PDA

Versiunea completa : Nasii de cununie in Bihor

yellow_clau
05.11.2009, 13:13:27
buna

Noi ne-am decis sa chemam ca nasi niste prieteni cu care ne intelegem f bine. Dar exista o problema ...au alta religie decat cea pe care o avem noi. Noi suntem ortodocsi iar ei sunt pocaiti (penticostali). Credeti ca vom gasi un preot care sa accepte sa ne cunune cu nasi pocaiti?

l_nicoleta
05.11.2009, 18:39:16
buna

Noi ne-am decis sa chemam ca nasi niste prieteni cu care ne intelegem f bine. Dar exista o problema ...au alta religie decat cea pe care o avem noi. Noi suntem ortodocsi iar ei sunt pocaiti (penticostali). Credeti ca vom gasi un preot care sa accepte sa ne cunune cu nasi pocaiti?

Buna

parerea mea este ca nu veti putea reusi cu toate ca , cu preotii din ziua de azi....nu se stie niciodata.

Eu sunt ortodoxa ,sotul catolic si nu a fost nici-o problema insa la cununie a cerut certificat de botez al sotului (cununia am facut-o la ortodocsi) tocmai din motivul ca sa elimine pocaitii.

Se pot face orice fel de combinatii insa este mai greu cu aceste culte (penticostali , adventisti ,etc).

Cel mai bine ar fi sa tragi o fuga la biserica si sa vorbesti cu preotul.

Anne13
05.11.2009, 18:42:17
buna

Eu zic ca vei putea sunt preoti care nici nu te intreaba.....la care biserica vei face?

yellow_clau
05.11.2009, 19:57:34
Eu zic ca vei putea sunt preoti care nici nu te intreaba.....la care biserica vei face?

la biserica sf. Andrei am vrea...ramane de vazut ce zice preotul...

andymatei
05.11.2009, 20:11:34

Te rog frumos sa nu ma intelegi gresit si in nici un caz nu vreau sa te amarasc, dar am inteles ca preotul de la Sf. Andrei tine mult la traditional.
Sigur cel mai bine e sa vorbesti cu el si sa te decizi in functie de ce zice el.

anca_eu
06.11.2009, 08:10:55
La biserica Sf. Andrei nu prea cred ca va fi de acord preotul.
Cu coruptia din Romania nu ma mir sa gasesti vreo biserica sa accepte asa ceva.

Anne13
06.11.2009, 11:05:43
Poti incerca...o pretena a facut acolo dar nu a intrebat de nasi numai numele si nasi nu erau casatoritii si eu m-am mirat.......poti merge si vezi ce zice...in cazul i care nu se poate sa ai timp sa iti gasesti alti nasi....

yellow_clau
06.11.2009, 16:04:48
Poti incerca...o pretena a facut acolo dar nu a intrebat de nasi numai numele si nasi nu erau casatoritii si eu m-am mirat.......poti merge si vezi ce zice...in cazul i care nu se poate sa ai timp sa iti gasesti alti nasi....

Voi merge saptamana viitoare sa vad ce zice preotul...am o prietena care face nunta la anul...si i-a spus preotul ca poate sa fie o pereche necasatorita daca este si una casatorita...si inca ceva ...accepta sa faca casatoria religioasa inainte de cea civila...

Daca el refuza voi mai incerca la o alta biserica...sau ma voi gandi la alti nasi....

l_nicoleta
06.11.2009, 17:27:12
asta cu religioasa inainte de civila .... ceva nu e OK.

ancamiresica
07.11.2009, 15:57:14
asta cu religioasa inainte de civila .... ceva nu e OK.

E adevarat. Nu prea se accepta. Insa am participat la o astfel de cununie. Fiindca totul era aranjat pentru cununii, dar mirele avand alta nationalitate nu a reusit sa faca la timp actele pentru cununia civila, preotul i-a cununat insa cu mentiunea ca sa duca certificatul de casatorie cat de repede posibil la biserica.;))

anca_eu
07.11.2009, 21:34:37
Sa nu mi-o luati in nume de rau, dar am si eu "doua vorbe sa va spun". Ritualul cununiei religioase ortodoxe este unul foarte special, acuma nu zic, depinde mult de miri. Sunt anumite lucruri pe care trebuie sa le faca nasii alaturi de miri, si fiindca nasi pe care vreti voi sa ii puneti sunt pocaiti nu stiu daca accepta sa se adapteze ritualului doar de dragul vostru. Eu am o pritena foarte buna, pocaita, dar ea nu ar accepta de exemplu sa bea din vinul si sa manance pisotul cale li se da mirilor si nasilor la cununie, sau sa puna mana pe coronitele de cununie.
Multa bafta si spor la pregatiri.

Anne13
08.11.2009, 21:09:41
Sa nu mi-o luati in nume de rau, dar am si eu "doua vorbe sa va spun". Ritualul cununiei religioase ortodoxe este unul foarte special, acuma nu zic, depinde mult de miri. Sunt anumite lucruri pe care trebuie sa le faca nasii alaturi de miri, si fiindca nasi pe care vreti voi sa ii puneti sunt pocaiti nu stiu daca accepta sa se adapteze ritualului doar de dragul vostru. Eu am o pritena foarte buna, pocaita, dar ea nu ar accepta de exemplu sa bea din vinul si sa manance pisotul cale li se da mirilor si nasilor la cununie, sau sa puna mana pe coronitele de cununie.
Da sa sti ca ai dreptatecu asta...........

iulya_elle
16.02.2010, 13:46:57
da la ei nu se bea din vin si se poate sa nu fie deacord trebuie explicat dinainte in ce consta cununia religioasa la ortodoxi...

tina19
17.02.2010, 07:19:27
asa este cum spui tu. cei din religia baptista sau penticostala nu au voie sa bea vinul, sa puna gura pe prescura si de fapt nu au voie sa intre in alta biserica decat a lor (asta o stiu sigur pt ca vin dintr-o familie de penticostali). daca nasii sunt pocaiti asteptativa sa nu danseze la nunta voastra pt ca nu au voie sa danseze.

l_nicoleta
18.02.2010, 11:23:04
faza cu intratul in alta biserica chiar mi se pare exagerata rau de tot.
exact asa cum ei isi zic "pocaiti" . "pocaiti" nu suntem niciunul de orice religie am fi, la orice biserica am merge. multi nu cunosc de fapt ce inseamna acel cuvant si-l folosesc non stop.

anca_eu
18.02.2010, 12:55:31
faza cu intratul in alta biserica chiar mi se pare exagerata rau de tot.
exact asa cum ei isi zic "pocaiti" . "pocaiti" nu suntem niciunul de orice religie am fi, la orice biserica am merge. multi nu cunosc de fapt ce inseamna acel cuvant si-l folosesc non stop.
Foarte rar intra in alte biserici deta ale lor. Si asa e nu suntem niciunul fara pacat sa ne putem numi " pocaiti".

helly84
05.03.2010, 09:26:46
Si parintii mei sunt tata-baptist si mama-penticostala,dar ei nu tin atat de mult la religie.Unchii si matusile care tin intr-adevar la religie vor veni la nunta dar nu vor dansa iar la biserica nu cred k vor veni,insa bunicii mei nu vor veni deloc la nunta nu pt k nu ar fi de acord cu alegerea mea ci pt k nu le permite religia nici sa fie intr-un loc in care oamenii danseza si consuma alcool!!(si televizor si-au luat abia acum cativa ani,deci e o religie fffffff stricta).Sincer nu cred ca perechea de nasi pocaiti la nunta ortodoxa ar fi o idee buna,traditiile sunt atat de diferite..........

helly84
05.03.2010, 09:33:55
buna

Parearea mea k daca nasii tai sunt de acord cu toate traditiile si daca preotul accepta sa faci nunta exact asa cum doresti,dar trebuie sa le ecplici nasilor tot ce inseamna sa iti fie nasi si mai ales sa le vb despre traditie....eu de exemplu voi fi mireasa la ortodocsi si habar nu am cum va fi pt ca sunt penticostala??ai putea totusi sa intampini probleme k nasii nu sunt botezati deloc...la penticostali la 6 sapt nu se face botez ci o binecuvantare,adica noi toti mai avem inca pacatul stramosesc daca e sa o iei asa,iar asa ceva la ortodocsi e inadmisibil........bafta iti doresc

ancamiresica
05.03.2010, 10:24:35
Parearea mea k daca nasii tai sunt de acord cu toate traditiile si daca preotul accepta sa faci nunta exact asa cum doresti,dar trebuie sa le ecplici nasilor tot ce inseamna sa iti fie nasi si mai ales sa le vb despre traditie....eu de exemplu voi fi mireasa la ortodocsi si habar nu am cum va fi pt ca sunt penticostala??ai putea totusi sa intampini probleme k nasii nu sunt botezati deloc...la penticostali la 6 sapt nu se face botez ci o binecuvantare,adica noi toti mai avem inca pacatul stramosesc daca e sa o iei asa,iar asa ceva la ortodocsi e inadmisibil........bafta iti doresc

Aici ai mare dreptate. Preotii ortodocsi sunt tare inchisi la minte :(. Insa poate se rezolva cu bani, din pacate si asta functioneaza prin bisericile noastre.

helly84
05.03.2010, 23:16:18
Aici ai mare dreptate. Preotii ortodocsi sunt tare inchisi la minte :(. Insa poate se rezolva cu bani, din pacate si asta functioneaza prin bisericile noastre.

da e pacat sa stii k a ajuns "coruptia" pana acolo.desi sunt de alta religie tin destul de mult la valorile ortodocsilor(iubitul meu e nascut in moldova iar ei parca tin si mai mult la traditie si chiar imi place ce am vazut la parintii lui) asa k daca m-am hotarat sa ma botez la ortodocsi chiar imi doresc sa mentin si eu aceste traditii desi unele sunt ciudate pt mine....

anca_eu
08.03.2010, 07:19:03
da e pacat sa stii k a ajuns "coruptia" pana acolo.desi sunt de alta religie tin destul de mult la valorile ortodocsilor(iubitul meu e nascut in moldova iar ei parca tin si mai mult la traditie si chiar imi place ce am vazut la parintii lui) asa k daca m-am hotarat sa ma botez la ortodocsi chiar imi doresc sa mentin si eu aceste traditii desi unele sunt ciudate pt mine....
Este foarte rau ca se ajunge pana aici, asa cum spui tu, si daca cineva vrea totusi sa tina traditiile o poate face. Chestia asta cu "banii pt. orice" o fac oamenii care nu tin cont de nimic, nici macar de religie, dar eu cred ca acolo sus, pe Dumnezeu nu o sa-l putem mituii cu bani. Si in ultimul rand .... si preotii sunt oameni si multi dintre ei au fost acaparati de iubirea de bani.
O zi cat mai frumoasa tuturor.

merce_viviana
30.04.2010, 12:05:40
buna miresicilor. si eu fac nunta anul acesta la biserica cu luna dar avem nasi catolici. oare ne va cununa? o zi buna

ArianaLuvlee
30.04.2010, 13:23:37
buna miresicilor. si eu fac nunta anul acesta la biserica cu luna dar avem nasi catolici. oare ne va cununa? o zi buna

si noi tot la biserica cu luna avem cununia religioasa si te cununa doar daca ai cel putin o pereche de nasi ortodocsi si casatoriti,acuma nu stiu tie ce iti vor spune ,dar sa fii atenta ca trebuie sa ducetzi atat voi cat si nasii certificatul de botez.....astea se elibereaza la biserica la care ati fost botezati........sper k ti-am fost de ajutor:)

andymatei
30.04.2010, 14:50:54
si noi tot la biserica cu luna avem cununia religioasa si te cununa doar daca ai cel putin o pereche de nasi ortodocsi si casatoriti,acuma nu stiu tie ce iti vor spune ,dar sa fii atenta ca trebuie sa ducetzi atat voi cat si nasii certificatul de botez.....astea se elibereaza la biserica la care ati fost botezati........sper k ti-am fost de ajutor:)

Ammm...noi la Biserica cu Luna ne-am casatorit si a trebuit sa ducem certificatele noastre de botez (de fapt doar al meu, sotul fusese botezat acolo). Nici macar nu ne-au intrebat de nasi.

ancamiresica
30.04.2010, 16:01:16
Eu am fost la o ceremonie la Manastire, iar nasii erau catolici. Probabil unii tin cont de asta altii noi. Eu ma casatoresc la catolici, si chiar daca imi pastrez religia ortodoxa, macar o pereche de nasi trebuie sa fie catolici, in cazul nostru.

adri2010ana
30.04.2010, 16:26:48
la noi la biserica nu ne-a intrebat ce religie sunt nasii si nici nu ne-a cerut niciun certificat de botez sau casatorie (decat al mirilor). dar probabil depinde de la biserica la biserica sau de la preot la preot

adri2010ana
30.04.2010, 16:27:57
am uitat sa precizez biserica e ortodoxa

oannna_bv3
26.08.2010, 23:39:11
si noi avem nasi de religie diferita,,,ei sunt catolici,,noi ortodoxi.
chiar conteaza atat de mult chestia asta,doar suntem cu totii crestini?
sa fie asta un impediment?

v3ronicas
01.09.2010, 18:38:23
asa este cum spui tu. cei din religia baptista sau penticostala nu au voie sa bea vinul, sa puna gura pe prescura si de fapt nu au voie sa intre in alta biserica decat a lor (asta o stiu sigur pt ca vin dintr-o familie de penticostali). daca nasii sunt pocaiti asteptativa sa nu danseze la nunta voastra pt ca nu au voie sa danseze.
gresesti aici... jumatate din familia mea e penticostala.... si la ei se face impartasanie o data pe luna doar ca se numeste "cina" (vin si un fel de lipie din care fiecare isi rupe o bucatica) si asta dupa ce tin post negru inainte... au voie sa intre in alte biserici pt ca oriunde e casa Domnului... diferenta ea ca nu isi fac cruce, nu pupa cruci sau icoane, nu aprind lumanari... doar au fost si la nunta mea... in schimb cel ce nu va accepta ca nasii sa fie de alta religie va fii preotul ortodocs... sincer desi sunt ortodocsa ii condamn pe popi pt felul in care se comporta si cer bani cu nesimtire si daca as fi fost in situatia in care sotul meu sa fie penticostal as fi trecut la penticostali fara sa stau p ganduri...