PDA

Versiunea completa : Cununia civila in regim de urgenta

lexi
15.12.2009, 16:54:15
Stiti cumva cum se poate obtine derogarea pentru a face cununia civila in regim de urgenta (in mai putin de 10 zile de la depunerea actelor) ? O prietena se marita cu un cetatean strain, dar nu pot sta 10 zile in Romania.

mi2009
15.12.2009, 17:00:00
Stiti cumva cum se poate obtine derogarea pentru a face cununia civila in regim de urgenta (in mai putin de 10 zile de la depunerea actelor) ? O prietena se marita cu un cetatean strain, dar nu pot sta 10 zile in Romania.

din cate stiu eu nu exista nici un regim de urgenta! cel putin nu legal! dar ce nu se poate face in Romania.sa nu uite nici de analizele ce trebuie...

dar daca nu pot sta atat in ro de ce nu fac in tara in care locuiesc???? pt daca el nu intelege romaneste trebuie adus traducator, cu actele lui se complica treaba, ca din cate stiu eu, trebuie traduse si etc..noi ne-am gandit tare multa vreme sa facem starea civila in germania, ca aici vrem sa ramanem...dar am zis ca daca tot suntem cu totii acolo..am facut cu 2 zile inainte de nunta!

lexi
15.12.2009, 18:42:15
Si eu am avut aceeasi problema, stiu ca trebuia facuta o cerere de derogare la starea civila, dar nu mai stiu care sunt elementele necesare, si nici daca merge la orice stare civila (regulile sunt cateodata diferite in functie de functionari).

Cu actele am rezovat-o destul de usor : am fost intr-o zi si am dat actele la tradus, am facut declaratiile la notar, am facut analizele, am luat certificatul de cutuma si a doua zi am fost sa recuperam traducerile si am depus actele.

Mai mult timp am pierdut dupa casatorie cu legalizarea.

DinaB
15.12.2009, 21:14:45
Cum iti fac programarea ei dupa ce depui actele? Nu te pot programa a doua zi dupa ce depui actele?!??

mi2009
17.12.2009, 08:55:11
Cum iti fac programarea ei dupa ce depui actele? Nu te pot programa a doua zi dupa ce depui actele?!??

cred ca si asta depinde de oficiul de stare civila...la noi trebuiau depuse actele cu exact 10 zile inainte si facuta progr in acelasi moment. de la alte miresici am auzit ca si-au putut face progr cu cateva luni inainte si apoi predate actele cu 10 zile inainte!

deci trebuie intrebat

lexi
17.12.2009, 10:43:54
Programarea se face in 10 zile de la depunerea actelor.

LadyX
22.12.2010, 22:04:22
fetelor stiti cumva daca se poate face cununia civila a 2-a zi de craciun sau a pe 2 ianuarie? as vrea sa fac cununia civila acum in vacanta aceasta, k numai bine e si mama mea in tara si sta doar 2 saptamani... stiti ceva? tre neaparat sa facem in zile fara sarbatoare? chiar mji-0ar placea sa facem cununia civila de craciun.. ar fii ceva frumos. :X:X:X

bonnye
09.01.2011, 13:23:28
si eu am aceeasi problema. vin in februarie si stau o sapt si as vrea sa fac civila...dar pe net scrie ca minim cu 10 zile inainte se pun actele..

lexi
10.01.2011, 13:36:09
Poti cere derogare, faci dovada cu biletele de avion eventual... Insa cred ca depinde de primarie, ca nu e peste tot la fel. Cel mai bine e sa trimiti pe cineva sa intrebe.

aysell21
07.03.2011, 21:55:42
offff.. si noi avem aceeasi problema. iubitul meu nu va putea sta decat 5 zile in tara, timp in care vrem sa facem cununia civila. oare e asa dificil sa ceri o derogare pt a o putea face la urgenta?sunt disperata.. chiar vrem sa devenim sot si sotie acum..

Ralu__
08.03.2011, 15:35:26
si eu am aceeasi problema. vin in februarie si stau o sapt si as vrea sa fac civila...dar pe net scrie ca minim cu 10 zile inainte se pun actele..

Am mai scris la o intrebare asemanatoare cazul meu.Cauta pe cineva apropiat sa iti depuna actele si apoi cand veniti voi doar va prezentati la starea civila va da certificatul si gata.La mine a mers.Vezi daca se poate.
(daca nu am scris prea tarziu).
Succes!