PDA

Versiunea completa : Burtici si mamici din Vrancea

Pagini : 1 2 [3] 4 5

mihapet
30.11.2010, 18:37:37
eu am citit intr-o rev ca cezariana poate traumatiza fatul si ca poate fi predispus la diverse boli.
nu cred ca e adevarat. majoritatea cunoscutilor mei au nascut prin cezarina si bebeii sunt ok. nu are legatura. tot asa stiu copii nascuti normal si sunt sensibili. asa ca nu cred ca e adevarat. fiecare face ce vrea. dar ref la problema lui rody, uscatescu recomanda cezariana fiindca clexane trebuie intrerupt cu 12 ore inainte de nastere si din cauza ca poae provoca hemoragii.

Patyortiz
30.11.2010, 19:34:04
Chiar ca iti trebuie curaj, eu am avut 17 ore de travaliu. #-o

serios????:-SS

aiiiiiiiiiiii[-o<

Patyortiz
30.11.2010, 19:46:54
Natural, cu riscul de a mai suferi 17 ore. Sincer beneficiile sunt majore pentru bebe la nasterea naturala si chiar pentru mama. Acum nu as vrea sa-mi pun lumea in cap, dar eu nu sut de acord cu cezariana la cerere si nu din motive medicale, mai ales cu cezariana "la rece", fiindca am vazut ce efecte poate avea asupra bebelui. Cezariana este recomandata doar din motive medicale si doar cand incepe travaliul natural. Ai sa gasesti pe net multe articole in care se vorbeste de acea cezariana programata si efectele asupra bebelui si anume: proble respirotorii, racesc mai repede, sunt predispusi la bronsiolite s.a.m.d. Toti cunoscutii mei care au nascut astfel si nu ma refer in Focsani, au probleme cu bebeii. Nu poti sa-i impui unui bebe sa iasa la 38 de sapt ca asa vrei tu, cand el poate nu are sistemul respirator suficient de bine dezvoltat. A mea spre exemplu s-a nascut la 41 de sapt, pai daca eu faceam ca altii si o scoteam la 38 de sapt, nu era subdezvoltata cu 3 sapt?

ai dreptate.

am citit toate ce am gasit si am avut o multime de informatii.

eram la verona, si am ales un spital cu nastere in apa, etc...

dar am venit in romania cu 30 de saptamane, si nu asteptam conditii atat de groaznice la spital (din focsani).

am panicat si am incercat sa intorc in italia, dar nu am putut (nu gasesti zvor dupa 28 sap).

nu vroiam sa merg la spital din focsani nici "legata".:D

cand aveam aproape 40 sap, am gasiti o clinica buna in Bacau, atunci am fost acolo si am controlat, etc.

au spus ca faceau doar cezariana, si sa fiu sincer, am preferat.

ultime saptamane eram panicata cu idea de o nastere naturala.[-o<

am nascut fetita mea cu 39+6. a fost foarte bine, si am plecat dupa 3 zile.

am avut lapte in abundenta, si am alaptat pana 2 ani.

fetita mea nu a fost bolnava niciodata...;;)

stiu, este mult mai sanatos o nastere naturala, nu am indoiala, dar daca mai am 1 copil, tot cezariana vreau.

Patyortiz
30.11.2010, 19:55:10
nu cred ca e adevarat. majoritatea cunoscutilor mei au nascut prin cezarina si bebeii sunt ok. nu are legatura. tot asa stiu copii nascuti normal si sunt sensibili. asa ca nu cred ca e adevarat. fiecare face ce vrea. dar ref la problema lui rody, uscatescu recomanda cezariana fiindca clexane trebuie intrerupt cu 12 ore inainte de nastere si din cauza ca poae provoca hemoragii.

asta nu cred nici eu, cateodata revistele scriu informatii fara baza "cientifica", doar dupa parerea personala de "cineva".

Patyortiz
30.11.2010, 19:57:56
Ca acolo practic ai o taieturamult mai mare si mai profunda prin straturile pielii. :-\[/QUOTE]

taiatura, daca este facuta cum trebuie, aproape nici nu se vede.

alina512
30.11.2010, 21:24:53
Deorece face injectii cu Clexane, care subtiaza sangele, iar la cezariana se poate tine sub ontrol mai usor o eventuala hemoragie. Cat despre cezariana, in cazul in care nu se opteaza ptr nastere naturala si e o urgenta, cel mai bine e sa se faca cu 2 sapt inainte de termen, deoarece e mai greu de facut daca bebe a coborat mult si e gata de nastere. Asta este explicatia dr-ului meu. Fiecare dr cu parerea lui. Oricum, cezariana nu se mai face ca pe vremuri, iar bebe este scos ca la nasterea naturala, ci nu brusc, cum era o data.

La chestia asta nu stiam, doar imi dadeam cu parerea, am si spus. :)>-

alina512
30.11.2010, 21:26:50
sistemul respirator este deja matur la 36 saptamani. Dupa 37 sapt un bebe este considerat la termen.

Asta stiu si eu, dar totusi exista o explictie pentru care bebele mai sta, adica unii se nasc natural la 38 si altii la 41. Oricum parerea mea ramane aceeasi, chiar daca multi nu sunt de acord.

alina512
30.11.2010, 21:29:54
taiatura, daca este facuta cum trebuie, aproape nici nu se vede.

Asta stiu ca am vazut la multe cunostinte, ma refeream la o eventuala hemoragie in timpul operatiei, ca este o taietura mai profunda, dar nu stiam explicatia medicala.

rody_pet2002
01.12.2010, 08:46:11
O sa ajung eu si pana acolo...... , o sa discut cu dr problema asta si o sa va tin la curent , pana la urma ce mai conteaza cum nasc bebe sa fie bine si sanatos :) , ma oftic pe persoanele care pot naste normal fara nicio problema si nu vor sa auda decat de cezariana , oare de ce sunt asa speriate de nasterea normala , avand in vedere ca organismul nostru e conceput pt asa ceva, pe timpuri nu mai alegea nimeni cum sa nasca.......si plus ca la noi mai merge cum mai merege dar in alte tari poti sa vrei tu sa nasti prin cezariana dar ti se face doar dc se impune.

mihapet
01.12.2010, 11:35:34
O sa ajung eu si pana acolo...... , o sa discut cu dr problema asta si o sa va tin la curent , pana la urma ce mai conteaza cum nasc bebe sa fie bine si sanatos :) , ma oftic pe persoanele care pot naste normal fara nicio problema si nu vor sa auda decat de cezariana , oare de ce sunt asa speriate de nasterea normala , avand in vedere ca organismul nostru e conceput pt asa ceva, pe timpuri nu mai alegea nimeni cum sa nasca.......si plus ca la noi mai merge cum mai merege dar in alte tari poti sa vrei tu sa nasti prin cezariana dar ti se face doar dc se impune.
De acord ref la persoanel care pot naste natural si nu vor. Eu nu am nascut din 2 motive natural: 1. clexane si 2. bebe era prea mare ptr organismul meu (din aceasta cauza a si vrut sa se nasca la 37 sapt). Chiar daca am facut cezariana bebe e perfect sanatos si mancacios. Cat despre refacere, eu m-am refacut intr-o saptamana complet ( a 3-a zi dupa cezariana deja ma aplecam fara probleme, dar eu am organismul de asa natura ca ma refac repede dupa orice). Iar taiertura e foarte finuta. Intr-un an abia se va mai observa.

Margelutza
01.12.2010, 16:08:50
De acord ref la persoanel care pot naste natural si nu vor. Eu nu am nascut din 2 motive natural: 1. clexane si 2. bebe era prea mare ptr organismul meu (din aceasta cauza a si vrut sa se nasca la 37 sapt). Chiar daca am facut cezariana bebe e perfect sanatos si mancacios. Cat despre refacere, eu m-am refacut intr-o saptamana complet ( a 3-a zi dupa cezariana deja ma aplecam fara probleme, dar eu am organismul de asa natura ca ma refac repede dupa orice). Iar taiertura e foarte finuta. Intr-un an abia se va mai observa.

Cum stai cu lapticul? e mai bine acum?
Eu mi-am revenit mai greu de la operatie, dupa 5 luni de la operatie am facut o reactie alegica la unul din fire dar sunt bine #-o nu conteaza bebele sa fie sanatos

O zi frumoasa sa aveti

alina512
01.12.2010, 17:33:58

Sincer eu le inteleg, vorbesti asa fiindca nu ai trecut printr-o nastere naturala, in acele ore imi doream sa fi ales cezariana, acum nu vreau sa sperii pe nimeni, dar simteam ca ma rup in doua, ca mor de durere si tot nu nasc, nu imi puteam inchipui o durere asa mare nici in cele mai urate cosmaruri, a fost peste imaginatia mea de dureros, dar parca si la al doilea tot natural as naste pentru beneficiile aduse copilului si mie, poate dureaza mai putin travaliul la al doilea.[-o<

mihapet
02.12.2010, 10:46:58
Cum stai cu lapticul? e mai bine acum?
Eu mi-am revenit mai greu de la operatie, dupa 5 luni de la operatie am facut o reactie alegica la unul din fire dar sunt bine #-o nu conteaza bebele sa fie sanatos

O zi frumoasa sa aveti
Din pacate, lapticul nu mai e deloc. Am incercat tot ce era posibil. Bebe a supt, dar degeaba. si fiindca nu aveam laptic sufiecient si el sugea in gol, saptamana trecuta nu a luat nici macar 1 g in greutate:(. Asa ca l-am bagat numai pe lapte praf si sper sa recupereze[-o<[-o<[-o<. Imi pare rau sa aud de problema ta. sper sa se rezolve repede, deoarece bebe are nevoie ca mamica lui sa fie sanatoasa si sa aiba grija de el. :*:*:*:*

rody_pet2002
02.12.2010, 14:11:33
Sincer eu le inteleg, vorbesti asa fiindca nu ai trecut printr-o nastere naturala, in acele ore imi doream sa fi ales cezariana, acum nu vreau sa sperii pe nimeni, dar simteam ca ma rup in doua, ca mor de durere si tot nu nasc, nu imi puteam inchipui o durere asa mare nici in cele mai urate cosmaruri, a fost peste imaginatia mea de dureros, dar parca si la al doilea tot natural as naste pentru beneficiile aduse copilului si mie, poate dureaza mai putin travaliul la al doilea.[-o<

Pai nu stiu si mi-as dori sa stiu cum e sa treci printr-o nastere normala , eu spun ca nu inteleg de ce-i moda asta cu cezariana, adica tu chiar daca te-ai chinuit tot normal vrei sa nasti a doua oara , ma oftic pe persoanele care nu vor sa conceapa sa nasca normal ca le e frica, si oricum durerea depinde de la persoana la perosna , am prietene care au nascut foarte foarte usor , n-au stat in travaliu nici o ora a ajuns la spital si in 40 de min a nascut , deci nu putem generaliza. Eu sincer parca ma gandesc mai cu groaza la cezariana pentru ca n-am facut nicio operatie in viata mea nici cea de apenticita dar cum o vrea D-zeu , numai bebe sa fie bine ca la cate citesc pe net si pe forumuri despre trobofilie ma cam sperii sunt persoane care au pierdut sarcinii si la 20 si ceva de saptamani. :(

rody_pet2002
02.12.2010, 14:17:40
S-ar putea sa fiu si asa inversunata pentru ca eu s-ar putea sa nu pot alege :( , adica o sa fiu nevoita sa fac cezariana si-mi pare tare rau , pt ca chiar mi-as fi dorit mult sa nasc normal.

mihapet
02.12.2010, 14:23:13
S-ar putea sa fiu si asa inversunata pentru ca eu s-ar putea sa nu pot alege :( , adica o sa fiu nevoita sa fac cezariana si-mi pare tare rau , pt ca chiar mi-as fi dorit mult sa nasc normal.
si eu vroiam. tocami ca imi era frica de cezariana. dar nici nu ma asteptam sa fie atat de simplu. pentru mine a fost ok, datorita faptului ca m-am recuperat repede. acum sunt ca inainte. ma mai inteapa cateodata sau ma doare usor cand ma loveste bebe cu piciorusele.

linu21
06.12.2010, 12:24:49
buna fetelor..caut dispeerata ceva informatzii si poate reuseste cineva sa-mi dea mai multe informatii..Sunt o burtica de 20 saptamani si trebuie sa ma orientez spre morfofetala. Ce parere avetzi despre centrul MEDCENTER din Focsani..se face morfofetala acolo 3D si este 120 ron..mi se pare mic pretul comparativ cu alte laboratoare...avetzi impresii?..a fost cineva?..ati fost multumite?..poate e cineva pe aici care ma poate lamuri..merci

ella1986
06.12.2010, 15:59:27
buna fetelor..caut dispeerata ceva informatzii si poate reuseste cineva sa-mi dea mai multe informatii..Sunt o burtica de 20 saptamani si trebuie sa ma orientez spre morfofetala. Ce parere avetzi despre centrul MEDCENTER din Focsani..se face morfofetala acolo 3D si este 120 ron..mi se pare mic pretul comparativ cu alte laboratoare...avetzi impresii?..a fost cineva?..ati fost multumite?..poate e cineva pe aici care ma poate lamuri..merci

la medcenter eu am fost la eco pe la 9 sapt , la dr porumb, a fost ok, a studiat totul cu atentie, deci ii recomand. eu voi naste la eva la brasov si acolo merg in fiecare luna pt control si eco. iti pot spune ca un consult cu tot cu ecografie ( inclusiv morfo pe la 21 sapt) costa 100 ron.deci e ok 120 ron si sa stii ca daca e scump nu inseamna ca e mai bun.... nu e prost ala care cere .... iar in focsani se cam practica preturile mari !!!!

alina512
07.12.2010, 10:33:48

nu am fost acolo pentru morfofetala, dar 120 lei mi se pareun pret ok, chiar nu mi se pare mic, poate doar comparativ cu clinicile private din Bucuresti, dar nu are rost sa comparam. Multa sanatate!

linu21
07.12.2010, 18:49:37
multumesc mult fetelor..m-am mai linistit..mie chiar mi s-a parut mic pretul comparativ cu alte laboratoare..din alte orase..am sa-mi fac programare atunci...joi ma duc la dr ginecolog..sunt tare nerabdatoare si emotionata sa-l vedem pe bb ca este sanatos..poate aflam si sexul :)

rody_pet2002
08.12.2010, 10:49:34
multumesc mult fetelor..m-am mai linistit..mie chiar mi s-a parut mic pretul comparativ cu alte laboratoare..din alte orase..am sa-mi fac programare atunci...joi ma duc la dr ginecolog..sunt tare nerabdatoare si emotionata sa-l vedem pe bb ca este sanatos..poate aflam si sexul :)
Pai cate saptamani ai? Si eu sper ca luna asta sa aflu, sa vedem, abia astept sa merg la urmataorea ecografie.
Astept mai ales sa simt cum misca ,apoi poate nu-mi mai fac atatea griji ..... :)

linu21
08.12.2010, 12:12:27
pai am intrat in sapt. 21...am dnp-ul 22-24 aprilie...de paste..:) Eu l-am simtit pe bb tarziu.adica sapt. trecuta. Si eu am emotzii si-mi fac griji..sper sa vin cu vesti bune.

alina512
08.12.2010, 13:03:18
Pai cate saptamani ai? Si eu sper ca luna asta sa aflu, sa vedem, abia astept sa merg la urmataorea ecografie.
Astept mai ales sa simt cum misca ,apoi poate nu-mi mai fac atatea griji ..... :)

la tine e un pic cam devreme, nu stiu daca iti poate spune acum. De obicei baietii se vad mai devreme. Eu am aflat cu siguranta pe la 22 sapt.

mihapet
08.12.2010, 13:15:52
eu am aflat la 14 sapt ca e baiat, dar erau dubii. al meu a stat mereu cracanat si s-a vazut. dar am prietena careia i s-a spus ca e baiat, iar la morfo a iesit ca e fetita;))

rody_pet2002
08.12.2010, 15:39:06
Deci mai am de asteptat ....., oricum nu am preferinte sanatos sa fie :)

mihapet
08.12.2010, 16:11:22
Deci mai am de asteptat ....., oricum nu am preferinte sanatos sa fie :)
asta e cel mai important. dar eu tot baiat imi doream. al doilea vreau sa fie fata.;))

linu21
10.12.2010, 09:44:11
Fetelor am fost la control la dr. o sa avem un baietzel:)
Sunt inca derutata...dr mi-a recomandat sa fac morfofetala la un dr ginecolog...la medcenter cel care face eco nu e ginecolog..Am aflat ca dr Lupu face morfofetala dar am sunat si e f aglomerat..si as fi depasit saptamanile petru morfo dupa programarile dansei... Ce altzi dr ginecologi fac morfofetala in focsani? Avetzi idee?

rody_pet2002
10.12.2010, 11:53:58
Sunt inca derutata...dr mi-a recomandat sa fac morfofetala la un dr ginecolog...la medcenter cel care face eco nu e ginecolog..Am aflat ca dr Lupu face morfofetala dar am sunat si e f aglomerat..si as fi depasit saptamanile petru morfo dupa programarile dansei... Ce altzi dr ginecologi fac morfofetala in focsani? Avetzi idee?
Dr Bratu , dar si ea e foarte aglomerata alti dr mai sunt Sandulescu , Popescu ......incearca

alina512
10.12.2010, 15:55:54

Mie cele mai bune mi se par Bratu si Lupu, dar nu cred ca vei gasi programari la nici una din ele. Popescu si Sandulescu, eu nu-i recomand, fiecare cu parerea lui, mai e un doctor nou, tanar (pana-n 40 ani) care am inteles ca e bun, are si cabinet, dar sincer imi scapa numele lui, lucreaza si in spital.

linu21
10.12.2010, 22:36:13
multumesc fetelor...am trecut pe la lupu, bratu, sandulescu..totzi sunt super aglomeratzi...cred ca ma reprogramez la medcenter si am sa vad ce si cum...mi-e ca trec saptamanile si eu tot pe dinafara raman..Dr tanar?..in maternitate?..asa sa intreb ?..:))) merci oricum :)

marllenska
11.12.2010, 00:51:39
multumesc fetelor...am trecut pe la lupu, bratu, sandulescu..totzi sunt super aglomeratzi...cred ca ma reprogramez la medcenter si am sa vad ce si cum...mi-e ca trec saptamanile si eu tot pe dinafara raman..Dr tanar?..in maternitate?..asa sa intreb ?..:))) merci oricum :)

Eu zic sa-ncerci si la dr. Marin Popescu. Parerile sunt impartite... Intr-adevar, e mai batran...dar stie meserie.

ella1986
22.12.2010, 13:13:57
Sarbatori fericite si multe multe bucurii , dar mai ales sanatate la mamici, tatici si bebei !!!!!

alina512
23.12.2010, 09:25:41
Sarbatori fericite si multe multe bucurii , dar mai ales sanatate la mamici, tatici si bebei !!!!!

Multumim asemenea! Sarcina si nastere usoara!

rody_pet2002
23.12.2010, 13:09:37
Srabatori fericite alaturi de cei dragi! multa sanatate si sa va aduca Mosul tot ce va doriti ....eu abia astept sa vad ce-mi aduce ..saptamana viitoare ma duc la ecografie ;))

mariaioana77
24.12.2010, 14:17:52
buna tuturor! nu am mai avut cum sa scriu pt ca mi-am scos netul dr sper ca din ianuarie sa il bag. nu stiu ce sa povestesc. am avut o nastere suuuuper. ma rog aproximativ ca dureri tot au fost. deci eu am nascut vineri, asa ca pe la miercuri undeva m-au apucat cintractiile asa mai usoare si nu foarte dureroase. joi dimineata deja s-au accentuat , aveam si dureri ca la menstra plus ca am gasit si o poata pe chilot maronie. m-am soeriat ca mi s-a dus dopul gelatinos dar nu a fost asa. pe la 6 seara ma hotarasc sa merg la spital si m-a internat. in sala de travaliu era placinta venit pt cineva anume si m-a consultatat. aveam dilatatia 2. dupa ce a nascut respectiva placinta a plecat acasa si s-a intors dimineata cand era tura lui. pe la 6 dimineata au inceput contractiile mi dureroase dar nu foarte pe langa ce am vazut in sala de travaliu. mi-a rupt el si membranele si apa.apoi la ora 8.50 dimineata am nascut. asistentele nu sunt foarte atente cu toate ca le-am dat, insa nici nu am avut mare nevoie de ajutorul lor. insa va sfatuiesc sa va faceti apele cu un doctor pt ca altfel o sa va cam chinuiti. o tipa din sala avea dureri crunte si a stat de seara joi pana a doaua zi dimineata si a noscut dupa mine. poate ca ca ma avut noroc ca nu am avut nici dureri insa sa stiti ca conteaza si psihicul , am incercat sa fiu cat de cakma pot si imi place sa cred ca am si reusit ca la un moment asistenta vine si ma ia dn sala de travaliu si ma trimite in salon pt ca dormeam.cam atat daca mai aveti intrebari cand mai intru am sa incerc sa va raspund. craciun fericit si un an nou mai bun

andreea_fcs
25.12.2010, 21:29:36
Buna,
Numele meu este Andreea si sunt si eu o viitoare mamica . Mai precis pe 27 am internare. Si eu am fost la consultatii la Placinta si el o sa fie medicul cu care voi naste.
Nu am nici un fel de dureri , 40 sapt fac pe 30 dec dar deja mi-a zis sa vin pe 27 pt internare. probabil o sa imi rupa apa si membranele, asa cum ti-a facut si tie. Imi este foarte frica dar sper sa trec cu bine peste.
As avea o mare rugaminte la tine. Ai putea sa imi spui cam care este suma pe care i-ai dat-o pe nastere? iar cu asistentele cum ai procedat? Nu am nici cea mai vaga idee cum merg treburile astea cu banutii.
Iti multumesc anticipat din suflet si iti doresc recuperare usoara si un bebe sanatos .

alina512
26.12.2010, 10:18:11
Buna,
Numele meu este Andreea si sunt si eu o viitoare mamica . Mai precis pe 27 am internare. Si eu am fost la consultatii la Placinta si el o sa fie medicul cu care voi naste.
Nu am nici un fel de dureri , 40 sapt fac pe 30 dec dar deja mi-a zis sa vin pe 27 pt internare. probabil o sa imi rupa apa si membranele, asa cum ti-a facut si tie. Imi este foarte frica dar sper sa trec cu bine peste.
As avea o mare rugaminte la tine. Ai putea sa imi spui cam care este suma pe care i-ai dat-o pe nastere? iar cu asistentele cum ai procedat? Nu am nici cea mai vaga idee cum merg treburile astea cu banutii.
Iti multumesc anticipat din suflet si iti doresc recuperare usoara si un bebe sanatos .

Ti-am trimis eu p.m.

andreea_fcs
26.12.2010, 13:55:11
Ti-am trimis eu p.m.

Multumesc foarte mult pentru informatii. Imi sunt de mare ajutor.
Craciun fericit si tie si multa multa sanatatela intreaga familie.

alina512
27.12.2010, 12:20:07
Multumesc foarte mult pentru informatii. Imi sunt de mare ajutor.
Craciun fericit si tie si multa multa sanatatela intreaga familie.

Ma bucur, nastere usoara si un an nou plin de bucurii.

rody_pet2002
30.12.2010, 10:10:55
Am fost ieri la ecograf , totul e bine , o sa avem un baietel :D.
Va urez un nou an plin de impliniri, multa sanatate si cu bebelusi sanatosi in brate ! Ne " vedem" la anu :*

mihapet
30.12.2010, 10:18:33
Am fost ieri la ecograf , totul e bine , o sa avem un baietel :D.
Va urez un nou an plin de impliniri, multa sanatate si cu bebelusi sanatosi in brate ! Ne " vedem" la anu :*
Felicitari ptr baietel. Asta iti doreai? Sarcina usoara si un an plin de bucurii. Cu siguranta va fi cel mai frumos.\:D/\:D/

ingerash_mic
03.01.2011, 08:20:17
Buna fetelor!!!!!!!!!!!Dupa nunta,imi dau seama ca urmatorul pas e bebe!!!!!!!Noi am decis sa mai asteptam putin.Am o nelamurire...Eu de exemplu vreau sa ma duc la Bogdana Lupu.In acelasi timp ma pot duce si la Placinta sau sa astept sa ma trimita Bogdana?Am auzit de la o tipa ca ea a fost la Bogdana,dar nu a mai trimis-o la Placinta si a lasat-o in voia sortii de a ajuns sa nasca cu asistentele.Tin sa precizez ca am auzit numai de bine de ambii doctori...si ca Placinta chiar asista la nasteri..poti sa il chemi si de acasa ca vine..Va pup

alina512
03.01.2011, 12:03:51
Buna fetelor!!!!!!!!!!!Dupa nunta,imi dau seama ca urmatorul pas e bebe!!!!!!!Noi am decis sa mai asteptam putin.Am o nelamurire...Eu de exemplu vreau sa ma duc la Bogdana Lupu.In acelasi timp ma pot duce si la Placinta sau sa astept sa ma trimita Bogdana?Am auzit de la o tipa ca ea a fost la Bogdana,dar nu a mai trimis-o la Placinta si a lasat-o in voia sortii de a ajuns sa nasca cu asistentele.Tin sa precizez ca am auzit numai de bine de ambii doctori...si ca Placinta chiar asista la nasteri..poti sa il chemi si de acasa ca vine..Va pup

Atat Lupu cat si Bratu Corina (la care am fost eu) lucreaza cu Placinta si te trimit la el pentru monitorizare pe la 35 sapt. Cat despre ce ai auzit tu nu cred ca ar fi profesional sa te trimita efectiv la cineva. Eu stiam ca ea colaboreaza cu Placinta si pe la 30 sapt am discutat subiectul "nastere" si i-am cerut o recomandare, mi-a dat nr. de mobil al lui Placinta si mi-a spus sa-l sun pe la 35 sapt. In cazul tipei de care spui mi se pare ca a fost si vina ei, cum adica sa nu ai cu ce doctor sa nasti si nici macar sa nu intrebi, mi se pare absurd din partea ei, adica asteapta sa nasca, dar nu vorbeste cu nici un doctor?

ella1986
15.01.2011, 10:27:48
pe aici nici o mamica ???? cam bate vantul

Margelutza
15.01.2011, 10:52:23
care mai de care ocupate cu bebicii cred :D

mihapet
15.01.2011, 12:01:25
pai asteptam sa spargi gheata si sa ne anunti de marele eveniment:*:*:*

ella1986
15.01.2011, 18:00:31
pai asteptam sa spargi gheata si sa ne anunti de marele eveniment:*:*:*

eeee....de 2 sapt suntem in brasov si asteptam sa vina, da degeaba, bebe e un puturos. iar eu parca nu mai am rabdare

mihapet
15.01.2011, 22:13:24
eeee....de 2 sapt suntem in brasov si asteptam sa vina, da degeaba, bebe e un puturos. iar eu parca nu mai am rabdare
Stiu exact ce simti. Eu nu mai aveam rabdare la 37 sapt din cauza durerilor, daramite la aproape 40 sapt

alina512
16.01.2011, 16:01:32

Ehe, cine stie, mai bine te-ai inarma cu rabdare. A mea s-a hotarat sa iasa la 41 sapt. o:-)

ella1986
17.01.2011, 09:02:21
Ehe, cine stie, mai bine te-ai inarma cu rabdare. A mea s-a hotarat sa iasa la 41 sapt. o:-)

joi mergem la control si daca nu da semne il scoatem fortat, pt ca deja am un bebe ursulet de vreo 4 kg si ceva ai dr a zis ca sigur nu-mi doresc sa fac un bebe de 5 kg

rody_pet2002
17.01.2011, 09:47:58
Nastere usoara .....iti tinem pumni :*

ella1986
17.01.2011, 14:25:12
Nastere usoara .....iti tinem pumni :*

multumesc din suflet, doar ca bebe se cam incapataneaza si nu vrea sa iasa, iar mami deja are rabdarea ajunsa la limita

rody_pet2002
19.01.2011, 13:56:43
joi mergem la control si daca nu da semne il scoatem fortat, pt ca deja am un bebe ursulet de vreo 4 kg si ceva ai dr a zis ca sigur nu-mi doresc sa fac un bebe de 5 kg
Oooooooo ce bebe mare , eu acum am vazut ce ai scris....las sa fie el sanatos si inca odata nastere usoara , asteptam noutati, te pupam ! :*

grasut
28.01.2011, 00:03:11
Draga mea eu am baietelul la gradinita nr.10 (autogara) si o prietena l-a avut la cresa de langa si a fost foarte multumita.Eu una de gradinita sunt mai mult decat multumita, acum depinde de fiecare.....

BUna!
as dori cateva detalii despre gradinita nr. 10. in taomna trebuie sa mearga si Alex (acum are 1 an si doua luni)

alina512
28.01.2011, 14:00:00
BUna!
as dori cateva detalii despre gradinita nr. 10. in taomna trebuie sa mearga si Alex (acum are 1 an si doua luni)

Care e gradinita 10 ca eu nu le stiu dupa nume? Il primeste asa mic la gradi?

ginadraguta
08.02.2011, 16:11:24
Va salut pe toate,eu am deschis acest topic,acum doi ani,si spre rusinea mea,nu am mai scris nimic.vreau sa va intreb,stiti un medic de familie bun,sau homeopat pediatru?o sa revin si o sa va povestesc cum copilul meu era sa devina asmatic din cauza antibioticelor.

alina512
08.02.2011, 21:27:26
Va salut pe toate,eu am deschis acest topic,acum doi ani,si spre rusinea mea,nu am mai scris nimic.vreau sa va intreb,stiti un medic de familie bun,sau homeopat pediatru?o sa revin si o sa va povestesc cum copilul meu era sa devina asmatic din cauza antibioticelor.

Eu nu stiu. Multa sanatate puiului!

andreea_fcs
23.02.2011, 11:21:53
buna fetelor. abia acum pot sa va scriu si eu. am nascut la sfarsitul lui decembrie cu dr. placinta .Baietelul a avut 4100 kg si am nascut natural. Am stat 12 ore in travaliu. dr placinta a fost ok cu exceptia fatului ca nu a fost deloc comunicativ. Pentru cele care vor sa nasca cu dumnealui , punetii cat mai multe intrebari ca sa va lamuriti. Am avut o complicatie in urma nasterii- datorita faptului ca a fost prea mare s-au intins cativa muschi si pierdeam urina fara sa imi dau seama. dar s-a remediat pe parcurs.

mihapet
23.02.2011, 11:58:27
buna fetelor. abia acum pot sa va scriu si eu. am nascut la sfarsitul lui decembrie cu dr. placinta .Baietelul a avut 4100 kg si am nascut natural. Am stat 12 ore in travaliu. dr placinta a fost ok cu exceptia fatului ca nu a fost deloc comunicativ. Pentru cele care vor sa nasca cu dumnealui , punetii cat mai multe intrebari ca sa va lamuriti. Am avut o complicatie in urma nasterii- datorita faptului ca a fost prea mare s-au intins cativa muschi si pierdeam urina fara sa imi dau seama. dar s-a remediat pe parcurs.
feliciatri. sa ai un bebe sanatos si papacios, iar tu sa te refaci repede.\:D/\:D/\:D/

andreea_fcs
23.02.2011, 20:21:23
multumesc din suflet. si voi sa fiti sanatosi si numai bucurii sa va aduca micutul

andreea_fcs
23.02.2011, 20:24:34
avem o problema destul de mare. nu facem treaba mare decat cu supozitor. doctorul a zis ca isi revine cand incepem diversificare insa mie mi se rupe sufletul cand introduc supozitorul. treaba mare e normala , nu tare. aveti cumva vreun sfat?

alina512
23.02.2011, 20:50:03
avem o problema destul de mare. nu facem treaba mare decat cu supozitor. doctorul a zis ca isi revine cand incepem diversificare insa mie mi se rupe sufletul cand introduc supozitorul. treaba mare e normala , nu tare. aveti cumva vreun sfat?

Asa facea si a mea, nu e o problema asa mare, baga-i cate 1/2 (nu intreg ca e prea mult) supozitor cu gliceina taiat pe lung o zi da, una nu. A mae a inceput sa faca singura pe la 2 luni. Daca te putem ajuta cu orice informatie, iti stam la dispozitie. Multa sanatate!

andreea_fcs
23.02.2011, 21:47:03
Supozitorul il introduc in a 3 zi si face saracul treaba mare cat pentru 3 zile. Ma tot gandesc sa nu il ranesc cu supozitorul. Am intels ca e si genetic ( eu fac o data la 4, 5 zile ). Sper sa se remedieze problema ca tare imi e mila de el. nu plange iar caca e moale, de culoarea mustarului ( normal). de 5 ori a facut singur in 2 luni. in restul zilelor il fortam cu termometrul eventual supozitor.:(

mihapet
23.02.2011, 22:02:09
Supozitorul il introduc in a 3 zi si face saracul treaba mare cat pentru 3 zile. Ma tot gandesc sa nu il ranesc cu supozitorul. Am intels ca e si genetic ( eu fac o data la 4, 5 zile ). Sper sa se remedieze problema ca tare imi e mila de el. nu plange iar caca e moale, de culoarea mustarului ( normal). de 5 ori a facut singur in 2 luni. in restul zilelor il fortam cu termometrul eventual supozitor.:(
il alaptezi la san sau ii dai lapte praf? daca ii dai lapte praf atunci sa stii ca el constipat. al meu a fost constipat pana pe la 2 luni. am scapat cu humana milchzuker. acum face zilnic foarte bine.

andreea_fcs
24.02.2011, 08:58:33
numai san ii dau si ceai dimineata si seara. ceai Baby Calm si seara Baby Drink. Jumatate de pliculet la 50 ml apa fiarta si racita. Am incercat si o cura cu musetel 2 saptamani la recomandarea medicului dar tot degeaba. Forfotea burtica lui, se scremea putin dar tot nu facea.
Luni facem 2 luni si mai intrebam cam ce am mai putea face

alina512
24.02.2011, 12:44:50
numai san ii dau si ceai dimineata si seara. ceai Baby Calm si seara Baby Drink. Jumatate de pliculet la 50 ml apa fiarta si racita. Am incercat si o cura cu musetel 2 saptamani la recomandarea medicului dar tot degeaba. Forfotea burtica lui, se scremea putin dar tot nu facea.
Luni facem 2 luni si mai intrebam cam ce am mai putea face

Baga-i in continuare cate 1/2 supozitor pana se va regla singur, eu zic ca e cam rar o data la 3 zile, da' asta-i doar parerea mea. Si a mea tot alaptata era si tot asa facea, deasemenea e genetic (de la mine), dar vei vedea ca se va regla. Foarte important (zic eu) este sa nu-i dai mancare mai devreme de 6 luni ca sa fie stomacelul pregatit si sa nu se constipe. Data nu o mai stiu, dar a mea intre 2 si 3 luni a inceput sa faca zilnici singura.

andreea_fcs
24.02.2011, 13:21:28
ii introduc supozitor la 3 zile cu gandul ca poate face si singurel. dar nu vrea deloc. eu mananc numai alimente laxative dar tot degeaba ca nici eu nu fac .. acum am inceput sa iau cate o lingurita pe zi de ulei de ricin. am mai citit ca e bine daca as bea ceai de fenicul sau chimen. u ai baut ?

mihapet
24.02.2011, 13:56:24
ii introduc supozitor la 3 zile cu gandul ca poate face si singurel. dar nu vrea deloc. eu mananc numai alimente laxative dar tot degeaba ca nici eu nu fac .. acum am inceput sa iau cate o lingurita pe zi de ulei de ricin. am mai citit ca e bine daca as bea ceai de fenicul sau chimen. u ai baut ?
Cum a zis si Alina, e cam rar la 3 zile. Gandeste-te cat este de chinuitor pentru el sa stea atata timp fara sa faca kk. Si tie iti este greu, daramite lui. Plus de asta, el trebuie sa elimine gazele. Daca nu face kk, atunci nu elimina toate gazele si drept urmare face colici mai agresivi.

andreea_fcs
24.02.2011, 14:31:50
sincer colici nu are. gaze elimina chiar destul de des.nu plange, nu il doare burta. doarme si mananca iar spre seara plange putin . treaba mare o face normal, de consistenta cremoasa avand culoarea mustarului. nu a fost niciodata tare.
plus ca imi e frica sa nu ii ating vreun nerv ceva la anus i sa ii fac mai rau.dupa nastere am recurs si eu la supozitor si a fost cumplit. parca as fi introdus cutite .
luni mergem la doctorita si vedem ce mai spune.
am tot citit despre humana milchzuker. ce parere aveti? ati folosit asa ceva?
scuze nici nus daca am postat corect mesajul

rody_pet2002
24.02.2011, 15:20:45
Ma bucur sa aud ca esti bine si tu si bebe :) La ce dr te duci cu bebe ? o prietena mi-a povestit ca fetita ei era constipata si s-a dus la dr Iacob ( parca asa-i spune) si ia dat un siropel , nu stiu cum ii spune , si de atunci nu mai are probleme.

andreea_fcs
24.02.2011, 18:17:52
Noi mergem la d-na dr. Calistru. mi se pare ok. Vine acasa oricand vrei, raspunde la tel etc. Am auzit de Dr Iacob si cred ca o sa ii facem o vizita in curand.

mihapet
24.02.2011, 18:52:12
sincer colici nu are. gaze elimina chiar destul de des.nu plange, nu il doare burta. doarme si mananca iar spre seara plange putin . treaba mare o face normal, de consistenta cremoasa avand culoarea mustarului. nu a fost niciodata tare.
plus ca imi e frica sa nu ii ating vreun nerv ceva la anus i sa ii fac mai rau.dupa nastere am recurs si eu la supozitor si a fost cumplit. parca as fi introdus cutite .
luni mergem la doctorita si vedem ce mai spune.
am tot citit despre humana milchzuker. ce parere aveti? ati folosit asa ceva?
scuze nici nus daca am postat corect mesajul
Daca kk e ok, nu tipa de durere cand face atunci este foarte ok. Este absolut normal sa faca chiar si la 5 zile. NU E CONSTIPAT. Eu am folosit, dar zic ca nu are rost sa-i dai, caci nu este constipat si poate da in diaree, care e mai nasoala decat constipatia

alina512
24.02.2011, 19:46:47

Pe noi ne ajuta cafeaua, beam eu o cafea dimineata in liniste, mergem la toaleta, dupa care iesea si ea. \:D/

alina512
24.02.2011, 19:50:26
Daca kk e ok, nu tipa de durere cand face atunci este foarte ok. Este absolut normal sa faca chiar si la 5 zile. NU E CONSTIPAT. Eu am folosit, dar zic ca nu are rost sa-i dai, caci nu este constipat si poate da in diaree, care e mai nasoala decat constipatia

Nu stiu cat e de normal, si la mine facea normal ca si consistenta, dar pur si simplu nu putea iesi singura si daca o lasam 3 zile plangea de burtica si se tot scremea. Ii bagam 1/2 supozitor si stateam cu pampers-ul pregatit ca facea imediat si il scotea intreg, avea nevoie mai mult de o lubrifiere.

mihapet
24.02.2011, 20:18:40
Nu stiu cat e de normal, si la mine facea normal ca si consistenta, dar pur si simplu nu putea iesi singura si daca o lasam 3 zile plangea de burtica si se tot scremea. Ii bagam 1/2 supozitor si stateam cu pampers-ul pregatit ca facea imediat si il scotea intreg, avea nevoie mai mult de o lubrifiere.
Toti pediatrii spun ca e ok ca un bebe sa faca la si la 5 zile, asta daca kk este normal ca si consistenta. Asta nu inseamna ca bebe e constipat. Dar fiecare face cum vrea.

mihapet
24.02.2011, 20:20:41
Toti pediatrii spun ca e ok ca un bebe sa faca la si la 5 zile, asta daca kk este normal ca si consistenta. Asta nu inseamna ca bebe e constipat. Dar fiecare face cum vrea.
Al meu bebe cand era constipat facea kk precum cacarezele de oaie, foarte tari si groase, cu dureri de burta si plansete. Era asa de gros, caci ma miram cum de putea sa-l scoata pana la urma. Asta este constipatia. Si ca sa-i dea Michzuker asa aiurea nu cred ca e bine

andreea_fcs
24.02.2011, 22:33:37
supozitorl il folosesc pt lubrefiere (il introduc si il scoate imediat urmand cacuta). constipatie functionala se numeste.nu sunt bine dezvoltati nervisorii din zona anusului:(.

mihapet
24.02.2011, 22:45:47
supozitorl il folosesc pt lubrefiere (il introduc si il scoate imediat urmand cacuta). constipatie functionala se numeste.nu sunt bine dezvoltati nervisorii din zona anusului:(.
da, dar eu zic ca daca nu e constipat( am descris mai devreme cum e constipatia) sa nu folosesti nimic. Vei vedea ca se va regla. Al meu s-a constipat din cauza ca bea numai lapte praf. Si s-a constipat foarte rau. Urla de mi se rupea sufletul si ii bagam mereu supozitor. Abia facea si cu supozitor in ultima perioada a constipatiei. Pe urma i-am dat milchzuker timp de 2 sapt si a facut diaree(alta problema, caci el era mic: avea 2 luni maxim, si nu puteam sa-i dau prea multe. Am inlocuit lapticul cu apa de orez o masa. iti dai seama ca abia a baut, caci nu-i placea). Asa ca daca nu e constipat nu-i da milchuker. diareea e mai nasoala. ai sa vezi ca pe la 3 luni - 3 luni jumate se va regla singur. Daca elimina gazele si el nu se chinuie lasa-l in pace. Dar, esti libera sa alegi sa faci cum vrei. Cel mai bine asculta-ti instinctul de mama, caci nu te inseala.

andreea_fcs
25.02.2011, 08:21:33
Si eu m-am gandit la acelasi lucru insa doctorita mi-a spus sa nu il las mai mult de 3 zile . Am sa il las totusi sa vad cam cand iese singur. si daca plange foarte tare si are dureri mari am sa ii bag supozitor.
Multumesc mult de sfaturi

ella1986
25.02.2011, 08:28:39
off, greu mai e cu bebelusi. al meu face dupa fiecare masa, totul e ok si ma rog asa sa fie si de acum incolo.cumparam pampersi cu baxurile :D:D. sfatul meu e sa nu il mai chinui cu supozitor. cunosc bebelusi care fac si 1 data [pe saptamana si totul e ok... si fac de buna voie.

andreea_fcs
25.02.2011, 08:46:52
Fetelor sa va povestesc cum am nascut eu.
Precizez ca am nascut natural in Focsani.
M-am internat pe 27 dec(la recomandarea medicului). Pe 28 la ora 7 dimineata vine o asistenta si imi face prima injectie de provocare (cu care am fost de acord pentru a cadea in garda medicului cu care vroiam sa nasc).
In jur de ora vine ma cheama medicul si imi rupe membranele si apa. La aceasta operatie mentionez ca mi s-a dus mai mult de jumatate din lichid. S-a chinuit mult pana a reusit sa imi rupa membranele deoarece corpul meu inca nu era pregatit de nastere.Inainte de internare nu am avut nici o durere, contractie etc.
Dupa ruperea membranelor am fost dusa in sala de pretravaliu. Acolo mi s-au mai injectat inca 4 injectii pentru declansare si inca vreo 5 perfuzii cu tot felul de substante insa sa nasc-nimic. In celelalte 5 paturi veneau femei si plecau in sala de nasteri pe banda rulanta .Deja intrasem in panica deoarece eu tot nuaveam nici cea mai mica durere. Insa pe la ora 15 au inceput incet incet . Doctoritele au cam ramas socate deoarece mi-au spus ca trebuia sa nasc de 10 ori pana acum la cate injectii mi-au facut.
La 15.00 abia aveam si eu dilatatie 2. Medicul s-a dus acasa sa manance si s-a intors mai tarziu putin. In tot acest timp am intrat sub atentia dr sandulescu. Pe la 17 aveam dilatatia 4.
Intr-un final incep contractiile insa la minute bune distanta si deja eu eram obosita atat fizic cat si psihic. Intre contractii adormeam. Lichidul deja pierdusem destul de mult pt ca aproape din ora in ora ma urcam pe masa si tot mai umbla pe acolo. Pe toata durata sarcinii am luat 9 kg in greutate dintre care baietelul a avut 4100 kg la nastere. Deci prea mult lichid nici nu am avut.
Intr-un final la 21 reusesc sa nasc mai mult moarta decat vie . Asta noroc cu o asistenta foarte buna care s-a urcat efectiv pe mine si a impins ea bebelusul. Eu deja nu mai aveam putere deloc. Binenteles ca acasa am facut exercitii de respiratie insa in acele momente am uitat tot. Ba chiar asistentele imi spuneau cum sa fac dar parca vorbeau in alta limba. Asa ca am facut marea greseala sa inspir aerul si sa il pastrez prea mult . Din acest motiv mi-am spart foarte multe vase de sange la ochi, (de fapt toata fata).
La ora 22 a terminat de cusut si am fost dusa in sala de lehuze.
Un mare Sfat foarte IMPORTANT. Dupa nastere, frecati-va burta foarte foartetare ca sa eliminati cat mai multe cheaguri. Eu nu am reusit acest lucru deoarece am adormit iar asistentele nu au mai ajuns la mine pentru ca se nastea pe banda rulanta si erau tot timpul in sala de nasteri.
A doua zi am realizat ca pierdeam urina fara sa imi dau seama(in special in sala de alptat cand il ridicat in brate pe bebe). Asta se intampla datorita faptului ca a fost f mare si mi-a intins la maxim muschii . Dupa un tratament mi-am revenit iar acum sunt ok. Daca patiti acest lucru stati linistite ca organismul se reface. Binentele anuntai imediat medicul . In acele momente am fost f panica si mi-a afectat laptele.
In ceea ce priveste alaptatul- nu am avut mai deloc lapte insa eu nu mi-am dat seama atunci deoarece bebe era mereu adormit si satul in momentul cand ajungeam la el. Asta pt ca nenorocitele de asistente il indopau cu lapte praf la greu. Binenteles ca sistemul e groaznic pt ca nu ne-au dat nici o explicatie cum sa tii copilul, cum sa procedezi in anumite cazuri etc.Am ramas foarte dezamagita. Abia acasa am realizat ca nu am lapte deloc. Bebe plangea foarte tare de foame dar fiind 1 dec nu am gasit nici o farmacie deschisa iar 24 nu avea lapte praf formula pt 1 pt abia nascuti. am recurs la ceaiuri de colici pana a doua zi. Laptele mi-a venit abia in a 7 zi dupa nastere si asta dupa multe rugaciuni, ceaiuri de lactatie etc. De atunci slava domnului nu am probleme .
Nu am avut nici o furia laptelui, nimic. El a venit in ziua cand se implineau 40 saptamani si probabil si ziua in care ar fi vrut sa iasa bebe.
Atunci nu stiam la ce sa ma astept in ceea ce priveste declansarea nasterii insa acum mi se pare aproape inunam.
Dar toate durerile au trecut si aproape ca nici nu imi mai amintesc cum au fost . Tin minte momentele dar durerile nu .
Cam asta a fost experienta mea. Sper sa nu sperii nici o gravidyta. Foarte multe femei nasc usor( erau fete care nasteau si intr-o ora) asa ca nu va panicati deloc. Poate sunteti fericite sa faceti parte din cealalta categorie.
Multa sanatate si bebei cat mai sanatosi va doresc.

mihapet
25.02.2011, 14:54:02
M-am internat pe 27 dec(la recomandarea medicului). Pe 28 la ora 7 dimineata vine o asistenta si imi face prima injectie de provocare (cu care am fost de acord pentru a cadea in garda medicului cu care vroiam sa nasc).
In jur de ora vine ma cheama medicul si imi rupe membranele si apa. La aceasta operatie mentionez ca mi s-a dus mai mult de jumatate din lichid. S-a chinuit mult pana a reusit sa imi rupa membranele deoarece corpul meu inca nu era pregatit de nastere.Inainte de internare nu am avut nici o durere, contractie etc.
Dupa ruperea membranelor am fost dusa in sala de pretravaliu. Acolo mi s-au mai injectat inca 4 injectii pentru declansare si inca vreo 5 perfuzii cu tot felul de substante insa sa nasc-nimic. In celelalte 5 paturi veneau femei si plecau in sala de nasteri pe banda rulanta .Deja intrasem in panica deoarece eu tot nuaveam nici cea mai mica durere. Insa pe la ora 15 au inceput incet incet . Doctoritele au cam ramas socate deoarece mi-au spus ca trebuia sa nasc de 10 ori pana acum la cate injectii mi-au facut.
La 15.00 abia aveam si eu dilatatie 2. Medicul s-a dus acasa sa manance si s-a intors mai tarziu putin. In tot acest timp am intrat sub atentia dr sandulescu. Pe la 17 aveam dilatatia 4.
Intr-un final incep contractiile insa la minute bune distanta si deja eu eram obosita atat fizic cat si psihic. Intre contractii adormeam. Lichidul deja pierdusem destul de mult pt ca aproape din ora in ora ma urcam pe masa si tot mai umbla pe acolo. Pe toata durata sarcinii am luat 9 kg in greutate dintre care baietelul a avut 4100 kg la nastere. Deci prea mult lichid nici nu am avut.
Intr-un final la 21 reusesc sa nasc mai mult moarta decat vie . Asta noroc cu o asistenta foarte buna care s-a urcat efectiv pe mine si a impins ea bebelusul. Eu deja nu mai aveam putere deloc. Binenteles ca acasa am facut exercitii de respiratie insa in acele momente am uitat tot. Ba chiar asistentele imi spuneau cum sa fac dar parca vorbeau in alta limba. Asa ca am facut marea greseala sa inspir aerul si sa il pastrez prea mult . Din acest motiv mi-am spart foarte multe vase de sange la ochi, (de fapt toata fata).
Un mare Sfat foarte IMPORTANT. Dupa nastere, frecati-va burta foarte foartetare ca sa eliminati cat mai multe cheaguri. Eu nu am reusit acest lucru deoarece am adormit iar asistentele nu au mai ajuns la mine pentru ca se nastea pe banda rulanta si erau tot timpul in sala de nasteri.
A doua zi am realizat ca pierdeam urina fara sa imi dau seama(in special in sala de alptat cand il ridicat in brate pe bebe). Asta se intampla datorita faptului ca a fost f mare si mi-a intins la maxim muschii . Dupa un tratament mi-am revenit iar acum sunt ok. Daca patiti acest lucru stati linistite ca organismul se reface. Binentele anuntai imediat medicul . In acele momente am fost f panica si mi-a afectat laptele.
In ceea ce priveste alaptatul- nu am avut mai deloc lapte insa eu nu mi-am dat seama atunci deoarece bebe era mereu adormit si satul in momentul cand ajungeam la el. Asta pt ca nenorocitele de asistente il indopau cu lapte praf la greu. Binenteles ca sistemul e groaznic pt ca nu ne-au dat nici o explicatie cum sa tii copilul, cum sa procedezi in anumite cazuri etc.Am ramas foarte dezamagita. Abia acasa am realizat ca nu am lapte deloc. Bebe plangea foarte tare de foame dar fiind 1 dec nu am gasit nici o farmacie deschisa iar 24 nu avea lapte praf formula pt 1 pt abia nascuti. am recurs la ceaiuri de colici pana a doua zi. Laptele mi-a venit abia in a 7 zi dupa nastere si asta dupa multe rugaciuni, ceaiuri de lactatie etc. De atunci slava domnului nu am probleme .
Nu am avut nici o furia laptelui, nimic. El a venit in ziua cand se implineau 40 saptamani si probabil si ziua in care ar fi vrut sa iasa bebe.
Atunci nu stiam la ce sa ma astept in ceea ce priveste declansarea nasterii insa acum mi se pare aproape inunam.
Dar toate durerile au trecut si aproape ca nici nu imi mai amintesc cum au fost . Tin minte momentele dar durerile nu .
Cam asta a fost experienta mea. Sper sa nu sperii nici o gravidyta. Foarte multe femei nasc usor( erau fete care nasteau si intr-o ora) asa ca nu va panicati deloc. Poate sunteti fericite sa faceti parte din cealalta categorie.
Doamne, prin ce ai putut sa treci. Se pare ca sistemul e acelasi in toata tara. la fel e si in Bucuresti. din pacate, la mine nu a venit deloc laptele. Am luat tratament 3 sapt si nimic. inainte de fiecare masa il puneam pe bebe la san si sugea cate ora jumate( sugea foarte tare), dar obosea si daca nu lua lapte de la mine era nemancat, caci era prea obosit sa mai suga si la bine. Asa ca in 2 sapt el luase 100 g. dar totul e bine cand se termina cu bine. sa ai un bebe sanatos, caci asta e cel mai important:*:*

alina512
25.02.2011, 18:35:54

Stiu ce spun pediatrii, dar eu cred ca unii bebei mici nu au "reflexul" bine format si din cauza asta trebuie ajutati, ca si a mea se chinuia si plangea, asa a fost de cand am adus-o acasa si pana pe la 2 luni.

mihapet
25.02.2011, 18:43:35
Stiu ce spun pediatrii, dar eu cred ca unii bebei mici nu au "reflexul" bine format si din cauza asta trebuie ajutati, ca si a mea se chinuia si plangea, asa a fost de cand am adus-o acasa si pana pe la 2 luni.
Da, dar ea zicea ca nu plange. In fine, fiecare mama face ce crede ca e mai bine pentru puiutul ei. In alta ordine de idei, vad ca apropiati de implinirea unui anisor. Cum merg pregatirile?

alina512
25.02.2011, 18:44:44
Si eu m-am gandit la acelasi lucru insa doctorita mi-a spus sa nu il las mai mult de 3 zile . Am sa il las totusi sa vad cam cand iese singur. si daca plange foarte tare si are dureri mari am sa ii bag supozitor.
Multumesc mult de sfaturi

Asa cum am mai spus, este si asta o forma de constipatie, iar eu nu mi-am lasat fetita mai mult de doua zile fiindca o vedeam cum se chinuie sa faca.

Cat despre nastere, tot natural la aproape 41 sapt, nu provocat, in Focsani, tot cu Placinta, a durat travaliul 17 ore cu tot cu acele injectii si la fel ma miram si eu ca nasteau unele intr-o ora. Era un pat in fata mea pe care au stat pe rand 3 mamici si eu tot nu mai nasteam, glumeau asistentele cu mine sa ma mut in patul acela ca poate nasc si eu.

andreea_fcs
26.02.2011, 17:03:40
Alina deci u ii bagai supozitor o zi da una nu timp de 2 luni si astfel si-a format reflexul de a iesi singura? funduletul nu s-a ranit?

Margelutza
26.02.2011, 19:52:34
Buna

Si noi tot asa am patit. De la o luna jumatate ne-am luptat cu constipatia si ii puneam supozitor o zi da una nu pana dupa 3 luni si jumatate pana cand s-a mai reglat si de cand am intrat pe mancare diversificata totul este OK.
Nu trebuie sa iti faci griji ca se regleaza doar ca se cam chinuie ei saracutzii.

alina512
27.02.2011, 14:37:54
Alina deci u ii bagai supozitor o zi da una nu timp de 2 luni si astfel si-a format reflexul de a iesi singura? funduletul nu s-a ranit?

Da, eu asa am facut, uneori o lasam 2 zile sa vad daca face totusi singura. Acum face zilnic si chiar de cateva ori pe zi. Nu a avut absolut nimic fata. Tu faci cum crezi, dar eu am razbit cu bine asa, desi unii imi spuneau ca nu e bine si ca se va invata sa faca numai cu supozitor, dar nu a fost asa.

Margelutza
28.02.2011, 08:29:50
Da, eu asa am facut, uneori o lasam 2 zile sa vad daca face totusi singura. Acum face zilnic si chiar de cateva ori pe zi. Nu a avut absolut nimic fata. Tu faci cum crezi, dar eu am razbit cu bine asa, desi unii imi spuneau ca nu e bine si ca se va invata sa faca numai cu supozitor, dar nu a fost asa.

De acord cu Alina

rody_pet2002
28.02.2011, 09:27:09

Ai trecut prin multe Andreea dar totul a fost bine pana la urma , tu si bebe sunteti sanatosi , ma bucur ca totusi povestesti cu optimism adica cel putin asa imi trasmiti mie mesajul si eu imi doresc mult sa nasc normal dar am niste probleme de sanatate si nu cred ca am vreo sansa :( , noi sa fim sanatosi :) .

mariaioana77
10.03.2011, 16:24:26
451097buna fetelor1 in sfarsit am revenit si eu (mi-am bagat net) si sa va arat o poza cu stefan printisorul meu....451096

mariaioana77
10.03.2011, 18:06:28
si acum pentru ca am timp am sa va povestesc pe indelete. m-au apucat contractiile joi seara pe la ora 17.30. am avut o presimtire ca daca ajung la spital o sa nasc. cand am inceput sa am contractii la 5 minute am plecat la spital. precizez ca nu am avut dureri extraordinare. toate femeile se tavaleau in sala de travaliu iar eu adormeam asa ca m-au dus in salon. abia dimineata pe la 7 am inceput sa am dureri iar la 8.45 l-am nascut pe stefan de 2.800 kg. cam atat.

mihapet
10.03.2011, 19:05:42
451097buna fetelor1 in sfarsit am revenit si eu (mi-am bagat net) si sa va arat o poza cu stefan printisorul meu....451096

Superb. Sa creasca mare si sanatos.:*:*

mariaioana77
10.03.2011, 21:32:55
.451201451202451203451204

multumesc frumos. in legatura cu constipatia si al meu nu iesise 2 zile la rand . abia a3 a zi seara cand vroiam sa ii bag un supozitor a iesit foarte mult. de ex nici azi nu a avut scaun.nu cred ca e nimic rau.

mihapet
10.03.2011, 21:59:19
.451201451202451203451204

multumesc frumos. in legatura cu constipatia si al meu nu iesise 2 zile la rand . abia a3 a zi seara cand vroiam sa ii bag un supozitor a iesit foarte mult. de ex nici azi nu a avut scaun.nu cred ca e nimic rau.
nu e rau. ai sa vezi ca se v regla pe la 2-3 luni, caci trebuie ca sistemul digestiv sa se acumuleze cu noua functie

mariaioana77
11.03.2011, 07:23:39
al meu are deja 3 luni jumate:*

mihapet
11.03.2011, 09:30:22
al meu are deja 3 luni jumate:*
a, da? scuza-ma, nu am stiut:">:">:">:">:">:">:">:">:">:">:">:">pai atunci, mai rabdare. nu stiu cum e cu bebicii alaptati la san, caci, din pacate, eu nu am trecut prin asta:-<

andreea_fcs
11.03.2011, 11:37:41
se pare ca din ce in ce mai multi bebelusi fac cacuta rar. Sa inteleg ca se resimt alimentele toxice pe care le mancam in fiecare zi. e cumplit cum ne omoara putin cate putin in fiecare zi . Nu cred ca mai exista mancare sanatoasa in ziua de azi.

andreea_fcs
11.03.2011, 11:43:20
Nu v-am aratat printisorul meu...
https://picasaweb.google.com/109285959522959256964/11032011#5582755407703689730
Sper ca se vede imaginea.
Filip la 2 luni.

mariaioana77
11.03.2011, 13:55:02
sa iti traiasca andreea sa te bucuri de el si el de voi!

mariaioana77
11.03.2011, 13:56:39
fetelor eu sunt putin in ceata. al meu are 3 luni si un pic pe 19 face 4 luni. ar trebui sa incep diversificarea avand in vedere ca alaptez la san? am inceput sa ii dau doar suc de mar si morcov. voi cum ati facut?

alina512
11.03.2011, 15:35:54

E un scump, sa va traiasca, sa fie sanatos si fericit.

alina512
11.03.2011, 15:37:58
Filip la 2 luni.

Sa va traiasca printisorul, sa fie sanatos si mancacios.

alina512
11.03.2011, 15:41:14
fetelor eu sunt putin in ceata. al meu are 3 luni si un pic pe 19 face 4 luni. ar trebui sa incep diversificarea avand in vedere ca alaptez la san? am inceput sa ii dau doar suc de mar si morcov. voi cum ati facut?

Eu am inceput sa ii dau orice altceva la 6 luni, mie mi se pare prea devreme chiar si pentru acel suc, eu zic ca trebuie sa astepti sa se maturizeze sistemul digestiv si sa iasa cu scaunul in fiecare zi, pentru mine asta a fost un semn ca s-a maturizat pe cat posibil tubul digestiv. In plus stiu ca se recomanda inceperea diversificarii cand sta in fundulet.

mihapet
11.03.2011, 17:02:48
Al meu face pe 15 4 luni, dar nu i-am dat nimic si este hranit numai cu lapte praf. eu zic sa nu-i mai dai nimic in afara de lapte, mai ales ca e alaptat exclusiv la san. la bebeii cu lapte praf tubul digestiv se matureaza mai repede si se poate incepe diversificarea de la 4 luni. ti-a zis pediatru sa-i dai suc de morcov? eu zic sa nu-i mai dai.

mihapet
11.03.2011, 17:05:12
Filip la 2 luni.
superb. sa fie sanatos si fericit. :*

mariaioana77
11.03.2011, 17:26:24
medicul de familie mi-a zis, nu pediatrul.oricum nu ii mai dau decat san.eram oarecum in dubii.multumesc de raspunsuri.pote ne intalnim intr-o dupa amiaza in parc.

mihapet
11.03.2011, 17:49:55
medicul de familie mi-a zis, nu pediatrul.oricum nu ii mai dau decat san.eram oarecum in dubii.multumesc de raspunsuri.pote ne intalnim intr-o dupa amiaza in parc.
eu nu pot sa va intosesc caci locuiesc in Bucuresti. Cum se numeste medicul tau de familie?

mariaioana77
11.03.2011, 19:25:23
nu e din focsani doctorul meu.

mihapet
12.03.2011, 22:58:07
nu e din focsani doctorul meu.
Am inteles.
Off-topic: Alina, La multi ani ptr micuta Andra. Sa fie sanatoasa, feroicita si sa aiba parte in viata de tot ce isi doreste ea. La multi ani<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

mariaioana77
13.03.2011, 07:25:49
la multi ani si din parte mea andra! mama ce a trecut timpul.....

andreea_fcs
13.03.2011, 09:16:16
Multumesc mult.

alina512
14.03.2011, 12:46:57
Am inteles.
Off-topic: Alina, La multi ani ptr micuta Andra. Sa fie sanatoasa, feroicita si sa aiba parte in viata de tot ce isi doreste ea. La multi ani<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

Multumesc mult fetelor, nu am mai avut timp sa intru fiindca eram cu pregatirile pentru mot.

Sambata, exact cand a facut un anisor, i-am luat din mot, a fost super din toate punctele de vedere: vreme frumoasa, cea mica a fost cuminte, a rezistat eroic, numai a dansat si a ras la toata lumea, iar noi am avut o petrecere super-super. <:-P<:-P<:-P

mihapet
14.03.2011, 12:52:45
Multumesc mult fetelor, nu am mai avut timp sa intru fiindca eram cu pregatirile pentru mot.

Sambata, exact cand a facut un anisor, i-am luat din mot, a fost super din toate punctele de vedere: vreme frumoasa, cea mica a fost cuminte, a rezistat eroic, numai a dansat si a ras la toata lumea, iar noi am avut o petrecere super-super. <:-P<:-P<:-P
Ma bucur ca ati sarbataorit-o asa cum se cuvine. Stiu ca a foat foarte cald, caci am fost si noi in Focsani. Ati facut la Oscar?;;);;);;)

mihapet
14.03.2011, 12:53:36
Apropo; vrem poze

mariaioana77
14.03.2011, 18:01:59
fetelor stiti de unde as putea lua un carucior la un pret mai acceptabil? nu prea stiu decat magazinele din jurul pietei si carffour respectiv kaufland. unde mai sunt magazine pt copii? si inca ceva... ati vazut undeva jucarie pt patut? eu am cumparat din bacau dar mi s-a rupt sistemul de prindere . a cautat intr-o zi si mama si sotul dar nu au gasit . stiti pe unde as putea gasi? alina asteptam poze.

mihapet
14.03.2011, 19:09:26
fetelor stiti de unde as putea lua un carucior la un pret mai acceptabil? nu prea stiu decat magazinele din jurul pietei si carffour respectiv kaufland. unde mai sunt magazine pt copii? si inca ceva... ati vazut undeva jucarie pt patut? eu am cumparat din bacau dar mi s-a rupt sistemul de prindere . a cautat intr-o zi si mama si sotul dar nu au gasit . stiti pe unde as putea gasi? alina asteptam poze.
Eu zic ca vei gasi sigur in carrefour. Eu am luat de la primii pasi(ma refer la carusel, de carucioare nu stiu, caci b stau in focsani) si am dat cam 20 lei. Asta in Bucuresti. Dar nu cred ca e diferenta intre Bucuresti si Focsani

alina512
14.03.2011, 21:24:57
Ma bucur ca ati sarbataorit-o asa cum se cuvine. Stiu ca a foat foarte cald, caci am fost si noi in Focsani. Ati facut la Oscar?;;);;);;)

Multumim. Da, la Oscar am sarbatorit-o, s-a intamplat sa fie si formatie si a iesit o super distractie. Pozele cred ca le iau marti-miercuri (cel putin cele neprelucrate).

alina512
14.03.2011, 21:28:24

In Carrefour gasesti din toate. Noi am avut un carut ieftin luat de acolo (215 lei), dar a fost super: se plia de incapea in portbagaj, avea manerul reversibil, avea protectie la picioare si putea fi folosit de la 0 luni fiindca avea 3 pozitii ale spatarului (culcat, 45 grade si in fundulet). Cu primul am avut din pacate un accident (ne-a lovit o masina pe trecerea de pietoni) si s-a dezmembrat, apoi am cumparat unul identic, dar nu am reusit sa o scot decat de doua ori afara cu el ca a venit zapada, iar acum nu mai sta in carut ci merge in picioare.

mihapet
14.03.2011, 23:32:57
In Carrefour gasesti din toate. Noi am avut un carut ieftin luat de acolo (215 lei), dar a fost super: se plia de incapea in portbagaj, avea manerul reversibil, avea protectie la picioare si putea fi folosit de la 0 luni fiindca avea 3 pozitii ale spatarului (culcat, 45 grade si in fundulet). Cu primul am avut din pacate un accident (ne-a lovit o masina pe trecerea de pietoni) si s-a dezmembrat, apoi am cumparat unul identic, dar nu am reusit sa o scot decat de doua ori afara cu el ca a venit zapada, iar acum nu mai sta in carut ci merge in picioare.
mi pare rau pentru accidentul vostru. Sper ca totul sa fi fost ok si sa nu fi suferit anumite traume. :-<:-<:-<Cred ca am scapat de n ori din aceasta sitatie numai cu ajutorul lui Dumnezeu. Nu stiu cum as reactiona daca lui bebe i s-ar intampla asa ceva.:gen_20:

andreea_fcs
15.03.2011, 08:56:52
Cum atasati imagine sau url in mesaj?

alina512
15.03.2011, 13:58:53
mi pare rau pentru accidentul vostru. Sper ca totul sa fi fost ok si sa nu fi suferit anumite traume. :-<:-<:-<Cred ca am scapat de n ori din aceasta sitatie numai cu ajutorul lui Dumnezeu. Nu stiu cum as reactiona daca lui bebe i s-ar intampla asa ceva.:gen_20:

Un scuter am vrut sa spun. Din fericire am scapat cu bine, doar ca respectivul a lovit carutul in plin, noroc ca nu i-am dat drumul carutului si m-a smucit cu tot cu carut, care s-a dezmembrat, dar cea mica nu a cazut din carut. Spaima a fost foarte mare pentru amandoua, cea mica urla foarte tare de am crezut ca si-a rupt ceva, iar eu tremuram din toate incheieturile si plangeam cu ea in brate. La spital s-a linistit intr-un tarziu si eu deasemenea cand ne-a spus ca nu are nimic. Carutul a mai fost bun doar de aruncat la gunoi, dar asta era ultimul lucru de care imi pasa, bine ca a protejat-o pe ea.

alina512
15.03.2011, 14:01:00
Cum atasati imagine sau url in mesaj?

Dai click pe agrafa de birou (in bara de meniu cand scrii mesajul), apoi "adauga fisiere" si "insereaza atasament".

mariaioana77
15.03.2011, 16:24:40
groaznic.....eu am patit-o singura pe trecerea de pietoni. nu stiu cum as reactiona daca as avea si caruciorul cu mine....bine ca nu s-a intamplat nimic.am sa ma uit de 4 ori inainte sa traversez ca nu e bine sa te pui cu prostu'.

mariaioana77
15.03.2011, 16:26:41
daca e cineva care are carucior in stare buna pentru baietei sunt dispusa sa il cumpar.

andreea_fcs
16.03.2011, 11:00:32
mamici voi cu ce mai tratati colicii? eu folosesc ceai de anason + fenicul + lemn dulce. e super . beau si eu si bebe si tragem parturi amandoi toata ziulica . l-am terminat pe tati:">.

mihapet
16.03.2011, 11:02:11
mamici voi cu ce mai tratati colicii? eu folosesc ceai de anason + fenicul + lemn dulce. e super . beau si eu si bebe si tragem parturi amandoi toata ziulica . l-am terminat pe tati:">.
eu i-am day infacol. mi s-a parut cel mai bun pentru colici

alina512
16.03.2011, 13:33:51

Eu i-am dat bonnisan vreo luna (nu a mai vrut sa-l ia apoi), dupa care i-am dat sab simplex (parca), am auzit ca ar mai fi bune espumisan-ul si infacol.

andreea_fcs
16.03.2011, 14:10:59
Am incercat Infacol. Dar face alergie- se inroseste tot si se opreste din respirat. nu ii place deloc. II mai dau si Espumisan . E bunicel si ala. Adoarme cel putin jumatate de ora imediat cum ii dau. Dar nu vreau sa il folosesc prea des. Am folosit o sticluta in 2 luni si 2 saptamani.prefer sa ii dau ceai . E mai "natural".

mariaioana77
16.03.2011, 15:23:56
eu i-am dat espumisan....insa o doctorita mi-a spus ca medicamentele pt colici pt bebei sunt mai mult pt mamici( psihologic vorbind) pentru ca nimic nu calmeaza intratat colicii pe cat se lauda medicamentele. asa ca eu ii dadeam o lingurita de cei de cimbru ( nu foarte concentrat) si il tineam cu forta lipit de mine, adica burtica lui lipita de mine. se zbatea doua , trei minute dar apoi se linistea si nici nu il mai lasam jos dormeam cu el pe burta. eu am fost norocoasa ca nu au fost asa dese durerile , dadea parturi si se elibera. aa si sa nu uit ce da cu adevarat roade niste exercitii: intins pe spate si ridicate picioarele la 90 de grade sus-jos insa atentie incet sa nu fortezi coloana, apoi miscari circulare cu piciaorele in aer sau bicicleta. chiar daca nu da rezultate imidiat o sa se calmeze, eu faeam exercitii si aproape 10 minute cu el si cand incepea sa elimine gazele......mitraliera era.

andreea_fcs
17.03.2011, 11:53:01
Si eu fac acelasi lucru-multe exercitii cu el . Sau ii faceam masaj la burtica si tineam foenul ca sa ii incalzezc burtica. Ii trece imediat :).

mihapet
17.03.2011, 12:17:31
eu i-am dat espumisan....insa o doctorita mi-a spus ca medicamentele pt colici pt bebei sunt mai mult pt mamici( psihologic vorbind) pentru ca nimic nu calmeaza intratat colicii pe cat se lauda medicamentele. asa ca eu ii dadeam o lingurita de cei de cimbru ( nu foarte concentrat) si il tineam cu forta lipit de mine, adica burtica lui lipita de mine. se zbatea doua , trei minute dar apoi se linistea si nici nu il mai lasam jos dormeam cu el pe burta. eu am fost norocoasa ca nu au fost asa dese durerile , dadea parturi si se elibera. aa si sa nu uit ce da cu adevarat roade niste exercitii: intins pe spate si ridicate picioarele la 90 de grade sus-jos insa atentie incet sa nu fortezi coloana, apoi miscari circulare cu piciaorele in aer sau bicicleta. chiar daca nu da rezultate imidiat o sa se calmeze, eu faeam exercitii si aproape 10 minute cu el si cand incepea sa elimine gazele......mitraliera era.
Exericitiile astea sunt bune si pentru constipatie;;)

andreea_fcs
17.03.2011, 22:55:57
Mamicilor va cer un sfat. Mi se pare ca puiul meu face mai putin pisu decat de obicei. Asta cam de 2 zile. Comportamentul e acelasi, temperatura nu are. Cu cat se mareste cu atat face mai putin?

ella1986
18.03.2011, 04:48:35
al meu are apr 2 luni si a inceput sa faca ma putin. iar caca acum face de max 2 ori pe zi.inainte facea de 4 sau 5 ori.

mihapet
18.03.2011, 10:52:33
Mamicilor va cer un sfat. Mi se pare ca puiul meu face mai putin pisu decat de obicei. Asta cam de 2 zile. Comportamentul e acelasi, temperatura nu are. Cu cat se mareste cu atat face mai putin?
Eu il schimb cam de 4-5 ori/zi. Noaptea nu prea face pisu. Ii dai numai lapte? De cate ori il schimbi?

andreea_fcs
18.03.2011, 13:20:48
Cam de 4 ori acum. Papa san si de 2 ori pe zi ceai (max 50 ml la o masa.)De obicei il schimbam de 5-6 ori. Dar se pare ca si-a mai revenit. Are zile si zile ca si noi oamenii de fapt. Dar cum suntem super panicate noi mamicile - exageram in toate. :))
Inca o intrebare as mai avea. La cate ore ii dai sa manance? Pana acum ii dadeam la cerere si manca la
1 h30min. Acum am marit intervalul si trec minim 2 ore intre mese. Se pare ca e mai linistit, doarme mai bine, nu il mai doare burtica asa tare si noaptea mananca doar de 2 ori.

mihapet
18.03.2011, 14:10:35
Cam de 4 ori acum. Papa san si de 2 ori pe zi ceai (max 50 ml la o masa.)De obicei il schimbam de 5-6 ori. Dar se pare ca si-a mai revenit. Are zile si zile ca si noi oamenii de fapt. Dar cum suntem super panicate noi mamicile - exageram in toate. :))
Inca o intrebare as mai avea. La cate ore ii dai sa manance? Pana acum ii dadeam la cerere si manca la
1 h30min. Acum am marit intervalul si trec minim 2 ore intre mese. Se pare ca e mai linistit, doarme mai bine, nu il mai doare burtica asa tare si noaptea mananca doar de 2 ori.
Din pacate eu nu-l alaptez la san, asa ca mananca lapte praf. Si cum acesta este mai satios mananca la 3 ore jumate sau 4 ore, iar noaptea la 6-7-8 ore. Asa ca nu stiu sa-ti zic daca e ok sau nu la 2 ore. Mamicile care alapteaza poate te pot ajuta

mariaioana77
20.03.2011, 10:40:37
mamicilor doreste cineva niste hainute de copii? sunt un pic mai mari cam pt 2 , 3 anisori. daca e cineva dornica...

mihapet
20.03.2011, 11:12:23
mamicilor doreste cineva niste hainute de copii? sunt un pic mai mari cam pt 2 , 3 anisori. daca e cineva dornica...
fata sau baiat? contra-cost sau cum?

mariaioana77
20.03.2011, 12:45:09
si pentru fete si pt baieti. fara niciun ban. nu sunt noi sunt de la un cumnat de-al meu. le luasem pt cineva, dar s-a trezit cu pretentia sa i le duc eu acasa ca nu are timp sa vina sa le ia asa ca am pastrat si eu vreo cateva dar sunt multe si as vrea sa mai dau si la alte mamici ca eu nu le pot purta pe toate. mai am nu sac plin....nu toate sun grozave dar prin curte, la joaca pe afara merg. acum nu am timp sa ma uit ca le am in alta parte si e frig dar daca vrea cineva trimit poze

mariaioana77
20.03.2011, 13:05:36
453966453967453968453969453970cateva poze ......

mihapet
20.03.2011, 19:32:06
si pentru fete si pt baieti. fara niciun ban. nu sunt noi sunt de la un cumnat de-al meu. le luasem pt cineva, dar s-a trezit cu pretentia sa i le duc eu acasa ca nu are timp sa vina sa le ia asa ca am pastrat si eu vreo cateva dar sunt multe si as vrea sa mai dau si la alte mamici ca eu nu le pot purta pe toate. mai am nu sac plin....nu toate sun grozave dar prin curte, la joaca pe afara merg. acum nu am timp sa ma uit ca le am in alta parte si e frig dar daca vrea cineva trimit poze
Eu vreau. Si pentru baieti si pentru fete. Eu ajung in focsani peste 2 sapt si ne intalnim. E ok? sau vorbesc cu cumnatele sa le ia ele daca nu poti astepta 2 saptamani.>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<Cate poti da, eu atata pot lua:)):))

mariaioana77
20.03.2011, 19:45:12
eu nu sunt din focsani sunt din bolotesti.....am zis ca vin intr-o plimbare cand cumpar un carucior si cand da caldura. daca ai putea tu sa ajungi sa iti alegi ar fi mai bine ....daca nu oricum o sa vin eu in focsani dar asta mai tarziu un pic.

mihapet
20.03.2011, 19:46:16
eu nu sunt din focsani sunt din bolotesti.....am zis ca vin intr-o plimbare cand cumpar un carucior si cand da caldura. daca ai putea tu sa ajungi sa iti alegi ar fi mai bine ....daca nu oricum o sa vin eu in focsani dar asta mai tarziu un pic.
ok. am sa vin eu la tine. e departe bolotesti? sotul nu e langa mine ca sa-mi spuna

grasut
20.03.2011, 20:24:02

imi poti trimite, te rog, un pm cu detalii despre Placinta? trebuie sa-mi caut un medic si nu stiu la cine sa ma duc. ma intereseaza si cat te-a costat. merci

grasut
20.03.2011, 20:27:32

si eu as vrea. sunt din Focsani. Am o fetita de 15 luni. Sa ma anunti daca esti de acord. merci

mariaioana77
21.03.2011, 10:44:20
fetelor am si eu o intrebare juniorul meu face scaunele moi si mai mult ca inainte. ca face mai mult cred ca e normal ca el a mai crescut dar scaunul e aproape ca curge. mentionez ca alaptez doar la san are 4 luni si nu ii dau nimic altceva

mihapet
21.03.2011, 11:42:42
fetelor am si eu o intrebare juniorul meu face scaunele moi si mai mult ca inainte. ca face mai mult cred ca e normal ca el a mai crescut dar scaunul e aproape ca curge. mentionez ca alaptez doar la san are 4 luni si nu ii dau nimic altceva
cat de moale? vezi sa nu fie diaree. are febra, ceva?

alina512
21.03.2011, 15:50:20
ok. am sa vin eu la tine. e departe bolotesti? sotul nu e langa mine ca sa-mi spuna

20-25 km :D

grasut
21.03.2011, 16:05:41

buna!
nu iti pot trimite pm pentru ca trebuie sa am minim 10 mesaje pe forum asa ca iti scriu aici
m-am hotarat sa ma duc la Patrascu. si ea e la fel...nu comunica, trebuie sa te mnultumesti cu ce iti spune, in schimb este mai atenta la detalii. cat despre bani stiu la fel ca nu cere...cat ii dai...e ok...
tu i-ai dat inainte sau dupa?

mihapet
21.03.2011, 16:18:33
20-25 km :d
tnks:d:d:d:d:d:d:d

mariaioana77
24.03.2011, 12:06:28
am si eu o intrebare: stefan al meu nu a avut colici de nu puteam dormi noaptea , a avut dar nu asa dese si dureroase. insa acum la 4 luni si un pic mi se intampla sa il apuce nise dureri groaznice si nu se linisteste pana nu da gazele......de multe ori il apuca exct cand il pun la san. mentionez ca am hotarat sa nu ii dau decat san pana la 6 luni daca tot am. e posibil ca laptele meu sa il baloneze? face exceptie alimentatia mea , ca am mancat diferite mancaruri si degeaba in plus am o dieta echilibrata

alina512
24.03.2011, 13:59:02
am si eu o intrebare: stefan al meu nu a avut colici de nu puteam dormi noaptea , a avut dar nu asa dese si dureroase. insa acum la 4 luni si un pic mi se intampla sa il apuce nise dureri groaznice si nu se linisteste pana nu da gazele......de multe ori il apuca exct cand il pun la san. mentionez ca am hotarat sa nu ii dau decat san pana la 6 luni daca tot am. e posibil ca laptele meu sa il baloneze? face exceptie alimentatia mea , ca am mancat diferite mancaruri si degeaba in plus am o dieta echilibrata

Chiar daca ai o dieta echilibrata, sunt anumite alimente care pot sa il deranjeze, la care poate nici nu te-ai fi gandit. Spre exemplu pe a mea o deranja groaznic cand beam lapte dulce, chiar daca era doar o canita si am auzit si la alte mamici ca avand aceeasi problema. Eu zic ca tot in alimentatia ta sta problema si solutia.

mariaioana77
24.03.2011, 15:09:42
mutumesc pentru raspuns Alina , am sa mai caut in alimentatia mea.

andreea_fcs
24.03.2011, 16:30:00
ai inceput vreun pic diversificarea? poate de la asta il doare burtica
Mamici ati iesit la plimbarica? Noi daaaaa..... si este atat de bine . Nu credeam ca mai apuc zile insorite.

andreea_fcs
24.03.2011, 16:31:05
Cand se da caciulita jos la bebe? Eu am cam inceput sa il las cu capul gol. Nu este foarte cald in apartament dar sper ca ii va fi bine si nu va raci. Ce parere aveti?

gabi_myx_mail
24.03.2011, 17:57:23

Eu stiu ca mamica nu are voie sa manance cartofi, varza si fasole, tocmai din acest motiv...in caz ca nu stiai asta deja ;;)
In plus, fructele crude sunt indicate doar pe stomacul gol...altfel iti creeaza probleme cu digestia...

alina512
24.03.2011, 22:25:31
Cand se da caciulita jos la bebe? Eu am cam inceput sa il las cu capul gol. Nu este foarte cald in apartament dar sper ca ii va fi bine si nu va raci. Ce parere aveti?

Eu am tinut-o cu caciulita prin casa doar prima luna fiindca era in aceasta perioada si nu aveam caldura.

mihapet
24.03.2011, 23:18:34
Eu am tinut-o cu caciulita prin casa doar prima luna fiindca era in aceasta perioada si nu aveam caldura.
Foarte bine ai facut ca nu ai invatat-o cu caciula, caci, dupa spusele unei pediatre f bune de la noi din Bucuresti, ei isi formeaza sistemul de autoreglare a temperaturii prin crestetul capului(de aceea e foarte cald bebe in crestet) si ar deveni mai sensibil mai tarziu. ;;) Am 2 cunostinte care la 24-25 grade in partament imbraca bebeii cu body, bluzita, 2 perechi pantaloni, caciulita plus paturica si se mira ca de ce racesc repede:O:O:O:O

mariaioana77
25.03.2011, 10:55:48
la inceput si eu il infofoleam cu 2 perechi de pantaloni , bluze caciula si o patura L-) eu stau la casa si mereu e cald. dar m-am desteptat.e edevarat ca e important sa fie descoperit capul.

alina512
25.03.2011, 12:07:12
Foarte bine ai facut ca nu ai invatat-o cu caciula, caci, dupa spusele unei pediatre f bune de la noi din Bucuresti, ei isi formeaza sistemul de autoreglare a temperaturii prin crestetul capului(de aceea e foarte cald bebe in crestet) si ar deveni mai sensibil mai tarziu. ;;) Am 2 cunostinte care la 24-25 grade in partament imbraca bebeii cu body, bluzita, 2 perechi pantaloni, caciulita plus paturica si se mira ca de ce racesc repede:O:O:O:O

Da 8-}
Eu nu i-am dat niciodata 2 perechi de pantaloni prin casa, cel mult a purtat body, o pereche de pantaloni si o vestuta cand mergea in 4 labe si se aseza pe burta, ca sa nu raceasca (se mai aseza si pe gresie). Caciulita i-am pus prima luna si in paturica nu am tinut-o, o inveleam doar la somn, dar asta depinde de copil si mamica.
Multumim lui Dumnezeu ca nu a racit niciodata si e bine, Doamne ajuta in continuare.
Multa sanatate la bebici si parinti!

mihapet
25.03.2011, 12:14:48
Da 8-}
Eu nu i-am dat niciodata 2 perechi de pantaloni prin casa, cel mult a purtat body, o pereche de pantaloni si o vestuta cand mergea in 4 labe si se aseza pe burta, ca sa nu raceasca (se mai aseza si pe gresie). Caciulita i-am pus prima luna si in paturica nu am tinut-o, o inveleam doar la somn, dar asta depinde de copil si mamica.
Multumim lui Dumnezeu ca nu a racit niciodata si e bine, Doamne ajuta in continuare.
Multa sanatate la bebici si parinti!
si eu il invelsc la somn, caci doarme mai linistit. Daca bebe e nou-nascut si nu prea e cald in casa e normal sa-i pui caciulita. Dar ele il tin asa non-stop. Si la temperaturi de 24-25 grade in casa. Pai asa il imbracam cand il scoteam afara asta-iarna(bine, ca nu l-am scos pe gerurile acelea, dar cand l-am scos asa il imbracam, diferenta era ca avea in plus gecuta;-))

andreea_fcs
26.03.2011, 13:13:24
ieri am renuntat si noi la caciulita. dar parca imi e teama sa il las asa. Sper sa nu raceasca. :)

mihapet
26.03.2011, 14:59:02
ieri am renuntat si noi la caciulita. dar parca imi e teama sa il las asa. Sper sa nu raceasca. :)
Daca e cald in casa nu raceste. Dar afara sa-l scoti totusi cu caciulita. Nu de iarna, ci una subtire de primavara. Eu nu-i pun caciulita nici macar dupa baita(adevarul e ca nu prea e paros) si nu mia racit deloc pana acum, nici macar nasul infundat nu il are

alina512
26.03.2011, 18:24:58
Daca e cald in casa nu raceste. Dar afara sa-l scoti totusi cu caciulita. Nu de iarna, ci una subtire de primavara. Eu nu-i pun caciulita nici macar dupa baita(adevarul e ca nu prea e paros) si nu mia racit deloc pana acum, nici macar nasul infundat nu il are

Subscriu in totalitate. La vremea asta eu ii dau afara un fes de bumbacel, subtire ca un tricou, dar totusi i-o dau fiindca bate vantul.

mihapet
26.03.2011, 19:18:22
Subscriu in totalitate. La vremea asta eu ii dau afara un fes de bumbacel, subtire ca un tricou, dar totusi i-o dau fiindca bate vantul.
Exact. Si plus de asta, il apara pe bebe si de soare, caci soarele care le bate direct in cap nu le face deloc bine:*:*

angy80
28.03.2011, 14:21:00
Salut,
Stiu ca sunt offtopic dar m-am gandit ca mamicile care au facut botezul ma pot ajuta. Se gasesc ursitoare in Focsani pentru botez? Daca da...astept pe pm un numar de telefon, site si ceva impresii.

Multumesc din suflet:*

alina512
28.03.2011, 15:04:22
Salut,
Stiu ca sunt offtopic dar m-am gandit ca mamicile care au facut botezul ma pot ajuta. Se gasesc ursitoare in Focsani pentru botez? Daca da...astept pe pm un numar de telefon, site si ceva impresii.

Am auzit ca da, eu le-am adus din Brasov. Si eu as fi curioasa sa le vad spectacolul, ca la urmatorul (cand va fi) sa nu le mai aduc din alt oras. :)

angy80
28.03.2011, 15:38:58
Am auzit ca da, eu le-am adus din Brasov. Si eu as fi curioasa sa le vad spectacolul, ca la urmatorul (cand va fi) sa nu le mai aduc din alt oras. :)
si eu le-am gasit pe cele din Brasov...dar am zis sa caut si mai aproape, pentru ca si costurile sunt mai mici. Daca aflii ceva te rog sa-mi spui. Merci.

alina_stef
29.03.2011, 10:37:17
Salut,

da se gasesc, iti trimit nr pe pm..este nasa mea...

alina512
29.03.2011, 15:15:46
da se gasesc, iti trimit nr pe pm..este nasa mea...

Vreau si eu detalii te rog, multumesc.

alina_stef
29.03.2011, 15:46:42
Vreau si eu detalii te rog, multumesc.,

detalii de la mine?daca da, ce anume vrei sa stii?

alina512
29.03.2011, 21:53:06
,

detalii de la mine?daca da, ce anume vrei sa stii?

Despre ursitoarele din Focsani, date de contact sau site, ceva, multumesc. :*

rody_pet2002
31.03.2011, 15:13:25
Alina, sa-ti traiasca mititica :) La multi ani!!!

alina512
31.03.2011, 16:41:59
Alina, sa-ti traiasca mititica :) La multi ani!!!

Multumesc, sarcina usoara si bebe sanatos! >:D<

ella1986
31.03.2011, 17:18:00
vreau si eu date de contact la ursitoare si aprox ce tarif au.

mariaioana77
01.04.2011, 09:02:00
fetelor am si eu o intrebare: cat timp ar trebui sa nu raceasca bebelul dupa vaccin? am facut marti vaccinul de 4 luni, aseara am fost la niste prieteni si a pcum e ragusit si mai tuseste din cand in cand. acum deocamdata nu stiu daca a ragusit de atata plans si daca tuseste ca isi baga toata mana in gura......si recomandati-mi un medic pediatru ok , de preferat privat ca sa nu astept prea mult si un nr de telefon.

alina512
03.04.2011, 11:50:28
fetelor am si eu o intrebare: cat timp ar trebui sa nu raceasca bebelul dupa vaccin? am facut marti vaccinul de 4 luni, aseara am fost la niste prieteni si a pcum e ragusit si mai tuseste din cand in cand. acum deocamdata nu stiu daca a ragusit de atata plans si daca tuseste ca isi baga toata mana in gura......si recomandati-mi un medic pediatru ok , de preferat privat ca sa nu astept prea mult si un nr de telefon.

Mergi la un control, daca e ragusit e posibil sa aiba rosu in gat.

andreea_fcs
04.04.2011, 10:53:47
Mamici am o mare dilema. Puiul meu de vreo 3 zile incoace nu prea mai doarme noaptea. Se trezeste din ora in ora iar la ora 05.00 e in picioare. Eu nu mai pot de somn dar el e super fresh. Abia a implinit 3 luni.Oare sa aiba o perioada de crestere rapida? Si inca ceva.... sforaitul sotului ar putea sa ii trezeasca? A dormit cu noi vineri si de atunci nu mai vrea sa doarma noaptea. Pana acum se trezea din 3 in 3 ore sau mana o data pe noapte .
o zi frumoasa va doresc.... sanatate la bebei

alina512
04.04.2011, 13:31:25
Mamici am o mare dilema. Puiul meu de vreo 3 zile incoace nu prea mai doarme noaptea. Se trezeste din ora in ora iar la ora 05.00 e in picioare. Eu nu mai pot de somn dar el e super fresh. Abia a implinit 3 luni.Oare sa aiba o perioada de crestere rapida? Si inca ceva.... sforaitul sotului ar putea sa ii trezeasca? A dormit cu noi vineri si de atunci nu mai vrea sa doarma noaptea. Pana acum se trezea din 3 in 3 ore sau mana o data pe noapte .
o zi frumoasa va doresc.... sanatate la bebei

Cauta sa vezi care-i disconfortul lui, daca ai noroc sa fie unul si sa aiba rezolvare, eu nu dorm de 1 an si aproape o luna. o:-)

andreea_fcs
05.04.2011, 08:18:44
Nu are nici unul. e matinal ca strabunicul lui:))Dar i-am gasit eu cusurul. ma joc cu el si in jumatate de ora adoarme ....ca un prunc

alina512
05.04.2011, 11:58:39
Nu are nici unul. e matinal ca strabunicul lui:))Dar i-am gasit eu cusurul. ma joc cu el si in jumatate de ora adoarme ....ca un prunc

E bine atunci, multa sanatate. :)

andreea_fcs
05.04.2011, 12:10:09
Mamici voi iesiti afara cu bebeii acum? de exemplu astazi ar fi vreme buna? nus eu am inima cat un purice si tot astept caldurica dar parca m-am saturat sa stau numai in casa. Oare sa il scot astazi pe bebe meu?

andreea_fcs
05.04.2011, 12:10:44
Alina tu iesi astazi afara cu printesa ta?

mihapet
05.04.2011, 12:14:53
Mamici voi iesiti afara cu bebeii acum? de exemplu astazi ar fi vreme buna? nus eu am inima cat un purice si tot astept caldurica dar parca m-am saturat sa stau numai in casa. Oare sa il scot astazi pe bebe meu?
Pai ce caldura vrei tu sa astepti? Am inteles ca va fi ok azi in Focsani. Eu il scoteam asta-iarna la 1-2-3-4 grade daca era soare. scoate-l fara probleme, asta daca nu bate vantul prea tare. Dar sa nu-l infofolesti prea tare, caci risti sa transpire si atunci va raci.

andreea_fcs
05.04.2011, 12:20:59
Pai cam asta e problema ca in zona in care stau eu sunt niste curenti extraordinari si mai mereu bate vantul. Ma enerveaza la culme . Cand scot capul pe geam parca ar fi furtuna. Doar sa ies repede si sa ajung in parc unde e mai ferit de curent.:)
Cred ca asa am sa fac....

mihapet
05.04.2011, 12:23:27
Pai cam asta e problema ca in zona in care stau eu sunt niste curenti extraordinari si mai mereu bate vantul. Ma enerveaza la culme . Cand scot capul pe geam parca ar fi furtuna. Doar sa ies repede si sa ajung in parc unde e mai ferit de curent.:)
Cred ca asa am sa fac....
Pai iesi, caci aerul ii face bine. Asta daca vrei sa ai un bebe care isi formeaza foarte bine imunitatea, iar la vara, cand va fi cald, sa nu raceasca. si la mine intre blocuri sunt curenti sau in parculetul de langa mine, care este nou si in spatiu deschis. Dar ies si ma plimb cu el pe strada(care bulevarde in Bucuresti sunt foarte circulate). Bebe al meu nu a racit deloc pana acum si nu l-am cocolosit. Din contra, cei care sunt mai mult decat trebuie imbracati sau tinuti non-stop in casa in speranta ca nu racesc, vara, pe caldurile alea mari, sunt bolnavi.

mihapet
05.04.2011, 12:27:58
La 15 grade afara eu il imbrac asa: body maneca scurta(ca sa ii tina de cald la spate), bluza normala, nu groasa, hanorac subtirel, cam ca un polar de primavara, ciorapei, blugi sau pantaoni trening, adidasi subtirei, caciulita subtire(gen fes din BBC). Iar daca bate vantul ii mai pun gluga de la hanorac pe cap. si este foarte ok

alina512
05.04.2011, 15:31:42
Alina tu iesi astazi afara cu printesa ta?

Da, eu am scos-o si ieri afara asa: body, ciorapei, fustita, bolero tricotat, gecuta de primavara gen hanorac matlasat, fes din bbc si pantofiori din piele tip ghetuta joasa pana la glezna. :)

andreea_fcs
05.04.2011, 15:51:47
Am iesit si noi afara dar am intrat destul de repede in casa pentru ca batea vantul mult prea tare.
Vroiam sa va intreb ceva. De vreo 3 zile ma doare abdomenul destul de tare. Muschiul de fapt. Dupa nastere am purtat burtierea vreo 2 saptamani apoi nu am mai rezistat deoarece ma apucau niste dureri infernale. Am mai incercat in aceste 3 luni sa o port dar tot aceeasi reactie am avut-o. Burta s-a retras imediat dupa nastere (am luat doar 9 kg in sarcina-dintre care el a avut 4100gr) .Inainte aveam burtica marisoara- acum m-am ingrasat 1 kg si simt ca se mareste , mai ales ca beau f multa apa. Ma doare destul de tare si cand il ridic pe bebe in brate (dar asta de putin timp). Mi se pare cam ciudat ca nu mi-a fost rau dupa nastere si imi este acum la o diferenta de 3 luni. Am nascut natural...
Oare sa incerc sa port burtiera in continuare?

mihapet
05.04.2011, 17:10:53
Am iesit si noi afara dar am intrat destul de repede in casa pentru ca batea vantul mult prea tare.
Vroiam sa va intreb ceva. De vreo 3 zile ma doare abdomenul destul de tare. Muschiul de fapt. Dupa nastere am purtat burtierea vreo 2 saptamani apoi nu am mai rezistat deoarece ma apucau niste dureri infernale. Am mai incercat in aceste 3 luni sa o port dar tot aceeasi reactie am avut-o. Burta s-a retras imediat dupa nastere (am luat doar 9 kg in sarcina-dintre care el a avut 4100gr) .Inainte aveam burtica marisoara- acum m-am ingrasat 1 kg si simt ca se mareste , mai ales ca beau f multa apa. Ma doare destul de tare si cand il ridic pe bebe in brate (dar asta de putin timp). Mi se pare cam ciudat ca nu mi-a fost rau dupa nastere si imi este acum la o diferenta de 3 luni. Am nascut natural...
eu am facut cezariana, asa ca nu stiu ce sa zic. de ce nu il intrebi pe medicul tau cu care ai nascut? nu cred ca e normal

alina512
05.04.2011, 20:04:29

Nu mi se pare normal, dar burtiera te-ar fi ajutat sa se repozitioneze organele, mai bine intrebi medicul. :-?

mariaioana77
06.04.2011, 13:17:01
fetelor e normal ca un bebe de 4 luni alaptat numai la san sa aibe un scaun la 2 sau 3 zile?

mihapet
06.04.2011, 13:28:55
fetelor e normal ca un bebe de 4 luni alaptat numai la san sa aibe un scaun la 2 sau 3 zile?
eu am auzit ca da. poate inca nu s-a reglat. se chinuie cand face? este tare-tare? daca nu inseamna ca nu e constipat

alina512
06.04.2011, 13:53:55

Da, are constipatie fiziologica, adica nu sunt inca bine dezvlotati muschii de la fundulet. Eu ii puneam 1/2 supozitor la 2-3 zile, facea imediat si il scotea intreg, se regleaza pana la urma.

andreea_fcs
06.04.2011, 23:05:37
aceeasi problema o avem si noi. face la 2-3 zile ajutat. cateodata face singur dar cam in a 3 zi. Daca ii introduc supozitor mai devreme de 3 zile nu face caca mai deloc. Saptamana trecuta am mancat prune uscate (cam 10 pe zi). A facut cacuta in fiecare zi intre 8.30-09.00, o singura data insa era diaree aproape. Asa ca am renuntat sa mai mananc pruine si iar a revenit cu caca in a treia zi. Are 3 luni si e alaptat la san exlusiv.
Poate se vor forma si nervisorii mai repede. Deja cand ii introduc supozitor incepe sa planga. Nu prea mai suporta...Nici nus cum sa mai procedez

mihapet
06.04.2011, 23:19:37
aceeasi problema o avem si noi. face la 2-3 zile ajutat. cateodata face singur dar cam in a 3 zi. Daca ii introduc supozitor mai devreme de 3 zile nu face caca mai deloc. Saptamana trecuta am mancat prune uscate (cam 10 pe zi). A facut cacuta in fiecare zi intre 8.30-09.00, o singura data insa era diaree aproape. Asa ca am renuntat sa mai mananc pruine si iar a revenit cu caca in a treia zi. Are 3 luni si e alaptat la san exlusiv.
Poate se vor forma si nervisorii mai repede. Deja cand ii introduc supozitor incepe sa planga. Nu prea mai suporta...Nici nus cum sa mai procedez
Pai daca nu mai suporta supozitorul de ce i-l mai bagi? daca nu-l doare cand face kk, atunci lasa-l sa faca asa. Nu-i mai baga supozitor. lasa-l sa faca in ritmul lui. Se va regla intr-un final, dar nu-l mai chinui.

andreea_fcs
07.04.2011, 10:17:24
nu mi se pare normal sa stea cu toxinele alea in el mai mult de 3 zile.Tot asa de rar ies si eu si stiu cat de greu este. De durut il doare spre finalul operatiunii si nu intodeauna.
Insa de cand beau ceai de fenicul, anason si lemn dulce imi este mult mai bine. Inainte de sarcina aveam scaun si la 6 zile. Probabil ma si mosteneste, doctorita spunandu-mi ca are constipatie de san(genetic si laptele este gras necesitand ceiut).

mihapet
07.04.2011, 10:49:50
nu mi se pare normal sa stea cu toxinele alea in el mai mult de 3 zile.Tot asa de rar ies si eu si stiu cat de greu este. De durut il doare spre finalul operatiunii si nu intodeauna.
Insa de cand beau ceai de fenicul, anason si lemn dulce imi este mult mai bine. Inainte de sarcina aveam scaun si la 6 zile. Probabil ma si mosteneste, doctorita spunandu-mi ca are constipatie de san(genetic si laptele este gras necesitand ceiut).
faci cum vrei, dar daca ai cere si alte opinii ai vedea ca bebicii sunt altfel proiectati decat noi. in toate manualele de specialitate scrie ca bebicii alaptati la san e normal sa faca kk si la 6 zile. si e mai bine sa planga datorita supozitorului? de plans nu plnge degeaba. ceva il doare datorita supozitorului. tu faci cum crezi

mariaioana77
07.04.2011, 15:31:17
si eu m-am hotarat sa ii bag un spozitor....am auzit ceva de fiole pt bebelusi , un fel de clisma nu stiu exact care se gasesc la farmacia catene. stiti ceva? eu nu as putea sa il las asa fara sa faca kk 6 zile. deja asta e a 3 zi si numai la asta ma gandesc.

mihapet
07.04.2011, 19:47:13
si eu m-am hotarat sa ii bag un spozitor....am auzit ceva de fiole pt bebelusi , un fel de clisma nu stiu exact care se gasesc la farmacia catene. stiti ceva? eu nu as putea sa il las asa fara sa faca kk 6 zile. deja asta e a 3 zi si numai la asta ma gandesc.
da, exista niste microclisme, dar il vei chinui rau cu ele. Sunt bebeii vostri, dar, eu ca mama, daca as vedea ca sufera cand ii este supozitor clar nu as mai continua cu aceasta operatiune. Faceti cum credeti, dar ii chinuiti aiurea. Daca nu are nici o problema( in sensul ca ar dea semne clare ca-l deranjeaza: al meu urla toata ziua fiindca avea dop de kk) atunci de ce sa-l chinuiti mai rau? sunt mici si se vor regla si cu kk, mai ales la diversificare( va garantez ca va face de va veti satura de schimbat pampersi)

mihapet
07.04.2011, 19:54:57
http://www.superbebe.ro/articol_331/ce_contine_scutecul_bebelusului.html
http://www.babyonline.ro/Copilul-tau/Bebelusul/Sanatate/Probleme-frecvente-la-nou-nascuti-si-sugari.html?a=3541/15216
Cateva articole, care trebuie citite cu atentie si nu pe sarite. Iar google-ul este plin de asa ceva

andreea_fcs
07.04.2011, 22:58:57
O prietena de-a mea are aceeasi problema cu bebele. A fost in America la un renumit pediatru si i-a spus ca daca este alaptat la san exclusiv ( fara vreo gura de ceai sau apa data copilului ) poate sta si 6 zile fara sa faca caca. Dar daca i s-a dat cel putin o data ceai - s-a rupt filmul. Ceaiul forteaza ficatul - face bine pe o parte dar ingreuneaza alte functii pe alta parte. Deci daca beau ceai - recomanda supozitorul la maxim4-5 zile.
Acum nus- pareri si pareri.
Bebele meu a reactionat super bine pana acum. De vreo 2 operatiuni incoace a inceput sa planga si nu i-am mai facut nimic.
Ieri si azi a facut singurel- si ma bucurrr enorm. Poate se regleaza in sfarsit.
Sanatate la bebei

andreea_fcs
07.04.2011, 23:03:08
Iar supozitorul il intorduceam deoarece incepand cu a 3 zi era super agitat, il durea tare burtica, se zvarcolea mereu si plangea. Cum facea caca cum se linistea .Deci ceva se intampla , nu? Doctorita mi-a zis acelasi lucru- sa nu il las mai mult de 3 zile. Ideea e ca eu i-am bagat cu gandul ca isi formeaza reflexul(ii bagam la aceeasi ora intodeauna).
Pe google am citit de mi-au iesit peri albi in cap. Incerc sa ma informez pe cat pot de mult pt sanatatea bebelusului meu. Dar cati doctori atatea pareri.

mihapet
07.04.2011, 23:10:07
Iar supozitorul il intorduceam deoarece incepand cu a 3 zi era super agitat, il durea tare burtica, se zvarcolea mereu si plangea. Cum facea caca cum se linistea .Deci ceva se intampla , nu? Doctorita mi-a zis acelasi lucru- sa nu il las mai mult de 3 zile. Ideea e ca eu i-am bagat cu gandul ca isi formeaza reflexul(ii bagam la aceeasi ora intodeauna).
Pe google am citit de mi-au iesit peri albi in cap. Incerc sa ma informez pe cat pot de mult pt sanatatea bebelusului meu. Dar cati doctori atatea pareri.
Poate e vina mea sau nu te-ai exprimat tu ok, dar eu am inteles ca i-l dadeai zilnic. Ai incercat sa-i dai vreun probiotic? Noi am incercat debridat cateva zile, dar nu-si facse efectul si cand am vazut cat e de artificial am renuntat. Noi am scapat cu lactoza de la Humana. Eu i-o puneam in lapte, caci nu pot alapta. Dar se poate pune in orice altceva. Cat despre dr ai perfecta dreptate, din pacate.

andreea_fcs
08.04.2011, 08:54:38
Nu ii introduc supozitorul in fiecare zi. L-as rani ingrozitor....nici gand de asa ceva.Nu i-am dat probiotice sau altceva pt ca face diaree . el face normal , ca orice copil numai ca mai rar. Nu face caca tare ca sa il tratez de asa ceva. Cum am mai spus am incercat cu prune uscate mancate de mine si facea in fiecare zi dar diaree. asa ca am renuntat. daca mananc alimente purgative el face diaree.deci....problema o are cu nervisorii funduletului. Il mai vad cateodata ca se screme dar nu face nimic.

mihapet
08.04.2011, 10:56:45
Nu ii introduc supozitorul in fiecare zi. L-as rani ingrozitor....nici gand de asa ceva.Nu i-am dat probiotice sau altceva pt ca face diaree . el face normal , ca orice copil numai ca mai rar. Nu face caca tare ca sa il tratez de asa ceva. Cum am mai spus am incercat cu prune uscate mancate de mine si facea in fiecare zi dar diaree. asa ca am renuntat. daca mananc alimente purgative el face diaree.deci....problema o are cu nervisorii funduletului. Il mai vad cateodata ca se screme dar nu face nimic.
Pai in cazul asta nu stiu sa-ti spun ce sa faci. O sa se regleze. Al meu facea tare-tare-tare, iar cand iesea se sfarama(asadar era constipat). Cat mai ai pana la diversificare? Atunci sigur se va regla.

alina512
08.04.2011, 13:03:09
da, exista niste microclisme, dar il vei chinui rau cu ele. Sunt bebeii vostri, dar, eu ca mama, daca as vedea ca sufera cand ii este supozitor clar nu as mai continua cu aceasta operatiune. Faceti cum credeti, dar ii chinuiti aiurea. Daca nu are nici o problema( in sensul ca ar dea semne clare ca-l deranjeaza: al meu urla toata ziua fiindca avea dop de kk) atunci de ce sa-l chinuiti mai rau? sunt mici si se vor regla si cu kk, mai ales la diversificare( va garantez ca va face de va veti satura de schimbat pampersi)

Fiecare face cum crede, pe a mea nu o deranja supozitorul (repet, doar 1/2 taiat pe lung) ci o deranja ca nu facea caca, se chinuia, se zvarcolea, nu dormea toata noaptea si cum ii bagam 1/2 supozitor stateam cu pampersul desfacut fiindca facea instant, nu tare si apoi se linistea.

mariaioana77
12.04.2011, 10:16:14
fetelor am o problema daca ati auzit sau ati trecut prin asa ceva dati-mi un sfat. zilele trecute la dus am observat o mica ''codita'' ce imi iesea afara.....am vb cu o prietena de la medicina si mi-a zis ca e posibil sa fie polipi vaginali aparuti in urma nasterii. acum inca nu am fost la niciun doctor . am programare abia pe 20 la lupu. am inteles ca trebuie oerat chirurgical. aveti vreo recomandare de doctor? m-as duce si la placinta....m-as duce la lupu....am inteles ca asta se face si datorita neingrijirii in urna nasterii de catre doctori care trebuiau sa sutureze mai bine, dat fiind faptul ca am nascut normal si m-am cam rupt......:((:((:((:((:((:((:((:((:((

mihapet
12.04.2011, 10:51:12
fetelor am o problema daca ati auzit sau ati trecut prin asa ceva dati-mi un sfat. zilele trecute la dus am observat o mica ''codita'' ce imi iesea afara.....am vb cu o prietena de la medicina si mi-a zis ca e posibil sa fie polipi vaginali aparuti in urma nasterii. acum inca nu am fost la niciun doctor . am programare abia pe 20 la lupu. am inteles ca trebuie oerat chirurgical. aveti vreo recomandare de doctor? m-as duce si la placinta....m-as duce la lupu....am inteles ca asta se face si datorita neingrijirii in urna nasterii de catre doctori care trebuiau sa sutureze mai bine, dat fiind faptul ca am nascut normal si m-am cam rupt......:((:((:((:((:((:((:((:((:((
offf, imi pare rau de prolema ta. eu nu m-am confruntat cu asa ceva caci am nascut prin cezariana. du-te la medic. nu cred ca te poate ajuta altcineva decat un dr. sanatate multa si sper sa se rezolve:-<

mariaioana77
12.04.2011, 11:53:17
o sa merg bineinteles la doctor adr nu stiu la care...

alina512
12.04.2011, 16:45:21

Si eu am nascut natural dar nu m-am rupt si nici nu am avut probleme (multumesc lui Dumnezeu), eu zic ca trebuie sa te vada un ginecolog in primul rand, nu am auzit de asa ceva asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea. Dar pana acum n-ai observat, nu te-a jenat sau a aparut de curand? Multa sanatate!

mariaioana77
12.04.2011, 17:30:28
acum am observat cand e deja mare. am fost la un ginecolog dupa nastere dar nu mi-a zis nimic cu toate ca aveam o jena....

mihapet
12.04.2011, 19:01:37
acum am observat cand e deja mare. am fost la un ginecolog dupa nastere dar nu mi-a zis nimic cu toate ca aveam o jena....
Eu zic sa te duci la altul. ti l-as recomanda pe dr-ul meu, dar este in Bucuresti. In Focsani nu stiu pe nimeni

lorryy_vn2003
12.04.2011, 21:34:28

Un polip vaginal am si eu, cel putin asa mi a zis doc Bratu prin ianuarie, chiar m a avertizat ca din cauza lui nu o sa pot face bebe si trebe neaparat sa ma operez.Dar la mine nu este vizibil sau palpabil...L a detectat la o radiografie. Pt ca nu facusem niciun avort si nu am avut nicio nastere trebuia sa ma trimita la Bucuresti la o mica interventie chirurgicala; daca as fi nascut sau avortat mi l ar fi putut scoate chiar ea mi a zis.Din cate am citit pe net nu ar fi o interventie dificila. Insa eu am avut noroc si la sfarsitul lui ianuarie am aflat ca s insarcinata. Multa bafta!!

mariaioana77
12.04.2011, 22:43:39
spunet-mi si mie ce ceaiuri sunt recomandate la bebei? al meu are aproape 5 luni , este constipat si as vrea sa il hidratez suplimentar dar nu stiu ce sa ii dau. am inteles ca musetelul distruge flora intestinala.

mihapet
12.04.2011, 22:51:23
spunet-mi si mie ce ceaiuri sunt recomandate la bebei? al meu are aproape 5 luni , este constipat si as vrea sa il hidratez suplimentar dar nu stiu ce sa ii dau. am inteles ca musetelul distruge flora intestinala.
Eu ii au ceai de plante de la Hipp. este super ok. nu este indulcit asa cum e baby drink. costa aprox 20 ron cutia, dar i ajunge mult timp. este instant

mariaioana77
13.04.2011, 12:22:01
adica sa inteleg ca m-ar putea opera si dr bratu? nu prea as vrea sa mai ajung in spital...poate bratu are alte metode stiu eu, ....ceva mai nou in afara de bisturiu.cine imi poate da pe privat nr doctoritei bratu?

alina512
13.04.2011, 12:37:31
Un polip vaginal am si eu, cel putin asa mi a zis doc Bratu prin ianuarie, chiar m a avertizat ca din cauza lui nu o sa pot face bebe si trebe neaparat sa ma operez.Dar la mine nu este vizibil sau palpabil...L a detectat la o radiografie. Pt ca nu facusem niciun avort si nu am avut nicio nastere trebuia sa ma trimita la Bucuresti la o mica interventie chirurgicala; daca as fi nascut sau avortat mi l ar fi putut scoate chiar ea mi a zis.Din cate am citit pe net nu ar fi o interventie dificila. Insa eu am avut noroc si la sfarsitul lui ianuarie am aflat ca s insarcinata. Multa bafta!!

Felicitari si sarcina usoara!

andreea_fcs
13.04.2011, 13:58:11
In ceea ce priveste ceaiurile eu ii dau ceai de fenicul+ anason si lemn dulce. ii place mult, sunt plante naturale si am scapat de colici aproape instantaneu. Dupa aproape 2 luni de folosire a inceput sa faca caca in fiecare zi sau la 2 zile( asta de vreo saptamana). Inainte ii bagam supozitor. Sunt f multumita. Intai am cautat informatii despre ele si apoi am intrebat doctorita. A zis ca sunt super ok pt bebe si pt mine. Beau si eu 250ml pe zi si tragem multeeeeeeeeeeee parturi amandoi :).
Este minunat ca putem folosi lemnul dulce ca indulcitor si astfel scapam de zaharul care ne distruge organismul. Mierea nu e recomandata atat de devreme....

mariaioana77
13.04.2011, 15:13:12
le dai toate odata? si fenicul si anson si lemn dulce?

andreea_fcs
13.04.2011, 22:36:46
la inceput i-am dat doar fenicul.
apoi am combinat fenicul cu lemn dulce sau anason cu lemn dulce .pun mai multa apa decat este indicat pe prospect

mariaioana77
15.04.2011, 19:44:15
am fost la placinat si s-a dovedit ac am avut dreptate. am un polip:(( si duminica trebuie sa mi- scoata....:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS:-SSbine macar ca nu imi trebuie internare si pot continua tza cu baiatu. sa faceti fetelor controale periodic la medici buni. eu nu am auvt incotro si am fost in panciu la doctorita care nu l-a vazut.

andreea_fcs
15.04.2011, 23:53:04
imi pare foarte rau sa aud asta. dar bine ca totusi ti-ai dat seama si ai luat masuri. multa sanatate iti doresc

andreea_fcs
15.04.2011, 23:54:32
Stiti cumva - scade lactatia in timpul menstuatiei? Astazi mi-a venit menstruatia si am muuult mai putin lapte (dar destul cat sa se sature bebele)

mariaioana77
16.04.2011, 18:02:19
eu stiu ca atat timp cat alaptezi nu ai menstruatia obisnuita.ce ai tu se numeste mica menstruatie cred.asa am si eu doar un pic....acum nu stiu.ai cm normal ?

alina512
17.04.2011, 01:05:01
eu stiu ca atat timp cat alaptezi nu ai menstruatia obisnuita.ce ai tu se numeste mica menstruatie cred.asa am si eu doar un pic....acum nu stiu.ai cm normal ?

Nu e obligatoriu asta, difera de la caz la caz, daca citesti aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4343) vei vedea. Eu nu am inca, dar stiu cazuri. Am inteles ca se schimba gustul laptelui in timpul CM, nu si de scaderea lactatiei, dar tot ce-i posibil.

mariaioana77 multa bafta cu operatia si multa sanatate tie si celui mic.

andreea_fcs
17.04.2011, 21:28:55
Este menstruatie in toata regula. Am la fel ca si inainte de sarcina. In prima zi a scazut si si-a schimbat gustul pt ca bebe a supt mai putin. Dar incepand cu a doua zi am avut lapte din abundenta.Bebele suge la fel de mult acum.
Am gasit la sensiblu biberon din sticla la un pret destul de bun. pt mamicile care cauta.
Sanatate la bebelusi

mariaioana77
18.04.2011, 09:13:07
gata s-a rezolvat....nu a fost nimic dureros .....a tercut. spuneti-mi si mie cum sa imi pacalesc odorul sa imi bea din biberon. am inceput sa ii dau sucuri si nu vrea di biberon deloc. am incercat cu seringa de al nurofen dar ma apuca noaptea.....e smecher rau

mariaioana77
18.04.2011, 11:38:58
cum imi pot pacali bb sa bea si din biberon? se alinta cand ii dau...ba rade , ba gangureste. am inceput sa ii dau sucuri si la inceput ii dadeam cu seringa de la panadol, dar acum ma apuca noaptea sa mai stau cu seringa.

alina512
18.04.2011, 12:35:11
cum imi pot pacali bb sa bea si din biberon? se alinta cand ii dau...ba rade , ba gangureste. am inceput sa ii dau sucuri si la inceput ii dadeam cu seringa de la panadol, dar acum ma apuca noaptea sa mai stau cu seringa.

S-ar putea sa nu reusesti, a mea nu mai accepta bibe de la 5-6 luni. Nu mai stiu cat are, dar de ce nu incerci canita cu cioc sau pai, la mine a baut din astea, de fapt inca bea din cea cu pai.

Margelutza
18.04.2011, 12:43:04
Dar de ce vrei sa il inveti la biberon? Eu i-am dat de prima data fetei direct din lingura, a fost mai greu in primele doua zile pana a invatat cum se face :P iar apoi nu am mai avut nici o problema
Din biberon nu a vrut deloc sa bea, se juca cu tetina si radea dar de baut nu bea
Apa/ceai imi bea direct din pahar (pahar normal, cu care bem si noi) inca de la 7 luni
Suzeta nici nu vrea sao vada
Iar pentru jucariile pt gingii am avut alt leac i-am dat si a ros covrigi, acum acele jucarii stau pe undeva aruncate si s-a pus praful pe ele
Eu zic ca cel mai bine e sa ii invatati fara biberon/suzeta/jucarii pt dentitii

Bafta

mariaioana77
18.04.2011, 16:07:34
am sa incerc cu pai.buna ideea desi s-a prins de smecherie si cu biberonul nu vrea .suzeta nu mai zic se ineaca cu ea.

gabi_myx_mail
18.04.2011, 16:49:24
am sa incerc cu pai.buna ideea desi s-a prins de smecherie si cu biberonul nu vrea .suzeta nu mai zic se ineaca cu ea.

este mai bine pt bebe daca nu vrea biberon/suzeta, pentru ca pe termen lung acestea au efect negativ asupra dentitiei ;-)

andreea_fcs
19.04.2011, 09:11:42
"este mai bine pt bebe daca nu vrea biberon/suzeta, pentru ca pe termen lung acestea au efect negativ asupra dentitiei"
- spune asta asistentelor din spital care indoapa copii cu lapte praf si tu cand ajungi sa il alaptezi e saturat si somnoros. L-au invatat pe bebe cu biberonul instantaneu. In loc sa ne dea copii noua imediat dupa nastere sa ii punem la san mai bine bine le dau ele lapte praf cu biberon(si noua sa ne spuna ca nu se alapteaza primele 12 ore ).E mai simplu asa, nu?
- In ceea ce priveste biberonul nu iti pot da nici un sfat deoarece s-au ocupat asistentele de acest lucru in locul meu. Dar cred ca cel mai bine il inveti cu lingurita direct. Si linguritele sunt pe luni asa ca ii poti cumpara una pt 5 luni si sa incerci sa ii dai cu ea. E mult mai bine.

Se pare ca bebita al meu e tareeeeeeeee precoce si ii ies dintisorii. Mai precis 2 si are abia 3 luni jumatate. Il mananca rau gingia, este inflamata si se observa destul de bine ca o sa sparga in curand. Sta cu manuta numai in gura si o molfaie de zor(probabil ca il mananca rau de tot locul). Este si mai agitat decat de obicei.
Si eu am sperat ca o sa stau linistita macar o mica perioada intre colici si aparitia dintilor.... dar ca de obicei copii au alte planuri cu noi. :)

alina512
19.04.2011, 13:23:06
"este mai bine pt bebe daca nu vrea biberon/suzeta, pentru ca pe termen lung acestea au efect negativ asupra dentitiei"
- spune asta asistentelor din spital care indoapa copii cu lapte praf si tu cand ajungi sa il alaptezi e saturat si somnoros. L-au invatat pe bebe cu biberonul instantaneu. In loc sa ne dea copii noua imediat dupa nastere sa ii punem la san mai bine bine le dau ele lapte praf cu biberon(si noua sa ne spuna ca nu se alapteaza primele 12 ore ).E mai simplu asa, nu?
- In ceea ce priveste biberonul nu iti pot da nici un sfat deoarece s-au ocupat asistentele de acest lucru in locul meu. Dar cred ca cel mai bine il inveti cu lingurita direct. Si linguritele sunt pe luni asa ca ii poti cumpara una pt 5 luni si sa incerci sa ii dai cu ea. E mult mai bine.

Se pare ca bebita al meu e tareeeeeeeee precoce si ii ies dintisorii. Mai precis 2 si are abia 3 luni jumatate. Il mananca rau gingia, este inflamata si se observa destul de bine ca o sa sparga in curand. Sta cu manuta numai in gura si o molfaie de zor(probabil ca il mananca rau de tot locul). Este si mai agitat decat de obicei.
Si eu am sperat ca o sa stau linistita macar o mica perioada intre colici si aparitia dintilor.... dar ca de obicei copii au alte planuri cu noi. :)

Si fetitei mele i-au dat cu bibe, dar cu muult efort am reusit sa alaptez exclusiv, dupa care la 5-6 luni nu a mai vrut nici lapte de-al meu din bibe.

Cat despre dinti nu e obligatoriu sa-i dea acum, toate cunostintele mele cu copii se mirau ca e ginia inflamata si ca sigur ii vor da dintii pana la 5 luni, dar pentru primii doi a durat "distractia" de la 3 luni si pana la 6 luni si 3 saptamani.

gabi_myx_mail
19.04.2011, 16:56:11

Eu nu am niciun bebe inca, dar stiu din experienta surorii mele si a nasei mele...
Din pacate, ai dreptate, asistentele le dau bebeilor direct biberonul, cateodata cu seringa... Ziceam doar ca este spre binele bebe-ului daca refuza biberon/suzeta o:-)

mariaioana77
19.04.2011, 21:12:24
fetelor bb nu a facut kk de 3 zile . am citit pe net ca bb alaptati la san pot sa nu aibe scaun chiar 5 zile. mi-e mi-ar fi frica sa il las atat. am incercat su suc ed para , ed mar dar tot nu face, insa nu se screme, nu plange...din contra e activ si zambaret toata ziua.voi ec parere aveti?am bagat aproape 2 sapt supozitoare si vreau sa renunt la ele.

mariaioana77
20.04.2011, 10:30:48
si mai am o problema. vreau sa incep diversificarea. ajutati-ma va rog cu vreo schema.pe net gasesc multe dar pe mine m-ar interesa si orele adica sa fie oarecum disciplinat la papa.pana cum i-am dat suc de mere , morcov si perre cam 50ml/zi. acum as incepe si su supite.daca are cineva vreo schema pls dati-mi-o.[-o<

mihapet
21.04.2011, 11:02:06
este mai bine pt bebe daca nu vrea biberon/suzeta, pentru ca pe termen lung acestea au efect negativ asupra dentitiei ;-)
Hm, nu stiu ce sa zic referitor la chestia cu dentia. Nu cred ca e asa. Ce te faci daca nu poti alapta? Ii dai cu lingurita? sora-mea tot cu bibe l-a hranit pe baietelul ei si nu are nici o problema la dentitie. Problema cu bibe la copiii alaptati la san este aceea ca s-ar putea sa nu mai primeasca apoi sanul. Cat despre suzeta, s-a demonstrat ca suptul degetului afecteaza mai mult dentitia si anume ca impinge dintii din fata in afara(logic, nu?)

mihapet
21.04.2011, 11:07:56
si mai am o problema. vreau sa incep diversificarea. ajutati-ma va rog cu vreo schema.pe net gasesc multe dar pe mine m-ar interesa si orele adica sa fie oarecum disciplinat la papa.pana cum i-am dat suc de mere , morcov si perre cam 50ml/zi. acum as incepe si su supite.daca are cineva vreo schema pls dati-mi-o.[-o<
Eu dupa o luna de diversificare am reusit sa-i fac cat de cat un program. Eu am inceput cu suc clar de mere la ora 10. In prima zi o lingurita, a doua 2 lingurite si asa mai departe pana se inlocuieste masa (asta teoretic). Al meu nu vroia sa accepte doar o lingurita. I-am dat in prima zi 2 lingurite, apoi 5. Iar a treia saptamana deja i-am dat piure. I-am dat mar in prima sapt, iar in a 2-a para. Am stat sa vad daca ii pare ceva sau nu. Apoi le-am combinat in piure. Intr-o luna i-am diversificat o masa. Tot in a 3-a sapt i-am dat si supa facuta din radacinoase: morcov, pastarnac, radacina patrunjel si telina. I-am dat mai intai putina supa chioara pentru a se obisnui cu gustul. Apoi i-am facut piure. De o saptamana este diversificat si cu masa de pranz. Asta i-o dau la 1-2 depinde cand i se face foame dupa masa de fructe

mariaioana77
24.04.2011, 22:04:39
si masa de seara ce contine? lapte? eu ii dau cam de o saptamana piure de mar si para dimineata si un pic inainte sau dupa laptic. am citit undeva ca nu e bine sa repeti acelasi piure de fructe mai mult de 2 zile..........:-\ saptamana asta sper sa inlocuiesc masa de lapte de la 10 dimineata cu pireul de fructe.cand incept cu supa de zarzavat ii dau un pic si apoi continui cu lapte ca si la cea de fructe?:*

mariaioana77
25.04.2011, 07:39:35
hristos a inviat!

alina512
25.04.2011, 09:47:06
hristos a inviat!

Adevarat c-a inviat !

mariaioana77
25.04.2011, 21:02:50
este cineva pe aici? daca da am nevoie de un sfat. azi am cumparat cereale de la humana bio cu orez si as dori sa ii dau seara inainte de nani. acum pe cuitie scrie ca la 2oo ml lapte se adauga 20 g cereale, dar pt ca e pt prima data as vrea sa dau mai putin. aveti idee cam cat? a folosit cineva cereale?

alina512
25.04.2011, 23:05:42
este cineva pe aici? daca da am nevoie de un sfat. azi am cumparat cereale de la humana bio cu orez si as dori sa ii dau seara inainte de nani. acum pe cuitie scrie ca la 2oo ml lapte se adauga 20 g cereale, dar pt ca e pt prima data as vrea sa dau mai putin. aveti idee cam cat? a folosit cineva cereale?

Eu sunt pe aici, dar nu ma pricep fiindca a mea fetita nu a papat lapte praf sau bibe si in consecinta nici cereale, am incercat sa-i dau in iaurt, dar nu i-a placut. :|

mariaioana77
26.04.2011, 06:59:37
eu l-am alaptat la san. alima tu cum ai inceput diversificarea>?

mihapet
26.04.2011, 10:28:06
eu la 210 ml lapte pun o cupa de cereale. cupa e cat cea de lapte

mihapet
26.04.2011, 10:31:22
dar de ce vrei sa-i dai cereale? vrei sa-l diversifici? eu am inceput cu suc de mere. cereale i-am dat dupa ce s-a diversificat cu masa de fructe si i le-am dat caci isi bagase din nou masa de noapte

alina512
26.04.2011, 10:39:10
eu l-am alaptat la san. alima tu cum ai inceput diversificarea>?

Eu am inceput cu piersici piure, dar eu nu sunt buna la a da sfaturi in ceea ce priveste mancarea fiindca fiica-mea e si acum un dezastru la mancare, dar saptamana asta o intarc si vad dupa.