PDA

Versiunea completa : Soacra sau a doua mama?

gnm
04.01.2010, 15:57:20
fetelor,de cand am descoperit acest forum,am tot citit despre problemele pe care le intampina marea majoritate a miresicilor cu soacrele lor.m-am gandit ca poate ar fi momentul sa le dam si lor(soacrelor) un loc unde sa poata sa-si spuna problemele, temerile, sau unde miresicile sa-si impartaseasca sperantele vis-a-vis de soacre. sau de ce nu,cele care pot,sa dea sfaturi despre cum e mai bine sa te comporti cu nora/ soacra.
din batrani se spune ,, soacra,soacra,poama acra/de te-ai coace,cat te-ai coace/dulce tot nu te-ai mai face!" dar stiu si sunt foarte sigura, ca exista si soacre bune,ce pot fi numite cu adevarat ,, a doua mama".
voi ce crede-ti?

laura2112
04.01.2010, 16:01:24
Sa stii ca soacra tot soacra ramane cu care poti sa te intelegi mai bine :) sau mai putin bine./:) /:)
Eu cu soacra nu pot sa zic ca nu ma inteleg, dar ea are darul sa-mi arunce tot felul de replici rautacioase (si in ce spune si pe tonul care o spune) incat incerc sa ma calmez sa nu-mi sara tandara. Si mai are un dar: crede ca are tot timpul dreptate mai ales in ceea ce priveste viata altora.

anca_toader
04.01.2010, 16:06:02
Uite, despre asta se mai discuta si aici : http://www.miresici.ro/showthread.php?t=3514

gabitza_86
04.01.2010, 16:07:20
parerea mea este ca atata timp ce nu locuiesti cu ea in casa totul e ok,cel putin asa e in situatia mea.ne vizitam si doar atat,mai mult noi decat ea pe noi,iar cand mergem la ea se mira ce sa ne faca!

laura2112
04.01.2010, 16:11:36
parerea mea este ca atata timp ce nu locuiesti cu ea in casa totul e ok,cel putin asa e in situatia mea.ne vizitam si doar atat,mai mult noi decat ea pe noi,iar cand mergem la ea se mira ce sa ne faca!

Super de acord cu tine. >:D< :D :D :D

LILICA
04.01.2010, 16:19:45
Mai, asa o fi in mare parte, dar soacra mea cred ca ma iubeste ca pe fiica ei, cred ca-si iubeste cu adevarat fiul, avand in vedere cate face pentru noi, pentru mine, de multe ori cred ca primesc mai multe decat fiica ei, mereu ne da ''bucata cea mai mare'' ca suntem 4:-p . Un singur exemplu, in ziua in care cumnata mea a facut nunta, mi-a dat o pereche de cercei din aur ca peste cateva zile era ziua mea si aveam o rochita mov cumparata de ea, inel cu petricica mov primit cu-n an ianinte tot de ziua mea si-mi lipseau cercelusii. De ziua mea a venit cu alt cadou...daca aude ca-mi place ceva, imi cumpara, ce pot sa mai zic...are si ea defecte ca noi toti, dar se vede ca nu e falsa, ca face totul sa ne stie fericiti.
Inainte de Craciun ne-au facut cumparaturile si nu ne-a luat banii, a zis ca si fiicei lor i-a dat bani, sa fie egalitate.o:-)

hellen_floryn
04.01.2010, 16:27:02
salut miresicile in primul rand >:D< iar in al doilea rand pot sa zic k sunt o norocoasa si eu :D. am o soacra sa-mi traiasca si sa fie sanatoasa. chiar pot zice k e k o a doua mama. tin minte k la un moment dat era in stare sa ma spele p picioare la cat dbolnava eram...chiar tine d multe ori cu mine in loc cu fiul ei si nu cred k e falsa, e asa d cand am cunoscut-o, in urma cu sapte ani. e d partea noastra amandorura si n ajuta in orice poate. sincer imi pare rau pt cele kare au parte d osacre rele si as dori k toate miresicile sa aiba o soacra k a mea :x

Bzz-Bzz
04.01.2010, 21:15:08
in primul rand pentru mine MAMA e doar una si atat...nu exista a doua mama,a treia,mama spirituala ( nasa) sau ce denumiri or mai exista pe acest pamant
in al doilea rand,mie soacra nu-mi face nici rau,nici bine....e mama sotului meu si atat....imi tine de multe ori,ca sa nu zic mereu,partea la contradictiile cu sotul,imi mai spune din cand in cand sa fiu dura cu el,ca eu stiu mai bine pe ce drum sa-l trag si pe el sa ne fie bine,si alte exemple....dar pentru toate acestea sincer,nu m-as putea apropia de ea mai mult decat sunt deja....are tot respectul meu pentru ca este mama a doi copii,dar in sufletul meu nu exista loc decat pentru mama care mi-a dat viata si care m-a crescut

babie
07.01.2010, 11:00:38
in primul rand pentru mine MAMA e doar una si atat...nu exista a doua mama,a treia,mama spirituala ( nasa) sau ce denumiri or mai exista pe acest pamant
in al doilea rand,mie soacra nu-mi face nici rau,nici bine....e mama sotului meu si atat....imi tine de multe ori,ca sa nu zic mereu,partea la contradictiile cu sotul,imi mai spune din cand in cand sa fiu dura cu el,ca eu stiu mai bine pe ce drum sa-l trag si pe el sa ne fie bine,si alte exemple....dar pentru toate acestea sincer,nu m-as putea apropia de ea mai mult decat sunt deja....are tot respectul meu pentru ca este mama a doi copii,dar in sufletul meu nu exista loc decat pentru mama care mi-a dat viata si care m-a crescut
good point!
as si scris ”subscriu”, dar mie soacra mi-a facut destul rau....poate acum nu mai imi face!

andrea85
07.01.2010, 11:28:00
Nu stiu daca e de bine sau nu;)), dar pentru mine soacra e a doua mama.:) Ma inteleg foarte bine cu ea, suntem pe aceeasi lungime, cum se zice, si e foarte de treaba.;-) E o femeie, pe care o admir si o respect mult. Ma ajuta mult in decizii si chiar pot spune ca pentru mine e soacra o prietena foarte buna. Acum sper sa ramane mereu asa!!!;-):)

babie
07.01.2010, 13:18:11
Nu stiu daca e de bine sau nu;)), dar pentru mine soacra e a doua mama.:) Ma inteleg foarte bine cu ea, suntem pe aceeasi lungime, cum se zice, si e foarte de treaba.;-) E o femeie, pe care o admir si o respect mult. Ma ajuta mult in decizii si chiar pot spune ca pentru mine e soacra o prietena foarte buna. Acum sper sa ramane mereu asa!!!;-):)
felicitari!
cred ca daca exista bun simt si dorinta de ambele parti, se poate!
la mine nu a fost sa fie (n-a vrut ea, dar nici eu nu pot jura ca am facut tot ce era omeneste posibil......acum vad ca ar vrea ea, o sperie gandul ca la cat sunt de ”a dracu” as fi in stare s-o tin de parte de nepotei, dar nu mi vreau eu....inca am asa, o stare de ”sa raspund sau nu” cand ma suna)

andrea85
07.01.2010, 15:14:50
felicitari!
cred ca daca exista bun simt si dorinta de ambele parti, se poate!
la mine nu a fost sa fie (n-a vrut ea, dar nici eu nu pot jura ca am facut tot ce era omeneste posibil......acum vad ca ar vrea ea, o sperie gandul ca la cat sunt de ”a dracu” as fi in stare s-o tin de parte de nepotei, dar nu mi vreau eu....inca am asa, o stare de ”sa raspund sau nu” cand ma suna)

Asa e, am noroc mare cu soacra.^:)^ Ea m-a primit din prima cu bratele deschise si a fost intotdeauna foarte sincera cu mine si de aceea avem o realtie atat de buna.;-) Si aici ai mare dreptate, ca orice relatie, si relatia soacra-nora tine de ambele parti, de compromisuri din ambele parti. ;-):)

pitigrasa
03.05.2010, 22:11:10
ce norocoase sunteti voi cele cu soacre bune,a mea e foarte rea si falsa,egoista.eu pot sa spun ca am fost foarte buna cu ea,dar acum asa m-a inrait d enu imi vine nici mie sa cred.nu pentrumin esoacra ramane o poama acre chiar foarte acra

melinda21
04.05.2010, 11:24:38
si eu ma inteleg foarte bine cu soacra, nu ne-am certat niciodata, ma intleg bine cu ea dar nu pot sa zic ca imi e ca o adoua mama
ii total diferita de mama

Adina_Vasy
11.05.2010, 22:03:30
si eu ma inteleg foarte bine cu soacra, nu ne-am certat niciodata, ma intleg bine cu ea dar nu pot sa zic ca imi e ca o adoua mama
ii total diferita de mama
Si eu sunt o norocoasa :) nu pot sa zic ca e a doua mama, ca mama e doar una, dar ma inteleg foarte bine cu soacra.... o singura data am avut ceva de impartit, cand a stat trei saptamani la noi pentru tratament si, vrand sa ma ajute, a bagat haine la spalat si astfel mi-a distrus o bluzita....dar de-atunci, nu am mai avut nicio problema.... Tot timpul vrea sa ne ajute cu tot ce poate, poate pe mine mai mult decat pe fiul ei, dar eu mereu impart cu el :) Dar si eu ma consult si cu ea cand este vorba de ceva pentru nunta, la fel cum fac si cu mama mea. Acum trebuie sa-si cumpere haine de soacra, a zis daca nu pot sa-i iau eu, ca are incredere in mine si in mama..... Seamana un pic amandoua....dar ce ma bucura cel mai mult este ca si ele intre ele se inteleg, se suna aproape zilnic, daca nu se intampla asta desi isi fac griji una pentru cealalta. Si socru-miu cu tata la fel.... sarbatorile tot timpul le-am facut impreuna, la socrii la sat....si au fost cele mai frumoase :)
Sincer, fetelor, va doresc o soacra ca a mea, are si ea mici defecte, ca si mine, dar se poate trece cu vederea foarte usor, sunt mai multe calitati :)

ela08
12.05.2010, 09:34:26
pt mine soacra este mama sotului, deci si mama mea. desigur ca relatia dintre noi nu este una mama-fiica, dar e destul de ok si pana in prezent sunt multumita, desi mi-as dori sa fim mai apropiate. eu de felul meu sunt mai sociabila si ma apropii f mult de oameni, in special de mamele amicilor/prietenilor mei. imi pare rau ca nu am aceeasi relatie si cu mama soacra, dar cum am spus, imi e bine si asa cum este. mai gafez uneori, dar mama soacra trece cu vederea si niciodata nu s-a purtat urat cu mine, de aceea tot respectul pt ea.

andrea85
12.05.2010, 10:50:34
pt mine soacra este mama sotului, deci si mama mea. desigur ca relatia dintre noi nu este una mama-fiica, dar e destul de ok si pana in prezent sunt multumita, desi mi-as dori sa fim mai apropiate. eu de felul meu sunt mai sociabila si ma apropii f mult de oameni, in special de mamele amicilor/prietenilor mei. imi pare rau ca nu am aceeasi relatie si cu mama soacra, dar cum am spus, imi e bine si asa cum este. mai gafez uneori, dar mama soacra trece cu vederea si niciodata nu s-a purtat urat cu mine, de aceea tot respectul pt ea.

Pentru mine a fost foarte usor sa ma apropii de soacra mea. Din prima ne-am inteles de minune, suntem pe aceeasi lungime de unda. Imi place mult de ea, pentru ca e foarte deschisa si pot sa spun ca e o "mama moderna". Simt si stiu ca si ea ma place si ca ma iubeste mult, pentru ca imi arata in toate felurile posibile si asta ma bucura mult. Cred ca am mare noroc cu o asemenea soacra!!!^:)^^:)^^:)^

ela08
12.05.2010, 12:37:29
Pentru mine a fost foarte usor sa ma apropii de soacra mea. Din prima ne-am inteles de minune, suntem pe aceeasi lungime de unda. Imi place mult de ea, pentru ca e foarte deschisa si pot sa spun ca e o "mama moderna". Simt si stiu ca si ea ma place si ca ma iubeste mult, pentru ca imi arata in toate felurile posibile si asta ma bucura mult. Cred ca am mare noroc cu o asemenea soacra!!!^:)^^:)^^:)^
inainte sa ma casatoresc ma laudam eu sotului ca o sa vada el ce frumos o sa ma apropii de parintii lui si ca o sa fiu chiar mai apropiata de ei decat e el, dar socrii mei nu sunt genul acela de oameni. desi ne intelegem bine si le spun mama si tata...cand e de ceva...tot cu dvs. ma adresez;))

andrea85
12.05.2010, 13:36:58
inainte sa ma casatoresc ma laudam eu sotului ca o sa vada el ce frumos o sa ma apropii de parintii lui si ca o sa fiu chiar mai apropiata de ei decat e el, dar socrii mei nu sunt genul acela de oameni. desi ne intelegem bine si le spun mama si tata...cand e de ceva...tot cu dvs. ma adresez;))

Eu nu le spun socrilor mama si tata, dar ma inteleg foarte bine cu soacra. Cred ca acest lucru se datoreaza si faptului, ca ea a fost deschisa si si-a dat silinta sa ma cunoasca mai bine. Am investit amandoua in aceasta relatie in egala masura si cred ca de aceea functioneaza atat de bine. :)

Inna_
02.06.2010, 17:09:43
Buna fetelor!

Si eu ma numar printre cele care isi considera soacra ca o a doua mama. Ne intelegem foarte bine. Eu o respect foarte mult, si o admir. E o femeie cu o vointa foarte puternica care a muncit din greu pt tot ceea ce are, si care isi iubeste copiii mai presus de orice! Ma ajuta mereu, vorbim despre ORICE si nu face diferente intre mine si sotul meu. :x

andrea85
02.06.2010, 17:12:59
Buna fetelor!

Si eu ma numar printre cele care isi considera soacra ca o a doua mama. Ne intelegem foarte bine. Eu o respect foarte mult, si o admir. E o femeie cu o vointa foarte puternica care a muncit din greu pt tot ceea ce are, si care isi iubeste copiii mai presus de orice! Ma ajuta mereu, vorbim despre ORICE si nu face diferente intre mine si sotul meu. :x

Exact la fel e si la noi. Ma bucur foarte mult ca mai exista si astfel de cazuri. :)

Inna_
03.06.2010, 12:12:39
Exact la fel e si la noi. Ma bucur foarte mult ca mai exista si astfel de cazuri. :)

:D este foarte bine ca mai exista si astfel de cazuri, sa le dea Dumnezeu tuturor soacre asa cum avem noi.
sa nu mai spun ca soacra mea imi este si sefa la serviciu, cred ca altele ar innebuni :)) :)) Pe mine ma ajuta foarte mult si la serviciu. Datorita ei am reusit sa prind postul pe care il am acum, si ii sunt foarte recunoscatoare.

andrea85
03.06.2010, 19:35:32
:D este foarte bine ca mai exista si astfel de cazuri, sa le dea Dumnezeu tuturor soacre asa cum avem noi.
sa nu mai spun ca soacra mea imi este si sefa la serviciu, cred ca altele ar innebuni :)) :)) Pe mine ma ajuta foarte mult si la serviciu. Datorita ei am reusit sa prind postul pe care il am acum, si ii sunt foarte recunoscatoare.

Wow, super...deci chiar va intelegeti foarte bine. ;-) Si eu ma inteleg super bine cu soacra mea, dar din pacate (si asta o spun sincer :">) nu ne vedem prea des, pentru ca ea e plecata din tara. :|

apricot
06.06.2010, 22:01:59
Buna fetelor,

Am tot citit topicul ''Socrii, soacre-poame acre'' si m-am crucit cand am vazut cate fete nu se inteleg cu soacrele lor...abia acum am descoperit si acest topic...ma bucur mult ca sunt fete care se inteleg bine cu soacrele...iar eu sunt una dintre ele. M-am inteles si ma inteleg de minune cu viitoarea mea soacra si chiar pot sa spun ca este ca o mama pt mine, de multe ori am senzatia ca e mama mea. A fost de la inceput deschisa cu mine si toata familia m-a primit cu bratele deschise. Pot vorbi absolut orice cu ea, chiar si chestii pe care cu mama mea nu le-as putea discuta...ma trateaza exact ca si pe copilul ei, poate chiar mai mult...sincer.
Este o persoana ffffffffffff buna la suflet si sunt sigura ca ma iubeste enorm, asa cum si eu o iubesc pe ea si sunt f mandra de asta!!!!

andrea85
06.06.2010, 22:37:16
Buna fetelor,

Am tot citit topicul ''Socrii, soacre-poame acre'' si m-am crucit cand am vazut cate fete nu se inteleg cu soacrele lor...abia acum am descoperit si acest topic...ma bucur mult ca sunt fete care se inteleg bine cu soacrele...iar eu sunt una dintre ele. M-am inteles si ma inteleg de minune cu viitoarea mea soacra si chiar pot sa spun ca este ca o mama pt mine, de multe ori am senzatia ca e mama mea. A fost de la inceput deschisa cu mine si toata familia m-a primit cu bratele deschise. Pot vorbi absolut orice cu ea, chiar si chestii pe care cu mama mea nu le-as putea discuta...ma trateaza exact ca si pe copilul ei, poate chiar mai mult...sincer.
Este o persoana ffffffffffff buna la suflet si sunt sigura ca ma iubeste enorm, asa cum si eu o iubesc pe ea si sunt f mandra de asta!!!!

Foarte frumos ai descris relatia cu soacra ta. Exact asa simt si eu pentru soacra mea. :)

alynna89
23.06.2010, 19:58:15
ptr mine soacra ramane soacra si atat.......nu mama, nu sora, nu prietena...nu ma plang ca nu avem o relatie buna, din contra ne intelegem bine, ne vizitam, ne si sfatuim...dar nu as putea-o compara vreodata cu mama, cu care am o relatie speciala, o apropiere deosebita pe care nu o simti ptr altcineva oricat de bine te-ai intelege cu persoana respectiva...mama este mama ptr ca sunt o parte din ea, soacra este mama sotului meu pe care o respect si stiu ca orice ar fi tot pe el il iubeste mai mult ptr ca este fiul ei, iar mama la randul ei ma iubeste mai mult pe mine...parerea mea:)

larryssa83
23.06.2010, 20:03:08
ptr mine soacra ramane soacra si atat.......nu mama, nu sora, nu prietena...nu ma plang ca nu avem o relatie buna, din contra ne intelegem bine, ne vizitam, ne si sfatuim...dar nu as putea-o compara vreodata cu mama, cu care am o relatie speciala, o apropiere deosebita pe care nu o simti ptr altcineva oricat de bine te-ai intelege cu persoana respectiva...mama este mama ptr ca sunt o parte din ea, soacra este mama sotului meu pe care o respect si stiu ca orice ar fi tot pe el il iubeste mai mult ptr ca este fiul ei, iar mama la randul ei ma iubeste mai mult pe mine...parerea mea:)
Punct ochit...punct lovit. Soacrele isi schimba dragostea si prietenia in functie de cum isi schimba baiatul lor partenera. Eu nu zic ca nu sunt capabile sa tina la nora dar daca fiul vine si se plange de ceva in urmatoarea secunda esti cel mare dusman. :)

alynna89
23.06.2010, 20:05:30
Punct ochit...punct lovit. Soacrele isi schimba dragostea si prietenia in functie de cum isi schimba baiatul lor partenera. Eu nu zic ca nu sunt capabile sa tina la nora dar daca fiul vine si se plange de ceva in urmatoarea secunda esti cel mare dusman. :)

ce mama nu ar face pptr odrasla ei asa....si recunosc ca si eu daca merg la mama sa-i spun o prob normal ca mie mi-ar da dreptate...asa ca....mama este una pe lume:x:x:x

Geanina82
07.07.2010, 01:36:34
si eu ma numar printre norocoasele cu o soacra de milioane... >:D<

Edyza
10.07.2010, 13:17:45
Dragi Miresici, si eu ma consider foarte norocoasa ca am o soacra (viitoare :D) care ma iubeste ca pe fiica ei. Bineinteles, cum s-a mai spus, mama este doar una o:-) Dar si ea se poarta foarte frumos cu mine si crede cu tarie ca sunt cea mai potrivita pentru fiul ei :x Iar eu o iubesc si o respect. Sper sa nu se schimbe niciodata relatia noastra :)

andrea85
10.07.2010, 13:58:30
Dragi Miresici, si eu ma consider foarte norocoasa ca am o soacra (viitoare :D) care ma iubeste ca pe fiica ei. Bineinteles, cum s-a mai spus, mama este doar una o:-) Dar si ea se poarta foarte frumos cu mine si crede cu tarie ca sunt cea mai potrivita pentru fiul ei :x Iar eu o iubesc si o respect. Sper sa nu se schimbe niciodata relatia noastra :)

Felicitari pentru relatia buna cu soacra, la fel e si in cazul meu. :)

Edyza
10.07.2010, 14:10:23
Felicitari pentru relatia buna cu soacra, la fel e si in cazul meu. :)

Mersi :) Felicitari si tie si tuturor miresicilor care se inteleg bine cu soacrele lor =D>
Iar celor care au o relatie mai putin buna cu soacrele, le doresc ca situatia sa devina cu timpul mai buna :)>-

andrea85
10.07.2010, 14:14:17
Mersi :) Felicitari si tie si tuturor miresicilor care se inteleg bine cu soacrele lor =D>
Iar celor care au o relatie mai putin buna cu soacrele, le doresc ca situatia sa devina cu timpul mai buna :)>-

Ma simt norocoasa ca ma inteleg atat de bine cu soacra mea ^:)^, pentru ca stiu ca e si meritul ei, pentru ca e o femeie de treaba si ma respecta si ma iubeste mult. :)

Geanina82
25.07.2010, 17:50:36
Ma simt norocoasa ca ma inteleg atat de bine cu soacra mea ^:)^, pentru ca stiu ca e si meritul ei, pentru ca e o femeie de treaba si ma respecta si ma iubeste mult. :)

cu toate ca nu inteleg logica, cred ca de cele mai multe ori soacrele sunt responsabile de relatia mai putin buna pe care o au cu nurorile, pe principiul ca si ele au fost persecutate de soacra si sa faca si ele la fel...:-"

Annia13
26.07.2010, 08:30:10
Felicitari miresicilor care se inteleg bine cu soacrele lor! Si eu, multumesc lui Dumnezeu am o relatie frumoasa cu viitoarea mea soacra, care spune ca de acum ea are doi copii, nu unul singur! :D Eu chiar cred ca soacra poate fi a doua mama pentru nora ei si ca relatia va fi buna, atata timp cat aceasta vede ca fiul si nora ei se inteleg bine, si ca nora este fata cat de cat ,,de casa"- adica, in casa e curat si nu se moare de foame...Cand nu se intampla asa, probabil ca instinctul matern face ca relatia soacra -nora sa se deterioreze...nici noi cand vom fi mamici, respectiv soacre nu ne va placea sa ne vedem baiatul (sau fata, dupa caz), neglijat...Nu-i asa?

Geanina82
26.07.2010, 15:06:32
Felicitari miresicilor care se inteleg bine cu soacrele lor! Si eu, multumesc lui Dumnezeu am o relatie frumoasa cu viitoarea mea soacra, care spune ca de acum ea are doi copii, nu unul singur! :D Eu chiar cred ca soacra poate fi a doua mama pentru nora ei si ca relatia va fi buna, atata timp cat aceasta vede ca fiul si nora ei se inteleg bine, si ca nora este fata cat de cat ,,de casa"- adica, in casa e curat si nu se moare de foame...Cand nu se intampla asa, probabil ca instinctul matern face ca relatia soacra -nora sa se deterioreze...nici noi cand vom fi mamici, respectiv soacre nu ne va placea sa ne vedem baiatul (sau fata, dupa caz), neglijat...Nu-i asa?

dar unde scrie ca asta e datoria neaparata a femeii??? o:-)

da, sigur nu-mi va place ca fiul e "neglijat" si poate as avea o discutie cu el sau cu nora dupa caz si le-a oferi ajutorul DOAR daca ei vor sa-l accepte, dar in nici un caz nu as interveni acolo unde nu trebuie, o data ce s-au casatorit ei trebuie se inteleaga si sa se organizeze inpreuna...

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 15:39:04
dar unde scrie ca asta e datoria neaparata a femeii??? o:-)

da, sigur nu-mi va place ca fiul e "neglijat" si poate as avea o discutie cu el sau cu nora dupa caz si le-a oferi ajutorul DOAR daca ei vor sa-l accepte, dar in nici un caz nu as interveni acolo unde nu trebuie, o data ce s-au casatorit ei trebuie se inteleaga si sa se organizeze inpreuna...si eu ma intrebam acelasi lucru...pana la urma nu vad de ce ar fi treaba soacrei sa se bage sa vada daca casa fiului si a nurorii e curata si ordonata si daca frigiderul e plin cu bunatati gatite de NORA...poate gati si onor feciorasul ei ca nu-i pica o labuta, si asa cum el are parinti si nurorile au, ca doar nu-s aduse de barza:D...si daca feciorasului ii place de sotioara asa mai dezordonata si deloc priceputa in ale bucatariei si rabda de foame din dragoste pt ea, chiar nu vad unde-i problema soacrei?de ce sa se bage?

Geanina82
26.07.2010, 20:37:15
si eu ma intrebam acelasi lucru...pana la urma nu vad de ce ar fi treaba soacrei sa se bage sa vada daca casa fiului si a nurorii e curata si ordonata si daca frigiderul e plin cu bunatati gatite de NORA...poate gati si onor feciorasul ei ca nu-i pica o labuta, si asa cum el are parinti si nurorile au, ca doar nu-s aduse de barza:D...si daca feciorasului ii place de sotioara asa mai dezordonata si deloc priceputa in ale bucatariei si rabda de foame din dragoste pt ea, chiar nu vad unde-i problema soacrei?de ce sa se bage?

total de acord, atunci cand s-a casatorit toti stiu daca fata stie sau vrea sa gateasca sau cat de ordonata e... asa ca fara comentarii dupa nunta... :-$

nuttree
26.07.2010, 23:05:12
total de acord, atunci cand s-a casatorit toti stiu daca fata stie sau vrea sa gateasca sau cat de ordonata e... asa ca fara comentarii dupa nunta... :-$
Tocmai ca dupa nunta apar comentarii....

apricot
27.07.2010, 01:24:33
Eu cred ca daca soacra nu vrea sub nici o forma sa fie apropiata de nora ei, pai nu e oricat de multe ar face nora pentru ea. Cu toate ca am mai intalnit si cazuri in care nurorile sunt tute orice i-ar face soacra. Am in familie o astfel de nora si soacra ei plange de suparare ca nu stie ce sa ii mai faca ca sa ii intre in voie. Deci ideea e ca fie din partea soacrei sau fie din partea norei daca nu se vrea a fi in relatii bune nu sunt si gata si tot timpul cea care se pune de-a curmezisul acestei relatii va avea ceva de comentat de fiecare data.

ralumel
27.07.2010, 11:28:39
La mine soacra e soacra si mama, mama. Eu nici acum la 2 ani de la casatorie nu ii pot spune mama soacrei pt ca nu simt asta. Am o mama nu am cum sa mai zic altcuiva mama.
Plus ca nu sunt genu care sa se pisiceasca pe langa ea numai ca sa ii intre in gratii daca nu-mi convine ceva se vede clar pe fata mea chit ca nu comentez in secunda respectiva tot ii zic pana la urma.
Noroc ca sotul meu nu e mamos chit ca nu ii spune el tot ce ar trebui si o lasa sa vorbeasca in final el face ca mine dar eu tot ma crizez cand vad ca vrea sa imi coordoneze ea viata.

Geanina82
27.07.2010, 12:19:14
La mine soacra e soacra si mama, mama. Eu nici acum la 2 ani de la casatorie nu ii pot spune mama soacrei pt ca nu simt asta. Am o mama nu am cum sa mai zic altcuiva mama.
Plus ca nu sunt genu care sa se pisiceasca pe langa ea numai ca sa ii intre in gratii daca nu-mi convine ceva se vede clar pe fata mea chit ca nu comentez in secunda respectiva tot ii zic pana la urma.
Noroc ca sotul meu nu e mamos chit ca nu ii spune el tot ce ar trebui si o lasa sa vorbeasca in final el face ca mine dar eu tot ma crizez cand vad ca vrea sa imi coordoneze ea viata.

pai niic eu nu ii spun "mama" soacrei, ii spun pe nume si atat... dar eu ma inteleg mult mai bine cu soacra decat cu propria mama, mama e mai bagacioasa, mai barfitoare, cu conceptii invechite, ceea ce mie nu-mi place, niciodata nu am fost apropiata de ea si nu am tratat-o ca pe o prietena...

in schimb, soacra doar asteapta sa-i cerem ajutorul si sare imediat, dar nu se baga de obicei in lucrurile noastre, ii place sa stie ca suntem bine si atat, e multumita... ;-)

bubyluk
19.11.2010, 01:53:38
pentru mine exista doar o singura mama si aceasta e mama care mi-a dat viata si m-a crescut nu o pot numi pe soacra-mea ,,mama'' nu ma lasa inima simt ca o tradez pe mama stiu ca poate suna aiurea insa eu consider ca mama e doar una, chiar daca ma inteleg bine cu soacra si imi face si mie toate poftele ca si cum as fi copilul ei nu pot sa ii spun mama...poate in 2 ani de cand m-am castorit cu fiul ei i-am zis sa nu exagerez:D doar 1 data mama si atunci cu glas mai incet am incercat insa nu iasa nu ii pot spune...e ca o mama si pentru mine insa nu ii pot spune MAMA:( desi o respect

aryanna
02.12.2010, 23:28:18
desi am o soacra cum rar intalnesti si de care se mira toti eu nu-i pot spune mama, ei s-au invatat cu treaba asta insa ma enerveaza ca mai comenteaza cei din jur cand aud cum ii zic, si se baga...probabil ei se simt jenati in momentele alea insa in rest sunt ok cu ideea.

mama mea e super si ea, nu e bagacioasa, ne ajuta, insa e departe iar soacra e in oras cu noi deci ii vine mai usor sa ne fie ''aproape'' si as putea spune ca socrii fac mai multe pentru noi decat parintii mei, insa din cauza distantei...

oricum daca in 7 ani nu am reusit sa-i zic mama, nici de acum in colo nu cred ca o voi face

georgiana_mirela
22.03.2012, 20:41:37

Si eu sunt de aceeasi parere, si sunt sigura ca exista si relatii foarte bune si cu soacra :)

wildcat2012
24.03.2012, 12:56:06
asa e! mama e mama si soacra e soacra!
a mea e o nenorocita!nu as putea sa ii spun niciodata mama!
al meu e si nu e mamos..nu stiu...

Si eu sunt de aceeasi parere, si sunt sigura ca exista si relatii foarte bune si cu soacra :)

wildcat2012
24.03.2012, 13:02:05
pai si daca esti fata de casa:gatesti si baiatul ei nu sta nemancat,il speli,il calci,ai grija mare de el si ii faci toate poftele,faci curat in casa,cumparaturi si mai ai si un servici la care tre sa fii 6 zile din 7,10 ore pe zi etc.si ea tot nu e multumita...
tot timpul are de comentat si de criticat si de analizat si mereu incearca sa te puna intr-o lumina proasta si reuseste.ce e de facut?

ela15
28.05.2012, 13:48:42
Buna
Soacrei mele nu-i spun mama decat foarte rar, toata lumea ii spune pe nume(inclusiv baietii ei). Mama este unica pentru mine si o iubesc enorm dar si soacra mea si-a castigat dreptul de a doua mama in viata mea. Desi nu locuiesc in acelasi oras nici cu mama nici cu soacra, aceasta a sarit imediat in ajutor cand am avut nevoie. Cand poate imi da sfaturi iar de consultat ma consult cu ambele in diferite probleme. Am o soacra moderna care le vrea binele baietilor ei si inclusiv noua, nurorilor.
Cred ca sunt o norocoasa :))
As mai scrie dar s-a trezit fetita mea :)))
Va pup

BlueEyedGirl
02.10.2012, 14:11:51
Si eu ma numar printre norocoase. Chiar daca nu ii spun MAMA, ma inteleg cu soacra mea mai bine decat cu mama mea. Nu este bagacioasa, are conceptii moderne (lucreaza intr-un mediu cu multi tineri), ne ajuta cu orice. Uneori simt ca ma iubeste mai mult decat isi iubeste baiatul. :x
Inca de la inceput a reusit sa imi fie prietena si pot vorbi cu ea orice. Chiar si in legatura cu nunta, au fost multe lucruri care nu le-am spus mamei pentru a nu auzi comentarii, insa le-am spus soacrei.
Locuim impreuna, fiindca momentan nu ne permitem sa stam singuri. Ne-am obisnuit cu ea si, daca ne-am muta, sigur ne-ar fi dor de ea.
Eu imi iubesc soacra! :x

ela08
02.10.2012, 22:26:51
doar 7 pagini aici;))
fetelor, sa ne mobilizam si sa ne laudam soacrele, nu de alta, dar soacrele bune sunt o specie rara si merita apreciate.

BubuBlonda
05.10.2012, 21:31:39
spre marea mea rushine nu-mi cunosc soacra..sau mai bine zis...nu personal...iar pt prima data am vorbit la telefon in ziua nuntii noastre..inainte de cununia religioasa. avand o situatie mai complicata nu a putut sa ne fie alaturi (eu si sotul meu suntem din orase diferite....colturi diferite ale romaniei...si locuim in strainatate si tot asa ne-am cuplat, zidit si intarit relatia transformata mai nou in casnicie). ca sa revin...la telefon...cu greu m-am abtinut sa-mi stapanesc lacrimile pt ca mi-a vorbit de parca m-ar sti de-o viata....mi-a zis ca ma iubeste deja ca pe fiica ei...si ca abia asteapta sa ne stranga in brate...printre altele mi-a spus ca printre cei 4 baieti ai ei...eu sunt fiica pe care si-a dorit-o mereu...eu nu am nimic cu nimeni si atat timp cat nu-si baga nasul in cuplul nostru nu am nici o treaba deci pana acum...soacra mea are o bila alba si doar cuvinte de bine pt ea :)

andrea85
05.10.2012, 22:40:04
doar 7 pagini aici;))
fetelor, sa ne mobilizam si sa ne laudam soacrele, nu de alta, dar soacrele bune sunt o specie rara si merita apreciate.

Corect!! Si eu am cuvinte de lauda la adresa soacrei mele, chiar e o persoana cu (,) care te poti inteleg si care te ajuta cu sfaturi! :)>-

neffy
13.10.2012, 09:22:55
imi iubesc viitoarea soacra! nu pot sa ii spun mama, ii spun pe nume.
la inceput m-am speriat ca e mama de 3 baieti, sunt prima viitoare nora, e de alta nationalitate ... aveam emotii cand am vazut-o prima data., desi s-a comportat foarte frumos cu mine. a 2-a oara am stat la ea 3 saptamani si intr-o zi m-a dus la o plimbare, doar noi 2 (inima imi batea ca la iepure, nu stiam ce o sa se intample si aveam nevoie si de traducere pt ca la vremea aceea nu stiam bine limba ei si ea nu stie engleza)...m-a dus prin cartierul lor, mi-a arat gradinita, scoala generala si liceul baiatului ei, unde mergea la ore de mate, de engleza, terenul de fotbal etc. in apropiere de casa s-a oprit, s-a uitat la mine si m-a intrebat: tu il iubesti pe baiatul meu??? am spus DA, ne-au dat lacrimile si m-a imbratisat asa....tare, cu o dragoste de mama si prietena... am simtit ca o sa ne intelegem de minune. si asa si este.
sufera cand plecam de la ea, ma strange in brate ca pe copilul ei, vrea sa imi fie bine, sa ne fie bine si e tare draguta cand ma mai intreaba daca nu facem schimb de o bratarica, o gentuta, o agrafa de par...ca ea nu are cu cine sa faca schimb :) asa ca intre fete, ca intre prietene :D suntem cam pe aceeasi lungime de unda, ne plac cam aceleasi lucruri..am fost socata cand a facut meniul pentru petrecerea nostra de logodna..exact dupa placul meu (bineinteles ca m-a intrebat si pe mine inainte sa mearga la restaurant si il facea cum ziceam eu daca era nevoie) ....
a mai acceptat sa facem cununia religioasa la o bisericuta de pe malul marii la vreo ora si jumate de mers cu masina fata de orasul lor, asta avand in vedere ca pentru ei e foarte importanta biserica, trebuie sa fie toata familia ..se aduca cam 100-200 de omaneni la biserica ..dar fiind ei foarte comozi nu se deplaseaza si totusi soacra mea draga a acceptat, cu riscul de a fi mai singurei.
sa-mi traiasca soacra 1000 de ani si sa fie sanatoasa. va doresc la toate o soacra buna.

ralucagv
15.10.2012, 18:11:41
of vad ca majoritatea de aici se inteleg cu soacrele.:( eu clar sunt printre cele cu NU si cred k asa va fi mereu.nu o sa o uit niciodata cand in sapt dinaintea nunti ma pus in situatia in care i-am zis sotului meu ca nu va mai fi nici o nunta.a incercat de un an de zile sa ma faca sa par o mincinoasa in fata sotului ca eu fac nush ce ca cheltui nush cat pe flori ca aia nu ii bine ca lumea ia zis aia si uite asa chiar si in sapt nunti mi-a spus ca daca stia cate vreau imi interzicea categoric de la inceput.vai asta chiar ma scos din sarite si m-am certat urat de tot cu ea.clar nu o am la inima dupa faza asta. sa nu mai vb ca in ziua nunti a tot plans si a facut pe suparata si la starea civila cand a auzit k sotul a acceptat sa purtam si numele meu de fam a plans in hohote.sotul meu pleaca din tara prin noiembrie da eu chiar nu am de gand sa o caut pt ca nu merita la cat ma facut sa plang si la cate certuri am avut cu sotu din cauza ei X-(

ela15
28.10.2012, 23:45:12
of vad ca majoritatea de aici se inteleg cu soacrele.:( eu clar sunt printre cele cu NU si cred k asa va fi mereu.nu o sa o uit niciodata cand in sapt dinaintea nunti ma pus in situatia in care i-am zis sotului meu ca nu va mai fi nici o nunta.a incercat de un an de zile sa ma faca sa par o mincinoasa in fata sotului ca eu fac nush ce ca cheltui nush cat pe flori ca aia nu ii bine ca lumea ia zis aia si uite asa chiar si in sapt nunti mi-a spus ca daca stia cate vreau imi interzicea categoric de la inceput.vai asta chiar ma scos din sarite si m-am certat urat de tot cu ea.clar nu o am la inima dupa faza asta. sa nu mai vb ca in ziua nunti a tot plans si a facut pe suparata si la starea civila cand a auzit k sotul a acceptat sa purtam si numele meu de fam a plans in hohote.sotul meu pleaca din tara prin noiembrie da eu chiar nu am de gand sa o caut pt ca nu merita la cat ma facut sa plang si la cate certuri am avut cu sotu din cauza ei X-(
Buna
Legat de faptul ca sotul tau a luat numele tau de fam, cred ca o inteleg putin... Iti dai seama ca pt fam de baieti este o mandrie ca fiul duce numele mai departe, la ei nu a mai fost cazul....
Parerea mea este ca nu trebuie sa versi nici o lacrima din cauza ei , atata timp cat relatia ta cu sotul nu are de suferit, pt ca el este cel care trebuie sa puna lucrurile la punct!

ela15
28.10.2012, 23:59:14
Haideti fetelor, curaj! Nu mai sunt fete care se inteleg cu soacrele lor?
A mea de ex. plange cand plecam de la ea; pe drum pana ajungem acasa la noi ne suna de cateva ori sa ne spuna ca deja ii este dor de noi! Vorbesc zilnic la telefon cu ea, chiar si de cate 4 ori. Uneori o sun doar sa o salut. Cand suntem la ea ne face toate poftele, sa nu mai zic ca pe fetita noastra o iubeste la nebunie (poate contribuie si faptul ca este leita sotul meu si ii aduce aminte de timpurile cand acesta era mic). Ma inteleg super si cu socrul meu. Ei au doua nurori, dar eu sunt preferata lor. El chiar mi-a zis ca ma iubeste ca si pe copii lor. Rodi(asa se numeste soacra mea) se mandreste la toata lumea cu "copii ei de la Sibiu"- asa ne spune ea. Imi place ca este deschisa si pot vb orice cu ea, fara sa-mi fie jena sau sa ma gandesc ca ma judeca ori barfeste apoi pe la spate.
Sunt bucuroasa cu o astfel de soacra si SA-MI TRAIASCA MULTI ANI DE ACUM INAINTE, SANATOASA SI FERICITA!

carmen1984
07.08.2013, 16:54:39
pentru mine e ca o a doua mama