PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

karisia
26.02.2010, 21:35:21
BUna! din acelasi motiv ca si tine, adica mizeria din spitalele de stat am ales si eu sa nasc la o clinica privata si cum brasovul era cel mai aproape, acolo m-am dus. Din punctul meu de vedere merita sa nasti acolo sau poate la orice clinica privata, dar aici la bv cred ca au cel mai mic pret in ceea ce priveste nasterea adica 2000lei nasterea naturala si 2500lei cezariana.
Eu vroiam sa nasc natural, dar s-a impus cezariana pt ca bebelonul meu intarzia sa apara, depasise termenul cu 2 sapt.Insa nu-mi pare rau deloc pt ca am fost tratata atat de omeneste sa zic asa si operatia atat de bine facuta, incat m-am recuperat fara nici un fel de problema si nici nu m-am chinuit cum probabil s-ar fi intamplat aici la spital.
Conditiile sunt foarte bune, este foarte curat, personal amabil si eu zic ca merita toti banii. Acuma daca vrei sa fii carcotas cu siguranata vei gasi cate ceva sa nu-ti convina, insa per ansamblu e de1000 de ori mai bine decat la un spita;l de stat.
Un singur lucru as mai adauga, ca nu sunt pregatiti cu aparatura pt copii cu probleme, si din aceasta cauza daca travaliul se prelungeste sau apar cele mai mici semne ca bebelusul ar avea probleme te baga la cezariana ca sa evite orice problema. Dar asta ar fi un inconvenient doar daca esti contra cezarienelor.
Hai ca uite cat m-am intins...
Daca mai vrei si alte detalii, cu multa placere
multumesc mult pt informatii...eu asa as vrea sa merg la brasov sa nasc..dar prima data trebuie sa raman gravida:))dar lucram la asta..:D
inca o intrebare..cum ajung acolo..ca am inteles ca e destul de cautata deci aglomerata si trebuie sa merg in fiecare luna la control la ei?..plus ca trebuie sa te duci de cand afli ca esti gravida ca te monitorizeze..?
si doctorii cum sunt?
P.S. n-am nimic impotriva cezarienelor..dar asa stiam si eu ca daca ceva nu merge bine,pt ca ei nu au aparatura,te trimit la stat si daca Doamne fereste se intampla ceva ,ma trezesc ca nasc la spitalul de stat din brasov

Crisro
27.02.2010, 10:44:40
Felicitari, ma bucur ca esti bine! Asa-i ca iti vine sa recomanzi tuturor cezariana? :P
cat despre dormit ... sunt periaode si perioade, sper sa se termine repede asta si sa urmeze unamai usoara pt tine. Si vladut a dormit toata noaptea numai de la o luna jumate, poate si baietelului tau ii trebuie timp. Cum il cheama? Bafta cu dormitul ! Aia cu tinutul in brate suna rau la varsta asta, cand e mult mai usor decat ce va urma ;-) . Incearca sa vb cu el si sa te simta, dar in pat sau in orice alta pozitie, sa scurtezi reprizele de tinut in brate... Vai, ce usor e sa dai sfaturi :))

Am mai pus niste poze: http://ro.fotoalbum.eu/LauraOpricean/a344064/1 . Fetelor, va rog mai puneti si voi, sa nu fiu singura laudaroasa! AlexO, esti cea mai datoare ca inca nu l-am vazut pe grasunelul tau!

Ce minune mica ai tu acolo!!!! >:D<
Super frumoase pozele!!! o ador pe aceea in care piciul si tati dorm in pat ... si cutu langa ei!!! E superrrrr =P~ =P~

Crisro
27.02.2010, 10:48:25
Si ca sa ma tin de cuvant...cateva pozici cu puiutul meu... aici (http://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan#)

Adorabil!!:x :x :x
Sa va traiasca si sa se cuminteasca!

AlexO
27.02.2010, 19:20:48
multumesc mult pt informatii...eu asa as vrea sa merg la brasov sa nasc..dar prima data trebuie sa raman gravida:))dar lucram la asta..:D
inca o intrebare..cum ajung acolo..ca am inteles ca e destul de cautata deci aglomerata si trebuie sa merg in fiecare luna la control la ei?..plus ca trebuie sa te duci de cand afli ca esti gravida ca te monitorizeze..?
si doctorii cum sunt?
P.S. n-am nimic impotriva cezarienelor..dar asa stiam si eu ca daca ceva nu merge bine,pt ca ei nu au aparatura,te trimit la stat si daca Doamne fereste se intampla ceva ,ma trezesc ca nasc la spitalul de stat din brasov

Pai...pana ramai insarcinata eu zic sa te documentezi despre doctori...Intri pe siteul lor si o sa gasesti acolo o lista cu toti doctorii...si incepi sa te documentzi despre ei tot de pe net.Eu una asa am facut. Majoritatea dr, ca sa nu zic toti, sunt dintre cei mai buni din brasov. Pe urma dupa ce te-ai hotarat la ce medic vrei sa mergi, suni la ei la clinica si te programezi la medicul respectiv cam pe cand vei avea 3 luni. Nu e nevoie sa te duci in fiecare luna la ei la control, eu am fost in total de vreo 3-4 ori. Unii medici au si cabinetul lor particular si stiu cazuri care au mers numai la cabinetele dr respectivi si la clinica deloc...Deci in functie de medic...insa daca ii explici ca esti din alt oras, sigur va intelege. EU am avut un medic si aici in sibiu, in eventualitatea ca poate nu voi ajunge sa nasc la bv, dar oricum nu venea la nastere, ca mi-a spus-o. Medicul de la BV, in momentul in care intri in travaliu, il suni sau suni la clinica si va veni sa te asiste...numai in cazuri exceptionale este inlocuit de alt medic.
Daca vei vrea detalii despre medici poti sa-mi scrii pe PM, ca sa nu plictisim si-ti spun si parerile mele, din ceea ce am mai citit si eu...si am citit mult...

darianna
01.03.2010, 17:10:25
Si ca sa ma tin de cuvant...cateva pozici cu puiutul meu... aici (http://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan#)

Felicitari scumpo!

ai o comoara mica... sa iti traiasca si sa fie sanatos si voinic... ca de frumos va fi... cu asa parinti...

Felicitari inca o data...

AlexO
04.03.2010, 12:15:13
Felicitari scumpo!

ai o comoara mica... sa iti traiasca si sa fie sanatos si voinic... ca de frumos va fi... cu asa parinti...

Felicitari inca o data...

Mersi frumos!
Sper ca in curand o sa scrii si tu mai des la topicul asta, nu doar asa sa mai feliciti pe una pe alta;))

darianna
04.03.2010, 17:41:20
Mersi frumos!
Sper ca in curand o sa scrii si tu mai des la topicul asta, nu doar asa sa mai feliciti pe una pe alta;))

sper si eu sa scriu mai des pe acest topic, dar stii ca inca trebuie sa mai astepte putin... poate la toamna, poate doar la primavara viitoare...

anda_smuf
04.03.2010, 21:57:34
Ciao fetelor! Felicitari pentru bebelusi!
Eu stau mai prost cu timpul mai nou pentru ca fiind insarcinata dorm mult! ;))
Nu, serios acum, dar intre programul Sarei de plimbare zilnica si papa si schimb si baie si mai nou explicatii peste explicatii..... de ce nu poate sa faca baie cand are ea chef sau de ce nu poate sa mearga la zoo cand are ea chef etc etc etc si daca mai pui la socoteala si faptul ca am inceput sa am burta serioasa desi am abia 16 saptamani neimplinite si mi-e rau in continuare si mi-e somn si mananc des si multe altele.... Pfuuuu ! Sunt ocupata, ce mai! Desi de citit, v-am tot citit. O sa imi fac timp sa pun si niste poze cu Sara dar ar fi mai bine sa vedeti inregistrari pentru ca e o incantare sa vezi un copil care incepe sa vorbeasca.

Va pup pe toate si tineti-mi pumnii sa fie baietel !

Crisro
09.03.2010, 11:56:43
Ciao fetelor! Felicitari pentru bebelusi!
Eu stau mai prost cu timpul mai nou pentru ca fiind insarcinata dorm mult! ;))
Nu, serios acum, dar intre programul Sarei de plimbare zilnica si papa si schimb si baie si mai nou explicatii peste explicatii..... de ce nu poate sa faca baie cand are ea chef sau de ce nu poate sa mearga la zoo cand are ea chef etc etc etc si daca mai pui la socoteala si faptul ca am inceput sa am burta serioasa desi am abia 16 saptamani neimplinite si mi-e rau in continuare si mi-e somn si mananc des si multe altele.... Pfuuuu ! Sunt ocupata, ce mai! Desi de citit, v-am tot citit. O sa imi fac timp sa pun si niste poze cu Sara dar ar fi mai bine sa vedeti inregistrari pentru ca e o incantare sa vezi un copil care incepe sa vorbeasca.

Va pup pe toate si tineti-mi pumnii sa fie baietel !

Ce scumpa trebuie sa fie Sara...Pupici!:* :*
Succes mult cu toate "explicatiile" pe care trebuie sa i le dai...
Sarcina usoara cu BB2....

PS: chiar asteptam poze!;))

camitza
09.03.2010, 16:40:30
ciao fetelor....looong time no see<:-P ....m-am gandit sa mai scriu si eu ca de mult nu v-am mai vizitat...si sa ma laud cu plodul meu;)) ...luiza ioana
Felicitari!
Aveti un copil tare frumos ca un ingeras.
Ce misto e cand sunt mici, parca am uitat.
Atasez si io 2 poze de la Bogda de la ziua lui de 1 anisor. Acum merge in picioare. AStunci avea clavicula stanga rupta si asa i-am tinut ziua de nastere.
va pup fete si chiar m,i-e dor de voi. dar nu pot nici cum sa ajung.

laura81
10.03.2010, 10:29:54
Felicitari!
Aveti un copil tare frumos ca un ingeras.
Ce misto e cand sunt mici, parca am uitat.
Atasez si io 2 poze de la Bogda de la ziua lui de 1 anisor. Acum merge in picioare. AStunci avea clavicula stanga rupta si asa i-am tinut ziua de nastere.
va pup fete si chiar m,i-e dor de voi. dar nu pot nici cum sa ajung.
Ce ti-a crescut pustiul!!! Super dragut! Ce tare se schimba in cateva luni, ca nu-i mai recunosti!
Si tie-ti sta super cu freza+ culoarea aia :D

laura81
11.03.2010, 18:41:55
Vaaai, ce veste minunata! Saptamana viitoare, daca tot implineste puradelu' 7 luni, primesc si eu banii de indemnizatie =)). Din cate am inteles incearca sa plateasca acum toate mamicile care au depus anul trecut cererea si nu au primit inca banii.
Partea buna e ca s-au strans bani de un concediu serios. Partea rea e ca daca n-as fi stiut ca e asa murea pruncu' de foame demult si nu mai aveam pt ce sa primesc bani:-L.

IceQueen
12.03.2010, 14:07:59
Sanatate si bucuriei tuturor bebelusilor frumosi pe care i-am vazut mai sus...si mamicilor la fel de mult...

claut
12.03.2010, 17:24:22
Mamicutelor,
pe la 7 luni, bebeii vostri cam cum aveau programul de somn? Matei tot incearca sa isi schimbe programul de nani si mai mult se chinuie decat reuseste.
Va pup

laura81
16.03.2010, 14:40:26
Mamicutelor,
pe la 7 luni, bebeii vostri cam cum aveau programul de somn? Matei tot incearca sa isi schimbe programul de nani si mai mult se chinuie decat reuseste.
Va pup

Al tau in ce sens si-l schimba? Al meu de la o luna jumate dormea cam de la 8 la 8, si acum, de pe la 5 luni jumate mi se scoala la 6 dimineata. Mai doarme dupa aceea, da nu mult si oricum somnul e gata stricat. sunt disperata ca nu stiu cum sa-i imping ora de trezire cu o ora-doua. O mamica mi-a recomadat sa-i pun si fulgi in laptele de seara, sa fie mai consistent. incerc de azi. Daca nu merge cred ca ii mut ora de culcare mai tarziu, da nici asa nu-mi convine ca aveam ora-doua numai pt noi seara, daca se culca la 8. ... Nu stiu...

claut
16.03.2010, 20:32:35
Al tau in ce sens si-l schimba? Al meu de la o luna jumate dormea cam de la 8 la 8, si acum, de pe la 5 luni jumate mi se scoala la 6 dimineata. Mai doarme dupa aceea, da nu mult si oricum somnul e gata stricat. sunt disperata ca nu stiu cum sa-i imping ora de trezire cu o ora-doua. O mamica mi-a recomadat sa-i pun si fulgi in laptele de seara, sa fie mai consistent. incerc de azi. Daca nu merge cred ca ii mut ora de culcare mai tarziu, da nici asa nu-mi convine ca aveam ora-doua numai pt noi seara, daca se culca la 8. ... Nu stiu...

Pana acum 1 luna dormea de la 8 la 9, ff mult, dar acum se trezeste la 7 si pana la 8,30 se joaca cuminte in patut. eu ii pun cereale burtica usoara de la Nestle in biberon, in fiecare seara, dar degeaba, tot la 7 e fresh. Somnul schimbat e ziua, a renuntat deja la 1 somnic, doarme numai de 2 ori, dupa 4 pm nu il mai pot pune la nani deloc. si-a schimbat si pozitia de somn, adoarme pe burtica sau intr-o parte si dc il las asa se trezeste ff repede, cam dupa 45 de min, cand e amortit si nu mai adoarme. De fapt, aici vroiam sa ajung: bebeii vtri de la cate luni dorm intr-o parte sau pe burtica?
in rest, fericire, voie buna si o gramada de zambete.

laura81
17.03.2010, 13:17:00
Pana acum 1 luna dormea de la 8 la 9, ff mult, dar acum se trezeste la 7 si pana la 8,30 se joaca cuminte in patut. eu ii pun cereale burtica usoara de la Nestle in biberon, in fiecare seara, dar degeaba, tot la 7 e fresh. Somnul schimbat e ziua, a renuntat deja la 1 somnic, doarme numai de 2 ori, dupa 4 pm nu il mai pot pune la nani deloc. si-a schimbat si pozitia de somn, adoarme pe burtica sau intr-o parte si dc il las asa se trezeste ff repede, cam dupa 45 de min, cand e amortit si nu mai adoarme. De fapt, aici vroiam sa ajung: bebeii vtri de la cate luni dorm intr-o parte sau pe burtica?
in rest, fericire, voie buna si o gramada de zambete.

Al meu doarme numai de 2 ori pe zi dintotdeauna. Si tot dintotdeauna nu-l mai culc dupa 4:D. Un somn e pe la 11 si celalalt pe la 3.
De vreo 2 sapt si el se intoarce intr-o parte sau pe spate in somn, dar in patut nu prea poate, ca nu e asa mult loc si il incurca paturica. Eu tot astept sa vina partea cu un somn de amiaza de 2-3 ore, ca in cate o jumate de ora cat doarme n-apuc sa fac mare lucru.

claut
30.03.2010, 22:02:14
Dragi mamici si bebei,
Iepurasul e aproape, sa fiti cuminti pana duminica, sigur o sa vina la voi. Sa petreceti un Paste cat mai fericit, plin de soare si cumintenie din partea strumfilor.

Claudia

laura81
31.03.2010, 21:17:33
Claut, am uitat ca si tu ai avut probl asta cu somnul, hai sa-ti spun cum s-a rezolvat la vladut: am cumparat draperie :D Se trezea la 6 de catva timp, plus o data pe noapte. Asa ca am luat draperie, de cand s-a schimbat ora am mutat si noi culcarea la 8.30 - 9.00 ... Si de atunci se trezeste la 9 :D . Cateodata se mai scoala o data pe noapte sa pape, sau la 7 dimineata, dar mai doarme. Si cand se trezeste tot asa, se mai joaca o juma de ora pana sa fie nervos ca nu-l bagam in seama ...

Va doresc paste fericit si voua! Si testati draperia ca functioneaza :))

claut
01.04.2010, 13:44:06
[QUOTE=laura81;3156120]Claut, am uitat ca si tu ai avut probl asta cu somnul, hai sa-ti spun cum s-a rezolvat la vladut: am cumparat draperie :D Se trezea la 6 de catva timp, plus o data pe noapte. Asa ca am luat draperie, de cand s-a schimbat ora am mutat si noi culcarea la 8.30 - 9.00 ... Si de atunci se trezeste la 9 :D . Cateodata se mai scoala o data pe noapte sa pape, sau la 7 dimineata, dar mai doarme. Si cand se trezeste tot asa, se mai joaca o juma de ora pana sa fie nervos ca nu-l bagam in seama ...

noi avem draperii, uneori ii mai puneam si o patura inchisa la geam, dar degeaba. de cand cu caldura s-a mai rezolvat problema somnului, dupa plimbarea de la 5 ii dau sa pape si il mai pun la un nani mic si astfel il pot pune la nani la 9-10 seara si doarme pana la 8-9 dimineata. dar asta numai de vreo 6 zile.
deja ii mai ies 2 dintisori, cei de sus, a fost tare agitat cateva zile, iar acum am explicatia. in rest, patruleaza pe burtica prin toata casa. un copil tare, tare plimbaret are mama

anda_smuf
09.04.2010, 10:33:41
am revenit cu poze. pupici la toate mamele si bebelusii de aici!

laura81
09.04.2010, 14:16:45

Vai tu ce-a crescut Sara!! De cand n-am mai vazut-o? De-abia astept sa creasca si vladut, macar pana umbla pe picioarele lui. ce fain, plimbari in muzeu sau in parc sau oriunde vrei, fara premergator, fara carucior ... :-<

Am mai pus si eu ceva poze noi, am mai facut un albumel, de la 6 luni in sus ...: http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean

Crisro
10.04.2010, 14:52:23

Vai cat de scumpa este Sara si ce mare este dejaaaaaa!!!Adorabila!Sa va traiasca!
Ai aflat ce se ascunde in burtica?! :D
:*:*:*:*

Crisro
10.04.2010, 14:57:50
Vai tu ce-a crescut Sara!! De cand n-am mai vazut-o? De-abia astept sa creasca si vladut, macar pana umbla pe picioarele lui. ce fain, plimbari in muzeu sau in parc sau oriunde vrei, fara premergator, fara carucior ... :-<

Am mai pus si eu ceva poze noi, am mai facut un albumel, de la 6 luni in sus ...: http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean

wawwww...ce a crescut si vladut!Este un scump!!!
Ce trece timpul...abia astept sa imping si eu la carucior!!!:D:">

laura81
11.04.2010, 13:49:10
wawwww...ce a crescut si vladut!Este un scump!!!
Ce trece timpul...abia astept sa imping si eu la carucior!!!:D:">

Mersi mult!
Tu cum esti? toate bune? povesteste-ne ce mai e nou cu burtica ta...

Crisro
11.04.2010, 16:28:35
Mersi mult!
Tu cum esti? toate bune? povesteste-ne ce mai e nou cu burtica ta...

Noutati...nu prea... sarcina merge inainte normal...nimic iesit din comnum...Burtixul...creste, creste si iar creste...si e foarte naravasa...are un program sportiv de tot...mai ales dimineata(:|cand e somnul cel mai dulce...(:|
Asteptam sa facem si ultima morfologie si azi maine intram in concediu de odihna si apoi direct in prenatal....\:D/\:D/\:D/

PS: tu ai aflat ce are Anda in burtica? surioara sau fratior pt Sara?!:-\

laura81
12.04.2010, 12:05:51
PS: tu ai aflat ce are Anda in burtica? surioara sau fratior pt Sara?!:-\
Sper ca nu se supara ca dau eu vestea ca vad ca intra numai din ani in pasti pe forum.. E baiat, exact ce si-au dorit. Si e maaareeeee :P

claut
12.04.2010, 23:58:26
ce de bebelusi simpatici aveti!!! sunt la fel de cuminti pe cat de frumosi sunt?
Matei m-a omorat saptamana asta, i-au iesit 3 dinti sus si imediat iese si al4lea, a fost ff agitat, cred ca am dat jos vreo 2 kg la cat m-a chinuit. Sa fie totul perfect i-am dat Danonino pt prima data si am ajuns la medic cu el. Iaurtul, combinat cu eruptia dentara a avut efecte "minunate", nu ii mai dau in viata mea asa ceva: febra, diaree, voma, agitatie mare de tot.
Sper ca la voi au fost mai bune sarbatorile :)

Crisro
13.04.2010, 15:09:12
Sper ca nu se supara ca dau eu vestea ca vad ca intra numai din ani in pasti pe forum.. E baiat, exact ce si-au dorit. Si e maaareeeee :P

Oooo, ce frumos!!!Ma bucur pentru ei! Mi se pare varianta ideala...o fetita si un baiat!
Sa aiba sarcina usoara! >:D<

laura81
13.04.2010, 15:46:23
ce de bebelusi simpatici aveti!!! sunt la fel de cuminti pe cat de frumosi sunt?
Matei m-a omorat saptamana asta, i-au iesit 3 dinti sus si imediat iese si al4lea, a fost ff agitat, cred ca am dat jos vreo 2 kg la cat m-a chinuit. Sa fie totul perfect i-am dat Danonino pt prima data si am ajuns la medic cu el. Iaurtul, combinat cu eruptia dentara a avut efecte "minunate", nu ii mai dau in viata mea asa ceva: febra, diaree, voma, agitatie mare de tot.
Sper ca la voi au fost mai bune sarbatorile :)
Vaaaaiii, 4 dinti deodata? :(( Da ati scapat mai usor decat sa fi iesit pe rand, parerea mea :P.
Stiu ca poate sa aiba probleme de genul ala cand le ies dintisorii (voma, diaree), ca iaurt e normal sa-i dai la varsta asta...

claut
23.04.2010, 09:08:30
Vaaaaiii, 4 dinti deodata? :(( Da ati scapat mai usor decat sa fi iesit pe rand, parerea mea :P.
Stiu ca poate sa aiba probleme de genul ala cand le ies dintisorii (voma, diaree), ca iaurt e normal sa-i dai la varsta asta...

Laura, ca tot avem bebei cu varste apropiate, voi ce papati la masa de pranz? de la 5 luni eu ii dau supa de legume cu biberonul (cam 150 ml) si pireul de legume cu carnita. As vrea sa ii dau supa cu lingurita, dar nu reusesc deloc, mai ales de cand cu dintii, face multe figuri si la mancare. La voi cum e? I-am cumparat ieri aparat de fiert la abur, sa vedem dc asa ii place mai mult papica.

laura81
23.04.2010, 10:02:42
Laura, ca tot avem bebei cu varste apropiate, voi ce papati la masa de pranz? de la 5 luni eu ii dau supa de legume cu biberonul (cam 150 ml) si pireul de legume cu carnita. As vrea sa ii dau supa cu lingurita, dar nu reusesc deloc, mai ales de cand cu dintii, face multe figuri si la mancare. La voi cum e? I-am cumparat ieri aparat de fiert la abur, sa vedem dc asa ii place mai mult papica.

Paranteza: si lui vladut ii cresc 4 sus :D . Eu am vazut unul dar medicul de fam mi-a spus ca toti 4 ies. La Vladut e bine ca nu face febra, doarme in continuare bine, papa... nu mi-am dat seama ca ies pana nu i-am vazut.

De papat Vladut papa cam asa: dimineata pe la 8 lapte praf, in jur de 12 o mancare "nedulce", pe la 4 fructe si pe la 8.30 laptele de seara cu cereale.
Tot ce-i dau ii dau facut cu blenderul. La 12 ii dau ceva legume (mazare, fasole verde, pireu de cartofi, brocoli, spanac etc) cu carnita (pui, peste, ficatzel) sau cu galbenus de ou. Eu i le pasez cu blenderul si i le dau cu lingurita. Ciorbita la fel, nu i-o dau lichida ca n-as avea nici o sansa, oricum ne facem ca porcii amandoi. Ii pasez legumele din ciorba cu carnita eventual, cu zeama si ii mai pun painita sa o ingros. Sau supa cu galuste pasate, tot asa, sa fie mai grosuta.Sapt asta i-am dat prima data conopida la cuptor (cu cascaval si smantana) si i-a placut f mult.
La 4 e ora de fructe combinate cu ceva. Mar, banane, pere, citrice(nu-i prea plac citricele) pasate cu biscuiti sau cu gris cu lapte, sau cu orez cu lapte, cu iaurt.
Deci cam asa e programul: la 12 masa de "amiaza" care nefiind duce nu-i place totdeauna. Daca nu papa mai deloc ii mai dau un iaurt cu fructe tot la masa aia. La 4 masa dulce, cand papa de obicei mult mai bine decat la 12.
De baut ii dau in timpul mesei dar si peste zi suc de fructe (de mere sau de pere ii place cel mai mult) sau apa plata.
La voi cum e?

PS: Eu nu am incercat supa cu biberonul pt ca nu i-a palcut de la inceput, si n-am avut alte solutii decat sa trec pe pireuri. Dar acum e super ok, exceptand faptul ca trebuie sa aiba permanent mainile ocupate in timp ce papa. Si oricum iti trebe 3 maini ca sa nu apuce sa isi bage mainile in gura si sa si le puna cu mancare prin par, pe fata, in urechi, pe jucarii etc :D

claut
23.04.2010, 15:05:57
Paranteza: si lui vladut ii cresc 4 sus :D ...............................mainile in gura si sa si le puna cu mancare prin par, pe fata, in urechi, pe jucarii etc :D

eu ii dau laptele praf pe la 9 si, dupa vreo 2 ore, ii dadeam fructele care ii plac la nebunie. Dupa vreo 2-3 ore vine supa si pireul (legumele la blender, cu carnita), apoi pe la 5-6 cereale sau iaurt sau branzica, iar seara laptele. cred ca aici e greseala mea, nu ar mai trebui sa ii mai dau fructele inainte de masa nedulce, cum zici tu. faza e ca pana recent a functionat si papa bebele meu de ma speriam de el si nu inteleg de ce acum, de cand cu cei 4 dinti de sus, avem atatea probleme. Nici macar la laptele de seara/dimi nu sta calm, mereu are o jucarie, ma trage de par, ii scot limba si incearca sa mi-o prinda, ma maimutaresc in untimul hal, numai sa manance. azi a mancat si o caramea fara sa il vad :)).
sper sa nu prinda un obicei prost cu mofturile la mancare, dupa ce ca ma omoara cu agitatia lui, ne mai chinuim si cu papa? inainte manca pireul in max 5 minute, acum cred ca ma chinui si 20 de min pana cand nu mai am nici eu rabdare, nici el. Supa o sorbea din biberon cu o placere tare mare, acum... nici nu mai zic.
Eh, sanatosi sa fie, trec toate astea.
Mi-a prins tare bine ce mi-ai scris, saru-mana pentru sfat. >:D<

laura81
23.04.2010, 16:49:14
eu ii dau laptele praf pe la 9 si, dupa vreo 2 ore, ii dadeam fructele care ii plac la nebunie. Dupa vreo 2-3 ore vine supa si pireul (legumele la blender, cu carnita), apoi pe la 5-6 cereale sau iaurt sau branzica, iar seara laptele. cred ca aici e greseala mea, nu ar mai trebui sa ii mai dau fructele inainte de masa nedulce, cum zici tu. faza e ca pana recent a functionat si papa bebele meu de ma speriam de el si nu inteleg de ce acum, de cand cu cei 4 dinti de sus, avem atatea probleme. Nici macar la laptele de seara/dimi nu sta calm, mereu are o jucarie, ma trage de par, ii scot limba si incearca sa mi-o prinda, ma maimutaresc in untimul hal, numai sa manance. azi a mancat si o caramea fara sa il vad :)).
sper sa nu prinda un obicei prost cu mofturile la mancare, dupa ce ca ma omoara cu agitatia lui, ne mai chinuim si cu papa? inainte manca pireul in max 5 minute, acum cred ca ma chinui si 20 de min pana cand nu mai am nici eu rabdare, nici el. Supa o sorbea din biberon cu o placere tare mare, acum... nici nu mai zic.
Eh, sanatosi sa fie, trec toate astea.
Mi-a prins tare bine ce mi-ai scris, saru-mana pentru sfat. >:D<

Ahaaaa, deci ii dai 5 mese ... Vladut nu papa asa mult, si sta 4 ore intre mese, asa era si cand era pe lapte. Cu agitatia din timpul mesei eu ilmai duc de nas ca-i dau o jucarie noua sau ceva ce n-a mai vazut pana atunci. de ex paletele de la mixer :)) . Si sta si le intoarce pe toate partile, timp in care il indop :))

PS daca mai ai idei de papa, altele decat am scris eu, mai zi ca nu prea am timp sa caut retete pe net :P

claut
26.04.2010, 10:52:37
Ahaaaa, deci ii dai 5 mese ... Vladut nu papa asa mult, si sta 4 ore intre mese, asa era si cand era pe lapte. Cu agitatia din timpul mesei eu ilmai duc de nas ca-i dau o jucarie noua sau ceva ce n-a mai vazut pana atunci. de ex paletele de la mixer :)) . Si sta si le intoarce pe toate partile, timp in care il indop :))

PS daca mai ai idei de papa, altele decat am scris eu, mai zi ca nu prea am timp sa caut retete pe net :P

eu nu prea m-am agitat cu retetele pentru ca manca absolut orice ii dadeam. am avut o oarece tentativa de gatit delicatese, dar daca am vazut ca mananca orice, am renuntat sa gatesc ceva... deosebit. se pare ca trebuie sa incep cu un alt regim de mancare si sa ii dau si eu numai 4 mese pe zi, poate, poate se cuminteste

AlexO
28.04.2010, 14:24:56
Buna fetelor! Ne mai tineti minte?
Noi ne-am facut mari, avem 2 luni si jum si aproape 7 kg. Ne-am si cumintit, acum dorm si noaptea, dar tot cu mami in pat imi place mie:), colicile au cam trecut si ele si e din ce in ce mai bine. Mi-am mai revenit si eu cu somnul si parca acum mai arat si eu a om:D. AM avut ceva probleme cu alaptatul, pe la 3 sapt am facut mastita care pana intr-un final a trebuit incizata, mi-am pierdut laptele din sanul respectiv, dar inca il mai alaptez din celalat san, desi nici in ala nu prea mai e laptic. Am avut si cu el ceva probleme, ca s-a umplut pe fata de bubite rosii, care apoi se uscau si toata fata lui era plina de cojite si foarte uscata si pediatrul a zis ca-i deramtita atopica si mi-a dat sa-i dau cu o crema pe baza de cortizon, cu care nu i-am dat, pt ca avea prea multe reactii adverse si nici macar nu e indicata la bebelusi. Am gasit niste creme mai naturale, speciale pt asa ceva, si pt bebelusi si i-au trecut, dar ii mai apar asa pe unele portiuni, dar o tinem sub control pana se mai mareste si el si speram sa-i treaca definitiv.
Am mai completat albumul cu cateva pozici sa vedeti si voi cat a crescut!
VA pup si sper sa reusesc sa intru si eu mai des!
http://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan#5442158039955222050

claut
29.04.2010, 09:23:07
Noi ne-am facut mari, avem 2 luni si jum si aproape 7 kg. Ne-am si cumintit, acum dorm si noaptea, dar tot cu mami in pat imi place mie:), colicile au cam trecut si ele si e din ce in ce mai bine. Mi-am mai revenit si eu cu somnul si parca acum mai arat si eu a om:D. AM avut ceva probleme cu alaptatul, pe la 3 sapt am facut mastita care pana intr-un final a trebuit incizata, mi-am pierdut laptele din sanul respectiv, dar inca il mai alaptez din celalat san, desi nici in ala nu prea mai e laptic. Am avut si cu el ceva probleme, ca s-a umplut pe fata de bubite rosii, care apoi se uscau si toata fata lui era plina de cojite si foarte uscata si pediatrul a zis ca-i deramtita atopica si mi-a dat sa-i dau cu o crema pe baza de cortizon, cu care nu i-am dat, pt ca avea prea multe reactii adverse si nici macar nu e indicata la bebelusi. Am gasit niste creme mai naturale, speciale pt asa ceva, si pt bebelusi si i-au trecut, dar ii mai apar asa pe unele portiuni, dar o tinem sub control pana se mai mareste si el si speram sa-i treaca definitiv.

mortale pozele!!!! dermatita fac ff multi copii, chiar si Matei avut, dar a trecut singura si acum nu mai are niciun semn. Ma bucur ca v-ati linistit, pe masura ce trece o sa fie tot mai cuminte.
Succes

AlexO
29.04.2010, 10:55:50
mortale pozele!!!! dermatita fac ff multi copii, chiar si Matei avut, dar a trecut singura si acum nu mai are niciun semn. Ma bucur ca v-ati linistit, pe masura ce trece o sa fie tot mai cuminte.
Succes

Mersi Clau de incurajari, sper si eu sa treaca cat mai repede dermatita asta si sa-i pot si eu simti pielea de bebelus ca e tot aspru pe fatuca! Tu pe la cate luni ai inceput diversificarea daca i-ai dat formula? LA 4 luni?

laura81
29.04.2010, 11:00:47

Vaaai, prin cate ai trecut, saracuta!! Bine ca s-au terminat cu bine toate si intrati intr-un "normal". Si vad ca ai o frumusete de copil! Deja-i mare, ce mai :)

corinavasile
29.04.2010, 11:46:21

Sa va traiasca, scumpicul!
E tare dulce!

AlexO
29.04.2010, 13:52:02
Vaaai, prin cate ai trecut, saracuta!! Bine ca s-au terminat cu bine toate si intrati intr-un "normal". Si vad ca ai o frumusete de copil! Deja-i mare, ce mai :)

da, mie cel putin mi se pare ca a crescut enorm cand compar pozele din primele lui zile cu cele de acum...abia astept sa inceapa sa faca primii pasi...cred ca nu stiu ce-mi doresc, nu?:-SSPai numai voi sa va laudati cu asa flacai mari si frumusei gata de insuratoare:-p?

claut
29.04.2010, 14:52:09
Mersi Clau de incurajari, sper si eu sa treaca cat mai repede dermatita asta si sa-i pot si eu simti pielea de bebelus ca e tot aspru pe fatuca! Tu pe la cate luni ai inceput diversificarea daca i-ai dat formula? LA 4 luni?

Da, la 4 luni, cu suculetul de morcovi si mar (pe care nici acum nu i-l pot da, nu ii place), apoi cu supica de morcov si cartof etc etc. Ingredientele principale: rabdare, perseverenta si un detergent bun sa poti scoate petele, e nevoie mare de el :))

darianna
29.04.2010, 19:35:41
Bine ai revenit printre noi! Ce scumpete de baiat ai si ce mare a crescut! Abia astept sa il tin in brate. Si de voi imi e dor!

AlexO
30.04.2010, 15:36:08
Bine ai revenit printre noi! Ce scumpete de baiat ai si ce mare a crescut! Abia astept sa il tin in brate. Si de voi imi e dor!

Buna! da, asa e, nu ne-am mai vazut demult... tre sa ne vedem!
Am auzit ca v-ati distrat in weekend<:-P

laura81
30.04.2010, 21:03:28
da, mie cel putin mi se pare ca a crescut enorm cand compar pozele din primele lui zile cu cele de acum...abia astept sa inceapa sa faca primii pasi...cred ca nu stiu ce-mi doresc, nu?:-SSPai numai voi sa va laudati cu asa flacai mari si frumusei gata de insuratoare:-p?

Mai, valdut umbla in 4 labe peste tot si se ridica pe unde apuca de mobila. ca urmare e tot un cucui, o vanataie si o buza sparta. Dar pt asta n-a fost niciodata asa frumos si dulcic ca acum (vorbeste cioara). Mie mi se pare ca e cea mai frumoasa perioada din viata lui, cand icepi sa interactionezi pe bune, sa inteleaga ce-i spui... Si sa nu asculte :)) ... Nu stiu, mi eimi place ff mult perioada asta ... Deci poti sa ti-o doresti, eu cel putin te incurajez, ca pe cat trece timpul pe atat e mai frumos.

claut
30.04.2010, 22:12:25
Mai, valdut umbla in 4 labe peste tot si se ridica pe unde apuca de mobila. ca urmare e tot un cucui, o vanataie si o buza sparta. Dar pt asta n-a fost niciodata asa frumos si dulcic ca acum (vorbeste cioara). Mie mi se pare ca e cea mai frumoasa perioada din viata lui, cand icepi sa interactionezi pe bune, sa inteleaga ce-i spui... Si sa nu asculte :)) ... Nu stiu, mi eimi place ff mult perioada asta ... Deci poti sa ti-o doresti, eu cel putin te incurajez, ca pe cat trece timpul pe atat e mai frumos.

Laura are perfecta dreptate, pe masura ce trece timpul e tot mai frumos, cu cat cresc, cu atat sunt mai smecheri. Oricum, fiecare perioada cu frumusetea ei, eu am incetat sa mai spun "abia astept sa mearga/vorbeasca/cante etc etc", ma bucur de fiecare clipa pentru ca totul este ... perfect (mai putin cand cresc dintii ;)))

maria79
02.05.2010, 21:49:00
Buna fetelor sunt si eu o viitoare mamica,mai am vreo 2 luni pana o sa nasc si i-mi place fff mult sa va citesc povestioarele cu nazdravanii vostrii.Baietel o sa avem si noi si pana acum totul e bine,mai trebuie sa fac a 3 a eco,astept de la spital sa ma sune sa ma programeze .
Sa va ptaiasca ingerasii si multa sanatate.

laura81
03.05.2010, 16:22:52
Maria, pai te asteptam cu vesti si povesti :D . Cu cat suntem mai multe cu atat parem mai putin laudaroase noi astea care scriem mai des :">

Si daca tot suntem la capitolul laude ... Azi vladut a stat in picioare singur prima data<:-P. Eu eram cu aparatul foto ca ma distra cum se tot catara pe noptiera, asa ca am si prins poza cu primul "stat" singur...

Mai actualizez azi si albumul, dar tare am vrut sa ma laud cu pozele astea :">

Crisro
04.05.2010, 14:22:09
Maria, pai te asteptam cu vesti si povesti :D . Cu cat suntem mai multe cu atat parem mai putin laudaroase noi astea care scriem mai des :">

Si daca tot suntem la capitolul laude ... Azi vladut a stat in picioare singur prima data<:-P. Eu eram cu aparatul foto ca ma distra cum se tot catara pe noptiera, asa ca am si prins poza cu primul "stat" singur...

Felicitari!!!!!
Super laude, super momente!!!!Si la mai multe!!!!:*

claut
05.05.2010, 09:39:57
ooo, pai voi sunteti harnici foc, daca deja a stat in picioare singur, imediat o oa la fuga :)

AlexO
05.05.2010, 17:34:05

Super pozici Laura! Tare dragalas e el cum sta pe piciorusele lui!

clauditza28
05.05.2010, 20:51:30
Buna! M-am gandit sa scriu aici ca e topic cu copii mici. Fratele meu are un pat masina de vanzare foarte fain, l-a achizitionat cu 1300 de lei, il da cu 300, nu e prea folosit. Nu e nici o smecherie, a cumparat alta mobila si trebuie sa scape rapid de el. Este pat mare de o persoana. Aviz amatoarelor...

adrianutza
10.05.2010, 13:42:12
Buna, sunt o viitoare mamica de fetitza saptamana asta sau cealalta o sa nasc la spitalul judetean...:-( as vrea sa va intreb (pe cine a nascut acolo) cum merg treburile, ce fel de atentii trebuie sa dai asistentelor si nu numai? Cum se comporta cu tine, cum ar trebui sa ma comport eu? Ce lucruri trebuie sa-i duc bb, ce nu pot...etc...orice fel de info e binevenita. Va multumesc mult si felicitari tuturor pt ingerasii vostri.

Crisro
11.05.2010, 09:10:00
Buna, sunt o viitoare mamica de fetitza saptamana asta sau cealalta o sa nasc la spitalul judetean...:-( as vrea sa va intreb (pe cine a nascut acolo) cum merg treburile, ce fel de atentii trebuie sa dai asistentelor si nu numai? Cum se comporta cu tine, cum ar trebui sa ma comport eu? Ce lucruri trebuie sa-i duc bb, ce nu pot...etc...orice fel de info e binevenita. Va multumesc mult si felicitari tuturor pt ingerasii vostri.

Salutare! Felicitari in primul randul pentru micuta minune si mult succes cu nasterea...Pentru maternitate in primul rand sa te ocupi de actele necesare pentru internare... apoi restul, gen haine, pampersi, prod de ingrijire corporala pentru tine si bebe, cred ca le ai deja pregatite... nu uita sa ai la tine garmastan pentru sani, eventual cava fiole de algocalmin...:-L, bani......stii tu.....multa rabare.....

Crisro
11.05.2010, 09:11:21
Dintre fetele care au nascut altundeva decat in municipiul Sibiu...copii i-au inregistrat sotii vostri in Sibiu nu?...nu unde ati nascut?! SAU?!:-?>:D<

claut
11.05.2010, 09:19:11
Dintre fetele care au nascut altundeva decat in municipiul Sibiu...copii i-au inregistrat sotii vostri in Sibiu nu?...nu unde ati nascut?! SAU?!:-?>:D<

eu am nascut la Brasov si sotul meu a mers la Primarie acolo si i-au facut certificatul de nastere. Restul documentelor, la Sibiu

claut
11.05.2010, 09:23:39
http://www.antena1.ro/news/social/indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-ar-putea-reveni-la-o-suma-fixa-106660.html

dragi mamici,
mai sus este linkul care m-a enervat la culme: statul vrea sa ne reduca indemnizatia de crestere mama. Daca se revine la vechiul obicei, de 600 lei/luna, cum oare o sa ne descurcam? sa fim seriosi, banii astia de-abia iti ajung sa cunperi Pampers, cereale si lapte praf, acolo unde este cazul. Sincer... daca ne fac una ca asta... cred ca va scadea drastic natalitatea. noi pentru ce am platit atata impozit pe venituri?

Crisro
11.05.2010, 13:55:25
eu am nascut la Brasov si sotul meu a mers la Primarie acolo si i-au facut certificatul de nastere. Restul documentelor, la Sibiu

Am inteles....deci certif de nastere se face la primaria pe raza careia se afla maternitatea:-?...Mersi mult de lamurire!>:D<

Crisro
11.05.2010, 13:58:23
http://www.antena1.ro/news/social/indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-ar-putea-reveni-la-o-suma-fixa-106660.html

dragi mamici,
mai sus este linkul care m-a enervat la culme: statul vrea sa ne reduca indemnizatia de crestere mama. Daca se revine la vechiul obicei, de 600 lei/luna, cum oare o sa ne descurcam? sa fim seriosi, banii astia de-abia iti ajung sa cunperi Pampers, cereale si lapte praf, acolo unde este cazul. Sincer... daca ne fac una ca asta... cred ca va scadea drastic natalitatea. noi pentru ce am platit atata impozit pe venituri?

Ce sa mai zici?! Niste NENOROCITI!:-L
Oare ce va urma...din ce dracia vor mai tai?! Unde saracia s-a mai vazut tara fara protectie sociala?!/:)

AlexO
11.05.2010, 15:25:43
Pai, aseara Basescu declara ca la banii pt cresterea copilului si la ajutoarele pt handicapati nu vor umbla! Oare deja s-a razgandit! Eu inca mai sper sa fie doar niste zvonuri!

AlexO
11.05.2010, 15:26:48
Crisro, intradevar copilul trebuie sa aiba certificatul scos din orasul unde s-a nascut!

claut
11.05.2010, 16:02:04
Pai, aseara Basescu declara ca la banii pt cresterea copilului si la ajutoarele pt handicapati nu vor umbla! Oare deja s-a razgandit! Eu inca mai sper sa fie doar niste zvonuri!

in sedinta de guvern de ieri, basescu zicea ca nimeni nu cumpara Pampers cum cumpara Romania, greseste amarnic, in Germania, de ex, copiii au pana pe la 4 ani scutece, la noi mamele incearca sa scape cat mai repede pentru a face economii.
nu stiu dc ajuta la ceva, dar mai js este o petitie. dati-o mai departe prietenilor vostri
http://www.petitieonline.ro/petitie/indemnizatia_pentru_cresterea_copilului_sa_ramana_ 85_din_salariu-p43516046.html

claut
12.05.2010, 22:45:21
in sedinta de guvern de ieri, basescu zicea ca nimeni nu cumpara Pampers cum cumpara Romania, greseste amarnic, in Germania, de ex, copiii au pana pe la 4 ani scutece, la noi mamele incearca sa scape cat mai repede pentru a face economii.
nu stiu dc ajuta la ceva, dar mai js este o petitie. dati-o mai departe prietenilor vostri
http://www.petitieonline.ro/petitie/indemnizatia_pentru_cresterea_copilului_sa_ramana_ 85_din_salariu-p43516046.html

Indemnizatia pentru cresterea copilului scade cu 15% - proiect de Ordonanta de Urgenta
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7263294-indemnizatia-pentru-cresterea-copilului-scade-15-proiect-ordonanta-urgenta.htm

claut
13.05.2010, 09:21:42
am o mica nelamurire, poate ma ajutati voi. de la 4 luni, Matei dormea toata noaptea, pana acum vreo 2 saptamani. se trezeste pe la 3 noaptea si plange ff tare. Am incercat sa nu ii dau sa manance, dar nu reusesc, dupa 1,5 ore de plans noaptea cedez, ii dau sa manance si adoarme imediat. Ce e de facut in astfel de situatii? Ii dau sa manance mai repede? Il las sa mai planga?

AlexO
13.05.2010, 12:43:10
am o mica nelamurire, poate ma ajutati voi. de la 4 luni, Matei dormea toata noaptea, pana acum vreo 2 saptamani. se trezeste pe la 3 noaptea si plange ff tare. Am incercat sa nu ii dau sa manance, dar nu reusesc, dupa 1,5 ore de plans noaptea cedez, ii dau sa manance si adoarme imediat. Ce e de facut in astfel de situatii? Ii dau sa manance mai repede? Il las sa mai planga?

Clau, bebele meu e mai micut, dar pot sa-ti spun ce o sa fac eu daca al meu bebe va face la fel pe la varsta aia. I-as face masa de seara mai consistenta( de exemplu daca-i dai laptic, pune-i si niste cereale), iar daca nu tine figura, i-as da sa manance si in nici un caz nu l-asa lasa sa planga. Si sa-ti zic si de ce merg pe principiul asta: bebele tau acum probabil ca se trezeste din cauza unui disconfort, cel mai probabil dintisorii si daca tot s-a trezit si si-a stricat somnul isi da seama ca-i este si foame:)).Serios acum, eu cel putin cand aveam nopti in care stateam treaza cateva ore ca nu puteam dormi, mi se facea o foame...si gandeste-te cat mancam noi ca sa ne potolim foame inainte de a ne culca si ei bea niste laptic, care zic eu nu prea tine de foame( acum repet, nu stiu ce-i dai tu de mancare seara, dar din ce-am mai citit eu, mamicutele le dau laptic la bebei de varsta apropiata cu al tau). Unele mamici incearca sa le scoata masa de noapte la bebei ca sa aiba si ele o noapte linistita, dar daca el plange si numai daca mananca se potoleste eu zic sa-i dai micutului laptic si sa speri ca in curand va reveni la vechiul program.
Si ca o paranteza, ieri cand am fost la pediatru la control, era acolo o mamicuta cu un baietel de vreo 7-8 luni care zicea ca nu mai stie ce sa-i faca, pt ca de pe la 5 luni se trezeste noapte din juma in juma de ora, nici nu vrea sa manance, vrea doar leganat si apoi adoarme, dar peste o jumatate de ora se trezeste din nou si asa toata noaptea. Deci al tau numai o data pe noapte e lux, asa ca bucura-te!;-)

claut
13.05.2010, 16:41:59
Clau, bebele meu e mai micut, dar pot sa-ti spun ce o sa fac eu daca al meu bebe v................ar peste o jumatate de ora se trezeste din nou si asa toata noaptea. Deci al tau numai o data pe noapte e lux, asa ca bucura-te!;-)

sa ii dau sa pape nu e o problema, dar am citit ca si stomacelul trebuie sa se odihneasca noaptea. seara ii mai dau cereale, dar degeaba, oricat e de consistenta masa, tot asa face. faza e ca acum se ridica singur in picioare in patut si nici ziua nu mai doarme asa de mult. se trezeste, isi aduce aminte ca e erou care se ridica in picioare si hopa sus, iar somnul a si plecat de la el.
e adevarat, e un lux sa se trezeasca o data pe noapte, dar cand esti obijnuita altfel... parca ceva nu e ok.
va pup

laura81
13.05.2010, 17:16:15

Si vladut a avut o perioada din asta. a durat vreo 2 sapt. eu am incercat sa nu-i dau papa, sa-l culcam doar la loc. daca se trezea iar inseamna ca i era foame si-i dadeam lapte. dar eram stresata sa nu se invete cu chestia asta, sa ca nu-i dadeam mult. Perioada asta a trecut de la sine, nu se mai intampla.
Tu ii mai dai san? ca daca da, poate nu-i mai e suficient seara. baga-i si cereale daca nu-i bagi... Poate sa- da mai mult seara? vladut a avut seri in care papa si 380 de ml.
Daca nu merge nmic inseamna ca-i cresc dintii. incearca sa-l dai cand se trezeste si cu o crema de-aia care cica ii amorteste putin gingia.

claut
13.05.2010, 21:19:21
Si vladut a avut o perioada din asta. a durat vreo 2 sapt. eu am incercat sa nu-i dau papa, sa-l culcam doar la loc. daca se trezea iar inseamna ca i era foame si-i dadeam lapte. dar eram stresata sa nu se invete cu chestia asta, sa ca nu-i dadeam mult. Perioada asta a trecut de la sine, nu se mai intampla.
Tu ii mai dai san? ca daca da, poate nu-i mai e suficient seara. baga-i si cereale daca nu-i bagi... Poate sa- da mai mult seara? vladut a avut seri in care papa si 380 de ml.
Daca nu merge nmic inseamna ca-i cresc dintii. incearca sa-l dai cand se trezeste si cu o crema de-aia care cica ii amorteste putin gingia.

ii dau suficient lapte praf seara, dar face ce face si se ridica in picioare, uneori isi lasa caputul pe pat si e gata-gata sa adoarma in picioare. sper sa fie trecator.
mersi de sfaturi

AlexO
14.05.2010, 10:37:41
se trezeste, isi aduce aminte ca e erou care se ridica in picioare si hopa sus, iar somnul a si plecat de la el.

O, dragul de el, ce scump e! Sa speram ca e doar o perioada trecatoare cum a zis si Laura. Si parerile cu masa de noapte sunt impartite, stii cum e, cati medici, atatea pareri!
Azi noapte a fost prima noapte cand a dormit si nazdravanul meu la el in patut. Are un somn tare agitat si cand dormea cu mine in pat trebuia sa pun mana pe el, sa-l mangai si asa se linistea si adormea din nou. Si azinoapte am facut ture la el la patut sa-l tot linistesc si a dormit, dar eu nu prea, insa nu am cedat in fata oboselii si l-am lasat acolo.Sper sa mai rezist si la noapte. >:D<

claut
14.05.2010, 11:54:01
O, dragul de el, ce scump e! Sa speram ca e doar o perioada trecatoare cum a zis si Laura. Si parerile cu masa de noapte sunt impartite, stii cum e, cati medici, atatea pareri!
Azi noapte a fost prima noapte cand a dormit si nazdravanul meu la el in patut. Are un somn tare agitat si cand dormea cu mine in pat trebuia sa pun mana pe el, sa-l mangai si asa se linistea si adormea din nou. Si azinoapte am facut ture la el la patut sa-l tot linistesc si a dormit, dar eu nu prea, insa nu am cedat in fata oboselii si l-am lasat acolo.Sper sa mai rezist si la noapte. >:D<

sunt destul de grele perioadele astea prin care treceti. Matei a dormit toata noaptea de cand a renuntat complet la suzeta si adormea cu degetelul in gurita, asta pe la 4 luni. inainte se trezea noaptea si trebuia sa ii bag suzeta si sa nu iti zic ce greu adormea ziua ca ii mai cadea suzi din gurita. acum, dc se trezeste, baga degetelul la loc si adoarmne iar (asta dc nu se ridica in picioare).

adrianutza
14.05.2010, 15:26:12
As vrea sa va intreb ceva...multe fete mi-au spus ca sa nu o obisnuiesc sa ii dau papa noaptea fetitei...ultima masa sa fie in jurul orei 1 noaptea...voi ce ziceti? e bine?

AlexO
14.05.2010, 22:07:39
As vrea sa va intreb ceva...multe fete mi-au spus ca sa nu o obisnuiesc sa ii dau papa noaptea fetitei...ultima masa sa fie in jurul orei 1 noaptea...voi ce ziceti? e bine?

Draga mea, poate fetele care te-au sfatuit se refereau la o varsta mai inaintata a fetitei tale, sa zicem dupa cel putin o luna de viata....Eu te sfatuiesc sa-i dai ori de cate ori ii este fomita sau o data la 2 ore( pe mine asa m-a sfatuit pediatrul o data la 2 ore ca sa aiba timp sa se digere masa anterioara sa nu-i provoace dureri de burtica), insa unele mamici le dau la cerere, inclusiv noaptea ori de cate ori cer ei, pana isi regleaza cat de cat somnul.Eu in primele 2-3 sapt ii dadeam din 2 in 2 ore, inclusiv noaptea pt ca asa cerea si plangea de foame, apoi de vreo 2-3 ori pe noapte in urmat sapt tot la cererea lui si acum se mai trezeste o data pe noapte si mananca si cand nu va mai dori sa se trezeasca nu-i voi mai da, dar pana atunci eu o sa-i dau si noaptea, chiar si pana la 1 an daca va fi nevoie.
Fiecare bebelus are propriul sau ritm, astfel ca unii din primele zile de viata pot sa doarma si pana la 6 ore neintrerupt noapte, altii 4 ore altii reprize de cate o jum de ora, altii urla ore intregi fara sa doarma noaptea si nu stii ce sa-i mai faci. Iar majoritatea bebeilor incepand cu varsta de 4 luni, singuri renunta la masa de noapte.
Deci concluzia mea: eu zic ca nu e bine sa infometezi copila, cel putin nu in primele luni si ai sa vezi ca pe urma se regleaza singurica. Dar o sa vezi ca atunci cand se va naste ai sa-ti dai seama de nevoile ei si n-o sa mai tii cont de multe sfaturi primite si o sa faci ce-ti spune inima. Eu am dat ignor la multeeee sfaturi necerute si asa bine mi-a fost!>:D<

claut
14.05.2010, 22:29:47

bebe iti va spune singur care e ritmul de papa, cand ii va fi foame, iti va cere si sa ii dai cat vrea burtica lui/ei. va renunta de buna voie la mesele din timpul noptii, dar daca pe la 4-5 luni se tot trezeste va fi bine sa gasesti solutii de a il dezobijnui cu papica noaptea. oricum, tu vei stii cel mai bine cum sa faci, nu altii.
mult succes dupa nastere, o sa ai nevoie :)

AlexO
15.05.2010, 21:28:21
Dragi mamici,
"Luni, 17 mai, orele 12-14, va avea loc in Sibiu protestul mamicilor impotriva scaderii cu 25% a indemnizatiei pentru cresterea copilului, pe traseul Piata mare, str. Mitropoliei- Prefectura Sibiu".

miosb
16.05.2010, 12:09:44
Dragi mamici,
"Luni, 17 mai, orele 12-14, va avea loc in Sibiu protestul mamicilor impotriva scaderii cu 25% a indemnizatiei pentru cresterea copilului, pe traseul Piata mare, str. Mitropoliei- Prefectura Sibiu".
mai multe detalii..ceva...cu ce se vine...pampersi??! folositi normal...mai sunt si fete de pe forum care vin....este anuntat in presa sibiana, la televiziuni eventual????
fetelor va bagati????

claut
16.05.2010, 23:17:02
mai multe detalii..ceva...cu ce se vine...pampersi??! folositi normal...mai sunt si fete de pe forum care vin....este anuntat in presa sibiana, la televiziuni eventual????
fetelor va bagati????

presa stie, vor fi si ei acolo. eu o sa merg, numai sa fie vreme buna si sper sa fim cati mai multi parinti, nu meritam sa fim tratati in halul asta. ati vazut cum stau lucrurile cu indemnizatiie in Europa? suntem de toata rusinea

http://www.realitatea.net/cat-primesc-de-la-stat-mamele-din-europa_713844.html

laura81
17.05.2010, 18:27:51
Si eu sunt de aceeasi parere cu fetele, da-i copilului cum iti cere. Al lui alexO cerea la 2 ore, al meu la 4; sara a andei manca o ora, vladut manca 15 min. totul difera in functie de copil, fa cum consideri ca e mai bine pt el. cere si pareri, dar fa cum ti se pare mai corect si mai logic. Oricum nu te cred ca ai putea sa-l lasi sa planga de foame :-s. Se invata ei singurei cum si cand sa pape, dar la inceput cresc f repede si f mult, e normal sa pape des.

laura81
17.05.2010, 18:37:55
presa stie, vor fi si ei acolo. eu o sa merg, numai sa fie vreme buna si sper sa fim cati mai multi parinti, nu meritam sa fim tratati in halul asta. ati vazut cum stau lucrurile cu indemnizatiie in Europa? suntem de toata rusinea

http://www.realitatea.net/cat-primesc-de-la-stat-mamele-din-europa_713844.html

off-topic: Vai, mio, ce seamana alexia cu tine!!!
on topic: Clau, articolul ala e prost. uita-te la comentarii. dar si daca nu te uiti, cred ca nu e greu de dedus ca ce faci la noi in tara cu 400 de euro nu faci intr-o "tara europeana" . Nu poti compara valori asa, ca degeaba mergi la capsuni pe 1000 de euro ca mama, ce bani sunt aia, cand acolo nu-t platesti nici chiria de ei. la fel si cu indemnizatiile. calculeaza putin ce scrie prin articolul ala si-ti dai seama ca de fapt mamicile noastre stau f bine.
Intrebati-o pe anda (smuf_anda) ca si ea ia indemnizatia si-si da totusi seama ca 85% e calculat prost.
Inainte sa raman gravida ne-am pus problema (lucrand pt propria firma) daca sa-mi pun un salariu nesimtit, sa platesc niste taxe nesimtite dar sa stiu ca dupa aceea 2 ani mi se rupe. si n-am facut asa, pt ca stiam ca statul nu va face fata pt ca procentul de 85% e prea mare. si ca mai si platesc la stat si nici nu primesc nimic pt asta.
Dupa mine n-as plati nici asigurare ca mergem la spitale private ca sa fim siguri ca ne observa cineva, nici pensie ca nu ne lasa astia sa traim atat incat sa avem parte de ea. Platim degeaba si m-am resemnat cu asta.

claut
17.05.2010, 22:28:25
a fost vreo mami la protestul din SB? eu nu am reusit sa ajung, Matei a facut enterocolita si suntem consemnati la domiciliu cu tratament si regim alimentar. voi ati trecut prin asta? of... bebii astia, cand sunt bolnavi... te termina de tot

adrianutza
18.05.2010, 14:36:37
Va multumesc mult pentru sfaturi, fetelor...bineinteles ca nu o sa o las sa planga de fomita...dar acum ma ingrijoreaza faptul ca sambata in 22 o sa fac 40 saptamani si Alexia mea nu mai vine...:((...

AlexO
18.05.2010, 15:57:25
Va multumesc mult pentru sfaturi, fetelor...bineinteles ca nu o sa o las sa planga de fomita...dar acum ma ingrijoreaza faptul ca sambata in 22 o sa fac 40 saptamani si Alexia mea nu mai vine...:((...

Adriana, stai linistita, ca poate sa mai intarzie inca 2 sapt. Al meu a stat pana la 42 sapt si tot nu vroia sa iasa si atunci dr a considerat ca ar fi periculos sa-l mai lasam si l-am scos prin cezariana. Trebuie doar sa fi atenta sa-i simiti miscarile in permanenta, si atata timp cat misca e ok, doar ca e ea un pic mai lenesa! Nastere usoara iti doresc! Si sa vii sa ne povestesti experienta ta!

AlexO
18.05.2010, 16:00:01
a fost vreo mami la protestul din SB? eu nu am reusit sa ajung, Matei a facut enterocolita si suntem consemnati la domiciliu cu tratament si regim alimentar. voi ati trecut prin asta? of... bebii astia, cand sunt bolnavi... te termina de tot

Clau, imi pare rau sa aud ca sunteti bolnaviori. Sper sa se faca bine cat mai repede!
La protest nici eu nu am reusit sa ajung. Initial am zis ca ma duc cu bebe, insa la cat de capricioasa a fost vremea, mi-a fost frica sa-l scot sa nu cumva sa raceasca!

Crisro
19.05.2010, 10:40:56

Daca toate sunt in limite normale...ma refer in special la cantitatea de lichid amniotic si la gradul de maturitate al placentei...nu ar trebui sa fie probleme...Oricum discuta cu medicul tau, si vezi ce recomanda al tau...De exemplu, in cazul meu...fetita inca nu s-a intors...daca pana saptamana viitoare nu se intoarce, medicul vrea sa imi faca cezariana la 39 de saptamani...daca este ok si se intoarce in pozitia de "lansare" ma lasa pana la termen si poate o zi sau 2 peste...dar nu mai mult...
Fiecare ginecolog are alta tactica...Succes!!!!:*

AlexO
19.05.2010, 10:48:28
Daca toate sunt in limite normale...ma refer in special la cantitatea de lichid amniotic si la gradul de maturitate al placentei...nu ar trebui sa fie probleme...Oricum discuta cu medicul tau, si vezi ce recomanda al tau...De exemplu, in cazul meu...fetita inca nu s-a intors...daca pana saptamana viitoare nu se intoarce, medicul vrea sa imi faca cezariana la 39 de saptamani...daca este ok si se intoarce in pozitia de "lansare" ma lasa pana la termen si poate o zi sau 2 peste...dar nu mai mult...
Fiecare ginecolog are alta tactica...Succes!!!!:*
Crisro, tu unde nasti? aici in sibiu? Si daca da cu ce medic?
Te intreb pt ca eu am fost la Muresan si al meu bebe s-a intors abia in sapt 39 si el mi-a zis ca nu imi face cezariana pt ca nu se fac la spital doar pt motivul asta ca e in pozitie pelviana.Oricum eu vroiam sa nasc la Brasov si pana la urma acolo am nascut, insa tareee m-a mai enervat raspunsul lui.

claut
19.05.2010, 14:39:34
Te intreb pt ca eu am fost la Muresan si al meu bebe s-a intors abia in sapt 39 si el mi-a zis ca nu imi face cezariana pt ca nu se fac la spital doar pt motivul asta ca e in pozitie pelviana.Oricum eu vroiam sa nasc la Brasov si pana la urma acolo am nascut, insa tareee m-a mai enervat raspunsul lui.

asta a patit si o prietena, avea operatie la inima facuta si cei din SB nu considerau ca e cazul unei cazariene doar din cauza asta, au chinuit-o vreo 2 zile (lung travaliu) si, pana la urma, tot cezariana au facut. nu stiu de ce sunt asa de reticenti la cezariana, mai ales dc este cazul

Crisro
19.05.2010, 14:54:49

Cunosc fazele astea...mi se pare barabar sa te lasa sa te chinui cu bebele in prezenatie pelvina, in plus sa te mai si despice si sa mai bage si forcepsul in tine...
Nu o sa nasc aici (daca bebele nu se intoarce)...decat Doamne fereste in vreo situatie de forta majora!:-<

Crisro
19.05.2010, 15:05:53
asta a patit si o prietena, avea operatie la inima facuta si cei din SB nu considerau ca e cazul unei cazariene doar din cauza asta, au chinuit-o vreo 2 zile (lung travaliu) si, pana la urma, tot cezariana au facut. nu stiu de ce sunt asa de reticenti la cezariana, mai ales dc este cazul

Si eu zic la fel...atata timp act exista optiune, de ce trebuie sa fii obligata intr-o singura directie? Mai ales cand cazul o impune?:-\:(

AlexO
19.05.2010, 17:27:41
Parerea mea e ca ei apeleaza la cezariana doar in al 12-lea ceas din caua costurilor ce le ridica o operatie cezariana. Sa fim seriosi acum: daca e sa comparam o nastere naturala unde te lasa sa zaci acolo si sa suferi fara nici un fel de anestezie sau macar un calmant, apoi copilul iese singur sau in cel mai bun caz cu ajutorul unei moase, iar la sfarsit doar te coase daca e cazul, pe cand la cezariana, e nevoie de medici, cel putin 2, de un anestezist, de asistente, de instrumente de unica folosinta care costa, de anestezie, care costa,sala trebuie dezinfectata apoi si si asta costa, de medicamente de dupa care costa si de multe altele care costa bani, bani pe care noi i-am platit ani la rand din salariu insa de care nu beneficiem, insa asta e trista realitate.
Eu nu regret nicio clipa faptul ca am dat niste bani ca sa pot naste decent in alta parte. Am luat in calcul si varianta de a naste aici in cazul in care nu as fi putut ajunge in timp util la brasov, fiind iarna, insa nu a fost cazul. Oricum e jalnic ce se petrece!

anda_smuf
20.05.2010, 12:49:21
va tot citesc si va tot citesc. tre sa zic si eu ceva ca na.... mai, mie nu mi se pare normal sa mergi la medic si sa te intrebe gine pe tine: draga mea, si cum ai vrea sa nasti? ar trebui sa fie de la sine inteles ca o sa nasc normal, dar cu o epidurala, ceva... sa nu mai fie atat de inaccesibile anesteziile astea. dar daca femeia are 1,50 si copilul 4 kile sau daca exista orice alt factor care ar putea cauza stres mamei sau copilului, frate, nu mai sta 12 ore sa vezi daca ii mai bate inima la copil sau nu ii mai bate sau sa o trezesti pe mama cu apa rece ca nu mai are putere sa impinga.... o bagi in operatie urgent si gata.
eu recunosc ca am nascut cu cezariana la cerere si poate nu ar fi trebuit sa fac asta dar eu am vrut ca sara sa fie scoasa din burta si pusa direct in patut. ca o sa se chinuie ea saraca destul in viata asta, sa nu se mai chinuie si sa se nasca. am zis ca daca imi e greu imi e greu si gata. a fost bine si pt mine pana la urma, dar extremele astea doar in Romania pot exista. pe una o lasa sa nasca cu cezariana de fitze si pe alta o lasa 2 zile sa se chinuie de lene sau nu stiu de ce. ar fi bine daca s-ar actiona pe undeva pe la mijloc.

acuma cu indemnizatia asta.... eu sunt in concediu medical intre concediu pt sara si prenatalul pentru baietel si nu prea pot sa ies la manifestatii pe strada ca sunt cam consemnata la domiciliu - cred ca ati auzit de legea noua - dar va dati seama ca mi-ar conveni sa nu se atinga de indemnizatii pentru ca am nevoie de banii aia dar eu iau mai multi bani daca stau acasa cu copiii decat daca ma duc la serviciu pentru ca acei 85 la suta se calculeaza din brut. nu zic ca nu imi convine dar, frate tot de la o extrema la alta e tara asta.

oricum ne racim gurile degeaba asa ca sa ne fie de bine si sa ne fie copiii sanatosi. cum zicea cineva: noi am fost decretei si acum copiii nostri sunt copiii crizei.

si Sara mea a implinit 2 ani si vreau sa pun si eu niste poze. e domnisoara in toata regula. putin prea domnisoara pt ca toata ziua se rujeaza si se face pe unghii si pe ochi (a primit o trusa de machiaj de jucarie). am scapat de scutece de tot. nu mai poarta nici noaptea. acum il asteptam pe junior si sper din suflet ca nu va fi nici pe jumatate la fel de activ ca in burtica. asa ceva nu am crezut ca se poate simti. incredibil. o sa nasc tot prin cezariana. sper sa fie totul bine .

AlexO
20.05.2010, 14:30:27
Anda, la multi ani micutei Sara, sa fie sanatoasa, ca frumoasa e! E o adevarata domnisoara, intradevar!

claut
20.05.2010, 23:45:31
LA MULTI ANI, Anda, mult succes cu bebelinul cel mic. asteptam impresii, eu sunt o mami care vrea un bebe mic cat mai repede, imediat ne apucam de concepu, si sunt curioasa cum e cu 2 strumfi asa de mititei.

Crisro
21.05.2010, 17:09:43
La multi ani micutei domnisoare!!!Este adorabila!:*
Sarcina usoara in continuare!:*

maria79
29.05.2010, 18:13:16
Buna fetelor mai revin si eu cu vesti despre mine,i-mi merge bine am facut si a 3 eco bb,e pozitionat bine cu capul in jos cum trebuie,analizele sunt bune si acum mai am o vizita la spital ,,vizita virtuala"sa stiu la ce sa ma astept si sa vad salile de nastere etc.,spre norocul meu nu sunt in Ro ,ma ingozeste ceea ce citesc despre spitalele din sb.

AlexO
29.05.2010, 19:21:54
Buna fetelor mai revin si eu cu vesti despre mine,i-mi merge bine am facut si a 3 eco bb,e pozitionat bine cu capul in jos cum trebuie,analizele sunt bune si acum mai am o vizita la spital ,,vizita virtuala"sa stiu la ce sa ma astept si sa vad salile de nastere etc.,spre norocul meu nu sunt in Ro ,ma ingozeste ceea ce citesc despre spitalele din sb.

Maria, ce fain ca esti in strainatate....acolo cu siguranta lucrurile stau altfel! In ce tara esti? Eu iti doresc sarcina usoara in continuare si mai astepatam vesti de la tine!

maria79
30.05.2010, 12:18:45
Maria, ce fain ca esti in strainatate....acolo cu siguranta lucrurile stau altfel! In ce tara esti? Eu iti doresc sarcina usoara in continuare si mai astepatam vesti de la tine!
Sunt in Spania,si chiar ca sunt tratata ff bine,si vb f frumos ca si cum ai fi singurul lor pacient ,au rabdare i-ti raspund la toate intrebarile ,in fiecare saptamana ma duc la educatie maternala si gimnastica.,si nu am platit nici un cent,beneficiez de asigurarae de sanatate sotului meu.mai am aproape o luna ,am sa va dau si alte vesti,numai bine.

ElleM
30.05.2010, 19:44:32
Ola Maria, ma bucur ca sunteti bine amandoi...
UIte asa mai aflam si noi vesti despre tine...de pe net :D
Numa'bine :*

Sunt in Spania,si chiar ca sunt tratata ff bine,si vb f frumos ca si cum ai fi singurul lor pacient ,au rabdare i-ti raspund la toate intrebarile ,in fiecare saptamana ma duc la educatie maternala si gimnastica.,si nu am platit nici un cent,beneficiez de asigurarae de sanatate sotului meu.mai am aproape o luna ,am sa va dau si alte vesti,numai bine.

laura81
30.05.2010, 21:00:55
Fetelor, stiti careva unde gasesc pampersi pt baie? cica exista asa ceva, daca il bagi pe bebe in piscina/mare etc. Am citit pe forumul de cj de magazinul DM (la ei cica e in real) . Aveti idee de asa ceva in sb?

claut
30.05.2010, 22:01:38
Fetelor, stiti careva unde gasesc pampersi pt baie? cica exista asa ceva, daca il bagi pe bebe in piscina/mare etc. Am citit pe forumul de cj de magazinul DM (la ei cica e in real) . Aveti idee de asa ceva in sb?

sunt la unele farmacii, iar daca mergi la unele complexe acvatice (gen cel din BV), au acolo de vanzare

clauditza28
31.05.2010, 08:26:16
Buna! Eu am luat de la Real. Sunt in niste pachete albastre. Noi si acum mai avem pentru ca le purtam doar la piscina si acolo mergeam rar. Pe plaja e nasol ca intra nisipul si ii deranjeaza, asa ca a sfarsit in a sta la fundul gol.

laura81
31.05.2010, 16:00:23
Mersi mult fetelor! Dau o fuga maine in real.
Apropo, maine sunt reduse cu 20-25 % toate produsele de copii in carrefour (jucarii, hainite etc). In cazul in care vroiati sa luati ceva si asteptati momentul potrivit .. asta este :P

claut
01.06.2010, 10:18:40
LA MULTI ANI, strumfilor. voi ne faceti viata mai frumoasa

AlexO
01.06.2010, 11:39:37
Asa e Clau, ei sunt lumina ochiilor nostri!
MAi fetelor, nu stiu ce sa ma mai fac cu bebele meu, ca tare il mai mananca gingiutele. Saracutu, mi-e asa mila de el si nu stiu cum sa-l ajut.... Nu plange, dar se chinuie, ca-l vad eu cum isi freaca cu limbuta gingiutele si cum isi baga pumnisorii in gurita pana se ineaca, si cum se trezeste din somn foindu-se mereu! Daca o tine asa pana la 6 luni.....:-<
In rest e un nazdravan. Mai nou acum cand ii fac toaleta de dimineata si vreau sa-i curat nascucul cu pompita, incepe sa tuseasca, ca a vazut el ca atunci cand tuseste mamai il ia in brate, il bate pe spate si-l pupa dragastos:>. DAr acum ca m-am prins, nu-i mai merge;)).
Am mai adaugat niste pozici in album!
http://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan#

AlexO
01.06.2010, 11:42:58
Si vroiam sa va mai intreb, ai vostri bebei pe la cat au inceput sa se rostogoleasca de pe burtica pe spate si invers. Ca mie pediatrul a zis ca ar cam trebui pe la varsta asta, dar al meu, la cat e de dolofan....nu prea are sanse! Si asta inseamna ca va merge mai tarziu sau ca va sta mai tarziu in fundulet?

claut
01.06.2010, 13:27:53
Si vroiam sa va mai intreb, ai vostri bebei pe la cat au inceput sa se rostogoleasca de pe burtica pe spate si invers. Ca mie pediatrul a zis ca ar cam trebui pe la varsta asta, dar al meu, la cat e de dolofan....nu prea are sanse! Si asta inseamna ca va merge mai tarziu sau ca va sta mai tarziu in fundulet?
la 3 luni, Matei se intorcea singur intr-o parte si pe la 3,5 luni se intorcea pe burtica. baietelul unei prietene nu a facut din astea decat pe la 6 luni, dar a facut altele mai repede: a stat in fundulet singur de la 5 luni, iar Matei numai de la 7. deci difera de la bebe la bebe, nu te ingrijora. Iar cu dintisorii... trebuie sa astepti, noi am avut priul dinte la 5 luni si 3 sapt, dar incepand cu 4 luni a dat semne de agitatie mare.

clauditza28
02.06.2010, 11:24:26
Si al meu s-a rostogolit tarziu, pe la 5 luni parca, insa a mers bine de la 10 luni si jumatate.

AlexO
03.06.2010, 13:13:53
la 3 luni, Matei se intorcea singur intr-o parte si pe la 3,5 luni se intorcea pe burtica. baietelul unei prietene nu a facut din astea decat pe la 6 luni, dar a facut altele mai repede: a stat in fundulet singur de la 5 luni, iar Matei numai de la 7. deci difera de la bebe la bebe, nu te ingrijora. Iar cu dintisorii... trebuie sa astepti, noi am avut priul dinte la 5 luni si 3 sapt, dar incepand cu 4 luni a dat semne de agitatie mare.
Ok, am inteles, o sa stau linistita si-l las pe el sa decida cand e pregatit.
Ce mai face Matei, se mai trezeste noaptea, sau a revenit la vechiul obicei?

claut
03.06.2010, 16:15:14
Ok, am inteles, o sa stau linistita si-l las pe el sa decida cand e pregatit.
Ce mai face Matei, se mai trezeste noaptea, sau a revenit la vechiul obicei?

e, Matei are toane, cand-cum, dar predomina noptile linistite doctorul a zis ca dc se trezeste si tace numai cu lapte, atunci sa ii dam lapte. mai nou, il lasam sa doarma singur in camera si e mai bine, doarme pana pe la 8. inainte, se trezea la 6-7, ne vedea si gata cu somnul. acum, daca vede ca nu are pe cine sa impresioneze, adoarme pana la 8, iar mami si tati sunt ff multumiti.
cred ca vine si dintele cu nr 7 ca iar e agitat si nemultumit.
pupici

AlexO
04.06.2010, 17:40:26
e, Matei are toane, cand-cum, dar predomina noptile linistite doctorul a zis ca dc se trezeste si tace numai cu lapte, atunci sa ii dam lapte. mai nou, il lasam sa doarma singur in camera si e mai bine, doarme pana pe la 8. inainte, se trezea la 6-7, ne vedea si gata cu somnul. acum, daca vede ca nu are pe cine sa impresioneze, adoarme pana la 8, iar mami si tati sunt ff multumiti.
cred ca vine si dintele cu nr 7 ca iar e agitat si nemultumit.
pupici

E bine ca predomina noptile linistite! La noi predomina noptile nelinistite. Am reusit si eu sa-l fac sa doarma la el in patut, dar cum v-am mai spus e tare agitat. Il mananca gingiutele ceva de groaza si am vazut ca se mai calmeaza daca-i dau suzeta, ca pana acum el n-o vroia deloc,acum numai cu ea adoarme si cand ii cade din gurita se foieste pana se trezeste daca nu ma infiintez langa patutul lui sa i-o dau din nou. Ma trezesc si de 10 ori pe noapte si ma duc la el sa-l linistesc. MAi nou am inceput sa ma culc odata cu el la 9 seara si dorm si eu linistita pana pe la 12 -12.30 cand se culca tati, apoi tot eu tre sa ma ridic cand e somnul mai dulce ca tati tre sa se odihneasca si el , ca altfel e zombi la serviciu. Dar sper sa treaca cat mai repede si perioada asta!

Crisro
05.06.2010, 16:44:55

Am vazut ca DM se deshide la fostul Flaco/Flamigo, de langa PLUS...acum vreo 2 saptamani lucrau la ei...posibil sa-l fii deschis deja....;;)

Crisro
05.06.2010, 16:51:01
Pitica mea...s-a cam grabit...a venit pe lume la 37 de saptamani si 2 zile! Si de o saptamana ma bucur si eu de sentimentele pe care voi deja le-ati traiti!^:)^:-p:-p
PS: Ioana era tot cu capul in sus, dar am reusit sa evit maternitatea din Sibiu Am reusit si am ajuns la timp pt operatia de cezariana! ^:)^: (Am nascut la Medias:-$)

AlexO
06.06.2010, 14:11:17
Pitica mea...s-a cam grabit...a venit pe lume la 37 de saptamani si 2 zile! Si de o saptamana ma bucur si eu de sentimentele pe care voi deja le-ati traiti!^:)^:-p:-p
PS: Ioana era tot cu capul in sus, dar am reusit sa evit maternitatea din Sibiu Am reusit si am ajuns la timp pt operatia de cezariana! ^:)^: (Am nascut la Medias:-$)
Crisro, felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Sa va bucurati de ea!
Asteptam mai multe pozici cu ingerasul tau!

laura81
06.06.2010, 22:13:06
Ce faina eee!! Felicitari!! De-abia asteptam poze :D. Si cum a fost la medias? de ce acolo, stiai pe cineva?

PS: Am mai pus cateva poze din weekendul asta, cand vladut si-a descoperit pasiunea pt gradinarit :D
http://en.fotoalbum.eu/LauraOpricean

Crisro
07.06.2010, 10:46:10
Crisro, felicitari, sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa! Sa va bucurati de ea!
Asteptam mai multe pozici cu ingerasul tau!

Multumim frumos!!!
PS: desi inca micuta doar doarme si papa...nu reusesc sa ma adun si sa ii fac poze:-$...sunt o imprastiata...Dar promit sa imi revin...:">

Crisro
07.06.2010, 11:04:38
Ce faina eee!! Felicitari!! De-abia asteptam poze :D. Si cum a fost la medias? de ce acolo, stiai pe cineva?

PS: Am mai pus cateva poze din weekendul asta, cand vladut si-a descoperit pasiunea pt gradinarit :D

Mai...este exact asa cum mi-am imaginat-o...creola (desi am impresia ca i se va cam deschide tenul:( )si cu par negru , negru! nasucul mic...il vazusem deja la eco...o:-)
Am ales Mediasul pentru ca de ceva timp medicul meu a plecat de la Maternitatea Sibiu la cea de la Medias...mi-a propus sa nasc acolo si fara sa ezit am mers pe mana lui! Nu regret nimik...nu au fost super conditii...dar cat de cat decente. Curatenie, rezerva am impartit-o cateva zile cu inca o colega dupa care am ramas singura...:D. Personalul super draguttttttt si atent si cu mine si cu bebe, deci chiar nu am ce reprosa nimik nimanui...o:-) si sincer si pe al 2 lea tot acolo l-as naste!

Mama, deci Vladut este divin...ce tare ii sta in gramada de nisip!!!Spune-mi te rog ca a refuzat berea care i-a fost oferita:D

lizuca1717
07.06.2010, 12:12:30

Felicitari si sa va traiasca! Am vazut pozele pe picasa tare frumoase.
Dm se va deschide in 24 sau 26 iunie.

lizuca1717
07.06.2010, 12:15:09
E bine ca predomina noptile linistite! La noi predomina noptile nelinistite. Am reusit si eu sa-l fac sa doarma la el in patut, dar cum v-am mai spus e tare agitat. Il mananca gingiutele ceva de groaza si am vazut ca se mai calmeaza daca-i dau suzeta, ca pana acum el n-o vroia deloc,acum numai cu ea adoarme si cand ii cade din gurita se foieste pana se trezeste daca nu ma infiintez langa patutul lui sa i-o dau din nou. Ma trezesc si de 10 ori pe noapte si ma duc la el sa-l linistesc. MAi nou am inceput sa ma culc odata cu el la 9 seara si dorm si eu linistita pana pe la 12 -12.30 cand se culca tati, apoi tot eu tre sa ma ridic cand e somnul mai dulce ca tati tre sa se odihneasca si el , ca altfel e zombi la serviciu. Dar sper sa treaca cat mai repede si perioada asta!

Se pare ca "noua generatie" nu vrea sa doarma noaptea... va doresc nopti linistite in acest caz.

lizuca1717
07.06.2010, 12:25:14

Foarte frumoase pozele Laura, imi place foarte mult cea in care Vladut mestereste pe la jucarii. Daca nu a refuzat berea nu-i nimic, inseamna ca stia ca e fara alcool :-$

adelinapaun
07.06.2010, 12:32:48
Felicitari Crisro!!

Sa va traiasca , sa creasca mare, sanatoasa si cuminte...ca frumoasa este deja!;-)

Crisro
07.06.2010, 15:13:00
Felicitari si sa va traiasca! Am vazut pozele pe picasa tare frumoase.
Dm se va deschide in 24 sau 26 iunie.

:x:x: mersi fumos!!!*:*:*:*
Bine de stiu cu DM! 10x!

Crisro
07.06.2010, 15:13:57
Felicitari Crisro!!

Sa va traiasca , sa creasca mare, sanatoasa si cuminte...ca frumoasa este deja!;-)

Iti multumim din suflet!:*

adrianutza
07.06.2010, 15:32:54
Buna fetelor, am revenit...am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 3, 230 kg si 51 cm in 24 mai la ora 6.21!!! Astazi a facut 2 saptamani...va pup dulce si va multumesc pt sfaturi.

Crisro
08.06.2010, 13:18:28
Buna fetelor, am revenit...am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 3, 230 kg si 51 cm in 24 mai la ora 6.21!!! Astazi a facut 2 saptamani...va pup dulce si va multumesc pt sfaturi.

Felicitari Adrianutza!
Sa creasca mare, sanatoasa si cuminte!

AlexO
09.06.2010, 12:56:11

Adrianuta, felicitari si multa sanatate la micuta ta. Te mai asteptam pe la noi cu pozici, povestea nasterii si daca mai ai intrebari speram sa-ti fim de folos!

AlexO
09.06.2010, 12:57:13
Laura, Vladut e un scump! Supa de legume ii place la fel de mult ca nisipul de la groapa?:-p

lizuca1717
10.06.2010, 01:07:34
:x:x: mersi fumos!!!*:*:*:*
Bine de stiu cu DM! 10x!

Revin cu data exacta 24 Iunie si vor fi si ceva oferte cu ocazia deschiderii!

lizuca1717
10.06.2010, 01:08:42

Sa fiti sanatoase si sa va traiasca!!

claut
11.06.2010, 13:56:17
ce de bebeiiiiiiiiiiii frumuseiiiiiiiiiiiiii, si mari si mici, sa va traiasca si sa ne traiasca.
fetelor, ce inseamna DM? ca tot vorbiti de magazinul asta si eu habar n-am ce e.

Crisro
11.06.2010, 14:32:26
ce de bebeiiiiiiiiiiii frumuseiiiiiiiiiiiiii, si mari si mici, sa va traiasca si sa ne traiasca.
fetelor, ce inseamna DM? ca tot vorbiti de magazinul asta si eu habar n-am ce e.

poate te lamureste linkul acesta: http://dmdrogeriemarkt.ro/

laura81
11.06.2010, 17:34:43
poate te lamureste linkul acesta: http://dmdrogeriemarkt.ro/
:( Am sperat ca e altceva :((
Pana la urma n-am gasit in sb scutece din alea asa ca mi-a luat o prietena din cj. sunt super practice, recomand cu caldura :D Vladut n-a avut probleme, dar celalalt copil cu care suntem in concediu n-avea chilotei sau scutec pe el si a cacatit aleea de langa piscina :)) Nu credeam ca se chiar poate intampla, dar acum nu mai consider ca e "o fitza" pt ca ar fi aiurea rau sa-l apuce in piscina vreo treaba :)

Crisro
11.06.2010, 20:37:29
Pana la urma n-am gasit in sb scutece din alea asa ca mi-a luat o prietena din cj. sunt super practice, recomand cu caldura :D Vladut n-a avut probleme, dar celalalt copil cu care suntem in concediu n-avea chilotei sau scutec pe el si a cacatit aleea de langa piscina :)) Nu credeam ca se chiar poate intampla, dar acum nu mai consider ca e "o fitza" pt ca ar fi aiurea rau sa-l apuce in piscina vreo treaba :)

Ce tareeeeee!!!Dragul de el...sau draga de alee8-}:))
Pupici si concediu palcut!>:D<

claut
12.06.2010, 12:19:01

=)) super tare faza cu kk langa piscina. ca parinte, cred ca te apuca o rusine.....

alice
12.06.2010, 18:06:47

Sa inteleg ca nu te-ai plictisit? =)) =))

miosb
14.06.2010, 11:07:07
laura, l-am vazut si eu pe micutul tau......tare dulce...asteptam mai multe poze cu el....

alice
14.06.2010, 15:06:04
Mio, dar ale tale unde-s? Ha?
Hai pune si tu cu printzesa ta....

adrianutza
14.06.2010, 15:39:35
Buna fetelor, multumesc pt urari. Astazi pitica mea face 3 saptamani...nasterea uf....a trecut acum...m-am chinuit "doar" 3 ore in travaliu cu tipete si impinsaturi, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parte de o moasa extraordinara careia nu i-am dar nimic, care m-a ajutat enorm. Pe masa nu am stat decat vreo 8 minute si a iesit o minunatie de fetita care acum e rea si nu o lasa pe mami sa doarma noaptea :)) dar noi o iubim oricum foarte mult. Vroiam sa va intreb, e normal sa planga in somn? Plange foarte des...

AlexO
14.06.2010, 16:06:40
Buna fetelor, multumesc pt urari. Astazi pitica mea face 3 saptamani...nasterea uf....a trecut acum...m-am chinuit "doar" 3 ore in travaliu cu tipete si impinsaturi, dar ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut parte de o moasa extraordinara careia nu i-am dar nimic, care m-a ajutat enorm. Pe masa nu am stat decat vreo 8 minute si a iesit o minunatie de fetita care acum e rea si nu o lasa pe mami sa doarma noaptea :)) dar noi o iubim oricum foarte mult. Vroiam sa va intreb, e normal sa planga in somn? Plange foarte des...

Da, e normal, eu asa zic! Si al meu are si acum somnul foarte agitat....se trezea din somn cand plangand, cand razand.

miosb
14.06.2010, 17:08:24
bine....deci....n-a vazut nimeni al doilea ticker al meu......:-w:-w:-w:-w

poze cu alexia trebuie sa mai incarc cateva si apoi le postez

AlexO
14.06.2010, 18:17:56

Vai! mio ^:)^eu chiar n-am vazut!
Felicitari! Cate mamici de bbe 2 am cunoscut in ultimul timp.....ce curaj aveti...si asa devreme.....

alice
14.06.2010, 19:24:28
Apai ai fost prea subtila... =))
Felicitari.E baiat, nu?;-)

clauditza28
15.06.2010, 07:41:53

Felicitari! Mi-a spus tatal tau. Cica: Mio are ceva in burta:))

miosb
15.06.2010, 09:58:32
Vai! mio ^:)^eu chiar n-am vazut!
Felicitari! Cate mamici de bbe 2 am cunoscut in ultimul timp.....ce curaj aveti...si asa devreme.....
pai eu am simtit ca, curajul meu se va diminua o data cu trecerea anilor...si daca nu l-as fii facut acum, in perioada asta si as fii lasat sa mai treaca anii, nu as mai fii avut curaj atunci...asa am simtit eu ca acum e momentul meu....
simt ca sunt facuta sa fiu mama....

miosb
15.06.2010, 10:01:21
Apai ai fost prea subtila... =))
Felicitari.E baiat, nu?;-)
stai, mai, ca nu stiu ce e inca....eu mi-as dori tot fetita, ca alexia ma innebuneste cu dragalasenia, finetea, gingasia ei....plus ca, am investit o groaza in rochite, maieuturi...cum sa-l imbrac pe bietul baiat in rochita?!:-p
glumesc, orice ar fii, ma voi bucura la fel de mult....
astept urm vizita la medic, sa vad exact cat are ca si varsta ca fata de varsta ultimului ciclu menstrual, e mai mica sarcina cu 2 saptamani....in rest e totul bine, nu mai dau afara ca si la alexia, doar mi-e rau, am greturi, nu pot manca, exceptie sunt fructele

miosb
15.06.2010, 10:07:22
Felicitari! Mi-a spus tatal tau. Cica: Mio are ceva in burta:))
=))=))=))=))=))=)) iti dai seama ce naspa era sa nu am nimic in burta?! tata asta, cu explicatiile lui....:D:D:D

claut
15.06.2010, 12:49:29
=))=))=))=))=))=)) iti dai seama ce naspa era sa nu am nimic in burta?! tata asta, cu explicatiile lui....:D:D:D

cat de frumos poate fi cu 2 bebei atat de micuti... va fi greu, e adevarat, dar frumos. mii de felicitari

claut
15.06.2010, 12:53:25
mamicilor,
voi de la cate luni ati pus saltea in patutul bebeilor? matei inca nu are, noi avem patut pliant si pana acum a fost suficienta salteaua patutului, dar ma gandesc ca poate trebuie sa ii punem una mai grosuta. voi cum ati procedat?

alice
15.06.2010, 14:56:31
pai eu am simtit ca, curajul meu se va diminua o data cu trecerea anilor...si daca nu l-as fii facut acum, in perioada asta si as fii lasat sa mai treaca anii, nu as mai fii avut curaj atunci...asa am simtit eu ca acum e momentul meu....
simt ca sunt facuta sa fiu mama....

Ai dreptate.Uita-te la mine....baba

clauditza28
16.06.2010, 08:06:02
mamicilor,
voi de la cate luni ati pus saltea in patutul bebeilor? matei inca nu are, noi avem patut pliant si pana acum a fost suficienta salteaua patutului, dar ma gandesc ca poate trebuie sa ii punem una mai grosuta. voi cum ati procedat?
noi am comandat o saltea groasa (pe cand era bebe) pe dimensiunile patutului (este o firma in cisnadie care face saltele:D). dar am folosit-o abia mai tarziu, ca era prea inalta si a cazut copilul din patut pe la 6 lunit. acum are alta minte si se foloseste de scaunelul pus strategic langa patut.
pana am pus salteua, am folosit multe paturi puse una peste alta.

AlexO
16.06.2010, 21:45:37
mamicilor,

Noi am cumparat inca de la inceput ceva foarte asemanator cu asta:
http://www.probebe.ro/saltele-bertoni/saltea-fibra-nuca-de-cocos-tratata-antialergic-eco-tex...--1778
Si e ok!

Crisro
18.06.2010, 11:10:30
mamicilor,

Noi cand am luat patutul am luat si saltea pe masura - o saltea din fibra de cocos, grosime de 10cm...micuta doarmea foarte bine pe ea de cand am adus-o din maternitate...

laura81
20.06.2010, 18:29:14
Si noi i-am luat salteaua d ela inceput, tot cu cocos.
Miooo, felicitari!!! Cred:-p Nu vreau sa stiu ce te asteapta, da cred ca iti descrie anda in detaliu inca de pe acum :))
O sa mai pun si poze cu vladut cand am timp, dar vad ca voi, celelalte, v-ati lasat pe tanjeala:D.

miosb
21.06.2010, 10:34:38
Si noi i-am luat salteaua d ela inceput, tot cu cocos.
Miooo, felicitari!!! Cred:-p Nu vreau sa stiu ce te asteapta, da cred ca iti descrie anda in detaliu inca de pe acum :))
O sa mai pun si poze cu vladut cand am timp, dar vad ca voi, celelalte, v-ati lasat pe tanjeala:D.
laura, mersi...
stiu ca-mi va fii greu, nu am nici un dubiu, dar asta e...o iau ca atare, stiam ca asta ma va astepta, imi doresc, cel putin 2 copii, sper ca peste ceva timp sa mai am curaj sa-l fac si pe al treilea..
noi avem mult ajutor din partea alor mei, la o adica so socrii mei stau la 3 porti distanta de noi, nasii mei la 10 minute distanta de noi...va fii bine!!!
poze am pus in semnatura

laura81
21.06.2010, 16:26:15
Vaaai, ce fain! E mortala, sa va traiasca!
No, mi-ai batut recordul la pus poze. As zice chiar ca l-ai nimicit :D.
Fain daca ai ajutor, asa da ... Pot sa-l aduc si eu pe-al meu pe la parintii tai? ;;)

adrianutza
26.06.2010, 13:12:36
Fetelor am o mare rugaminte la voi....cine are cantar pt bb si imi permite sa vin o data pe luna sa-mi cantaresc fetita? Medicul meu de familie nu are...sunt din Cisnadie...va dau taxa...promit! Sau vreau sa va intreb daca ati auzit daca se poate inchiria de la farmacie??? Am citit pe un forum din Bucuresti! Astept raspunsuri, pls.........

laura81
27.06.2010, 00:23:16
Fetelor am o mare rugaminte la voi....cine are cantar pt bb si imi permite sa vin o data pe luna sa-mi cantaresc fetita? Medicul meu de familie nu are...sunt din Cisnadie...va dau taxa...promit! Sau vreau sa va intreb daca ati auzit daca se poate inchiria de la farmacie??? Am citit pe un forum din Bucuresti! Astept raspunsuri, pls.........
Eu nu am dar poti incerca cu cantar pt adulti, cu bebele in brate. se gasesc digitale destul de ieftine (40 de lei) si il folositi si mai tarziu.

AlexO
03.07.2010, 21:32:48
Fetelor ce mai faceti? Nu mai ziceti nimic?
Ma gandesc ca stiti despre ziua sugarului sibian de maine din muzeul astra.

anda_smuf
04.07.2010, 19:54:24
Roxana, draga, dar ce iti prieste maternitatea! serios! sunteti doua frumoase amandoua! sa va traiasca si sa va bucurati de Ioana, sa fie sanatoasa si sa va faca numai bucurii!

ciao fetelor, ce mai faceti voi pe aici? vad ca faceti bebelusi! bravo!
eu am intrat binisor in luna a 8-a. intre timp am ramas si fara sot, acesta plecand in germania la munca :-w... si vazandu-ma singura in sibiu cu un bebe de 2 ani si cu o burta literalmente pana la gura m-am retras in orasul meu de bastina, la mama mea si aici o sa si nasc. e foarte bine sa ai un ajutor, mai ales ca nu ma simt prea bine. sper sa fie bine si sa il duc pe asta micu cat mai mult. iau tratament si stau cat de cumintica pot.

mio, felicitari pentru curaj! hai sa le aratam ca se poate! adevarul este ca e putin mai greu dar facem un lucru de la cap la coada si gata! nu iti este greata? ca am vazut ca esti in saptamana a 12 a? eu in primul trimestru am fost tot singura cu sara acasa si eu vomam si sara tragea de mine ca vrea desene. nici nu stiam daca sa rad sau sa plang. a trecut si asta!

claut
05.07.2010, 23:14:36

cam tarziu cu raspunsul, cred ca putine avem cantar de bebe, dar si eu fac precum Laura, am cantar digital cu memorie, ma cantaresc eu,apoi pe bebe si fac diferenta, simplu.

Crisro
06.07.2010, 13:27:52
Roxana, draga, dar ce iti prieste maternitatea! serios! sunteti doua frumoase amandoua! sa va traiasca si sa va bucurati de Ioana, sa fie sanatoasa si sa va faca numai bucurii!

ciao fetelor, ce mai faceti voi pe aici? vad ca faceti bebelusi! bravo!
eu am intrat binisor in luna a 8-a. intre timp am ramas si fara sot, acesta plecand in germania la munca :-w... si vazandu-ma singura in sibiu cu un bebe de 2 ani si cu o burta literalmente pana la gura m-am retras in orasul meu de bastina, la mama mea si aici o sa si nasc. e foarte bine sa ai un ajutor, mai ales ca nu ma simt prea bine. sper sa fie bine si sa il duc pe asta micu cat mai mult. iau tratament si stau cat de cumintica pot.

mio, felicitari pentru curaj! hai sa le aratam ca se poate! adevarul este ca e putin mai greu dar facem un lucru de la cap la coada si gata! nu iti este greata? ca am vazut ca esti in saptamana a 12 a? eu in primul trimestru am fost tot singura cu sara acasa si eu vomam si sara tragea de mine ca vrea desene. nici nu stiam daca sa rad sau sa plang. a trecut si asta!

Da, imi prieste maternitatea, si ma face mai fericita ca niciodata!:xInca totul este lapte si miere in paradis...fara colici, fara nopti albe...micuta face scandal doar cand ii este foame...ceea ce ma incurajeaza sa-mi mai doresc unul!:D
Ce fel de probleme ai si ce tratament iei?
Stiu ca si tu ai nascut-o pe Sara mai devreme...ti-a spus medicul de ce s-a intamplat sa nasi inainte de termen?????Mie in agitatia de la nastere nu mi-a trcut prin cap sa intreb d c??!/:)

anda_smuf
06.07.2010, 18:58:28
ai postat undeva povestea nasterii? nici eu nu am intrebat pe nimeni de ce am nascut asa. la 36 de saptamani si 4 zile. a avut 3200 gr si probabil ca de-asta am stat linistita.

laura81
06.07.2010, 23:19:48
Offf, daca nu ma laud eu nu se lauda nimeni pe-aici :-p ...
Vladut merge singur de vreo sapt-doua :D. Acum e la performanta de a face toata casa, cu praguri cu tot, daca nimereste cu piciorusul bine si nu pe dunga pragului. Asa ca sunt in faza in care il iau cu mine in baie daca am vreo treaba ca daca-l las singur mai mult de 3 sec pleaca singur si da cu capatana de ceva:-<E fffooooarte faina faza asta dar .... doaaamne, cum asteptam sa treaca :)) E o scumpete, e asa mandru de el si se arunca in bratele noastre ca vede ca ne place sa-l vedem cum merge:x. ..
No gata cu siropurile ca nu-s genul meu :-p.
Si as mentiona ca sotul Andei n-a parasit-o (cum poate reiesi din mesajul ei 8-|) si ca va veni dupa ea dupa ce naste, poate da dumnezeu sa scape din tara asta de nebuni :D
Crisro, esti o fericita!! Felicitari pt cumintenia piticei tale! De-ar fi toti copiii asa cred ca ar fi muuult mai populat topicul asta :-p

alice
06.07.2010, 23:24:27
Tuuuu, ma uit la ticker-ul tau, si vad ca a trecut aproape un an.Tu iti dai seama ce inseamna asta???
Daca mai pui si ale 9 luni cu bebele, apai ma apuca plansul.Unde s-au dus astia doi ani?
Si eu, eu, tot fara bebe.
Si ce chef tragem de un an...=P~

laura81
06.07.2010, 23:37:51
Tuuuu, ma uit la ticker-ul tau, si vad ca a trecut aproape un an.Tu iti dai seama ce inseamna asta???
Daca mai pui si ale 9 luni cu bebele, apai ma apuca plansul.Unde s-au dus astia doi ani?
Si eu, eu, tot fara bebe.
Si ce chef tragem de un an...=P~

Pai stii cum e, ca sa-l ai tre' sa-l faci :-p:">...

Crisro
07.07.2010, 10:17:49
ai postat undeva povestea nasterii? nici eu nu am intrebat pe nimeni de ce am nascut asa. la 36 de saptamani si 4 zile. a avut 3200 gr si probabil ca de-asta am stat linistita.

Nop, n-am postat povestea nasterii :-"...
spre deosebire de tine...eu am nascut la 37 si 1 zi...dar micuta a avut doar 2800g...dupa care a scazut la 2500, sambata trecuta ...la 5 saptamani avea deja 4000g, asa ca am scapat si de paranoia copilului nascut inainte de termen cu grame putine ;))(paranoia indusa probablil si de neonatologul care mi-a incadrat-o la prematuri...)

Crisro
07.07.2010, 10:20:49
Offf, daca nu ma laud eu nu se lauda nimeni pe-aici :-p ...
Vladut merge singur de vreo sapt-doua :D. Acum e la performanta de a face toata casa, cu praguri cu tot, daca nimereste cu piciorusul bine si nu pe dunga pragului. Asa ca sunt in faza in care il iau cu mine in baie daca am vreo treaba ca daca-l las singur mai mult de 3 sec pleaca singur si da cu capatana de ceva:-<E fffooooarte faina faza asta dar .... doaaamne, cum asteptam sa treaca :)) E o scumpete, e asa mandru de el si se arunca in bratele noastre ca vede ca ne place sa-l vedem cum merge:x. ..
No gata cu siropurile ca nu-s genul meu :-p.
Si as mentiona ca sotul Andei n-a parasit-o (cum poate reiesi din mesajul ei 8-|) si ca va veni dupa ea dupa ce naste, poate da dumnezeu sa scape din tara asta de nebuni :D
Crisro, esti o fericita!! Felicitari pt cumintenia piticei tale! De-ar fi toti copiii asa cred ca ar fi muuult mai populat topicul asta :-p

eeee...deci prichindelul incearca "sa isi ia zborul" deja...a pornit chiar bine/devreme la plimbare!!
Felicitari si cat mai putine julituri si vanatai!;-)
Dupa cum se stie deja...trece faza asta si vine alta...alta faza, alte bucurii!

laura81
12.07.2010, 00:34:48
Nop, n-am postat povestea nasterii :-"...
spre deosebire de tine...eu am nascut la 37 si 1 zi...dar micuta a avut doar 2800g...dupa care a scazut la 2500, sambata trecuta ...la 5 saptamani avea deja 4000g, asa ca am scapat si de paranoia copilului nascut inainte de termen cu grame putine ;))(paranoia indusa probablil si de neonatologul care mi-a incadrat-o la prematuri...)
Daca nu ma insel, toti cei nascuti inainte de 38 de sapt sunt considerati prematuri. Da las ca nu e asa rau pe cat suna :P Separe ca o dovedeste si pitica ta.
Anda din pacate nu e prea bine, azi a fost internata cu contractii puternice la cj. va tin la curent cu starea ei, sper ca a fost numai o sperietura si ca maine e totul bine. Ca nu se poate grabi bebe-ul ala mai tare ca sara, ce naiba? numai grabiti in familia asta?:P

Crisro
12.07.2010, 18:13:09
Daca nu ma insel, toti cei nascuti inainte de 38 de sapt sunt considerati prematuri. Da las ca nu e asa rau pe cat suna :P Separe ca o dovedeste si pitica ta.
Anda din pacate nu e prea bine, azi a fost internata cu contractii puternice la cj. va tin la curent cu starea ei, sper ca a fost numai o sperietura si ca maine e totul bine. Ca nu se poate grabi bebe-ul ala mai tare ca sara, ce naiba? numai grabiti in familia asta?:P

O, draga de ea!![-o<
Speram sa faca ceva util cei de la spital si speram sa ii opreasca contractiile! (eu m-am trezit direct cu apa rupta...la 6 dimineata:-SS...abia apoi au inceput cateva contractii:D).
Sa ne tii la curent!![-o<

anda_smuf
15.07.2010, 20:20:49
no ca am patit-o si eu. era prea frumos sa am o nastere asemanatoare cu prima. si mie atunci mi s-a rupt apa si am fost operata si totul a fost ok.
acum, la 34 de saptamani, dupa ce am calcat niste rochite, au inceput durerile. da, contractii frate, nu gluma. am plecat la campia turzii sa ma vada cine e de garda acolo si cand m-a vazut a zis ca tb sa merg de urgenta la cj ca e prea devreme pt bebe sa nasc acolo sau in turda si ca am uter cicatricial. m-a dus ambulanta la cluj, nu aveam deloc dilatatie, m-au internat urgent si m-au pus la perfuzii. dupa vreo 14 ore de contractii (asistentele le numeau mici pentru ca monitorul arata ca am contractii de 50 si maximul era de 100, dar eu le numeam monstroase .... din motive pe care nu le explic aici) m-am linistit si am fost scoasa din sala de nasteri. am fost mutata in salon si am mai stat pe perfuzii inca o zi si jumatate si apoi am trecut pe pastile si azi sunt acasa.
nu pot sa zic ca ma simt bine dar o sa am mare grija de mine si o sa iau tratamentul in cotinuare. maica-mea e stresata ca trebuia sa raman acolo pana nasc ca docvtorii asa mi-au prezis dar dupa ce aseara a venit o mamica cu sarcina gemelara si plangea in hohote acolo in salon, in patul de langa mine ca unul din copii a murit si dupa ce o alta tipa a inceput sa aiba dureri la 2 si pana dimineata a tinut-o tot intr-o chiuiala, m-am decis ca tot mai bine e acasa.
asa ca iata ca acum ma joc cu sara si facem casute si ne iubim si ne dragalim!

claut
15.07.2010, 22:08:32
no ca am patit-o si eu. era prea frumos sa am o nastere asemanatoare cu prima. si mie atunci mi s-a rupt apa .......... si ne iubim si ne dragalim!

of, cred ca iti e tare greu, succes mult si sa fie totul bine pana la capat. cred ca de la calcat ti se trage :-p, ia mai lasa treaba si odihneste-te

Crisro
16.07.2010, 11:43:53
no ca am patit-o si eu. era prea frumos sa am o nastere asemanatoare cu prima. si mie atunci mi s-a rupt apa si am fost operata si totul a fost ok.

asa ca iata ca acum ma joc cu sara si facem casute si ne iubim si ne dragalim!

Of draga te tine!!! cred ca a cam fost un soc pentru tine, cele intamplate!
Tinem pumnii [-o<ca totul sa fie bine si micutul sa stea cat mai mult in burtica!!

PS: si eu in locul tau as fii preferat sa continui tratamentul acasa!! :D

AlexO
16.07.2010, 12:22:08
Anda, ai grija de tine si sa dea Doamne Doamne sa fie cat mai apropae de termen nasterea!

alice
16.07.2010, 16:46:44
Cand am vazut ca ai scris am crezut ca ai nascut deja.Dar chiar sa nu se auda nimic.....nu se putea.
Stresule, stai pe fundul tau...ca nu mai e mult.Ai stare.

anda_smuf
17.07.2010, 09:31:12
merci fetelor pentru ganduri. stau cat de linistita pot, imi iau tratamentul cu sfintenie si gandesc pozitiv. va pup pe toate!

stefi2010
18.07.2010, 17:09:06
Buna fetelor,

Eu sunt nou pe forum... o sa incerc sa scriu mai mult alta data deoarece ca proaspata mamica de 2 luni a unui frumos bebelus nu prea am timp mult. Am nascut la maternitatea din Sibiu in mai 2010, avand RH negativ aveam nevoie de vaccinul Immunoglobulina anti-D si nu l-am gasit la farmacii decar prin comanda speciala la preturi imense ( 750-900 ron). Mie mi l-a cumparat cineva din Ungaria la pretul de 100 euro. Nu am mai avut nevoie de el deoarece au primit in maternitate cateva doze exact atunci. Deoarece stiu cat am cautat eu dupa el il vand la acelasi pret la care l-am luat , are termen de valabilitate pana in 2011 si il pastrez la frigider.
Daca aveti nevoie sau stiti prietene care ar avea va rog sa ma contactati la 0269-480707 sau aici sau pe adresa de mail [email protected]

amy_ctin
20.07.2010, 15:17:06
Vesti bine ptr viitoarele mamici din Sibiu:

Curs de pregatire pentru nastere - ANTENATAL CLASSES

Autor: Clinica SanoStar

Venirea pe lume a unui copil constituie una dintre cele mai emotionante si importante experiente din viata unui cuplu, de aceea, incepand cu data de 17. 05. 2010 Policlinica Sanostar vine in intampinarea acestui eveniment oferind cuplurilor programe educationale antenatale.

Curs de pregatire pentru nastere "cum sa devii mamica",
Modul de ingrijire a bebelusului "Bine ai venit Bebe", curs de acordare a primului ajutor pentru bebelusi/copii

Pachetul Standard First Baby :
Cursul 1 - Evolutia sarcinii si pregatirea pentru nastere
Cursul 2 - Nasterea si lauzia imediata
Cursul 3 - Ingrijirea nou-nascutului in primele saptamani
Cursul 4 - Drepturi si facilitati legale pentru mama si copil

Subiectele dezbatute includ:
- sanatatea in timpul graviditatii
- pregatirea pentru nastere
- semnele si stadiile nasterii
- interventii in timpul nasterii
- cum sa iti protejezi bebelusul
Doctorii si personalul Policlinicii SanoStar sunt dedicati acestui eveniment din viata voastra oferindu-va sfaturi pentru sanatatea voastra si a bebelusului vostru.
Va vom ajuta pentru a fi pregatiti in aceasta minunata experienta.
Personalul policlinicii SanoStar va ofera o varietate de programe referitoare la acest subiect. ajutandu-va in acest fel in a anticipa mai bine schimbarile emotionale , mentale,fizice si a stilului de viata determinate de nasterea unui copil.

Pentru informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati la nr. tel: 0269/ 244 999
Locatia desfasurarii programului: Policlinica SanoStar
Specialisti:
Cursurile sunt sustinute de medici specialisti obstetricieni.

adelinapaun
21.07.2010, 09:01:17
Buna dimineata!

Multumim Amy pentru informatii......eu cred ca am sa-i contactez sa vad exact despre ce-i vorba

O zi frumoasa!

Vesti bine ptr viitoarele mamici din Sibiu:

Curs de pregatire pentru nastere - ANTENATAL CLASSES

Autor: Clinica SanoStar

Venirea pe lume a unui copil constituie una dintre cele mai emotionante si importante experiente din viata unui cuplu, de aceea, incepand cu data de 17. 05. 2010 Policlinica Sanostar vine in intampinarea acestui eveniment oferind cuplurilor programe educationale antenatale.

Curs de pregatire pentru nastere "cum sa devii mamica",
Modul de ingrijire a bebelusului "Bine ai venit Bebe", curs de acordare a primului ajutor pentru bebelusi/copii

Pachetul Standard First Baby :
Cursul 1 - Evolutia sarcinii si pregatirea pentru nastere
Cursul 2 - Nasterea si lauzia imediata
Cursul 3 - Ingrijirea nou-nascutului in primele saptamani
Cursul 4 - Drepturi si facilitati legale pentru mama si copil

Subiectele dezbatute includ:
- sanatatea in timpul graviditatii
- pregatirea pentru nastere
- semnele si stadiile nasterii
- interventii in timpul nasterii
- cum sa iti protejezi bebelusul
Doctorii si personalul Policlinicii SanoStar sunt dedicati acestui eveniment din viata voastra oferindu-va sfaturi pentru sanatatea voastra si a bebelusului vostru.
Va vom ajuta pentru a fi pregatiti in aceasta minunata experienta.
Personalul policlinicii SanoStar va ofera o varietate de programe referitoare la acest subiect. ajutandu-va in acest fel in a anticipa mai bine schimbarile emotionale , mentale,fizice si a stilului de viata determinate de nasterea unui copil.

Pentru informatii suplimentare nu ezitati sa ne contactati la nr. tel: 0269/ 244 999
Locatia desfasurarii programului: Policlinica SanoStar
Specialisti:
Cursurile sunt sustinute de medici specialisti obstetricieni.

adelinapaun
21.07.2010, 09:06:13
Dragi miresici cu bebei ,

Desi va citesc postarile zilnic de la acest topic nu prea am postat pe aici ....:">

Acum am si eu o veste frumoasa pe care o impartasesc cu voi : am aflat aseara ca bebele meu va fi baietel :)

Taticul e super fericit :D.....si eu bineinteles (dar parca tot mi-ar fi placut o fetita :-p)

Sanatate si bebei sanatosi!

anda_smuf
21.07.2010, 10:24:27
Felicitari pentru baietel!

Pe mine m-a intrebat o batranica in parc daca fetita e a mea si i-am zis ca da si apoi m-a intrebat in burta ce am si i-am raspuns ca e baietel si ea mi-a spus rasufland usurata: bine macar ca nu te chinui degeaba!!!

M-am distrat trei zile pe faza asta.

O sa te obisnuiesti cu gandul si pana la sfarsitul sarcinii o sa si uiti ca ai vrut fetita! :-p

adelinapaun
21.07.2010, 11:23:27
Multumesc Anda!

Nu pot decat sa te cred datorita experientei tale :)

Da, cu siguranta o sa-mi fie la fel de drag si o sa ma gandesc si sa sper ca urmatorul bebe va fi fetita :D

Multa sanatate iti doresc si sa ai o nastere usoara![-o<

Felicitari pentru baietel!

Pe mine m-a intrebat o batranica in parc daca fetita e a mea si i-am zis ca da si apoi m-a intrebat in burta ce am si i-am raspuns ca e baietel si ea mi-a spus rasufland usurata: bine macar ca nu te chinui degeaba!!!

M-am distrat trei zile pe faza asta.

O sa te obisnuiesti cu gandul si pana la sfarsitul sarcinii o sa si uiti ca ai vrut fetita! :-p

AlexO
21.07.2010, 12:53:50
Multumesc Anda!

Nu pot decat sa te cred datorita experientei tale :)

Da, cu siguranta o sa-mi fie la fel de drag si o sa ma gandesc si sa sper ca urmatorul bebe va fi fetita :D

Multa sanatate iti doresc si sa ai o nastere usoara![-o<

Adelina, felicitari pt baietel! La fel si eu imi doream fetita, dar de la a 2-a ecografie ni s-a confirmat ca e baietel si baietel a ramas. Acum pot sa zic ca e super sa ai baietel si il iubesc nespus, insa mi-as mai dori si o fetita :D, desi e tare greu cu bebeii astia.....

Crisro
21.07.2010, 14:09:16
Buna dimineata!

Multumim Amy pentru informatii......eu cred ca am sa-i contactez sa vad exact despre ce-i vorba

O zi frumoasa!

Si la Gynepro parca se faceau astfel de cursuri!>:D<

Crisro
21.07.2010, 14:12:25
Dragi miresici cu bebei ,

Desi va citesc postarile zilnic de la acest topic nu prea am postat pe aici ....:">

Acum am si eu o veste frumoasa pe care o impartasesc cu voi : am aflat aseara ca bebele meu va fi baietel :)

Taticul e super fericit :D.....si eu bineinteles (dar parca tot mi-ar fi placut o fetita :-p)

Sanatate si bebei sanatosi!

Felicitari pentru baietel!!!Sa fie sanatos si sa vina la termen!!!>:D<
Sa stii ca si al meu vroia mult baietel, insa de cand o avem pe Ioana...cred ca nici pe 2 baietei nu ar da-o:x:x:x!! Iar eu una...cred ca imi doresc ca si bebe 2 sa fie tot fetita!:D:x

amy_ctin
21.07.2010, 15:36:12
Si la Gynepro parca se faceau astfel de cursuri!>:D<

Da uite am gasit un articol:

Începe școala... pentru PĂRINȚI!

Specialiștii clinicii Ginepro știu foarte bine ce responsabilitate înseamnă să aduci pe lume un copil, iar temerile viitorilor sau proaspeților părinți nu le sunt străine, de aceea au pus la cale un plan: să- i cheme pe părinți la ȘCOALĂ. Această școală înseamnă de fapt cursuri pre și post natale pentru cuplurile care doresc să fie informate corect și pregătite pentru rolul important ce îi așteaptă în viață.
“Am realizat foarte multe în viață, am terminat o facultate, am lucrat o perioadă la diferite firme iar în cele din urmă am pornit propria afacere împreună cu soțul, toate acestea înainte de a împlini 30 de ani. Toată lumea din jur îmi spune că suntem împliniți ca familie, dar eu cred că doar după ce se va naște copilașul o să ne simțim cu adevărat realizați”, ne mărturisește o mândră viitoare mămică înainte de a intra în cabinetul dr. Țăroi, medic specialist obstetrică și ginecologie.
Echipa formată din dr. Cristian Țăroi, dr. Livia Ognean, medic primar neonatolog și psiholog Mioara Neagoe, o să îi însoțească pe părinți pas cu pas în aventura în care au pornit. Cursul este structurat pe 9 module, fiecare a cate 2 ore. Cuprinde informații cu privire la concepție și etapele sarcinii, nașterea, îngrijirea și alimentația nou născutului, vaccinări și vitamine pentru nou născuți și sugari, fără să neglijăm aspectele psihologice din sarcină și lauzie și noțiuni de psihologie și dezvoltare ale sugarului. Nevoia mămicilor de a face mișcare (controlată și aprobată de medic) este și ea prevăzută în programul “școlii”. Participarea la curs este “obligatorie” pentru tăticii care vor să se implice activ în etapele sarcinii și care vor să fie un sprijin pentru mamă.
“Trebuie să specificăm că nu ne propunem să dăm teste de evaluare la finalul cursului ci, să trasăm câteva direcții și să vă ajutăm să înțelegeți această minunată perioadă. Ne dorim pentru voi, viitori părinti responsabili, să fiți informați, să spulberăm temerile căpătate în urma lecturilor de pe internet sau a experiențelor împărtășite de alte persoane. O să învățați că fiecare experiență este personală și unică, totodată particularitățile sarcinii fiecareia dintre voi o să găsească suport științific în expunerile celor trei specialiști care vă vor îndruma”, ne dezvăluie reprezentanta clinicii, Gabriela Gartonea, câteva din ideile care au stat la baza proiectului.
Cursurile încep în 16 iunie după următorul program:
1. Concepția, miercuri 16 iunie, orele 19.00-21.00;
2. Dispensarizarea sarcinii, igiena și alimentație în sarcină, vineri, 18 iunie, orele 19.00-21.00;
3. Nașterea, miercuri 23 iunie, orele 19.00-21.00;
4. Lăuzia și contracepția, vineri 25 iunie, orele 19.00-21.00;
5. Îngrijirea nou născutului, miercuri, 30 iunie, orele 19.00-21.00;
6. Alimentația nou născutului, vineri, 2 iulie, orele 19.00-21.00;
7. Vaccinări și vitamine pentru nou născuți și sugari, miercuri 7 iulie, orele 19.00-21.00;
8. Cum să devenim părinți mai buni. Aspecte psihologice în sarcină și lauzie. Noțiuni de psihologie și dezvoltare a sugarului, vineri, 9 iulie, orele 19.00-21.00;
9. Sport (mișcare și gimnastică în sarcină), în fiecare luni de la orele 18.30-19.30 și vineri de la orele 17.00-18.00.
Pentru informații suplimentare sunați la numarul de telefon 0269 243884 sau intrați pe site-ul clinicii www.ginepro.ro

milo
22.07.2010, 01:42:20
Buna fetelor!!!
Desi inainte postam mesaje la "mirese de Sibiu" uite ca mi-a venit randul sa trec la sectiunea "Bebelusi de Sibiu" ....sunt o proaspata mamica, bb al meu, Marcus a implinit ieri 4 saptamani...si cel mai probabil o sa am nevoie de ajutorul si de sfaturile voastre pentru ca sunt o groaza de intrebari si situatii la care sincer nu ma asteptam...oricum este ceva unic in viata si tin sa le felicit pe toate mamicile pentru ca este o adevarata minune dar si un sacrificiu sa aduci pe lume un copilas!!!Va pup si ne intalnim pe forum la discutii :D

adelinapaun
22.07.2010, 11:00:48
Felicitari Anca pentru Marcus! :)
Recunosc ca am "tras cu ochiul" zilele trecute la fotografii cu bb-ul tau (pe hi5) :). E un dragalas, sa va traiasca , sa fie cuminte si sanatos!

Buna fetelor!!!
Desi inainte postam mesaje la "mirese de Sibiu" uite ca mi-a venit randul sa trec la sectiunea "Bebelusi de Sibiu" ....sunt o proaspata mamica, bb al meu, Marcus a implinit ieri 4 saptamani...si cel mai probabil o sa am nevoie de ajutorul si de sfaturile voastre pentru ca sunt o groaza de intrebari si situatii la care sincer nu ma asteptam...oricum este ceva unic in viata si tin sa le felicit pe toate mamicile pentru ca este o adevarata minune dar si un sacrificiu sa aduci pe lume un copilas!!!Va pup si ne intalnim pe forum la discutii :D

adelinapaun
22.07.2010, 11:02:42
Dragi mamici cu experienta,

Multumesc pentru urari si incurajari, cu siguranta de acum o sa am mai multa indrazneala pe acest topic si o sa va cer parerea atunci cand voi avea nedumeriri :)

O zi frumoasa!

Crisro
22.07.2010, 11:15:19
Da uite am gasit un articol:

Începe școala... pentru PĂRINȚI!

Specialiștii clinicii Ginepro știu foarte bine ce responsabilitate înseamnă să aduci pe lume un copil, iar temerile viitorilor sau proaspeților părinți nu le sunt străine, de aceea au pus la cale un plan: să- i cheme pe părinți la ȘCOALĂ. Această școală înseamnă de fapt cursuri pre și post natale pentru cuplurile care doresc să fie informate corect și pregătite pentru rolul important ce îi așteaptă în viață.
“Am realizat foarte multe în viață, am terminat o facultate, am lucrat o perioadă la diferite firme iar în cele din urmă am pornit propria afacere împreună cu soțul, toate acestea înainte de a împlini 30 de ani. Toată lumea din jur îmi spune că suntem împliniți ca familie, dar eu cred că doar după ce se va naște copilașul o să ne simțim cu adevărat realizați”, ne mărturisește o mândră viitoare mămică înainte de a intra în cabinetul dr. Țăroi, medic specialist obstetrică și ginecologie.
Echipa formată din dr. Cristian Țăroi, dr. Livia Ognean, medic primar neonatolog și psiholog Mioara Neagoe, o să îi însoțească pe părinți pas cu pas în aventura în care au pornit. Cursul este structurat pe 9 module, fiecare a cate 2 ore.

Cand s-a facut cursul data trecuta, nu cred ca a fost asa complex!!!
Eu cu Cristian Țăroi am nascut! Iar la Livia Ognean am fost cu micuta la eco, la solduri!;))Super oameni si doctori!:love:

milo
22.07.2010, 11:30:06
Felicitari Anca pentru Marcus! :)
Recunosc ca am "tras cu ochiul" zilele trecute la fotografii cu bb-ul tau (pe hi5) :). E un dragalas, sa va traiasca , sa fie cuminte si sanatos!

Multumesc frumos Adelina, poate ne vedem si prin oras cand o sa iesim la plimbarica....multa sanatate,pup!!!

AlexO
22.07.2010, 17:03:02
Multumesc frumos Adelina, poate ne vedem si prin oras cand o sa iesim la plimbarica....multa sanatate,pup!!!

Anca felicitari pt bebic. Ii dorim multa sanatate, noroc si sa creasca mare si voinicel! Pune niste pozute si aici sa ne delectam si noi!:)

claut
22.07.2010, 22:44:49
ce de bebelusi mititei, se improspateaza forumul de numa-numa :))
sa va traiasca, mamicilor, si fiti sigure ca e cea mai frumoasa si mai grea parte a vietii voastre. eu abia astept sa vina luna octombrie sa il mai proiectam si pe bebe doi

milo
23.07.2010, 14:25:51
Anca felicitari pt bebic. Ii dorim multa sanatate, noroc si sa creasca mare si voinicel! Pune niste pozute si aici sa ne delectam si noi!:)

Multumesc frumos Laura!!!o sa pun si ceva poze promit... insa sincer nu am prea avut timp!!!multa sanatate si numai ganduri bune!!!

milo
23.07.2010, 14:33:05
ce de bebelusi mititei, se improspateaza forumul de numa-numa :))
sa va traiasca, mamicilor, si fiti sigure ca e cea mai frumoasa si mai grea parte a vietii voastre. eu abia astept sa vina luna octombrie sa il mai proiectam si pe bebe doi

Buna clau,
ai mare dreptate este una dintre cele mai frumoase perioade din viata unei femei....sincer cat am fost insarcinata nu credeam ca o sa fie asa de frumos !!!!prima data cand am aflat ca sunt insarcinata am zis k o sa fac numai un bebe insa acum mi-am schimbat pararea;) deocamdata e prea devreme sa ma gandesc la al doilea bb insa daca ne ajuta Dumnezeu o sa vina si o surioara sau un fratior pt Marcus.....multa sanatate si bafta..mai e putintel pana in octombrie:D

milo
23.07.2010, 14:39:34
Fetelor,
Cine ma poate ajuta cu niste recomandari pentru un dr de familie si un pediatru bun in Sibiu?eu am nascut la Bv si pana acum am fost acolo la control cu bb insa treb sa merg la controlul de o luna si nu m-am mai duce pana la Bv cu Marcus ..desi domnul doctor de acolo este superrr....si sincer in Sb chiar nu am habar de doctori pt copilasi!!!Daca nu se poate sa imi scrieti pe forum( nu stiu exact regulamentu) va rog sa imi timiteti PM cu ceva informatii!!!va multumesc frumos si astept raspunsurile voastre!

AlexO
23.07.2010, 15:48:38
Fetelor,
Cine ma poate ajuta cu niste recomandari pentru un dr de familie si un pediatru bun in Sibiu?eu am nascut la Bv si pana acum am fost acolo la control cu bb insa treb sa merg la controlul de o luna si nu m-am mai duce pana la Bv cu Marcus ..desi domnul doctor de acolo este superrr....si sincer in Sb chiar nu am habar de doctori pt copilasi!!!Daca nu se poate sa imi scrieti pe forum( nu stiu exact regulamentu) va rog sa imi timiteti PM cu ceva informatii!!!va multumesc frumos si astept raspunsurile voastre!

Anca draga, cu cine ai nascut la brasov? Ma gandesc ca ai nascut la clinica Eva, pt ca acolo am nascut si eu. Si eu la fel ca si tine mi-a fost greu sa merg la brasov si mi-am gasit aici medic pt el. Eu l-am inscris la dr Beckert care e si medic de familie si medic pediatru( adica specializat in pediatrie). Eu am vb doar la tel cu el dinainte si am stabilit ca dupa nastere sa vina acasa la bebe si a venit chiar de doua ori si i-am dat cate 50 lei de fiecare data doar asa ca am vrut noi, el necerand nimica, apoi ne-am inscris la el si n-am mai platit nimic. Eu sunt foarte multumita de el ca si medic, imi raspunde la tel ori de cate ori am avut o problema si m-a sfatuit mereu ce sa fac. Are cabinet acolo langa Cedonia in policlinica aceea. Mai este un medic pediatru bun, in strand are cabinet, dar uite ca nu-mi vine acum in minte numele lui....fetelor ajutati-ma ca sigur stiti de cine vorbesc.
p.s. eu sunt mihaela, nu laura( alex e numele sotului ca el s-a inscris primul pe forum cand cautam restaurant, la fel ca si in cazul tau, am vorbit despre asta la o intalnire a miresicilor candva demult inainte sa avem bebei:)), probabil ca nu ma mai tii minte foarte bine!:)>-

milo
23.07.2010, 16:24:31
Anca draga, cu cine ai nascut la brasov? Ma gandesc ca ai nascut la clinica Eva, pt ca acolo am nascut si eu. Si eu la fel ca si tine mi-a fost greu sa merg la brasov si mi-am gasit aici medic pt el. Eu l-am inscris la dr Beckert care e si medic de familie si medic pediatru( adica specializat in pediatrie). Eu am vb doar la tel cu el dinainte si am stabilit ca dupa nastere sa vina acasa la bebe si a venit chiar de doua ori si i-am dat cate 50 lei de fiecare data doar asa ca am vrut noi, el necerand nimica, apoi ne-am inscris la el si n-am mai platit nimic. Eu sunt foarte multumita de el ca si medic, imi raspunde la tel ori de cate ori am avut o problema si m-a sfatuit mereu ce sa fac. Are cabinet acolo langa Cedonia in policlinica aceea. Mai este un medic pediatru bun, in strand are cabinet, dar uite ca nu-mi vine acum in minte numele lui....fetelor ajutati-ma ca sigur stiti de cine vorbesc.
p.s. eu sunt mihaela, nu laura( alex e numele sotului ca el s-a inscris primul pe forum cand cautam restaurant, la fel ca si in cazul tau, am vorbit despre asta la o intalnire a miresicilor candva demult inainte sa avem bebei:)), probabil ca nu ma mai tii minte foarte bine!:)>-
Hey,
Imi cer scuze dupa ce am postat mesajul mi-am dat seama k am gresit, imi cer scuze:"> si da cum sa nu imi amintesc de tine...pt k amandoua suntem cu numele sotilor ca utilizator pe miresici...si plus de asta stiu k ai ramas insarcinata chiar in luna de miere si cand am aflat mi s-a parut superrr si chiar am retinut asta !!!....... la clinica eva am nascut cu dna. dr. Antonya Livia iar dr. Baciu s-a ocupat pana cum de bb..ori de cate ori l-am sunat indiferent de ora a raspuns si m-a ajutat f mult ...dar cum spunem imi este greu si nu e normal sa nu am un medic aici pt bb...si deci dl. Beckert e si medic de familie si pediatru ..atunci nu mai e nevoie sa ai doi doctori k e 2in 1, nu???in ce are specializarea k pediatru , asta daca stii cumva?!Eu am mai auzit de dna dr. Novac...ea se spune k e f buna si e medic pediatru cu specializare in boli ale aparatului respirator....eu sapt viitoare treb neaparat sa merg cu Marcus la controlul de o luna.....si as vrea un dr. exact cum ai spus si tu sa raspunda la tel la orice ora, sa vina la domiciliu si clar sa isi dea interes.....o sa vad ce hotarasc si o sa te tin la curent.multumesc frumos .puuup.weekend frumos!!!!

claut
23.07.2010, 16:27:37

In strand e dr Metes. noi la el mergem , Mati nu e inscris la un pediatru, ci la un medi generalist. Avantaje: avem prioritate cand mergem la consult (la Bekert e mereu plin), desi nu sunt multumita de el, dar e ok. in schimb, cand avem probleme cu Matei, mergem la dr Metes care e EXCEPTIONAL. Mati a avut o diaree ffff urata, nu avea pofta de mancare, era morocanos si dr Metes l-a pus pe picioare cum trebuie. Tot la dansul a ajuns si finutul meu de 2 zile numai, adus de la Medias in stare critica, a facut stop cardio-respirator de 2 ori si o hemoragie interna, dar a reusit s ail salveze si acum piciul e ff bine. Eu il recomand din tot sufletul, am tot respectul pentru dansul si pentru felul in care trateaza copiii din familia mea.
Jos palaria, dle doctor

claut
23.07.2010, 16:28:48
Fetelor,

cu cine ai nascut la BV? asa, din curiozitate, si eu am fost acolo, la dr Podasca, un super-om

milo
23.07.2010, 16:43:25
In strand e dr Metes. noi la el mergem , Mati nu e inscris la un pediatru, ci la un medi generalist. Avantaje: avem prioritate cand mergem la consult (la Bekert e mereu plin), desi nu sunt multumita de el, dar e ok. in schimb, cand avem probleme cu Matei, mergem la dr Metes care e EXCEPTIONAL. Mati a avut o diaree ffff urata, nu avea pofta de mancare, era morocanos si dr Metes l-a pus pe picioare cum trebuie. Tot la dansul a ajuns si finutul meu de 2 zile numai, adus de la Medias in stare critica, a facut stop cardio-respirator de 2 ori si o hemoragie interna, dar a reusit s ail salveze si acum piciul e ff bine. Eu il recomand din tot sufletul, am tot respectul pentru dansul si pentru felul in care trateaza copiii din familia mea.
Jos palaria, dle doctor

Vai de mine saracul micut....de ce a ajuns in starea aia la dr??!!!doamne fereste!!!ma bucur k acum este bine...deci zici k dr. Metes este un medic f bun?!as putea sa obtin oare o programare pt sapt viitoare cu Marcus la un control general sau e prea ocupat?Poti sa imi dai si un nr de tel te rog!!!merci frumos....
a... era sa uit la clinca eva am nascut cu dr. antonya livia, f priceputa, atenta si implicata in problemele pacientelor..o recomand cu mare caldura tuturor gravidutelor...eu probabil ca si pe viitor o sa continui sa merg la ea la controalele generale ..si dak mai vine un bb tot cu ea as vrea sa nasc...

AlexO
23.07.2010, 17:49:28
Hey,
Imi cer scuze dupa ce am postat mesajul mi-am dat seama k am gresit, imi cer scuze:"> si da cum sa nu imi amintesc de tine...pt k amandoua suntem cu numele sotilor ca utilizator pe miresici...si plus de asta stiu k ai ramas insarcinata chiar in luna de miere si cand am aflat mi s-a parut superrr si chiar am retinut asta !!!....... la clinica eva am nascut cu dna. dr. Antonya Livia iar dr. Baciu s-a ocupat pana cum de bb..ori de cate ori l-am sunat indiferent de ora a raspuns si m-a ajutat f mult ...dar cum spunem imi este greu si nu e normal sa nu am un medic aici pt bb...si deci dl. Beckert e si medic de familie si pediatru ..atunci nu mai e nevoie sa ai doi doctori k e 2in 1, nu???in ce are specializarea k pediatru , asta daca stii cumva?!Eu am mai auzit de dna dr. Novac...ea se spune k e f buna si e medic pediatru cu specializare in boli ale aparatului respirator....eu sapt viitoare treb neaparat sa merg cu Marcus la controlul de o luna.....si as vrea un dr. exact cum ai spus si tu sa raspunda la tel la orice ora, sa vina la domiciliu si clar sa isi dea interes.....o sa vad ce hotarasc si o sa te tin la curent.multumesc frumos .puuup.weekend frumos!!!!

Eu l-am ales pe dr Beckert pt ca nu mai vroiam sa-l inscriu pe bebe tot la medicul meu de familie si atunci cum zici tu anca am gasit 2 in 1. Uite ca nu stiu in ce e specializat..... Cat despre asteptatul la usa, sa stii ca atatata timp cat bebe e sugar ai prioritate, adica dupa ce iese pacientul din cabinet intri tu bebe, asta daca nu mai e venit un bebe sugar inaintea ta. LA dr metes stiu tot de aici de pe forum, de la Laura paremi-se ca nu e cu programare la el la cabinet, ci are 2 ore program in fiecare zi si stai la usa foarte mult chiar daca bebe e mic mic pt ca si el are foarte multi pacienti. Dar na asta e, cine are multi pacienti inseamna ca e dr bun, nu? Daca dai un search pe google gasesti nr lui si poti sa-ti faci programare.
Iar in cazul copiilasilor cu probeleme grave cum ai dat tu exemplu, clau, eu cred ca ajungi la urgenta cu el si acolo ce dr nimeresti asta e, nu cred ca dr metes ar pleca de la cabinet sa rezolve cazul tau la spital pt ca l-ai sunat tu ca pacient al sau...asta e parerea mea, no ofense.
Acum sa stiti ca nu fac publicitate gratuita vreunui medic sau altul, insa mie mi-a placut de beckert pt ca si tine minte foarte bine pacientul. Adica daca mi-a zis ceva despre bebe acum si peste o sapt eu il sunam sa-i spun ce si cum mi-a zis sa fac si el stia perfect despre ce pacient e vorba si ce tratament i-a dat. Nu zic ca m-am intalnit o data cu el pe strada si ne-a recunoscut si chiar mi-a raspuns la cateva intrebari, chiar daca era tare grabit.
DE dr. Novac nu stiu sa-ti zic nimic.....
Acum tu alegi ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine si sa dea doamne doamne sa ai nevoie cat mai putin de medici pt bebeicul tau.
De dr Antonya am auzit si eu ca e o persoana foarte placuta, si chiar ma gandeam ca poate la un eventual bebe 2 sa ma mut si eu la ea. Eu am nascut cu dr Baiulescu, un super dr, dar foarte ocupat si cam ciudat el in ceea ce privea programarile, cred ca-i placea sa fie coada la el la usa tot timpul si din cauza asta nu prea-mi convine, ca asteptam cu orele pana sa intru la el chiar si cu programare.
Pupici

milo
23.07.2010, 18:04:25
[QUOTE=AlexO;3465766]Eu l-am ales pe dr Beckert pt ca nu mai vroiam sa-l inscriu pe bebe tot la medicul meu de familie si atunci cum zici tu anca am gasit 2 in 1. Uite ca nu stiu in ce e specializat..... Cat despre asteptatul la usa, sa stii ca atatata timp cat bebe e sugar ai prioritate, adica dupa ce iese pacientul din cabinet intri tu bebe, asta daca nu mai e venit un bebe sugar inaintea ta. LA dr metes stiu tot de aici de pe forum, de la Laura paremi-se ca nu e cu programare la el la cabinet, ci are 2 ore program in fiecare zi si stai la usa foarte mult chiar daca bebe e mic mic pt ca si el are foarte multi pacienti. Dar na asta e, cine are multi pacienti inseamna ca e dr bun, nu? Daca dai un search pe google gasesti nr lui si poti sa-ti faci programare.
Iar in cazul copiilasilor cu probeleme grave cum ai dat tu exemplu, clau, eu cred ca ajungi la urgenta cu el si acolo ce dr nimeresti asta e, nu cred ca dr metes ar pleca de la cabinet sa rezolve cazul tau la spital pt ca l-ai sunat tu ca pacient al sau...asta e parerea mea, no ofense.
Acum sa stiti ca nu fac publicitate gratuita vreunui medic sau altul, insa mie mi-a placut de beckert pt ca si tine minte foarte bine pacientul. Adica daca mi-a zis ceva despre bebe acum si peste o sapt eu il sunam sa-i spun ce si cum mi-a zis sa fac si el stia perfect despre ce pacient e vorba si ce tratament i-a dat. Nu zic ca m-am intalnit o data cu el pe strada si ne-a recunoscut si chiar mi-a raspuns la cateva intrebari, chiar daca era tare grabit.
Acum tu alegi ce crezi ca ti se potriveste cel mai bine si sa dea doamne doamne sa ai nevoie cat mai putin de medici pt bebeicul tau.
De dr Antonya am auzit si eu ca e o persoana foarte placuta, si chiar ma gandeam ca poate la un eventual bebe 2 sa ma mut si eu la ea. Eu am nascut cu dr Baiulescu, un super dr, dar foarte ocupat si cam ciudat el in ceea ce privea programarile, cred ca-i placea sa fie coada la el la usa tot timpul si din cauza asta nu prea-mi convine, ca asteptam cu orele pana sa intru la el chiar si cu programare.
Pupici[/QUOTE
Off...chiar nu stiu ce sa fac.....imi convine ca dr. Beckert e 2 in 1.....mi se pare un lucru super sa tina minte asa de bine pacientii...si zici k ti-a raspuns la tel la orice ora si a venit si acasa,nu?o sa ma gandesc pana luni si o sa iau o hotarare!!oricum merci mult de tot Mihaela pentru toate detaliile date, chiar sunt f importante!!!!
in ceea ce o priveste pe dr antonya este intr-adevar f placuta, eu am mers mereu la control la cabinetul ei privat si nu stateam mai mult de 10-15 min sa astept, doar o singura data s-a intamplat sa astept o ora jumatate pentru ca a avut o urgenta la clinica, in rest am intrat la ora la care eram programata, daca vine bb doi iti dau adresa si nr de tel eu zic ca o sa iti placa!!!puup si mai vb.

milo
23.07.2010, 18:06:24
Eu l-am ales pe dr Beckert pt ca nu mai vroiam sa-l inscriu pe bebe tot la medicul meu de familie si atunci cum zici tu anca am gasit 2 in 1. Uite ca nu stiu in ce e specializat..... Cat despre asteptatul la usa, sa stii ca atatata timp cat bebe e sugar ai prioritate, adica dupa ce iese pacientul din cabinet intri tu bebe, asta daca nu mai e venit un bebe sugar inaintea ta. LA dr metes stiu tot de aici de pe forum, de la Laura paremi-se ca nu e cu programare la el la cabinet, ci are 2 ore program in fiecare zi si stai la usa foarte mult chiar daca bebe e mic mic pt ca si el are foarte multi pacienti. Dar na asta e, cine are multi pacienti inseamna ca e dr bun, nu? Daca dai un search pe google gasesti nr lui si poti sa-ti faci programare.
Pupici

Off...chiar nu stiu ce sa fac.....imi convine ca dr. Beckert e 2 in 1.....mi se pare un lucru super sa tina minte asa de bine pacientii...si zici k ti-a raspuns la tel la orice ora si a venit si acasa,nu?o sa ma gandesc pana luni si o sa iau o hotarare!!oricum merci mult de tot Mihaela pentru toate detaliile date, chiar sunt f importante!!!!
in ceea ce o priveste pe dr antonya este intr-adevar f placuta, eu am mers mereu la control la cabinetul ei privat si nu stateam mai mult de 10-15 min sa astept, doar o singura data s-a intamplat sa astept o ora jumatate pentru ca a avut o urgenta la clinica, in rest am intrat la ora la care eram programata, daca vine bb doi iti dau adresa si nr de tel eu zic ca o sa iti placa!!!puup si mai vb.

AlexO
23.07.2010, 20:34:20

Da, a venit acasa in primele zile si la 2 sapt si apoi am mers noi la controlul de 1 luna, 2 luni vaccin etc, dar stiu ca vine si daca copilul are vreo problema si nu poate ajunge la cabinet. La tel mi-a raspuns si sambata si dum, cateodata nu mi-a raspuns din prima dar am insistat si am vb( ca si eu l-am sunat odata pe dr Baciu, in prima zi cand am ajuns acasa de vreo 10 ori pana sa-mi raspunda). Daca nu ai medic de familie sau nu ai unul cat de cat competent eu zic ca ar fi ok sa-l inscrii aici si daca apare vreo alta probelma mai delicata si te nemultumeste felul cum il trateaza poti apela la alt pediatru pt o a doua opinie. Nu stiu , poate ne ajuta fetele care stiu cum functioneaza la dr Mester: adica te inscrii la el cu copilul si daca mai trebuie sa platesti de fiecare data consultatiile sau nu, pt ca daca e sa te duci la el sa-ti spuna cum sa procedezi cand ii incepi diversificarea, de ex., si trebuie sa-i platesti consultatia pt asta, mie una nu mi-ar conveni.
Mi s-a intamplat si mie odata sa faca bebe niste bubite pe fata si dr mi-a zis ca are dermatita atopica si mi-a prescris un unguent cu hidrocortizon. Am venit acasa, am luat netul in brate:D si am citit ca nu ar fi asa indicate pt bebei asa mici. Atunci am apelat la un dermatolog care mi-a prescris la fel o crema tot cu cortizon. Nu am urmat nici sfatul lui, ci mi-am urmat instinctul de mama si am cautat pe net tot felul de solutii si am gasit creme mai naturale, ceai de galbenele si cu multa rabdare si dragoste am scapat si de problema asta.
P.s. tu pe unde mai stai acum, ca poate ne intalnim si noi la plimbare cu bebeii!

milo
23.07.2010, 20:56:32
Da, a venit acasa in primele zile si la 2 sapt si apoi am mers noi la controlul de 1 luna, 2 luni vaccin etc, dar stiu ca vine si daca copilul are vreo problema si nu poate ajunge la cabinet. La tel mi-a raspuns si sambata si dum, cateodata nu mi-a raspuns din prima dar am insistat si am vb( ca si eu l-am sunat odata pe dr Baciu, in prima zi cand am ajuns acasa de vreo 10 ori pana sa-mi raspunda). Daca nu ai medic de familie sau nu ai unul cat de cat competent eu zic ca ar fi ok sa-l inscrii aici si daca apare vreo alta probelma mai delicata si te nemultumeste felul cum il trateaza poti apela la alt pediatru pt o a doua opinie. Nu stiu , poate ne ajuta fetele care stiu cum functioneaza la dr Mester: adica te inscrii la el cu copilul si daca mai trebuie sa platesti de fiecare data consultatiile sau nu, pt ca daca e sa te duci la el sa-ti spuna cum sa procedezi cand ii incepi diversificarea, de ex., si trebuie sa-i platesti consultatia pt asta, mie una nu mi-ar conveni.
Mi s-a intamplat si mie odata sa faca bebe niste bubite pe fata si dr mi-a zis ca are dermatita atopica si mi-a prescris un unguent cu hidrocortizon. Am venit acasa, am luat netul in brate:D si am citit ca nu ar fi asa indicate pt bebei asa mici. Atunci am apelat la un dermatolog care mi-a prescris la fel o crema tot cu cortizon. Nu am urmat nici sfatul lui, ci mi-am urmat instinctul de mama si am cautat pe net tot felul de solutii si am gasit creme mai naturale, ceai de galbenele si cu multa rabdare si dragoste am scapat si de problema asta.
P.s. tu pe unde mai stai acum, ca poate ne intalnim si noi la plimbare cu bebeii!

Pai asta e problema ca nu am medic aici pt Marcus, dar probabil ca o sa incerc sapt viitoare aici unde mi-ai spus tu si vad cum este daca ma multumeste atunci o sa merg in continuare la el ...deocamdata testam :-p...si eu de f multe ori cand am o problema indiferent k e pt mine , sotul meu si acum bb caut pe net ca nebuna tot felul de opinii, tratamende , sfaturi...oricum ma bucur ca ati scapat de bubite si cred k a avut efect pe langa crema si ceiuc, dragostea lu mami:x!!eu locuiesc in cisnadie dar vin zilnic la sb si chiar am putea sa ne intalnim la plimbare cuu bebeii...chiar ieri am vrut sa aj in sub arini si nu am mai venit k nu am avut cu cine sa ma plimb, asa ca am dat o tura de cisnadie:D numai eu cu Marcus. Lasa-mi un pm cu nr tau de tel si te sun cand vin la sb.puup. o seara frumoasa si linistita va dorim si tie si lui bb:* .

claut
23.07.2010, 21:46:38
nu bebele meu a avut grave probleme de sanatate, ci finutul meu :-p
de dr bekert am auzit si eu numai de bine, dar eu apucasem sa il inscriu pe matei la medicul meu de fam si nu am mai avut ce sa fac. dl dr metes ate lu, ma, mi, vi17-19, sambata 13-15 parca, e fara programare. sa nu mergeti sambata ca e full, am mers de cateva ori in cursul saptamanii si nu era lume multa. adevarul e ca fiecare cu care medic se obijnuieste, daca apucam sa mergem la bekert, cred ca nu mai ajungeam la metes

milo
24.07.2010, 00:28:39
nu bebele meu a avut grave probleme de sanatate, ci finutul meu :-p
de dr bekert am auzit si eu numai de bine, dar eu apucasem sa il inscriu pe matei la medicul meu de fam si nu am mai avut ce sa fac. dl dr metes ate lu, ma, mi, vi17-19, sambata 13-15 parca, e fara programare. sa nu mergeti sambata ca e full, am mers de cateva ori in cursul saptamanii si nu era lume multa. adevarul e ca fiecare cu care medic se obijnuieste, daca apucam sa mergem la bekert, cred ca nu mai ajungeam la metes

Am inteles Clau ca nu Matei a avut probl grave de sanatate...m-am speriat pt k e f f nasol sa fie un copilas asa mic cu problemele alea....ma bucur sa citesc vb bune la adresa dr beckert , ma teneteaza sa merg la el pt k e si medic de fam si pediatru ceea ce imi convine.....oricum multumesc am notat si programul la dr metes ...pupici so n buna!!!

laura81
25.07.2010, 22:33:30
Fetelor, eu stiu ca orice copil trebuie inscris neaparat si la un medic de fam, pt controale periodice si vaccinuri.
Eu am mers la metes o data cu vladut, a fost super ok dar cred ca e jumate din sibiu pe holul lui de asteptare :( . Acum l-am mutat la doctorita mea de fam de cand eram mica, care e si pediatra. sunt super multumita, cand am avut probleme cu el (eram plecata din sb) ma suna ea de la cabinet sa ma intrebe daca e mai bine si sa imi dea sfaturi.
Pt orice chestie mai serioasa as merge fara sa clipesc in cj.

Adelina, nu le asculta pe fete, daca ti-ai dorit f mult o fetita, n-o sa -ti treaca :-s O sa te consolezi ca poate o sa fie a doua fetita si o sa te intrebi daca te incumeti la al doilea, riscand sa fie tot baiat. Sau na, asta-i experienta mea de pana acum si nu se schimba indiferent cat de mult il iubesti pe baiat.

Si asa zici Millo, dupa o luna, ca mai vrei unul? ;)) Asta imi aminteste de gluma aia "cand ma ia cheful de munca ma asez cuminte intr-un colt si astept sa-mi treaca, ca doar n-o tine o vesnicie". Felicitari mamico, asteptam poze;-)

Eu sunt in stare de soc apropo de copilul mort la botez ...:(( E prima oara cand spune maica-mea ca acum intelege de ce am facut atata circ sa nu-mi bage copilul cu totul in apa...Nu-mi vine sa cred ca s-a putut intampla!!!

anda_smuf
26.07.2010, 09:37:56
eu, la botez, am iesit din biserica sa nu vad cand o scufunda. pur si simplu nu am putut. mi se pare un obicei barbar. serios. si imi asum toate consecintele pentru ce zic. si de data asta o sa ii zic preotului de la inceput ca nu vreau sa asist la asa ceva cu copilul meu.
laura, tu ce circ ziceai ca ai facut de te-a inteles maica-ta doar acum? nu stiam de faza asta.

eu sunt fericita ca am intrat cu succes in saptamana 37. stau linistita si sper ca sta si el linistit. e foarte activ chiar daca nu cred ca mai are mult loc pe acolo. ieri m-am simtit foarte rau si eram sigura ca iar o sa imi faca figuri dar am trecut cu bine si cu medicamente peste moment. sa imi tineti pumnii sa mai stea macar pana la sfarsitul celei de a 38-a saptamana. inca doua saptamani aproape. Oh God! toate ma dor. si picioarele, si genunchii si spatele si pielea de pe burta cand ma intorc de pe o parte pe alta. nu am mai trait o luna a noua avand in vedere ca pe sara am nascut-o la 36 de sapt si 4 zile.

adelinapaun
26.07.2010, 15:04:41
Hmmm.....cred ca ai un pic dreptate. Nu cred ca o sa-mi treaca dorul de a avea o fetita; inca ma uit lung dupa fetite dragalase cu rochite, palariute si codite pe care le intalnesc pe strada :"> si ma trezesc repede ca na, baietelului meu nu o sa-i pot lua astfel de "accesorii" :-p
De incumetat eu zic ca o sa ne incumetam la al doilea si daca n-o fi fetita asta e :). Apropo , cred ca pana la urma e dupa dorinta, noi ne-am dorit la inceputul relatiei noastra ca primul copil sa fie baietel care sa aiba grija de surioara lui....asa ca jumatate se implineste ;;)

Sanatate la bebei si voua mamicilor!

Adelina, nu le asculta pe fete, daca ti-ai dorit f mult o fetita, n-o sa -ti treaca :-s O sa te consolezi ca poate o sa fie a doua fetita si o sa te intrebi daca te incumeti la al doilea, riscand sa fie tot baiat. Sau na, asta-i experienta mea de pana acum si nu se schimba indiferent cat de mult il iubesti pe baiat.

claut
26.07.2010, 21:06:37
Hmmm.....cred ca ai un pic dreptate. Nu cred ca o sa-mi treaca dorul de a avea o fetita; inca ma uit lung dupa fetite dragalase cu rochite, palariute si codite pe care le intalnesc pe strada :"> si ma trezesc repede ca na, baietelului meu nu o sa-i pot lua astfel de "accesorii" :-p
De incumetat eu zic ca o sa ne incumetam la al doilea si daca n-o fi fetita asta e :). Apropo , cred ca pana la urma e dupa dorinta, noi ne-am dorit la inceputul relatiei noastra ca primul copil sa fie baietel care sa aiba grija de surioara lui....asa ca jumatate se implineste

sa nu faci si tu cum a facut o prietena: primul... baiat, al doilea... baiat, a zis ca nu se lasa pana nu face o fetita. Noroc ca al treilea copil a fost fetita. cand te gandesti ca ea are numai 26 de ani si 3 copii.....

AlexO
26.07.2010, 22:12:54
sa nu faci si tu cum a facut o prietena: primul... baiat, al doilea... baiat, a zis ca nu se lasa pana nu face o fetita. Noroc ca al treilea copil a fost fetita. cand te gandesti ca ea are numai 26 de ani si 3 copii.....

Daaaaa, asa au facut si ai mei parinti. Dorindu-si foarte tare un baiat......au facut 3 fete!=)) Iar acum fetele s-au pus pe facut baieti<:-P

adelinapaun
27.07.2010, 09:06:50
:)....eu nu cred ca o sa am timp (si varsta propice )sa ma pun asa serios pe "facut copii" ;-)
Putem doar sa speram sa fie fetita daca nu vom avea 2 baietei 8-} (o sa fiu soacra cu doar 2 nurori =)))

Crisro
27.07.2010, 11:16:31
Eu sunt in stare de soc apropo de copilul mort la botez ...:(( E prima oara cand spune maica-mea ca acum intelege de ce am facut atata circ sa nu-mi bage copilul cu totul in apa...Nu-mi vine sa cred ca s-a putut intampla!!!

Eu am fost terminata!!Am vazut stirea aceasta sambata si noi duminica aveam programat botezul...stiam ca preotul nostru este adeptul "scufundarii" asa ca am fost terorizata...
pana la urma, pe Ioana a stropit-o de 2 ori cu apa si a treia oara a scufundat-o scurt!!!/:)oricum mi-a stat inima pana am vazut-o in prosopel^:)^^:)^^:)^^:)^

milo
27.07.2010, 11:41:59
Fetelor, eu stiu ca orice copil trebuie inscris neaparat si la un medic de fam, pt controale periodice si vaccinuri.
Eu am mers la metes o data cu vladut, a fost super ok dar cred ca e jumate din sibiu pe holul lui de asteptare :( . Acum l-am mutat la doctorita mea de fam de cand eram mica, care e si pediatra. sunt super multumita, cand am avut probleme cu el (eram plecata din sb) ma suna ea de la cabinet sa ma intrebe daca e mai bine si sa imi dea sfaturi.
Pt orice chestie mai serioasa as merge fara sa clipesc in cj.

Si asa zici Millo, dupa o luna, ca mai vrei unul? ;)) Asta imi aminteste de gluma aia "cand ma ia cheful de munca ma asez cuminte intr-un colt si astept sa-mi treaca, ca doar n-o tine o vesnicie". Felicitari mamico, asteptam poze;-)

Buna Laura,
Mai stii cum e cel putin nu mai sunt asa de disperata cum eram in primele luni de sarcina cand nici nu suportam sa aud ideaa de a mai face un bb...acum ma gandesc ca ar fi frumos insa mai e timp pana atunci asa k mai vedem..oricum peste vreo 2-3 ani sa mai fac poate alt bb..pana atunci ma bucur de Marcus...
Legat de botez...eu una desi multi ma critica...o sa fac botezul la Ursuline..acolo am facut si cununia religioasa desi suntem ortodocsi...si am ales Ursulinele tocmai pt k nu il baga pe bb in apa....ii toarna apa pe frunte si pe cap... si toata ceremonia e mult mai frumoasa ...asa k e mai ok...niciodata nu mi-a placut nici macar sa ma uit cum ii baga in apa pe saracii bebei...mi-e groaza...si acum cu stirea asta....

Adelina, eu atat de mult mi-am dormit o fetita...repetam mereu in gand..doamne da sa fie o fetita la mine in burtica.. in momentul in care mi-a spus dr k e baietel, nu am stiut cum sa plec mai rpd de la cabinet sa pot plange..si de la bv pana acasa am plans aproape tot drumul..acum realizeez cat am gresit...si cat am fost de p......, in timpul celor 4 luni m-am obisnuit cu ideaa f bine k o sa fie baietel, doar cand vedeam ca nu prea gasesc hainute pt baieti ,cele mai multe sunt pt fetite atunci ma mai enervam insa imi trecea f repede...ei in momentul in care l-am vazut si mai ales de cand l-am adus acasa pe marcus...crede-ma k e un sentiment f f ciudat dar parca mi-am dorit mereu un baiat nu o fetita, mi-a trecut de tot nebunia cu fetitele si sunt total fermecata de el si il iubesc din tot sufletul..asa ca nu stiu ce sa zic.....o sa vezi k atunci cand o sa fie in bratele tale TOTUL o sa fie altfel fata de ce iti imaginezi acum!!!multa sanatate si ai grija de tine sa va faceti mari!!!!!

AlexO
27.07.2010, 15:25:23
Eu am fost terminata!!Am vazut stirea aceasta sambata si noi duminica aveam programat botezul...stiam ca preotul nostru este adeptul "scufundarii" asa ca am fost terorizata...
pana la urma, pe Ioana a stropit-o de 2 ori cu apa si a treia oara a scufundat-o scurt!!!/:)oricum mi-a stat inima pana am vazut-o in prosopel^:)^^:)^^:)^^:)^
Cred ca sunt distrusi bietii parinti care si-au pierdut copilul....am vazut pe net clipul cu filmarea de la botez si mi s-a ridicat parul pe mine cand am vazut-o pe mama cum a sarit la copil cand a vazut ca ceva nu e in regula cu el....si preotul isi vedea in continuare linistit de rugaciune.....
Si eu eram pornita sa ma cert cu preotul daca nu accepta sa nu-l scufunde in apa pe bebe mic....dar nu a fost cazul ca mi-a spus de la inceput ca el nu-i mai scufunda pe bebei in apa, doar le toarna apa pe cap si ne-a anuntat sa aducem apa calda. Dar asta tot pt ca au racit multi copii in urma scufudarilor in apa si datorita frigului din biserica. Avem si o poza in link de la botez cum ii turna apa. Mi se pare barbar si traumatizant pt copil sa-l bage cu capul in apa....si pe urma se mai mira unii parinti de ce plange copilul la baita, mai ales cand il spala pe cap:-?

Crisro
27.07.2010, 21:14:41
Cred ca sunt distrusi bietii parinti care si-au pierdut copilul....am vazut pe net clipul cu filmarea de la botez si mi s-a ridicat parul pe mine cand am vazut-o pe mama cum a sarit la copil cand a vazut ca ceva nu e in regula cu el....si preotul isi vedea in continuare linistit de rugaciune.....
Si eu eram pornita sa ma cert cu preotul daca nu accepta sa nu-l scufunde in apa pe bebe mic....dar nu a fost cazul ca mi-a spus de la inceput ca el nu-i mai scufunda pe bebei in apa, doar le toarna apa pe cap si ne-a anuntat sa aducem apa calda. Dar asta tot pt ca au racit multi copii in urma scufudarilor in apa si datorita frigului din biserica. Avem si o poza in link de la botez cum ii turna apa. Mi se pare barbar si traumatizant pt copil sa-l bage cu capul in apa....si pe urma se mai mira unii parinti de ce plange copilul la baita, mai ales cand il spala pe cap:-?

Este, ce-i drept un obicei barbar! dar poate cu incidentul asta...dau mai marii bisericii o "regula" sa nu se mai scufunde bebelusii!^:)^
Noua nu ne-au cerut apa alda, au incazit-o ei! Ar fii fost culmea ... la cati bani pretind ei:-w, si la cate lucruri ne-au cerut...asta mai trebuia sa ceara!:-L

claut
31.07.2010, 15:49:10
Dragi mamici,
am o gand care ma macina, Matei are aproape un an si ma gandeam sa renunt la laptele praf si sa trec pe lapte alimentar. Voi de cand ati renuntat la laptele praf si de care lapte ati ales pentru continuare?

va pup

anda_smuf
31.07.2010, 20:03:04
si eu am trecut pe lapte alimentar inainte cu vreo doua saptamani de a implini Sara 1 an. A fost totul ok. si nici macar nu am facut o trecere treptata cum am tot citit pe net. acuma e bine daca te tii de teorie dar nu stiu, eu nu am avut chef.

laura81
01.08.2010, 22:28:20
Ziceti-mi si mie la ce biserici v-au facut botezul numai cu stropit pe cap? Noi am facut primul botez in oradea, dar daca va fi de al doilea, il vreau in sibiu. Si ma duc la ursuline chiar daca imi ridic familia in cap. Dar daca e vreuna ortodoxa unde ma inteleg cu popa, ziceti-mi de-acum ca nu uit :)

Anda, tine-te bine pe baricade ca probabil n-o sa mai treci printr-o ultima luna de sarcina niciodata, nu? ;))
Legat de botez, m-am suparat crunt inainte de a intra in biserica (soacra n-a indraznit sa spuna popii ca nu fac acolo botezul daca il scufunda) cand am vb cu el si i-am spus chestia asta mi-a spus ca "las ca stie el mai bine". ca urmare, inainte de a intra in biserica am plans, am zis ca nu mai intru, maica-mea s-a enervat ca fac scene... Si in biserica am avut o fata lunga si o scarba in priviri de cred ca bietul popa a stat tot cu nodul in gat. asa ca pe cand a fost de muiat, l-a bagat numai pana la brau. Oricum i-a urlat toata slujba, cred ca era popa mai stors ca si copilul :))

Si despre vladut ... Ce sa mai zic? e o scumpete la varsta asta. Umbla singur, am scapat de infernul de a sta in spatele lui. se urca pe televizor, pe mobila, pe caine, pe tot ce prinde :)) Dar e murtal cum merge el, ca un om mare... Nu stiu cand o sa ma satur de imaginea lui venind din camera lui, atent la prag, si aproape alergand catre bucatarie .... Doarme mult, papa bine, e perfect acum :)

milo
02.08.2010, 08:48:04
Ziceti-mi si mie la ce biserici v-au facut botezul numai cu stropit pe cap? Noi am facut primul botez in oradea, dar daca va fi de al doilea, il vreau in sibiu. Si ma duc la ursuline chiar daca imi ridic familia in cap. Dar daca e vreuna ortodoxa unde ma inteleg cu popa, ziceti-mi de-acum ca nu uit :)

Anda, tine-te bine pe baricade ca probabil n-o sa mai treci printr-o ultima luna de sarcina niciodata, nu? ;))
Legat de botez, m-am suparat crunt inainte de a intra in biserica (soacra n-a indraznit sa spuna popii ca nu fac acolo botezul daca il scufunda) cand am vb cu el si i-am spus chestia asta mi-a spus ca "las ca stie el mai bine". ca urmare, inainte de a intra in biserica am plans, am zis ca nu mai intru, maica-mea s-a enervat ca fac scene... Si in biserica am avut o fata lunga si o scarba in priviri de cred ca bietul popa a stat tot cu nodul in gat. asa ca pe cand a fost de muiat, l-a bagat numai pana la brau. Oricum i-a urlat toata slujba, cred ca era popa mai stors ca si copilul :))

Si despre vladut ... Ce sa mai zic? e o scumpete la varsta asta. Umbla singur, am scapat de infernul de a sta in spatele lui. se urca pe televizor, pe mobila, pe caine, pe tot ce prinde :)) Dar e murtal cum merge el, ca un om mare... Nu stiu cand o sa ma satur de imaginea lui venind din camera lui, atent la prag, si aproape alergand catre bucatarie .... Doarme mult, papa bine, e perfect acum :)

Hey Laura,
eu sunt ortodoxa si am facut nunta la ursuline si tot acolo vreau sa fac luna viitoare si botezul lui Marcus..pt ca am vorbit cu mai multe persoane si intr-adevar le toarna apa doar pe cap nu ii baga cu totul in apa.Asa ca la al doilea bb ai o varianta..insa sa te astepti la multe comentarii din partea celor din jur, eu una stiu ce am patit la nunta...insa nu ma intereseaza asa ca sunt hotarata si botezul tot acolo o sa fie mai ales ca noi si nasii suntem de acord cu asta.....
mi-e groaza si mie de lunile cand o sa inceapa Marcus sa mearga si va trebui sa fiu tot dupa el..cred k este o perioada f f stresanta si obositoare ..pt k ei mititteii sunt f f curiosi si ff energici..asa k o sa ma stoarca de puteri..mai ales daca o sa fie si grasut..k deja la aproape 6 sapt are 5 kg. daca Vladut doarme bine si papa bine asta inseamna k e un copilas fericit si sanatos..ceea ce isi doreste orice mama pt puiul ei..asa k esti o mamica fericita..am vazut si ceva poze cu el ..e un scump!!!pup si sa cresteti mari, sanatosi si frumosi in continuare!!!

amy_ctin
02.08.2010, 09:52:02

La Biserica dintre brazi (de pe str. Reconstructiei) se poate negocia cu preotul sa ii toarne doar apa pe capsor. Biserica este ortodoxa. Stiu asata de la un coleg care a facut botezul acum 2 ani si preotul a acceptat asa ceva.

Crisro
02.08.2010, 11:30:41
La Biserica dintre brazi (de pe str. Reconstructiei) se poate negocia cu preotul sa ii toarne doar apa pe capsor. Biserica este ortodoxa. Stiu asata de la un coleg care a facut botezul acum 2 ani si preotul a acceptat asa ceva.

Confirm si eu, daca vb cu preotul de la aceasta biserica ii toarna doar apa pe caput!!!(vazut cu ochii mei!!:D)
:)>-

milo
02.08.2010, 11:53:25
Am pus cateva poze cu ingerasul meu Marcus....stiu ca am tot zis k pun si nu am avut timp insa astazi mi-am rezervat timp special pt asta cat a dormit bb...

http://picasaweb.google.ro/116518380040931352174/Marcus#

claut
02.08.2010, 15:01:36
adevarul e ca, dupa ce merge singur, e mult mai simplu cu ei. si Matei merge deja peste tot, papa si el bine, sunt tare fericita de progresele lui, ce sa mai zic de vorbit, toata ziua ii merge gurita, ieri a zis prima data "apte", adica lapte, isi zice si numele, "mati", si imita masina, mielul si tigrul, nu imi vine sa cred nici mie de progresele lui.
de lapte nu imi zice nicio mamica cum a procedat? (cand ati trecul la laptele alimentar si de care i-ati dat)
mai jos sunt pozele cu Matei de pe facebook

http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=5236&id=100000392154509

claut
02.08.2010, 15:07:15
Am pus cateva poze cu ingerasul meu Marcus....stiu ca am tot zis k pun si nu am avut timp insa astazi mi-am rezervat timp special pt asta cat a dormit bb...

e un dragalas, peste un an nici nu o sa mai semene cu Marcus de astazi, se schimba ff repede mititeii.

AlexO
02.08.2010, 16:36:39

La biserica asta l-am botezat si eu pe Stefi si dupa cum spuneam cand am fost sa vb cu preotul mi-a zis ca el ii pune doar apa pe cap! Deci ai cel putin si o varianta ortodoxa! :D

AlexO
02.08.2010, 16:45:46

Anca, Marcus e un scump! E atat de dragalas, zici ca e fetita! Asa ca sa nu te mai amarasti ca n-ai facut fetita, ca uite ai 2in1!:-p
P.S.ai ajuns la dr cu Marcus? Ai fost multumita sau inca mai cauti?

AlexO
02.08.2010, 16:53:51
e un dragalas, peste un an nici nu o sa mai semene cu Marcus de astazi, se schimba ff repede mititeii.

Clau, ce sa mai zic de matei.....e tare dragalas! Dar cand era mic era ca o papusa si in poza aia in care la-i imbracat ce pe fetita, chiar zici ca e fetita! Sunt cateva poze pe acolo mortale, mai ales cand era el micut! Da' poti sa stii ca s-a schimbat tare....si ce repede a crescut!

laura81
02.08.2010, 18:14:23
Multumesc mult de raspunsuri fetelor! Voi retine biserica pt cand va fi cazul. stiam ca la ursuline e asa, am asistat la unul, dar ca sa nu-mi ridic bunicele in cap as merge totusi la ortodocsi. Nu ca ar conta pt mine,d ar daca conteaza pt ele ...
Multumim si de urari! Da ce frumosi sunt si ai vostri! Si mari... Ce s-a schimbat marcus in asa scurt timp! Si matei ce mare e!!! Vorbeste??? Vladut nu mai zice nici macar tata, ca aia zicea inainte. Absolut nici un cuvintel. De inteles vad ca intelege destule, dar nu zice nimic in afara de silabe aiurea. Felicitari povestitorului, politician il faci ca vorbeste devreme si mult :)

anda_smuf
02.08.2010, 19:29:31
clau, vezi ca ti-am raspuns eu cu laptele cum am facut.

sa vedeti ce frumos e cand incepe etapa de varsta CE-I AIA?. super! Sara la aceasta etapa minunata este. serios ca e faina faza asta, dar te mai si saturi. am inteles ca urmeaza etapa DE CE? care e si mai mortala! nici nu vreau sa ma gandesc!

e foarte frumos sa poti sa comunici cu copilul tau, sa poata sa iti spuna ce il doare, ce vrea, ce nu vrea, daca il mananca manutza sau dupa ureche! si Sara e o mare povestitoare, isi mareste narile si isi ridica sprancenele cand povestete ceva si isi tine capul inclinat asa putin.

milo
04.08.2010, 13:49:28
Multumesc mult de raspunsuri fetelor! Voi retine biserica pt cand va fi cazul. stiam ca la ursuline e asa, am asistat la unul, dar ca sa nu-mi ridic bunicele in cap as merge totusi la ortodocsi. Nu ca ar conta pt mine,d ar daca conteaza pt ele ...
Multumim si de urari! Da ce frumosi sunt si ai vostri! Si mari... Ce s-a schimbat marcus in asa scurt timp! Si matei ce mare e!!! Vorbeste??? Vladut nu mai zice nici macar tata, ca aia zicea inainte. Absolut nici un cuvintel. De inteles vad ca intelege destule, dar nu zice nimic in afara de silabe aiurea. Felicitari povestitorului, politician il faci ca vorbeste devreme si mult :)

Eu stiam numai de Ursuline...dar daca exista si varianta asta si e biserica ortodoxa atunci e mai bine pt k nu iti pui pe toata lumea in cap...desi ar trebui sa nu tii cont de cei din jur si sa faci cum crezi si cum simti tu....
Marcus s-a schimbat enorm de cand l-am adus de la spital , zici k e alt bb si continua sa se schimbe pe zi ce trece.sa nu mai zic k are 5 kg , e destul de greu ....a facut falcute si s-a ingrasat bine...speram sa o tina tot asa, dar sa nu se ingrase exagerat si sa fie sanatos...acum au cam inceput colicile, dar saracutul e rezistent si nu plange numai se adua tot k un covrig, mi se rupe sufletul abia astept sa scapam de ele.. va pup, si pe tine si pe vladut !! o zi frumoasa

milo
04.08.2010, 14:09:40
adevarul e ca, dupa ce merge singur, e mult mai simplu cu ei. si Matei merge deja peste tot, papa si el bine, sunt tare fericita de progresele lui, ce sa mai zic de vorbit, toata ziua ii merge gurita, ieri a zis prima data "apte", adica lapte, isi zice si numele, "mati", si imita masina, mielul si tigrul, nu imi vine sa cred nici mie de progresele lui.
de lapte nu imi zice nicio mamica cum a procedat? (cand ati trecul la laptele alimentar si de care i-ati dat)
mai jos sunt pozele cu Matei de pe facebook

http://www.facebook.com/#!/album.php?aid=5236&id=100000392154509

Vaii este un scump!!!tare dragalas...si eu zic k seamana cu mami....;))...sa fie sanatos si cumintel k frumusel foc ..este deja!!!!v

milo
04.08.2010, 14:12:14

Da probabil ai dreptate...si experienta...intr-adevar deja e f schimbat fata de acum o luna...si am vazut si la Matei schimbarile..deci o sa ma uit la poze si o sa ma minunez de progresele si schimbarile lui!!!

milo
04.08.2010, 14:22:05
Anca, Marcus e un scump! E atat de dragalas, zici ca e fetita! Asa ca sa nu te mai amarasti ca n-ai facut fetita, ca uite ai 2in1!:-p
P.S.ai ajuns la dr cu Marcus? Ai fost multumita sau inca mai cauti?
Am constatat k toate avem numai bebelusi frumusei foc dragele mele...pe bune...chiar m-am uitat la pozele care le-ati postat si sunt unu mai frumos k altul....
sa stii Mihaela k o doamna a crezut k e fetita Marcus....oricum mi-a trecut de fetite..zici k toata viata mi-am dorit baiat ;))
am fost la dr. bekert..joi...insa a avut o urgenta si nu era la cabinet, erau numai asistentele, l-au inscris pe Marcus si urmeaza sa ma duc sapt asta sa il vada si dl. doctor...o sa te mai tin la curent.puuup

AlexO
04.08.2010, 16:58:07
Anca sa stii ca am vazut la farmacie dozator pt lapte praf, ca tot ziceai tu ca ti-e greu sa te cari cu cutia dupa tine! E de la Avent si seamana cu o canita anticurgere, doar ca e mai mica! Sa te uiti in farmacie cand ajungi, poate o sa-ti placa! Eu la Donna am vazut!

laura81
04.08.2010, 18:24:19
sa vedeti ce frumos e cand incepe etapa de varsta CE-I AIA?. super! Sara la aceasta etapa minunata este. serios ca e faina faza asta, dar te mai si saturi. am inteles ca urmeaza etapa DE CE? care e si mai mortala! nici nu vreau sa ma gandesc!

e foarte frumos sa poti sa comunici cu copilul tau, sa poata sa iti spuna ce il doare, ce vrea, ce nu vrea, daca il mananca manutza sau dupa ureche! si Sara e o mare povestitoare, isi mareste narile si isi ridica sprancenele cand povestete ceva si isi tine capul inclinat asa putin.

Oaaaaai, ce faaaain! De-abia astept sa vad ce stim sa inventam la intrebari de genul "ce-i aia" si "de ce" :DMacar asa imi mai forjez si eu imaginatia ca in curand ajung sa vorbesc si eu numai cu "ii" si "dadadada"._
Dupa cate vad pe tiker ai cam ajuns si la termenul mult asteptat. 2-3 zile in plus sau in minus nu mai conteaza.... Presupunc a primi telefon inainte, sa tinem pumnii nu?
Si cum il cheama pana la urma?

anda_smuf
05.08.2010, 14:28:14
Am contractii de ieri intr-una dureroase dar neregulate cu dureri si de spate si cu tot tacamul. Am fost la medic si mi-a facut un coctail intramuscular si daca nu se potoleste pana pe la 5-6 bebelusul o sa il scoatem la o plimbare. el vrea sa il mai tinem o saptamana. Cica are 3200 gr. cu marja de eroare de rigoare. Sper sa fie bine si sper sa ramana asa si sa decida el cand sa vina.
L-am sunat pe Adi in Germania si i-am zis sa imi zica un nume urgent ca nu mai avem timp si am ramas la Tudor.
Va pup pe toate si sper sa ne auzim cu bine!

Crisro
05.08.2010, 15:19:26
Am contractii de ieri intr-una dureroase dar neregulate cu dureri si de spate si cu tot tacamul. Am fost la medic si mi-a facut un coctail intramuscular si daca nu se potoleste pana pe la 5-6 bebelusul o sa il scoatem la o plimbare. el vrea sa il mai tinem o saptamana. Cica are 3200 gr. cu marja de eroare de rigoare. Sper sa fie bine si sper sa ramana asa si sa decida el cand sa vina.
L-am sunat pe Adi in Germania si i-am zis sa imi zica un nume urgent ca nu mai avem timp si am ramas la Tudor.
Haide ca este aproape la 38 de saptamani Tudor! (frumos nume!!!:x) la "gramaj" sta bine, asa ca daca vrea baiatu' la plimbare...sa isi scoata nasucul!!!:D
Eu iti urez de pe acum un bebe mancacios si cuminte, iar tie multa, multa rabdare si refacere grabnica[-o<!

claut
05.08.2010, 20:36:28

offff, succes, o sa fie totul bine.
Tudor e un nume ffff frumos, asa am vrut si eu pt Matei, dar tati.....
asteptam vesti bune!!!!!!!!!!!1

milo
05.08.2010, 21:13:24
Anca sa stii ca am vazut la farmacie dozator pt lapte praf, ca tot ziceai tu ca ti-e greu sa te cari cu cutia dupa tine! E de la Avent si seamana cu o canita anticurgere, doar ca e mai mica! Sa te uiti in farmacie cand ajungi, poate o sa-ti placa! Eu la Donna am vazut!

Ceao Mihaela,
Merci nu stiam k se gasesc si la farmacii eu am gasit ceva pe net...chiar o sa merg sa vad k si asa am card la donna k tot cumpar de acolo una alta!!!merci si pupici.

milo
05.08.2010, 21:17:36

Multa bafta Anda!!!sa ai o nastere usoara si bb sa fie sanatos si cumintel sa te lase sa te refaci cat mai bine si cat mai repede!!!iti tin pumnii!!!numai ganduri bune!!!!

camitza
06.08.2010, 17:19:11
Sa ai o nastere usoara!Suntem alaturi de tine,chiar dak nu ne vedemn si nu ne auzim des. Iti doresc sa fiti sanatosi amandioi, iar numele e foarte frumos. Te pup

claut
10.08.2010, 23:04:21
lasand la o parte tot ce tine de bebii nostri, trebuie a va dau o reteta minunata,perfecta pentru noi si sotiori. mie mi-a facut o reala surpriza sotul meu aseara, am fost de-a dreptul incantata.
sa imi spuneti dc v-a placut

http://www.cevabun.ro/pere-in-sos-de-vin-aromat/

Crisro
11.08.2010, 10:38:05
lasand la o parte tot ce tine de bebii nostri, trebuie a va dau o reteta minunata,perfecta pentru noi si sotiori. mie mi-a facut o reala surpriza sotul meu aseara, am fost de-a dreptul incantata.
sa imi spuneti dc v-a placut

http://www.cevabun.ro/pere-in-sos-de-vin-aromat/

Daaaa!!!Si noi am incercat...iar cu banane iese si mai delicos!!!;))
De Anda mai stie cineva ceva?!:-?

anda_smuf
11.08.2010, 11:43:01
ciao fete! merci mult de mesaje!
eu am nascut in data de 5 seara la 10 fara 20 un baietel de 3150 de gr. A luat nota 10 initial dar apoi s-a cam albastrit si a stat la oxigen vreo 12 ore. Am inteles ca daca mai statea 3 zile sa faca 38 de saptamani era mult mai bine.
Oricum a trecut totul cu bine si ieri am ajuns acasa si suntem bine amandoi. mananca foarte bine, creste in greutate, e foarte cuminte, noaptea doarme 7 ore legate, ziua mananca la 2 ore dar na... poate ne mai schimbam programul cu timpul. Si eu sunt bine. Mi-a fost tare dor de sara. am crezut ca o iau razna in ultimele 2 zile de stat in spital. a facut niste crize de gelozie cand am ajuns acasa dar azi e mai bine. sper maine sa fie si mai bine. e foarte greu sa ii dai 100 la suta atentie ei si sa si alaptezi si sa il schimbi si imbaiezi si sa te si odihnesti ca totusi operatia e de 6 zile. sper sa imi iasa cum vreau eu. er fi asa de bine daca m-as putea dubla.
va pup pe toate si o sa mai intru cand pot. acum trebuie sa ma uit pe youtube la desene cu shoparle ca asa vrea sara.....
o sa pun si poze in curand dar deocamdata e stricata camera.

AlexO
11.08.2010, 12:30:55
eu am nascut in data de 5 seara la 10 fara 20 un baietel de 3150 de gr. A luat nota 10 initial dar apoi s-a cam albastrit si a stat la oxigen vreo 12 ore. Am inteles ca daca mai statea 3 zile sa faca 38 de saptamani era mult mai bine.
Oricum a trecut totul cu bine si ieri am ajuns acasa si suntem bine amandoi. mananca foarte bine, creste in greutate, e foarte cuminte, noaptea doarme 7 ore legate, ziua mananca la 2 ore dar na... poate ne mai schimbam programul cu timpul. Si eu sunt bine. Mi-a fost tare dor de sara. am crezut ca o iau razna in ultimele 2 zile de stat in spital. a facut niste crize de gelozie cand am ajuns acasa dar azi e mai bine. sper maine sa fie si mai bine. e foarte greu sa ii dai 100 la suta atentie ei si sa si alaptezi si sa il schimbi si imbaiezi si sa te si odihnesti ca totusi operatia e de 6 zile. sper sa imi iasa cum vreau eu. er fi asa de bine daca m-as putea dubla.
va pup pe toate si o sa mai intru cand pot. acum trebuie sa ma uit pe youtube la desene cu shoparle ca asa vrea sara.....

Anda, felicitari pt micutul Tudor, si ma bucur tare ca sunteti bine amandoi!

adelinapaun
11.08.2010, 12:42:26
Felicitari Anda si bun venit lui Tudor! <:-P<:-P<:-P

Este al doilea baietel cu numele Tudor(inaintea baietelului nostru ;))) de care stiu ca s-a nascut in ultimele 2 luni

Sa aveti grija de voi si numai bine!

claut
11.08.2010, 14:45:51
Ce mami fericita e Anda!!!! Bun venit, Tudor!!!!!!!!!!!!!!!!

Crisro
11.08.2010, 20:24:58

Bine ai venit pe lume Tudor! Sa fii sanatos, mancacios si cuminte!
Anda, ai grija de tine, lasa operatia sa se vindece bine!;))Nu incerca sa fii o super mama...cel putin nu inca! Sara o sa inteleaga cu timpul cum se "mananca" treaba cu fratiorul! ;));;)

laura81
11.08.2010, 23:15:29
Hmmm, a crescut moralul andei ;;). In maternitate nu era prea grozav. Tot urat e Tudor, anda? ;))
Hai ca merge spre bine, se invata incet-incet si Sara .. Acum e si tati aici, sigur poate iesi cu ea sa va lase pe tine si pe Tudor sa mai respirati. Si dupa aceea bunica la datorie :D
Ma bucur sa aud ca esti din ce in ce mai bine. Dar esti super datoare cu poze!!!

anda_smuf
12.08.2010, 14:17:38
sper azi sa reusesc sa repar camera si o sa pun niste poze.

mai, sa stii ca parca nu mai e asa urat. :)>-
nu stiu ce sa zic.:-\ a inceput chiar sa imi fie drag.:love: >:D<
e mult mai cuminte acum si nu a mai facut pipi pe mine de cel putin 12 ore. =P~

faza e ca nu il revendica nimeni. nimeni nu isi da seama cu cine seamana.....
in rest totul bine, va pup!

alice
12.08.2010, 18:02:30
Andaaa, ai nascut.Fetele au uitat sa-mi spuna asta.:-<
Oai ce fain e numele Tudor.N-am ce comenta la asta.;;)