PDA

Versiunea completa : consilierul juridic vs avocat

regi
28.12.2009, 15:24:31
nu stiu daca titlul acestui subiect este tocmai potrivit.....eu sunt consilier juridic din 2002....
acum as dori sa ma reorientez, in sensul ca vreau sa sustin examen de admitere in avocatura ca si avocat definitiv. am intampinat probleme, in sensul ca in legea de organizare si exercitare a profesiei de avocat poti intra in profesie ca av definitiv numai daca ai fost definitivat in alta profesie juridica prin sustinerea unui examen de definitivare. eu insa am fost definitivata prin insasi legea consilieului juridic. eu profesam cand a aparut legea respectiva. mai este cineva in situatia mea?

Ritzi
29.12.2009, 19:37:09
nu stiu daca titlul acestui subiect este tocmai potrivit.....eu sunt consilier juridic din 2002....
acum as dori sa ma reorientez, in sensul ca vreau sa sustin examen de admitere in avocatura ca si avocat definitiv. am intampinat probleme, in sensul ca in legea de organizare si exercitare a profesiei de avocat poti intra in profesie ca av definitiv numai daca ai fost definitivat in alta profesie juridica prin sustinerea unui examen de definitivare. eu insa am fost definitivata prin insasi legea consilieului juridic. eu profesam cand a aparut legea respectiva. mai este cineva in situatia mea?

ai auzit tu una ca asta??:-" eu stiam ca trebuie sa dai baroul si apoi sa iti faci stagiatura, ca orice avocat, dupa care sa dai definitivatul:-B n-am auzit sa poti trece de la consilier juridic direct la avocat definitiv:-? :-? asa ne-am face toti consilieri jur. (ceea ce ne-ar conveni, fireste;)) ) si apoi am deveni direct av. definitivi, prea am scapa usor, zau asa;))

regi
30.12.2009, 21:03:50
ai auzit tu una ca asta??:-" eu stiam ca trebuie sa dai baroul si apoi sa iti faci stagiatura, ca orice avocat, dupa care sa dai definitivatul:-B n-am auzit sa poti trece de la consilier juridic direct la avocat definitiv:-? :-? asa ne-am face toti consilieri jur. (ceea ce ne-ar conveni, fireste;)) ) si apoi am deveni direct av. definitivi, prea am scapa usor, zau asa;))
cred ca nu ai inteles ce vreau sa spun. in fine, daca citesti legea privind exercitarea profesiei de avocat, totul ar fi mai limpede.;))

Ritzi
03.01.2010, 11:55:40
cred ca nu ai inteles ce vreau sa spun. in fine, daca citesti legea privind exercitarea profesiei de avocat, totul ar fi mai limpede.;))

am inteles foarte bine ce vrei sa zici, dar mi se pare ciudat rau:)>- poate ar tb sa citesc legea consilierului juridic de care vorbesti tu, dar deocamdata nu ma intereseaza, prefer avocatura...

litlangel
18.01.2010, 17:13:40
din cate stiu eu, trebuie sa te definitivezi in orice alta profesie pe care o ai.... am si eu un coleg care a procedat astfel... el a dat doar examenul de admitere in Barou si acum nu mai e nevoit sa dea definitivatul... ceea ce mi se pare foarte bine... nu stiu insa ce alte conditii mai trebuie se indeplineasca, daca e nevoie de avocat indrumator sau asa ceva...

lauramaria5
19.01.2010, 13:46:01

Daca ai 5 ani vechime ,ceea ce tu ai,trebuie sa dai examenul de admitere in Barou si daca vei fi declarata "Admis" esti inscrisa pe tabloul avocatilor definitivi fara sa mai faci stagiatura si implicit fara sa mai sustii definitivatul . Cand am sustinut examenul de admitere chiar a fost o candidata in situatia ta ,a luat examenul si acum este avocat definitiv.
Bafta!!>:D<

minicutta
09.07.2010, 08:23:07

Avand in vedere ca perioada de stagiatura este de 2 ani, iar tu ai 5 ani vechime, iar avand in vedere ca tu profesai la momentul cand a aparut legea, e clar ca ai fost definitivata prin insasi legea in sine.

Dar pentru a nu avea probleme, si pt a fi sigura, ai posibilitatea de a merge la Colegiul CJ din orasul tau si sa soliciti sa dai acel examen de definitivare, in urma caruia iti da o diploma. :D

minicutta
09.07.2010, 08:24:59
am inteles foarte bine ce vrei sa zici, dar mi se pare ciudat rau:)>- poate ar tb sa citesc legea consilierului juridic de care vorbesti tu, dar deocamdata nu ma intereseaza, prefer avocatura...

si in afara de denumire (consilier juridic-avocat) si de faptul ca unul e liber profesionist si altul are un CIm, care ar fi diferenta intre cele 2 profesii, de sustii asa tare ca.............preferi avocatura????/:)/:)8-|8-|

minicutta
09.07.2010, 08:28:13

zau asa...dar cred ca un consilier care dupa 5 ani de activitate , da examen de admitere la barou si nu mai face stagiatura , e mult mai pregatit decat un avocat care are 0 ani vechime, dar a ales aceasta profesie din prima. :D:D

si nu se trece direct de la consilie juridic la avocat....ci se da examen la barou, doar ca , consilierul care are 5 ani vechime in profesie nu mai este obligat sa faca acea stagiatura sub indrumarea unui avocat:)>-

reeman
04.09.2010, 18:16:01
Eu am fost si consilier juridic si avocat! Diferente intre cele doua profesii sunt in sensul ca avocatul poate apara atat interesele persoanei juridice cat si pe cele ale persoanei fizice, pe cand consilierul juridic doar pe cele ale angajatorului. Acum depinde si de ce faceai ca si consilier! Eu spre exemplu am facut instanta doar cat am fost avocat! La societatea la care am lucrat in calitate de consilier faceam doar consultanta! In momentul de fata am taiat legaturile cu ambele profesii, exercitand o a treia, tot de natura juridica :D. Asa e in viata, migrezi pana iti gasesti locul! Eu mi l-am gasit, in sfarsit!

minicutta
17.10.2010, 21:43:26
Eu am fost si consilier juridic si avocat! Diferente intre cele doua profesii sunt in sensul ca avocatul poate apara atat interesele persoanei juridice cat si pe cele ale persoanei fizice, pe cand consilierul juridic doar pe cele ale angajatorului. Acum depinde si de ce faceai ca si consilier! Eu spre exemplu am facut instanta doar cat am fost avocat! La societatea la care am lucrat in calitate de consilier faceam doar consultanta! In momentul de fata am taiat legaturile cu ambele profesii, exercitand o a treia, tot de natura juridica :D. Asa e in viata, migrezi pana iti gasesti locul! Eu mi l-am gasit, in sfarsit!

1. Tocmai de asta nu inteleg de ce , cei care au avut sansa (si banutul) sa devina avocati de pe bancile scolii , ii blameaza pe consilierii juridici, care dupa ce si au facut stagiul de vechime care le da posibilitatea legala sa "sara" peste stagiul de 2 ani sub aripa unui avocat (care trebuie "stimulat") vor sa devina avocati. Se tem de concurenta ????!!!!????
2. ca si consilier juridic faceam si fac cam tot ce face un avocat (adica de la consultanta, contracte...pana la instanta ...cel mai mult) doar ca vb ta ...nu puteam reprezenta interesele pers.fizice(desi intre noi fie vb , mai faceam si asta pe baza de procura...daca pers. insista tare mult s o ajut ).
3. as face si eu saltul spre a 3 a profesie de natura juridica, dar ma cam incurca partea financiara:(