PDA

Versiunea completa : Tort si prajituri in Satu Mare

Pagini : [1] 2

lore_vasc
09.12.2009, 23:32:51
Vad ca am inceput sa vorbim tot mai des despre cofetarii si nu am avut un topic doar despre acest lucru:)
La fel ca si Antonia si Ankutza mi-am facut tortul si prajiturile la Cofetaria 14 Mai.Am fost foarte multumita de tot ceea ce mi-au oferit.Foarte gustos tortul si prajiturile de asemenea.......ce-as manca acum o felie de tort=P~
Roxy sa sti ca,cofetarul este austriac asa cum bine ai spus,el este sotul patroanei Mihaela;-)
Referitor la Rapa am auzit si eu de ei ca fac torturi si praji bune.Cam pe unde vine Rapa.....strada Vulcani?

ankutza
10.12.2009, 13:08:50
Vad ca am inceput sa vorbim tot mai des despre cofetarii si nu am avut un topic doar despre acest lucru:)
La fel ca si Antonia si Ankutza mi-am facut tortul si prajiturile la Cofetaria 14 Mai.Am fost foarte multumita de tot ceea ce mi-au oferit.Foarte gustos tortul si prajiturile de asemenea.......ce-as manca acum o felie de tort=P~
Roxy sa sti ca,cofetarul este austriac asa cum bine ai spus,el este sotul patroanei Mihaela;-)
Referitor la Rapa am auzit si eu de ei ca fac torturi si praji bune.Cam pe unde vine Rapa.....strada Vulcani?

Loreeeeeeeeeeee nu ma mai joc..:(( :(( :(( ...mi-ai adus aminte de tort si acum am o poftaaaaaa....:((:((
Al nostru a fost cu crema de vanilie si crema de branza dulce..plus fructe. Delicios!!!! Am gustat mai multe variante....deci recomand cu incredere.
Fetelor poate am ajuta miresicile si daca am pune pozele...eu a incercat sa incarc dar nu ma lasa. Promit sa revin cu poza :D

LaRubia
10.12.2009, 18:06:01
Noi am avut tortul de la Seini......ce sa zic.....cuvintele sunt de prisos.....a fost BESTIAL!!!!si la gust si la aspect!!!!Nota 10 celor de la Seini!!!!!......si s-au purtat extraordinar de frumos cu noi....ink un 10 pt asta!!!!:A :A :A :A

lore_vasc
10.12.2009, 23:07:47
Loreeeeeeeeeeee nu ma mai joc..:(( :(( :(( ...mi-ai adus aminte de tort si acum am o poftaaaaaa....:((:((
Al nostru a fost cu crema de vanilie si crema de branza dulce..plus fructe. Delicios!!!! Am gustat mai multe variante....deci recomand cu incredere.
Fetelor poate am ajuta miresicile si daca am pune pozele...eu a incercat sa incarc dar nu ma lasa. Promit sa revin cu poza :D
Nu am vrut sa-ti fac pofta:D
Mamaaa cand ma gandesc ce bun a fost!:madlaugh:Al meu a fost din martipan cu interior de ciocolata cu foarte putina frisca si visine intregi(normal fara samburi).Tortul nasilor a fost la fel doar ca in forma de inima si am dat cate unul la fiecare pereche.Poze in semnatura:)

lolicriss1234
10.12.2009, 23:18:22
Noi am avut tortul de la Seini......ce sa zic.....cuvintele sunt de prisos.....a fost BESTIAL!!!!si la gust si la aspect!!!!Nota 10 celor de la Seini!!!!!......si s-au purtat extraordinar de frumos cu noi....ink un 10 pt asta!!!!:A :A :A :A

si noi tortul la seini l-am facut .era din martipan iar interiorul de cioco cu visine...si am aceleasi cuvinte de lauda despre ei
dar caserolele cu tortulete la cei de la lucmar pentru ca am iesit mai bine la pret ....iar caserolele le-am cumparat noi de la metro....

ALICEc
11.12.2009, 13:03:00
Noi la Lucmar am facut tortul si prajiturile....
Din pacate eu am gustat din tort doar cand am mers sa ne alegem tortul....ca pe urma la nunta nu am avut vreme (doar cateva lingurite...cand am taiat tortul)....deci...nu prea stiu ce gust a avut, doar de la invitati care l-au laudat tare mult.
D-na de la Lucmar e deschisa la orice idee si poti lucra f bine cu dansa...tortul nostru a fost luat de pe net....cu cateva idei de-ale ei...de-ale noastre..si asa a iesit...
A fost putin ciudat..deoarece noi nu ne asteptam sa fie asa....credeam ca florile din mijloc vor fi mai mici...:-?
Oricum...noi l-am considerat deosebit....important a fost ca le-a placut invitatiilor...si mai putin ne-a interesat pe noi celelalte aspecte..
Pupici!

Tilla
11.12.2009, 15:13:09
si noi tortul la seini l-am facut .era din martipan iar interiorul de cioco cu visine...si am aceleasi cuvinte de lauda despre ei
dar caserolele cu tortulete la cei de la lucmar pentru ca am iesit mai bine la pret ....iar caserolele le-am cumparat noi de la metro....

Am auzit multe destre cofetaria si laboratorul din Seini. M-ar interesa oferta lor. Eu tot mai am timp sa comand si asta.
Dar ma ajuta foarte mult parerile voastre despre torturi. Sincer cea mai buna parjitura pe care am mancat-o in Satu Mare era la Iulius Meinl. Cofetraia s-a inchis de mult. Pacat!

Ce forme preferati?Si ce decoruri?

airiana
11.12.2009, 16:48:36
Eu as vrea pentru tort o forma aparte, ceva reprezentativ pentru cuplul nostru. As vrea sa fie invelit in ciocolata alba cu flori naturale deasupra.:x

lore_vasc
11.12.2009, 18:24:56
Am auzit multe destre cofetaria si laboratorul din Seini. M-ar interesa oferta lor. Eu tot mai am timp sa comand si asta.
Dar ma ajuta foarte mult parerile voastre despre torturi. Sincer cea mai buna parjitura pe care am mancat-o in Satu Mare era la Iulius Meinl. Cofetraia s-a inchis de mult. Pacat!

Ce forme preferati?Si ce decoruri?
La cofetaria din Seini nu iti spun un pret exact pe kg de tort la ei depinde de ce forma vrei sa aiava tortul si cat de complicat este de facut.....miresica Simoone iti poate spune mai multe de cat a costat-o tortul ca prajiturile le-a facut in alta parte.

roxi_libo
14.12.2009, 22:00:04
La cofetaria din Seini nu iti spun un pret exact pe kg de tort la ei depinde de ce forma vrei sa aiava tortul si cat de complicat este de facut.....miresica Simoone iti poate spune mai multe de cat a costat-o tortul ca prajiturile le-a facut in alta parte.

E buna ideea, cred ca asa voi face si eu. Tortuletele la o firma diferita, pt k as vrea neaparat sa fac tortul in 14mai si tortuletele imi ies prea scumpe la ei.
Va arat cateva idei de tort, eu il voi face suspendat :D pentru ca avem invitati putini..120..si in stil "american" ar iesi prea mic.

lolicriss1234
14.12.2009, 23:45:42
modele torturi

http://picasaweb.google.com/lolicriss/PozeTort#

dydy_nycky
15.12.2009, 00:00:00
buna fetelor, ma bag si eu in discutia cu torturile ptr ca si eu am avut tortul de nunta facut in satu mare, la cofetaria 14 mai unde intradevar cofetarul este austriac iar mihaela este o draguta>:D<...tortul nostru a fost din ciocolata si visine si a fost super gustos, iar de la nunta incoace de cate ori vroiam tort sau prajituri tot acolo mergeam...insa nu stiu ce sa zic de torturile de la seini, acuma fiecare cu gusturile lui insa eu am mancat tort facut la seini si nu mi-a placut sincer, prima data cand am mancat nu am putut sa mananc toata felia desi era mica m-am scarbit repede de ea si a 2-a oara mamei mele i s-a facut rau de la tort...asa ca eu zic mai intai sa cereti sa gustati tort facut de ei (sau de oricine) si abia apoi sa va hotarati ptr ca riscati sa nu va placa, la fel ca mie...eu recomand cofetaria 14 mai :) , dar v-am spus oriunde va duceti sa va interesati de tort gustati mai intai compozitia care va ganditi ca v-ar placea sa o aveti la nunta...asta a fost tortul nostru http://picasaweb.google.com/DyanaNyc/17082008NUNTANOASTRA#5320449886441816882

lore_vasc
15.12.2009, 00:24:12
E buna ideea, cred ca asa voi face si eu. Tortuletele la o firma diferita, pt k as vrea neaparat sa fac tortul in 14mai si tortuletele imi ies prea scumpe la ei.
Va arat cateva idei de tort, eu il voi face suspendat :D pentru ca avem invitati putini..120..si in stil "american" ar iesi prea mic.
Frumoase torturile care ni le-ai postat:)Si noi am avut tot asa etajat,am avut 5 etaje:)
Dydy frumos tortul vostru!:xNici nu am stiut ca ai facut tortul la cofetaria din 14 Mai!

lore_vasc
15.12.2009, 00:26:10
modele torturi

Foarte frumoase toate!:xSunt torturi de la cofetaria din Seini ca si mie mi-au trimis cam aceste modele:)

gabitza_roca
15.12.2009, 10:38:33
modele torturi

yammi ce pofte am... foarte frumoase...

Tilla
15.12.2009, 13:52:47
modele torturi

Ce bine! Ma pot inspira si nici nu trebuie sa ma duc pana in Seini.
Asa cum mi-ati recomandat o sa ma duc sa le gust.
Intrebarea mea ar fi: tortul ce gusta ar trebui sa aiba sa-i placa la toata lume? Eu nu vreau tort diplomat,e prea demodat si gretos.

lore_vasc
15.12.2009, 17:39:36
Intrebarea mea ar fi: tortul ce gusta ar trebui sa aiba sa-i placa la toata lume? Eu nu vreau tort diplomat,e prea demodat si gretos.
Atat la Seini cat si la Cofetaria 14 mai unde mi-am facut eu tortul au mai multe tipuri de tort:de caramel,cu fructe,ciocolata cu visine intregi(care l-am avut eu=P~),tiramisu si altele care nu imi mai aduc aminte

lolicriss1234
15.12.2009, 19:09:05
http://picasaweb.google.com/lolicriss/PozeTort02#

am postat si restul modelelor de tort pe care le aveam in computer

sper sa va fie de folos

dydy_nycky
16.12.2009, 14:17:43
pay eu am gustat ceva tort cu branza, nu mi-a placut, am mai gustat ceva tort cu cafea si capucino cred...am observat ca majoritatea miresicilor de aici (ma refer la forum, am vazut la un moment dat cand am citit la topicurile cu tort) au avut tort din ciocolata si visine, eu zic ca e o combinatie reusita... eu cel putin ti-o recomand aceasta combinatie, vezi ce iti mai recomanda si alte miresici sau gandeste-te cum ti-ar placea si tie

ankutza
16.12.2009, 15:47:46

Eu initial am vrut sa-l fac in Seini, dar am ales 14 Mai...esta mult mai avantajos ca pret, plus ca tipa a fost o draguta si a avut multa rabdare. Sa nu va mai zic ca m-a sunat in saptamana nuntii sa ma intrebe de artificii (eu uitasem de ele:"> )....noroc cu ea <:-P
Asa e cel mai bine, sa mergi sa gusti.
Noi am mers si am si gustat diferite combinatii..singurul care nu stiam cum e cel cu crema de branza;)) ;)) , dar a meritat sa risc.

Tilla
17.12.2009, 12:28:06
pay eu am gustat ceva tort cu branza, nu mi-a placut, am mai gustat ceva tort cu cafea si capucino cred...am observat ca majoritatea miresicilor de aici (ma refer la forum, am vazut la un moment dat cand am citit la topicurile cu tort) au avut tort din ciocolata si visine, eu zic ca e o combinatie reusita... eu cel putin ti-o recomand aceasta combinatie, vezi ce iti mai recomanda si alte miresici sau gandeste-te cum ti-ar placea si tie

Multumesc. E greu sa gasesti un tort pe gustul tuturor. Mi-e imi place cel cu ciocolata si visine, imi aduce aminte ca pe vremea comunismului prea putine prajituri puteai sa faci. Dar cel mai in voga era Musuroiul din piscot de cacao si visine.

Tilla
17.12.2009, 12:30:46
Eu initial am vrut sa-l fac in Seini, dar am ales 14 Mai...esta mult mai avantajos ca pret, plus ca tipa a fost o draguta si a avut multa rabdare. Sa nu va mai zic ca m-a sunat in saptamana nuntii sa ma intrebe de artificii (eu uitasem de ele:"> )....noroc cu ea <:-P
Asa e cel mai bine, sa mergi sa gusti.
Noi am mers si am si gustat diferite combinatii..singurul care nu stiam cum e cel cu crema de branza;)) ;)) , dar a meritat sa risc.

Cred ca si asta reprezinta un punct forte. Si eu sunt uituca, nici nu stiu ce as face fara minilaptop-ul meu. Imi aduce aminte de toate lucrurile pe care le uit. Dar in pragul nuntii cred ca va fi si mai greu.
O sa contactez si cofetaria din 14 mai poate e mai bine sa fie totul aproape si la andemana.

LaRubia
17.12.2009, 14:44:08
noi am avut tortul de ciocolata alba de la Seini.......fffff bun.....toata lumea a laudat tortul....atat gustul cat si aspectul....
eu am ales sa il fac la Seini deoarece cand am fost in 14 Mai ( initial acolo am vrut sa-l fac )sa il comand,am vrut sa si gust ceea ce voi comanda.....si mi s-a spus ca daca vreau sa gust trebuie sa cumpar ca sa pot gusta....ceea ce mie nu mi s-a parut foarte ok....ca nu voiam o felie intreaga ci o bucatica.....ca sa imi dau seama de gust.....pai aveam de ales intre vreo 6 feluri.....asta insemna sa cheltui 30 lei DOAR ca sa pot gusta....si daca nu imi placeau???nu e o uma fff mare,dar daca tot fac o comada de 200 Ron cred ca macar atat putea face si ei.....m-au cam dezamagit....intre timp am fost la o nunta la niste prieteni.....si am gustat din tortul lor.....am mai cerut ink o portie atat de bun a fost......toti de la masa noastra au ramas surprinsi de gust....a fost delicios!!!asa ca am intrebat mirele unde au facut tortul si mi-a spus: SEINI......asa ca m-am decis atunci ca la Seini vom face tortul
am sunat sa ma programez la degustat......si cand ajung acolo....erau pregatite pt mine 7 caserole de mini -tortulete ,de diferite gusturi.....am ramas surprinsa,dar e o idee fff buna....pt ca asa am putut cere parerea la mai multe persoane in legatura cu gustul pe care sa-l aleg.....asa s-a votat cel de ciocolata alba....
sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.....o:-)

gabitza_roca
17.12.2009, 15:08:50
nu ne-ai plictisit deloc cu povestea ta, simoone, m-ai facut curioasa si nerabdatoare sa gust -gustam si noi..

m-am mai "holbat" la miresicile din cluj... am vazut un tort cu un aspect mai special..sa va arat..
mie tare imi place..\:D/

roxi_libo
17.12.2009, 15:19:07
Nu ne-ai plictisit chiar deloc. Mi se pare normal sa ti se dea sa gusti. Eu oscilez intre cofetaria din 14 Mai si Lucmarc :">daca imi amintesc exact numele. La cei din 14 Mai nu imi place vanzatoarea ;)), dar am gustat celebra prajitura cu visine (mi-am cumparat-o) si mi-a placut enorm de mult. Eu sunt fan "Padurea Neagra" pe care o cumparam de la cofetaria Elitte de pe vremuri, nu stiu dc o stiti. Pe la finalul lui ianuarie ma voi decide.

M-ar tenta si pe mine prajitura cu cioco alba, imi place ciocolata alba :">...
Eu cred ca e important ca tortul sa fie gustos.

lore_vasc
17.12.2009, 21:47:07
nu ne-ai plictisit deloc cu povestea ta, simoone, m-ai facut curioasa si nerabdatoare sa gust -gustam si noi..

m-am mai "holbat" la miresicile din cluj... am vazut un tort cu un aspect mai special..sa va arat..
Interesant tortul intradevar!:)

LaRubia
17.12.2009, 23:17:07

ma bucur:"> :"> :">
:* :* :*

roxi_libo
21.12.2009, 10:07:57
Ati putea sa imi trimiteti un pm cu nr de telefon a celor din seini?;;) ..:D ..pls

Antonia_Pap
21.12.2009, 16:34:36
Eu sunt fan "Padurea Neagra" pe care o cumparam de la cofetaria Elitte de pe vremuri, nu stiu dc o stiti.
Eu cred ca e important ca tortul sa fie gustos.

Si eu sunt fan "Padurea Neagra" ;)) , dar sincer mi-a placut si mai mult "celebrul" tort cu visine de la cei din 14 mai =P~

lore_vasc
21.12.2009, 17:18:23
Si eu sunt fan "Padurea Neagra" ;)) , dar sincer mi-a placut si mai mult "celebrul" tort cu visine de la cei din 14 mai =P~
Daaaaaa=P~=P~=P~=P~

Ati putea sa imi trimiteti un pm cu nr de telefon a celor din seini?;;) ..:D ..pls
Ti-am trimis PM.

lolicriss1234
21.12.2009, 17:49:46

am vazut ca ai primit nr telefon ............
nu trebuie sa iti alegi modelul tortului din ceea ce fac ei poti sa iti duci o poza cu tortul pe care il doresti ...modelul ....nu doar la ei ci si la cei din 14 mai ....si il realizeaza ...

Inaa
21.12.2009, 22:49:52
noi am avut tortul de ciocolata alba de la Seini.......fffff bun.....toata lumea a laudat tortul....atat gustul cat si aspectul....
eu am ales sa il fac la Seini deoarece cand am fost in 14 Mai ( initial acolo am vrut sa-l fac )sa il comand,am vrut sa si gust ceea ce voi comanda.....si mi s-a spus ca daca vreau sa gust trebuie sa cumpar ca sa pot gusta....ceea ce mie nu mi s-a parut foarte ok....ca nu voiam o felie intreaga ci o bucatica.....ca sa imi dau seama de gust.....pai aveam de ales intre vreo 6 feluri.....asta insemna sa cheltui 30 lei DOAR ca sa pot gusta....si daca nu imi placeau???nu e o uma fff mare,dar daca tot fac o comada de 200 Ron cred ca macar atat putea face si ei.....m-au cam dezamagit....intre timp am fost la o nunta la niste prieteni.....si am gustat din tortul lor.....am mai cerut ink o portie atat de bun a fost......toti de la masa noastra au ramas surprinsi de gust....a fost delicios!!!asa ca am intrebat mirele unde au facut tortul si mi-a spus: SEINI......asa ca m-am decis atunci ca la Seini vom face tortul
am sunat sa ma programez la degustat......si cand ajung acolo....erau pregatite pt mine 7 caserole de mini -tortulete ,de diferite gusturi.....am ramas surprinsa,dar e o idee fff buna....pt ca asa am putut cere parerea la mai multe persoane in legatura cu gustul pe care sa-l aleg.....asa s-a votat cel de ciocolata alba....
sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea.....o:-)

Simoone,

Multumesc ca ai impartasit cu noi aceasta informatie.
Pot sa spun ca sunt de acord cu tine. Si noi am fost atat in 14 mai, cat si la d-na Rapa sa ne interesam de tort...intr-adevar multa amabilitate, dar ca sa gustam trebuia a platim sau sa comnadam un tort de cel putin 800 grame.....
Spune-mi,te rog, daca trebuie sa ma programez cu mult timp inainte daca vreau sa merg la cei din Seini. In ultima vreme am ajuns destul de rar in SM si de obicei mergem in weekenduri.
Multumesc frumos.
Inaa

lore_vasc
21.12.2009, 23:36:14
Simoone,

Pot sa spun ca sunt de acord cu tine. Si noi am fost atat in 14 mai, cat si la d-na Rapa sa ne interesam de tort...intr-adevar multa amabilitate, dar ca sa gustam trebuia a platim sau sa comnadam un tort de cel putin 800 grame.....
Spune-mi,te rog, daca trebuie sa ma programez cu mult timp inainte daca vreau sa merg la cei din Seini. In ultima vreme am ajuns destul de rar in SM si de obicei mergem in weekenduri.
Multumesc frumos.
Inaa
Eu am degustat la 14 Mai din fiecare tort fara sa fiu ,,obligata sa comand un tort de cel putin 800grame,,:)>-Nu mai stiu daca am platit ptr ce am degustat(ne-a dat cate o felie destul de mare din fiecare tip de tort) chiar am sa-l intreb pe sot si maine iti spun;-)

ceska
18.01.2010, 12:11:05
Imi poti da te rog un nr de telefon de la cei din 14 Mai?Eu as dori sa fac aici aproape undeva...Seful meu face in Seini ...Mi a aratat o gramada de modele de la cei din Seini,sunt superbe,si la gust...La pret sunt putin cam...Marisori...
Dar nu stiu cat e la astia din SM...Dar totusi sunt mai aproape...Cand tre sa merg sa vad de torturi?

roxi_libo
18.01.2010, 14:47:40
Imi poti da te rog un nr de telefon de la cei din 14 Mai?Eu as dori sa fac aici aproape undeva...Seful meu face in Seini ...Mi a aratat o gramada de modele de la cei din Seini,sunt superbe,si la gust...La pret sunt putin cam...Marisori...
Dar nu stiu cat e la astia din SM...Dar totusi sunt mai aproape...Cand tre sa merg sa vad de torturi?

Sincer spor pt ai putea sa mergi sa vezi deja. preturile sunt aceleasi peste tot in oras. Cele din seini nu le stiu pt ca inca nu am ajuns acolo, dar in oras sunt de la 27Ron in sus peste tot.

Detalii despre cei din M14 afli si pe site-ul lor. "torturi marzipan" da in google ;))

lore_vasc
19.01.2010, 10:38:39
Eu am degustat la 14 Mai din fiecare tort fara sa fiu ,,obligata sa comand un tort de cel putin 800grame,,:)>-Nu mai stiu daca am platit ptr ce am degustat(ne-a dat cate o felie destul de mare din fiecare tip de tort) chiar am sa-l intreb pe sot si maine iti spun;-)
Am uitat sa raspund aici si anume ca ce am degustat am platit dar erau feliute mai mici.

lore_vasc
19.01.2010, 10:46:00
Ti-am trimis si eu numarul lui Mihaela ;-)

Antonia_Pap
19.01.2010, 11:29:11
Citat:
Postat de lore_vasc http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2783311#post2783311)

Am uitat sa raspund aici si anume ca ce am degustat am platit dar erau feliute mai mici.

Deci pana la urma erau mari sau mici? :-p
Hai ca am glumit ;))

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

lore_vasc
19.01.2010, 13:35:27
Deci pana la urma erau mari sau mici? :-p
Hai ca am glumit ;))

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif
Da intradevar am facut o cacialma:DAm vrut sa zic ca nu erau asa de mari de 800gr cum a spus careva miresica ca a obligat-o sa comande.

ixor21
28.01.2010, 10:00:39
Buna fetelor...sunt si eu mai noua pe aici si as avea nevoie de putin ajutor. Unde ma sfatuiti sa-mi fac un tort mai micut, cam la vreo 4 kg, pt cununia civila si cam ce cream sa aiba. As vrea sa-l fac in oras nu la seini.(iar eu cum sunt din Baia Mare nu prea cunosc cofetarii aici in Satu Mare, desi stau de aprox un an, sotul nu prea m-a scos la prajitura:D)

ankutza
28.01.2010, 10:27:51
Buna fetelor...sunt si eu mai noua pe aici si as avea nevoie de putin ajutor. Unde ma sfatuiti sa-mi fac un tort mai micut, cam la vreo 4 kg, pt cununia civila si cam ce cream sa aiba. As vrea sa-l fac in oras nu la seini.(iar eu cum sunt din Baia Mare nu prea cunosc cofetarii aici in Satu Mare, desi stau de aprox un an, sotul nu prea m-a scos la prajitura:D)

Noi pt cununia civila (a fost cu 2 saptamani mai repede) nu aveam in plan sa luam tort. Si in dimineata cu pricina, eu eram la coafor...si mi-a venit ideea ca am putea profita sa gustam tortul pt nunta, asa ca l-am sunat pe sot sa mearga sa ia un tortulet de la cofetaria din 14 Mai. Au fost tare draguti, ca l-au facut pe loc..:D :D
Chiar nu ma asteptam sa il faca asa repede.. a avut 2-3 kg, ne-a pus niste floricele din martipan si au scris numele noastre. A iesit chiar frumos...
aaaaaaa,sa nu uit...drumul spre casa a fost cu peripetii.:)) Mi-am pus lentilele noi sa vad daca ma obisnuiesc cu ele...si una a ajuns direct in tort :)) :)) :)) , si cum deasupra era frisca.....fix bine s-a "indulcit" lentila mea :)) :))

ixor21
28.01.2010, 21:56:13
Noi pt cununia civila (a fost cu 2 saptamani mai repede) nu aveam in plan sa luam tort. Si in dimineata cu pricina, eu eram la coafor...si mi-a venit ideea ca am putea profita sa gustam tortul pt nunta, asa ca l-am sunat pe sot sa mearga sa ia un tortulet de la cofetaria din 14 Mai. Au fost tare draguti, ca l-au facut pe loc..:D :D
Chiar nu ma asteptam sa il faca asa repede.. a avut 2-3 kg, ne-a pus niste floricele din martipan si au scris numele noastre. A iesit chiar frumos...
aaaaaaa,sa nu uit...drumul spre casa a fost cu peripetii.:)) Mi-am pus lentilele noi sa vad daca ma obisnuiesc cu ele...si una a ajuns direct in tort :)) :)) :)) , si cum deasupra era frisca.....fix bine s-a "indulcit" lentila mea :)) :))
Foarte haioasa intamplarea..:)) O sa merg pana acolo sa vad ce prajituri au...ca mai toata lumea lauda cofetaria asta.
P.S.: am tot auzit pe la tv de cofetaria doamnei Rapa. E una si aceeasi?:-?

gabitza_roca
29.01.2010, 09:02:59

mai tot timpul faci sau ti se intampla ceva...daca bine imi aduc aminte .. tu ai "patit-o" in metrou, nu-i asa?

gabitza_roca
29.01.2010, 09:06:53
Foarte haioasa intamplarea..:)) O sa merg pana acolo sa vad ce prajituri au...ca mai toata lumea lauda cofetaria asta.

trebuie sa fie aceeasi.. nu cred ca sunt mai multe doamne Rapa care sa aiba cofetarie..ori ma insel? :-?
sigur vei fi multumita de torturile lor..nu uita sa treci cu vederea de "doamna vanzatoare".. a carei atitudine lasa de dorit ;-)

ankutza
29.01.2010, 10:20:39
mai tot timpul faci sau ti se intampla ceva...daca bine imi aduc aminte .. tu ai "patit-o" in metrou, nu-i asa?

=)) =)) ooooo....daca ar fi sa-mi povestesc pateniiiiiiile....=)) =))
Dar ma abtin ca imi fac "firma" de rusine=))

BRIana22
30.01.2010, 19:49:23

Intrebarea ta era daca cofetaria din 14 mai (de care spunea Ankutza) este cea a doamnei Rapa ?
Daca da, atunci raspunsul este NU, nu este aceeasi. Doamna Rapa are cofetaria Fantezia Decor de pe str. Iosif Vulcan (o stradutza de langa str. Paulesti - Micro 17).
Sper sa-ti foloseasca informatia.
>:D<

gabitza_roca
30.01.2010, 20:06:09
Intrebarea ta era daca cofetaria din 14 mai (de care spunea Ankutza) este cea a doamnei Rapa ?
Daca da, atunci raspunsul este NU, nu este aceeasi. Doamna Rapa are cofetaria Fantezia Decor de pe str. Iosif Vulcan (o stradutza de langa str. Paulesti - Micro 17).
Sper sa-ti foloseasca informatia.

deci am facut o gafa!..scuze..#-o

roxi_libo
30.01.2010, 23:55:06
Sugestii...

Lavinia_Balint
03.02.2010, 19:36:38
buna fetele !!! sunt noua pe aici si am vazut ca se discuta pe subiectul RAPA.am auzit de ea sau ei cum or fi foarte multe....majotitatea nuntilor la acre am fost eu torul a fostd e acolo ca sa spun ac probabil ca pret sunt mai scumpi dar e bun... si eu stau sa ma gandesc daca sa nu caut ceva mai eftin...ce zice-ti de preturile lor fata de altii furnizori?

BRIana22
03.02.2010, 20:02:07
buna fetele !!! sunt noua pe aici si am vazut ca se discuta pe subiectul RAPA.am auzit de ea sau ei cum or fi foarte multe....majotitatea nuntilor la acre am fost eu torul a fostd e acolo ca sa spun ac probabil ca pret sunt mai scumpi dar e bun... si eu stau sa ma gandesc daca sa nu caut ceva mai eftin...ce zice-ti de preturile lor fata de altii furnizori?
Sunt cofetarii si mai scumpe, dar si mai ieftine decat sunt cei de la Fantezia Decor (firma doamnei Rapa).
Ai dreptate, majoritatea nuntilor din sm au tort de la ei.
Ca si aspect sunt altii cu suporturi si ornamente de tort mult mai reusite, insa ca si gust eu sunt multumita de cei de la Fantezia (mai ales tortul cu crema de fructe de padure=P~ sau cel cu alunite maruntite).
;))

Lavinia_Balint
03.02.2010, 20:18:27
la ala m-am gandit eu :-p =P~

BRIana22
03.02.2010, 21:20:15
la ala m-am gandit eu :-p =P~
Cade foarte bine la stomac dupa un meniu plin de carnuri, cum este la nunta.

LaRubia
03.02.2010, 21:43:11
Simoone,

Multumesc frumos.
Inaa

scuza-ma ca iti raspund asa tarziu.....dar eu nu prea intru pe aceste subiecte...shame on me#-o
nu trebuie sa te programezi cu mult timp inainte....cu 2-3 zile ...atata cat sa aiba si ei timp la dispozitie sa faca niste mostre pt tine
eu am doar cuvinte de lauda la adresa lor.....=D> =D> =D>

roxi_libo
03.02.2010, 23:33:30
Fetelor si eu am dat avans la Rapa pentru tort. Prajiturile ma gandesc sa le fac la LucMar.
Am fost intr-o zi in 14 mai si am cumparat prajitura mea favorita cu visine, ..doar ca nu era ca de obicei. I-a lipsit exact blatul care imi place mie cel mai mult...asa ca m-am suparat ;))

Preturile sa stiti ca sunt cam lafel peste tot.
Eu am ajuns la concluzia ca se poate alege fara frica Rapa, 14Mai si Seini, toti fac prajituri foarte gustoase si au cate ceva aparte.:-?
:-p

PS. Ati gustat torturile cu nuca, cel cu branza asortat sau cel cu bucati de ciocolata de la Rapa?

printesica
04.02.2010, 00:57:42
Buna fetelor:) azi am dat avansul pt tort la d-na Rapa. prajiturile inca nu stim unde sa le facem, trebuie sa ne decidem cat de repede. voi unde imi recomandati sa facem prajiturile?

Roxa0404
04.02.2010, 13:34:28
Fetelor si eu am dat avans la Rapa pentru tort. Prajiturile ma gandesc sa le fac la LucMar.
Am fost intr-o zi in 14 mai si am cumparat prajitura mea favorita cu visine, ..doar ca nu era ca de obicei. I-a lipsit exact blatul care imi place mie cel mai mult...asa ca m-am suparat ;))

Preturile sa stiti ca sunt cam lafel peste tot.
Eu am ajuns la concluzia ca se poate alege fara frica Rapa, 14Mai si Seini, toti fac prajituri foarte gustoase si au cate ceva aparte.:-?
:-p

PS. Ati gustat torturile cu nuca, cel cu branza asortat sau cel cu bucati de ciocolata de la Rapa?

Nu stii mai multe de Lucmar? E mai bun la Dna Rapa tortul? Multzu

ixor21
04.02.2010, 14:05:57
Trebuie sa-mi fac tortul pentru civila. Ce sa aleg? Fantezia decor(doamna Rapa) sau cofetaria de pe 14 mai? Ce ziceti? Unde sunt mai bune?:-\

lore_vasc
04.02.2010, 16:17:27
Trebuie sa-mi fac tortul pentru civila. Ce sa aleg? Fantezia decor(doamna Rapa) sau cofetaria de pe 14 mai? Ce ziceti? Unde sunt mai bune?:-\

Nu stii mai multe de Lucmar? E mai bun la Dna Rapa tortul? Multzu
La aceste intrebari este foarte greu de raspuns deoarece depinde fiecare unde ii place mai mult,adica aici ma refer atat la gust cat si la pret.Sunt sigura ca daca ma vei intreba pe mine unde ii mai bine eu voi zice 14 Mai ca acolo mi-am facut atat tortul cat si praji,daca vei intreba pe Alice care si-a facut tortul la LUCMAR(nu stiu daca si praji) v-a zice ca Lucmar este mai buna si tot asa si la restul fetelor......cam complicat8-}

Roxa0404
04.02.2010, 23:01:45
La aceste intrebari este foarte greu de raspuns deoarece depinde fiecare unde ii place mai mult,adica aici ma refer atat la gust cat si la pret.Sunt sigura ca daca ma vei intreba pe mine unde ii mai bine eu voi zice 14 Mai ca acolo mi-am facut atat tortul cat si praji,daca vei intreba pe Alice care si-a facut tortul la LUCMAR(nu stiu daca si praji) v-a zice ca Lucmar este mai buna si tot asa si la restul fetelor......cam complicat8-}

Mersi de raspuns. Ai dreptate. O sa le incerc pe toate si ma voi decide :-\

Inaa
06.02.2010, 23:04:02
scuza-ma ca iti raspund asa tarziu.....dar eu nu prea intru pe aceste subiecte...shame on me#-o
nu trebuie sa te programezi cu mult timp inainte....cu 2-3 zile ...atata cat sa aiba si ei timp la dispozitie sa faca niste mostre pt tine
eu am doar cuvinte de lauda la adresa lor.....=D> =D> =D>

Simoone,

Nici o problema ca nu mi-ai raspuns, in plus, in ultima vreme nici eu n-am mai avut timp sa intru pe forum.
Am vorbit si cu Lolicriss despre tort, ca si ei au avut tortul comandat de la Seini.
Am mers cu modelul si dupa degustare le-am spus ce vrem.
Sper sa faca treaba buna si sa fiu si eu tot atat de multumita de ei cum ati fost voi.
Inaa

ana_strumfi
14.02.2010, 15:36:05
Fetelor, cate dintre voi ati avut sau ales tortul cu martipan? Am vorbit si cu cofetarese si imi sugereaza ca e prea dulce, se taie urat, nu place tuturor etc. Mi-au spus ca se poate face un tort aspectuos si cu frisca

Tilla
14.02.2010, 21:27:46
Uitati ce am gasit.http://www.cofetariafriandise.ro/
Asta am gustat la botez, nu va pot descrie gustul doar sa va spun ca este ceva ce n-am mai mancat si este foarte usoara.

lore_vasc
14.02.2010, 22:32:33
Fetelor, cate dintre voi ati avut sau ales tortul cu martipan? Am vorbit si cu cofetarese si imi sugereaza ca e prea dulce, se taie urat, nu place tuturor etc. Mi-au spus ca se poate face un tort aspectuos si cu frisca
Eu,ankutza,simoone,daca nu ma insel si Alice a avut din martipan tortul,Antonia a avut din frisca daca nu ma insel cu o fundita de martipan pe fiecare tortulet in parte dar ne-a spus ca nu recomanda martipanul peste frisca ca aluneca martipanul.Intradevar ca este un pic dulce dar ca se taie urat nu este adevarat numai daca nu este martipanul adevarat ala se taie urat adica cel facut din apa cu zahar se intareste si se crapa......si mami mi-a spus ca daca nu v-a place la toata lumea ce voi face?dar eu am zis ca daca tot ii laudat de atata lume trebuie sa fie si bun si am stiut cum lucreaza cofetaria si am mers pe mana lor.....si l-a laudat foarte multa lume:)Bineanteles ca se pot face si torturi aspectuoase si cu frisca,depinde fiecare ce ii place:)

Lavinia_Balint
17.02.2010, 19:18:28
stie cineva sa imi spuna ce laborator de patiserie este langa spitaluld e contagiosi pe corvinilor...nu stiu cum se numeste si ma trimis cineva acolo ca cica fac torturi bune si praji la fel ..

BRIana22
18.02.2010, 11:07:06
stie cineva sa imi spuna ce laborator de patiserie este langa spitaluld e contagiosi pe corvinilor...nu stiu cum se numeste si ma trimis cineva acolo ca cica fac torturi bune si praji la fel ..
Daca nu ma insel, acolo are sediu Orizontul...cofetarie aceea veche, clasica din SM. Adevarul este ca sunt foarte bune prajiturile facute acolo:-p .

BRIana22
18.02.2010, 11:08:40
De la Art Mariaje SM, cateva torturi facute de fantezia decor - doamna Rapa.
:*

ceska
19.02.2010, 08:18:55
Buna fetelor...
As dori sa va intreb nu stiti cumva daca la fantezia decor fac torturi de ciocolata cu visine eu aia as vrea ,dar nu stiu daca fac si acolo si daca trebuie sa ma programez inainte sa merg la dna rapa...
sau cum se procedeaza la ea?
ai posibilitatea sa gusti ceva?:D

BRIana22
19.02.2010, 11:01:46
Buna fetelor...
As dori sa va intreb nu stiti cumva daca la fantezia decor fac torturi de ciocolata cu visine eu aia as vrea ,dar nu stiu daca fac si acolo si daca trebuie sa ma programez inainte sa merg la dna rapa...
sau cum se procedeaza la ea?
ai posibilitatea sa gusti ceva?:D
Eu stiu ca fac torturi de cioco cu visine !...sau cel putin faceau mai demult;)) .
Du-te pana acolo ca tot nu e departe...este cand o gasesti pe ea acolo, este cand sunt doar fetele din laborator. Daca totusi vrei un numar de telefon, ti-l pot da in PM.
In principiu, daca vrei sa-l gusti trebuie sa comanzi unul, chiar daca unul foarte mic, insa stiu ca nu au spre degustare.
:*

airiana
20.02.2010, 23:35:09
Am luat de Craciun tort cu cioco si visine de la rapa. A fost oribil: crema nu era buna, insiropat nu era deloc, nu prea avea nici un gust. Prajiturile au fost asa si asa, am mancat si mai bune. In schimb turou rudi-ul a fost f bun (tortul cu branza). Eu zic sa gustati inainte de a face comanda. Indiferent de unde.

roxi_libo
21.02.2010, 19:14:40
airiana tu ai comandat la ei? Stiu ca asa vroiai.. Si eu am comandat la ei, am mancat de la ei tort la 2nunti si a fost ok. O sa ii stresez sa il insiropeze la refuz!!

Asta e oferta lor:
tort fructe
blat ciocolata cu: visine,bucati cioco,alune,nuca
tort fructe de padure
tort cu branza asortat
tort caramel
tiramisu

Eu cred ca voi cere tortul cu branza.

BRIana22
22.02.2010, 09:57:01
Airiana, poate ai prins tu unul mai prost facut:-p ...sau o fi schimbat reteta:)) . Si noi am comandat tort cu cioco si visine si a fost delicios: era insiropat, iar crema era ok. Noua ne-a placut !
In weekend comand din nou si va scriu dupa...

loredana_f
22.02.2010, 20:07:16
buna....am si eu o intrebare....stie cineva unde se gaseste de inchiriat fantana de ciocolata in satu mare????ms

roxi_libo
22.02.2010, 20:43:39
buna....am si eu o intrebare....stie cineva unde se gaseste de inchiriat fantana de ciocolata in satu mare????ms

Eu stiu asa: la cofetaria daniel si la Fantezia Decor (Rapa).

Tilla
22.02.2010, 20:46:35
Exact...iar pretul este intre 500 si 1500 lei fara fructe.

gabitza_roca
26.02.2010, 14:56:47
fetelor...pt idei..inspiratii .. modele de tort.. s u g a r s h o p .. e un site maghiar, supertare..
ce de bunatati!!!!!

Tilla
27.02.2010, 18:22:33
Mersi pentru site. Trebuie sa decidem si noi. Va mai atasez si eu cateva idei.

roxi_libo
27.02.2010, 23:05:00
Un tort al unei mirese din Baia Mare.

lore_vasc
27.02.2010, 23:25:46
Frumoase torturi!Eu una nu as sti din care sa aleg ca sunt exagerat de multe modele care imi plac....deabia ne-am decis la ce model sa ramanem si noi8-}

ana_strumfi
28.02.2010, 00:39:03
Atatea modele, mi se invarte capul :))

Cateva poze de la targul din Baia Mare. Doar cateva, am fost ocupata cu rochiile....desi au fost asa de putine :(

lore_vasc
28.02.2010, 00:46:15
Atatea modele, mi se invarte capul :))

Cateva poze de la targul din Baia Mare. Doar cateva, am fost ocupata cu rochiile....desi au fost asa de putine :(
Si pozele?Las ca rochita o sa o gasesti unde nici prin cap nu-ti v-a trece>:D<

ana_strumfi
28.02.2010, 00:48:19
Si pozele?Las ca rochita o sa o gasesti unde nici prin cap nu-ti v-a trece>:D<

Numai 2 poze am facut, dar n-au iesit bine :( mda....le-a facut mama :))

gabitza_roca
28.02.2010, 19:31:12
la ce preturi sunt prajiturile? in caserola..pt invitati.. ? un pret aproximativ imi este suficient...sa-mi fac o idee..

roxi_libo
28.02.2010, 19:47:49
la ce preturi sunt prajiturile? in caserola..pt invitati.. ? un pret aproximativ imi este suficient...sa-mi fac o idee..

gaby, la Rapa si Daniel sunt in jur de 9ron tortuletele. La LucMarc sunt mai ieftine, cred ca 6Ron. Sunt scumpe doar la noi in judet, in cluj in 2009 erau 4.5ron dobos sau ciocolata.
Prajiturile nu stiu, si eu sunt curioasa.

gabitza_roca
28.02.2010, 20:15:12
gaby, la Rapa si Daniel sunt in jur de 9ron tortuletele. La LucMarc sunt mai ieftine, cred ca 6Ron. Sunt scumpe doar la noi in judet, in cluj in 2009 erau 4.5ron dobos sau ciocolata.
Prajiturile nu stiu, si eu sunt curioasa.

multumesc! si eu la tortulete ma gandesc..dar mai trebuie sa tin cont si de buget..

Tilla
28.02.2010, 20:35:13
Am gasit azi la BM o cofetarie care face prajituri cu creme mousse, exact ca firma din CJ (friondise). Sunt asa de bucuroasa! Preturile sunt intre 35-45 lei/kg. Voi cat ati platit pt tort? Trebuie sa compar cu ceva.

roxi_libo
01.03.2010, 14:52:39
Voi puneti prajituri pe masa, saratele, alune... ce se pune?

Tilla eu nu mai stiu dar cred k 32Ron/kg.

ana_strumfi
01.03.2010, 21:01:10
Fetelor, ce parere aveti despre un astfel de tort? Imi place ideea, dar cred ca ar merge la o nunta mai mica

lore_vasc
01.03.2010, 21:31:03
Fetelor, ce parere aveti despre un astfel de tort? Imi place ideea, dar cred ca ar merge la o nunta mai mica
Foarte frumos arata,imortant ii sa gasesti cofetaria care vrea sa-ti faca fiind mai migalos si sa-ti convina si pretul;-)

Eu am dat anul trecut 23ron/kg de praji .....de tort nu mai tin minte cat a fost#-o

gabitza_roca
01.03.2010, 21:59:32

mie imi place ideea..din pacate ar fi prea mult pt nunta noastra...

gabitza_roca
01.03.2010, 22:00:51
Foarte frumos arata,imortant ii sa gasesti cofetaria care vrea sa-ti faca fiind mai migalos si sa-ti convina si pretul;-)

Eu am dat anul trecut 23ron/kg de praji .....de tort nu mai tin minte cat a fost#-o

cum se calculeaza cantitatea de prajituri necesara..raportata la numarul de invitati?
sa zicem pt 300 persoane...?

gabitza_roca
01.03.2010, 22:04:52
Voi puneti prajituri pe masa, saratele, alune... ce se pune?

da..saratele si alune sigur..si-am inteles ca mai nou se pun si prajiturile pe masa..de la bun inceput..(nu stiam pt ca in ultimii doi ani nu am fost decat la 2 nunti..)..si sincer nu ma interesau detaliile ..doar muzica..si dansul.

ati auzit de Regent, de pe Corvinilor? cica se fac prajituri de casa foarte bune..

lore_vasc
01.03.2010, 22:56:52
cum se calculeaza cantitatea de prajituri necesara..raportata la numarul de invitati?
sa zicem pt 300 persoane...?
Da, cantitatea de praji se calculeaza in functie de numarul de invitati si iti spun cei de la cofetarie cam cat sa cumperi.Eu nu ma stiu cat am luat ptr ca noi am pus si pe mese la nunta,am cerut si ptr acasa la mine si la sot+ caserolele(250gr).Vreau sa va zic ca noi am luat in plus fata de ce ne-a spus cofetaria cu vreo 2kg si cum am mai dat ba la unul ba la altul a-3a zi dupa nunta am mers sa mai luam 1kg sau 2 ca sa mai dam la ceva neamuri#-o

ceska
02.03.2010, 07:56:37
Eu prajituri nu pun pe masa...Pun in caserole pentru fiecare invitat la plecarea acasa.Prajiturile le fac la o doamna in viile satu mare...la ea facem prajiturile,totdeauna,atat pentru sarbatori cat si pentru evenimente...

gabitza_roca
02.03.2010, 10:24:32
Eu prajituri nu pun pe masa...Pun in caserole pentru fiecare invitat la plecarea acasa.Prajiturile le fac la o doamna in viile satu mare...la ea facem prajiturile,totdeauna,atat pentru sarbatori cat si pentru evenimente...

am auzit de aceasta doamna..am un coleg care e din Vii..are si el nunta in iulie, prajiturile lor vor fi facute de dumneaei..atunci voi avea ocazia sa gust renumitele ei prajituri

gabitza_roca
02.03.2010, 10:25:57
imi trimiteti va rog numarul de telefon al celor de la Seini?
multumesc.

ceska
02.03.2010, 10:49:30
am auzit de aceasta doamna..am un coleg care e din Vii..are si el nunta in iulie, prajiturile lor vor fi facute de dumneaei..atunci voi avea ocazia sa gust renumitele ei prajituri

SUNT DOUA DOAMNE CARE FAC IN VII...
Si seful meu tot in vii le a facut dar la cealalta doamna ,nu la care merg eu...
sunt foarte bune si sunt de casa

roxi_libo
02.03.2010, 17:32:55
Eu voi pune "tarte cu fructe" pe mese, cu fructe rosii ;;) uneori sunt binevenite si prajiturile. La o nunta ma luptam sa manc cat mai multe pentru ca erau de casa si au fost tare bune. Cred ca si tartele mele vor fi gustoase pentru ca sunt fructe...

Saratele imi vor spune de la restaurant ce si cat?! oare doar alune nu e destul?! voi ati avut si saratele si alune si praji?

Tilla
02.03.2010, 17:48:07
Buna intrebare Roxi. Si prajituri si saratele si alune?

roxi_libo
02.03.2010, 17:53:26
cum ti se pare ideea mea cu tartele?:D

lolicriss1234
02.03.2010, 20:44:26
Eu voi pune "tarte cu fructe" pe mese, cu fructe rosii ;;) uneori sunt binevenite si prajiturile. La o nunta ma luptam sa manc cat mai multe pentru ca erau de casa si au fost tare bune. Cred ca si tartele mele vor fi gustoase pentru ca sunt fructe...

Saratele imi vor spune de la restaurant ce si cat?! oare doar alune nu e destul?! voi ati avut si saratele si alune si praji?

noi am avut doar alune ..............fara saratele ...............dar fiecare cum considera

ana_strumfi
02.03.2010, 20:53:30
Desigura ca prajiturile de casa sunt altfel, cred ca mai gustoase, dar fiti atente ca persoanele care le fac sa aiba certificat, altfel nu va lasa la restaurant cu ele.

;;)

roxi_libo
03.03.2010, 20:43:11
Va avea cineva fantana de ciocolata?

lore_vasc
03.03.2010, 22:02:42
Noi am avut saratele si praji.

Tilla
04.03.2010, 21:08:55
Vad ca parerile se impart sigur nu voi avea pe masa din toate trei.
Roxi tartele sunt o idee minunata...m-am gandit si eu la prajitura (bucata mai mare). Am gasit cofetaria aia din BM care au si la bucata, arata ca niste mini torturi. Cat despre fantana...nu e o idee rea dar costa mult si se consuma putin din ea. Asta e parerea mea.

roxi_libo
04.03.2010, 22:21:47
Vad ca parerile se impart sigur nu voi avea pe masa din toate trei.
Roxi tartele sunt o idee minunata...m-am gandit si eu la prajitura (bucata mai mare). Am gasit cofetaria aia din BM care au si la bucata, arata ca niste mini torturi. Cat despre fantana...nu e o idee rea dar costa mult si se consuma putin din ea. Asta e parerea mea.

Da, eu am ajuns la concluzia urmatoare: tortul si tortulete pt nasi la Rapa.. cred ca cel cu branza, tortulete de dat acasa LucMarc, pe mese tarte cu fructe...cred ca 7 bucati;)) si alune.

Tilla
05.03.2010, 12:19:12
Da, eu am ajuns la concluzia urmatoare: tortul si tortulete pt nasi la Rapa.. cred ca cel cu branza, tortulete de dat acasa LucMarc, pe mese tarte cu fructe...cred ca 7 bucati;)) si alune.

=D> Ai reusit sa descurci lucrurile. Un puzzle complet.=D>

roxi_libo
05.03.2010, 12:27:47
=D> Ai reusit sa descurci lucrurile. Un puzzle complet.=D>

^:)^ multumesc, multumesc :-p

gabitza_roca
05.03.2010, 12:29:50
Bravo Roxi... =D>
daca te vei plictisi in vacanta de vara.. te primesc cu cea mai mare placere ..nu strica o mana de ajutor :D

airiana
05.03.2010, 13:52:38
Fetelor, de unde luati figurinele pentru tort? Ati gasit ceva interesant?

gabitza_roca
05.03.2010, 15:00:06
Fetelor, de unde luati figurinele pentru tort? Ati gasit ceva interesant?

nu au cei care fac tortul? ori macar sa indrume de unde se poate achizitiona?...am vazut figurine originale pe net..

Tilla
06.03.2010, 13:13:42
Si pe mine m-ar interesa figurinele. Asa frumoase am vazut pe net dar la toate targurile la care am fost era doar cele traditionale. Mi-e alea nu-mi plac. Trebuie sa fie si ceva haios nu?

gabitza_roca
06.03.2010, 15:36:22
Si pe mine m-ar interesa figurinele. Asa frumoase am vazut pe net dar la toate targurile la care am fost era doar cele traditionale. Mi-e alea nu-mi plac. Trebuie sa fie si ceva haios nu?

sunt superbe!!..si eu votez pentru ceva haios..

gabitza_roca
08.03.2010, 14:02:14
figurina de vanzare...
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=23535

gabitza_roca
08.03.2010, 14:32:34
am mai gasit ...
http://www.miresici.ro/showthread.php?t=27264

gabitza_roca
08.03.2010, 14:59:07
tortul care imi place azi....

lore_vasc
09.03.2010, 13:32:37
Ce dragut ii!:)

airiana
09.03.2010, 15:49:48
Yammm yammm=P~

roxi_libo
09.03.2010, 17:36:43
;)) asa sunt si eu, mereu gasesc altceva.

roxi_libo
09.03.2010, 17:38:15
Tilla daca vei cumpara ceva eu as vrea sa il inchiriez de la tine... asa mai recuperezi din cost. Nu vreau sa dau bani pe asa ceva, daca nu voi gasi ceva frumos voi pune doar flori.

lore_vasc
10.03.2010, 10:45:10
Tilla daca vei cumpara ceva eu as vrea sa il inchiriez de la tine... asa mai recuperezi din cost. Nu vreau sa dau bani pe asa ceva, daca nu voi gasi ceva frumos voi pune doar flori.
Asa am procedat si eu:)

Tilla
11.03.2010, 19:35:48
Cu multa placere...trebuie sa gasesc figurina care imi place cel mai mult dar parca vad ca ma voi razgandi si maine imi va placea alta figurina.
Dar sigur ti-l imprumut ;-) (bifat de pe lista"ceva imprumutat")

gabitza_roca
11.03.2010, 20:25:26
Cu multa placere...trebuie sa gasesc figurina care imi place cel mai mult dar parca vad ca ma voi razgandi si maine imi va placea alta figurina.
Dar sigur ti-l imprumut ;-) (bifat de pe lista"ceva imprumutat")

"ceva imprumutat" nu trebuie sa fie pe ori la mireasa? :))

ceska
13.03.2010, 13:56:39
fetelor...cat avans a ti achitat la dna Rapa pentru tort?
ma gandesc ca luni sa trec pe acolo sa vorbesc cu ea...dar totusi cat avans se da?

BRIana22
13.03.2010, 20:28:29
fetelor...cat avans a ti achitat la dna Rapa pentru tort?
ma gandesc ca luni sa trec pe acolo sa vorbesc cu ea...dar totusi cat avans se da?
Eu tin minte ca mi-a calculat ea dupa kg de tort si dupa nr. de tortulete si i-am lasat 400 lei.
Nu mai stiu exact cum anume a calculat !

roxi_libo
13.03.2010, 22:22:06
Eu am comandat doar tortul(15kg) si mi-a cerut 1,5mil.

printesica
13.03.2010, 22:48:04
La fel si eu, tort 15 kg am lasat 150 lei.

ceska
15.03.2010, 08:47:52
La fel si eu, tort 15 kg am lasat 150 lei.

merci mult fetele...
merg cred ca azi sa vad...
pentru aproximativ 200-250 pes imi tre un tort de 20-25 kg?sau ?

Tilla
15.03.2010, 15:38:15
Mi-e mi-au spus ca 150 gr trebuie comandat/pers. Eu cred totusi ca 100 e de ajuns.

gabitza_roca
15.03.2010, 17:49:10
Mi-e mi-au spus ca 150 gr trebuie comandat/pers. Eu cred totusi ca 100 e de ajuns.

fetelor..care ati dat deja avans pt tort.. ce cantitate ati pus pe persoana?

roxi_libo
15.03.2010, 18:15:18
fetelor..care ati dat deja avans pt tort.. ce cantitate ati pus pe persoana?
:) toate cofetariile au spus asa: 100gr/pers si cateva pentru siguranta... la mine pt 120pers 15kg tort

ceska
16.03.2010, 11:28:35
La Dna Rapa tre sa fac programare?inainte sa merg?
m as duce azi...sa vad...tre s o sun inainte?

BRIana22
16.03.2010, 11:42:38
Nu, du-te linistita la laborator !

ceska
17.03.2010, 09:36:25
Am fost ieri la fantezia decor pentru tort...urmeaza sa merg si azi sa le duc un model...am achitat si un avans...

dar am uitat sa intreb si de sculpturile cu fructe...
nu stiti c cat fac?
si ce este inclus?

ceska
17.03.2010, 11:53:57
Eu as vrea ceva asemanator cu cel atasat dar pe suportul cel mare...
dar nu stiu ce sa pun la toturi deasupra...
caci nu vreau trandafiri sau alte flori naturale...

ixor21
17.03.2010, 13:40:33
Buna fetelor,
Imi puteti spune si mie cat e kg de tort la dna Rapa? ^:)^

ceska
17.03.2010, 13:59:41
Buna fetelor,
Imi puteti spune si mie cat e kg de tort la dna Rapa? ^:)^

depinde ce model vrei...ce vreau eu este 32 lei / kg

roxi_libo
17.03.2010, 14:31:56
Eu as vrea ceva asemanator cu cel atasat dar pe suportul cel mare...
dar nu stiu ce sa pun la toturi deasupra...
caci nu vreau trandafiri sau alte flori naturale...
Foarte frumoase torturile. Dace te uiti la tortul pe care ni l-ai aratat, ala a lui Briana vei vedea ca are ceva.... abstract :) , ceva facut din ciocolata cred. Asa face d-na Rapa. Eu zic k arata bine

sau poti incaerca flori de tort .)), din zahar sau din ce sunt facute...

ceska
17.03.2010, 14:47:53
Foarte frumoase torturile. Dace te uiti la tortul pe care ni l-ai aratat, ala a lui Briana vei vedea ca are ceva.... abstract :) , ceva facut din ciocolata cred. Asa face d-na Rapa. Eu zic k arata bine

nu as vrea ceva exact ca si al lui briana caci si varumeu anul trecut a avut la fel...
si nu vreau de aceea am ales alt tort

BRIana22
18.03.2010, 12:45:32

Da, da...din ciocolata alba ;)) .

manuelabutean
18.03.2010, 15:25:59

nu trebuie sa faci nici o programare,mergi pur si simplu la laborator si acolo discutati toate detaliile. succes. papa

manuelabutean
18.03.2010, 15:31:25
Da, da...din ciocolata alba ;)) .
La doamna Rapa fac si torturi invelite in martipan in loc de frisca?

roxi_libo
18.03.2010, 17:55:35
La doamna Rapa fac si torturi invelite in martipan in loc de frisca?
da, frisca, imitatie de martipan si martipan:">

ceska
19.03.2010, 08:17:52
am fost am achitat avansul la dna Rapa dar am uitat sa intreb de sculpturi in fructe...nu stiti la ce pret sunt anul acesta?si ce este inclus?

l0redana
19.03.2010, 09:07:39
am fost am achitat avansul la dna Rapa dar am uitat sa intreb de sculpturi in fructe...nu stiti la ce pret sunt anul acesta?si ce este inclus?
e 250 ron si include 2 pepeni rosii + 2 pepeni galbeni+2 mango+2 lebede(un mar sculptat in forma de lebada)

ceska
19.03.2010, 10:35:04
mie cineva mi a zis ca fac cu 850 si + fructele si dau si servetele,betisoare,cioco...

o fi asa de mult?

Tilla
19.03.2010, 11:40:01
mie cineva mi a zis ca fac cu 850 si + fructele si dau si servetele,betisoare,cioco...

o fi asa de mult?

Cu fantana de ciocolata cu tot. M-am interesat la ei si ziceau ca fantana fara fructe costa de la 500 lei (cel mic) plus fructele...$-) acolo iesti la 850 lei.

ana_strumfi
22.03.2010, 20:23:30
Fetelor, cine ma lamureste? Am fost la Doamna Rapa si mi-a sugerat in loc de martzipan ceva inlocuitor, dar care arata asemanator, dar e de fapt frisca. Voi ati vazut? Arata bine? Cica martipanul e prea dulce si nu place tuturor. Nu stiu sa ma decid la tipul de tort, dar inclin spre cel cu visine si ciocolata.

ana_strumfi
22.03.2010, 20:24:57
Iar pentru prajuturi la caserola, am inteles ca e in jur de 7 lei caserola. Fetelor, care ati ales Lucmar, de ce i-ati ales? E de calitate mai buna sau pentru pret? Cum sunt praji de la Rapa si cine a facut la ei?

roxi_libo
22.03.2010, 20:31:13
Fetelor, cine ma lamureste? Am fost la Doamna Rapa si mi-a sugerat in loc de martzipan ceva inlocuitor, dar care arata asemanator, dar e de fapt frisca. Voi ati vazut? Arata bine? Cica martipanul e prea dulce si nu place tuturor. Nu stiu sa ma decid la tipul de tort, dar inclin spre cel cu visine si ciocolata.

Si eu il voi avea asa. Eu am auzit ca imitatia e mai gustoasa si mai aromata.
Nici eu nu am ales compozitia. De pasti il voi gusta pe cel cu branza, daca nu imi place atunci mai vad. Cu visine am mancat prea mult!!

ana_strumfi
22.03.2010, 20:35:25
Ok, m-ai linistit. Tu ziceai ca faci praji la Lucmar. De ce? Cum e tortul cu cioco si visine? Precis e bun, cred ca invitatii nostri, care is de prin toate zonele tzarii, il vor aprecia. Tiramisu a avut cineva?

roxi_libo
22.03.2010, 20:37:42
Ok, m-ai linistit. Tu ziceai ca faci praji la Lucmar. De ce? Cum e tortul cu cioco si visine? Precis e bun, cred ca invitatii nostri, care is de prin toate zonele tzarii, il vor aprecia. Tiramisu a avut cineva?

Tortuletele la Lucmar sunt mai ieftine....
tortul il fac la rapa..imitatie de martipan

ana_strumfi
22.03.2010, 20:45:42
Tortuletele la Lucmar sunt mai ieftine....
tortul il fac la rapa..imitatie de martipan

Cat costa?

gabitza_roca
22.03.2010, 20:47:13
mi-au fost recomandate prajiturile de casa de la Regent..e undeva pe corvinilor..
sunt foarte gustoase, la pret bun..

cred ca am mai pomenit de regent..vroiam doar sa va reamintesc.. sa va fiu de folos!

si noi imitatie de martipan vom alege.. :)

ceska
22.03.2010, 20:56:23

Si eu fac inlocuitor martipan...tot la dna Rapa...Cea de martipan e foarte dulce...Ca si compozitie in interior voi face cioco cu visine si eventual bucati de cioco...prajiturile le fac la o doamna in viile satu mare...

roxi_libo
22.03.2010, 22:50:46
ana
32 Ron

Tilla
23.03.2010, 11:27:28
Gabi trimite-mi te rog adresa exacta de la Regent voi merge pana la ei.

Tortul noi il vom face la Buonissimo in bm. Sambata mergem sa dam avansul. M-a incantat tortul cu panna cotta si cel cu crema de amaretto. Intr-adevar costa la mult cam 38 lei/kg dar folosesc numai unt natural si vanilie de burbon etc fara esente.

ana_strumfi
23.03.2010, 14:39:32
Gabi trimite-mi te rog adresa exacta de la Regent voi merge pana la ei.

Tortul noi il vom face la Buonissimo in bm. Sambata mergem sa dam avansul. M-a incantat tortul cu panna cotta si cel cu crema de amaretto. Intr-adevar costa la mult cam 38 lei/kg dar folosesc numai unt natural si vanilie de burbon etc fara esente.

Cat cer pt transport? Sunti bine dotati?

Tilla
23.03.2010, 21:05:21
Cat cer pt transport? Sunti bine dotati?

Da sunt dotati. Inca nu stiu cat va costa,sper sa-l negociez la 0.

Tilla
23.03.2010, 21:06:55
Am fost la laboratorul de pe corvinilor. N-a fost nimeni la birou dar am vorbit cu cineva de acolo. Mi-a spus de preturi...o caserola de praji la 5,5. E ok nu?

Tilla
27.03.2010, 21:55:14
Azi am rezolvat si torul si prajiturelele. Sunt asa de happy!

ana_strumfi
27.03.2010, 22:01:58
Azi am rezolvat si torul si prajiturelele. Sunt asa de happy!

De la Baia Mare? Da-mi te rog detalii.

gabitza_roca
29.03.2010, 13:06:57
De la Baia Mare? Da-mi te rog detalii.

da Tilla.vrem detalii.banuiesc ca pe Ana ai lamurit-o la intalnire :D

ce fel de prajiturele? de dat? si cat costa?[-o<

ana_strumfi
29.03.2010, 19:30:01
da Tilla.vrem detalii.banuiesc ca pe Ana ai lamurit-o la intalnire :D

ce fel de prajiturele? de dat? si cat costa?[-o<

M-a lamurit(si convins) :-p asa ca dupa sarbatori sun sa fac o programare

roxi_libo
29.03.2010, 19:51:18
M-a lamurit(si convins) :-p asa ca dupa sarbatori sun sa fac o programare

nu ne povestesti u?:D

ana_strumfi
29.03.2010, 20:02:32
nu ne povestesti u?:D

Cum spunea si Tilla, folosesc ingrediente naturale in loc de esentze. Preturile variaza de la 32 la 39, plus decorul. Au suporturi frumoase. Prajiturile vin cam la 6,2 caserola.

gabitza_roca
29.03.2010, 20:39:11
Cum spunea si Tilla, folosesc ingrediente naturale in loc de esentze. Preturile variaza de la 32 la 39, plus decorul. Au suporturi frumoase. Prajiturile vin cam la 6,2 caserola.

inteleg. si cum e cu transportul? e inclus? e gratuit? sau se negociaza?:D

ana_strumfi
29.03.2010, 20:59:39
inteleg. si cum e cu transportul? e inclus? e gratuit? sau se negociaza?:D

Se negociaza :)

Tilla
30.03.2010, 14:58:13
Transportul se negociaza, la fel se poate achita dupa nunta. Inclusiv pretul tortului se poate negocia. Ce m-a surprins a fost altceva: mi-au spus ca o sa-mi puna fundite pe caserole (acestea fiind incluse in pretul prajiturilor).
Dar ar trebui sa vedeti ce "imperiu" are doamna, si cat suflet pune in afacerea ei.^:)^

gabitza_roca
30.03.2010, 16:25:37
Transportul se negociaza, la fel se poate achita dupa nunta. Inclusiv pretul tortului se poate negocia. Ce m-a surprins a fost altceva: mi-au spus ca o sa-mi puna fundite pe caserole (acestea fiind incluse in pretul prajiturilor).
Dar ar trebui sa vedeti ce "imperiu" are doamna, si cat suflet pune in afacerea ei.^:)^

...ce pofta mi-ati facut...;;)

ceska
31.03.2010, 12:42:45
Fetelor...caserole pentru praji unde as gasi?Nu stiti cumva si la ce pret sunt...?

gabitza_roca
31.03.2010, 12:49:21
Fetelor...caserole pentru praji unde as gasi?Nu stiti cumva si la ce pret sunt...?

doar caserole, nu? fara prajituri..

Tilla
31.03.2010, 14:44:39

Cred ca la janette langa casa alba, ei cred ca au. In jur de 0.3-0.5 bani/buc.

ceska
31.03.2010, 14:56:34
Da numai caserole...
Acum am vb cu cineva si mi a zis ca si pe closca la ceva magazin sau depozit sunt...O sa merg dupa Pasti sa vad,unde e mai ieftin:>

roxi_libo
01.04.2010, 19:43:09
Caserole sunt la Metro!!

roxi_libo
14.04.2010, 13:59:35
Ana si Tilla voi ati ramas cu tortul la BM.
La noi in oras ce preturi ati mai gasit la caserolele cu prajituri/tortulet?

Tilla
14.04.2010, 18:09:35
Chiar sunt si eu curioasa. Ana ai fost in bm?
Da eu le fac cu doamna din bm.

ana_strumfi
15.04.2010, 15:05:02

O sun sa mergem week-endul asta. Gabi mi-a facut o surpriza si a venit acasa aseara, nu azi cum era in program :x

ana_strumfi
15.04.2010, 21:15:36

Cum caserolele ajung cand ajunge si tortul, daca cineva pleaca inainte de tort? Eu m-am gandit sa fac rezerve, de la alta firma sau aceeasi din BM, dar care sa le aduc cumva mai devreme. Tu cum faci?

ana_strumfi
16.04.2010, 19:32:33
Am fost la BM pentru tort si am decis sa colaboram cu doamna de acolo. Am fost impresionati. Am ales tort Deliciu, cu o adaugare de blat de acortisoara ;-). Praji la caserole tot acolo.

lore_vasc
16.04.2010, 19:50:11
Tilla si Ana felicitari ptr rezolvarea tortului si a prajiturilor!<:-P
Cum de ati ales Buonissimo?Ce are mai bun ca alta cofetarie din SM.....si nu poti spune ca sunt putine;))Intreb de curiozitate:D

ana_strumfi
16.04.2010, 19:59:30
Tilla si Ana felicitari ptr rezolvarea tortului si a prajiturilor!<:-P
Cum de ati ales Buonissimo?Ce are mai bun ca alta cofetarie din SM.....si nu poti spune ca sunt putine;))Intreb de curiozitate:D

Sunt bune si cele din SM. Am fost si am vazut, gustat, si ne-a placut mai mult.

lore_vasc
16.04.2010, 20:21:24
Sunt bune si cele din SM. Am fost si am vazut, gustat, si ne-a placut mai mult.
Iar preturile?Tortul il faci cu frisca,ciocolata sau martipan?

ana_strumfi
16.04.2010, 20:25:51
Iar preturile?Tortul il faci cu frisca,ciocolata sau martipan?

Martipan. La kg am iesit cu 41 tortul.

Tilla
16.04.2010, 22:32:21

La fel si eu. Ma bucur Ana ca ai ales si tu sa colaborezi cu ei. Si ce suport vei avea?Ce ti-ai ales. Are asa de frumoase !

ana_strumfi
16.04.2010, 22:46:13
La fel si eu. Ma bucur Ana ca ai ales si tu sa colaborezi cu ei. Si ce suport vei avea?Ce ti-ai ales. Are asa de frumoase !

;;) Suportul acela ca o floare

lore_vasc
16.04.2010, 23:07:50
Cate kg v-a avea? 41=410 000lei kg.....nu ma am cu banii noi;))????
Tilla tu de cate kg il faci?La fel il faci de martipan?
Ce ompozitie ati ales?

lolicriss1234
17.04.2010, 01:19:25
Am fost la BM pentru tort si am decis sa colaboram cu doamna de acolo. Am fost impresionati. Am ales tort Deliciu, cu o adaugare de blat de acortisoara ;-). Praji la caserole tot acolo.

felicitari pentru alegere
am auzit numai vorbindu-se numai la superlativ de ei

Tilla
18.04.2010, 20:47:08
;;) Suportul acela ca o floare

Asta e si alegerea mea!
Da Lore e 410000 lei vechi. Noi cred ca vom face torul de 20 kg. Depinde de numarul de persoane ~150 gr/pers.

lore_vasc
18.04.2010, 22:45:14
Asta e si alegerea mea!
Da Lore e 410000 lei vechi. Noi cred ca vom face torul de 20 kg. Depinde de numarul de persoane ~150 gr/pers.
Foarte bun pretul!Eu l-am luat la 55kg si am avut 16 kg tortul:)

airiana
19.04.2010, 19:17:51
Fetelor, m-ati bagat in ceata...Acum vreau si eu Buenissimo, chiar daca inca nu am fost pe acolo. Nu imi spuneti va rog daca fac cumva tortul in orice forma daca aduci model? (bineinteles cu martipan). Dar figurine personalizate fac? Pls help!!!

Tilla
20.04.2010, 13:05:51
Fetelor, m-ati bagat in ceata...Acum vreau si eu Buenissimo, chiar daca inca nu am fost pe acolo. Nu imi spuneti va rog daca fac cumva tortul in orice forma daca aduci model? (bineinteles cu martipan). Dar figurine personalizate fac? Pls help!!!

Figurine nu fac, asta e sigur. Dar modelul de tort ti-l poti alege si eu ti-l fac.

gabitza_roca
20.04.2010, 13:25:19
asa patesc si eu.. eram hotarata sa ne ducem la seini..dar acum mare pofta mi-ati facut cu cofetaria aceasta din BM...:D

airiana
20.04.2010, 17:38:11
Figurine nu fac, asta e sigur. Dar modelul de tort ti-l poti alege si eu ti-l fac.
Tu il faci????????????:O
Am vorbit cu dragul meu si a spus ca pentru calitate renuntam la figurine daca trebuie, degeaba am figurine daca nu e bun tortul. Avansul la Buenissimo cat e? Tortul Mozzart e cu cioco? Ca asa imi place cum suna..Taxa pentru drum cat e?

Tilla
20.04.2010, 20:51:47
Tu il faci????????????:O
Am vorbit cu dragul meu si a spus ca pentru calitate renuntam la figurine daca trebuie, degeaba am figurine daca nu e bun tortul. Avansul la Buenissimo cat e? Tortul Mozzart e cu cioco? Ca asa imi place cum suna..Taxa pentru drum cat e?

Sorry asa e am gresit. Ti-l fac ei forma care ti-o alegi. Avansul depinde de cat de mare tort vrei. Iar cu taxa de drum trebuie sa va intelegeti voi.
Tort Mozzart? nu stiu pliantul care-l aveam i-am dat Anei...te lamureste ea. Merita sa mergi sa gusti.

airiana
20.04.2010, 21:35:07
Sorry asa e am gresit. Ti-l fac ei forma care ti-o alegi. Avansul depinde de cat de mare tort vrei. Iar cu taxa de drum trebuie sa va intelegeti voi.
Tort Mozzart? nu stiu pliantul care-l aveam i-am dat Anei...te lamureste ea. Merita sa mergi sa gusti.
Vreau sa merg sambata daca e deschis. Se intoarce tata de unde e plecat si vine cu mine la degustat.Eu vreau un tort de 300-350 persoane, adica de vreo 40 kg plus doua tortulete mai mici pentru nasi. Cred ca am sa comand si praji in caserole de la ei si poate si inghetata ca si desert la nunta..

gabitza_roca
20.04.2010, 21:59:09
;))
Vreau sa merg sambata daca e deschis. Se intoarce tata de unde e plecat si vine cu mine la degustat.Eu vreau un tort de 300-350 persoane, adica de vreo 40 kg plus doua tortulete mai mici pentru nasi. Cred ca am sa comand si praji in caserole de la ei si poate si inghetata ca si desert la nunta..

vrei cam multe :D bravo!!! sa ne spui pretul prajiturilor si tot ce afli ;))
o mica interventie.. daca tot mergi in baia mare..eu zic sa opresti si la seini sa degusti..ca iti pica in drum .. :-p

airiana
20.04.2010, 22:12:11
;))

vrei cam multe :D bravo!!! sa ne spui pretul prajiturilor si tot ce afli ;))
o mica interventie.. daca tot mergi in baia mare..eu zic sa opresti si la seini sa degusti..ca iti pica in drum .. :-p
Gabi, tu la Seini iti faci? Eu acolo voiam initial, dar dupa ce am gustat m-am razgandit. Cred ca e si vina congelatorului in care au stat 2 sapt. bucatile de tort. Cei de la Seini au niste modele senzationale, dar as vrea si un gust pe masura.

gabitza_roca
20.04.2010, 22:23:03
Gabi, tu la Seini iti faci? Eu acolo voiam initial, dar dupa ce am gustat m-am razgandit. Cred ca e si vina congelatorului in care au stat 2 sapt. bucatile de tort. Cei de la Seini au niste modele senzationale, dar as vrea si un gust pe masura.

nu stiu inca. nu am fost pe teren. acum ma stresez cu rochia..sper sa o am saptamana aceasta..dupa care trecem la restul, printre care si tortul..

nu stiam c-ai fost deja la seini..altfel nu ziceam..nu-mi vine sa cred ca ti-au dat sa gusti tort de 2 saptamani.. [-X

airiana
20.04.2010, 22:28:47
nu stiu inca. nu am fost pe teren. acum ma stresez cu rochia..sper sa o am saptamana aceasta..dupa care trecem la restul, printre care si tortul..

nu stiam c-ai fost deja la seini..altfel nu ziceam..nu-mi vine sa cred ca ti-au dat sa gusti tort de 2 saptamani.. [-X
:)))))))))))))))))))))))))))) Parintii mei mi-au dat, eram plecata la Cluj, nu am fost acasa cand au sosit bucatelele de tort. Am rugat-o pe mama sa mi le puna la inghetat. Cand le-am gustat nu mi-au placut. Toate au acelasi gust..si sunt ca seci. Parintii mei au gustat praji cand erau proaspete, dar nu prea le-a placut. Oricum, nu te lua dupa mine. Gusturile difera. Poate tie iti plac. Au modele superbe de torturi si asigura transportul, au caserole. Poate tie o sa iti placa.
Eu am auzit de Buonissimo si din alte surse. La pret esti tot acolo, poate mai ieftin la Buonissimo.

airiana
20.04.2010, 22:30:25

Eu trebuie sa incep sa imi fac rochita. Saptamana asta imi comand dantela si pana in iunie cel tarziu sper sa imi fie gata rochita. Am luat pantofii si cercurile doar. Spor cu rochita!!

gabitza_roca
20.04.2010, 22:34:21
:)))))))))))))))))))))))))))) Parintii mei mi-au dat, eram plecata la Cluj, nu am fost acasa cand au sosit bucatelele de tort. Am rugat-o pe mama sa mi le puna la inghetat. Cand le-am gustat nu mi-au placut. Toate au acelasi gust..si sunt ca seci. Parintii mei au gustat praji cand erau proaspete, dar nu prea le-a placut. Oricum, nu te lua dupa mine. Gusturile difera. Poate tie iti plac. Au modele superbe de torturi si asigura transportul, au caserole. Poate tie o sa iti placa.
Eu am auzit de Buonissimo si din alte surse. La pret esti tot acolo, poate mai ieftin la Buonissimo.

inteleg...:">m-am pripit cu concluziile...
vom degusta pe rand de la toate cofetariile la care ne-am gandit inainte de a hotara..

gabitza_roca
20.04.2010, 22:35:34
Eu trebuie sa incep sa imi fac rochita. Saptamana asta imi comand dantela si pana in iunie cel tarziu sper sa imi fie gata rochita. Am luat pantofii si cercurile doar. Spor cu rochita!!

arata-ne pantofii ..cand poti..sunt din cluj?

mersi ..la fel si tie!

ana_strumfi
20.04.2010, 23:08:22
Uite pliantul de la Buonissimo, am pus 2 poze ca nu se vad preturile clar, nu am putut micsora.

Noi am ales tort Deliciu(mentiune, lipseste in descriere ca mai are mousse sau nu stiu cum ii zice), cu o adaugare de blat de scortisoara. Pentru nasi am ales tort Regina.

Eu nu sunt lamurita cu ceva, poate imi explicati. In SM cam la toate cofetariile kg de tort cu martipan sau martipan e aprox 65. Kg de tort cam la 32. Daca e acoperit de martipan kg de tort e 65 sau kg de martipan? La unii ziceau kg de tort, altii kg de martipan.

lore_vasc
20.04.2010, 23:09:41
Esti prima persoana sa aud ca a degustat la Seini tort de 2 saptmani.Aproape toate miresicilie de Bm si-au facut tortul la Seini si simoone la fel si au fost ffff incantate de gust si de aspect....sa aveti numai grija ca sunt 2 locuri in Seni despre care se vorbeste ca se fac torturi si praji,depinde acuma tu la care ai fost??Iar daca zici ca le-ai degustat dupa nu stiu cate zile si tinute in congelator ii clara treaba;))Singurul lucru care numai simoone ne poate lamuri cat a a dat numai pe tort fara prajituri ca am inteles ca preturile acolo is exagerat de mari.

ana_strumfi
20.04.2010, 23:13:50
Nu merge site-ul la Buonissimo

lore_vasc
20.04.2010, 23:16:04
Uite pliantul de la Buonissimo, am pus 2 poze ca nu se vad preturile clar, nu am putut micsora.

Noi am ales tort Deliciu(mentiune, lipseste in descriere ca mai are mousse sau nu stiu cum ii zice), cu o adaugare de blat de scortisoara. Pentru nasi am ales tort Regina.

Eu nu sunt lamurita cu ceva, poate imi explicati. In SM cam la toate cofetariile kg de tort cu martipan sau martipan e aprox 65. Kg de tort cam la 32. Daca e acoperit de martipan kg de tort e 65 sau kg de martipan? La unii ziceau kg de tort, altii kg de martipan.

Nu prea inteleg exact ce intrebi doar deduc si anume:noi cand am dat comanda la tort ni s-a spus ca in functie de cate persoane avem se calculeaza cate kg de tort vrem si kg de martipan necesar la invelirea tortului dar nu stiu sa-ti zic separat cat a costat doar martipanul....pretul pertotal l-am scris in mesajul anterior:)

ana_strumfi
20.04.2010, 23:19:44
Nu prea inteleg exact ce intrebi doar deduc si anume:noi cand am dat comanda la tort ni s-a spus ca in functie de cate persoane avem se calculeaza cate kg de tort vrem si kg de martipan necesar la invelirea tortului dar nu stiu sa-ti zic separat cat a costat doar martipanul....pretul pertotal l-am scris in mesajul anterior:)

Inteleg :) Mersi >:D<

lore_vasc
20.04.2010, 23:27:38
Inteleg :) Mersi >:D<
Dar oare la asta te-ai referit?Ai vrut sa sti separat pretul martipanului?

ana_strumfi
21.04.2010, 00:07:17
Dar oare la asta te-ai referit?Ai vrut sa sti separat pretul martipanului?

Asta era nelamurirea. Cred ca kg de martipan e 65 dar unele cofetarii au prezentat ca si kg de tort plus martipan

airiana
21.04.2010, 12:37:09
arata-ne pantofii ..cand poti..sunt din cluj?

mersi ..la fel si tie!
Am sa pun poza cu ei. Sunt din Satu Mare de la Magic (de langa tribunal). Sunt simpli albi cu toc micut. Avau acolo niste pantofi superbi sidefati, dar cu toc mai mare decat mi-am dorit si din pacate nu prea aveam stabilitate pe ei. O sa pun poza cu pantofii mei:)

airiana
21.04.2010, 12:40:47
Esti prima persoana sa aud ca a degustat la Seini tort de 2 saptmani.Aproape toate miresicilie de Bm si-au facut tortul la Seini si simoone la fel si au fost ffff incantate de gust si de aspect....sa aveti numai grija ca sunt 2 locuri in Seni despre care se vorbeste ca se fac torturi si praji,depinde acuma tu la care ai fost??Iar daca zici ca le-ai degustat dupa nu stiu cate zile si tinute in congelator ii clara treaba;))Singurul lucru care numai simoone ne poate lamuri cat a a dat numai pe tort fara prajituri ca am inteles ca preturile acolo is exagerat de mari.
Lore, eu am gustat dupa 2 sapt de la congelator pt ca acolo mi l-a tinu mama. Nu eram acasa cand au adus bucatile proaspete la degustat. Singurii care au mancat atunci (proaspat) au fost parintii mei, care nu au fost f incantati. Avau toate acelasi gust, cel putin la blat.
Ma scuzati va rog pt. neintelegere:">

ceska
21.04.2010, 12:49:43
Am sa pun poza cu ei. Sunt din Satu Mare de la Magic (de langa tribunal). Sunt simpli albi cu toc micut. Avau acolo niste pantofi superbi sidefati, dar cu toc mai mare decat mi-am dorit si din pacate nu prea aveam stabilitate pe ei. O sa pun poza cu pantofii mei:)

ne pui o poza cu pantofiorii...de la magic?erau ceva cu bretelute pe glezna si cu bot rotund?
si eu vreau sa merg pana acolo,daca nu saptamana aceasta atunci saptamana viitoare....sper sa ajung

airiana
21.04.2010, 12:57:33
ne pui o poza cu pantofiorii...de la magic?erau ceva cu bretelute pe glezna si cu bot rotund?
si eu vreau sa merg pana acolo,daca nu saptamana aceasta atunci saptamana viitoare....sper sa ajung
Da Ceska, aia sunt. F comozi si ofera multa stabilitate. As pune poza dar nu imi gasesc prelungitorul de la telefonul mobil:( Daca imi dai pe pm nr tau de mobil, ma duc sa le fac poza si iti trimit printr-un mesaj. Sa te duci sa vezi orium, poate tie ti se potrivesc cei sidefati.

airiana
21.04.2010, 12:59:17
Spune-ti-mi va rog orarul de la Buonissimo si daca sambata e deschis..:-SS

ceska
21.04.2010, 13:03:02
Da Ceska, aia sunt. F comozi si ofera multa stabilitate. As pune poza dar nu imi gasesc prelungitorul de la telefonul mobil:( Daca imi dai pe pm nr tau de mobil, ma duc sa le fac poza si iti trimit printr-un mesaj. Sa te duci sa vezi orium, poate tie ti se potrivesc cei sidefati.

oricum trec eu sa i vad...pe la ce pret sunt?

airiana
21.04.2010, 13:11:14
oricum trec eu sa i vad...pe la ce pret sunt?
Cred ca ai mei 160 ron iar cei sidefati cred ca 240-280 ron...cam asa

ana_strumfi
21.04.2010, 14:49:04
spune-ti-mi va rog orarul de la buonissimo si daca sambata e deschis..:-ss

l: 10-22, m: 10-22, m: 10-22, j: 10-22, v: 10-22, s: 10-22, d: 13-22

Tilla
21.04.2010, 16:27:33
l: 10-22, m: 10-22, m: 10-22, j: 10-22, v: 10-22, s: 10-22, d: 13-22

Adaugare: Doamna Maria este mai tot timpul acolo.

airiana
21.04.2010, 17:35:40
Multumesc mult fetelor!!:*

lore_vasc
21.04.2010, 18:45:38
Lore, eu am gustat dupa 2 sapt de la congelator pt ca acolo mi l-a tinu mama. Nu eram acasa cand au adus bucatile proaspete la degustat. Singurii care au mancat atunci (proaspat) au fost parintii mei, care nu au fost f incantati. Avau toate acelasi gust, cel putin la blat.
Ma scuzati va rog pt. neintelegere:">
No,asta e nu toata lumea are aceleasi gusturi:-p

ana_strumfi
21.04.2010, 20:59:27
Am gasit poze cu torturi de la Bunissimo. Astea sunt suporturile. Airiana, ziceai ca aveti nevoie de tort mare, suporturile din dreapta sunt pt 200-300. Al meu si al Tillei este cel cu 5 tortulete, din stanga.

airiana
21.04.2010, 22:00:41
Am gasit poze cu torturi de la Bunissimo. Astea sunt suporturile. Airiana, ziceai ca aveti nevoie de tort mare, suporturile din dreapta sunt pt 200-300. Al meu si al Tillei este cel cu 5 tortulete, din stanga.

Sunt f frumoase. Eu am nevoie de 3 suporturi: 2 pentru tortuletele nasilor...si unul mare pentru tortul meu pe care il vreau dintr-o singura bucata. Sper sa fie bine si sa aiba de toate. Ma duc saptamana asta si eu la Bonissimo..yam yam..

Tilla
22.04.2010, 20:24:47

Da acela este. Ce bine ca ai gasit! Pot sa-i arat la mami. Macar in poza.

airiana
24.04.2010, 19:28:03
Am fost azi la buonissimo...am ramas impresionata. Nu se compara cu nimic gustul torturilor. Acum trebuie sa aleg intre Tortul de ciocolata si Tortul Amaretto..Mie imi plac amandoua, lui tati cel de cioco, la mami amaretto...grea decizie. Am dat avansul si abia astept sa mananc pizza si inghetata la ei. Multumesc fetelor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:*

ana_strumfi
24.04.2010, 22:54:17
Am fost azi la buonissimo...am ramas impresionata. Nu se compara cu nimic gustul torturilor. Acum trebuie sa aleg intre Tortul de ciocolata si Tortul Amaretto..Mie imi plac amandoua, lui tati cel de cioco, la mami amaretto...grea decizie. Am dat avansul si abia astept sa mananc pizza si inghetata la ei. Multumesc fetelor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:*

Felicitari, inca ceva rezolvat.

Tilla
25.04.2010, 19:43:08

Felicitari...cred ca am ales bine!
Cel cu amaretto e minunata dar ai grija ca nu va fi pe placul tuturor. Amaretto fiind lichior de migdale.

airiana
25.04.2010, 20:07:37
Felicitari...cred ca am ales bine!
Cel cu amaretto e minunata dar ai grija ca nu va fi pe placul tuturor. Amaretto fiind lichior de migdale.
Cred ca indiferent de ce tort aleg, tot vor fi nemultumiti. Mi-a placut mult si deliciu, dar parca tot la amaretto imi e stomacul:-p Pentru nasi cred ca am sa comand Deliciu.. Inca nu am ales torturile oricum, am dat doar avansul. Imi fac si prajiturile la ei, dar si acolo imi plac doar cateva :)

ana_strumfi
25.04.2010, 20:45:16
Cred ca indiferent de ce tort aleg, tot vor fi nemultumiti. Mi-a placut mult si deliciu, dar parca tot la amaretto imi e stomacul:-p Pentru nasi cred ca am sa comand Deliciu.. Inca nu am ales torturile oricum, am dat doar avansul. Imi fac si prajiturile la ei, dar si acolo imi plac doar cateva :)

De acord, nu avem cum sa multumim pe toti.:-p

gabitza_roca
26.04.2010, 09:19:50
Felicitari Airiana!!!

cred ca ati reusit sa porniti un nou trend..al miresicilor satmarence din 2010..
daca tot ne-am dus in sibiu dupa rochie, poate facem o scurta plimbare in baia mare.. sa gustam celebrele torturi buonisimo..ce pofta am!=P~

roxi_libo
01.05.2010, 11:57:02
Fetelor cat stiti voi ca e fantana de ciocolata? stiu ca are daniel, rapa, si cei care lucreaza cu decorfast.... cu tot cu fructe?!

Ramontzy
01.05.2010, 13:40:39
Fetelor cat stiti voi ca e fantana de ciocolata? stiu ca are daniel, rapa, si cei care lucreaza cu decorfast.... cu tot cu fructe?!

la daniel cica e 750 ron fara fructe. si cred ca iti dau ei piscoturi. si in general eu cam asa am auzit 750-800.

roxi_libo
02.05.2010, 21:45:28
la daniel cica e 750 ron fara fructe. si cred ca iti dau ei piscoturi. si in general eu cam asa am auzit 750-800.
o sa aveti careva fantana de cioco?:D

Ramontzy
02.05.2010, 22:03:19
o sa aveti careva fantana de cioco?:D

da, eu voi avea. :D

LaRubia
05.05.2010, 14:45:56

eu am mancat de la buonissimo tort,dar nu facut pt nunta....ci asa la felie....a fost ffff bun!inghetata lor e super!!!pizza....e oki,dar am mancat mai buna
Felicitari pt alegere!!!!Eu zic ca tortul va fi super!:*

roxi_libo
05.05.2010, 15:32:43
da, eu voi avea. :D

eu ma tot gandesc....:"> restul fetelor nu?!!!! nu va tenteaza?

gabitza_roca
06.05.2010, 08:42:43
sincer nu! nu ma tenteaza ..
nu are rost ... s-ar bucura foarte putini invitati de fantana..
fiecare cum doreste!

airiana
06.05.2010, 13:20:27
Eu am vrut initial, dar m-am razgandit. Nu stiu cata lume s-ar ridica de la masa pt. a se duce la fantana..Totusi, daca pe masa nu ai prajituri e o idee fantana de cioco. Trebuie sa te orientezi dupa invitati, adica sa vezi cati sunt tineri, ei in general se duc. A, si daca comanzi o fantana de ciocolata, sa ai grija sa nu fie cat pentru toate persoanele de la nunta, nu toata lumea se va ridica..estimezi tu.

airiana
06.05.2010, 13:22:41
eu am mancat de la buonissimo tort,dar nu facut pt nunta....ci asa la felie....a fost ffff bun!inghetata lor e super!!!pizza....e oki,dar am mancat mai buna
Felicitari pt alegere!!!!Eu zic ca tortul va fi super!:*
Multumesc!!!

airiana
06.05.2010, 13:26:09
As vrea sa le intreb pe miresicile care au avut deja nunta daca au avut prajituri pe masa sau au comandat un desert? Eu ma gandesc sa nu pun praji pe masa ci sa comand un desert in meniu: papanasi cu fructe de padure si smantana, crema de zahar ars..ceva in genul acesta.Pe masa ma gandesc sa am si saleuri, nu stiti cam cate grame trebuie de persoana??

LaRubia
06.05.2010, 13:31:55

eu nu am avut....ca n-am vrut sa ne complicam.....e adevarat ca nu stiam dak lumea e obisnuita cu fantana....dak intr-adevar se va consuma.....8-}

BRIana22
06.05.2010, 14:22:08
As vrea sa le intreb pe miresicile care au avut deja nunta daca au avut prajituri pe masa sau au comandat un desert? Eu ma gandesc sa nu pun praji pe masa ci sa comand un desert in meniu: papanasi cu fructe de padure si smantana, crema de zahar ars..ceva in genul acesta.Pe masa ma gandesc sa am si saleuri, nu stiti cam cate grame trebuie de persoana??
Am ales sa nu pun prajituri pe masa. Masa era foarte incarcata si am zis sa nu mai aglomerez plus ca am observat ca lumea nu prea mananca si se ususca in farfurie. Ideea cu desertul este buna: poate o inghetata:-?. Oricum mai este tortul si nu stiu daca are rost sa aglomerez cu multe feluri de mancare. Va hotarati voi !

Ramontzy
06.05.2010, 14:30:43
eu vreau neaparat fantana de ciocolata. cam asa mi-am imaginat: o masa mai mare, in centru fantana de ciocolata, de-o parte si de alta cate o lebeda de gheata si multe fructe sculptate. asa sigur se vor duce toti pentru ca va arata bine si ii va atrage, sper.

roxitzy_ra
06.05.2010, 14:40:32
eu vreau neaparat fantana de ciocolata. cam asa mi-am imaginat: o masa mai mare, in centru fantana de ciocolata, de-o parte si de alta cate o lebeda de gheata si multe fructe sculptate. asa sigur se vor duce toti pentru ca va arata bine si ii va atrage, sper.

Ideea e super ok, si eu vreau fantana de ciocolata, te-ti interesat cat costa ceea ce vrei tu? daca sti te rog raspunde-mi

Ramontzy
06.05.2010, 14:42:51
Ideea e super ok, si eu vreau fantana de ciocolata, te-ti interesat cat costa ceea ce vrei tu? daca sti te rog raspunde-mi

pai lebedele vor fi cam 1300 lei, fantana 750 lei, sculptatul fructelor manopera 400 lei iar fructele nu stiu cat ma costa, depinde cate vor fi. aia o sa vad la un depozit.

roxi_libo
06.05.2010, 17:54:35
pai lebedele vor fi cam 1300 lei, fantana 750 lei, sculptatul fructelor manopera 400 lei iar fructele nu stiu cat ma costa, depinde cate vor fi. aia o sa vad la un depozit.

Am fost si eu la Daniel, costa 750Ron fantana cu ciocolata si cofetarul, daca le vrei sculptate mai costa 4mil, plus fructele.
La mine la Melody la sala mica locul mesi ar fu pe ringul de dans, asa ca lumea va fi mai tentata sa se ridice de la masa, cred. Mie mi-a placut fftare fantana unei miresici din Baia Mare

airiana
06.05.2010, 17:59:16
Am ales sa nu pun prajituri pe masa. Masa era foarte incarcata si am zis sa nu mai aglomerez plus ca am observat ca lumea nu prea mananca si se ususca in farfurie. Ideea cu desertul este buna: poate o inghetata:-?. Oricum mai este tortul si nu stiu daca are rost sa aglomerez cu multe feluri de mancare. Va hotarati voi !
Multumesc de sfat Bri!:*
Voi cate feluri ati avut la nunta? Eu ma gandesc la vreo 4 plus desertul si plus tortul..dar poate e prea mult.

Ramontzy
06.05.2010, 19:33:01
Am fost si eu la Daniel, costa 750Ron fantana cu ciocolata si cofetarul, daca le vrei sculptate mai costa 4mil, plus fructele.
La mine la Melody la sala mica locul mesi ar fu pe ringul de dans, asa ca lumea va fi mai tentata sa se ridice de la masa, cred. Mie mi-a placut fftare fantana unei miresici din Baia Mare

arata foarte bine darnu stiu daca e foarte practic. fructele sunt cam intregi si nu stiu daca multi s-ar incumeta sa guste. uite eu mai am o varianta. in poze fructele sunt mai organizate, sa zic asa, dar se pot aseza ijn cate feluri vreti. ma refer mai mult la faptul ca au in ele deja betisoarele si e mult mai comod. sau mai exista varianta aceea in care pe un betisor se pun diferite bucati de fructe, ca si la frigarui.

roxi_libo
06.05.2010, 20:13:15
arata foarte bine darnu stiu daca e foarte practic. fructele sunt cam intregi si nu stiu daca multi s-ar incumeta sa guste. uite eu mai am o varianta. in poze fructele sunt mai organizate, sa zic asa, dar se pot aseza ijn cate feluri vreti. ma refer mai mult la faptul ca au in ele deja betisoarele si e mult mai comod. sau mai exista varianta aceea in care pe un betisor se pun diferite bucati de fructe, ca si la frigarui.

Da, cei ce inchiriaza fantana vin cu tot cu un cofetar care aseaza fructele pe frigarui si le serveste el, deci nu conteaza cum sunt asezate initial, se descurca ulterior cofetaru, nu am vazut cum lucreaza daniel pt ca fantana cu fructe sculptate e prea scumpa...:D
daca aflati si voi sa ma anuntati :-p

roxi_libo
06.05.2010, 20:16:02

daca muzica e buna si lumea se simte bine nici nu observa daca sunt sau nu prajituri, eu vroiam tarte cu fructe rosii, dar ma decid inainte de nunta, ai dreptate cu mesele, daca sunt luni sunt inguste si se prea incarca...

Tilla
06.05.2010, 20:19:23
Ramontzy ce tare e ideea asta cu lebedele. I-am spus la iubi de idee si mi-a spus NU. Argumentul: sigur o sa-i rupa cineva capul si-l va pune in bautura.:))