PDA

Versiunea completa : Bebelusi de Sibiu

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8

laura81
05.01.2007, 13:04:45
Fetelor, vad ca sunteti mai multe cu planuri/burtici si alte de-astea. am creat subietul asta pt cele interesate, si il rog pe admin eventual sa mute aici discutiile de pana acum pe tema asta de la "mirese de sibiu" . pt o organizare mai buna :-p

alison
07.01.2007, 03:06:16
Eu sunt interesata, dar nu chiar acum. Le felicit pe viitoarele mamici si le incurajez pe aspirante. Eu am zis mereu ca pana la 30 de ani o sa fiu maritata, cu copil. Iaca am facut treaba numai pe jumatate si a venit si ziua cu pricina. Deocamdata abia ne vom lua cu greu un apartament, apoi ne vom muta singuri, apoi vom savura noua postura si apoi un copil. Bietul (de fapt biata, ca eu vreau o fetita) va avea parinti cam...trecuti, dar aratam mai tineri cu cel putin 5 ani decat suntem de fapt asa ca nimeni nu va banui...:D

laura81
07.01.2007, 16:01:49
Si daca tot vorbim in particular despre sibiu, eu nu nasc in orasul asta decat in cel mai fericit caz in care pana atunci se face la polisano sala de nasteri. ce mi-au vazut ochii in maternitatea din sibiu sper sa nu mai vad niciodata, si nici vreun medic nu stiu la care m-as duce cu toata increderea.

clauditza28
07.01.2007, 22:32:38
buna seara, fetelor! multumesc tuturor pentru urarile bine, sper ca bebe e sanatos [-o<. daca tot veni vorba de nascut, eu nu ma vad nascand decat la cisnadie. acolo este foarte curat si caldura si liniste si esti bine ingrijita. am auzit si eu ca la sibiu e dezastru, asa ca eu nasc la cisnadie ( lucreaza si mama acolo la spital si am vazut!)

Arsaluis
07.01.2007, 23:00:13
Sunt perfect de acord cu Laura. Numai ca in sibiu, daca ai ceva bani, poti face rost de o rezerva la maternitate. Insa, si acolo esti singura... Adica nu vad nici un medic destul de bun pt bebele meu - care se va maste prtobabil in urmatorii 5 ani. Asa ca, sper si eu acelasi lucru de la dl. vonica de la Polisano! Faceti o maternitate, va rugam...

laura81
07.01.2007, 23:40:07
Clauditzo, ai grija ca verisoara sotului meu a fost la un medic din cisnadie, nu stiu numele dar daca vrei ma interesez. tot pe ideea ca e super, cald, frumos etc, tot ce se poate mai bine. vreau sa-ti zic ca a lasat-o 2 saptamani dupa termen cu bebele in burta!!!!!!:madlaugh: Si cum tot n-o putea face sa nasca a trimis-o in sb ca nu stie ce sa-i mai faca. Pana la urma s-a terminat bine, dar ea era vanata la fata de la ficat, era un copil urias si nu mai avea loc, ii impingea organele, mama nu mai putea respira etc A fost groaznic, paan la urma i-au facut cezariana si avea copilul 59 de cm si pe la 4 kile 800. URIAS!
Ma rog, ideea e ca nu lasi o mama peste termen decat max cateva zile, si doctorul ala le-a riscat viata. si cand si-a dat seama, dupa ce a tinut-o internata, a trimis-o la sibiu.
Deci ai grij amare la cine mergi. Ai noroc ca lucreaza maica-ta in spital, poate ajuta.

Arsaluis, nu esti prea vorbareata :-p Te asteptam si pe alte subiecte :Dsuntem asa putine din sb de deja ne stim prea bine, ne trebuie "prospaturi" :))

dinaela
08.01.2007, 07:44:18
fetelor...nu stiu ca sa va zic..eu sunt medic rezident si am facut 2 luni de stagiu la maternitatea din sibiu...si sincera sa fiu eu as naste la cluj:-p dar...sa stiti ca exista medici buni si in sibiu:D (vreo 2-3 care i-as alege eu)..dar din cate stiu eu or sa se mai imbunatateasca conditiile si aici la spital...sa vedem:-\

movulina
08.01.2007, 10:51:53
Nu ma speriati fetelor, va rog!
:((

laura81
08.01.2007, 12:37:42
Prea tarziu viv, te-am speriat deja:))
Las ca poate ne da dinaela niste ponturi, daca stie si medici buni in sb ;-)

movulina
08.01.2007, 13:10:22
Prea tarziu viv, te-am speriat deja:))
Las ca poate ne da dinaela niste ponturi, daca stie si medici buni in sb ;-)

^:)^

Abia astept.

OFF topik
Haideti fetele cat mai multe la intalnire!!!!!!
Apropos Laura, ce e cu Alice? Ce mai face? Cum mai e?

clauditza28
08.01.2007, 21:17:35
laura, deocamdata decizia e neschimbata si eu tot la cisnadie nasc. am auzit si eu ca au fost multe cazuri pe care le-au trimis la sibiu, mai ales cele cu probleme, deoarece la cisnadie nu au medic anestezist, din cate stiu eu. daca acele cazuri necesitau operatie, aceste operatii se fac in prezenta a doi medici. intr-adevar verisoara ta a riscat mult ca a stat asa mult cu bebelusul! am sa o intreb pe mama daca stie ceva! eu sper sa fie totul bine cu mine si bebe! dar am sa iau in calcul si parerea ta!

viviana, nu te speria! doar atatea femei nasc la sibiu! increde-te in D-zeu si totul va fi bine. daca e sa fie ceva rau, se poate intampla si in alta localitate!nu tre sa stai decat cateva zile in spital si apoi te intorci in caldura caminului tau! apropo, am auzit ca la sibiu, daca le dai cate ceva la asistente, au mai mare grija de tine!

laura81
09.01.2007, 01:07:48
ca oriunde, daca dai ceva e mai bine. problema e ca sunt f multe, sunt in ture, si nu mai stii la cine sa dai :) Vreo 3 zile mi-am facut veacul pe coridoarele lor pe-acolo si atunci am hotarat ca mai bine nasc acasa :)) E, nu vreau sa fac pe fitoasa, dar chiar nu ma mai duc acolo. cu mine cel putin s-au purtat oribil si eram in vizita la cineva. mai delicata povestea, dar nu as mai calca pe holul ala:-&

clauditza28
09.01.2007, 01:27:10
eu m-am gandit serios la inceput sa nasc acasa in apa, sa angajez o moasa, dar a reusit maica-mea sa ma convinga ca e mai bine sa vin la spital. in orice caz inca imi surade ideea sa stau o parte din travaliu acasa, sa ma bag in apa calda , de cate ori am dureri si sa merg la spital doar cand ajung la o dilatatie mare :)) cine stie ce va fi atunci? parca eu stiu ce dilatatie o sa am? habar n-ai ce ganduri iti trec prin cap cand esti insarcinata...hihihih

movulina
09.01.2007, 08:30:11
Nu sunt speriata.....tare.......eu ma gandesc sa raman gravida cam in toamna acestui an.....pana atunci mai e.....si-odata gravida vad eu cum il voi scoate....
hih

anda_smuf
13.01.2007, 16:10:51
eu sunt cam suparici ca si eu vroiam un bebe si o sa sufar cat de curand o intrerupere a vechimii de carte de munca si cred ca va trebui sa aman momentul. este pentru o cauza buna si un salar dublu dar totusi.....

sau stiti voi cumva daca imi platesc toate contributiile la stat daca nu o sa mi se ia in considerare chestia asta?!

laura81
13.01.2007, 19:44:06
daca iti desfac contractul de munca in 31 ianuarie de ex si ceilalti te angajeaza din 1 februarie e in regula. daca nu, angajeaza-te fictiv la firma mamei/fratelui, etc, o fi cineva dispus sa te ajute, pana iti rezolvi situatia. cel care te angajeaza va trebuis a plateasca ceva taxe pt tine dar daca e o cauza nobila ii dai banii de taxe, te trece cu minim pe economie si e aranjata situatia!:D

anda_smuf
14.01.2007, 10:31:53
pai da dar diferenta va fi de 3 zile, deci.... nu stiu cum as putea sa reusesc scamatoria asta pt o diferenta atat de mica

laura81
14.01.2007, 15:47:04
pai da dar diferenta va fi de 3 zile, deci.... nu stiu cum as putea sa reusesc scamatoria asta pt o diferenta atat de mica
Painu-mi spune ca pt 3 zile nu se paote rezolva! o rogi pe contabila sa iti desfaca contractul cu ziua cu care iti trebuie, ce is 3 zile in plus? nu trebe sa ti le plateasca!!!!

Arsaluis
14.01.2007, 20:52:54
eu sunt cam suparici ca si eu vroiam un bebe si o sa sufar cat de curand o intrerupere a vechimii de carte de munca si cred ca va trebui sa aman momentul. este pentru o cauza buna si un salar dublu dar totusi.....

daca iti platesti TOATE contributiile la stat nu are nimeni nici o problema cu tine, dar e vb despre toate contributiile: CAS, pensii, somaj, etc...Si din ultimele 12 luni de la data la care ai nascut trebuie sa ai 10 in care esti la zi cu taxele!

clauditza28
15.01.2007, 17:16:26
vezi ca s-a schimbat legea. numai e valabil termenul de 10 luni. acum trebuie sa ai 12 luni!

daca iti platesti TOATE contributiile la stat nu are nimeni nici o problema cu tine, dar e vb despre toate contributiile: CAS, pensii, somaj, etc...Si din ultimele 12 luni de la data la care ai nascut trebuie sa ai 10 in care esti la zi cu taxele!

movulina
16.01.2007, 10:36:21
vrem mai multe detalii!!!

clauditza28
18.01.2007, 00:55:58
in ce problema doresti mai multe detalii?

vrem mai multe detalii!!!

CAMELLIA
18.01.2007, 03:15:12
Si eu imi doresc enorm de mult copii. Abia astept sa-mi vina si mie randul, dar trebuie sa mai astept putin ca sa fie totul cat de cat bine.
Eu si cu viitorul meu sot ( Radu ), vorbim de vreo 3 ani de copii, deja avem si numele pregatite 8-| Noua ne place de fata : Sara si de baiat ne placea Raul, dar chestia e ca seful meu, de unde lucrez se numeste Raul, si noi ne-am gandit dinainte la acest nume, inainte sa-l cunosc pe el, si cum pe Raul ( seful ) nu il prea agreez, e si un batran de acela scarbos >:P nu i-as pune acest nume numai ca el se numeste asa /:) ca ma gandesc ca-mi voi aduce aminte de el.
Asa ca trebuie sa gasim alt nume #-o Ce idei imi dati ? Ce nume va plac ?

dinaela
18.01.2007, 08:52:09
mie imi place alexandru....sau cosmin

Arsaluis
18.01.2007, 09:28:46
Pe al meu, vcand va fi, il va chema David.Prietena mea vrea tot un baietel pe care sa il cheme Serafim Alexandru.Viitorul meu sot vrea doi - baietel Octavian si fetita Tamisa. Adica Tavi si Tami.

movulina
18.01.2007, 10:24:51
bogdan si dragos imi plac mie........
Interesanta ideea cu Tavi si Tami

Arsaluis
18.01.2007, 10:37:42
Asa e Cipi al meu- zapacit. Are cateodata si indei fixiste! Dar, e al meu!!!

movulina
18.01.2007, 10:55:40
in ce problema doresti mai multe detalii?

dupa noua lege trebuie sa ai 1 an de zile intr-un loc de munca k sa poti sa beneficiezi de banii care ii da statul? Sau doar continuitate pe cartea de munca? aici sunt cam confuza

Arsaluis
18.01.2007, 11:23:17
dupa noua lege trebuie sa ai 1 an de zile intr-un loc de munca k sa poti sa beneficiezi de banii care ii da statul? Sau doar continuitate pe cartea de munca? aici sunt cam confuza

Nu este neaparat necesar sa ai o vechime de minim un an la ultimul loc de munca. Poti sa schimi si 5 servicii daca vrei, dar sa ai lucrate, sau, cum spune legea "sa realizezi venituri supuse impozitarii" in ultimele 12 luni.

anda_smuf
20.01.2007, 10:13:01
si mie imi place mult numele de sara, cred ca daca o sa avem o fetita vreodata o sa o cheme Sara Maria si daca e baiat cred ca o sa il cheme Mircea, ca pe taica-meu care a murit cand erau eu in liceu. dar numele meu preferat de baiat e david. mi se pare super. poate combin cele doua nume. sa vedem. dar SARA e batut in cuie.

BlueMoni
20.01.2007, 21:35:13
Pentru fete eu as alege intre Nicole si Alice....iar pentru baieti....cred ca Mihai sau Dragos. Vreau ca unul dintre prenume sa fie romanesc si de sfant/sfanta, sa aiba mai multe aniversari. Eu sunt si Maria si e frumos sa primesti cadouri cu mai multe ocazii :D

laura81
21.01.2007, 15:48:30
Eu nu vreau sa aiba copiii mei mai multe nume. ala de familie si numele lor, ajunge. al doilea nu foloseste la nimic, eu totdeauna injur cand tre sa completez un act oficial si insir la nume de n-am loc. E suficient unul, ce sa faci cu al doilea? :-p
Nici de sfinti nu vreau ca nu e nici un sfant la care sa-mi placa cum suna numele :))

clauditza28
21.01.2007, 21:28:23
sibiencelor, pun si ai aici o poza impresionanta cu o AMPRENTA DE PICIORUS!
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/amprentadepiciorus.jpg

parca asa constientizezi mai bine ca se afla un pui de om inauntrul tau!

alice
22.01.2007, 08:35:33
Pentru fete eu as alege intre Nicole si Alice....iar pentru baieti....cred ca Mihai sau Dragos. Vreau ca unul dintre prenume sa fie romanesc si de sfant/sfanta, sa aiba mai multe aniversari. Eu sunt si Maria si e frumos sa primesti cadouri cu mai multe ocazii :D

Da,da.Eu zic ca Alice e cel mai fain. :-"

laura81
22.01.2007, 14:31:10
sibiencelor, pun si ai aici o poza impresionanta cu o AMPRENTA DE PICIORUS!
http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/amprentadepiciorus.jpg
Eu zic ca-i trucata clar in photoshop, dar oricum ideea e faina si e si bine facuta ;))

alison
22.01.2007, 22:19:18
Si eu spun ca e prelucrata poza, exclus sa se poata vedea cu atat precizie degetele de la picioare! Dar e faina, intr-adevar. =D>
Si noi vrem un singur prenume pentru copiii nostri (care probabil vor/va fi unul ;-)). Eu vreau o fetita si al meu, (desigur?) baiat. Eu vreau o Miruna. Sau, mai nou, mi s-a casunat pe Sonia. Sau, daca chiar e sa fie, un Mihai ;;).

dinaela
23.01.2007, 01:14:22
din punct de vedere medical..e trucata...din punctul meu de vedere..sincera..sincera sa fiu nu mi se pare tare fain trucaju ..e un pic freaky
..aduce a ALIEN..the movie...:))

CAMELLIA
23.01.2007, 05:41:50
E trucata ( cred eu ), dar e super :A . Chiar nu am mai vazut asa ceva si nici nu ma gandeam ca o sa vad ... ce le mai debiteaza mintea unora. :gen_16:

anda_smuf
15.04.2007, 10:14:07
si mie mi-au recomandat toate colegele cisnadia dar una singura a zis sa fiu atenta ca acolo daca pierzi sange nu au sa iti dea si daca are bebele ceva probleme nu au incubator. sangele si incubatorul nu mi se par probleme minore, asa ca nu voi naste acolo oricat de buni ar fi medicii.

laura81
15.04.2007, 12:59:59
Anda, cand am vazut mesaj de la tine pe subiectul asta m-a luat cu frisoane :)) Am crezut ca ai o veste mare sa ne dai ;;) ...
eu nu m-as duce nici in cisnadie, am mai scris tot pe subiectul asta de ce. mai bien facem galerie pt astia de la polisano sa se-ndure de sala de nasteri mult promisa. pana atunci nu vreau copil:-p. sau nu in sb... nasoala treaba asta ...

movulina
27.08.2007, 11:22:03
ANDA!!!
Ceva noutatzi pentru acest topik?

clauditza28
28.08.2007, 13:32:03
eu am noutati! pe 25 iunie s-a nascut baietelul meu, Alexandru!

http://i123.photobucket.com/albums/o300/clauditza28/cedragutaemamiamea.jpg

va place?

laura81
28.08.2007, 13:48:32
Oooo, pai deja ai baiat mare si numai acum ne spui?:)
Sa-ti creasca mare si cuminte si sa-i faci si o surioara;-)
Unde ai nascut, cu ce doctor, cum a fost? impresii?

miosb
28.08.2007, 13:49:08
o scumpete de bebelus!!!!! sa-i dea dumnezeu sanatate si sa va puteti bucura de el....

ximo
28.08.2007, 14:11:16
Ce tarziu am aflat! Sa fiti fericiti alaturi de el, sa va aduca numai bucurii si poate ne povestesti cum e sa fi mamica!

clauditza28
29.08.2007, 11:10:12
multumim pentru urari!
am nascut la maternitatea din sibiu si nu mi s-a parut o tragedie! chiar am avut parte de tratament fain din partea tuturor.spun asta pentru ca multe fete sunt speriate de maternitatea din sibiu. chiar daca ar fi fost sa fie nasol,eu m-am gandit ca n-o sa stau acolo decat 3 zile si nu voi muri daca se vor purta nasol. dar n-a fost cazul.am avut o moasa de nota 20 , SUPER! au fost si 2 medici in zona care au supravegheat nasterea!
copilul s-a nascut cu 3500g si 54 de cm , scor apgar 10!
e un mancacios mare,deja are catre 7 kg, grasan mare! doarme noaptea ca eroul,asa ca si mami e linistita! cam atat! daca mai vreti sa stiti ceva....cu placere va raspund. pup!

movulina
29.08.2007, 13:47:23
multumim pentru urari!
am nascut la maternitatea din sibiu si nu mi s-a parut o tragedie! chiar am avut parte de tratament fain din partea tuturor.spun asta pentru ca multe fete sunt speriate de maternitatea din sibiu. chiar daca ar fi fost sa fie nasol,eu m-am gandit ca n-o sa stau acolo decat 3 zile si nu voi muri daca se vor purta nasol. dar n-a fost cazul.am avut o moasa de nota 20 , SUPER! au fost si 2 medici in zona care au supravegheat nasterea!
copilul s-a nascut cu 3500g si 54 de cm , scor apgar 10!
e un mancacios mare,deja are catre 7 kg, grasan mare! doarme noaptea ca eroul,asa ca si mami e linistita! cam atat! daca mai vreti sa stiti ceva....cu placere va raspund. pup!
FELICITARI, sa cresteti mari sanatosi si frumosi!!!!

anda_smuf
31.08.2007, 18:17:01
vai de mine! ai un baietel perfect!!! :x
sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii!
felicitari!

eu am inceput si eu proiectul bebe! sau mai bine zis i/am dat curs. daca intelegeti ce vreau sa spun. :-"
cu "incurajarea" de rigoare a medicului meu : sa nu te prind ca vii luna viitoare la mine ca nu esti insarcinata si nu poti face copii ca in prima luna sunt doar 25% sanse si cresc treptat.
asa ca numar zilele si orele si sper sa imi iasa din prima, desi parca as vrea sa iasa din a doua sa aiba sanse sa se nasca rac (zodia lui adisor).
pupici miresici !!!

roxanaf
31.08.2007, 21:43:30
eu am inceput si eu proiectul bebe! sau mai bine zis i/am dat curs. daca intelegeti ce vreau sa spun. :-"
cu "incurajarea" de rigoare a medicului meu : sa nu te prind ca vii luna viitoare la mine ca nu esti insarcinata si nu poti face copii ca in prima luna sunt doar 25% sanse si cresc treptat.
asa ca numar zilele si orele si sper sa imi iasa din prima, desi parca as vrea sa iasa din a doua sa aiba sanse sa se nasca rac (zodia lui adisor).
pupici miresici !!!

anda..... >:D< >:D< SUCCES!!! Sa vina bebe cat mai repede!!!! [-o< %%- %%- %%- %%- %%- cat de curand o sa ne dai vestea cea mare si treci la burtici !!!!!!:*

clauditza28
01.09.2007, 14:08:15
mersi frumos! ce faza! si la noi a iesit din a doua incercare, adica din a 2-a luna! si tot zodia racului este,zodia sotului!

vai de mine! ai un baietel perfect!!! :x
sa fie sanatos si sa iti aduca numai bucurii!
felicitari!

ionelita
25.09.2007, 13:25:13
Buna fetelor sunt si eu o viitoare mamica (abia sambata am aflat) si as vrea si eu sa imi ziceti sau mai bine sa imi confirmati daca sa facut o sala de nasteri la polisano
Mia zis si mie niste prieteni care au auzit si ei.

ximo
25.09.2007, 16:17:25
Buna fetelor sunt si eu o viitoare mamica (abia sambata am aflat) si as vrea si eu sa imi ziceti sau mai bine sa imi confirmati daca sa facut o sala de nasteri la polisano
Eu nu stiu nimik despre aceasta sala!:-<

ionelita
25.09.2007, 16:39:21
Apropo sunt prin SB magazine cu haine pt. gravidutze?

laura81
25.09.2007, 16:57:40
Apropo sunt prin SB magazine cu haine pt. gravidutze?
Eu stiu pe centru unul, intr-un gang pe dreapta cum mergi catre piata. nu mai stiu exact al catelea dar are reclama afara

roxanaf
25.09.2007, 18:05:51
nu este inca nici o sala de nasteri la polisano. au in plan acest lucru dar inca nu s-a putut realiza.din cate stiu eu ar fi vrut sa cumpere nu stiu ce spatiu ce apartine spitalului judetean pt a contrui o maternitate( acolo unde sunt parcate salvarile),dar ei nu au fost de acord sa vanda. se vroia o legatura intre clinica polisano si noua constructie. deocamdata se mai cauta solutii sau poate le-au gasit deja, nu stiu. dar din cate cunosc cam asta ar fi situatia.....poate s-au aranjat insa treburile intre timp. dc nu suni la ei si te informeaza imediat??? te pup ionelita :* :*

anda_smuf
26.09.2007, 11:27:46
este unul pe avram iancu cred ca se numeste strada. este vb de strada cu flanco de pe centru care coboara spre constitutiei. am auzit ca o pereche de blugi pt gravidutze sunt un milion in dumbrava si ca acolo sunt 600 de mii si sunt de calitate. atata stiu. am vazut o graviduta cu blugi speciali. par foarte comozi cu o banda pana aproape sub sani care sustine burtica si care este foarte elastica.

camitza
26.09.2007, 11:34:46
strada cu altex , nu cu flanco.

anda_smuf
26.09.2007, 11:53:02
asa asa. aia!

laura81
26.09.2007, 11:55:07
Anda!!! Si traiesti si ai net!:D Vesti ceva, luna asta?:-SS:-SS

movulina
26.09.2007, 12:46:20
Anda!!! Si traiesti si ai net!:D Vesti ceva, luna asta?:-SS:-SS
uita-te in semnatura ei!

ionelita
26.09.2007, 12:55:05
:( :( :( :( :(
Dupa cate am auzit ca e pe acolo pe la maternitate si cum se poarta cu tine nu prea imi vine sa ma duc sa nasc acolo
Dar ce sa ii faci asta este o sa ma acomodez

anda_smuf
26.09.2007, 13:00:15
Ionelita Daca Ai Un Test Pozitiv Inseamna Ca E Cu Ochi Ca Nu Prea Sunt Teste De Sarcina Fals Pozitive Doar Fals Negative, In Sensul Ca Sunt Facute Prea Repede!
Mie Mi-a Iesit Pozitiv Dupa 12 Zile De La Conceptie. Dar Foarte Slab. Adi Zicea Ca Doar Eu Vad Liniuta. Dar Eu Stiam Si Stiam Ca E Acolo. I-am Aprins Toate Becurile Din Casa Ca Era 6 Dimineata Si A Aprobat Si El Asa Firav Intr-un Tarziu Si A Zis Mai Bine Sa Asteptam Sa Merg La Medic Sa Imi Confirme Inainte Sa Ne Bucuram.

am fost la medic a doua zi si nu s-a vazut nimic decat o umflatura si m-a chemat peste cateva zile si atunci am vazut punctuletul meu iubit. si a scris acolo sarcina 3/4 saptamani si mi-a dat sa iau materna si chestii <:-P
la adi nici acum nu ii vine sa creada. nici eu nu ma pot obisnui cu gandul.
suntem asa, dezorientati. viitorii bunici sunt foarte fericiti si tot cu gura pe noi cu ce am voie si nu sa fac....
ionelita te rog zi-mi si mie ce medic ti-ai ales si in functie de ce?

BlueMoni
26.09.2007, 13:04:00
Ionelita Daca Ai Un Test Pozitiv Inseamna Ca E Cu Ochi Ca Nu Prea Sunt Teste De Sarcina Fals Pozitive Doar Fals Negative, In Sensul Ca Sunt Facute Prea Repede!
Mie Mi-a Iesit Pozitiv Dupa 12 Zile De La Conceptie. Dar Foarte Slab. Adi Zicea Ca Doar Eu Vad Liniuta. Dar Eu Stiam Si Stiam Ca E Acolo. I-am Aprins Toate Becurile Din Casa Ca Era 6 Dimineata Si A Aprobat Si El Asa Firav Intr-un Tarziu Si A Zis Mai Bine Sa Asteptam Sa Merg La Medic Sa Imi Confirme Inainte Sa Ne Bucuram.

Stiai de atata timp si nu ne-ai zis nimic??!!? :-s

anda_smuf
26.09.2007, 13:07:18
pai am stiut dar am avut niste dureri puternice si medicul a zis ca sunt contractii si iau tratament de trei ori pe zi cate doua pastile. a zis sa nu prea anunt pana nu trec macar de doua luni. va dati seama!
dar am vb cu mai multe fete si toate au simtit asemenea dureri in primele saptamani si au zis ca doctorii cam exagereaza si m-am mai linistit.
imi iau tratamentul si stau linistita.
si ce! sunt mama lui si trebuie sa ma asculte de acum incolo si daca eu zic ca nu pleaca nicaieri nu pleaca si gata!
asa ca nu m-am mai rabdat si v-am zis.

movulina
26.09.2007, 13:17:31
pai am stiut dar am avut niste dureri puternice si medicul a zis ca sunt contractii si iau tratament de trei ori pe zi cate doua pastile. a zis sa nu prea anunt pana nu trec macar de doua luni. va dati seama!
dar am vb cu mai multe fete si toate au simtit asemenea dureri in primele saptamani si au zis ca doctorii cam exagereaza si m-am mai linistit.
imi iau tratamentul si stau linistita.
si ce! sunt mama lui si trebuie sa ma asculte de acum incolo si daca eu zic ca nu pleaca nicaieri nu pleaca si gata!
asa ca nu m-am mai rabdat si v-am zis.
<:-P <:-P <:-P

bravaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

acum vei fi cea mai rasfatzata miresica cu bebica in burtica!!!

muahhhhhhhhhhhhhhhhhh

anda_smuf
26.09.2007, 13:23:25
multumesc!
nu m-ar deranja sa fie asa! chiar deloc!

camitza
26.09.2007, 13:38:20
Ce ma bucur pentru voi!
Ce repede v-ati miscat!
Mi s-a facut pielea gainii cand am citit.
Chiar ma bucur.
S ai parte de o perioada de sarcina usoara si fii linistita ca bebelul o sa te asculte si o sa iasa la timpul lui.
Va felicit pe amandoi.
Va pup

alice
26.09.2007, 13:39:48
Parca pana si eu, cea mai insensibila fiinta m-am emotionat :((

anda_smuf
26.09.2007, 13:43:04
nu stiu daca ne-am miscat chiar asa de repede ca noi incercam din iulie.
dar, ma rog, important e ca am reusit. La inceput eu am crezut ca ii planific si zodia. da, de unde. ce vrea doamne doamne aia e!
nu iti alegi tu nimic.
multumesc de urari! ma rog si eu sa fie bine!

movulina
26.09.2007, 13:59:56
Ai sa vezi ca asa va fi! Doar de ce suntem langa tine?

muahhh

pai ce ti-e si cu planificatu` asta.....eu vreau sa nasc in luna mai (in primavara mai exact....)

Parca pana si eu, cea mai insensibila fiinta m-am emotionat :((
;-) >:D< :*

laura81
26.09.2007, 14:30:55
Andaaaaa!!!!!>:D<>:D<>:D<:madlaugh::madlaugh:
Nu-mi vine sa cred, ce faaaaaiiinnn!!!!! Pai si nu ne spui nimic, nu vii la intalnire sa te-mdopi cu clatite si sa ne povestesti senzatii???Ce faaaaain, felicitari!!!!! Nici adi tau nu i-a zis nimic la adi meu! Ce ma bucur pt voi! Deci ai castigat "rafuiala" cu dinaela:-" Da las ca te prinde ea din urma, sunt sigura

anda_smuf
26.09.2007, 15:27:33
MULTUMESC!
stai asa ca daniela s-a apucat inaintea mea. s-ar putea sa nu zica numic pana nu trece de trei luni ca asa se zice in popor si sa ne faca o surpriza cu un bebel de patru luni. ce mai stii de ea?

movulina
26.09.2007, 15:32:06
MULTUMESC!
stai asa ca daniela s-a apucat inaintea mea. s-ar putea sa nu zica numic pana nu trece de trei luni ca asa se zice in popor si sa ne faca o surpriza cu un bebel de patru luni. ce mai stii de ea?
mai stii?=D> #-o

ionelita
26.09.2007, 16:15:36
am fost la medic a doua zi si nu s-a vazut nimic decat o umflatura si m-a chemat peste cateva zile si atunci am vazut punctuletul meu iubit. si a scris acolo sarcina 3/4 saptamani si mi-a dat sa iau materna si chestii <:-P
la adi nici acum nu ii vine sa creada. nici eu nu ma pot obisnui cu gandul.
suntem asa, dezorientati. viitorii bunici sunt foarte fericiti si tot cu gura pe noi cu ce am voie si nu sa fac....
ionelita te rog zi-mi si mie ce medic ti-ai ales si in functie de ce?
Pai sa stii ca nu prea stiu la ce doctor sa ma duc
o sa ma consult si cu medicul de familie sa imi recomande unul

Ai sa vezi ca asa va fi! Doar de ce suntem langa tine?

muahhh

pai ce ti-e si cu planificatu` asta.....eu vreau sa nasc in luna mai (in primavara mai exact....)
Eu daca stau sa socotesc chiar in mai o sa nasc
Iti dai seama in mai o sa nasc si o sa fac si un an de la casatorie
ar fi ceva sa nasc chiar atunci, in ziua aia

laura81
26.09.2007, 16:28:02
MULTUMESC!
A avut probleme in familie, numai de bebel nu i-a ars. si si problemele alea de sanatate... Sigur nu ti-a luat-o inainte:(
Hai ca de-abia astept recomandari de ginecologi buni... sitam eu de ce astept atata, ca tre sa veniti cu reconadari. povestea nasterii si dupa aceea:D fac si io unul:)

alice
26.09.2007, 16:40:18
povestea nasterii si dupa aceea:D fac si io unul:)
Sigur ca da :D .Si uite asa o barba avea.......................:^o

anda_smuf
26.09.2007, 20:12:46
doar atunci?! eu ma gandeam ca o sa va simtiti unele de pe aici de prin jur care au vechiiiimeeee de vechiiiiiiiimeeee.
ma rog. va bat eu obrazul la intalnire.
ionelita ti-ai calculat dpn? al meu e 25 mai.
eu am probat deja doi gineco de cand sunt insarcinata ca am vrut doua pareri si unul inainte sa vad daca sunt bine.

alice
27.09.2007, 08:38:12
Sa-mi zici si mie unul ca lumea.Ca vreau si eu sa fac o vizita la gineco

movulina
27.09.2007, 08:46:23
Asteptam asteptam!!!

alison
27.09.2007, 12:22:06
Anda, :* . Parca vad ce viitoare mamica radioasa. Ma, cine stie? Poate o sa ma apuce si pe mine cheful de facut copii, cum ma apuca de regula cand vad bebelusi sau viitoare mamici fericite. Dar imi trece de fiecare data, dupa. ;))
Poti sa-mi bati obrazul, n-o sa ma simt. Nu cred ca o obligatie, nici morala, nici civica, sa faci un copil. Si nici nu cred ca trebuie sa ma explic pentru ca nu sunt inca insarcinata sau ca nu am de gand in viitorul foarte apropiat. Poate doar copilului meu, la un moment dat, frustrat ca parintii lui sunt pensionari, in timp ce alti parinti merg cu copii lor prin cluburi si discoteci ;-) .

movulina
27.09.2007, 12:29:30
Anda, :* . Parca vad ce viitoare mamica radioasa. Ma, cine stie? Poate o sa ma apuce si pe mine cheful de facut copii, cum ma apuca de regula cand vad bebelusi sau viitoare mamici fericite. Dar imi trece de fiecare data, dupa. ;))
Poti sa-mi bati obrazul, n-o sa ma simt. Nu cred ca o obligatie, nici morala, nici civica, sa faci un copil. Si nici nu cred ca trebuie sa ma explic pentru ca nu sunt inca insarcinata sau ca nu am de gand in viitorul foarte apropiat. Poate doar copilului meu, la un moment dat, frustrat ca parintii lui sunt pensionari, in timp ce alti parinti merg cu copii lor prin cluburi si discoteci ;-) .

Deci sa intelegem ca va apropiati cu pasi repezi de varsta penionarii? #-o ;))

ionelita
27.09.2007, 13:18:14
Fetelor acum vorbesc serios.
Ziceti-mi si mie un ginecolog mai bun ca nu stiu la cine sa ma duc.
Maine mi-am luat zi libera sa umblu pe la doctori si as vrea sa ajung si pe la un ginecolog (mai am unele probleme de sanatate mai vechi si iau vreo 2 tratamente pe care nu stiu daca mai trebuie luate in timpul sarcinii) si nu vreau vreo surpriza neplacuta.
Va pup ................:* :* :* :* :*

camitza
27.09.2007, 13:26:12
Eu ti-as recomanda pe doctorita Mutuliga(are cabinet la Polisano).Este una dintre cei mai buni (asa se zice). E o dragutza intr-adevar si consultatia la ea costa 50 lei, si dac iti faci si secretie si citologicul costa 110 lei.

alice
27.09.2007, 15:22:44
Ai fost tu la ea Camita?Ca si eu vreau un medic bun, dar sa fie pe incercatea .Ca eu sunt dezastru de crispata.

ximo
27.09.2007, 15:26:56
Eu am fost la Stretean si mi se pare ok!

alison
27.09.2007, 15:38:00
Deci sa intelegem ca va apropiati cu pasi repezi de varsta penionarii? #-o ;))

Da, ma Viviana, noi alergam spre pensionare si copilul merge deja la gradinita. :D

camitza
27.09.2007, 15:57:41
Ai fost tu la ea Camita?Ca si eu vreau un medic bun, dar sa fie pe incercatea .Ca eu sunt dezastru de crispata.
Eu mi-am facut programare in 15.10.2007 la ea.Pentru ca,am o colega care a fost la ea. Tot asa a fost la mai multi doctori si nu stia la cine sa mearga tot timpu si asa a dat de Mutuliga , care spune ca nu numai ca e o dragutza si se poarta frumos , iti si explica despre chestii si daca o intrebi chestii.
A fost tare multumita de ea.
Eu personal am fost la Chicea(care unii zic ca e bun altii spun ca te cam fusereste-mie mi-a placut de el, dar e foarte multa lume la el si stai la cozi de te inebunesti de cap), Popescu(e un tip mai tanar si are cabinet la Policlinica Astra) si la Vasciuc(care a murit-^:)^ ^:)^ ^:)^ ).
Cam atat.

roxanaf
27.09.2007, 16:30:10
Eu mi-am facut programare in 15.10.2007 la ea.Pentru ca,am o colega care a fost la ea. Tot asa a fost la mai multi doctori si nu stia la cine sa mearga tot timpu si asa a dat de Mutuliga , care spune ca nu numai ca e o dragutza si se poarta frumos , iti si explica despre chestii si daca o intrebi chestii.
A fost tare multumita de ea.
Eu personal am fost la Chicea(care unii zic ca e bun altii spun ca te cam fusereste-mie mi-a placut de el, dar e foarte multa lume la el si stai la cozi de te inebunesti de cap), Popescu(e un tip mai tanar si are cabinet la Policlinica Astra) si la Vasciuc(care a murit-^:)^ ^:)^ ^:)^ ).
Cam atat.
.....si eu am auzit de Chicea ca ar fi un doctor foarte bun, pe altcineva nu mai cunosc in afara de dr Vonica...dar el nu mai profeseaza din pacate :(

anda_smuf
27.09.2007, 17:13:55
ionelita, vrei sa treci azi pe la unul?!
se vede ca esti incepatoare.
singurul medic ginecolog care nu face programari este stretean, in rest, la chicea peste doua luni, la ionus peste o luna.
eu am fost la chicea inainte sa raman. mi s-a parut super. este singurul care recolteaza celule stem din sibiu, se pare ca e si cel mai laudat si sondez terenul de un an, nu m-a fuserit deloc si e finutz, daca intelegeti ce vreau sa spun!
am fost si la stretean dupa pt ca aveam dureri si eram insarcinata. nu e chiar asa finutz !, nu vb f frumos cu femeile dar mi s-a mai spus ca sunt sclifosita, nu te prea lasa sa deschizi gura, dar iti inspira multa incredere prin siguranta lui si totusi e seful sectiei de gineco-obstr de la judetean.
la ionus nu am ajuns dar voi merge in 11 si va voi spune.

ionelita si fete daca sunteti sau vreti sa ramaneti, fiti f atente ca netul te si ingrozeste dar te si ajuta. eu am dureri de la incepul de la a treia saptamana si mi-au zis medicii ca sunt contractii si iau tratament.
ieri am citit pe net ce nu ai voie sa mananci in timpul sarcinii. printre: ardei iute pentru ca ... provoaca contractii uterine.
eu pana ieri, de cand ma stiu am mancat in fiecare zi ardei iute. si de cand sunt gravi mi-a fost si mai pofta si am mancat si mai multi.
pe medici daca ii intrebi nu au timp de prostii din-astea, iti zic sa nu iei medicamente si sa nu racesti si drum bun, dar e f important sa va documentati ca sunt acum atatea surse.
sa va fie cu luare aminte.

ximo
27.09.2007, 19:47:10
Stretean s-a purtat cu mine dragut (tinand cont ca eram prima oara la o consultatie de genu si tremuram de numa') si imediat si-a dat seama ca am rana pe col(vreau sa va spun ca am ramas socata pt ca nu s-a uitat ci doar a pipait, ma scuzati daca v-am provocat ceva) si mi-a dat tratament si utrebuia sa merg si nu m-am mai dus din cauza timpului. Oricum trebuie sa ajung.
Mai cunosc pe cineva care a fost la mai multi doctori si nu a fost deloc multumita de ei, a fost si in Germanie, dar bineinteles ca aia nu se compara cu cei de aici, si a fost si la el si a fost fff multumita mai ales ca a si operat-o.
Am auzit ca ei este al doilea dupa Chicea! Zvonuri se aud multe, conteaza cum se poarta cu tine si daca stie "meserie"!
Sper ca nu v-am plictisit!:-p

laura81
28.09.2007, 11:23:15
Andaaa, asteptam vesti de la controlul cel mare de azi!!!!Vesti bune, bineinteles:D:-SS
Fetelor, nu stiu cat de sef de sectie e stretean dar mai bine as naste singura acasa decat cu el. am stat cateva zile in sectia de gineco cu cineva si imi pare rau sa va dezamagesc, dar incepand cu el si terminand cu ultima asistenta, toti s-au purtat execrabil. mai putin vreo 2 infirmiere. care chiar erau dragute. in rest, poti sa mori ca nu le pasa. sau cu atat mai mult, daca tot mori, de ce nu te duci acasa, le ocupi lor patul!
Si, ce ziceti, cu atitudinea asta fata de ei cand o sa raman gravida?:))
De Ionus stiu ca e super ca lumea, dar problema cu care am fost la el nu era de ordin ginecologic. Pt mine in orice domeniu e f important ce fel de om e cel din fata mea. sa stie simeserie, evident, dar sa fie om. si ionus m-a ajutat intr-o situatie de criza f mult, chiar daca nu era domeniul lui. nu ca stretean, care urla p coridoare, toti stateau drepti in fata lui si ne goneau si ascundeau ca vai, vine "dom' profesor":-& Fii om, futu'i cade asta are nevoie o femeie gravida, nu de urlete si jigniri!

Kristinne
29.09.2007, 22:44:31
Cam atat.

Pot sa te intreb ce parere ai de Popescu de la Astra?

camitza
01.10.2007, 09:08:18
Pot sa te intreb ce parere ai de Popescu de la Astra?
A fost ok.Mi-a placut ca este un finut si vorbeste foarte frumos cu pacientii. Am fost de 2 ori la el si am avut mai multe intrebari la care el mi-a raspuns fara probleme. El este un pic cam tanar si frumusel, dar dupa parerea mea stie meserie.
In concluzie, ti-l recomand.

anda_smuf
01.10.2007, 19:02:06
camitza, am auzit si eu azi la servici chestii super despre popescu. cat e de tanar? e fff tanar?! adica are ceva experienta?
sa stii ca are multe simpatizante. mai ca imi trece prin cap... si toate il lauda ca are f multa rabdare si explica si te intreaba si te tine minte etc.
si cel mai important, cum ajungi la el. iti trebuie trimitere la astra sau te duci pur si simplu sau cum se face la el?

ximo
01.10.2007, 21:12:01
camitza, am auzit si eu azi la servici chestii super despre popescu. cat e de tanar? e fff tanar?! adica are ceva experienta?
sa stii ca are multe simpatizante. mai ca imi trece prin cap... si toate il lauda ca are f multa rabdare si explica si te intreaba si te tine minte etc.
si cel mai important, cum ajungi la el. iti trebuie trimitere la astra sau te duci pur si simplu sau cum se face la el?
Si eu sunt curioasa sa aflu!:-?

alice
02.10.2007, 09:22:23
Suni la Astra si iti faci programare.Cu o luna inainte :-w

camitza
02.10.2007, 10:07:01
La vreo 35 ani cel mult. Dar experienta are pentru ca a fost rezident la doctorul Ionus.
Pt programare suni la policlinica astra la nr.:233016 sau 206204 si te programezi. Se poate sa te programeze peste o luna.

BlueMoni
04.10.2007, 12:18:08
Anda, asteptam vesti de la tine ... cum a fost la control? Esti bine? De ce nu ai venit la intalnire ieri?

movulina
04.10.2007, 12:26:03
Hai ANdutzo!!! <:-P

miosb
04.10.2007, 13:22:40
vai, va marturisesc, ca maine as face un bebelus ( o mioritza sau un ovidel mic, ce-o fii), dar mai asteptam putin, ca deocamdata stam la mine acasa.....de fapt, procedeul nu e nici complicat, nici necunoscut....stiti voi ce vreau sa zic...:"> :"> :"> :">

anda_smuf
09.10.2007, 08:51:20
vai scuze, nu stiam ca asteptati un raspuns atat de mult.
se pare ca sunt in centrul atentiei. :-" >:D< :">
am fost la stretean la controlul ala programat si mi-a spus ca totul e ok, ca topaie si ca ii bate inima. plangeam in hohote. de fericire. dar cand l-am intrebat daca pot sa il vad a zis ca cum sa il vad ca nu vad ca nu se poate intoarce ecranul?!
da, no stai asa.....
mi-am sunat toate pilele si relatiile si am dat peste o cunostinta de a unei cunostinte care cunosate pe asistenta de la ionus. si am fost ieri la el la control. doamne ce om.!!!
vorbeste divin cu tine, exact cum ar trebui sa se vb cu o gravidutza. iti explica pe intelesul tau orice intrebi. te pune sa iti faci lista de acasa cu intrebarile, nu se grabeste, la control este un finutz, si.... L-AM VAZUT CUM MISCA SI I-AM AUZIT BATAILE INIMII. Nunta a ramas a doua cea mai frumoasa zi din viata mea. a fost foarte foarte fain.
ionus iti da poze cu el de la primul control pana la ultimul, daca va intereseaza.
in concluzie suntem bine. au aparut si greturile dar asa usurel. dar noi sa fim sanatosi.
va pupicesc!
mergeti la ionus!

laura81
09.10.2007, 11:26:28
Aaaanda, cum "nu am crezut ca asteptati asa un raspuns"????:-w Pai suntem matusici sau ce?
Ne bucuram ca sunt toate bine (recunosc ca am aflat intre timp de la adi al tau ca daca e dupa tine .... :-p) Si am aflat si ca ai primit concediu de O LUNA, asa ca... stai pe forum mai mult, nu?:D si mai ales, vii la intalniri sa ne arati poza!!!!
Si ca sa te impresionez putin, pot sa-ti spun ca in momentul in care mi-am ales tikerul cu aniversarea nuntii mi-au picat ochii pe cele cu asteptatul bebeilor si ... :-s parca parca as fi vrut unul din ala ...
Dar tre sa ma consult prima data cu alice ca am zis ca-l facem deodata:))

movulina
09.10.2007, 12:17:19
Daca e sa stai dupa ea........................ risti sa te inunzi......

oiooooooooooooooooooooooooooo

nici o nadejde..................

Ma bucur ca sunteti bine amandoi.....>:D<

PUPE!

anda_smuf
10.10.2007, 11:21:22
va doresc si voua sa va gasiti curajul sa faceti pasul asta si va dati seama ca mi-ar placea mult sa fim toate burticoase aproape in acelasi timp.
totusi, este o decizie f importanta si trebuie sa iti doresti din tot sufletul ca altfel daca apar greutati le faci fata cu greu.
eu am citit pe net asa : aveti grija atunci cand luati hotararea de a face un copil ca este ca si cand ati hotari din momentul ala sa va lasati inima sa va umble in afara corpului. fain, nu?
abia astept sa vedeti si voi ce poti sa simti cand auzi inima unei fiinte pe care ati fost in stare sa o creati voi!!!
e super super!
daca nu va hotarati pana la sf sarcinii mele, sigur o sa concepeti cand veniti la mine dupa ce am nascut! si toate o sa ma puneti nasa!
hi hi hi!

miosb
10.10.2007, 11:29:45
va doresc si voua sa va gasiti curajul sa faceti pasul asta si va dati seama ca mi-ar placea mult sa fim toate burticoase aproape in acelasi timp.
totusi, este o decizie f importanta si trebuie sa iti doresti din tot sufletul ca altfel daca apar greutati le faci fata cu greu.
eu am citit pe net asa : aveti grija atunci cand luati hotararea de a face un copil ca este ca si cand ati hotari din momentul ala sa va lasati inima sa va umble in afara corpului. fain, nu?
abia astept sa vedeti si voi ce poti sa simti cand auzi inima unei fiinte pe care ati fost in stare sa o creati voi!!!
e super super!
daca nu va hotarati pana la sf sarcinii mele, sigur o sa concepeti cand veniti la mine dupa ce am nascut! si toate o sa ma puneti nasa!
hi hi hi!
felicitari pt bebelu' tau!!! cred ca esti in culmea fericirii. sa fii sanatoasa, sa ai o sarcine usoara, fara greturi mari iar bebelusul sa fie cel mai sanatos copil...intradevar este o mare responsabilitate pe care ti-o iei atunci cand te decizi ca a sosit mom sa faci un copil
abia astept sa-ti iau urma.....sa ne tii la curent cu evolutia......

laura81
10.10.2007, 12:05:10
v

Si anda incepe sa vorbeasca ca o graviduta ...:D

movulina
10.10.2007, 12:07:31
Si anda incepe sa vorbeasca ca o graviduta ...:D

asta da....

va dati seama ca, copii nostri vor avea aprox aceeasi varsta (+/- 3 ani)<:-P :*

alice
15.10.2007, 15:01:06
Laura,in legatura cu bebele, nu cred ca anul viitor.;)) Desi luna asta vad ca am ceva surprize.Sper ca nu................

laura81
15.10.2007, 15:10:34
Laura,in legatura cu bebele, nu cred ca anul viitor.;)) Desi luna asta vad ca am ceva surprize.Sper ca nu................
Ti-a cam priit concediul, ha? Cred ca as rade 3 zile sa-mi zici in urmatoarea sapt ca te-ai cam grabit :)):)) O alice gravida ...=))=))

alice
15.10.2007, 15:39:34
Pai ce sa zic...........ca mie nu-mi vine sa rad.:-$ Eu zic ca n-are cum,o pun pe seama frigului, a relaxarii din concediu, a schimbarii atmosferei, a incalzirii globale, =))

laura81
15.10.2007, 18:19:58
... o pun pe seama ... "relaxarii" din concediu...
Pai si eu ce tot zic?:)):D:-p

anda_smuf
15.10.2007, 22:28:23
hi hi ! hi hi hi!

ionelita
17.10.2007, 12:52:28
Buna fetelor
Nu am mai intrat de mult dar am fost in concediu medical
Am avut unele probleme cu spatele
Doctorul crede ca e din cauza sarcinii dar eu cred ca e de la coloana
Am avut o durere groaznica de 2 zile nu am putut sa ma ridic singura din pat
Dar medicul a zis ca sarcina e bine ceea ce ma bucura foarte tare si ma face sa mai uita un pic de durere(si acum ma mai doare mai ales ca stau la servici toata ziua pe scaun e un chin)

A era sa uit
Pana la urma am fost la Stretean si la spital tot la el am fost internata
Sa purtat bine cu mine (ma asteptam sa tipe si sa fie badaran dar nu a fost asa cum m-am temut eu) si asistentele au fost super.

laura81
17.10.2007, 14:00:16
Buna fetelor
Nu am mai intrat de mult dar am fost in concediu medical
Am avut unele probleme cu spatele
Doctorul crede ca e din cauza sarcinii dar eu cred ca e de la coloana
Am avut o durere groaznica de 2 zile nu am putut sa ma ridic singura din pat
Dar medicul a zis ca sarcina e bine ceea ce ma bucura foarte tare si ma face sa mai uita un pic de durere(si acum ma mai doare mai ales ca stau la servici toata ziua pe scaun e un chin)

A era sa uit
Pana la urma am fost la Stretean si la spital tot la el am fost internata
Sa purtat bine cu mine (ma asteptam sa tipe si sa fie badaran dar nu a fost asa cum m-am temut eu) si asistentele au fost super.
Ma bucur daca ti-e ok cu medicul ales, eu v-am povestit experienta avuta doar preventiv... Sper ca asa va fi pana la sfarsitul sarcinii...

ionelita
17.10.2007, 15:37:08
si eu sper la fel
ca asa va fi pana la sfarsitul sarcinii ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

fetelor helpppppppppppppppppp
as vrea si eu sa stiu voi cum am facut cererea aceea prin care ati informat la servici ca sunteti insarcinate
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Nu Mai E Nimeni Pe Aici?????????????????????

movulina
18.10.2007, 13:32:36
ba da este este, insa eu nu am bebelush si nici nu stiu cum sa te ajut!>:D<

ximo
18.10.2007, 13:44:37
as vrea si eu sa stiu voi cum am facut cererea aceea prin care ati informat la servici ca sunteti insarcinate
Nici eu nu stiu!:*

ionelita
18.10.2007, 14:11:30
Bine dar dak stie cineva sa imi zica si mie va rog ca imi trebuie sa o fac sapt asta [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

cinezee
18.10.2007, 14:15:52

uite ia de citeste acest topic ....sepr sa iti fie de folos

uitai sa pun linkul ..ma scuzati
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2564&page=19

citeste tot linkul...si dupa aceea daca mai ai nelamuriri intreaba fetele ca ele sti mai multe ...

lecturare placuta !

ziua buna dragelor ....:*

movulina
18.10.2007, 14:16:06
Bine dar dak stie cineva sa imi zica si mie va rog ca imi trebuie sa o fac sapt asta [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<
nu este mai usor sa intrebi la serviciu?
Numai asa ceva am gasit........ :(

SOLICITARE CONCEDIU INGRIJIRE COPIL

Subsemnata .................................................. .......... angajata a S.C. XXX S.R.L. posesoare a BI/CI seria ........, nr. ..............; CNP ............................................solici t suspendarea contractului individual de munca pentru ingrijire copil conform art. 51 a din Codul Muncii incepand cu data de data de..............................

Data: .................. Semnătura solicitant: ...........................

ionelita
01.11.2007, 13:18:24
Of fetelor daca ati sti voi..............................
Abia astept sa il simt cum se misca prin burtica ;)) ;)) ;)) ;))

ximo
01.11.2007, 13:22:19
Of fetelor daca ati sti voi..............................
Abia astept sa il simt cum se misca prin burtica ;)) ;)) ;)) ;))
Cred ca te simti extraordinar!

anda_smuf
14.11.2007, 12:01:52
salut fetelor! ce mai faceti?
eu tocmai am iesit din primul trimestru si sfarsitul lui a fost groaznic, in sensul ca am avut greturi si ameteli si o indispozitie groaznica si pana la 4 dupa masa nu eram buna de nimic.
acum mi-a trecut si imi dau seama ca am si uitat cum e sa te simti atat de bine si sa mananci ce vrei.
noi suntem bine. am fost la controlul de 12 saptamani si m-am vazut cu bebe. ne-am facut cu mana. medicul a ramas paf. i-a facut poza cum imi facea cu mana asa ca i-am facut si eu. o sa scanez poza sa o pun aici. in concluzie, totul merge bine!

movulina
14.11.2007, 12:08:44

eu tocmai am iesit din primul trimestru si sfarsitul lui a fost groaznic, in sensul ca am avut greturi si ameteli si o indispozitie groaznica si pana la 4 dupa masa nu eram buna de nimic.
acum mi-a trecut si imi dau seama ca am si uitat cum e sa te simti atat de bine si sa mananci ce vrei.
noi suntem bine. am fost la controlul de 12 saptamani si m-am vazut cu bebe. ne-am facut cu mana. medicul a ramas paf. i-a facut poza cum imi facea cu mana asa ca i-am facut si eu. o sa scanez poza sa o pun aici. in concluzie, totul merge bine!

Multa sanatate va dorim......

Daca te simti mai bine....pe cand ne onorezi cu prezenta la intalniri?
>:D<

anda_smuf
14.11.2007, 12:09:09
ionelita, tu in cat timp esti? de ce nu iti pui un ticker?!
eu nu am anuntat inca la serviciu dar la mine o sa se faca totul sub forma de raport (avand in vedere statutul de militar). oricum in raport o sa mentionez ca raportez ca anunt unitatea ca sunt insarcinata avand in vedere dispozitiile ordonantei nr (???/an). si cam atat. probabil ca o sa cer si program de 6 ore. nu stiu daca imi iasa, dar o sa incerc.

ciao viv!
va onorez cand o sa va intalniti prima data!
tu ce faci nefumatoareo?
nici o veste?! (tinand cont de subiectul la care suntem) [-o<

movulina
14.11.2007, 12:13:36
ciao viv!
va onorez cand o sa va intalniti prima data!
tu ce faci nefumatoareo?
nici o veste?! (tinand cont de subiectul la care suntem) [-o<

Legat de capitolul bebei, nici o veste!
Vezi PM!

miosb
14.11.2007, 12:45:30
si o poza cu burticuta nu ne pui???? ca suntem curioase, astea dintre noi, care suntem in "asteptare" ( la subietul asta)( dar "muncim" la procesul tehnologic)

laura81
14.11.2007, 17:11:30
Pai suntem curioase si astea care nu asteptam nimic;)):-"Dar la 3 luninu se vede nimca asa ca... mai avem rabdare o luna:-SS
Raportezi ca esti insarcinata?:)) N-a trebuit sa raportezi si ca azi, xx.xx.2007 incerc sa raman?=))
Noi ne intalnim ca de obicei, tre numa sa intri si sa vezi;-) A, si sa vii:-p

miosb
15.11.2007, 10:13:40
Pai suntem curioase si astea care nu asteptam nimic;)):-"Dar la 3 luninu se vede nimca asa ca... mai avem rabdare o luna:-SS
Raportezi ca esti insarcinata?:)) N-a trebuit sa raportezi si ca azi, xx.xx.2007 incerc sa raman?=))
Noi ne intalnim ca de obicei, tre numa sa intri si sa vezi;-) A, si sa vii:-p
ASTA ERA UN MESAJ PT MINE, NU??? MI-AM DAT SEAMA...:-w :-w
NU, INCA NU SUNT INSARCINATA, DESI MI-AS DORI....MAI ASTEPTAM PUTIN, DAR .....DE MUNCIT, MUNCIM...:D :D :D

movulina
15.11.2007, 10:53:25
NU, INCA NU SUNT INSARCINATA, DESI MI-AS DORI....MAI ASTEPTAM PUTIN, DAR .....DE MUNCIT, MUNCIM...:D :D :D
:-w ;-) ;))

laura81
15.11.2007, 12:07:24
Ma, in principiu inceputul era pt tine si partea a doua pt anda, ca zicea ca tre sa raporteze etc... Dar... e bine de stiut ca si voi sunteti optimisti:-p:">

miosb
15.11.2007, 12:22:33
Ma, in principiu inceputul era pt tine si partea a doua pt anda, ca zicea ca tre sa raporteze etc... Dar... e bine de stiut ca si voi sunteti optimisti:-p:">
TU....ESTI O DRAGUTA... CA DE OBICEI....;)) ;)) ;)) ;))

anda_smuf
15.11.2007, 15:28:06
laura, nu ma certa, ca eu sunt insarcinata! ok? la adi tine replica asta. sper sa tina si la tine!
burta am, cum sa nu am ca doar m-am ingrasat de numa, a zis medicul ca rusinica si m-a pus la regim ca cica eu sunt mai durdulie si nu am voie sa pun mai mult de 8 kg in total si ca daca eram la vreo 45 de kg aveam voie sa pun si 15 kg in total. fain, nu?
haideti sa va pun o poza cu bucuria si comoara mea. in prima poza sta cuminte cu manutzele pe langa corp si in a doua imi face cu mana.

am descris pozele exact invers, dar sper ca va dati voi seama ce e acolo. mie mi-a explicat medicul deci nu stiu ce vedeti voi.

movulina
15.11.2007, 15:36:53
Foarte frumoase pozicile .......... desi cam greu de tradus pe limbajul meu.....insa mai studiem pana traducem tot!

Va pupic!!!

anda_smuf
15.11.2007, 16:04:11
a, si am primit primul lucru pt bebe. un patut! e foarte frumos. ia uitati ce seturi superbe se gasesc in america la 124 de dolari si la noi am gasit aproape asa in mol si erau 8 milioane. nu stiu cum dar cred ca il intolesc pe asta mic de acolo. si am gasit pe net si camasute super simple din bumbac alb la 35 de centi. e de-a dreptul ridicol!

miosb
15.11.2007, 16:04:25
se distinge cam greu imaginea, dar daca tu zici ca iti facea cu manuta asa e, domnule!!!!!! cred ca esti foarte fericita.........

anda_smuf
15.11.2007, 16:05:29
si astea sunt carucioarele mele preferate dar costa 800-900 de dolari si nu le poti folosi decat pana are vreo 6 luni. asa ca... dar le ador.

din greseala nu am pus pozele.... #-o

pai nici eu nu mi-am dat seama ca imi face cu manutza, medicul a zis. eu am crezut ca pur si simplu se foieste pe acolo. si m-a facut atenta cum duce mana la cap si o lasa jos si iar si iar....
sunt fericita, iti dai seama.

miosb
15.11.2007, 16:11:24
pai nici eu nu mi-am dat seama ca imi face cu manutza, medicul a zis. eu am crezut ca pur si simplu se foieste pe acolo. si m-a facut atenta cum duce mana la cap si o lasa jos si iar si iar....
sunt fericita, iti dai seama.
ma gandesc cu drag la tine.....ai deja alte preocupari, carucioare, scutecele, hainute, etc......ce frumos tb sa fie......

laura81
16.11.2007, 18:14:39
Ma, eu n-am inteles niciodata pozele astea ca m-am mai holbat si la alte fete de pe forum dar dejaba... Asa ca raman sa cred ce zice doctoru ca-i acolo si ... Ma bucur de bucuria ta:)
Anda, chestiile alea pt copii din state sunt super.. Fa-ti si tu un calcul , alege-ti cateva si cere un colet, cauta site-uri de pe care trimit si in rom (sunt putine dar se gasesc) si ia-ti... te va costa 100-150$ transportul si .. gata, le ai la usa;-). da si io vreau sa le vad:D
Carucioarele nu-s asa deosebite ma, chiar am vazut suficiente faine in rom, pt alea nu m-as stresa. cu atat mai mult ca le folosesti asa putin... si la alea transportul ar fi mult mai mult....

anda_smuf
17.11.2007, 13:45:33
sunt site-uri care livreaza in romania? site-uri americane?! fain. daca stii vreunul sa-mi zici. eu ma gandeam sa apelez la cumnata lui sora-mea care sta acolo si care s-a oferit sa ma ajute ca cica nu are altceva de facut toata ziua. am primit de la ea deja un patutz cadou. ne uitam la el ca la soare.
la carucioare nici nu ma gandesc sa cumpar unul dinala. as cumpara daca as fi monica columbeanu. dar asa....

am fost la 3d la polisano ieri. a fost o experienta extraordinara. are doar 5 cm dar face un scandal pe acolo de doamne doamne. mie mi s-a parut ca ii vad un pachetel intre picioruse. medicul a zis ca e prea devreme sa se pronunte dar pe cuvant ca avea un pachetel format din 3 piese. cel putin mie si lui adi asa ni se pare. adi e tare fericit. eu sunt si eu fericita dar ma gandesc tot timpul la ce mi-a zis medicul ca doar in saptamana 20-24 la urmatorul 3d vom stii suta la suta.
a... si adi s-a laudat in dimineata asta la cel mai bun prieten al lui ca ce fiu dotat are el... barbatii....

laura81
17.11.2007, 15:05:52
:)):)) Ce tare faza cu adi:))
Nu stiu site-urile de produse pt bebei, dar stiu ca pt nunti gasesti care sa trimita si in rom. putine da gasesti.
Ionus-ul tau are cabiet particular? sau unde te duci la controale?
Cine ti-a dat lista cu analizele pe care sa le faci inainte de a ramane insarcinata?

anda_smuf
17.11.2007, 18:08:43
ionus al meu, da, are cabinet particular si este in blocul dintre politie si blocul cu plomba.
pentru analizele de inainte sa raman insarcinata m-am dus la chicea. el a zis ca nu tb nimic la varsta mea, doar sa iau acid folic si mi-a prescris reteta cu gramajul corect ca cica fetele au auzit si ele ca se ia si cam exagereaza cu el. eu insa aveam in fata o lista cu analize luate de pe net. l-am intrebat daca imi permite sa i-o citesc. a ras si a aprobat timid. in timp ce i-o citeam el imi scria trimitere cu un sfert din cate i-am citit eu. adica doua feluri sau 3 de hepatite, toxoplasmoza, citomegalovirusul, mi-a zis sa merg cu pisica la deparazitat intern neaparat si sa continui o data la 3 luni si sa nu cumva sa o mai pup, rh-ul a zis ca nu se face decat dupa ce raman ca ala se poate schimba odata ce ai ramas insarcinata. despre celelalte analize pe care le-am luat si eu de pe net mi-a explicat frumos de ce sa nu dau banii pe ele si ca se fac daca mama are peste 35 de ani sau cu indulgenta peste 30. pe langa analizele astea eu mi-as mai fi facut si un vaccin antigripal. nu iti zice nimeni de el dar in momentul in care faci gripa si esti insarcinata in primele 3 luni iti zice ca trebuie sa intrerupi sarcina ca bebele pozte avea malformatii serioasa (gripa nu raceala). numai eu stiu cat am evitat aglomeratiile si cat de frica mi-a fost si stand acasa sa nu ma gripez pentru ca asta ar fi insemnat intrerupere de sarcina (avort). si pt ce?
acuma eu am fost si cam crizata si e imposibil sa nu fii asa daca citesti tot netul si tot ce tine de sarcina.

fetelor, de ionelita ce mai stiti? zicea ceva ca ar naste prin mai, ca mine. inseamna ca are si ea 3 luni si ceva.

laura81
18.11.2007, 16:22:44
pentru analizele de inainte sa raman insarcinata m-am dus la chicea. el a zis ca nu tb nimic la varsta mea
:O:O:O Ceeeee??? Si daca ma duc cu o toxoplasmoza pe care apropo, o pot face si la 4 ani daca vreau, si insarcinata in 5 luni ce-mi face? imi ureaza noroc cu monstrul pe care o sa-l nasc????? Incredibil, asta chiar n-am mai auzit-o. Dar a stiut sa-ti spuna sa-ti deparazitezi pisica. pai de ce s-o deparazitez dom'le ca n-am 30 de ani inca8-}?

rh-ul a zis ca nu se face decat dupa ce raman ca ala se poate schimba odata ce ai ramas insarcinata.
Incredibil! E ca si cand dupa ce raman insarcinata poate o sa am grupa sangvina A in loc de 0 ca pana acum. Poate n-ai inteles bine,s i se referea ca poate copilul mosteneste rh-ul tau, si daca tu ai neg si el are tot neg nu e nici o probl? Sper ca asta a zis...

pe langa analizele astea eu mi-as mai fi facut si un vaccin antigripal. nu iti zice nimeni de el dar in momentul in care faci gripa si esti insarcinata in primele 3 luni iti zice ca trebuie sa intrerupi sarcina ca bebele pozte avea malformatii serioasa (gripa nu raceala).
Mie cu chestiile astea mi-ai zis tot ce aveam nevoie sa stiu despre chicea:-& Nu ca as fi experta, chiar nu stiu prea multe despre asta dar stiu ce m-a interesat, stiu ce e rh-ul si ce pericole pot sa apara din cauza rh-ului negativ si stiu ce-i toxoplasmoza si ce monstru de copil a nascut o cunostinta care nu a stiut ca are toxoplasmoza. i-a trait cateva zile si nici nu i l-au aratat doctorii decat tatalui ca sa nu o socheze. Deci.... Sa traiasca chicea, auzisem ca-i bun:-L

M-am enervat rau!
Uite, anda, citeste pe-aici. sau ma rog, pt fetele cu rh negativ in general:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Grup%C4%83_sanguin%C4%83#Sistemul_Rh

Sau aici, super detaliat si frumos. Aici scrie intr-adevar ca poti face analiza si in primul trimestru de sarcina, dar aberatia cu schimbarea rh-lui... N-am cuvinte.
http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-ginecologie/Sensibilizarea_la_antigenul_Rh_in_timpul_sarcinii_ 867.htm/Generalitati
Ma rog, sa iti faci analiza de sange, nu te prosti. ca oricum ai trecut de primul trimestru, dar fati-o!

ionelita
19.11.2007, 11:27:36
Scuze ca am cam absentat dar sapt trecuta am fost cam ocupata ca am avut o inaugurare (la Subaru nu stiu daca ati auzit)
Anda eu am deja 15 sapt. (trei luni si 3 sapt) analizele mi le-am facut sapt trecuta abia (ca de 3 sapt aveam biletul de trimitere dar nu prea reuseam sa merg pe la o policlinica dar pana la urma am fost la Paltinul)
Biletul de trimitere mi la dat medicul de familie (care apropo e un medic super)
RH mi-a iesit pozitiv .................... ce usurare (mama ne-a nascut pe toate cu negativ; suntem 4 fete la mama)
In rest totul e bine cu bebelul, o sa merg si eu mai incolo la un 3D (nu stiu oare trebuie programare?)

Pana acum am pus pe mine vreo 2 Kg. Nu stiu daca e bine

fetelor, de ionelita ce mai stiti? zicea ceva ca ar naste prin mai, ca mine. inseamna ca are si ea 3 luni si ceva.
Anda tu cate kg aveai inainte de tia zis dr ca nu poti sa te ingrasi prea mult ca si eu sunt putin plunuta aveam 65 kg si acum am 67 kg (nu ma speria ca dak nu e bine sa pun 2 kg in atata timp)

anda_smuf
19.11.2007, 18:31:45
ionelita si eu aveam 65 dar acum chiar nu stiu cat am. tot uit sa ma cantaresc. oricum medicul a facut afirmatiile astea vazand ce sunculitze am in timpul ecografiei. am un colacel de doamne doamne. mi-e tare ciuda pt ca o sa simt mai tarziu decat de obicei cum misca copilul ca are saracu plapumioara serioasa si o sa amortizeze orice inghiontatura pe care o sa mi-o dea pana o sa fie mushchiulos rau.
incerc sa nu mananc paine si grasimi dar asta am mai incercat-o si fara nici cel mai mic rezultat. si in plus acum m-am lasat brusc de fumat si inainte fumam un pachet pe zi. nici nu vreau sa ma gandesc la ce gabarit o sa ajung pana in luna a 9 a.:-SS
asta este. daca numai problema asta as avea-o toata sarcina as fi cea mai fericita femeie de pe pamant. in nici un caz nu ma abtin daca mi-e pofta de ceva. asta nu. l-am vazut si l-am auzit si stiu ca ce mananc eu merge la el si nu vreau nici sa nu ii dau destule. oricum in general mi-e pofta de gutui sau mere sau rodii si apa la greu. asa ca ...

mai laurici, la cat esti de revoltata, te intereseaza cam mult subiectul! :-p

:O:O:O Ceeeee??? Si daca ma duc cu o toxoplasmoza pe care apropo, o pot face si la 4 ani daca vreau, si insarcinata in 5 luni ce-mi face? imi ureaza noroc cu monstrul pe care o sa-l nasc????? Incredibil, asta chiar n-am mai auzit-o. Dar a stiut sa-ti spuna sa-ti deparazitezi pisica. pai de ce s-o deparazitez dom'le ca n-am 30 de ani inca8-}?

tu laura, eu bag mana in foc ca nici un medic daca te duci la el si il intrebi ce analize sa iti faci pt ca vrei sa faci un bebe, nu iti da ditamai lista care sa si coincida cu ce este pe net. pun pariu pe orice. asa sunt ei invatati, asa se face de cand era ceausescu, sau nu stiu ce sa mai zic. oricum putea macar sa ma intrebe daca am pisica.
pentru medicii din romania incapabilitatea unei femei de a duce o sarcina la bun sfarsit devine o problema in momentul in care a pierdut 3 sarcini. este o monstruozitate, dar asta este. daca mergi la medic in luna a 5 a si ai toxoplasmoza se poate face un avort, no problem. iti explic daca vrei si cum dar nu e prea frumos.

Incredibil! E ca si cand dupa ce raman insarcinata poate o sa am grupa sangvina A in loc de 0 ca pana acum. Poate n-ai inteles bine,s i se referea ca poate copilul mosteneste rh-ul tau, si daca tu ai neg si el are tot neg nu e nici o probl? Sper ca asta a zis...

nu stiu, eu asa am inteles, probabil ca nu am inteles bine. oricum al meu e poz si sunt linistita.

Mie cu chestiile astea mi-ai zis tot ce aveam nevoie sa stiu despre chicea:-& Nu ca as fi experta, chiar nu stiu prea multe despre asta dar stiu ce m-a interesat, stiu ce e rh-ul si ce pericole pot sa apara din cauza rh-ului negativ si stiu ce-i toxoplasmoza si ce monstru de copil a nascut o cunostinta care nu a stiut ca are toxoplasmoza. i-a trait cateva zile si nici nu i l-au aratat doctorii decat tatalui ca sa nu o socheze. Deci.... Sa traiasca chicea, auzisem ca-i bun:-L

sunt de acord cu tine 99 la suta, dar cu faza cu lamuritul cu chicea, nu sunt de acord. este o mentalitate generala, toti medicii sunt la fel si dintre ei este cel mai bun, cica.
oricum laura, multe prietene mi-au zis ca sunt crizata cu sarcina asta. daca noi nu avem grija de noi, nu are nimeni. decat sa stau ca o colega nesimtita pe care o am care are tupeul sa imi zica mie ca ma stresez prea tare si ea pierde sarcina dupa sarcina si se trateaza cu noroi. atat. noroi. ca asa i-a zis bunica ei. pai scuza-ma dar tre sa te gandesti putin. acum exista un net, un tv, carti detaliate.
si de net toata lumea zice sa nu mai citesti ca te ingrozesti si ca nu e adevarat tot ce scrie dar eu nu cred ca exista femei care intra aici si se prefac ca au pierdut o sarcina si enumera niste cauze asa aiurea. sunt cazuri reale din care putem invata.

laura81
20.11.2007, 12:21:38
mai laurici, la cat esti de revoltata, te intereseaza cam mult subiectul! :-p
He he, nu stii cand vin cu surpriza:D . Ma intereseaza tot ce ar trebui sa stiu inainte sa raman insarcinata, adica analize, doctor bun (desi inca sustin ca nu nasc in sb:-p) si alte alea.. Despre nastere chiar incerc sa nu mai aflu nimic ca sigur raman cu cainii sa-mi aline batranetile :)) Ma rog, daca o sa mai gasesc, ca la ritmul in care se otravesc si gonesc de pe-aici cred ca raman cu ceva ciori ca alte fiinte n-au voie sa traiasca in minunata Vale Aurie:-&. dar asta e alta discutie:(

sunt de acord cu tine 99 la suta, dar cu faza cu lamuritul cu chicea, nu sunt de acord. este o mentalitate generala, toti medicii sunt la fel si dintre ei este cel mai bun, cica.

Ok, treaca de la mine, daca unele il considera cel mai bun n-au decat,dar mie daca imi zice un MEDIC ca pot sa-mi schimb grupa sangvina pai sigur isi pierde din credibilitate :)) Sau sa ma duc sa-l intreb cum scap de nenorocitul de rh negativ? Ar fi o idee:-?

Si ca sa mentinem discutia pe tema bebeilor de sb, pot sa va mai spun (sorry adac va ingrozesc, spuneti-mi sa "tac" daca credeti ca nu mai vreti sa stiti) ca o prietena care a nascut acum 3 ani in maternitatea sb a picat din picioare la baie cand a vazut ca apa care curge la dus vine cu tot cu viermii de rigoare:-&... Sa speram ca s-a mai schimbat situatia... Si detaliile naspa pe care le-am mai auzit despre nastere vi le spun la intalnire ca dupa aceea pic eu de vina ca miresicile din sb nu mai fac copii :))

anda_smuf
20.11.2007, 15:58:03
pe nou nascuti punct ro este o sectiune ca la miresici - sibiu si acolo povestesc sibience despre unde si cu cine au nascut. din cate am vazut eu acum sunt conditii mai bunicele. cel mai imp pt mine este sa am copilul langa mine si sa fie el imbracat curat. in rest se poate cumpara orice cu cativa parai.
oricum, nu neg ca m-am interesat de o clinica particulara din cj unde este 1000 de euro o nastere normala dar care ofera niste conditii de nu iti vine sa crezi ca esti in romania. nu stiu daca pana la urma o sa ajung la asa ceva dar deocamdata sunt f viteaza. oricum nu mi se pare un pret mare deloc. ce ziceti?

laura81
20.11.2007, 16:32:32
oricum, nu neg ca m-am interesat de o clinica particulara din cj unde este 1000 de euro o nastere normala dar care ofera niste conditii de nu iti vine sa crezi ca esti in romania. nu stiu daca pana la urma o sa ajung la asa ceva dar deocamdata sunt f viteaza. oricum nu mi se pare un pret mare deloc. ce ziceti?
Pai zi-mi cat se da mita la doctor pt nastere + asistente+anestezist si-apai iti zic daca-i mult 1000 de euro:)) Ma rog, notiunea de anestezist pt nastere se refera la epidurala care am inteles ca nu prea are cine sa ti-o faca in sb. ieri am auzit prima data de o tipa care a nascut cu epidurala (acum 3 ani cica) deci pate exsta totusi si anestezisti...
So, Anda, zi cat e mita ca sa avem cu ce compara. probabil ca nu-i mult 1000 de euro daca zici ca sunt conditii super... atunci... Mai stai pe ganduri?:D

movulina
23.11.2007, 11:42:20
Nu mi se pare mult....sa stii

anda_smuf
23.11.2007, 11:46:07
haideti sa va zic ceva fain de ionus. am fost ieri la el de urgenta pt ca am gasit o patutza de sange pe chilot. m-am speriat de am crezut ca mor. pana la urma totul a fost bina ca a zis ca pe calea aia nu a venit, deci nu e de la bebe 100%. probabil e de la ras sau altceva, oricum in momentul asta nu imi pasa de la ce e. si eu tocmai m-am renascut!!! bebele meu, nu numai ca e bine, dar am descoperit si ceva progrese. e chiar super.
partea faina e ca m-a certat din nou ca a vazut ca am fost la 3d. si cand i-am spus ca am vazut eu pe net ca asa se face la sfarsit la trim I a zis ca i-a mai spus lui o mamica ca ea vrea sa nasca cum stie ea de pe net. va dati seama. si a zis ca i-a zis la aia ca vezi ca poate te las sa nasti cu internetul si sa vezi atunci cum e! si apoi mi-a zis mie. asa ca vezi si tu cu cine vrei sa nasti, cu mine sau cu internetul. era putin suparat. nu a glumit deloc, se vedea ca a avut o zi proasta si cred ca a avut dreptate cu ceea ce a zis ca cica eco 3d la primul trimestru se face in caz de precedent de malformatii.
ce vroiam eu sa va zic este ca, se pare ca o sa vina la nastere!!! ;-)
voi nu asa intelegeti?! ca mie asa mi se pare!

ionelita
23.11.2007, 14:45:19
Da cred ca da
E foarte bine ca medicul care te-a supravegheat pe tot timpul sarcinii sa te asiste si la nastere.
Am o intrebare
Pt 3D cat ai platit si daca a trebuit sa te programezi

BlueMoni
23.11.2007, 16:55:48
haideti sa va zic ceva fain de ionus. am fost ieri la el de urgenta pt ca am gasit o patutza de sange pe chilot. m-am speriat de am crezut ca mor. pana la urma totul a fost bina ca a zis ca pe calea aia nu a venit, deci nu e de la bebe 100%. probabil e de la ras sau altceva, oricum in momentul asta nu imi pasa de la ce e. si eu tocmai m-am renascut!!! bebele meu, nu numai ca e bine, dar am descoperit si ceva progrese. e chiar super.
partea faina e ca m-a certat din nou ca a vazut ca am fost la 3d. si cand i-am spus ca am vazut eu pe net ca asa se face la sfarsit la trim I a zis ca i-a mai spus lui o mamica ca ea vrea sa nasca cum stie ea de pe net. va dati seama. si a zis ca i-a zis la aia ca vezi ca poate te las sa nasti cu internetul si sa vezi atunci cum e! si apoi mi-a zis mie. asa ca vezi si tu cu cine vrei sa nasti, cu mine sau cu internetul. era putin suparat. nu a glumit deloc, se vedea ca a avut o zi proasta si cred ca a avut dreptate cu ceea ce a zis ca cica eco 3d la primul trimestru se face in caz de precedent de malformatii.
ce vroiam eu sa va zic este ca, se pare ca o sa vina la nastere!!! ;-)
voi nu asa intelegeti?! ca mie asa mi se pare!

O sa fie haios sa nasti si cu chicea si cu ionus :D cand tie iti era teama ca nu va fi nici un doctor acolo. Ce vor zice cand se vor vedea amandoi in sala langa tine? :)

anda_smuf
23.11.2007, 20:17:57
ionelita, 3d ul a fost 155 de lei si nu ti-l recomand deloc. daca esti hotarata si nu mai are rost sa iti zic motivele mele fa-ti programare si daca nu sa imi zici si o sa iti povestesc. mi-am facut programare, da, cu trei saptamani inainte.
moni, tare chestia pe care ai observat-o. nu m-am gandit la asta.
faza este ca sa vedem ce sa intampla. sa fie asa, desi nu stiu daca nu as lua-o razna.

ionelita
26.11.2007, 14:49:11
Pai de ce sa nu mi-l recomanzi?
Mie mia zis toata lumea ca sa fac 3D intre saptamana 20-24 ca sa vad daca sunt malformatii (doamne fereste)

BlueMoni
27.11.2007, 09:56:49
Articol din Tribuna:

"Secțiile de Obstetrică-Ginecologie și Neonatologie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu vor fi reabilitate, în cadrul unui program finanțat de Ministerul Sănătății Publice și Banca Mondială. Valoarea totală a proiectului se apropie de 1 milion de euro. "Proiectul prevede realizarea de spații conform standardelor europene în vigoare, grupuri sanitare la saloane, reabilitarea instalațiilor și a circuitelor în general", spune Minerva Boitan, managerul Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu. Programul se află acum în prima etapă, în care a început proiectarea."

Inca un articol din presa....asta e groaznic :-SS

http://www.sibiustandard.ro/1988/l-au-angajat-pe-quot-doctorul-malpraxis-quot.html

laura81
27.11.2007, 13:09:36
Despre primul articol ce pot sa zic, sper ca se va termina macar proiectarea pana ajunge anda acolo:-SS.
Despre al doilea ...:-s Poate-s povesti "dezvoltate" de presa... Sper ...

ionelita
27.11.2007, 14:38:28
Dar daca este adevarat iti dai seama pe ce mana sunt lasati copii care sunt internati in spitalul nostru din Sibiu.
Este ingrozitor cum pot fi unii oameni.

In legatura cu prima stire imi pare foarte bine ca se va renova acolo
Pana o sa nasc eu (prin mai) cred ca o sa se termine lucrarile de renovare.

anda_smuf
27.11.2007, 16:13:30
la ce noroc am eu, sigur o sa nasc cu cativa muncitori care tencuiesc prin jurul meu. =))
a doua stire e chiar penala. inteleg ca un om e nevinovat pana la o sentinta judecatoreasca definitiva, dar in strainatate li se interzice sa mai practice medicina pana cand cazul este rezolvat chiar daca se tine cont si de prezumtia de nevinovatie. nasol. medicul asta este cel care o sa imi faca mie epidurala daca ma razgandesc si o sa vreau una?
lucky lucky lucky !!!

AM PRIMA HAINUTA PT BEBELUSUL MEU! este vorba de un capotzel de baie pampers. este f micutz si are cordon si gluga si buzunarase. >:D<

ionelita, eu am crezut ca vrei sa iti faci si tu la 14 saptamani 3d. ca nu are rost, pe bune. dar in saptamana 20-24 o sa mai fac si eu unul. asa stiu si eu ca ar fi bine sa fie facuta.

ionelita
27.11.2007, 16:45:10
si eu am 2 barbetici tot de la pampers
Hai ca am inceput bine ................................

anda_smuf
27.11.2007, 16:48:27
suntem super mamici!
tu cand ai de gand sa ii cumperi toate lucrusoarele de care va avea nevoie cand vine acasa?

ionelita
28.11.2007, 09:19:13
pai nu as vrea sa le iau de pe acum ca se zice ca nu e bine sa le iei de pe acum
O sa incep sa le iau cam de pe la 7 luni.
cred ca mai intai trebuie sa stiu ce fetita sau baietel. Daca nu o sa iau pe alte culori in afara de roz, rosu, bleo, albastru. ;)) ;)) ;)) ;)) ;))
Abia astept sa merg la 3D sa il vad cum se agita prin burtica.

Oricum in momentul asta sunt f.f.f.f.f. racita si nu stiu ce sa ma fac ce sa iau beau ceai cat pot duce azi de dimineata mi-am scobit o ridiche neagra si am pus zahar ca sa se faca sirop sa il iau ca zice ca foarte bun pentru raceala
Un sfat ce as mai putea sa fac ...................... va rog .................^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

anda_smuf
28.11.2007, 11:16:33
eu nu am fost racita dar m-a durut gatul groaznic si aveam febra de la asta. si nu e bine sa ai febra deloc cand esti insarcinata. am intrat pe net si am pus in aplicare toate sfaturile babesti pe care le-am gasit. nu mi-a trecut pana a doua zi si apoi mi-a spus maica-mea sa beau o gura de tuica. eu, nu si nu, mai ales ca eu nu am baut asa ceva in viata mea. pana la urma am vazut ca imi creste febra si eram si in primele trei luni cand asta este cam garv si am luat o gura de tuica. mi-a trecut gatul pe loc. m-a ars de la gat pana in stomac de am crezut ca mor. de atunci nu m-a mai durut gatul si nu am mai avut febra. instataneu. eram asa de fericita ca topaiam prin casa.
daca te doare gatul bea o gura de tuica si daca esti doar racita mananca fructe multe care contin vitamina c ca sa iti ajuti sistemul imunitar sa se lupte cu raceala mai repede. mananca multe portocale si lamai si bea multe ceaiuri calde si stand la caldura ca sa transpiri ca asa se elimina toxinele din organism. altceva nu stiu ce sa iti zic. ar trebui sa vezi si un medic daca te simti rau asa in general. si poti sa incerci si aspirina saracului daca medicul tau ginecolog nu ti-a interzis asta. se zice ca face minuni.
insanatosire grabnica si sa ne spui cum reusesti sa treci peste.

movulina
28.11.2007, 19:46:52
eu nu am fost racita dar m-a durut gatul groaznic si aveam febra de la asta. si nu e bine sa ai febra deloc cand esti insarcinata. am intrat pe net si am pus in aplicare toate sfaturile babesti pe care le-am gasit. nu mi-a trecut pana a doua zi si apoi mi-a spus maica-mea sa beau o gura de tuica. eu, nu si nu, mai ales ca eu nu am baut asa ceva in viata mea. pana la urma am vazut ca imi creste febra si eram si in primele trei luni cand asta este cam garv si am luat o gura de tuica. mi-a trecut gatul pe loc. m-a ars de la gat pana in stomac de am crezut ca mor. de atunci nu m-a mai durut gatul si nu am mai avut febra. instataneu. eram asa de fericita ca topaiam prin casa.
daca te doare gatul bea o gura de tuica si daca esti doar racita mananca fructe multe care contin vitamina c ca sa iti ajuti sistemul imunitar sa se lupte cu raceala mai repede. mananca multe portocale si lamai si bea multe ceaiuri calde si stand la caldura ca sa transpiri ca asa se elimina toxinele din organism. altceva nu stiu ce sa iti zic. ar trebui sa vezi si un medic daca te simti rau asa in general. si poti sa incerci si aspirina saracului daca medicul tau ginecolog nu ti-a interzis asta. se zice ca face minuni.
insanatosire grabnica si sa ne spui cum reusesti sa treci peste.

Anda
Te rog frumos sa pui `mediat linku` catre pozele de la nunta voastra!!!

anda_smuf
29.11.2007, 10:40:06
pai stai sa vezi care e faza....
mi-am transferat pozele pe flirck sau cum naiba se numeste ca a zis yahoo ul ca el nu le mai tine si acum am primit mai de la flirck ca mi-au expirat pozele dar nu mi-au fost sterse si o sa fie puse la loc daca platesc nu stiu cat pe an. si nu vreau sa platesc ca parca am fost pacalita. asa ca tre sa gasesc alt site gratuit si fain unde sa mi le pun.;-)

ionelita, dar ce te faci daca, doamne fereste, nasti la 7 luni!? nu o sa ai nimic pregatit.
eu ma tot gandesc.
este calculatorul asta http://www.emedonline.ro/calculator+index.htm , care mi se pare cel mai complet si acest calculator zice ca pentru bebelushul meu sansa cea mai mare de supravietuire o are daca trece de 3 martie. si ma gandeam sa incep de atunci sa ii cumpar. dar asta ar insemna ca atunci as fi la sfarsitul lunii a 5 a. deci intr-o luna sa ii iau tot. deci asta ar insemna sa economisesc si :"> nu prea merge. mai bine ii cumpar cate un lucru, doua, dar asta dupa ce aflu ce este.
tu cand o sa afli? eu sper sa aflu la controlul periodic de la gine in 21 decembrie la 2d. daca nu atunci la 22 de saptamani cand o sa merg la 3d sper sa aflu sigur. dar asta o sa fie doar la inceputul lunii februarie. :(
ce fain e sa mai fie o miresica pregnant si si deodata cu tine. :* :* :*

uitati fetelor, cu calculatorul asta poti sa iti calculezi si o data probabila pentru conceptie pentru o anumita data de nastere! o:-) aviz amatoarelor!

am gresit calculatorul. este f complet primul intradevar dar mai e si asta care mi se pare ok http://www.medikal.ro/nastere.php .

laura81
29.11.2007, 14:03:24
ionelita, dar ce te faci daca, doamne fereste, nasti la 7 luni!? nu o sa ai nimic pregatit.

Anduto, ma simt obligata sa-ti spun ca esti ca-n povestea cu drobul de sare:D Daca doamne fereste il nastila 7 luni (auzi ma, la ce se gandeste ea:)) ) ti-l va tine oricumin spital in carpele lor albe, ca urmare ai timp berechet sa-i cumperi tot ce vrei.
Luati si voi pe parcurs o hainuta-doua, daca va pica ochii pe ceva fain, daca nu eu nu m-as stresa inainte de luna a 7-8.. Dar na, eu nu sunt in situatie:-p

alice
29.11.2007, 15:51:10
Luati si voi pe parcurs o hainuta-doua, daca va pica ochii pe ceva fain, daca nu eu nu m-as stresa inainte de luna a 7-8.. Dar na, eu nu sunt in situatie:-p

Taaaaaaaaci ca parca te vad.Exact ca Anda o sa fii.Sa cautu detalii, sa cumperi tot felul de nebunii.
Apropo, ce cauti pe subiectul de bebelusi?

laura81
29.11.2007, 15:59:54
Apropo, ce cauti pe subiectul de bebelusi?
Dar tu?:-p
Suntem viitoare mamici, nu? bine ca la asta nu tre sa ne punem data exacta;-)

ionelita
29.11.2007, 16:21:30
ANDA
Nu o sa imi iau decat pe la 7-8 luni cate ceva pt copilas si daca e ceva sa se intample o sa imi iau atuni cate ceva ca pana ajunge acasa mai este.
Stai si tu mai relaxata ca doar de aia suntem gravidutze sa nu ne facem griji de nimic, sa nu ne obosim prea tare si sa fim rasfatate intrun final.
Nu ??????????????????? tu ce parere ai ???????????????????

irina_og
30.11.2007, 08:54:49
http://img17.glitterfy.com/334/glitterfy004012T470D38.gif (http://www.glitterfy.com/)

<:-P <:-P <:-P <:-P <:-P <:-P :*

anda_smuf
30.11.2007, 13:57:45
mai fetelor, dar asta nu e un stres pt mine. doamne fereste. si nu e ceva rau sa nasti la 7 luni. nu se intampla chiar nimic. deci nu imi e frica de treaba asta. doar am citit la alte fete ca au nascut aproximativ la 7 luni si nu aveau nimic si toate neamurile erau cu liste prin oras sa cumpere chestii. si dadeau si ele sfaturi ca pana la 7 luni sa ne cam adunam strictul necesar. dar mie mi-e frica sa cumpar mai repede. asta e treaba. ca nu sunt superstitioasa de obicei dar deja ma schimba copilul asta si nici macar nu a miscat inca.
si laura, crede-ma, carpele ale numai albe nu sunt. oricum, eu il tin in carpele lor ca doar n-o fi foc dar eu nu pot sa plec din spital sa ii iau hainutze si in nici un caz nu vreau sa i le cumpere altcineva in graba. vreau sa le aleg eu si vreau sa o fac alocandu-mi tot timpul din lume si vreau sa visez si sa ma bucur in timpul ala si sa fie cateva zile super cand voi face cumparaturi.
dupa ce vii acasa iar nu poti sa iesi din casa. mult timp. eu imi tot zic ca tre sa le cumpar pana la 7 luni dar nu stiu ce naiba m-au apucat acum superstitiile!!!! mor de ciuda.

Stiviana
01.12.2007, 09:25:54
Ne gandim si noi la bebelusi!:) De fapt mai mult eu, ca el e pregatit la orice ora sau zi! Anda, imi spui si mie niste situri ptr bebelusi sau forumuri in ro?
Merci mult!

anda_smuf
01.12.2007, 09:54:07
cred ca nu avem voie sa dam asa ceva aici dar incerc. *********** punct com, nou-nascuti punct ro, copilul punct ro, parinti punct ro, insarcinata punct ro, mami punct ro, suntgravida punct ro, dar si aici pe miresici este o parte de forum unde se vb de toate despre copii.
dar nu sunt siteuri care iti usureaza decizia. :D mai bine citesti dupa ce ramai insarcinata.:*:*:*
mai ales povestile nasterilor. mai bine lasa-le pentru cand te apropii de momentul ala. :-SS

ionelita
06.12.2007, 09:00:22
Hohohohoho!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A venit mosul Nicolae pe la voi???????????????????????

La multi ani daca e vreo Nicoleta pe aici!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

clauditza28
10.12.2007, 18:48:52
buna fetelor! eu nu v-as recomanda sa lasati cumparaturile pentru dupa nastere.eu am avut o nastere relativ usoara si normala si totusi nu m-am simtit in stare sa fac prea mult efort timp de 2 saptamani dupa. nici vorba de iesit din casa la cumapraturi.noroc ca am avut de toate cumparate dinainte pentru ca nu sunt superstitioasa. le-am cumparat dela 7 luni toate: sticlute, baliuta, ulei de corp ,sampon ,ceva hainute si alte de alea.
adevarul e ca m-am gandit mai mult la momentul nasterii si mai putin la ce urmeaza si nu mi-am imaginat ca va fi asa de nasol. pur si simplu nu te simti in stare sa iesi din casa o vreme...

anda_smuf
10.12.2007, 20:31:51
asa am auzit si eu. si este si logic. pai eu la ce nebuna sunt dupa copii si la ce nebuna sunt dupa al meu deja si nici nu il cunosc, cred ca si daca as putea nu o sa vreau sa imi iau ochii de pe el un timp..... indelungat.
ionelita zicea ca are timp sa le cumpere ca este timp de cand se naste pana ajunge acasa, dar m-am gandit si eu ca in nici un caz nu te iei si te externezi sa ii cumperi de toate. si daca i-ar trebui numai haine.... dar are nevoie de mult mai multe.
acum fiecare face cum vrea, of course, dar chiar este un sfat bun al tau.
eu una, o sa ii cumpar sa aiba totul pana implinesc 7 luni. si o sa ii cumpar eu personal tot ca si asta mi se pare o parte f frumoasa din sarcina.
ce inseamna 'nastere usoara'? incurajeaza-ne putin si spune-ne mai multe. si daca a fost 'vina' ta ca s-a intamplat asa, zi-ne si ce ai facut.
felicitari pentru dragalasul tau.

Stiviana
11.12.2007, 23:55:40
Fetelor, cum se face dupa anticonceptionale? doctorul meu mi-a spus ca nu trebuie sa fac pauza deloc, am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta, am mai citit, si acuma nu prea stiu cum e bine....sa fac pauza, sau nu??????? fiecare imi spune altceva....sa fac pauza 3-4 luni, sa nu fac deloc pauza.......#:-S #:-S #:-S

camitza
12.12.2007, 09:43:09
Fetelor, cum se face dupa anticonceptionale? doctorul meu mi-a spus ca nu trebuie sa fac pauza deloc, am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta, am mai citit, si acuma nu prea stiu cum e bine....sa fac pauza, sau nu??????? fiecare imi spune altceva....sa fac pauza 3-4 luni, sa nu fac deloc pauza.......#:-S #:-S #:-S
Mi-e mi-a recomandat doua luni dupa ce ma las de pastile ca nu ar fi bine sa raman insarcinata. Dar un alt doctor i-a spus unei prietene ca este nasol cand in timp ce iei pastile ramai insarcinata(in cazul in care uiti sa iei pastila , sau in aklte cazuri..).Asa ca faci cum crezi , rau nu are cum sa faca ca nu mai esti sub influenta lor.

laura81
12.12.2007, 12:29:11
Eu stiu ca e bine sa faci pauza cateva luni, ca sa-ti revina organismul la normal dpdv hormonal. Mai citeste pe net sau consulta si un endocrinolog, eu de la o endocrinoloaga din tm am aflat ce si cu se inampla de fapt in organism cand iei pastile, nu de la un ginecolog. Poate ajuta.

movulina
12.12.2007, 13:54:56
Eu stiu ca e bine sa faci pauza cateva luni, ca sa-ti revina organismul la normal dpdv hormonal. Mai citeste pe net sau consulta si un endocrinolog, eu de la o endocrinoloaga din tm am aflat ce si cu se inampla de fapt in organism cand iei pastile, nu de la un ginecolog. Poate ajuta.
Intr-adevar logic asa e....... pauza ceva timp.......

Desi imi aduc aminte ca una din miresicile noastre (d-na doctor, de altfel) spunea ca nu-i bai.....si ca nu trebuie neaparat pauza......

Parerile sunt impartite......insa pentru linistea sufleteasca a fiecareia zik ca e bine ceva pauza dupa un tratament hormonal......

;;)

ionelita
12.12.2007, 14:29:32
Fetelor, ce credeti azi am simtit ceva prin burtica ca se misca ceva pe acolo. Sunt atat de bucuroasa.....................:)) :)) :)) :)) :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

laura81
12.12.2007, 22:12:09
Fetelor, ce credeti azi am simtit ceva prin burtica ca se misca ceva pe acolo. Sunt atat de bucuroasa.....................:)) :)) :)) :)) :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
:D Felicitari! Ce se oftica anda cand aude:-p

Stiviana
13.12.2007, 21:19:22
merci fetelor de sfaturi!

clauditza28
14.12.2007, 00:21:42
pai...m-am exprimat gresit ca a fost usoara nasterea;de fapt am vrut sa zic ca a decurs ca la carte ,daca se poate zice asa, fara complicatii suplimentare!
eu am avut in plan sa stau cat mai mult acasa si sa fac cat mai multe bai caldute dar n-a fost asa pana la urma; pentru dilatare rapida, prietena mea a stat acasa ,a facut baile si cand a ajuns la spital era deja cu dilatatie 7 ;a mai stat o ora si a nascut.
la mine a durat 20 de ore tot travaliul dar ultimele 3 ore au fost practic insuportabile;important e sa te pregatesti psihic.si sa te pregatesti pentru fiecare contractie ca si cum ar fi ultima;intre contractii nu simti absolut nici o durere,dar cand vin trebuie sa respiri adanc pentru ca ajuta;iar la expulzie iarasi trebuie sa impingi intr-un anume fel asa cum mi-a spus mie moasa; am ascultat-o si expulzia a mers foarte foarte repede si bine!
ar fi multe de spus...

asa am auzit si eu. si este si logic. pai eu la ce nebuna sunt dupa copii si la ce nebuna sunt dupa al meu deja si nici nu il cunosc, cred ca si daca as putea nu o sa vreau sa imi iau ochii de pe el un timp..... indelungat.
ionelita zicea ca are timp sa le cumpere ca este timp de cand se naste pana ajunge acasa, dar m-am gandit si eu ca in nici un caz nu te iei si te externezi sa ii cumperi de toate. si daca i-ar trebui numai haine.... dar are nevoie de mult mai multe.
acum fiecare face cum vrea, of course, dar chiar este un sfat bun al tau.
eu una, o sa ii cumpar sa aiba totul pana implinesc 7 luni. si o sa ii cumpar eu personal tot ca si asta mi se pare o parte f frumoasa din sarcina.
ce inseamna 'nastere usoara'? incurajeaza-ne putin si spune-ne mai multe. si daca a fost 'vina' ta ca s-a intamplat asa, zi-ne si ce ai facut.
felicitari pentru dragalasul tau.

laura81
14.12.2007, 10:30:49
ar fi multe de spus...

Te ascultam:D

Mai ales fetele care sunt insarcinate; eu doar citesc despre momentul vietii de care mi-e mai groaza ca de moarte:))

ionelita
14.12.2007, 11:37:56
hai ca nu o sa fie asa de rau .............. sper .............. dar trebuie sa fim curajoase (ce stiu ei barbatii cate suportam noi femeile) lasa ca trece repede . O sa ma gandesc ce scumpete de copilas o sa am dupa nastere.

anda_smuf
18.12.2007, 08:56:25
clauditza, orice sugestie e mai mult decat bine venita. uite, chiar si viitoarele gravidutze se bucura sa te auda ;)) . asa ca te rugam, nu te opri!
am tot citit si eu ca tb sa incerci sa iti pastrezi luciditatea si sa nu te pierzi din cauza durerilor pentru a face exact ce iti spune moasa. am inteles ca este fff important sa impingi cand iti spune ea. presupun ca la asta o sa ajute exercitiile Kegel ca am auzit ca sunt f greu de controlat conractiile.
si eu mi-am propus sa nu merg la spital decat cand mi s-a rupt apa, nu la cea mai mica durere, dar ionus nu procedeaza asa. pentru a fi alaturi de tine la nastere el te cheama cand e tura lui si am inteles ca iti provoaca el nasterea. ma rog. cum o fi. acum nu imi mai este atat de frica pt ca mi-a spus o tanti ca nu ai nici un fel de durere acolo jos. adica, jos jos. asta mi se parea mie mai nasol. a zis ca te doare burta si spatele. adevarul este ca a zis ca te doare burta ca la ciclu, numai de 200 de ori mai tare :O , dar eu tot m-am linistit.
clauditza, ar fi fain daca ne-ai povesti nasterea ta. de la a la z. si apoi concluziile.

felicitari ionelita, am inteles ca ti-ai simtit bebelul!
l-am simtit si eu dar nu a fost cum am crezut eu ca va fi: wow, misca bebele, lacrimi si fericire etc. eu am simtit acum 6 zile niste chestii ciudate. nu le-am bagat in seama ca am zis ca la cat de mult imi doaresc eu sa fie el, sigur este autosugestie. si oricum, erau aproape nesesizabile. a doua zi am simtit aceleasi miscari la fel de usoare. a treia, a parta si a cincea s-au mai accentuat si abia ieri am zis, gata, e clar MISCA BEBELUL! cand a auzit adi ca el/ea misca de cateva zile si eu nu i-am zis..>:P ..
pai ce sa fac daca nu eram sigura?! nu?

acum abuzez putin de subiect dar asta este....
a fost maica-mea in austria zilele aste la cumparaturi de Craciun. si ghiciti ce mi-a cumparat. urmeaza niste poze. va rog sa ma credeti ca din momentul in care le-am vazut am simtit ca nu imi mai pasa nici de nastere, nici de absolut nimic. numai sa il vad ca e bine. si apropo, m-am obisnuit si cu gandul ca e baiat. incepe sa imi fie drag asa. va dati seama ce soc as avea sa fie fetita?!
oricum, am crezut ca eu o sa fiu prima care o sa faca abuzuri de genul asta dar vad ca maica-mea mi-a luat-o inainte.

ionelita, sa stii ca te admir si te felicit pentru cat de detasata esti cu totul. cu pregatirile pt bebe, cu nasterea, cu tot ce tine de sarcina. tu nu ai nici o treaba, mai mult sa agita viitoarele gravidutze decat tine. tine-o tot asa. dar la intalniri de ce nu vii?

laura81
18.12.2007, 12:58:20
Ma anda, dar ti-a luat maica-ta si blugi pt el ... Haine pt mers la scoala nu i-a luat?:-p
Faine, faine!

clauditza, ar fi fain daca ne-ai povesti nasterea ta. de la a la z. si apoi concluziile.
Daca crezi ca ar fi fain intra pe http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2549&page=25 , ma rog, de la prima pagina daca vrei. povestesc fetele de pe forum, fiecare cum a nascut... Io iar nu mai vreau copil:-s

anda_smuf
18.12.2007, 14:46:09
pai da dar eu vreau sa o aud pe a ionelitei.
si tu nu mai citi asa ceva decat dupa ce ramai gravidutza. te rog eu mult. nu vreau sa raman singura din sibiu care face un copil. :*

clauditza28
18.12.2007, 23:35:07
draga anda, imi pare rau aveam povestea nasterii intr-un fisier la mine in calculator, era o poveste lunga, am scris mult, dar nu o mai gasesc. am copiat-o atunci imediat pe alt site pe care eram activa: copilul.ro. la forum, nasterea, povestea nasterii, pag. 7, id-ul clauditza28. ok.daca ai timp citeste acolo,ca am scris mult si acum nu mai am timp sa scriu atata! ai sa vezitu cand o sa ai copilul ca nu mai e timp la discretie!

si sa-ti spun care a fost si treaba la mine, cel putin: exercitiile kegel nu le-am facut din prea multa lene. faceam 5 si deja ma enervam . maxim 10 pe zi faceam. dar nici nu-mi pare rau ca nu le-am facut.nu stiu de ce, dar nu prea cred ca ajuta foarte mult. cu durerea eu am stat altfel. intr-adevar in faza initiala durerile sunt de spate si/sau burta( la mine au fost ca la ciclu, dar mai mult de burta,decat de spate; depinde de la persoana la persoana). pe masura ce coboara copilul, durerea se "intampla" jos. eu am inceput sa simt o presiune uriasa "jos" cam cu 3 ore inainte de a naste,mai precis de cand am avut dilatatia 6-7.
in legatura cu provocarea nasterii, nu vreau sa ,ma dau eu desteapta ca nu sunt in masura, dar am auzit treburi nasoale, cum ca durerea ar fi mai mare, dar te chinui mai putine ore. nu stiu ce sa zic.in povestea mea scrisa pe celalalt site am relatat de o anumita "lady Tarzan" care a primit injectie pentru dilatare. aceasta femeie a facut destul de urat toata perioada decat a primit injectia,pe cand la mine a fost totul gradual, si n-am ajuns sa fac precum ea nici pana la sfarsit.

laura81
19.12.2007, 00:05:58
in povestea mea am relatat de o anumita "lady Tarzan" care a primit injectie pentru dilatare. aceasta femeie a facut destul de urat toata perioada decat a primit injectia,pe cand la mine a fost totul gradual, si n-am ajuns sa fac precum ea nici pana la sfarsit.
Mai, eu stiu de la mama mea ca la primul copil a avut un travaliu de 14 ore fara nici o injectie si numai in final cand au vazut-o ca moare acolo i-au dat si a nascut repede. la a doua nastere i-a dat de la inceput la asistenta plicul, i-a spus ca acum stie cat o poate ajuta cu o injectie si a nascut mult mai usor. Cel putin asa i s-a intamplat ei.
Chestia cu durerile cred ca depinde fffff mult de organismul femeii. atat de mult incat eu refuz sa mai citesc povesti despre nasteri:D. ma rog, pe a ta am citit-o si m-a incurajat sa vad ca mai sunt fete care pot descrie durerile in cuvinte:-p...

anda_smuf
20.12.2007, 15:14:27
clauditza, eu daca as avea de ales as naste acasa cu o moase sau intr-o padure undeva doar cu adi si o moase, dar din pacate treburile nu stau asa. daca ionus imi zice, maine te prezinti la spital ca nasti, va trebui sa fac cum imi zice ca nu o sa am alta alegere. c;est la vie!
deja incepe sa nu imi mai pese de cand am vazut hainutzele si cand ma gandesc ca maine am sa-l vad pe bebe etc. fie cum o fi, se fie el bine ca eu imi revin prin orice as trece. aper sa o tin asa pana la marele moment ;)), desi cred ca un episod de panica cred ca tot o sa mai am :O :( !
ma duc sa iti citesc povestea.

sa inteleg ca ai nascut in sibiu, nu?
cum sunt conditiile si personalul?
mie nasterea ta nu mi s-a parut nici grea, nici usoara, dar se pare ca ai fost foarte ascultatoare, sper sa am puterea sa fiu si eu asa ca de obicei nu imi prea iasa.
eu nu inteleg de ce naiba tre sa treci prin chinurile coaserii pe viu, astia sunt niste dobitoci, pai daca te doare sa iti bage frate xilina in tine pana li se termina stocul dar cum sa te lase asa. si iti mai si zic ca ai fost mai cuminte la nastere decat dupa, pai normal mai mufa, ca ma doare mai tare, asta nu iti spune ceva. :-w

ionelita
20.12.2007, 16:01:49
Am fost la doctor si mia zis sa nu exagerez cu papica si nici cu noptile pierdute mai degraba sa nu merg nicaieri nici de craciun si nicic de revelion ca cic imi poate provoca contractii la uter si ca si asa am avut eu probleme cu sarcina ................................... :-< :-< :-< :-< :-< :-< ................. nu imi prea place dar si danutz al meu a zis ca o sa stam acasa de rev ca sa nu ma obosesc prea tare.

Tu Anda ce faci de rev mergi undeva? sau nici pe tine nu te lasa nici doctorul si nici sotziorul.

anda_smuf
20.12.2007, 16:49:01
mai, eu am rezervat locuri la hunedoara cu niste prieteni si am de gand sa si dansez!:-p adevarul e ca medicul meu nu cunoaste aceste amanunte dar le va afla maine! :-SS
sper sa nu imi zica sa stau acasa.....sper.... ca ar fi si drumul si si destrabalarea in aceeasi zi chiar daca as prinde poate o ora de somn intre ele.
eu fac singura curatenie de craciun si ma descurc f bine, adica nu am avut dureri sau alte treburi dupa efort. efort moderat de altfel si cu pauze ca suflu ca locomotiva dupa jum de ora.
ai fost la control acum? nu ti-a zis ce este? baiat sau fata?

ionelita
21.12.2007, 09:26:11
Esti norocoasa ca eu numai cand ma pun in pat deja imi bate inima de zici ca vrea sa imi sara din piept ce sa mai zic cand ma aplec ......................
Doctorul mia zis ca nici sa nu visez ca o sa dansez de rev apai sa mai pierd si o noapte.
Cam nasol da ce sa ii faci asta este.
Nu mia zis ce e ca doctorul asta, streteanu, nu prea zice dar o sa ma duc sa imi fac 3D si atunci o sa aflu (dar asta o sa fie prin ianuarie) mia facut ecograf si mia zis ca e sanatos si a crescut normal, cel putin aici stau linistita.

Oricum sa ai grija cat dansezi ca sa nu obosesti.

clauditza28
21.12.2007, 21:35:02
anda, pai mi-a facut anestezie! dar,dupa nastere ,a trebuit sa bage valvele alea prin care poate el sa vada inauntru daca a mai ramas bucati de placenta.faza e ca nu ma asteptam sa se mai intample ceva dupa nasterea placentei, cum se zice, si nu eram pregatita psihic pentru asa ceva.asta e...ca dupa ce a scos micutul am mai stat acolo pe masa o bucata buna de vreme.a mai avut de lucru cu mine.si cusatura se simte indiferent de anestezie,nu doare dar se simte naspa; de fapt numai cand te gandesti ca trece ac prin piele si ti se face pielea de gaina . iti dai seama ca eram anesteziata ca lumea din moment ce nici n-am simtit cand m-a taiat sa scoata capul lui bebe.ca l-am intrebat daca m-a taiat si a zis ca: sa fiu tu sanatoasa de cand te-am taiat! faza e ca la mine nu ieseau umerii la bebe;nu-i venea sacreada doctorului.hihihi
ca de obicei, dupa ce iese capul nu mai trebuie sa mai impingi.dar pe mine m-a rugat sa mai imping ca nu merge altfel!

BlueMoni
22.12.2007, 12:16:12
Anda, asteptam vesti....cum a fost ieri la control?

anda_smuf
22.12.2007, 12:21:25
clauditza, merci de rabdare. chiar eram curioasa cu treba asta cum e. cand ma gandesc ce fata face laura cand vede ce ai scris aici..... iar n-o sa mai vrea copii.....un timp indelungat........... =))

eu am avut ieri controlul lunar la medicul meu gine si avand in vedere ca am trecut in luna a 5 a m-am gandit eu ca o sa imi spuna ce este. ei bine, nici vb de asa ceva. cred ca daca imi spunea cineva ca nu o sa aflu ce este trageam o tura de plans de oftica de numa, DAR l-am vazut si este atat de frumos si de armonios format. are un cap atat de rotund si o coloana atat de perfecta (oricum mult mai dreapta ca a lui taica-so, care e toata accidentata, tocmai si-a facut si el o radiografie:)) ). si coastele sunt faine si tot este perfect. ieri a miscat aproape toata ziua, asa ca s-a intam,plat asa cum am banuit, cand ne uitam la el abia daca ne-a facut cateva semne sa il lasam sa doarma.
eu l-am intrebat in primul rand pe medic de sex si a zis ca nu asta este important, uite la creier nu i-a ramas apa deloc, e foarte frumos dezvoltat.....etc. si apoi s-a uitat la adi si a zis: orice ai face la femeie nu poti sa ii scoti sexul din cap. :-w
ne-am distrat toti acolo de numa. de fapt cam asa sunt intalnirile cu ionus. se poarta cu o gravidutza asa cum trebuie. apoi mi l-a luat din cap pana in picioare si l-am admirat.
ce ma bucura pe mine cel mai mult este ca are 680 de grame deci se pare ca este mai mare decat ar trebui. de fapt aparatul mi-a zis o noua data a nasterii, intre 6 si 15 mai, si inainte era 25 mai. >:D< si mi-a zis ca sarcina este mai avansata decat este de fapt cu o saptamana. dar asta doar pt ca e copilul mai mare.
in concluzie , am un copil grasut si sanatos si aseara am crezut ca explodez de fericire toata seara.
a zis medicul ca data viitoare cu siguranta imi va zice si sexul. asta este pe 30 ianuarie, dar inainte de data asta voi face 3d ul de 22 de saptamani, deci pe la jum lui ianuarie voi sti sigur.

a, Ionelita, in ceea ce priveste revul si Craciunul a zis sa nu fac abuzuri si sa nu dansez toata noaptea. atat doar. oricum, eu stiu cand ceva e prea mult pt mine. simt. nu ma mai lasa bebele sa continui. tb sa ma intind si gata. a zis oricum sa iau de doua ori pe zi cate un nospa si cate un duphaston. pt orice eventualitate.

doamne cat accent am pus pe ce coaste frumoase are copilul meu! =))
o iau razna!

laura81
22.12.2007, 13:18:36
Dupa mailul clauditei iar ma gandeam la adoptie =)) dar dupa al andei ma gandesc iar ca no-i muri o zi din viata sa sufar "putin":-s ...
Ma fetelor, voi chiar nu va ganditi deloc la epidurala? DE CE??? Nasc femeile in draci cu epidurala si n-au nici pe naiba, pai si atunci de ce sa nu optezi pentru?#-o

anda_smuf
22.12.2007, 13:35:15
eu am o mare frica de epidurala. cea mai buna prietena a mea din turda si am vazut si pe reality zone la emisiunea birth stories cazuri la fel ca al ei, a nascut in irlanda, a cerut epidurala si nu a mai putut impinge si a trebuit sa ii faca cezariana. si mie mi-e o groaza de cezariana de mor. ca am auzit ca durerile de dupa sunt groaznice si cel mai important, alaptezi ceva mai tarziu ca nu iti vine laptele si poti sa te ocupi de bebe mai tarziu. si eu vreau sa il am cu mine imediat.
si sincer, cu cat vad mai multe nasteri pe utube sau cu cat citesc mai mult imi dau seama ca o sa fac fata ca totul e lasat cu un rost pe pamant si daca aveti stomac sa va uitati la cateva nasteri normale o sa va linistiti si voi. ma bucur ca exista pauza intre contactii in care poti sa iti tragi sufletul si corpul este format special pentru a da nastere. eu incep sa fiu chiar fascinata. ;))
sper sa o tin tot asa. ma cam sperie faptul ca bebele e deja mai mare decat ar fi normal si ma gandesc cu groaza cum o sa iasa dar..... mai sunt vreo 4 luni si ceva.:|
apropo, clauditza, aici in sibiu,iti aduce bebeii in salon cu tine la cateva ore dupa nastere?

clauditza28
28.12.2007, 23:38:47
da!mie mi l-a adus in salon dupa vreo 2 ore. defapt, prima data mi l-a adus la o ora dupa nastere si la pus la tzitzi si mi-a aratat cum sa procedez ca sa alaptez. apoi l-a luat ca nu avea chef de mancare si, dupa ce m-au mutat pe mine la salonul de lauze, mi l-au adus din nou si n-am mai scapat de el :)))).in seara aia, am dormit cu el in pat,mai bine zis l-am pazit , n-am inchis un ochi toata noaptea,ca sa nu mi-l fure cineva.....:)))))))))).
toate 3 zilele cat am stat acolo am avut obsesia sa nu mi-l careva .dimineata ma duceam devreme de tot la dus cand inca nu era nimeni treaza,apoi mai mergeam la dus cand veneau ai mei,sa nu cumva sa ramana bebe singur!hehehehe

bybybyby
28.12.2007, 23:46:05
Eu am nascut normal si am crezut ca morrrrrr!Prietena mea a nascut in ac.zi cu 2 ore inaintea mea si a ales epidurala.A treb.sa aduca ea anestezist si sa-si cumpere sg.injectia,dar a meritat.Nu a simtit nimic si intradevar iesea fetita si ea nu putea sa impinga,ii se vedea capul si vreau sa va spun ca a nascut cu Dr.chicea care era transpirat tot si striga cu toata puterea lui:IMPINGEEEEE!Dar ea nu simtea nimic.A meritat pt.ca eu nu mai vreau sa nasc in viata mea,cel putin normal.Nu stiu ce dureri sunt dupa o cezariana dar stiu ca si daca nasti normal ai dureri(asta numai in cazul in care te taie putin)si in ziua de azi le cam taie pe toate pt.ca treb.sa te dilati 10 cm si nu prea poti sa scoti un bebe de3- 4 kg dar stati linistite ca dupa ce vedeti bebele uitati de tot(pana incepe sa planga).
Cel mai cumplit lucru din viata mea a fost cand am facut dus in maternitate si curgea apa cu viermisori negrii.Am lesinat,va jur si am crezut ca mor dar asa este in Romania noastra.
Acum treb.sa ies pt.ca intra sotul meu dar o sa mai scriu curand.
pa

clauditza28
28.12.2007, 23:50:58
in legatura cu epidurala,nu stiu ce sa zic,din cate stiu eu ,la sibiu ,femeile sunt lasate sa nasca natural ca deh! e mai ieftin asa pentru spital!
oricum , eu, cand eram in luna a 6-a de sarcina, a trebuit sa-mi scot apendicele,si operatia a fost cu rahianestezie,adica n-am mai simtit nika de la mijloc in jos! faza e ca m-am panicat toata cand am vazut ca nu imi simt picioarele! si a trebuit sa stau asa 5 ore,cand am putut merge la baie.n-ar fi fost asa mare tragedie sa stau 5 ore daca nu ar fi inceput sa se dezmorteasca locul cusaturii si sa doara ca naiba; iar eu nu aveam voie sa misc capul ca sa nu raman cu dureri iar picioarele era inca amortite. GROAZNIC! in fine am trecut si peste asta,dar m-am rugat sa nu mai fiu niciodata nevoita sa fiu anesteziata.
DAR....ca sa nu va sperii iar ,fetelor,am auzit ca epidurala este o anestezie mai usoara,la care poti sa te misti.insa depinde si aici de medic cata anestezina baga in seringa. e important sa fie anestezistul bun aici,mai important decat ginecologul chiar.

anda_smuf
05.01.2008, 12:48:42
laura, ai auzit? tipa nu a simtit nimic! #:-S eeeeee ?

eu iar sunt ingrijorata. mai tineti minte ce fericita eram eu ca am un copil de 680 de grame? ei, acum ca m-am uitat la poza pe care mi-e dat-o cu el am vazut ca ecograful l-a evaluat cum ca ar avea 25 de sapt si ceva. si eu aveam 20 atunci. m-am uitat pe net si pe toate siteurile scrie ca greutatea normala pt 20 de sapt este in jur de 250 de grame. deci al meu nu numai ca are dublu, dar..... va dati seama ce bebeloi o sa am? mi se pare cam exagerata greutatea lui si faptul ca l-a evaluat cum ca ar fi cu 5 sapt mai mare. erau fete care se laudau ca copilul lor a fost evaluat cu 3 zile mai mare si ca ce grasut e....
oricum am programare la eco 3d vineri, in 11 ian. abia astept.

laura81
05.01.2008, 13:28:16
Pune-te pe cura ca nu stiu pe unde ti-l scoti de-acolo :))

movulina
05.01.2008, 18:08:08
Ma gandesc .... oare cate kg cantareste burta mea?
k Vreau sa spun ca m-am ingrasat de nu ma mai incap hainele, si asta pe bune.....=((

Am papat de sarbatorile astea de numa numa....

alice
08.01.2008, 10:54:27
Mai stiu eu pe una...........dar avem timp pana la vara sa dam jos.Daca mai putem :-&

Dupa mailul clauditei iar ma gandeam la adoptie =)) dar dupa al andei ma gandesc iar ca no-i muri o zi din viata sa sufar "putin":-s ...
Ma fetelor, voi chiar nu va ganditi deloc la epidurala? DE CE??? Nasc femeile in draci cu epidurala si n-au nici pe naiba, pai si atunci de ce sa nu optezi pentru?#-o

Pe mine trece-ma PENTRU.Ca doar n-oi face eu pe viteaza?Las' c-am suferit destul viata asta.

ionelita
09.01.2008, 08:53:59
Ceau fetelor si LA MULTI ANI ca nu ne-am auzit anul asta.
Sa va spun drept eu am fost cam bolnavioara de sarbatori. Am racit si nu ma simteam deloc in apele mele. Nu prea am mancat mai mult supa ceaiuri si tot de astea mai usoare asa ca nu prea am pus pe mine.
Bine, nu am pus prea mult ca burtica creste in continuare.
Acum sunt la lucru si am un somnnnnnnnnnnnnnnnnnn ....................... :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< ................... in mine.
Cu burtica e tot mai greu ca obosesc de numa .............. seara cand ma pun in pat nu stiu in ce pozitie sa ma mai pun dar in rest e bine, bebele misca .............. cred ca mai mult decat mami lui.

miosb
10.01.2008, 15:43:55
Ceau fetelor si LA MULTI ANI ca nu ne-am auzit anul asta.
Sa va spun drept eu am fost cam bolnavioara de sarbatori. Am racit si nu ma simteam deloc in apele mele. Nu prea am mancat mai mult supa ceaiuri si tot de astea mai usoare asa ca nu prea am pus pe mine.
Bine, nu am pus prea mult ca burtica creste in continuare.
Acum sunt la lucru si am un somnnnnnnnnnnnnnnnnnn ....................... :-< :-< :-< :-< :-< :-< :-< ................... in mine.
Cu burtica e tot mai greu ca obosesc de numa .............. seara cand ma pun in pat nu stiu in ce pozitie sa ma mai pun dar in rest e bine, bebele misca .............. cred ca mai mult decat mami lui.

citesc cu drag tot ce scrie cate o miresica viitoare mamica ( ati priceput ideea ) si abia astept sa va calc pe urme....iti doresc sa fie o sarcina usoara si sa treaca timpul repede sa-l tii pe bebe in brate...

movulina
15.01.2008, 10:27:14
Anda!!!!!!!!!

Dragutza, ce faci? Ce face bebelushul??

Cum te simti??

Mai e putin pana la eco!!! Si dupa aia stim ce matushim!!!!!!

Hai ca am vazut multe chestii cu roz pe aici !!!

:*
<:-P

laura81
15.01.2008, 11:58:52
Ma, stim deja ce matusim dar am uitat sa va scriu :">
Eco a fost vineri si m-a rugat anda sa va scriu eu ca a plecat intr-un mini-concediu cu adi la Felix, la bai;-). a plecat vineri seara si nu a apucat sa mai scrie.
Deci, vestile sunt astea: cordonul ii cam vine printre picioruse dar e oricum destul de sigur ca e baiat. O sa ne puna poze ca cica asa seamana la fata cu ea#-o...:)) ( Pup Anda, scuza-mi scepticismul, astept dovezi:*)
Cat despre dimnesiune nu e problema, ca nu e chiar asa mare, adica e marisor dar normal, totul in regula.^:)^

movulina
15.01.2008, 12:03:17
Ma, stim deja ce matusim dar am uitat sa va scriu :">
Eco a fost vineri si m-a rugat anda sa va scriu eu ca a plecat intr-un mini-concediu cu adi la Felix, la bai;-). a plecat vineri seara si nu a apucat sa mai scrie.
Deci, vestile sunt astea: cordonul ii cam vine printre picioruse dar e oricum destul de sigur ca e baiat. O sa ne puna poze ca cica asa seamana la fata cu ea#-o...:)) ( Pup Anda, scuza-mi scepticismul, astept dovezi:*)
Cat despre dimnesiune nu e problema, ca nu e chiar asa mare, adica e marisor dar normal, totul in regula.^:)^

Napai....sa-ti fie de rushine ca ai uitat!!!!!!!!!!!!!
:-w

He heeeee

Multa multa sanatate si sa matusim un bebeloi sanatos si frumossss

na...........

AVEM UN NEPOTEL !!!

acum ce chestii roz se potrivesc??

:rocking: :rocking: :rocking:
:gen_05: :gen_05:
:rockon: :rockon: :rockon:
:grouphug: :grouphug: :grouphug: :grouphug:

huhhhhhhhhhhhhhhhh:bye_01:

anda_smuf
17.01.2008, 18:14:52
nu ca nu am avut timp sa va scriu dar mi-a fost bulit calculatorul. acum am revenit.
pozele cu bebele de la 3d sunt la socrii ca neavand calculator am mers la ei sa il vedem. dar abia astept sa va arat ce buflea de bebeloi am. ii pornesc obrajii exact de sub ochi si o iau diresct in sus.
eu sunt tot mai mare si ma misc putin mai greu. sunt f obosita. pe la serviciu de multe ori era sa adorm. el se pare ca nu e obosit deloc ca daca doarme 3-4 ore pe zi e mult. in rest se distreaza acolo singur de numa numa.
nu e f sigur ca e baietel ca de-abia am smuls estimarea asta de la medic pt ca nu se vedea bine si nu vroia sa se pronunte. o estimare viitoare si ceva mai sigura va fi in 30 ian la ionus. oricum adi si toti colegii mei deja ii spun mirciulica pentru ca oricare ii va fi primul nume, al doilea va fi mircea in memoria lui taica-meu, chiar daca nu ma dadeam in vant dupa numele asta. dar vad ca dupa ce l-am tot auzit de atatea ori incepe sa imi placa. desi mi-au spus o groaza de femei sa nu cumpar nimic albastru inca pt ca nu se stie. sa stau sa imi spuna sigur ca nici atunci nu va fi f clar. bineinteles ca eu i-am cumparat deja un body albastru.

poza cu fatzuca lui. sper ca intelegeti ceva din ea.
celelalte sunt plictisitoare dar care mi-au adus multa liniste ca am vazut ca are de toate.

laura81
17.01.2008, 20:02:25
celelalte sunt plictisitoare dar care mi-au adus multa liniste ca am vazut ca are de toate.
Tu, da chiar seamana cu o fiinta umana :-p! E prima poza pe care o vad de la un eco si inteleg ceva din ea. Seamana cu un personaj din desene animate, da nu-mi dau seama inca cu cine;))

alice
18.01.2008, 10:08:48
Doamne ce fain e!Aseara am visat ca al meu avea gemeni cu alta si ii cresteam noi.Dar a fost un vis , normal, pt ca eu n-avaem nici o treaba ca erau facuti cu alta=))

movulina
18.01.2008, 10:40:38
Tu, da chiar seamana cu o fiinta umana :-p! E prima poza pe care o vad de la un eco si inteleg ceva din ea. Seamana cu un personaj din desene animate, da nu-mi dau seama inca cu cine;))

;;) 8-} ;))

Hai nu fii rea!!!

e un super bebe

ieri am vazut ceva pe albastru....o vestutza asha de faina si moderna, inca. Pe fon albastru erau carme din alea de vapor...............

cred ca am stat vreo 2 minute in fata vitrinei, pana am realizat ca.......is too soon.............

ufffffffffffffffffff

Doamne ce fain e!Aseara am visat ca al meu avea gemeni cu alta si ii cresteam noi.Dar a fost un vis , normal, pt ca eu n-aveam nici o treaba ca erau facuti cu alta=))
\:D/ =))=))=))

100% era vis

anda_smuf
18.01.2008, 17:53:32
viviana, nu e prea devreme! sau poate e pt al tau dar pt al meu nu e prea devreme ca mai e putin si vine! (ma refer la vestuta) ! :">
laura. te rog eu din suflet sa nu ii gasesti asemenarea ca o sa primeasca porecla si o sa ii ziceti toate asa. please please!
ati obs ca are chelia lui taica-so?
=))
acuma serios vorbind. ma bucur foarte mult ca are de toate, (poate ceva in plus decat mi-as fi dorit =P~ ) si nu imi mai pasa ce e, ma bucur enorm ca e sanatos si parca nu mi-as fi dorit niciodata o fetita. am si uitat. am inceput sa ma vad in sfarsit cu el in brate. nu stiu cum naiba o sa reactionez atunci pt ca daca imi imaginez in orice moment grozavia asta ma apuca plansul si imi dau lacrimile. deci daca doar imi imaginez ca il tin in brate si aproape ma coplesesc emotiile de nu mai stiu de mine, apai atunci cum voi reactiona? sper ca raman lucida.
mi s-a cumparat clasica mama si copilul si promit ca o sa o transmit mai departe la urmatoarea miresica gravidutza si nu o sa o dau la nimeni altcineva decat la miresici. asa ca puteti sa incepeti, miresici! >:/

movulina
20.01.2008, 17:03:13
viviana, nu e prea devreme! sau poate e pt al tau dar pt al meu nu e prea devreme ca mai e putin si vine! (ma refer la vestuta) ! :">
laura. te rog eu din suflet sa nu ii gasesti asemenarea ca o sa primeasca porecla si o sa ii ziceti toate asa. please please!
ati obs ca are chelia lui taica-so?
=))
acuma serios vorbind. ma bucur foarte mult ca are de toate, (poate ceva in plus decat mi-as fi dorit =P~ ) si nu imi mai pasa ce e, ma bucur enorm ca e sanatos si parca nu mi-as fi dorit niciodata o fetita. am si uitat. am inceput sa ma vad in sfarsit cu el in brate. nu stiu cum naiba o sa reactionez atunci pt ca daca imi imaginez in orice moment grozavia asta ma apuca plansul si imi dau lacrimile. deci daca doar imi imaginez ca il tin in brate si aproape ma coplesesc emotiile de nu mai stiu de mine, apai atunci cum voi reactiona? sper ca raman lucida.
mi s-a cumparat clasica mama si copilul si promit ca o sa o transmit mai departe la urmatoarea miresica gravidutza si nu o sa o dau la nimeni altcineva decat la miresici. asa ca puteti sa incepeti, miresici! >:/

Zuperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

sa studiezi bine bine bine......sa ne inveti si pe noi dupa aia......
Si nu-ti mai fa atatea probleme ca vei fi o mamica buna buna!!!!

>:D<

BlueMoni
21.01.2008, 10:17:50
Fetelor, vesti super bune <:-P

Mi-a zis soacra mea ca a vazut ieri la televizor un reportaj in care se discuta despre legea aia cu concediul de maternitate/paternitate.

S-a votat in parlament si urmeaza sa fie promulgata si de presedinte legea care spune ca poti sa alegi intre 85% din salar sau 6+2 milioane pe perioada celor 2 ani de concediu.

Astept sa apara si in Monitorul oficial si va spun cand e "oficial" ;-)

sweetheart
21.01.2008, 12:45:10
Fetelor eu am o veste foarte naspa despre stimabilul dr Ionus pe care sincer il placeam si eu foarte mult ca am fost si eu de doua ori la el si eram super incantata de cum iti vorbeste si cum se poarta cu tine........ dar totusi pe cat e el de specialist in ale povestitului pe atat de mult face niste gafe mari si va scriu intentionat desi eu inca nu am de gand sa fac bebe numai mai incolo dupa nunta dar stiind ca Anda merge la el vreau sa va povestesc ce i s-a intamplat unei paciente de a lui.Femeia gravida in luna a 9a urma sa nasca cu el pt ca si l-o ales ca si doctor ....toate bune si frumoase o chemat-o cand a fost de serviciu la spital ca era deja termenul sa nasca si i-o provocat nasterea cum face el si femeia nu s-a dilatat suficient ca sa poata iesi bebele, iar ca sa nu-i faca cezariana a incercat sa-l scoata pe bebe folosind forcepsul si astfel i-a rupt coloana vertebrala la bebe.

miosb
21.01.2008, 13:06:23
Fetelor eu am o veste foarte naspa despre stimabilul dr Ionus pe care sincer il placeam si eu foarte mult ca am fost si eu de doua ori la el si eram super incantata de cum iti vorbeste si cum se poarta cu tine........ dar totusi pe cat e el de specialist in ale povestitului pe atat de mult face niste gafe mari si va scriu intentionat desi eu inca nu am de gand sa fac bebe numai mai incolo dupa nunta dar stiind ca Anda merge la el vreau sa va povestesc ce i s-a intamplat unei paciente de a lui.Femeia gravida in luna a 9a urma sa nasca cu el pt ca si l-o ales ca si doctor ....toate bune si frumoase o chemat-o cand a fost de serviciu la spital ca era deja termenul sa nasca si i-o provocat nasterea cum face el si femeia nu s-a dilatat suficient ca sa poata iesi bebele, iar ca sa nu-i faca cezariana a incercat sa-l scoata pe bebe folosind forcepsul si astfel i-a rupt coloana vertebrala la bebe.
imi vine sa vars....doamne, l-a nenorocit pe bietul bebelus.....mama lor de medici!!!!! ca sunt toti niste marlani....saraca mamica....

laura81
21.01.2008, 18:58:15
Cel mai bine ar fi sa nasti cand iti vine, nu cand e de serviciu cutare. Mi se pare incredibil ca dupa ce le umpli buzunarele 9 luni nu sunt in stare sa vina sa te asiste atunci cand nasti. Mai sutn orase in care se intampla asta?
Anduto, naste tu natural, cand iti vine, cu cine o fi acolo de servici ca oricum moasa conteaza si ea te ajuta cel mai mult. doctorul vine si da cu acul si subsemnatul. si ia plicul.

movulina
22.01.2008, 09:41:03
Cel mai bine ar fi sa nasti cand iti vine, nu cand e de serviciu cutare. Mi se pare incredibil ca dupa ce le umpli buzunarele 9 luni nu sunt in stare sa vina sa te asiste atunci cand nasti. Mai sutn orase in care se intampla asta?
Anduto, naste tu natural, cand iti vine, cu cine o fi acolo de servici ca oricum moasa conteaza si ea te ajuta cel mai mult. doctorul vine si da cu acul si subsemnatul. si ia plicul.
Daca este adevarat rusine sa ii fie !!! acestui .....nici nu stiu cum sa-i spun .....
Laura sunt de acord cu tine.....cu nascutul cand iti vine!

Ma suprinde faptul ca mamica respectiva nu a facut nimic in acest sens........

laura81
22.01.2008, 11:37:34
Ce tare-i tweety al tau viv:))!!!
Mai, eu cred ca fiecare medic are greselile lui si cred ca depinde si cum ti-e norocul. ca si cel mai bun poate gresi. Noi aflam de un caz nasol dar nu stim de celelalte mii care au fost in regula. si aflam pct de vedere al unui om indurerat care nu stie strop de medicina. Sunt sigura ca exista si greseli nasoale dar si exagerari. Nu poti decat sa te rogi sa nu ti se intample tie si sa ti se rupa sufletul cand auzi ca i s-a intamplat altcuiva...

miosb
22.01.2008, 11:58:48
Ce tare-i tweety al tau viv:))!!!
Mai, eu cred ca fiecare medic are greselile lui si cred ca depinde si cum ti-e norocul. ca si cel mai bun poate gresi. Noi aflam de un caz nasol dar nu stim de celelalte mii care au fost in regula. si aflam pct de vedere al unui om indurerat care nu stie strop de medicina. Sunt sigura ca exista si greseli nasoale dar si exagerari. Nu poti decat sa te rogi sa nu ti se intample tie si sa ti se rupa sufletul cand auzi ca i s-a intamplat altcuiva...
stii ce este dureros???? ca intr-o sit ca asta nu iti pasa de acele mii de cazuri care au fost reusite...te doare de cazul acela ratat....e o viata de om distrusa, o familie distrusa....oricum, eu de medici m-am convins, toti niste marlani...si mi-ar lua ani intrgi sa stau sa dezbat acest subiect....sa nu ajung pe mainile lor!!!!!!!!!!!!!!!!

movulina
22.01.2008, 12:25:16
nu mai postez nici un comentariu.....
Pentru ca ma doare sufletul cand aud asa ceva!!!!!

miosb
22.01.2008, 12:47:56
nu mai postez nici un comentariu.....
Pentru ca ma doare sufletul cand aud asa ceva!!!!!
pai ai mai putea zice ceva????!!! mai e ceva de zis????!!! eu sunt de parere ca meseria de medic presupune cea mai mare responsabilitate: au in mana lor vietile tuturor oamenilor....daca nu vor sa faca asta, foarte bine, dar sa nu-si bata joc de bietii oameni...sunt convinsa ca au si ei greselile lor ca tot oameni sunt....

sweetheart
22.01.2008, 13:22:57
Normal ca toti doctorii au greselile lor acum ca sunt facute publice sau nu asta este eu doar am vrut sa atrag atentia aspra acestui doctor ca am aflat de gresala lui chiar daca pana acum eram foarte incantata de atitudinea si profesionalismul lui de acum incolo ma duc cu gandul numai spre gresala lui. Intr-adevar ca o facut si mult bine ca o adus poate sute de bebelusi sanatosi pe lume si mamicile lor sunt foarte multumite de el, dar fata aceasta careia i s-a intamplat este in stare de soc in momentul de fata, un soc atat de puternic incat nu reactioneaza nicicum la nici un fel de stimul asta spun doctorii care o ingrijesc. Iar de ce nu s-a facut public inca cazul nu stiu ce sa zic si pana la urma decat sa fie terorizata familia de tot felul de paparazzi e mai bine asa ca oricum suferinta nu le-o ia nimeni si nici bine bebelusul nu se face.

miosb
22.01.2008, 13:31:21
Normal ca toti doctorii au greselile lor acum ca sunt facute publice sau nu asta este eu doar am vrut sa atrag atentia aspra acestui doctor ca am aflat de gresala lui chiar daca pana acum eram foarte incantata de atitudinea si profesionalismul lui de acum incolo ma duc cu gandul numai spre gresala lui. Intr-adevar ca o facut si mult bine ca o adus poate sute de bebelusi sanatosi pe lume si mamicile lor sunt foarte multumite de el, dar fata aceasta careia i s-a intamplat este in stare de soc in momentul de fata, un soc atat de puternic incat nu reactioneaza nicicum la nici un fel de stimul asta spun doctorii care o ingrijesc. Iar de ce nu s-a facut public inca cazul nu stiu ce sa zic si pana la urma decat sa fie terorizata familia de tot felul de paparazzi e mai bine asa ca oricum suferinta nu le-o ia nimeni si nici bine bebelusul nu se face.
pai si ce ramane de facut???? ce se va intampla cu bebelusul????

movulina
22.01.2008, 14:24:30
pai si ce ramane de facut???? ce se va intampla cu bebelusul????

Buna intrebare!!!

Ce se intampla cu bebelushul?
Este inca in spital? Ce-au spus doctorii?

Iti dai seama ca o fractura de coloana ataca si nervi......
Si......nu stiu daca de poate trai cu o coloana facturata........sa speram insa ca bebelul va fi puternic.......si mamica lui la fel!!!
Ar trebui facut public acest caz!!!!

DOAMNE-AJUTA!!!!

laura81
22.01.2008, 20:11:41
Si......nu stiu daca de poate trai cu o coloana facturata........
In functie de gravitatea cazului se poate opera dar nu in rom. in rom iti spun ca poti sa-l tii pe aparate o perioada dar oricum iti moare de pneumonie de la statul pe spate. Caz real al unei cunostinte ... Asta i s-a spus in rom. Copil de 14 ani.
In aceeasi zi erau pe drum catre budapesta, de unde erau sunati constant de medicii care-l asteptau si le spuneau sa se grabeasca ca fiecare minut conteaza.
Deci in fc de medicul cu care vorbesti vei afla daca poate sau nu trai copilul. La cat timp o fi trecut probabil ca nu i-au dat sanse:( Sper ca au avut putere/bani etc sa-l duca din tara, in cazul in care mai traieste.
Ca sa inchei povestea, copilului de care vorbesc eu i s-a dat un an (operat acum 2 luni in ungaria) pana va merge iar. Nu misca nimic de la gat in jos si zic medicii ca va putea fi normal din nou. La anu pe vremea asta va voi spune daca se intampla sau nu miracole.

anda_smuf
22.01.2008, 21:24:53
sweatheart, cand s-a intamplat treaba asta? de curand?
groaznic. absolut groaznic. nu mai am cuvinte. sunt impietrita.
ce dracu e cu moda asta sa te cheme sa nasti cand i se scoala lui. extraordinar.
mi-e rau. la propriu.

miresici, pregatiti-va!
vreau sa nasc cu voi.
ralu o sa fie cu moralu, de viv o sa ma sprijin ca vreau sa stau in sezut, camitza o sa imi tapeze usor fruntea cu o batista umeda, sorana o sa se impotriveasca tot timpul, monio sa imi faca poze si laura o sa scoata copilul! ca ea e cea mai curajoasa!
cine e pentru? accept si inversare de roluri!

acum a trebuit sa ma bine dispun ca am vb cu muma si daca ma auzea suparata era la sibiu in doua ore.
oricum ma gandesc pe de o parte ca poate si alti medici au patit la fel dar pe de alta parte m-am decis suta la suta, eu o sa stau sa mi se rupa apa si dupa ce mi se rupe fac un dus, mai stau pe acasa, imi fac unghiile si ma indrept incet spre spital si ce mi-e scris ala sa fie de garda.
am tras o tura de plans si bebe a miscat f tare. e prima data cand plang de cand misca bebe. se pare ca simte si el. foarte frumos. sa se atinga cineva de puiul meu ca prapad fac. ma mir ca fata aia nu si-a iesit din minti si nu l-a nenorocit.

laura81
22.01.2008, 23:25:16
Deci, anda, sa nu te mai prind ca plangi! Oricum ai un voinic acolo si fiind barbat, intre noi fie vorba, probabil ca-l doare fix in c...ot ca plangi, de fapt nu incapea bine si i-a tras una ficatului sa se miste mai la stg :))
Cat despre roluri, sorry, eu fac poze :D ... Pupa-m-ai, faci misto de curajul meu???? =)) oricum probabil ca as fi prea ocupata sa pot sa vin sa asist la asa ceva:)):))
Exact cum ai scris asa sa faci si stii ca o sa-ti dea doamne-doamne un medic de garda bun ...

EDIT: propun ca alice sa scoata copilul :))

alice
23.01.2008, 09:20:47
Eu sunt de acord, ca sunt cel mai putin sensibila dintre toate ;))
Laura, stiam ca primul tau gand o sa fie la mine

sweetheart
23.01.2008, 10:16:37
sweatheart, cand s-a intamplat treaba asta? de curand?
groaznic. absolut groaznic. nu mai am cuvinte. sunt impietrita.
ce dracu e cu moda asta sa te cheme sa nasti cand i se scoala lui. extraordinar.
mi-e rau. la propriu.
Intentionat am scris pentru tine anda ceea ce am auzit. In decembrie s-a intamplat! Nu mi se pare normal sa te cheme el sa-ti provoace nasterea, cand vrea bebe sa se nasca atunci sa fie momentul nu mai repede ca domnul doctor nu poate veni de acasa. Am o prietena ce trebuia sa nasca cu Ionus dar a avut bafta sa nasca cu 2 saptamani inainte de termenul stabilit de doctor. Bineinteles ca s-a dus la spital la 6 dimineata si l-a sunat pe Ionus dar crezi tu ca la ora aia i-a raspuns , nici pomeneala asa ca a nascut cu o moasa si a avut noroc sa fie totul in regula adica s-a dilatat suficient si a decurs totul normal.Ionus a ramas surprins sa o gaseasca nascuta cand a mers el la spital!

movulina
23.01.2008, 10:18:59
[-o< [-o< [-o<

Sper ca bebelushul sa vina pe lume intr-un week-end......si spun asta pentru ca imi va fi destul de greu sa ajung in SB in timpul saptamanii!!!
Anda sa stii ca sunt de acord cu orice, fac orice numai sa stiu ca va fi o nastere usoara si un SUPER bebel de miresica de SB (si vb FUOARTE SERIUOUSZ !!! ) !!!

>:D< >:D< >:D<

:* :* :*

anda_smuf
23.01.2008, 18:53:40
ma bucur, laura, ca ai inteles ironia. :*
mai fetelor, eu ma ....... pe mine de frica. sunt moarta, impietrita, distrusa! sper ca imi trece.
vreau sa stiu voi ce ma sfatuiti! please.
sweetheart, de copil ce mai stii? e bine? mama e tot in soc? nu si-a mai revenit? au depus vreo plangere de vatamare corporala sau de malpraxis?

fetelor, eu in sfarsit am inceput sa ma misc ca o batranica. chiar ma miram cum de sunt atat de zvelta in miscari. noaptea dorm ca naiba ca ma tot trezesc de amorteli la diverse extremitati si imi tot amintesc ca este bine pt el sa dorm pe stanga si pana fac cu burtoiul o rotatie de 180 de grade sa cutremura toata camera si apoi urmeaza asezarea lui. si cum il tot simt eu asa ca se aseaza sunt uimita si fericita etc si nu pot sa dorm la loc vreo jumatate de ora.
joi am iar programare la medic. sa vedem daca a ramas baiat sau intre timp i-a mai cazut o chestie-doua. peste doua saptamani intru in luna a saptea. doamne, si parca numai ieri ma plangeam ca mie nu mi sa vede burta!
cel mai interesant aspect sunt visele. majoritatea sunt revelatii, rezolvari la probleme care ma macina peste zi. de exemplu, cum sa aranjam camera in asa fel sa incapa toate cat mai rezonabil cu tot cu patutz. ne-am gandit noi zile in sir iar azi noapte s-a rezolvat totul. ne-a explicat bebeloiul ca vrea sa stea langa patul nostru cu patutzul si ne-a dat o solutie super. :* il pupa anda.
o chestie ciudata este faptul ca am inceput sa simt teama ca nu voi fi o mama buna si asta a plecat de la faptul ca nu pot sa ii zic: hai misca putin pentru mama. pot sa zic doar: hai misca putin pentru anda, dar mi se pare tare ciudat altfel.
am inceput de asemenea sa ma autosugestionez ca o sa nasc extrem de usor si ca toata lumea o sa se mire pentru ca o sa nasc in jumatate de ora. si fara absolut nici o problema.:O
va las ca poate va plicti. sa-mi spuneti daca sunteti interesante de trairi de genul celor de mai sus ca as mai avea multe de spus. :*

clauditza28
27.01.2008, 21:05:13
buna gravidutelor! vad ca sunteti foarte active!
anda, daca ti se rupe apa (mai ales daca curge suvoi) nu-i bine sa zabovesti pe acasa; eventual iti faci un dus si te duci la spital! dar asta se intampla in 10 % din cazuri!
in restul cazurilor incep mai intai durerile de dilatatie! atunci poti sta acasa mai mult , sa faci si bai calde mai multe! chiar si unghiile poti sa le faci:))

movulina
28.01.2008, 12:07:52
fetelor, eu in sfarsit am inceput sa ma misc ca o batranica. chiar ma miram cum de sunt atat de zvelta in miscari. noaptea dorm ca naiba ca ma tot trezesc de amorteli la diverse extremitati si imi tot amintesc ca este bine pt el sa dorm pe stanga si pana fac cu burtoiul o rotatie de 180 de grade sa cutremura toata camera si apoi urmeaza asezarea lui. si cum il tot simt eu asa ca se aseaza sunt uimita si fericita etc si nu pot sa dorm la loc vreo jumatate de ora.
joi am iar programare la medic. sa vedem daca a ramas baiat sau intre timp i-a mai cazut o chestie-doua. peste doua saptamani intru in luna a saptea. doamne, si parca numai ieri ma plangeam ca mie nu mi sa vede burta!
cel mai interesant aspect sunt visele. majoritatea sunt revelatii, rezolvari la probleme care ma macina peste zi. de exemplu, cum sa aranjam camera in asa fel sa incapa toate cat mai rezonabil cu tot cu patutz. ne-am gandit noi zile in sir iar azi noapte s-a rezolvat totul. ne-a explicat bebeloiul ca vrea sa stea langa patul nostru cu patutzul si ne-a dat o solutie super. :* il pupa anda.
o chestie ciudata este faptul ca am inceput sa simt teama ca nu voi fi o mama buna si asta a plecat de la faptul ca nu pot sa ii zic: hai misca putin pentru mama. pot sa zic doar: hai misca putin pentru anda, dar mi se pare tare ciudat altfel.
am inceput de asemenea sa ma autosugestionez ca o sa nasc extrem de usor si ca toata lumea o sa se mire pentru ca o sa nasc in jumatate de ora. si fara absolut nici o problema.:O
va las ca poate va plicti. sa-mi spuneti daca sunteti interesante de trairi de genul celor de mai sus ca as mai avea multe de spus. :*
:x :x :x eu stau cuminte si ascult....

alice
28.01.2008, 12:32:13
Laura, nu stiu ce faci tu, dar mie de vreo 2 saptamani imi trebuie copil.=P~ Si nu glumesc.Astept sa-mi treaca [-o<

movulina
28.01.2008, 12:33:49
Laura, nu stiu ce faci tu, dar mie de vreo 2 saptamani imi trebuie copil.=P~ Si nu glumesc.Astept sa-mi treaca [-o<
Ba sa nu-ti treaca!!!!!!!!

iupiiiiiiiiiiiiiiiiii

abia astept sa matusesc!!!!!!!!

PUPZ!!!

laura81
28.01.2008, 19:15:32

=))=))=))Deocamdata nu te cred, asa ca stau numai si rad cat de convingator ai spus gluma asta :))

Anda, scrie mai departe ca e super!!! Ca ieri imi povestea o tipa de la medicina ca a asistat la o nastere si in ce directie te taie, mai exact ce iti taie si ce nu, si cum stateau ei (nu stiu cati studenti) in fata tipei cracanate care trebuia sa nasca:O:O:O
Ti-am zis asta nu ca sa-ti piara avantul ci ca sa avertizezi inainte ca ii omori pe toti daca iti fac asta. sau nu stiu, sunt convinsa ca ai dreptul sa ceri sa nu ti se intampe asa ceva ca altfel sigur nasc acasa:))
Asa ca, da-i cu povestile ca sunt super faine:*:*:*

anda_smuf
28.01.2008, 19:23:08
ce veste buna mi-ai dat clauditza, ca pot sa zabovesc pe acasa daca incep durerile! super! si am retinut:apa rupta=spital. dar chiar atunci atunci? de fapt ma gandesc si eu ca nu mai are copilul ce inspira si expira. doamne fereste!
manca-v-ar mama de pofticioase! uite cum se arata tot cate una! mie sa imi ziceti sincer daca vreti adevarul gol golut dupa nastere sau asa mai machiat putin ca sa mai faceti si voi copii. dar aveti grija ce cereti ca eu aia va dau.
laura, eu am inteles ca durerile sunt atat de mari incat te doare in shpitz daca mai sunt trei, zece sau 13.000 de oameni in aceeasi sala!
clauditza, poti sa ne contrazici daca nu e asa! chiar te rog!

sa vedeti cand o sa am puiul meu de om si cand o sa vedeti cat sunt de fericita asa taiata, rupta, cusuta si obosita, cum o sa vreti si voi. toate!
abia astept !!!

tot uit cate ceva. sa vedeti ce lista lunga este pentru bagaj pentru spital si pentru ce tb sa ai acasa cand ajunge bebe! nunta a fost parfum. aoleu! m/am ingrozit. si nu au exagerat fetele care au scris acolo deloc, sunt lucruri absolut necesare.am inchis-o repede, dupa ce am citit-o o data, mi-am spus ca mai este pana in mai, dar mi-am amintit ca tb sa le am pregatite pana in aprilie si am deschis-o din nou si iar am inchis-o ca am zis ca o sa imi notez alta data.
in rest bebelul meu e bine si sanatos, misca non stop daca stau acasa. cand esti activa nu il prea simti dar sambata si duminica ma misc mai incet si sunt mai atenta si il simt non stop. ia o pauza pe la amiaza de vreo ora si iar incepe. se vede acum si prin piele cateodata. e tare puternic. nu prea vorbim cu el si ne e rusine. adi totusi vb mai mult decat mine. ii spunem in continuare mirciulica.

movulina
29.01.2008, 09:05:57
trebuie sa fie o senzatie tare frumoasa!!!!

alice
29.01.2008, 09:15:05
Baga tot adevarul Anda.Eu vreau tot cu detalii :-SS din alea teroriste.Ca poate asta e singura sansa sa-mi treaca

laura81
29.01.2008, 11:17:49
Baga tot adevarul Anda.Eu vreau tot cu detalii :-SS din alea teroriste.Ca poate asta e singura sansa sa-mi treaca
=))
Anda, si eu vreau fara jumatati de masura:)) Io ma intreb cand ma apuca si atunci n-o sa las sa-mi treaca :D Oriucm, pana atunci vrem sa aflam tot

clauditza28
29.01.2008, 15:26:26
ce veste buna mi-ai dat clauditza, ca pot sa zabovesc pe acasa daca incep durerile! super! si am retinut:apa rupta=spital. dar chiar atunci atunci? de fapt ma gandesc si eu ca nu mai are copilul ce inspira si expira. doamne fereste!
manca-v-ar mama de pofticioase! uite cum se arata tot cate una! mie sa imi ziceti sincer daca vreti adevarul gol golut dupa nastere sau asa mai machiat putin ca sa mai faceti si voi copii. dar aveti grija ce cereti ca eu aia va dau.
laura, eu am inteles ca durerile sunt atat de mari incat te doare in shpitz daca mai sunt trei, zece sau 13.000 de oameni in aceeasi sala!
clauditza, poti sa ne contrazici daca nu e asa! chiar te rog!

cam asta-i sfatul general: daca se rupe apa sa mergi la spital. oricum , in cazul asta , tre sa nasti in urmatoarele 14 ore, parca, ca altfel sufera copilul. si in timpul asta trebuie sa il monitorizeze pe micut.
aaaaa.....cand m-au apucat pe mine durerile alea mari mari, eram in camera cu 2 tipe care erau la inceputul travaliului si inca una care tocmai nascuse; deci se uitau la mine ca la urs si eu ma simteam ca naiba. siuncer as fi preferat sa fiu singura in camera chiar daca nu am facut extraordinar de urat (adica nu m-am urcat pe pereti:))) . n-am avut parte de studenti la expulzie. oricum la partea aia am fost mult mai cuminte si ascultatoare! a fost mai usor acolo: mi-am facut treaba cu impinsul si s-o gatat repede!
in schimb, am avut parte de studenti cand am avut operatia de apendicita in saptamana 25. s-au uitat la mine ca la urs!:-B

laura81
01.02.2008, 00:20:46
Alice, nu sta degeaba sa-ti treaca, uite-te la cateva nasteri filmate pe youtube si-ti trece instant, ce sa tot astepti?:))
Apropo de asta, Anda: cand te duci la control il informezi ca vrei epidurala, nu ii ceri parerea :D

anda_smuf
01.02.2008, 07:58:33
laura, foarte bun sfatul tau..... in teorie!
am fost la control dar of course ca am uitat de tot si de toate .......... din nou !!!
pentru ca iar m-a apucat plansul cand a zis medicul...................... "se va naste cam de constantin si elena si va fi o elenutza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
8-} ^:)^ =D> <:-P >:D< :)>- :madlaugh: :love: :love: :love: :love: :love: :gen_19: :rockon:
am inceput sa plang, m-am ridicat sa il imbratisez dar o sa vedeti ca nu e f usor sa te ridici direct de pe spate cu burtoiul, deci am esuat in incercarea mea si a scapat saracul medic. il tot intrebam "serios, domn doctor?!" plangand. s-a speriat saracul si atunci a zis ca sa mai vedem si la urmatorul control si a scris sef fat in observatie. totusi sunt pregatita pentru orice dar sunt foarte fericita ca mai sunt totusi sanse sa am propria printzesa roz!
mai fetelor acum foarte foarte sincer, nu e atat de greu sa porti sarcina. cel putin pana la varsta asta gestationala. doar faza cu carceii si cu amortitul mainilor e mai nasoala dar daca iei materna de cand ramai si pana nasti in fiecare zi fara scapare este totul ok. eu imi imaginam ca e mult mai nasol, nu stiu voi cum va gandeati.te simti exact ca inainte doar ca te ridici putin mai greu de pe pat.
saracul doctor sa vezi cand m-a intrebat daca am vreo problema si i-am zis ca sunt supi ca nu l-am prea simtit de o zi ce s-a speriat si a zis urgent la ecograf, urgent! in prima imagine am si vazut un amalgam de membre pe acolo care se miscau de numa numa. m-am speriat degeaba. m-a pus sa ii ascult si inimioara. ii bate ffff repede si puternic. a zis ca niciodata sa nu stau cu stresul asta. sa vin imediat la control daca mi se pare ca nu mai misca pt ca ii fac rau daca ma tot gandesc si ca probabil ca am fost mai activa decat de obicei.

a mai slabit putin bebelul,acum are exact greutatea care ar trebui sa o aiba si si ecograful, daca pana acum ii dadea cu o saptamana, doua sau chiar 4 mai mult, acum i-a dat exact varsta care o are, adica atunci 23 de sapt si 3 zile.
si inca o chestie, a mai zis ceva ce nu am inteles foarte bine: este asezat pelvic, dar asta nu are nici o importanta la momentul asta, dar sa stau totusi linistita si sa o iau incet. maica-mea a zis ca asta inseamna ca e cu fundul in jos dar ca o sa se intoarca el pana la nastere, dar ma gandesc eu asa, cum ar fi trebuit sa stea saracul? cu capul in jos?! eu stiam ca oricum se intoarce doar inainte de nastere cu o saptamana doua nu ca sta de acum cu capul in jos saracutzul.
eu zic ca asezat pelvic inseamna ca e cu fundul in jos si putin mai jos, adica in pelvisul meu, nu e urcat putin mai sus cum ar trebui sa fie.
ma uit acum pe net ca sunt tare curioasa.oricum, sunt linistita si fericita si va pupicesc pe toate!

movulina
01.02.2008, 08:18:06
laura, foarte bun sfatul tau..... in teorie!

am fost la control dar of course ca am uitat de tot si de toate .......... din nou !!!
pentru ca iar m-a apucat plansul cand a zis medicul...................... "se va naste cam de constantin si elena si va fi o elenutza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

am inceput sa plang, m-am ridicat sa il imbratisez dar o sa vedeti ca nu e f usor sa te ridici direct de pe spate cu burtoiul, deci am esuat in incercarea mea si a scapat saracul medic. il tot intrebam "serios, domn doctor?!" plangand. s-a speriat saracul si atunci a zis ca sa mai vedem si la urmatorul control si a scris sef fat in observatie. totusi sunt pregatita pentru orice dar sunt foarte fericita ca mai sunt totusi sanse sa am propria printzesa roz!
mai fetelor acum foarte foarte sincer, nu e atat de greu sa porti sarcina. cel putin pana la varsta asta gestationala. doar faza cu carceii si cu amortitul mainilor e mai nasoala dar daca iei materna de cand ramai si pana nasti in fiecare zi fara scapare este totul ok. eu imi imaginam ca e mult mai nasol, nu stiu voi cum va gandeati.te simti exact ca inainte doar ca te ridici putin mai greu de pe pat.
saracul doctor sa vezi cand m-a intrebat daca am vreo problema si i-am zis ca sunt supi ca nu l-am prea simtit de o zi ce s-a speriat si a zis urgent la ecograf, urgent! in prima imagine am si vazut un amalgam de membre pe acolo care se miscau de numa numa. m-am speriat degeaba. m-a pus sa ii ascult si inimioara. ii bate ffff repede si puternic. a zis ca niciodata sa nu stau cu stresul asta. sa vin imediat la control daca mi se pare ca nu mai misca pt ca ii fac rau daca ma tot gandesc si ca probabil ca am fost mai activa decat de obicei.

:madlaugh::madlaugh::madlaugh:
:gen_19: :gen_19: :gen_19: :gen_19: :gen_19: :gen_19:
:gen_17: :gen_17: :gen_17: :gen_17: :gen_17:
:grouphug: :grouphug:

ANDA, sper sa-ti placa ........... si ................... buchetul de flori !!!

clauditza28
01.02.2008, 11:09:15
anda, al meu a fost cu capul in jos din luna a 4-a si nici ca s-a mai intros! a fost un super puturos la miscari! il simteam doar de cateva ori pe zi! mai are timp si al tau sa se schimbe! cam de prin luna a 7-a se schimba majoritatea!