PDA

Versiunea completa : Nunta la Paris ?

alinushku
04.12.2009, 22:26:11
Cam la ce pret ar ajunge asa ceva. Fara costul transportului si cazarii

josefine
04.12.2009, 23:02:06
nu stiu sa iti dau un raspuns, dar ar trebui sa dai mai multe detalii in eventualitatea ca va citi cineva.
- unde vrei sa fie nunta? biserica/restaurant?
- numai la primarie (sa echivalentul casei casatoriilor?)
- in ce zona te intereseaza?

etc..

Mihaela2007
05.12.2009, 00:07:19
Cred ca te-ar costa in jur de 50.000 Eur

CONT_INCHIS_253
05.12.2009, 15:26:16
Cred ca te-ar costa in jur de 50.000 Eur

Pe ce criterii te-ai bazat cand ai spus cele de mai sus? Eu am facut nunta in Cipru si m-a costat 2000 de euro, cu tot cu imbracaminte.
Depinde f mult de ceea ce iti doresti, de cati invitati vrei sa ai, etc.

bebeloi
05.12.2009, 16:06:40
Pe ce criterii te-ai bazat cand ai spus cele de mai sus? Eu am facut nunta in Cipru si m-a costat 2000 de euro, cu tot cu imbracaminte.
Depinde f mult de ceea ce iti doresti, de cati invitati vrei sa ai, etc.
nu cred ca te-a costat numai 2000euro!da-mi voie sa nu te cred!
aici ma costa pe mine o nunta decenta numai hainele vreo 3mii euro,decoratiunile vreo 1200euro muzica 1500euro,foto-video 900euro sa nu mai vb de alcool si restul!si am numai 130 de invitati!:[email protected]

Princes
05.12.2009, 16:16:24
nu cred ca te-a costat numai 2000euro!da-mi voie sa nu te cred!
aici ma costa pe mine o nunta decenta numai hainele vreo 3mii euro,decoratiunile vreo 1200euro muzica 1500euro,foto-video 900euro sa nu mai vb de alcool si restul!si am numai 130 de invitati!:[email protected]
pai daca invitaii sunt doar nasii iti ajung 2000:-"

bebeloi
05.12.2009, 16:19:53
pai daca invitaii sunt doar nasii iti ajung 2000:-"
serios??
eu daca ar fi numai nasii sa platesc avionul ,cazarea(2nopti cel putin)mancarea,hainele...nici nu vreau sa ma gandesc!:)))
cel putin 5mii ar fii!
ce naiba fetelor,pe cine pacalim cu asa bani putini?

andreear
05.12.2009, 16:24:44
serios??
eu daca ar fi numai nasii sa platesc avionul ,cazarea(2nopti cel putin)mancarea,hainele...nici nu vreau sa ma gandesc!:)))
cel putin 5mii ar fii!
ce naiba fetelor,pe cine pacalim cu asa bani putini?

Tocmai ca cea care a pus intrebarea excludea cazarea si transportul! Asa ca 2 mii doar nasii cu miri ajung!

josefine
05.12.2009, 16:53:20
nu as sari asa repede cu supozitiile.
costul depinde de numarul invitatilor, pana la urma.
in articolul <a asta (http://www.associatedcontent.com/article/100027/planning_your_wedding_in_paris_pg2_pg2.html?cat=23 ), spune ca trebuie sa stai cel putin 60 de zile in franta pt a putea obtine certificatul de casatorie. (ar trebui verificat?) sau cel putin asta am inteles eu. de aceea, este recomandat sa obtii certificatul de casatorie in tara de rezidenta si sa faci doar petrecerea acolo.
intr-un alt articol, se spune ca meniul ajunge intre 70-150 de euro/pers.
de asemenea, ar trebui sa iei legatura cu o firma specializata in organizarea nuntii pentru a stabilii toate detaliile - rezervari, decor, muzica, etc.

varianta ieftina: mirii, familia apropiata (parinti, frati), nasii, fotograf plecat la paris si facut o mica petrecere. :-)

CONT_INCHIS_253
05.12.2009, 19:06:05
N-am nici un motiv sa mint! De ce as face-o? Si nu cred ca daca as pune cheltuielile aici, ar interesa pe cineva. Da, intr-adevar, n-am avut restaurant, rochie de 3000 de euro, sau fotograf profesionist. M-am incadrat in suma pe care mi-am permis-o si am facut o nunta pentru noi.

ALBA_CA_ZAPADA70
05.12.2009, 21:36:40
nu as sari asa repede cu supozitiile.
costul depinde de numarul invitatilor, pana la urma.
in articolul <a asta (http://www.associatedcontent.com/article/100027/planning_your_wedding_in_paris_pg2_pg2.html?cat=23 ), spune ca trebuie sa stai cel putin 60 de zile in franta pt a putea obtine certificatul de casatorie. (ar trebui verificat?) sau cel putin asta am inteles eu. de aceea, este recomandat sa obtii certificatul de casatorie in tara de rezidenta si sa faci doar petrecerea acolo.
intr-un alt articol, se spune ca meniul ajunge intre 70-150 de euro/pers.
de asemenea, ar trebui sa iei legatura cu o firma specializata in organizarea nuntii pentru a stabilii toate detaliile - rezervari, decor, muzica, etc.

varianta ieftina: mirii, familia apropiata (parinti, frati), nasii, fotograf plecat la paris si facut o mica petrecere. :-)

si ce as castiga din afacerea asta? k de pierdut stiu..o gramada de bani k sa spun da in alta tara si sa dansez cu barbatul meu la paris:)))

mayday
05.12.2009, 22:07:03
Cam la ce pret ar ajunge asa ceva. Fara costul transportului si cazarii

Daca ai detalia intrebarea, as putea sa-ti raspund mai bine. Ce intelegi prin nunta in Franta?

Casatoria civila nu poate avea loc decit daca cel putin unul dintre soti e rezident in Franta.

Pentru o casatorie religioasa, trebuie vorbit cu unul dintre preotii de la Bisericile Ortodoxe (in regiunea pariziana sint cel putin trei romanesti).

Pentru petrecere, va trebui sa rezervati o sala din vreme (intre 2000 de eruo si xxxxxx mii de euro, depinde ce doriti). Pretul unui meniu incepe pe la 60 de euro si poate urca foarte mult, in functie de preparatele si vinurile alese. In general, serviciul e platit citeva ore: in Franta mai intii se maninca (aperitiv, fel principal, brinza, desert) si apoi se danseaza. In timpul dansului chelnerii nu mai asigura serviciul, exista doar un bar de bauturi. Pentru decoratiuni, se discuta cu restaurantul, in general au o firma cu care colaboreaza. Probabil mai trebuie cautat un dj, un fotograf, iar aici preturile variaza destul de mult in functie de numarul de ore contractate si de calitatea serviciului.

Uite un exemplu de pret intr-un castel destul de high-class! ;)
http://www.chateau-de-santeny.abcsalles.com/files/referencement/attachprivate/5555_aa_mariage_au_chateau_de_santeny.pdf

LE: am uitat! Pentru o nunta restrinsa (mirii, nasii, parintii), puteti rezerva locuri la un restaurant intim si comanda un meniu mai special (preturi intre 50 si xxxxxx euro).

josefine
05.12.2009, 22:35:29
si ce as castiga din afacerea asta? k de pierdut stiu..o gramada de bani k sa spun da in alta tara si sa dansez cu barbatul meu la paris:)))

depinde; Parisul este numit orasul indragostitilor si chiar meritoasa titulatura, ca este un oras in care iti doresti sa te pierzi pe stradutele mici, intortocheate si cu un parfum aparte.
Nu stiu daca este vorba neaparat de cati bani dai; intr-un moment de disperare cu organizarea nuntii chiar ma gandeam sa mergem in familie fff restransa intr-un loc boem si sa facem acolo o petrecere mica.
probabil era mai economic.

map
06.12.2009, 00:10:57

Pai raspunsul nu era pentru tine:D Iar voi sunteti casatoriti deja (am vazut dovezi in poze:d), asa ca iar nu ti se aplica:D:D:D

josefine
06.12.2009, 00:32:07

hmm, nunta nu este o afacere. deci, un dans la paris cu sotul tau ar trebui sa fie suficient:-) ce poate fi mai romantic?
eu nu ma gandesc neaparat la finalul nuntii - cati bani am strans din dar. eu ma gandesc din prisma unei nunti inedite, care ar costa la fel cat costa o nunta in romania. dar intr-un loc mai exotic.

ilink
13.03.2010, 11:22:06
e o idee inedita
si.. cam atat

oricum e irealizabila parerea mea, daca vrei sa ai si rude si apropiati aproape de tine

dar intr-un grup restrans .. da.. in stilul nuntilor americane care se fac in LAS VEGAS

claudia2010
20.08.2010, 11:26:09
Ca de obicei parerile sunt impartite!! Oricum ideea e foarte romantica!;;)

lizz
14.09.2010, 11:45:15
Buna miresici :)

In cazul in care subiectul mai e de actualitate, sau intereseaza pe cineva, nu e chiar asa de scumpa o nunta la Paris.
Casatorie civila: nu cred ca se poate face daca nici unul din soti nu locuieste/munceste in Franta; oricum ai nevoie de 3 tone de acte...:-"
Casatorie religioasa: se poate face cu siguranta, sunt mai multe parohii ortodoxe in zona, trebuie poate doar vorbit cu preotul cu mult timp inainte ca sa fie liber in ziua aleasa.
Petrecere: un meniu complet e pe la 50-60 de euro, dar exista si la 20, si e mult mai ieftin daca faceti un bufet suedez. Cel mai interesant este sa faceti la un restaurant sau intr-un loc in care pretul inchirierii salii e inclus in pretul meniului. Atentie, evident e mai ieftin in suburbii decat in Paris.
Hotel: sunt si la preturi mai abordabile (hoteluri mai mici, independente sau ETAP), si repet, sunt multe hoteluri dragute in suburbii (30euro/persoana, poate si mai putin in camera de 3/4). In plus, sunt si sali care au camere (organizarea nuntii la un hotel/ ferma etc).
Transport: lowcost (Wizzair, Bleuair) si un bilet luat din vreme poate sa fie coste mai putin de 100 de euro.
Daca are cineva intrebari sau nevoie de sugestii, promit raspuns :):-p

chrystyna97
03.03.2011, 10:04:22
Si pana la urma, a facut cineva nunta in Paris?