe varfuri, cand o intreb cati ani are imi arata ca are 1, daca eu fredonez ceva fredoneaza si ea (altceva desigur), danseaza, dar numai pe populara si uite asa ma distrez eu toata ziua.[/quo

Felicitari Anda in primul rand pentru "desteptarea" micutei tale... Sa vezi cate alte vor urma...trece timpul nu...si in al 2 lea rand felicitari pentru cei 2 ani de casnicie! Multi inainte!!:gen_17:

anda_smuf
29.04.2009, 09:38:41
multumesc frumos pentru urari!

am "mama si copilul" si o sa ti-o dau cand o sa ne vedem dar nu o sa iti placa pentru ca cei care au scris-o au pareri cu care tu nu prea esti de acord. 'prostii" de genul copilul steril in primele 6 saptamani, biberoane fierte sterilizate bla bla bla. dar o sa ti-o dau in apropierea nasterii ca e folositoare pana merge copilul la scoala. are si psihologia prescolarului si scolarului. e destul de groasa.

laura81
29.04.2009, 19:29:30
am "mama si copilul" si o sa ti-o dau cand o sa ne vedem dar nu o sa iti placa pentru ca cei care au scris-o au pareri cu care tu nu prea esti de acord. 'prostii" de genul copilul steril in primele 6 saptamani, biberoane fierte sterilizate bla bla bla.
>:P :-p O sa ignor partile alea...

clauditza28
30.04.2009, 09:23:33
te referi la cartea aia rosie mare scrisa de sotii capraru? mie mi se pare o carte foarte buna, concisa si destul de actuala ca si conceptii ...cu unele exceptii.

anda_smuf
30.04.2009, 13:32:39
si mie mi se pare excelenta. si e roz. era cu ton ironic pentru o viitoare mamica adepta a stimularii imunitatii inca de timpuriu la bebelushi prin mijloace cu care sotii capraru nu ar fi de acord.
e foarte complexa si completa si intr-adevar a adusa la zi.

anda_smuf
30.04.2009, 13:34:13
eu nu am gasit pana acum nicio parere care sa mi se para deplasata dar recunosc ca am ramas in urma putin cu cititul ei. am ramas pe la 10 luni. cu ce nu esti de acord? hai sa vb despre bebei..... yeahhhhhh <:-P
tu ai si experienta mai mare...

clauditza28
02.05.2009, 12:28:15
eu nu am gasit pana acum nicio parere care sa mi se para deplasata dar recunosc ca am ramas in urma putin cu cititul ei. am ramas pe la 10 luni. cu ce nu esti de acord? hai sa vb despre bebei..... yeahhhhhh <:-P
tu ai si experienta mai mare...
sincer nici eu nu am gasit vreo parere deplasata, dar am zis asa ca nu as vrea sa mai creeez controverse aici...:-p

miosb
04.05.2009, 17:19:05
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1819879&postcount=38125
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1841994&postcount=38200
o sa scriu mai multe si despre spital, pt ca in cazul meu a fost o experienta fericita si frumoasa... am fost tratata uman, am nascut usor, toata lumea a fost de nota 10.....chiar daca bebelina a fost mare, oricum nu as fii optat pt cezariana.....
va pup ca plange micuta...aveti si pozele aici:

http://picasaweb.google.com/miosbovi/AlexiaGeorgiana#

alice
05.05.2009, 08:40:45
Ma bucur pentru tine si abia astept sa ai timp sa ne povestesti in sfarsit ceva frumos.

laura81
06.05.2009, 10:57:52
o sa scriu mai multe si despre spital, pt ca in cazul meu a fost o experienta fericita si frumoasa... am fost tratata uman, am nascut usor, toata lumea a fost de nota 10.....chiar daca bebelina a fost mare, oricum nu as fii optat pt cezariana.....

Mioo!! Ce bine ca vii cu vesti asa bune si poze asa frumoase!!! De-abia asteptam detaliile despre spitalul din sb:D ... Deci se poate si bine?:-p
Felicitari si multa sanatate amandurora!

anda_smuf
07.05.2009, 16:38:26
ce frumoasa e! si mare! sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa si sa iti faca numai si numai bucurii!
abia astept povestea nasterii!!!

camitza
07.05.2009, 23:14:15
ce frumoasa e fetita voastra Mio!
Sa va traiasca si sa va bucurati de ea. Ma bucur ca ai nascut usor ptr ca e mare, abia asteptam povestea ta.
Noi abia sambata il botezam pe Bogdan. e tot mai sod e tot mai cuminte si poveste si e un ranjit ca mama lui.
Anda, sa stii ca ai promis ca mai treci pe la noi sa iti vezi ginerele>:D< .
Pana veniti la noi va mai atasez niste poze mai recente

anda_smuf
08.05.2009, 09:58:43
ce fain ca se umple de bebelusi pe aici !!!! <:-P=D>;)):O
ce smechereste il imbraci, tu camitza!
am fost foarte ocupata ca sara a implinit 1 an (inca nu imi vine sa cred) si am avut trei valuri de musafiri in zile diferite dar o sa imi fac timp.
am niste probleme cu pozele dar sper sa le rezolv sa le pot pune aici.

clauditza28
08.05.2009, 11:34:08
au aparut din nou vorbe ca a murit dl. dr. Ionus. pentru fetele interesate, inca n-a murit dar este in stare grava. boala a recidivat!

anda_smuf
08.05.2009, 19:51:16
pacat! mare pacat! chiar imi pare rau!

sonia0103
08.05.2009, 20:25:41

N-am mai prea intrat de ceva timp pe site pt. ca sunt tot ocupata cu serviciul. Ma bucur enorm ca mio a nascut usor si ca exista o poveste frumoasa si cu spitalul din Sibiu. Si eu ma gandeam ca daca totul va fi bine (deocamdata este si sunt in 11 saptamani) sa nasc normal, la Sibiu. Dar nu stiu daca e cea mai buna alegere. De clinica privata din Brasov ce ati auzit ? Desi daca ar fi sa merg acolo sa nasc, poate nasc pe la mijlocul drumului, la Fagaras, ceea ce chiar nu mi-as dori. Pe langa spitalul din Fagaras, cel din Sibiu este ca o clinica privata :)
PS: ce copii frumosi aveti !!!

laura81
08.05.2009, 22:42:32
Si eu ma gandeam ca daca totul va fi bine (deocamdata este si sunt in 11 saptamani) sa nasc normal, la Sibiu. Dar nu stiu daca e cea mai buna alegere. De clinica privata din Brasov ce ati auzit ? Desi daca ar fi sa merg acolo sa nasc, poate nasc pe la mijlocul drumului, la Fagaras, ceea ce chiar nu mi-as dori.

O prietena de-a mea vroia sa nasca in Bv, dar pana la urma am inteles ca merge in Victoria, e mai aproape si acolo se paote naste si in apa, cum vrea ea. Sau e invers, in bv se naste in apa?#-o ... Daca te intereseaza amanunte pot s-o intreb, n-am mai vb cu ea de mult timp, dar stiu ca era incantata si de medicul ales si de clinica(clinici).

Camitzoooo!!!! Apai io zic ca baiatul tau e leit taica-su:D. Sau mi se pare mie? cel putin in prima poza, e clar ... Pai ce faci, cica baietii semanau cu mamele!!! Da mare e pe langa celalalt, sa ghicesc, au aceeasi varsta? ;)) Uriasul... Auzi cu cine ma gandeam sa ma pun pt mana Sarei. Sa va traiasca si sa venim la nunta lor, soacrelor;))!!

camitza
11.05.2009, 16:14:33
Camitzoooo!!!! Apai io zic ca baiatul tau e leit taica-su:D. Sau mi se pare mie? cel putin in prima poza, e clar ... Pai ce faci, cica baietii semanau cu mamele!!! Da mare e pe langa celalalt, sa ghicesc, au aceeasi varsta? ;)) Uriasul... Auzi cu cine ma gandeam sa ma pun pt mana Sarei. Sa va traiasca si sa venim la nunta lor, soacrelor;))!![/quote]
Apai sa stii ca seamana cu iubi. Ce sa fac poate fac si o fetita sa semene cu mine. E mare, acum sambata am avut botezul abia a intrat in caldarea aia. Asa l-a ingramadit acolo de am inceput sa plang. Dar in rest a fost frumos si a fosta sa de linistit . A dormit aproape tot botezul, s-a trezit si el la tort.
O sa pun poze dupa ce mi le aduce. A fost ca un ingeras.

anda_smuf
13.05.2009, 08:24:28
vreau sa pun pozele de la aniversarea sarei dar nu pot. au fost prea mari si le-am micsorat dar kb nu scad oricat as micsora dimensiunea. are cineva vreo idee cum sa fac?

claut
13.05.2009, 09:19:35
De clinica privata din Brasov ce ati auzit ? Desi daca ar fi sa merg acolo sa nasc, poate nasc pe la mijlocul drumului, la Fagaras, ceea ce chiar nu mi-as dori. Pe langa spitalul din Fagaras, cel din Sibiu este ca o clinica privata :)
PS: ce copii frumosi aveti !!![/quote

salutare, mamicilor!!! doar acum am obs discutiile voastre! Apropo de BV, eu acolo intentionez sa nasc, merg la control de la inceputul sarcinii, acum am 27 sapt, si sunt extrem de fericita ca am ales clinica Eva. am ff multe prietene care au nascut acolo si una din ele mi-a zis ca dc ar fi sa mai nasca o data si n-ar avea bani, ar lua credit din banca si tot acolo s-ar duce. este curat, ti se ofera toata atentia cuvenita, este relativ ok pretul (2.000 lei nasterea normala - cam cata spaga dai in SB la medic, asistente, mosa), SINGURA IN CAMERA SAU CU MAX INCA O PERSOANA, dar ai inclus in pret spitalizare 5 zile, mancare, pampers, tu trebuie sa mergi doar cu papucii de casa si hainele de iesire din spital pt bebe. ATAT!!! Merita sa ne chinuim in SB unde am auzit numai povesti ingrozitoare? sANATATEA N-TRA SI A PITICULUI SUNT MAI IMPORTANTE DECAT ORICE.

ROCHITA MEA ESTE DE VANZARE!!!

sonia0103
13.05.2009, 14:14:12
De clinica privata din Brasov ce ati auzit ? Desi daca ar fi sa merg acolo sa nasc, poate nasc pe la mijlocul drumului, la Fagaras, ceea ce chiar nu mi-as dori. Pe langa spitalul din Fagaras, cel din Sibiu este ca o clinica privata :)
PS: ce copii frumosi aveti !!![/quote

salutare, mamicilor!!! doar acum am obs discutiile voastre! Apropo de BV, eu acolo intentionez sa nasc, merg la control de la inceputul sarcinii, acum am 27 sapt, si sunt extrem de fericita ca am ales clinica Eva. am ff multe prietene care au nascut acolo si una din ele mi-a zis ca dc ar fi sa mai nasca o data si n-ar avea bani, ar lua credit din banca si tot acolo s-ar duce. este curat, ti se ofera toata atentia cuvenita, este relativ ok pretul (2.000 lei nasterea normala - cam cata spaga dai in SB la medic, asistente, mosa), SINGURA IN CAMERA SAU CU MAX INCA O PERSOANA, dar ai inclus in pret spitalizare 5 zile, mancare, pampers, tu trebuie sa mergi doar cu papucii de casa si hainele de iesire din spital pt bebe. ATAT!!! Merita sa ne chinuim in SB unde am auzit numai povesti ingrozitoare? sANATATEA N-TRA SI A PITICULUI SUNT MAI IMPORTANTE DECAT ORICE.

ROCHITA MEA ESTE DE VANZARE!!!

La ce medic mergi ? Eu mi-am facut programare la clinica Eva pentru inceputul lui iunie dar nu mai tin minte la ce medic, la unul tanar (am notat pe undeva). Sper sa fie bine si sa merg in continuare acolo. Nu stiam pretul, nu stiu mare lucru despre clinica inca. Oricum, prin Cluj am auzit preturi mai mari, nu mi se pare chiar foarte mult 2.000 lei. Sigur include si spitalizarea ? Multumesc pentru informatii, abia astept sa merg la primul consult !

clauditza28
14.05.2009, 10:12:32
Merita sa ne chinuim in SB unde am auzit numai povesti ingrozitoare? [/quote]
chiar asa de multe povesti ingrozitoare ati auzit? in Sibiu sunt multi medici ginecologi buni!

anda_smuf
14.05.2009, 13:10:12
sunt buni intr-adevar dar ce folos ca sunt buni daca nu sunt langa tine cand nasti?
oricum, nu se compara tratamentul de care ai parte aici cu cel de care ai parte intr-o clinica privata. asta e clar.

clauditza28
15.05.2009, 08:34:41
poate am fost eu mai norocoasa ca altii...

laura81
15.05.2009, 12:46:54
chiar asa de multe povesti ingrozitoare ati auzit? in Sibiu sunt multi medici ginecologi buni!
Si eu sunt de acord ca sunt si medici faini, de care nu stiu multi pt ca toata lumea e preocupata sa nasca in alta parte. Dar exact asta iti da de gandit, de ce pleaca in ritmul asta sibiencele in alte orase, numai sa nu nasca aici?
Vorbeam ieri cu ginecologul meu care e un super dragut, dar i-am spus sincer ca eu nu nasc aici daca stiu ca nu nasc cu el. Cine stie pe mana cui pic. Si mi s-a reconfirmat ca "asa e politica spitalului", sa nu vina medicul tau la nastere. Pe langa eforturile pe care le-ar face ei, intr-adevar trebuie sa fie greu. Dar macar sa poata alege sa vina. Nu li se ofera nici alegerea asta.
La noi sunt 3-4 medici mai batarni care-si permit sa comenteze sau care sunt "vazuti bine". Pai si eu ce fac daca merg la un medic tanar? Cu ce m-ajuta ca-i bun? daca el suna in ziua aia la medicul de garda si ii spune "las-o pe cutare sa-si faca peridurala" il asculta chicea? sau streteanu:))?
Asa ca da, sunt buni dar degeaba, ca sunt altii prea "destepti". Poate cand se mai schimba generatiile ...
Pana atunci ma rog zilnic sa apuc sa ajung in cluj cand va fi momentul. Si nici mie nu-mi place sa fac asta si sa bat apa-n piua cu asta atata dar ... asta-i realitatea in care traiesc acum.

Stii, medicul meu de-aici m-a incurajat cu nascutul in alta parte. Stie clinica la care merg, e incantat de ea, il stie pe medicul la care merg acolo ... Daca totul ar fi decurs normal aici PENTRU FIECARE DIN PACIENTE, NU DOAR PT UNELE nu ar fi fost asa, nu ar fi incurajat nimeni plecatul la clinici private.

claut
18.05.2009, 14:12:30
La ce medic mergi ? Eu mi-am facut programare la clinica Eva pentru inceputul lui iunie dar nu mai tin minte la ce medic, la unul tanar (am notat pe undeva). Sper sa fie bine si sa merg in continuare acolo. Nu stiam pretul, nu stiu mare lucru despre clinica inca. Oricum, prin Cluj am auzit preturi mai mari, nu mi se pare chiar foarte mult 2.000 lei. Sigur include si spitalizarea ? Multumesc pentru informatii, abia astept sa merg la primul consult !
eu merg la dr Podasca, este un super om, am citit pe forumuri numai lucruri bune despre el. mi-a dat sa fac ff multe analize, unele chiar costisitoare (700lei), dar asta demonstreaza grija fata de paciente. cu nasterea... sper sa ajung la BV cand ma apuca durerile. Indiferent la ce medic esti, dc mergi la Eva e super ok. Te asista 7 persoane la nastere, inclusiv medicul tau, iar un pediatru sta in asteptare sa il preia pe bebe. Poate asista la nastere 1 membru al familiei si DA, numai 2.000 lei, inclusiv spitalizarea, pampers, mancare si tot tacamul. Poate s-a mai scumpit putin, dar merita. Succes

clauditza28
20.05.2009, 14:28:51
fetelor , ieri s-au nascut tripleti la noi la judetean, 2 baietei si o fetita. mamica e medic si a fost fertilizata in vitro!

sonia0103
20.05.2009, 18:22:07
Am inceput sa ne tot gandim la nastere... Eu de-abia astept sa il vad pe bebe, sa vad ca e bine si sa il pot tine in brate, sa il alint :) Desi la mine mai e destul de mult pana atunci. Ma tot uit pe strada dupa mamici si dupa bebelusi. A inceput sa mi se vada si mie putin burtica si ma tot intreb daca isi dau seama oamenii care trec pe langa mine ca sunt gravida. As vrea sa isi dea seama :)
Si ma tot gandesc la nume, desi sotul meu zice ca e prea devreme sa ne gandim. I-am zis ca el sa nu se gandeasca, eu am deschis si o lista cu nume frumoase. Nu stiu de ce, dar imi vin in minte tot nume de fetite. Cel mai frumos mi se pare Ecaterina ( sa nu mi-l furati! )

anda_smuf
20.05.2009, 21:54:25
foarte frumos numele la care te gandesti si foarte frumoase gandurile tale! imi amintesti de mine in primele luni de sarcina. >:D<

laura81
22.05.2009, 11:28:43
Ieee, Anda, are cine sa-ti satisfaca nevoia de a auzi chestii de-astea faine despre sarcina :-p. Sorry, cu mine tre sa mai astepti. Sunt in depresie. Poate trece ca altfel il dau in adoptie:)).
Sonia, chiar ca ai ganduri faine ... si devreme .. iti dau burta mea vreo luna, asa, sa fim amandoua impacate?:D
Apropo de nume, ieri l-am intrebat iar pe adi daca a avut vreo revelatie si a zis ca nu si ca probabil ca va fi cum vreau eu (adica un vladut\:D/). Sorry Alice!

Clauditza, se fac fertilizari in vitro in sb?

alice
22.05.2009, 11:52:59
Pai da, de ce sa-si puna Adi capul la contributie......
Ma bucur macar pentru tine....ca va fi cum iti place TIE

clauditza28
22.05.2009, 13:48:07
pai am auzit neoficial ca la polisano!

Crisro
27.05.2009, 21:24:05
pai am auzit neoficial ca la polisano!

Eu zic ca este chiar oficial ca la polisano se fac astfel de proceduri...au afisat inclusiv preturi...intre 6700-7600 (doar procedura fiv). Piparate dar daca stam sa ne gandim pentru unii este singura sansa de a avea un copil.:-<

clauditza28
28.05.2009, 10:46:47
Eu zic ca este chiar oficial ca la polisano se fac astfel de proceduri...au afisat inclusiv preturi...intre 6700-7600 (doar procedura fiv). Piparate dar daca stam sa ne gandim pentru unii este singura sansa de a avea un copil.:-<
mda. eu m-am referit strict la cazul doamnei dr, adica am auzit dintr-o sursa neoficiala ca ar fi facut fertilizarea la polisano.