PDA

Versiunea completa : Sanatatea in Botosani

ioanasiioana
23.11.2009, 15:27:38
Ce medici ginecologi buni mai exista in Botosani ?
Sub observatia carui medic NU v-ar fi frica sa duceti o sarcina si sa nasteti (bineinteles cand va fi momentul)?

aryanna
23.11.2009, 20:16:45
asta chiaar habar nu am ca nu prea am avut treaba cu ei, eu pana acum am fost la 2 medici ginecologi: dr. puflea , undeva pe langa lic eminescu si dr. ... (nu mai stiu, imi scapa numele acum)--are cabinet in blocul cu agentia de taxe si impozite, fata in fata cu piata mare

aryanna
23.11.2009, 21:34:20
olaru e numele dr. pe care nu mi-l aduceam aminte mai sus

Creizilup
23.11.2009, 21:37:57
Stiu o tipa despre care am auzit lucruri bune insa nu-mi amintesc cum o cheama8-}...are cabinet pe Bucovina...poate stie altcineva

anuska_dea
29.04.2010, 22:47:27
Stiu o tipa despre care am auzit lucruri bune insa nu-mi amintesc cum o cheama8-}...are cabinet pe Bucovina...poate stie altcineva
Todica se numeste

Creizilup
29.04.2010, 23:12:16
Todica se numeste

Da, exact ;-) Eu nu am fost la ea, insa am tot auzit printre cunostintele noastre de familie lucruri bune despre ea :)>-

anuska_dea
15.05.2010, 00:40:27
Da, exact ;-) Eu nu am fost la ea, insa am tot auzit printre cunostintele noastre de familie lucruri bune despre ea :)>-

Si eu am auzit lucruri bune despre ea de pe la cunostinte. Si am zis: i-a sa ma duc si eu, ca eu imi fac control o data la 6 luni, chiar daca nu am nimic, asa, preventiv. Am fost la ea si in timpul controlului nu stiu ce mi-a facut, pentru ca ma durea, si cand m-am ridicat am inceput sa sangerez. Doamna mi-a facut o rana in interior. A vrut sa ma cauterizeze dar eu nu am vrut, deoarece stiu ca aceasta metoda nu se mai practica de mult timp in tarile inaintate, ca sa le zic asa. M-am dus la Iasi la alt medic si m-a tratat de aceasta rana fara cauterizare. Asa am patit eu. Daca mi-am cautat de lucru mi-am gasit.8-}

dumank
15.05.2010, 08:41:32
Si eu am auzit lucruri bune despre ea de pe la cunostinte. Si am zis: i-a sa ma duc si eu, ca eu imi fac control o data la 6 luni, chiar daca nu am nimic, asa, preventiv. Am fost la ea si in timpul controlului nu stiu ce mi-a facut, pentru ca ma durea, si cand m-am ridicat am inceput sa sangerez. Doamna mi-a facut o rana in interior. A vrut sa ma cauterizeze dar eu nu am vrut, deoarece stiu ca aceasta metoda nu se mai practica de mult timp in tarile inaintate, ca sa le zic asa. M-am dus la Iasi la alt medic si m-a tratat de aceasta rana fara cauterizare. Asa am patit eu. Daca mi-am cautat de lucru mi-am gasit.8-}

la ce medic ai fost in iasi?

Creizilup
15.05.2010, 10:04:21

:O:O:O Ce aiurea...si nu e vreo tinerica incepatoare...E bine de stiut! ;-)

anuska_dea
15.05.2010, 15:34:00
la ce medic ai fost in iasi?

La doamna Stratone din Tudor. Are cabinetul pe langa moll

pintiliemihaela08
08.07.2010, 11:16:51
buna!si eu sunt in cautarea unui ginecolog cu care sa colaborez de acum inainte,da nu prea stiu ce sa aleg ca vad ca sunt multe opinii pro si contra.ce stiti de doamna Oprisan?sau VANTU? eu cam la aceste doua nume ma gandeam da nu stiu.aveti vreo stire?de care sa tin cont?

anuska_dea
08.07.2010, 15:44:48
buna!si eu sunt in cautarea unui ginecolog cu care sa colaborez de acum inainte,da nu prea stiu ce sa aleg ca vad ca sunt multe opinii pro si contra.ce stiti de doamna Oprisan?sau VANTU? eu cam la aceste doua nume ma gandeam da nu stiu.aveti vreo stire?de care sa tin cont?

Din recomandarile ce mi-au fost facute... VANTU!!!! Nici de cum Oprisan!

pintiliemihaela08
08.07.2010, 20:09:42
Din recomandarile ce mi-au fost facute... VANTU!!!! Nici de cum Oprisan!
zici ca Vantu E MAI BUNA?EU NU STIU,AS VREA UN DOCTOR SA STEA DE VB CU MINE FRUMOS FARA SAMI ZICA CA AM UN STIL DE VIATA NESANATOS(CA ASTA STIU) SI SA COLABOREZE CU MINE.AM AVUT O EXPERIENTA PROASTA CU DOAMNA PUFLEA SI DE ATUNCI AM RAMAS CU TEAMA DE GINECOLOG.ACUM AM NEVOIE DE UN GINECOLOG CA AS VREA UN BEBE SI SA VAD DACA E OK ASA CUM SUNT SAU MAI AM DE TRATTAT CATE CEVA.

anuska_dea
09.07.2010, 15:22:41
zici ca Vantu E MAI BUNA?EU NU STIU,AS VREA UN DOCTOR SA STEA DE VB CU MINE FRUMOS FARA SAMI ZICA CA AM UN STIL DE VIATA NESANATOS(CA ASTA STIU) SI SA COLABOREZE CU MINE.AM AVUT O EXPERIENTA PROASTA CU DOAMNA PUFLEA SI DE ATUNCI AM RAMAS CU TEAMA DE GINECOLOG.ACUM AM NEVOIE DE UN GINECOLOG CA AS VREA UN BEBE SI SA VAD DACA E OK ASA CUM SUNT SAU MAI AM DE TRATTAT CATE CEVA.

Eu nu am fost nici la una din ele. Dar am multe cunostinta si din auzite, toata lumea mi-a recomandat-o pe Vantu.

loryca
10.08.2010, 00:44:04
pot confirma si eu,la fel de la cunostinte ca dr VANTU e intradevar o profesionalista.....am incercat sa-mi fac zilele trecute o programare la ea dar.....e fff ocupata si plus ca pe 20 si ceva august intra in concediu.....mentionez ca doream programarea dupa 1 sept....secretara de acolo de la ecomed i-a zis mamei mele ca e fff ocupata si abia la inceputul lui sept poate lua alte programari pt cand se va intoarce din concediu.....sper din tot sufletul sa reusesc anul asta sa ajung pana la urma la ea.....^:)^^:)^sincer chiar sunt ff curioasa ce medici buni si intradevar profesionisti au mai ramas in bt(nu doar interes financiar)..:-\eu de ex o perioada lunga lam avut pe dr CRETU....dar nu stiu,e medic bun(ma trata de la mai multe )...dar de cand a avut problema cu fiica sa s-a cam schimbat,nu mai este asa ca inainte,acu,scurt la obiect,fara prea multe explicatii si detalii dar.....la un pret destul de ridicat....despre olaru....doamne nici nu vreau sa aud(mamei mele vroia sa extirpeze uterul pt o banala intarziere sa zicem de menopauza,cumnatei mele dupa o intrerupere de sarcina o infectie de numa numa etc...)oricum multi din bt o evita...iar despre puflea.....mai bine nu mai vb....interes financiar la maxim...pe nasa mea a tinuto sub observatie pe durata sarcinei,vezi doamne ca se ducea ea a cabinet si se plangea de una de alta,era racita....ei lasa ca ajungi acasa si iei un ceai cald....daca o suna la tel dupa ora 20.30 pt ceva serios evident,vai doamne ce nervoasa si iritata era...etc...ca pana la urma cand sa nasca nu a binevoit nici la nastere sa participe...vezi doamne ca afost anuntata prea tarziu...si o gasca de bani cheltuiti....in schimb de todica stiam cai femeie de treaba si o dr buna....gataaaaaaaaaaaaaaaa....ma dor degetele:gen_16::gen_16:

medeadeea
11.08.2010, 10:36:13
eu merg la dr ilcu, adica am mers la ea pt prima data si mi-a zis de o rana pt care mi-a dat tratament, o sa revin la ea undeva pe 20 august sa vad daca si-a facut efect tratamentul, eu ma simt mai bine............da si la cati bani am cheltuit pe medicamente#-osper sa fie bine. o cunostinta a nascut cu ea luna trecuta si mi-o zis k a fost tare de treaba, adica ea nu mai nastea si ia provocat nasterea si ia dat medicamente k sa nasca repede sa nu stea mult in travaliu si sa ocupat foarte indeaproape de ea, a intrat in travaliu la 3 si la 7 a nascut.....................nu sunt experta dar eu zic k nu e mult, stiu fete care le a tinut toata noaptea in travaliu k nu a dat bani la dr si dupa ce sa chinuit saraca ia facut si cezariana, nu tu un calmant, nu tu nik.........grav>:P, dar cam peste tot banul vorbeste iar daca nu ai bani nu se uita nici k la un caine la tine.

anuska_dea
11.08.2010, 19:46:22
La ilcu a nascut acum un an si colega mea. A zis ca e o.k.

isabelaopt
30.08.2010, 19:53:33

Buna! Din ceea ce am citit ca ai dori de la un dr., eu cred ca dr. Vintu e ceea ce cauti. Eu sunt acum insarcinata si merg la ea, dar am fost si inainte de sarcina si vreau sa spun ca e un doctor de milioane! E cam ocupata, ce-i drept, dar ai rabdare si fa-ti programare la ea. Vei vedea ca va fi bine!

loryca
18.09.2010, 00:28:35
Eu nu am fost nici la una din ele. Dar am multe cunostinta si din auzite, toata lumea mi-a recomandat-o pe Vantu. apropo.....am reusit astazi dupa multe incercari sa ajung la consultatie la dr Vantu Maria......ce-i drept e fff ocupata,aveam programarea facuta de acu o saptamana si ceva pt data de 17......mie una mi s-au confirmat recomandarile si complimentele facute la adresa ei....comunica fff mult cu pcientul,indiferent de problema cu care aia aijuns la ea(o simpla consultatie sau investigatii amanuntite),atenta,iti explica de 3 ori sa intelegi,si chiar cu rabdare si cu seriozitate....face si eco,si analiza aia la lama si testul B.P.N(la cel din urma vii dupa vreo 6 zile pt rezultat si ti-l citeste,fara alta programare).....eu una am fost fff multumita de ea si de serviciile ei si vo recomand celor interesate...pt mine a fost totul ok,chiar ma bucur mult,ne putem pregati si noi linistiti de-un bebe;));))<:-P;-)

medeadeea
18.09.2010, 08:45:27
apropo.....am reusit astazi dupa multe incercari sa ajung la consultatie la dr Vantu Maria......ce-i drept e fff ocupata,aveam programarea facuta de acu o saptamana si ceva pt data de 17......mie una mi s-au confirmat recomandarile si complimentele facute la adresa ei....comunica fff mult cu pcientul,indiferent de problema cu care aia aijuns la ea(o simpla consultatie sau investigatii amanuntite),atenta,iti explica de 3 ori sa intelegi,si chiar cu rabdare si cu seriozitate....face si eco,si analiza aia la lama si testul B.P.N(la cel din urma vii dupa vreo 6 zile pt rezultat si ti-l citeste,fara alta programare).....eu una am fost fff multumita de ea si de serviciile ei si vo recomand celor interesate...pt mine a fost totul ok,chiar ma bucur mult,ne putem pregati si noi linistiti de-un bebe;));))<:-P;-)
Oooooo, felicitari;;) Sa va ajute Dumnezeu;-):D

loryca
18.09.2010, 10:47:39
Oooooo, felicitari;;) Sa va ajute Dumnezeu;-):Dda multumim.......sa dea domnul.....si voua la fel pt cand va doriti...;));-)

Creizilup
18.09.2010, 11:39:52
apropo.....am reusit astazi dupa multe incercari sa ajung la consultatie la dr Vantu Maria......ce-i drept e fff ocupata,aveam programarea facuta de acu o saptamana si ceva pt data de 17......mie una mi s-au confirmat recomandarile si complimentele facute la adresa ei....comunica fff mult cu pcientul,indiferent de problema cu care aia aijuns la ea(o simpla consultatie sau investigatii amanuntite),atenta,iti explica de 3 ori sa intelegi,si chiar cu rabdare si cu seriozitate....face si eco,si analiza aia la lama si testul B.P.N(la cel din urma vii dupa vreo 6 zile pt rezultat si ti-l citeste,fara alta programare).....eu una am fost fff multumita de ea si de serviciile ei si vo recomand celor interesate...pt mine a fost totul ok,chiar ma bucur mult,ne putem pregati si noi linistiti de-un bebe;));))<:-P;-)
Ma bucur ca e totul bine si abia asteptam vesti ;;)

medeadeea
18.09.2010, 12:40:44
da multumim.......sa dea domnul.....si voua la fel pt cand va doriti...;));-)
Multumim........da inca nu...........mai asteptam ceva timp;;)

anuska_dea
18.09.2010, 21:13:24
Loryca, m-ai convins ca in viitor sa ma duc sa imi fac o programare la ea. Sa fiti sanatosi si o sarcina usoara atunci cand iti doresti.

loryca
19.09.2010, 19:06:51
Ma bucur ca e totul bine si abia asteptam vesti ;;) si eu chiar am fost linistita ca totul e bine....de-acu mergem pe mana domnului:>;;)......vestile o sa le aveti,fara grija..

loryca
19.09.2010, 19:08:14
Multumim........da inca nu...........mai asteptam ceva timp;;)ei normal......fiecare stie cu stau treburile in cuplu si care sunt prioritatile.....dar oricum succes

loryca
19.09.2010, 19:16:35
Loryca, m-ai convins ca in viitor sa ma duc sa imi fac o programare la ea. Sa fiti sanatosi si o sarcina usoara atunci cand iti doresti. nu stiu daca neaparat am incercat sa conving pe cineva dar am impartasit din experienta mea avuta la acest medic......si eu am mers sincer acu pt prima data...la fel am mers pe vb altor pers care am tot auzit vb byune de la ele in legatura cu aceasta doctorita....si sincer acu chiar ma bucur ca am vazut cum isi face meseria......eu recomand macar o vizita la ea fetelor,pt o
impresie personala....;-)

alexutza_23
21.11.2010, 17:07:56
Fetelor daca tot este aici sectiunea despre sanatate, as vrea sa va intreb si eu daca ati avut sau aveti problema cu caderea parului si ce sampoane mai folositi, ca eu am folosit multe si nici unul nu mi-a placut. Mie imi cade mult par cand ma spal si cand ma pieptan...sa stiti ca nu am nici o boala care sa cauzeze caderea.:-p

be_happy
21.11.2010, 18:13:02
Si mie imi pica parul foarte mult, dar altceva decat o masca de par nu am folosit ptr ca stiu ca asa imi cade toamna.
In schimb sotul are ceva probleme si i-a fost de un real ajutor samponul de la Klorane impotriva caderii parului :*

alexutza_23
21.11.2010, 20:01:35
Si mie imi pica parul foarte mult, dar altceva decat o masca de par nu am folosit ptr ca stiu ca asa imi cade toamna.
In schimb sotul are ceva probleme si i-a fost de un real ajutor samponul de la Klorane impotriva caderii parului :*
Am sa incerc si asta...si cred ca e bn si pt al meu ca si el are probleme...i-l cam paraseste podoaba capilara:-p cam de mult timp...la dansul este iremediabil, dar poate mai incetineste putin procesul. Multumesc!!!:)

anuska_dea
21.11.2010, 22:41:09
Fetelor daca tot este aici sectiunea despre sanatate, as vrea sa va intreb si eu daca ati avut sau aveti problema cu caderea parului si ce sampoane mai folositi, ca eu am folosit multe si nici unul nu mi-a placut. Mie imi cade mult par cand ma spal si cand ma pieptan...sa stiti ca nu am nici o boala care sa cauzeze caderea.:-p

Cred ca ai gasit persoana care o cautai...:D Eu sunt. De 5 ani ma confrunt cu aceasta problema. Acum 5 ani era sa raman cheala din cauza ca m-am vopsit blonda timp de 6 ani si l-am ars. Am incercat tot ce se putea, mi s-a facut chiar si analiza la firul de par la Cantacuzino in Bucuresti si mi-au dat solutii preparate in laboratoarele lor.
Sa revin. Inca nu am folosi produsele de la Klorane - am inteles ca sunt bune si fiolele si samponul..
Eu folosesc masca de par cu petrol, sampon de la Chelstop- sapun moale vegetal si pastile Viaderm. Sunt multumita. O data pe saptamana mai fac o masca din ulei de masline, galbenus de ou si imi pun pe par si stau asa jumatate de ora. Am mai folosi niste fiole pe baza de placenta care au fost destul de bune. Dupa aceste tratamente au inceput sa-mi creasca firisoare de par, dupa 3 luni de tratament.

alexutza_23
22.11.2010, 20:22:49
Cred ca ai gasit persoana care o cautai...:D Eu sunt. De 5 ani ma confrunt cu aceasta problema. Acum 5 ani era sa raman cheala din cauza ca m-am vopsit blonda timp de 6 ani si l-am ars. Am incercat tot ce se putea, mi s-a facut chiar si analiza la firul de par la Cantacuzino in Bucuresti si mi-au dat solutii preparate in laboratoarele lor.
Sa revin. Inca nu am folosi produsele de la Klorane - am inteles ca sunt bune si fiolele si samponul..
Eu folosesc masca de par cu petrol, sampon de la Chelstop- sapun moale vegetal si pastile Viaderm. Sunt multumita. O data pe saptamana mai fac o masca din ulei de masline, galbenus de ou si imi pun pe par si stau asa jumatate de ora. Am mai folosi niste fiole pe baza de placenta care au fost destul de bune. Dupa aceste tratamente au inceput sa-mi creasca firisoare de par, dupa 3 luni de tratament.
Da ce de-a multe chestii ai folosit!!!#-osi cate folosesti!!! Eu nu cred ca as avea rabdare sa folosesc toate astea. Eu tin sa precizez ca nu m-m vopsit niciodata...si am parul destul de des, ca sa aiba de unde cadea...ca daca il aveam rar cred ca eram cheala de mult.
Ma gandesc ca acu mai sunt stresata cu facultatea, mai sunt suparata ca imi este dor de sotiorul meu scump care a plecat de aproape 5 luni in belgia...stresul...si poate toate astea afecteaza.(:|

anuska_dea
22.11.2010, 20:52:32
Da ce de-a multe chestii ai folosit!!!#-osi cate folosesti!!! Eu nu cred ca as avea rabdare sa folosesc toate astea. Eu tin sa precizez ca nu m-m vopsit niciodata...si am parul destul de des, ca sa aiba de unde cadea...ca daca il aveam rar cred ca eram cheala de mult.
Ma gandesc ca acu mai sunt stresata cu facultatea, mai sunt suparata ca imi este dor de sotiorul meu scump care a plecat de aproape 5 luni in belgia...stresul...si poate toate astea afecteaza.(:|

Parul cade de la stres sau de la lipsa de vitamine. Dar vad ca a mai aparut un motiv: lipsa sotului.:))
In momentul in care vezi ca nu prea mai ai par, folosesti tot ce prinzi si ce e nevoie.
Nu e chiar asa complicat ce fac eu acum... masca inainte de a ma spala, ma spal cu un anumit sampon si pastile 2 pe zi. Cred ca ar fi suficient.

anca1102
23.11.2010, 01:14:13
presupun ca e sezonul caderii parului pt ca sunt si eu in aceeasi situatie :((( imi cade parul ingrozitor....cel mai mult cade la spalat sau cel putin atunci il vad tot la un loc si poate de asta mi se pare mai mult....
culeg zilnic zeci de fire de pe haine, paturi, covoare :D brrrr poate chelesc inainte de nunta :D :))

alexutza_23
24.11.2010, 15:29:41
presupun ca e sezonul caderii parului pt ca sunt si eu in aceeasi situatie :((( imi cade parul ingrozitor....cel mai mult cade la spalat sau cel putin atunci il vad tot la un loc si poate de asta mi se pare mai mult....
culeg zilnic zeci de fire de pe haine, paturi, covoare :D brrrr poate chelesc inainte de nunta :D :))
Doamne fereste!!! Lasa ca o sa avem toate un par frumos la nunta!!!;-)

medeadeea
30.11.2010, 23:18:23
Si eu sufar de aceasta problema, eu imi mai fac masca cu miere de albine, galbenus de ou si ulei de masline sau aplic pe par inainte de spalare ulei de ricin si stau cam 10-20 min cu el si dupa spal:D

alexutza_23
02.12.2010, 18:13:52
Si eu sufar de aceasta problema, eu imi mai fac masca cu miere de albine, galbenus de ou si ulei de masline sau aplic pe par inainte de spalare ulei de ricin si stau cam 10-20 min cu el si dupa spal:D
Si eu imi faceam inainte o masca cu un galbenus de ou, ulei de ricin si vitamina a...numai ca nu mi-am mai facut de mult ca-s cam comoda yo...tot eu am de pierdut=P~

medeadeea
02.12.2010, 20:50:32
Si eu imi faceam inainte o masca cu un galbenus de ou, ulei de ricin si vitamina a...numai ca nu mi-am mai facut de mult ca-s cam comoda yo...tot eu am de pierdut=P~
Cam asa e, nici eu nu imi fac masca prea des k nu prea am timp:-$

alexutza_23
02.12.2010, 21:09:03
Cam asa e, nici eu nu imi fac masca prea des k nu prea am timp:-$
Timpul asta...este o mare problema pentru mine!!!:(

anuska_dea
12.12.2010, 01:23:57
Timpul asta...este o mare problema pentru mine!!!:(

Scuze ca te intreb, tu lucrezi?

solmizel
12.12.2010, 07:42:18
Mda, lene e cucoana mare si la mine. Eu imi puneam masca pe par cand faceam baie si nu circulam prin casa ca miroase cam......yayx!!!:-s.Nu mi-am mai pus de cateva luni si acum iar imi cade parul si nici nu mai straluceste.

alexutza_23
12.12.2010, 12:40:19
Scuze ca te intreb, tu lucrezi?
Eu sunt studenta la Iasi la FEAA...dar mi se pare ca trece repede timpul si pe langa asta mai este si lenea;))

anuska_dea
13.12.2010, 17:10:44
Eu sunt studenta la Iasi la FEAA...dar mi se pare ca trece repede timpul si pe langa asta mai este si lenea;))

Aaa... si locuiesti in Iasi acum....
Stai linistita ca si eu mai sar peste aplicarile tratamentului...

alexutza_23
13.12.2010, 17:51:42
Aaa... si locuiesti in Iasi acum....
Stai linistita ca si eu mai sar peste aplicarile tratamentului...
Nu stau in Iasi...doar in timpul saptamanii cand am cursuri...mai mult luni si marti...in rest sunt acasa, ca-s foarte mamoasa si vreau acasuta la mine...aici in Iasi stau la camin...o seara, 2 pe sapt:-pEu mai mult sunt pe drumuri...Bt-Iasi si retur...Numai ca eu sar cam de fiecare data...

medeadeea
04.01.2011, 14:43:17
Fetele are cineva nr de tel al dr ginecolog Vantu Maria sau stiti unde are cabinetul?

isabelaopt
04.01.2011, 16:50:41
Fetele are cineva nr de tel al dr ginecolog Vantu Maria sau stiti unde are cabinetul?
Cabinetul ei este la Ecomed. Sa-ti faci programare cat de repede poti pt ca e foarte ocupata. Am un nr de tel dar e mai bine sa-l ceri de la ea cand mergi la control. Multa sanatate!

medeadeea
04.01.2011, 18:52:45
Cabinetul ei este la Ecomed. Sa-ti faci programare cat de repede poti pt ca e foarte ocupata. Am un nr de tel dar e mai bine sa-l ceri de la ea cand mergi la control. Multa sanatate!
multumesc pt raspunsul promt:*:*

isabelaopt
04.01.2011, 23:15:10
multumesc pt raspunsul promt:*:*
Cu placere. E un medic foarte bun. Eu am nascut cu ea si a fost super.

anuska_dea
04.01.2011, 23:31:33

Un bebe, ceva???:-\;;)

loryca
05.01.2011, 00:31:08
multumesc pt raspunsul promt:*:* nr ei pers nu il am....am nr de la cabinet,in cazul in care vrei sa-ti faci programare prin telefon(in cazul in care nu poti ajunge in bt),sper sa fie inca valabile,eu le am scrise pe rezultatul care mi la dat can am fost la ea la control in sept.....0231529799,0231529798 sau0231529789...sper sa te ajute cu ceva....dar mai sigur e sa mergi din timp sa-ti faci programare.....eu dupa 3 sapt am fost programata.......dar s-a meritat asteptarea....bafta.....ps:cum e,vreun gand ceva,vreun bebe???:-\;;)

medeadeea
05.01.2011, 21:57:56
Nu e vb de nici un bebeo:-)o:-) vreau un consult:-$:">

dariutza
05.01.2011, 22:24:25
Cu placere. E un medic foarte bun. Eu am nascut cu ea si a fost super.
Ai nascut normal sau prin cezariana? Am auzit ca nu vrea sa faca cezariana la cerere, daca nu e absolut necesar...

isabelaopt
06.01.2011, 17:50:37
Ai nascut normal sau prin cezariana? Am auzit ca nu vrea sa faca cezariana la cerere, daca nu e absolut necesar...
Am nascut normal si asa e, nu face cezariana decat daca, considera ca e necesar.

alexutza_23
06.01.2011, 18:16:46
Am nascut normal si asa e, nu face cezariana decat daca, considera ca e necesar.
Si eu cred ca asa e cel mai bine. Nu stiu de cand e moda asta ca toate femeile sa faca cezariana ca asa vor ele. Cred ca e mai bine sa nasti natural...si doar atunci cand este nevoie sa faca cezariana.
Inca nu am trecut prin asa ceva...dar sper ca pe la sf anului sa va pot anunta si eu ca sunt insarcinata.Doamne ajuta![-o<

isabelaopt
06.01.2011, 19:29:07
Si eu cred ca asa e cel mai bine. Nu stiu de cand e moda asta ca toate femeile sa faca cezariana ca asa vor ele. Cred ca e mai bine sa nasti natural...si doar atunci cand este nevoie sa faca cezariana.
Inca nu am trecut prin asa ceva...dar sper ca pe la sf anului sa va pot anunta si eu ca sunt insarcinata.Doamne ajuta![-o<
Sa dea D-zeu sa se indeplineasca dorinta ta!

alexutza_23
06.01.2011, 19:31:54
Sa dea D-zeu sa se indeplineasca dorinta ta!
Multumesc!!!:*

de_ea
07.01.2011, 10:59:25
medeadeea-pe dr vantu o gasesti la ecomed lunea si joia.Eu urmeaza sa nasc cu ea la inceputul lui februarie.E o doctorita super.Daca nu ai nr de la ecomed ti-l pot da.

alexutza_23
07.01.2011, 11:36:25
medeadeea-pe dr vantu o gasesti la ecomed lunea si joia.Eu urmeaza sa nasc cu ea la inceputul lui februarie.E o doctorita super.Daca nu ai nr de la ecomed ti-l pot da.
Iti doresc nastere usoara...:*:*:*

medeadeea
07.01.2011, 12:57:48
Multumesc, am nr si mi-am facut programare. Nastere usoara si te asteptam cu vesti despre tine si bebe si bineinteles despre cum a fost nasterea si cum s-a comportata dr cu tine. Nastere usoara:D:)>-

isabelaopt
07.01.2011, 13:46:10
Nastere usoara! Din experienta mea iti spun ca totul va fi foarte bine pentru ca dr. Vintu va avea grija de tine si de bebelus. Apropo, ce vei avea?

medeadeea
08.01.2011, 13:14:59
Nastere usoara! Din experienta mea iti spun ca totul va fi foarte bine pentru ca dr. Vintu va avea grija de tine si de bebelus. Apropo, ce vei avea?
Nu sunt insarcinata=))=))=))=));));)):)):)):)):)) vreau un simplu consult;;);;)

miki_cochi
08.01.2011, 13:58:28
Nu cred ca tie iti erau adresate urarile;;)

isabelaopt
08.01.2011, 14:53:59
Stiu ca nu esti insarcinata. :) Urarile erau pentru de_ea.

medeadeea
08.01.2011, 16:56:54
Stiu ca nu esti insarcinata. :) Urarile erau pentru de_ea.
Eu ma uitasem k a inceput cu medeadeea si crezusem k e pt mine:> oboseala asta(:|

isabelaopt
09.01.2011, 00:41:28
Eu ma uitasem k a inceput cu medeadeea si crezusem k e pt mine:> oboseala asta(:|
Tie iti urez spor la pregatirile pentru nunta si sanatate.:)

medeadeea
09.01.2011, 19:23:00
Tie iti urez spor la pregatirile pentru nunta si sanatate.:)
Multumesc:* Si voua sanatatea mai ales bebelinei;;)

isabelaopt
09.01.2011, 22:08:13
Multumesc:* Si voua sanatatea mai ales bebelinei;;)
Multumim frumos!

de_ea
16.01.2011, 21:05:26
Multumesc pentru urari!Voi avea o fetita.Cele care ati nascut cu dr Vantu,cat se da la nastere?cui si cat mai trebuie sa dau?precizez ca urmeaza sa nasc natural.ce bagaj imi trebuie pentru maternitate?Cand o sa fie sa nasc o sun cand sunt in drum spre maternitate sau las sa o cheme cei de acolo?Am asa multe intrebari fara raspuns...

isabelaopt
16.01.2011, 21:38:39
Multumesc pentru urari!Voi avea o fetita.Cele care ati nascut cu dr Vantu,cat se da la nastere?cui si cat mai trebuie sa dau?precizez ca urmeaza sa nasc natural.ce bagaj imi trebuie pentru maternitate?Cand o sa fie sa nasc o sun cand sunt in drum spre maternitate sau las sa o cheme cei de acolo?Am asa multe intrebari fara raspuns...
Super! Felicitari! Asa...sa incepem... :) In general la o nastere normala se dau 400 - 500 lei; in caz de cezariana, am auzit ca de dau intre 700 si 1000 lei. Eu am nascut cu dr. Vintu si dupa cum am mai spus, am fost foarte multumita de ea. Am auzit ca tre sa mai dai si la asistentele care ajuta la nastere, dar eu am fost asa de zapacita incat nu am mai dat decat la femeia care m-a dus sus in salon.
Eu am avut un bagaj foarte mare pt spital in care mi-am pus cam tot ce mi-a trebuit si bine am facut pentru ca daca nu ai ce iti trebuie, nu-i nici o problema pentru ca le poti cumpara de la asistentele din maternitate dar, bineinteles, mai scump.
Pentru bagaj ti-ar trebui cam asa ( nu stiu daca pot sa-mi amintesc toata lista, insa voi enumera ce-mi amintesc):
Pt mamica:
- prosop, camasa de noapte ( sunt la Romarta sus speciale pt alaptat) sau pijamale, halat, sapun, periuta si pasta de dinti, absorbante ( sunt speciale pt nastere la farmacie), vreo 5 perechi de chiloti, vata cat de multa, sosete vreo 3 perechi, un aparat foto pt primele poze, servetele intime ude, antiperspirant, crema garmastan pt sani ( la primele alaptari de vor durea), sutien pt alaptare, absorbante pt sani, papuci de casa, papuci de plastic, perie pt par, 1 sticla de apa pentru travaliu si hartie igienica. Cam atat imi amintesc pe moment.
Pt bebe:
- hainute pt 3 zile: camasuta, pantalonasi, bonetele, pelinci, gel pt baita, crema impotriva iritatiei ( eu am avut Sudocrem - foarte buna sau Bepanthen), pampersi cam 3 pe zi, prosopele pt baie vreo 3, servetele umede de calitate.
Cand iti dai seama ca tre sa nasti tre sa o suni pe ea, asa e cel mai bine sau daca e in toiul noptii, te pornesti la maternitate si in timp ce iti fac asistentele toate actele pt internare o anunta si pe ea.
Cam asta e. Pentru orice intrebari eu sunt bucuroasa sa te ajut. Sarcina usoara sa ai!

de_ea
17.01.2011, 09:41:25
Multumesc mult mult de raspuns.La neonatolog cat ai dat?ai nascut cu epidurala sau fara?banutii i-ai dat inainte sau dupa?la nastere te lasa cu camasa ta de acasa sau e obligatoriu camasa de la ei?in timp ce nasti ce se intampla cu bagajul?il iei cu tine sau ramane in salon?

isabelaopt
17.01.2011, 13:38:44
Multumesc mult mult de raspuns.La neonatolog cat ai dat?ai nascut cu epidurala sau fara?banutii i-ai dat inainte sau dupa?la nastere te lasa cu camasa ta de acasa sau e obligatoriu camasa de la ei?in timp ce nasti ce se intampla cu bagajul?il iei cu tine sau ramane in salon?
Nu am dat nimic...am mai auzit la alte mamici ca au dat. Nu am nascut cu epidurala. Dupa nastere sotul meu a cautat-o pe dr. si i-a multumit cu banuti. De cum te internezi te imbraca in camasa lor si te poti schimba doar cand esti in salon dupa ce ai nascut. Bagajul ramane in sala de travaliu.

de_ea
18.01.2011, 21:08:08
Multumesc de raspuns.daca vrei da-mi id-ul tau de mess pe privat sa te mai intreb cate ceva.

anuska_dea
19.04.2011, 01:08:52
Ce oftalmolog recomandati?

aryanna
19.04.2011, 09:42:59
gagici aveti grija la soare zilele astea, eu am facut ieri insolatie, aseara am fost o leguma si pana nu am varsat tot din mine nu eram om.
nu m-am gandit ca primavara poti face insolatie....

alexutza_23
19.04.2011, 15:06:44
gagici aveti grija la soare zilele astea, eu am facut ieri insolatie, aseara am fost o leguma si pana nu am varsat tot din mine nu eram om.
Imi pare rau!!! Sper sa iti revii cat mai bn...:*:*:*

alexutza_23
19.04.2011, 15:09:26
Ce oftalmolog recomandati?
Eu am fost la cabinetul ala particular de langa vila aia de langa clubul, barul de langa spitalul de copii...este o doctorita de la Iasi cica...eu treb sa merg la control de mult sa vad ce fac cu ochelarii, ca ii port la tv, calc, citit si scris din anul 1 de fac...:>
Sper ca ti-am explicat bn...de de-a langa am folosit...:))

anuska_dea
19.04.2011, 22:37:13

Si eu am observat ceva ciudat. Ma ustura ochii foarte tare cand ies afara in timpul amiezii. Cred ca sunt foarte multe radiatii...
Imi pare rau pentru tine!:O

alina_aly
19.04.2011, 22:53:21

primavara insolatie...pai si la vara ce facem?insanatosire grabnica...

alexutza_23
19.04.2011, 23:41:13
primavara insolatie...pai si la vara ce facem?insanatosire grabnica...
La mare, la soare....si putin mai multa insolatie...:>