PDA

Versiunea completa : Pictura murala

Mulan
03.12.2009, 11:48:48
Buna miresici si in special mamici :)
Am si eu o curiozitate. Vreau sa pictez in camera nepotelei mele niste desene animate pe un perete. Stiu ca s-a mai discutat anul trecut pe forum de pictura murala, dar nu am reusit sa gasesc daca a pictat pana la urma cineva. Daca ati mai facut asa ceva, va rog sa imi impartasiti si mie secrete si ceva poze :D de exemplu, ce vopsea ati folosit, ce fel de pensule.. de-ale pictatului :)
Nu am mai facut niciodata asa ceva si mi-e cam teama sa nu stric peretele..
Ceva idei? A reusit cineva sa "infrumuseteze" camera copilului sau?

Arina3891
03.12.2009, 12:15:40
Am si eu o curiozitate. Vreau sa pictez in camera nepotelei mele niste desene animate pe un perete. Stiu ca s-a mai discutat anul trecut pe forum de pictura murala, dar nu am reusit sa gasesc daca a pictat pana la urma cineva. Daca ati mai facut asa ceva, va rog sa imi impartasiti si mie secrete si ceva poze :D de exemplu, ce vopsea ati folosit, ce fel de pensule.. de-ale pictatului :)
Cauta pe net camerecopii punct ro sau tablouri-picturi punct ro si o sa gasesti o gramada de exemple.:D

Mulan
03.12.2009, 12:18:02
Cauta pe net camerecopii punct ro sau tablouri-picturi punct ro si o sa gasesti o gramada de exemple.:D
Stiu ca sunt multe exemple, am si eu o gramada gasite pe net, dar mi-asi fi dorit sa vorbesc cu cineva care a facut acest lucru.

Arina3891
03.12.2009, 12:21:24
Stiu ca sunt multe exemple, am si eu o gramada gasite pe net, dar mi-asi fi dorit sa vorbesc cu cineva care a facut acest lucru.
Eu am facut ceva de genul asta cand aveam vreo 11 ani (pe atunci eram pasionata de pictura) si inca rezista :D E pe peretele de la balconul apartamentului unde am locuit inainte si e facuta cu tempera. Ideea ar fi sa faci un contur cu creionul mai intai si apoi sa te apuci sa pui culoare, in cazul in care gresesti sa poti corecta.

Mulan
03.12.2009, 12:42:29
Eu am facut ceva de genul asta cand aveam vreo 11 ani (pe atunci eram pasionata de pictura) si inca rezista :D E pe peretele de la balconul apartamentului unde am locuit inainte si e facuta cu tempera. Ideea ar fi sa faci un contur cu creionul mai intai si apoi sa te apuci sa pui culoare, in cazul in care gresesti sa poti corecta.

E buna ideea cu tempera, dar mi-ar trebui o vopsea mai solida, pentru ca peretele e roz. Nu stiu cat va rezista pe perete.. pentru ca se va plictisi de acelasi desen in cativa ani :)

roxana
03.12.2009, 20:54:02
si noi vrem sa-i pictam un perete la pitica, dar inca nu am facut nimic serios in sensul asta. ne gandeam sa pictam chiar noi, numai ca nu prea suntem talentati, si ne-am gandit ca daca facem rost de un desen, sa folosim un proiector, sa trasam liniile pe proiectie, si apoi sa pictam inauntru...

oare se poate asa? nu suntem cam indrazneti? am putea si sa angajam pe cineva, dar parca e mai palpitant sa facem noi cu gandul la fetita
si ca si vopsele, ziceti ca tempera e ok? nu se sterge daca ajunge cu mana? nu e cumva toxica?

Ballet
03.12.2009, 21:03:27
si noi vrem sa-i pictam un perete la pitica, dar inca nu am facut nimic serios in sensul asta. ne gandeam sa pictam chiar noi, numai ca nu prea suntem talentati, si ne-am gandit ca daca facem rost de un desen, sa folosim un proiector, sa trasam liniile pe proiectie, si apoi sa pictam inauntru...

oare se poate asa? nu suntem cam indrazneti? am putea si sa angajam pe cineva, dar parca e mai palpitant sa facem noi cu gandul la fetita
si ca si vopsele, ziceti ca tempera e ok? nu se sterge daca ajunge cu mana? nu e cumva toxica?
O puteti intreba pe Wanna despre asta, ea a terminat artele si cu siguranta stie aceste detalii. o:-)

PUFF
03.12.2009, 21:46:18
eu mi-am pictat in dormitor si urma in camera la Ilinca , dar nu m-a lasat sotul sa ma urc pe scaune gravida fiind...facem mai repede la inceputul sarcinii dar nu a vrut sa se arate bb, aproape de 20 de saptamani am aflat sexul

in dormitor am un perete rosu si mi-am pictat la oglinda de la toaleta flori tot cu rosu
am inceput cu o schita pe o foaie si apoi am facut o schita cu creionul pe perete...musai sa fie creon B si nu HB....B ii mai moale, daca gresesti stergi cu o radiera buna ca pe hartie si se duce...apoi am pictat cu lavabil cu pensule de pictat si ce era f subtie cu pensula de la tusul de ochi :-p

roxana
03.12.2009, 21:51:49
eu mi-am pictat in dormitor si urma in camera la Ilinca , dar nu m-a lasat sotul sa ma urc pe scaune gravida fiind...facem mai repede la inceputul sarcinii dar nu a vrut sa se arate bb, aproape de 20 de saptamani am aflat sexul

in dormitor am un perete rosu si mi-am pictat la oglinda de la toaleta flori tot cu rosu
am inceput cu o schita pe o foaie si apoi am facut o schita cu creionul pe perete...musai sa fie creon B si nu HB....B ii mai moale, daca gresesti stergi cu o radiera buna ca pe hartie si se duce...apoi am pictat cu lavabil cu pensule de pictat si ce era f subtie cu pensula de la tusul de ochi :-p
Acuma imi amintesc de pozele astea si cand ne-ai aratat cum ai pictat
Felicitari inca o data, arata foarte frumos.
Mersi ca ai zis de creion, ca eu nu stiam de care sa folosesc, si faceam la intamplare
Noi nu cred c-o sa facem cu lavabil, pentru ca in camera la fetita fiind, vrem sa fie cat mai colorat, si mai greu cu atatea nuante de lavabil

Ballet
03.12.2009, 22:15:39
Acuma imi amintesc de pozele astea si cand ne-ai aratat cum ai pictat
Felicitari inca o data, arata foarte frumos.
Mersi ca ai zis de creion, ca eu nu stiam de care sa folosesc, si faceam la intamplare
Noi nu cred c-o sa facem cu lavabil, pentru ca in camera la fetita fiind, vrem sa fie cat mai colorat, si mai greu cu atatea nuante de lavabil
Sunt si f multe chestii de lipit dragute, pt copii, va pot recomanda un magazin.
Dar, intr-adevar, arata mai finut daca e pictat, sa nu mai zic ca e si mai...personal. o:-)

Ballet
03.12.2009, 22:43:45
Ce magazin?;;)
De pe Fabricii, intre Kaufland si bisericuta....
Te ajuta cu ceva? :))
Sau esti din Cj?

roxana
03.12.2009, 22:47:19
De pe Fabricii, intre Kaufland si bisericuta....
Te ajuta cu ceva? :))
Sau esti din Cj?
mersi, o sa trec si pe acolo sa vad ce este, poate intr-un final ajungem sa lipim, desi n-as vrea

Mulan
04.12.2009, 09:42:57
Eu am inceput sa pictez dar asa de greu merge... presimt ca voi petrece mult timp in fata acelui perete :) O sa numar orele la final sa vad cat timp a durat.. Pana acum am 8 ore de ieri, si 3 in care am facut in creion. E foarte mare desenul, aproape cat peretele.
Dar e fain! azi noapte numai pensule si vopsea am visat.. Recomand sa incercati daca va tenteaza, ca nu e greu. Doar ca ia timp si atentie la detalii pentru ca alea fac diferenta. E putin obositor sa stai in picioare si ma cam doare spatele.
Nu am folosit tempera ca mi se pare cam lichida. Am colorat eu lavabilul cu pigment, si mi-au iesit culorile mai inchise decat vroiam.. dar cat am pictat pana acum a iesit frumos.

crisstynna
04.12.2009, 09:50:53
Si noi vrem sa pictam ceva pe perete pentru bebe...Tot pe forum pe undeva citisem ca se poate colora cu pigmenti pentru lavabil,sticlute din acelea mici..vreo 5 lei costa o sticluta.Acuma sincer nu stiu ,daca se pot folosi asa singure fara vopsea?sau doar in combinatie cu lavabila...Noi vrem o imagine din desenul animat Finding Nemo:x . Ne-am gandit in felul urmator,sa listam imaginea,apoi cu un indigo trasam conturul pe perete,dupa care incepem la colorat.Speram sa si iasa ceva.Aceasta imagine am vrea noi...:-p

Mulan
04.12.2009, 09:54:47
Si noi vrem sa pictam ceva pe perete pentru bebe...Tot pe forum pe undeva citisem ca se poate colora cu pigmenti pentru lavabil,sticlute din acelea mici..vreo 5 lei costa o sticluta.Acuma sincer nu stiu ,daca se pot folosi asa singure fara vopsea?sau doar in combinatie cu lavabila...Noi vrem o imagine din desenul animat Finding Nemo:x . Ne-am gandit in felul urmator,sa listam imaginea,apoi cu un indigo trasam conturul pe perete,dupa care incepem la colorat.Speram sa si iasa ceva.Aceasta imagine am vrea noi...:-p

E faina imaginea :) Si mie imi place Nemo.
Pigmentul e mai lucios si foarte lichid daca nu il amesteci cu ceva. Eu am patit ieri cand a trebuit sa dau cu putin negru si am zis ca nu are rost sa il amestec cu lavabil ca nu aveam numai alb si se deschidea la culoare. Si l-am dat asa, dar spre surpriza mea, a curs putin si e mai lucios decat restul desenului.

roxana
04.12.2009, 10:20:48
mie mi-e un pic frica cu indigo, ca si eu m-am gandit la varianta asta. Nu cred ca se poate sterge daca gresesti, si trebuie facut tot dintr-o bucata, ca daca te opresti, e greu sa potrivesti la loc imaginea fix unde era. Asa m-am gandit eu, dar poate imi dai tu ceva idei, si se rezolva.
Mulan, tu ai facut conturul cu mana libera, sau ai "copiat"?
si inca o intrebare: daca am lavabil alb, vreo 2 l, ziceti ca pot sa pun pigment colorat? ajung 2 l pentru un perete? nici nu aveam habar ca sunt pigmenti in sticlute mici, credeam ca doar la galeata

Mulan
04.12.2009, 10:26:16
mie mi-e un pic frica cu indigo, ca si eu m-am gandit la varianta asta. Nu cred ca se poate sterge daca gresesti, si trebuie facut tot dintr-o bucata, ca daca te opresti, e greu sa potrivesti la loc imaginea fix unde era. Asa m-am gandit eu, dar poate imi dai tu ceva idei, si se rezolva.
Mulan, tu ai facut conturul cu mana libera, sau ai "copiat"?

Am copiat :D Mi se pare cam greu sa faci cu mana libera pentru ca se deformeaza personajele si atunci nu mai arata asa frumos.
Am proiectat pe perete, dar m-am cam chinuit pentru ca era aproape proiectorul si a tot trebuit sa-l mult si sa fixez apoi iar imaginea iar in unele locuri nu reuseam nici cum sa-l fixez sa mearga liniile in continuare.
Eu asa tin minte ca 3 ore mi-a luat in contur, dar nu mai stiu sigur pentru ca nu m-am uitat la ceas. Stiu ca am inceput pe la 3, iar cand am terminat era intuneric si banuiesc ca era 6-7.

roxana
04.12.2009, 10:37:04
Am copiat :D Mi se pare cam greu sa faci cu mana libera pentru ca se deformeaza personajele si atunci nu mai arata asa frumos.
Am proiectat pe perete, dar m-am cam chinuit pentru ca era aproape proiectorul si a tot trebuit sa-l mult si sa fixez apoi iar imaginea iar in unele locuri nu reuseam nici cum sa-l fixez sa mearga liniile in continuare.
Eu asa tin minte ca 3 ore mi-a luat in contur, dar nu mai stiu sigur pentru ca nu m-am uitat la ceas. Stiu ca am inceput pe la 3, iar cand am terminat era intuneric si banuiesc ca era 6-7.
am inteles, deci cu proiector
e foarte frumos desenul tau, si la fel si cel al Cristinei.
Mie mi-ar fi teama sa ma apuc chiar de asa ceva, ca sunt multe gradienturi pe-acolo, si deocamdata ne gandeam sa rugam pe cineva sa ne deseneze pe foaie, dar in stil "carte de colorat", sa fie aceeasi culoare peste tot in interiorul unui contur.
noi ne-am gandit la tema "Arca lui Noe", am vrut sa fie mai multe animale, nu neaparat personaje din desene animate, dar mi se pare cam indraznet proiectul8-}
ar fi ceva de genul imaginii de ma jos, dar mult mai simplu

crisstynna
04.12.2009, 10:42:43
Ce imagini frumoase aveti fetelor..imi plac toate fff mult,dar parca acum sunt putin descurajata,ca se pare ca e mult mai greu decat mi-am imaginat...Eu tot pe aici citisesm si varianta cu indigoul si cu pigmentii..ceva miresica din Bucuresti parca,nu mai retin exact care...Dar vad ca trebuie sa ne gandim cumva la o alta varianta,daca nu o sa lipim si noi tot felul de animalute...si cand va creste mare..oricum isi va desena singur peretii;)) ...

Mulan
04.12.2009, 10:49:43
am inteles, deci cu proiector
e foarte frumos desenul tau, si la fel si cel al Cristinei.
Mie mi-ar fi teama sa ma apuc chiar de asa ceva, ca sunt multe gradienturi pe-acolo, si deocamdata ne gandeam sa rugam pe cineva sa ne deseneze pe foaie, dar in stil "carte de colorat", sa fie aceeasi culoare peste tot in interiorul unui contur.
noi ne-am gandit la tema "Arca lui Noe", am vrut sa fie mai multe animale, nu neaparat personaje din desene animate, dar mi se pare cam indraznet proiectul8-}
ar fi ceva de genul imaginii de ma jos, dar mult mai simplu

Super tema. Nu m-am gandit niciodata la o tema crestina.. sa-mi fie rusine :) Invata ceva constructiv copilul.
Sa stii ca mie nu mi se pare greu sa pictezi, ce-i drept cand eram mai mica pictam mereu, iar desenele animate erau preferatele mele. E chiar fain si distractiv, mai ales cand stii ca faci pentru copilasul tau.
Nu cred ca indigoul e recomandat, pentru ca e destul de puternic si poate nu-l acopera vopseaua. Eu am unele locuri unde nu s-a acoperit creionul, dar nu se vede numai de aproape.
O sa va pun poze cand va fi gata, dar cred ca doar pe miercurea viitoare, pentru ca e ceva de munca.

roxana
04.12.2009, 10:56:33
Super tema. Nu m-am gandit niciodata la o tema crestina.. sa-mi fie rusine :) Invata ceva constructiv copilul.
Sa stii ca mie nu mi se pare greu sa pictezi, ce-i drept cand eram mai mica pictam mereu, iar desenele animate erau preferatele mele. E chiar fain si distractiv, mai ales cand stii ca faci pentru copilasul tau.
Nu cred ca indigoul e recomandat, pentru ca e destul de puternic si poate nu-l acopera vopseaua. Eu am unele locuri unde nu s-a acoperit creionul, dar nu se vede numai de aproape.
O sa va pun poze cand va fi gata, dar cred ca doar pe miercurea viitoare, pentru ca e ceva de munca.
noi nu ne-am gandit la tema asta ca si la o tema crestina, vroiam sa fie mai multe feluri de animale la un loc, ca sa le invete mai usor. initial ne gandeam sa facem o scena de padure, dar trebuia sa punem doar animale din padure, si atunci am zis ca pe tema asta putem desena orice vrem noi, ca nu se "mananca" intre ele;))
si tu crezi ca intr-o saptamana termini? eu ma gandeam ca daca incepem in perioada sarabatorilor, si facem cam 2-3 ore/zi, daca terminam pana la sfarsitul lui martie, cand vine bebe...
poate te anagajez, daca vad ca nu noi nu descurcam... ce zici?;))

Mulan
04.12.2009, 11:01:37
noi nu ne-am gandit la tema asta ca si la o tema crestina, vroiam sa fie mai multe feluri de animale la un loc, ca sa le invete mai usor. initial ne gandeam sa facem o scena de padure, dar trebuia sa punem doar animale din padure, si atunci am zis ca pe tema asta putem desena orice vrem noi, ca nu se "mananca" intre ele;))
si tu crezi ca intr-o saptamana termini? eu ma gandeam ca daca incepem in perioada sarabatorilor, si facem cam 2-3 ore/zi, daca terminam pana la sfarsitul lui martie, cand vine bebe...
poate te anagajez, daca vad ca nu noi nu descurcam... ce zici?;))

:D cine stie.. ma reprofilez pe desene animate :))
eu sper sa termin intr-o saptamana.. sunt intr-o perioada in care nu am ce face si numai asta o sa fac in zilele ce urmeaza (mai putin azi si maine). Ieri am stat 8 ore si seara mi-am dat seama ca nu am facut mare lucru si ca o sa imi ia mai mult decat am sperat. Eu am crezut ca o sa fie gata in 2 zile.. dar se pare ca imi ia o saptamana..

crisstynna
04.12.2009, 11:04:47
Daca te reprofilezi vezi ca si eu te angajez;;) ...La noi pana in mai,este timp..asa ca numa bine nu suprapunem lucrarile cu cea a Roxanei:-p.

roxana
04.12.2009, 11:09:12
Daca te reprofilezi vezi ca si eu te angajez;;) ...La noi pana in mai,este timp..asa ca numa bine nu suprapunem lucrarile cu cea a Roxanei:-p.
;));));));));))

Mulan
04.12.2009, 11:18:25
Felicitari pentru bebei :)
Si eu imi doresc tare mult o fetita, dar ne-am hotarat sa mai asteptam cativa ani. Deja imi imaginez cum ii voi picta camera copilului meu :))

baby_tweety
04.12.2009, 13:47:03

F fain subiectul..si pe mine ma intereseaza;)) Noi ne-am gandit sa pictam personaje din desene animate ca ne sunt tare dragi. Am ales deja cateva modele, vor fi de marimea A4 sau putin mai mari si muuuuulte.Sotul va desena conturul si eu interiorul. La vopsele avem de ales intre cele acrilice sau vopsea lavabila cu pigmenti...inca nu ne-am hotarat exact.
Probabil o sa ne apucam de lucru undeva in ian ca trebuie sa si varuim-vom face un mov deschis;;)- ca sa avem destul timp si de picturi.
Abia astept sa inceapa distractia;));))
Atasez cateva personaje indragite

PUFF
04.12.2009, 13:56:48
Eu am inceput sa pictez dar asa de greu merge... presimt ca voi petrece mult timp in fata acelui perete :) O sa numar orele la final sa vad cat timp a durat.. Pana acum am 8 ore de ieri, si 3 in care am facut in creion. E foarte mare desenul, aproape cat peretele.
Dar e fain! azi noapte numai pensule si vopsea am visat.. Recomand sa incercati daca va tenteaza, ca nu e greu. Doar ca ia timp si atentie la detalii pentru ca alea fac diferenta. E putin obositor sa stai in picioare si ma cam doare spatele.
Nu am folosit tempera ca mi se pare cam lichida. Am colorat eu lavabilul cu pigment, si mi-au iesit culorile mai inchise decat vroiam.. dar cat am pictat pana acum a iesit frumos.

sa pui poze pe etape sa vedem cum faci...nu doar cand ii gata

Mulan
04.12.2009, 14:01:14
sa pui poze pe etape sa vedem cum faci...nu doar cand ii gata

Mi-a facut cumnata mea ceva poze cand pictam, am sa o rog sa imi trimita sa vi le arat si voua. Deocamdata nu e gata numai apa si putina verdeata. Pe diseara sau pe maine-poimaine cred ca o sa pot atasa cateva.

roxyroxana
04.12.2009, 16:36:01
F fain subiectul..si pe mine ma intereseaza;)) Noi ne-am gandit sa pictam personaje din desene animate ca ne sunt tare dragi. Am ales deja cateva modele, vor fi de marimea A4 sau putin mai mari si muuuuulte.Sotul va desena conturul si eu interiorul. La vopsele avem de ales intre cele acrilice sau vopsea lavabila cu pigmenti...inca nu ne-am hotarat exact.
Probabil o sa ne apucam de lucru undeva in ian ca trebuie sa si varuim-vom face un mov deschis;;)- ca sa avem destul timp si de picturi.
Abia astept sa inceapa distractia;));))
Atasez cateva personaje indragite
ce tari is alea cu strumfii ... si cea cu mikey copilas ... ;))

mony42
04.12.2009, 22:30:05
Oauuu eu la asa ceva nu m-am gandit....pictura pe perete....super. O sa va copiez ideea este extraordinara=D> =D> =D> =D> =D>

PUFF
06.12.2009, 11:10:32
eu asta vreau sa ii pictez la Ilinca in camera pe un perete...chestia ii ca inca nu ii exclusiv camera ei, pt ca pana acum am dormit cu ea in camera si am adaptata camera sa stau si eu si ea...de ex in camera este tv. si nu as vrea sa aibe ea in camea asa ceva pt ca vreau sa aibe alte ocupatii...pun poza cu completari facute de mine

Mulan
06.12.2009, 12:18:42
eu asta vreau sa ii pictez la Ilinca in camera pe un perete...chestia ii ca inca nu ii exclusiv camera ei, pt ca pana acum am dormit cu ea in camera si am adaptata camera sa stau si eu si ea...de ex in camera este tv. si nu as vrea sa aibe ea in camea asa ceva pt ca vreau sa aibe alte ocupatii...pun poza cu completari facute de mine

Foarte frumos ai ales, culorile sunt superbe.
Eu am vazut in ceva poze, intr-o camera de baietel, desenate tot felul de vietati marine, iar peretii erau albastrii. Parca stateai intr-un acvariu :)

mony42
06.12.2009, 21:49:11

Oau e super. Si eu sunt fana Ariel>:D< >:D< >:D< >:D<

Mulan
09.12.2009, 12:10:02
Am revenit cu poze. Restul cand termin :)
Sper sa va placa..

roxana
09.12.2009, 12:16:16
Sper sa va placa..
wow, felicitari =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

roxyroxana
09.12.2009, 12:26:01
Sper sa va placa..

super! arata super bine!!!!!

abia astept sa vad rezultatul final!

alexalia
09.12.2009, 12:39:02
Sper sa va placa..

super super=D> =D> =D> felicitari, arata extraordinar de bine!!!

andreea_m
09.12.2009, 13:14:37
Sper sa va placa..
Waw ce frumos, esti f talentata:-p

PUFF
09.12.2009, 21:30:29
Sper sa va placa..

super super!!
iese foarte frumos

sa ne mai pui poze cu finalul

baby_tweety
09.12.2009, 22:45:28

Abia astept sa vad produsul finit....cred ca va iesi super:x:x

baby_tweety
09.12.2009, 22:46:58
Sper sa va placa..

F fain...si mai ziceti fetelor ca n-aveti talent=P~:-p

Mulan
10.12.2009, 10:40:59
Multumesc pentru aprecieri :)
Am terminat ieri desenul, dar din pacate nu am inca poze. Eu sunt multumita de rezultat, singurul lucru pe care l-asi schimba acum, sunt unele culori care mi-au iesit mai inchise decat ma gandeam.Iar unele nu le-am nimerit nicicum :D
Asta e o problema la lavabil, nu stii daca se inchide sau se deschide pe perete.
In total, am pictat aproximativ 30 de ore + inca 3 cand am facut conturul in creion.. nu e mult, dar nici putin :)
O sa revin cu restul pozelor

alexalia
10.12.2009, 12:08:04
Multumesc pentru aprecieri :)
Am terminat ieri desenul, dar din pacate nu am inca poze. Eu sunt multumita de rezultat, singurul lucru pe care l-asi schimba acum, sunt unele culori care mi-au iesit mai inchise decat ma gandeam.Iar unele nu le-am nimerit nicicum :D
Asta e o problema la lavabil, nu stii daca se inchide sau se deschide pe perete.
In total, am pictat aproximativ 30 de ore + inca 3 cand am facut conturul in creion.. nu e mult, dar nici putin :)
O sa revin cu restul pozelor

mai chiar ai talent.. mie cred ca nici in 100 de ani nu mi-ar fi iesit conturul cu creionul.. chiar si daca as fi avut un model la scara mai mica in fata!!! De abia astept sa vad varianta finala:) Inca o data felicitari>:D<

tati_sew
15.12.2009, 00:55:05
Sper sa va placa..
super...poti sa ne initiezi pe toate!>:D<

Mulan
18.12.2009, 11:19:58
Am reusit sa fac si restul pozelor :)

roxyroxana
18.12.2009, 11:40:43
foarte foarte frumoasa pictura! sunt sigura ca va fi apreciata pana ce creste mare!!!!!!!!!!!!!!
nu te specializezi in asa ceva?

Mulan
18.12.2009, 12:33:55
foarte foarte frumoasa pictura! sunt sigura ca va fi apreciata pana ce creste mare!!!!!!!!!!!!!!
nu te specializezi in asa ceva?

Nu stiu daca e chiar domeniul in care mi-ar placea sa lucrez peste 10-15 ani :)
E fain, mi-ar placea sa fac asta, poate pe langa un servici sau in timpul liber.. cine stie :)

diannaa
18.12.2009, 15:39:35
este f talentata! felicitari! ff frumos

mony42
06.01.2010, 18:06:44

Extraordinar. Felicitari. Nu am cuvinte. :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: :A :A :A :up :up

wanna
20.01.2010, 23:52:24
Felicitari Mulan!!! (nu stiam ca exista topicul asta..)
ptr amatoare, va recomand culori acrilice ptr pictura murala, sunt rezistente la apa, se pot folosi chiar si in bai..iar ptr suprafete mari sunt acei pigmenti de lavabil pe care ii gasiti la orice magazin de genu...
In plus, la desenele de genu "cartoons" recomand un contur fin negru pe post de separare a suprafetelor colorate. Arata mai..finit. V-am atasat cateva poze cu ce am facut la o casa de copii din Cluj. Nu va spun ca saracii copilasi imbratisau peretii!! La propriu!!! :)

wanna
20.01.2010, 23:58:37
si cu copiii...

roxana
21.01.2010, 09:35:07
ptr amatoare, va recomand culori acrilice ptr pictura murala, sunt rezistente la apa, se pot folosi chiar si in bai..iar ptr suprafete mari sunt acei pigmenti de lavabil pe care ii gasiti la orice magazin de genu...
In plus, la desenele de genu "cartoons" recomand un contur fin negru pe post de separare a suprafetelor colorate. Arata mai..finit. V-am atasat cateva poze cu ce am facut la o casa de copii din Cluj. Nu va spun ca saracii copilasi imbratisau peretii!! La propriu!!! :)
vai, wanna, cat e de frumos :x :x :x :x

Mulan
21.01.2010, 10:30:35

Felicitari si tie! Sunt superbe desenele tale, cred si eu ca s-au bucurat copilasii.

Ancky
21.01.2010, 11:38:09
Waw fetelor, Mulan si Wanna ce specialiste avem pe aici. Deci stiu la cine sa apelez cand am nevoie. Bravo!

ALI
21.01.2010, 12:00:59
si cu copiii...
felicitari wanna e superb >:D<

wanna
21.01.2010, 12:24:12
Multumesc de felicitari! sa stiti ca pictura pe perete e o metoda ff buna de a inlocui tapetul, e mult mai personala cum zicea si Ely, si poti face chestii f de efect...am si in pozele de la nunta, se vede un perete din dormitor, unde am pictat un copacel si pasari cu foita de cupru aplicata. (nu ma laud, doar dau idei!! :)) )

mony42
21.01.2010, 12:30:35
Multumesc de felicitari! sa stiti ca pictura pe perete e o metoda ff buna de a inlocui tapetul, e mult mai personala cum zicea si Ely, si poti face chestii f de efect...am si in pozele de la nunta, se vede un perete din dormitor, unde am pictat un copacel si pasari cu foita de cupru aplicata. (nu ma laud, doar dau idei!! :)) )

Foarte frumos. Felicitari!=D> =D> Esti foarte talentata.

baby_tweety
21.01.2010, 15:25:15
=D>=D>

cu ce se poate face acest contur fin in afara de pigmenti cu vopsea? Recomanzi ceva ustensile gen carioca? Ca urmeaza sa ne apucam de desenat si ma gandesc ,, ca va fi greu sa fac un contur fin cu pensula...daca n-am incotro asta fac:-p dar poate imi dai alte idei.
Ff frumoase desenele pt copii...

PUFF
21.01.2010, 15:53:45

foarte frumos...vreau mai multe detalii deca se poate, de unde ai luat pigmentii, care sunt mai buni, cu ce lavabil i-ai amestecat?...eu vreau sa incep si eu dar nu sunt decisa de desen...de unde te-ai inspirat?

conturul l-ai proiectat sau ai desenat la ochi?

PUFF
21.01.2010, 15:57:51

oooaauuu...chestia cu copacul de 1 an visez sa imi fac pe perete, dar vreau sa imi fac copac cu flori, mi-am facut proiect, pana acum nu m-a lasat sotul ca eram gravida si ii venea rau cand vedea ca vreau sa ma urc pe scaun sa desenez...acum nu am timp sau daca vreau sa fac, ii fac la copil pe perete

baby_tweety
21.01.2010, 16:12:28
foarte frumos...vreau mai multe detalii deca se poate, de unde ai luat pigmentii, care sunt mai buni, cu ce lavabil i-ai amestecat?...eu vreau sa incep si eu dar nu sunt decisa de desen...de unde te-ai inspirat?

conturul l-ai proiectat sau ai desenat la ochi?

Mie sincer nu-mi plac vopselele acrilice pt ca nu sunt asa viu colorate...adica au niste culori ciudate...noi am luat pigmenti Color mixt (cei mai ieftini- la sticluta) si sunt asa faine culorile...plus ca la pigmenti poti controla intensitatea culorii-mai pala sau mai tare-o poti prepara cum vrei tu.
Acuma depinde de preferintele fiecaruia...pe sapt viitoare sper sa pot pune poze cu inceputurile noastre in arta pictarii peretului...pana atunci sotu' face pe zugravu':D

PUFF
21.01.2010, 16:47:54
Mie sincer nu-mi plac vopselele acrilice pt ca nu sunt asa viu colorate...adica au niste culori ciudate...noi am luat pigmenti Color mixt (cei mai ieftini- la sticluta) si sunt asa faine culorile...plus ca la pigmenti poti controla intensitatea culorii-mai pala sau mai tare-o poti prepara cum vrei tu.
Acuma depinde de preferintele fiecaruia...pe sapt viitoare sper sa pot pune poze cu inceputurile noastre in arta pictarii peretului...pana atunci sotu' face pe zugravu':D

pai pigmenti si eu am zis ca iau ceva ieftin, dar lavabilul tra sa ia sotu nu stiu de unde de calitate ca a zis ca nu strica peretii pt 50 lei...eu am zis ca fac cu ariel, dar acum cand ma uit parca nu mai imi place asa si in plus vreau sa desenez pe un perete portocaliu si nu stiu cum o sa se comporte culorile deschise

tu ce vrei sa desenezi?

Mulan
21.01.2010, 19:28:28
pai pigmenti si eu am zis ca iau ceva ieftin, dar lavabilul tra sa ia sotu nu stiu de unde de calitate ca a zis ca nu strica peretii pt 50 lei...eu am zis ca fac cu ariel, dar acum cand ma uit parca nu mai imi place asa si in plus vreau sa desenez pe un perete portocaliu si nu stiu cum o sa se comporte culorile deschise

tu ce vrei sa desenezi?

Sa cumparati un lavabil bun chiar daca e numai pentru pictat. Eu am mai pictat unor prieteni (ai vazut, camera lui Cassian) si era asa de rau ca mi se usca foarte repede lavabilul si ramaneau dungi.. iar daca e suprafata mare se vede urat. Am folosit Kober.. nu o recomand :)
Cel mai indicat ar fi sa cumperi acelasi lavabil cu care ati dat peretii (daca sunt albi) pentru ca daca o sa vrei sa corectezi pe langa sau daca o sa stropesti din greseala sa nu fie alta nuanta de alb cand dai peste.
Un lavabil bun e savana cu teflon, nu se usuca asa repede si se intinde bine :) E putin mai scumpa, o galetuta mica cred ca e undeva la 40 de lei.

Wanna, e superb copacelul tau, iar pasarelele cred ca se vad foarte frumos din foita de cupru. Poate iti voi fura ideea cand ma voi muta la mine acasa :D nu neaparat pasarele.. voi vedea eu :)
Cum ai aplicat foita de cupru?

baby_tweety
21.01.2010, 23:53:55

tu ce vrei sa desenezi?

Am pus cateva pag in urma ce vrem sa desenam:personaje disney vesele:x asa-mi plac...abia astept sa prinda viata peretii.

Mulan
22.01.2010, 10:10:39
Wanna, e superb copacelul tau, iar pasarelele cred ca se vad foarte frumos din foita de cupru. Poate iti voi fura ideea cand ma voi muta la mine acasa :D nu neaparat pasarele.. voi vedea eu :)
Cum ai aplicat foita de cupru?

Gata, am gasit foita de cupru lichida :)
Super tare :) cred ca si foita metalica Silver arata bine.

wanna
22.01.2010, 22:51:56
Gata, am gasit foita de cupru lichida :)
Super tare :) cred ca si foita metalica Silver arata bine.
cea metalica nu e ff greu de aplicat daca nus- suprafete foarte lucioase....se foloseste adezivul Mixtion care se aplica cu ajutorul unei pensule pe toata suprafata ce va fi acoperita de foita...apoi se ia o bucata de foita si se pune peste lipici (lasandu-l mai intai sa se usuce un timp, pana devine lipicios, dar nu cremos). foita se lipeste numai pe mixtion, surplusul e inlaturat cu o pensula groasa si mare, cu par fin (atentie sa nu zgariati cu partea metalica a pensulei foita aplicata!!!)...si gata:)

baby_tweety
22.02.2010, 15:29:08
Fetelor, unde gasesc pensule subtiri nr 1 si 2? Ca am cautat in cateva locuri si n-au.

Mulan
22.02.2010, 15:41:29
Fetelor, unde gasesc pensule subtiri nr 1 si 2? Ca am cautat in cateva locuri si n-au.

Eu am cumparat din cora un set de pensule destul de bune, cu par de ponei. Au fost ieftine (5 lei/setul) si mi se par ok. Erau tot felul de marimi. Le gasesti acolo la raionul de pixuri, creioane, etc.
Am mai cumparat si din carrefour un set care a fost mai scump dar le-am aruncat ca nu erau bune de nimic :) aveau parul foarte tare, le-am lasat in apa sa se inmoaie si a crapat vopseaua pe ele :) tot tari au ramas..
Am vazut si in praktiker niste pensule cu par de ponei tot asa la 5 lei/set, dar cred ca erau marimi 4/6/8.

baby_tweety
22.02.2010, 17:43:49
Eu am cumparat din cora un set de pensule destul de bune, cu par de ponei. Au fost ieftine (5 lei/setul) si mi se par ok. Erau tot felul de marimi. Le gasesti acolo la raionul de pixuri, creioane, etc.
Am mai cumparat si din carrefour un set care a fost mai scump dar le-am aruncat ca nu erau bune de nimic :) aveau parul foarte tare, le-am lasat in apa sa se inmoaie si a crapat vopseaua pe ele :) tot tari au ramas..
Am vazut si in praktiker niste pensule cu par de ponei tot asa la 5 lei/set, dar cred ca erau marimi 4/6/8.

mersi de pont...am trimis sotul la fata locului;)) sper sa gaseasca.
Din praktiker am luat si eu negre dar sunt nr 4,6...mie imi trebuie si mai fine.
Tu cum ai facut conturul?Ca asa greu mi se pare cu pensula:-w

Mulan
22.02.2010, 17:48:41
mersi de pont...am trimis sotul la fata locului;)) sper sa gaseasca.
Din praktiker am luat si eu negre dar sunt nr 4,6...mie imi trebuie si mai fine.
Tu cum ai facut conturul?Ca asa greu mi se pare cu pensula:-w

Cu pensula am facut, se vede in unele locuri ca nu m-am dus drept :D Eu am folosit pensula de 4 pentru contur, sau 6, ce am nimerit :) Pe mine asta ma enervat cel mai tare.. sa fac conturul.

baby_tweety
22.02.2010, 18:26:36
Cu pensula am facut, se vede in unele locuri ca nu m-am dus drept :D Eu am folosit pensula de 4 pentru contur, sau 6, ce am nimerit :) Pe mine asta ma enervat cel mai tare.. sa fac conturul.

Pfuai..am facut un personaj de proba pe un perete si conturul mi-a dat mari batai de cap#-o#-o...dar mi-a venit o idee si am si incercat-o..io zic,,, ca merge.Am trasat conturul cu un marker permanent ca mi-a permis sa fiu mai precisa in linii si am zis ca eventual peste dau luciu daca necesita cu pensula cu pigment.
Tu ai facut conturul dupa ce ai umplut, asa-i?
PS: Acum m-am uitat in urma la pozele cu desenel facute de tine...tu ai avut personaje mari si n-au necesitat un contur asa clar...la mine e mai dificil ca eu am ales personajele alea disney si au contur clar, bine definit...de aia e mai greu putin...

Mulan
22.02.2010, 19:40:57
Pfuai..am facut un personaj de proba pe un perete si conturul mi-a dat mari batai de cap#-o#-o...dar mi-a venit o idee si am si incercat-o..io zic,,, ca merge.Am trasat conturul cu un marker permanent ca mi-a permis sa fiu mai precisa in linii si am zis ca eventual peste dau luciu daca necesita cu pensula cu pigment.
Tu ai facut conturul dupa ce ai umplut, asa-i?
PS: Acum m-am uitat in urma la pozele cu desenel facute de tine...tu ai avut personaje mari si n-au necesitat un contur asa clar...la mine e mai dificil ca eu am ales personajele alea disney si au contur clar, bine definit...de aia e mai greu putin...

In desenul postat aici nu am facut contur decat foarte putin. Dar intre timp am mai pictat unor prieteni si acolo am facut contur. Dar toate personajele necesita contur, ca arata mai bine :)
Eu te sfatuiesc sa nu dai direct cu pigment pe perete pentru ca e foarte
concentrat si daca dai cu mana se intinde chiar daca pare ca s-a uscat. Il amesteci cu putin lavabil si e ok.

baby_tweety
22.02.2010, 19:49:52
In desenul postat aici nu am facut contur decat foarte putin. Dar intre timp am mai pictat unor prieteni si acolo am facut contur. Dar toate personajele necesita contur, ca arata mai bine :)
Eu te sfatuiesc sa nu dai direct cu pigment pe perete pentru ca e foarte
concentrat si daca dai cu mana se intinde chiar daca pare ca s-a uscat. Il amesteci cu putin lavabil si e ok.

da da cu lavabil ca direct pigmentul nu-mi place...:-<
Sper sa iasa bine...:-SS

Mulan
22.02.2010, 19:58:18
da da cu lavabil ca direct pigmentul nu-mi place...:-<
Sper sa iasa bine...:-SS

Cu siguranta va iesi bine! Mie mi se pare foarte usor.. doar e vorba de pictat.. e drept ca nu am mai pictat din scoala generala, dar daca atunci cand eram copii stiam sa pictam cu atat mai mult ar trebui sa stim acum cand am crescut. Spor la pictat!
Asteptam poze :)

baby_tweety
22.02.2010, 20:00:42
Cu siguranta va iesi bine! Mie mi se pare foarte usor.. doar e vorba de pictat.. e drept ca nu am mai pictat din scoala generala, dar daca atunci cand eram copii stiam sa pictam cu atat mai mult ar trebui sa stim acum cand am crescut. Spor la pictat!
Asteptam poze :)

Da si mie mi se parea usor....pana m-am apucat de facut proba:)):)) Iti trebuie precizie, mi-e frica sa nu gresesc:-SS... DAr pana la urma e facut cu drag si asta conteaza.
Sigur ca pun poze. :D

ariana20
09.11.2011, 15:11:37
Nu mai scrie nimeni nimic aici?

Jasmin
11.10.2014, 23:48:52
Va pun picturile mele murale facute pe la altii.
Pe pereti folosesc deobicei lavabilul si pigmentii. Daca folositi pigmentii liberi aveti nenorocul sa va sara in timp culoarea, lavabilul face sa lipeasca de perete. Trasez la inceput cu creioane B3 , B5 , iar ca pensule folosesc cele plate (nu cu firul de porc) ci cu par din plastic desi foarte fin la atingere, se gasesc pe la fondurile plastice sau pe internet.

Prima pictura este facuta pentru un club sportiv , un magazin si celelalte 2 sunt in locuinte: dormitorul unei domnisoare si un dormitor a unor gemeni bebei.