PDA

Versiunea completa : Mercur

strutzi
12.11.2009, 23:32:24
Noi am ales Restaurantul Mercur, dupa 3 recomandari ale unor cunostinte. Sala este foarte frumoasa, 250 persoane capacitate. De asemenea si formatia de acolo are referinte foarte bune, desi din pacare noi nu i-am mai "prins" liberi pentru data stabilita ..
revenind la restaurant, suntem incantati in faza asta ante-nunta. :x

strutzi
12.11.2009, 23:35:32
am uitat. acont 1000 lei. aranjament 3 lei/scaun, cu mentiunea ca au numai pe culoarea roz, fara aranjament de flori, acesta putand fi facut separat de alta persoane/firma. Meniul pare sa fie pe la 150 lei pentru 2010.

michelle_mabelle
13.04.2010, 12:59:20
am uitat. acont 1000 lei. aranjament 3 lei/scaun, cu mentiunea ca au numai pe culoarea roz, fara aranjament de flori, acesta putand fi facut separat de alta persoane/firma. Meniul pare sa fie pe la 150 lei pentru 2010.

Si noua ne-au oferit la fel, husele alea oribile, roz, dar eu as vrea sa apelez la o firma, sa pun alte huse, trebuie sa merg sa discut cu ei.
Pt meniu au zis sa mergem mai aproape de nunta, sa stabilim.
Tu iei husele lor?

strutzi
13.04.2010, 18:10:29
Esti tare. Eu optez pentru husele "oribile" :). Ai idee insa de alte cheltuieli legate de restaurant (cat se mai da la ospatari, sef sala, lift, paznic etc ) pentru ca am auzit diverse variante autentic romanesti. :)>-

michelle_mabelle
13.04.2010, 18:34:11
Esti tare. Eu optez pentru husele "oribile" :). Ai idee insa de alte cheltuieli legate de restaurant (cat se mai da la ospatari, sef sala, lift, paznic etc ) pentru ca am auzit diverse variante autentic romanesti. :)>-
Hmm...am facut o gafa?Sorry, n-a fost cu rautate, fiecare cu propriile gusturi in materie..sa nu te superi pe mine...>:D<
Nu am auzit nimic concret despre spagile repsective, doar povesti de pe la alte restaurante...tu stii ceva despre cei de la Mercur?

strutzi
13.04.2010, 18:48:32
Peace :)>- (probabil as alege si eu altele, dar nu sunt asa de "into it" cu aranjamentele).
Am primit numai referinte foarte bune despre seriozitatea lor, insa eu mai adun informatii de unde pot. Fara sa stiu daca este chiar asa cum mi s-a spus, ar fi vb de stimulentele /:) pentru personalul implicat, gen sef sala, ospatari, bucatari, liftier etc care la nunta unde el a participat (ca nas) s-au ridicat la aprox. 1200 lei. O sa aflu mai multe detalii de la restaurant si o sa postez.

strutzi
13.04.2010, 18:51:19
.. acestea sunt cateva variante de meniu:

michelle_mabelle
13.04.2010, 19:02:00
Peace :)>- (probabil as alege si eu altele, dar nu sunt asa de "into it" cu aranjamentele).
Am primit numai referinte foarte bune despre seriozitatea lor, insa eu mai adun informatii de unde pot. Fara sa stiu daca este chiar asa cum mi s-a spus, ar fi vb de stimulentele /:) pentru personalul implicat, gen sef sala, ospatari, bucatari, liftier etc care la nunta unde el a participat (ca nas) s-au ridicat la aprox. 1200 lei. O sa aflu mai multe detalii de la restaurant si o sa postez.
1200?pt cate persoane?ar fi super daca afli...
[]

strutzi
02.06.2010, 13:00:07
Impresii dupa nunta
Costuri finale cu personalul restaurantului: la primirea invitatilor le-am dat 150 lei si la terminarea petrecerii inca 100 lei.
Ce nu a fost ok (din punctul meu de vedere):
- din 20 de ciorchini mari de struguri (unul de masa), pe mese au ajuns 20 de tiny-mini-chiorchinasi; similar si la restul de fructe, dar la struguri nu am putut sa nu observ; totodata, sfatul meu este sa puneti pe cineva cunoscut sa puna in ziua respectiva fructele pe masa .... sau sa calculati exact cantitatea de fructe ce se pune pe masa. Oricum ar fi, un pic mai mare atentia aici.
- la primirea invitatilor (dupa 30-40 min de la incepere) s-a intamplat sa raman fara pahare cu sampanie sau fara ospatar langa mine sa serveasca invitatii
- te deranjeaza in timpul dansului mirilor sa iti spuna ca a venit tortul .............. (isn't it romanian classic?)
- te sfatuiesc (ospatarii) sa nu pui sticla de whisky pe masa ca sa faci economie si dupa ce servesc oaspetii prima data, nu mai trec pe la ei sa ii intrebe daca mai doresc ceva. Sfatul meu: puneti pe masa sticla de whisky. Si sa mai treaca pe la oaspeti, poate mai vor gheata, apa etc
- le-am spus sa ofere doamnelor posibilitatea sa serveasca un anume cockteil, insa ei nu s-au deranjat .. au servit tot vermouth simplu.
- eu as fi dorit (ulterior am realizat) ca aperitivul rece sa fie servit imediat dupa ce a sosit invitatul. Ei l-au servit la 30-40 min, cand au venit 1/3 din invitati. Sa zicem lipsa de comunicare din partea mea.
- Categoria "Professional": unii prieteni mi-au povestit amuzati cum ascultau comentariile unor ospatarite care stateau langa masa lor si povesteau ce li se pare lor bine si ce nu la nunta asta.
- trecand peste toate acestea, au fost serviabili si cooperanti si restul a decurs bine.

Impresii pozitive:
- calculul menu-ului a fost diferentiat pe cate feluri s-au servit (ca ex, am platit 150 felul I, 140 felul II, 120 felul III, 110 felul IV)
- mancarea este foarte gustoasa si suficient de bogata (feedback pozitiv de la invitati)
- nu esti sau nu ramai :) cu impresia ca esti jecmanit

Impresia initiala despre personalul restaurantului: nota 9
Impresia dupa nunta: 7(-8)

michelle_mabelle
02.06.2010, 13:23:16
Te rog sa imi spui pt ce varianta de meniu ai optat?

Referitor la ospatari, vrei sa spui ca nu vin la masa pt gheata si alte cereri decat daca ii chemi?

strutzi
02.06.2010, 18:21:34
Da, cam evita sa mai vina pe la mese, pentru a se face "economie". Economie care insa mie nu mi-a placut, deoarece nu m-a incantat sa raman cu 10 sticle de whisky neconsumate si la masa invitatii sa nu fie satisfacuti.
De asemenea, o alta problema pe care am constatat-o (ulterior, din spusele prietenilor): se luau prea repede farfuriile "goale" .. care de fapt erau unele neatinse, invitatii respectivi fiind la dans si cand se intorceau sa manance, aveau surpriza sa nu mai gaseasca farfuria. Un pic prea mare graba de a ridica farfuriile de pe mese.
E de inteles ca si ospatarii trebuie sa debaraseze mesele pentru a face loc felului urmator ... insa la mine s-a remarcat aceasta graba. In detrimentul invitatilor. Poate ca un oarecare schedule de servire a felurilor de mancare nu ar fi tocmai rau (in acord cu programul formatiei ... sa nu fie probleme). In felul acesta poti controla si durata nuntii si ai sub control si formatia (la mine a cantat Magazinul de Muzica, au fost exceptionali, spre ciuda ospatarilor care nu prea i-au agreat. Sunt mai multe de spus, nu mai detaliez. Invitatii au fost inebuniti dupa ei).

Si daca tot am vb despre ospatari (ei sunt topicul, nu?), eu nu mai sunt de acord sa li se dea bani la intrarea in local (traditie, cersetorie .. nu stiu exact ce este cu acest obicei), ci numai la final si numai daca esti cu adevarat multumita de prestatia lor.

Acum referitor la flori. Eu nu am fost "into" decorari suplimentare. Am utilizat numai florile de la cununia civila pe care cei de la restaurant le-au pus pe mese in vazele lor. Mesele sunt cam golase cei drept, nu mi-au creat o impresie pozitiva si ar cam avea nevoie de o decorare suplimentara .. insa o sa atasez poze ca sa isi faca fiecare idee.
363599 363600 363601 363602 363603 363604

michelle_mabelle
03.06.2010, 07:31:33
Multumesc mult pt informatii!
Intr-adevar cam neplacut comportamentul ospatarilor, iar treaba cu banii inainte, la intrarea in restaurant nu am vazut-o decat o singura data, la Jiul, la sala de la piscina, si mi s-a parut total aiurea...sunt de acord sa le dai bani la sfarsit, mai ales daca s-au purtat bine...Ce treaba au avut ei cu formatia?Ca nu le-a placut, e problema lor...am auzit ca Mag de muzica sunt super tari!
Tu ai incercat sa discuti cu ospatarii inainte de nunta?