PDA

Versiunea completa : meniu all-inclusive pro sau contra?

cristy_mika
06.11.2009, 20:13:32
fetelor, nunta am facut-o demult. pt unele sunt deja veteran:)) . de atunci si pana acu avem 7 perechi de fini. desigur k fiind prima data pt ei veneau la mine pt pareri (sa nu ma intelegeti gresit.. nu eu insistam ci ei). Nu dura mult de cand acceptam sa-i nashim pana cand suna tel si imi ziceau ca vor sa vada un restaurant si tre sa stie cand sunt libera. acu nu zic ca sunt eu priceputa priceputelor ci doar ca m-am nascut cu un grad mai ridicat de nesimtzire;-) si ii tai omului chefu cand incearca sa ne abureasca cu ceva. daca vreti... imi pun la dispozitia dvs talentul meu din nastere. (inchiriat cu ora desigur;-) ). Ei lasa prezentarea... ce facem cu meniurile all inclusive? pro sau contra? haideti... intrati si dati exemple de restaurant cu meniu all inclusive si sa vedem calculat fir cu fir dak se merita sau nu. va pup si succes

Bzz-Bzz
06.11.2009, 20:40:47
din punctul meu de vedere nu se merita...si-am sa-ti spun si unde te/ne "frig" ...la bauturile alcoolice...toate preturile sunt bombe...
chiar si la bauturile racoritoare sunt ceva probleme,ca tu personal ca organizator,ti le poti procura din en-gros-uri la niste preturi super
in rest...hai,acceptam sampania de inceput,acceptam tortul... dar NU bauturilor alcoolice

bianca24sv
06.11.2009, 20:41:19
fetelor, nunta am facut-o demult. pt unele sunt deja veteran:)) . de atunci si pana acu avem 7 perechi de fini. desigur k fiind prima data pt ei veneau la mine pt pareri (sa nu ma intelegeti gresit.. nu eu insistam ci ei). Nu dura mult de cand acceptam sa-i nashim pana cand suna tel si imi ziceau ca vor sa vada un restaurant si tre sa stie cand sunt libera. acu nu zic ca sunt eu priceputa priceputelor ci doar ca m-am nascut cu un grad mai ridicat de nesimtzire;-) si ii tai omului chefu cand incearca sa ne abureasca cu ceva. daca vreti... imi pun la dispozitia dvs talentul meu din nastere. (inchiriat cu ora desigur;-) ). Ei lasa prezentarea... ce facem cu meniurile all inclusive? pro sau contra? haideti... intrati si dati exemple de restaurant cu meniu all inclusive si sa vedem calculat fir cu fir dak se merita sau nu. va pup si succes

da, e buna o parere....acum sala e inchiriata,pretul e stabilit
problema e cate feluri sa pun pe masa,3 sau 4?8-}

bianca24sv
06.11.2009, 20:42:29
din punctul meu de vedere nu se merita...si-am sa-ti spun si unde te/ne "frig" ...la bauturile alcoolice...toate preturile sunt bombe...
chiar si la bauturile racoritoare sunt ceva probleme,ca tu personal ca organizator,ti le poti procura din en-gros-uri la niste preturi super
in rest...hai,acceptam sampania de inceput,acceptam tortul... dar NU bauturilor alcoolice

mie-mi include doar sampania, restul bauturii o cumpar eu

Bzz-Bzz
06.11.2009, 20:48:48
la mine e totul inclus,mai putin bauturile alcoolice pe care le-am cerut in mod expres,din partea mea

bianca24sv
06.11.2009, 20:51:53
la mine e totul inclus,mai putin bauturile alcoolice pe care le-am cerut in mod expres,din partea mea

sunt inclusi bucatarii,ospatarii si restul personalului in pret?

cristy_mika
07.11.2009, 11:15:38
nico ai perfecta dreptate. poate ne spui si ce restaurant ai gasit. sunt fff multe oferte si trebuie sa cauti pana iti ies ochii din cap ca sa gasesti ceva acceptabil. uite, fac o comparatie intre 2 restaurante in bucuresti:
la primul il punem pe Aristocrat unde cu 60 de euro ai 4 feluri +tort si sampanie, si iti dau chiar si fructele, si daca vrei si meniul de bauturi iti mai cere 8 euro de pers. Cat de cat acceptabil, scump meniul dar de calitate si... dak iti cunosti invitatii si sti ca ai cam da faliment la bauturi alcoolice s-ar putea sa zici ca merita. in schimb, dak iti alegi evenimentul duminica ai 10 euro reducere. Ei, asa parca mai merita.eu am fost la o nunta acolo sapt trecuta si a fost super, dar nu au mai ramas cu nimik dupa nunta mirii, ba chiar au si datorii. ca daca vine o familie si iti da 150 euro nu iti scoti nici macar dj.
Celalalt restaurant Riviera, micut ,cochet, renovat ar exagerat de scump!
Auzi aici pret la meniu : 370 ron all inclusive cu bauturi si tine-te bine..... aranjamente florale pe mese( facute de ospatari, asa nasoale incat nu le poti duce nici macar la cimitir). Si cica dak nu vrei aranj florale de la ei, reducere nu ai, k e alegerea ta.
HAIDETI FETELOR! DATI EXEMPLE DE RESTAURANTE, POATE AJUTAM SI NOI VREO MIRESICA! VA PUP!

MissSwan
21.11.2009, 12:50:55
Nu sunt pro, prefer sa-mi aleg singura bauturile (mai ales marca), si sa le cumpar din locuri gen duty free sau oferte speciale la hypermarket-uri, unde poti iesi infinit mai ieftin, sau la acelasi pret pt niste marci mult mai bune decat cele oferite in all inclusive.

ramonete_yo
02.12.2009, 16:32:00
la meniul all inclusive mie mi se pare ca te fura clar. mai ales la bauturi pt ca iti calculeaza o anumita suma de persoana ori daca iti cumperi bautura in cantitate mare astfel incat sa ajunga pt toti te duce mult mai ieftin daca imparti suma la cate pers ai.eu am optat pt meniu simplu , adica decat cele 4 feluri de mancare, restul le cumparam noi.

redfoxxy
03.12.2009, 19:20:40
acuma depinde si cat is de seriosi, ca daca e sa iti umfle pretul, il umfla si la cel non - all-inclusive.

kamitzu
04.12.2009, 16:25:47
Eu am ales mancare all inclusive daca pot spune asa: cele patru feluri + serviciu primire (sampanie+ceva) + tort + bauturi racoritoare nelimitat + cafea nelimitat + fructe, alune, pateuri (reumplere nelimitata cand se golesc)= 65 euro

Puteam sa aleg si bautura alcoolica de la ei dar era un pic cam mare pretul si imi cunosc bine o mare parte din invitati si nu prea sunt bautori! Asa ca imi cumpar eu toata bautura si dupa calculul meu ma ajunge la maxim 25 mil.

Ma gandesc daca sa cumpar sau nu energizant, nu l-am socotit inca

gnm
20.12.2009, 23:47:55
fetelor,citesc si tot citesc,si ma tot minunez de preturile pe care le dati! eu sunt plecata de ceva ani din romania,asa ca nu mai stiu care sun preturile,dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb ,,a innebunit lumea?" la restaurantul unde voi face eu,pretul e de 25 E/pers,cu mancare+bautura+ospatari,eu voi aduce de acasa doar vestitele sarmale.ei s-au oferit sa le faca si pe acelea daca le dau reteta,numai ca ,tinand cont ca e un restaurant brazilian,nu stiu cam cum ar iesi,asa ca nu ma risc.in cei 25E cantitatea/pers e nelimitata,lozinca restaurantului fiind ,,mananci si bei pana pocnesti si inca i-ti mai dam". si sa nu va ganditi ca e cine stie ce bodega de cartier, am fost si la alte evenimente organizate la ei si a fost super,si sa stiti ca eu nu sunt prea usor de multumit,sunt chiar cunoscuta in neam ca o ,,cusurgioaica".serviciul este impecabil,ospatarii sunt numai baieti tineri care roiesc tot timpul printre mese si sunt mereu atenti la orice ai nevoie,bucataria e super moderna si curata,pana acum este unul din putinele restaurante unde nu am avut ,,placerea" sa-i atentionez de ceva. asa ca nu reusesc sa-mi dau seama,sau sa inteleg, ce doamneiarta-ma fac restaurantele romanesti in plus de cer atatia bani? de cati bani trebuie sa faca rost cei care vor sa organizeze o nunta si cat de mare trebuie sa fie darul nuntasilor ca sa acopere cheltuielile? Dumnezeule,mare tii gradina si multi sar gardul!

DinaB
21.12.2009, 04:00:03
fetelor,citesc si tot citesc,si ma tot minunez de preturile pe care le dati! eu sunt plecata de ceva ani din romania,asa ca nu mai stiu care sun preturile,dar nu ma pot abtine sa nu ma intreb ,,a innebunit lumea?" la restaurantul unde voi face eu,pretul e de 25 E/pers,cu mancare+bautura+ospatari,eu voi aduce de acasa doar vestitele sarmale.ei s-au oferit sa le faca si pe acelea daca le dau reteta,numai ca ,tinand cont ca e un restaurant brazilian,nu stiu cam cum ar iesi,asa ca nu ma risc.in cei 25E cantitatea/pers e nelimitata,lozinca restaurantului fiind ,,mananci si bei pana pocnesti si inca i-ti mai dam". si sa nu va ganditi ca e cine stie ce bodega de cartier, am fost si la alte evenimente organizate la ei si a fost super,si sa stiti ca eu nu sunt prea usor de multumit,sunt chiar cunoscuta in neam ca o ,,cusurgioaica".serviciul este impecabil,ospatarii sunt numai baieti tineri care roiesc tot timpul printre mese si sunt mereu atenti la orice ai nevoie,bucataria e super moderna si curata,pana acum este unul din putinele restaurante unde nu am avut ,,placerea" sa-i atentionez de ceva. asa ca nu reusesc sa-mi dau seama,sau sa inteleg, ce doamneiarta-ma fac restaurantele romanesti in plus de cer atatia bani? de cati bani trebuie sa faca rost cei care vor sa organizeze o nunta si cat de mare trebuie sa fie darul nuntasilor ca sa acopere cheltuielile? Dumnezeule,mare tii gradina si multi sar gardul!

Mie 25E mi se pare foarte foarte putin. Sincer, am fost in destule vacante prin lume si cu 25E mancam la un loc de calitate medie, daca nu chiar ieftin, un singur fel de mancare si o bere. Cam atat. Asa ca mi-e greu sa inteleg cum tu poti sa platesti 25E pentru mai multe feluri de mancare, bautura, etc etc. Nu pot decat sa presupun ca nu se va intampla in vreo capitala europeana si ca nici restaurantul nu e foarte scump. Dar totusi, 25 E mi se pare ffff putin, prea putin.

DinaB
21.12.2009, 04:02:30
Eu am ales mancare all inclusive daca pot spune asa: cele patru feluri + serviciu primire (sampanie+ceva) + tort + bauturi racoritoare nelimitat + cafea nelimitat + fructe, alune, pateuri (reumplere nelimitata cand se golesc)= 65 euro

Puteam sa aleg si bautura alcoolica de la ei dar era un pic cam mare pretul si imi cunosc bine o mare parte din invitati si nu prea sunt bautori! Asa ca imi cumpar eu toata bautura si dupa calculul meu ma ajunge la maxim 25 mil.

Kamitzu, cati invitati ai socotit?

gnm
21.12.2009, 11:41:38
Sa nu ma intelegeti gresit,eu critic restaurantele, ca au luat-o razna, ca cer si luna de pe cer,pentru un serviciu asa si asa. Cat despre restaurantul unde fac eu,e adevarat,nu e o capitala europeana,doar se numeste Malaga,e cam cum ar fi in ro capitala-resedinta de judet,ex Constanta. Restaurantul are 1 stea Michelin, am inteles ca e o distinctie ce se acorda f.greu pt calitatea meniului sau asa ceva,iar categoria e de 3 stele. Cat despre pret,intradevar e 25 E/ pers cantitate nelimitata, ce nu am spus e ca au si un alt pret de 12,90E/pers cu totul in stil bufet+bar liber,fara ospatari,numai ca eu prefer prima optiune ptr comoditatea invitatilor.
25 E ptr o bere si mai stiu eu ce? Scuza-ma,dar aceeasi bere si o gustare o poti servi in acest restaurant ptr 1,75E,si nu numai,se gasesc o multime de restaurante pe aici unde poti servi masa cu un pret destul de mic(7-8 E) de o calitate f buna.
Poate exista o explicatie, poate doar restaurantele din spania au inteles ca suntem in criza,poate cele din ro cred ca a avut loc un boom economic!

GabiMiki
12.01.2010, 13:00:40
Sa nu ma intelegeti gresit,eu critic restaurantele, ca au luat-o razna, ca cer si luna de pe cer,pentru un serviciu asa si asa. Cat despre restaurantul unde fac eu,e adevarat,nu e o capitala europeana,doar se numeste Malaga,e cam cum ar fi in ro capitala-resedinta de judet,ex Constanta. Restaurantul are 1 stea Michelin, am inteles ca e o distinctie ce se acorda f.greu pt calitatea meniului sau asa ceva,iar categoria e de 3 stele. Cat despre pret,intradevar e 25 E/ pers cantitate nelimitata, ce nu am spus e ca au si un alt pret de 12,90E/pers cu totul in stil bufet+bar liber,fara ospatari,numai ca eu prefer prima optiune ptr comoditatea invitatilor.
25 E ptr o bere si mai stiu eu ce? Scuza-ma,dar aceeasi bere si o gustare o poti servi in acest restaurant ptr 1,75E,si nu numai,se gasesc o multime de restaurante pe aici unde poti servi masa cu un pret destul de mic(7-8 E) de o calitate f buna.
Poate exista o explicatie, poate doar restaurantele din spania au inteles ca suntem in criza,poate cele din ro cred ca a avut loc un boom economic!

Mi se pare extrem de putin 25 $-)$-)$-)$-)$-)$-)$-)de eoro pe persoana ... in Romania nici in provincie nu gasesti asemenea pret ... de Bucuresti nici nu mai discutam ...
Eu am ales tot de la restaurant ... recunosc din comoditate ...

iuliki
15.01.2010, 13:50:53
exista si in romania restaurante cu preturi "normale". Eu am aproape 40E/ meniu all inclusive si crede-ma ca restaurantul e de vis iar serviciile ireprosabile.

alinamard
18.01.2010, 15:03:46
Nu cred ca esti f castigat daca iti aduci de acasa bauturile alcoolice... Imaginati-va: aduci 6 sticle (vodka, whisky, ceva nu conteaza) se beau 3 si ospatarii iti spun ca s-a baut tot. Unde e castigul?

Alina

alinamard
18.01.2010, 15:06:35
Mi se pare extrem de putin 25 $-)$-)$-)$-)$-)$-)$-)de eoro pe persoana ... in Romania nici in provincie nu gasesti asemenea pret ... de Bucuresti nici nu mai discutam ...
Eu am ales tot de la restaurant ... recunosc din comoditate ...

Mi-as face nunta in Spania... De diferenta inchiriez un avion pentru transportul invitatilor!

bliss
18.01.2010, 16:24:16
Sa nu ma intelegeti gresit,eu critic restaurantele, ca au luat-o razna, ca cer si luna de pe cer,pentru un serviciu asa si asa. Cat despre restaurantul unde fac eu,e adevarat,nu e o capitala europeana,doar se numeste Malaga,e cam cum ar fi in ro capitala-resedinta de judet,ex Constanta. Restaurantul are 1 stea Michelin, am inteles ca e o distinctie ce se acorda f.greu pt calitatea meniului sau asa ceva,iar categoria e de 3 stele. Cat despre pret,intradevar e 25 E/ pers cantitate nelimitata, ce nu am spus e ca au si ,fara ospatari,numai ca eu prefer prima optiune ptr comoditatea invitatilor.

:O :O :O Nu pot sa cred, este foarte avantajos!!!La noi cu greu gasesti meniuri asa ieftine, majoritatea preturilor cresc de la an la an nejustificat. La un calcul simplu mi-am dat seama ca pretul real al meniului este la jumatate de pret sau chiar mai mic, iar restul este profitul restaurantului. In plus, se lasa "atentia" pentru ospatari, care nu este nici asta o suma de neglijat, iar bautura, tortul, fursecurile, etc. de obicei se aduc de acasa.
Aici criza este "inteleasa" altfel, restaurantele probabil cresc preturile cu scuza crizei:))
Tu platesti echivalentul a 102.5 ron (la cursul euro=4.1) si ai totul inclus! Cum spunea cineva mai sus, iti vine sa iti iei invitatii si sa faci nunta in Malaga:D

coryyy26
18.01.2010, 17:07:52
Noi am ales pentru nunta meniul all inclusiv,este avantajos. 180 lei\pers

DinaB
19.01.2010, 01:23:52
E foarte comod sa alegi meniul all invlusive pentru ca nu te mai stresezi cu cumparatul si adusul bauturii si in plus nu risti sa se termine la un moment dat vreun fel de bautura si invitatului sa i se spuna "sorry, nu mai e" :)

stoica01
20.01.2010, 20:28:25

Se cere energizant la nunta, inclusiv cand se fura mireasa.

meliaro
23.01.2010, 01:11:44
Cred ca 25€ este un pret nejustificat pentru un meniu de nunta! Noi am facut nunta acun 3 luni, nici mai mult nici mai putin, ne-a costat meniul /persoana €120, cu all inclusive, de la aperitiv pana la bauturi si whisky de 12 ani.....serivrea a fost impecabila.....au fost persoane care au repetat pestele sau carnea de cate 3 ori.....cate persoane au fost la masa atatea meniuri ne-au pus pe factura!!!! nu pot sa inteleg, scuzati-ma fetelor, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar in romania fura de ingheata apele!!!!
Mi se pare deplorabil faptul ca restaurantelel vor sa fie la nivel european, dar preturile si furtisagurile sunt romanesti!!!!
De aceea nu am vrut sa fac nunta in Romania mea iubita! prefer sa dau un ban, dar sa nu stresez degeaba! Noi cand am semnat contractul, am stabilit toate detaliile! Iar luni abia dupa nunta am fost sa platim linistiti toate meniurile!!! nimic in plus, nimic in minus!

ellizza
23.01.2010, 08:58:37
E foarte comod sa alegi meniul all invlusive pentru ca nu te mai stresezi cu cumparatul si adusul bauturii si in plus nu risti sa se termine la un moment dat vreun fel de bautura si invitatului sa i se spuna "sorry, nu mai e" :)

Oferta la restaurantul nostru include foarte multe in pachetul all inclusive, pe langa bautura, meniu, tort, 4 feluri de cafea, bar de fructe si fantana de cioco, mai am si sala aranjata cu fete de masa , huse si esarfe si aici au peste 30 de culori..... spre disperarea mea ca nu mai stiu ce culoare vreau, plus flori, si ce flori !!! plus hostesse, plus arcada exterioara, plus terasa care e doar a noastra plus canapelele de pe terasa, plus aranjamente cu flori pe terasa. Si toate astea la un pret dupa parerea mea foarte rezonabil.
Sunt de acord cu tine Dina, tu cand ai precizat all inclusive te-ai referit la bauturi nu ? Sa stau si sa ma gandesc tot timpul, oare am cumparat indeajuns ? oare o sa ajunga ? In loc sa ma distrez ca e nunta noastra, sa stau stresata toata noaptea ? NO WAY ! Si in plus lumea poate sa aleaga dintr- o gama cu mult mai variata decat as fi putut sa-mi permit sa cumpar eu,si invitatii pot bea oricat, tot ce doresc fara numar , ca de aia e all inclusive !:)>-

bomba
25.01.2010, 11:08:14
Oferta la restaurantul nostru include foarte multe in pachetul all inclusive, pe langa bautura, meniu, tort, 4 feluri de cafea, bar de fructe si fantana de cioco, mai am si sala aranjata cu fete de masa , huse si esarfe si aici au peste 30 de culori..... spre disperarea mea ca nu mai stiu ce culoare vreau, plus flori, si ce flori !!! plus hostesse, plus arcada exterioara, plus terasa care e doar a noastra plus canapelele de pe terasa, plus aranjamente cu flori pe terasa. Si toate astea la un pret dupa parerea mea foarte rezonabil.
Sunt de acord cu tine Dina, tu cand ai precizat all inclusive te-ai referit la bauturi nu ? Sa stau si sa ma gandesc tot timpul, oare am cumparat indeajuns ? oare o sa ajunga ? In loc sa ma distrez ca e nunta noastra, sa stau stresata toata noaptea ? NO WAY ! Si in plus lumea poate sa aleaga dintr- o gama cu mult mai variata decat as fi putut sa-mi permit sa cumpar eu,si invitatii pot bea oricat, tot ce doresc fara numar , ca de aia e all inclusive !:)>-
sunt deacord cu tine,asa trebuie sa sune un meniu all inclusive cu 4 feluri de mancare,cu tort(ar trebui o degustare si vizionare) cu bautura la discretie si cu aranjamentele salonului si mai presus de toate sa nu coste mai mult de 220ron

IsabelW
26.01.2010, 16:42:23
E o mare diferenta intre o nunta la un restaurant in Romania si o nunta la Malaga (care e mai mult o localitate cu activitate sezoniara, e mult spus ca e un fel de Constanta)la restaurantul BRAZILIAN. Restaurantul brazilian asa functioneaza, pe principiul mananci cat poti- primesti un aperitiv oarecare si apoi carne cata vrei si ceva garnituri. Baietii umbla printre mese cu tepusele de la rotisor toata seara. Nu are nimic festiv momentul si ma indoiesc ca faci ce vrei pe acolo pana la 6-7 dimineata cum e la noi. Apoi, cu bauturile, dupa cum am mai vazut eu nu ti se da orice vrei, au un anumit vin intr-adevar inclus si apoi incep sa te toace.
Faci asa o "nunta" se numeste ca ai facut cinste cu ocazia nuntii, nicidecum ca e ceva foarte sofisticat, elegant, etc. De fapt, noi asta cumparam: un eveniment sofisticat , elegant,special din toate punctele de vedere. Ne manifestam diverse preferinte(multe...>:D<), bauturi, aranjamente diverse, torturi care mai de care, credeti ca astea sunt disponibile la restaurantul brazilian? NUUUUUU ! Comparam mere cu pere, nu-si are rost discutia. Nu imi place insa ca dupa o astfel de greseala de abordare de implica mereu vinovata...Romania. Pacat.

Eu bat lumea permanent, am vazut si stiu multe. am fost la Londra acum 3 saptamani la un restaurant cu 3 stele Michelin al renumitului chef Gordon Ramsay care a fost cam...tzeapa scumpa. Sunt in Bucuresti locuri in care mancarea e de calitate mai buna si pretul mult mai jos.

Sa revenim insa la subiect: all inclusive votez eu.

Unele spuneti ca te umfla la bauturi restaurantul dar ce te faci daca te fura ospatarii la bauturile aduse ? Ai dat si banii , ai facut si efortul si apoi incepi sa alergi noaptea sa cauti ceva deschis cand se termina ceva - /:)si de obicei e riscul mare sa se "termine". Mai bine sa raspunda ei de tot, atata vreme cat respecta bauturile alese de noi si servesc pana la capat nu vad de ce pentru 10-15 Ron pe care i-as economisi cumparand eu totul sa ma umplu de complicatii.
Pana la urma si timpul meu si oboseala mea costa bani si aduc cearcane in ziua nuntii. Prefer sa fiu cat mai lipsita de griji atunci , nu sa alerg eu sau familia aiurea.

gnm
29.01.2010, 20:23:44
E o mare diferenta intre o nunta la un restaurant in Romania si o nunta la Malaga (care e mai mult o localitate cu activitate sezoniara, e mult spus ca e un fel de Constanta)la restaurantul BRAZILIAN. Restaurantul brazilian asa functioneaza, pe principiul mananci cat poti- primesti un aperitiv oarecare si apoi carne cata vrei si ceva garnituri. Baietii umbla printre mese cu tepusele de la rotisor toata seara. Nu are nimic festiv momentul si ma indoiesc ca faci ce vrei pe acolo pana la 6-7 dimineata cum e la noi. Apoi, cu bauturile, dupa cum am mai vazut eu nu ti se da orice vrei, au un anumit vin intr-adevar inclus si apoi incep sa te toace.
Faci asa o "nunta" se numeste ca ai facut cinste cu ocazia nuntii, nicidecum ca e ceva foarte sofisticat, elegant, etc. De fapt, noi asta cumparam: un eveniment sofisticat , elegant,special din toate punctele de vedere. Ne manifestam diverse preferinte(multe...>:D<), bauturi, aranjamente diverse, torturi care mai de care, credeti ca astea sunt disponibile la restaurantul brazilian? NUUUUUU ! Comparam mere cu pere, nu-si are rost discutia. Nu imi place insa ca dupa o astfel de greseala de abordare de implica mereu vinovata...Romania. Pacat.

Eu bat lumea permanent, am vazut si stiu multe. am fost la Londra acum 3 saptamani la un restaurant cu 3 stele Michelin al renumitului chef Gordon Ramsay care a fost cam...tzeapa scumpa. Sunt in Bucuresti locuri in care mancarea e de calitate mai buna si pretul mult mai jos.

,,scumpa", am impresia ca tu incurci marfa cu ambalajul, cumperi marca nu produsul. poate ca esti umblata si stii multe(ma cam indoiesc,dar asta e alta poveste) dar asta nu-ti da dreptul sa minimizezi alte persoane, ceea ce fac sau isi doresc.
oare toate miresicile trebuie sa-si faca nunta in bucuresti-buricul pamantului ca sa se poata numi nunta si nu cinste cu ocazia nuntii? trebuie sa fie ,,cu fitze" ca sa se simta lumea bine?
da ,intradevar e o mare diferenta intre o nunta in romania si alta in spania (nu in malaga,nu se compara o tara cu un oras) si anume,respectul si corectitudinea fata de client,si exemplele pot continua. la fel,cred ca eu sunt mai in masura sa fac o comparatie intre constanta si malaga,avand in vedere ca sunt nascuta-crescuta in constanta si traiesc in malaga.aici i-ar m-ai minimizat.pentru cultura ta generala,malaga e al 2-lea port ca marime la mediterana,ca dimensiune se poate compara cu bucurestiul,sau cu constanta daca vrei,dar nu minimiza,ptr ca ceea ce vrei tu sa spui e ca e cam ca neptun , saturn,etc si nu ai dreptate.mai informeaza-te.

acum sa vorbim de restaurant.
- poate ca ai oarece idee de, ce si cum e un rest brazilian ,cu un meniu fix de zi cu zi, dar n-ai nici cea mai mica idee de ce contine un meniu de nunta. acel,,aperitiv oarecare" e format din 4 tipuri de mezel +3 tipuri de branza+1 rosie+castravete+salata rusa+2 tipuri de masline.
- ceva garnituri?4 feluri de garnitura nu sunt de ajuns? 6 tipuri de salate nu sunt de ajuns?
-ca sa fie ceva festiv,nu e obligatoriu sa fie la hilton sau mariott,cadrul festiv il fac participantii la eveniment,la fel si atmosfera.
-despre bauturi,ce ai vazut tu,a fost ceea ce ai ales si cerut tu,nu ce au ei in bodega.poate ca pentru tine nu sunt de ajuns 6 soiuri de vin(alb+rosu+roze), 2 de champagne si 2 de spumos,nu stiu cate feluri de cocktail-uri,de tarii si racoritoare.pentru mine sunt de ajuns.
-ca apoi incep sa te toace? in ce sens?eu am fost la acest restaurant de multe ori sa mananc,la 2 nunti si 1 botez,si nu ne-a tocat nimeni.
-ca nu se sta pana la 7-8 dimineata,e adevarat,se sta pana la 2-3.dar cat sa se stea,avand in vedere ca , cununia e la 13,00 si ca apoi mergem la restaurant? oare 12-13 ore sunt prea putin?
-te indoiesti ca ,,faci ce vrei pe acolo"? pai in afara de mancat,baut,dansat...etc,ce crezi ca se poate face?in nici un caz n-o sa demolam restaurantul.
-crezi ca aici nu se poate organiza ceva elegant,cu decoruri,cu aranjamente? te iseli amarnic.
-torturi,care mai de care?te pomenesti ca aici nu sunt laboratoare de cofetarie si ca nu stiu sa faca torturi,sau ca sunt atat de naspa ca nu se pot manca?

un eveniment special.iar m-ai minimizat.ai dreptate,ptr mine nu e un eveniment special,eu doar ma duc la piata si-mi cumpar un sot cu care sa ,,gatesc" o familie!
greseala de abordare ai facut-o tu,poate ca daca citesti inca o data ce am postat eu si i-ti vei da silinta sa intelegi ce am vrut eu sa spun,te vei convinge.
si intr-adevar ai dreptate,discutia nu-si are rostul,cand una dintre parti n-are nici cea mai mica idee despre ce vorbeste si ce critica.

clatopa
30.01.2010, 00:42:22
Eu am ales cu totul- 4 feluri de mancare, sampanie si piscoturi la primire, covrigei,cafea-apa-racoritoare-tarie-vin-tort- toate la discretie si ma costa 210lei, aranjamentul 1200lie, muzica 5000lei, filmat si poze 1500lei. Cred ca e super bine, intr-un loc super curat si elegant, retras-nu e in centru.

2010_adryb30
31.01.2010, 10:49:49
,,scumpa", am impresia ca tu incurci marfa cu ambalajul, cumperi marca nu produsul. poate ca esti umblata si stii multe(ma cam indoiesc,dar asta e alta poveste) dar asta nu-ti da dreptul sa minimizezi alte persoane, ceea ce fac sau isi doresc.
oare toate miresicile trebuie sa-si faca nunta in bucuresti-buricul pamantului ca sa se poata numi nunta si nu cinste cu ocazia nuntii? trebuie sa fie ,,cu fitze" ca sa se simta lumea bine?
da ,intradevar e o mare diferenta intre o nunta in romania si alta in spania (nu in malaga,nu se compara o tara cu un oras) si anume,respectul si corectitudinea fata de client,si exemplele pot continua. la fel,cred ca eu sunt mai in masura sa fac o comparatie intre constanta si malaga,avand in vedere ca sunt nascuta-crescuta in constanta si traiesc in malaga.aici i-ar m-ai minimizat.pentru cultura ta generala,malaga e al 2-lea port ca marime la mediterana,ca dimensiune se poate compara cu bucurestiul,sau cu constanta daca vrei,dar nu minimiza,ptr ca ceea ce vrei tu sa spui e ca e cam ca neptun , saturn,etc si nu ai dreptate.mai informeaza-te.

acum sa vorbim de restaurant.
- poate ca ai oarece idee de, ce si cum e un rest brazilian ,cu un meniu fix de zi cu zi, dar n-ai nici cea mai mica idee de ce contine un meniu de nunta. acel,,aperitiv oarecare" e format din 4 tipuri de mezel +3 tipuri de branza+1 rosie+castravete+salata rusa+2 tipuri de masline.
- ceva garnituri?4 feluri de garnitura nu sunt de ajuns? 6 tipuri de salate nu sunt de ajuns?
-ca sa fie ceva festiv,nu e obligatoriu sa fie la hilton sau mariott,cadrul festiv il fac participantii la eveniment,la fel si atmosfera.
-despre bauturi,ce ai vazut tu,a fost ceea ce ai ales si cerut tu,nu ce au ei in bodega.poate ca pentru tine nu sunt de ajuns 6 soiuri de vin(alb+rosu+roze), 2 de champagne si 2 de spumos,nu stiu cate feluri de cocktail-uri,de tarii si racoritoare.pentru mine sunt de ajuns.
-ca apoi incep sa te toace? in ce sens?eu am fost la acest restaurant de multe ori sa mananc,la 2 nunti si 1 botez,si nu ne-a tocat nimeni.
-ca nu se sta pana la 7-8 dimineata,e adevarat,se sta pana la 2-3.dar cat sa se stea,avand in vedere ca , cununia e la 13,00 si ca apoi mergem la restaurant? oare 12-13 ore sunt prea putin?
-te indoiesti ca ,,faci ce vrei pe acolo"? pai in afara de mancat,baut,dansat...etc,ce crezi ca se poate face?in nici un caz n-o sa demolam restaurantul.
-crezi ca aici nu se poate organiza ceva elegant,cu decoruri,cu aranjamente? te iseli amarnic.
-torturi,care mai de care?te pomenesti ca aici nu sunt laboratoare de cofetarie si ca nu stiu sa faca torturi,sau ca sunt atat de naspa ca nu se pot manca?

un eveniment special.iar m-ai minimizat.ai dreptate,ptr mine nu e un eveniment special,eu doar ma duc la piata si-mi cumpar un sot cu care sa ,,gatesc" o familie!
greseala de abordare ai facut-o tu,poate ca daca citesti inca o data ce am postat eu si i-ti vei da silinta sa intelegi ce am vrut eu sa spun,te vei convinge.
si intr-adevar ai dreptate,discutia nu-si are rostul,cand una dintre parti n-are nici cea mai mica idee despre ce vorbeste si ce critica.

Buna!
Si eu am problema aceasta cu fitele si cu meniul all inclusiv! Am ales Hanul Dragodana situat pe soseaua Targoviste -Gaiesti-Pitesti si nu ne pun la dispozitie decat 3 feluri in meniul standard la care mai putem adauga noipeste, etc.Tortul trebuie sa il facem separat dar cu cofetaria lor(e adevarat ca fac torturi excelente!) dar ne pun sa aducem tot pana si painea!inca nu am reusit sa fac un calcul cat m-ar costa meniulcu fructe, bauturi racoritoare, apa, cafea ,tarii, alune etc ca sa imi dau seama daca un meniu all inclusiv m-ar fi avantajat! E adevarat nu as mai fi avut stresul acesta al procurarii acestora si cred ca nici nu as fi trait cu stresul ca s-ar putea termina bauturile in timpul nuntii ...dar totusi cred ca voi iesi mai bine ca preturi decat daca as fi avut un meniu all inclusive!
Si daca restaurantele nu au optiunea all inclusiv? Ce facem? Ca suntem conditionati de ele! Eu am vrut nunta in iulie si sambata,iar anul trecut in septembrie cand am inceput sa caut era totul ocupat doar in noiembrie mai erau locuri.A fost singurul restaurant care mai avea libera ultima duminica din septembrie 2010.
In ceea ce priveste fitele cumnata mea e suparata ca nu am ales un local in Bucuresti, pentru ca gaseam undeva cu 2100 lei meniul si mai cumparam doar bauturi alcoolice si eram in buricul targului! Dar oare nu ne gandim si putin la invitati si la noi totusi pentru ca noi vom fi cei mai alergati? Si peste toate daca ma duc in Bucuresti risc sa nu imi vina mare parte din invitati (eu am 3/4 din invitati pe cand el are maxim 1/3).
Eu cred ca din punct de vedere financiar precum si al diversitatii meniului totusi poti iesi bine chiar daca nu ai optat pentru all inclusiv!

ciocolatika
31.01.2010, 11:52:27
gnm te sustin..ai mare DREPTATE!
multa lume kre e plekta...uita de Romania..si considara k tara noastra e cea mai saraca :-SS
oriunde ne'am afla...dak am investi... avem mereu tot ce este mai bun:)>-
>:D< >:D<

eu am ales meniu all-inclusive..:)>- insa m'am intins atata cat mi'a permis plapuma:)>-

simquiza
31.01.2010, 20:43:16
cand am inceput cautarile de restaurant, am avut tendinta sa optez pt all-inclusive, dar calculand fiecare cheltuiala in parte, ies mult mai avantajos daca le iau separat.

bautura luata de mine estimez ca va ajunga undeva la 3500 lei/ 110 invitati = 32 lei /pers, adica( 7.5 euro/pers)
meniul care include 4 feluri si sampanie la primire+ cafea,este 200 lei/pers, adica ( 46.5 euro/pers)
tortul trebuie sa fie cam 150g/pers x 110 invitati = 16-17 kg tort x 100 lei /kg=1700 lei adica 400 euro / 110 invitati = (3.5 euro/pers)
muzica,foto&cameraman = 1000 euro ( 9 euro/pers )
decoratiuni aprox 500 euro ( 4.5 euro/pers)
taxa personal restaurant = 10% din meniuri =aprox 500 euro ( 4.5 euro/pers)facand un total/pers = 75.5 euro /pers In conditiile astea nu se compara cu un meniu all inclusive , care oricum nu contine muzica, foto si cameraman de cele mai multe ori si poate nici taxa pt ospatari.
Parerea mea- doar mancarea e de luat de la restaurant

Amaya
15.02.2010, 01:37:41
Nu as putea sa spun ca as fi contra, dar sunt multe restaurantele care ofera "all inclusive"(probabil la un pret mai avantajos) si pe urma te trezesti ca ba nu au decoratiile dorite, ba tortul si prajiturile nu iti plac sau te obliga sa contratezi serviciile foto-video+muzica proprii. Cu siguranta e mai multa bataie de cap daca se ia doar meniul de la restaurant, dar in multe cazuri mai avantajos. Referitor la bauturi, e putin probabil sa ramai fara daca esti bine informat la cat se poate consuma max/pers...noi am apelat la o firma de distributie, am ales bauturile cu si fara alcool, achitand 20% din valoarea totala, restul urmand sa fie platit dupa eveniment( ce s-a consumat, bineinteles, sticlele sigilate le-am returnat).

OanaWW
24.02.2010, 13:45:27
contra.. ca incarca la sfarsit...

kuzzi
24.02.2010, 17:56:23
Noi am ales all-inclusiv 55 euro si am decis noi meniul peste si carne .

MONYKUE12
14.03.2010, 16:41:32
tot pt all incusive sunt! acum...vom vedea dupa nunta dc a fost buna sau nu alegerea, si o sa va spun si voua...pana atunci,nu mi ramane decat sa mai citesc sfaturi de la cele cu mai multa experienta.

pepusha
13.06.2010, 11:30:36
Noi am optat pt all inclusive. Din punctul meu de vedere ne iese destul de bine, e un restaurant nici prea prea nici foarte foarte. Meniul e 220 ron si contine: mancare, bautura (tot ce vrea invitatul din lista aleasa de noi inainte), tort, artificii tort, sampania de intampinare, fantana de ciocolata cu fructe, muzica, aranjamentul salii, personalul si ne pun doua masini Dodge la dispozitie (nush dak le vom folosi). Deci ne ramane sa mai facem invitatiile, sa angajam fotograful si starostele...
Sincer nu am stat prea mult pe ganduri k oferta ni s-a parut ok.....
Voi ce parere aveti??
Va pup!

carolinaelena
14.06.2010, 13:05:04
Si eu sunt de parere ca meniul all-inclusive ales de noi este unul foarte bun.Am ales un restaurant care este cu specific rustic,tereasa de afara este foarte mare si frumoasa,situat chiar langa lac,parc de joaca ptr copii,parcare ,4feluri de mancare,tort inclus ales de la ce cofetarie dorim noi, sampanie la primire,fructe,cafea,aranjamentele ptr mese si sala incluse , fara ora de plecare impusa ,avansul puteam sa-l dam si in 2 rate ,iar costul unui meniu este de 65 euro de persoana. Daca as fi ales doar mancarea m-ar fi costat cu vre-o 10 milioane mai ieftin dar pe toata perioada evenimentului m-as fi gandit daca ajunge bautura sau nu plus ca ar fi trebuit sa fim atenti sa nu ne fure.Mai bine sa fim mai linistiti din punctul asta de vedere decat sa stam agitati toata seara din cauza asta.Invit lumea sa se simta bine la nunta noastra nu sa le dau cu portia .Acum fiecare face cum crede ca e mai bine.

aura832
14.09.2010, 20:53:41
buna ,eu tot pentru un meniu all sunt .

luizel80
19.09.2010, 20:07:13
eu sunt contra all inclusive. cel mai bine este sa alegi tu bautura in functie de preferintele invitatilor si cu siguranta iesi mai ieftin ca bani.

nicoletagheorghe1
20.09.2010, 12:29:24
eu sunt contra all inclusive. cel mai bine este sa alegi tu bautura in functie de preferintele invitatilor si cu siguranta iesi mai ieftin ca bani.
aceeasi parere o am si eu dar multi cred k prin acest all inclusive scapa de un stres in plus al nuntii

mihaela102
20.09.2010, 13:11:28
Si eu sunt de parere ca meniul all-inclusive ales de noi este unul foarte bun.Am ales un restaurant care este cu specific rustic,tereasa de afara este foarte mare si frumoasa,situat chiar langa lac,parc de joaca ptr copii,parcare ,4feluri de mancare,tort inclus ales de la ce cofetarie dorim noi, sampanie la primire,fructe,cafea,aranjamentele ptr mese si sala incluse , fara ora de plecare impusa ,avansul puteam sa-l dam si in 2 rate ,iar costul unui meniu este de 65 euro de persoana. Daca as fi ales doar mancarea m-ar fi costat cu vre-o 10 milioane mai ieftin dar pe toata perioada evenimentului m-as fi gandit daca ajunge bautura sau nu plus ca ar fi trebuit sa fim atenti sa nu ne fure.Mai bine sa fim mai linistiti din punctul asta de vedere decat sa stam agitati toata seara din cauza asta.Invit lumea sa se simta bine la nunta noastra nu sa le dau cu portia .Acum fiecare face cum crede ca e mai bine.

din pacate nu ai dreptate in totalitate; probabil nu ti s-a spus inca de la incheierea contractului, dar ti se va spune ca toate aceste bauturi, fructe si ce-ti mai dau ei sunt in anumite proportii, nu vor fi fara numar in aceeasi valoare a meniului, iar ce-ti trebuie in plus vei cumpara de la ei cu pretul solicitat care nu va fi nici pe departe unul avantajos; sampania de la intrare va fi socotita cu 3-4 sticle in plus fata de consum etc...vor gasi diverse cai sa va incarce la meniu....cu stres nu ai de ce sa stai pt ca ai destul timp sa te informezi ce cantitati ai nevoie pt fiecare achizitie, plus ca daca ramane poti returna la depozitul de unde ai achizitionat (in cazul in care vrei sa procedezi asa); din spusele celor care au optat pt acest gen de meniu, din pacate, alegerea nu este cea mai buna (financiar vorbind); fizic, da, vei fi lipsita de multe griji :)

nicoletagheorghe1
21.09.2010, 08:11:14
din pacate nu ai dreptate in totalitate; probabil nu ti s-a spus inca de la incheierea contractului, dar ti se va spune ca toate aceste bauturi, fructe si ce-ti mai dau ei sunt in anumite proportii, nu vor fi fara numar in aceeasi valoare a meniului, iar ce-ti trebuie in plus vei cumpara de la ei cu pretul solicitat care nu va fi nici pe departe unul avantajos; sampania de la intrare va fi socotita cu 3-4 sticle in plus fata de consum etc...vor gasi diverse cai sa va incarce la meniu....cu stres nu ai de ce sa stai pt ca ai destul timp sa te informezi ce cantitati ai nevoie pt fiecare achizitie, plus ca daca ramane poti returna la depozitul de unde ai achizitionat (in cazul in care vrei sa procedezi asa); din spusele celor care au optat pt acest gen de meniu, din pacate, alegerea nu este cea mai buna (financiar vorbind); fizic, da, vei fi lipsita de multe griji :)
sunt de aceeasi parere

badeamihaela
04.10.2010, 09:25:54
si meniul meu este all inclusiv si include aranjatul salii, fructe, crantanele,4 feluri mancare, ness frappe, cafea, tuica, vin wiskey, apa plata , apa minerala, suc, garone pt femei, cocteil pt femei, si tort...si ma costa 130 ron meniul,
sper ca va iesi bine
:*

balaceanu
04.10.2010, 09:31:56
din pacate trebuie sa te contrazic,eu.meniul all inclusive are bautura asigurata pe tot parcursul serii.nu e limitat.exista si meniuri cu bauturi limitate.de exemplu 2 cafele sau 100 ml de whisky.dar acolo unde e specificat consum nelimitat pe toata durata serii nu pot sa iti bage nimic in plus.

melinda21
04.10.2010, 12:26:49
eu sunt total pro meniu all inclusive, noi am avut meniu all inclusive la nunta si a fost foarte bine
am avut inclus in meniul si husele de pe scaun, deci nu am platit pt ele, spargerile 2%, bautura de care am vrut si cat am vrut, mancare foarte buna
eu am fost foarte multumita ca am ales meniu all inclusive

Dorina_08
03.11.2010, 09:37:38
Si noi am ales meniu all inclusive. Pentru 30 Ron in plus fata de meniul standard, mi s-a parut super ok. In primul rand, nu trebuie sa ne mai stresam sa cautam fructe, bautura, crantanele la cele mai bune preturi, husele,suportul pt flori,covorul rosu,arcada de la intrare... toate sunt incluse in pret. Sper doar sa nu avem surprize, dar in contract sunt mentionate toate detaliile...si asa cum zicea cineva mai sus, toate astea sunt nelimitate pt invitati.
Va pup:*

Katiush
03.11.2010, 10:17:52
si noi am optat pentru un fel de meniu all-inclusive
in pretul meniului avem mancare 4 feluri + tort + sampanie primire + cafea, bauturi racoritoare (apa, gama Pepsi si Pfaner), vin alb si rosu, bere draft Heineken nelimitat + aranjament mese.
Am optat sa aducem noi tariile (insemna 5 euro in plus la meniu daca il luam nelimitat de la ei), pentru ca nu vor fi multi bautori de whiskey la nunta si iesim mai bine ca bani si nici nu presupune cine stie ce stres (se ocupa cumnata mea) si florile, vreau sa le aleg eu.
Daca nu era un pret ok pentru meniul de bautura nelimitata poate nu il alegeam. Dar asa am scapat de stresul baxurilor de apa si sucuri, nici nu stiu unde le-as fi pus...
Daca pretul openbar-ului sare de 10 euro atunci nu stiu daca merita sa optezi pentru el. Insa daca se invarte in jurul acestei sume, nu cred ca are rost sa alergi prin oras pentru ele...

kity032001
04.11.2010, 09:33:03
All inclusive...fara batai de cap.

medeadeea
04.11.2010, 12:35:45
Noi nu mergem pe all inclusiv dar avem destul si pt meniu normal-4 feluri de mancare, cafea, apa plata si minerala, aranjamentul la sala, artificii la tort si vals, covor rosu intrare + vals, masina de balonase, bautura si sucul preferam sa-l cumparam noi pt k nu sunt prea multi invitati care vor consuma whiskey si prefer sa luam ce stim k se va consuma, sucurile care raman se vor da inapoi la depozit. In legatura cu faptul k stai stresat k ti se va tremina bautura nu is prea de acord, adica daca esti bn informat cam cat se bea la un nr de persoane si iti mai asiguri si o rezerva nu ai de ce sa iti faci probleme.

nicoletagheorghe1
05.11.2010, 09:42:02
nici noi nu am mers pe all inclusive si a fost ff bine

clau_
22.11.2010, 10:35:38
Si noi am optat pentru meniul de bauturi all inclusiv si ne asigura 4 feluri de bauturi racoritoare (2 acidulate, 2 neacidulate), apa plata, apa minerala, vin (alb+rosu), wisky, gin tonic, campari orange;
Mi s-a parut ok si prin prisma faptului ca bauturile racoritoare si apa se da la sticle de 0,5 l, care sunt mai elegante decat cele de 2 l

miha2009
22.11.2010, 10:38:59
All inclusive:) Nu mai trebuie sa-ti bati capul sa umblii dupa toate

badeamihaela
22.11.2010, 10:40:22
All inclusive:) Nu mai trebuie sa-ti bati capul sa umblii dupa toate

asa este. ce relaxati am stat noi la nunta, nu a trebuit sa alergam dupa tot felul de bauturi, cu un banut in plus la meniu s-au ocupat ei de tot, noi ne-am dus ca invitatii. :*

strumfii
22.11.2010, 11:07:34
eu n-am ales meniul all-inclusive,pentru a face economie...dk as fi fost dispusa sa dau dublu la bauturi si triplu la aranjam salii,as fi ales all-inclusive,fara a sta pe ganduri

badeamihaela
22.11.2010, 11:12:28
eu n-am ales meniul all-inclusive,pentru a face economie...dk as fi fost dispusa sa dau dublu la bauturi si triplu la aranjam salii,as fi ales all-inclusive,fara a sta pe ganduri

ai dreptate, dar acu depinde de local mia mi-a cerut 130 de ron pt tot, mancare, bauturi, aranjatul salii si tort
mi-a facut discount deoarece se termina sezonul de nunti.

AndreeaCo
22.11.2010, 12:27:28
Noi nu am ales all inclusive desi restaurantul ne facuse o astfel de oferta pt ca: la foto -video am vrut sa colaboram cu alta firma decat cea cu care colabora restaurantul,la fel la flori,la tort si husele de scaune le-am vrut albe mate cu funde de catifea ,iar restaurantul nu a avut asa ceva.Daca ne-ar fi convenit ceea ce ne ofereau ei la all inclusive ar fi fost mult mai comod...

Katiush
22.11.2010, 12:45:28

daca ar fi sa faci un calcul, cat te-a costat toata bautura/persoana (ape, sucuri, vinuri, tarii, cafele, cocktail-uri etc)? m-ar ajuta sa-mi fac o idee cat costa "comoditatea" de a avea un meniu all inclusive, tinand cont de cat platesc in plus la fiecare meniu pt optiunea de open bar.
multumesc

strumfii
22.11.2010, 12:56:17
bautura lor m-ar fi dus undeva la 1170 eur,iar eu am platit 2000 ron / 90 pers

daca ar fi sa faci un calcul, cat te-a costat toata bautura/persoana (ape, sucuri, vinuri, tarii, cafele, cocktail-uri etc)? m-ar ajuta sa-mi fac o idee cat costa "comoditatea" de a avea un meniu all inclusive, tinand cont de cat platesc in plus la fiecare meniu pt optiunea de open bar.
multumesc

Katiush
22.11.2010, 13:17:11

2000? ai gasit niste preturi foarte bune sau ai optat pentru mai putine chestii?
eu imi facusem un calcul mai demult si iesise cam 2500-2800 de lei daca o cumparam eu, pe cand luata in regim nelimitat ma costa 10 euro/pers (inclusiv sampania de primire), deci diferenta nu e foarte mare, am considerat ca merita.
la diferenta ta insa si eu m-as mai fi gandit poate...sau daca open bar-ul era mult mai scump.

strumfii
22.11.2010, 14:11:09
am luat exact cantitatea care mi s-a spus de la restaurant ca e necesara pt 90 pers....ca si cand s-ar fi aprovizionat ei...am avut noroc ca au colaborat cu mine si m-au ajutat in alcatuirea listei

2000? ai gasit niste preturi foarte bune sau ai optat pentru mai putine chestii?
eu imi facusem un calcul mai demult si iesise cam 2500-2800 de lei daca o cumparam eu, pe cand luata in regim nelimitat ma costa 10 euro/pers (inclusiv sampania de primire), deci diferenta nu e foarte mare, am considerat ca merita.
la diferenta ta insa si eu m-as mai fi gandit poate...sau daca open bar-ul era mult mai scump.

plush
22.11.2010, 14:41:36
all inclusive .
diferenta dintre un meniu normal si unul open bar in cazul nostru a fost undeva la 12 eur de persoana .
iar bautura pe care am cumparat-o s-a ridicat cam la aceeasi suma + drumuri , carat , deranj , problema ca nu ajunge sau ca cineva va dori Chivas in loc de JB si asa mai departe .

timee
14.02.2011, 19:13:24
All inclusive o sa avem si noi, e mult mai avantajos :)>-

GabiMiki
14.02.2011, 19:31:51
Cam mare diferenta ...

ochialbastrii2002
17.04.2011, 13:17:30
Buna,

Si noi tot pt all inclusive am optat ... ;)
Acum, speram ca am facut alegerea cea buna ... ;)

Spor la pregatiri ;)

andraalexandra
10.09.2011, 19:55:52
noi inca nu ne-am decis dar cred ca cea mai buna este optiunea all inclusive, mai ales ca noi stam in CLuj si nunta are loc in Campulung Muscel si e mai greu cu drumurile si cu timpul accordat organizarii, dar sa vedem ce oferta de pret ne fac cei de la restaurant

followme
14.12.2011, 22:50:08
Si noi tot catre all inclusive tindem.

ioanachiorean
25.01.2012, 18:36:57
Si noi am ales all inclusive, dupa parerea mea scapi de stresul in ceea ce priveste cantitatea de bautura, plus timpul necesar sa umbli sa cumperi, dar oricum trebuie luat in considerare si bugetul, de cele mai multe ori din cauza aceasta multi renunta la idee, desii daca stai sa calculezi diferenta nu este foarte mare.

dodo_flo
30.01.2012, 12:01:07
Buna fetelor!
Am avut nunta anul trecut si am optat pentru meniu all-inclusive si am facut o alegere foarte buna...am avut bauturile, fructele si chestiile de rontait, pachetul de primire invitati(sampanie+piscoturi), fetele de masa si scaune, fundite si tortul. Am fost f incantati de pret 50 euro meniul. si nici nu am avut bataie de cap, si nici timp de pierdut la cumparatur. Am evitat astfel surpriza de a ramane in timpul petrecerii fara apa sau alte bauturi. Eu va recomand din sufelt aceasta optiune...merita. Spor la pregatiri!

denisavasi
08.04.2012, 14:25:45
Exemplu meniu ce mi-au oferit pentru 130 de pers:

Gustare rece
Pasta de branza pe pat de ardei
Dobos fantezie
Rulou sunca praga cu salata de cruditati
Evantai muschi file
Chiftelute
Mozaic de masline
Cosulet de rosie cu salta de vinete
Nufar de castraveti
Icre pe pat de lamaie
Rulada pui cu mosaic de legume
Peste
File de salau parisienne cu cartofi nature
Legume sote
Sarmale
Sarmale traditionale in foi de varza cu sunculita rumenita,
mamaliguta ,smantana si ardei iute
Mixed Grill
Muschi de porc la gratar
Pulpe de pui/Piept de pui
Trandafir de carnaciori
Cartofi nature/buchetiera de legume
Salata de sezon
Chifle

Bar:
Apa minearala/plata
Cola/Fanta/Sprite
Cafea
Suc natural de portocale
Primirea:
Sampanie si piscoturi la primirea invitatiilor
Mixed crocante
Fructe asortate
Pachet inclus in meniu:Decoratiuni
Huse scaun saten+funde
Fata masa tip Brocard/mese rotunde
Aranjamente florale
Covor Rosu intrare

Pachet Open Bar Alcoolice:10E/pers
Whiskey:Johnnie Walker Red,Ballantine`s,J&B
Vodca:Absolut Vodka
Gin:Beefeater
Crema de Whiskey:Bailey`s
Martini:Campari
Vin :alb si rosu de la Recas
Bere:Carlsberg & Tuborg
Long Drinks:
Gin Tonic
Campari orange
Vodka cola
Wisky cola

bogdanici
09.04.2012, 10:20:59
cu all inclusiv e mai putina durere de cap, dar cred ca e mai ok sa-ti alegi singur ce si cum !

baba_andreea1989
24.04.2012, 10:02:48
Si noi tot pentru all-inclusive am optat, desi ei oricum nu ies in pierdere. Compenseaza faptul ca nu toata lumea bea alcool, ca sa nu mai zic ca pana acum nu am nimerit nici o nunta la care sa se plece in 4 picioare. Nu am vrut sa stau stresata ca poate la 2 noaptea nu mai am nu stiu ce fel de bautura si daca iei prea multa ce faci cu ea apoi? Singurul lucru care nu mi-l ofera restaurantul sunt alune sau biscuiti sarati pe care o sa-i cumpar eu.

Risha
24.04.2012, 13:00:49
Eu n-am vrut sa-mi aleg all inclusive pentru ca am tinut foarte mult sa ma ocup de organizarea fiecarui amanunt a nuntii mele... plus ca nu am fost prea de acord sa fiu obligata sa lucrez cu anumiti furnizori.

Cat despre cantitatea de bautura, asta se poate rezolva foarte usor daca faci comanda la un depozit... faci o comanda mai mare astfel incat sigur nu ramai fara bautura, iar a finalul nuntii, ce a ramas nedesfacut, se ia inapoi. Noi cel putin asa vom face.

kisstina
25.04.2012, 19:52:36
Eu n-am vrut sa-mi aleg all inclusive pentru ca am tinut foarte mult sa ma ocup de organizarea fiecarui amanunt a nuntii mele... plus ca nu am fost prea de acord sa fiu obligata sa lucrez cu anumiti furnizori.

Cat despre cantitatea de bautura, asta se poate rezolva foarte usor daca faci comanda la un depozit... faci o comanda mai mare astfel incat sigur nu ramai fara bautura, iar a finalul nuntii, ce a ramas nedesfacut, se ia inapoi. Noi cel putin asa vom face.

Si eu iti impartasesc ideea. mai ai putin pana la marele eveniment, sper sa ai o nunta ca in povesti!

lisa2011
06.05.2012, 10:52:44
Daca ai timp sa organizezi in detaliu nunta (sau daca ai pe cine sa delegi :)) nu alege meniul "all inclusive". Altfel ai o bataie de cap in plus cu alegerea bauturilor si cantitatilor. Intreaba intai ce variante de pret ai, apoi cam ce cantitati sun necesare din fiecare tip de bautura. Apoi iti faci un calcul sa vezi daca merita efortul. Gandeste-te bine daca vrei un bar separat cu bauturi/cocktailuri, caz in care se mai schimba putin calculele si probabil o sa vrei si un barman.

lady_cara
03.10.2012, 12:04:52
Si eu sunt pro.... in primul rand pentru ca aveam inclus in meniu o varietate foarte mare de bauturi alcoolice ( cred ca vreo 12 ) si la fel si bauturi racoritoare. Plus ca am avut si un bar de cocktailuri care a fost de mare efect, deci bautura a fost foarte diversificata.
...Noi in meniu am avut incluse si fructele, deci nu am mai stat noi sa cautam fructe proaspete, sampania si piscoturile la fel incluse, si tortul la care am avut si inghetata.
Pe langa asta au fost incluse si husele de masa iar scaunele nu au avut nevoie de huse de scaune intrucat aveau o tapiterie foarte frumoasa.

melinda21
03.10.2012, 12:19:18
si eu sunt pro all inclusive, noi asa am avut la nunta si am fost foarte multumiti, chiar nu am avut nici o bataie de cap, ne-au spus ce bauturi vom avea si nu ne-am batut capul cu ce cantitate sa comandam
in plus ne-au decorat si masa mirilor si scaunele gratuit

PinkPanther123
19.10.2012, 11:21:39
Si noi am ales pt nunta un meniu care include si bauturi, alcoolice si racoritoare, pentru ca am avut prieteni care au vrut sa cumpere ei bautura si nu si-au vazut capul de treburi in saptamana dinaintea nuntii. Si ne-a convenit si pretul meniului :)

carmina_marina
19.10.2012, 21:03:07
Eu cred ca atunci cand ma gandesc sa dau un verdict pro sau contra trebuie sa tin cont de cateva aspecte.
Primul este timpul. Noi lucram si in weekenduri iar timpul liber este aproape zero.
Al doilea aspect este ce presupune acest all inclusive si al treilea dar nu neaparat cel din urma, ba poate
cel mai important este bugetul. Ne permitem sau nu all inclusive si de ce nu -iesim mai ieftin sau poate mai scump ?#-o
Cand ne-am apucat sa cautam sali de evenimente am gasit oferte all inclusive la 55 de euro si oferte all inclusive la 110 euro. Unele includeau o diversitate impresionata de bauturi si decoratiunile complete ale salii incluzand aranjamente cu flori superbe iar altele nu si tot all inclusive se numeau.
In cazul nostru depinde atat valoarea meniului dar si ce presupune . Daca socotesc si constat ca bautura pe care am cumpara-o are o valoare similara cu ceea ce-mi ofera restaurantul si adaosul este infim nu vad de ce ne-am complica s-o mai caram noi de la depozite . La fel trebuie calculata si partea de decoratiuni care este si ea foarte importanta mai ales pentru mine ;-)

maryanna
19.10.2012, 21:13:16
Si noi am ales pt nunta un meniu care include si bauturi, alcoolice si racoritoare, pentru ca am avut prieteni care au vrut sa cumpere ei bautura si nu si-au vazut capul de treburi in saptamana dinaintea nuntii. Si ne-a convenit si pretul meniului :)

Da, trebuie sa calculezi cum iesi mai bine, cat e meniul, cati invitati ai, si daca e ok ca pret, cred ca chiar merita sa iei tot de la ei; gandeste-te daca ai 200 de invitati cata bautura trebuie sa cari ;))

baldowin
22.10.2012, 16:26:53
Noi ne-am hotarat deja la ultra all inclusive fiindca beneficiem de o reducere substantiala de 10%.$-)

Anyka
23.10.2012, 20:25:29
nu se merita ca oricum unii trag teapa la rau

jewelynne
24.10.2012, 18:06:13
mie mi-a placut varianta asta pentru ca nu vreau sa umblu eu dupa bautura si vreau sa vina totul comod. plus ca restaurantul este bine cotat si nu cred ca ma vor insela

teodorescu.anca
25.10.2012, 12:53:03
mie mi-a placut varianta asta pentru ca nu vreau sa umblu eu dupa bautura si vreau sa vina totul comod. plus ca restaurantul este bine cotat si nu cred ca ma vor insela

Eu nu inteleg de ce zicea lumea ca te pot insela. Ca stii de la inceput cat costa si atat platesti, si ai nelimitat din toate, fie ca consumi fie ca nu. Eu voi da 10 euro/invitat, aprox 150 persoane. Deci 1500 toate bauturile, si nu-mi mai bat capul cu nimic. Si chiar au de toate: 4feluri de whisky, 4 feluri de vinuri, 4 feluri de bere, si fara alcool, vodca, sucuri gama pepsi, sucuri de fructe la cutie, sampanie la primire, cafele de tot felul, si apertive pentru doamne:gin, campari, vermut etc.
Imi va aduce o ruda apropiata cateva sticle mari de palinca, pentru cine nu stie, nu vrea whisky sau vodka (rude mai de pe la tara, ma gandesc). Pentru copii, formatie si foto+ video va fi tot nelimitat, dar fara alcool, si am discutat sa fie pretul mai mic pentru aceste cazuri aprox 10-15 meniuri.

miha24
25.10.2012, 15:57:02
Eu nu inteleg de ce zicea lumea ca te pot insela. Ca stii de la inceput cat costa si atat platesti, si ai nelimitat din toate, fie ca consumi fie ca nu. Eu voi da 10 euro/invitat, aprox 150 persoane. Deci 1500 toate bauturile, si nu-mi mai bat capul cu nimic. Si chiar au de toate: 4feluri de whisky, 4 feluri de vinuri, 4 feluri de bere, si fara alcool, vodca, sucuri gama pepsi, sucuri de fructe la cutie, sampanie la primire, cafele de tot felul, si apertive pentru doamne:gin, campari, vermut etc.
Imi va aduce o ruda apropiata cateva sticle mari de palinca, pentru cine nu stie, nu vrea whisky sau vodka (rude mai de pe la tara, ma gandesc). Pentru copii, formatie si foto+ video va fi tot nelimitat, dar fara alcool, si am discutat sa fie pretul mai mic pentru aceste cazuri aprox 10-15 meniuri.
Da, nici eu nu cred ca te pot insela. Eventual poate fi vorba de a te insela atunci cand te conving sa alegi meniul all inclusive. La nunta e deja ales. Eu nu-l consider chiar avantajos pentru ca e clar ca ei stiu cam cat se consuma si clar din cei 10 E le ramane si lor ceva. Ca altfel nu ar avea rost sa-ti faca oferta. Noi am facut un calcul si cu cantitati aproape industriale calculate pe persoana am ajuns la 30 lei. Adica la cum am calculat noi e aproape imposibil ca cineva sa bea atat. Si vom lua tot de la distribuitori iar ce nu se consuma ducem inapoi.
Referitor la ce am subliniat: Poate vei fi surprinsa sa vezi cati si care sunt cei car vor alege palinca in detrimentul wiskyului. Bine asta in ideea in care palinca e palinca...buna.

teodorescu.anca
25.10.2012, 16:37:10
Referitor la ce am subliniat: Poate vei fi surprinsa sa vezi cati si care sunt cei car vor alege palinca in detrimentul wiskyului. Bine asta in ideea in care palinca e palinca...buna.

Buna buna, de la Satu Mare, facuta de casa, si tare tare. Am si eu o sticla in casa, si pe cine mai serversc spune ca e ceva bun. Pai atunci sa zic sa aduca mai multe, daca zici ca dor fi doritori. Eu ma gandeam la 500ml/masa, adica vreo 7l la 150 invitati. Poate maresc la 10l, sa fie mai sigura treaba.

claudya007
29.10.2012, 17:29:49
Fara sa stau pe ganduri, PRO. Am avut diversitate mare la meniu all inclusive, la un pret foarte bun, de la apa, sucuri, vin(il poti alege in limita a 40 lei /sticla), vodka, gin, whisky, energizant, ice coffee, cafea, capuccino, sampanie, bere, fantana de ciocolata inclusa + 4 feluri de mancare. Avand toate astea, nu stai cu grija ca te poate "arde" ospatarul si iti vezi linistit de ceea ce e important la propria nunta.Plus ca toate sticlele vor fi pe masa, nu stai mereu sa ceri ospatarului cu suta de grame. =>> restaurant La Gil

alinaghenea
29.10.2012, 22:37:12

da exact ca afli dinainte pe ce dai banii nu? si kiar k e greu uneori sa alergi dupa toate de una singura si apoi vin toti cu pretentii etc.

papusha23
01.11.2012, 02:44:43
Am ales cu incredere all inclusive la Casa Latina. Mi-au parut de incredere si am avut parte de feedback pozitiv de la niste amici legat de servire si de calitatea servirii. Suntem multumiti de alegere. Nu imi fac probleme ca vom avea "incidente" in ziua cu pricina. o:-)

apostolv
21.02.2013, 13:09:51
fetelor, nunta am facut-o demult. pt unele sunt deja veteran:)) . de atunci si pana acu avem 7 perechi de fini. desigur k fiind prima data pt ei veneau la mine pt pareri (sa nu ma intelegeti gresit.. nu eu insistam ci ei). Nu dura mult de cand acceptam sa-i nashim pana cand suna tel si imi ziceau ca vor sa vada un restaurant si tre sa stie cand sunt libera. acu nu zic ca sunt eu priceputa priceputelor ci doar ca m-am nascut cu un grad mai ridicat de nesimtzire;-) si ii tai omului chefu cand incearca sa ne abureasca cu ceva. daca vreti... imi pun la dispozitia dvs talentul meu din nastere. (inchiriat cu ora desigur;-) ). Ei lasa prezentarea... ce facem cu meniurile all inclusive? pro sau contra? haideti... intrati si dati exemple de restaurant cu meniu all inclusive si sa vedem calculat fir cu fir dak se merita sau nu. va pup si succest

eu zic all inclusive , e super agitatie si nervi , incat sa stai sa alergi su dupa decor si bauturi e o nebunie intreaga

dogaruramona1
05.03.2013, 13:05:14
eu zic ca all inclusiv...........e prea mare nebuneala...............daca nu-ti ajunge vinul...daca se termina campari.....nu stiu viitorul sot zice ca se ocupa ...eu zic ca nu merita stresul

iulia.v
15.03.2013, 13:59:50
Eu am ales varianta all inclusive la restaurantul Havana din Cluj ( se ocupa de tot: bauturi, prajituri, tort, flori, buchete, foto/video, muzica)...sper sa fie totul bine. Initial am pornit cu ideea ca vom cauta toti furnizorii de servicii separat, dar pana la urma am zis ca scapam de multe drumuri si telefoane si castigam putin timp, mai ales ca nu mai sunt decat 4 luni pana la nunta. A mai facut cineva nunta aici, astept ceva feedback (Pozitiv sper!) :)

boboacayuly
07.04.2013, 15:43:37
buna miresici dragute. am si eu o nelamirure. nu stiu ce meniu sa aleg, cu toate ca am facut deja contractul pentru meniul all inclusiv de 60 de euro. Restaurantul ami are un meniu de 45 de euro numai k nu-mi asigura bautura. Acum as opta pentru cel de 45 de euro pentru as avea de unde sa aduc bautura, mai ales ca bunicii mei si ai prietenului sunt la tara si au vie, deci avem de unde. Numai ca prietenul vrea meniul all inclusiv si mie mi se pare o mare risipa. Ma gandesc ca invitatii nu or sa amestece bautura pentru ca se vor face manga.. Alta diferenta intre aceste 2 meniuri este ca la cel de 45 de euro nu-mi mai asigura meniurile de pe masa, plicurile pentru bani, tortul si am impresia ca si aranjamentele florale. va poop

iulia.v
07.04.2013, 16:53:53
buna miresici dragute. am si eu o nelamirure. nu stiu ce meniu sa aleg, cu toate ca am facut deja contractul pentru meniul all inclusiv de 60 de euro. Restaurantul ami are un meniu de 45 de euro numai k nu-mi asigura bautura. Acum as opta pentru cel de 45 de euro pentru as avea de unde sa aduc bautura, mai ales ca bunicii mei si ai prietenului sunt la tara si au vie, deci avem de unde. Numai ca prietenul vrea meniul all inclusiv si mie mi se pare o mare risipa. Ma gandesc ca invitatii nu or sa amestece bautura pentru ca se vor face manga.. Alta diferenta intre aceste 2 meniuri este ca la cel de 45 de euro nu-mi mai asigura meniurile de pe masa, plicurile pentru bani, tortul si am impresia ca si aranjamentele florale. va poop

Noi am ales meniul ''All inclusive'' al unui restaurant din Cluj si am calculat cam cat ar iesi daca ne-am ocupa separat de fiecare serviciu in parte (bauturi, flori, prajituri), am ajuns la concluzia ca nu am iesi mai ieftin asa. La voi daca aveti de unde sa procurati bautura, ati putea incerca sa cereti o oferta care sa includa totul inafara de bautura, s-ar putea sa existe si varianta asta.

pretty_women
10.04.2013, 13:06:20
Cu siguranta all inclusive.Au intrat 4 feluri de mancare,fructe,prajituri,bautura -vin,suc,apa,cogniac,tortul miresei,aranjamentul floral (florile aduse de la cununia civila pentru ca am facut totul intr-o singura zi),ornarea meselor,joc de lumini.
Am platit suplimentar pentru bere,gaina/colaci,pentru furatul miresei am avut preventiv o naveta de sampanie si 2 sticle whiskey JD (nu a fost nimic regizat ,nu stiam ce vor cere hotii :D).Si pe langa marturia foto am cumparat separat vin pentru a le da fiecarui invitat la plecare cate o sticla

E destul de linistitor ca nu trebuie sa mai umbli tu,sa te agiti sa aduci ceva,sa nu lipseasca ceva..Iar dimineata daca iti ramane ceva trebuie sa iei acasa..
La noi cei de la sala au fost tot timpul receptivi:bautura adusa la timp,mancarea buna.
Tin minte ca samapania de la furatul miresei nu a fost "revendicata" si dimineata ospatarii ne-au facut atenti sa nu uitam sticlele acolo.
Sincer,am numai cuvinte de lauda pentru cei de la sala.mai mult ca sigur ca atunci cand voi avea copil cumatria tot acolo o voi face.

Am uitat ca a fost inclusa in meniu sampania ,cafeaua,parca si artificiile pentru primul dans...#-o

Dannny24
10.04.2013, 13:36:47

Eu zic ca e ok. Gandeste-te ca numai tortul costa 35-40 RON pe kg, meniurile iar cativa lei per invitat, plicurile la fel, iar aranjamentele florale din nou costa. Si noi am ales un meniu ultra-all-inclusive, dar nu am vrut de la ei whisky deoarece avem vreo 25 de sticle acasa, dar in schimb am negociat cu ei si ne asigura palinca in loc. :). Deci daca nu vrei vin, poate poti negocia altceva. Noi vom avea cocktail bar la nunta si sunt sigura ca va fi un mare succes, asa ca nu iti fa griji cu amestecatul bauturilor. Eu de obicei la nuntile la care am fost am baut sheridans / lichior si vin rosu (nu beau bere deloc si palinca & whisky nu imi plac), deci.... gusturile sunt foarte diverse. Eu zic ca variantele all inclusive sunt cele mai ok.

alatrandafir
12.04.2013, 23:22:30
Mi se pare foarte bine un meniu all inclusive. Pana la urma nu mai trebuie sa alergi tu sa le strangi pe toate bauturi, prajituri, fructe este mult mai comod sa fie toate intr-un singur loc.

martie
16.04.2013, 16:21:10
Eu am ales meniu all inclusive...a fost un pret bun si nu a mai trebuit sa fiu stresata ca nu ne ajunge bautura...tot in meniul all inclusive mi-a intrat si amenajarea salii (mese, scaune si flori)

bianca02
30.05.2013, 19:04:33
Eu sunt pentru meniul all- inclusive. Am semnat contractul cu un restaurant din Dej si sunt foarte multumita. In meniu este inclus: 4 feluri de mancare, vin, bere, whiscky, suc gama Coca Cola, suc natural, apa plata si minerala, coniac, tuica, lichior pt femei, cafea, saratele, alune, fructe, huse pe scaune, masa mirilor, aranjament la intrare, ospatarii, garantie pe pahare; si toate acestea la 150 ron/pers. Mi se pare f bun pretul si asa nu-mi mai bat capul cu nimic. Am luat si un pachet cu staroste, dj, muzicanti, gheata carbonica, limuzina, foto-video, coregrafie dansul mirilor si moment artistic la 1600€.

Jo
07.06.2013, 22:37:55
Sunt pt meniul all-inclusive.
La noi la nunta am optat pt asa ceva si nu am avut batai de cap, cum am auzit ca se intampla la alte nunti. (raman fara sucuri, sau fara bautura si trebuie ca mirele sau nasul sa paraseasca nunta pt a se aproviziona).

Ca si servicii, recomand SOLANGE BALLROOM, pt profesionalism, eleganta si rafinament.
Am avut o nunta de vis si asta datorita si lor! :):*

Pussycatsky
08.06.2013, 15:27:51
Eu m am lamurit cu meniul all inclusive :-J... Vinul este la carafa (nu suport), apa iti este varsata in pahar din sticla de 2 L de catre chelneri. Coca cola iti vine direct la pahar. Deci nu mi se pare deloc ok. Asta este stric parerea mea.
Este totul pentru a pacalii ( ma refer la restaurant).
Acum depinde si ce ti doresti de la nunta ta. Eu una sunt sigura ca vreau cea mai buna bautura pt invitatii mei si sa aprecieze totul : vin la sticla, coca cola la sticla etc.

oana18.05.2013
13.06.2013, 18:30:15
Eu m am lamurit cu meniul all inclusive :-J... Vinul este la carafa (nu suport), apa iti este varsata in pahar din sticla de 2 L de catre chelneri. Coca cola iti vine direct la pahar. Deci nu mi se pare deloc ok. Asta este stric parerea mea.
Este totul pentru a pacalii ( ma refer la restaurant).
Acum depinde si ce ti doresti de la nunta ta. Eu una sunt sigura ca vreau cea mai buna bautura pt invitatii mei si sa aprecieze totul : vin la sticla, coca cola la sticla etc.

Buna, cred ca depinde foarte mult si de locatie. Noi am facut nunta anul asta la Alexander Hotel. Meniul a costat 55 euro plus 10% tips. Alegerea all inclusive a fost ok... adica vinul era la sticla Prahova Valey, am avut si alb si rosu, am avut si sucuri cu gaz si fara gaz si apa plata si minerala si toate erau la sticle mici servite de ospatari, whisky de mai multe feluri, bere, energizant... e posibil sa fie un pic scumput... desi inainte am cautat si alte variante de restaurante si raportul calitate - pret nu mi s-a parut grozav. Asa pentru a nu avea dureri de cap si nu a alerga de colo pana colo dupa bauturi mi se pare o alegere buna all - inclusive. In acelasi timp, imi dau seama ca daca alegi si aduci tu bautura poate fi mult mai ieftin. Pentru cei care au timp sa se ocupe efectiv cred ca de asemenea e o alegere buna. Dar vroiam doar sa precizez ca nu neaparat sunt la sticle de 2 litri bauturile sau vinul la carafa, cred ca depinde de la restaurant la restaurant. O zi frumoasa! Oana

iulia131084
01.08.2013, 13:30:11
[QUOTE=oana18.05.2013;4963403]Buna, cred ca depinde foarte mult si de locatie.

Ai dreptate.Si eu am ales tot all-inclusive si cred ca e cel mai bine.Nu te mai stresezi si in noaptea nuntii cu bautura daca e de ajuns sau nu:))te stresezi destul cu pregatirile.

Ruxy97
20.09.2013, 19:10:06
Sunt Pro Meniul All Inclusive !!!
Am semnat cu Imperial pentru salonul Elisabeta din Pipera si nunta mea fiind duminica, am obtinut reducerea aceea de 10 % si e super bine, am ajuns la 62 Euro/meniu. Am facut un calcul pt aproximativ 250 pers era cred mai scump sa-mi aduc eu tariile si mai ales ..ca mi-e teama ca raman fara vreun fel de alcool. La mine whisky va fi baza oricum =D>

Punk_Azz
21.09.2013, 16:02:26
Eu n-am ales meniul all inclusive.. Prefer sa iau personal ce bauturi consider si in ce cantitati vreau. Am facut un calcul si cred ca ies bine si din punct de vedere al banutilor investiti.

In schimb, eu am de restaurant multe alte facilitati incluse in meniul standard, deci practic doar segmentul bauturilor ramane in grija mea. Avem si huse, flori, fructe, tort, prajituri, pahare miri+nasi, masini de fum etc..

CojocaruCriss
09.10.2013, 15:30:40
Eu am ales meniu all inclusive...a fost un pret bun si nu a mai trebuit sa fiu stresata ca nu ne ajunge bautura...tot in meniul all inclusive mi-a intrat si amenajarea salii (mese, scaune si flori)

si eu am ales tot un meniu all inclusive pt ca l-am scos la un pret f bun :)

anutza87
10.10.2013, 09:42:33
Si eu am meniu all inclusive, tort, bauturi open bar, aranjamente sala, aranjamente flori, fructe, sampanie, pana si alte lucruri ca place cardurile, meniurile de pe mese si numerele de masa sunt incluse, nu vin decat cu mraturiile la restaurant :-p

Am ales all inclusive pt ca am auzit tot felul de povesti despre cum s-a ramas fara bautura, sau ca tortul n-a ajuns ok la restaurant si etc si am ales sa elimit mult stres discutand doar cu persoana responsabila de la restaurant toate detaliile decat sa discut si cu florar, cofetar, vanzator bauturi, sa vanez oferte si etc...plus ca am scos si un pret bun :)

In afara de ce am auzit sau am citit pe forum am vazut cu proprii mei ochi cum la o nunta la care am fost aranjamentele florale au fost ceva extrem de simplu pt ca florarul cu care se stabilise tot a decis cu zile inainte ca din nu stiu ce motiv pleaca din oras si nu mai poate sa onoreze comanda, iar cel care a facut buchetele a facut ce-a putut si cu ce a avut la indemana...nu aratau urat deloc, dar nu aveau nimic deosebit din pacate :( iar la tort, desi aveau transportul inclus in pret, pt ca tortul a depasit greutatea cu 100 si ceva de grame au fost nevoiti sa plateasca si transportul ca sa nu ramana fara tort la nunta...deci, eu cred ca am scutit muuulta bataie de cap cu meniul all inclusive si in afara de asta, oricum imi aleg eu ce tort si ce flori vreau deci nu am facut niciun compromis :)

ralucutza.1980
03.11.2013, 01:32:58
Buna miresicilor de pretutindeni!!

Am si eu o mare dilema in privinta meniului... :-? Ba chiar suntem in polemici serioase cu intreaga familie privind varianta de meniu pentru care sa optam!!! Am o mare rugaminte fata de miresicile care au organizat deja nunta, spuneti-mi va rog, pentru ce fel de meniu sa optez: all inclusive sau e mai bine sa asiguram noi restul serviciilor ce tin de bauturi, aranjamente etc... Astept cu mare interes parerile voastre.. va rog din suflet nu ocoliti rugamintea mea. Va multumesc anticipat!!! ;;)

iulia.v
03.11.2013, 12:10:12

Am si eu o mare dilema in privinta meniului... :-? Ba chiar suntem in polemici serioase cu intreaga familie privind varianta de meniu pentru care sa optam!!! Am o mare rugaminte fata de miresicile care au organizat deja nunta, spuneti-mi va rog, pentru ce fel de meniu sa optez: all inclusive sau e mai bine sa asiguram noi restul serviciilor ce tin de bauturi, aranjamente etc... Astept cu mare interes parerile voastre.. va rog din suflet nu ocoliti rugamintea mea. Va multumesc anticipat!!! ;;)
Si noi am stat pe ganduri, dar am ales all inclusive, pachetul cuprindea chiar tot, sala, decorarea salii, buchetele de flori, meniul+bauturile+prajituri si tort, candy bar, prajiturile de dat acasa, foto/video, dj, moment artistic si toate acestea ne-au costat 260 lei/persoana. Am fost foarte multumiti de toate serviciile, sala a fost decorata superb, toata lumea a laudat mancarea si mai ales prajiturile si tortul. Partea cea mai buna e ca platesti intr-un singur loc, prima data avansul, apoi restul, nu trebuie sa te stresezi la finalul nuntii ca ai de dat bani in multe parti. Si am scapat de cautatul furnizorilor, am semnat contractul la restaurant si de acolo s-au ocupat ei chiar de tot, noi a trebuit doar sa platim la final :)
554254554253554255554256
Iti doresc mult succes si sa faci alegerea cea mai potrivita voua. Te asteapta o perioada frumoasa;;)

vyoryka
07.11.2013, 10:56:46
Si eu am meniu all inclusive, tort, bauturi open bar, aranjamente sala, aranjamente flori, fructe, sampanie, pana si alte lucruri ca place cardurile, meniurile de pe mese si numerele de masa sunt incluse, nu vin decat cu mraturiile la restaurant :-p

Am ales all inclusive pt ca am auzit tot felul de povesti despre cum s-a ramas fara bautura, sau ca tortul n-a ajuns ok la restaurant si etc si am ales sa elimit mult stres discutand doar cu persoana responsabila de la restaurant toate detaliile decat sa discut si cu florar, cofetar, vanzator bauturi, sa vanez oferte si etc...plus ca am scos si un pret bun :)

In afara de ce am auzit sau am citit pe forum am vazut cu proprii mei ochi cum la o nunta la care am fost aranjamentele florale au fost ceva extrem de simplu pt ca florarul cu care se stabilise tot a decis cu zile inainte ca din nu stiu ce motiv pleaca din oras si nu mai poate sa onoreze comanda, iar cel care a facut buchetele a facut ce-a putut si cu ce a avut la indemana...nu aratau urat deloc, dar nu aveau nimic deosebit din pacate :( iar la tort, desi aveau transportul inclus in pret, pt ca tortul a depasit greutatea cu 100 si ceva de grame au fost nevoiti sa plateasca si transportul ca sa nu ramana fara tort la nunta...deci, eu cred ca am scutit muuulta bataie de cap cu meniul all inclusive si in afara de asta, oricum imi aleg eu ce tort si ce flori vreau deci nu am facut niciun compromis :)

Da, sa stii, ai mare dreptate...si eu ma gandeam la meniu all-inclusive, asa scutesti niste batai de cap...daca e sa faci calcul, poate uneori iesi mai dezavantajata dpdv al banilor, dar nu stai cu grija; adica poate tu iti inchipui ca iti ajung x sticle de whisky si tocmai in ziua respectiva lumea e foarte insetata :) Si daca ai si toate la pachet, huse, flori si toate cele (bine, sa-ti si placa, nu doar sa iei de dragul de a lua), e perfect...

vyoryka
07.11.2013, 11:01:43
Si noi am stat pe ganduri, dar am ales all inclusive, pachetul cuprindea chiar tot, sala, decorarea salii, buchetele de flori, meniul+bauturile+prajituri si tort, candy bar, prajiturile de dat acasa, foto/video, dj, moment artistic si toate acestea ne-au costat 260 lei/persoana. Am fost foarte multumiti de toate serviciile, sala a fost decorata superb, toata lumea a laudat mancarea si mai ales prajiturile si tortul. Partea cea mai buna e ca platesti intr-un singur loc, prima data avansul, apoi restul, nu trebuie sa te stresezi la finalul nuntii ca ai de dat bani in multe parti. Si am scapat de cautatul furnizorilor, am semnat contractul la restaurant si de acolo s-au ocupat ei chiar de tot, noi a trebuit doar sa platim la final :)
554254554253554255554256
Iti doresc mult succes si sa faci alegerea cea mai potrivita voua. Te asteapta o perioada frumoasa;;)

Da, chiar vad ca ai avut o nunta superba, tortul si fumul acela pe jos...Si eu consider ca e bine sa fie all-inclusive, in afara totusi de dj, foto si video...Adica cei de la restaurant sunt profesionisti la meniu, bauturi si servire, dar nu stiu cat se pricep la muzica, atmosfera! Bine, normal ca nu pun ei muzica, colaboreaza cu dj, fotografi si cameramani, dar tot ma gandesc ca e mai bine sa apelezi la firme specializate...parerea mea...acum fiecare e normal sa faca ce vrea la nunta ei, pe banii ei...

anutza87
07.11.2013, 11:42:46
Da, sa stii, ai mare dreptate...si eu ma gandeam la meniu all-inclusive, asa scutesti niste batai de cap...daca e sa faci calcul, poate uneori iesi mai dezavantajata dpdv al banilor, dar nu stai cu grija; adica poate tu iti inchipui ca iti ajung x sticle de whisky si tocmai in ziua respectiva lumea e foarte insetata :) Si daca ai si toate la pachet, huse, flori si toate cele (bine, sa-ti si placa, nu doar sa iei de dragul de a lua), e perfect...

sa stii ca eu am ales all inclusive in primul rand dupa ce am vorbit cu toti cunoscutii care avusesera nunta de curand si nu au avut meniu all inclusive si dupa nunta au facut calcul si au iesit la mult mai mult decat dau eu pe meniu :) pt ca cei care ofera astfel de meniu cu totul inclus, au diferite intelegeri cu furnizorii si isi permit sa ofere preturi mult mai mici decat daca ai lua separat tortul, florile, accesoriile gen place carduri sau meniurile sau alte aranjamente. Si pana la urma tot scutesti niste bani chiar si numai pentru deplasrile pana la cofetare, florarie etc ca doar vrei ce-i mai bun si nu te hotarasti din prima :P sau pt transportul tortului si al florilor pana la restaurant in ziua nuntii ca nu toate firmele oferta transport gratuit...

anutza87
07.11.2013, 11:52:12
Da, chiar vad ca ai avut o nunta superba, tortul si fumul acela pe jos...Si eu consider ca e bine sa fie all-inclusive, in afara totusi de dj, foto si video...Adica cei de la restaurant sunt profesionisti la meniu, bauturi si servire, dar nu stiu cat se pricep la muzica, atmosfera! Bine, normal ca nu pun ei muzica, colaboreaza cu dj, fotografi si cameramani, dar tot ma gandesc ca e mai bine sa apelezi la firme specializate...parerea mea...acum fiecare e normal sa faca ce vrea la nunta ei, pe banii ei...

si noua ne-au spus cei de la restaurant ca ne pot recomanda foto video daca vrem, dar asta nu inseamna ca cei recomandati nu sunt ok, sunt persoane specializate pe asta, dar au un parteneriat cu restaurantul si cei de acolo ii recomanda si probabil au un procent din castiguri. multi fotografi profesionisti fac asta ca sa faca rost de clienti pt ca in ziua de azi sunt foarte multi care se ocupa de asta si incearca si ei sa isi atraga clientii in cat mai multe feluri posibile. eu am un prieten care se ocupa de asta si nu am avut nevoie, dar daca nu aveam as fi vrut sa ii vad pe cei recomandati pt ca as fi stiut sigur ca va fi ok si ca cei de la foto se inteleg cu cei de la restaurant ca ii asigura tot ce ii trebuie, ca am auzit tot felul de povesti despre tot felul de neintelegri :P

eva_eva
07.11.2013, 15:23:12

All inclusive, fara indoiala...gandeste-te cata bataie de cap si timp salvezi si te asiguri ca nici nu ramai fara vreo bautura in timpul petrecerii, ca s-a consumat mai multa bere decat vin, sau mau stiu ce alta situatie... Cand zic all inclusive ma refer la tot ce tine de mancare si bautura, inclusiv tortul si fructele cu saratele/alune de pe masa. Oricum se face degustare, orice restaurant face asta acum...

andracostache
07.11.2013, 18:56:52
All inclusive, fara indoiala...gandeste-te cata bataie de cap si timp salvezi si te asiguri ca nici nu ramai fara vreo bautura in timpul petrecerii, ca s-a consumat mai multa bere decat vin, sau mau stiu ce alta situatie... Cand zic all inclusive ma refer la tot ce tine de mancare si bautura, inclusiv tortul si fructele cu saratele/alune de pe masa. Oricum se face degustare, orice restaurant face asta acum...

Asa cred si eu .Un meniu all inclusive ne scapa de stres .

Punk_Azz
07.11.2013, 19:42:08
Intrebarea esentiala care te va ajuta sa te hotarasti este daca vrei sa ai sticle cu bautura pe masa sau nu. Pentru ca nici un local nu o sa-ti ofere all inclusive daca tu esti hotarata ca pe fiecare masa sa fie bautura. Ei ies in pierdere cu sticlele care se deschid si nu se consuma.

Eu, personal, n-am ales acest tip de meniu si din acest considerent, dar mai ales pentru ca oricum am asigurat de local tort+prajituri, capsuni in ciocolata pt primirea invitatilor, huse, flori, fructe, meniuri, nr de masa etc.(tot ce trebuie, mai putin bautura). Asa ca si aceste detalii conteaza: ce si cum iti ofera restaurantul pt. meniul "de baza" sa-i spunem asa. Daca nu aveam nimic de la local, probabil m-as fi gandit mai bine la alegere sau chiar as fi mers la alt rest.

anutza87
08.11.2013, 10:52:13
Intrebarea esentiala care te va ajuta sa te hotarasti este daca vrei sa ai sticle cu bautura pe masa sau nu. Pentru ca nici un local nu o sa-ti ofere all inclusive daca tu esti hotarata ca pe fiecare masa sa fie bautura. Ei ies in pierdere cu sticlele care se deschid si nu se consuma.

Mie nu imi place ideea de sticle pe masa, ma chinui sa aleg huse, place carduri, flori si cine stie ce altele ca sa arate masa bine si apoi trantesc niste sticle care strica tot...atat timp cat fiecare invitat are meniul pe masa si vin ospatarii si ii intreaba ce doresc sa bea si exista si bar pt ce sa mai pun sticle pe masa? Acum e fiecare fata cu parerea ei, nu zic ca nu e posibil sa arate bine si cu sticlele respective, dar eu nu le-am vrut deloc pe masa.

cris.radu
08.11.2013, 11:47:55
eu sunt pro all-inclusive. Mai putina bataie de cap. In plus, eu nu beau, n-am nevoie de sticle luate inapoi acasa.

eva_eva
08.11.2013, 13:09:58
Mie nu imi place ideea de sticle pe masa, ma chinui sa aleg huse, place carduri, flori si cine stie ce altele ca sa arate masa bine si apoi trantesc niste sticle care strica tot...atat timp cat fiecare invitat are meniul pe masa si vin ospatarii si ii intreaba ce doresc sa bea si exista si bar pt ce sa mai pun sticle pe masa? Acum e fiecare fata cu parerea ei, nu zic ca nu e posibil sa arate bine si cu sticlele respective, dar eu nu le-am vrut deloc pe masa.

Sigur, e mult mai elegant fara sticle pe masa, ca doar de aia exista chelneri, sa fie la dispozitia invitatilor. Si tot de aia punem si meniuri la masa, ca sa stie omul ce sa comande, nu sa intrebe aveti cutare sau cutare bautura...

Punk_Azz
08.11.2013, 18:07:01
Sigur, e mult mai elegant fara sticle pe masa, ca doar de aia exista chelneri, sa fie la dispozitia invitatilor. Si tot de aia punem si meniuri la masa, ca sa stie omul ce sa comande, nu sa intrebe aveti cutare sau cutare bautura...

Fetelor, stiti vorba aia "teoria ca teorie, dar practica ne omoara"?:)) Asa ziceam si eu, dar pana la urma am renuntat la pretentii, sa spun asa, cand am constatat ca invitatii mei nu-s genul desinhibati, care sa ceara ce vor in repetate randuri. Si ca sa fie toata lumea multumita, am renuntat la idee.

Alegeti ce doriti, fiecare dupa gusturi si preferinte, dar ganditi-va si la acest aspect :) Lumea din tara noastra inca are mentalitatea ca daca cere mai mult de 2-3 pahare cine stie "ce-o sa zica lumea".

Iar referitor la meniu, acesta are mai multe roluri, nu doar sa stie lumea ce bauturi sa ceara. El se pune pentru a informa invitatii de numarul si tipul felurior de mancare servite, astfel incat fiecare sa stie cat sa consume dintr-un anumit fel pentru a nu ramane flamanzi. Ca daca mie nu imi place, de ex., pestele si vad ca unul din preparate e pe aceasta baza o sa mananc mai mult din felul anterior acestuia.

anutza87
08.11.2013, 23:07:45
Fetelor, poate o sa ziceti ca sunt egoista, dar mie nu prea imi convine sa imi fac nunta dupa cum ar vrea invitatii, sa ma gandesc ca oare ce o sa zica unu' si altu' despre cum aleg eu sa imi organizez nunta, adica una dintre cele mai importante si frumoase zile din viata mea. E nunta mea, momentul meu special de care vreau sa imi amintesc cu drag nu cu parere de rau ca as fi vrut una alta si am renuntat ca vine cutarica la nunta si poate nu ii convine. Cei care vor veni la nunta vor veni pt ca vor sa imi fie alaturi nu ca sa aiba bautura pe masa si daca eu le creez cele mai bune conditii si ei se simt bineveniti si simt ca ne bucuram ca ne sunt alaturi, nu cred ca cineva va avea de comentat ca are sau nu pe masa bautura.

Punk_Azz
08.11.2013, 23:52:51
Fetelor, poate o sa ziceti ca sunt egoista, dar mie nu prea imi convine sa imi fac nunta dupa cum ar vrea invitatii, sa ma gandesc ca oare ce o sa zica unu' si altu' despre cum aleg eu sa imi organizez nunta, adica una dintre cele mai importante si frumoase zile din viata mea. E nunta mea, momentul meu special de care vreau sa imi amintesc cu drag nu cu parere de rau ca as fi vrut una alta si am renuntat ca vine cutarica la nunta si poate nu ii convine. Cei care vor veni la nunta vor veni pt ca vor sa imi fie alaturi nu ca sa aiba bautura pe masa si daca eu le creez cele mai bune conditii si ei se simt bineveniti si simt ca ne bucuram ca ne sunt alaturi, nu cred ca cineva va avea de comentat ca are sau nu pe masa bautura.

Nici eu nu sunt de acord cu ceea ce spui..mai ales ca vor fi multe lucruri la nunta mea considerate "nonconformiste" de ceilalti, dar eu nu renunt. Doar ca asta e un detaliu...prea mic si neimportant din pct meu de vedere. Chiar credeti ca pe mine o sa ma intereseze in noaptea nuntii ca sunt sau nu sticlele pe masa? N-o sa stea nunta sau distractia mea in amanuntul asta.. Cum ai spus si tu, conteaza ce oameni o sa am in jur. Si daca ei se simt mai bine sa aiba totul la indemana, asa o sa fac. Nu va stresati inutil cu tot felul de chestii care nici n-o sa le observati in seara respectiva.

Seara frumoasa :)

bianca_83_
16.01.2014, 18:35:10
Cum noi romanii punem mare pret pe mancare si bautura cred ca as alege un meniu( ma refer la cel cu mancarea mai deosebit si indestulator )si as aduce eu bautura , decat sa iau o varianta saracacioasa all inclusive cu un fel de vin sau 2, niste tarii si doua feluri de suc, 3 flori si 100 de frunze intr-o vaza .

ioanachiorean
18.01.2014, 15:45:29
Eu am ales un meniu all inclusive cu 4 feluri de mancare( puteai sa iti alegi dint lista absolut ce preparate vrei) , bautura (suc, apa, bere, vin, tuica, whisky, aperitiv (gen martini ), cafea) puteai sa alegi dintr-o lista variata de produse , in cantitate nelimitata.
Am fost foarte multumiti de alegerea facuta mai ales ca daca calculezi amanuntit iti vei da seama ca nu este mare diferenta intre un meniu normal si unul all inclusive in ceea ce priveste pretul.
Pe langa astea au fost incluse si diferite servicii :decorarea salii, suport pentru sampanie, Dj-la care am renuntat pentru ca aveam deja contract cu altcineva).

bianca_83_
10.02.2014, 01:51:01
Eu am ales un meniu all inclusive cu 4 feluri de mancare( puteai sa iti alegi dint lista absolut ce preparate vrei) , bautura (suc, apa, bere, vin, tuica, whisky, aperitiv (gen martini ), cafea) puteai sa alegi dintr-o lista variata de produse , in cantitate nelimitata.
Am fost foarte multumiti de alegerea facuta mai ales ca daca calculezi amanuntit iti vei da seama ca nu este mare diferenta intre un meniu normal si unul all inclusive in ceea ce priveste pretul.
Pe langa astea au fost incluse si diferite servicii :decorarea salii, suport pentru sampanie, Dj-la care am renuntat pentru ca aveam deja contract cu altcineva).

Iti respect optiunea insa eu voi ramane totusi la parerea mea , mai ales ca in Romania inca vad ca ni se permite sa aducem bautura la restaurant . Aici in State am platit cat au baut invitatii , si sa stii ca nu a fost deloc putin .Am fi facut economii substantiale daca ni se permitea sa luam bautura din duty free de exemplu si sa le-o introducem in gestiunea lor. Iata ca desi este recesiune ca doar de aici a pornit ,sistemul mai economic de all inclusive practicat in restaurantele din Romania aici nu este acceptat si nici incurajat . Nici nu se punea problema sa aducem noi ceva din afara cu exceptia tortului si a floristului .
Pe de alta parte mai am inca un argument pentru care mi-ar pare rau sa ma consideri snoaba, fiindca chiar nu sunt ,ci mai degraba precauta . Argumentul este ca nu prea am certitudinea in calitatea alcoolului , mai concret n-am incredere cat de contrafacut sau nu poate fi sau nu alcoolul oferit in restaurante de aceea prefer sa nu risc .Voi avea mari consumatori de whiskey si bourbon adevarat de la mama lor si n-as vrea sa ne facem de ras.

ellendra
17.02.2014, 12:41:54
fetelor, cum recunosc daca un whiskey este contrafacut ? (fara sa-l gust)
va pup :)

Lady_bee
18.02.2014, 14:09:28
Noi am ales un meniu all inclusive: mancare,bautura( de la apa la energizant).Pe langa toate acestea mai sunt incluse si altele: fructe,alune,dj,decoratiuni pt sala.
Dupa toate calculele noastre iesim foarte bine si ne scuteste de toata alergatura si bataia de cap aferenta.:-B

Monica_MD
26.05.2014, 19:13:34
Si noi vom avea tot maniu all-inclus asta pt ca asa e restauranul - nu ne lasa sa aducem nimic din afara (doar tortul il aducem noi dar trbuie sa fie insotit de certificatul de calitate...) pentru noi e bine ca nu suntem in tara si ne scuteste de alergat. ^:)^

anutza87
28.05.2014, 21:09:01
Eu nu inteleg de ce unele fete asociaza meniul all inclusive cu calitatea proasta... Da, unele localuri nu iti dau prea multe optiuni la acest tip de meniu, insa majoritatea celor care se respecta nu fac asta, iti pun la dispozitie tot ce au si alegi ce-ti doreste inimioara, dupa care se negociaza pretul. Noi asa am facut, all inclusive inseamna ca am absolut tot inclus in meniu, 4 feluri de mancare, bautura de toate tipurile, marcile alese de noi in sticle desfacute pe loc, fara limita de consum, tortul de la o cofetarie foarte apreciatachiar si aici s-au spus numai lucruri bune despre produsele lor, florile pe care le vreau eu puse in suporturile alese tot de mine, plus decorarea salii si place carduri, meniuri, sampanie si opis la intrare. Si nu am renuntat la nimic, am scapat de muuulta alergatura si meniul costa mai putin decat a costat la nunti la care am fost si mirii isi luasera totul din locuri diferite... Eu am fost la un local foarte de fite ca sa zic asa si aveau un meniu all inclusive de am crezut ca isi bat joc de mine cand l-am vazut, dar unde o sa facem nunta au fost chiar foarte ok si ne-am inteles foarte bine asupra meniului, asa ca, repet, nu meniul in sine e problema ci cei care il ofera, pe cat de mult isi rewspecta clientii pe atat de bun va fi meniul.