PDA

Versiunea completa : Cununie civila in Romania cu un cetatean strain

squishy
07.11.2006, 13:07:36
Buna dragelor! Aveti cumva idee care sunt documentele necesare pentru casatorie , daca viitorul meu sot nu este roman iar tara lui nici nu are ambasada in Romania ?(nunta va fi in Romania) .As fi recunoscatoare pentru orice informatie.

Sylvester
07.11.2006, 13:08:43
Casatoria cu cetatean strain sau intre cetateni straini
- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.

Sylvester
07.11.2006, 13:09:42
din ce tara e?

squishy
07.11.2006, 13:17:01
mersi mult pentru informatii.Este din Zimbabwe, dar locuieste in Olanda.

Sylvester
07.11.2006, 13:17:35
Cu placerica! Mai da-i pe Google ca eu asa ti-am gasit informatiile!

benoit
10.01.2007, 16:20:04
Buna fetelor,urmeaza sa ma casatoresc pe 28 iulie cu un cetatean francez.Stie cineva ce acte ii trebuiesc pentru cununia civila?Multumesc

iulia73190
10.01.2007, 16:55:04
cununia civila in romania sau in franta?

miti
10.01.2007, 17:24:03
cununia civila in romania sau in franta?

O prietena de-a mea s-a casatorit cu un german si a avut fff mult de umblat dupa acte.Au fost nevoiti sa amane de doua ori starea civila.Plus ca actele au trebuit traduse...si i-a trebuit ceva din lucul unde se nascuse iar ea se mutase la celalalt capat al tarii.Nu stiu daca te-am ajutat prea mult.Daca vrei pot sa-ti dau mailul ei pe privat.

benoit
10.01.2007, 17:49:08
Totul se va intampla in Romania.

map
10.01.2007, 17:53:27

Nu stiu cat de credibila este sursa, insa iti dau linkul si citatul, sper sa te ajute:

http://www.roembus.org/Consular/Ro/ACTE%20DE%20STARE%20CIVILA/Intocmirea%20si%20eliberarea%20certificatului%20de %20casatorie.htm

C. Formalitati pentru încheierea unei casatorii în România.
Conform legii nr.119/1996 cu privire la actele de stare civila, în România declaratia de casatorie se face personal, de catre viitorii soti, în scris, la primaria locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre ei.
Odata cu declaratia de casatorie viitorii soti prezinta urmatoarele acte:

Actul de identitate (buletin sau pasaport);
Certificatul de nastere, original si copie (+ traducere legalizata pentru cetatenii straini);
Certificatul medical (prenuptial) – eliberat în România; este valabil 14 zile de la data emiterii si trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana se poate sau nu casatori;
Acte, în original si în copii traduse si legalizate ori certificate de ofiterul starii civile, din care sa rezulte desfacerea casatoriei anterioare, daca este cazul;
Dovada eliberata ori autentificata de misiunile diplomatice ori consulare acreditate în România, din care sa rezulte ca cetateanul strain îndeplineste conditiile de fond, cerute de legea sa nationala, pentru încheierea casatoriei în România;
Declaratia data pe proprie raspundere, autentificata de un notar public, din care sa rezulte ca viitorul sot, cetatean strain, nu este casatorit si îndeplineste conditiile de fond cerute de legea sa nationala pentru încheierea unei casatorii în Romania, în cazul în care statul respectiv nu are o misiune diplomatica sau consulara acreditata în România.
Procesul verbal încheiat împreuna cu interpretul autorizat , în cazul încheierii unei casatorii între persoane care nu cunosc limba româna sau între surdomuti.Documentele straine (cu exceptia pasaportului) trebuie sa poarte Apostila Conventiei de la Haga/1961 sau sa fie supralegalizate pentru a fi recunoscute in Romania.

Casatoria se poate încheia la expirarea termenului de 10 zile, în care se cuprind ziua când a fost facuta declaratia de casatorie, cât si ziua în care se oficiaza casatoria.

Dupa trecerea termenului de 10 zile, casatoria se poate încheia numai pâna la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.

iulia73190
10.01.2007, 17:54:08

Imi pare rau atunci ca nu te pot ajuta, puteam doar sa iti spun ce acte iti trebuiesc in Franta; cel mai bine cred ca ar trebui sa te interesezi pe la primarie, banuiesc ca sunt in masura sa iti dea informatii clare; succes la pregatiri!!

benoit
10.01.2007, 17:54:48
Merci Iulia,cred ca m-ar ajuta adresa prietenei tale

benoit
10.01.2007, 18:00:12
Iarta-ma MITI,te-am botezat.Multumesc fetelor,excluzand formalitatile fara sfarsit,sper sa iasa bine si vremea sa tina cu noi(petrecerea va avea loc pe o terasa-gradina)

map
10.01.2007, 18:00:18
Imi pare rau atunci ca nu te pot ajuta, puteam doar sa iti spun ce acte iti trebuiesc in Franta; cel mai bine cred ca ar trebui sa te interesezi pe la primarie, banuiesc ca sunt in masura sa iti dea informatii clare; succes la pregatiri!!

Chiar daca te vei casatori in Franta, tot va trebui sa faci inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila, prezentarea certificatului de casatorie romanesc este obligatoriu pentru desfasurarea unei casatorii in rit ortodox. Din diverse discutii, am nteles ca in rit catolic nu este obligatorie prezentarea certificatului de casatorie, dar este recomandata. Dureaza intre 1 si 6 luni daca se realizeaza transcrierea prin consulat sau ambasada Romaniei. Daca transcrierea se face prin oficiul primariei de care apartii, documentele solicitate de primarii trebuie sa poarte apostila de la Haga. Tot acolo ajungi. Ideea e ca trebuie sa te informezi si sa si actionati, ca timpul trece cum nici nu-ti dai seama.
Mult succes.

ryanaro
10.01.2007, 18:12:18
Mai, eu vreau sa imi schimb numele dar e o birocratie ceva de speriat. Si numai de partea romaneasca. Totul trebuie facut cat mai complicat, cat mai ciudat, cat mai intortocheat, astfel incat cel mai mic document trebuie depus in persoana, stat la cozi si altele. In ritmul asta imi schimb eu numele peste 20 de ani, cand a pus UE saua pe birocratia din Romania. :-B

map
10.01.2007, 18:21:45
Mai, eu vreau sa imi schimb numele dar e o birocratie ceva de speriat. Si numai de partea romaneasca. Totul trebuie facut cat mai complicat, cat mai ciudat, cat mai intortocheat, astfel incat cel mai mic document trebuie depus in persoana, stat la cozi si altele. In ritmul asta imi schimb eu numele peste 20 de ani, cand a pus UE saua pe birocratia din Romania. :-B

Eu nu mi-l schimb tocmai din aceasta cauza. Mi-ar placea sa-l port pe-al lui, asta insa o s-o facem mai incolo, peste vreo 2-3 ani, sa se mai aseze lucrurile si in tara:D:D:D

iulia73190
10.01.2007, 18:25:41
Chiar daca te vei casatori in Franta, tot va trebui sa faci inscrierea certificatului de casatorie in registrele de stare civila, prezentarea certificatului de casatorie romanesc este obligatoriu pentru desfasurarea unei casatorii in rit ortodox. Din diverse discutii, am nteles ca in rit catolic nu este obligatorie prezentarea certificatului de casatorie, dar este recomandata. Dureaza intre 1 si 6 luni daca se realizeaza transcrierea prin consulat sau ambasada Romaniei. Daca transcrierea se face prin oficiul primariei de care apartii, documentele solicitate de primarii trebuie sa poarte apostila de la Haga. Tot acolo ajungi. Ideea e ca trebuie sa te informezi si sa si actionati, ca timpul trece cum nici nu-ti dai seama.
Mult succes.

Esti o dragutza, iti multumesc pt sfaturi; dar eu m-am casatorit deja in august 2006,iar in momentul casatoriei atat eu cat si sotul eram cetateni francezi , deci actul de casatorie e validat de statul francez, statul roman nu are nimic de a face; in plus nu intentionam sa mai facem o cununie religioasa la ortodoxi, pt ca religia catolica a fost de la inceput alegerea noastra. MERSI oricum :*

map
10.01.2007, 18:27:45
Esti o dragutza, iti multumesc pt sfaturi; dar eu m-am casatorit deja in august 2006,iar in momentul casatoriei atat eu cat si sotul eram cetateni francezi , deci actul de casatorie e validat de statul francez, statul roman nu are nimic de a face; in plus nu intentionam sa mai facem o cununie religioasa la ortodoxi, pt ca religia catolica a fost de la inceput alegerea noastra. MERSI oricum :*
Iulia, scuza-ma, greseala mea, raspunsul nu era pentru tine ci pentru benoit, pe tine doar te-am citat:D:D:D

ryanaro
10.01.2007, 18:28:10
Acuma serios, sunt foarte necajita pe treaba asta. Aici cel putin se face totul prin posta. Completezi un formular de pasaport, te duci si iti faci poze la o photobooth si le trimiti prin posta si peste ceva timp iti vine pasaportul. La fel cu permisul de conducere. Mi se pare ingrozitor sa vin de la 500 de kilometri sa stau pe la usi la londra sa semnez fie o imputernicire ca ai mei parinti pot sa legalizeze un act pentru mine fie sa depun nu stiu ce acte sa mi se transcrie certificatul. Ce naiba! Ar trebui sa trimit prin posta toata documentatia si sa se faca fara ca macar eu sa vad la fata pe cineva! Apoi ma ingrozeste faptul ca trebuie sa imi schimb buletinul, pasaportul si permisul. Alte cozi, alte prostii, alti nervi. In special pt ca nu pot veni in tara pt atata timp- o luna- doua. Sunt extrem de suparata pe treaba asta.

iulia73190
10.01.2007, 18:38:06
Acuma serios, sunt foarte necajita pe treaba asta. Aici cel putin se face totul prin posta. Completezi un formular de pasaport, te duci si iti faci poze la o photobooth si le trimiti prin posta si peste ceva timp iti vine pasaportul. La fel cu permisul de conducere. Mi se pare ingrozitor sa vin de la 500 de kilometri sa stau pe la usi la londra sa semnez fie o imputernicire ca ai mei parinti pot sa legalizeze un act pentru mine fie sa depun nu stiu ce acte sa mi se transcrie certificatul. Ce naiba! Ar trebui sa trimit prin posta toata documentatia si sa se faca fara ca macar eu sa vad la fata pe cineva! Apoi ma ingrozeste faptul ca trebuie sa imi schimb buletinul, pasaportul si permisul. Alte cozi, alte prostii, alti nervi. In special pt ca nu pot veni in tara pt atata timp- o luna- doua. Sunt extrem de suparata pe treaba asta.

SOLUTIE: valideaza-ti permisul acolo, uita treaba cu buletinu ca acolo unde esti nu iti serveste la mare lucru si cand vii in tara te folosesti de pasaport, iar pasaportul stiind ca are un termen de valabilitate mai lung te-ai scapat pt cativa ani buni de nebuneala;-) !

Ancuta_Weiser
10.01.2007, 18:39:27
Mult succes.

Map, sa stii ca eu am vorbit deja cu preotul care ne va casatori in bis. ortodoxa (a acceptat fara probleme, desi sotul este german si nebotezat - il va boteza, ca sa zic asa), si pot sa iti dau urmatoarele detalii: certificatul de casatorie strain trebuie apostilat si tradus doar daca vrei intr-adevar sa inscrii casatoria in reg. de stare civila roman, dar nu pentru biserica. Mie mi-a cerut cert. de casatorie irlandez (netradus, nimic) si certificatele de nastere. Atat. Dar poate afla mai multe detalii de la ambasada sau primarie. Sau direct de la biserica.

ryanaro
10.01.2007, 18:40:33
da, dar eu vreau numele lui- si pasaportul imi expira in 2008.:x :x

BDiana
10.01.2007, 18:51:36
Ry, probabil ca stii, transcrierea certificatului se poate face si prin ambasada... (http://www.roemb.co.uk/Consular/actestarecivila.htm). In mod normal, desi nu e scris clar pe site, ar trebui sa se poata face totul prin posta sau, mai probabil, sa le trimiti actele prin posta si sa te cheme cand sunt gata sa platesti si sa semnezi. Asa am facut eu in Elvetia.
Cat despre restul actelor, uite ce-am facut eu: am mers in Ro cu certif. transcris + nu mai stiu ce acte cereau de la pasapoarte + permisul de rezidenta elvetian, m-am dus pe Iorga la pasapoarte si mi-am facut pasaport nou cu mentiunea de domiciliu in strainatate in regim de urgenta.
Avantaje:
- se face la alt ghiseu (la etaj) unde nu e coada practic de loc si in spatele ghiseului lumea e mult mai civilizata;
- renunti la cartea de identitate, deci nu mai trebuie sa o schimbi si pe asta in prealabil (alta alergatura, alta distractie)
A durat fix 3 zile pana am avut pasaportul in mana, si fara nici un stres.

Ancuta_Weiser
10.01.2007, 18:56:15
Ry, probabil ca stii, transcrierea certificatului se poate face si prin ambasada... (http://www.roemb.co.uk/Consular/actestarecivila.htm). In mod normal, desi nu e scris clar pe site, ar trebui sa se poata face totul prin posta sau, mai probabil, sa le trimiti actele prin posta si sa te cheme cand sunt gata sa platesti si sa semnezi. Asa am facut eu in Elvetia.
Cat despre restul actelor, uite ce-am facut eu: am mers in Ro cu certif. transcris + nu mai stiu ce acte cereau de la pasapoarte + permisul de rezidenta elvetian, m-am dus pe Iorga la pasapoarte si mi-am facut pasaport nou cu mentiunea de domiciliu in strainatate in regim de urgenta.
Avantaje:
- se face la alt ghiseu (la etaj) unde nu e coada practic de loc si in spatele ghiseului lumea e mult mai civilizata;
- renunti la cartea de identitate, deci nu mai trebuie sa o schimbi si pe asta in prealabil (alta alergatura, alta distractie)
A durat fix 3 zile pana am avut pasaportul in mana, si fara nici un stres.

Exact asa voi face si eu, daca dureaza prea mult prin ambasada de la Dublin. Pana acum am tradus si legalizat cert. de casatorie, caci imi trebuie pentru emiterea unui nou pasaport. Si este si apostilat. Asa de repede ai avut actele inapoi? hmmmm....super!

ryanaro
10.01.2007, 18:58:16
Asa. Merci de pont. Aia din londra nu face prin posta- trebuie sa fii prezent cica. Cons! LOOOOL Injur in orice limba. Si eu nu am permis de rezidenta (am statut de student deocamdata)- anul asta trec de la ala de student la rezidenta. Alti bani, alta veselie. Slava domnului ca asta se face prin posta. Am sa salvez ce ai zis cu iorga si am sa vad cum rexolv. Mreci inca o data!

ryanaro
10.01.2007, 18:59:16
aaa, si cum ti-ai schimbat numele?

map
10.01.2007, 19:05:42
Map, sa stii ca eu am vorbit deja cu preotul care ne va casatori in bis. ortodoxa (a acceptat fara probleme, desi sotul este german si nebotezat - il va boteza, ca sa zic asa), si pot sa iti dau urmatoarele detalii: certificatul de casatorie strain trebuie apostilat si tradus doar daca vrei intr-adevar sa inscrii casatoria in reg. de stare civila roman, dar nu pentru biserica. Mie mi-a cerut cert. de casatorie irlandez (netradus, nimic) si certificatele de nastere. Atat. Dar poate afla mai multe detalii de la ambasada sau primarie. Sau direct de la biserica.

Eu ma marit cu un roman:D Poimaine avem cununia civila:D:D:D La consulat, avem noroc , in Chicago e Consulat General chiar. Dar am avut discutii cu certificatul prenuptial. Cu un medic roman insa, care intelege ce e ala s-a rezolvat in aceeasi zi.

iulia73190
10.01.2007, 19:12:43
Eu ma marit cu un roman:D Poimaine avem cununia civila:D:D:D La consulat, avem noroc , in Chicago e Consulat General chiar. Dar am avut discutii cu certificatul prenuptial. Cu un medic roman insa, care intelege ce e ala s-a rezolvat in aceeasi zi.

Felicitari dinainte pt cununia civila!!! sa nu uiti sa ne pui si ceva poze<:-P !!

map
10.01.2007, 19:15:50
Felicitari dinainte pt cununia civila!!! sa nu uiti sa ne pui si ceva poze<:-P !!
Doamne ajuta:D Macar sa aiba cine sa le faca:D

iulia73190
10.01.2007, 19:24:17
LOL pai ii pui pe aia de la starea civila, daca nu vine nimeni cu voi;)) .

map
10.01.2007, 19:29:15
LOL pai ii pui pe aia de la starea civila, daca nu vine nimeni cu voi;)) .
adica, ia d-aicea domnu consul, fa si noua niste poze:D:D:D

iulia73190
10.01.2007, 19:31:58
adica, ia d-aicea domnu consul, fa si noua niste poze:D:D:D

exact=)) !!! si la urma il lasi si pe el sa se bage in poza sa nu zica ca nah...=))

map
10.01.2007, 19:35:34
exact=)) !!! si la urma il lasi si pe el sa se bage in poza sa nu zica ca nah...=))

Sa stii ca am intrebat, daca nu avem martori (ca trebuie sa inteleaga romana si astia) ce ne facem? La care consulita zice: Ei, rezolvam, mai avem noi colegi pe-aici in consulat:D:D:D

iulia73190
10.01.2007, 19:50:31
Sa stii ca am intrebat, daca nu avem martori (ca trebuie sa inteleaga romana si astia) ce ne facem? La care consulita zice: Ei, rezolvam, mai avem noi colegi pe-aici in consulat:D:D:D

=)) =)) =)) no pai vezi!! mare lucru nah sa vezi consulu': consul , martor si fotograf !!! LOL hai ca-i buna faza cu colegii! in acelasi timp nu pot sa ii condamn ca totusi au fost dragutzi sa propuna sa te ajute.

map
10.01.2007, 19:53:40
=)) =)) =)) no pai vezi!! mare lucru nah sa vezi consulu': consul , martor si fotograf !!! LOL hai ca-i buna faza cu colegii! in acelasi timp nu pot sa ii condamn ca totusi au fost dragutzi sa propuna sa te ajute.

Corect, mie mi-e chiar mila de ei, ca stau si suporta toate frustrarile celor care vin la ghiseu:D:D:D Ca ei n-au nici-o vina, sistemul e defect:D Sa vezi ce li se lumineaza fata cand le zambesti:D

benoit
10.01.2007, 20:07:34
Doamne,pare atat de complicat.....si eu care ma gandeam ca civila va fi ultima noastra problema.Multumesc pentru sfaturi ,dar sunt un pic confuza.Urmeaza sa ne casatorim aici ,deci certificatul va fi in limba romana(nu voi avea nici o problema la biserica?)Va trebui sa traducem actul,dar asta mai poate astepta...???In afara de actele de care va avea el nevoie,cam asta este nu????AJUTOR

iulia73190
10.01.2007, 20:10:55
Corect, mie mi-e chiar mila de ei, ca stau si suporta toate frustrarile celor care vin la ghiseu:D:D:D Ca ei n-au nici-o vina, sistemul e defect:D Sa vezi ce li se lumineaza fata cand le zambesti:D

Las sa nu-ti fie chiar asa mila, ca sunt convinsa ca li se lumineaza fata si mai tare cand primesc fisa de plata:D ; din cate am auzit jobul lor e cam de invidiat la cate avantaje au; ce n-as da sa lucrez si eu intr-o ambasada sau vreun consulat (bineinteles nu in orice tara); asa ca pe bune acum o poza poti sa le ceri ( nu la consul dar la o secretara ceva);-) .

BDiana
10.01.2007, 20:31:38
Ancuta: Mai... A durat ceva. Dar pe bune, n-am avut nici o graba. Preotului i-a fost suficient certificatul elvetian... Dupa ce am terminat cu toate, fara graba pt. ca ai 6 luni la dispozitie ca sa schimbi, am trimis actele la ambasada. A durat cam 4-5 saptamani.
Ry: Mi-am schimbat numele cand m-am casatorit in Elvetia, pe tine nu te-au pus sa-ti alegi ce nume vrei sa porti dupa cununia civila?

ryanaro
10.01.2007, 20:46:38
Nu, deoarece casatoria nu garanteaza rezidenta. adica nu garanta in noiembrie cat nu eram in ue LOL. asa ca nu imi pot schimba nimica aici, doar in rom.

danni
10.01.2007, 22:20:41
Mult succes.

Eu mi-am transcris certificatul de casatorie belgian la Cosulatul Romaniei din Bruxelles. L-am primit relativ repede, aproape o luna a durat.

In ce priveste actele de care intreaba Benoit (e numele viitorului tau sot, cred) tie-ti trebuie certificatul de nastere, lui certificatul de nastere tradus si legalizat si o dovada ca nu e casatorit sau daca a fost ca a divortat. Plus cererea de casatorie pe care o voti completa la primarie. Ambii parteneri trebuie sa fie prezenti.

danni
10.01.2007, 22:30:04
Nu, deoarece casatoria nu garanteaza rezidenta. adica nu garanta in noiembrie cat nu eram in ue LOL. asa ca nu imi pot schimba nimica aici, doar in rom.

Ryanaro, de ce trebuie sa mergi in Romania ca sa-ti schimbi numele?
Eu am avut de ales si mi-am pastrat numele. Aici e asa, din oficiu se pastreaza numele de fata, daca vrei sa il schimbi trebuie sa faci cerere la tribunal. Deci cum spuneai tu distractie. Insa pe orice act oficial se cere sa completezi cu numele de fata, asa ca nu avea nici un sens sa il schimb.

elenita
01.02.2007, 16:40:47
Aoleu,alta problema pe capul meu,nu aveam destule...Deci o sa am de rezolvat o groaza de lucruri.Viitorul meu sot este norvegian,eu sunt romanca.Facem nunta in Romania ,in Bucuresti.Intrebare,nu am voie sa fac cununia civila in orice sector din Bucuresti daca eu sunt din Craiova?si lui deci ii treb toate actele legalizate la Ambasada de aici?sau de acolo????Offf,ajutati/ma si pe mine[-o<

CristinaS
08.02.2007, 13:04:55
Buna,
:D

Am tot incercat sa aflu o informatie pe internet despre cununia civila in Romania si nu am reusit sa aflu nimic. Sper ca din experienta voastra cineva ar putea sa-mi fie util cu un raspuns la intrearea mea.

Viitorul meu sot e din Scotia (cetatean englez), iar eu sunt cetatean roman. Suntem deja stabiliti in Scotia (casutza noastra e aici) si vom ramane aici in continuare, dar vrem sa facem cununia civila, religioasa si petrecerea de nunta in Romania. Intrebarea mea e ce trebuie sa fac sau unde trebuie sa rezolv astfel incat certificatul de casatorie romanesc sa fie recunoscut si in Scotia? :-<

Multumesc frumos ^:)^
Cristina :x

fifiri
08.02.2007, 18:20:14

mai, nu stiu cum e cu schimbatul numelui, ca eu nu mi l-am schimbat, tocmai pentru ca ar fi trebuit sa imi schimb o groaza de docomente. dar pot sa iti spun ca s-ar putea sa rezolvi cu pasaportul la ambasada la londra, mai usor decat crezi.

si eu credeam ca tre sa le fac alor mei procura, sa imi trimit toate certificatele prin posta din US in Ro, dar n-a fost nevoie. am mers la consulat si mi-am depus actele pentru pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate, si asta pe viza temporara, de student. deci nu cred sa ai probleme, daca vrei sa iti faci doar pasaport. dar certific de casatorie trebuie intai inscris, tot la ambasada, si apoi iti pot face pasaportul.

de buletin, intr-adevar, nu vad ce nevoie mai ai, ca oricum nu mai ai domiciliul in Ro de atatia ani. iar permis auto iti poti lua in Anglia, si nu mai ai nevoie de preschimbarea celui romanesc.

stiu ca la consulat in LA se pot face unele chestii prin posta (adica tre s afii prezent sa semnezi cand depui actele, dar ei ti le pot trimite prin posta, deci nu faci 2 drumuri). ai sunat la ambasada sa intrebi ce si cum?

mult succes!

ryanaro
08.02.2007, 18:24:37
trebuie sa completez un formular care imi certifica rezidenta aici, apoi fac cum a zis bdiana si imi schimb numele. ^:)^

elenita
08.02.2007, 19:03:29
Eu m-am gandit mai bine si cred ca este mai bine sa fac cununia civila in Norvegia,de unde e el.Aici cred ca e mult mai complicat.si in plus eu vreau sa imi schimb numele.Sper sa fie bine...............:-s

Kalini
12.02.2007, 20:26:36
Eu m-am gandit mai bine si cred ca este mai bine sa fac cununia civila in Norvegia,de unde e el.Aici cred ca e mult mai complicat.si in plus eu vreau sa imi schimb numele.Sper sa fie bine...............:-s

Sa fie intr-un ceas bun!!!!!Asteptam poze:D

elenita
14.02.2007, 18:02:19
Meci;))Sper sa decurga totul bine!O sa pun poze:)

bambolyna
15.02.2007, 21:40:38
Mult succes la pregatiri!

marilenab
19.06.2007, 23:55:58
Salutari la toata lumea \:D/

Am o foarte mare intrebare. Doresc sa ma casatoresc in Romania cu sotul meu... Inca o data... Dupa legea romana... Se poate? Unde? Cum? Si de ce acte avem nevoie?
Eu sunt romanca cu domiciliu in strainatate si el neamt. Mai bine zis cu pasaport german. Originar din Estonia.

Explicatie:
"Inca o data" si "problema" sunt: Eu si sotul meu ne-am casatorit deja legal si bisericesc in Germania (2005 si 2006).
Motive de bani si timp:

In 1995 am fost adoptata de mama mea vitrega (ea ne-a adoptat pe mine si pe sora mea; tatal meu a adoptat-o pe fiica ei - deci "incrucisare"). Cu un an inainte, parintii mei si-au schimbat - aici, in Germania - numele de familie luandu-l pe cel al mamei mele (german - fiind mai usor de pronunat ptr. nemti). Prin adoptiune am fost fortata sa accept numele nou de familie, al parintilor - desi m-am impotrivit, toti mi-au spus ca ar fi cel mai bine, chiar si judecatorul. Greseala, deoarece eram deja majora... Deci: dupa legea germana am un alt nume (de adoptiune), dupa legea romana altul (cel de nastere) = stat ilegal... (:|
Nemtii m-au casatorit dupa numele meu de familie trecut in adoptiunea germana. Desi timp de 10 ani n-am avut nici o problema cu ei prezentand pasaportul romanesc pe numele de nastere (deci cel din Romania).
M-am impotrivit, dar n-am avut ce face. A trebuit sa accept. Mare "oooo" de la "familioane", toti prieteni si colegi de munca (ma cunosteau cu alt nume)... Nemaipomenit, extraordinar...
Pasaportul meu roman expira in decembrie 2007.Situatia ar fi:

recunoasterea adoptiunii germane la tribunalul general din Bucuresti, prin resp. numai cu avocat (dureaza 3-4 luni)
emiterea unui nou certificat de nastere (cel putin 2 saptamani... ce vis frumos...)
depunerea actelor la consulatul roman in Germania
cererea recunoasterii casatoriei in Germania - ca. un an
cererea emiterii unui pasaport pe numele nou, de casatorie ( 3 luni)Totul ar trebui sa fac printr-o persoana imputernicita de mine. Am gasit-o, asta n-ar fi problema, dar impunernicirile costa si astea (ptr. fiecare pas una)... Bani si timp...

Ma gandesc, prin casatoria in Romania, as putea scapa de toata birocratia asta... Pierd prea mult timp. Si bani... Se poate??? Help!!!!... :-s ^:)^

Nu numai, dar n-am chef de numele german. M-am impotrivit cu 18 ani si inca ma mai impotrivesc. Nu-l vreau in actele mele romane... Asta e cand parintii cred ca fac ceva bun copiilor >:/ Nu s-au informat despre ceea ce urmeaza - sa nu mai vorbesc de calvarul tatalui meu, cand a fost vorba sa-si faca "noul pasaport" roman (si eu a trebuit sa-l ajut, cu prietenii si cunoscutii mei din Romania)... Mda, am stiut eu de ce am spus "nu", dar, fiind "copil",nimeni nu m-a ascultat...
Vreau sa scap de totul fara mari dureri de cap. Dar daca romanii cer de la sotul meu un act dovada ca nu e casatorit?... E casatorit... Cu mine... Pe numele de adoptiune... !!!
Ce se facem?... Stie cineva vreo solutie?...
Nu vreau cetatenia germana, desi tatal meu ma bate la cap... Am deja dreptul la ea din 2001. Nu o vreau! Eu imi vreau pasaportul meu roman, pe noul nume de familie - cel de casatorie!!!... Nimica altceva!!! Cu un act de casatorie roman as avea doar cererea de pasaport de facut (prelucrarea dureaza "numai" 3 luni)...
Can somebody help me? ^:)^
O pot intoarce si face cum ma gandesc eu?

Mii de multumiri ptr. raspusurile voastre
Marilena

mariammary2000
26.09.2007, 07:52:49
Ce titlu lung:D
Deeeci.... sa incep : viitorul sot albanez, eu romanca; tb sa mi scot un certificat de celibat de la starea civila unde mi s a emis certificatul de nastere. Mentionez ca eu m am nascut la Drobeta Turnu Severin insa am locuit intotdeauna in Bucuresti. Trebuie sa ma duc pana acolo oare sa mi dea certificatul ala de celibat?
Cu acest certificat de celibat si certificatul de nastere traduse si legalizate al meu tb sa se duca in Albania la starea lui civila si sa faca cerere pentru propriul lui certificat de celibat ca apoi, tradus si legalizat impreuna cu pasaportul sa le depuna la dosar aici.
Super dooper dificil.
Mai e cineva in situatia asta sa impartasim temeri si informatii?:D

alinakichi
20.02.2008, 07:12:39
Ma intereseaza si pe mine ac subiect. Ai reusit sa rezolvi ceva?

Pupica
20.02.2008, 18:10:50
Si in Olanda sunt necesare extra acte...mie mi-au cerut certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni...da eu am mult mai mult de sase luni le-am tot spus o:-) ...degeaba...o tineau pe-a lor. Am fost la ambasada si mi-au dat o hartie care sa spuna ca asa este legea la noi in Ro (primim certificate cand ne nastem sau cand il pierdem pe ala vechi)...pe care apoi a trebuit sa o traduc, sa o legalizez, sa merg la ministerul de extrene din Haga...adevarata tevatura =P~. Si in plus mai trebuie si o declaratie cum ca nu esti si nu ai fost casatorita inainte...la fel tradusa se legalizata.
Asa ca...bafta fetelor!

alinakichi
21.02.2008, 16:45:02
Si in Olanda sunt necesare extra acte...mie mi-au cerut certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni...da eu am mult mai mult de sase luni le-am tot spus o:-) ...degeaba...o tineau pe-a lor. Am fost la ambasada si mi-au dat o hartie care sa spuna ca asa este legea la noi in Ro (primim certificate cand ne nastem sau cand il pierdem pe ala vechi)...pe care apoi a trebuit sa o traduc, sa o legalizez, sa merg la ministerul de extrene din Haga...adevarata tevatura =P~. Si in plus mai trebuie si o declaratie cum ca nu esti si nu ai fost casatorita inainte...la fel tradusa se legalizata.
Asa ca...bafta fetelor!

6 luni?
Adica in Olanda nu obtii un certificat la nastere? Ci doar pt casatorie? Ciudat! Sau poate noi suntem ciudatii! :)

Pupica
21.02.2008, 18:15:00
6 luni?
Adica in Olanda nu obtii un certificat la nastere? Ci doar pt casatorie? Ciudat! Sau poate noi suntem ciudatii! :)

Tocmai ca cica in Olanda ti-l obtii cand vrei...doar depui o cerere si gata-i inca un certificat de nastere...da nu la noi >:P

evenstar
21.02.2008, 18:41:21
Asa ca...bafta fetelor!
:-BMai, frate, si eu comentam despre birocratia romaneasca... inteleg sa-ti ceara sa reinnoiesti cazierul din 6 in 6 luni, pentru ca intre timp poti sa dai unuia in cap... Da' la certificatul de nastere ce se poate schimba de trebuie actualizat? Daca are 7 luni e posibil ca intre timp sa nu mai fii nascuta?=))

Pupica
21.02.2008, 21:08:42
:-BMai, frate, si eu comentam despre birocratia romaneasca... inteleg sa-ti ceara sa reinnoiesti cazierul din 6 in 6 luni, pentru ca intre timp poti sa dai unuia in cap... Da' la certificatul de nastere ce se poate schimba de trebuie actualizat? Daca are 7 luni e posibil ca intre timp sa nu mai fii nascuta?=))

Poate ma mai nasc odata intre timp...alt sex, alta cetatenie...nu stii cum este cu reincarnarea asta :-p

mariammary2000
17.03.2008, 19:33:56
Ma intereseaza si pe mine ac subiect. Ai reusit sa rezolvi ceva?
am rezolvat in sensul ca am fost la starea civila sector 2 si mi au adus in 3 saptamani certificatul de celibat din Turnu Severin so...a fost ok din punctul asta de vedere, si doamnele au fost dragute.
mentionez si eu ca in albania, la fel, pot scoate certificate de nastere la nesfarsit, nu exista o limita si dureaza maxim cateva ore

piscotica
23.03.2008, 00:03:50
buna miresici, care ma poate ajuta si pe mine cu actele necesare pt doua persoane care nu sunt din aceeasi jud
.eu sunt din buzau si viitorul sot din iasi
ce ne trebuie si de unde le luam?

cosanzeana
04.04.2008, 02:08:00
Maria, voi la ce sector faceti cununia civila? Stii sigur ca e ok cu certificatul de celibat luat din Albania si tradus si legalizat in Romania si nu trebuie nimic de la reprezentanta consulara/ambasada Albaniei in Romania?

Noi vom face la sectorul 3, viitorul sot e cetatean sarb, si la sectorul trei cica gagicile de-acolo sustin sus si tare ca trebuie musai dovada de la ambasada Serbiei cum ca e apt pt. casatorie dupa legile sarbesti; nu de la vreo institutie din Serbia, ci musai de la ambasada. A sunat la ambasada si cei de-acolo zic ca ei nu elibereaza nici un document pt. casatorie, sa se duca sa si-l ia din Serbia. #-oCa la nebuni.. In concluzie habar n-am ce sa facem.

ella-ling
05.04.2008, 18:03:34
Maria, voi la ce sector faceti cununia civila? Stii sigur ca e ok cu certificatul de celibat luat din Albania si tradus si legalizat in Romania si nu trebuie nimic de la reprezentanta consulara/ambasada Albaniei in Romania?

Noi vom face la sectorul 3, viitorul sot e cetatean sarb, si la sectorul trei cica gagicile de-acolo sustin sus si tare ca trebuie musai dovada de la ambasada Serbiei cum ca e apt pt. casatorie dupa legile sarbesti; nu de la vreo institutie din Serbia, ci musai de la ambasada. A sunat la ambasada si cei de-acolo zic ca ei nu elibereaza nici un document pt. casatorie, sa se duca sa si-l ia din Serbia. #-oCa la nebuni.. In concluzie habar n-am ce sa facem.

pai cum ar putea sa va dea consulatul o asemenea adeverinta? Ca doar nu au acum acces la registrele de stare cilvila! La consulat poate doar sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca e apt pentru casatorie si consulatul o poate legaliza (cel putin la consulatul roman de aici a asa), insa pentru a dovedi celibatul e nevoie de document de la starea civila unde a fost inregistrata si nasterea lui. Eu as depune certificatul de celibat eliberat din Serbia si basta...

cosanzeana
11.04.2008, 20:47:40
Multumesc pentru raspuns!
Logic asa ar fi, dar cum birocratia de multe ori nu se prea pupa cu logica :-SS
I-am pus pe ai mei saracii inca o data pe drumuri si ultimul 'rezultat' e ca le-au aratat o mostra de document (prezentat de un cetatean sarb pt. casatoria in Romania) care era eliberat.. de autoritatile din Serbia. Asa ca pan' la urma sper sa ramana asa si sa nu se mai suceasca (ultima data cand s-au dus sa intrebe au tinut-o sus si tare ca numai si numai de la ambasada se poate..).

Separat de acest certificat cica trebuie sa dea SI o declaratie pe propria raspundere in fata unui notar in Romania cum ca nu e casatorit etc. - distractie maxima....

andutza019
07.05.2008, 20:23:34
fetelor, de ce nu dati o fuga pana la oficiul de stare civila? pentru ca in functie de tara pot fi ceriinte diferite..

si degeaba va invat eu ca sa aduceti certificat de celibat pt un turc(sa zicem) ...ca el se poate casatori cu 1000 e femei... pe cand la noi nu sunt permise bigamiile(cel mai simplu exemplu care mi-a venit in minte, na! o:-) )
deci puteti sa va luati adio de la turc :*

sa revenim la oile noastre:

-este nevoie de actele tale(cetatean roman): certificat de nastere + CI/BI(de care ai)
-este nevoie de actele lui: certificat de nastere + document constatator al identitatii(carte de identitate, pasaport) -> cu apostila de la Haga sau supralegalizat
- pt strain: tara din care face parte ii elibereaza o dovada ca se poate casatori conform legilor Romaniei pe teritoriul Romaniei -> se legalizeaza sau supralegalizeaza (vedeti siteul de INEP)
- pentru casatoria civila, daca nu intelege limba: un translator autorizat

Daca imi mai aduc aminte, revin ..

cosanzeana
16.06.2008, 23:39:07
Am fost azi sa depunem actele. Pana la urma am avut nevoie de o declaratie de la el din tara ca nu e casatorit (tradusa si legalizata) - tot ne-au intrebat de ce nu avem si stampila pe ea de la ambasada de aici, le-am zis ca nu vor sa se bage in nimic legat de casatorii si au acceptat-o si asa - si in plus de asta o declaratie pe propria raspundere facuta la un notar aici cum ca nu este si nu a fost niciodata casatorit, certificatul lui de nastere tradus si legalizat, pasaportul cu copie, si in rest actele obisnuite care i se cer si unui cetatean roman.
Oricum a fost o nebuneala intreaga si ne-am enervat de nu stiu cate ori, nu atat pentru ca e nevoie de multe acte cat pentru faptul ca de fiecare data cand intrebam ni se spunea altceva, nimic nu-i clar, legea ba e, ba nu e, ba se respecta, ba nu se respecta, plutesti asa intr-o incertitudine care se pare ca nu se prea poate rezolva pe caile normale..

dani2306
21.07.2008, 19:22:52
fetelor, de ce nu dati o fuga pana la oficiul de stare civila? pentru ca in functie de tara pot fi ceriinte diferite..

si degeaba va invat eu ca sa aduceti certificat de celibat pt un turc(sa zicem) ...ca el se poate casatori cu 1000 e femei... pe cand la noi nu sunt permise bigamiile(cel mai simplu exemplu care mi-a venit in minte, na! o:-) )
deci puteti sa va luati adio de la turc :*

sa revenim la oile noastre:

-este nevoie de actele tale(cetatean roman): certificat de nastere + CI/BI(de care ai)
-este nevoie de actele lui: certificat de nastere + document constatator al identitatii(carte de identitate, pasaport) -> cu apostila de la Haga sau supralegalizat
- pt strain: tara din care face parte ii elibereaza o dovada ca se poate casatori conform legilor Romaniei pe teritoriul Romaniei -> se legalizeaza sau supralegalizeaza (vedeti siteul de INEP)
- pentru casatoria civila, daca nu intelege limba: un translator autorizat

Daca imi mai aduc aminte, revin ..

perfect complet, am depus chiar saptamana trecuta, chiar ni s-a spus ca era ok doar cu certificatul din tara d eorigine(Moldova), fara stampila ambasadei.

<:-P mai luam si 200 euro, kiar nu stiam asta.

florentina29
17.07.2009, 10:32:12
Buna ziua miresicilor! Pt. ca se vb de casatoria cu un cetatean strain numai ca eu ma castaoresc in strainatate,.. sa va povestesc prin ce am trecut si eu...! Ma casatoresc cu un cetatean elvetian ( 31.iulie.2009) casatoria la starea civila are loc in Elvetia, mai precis in canton Bern! Dupa ce am cules informatii de pe acest site si am vazut ce acte imi trebuiesc, am tras repede o fuga acasa ( am avut doar o saptamana la dispozitie) si am inceput cu alergatura. Eu locuiesc in Galati dar sunt nascuta in Barlad asa ca am tras o fuga la barlad si mi-am scos certificatul de nastere albastru, a doua zi am mers la starea civila din galati pt declaratia de celibat, dar acolo ...surpriza...aceasta declaratie se da tot din orasul in care esti nascut asa ca va imaginati nu...inca un drum la barlad...si acum cu acea declaratie de locuinta si cetatenie se face la Poltie, mai precis la Evidenta Populatiei din orasul in care locuiti ( si costa 25 RON) si dureaza 21 de zile pt ca se duce la Bucuresti...dar...mai e o varianta se poate face si la NOTAR,si se elibereaza pe loc! ...dar ATENTIE!!!...puteti avea surprize...eu am facut-o la notar dar ca sa fiu sigura,..stiti ..in caz de... am facut-o si la politie (m-am gandit ca in cazul in care mi se cere cea de la Poltie sa o am pregatita)!.Am dus actele la tradus si legalizat si acum marea surpriza:actele sunt legalizate de notar dar supralegalizarile se fac la tribunal (asta o face tot notarul) dar eu am avut marele ghinion ca in saptamana in care eu am fost acasa a inceput greva judecatorilor si prin urmare nimeni nu lucra...#-o , si va imaginati ce a urmat...ca asa e la noi in Romania...relatii si bani..!! In fine dupa o saptamana de umblat si cu mult stres ne-am intors in Elvetia si am mers la starea civila (miercuri 15.iulie), doamna de la starea civila a fost super draguta si inca mi-a spus ca nu mai era nevoie de supralegalizarile de la tribunal!!!|-) si ca certificatul de nastere nu mai trebuia tradus ca e deja scris in engleza si franceza...dar cine a stiut...???!!!..dar...ca si asta depinde de la canton la canton aici in elvetia! Pe 31 iulie ne ducem sa semnam actele^:)^ !
ATENTIE!! inca o data: sa va faceti copii dupa certificatele de nastere pt ca originalele raman la dosar si copiile o sa va trebuiasca la inscrierea casatoriei in Ro, iar cand traduceti actele intr-o limba straina aveti grija ca traducatorul sa nu traduca si numele localitatii( la mine in traducerea in germana a scris GALATZI) si ma intrebat cum sa scriu GALATI sau GALATZI??? ca dace e una mai afurisita va da actele inapoi...si la localitatile care se scriu cu i din a - BARLAD sau BIRLAD -!
La declaratia de celibat mi-e mi-au cerut de aici sa scrie CLAR necasatorita dar in Ro e o declaratie tipizata din care doar se deduce ca nu am mai fost casatorita- si aici pot stramba din nas cei de la starea civila de aici!
Si inca nu s-a terminat cu actele ca dupa casatorie, aceasta trebuie inscrisa in Ro., alte acte, alti bani, alta umblatura! Inscrierea se face la ambasada romaniei si sunt necesare urmatoarele:
1.extras al certificatului de casatorie ( eu cred ca e chiar certificatul in sine) - original - acesta trebuie sa aiba Apostila de la Haga
- copie legalizata,
- tradus in romaneste
2.copii ale certificatelor de nastere ale ambilor soti,
3.copii dupa actele de identitate ( pasaport)
4.sotul care nu este roman trebuie sa faca o declaratie la notar cum ca e de acord ca, casatoria sa fie inregistrata in romania
- declaratie legalizata la notar
5. cere adresata ambasadorului romaniei
6. declaratie pe proprie raspundere
Ultimele doua ( 5 si 6 ) sunt declaratii tipizate pe care le puteti descarca de pe calc sau lua in mod gratuit de la consulat.
Inca nu stiu exact cat ma vor costa si aceste acte de tradus si legalizat dar revin...:)
Aceste acte se trimit prin posta la consulat ( cetificatul de castorie in original vi se va innapoia), inregistrarea costa 80 CHF si dureaza o luna.
Pentru schimbarea actelor ( pasaport, carte de identitate, permis de conducere si eliberarea duplicatului certificatului de nastere) trebuie mers personal in Romania sau sa imputerniciti pe cineva sa vi le faca -- de la consulat mi s-a spus ca dureaza 7-8 luni numai pt pasaport si ca e mai bine sa trag eu o fuga in tara...!!!
In speranta ca nu am plictisit si ca am fost de folos viitoarelor miresici va doresc tuturor o zi buna si nunta fara stres!!!
Imi cer scuze ca am schimbat un pic topicul( era vb de castoria in ro !!!) dar nu am gasit cel cu casatoria in strainatate...!scz

Aura0
14.01.2011, 20:42:31
O prietena de-a mea s-a casatorit cu un german si a avut fff mult de umblat dupa acte.Au fost nevoiti sa amane de doua ori starea civila.Plus ca actele au trebuit traduse...si i-a trebuit ceva din lucul unde se nascuse iar ea se mutase la celalalt capat al tarii.Nu stiu daca te-am ajutat prea mult.Daca vrei pot sa-ti dau mailul ei pe privat.
Buna, cine a mai fost in aceasta situatie si imi poate da detaii specifice despre actele necesare casatoriei cu un cetatean strain (in afara de ce se gaseste pe internet) in principalma intereseaza cum se obtine certificatul de cutuma (celibat) international pt incheierea casatoriei in ROMANIA dintre un cetatean - roman si un cetatean german.
Ce acte trebuie depuse la ambasada pt obtinerea certificatului ? (trebuie si miresica sa depuna anumite acte la ambasada pt ca mirele sa obtina acel certificat ?) cat dureaza .... orice alte info de care aveti cunostinta sunt binevenite. Multumesc.

Ginuci
26.09.2011, 11:48:30
Casatoria cu cetatean strain sau intre cetateni straini
- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.

buna stress, as vrea sa te intreb si eu daca stii care e procedura de inregistrare in romania casatoriei cu un cetatean britanic la londra? cat dureaza, ce acter sunt necesare si daca e nevoie de prezenta ambilor soti? multumesc mult!

LauraAle
20.03.2015, 17:01:50
Miresicile care urmeaza sa se casatoreasca civil, in Romania, cu un cetatean strain trebuie sa stie ca la Starea civila sotul, cetatean strain, va avea nevoie de asistenta unui interpret-traducator autorizat.
Pentru limba italiana puteti recurge la : http://www.traducator-italiana.ro sau http://traduzioni-rumeno.com
Mult noroc si casa de piatra!!