PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

sonia0103
28.05.2009, 09:52:44
Fetelor, am auzit ca a murit dr. Ionus ! De data asta, din pacate, nu mai e doar zvon...
Eu nu l-am cunoscut, dar am auzit numai lucruri bune despre el. Imi pare rau...

clauditza28
28.05.2009, 09:54:35
e adevarat ca pana acum n-am stiut ca s-au facut fertilizari in vitro la sibiu.

clauditza28
28.05.2009, 09:55:07
a murit . scrie si in ziar.

laura81
30.05.2009, 15:38:55
O doamne!
Chiar era iubit si apreciat! Si tanar ... Sa-l odihneasca Dumnezeu!

amy_ctin
31.05.2009, 06:59:45
Dumnezeu sa il odihneasca!
Ai dreptate Laura, chiar a fost iubit! Joi seara in cartierul unde locuia vedeai la fiecare 5 minute cate un grup de persoane imbracate in negru cu coroane sau flori. Loc de parcare nu gaseai decat la 3 strazi departare.

AlexO
31.05.2009, 15:01:35
Fetelor ma alatur si eu voua in speranta ca-mi veti da niste sfaturi ca sa stau linistita.
Sa va povestesc....
Se implineste aproape o luna de cand am avut nunta...si ca orice proaspeti casatoriti am plecat si noi in luna de miere dupa nunta....si cred ca am ramas insarcinata!... Nu era chiar momentul dar daca s-a intaplat eu ma bucur mult.
Trebuia sa-mi vina ciclul acum o saptamana si mi-a tot intarziat...eu stateam linistita pt ca avem asa niste mici dureri ca atunci cand iti vine ciclul, dar pana la urma mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. MI-am facut o programare la D-na Coracioni, la care merg eu de obicei, dar numai in 11 iunie. Si ce vroiam sa va intreb este ca tot simt acele mici dureri in partea de jos a burtii. Am citit pe net ca pot sa fie contractii, dar asa de devreme, de la 3 saptamani? Sunt foarte nelinistita si pana ajung la medic tot asa o sa fiu....
Daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii, cele care sunteti deja mamici sau cu mai multa experienta ca mine^:)^

sonia0103
31.05.2009, 21:40:22
Si eu am patit la fel, eram sigura ca imi vine ciclul, am avut putin dureri, chiar o mica sangerare intr-o zi dar durerile au trecut dupa cateva zile. Nu cred ca ai ce face, decat sa astepti pana mergi la medic, nu mai e mult. Si daca mergi mai repede la alt medic, probabil ca nu se vede inca nimic la ecograf.
Fellicitari ! >:D<

helenita
31.05.2009, 21:43:49
Fetelor ma alatur si eu voua in speranta ca-mi veti da niste sfaturi ca sa stau linistita.
Sa va povestesc....
Se implineste aproape o luna de cand am avut nunta...si ca orice proaspeti casatoriti am plecat si noi in luna de miere dupa nunta....si cred ca am ramas insarcinata!... Nu era chiar momentul dar daca s-a intaplat eu ma bucur mult.
Trebuia sa-mi vina ciclul acum o saptamana si mi-a tot intarziat...eu stateam linistita pt ca avem asa niste mici dureri ca atunci cand iti vine ciclul, dar pana la urma mi-am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. MI-am facut o programare la D-na Coracioni, la care merg eu de obicei, dar numai in 11 iunie. Si ce vroiam sa va intreb este ca tot simt acele mici dureri in partea de jos a burtii. Am citit pe net ca pot sa fie contractii, dar asa de devreme, de la 3 saptamani? Sunt foarte nelinistita si pana ajung la medic tot asa o sa fiu....
Daca puteti sa ma ajutati cu ceva informatii, cele care sunteti deja mamici sau cu mai multa experienta ca mine^:)^

FELICITARI!!!!!!!<:-P <:-P <:-P
am citit intamplator si am zis sa-ti raspund
din cate stiu acum incepe sa se mareasca uterul si de aceea ai durerile acestea
mai multe info gasesti aici http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=167 :*

laura81
01.06.2009, 18:27:01
Si ce vroiam sa va intreb este ca tot simt acele mici dureri in partea de jos a burtii. Am citit pe net ca pot sa fie contractii, dar asa de devreme, de la 3 saptamani? Sunt foarte nelinistita si pana ajung la medic tot asa o sa fiu....
In primul rand felicitari! Chiar din luna de miere? Ce fain!
Cred ca iti poate spune mai multe anda_smuf despre contractiile respective, dar nu stiu cand intra pe forum ca e in sesiune. Si ea a avut in primele 2-3 luni daca nu ma insel, si i s-a recomandat no-spa. Poti sa iei oricum acid folic (sunt niste pastilute, se iau din farmacie, parca una pe zi, iti spune farmacista). Asta se recomanda in primele 3-4 luni de sarcina, pt o mai buna fixare. Si eventual no-spa cand ai dureri.. Intreaba si o farmacista de siguranta, dar stiu ca no-spa-ul e unul din putinele medicamente care se recomanda in sarcina.
Ce ma bucur ca se mareste gasca celor care intra pe bebei de sb ;))!

laura81
01.06.2009, 18:27:58
Sonia tu? noutati? in curand afli sexul, nu? :D

AlexO
02.06.2009, 20:24:51
Multumesc fetelor pt raspunsuri! Vad ca de cateva zile nu mai am nici un fel de dureri, m-am mai si linistit si sunt bine.
As vrea sa va mai intreb unde pot sa-mi fac Rh si eu si sotul ca ma gandeam sa-l fac inainte sa merg la ginecolog, ca daca e cumva negativ sa-i si zic doctoritei. Mama mea si sora mea care a nascut si ea au negativ, deci s-ar putea ca si eu sa-l am negativ. La polisano, pot? Si oare trebuie trimitere de la medicul de familie, ca daca trebuie e cam nasol, ca noi n-am anuntat inca pe nimeni de bebel si cum m-am mutat de curand la medicul de familie al socrilor, tre sa ma duc cu soacra ca eu nici nu-l stiu si sigur ma va intreba ce vreau de la el....si inca nu vreau sa anunt....
V-am innebunit de tot....
Va pup!

claut
02.06.2009, 23:36:17
Multumesc fetelor pt raspunsuri! Vad ca de cateva zile nu mai am nici un fel de dureri, m-am mai si linistit si sunt bine.
As vrea sa va mai intreb unde pot sa-mi fac Rh si eu si sotul ca ma gandeam sa-l fac inainte sa merg la ginecolog, ca daca e cumva negativ sa-i si zic doctoritei. Mama mea si sora mea care a nascut si ea au negativ, deci s-ar putea ca si eu sa-l am negativ. La polisano, pot? Si oare trebuie trimitere de la medicul de familie, ca daca trebuie e cam nasol, ca noi n-am anuntat inca pe nimeni de bebel si cum m-am mutat de curand la medicul de familie al socrilor, tre sa ma duc cu soacra ca eu nici nu-l stiu si sigur ma va intreba ce vreau de la el....si inca nu vreau sa anunt....
Va pup!
in primul rand, felicitari!!!!! nu te grabi de pe acum cu RH-ul, desi este un factor ff imp in sarcina. mergi prima data la ginecolog, dupa care trebuie sa mergi si la medicul de familie care iti va da mai multe analize de facut, printre care si RHul. nu poti sa il faci la Polisano dc nu ai trimitere, cel putin asa stiu si eu. tot ce trebuie sa faci acum este sa ai extrem de mare grija de tine, este perioada cea mai grea cand avorturile spontane sunt un risc mare. nu fa efort, odihneste-te si incearca sa nu te stresezi la serviciu. dupa ce trec 12 saptamani, o sa fie mai bine. ai greturi? :) daca medicul de familie nu iti prea place, atunci rau, pt ca trebuie sa te inteleaga, sa te sprijine, sa ai in el un prieten, cel putin asa e al meu, dr Urdea (Cedonia).
bucura-te de fiecare etapa a sarcinii, trece ff repede si imediat te trezesti cu piticul in brate. parca ieri eram ca tine, iar acum, cand scriu, burtica misca de numa-numa

iubiana
03.06.2009, 07:42:16
Va pup!
Hei ... ia uite pe cine gasesc aici ......
Fellicitari ..... >:D< >:D< >:D< >:D<
Eu nu stiu ce sfaturi sa-ti dau decat sa te bucuri de aceasta perioada :x :x

laura81
03.06.2009, 10:11:58
Rh-ul il faci fara trimitere la Policlinica Astra, costa 15 lei. Sau cu trimitere gratuit, in analizele pt gravide.
In cazul in care e neg vei merge probabil periodic la centrul de donare de sange la spitalul mare sa-ti verifice anticorpii anti Rh.Asta numai acolo se face (la spitalul mare, in curte, undeva).
Mie mi-a spus ginecologul sa merg lunar sa fac treaba asta dar m-am dus numai in luna 3 si luna 6. Ma mai duc o data in a noua :D. Daca nu ai sarcini anterioare (inclusiv avorturi) am inteles ca sansa de a avea probleme din cauza rh-ului e de zero virgula nu stiu cat la suta. Oricum fa-l ca-i important, dar nu te stresa suplimentar.
De ce nu spuneti inca familiei? De la 5 sapt incolo se cam vede la ecograf sarcina, ti se pot si recomanda analizele de primul trimestru ...

alice
03.06.2009, 11:13:39
Burtaaaaa, ai inceput sa dai sfaturi, nu?
Mai ieri habar n-aveai de asa ceva [-(

AlexO
03.06.2009, 20:09:28
Da fetelor, incerc sa fiu calma, sa nu ma stresez, desi e cam greu...
Pt ca la serviciu, sefu' e in concediu( se insoara si el;;)) si eu ii tin locul, asa ca nici nu va inchipuiti ce e pe capul meu. Cateodata deabia apuc sa ciugulesc cate ceva... Si in plus am intrat si in sesiune , la master ce-i drept, dar si aici am de facut niste stresante de proiecte. DAr incerc sa fiu cat mai calma, si sa fac cat mai putin efort, si pt asta tre sa-i multumesc si sotului care ma sprijina si ma linisteste f mult.
Greturi nu am, am avut niste ameteli ciudate intr-o zi, si tot asa in vreo 3 dimineti mi-a fost un pic greata, dar in rest nu.
:*

mariya777
03.06.2009, 23:36:59
Sonia tu? noutati? in curand afli sexul, nu? :D
ceau la toata lumea!!!va doresc la toate o sarcina si nastere usoara si un copil sanatos!!!
vroiam sa te intreb laura81(nu stiu daca ma mai stii, intram mai mult anul trecut cand ma pregateam de nunta) , cum iti mai merge sarcina, si ce ai?pt.ca ultima oara cand am intrat p miresici erai chiar la inceputul sarcinii...
am vazut ca ai 29 de sapt, cu 1 mai mult ca mine!!!pe cand ai data probail sa nasti?

va pup pe toate!!!=P~

anda_smuf
04.06.2009, 07:35:58
mai burtaaaaaaaaaaaa, acidul folic nu e pentru fixarea sarcinii, e pentru dezvoltarea bebelului armonioasa. duphaston e pentru fixare si no-spa relaxeaza tesuturile si previne contractiile.
si la polisano poti sa mergi sa iti faci ce analize vrei tu fara trimitere de niciun fel. dar de ce sa dai banii cand analizele de sarcina sunt gratuite daca iti da medicul de familie trimitere.
of, of, ce imi place sa fac pe desteapta!!!
ce fain ca ne inmultim, noi, mamicile!!!!!!!!
sanatate va doresc la toate gravidutzele si bebei frumosi si destepti!

sa vedeti ce fain e cand va pupa bebelul vostru. e cea mai faina senzatie din lume. sara acum a inceput sa pupe. pupa pe toata lumea daca i se da comanda dar pe mine din proprie initiativa. si merge tot mai bine. cu mainile ridicate si de parca acuma acuma cade dar merge.

laura81
04.06.2009, 11:11:07
Burtaaaaa, .....
Alice ...
>:P>:P>:P
Las ca-mi vine mie randul sa rad, cand o sa fiu supla si frumoasa si tu o sa ai vreo 15 in plus :>... Nu te uit!!!:*

Anda, io asa stiam de acidul folic, eram chiar sigura. Oricum, AlexO isi va face probabil analize si va lua ce-i recomanda medicul, poate-i mai curioasa si afla ea ce si pt ce i se da.
Si auzi, tine-te tu de carte si las-o pe Sara sa umble singura, ca pe cand termini sesiunea vine si-ti ia cartea din mana sa te joci cu ea... Ce fain, ai terminat cu perioada de mers aplecata sa nu cada copilul.... ;;). Parca creste ca fat frumos, intr-un an cat altii-n 7, ca ai saptamanal cate o veste proaspata despre ce a mai facut!

Marya777... Ma bucur sa aud ca astepti si tu un bebe... Chiar ca ne-am inmultit ... Imi merge f bine, nu am de ce sa ma plang (dansul din buric noaptea si durerile de spate seara le trec inca cu vederea;))) .. Am baiat, data aprox a nasterii e de sf Marie. Tu? ceva detalii?

alice
04.06.2009, 13:02:35
Alice ...
Las ca-mi vine mie randul sa rad, cand o sa fiu supla si frumoasa si tu o sa ai vreo 15 in plus :>... Nu te uit!!!:*

Apreciez finetea de care dai dovada...........15 kg =))

sonia0103
04.06.2009, 15:15:01
Eu n-am mai prea intrat pe forum pt. ca sunt tare racita si stau in pat... Sunt asa suparata ca am racit si ma tot invinovatesc. Ma doare gatul tare, am fost la doi medici, unul mi-a dat Ospen si unul Ospamox, ambele antibiotice. Nu am luat inca nici unul, asa nu as lua antibiotic... Dar nu stiu cum e mai bine. Asa ca stau in pat si am incercat toate metodele "babesti" pe care le-am stiut. Poate, poate, trece.
Sa aveti grija de voi! Eu am zis ca sunt puternica si nu am mai fost asa grijulie ca in primul trimestru, si uite ce mi s-a intamplat!

mariya777
04.06.2009, 23:07:28
Eu n-am mai prea intrat pe forum pt. ca sunt tare racita si stau in pat... Sunt asa suparata ca am racit si ma tot invinovatesc. Ma doare gatul tare, am fost la doi medici, unul mi-a dat Ospen si unul Ospamox, ambele antibiotice. Nu am luat inca nici unul, asa nu as lua antibiotic... Dar nu stiu cum e mai bine. Asa ca stau in pat si am incercat toate metodele "babesti" pe care le-am stiut. Poate, poate, trece.
Sa aveti grija de voi! Eu am zis ca sunt puternica si nu am mai fost asa grijulie ca in primul trimestru, si uite ce mi s-a intamplat!

Ai grija de tine, eu in locul tau nu as lua antibiotice, si eu am fost racita si mi-au zis a am voie paracetamol dar am preferat sa rabd!!!!!Bine , daca ai febra si esti rau de tot tre sa iei, dar sa speram ca nu e cazul!!!!!

insanatosire grabnica!!!!!!

mariya777
04.06.2009, 23:16:48
Alice ...

Anda, io asa stiam de acidul folic, eram chiar sigura. Oricum, AlexO isi va face probabil analize si va lua ce-i recomanda medicul, poate-i mai curioasa si afla ea ce si pt ce i se da.
Si auzi, tine-te tu de carte si las-o pe Sara sa umble singura, ca pe cand termini sesiunea vine si-ti ia cartea din mana sa te joci cu ea... Ce fain, ai terminat cu perioada de mers aplecata sa nu cada copilul.... ;;). Parca creste ca fat frumos, intr-un an cat altii-n 7, ca ai saptamanal cate o veste proaspata despre ce a mai facut!

Marya777... Ma bucur sa aud ca astepti si tu un bebe... Chiar ca ne-am inmultit ... Imi merge f bine, nu am de ce sa ma plang (dansul din buric noaptea si durerile de spate seara le trec inca cu vederea;))) .. Am baiat, data aprox a nasterii e de sf Marie. Tu? ceva detalii?

Eu , si eu tot baiat am, cred ca e anul baietilor, majoritatea gravidutelor de care am auzit au baieti!Si mie , slava Domnului imi merge chiar bine, nu am avut probleme, noaptea e mai rau ca adorm f greu si ma trezesc des, (tre sa-mi iau olita in camera)!am data pt. 31 august, si mi-ar placea sa se nimereasca atunci pt. ca e si ziua nuntii noastre, dar nu ced ca am sanse...
si sa stii tu ca so spart conducta cu femei gravide , pe bune, cred ca e ceva in aer!:)>-

mariya777
04.06.2009, 23:34:05
Fetelor, vroiam sa va intreb daca voi aveti arsuri la stomac?eu am aproape 28 de saptamani de sarcina si de vreo cateva zile ma ca deranjeaza stomacul, nu exagerat dar mi sa spus ca cica acum creste parul copilului si de aia, voi ce parere aveti?

Si vroiam sa mai comentez in legatura cu acidul folic!Este foarte recomandat sa-l iei cu cateva luni inainte sa ramai insarcinata, lucru care e mai dificil pt ca nu poti sti cand ramai, si daca nu inca de cand afli ca esti insarcinata e f. bine sa-l iei, mai ales in primele luni de sarcina e cand ajuta cel mai mult copilului, la coloana, creier nu stiu exact.Eu una il iau de cand am aflat si pana nasc!

v-am pupat!!!:bye_01:

Irinutza
05.06.2009, 07:14:59

ambele antibiotice au aceeasi substanta activa, si anume diferite forme de penicilina. nici unul din ele nu e cunoscut ca ar avea efecte negative asupra copilului. parerea mea este sa urmezi tratamentul. daca doi medici (desi stiau ca esti insarcinata) ti-au recomandat antibiotice, eu zic sa le urmezi sfatul.
insanatosire grabnica ;-)

Irinutza
05.06.2009, 07:20:50
[quote=mariya777;2005611]Fetelor, vroiam sa va intreb daca voi aveti arsuri la stomac?eu am aproape 28 de saptamani de sarcina si de vreo cateva zile ma ca deranjeaza stomacul, nu exagerat dar mi sa spus ca cica acum creste parul copilului si de aia, voi ce parere aveti?

asta e vorba babeasca cu crescutul parului. arsurile de stomac apar la majoritatea gravidelor. si eu am avut niste arsuri aproape insuportabile. consumam un flacon de antiacide in 3 zile. arsurile sunt cauzate de hormoni, nu de parul copilului. hormonii sunt 'dati peste cap' in timpul sarcinii si au efecte asupra organelor (in cazul stomacului stimuleaza aciditatea). la asta se adauga si cresterea copilului care apasa pe stomac.

anda_smuf
05.06.2009, 08:07:52
exact. arsurile nu au nicio treba cu parul saracului copil. eu nu am avut arsuri si sara s-a nascut cu par si pe urechi. era mortala.
si eu zic sa urmezi tratamentul pentru ca mai rau ii faci bebelui daca nu il urmezi. o infectie nu e benefica pentru bebe. eu cu gatul am mari probleme. seara ma doare putin de tot si a doua zi am febra mare si urgent tb sa iau antibiotice, dar.... cand era insarcinata si m-a durut gatul seara, stiam ca febra ii face rau lui bebe si si eu ma feream pe cat posibil de antibiotice, am incercat diverse leacuri babesti si in momentul in care am luat o gurita mica de tuica m-a ars pe gat si pana in stomac si instantaneu si implicit a doua zi nu am mai avut nimic. de atunci nu am mai luat antibiotice pt gat. cum ma doare putin, merg in camara si ies de acolo ca noua. =))
tuica aia omoara tot ce misca. stiu ca e putin barbar dar in disperare de cauza .....

laura81
05.06.2009, 10:03:47
Si eu am fost racita rau in luna 4. Mie nu mi-au dat voie nici macar aspirina! M-am uitat pe toate prospectele de la toate chestiile de scazut febra si nimic nu era recomandat in sarcina. Paracetamol, aspirina, fervex etc. Adica scria ca "numai in cazuri absolut necesare". Si am considerat ca febra 39 nu-i chiar caz absolut necesar, ca ma descurc.
Am luat o data un algocalmin ca plangeam de durere de cap, febra mi-am scazut-o intotdeauna cu sosete cu otet, functioneaza genial, pt nas infundat am primit ceva picaturi cu apa de mare cu 20 de lei sticluta care nu au folosit la nimic , asa ca am facut inhalatii cu ceai de musetel cred... Pt gat vitamina C cu propolis.
Am tras-o vreo 3 zile mai rau, dar trece pana la urma. Stat la caldura si transpirat, mancat multe citrice...

Alice, cand am spus 15 kg nu ma refeream la luna a noua :D.

claut
05.06.2009, 20:58:35
mamica de august, strig PREZENT!!! deja suntem 3, piciul meu e asteptat pe 15 aug, mai e ceva vreme pana atunci.
Arsurile... daca nu trec de la sine atunci ori te apuci si mananci paine goala sau biscuiti sau iei dicarbocalm, e ok pt gravide. eu stateam cu o punga de paine la capul patului noaptea si mancam, mi s-a intamplat chiar sa adorm mestecand :)). cu rabdare trece totul.
mamicile mai inaintate, oare e normal sa miste bebele mult de tot in luna a7a? baietelul meu misca ffff mult, ma sperie de multe ori cu puterea lui. un medic imi zice ca n-are nimic, altul zice sa iau niste medicamente sa se calmeze. eu pe cine ascult? /:)

mariya777
05.06.2009, 23:32:36
mamica de august, strig PREZENT!!! deja suntem 3, piciul meu e asteptat pe 15 aug, mai e ceva vreme pana atunci.
Arsurile... daca nu trec de la sine atunci ori te apuci si mananci paine goala sau biscuiti sau iei dicarbocalm, e ok pt gravide. eu stateam cu o punga de paine la capul patului noaptea si mancam, mi s-a intamplat chiar sa adorm mestecand :)). cu rabdare trece totul.
mamicile mai inaintate, oare e normal sa miste bebele mult de tot in luna a7a? baietelul meu misca ffff mult, ma sperie de multe ori cu puterea lui. un medic imi zice ca n-are nimic, altul zice sa iau niste medicamente sa se calmeze. eu pe cine ascult? /:)
Ce ti-e si cu medici astia, fiecare cu parerea lui de te innebuneste de cap!Eu una cred ca mai bine nu lua nimic, faptul ca misca e semn ca e sanatos, ca misca fffff mult cum zici depinde ce intelegi prin asta, poate exagerezi:-B !!!depinde si de alimentatia ta, ocupatiile care le ai etc. dar nu cred ca e rau pt el, are multa energie piciul...

anda_smuf
06.06.2009, 07:58:05
doamne fereste! eu nu am mai auzit sa iei medicamente sa nu se mai miste atat copilul in burtica.... :O
eu cand sunt nedumerita cer parerea unui al treilea medic. dar doar de cand o am pe sara.
ieri am fost la intalnirea de 10 ani de la liceu si cand m-am intors sara nici nu m-a bagat in seama desi lipsisem toata ziua. ce suparata am fost.... mi-a zis maica-mea ca a tot mirosit o bluza de-a mea. ce mila mi-a fost! si azi sunt toata ziua la o nunta dar o iau cu mine cateva ore. sunt curioasa cum se comporta!
foarte fain ca va inmultiti mamicilor! sa vedeti acum logoree!

Irinutza
06.06.2009, 08:04:58
si mie mi se pare putin cam exagerat sa iei medicamente pt ca e activ bebelul. si al meu facea valuri (la propriu) de prin luna 7. intr-adevar, pot sa spun ca si acum are o energie ...... ne oboseste pe toti, dar asa-s copiii. bine ca e sanatos :)>-#:-S

laura81
07.06.2009, 16:18:56

Clau, se pare ca ai nostri sunt de aceeasi varsta, termenul meu e 17 aug. Cat despre miscat ... stai linistita, intr-adevar de cateva sapt incoace e si mai activ, desi nu credeam ca se poate :)). Sotul meu e socat, imi tot spune ca noaptea, cand dorm, si ma tine in brate, ii topaie mana pe burta mea in asa hal se agita asta mic, si e tot socat ca nu ma trezeste. Daca dorm asa adanc si dupa ce se naste nu stiu cine-i da sa manance=)).
Si mie mi-au spus 2 medici diferiti sa stau linistita ca e bine ca e agitat, ca inseamna ca e sanatos. Ca daca nu s-ar prea misca si as sta tot cu stetoscopul ar fi mai nasol, poate ar fi semn de boala. Si mi-au mai spus ca asa cum e mamica asa e si copilul si s-o las mai moale cu agitatia/stresul etc.
Ce-i drept, e mult mai puternic decat ma asteptam. Cand povesteau alte gravide despre cum e sa miste copilul nu mi-am imaginat niciodata asa ceva. Se vede prin patura seara cand sunt in pat:-w... Si daca pun cap la cap activitatea de peste zi, cam jumate de zi e treaz si se agita:-?... Apai noaptea, nici nu-mi imaginez!
Paranteza la povestile pe care le citeam despre nu stiu ce tipe care au aflat in luna 8 ca sunt gravide: Bullshit! Nu exista asa ceva. Pe mine nu ma convinge nimeni niciodata ca poti trece de luna a 5-6 fara sa stii ca esti!

alice
09.06.2009, 07:43:56
Alice, cand am spus 15 kg nu ma refeream la luna a noua :D.

Apara-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani am eu grija...... :-<

laura81
09.06.2009, 13:58:52
Apara-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani am eu grija...... :-<
E, no hai nu descuraja, ca nu ma refeream nici la a 4-a :*.

pufulet2009
09.06.2009, 14:16:15
Buna fetelor.
Imi spuneti va rog un medic pediatru bun in Sibiu.
Multumesc.

pusadriana
09.06.2009, 15:14:03
Buna fetelor!
Ma scuzati de off-topic, dar ma gandesc ca poate fiind mamici, m-ati putea ajuta...stiti cumva detalii despre o gradinita Cuore in Sibiu, va rog? Este particulara? De stat? Pe net am gasit informatii care sunt gresite, ma gandesc ca voi, care sunteti din Sibiu si mamici...ati putea sa ma ajutati...orice gradinita particulara din sibiu mi-ar fi de folos, va rog^:)^^:)^

Asta este ce am aflat de Gradinita Cuore:
GRADINITA CUORE Nr. 1
Adresa: Str. Constitutiei, bl. 24, sc. D. ap. 21, Sibiu
Telefon: 0269/431.252, 0269/231.205

GRADINITA CUORE Nr. 2
Adresa: Str. Timisoara, nr. 32, Sibiu

Multumesc! Pupici!

Crisro
09.06.2009, 19:47:40
Buna fetelor!
Ma scuzati de off-topic, dar ma gandesc ca poate fiind mamici, m-ati putea ajuta...stiti cumva detalii despre o gradinita Cuore in Sibiu, va rog? Este particulara? De stat? Pe net am gasit informatii care sunt gresite, ma gandesc ca voi, care sunteti din Sibiu si mamici...ati putea sa ma ajutati...orice gradinita particulara din sibiu mi-ar fi de folos, va rog^:)^^:)^

Asta este ce am aflat de Gradinita Cuore:
GRADINITA CUORE Nr. 1
Adresa: Str. Constitutiei, bl. 24, sc. D. ap. 21, Sibiu
Telefon: 0269/431.252, 0269/231.205

GRADINITA CUORE Nr. 2
Adresa: Str. Timisoara, nr. 32, Sibiu

Multumesc! Pupici!

O gradinita particulara, buna din cate am inteles eu, este pe Calea Cisnadiei...(mergand de la casa de asigurari de sanatate inspre itersectia cu iorga...) O alta gradinita particulara este pe calea poplacii (nu stiu cat de mult te ajuta asta...avand in vederea locatia). Vecina mea isi duce copilul la o gradinita de stat, pe mitropoliei...este foarte incantata de ea...se pare ca acolo isi fac orele de pedagogie fetele de la Pedagogic...fac si limba straina, si curs de dans...o gramada de activitati in plus...! Mult succes!

PS: Cuore...eu stiam ca e particulara...

laura81
09.06.2009, 20:22:57
O gradinita particulara, buna din cate am inteles eu, este pe Calea Cisnadiei...(mergand de la casa de asigurari de sanatate inspre itersectia cu iorga...) O alta gradinita particulara este pe calea poplacii (nu stiu cat de mult te ajuta asta...avand in vederea locatia). Vecina mea isi duce copilul la o gradinita de stat, pe mitropoliei...este foarte incantata de ea...se pare ca acolo isi fac orele de pedagogie fetele de la Pedagogic...fac si limba straina, si curs de dans...o gramada de activitati in plus...! Mult succes!

PS: Cuore...eu stiam ca e particulara...

Si eu stiu o mamica care-si duce fetita la cea de pe mitropoliei, de stat. Pot sa-ti spun coar ce mi-a povestit ea: ca cele de stat sunt mai bune, ca au o autoritate superioara care le verifica din cand in cand, nu ca cele particulare in care nu invata copiii mai nimic.. Ca aia de pe mitropoilei ar fi printre cele mai bune si chiar daca educatoarele sunt mai severe si programul mai strict e f incantata si ca fetita a raspuns bine la modul de predare . cam atat stiu.
O gradinita mai e pe Crisanei, era de stat mai demult, nu stiu sigur acum. Mai e o gradinita (pare tot de stat) in sensul giratoriu constitutiei cu teclu. Nu stiu detalii despre ea, decat ca doneaza papa pt catei :D, deci sunt de treaba.

Crisro
09.06.2009, 20:48:57
Si eu stiu o mamica care-si duce fetita la cea de pe mitropoliei, de stat. Pot sa-ti spun coar ce mi-a povestit ea: ca cele de stat sunt mai bune, ca au o autoritate superioara care le verifica din cand in cand, nu ca cele particulare in care nu invata copiii mai nimic.. Ca aia de pe mitropoilei ar fi printre cele mai bune si chiar daca educatoarele sunt mai severe si programul mai strict e f incantata si ca fetita a raspuns bine la modul de predare . cam atat stiu.
O gradinita mai e pe Crisanei, era de stat mai demult, nu stiu sigur acum. Mai e o gradinita (pare tot de stat) in sensul giratoriu constitutiei cu teclu. Nu stiu detalii despre ea, decat ca doneaza papa pt catei :D, deci sunt de treaba.

Da si cea de pe Crisanei este buna! Una dintre educatoare mi-a fost si mie educatoare+directoare de gradinita (si daca nu ma insel...ajung la inca o gradinita particulara...ce-a fiicei fostei mele educatoare...o gradinita cu predare in limba germana...undeva pe langa registrul comertului.)...Optiuni ar fi...;;)
....aaaa de evitat gradinita de la pasajul victoriei...acolo copii doar dorm si se joaca...in rest...dumnezeu cu mila...(:|

pusadriana
09.06.2009, 22:45:49
Multumesc mult fetelor, imi sunt de ajutor cunostintele voastre!!
O seara placuta!>:D<>:D<

clauditza28
10.06.2009, 12:05:24
stiu si eu o gradinita particulara in cartierul terezian. copii fac engleza si germana si au plin de activitati. nu este adevarat ca la particular nu se face! depinde de gradinita. pe langa educatoare bine pregatite, au si profesor de sport, dar si sofer care ii ia din fata casei dimineata la 8 si ii aduce seara la 6. iar pe timpul verii, personalul nu are concediu prelungit, poti sa duci copiii in continuare, daca nu ai cu cine sa-i lasi. asa... si era sa uit, le da o mancare buna buna sa-ti lingi degetele, si sanatoasa pe deasupra. singura parte proasta e ca e cam scumpa aceasta gradinita. 12 milioane:-p

Crisro
10.06.2009, 12:15:32
stiu si eu o gradinita particulara in cartierul terezian. copii fac engleza si germana si au plin de activitati. nu este adevarat ca la particular nu se face! depinde de gradinita. pe langa educatoare bine pregatite, au si profesor de sport, dar si sofer care ii ia din fata casei dimineata la 8 si ii aduce seara la 6. iar pe timpul verii, personalul nu are concediu prelungit, poti sa duci copiii in continuare, daca nu ai cu cine sa-i lasi. asa... si era sa uit, le da o mancare buna buna sa-ti lingi degetele, si sanatoasa pe deasupra. singura parte proasta e ca e cam scumpa aceasta gradinita. 12 milioane:-p

1200 pe luna?!... cei-i drept este vorba aia...nimik nu-i prea scump pentru copilul meu dar...14.400 pe an8-| ?!!! mai ceva k la facultate ... k la doctorat...ce mai....:-?

alice
10.06.2009, 12:31:55

Avand in vedere ca salariile in Sibiu se situeaza cam la 15 mil, tare-s curioasa cine-si permite.Doar directorii si bastanii

pusadriana
10.06.2009, 13:57:47
stii cumva strada? au cumva un website? sunt curioasa sa vad conditiile pt banii astia...asa, pt cultura mea generala macar :)

lylutza
12.06.2009, 14:23:55
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1819879&postcount=38125
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=1841994&postcount=38200
o sa scriu mai multe si despre spital, pt ca in cazul meu a fost o experienta fericita si frumoasa... am fost tratata uman, am nascut usor, toata lumea a fost de nota 10.....chiar daca bebelina a fost mare, oricum nu as fii optat pt cezariana.....
va pup ca plange micuta...aveti si pozele aici:

http://picasaweb.google.com/miosbovi/AlexiaGeorgiana#
nu imi vine sa cred pe cine gasesc aici .buna mioara.poate ma recunosti ,poate nu din poze,dar am fost colege de clasa in liceu.sincer sunt si eu curioasa de spitalul din sibiu avand in vedere ca nu prea avem optiuni in sibiu.am auzit si bune si rele,dar mai multe rele.sper ca in curand sa avem si noi un ingeras .felicitari pentru copilasi ,sunt atat de dulci!!!
felicitari inca odata =D> =D> =D>

poze de la nunta noastra
http://picasaweb.google.ro/lylutza20/LiliSiNicu?feat=directlink

clauditza28
13.06.2009, 14:39:23
stii cumva strada? au cumva un website? sunt curioasa sa vad conditiile pt banii astia...asa, pt cultura mea generala macar :)
este vorba de gradinita disney. da-i un search ca au site!

mariya777
18.06.2009, 16:14:18
ce mai zice-ti gravidutelor si mamicutelor???cam liniste pe aici!ati plecat toate in vacanta,la mare la soare?
vroiam sa va cer parerea despre ecografiile 4d?Eu ma duc maine sa fac si tare sunt curioasa cum o sa fie!!!abia astept!!!!!

AlexO
18.06.2009, 20:26:40
Buna seara mamicutelor! Am si eu o intrebare la voi. Ce ceaiuri ai voie sa bei in timpul sarcinii? Am inteles ca ceai negru si ceai verde nu am voie. Dar in rest doctorita de familie mi-a spus ca am voie sa beau orice alt ceai, insa eu am citit ca ceaiul de tei nu este recomandat, de asemenea nici cel de sunatoare si am mai citit si despre altele. Am colege pe la serviciu care sunt racite si as vrea sa beau ceaiuri cu lamaie si cu miere ca sa nu cumva sa racesc si eu! Asa ca va rog sa ma luminati^:)^

laura81
18.06.2009, 21:02:59
Maria, eu personal n-am fost impresionata de 4d. Mi s-a facut de doua ori, de fiecare data ca a vrut medicul nu la cerere. Oricum daca nu-ti explica nu intelegi mare lucru :-p. Se vede mai bine fata copilului, dar in rest ... nu stiu, mie-mi era mai clar pe eco normal si unde-i inima, si unde-s picioarele :) . Sunt curioasa cu ce impresie vii, poate doar mie mi s-a parut prea complicat :-"
AlexO, ceaiul negru se poate sa nu fie recomandat pe motiv ca e tare si te agita, din cate stiu eu are cam acelasi efect ca si cola sau cafeaua. Asculta ce spune medicul tau si fa si cum simti ca ti-e bine. Eu am mai baut cate-o cola in sarcina daca mi-a trebuit, sau cate-o cafea, ca nu-i otrava. Cred ca daca stateam dupa tot ce scrie pe net mancam numai paine cu gem de 7 luni incoace. Mi-am vopsit si suvitat parul, m-am dat pe role, inca fac cu aspiratorul, dorm pe spate sau ridic chestii pana in 10 kg ... Am mers pe ideea ca nu sunt bolnava si fac tot ceea ce ma simt bine facand. Nu recomand sa faci asa, ci doar sa nu te inchizi intr-un glob de sticla decat daca ai probleme cu sarcina. Daca ceea ce citesti sau afli are logica (de ex: de ce n-ar fi recomandat ceaiul de tei? ce efecte poate sa aiba?) atunci urmeaza sfatul. daca nu are suficienta logica, fa cum crezi sau intreaba doctorul.
Ca exemplu, gasisem pe un forum odata o tipa proaspat insarcinata care le intreba pe "veterane" daca are voie sa-si faca unghiile cu lac:O.... Atunci am luat hotararea sa ma port normal cu mine insami, de frica de a nu da in paranoia. Inca sunt multumita de hotararea luata:>!

laura81
18.06.2009, 21:15:28
Buna seara mamicutelor! Am si eu o intrebare la voi. Ce ceaiuri ai voie sa bei in timpul sarcinii? Am inteles ca ceai negru si ceai verde nu am voie. Dar in rest doctorita de familie mi-a spus ca am voie sa beau orice alt ceai, insa eu am citit ca ceaiul de tei nu este recomandat, de asemenea nici cel de sunatoare si am mai citit si despre altele. Am colege pe la serviciu care sunt racite si as vrea sa beau ceaiuri cu lamaie si cu miere ca sa nu cumva sa racesc si eu! Asa ca va rog sa ma luminati^:)^

Eu asta am gasit pe net legat de plante: (nimic despre tei :-p)

Plante contraindicate in timpul sarcinii
--------------------------------------------------------------------------------
Denumire populara - Denumire stiintifica - Argumentarea contraindicatiilor
--------------------------------------------------------------------------------
Coada soricelului - Achillea millefolium L. - Ulei esential, substante amare, actiune emenagoga.
Obligeana - Acorus Calamus L. - Substante amare, emenogog, stimuleaza contractiile uterine.
Pelin - Artemisia sp. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog abortiv datorita uleiului esential.
Dracila – Berberis vulgaris L. – Contine substante amare si alcaloizi toxici.
Ardei iute – Capsicum sp. (Cayenne) – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Rostopasca – Chelidonium majus L. – Alcaloizi, substanta amare, emenagog.
Feriga – Dryopteris filix-mas (L.) SCOTT – Substante amare, stimuleaza contractiile uterine.
Carcel – Ephedra sp. Alcaloizi, substante amare, Stimuleaza contractiile uterine.
Anason dulce, Fenicul – Foeniculum vulgare MILL. – Ulei esentiale, stimuleaza contractiile uterine
Lemn dulce – Glycyrrhiza glabra L. – Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Hydrastis – Hydrastis canadensis L. – Substante amare, alcaloizi, stimuleaza contractiile uterine.
Ienupar – Juniperus communis L. – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
Levantica – Lavandula officinalis CHAIX – Contine ulei esential si substante amare cu actiune emenagoga.
In – Linum usitatissimum L. – Stimuleaza contractiile uterine.
Busuiocul cerbilor – Mentha pulegium l. – Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Floarea patimilor – Passiflora incarnata L. - Ulei esential, stimuleaza contractiile uterine.
Carmaz – Phytolacca americana L. - Stimuleaza contractiile uterine, emenagog.
Podophyllum – podophyllum peltatum L. – Podofilotoxina pe care o contine este un purgativ drastic datorita derivatilor antracenici; stimulant uterin, emenagog, abortiv.
Specii inrudite cu Crusinul – Rhamnus sp. – Contin derivati antracenici cu actiune emnagoga, abortiva.
Revent, Rubarbar – Rheum sp. – Contine derivati antracenici si substante amare cu actiune emenagoga si stimulanta uterin.
Salvie – Salvia officinalis L. – contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin datorita subsatantelor estrogene.
Vetrice – Tanacetum vulgare L. – Contine ulei esential si substante amare; stimulant uterin, emenagog.
Cimbru – Thymus vulgaris L. – contine ulei esential, cu efect stimulant uterin, emenagog.
Vasc – Viscum album L. – stimuleaza contractiile uterine, emenagog.

Plante care trebuiesc utilizate limitat si cu prudenta in timpul sarcinii
Denumire populara - Denumire stiintifica – Partile de planta utilizate
Angelica – Angelica aschangelica L. – Radacinile
Dand gui – Angelica sinensis (Oliv.) Diels – Radacinile
Brusture – Arctium lappa L. – Radacinile
Merisor – Vaccinium vitis-idaea L. – Frunzele
Filimica, Galbenele – Calendula officinalis L. – Florile
Sunatoare, Pjarnita – Hypericum perforatum L. - Partile ariene inflorite
Isop – hyssopus officinalis L. - Partile ariene inflorite
Talpa gastii – Leonurus cardica L. - Partile superioare inflorite
Voronic, Unguras – Marrubium vulgare L. - Partile superioare inflorite
Musetel – Matricaria chamomilla L. – Florile
Lucerna – Medicago sativa L. – Planta intreaga fara radacini
Melisa, Roinita – Melissa officinalis L. - Partile ariene inflorite
Menta, Izma – Mentha piperita L. – Frunzele
Patlagina – Plantago sp. – Frunzele
Armurariu – Silybum marianum (L.) GAERT – Semintele
Spilcute, Granat – Tanacetum parthenium SCH.-BIP [/i]- Partile ariene inflorite
Schinduf – Trigonela foenum-graecum L. [/i] – Semintele
Urzica – Urtica dioica L. [/i]– Planta intreaga sau frunzele
Ghimbir – Zingiber officinale L. [/i] – Radacinile

mariya777
18.06.2009, 23:12:57
Si eu sunt de parere ca atata timp cat nu ai o sarcina cu risc nu trebuie sa te abtii de la prea multe!Dar Laura??!!!!cu rolele:-SS ??????cam riscant nu?sau esti profesionista:)>- ??eu m-am dat cu bicicleta cand aveam 10 saptamani , dar nu am mai indraznit, si cu rolele as fi vrut dar mi-am adus aminte ca sunt o adepta a cazaturilor:-< si am renuntat!!!

alexO vreau sa-ti spun si eu ca n-ar trebui sa te stresezi prea tare, in privinta ceaiurilor , gandestete la unul care iti place , consulta daca e sau nu indicat in sarcina si bei numai din ala, sau mai bine date pe fructe care au vitamina c...:>

eu una sunt preocupata, adica mai mult necajita, ca stiu ca e normal, dar doar in ultima luna am luat deja aproape 4 kg:O (pana acum luam cam1 i-un pic pe luna)si pot spune ca nu abuzez de mancare ,dulciuri, etc.:">
voi cum stati cu kg?

clauditza28
19.06.2009, 06:28:31
gravidutelor, ieri am aflat ca exista un cabinet cu ecograf 4 d ultraperformant. eu credeam ca nu se poate face decat la polisano. am auzit ca vezi si parul din cap la fat. si cica e mai ieftin decat la polisano.daca vreti adrsa si numar de telefon pentru programare , trimiteti mesaj.

laura81
19.06.2009, 19:29:45
gravidutelor, ieri am aflat ca exista un cabinet cu ecograf 4 d ultraperformant. eu credeam ca nu se poate face decat la polisano. am auzit ca vezi si parul din cap la fat. si cica e mai ieftin decat la polisano.daca vreti adrsa si numar de telefon pentru programare , trimiteti mesaj.

Si la policlinica astra e 4d, eu acolo am facut. Sau vorbim de acelasi loc? :D

Maria, si eu am avut 2 perioade de ingrasare rapida, de m-a apucat disperarea. una prin luna a 5-a si una acum cateva sapt, deci la "varsta" pe care o ai tu acum. Nu m-am ingrasat deloc constant, au fost 2 valuri. sper ca al treilea nu mai vine:-" ... Nu dispera, cica le dam jos dupa nastere ;-). Cauta pe net si vezi cat e lichidul, cat e placenta, cat e copilul, cat e sangele in plus, cat e apa retinuta de corp.. si te linistesti.

laura81
19.06.2009, 19:56:25
Azi am fost si eu la controlul lunar ... Am un ditamai puradelul de 1,75 kg , sanatos si agitat, perfect pozitionat, dezvoltat ca pt 32 de sapt si ceva (adica pare mai mare cu o sapt)... Si cam atata nou. Mi s-a raspuns si la lista de intrebari pe care o aveam, ne-am intors in sb si gata ;;).

Si tot azi a nascut o prietena de-a mea aici, in sb. A nascut intr-o ora de cand a ajuns la spital si i-au rupt apa, deci se poate si asa! Depasise termenul deci s-a dus cand era de garda doctorita ei, sunt bine, totul a decurs bine si e super incantata. Nu-mi vine sa cred ca am ajuns eu sa scriu despre un caz fericit la maternitatea asta, dar ma bucur tare ca se poate si asa!

mariya777
19.06.2009, 23:40:15
Am fost azi la eco 4d si a fost:-?... binisor!adica, nu cum ma asteptam eu sa se vada de clar dar oricum am fost entuziasmati sa-l vedem mai bine pe bebe!are 48 de cm si 1,5kg :gen_12:!ma bucur ca mi-a zis ca e totul bine!asta-i important!!!!

Cu kg. sunt constienta ca dupa o sa slabesc, dar nici nu e bine sa te ingrasi prea mult, mie mi-a zis medicul ca pana la 15 kg e normal, peste e deja nasol, si eu deja m-am ingrasat deja aproape 12:O !!!si mai am 2 luni de sarcina!!!!!!dar cunosc persoane, chiar cumnata mea a intrat in maternitate cu + aproape30 kg!!!!!si a iesit cu cu vreo 15 mai putin, si apoi a slabit mai tare decat era!!!dar sunt si cazuri in care greu mai dai kg. jos!!depinde de organismul fiecaruia care se schimba mult odata cu sarcina!!!

Si eu am o prietena care a nascut ieri, in 18 desi avea data finala pe 27!!!si totul e bine si la ea!!!
v-am pupat !!!

mariya777
20.06.2009, 00:00:42
Vroiam sa va mai povestesc despre un caz ,cu final fericit, care desi e rar vorba aia se poate intampla oricui:)!!!
Tineti-va bine!!!!

O femeie, care era pe ultima suta de metri cu sarcina(nu stiu exact cat avea)sa gandit sa-si faca si ea un dus!!!si cand sa iasa din dus ce sa vezi si sa nu crezi?????!!!!:O fara sa aiba contractii, nici dureri ,nu sunt sigura daca facandu-si dus si-a dat seama sau nu ca i sa rupt apa,dar cert este ca ia iesit copilul pasind afara din dus:O !!!copilul a cazut jos, s-a rupt cordonul ombilical si saraca femeie va da-ti seama ca nu mai stia ce sa mai faca...a chemat salvarea, au invelit copilul in prosoape curate, era cu mama ei acasa.Si uite asa, fetelor, aveti grija!!!!
eu am auzit cazul de la doctorita mea, o pacienta de-a ei a patit-o si i-a spus doctoritei sa avertizeze gravidutele, in caz ca li se intampla cum sa procedeze!Se poate intampla celor un pelvis mare si daca e copilul micut...
si primul lucru care trebuie facut, e sa pui copilul la san si sa-l invelesti in prosoape curate si daca nu ai la indemana cu haine de-ale mamei!!cordonul nu mai conteaza, cand vine salvare se ocupa ei ...zicea doctorita ca poate sa stea femeia si cu placenta atarnand ca nu se intampla nimic!!!!

:bye_01:

laura81
20.06.2009, 07:34:54
mie mi-a zis medicul ca pana la 15 kg e normal, peste e deja nasol, si eu deja m-am ingrasat deja aproape 12:O !!!si mai am 2 luni de sarcina!!!

Medicul meu mi-a spus ca povestea cu "12 kile e ideal" e o prosite. ca a vazut o singura data o gravida cu doar 12 kile puse, si era o fata de 1,50m, genul ala pe care o bate vantul, slabuta si miniona. Mi-a spus ca la conformatia mea si la felul in care arat (eram in luna a 6-a atunci) nu iau mai mult de 18 kile. Atunci mi-a venit sa-l omor ca 18 era mult mai mult decat imi imaginam eu dar ... la cum evoluez cred ca va fii exact cum a spus. Si nu ma mai stresez pt ca nu mi se pare ca se vad, si daca se vad ... da-le naibii, scap de ele peste 3 luni!

mariya777
20.06.2009, 17:16:25
Medicul meu mi-a spus ca povestea cu "12 kile e ideal" e o prosite. ca a vazut o singura data o gravida cu doar 12 kile puse, si era o fata de 1,50m, genul ala pe care o bate vantul, slabuta si miniona. Mi-a spus ca la conformatia mea si la felul in care arat (eram in luna a 6-a atunci) nu iau mai mult de 18 kile. Atunci mi-a venit sa-l omor ca 18 era mult mai mult decat imi imaginam eu dar ... la cum evoluez cred ca va fii exact cum a spus. Si nu ma mai stresez pt ca nu mi se pare ca se vad, si daca se vad ... da-le naibii, scap de ele peste 3 luni!
=D> =D> =D>
imi place ca esti optimista!!!nici mie nu mi se pare ca se vad, numai in poze , cand ma uit in oglinda zic , doamne da unde or fi alea 12 kg, dar cand fac cate-o poza, imi vad niste falci si niste bulane...

mirela85
20.06.2009, 17:26:26
Vroiam sa va mai povestesc despre un caz ,cu final fericit, care desi e rar vorba aia se poate intampla oricui:)!!!
Tineti-va bine!!!!

O femeie, care era pe ultima suta de metri cu sarcina(nu stiu exact cat avea)sa gandit sa-si faca si ea un dus!!!si cand sa iasa din dus ce sa vezi si sa nu crezi?????!!!!:O fara sa aiba contractii, nici dureri ,nu sunt sigura daca facandu-si dus si-a dat seama sau nu ca i sa rupt apa,dar cert este ca ia iesit copilul pasind afara din dus:O !!!copilul a cazut jos, s-a rupt cordonul ombilical si saraca femeie va da-ti seama ca nu mai stia ce sa mai faca...a chemat salvarea, au invelit copilul in prosoape curate, era cu mama ei acasa.Si uite asa, fetelor, aveti grija!!!!
eu am auzit cazul de la doctorita mea, o pacienta de-a ei a patit-o si i-a spus doctoritei sa avertizeze gravidutele, in caz ca li se intampla cum sa procedeze!Se poate intampla celor un pelvis mare si daca e copilul micut...
si primul lucru care trebuie facut, e sa pui copilul la san si sa-l invelesti in prosoape curate si daca nu ai la indemana cu haine de-ale mamei!!cordonul nu mai conteaza, cand vine salvare se ocupa ei ...zicea doctorita ca poate sa stea femeia si cu placenta atarnand ca nu se intampla nimic!!!!

:bye_01:
greu de crezut povestea asta :))

AlexO
20.06.2009, 19:44:44
Multumesc fetelor de raspunsuri!
Asa am si facut pana la urma mi-am facut ceai d tei, pt ca acolo unde am citit ca " nu se administreaza gravidelor si celor care alapteaza" nu spunea si de ce, iar eu chiar nu vad de ce nu ar fi bun, plus ca am citit ca multe gravidute au baut ceai de tei!
Acum vreau sa va intreb altceva. Despre policlinica aceea privata de la Brasov! Puteti sa-mi dati si mie detalii, despre doctori mai ales, ca ma intereseaza si pe mine, pt ca eu chiar nu vreau sa nasc in spital.
In primul rand ca vomit de fiecare data cand intru intr-un spital, chiar daca sunt numai in vizita si in ala doilea rand pt ca stiu ce tratamente se aplica in spitalele de stat de la noi. Cel putin sora mea, a facut o hemoragie interna dupa ce a nascut, si ea tot le spunea asistentelor ca se simte rau, insa ele o tot certau sa nu se mai vaicareasca atat ca nu e prima femeie care a nascut... noroc cu una cu suflet mai mare care s-a dus si i-a zis la doctor sa o consulte ca altfel murea acolo. Nu a nascut aici in Sibiu ci in valcea, dar nu cred ca e mare diferenta.

laura81
21.06.2009, 12:46:54
Multumesc fetelor de raspunsuri!
Asa am si facut pana la urma mi-am facut ceai d tei, pt ca acolo unde am citit ca " nu se administreaza gravidelor si celor care alapteaza" nu spunea si de ce, iar eu chiar nu vad de ce nu ar fi bun, plus ca am citit ca multe gravidute au baut ceai de tei!
Acum vreau sa va intreb altceva. Despre policlinica aceea privata de la Brasov! Puteti sa-mi dati si mie detalii, despre doctori mai ales, ca ma intereseaza si pe mine, pt ca eu chiar nu vreau sa nasc in spital.
In primul rand ca vomit de fiecare data cand intru intr-un spital, chiar daca sunt numai in vizita si in ala doilea rand pt ca stiu ce tratamente se aplica in spitalele de stat de la noi. Cel putin sora mea, a facut o hemoragie interna dupa ce a nascut, si ea tot le spunea asistentelor ca se simte rau, insa ele o tot certau sa nu se mai vaicareasca atat ca nu e prima femeie care a nascut... noroc cu una cu suflet mai mare care s-a dus si i-a zis la doctor sa o consulte ca altfel murea acolo. Nu a nascut aici in Sibiu ci in valcea, dar nu cred ca e mare diferenta.
Eu stiu ca acea cinica din bv se numeste "clinica eva", sigur gasesti multe detalii despre ea. Eventual vezi pe miresici, pe sectiunea de bv, porbabil ca se vorbeste si despre clinica aia. Si pe alte forumuri ...
Eu cand mi-am ales clinica nu stiam ce medic sa aleg asa ca am intrat pe forumuri si am citit care la ce medic a fost, si am ales unul dintre cei despre care se vorbea fain dar nu f mult, pt ca nu-mi place chestia cu asteptat 2 luni pentru o programare. Sunt extraordinar de multumita de alegerea facuta, sper ca voi fi la fel si la sfarsit.
Daca vrei detalii despre clinici din cj iti dau ca stiu mai multe :D.

clauditza28
21.06.2009, 14:33:15
clinica aia cu ecograf 4d de care vorbeam e clinica "Prof Dr. Ilie Craciun". nu stiu cat ati dat voi pe ecografii, dr eu in 2007 am dat 150 de lei la polisano, si mi s-a parut ieftin 165 la momentul de fata la clinica asta. plus ca cica e de ultima generatie!

laura81
21.06.2009, 18:04:30
clinica aia cu ecograf 4d de care vorbeam e clinica "Prof Dr. Ilie Craciun". nu stiu cat ati dat voi pe ecografii, dr eu in 2007 am dat 150 de lei la polisano, si mi s-a parut ieftin 165 la momentul de fata la clinica asta. plus ca cica e de ultima generatie!

Da, e ok pretul. Nu mai stiu cat e la Astra, dar cred ca tot pana in 200 ron. La Polisano n-am idee, dar sigur sunt preturi umflate si astepti cu secolele...
N-am mai auzit de clinica asta, e din sb? doar de gineco? ce ginecologi lucreaza acolo?

AlexO
22.06.2009, 18:21:51
Da, e ok pretul. Nu mai stiu cat e la Astra, dar cred ca tot pana in 200 ron. La Polisano n-am idee, dar sigur sunt preturi umflate si astepti cu secolele...
N-am mai auzit de clinica asta, e din sb? doar de gineco? ce ginecologi lucreaza acolo?

Da, clinica asta e din sibiu, adresa Bulevardul Vasile Milea Bl 2/2 ( in spatele bancii Carpatica), cred ca s-a deschis numai de vreo doi ani. Am fost si eu acolo pt o ecografie anul trecut, pt ca la o ecografie la rinichi dr mi-a spus ca am un chist ovarian si cum la Astra m-a programat peste 2 luni, am zis sa incerc acolo. M-a programat foarte repede, peste o zi sau doua, si daca imi amintec bine la D-na dr Mutuliga, mai erau si alti ginecologi , dar chiar nu-mi mai amintesc care. Clinica nu este numai de ginecologie, se fac ecografii pe toate domeniile, sa zic asa... mi-a dat o foaie cu tot ce se poate face acolo cand am plecat, dar uite ca nu o mai am ca am dat-o cuiva! SI da zicea d-na de acolo ca au un ecograf de ultima generatie, dar cum eu nu eram interesata atunci...
Si ca o paranteza, nu am avut nici un chist ovarian, mi-a explicat d-na doctor ca se formeaza niste foliculi, care sunt normali, care par ca niste chisturi, dar care dispar de la sine dupa perioada de ciclu. Asa ca daca va duceti pe la un control la rinichi sau altceva si va spune ca aveti chisturi ovariene sa nu va speriati;))

Si Laura, vroiam sa te intreb cum vei proceda cand va fi timpul sa nasti? Ca pana la Cluj e cam mare distanta. Vei merge cu ceva timp inainte sa stai la cineva sau te urci in masina, atunci cand ti se rupe apa? Te intreb pt ca eu chiar nu stiu cum o sa fac.... ca sotul meu e cam speriat ca o sa nasc pe drum si trebuie sa ma moseasca:))

AlexO
22.06.2009, 18:25:20
A si vroiam sa va mai intreb unde sa-mi fac analizele gratuit?
CA am sunat la Astra si mi-a zis ca momentan nu sunt fonduri si nu se fac gratuit.
La clinica Aeskulap, care e aici langa mine cica analizele gratuite se fac cu programare si numai prin 20iulie...
Iar la Polisano nu raspunde nimeni la telefon... cred ca astia de la polisano au probleme cu telefonul ca am mai incercat sa sun acolo odata si tot asa nu am reusit....
Si in alta parte unde sa mai incerc ca la spital nu ma duc nici moarta sa astept pe holuri pe acolo sa mi se faca rau....mai bine le platesc!

mariya777
22.06.2009, 19:09:14
greu de crezut povestea asta :))
tu razi, dar Doamne Fereste!!la cate raritati se intampla in lumea asta, nu mi se pare chiar asa greu de crezut!:-B

laura81
22.06.2009, 20:33:51
A si vroiam sa va mai intreb unde sa-mi fac analizele gratuit?
CA am sunat la Astra si mi-a zis ca momentan nu sunt fonduri si nu se fac gratuit.
La clinica Aeskulap, care e aici langa mine cica analizele gratuite se fac cu programare si numai prin 20iulie...
Iar la Polisano nu raspunde nimeni la telefon... cred ca astia de la polisano au probleme cu telefonul ca am mai incercat sa sun acolo odata si tot asa nu am reusit....
Si in alta parte unde sa mai incerc ca la spital nu ma duc nici moarta sa astept pe holuri pe acolo sa mi se faca rau....mai bine le platesc!

Cu analizele gratuite e asa: exsita doar cateva zile, la inceputul fiecarei luni, cand policlinicile au fonduri. La polisano daca nu ma insel sunt numai 2 zile, cand te calci in picioare pe-acolo. Eu le-am facut tot timpul la astra, au fonduri cam o saptamana si nu e nebunie. In principiu toate policlinicile trebuie sa primeasca fonduri, dar trebuie sa mergi in 1-2-3 ale lunii. Eventual da un telefon inainte sa intrebi daca au, ca sa nu mergi degeaba. La astra mie mi-a fost tot timpul ok in prima sapt a lunii, nu am stat niciodata mai mult de juma de ora.
Nu-ti recomand sa faci cu plata analizele ca tto una e daca le faci numai sapt viitoare. si n-are rost sa arunci cateva milioane daca ai dreptul la ele gratuit.
La polisano nu se prea raspunde la tel pt ca e tot timpul nebunie acolo si nu fac fata cele 3-4 asistente. Stiu ca am fost de 2-3 ori si stateamla coada, ele lucrau ca nebunele cu "publicul" si printre astea suna telefonul in draci dar nu raspundea nimeni. Poate erai tu :-p...

Si Laura, vroiam sa te intreb cum vei proceda cand va fi timpul sa nasti? Ca pana la Cluj e cam mare distanta. Vei merge cu ceva timp inainte sa stai la cineva sau te urci in masina, atunci cand ti se rupe apa? Te intreb pt ca eu chiar nu stiu cum o sa fac.... ca sotul meu e cam speriat ca o sa nasc pe drum si trebuie sa ma moseasca:))

Eu am ales clujul pt ca am acolo rude si prieteni si planul e sa ma duc mai devreme de termen cu o saptamana-doua. In brasov n-as fi avut unde sta, n-avea unde sa vina si sotul etc. Asa poate sa-mi vina toata familia daca vrea ;)) .
Problema cea mare e daca ma apuca mult mai devreme... Si inca nu stiu ce voi face. Doctorul zice ca ma pot duce, ca la prima sarcina nu nasc asa repede, dar eu nu stiu inca ce sa fac. Sper sa nu se intample. Stiu ca teoretic nu am cum sa nasc in 3 ore, dar daca e un blocaj in circulatie si ajung prin maternitatea din Aiud ;;).... De unde m-am ferit atat sa nu nasc in sb, ajung prin cine stie ce sate ...#-o
Deci sper ca nu se intampla mai devreme de sapt 38, dupa aceea plec in cj. Si daca se intampla totusi, m-am gandit la varianta de a da o tura pe la noi pe la maternitate, verific cine e de garda si daca nu-mi convine plec:-?. Sau ii rog sa verifice daca am dilatatie si cat, ca sa vad daca ajung in cluj?:-?
Adevarul e ca mi-am luat si aici masurile de siguranta, adica am vorbit cu un anestezist pt peridurala, dar tot trebuie sa fie de acord medicul de garda sa mi-o faca. De-aia stresul cu cine e de garda ca daca e vreun ciufut care e de parere ca si buna-mea o nascut la fel si n-o murit ...:-w.. Atunci mai bine risc sa nasc in Aiud :D.
In brasov stiu vreo 2 tipe care au plecat la inceputul travaliului si au fost ok, au ajuns la clinica. Daca e noapte nici nu-mi pun problema, plec sigur. Dar cu traficul de sebes ... Ma intreb daca poate barbatu-meu sa n-aiba nici un accident cu mine in travaliu langa;)). Al tau e curajos daca-si pune problema de mosit:-p, al meu in drum ma lasa ca nu poate sa vada sange :)).

iubiana
23.06.2009, 07:08:04
....Iar la Polisano nu raspunde nimeni la telefon... cred ca astia de la polisano au probleme cu telefonul ca am mai incercat sa sun acolo odata si tot asa nu am reusit....
Cei de la Polisano si-au schimbat nr de tel ... ti-l trimit pe pm....

AlexO
23.06.2009, 08:58:56
In brasov stiu vreo 2 tipe care au plecat la inceputul travaliului si au fost ok, au ajuns la clinica. Daca e noapte nici nu-mi pun problema, plec sigur. Dar cu traficul de sebes ... Ma intreb daca poate barbatu-meu sa n-aiba nici un accident cu mine in travaliu langa;)). Al tau e curajos daca-si pune problema de mosit:-p, al meu in drum ma lasa ca nu poate sa vada sange :)).

=))=))=))
Radem noi acuma, dar sa vedem daca mai radem si atunci;))
Ma gandeam eu ca ai pe cineva in Cluj, si sa dea D-zeu sa nasti atunci cand iti doresti.
Eu nu am rude apropiate decat in VL si in Bucuresti...dar degeaba, daca nu am in Brasov sau in Cluj, iar la prieteni parca nu as vrea sa deranjez...
DAr am putea sa plecam si noi cu 7-10 zile inainte de termen in Brasov, ne cazam si noi la un hotel...si cum va trebui sa nasc pe la sfarsitul lui ian, inceput de februarie, numai bine pt o vacanta de iarna la Brasov;)) poate ma dau si cu schiurile=))..ca oricum anul asta nu cred ca mai plecam in concediu. Dupa saptamana de miere eu deja imi faceam planuri pt septembrie...deja visam...plaja....apa....soare....dar asta mic mi-a schimbat planurile;;)

anda_smuf
23.06.2009, 09:16:52
fetelor, aveti grija cu plecatul inainte cu doua saptamani ca si eu asa vroiam sa fac dar am nascut in 4 mai cand aveam dpn exact peste o luna. nu stiu daca a fost gresit dedus dpn-ul dar cert este ca am avut noroc ca am fost acolo unde trebuia cand trebuia. eu zic macar cu 3 saptamani inainte sa plecati. nu stiu. eu asa as face.
va pup pe toate si bafta!

laura81
23.06.2009, 12:48:09
fetelor, aveti grija cu plecatul inainte cu doua saptamani ca si eu asa vroiam sa fac dar am nascut in 4 mai cand aveam dpn exact peste o luna. nu stiu daca a fost gresit dedus dpn-ul dar cert este ca am avut noroc ca am fost acolo unde trebuia cand trebuia. eu zic macar cu 3 saptamani inainte sa plecati. nu stiu. eu asa as face.
va pup pe toate si bafta!
Ai nascut cu o luna mai devreme??? Io am uitat de treaba asta .. Imi amintesc numai ca te-ai dus in turda "ca aveai un presentiment" sau ceva de genul asta, nu?
Eu vroiam sa ma duc cu 2 sapt inainte, adi zice ca una e suficient, medicul zice ca la cum arata momentan sarcina ma duc si la nunta din cj din 15 august :D ...
Pe sfarsitul lui iulie mergem oricum la control si om vedea atunci...

anda_smuf
23.06.2009, 15:22:07
da. am nascut la 8 luni si 4 zile. surprize !!!! chiar aveam programata cezariana si ma gandeam ca ce nasol ca i-a ales doctorul ziua de nastere si nu si-a ales-o singura, dar se pare ca tot cum a vrut ea a fost. am mers la turda cu treaba dar am hotarat sa raman de tot cu 10 minute inainte sa mi se rupa apa. urma sa plecam in doua-trei ore.

anda_smuf
23.06.2009, 15:25:19
a murit bebe bahmu-prigoana. asa rau imi pare de el. au zis la stiri ca a murit pentru ca s-a nascut prematur la 7 luni cu 900 de grame. a rezistat trei saptamani. eu nu inteleg de ce ca doar eu am tot auzit de oameni care s-au nascut la 7 luni si au fost ok. si la ce bani au ei ma gandeam ca o sa aiba parte de cel mai bun tratament. batranele zic ca e nasol sa se nasca copilul la 8 luni ( cum e sara) ca atunci sigur ceva nu e in regula cu el, dar la 7 luni si la 9 e ok.

mariya777
23.06.2009, 20:28:20
a murit bebe bahmu-prigoana. asa rau imi pare de el. au zis la stiri ca a murit pentru ca s-a nascut prematur la 7 luni cu 900 de grame. a rezistat trei saptamani. eu nu inteleg de ce ca doar eu am tot auzit de oameni care s-au nascut la 7 luni si au fost ok. si la ce bani au ei ma gandeam ca o sa aiba parte de cel mai bun tratament. batranele zic ca e nasol sa se nasca copilul la 8 luni ( cum e sara) ca atunci sigur ceva nu e in regula cu el, dar la 7 luni si la 9 e ok.
da,ce pacat si eu am vazut mai inainte la acasa tv!saraci, ce dureros trebuie sa fie!!!cert este ca cu bani nu poti cumpara sanatatea,nici cu cele mai bune ingrijiri din lume!din cate stiu a avut o sarcina problematica...si chestia ca daca se naste la 8 luni...doar superstitii:|

laura81
24.06.2009, 10:11:27
a murit bebe bahmu-prigoana. asa rau imi pare de el. au zis la stiri ca a murit pentru ca s-a nascut prematur la 7 luni cu 900 de grame.
Tu, cum naiba, ca al meu are 1,8 kg la 7 luni. Probabil ca a avut probl de sanatate nasoale, iti dai seama ca s-o fi facut tot ce s-a putut ...

AlexO
26.06.2009, 20:52:53
Fetelor ma bate gandul la o nastere in apa!!!!! Ce ziceti? Eu cautam informatii despre clinica eva si am vazut ca se practica si nasterea in apa la ei la clinica. Am citit tot ce am gasit despre nasterea in apa si sa stiti ca ma incanta foarte mult aceasta idee. e mult mai usor sa nasti asa, asta bineinteles daca ai o sarcina normala si copilul se afla in pozitia normala si nu e nevoie de cezariana. Eu as incerca, cred ca o sa-mi fac o programare acolo sa stau un pic de vorba cu medicul sa-mi spuna mai multe.
Am auzit de un medic din sibiu care cica ar veni la nastere chiar daca nu e de garda: Dr Muresan Olimpiu, e la polisano si la Astra. Cred ca o sa-mi fac o programare si la el, pt cazul in care o sa nasc prematur, la 7luni sa zicem. Ca tot de pe forumuri am inteles ca la cei de la clinica eva te trimit la maternitatea din bv daca nasti prematur sau ai probele grave la nastere tu sau bebele. Si atunci ce rost ar avea sa ma mai duc in brasov daca ma trimit tot la maternitate?!

movulina
28.06.2009, 15:31:02
Dragele mele ... inca mai traiesc ... :) 8-} daca va intrebati cumva ce e cu mine ...

mi-e dor de iesirile cu voi ...

o zi minunata va doresc si va pup pe toate!

... ah ... mi-am luat si carnetul de sofer pe 22.06`09

alice
29.06.2009, 09:14:23
Am auzit de un medic din sibiu care cica ar veni la nastere chiar daca nu e de garda: Dr Muresan Olimpiu, e la polisano si la Astra. :*

Nu cred...../:)

Danutza_sz
29.06.2009, 16:53:32
buna!in nici un caz nu vine dr. Muresan de acasa.eu la el am fost pe perioada sarcinii si cand l-am intrebat dak vine de acasa mi-a spus clar k el are familie si nu garanteaza k vine...asa k nu m-am bazat pe el la nastere

AlexO
29.06.2009, 18:05:41
buna!in nici un caz nu vine dr. Muresan de acasa.eu la el am fost pe perioada sarcinii si cand l-am intrebat dak vine de acasa mi-a spus clar k el are familie si nu garanteaza k vine...asa k nu m-am bazat pe el la nastere

Se poate sa fie cum ziceti voi! mi-e asa mi-a spus o colega de serviciu si ea insarcinta! dar probabil ca nici ea nu era bine informata.
Si intre timp am citit si din urma ce zicea LAura, ca intr-adevar nu vine la nastere, fiind medicul ei, ea sigur stie mai bine.

laura81
29.06.2009, 19:34:04
Movulino, cand am vazut mesaj de la tine pe subiectul asta mi-ai dat emotii;-) ... Pai vb la tel de intalnire.
AlexO, da, in sibiu merg la muresan. initial mi-a spus ca face tot posibilul sa vina, dar pe parcurs am auzit si am dedus ca nu prea poate veni nici el. Asa ca i-am spus ca am de gand sa nasc in cj si era incantat de gynia. El mi-a spus ca cei din clinica eva nu au absolut tot ce le trebuie in caz de vreo urgenta (despre aparatura era vorba daca nu ma insel) pe cand cei din cj au si nu te trimit la maternitate indiferent ce se intampla.
La gynia (cj) dupa 34 de sapt te primesc sa nasti la ei. eu tind sa cred ca te primesc si daca o fi mai devreme, in caz ca esti pacienta lor, dar nu am intrebat pt ca nu mi-am pus problema.

laura81
07.07.2009, 10:15:52
Ati gasit pana la urma un nr de tel bun de la polisano? Ca l-as vrea si eu, va rog!

Edit: am gasit unul bun: 43.14.38, romtelecom.

Pt cele interesate de dr muresan ... Se pare ca asta e ultima sapt cand mai merge la policlinica astra, iar la polisano are programari pana in august. Asta apropo de faptul ca spera cineva pe-aici ca vine la nasteri ... Io nu stiu acum cum sa dau de el macar pt un control....

iubiana
07.07.2009, 11:58:02
Ati gasit pana la urma un nr de tel bun de la polisano? Ca l-as vrea si eu, va rog!

Edit: am gasit unul bun: 43.14.38, romtelecom.

Pt cele interesate de dr muresan ... Se pare ca asta e ultima sapt cand mai merge la policlinica astra, iar la polisano are programari pana in august. Asta apropo de faptul ca spera cineva pe-aici ca vine la nasteri ... Io nu stiu acum cum sa dau de el macar pt un control....
Eu am sunat la Polisano la acestea si au raspuns :
02 69- 22 98 66
02 69- 23 44 86

mariya777
20.07.2009, 21:58:39
laura81 ce mai faci?ai plecat deja la cluj sau mai astepti?
sau ai nascut deja<:-P ???

AlexO
24.07.2009, 17:15:27
Buna fetelor! Chiar daca nu mai e nimeni pe aici....eu tot vreau sa impartasec cu voi bucuria primei noastre ecografii in care l-am vazut si noi pe bebe. Acum avem 13 saptamani si am ramas impresionata de cat de bine se vede bebe la ecograf. Nu stiu cum a fost pt voi, dar eu si sotul meu a fost foarte emotionati si bucurosi, incat atunci cand am iesit din cabinet am uitat sa mai trec pe la receptie sa platesc...m-am intors de-afara=))
Primul trimestru la mine a fost de vis! N-am avut nicio problema: nu greturi, nu varsaturi, nu pofte( de fapt nu stiu daca ai pofte in primul trimestru). Doar stari de somnolenta si niste dureri de burtica de care v-am mai spus pe la 4-6 saptamani. Initial am fost la primul consult la Coracioni, dar nu mi-a placut cum am fost tratata si acum m-am dus la dr Muresan la Polisano, unde am constat ca este si mai ieftin decat la Astra, nu am stat 3 ore afara pana sa intru inauntru( am asteptat doar 10 min) si dl dr e tare dragut.
Mai am o intrebare la voi: medicul meu de familie e cam incompetent dupa parerea mea si din ce am mai citit si eu pe forumuri am inteles ca-mi trebuie un carnetel de gravida cu care va trebui sa ma prezint cand va trebui sa nasc? Pt ca medicul meu de familie mi-a zis sa-mi scriu eu intr-un carnet vizitele la medic, sa ma cantaresc singura si sa notez acolo cat am luat in greutate si sa pastrez analizele care mi le fac.... Putei sa ma lamuriti?
v-am pupacit

laura81
26.07.2009, 12:21:58
Maria, scuze, nu am vazut cand ai postat mesajul. Nu am plecat inca, mai am ceva de lucru in sb cam o saptamana. Cred ca prin 5-6 august plec, sper sa fie totul ok pana atunci.

Nu am mai scris nimic pt ca tot ce-as putea scrie ar fi :
:((:(([-o<:-s:-s:-SS:-SS:-SS:gen_01: :no_02: :no_02::-SS:-SS
si nu stiu daca ajuta pe cineva cu ceva :-p

Alex, carnetul de gravida trebuia sa il primesti de la medicul de familie cand i-ai spus ca esti insrcinata. Daca vrei iti recomand alt medic de familie ;))... Noteaza ginecologul ceva prin el la fiecare intalnire, din cate imi amintesc, si medicul de familie la fel. Oricum sa tii toate analizele si pozele de la eco pt ca nu stii cand vor fi de folos. Eu le tin pe toate in carnet.
Cat despre prima ecografie "serioasa", cand bebe e maimult decat un punctulet .... Asa e, e o experienta ff faina! Si pe mine m-a impresionat mult, si eu nu sunt genul usor impresionabil :-p. Iti doresc sa-ti mearga la fel de bine toata sarcina, ca se spune ca primele 3 luni sunt mai grele si mai periculoase. Asa ca greul a trecut, o sa te tin la curent despre luna a opta-a noua cand scap si de nastere si imi va placea sa vorbesc despre asta la trecut;))

laura81
26.07.2009, 13:01:45
A, am uitat sa va mai spun o chestie despre dr muresan: m-am inselat, nu a spus ca nu vine la nastere. Mi-a spus ultma oara cand am fost la el ca in functie de momentul in care se intampla si de imprejurari, se poate sa nu poata veni. Dar ca in principiu ar veni. Cu alte cuvinte, presupun ca te poti ruga sa nu fi avut o garda cu o zi inainte, sa nu fie 2 noaptea sau sa nu fie in concediu ... Si mi-a dat si nr de mobil, chestie care nu am crezut ca se va intampla dar m-a facut foooaaarte fericita!;;)

mariya777
26.07.2009, 14:02:22
Buna fetelor! Chiar daca nu mai e nimeni pe aici....eu tot vreau sa impartasec cu voi bucuria primei noastre ecografii in care l-am vazut si noi pe bebe. Acum avem 13 saptamani si am ramas impresionata de cat de bine se vede bebe la ecograf. Nu stiu cum a fost pt voi, dar eu si sotul meu a fost foarte emotionati si bucurosi, incat atunci cand am iesit din cabinet am uitat sa mai trec pe la receptie sa platesc...m-am intors de-afara=))
Primul trimestru la mine a fost de vis! N-am avut nicio problema: nu greturi, nu varsaturi, nu pofte( de fapt nu stiu daca ai pofte in primul trimestru). Doar stari de somnolenta si niste dureri de burtica de care v-am mai spus pe la 4-6 saptamani. Initial am fost la primul consult la Coracioni, dar nu mi-a placut cum am fost tratata si acum m-am dus la dr Muresan la Polisano, unde am constat ca este si mai ieftin decat la Astra, nu am stat 3 ore afara pana sa intru inauntru( am asteptat doar 10 min) si dl dr e tare dragut.
Mai am o intrebare la voi: medicul meu de familie e cam incompetent dupa parerea mea si din ce am mai citit si eu pe forumuri am inteles ca-mi trebuie un carnetel de gravida cu care va trebui sa ma prezint cand va trebui sa nasc? Pt ca medicul meu de familie mi-a zis sa-mi scriu eu intr-un carnet vizitele la medic, sa ma cantaresc singura si sa notez acolo cat am luat in greutate si sa pastrez analizele care mi le fac.... Putei sa ma lamuriti?
v-am pupacit
buna!!dr. tau chiar e incompetent, auzi la el , sa-tii tii tu evidenta...nu vrea sa si nasti singura?ca el saracu o fi satul de munca dupa cum vad...

ma bucur pt voi!prima ecografie e intadevar emotionanta, e prima oara cand il vezi si chiar daca nu intelegi mare lucru , ai certitudinea ca e acolo...

mariya777
26.07.2009, 14:05:07
[quote=laura81;2195913]Maria, scuze, nu am vazut cand ai postat mesajul. Nu am plecat inca, mai am ceva de lucru in sb cam o saptamana. Cred ca prin 5-6 august plec, sper sa fie totul ok pana atunci.

Nu am mai scris nimic pt ca tot ce-as putea scrie ar fi :
:((:(([-o<:-s:-s:-SS:-SS:-SS:gen_01: :no_02: :no_02::-SS:-SS
si nu stiu daca ajuta pe cineva cu ceva :-p

Alex, carnetul de gravida trebuia sa il primesti de la medicul de familie cand i-ai spus ca esti insrcinata. Daca vrei iti recomand alt medic de familie ;))... Noteaza ginecologul ceva prin el la fiecare intalnire, din cate imi amintesc, si medicul de familie la fel. Oricum sa tii toate analizele si pozele de la eco pt ca nu stii cand vor fi de folos. Eu le tin pe toate in carnet.
Cat despre prima ecografie "serioasa", cand bebe e maimult decat un punctulet .... Asa e, e o experienta ff faina! Si pe mine m-a impresionat mult, si eu nu sunt genul usor impresionabil :-p. Iti doresc sa-ti mearga la fel de bine toata sarcina, ca se spune ca primele 3 luni sunt mai grele si mai periculoase. Asa ca greul a trecut, o sa te tin la curent despre luna a opta-a noua cand scap si de nastere si imi va placea sa vorbesc despre asta la trecut;))[/quot

te stresezi mult?ai emotii?eu zic sa-ti pastrezi energia pt. ziua cea mare!!!

iti doresc nastere usoara!!!si sa ne povestesti!!!daca sa mai ai timp;))

mihai_bianca
26.07.2009, 22:03:05
Fetelor, va rog sa imi recomandati un medic ginecolog bun in Sibiu. Noi stam in Bucuresti acum si vrem sa ne apucam sa muncim la proiectul bebe. Cand va vrea Doamne Doamne sa ne binecuvanteze cu un ingeras as vrea sa vin la control si sa fiu in evidenta unui medic din Sibiu pentru ca in momentul in care voi intra in prenatal sa ne mutam aici si sa si nasc aici.
Multumesc frumos! Si o sarcina si nastere usoara si bebici sanatosi va doresc la toate viitoarele mamici!

mihai_bianca
27.07.2009, 19:41:48
Inca nu stiu dac asta e cea mai buna idee :( ma tot gandesc daca nu e mai bine sa nasc in Bucuresti si sa ne intoarcem apoi la Sibiu cu bebica :) La Sibiu sunt parinti nostri aici la Bucuresti sunt doar eu cu ubi (el cam panicos) parca as vrea sa fie si mama cand o sa fie momentul ;)) Ce ziceti voi?? Cum ar fii mai bine? Deja ati trecut ptintr-o nastere, sarcina sigur stiti mai bine ...

laura81
27.07.2009, 21:42:32
:)) Si-al meu e un speriat de bombe asa ca vreau sa fie mama cu mine in travaliu. Dar daca vreti sa va mutati inapoi in sb dupa aceea e mai comod sa vii sa nasti aici, parerea mea. Ca sa nu te pui pe drum cu copilul mic si bagajele dupa aceea... Oricum, o mama aproape de tine face mai mult ca orice in perioada aia, sunt convinsa!
In sibiu eu ti-l recomand pe dr muresan, e super ok. numai ca mi se pare ca s-a cam aglomerat treaba si la el, tot peste o luna gasesc liber pt programare :( .

mihai_bianca
27.07.2009, 21:56:26
:)) Si-al meu e un speriat de bombe asa ca vreau sa fie mama cu mine in travaliu. Dar daca vreti sa va mutati inapoi in sb dupa aceea e mai comod sa vii sa nasti aici, parerea mea. Ca sa nu te pui pe drum cu copilul mic si bagajele dupa aceea... Oricum, o mama aproape de tine face mai mult ca orice in perioada aia, sunt convinsa!
In sibiu eu ti-l recomand pe dr muresan, e super ok. numai ca mi se pare ca s-a cam aglomerat treaba si la el, tot peste o luna gasesc liber pt programare :( .

Ce ma bucur ca mi-ai raspuns :) si eu m-am gandit la fel, dar cum fac cu controalele :( tb sa vin la sibiu ... cam cat de des se fac controale, pls daca se poate sa imi spui. Daca am o pb o urgenta ce fac :(? La cine ma duc cand medicul meu e acolo :( ... complicat, dar si sa venim apoi cu un bebe de cateva zile cu bagaje dupa noi e greu ... sa nu fie mami langa si mai greu :D
Noi ne-am gandit sa ne mutam in sibiu cand o sa intru in prenatal (inca nici nu is gravida da visez frumos ;))) asa as avea timp 2 luni sa gasim un pediatru, sa ne acomodam ...

Din cate vad tu nu mai ai mult :) si vine bebele, iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos :) O sa nasti la Spitalul Judetean in Sibiu nu? Parca am citit ceva de Cluj sau nu am inteles eu bine?

laura81
28.07.2009, 12:45:18
Ce ma bucur ca mi-ai raspuns :) si eu m-am gandit la fel, dar cum fac cu controalele :( tb sa vin la sibiu ... cam cat de des se fac controale, pls daca se poate sa imi spui. Daca am o pb o urgenta ce fac :(? La cine ma duc cand medicul meu e acolo :( ... complicat, dar si sa venim apoi cu un bebe de cateva zile cu bagaje dupa noi e greu ... sa nu fie mami langa si mai greu :D
Noi ne-am gandit sa ne mutam in sibiu cand o sa intru in prenatal (inca nici nu is gravida da visez frumos ;))) asa as avea timp 2 luni sa gasim un pediatru, sa ne acomodam ...
Din cate vad tu nu mai ai mult :) si vine bebele, iti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos :) O sa nasti la Spitalul Judetean in Sibiu nu? Parca am citit ceva de Cluj sau nu am inteles eu bine?

Eu am mers la 2 doctori in paralel. Adica in sibiu la muresan, si in cluj la o clinica privata. Planul e sa plec peste vreo saptamana in cluj, sa astept sa vina termenul acolo, pt ca nu vreau sa nasc aici. Dar daca cumva e sa se intample pana atunci, mi-am luat masurile de precautie, sa am doctor si anestezist si aici.
La control se merge cam o data pe luna. daca ai vreo problema mergi la urgenta sau na, daca ai doctorul la indemana si are si program si timp de tine poti merge direct la el.... Drumul iti va deveni cam obositor cu cat iti inainteaza sarcina, dar poate esti norocoasa si nu ai probleme cu sarcina, si te poti plimba linistita. Bancheta de langa sofer lasata pe spate si cu ceva moale sub tine, si esti ca in balansoar :).
Poti incerca sa mergi intr-o luna la un dr in buc si in cealalata sa vii acasa. Eu cam asa am facut si a fost ok. Fiecare stia de celalalt si amandoi au fost tot timpul f draguti.

anda_smuf
28.07.2009, 16:30:06
mai eu va tot citesc , ma bucur pentru voi, toate, dar imi era lene sa scriu dar cand am vazut ca intra in discutie mamele cand vine vorba de nastere nu m-am putut abtine.
eu am nascut la mama acasa si apoi am venit cu ea si cu bebe acasa la mine sa ma ajute cica.
vaaaiiii!
eu ma inteleg bine cu maica-mea. singura problema e ca ma suna cum mult dar dupa ce am nascut a luat-o razna. nu vedea altceva decat pe sara, tot timpul era cu ea in brate si sotul meu nu prea mai apuca, ii spunea sa se spele pe maini in prima secunda in care intra in salon si apoi in casa (desi era instruit de mine in prealabil si maica-mea stia asta), ii spunea sa o pupe mai putin, se stramba si comenta interminabil cand auzea ca iar vine cineva la mine in vizita ca aduce microbi cand eu eram foarte fericita de orice vizita ca eram ( si sunt) foarte mandra de ce minune facusem, eu o imbracam pe sara dupa niste reguli pe care mi le-am facut eu si cum ieseam din camera ea o acoperea (cu patura impaturita in 4 !!! ), ma intorceam si o certam si o descopeream si cum ma intorceam de doua ori iar era acoperita, nu ma lasa sa o tin prea mult in apa ca sa nu stea goala ca ii e frig, ma grabea cu unsul u creme ca iar ii e frig. cred ca nu e nevoie sa mai continui. cred ca v-ati facut o idee.
faza e ca bunicii asa in general o iau razna cand vine vorba de copiii copiilor lor. am observat lucrul asta la mai multe familii. eu zic ca am gresit ca nu am instruit-o dinainte cum am de gand sa imi cresc copilul. sau poate imi raceam gura degeaba. dar eu zic ca daca alegeti sa o aveti pe mami langa voi in momentele alea in care oricum veti fi stresate sa va asigurati ca sunteti compatibile din punctul asta de vedere.

sa nu va spun cat a comentat ca am scos-o la prima ei plimbare mai lunga cu caruciorul pe la 4 zile. era luna mai si era atat de frumos afara! (pana atunci am tinut-o in brate in curte doar (exceptie facand drumul de 3 ore de la turda la sibiu).

acum s-a calmat foarte mult ca a vazut cat e de sanatoasa sara si chiar mi-a spus zilele astea ca i se pare ca sunt o mama perfecta (lucru care m-a bucurat f tare), dar era bine atunci, in zilele alea care sunt speciale sa fii avut mai multa incredere in mine. asta este. m-am descarcat. :-p

asa ca: atentie!

mihai_bianca
28.07.2009, 19:15:54
Eu am mers la 2 doctori in paralel. Adica in sibiu la muresan, si in cluj la o clinica privata. Planul e sa plec peste vreo saptamana in cluj, sa astept sa vina termenul acolo, pt ca nu vreau sa nasc aici. Dar daca cumva e sa se intample pana atunci, mi-am luat masurile de precautie, sa am doctor si anestezist si aici.
La control se merge cam o data pe luna. daca ai vreo problema mergi la urgenta sau na, daca ai doctorul la indemana si are si program si timp de tine poti merge direct la el.... Drumul iti va deveni cam obositor cu cat iti inainteaza sarcina, dar poate esti norocoasa si nu ai probleme cu sarcina, si te poti plimba linistita. Bancheta de langa sofer lasata pe spate si cu ceva moale sub tine, si esti ca in balansoar :).
Poti incerca sa mergi intr-o luna la un dr in buc si in cealalata sa vii acasa. Eu cam asa am facut si a fost ok. Fiecare stia de celalalt si amandoi au fost tot timpul f draguti.

Cred ca o sa fac ca tine :) un doctor aici si unul acolo ;)) daca am vre-o pb sa am la cine sa fug si aici :P Dar de ce nu vrei sa nasti in Sibiu? Asa reputatie proasta are maternitatea din Sibiu? Eu m-am nascut in Brasov, mama a fost super multumita de doctorii de acolo, cand s-a nascut fratele meu insa, saraca ce a mai patimit. A nascut chiar in 25 decembrie in Sibiu, toti doctorii erau in chefuri, a batut vre-o 3 ore la usa maternitatii sa i deschida :( mi-e cam frica dar banuiesc ca s-au mai schimbat lucrurile nu?:-SS

Eu iti tin pumnii sa nasti la Cluj, acolo unde iti doresti :) Apropo la ce clinica si doctor in Cluj? Multe gravidute din Sibiu le aud ca nasc la Brasov ... din cate stiu de la Bucuresti la Brasov sunt 150 km ;)) nu?

mihai_bianca
28.07.2009, 19:20:20
mai eu va tot citesc , ma bucur pentru voi, toate, dar imi era lene sa scriu dar cand am vazut ca intra in discutie mamele cand vine vorba de nastere nu m-am putut abtine.
eu am nascut la mama acasa si apoi am venit cu ea si cu bebe acasa la mine sa ma ajute cica.
vaaaiiii!
eu ma inteleg bine cu maica-mea. singura problema e ca ma suna cum mult dar dupa ce am nascut a luat-o razna. nu vedea altceva decat pe sara, tot timpul era cu ea in brate si sotul meu nu prea mai apuca, ii spunea sa se spele pe maini in prima secunda in care intra in salon si apoi in casa (desi era instruit de mine in prealabil si maica-mea stia asta), ii spunea sa o pupe mai putin, se stramba si comenta interminabil cand auzea ca iar vine cineva la mine in vizita ca aduce microbi cand eu eram foarte fericita de orice vizita ca eram ( si sunt) foarte mandra de ce minune facusem, eu o imbracam pe sara dupa niste reguli pe care mi le-am facut eu si cum ieseam din camera ea o acoperea (cu patura impaturita in 4 !!! ), ma intorceam si o certam si o descopeream si cum ma intorceam de doua ori iar era acoperita, nu ma lasa sa o tin prea mult in apa ca sa nu stea goala ca ii e frig, ma grabea cu unsul u creme ca iar ii e frig. cred ca nu e nevoie sa mai continui. cred ca v-ati facut o idee.
faza e ca bunicii asa in general o iau razna cand vine vorba de copiii copiilor lor. am observat lucrul asta la mai multe familii. eu zic ca am gresit ca nu am instruit-o dinainte cum am de gand sa imi cresc copilul. sau poate imi raceam gura degeaba. dar eu zic ca daca alegeti sa o aveti pe mami langa voi in momentele alea in care oricum veti fi stresate sa va asigurati ca sunteti compatibile din punctul asta de vedere.

sa nu va spun cat a comentat ca am scos-o la prima ei plimbare mai lunga cu caruciorul pe la 4 zile. era luna mai si era atat de frumos afara! (pana atunci am tinut-o in brate in curte doar (exceptie facand drumul de 3 ore de la turda la sibiu).

acum s-a calmat foarte mult ca a vazut cat e de sanatoasa sara si chiar mi-a spus zilele astea ca i se pare ca sunt o mama perfecta (lucru care m-a bucurat f tare), dar era bine atunci, in zilele alea care sunt speciale sa fii avut mai multa incredere in mine. asta este. m-am descarcat. :-p

Sunt convinsa ca esti o mama foarte buna, cred ca toate avem in noi acest instinct matern care apare si el odata cu bebelu ;))

Eu sunt foarte apropiata de mama, cele mai bune prietene :) nu s-a bagat niciodata in decizile mele si sunt sigura ca nu o va face nici acum :) Sfaturi da, imi da mereu ;)) nu zic nu. Dar cred ca e ok sa impui si niste reguli de la inceput, nu numai cu mama ci si cu socrii ;))

Eu ziceam ca as vrea sa fiu aproape de ea, si nu numai de ea, si de soacra mea, sa nu fiu doar cu sotul aici departe de casa ca el e mai panicos asa ;))

laura81
29.07.2009, 10:41:02
vaaaiiii!
=))=)) Cat de haios a fost!! Nu ca n-o stiu pe mama ta si am mai auzit cum se poarta cu sara dar ... Tot ma distrez de minune cand mai povestesti...

laura81
29.07.2009, 10:52:02
Dar de ce nu vrei sa nasti in Sibiu? Asa reputatie proasta are maternitatea din Sibiu? Eu m-am nascut in Brasov, mama a fost super multumita de doctorii de acolo, cand s-a nascut fratele meu insa, saraca ce a mai patimit. A nascut chiar in 25 decembrie in Sibiu, toti doctorii erau in chefuri, a batut vre-o 3 ore la usa maternitatii sa i deschida :( mi-e cam frica dar banuiesc ca s-au mai schimbat lucrurile nu?:-SS
Da, hartia la buda s-o fi schimbat de-atunci :-p .
Am mai scris despre motivele pt care nu vreau sa nasc aici si nu vreau sa mai insist ca pe unele fete le deranjeaza. Am prietene suficiente care au trait suficiente nasteri aici ca sa nu vreau sa trec prin aceleasi lucruri. Am cunoscut personal atmosfera de la gineco- a fost bunica mea internata- si am primit tratamentul cel mai inuman cu putinta din partea a 3 sferturi din asistentele de-acolo ca sa nu vreau sa le mai vad vreodata.
Nu ne dau banii afara din casa si e f scump in cj dar stiu ca nu fac asta zilnic si sanatatea noastra fizica si psihica e mai importanta ca orice. banii sunt bani, se duc cum au venit, dar prefer sa-mi amintesc zilele alea intr-un mod placut, fiind primele zile de viata ale copilului meu. Nu cu groaza,scarba, dezamagire si regret. Astea-s pe scurt motivele pt care nu vreau sa nasc aici.

Eu iti tin pumnii sa nasti la Cluj, acolo unde iti doresti :) Apropo la ce clinica si doctor in Cluj? Multe gravidute din Sibiu le aud ca nasc la Brasov ... din cate stiu de la Bucuresti la Brasov sunt 150 km ;)) nu?

Am ales clujul in loc de bv pt ca in cluj am rude si ma pot duce inainte de termen, sa astept acolo. Merg la clinica Gynia, dr Iuga, si sunt extrem de incantata de el.

mihai_bianca
02.08.2009, 20:31:58
Da, hartia la buda s-o fi schimbat de-atunci :-p .
Am mai scris despre motivele pt care nu vreau sa nasc aici si nu vreau sa mai insist ca pe unele fete le deranjeaza. Am prietene suficiente care au trait suficiente nasteri aici ca sa nu vreau sa trec prin aceleasi lucruri. Am cunoscut personal atmosfera de la gineco- a fost bunica mea internata- si am primit tratamentul cel mai inuman cu putinta din partea a 3 sferturi din asistentele de-acolo ca sa nu vreau sa le mai vad vreodata.
Nu ne dau banii afara din casa si e f scump in cj dar stiu ca nu fac asta zilnic si sanatatea noastra fizica si psihica e mai importanta ca orice. banii sunt bani, se duc cum au venit, dar prefer sa-mi amintesc zilele alea intr-un mod placut, fiind primele zile de viata ale copilului meu. Nu cu groaza,scarba, dezamagire si regret. Astea-s pe scurt motivele pt care nu vreau sa nasc aici.

Am ales clujul in loc de bv pt ca in cluj am rude si ma pot duce inainte de termen, sa astept acolo. Merg la clinica Gynia, dr Iuga, si sunt extrem de incantata de el.

Pai atunci iti tin pumnii sa ai o nastere usoara si sa aibe loc in Cluj nu in Sibiu! :d

miosb
03.08.2009, 14:01:03
laura, nastere usoara si un bebe mancacios!!!!!!!!!!!

am pus linkul cu povestea nasterii alexiei.....am scris si despre spital...
http://www.miresici.ro/showpost.php?p=2146698&postcount=1966

sper sa aveti rabdare sa cititi....

laura81
05.08.2009, 16:01:24
laura, nastere usoara si un bebe mancacios!!!!!!!!!!!

am pus linkul cu povestea nasterii alexiei.....am scris si despre spital...

sper sa aveti rabdare sa cititi....

Oooo, mio, de cand n-ai mai zis nimic! Cum esti? toate bune?
As fi preferat sa nu mai citesc detalii despre nici o nastere, de o luna-doua incerc sa evit sa mai ascult/citesc despre momentul ala ... dar sa zicem ca m-ai incurajat putin, n-a sunat asa rau pe cum banuiesc ca a fost :-p.
Eu maine plec in cj, nu stiu daca o sa mai am internet, dar cel mai probabil nu. Asa ca va pup si ma intorc in doi, cu detalii;;).

miosb
05.08.2009, 18:26:59
As fi preferat sa nu mai citesc detalii despre nici o nastere, de o luna-doua incerc sa evit sa mai ascult/citesc despre momentul ala ... dar sa zicem ca m-ai incurajat putin, n-a sunat asa rau pe cum banuiesc ca a fost :-p.
Eu maine plec in cj, nu stiu daca o sa mai am internet, dar cel mai probabil nu. Asa ca va pup si ma intorc in doi, cu detalii;;).
noi suntem foarte bine.....
sa stii ca am scris exact cum a fost, nici n-am exagerat.....si stai linistita, experienta ta va fii unica, sa nu-ti fie teama, stiu ce spun, dumnezeu nu te lasa.....sa te gandesti ca tb sa treci cu bine peste si bebelusul e cel mai important....
curaj si sa ai speranta ca totul va fii bine...abia astept sa vedem ce frumusete de bebe se afla in burtica...
nastere usoara si sa treaca repede!!!!!!!!!!!!!

mihai_bianca
06.08.2009, 18:21:20

pai atunci nastere usoara si ub bebe sanatos iti doresc, si te asteptam cu povestea ta si poze cu bebe >:D<

ingerasul_blond
07.08.2009, 14:54:44
Dr prof univ Stretean, mare sef de sectie cu un CV de 10 pagini e de fapt un mare spagar. Cere si ia mita in spital la nasteri sume intre 4 si 7 milioane. Mai mult alege cazurile cele mai usoare, iar cand da de greu si greseste isi acopera miseleste erorile medicale. Cum se poate judeca in Romania un caz de malpraxis al dr. Stretean cat timp el e in comisia nationala de malpraxis pe ginecologie - obstretica? Chiar de se va abtine, colegii nu il vor gasi niciodata vinovat.

mihai_bianca
07.08.2009, 22:16:23
Hello fetelor, stiti ceva despre dr. Radu Chicea ? Mai lucreaza la Polisano? Stiti cuma daca cei de la Polisano au program si sambata la ginecologie? Tot caut pe site si nu gasesc nici un program :(
Multumesc!

Su poate stiti voi un ginecolog bun in sibiu care sa aibe progam si sambata [-o< [-o< [-o< ...

clauditza28
10.08.2009, 07:01:24
au program si sambata

mihai_bianca
11.08.2009, 21:42:45
au program si sambata

multumesc pentru raspuns! :)

alina_rus
13.08.2009, 22:47:26
multumesc pentru raspuns! :)

Bianca mai bine da un telefon la Polisano si intreaba direct, oricum programarile se fac cam din timp la Dr.Chicea.
Pupici

mihai_bianca
14.08.2009, 21:26:29
Bianca mai bine da un telefon la Polisano si intreaba direct, oricum programarile se fac cam din timp la Dr.Chicea.
Pupici

Asa o sa fac ;) dar sa ne mai eliberam putin ca acum suntem prinsi cu toate stresurile posibile ;))

laura81
17.08.2009, 09:02:48
Eu am iarasi acces la net asa ca pot sa va mai tin la curent.
Sunt intr-o stare de deprimare crunta, stau toata ziua cu plansu-n gat si astept sa vina bebe. Am tot sperat ca vine pe ceas, ca de, asa sunt eu, trebe sa programez totul in amanunt... si acum, ca nu e asa....stau si :(( ...
Azi merg iar la control, am fost si vineri. bebele e mare (3,6) si ma apuca disperarea cand ma gandesc cat mai poate creste. nu vreau cezariana da nici nu vreau sa nasc natural 4 kile de copil... Am incercat toate metodele "naturale" de a provoca travaliul dar se pare ca nimic .... Asa ca azi il las pe dr sa decida cum e mai bine ca eu nu stiu sa iau decizii din astea (daca sa nasc provocat maine sau daca sa mai astept si sa nasc fara sotul meu in cj, sau daca sa mai stau o sapt, sa constatam ca el tot nu vrea, sa mai aiba si 4 kile si tot la provocat sa ajung ...):( .
Cam atat pe-aici.

Voi?

alice
17.08.2009, 12:02:29
Ce-ar fi sa te relaxezi, stresule? [-(

laura81
17.08.2009, 17:11:11
:D Gata, m-am relaxat. Maine dimineata mergem la spital, sper ca ultima oara pt sarcina asta. S-a deschis colul, bebe e super ok si pregatit, asa ca o sa incerce sa-mi provoace contractiile ca numai alea lipsesc. Am inteles ca asa usor, cu o perfuzie cu calciu, si ca sunt 10% sanse sa nu se declanseze travaliul... Dr zice acum, dupa controlul de azi ca e totul ok, ca totul e pregatit, asa ca daca vreau s amai stau cateva zile sa vina natural stam, daca vreau sa il declansam maine e la fel de in regula:D. Asa ca ...
Tineti-mi pumnii si va povestesc cand ma intorc.
Pt curioase .. emotiile mi-au cam trecut, vreau sa treaca o data si noaptea asta, si incerc sa-mi tin mintea ocupata cu altele ca sa nu ma apuce groaza:-SS . A, si barbatu-meu s-a hotarat sa stea cu mine in travaliu.

BlueMoni
18.08.2009, 10:31:03
:D Gata, m-am relaxat. Maine dimineata mergem la spital, sper ca ultima oara pt sarcina asta. S-a deschis colul, bebe e super ok si pregatit, asa ca o sa incerce sa-mi provoace contractiile ca numai alea lipsesc. Am inteles ca asa usor, cu o perfuzie cu calciu, si ca sunt 10% sanse sa nu se declanseze travaliul... Dr zice acum, dupa controlul de azi ca e totul ok, ca totul e pregatit, asa ca daca vreau s amai stau cateva zile sa vina natural stam, daca vreau sa il declansam maine e la fel de in regula:D. Asa ca ...
Tineti-mi pumnii si va povestesc cand ma intorc.
Pt curioase .. emotiile mi-au cam trecut, vreau sa treaca o data si noaptea asta, si incerc sa-mi tin mintea ocupata cu altele ca sa nu ma apuce groaza:-SS . A, si barbatu-meu s-a hotarat sa stea cu mine in travaliu.

Iti tinem pumnii sa fie totul bine si pentru tine si pentru bebe. Poate la ora asta a trecut deja totul si sunteti bine amandoi (sau mai bine zis toti trei daca zici ca s-a hotarat si sotul tau sa te asiste in travaliu :D).
Va astepam acasa! >:D<

alice
18.08.2009, 11:47:04
Laura, astept mesajul ala, si il tot astept, si nimic. :D N-o sa fie nici azi?
Ce face bebele ala? :-\

alice
18.08.2009, 21:57:35
Scriu eu, ca nu mai am stare. <:-P
A nascut Laura un bebel frumos de 3,4 kg.Din pacate prin cezariana, nu stim care au fost problemele.Important e ca sunt bine.
Va reveni cu detalii

Crisro
19.08.2009, 08:35:49
Scriu eu, ca nu mai am stare. <:-P
A nascut Laura un bebel frumos de 3,4 kg.Din pacate prin cezariana, nu stim care au fost problemele.Important e ca sunt bine.
Va reveni cu detalii

Felicitari\:D/ Laura!:*
Sa fie sanatos si cuminte![-o<
Recuperare grabnica!

mihai_bianca
19.08.2009, 22:56:03
Felicitari Laura! Ma bucur pentru voi :)

anda_smuf
20.08.2009, 07:13:33
nu a vrut sa coboare vladut al laurei, de-asta au operat-o. laura zice ca nu a putut saracutul dar eu tot zic ca fiind baiat a mai vrut sa stea putin la mami la caldurica. ;))
oricum, bine ca totul s-a terminat cu bine! am inteles ca e super bine tratata in clinica respectiva si cel mai important are un bebe cuminte.

laura81
21.08.2009, 08:05:20
nu a vrut sa coboare vladut al laurei, de-asta au operat-o. laura zice ca nu a putut saracutul dar eu tot zic ca fiind baiat a mai vrut sa stea putin la mami la caldurica. ;))
oricum, bine ca totul s-a terminat cu bine! am inteles ca e super bine tratata in clinica respectiva si cel mai important are un bebe cuminte.

Cuminte pe naiba!:D
O sa va scriu zilele astea mai detaliat, ca acum sunt inca in spital. Am intrat numai sa vad ce faceti si sa va multumesc pt sustinere si MIILE :-p de apeluri si mesaje pe care le-a primit adi in ziua aia pe ambele telefoane. Acum ma simt mai bine, mai stau pana luni in spital.

Cat despre cuminte .... O, god!! Hotarati-va repede pana duminica daca-l vreti careva, ca daca nu il las la tantiile astea dragute in spital ca sunt sigura ca o sa-l iubeasca:D

anda_smuf
21.08.2009, 08:59:16
eu, EU, me, moi, je, I want him! bring him to mama !!!

eu ziceam ca e cuminte dupa ce mi-ai spus ca nu s-a trezit sa pape o ora si jumatate. in ziua aia seara mi-a zis alice ca l-a auzit la telefon schirtaind si ca facea ca un mielusel. >:D< mance-l anda pe el de mielusel!

anda_smuf
21.08.2009, 09:01:12
bai sa nu imi zici ca serviciile clinicii includ si internet ca asta e prea de tot.

alice
21.08.2009, 10:39:53
....... in ziua aia seara mi-a zis alice ca l-a auzit la telefon schirtaind si ca facea ca un mielusel. >:D< mance-l anda pe el de mielusel!

Andaaaa, nu mai da tot din casa!!!!! [-(

alice
21.08.2009, 10:40:59
Cat despre cuminte .... O, god!! Hotarati-va repede pana duminica daca-l vreti careva, ca daca nu il las la tantiile astea dragute in spital ca sunt sigura ca o sa-l iubeasca:D

Ai inceput deja ??=))

mariya777
21.08.2009, 18:42:21
buna fetelor!!!
si eu vin cu vesti!!! am nacut duminica trecuta la exact 38 de sapt!!a fost o surpriza totala!!!eu asteptam invitati de sf marie si pana sa sa vina ei s-a anuntat bebelu,mi sa rupt apa>:D< !!!
a fost ffff greu!!doamne ce dureri!!!!!8 ore ne-am chinuit, ca era putin la dreapta si nu putea iesi!!!!!
a avut 3230 desi sa estimat ca are 2800(si ce ma bucuram!!!)
in fine totul a trecut cu bine , acum suntem acasa si ne bucuram de el ca nu ma mai satur sa-l privesc si sa-l pupacesc!!!si piiic sa nu fi de deochi, deocamdata e cuminte!!!!manca si doarme:x

eu inca ma resimt dupa nastere ca abia merg, ar sper sa treaca repede!!!

FELICITARI LAURA!!!!!!eu una te invidiez ca ai facut cezariana, preferam decat durerile prin care am trecut!!!!doar daca nu ai patit ca fata cu care am fost in salon , care a suferit 10 ore de contractii groaznice si tot la cezariana a ajuns!!

pupici si refacere grabnica!!!!

laura81
21.08.2009, 21:31:04
bai sa nu imi zici ca serviciile clinicii includ si internet ca asta e prea de tot.
:D Ghici !

laura81
21.08.2009, 21:56:05
Felicitari maria, ma bucur ca ai scapat si tu de asta! imi pare rau ca a fost atat de nasol pt tine, dar cica se uita repede!
Aici:
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7369&page=213
am scris putin despre cum a decurs nasterea pt ca e un subiect de pe cj unde fetele aveau intrebari despre clinica asta, despre medici si alte detalii pe care le-am trait proaspat si le puteam ajuta.
Daca citesti, maria, o sa vezi ca n-am avut chiar experienta colegei tale de salon, desi daca as fi nascut in sb exact asta s-ar fi intamplat. Si pt asta-i multumesc lui dumnezeu ca, indiferent ca n-am nascut cum mi-am dorit, am facut alegerea buna sa arunc niste bani dar sa merite sa nu vreau sa uit perioada asta din viata.

anda_smuf
22.08.2009, 08:05:48
laura, hang in there. mai e putin si trece. ti-as da niste recomandari dar stiu ca nu am voie sa folosesc anumite cuvinte pe forum si stiu ca esti bine ingrijita acolo si probabil ca o sa ti le dea si asistentele. mai e o zi sau doua si vei adormi alaptand. crede-ma. nu o sa mai simti nimic. daca nu funtioneaza ce iti dau eu foloseste garmastan. mie imi trecea durerea de la un alaptat la altul. imi pare rau de tine.

anda_smuf
22.08.2009, 08:14:24
maria, felicitari! sa-ti traiasca si sa-ti fie sanatos si cuminte!
si eu am simtit contractii doar vreo ora si apoi am facut cezariana dar acum ca stiu cum sunt durerile nu as naste natural veci. fiecare corp probabil ca le simte diferit. laura e o norocoasa probabil si daca totul ar fi fost ok ar fi foat una de-aia care ar fi nascut si nici macar nu ar fi transpirat.

laura, ai scris cumva ca la al doilea copil bla bla bla?! deci nu pot sa cred!

clauditza28
23.08.2009, 21:54:53
felicitari pentru bebelusi fetelor!
laura, ce tare, ca fapt divers, si eu ma nascut cu dr. iuga, la sibiu! la un an dupa, a plecat la cluj!

AlexO
26.08.2009, 16:15:04
Felicitari Laura si Maria pt ingerasii vostri!

laura81
30.08.2009, 12:00:51
laura, ai scris cumva ca la al doilea copil bla bla bla?! deci nu pot sa cred!

M-am mai razgandit intre timp :D .
Clauditza, n-am stiut ca dr Iuga a si lucrat in sb. Mi- spus ca e sibian dar n-am stiut ca a si profesat aici. Oricum ... E de nota 20. Am o operatie de 10 zile care se vede ca o zgarietura:-p .

laura81
02.09.2009, 12:39:10
Am promis catorva fete niste poze cu Vladut, dar tot n-am apucat pana acum.
La noi toate bune, ne-am cam invatat unii cu altii. E cumintel, dar noi tot storsi suntem seara #-o ...
Toata lumea venea inainte cu avertizari de genul "sa vezi ce greu va fi". Acum tot asa: "e greu acum, dar sa vezi ce greu va fi mai incolo" ... Asa ca ma culc pe-o ureche ca om trece peste asta si sigur urmeaza perioade si mai faine:D . Cat despre depresia postnatala ... cred ca a fost o zi-doua, dar neconcludenta:-" .

iubiana
02.09.2009, 12:56:25
Felicitari ......
Vladut :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x

La noi toate bune, ne-am cam invatat unii cu altii. E cumintel, dar noi tot storsi suntem seara #-o ...
Toata lumea venea inainte cu avertizari de genul "sa vezi ce greu va fi". Acum tot asa: "e greu acum, dar sa vezi ce greu va fi mai incolo" ... Asa ca ma culc pe-o ureche ca om trece peste asta si sigur urmeaza perioade si mai faine:D . Cat despre depresia postnatala ... cred ca a fost o zi-doua, dar neconcludenta:-" .

Crisro
02.09.2009, 17:13:53

Este un dulce!!!! :love:
Sa fie sanatos, cuminte si sa va lumineze vietile zi de zi, multi ani de acum inainte si voua multa sanatate sa aveti grija de el!!
Ultima poza e dementiala!!!!:madlaugh:=))

camitza
02.09.2009, 21:57:17
Sa traiasca Vladut mare,frumos si destept!
E foarte frumos bebelusul si dak e si cuminte de pe acuma nu trebuie sa iti faci griji mai incolo!
Ma bucur ca sunteti bine.Asa adormea si Marius cu Bogda cu el
pe burta si eu eram crizata ca poate cade baietelul.:[email protected]
Va atasez niste poze cu Bogda la 6 luni

anda_smuf
03.09.2009, 06:22:10
tu fetelor, dar chiar asa? noi numai copii frumosi facem? incredibil!
pun si eu poze cu sara ca nu ma las.

Kristinne
03.09.2009, 08:08:35
Am promis catorva fete niste poze cu Vladut, dar tot n-am apucat pana acum. .

Bravo mamico! Nu-mi vine sa cred ca am trait sa te vad cu un bebe in brate care e al tau!! Cred ca te cunosc de prea micuta :) ...
Experienta cu clinica privata se pare ca s-a ridicat totusi mult peste asteptari si nu pot decat sa sper ca o sa ne plimbam vreodata copiii impreuna prin parc :D

In alta ordine de idei, Vladut al tau e un heart-breaker, o sa vezi! Are si cu cine semana ca sunteti frumosi amandoi :-p . E un super "......"-dovlecel simpatic foc. Te las pe tine sa completezi la libera alegere cum il alinti, ca eu nu indraznesc sa folosesc pe forum cuvintele cu care il alintai aseara =))
Te pup si iti doresc o munca de mamica din ce in ce mai usoara!

Crisro
03.09.2009, 08:45:58
Sa traiasca Vladut mare,frumos si destept!
E foarte frumos bebelusul si dak e si cuminte de pe acuma nu trebuie sa iti faci griji mai incolo!
Ma bucur ca sunteti bine.Asa adormea si Marius cu Bogda cu el
pe burta si eu eram crizata ca poate cade baietelul.:[email protected]
Va atasez niste poze cu Bogda la 6 luni

:love: :love:

Crisro
03.09.2009, 08:46:42
tu fetelor, dar chiar asa? noi numai copii frumosi facem? incredibil!
pun si eu poze cu sara ca nu ma las.

:love:Ce minunatie ai acolo Anda!!!! :love:

clauditza28
08.09.2009, 21:34:20
M-am mai razgandit intre timp :D .
Clauditza, n-am stiut ca dr Iuga a si lucrat in sb. Mi- spus ca e sibian dar n-am stiut ca a si profesat aici. Oricum ... E de nota 20. Am o operatie de 10 zile care se vede ca o zgarietura:-p .

ba chiar a lucrat o vreme si la spitalul din cisnadie! de acolo a plecat la cluj dupa nevasta!

laura81
11.09.2009, 22:18:32
Of, ce bine ca mai pun si altele poze cu frumusetile lor, sa nu raman singura laudaroasa pe-aici :-p . Da avem cu ce, mai, nu? :">

Camitzo!! Pe sara am mai vazut-o live si suntem la curent cu evolutia, cu lucrurile noi pe care le face etc, dar pe bogda ... rusinica!!!! nu l-am mai vazut de la o luna[-( . Si cand zic "rusinica" ma refer la tine, ca noua ne e dor de tine da vad ca tie nu :( .

Kristinne
14.09.2009, 12:57:42
Pai mai lauda-te si tu cu ceva poze, ca alea sunt vechi deja :-p

laura81
15.09.2009, 14:11:34
Pai mai lauda-te si tu cu ceva poze, ca alea sunt vechi deja :-p
No bine, uitati asta-i linkul catre album, acolo mai pun din cand in cand poze noi :> : http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean

alice
15.09.2009, 14:16:22
Si astea-s vechi =))
Le stiu de o saptamana

laura81
15.09.2009, 18:49:26
Si astea-s vechi =))
Le stiu de o saptamana

No pai iute-te pana la capat daca-s vechi primele, ca mai e o pagina :D, chiar azi am pus poze noi.

alison
16.09.2009, 20:08:06
Da-mi-l mie! Doamne, cat e de simpatic. Eu n-am stiut ca sunt poze (Alice, o incasezi pe tema asta cu proxima ocazie, ca de la Laura, lauza fiind, n-am mari pretentii :D). Pe mine m-a cucerit. M-am topit toata si, pentru prima data, m-am gandit ca ar fi chiar ok sa fac baiat si nu fata (:-SS). Imi vine sa fug acuma sa-l gugulesc, ce scumpel e. Napai, cred ca-mi deschid cresa :>.

laura81
17.09.2009, 21:52:06
Da-mi-l mie! Doamne, cat e de simpatic. Eu n-am stiut ca sunt poze (Alice, o incasezi pe tema asta cu proxima ocazie, ca de la Laura, lauza fiind, n-am mari pretentii :D). Pe mine m-a cucerit. M-am topit toata si, pentru prima data, m-am gandit ca ar fi chiar ok sa fac baiat si nu fata (:-SS). Imi vine sa fug acuma sa-l gugulesc, ce scumpel e. Napai, cred ca-mi deschid cresa :>.

Cand am ajuns la "Imi vine sa fug acuma... " am crezut ca vrei sa fugi acasa sa faci si tu unul;))
Multumim de impresii, intr-adevar incepe si mie sa mi se para dulcic tare. Pana acum parca era comun, ca toti bebelusii. Acuma incepe sa fie al meu :-p .
Si-apai legat de cresa, sunt interesata :D . Macar cateva ore pe sapt, din cand in cand, sa mai scot nasul din casa odata cu barbatu-meu ca tare-i greu sa te sincronizezi sa fie permanent cineva acasa:|

Kristinne
21.09.2009, 09:19:07
Ioi! E un super-dulce bebe, desi sunt convinsa ca e un pic de adevar in ce imi spunea tata ieri cand l-a vazut, ca el ce-si aminteste despre bebelusii pana la un an e doar ca produc zilnic mustar si tzipete...
Eu una sunt convinsa ca de multe ori iti vine sa stai cu aparatul langa el sa prinzi ce mutritze shoade mai face :)
Faaaaaaaaaaaaaaine pozele, dar @#$$#@@[email protected](cenzurat) ce site de kko ca stau minute in sir pana se deschide una!
Eu sunt fan fotopic.net, am facut albumul clasei acolo si merge super, are o banda verticala cu thumbnails si poza se deschide mare in mijloc si poti pune text la fiecare. Si merge repede.
Te pup mamaico si astept sa va vad (nu inainte de a lua un ion de urechi ca trebuia sa ajungem saptamana trecuta, dar daca las dupa el, deja trag de 2 saptamani...)

laura81
01.10.2009, 21:41:43
Nu cumva mai era o burtica mai mica decat a mea cu 2 sapt? Nu mai stiu nick-ul dar ... Nici un semn?
AlexO, tu cum esti? Cresti?

Eu vroiam sa va spun ca am fost f placut surprinsa azi de functionarii nostri publici si de primaria sb. Nu stiu cum merge noua metoda de programare a cununiilor, dar vreau sa va spun ca m-am dus la starea civila cu actele la mine si intr-o juma de ora am depus 3 dosare, toate in acelasi loc, la o tanti f mabila, care mi-a spus tot ce tre sa fac, ce acte sa am etc. Asa ca am scapat de toate dosarele odata si am primit si tot ce-mi trebuie sa-mi rezolv si cu indemnizatia. Ca dureaza luni de zile pana vin banii e alta treaba dar organizarea cu dosarele astea pt bebei e super!

AlexO
03.10.2009, 10:03:22
Nu cumva mai era o burtica mai mica decat a mea cu 2 sapt? Nu mai stiu nick-ul dar ... Nici un semn?

Eu vroiam sa va spun ca am fost f placut surprinsa azi de functionarii nostri publici si de primaria sb. Nu stiu cum merge noua metoda de programare a cununiilor, dar vreau sa va spun ca m-am dus la starea civila cu actele la mine si intr-o juma de ora am depus 3 dosare, toate in acelasi loc, la o tanti f mabila, care mi-a spus tot ce tre sa fac, ce acte sa am etc. Asa ca am scapat de toate dosarele odata si am primit si tot ce-mi trebuie sa-mi rezolv si cu indemnizatia. Ca dureaza luni de zile pana vin banii e alta treaba dar organizarea cu dosarele astea pt bebei e super!

Da, crestem crestem! Avem 23 de saptamani si am un baietel foarte cuminte! Sarcina ca a mea doresc la toate mamicutele pt ca sincer va spun nici n-am stiut ca sunt insarcinata si sper sa nu apara probleme nici de acum incolo! Am vizionat toate pozele postate de voi si va felicit pt bebeii vostri care mai de care mai dragalasi si mai frumosi.Astazi ne programaseram zi de cumparaturi insa cu vremea asta atat de urata nu-mi vine sa ies din casa asa ca astept weekendul viitor.
Si as avea o intrebare la voi poate vreuna din voi sau cunostinte de-ale vostre ati trecut prin asta si am nevoie de un sfat. Niste prieteni foarte buni ne-au rugat sa le fim nasi anul viitor in iulie. Bebelusul meu va avea 5 luni si-un pic. Credeti ca ma voi descurca si cu nasitul si cu bebitul????

Si in legatura cu primaria eu sunt destul de dezamagita pt ca noi nici in ziua de azi nu ne-am primit ajutorul acela de 200 euro de la nunta si cununia civila am avut-o in 2 mai. Au zis ca nu am fost de gasit la telefon, insa daca deschideau pagini aurii eram singura familie din sibiu cu numele de Obilisteanu. Sper sa ii primim anul asta;))

ElleM
03.10.2009, 12:54:44
Ceau, legat de intrebarea ta cu nasitul+bebitul, sa stii ca nasa, la nunta noastra, avea 3 luni de cand a nascut si ea ne-a zis ulterior ca s-a descurcat de minune...credea ca o sa-i fie mai greu, dar pana la urma a iesit bine.

Si mai am o prietena buna, care s-a nimerit sa fie nasa dupa doar 1 luna de la nastere (nunta a fost in alt oras), dar cu toate astea s-a descurcat bine...a fost un pic mai greu cu alaptatul, dar a trecut cu brio peste nunta.

Eu zic ca te vei descurca de minune ;))
Dar acum decizia e a voastra, voi hotarati cel mai bine. Va pup >:D<

Si as avea o intrebare la voi poate vreuna din voi sau cunostinte de-ale vostre ati trecut prin asta si am nevoie de un sfat. Niste prieteni foarte buni ne-au rugat sa le fim nasi anul viitor in iulie. Bebelusul meu va avea 5 luni si-un pic. Credeti ca ma voi descurca si cu nasitul si cu bebitul????

laura81
03.10.2009, 16:56:32
Niste prieteni foarte buni ne-au rugat sa le fim nasi anul viitor in iulie. Bebelusul meu va avea 5 luni si-un pic. Credeti ca ma voi descurca si cu nasitul si cu bebitul????

Pai daca il lasi mamei tale si ii da o zi lapte praf nu cred ca e o problema. Mai ales ca la varsta aia deja papa si alte chestii decat lapte. Parerea mea. Daca iti doresti sa ii nasesti, naseste-i!

mariya777
04.10.2009, 17:06:42

bunaaa!

cred ca eram eu cea cu 2 sapt mai mica la burtica>:D<
suntem bine ,dar , nu stiu cum e la tine dar eu una nu prea mai am timp de internet, mai intru cand doarme bebe sau sta tati cu el, dar si atunci profit si mai fac treaba prin casa..ca robert al meu e cam rasfatat si ii cam place in brate8-}
acum doarme si am timp si de mine;-)

am pus si eu pozici pe picasa cu bebelu

tu laura cum te descurci ???e cumintel?noi azi noapte am avut sesiune de plans:(( vreo 3 ore ...imi venea sa plang in rand cu el :-s
ti-am vazut pozicile... e un scump ala micu...sa va traiasca, sa fie sanatos! e o poza in care din profil seamana leit cu al meu!!!!

laura81
08.10.2009, 14:16:41
bunaaa!

cred ca eram eu cea cu 2 sapt mai mica la burtica>:D<
suntem bine ,dar , nu stiu cum e la tine dar eu una nu prea mai am timp de internet, mai intru cand doarme bebe sau sta tati cu el, dar si atunci profit si mai fac treaba prin casa..ca robert al meu e cam rasfatat si ii cam place in brate8-}
acum doarme si am timp si de mine;-)

am pus si eu pozici pe picasa cu bebelu

tu laura cum te descurci ???e cumintel?noi azi noapte am avut sesiune de plans:(( vreo 3 ore ...imi venea sa plang in rand cu el :-s
ti-am vazut pozicile... e un scump ala micu...sa va traiasca, sa fie sanatos! e o poza in care din profil seamana leit cu al meu!!!!

Maria, sa-ti traiasca piticul, e leit taica-sau! ;-)
Eu ma descurc ok, am mai putin timp pt ca ma ocup si de firma intre timp, dar ce tine de casa ar fi super ok daca nu ar fi firma. Mai am cateva saptamani dupa care pot sa ma dedic numai familiei:-p
Colici are rar, deci nu prea plange fara motiv. S-a rasfatat putin dar acum ca a inceput sa vada bine il mai ducem cu vorba si-l pun sa se uite la chestii colorate, sa-i mai treaca timpul fara sa stea in brate.
In rest ... sunt super fericita ca de 3 nopti incoace doarme de la 9 la 7, sper ca de-acum asa va fi, si intram si noi intr-un program mai normal.
Cam atat pe-aici... Imi pare rau ca plange mult al tau, dar ai rabdare si nervi de otel ca am auzit ca numai 2-3 luni dureaza ..

mariya777
09.10.2009, 02:28:30
Maria, sa-ti traiasca piticul, e leit taica-sau! ;-)
Eu ma descurc ok, am mai putin timp pt ca ma ocup si de firma intre timp, dar ce tine de casa ar fi super ok daca nu ar fi firma. Mai am cateva saptamani dupa care pot sa ma dedic numai familiei:-p
Colici are rar, deci nu prea plange fara motiv. S-a rasfatat putin dar acum ca a inceput sa vada bine il mai ducem cu vorba si-l pun sa se uite la chestii colorate, sa-i mai treaca timpul fara sa stea in brate.
In rest ... sunt super fericita ca de 3 nopti incoace doarme de la 9 la 7, sper ca de-acum asa va fi, si intram si noi intr-un program mai normal.
Cam atat pe-aici... Imi pare rau ca plange mult al tau, dar ai rabdare si nervi de otel ca am auzit ca numai 2-3 luni dureaza ..

si firma , si casa si copil^:)^ !!esti tareeeeee^:)^ si mai ai si baietel cuminte:-? doarme de la 9 seara la 7 dim. fara sa se trezeasca deloc?????|-) ii mai dai san?
al meu ...pic sa nu-l deochi... de vreo 3 zile nu mai plange mai deloc..si noaptea se trezeste de vreo 2 ori...nu de 5 ca inainte...;))

laura81
18.10.2009, 15:45:11
Scuze maria, numai acum am vazut postul tau si intrebarea. Da, tot numai san papa. Si-a cam fixat programul: noaptea de la 9 la 7 doarme, ziua a inceput sa pape mai des ca sa recuepreze masa de noapte:P. Deci de 5 ori pe zi. In rest, tot mai zambitor si mai povestitor :D .
Alex, ce mai zice burtica ta?
Anda, noutati? :P
Camitzo, mai traiesti?

clara27
18.10.2009, 16:13:03
fetelor stiti cumva daca se face in sb gimnastica prenatala sau niste cursuri?

AlexO
19.10.2009, 17:39:42
Mamicilor, va rog sa-mi ziceti si mie de unde ati facut cumparaturile pt bebe si ma refer la patut cu tot cu saltea si lenjerie, pe mine ma mai intereseaza si mobila pt bebe, adica un dulapior asa ca pentru el, carucior si toate cele. Ati gasit in sibiu? si daca da ziceti-mi si mie in ce magazine, in afara de mol.
In rest suntem bine, am reusit sa racesc putin , dar n-a fost nimic grav, mi-a trecut repede doar cu ceai, miere si lamaie.
Va pup

laura81
20.10.2009, 21:32:43
Mamicilor, va rog sa-mi ziceti si mie de unde ati facut cumparaturile pt bebe si ma refer la patut cu tot cu saltea si lenjerie, pe mine ma mai intereseaza si mobila pt bebe, adica un dulapior asa ca pentru el, carucior si toate cele. Ati gasit in sibiu? si daca da ziceti-mi si mie in ce magazine, in afara de mol.
In rest suntem bine, am reusit sa racesc putin , dar n-a fost nimic grav, mi-a trecut repede doar cu ceai, miere si lamaie.
Va pup
Eu am intrat pe topicurile de bebelusi si am selectat din ce spuneau ele ca au cumparat ce am considerat ca ne va fi de folos. Tot ce-am cumparat a fost din sb. Soacra-mea m-a sunat ieri ca a luat patut de lemn+saltea+lenjerie din real la oferta (din oradea, dar ofertele sunt aceleasi) cu 3 milioane. Care e ff putin, poti da o fuga sa vezi daca mai gasesti. Eu astea le-am luat separat (patutul separat de saltea separat de lenjerie), sunt pe dimensiuni.

Magazine din care poti cumpara chestii pt bebei sunt pe semaforului (in capat, chiar in sensul giratoriu catre broscarie), in dumbrava (la ultimul si la penultimul etaj), la dioda (dupa floraria si magazinul de lenjerie) ... Nu mai stiu altele, eu pe-aici am umblat. Si din supermarketuri.
In mall nu am fost, dar de-acolo ne-au luat ai mei patutul si a fost exorbitant de scump fata de ce gasesti in oras. Ei n-au stiut, nu m-au intrebat si l-au luat . Parerea mea e sa umblati putin prin oras inainte sa va hotarai.

Patutul iti recomad sa aiba masa de infasat, e super practica. La magazinul de pe semaforului am vazut un fel de dulap cu vreo 3 sertare mari, cu o cadita incorporata si cu masa de infasat deasupra. Nu mai stiu sigur, ca eu cumpaarsem deja tot ce-mi trebuia, deci nu m-am uitat in detaliu. Oricum, tot ce am in camera copilului e un dulap, patutul si balansoar pt mine, si nu-mi lipseste nimic.

Aaaa, si mai recomand si celor care au nascut deja si vor 5 minute de liniste ... E in carrefour un fel de leagan cu 220 ron, care merge si cu baterii. E singura modalitate pt vladut sa stea singur mai mult de un sfer de ora fara sa se plictiseasca. Si mai si adoarme in el in timpul zilei, chestie care nu se intampla pana acum niciodata. E genial, eu sunt f multumita de el.

AlexO
21.10.2009, 18:32:12
Eu am intrat pe topicurile de bebelusi si am selectat din ce spuneau ele ca au cumparat ce am considerat ca ne va fi de folos. Tot ce-am cumparat a fost din sb. Soacra-mea m-a sunat ieri ca a luat patut de lemn+saltea+lenjerie din real la oferta (din oradea, dar ofertele sunt aceleasi) cu 3 milioane. Care e ff putin, poti da o fuga sa vezi daca mai gasesti. Eu astea le-am luat separat (patutul separat de saltea separat de lenjerie), sunt pe dimensiuni.

Magazine din care poti cumpara chestii pt bebei sunt pe semaforului (in capat, chiar in sensul giratoriu catre broscarie), in dumbrava (la ultimul si la penultimul etaj), la dioda (dupa floraria si magazinul de lenjerie) ... Nu mai stiu altele, eu pe-aici am umblat. Si din supermarketuri.
In mall nu am fost, dar de-acolo ne-au luat ai mei patutul si a fost exorbitant de scump fata de ce gasesti in oras. Ei n-au stiut, nu m-au intrebat si l-au luat . Parerea mea e sa umblati putin prin oras inainte sa va hotarai.

Patutul iti recomad sa aiba masa de infasat, e super practica. La magazinul de pe semaforului am vazut un fel de dulap cu vreo 3 sertare mari, cu o cadita incorporata si cu masa de infasat deasupra. Nu mai stiu sigur, ca eu cumpaarsem deja tot ce-mi trebuia, deci nu m-am uitat in detaliu. Oricum, tot ce am in camera copilului e un dulap, patutul si balansoar pt mine, si nu-mi lipseste nimic.

Aaaa, si mai recomand si celor care au nascut deja si vor 5 minute de liniste ... E in carrefour un fel de leagan cu 220 ron, care merge si cu baterii. E singura modalitate pt vladut sa stea singur mai mult de un sfer de ora fara sa se plictiseasca. Si mai si adoarme in el in timpul zilei, chestie care nu se intampla pana acum niciodata. E genial, eu sunt f multumita de el.

Mersi mult Laura!
O sa incepem sa colindam orasul cat de curand!

laura81
29.10.2009, 11:19:34
http://blog.gardianul.ro/2009/08/05/%C2%ABmami-ce-inseamna-virgin%C2%BB-vezi-video/

=))=))=))
Anda, pregateste-te ca nu mai ai mult pana ajungi aici;-)

anda_smuf
31.10.2009, 11:08:36
super super tare! dar si tu o sa ai de dat niste explicatii, stii? sau il lasi pe adi?!

laura81
31.10.2009, 12:11:28
super super tare! dar si tu o sa ai de dat niste explicatii, stii? sau il lasi pe adi?!
Io mai am pana acolo, imi zici tu cum ai facut :P

clauditza28
02.11.2009, 16:05:14
cursuri prenatale si gimnastica se faceau la asociatia ascensium , au site. da un telefon si vezi daca mai fac. eu am facut in 2007!

sonia0103
04.11.2009, 22:30:03
cursuri prenatale si gimnastica se faceau la asociatia ascensium , au site. da un telefon si vezi daca mai fac. eu am facut in 2007!

Buna, fetelor!
Eu am tot incercat sa iau legatura cu Ascensium dar nu a raspuns nimeni la nr. alea de telefon si am auzit ca nu se mai fac cursuri, din pacate.

Nu am mai intrat de mult pe site-ul asta, dar am stat acum si am citit tot ce ati scris aici. Ma bucur ca aveti toate povesti frumoase. Si bebelusul nostru va veni la sfarsitul lunii, sau poate chiar mai devreme daca va hotari medicul ca trebuie cezariana. Saptamana viitoare ne va spune sigur. Voi naste la Brasov la Eva, sper sa reusesc sa ajung acolo, sa nu fie probleme... chiar nu prea am idee cum va fi :) De-abia astept sa merg la consult saptamana viitoare sa imi spuna daca e cazul sa raman prin Brasov sau pot sa ma intorc acasa inca o saptamana. Mai avem inca de facut cumparaturi pt. bebe, am lasad destul de multe pe ultima suta de metri...
Sper sa fie bine, deocamdata nu imi prea fac griji ref. la nastere, nu stiu cand o sa ma apuce emotiile, sper cat mai tarziu.

AlexO
10.11.2009, 09:31:51
Buna dimineata mamici si burtici! CE mai faceti? Ce mai fac bebeii vostri?
Eu sunt acasa, am renuntat sa ma mai duc la serviciu de teama sa nu ma procopsesc cu vreo gripa, ca oricum e sezonul lor si oricum peste 2 sapt o sa intru in prenatal.
Am inceput si noi cumparaturile pt bebe. Am fost la magazinul acela de pe semaforului, mersi LAura>:D<, foarte dotat magazinul si am luat o groaza de lucruri, pana am ramas fara bani:)). Dar tot mai am atatea de cumparat.... dar o sa am timp!
Am intrat si eu in trimestrul 3 de sarcina si vroiam sa va intreb voi ce analize de sange ati mai facut? Le-ati repetat pe cele din trimestrul 1. CA mie medicul de familie mi-a zis sa nu mai fac nimic daca ma simt bine, dar v-am mai zis eu ca am un medic de familie de toata jena!
Si vroiam sa va mai intreb de medici pediatri. Vreau si eu sa-mi gasesc un medic pediatru pt bebelul meu, dar unul bun si care sa aiba si cabinetul lui, nu sa ma primeasca doar in caz de urgenta si cu trimitere de la spital, ca am auzit ca sunt si din astia!
Sonia o nastere usoara iti doresc si sa ne povestesti si noua cum a fost la Brasov ( si eu tot acolo vreau sa nasc)

clauditza28
11.11.2009, 07:52:12
in trimestrul 3 de sarcina se iau suplimente de calciu cu vitamina d3 si fier, pentru ca in aceasta perioada bebele isi ia necesarul si te ruineaza.

sonia0103
11.11.2009, 08:59:36
Mie medicul mi-a spus sa nu iau calciu, pt. ca da contractii. Si nu am luat, chiar daca la analize mi-a iesit lipsa de calciu... Iau numai fier.
Apropos de medici pediatri, ce medic aveti ? Nu se poate ca medicul de familie al bebelusului sa fie medic pediatru ?

laura81
11.11.2009, 12:22:17
Eu am luat in ultima luna elevit, care contine si calciu. Dar n-am mai auzit de chestia cu contractiile, cum sa nu iau daca organismul are nevoie? am facut intr-o noapte criza de spasmofilie si mi-au zis de la urgenta sa iau calciu si magneziu. ginecologul mi-a recomandat acelasi lucru.
Unele fete iau toata sarcina calciu si vitamine...

Eu am fost la pediatru cu vladut o data, cand problema pe care o avea il depasea pe medicul de familie si mi l-a recomandat pe metes, in strand. daca aveti nevoie va dau nr de tel. nu e cu programari, are programla cabinet numai 2 ore pe zi si se sta o ora-doua la coada. eu m-am plimbat pe-afara cu carciorul ca erau si 20 de pers in sala de asteptare.

clauditza28
13.11.2009, 08:07:15
medicul lui alex de familie are un fel de specializare pe pediatrie. in cisnadie aproape toti copiii sunt la el.
noi am mai fost la dr. cristea la clinica esculap. este un medic foarte bun si noua ne place si pentru faptul ca nu iti recumanda antibiotic decat cand este absolut necesar.

clara27
17.11.2009, 12:41:32
sunt si eu o viitoare mamica am 8 sapt de sarcina ,vroiam sa va intreb daca stiti cumva unde se fac eco 3d , 4d .am sunat la polisano dar acolo fac doar daca ai 21 de sapt implinite iar eu as vrea sa fac una prin sapt 11-12.

anda_smuf
17.11.2009, 18:43:17
salut,

bine ai venit!
eu am fost la polisano si am facut 3d la 13 saptamani la dr. muresan. nu trebuie sa intrebi, fa doar programare fara sa dai prea multe detalii si cand ajungi acolo vb cu doctorul si ii spui ca asa vrei tu. eu asa am facut. a fost de treaba si s-a uitat la el si i-am zis ca am citi pe net si ca la 13 sapt sa vad anumite malformatii si ca trebuie sa se uite la nu stiu ce nuca! a ramas masca, dar nu a comentat nimic.
bafta si sa ne spui cum a fost.

laura81
18.11.2009, 12:00:58
Ce tari is pozele cu sara! :)) Ce m-am distrat!
Da sa zica cine ce-o zice, cand se nasc chiar ca-s toti la fel :D

alina_rus
20.11.2009, 00:02:55
Si in legatura cu primaria eu sunt destul de dezamagita pt ca noi nici in ziua de azi nu ne-am primit ajutorul acela de 200 euro de la nunta si cununia civila am avut-o in 2 mai. Au zis ca nu am fost de gasit la telefon, insa daca deschideau pagini aurii eram singura familie din sibiu cu numele de Obilisteanu. Sper sa ii primim anul asta;))

Buna fetelor,

am intrataici din greseala si am vazut postarea de mai sus. AlexO cum nu ati primit banii? Noi am avut in mai cununia, in 16 mai exact, e adevarat ca si noi am primit greu banii si ElleM care a avut in aceeasi zi i-a primit mai devreme cu 2 luni decat noi, insa sunt aproape 7 luni de la cununie... e cam bizar. Cat despre teefoane... nu astepta ca nu toata lumea e sunata, eu a trebuit sa sun si sa fac galagie peste tot pana sa aflu cand vom lua banii...

Felicitari pentru sarcina, se pare ca miresicile de Mai 2009 au fost harnicute, ca si AnamariaAlexandra si Milo sunt insarcinate ;))

Pupici fetelor si numai bine voua + bebelusilor :)

Laura vreau si eu poze cu Vladut (am dat numarul tau mai departe)

Andra_smurf: Sara e minunata, sa va bucurati de ea, Adi a fost un super coleg, probabil o sa primeasca si premiul pentru cel mai cel tatic :)

AlexO
20.11.2009, 12:48:08
Da, i-am primit pana la urma... S-a dus acolo sotul, a facut o noua cerere, dupa ce a fost trimis de la o camera la alta si pana la urma ne-au sunat in vreo 2 sapt ca sa ne ridicam banii! Deci s-a rezolvat!
Multumesc pt felicitari! iti doresc si tie un bebelus cat de curand, asta daca si voi va doriti! Am impresia ca te-am vazut o data in Kaufland cu sotul tau, si parca din poze tu erai...sau poate ca m-am inselat! N-am indraznit sa te salut ca poate faceam vreo gafa;))!
Felicitari si celorlate miresici care vor devenii mamici!

AlexO
20.11.2009, 12:49:36
Cine stie in ce saptamana se face vaccinul antitetanos, ca mie mi-a zis dr ginecolog sa-l fac, dar nu mai stiu exact daca in sapt 32 sau 34?
Voi ati facut?

laura81
24.11.2009, 18:47:08
AlexO, eu n-am facut si nici n-am auzit.
Alina, am album aici: http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean/a344064 . Il improspatez din cand in cand.

Vreau sa sfatuiesc pe viitoarele mamici sa nu faca botezul prea tarziu. Mai exact noi l-am botezat pe vladut acum, la 3 luni, si a fost un cosmar. A plans f mult, s-a speriat rau, urla de nu se auzea slujba si nu-mi statea mintea decat la cum sa-l fac sa taca. Mie mi se rupea sufletul, nasa tremura ca frunza (ea zice ca de la greutatea lui :P ), popa nadusea si se grabea ... Na, nu stiu, mie mi s-a parut o experienta groaznica. Nasilor le-a placut, au trait momentul asa cum ar fi trebuit dar eu ... Nu stiu, a fost suuuuper aiurea.

clauditza28
25.11.2009, 10:33:19
Alina, am album aici: http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean/a344064 . Il improspatez din cand in cand.

Vreau sa sfatuiesc pe viitoarele mamici sa nu faca botezul prea tarziu. Mai exact noi l-am botezat pe vladut acum, la 3 luni, si a fost un cosmar. A plans f mult, s-a speriat rau, urla de nu se auzea slujba si nu-mi statea mintea decat la cum sa-l fac sa taca. Mie mi se rupea sufletul, nasa tremura ca frunza (ea zice ca de la greutatea lui :P ), popa nadusea si se grabea ... Na, nu stiu, mie mi s-a parut o experienta groaznica. Nasilor le-a placut, au trait momentul asa cum ar fi trebuit dar eu ... Nu stiu, a fost suuuuper aiurea.

m-am uitat si eu pe albumul vostru . e foarte frumos vladut. felicitari!

AlexO
25.11.2009, 17:32:19

Foarte frumoase pozele, mai ales cele in care doarme cu taticul lui;))
SA va traiasca!

AlexO
25.11.2009, 17:42:41
Fetelor sunt in cautare de medic de familie pt baietulul meu si pentru mine! Cine imi poate recomanda pe cineva?
Vreau sa fie cat de cat priceput, sa poate sa-mi dea niste sfaturi despre cresterea copilului daca am nevoie, sa fie dispus sa vina acasa in primele zile de viata ale bebelului, chiar daca trebuie sa-l aduc eu cu masina ( nu ma deranjeaza), sa stie cand trebuie sa i se faca vaccinurile, nu sa trebuiasca sa-l informez eu pe el, sa aiba cabinetul lui....
Cer prea mult?#-o
Chiar nu-l mai suport pe medicul meu actual si oricum abia am trecut eu cu sarcina, noroc ca am avut sarcina usoara, bebelusul chiar nu vreau sa-l las pe mana lui, asa ca ajutati-ma, va rog!

claut
26.11.2009, 12:08:13
O prietena merge la dr Bekert (sau ceva d egenul), la Cedonia, e multumita de el. noi mergem tot la medicul de familie, dar nu e pediatru, dar dupa ce Matei are 6 luni o sa il inscriem si noi la medicul de mai sus. Cand am avut probleme am mers la dr Novac si dr Metes, la cabinete particulare.

claut
26.11.2009, 12:20:54
Dragi mamici,
ultima data cand am scris era cu vreo luna inainte sa nasc, acum piciul meu are aproape 4 luni, dar motivul lipsei mele au fost problemele de dupa nastere. Ce scriu mai jos este in special pentru viitoarele mamici, sa nu pateasca si ele ca mine. Am nascut la clinica EVA, Brasov, totul a fost perfect, singurul repros este ca nu m-au invatat prea multe cu alaptatul. Problema cea mai grava a fost ca am luat de acolo un stafilococ si nu am descoperit decat cand Mati avea 2,5 luni. Aveam mereu probleme cu sanul stang, se facea o data la 2 sapt cate un nodul, iar o data cu el venea si febra. AM mers la medici (de familie, 2 pediatri, 2 ginecologi) si toti mi-au zis sa ma mulg pana trece. AM ajuns la urgenta in Medias si dna doctor mi-a facut analize la laptesi a descoperit problema. Tratamente etc si degeaba, am mers intr-o noapte de 4 ori la urgenta in SB, s-au decis sa ma interneze ca nu am scapat cu antibiotic injectabil si pana la urma m-au taiat la san unde aveam o GRAMADA de puroi pe care l-a vazut decat medicul chirurg la ecograf. erau langa mine 7 ginecologi( Coracioni, Popescu, Muresan etc etc) si niciunul nu a stiut ce sa imi faca. Acum totul e bine, nu mai alaptez, dar: AVETI GRIJA MARE CU SANII. Chirurgul a zis ca asistentele nu erau curate pe maini cand ma "trageau" de sfarcuri sa vina laptele, eu aveam deja rani de la bebe si uite povestea mea. Noroc ca Mati nu are nimic, a luat ingreutate bine si e perfect sanatos.
Oricum, a2a oara tot la Eva nasc, dar am eu grija atunci de mainile nespalate ale asistentelor
va pup

claut
26.11.2009, 12:24:03
Si tot eu: dupa cat timp v-a venit indemnizatia? Am depus dosarul de 1,5 luni si astept cu nerabdare banii.
pupici

AlexO
26.11.2009, 16:52:02
Dragi mamici,
ultima data cand am scris era cu vreo luna inainte sa nasc, acum piciul meu are aproape 4 luni, dar motivul lipsei mele au fost problemele de dupa nastere. Ce scriu mai jos este in special pentru viitoarele mamici, sa nu pateasca si ele ca mine. Am nascut la clinica EVA, Brasov, totul a fost perfect, singurul repros este ca nu m-au invatat prea multe cu alaptatul. Problema cea mai grava a fost ca am luat de acolo un stafilococ si nu am descoperit decat cand Mati avea 2,5 luni. Aveam mereu probleme cu sanul stang, se facea o data la 2 sapt cate un nodul, iar o data cu el venea si febra. AM mers la medici (de familie, 2 pediatri, 2 ginecologi) si toti mi-au zis sa ma mulg pana trece. AM ajuns la urgenta in Medias si dna doctor mi-a facut analize la laptesi a descoperit problema. Tratamente etc si degeaba, am mers intr-o noapte de 4 ori la urgenta in SB, s-au decis sa ma interneze ca nu am scapat cu antibiotic injectabil si pana la urma m-au taiat la san unde aveam o GRAMADA de puroi pe care l-a vazut decat medicul chirurg la ecograf. erau langa mine 7 ginecologi( Coracioni, Popescu, Muresan etc etc) si niciunul nu a stiut ce sa imi faca. Acum totul e bine, nu mai alaptez, dar: AVETI GRIJA MARE CU SANII. Chirurgul a zis ca asistentele nu erau curate pe maini cand ma "trageau" de sfarcuri sa vina laptele, eu aveam deja rani de la bebe si uite povestea mea. Noroc ca Mati nu are nimic, a luat ingreutate bine si e perfect sanatos.
Oricum, a2a oara tot la Eva nasc, dar am eu grija atunci de mainile nespalate ale asistentelor
va pup

Imi pare rau pt ce ai patit! Important e ca ai descoperit problema si ca tu si bebele sunteti sanatosi Si eu vreau sa nasc tot acolo, tocmai pt ca m-am gandit ca sunt diferite conditiile de igiena fata de spital. Bineinteles ca se putea lua si din spital, riscul era chiar mai mare!
Si cand vin asistentele sa puna mana pe mine sa le intreb: v-ati spalat pe maini?;))

claut
26.11.2009, 18:31:31
[quote=AlexO;2685680]Imi pare rau pt ce ai patit! Important e ca ai descoperit problema si ca tu si bebele sunteti sanatosi Si eu vreau sa nasc tot acolo, tocmai pt ca m-am gandit ca sunt diferite conditiile de igiena fata de spital. Bineinteles ca se putea lua si din spital, riscul era chiar mai mare!
Si cand vin asistentele sa puna mana pe mine sa le intreb: v-ati spalat pe maini?;))

oricum, e superb totul acolo, de la grija pe care o au pt tine la nastere (eu am nascut natural), la mancare si la curatenie. ti-am zis, a2a oara tot acolo merg.

laura81
26.11.2009, 19:58:05
Dragi mamici,
va pup
Felicitari ca ai scapat cu bine din toata povestea! Da eu am o nelamurire: ce cautau mainile asistentelor pe sanii tai? nu va puneau copilul la san ca sa porneasca laptele?
Oricum, data viitoare le zici direct ca esti la al doilea copil si stii ce trebuie sa faci, ca nu ai nevoie de ajutor;))

PS Multumesc de complimentele pt vladut fetelor!:">

claut
30.11.2009, 14:18:04
Si tot eu: dupa cat timp v-a venit indemnizatia? Am depus dosarul de 1,5 luni si astept cu nerabdare banii.
pupici

nici o mami nu imi poate spune dupa cat timp i-a venit indemnizatia?

laura81
02.12.2009, 00:09:46

Eu de-abia am depus in noiembrie, deci nu stiu. am inteles de la prietene care au nascut recent ca in jur de 3 luni. Eu n-am primit inca nici banii de trusou si de primul bebe, deci nici nu m-agit :-p.

AlexO
03.12.2009, 11:08:56
O prietena merge la dr Bekert (sau ceva d egenul), la Cedonia, e multumita de el. noi mergem tot la medicul de familie, dar nu e pediatru, dar dupa ce Matei are 6 luni o sa il inscriem si noi la medicul de mai sus. Cand am avut probleme am mers la dr Novac si dr Metes, la cabinete particulare.

Deci Clau sa inteleg ca acest medic Beckert e medic de familie, specializat in pediatrie? Ca nu ma prea pricep la medicina asta si specilaizarile ei! Ca asa as putea sa-l inscriu direct la acest medic si are si medic de familie si pediatru!

claut
04.12.2009, 23:36:55
Deci Clau sa inteleg ca acest medic Beckert e medic de familie, specializat in pediatrie? Ca nu ma prea pricep la medicina asta si specilaizarile ei! Ca asa as putea sa-l inscriu direct la acest medic si are si medic de familie si pediatru!

Da, exact, e medic de familie, la Cedonia, te duci cu certificatul micutului cand vrei sa il inscrii si gata

laura81
08.12.2009, 21:26:21

Mi-au venit banii pt trusou si prima nastere la fix 2 luni de cand am depus actele. Despre indemnizatie mi-a spus tanti de la primarie ca dureaza 3-4 luni de la depunere. Asa ca pot sa-ti spun prin februarie-martie daca asa e :P

lizuca1717
09.12.2009, 08:13:47
Da, i-am primit pana la urma... S-a dus acolo sotul, a facut o noua cerere, dupa ce a fost trimis de la o camera la alta si pana la urma ne-au sunat in vreo 2 sapt ca sa ne ridicam banii! Deci s-a rezolvat!
Multumesc pt felicitari! iti doresc si tie un bebelus cat de curand, asta daca si voi va doriti! Am impresia ca te-am vazut o data in Kaufland cu sotul tau, si parca din poze tu erai...sau poate ca m-am inselat! N-am indraznit sa te salut ca poate faceam vreo gafa;))!
Felicitari si celorlate miresici care vor devenii mamici!

Ciao

Ma bucur ca ati primit banii de la primarie, mai ales ca stiu cum e sa te plimbi pana acolo de n ori. Cat despre bebe pot spune ca ne dorim tare mult unul :) numai ca momentan singura retinere este doctoratul meu. Nu stiu in ce masura imi va permite o sarcina linistita, mai ales ca am zile cand muncesc pana in noapte tarziu.

E posibil sa ma fi vazut in Kaufland (am fost in 28.11, sambata intre orele 15.30 - 16.20) cred :D
Tin minte data pt ca detest cumparaturile, asa ca incerc sa ies de acolo cat mai repede si fara sa fiu ofticata cand vine un tupeist care se baga in fata tuturor la casa...

Imi pare rau ca nu te-am vazut, data viitoare sper sa fiu mai atenta :)
Pupici si mai vorbim
alina_rus

@Laura_81 am vazut pozele, foarte dragut Vladut al tau :)

Pupici si sanatate

BlueMoni
23.12.2009, 01:48:22
Articol din Rondul de Sibiu:

Condiții mai bune pentru mămici și nou-născuți

28, din cele 30 de saloane existente la Maternitatea Spitalului Județean din Sibiu funcționează în sistem „rooming”, ceea ce permite mamei să păstreze copilul lângă ea de la naștere până la părăsirea spitalului. Saloanele au fost modernizate în cadrul unui program desfășurat în colaborare cu UNICEF. În urma programului, Maternitatea din Sibiu și-a câștigat numele de „prieten al copilului”.
Saloanele maternității au fost modernizate complet. Potrivit coordonatoarei proiectului, medicul Livia Ognean, mobilierul din saloanele vechi a fost înlocuit cu măsuțe noi de înfășat, paturi de mamă și pentru copil, noptiere, dulapuri, mese, scaune, frigidere, fiind montat și un sistem integral de televiziune. În total, cu sprijinul UNICEF, au fost folosiți peste 150.000 de dolari pentru modernizarea saloanelor. Prin adoptarea sistemului „rooming”, mama va avea posibilitatea de a păstra copilul lângă ea de la naștere până la părăsirea spitalului.
Personalul medical a fost, de asemenea, instruit pentru a putea acorda ajutor și informații tinerelor mame privind alăptarea. În cadrul maternității a fost adoptat un regulament intern care interzice folosirea formulelor de lapte praf la gravide și lăuze, în afara cazurilor în care există o indicație medicală strictă în acest sens.
Au fost, de asemenea, modernizate și trei saloane de la secția de prematuri a spitalului.
Sistemul „rooming” nu se aplică în cazul saloanele pentru copiii născuți prin cezariană, unde aceștia stau doar până când mama va fi transferată într-un nou salon și cel pentru copiii abandonați după naștere.
La nivelul Europei, sistemul „rooming” există în 300 de spitale, dintre care 22 din România.
Datele statistice arată că în județul Sibiu, numărul de nou-născuți a fost constant, în ultimii 10 ani. Astfel, în fiecare an vin pe lume între 3200 și 3300 de copii, dintre care aproximativ 450 se nasc prematur. Dintre aceștia, 100 ajung la Maternitatea din Sibiu prin transfer de la alte spitale.

claut
30.12.2009, 13:21:59
Dragi mamici fara indemnizatie,
Am reusit sa aflu, prin intermediul unei cunostinte, cand imi va veni indemnizatia. am depus dosarul pe la mijlocul lunii oct si voi primii banii (retroactiv) doar in 15 februarie, deci dupa 4 luni. Oare ce se intampla cu dosarele noastre atata timp?

laura81
02.01.2010, 16:14:15
Am reusit sa aflu, prin intermediul unei cunostinte, cand imi va veni indemnizatia. am depus dosarul pe la mijlocul lunii oct si voi primii banii (retroactiv) doar in 15 februarie, deci dupa 4 luni. Oare ce se intampla cu dosarele noastre atata timp?

In ritmul asta peste cativa ani luam din banii de indemnizatie cadou copilului de majorat. Ce porcarie!

andreibabyfashion
19.01.2010, 23:51:37
salutare dragelor! Si eu sunt o mamica din sibiu...azi am ajuns pe acest forum si sper sa ma obisnuiesc repede...va imbratisez pe toate!

andreibabyfashion
20.01.2010, 00:29:40

Salutare....eu cred ca ceva nu este in ordine cu pers care ti-a spus de dosar.

Eu am depus dosarul in 20.09 si in 20.10.09 aveam banii pe card...

laura81
20.01.2010, 10:30:56
Salutare....eu cred ca ceva nu este in ordine cu pers care ti-a spus de dosar.

Eu am depus dosarul in 20.09 si in 20.10.09 aveam banii pe card...

Atunci esti tu o norocoasa ca si eu am depus actele la inceputul lui nov si n-am vazut un leu pana acum. Si toate cunostintele mele cu copii au patit la fel. La primaria din sb ai depus?

andreibabyfashion
20.01.2010, 19:42:55
da, la sibiu

claut
21.01.2010, 20:31:51
da, la sibiu
chiar ca ai fost norocoasa. eu deja nu mai rezist fara bani, astia chiar nu isi dau seama ca un copil nu e chiar asa de usor de crescut. asta e deja a 4a luna fara venit din partea mea. sper sa nu mai dureze mult

laura81
22.01.2010, 13:03:12
chiar ca ai fost norocoasa. eu deja nu mai rezist fara bani, astia chiar nu isi dau seama ca un copil nu e chiar asa de usor de crescut. asta e deja a 4a luna fara venit din partea mea. sper sa nu mai dureze mult

Noi am avut ceva bani pusi deoparte dar chiar ma gandeam zilele astea ce naiba face o familie care nu poate pune deoparte nimic? Mi se pare revoltator!

claut
22.01.2010, 22:16:35
Noi am avut ceva bani pusi deoparte dar chiar ma gandeam zilele astea ce naiba face o familie care nu poate pune deoparte nimic? Mi se pare revoltator!

sunt bune economiile, dar ale noastre s-au dus ff repede odata cu laptele praf. era o perioada (pana sa incep cu diversificarea) cand imi trebuia o cutie la 2 zile, atat de mult manca Matei, iar cum NAN nu e chiar ieftin... Ce folos ca se da lapte praf gratuit daca nu e bun?
Asadar: viitoare mamici: ECONOMISITI

laura81
23.01.2010, 13:08:39
Am povestit ieri cu o cunostinta care are copil de 9 luni. A mers pe varianta 85% din salariu si inca nu a primit nici un ban :D . S-a interesat bineinteles, daca totul e in regula, ca trebuie sa primeasca vreo 300 de milioane, si i s-a rapsuns ca e totul in regula cu dosarul dar n-au bani. Cred ca i-as da in judecata pt suma aia si penalitati.
Daca ai firma si ai intarziat cu plata unui impozit ti se calculeaza penalitati din prima zi. Cand e invers, Dumnezeu cu mila ca ei n-au bani. Bine ca avem noi. Incep sa regret ca nu l-am votat pe becali, macar oamenii lui nu s-ar mai fi stresat sa fure ca nu aveau nevoie. Ce draci am!

laura81
23.01.2010, 13:13:42
Da despre copii nu mai zice nimeni nimic? Io caut parinti adoptivi :-p. Numar zilele pana pot sa-l pun in premergator ca ma termina faza in care e acum. de 3 zile scartaie ca vrea in brate, sa umblam prin casa, sa puna mana pe tot ce apuca. ni s-au lungit mainile cu 10 cm de cand s-a nascut :D.
Dar ca sa le incurajez pe mamicile mai proaspete, e mai bine acum decat la 2 luni de ex, cand nu stia sa se joace. acum mai sta cate 15 min cu cate o jucarie si apuci sa invarti intr-o oala de 3 ori intre schimbatul jucariilor.
Si chestia cu diversificatul e muuuult mai complicata decat pare...:-L

claut
23.01.2010, 19:06:06
Da despre copii nu mai zice nimeni nimic? Io caut parinti adoptivi :-p. Numar zilele pana pot sa-l pun in premergator ca ma termina faza in care e acum. de 3 zile scartaie ca vrea in brate, sa umblam prin casa, sa puna mana pe tot ce apuca. ni s-au lungit mainile cu 10 cm de cand s-a nascut :D.
Dar ca sa le incurajez pe mamicile mai proaspete, e mai bine acum decat la 2 luni de ex, cand nu stia sa se joace. acum mai sta cate 15 min cu cate o jucarie si apuci sa invarti intr-o oala de 3 ori intre schimbatul jucariilor.
Si chestia cu diversificatul e muuuult mai complicata decat pare...:-L

eu nu caut parinti adoptivi, eu astept lupul sa vina (nu ma lasa tati sa zic de tigan, ca e discriminare :)). de cand sta bine in fundulet, cu ajutorul meu, ma termina, numai asa vrea. cum il las pe spate, cum urla. de diversificare... ma abtin. pana acum vreo 2 zile era ok, dar acum jumatate din pireut se duce pe bavetica.
Voi cum procedati pentru incepatori? Matei are 5 luni si o sapt si deja ii dau destul de multe. Dintisori aveti? Noi inca nu.
va pup

laura81
23.01.2010, 19:38:49
eu nu caut parinti adoptivi, eu astept lupul sa vina (nu ma lasa tati sa zic de tigan, ca e discriminare :)). de cand sta bine in fundulet, cu ajutorul meu, ma termina, numai asa vrea. cum il las pe spate, cum urla. de diversificare... ma abtin. pana acum vreo 2 zile era ok, dar acum jumatate din pireut se duce pe bavetica.
Voi cum procedati pentru incepatori? Matei are 5 luni si o sapt si deja ii dau destul de multe. Dintisori aveti? Noi inca nu.
va pup
Inseamna ca avem copiii de aceeasi varsta!
Cu statul in fundulet il mai duc cu vorba ca ii place si pe burtica, si mai nou mai sta si in patut daca ii pun cateva tone de jucarii in jur. cu mancatul nu a prea functionat, am incercat banana, mar si morcov, dintre care banana a scuipat-o cel mai putin. azi i-am dat cereale ca am auzit de la alte mamici ca le accepta destul de usor si asa a fost, a luat 2 lingurite, care e record. oricum cred ca numai peste vreo luna ajung sa-i inlocuiesc o masa. daca reusesc, ca nu pare sa se lase vreodata de tzatza. Dinti nu, tocmai l-am verificat ca-i f agitat de 2 zile.
Voi ati auzit vreodata de copil caruia nu-i place afara? nu reusesc sa-l mai plimb mai mult de 10 min ca il aduc inapoi in brate si urland....:-?

claut
23.01.2010, 22:08:55
Inseamna ca avem copiii de aceeasi varsta!
Cu statul in fundulet il mai duc cu vorba ca ii place si pe burtica, si mai nou mai sta si in patut daca ii pun cateva tone de jucarii in jur. cu mancatul nu a prea functionat, am incercat banana, mar si morcov, dintre care banana a scuipat-o cel mai putin. azi i-am dat cereale ca am auzit de la alte mamici ca le accepta destul de usor si asa a fost, a luat 2 lingurite, care e record. oricum cred ca numai peste vreo luna ajung sa-i inlocuiesc o masa. daca reusesc, ca nu pare sa se lase vreodata de tzatza. Dinti nu, tocmai l-am verificat ca-i f agitat de 2 zile.
Voi ati auzit vreodata de copil caruia nu-i place afara? nu reusesc sa-l mai plimb mai mult de 10 min ca il aduc inapoi in brate si urland....:-?

eu am inceput cu succes, bea ff bine sucul de morcov, nu bea sucul de mar, dar ii place marul combinat cu branza/para/cereale. ii dau deja si carnita de pui la pranz, amestecata cu pireu si apoi supa de legume. o saptamana ii scosesem de la masa de pranz laptele, dar acum ii dau iar, dc nu bea lapte nu adoarme, plange pana tuseste si mi-e mila de el. am inceput cam repede cu toate, dar deja nu se mai multumea piciul cu laptele praf si n-am avut de ales.
singura problema mare e constipatia. face 1 data la 2 zile si atunci cu efort. i-am dat suc de portocala pt efectul laxativ, dar s-a oparit, iar de supozitoare m-am saturat.
iar despre plimbarica... nasol moment, poate nu ii place ca e infofolit, Matei plange tare mult pana terminam cu imbracatul, dupa care se calmeaza.

claut
23.01.2010, 22:32:29
mamicile mai experimentate stiu cumva dc para produce pietre la rinichi? mie mi-a spus mama-soacra sa nu ii mai dau, dar consider ca nu exagerez cu o para la 4-5 zile, pt efectul sau laxativ

claut
29.01.2010, 09:42:53
Dragi mamici,
Discutand cu o prietena din alt judet, am aflat ca in Contractul Colectiv de Munca la Nivel Nationa,. art. 51, lit C, se mentioneaza urmatoarele:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor
beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil;
daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe
unitate;
Voi ati beneficiat de salariul acesta? Eu am ramas uimita, nu stiam de el, dar nici colegul de la Resurse Umane nu mi-a spus absolut nimic.
Astept vesti cu nerabdare.

laura81
29.01.2010, 10:02:21
Dragi mamici,
Discutand cu o prietena din alt judet, am aflat ca in Contractul Colectiv de Munca la Nivel Nationa,. art. 51, lit C, se mentioneaza urmatoarele:
ART.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil;
daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe
unitate;
Voi ati beneficiat de salariul acesta? Eu am ramas uimita, nu stiam de el, dar nici colegul de la Resurse Umane nu mi-a spus absolut nimic.

Eu stiam dar nu sunt in situatie pt ca avem firma in familie.

alinutza88
29.01.2010, 13:08:16
Dragi mamici,
unitate;

Buna mamici,
Claut: sa stii ca la mine in firma exista aceasta prevedere in contractul colectiv de munca, am avut pana acum vreo 5 mamici (in cei 5 ani de cand sunt in firma) si toate au beneficiat de asa ceva. Dar depinde de conducerea firmei, deoarece din cate am inteles, nu este obligata sa adopte la nivelul firmei toate beneficiile prezente in ccm la nivel national 8-| .
Spor la crescut ingerasi !

Alina :D

darianna
29.01.2010, 16:22:22
Dragi mamici,
unitate;

Buna mamicilor!
Acest articol apare si in Contractul colectiv de munca de la noi din firma. Iar la angajare fiecarei femei i se da sa citeasca si un dosar cu toate prevederile pentru viitoarele mame.

AlexO
29.01.2010, 17:03:30
Dragi mamici,
unitate;

Eu stiu asa: ca daca in firma respectiva exista un contract individul de munca, se respecta acel contract( se dau sau nu se dau acesti bani daca e specificat in contractul individual sau contract colectiv al firmei sau cum s-o numi). In cazul in care nu exista contract individual de munca se aplica legea din contractul colectiv la nivel national, adica sunt obligati sa-ti plateasca. Gasesti detalii sau poti sa intrebi aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=15305

dinaela
02.02.2010, 13:22:51
ciao fetelor....looong time no see<:-P ....m-am gandit sa mai scriu si eu ca de mult nu v-am mai vizitat...si sa ma laud cu plodul meu;)) ...luiza ioana

anda_smuf
02.02.2010, 14:26:14
foarte faina e, daniela! si nu e paroasa... are par lung pe cap. eu am fost paroasa ca aveam par si pe frunte si pe urechi cand m-am nascut. si pare foarte mare. nu stiu de ce. sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa ca asta e cel mai important lucru, sa fie cuminte si sa iti aduca multe bucurii, mami! <:-P

alice
02.02.2010, 14:29:47
Zici ca-i chinezoiaca.......;))

anda_smuf
02.02.2010, 14:31:44
vai alice, abia astept sa te vad inconjurata de sara, vladut si luiza venind toti spre tine sa te joci cu ei..... ce frumos va fi, nu?

alice
02.02.2010, 15:16:51
Ihiiiii, o sa-i pun pe toti la colt =))

claut
02.02.2010, 20:27:16
ciao fetelor....looong time no see<:-P ....m-am gandit sa mai scriu si eu ca de mult nu v-am mai vizitat...si sa ma laud cu plodul meu;)) ...luiza ioana

cat e de dragalas!!! sa va traiasca si sa va bucurati de fiecare etapa a vietii lui, totul va fi minunat de acum inainte.
Si, ca sa ma laud si eu cu strumful meu, mai jos e un link cu ce "a lucrat" Matei la 5 luni.
http://www.youtube.com/watch?v=Ua16nYZwX3o

AlexO
03.02.2010, 10:20:53

Vaiii, cat e de scumpa!....Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

AlexO
03.02.2010, 10:27:03
Sa va traiasca pruncii si sa fie toti sanatosi dragi mamici. Toti sunt asa de dragalasi...
Si eu inca il astept pe-al meu cu sufletul la gura, dar e asa de lenes ca nu vrea sa-si faca aparitia! Am intrat in sapt 41 si credeti-ma ca nu mai am rabdare deloc deloc. :-w

laura81
03.02.2010, 22:07:16
Suuuper haiosi copii aveti!!! Dinaela, pe frumoasa ta o stiam, de-abia astept s-o smotocesc. Pe matei nu-l stiam dar ma bucur sa vad ca exista si mai nebuni ca al meu =)) .
Si AlexO .... hai ca o sa mai fie sigur numai cateva mesaje pana sa ne pui si tu poze. ce-a fost mai greu a trecut. fugi si da trei ture pe scari pana la etajul 4 si maine nasti ;-).

Eu l-am pus pe vladut in premergator de cateva zile (cate 10-15 min pe zi) si e innebunit, sofer pe tir cred ca ajunge:-?.

claut
04.02.2010, 10:22:23
Sa va traiasca pruncii si sa fie toti sanatosi dragi mamici. Toti sunt asa de dragalasi...
Si eu inca il astept pe-al meu cu sufletul la gura, dar e asa de lenes ca nu vrea sa-si faca aparitia! Am intrat in sapt 41 si credeti-ma ca nu mai am rabdare deloc deloc. :-w

Of, draga de tine... e cam grea perioada asta, prin aa ceva am trecut si eu. Am incercat cateva metode sa nasc mai repde, dar fara folos: la sfatul medicului - am facut dragoste cu sotul meu in sapt 40, am mancat mancare picanta, m-am plimbat ff mult, dar degeaba, tot a venit cand a vrut el. Rabdare multa, cu linistea asta nu te mai intalnesti

laura81
04.02.2010, 21:41:18
Of, draga de tine... e cam grea perioada asta, prin aa ceva am trecut si eu. Am incercat cateva metode sa nasc mai repde, dar fara folos: la sfatul medicului - am facut dragoste cu sotul meu in sapt 40, am mancat mancare picanta, m-am plimbat ff mult, dar degeaba, tot a venit cand a vrut el. Rabdare multa, cu linistea asta nu te mai intalnesti
In plus fata de ce ai spus tu eu am fost si la o nunta si am dansat meneaito, tot degeaba :D

claut
05.02.2010, 16:13:35
noi suntem tare fericiti: avem un prim dintisor, a fost atat de cuminte... niciun semn de durere nu a dat

laura81
05.02.2010, 21:11:46
noi suntem tare fericiti: avem un prim dintisor, a fost atat de cuminte... niciun semn de durere nu a dat
Felicitari! Asa devreme? Vaaai, am uitat ca mai urmeaza si asta...:-s
Stie cineva o "nanny" ca lumea? sau o fata care cauta de lucru part-time? Eu sunt disperata ca nu pot lucra si nu mai suntem in stare sa si lucram si sa-l si pasam de la unul la altul..

claut
06.02.2010, 21:10:06
Felicitari! Asa devreme? Vaaai, am uitat ca mai urmeaza si asta...:-s
Stie cineva o "nanny" ca lumea? sau o fata care cauta de lucru part-time? Eu sunt disperata ca nu pot lucra si nu mai suntem in stare sa si lucram si sa-l si pasam de la unul la altul..

ah, da, eu o sa am nevoie de una din oct. Cam cu cat se plateste o nanny buna? chiar sunt curioasa

andreibabyfashion
15.02.2010, 22:24:07
Salutare scumpe mamici, vad ca discutati despre diversificare..si eu mi-am pus aceleasi intrebari ca si voi si mai cu un sfat de acolo, mai cu in sfat de dincolo am rezolvat problema. Bebele meu a facut ieri 8 lunite si este foarte ok. Cele care doriti imi puteti trimite pe PM adresele voastre de mail si am sa va trimit cateva carticele de diversificare in variante online,

Pupici mii la fiecare!!!

laura81
18.02.2010, 21:57:48
Na, AlexO nu dai inca nici un semn? O pozica, o poveste?
Lui Vladut i-au iesit 2 dintisori, la interval de cateva zile. A fost mai usor decat ma asteptam, cam marait ziua si nu a prea mancat, in rest ... greu mi-am dat seama. Nu prea-s adevarate zvonurile alea ca se umfla si se inroseste gingia :D , numai dupa ce a iesit primul mi-am dat seama:">
In rest ... alearga cu premergatorul prin casa, incepe sa pape mai bine si are o nanny de 2 sapt incoace cu care se intelege f bine, asa ca si noi apucam sa lucram/respiram. Toata lumea fericita, putem sa mai facem unul :-p.
Cand mai apuc sa pun poze pe net va spun.

Restul picilor ce fac?

Crisro
22.02.2010, 18:45:31
Na, AlexO nu dai inca nici un semn? O pozica, o poveste?
Lui Vladut i-au iesit 2 dintisori, la interval de cateva zile. A fost mai usor decat ma asteptam, cam marait ziua si nu a prea mancat, in rest ... greu mi-am dat seama. Nu prea-s adevarate zvonurile alea ca se umfla si se inroseste gingia :D , numai dupa ce a iesit primul mi-am dat seama:">
In rest ... alearga cu premergatorul prin casa, incepe sa pape mai bine si are o nanny de 2 sapt incoace cu care se intelege f bine, asa ca si noi apucam sa lucram/respiram. Toata lumea fericita, putem sa mai facem unul :-p.
Cand mai apuc sa pun poze pe net va spun.

Restul picilor ce fac?
Bunnn, ma bucur ca ti-au trecut gandurile de dat spre adoptie! :-p
Succes cu restul dintisorilor!Sa fie la fel de usor! >:D<

laura81
22.02.2010, 21:00:39
Bunnn, ma bucur ca ti-au trecut gandurile de dat spre adoptie! :-p
Succes cu restul dintisorilor!Sa fie la fel de usor! >:D<

Pai unde fugi asa repede? spune de burtica ta! vad ca fetele-s in vacanta, nu mai zice nimeni nimic pe bebei, numai eu mi-l laud pe al meu:-p

Crisro
23.02.2010, 07:50:37
Pai unde fugi asa repede? spune de burtica ta! vad ca fetele-s in vacanta, nu mai zice nimeni nimic pe bebei, numai eu mi-l laud pe al meu:-p

Hihi!!
Burtica mea draga, ascunde o fetita! Ioana se va numi (daca era baietel...s-ar fi chemat tot ca al tau...;;) , din dorinta tatalui...)...totul bine si frumos pana acum...speram sa fie la fel pana la sfarsit!!!!!![-o<
Fetele sunt in vacanta, sau sunt prea ocupate, fiindca n-au auzit de nany sau bunici :D :D !!
:* :* Astept sa vad pozele pe care le-ai promis! :-p

Editez:

De Anda ce mai stii? n-a mai intat pe aici de nu mai tin minte!

laura81
23.02.2010, 10:56:18
Hihi!!
Burtica mea draga, ascunde o fetita! Ioana se va numi (daca era baietel...s-ar fi chemat tot ca al tau...;;) , din dorinta tatalui...)...totul bine si frumos pana acum...speram sa fie la fel pana la sfarsit!!!!!![-o<
Fetele sunt in vacanta, sau sunt prea ocupate, fiindca n-au auzit de nany sau bunici :D :D !!
:* :* Astept sa vad pozele pe care le-ai promis! :-p

Editez:

De Anda ce mai stii? n-a mai intat pe aici de nu mai tin minte!

Anda e bine, i-a venit sotul acasa (a fost plecat vreo 2 luni daca nu ma insel, la lucru) asa ca e cam ocupata zielele astea :-p. Ultima oara cand am vb cu ea venea de la eco si era fericita ca au napadit-o iar sentimentele de viitoare mamica.

Crisro
23.02.2010, 12:04:01
Anda e bine, i-a venit sotul acasa (a fost plecat vreo 2 luni daca nu ma insel, la lucru) asa ca e cam ocupata zielele astea :-p. Ultima oara cand am vb cu ea venea de la eco si era fericita ca au napadit-o iar sentimentele de viitoare mamica.

Adica micuta Sara va avea un frate/surioara?!
WAWWWWW!!!!!

laura81
24.02.2010, 12:26:09
Adica micuta Sara va avea un frate/surioara?!
WAWWWWW!!!!!
:">Am crezut ca a scris deja. Da, asa e. Acum e in primele luni si ea a avut si la prima sarcina ideea asta, sa nu prea dea vestea pana nu trece "perioada dificila" dar daca am calculat eu bine a trecut perioada. Ar trebui sa nasca in august.

AlexO
24.02.2010, 14:13:05
Buna mamici!
Am nascut si eu intr-un final, prin cezariana, la clinica din Brasov;
dupa 2 sapt depasite dupa termen, baietelul meu lenes neavand nici cel mai mic gand sa vina pe lume, doct a considerat ca e riscant sa-l mai tinem in burtica si ca trebuie scos. Asa ca am facut cezariana si am scos un baietel de 3900g si 53 cm, si cu cordonul in jurul gatului, dar sanatos tun. Eu m-am rafacut foarte repede, ca de n-am avut ce face, cu un baietel asa nazdravan, care nu doarme noapte si ziua decat in brate...
cu pozici o sa revin alta data cand o sa am mai mult timp.
va pup

Crisro
24.02.2010, 19:11:34
:">Am crezut ca a scris deja. Da, asa e. Acum e in primele luni si ea a avut si la prima sarcina ideea asta, sa nu prea dea vestea pana nu trece "perioada dificila" dar daca am calculat eu bine a trecut perioada. Ar trebui sa nasca in august.

Oooooo, augustttt...pai nu mai are asa de mult!!!!:D
Draga de ea! Nah chiar ma bucura astfel de vesti! :x:x:x Si eu am avut aceeasi problema...cu anuntatul...insa al meu...a avut grija sa spuna in stanga si in dreapta imediat...asa ca...am uitat de toate grijile!8-}8-}

Crisro
24.02.2010, 19:15:14
Buna mamici!
dupa 2 sapt depasite dupa termen, baietelul meu lenes neavand nici cel mai mic gand sa vina pe lume, doct a considerat ca e riscant sa-l mai tinem in burtica si ca trebuie scos. Asa ca am facut cezariana si am scos un baietel de 3900g si 53 cm, si cu cordonul in jurul gatului, dar sanatos tun. Eu m-am rafacut foarte repede, ca de n-am avut ce face, cu un baietel asa nazdravan, care nu doarme noapte si ziua decat in brate...
va pup

ohoho, ce grasunel ai avut!!!!Ma bucur ca nasterea a decurs normal, insa nu imi pace cum suna partea cu dormitul.....[-(/:)

laura81
24.02.2010, 21:50:18
Buna mamici!
va pup

Felicitari, ma bucur ca esti bine! Asa-i ca iti vine sa recomanzi tuturor cezariana? :P
cat despre dormit ... sunt periaode si perioade, sper sa se termine repede asta si sa urmeze unamai usoara pt tine. Si vladut a dormit toata noaptea numai de la o luna jumate, poate si baietelului tau ii trebuie timp. Cum il cheama? Bafta cu dormitul ! Aia cu tinutul in brate suna rau la varsta asta, cand e mult mai usor decat ce va urma ;-) . Incearca sa vb cu el si sa te simta, dar in pat sau in orice alta pozitie, sa scurtezi reprizele de tinut in brate... Vai, ce usor e sa dai sfaturi :))

Am mai pus niste poze: http://ro.fotoalbum.eu/LauraOpricean/a344064/1 . Fetelor, va rog mai puneti si voi, sa nu fiu singura laudaroasa! AlexO, esti cea mai datoare ca inca nu l-am vazut pe grasunelul tau!

AlexO
25.02.2010, 10:08:54
Multumesc fetelor!
Asa este cu tinutul in brate, dar ce sa fac, cand il vad ca plange plange si nu se mai opreste decat cand il iau in brate! Acum sunt un pic ingrijorata ca ieri a fost pediatrul la el si cand la cantarit a zis ca n-a luat deloc in greutate de cand am venit cu el acasa. EL suge la san, si simt cum imi goleste sanul, nu plange de foame, mananca regulat la 2 ore, dar eideea e ca adoarme la san si pot sa-l ciupesc si sa-i fac orice ca nu mai vrea sa suga. Dar sta la san cam 20-30 min. Cand am plecat din clinica avea 3700 si acum la 2 sapt tot atata are. Sunt cam ingrijorata....

AlexO
25.02.2010, 10:35:07
Stefan Andrei, zis Stefanel este nazdravanul meu...iar pozici tre sa-mi fac timp sa fac un album pe picasa, ca acum mai greu cu timpul liber pt mine...
Iar cu cezariana, vb ta Laura, imi vine sa-o recomand la toata lumea, desi eu eram pornita sa nasc natural, nici nu vroiam sa aud de cezariana...
Sper sa reusesc sa pun pozici cat de curand!

AlexO
25.02.2010, 10:36:58
A! Si Laura...Vladut al tau...e leit taica-su!;-)
Mie una asa mi se pare!

karisia
25.02.2010, 18:42:20
Multumesc fetelor!
Asa este cu tinutul in brate, dar ce sa fac, cand il vad ca plange plange si nu se mai opreste decat cand il iau in brate! Acum sunt un pic ingrijorata ca ieri a fost pediatrul la el si cand la cantarit a zis ca n-a luat deloc in greutate de cand am venit cu el acasa. EL suge la san, si simt cum imi goleste sanul, nu plange de foame, mananca regulat la 2 ore, dar eideea e ca adoarme la san si pot sa-l ciupesc si sa-i fac orice ca nu mai vrea sa suga. Dar sta la san cam 20-30 min. Cand am plecat din clinica avea 3700 si acum la 2 sapt tot atata are. Sunt cam ingrijorata....
buna..am si eu o intrebare..inca nu sunt gravida dar imi doresc un bebe..si am auzit de clinica din brasov..ideea este ca oricum ma inspaimanta nasterea si am auzit povesti de groaza de aici de la maternitat4ea sibiu..merita sa mergi sa nasti la brasov??

AlexO
25.02.2010, 19:11:21
buna..am si eu o intrebare..inca nu sunt gravida dar imi doresc un bebe..si am auzit de clinica din brasov..ideea este ca oricum ma inspaimanta nasterea si am auzit povesti de groaza de aici de la maternitat4ea sibiu..merita sa mergi sa nasti la brasov??

BUna! din acelasi motiv ca si tine, adica mizeria din spitalele de stat am ales si eu sa nasc la o clinica privata si cum brasovul era cel mai aproape, acolo m-am dus. Din punctul meu de vedere merita sa nasti acolo sau poate la orice clinica privata, dar aici la bv cred ca au cel mai mic pret in ceea ce priveste nasterea adica 2000lei nasterea naturala si 2500lei cezariana.
Eu vroiam sa nasc natural, dar s-a impus cezariana pt ca bebelonul meu intarzia sa apara, depasise termenul cu 2 sapt.Insa nu-mi pare rau deloc pt ca am fost tratata atat de omeneste sa zic asa si operatia atat de bine facuta, incat m-am recuperat fara nici un fel de problema si nici nu m-am chinuit cum probabil s-ar fi intamplat aici la spital.
Conditiile sunt foarte bune, este foarte curat, personal amabil si eu zic ca merita toti banii. Acuma daca vrei sa fii carcotas cu siguranata vei gasi cate ceva sa nu-ti convina, insa per ansamblu e de1000 de ori mai bine decat la un spita;l de stat.
Un singur lucru as mai adauga, ca nu sunt pregatiti cu aparatura pt copii cu probleme, si din aceasta cauza daca travaliul se prelungeste sau apar cele mai mici semne ca bebelusul ar avea probleme te baga la cezariana ca sa evite orice problema. Dar asta ar fi un inconvenient doar daca esti contra cezarienelor.
Hai ca uite cat m-am intins...
Daca mai vrei si alte detalii, cu multa placere

AlexO
25.02.2010, 19:15:24
Si ca sa ma tin de cuvant...cateva pozici cu puiutul meu... aici (http://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan#)

laura81
25.02.2010, 21:03:52
AlexO, sa-ti traiasca, e o scumpete "piciul" tau. 37 de cm circumferinta capului? pai nu-l nasteai altfel nici cu slujbe :))
Karicia, si eu am ales clinica privata dupa ce am ascultat toate prietenele care au nascut la stat. Nu mai pun stirile cu copii cu membre rupte, arsi sau sufocati. Doar din experientele traite de prietenele mele am hotarat sa fie la privat, si a fost cea mai buna decizie pe care am luat-o in viata. Operatia mea are 6 luni si are zone in care nici nu se mai vede, suntem perfect sanatosi amandoi si modul in care am fost ajutata in zilele de spitalizare e de nedescris. Eu am nascut in cj si cu al doilea tot acolo ma duc, fara sa regret nici un leut. O sa-i strangem din timp, dar stim ca merita pana la ultimul ban, ca e viata noastra la mijloc.
Nici nu vreau sa stiu cat s-ar fi chinuit alexO la stat pana si-ar fi dat seama ce caput mare are copilul si ca nu va putea iesi. Al meu a avut 34 cm si tot nu s-a potrivit, si eu am bazin destul de lat..

AlexO
26.02.2010, 09:44:33
da asa e...neonatologul a zis ca o sa-i placa matematica:-p
da, sa stii ca si eu m-am gandit pe urma ce m-as fi chinuit sa nasc natural aici la spital, pt ca tampitii astia cu siguranata m-ar fi lasat sa ma chinuiore in sir...

alice
26.02.2010, 10:04:54
Eu o sa fiu carcotasa faimiliei.
O "cunostinta" a nascut de curand la Bv si a avut ghinion cu epidurala.I-au dat-o o data, n-a fost bine, i-au mai dat o data ,a fost prea puternica, ca nu mai simtea nimic.Dupa care i-au dat ceva sa anuleze efectul anesteziei, ca nu putea impinge.....etc.O adevarata aventura.
Acum a ramas cu niste dureri de cap nemaipomenite.
Nu stiu cum e cu injectia asta, dar cred ca trebuie sa ti-o dea unul priceput.Ca la atatea maini, atatea stiluri diferite, si probleme pe masura.