PDA

Versiunea completa : Burtici si mamici din Vrancea

Pagini : 1 2 3 [4] 5

mariaioana77
26.04.2011, 14:44:18
eu am inceput diversificarea de la 5 luni pt a se regla cu scaunul....ca nu prea facea singurel. si din cate am citit defapt ceea ce ii dadeam eu era o gustare. am inceput cu suc de mar , morcov, chiar si apa cu toate ca o bea doar cand are el chef. acum am trecut la piure de mar si para si vinerea trecuta e facut kk singurel de radea mama cat de zambitoare eram. acum datorita faptului ca am inceput vreau sa ii dau piureul de fructe cu un pic de cereale sa fie mai consistent iar sapt viitoare sa incep cu supa.ce fructe sa mai dau la bebei la 5 luni jumate? eu am dat doar mar si para. acum as vrea sa mai bag si late fructe dar cand vad de pe unde vin....indonezia, grecia....nici nu mai stiu ce sa fac.

mihapet
26.04.2011, 15:07:27
eu am inceput diversificarea de la 5 luni pt a se regla cu scaunul....ca nu prea facea singurel. si din cate am citit defapt ceea ce ii dadeam eu era o gustare. am inceput cu suc de mar , morcov, chiar si apa cu toate ca o bea doar cand are el chef. acum am trecut la piure de mar si para si vinerea trecuta e facut kk singurel de radea mama cat de zambitoare eram. acum datorita faptului ca am inceput vreau sa ii dau piureul de fructe cu un pic de cereale sa fie mai consistent iar sapt viitoare sa incep cu supa.ce fructe sa mai dau la bebei la 5 luni jumate? eu am dat doar mar si para. acum as vrea sa mai bag si late fructe dar cand vad de pe unde vin....indonezia, grecia....nici nu mai stiu ce sa fac.
pai in afara de mar nimic nu e romanesc(nici asta nu e peste tot romanesc). eu i-am dat mar, para si piersica. cereale nu i-am pus in fructe, doar putin biscuite de bebei fara gluten. cerealele i le dau la penultima sau ultima masa de lapte. dar nu poti incepe diversificarea direct cu piure, caci au nevoie sa se adapteze noileo cerinte in materie de digerat. eu ii dau cam 250-300g fructe si urmatoarea masa este la 3 ore jumate, adica masa de legume.

mariaioana77
26.04.2011, 15:41:46
am uitat sa spun ca piureul il continui cu un pic de san si unpic de apa.

mariaioana77
27.04.2011, 21:50:01
azi baietelul meu a avut 2 scaune mai consistente . e ceva normal?

mihapet
27.04.2011, 22:03:49
azi baietelul meu a avut 2 scaune mai consistente . e ceva normal?
Da. Dar ce te ingrijoreaza? Ca au fost 2 sau ca erau mai consistente? Asta e semn ca tranzitul incepe sa functioneze foarte bine.;-)Al meu are 5 scaune consistente pe zi. Asa ca.....

mariaioana77
05.05.2011, 19:58:23
ato plecat cu toatele?

mihapet
05.05.2011, 21:46:53
ato plecat cu toatele?
Pai daca nu a scris nimeni...;));)):-"

mariaioana77
20.05.2011, 17:28:38
fetelor mai dati-mi niste retete pt bb. al meu are 6 luni si am inceput cu fructe , legume...dar nu mai stiu ce combinatii sa ii mai dau. as vrea niste retete rapide

alina512
20.05.2011, 17:33:18
fetelor mai dati-mi niste retete pt bb. al meu are 6 luni si am inceput cu fructe , legume...dar nu mai stiu ce combinatii sa ii mai dau. as vrea niste retete rapide

Eu nu stiu ce sa iti spun fiindca fiica-mea a fost un dezastru la mancare, de fapt nici acum nu sta grozav, nu mananca decat : lapte, fructe, omleta cu marar (fara ulei) si carne, atat.

mihapet
20.05.2011, 17:33:28
noi suntem diversificati de la 4 luni: mancam fructe(mere si pere) cu biscuite de bebe, apoi supa cu legume: morcov, telina, pastarnac, patrunjel, cartof, ardei, cu branzica calcica si piept de pui. fierb legumele separat si carnea separat. apoi le combin(carne ii idau la 2 zile). urmeaza sa-i bag ficat de pui si galbenus. La 3-4 zile mai avem o masa de cereale.

mariaioana77
26.05.2011, 12:29:56
eu ii dau tot ce ai zis tu fara ficat.insa as vrea sa mai ii dau si ceva nou.am facut iaurt de casa suuuuuuuper bun pe care il mananca cu mango,mar dovleac sau toate combinate intr-un compot. stii cam la cat timp sa ii dau iaurt, branzica.doctorita mea e la bucuresti bolnava si nu am ce cine sa mai ma sfatuiesc. apropo ai grija la telina. e ff toxica daca o iei din comert .retine toate chimicalele.eu nu iam dat pana acum decat atunci cand se face la noi. si inca ceva.bb al meu a apasat p undeva si vad super zooom situl. de unde dau sa fie normal? asta se intampla numai p miresici.pupici

alina512
26.05.2011, 14:39:08
eu ii dau tot ce ai zis tu fara ficat.insa as vrea sa mai ii dau si ceva nou.am facut iaurt de casa suuuuuuuper bun pe care il mananca cu mango,mar dovleac sau toate combinate intr-un compot. stii cam la cat timp sa ii dau iaurt, branzica.doctorita mea e la bucuresti bolnava si nu am ce cine sa mai ma sfatuiesc. apropo ai grija la telina. e ff toxica daca o iei din comert .retine toate chimicalele.eu nu iam dat pana acum decat atunci cand se face la noi. si inca ceva.bb al meu a apasat p undeva si vad super zooom situl. de unde dau sa fie normal? asta se intampla numai p miresici.pupici

View - Zoom - 100%

mariaioana77
31.05.2011, 13:24:16
ati dat si voi calciu lactic la bb? mie mi-a zis doctorita sa ii dau 10 zile pe luna jumate de pastila. acu intrebarea e cate luni.

mihapet
31.05.2011, 14:05:20
ati dat si voi calciu lactic la bb? mie mi-a zis doctorita sa ii dau 10 zile pe luna jumate de pastila. acu intrebarea e cate luni.
Calciu lactic folosesc numai la prepararea branzicei. Eu i-am facut profilaxia rahitismului cu calciu gluconic. De cand ai inceput sa-i dai iaurt? Mie mi-a zis sa-i dau de la 7 luni. La fel si cu fructele exotice. Cat mai tarziu. Si cum faci tu iaurtul in casa? Este greu de facut? Il faci din lapte cumparat? Mie mi-a zis sa nu-i dau nimic facut din lapte direct de la vaca.

mariaioana77
01.06.2011, 10:39:25
acum nu stiu ce sa iti zic. eu am inteles ca nu trebuie sa ii dai lapte de vaca decat peste un an. altcineva mi-a spus ca pot sa ii dau fiert cu orez . oricum nu abuzez cu iaurtul , ii au cam o data la 2 zile. sau cateodata subtiez piureul de fructe cu cereale daca il ingros prea tare.Iaurtul de casa il fac cu lapte de tara de la o babuta pe care o stiu. pui 1 L de lapte sa fiarba ( altele incalzesc doar , dar e vb de laptele cumparat care deja e fiert ) il las vreo 5 minute sa se raceasca iar apoi cat inca este fierbinte ii adaug 1 sau 2 linguri din iaurt vechi , smantana sau ce ai tu prin casa. poti pune orice iaurt dar parerea mea fara fructe. amesteci si acum vara pana a doua zi se prinde. pui un capac la oala respectiva si gata. il recomand , chiar daca nu vrei sa dai la bb este super sanatos pt voi mai ales daca il faci cu lapte de tara. astept sa imi zici cum a iesit

mihapet
01.06.2011, 12:30:47
acum nu stiu ce sa iti zic. eu am inteles ca nu trebuie sa ii dai lapte de vaca decat peste un an. altcineva mi-a spus ca pot sa ii dau fiert cu orez . oricum nu abuzez cu iaurtul , ii au cam o data la 2 zile. sau cateodata subtiez piureul de fructe cu cereale daca il ingros prea tare.Iaurtul de casa il fac cu lapte de tara de la o babuta pe care o stiu. pui 1 L de lapte sa fiarba ( altele incalzesc doar , dar e vb de laptele cumparat care deja e fiert ) il las vreo 5 minute sa se raceasca iar apoi cat inca este fierbinte ii adaug 1 sau 2 linguri din iaurt vechi , smantana sau ce ai tu prin casa. poti pune orice iaurt dar parerea mea fara fructe. amesteci si acum vara pana a doua zi se prinde. pui un capac la oala respectiva si gata. il recomand , chiar daca nu vrei sa dai la bb este super sanatos pt voi mai ales daca il faci cu lapte de tara. astept sa imi zici cum a iesit
Am sa il fac si eu, dar cu lapte cumparat. De la cat i-ai dat iaurt? Eu as vrea sa i-l introduc totusi.

alina512
01.06.2011, 13:35:32
LA MULTI ANI tuturor copiilor, sa va traiasca, sa creasca mari si sanatosi si sa aiba parte numai de bucurii!

mariaioana77
01.06.2011, 20:56:56
al meu are aproape 7 luni. si am inceput cam de pe la 6 luni si o saptamana

mihapet
01.06.2011, 23:15:08
al meu are aproape 7 luni. si am inceput cam de pe la 6 luni si o saptamana
La fel ca al meu. Eu am inceput diversificarea de la 4 luni, caci este pe LP. :-"

mariaioana77
02.06.2011, 08:17:33
eu am fost si inca mai sunt norocoasa. am tzt

mihapet
02.06.2011, 11:10:52
eu am fost si inca mai sunt norocoasa. am tzt
Da, asa e. Esti norocoasa. Eu nu am avut. Si nu e scuza ca sa nu alaptez. am incercat 3 sapt, timp in care bebe a luat doar 50 g. L-am tinut si 6 ore incontinuu la san. Nu s-a saturat nici asa. Asta in maternitate cand mi-a refuzat o masa si infirmiera nu mi-a mai dat alt bibe.:(

alina512
02.06.2011, 15:45:54
Da, asa e. Esti norocoasa. Eu nu am avut. Si nu e scuza ca sa nu alaptez. am incercat 3 sapt, timp in care bebe a luat doar 50 g. L-am tinut si 6 ore incontinuu la san. Nu s-a saturat nici asa. Asta in maternitate cand mi-a refuzat o masa si infirmiera nu mi-a mai dat alt bibe.:(

Din pacate se mai intampla. Eu am avut noroc si am alaptat-o aproape 1 an si 2 luni si mai aveam foarte mult (cca. 1500 ml / zi), dar am ales sa o intarc fiindca incepuse sa refuze mancarea si sa planga dupa lapte toata ziua. :-<

mihapet
02.06.2011, 16:11:42
Din pacate se mai intampla. Eu am avut noroc si am alaptat-o aproape 1 an si 2 luni si mai aveam foarte mult (cca. 1500 ml / zi), dar am ales sa o intarc fiindca incepuse sa refuze mancarea si sa planga dupa lapte toata ziua. :-<
Si tu esti norocoasa. Da ai avut laptic, nu gluma;;);;);;):*

ella1986
02.06.2011, 16:26:32

mamici ce mancarica ati dat la bebei pe la 5 luni ?? noi suntem la morcov,pastranac, cartof si compot de piersici, suc portocale si compot mar.parca as vrea sa ii mai dau si altceva, dar ma gandesc sa nu faca scaun moale

mihapet
02.06.2011, 17:00:10
mamici ce mancarica ati dat la bebei pe la 5 luni ?? noi suntem la morcov,pastranac, cartof si compot de piersici, suc portocale si compot mar.parca as vrea sa ii mai dau si altceva, dar ma gandesc sa nu faca scaun moale
Al meu papa asa; morcov, cartof, telina, pastarnac, patrunjel, ardei, dovlecel cu 2 picaturi ulei masline extra virgin. Mai adaug branzica calcica. La 5 luni jumate i-am bagat piept pui. De la 6 luni jumate i-am dat si galbenus, carne vita, ficatel pui. Asta la masa de pranz. La masa de dim, cea de fructe i-am dat: mar, para, pruna, piersica, nectarina, portocala, mandarina, pepene galben cu biscuite de bebe de la 4 luni, adica fara gluten. Si o data la 3 zile ii dau la masa de seara cereale. Acum vreau sa-i bag iaurt, banana, rosie.

alina512
03.06.2011, 14:52:55

Da, multumesc, a stimulat cea mica lactatia.

mariaioana77
05.06.2011, 22:51:14
poti cumpara cereale pt bb. eu i-am dat cereale cu orez si au fost f bune, i-au reglat si tranzitul. dovlecei . copti sau fierti si supica din legume.

lorryy_vn2003
18.06.2011, 09:45:14
Buna fetelor!

Stie cineva ceva despre clinica privata pe care a deschis o Popescu? Eu nu stiu pe nimeni sa fi nascut acolo si m ar interesa conditiile, preturi si alte impresii.:D

Ms frumos!

marllenska
18.06.2011, 15:24:35
Buna fetelor!

Stie cineva ceva despre clinica privata pe care a deschis o Popescu? Eu nu stiu pe nimeni sa fi nascut acolo si m ar interesa conditiile, preturi si alte impresii.:D

Ms frumos!

Eu am auzit de preturi intre 3000 si 5000 de lei...Nu stiu daca reflecta realitatea sau doar dorinta de opulenta a unora dar in mod sigur nu e ieftin. Conditiile pot sa spun ca sunt extraordinare...este si o rezerva cu un singur pat...la capitolul asta nu am ce comenta. Ce dr. ti-a monitorizat sarcina?

lorryy_vn2003
20.06.2011, 18:57:37
Eu am auzit de preturi intre 3000 si 5000 de lei...Nu stiu daca reflecta realitatea sau doar dorinta de opulenta a unora dar in mod sigur nu e ieftin. Conditiile pot sa spun ca sunt extraordinare...este si o rezerva cu un singur pat...la capitolul asta nu am ce comenta. Ce dr. ti-a monitorizat sarcina?

Sunt la Bratu Corina. Acum la sf lunii vreau sa o intreb ce mi recomanda pt nastere. Din cate am inteles o sa ma trimita la Placinta de care am auzit numai de bine deocamdata si care e in spital. Saptamanile trecute am avut o pe soacra mea internata si am ramas cam traumatizata de conditii si personalul de acolo...foarte dezamagita...Eu nu prea am avut tangente cu spitalul pana acum...si experienta asta m a cam pus pe ganduri...+ ca am mai auzit ca proaspete mamici au plecat cu infectii de acolo...nush ce sa mai zic...
Am gasit pe net un articol despre clinica lui Popescu, nici nu stiam ca avem asa ceva...e bine ca macar e aici in Fcs. O sa ma duc zilele astea sa ma interesez la ei. Sper sa nu fac vreun stop cand mi or zice preturile:)

marllenska
20.06.2011, 19:45:11
Sunt la Bratu Corina. Acum la sf lunii vreau sa o intreb ce mi recomanda pt nastere. Din cate am inteles o sa ma trimita la Placinta de care am auzit numai de bine deocamdata si care e in spital. Saptamanile trecute am avut o pe soacra mea internata si am ramas cam traumatizata de conditii si personalul de acolo...foarte dezamagita...Eu nu prea am avut tangente cu spitalul pana acum...si experienta asta m a cam pus pe ganduri...+ ca am mai auzit ca proaspete mamici au plecat cu infectii de acolo...nush ce sa mai zic...
Am gasit pe net un articol despre clinica lui Popescu, nici nu stiam ca avem asa ceva...e bine ca macar e aici in Fcs. O sa ma duc zilele astea sa ma interesez la ei. Sper sa nu fac vreun stop cand mi or zice preturile:)

Stai linistita, s-au nascut copii sanatosi si in spital... Sunt rezerve si in spital destul de curate. Acum depinde si de banii de care dispui...

alina512
22.06.2011, 17:46:39

Sincer, eu cred ca sunt bani aruncati pe fereastra sa nasti la clinica lu' Popescu (chiar daca sunt conditii super), cand poti naste foarte bine in spital cu Placinta (vorbesc din experienta), poti opta sa stai la rezerva (2 paturi, 30 lei / noapte) unde sunt conditii foarte bune (baie in camera, televizor, termopane, cald, foarte curat, schimba asternuturile zilnic si spala pe jos de doua ori pe zi), asistentele sunt ok, iar despre doctor nu am decat cuvinte de lauda. Iar la modul brutal cum se poarta si consulta Popescu (era seful sectiei anul trecut si voia sa consulte si el toate pacientele), mai bine as naste cu moasele decat cu el.

Cand ma voi hotari sa fac al doilea copil, as alege sa nasc tot aici si tot cu Placinta.

P.S. Nu am luat nici o infectie, mi s-a parut foarte curat la rezerva si locul unde stau copii, mi-au recoltat celule stem in cele mai bune conditii si nu au fost contaminate (stiu persoane care au nascut la clinici renumite din Bucuresti si au avut celulele contaminate).

mariaioana77
23.06.2011, 13:53:06
total deacord cu alina. nu sunt conditii cine stie ce dar este curat. eu la fel am nascut cu placinta si am numai cuvinte de lauda. a 2-a oara ma duc la el din prima . chiar daca as avea bani sa merg la o clinica particulara as alege sa merg in alta parte.....nu la popescu.

mariaioana77
23.06.2011, 13:56:37
fetelor am mai multe intrebari. 1) ati dat branza calcica la bb?
2) ati dat jumatate de pastila de calciu lactic la bb timp de 10 zile/luna. acum nu stiu cate luni sa fac asa.
3)vigantolul picaturi pana la ce varsta se dau 2 picaturi. am inteles ca se mareste doza odata cu cresterea bb.
4) stiti vreun SH de copii de unde as putea cumpara un scaun auto de copii? in magazine mi se par nitel cam scumpe.

mihapet
23.06.2011, 14:08:00
fetelor am mai multe intrebari. 1) ati dat branza calcica la bb?
2) ati dat jumatate de pastila de calciu lactic la bb timp de 10 zile/luna. acum nu stiu cate luni sa fac asa.
3)vigantolul picaturi pana la ce varsta se dau 2 picaturi. am inteles ca se mareste doza odata cu cresterea bb.
4) stiti vreun SH de copii de unde as putea cumpara un scaun auto de copii? in magazine mi se par nitel cam scumpe.
1. DA, DE LA 5 LUNI JUMATE
2. nu pastila, ci calciu gluconic
3. pana la 2 ani 2 pic/zi
4. incearca pe okazii.ro, dar nu recomand sa iei SH, ca nu stii cat de busit a fost si nu mai e safe. eu am luat de la chicco oferta pe site-ul lor. 580 ron am dat

alina512
23.06.2011, 17:22:49

3. Eu stiu ca se dau 2 picaturi pana la 2 ani.
4. Poti incerca pe net sau sa te uiti la anunturi in ziarele locale (am mai vazut) ca asa il si vezi cum arata. Eu mi-am luat de la Primii Pasi, 260 lei si isi face treaba.

mariaioana77
25.06.2011, 19:57:45
fetelor ajutati-ma rapid cu un sfat. baiatul mi-a facut 39.4 ii apar dintisorii. am bagat un supozitor paracetamol....cand ar trebui sa fie ingrijarator si sa merg la spital? ce sa ii mai fac sa ii scada temp?

mihapet
25.06.2011, 20:28:41
fetelor ajutati-ma rapid cu un sfat. baiatul mi-a facut 39.4 ii apar dintisorii. am bagat un supozitor paracetamol....cand ar trebui sa fie ingrijarator si sa merg la spital? ce sa ii mai fac sa ii scada temp?
Asa mare temperatura de la dinti? Al meu nu a facut. I-a spart zilele astea. Pai trebuie sa te duci la spital chiar si acum. Baga-i un supozitor cu novocalmin si fa-i impahetari ca sa scada urgent. Uzi un prosop cu apa rece si il infasori in el. Bafta multa

mariaioana77
25.06.2011, 20:37:44
de scazut a scazut....deocamdata. a papat si acum face nani.....offff

mihapet
25.06.2011, 21:00:37
de scazut a scazut....deocamdata. a papat si acum face nani.....offff
Sa-l monitorizezi la noapte. Daca mai creste asa mult baga-i novocalmin, caci ii scade imediat febra.

mariaioana77
02.07.2011, 22:32:29
pana la urma era racit mititelul

lorryy_vn2003
02.07.2011, 22:46:00
Da...Adevarul e ca de Popescu n am auzit de bine de la nimeni...si ma tot informez de vreo 7 luni incoa...Eu nu l stiu personal, or fi motive pt care si a castigat reputatia asta. Luna viitoare a zis Bratu ca mi da nr lui Placinta sa vb cu el. Sper sa fie totul bine.:-SS

marllenska
03.07.2011, 13:09:29
Da...Adevarul e ca de Popescu n am auzit de bine de la nimeni...si ma tot informez de vreo 7 luni incoa...Eu nu l stiu personal, or fi motive pt care si a castigat reputatia asta. Luna viitoare a zis Bratu ca mi da nr lui Placinta sa vb cu el. Sper sa fie totul bine.:-SS

Popescu are cliente garla....Daca viitoarele mamici s-ar uita in gura tuturor... Intr-adevar, stilul e cel de care fug toate... De macelarit, n-a macelarit pe nimeni!!! L-am recomandat la 3 mamici care fugeau de el... Au nascut cu el si prima si a doua oara. Daca stii sa faci abstractie de stil, e f o.k.

alina512
03.07.2011, 13:23:34
Popescu are cliente garla....Daca viitoarele mamici s-ar uita in gura tuturor... Intr-adevar, stilul e cel de care fug toate... De macelarit, n-a macelarit pe nimeni!!! L-am recomandat la 3 mamici care fugeau de el... Au nascut cu el si prima si a doua oara. Daca stii sa faci abstractie de stil, e f o.k.

Poate faci abstractie, da' cand ai durerile alea si el umbla pe acolo ca o bruta ...

mariaioana77
04.07.2011, 09:07:17
fetelor ce ati dat la bb pt durerile de dinti? functioneaza ceva sau e ca medicamentele pt colici? sunt leacuri mai mult pt mamici sa nu creada ca nu isi ajuta puiutii?

alina512
04.07.2011, 10:41:06
fetelor ce ati dat la bb pt durerile de dinti? functioneaza ceva sau e ca medicamentele pt colici? sunt leacuri mai mult pt mamici sa nu creada ca nu isi ajuta puiutii?

Eu o mai dadeam uneori cu Gengigel, se administreaza local isi face efectul in cateva minute si o / il ajuta doar vreo ora (daca nu mananca in acest interval), totusi e bun cand copilul chiar nu mai suporta fiindca il calmeaza. Ar mai fi Nurofenul, dar pe acesta nu il recomand doar pentru durearea de dinti fiindca nu are rost sa-ti intoxici copilul cu medicamente, eu i-am dat cand a facut febra de la dinti si i-a calmat si durerea.

andreea_fcs
05.07.2011, 13:57:28
Pt scaderea febrei , imbibati sosetelele cu otet , imbracati bebe cu ele, il inveliti cu ceva si sigur va scadea . tocmai ne ies si noua dintisorii-mai precis al patrulea si abia am implinit 6 luni:). I-am dat si supozitor paracetamol pt bebei si e f bun.Pt durere am auzit de un gel natural oranjel f bu. Multe mamici l-au recomandat. se face comanda pe net. 75 lei tubul dar am inteles ca e f bun.
multa sanatate la bebelusi

mariaioana77
06.07.2011, 15:03:31
multumesc pt raspuns. eu tot astept dintii.....dar nu vor sa isi faca aparitia. desi 2 dr mi-au zis ca ii apar dintii .....nu stiu daca au vazut ceva sau asa au gandit ca trebuie, ca e varsta.oricum tre sa iau ceva pt calmare sa ma in casa.

mihapet
14.07.2011, 23:27:52
Pt scaderea febrei , imbibati sosetelele cu otet , imbracati bebe cu ele, il inveliti cu ceva si sigur va scadea . tocmai ne ies si noua dintisorii-mai precis al patrulea si abia am implinit 6 luni:). I-am dat si supozitor paracetamol pt bebei si e f bun.Pt durere am auzit de un gel natural oranjel f bu. Multe mamici l-au recomandat. se face comanda pe net. 75 lei tubul dar am inteles ca e f bun.
multa sanatate la bebelusi

am inteles ca nu prea e ok (din spusele dr-lui) sa ui sosete cu otet sau spirt la bebici. Cel mai bine il impachetezi in prosoape ude, dar asta daca febra e foarte mare

mihapet
14.07.2011, 23:30:00
multumesc pt raspuns. eu tot astept dintii.....dar nu vor sa isi faca aparitia. desi 2 dr mi-au zis ca ii apar dintii .....nu stiu daca au vazut ceva sau asa au gandit ca trebuie, ca e varsta.oricum tre sa iau ceva pt calmare sa ma in casa.
Eu i-am dat cu gel, dar nu cred ca si-a facut vreun efect, caci nici in ziua de azi nu stiu daca in cele 2 nopti in care a plans( asta cu vreo 1 luna inainte de aparitia dintilor) durerea a fost de la eruptie. Lui i-au dat de vreo 2 sapt jumate 2 dinti si nici nu mi-am dat seama. Am observat cand am reusit sa-l pipai. Gingia a fost umflata si alba cam 1 luna jumate

rody_pet2002
17.07.2011, 22:00:32
buna mamici si burtici
am revenit si eu de data asta in randul mamicilor :D

Margelutza
17.07.2011, 22:29:20
buna mamici si burtici

Felicitari >:D<
Bebe sa fie sanatos si mami la fel :* si va ateptam la plimbare in parc :)

alina512
17.07.2011, 22:39:33
buna mamici si burtici

Felicitari, sanatate, bucurii si numai impliniri. Sa va traisca minunea! <:-P

mihapet
18.07.2011, 09:52:03
buna mamici si burtici
Felicitari. Sa-ti traiasca bebicul si sa va bucurati de el.<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P<:-P

mariaioana77
21.07.2011, 12:55:47
felicitarari si sa fiti toti sanatosi!!!!!

ingerash_mic
01.08.2011, 14:37:59
Buna fetelor!!!!Urmeaza sa implinesc 24 de ani(mmm..cam peste 3-4luni;)) ),am un an de casnicie.....si ma bate tare gandul sa fac un bebe....Pregatita?Mmm...intr-un fel...Care ar fi pasii?:">Bineinteles...excluzand pasul cel mai important;)):">E prea devreme sa ma gandesc la copii?Am lucrat..si am facut o pauza..urmand ca pe 15 luna aceasta sa ma angajez in alta parte.Cat trebuie sa astept la noul loc de munca sa pot lua prenatal?Uoff....sfatuiti-ma si pe mine,ca am primit foarte multe sfaturi bune de la toate miresicile de pe forum cand am facut nunta^:)^:*:*:*

mihapet
01.08.2011, 16:47:41
Buna fetelor!!!!Urmeaza sa implinesc 24 de ani(mmm..cam peste 3-4luni;)) ),am un an de casnicie.....si ma bate tare gandul sa fac un bebe....Pregatita?Mmm...intr-un fel...Care ar fi pasii?:">Bineinteles...excluzand pasul cel mai important;)):">E prea devreme sa ma gandesc la copii?Am lucrat..si am facut o pauza..urmand ca pe 15 luna aceasta sa ma angajez in alta parte.Cat trebuie sa astept la noul loc de munca sa pot lua prenatal?Uoff....sfatuiti-ma si pe mine,ca am primit foarte multe sfaturi bune de la toate miresicile de pe forum cand am facut nunta^:)^:*:*:*
Hai ca iti raspund eu:
1. doar tu stii daca esti pregatita sau nu sa ai bebe
2. trebuie sa-ti faci analizele uzuale pentru sarcina: o hemoleucograma, calciu seric si setul TORCH
3. ca sa beneficiezi de indemnizatie trebuie sa ai 12 luni anterioare nasterii copilului contribuite la bugetul de stat
4. doar tu stii daca e devreme sau nu sa te gandesti la bebe

ingerash_mic
01.08.2011, 17:58:13
Hai ca iti raspund eu:
1. doar tu stii daca esti pregatita sau nu sa ai bebe
2. trebuie sa-ti faci analizele uzuale pentru sarcina: o hemoleucograma, calciu seric si setul TORCH
3. ca sa beneficiezi de indemnizatie trebuie sa ai 12 luni anterioare nasterii copilului contribuite la bugetul de stat
4. doar tu stii daca e devreme sau nu sa te gandesti la bebe
Multam de sfaturi:*Ce imi puteti spune despre Bogdana Lupu si Placinta?

mihapet
01.08.2011, 18:31:38
La intreabarea asta iti pot raspunde fetele care locuiesc in Focsani. Eu nu sunt de acolo;-)

alina512
01.08.2011, 23:01:23

Din punctul meu de vedere poti alege intre Bogdana Lupu sau Corina Bratu (la ea am fost eu), ambele colaboreaza cu Placinta, cu el am nascut si eu, natural in Focsani, tot aceleasi alegeri le-as face si a doua oara.

ingerash_mic
02.08.2011, 09:04:01
Din punctul meu de vedere poti alege intre Bogdana Lupu sau Corina Bratu (la ea am fost eu), ambele colaboreaza cu Placinta, cu el am nascut si eu, natural in Focsani, tot aceleasi alegeri le-as face si a doua oara.
Alina>:D<.Eu cred ca o sa ma duc la Bogdana,ca am vazut-o pe Corina intr-un hipermarket din oras..si ..e ea o femeie buna,dar are ceva care te face sa crezi ca e o femeie rea..nu stiu,eu peste tot unde m-am dus si tot ce am facut,m-am ghidat dupa cum arata si vorbeste vanzatorul...cel din fata mea....De exemplu,cand mi-am ales rochia si florile am dat peste doua doamne/domnisoare foarte...foarte dragute...au stiut sa se faca placute si sa-si vanda marfa..si pot spune,ca si acum,dupa un an,ma impac foarte bine cu ele.Dar..cu cat inainte de a se face testul de sarcina cu doua liniute,trebuie sa ma pregatesc?Trebuie sa ma duc la o consultatie,ceva?;;)Va pup dragele mele:*

alina512
02.08.2011, 13:02:22
Alina>:D<.Eu cred ca o sa ma duc la Bogdana,ca am vazut-o pe Corina intr-un hipermarket din oras..si ..e ea o femeie buna,dar are ceva care te face sa crezi ca e o femeie rea..nu stiu,eu peste tot unde m-am dus si tot ce am facut,m-am ghidat dupa cum arata si vorbeste vanzatorul...cel din fata mea....De exemplu,cand mi-am ales rochia si florile am dat peste doua doamne/domnisoare foarte...foarte dragute...au stiut sa se faca placute si sa-si vanda marfa..si pot spune,ca si acum,dupa un an,ma impac foarte bine cu ele.Dar..cu cat inainte de a se face testul de sarcina cu doua liniute,trebuie sa ma pregatesc?Trebuie sa ma duc la o consultatie,ceva?;;)Va pup dragele mele:*

Mai intai mergi la consult si apoi vezi. Adica faci un cosult si analizele uzuale, daca rezultatele sunt bune, incepi prin a lua acid folic si poti "sa te apuci de treaba". Uneori poti avea anumite carente (la analize ma refer) sau mici probleme care trebuiesc rezolvate inainte.

In al doilea rand sfatul meu este sa faci si un consult stomatologic inainte, fiindca iti pot aparea probleme pe parcurs si nu este indicat sa faci anestezii, nici chiar locale. Spre exemplu eu merg la stomatolog acum, nu ma durea nimic, doar ca voiam sa verific si sa inlocuiesc, daca e cazul, anumite plombe. Mi-a dat mai intai sa fac radiografii la dinti si cand m-am dus sa le vada, am descoperit cu stupoare ca la doua masele unde aveam plombe si nervul scos, am infectie la radacina, nu ma durea, infectia era intr-o stare latenta, dar acea infectie putea sa-si faca de cap cand nu ma asteptam (daca ar fi fost o sarcina la mijloc era mai greu de umblat) sau netratata poate duce la parodontoza (sa pierd de tot maselele respective).

mihapet
02.08.2011, 13:12:30
Mai intai mergi la consult si apoi vezi. Adica faci un cosult si analizele uzuale, daca rezultatele sunt bune, incepi prin a lua acid folic si poti "sa te apuci de treaba". Uneori poti avea anumite carente (la analize ma refer) sau mici probleme care trebuiesc rezolvate inainte.

In al doilea rand sfatul meu este sa faci si un consult stomatologic inainte, fiindca iti pot aparea probleme pe parcurs si nu este indicat sa faci anestezii, nici chiar locale. Spre exemplu eu merg la stomatolog acum, nu ma durea nimic, doar ca voiam sa verific si sa inlocuiesc, daca e cazul, anumite plombe. Mi-a dat mai intai sa fac radiografii la dinti si cand m-am dus sa le vada, am descoperit cu stupoare ca la doua masele unde aveam plombe si nervul scos, am infectie la radacina, nu ma durea, infectia era intr-o stare latenta, dar acea infectie putea sa-si faca de cap cand nu ma asteptam (daca ar fi fost o sarcina la mijloc era mai greu de umblat) sau netratata poate duce la parodontoza (sa pierd de tot maselele respective).
Total de acord cu ce ai scris. Mare grija cu dintii. Mai ales ca pe parcursul sarcinii se pierd din vitamine, fier si calciu si asta afecteaza destul de tare dantura.

ingerash_mic
02.08.2011, 13:41:14

Mda...asta e intr-adevar o problema.Eu am oroare de stomatologi..dar daca trebuie....ma duc.Tu la cine te duci?Am inteles ca si Sonia(nu-i fac reclama la cabinet doar ca se termina cu "Dent")e o doctorita stomatolog foarte buna.Astept pareri sa incep sa ma duc pe la stomatologi:-SS.Poop

mariaioana77
03.08.2011, 13:26:04
buna. in primul rand si eu il recomand p placinta.am nascut cu el natural , m-a ajutat f mult la nastere.iar p parcurs am fost la bogdana.nu stiu ce sa zic ....mai are toane ca tot omul cateodata. eu am fost la un ultim consul la ea si i-am cerut un sfat si s-a ratoit la mine ca de ce nu il intreb p placinta. o intrebasem daca sa mai iau fierul dupa ce nasc, in conditiile in care ea m-a monitorizat toata sarcina si pot sa zic ca e destul de scumpa. asa ca faza asta m-a indepartat de ea. data viitoare la control merg ori la bratu ori la placinta.
in ceea ce priveste stomato , eu am fost la gaman la spitalul militar. e super din punctul meu de vedere.

alina512
03.08.2011, 14:28:09
Mda...asta e intr-adevar o problema.Eu am oroare de stomatologi..dar daca trebuie....ma duc.Tu la cine te duci?Am inteles ca si Sonia(nu-i fac reclama la cabinet doar ca se termina cu "Dent")e o doctorita stomatolog foarte buna.Astept pareri sa incep sa ma duc pe la stomatologi:-SS.Poop

Eu merg acum la un stomatolog de varsta mea, Andrei Balica e numele lui, eu sunt foarte multumita, lucreaza meticulos, cu grija si absolut fara dureri. De anul viitor va face si implanturi, ceea ce imi convine fiindca am si un implant de facut. Daca te intereseaza detalii, iti dau pe privat.

ingerash_mic
04.08.2011, 13:05:37
Eu merg acum la un stomatolog de varsta mea, Andrei Balica e numele lui, eu sunt foarte multumita, lucreaza meticulos, cu grija si absolut fara dureri. De anul viitor va face si implanturi, ceea ce imi convine fiindca am si un implant de facut. Daca te intereseaza detalii, iti dau pe privat.
Da,normal ca ma interseaza.poop

marllenska
04.08.2011, 15:16:08
E vreo gravida care merge pt monitorizare la dr. Popescu?

alina512
04.08.2011, 19:41:20
E vreo gravida care merge pt monitorizare la dr. Popescu?

Sa intelegem ca esti tu una dintre ele? :D

marllenska
06.08.2011, 11:25:22
Sa intelegem ca esti tu una dintre ele? :D

Da; vroiam sa stiu daca mai e cineva ...

mihapet
06.08.2011, 11:36:04
Felicitari. Sarcina usoara si la termen.=D><:-P

Margelutza
07.08.2011, 04:45:46

felicitari si sarcina usoara :*

alina512
08.08.2011, 16:10:58

Felicitari! Sarcina si nastere usoara si un bebe sanatos!

marllenska
09.08.2011, 20:00:59
Multumesc:)! Sa fie!

mariaioana77
12.08.2011, 13:11:53
subiectul popescu e un subiect tabu aici ..:))

marllenska
12.08.2011, 22:52:36
subiectul popescu e un subiect tabu aici ..:))

Pt coada de la cabinetul lui nu e deloc tabu:))...Dar fiecare medic isi are pacientii lui! Din punctul meu de vedere e cea mai buna alegere.

ingerash_mic
13.08.2011, 17:36:14
Eu daca as fi gravida(ceea ce incep sa-mi doresc din ce in ce mai mult:">)M-as duce la Bogdana Lupu...Despre toti ceilalti am auzit cate ceva de rau..insa de Bogdana mai putin...

rody_pet2002
16.08.2011, 14:55:50
Multumesc mamici :D. Noi in fiecare zi iesim in parc :)Vreau sa va intreb daca stiti cumva ursitoare , pe 3 sept am botezul si as vrea sa avem si un moment mai special. Va pupam

alina512
18.08.2011, 19:11:45
Multumesc mamici :D. Noi in fiecare zi iesim in parc :)Vreau sa va intreb daca stiti cumva ursitoare , pe 3 sept am botezul si as vrea sa avem si un moment mai special. Va pupam

Pe mine m-au ajuns vreo 300 euro fiindca le-am adus din alta localitate la ora 23 si mai mult de jumatate a costat deplasarea pana aici. Dar vorbea o alta miresica cum ca a aparut o trupa si in Focsani, mi-a dat si un nr. de tel., dar nu stiu cat de bune sunt.

alina_stef
19.08.2011, 00:05:26
Pe mine m-au ajuns vreo 300 euro fiindca le-am adus din alta localitate la ora 23 si mai mult de jumatate a costat deplasarea pana aici. Dar vorbea o alta miresica cum ca a aparut o trupa si in Focsani, mi-a dat si un nr. de tel., dar nu stiu cat de bune sunt.

fac treaba buna, sunt cautate...:)

mariaioana77
24.08.2011, 15:49:52
spuneti-mi va rog si mie unde pot gasi umbreluta pt carucior copii? eu am unul baby buggy. are cineva de vanzare?

alina512
25.08.2011, 11:45:12
spuneti-mi va rog si mie unde pot gasi umbreluta pt carucior copii? eu am unul baby buggy. are cineva de vanzare?

Am vazut la magazinele cu articole pentru copii. Noi nu am folosit.

lorryy_vn2003
28.08.2011, 16:45:01
Salutare burtici si mamici! Ma poate ajuta cineva sa mi spuna ce trebuie sa contina bagajelul de maternitate pt mine si bebe?

mihapet
28.08.2011, 17:01:44
Salutare burtici si mamici! Ma poate ajuta cineva sa mi spuna ce trebuie sa contina bagajelul de maternitate pt mine si bebe?
Cand nasti? Eu am nascut in noi si am avut asa:
1. Pentru mine: 2 camasi noapte, papuci, absorbante de noapte caci sunt mai mari, 2 pachete vata, prosoape, sapun, periuta dinti si pasta dinti, halat, aparat foto, dosarul de gravida, chiloti vreo 6 perechi. Atat imi aduc aminte.
2. Pentru bebe: 5 body care se inchid in fata, 2 caciulite( pe care nu prea le-am folosit), vreo 3 pantalonasi cu picior, paturica, bepantene, sutece newbaby, scutece de finet, baneocin. Plus hainute de imbracat cand am plecat acasa.

lorryy_vn2003
28.08.2011, 18:05:09
Cand nasti? Eu am nascut in noi si am avut asa:
1. Pentru mine: 2 camasi noapte, papuci, absorbante de noapte caci sunt mai mari, 2 pachete vata, prosoape, sapun, periuta dinti si pasta dinti, halat, aparat foto, dosarul de gravida, chiloti vreo 6 perechi. Atat imi aduc aminte.
2. Pentru bebe: 5 body care se inchid in fata, 2 caciulite( pe care nu prea le-am folosit), vreo 3 pantalonasi cu picior, paturica, bepantene, sutece newbaby, scutece de finet, baneocin. Plus hainute de imbracat cand am plecat acasa.

Din hartii pe 28 sept, deci pe undeva pe la finele lui sept. O sa am fetita, deci poate mai devreme un pic.
Vata din care gasesc prin magazine sau trebe sa intreb la farmacie?
Bepanthen vad ca sunt multe tipuri pe net: crema, unguent, gel etc...de care imi trebe mie?:D
Baneocin pudra?:D
Scutece de finet unde gasesc?:D
Eu intelesesm ca hainute iti trebe doar pt plecat acasa, acolo il tine pe bebe in fasa

lorryy_vn2003
28.08.2011, 18:11:35
Eu daca as fi gravida(ceea ce incep sa-mi doresc din ce in ce mai mult:">)M-as duce la Bogdana Lupu...Despre toti ceilalti am auzit cate ceva de rau..insa de Bogdana mai putin...

Nu vreau sa te descurajez, dar eu am auzit de B Lupu ca are gura cam spurcata. Repet, e ceea ce am auzit, nu o stiu personal. Eu ma duc la Bratu si sunt FFFFFF multumita din toate punctele de vedere. Are o singura bila neagra ca nu e si in spital:((

mihapet
28.08.2011, 20:59:57
Din hartii pe 28 sept, deci pe undeva pe la finele lui sept. O sa am fetita, deci poate mai devreme un pic.
Vata din care gasesc prin magazine sau trebe sa intreb la farmacie?
Bepanthen vad ca sunt multe tipuri pe net: crema, unguent, gel etc...de care imi trebe mie?:D
Baneocin pudra?:D
Scutece de finet unde gasesc?:D
Eu intelesesm ca hainute iti trebe doar pt plecat acasa, acolo il tine pe bebe in fasa
Vata normala. Eu am avut bepathen unguent, la tub. Baneocin pudra. Eu in Bucuresti, am gasit in Cora sau poti sa cauti la magazinele speciale cu materiale. Am sa o intreb pe cumnata-mea caci mi-a adus unele foarte bune din Focsani. Eu am nascut in Bucuresti si nu l-am tinut deloc in fasa. Era infasat cand mi l-au adus la rezerva, dar l-am schimbat imediat si asa a ramas;;)

alina512
29.08.2011, 08:21:21

Presupunand ca nasti natural la Focsani, voi completa / modifica eu:

1. Pentru mama:
- camasa noapte (prima am luat-o din spital ca sa nu o patez pe a mea, aratau bine),
- halat
- papuci,
- la nastere naturala NU ai voie sa pui absorbante
- torsoane (vata infasurata in comprese sterile mari)
- prosoape, sapun, periuta dinti si pasta dinti,
- aparat foto NU iti da voie fiindca nu ai voie sa le faci poze, eu i-am facut cu tel;
- dosarul de gravida
- chiloti vreo 6 perechi
- un spray pentru cicatrizare jos, eu am avut panthenol (mi-a recomandat farmacista, care nascuse), e super
- bani
- o sticla de apa si ceva de rontait pentru travaliu;
- servetele nazale
- o clama pentru par si o perie
2. Pentru bebe:
- pampers - 5 / zi
- daca e fetita si vrei, cercelusi, ti-i pune o sistenta inainte de plecare
- hainute de plecat acasa iti aduce de obicei pers care va scoate din spital

Si apoi, pentru acasa:
- scutece, gasesti bune in Onasis, mama mi-a luat de acolo;
- eu nu recomand bepanthen, nu mi s-a parut atat de bun, ci sa speli copilul la fundulet de cate ori face caca si sa-l dai la nevoie cu ulei de masline extravirgin, la noi functioneaza de minune
- un termometru;
- ceva pentru colici, sa nu alergi la nevoie
- comprese sterile mici
- ser fiziologic

Sper ca nu am uitat nimic, pentru orice alte intrebari, suntem aici.

serban_valentina
29.08.2011, 09:29:20
Buna! Nu am mai scris demult. Maine ma internez pentru a naste. E foarte utila aceasta lista cu ce trebuie sa contina bagajul. Eu am luat comprese sterile micute (9x9 cm cam asa), nu stiam ca sunt si mai mari...
Voi naste prin cezariana.... Daca a nascut cineva la fel poate da cateva detalii? Mi-a zis dr Placinta sa vin de dimineata pt niste analize, apoi nu stiu ce o sa urmeze... Stiti daca imi trebuie trimitere de la dr de familie pt internare?

Dosarul de gravida ce ar trebui sa contina si cui sa i-l arat? Nu am decat ecografiile si analizele, fara vreun caiet al gravidei sau altceva.

Am inteles ca ar exista si rezerve, stiti care este tariful actual si ce conditii ofera?
Mersi mult!

lorryy_vn2003
29.08.2011, 10:48:51
Ms pt liste fetelor!:*
La cercei stiti cumva daca trebe vreun fel anume sau merg cei obisnuiti? Eu i am luat unii din aur dar cu surub si nush daca am ales bine:-s

Bafta Valentina, sa ai nastere usoara! Si sa revii cu info dupa :D

mihapet
29.08.2011, 11:26:09
Buna! Nu am mai scris demult. Maine ma internez pentru a naste. E foarte utila aceasta lista cu ce trebuie sa contina bagajul. Eu am luat comprese sterile micute (9x9 cm cam asa), nu stiam ca sunt si mai mari...
Voi naste prin cezariana.... Daca a nascut cineva la fel poate da cateva detalii? Mi-a zis dr Placinta sa vin de dimineata pt niste analize, apoi nu stiu ce o sa urmeze... Stiti daca imi trebuie trimitere de la dr de familie pt internare?

Dosarul de gravida ce ar trebui sa contina si cui sa i-l arat? Nu am decat ecografiile si analizele, fara vreun caiet al gravidei sau altceva.

Am inteles ca ar exista si rezerve, stiti care este tariful actual si ce conditii ofera?
Mersi mult!

Precizez ca eu am nascut in Bucuresti, caci se pare ca difera cateva aspecte: am avut voie cu aparat, mi-au cerut expres crema bepanthen ptr spital, iar acasa nu am mai folosit-o: am folosit sudocrem, himalaya cand eram in deplasari si nu puteam sa-l spal, iar in rest spalat la fundulet la fiecare schimbat cu sampon de-al lui. Asadar eu nu am avut nevoie de trimitere( cred ca nicaieri nu e nevoie de asa ceva). Dosarul a fost cel cu eco si toate analizele din sarcina. In rest nu stiu sa-ti spun despre spitalele din Focsani.
Cum a decurs la mine cezariana: m-au internat, mi-au facut analize, mi-au monitorizat bebe cu EKG, mi-au facut control pe masa. Apoi, cand a venit dr-ul meu, m-au dus in sala de operatii unde mi-a facut anetezie rahi. Am fost constienta pe tot parcursul operatiei. Si-a facut instant efectul. Am inteles ca de la anestezie si pana scot bebelusul trebuie sa treaca maxim 5 minute. La 9(seara) am intrat in sala, iar la 9.05( seara) am nascut. Apoi m-a cusut si m-a dus la terapie intensiva. Anestezia mi-a trecut la vreo 3-4 ore dupa operatie. Atuni au inceput durerile. 12 ore nu ai voie sa cobori din pat. Dimineata au venit sa ma ridice. A fost mai greu la ridicare, dar pe urma din ce in ce mai usor. Este important ca pe parcursul sederii la terapie intensiva sa te misti de pe o parte pe alta.

mihapet
29.08.2011, 11:40:28
La cercei stiti cumva daca trebe vreun fel anume sau merg cei obisnuiti? Eu i am luat unii din aur dar cu surub si nush daca am ales bine:-s

nu am fetita, dar am inteles a cei cu surub nu ar fi ok, caci s-ar putea sa o raneasca:*

serban_valentina
29.08.2011, 12:11:17
Precizez ca eu am nascut in Bucuresti, caci se pare ca difera cateva aspecte: am avut voie cu aparat, mi-au cerut expres crema bepanthen ptr spital, iar acasa nu am mai folosit-o: am folosit sudocrem, himalaya cand eram in deplasari si nu puteam sa-l spal, iar in rest spalat la fundulet la fiecare schimbat cu sampon de-al lui. Asadar eu nu am avut nevoie de trimitere( cred ca nicaieri nu e nevoie de asa ceva). Dosarul a fost cel cu eco si toate analizele din sarcina. In rest nu stiu sa-ti spun despre spitalele din Focsani.
Cum a decurs la mine cezariana: m-au internat, mi-au facut analize, mi-au monitorizat bebe cu EKG, mi-au facut control pe masa. Apoi, cand a venit dr-ul meu, m-au dus in sala de operatii unde mi-a facut anetezie rahi. Am fost constienta pe tot parcursul operatiei. Si-a facut instant efectul. Am inteles ca de la anestezie si pana scot bebelusul trebuie sa treaca maxim 5 minute. La 9(seara) am intrat in sala, iar la 9.05( seara) am nascut. Apoi m-a cusut si m-a dus la terapie intensiva. Anestezia mi-a trecut la vreo 3-4 ore dupa operatie. Atuni au inceput durerile. 12 ore nu ai voie sa cobori din pat. Dimineata au venit sa ma ridice. A fost mai greu la ridicare, dar pe urma din ce in ce mai usor. Este important ca pe parcursul sederii la terapie intensiva sa te misti de pe o parte pe alta.

Mersi mult pentru informatii :* La mine dr este de garda si zicea ca vrea sa termine pana la pranz...deci durerile ar trebui sa inceapa pe seara :O

mihapet
29.08.2011, 13:06:16
Mersi mult pentru informatii :* La mine dr este de garda si zicea ca vrea sa termine pana la pranz...deci durerile ar trebui sa inceapa pe seara :O
Nastere usoara. O sa treci si peste asta. Mai nasol e ca la bb2 trebuie sa astepti cel putin 1 an.

alina512
29.08.2011, 13:23:51

Mersi mult!

1. Dosarul de gravida: ecografii, analize, carnetul gravidei. Nu e obligatoriu sa-l arati, decat daca este nevoie.

2. Rezervele sunt la 30 lei / noapte, trebuia sa vorbesti inainte cu medicul despre asta, conditii: 2 in camera, baie la camera, termopane, caldura, televizor, fac curat de 2 ori pe zi.

alina512
29.08.2011, 13:25:22

Din cate stiu eu cei cu surub nu sunt buni fiindca poate intepa bebele, care nu stie sa-si aseze urechile sau sa spuna ca o doare. Eu i-am luat tortite mici de bebe, care sa nu aiba nici o muchie colt sau altceva.

mihapet
29.08.2011, 14:22:12
1. Dosarul de gravida: ecografii, analize, carnetul gravidei. Nu e obligatoriu sa-l arati, decat daca este nevoie.

2. Rezervele sunt la 30 lei / noapte, trebuia sa vorbesti inainte cu medicul despre asta, conditii: 2 in camera, baie la camera, termopane, caldura, televizor, fac curat de 2 ori pe zi.
Eu nu am avut asa ceva;;);;) Probabil difera de la medic la medic. Nu mi-a dat nici gine, dar nici med de familie.

jeni_andreea
29.08.2011, 14:32:26
buna mamici si burtici

Felicitari! Multa sanatate va doresc!

alina_stef
29.08.2011, 16:01:49
tot citesc ce scrieti voi, mamici si am observat ca nu prea "sunteti" cu doctorul Popescu. am o cunostinta care toata sarcina a mers cu o doctorita care nu a vrut sa ii faca cezariana nici pana in ultima zi in care trebuia sa nasca. din cauza uterului, respectiva nu a putut naste natural, desi asa isi dorea.disperata ca doctorita s-a comportat asa cu ea si nu a vrut sa ii faca cezariana s-a dus la clinica la doctorul Popescu. prin interventii, doctorul a acceptat sa ii faca cezariana(nefiind monitorizata de acesta). costul operatiei 3000 de lei, ce a avut de banii astia? tot!!! : 4 doctori in sala de operatie-anestezist, neonatolog, ginecolog, pedriatru, fiecare cu asistenta lui, ea si fetita eu avut asistente personale, nu a platit absolut nimic, curatenie bec, etc. atentie sporita!! si nema bacsis!!!

alina512
29.08.2011, 16:52:18
tot citesc ce scrieti voi, mamici si am observat ca nu prea "sunteti" cu doctorul Popescu. am o cunostinta care toata sarcina a mers cu o doctorita care nu a vrut sa ii faca cezariana nici pana in ultima zi in care trebuia sa nasca. din cauza uterului, respectiva nu a putut naste natural, desi asa isi dorea.disperata ca doctorita s-a comportat asa cu ea si nu a vrut sa ii faca cezariana s-a dus la clinica la doctorul Popescu. prin interventii, doctorul a acceptat sa ii faca cezariana(nefiind monitorizata de acesta). costul operatiei 3000 de lei, ce a avut de banii astia? tot!!! : 4 doctori in sala de operatie-anestezist, neonatolog, ginecolog, pedriatru, fiecare cu asistenta lui, ea si fetita eu avut asistente personale, nu a platit absolut nimic, curatenie bec, etc. atentie sporita!! si nema bacsis!!!

Asta inseamna o clinica particulara. Sa nasti in spital in Focsani, cu bacsis si rezerva, nu depasesti 1000 lei. E o diferenta totusi, nu? In plus ai fost vreodata consultata de Popescu? Eu da si nu m-as mai duce la el a doua oara la ce "bruta" de om este. Parerile sunt impartite, sunt si multe persoane care merg la el, chiar si aici pe forum. Fiecare doctor isi are pacientii lui.

alina_stef
29.08.2011, 17:14:56
Asta inseamna o clinica particulara. Sa nasti in spital in Focsani, cu bacsis si rezerva, nu depasesti 1000 lei. E o diferenta totusi, nu? In plus ai fost vreodata consultata de Popescu? Eu da si nu m-as mai duce la el a doua oara la ce "bruta" de om este. Parerile sunt impartite, sunt si multe persoane care merg la el, chiar si aici pe forum. Fiecare doctor isi are pacientii lui.

am fost consultata, nu mi s-a parut "bruta" dar nici nu contest parerea ta. mie in schimb mi se pare, ca toti doctorii dau cea mai mare importanta gravidelor. de la popescu am fost la lupu, si cam aceiasi atitudine.
cat despre perioada cand voi avea bebe, daca imi voi permite sa nasc la clinica particulara, asta va fi alegerea, daca nu, voi merge cu bratu-placinta, pe cale naturala. vedem ce iese, la cat de fricoasa sunt!!

alina512
30.08.2011, 08:15:22
am fost consultata, nu mi s-a parut "bruta" dar nici nu contest parerea ta. mie in schimb mi se pare, ca toti doctorii dau cea mai mare importanta gravidelor. de la popescu am fost la lupu, si cam aceiasi atitudine.
cat despre perioada cand voi avea bebe, daca imi voi permite sa nasc la clinica particulara, asta va fi alegerea, daca nu, voi merge cu bratu-placinta, pe cale naturala. vedem ce iese, la cat de fricoasa sunt!!

A nu se intelege ca eu contest calitatea lui de medic. Daca nu ar fi fost bun ca doctor nu ar fi ajuns sef de sectie si nici nu ar fi realizat atatea. Mie nu imi place comportamentul lui si cum decurge o consultatie in conditiile in care aveam o sarcina avansata si nu m-as mai duce la el.

lorryy_vn2003
31.08.2011, 10:25:54
Salutare fetelor!
Vineri trebe sa ma intalnesc cu Placinta la spital pt prima oara. La ce sa ma astept? O sa ma consulte manual? Are aparate? Tre sa iau cu mine dosarelul de la Bratu?

alina512
31.08.2011, 12:28:47
Salutare fetelor!
Vineri trebe sa ma intalnesc cu Placinta la spital pt prima oara. La ce sa ma astept? O sa ma consulte manual? Are aparate? Tre sa iau cu mine dosarelul de la Bratu?

Te va consulta manual la camera de garda, nu au ecograf in spital. Dosarul nu iti trebuie, mie imi cerea doar carnetul gravidei.

mihapet
31.08.2011, 13:06:49
O lista utila pentru bagajul de maternitate. http://adina.cheriches.ro/2008/10/14/bagajul-pentru-maternitate.html

Uitasem de paturica impermeabila si pompa de san( care nu mi-a fost de folos. Nu a curs nici o picatura de laptic la mine). Si de garmastan. Mi-a folosit, caci bebe sugea tare si mi-a facut rani nasoale.

lorryy_vn2003
31.08.2011, 13:07:57
Te va consulta manual la camera de garda, nu au ecograf in spital. Dosarul nu iti trebuie, mie imi cerea doar carnetul gravidei.

Ms frumos Alina!
Tipic pt spitalele noastre, sa nu ai ecograf in spital>:P phhhh
Tocmai am cumparat Baneocin pudra, e un flaconas mic, dar in prospect scrie ca nu e trebe folosit pt copii sub 2 ani...Mai o fi altul sau l am luat pe cel bun?

gabi_myx_mail
31.08.2011, 13:29:17
Ms frumos Alina!
Tocmai am cumparat Baneocin pudra, e un flaconas mic, dar in prospect scrie ca nu e trebe folosit pt copii sub 2 ani...Mai o fi altul sau l am luat pe cel bun?

Eu cred ca nu l-ai cumparat pe cel care trebuie, cel pe care il ai tu (un tubulet cat un deget) este cu antibiotic si se foloseste pentru altceva...;))

alina512
31.08.2011, 15:16:27
Ms frumos Alina!

Eu nu mi-am dat copilul cu baneocin, paturica impermeabila nu stiu la ce foloseste, cu pompa de san nu iti da voie la noi in spital (sincer mie nici nu mi-a ajutat dupa, am reusit mai bine manual) si garmastanul este bun pentru rani, dar eu recomand ce am folosit eu cu succes si anume Multi-Mam balm fiindca te poti da chiar inainte de alaptat si sa puna copilul gura pe el (are uleiuri esentiale care pot fi inghitite si aluneca bine, prevenind in mare parte aparitia ranilor si tratandu-le pe cele care apar).

lorryy_vn2003
31.08.2011, 15:54:35
Eu cred ca nu l-ai cumparat pe cel care trebuie, cel pe care il ai tu (un tubulet cat un deget) este cu antibiotic si se foloseste pentru altceva...;))

Da, asa am citit si eu, ca are antibiotic si nici macar eu ( gravida) sau cand alaptez nu am voie sa l folosesc...deci nu e cel bun. 8-|

mihapet
31.08.2011, 22:50:00
Eu nu mi-am dat copilul cu baneocin, paturica impermeabila nu stiu la ce foloseste, cu pompa de san nu iti da voie la noi in spital (sincer mie nici nu mi-a ajutat dupa, am reusit mai bine manual) si garmastanul este bun pentru rani, dar eu recomand ce am folosit eu cu succes si anume Multi-Mam balm fiindca te poti da chiar inainte de alaptat si sa puna copilul gura pe el (are uleiuri esentiale care pot fi inghitite si aluneca bine, prevenind in mare parte aparitia ranilor si tratandu-le pe cele care apar).
Baneocin l-am folosit pentru buric pana a cazut. Paturica ca sa nu se intample anumite accidente si pentru a nu-l schimba direct pe masuta lor, pompa mi-au cerut-o asistentele( asta in Bucuresti), iar garmastanul m-a ajutat foarte mult. Si peste garmastan poate pune bebe guita. Cred ca toate cremele astea sunt safe ptr bebe, altfel nu le vad rostul.

lorryy_vn2003
31.08.2011, 23:34:04
Baneocin l-am folosit pentru buric pana a cazut. Paturica ca sa nu se intample anumite accidente si pentru a nu-l schimba direct pe masuta lor, pompa mi-au cerut-o asistentele( asta in Bucuresti), iar garmastanul m-a ajutat foarte mult. Si peste garmastan poate pune bebe guita. Cred ca toate cremele astea sunt safe ptr bebe, altfel nu le vad rostul.

Deci e bun pana la urma? O sa l iau cu mine oricum, preventiv

mihapet
31.08.2011, 23:37:56
Deci e bun pana la urma? O sa l iau cu mine oricum, preventiv
nu stiu cum arata al tau. eu nu mai am aparat foto, caci a murit, si nu pot sa pun poza aici cu el. este un flacon micut. nu ai zis la farmacie pentru ce iti trebuie? ai cumva o poza? Pe tubul meu scrie asa( prospectul nu-l mai am): Baneocin 250UI/5000 UI pe gram pulbere. Zinc bacitracina/ sulfat de neomicina. 10 g

mihapet
31.08.2011, 23:51:32
nu stiu cum arata al tau. eu nu mai am aparat foto, caci a murit, si nu pot sa pun poza aici cu el. este un flacon micut. nu ai zis la farmacie pentru ce iti trebuie? ai cumva o poza? Pe tubul meu scrie asa( prospectul nu-l mai am): Baneocin 250UI/5000 UI pe gram pulbere. Zinc bacitracina/ sulfat de neomicina. 10 g
http://www.farmaciameaonline.ro/detalii/62/164/baneocin-pulbere-10g/

Indicatii: Baneocinul este activ in toate infectiile provocate de germeni patogeni sensibili la neomicina si/sau la bacitracina. Actiunea Baneocinului unguent este intensificata de un pansament. Baneocin pudra: - Infectii bacteriene ale pielii de mica extindere, de ex: Herpes simplex, Herpes zoster/vezicule de varicela, impetigo contagios supurant, ulcere infectate ale gambei, eczeme infectate, dermatite fesiere (la nou-nascuti) infectate cu bacterii. Prevenirea infectiilor ombilicale la nou-nascuti. Dupa interventii chirurgicale (dermatologice) Baneocin pudra poate fi utilizat ca adjuvant in ingrijirea postoperatorie (excizii si cauterizari, tratarea ragadelor, ruptura perineala, episiotomie, rani si cicatrice supurante). Baneocin unguent: Infectii bacteriene focale ale pielii: Furuncule, antrax (dupa tratament chirurgical), foliculita barbiei, foliculita profunda, hidrosadenite supurative, periporite, perionyxis. Infectii ale pielii de extindere limitata: Impetigo contagios, ulcere infectate ale gambei, eczeme secundare infectate, rani si taieturi infectate secundar, opariri cu apa fierbinte, arsuri, operatii estetice si grefe cutane (de asemenea profilactic si pansamente cu unguent). Dupa interventii chirurgicale: Baneocin unguent poate fi folosit ca adjuvant in timpul ingrijirii postoperatorii: Baneocin unguent intins pe fese de tifon este eficient la pacientii cu infectii sau rani (ex. infectii ale canalului urechii externe, rani sau escare chirurgicale).

Atentie: se aplica local fara a vantura pentru a anu ajunge la nasucul bebicului.

alina512
01.09.2011, 07:48:15

Noua ne-au recomandat sa punem comprese cu spirt la buric, la spital la noi il schimba asistentele si nu iti da voie cu pompa.

marllenska
01.09.2011, 10:28:58

Eu am fost acum 2 saptamani si aveau ecograf. Probabil a achizitionat spitalul intre timp.

lorryy_vn2003
01.09.2011, 13:32:34

Asa arata baneocinul meu:)

alina512
01.09.2011, 20:52:01
Eu am fost acum 2 saptamani si aveau ecograf. Probabil a achizitionat spitalul intre timp.

E bine ca au facut si asta (macar 2D sa fie), cand am nascut eu aveau un apart vechi cu o palnie pe care o punea pe burtica ca sa asculte bataile inimii (doar unul aveau ). La policlinica 2 stiu ca au ecograf, cu plata.

mihapet
01.09.2011, 22:29:06
pe asta l-am folosit. cicatrizeaza bine buricul. in prospectul de pe net, pe care l-am postat ieri, scrie ca se foloseste la buricutul bebicului.

lorryy_vn2003
02.09.2011, 11:54:56
pe asta l-am folosit. cicatrizeaza bine buricul. in prospectul de pe net, pe care l-am postat ieri, scrie ca se foloseste la buricutul bebicului.

Da, am vazut si eu, dar in prospectul din cutie nu scrie asa ceva. O s o intreb pe doc la control, e cel mai sigur;-)

lorryy_vn2003
02.09.2011, 21:20:26
Am fost azi la control la Placinta in spital si nu a folosit ecograf, nici nu cred ca am vazut vreunul. A folosit metoda traditionala:|

marllenska
02.09.2011, 21:51:00
Am fost azi la control la Placinta in spital si nu a folosit ecograf, nici nu cred ca am vazut vreunul. A folosit metoda traditionala:|

N-o fi avand el acces:))

alina512
03.09.2011, 08:55:39
N-o fi avand el acces:))

Cine stie, o fi. Oricum in camera de garda nu este. Cand am nascut eu, nu am vazut nici sus la ginecologie.

marllenska
04.09.2011, 23:13:24
Cine stie, o fi. Oricum in camera de garda nu este. Cand am nascut eu, nu am vazut nici sus la ginecologie.

Nu e la camera de garda. Se afla intr-o alta camera.

serban_valentina
05.09.2011, 16:20:11
Eu il folosesc pt buric, fundulet si zona inghinala.

serban_valentina
05.09.2011, 16:21:49
M-am intors acasa cu fetita mea scumpa!! <:-PCand voi avea timp o sa scriu si cum a decurs operatia si spitalizarea, poate sunt si mamici in situatia mea, dornice de informatii.:">

alina512
05.09.2011, 20:21:14
M-am intors acasa cu fetita mea scumpa!! <:-PCand voi avea timp o sa scriu si cum a decurs operatia si spitalizarea, poate sunt si mamici in situatia mea, dornice de informatii.:">

Sa va traiasca, sa fiti sanatosi si fericiti!

lorryy_vn2003
05.09.2011, 21:53:07

Felicitari!!!!!
Sunt sunto:-) Placinta mi a zis ca nu ma prinde 28 sept cu nasterea:-s

mihapet
05.09.2011, 22:21:18
Felicitari\:D/\:D/\:D/\:D/\:D/Sa va traiasca, sa fie sanatoasa si sa va bucure fiecare zi a vietii alaturi de ea. Pupam

mariaioana77
14.09.2011, 11:33:47
fetelor ce crese sunt prin focsani? al meu face anul acesta 1 an. am inteles ca inscrierile se fac cu un an inainte....stiti cumva ceva informatii? unde, cand?....

alina512
14.09.2011, 22:30:33
fetelor ce crese sunt prin focsani? al meu face anul acesta 1 an. am inteles ca inscrierile se fac cu un an inainte....stiti cumva ceva informatii? unde, cand?....

Sunt 2 crese de stat in Focsani: una la fosta autogara si una in sud, platesti masa in fiecare zi, 7 lei / zi daca nu ma insel. Inscrierile se fac din ianuarie pentru august. Mai sunt si multe crese particulare cu preturi intre 370-600 lei / luna.

mihapet
14.09.2011, 22:57:59
Sunt 2 crese de stat in Focsani: una la fosta autogara si una in sud, platesti masa in fiecare zi, 7 lei / zi daca nu ma insel. Inscrierile se fac din ianuarie pentru august. Mai sunt si multe crese particulare cu preturi intre 370-600 lei / luna.
Ce preturi bune aveti acolo. Aici cea mai ieftina pe care am gasit-o este 800 ron/luna(ma refer la Bucuresti).:-<

mariaioana77
15.09.2011, 10:13:02
ianuarie -august anul acesta , pentru inscrieri? adica e tarziu?:-SS

alina512
15.09.2011, 11:17:09
Ce preturi bune aveti acolo. Aici cea mai ieftina pe care am gasit-o este 800 ron/luna(ma refer la Bucuresti).:-<

Stiu, da' sunt si alte salarii in Bucuresti, nici nu se compara.

alina512
15.09.2011, 11:19:26

Poate nu ai inteles cum am explicat: daca tu vrei sa il dai anul viitor la cresa, anul "scolar" incepe cu 1 august 2012, iar inscrierile se fac in perioada ianuarie-martie 2012.

mihapet
15.09.2011, 11:41:50
Stiu, da' sunt si alte salarii in Bucuresti, nici nu se compara.
Nu toate. Sunt si la noi multi care au salarii minime sau de bugetari. Plus multi someri.

alina512
16.09.2011, 22:26:02

P.S. Dupa o experienta neplacuta de 2 saptamani la cresa particulara, iti recomand o bona de incredere pe care sa o stii de mult.

mariaioana77
19.09.2011, 13:11:11
multumesc de raspuns alina!

mihapet
19.09.2011, 13:58:26
P.S. Dupa o experienta neplacuta de 2 saptamani la cresa particulara, iti recomand o bona de incredere pe care sa o stii de mult.
Ai inceput munca deja?

alina512
19.09.2011, 22:16:02
Ai inceput munca deja?

Da, m-am intors la munca de la 1 septembrie, din mai multe motive.
Fetita am inscris-o la o cresa particulara unde a mers nici 2 saptamani, iar de la 1 oct. va avea bona.

mihapet
19.09.2011, 22:29:46
Da, m-am intors la munca de la 1 septembrie, din mai multe motive.
Fetita am inscris-o la o cresa particulara unde a mers nici 2 saptamani, iar de la 1 oct. va avea bona.
super. dar nu iti este greu? mi-e groaza de ziua in care va trebui sa-l las la cresa sau, cel mai probabil, cu bona. numai cand ma gandesc parca se rupe ceva in suflet.:-<

klau_ditza
23.09.2011, 15:11:45
Buna.
Sunt o "burticuta" de 39 saptamani. Va urmaresc, insa nu prea am postat pe forum.
O intrebare pentru Alina... ref. la bona: sunt tare curioasa cat costa o bona in Focsani, care sunt preturile. Ma vad nevoita sa optez pentru 1 an de concediu de maternitate si cum nu am alta solutie, voi cauta o bona. Dar nu am idee de preturi...
O zi frumoasa pentru mamici, pitici si burtici !

alina512
25.09.2011, 00:19:55
Buna.
Sunt o "burticuta" de 39 saptamani. Va urmaresc, insa nu prea am postat pe forum.
O intrebare pentru Alina... ref. la bona: sunt tare curioasa cat costa o bona in Focsani, care sunt preturile. Ma vad nevoita sa optez pentru 1 an de concediu de maternitate si cum nu am alta solutie, voi cauta o bona. Dar nu am idee de preturi...
O zi frumoasa pentru mamici, pitici si burtici !

Ca sa raspund la ambele comentarii:
1. Da, imi este greu, o alint seara mai ceva ca inainte, dar pe de o parte parca mai fac ceva si pentru mine, adica intru in contact cu lumea (afara de mamicile din parc), ma aranjez cand plec la munca s.a. Dar mi se rupe sufletul pentru ea, parca as fi vrut sa stau cu ea pana o dadeam la scoala.

2. Nastere usoara de acum. O bona in Focsani cere in general 800 lei (atat dau toate cunostintele mele) si cu atat am gasit si eu multe. Eu dau 500 lei fiindca este o cunostinta, care are si alte venituri si imi cere doar atat, ca pentru mine.

De ce te vezi nevoita sa optezi pentru un an? Intreb asta fiindca multe mamici nu au citit legea si sunt prost informate de la televizor sau de la altii. Legea spune ca poti opta astfel:
- fie 2 ani cu 75% din media veniturilor pe ultimul an anterior nasterii, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 1200 lei + 200 lei alocatia;
- fie 1 an cu 75% din media veniturilor pe ultimul an anterior nasterii, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3400 lei + 200 lei alocatia;

Nu stiu cati romani obisnuiti au un salariu la care 75% sa depaseasca 1200 lei. Adica 1400 lei cu tot cu alocatia mi se pare un venit ok daca vrei sa te ocupi tu personal de puiul tau, asa cum ii este cel mai bine.

lorryy_vn2003
29.09.2011, 16:17:40
Salutare mamici si burtici!
Sunt mamica de 8 zile si voiam sa va impartasesc experienta nasterii mele, poate cineva are nevoie de info cum am avut si eu:)
Nasterea mea in hartii treb sa fie pe 28 sept. Pe 21 sept pe la 13.00 am fost la control la spital la Placinta care mi a spus ca sunt gata de internat, ceea ce am si facut. Pe la 17.30-18.00 dr mi a rupt apa si usor usor au inceput a se declansa contractiile din ce in ce mai puternice. La ora 22.30 eram mamica. Totul a decurs repede si relativ usor cu exc durerilor bineinteles. 2 ore m au pus asitentele sa mi frec bine burta ca sa se curete uterul bine altminteri exista riscul de chiuretaj, la 2 dim am fost dusa la rezerva.Acum e 40lei pe noapte. Am mai stat cu o fata in camera. Nu sunt cine stie ce conditii nici acolo, chiar e infect si wc ul etc dar credeti ma ca la starea pe care am avut o, in primele 2 zile nici nu ma puteam da jos din pat, si wc ul ala infect din camera e aur. Am stat 4 zile internata in loc de 3, nu stiam sa mi alaptez bine fetita pt ca nu aveam mameloanele formate si au monitorizat o o zi in plus. Asistentele sunt unele dragute altele scarbe...Cu cele care au fost finute am fost si eu. Conditiile per total...lipsesc cu desavarsire...ata ete...spital de stat...Pt alte info va stau la dispozitie!!
Bafta la viitoarele mamici!!

gabi_myx_mail
29.09.2011, 17:18:11
Sunt mamica de 8 zile si voiam sa va impartasesc experienta nasterii mele, poate cineva are nevoie de info cum am avut si eu:)
Nasterea mea in hartii treb sa fie pe 28 sept. Pe 21 sept pe la 13.00 am fost la control la spital la Placinta care mi a spus ca sunt gata de internat, ceea ce am si facut. Pe la 17.30-18.00 dr mi a rupt apa si usor usor au inceput a se declansa contractiile din ce in ce mai puternice. La ora 22.30 eram mamica. Totul a decurs repede si relativ usor cu exc durerilor bineinteles. 2 ore m au pus asitentele sa mi frec bine burta ca sa se curete uterul bine altminteri exista riscul de chiuretaj, la 2 dim am fost dusa la rezerva.Acum e 40lei pe noapte. Am mai stat cu o fata in camera. Nu sunt cine stie ce conditii nici acolo, chiar e infect si wc ul etc dar credeti ma ca la starea pe care am avut o, in primele 2 zile nici nu ma puteam da jos din pat, si wc ul ala infect din camera e aur. Am stat 4 zile internata in loc de 3, nu stiam sa mi alaptez bine fetita pt ca nu aveam mameloanele formate si au monitorizat o o zi in plus. Asistentele sunt unele dragute altele scarbe...Cu cele care au fost finute am fost si eu. Conditiile per total...lipsesc cu desavarsire...ata ete...spital de stat...Pt alte info va stau la dispozitie!!

Sa-ti traiasca fetita! Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa, sa va bucurati de ea si tie multa sanatate, recuperare usoara!

mihapet
30.09.2011, 10:35:03
felicotari. sa fie sanatoasa si fericita. cat despre conditii no comment

klau_ditza
30.09.2011, 13:26:35
Alina multumesc (cu intarzaiere) pentru raspuns - eu intre timp am nascut un baietel de 3.5 kg si ieri am revenit acasa.

Referitor la motivele pentru care cred ca o sa revin la munca ele nu tin de noua lege ci de alte motive... Intr-un final o sa vad ce fac pana mi se termina concediul postnatal.

Iti multumesc inca odata pentru raspuns. Ma duc sa ma "recuperez" ;;)

serban_valentina
01.10.2011, 07:58:52
La o luna dupa nasterea printesei mele, incerc sa va scriu si cum a decurs spitalizarea si nasterea. Datorita faptului ca scriu mult si nu am destul timp o sa postez in mai multe zile experienta mea :)

Marti, 30 august 2011
La ora 7.30 am plecat impreuna cu sotul (care tocmai ajunsese de la serviciu) la spital pentru internarea programata de duminica. Nu aveam emotii in privinta nasterii, in schimb eram stresata privind datul banilor: cui, cat, cand?
Am intrat la Urgente, unde se fac internarile. Sotul emotionat a ramas pe hol. Am patruns in cabinet: “- Buna ziua. As dori sa ma internez.” Doamna s-a uitat la mine, apoi mi-a zis ca dr. Placinta a anuntat-o ca va veni o fata pentru cezariana. “-Eu sunt!!” am zis.
Mi-a cerut cartea de identitate, 15 lei, trimiterea de la dr. specialist in care scria ca recomanda nasterea prin operatie cezariana, trimiterea tamanand la spital (ar fi fost bine sa fac o copie inainte).
Mi-a zis sa ma dezbrac , ei dandu-mi o camasa larga, papucii urmand sa ii incald pe ai mei. M-am dezbracat de hainele mele, inclusiv sutien, am ramas totusi cu chilotii mei si cu ceasul la mana.
M-a intrebat inaltimea -1.67, greutatea am aflat-o exact dupa ce m-a cantarit-60 de kg (adica am luat 8 kg), studii (proaspat licentiata, fapt care nu m-a lasat sa ma ingras mai mult datorita stresului sesiunii si licentei, drumurilor la Brasov), loc de munca (nu lucrez), apoi am semnat vreo trei dintre hartiile completate de doamna asistenta.
Intre timp am mai iesit pe hol unde sotul meu era extrem de emotionat, stresat.
M-am dus insotita de femeia de serviciu (asta cred ca era functia ei, am vazut-o stergand pe jos, praful) la etajul 3, ea mi-a luat bagajul fi foaia de internare. Deja ma gandeam daca trebuie sa ii dau si ei bani…Totusi nu i-am dat. Sotului i-a zis sa vina dupa noi pe la intrarea principala. Ne-am intalnit la lift (urasc lifturile).
Am ajuns la etajul 3, sotul a ramas pe hol, unde erau niste banci. Eu am mers intr-o sala de nastere unde am stat pana urma sa se hotarasca in ce salon voi fi internata (a durat vreo ora). A venit o asistenta care mi-a zis sa ma intind pe pat pentru a asculta inimioara fetitei (141 batai, normal), apoi mi-a adus un borcanel pentru urocultura. Am mers la baie, uitand de hartie, servetele… usa de la toaleta nici nu sta inchisa singura, mirosuri de nedescris, mizerie… M-am intors in camera, si am asteptat sa vina dr, fara prea multe emotii pentru ca stiam ca va mai dura circa o ora, mai aveam de facut analize, apoi rezultatele. M-a intrebam daca trebuie sa platesc si asistentele care se ocupau de mine acum (nu le-am dat nimic, si totusi au fost foarte dragute) .
Mai am multe de adaugat, cand imi voi gasi putin timp o sa continui.:grin:

auravoicu
07.10.2011, 14:49:42
Pentru celelalte mamici care au burtici, ca sa nu pateasca ce ai patit tu, o sa incerc sa le povestesc despre nasterea mea. Astazi m-am decis sa cutreier forumurile si sa povestesc si celorlalte mamici cum am nascut si unde, pentru ca atunci cand am vrut sa caut locul potrivit pentru nastere, mi-a fost greu sa aleg.

Initial am vrut sa nasc la Eva, in Brasov, multe prietene au laudat aceasta clinica. Dar eu am un coleg in Brasov, medic rezident, care m-a sfatuit sa nu aleg Eva pentru ca o buna perioada nu a avut neonatolog si copiii nu erau urmariti cum trebuie dupa nastere si se internau apoi la maternitate sau la pediatrie cu ei. Mi-a dat numarul de telefon al doctorului Georgescu, medic rezident si el, care se ocupa cu informarea, programarea si semnarea contractelor la Regina Maria din Brasov. L-am sunat, a fost foarte dragut, mi-a trimis un email cu toate raspunsurile la intrebarile mele si am decis sa nasc la Regina Maria, sau spitalul Sf. Constantin, asa cum mai este cunoscut de brasoveni.

Trebuie sa va spun ca am avut parte de o primire foarte calduroasa, colectivul prietenos, curatenie LUNA (asta m-a bucurat enorm), liniste si o nastere usoara. Desi toata sarcina am fost vazuta de doctorita Bratu din Focsani, am aflat tarziu ca nu pot sa nasc cu dansa, deoarece nu participa la nasteri.

Insa eu cred ca am ales bine. Sper ca v-am fost de ajutor. Burticile care doresc informatii despre maternitatea de la Regina Maria din Brasov pot suna pe Dr. Georgescu la 0761.606.153 sau trimite un email la [email protected]

Daca aveti intrebari, va rog sa imi trimiteti mesaj privat.

Sa fiti curajoase, am acasa un baietel, va pupam amandoi.

mihapet
07.10.2011, 17:50:54
Pentru celelalte mamici care au burtici, ca sa nu pateasca ce ai patit tu, o sa incerc sa le povestesc despre nasterea mea. Astazi m-am decis sa cutreier forumurile si sa povestesc si celorlalte mamici cum am nascut si unde, pentru ca atunci cand am vrut sa caut locul potrivit pentru nastere, mi-a fost greu sa aleg.

Initial am vrut sa nasc la Eva, in Brasov, multe prietene au laudat aceasta clinica. Dar eu am un coleg in Brasov, medic rezident, care m-a sfatuit sa nu aleg Eva pentru ca o buna perioada nu a avut neonatolog si copiii nu erau urmariti cum trebuie dupa nastere si se internau apoi la maternitate sau la pediatrie cu ei. Mi-a dat numarul de telefon al doctorului Georgescu, medic rezident si el, care se ocupa cu informarea, programarea si semnarea contractelor la Regina Maria din Brasov. L-am sunat, a fost foarte dragut, mi-a trimis un email cu toate raspunsurile la intrebarile mele si am decis sa nasc la Regina Maria, sau spitalul Sf. Constantin, asa cum mai este cunoscut de brasoveni.

Trebuie sa va spun ca am avut parte de o primire foarte calduroasa, colectivul prietenos, curatenie LUNA (asta m-a bucurat enorm), liniste si o nastere usoara. Desi toata sarcina am fost vazuta de doctorita Bratu din Focsani, am aflat tarziu ca nu pot sa nasc cu dansa, deoarece nu participa la nasteri.

Insa eu cred ca am ales bine. Sper ca v-am fost de ajutor. Burticile care doresc informatii despre maternitatea de la Regina Maria din Brasov pot suna pe Dr. Georgescu laNR. TELEFON STERS sau trimite un email la EMAIL STERS

Daca aveti intrebari, va rog sa imi trimiteti mesaj privat.

Sa fiti curajoase, am acasa un baietel, va pupam amandoi.
nu cumva faci reclama?mie asa mi se pare

auravoicu
07.10.2011, 20:20:30
nu cumva faci reclama?mie asa mi se pare

Daca pare reclama... :[email protected], atunci e foarte bine =P~, am si de ce sa fac reclama, eu m-am simtit foarte bine, de ce sa nu stie si celelalte mamici de existenta acestei maternitati? Eu incerc sa ajut, poate sunt viitoare mamici care nu stiu incotro sa apuce.

Ce e rau in asta? In plus, am spus ceva ce nu este adevarat? Astept sa ma contrazici...:-w

mihapet
07.10.2011, 23:05:25
Daca pare reclama... :[email protected], atunci e foarte bine =P~, am si de ce sa fac reclama, eu m-am simtit foarte bine, de ce sa nu stie si celelalte mamici de existenta acestei maternitati? Eu incerc sa ajut, poate sunt viitoare mamici care nu stiu incotro sa apuce.

Ce e rau in asta? In plus, am spus ceva ce nu este adevarat? Astept sa ma contrazici...:-w

ai citit regulamentul forumului?scrie clar ca nu ai voie da faci reclama. asa ca nu am ce sa contrazic, ci doar sa atrag atentia ca se incalca regulamentul si sper ca moderatorii sa se autosesizeze. daca ai chef de cearta muta-te pe alt site. si am incheiat discutia

auravoicu
09.10.2011, 19:31:53
ai citit regulamentul forumului?scrie clar ca nu ai voie da faci reclama. asa ca nu am ce sa contrazic, ci doar sa atrag atentia ca se incalca regulamentul si sper ca moderatorii sa se autosesizeze. daca ai chef de cearta muta-te pe alt site. si am incheiat discutia

Departe de mine sa vreau cearta... O iei prea personal... O fi vreo zi proasta. Nu fac reclama la nimeni, dar daca e astfel vazuta, cred ca e o problema de perceptie si nu de vointa.

alina512
09.10.2011, 23:06:47
Departe de mine sa vreau cearta... O iei prea personal... O fi vreo zi proasta. Nu fac reclama la nimeni, dar daca e astfel vazuta, cred ca e o problema de perceptie si nu de vointa.

Ce incerca sa iti spuna este ca ai voie sa spui unde ai nascut si ca ai fost multumita, dar nu sa dai adrese de contact si numere de telefon, decat prin mesaj privat si asta daca ti le cerea cineva. Toate aceste lucruri trebuia sa le stii de cand te-ai inscris si ai fost de acord cu regulamentul.

In al doilea rand e dubios ca te-ai inscris pe un site si singurele tala mesaje sunt legate de aceasta clinica + un mesaj la traditii locale. Eu ma intreb, in calitate de mamica, chiar nu ai gasit si alte subiecte la mamici si copii?

Toate aceste lucruri adunate fac sa para reclama "mascata". Iti poti face reclama contra cost.

mariaioana77
10.10.2011, 14:21:28
mamici cu copii mai marisori am nevoie de un sfat. bb meu face luna viitoare p 19 un anisor (<:-P ) .problema e ca si acum noapte nu pot dormi , ma tzocaie mereu. mi-au spus alte mamici ca bb-ii lor nu mia mananca noaptea decat ceai sau apa iar ultima masa e la ora 8 sera cel tarziu . ce pot face sa il dezvat si eu p rasfataul meu ca o iau razna. si la cat se intarca bb? precizez ca nu ii dau supiment.

auravoicu
11.10.2011, 13:19:21
Totul trebuie facut cu grija, si mai ales TREPTAT... Daca este invatat sa manance noaptea, sa zicem ca ultima masa este la ora 23, atunci scade in ficera zi cate putin, adica in loc sa ii dai la ora 23, ii dai la 10:30, si tot asa pana cand veti ajunge la un consens in ceea ce priveste alimentatia.

alina512
12.10.2011, 21:06:10
mamici cu copii mai marisori am nevoie de un sfat. bb meu face luna viitoare p 19 un anisor (<:-P ) .problema e ca si acum noapte nu pot dormi , ma tzocaie mereu. mi-au spus alte mamici ca bb-ii lor nu mia mananca noaptea decat ceai sau apa iar ultima masa e la ora 8 sera cel tarziu . ce pot face sa il dezvat si eu p rasfataul meu ca o iau razna. si la cat se intarca bb? precizez ca nu ii dau supiment.

Eu am alaptat exclusiv si nu am dormit noaptea aproape 1 an si 2 luni (pana am intarcat-o). Poate la alti copii merge, dar la a mea nu a mers faza cu treptat, nu a vrut si pace, daca eram langa ea si nu voiam sa-i dau cand cerea prefera sa nu manance o zi intreaga si sa urle intr-una. Ideal este treptat, dar nu intotdeauna se poate. Asa ca am lasat-o (din pacate) o saptamana la mame fara sa ma vada (o vedeam doar eu de la distanta si camuflata). De atunci doarme noaptea 10-12 ore fara sa se trezeasca.

mariaioana77
15.10.2011, 16:09:05
ASA E si rasfatatul asta al meu. la inceput il mai pacaleam cu apa noapte dar acum....urla nu plange pana obtine ce vrea evident. mai astept si eu un pic si o pun p mama sa isi ia concediu si la ea il trimit o saptamana

alina512
15.10.2011, 19:30:24
ASA E si rasfatatul asta al meu. la inceput il mai pacaleam cu apa noapte dar acum....urla nu plange pana obtine ce vrea evident. mai astept si eu un pic si o pun p mama sa isi ia concediu si la ea il trimit o saptamana

Stiu despre ce vorbesti, din pacate alaptatul exclusiv pe termen lung are si dezavantaje. Bafta!

ingerash_mic
25.10.2011, 16:20:47
Buna fetelor...mamicilor....spuneti-mi si mie va rog...cum e legea?cat trebuie sa lucrez ptr a intra in prenatal?si de la cate luni dupa ce m-am angajat ar fi bine sa pun la bataie proiectul BB?

marllenska
25.10.2011, 16:48:18
buna fetelor...mamicilor....spuneti-mi si mie va rog...cum e legea?cat trebuie sa lucrez ptr a intra in prenatal?si de la cate luni dupa ce m-am angajat ar fi bine sa pun la bataie proiectul bb?
oug 111/ 2010.

mihapet
25.10.2011, 23:35:17
Buna fetelor...mamicilor....spuneti-mi si mie va rog...cum e legea?cat trebuie sa lucrez ptr a intra in prenatal?si de la cate luni dupa ce m-am angajat ar fi bine sa pun la bataie proiectul BB?
Adica ca sa benefiziezi de indemnizatie ptr cresterea copilului, nu? Ca in prenatal intri si daca lucrezi 6 luni. Pentru indemnizatie trebuie sa cotizezi 12 luni inainte de nasterea copilului ( si concediul de maternitate se cotizeaza)

alina512
26.10.2011, 20:09:21

Stagiul minim de cotizare este de 12 luni. Eu zic totusi "sa pui la bataie proiectul BB" cam la 5 luni dupa ce te angajezi, printre motive: poate sa iasa din prima (cum a fost cazul meu) si poti naste la 7 luni, caz in care daca ai incepe mai devreme de 5 luni nu primesti nimic.

monicamihaela
26.10.2011, 21:37:48
Ce doctori ginecologi imi recomandati.

alina512
27.10.2011, 19:57:37
Ce doctori ginecologi imi recomandati.

Eu o recomand pe dr. Bratu fiindca am fost multumita.

ingerash_mic
28.10.2011, 12:16:19
Stagiul minim de cotizare este de 12 luni. Eu zic totusi "sa pui la bataie proiectul BB" cam la 5 luni dupa ce te angajezi, printre motive: poate sa iasa din prima (cum a fost cazul meu) si poti naste la 7 luni, caz in care daca ai incepe mai devreme de 5 luni nu primesti nimic.
Aha..Ms,Alina...a fost exact raspunsul care il asteptam:) Inseamna ca peste doua luni cam as putea sa incep proiectul BB:)).Dar oare daca sunt in 3luni de proba,se pun si ele in calcul?Sau trebuie sa astept inca 5luni?:-\Multumesc.Si o zi frumoasa....alaturi de bebitza ta...care banuiesc ca acum e mare si te poti intelege cu ea:*

mihapet
28.10.2011, 14:57:15
Aha..Ms,Alina...a fost exact raspunsul care il asteptam:) Inseamna ca peste doua luni cam as putea sa incep proiectul BB:)).Dar oare daca sunt in 3luni de proba,se pun si ele in calcul?Sau trebuie sa astept inca 5luni?:-\Multumesc.Si o zi frumoasa....alaturi de bebitza ta...care banuiesc ca acum e mare si te poti intelege cu ea:*
Da, se pun. Caci si in acest timp tu platesti contributiile la buget. Lucrezi cu contract, asa ca poti sa le aduni si pe ele.

cristinaapostu
02.12.2011, 09:41:41
fetelor voi ce ati luat pt ablactare? eu am inceput operatiunea aseara si sper sa continui fara mila. doctorita mie mi-a dat bromocriptina.... ati luat ? functioneaza?

alina512
02.12.2011, 20:11:36
fetelor voi ce ati luat pt ablactare? eu am inceput operatiunea aseara si sper sa continui fara mila. doctorita mie mi-a dat bromocriptina.... ati luat ? functioneaza?

Te referi la intarcare? (ABLACT┴RE s. f. ╬nlocuire a laptelui matern prin alte alimente necesare sugarului) Eu nu am luat nimic si mie nu mi-a recomandat nici un medic. Au spus ca ar fi mai indicat sa reusesc fara.

cristinaapostu
03.12.2011, 15:09:58
da . la intarcat ma refer alina. dar doctora mi-a dat bromcromina si e tare nasoala. va dati seama ca se da la cei cu parkinson. daca ii calmeaza pe ei sa vadeti ce ma "calmeaza'' pe mine. adica imi da o somnolenta.....mi s-a intamplat sa asorm instantaneu, plus greata si stari de voma. o amica doctorita mi-a zis sa fac 2 injectii cu dexametazona, dar ....nu stiu ce sa zic. ideea e urmatoarea pe tine alina nu te-au durut sanii? adica eu mult lapte si e deja a 2a zi si unul care e mai mare incepe sa doara din ce in ce mai tare.imi e o frica de mastita .....nu stiu as renunta la pastile dar imi e sa nu mi se infecteze sanii. tu cum ai facut?ai stat asa pur si simpul?

alina512
03.12.2011, 19:00:09
da . la intarcat ma refer alina. dar doctora mi-a dat bromcromina si e tare nasoala. va dati seama ca se da la cei cu parkinson. daca ii calmeaza pe ei sa vadeti ce ma "calmeaza'' pe mine. adica imi da o somnolenta.....mi s-a intamplat sa asorm instantaneu, plus greata si stari de voma. o amica doctorita mi-a zis sa fac 2 injectii cu dexametazona, dar ....nu stiu ce sa zic. ideea e urmatoarea pe tine alina nu te-au durut sanii? adica eu mult lapte si e deja a 2a zi si unul care e mai mare incepe sa doara din ce in ce mai tare.imi e o frica de mastita .....nu stiu as renunta la pastile dar imi e sa nu mi se infecteze sanii. tu cum ai facut?ai stat asa pur si simpul?

Fata mea manca foarte mult san 1500-2000 ml pe zi si mi-a fost foarte greu. Puneam foi de varza de la frigider in sutien si se inmuiau aproape instant. Mie toata lumea (inclusiv mama) mi-au spus sa-i las asa, dar la atata cantitate nu rezistam asa ca am scos cate ceva in fiecare zi. Imi cer scuze pentru detalii, dar altfel nu am cum sa explic: apasam pe locul dureros, unde aveam deja ca niste noduli si tasnea, scoteam intr-o cana pana simteam ca nu ma mai dor, dar in asa fel incat sa fie tot plini, iar lapticul il turnam la flori. In prima zi am scos 3-4 cani, in a doua 2-3 si tot asa am redus, produceam mai putin, dar eu am scos cate ceva 5 zile. Nu am mai avut deloc abia dupa 2 saptamani.

cristinaapostu
04.12.2011, 06:18:36
m-am gandit si eu sa scot un pic dar mi s-a spus sa nu o fac pt ca ii excit sa produc mai mult. dar am sa apas si eu pe locul dureros ca nu mai pot. numai femeile tre sa sufere si sincer nu inteleg de ce :)

alina512
04.12.2011, 10:15:09
m-am gandit si eu sa scot un pic dar mi s-a spus sa nu o fac pt ca ii excit sa produc mai mult. dar am sa apas si eu pe locul dureros ca nu mai pot. numai femeile tre sa sufere si sincer nu inteleg de ce :)

Si mie mi-au spus sa nu scot, ca nu-i bine, dar dupa nici o zi aveau ca niste noduli si zone rosii, cred ca mai aveam un pic pana la mastita, asa ca am preferat sa scot, cu riscul de a dura mai mult, decat alte consecinte. E o perioada tare grea si dureroasa fizic si psihic, dar vei trece si peste asta. Multa bafta si rabdare!

cristinaapostu
05.12.2011, 14:23:16
de stors nu am mai stors ca nu e bine cica. dar am pus frunza de vie de la borcan pe zonele durereoase si chiar a functionat ,s-au mai desumflat.acum am alta problem : nu vrea lapte. are 1 an si 2 saptamani si nu vrea deloc lapte. pana acum am incercat doar cu mili. cineva mi-a zis ca trebuie ca copilul sa bea lapte pana la varta de 3 ani. dar mama mi-a zis ca dupa ce l-a intarcat pe fratelel meu nu ia mai dat lapte. voi ce stiti?

ingerash_mic
05.12.2011, 15:35:41
Buna fetelor!Gata....noi ne-am hotarat...peste doua luni incepem proiectul BB...Inca nu e decisiva decizia.....dar discutam pe tema asta....Ce analize trebuie facute acum inainte de a ramane?Si ce doctoritza imi recomandati?Am auzit ca a venit o doctoritza noua?Profeseaza in spital si are cabinet particular...Cica sunt din Vaslui.Voi stiti ceva?Si cam cat costa toate analizele?Inclusiv Papanicolau.V-am pupat,

monicamihaela
06.12.2011, 10:34:40
Buna. A fost cineva la Doctorul Saveliev Gabriel? Ce stiti despre el? Eu sunt deja insarcinata si vreau sa merg la un doctor care sa poata veni si la nastere.

alina512
06.12.2011, 10:35:45
de stors nu am mai stors ca nu e bine cica. dar am pus frunza de vie de la borcan pe zonele durereoase si chiar a functionat ,s-au mai desumflat.acum am alta problem : nu vrea lapte. are 1 an si 2 saptamani si nu vrea deloc lapte. pana acum am incercat doar cu mili. cineva mi-a zis ca trebuie ca copilul sa bea lapte pana la varta de 3 ani. dar mama mi-a zis ca dupa ce l-a intarcat pe fratelel meu nu ia mai dat lapte. voi ce stiti?

Si eu am avut problema cu laptele (nu-l accepta), ea avea 1 an si 2 luni. In schimb a fost tentata sa guste lapte caldut (de vaca, de la tara), din cana noastra normala, dupa care am inceput sa-i dau din canita cu cioc. La drept vorbind mie nu-mi place gustul de la formula si imi aduce o cunostinta lapte de la tara, pe care il bea doar daca e la temperatura corpului (fiind invatata de la san). In plus am ales sa o tin in pat in fundulet, rezemata de mine si sa-i dau lapticul, pentru a ma simti in continuare aproape (ca la alaptat). Astfel a ajuns sa bea aprox. 1 l de lapte pe zi. Totusi fiindca se spune ca are beneficii ii dau si o cana de formula dimineata (doar atunci o accepta, cand e inca adormita). Acum bea pe zi 1 cana de formula dimineata (210 ml), apoi mananca, 1 cana de lapte la somnul de amiaza si 1-4 cani la somnul de seara. Formula e contraindicata mai mult de 500 ml / zi. Probabil e cam mult lapte, dar nu-i face rau, manaca si mancare, bea apa, dar daca cere, ii dau cat vrea.

Eu am fost copilul care nu a mai baut lapte dupa intarcat vreo cativa ani si tare ma temeam ca imi seamana.

alina512
06.12.2011, 10:38:22
Buna. A fost cineva la Doctorul Saveliev Gabriel? Ce stiti despre el? Eu sunt deja insarcinata si vreau sa merg la un doctor care sa poata veni si la nastere.

Am eu o cunostinta care a fost la el, a fost foarte multumita, la ea a fost necesara cezariana, dar a spus sa i se declanseze travaliul si apoi ii face cezariana (asa e mai bine). I s-a declansat travaliul dimineata pe la ora 5-6, a sunat doctorul, apoi a plecat spre spital si a venit si el repede. Acum are un baietel sanatos de 1 an si 4 luni.

alina512
06.12.2011, 10:42:42
Buna fetelor!Gata....noi ne-am hotarat...peste doua luni incepem proiectul BB...Inca nu e decisiva decizia.....dar discutam pe tema asta....Ce analize trebuie facute acum inainte de a ramane?Si ce doctoritza imi recomandati?Am auzit ca a venit o doctoritza noua?Profeseaza in spital si are cabinet particular...Cica sunt din Vaslui.Voi stiti ceva?Si cam cat costa toate analizele?Inclusiv Papanicolau.V-am pupat,

Sincer nu as sti sa-ti spun de analize fiindca eu nu am facut inainte desi asa e indicat, facusem cu cateva luni inainte mai multe analize uzuale la sange, la stomac s.a., "revizia" la dinti si am avut norocul de a ramane din prima luna.

Cat despre doctor, eu pot spune doar ca am fost la Bratu si tot la ea as merge si a doua oara fiindca am fost multumita.

mihapet
06.12.2011, 13:16:22
Si eu am avut problema cu laptele (nu-l accepta), ea avea 1 an si 2 luni. In schimb a fost tentata sa guste lapte caldut (de vaca, de la tara), din cana noastra normala, dupa care am inceput sa-i dau din canita cu cioc. La drept vorbind mie nu-mi place gustul de la formula si imi aduce o cunostinta lapte de la tara, pe care il bea doar daca e la temperatura corpului (fiind invatata de la san). In plus am ales sa o tin in pat in fundulet, rezemata de mine si sa-i dau lapticul, pentru a ma simti in continuare aproape (ca la alaptat). Astfel a ajuns sa bea aprox. 1 l de lapte pe zi. Totusi fiindca se spune ca are beneficii ii dau si o cana de formula dimineata (doar atunci o accepta, cand e inca adormita). Acum bea pe zi 1 cana de formula dimineata (210 ml), apoi mananca, 1 cana de lapte la somnul de amiaza si 1-4 cani la somnul de seara. Formula e contraindicata mai mult de 500 ml / zi. Probabil e cam mult lapte, dar nu-i face rau, manaca si mancare, bea apa, dar daca cere, ii dau cat vrea.

Eu am fost copilul care nu a mai baut lapte dupa intarcat vreo cativa ani si tare ma temeam ca imi seamana.
de ce zici ca e contraindicata formula mai mult de 500 ml? al meu bea de la nastere formula, iar la inceput bea cam 800 ml. acum bea zilnic 600 ml. eu nu m auzit asa ceva. iar laptele de la vaca direct se recomanda dupa 3 ani deoarece contine niste bacterii care nu se distrug prin fierbere, ci numai prin pasteurizare. in buc toti dr-ii recomanda pana la 3 ani laptele integral din comert, adica ccel de 3,5 grasime sau formula
macar pana la 2 ani, caci este imbogatita cu fier si vitamine care nu se regasesc in laptele de vaca. sigur ca fiecare mamica alge ceea ce crede k e mai bine. eu am vaca la soacra mea, dar pana la 3 ani nu va bea asa ceva. probabil ca pe la 1 an jumate il voi trece pe lapte integral.

mihapet
06.12.2011, 13:25:30

felicitari pentru decizie. eu am facut inainte setul TORCH, papanicolau, secretie si urina. de prerenuri nu stiu ce sa zic, caci eu stau in buc. a facut si sotul analize, caci iin primele 3 luni nu am ramas. eu recomand sa faca si sotul ca sa nu pierdeti vremea si daca ar avea ceva sa puteti sa remediati. la noi urologii recomanda aceasta analiza la fel cum reciomanda ginecologii la femei diverse analize uzuale, caci nu e numai de fertilitate, ci si penrtru diverse inecti.

alina512
06.12.2011, 17:53:20
de ce zici ca e contraindicata formula mai mult de 500 ml? al meu bea de la nastere formula, iar la inceput bea cam 800 ml. acum bea zilnic 600 ml. eu nu m auzit asa ceva. iar laptele de la vaca direct se recomanda dupa 3 ani deoarece contine niste bacterii care nu se distrug prin fierbere, ci numai prin pasteurizare. in buc toti dr-ii recomanda pana la 3 ani laptele integral din comert, adica ccel de 3,5 grasime sau formula
macar pana la 2 ani, caci este imbogatita cu fier si vitamine care nu se regasesc in laptele de vaca. sigur ca fiecare mamica alge ceea ce crede k e mai bine. eu am vaca la soacra mea, dar pana la 3 ani nu va bea asa ceva. probabil ca pe la 1 an jumate il voi trece pe lapte integral.

Din cate am citit eu la copii de peste 1 an, nu este recomandat mai mult de 500 ml formula fiindca pot dauna si prea multe vitamine.

Cu laptele de vaca nu te contrazic, stiam si eu de aceste contraindicatii, dar asta am ales eu si sunt multumita de alegere.

mihapet
07.12.2011, 10:43:04
Din cate am citit eu la copii de peste 1 an, nu este recomandat mai mult de 500 ml formula fiindca pot dauna si prea multe vitamine.

Cu laptele de vaca nu te contrazic, stiam si eu de aceste contraindicatii, dar asta am ales eu si sunt multumita de alegere.

fformula este imbogatita cu vitamine pe o anumita perioada de varsta. la inceput sunt mai multe, apoi scade cantitatea de vitamine. din aceasta cauza sunt pe numere. e prima oara cand d asa ceva.

alina512
07.12.2011, 11:19:57
fformula este imbogatita cu vitamine pe o anumita perioada de varsta. la inceput sunt mai multe, apoi scade cantitatea de vitamine. din aceasta cauza sunt pe numere. e prima oara cand d asa ceva.

Din primul mesaj nu am spus nimanui sa faca ca mine, doar am scris cum am facut eu, nu am "recomandat" sau altceva, nu am spus ca am procedat cel mai bine, ci doar ca asa am facut eu. Stiu ca toti medicii mi-ar spune ca nu e bun laptele de vaca la varsta asta, stiu ca bea o cantitate mare, dar asa cum am spus a fost alegerea mea.

Pe de alta parte 1 an si 2 luni am alaptat-o si nu a mancat alt lapte si chiar cu multe chinuri. Laptele de vaca este interzis pana la 1 an si recomandat de la 3 ani. Eu am preferat sa-i dau de la 1 an si 2 luni decat sa nu mai bea lapte deloc, abia dupa vreo luna am reusit sa accepte formula si asta doar dimineata.

Cat despre cantitatea de formula, nu stau acum sa gasesc toate parerile medicilor, dar uite un exemplu: http://copii.pentrumamici.ro/copii-mici/alimentatie-copii/copilul-meu-nu-mai-vrea-sa-bea-lapte.

mihapet
07.12.2011, 14:13:40
Din primul mesaj nu am spus nimanui sa faca ca mine, doar am scris cum am facut eu, nu am "recomandat" sau altceva, nu am spus ca am procedat cel mai bine, ci doar ca asa am facut eu. Stiu ca toti medicii mi-ar spune ca nu e bun laptele de vaca la varsta asta, stiu ca bea o cantitate mare, dar asa cum am spus a fost alegerea mea.

Pe de alta parte 1 an si 2 luni am alaptat-o si nu a mancat alt lapte si chiar cu multe chinuri. Laptele de vaca este interzis pana la 1 an si recomandat de la 3 ani. Eu am preferat sa-i dau de la 1 an si 2 luni decat sa nu mai bea lapte deloc, abia dupa vreo luna am reusit sa accepte formula si asta doar dimineata.

Cat despre cantitatea de formula, nu stau acum sa gasesc toate parerile medicilor, dar uite un exemplu: http://copii.pentrumamici.ro/copii-mici/alimentatie-copii/copilul-meu-nu-mai-vrea-sa-bea-lapte.

dar eu nu te-am acizat de nimic, doamne fereste. asa cum zis fiecare mamica isi cunoaste puiul si ia decizia cea mai buna ptr. eu am spus cum sta treaba cu formula, caci folosim de la inceput, iar daca puiutul o accepta dupa intrcare, eu zic ca e cea mai ok. eu am citit mult despre formula si am fost la multi pediatrii in buc care, fara nici cea mai mica intentie de a leza pe cineva, cred ca sunt mai ok decat cei din focsani, si am discut pe aceasta tema. si am aales cea mai buna formula. imi pare rau daca s-a inteles altceva. chiar nu am nimic cu tin.

marllenska
08.12.2011, 13:28:49

Este vorba despre sotii Grigoriu. Ambii sunt obstetricieni. Intr-adevar, profeseaza in spital si au cabinete private la MEDCENTER.

ingerash_mic
08.12.2011, 16:30:41
Este vorba despre sotii Grigoriu. Ambii sunt obstetricieni. Intr-adevar, profeseaza in spital si au cabinete private la MEDCENTER.
Da,ei sunt....Cred;)) Si?Ce stiti despre ea?Ca ea ma interseaza...E mai buna ca Bogdana Lupu?....Uoff....vreau sa imi aleg un doctor bun....dar e asa greu sa ma decid....:-SStintesc spre Bogdana si paralel sa merg si cu Placinta ....dar cand ma gandesc la bani....[-( e foarte greu....voi ce ma sfatuiti....Nu m-as duce la Bratu....ca nu imi place cum arata..mi se pare o femeie rea...Sunt sigura ca nu e asa.....Dar asta mi-a inspirat...Si faptul ca e scumpa....si asa de ocupata...Uoff...Greu....Eu pana acum am fost la gineco diferiti..Insa acum trebuie sa ma decid...

cristinaapostu
09.12.2011, 20:49:34
ingeresh uite cum te sfatuiesc eu: mergi la placinta, el iti va face controalele ginecologice, el te va trimite undeva pe langa unirea ( liceul) pt eco ( la o nemtoaica cred). eu asa as face.la bogdana am fost si cred ca am aruncat o multime de bani,iar la final la ultimul control cand am intrebat-o daca sa mai iau fer si dupa ce nasc s-a ratoit ca sa il intreb p placinta....ma dezamagit total.si-a bat seama ca a fost grosolana, a incercat sa o dreaga dar....era offline pt mine.in plus daca te duci de la bun inceput la placinta exista sanse de 99% sa vina de acasa pt tine la nastere ceea ce e super impoqrtant.si mai ai beneficii la palcinta.de ex pt un consult la lupu dadeam eu 60 lei.la placinta nu ai tarif fix.eu am dat si 50 , si 40 si 30 de lei. depinde cat am avut atunci .asa ca mai multe beneficii ai de la placinta.nu uita ca e unul dintre putinii care vin de acasa pt nastere, iar daca mergi cu toata sarcina cu el e un punct in plus. singurul dezavantaj e ca se intampla cateodata sa mai intre in operatii si sa mai astept prin spital dar na ....asta e.bafta multa!

marllenska
09.12.2011, 23:37:12
Da,ei sunt....Cred;)) Si?Ce stiti despre ea?Ca ea ma interseaza...E mai buna ca Bogdana Lupu?....Uoff....vreau sa imi aleg un doctor bun....dar e asa greu sa ma decid....:-SStintesc spre Bogdana si paralel sa merg si cu Placinta ....dar cand ma gandesc la bani....[-( e foarte greu....voi ce ma sfatuiti....Nu m-as duce la Bratu....ca nu imi place cum arata..mi se pare o femeie rea...Sunt sigura ca nu e asa.....Dar asta mi-a inspirat...Si faptul ca e scumpa....si asa de ocupata...Uoff...Greu....Eu pana acum am fost la gineco diferiti..Insa acum trebuie sa ma decid...

Dr. Ramona Grigoriu e un medic foarte bine pregatit. Avantajul este ca profeseaza si in spital. Pana la urma e optiunea ta. Ecografiile le poti face la MedCenter.

Liviav_87
12.12.2011, 09:41:46
Buna!Sunt noua pe acest forum....daca am putea spune asa ca eu va citesc mai bine de un an dar abia acum mi-am facut curaj sa va scriu....De-a lungul timpului am invatat foarte multe de la voi....de la pregatirile de nunta pana acum.....cand am zis ca a venit momentul sa facem o schimbare in programul nostru obisnuit...mai lucrez o luna apoi ne punem pe treaba in aplicarea planului BB.Asemeni ingerash....si eu eram interesata de doctorii cei noi...noroc de ea ca a pus intrebarea:"> Eu nu sunt hotarata la care doctor sa ma duc...Bogdana Lupu sau Placinta....Sau amandoi o data....:-D Stiu de la o prietena ca Placinta nu-i asa vorbaret...nu prea spune ce trebuie sa faci...Trebuie sa-i pui tu intrebari....Dar de asemenea am citit pe acest forum ca daca esti de la inceput la el....ai sanse de 99% sa vina de acasa sa asiste la nastere....

monicamihaela
12.12.2011, 19:20:38
[QUOTE=ingerash_mic;4472273]Da,ei sunt....Cred;)) Si?Ce stiti despre ea?Ca ea ma interseaza...E mai buna ca Bogdana Lupu?....Uoff....vreau sa imi aleg un doctor bun....dar e asa greu sa ma decid....:-SStintesc spre Bogdana si paralel sa merg si cu Placinta ....dar cand ma gandesc la bani....[-( e foarte greu....voi ce ma sfatuiti....Nu m-as duce la Bratu....ca nu imi place cum arata..mi se pare o femeie rea...Sunt sigura ca nu e asa.....Dar asta mi-a inspirat...Si faptul ca e scumpa....si asa de ocupata...Uoff...Greu....Eu pana acum am fost la gineco diferiti..Insa acum trebuie sa ma decid...[/QUOTE

Buna. eu m-am decis; la ea o sa merg. Vineri am programare si apoi o sa-ti spun ce parere mi-am facut. Mie mi-a recomandat-o o asistenta de la ginecologie din spital.

mariaioana77
16.12.2011, 09:49:12
eu am fost la lupu de la inceput iar la sf am fost la placinta ,trimisa de lupu.din punctul meu de vedere e ok placinta. nu vb dar daca tu iti pui in cap de acasa intrebarile pe care vrei sa i le pui , iti va raspunde . el e un tip mai ocupat in spital si deaceea cred ca nu e chiar asa vorbaret. in plus la lupu ai un tarif fix, la placinta mai poti oscila , in functie de cat dispui atunci. eu cand am fost odata la placinta anul trecut am mai avut la mine doar 30 de lei, si atat am dat. la lupu tariful era de 60 lei.ma rog e si asta un aspect. in plus alta legatura se creaza atunci cand mergi din prima la el. nu uitati ca si el e tare in ceea ce face, doar ca nu are aparat de eco din pacate.

mariaioana77
16.12.2011, 09:51:49
fetelor dati-mi si mie un sfat. vreau sa iau ceva de scos mucisorii. am auzit de batistuta sugarului care o bagi la aspirator, dar eu as vrea ceva mai simplu, de ex cea in care sufli. aveti idee cum e? da randament? si cam care ar fi pretul?

alina_stef
16.12.2011, 11:24:36
Buna mamici si viitoare mamici.
Am trecut de la "pregatiri de nunta", la topicul vostru...inca sunt la stadiul de informare, de gasit un doctor care sa ma supravegheze de la inceput pana la nastere...vreau un doctor bun, care sa aiba si cabinet dar si activitate in spital.Nu vad ceva normal, sa ma duc 7 luni la un doctor, si alte 2 luni la altul cu care sa si nasc.Pe de o parte inteleg ca orasul nostru nu ne ofera medicii pe care i-am vrea noi: sa fie buni, sa aiba activitate in spital, sa stii ca te bazezi pe ei oricand, ca oameni si ca medici!
Am auzit de bine despre doamna dr. Grigoriu(daca nu gresec numele), are cabinet la medcenter. mai stiti alti medici in afara de Popescu, Lupu si Bratu?
La Popescu si la Lupu am fost, sunt medici buni, Popescu a cam imbatranit insa ofera conditii bune la clinica, iar Lupu are dezavantajul ca nu are activitate in spital.

marllenska
16.12.2011, 22:38:48
Buna mamici si viitoare mamici.
Am trecut de la "pregatiri de nunta", la topicul vostru...inca sunt la stadiul de informare, de gasit un doctor care sa ma supravegheze de la inceput pana la nastere...vreau un doctor bun, care sa aiba si cabinet dar si activitate in spital.Nu vad ceva normal, sa ma duc 7 luni la un doctor, si alte 2 luni la altul cu care sa si nasc.Pe de o parte inteleg ca orasul nostru nu ne ofera medicii pe care i-am vrea noi: sa fie buni, sa aiba activitate in spital, sa stii ca te bazezi pe ei oricand, ca oameni si ca medici!
Am auzit de bine despre doamna dr. Grigoriu(daca nu gresec numele), are cabinet la medcenter. mai stiti alti medici in afara de Popescu, Lupu si Bratu?
La Popescu si la Lupu am fost, sunt medici buni, Popescu a cam imbatranit insa ofera conditii bune la clinica, iar Lupu are dezavantajul ca nu are activitate in spital.
Dr. Placinta. Are cabinet la Oncofort.

mariaioana77
02.01.2012, 10:41:49
fetelor voi ati dat la copii pana fiole de calciu? am auzit la o prietena ca asa ia zis doctorita sa ii dea jumate de fiola de calciu la 2 duni si ma gandesc oare ar fi trebuit sa ii dau si eu?

alina512
02.01.2012, 11:10:16
fetelor voi ati dat la copii pana fiole de calciu? am auzit la o prietena ca asa ia zis doctorita sa ii dea jumate de fiola de calciu la 2 duni si ma gandesc oare ar fi trebuit sa ii dau si eu?

Mie mi se pare o prostie din partea medicului sa recomanzi asa ceva fara analize. Excesul de calciu: http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/lapte-alcaline-sindrom_2727.

mariaioana77
05.01.2012, 06:53:41
asas stiam sie eu...adica carenta de calciu o poti remedia dar excesul.....

lorryy_vn2003
07.01.2012, 18:55:45
fetelor dati-mi si mie un sfat. vreau sa iau ceva de scos mucisorii. am auzit de batistuta sugarului care o bagi la aspirator, dar eu as vrea ceva mai simplu, de ex cea in care sufli. aveti idee cum e? da randament? si cam care ar fi pretul?

http://www.mumnme.net/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=2113

laura_21
24.01.2012, 18:13:34
alina felicitari pentru bebe 2;;)
sa crasca mare si sanatos.iti doresc sarcina usoara in continuare:)

cristinaapostu
25.01.2012, 09:09:49
mami eu ti-as recomanda din acela care se baga la aspirator. e in jur de 50 de lei. este ffff bun,dar incomod si lui bebe nu ii place deloc. in plus o poti folosi pana pe la vreo 6 ani. si cea in care sufli e ok ,in jur de 30-40 lei.dar atunci cand e infundat tare mai bune aspiratorul ca are mul mai multa putere.cere si sfatul farmacistei,dar eu te afatuiesc la batistuta sugarului pt aspirator

alina512
25.01.2012, 18:35:38
alina felicitari pentru bebe 2;;)
sa crasca mare si sanatos.iti doresc sarcina usoara in continuare:)

Multumesc frumos! Sanatate si numai bucurii !

Liviav_87
13.02.2012, 17:14:18
Fetelor...unde e MedLife?Tot caut pe net si nu gasesc:(

Liviav_87
13.02.2012, 17:31:43
Si ce analize se fac inainte de a ramane?

marllenska
13.02.2012, 21:20:38
Fetelor...unde e MedLife?Tot caut pe net si nu gasesc:(
Da' nu e MedLife in Focsani.

Liviav_87
14.02.2012, 10:52:02
Da' nu e MedLife in Focsani.
Esti sigura????Ca mie Bogdana Lupu mi-a spus ca pot merge acolo sa fac analizele:-s.E undeva la iesire de pe cuza voda...Eu stiu ca acolo e Sante.Nu mai inteleg nimic

marllenska
14.02.2012, 12:31:02
Esti sigura????Ca mie Bogdana Lupu mi-a spus ca pot merge acolo sa fac analizele:-s.E undeva la iesire de pe cuza voda...Eu stiu ca acolo e Sante.Nu mai inteleg nimic
Daca ti-a spus ea de MedLife, si nu ai inteles tu gresit, atunci sun-o si intreab-o unde se afla exact. Eu n-am auzit sa se fi deschis MedLife in Focsani. E prea mic orasul si e destul de intesat cu laboratoare.

Liviav_87
14.02.2012, 13:22:50
Daca ti-a spus ea de MedLife, si nu ai inteles tu gresit, atunci sun-o si intreab-o unde se afla exact. Eu n-am auzit sa se fi deschis MedLife in Focsani. E prea mic orasul si e destul de intesat cu laboratoare.
Da,ai dreptate.O s-o intreb cand ma duc sa fac Papanicolau.Asta dupa 9,luna viitoare.:*

alina_stef
17.02.2012, 09:20:44
Da,ai dreptate.O s-o intreb cand ma duc sa fac Papanicolau.Asta dupa 9,luna viitoare.:*

laboratorul de colectare de la MEDLIFE este pe str.Cuza Voda, pe partea cu Times, vii spre sensul giratoriu de la teatru, este pe prima strada la dreapta, strada care face spre piata, nu ai cum sa nu il vezi, scrie mare!!

Liviav_87
17.02.2012, 11:15:31
laboratorul de colectare de la MEDLIFE este pe str.Cuza Voda, pe partea cu Times, vii spre sensul giratoriu de la teatru, este pe prima strada la dreapta, strada care face spre piata, nu ai cum sa nu il vezi, scrie mare!!
Da,multumesc mult:*Tocmai am aflai si eu ieri ca o prietena de-a mea se plimba pe acolo si m-a sunat si mi-a spus"Ti-am gasit Med-life-ul!!!!!!! :madlaugh:";;) Dar,multumesc oricum.

raluk_smb
17.02.2012, 17:27:36
Dragelor ,ce parere aveti despre docturul Saveliev de la Medeco?Eu am fost o data la el si mi s-a parut foarte ok dar as vrea sa mai aud pareri despre acuratetea diagnosticelor pe care la da:*

alina_stef
17.02.2012, 19:45:43
Dragelor ,ce parere aveti despre docturul Saveliev de la Medeco?Eu am fost o data la el si mi s-a parut foarte ok dar as vrea sa mai aud pareri despre acuratetea diagnosticelor pe care la da:*

chiar azi mi s-a povestit ceva de bine despre acest doctor...o mamica a primit un diagnostic gresit de la o doctorita, a mers la acest doctor Saveliev care a linistit-o cu adevarul! am auzit ca profeseaza si in spital...
acum nah, mai gresesc si doctorii, dar parca cand esti tu persoana in cauza totul se transforma intr-un cosmar...

raluk_smb
18.02.2012, 00:59:43
chiar azi mi s-a povestit ceva de bine despre acest doctor...o mamica a primit un diagnostic gresit de la o doctorita, a mers la acest doctor Saveliev care a linistit-o cu adevarul! am auzit ca profeseaza si in spital...
acum nah, mai gresesc si doctorii, dar parca cand esti tu persoana in cauza totul se transforma intr-un cosmar...

Pe mine m-a primit tot in spital pt ca trebuia sa plece la un curs si se intorcea peste o saptamana iar eu plecam din tara.Nu cred ca este gresit diagnosticul dat de el pt ca se vede si pe eco ca am ovare polichistice:( vad chiar si eu care nu am pregatire de asa ceva dar voiam sa ma interesez si sa mai aud pareri:)

Liviav_87
29.02.2012, 10:21:50
Buna fetelor..O sa ma duc si la fortele de munca dar pana atunci va intreb pe voi...Am avut 6 luni jumate in care am lucrat la un market din Focsani si cand m-am gandit sa incep proiectul BB ,s-au facut disponibilizari si a trebuit(obligata mai mult)sa imi dau demisia.Sau eram concediata pe diferite motive...Si nici in somaj n-au vrut sa ma dea.Problema e ca vreau sa raman gravida...dar trebuie sa astept iar 6 luni la locul nou de munca,nu?Dar daca nu am intreruperi?De exemplu..pe 24 a fost ultima zi de munca.....Am in seara asta un interviu...si sper sa il iau...dar deja ma apropii de o saptamana..si asta ar insemna intrerupere,nu?Sau vorbesc cu o cunostiinta si ma angajez la el cu data de 25 in Bucuresti si daca ulterior ma accepta firma ptr care dau interviu sa imi faca transferul?Se poate?Uoff...degeaba citesc legile ca nu le inteleg ...si vreau sa primesc indemnizatia ptr copil...Dar cu locurile astea de munca mi-au dat toate planurile peste cap.

mihapet
29.02.2012, 14:09:26
Buna fetelor..O sa ma duc si la fortele de munca dar pana atunci va intreb pe voi...Am avut 6 luni jumate in care am lucrat la un market din Focsani si cand m-am gandit sa incep proiectul BB ,s-au facut disponibilizari si a trebuit(obligata mai mult)sa imi dau demisia.Sau eram concediata pe diferite motive...Si nici in somaj n-au vrut sa ma dea.Problema e ca vreau sa raman gravida...dar trebuie sa astept iar 6 luni la locul nou de munca,nu?Dar daca nu am intreruperi?De exemplu..pe 24 a fost ultima zi de munca.....Am in seara asta un interviu...si sper sa il iau...dar deja ma apropii de o saptamana..si asta ar insemna intrerupere,nu?Sau vorbesc cu o cunostiinta si ma angajez la el cu data de 25 in Bucuresti si daca ulterior ma accepta firma ptr care dau interviu sa imi faca transferul?Se poate?Uoff...degeaba citesc legile ca nu le inteleg ...si vreau sa primesc indemnizatia ptr copil...Dar cu locurile astea de munca mi-au dat toate planurile peste cap.
Da, o saptamana inseamna intrerupere. Intrerupere poate fi si o zi. Daca te poate angaja pritenul tau din Buc cu data de 25 ar fi ok, asa nu ar mai fi nici o intrerupere. Apoi poti face transerul sau sa iti dai demisia in Bucuresti cu o zi anterior semnarii contractului cu noul loc de munca. Nu trebuie sa ai 12 luni anterirore nasterii copilului la un singur angajator, ci sa ai 12 luni anterioare nasterii copilului de contributii la stat. sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.;));))Multa bafta iti doresc;-)

ana_t
27.03.2012, 10:38:08
salut,
sunt o viitoare mamica din galati si, tot cautand pe internet, am gasit ca in focsani e o maternitate particulara deschisa de curand. nu gasesc insa impresii, lista cu doctorii de pe site e destul de scurta. ma puteti ajuta?
mersi anticipat

marllenska
27.03.2012, 21:02:21
salut,
sunt o viitoare mamica din galati si, tot cautand pe internet, am gasit ca in focsani e o maternitate particulara deschisa de curand. nu gasesc insa impresii, lista cu doctorii de pe site e destul de scurta. ma puteti ajuta?
mersi anticipat
Nu este decat un singur og-ist, chiar seful clinicii, dr. Marin Popescu. La nastere este asistat de un neonatolog si un ATI-ist, daca vrei sa nasti prin cezariana. Fiecare medic are asistenta lui. Pretul e de 3300 de lei, pt. gravidele luate in evidenta pana la data de 1 iunie, cu tot cu decontul CAS-ului. Ar trebui sa vii sa te vada dr-ul, daca vrei sa nasti aici. Conditiile sunt ca in orice clinica privata. Copii sanatosi se nasc in orice maternitate de stat; alegi o clinica privata pt confort. Daca dispui de aceasta suma, sfatul meu e sa vii sa vezi. Dar, ce ti-am spus eu plus alte detalii le gasesti pe site-ul clinicii. Sarcina usoara!

lorryy_vn2003
12.05.2012, 21:04:51
Stie cineva ceva de noua clinica a dnei dr Bratu?

alina512
27.05.2012, 10:59:12
Stie cineva ceva de noua clinica a dnei dr Bratu?

Voi raspunde, cu intarziere, practic si-a mutat cabinetul pe Valcele, unde are si casa, corpul de cladire e separat, arata foarte bine, mai are ceva incaperi si sus, dar nu stiu la ce folosesc, oricum nu se naste acolo sau ceva.

lorryy_vn2003
27.05.2012, 13:05:22
Voi raspunde, cu intarziere, practic si-a mutat cabinetul pe Valcele, unde are si casa, corpul de cladire e separat, arata foarte bine, mai are ceva incaperi si sus, dar nu stiu la ce folosesc, oricum nu se naste acolo sau ceva.

Da, am fost si eu la cateva controale acolo.Dar speram sa aud ca se si naste acolo:(((

alina512
08.06.2012, 08:33:02
Da, am fost si eu la cateva controale acolo.Dar speram sa aud ca se si naste acolo:(((

Se poate naste ok si la spital, eu tot la spital nasc, cred ca tot natural :-SS daca totul e ok.

mihapet
08.06.2012, 09:02:49
Se poate naste ok si la spital, eu tot la spital nasc, cred ca tot natural :-SS daca totul e ok.
De ce sa nu fie ok? Crezi ca ar fi probleme?

marllenska
08.06.2012, 18:49:06
[/b]
de ce sa nu fie ok? Crezi ca ar fi probleme?

Sunt probleme foarte mari in spital. Al meu a luat stafilococul auriu, dupa care era sa moara in cea mai nenorocita sectie din tot spitalul - pediatria. Nasteti in oricare alta unitate spitaliceasca, numai in Focsani nu!!!!!!!! Asa spuneam si eu, ca se nasc bebelusi sanatosi si in spital, nu e nevoie sa dau 30 de milioane la dr. Popescu. Regret enorm...pt ca prima luna am petrecut-o in spital si nu acasa, cum ar fi fost normal. Si am cheltuit mai mult de 30 de milioane... Il dau ca exemplu pe dr. Popescu, prezentandu-l ca alternativa, nu e nicio reclama mascata. Dar sunt o gramada de alte alternative.

mihapet
08.06.2012, 20:52:12
Sunt probleme foarte mari in spital. Al meu a luat stafilococul auriu, dupa care era sa moara in cea mai nenorocita sectie din tot spitalul - pediatria. Nasteti in oricare alta unitate spitaliceasca, numai in Focsani nu!!!!!!!! Asa spuneam si eu, ca se nasc bebelusi sanatosi si in spital, nu e nevoie sa dau 30 de milioane la dr. Popescu. Regret enorm...pt ca prima luna am petrecut-o in spital si nu acasa, cum ar fi fost normal. Si am cheltuit mai mult de 30 de milioane... Il dau ca exemplu pe dr. Popescu, prezentandu-l ca alternativa, nu e nicio reclama mascata. Dar sunt o gramada de alte alternative.
Da, probabil ca asa e. Nu te contrazic. Eu nu stau in Focsani si am nascut in Bucuresti. Imi pare tare rau de ceea ce ai patit. sper ca totul sa fie bine si peste cativa ani sa uiti prin ce ai trecut:(

alina512
09.06.2012, 11:21:10
[/B]
De ce sa nu fie ok? Crezi ca ar fi probleme?

Ma refeream la probleme in a naste natural, adica ultima data nu era intoarsa si avea circulara de cordon. Daca se desfasoara si se intoarce, aleg tot natural si tot la spital.

mihapet
09.06.2012, 11:29:32
Ma refeream la probleme in a naste natural, adica ultima data nu era intoarsa si avea circulara de cordon. Daca se desfasoara si se intoarce, aleg tot natural si tot la spital.
iti urez multa bafta. iti tin pumnii si sper sa decurga lucrurile asa cum iti doresti. va pup:*:*

alina512
09.06.2012, 22:38:19
iti urez multa bafta. iti tin pumnii si sper sa decurga lucrurile asa cum iti doresti. va pup:*:*

Multumesc, va pupam si noi. :*

monicamihaela
23.06.2012, 15:49:17
Buna,
cine imi poate spune cat ajunge o nastere naturala si o cezariana in spital?

lorryy_vn2003
28.06.2012, 10:34:22
Buna,
cine imi poate spune cat ajunge o nastere naturala si o cezariana in spital?

Cat te tine buzunarul, de la 0 lei la 1000:D Eu am nascut cu Placinta, natural, am dat 500. Colega mea de rezerva a dat 600(natural). O alta care nascuse prin cezariana a dat 700. Nu am auzit sa fie vreo regula, fiecare dupa posibilitati.:)>-

lorryy_vn2003
28.06.2012, 10:39:18
Vreo impresie despre Oprea pediatra are cineva. Am fost la Iacob pana acum, dar as mai incerca si pe altcineva. Fata mea nu mai are apetitul de alta data. La 9 luni mi a scazut in greutate in loc sa ia. Plus ca i as face niste analize sa ma asigur ca are tot ce i trebe.:)>-

mihapet
28.06.2012, 11:56:07
Cat te tine buzunarul, de la 0 lei la 1000:D Eu am nascut cu Placinta, natural, am dat 500. Colega mea de rezerva a dat 600(natural). O alta care nascuse prin cezariana a dat 700. Nu am auzit sa fie vreo regula, fiecare dupa posibilitati.:)>-
Wow ce preturi. Eu numai la medic am dat 300 euro(am nascut prin cezariana). Plus neonatolog, asistente, mana a 2-a, infirmiere. In total 2700 ron:D:D

lorryy_vn2003
28.06.2012, 19:50:22
Wow ce preturi. Eu numai la medic am dat 300 euro(am nascut prin cezariana). Plus neonatolog, asistente, mana a 2-a, infirmiere. In total 2700 ron:D:D

:DMai sunt si avantaje cand stai in provincie:D

mihapet
02.07.2012, 13:32:02
:DMai sunt si avantaje cand stai in provincie:D
Unele destul de mari se pare;;);;)

angie_angel
05.07.2012, 15:17:08
eu o sa nasc la bucuresti la Polizu si am inteles ca e cam 1000 lei nasterea naturala plus anestezist, moasa, asistente, infirmiere cred ca se ajunge la 1600-1700 lei

anna_sandu
06.07.2012, 16:40:51
eu o sa nasc la bucuresti la Polizu si am inteles ca e cam 1000 lei nasterea naturala plus anestezist, moasa, asistente, infirmiere cred ca se ajunge la 1600-1700 lei
eu am nascut la polizu, am dat cat am putut, nu mi-a impus nimeni nici o suma, toata lumea s-a purtat frumos fara sa le fi dat nimic! am nascut prin cezariana.la nasterea naturala nu iti trebuie anestezist decat daca vrei peridurala iar la restul am avut colege de salon care n-au dat nimic. sau daca le-a fost drag de cineva au dat daca nu .. nu. in fiecare zi am avut pe altcineva la toaletare, la baita copilului ,dar nu te conditioneaza nimeni. daca vrei dai ceva daca nu, nu. daca vrei detalii .. in mesaj privat :P

Liviav_87
31.08.2012, 18:16:50
Alinutza,vei fi mamica iar?:madlaugh::madlaugh::madlaugh: ce frumos:xFElicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!

mihapet
05.09.2012, 13:47:11
Alinutza,vei fi mamica iar?:madlaugh::madlaugh::madlaugh: ce frumos:xFElicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!
Este deja mamica cam de aproximativ 1 luna;;);;)

alina512
17.11.2012, 18:44:41

Multumesc! Ma scuzi da' n-am mai intrat pe aici de nu mai tin minte si da, sunt de doua ori mamica de printese! :x

Liviav_87
20.11.2012, 15:15:37
Multumesc! Ma scuzi da' n-am mai intrat pe aici de nu mai tin minte si da, sunt de doua ori mamica de printese! :x

Felicitari!!!!La ce doctor te duci?Si de ce nu pot vedea poze?

alina512
25.12.2012, 20:54:01
Felicitari!!!!La ce doctor te duci?Si de ce nu pot vedea poze?

Probabil voi fi blamata pe aici, dar nu merg la nici un pediatru. Am mers doar la medicul de familie pentru vaccin si evaluare. Cred ca nici nu am avut nevoie de pediatru (ii multumesc lui Dumnezeu), cea mare se apropie de 3 ani si mi-a racit doar o data anul trecut si in rest sunt bine. Cea mica are si 2 dintisori de o saptamana. :x

Nu am postat poze cu fetele, am doar pe FB si le vad doar cei din lista.

Nu in ultimul rand as vrea sa le doresc tutror Craciun Fericit si un an nou cu sanatate, bucurii si impliniri!

mihapet
29.12.2012, 18:35:06
Probabil voi fi blamata pe aici, dar nu merg la nici un pediatru. Am mers doar la medicul de familie pentru vaccin si evaluare. Cred ca nici nu am avut nevoie de pediatru (ii multumesc lui Dumnezeu), cea mare se apropie de 3 ani si mi-a racit doar o data anul trecut si in rest sunt bine. Cea mica are si 2 dintisori de o saptamana. :x

Nu am postat poze cu fetele, am doar pe FB si le vad doar cei din lista.

Nu in ultimul rand as vrea sa le doresc tutror Craciun Fericit si un an nou cu sanatate, bucurii si impliniri!
ce precoce e:)) mai mult timp de muscaturi:)):D:D:D

alina512
12.01.2013, 17:47:14
ce precoce e:)) mai mult timp de muscaturi:)):D:D:D

Da, sa vezi ce musca la inceput, ii testa la papa. #-o

Felicitaaaaaaaaari pentru bebe 2. Sarcina usoara si sa fiti sanatosi cu totii! Pup!

mihapet
14.01.2013, 11:53:56
Da, sa vezi ce musca la inceput, ii testa la papa. #-o

Felicitaaaaaaaaari pentru bebe 2. Sarcina usoara si sa fiti sanatosi cu totii! Pup!

merci mult. si voi sa fiti sanatosi. pup

raluk_smb
19.03.2013, 11:23:11
Fetelor ce stiti despre Dr. Murgeanu Bogdana,cat de buna este ca si medic?am vazut ca acum este la medeco in locul lui Saveliev,de el stiti ceva pe unde a plecat?

grasut
19.03.2013, 14:10:56
Fetelor ce stiti despre Dr. Murgeanu Bogdana,cat de buna este ca si medic?am vazut ca acum este la medeco in locul lui Saveliev,de el stiti ceva pe unde a plecat?

De fiecare medic in parte se aud si lucruri bune si mai putin bune. Eu sunt la a treia sarcina si am vazut ca cea mai buna metoda este sa mergi la un medic si vezi daca sunteti pe aceeasi lungime de unda. Se spune ca medic bun e acela care te face bine

raluk_smb
19.03.2013, 15:31:20
De fiecare medic in parte se aud si lucruri bune si mai putin bune. Eu sunt la a treia sarcina si am vazut ca cea mai buna metoda este sa mergi la un medic si vezi daca sunteti pe aceeasi lungime de unda. Se spune ca medic bun e acela care te face bine

eu am fost la saveliev si am fost multumita.....problema este ca eu nu sunt in tara acum si am vazut la in locului lui la medeco este aceasta doamna doctor........poate o cunoste cineva si imi poate da informatii si poate cineva stie unde s-a dus saveliev

Liviav_87
14.04.2013, 16:05:01
eu am fost la saveliev si am fost multumita.....problema este ca eu nu sunt in tara acum si am vazut la in locului lui la medeco este aceasta doamna doctor........poate o cunoste cineva si imi poate da informatii si poate cineva stie unde s-a dus saveliev

Savaliev a plecat din Focsani.Cica s-a dus in strainatate.Asa e cu doctorii..cei buni pleaca...

justmaria
14.08.2013, 14:53:06
as dori sa imi fac si un test papanicolau,si as dori sa merg in spate la farmacia 24,stiti cumva cum se numeste doctorita? as vrea sa dau tel pt o programare si nu stiu cum sa o caut sau sa dau de cabinet,nu sunt din focsani.
am inteles ca ar fi printre putinii dr biologi...ma rog

justmaria
14.08.2013, 15:47:13
am aflat cum o cheama pe dna dr.cibea,ma poate ajuta cineva cu un nr de tel?

nico_leta
30.11.2013, 09:12:45
vad ca in ultimul timp nu prea au mai aparut mamici pe aici.,sper totusi sa apara.Momentan ma aflu doar in stadiul de aspiranta la acest titlu dar vroiam sa va mai intreb pe la ce medici va mai duceti.M-am mai interesat si pe la colege dar mai vroiam sa aud niste pareri.Este cineva care a fost la doctorita Bara?

mihaelasim
23.02.2014, 10:50:38
Buna fetelor.Am si eu o intrebare.Si-a facut cineva 4d la clinica materna din Focsani?Cum este?Cat costa?Ceva detalii...Multumesc frumos si multa sanatate :*