PDA

Versiunea completa : Cununia civila la biserica, inainte de cea religioasa

sudden
03.01.2010, 20:39:21
buna!
m-am gandit sa deschid acest topic, pt ca nu prea am gasit informatiile care ma intereseaza...
eu si mirele meu ne-am gandit sa facem cununia civila, in biserica, chiar inainte de cea religioasa....am luat in calcul mai multe aspecte: faptul ca facem in octombrie si ziua e mai scurta , si ar trebui sa facem cununia religioasa mult mai devreme, ca sa putem face pozele pe lumina, si de ce nu, si cheltuielile in plus daca am avea cununiile la ore diferite....
a mai facut cineva cununia civila in biserica, chiar inainte de cea religioasa??? cat costa ca sa se deplaseze ofiterul starii civile la biserica?? cu cat timp inainte ar trebui sa vb la starea civila pt cununie?? ca ma gandesc ca ca e mai special in acest caz...
:-<:-<:-<:-<:-<:-<

olgutza26
04.01.2010, 08:52:17
stiu ca trebuie depusa o cerere la primarie. aceasta cerere trebuie aprobata de primar astfel incat ofiterul starii civile sa se deplaseze la biserica. daca nu ma insel, taxa e 200 lei. am o prietena care chiar saptamana aceasta se duce sa se intereseze exact. ea are nunta pe 6 februarie. revin cu amanunte imediat ce aflu mai multe.

sudden
04.01.2010, 21:41:20
stiu ca trebuie depusa o cerere la primarie. aceasta cerere trebuie aprobata de primar astfel incat ofiterul starii civile sa se deplaseze la biserica. daca nu ma insel, taxa e 200 lei. am o prietena care chiar saptamana aceasta se duce sa se intereseze exact. ea are nunta pe 6 februarie. revin cu amanunte imediat ce aflu mai multe.

mersi mult de tot! astept info
:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*

olgutza26
15.01.2010, 09:28:35
am promis ca revin cu amanunte. taxa este 200 de lei (se plateste cand depui actele) si trebuie sa mergi (nu neaparat tu personal) la primarie sa o iei de la starea civila pe doamna respectiva (are registrele alea mari si nu poate sa le aduca singura) si sa o duci inapoi. inainte de a depune actele trebuie sa depui o cerere la primar si apoi cu ea aprobata sa te duci la starea civila.

sudden
06.02.2010, 21:51:15
am promis ca revin cu amanunte. taxa este 200 de lei (se plateste cand depui actele) si trebuie sa mergi (nu neaparat tu personal) la primarie sa o iei de la starea civila pe doamna respectiva (are registrele alea mari si nu poate sa le aduca singura) si sa o duci inapoi. inainte de a depune actele trebuie sa depui o cerere la primar si apoi cu ea aprobata sa te duci la starea civila.

multumesc mult pt info. sa imi spui, te rog, si cum a fost la cununia prietenei tale, cum ti s-au parut doua in acelasi tp si cum s-a desfasurat...>:D<>:D<>:D<>:D<

Buffnitza
04.03.2010, 17:00:29
multumesc mult pt info. sa imi spui, te rog, si cum a fost la cununia prietenei tale, cum ti s-au parut doua in acelasi tp si cum s-a desfasurat...>:D<>:D<>:D<>:D<

Eu iti pot da informatii despre o nunta la care am participat si au facut si cununia civila in biserica... A fost foarte ok... si rapid, pentru ca oricum cununia civila nu dureaza mult... Au semnat si s-a sarit peste tigania cu pahare si ciocneala si tot restul de dupa, urmand firesc cununia religioasa. Au scutit foarte mult timp, si a iesit frumos... Sper ca ti-am fost de vreun ajutor... Iar daca tu nu iti doresti poze la cununia civila imbracata in civil si tot restul atunci go for it... Scutesti foarte mult timp si ceva bani (cu tinuta pentru cununia civila si restul ca prajituri sampanie etc)... Spor la pregatiri

sudden
09.03.2010, 23:46:15
Eu iti pot da informatii despre o nunta la care am participat si au facut si cununia civila in biserica... A fost foarte ok... si rapid, pentru ca oricum cununia civila nu dureaza mult... Au semnat si s-a sarit peste tigania cu pahare si ciocneala si tot restul de dupa, urmand firesc cununia religioasa. Au scutit foarte mult timp, si a iesit frumos... Sper ca ti-am fost de vreun ajutor... Iar daca tu nu iti doresti poze la cununia civila imbracata in civil si tot restul atunci go for it... Scutesti foarte mult timp si ceva bani (cu tinuta pentru cununia civila si restul ca prajituri sampanie etc)... Spor la pregatiri
multumesc mult pt informatii...intr-adevar, scutim mult timp si ceva bani facand asa...iar pozele o sa fie 2 in 1.....si de civila si de religioasa...stii cumva cat au platit mirii taxa la starea civila?

olgutza26
10.03.2010, 06:13:09
taxa e 200 de ron.

sudden
10.03.2010, 21:23:59
taxa e 200 de ron.

auzisem de la alte persoane ca nu ar fi nicio taxa, dar mi se parea imposibil..de aceea am mai intrebat, desi stiam ca tot tu mi-a raspuns la un moment dat ca e 200 lei..
oricum, si noi trebuie sa ne ducem sa ne interesam ce si cum

multumesc:*:*

olgutza26
15.03.2010, 10:26:31
fetelor, revin cu precizari. imi cer scuze, dar v-am dezinformat inainte. intr-adevar, nu este nici o taxa. cea de 200 de lei era pentru altceva.

dany_nro
15.03.2010, 11:14:08
fetelor, revin cu precizari. imi cer scuze, dar v-am dezinformat inainte. intr-adevar, nu este nici o taxa. cea de 200 de lei era pentru altceva.
multumim frumos olgutza:*

sudden
15.03.2010, 20:13:59

ne-ai dat o veste chiar buna..mai economisim niste bani ;));));));));))

dany_nro
16.03.2010, 11:52:53
eu am sunat ieri la starea civila sa ma interesez de acest lucru si mi s-a spus ca in ziua in care se depune dosarul cu actele pt cununie, va trebuii sa vb cu "sefa" daca imi da sau nu acordul pt a putea oficia starea civila in biserica si dupa ce primesc acordul ei sa merg la primar si sa cer si aprobarea acestuia. din alta sursa-am inteles ca intai trebuie sa merg la primar cu o cerere, cu mai mult timp inainte de a depune dosarul si apoi cu cererea semnata de primar sa merg la oficiul starii civile...
are idee cineva care varianta este corecta?

olgutza26
16.03.2010, 15:48:23
prietena mea s-a dus cu cererea la primar. acolo o doamna a semnat-o, dar ultimul cuvant il are doamna de la starea civila. chiar daca ai cererea semnata nu inseamna ca o sa se faca la biserica daca nu este de acord doamna Georgescu.

bebesorinik
27.04.2010, 15:01:50
E super ideea, si eu voi aborda asta...foarte mult timp salvat...dar la primar cu cat timp inainte de a depune actele, se merge cu acea cerere? pentru ca banuiesc ca nu ai cum sa primesti audienta din prima secunda...si oare nu ar fi bine sa mergi mai inainte de o luna la D-na Georgescu sa fie anuntata? ca ma gandesc ca doua saptamani ar fi prea din scurt...si sa nu zica ca are ziua full si nu se poate deplasa...

MariJo
15.06.2010, 09:22:28
Dragele mele,

Eu am nunta abia in septembrie dar m-am gandt sa rezov pb din timp, asa ca iata cum am facut. Am tot incercat sa dau de d-na Georgescu, dar este in concediu, asa ca am sunat la starea civila si am intrebat care este procedura. Mi s-a spus ca mai intai trebui sa depun o cerere la Primar (atentie! cererea tebuie adresata Primarului, dar nu o depuneti la Regisratura, ci direct la Secretarul Generala al Primariei intrarea B, Et 3, la doamna Magdalena Mazalu. apoi, cererea cu rezolutia, sper eu pozitiva, va merge direct la Stare Civila, de unde va duceti sa o luati) Eu inca nu am primit niciun raspuns, am fost la Starea Civla dar inca nu fusese trimisa cererea mea aici, asa ca inca nu stiu sa va spun mai mult. Astept, acum sa revina doamna Georgescu pentru a merge la dumneaei si a discuta amanunte. Nici mie nu mi s-a spus de nicio taxa.

sudden
15.06.2010, 09:35:38
Dragele mele,

Eu am nunta abia in septembrie dar m-am gandt sa rezov pb din timp, asa ca iata cum am facut. Am tot incercat sa dau de d-na Georgescu, dar este in concediu, asa ca am sunat la starea civila si am intrebat care este procedura. Mi s-a spus ca mai intai trebui sa depun o cerere la Primar (atentie! cererea tebuie adresata Primarului, dar nu o depuneti la Regisratura, ci direct la Secretarul Generala al Primariei intrarea B, Et 3, la doamna Magdalena Mazalu. apoi, cererea cu rezolutia, sper eu pozitiva, va merge direct la Stare Civila, de unde va duceti sa o luati) Eu inca nu am primit niciun raspuns, am fost la Starea Civla dar inca nu fusese trimisa cererea mea aici, asa ca inca nu stiu sa va spun mai mult. Astept, acum sa revina doamna Georgescu pentru a merge la dumneaei si a discuta amanunte. Nici mie nu mi s-a spus de nicio taxa.

nu este nici o taxa. noi am facut procedurile astea luna trecuta, si am sunat la madam georgescu sa ne confirme...dar nu ni s-a spus ca trebuie sa mergem sa o ridicam, ci doar ca se va lua in seama cand ne vom depune actele

MariJo
21.06.2010, 10:22:23
Fetelor,
Are vreuna dintre voi ceva poze de la o astfel de cununie civila la biserica? Si puteti sa imi spuneti si mie, va rog, cam cat dureaza efectiv? Tare sunt curioasa cum va iesi. Eu am emotii mari in privinta asta: daca nu ajunge la timp ofiterul de stare civila, sau, poate el ajunge dar nu s-a terminat cununia religioasa a cuplului dinaintea noastra si biserica e ink ocupata, sau poate dureaza prea mult cununia noastra civila si trebuie sa astepte preotzii... atunci ce facem? Nu stiu cum sa fac sa le sincronizez pentru a iesi totul bine... Help please! [-o< :*

olgutza26
21.06.2010, 11:41:51
Fetelor,
Are vreuna dintre voi ceva poze de la o astfel de cununie civila la biserica? Si puteti sa imi spuneti si mie, va rog, cam cat dureaza efectiv? Tare sunt curioasa cum va iesi. Eu am emotii mari in privinta asta: daca nu ajunge la timp ofiterul de stare civila, sau, poate el ajunge dar nu s-a terminat cununia religioasa a cuplului dinaintea noastra si biserica e ink ocupata, sau poate dureaza prea mult cununia noastra civila si trebuie sa astepte preotzii... atunci ce facem? Nu stiu cum sa fac sa le sincronizez pentru a iesi totul bine... Help please! [-o< :*
Pai tu esti cea care aduci ofiterul de stare civila, asa ca e din vina ta daca nu vine la timp :D (sau ma rog, a persoanei pe care o desemnezi sa se ocupe de chestia asta). Dna. Georgescu este foarte draguta si asteapta in cazul in care nu s-a terminat slujba religioasa de dinainte. Ceremonia dureaza ca de obicei (nici nu incepe bine ca ti-a si zis ca sunteti sot si sotie :) )

ionut2009
23.06.2010, 08:49:29
buna! am si eu o mare rugaminte la voi sa mi spuneti cum s a finalizat problema cu cererea la primar .... pt oficierea starii civile la biserica pt ca si eu vreau sa fac asta dar nu stiu de unde sa incep si unde sa ma duc prima data. va multumesc!!!

sudden
23.06.2010, 10:58:35
buna! am si eu o mare rugaminte la voi sa mi spuneti cum s a finalizat problema cu cererea la primar .... pt oficierea starii civile la biserica pt ca si eu vreau sa fac asta dar nu stiu de unde sa incep si unde sa ma duc prima data. va multumesc!!!

pentru inceput, va duceti la doamna Georgescu (intrarea din spate, nu mai stiu corpul, acolo de unde se iau si certif de nastere si deces), vorbiti cu ea, ii spuneti cand vreti sa faceti, si ea va spune daca se poate sau nu ora respectiva (noi de ex am vrut 17:30, era luata, si am pus la 17:45). apoi faceti o cerere catre primar (este o cerere mai mult formala), prin care sa rugati sa vi se aprobe oficierea cununiei civile in data de..., la ora..., la biserica..... si o duceti la secretara sau vicesecretara (nu mai stiu ce ea, dar gasesti in posturile anterioare de pe acest forum), intrarea din lateral (cea care e fata in fata cu Palatul Culturii). nu va costa nici o taxa, doar ca voi va trebui sa va deplasati sa o luati pe dna Georgescu in ziua cununiei. noi am sunat a 2-a zi si ni s-a spus ca a fost aprobata.
apoi cand va duceti cu 10 zile inainte sa va bagati actele, sa nu uitati sa spuneti ca ati facut si aceasta cerere....cam atat

ionut2009
23.06.2010, 19:08:18
va multumesc mult pentru ajutor!!!!

MariJo
26.06.2010, 20:49:15
Si eu am rezolvat. Am vorbit si cu doamna Georgescu si este libera atunci, a ramas ca discutam detaliile cand o sa depun dosarul. A fost foarte draguta. Aviz miresicilor: e bine sa vorbiti din timp cu ofiterul de stare civila pentru ca este posibil ca fix la ora si in ziua in care vreti voi sa fie ocupat cu alta nunta, in alta locatie. Nu lasati pe ultima saptamana. Va pup si spor la organizare. :)

sudden
26.06.2010, 22:33:00
Si eu am rezolvat. Am vorbit si cu doamna Georgescu si este libera atunci, a ramas ca discutam detaliile cand o sa depun dosarul. A fost foarte draguta. Aviz miresicilor: e bine sa vorbiti din timp cu ofiterul de stare civila pentru ca este posibil ca fix la ora si in ziua in care vreti voi sa fie ocupat cu alta nunta, in alta locatie. Nu lasati pe ultima saptamana. Va pup si spor la organizare. :)

felicitari!

luluv
04.07.2010, 17:09:43

Vad ca trebuie vorbit cu cateva luni bune inainte ca sa fii sigur ca nu e ocupata in ziua si la ora la care vrei tu.Exista oare si posibilitatea ca cererea sa nu fie aprobata?

MariJo
24.08.2010, 14:52:03
Vad ca trebuie vorbit cu cateva luni bune inainte ca sa fii sigur ca nu e ocupata in ziua si la ora la care vrei tu.Exista oare si posibilitatea ca cererea sa nu fie aprobata?

Nu neaparat cu mult inainte... eu m-am grabit pentru a fi sigura :D ... Odata aprobata cererea, doamna Georgescu o va pune la dosar. Moment in care (in cazul in care nu exista deja alta cerere pentru ziua si ora respectiva) tu vei avea prioritate. Nu am auzit pana cum sa nu fi fost aprobata vreo cerere. Dar mai bine o faci din tim... k sa scapi de grija! pup shi spor la pregatiri!

alinush_geo
23.10.2010, 16:15:36
noi am mers cu trei saptamani inainte de nunta si am gasit ora libera in ziua pe care o vroiam. a fost super frumoasa cununia si am scutit o gramada de timp pe care l-am fi pierdut dimineata. Plus ca in acea saptamana cei de la starea civila pierdusera si spatiul din primarie unde se efectuau cununiile si asa am evitat o mare zapaceala.e super ideea de cununie la biserica:-p

flori80
03.11.2010, 11:38:13
noi am mers cu trei saptamani inainte de nunta si am gasit ora libera in ziua pe care o vroiam. a fost super frumoasa cununia si am scutit o gramada de timp pe care l-am fi pierdut dimineata. Plus ca in acea saptamana cei de la starea civila pierdusera si spatiul din primarie unde se efectuau cununiile si asa am evitat o mare zapaceala.e super ideea de cununie la biserica:-p

Buna, Felicitari si Casa de piatra!! :* Si noi vom face cununia civila si religioasa la Sf Pantelimon, in sept. 2011, :) Te rog poti sa-mi spui daca ai platit in plus la biserica pentru cununia civila? cum ati organizat ?[-o<

sudden
03.11.2010, 12:07:26
Buna, Felicitari si Casa de piatra!! :* Si noi vom face cununia civila si religioasa la Sf Pantelimon, in sept. 2011, :) Te rog poti sa-mi spui daca ai platit in plus la biserica pentru cununia civila? cum ati organizat ?[-o<
nu se plateste nimic in plus la biserica pentru cununia civila...de preferat sa pui civila cu un sfert de ora inaintea celei religioase...dar sa stie si preotul....
noi am avut civila la 17:45, iar la 18 a inceput cea religioasa... a fost chiar ok ca organizare...

alinush_geo
05.11.2010, 10:04:26
Mersi!Casa de piatra si voua si multa bafta in organizare! Nu am platit nimic la biserica, doar am mers si am vb cu preotul, care nu a avut nici o problema privind acest moment. Totul a fost ok si s-a petrecut f repede. Slujba religioasa a fost foarte frumoasa.

alexandru05
02.01.2011, 12:36:30
miresoiul meu nu vrea sa facem cununia civila la biserica , dar mai am timp sa-l conving si sg o sa reusesc :*

alexandru05
02.01.2011, 12:37:57
nu se plateste nimic in plus la biserica pentru cununia civila...de preferat sa pui civila cu un sfert de ora inaintea celei religioase...dar sa stie si preotul....
noi am avut civila la 17:45, iar la 18 a inceput cea religioasa... a fost chiar ok ca organizare...
cu cat timp inainte ai fost sa vb despre cununia civila ?

dany_nro
04.01.2011, 11:24:33
cu cat timp inainte ai fost sa vb despre cununia civila ?
eu am avut nunta pe 3 iulie si am fost sa vb cu d-na georgescu cu 1 luna inainte ...dar cu cat te duci mai devreme cu atat ai sanse sa iti alegi ora la care vrei tu sa vina. am avut noroc chior- pt ca mai avea doar 2 intervale disponibile si unul din ele era chiar cel potrivit mie.

sudden
04.01.2011, 11:52:14
eu am avut nunta pe 3 iulie si am fost sa vb cu d-na georgescu cu 1 luna inainte ...dar cu cat te duci mai devreme cu atat ai sanse sa iti alegi ora la care vrei tu sa vina. am avut noroc chior- pt ca mai avea doar 2 intervale disponibile si unul din ele era chiar cel potrivit mie.
ai mare dreptate. noi am fost undeva prin luna mai, si am avut nunta in octombrie. si ora la care voiam noi era deja luata, asa ca a trebuit sa programam pt mai tarziu. cu cat mai devreme, cu atat mai bine

asdirc
04.04.2011, 14:49:04
Buna!
Am aflat azi, din surse neoficiale, ca decizia consiliului local ref. la faptul ca nu se mai oficiaza casatorii in afara oficiului starii civile ar putea fi schimbata, in cazul in care sunt multe cupluri care vor sa faca cununia civila la biserica. Pe scurt, cine doreste acest lucru trebuie sa depuna cererea respectiva, cat mai curand dupa Pasti. Am inteles ca atunci, in functie de numarul de cereri, vor lua o decizie. Haideti sa depunem cereri, dupa sarbatori!
Repet, sursa e neoficiala, asa ca sa raspandim vorba doar intre cine trebuie:P
Pupici!

toaderanna
11.04.2011, 08:16:09
Buna!
Am aflat azi, din surse neoficiale, ca decizia consiliului local ref. la faptul ca nu se mai oficiaza casatorii in afara oficiului starii civile ar putea fi schimbata, in cazul in care sunt multe cupluri care vor sa faca cununia civila la biserica. Pe scurt, cine doreste acest lucru trebuie sa depuna cererea respectiva, cat mai curand dupa Pasti. Am inteles ca atunci, in functie de numarul de cereri, vor lua o decizie. Haideti sa depunem cereri, dupa sarbatori!
Pupici!

Eu am auzit ca de la anu nu vor mai exista cununii civile la biserica, tot printr-o decizie a consiliului local.

kty13
26.04.2011, 14:37:12
Buna!
Pupici!

Buna,

Voi merge sa fac cerere! Trebuie sa se poata face ceva...e mult mai practic si mai frumos asa!

Casa de piatra tuturor mireselor si viitoarelor mirese de pe forum!

Lork
27.04.2011, 15:10:26
in primul rand Hristos a inviat! Si pe mine ma intereseaza acest subiect, eu am nunta la anu pe 21 iulie...dar ma gandeam sa merg cat mai devreme sa vorbesc de cununie...cererea se face la starea civila nu?Ar fi super daca am reusi acest lucru.Va pup pe toate

asdirc
21.05.2011, 12:56:07
Buna!
Asadar, acum, la o luna dupa Pasti, a reusit cineva sa schimbe ceva? Astept vesti, va pup!

iolanda_elena
21.05.2011, 13:03:19
Si eu sunt curioasa ce s-a intamplat. Sa intre proaspetele miresici sa ne spuna daca au reusit sa faca cununia civila la biserica.

IuliaAlexandra
22.05.2011, 22:13:31
De putut se poate sigur , numai ca sa ai pila corecta . Pe 4 iunie merg la o nunta unde cununia civila se va face la Sf Imparati , initial si acest cuplu a fost refuzat pe motiv ca e lege si au cautat pana au gasit pila potrivita si s-a rezolvat . Eu am renuntat la idee asa ca bafta aspirantelor .

criss_
23.05.2011, 15:32:00
[QUOTE=IuliaAlexandra;4179782]De putut se poate sigur , numai ca sa ai pila corecta . Pe 4 iunie merg la o nunta unde cununia civila se va face la Sf Imparati , initial si acest cuplu a fost refuzat pe motiv ca e lege si au cautat pana au gasit pila potrivita si s-a rezolvat . Eu am renuntat la idee asa ca bafta aspirantelor .[/QUONu pot sa spun decat atat :"traim in romania si asta ne ocupa tot timpul"!!...dezamagita total:(

DAISYS
23.05.2011, 15:34:05
De putut se poate sigur , numai ca sa ai pila corecta . Pe 4 iunie merg la o nunta unde cununia civila se va face la Sf Imparati , initial si acest cuplu a fost refuzat pe motiv ca e lege si au cautat pana au gasit pila potrivita si s-a rezolvat . Eu am renuntat la idee asa ca bafta aspirantelor .
si eu am vrut sa fac tot asa.nu se poate:( trebuie sa mergem la primarie.cica nu are voie sa oficieze inafara institutiei.de anul trecut.chiar nu se poate.oricat de mare e pila.:(
mi-e ciuda dar asta e..sa fac cerere la primar?:))

Rluk
23.05.2011, 16:12:58
S-a dat lege ca nu mai e voie sa oficieze cununii in afara primariilor?! :((

criss_
24.05.2011, 09:16:58
S-a dat lege ca nu mai e voie sa oficieze cununii in afara primariilor?! :((
din pacate da,dar din ce am citit mai sus,se trece peste lege atunci cand ai pile unde trebuie:(

Rluk
24.05.2011, 20:12:01
din pacate da,dar din ce am citit mai sus,se trece peste lege atunci cand ai pile unde trebuie:(

Pile n-am si legea mi se pare stupida si fara sens, da' cine stie, poate pana la anu' o mai schimba o data :))

andreeaflori
25.05.2011, 08:59:19
Eu am fost in dimineata asta sa vb cu dansa daca se mai poate face cununia la biserica, noi am facut cerere din februarie si a spus ca se poate, si a ramas sa ma duc saptamana viitoare sa vb ultimele detalii. Cred ca trebuia sa faceti cererea din timp sau sa va duceti cu o" atentie. " Mai era inaintea mea o fata care din ce am observat se cunosteau si a intrebat daca o costa ceva, vreo taxa si i-a spus ca nu costa nimic. Va doresc bafta in continuare si sa aveti nunta la care ati visat

criss_
25.05.2011, 15:15:01
[QUOTE=andreeaflori;4184436]Eu am fost in dimineata asta sa vb cu dansa daca se mai poate face cununia la biserica, noi am facut cerere din februarie si a spus ca se poate, si a ramas sa ma duc saptamana viitoare sa vb ultimele detalii. Cred ca trebuia sa faceti cererea din timp sau sa va duceti cu o" atentie. " Mai era inaintea mea o fata care din ce am observat se cunosteau si a intrebat daca o costa ceva, vreo taxa si i-a spus ca nu costa nimic. Va doresc bafta in continuare si sa aveti nunta la care ati visat
nu mai inteleg nimic:(...si eu tot in februarie am depus cererea...poate ajung saptamana viitoare pe-acolo sa intr iar,desi m-am cam saturat:(

DAISYS
25.05.2011, 18:50:15
Eu am fost in dimineata asta sa vb cu dansa daca se mai poate face cununia la biserica, noi am facut cerere din februarie si a spus ca se poate, si a ramas sa ma duc saptamana viitoare sa vb ultimele detalii. Cred ca trebuia sa faceti cererea din timp sau sa va duceti cu o" atentie. " Mai era inaintea mea o fata care din ce am observat se cunosteau si a intrebat daca o costa ceva, vreo taxa si i-a spus ca nu costa nimic. Va doresc bafta in continuare si sa aveti nunta la care ati visat
sa inteleg ca nu e totul pierdut.chiar am sa merg maine dimineata sa ma interesez personal.cred ca iubi a meu l-am trimis la primarie si s-a oprit la vreo terasa...de mi-a venit cu raspuns negativ.desi cunoaste pe cineva acolo cred ca nu a fost puternica pila,nu?:)eu incerc fara pila,doar cu guritza mea sper sa nu scoata sunete ridicate sa nu ma mai cunune alea deloc:))

andreeaflori
26.05.2011, 08:22:00
sa inteleg ca nu e totul pierdut.chiar am sa merg maine dimineata sa ma interesez personal.cred ca iubi a meu l-am trimis la primarie si s-a oprit la vreo terasa...de mi-a venit cu raspuns negativ.desi cunoaste pe cineva acolo cred ca nu a fost puternica pila,nu?:)eu incerc fara pila,doar cu guritza mea sper sa nu scoata sunete ridicate sa nu ma mai cunune alea deloc:))

Sa stii ca nu cunosc pe nimeni la primarie, am fost la noroc acolo, sa intreb daca mai este valabil si nu mi-a spus nimic de nici o lege. Acum nu stiu ce sa iti spun, mai incerca odata sa vb cu dansa. Multa bafta

flori80
07.06.2011, 09:22:42
Buna dimineata,
Saptamana trecuta am vorbit cu Dna Georgescu si ni s-a aprobat cererea facuta in februarie, deci dragi miresici mergeti si intrebati direct la primarie, astfel veti mai taie ceva din lista. eu am fost stresata in aceasta privinta, iar acum m-am linistit:D

oanabgz
09.06.2011, 19:43:33
si eu am facut cununia civila la biserica, pe 18. 09.2010 si am procedat astfel: am facut o cerere catre primarul mun. Ploiesti pe care am depus-o la secretariatul primarului. am sunat dupa vreo 3-4 zile si mi s-a spus ca cererea a fost aprobata si trimisa la starea civila. dupa asta am fost la starea civila, la dna Georgescu care ne-a spus este de acord. a venit la biserica cu o intarziere de vreo 30 min. dar pana la urma a iesit totul OK

Lork
22.06.2011, 08:29:25
Buna fetele
Va rog din suflet daca se poate sa-mi sp si mie unde treb sa fc cerere??ma intereseaza pt la anu.va pup si va multumesc

iolanda_elena
30.03.2012, 14:33:21
Fetelor, mai stiti ceva despre acest subiect....ca incep nuntile acum dupa Paste si eu, desi am in august, as vrea sa ma duc deja sa vad daca se mai poate sa vina ofiterul starii civile la biserica. Am auzit ca nu mai este aceeasi doamna care era pana acum, si as vrea mai intai sa ma interesez cum merge treaba si apoi sa ma duc la primarie. Voi ce mai stiti despre asta?

olgutza26
30.03.2012, 16:25:40
eu cred ca sunt aceleasi conditii (de ce s-ar schimba, daca se schimba functionarul public?)

iolanda_elena
30.03.2012, 20:37:26
Pai tocmai...legal nu este voie decat la oficiul starii civile, dar pana acum se putea cu "bunavointa" doamnei si cu aprobarea nu stiu carei cereri. Acum nu mai stiu cum sta treaba k s-a schimbat doamna...:(

tatiananegoita
01.06.2012, 13:08:01
si eu am facut cununia civila la biserica, pe 18. 09.2010 si am procedat astfel: am facut o cerere catre primarul mun. Ploiesti pe care am depus-o la secretariatul primarului. am sunat dupa vreo 3-4 zile si mi s-a spus ca cererea a fost aprobata si trimisa la starea civila. dupa asta am fost la starea civila, la dna Georgescu care ne-a spus este de acord. a venit la biserica cu o intarziere de vreo 30 min. dar pana la urma a iesit totul OK
si ai platit vreo taxa ?