PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

alison
12.08.2010, 23:36:04
@Alice: poate pentru ca fetele nu au stiut ca Anda nu a spus in eter lumii.
@Anda: mai Andutzo, vezi ca Tudor nu e old, e de fapt very very young :) (sau tickerele astea sunt destepte numai de la o luna incolo?!)
Sunt sigura ca-i un frumos si ca o sa-ti revii din acest momentary lapse of affection si-o sa redevii mama aia iubitoare in extremis pe care o stim ;)

Kristinne
14.08.2010, 23:12:09
Andaaa, ai nascut.Fetele au uitat sa-mi spuna asta.:-<
Oai ce fain e numele Tudor.N-am ce comenta la asta.;;)
Fetele au fost doar Laura, eu am aflat intamplator acum 3 zile si sunt convinsa ca restul nu stiu.

anda_smuf
15.08.2010, 19:45:38
fetelor am trimis la toate mms-uri si am zis ca cine are telefoane vede si poza si cine nu vede scrisul si ajunge dar cred ca mi s-a terminat creditul in plin proces al trimiterii si a primit doar ralu mesajul. ma rog.

eu nu sunt prea bine. am febra de ieri. ma duc maine la medic si vad ce e. sunt ingrijorata dar sper sa fie bine.

am incercat sa pun niste poze dar nu ma descurc. mai incerc si maine ca azi nu ma simt prea bine si nu mai am rabdare.

claut
15.08.2010, 23:30:02
fetelor am trimis la toate mms-uri si am zis ca cine are telefoane vede si poza si cine nu vede scrisul si ajunge dar cred ca mi s-a terminat creditul in plin proces al trimiterii si a primit doar ralu mesajul. ma rog.

eu nu sunt prea bine. am febra de ieri. ma duc maine la medic si vad ce e. sunt ingrijorata dar sper sa fie bine.

am incercat sa pun niste poze dar nu ma descurc. mai incerc si maine ca azi nu ma simt prea bine si nu mai am rabdare.

sa speram ca nu e nimic grav, sa fie oare de la lapte? succes mult la medic si te asteptam cu vesti bune

laura81
16.08.2010, 15:33:50
No, am vorbit cu Anda... E in spital, i-a mai crescut febra si nu se stie de ce... Ea pare ca se simte bine dar na, nu e ok cu febra... O tot cauta sa vada ce are si ii dau antibiotice.

Am mai pus si eu poze cu vladut.
http://picasaweb.google.com/108981283895964166925/Vladut#
N-am multe ca vad ca n-am mai facut de vreo 2 luni. trebe sa ma pun pe treaba :P Da miercuri ma duc cu el la locul de joaca din mall si-i mai fac, ca am fost duminica si a fost super fain, s-a distrat pana la epuizare :)
Voi? ce mai e nou?

claut
16.08.2010, 21:37:54
No, am vorbit cu Anda... E in spital, i-a mai crescut febra si nu se stie de ce... Ea pare ca se simte bine dar na, nu e ok cu febra... O tot cauta sa vada ce are si ii dau antibiotice.

N-am multe ca vad ca n-am mai facut de vreo 2 luni. trebe sa ma pun pe treaba :P Da miercuri ma duc cu el la locul de joaca din mall si-i mai fac, ca am fost duminica si a fost super fain, s-a distrat pana la epuizare :)
Voi? ce mai e nou?

la care loc de joaca din mall? cel de langa Leonardo? lasa copii asa mici?
de azi, daca il intrebi pe mati cati ani are, iti arata degetul aratator si zice "unu". e un dulce

Crisro
17.08.2010, 10:45:07

Voi? ce mai e nou?

Multa sanatate Andei! Speram sa nu apara complicatii si sa revina acasa rapid!!!
Bebe vladut este un scump!!!!:)>- ce repede trece timpul...azi maine face anul!:D
Noi crestem, crestem si iarasi crestem....si mai nou papam si scuc de morcov si de portocala...:)>-:)>-
Am facut si o mini vacanta cu pitica...

laura81
19.08.2010, 18:33:31
la care loc de joaca din mall? cel de langa Leonardo? lasa copii asa mici?
de azi, daca il intrebi pe mati cati ani are, iti arata degetul aratator si zice "unu". e un dulce
Iooi, si al tau a facut un an! La multi ani!!!<:-P
Hai ma, atatea vorbeste? vladut nu spune absolut nimic. da nimic. acum a reinceput cu tatatata si dadadada dar in rest nimic. A, si face ca si calul, ca a fost la tara si a vazut cai, e innebunit, tre sa ne cumparam cal la bloc;))
Da, la locul de joaca de langa mall am fost. pana la 3 ani trebuie sa fie insotit. am intrat cu el si ne-am distrat super fain. daca pana si eu m-am distrat, inseamna ca pt el a fost o nebunie :))

Crisro, deja i-ai dat suc? si e ok stomacelul ei? pai ai fata mare, nu gluma!
Unde ati fost plecati?

Noi l-am lasat la bunici prima oara acum vreo 3 saptamani si am plecat pe munte. a fost extraordinar de bine. am poze tot pe picasa. De-abia astept sa prindem iar un weekend cu timp sa mai plecam fara el :-"...

claut
19.08.2010, 22:00:22
Hai ma, atatea vorbeste? vladut nu spune absolut nimic. da nimic. acum a reinceput cu tatatata si dadadada dar in rest nimic. A, si face ca si calul, ca a fost la tara si a vazut cai, e innebunit, tre sa ne cumparam cal la bloc;))
:-"...

LA MULTI ANI, asteptam poze de la ziua lui!!!!!!!!!!!!!!

claut
19.08.2010, 22:01:34
Multa sanatate Andei! Speram sa nu apara complicatii si sa revina acasa rapid!!!
Bebe vladut este un scump!!!!:)>- ce repede trece timpul...azi maine face anul!:D
Noi crestem, crestem si iarasi crestem....si mai nou papam si scuc de morcov si de portocala...:)>-:)>-
Am facut si o mini vacanta cu pitica...

ooo, harnici cu papica, Matei se stramba la sucul de portocala......... si asta era pe la 5 luni :))
ok in vacanta cu picii? noi nu am indraznit

Crisro
20.08.2010, 09:50:33
Da, la locul de joaca de langa mall am fost. pana la 3 ani trebuie sa fie insotit. am intrat cu el si ne-am distrat super fain. daca pana si eu m-am distrat, inseamna ca pt el a fost o nebunie :))

Crisro, deja i-ai dat suc? si e ok stomacelul ei? pai ai fata mare, nu gluma!
Unde ati fost plecati?

Noi l-am lasat la bunici prima oara acum vreo 3 saptamani si am plecat pe munte. a fost extraordinar de bine. am poze tot pe picasa. De-abia astept sa prindem iar un weekend cu timp sa mai plecam fara el :-"...

La multi ani Vladut! :*Sa cresti mare si sanatos!:*
Da, i-am dat deja sucul ... evident la recomandarea pediatrului! Ideea este ca Ioana a cam avut reprize de constipatie...si atunci asta a fost solutia cea mai buna pentru a scapa de neplaceri!;;)
In mini concediu am fost la Geoagiu...ne-a fost teama sa ne aventuram mai departe...:-<nu stiam cum va reactiona la drum mai lung...:-\

anda_smuf
21.08.2010, 11:23:58
salut,

m-am intors. sunt acasa de ieri. sunt bine acum. sper. am resit sa pun si poze. All is goooood!

La multi ani Mati si Vladut! Sa fiti cuminti si sanatosi si sa cresteti mari!

laura81
21.08.2010, 16:47:15
salut,

m-am intors. sunt acasa de ieri. sunt bine acum. sper. am resit sa pun si poze. All is goooood!

Mai raspunde si tu la tel ca stau cu nodu-n gat...
Ma bucur ca esti bine si tudor e mortal! super poza cu sara cu el in brate!!!
Da-ne detalii dspre tine sau suna-ma:D

Crisro
21.08.2010, 18:07:02
salut,

Anda, ma bucur ca esti bine!
Tudor este o scumpete!!!Felicitari!

PS: mama, ce mare este Sara!!Azi maine creste si Ioana mea ... :)

alice
21.08.2010, 19:55:59
Anda, tot cu Adi seamana? :-p

anda_smuf
21.08.2010, 20:48:59
mufish! :^o

Kristinne
23.08.2010, 13:11:53
Cum sa semene cu Adi tu Alice? Nu vezi ce ochi negri ca ai Andei are? Tztztztz.... Necajiti fata degeaba...

claut
27.08.2010, 15:49:57
grea mai e viata de mamica, am avut parte de un accident casnic cu Matei, daca ma pierd asa si la urmatoarele patanii ale piciului, e vai de noi. am copt vinete si, chiar la final, cand buni strangea plita, nu a fost atenta si mati a pus mana pe plita incinsa. acum suntem cu arsuri de gr III in palmuta si cred ca va trece vreo luna pana sa scapam de bandaje. cel mai greu este cand mergem la pansat, cand ii curata rana. nu imi vine sa cred cum se pot intampa lucrurile cu copiii, e groaznic de dureros.
aveti grija, mamici,
va pup

AlexO
27.08.2010, 20:27:47
grea mai e viata de mamica, am avut parte de un accident casnic cu Matei, daca ma pierd asa si la urmatoarele patanii ale piciului, e vai de noi. am copt vinete si, chiar la final, cand buni strangea plita, nu a fost atenta si mati a pus mana pe plita incinsa. acum suntem cu arsuri de gr III in palmuta si cred ca va trece vreo luna pana sa scapam de bandaje. cel mai greu este cand mergem la pansat, cand ii curata rana. nu imi vine sa cred cum se pot intampa lucrurile cu copiii, e groaznic de dureros.
aveti grija, mamici,
va pup

Of, clau, ce rau imi pare de voi! Stiu cat de dureroase sunt arsurile ca si eu m-am ars de cateva ori! Insanatosire grabnica va dorim si cat mai putine accidente de genul asta....

laura81
28.08.2010, 21:14:29
aveti grija, mamici,
va pup
Oooo, doamne, saracutul!! Vindecare rapida ii dorim si tie multa tarie!

claut
29.08.2010, 09:34:31
Viata de sibiu a fost una tare frumoasa pentru mine, dar de la 1 octombrie ne mutam la cluj, si-a gasit sotul meu un job acolo. cu toate ca voi locui in alt oras, cu siguranta voi mai citi postarile mamicilor din sibiu :*.

AlexO
04.09.2010, 16:51:12
Laura, te-am vazut azi la "munca" in parcul tineretului si mi-a placut cum lucrai cu mirii, felicitari:)>-. Nu va cunosc decat din poze pe tine si pe sotul tau, dar sigur voi erati!
Clau, chiar daca te muti, pt noi tot de-a noastra o sa ramai, asa ca sa nu ne parasesti!>:D< Mati ce mai face?
IN rest, noi suntem oarecum bine....i-a aparut din nou o iritatie pe barbie si obrajori, ca atunci cand era mic si nu-mi dau seama de la ce....nu cred ca e de la mancare, dar nici nu stiu de la ce poate fi...poate de la dinti, de la saliva, de la servetele, nu stiu! are deja 4 dintisori 2 sus 2 jos, si cred ca mai urmeaza o pereche ca tare agitat mai e, sta in fundulet binsior si a zis si primul cuvintel, care spre dezamagirea mea a fost :tata:-<
Restul mamicutelor ce ne mai spun? Anca, Crisro? Adelina cu mai merge sarcina?

laura81
06.09.2010, 00:16:30
Laura, te-am vazut azi la "munca" in parcul tineretului si mi-a placut cum lucrai cu mirii, felicitari:)>-. Nu va cunosc decat din poze pe tine si pe sotul tau, dar sigur voi erati!
Clau, chiar daca te muti, pt noi tot de-a noastra o sa ramai, asa ca sa nu ne parasesti!>:D< Mati ce mai face?
IN rest, noi suntem oarecum bine....i-a aparut din nou o iritatie pe barbie si obrajori, ca atunci cand era mic si nu-mi dau seama de la ce....nu cred ca e de la mancare, dar nici nu stiu de la ce poate fi...poate de la dinti, de la saliva, de la servetele, nu stiu! are deja 4 dintisori 2 sus 2 jos, si cred ca mai urmeaza o pereche ca tare agitat mai e, sta in fundulet binsior si a zis si primul cuvintel, care spre dezamagirea mea a fost :tata:-<
Restul mamicutelor ce ne mai spun? Anca, Crisro? Adelina cu mai merge sarcina?

Multumesc, Alex, eu nu te-am vazut :-p Trebuia sa ma tragi de maneca:D N-am mai lucrat de mult si chiar imi era dor :)
Asa multi dintisori are deja? Iritatia nue de la caldura? sau de la saliva, daca ii cresc dintisorii probabil ca e ud mai tot timpul... si vladut era tot cu babetica in perioada aia, schimbam si 10 pe zi.
Despre vladut nu am ce sa va spun nou ca de vreo 2 sapt e ba la dadaca, ba la matusi, ba la bunici... il vad cam rar :-< E super sociabil si sunt tare fericita ca sta cu oricine, putem lucra linistiti. A inceput sa spuna cateva "cuvinte"de gen "gol" si "taci"(al doilea l-a invatat cu maica-mea, ei i se pare haios, mie nu :)) ) ... In continure "mama" nu exista, poate pe la 16 ani? Asa ca alex, nu te necaji, toti copiii pe care ii stiu au spus tata prima data:-<
chiar, fetelor, ce mai e nou pe la voi?

AlexO
19.09.2010, 20:04:15
Hei fetelor, ce-i asa pustiu pe aici???!!!
LAura draga, nu puteam sa te trag de maneca, pt ca erai prinsa foarte tare acolo:D
Lui Stefi i-a trecut iritatie, cred ca de la saliva a fost totusi, nu stiu sigur....sper sa nu-i mai apara.
Acum de cateva zile, nu mai vrea sa manance mai nimic, in afara de lapte, fructele cu chiu cu vai, legumele nici nu vrea sa le vada, oricum nu se omora el cu ele, dar cred ca tot din cauza dintiilor, ca are gingia de sus inflamata si acolo unde-i dau caninii si incisivii laterali....sper sa fie de la asta ca m-am saturat sa tot fac supe si sa le arunc.
Si acum o intrebare: de unde sa-i cumpar si eu de incaltat? ca vine iarna si nu mai pot sa-l scot in sosete afara. Am fost la deicheman, dar nu am gasit mare lucru pt baietei...erau mai multe pt fetite. Unde sa mai caut?

Crisro
20.09.2010, 19:28:29
Hei fetelor, ce-i asa pustiu pe aici???!!!
LAura draga, nu puteam sa te trag de maneca, pt ca erai prinsa foarte tare acolo:D
Lui Stefi i-a trecut iritatie, cred ca de la saliva a fost totusi, nu stiu sigur....sper sa nu-i mai apara.
Acum de cateva zile, nu mai vrea sa manance mai nimic, in afara de lapte, fructele cu chiu cu vai, legumele nici nu vrea sa le vada, oricum nu se omora el cu ele, dar cred ca tot din cauza dintiilor, ca are gingia de sus inflamata si acolo unde-i dau caninii si incisivii laterali....sper sa fie de la asta ca m-am saturat sa tot fac supe si sa le arunc.
Si acum o intrebare: de unde sa-i cumpar si eu de incaltat? ca vine iarna si nu mai pot sa-l scot in sosete afara. Am fost la deicheman, dar nu am gasit mare lucru pt baietei...erau mai multe pt fetite. Unde sa mai caut?

Cred ca este pustiu fiindca fetele au profitat din plin de zilele frumoase si au scos piticii la plimbari (cel putin asta am facut noi:-").
Si Ioana a avut vreo 2 reprize de iritatie, si eu m-am gandit la saliva si cred ca si fiindca se mai murdarea cand primea cate o completare de lapte praf...Ei i-au trecut dupa 2 zile de tratament cu banalul nidoflor...:*
Despre partea cu papucii...nush ce sa zic...eu am primit cateva incaltari cu care ies din iarna(desi ioana inca nu ii tine in picioare: oricat de bine ii leg...ii da jos)...in rest habar n-am...
incearca aici
http://www.babystil.eu/incaltamintebebelusi

claut
21.09.2010, 23:36:06
dragele mele,
nu mai stiu ce sa mai fac cu matei, de vreo luna e tot racit, suntem la al5lea tratament antiraceala si tot nu ii trece. am facut si un exudat faringian, maine mergem sa luam rezultatul, dar e groaznic. matei e vesel, dar ii curge nasucul si tuseste pana vomita, ma termina, nu alta. voi cunoasteti ceva metode babesti bune de tuse si raceala? dar verificate, ca nu mai am rabdare s ale testez acum. cand eram mica, tatal meu imi punea fasa la gat cu cartof ras si ... sa nu radeti... pipi, de fiecare data functiona, dar parca nu am curajul sa fac asta cu matei.

clauditza28
22.09.2010, 06:44:51
e ingrozitor. si noi am patit asa iarna trecuta, o luna de zile numai cu rosu in gat si episoade cu febra mare, nu mai stiam ce sa-i mai facem, si naturiste, si medicamente. in final, a fost nevoie de antibiotice tari ca sa se faca bine. dar depinde de fiecare copil si de ce are. acum al meu e la a doua raceala pe luna asta si speram ca se va rezolva cu ceai de tei cu miere si lamaie. i-am mai luat tisovit de la farmacia naturista ( e cu propolis, sirop de pin si nu mai stiu ce), iar pe nas spray cu apa de mare.
al meu nu sta cu nimic la gat.

claut
22.09.2010, 09:37:08
e ingrozitor. si noi am patit asa iarna trecuta, o luna de zile numai cu rosu in gat si episoade cu febra mare, nu mai stiam ce sa-i mai facem, si naturiste, si medicamente. in final, a fost nevoie de antibiotice tari ca sa se faca bine. dar depinde de fiecare copil si de ce are. acum al meu e la a doua raceala pe luna asta si speram ca se va rezolva cu ceai de tei cu miere si lamaie. i-am mai luat tisovit de la farmacia naturista ( e cu propolis, sirop de pin si nu mai stiu ce), iar pe nas spray cu apa de mare.
al meu nu sta cu nimic la gat.

antibiotice a luat, o tura de augumentin,s-a imbunatatit starea lui, dar dupa vreo3 zile iar a inceput sa tuseasca tare. azi mergem iar la medic,sa vedem ce ne mai da

Crisro
22.09.2010, 13:11:57
antibiotice a luat, o tura de augumentin,s-a imbunatatit starea lui, dar dupa vreo3 zile iar a inceput sa tuseasca tare. azi mergem iar la medic,sa vedem ce ne mai da

Din fericire noi inca nu am avut episoade de raceala...:-"nici nu stiu ce tratament sa iti recoamand, in schimb, eu iti sugerez ca dupa ce vei gasi un tratament care sa functioneze, sa incerci sa ii dai ceva stimulte pentru imunitate...stiu ca astea cantaresc tare mult, ma ales in lunile de toamna -iarna!!
Multa sanatate va dorim!!!>:D<

PS: mi-am adus aminte ca in primavara, in timpul sarciii am avut o repriza de tuse ingrozitoare, mi-a trecut cu oscillococcinul si un sirop de tuse de la fares...ceva de muguri de pin...la prima vedere e ceva banal...dar la mine a fuctionat...si sigur se poate administra si la bb

clauditza28
22.09.2010, 13:33:41
mda, antibioticele astea orale sunt slabute. iarna trecuta, toata luna ianuarie am tot dat antibiotice, cu pauze. avea cateva zile bune si apoi iar o lua de la capat, iar la medic, iar medicamente. in final a trebuit sa ne internam in spital. a fost naspa rau, am crezut ca nu mai trec zilele. saracii copiii, plictiseala maxima. era sfanta penicilina inainte, cand eram noi mici.
sper sa se faca bine picii nostri. al meu merge si la gradi si mi-a cam jena ca tuseste din cand in cand, dar n-am ce face pana saptamana viitoare cand ii vine dadaca. de la serviciu nu pot pleca si nici la spital sa stea singur nu-l voi duce never ,ever, pentru ca, pe copiii mici care nu sunt cu mamele, ii tin toata ziua in niste patuturi cu zabrele si ii dau jos doar cand mananca si o ora seara. am vazut cu ochii mei. e ingrozitor, nu au oameni care sa stea de ei. normal, e criza si nu sunt suficienti oameni.

Crisro
22.09.2010, 20:09:11
Voi cele care ati trecut deja prin faza durerilor de gingii ce trucuri ati folosit?!
A folosit cineva acele suzete speciale de la Tommee Tippee?? Ce geluri ati cumparat...daca ati cumparat...
Azi dimineata la 6.00 s-a trezit pitica si s-a foit nevoie mare...rodea rau de tot la suzeta si gemea...a adormit la loc doar dupa ce i-am masat gingiile cu degetul meu mic...=((

claut
22.09.2010, 21:53:26
am fost la medic, se pare ca e o alergie si acum ne tratam de asa ceva. o sa merg la cluj si o sa facem acolo ceva teste mai detaliate pentru alergie, aici nu avem cum. partea cea mai dureroasa e ca i-a decalotat dr putulica, noi nu am reusit fff bine la baita. e crunt, fetelor, l-a durut ff tare, iar acum de fiecare data cand face pipi urla ingrozitor de tare.... de stiam ce se intampla... ma mai gandeam inca o data inainte sa il la pe medic sa i-o "repare"

claut
22.09.2010, 21:56:18
Voi cele care ati trecut deja prin faza durerilor de gingii ce trucuri ati folosit?!
A folosit cineva acele suzete speciale de la Tommee Tippee?? Ce geluri ati cumparat...daca ati cumparat...
Azi dimineata la 6.00 s-a trezit pitica si s-a foit nevoie mare...rodea rau de tot la suzeta si gemea...a adormit la loc doar dupa ce i-am masat gingiile cu degetul meu mic...=((

eu l-am amagit putin cu calgel, dar nu stiu cat a functionat. matei nu s-a plans ff tare de durerile de dinti, decat cand i-au crecut sus toti 4 deodata, atunci puteam sa il dau cu orice ca tot facea urat.

AlexO
23.09.2010, 10:07:41
am fost la medic, se pare ca e o alergie si acum ne tratam de asa ceva. o sa merg la cluj si o sa facem acolo ceva teste mai detaliate pentru alergie, aici nu avem cum. partea cea mai dureroasa e ca i-a decalotat dr putulica, noi nu am reusit fff bine la baita. e crunt, fetelor, l-a durut ff tare, iar acum de fiecare data cand face pipi urla ingrozitor de tare.... de stiam ce se intampla... ma mai gandeam inca o data inainte sa il la pe medic sa i-o "repare"

Claut, inceraca sa-i pui rivanol acolo, il mai calmeaza, asta daca te va lasa sa-i mai umbli acolo.Inflamatia va dura vreo 2-3 zile si apoi n-o sa-l mai doara asa de tare si cam intr-o sapt o sa se vindece. Imediat ce te va lasa va trebui sa-i decalotezi in fiecare seara si sa-l speli acolo, ca altfel se lipeste la loc si chinul a fost degeaba. Noi l-am decalotat asa putin cate putin si cand mergeam la control dr il facea mai mult. Si si asa la- durut foarte tare, dar era mai mic, rana mai mica si se vindeca rapede. Acum suntem bine, decalotat complet!

AlexO
23.09.2010, 10:11:40

Nu prea sunt remedii minune...din pacate! Si Stefi se trezea din somn si urla cate 10-15 minute si nu stiam ce sa-i mai fac. Gelurile pt gingii Calgel sau Dentinox functioneaza, dar sunt de scurta durata. Eu le folosesc inainte de masa, ca sa poata manca, dar pe la jum mesei deja se duce efectul. Si stefi se mai calmeaza cand suge din suzi, suzeta lui normala, daca sunt unele specilae cred ca sunt si mai bune! Nu prea avem cum sa-i ajutam...

Crisro
23.09.2010, 10:22:27

Ufff, alegiile astea!
Si Clujul este bun...dar am inteles ca cea ma profi sectie de gen este la Mures.
Mult succes, in primul rand sa aflati ce ii intretine aceasta alergie si apoi sa gasiti "antidotul" potrivit!!
Cat despre partea cu putulica...nasol rau de tot...stiu de la matusa-mea ca il curata de baietel dupa fiecare baita cu rivanol...si asta pana pe la 2 ani...
Mult succes!>:D<

Crisro
23.09.2010, 10:25:48
Nu prea sunt remedii minune...din pacate! Si Stefi se trezea din somn si urla cate 10-15 minute si nu stiam ce sa-i mai fac. Gelurile pt gingii Calgel sau Dentinox functioneaza, dar sunt de scurta durata. Eu le folosesc inainte de masa, ca sa poata manca, dar pe la jum mesei deja se duce efectul. Si stefi se mai calmeaza cand suge din suzi, suzeta lui normala, daca sunt unele specilae cred ca sunt si mai bune! Nu prea avem cum sa-i ajutam...

Clarr...doame ce bun ar fii un remediu minune pentru gingii...cred ca premiul Nobel l-ar merita8-|:-?
Inca nu am ajuns la faza cu urlatul...dar se trezeste si geme si roade ce apuca...in dimineata asta parca e si mai inflamata gingia...si nu papa...nu a vrut nici san..iar din biberon a tras doar 30 ml...de la 4.30 doar 30 ml a papat..[-(

adelinapaun
23.09.2010, 10:56:07
Bine v-am gasit dragi mamici ,

Am citit si eu despre problemele voastre cu bebeii si va doresc sa treceti repede peste ele si sa fiti sanatosi si voiosi cat mai repede.

Remedii si solutii din cele mai bune si eficace va doresc!
>:D<

AlexO
23.09.2010, 11:09:15
Clarr...doame ce bun ar fii un remediu minune pentru gingii...cred ca premiul Nobel l-ar merita8-|:-?
Inca nu am ajuns la faza cu urlatul...dar se trezeste si geme si roade ce apuca...in dimineata asta parca e si mai inflamata gingia...si nu papa...nu a vrut nici san..iar din biberon a tras doar 30 ml...de la 4.30 doar 30 ml a papat..[-(
Asa se intampla cu papa....nu le mai trebuie, nu-ti fa griji, decat daca in 24 de ore nu papa nimic! EU am stagnat diversificarea pt ca nu mai vroia nimic din ce-i pregateam, faceam supe si piureuri si apoi le aruncam, asa ca m-am descis sa ne oprim vreo sapt. Dar al meu papa lapte aici nu-i problema!

AlexO
23.09.2010, 11:10:12

Am citit si eu despre problemele voastre cu bebeii si va doresc sa treceti repede peste ele si sa fiti sanatosi si voiosi cat mai repede.

Adelina, mai ai un pic si gata cu linistea si voia buna:))
Cum mai merge sarcina? LA ce dr mergi?

adelinapaun
23.09.2010, 12:02:48
:) Asa zice toata lumea....bucura-te cat mai ai vreme :-SS

Sarcina e in continuare bine, doar ca am inceput sa nu ma mai odihnesc cum trebuie noaptea...mai o arsura la stomac, "chestii de astea de femeie insarcinata" :))

Doctorul la care merg e Voiasciuc

Adelina, mai ai un pic si gata cu linistea si voia buna:))
Cum mai merge sarcina? LA ce dr mergi?

claut
23.09.2010, 15:23:35

Sarcina e in continuare bine, doar ca am inceput sa nu ma mai odihnesc cum trebuie noaptea...mai o arsura la stomac, "chestii de astea de femeie insarcinata" :))

eterna replica, bucura-te cat mai ai vreme, dar atat de mult iti doresti sa il ai pe bebe in brate, incat parca n te poti bucura de perioada sarcinii. oricum, mie imi e dor de bebe in burtica, abia astept sa am sentimentul asta iar.
arsurile pot sa fie naspa rau de tot. eu m-am chinuit destul de mult cu ele, mai ales noaptea, dar mereu aveam la capul patului biscuiti sau paine si noaptea mancam pana trecea arsura.

darianna
23.09.2010, 17:19:08

Felicitari Adelina!

Ma bucur foarte mult pentru tine!
O sarcina usoara in continuare si multa multa sanatate!!!

AlexO
23.09.2010, 20:28:17

Oooo, arsurile astea m-au chinuit si pe mine muuultttt timp, chiar daca mancam putin sau deloc sau orice tot aveam arsuri si bebele meu a fost chel chel si toata lumea imi zicea ca o sa aiba bebe par mult de-asta am arsuri ca-i creste parul, probabil asa iti spun si tie:-?.Trebuia si eu sa am ceva, daca greturi tot n-am avut:)) Eu n-am mai mancat nimic noaptea, ca daca mai mancam si noaptea....si asa m-am ingrasat foarte mult!
DR Voiasciuc zici...chiar nu am auzit de el? Cum e?

adelinapaun
24.09.2010, 08:22:29
Multumesc frumos de urari Laura :)

Felicitari Adelina!

Ma bucur foarte mult pentru tine!
O sarcina usoara in continuare si multa multa sanatate!!!

adelinapaun
24.09.2010, 08:26:47
Buna dimineata mamici!
Intr-adevar arsurile sunt naspa uneori....la mine nu prea conteaza daca mananc sau nu, arsurile tot le am. N-as putea sa zice ca ma chinuie noaptea, le am in timpul zilei, seara....noaptea problema ramane somnul pe care nu-l mai am ca inainte. Se mai trezeste si bebe si o tropaie pe mami , ba nu-mi gasesc pozitia de somn...
Oricum nu ma plang asa tare 8-} cum ati spus si voi mai e un pic si vin altele...;))

eterna replica, bucura-te cat mai ai vreme, dar atat de mult iti doresti sa il ai pe bebe in brate, incat parca n te poti bucura de perioada sarcinii. oricum, mie imi e dor de bebe in burtica, abia astept sa am sentimentul asta iar.
arsurile pot sa fie naspa rau de tot. eu m-am chinuit destul de mult cu ele, mai ales noaptea, dar mereu aveam la capul patului biscuiti sau paine si noaptea mancam pana trecea arsura.

Crisro
24.09.2010, 08:32:27

Vai si mie..si ce le mai invidiez pe gravidute!=P~ In fine ... cred ca sunt sentimente firesti...:*

adelinapaun
24.09.2010, 08:34:28
Da, mi s-a spus si mie varianta cu bebe cu par mult......dar clar nu e asta ci doar ca nu mai are nimic loc pe acolo pe langa bebe(stomacul ajunge destul de sus , la nivelul esofagului, digestia e incetinita ...cam astea ar fi cauze ale arsurilor).
Asa cum zici si tu, trebuia sa am si eu ceva, din fericire nici eu nu am avut greturi sau varsaturi <:-P
Dr. Voiasciuc, e ok; nu are cabinet particular dar ma duc la diferite clinici particulare pe unde are program. Pana acum a fost interesat de sarcina, la consultatii dragut ...sper sa fie asa pana la final si mai ales la final!

QUOTE=AlexO;3608776]Oooo, arsurile astea m-au chinuit si pe mine muuultttt timp, chiar daca mancam putin sau deloc sau orice tot aveam arsuri si bebele meu a fost chel chel si toata lumea imi zicea ca o sa aiba bebe par mult de-asta am arsuri ca-i creste parul, probabil asa iti spun si tie:-?.Trebuia si eu sa am ceva, daca greturi tot n-am avut:)) Eu n-am mai mancat nimic noaptea, ca daca mai mancam si noaptea....si asa m-am ingrasat foarte mult!
DR Voiasciuc zici...chiar nu am auzit de el? Cum e?[/QUOTE]

Crisro
24.09.2010, 08:34:51
Oooo, arsurile astea m-au chinuit si pe mine muuultttt timp, chiar daca mancam putin sau deloc sau orice tot aveam arsuri si bebele meu a fost chel chel si toata lumea imi zicea ca o sa aiba bebe par mult de-asta am arsuri ca-i creste parul, probabil asa iti spun si tie:-?.Trebuia si eu sa am ceva, daca greturi tot n-am avut:)) Eu n-am mai mancat nimic noaptea, ca daca mai mancam si noaptea....si asa m-am ingrasat foarte mult!
DR Voiasciuc zici...chiar nu am auzit de el? Cum e?

Eu nu am avut nicodata arsuri...si pentru asta...Ioana mea s-a nascut cu un par...de puteam sa o tund inca din maternitate!!...Eu cred ca peste o luna, maxim 2...ii pot face mot!;;):>

claut
24.09.2010, 12:04:18
Eu nu am avut nicodata arsuri...si pentru asta...Ioana mea s-a nascut cu un par...de puteam sa o tund inca din maternitate!!...Eu cred ca peste o luna, maxim 2...ii pot face mot!;;):>
cred ca ar tebui sa revolutionam teoria babeasca a arsurilor si a parului si sa zicem ca dc nu ai arsuri.... bebe va avea par, vad ca asta s-a intamplat multor mamici

anda_smuf
25.09.2010, 11:01:51
ciao fetelor,

eu sunt in focuri ca am ramas pentru prima data singura cu copiii timp de o saptamana. abia in ultimele 2 zile pot sa zic ca m-am descurcat cat de cat.
s-au imbolnavit amandoi. au facut o viroza respiratorie. sara are deja aproape un an si 5 luni dar sa vedeti un copil de o luna jumate tusind si cu nasul infundat si stranutand foarte des.... groaznic. acum sunt bine amandoi. nu le-am dat antibiotice. am dat de un medic super care nu se arunca cu reteta de antibiotice pe tine.
va pun niste poze si va pup si sper sa intru mai des de acum.

Crisro
26.09.2010, 09:24:25
ciao fetelor,

eu sunt in focuri ca am ramas pentru prima data singura cu copiii timp de o saptamana. abia in ultimele 2 zile pot sa zic ca m-am descurcat cat de cat.
s-au imbolnavit amandoi. au facut o viroza respiratorie. sara are deja aproape un an si 5 luni dar sa vedeti un copil de o luna jumate tusind si cu nasul infundat si stranutand foarte des.... groaznic. acum sunt bine amandoi. nu le-am dat antibiotice. am dat de un medic super care nu se arunca cu reteta de antibiotice pe tine.

Te cred ca esti in focuri!!!!
Yah cu viroza asta! Yupi ca le-a trecut!
Bravo tie ca ii tii departe de antibiotice!
Ce domnisoara mare si frumoasa este Sara (care apropo...puteam sa garantez ca are 2 ani si 5 luni:-";)))
Pupam dulce de tot!

claut
26.09.2010, 20:53:30
ciao fetelor,

of, sunt superbi amandoi!!!!!!!!!!!

adelinapaun
28.09.2010, 13:09:49
Dragi mamici,

Am si eu o intrebare pentru voi: cand ati fost insarcinate ati folosit vreun tip de perna speciala pentru gravide sa va ajute sa dormiti mai bine noaptea?
Eu m-am tot uitat pe diferite site-uri si vroiam sa stiu daca merita facuta o astfel de achizitie; marturisesc ca momentan "ma ajut" de o perna mai mica sa dorm noaptea :)

Multumesc si bebei sanatosi tuturor!

anda_smuf
28.09.2010, 13:28:46
eu imi puneam o perna norma intre genunchi cand stateam intr-o parte si imi era mult mai bine. de fapt numai intr-o parte puteam sa stau spre sfarsit cand aveam nevoie de perna daca vroiam sa si respir.

adelinapaun
28.09.2010, 14:29:15
Pai asa procedez si eu tot cu perna intre genunchi si ma gandeam daca sa achizitionez o "perna de gravide". Nici eu nu mai pot dormi decat intr-o parte; zilele astea am fost si racita si mi-a fost tare greu sa dorm ca aveam nasul infundat si abia reuseam sa respir....mai ales seara:(
Acum sunt bine si sper sa nu ma mai "procopsesc" cu alta raceala...:-SS

eu imi puneam o perna norma intre genunchi cand stateam intr-o parte si imi era mult mai bine. de fapt numai intr-o parte puteam sa stau spre sfarsit cand aveam nevoie de perna daca vroiam sa si respir.

Crisro
28.09.2010, 14:47:57
Dragi mamici,

Am si eu o intrebare pentru voi: cand ati fost insarcinate ati folosit vreun tip de perna speciala pentru gravide sa va ajute sa dormiti mai bine noaptea?
Eu m-am tot uitat pe diferite site-uri si vroiam sa stiu daca merita facuta o astfel de achizitie; marturisesc ca momentan "ma ajut" de o perna mai mica sa dorm noaptea :)

Multumesc si bebei sanatosi tuturor!

Burtica mi-o sprijineam de o perna fffff moaleee...iar plapuma o tineam intre picioare...imi era f bine asa...asa ca nu am cautat sa imi iau o perna speciala...:-"
Sarcina usoara in continuare....

Crisro
28.09.2010, 14:57:07
Pai asa procedez si eu tot cu perna intre genunchi si ma gandeam daca sa achizitionez o "perna de gravide". Nici eu nu mai pot dormi decat intr-o parte; zilele astea am fost si racita si mi-a fost tare greu sa dorm ca aveam nasul infundat si abia reuseam sa respir....mai ales seara:(
Acum sunt bine si sper sa nu ma mai "procopsesc" cu alta raceala...:-SS

Bine ca poti dormi intr-o parte...eu aveam sarcina pozitionata numai pe partea stanga...daca dormeam pe drepata, aveam impresia ca imi aluneca copilu' (ma rog...probabil erau ligamentele uterului...8-}) iar daca dormeam pe stanga...eram ca un sac de box pentru bebe...asa ca ...mai mult pe spate dormeam...desi mi se spunea ca nu este bine pentru bebe...ca nush ce se intampla cu placenta...bullshit...:|am ajuns la sfarsitul sarcinii doar cu gradul 2 de maturare...asa ca ... important este sa te poti odihni...nu pozitia in care o faci!^:)^
Pfuuu...cand am avut nasul infndat ... pizam la apa cu sare...mama, mama!:-"

claut
28.09.2010, 22:30:53
subscriu, cu perna intre picioare dormeam si eu

claut
29.09.2010, 12:29:19
fetelor.... e crunt impachetatul, matei e la soacra-mea, sotul meu e la cluj deja... noroc cu prietenii care ma ajuta. e groaznic sa te muti, se aduna la lucruri.....

adelinapaun
29.09.2010, 15:24:50
Inainte de toate multumesc mamici pentru parerile voastre despre "pozitii" de somn in timpul sarcinii

Spor mult la impachetat Claut

fetelor.... e crunt impachetatul, matei e la soacra-mea, sotul meu e la cluj deja... noroc cu prietenii care ma ajuta. e groaznic sa te muti, se aduna la lucruri.....

Crisro
29.09.2010, 19:26:28

Cunosc!!!!!Am trecut si noi prin impachetat...acum 3 ani...cu adevarat groaznic...dar o scoateti la cap pana la urma!
Si cum esti? Incantata? Speriata? Curioasa?! :DVei fii singura acolo sau ai prieteni sau rude?!

claut
29.09.2010, 22:23:03
Cunosc!!!!!Am trecut si noi prin impachetat...acum 3 ani...cu adevarat groaznic...dar o scoateti la cap pana la urma!
Si cum esti? Incantata? Speriata? Curioasa?! :DVei fii singura acolo sau ai prieteni sau rude?!

sunt doar suparata ca las in urma 10 ani fericiti, oameni minunati, locuri superbe, dar pentru ce sunt amintirile? sa ne invigoreze. in cluj nu mai cunosc pe nimeni, iar rude nu am deloc, eu sunt, de fapt, din bistrita-nasaud, deci nici in sb nu am avut pe nimeni. in fine... va plictisesc ... plang si impachetez... o sa imi fie cel mai dor de prietenii pe care ii las aici

Crisro
30.09.2010, 19:22:52
sunt doar suparata ca las in urma 10 ani fericiti, oameni minunati, locuri superbe, dar pentru ce sunt amintirile? sa ne invigoreze. in cluj nu mai cunosc pe nimeni, iar rude nu am deloc, eu sunt, de fapt, din bistrita-nasaud, deci nici in sb nu am avut pe nimeni. in fine... va plictisesc ... plang si impachetez... o sa imi fie cel mai dor de prietenii pe care ii las aici

Mey...de cate locuri esti legata...Bistrita, Medias, Sibiu, acum Cluj...
Imi aduci aminte de o cunostinta de-a mea...nascut dintr-o mama italianca si tata francez, face facultatea in germania, se angajeaza in elvetia la o firma americana si este trimis in Romania, unde se casatoreste cu o unguroaica...
Spor la impachetat fara lacrimi!

Ca sa fiu pe topic:">aseara i-am turnat piticei o lingurita de cereale in laptic...a fost super incantata...a ras 120...ceea ce e aproape un record pt ea...

anda_smuf
01.10.2010, 08:11:53
ciao fete,

vroiam doar sa va zic ca daca aveti probleme cu laptele vrodata si nu aveti destul sa luati galafor. e foarte bun. tudor ajunsese sa bea un supliment de 90 de ml la o masa si a scazut treptat si acum ne descurcam fara lapte praf. sunt foarte incantata. l-am luat asa fara sa cred ca face mare lucru dar a fost un miracol.

va pup pe toate si clau, gandeste-te ca e un nou inceput si ca orice nou inceput poate sa aduca lucruri foarte frumoase. si in ce priveste prietenii te bagi pe mamici de cluj si te duci la doua-trei intalniri si gata, ai propria gasca de prietene.

anda_smuf
01.10.2010, 08:17:30
ia uitati aici copil prematur care are 5 kg jumate la nici 2 luni! eee? am facut treaba buna?

claut
01.10.2010, 08:30:31
ia uitati aici copil prematur care are 5 kg jumate la nici 2 luni! eee? am facut treaba buna?
da' ce privire zglobie are!!!!!!!! stie sa stea la poza, nu gluma

claut
04.10.2010, 07:50:58
DRAGI MAMICI,
am ajuns in cluj de vineri si ne confruntam cu o problema groaznica, proprietarii ntri nu au terminat apartamentul, este inca la stadiu de santier si acum ne cautam altceva. stiti voi cumva pe cineva care sa aiba un apartament de 2-3 camere in cluj mobilat sau partial mobilat? trebuie sa ne gasim ceva urgent si suntem disperati, intr-un oras nou si noi nu avem unde sa stam.
nr meu de tel este 0745505129 sau un mesaj privat.
mersi din suflet

Crisro
04.10.2010, 19:47:24

Mey ce grasun!!!!Ce ochisori mari are!! Ce l-as smotocii putin!!!!:D
Da, ai facut treaba buna!!!:)>-

Crisro
04.10.2010, 19:48:46
DRAGI MAMICI,
am ajuns in cluj de vineri si ne confruntam cu o problema groaznica, proprietarii ntri nu au terminat apartamentul, este inca la stadiu de santier si acum ne cautam altceva. stiti voi cumva pe cineva care sa aiba un apartament de 2-3 camere in cluj mobilat sau partial mobilat? trebuie sa ne gasim ceva urgent si suntem disperati, intr-un oras nou si noi nu avem unde sa stam.
nr meu de tel esteNR. TELEFON STERS sau un mesaj privat.
mersi din suflet

Of bietii de voi, din pacate chiar nu stiu...tin pumnii sa se rezolve repede situatia![-o<

darianna
13.10.2010, 16:36:22
Buna mamici!!!!

Am si eu o rugaminte... imi spuneti va rog ce inseamna "taiatul motului''? Nu sunt sigura, dar e cumva aniversarea de 1 an?

AlexO
14.10.2010, 20:34:51
Buna mamici!!!!

Am si eu o rugaminte... imi spuneti va rog ce inseamna "taiatul motului''? Nu sunt sigura, dar e cumva aniversarea de 1 an?

Heloo lAura, bun venit pe la noi:D
Da, taiatul motului se practica la aniversarea de 1 an si cica se taie un smoc de par de-al lui bebe care se leaga cu o funda si se pastreaza peste ani:-\...in fine daca ai ce taia, ca Stefi al meu e cam chelios si nu cred ca o sa-i creasca par pana in februarie si nici sa uratesc copilul doar ca asa e obiceiul nu vreau!
Lasand asta la o parte voi pe cand un bebe:D?

darianna
14.10.2010, 20:55:57
Heloo lAura, bun venit pe la noi:D
Da, taiatul motului se practica la aniversarea de 1 an si cica se taie un smoc de par de-al lui bebe care se leaga cu o funda si se pastreaza peste ani:-\...in fine daca ai ce taia, ca Stefi al meu e cam chelios si nu cred ca o sa-i creasca par pana in februarie si nici sa uratesc copilul doar ca asa e obiceiul nu vreau!
Lasand asta la o parte voi pe cand un bebe:D?
Heloo Miti!

Mersi de raspuns... nu eram sigura... stiam ca mie mi-au taiat motul la un an, dar nu stiam daca se mai practica sau nu... ieri a implinit un anisor fetita unei prietene si ea nu imi spusese nimic de taiat motul... ieri am fost pe la ei si am aflat ca sambata ii taie motul, dar din pacate noi suntem la o nunta la Brasov si nu putem participa...
Am vazut pozele cu Stefi si e un dulce... abia astept sa va vad...
Bebele nostru inca mai are de asteptat... in mai am terminat cu moldaminele (ASLO 600) si maine merg sa refac analizele... doctorita a zis ca e foarte posibil sa repetam tratamentul.... NU ALTE 10 moldamineeee!!!
Dar ce sa fac... mai bine ma tratez pana scap de tot... si apoi ne punem pe treaba... momentan doar antrenamente intense:D... si pentru creere si pentru crestere... de curand au nascut doua prietene ale mele... asa ca am "echipamente" pentru antrenamente...:-p

O seara placuta!:)>-

AlexO
14.10.2010, 21:27:36
Heloo Miti!

Mersi de raspuns... nu eram sigura... stiam ca mie mi-au taiat motul la un an, dar nu stiam daca se mai practica sau nu... ieri a implinit un anisor fetita unei prietene si ea nu imi spusese nimic de taiat motul... ieri am fost pe la ei si am aflat ca sambata ii taie motul, dar din pacate noi suntem la o nunta la Brasov si nu putem participa...
Bebele nostru inca mai are de asteptat... in mai am terminat cu moldaminele (ASLO 600) si maine merg sa refac analizele... doctorita a zis ca e foarte posibil sa repetam tratamentul.... NU ALTE 10 moldamineeee!!!
Dar ce sa fac... mai bine ma tratez pana scap de tot... si apoi ne punem pe treaba... momentan doar antrenamente intense:D... si pentru creere si pentru crestere... de curand au nascut doua prietene ale mele... asa ca am "echipamente" pentru antrenamente...:-p

Hei dar pt ce faci tratamentul, ca nu stiu....mi-a zis parca mircea ca ai facut ceva tratament dar nu mi-a zis de ce. Sper ca nu e nimic grav
Da, stii cum e....repetitia si antrenamentul sunt mama invatarii:D

AlexO
14.10.2010, 21:33:14
Heloo Miti!

Da, acum m-am prins...oboseala bat-o vina! Las ca va trimit pe mail un filmulet cu fi-miu ca sa-ti explici de ce neuronul meu e in stand-by:-p

claut
16.10.2010, 12:42:41
in sfarsit am reusit sa mai citesc din mesajele voastre, de-abia acum avem net acasa. am gasit un apartament ff simpatic, iar acum vine perioada acomodarii cu noua casa numita cluj. sunt multe de facut, nu gasesc un pediatru la care sa il inscriu pe matei, dar ne descurcam noi cumva.
piticii vostri sunt minunati, cand citeam despre ei parca eram acasa, la sibiu.

laura81
19.10.2010, 00:34:48
in sfarsit am reusit sa mai citesc din mesajele voastre, de-abia acum avem net acasa. am gasit un apartament ff simpatic, iar acum vine perioada acomodarii cu noua casa numita cluj. sunt multe de facut, nu gasesc un pediatru la care sa il inscriu pe matei, dar ne descurcam noi cumva.
Clau, hai ca ce-a fost greu a trecut, ma bucur ca mai dai pe la noi :P Intra pe miresici pe topicurile de cj ca e ceva subiect la bebelusi si despre pediatri.
In rest, nimeni nu mai zice nimic? eu sunt intr-o perioada super buna, in care ma minunez de piciul meu in fiecare zi, am in sfarsit mai mult timp pt familie si savurez cat pot varsta asta... A, si bineintlees ca am cel mai frumos si cel mai destept copil :))

Crisro
19.10.2010, 10:23:53

Felicitari pentru apartamanetul simpatic! Sa-l locuiti sanatosi!
Daca pediatrii segasesc la Sibiu...apai la Cluj...imposibil s anu gasesti ce iti doresti, ai doar putina rabdare...
;;):*Pupici de la Sibiu!

Crisro
19.10.2010, 10:26:01
Clau, hai ca ce-a fost greu a trecut, ma bucur ca mai dai pe la noi :P Intra pe miresici pe topicurile de cj ca e ceva subiect la bebelusi si despre pediatri.
In rest, nimeni nu mai zice nimic? eu sunt intr-o perioada super buna, in care ma minunez de piciul meu in fiecare zi, am in sfarsit mai mult timp pt familie si savurez cat pot varsta asta... A, si bineintlees ca am cel mai frumos si cel mai destept copil :))

Hmmmm, ce ciudat....zici ca ai descris-o pe Ioana...de ce oare?;;)=))=))=))=))=))=))=))

laura81
20.10.2010, 17:58:27
Hmmmm, ce ciudat....zici ca ai descris-o pe Ioana...de ce oare?;;)=))=))=))=))=))=))=))
Ba al meu, ba al meu!!! :))

AlexO
21.10.2010, 09:38:09

Bine ca v-ati gasit...Apropo, cum s-a acomodat Matei cu noua casa?

Fetelor voi cand i-ati pus pe-ai vostri la olita?E prea devreme sa incercam de-acum? Ma gandeam sa-l pun la olita ca al meu tot ii vine sa faca cand il pun in scaunul de masa;))
In rest, despre noi: ne-au mai aparut 2 dinti, a inceput si el sa se ridice in picioare in patut si nu mai pot sa-l las singur ca face numai bau, zice si mama, dar ma striga numai cand ma duc sa-i pregatesc papa si nu mai apar, cand vb si eu la telefon si nu-i acord atentie#-o; la mancare e un mofturos, ca nici nu mai stiu ce sa-i gatesc....voi ce le mai dadeati de papa pe la varsta asta, dar in afara de legume din alea fara gust ca nici nu vrea sa le vada!
Va pup

Crisro
25.10.2010, 10:57:34

Fetelor voi cand i-ati pus pe-ai vostri la olita?E prea devreme sa incercam de-acum? Ma gandeam sa-l pun la olita ca al meu tot ii vine sa faca cand il pun in scaunul de masa;))
In rest, despre noi: ne-au mai aparut 2 dinti, a inceput si el sa se ridice in picioare in patut si nu mai pot sa-l las singur ca face numai bau, zice si mama, dar ma striga numai cand ma duc sa-i pregatesc papa si nu mai apar, cand vb si eu la telefon si nu-i acord atentie#-o; la mancare e un mofturos, ca nici nu mai stiu ce sa-i gatesc....voi ce le mai dadeati de papa pe la varsta asta, dar in afara de legume din alea fara gust ca nici nu vrea sa le vada!
Va pup

La olita si la mancare gatita, noi inca n-am ajuns asa ca nu prea sunt in masura sa dau sfaturi...
In schimb felicitari pentru progese...dintisori, ridicatul in picioare, vorbit!!!Bravo!!!

si sa ma laud si eu si progresele fii-mii...:D ne-a iesit un dintisorrrrr....si al 2lea sta sa bubuie...:-SS
Pup bebeii!

AlexO
25.10.2010, 16:28:49
La olita si la mancare gatita, noi inca n-am ajuns asa ca nu prea sunt in masura sa dau sfaturi...
In schimb felicitari pentru progese...dintisori, ridicatul in picioare, vorbit!!!Bravo!!!

si sa ma laud si eu si progresele fii-mii...:D ne-a iesit un dintisorrrrr....si al 2lea sta sa bubuie...:-SS
Pup bebeii!
Oau, asa repede??? Noua abia pe la 6 luni primul....Dar las' ca-i bine sa scapati mai repede!Felicitari!

claut
26.10.2010, 23:47:38

Va pup
olita? offfff, mare necaz, nu e prea devreme, atata timp cat sta in fundulet, e ok. matei zice acum cand face caca, dar nu apuc sa il dezbrac, ca a si facut. il mai pun si dupa ce face in scutec, macar sa stie ce se intampla.
de acum inainte va fi tot mai frumos si pentru voi, dar tie cred ca iti va fi greu pana cand va merge singur. cand matei se ridica in picioare in patut, era crunt, nu vroia sa doarma deloc, cum il puneam in pat, cum era in picioare si plangea. il adormeam numai cu sticla de lapte.
de papica... tu stii cel mai bine. eu am tinut-o cu legumele alea naspa multa vreme.
succes

laura81
28.10.2010, 23:47:26
olita? offfff, mare necaz, nu e prea devreme, atata timp cat sta in fundulet, e ok. matei zice acum cand face caca, dar nu apuc sa il dezbrac, ca a si facut. il mai pun si dupa ce face in scutec, macar sa stie ce se intampla.
de acum inainte va fi tot mai frumos si pentru voi, dar tie cred ca iti va fi greu pana cand va merge singur. cand matei se ridica in picioare in patut, era crunt, nu vroia sa doarma deloc, cum il puneam in pat, cum era in picioare si plangea. il adormeam numai cu sticla de lapte.
de papica... tu stii cel mai bine. eu am tinut-o cu legumele alea naspa multa vreme.
succes
La vladut nu e si nu a fost greu cu culcatul, de la 10 luni nu a mai vrut sa doarma nici in brate, se cerea in patut. dar cu caca ... e o intreaga poveste... a aratat de 2 ori, l-am pus pe olita o data, si atunci a facut. dar ptr el dezbracatul e un calvar, pt mine si mai si, asa ca nu-l pun inca. daca imi arata il pun, daca nu, ii zic doar ca trebuie sa-mi arate :)) Sa vedem cat va dura si cu lenea asta, ca o sa ajunga probabil la scoala cu scutec daca e dupa mine.

Si cu papa... stiu ca-i tot roteam alimentele, si ce nu vroia sa pape saptamana asta poate era bun saptamana cealalta. Incearca sa revii la fiecare aliment, ca-si schimba tare gusturile pe parcurs. Vladut nu manca nimic ce nu continea fructe, si acum ii merge burtica de la fructe si ar papa supa intr-una.

claut
31.10.2010, 12:01:17
Si cu papa... stiu ca-i tot roteam alimentele, si ce nu vroia sa pape saptamana asta poate era bun saptamana cealalta. Incearca sa revii la fiecare aliment, ca-si schimba tare gusturile pe parcurs. Vladut nu manca nimic ce nu continea fructe, si acum ii merge burtica de la fructe si ar papa supa intr-una.

ii merge burtica? nici nu vreau sa imi amintesc, am avut mari necazuri cu diareea, cum manca un fruct, cum facea kk, la fiecare masa licida (suc, supa, lapte), el facea kk, cam si de 6 ori pe zi facea. noroc cu dr metes si cu un regim de 1 luna si am scapat, nu am mai avut deloc probleme de atunci. mare om!!

AlexO
31.10.2010, 16:16:48
ii merge burtica? nici nu vreau sa imi amintesc, am avut mari necazuri cu diareea, cum manca un fruct, cum facea kk, la fiecare masa licida (suc, supa, lapte), el facea kk, cam si de 6 ori pe zi facea. noroc cu dr metes si cu un regim de 1 luna si am scapat, nu am mai avut deloc probleme de atunci. mare om!!

LA noi e exact pe dos;))...Eu tocmai ca ii dau numai alimente si fructe cu efect laxativ si el tot constipat e! Si acum am facut prostia sa-i dau si fier si mi s-a constipat din nou, tocmai cand ajunsesem si noi intr-un punct cand era cat de cat ok. Eu nu inteleg moda asta cu datul preventiv al fierului, vitaminelor si mai multor chestii... desi i-am spus dr ca abia am scapat de constipatie si din presupunerile mele fierul constipa, el tot m-a pus sa-i dau....insistand pe faptul ca daca e mofturos la mancare nu are de unde sa-si ia fierul. Si i-am dat doar o data mai mult de gura sotului si am patit-o din nou, dar nici ca-i mai dau! Fac eu cumva sa-i mai bag cate un ou, ficatei, carnita si alte alea ca sa-si ia din alimente! Pupici

adelinapaun
01.11.2010, 16:27:53
Salutare mamici si pitici :)

Am mai intrat si eu pe la voi si am citit progresele si "confruntarile"voastre. Nu mai am mult (ma aflu in saptamana 33) si incepe si pentru mine "aventura"" :-p

Intre timp am primit o perna de gravide cadou de ziua mea -stiti ca v-am cerut parerea despre eficienta ei; se pare ca "cineva" a fost pe faza si mi-a ascultat dorinta. Am primit-o de la sotul meu si chiar ma odihnesc mai bine noaptea si nu numai, o port dupa mine din dormitor in sufragerie si-mi sprijina spatele foarte bine cand stau pe canapea

Alte simptome de femeie insarcinata : imi raman in continuare arsurile care pot fi asa de neplacute :( , miscarile mele devin pe zi ce trece tot mai putin indemanatice sau greoaie :">. Dar ce va spun eu voua despre astfel de simptome...voi ati trecut deja prin ele :)

Am inceput sa adunam unele lucruri de care vom avea nevoie pt bebe: scoica, masa de schimbat, vanita, landou si mai urmeaza... :)

Ah da, si de o saptamana ma aflu in concediu prenatal

O seara frumoasa si o saptamana de toamna insorita

laura81
08.11.2010, 22:17:53
Adelina ... ce faine vremuri :P Ce liniste era atunci !!! :)) In cate un weekend cand e Vladut la ai mei ma uit in jur si nu-mi vine sa cred ca toata viata am avut o asemenea liniste si n-am stiut sa apreciez :)) Profita de ele!!! Micile neplaceri se uita ...
Am reusit si eu in sfarsit sa-i m ai fac poze lui Vladut:

Alti pitici, nimic? Ii vedem direct in pozele de nunta?:-?

claut
09.11.2010, 14:06:59
Adelina ... ce faine vremuri :P Ce liniste era atunci !!! :)) In cate un weekend cand e Vladut la ai mei ma uit in jur si nu-mi vine sa cred ca toata viata am avut o asemenea liniste si n-am stiut sa apreciez :)) Profita de ele!!! Micile neplaceri se uita ...
Am reusit si eu in sfarsit sa-i m ai fac poze lui Vladut:

Alti pitici, nimic? Ii vedem direct in pozele de nunta?:-?
cat e de dragals vladut!! musai sa faceti si o fetita

thedee
11.11.2010, 08:18:09
Fetelor sper sa ma iertati pt lunga inactivitate:( A fost nunta, a fost concediul, am fost tot plecata...dar i'm back :)>- tot nu o sa pot sa intru zilnic dar incerc cat de des. Va pup.

thedee
11.11.2010, 08:27:07
Salutare mamici si pitici :)

Am mai intrat si eu pe la voi si am citit progresele si "confruntarile"voastre. Nu mai am mult (ma aflu in saptamana 33) si incepe si pentru mine "aventura"" :-p

Intre timp am primit o perna de gravide cadou de ziua mea -stiti ca v-am cerut parerea despre eficienta ei; se pare ca "cineva" a fost pe faza si mi-a ascultat dorinta. Am primit-o de la sotul meu si chiar ma odihnesc mai bine noaptea si nu numai, o port dupa mine din dormitor in sufragerie si-mi sprijina spatele foarte bine cand stau pe canapea

Alte simptome de femeie insarcinata : imi raman in continuare arsurile care pot fi asa de neplacute :( , miscarile mele devin pe zi ce trece tot mai putin indemanatice sau greoaie :">. Dar ce va spun eu voua despre astfel de simptome...voi ati trecut deja prin ele :)

Am inceput sa adunam unele lucruri de care vom avea nevoie pt bebe: scoica, masa de schimbat, vanita, landou si mai urmeaza... :)

Ah da, si de o saptamana ma aflu in concediu prenatal

O seara frumoasa si o saptamana de toamna insorita

Adelina, tocmai ce ne-am salutat azi din masina:-p Iti doresc tot binele din lume, sa decurga totul excelent si abia astept sa vina puiul pe lume:x:x

ElleM
11.11.2010, 11:19:27
Diana am vazut ca ai intrat la topicul cu bebelusi si ma gandeam ca ne dai o veste buna :-p
Sa stii ca ne-ai lipsit >:D<

Fetelor sper sa ma iertati pt lunga inactivitate:( A fost nunta, a fost concediul, am fost tot plecata...dar i'm back :)>- tot nu o sa pot sa intru zilnic dar incerc cat de des. Va pup.

AlexO
11.11.2010, 20:17:52
Diana am vazut ca ai intrat la topicul cu bebelusi si ma gandeam ca ne dai o veste buna :-p
Sa stii ca ne-ai lipsit >:D<
Hi HI Hi...gand pe gand Elena...si eu am vrut sa scriu acelasi lucru, dar m-am abtinut:-p

adelinapaun
12.11.2010, 12:36:36
Diana, asa e :)

E bine ca nu-i mare orasul ne mai vedem si fara sa ne dam intalnire ;))
Multumesc de urari si Doamne ajuta sa fie decurga totul bine

>:D<>:D<>:D<

Adelina, tocmai ce ne-am salutat azi din masina:-p Iti doresc tot binele din lume, sa decurga totul excelent si abia astept sa vina puiul pe lume:x:x

karisia
15.11.2010, 16:34:38
fetelor..am si eu o intrebare ..trebuie sa nasc cam in 2 saptamani si ma intrebam cat se mai da la nastere sa vina medicul..dar la moasa si la asistente..ca am niste variante dar vroiam sa mai stiu niste pareri...mersi

AlexO
16.11.2010, 17:41:10
fetelor..am si eu o intrebare ..trebuie sa nasc cam in 2 saptamani si ma intrebam cat se mai da la nastere sa vina medicul..dar la moasa si la asistente..ca am niste variante dar vroiam sa mai stiu niste pareri...mersi

karisia, in primul rand felicitari pt sarcina, nastere usoara si la termen iti doresc!
Eu n-am nasut la o clinica privata asa ca nu te pot ajuta!
O prietena a nascut acum un an la maternitate, dar doar cu moasa si i-a dat 100 sau 150 lei, iar la asistente a zis ca nu prea le-a dat nimic. Ea a avut o nastere relativ usoara, daca se poate numi usor a naste... medicul ei n-a venit la nastere si nici un alt medic n-a fost prezent, asa ca n-a dat nimic la nimeni...
Poate te ajuta si alte fete, desi fetele de pa aici nu prea au nascut la maternitatea asta ....

amy_ctin
17.11.2010, 15:28:09
Am "cateva" intrebari ptr feteel care au nascut la Eva: cand v-ati dus la primul control acolo? la ce intervale mergeati la control? cu cat timp inainte v-ati programat nasterea? (am inteles ca trebuie programare chiar daca nu se stie data exacta) cu ce medici ati nascut si recomandati?
Multumesc frumos!

P.S. Sper sa aiba vreo mamica timp sa imi raspunda la toate intrebarile...

AlexO
17.11.2010, 16:11:38
Am "cateva" intrebari ptr feteel care au nascut la Eva: cand v-ati dus la primul control acolo? la ce intervale mergeati la control? cu cat timp inainte v-ati programat nasterea? (am inteles ca trebuie programare chiar daca nu se stie data exacta) cu ce medici ati nascut si recomandati?
Multumesc frumos!

P.S. Sper sa aiba vreo mamica timp sa imi raspunda la toate intrebarile...

Amy, felicitari pt sarcina in primul rand!
La primul control am fost pe la 17 sapt.
In total am fost de 3 ori la clinica si o data la cabinetul dr Baiulescu cu care am si nascut. Poti sa mergi de cate ori vrei: de la o singura data la de 10 ori, nu e nimeni impotriva. Eu am mers si in sibiu la un medic si de aceea am fost asa de putine ori, dar mie medicul meu imi zicea ca o data la 1.5-2 luni e bine sa mergi la control si mai des in ultimul semestru. Acum poti sa stabilesti cu medicul ce si cum, sa-i spui ca esti de mai departe si e greu pe drum etc.
Nasterea eu zic sa ti-o programezi cand te duci prima data la control ca acum trebuie sa fii personal, nu mai poti face prin telefon si daca pana la final nu mai ajungi sa nasti acolo nu e nicio problema, nu-ti cere nimeni socoteala. Stiam si eu de la alte mamici ca te suna ei de la clinica cand esti apropae sa nasti si te intreaba daca mai nasti la ei, dar pe mine nu m-a sunt nimeni si nu am nascut mai devreme, chiar mai tarziu de termen am nascut.
Eu am nascut cu dr Baiulescu prin cezariana, desi el e singurul care practica nasterea in apa( eu de-aia l-am ales pe el) dar pana la urma am ajus la ceza. Ti-l recomand pe el doar daca vrei sa incerci nasterea in apa, in rest nu. E un dr deosebit, dar e extrem de ocupat si astepti foooooaaaarrrrtttteeeeee mult pe la usa lui, pt ca are un stil foarte ciudat de a-si face programarile( daca te intereseaza iti explic cu alta ocazie).
Dr Antonya Livia, e de altfel foarte apreciata si am auzit multe pareri de bine despre ea. mamica Milo a nascut cu ea, si a laudat-o, dar vad ca n-a mai intrat pe aici demult.
Dr Ionel Aurel, directorul clinicii si el este apreciat, mai ales ca pe el il gasesti tot timpul acolo, ceilalti medici mai avand garzi si-n alta parte si nefiind 24 din 24 disponibili. Mie personal nu mi-a placut de el, ca mi-a facut un consult cand m-am internat pt nastere, dar na, poate erau hormonii din sarcina de vina8-}
Dr Bisoc mai este apreciat, un dr tanar, care lucreaza numai acolo si el la fel este disponibil nonstop
Despre altii nu stiu sa-ti zic....dar orice alegere ai face eu zic ca e de bine!
felicitari inca o data si te mai asteptam cu intrebari, impresii si...povestea nasterii:)
Am uitat sa zic de preturi ca s-au modificat un pic de cand cu cresterea Tva-ului: 2200 nasterea naturala in apa sau "pe uscat" si 2700 cezariana

karisia
17.11.2010, 17:23:17
[QUOTE=AlexO;3753885]karisia, in primul rand felicitari pt sarcina, nastere usoara si la termen iti doresc!
O prietena a nascut acum un an la maternitate, dar doar cu moasa si i-a dat 100 sau 150 lei, iar la asistente a zis ca nu prea le-a dat nimic. Ea a avut o nastere relativ usoara, daca se poate numi usor a naste... medicul ei n-a venit la nastere si nici un alt medic n-a fost prezent, asa ca n-a dat nimic la nimeni...
Poate te ajuta si alte fete, desi fetele de pa aici nu prea au nascut la maternitatea asta ....

multumesc frumos..pt raspuns insa nimeni nu mai naste la maternitate in sibiu???ma intereseaza totusi niste nasteri recente...poate stie cineva

AlexO
17.11.2010, 18:24:49
multumesc frumos..pt raspuns insa nimeni nu mai naste la maternitate in sibiu???ma intereseaza totusi niste nasteri recente...poate stie cineva[/QUOTE]

Mi-am amintit ca sotia unui coleg de serviciu a nascut in primavara la maternitate si zicea ca i-a dat doctoritei 500 sau 600 lei nu mai stiu exact si atat, n-a mai dat la moasa sau altcineva. Doctorita nu stiu cum o cheama ca atunci cand mi-a zis nu mi-era cunoscuta si n-am retinut, insa mi-a zis ca ea i-a urmarit sarcina sotiei....
Acum depinde de fiecare caz...daca-ti vine dr care ti-a urmarit sarcina la nastere, daca nu-ti vine si nasti cu dr de garda, cat se intereseaza de nastere, cat sta efectiv cu tine in sala de nasteri, cum se comporta etc. Eu dupa asta m-as fi ghidat daca era sa nasc aici. LA fel faci si cu moasa si cu asistentele.... mai mult nu te pot ajuta>:D<

laura81
17.11.2010, 21:03:30
Sorry, nici eu nu stiu pt ca n-am nascut aici dar promit ca maine ma interesez (stiu 2-3 mamici de anul trecut) si iti scriu.

amy_ctin
18.11.2010, 19:44:18
Amy, felicitari pt sarcina in primul rand!
La primul control am fost pe la 17 sapt.
In total am fost de 3 ori la clinica si o data la cabinetul dr Baiulescu cu care am si nascut. Poti sa mergi de cate ori vrei: de la o singura data la de 10 ori, nu e nimeni impotriva. Eu am mers si in sibiu la un medic si de aceea am fost asa de putine ori, dar mie medicul meu imi zicea ca o data la 1.5-2 luni e bine sa mergi la control si mai des in ultimul semestru. Acum poti sa stabilesti cu medicul ce si cum, sa-i spui ca esti de mai departe si e greu pe drum etc.
Nasterea eu zic sa ti-o programezi cand te duci prima data la control ca acum trebuie sa fii personal, nu mai poti face prin telefon si daca pana la final nu mai ajungi sa nasti acolo nu e nicio problema, nu-ti cere nimeni socoteala. Stiam si eu de la alte mamici ca te suna ei de la clinica cand esti apropae sa nasti si te intreaba daca mai nasti la ei, dar pe mine nu m-a sunt nimeni si nu am nascut mai devreme, chiar mai tarziu de termen am nascut.
Eu am nascut cu dr Baiulescu prin cezariana, desi el e singurul care practica nasterea in apa( eu de-aia l-am ales pe el) dar pana la urma am ajus la ceza. Ti-l recomand pe el doar daca vrei sa incerci nasterea in apa, in rest nu. E un dr deosebit, dar e extrem de ocupat si astepti foooooaaaarrrrtttteeeeee mult pe la usa lui, pt ca are un stil foarte ciudat de a-si face programarile( daca te intereseaza iti explic cu alta ocazie).
Dr Antonya Livia, e de altfel foarte apreciata si am auzit multe pareri de bine despre ea. mamica Milo a nascut cu ea, si a laudat-o, dar vad ca n-a mai intrat pe aici demult.
Dr Ionel Aurel, directorul clinicii si el este apreciat, mai ales ca pe el il gasesti tot timpul acolo, ceilalti medici mai avand garzi si-n alta parte si nefiind 24 din 24 disponibili. Mie personal nu mi-a placut de el, ca mi-a facut un consult cand m-am internat pt nastere, dar na, poate erau hormonii din sarcina de vina8-}
Dr Bisoc mai este apreciat, un dr tanar, care lucreaza numai acolo si el la fel este disponibil nonstop
Despre altii nu stiu sa-ti zic....dar orice alegere ai face eu zic ca e de bine!
felicitari inca o data si te mai asteptam cu intrebari, impresii si...povestea nasterii:)
Am uitat sa zic de preturi ca s-au modificat un pic de cand cu cresterea Tva-ului: 2200 nasterea naturala in apa sau "pe uscat" si 2700 cezariana

Multumesc frumos ptr raspuns.
Momentan numai am intrebari legate de clinica Eva.
Intre timp au aparut niste probleme. Ieri noape am avut dureri de burta ingrozitoare.
Dr mi-a spus ca au fost contractii. Asa ca acum sunt pe tratament cu Duphston, si repaos la pat.
Speram sa fie totul bine si bebe sa stea cuminte in burtica.

laura81
18.11.2010, 21:07:21
Amy, multa sanatate si liniste iti dorim, sa treaca totul cu bine!
Karisia, numai de la o mamica am aflat ca a dat 250 de euro medicului+o sticla de nu stiu ce. Moasei si asistentelor nu le-a dat nimic ca soacra ei era asistenta, le-a dus ciocolatute, chestii de-astea, mici atentii.
Cred ca intr-adevar conteaza fiecare cat isi permite si cat apreciaza. Imi amintesc ca eu discutasem cu un medic anestezist pt epidurala in cazul in care nasc in sibiu si ar fi fost "mita" vreo 200 ron.

claut
18.11.2010, 21:59:29
mi-am amintit, o prietena a nascut anul trecut si a venit la nastere o moasa cu care vorbise ea inainte si cu care s-au inteles la o anumita sume (daca vrei, pot afla suma). la nastere nu a mers medicul la inceput, dar a avut nevoie de o injectie pentru dilatare si dr de garda i-a cerut sotului 250 de lei mita. cam atat. oricum, e de dat.

Crisro
19.11.2010, 09:36:03
Multumesc frumos ptr raspuns.
Momentan numai am intrebari legate de clinica Eva.
Intre timp au aparut niste probleme. Ieri noape am avut dureri de burta ingrozitoare.
Dr mi-a spus ca au fost contractii. Asa ca acum sunt pe tratament cu Duphston, si repaos la pat.
Speram sa fie totul bine si bebe sa stea cuminte in burtica.

Amy, felicitari pentru sarcina!!
No-spa nu ti-a recomandat?!!!
Si eu a avut in sarcina aceleasi contractii...insa in paralel cu Duphastonu/Utrogestan am luat si no spa...cand durerile au fost destul de mari am luat si 3 pe zi...apoi am redus la 2, pentru ca apoi sa iau unul pe zi sau cand si cand...
Eu stiu ca no spaul este sfant cand e vb de contractii...daca mai ai dureri poti intreba medicu de el:*

Crisro
19.11.2010, 09:39:04
[QUOTE=AlexO;3753885]karisia, in primul rand felicitari pt sarcina, nastere usoara si la termen iti doresc!

multumesc frumos..pt raspuns insa nimeni nu mai naste la maternitate in sibiu???ma intereseaza totusi niste nasteri recente...poate stie cineva

Sorry, nici eu n-am nascut aici...insa am inteles ca se merita mai mut sa dai moasei daca nasti natural...
Mut succes si nastere usoara!

amy_ctin
19.11.2010, 10:08:23
Amy, felicitari pentru sarcina!!
No-spa nu ti-a recomandat?!!!
Si eu a avut in sarcina aceleasi contractii...insa in paralel cu Duphastonu/Utrogestan am luat si no spa...cand durerile au fost destul de mari am luat si 3 pe zi...apoi am redus la 2, pentru ca apoi sa iau unul pe zi sau cand si cand...
Eu stiu ca no spaul este sfant cand e vb de contractii...daca mai ai dureri poti intreba medicu de el:*

Multumesc
Ba da, iau si No Spa. Azi deja suntem mai bine. Nu mai avem dureri.

Crisro
19.11.2010, 10:19:03
Multumesc
Ba da, iau si No Spa. Azi deja suntem mai bine. Nu mai avem dureri.

Superrr!!!
Continua cu tratamentul dat de medic si multa odihna si relaxare sa creasca puiutul mare!!:*
PS: in Sibiu la ce medic mergi?!:-\

amy_ctin
20.11.2010, 08:59:21
Superrr!!!
Continua cu tratamentul dat de medic si multa odihna si relaxare sa creasca puiutul mare!!:*
PS: in Sibiu la ce medic mergi?!:-\

La dr Ciurca (e o dr tanara venita din Tg Mures)

cocot
20.11.2010, 20:03:58
La dr Ciurca (e o dr tanara venita din Tg Mures)

Felicitari pentru bebe! Si eu tot la dr Ciurca merg. Ai mers dinainte sa ramai insarcinata sau numai de acum? Ai optat pentru vreun pachet din oferta ei?

karisia
22.11.2010, 14:42:36
multumesc tutoro fetelor pt raspunsuri..cred cam streseaza mai mult chestia cu banii decat nasterea in sine:))in fine si nasa mea a nascut in primavara si i-a dat doctorului 8 milioane plus la moasa 2 plus la asistente..mi se pare cam mult..doctoul care mi-a urmarit evolutia mi-a dat de inteles ca nu va veni la nastere doar daca e de garda sau se intampla sa fie in spital :altfel a spus ca va suna si va spune carui coleg e pe acolo sa aiba grija de mine..nu preami-a convenit dar asta e...oricum la fel cum a spus AlexO depinde de ce se intampla acolo,cat sta cu tine,si cat te ajuta...o sa ne orientam la fata locului.

amy_ctin
22.11.2010, 15:18:57
Felicitari pentru bebe! Si eu tot la dr Ciurca merg. Ai mers dinainte sa ramai insarcinata sau numai de acum? Ai optat pentru vreun pachet din oferta ei?

Nu am optat ptr niciun pachet. Am fost initial la ea ptr o monitorizare a ovulatiei, apoi ptr confirmarea de sarcina, si sapt trecuta joi cand am avut probleme.
Eu vreau sa nasc la Eva si nu stiu daca are rost sa imi iau pachet aici. Ma mai gandesc. Am programare ptr control la ea vinerea viitoare.
Tu unde vrei sa nasti? La Sibiu? Sti ca ea nu are consultatii la Spital, asa ca nu cred ca are cum sa te asiste la nastere.

cocot
22.11.2010, 15:47:02
Si eu tot spre Eva cred ca o sa ma orientez. Dar imi trebuie un dr si aici pentru ca la brasov nu as vrea sa merg lunar. Ma tenteaza pachetul care are toate analizele incluse+4D, pentru ca astea oricum trebuie facute . Si din cate am vazut la Eva sunt mai scumpe si eco si controalele.

claut
23.11.2010, 12:53:42
Si eu tot spre Eva cred ca o sa ma orientez. Dar imi trebuie un dr si aici pentru ca la brasov nu as vrea sa merg lunar. Ma tenteaza pachetul care are toate analizele incluse+4D, pentru ca astea oricum trebuie facute . Si din cate am vazut la Eva sunt mai scumpe si eco si controalele.

DACA VREI SA AJUNGI LA eva, SUNA CAT MAI REPEDE PENTRU O PROGRAMARE, E DESTUL DE COMPLICAT ACOLO. EU AM NASCUT CU DR PODASCA, SUPER OM, SUPER DOCTOR. DACA AI NEVOIE, DA-MI UN MESAJ PRIVAT SI ITI TRIMIT NR ASISTENTEI LUI

cocot
23.11.2010, 14:09:17
DACA VREI SA AJUNGI LA eva, SUNA CAT MAI REPEDE PENTRU O PROGRAMARE, E DESTUL DE COMPLICAT ACOLO. EU AM NASCUT CU DR PODASCA, SUPER OM, SUPER DOCTOR. DACA AI NEVOIE, DA-MI UN MESAJ PRIVAT SI ITI TRIMIT NR ASISTENTEI LUI

Ti-am trimis mesaj! Multumesc!

alice
25.11.2010, 20:24:39

Felicitari si voua!
Sper sa fie fetita ;)) .

cocot
26.11.2010, 07:27:11
Felicitari si voua!
Sper sa fie fetita ;)) .

Multumesc! De ce fetita? ;)) Te intreb pentru ca eu nu am inca nicio preferinta si poate ma convingi sa vreau si eu fetita :))

alice
27.11.2010, 08:36:29
Pai parca asa vi se potriveste.O fetita.
Eu nici n-as sta pe ganduri daca as putea alege.Fata clar.
Dar asta zic acum inainte sa fac unul.Ca daca ar fi baiat, sunt sigura ca as uita ca am vrut vreodata fata.;;)

amy_ctin
30.11.2010, 07:13:08
Felicitari si voua!
Sper sa fie fetita ;)) .

Multumim.
Eu una asa "simt". Acum vom vedea daca se si confirma.

claut
30.11.2010, 14:18:00
http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_impotriva_reducerii_perioadei_de_concediu_ pentru_cresterea_copilului-p58537054.html

nu stiu daca are efect, dar macar incercam

amy_ctin
03.12.2010, 09:52:27
http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_impotriva_reducerii_perioadei_de_concediu_ pentru_cresterea_copilului-p58537054.html

nu stiu daca are efect, dar macar incercam

Am semnat!

ela15
04.12.2010, 09:57:49
Am semnat!
Nu am bb, nici macar nu sunt insarcinata inca, dar si eu am semnat petitia. Trebuie sa fim unite altfel acesti idioti ne reduc drepturil de a petrece doi ani cu bb-ul
Te pup Amy.

claut
04.12.2010, 20:46:17
Nu am bb, nici macar nu sunt insarcinata inca, dar si eu am semnat petitia. Trebuie sa fim unite altfel acesti idioti ne reduc drepturil de a petrece doi ani cu bb-ul
Te pup Amy.

e crunt ce vor astia sa ne faca. eu sunt de acord, ma intorc la serviciu, dar ce fac cu bebe? mama nu poate veni sa stea, soacra nici atat, la o gradi particulara nu il pot duce, la stat nu il ia ca e prea mic si nu se iau copii in timpul anului scolar. ne copmara cu europa, dar acolo ai unde sa iti lasi copilul dupa 1 an. la noi... praf si pulbere
vai de tara asta, suntem chiar ai nimanui.

maria79
05.12.2010, 13:39:10
Buna, nici eu nu sunt de acord ce vor sa faca guvernul mamelor ,eu acum sunt in Spania si aici mamele stau acasa cu bb doar 4 luni,la gradinita de stat il iau de la 4 luni (daca ai mare noroc sa fie liber,sunt 16 locuri),si la cele particulare care sunt scumpe,cele care nu au bunici isi cam lasa serviciul sa stea acasa cu copii.eu am inceput lucrul cand avea bb 3 luni,am cu cine sa-l las.traiasca bunicii:x,care au grija de nepotei.
Sa dea DD sa fie in favoarea mamelor,si a copilasilor ca nu au nici o vina ca avem un sistem de....(va las pe voi sa spuneti).

AlexO
05.12.2010, 16:14:29
Buna, nici eu nu sunt de acord ce vor sa faca guvernul mamelor ,eu acum sunt in Spania si aici mamele stau acasa cu bb doar 4 luni,la gradinita de stat il iau de la 4 luni (daca ai mare noroc sa fie liber,sunt 16 locuri),si la cele particulare care sunt scumpe,cele care nu au bunici isi cam lasa serviciul sa stea acasa cu copii.eu am inceput lucrul cand avea bb 3 luni,am cu cine sa-l las.traiasca bunicii:x,care au grija de nepotei.
Sa dea DD sa fie in favoarea mamelor,si a copilasilor ca nu au nici o vina ca avem un sistem de....(va las pe voi sa spuneti).

Maria felicitari pt atitudine in primul rand...spun asta pt ca am vazut cat de "rautacioase" pot fi unle mamici care nu mai sunt in tara....spun cu nonsalanta ca asa e cel mai bine, sa ne taie din concediu, ca si in alte tari europene se procedeaza la fel...adica vorba aia: de ce sa nu moara si capra vecinului???

claut
06.12.2010, 11:27:51

adevarul e ca daca vrei, gasesti solutii oriunde ai fi. si daca ne-ar schimba concediul si ne-am intoarce la serviciu, am gasi solutii. dar problema e cu cei care nu au bunici si nici nu pot sa renunte la serviciu, cum ai facut tu. cred ca este bine stiut ca nu ai cum sa te descurci dor cu un salariu, mai ales daca esti bugetar sau nu ai studii superioare. sa traiesti cu 900 lei pe luna nu prea ai cum si dc vrei sa schimbi locl de munca, nu ai unde sa mergi.

clara27
07.12.2010, 19:35:25
[QUOTE=karisia;3757186]

Sorry, nici eu n-am nascut aici...insa am inteles ca se merita mai mut sa dai moasei daca nasti natural...
Mut succes si nastere usoara!

da asa e cum zice Crisro, la mine doctorita nu a venit ma refer la cea care s-a ocupat de sarcina ,am vb din timp cu o moasa si mare noroc cu ea ,eu fara ea nu stiu ce se intamplase ,bebelusului i se bblocase cumva un piciorus (asta mi-au zis dupa) pe langa faptul ca era cam maricel ptr mine si stiu ca a venit doctorul de garda care vroia sa il scoata cu forcepsul ,atunci moasa mi-a zis ,,ori suporti tu acum ori e nevoie de forceps " si efectiv s-a suit pe mine ,va zic sincer ca dupa ce am nascut nu ma durea nimic dar eram sigura ca mi-a rupt vreo 2 coaste 8-| (binenteles ca numai asa credeam ).Ei i-am dat bani si i-a meritat din plin ,a fost alaturi de mine de cand am intrat in meternitate si paa m-am externat .

Crisro
08.12.2010, 15:36:56
Maria felicitari pt atitudine in primul rand...spun asta pt ca am vazut cat de "rautacioase" pot fi unle mamici care nu mai sunt in tara....spun cu nonsalanta ca asa e cel mai bine, sa ne taie din concediu, ca si in alte tari europene se procedeaza la fel...adica vorba aia: de ce sa nu moara si capra vecinului???

Linistita poti sa tai ghilimele...sunt cu adevarat RAUTACIOSE comentariile...chiar nu poti compara sistemul din Romania cu ceea ce este afara...este ca si cum ai compara merle cu perele...:|:|

Crisro
08.12.2010, 15:41:02
[QUOTE=Crisro;3762039]

da asa e cum zice Crisro, la mine doctorita nu a venit ma refer la cea care s-a ocupat de sarcina ,am vb din timp cu o moasa si mare noroc cu ea ,eu fara ea nu stiu ce se intamplase ,bebelusului i se bblocase cumva un piciorus (asta mi-au zis dupa) pe langa faptul ca era cam maricel ptr mine si stiu ca a venit doctorul de garda care vroia sa il scoata cu forcepsul ,atunci moasa mi-a zis ,,ori suporti tu acum ori e nevoie de forceps " si efectiv s-a suit pe mine ,va zic sincer ca dupa ce am nascut nu ma durea nimic dar eram sigura ca mi-a rupt vreo 2 coaste 8-| (binenteles ca numai asa credeam ).Ei i-am dat bani si i-a meritat din plin ,a fost alaturi de mine de cand am intrat in meternitate si paa m-am externat .

D, pupam Mogaldeata!!!!
Uite de forcepsul ala am fugit eu...stiam ca daca era sa nasc la Sibiu...numai cu forcepsul mi-o scoteau pe Ioana, la cum era ea asezata!!!!>:P

PS: Maricel??????URIAS as zice eu...fata de cume sti tu!!;));));));));))

claut
09.12.2010, 13:08:06
revin cu o tema pe care am mai abordat-o acu cateva luni, dar, din pacate, istoria se repeta. matei a inceput din nou sa se trezeasca noaptea, urland, iar daca nu ii dau imediat lapte sa adoarma la loc, ii sare somnul si ne tine cam 4 ore treji pe noapte. asta se intampla numai de cand l-am lasat la bunici 2 saptamani, a fost in perioada in care noi ne-am mutat la cluj. eh, de atunci, adica de 2 luni numai asa face in fiecare noapte. voi ati mai patit asa? stiu ca nu e bine sa ii dau sa manance noaptea, dar nu mai stiu ce sa ii fac. e crunt cand te tine de la 11 pana la 3,30 dimineata si a2a zi la 9 e fresh. orice metoda incerc, nu functioneaza. se mai linisteste daca il duc la televizor si il las sa se uite la videoclipurile lui preferate, dar stiu ca nu e o solutie.

vreun sfat?

clara27
09.12.2010, 17:30:13
[QUOTE=clara27;3810710]

D, pupam Mogaldeata!!!!
Uite de forcepsul ala am fugit eu...stiam ca daca era sa nasc la Sibiu...numai cu forcepsul mi-o scoteau pe Ioana, la cum era ea asezata!!!!>:P

PS: Maricel??????URIAS as zice eu...fata de cume sti tu!!;));));));));))

si noi pupam papusica mica :-p,da adevarul este ca nu se prea complica ei ,daca nu merge imediat apeleaza din pacate la forceps :(

anda_smuf
10.12.2010, 09:35:34
mai faza asta cu agitatia de seara ma omoara! si tudor face la fel ca matei seara. adoarme pe la 1 si jumatate. am facut de toate. nimic nu functiona. dar am gasit pe net o groaza de parinti care au problema asta. dar copii care plang in continuu cateva ore seara. macar tudor daca stai cu el in brate in picioare (neaparat in picioare) tace. si singura explicatie care li s-a dat este ca in timpul zilei bebelusii asa mai micuti vad o multime de lucruri noi si seara le asimileaza, se aduna multe si de-asta sunt plini de energie si trebuie sa se elibereze de ea urland sau agitandu-se. am incercat sa vad daca nu il mai aduc in sufragerie ce se intampla si surpriza.... a adormit la 10 singur in patut. dar nu a vazut nimic nou. adica nici jucaria din patut pe care i-o schimb zilnic sa aiba ce studia nu i-am schimbat-o. na. se pare ca asta este. acuma l-am scos iar a doua zi ca nu pot sa tin copilul izolat ca e sensibil. iar a adormit tarziu. si acum il las in camera lui in cate o zi cand ma simt eu obosita sau nu am chef de plimbari seara. sa nu va povestesc cum a facut in noaptea in care am fost in mall cu el. pana la 4 cred ca nu a dormit. si statea drept ca un bat si avea ochii cat cepele. a ramas asa din mall. :madlaugh: dar intr-adevar au fost multe lumini, multa lume.... agitatie mare.

AlexO
10.12.2010, 11:06:53
mai faza asta cu agitatia de seara ma omoara! si tudor face la fel ca matei seara. adoarme pe la 1 si jumatate. am facut de toate. nimic nu functiona. dar am gasit pe net o groaza de parinti care au problema asta. dar copii care plang in continuu cateva ore seara. macar tudor daca stai cu el in brate in picioare (neaparat in picioare) tace. si singura explicatie care li s-a dat este ca in timpul zilei bebelusii asa mai micuti vad o multime de lucruri noi si seara le asimileaza, se aduna multe si de-asta sunt plini de energie si trebuie sa se elibereze de ea urland sau agitandu-se. am incercat sa vad daca nu il mai aduc in sufragerie ce se intampla si surpriza.... a adormit la 10 singur in patut. dar nu a vazut nimic nou. adica nici jucaria din patut pe care i-o schimb zilnic sa aiba ce studia nu i-am schimbat-o. na. se pare ca asta este. acuma l-am scos iar a doua zi ca nu pot sa tin copilul izolat ca e sensibil. iar a adormit tarziu. si acum il las in camera lui in cate o zi cand ma simt eu obosita sau nu am chef de plimbari seara. sa nu va povestesc cum a facut in noaptea in care am fost in mall cu el. pana la 4 cred ca nu a dormit. si statea drept ca un bat si avea ochii cat cepele. a ramas asa din mall. :madlaugh: dar intr-adevar au fost multe lumini, multa lume.... agitatie mare.

Mai, nu stiu daca asta e o regula general valabila....ca de ex al meu, daca schimbam mediul, in mall, sau mai mergem la vl la parintii mei sau in vizita la cineva sau efectiv cand il scot afara la plimbare, doarme muuuult mai bine noaptea pt ca e obosit. In schimb daca doarme mai mult peste zi sau nu se oboseste ziua, noaptea e super fresh si ne tine trezi. Mai are si nopti cand il doar gingiutele ca-i ies incontinuu dintisori si maselute, dar acolo macar stiu de unde vine starea de agitatie. Al meu si acum se trezeste in fiecare noapte pt un biberon de lapte si sincer nici n-am de gand sa-l dezvat. Mie pediatrul mi-a zis ca poate nu-i este efectiv foame, dar se linisteste si ii mai alina si durerea de la dinti...dar nu mi-a zis ca ar fi rau daca continua sa manance noaptea. Si eu o sa-i dau si pana la 2 ani daca cere, nu vad ce ar putea fi asa de rau ca mananca si noaptea, in afara de deranjul meu. Si al meu sa stii ca se linisteste cand plange si ii pun muzica.
La noi e cam asa. In functie de seara de cat e de obosit, de cat de mult a dormit peste zi, adoarme la 9, la 10 si chiar la 10.30-11. Adoarme numai in brate leganat si pe muzica( are un playlistt: cu mozart, elton jhon si mai multe) doarme cam o jum de ora dus, apoi incepe foiala si asa o tine toata noaptea. Se trezeste destul de des, dar il mai linistesc( ca doarme cu noi in pat) si daca ma vede si ma simte langa el adoarme instant la loc, dar pe la 2-3 se trezeste de tot si plange dupa lapte. Ii dau, apoi adoarme relativ repede si doarme mai bine pana dim. Ma bucur totusi ca doarme mai mult dim pana pe la 9. Asa ca fiecare copil are toanele lui...

claut
10.12.2010, 12:38:50
asa e, fiecare copil cu ale lui. faza e ca matei nu s-a trezit pana acum, el de mic, de la 6 luni, doarme singur in camera, de la 8 seara, pana la 8 dimineata, non stop (cu mici exceptii - dinti sau altele). l-am lasat singur pt ca, daca se trezea noaptea sau dimineata si ne vedea in camera, nu maia dormea si vroia la noi. in pat cu mine nu l-am tinut numai cand era mic pentru ca sotul meu e mai agitat cand doarme si mi-e frica sa nu il loveasca.
na, dar acum ce l-a apucat? stiu ca nu e bine sa ii dai noaptea sa pape, dar asta este. pana ieri ii era suficient o sticla de 50 de ml, dar acum vrea 250 ml de 2-3 ori pe noapte. e exagerat. am fost azi dim la o clinica si i-am dus scaunul la analize, ma gandesc sa nu fie ceva paraziti, ca nici pofta de mancare nu mai are. sa vedem ce zic analizele

clauditza28
10.12.2010, 13:15:01
pana la 4 cred ca nu a dormit. Si statea drept ca un bat si avea ochii cat cepele. A ramas asa din mall. :madlaugh: Dar intr-adevar au fost multe lumini, multa lume.... Agitatie mare.
:a:a :)))))

AlexO
10.12.2010, 13:43:07
asa e, fiecare copil cu ale lui. faza e ca matei nu s-a trezit pana acum, el de mic, de la 6 luni, doarme singur in camera, de la 8 seara, pana la 8 dimineata, non stop (cu mici exceptii - dinti sau altele). l-am lasat singur pt ca, daca se trezea noaptea sau dimineata si ne vedea in camera, nu maia dormea si vroia la noi. in pat cu mine nu l-am tinut numai cand era mic pentru ca sotul meu e mai agitat cand doarme si mi-e frica sa nu il loveasca.
na, dar acum ce l-a apucat? stiu ca nu e bine sa ii dai noaptea sa pape, dar asta este. pana ieri ii era suficient o sticla de 50 de ml, dar acum vrea 250 ml de 2-3 ori pe noapte. e exagerat. am fost azi dim la o clinica si i-am dus scaunul la analize, ma gandesc sa nu fie ceva paraziti, ca nici pofta de mancare nu mai are. sa vedem ce zic analizele

Mda, e cam exagerat....dar daca zici ca nu prea mai mananca in timpul zilei poate i se face foame....
Ideea e ca poate fi si de la paraziti, poate fi si de la dinti, masele...dar poate fi si de la faptul ca ati schimbat decorul....sa stii ca pe cei mici ii afecteaza foarte tare mutatul si schimbarea locuintei...ei simt imediat diferenta! Si eu mi-am dorit sa am un copil "bun" care sa doarma toata noaptea la el in patut, sa adoarma singur neleganat, sa nu se mai trezeasca pt papa, etc., dar daca al meu a fost tare incapatanat si n-a vrut nicicum, m-am conformat si am acceptat situatia. acum nici nu as putea dormi toata noaptea...ca atunci cand e el foarte obosot si doarme mult pana pe la 5 dim fara treziri, eu ma scol tot din ora in ora sa vad ce-i cu el de nu se mai trezeste:gen_14:. acum tu te-ai obisnuit altfel si ma gandesc ca ti-e greu, dar sigur va fi o perioada trecatoare si va reveni la vremurile bune!

claut
10.12.2010, 13:56:55
Mda, e cam exagerat....dar daca zici ca nu prea mai mananca in timpul zilei poate i se face foame....
Ideea e ca poate fi si de la paraziti, poate fi si de la dinti, masele...dar poate fi si de la faptul ca ati schimbat decorul....sa stii ca pe cei mici ii afecteaza foarte tare mutatul si schimbarea locuintei...ei simt imediat diferenta! Si eu mi-am dorit sa am un copil "bun" care sa doarma toata noaptea la el in patut, sa adoarma singur neleganat, sa nu se mai trezeasca pt papa, etc., dar daca al meu a fost tare incapatanat si n-a vrut nicicum, m-am conformat si am acceptat situatia. acum nici nu as putea dormi toata noaptea...ca atunci cand e el foarte obosot si doarme mult pana pe la 5 dim fara treziri, eu ma scol tot din ora in ora sa vad ce-i cu el de nu se mai trezeste:gen_14:. acum tu te-ai obisnuit altfel si ma gandesc ca ti-e greu, dar sigur va fi o perioada trecatoare si va reveni la vremurile bune!

asa e , o data ce te-ai obijnuit intr-un fel, e greu cand se schimba. de cand era mic, il puneam pe mati in patut si ieseam din camera, adormea singur, indiferent ca era amiaza sau somnul de noapte. acum, la amiaza, cand vreau sa il pun in pat, face caca imediat, chiar dc a mai facut in dimineata aceea de 2 ori. pur si simplu il aud cum screme, se forteaza si nu se lasa pana nu face, stie ca vine mami si il schimba. sunt asa de smecheri....

anda_smuf
11.12.2010, 10:58:13
asa face si tudor. adoarme la 9 mancat si linistit si doarme pana pe la 10 si apoi incepe showul. dar el dupa ce adoarme la 1-2 noaptea doarme neintors pana la 11 dimineata.

rabdare.... multa rabdare sa ne dea Domnul! altceva nu vad ce putem face.

laura81
11.12.2010, 13:12:56
Mai, eu cred ca e ceva in aer :-p
Si vladut a inceput de vreo luna-doua sa se trezeasca pe la 5-6 sa pape. De vreo saptamana nu mai prea face asta, dar a tinut-o asa in fiecare noapte de muult timp. Tot asa, de la o luna jumate imi doare toata noaptea, singur in capera, si acum l-a apucat ...
Masele noi nu-i ies ca papa bine si nu saliveaza, nu roade...
Ati icnercat sa-i puneti numai suzeta? la vladut functioneaza cu succes. 90% din cazuri.
Eu am incercat sa-i dau mai mult de papa seara dar nu vrea. asa ca am lasat-o moarta, o fi o perioada mai ciudata. si vad ca incet incet revine la programul normal.

anda_smuf
11.12.2010, 13:20:17
tudor daca ii dau suzeta plange si mai tare. se enerveaza extraordinar.

claut
12.12.2010, 20:21:50
as fi vrut eu sa am suzeta. matei nu o mai vrea de la 4 luni, de cand a descoperit ca e mai bine cu degetul in gurita. cand ii e somn, isi ia paturica preferata, pe care a botezat-o singur NANU, baga degetelul si la nani. NICIODATA nu adoarme fara NANU, niciodata nu putem pleca undeva fara NANU. o iubeste mau mult decat pe mami. noatea, cand se trezeste o arunca din pat si o cearta, iar apoi plange ca nu o poate lua

claut
12.12.2010, 22:08:10
as fi vrut eu sa am suzeta. matei nu o mai vrea de la 4 luni, de cand a descoperit ca e mai bine cu degetul in gurita. cand ii e somn, isi ia paturica preferata, pe care a botezat-o singur NANU, baga degetelul si la nani. NICIODATA nu adoarme fara NANU, niciodata nu putem pleca undeva fara NANU. o iubeste mau mult decat pe mami. noatea, cand se trezeste o arunca din pat si o cearta, iar apoi plange ca nu o poate lua

spre exemplificare: http://www.youtube.com/watch?v=NeY-PbEmrKc
ce face matei cu paturica lui

anda_smuf
13.12.2010, 10:16:17
hi hi hi, sara are o esarfa de matase colorata la care ii zicem batic si nu adoarme decat cu el si cu degetul in gura. oriunde am merge si implica si un pui de somn trebuie sa luam baticul ca altfel ... dar la sara deja e cam tarziu pt faze de-astea. si am inceput campania de dezvatare de deget dar merge tare greu. mi-e tare groaza sa nu isi strice dintii. si mie mi-ar fi placut sa accepte suzeta ca o luam mos craciun odata si gata era, dar cu degetul e mult mai greu. si vad ca si tudor ii calca pe urme.

claut
13.12.2010, 12:27:08
hi hi hi, sara are o esarfa de matase colorata la care ii zicem batic si nu adoarme decat cu el si cu degetul in gura. oriunde am merge si implica si un pui de somn trebuie sa luam baticul ca altfel ... dar la sara deja e cam tarziu pt faze de-astea. si am inceput campania de dezvatare de deget dar merge tare greu. mi-e tare groaza sa nu isi strice dintii. si mie mi-ar fi placut sa accepte suzeta ca o luam mos craciun odata si gata era, dar cu degetul e mult mai greu. si vad ca si tudor ii calca pe urme.

da, e greu cu dezvatul, nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi pe cand vom incepe si noi. dar sunt niste scumpi cu baticurule lor sau paturicile sau jucariile

AlexO
13.12.2010, 14:20:44

Ce scump e:)). Avem si noi o paturica exact la fel....al meu uraste paturicile , as putea spune ca chiar nu le suporta:D. Cum se simte invelit, incepe si dA din picioare pana se dezveleste....
Noi nu avem probleme cu degetelul, iar suzi o tine doar cand doarme, dar vad ca incepe sa se ataseze de ea tot mai tare....parca nu mai vrea sa adoarma fara ea...eu am zis ca i-o mai dau pana ii dau toti dintisorii, ca am vazut ca se mai linisteste cand il dor gingiutele...pe urma om vedea cum ne descotorosim de ea....

claut
13.12.2010, 16:02:00
Ce scump e:)). Avem si noi o paturica exact la fel....al meu uraste paturicile , as putea spune ca chiar nu le suporta:D. Cum se simte invelit, incepe si dA din picioare pana se dezveleste....
Noi nu avem probleme cu degetelul, iar suzi o tine doar cand doarme, dar vad ca incepe sa se ataseze de ea tot mai tare....parca nu mai vrea sa adoarma fara ea...eu am zis ca i-o mai dau pana ii dau toti dintisorii, ca am vazut ca se mai linisteste cand il dor gingiutele...pe urma om vedea cum ne descotorosim de ea....

hiiiiii, aveti paturica la fel ca Nanu? si nu o vindeti? :) am tot incercat sa ii gasesc inca un ala fel, sa i-o dau pe rand, ca e mai greu cand trebuie sa o spal, dar cica nu se mai fac. tu de unde ai cumparat-o? poate-poate mai au una

AlexO
14.12.2010, 18:03:00
hiiiiii, aveti paturica la fel ca Nanu? si nu o vindeti? :) am tot incercat sa ii gasesc inca un ala fel, sa i-o dau pe rand, ca e mai greu cand trebuie sa o spal, dar cica nu se mai fac. tu de unde ai cumparat-o? poate-poate mai au una

da, din cate am vazut e la fel, o paturica verde cu 2 fete, una simpla si una cu copacei, pomisori, braduti si are marginile cusute cu maro. Eu am luat-o din sibiu, e un magazin Barza care are de toate pt copii, e acolo la sensul Giratoriu din Vasile Aron....ce-i drept am luat-o dinainte sa se nasca Stefan....dar daca e o problema de viata si de moarte noi v-o dam, ca noi putem sa ne cumparam alta;))

anda_smuf
15.12.2010, 07:18:02
fetelor, dati-mi si mie un sfat. de ieri cutreier netul sa vad cum au facut diferite mamici cu diversificarea si chiar nu ma pot hotari. cu sara am inceput de la 4 luni jumate cu piure de fructe. dar asta deoarece eram nerabdatoare sa o vad ca mananca cu lingurita. am considerat eu ca am exagerat putin. tudor are aproape 4 luni jumate.

voi cand ati inceput si cu ce?

sara a acceptat foarte greu zarzavaturile si am citit pe undeva ca trebuia sa incep cu ele pentru ca fructele sunt mai bune. tudor e acum pe lapte praf si singura diversificare pe care am facut-o este ca de cateva zile ii dau cereale bio brei de orez in sensul ca ii bag in lapte o masura sau doua sera ca sa doarma mai mult.

AlexO
15.12.2010, 09:04:02
fetelor, dati-mi si mie un sfat. de ieri cutreier netul sa vad cum au facut diferite mamici cu diversificarea si chiar nu ma pot hotari. cu sara am inceput de la 4 luni jumate cu piure de fructe. dar asta deoarece eram nerabdatoare sa o vad ca mananca cu lingurita. am considerat eu ca am exagerat putin. tudor are aproape 4 luni jumate.

sara a acceptat foarte greu zarzavaturile si am citit pe undeva ca trebuia sa incep cu ele pentru ca fructele sunt mai bune. tudor e acum pe lapte praf si singura diversificare pe care am facut-o este ca de cateva zile ii dau cereale bio brei de orez in sensul ca ii bag in lapte o masura sau doua sera ca sa doarma mai mult.

Si Stefan a fost pe lapte praf, dar pediatrul mi-a zis ca nu e nevoie sa incep diversificarea mai devreme de 5 luni- 5 luni jumate si asa am facut am inceput la 5 luni si cevas cu suc de fructe mar, apoi morcov, apoi portocala, incet incet cate o lingurita pe zi, apoi am introdus piureul de fructe...cred ca avea deja 6 luni...apoi cu supa de legume srecurata...pana aici mi-a mancat totul cu pofta...dar de cand am inceput sa-i fac legumele piure n-a mai vrut deloc sa manance...a durat vreo luna cand in loc de legume el imi manca lapte, dar apoi incet incet am inceput sa-i fac combinatii de piureuri mai fistichii, combinatii cu fructe cu iaurt si asa incet incet l-am dat pe brazda....dar nici acum nu-mi mananca decatanumite legume si in anumite combinatii, adica doar daca mancarea are gust. Asa ca si eu am zis ca data viitoare la un alt posibil bebe voi incepe cu legumele, dar nu e o certitudine ca le va accepta.....

amy_ctin
15.12.2010, 09:48:46
da, din cate am vazut e la fel, o paturica verde cu 2 fete, una simpla si una cu copacei, pomisori, braduti si are marginile cusute cu maro. Eu am luat-o din sibiu, e un magazin Barza care are de toate pt copii, e acolo la sensul Giratoriu din Vasile Aron....ce-i drept am luat-o dinainte sa se nasca Stefan....dar daca e o problema de viata si de moarte noi v-o dam, ca noi putem sa ne cumparam alta;))

Servus!
Poti sa imi explici unde este acest magazin. Pe V Aaron nu e sens giratoriu.......
Mersi

claut
15.12.2010, 10:08:05

eu am inceput cu sucul de morcov, apoi i-am dat pireul de morcov, iar apoi mar cu bisc si a fost super ok totul, iara sta de la 4 luni, si noi eram pe lapte praf

AlexO
15.12.2010, 14:28:41
Servus!
Poti sa imi explici unde este acest magazin. Pe V Aaron nu e sens giratoriu.......
Mersi

Scuze, eu cu explicatiile sunt cam varza:-s
Am o carte de vizita de la ei si la adresa e trecut: Str Semaforului, nr.29(in sensul giratoriu).......
acum stii unde zic? Noi de acolo am cumparat patut, saltea, carucioare, comoda, scaun de masa si au si multe jucarii....si de toate practic pt bebelusi si copii mai mari. Iar la preturi sunt ok, ca noi mergem intai in carrefour , real vedea preturi, apoi mergeam acolo si erau ceva mai mici.

amy_ctin
15.12.2010, 14:43:14
Scuze, eu cu explicatiile sunt cam varza:-s
Am o carte de vizita de la ei si la adresa e trecut: Str Semaforului, nr.29(in sensul giratoriu).......
acum stii unde zic? Noi de acolo am cumparat patut, saltea, carucioare, comoda, scaun de masa si au si multe jucarii....si de toate practic pt bebelusi si copii mai mari. Iar la preturi sunt ok, ca noi mergem intai in carrefour , real vedea preturi, apoi mergeam acolo si erau ceva mai mici.

Aha,acum cred ca stiu unde e.
Mersi frumos!

clara27
15.12.2010, 16:02:53
eu am inceput cu sucul de morcov, apoi i-am dat pireul de morcov, iar apoi mar cu bisc si a fost super ok totul, iara sta de la 4 luni, si noi eram pe lapte praf

ce biscuiti i-ai dat micutului?

clara27
15.12.2010, 16:14:03

Si Ianis papa lapte praf dar de la 4 luni jumate am inceput cu suc de morcov 4 zile ,am incrrcat suc de mar dar nu i-a placut si apoi i-am dat pireuri de legume : morcov+patrunjel,morcov-pastarnac,dovlecel ,cartof dulce si de fructe mar,pere,piersici.

cocot
15.12.2010, 17:39:23
Servus!
Mersi

Cred ca e vorba de giratoriul de pe Semaforului cum mergi spre Broscarie(cel de langa pod). Am vazut si eu un magazin cu produse pentru copii pe acolo.

AlexO
15.12.2010, 18:07:06
Cred ca e vorba de giratoriul de pe Semaforului cum mergi spre Broscarie(cel de langa pod). Am vazut si eu un magazin cu produse pentru copii pe acolo.

:) Da, despre acela e vorba, magazinul Barza se numeste.

claut
15.12.2010, 19:55:16
ce biscuiti i-ai dat micutului?

fara gluten, desigur, am optat pentru Leibnitz dietetici, aceia erau fara zahar. se gasesc cam in orice hipermarket, eventual poti da un search pe google-imagini sa vezi cum e pachetul. sunt minunati la gust si pt mamici si tatii :)

anda_smuf
16.12.2010, 09:34:53
merci mult fetelor de raspuns!

eu as vrea sa o incep si eu pe la 5 luni jumate dar ma gandesc ca atunci e absoluta nevoie sa primeasca altceva decat lapte, sau na pe la 6 luni, dar daca dureaza pana se obisnuieste cu lingurita sau nu o accepta deloc? de-asta m-am gandit ca ar trebui sa exersam pana atunci ca sa invatam sa mestecam si sa inghitim mancare ne-lichida. cred ca o sa ii dau de la 5 luni supa si pireu de legume.

altceva ce le mai dati copiilor? adica ceva d3, calciu, fier, multivitamine....

AlexO
16.12.2010, 10:01:03
Eu ii dau doar vit d3. Calciu am considerat ca nu are nevoie, caci mananca mult lapte, iaurt, branzica si nici medicul nu mi-a zis sa-i dau, in schimb mi-a zis sa-i dau fier, dar nu i-am dat decat de 2 ori si am renuntat pt ca el se constipa foarte tare de la fier si si fara avea probleme cu constipatia. asa ca incerc sa-l suplinesc cu alimentele care contin fe. Iar alte vit...eu zic ca le ia din fructe si legume....nu cred ca e nevoie sa-l indop cu altceva....bine acum fiecare copil cu sistemul lui imunitar, dar al meu e mai "strong" sa zic asa, incerc si eu sa-l protejez pe cat posibil si sperem sa iesim cu bine din iarna. pupici

claut
16.12.2010, 15:46:53
Eu ii dau doar vit d3. Calciu am considerat ca nu are nevoie, caci mananca mult lapte, iaurt, branzica si nici medicul nu mi-a zis sa-i dau, in schimb mi-a zis sa-i dau fier, dar nu i-am dat decat de 2 ori si am renuntat pt ca el se constipa foarte tare de la fier si si fara avea probleme cu constipatia. asa ca incerc sa-l suplinesc cu alimentele care contin fe. Iar alte vit...eu zic ca le ia din fructe si legume....nu cred ca e nevoie sa-l indop cu altceva....bine acum fiecare copil cu sistemul lui imunitar, dar al meu e mai "strong" sa zic asa, incerc si eu sa-l protejez pe cat posibil si sperem sa iesim cu bine din iarna. pupici

si eu i-am dat numai vigantol, am incercat sa ii dau calciu, dar am renuntat. o prietena i-a dat piciului ei si i s-a inchis fontanela fff repede, iar medicul pediatru i-a zis ca nu trebuia sa ii dea atat de mult (tratament indelungat la sfatul medicului e fam, nu al unui pediatru).
legat de mancarea cu lingurita, a fost ff simplu, a venit mama la noi si i-am dat mana libera, iar in 3 zile nu mai aveam nicio problema. i-a dat numai mar cu biscuite si i-a placut la nebunie, deci iti dai seama ca a mancat o gramada. a fost super ok cu diversificarea la noi. numai portocalele ne-au cauzat ceva probleme, s-a oparit, dar atat.
si veste buna, doarme piciul iar noaptea, de la 9,30 pana a 2a zi la 9 sau 10, va dati seama ca dorm si eu in pas cu el. mi-am dat seama ce am gresit in ultima vreme, ii dadeam dupa-masa sau chiar si seara clementine, ii plac la nebunie si poate ca il deranja stomacelul de la ele. de cand nu ii mai dau.... doame de rupe. am scapat de necaz, sper sa il tina cat mai mult

clara27
17.12.2010, 17:02:10
fara gluten, desigur, am optat pentru Leibnitz dietetici, aceia erau fara zahar. se gasesc cam in orice hipermarket, eventual poti da un search pe google-imagini sa vezi cum e pachetul. sunt minunati la gust si pt mamici si tatii :)

Ms mult am sa caut si eu;-)

clara27
17.12.2010, 17:05:17

vai cat poate sa fie de scump ;))

amy_ctin
20.12.2010, 11:39:14
Anunt ptr burtici: am gasit in sfarsit un centru in Sibiu care organizeaza cursuri Lamaze.
Detalii pe PM.

claut
24.12.2010, 21:16:06
Craciun fericit, mamici

clara27
26.12.2010, 10:23:27
SARBATORI FERICITE TUTUROR !!!!
pun cateva poze cu Craciunelul meu :)))

Crisro
27.12.2010, 14:05:02

Eeeeeee, pupici craciunelului de Dana!!!
Il pupa si Ioana si iti multumeste ca n-ai pus si nudurile!! ;;):-";))

clara27
27.12.2010, 14:29:46
Eeeeeee, pupici craciunelului de Dana!!!
Il pupa si Ioana si iti multumeste ca n-ai pus si nudurile!! ;;):-";))

;));)):*:*

claut
27.12.2010, 20:33:08

e un dulce

clara27
28.12.2010, 09:03:23
e un dulce

ms tare mult:*

claut
19.01.2011, 23:31:20
ce liniste e in Sibiu... printre bebei...
cum stati cu raceala, prichindeilor? noi inca nu am avut probleme, dar parca vad ca nu scapam de iarna fara nicio raceala.
oricum, ne e dor de sibiu, in cluj inca nu am reusit sa ne facem prieteni, cu vremea asta... nici de plimbare nu ne arde.
va pupam pe toti

laura81
26.01.2011, 23:45:34
cum stati cu raceala, prichindeilor? noi inca nu am avut probleme, dar parca vad ca nu scapam de iarna fara nicio raceala.
oricum, ne e dor de sibiu, in cluj inca nu am reusit sa ne facem prieteni, cu vremea asta... nici de plimbare nu ne arde.
va pupam pe toti
N-am mai intrat demult, am crezut ca faceti ravagii pe-aici si am de citit o saptamana :(
Adelina trebuie sa fi nascut, dupa ticker, nu?
La noi toate bune, si-aici e frig si mie mi-e f greu sa ies cu vladut, n-am nici un chef pe vremea asta. asa ca sta mult in casa. stiu ca nu-i ideal dar n-am ce face cu el afara, ne plictisim amandoi. Traiasca locurile de joaca! :P
In rest toate bune, dinti, masele, cuvinte noi si pocite... Ma surprinde zilnic cu cate-o chestie pe care a prins-o din zbor si o intelege.... N-am mai facut multe poze, decat de-alea "obligatorii" de craciun cu familia.
La voi?

cocot
28.01.2011, 20:49:01
va pupam pe toti

In ce cartier locuiti in Cluj? Dupa ce se mai incalzeste vremea sigur nu o sa va plictisiti. Clujul e plin de parculete pentru copii. O sa aveti timp sa va faceti multi prieteni:)

Mi s-a facut dor de cluj!:-s

claut
30.01.2011, 13:39:18
In ce cartier locuiti in Cluj? Dupa ce se mai incalzeste vremea sigur nu o sa va plictisiti. Clujul e plin de parculete pentru copii. O sa aveti timp sa va faceti multi prieteni:)

Mi s-a facut dor de cluj!:-s

in Zorilor si sunt o gramada de parculete, la fiecare mana de blocuri gasesti cel putin unul. dar nu e Subarinul.... Cred ca fac prea multa comparatie cu Sibiul.
Mai asteapta cineva caldura? :) e crunt sa stai atat in casa

cocot
06.02.2011, 22:26:16
in Zorilor si sunt o gramada de parculete, la fiecare mana de blocuri gasesti cel putin unul. dar nu e Subarinul.... Cred ca fac prea multa comparatie cu Sibiul.
Mai asteapta cineva caldura? :) e crunt sa stai atat in casa

Lasa ca e Parcul Central si acolo am vazut ca au facut un loc de joaca urias;-) Ar fi frumos sa fie si in Sibiu mai multe locuri de joaca.
Nu mai e mult pana la primavara si sigur o sa va placa Clujul.

alice
07.02.2011, 11:03:26
Lasa ca e Parcul Central si acolo am vazut ca au facut un loc de joaca urias;-) Ar fi frumos sa fie si in Sibiu mai multe locuri de joaca.
Nu mai e mult pana la primavara si sigur o sa va placa Clujul.

Ati aflat? E fata?E baiat? ;))

cocot
07.02.2011, 11:21:12
Ati aflat? E fata?E baiat? ;))

NU am aflat. E un bebe foarte pudic. La 12 saptamani zicea dr ca pare a fi baiat, la 16 zicea ca e fata, dupa o saptamana era iar baiat...=)) La fiecare ecograf a stat cu spatele sau cu profilul. Peste 2-3 saptamani mergem la 4d poate atunci aflam si noi ce e:D

alice
07.02.2011, 12:49:10
Poate vrea sa va faca o surpriza si asteapta pana cand se naste....si acum se distreaza pe seama voastra.;))

cocot
07.02.2011, 13:15:41
Poate vrea sa va faca o surpriza si asteapta pana cand se naste....si acum se distreaza pe seama voastra.;))

Nu-i da idei;)) Oricum nu o sa consideram 100% sigur nici cand ne spune dr ce e. Pana se naste o sa fim pregatiti si pt fata si pt baiat:D

adelinapaun
14.02.2011, 10:42:56
Bine v-am gasit dragi mamici si bebei mari si mici!

Da , am nascut in ajunul Craciunului o minune de baietel o:-)

Duminica vom avea deja botezul si se va numi Tudor-Nicolae :)

O sa-mi fac timp pun cateva pozici cu Tudor :)

:*

N-am mai intrat demult, am crezut ca faceti ravagii pe-aici si am de citit o saptamana :(
Adelina trebuie sa fi nascut, dupa ticker, nu?

cocot
14.02.2011, 12:05:11
Bine v-am gasit dragi mamici si bebei mari si mici!

Da , am nascut in ajunul Craciunului o minune de baietel o:-)

Duminica vom avea deja botezul si se va numi Tudor-Nicolae :)

O sa-mi fac timp pun cateva pozici cu Tudor :)

Felicitari Adelina! Sa ai un baietel sanatos si cuminte;;) Asteptam pozele.

karmy
16.02.2011, 09:28:36
Al tau in ce sens si-l schimba? Al meu de la o luna jumate dormea cam de la 8 la 8, si acum, de pe la 5 luni jumate mi se scoala la 6 dimineata. Mai doarme dupa aceea, da nu mult si oricum somnul e gata stricat. sunt disperata ca nu stiu cum sa-i imping ora de trezire cu o ora-doua. O mamica mi-a recomadat sa-i pun si fulgi in laptele de seara, sa fie mai consistent. incerc de azi. Daca nu merge cred ca ii mut ora de culcare mai tarziu, da nici asa nu-mi convine ca aveam ora-doua numai pt noi seara, daca se culca la 8. ... Nu stiu...

Laura...baietelul tau dormea de la o luna jumate de la 8 seara la 8 dimineatza?? Eu sunt proaspata mamica cu un baietel de o luna...care se trezeste din 2 in 2 ore si noaptea..si mananca cate 30-40 min si apoi pana adoarme iar...mai trece o jumate de ora o ora...sunt chiauna de cap...si acum desi e ziua se tot maraie si nu doarme singur deloc..si nu vrea suzeta...ai vreo metoda ce ai aplicat-o de dormea atat de bine noaptea???

karmy
16.02.2011, 09:32:41
Buna fetelor!! Nu am mai intrat demult pe site, acum sunt si eu proaspata mamica, si am intrat atat cat imi permite timpul (bebelusul meu de o luna plange fff mult si nu prea doarme....si sunt terminata...) sa va rog ffff mult sa-mi spuneti si mie dk a facut cineva botezul la rest New York vis a vis de Allianz tiriac asigurari...ca noi vrem sa facem botezul si mi-a placut locatia, meniul pare OK...dar mi-e teama sa nu fie prea pretentios si mancare putina (cantitativ) ca meniul nu are cantitatile trecute. Am tot cautat si alte locatii dar sunt toate ocupate pt data care o vrem noi...si a mai ramas acesta sau rest Simba la subsolul fast food ului.
Daca poate cineva sa-mi dea niste informatii v-as fi recunoascatoare...chiar si pe pm dk nu vreti sa postati comentarii despre acest subiect.
Mersi mult!!!

adelinapaun
16.02.2011, 12:19:36
Salutare mamici si bebei,

Am revenit vu cateva pozici :)

https://picasaweb.google.com/adelinartea/TudorNicolae#

Sa aveti o zi frumoasa

Crisro
16.02.2011, 14:44:58
Laura...baietelul tau dormea de la o luna jumate de la 8 seara la 8 dimineatza?? Eu sunt proaspata mamica cu un baietel de o luna...care se trezeste din 2 in 2 ore si noaptea..si mananca cate 30-40 min si apoi pana adoarme iar...mai trece o jumate de ora o ora...sunt chiauna de cap...si acum desi e ziua se tot maraie si nu doarme singur deloc..si nu vrea suzeta...ai vreo metoda ce ai aplicat-o de dormea atat de bine noaptea???

Banuiesc ca este alaptat...asigua-te ca se satura cu laptele tau(mai ales ca zici ca sta 30-40 de minute la masa...teoretic in maxim 15 minute copilul isi ia cantitatea necesara de lapte)...fetita mea intr-o singura noapte a facut scandal...dar se pare ca era intr-un pulseu de creste si nu-i mai ajungea laptele meu...am inceput si i-am mai dat uneori supliment din lapt praf...(si nu, nu s-a intamplat sa imi refuze sanul din cauza biberonului)
In timp isi va rari mesele nopate, dar acum este inca micut.
Poate are si ceva colici...incearca sa ii dai si un cei adecvat varstei (desi multi nu recomanada, mai ales daca copilul e alaptat.) eu am folosit de la Humana (fenicul si inca ceva).
Multa rabadre, si.... felicitari pentru bebe!:*
Daca ar exista vreo metoda de somn care sa dea rezultate la toti copii, cred ca ar primi premiul NOBEL!!!!!;;)

Crisro
16.02.2011, 14:46:03
Salutare mamici si bebei,

Am revenit vu cateva pozici :)

https://picasaweb.google.com/adelinartea/TudorNicolae#

Sa aveti o zi frumoasa

Ce pitic voinic aveti voi acolo!;;)
Felicitari!!!

laura81
16.02.2011, 23:23:53
Karmy, Adelina, felicitari! Karmy, de tine nici nu stiam ca esti insarcinata!

Adelina, foarte haios Tudor al tau, sa-ti traiasca!!!

Karmy, nu am aplicat o metoda anume, vorbind cu mai multe mamici am dedus ca e chestie de noroc. Vladut a fost mancacios de la inceput, masa dura max 30 de minute si dormea in jur de 4 ore intre mese, si ziua si noaptea. Poate are dreptate crisro cu ce spune, poate nu ai destul lapte? Incearca la sfarsitul mesei sa-i mai dai si biberon, daca papa mult inseamna poate ca nu ai destul? Nu stiu f bine, dar asa as face eu.
Daca plange mult inseamna ca are colici, incearca siropelele din comert. Am inteles ca la fiecare bebelus e potrivit si-si face efectul alt siropel. sau daca chiar sunteti ghinionisti, nici unul :( . Eu ii dadeam Sub-simplex si a functionat. Mai sutn cateva, intreaba la farmacie. Si da-i cateva zile cate unul, sa vezi daca nu e mai bine.
A, vladut dormea f mult pe burta, tin minte ca asa mi s-a parut cand am inceput sa-l culc asa, ca doarme mai bine.
Iti doresc mult succes si mai intra sa ne mai povestesti!

Adelina, si tu, acum ca ai trecut de ce-a fost greu :P

Karmy, anda_smuf a avut botezul la NewYork, ii spun ca ai intrebat, sa intre pe forum sa-ti scrie impresii.

karmy
17.02.2011, 09:51:24
Banuiesc ca este alaptat...Daca ar exista vreo metoda de somn care sa dea rezultate la toti copii, cred ca ar primi premiul NOBEL!!!!!;;)

Mersi mult pentru sfaturi, azi am cedat si acum ii pregatesc un supliment..sa vad daca il vrea ca a supt la san cam 85 ml si ii mai fac 60...sa vad macar sa stiu asa se potoleste....ca a luat fff bine in greutate numai de la san...dar sa stiu macar dk asta e sursa plansului sau asa e el mai plangacios (ca am inteles ca asa sunt unii bebelusi mai plangaciosi). Pt colici ii dau siropuri din farmacie si ii dau si ceai de seminte de marar...dar nu are colici tot timpul ca imi dau seama cand il doare ceva sau cand doar plange asa ca sa planga....cum face si acum de ex ca e sotul meu cu el sus....va pup si va mai tin la curent.

Mersi mult si tie Laura pt mesaj, botezul s-ar putea sa il facem la Simba pana la urma acum discutam cu cineva...dar daca primesc si niste ponturi despre New York o sa il luam in considerare..altfel nu m-as risca (la simba stiu pers care au facut si au fost multumite).

karmy
17.02.2011, 10:34:12
Mersi mult pentru sfaturi, azi am cedat si acum ii pregatesc un supliment..sa vad daca il vrea ca a supt la san cam 85 ml si ii mai fac 60...sa vad macar sa stiu asa se potoleste....ca a luat fff bine in greutate numai de la san...dar sa stiu macar dk asta e sursa plansului sau asa e el mai plangacios (ca am inteles ca asa sunt unii bebelusi mai plangaciosi). Pt colici ii dau siropuri din farmacie si ii dau si ceai de seminte de marar...dar nu are colici tot timpul ca imi dau seama cand il doare ceva sau cand doar plange asa ca sa planga....cum face si acum de ex ca e sotul meu cu el sus....va pup si va mai tin la curent.

Mersi mult si tie Laura pt mesaj, botezul s-ar putea sa il facem la Simba pana la urma acum discutam cu cineva...dar daca primesc si niste ponturi despre New York o sa il luam in considerare..altfel nu m-as risca (la simba stiu pers care au facut si au fost multumite).

Gata..am "administrat" suplimentul dupa ce a supt la san....i-am facut 60 ml dar cu chiu cu vai am reusit sa-l facem sa suga 30 ml...si apoi iar s-a pus pe plans....poate il indispune si timpul de afara ca am inteles ca at cand bate vantul ii afecteaza pe bebelusi....nu stiu...vom mai vedea...o sa mai incerc cu supliment si cu alta ocazie poate va raspunde mai bine...sau poate are el alte indispozitii nu mancarea e de vina...

laura81
17.02.2011, 21:35:35
Gata..am "administrat" suplimentul dupa ce a supt la san....i-am facut 60 ml dar cu chiu cu vai am reusit sa-l facem sa suga 30 ml...si apoi iar s-a pus pe plans....poate il indispune si timpul de afara ca am inteles ca at cand bate vantul ii afecteaza pe bebelusi....nu stiu...vom mai vedea...o sa mai incerc cu supliment si cu alta ocazie poate va raspunde mai bine...sau poate are el alte indispozitii nu mancarea e de vina...
Pai da, inseamna ca e altceva ...
Io nu-s prapastioasa de felul meu, dar daca plange mult fara motiv aparent du-te si pe la un medic cu el sa-l vada, sa nu aiba vreo durere de ceva si tu sa nu-ti dai seama ... Desi la doctorii din sibiu ...

Crisro
20.02.2011, 13:43:21

Pot fii si variantele astea 2, oricum multa rabare si succes va dorim!!!:*

AlexO
20.02.2011, 16:57:14
Adelina, felicitari pt voinicul tau, sa creasca mare, sanatos si papacios! E un scump mic!

AlexO
20.02.2011, 17:08:15
Karmy, eu zic ca nu are nimic bebele tau, doar ca asa e el mai plangacios. Eu zic sa nu-i mai dai supliment, ca asa risti sa se reduca lactatia sau si mai rau sa faci mastita. Daca zici ca a luat foarte bine in greutate numai de la lapticul tau, atunci sunteti pe drumul cel bun. Probabil e o periaoda mai agitata pt el din cauza colicilor sau simte nevoie de afectiune sau cine stie. Unii bebei sunt mai plangaciosi, fara vreun motiv anume. Iar cu dormitul...pfiuuu, al meu nici acum la un an nu doarme mai mult de 2 ore legate. Se trezeste si simte nevoia sa fiu langa el, sa-l iau in brate sau sa se cuibareasca in mine si adoarme la loc. Pana acum vreo sapt noi inca nu renuntasem la masa de noapte....acum am renuntat, dar asta nu inseamna ca nu se mai trezeste deloc, se trezeste, si il adorm la loc, uneori mai greu alteori mai usor....a fost si este in continuare obositor si ca sa ma mai odihnesc si eu nitel, l-am luat cu noi in pat si asa e mai usor... ca nu mai trebuie sa ma ridic. Deci unii copii asa sunt....mai dificili! Acum al tau e micut inca si e normal sa se trezeasca foarte des noaptea.... Incearca sa te odihnesti mai mult peste zi sau atunci cand doarme el, ca sa poti recupera noaptea. E greu, mi-amintesc si eu ce greu a fost, dar o sa treaca intr-un fel sau altul: adica ori se va cuminti el, ori te vei obisnui tu cum am facut eu. Ce sa facem...unel mame sunt mai ghinioniste:(

AlexO
20.02.2011, 17:30:57
Despre noi ce sa va mai spun...ne-am facut mari;;), acum a trecut de la stadiul de bebelus, la cel de copilas:-$
Sapt trecuta a implinit si el un anisor si ne-am petrecut nitel;;)
Are 12kg si 77 cm, dar nu stiu unde le tine ca nu pare deloc grasut.
INca nu a facut primii pasi, se pare ca e mai lenes el, in schimb alearga in patru labe de ma innebuneste. Am trecut de la mancarea pasata la bucatele si se pare ca avem succes. Are 8 dintisori si o maseluta, iar 2 maselute si 2 canini stau sa iasa...ca o sapt saracu a avut febra, marait, nu manca nu stiam ce tot are. Am renuntat si la masa de noapte cum va spuneam, sper sa ne tina cat mai mult.
ce n-am reusit inca: sa adormim neleganati, sa dormim fara suzeta, sa dormim toata noapte neintorsi, sa doarma la el in patut, sa folosim olita....
Anul asta am reusit sa scapam fara raceala, a facut doar o boala a copilariei, roseola infantila, care a avut si ceva simptome de raceala, dar dupa aparitia bubitelor si-a revenit si el. Si doar ceva febra de la dinti sapt trecuta.
Si in rest asteptam primavara....
O sa incerc sa incarc si niste pozute noi sa vad cand oi mai avea timp.
Va pup

laura81
20.02.2011, 21:59:28
... Pana acum vreo sapt noi inca nu renuntasem la masa de noapte....acum am renuntat, dar asta nu inseamna ca nu se mai trezeste deloc, se trezeste, si il adorm la loc, uneori mai greu alteori mai usor....a fost si este in continuare obositor si ca sa ma mai odihnesc si eu nitel, l-am luat cu noi in pat si asa e mai usor... ca nu mai trebuie sa ma ridic. ...

Cu voi in pat e mai rau pt voi! Il inveti asa si nu mai scapi de el dintre voi :-s
Daca il certi usor sa adoarma la loc nu merge? Nu zic ca se intampla din prima, dar cu putina rabdare merge. Si vladut e treaz cateodata cand intru la el, inainte sa ma culc eu, dar nu ne striga ca stie ca noaptea nu-l luam in brate. Daca e bolnav bineinteles ca nu se aplica nici o regula dar sanatos fiind, poti incerca, incet incet se va dezvata. L-am culcat in brate pana la 10 luni, cand am fost in grecia cu el. Stiu ca pe-atunci a inceput sa nu mai vrea el in brate, ne arata patutul.
Pe vladut il culc in continuare cu suzeta ca-i place. Nu vad un motiv sa il fac eu sa renunte la ea. Poate adormi si fara, dar daca ii face placere de ce nu? Oricum o scuipa-n somn repede.

AlexO
21.02.2011, 09:42:46
Cu voi in pat e mai rau pt voi! Il inveti asa si nu mai scapi de el dintre voi :-s
Daca il certi usor sa adoarma la loc nu merge? Nu zic ca se intampla din prima, dar cu putina rabdare merge. Si vladut e treaz cateodata cand intru la el, inainte sa ma culc eu, dar nu ne striga ca stie ca noaptea nu-l luam in brate. Daca e bolnav bineinteles ca nu se aplica nici o regula dar sanatos fiind, poti incerca, incet incet se va dezvata. L-am culcat in brate pana la 10 luni, cand am fost in grecia cu el. Stiu ca pe-atunci a inceput sa nu mai vrea el in brate, ne arata patutul.
Pe vladut il culc in continuare cu suzeta ca-i place. Nu vad un motiv sa il fac eu sa renunte la ea. Poate adormi si fara, dar daca ii face placere de ce nu? Oricum o scuipa-n somn repede.

Deja s-a invatat, se pare:((
Dar nu stiu cum sa procedez ca el se trezeste din cauza durerilor de dinti...de fapt el de la 6 luni tot intr-o eruptie dentara e...si cand se trezeste din somn plangand iti dai seama ca mi-e o mila de el si-l iau repede in brate sa-l alin. NU stiu cum sa fac sa-l fac sa doarma la el in patut ca am incercat toate variantele si nu vrea la el in patut si pace. Si asta se intampla cand era micut si inca nu se obisnuise cu noi in pat. Tocmai pt ca nu mai puteam face fata turelor pat-patut de vreo 20-30 ori pe noapte l-am luat cu noi in pat. Si ma duceam la el la patut si incercam sa-l linistesc de multe ori fara sa-l iau in brate, dar degeaba ca in urmatoarea jumatate de ora se trezea din nou si tot asa...din juma in juma de ora trebuia sa fiu langa el. Si daca nu ma duceam incepea sa urle...si ca sa-l las sa urle...chiar nu pot...chiar cu riscul de al rasfata sau mai stiu eu ce, nu pot sa-l las sa planga mai mult de 5 minute si pace. Simt ca ma inteapa la inima cand il aud..... Copiii sunt atat de diferiti unii de altii...si "instructia" nu merge la fel la toti! Pan-o ajunge la scoala o dormi si el la el in pat :))

laura81
21.02.2011, 13:59:50
Deja s-a invatat, se pare:((
Dar nu stiu cum sa procedez ca el se trezeste din cauza durerilor de dinti...de fapt el de la 6 luni tot intr-o eruptie dentara e...si cand se trezeste din somn plangand iti dai seama ca mi-e o mila de el si-l iau repede in brate sa-l alin. NU stiu cum sa fac sa-l fac sa doarma la el in patut ca am incercat toate variantele si nu vrea la el in patut si pace. Si asta se intampla cand era micut si inca nu se obisnuise cu noi in pat. Tocmai pt ca nu mai puteam face fata turelor pat-patut de vreo 20-30 ori pe noapte l-am luat cu noi in pat. Si ma duceam la el la patut si incercam sa-l linistesc de multe ori fara sa-l iau in brate, dar degeaba ca in urmatoarea jumatate de ora se trezea din nou si tot asa...din juma in juma de ora trebuia sa fiu langa el. Si daca nu ma duceam incepea sa urle...si ca sa-l las sa urle...chiar nu pot...chiar cu riscul de al rasfata sau mai stiu eu ce, nu pot sa-l las sa planga mai mult de 5 minute si pace. Simt ca ma inteapa la inima cand il aud..... Copiii sunt atat de diferiti unii de altii...si "instructia" nu merge la fel la toti! Pan-o ajunge la scoala o dormi si el la el in pat :))
Naspa chestia cu dintisorii ... Ai incercat geluri de-alea care-i amortesc putin gingiile? Daca plange atat de mult si de durere, nu de rasfat, nu poti sa-l lasi :(

karmy
22.02.2011, 14:53:37
Fetelor ma bucur sa aud si alte experiente, fiindca copiii sunt ff diferiti. Noi acum ca e sotul in concediu incercam sa doarma el noaptea in camera cu bebele si eu in alta camera...dar azi noapte desi am dormit bine separat am dormit vreo 5 ore adunate..dar nu ma plang ca macar nu mai plange atata...nu a mai avut colici de cateva zile...desi cand e treaz simte nevoia de companie (metoda sigura sa-l faci sa planga e sa-l pui la el in patut...si atunci suparare :( ) ca altfel se plictiseste...dar mi-au spus alte mamici ca va fi mai bine dupa ce va vedea si el pe la 3 - 4 luni o sa fie mai vesel...desi a inceput de pe acum sa rada...si ce bucurie pe mine cand il vad razand...desi probabil e un reflex inca....dar tot e mai bine decat plansul.
Sotul meu incearca sa gaseasca metode sa-l facem sa adoarma singur in patutul lui noaptea macar...ca ziua doarme prin patul nostru sau in sufragerie in pat...dar nu prea e prieten cu suzeta si deci va fi mai greu sa adoarma singur neavand consolare macar in suzeta.
V-am pupat....ca se trezeste miculutul meu si sigur e flamand :) si multa multa sanatate tuturor mamicilor si bebicilor!

AlexO
22.02.2011, 15:32:57
Naspa chestia cu dintisorii ... Ai incercat geluri de-alea care-i amortesc putin gingiile? Daca plange atat de mult si de durere, nu de rasfat, nu poti sa-l lasi :(

am incercat mai multe tipuri de gel, dar nu au nici un efect. La noi nici nurofenul nu functioneaza. Acum ii dau niste pastilute homeopate...dar nici astea nu prea au efect.Mai asteptam pana la 2 ani...parca pana atunci tre sa iasa toti dintii, nu? si pe urma nu mai are scuze ca-l mai doare ceva:-B
Eu deja m-am obisnuit si ma trezesc eu in locul lui(:| cand mai are el cate o noapte mai buna si doarme mai multe ore legate.....nu stiu cum va fi cand ma voi duce la serviciu...mai vedem pana atunci!:*

AlexO
22.02.2011, 15:36:23
Fetelor ma bucur sa aud si alte experiente, fiindca copiii sunt ff diferiti. Noi acum ca e sotul in concediu incercam sa doarma el noaptea in camera cu bebele si eu in alta camera...dar azi noapte desi am dormit bine separat am dormit vreo 5 ore adunate..dar nu ma plang ca macar nu mai plange atata...nu a mai avut colici de cateva zile...desi cand e treaz simte nevoia de companie (metoda sigura sa-l faci sa planga e sa-l pui la el in patut...si atunci suparare :( ) ca altfel se plictiseste...dar mi-au spus alte mamici ca va fi mai bine dupa ce va vedea si el pe la 3 - 4 luni o sa fie mai vesel...desi a inceput de pe acum sa rada...si ce bucurie pe mine cand il vad razand...desi probabil e un reflex inca....dar tot e mai bine decat plansul.
Sotul meu incearca sa gaseasca metode sa-l facem sa adoarma singur in patutul lui noaptea macar...ca ziua doarme prin patul nostru sau in sufragerie in pat...dar nu prea e prieten cu suzeta si deci va fi mai greu sa adoarma singur neavand consolare macar in suzeta.
V-am pupat....ca se trezeste miculutul meu si sigur e flamand :) si multa multa sanatate tuturor mamicilor si bebicilor!
Karmy multa rabdare iti doresc si ai sa vezi ca apar si satisfactiile. Fiecare perioada e frumoasa in felul ei, fie ea si cu rele si cu bune!

laura81
22.02.2011, 15:58:47

Rasul lui nu-i un reflex, din cate stiu eu deja rade daca simte ca esti tu in zona sau daca-i face placere ceva anume. Unii rad mai devreme, altii mai tarziu, dar oricum, un motiv au :)
Noi am reusit sa-l culcam in patut de cand era mic asa: il culcam in brate sau adormea in brate si il puneam in patut. Practic se trezea tot in patut, indiferent ca era zi sau noapte. Asa se familiarizeaza cu locul si stie ca acolo se doarme. A durat mult culcatul in brate, dar dupa aceea ne arata el patutul. Chiar sunt curioasa daca reusesti sa-l culci asa, pus singur in patut, treaz :-<

AlexO
23.02.2011, 11:42:37
Rasul lui nu-i un reflex, din cate stiu eu deja rade daca simte ca esti tu in zona sau daca-i face placere ceva anume. Unii rad mai devreme, altii mai tarziu, dar oricum, un motiv au :)
Noi am reusit sa-l culcam in patut de cand era mic asa: il culcam in brate sau adormea in brate si il puneam in patut. Practic se trezea tot in patut, indiferent ca era zi sau noapte. Asa se familiarizeaza cu locul si stie ca acolo se doarme. A durat mult culcatul in brate, dar dupa aceea ne arata el patutul. Chiar sunt curioasa daca reusesti sa-l culci asa, pus singur in patut, treaz :-<

Of, Laura, crezi ca eu nu am incercat asa?? La inceput am incercat sa-l las sa adoarma singur in patut si nu a vrut sub nici o forma...urlaaaa mai:-<. Apoi il adormeam in brate si cand incercam sa-l pun in patut...ochii cat cepele..asteptam si o juma de ora sa adoarma profund, dar cand il puneam se trezea sau daca printr-o minune nu se trezea cand il puneam se trezea dupa 10 -15 min, cand se simtea singur. Vreau sa spun ca in primele nopti acasa atata leganam la el si cum il puneam jos, se trezea si eu eram extrem de obosita asa ca practic adormeam cu el in brate, stand in fund...si ma trezeam atat de speriata...pana ma dezmeticeam ce si cum :))
Si acum doarme mult mai bine si peste zi daca dorm langa el, daca nu mai mult de juma de ora nu doarme...dar iti dai seama ca nu pot mereu sa stau langa el, ca mai am si eu treaba. Nu stiu de ce a fost si e asa atasat de mine. Nici din burtica nu a vrut sa iasa...l-am scos cu forta dupa 42 sapt, ca el tot ar mai fi stat:O
Tot ce va doresc proaspetelor mamici, e sa nu aveti un copil ca al meu:))

Crisro
23.02.2011, 16:38:16
Despre noi ce sa va mai spun...ne-am facut mari;;), acum a trecut de la stadiul de bebelus, la cel de copilas:-$
Sapt trecuta a implinit si el un anisor si ne-am petrecut nitel;;)
Are 12kg si 77 cm, dar nu stiu unde le tine ca nu pare deloc grasut.
INca nu a facut primii pasi, se pare ca e mai lenes el, in schimb alearga in patru labe de ma innebuneste. Am trecut de la mancarea pasata la bucatele si se pare ca avem succes. Are 8 dintisori si o maseluta, iar 2 maselute si 2 canini stau sa iasa...ca o sapt saracu a avut febra, marait, nu manca nu stiam ce tot are. Am renuntat si la masa de noapte cum va spuneam, sper sa ne tina cat mai mult.
ce n-am reusit inca: sa adormim neleganati, sa dormim fara suzeta, sa dormim toata noapte neintorsi, sa doarma la el in patut, sa folosim olita....
Anul asta am reusit sa scapam fara raceala, a facut doar o boala a copilariei, roseola infantila, care a avut si ceva simptome de raceala, dar dupa aparitia bubitelor si-a revenit si el. Si doar ceva febra de la dinti sapt trecuta.
Si in rest asteptam primavara....
O sa incerc sa incarc si niste pozute noi sa vad cand oi mai avea timp.
Va pup

LA multi ani piciului, cu intarziere....:*
Ei da, v-ati facut mari! Asta cu leganatul si nedormitul in patut e cam aiurea desi frecvent aud de obiceiurile astea...dar acum zau...ce ai cu suzeta si olita mi se pare destul de devreme sa uitati de suzeta si nu mai zic nimic de olita?!...
Si noi asteptam primavara...desi am auzit ca zapezile astea ne mai pandesc ceva timp...:-&

Crisro
23.02.2011, 16:45:19

Asta cu nevoia de companie...mi se pare fireasca...adica eu n-am prea auzit de copii pe care sa-i uiti in camerle lor ... si sa nu ceara atentie...
Pe a mea nici acum n-o pot pacali sa ramana singura... o las in living, se joaca ce se joaca si cand realizeaza ca e dor ea si jucarile...si fie o aud plangand fie ma trezesc cu ea tarandu-se pana la mine?!
Cate despre consolarea cu suzeta...eu zic ca in timp fie se face prieten cu ea...fie o sa vezi ca incepe sa isi descopere manutele si alte obiecte in jur...:>

Crisro
23.02.2011, 16:56:18

Am sa va spun cum am procedat noi cu culcaltul .... cand am venit cu ea din maternitate (asa vreo saptamana) am culcat-o cu noi in pat, dar la ea in landou...dupa peroada asta am mutat-o cu landoul in patutul ei... de pe la vreo luna a dormit doar in pautul ei, cu mici exceptii cand ne-a "inmuiat" inima si am luat-o la noi in pat :">
Patutul de multe ori este la ea in camera dar si de mai multe ori la noi in dormitor...:">
De leganat eu n-am avut treaba ca doarmea foare mult si foarte usor...inca mai baga 3 reprize de somn pe zi...insa acum vreo luna a fost destul de bolnava si am invatat-o adormita in brate...de fapt vreo 3 zile cat a fost mai rau...nu a stat decat in brate:">
Vestea buna este ca aseara a revenit la vechiul obicei si a adormit singura singuica fara mami sau tati in preajma...sper sa nu fii fost nicio intamplare si cel tarziu in weekend sa o "evacuez" din dormitorul nostru;;)

AlexO
23.02.2011, 17:01:05
LA multi ani piciului, cu intarziere....:*
Ei da, v-ati facut mari! Asta cu leganatul si nedormitul in patut e cam aiurea desi frecvent aud de obiceiurile astea...dar acum zau...ce ai cu suzeta si olita mi se pare destul de devreme sa uitati de suzeta si nu mai zic nimic de olita?!...
Si noi asteptam primavara...desi am auzit ca zapezile astea ne mai pandesc ceva timp...:-&

Pai na, ma innebunesc si pe mine altii...cu suzeta ma cam enerveaza ca el pana acum o vroia doar cand adormea, iar acum o vrea mai toata noaptea, daca-i cade tre sa i-o pun si cand se trezeste o cauta prin pat si si-o pune in gura si daca ajunge la ea si peste zi, si-o pune iar in gura si molfaie la ea...si ma tem ca ne va fi greu sa ne despartim de ea...ca mai mult de doi ani nu vreau sa i-o las, sa nu-si deformeze dantura!
Hmm, iar cu olita, sincer n-am prea insistat, insa soacra-mea m-a innebunit ca ai ei copii au facut la olita de la 8 luni, adica imi spunea clar ca la 8 luni, au renuntat la scutece, ca se duceau singuri la olita....da sigur, si marmota invelea ciocolata in staniol:>( ne-am si certar pe tema asta, ca eu ii spuneam ca nu cred asa ceva, ca sigur nu mai tine minte si ea nu si nu) si ma tot freaca la melodie ca sa-l pun pe olita ca deja trebuie sa faca...eu il pun cand il vad ca se screme, dar de multe ori incepe sa se screme cand suntem in scaunul de masa si atunci chiar nu-mi vine sa-l scot sa-l pun pe olita, sa ne spalam si pe urma iar la masa(:|.... Am tot ignorat, dar daca stam cu ea in casa, e mai greu sa ignori....

Crisro
23.02.2011, 17:37:52
Pai na, ma innebunesc si pe mine altii...cu suzeta ma cam enerveaza ca el pana acum o vroia doar cand adormea, iar acum o vrea mai toata noaptea, daca-i cade tre sa i-o pun si cand se trezeste o cauta prin pat si si-o pune in gura si daca ajunge la ea si peste zi, si-o pune iar in gura si molfaie la ea...si ma tem ca ne va fi greu sa ne despartim de ea...ca mai mult de doi ani nu vreau sa i-o las, sa nu-si deformeze dantura!
Hmm, iar cu olita, sincer n-am prea insistat, insa soacra-mea m-a innebunit ca ai ei copii au facut la olita de la 8 luni, adica imi spunea clar ca la 8 luni, au renuntat la scutece, ca se duceau singuri la olita....da sigur, si marmota invelea ciocolata in staniol:>( ne-am si certar pe tema asta, ca eu ii spuneam ca nu cred asa ceva, ca sigur nu mai tine minte si ea nu si nu) si ma tot freaca la melodie ca sa-l pun pe olita ca deja trebuie sa faca...eu il pun cand il vad ca se screme, dar de multe ori incepe sa se screme cand suntem in scaunul de masa si atunci chiar nu-mi vine sa-l scot sa-l pun pe olita, sa ne spalam si pe urma iar la masa(:|.... Am tot ignorat, dar daca stam cu ea in casa, e mai greu sa ignori....

Ahhhh, altii te-au facut s ate gandesti la suzeta si olita.....de ce nu ma gadisem eu la asta?!!!!
Eu zic ca sunt perioade si perioade...si a mea mai are zile in care ar roade la ea toata ziua...alte zile in care refuza sa o tina in gura ... pana acum insa nu a renuntat la ea la somn... si da este crunt noapte a cand se trezeste si nu si-o gaseste...e tare haios :-<sa cauti suzeta in miez de noapte(:|
Nici eu n-am de gand sa o las sa faca abuz de ea si nici nu am gandesc sa o las cu suzeta dupa 2 ani...dar la momentul oportun vom decide sa renuntam la suzeta....
Cat despre soacra ta...si mersul la olita la 8 luni...come on, ai aripi pe spate si chiar a crezut ca vei inghitii o astfel de gogoasa?! :-<
Eu am noroc...locuim cu ai mei...si eu am fost crescuta de bunica de pe la vreo 2 luni juma...asa ca mama nu se inghesuie sa imi dea sfaturi si nici sa nu imi insire ce stiam sa fac eu la varsta Ioanei... stie mult prea bine ca filtrez foarte mult informatiile si ca de multe ori si-ar raci gura degeaba!;;)

Nu uita ca ai promis poze cu puiutul!!!:*

laura81
23.02.2011, 17:50:16
AlexO, pai naspa, ca daca stai cu soacra-n casa n-ai cum sa scapi de gura ei si trebuie sa-l pui pe olita. La Vladut stii cum functioneaza? Nu totdeauna, dar merge: i-am repetat pana am innebunit, de fiecare data cand facea, ca caca se face la olita. La un mom dat a inceput sa-mi arate olita dupa ce facea si treptat a inceput sa o arate si inainte de a face. Cand am apuca prima oara sa-l pun si a facut la olita l-am aplaudat 5 minute si l-am felicitat, l-am pus si pe adi sa-l aplaude cand a venit acasa... Si el e innebunit de placere cand il aplauzi, asa ca tot mai des spune ca face, ca stie ca va fi aplaudat. Acum, de o sapt-doua, am inceput sa ma supar pe el daca nu spune, ca ii e lene cateodata.
Mie mi se pare aiurea sa-l pui pe olita la ora fixa, ca doar nu are ora fixa la care face si nu-l poti forta. Totdeauna am spus ca voiincerca sa-i fac invers conexiunea, sa ajunga el sa-mi spuna, atunci cand intelege. La 8 luni nu intelege asa ceva.
Iti plang de mila cu somnul. daca ai incercat toate variantele, nu stiu ce sa mai zic :-< Te poti resemna ca se va invata cu timpul ...?
Cu suzeta, poate-i ies dintisori si de-aia o cere asa mult.

Crisro, mortala metoda de a adormi copilul in patut !:)) Acum va plimbati cu patutul sa-l aduceti la pozitia ideala, la ea in camera? ;;)

Crisro
23.02.2011, 18:45:27
AlexO, pai naspa, ca daca stai cu soacra-n casa n-ai cum sa scapi de gura ei si trebuie sa-l pui pe olita. La Vladut stii cum functioneaza? Nu totdeauna, dar merge: i-am repetat pana am innebunit, de fiecare data cand facea, ca caca se face la olita. La un mom dat a inceput sa-mi arate olita dupa ce facea si treptat a inceput sa o arate si inainte de a face. Cand am apuca prima oara sa-l pun si a facut la olita l-am aplaudat 5 minute si l-am felicitat, l-am pus si pe adi sa-l aplaude cand a venit acasa... Si el e innebunit de placere cand il aplauzi, asa ca tot mai des spune ca face, ca stie ca va fi aplaudat. Acum, de o sapt-doua, am inceput sa ma supar pe el daca nu spune, ca ii e lene cateodata.
Mie mi se pare aiurea sa-l pui pe olita la ora fixa, ca doar nu are ora fixa la care face si nu-l poti forta. Totdeauna am spus ca voiincerca sa-i fac invers conexiunea, sa ajunga el sa-mi spuna, atunci cand intelege. La 8 luni nu intelege asa ceva.
Iti plang de mila cu somnul. daca ai incercat toate variantele, nu stiu ce sa mai zic :-< Te poti resemna ca se va invata cu timpul ...?
Cu suzeta, poate-i ies dintisori si de-aia o cere asa mult.

Crisro, mortala metoda de a adormi copilul in patut !:)) Acum va plimbati cu patutul sa-l aduceti la pozitia ideala, la ea in camera? ;;)
Exactttttt
Hmmm, nu rade cu plimbatul patutului ca e de groaza...dar sincer prefer sa il car decat sa o invat la noi in pat:-<...
Oricum sincer cred ca o mai avem de plimbat patutul ala...desi acum este santoasa si s-a cam saturat sa de-a ture patutului (cand a invatat sa se ridice in picioare in patut era atat de fascinata de operatiunea asta, incat se ridica noaptea in picioare si patrula...:O) am impresia ca urmeaza sa ne intretina cu vreo eruptie dentara:-B

anda_smuf
24.02.2011, 08:10:12
ciao fetelor!

sper ca nu am ajuns prea tarziu cu botezul in new yorker. mie mi-a placut in mare. adica nu stiu sa zic ca nu mi-a placut ceva. nu a fost foarte popular un fel de mancare pe care l-am ales eu. ceva carne in scoarta de cafea. avea gust de mucegai. am avut si invitati umblati care au zis ca e foarte bun dar mie mi s-a parut rau cand l-am gustat. am mers la bucatarie sa intreb ce e cu gustul asta si mi-au aratat condimentele in care au tavalit carnea. era un amalgam de condimente si avea asa un iz de mucegai. faza e ca nu a prea ramas in farfurii dar lumea cand gusta se uita la noi si am zis...... vai de capu meu. mi-au trebuit excentricitati. a fost in jur de 80 de lei meniul. servirea a fost ok dar ne-au expediat cam repede. e un patron nou acolo care isi da interesul dar cand ne-au expediat el nu mai era.

crisro, fetita ta la 8 luni se ridica in picioare?! tudor implineste acusi 7 luni si nu sta in fundulet singur. adica sta cateva secunde dar cade ca lemnul apoi. am inteles ca merge si de-a busilea. cum s-a intamplat asta?
unele mamici au insinuat ca ar conta si cat calciu si vigantol ii dau. acuma nu ma stresez eu foarte tare cu faza asta dar mi-ar placea sa il vad si pe el macar ca sta in sedere si se joaca cu sara. sara a stat la 6 luni jumate singura in sedere.
barbatii astia!

AlexO
24.02.2011, 11:58:28
Da mai fetelor e naspa sentimentul asta sa-ti toace mereu cineva creierii, dar ar fi trebuit sa-si dea seama pana acum ca eu nu fac decat ce vreau eu si nu ascult sfaturi date aiurea-n tramvai. Eu mi-am crescut singura copilul, adica cum am crezut eu de cuviinta, fara sa tin cont de ce ziceau unii si altii, desii sfaturile bine intentionate sau nu, veneau fara numar fara numar...au mai rarit-o cu sfaturile si socrii si parintii, vazand ca "l-am crescut bine",dar soacra tot mai are unele chestii fixate bine in capsor si tot incearca sa ma convinga...desi in ultimul timp am aplicat metoda:zic ca tine si fac ca mine :))
Asta cu olita incercam si eu sa-i explic, ca pana la 1 an ei nici macar nu au controlul sfincterelor, dapa-i sa constientizeze si sa mai ceara si singuri la olita....dar n-ai cu cine domne'
Anda, fi-miu tot la 7 luni a inceput sa stea singur in fundulet de la cateva secunde la cateva minute, apoi tot mai mult. La 8 luni s-a ridicat singur din fund in picioare tinandu-se de patut si incet incet a mers de-a lungul patului, la 9 luni a plecat abia de-a busile, iar de mers...mai avem...e mai lenes!
Iaca si niste poze
https://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan1An?authkey=Gv1sRgCP6P7-zm2c7nogE#

anda_smuf
24.02.2011, 13:30:54
vai ce scumpic e! si seamana cu tine. imi place si numele mult.

am crezut ca daca e al doilea copil nu o sa mai astept nerabdatoare unele chestii dar le astept cu aceeasi emotie. abia astept sa iasa din puf, cum se zice.

Crisro
24.02.2011, 14:04:33
ciao fetelor!

sper ca nu am ajuns prea tarziu cu botezul in new yorker. mie mi-a placut in mare. adica nu stiu sa zic ca nu mi-a placut ceva. nu a fost foarte popular un fel de mancare pe care l-am ales eu. ceva carne in scoarta de cafea. avea gust de mucegai. am avut si invitati umblati care au zis ca e foarte bun dar mie mi s-a parut rau cand l-am gustat. am mers la bucatarie sa intreb ce e cu gustul asta si mi-au aratat condimentele in care au tavalit carnea. era un amalgam de condimente si avea asa un iz de mucegai. faza e ca nu a prea ramas in farfurii dar lumea cand gusta se uita la noi si am zis...... vai de capu meu. mi-au trebuit excentricitati. a fost in jur de 80 de lei meniul. servirea a fost ok dar ne-au expediat cam repede. e un patron nou acolo care isi da interesul dar cand ne-au expediat el nu mai era.

crisro, fetita ta la 8 luni se ridica in picioare?! tudor implineste acusi 7 luni si nu sta in fundulet singur. adica sta cateva secunde dar cade ca lemnul apoi. am inteles ca merge si de-a busilea. cum s-a intamplat asta?
unele mamici au insinuat ca ar conta si cat calciu si vigantol ii dau. acuma nu ma stresez eu foarte tare cu faza asta dar mi-ar placea sa il vad si pe el macar ca sta in sedere si se joaca cu sara. sara a stat la 6 luni jumate singura in sedere.
barbatii astia!

Anda, n-as stii sa iti zic cu ce ocazie a invatat Ioana sa mearga de-a busilea si sa se ridice in picioare asa devreme....o face de mai bine de o luna....Si eu m-am mirat, mai ales ca ea a fost f lenesa....de intors de pe burta pe spate si invers tare greu a mers...si tot ceea ce tine de miscarile care implica manutele e mai bleaga....cand a inceput sa mearga de-a busile foarte frecvent pica in nas ca nu reusea sa-si coordoneze miscarile mainilor...la fel inca vad ca nu vrea sa bata din palme(nush la ce varsta scrie "la carte"ca a trebui sa faca asta.... dar am vazut la pretenii de varsta ei ca fac...)face in schimb tai tai...:>...
Astept sa fie interesata sa isi tina singura sticluta de ceai...sau sa bea din cana cu cioc....acum doar se joaca cu ea...>:/#-o
Eu consider ca fiecare copil are ritmul lui si ma abtin cat pot de mult sa nu fac comaraie intre ioana si ceilalti copii...
Daca ma invata cineva cum sa urc filmulete in picasa va pun filmulete haioase cu ioana si nazbatiile ei...

Crisro
24.02.2011, 14:09:41
Da mai fetelor e naspa sentimentul asta sa-ti toace mereu cineva creierii, dar ar fi trebuit sa-si dea seama pana acum ca eu nu fac decat ce vreau eu si nu ascult sfaturi date aiurea-n tramvai. Eu mi-am crescut singura copilul, adica cum am crezut eu de cuviinta, fara sa tin cont de ce ziceau unii si altii, desii sfaturile bine intentionate sau nu, veneau fara numar fara numar...au mai rarit-o cu sfaturile si socrii si parintii, vazand ca "l-am crescut bine",dar soacra tot mai are unele chestii fixate bine in capsor si tot incearca sa ma convinga...desi in ultimul timp am aplicat metoda:zic ca tine si fac ca mine :))
Asta cu olita incercam si eu sa-i explic, ca pana la 1 an ei nici macar nu au controlul sfincterelor, dapa-i sa constientizeze si sa mai ceara si singuri la olita....dar n-ai cu cine domne'
Anda, fi-miu tot la 7 luni a inceput sa stea singur in fundulet de la cateva secunde la cateva minute, apoi tot mai mult. La 8 luni s-a ridicat singur din fund in picioare tinandu-se de patut si incet incet a mers de-a lungul patului, la 9 luni a plecat abia de-a busile, iar de mers...mai avem...e mai lenes!
Iaca si niste poze
https://picasaweb.google.com/MitiObilisteanu/Stefan1An?authkey=Gv1sRgCP6P7-zm2c7nogE#

Vai cat este de dragalas!!!!Si ce mare e ...ai dreptate cand zici ca e voinic!!!! Foarte frumos!!!!:*
Trebuie sa imi fac timp sa mai actualizez albumul din picasa....
Cele care aveti cont pe FB aveti aici un filmulet haios http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150091340563691&comments

AlexO
24.02.2011, 15:04:45
Vai cat este de dragalas!!!!Si ce mare e ...ai dreptate cand zici ca e voinic!!!! Foarte frumos!!!!:*
Trebuie sa imi fac timp sa mai actualizez albumul din picasa....
Cele care aveti cont pe FB aveti aici un filmulet haios http://www.facebook.com/video/video.php?v=10150091340563691&comments

Crisro, nu se vede filmuletul,probabil ca e setat pe private si nu fac/facem parte din lista de prieteni. Daca ne dai userul tau de pe FB te adaug la prietene sau invers. Eu sunt Miti Obi:*
Filmulete nu stiu cum se incarca pe picasa, dar poti sa-ti faci cont pe youtube si acolo e usor de incarcat!

Crisro
24.02.2011, 15:31:08
Crisro, nu se vede filmuletul,probabil ca e setat pe private si nu fac/facem parte din lista de prieteni. Daca ne dai userul tau de pe FB te adaug la prietene sau invers. Eu sunt Miti Obi:*
Filmulete nu stiu cum se incarca pe picasa, dar poti sa-ti faci cont pe youtube si acolo e usor de incarcat!

Ti-am trimis acum invitatie pe FB, se pare ca am reusit sa urc un filmulet si in picasa https://picasaweb.google.com/rocsanas.cretu/Desktop# ... a vedem daca reusesc iarasi...ca sincer ... nush ce si cum am mesterit:-"....uite de youtube uitasem...

Crisro
24.02.2011, 15:36:26
barbatii astia!

Nush cat de mult a ajutat-o calciul si vigantolul...
Eu i-am dat calciul dupa fiecare vaccin (2, 4 si 6 luni) cate 5 zile de calciu gluconic 5 ml...
Vigantolul de la 2 saptamani pana la 2 luni jumatate i-am dat cate o picatura iar apoi pediatrul a zis ca ii trebuie 3 picaturi...la sfarsitul lui ianuarie i-am facut un set de analaize si mi s-a spus sa continui tot cu 3 picaturi pana la 1 an...dupa un an mai vedem

Crisro
24.02.2011, 15:37:52
Ti-am trimis acum invitatie pe FB, se pare ca am reusit sa urc un filmulet si in picasa https://picasaweb.google.com/rocsanas.cretu/Desktop# ... a vedem daca reusesc iarasi...ca sincer ... nush ce si cum am mesterit:-"....uite de youtube uitasem...

I think i did it again....:>
https://picasaweb.google.com/rocsanas.cretu/Desktop02#5577262937531086834
https://picasaweb.google.com/rocsanas.cretu/Desktop02#5577263269602881618

AlexO
24.02.2011, 16:21:58
Rocsi, e absolut adorabila! Pe cuvand ca m-ai facut sa ma gandesc sa mai fac un bebe, poate iese bebelina. are niste ochi incantatori. Sa-i dea d-zeu multa sanatate. Da caruselul vostru a mai rezistat dupa ce s-a ridicat ea in picioare???
Va pun si eu un filmulet cu fi-miu cand invatase sa se dea jos din pat si era tare incantat:
http://www.youtube.com/watch?v=swsu-d0b8Vo

Crisro
24.02.2011, 16:49:27
Rocsi, e absolut adorabila! Pe cuvand ca m-ai facut sa ma gandesc sa mai fac un bebe, poate iese bebelina. are niste ochi incantatori. Sa-i dea d-zeu multa sanatate. Da caruselul vostru a mai rezistat dupa ce s-a ridicat ea in picioare???
Va pun si eu un filmulet cu fi-miu cand invatase sa se dea jos din pat si era tare incantat:
http://www.youtube.com/watch?v=swsu-d0b8Vo

eeeeee...succese de pe acum...la bebelina!!!!
Da, sa stii e tare frumos cu fetita si sincer parca daca ar fii sa mai fac unul tot fetita mi-ar surade...in fine ... sanatosi sa fie....
Eeee, pe nevoia, cum sa reziste caruselul...l-a prins inginerul meu (a se citi sot) cu tot soiul de sarmulite:>:>...pai dupa ce a inceput sa se tina in picioare...se intindea dupa ratuse...le prindea cu o mana si tragea de ele...pana uita si isi dadea drumul la cealalta mana...pica in patut cu tot cu carusel dupa ea...:O....asa ca acum are bietul carusel "centuri de siguranta";;)
Mortal Stefan cu datul jos din pat ce faricit si incantat de operatiune este....deci cam asta ar urma sa faca si Ioana....vai de viata mea...ca avem o margine ascutita la pat:-<

laura81
24.02.2011, 21:49:38
Ioooi, ce simpatici sunt!! Mortal Stefan cum o ia cu spatele din mijlocul patului, ca sa fie sigur :))
Si ioana e mortala, e genul de bebe cu personalitate nu gluma!
Sa va traiasca, sunt mortali amadoi!
Anda, poze proaspete, ceva? Ce mai e nou in germania? ;;)

anda_smuf
25.02.2011, 07:47:57
aseara a stat si tudor mai mult in sedere. e foarte incantata sara dar trebuie sa inceapa sa ii dea si lui jucarii ca de ale lui s-a cam plictisit si vrea masinute si lego si sara are un simt al proprietatii.... mama mama.

mai, mi-e rusine dar nu am mai facut poze de ceva vreme. am fost ocupata. :-p m-am apucat sa fac prajituri din care sa ii dau si la tudor sa molfaie. eu nu am facut in viata mea dulciuri ca, nu stiu, nu le simteam, nu stiu cum sa explic. dar sara isi lua multe prostii din magazin si am zis hai sa fac eu in casa ca stiu ce bag in ele si acum ii e pofta si la tudor cand mancam noi ceva si saliveaza saracu..... i-am dat si lui prajitura cu mere. am facut una asa mai light si a fost foarte incantat. mesteca atata de meticulos. si cu gura inchisa asa frumos. si sara de cand ii fac eu turta dulce sau prajituri cu fructe nu mi-a mai cerut alte dulciuri.
in rest nimic nou. ma chinui cu sara sa invatam culorile. cu numaratul stam bine dar il tot sare pe 2. :-<

karmy
25.02.2011, 18:25:58

La mine nu prea adoarme in brate..si mi-e greu sa-l tin oricum....si am prieteni...dovezi vii ca bebelusii lor dorm singuri in patut...ii pun acolo si ies din camera...si adorm copiii de n-ai treaba!! si am vazut asta cu ochii mei!!!! au aplicat metoda aia sa-i lasi sa planga nu stiu cat si apoi sa mergi la ei din ce in ce mai rar...eu nu prea stiu cum e dar nici nu cred ca sunt in stare sa o aplic...poate sotul meu si eu sa plec de aksa ca altfel...si oricum cred ca depinde si de copil...am o prietena ce-a nascut de odata cu mine i fetita ei doarme singura in patut de cand a adus-o din maternitate...pe cand Cezar al meu plangea de numa de cum ajungea in patut....deci e chestiune si de noroc...cum spuneai tu ca ai avut noroc cu vladut ca dormea o noapte intreaga de la o luna :)
acum am vazut ca Cezar prefera dormitul pe burta...desi mi-e frica sa-l culc asa noaptea din cauza a cate se spune ca se poate asfixia....desi clar se linisteste asa mai bine decat pe spate.
Si si la mine dk il culcam pe cezar altcumva si apoi il punem in patut...se trezeste dk nu instant atunci dupa vreo 30 min...deci trebuie sa gasesc o metoda sa-l adorm direct in patut...

karmy
25.02.2011, 18:49:30
Am sa va spun cum am procedat noi cu culcaltul .... cand am venit cu ea din maternitate (asa vreo saptamana) am culcat-o cu noi in pat, dar la ea in landou...dupa peroada asta am mutat-o cu landoul in patutul ei... de pe la vreo luna a dormit doar in pautul ei, cu mici exceptii cand ne-a "inmuiat" inima si am luat-o la noi in pat :">
Patutul de multe ori este la ea in camera dar si de mai multe ori la noi in dormitor...:">
De leganat eu n-am avut treaba ca doarmea foare mult si foarte usor...inca mai baga 3 reprize de somn pe zi...insa acum vreo luna a fost destul de bolnava si am invatat-o adormita in brate...de fapt vreo 3 zile cat a fost mai rau...nu a stat decat in brate:">
Vestea buna este ca aseara a revenit la vechiul obicei si a adormit singura singuica fara mami sau tati in preajma...sper sa nu fii fost nicio intamplare si cel tarziu in weekend sa o "evacuez" din dormitorul nostru;;)
Cum o adormeati in landou cu voi in pat? si apoi cum a reusit sa adoarma fara landou direct in patut? ca dk mai puneti patutul la voi in camera tot nu e asa de grav...noi stam cu el in camera oricum...dar dk doarme la ea in patut tot sunteti fericiti!!!

anda_smuf
25.02.2011, 19:27:48
karmy, eu zic daca ii place pe burta sa il pui pe burta. si o sa doarma mult si bine. asa se simte el bine. poate il doare si burtica. nici eu nu am avut curaj cu sara dar pe tudor de la 6 zile, de cand am venit acasa asa l-am culcat si asa am scapat eu de noptile nedormite. nu am lasat nimic care sa nu fie bine bagat sub saltea. sa nu isi poata trage nimic sub sau peste el. dar il vedeam ca e puternic. stand pe burta isi misca in toate partile capul. si mi-a explicat o asistenta ca ei au narile foarte tari si nu se sufoca asa usor. plus ca mai e reflexul de miscat capul.
bine, acuma zic si eu dar si pe mine m-a oprit ceva la sara. desi stiam teoria. ;;)

laura81
25.02.2011, 22:06:38
karmy, eu zic daca ii place pe burta sa il pui pe burta. si o sa doarma mult si bine. asa se simte el bine. poate il doare si burtica. nici eu nu am avut curaj cu sara dar pe tudor de la 6 zile, de cand am venit acasa asa l-am culcat si asa am scapat eu de noptile nedormite. nu am lasat nimic care sa nu fie bine bagat sub saltea. sa nu isi poata trage nimic sub sau peste el. dar il vedeam ca e puternic. stand pe burta isi misca in toate partile capul. si mi-a explicat o asistenta ca ei au narile foarte tari si nu se sufoca asa usor. plus ca mai e reflexul de miscat capul.
bine, acuma zic si eu dar si pe mine m-a oprit ceva la sara. desi stiam teoria. ;;)
Si eu l-am culcat pe burta din primele 2 saptamani. Il mai puneam pe o parte si pe alta in timpul zilei, dar noaptea sau cand vroiam sa doarma bine ca era marait pe burtica clar. De la inceput isi putea misca caputul de pe o parte pe alta. Dar am inteles ca si asta depinde de la copil la copil, cat de bine isi tine capul.

Crisro
27.02.2011, 09:57:58
Laura, tocmai personalitatea ei ma aduce uneori in fata unei crize de disperare...(:|, ceea ce fuctioneaza intr-o zi si ii place la nebunie, a doua zi se dovedeste a fii un dezastru total...
Ce am observat in ultimul timp este ca suntem tot la extreme...zile in care e asa de linistita si de calma, si de cuminte....de te plictiseste...si zile in care wawwww, iti vine sa pleci si sa o lasi...:-"
Anda, sunteti in Germania!!Superrrrrrrr! Sper sa nu va ganditi sa va mai intoarceti in tara lui papura voda...Prajituri de casa pe care sa le poata manca Ioana mi-ar placea si mie...si desi nu prea gatesc....vreau si eu o retetaaaaa, plsss (o pun pe bunica-sa sa-i faca:>)
Kami, nush cum am reusit cu acea metoda de adormit...pur si simplu am aplicat-o...si nush de ce dar cred ca daca as fii pus-o sa doarma direct in patut, ar fii dormit...cred ca metoda aia a fost asa mai mult pentru mine...sa ma dezlipesc de tot de ea incet, incet:zz:
Kami, si eu am prieteni, dovezi vii cu copilasi pusi in patut, se joaca ce se joaca si adorm snguri...si nu, nu au aplicat metoda lasatului sa planga...pur si simplu asa au fost de la inceput, asa ca nu poti aplica o metoda anume copilului, nu prea ai ce face...
Si eu am lasat-o pe ioana tot pe burtica sa doarma, de pe la vreo luna...si acum rar de tot adoarme pe spate sau intr-o parte...

laura81
27.02.2011, 23:16:23
Laura, tocmai personalitatea ei ma aduce uneori in fata unei crize de disperare...(:|, ceea ce fuctioneaza intr-o zi si ii place la nebunie, a doua zi se dovedeste a fii un dezastru total...
Ce am observat in ultimul timp este ca suntem tot la extreme...zile in care e asa de linistita si de calma, si de cuminte....de te plictiseste...si zile in care wawwww, iti vine sa pleci si sa o lasi...:-"
Anda, sunteti in Germania!!Superrrrrrrr! Sper sa nu va ganditi sa va mai intoarceti in tara lui papura voda...Prajituri de casa pe care sa le poata manca Ioana mi-ar placea si mie...si desi nu prea gatesc....vreau si eu o retetaaaaa, plsss (o pun pe bunica-sa sa-i faca:>)
Kami, nush cum am reusit cu acea metoda de adormit...pur si simplu am aplicat-o...si nush de ce dar cred ca daca as fii pus-o sa doarma direct in patut, ar fii dormit...cred ca metoda aia a fost asa mai mult pentru mine...sa ma dezlipesc de tot de ea incet, incet:zz:
Kami, si eu am prieteni, dovezi vii cu copilasi pusi in patut, se joaca ce se joaca si adorm snguri...si nu, nu au aplicat metoda lasatului sa planga...pur si simplu asa au fost de la inceput, asa ca nu poti aplica o metoda anume copilului, nu prea ai ce face...
Si eu am lasat-o pe ioana tot pe burtica sa doarma, de pe la vreo luna...si acum rar de tot adoarme pe spate sau intr-o parte...
Cred ca ai dreptate cu dormitul:unele mamici au noroc, unele nu. Dar speranta moare ultima, noi ii putem tot da solutii auzite sau testate, poate poate :P

karmy
01.03.2011, 08:46:30
karmy, eu zic daca ii place pe burta sa il pui pe burta. si o sa doarma mult si bine. asa se simte el bine. bine, acuma zic si eu dar si pe mine m-a oprit ceva la sara. desi stiam teoria. ;;)

Hm, acum sunt si eu mai linistita, il las sa doarma pe burta ff des fiindca asa doarme si mai linistit, si mai bine...si adoarme si singurel dk e obosit si ii pun suzeta in mana. Pe mine nu stiu dk am mai scris, m-a speriat si o matusa care spunea sa nu culc copilul pe burta ca nora ei i-a culcat numai pe burta pe copii si si-au deformat maxilarele...dar maine mergem la doctorita sa verifice dk i-a trecut de tot icterul si o intreb de asta dk are vreo legatura cu dormitul pe burta (cand dorme intr-o parte sau pe spate atata da din maini in somn pana se loveste peste fata si se trezeste....cred ca de aia doarme mai bine pe burta...si se face si compresie pe burtica).

Eu de vreo 2-3 zile ma confrunt cu un puseu de crestere cred, ca parca m-ar manca cu totul...si laptele nu tine pasul cu el sa se faca in ritmul in care ii e lui foame...si am incercat sa-i dau LP (desi scrie peste tot sa nu-i dai dar ce sa fac....sa-l las sa planga ca nu s-a saturat? ) si a vrut sa bea si cu biberonul....dar mi-e teama sa nu cad in extrema cealalta sa apelez la el mai des decat e cazul....ca m-am pus pe baut lichide la greu...ca mi se si face rau numai cand ma gandesc cate lichide am tot baut zilele astea..ceaiuri si compoturi...

Si vreau sa va spun ca azi noapte l-am culcat la 10 fara un sfert...s-a mai trezit la 10 jumate si l-am mangaiat putin si a adormit la loc...s-a mai trezit pe la 12 si ceva si iar a adormit (dormea intr-o parte si isi agita manutele prea tare in somn) si pe la 1 i-am dat sa pape.....pe la 4 si pe la 7 jumate....si a adormit destul de usor dupa fiecare repriza....si desi m-am trezit din 3 in 3 ore m-am bucurat ca nu am mai avut concert noaptea si a adormit dupa papa.....dar dupa cum spun mai toate mamicile de pe aici, nu sunt toate noptile la fel :) asa ca speram doar sa fie mai bine.

Referitor la botez, mersi pt postarea cu New York...am ales pana la urma rest Simba fiindca au si motel si putem inchiria camera pt bebe sa fim mai linistiti cand il alaptez si il schimb...si poate sa mai traga si cate-un pui de somn acolo.

AlexO
01.03.2011, 12:36:08
Eu de vreo 2-3 zile ma confrunt cu un puseu de crestere cred, ca parca m-ar manca cu totul...si laptele nu tine pasul cu el sa se faca in ritmul in care ii e lui foame...si am incercat sa-i dau LP (desi scrie peste tot sa nu-i dai dar ce sa fac....sa-l las sa planga ca nu s-a saturat? ) si a vrut sa bea si cu biberonul....dar mi-e teama sa nu cad in extrema cealalta sa apelez la el mai des decat e cazul....ca m-am pus pe baut lichide la greu...ca mi se si face rau numai cand ma gandesc cate lichide am tot baut zilele astea..ceaiuri si compoturi...
.

Puseul asta de crestere si "foamea" lui exagerata va dura cateva zile, maxim o sapt...si ca sa poti sa-i satisfaci foamea tine-l mai mult ca de obicei la san, si din jumate in jumate de ora daca vrea si o sa treceti voi si peste asta. NU-i o tragedie daca-i dai lapte praf, insa el se va satura bine cu lapticul praf si va suge mai putin de la tine, ceea ce va duce la scaderea lactatiei. Daca vrei sa-i dai lapte praf, da-i dupa ce a supt la tine foarte bine si tot mai plange si nu-i da prea mult, adica un biberon de 60-90 ml lapte, da-i numai 30 ml si apoi mai pune-l din nou la san cand iar i se face foame... Da si continua cu lichidele, ca e foarte bine.
Si cu statul pe burtica, lasa-l sa doarma cum ii place lui, daca e voinic si se misca bine e ok atunci. E important sa-i gasesti o pozitie buna de somn sa va puteti odihni amandoi bine. Mi-aduc aminte ca al meu facea niste crize cand il puneam pe burtica...valeu....nici pe burta mea nu vroia sa stea....abia tarziu pe la 5 luni a inceput si lui sa-i placa statul pe burtica!
Si nu te mai lua dupa X si Y ca uite ce a patit al meu ca a stat pe burtica sau al meu ca a stat pe spate. Caci se zice ca si la cei ce dorm pe spate se poate deforma capsorul.... Daca nu-si intoarce singur capsorul de pe o parte pe alta, poti sa-l asezi tu, cand pe o parte cu fata , cand pe cealalta si pt linistea ta, intreaba pediatra!

anda_smuf
03.03.2011, 07:18:58
sunt de acord cu alexO in legatura cu perioada de crestere mai accelerata, ca sa zic asa. nu ii da lapte praf. mai bine sacrifica-te si stai cu el la san toata ziua daca trebuie ca o sa se regleze secretia de lapte si o sa fie totul ok. sa ne mai spui cum esti ca sunt curioasa daca reusesti. eu am dat gres la ambii copii si imi pare tare rau. la fix patru luni si jumatate am pierdut laptele la mandoi.

anda_smuf
03.03.2011, 07:23:14
offtopic - karmi, super tare. ti-am vazut dansul. felicitari!

anda_smuf
08.03.2011, 07:04:02
La multi ani, fetelor! Sa fiti frumoase, increzatoare si iubite! :)>-

karmy
30.03.2011, 09:15:05
Buna fetelor! Am revenit la 2 luni si jumatate sa va spun ca Cezar al meu si-a mai reglat somnul, doarme de la 10 seara la 7-8 dimineatza cu o singura statie pt alimentat burtica pe la 4 :) si doarme in continuare NUMAI pe burtica, exceptie facand caruciorul si scoica in care doarme pe spate ca nu are incotro :).
Am trecut si peste puseul de crestere de la 6 saptamani cu bine, dar asta nu inseamna ca problemele legate de alaptat s-au terminat...cred ca o sa se termine cand o sa il intarc....ca acum dupa 2 luni sanii mi s-au mai inmuiat si nu par a se mai umple si iar am inceput sa imi fac griji...si sa ii dau completare in special la masa de seara ii dau 90 ml LP ca sa doarma bine....dar eu nu inteleg de ce nu exista cursuri speciale care sa te pregateasca pt perioada in care trebuie sa alaptezi, sau consultanti specializati.....ca eu una nu mi-am inchipuit ca va fi atat de greu....am crezut ca fie ai lapte fie n-ai si gata!
Multumesc fetelor pt sfaturi, daca mai aveti si altele legate in special de alaptare sau experiente din care sa invatam si noi astea mai incepatoare si mai speriate vor fi binevenite.
Va pup si multa sanatate tuturor!!

laura81
30.03.2011, 13:28:39
Buna fetelor! Am revenit la 2 luni si jumatate sa va spun ca Cezar al meu si-a mai reglat somnul, doarme de la 10 seara la 7-8 dimineatza cu o singura statie pt alimentat burtica pe la 4 :) si doarme in continuare NUMAI pe burtica, exceptie facand caruciorul si scoica in care doarme pe spate ca nu are incotro :).
Am trecut si peste puseul de crestere de la 6 saptamani cu bine, dar asta nu inseamna ca problemele legate de alaptat s-au terminat...cred ca o sa se termine cand o sa il intarc....ca acum dupa 2 luni sanii mi s-au mai inmuiat si nu par a se mai umple si iar am inceput sa imi fac griji...si sa ii dau completare in special la masa de seara ii dau 90 ml LP ca sa doarma bine....dar eu nu inteleg de ce nu exista cursuri speciale care sa te pregateasca pt perioada in care trebuie sa alaptezi, sau consultanti specializati.....ca eu una nu mi-am inchipuit ca va fi atat de greu....am crezut ca fie ai lapte fie n-ai si gata!
Multumesc fetelor pt sfaturi, daca mai aveti si altele legate in special de alaptare sau experiente din care sa invatam si noi astea mai incepatoare si mai speriate vor fi binevenite.
La noi perioada cu terminatul laptelui a fost pe la 5luni - 5 luni jumate, dar saracul a urlat cateva zile pana mi-am dat seama de ce. Sa fii pe faza, daca mananca mai des sau daca-ti plange cu sanul in gura, inseamna ca nu-i mai prea vine. Stiam si eu in teorie, dar nu ma asteptam sa se intample la 5 luni, si eu traiam cu impresia ca daca am, am , daca nu, nu. Nu ca se termina din senin. El manca f bine si nu i-am dat lapte praf deloc, deci nu credeam ca brusc scade cantitatea. Eu corelez chestia asta cu ciclul. La 5 luni mi-a venit, atunci s-a terminat si laptele.

AlexO
30.03.2011, 15:56:15

Cunosc o tipa, e din sibiu, care a avut si ea perioade grele cu al;aptatul, mai ales ca fetita ei era si mai slabuta, dar s-a documentat foarte mult si parca zicea ca vrea sa devina consultant in lactatie sau cel putin pana atunci sa ajute pe cat poate si alte mamici. Daca vrei pot sa te pun in legatura cu ea si cu siguranta te va ajuta, dar sa stii ca e e cam "fanatica" in privinta asta, e 100% pt laptele de mama ...iti spun asta ca sa nu ma injuri pe urma ca ti-am facut "cunostinta" cu ea :)) poti sa-mi lasi adresa de mail pe privat si o sa i-o dau ei si pe urma alegeti voi cum sa comunicati! Numai daca vrei bineinteles.
Parerea mea ca ca e normal sa ai sanii mai moi ca la inceput, insa cu cat ii dai mai mult lapte praf pe zi, cu atat o sa-ti scada lactatia. Cu cat il pui mai mult si mai des pe bebe la san cu atat mai mult o sa-ti creasca lactatia. Trebuie ca tu sa consumi foarte multe lichide, ceaiuri pt lactatie si poate sa ceri si un tratament homeopa, care in unele cazuri ajuta!
Mult succes!

laura81
30.03.2011, 21:12:10
Cunosc o tipa, e din sibiu, care a avut si ea perioade grele cu al;aptatul, mai ales ca fetita ei era si mai slabuta, dar s-a documentat foarte mult si parca zicea ca vrea sa devina consultant in lactatie sau cel putin pana atunci sa ajute pe cat poate si alte mamici. Daca vrei pot sa te pun in legatura cu ea si cu siguranta te va ajuta, dar sa stii ca e e cam "fanatica" in privinta asta, e 100% pt laptele de mama ...iti spun asta ca sa nu ma injuri pe urma ca ti-am facut "cunostinta" cu ea :)) poti sa-mi lasi adresa de mail pe privat si o sa i-o dau ei si pe urma alegeti voi cum sa comunicati! Numai daca vrei bineinteles.
Parerea mea ca ca e normal sa ai sanii mai moi ca la inceput, insa cu cat ii dai mai mult lapte praf pe zi, cu atat o sa-ti scada lactatia. Cu cat il pui mai mult si mai des pe bebe la san cu atat mai mult o sa-ti creasca lactatia. Trebuie ca tu sa consumi foarte multe lichide, ceaiuri pt lactatie si poate sa ceri si un tratament homeopa, care in unele cazuri ajuta!
Mult succes!

Aia cu "cu cat il pui mai mult la san" e o prostie.Pardon, e o teorie pe care o stie toata lumea, dar e proasta. Poti sa-l tii toata ziua, daca nu mai ai lapte nu mai ai. N-am facut nimic si nu-i dadeam nimic pe langa lapte pe cand am vazut ca nu mai are ce manca. Si au trecut zile in care-l lasam sa urle saracul. Si anda_smuf si-a pierdut laptele la 4 luni si daca nici anda n-a stat cu copilul la san apai nimeni n-a stat. Daca se termina se termina, asta-i parerea mea. Numai sa reusesti sa-ti dai seama, ca sa nu urle de foame prea mult copilul...

AlexO
31.03.2011, 10:42:22
Aia cu "cu cat il pui mai mult la san" e o prostie.Pardon, e o teorie pe care o stie toata lumea, dar e proasta. Poti sa-l tii toata ziua, daca nu mai ai lapte nu mai ai. N-am facut nimic si nu-i dadeam nimic pe langa lapte pe cand am vazut ca nu mai are ce manca. Si au trecut zile in care-l lasam sa urle saracul. Si anda_smuf si-a pierdut laptele la 4 luni si daca nici anda n-a stat cu copilul la san apai nimeni n-a stat. Daca se termina se termina, asta-i parerea mea. Numai sa reusesti sa-ti dai seama, ca sa nu urle de foame prea mult copilul...

Poate ca e teorie, cum zici tu si poate ca laptele sa scada in unele cazuri, ca al tau, al andei si bebe sa nu se mai sature. Dar pt asta noi trebuie sa ajutam organismul sa mai produca lapte, cum am spus prin consumarea de muuulte lichide, ceaiuri pt lactatie, tratamente homeopate....si stresul e un factor nociv in scaderea lactatiei...asta am constatat eu pe pielea mea.
Teorii sunt multe...ca de ex cea cu mancatul ca sa ai mai mult lapte....eu n-am crezut asta si nici n-o voi crede vreodata, in schimb o prietena a fost si e ferm convinsa ca productia de lapte creste cu cat mananci mai mult.... in fine
Pt Karmy
Uite aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3681&page=1093 se vorbeste mult despre alaptat, probleme ce intampina mamicile zi de zi in alaptare, cum le depasesc sau nu, unele renunta, altele merg pana la extreme....intra si acolo, poate gasesti sfaturile de care ai nevoie.

claut
06.04.2011, 23:30:31
cred ca am citit vreo jum de ora tot ce s-a scris de cand nu am mai "dat' pe forum, adica de cateva luni bune. imi place ca purtati discutii ff interesante, probleme cu carul la toata lumea :), dar cine zice ca nu are probleme cu copiii.... minte, nu?
mine incep si eu cu intrebarile, acum am nelmuriri de 1 an si 8 luni.
va pup :*

adelinapaun
07.04.2011, 12:12:26
Multumim frumos! Si voi sa va faceti mari ,sanatosi si frumosi!

Adelina, felicitari pt voinicul tau, sa creasca mare, sanatos si papacios! E un scump mic!

AlexO
07.04.2011, 16:06:22
Multumim frumos! Si voi sa va faceti mari ,sanatosi si frumosi!

Adelina, nu ai mai dat de multicel pe la noi!!! te tine ocupata bebele?? Ce ne mai povesteti nou?

claut
12.04.2011, 13:57:11
cum va descurcati cu olita, mamici? piciul meu nu vrea deloc sa faca la olita si ma termina. am zis ca am rabdare pana se incalzeste si ii dau direct chilotei, sigur nu ii va placea sa fie ud.

AlexO
07.05.2011, 14:42:39
Buna mamici, ce mai faceti voi??
am observat astazi o pata alba pe unul din incisivii centrali de sus ai lui Stefi si ma sperie gandul ca ar putea fi un inceput de carie.... adevarul e ca pe dintisorii de sus nu prea reusesc sa-l perii cum trebuie ca el tot musca din periuta si nu ma lasa...
Intrebarea mea e.... stiti vreun medic stomatolog pt copii in sibiu, ca eu habar n-am unde as putea gasi unul....

claut
08.05.2011, 12:39:57
am observat astazi o pata alba pe unul din incisivii centrali de sus ai lui Stefi si ma sperie gandul ca ar putea fi un inceput de carie.... adevarul e ca pe dintisorii de sus nu prea reusesc sa-l perii cum trebuie ca el tot musca din periuta si nu ma lasa...
Intrebarea mea e.... stiti vreun medic stomatolog pt copii in sibiu, ca eu habar n-am unde as putea gasi unul....

si noi avem probleme cu dintisorii, lui matei i se inchid ff tare la baza cei 4 dinti de sus, a inteles ca e depunere de tartru, o sa mergem si noi la un medic cat de curand. din pacate, in sb nu stiu pe nimeni pentru copii

clauditza28
08.05.2011, 19:10:20
Buna! Eu iti recomand pe doctorita la care merg eu, fiindca este buna si are foarte multi copii care vin la ea, pentru ca ii pacaleste cu vorbe frumoase ca sa stea. De fapt, parca are mai multi copii, decat adulti. Se numeste Dr. Popa Maria si are cabinetul in Vasile Aron , pe Zamfirescu. L-am dus si pe al meu odata , ca tot asa, mi s-a parut ca are o carie si i-a aratat acolo "jucariile " ei si cum functioneaza scaunul ala si a povestit cu el, l-a fascinat: mi-a placut.

anda_smuf
09.05.2011, 07:55:40
ciao fete,
eu am fost in turda cu sara la dentist si au fost foarte draguti, dar nu pot sa te ajut cu un dentist in sibiu.
oricum, bafta si sa ne spui ce ai facut sa stim pe viitor.

cocot
28.05.2011, 09:10:27
Am cateva intrebari pentru mamicile care au nascut la maternitati din afara Sibiului.
1)Ati plecat inainte cu cateva zile in localitatea cu maternitatea sau numai in momentul in care a inceput travaliul?
2)Cum s-a comportat bebe pe drum? Trebuie facute pauze la un drum de 2-2,5 ore?
3)In caz de epiziotomie sau cezariana nu e incomoda pozitia din masina?
4)Certificatul de nastere al copilului trebuie elibarat in localitatea in care se naste?
Multumesc!

Alice, se pare ca ai avut dreptate cu sexul lui bebe, e fetita. Cred ca esti singura care a zis ca fac fetita:)

anda_smuf
28.05.2011, 16:18:04
Am cateva intrebari pentru mamicile care au nascut la maternitati din afara Sibiului.
1)Ati plecat inainte cu cateva zile in localitatea cu maternitatea sau numai in momentul in care a inceput travaliul?
2)Cum s-a comportat bebe pe drum? Trebuie facute pauze la un drum de 2-2,5 ore?
3)In caz de epiziotomie sau cezariana nu e incomoda pozitia din masina?
4)Certificatul de nastere al copilului trebuie elibarat in localitatea in care se naste?
Multumesc!

Alice, se pare ca ai avut dreptate cu sexul lui bebe, e fetita. Cred ca esti singura care a zis ca fac fetita:)

eu am fost din greseala in turda, unde am nascut, in momentul in care mi s-a rupt apa, dar aveam de gand sa merg cu o saptamana inainte de termen.
bebelusul meu, care acum e domnisoara, a dormit tot drumul nemiscata. pe muzica house. si ea pana atunci era tot la san, nici vorba sa doarma vreodata 3 ore legate. drumul a durat aproximativ 3 ore.
am nascut cu cezariana si nu am avut nicio problema pe masina dar nu am plecat direct din spital, am mai stat pe acolo vreo 3 zile.
certificatul de nastere a trebuit sa il scot din turda, si a fost mai simplu, fiind un oras mai mic, dar a trebuit sa facem inca un drum la cluj pt o negatie cand am cerut alocatia ca sa dovedim ca nu cerem alocatie si din judetul cluj si din judetul sibiu.

bafta multa si nastere usoara!

anda_smuf
28.05.2011, 16:41:05
doamne fereste! am intrat pe linkul pus de AlexO. din lipsa de preocupare si pt ca alaptatul a ramas un mister pt mine. m-am crucit ce am citit acolo. si mi-am adus aminte niste lucruri groaznice. eu cred ca daca as mai avea un bebe as alapta pana as ajunge la primul magazin si nici un minut mai mult. ce mult mai linistit doarme bebe. si ce mult mai calma si mai fericita e mami cu lapte praf. stiu ca nu gandesc tocmai bio dar chiar ma doare la propriu si la figurat cand imi amintesc.
sa imi spuneti si mie daca va luminati vreuna ca sunt tare curioasa care e treaba.