PDA

Versiunea completa : Cununie religioasa

roxi_libo
09.01.2010, 12:27:42
Vreau doar sa va spun ca am fixat ora la biserica <:-P , acum avem si ora... ;))

BRIana22
09.01.2010, 14:57:13
Vreau doar sa va spun ca am fixat ora la biserica <:-P , acum avem si ora... ;))

Siiiii care este ora ?????
Felicitari !
>:D<

roxi_libo
09.01.2010, 16:32:11
19.00 :D I-am spus mirelui meu k acum nu mai scapa...;))

lore_vasc
10.01.2010, 16:31:09
Suuuper!Felicitari!<:-P

airiana
12.01.2010, 14:02:49
Eu cred ca o sa o am pe la ora 13...dupa am sedinta foto.

gabitza_roca
14.01.2010, 07:17:11
sunteti harnice fetelor..dupa sesiune ma pun si eu la treaba...
mai intai vreau sa ne hotaram la care biserica s-avem cununia... desi ideal ar fi la biserica din botiz, acolo ma simt eu cel mai bine, ... nu cred ca ii voi purta pe nuntasi in botiz si inapoi in oras....

Tilla
14.01.2010, 18:19:34
Saptamana asta am hotarat sa ma duc macar pana la starea civila sa ma "programez" si dupa duminica sa ma duc la biserica. N-am apucat!!!! Nu mai stiu cum sa scap de la servciu pe la 4 (atunci se termina programul).

lore_vasc
15.01.2010, 13:13:22
Saptamana asta am hotarat sa ma duc macar pana la starea civila sa ma "programez" si dupa duminica sa ma duc la biserica. N-am apucat!!!! Nu mai stiu cum sa scap de la servciu pe la 4 (atunci se termina programul).
Tilla ai reusit sa mergi la starea civila?

Tilla
15.01.2010, 15:44:53
Tilla ai reusit sa mergi la starea civila?

N-am reusit, inca tot la serviciu sunt. Si cred ca voi mai sta inca vreo doua ore.

ana_strumfi
19.01.2010, 13:31:39
Am stabilit sa ne cunune preotul mirelui(de la Sf.Constantin si Elena) la Catedrala Adormirea Maicii Domnului, la ora 17.

:D

roxi_libo
19.01.2010, 14:25:39
Am stabilit sa ne cunune preotul mirelui(de la Sf.Constantin si Elena) la Catedrala Adormirea Maicii Domnului, la ora 17.

:D

Felicitari!!

gabitza_roca
20.01.2010, 07:52:30
felicitari Ana!!!

fetelor..sunt putin debusolata... mama mea imi spune ca nu ma lasa sa am cununia religioasa in oras deoarece fetele (miresele) nu au voie sa iasa din "sat" necununate...daca mireasa e din botiz, cununia religioasa are loc in botiz, daca mireasa e din china, atunci in china se cununa..
nu stiu ce sa fac, nu vreau sa o supar, dar logodnicului meu nu ii prea convine sa ne cununam in botiz..[-(
voi ati auzit de asta? toate v-ati cununat in localitatea de unde sunteti? mami zice ca nu doar cei ortodocsi au aceasta traditie...

am nevoie de sfaturi si indrumari..

BRIana22
20.01.2010, 10:45:14
Ana, felicitari pentru stabilirea orelor ! Sa inteleg ca pozele le vei face dupa cununia religioasa !?

Gabi, stiu despre ce spune mama ta:-p . Asa e ...multa lume este de aceeasi parere, insa este strict decizia voastra (cei tineri sunt mult mai detasati de aceasta idee si nu tin cont de acest aspect). Nu e batut in cuie, nu va striga nimeni dupa voi daca faceti starea civila in oras, totul depinde de cum decideti voi sa faceti !
Am fost la nunti la care s-a procedat in ambele feluri: starea civila in oras si revenit la biserica din sat (mai ales ca Botizul e si foarte aproape), dar si stari civila la "sfat" in sat...
Eiii...si daca ramaneti pe varianta mamei tale...nu este atat de rau in Botiz, la primarie. Aveti scaune sa stati jos si va tine pana la 30 de minute:D (asa a fost cand am trecut si eu pe acolo, la una din nunti).

Spor la toate !

lore_vasc
20.01.2010, 11:35:11
Ana felicitari ptr stabilirea orelor!\:D/
Gabi eu subscriu ceea ce spune Brianna.Eu normal apartin de biserica de micro 17 si atunci trebuia sa fac acolo cununia religioasa dar noi am vrut in Soarelui si acolo am facut:)(exemplul meu nu este cel mai bun deoarece noi amandoi suntem din Sm,dar eu zic sa faceti cum vreti voi).

gabitza_roca
20.01.2010, 12:28:49
Multumesc de indrumari fetelor..
stiu doar ca de nu ne cununam la biserica din Botiz mami se va supara foc, nu prea imi pasa mie de ce zice lumea, dar nu vreau sa o necajesc pe mammi tocmai in acea perioada..
de aceea aseara i-am propus mirelui meu sa facem cununia in botiz, fara sa ii spun pe urma ca asta ar insemna sa avem si starea civila in botiz inainte, sa nu facem atatea drumuri... si s-a ofticat..:( am tras concluzia ca nu ii place deloc aceasta idee..
ma gandesc ca de e asa de la bun inceput, va trebui sa devin o Bridezilla ca sa ma pot impune..:D

roxi_libo
20.01.2010, 12:53:27
stiu doar ca de nu ne cununam la biserica din Botiz mami se va supara foc, nu prea imi pasa mie de ce zice lumea, dar nu vreau sa o necajesc pe mammi tocmai in acea perioada..
de aceea aseara i-am propus mirelui meu sa facem cununia in botiz, fara sa ii spun pe urma ca asta ar insemna sa avem si starea civila in botiz inainte, sa nu facem atatea drumuri... si s-a ofticat..:( am tras concluzia ca nu ii place deloc aceasta idee..
ma gandesc ca de e asa de la bun inceput, va trebui sa devin o Bridezilla ca sa ma pot impune..:D

;))
Bafta la alegeri, eu zic asa...mamica ta te cunoaste si poate te va intelege mai usor...putina munca de convingere...mamele tot mame sunt. Eu am multe verisoare care nu s-au casatorit la tara(unde locuiesc parintii) pentru ca ar fi insemnat o pierdere importanta de timp, fiind satul la 36km, si nici nu isi doreau, cred ca nici nu stiau aceste detalii. Eu cred ca trebuie sa te gandesti tu bine ce iti doresi si apoi sa convingi lumea din jur...cu muulta rabdare.

Si preotul din Botiz poate participa la cununia din oras daca doreste.. si cred ca ar accepta, asta ar fi o alta varianta :P

ana_strumfi
20.01.2010, 14:06:43
Multumesc, fetelor :)

Gabitza, totul va fi bine, cu rabdare si perseverenta vei reusi.

ankutza
20.01.2010, 15:06:17

Scumpa noastra Bridezilla >:D< >:D<
Noi am avut biserica in Negresti...si sala la SM...dar a meritat pt ca altfel am fi pierdut inutil timp. Stati de vorba cu calm, si ganditi-va cat timp aveti..
Noi am avut la 17.00 sedinta foto si la 18.00 biserica pt ca am vb cu preotul sa fim primii si a acceptat tocmai datorita faptului ca aveam nunta in SM.
Oricum...depinde numai de voi..>:D< >:D<

Tilla
20.01.2010, 19:38:03
felicitari Ana!!!

fetelor..sunt putin debusolata... mama mea imi spune ca nu ma lasa sa am cununia religioasa in oras deoarece fetele (miresele) nu au voie sa iasa din "sat" necununate...daca mireasa e din botiz, cununia religioasa are loc in botiz, daca mireasa e din china, atunci in china se cununa..
nu stiu ce sa fac, nu vreau sa o supar, dar logodnicului meu nu ii prea convine sa ne cununam in botiz..[-(
voi ati auzit de asta? toate v-ati cununat in localitatea de unde sunteti? mami zice ca nu doar cei ortodocsi au aceasta traditie...

am nevoie de sfaturi si indrumari..

Si eu cred ca vei reusi s-o convingi repede. Trebuie sa-i explici ca pe tine nu biserica sau preotul de acolo te deranjeaza. doar ca asa ai scapa de mult stres, ar veni mai multi si la cununia religioasa (ca nu vin la nunta toti cu masina) ca este important pentru tine si ca viitorul sot sa fie multumit si sa nu fie bosumflat etc:[email protected]
Multa bafta!

gabitza_roca
21.01.2010, 09:12:05
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

multumesc!!! sunteti foarte dragute...probabil ca voi reusi sa conving pe cineva (poate nu pe mami, e cea mai incapatanata persoana din lume)..

dar ar fi amuzant sa ma transform in Bridezilla, eu cea care nu ma impun niciodata..:)) :-p

gabitza_roca
02.03.2010, 12:40:51
fetelor..cat dureaza cununia religioasa ortodoxa..in general?
n-am mai fost de multa vreme..nu mai stiu..

Tilla
02.03.2010, 16:36:01
fetelor..cat dureaza cununia religioasa ortodoxa..in general?
n-am mai fost de multa vreme..nu mai stiu..

In jur de o ora si 10 minute.
M-am programa si eu la biserica<:-P

roxi_libo
02.03.2010, 16:42:18

In centru cam 30-40minute maxim ;;) , e mai scurt.
Felicitari Tilla!

lolicriss1234
02.03.2010, 19:38:49
In centru cam 30-40minute maxim ;;) , e mai scurt.
Felicitari Tilla!

depinde ..............eu tot in centru am avut starea civila si a durat 1h....

gabitza_roca
03.03.2010, 10:38:26
depinde ..............eu tot in centru am avut starea civila si a durat 1h....

vrei sa spui cununie religioasa,nu? :D

gabitza_roca
03.03.2010, 10:39:17

Felicitari!!!!=D> la care biserica?...m-am luminat... la catedrala din centru..

lore_vasc
03.03.2010, 15:47:23
La noi cununia religioasa a durat cel mult 45 minute:)

lore_vasc
03.03.2010, 15:48:00
Suuper!<:-P

adrianasi
04.03.2010, 12:28:38
lore ti-am vazut pozele de la nunta a fost f f f frumoasa si nunta si voi.Dar te-as intreba de unde ai procurat porumbeii,si eu as vrea.la biserica aia voi face si eu cununia religioasa.

ceska
04.03.2010, 12:48:10
Stiti cumva cei de la paloma blanca cu porumbei pentru cati bani vin...?

lore_vasc
04.03.2010, 15:41:34
lore ti-am vazut pozele de la nunta a fost f f f frumoasa si nunta si voi.Dar te-as intreba de unde ai procurat porumbeii,si eu as vrea.la biserica aia voi face si eu cununia religioasa.
Bine ai venit pe forum!<:-PMultumesc frumos!:*Porumbeii i-a adus un verisor de-al sotului din Oradea.....in Sm eu stiu de Paloma Blanca....dar nu stiu cat costa.
Cum stai cu pregatirile de nunta?Te asteptam sa ne raspunzi pe OFF TOPIC DE SM:)

lolicriss1234
04.03.2010, 17:31:28
vrei sa spui cununie religioasa,nu? :D

da asa e ........
mersi;-)

BRIana22
05.03.2010, 15:27:43
Cununia noastra religioasa a durat 30 de minute si a avut loc la catedrala ortodoxa, din centru.

Noi am avut porumbei de la Paloma (puteti sa va uitati in poze, la cununia religioasa, la sfarsit) si ne-a cerut 150 lei pentru cei 2 porumbei principali si pentru inca 20 din cutie. 40 din cutie si 2 principali erau atunci 200 lei.
Cine are nevoie de numarul lor de telefon vi-l dau in PM.
Sfat: daca nu ati avut de-a face cu porumbeii pana acum mergeti la "repetitie" : va va ajuta !;))

ceska
06.03.2010, 14:34:28
Cununia noastra religioasa a durat 30 de minute si a avut loc la catedrala ortodoxa, din centru.

Noi am avut porumbei de la Paloma (puteti sa va uitati in poze, la cununia religioasa, la sfarsit) si ne-a cerut 150 lei pentru cei 2 porumbei principali si pentru inca 20 din cutie. 40 din cutie si 2 principali erau atunci 200 lei.
Cine are nevoie de numarul lor de telefon vi-l dau in PM.
Sfat: daca nu ati avut de-a face cu porumbeii pana acum mergeti la "repetitie" : va va ajuta !;))

Eu as avea nevoie de nr lor...cred ca aveam unul pe undeva notat de pe site...dar nu stiu daca e bun...si cu cat timp inainte tre sa vorbesti pentru rezervare?

BRIana22
06.03.2010, 17:31:20
Eu as avea nevoie de nr lor...cred ca aveam unul pe undeva notat de pe site...dar nu stiu daca e bun...si cu cat timp inainte tre sa vorbesti pentru rezervare?
Ti-l trimit in PM. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Asa poti fii sigura ca nu ramai fara ei.

ceska
07.03.2010, 16:01:05
Ti-l trimit in PM. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Asa poti fii sigura ca nu ramai fara ei.

Merci mult ...O sa si sun saptamana viitoare...Tre sa dau avans?sau toti banii?;))

BRIana22
07.03.2010, 22:22:57
Merci mult ...O sa si sun saptamana viitoare...Tre sa dau avans?sau toti banii?;))
Nu, nu...banii se dau toti in ziua nuntii, dupa ce porumbeii isi iau zborul si asta pentru ca s-ar putea (prin absurd vorbind) ca exact in momentul iesirii din biserica sa fie furtuna, vant puternic sau ploaie si atunci lansarea de porumbei nu mai poate avea loc.

ceska
12.03.2010, 07:49:03
Am fost aseara sa ne programam la biserica...si spre norocul meu am prins bine la ora 19.00.mai era o programare dar de la ora 18.00...
azi sper sa rezolv starea civila: de la ora 16.30...totusi...
sa mi ramana timp de poze in parc si gradina romii...

gabitza_roca
12.03.2010, 11:08:18
Am fost aseara sa ne programam la biserica...si spre norocul meu am prins bine la ora 19.00.mai era o programare dar de la ora 18.00...
azi sper sa rezolv starea civila: de la ora 16.30...totusi...
sa mi ramana timp de poze in parc si gradina romii...

Bravo!!!!!!! <:-P

Tilla
12.03.2010, 19:59:06
Ma bucur pentru tine. La ce biserica va fi cununia?

ceska
13.03.2010, 09:27:33
Ma bucur pentru tine. La ce biserica va fi cununia?

La bisericuta de pe Paulestiulei ,cea romano-katolica \:D/

Tilla
13.03.2010, 13:37:52
La bisericuta de pe Paulestiulei ,cea romano-katolica \:D/

Kis Szent Terez! Frumoasa biserica!

ceska
13.03.2010, 15:19:49
Kis Szent Terez! Frumoasa biserica!

Da acolo...este o miresica inaintea mea,si nu stiu oare ea decoreaza biserica?eu as pune be banci...
ce se intampla cu decoratiile care se pun la acea miresica?raman acolo?sau se iau inapoi?
ea avand de la ora 18 iar eu de la 19

gabitza_roca
13.03.2010, 16:26:23
Da acolo...este o miresica inaintea mea,si nu stiu oare ea decoreaza biserica?eu as pune be banci...
ce se intampla cu decoratiile care se pun la acea miresica?raman acolo?sau se iau inapoi?
ea avand de la ora 18 iar eu de la 19

nu cred ca va strange cineva chiar dupa cununie..ce sa faca cu florile si restul?..eu zic sa stai linistita..

ceska
13.03.2010, 16:48:19
nu cred ca va strange cineva chiar dupa cununie..ce sa faca cu florile si restul?..eu zic sa stai linistita..

caci ma gandesc ca daca totusi face si ea atunci eu nu mai tre sa le zic la cei cu deco ca sa faca si aia...dar oare daca intreb de preot cand mai merg la el (suntem programati pe 16 mai ) ,el stie oare ceva de deco?

gabitza_roca
13.03.2010, 17:00:51
caci ma gandesc ca daca totusi face si ea atunci eu nu mai tre sa le zic la cei cu deco ca sa faca si aia...dar oare daca intreb de preot cand mai merg la el (suntem programati pe 16 mai ) ,el stie oare ceva de deco?

ar trebui sa stie..banuiesc ca tinerii il intreaba/ii spun preotului ca vor sa impodobeasca biserica..
intrebati-l..sigur va sti

manuelabutean
17.03.2010, 09:50:51
interesanta faza cu porumbeii,imi trimiti te rog si mie nr de tel? ms anticipat.papa

roxi_libo
17.03.2010, 14:02:06
interesanta faza cu porumbeii,imi trimiti te rog si mie nr de tel? ms anticipat.papa
L-am trimis. ;-)

manuelabutean
17.03.2010, 14:19:16
multumesc mult roxi pt. numarul de tel.ai fost foarte prompta. pupici.papa

lore_vasc
17.03.2010, 20:19:35
ar trebui sa stie..banuiesc ca tinerii il intreaba/ii spun preotului ca vor sa impodobeasca biserica..
intrebati-l..sigur va sti
La biserica din micro 17 stiu ca preotul a cumparat ornamente artificiale si ii cadou de la biserica,acum la biserica ta trebuie sa vb cu preotul.

Tilla
18.03.2010, 09:21:09
Ceska dar cum ai vrea sa fie decorata biserica? Eu m-am gandit sa nu o impodobesc.

ceska
18.03.2010, 09:34:51
Ceska dar cum ai vrea sa fie decorata biserica? Eu m-am gandit sa nu o impodobesc.

ceva foarte simplu...gen ca si in poza si eventual nu stiu ceva flori...aia nu stiu cum se procedeaza,dar la marginea bancilor ca si in poze...ceva asemanator

Tilla
18.03.2010, 10:24:10
Foarte frumos. Eu nu cred ca voi decora sincer nici n-am intrebat de preot daca e posibil. Voi cand mergeti la "consiliere".

ceska
18.03.2010, 10:46:50
Foarte frumos. Eu nu cred ca voi decora sincer nici n-am intrebat de preot daca e posibil. Voi cand mergeti la "consiliere".

In 19 Mai suntem programati \:D/

Tu unde faci cununia religioasa?

gabitza_roca
18.03.2010, 15:37:45
apropo de "consiliere"..

trebuie sa ne spovedeasca parintele care ne cununa, atunci cand ne spovedim inainte de cununie?

roxi_libo
18.03.2010, 16:48:36
apropo de "consiliere"..

trebuie sa ne spovedeasca parintele care ne cununa, atunci cand ne spovedim inainte de cununie?
Nu cred...
eu stiu ca nu
Arata foarte frumos decorul. Si eu voi face, nu stiu daca va fi lafel de frumos, dar sper ;;)

lore_vasc
18.03.2010, 21:31:43
apropo de "consiliere"..

Nu cred ca ii neaparat dar noua parintele asa ne-a spus ca ar fi mai bine,trebuie sa-l intrebati pe preot cel mai bine.Noi ne-am spovedit vinerea dinaintea nuntii ca asa ne-a spus preotul.

Tilla
19.03.2010, 10:06:14
Spovedania la noi e obligatoriu.Iar la noi la atolici trebuie sa mergem cateva zile la consiliere. Acolo ne povestesc despre casatorie si viata care ne asteapta.

Ceska, eu voi avea nunta la Catedrala Catolica din centru.

ceska
19.03.2010, 10:19:02
Spovedania la noi e obligatoriu.Iar la noi la atolici trebuie sa mergem cateva zile la consiliere. Acolo ne povestesc despre casatorie si viata care ne asteapta.

MERCI TILLA...ASA E ...NOI TRE SA MERGEM LA CONSILIERE...EU SUNT PROGRAMATA PE 19 MAI

lore_vasc
19.03.2010, 11:02:04

Si la ortodocsi ii obligatoriu spovedania dar nu exista acea consiliere.

Tilla
19.03.2010, 11:04:22
Si la ortodocsi ii obligatoriu spovedania dar nu exista acea consiliere.

Lore te indruma. Sa nu crezi ca iti spune sa nu te protejezi .....etc=P~ .E totul cat se poate de realist adaptat secolului.

lore_vasc
19.03.2010, 11:13:17
Lore te indruma. Sa nu crezi ca iti spune sa nu te protejezi .....etc=P~ .E totul cat se poate de realist adaptat secolului.
Da stiu ca te indruma ca mi-au mai povestit spaniolii ca aici 98% sunt catolici.

gabitza_roca
19.03.2010, 13:49:28
si preotii ortodocsi de adapteaza secolului... nu cred ca isi baga capul in nisip cand e vorba de relatii intime..

manuelabutean
28.04.2010, 11:21:28
fetelor,cam cu cat timp inainte se merge la preot ca sa pot stabilii o ora convenabila pr mine?

gabitza_roca
28.04.2010, 12:26:31
fetelor,cam cu cat timp inainte se merge la preot ca sa pot stabilii o ora convenabila pr mine?

ai vreme draga mea :)) .. trebuie sa iei in considerare atat biserica la care va cununati, cat si perioada..
iar daca vrei o anumita ora..atunci din timp..

manuelabutean
28.04.2010, 13:48:48
ai vreme draga mea :)) .. trebuie sa iei in considerare atat biserica la care va cununati, cat si perioada..
iar daca vrei o anumita ora..atunci din timp..

cred ca o sa aleg catedrala ortodoxa din centru,perioada va fi ziua nuntii,de aia intrebam voi cam cu cat timp inainte ati vb cu preotul?

gabitza_roca
28.04.2010, 14:00:09
cred ca o sa aleg catedrala ortodoxa din centru,perioada va fi ziua nuntii,de aia intrebam voi cam cu cat timp inainte ati vb cu preotul?

fiind in centru, cu 5-6 luni inainte..poate chiar mai devreme..daca stii deja ora ..te poti programa la inceputul anului viitor..

ana_strumfi
28.04.2010, 14:52:13

Noi tot acolo vom avea si am rezervat inca din decembrie(cred), si erau deja programari si in data noastra.

BRIana22
28.04.2010, 15:02:50
Cu cat mai repede cu atat mai bine, mai ales la catedrala.
Si noi am facut acolo si am mers cu vreo 8 luni inainte.
:-p

manuelabutean
29.04.2010, 08:11:04
multumesc mult fetelor....imi sunteti tare dragi :)

ana_strumfi
29.04.2010, 16:09:18
multumesc mult fetelor....imi sunteti tare dragi :)

Cu mare placere, la fel ne esti si noua, si toate pentru toate.
Iubesc forumul asta

Tilla
30.04.2010, 07:57:23
Eu tot la catedrala voi avea nunta, dar la cea catolica.Eu am facut programarea in martie si era de ajuns. Saptamna viitoare ma duc la consiliere, ieri m-o sunat preotul.

Ador si eu acest forum.

gabitza_roca
30.04.2010, 10:28:15
Eu tot la catedrala voi avea nunta, dar la cea catolica.Eu am facut programarea in martie si era de ajuns. Saptamna viitoare ma duc la consiliere, ieri m-o sunat preotul.

Ador si eu acest forum.

catolicii au un avantaj: cununia religioasa e mai scurta ;))..ca atare pot oficia mai multe intr-o zi..:D

ana_strumfi
14.05.2010, 08:06:44
Briana, Lolicriss, care ati avut cununia religioasa la Catedrala, v-au lasat sa imprastiati petale pe jos inauntru? Am auzit de locuri unde nu e voie. 1 aranjament de flori ati dus pentru altar?
La noi vor veni cei 2 preoti de care apartinem, sper sa nu tina mai mult de 1 ora.

manuelabutean
14.05.2010, 09:54:09
[QUOTE=ana_strumfi;3285725]Briana, Lolicriss, care ati avut cununia religioasa la Catedrala, v-au lasat sa imprastiati petale pe jos inauntru? Am auzit de locuri unde nu e voie. 1 aranjament de flori ati dus pentru altar?
La noi vor veni cei 2 preoti de care apartinem, sper sa nu tina mai mult de 1 ora.

>:D<[/QU
bine ca ai deschis subiectul.....chiar eram curioasa cum se procedeaza pt ca si eu vreau la catedrala pt ca biserica din carpati unde apartin eu e in constructie. si 2 preoti vin? nu ajunge unul?si unde ai vb prima data? la catedrala sau unde apartii tu?

ana_strumfi
14.05.2010, 10:19:25
[QUOTE=ana_strumfi;3285725]Briana, Lolicriss, care ati avut cununia religioasa la Catedrala, v-au lasat sa imprastiati petale pe jos inauntru? Am auzit de locuri unde nu e voie. 1 aranjament de flori ati dus pentru altar?

>:D<[/QU
bine ca ai deschis subiectul.....chiar eram curioasa cum se procedeaza pt ca si eu vreau la catedrala pt ca biserica din carpati unde apartin eu e in constructie. si 2 preoti vin? nu ajunge unul?si unde ai vb prima data? la catedrala sau unde apartii tu?

Ca si tine, apartin de Biserica din Carpati, asa ca am vorbit cu Parintele Bene, mirele apartine de Biserica de la Pod.Golescu, am vorbit si cu preotul de acolo.

manuelabutean
14.05.2010, 10:40:35
[QUOTE=ana_strumfi;3286282][QUOTE=manuelabutean;3286169]

Ca si tine, apartin de Biserica din Carpati, asa ca am vorbit cu Parintele Bene, mirele apartine de Biserica de la Pod.Golescu, am vorbit si cu preotul de acolo.[/QU

Inteleg,o sa vb si eu cu Parintele Marinel ms mult.papa

camy_a
14.05.2010, 15:14:27
Vorbeati de porumbei mai sus...pe mine ma inspaimanta ideea sa pun mana sau mai rau sa tin in mana orice animal ( in afara de caine si pisici :D )...imi plac porumbeii imi place ideea...dar nu stiu cum i-as putea atinge :)...

lore_vasc
14.05.2010, 16:08:54
Vorbeati de porumbei mai sus...pe mine ma inspaimanta ideea sa pun mana sau mai rau sa tin in mana orice animal ( in afara de caine si pisici :D )...imi plac porumbeii imi place ideea...dar nu stiu cum i-as putea atinge :)...
Am inteles ca Brianna a fost si la repetitie cu porumbeii inainte de nunta asa poti proceda si tu si atunci te poti decide daca vei tine in mana sau veti da drumul sa zboare din colivie fara sa ma tineti voi in mana.

camy_a
17.05.2010, 13:10:18
exact,nu m-am gandit la aceasta varianta,sa ii dam drumul din colivie fara sa ii ating...desi nu ar mai avea acelasi farmec :D

BRIana22
17.05.2010, 13:30:50
Briana, Lolicriss, care ati avut cununia religioasa la Catedrala, v-au lasat sa imprastiati petale pe jos inauntru? Am auzit de locuri unde nu e voie. 1 aranjament de flori ati dus pentru altar?

Si eu stiu ca sunt locuri unde nu le da voie, insa la noi....inocentii de copilasi nu au intrebat pe nimeni asa ca au aruncat si in stanga si in dreapta si nu ia luat nimeni la bataie.
Am dus un aranjament la biserica (ramane acolo).
Si noi am avut 2 preoti si a tinut fix 30 de minute. La catedrala e aglomerat si incearca sa scurteze slujba pentru a se incadra in timp, sa ii primeasca pe urmatorii.
:*

ana_strumfi
11.06.2010, 18:18:03
In biserica cum veti intra? La bratul tatalui/mirelui? Sau va conduce preotul?

Ramontzy
11.06.2010, 20:01:39
In biserica cum veti intra? La bratul tatalui/mirelui? Sau va conduce preotul?

eu vreau sa ma duca tata la altar, si in fata mea voi avea 2 perechi de copii, fetitele vor avea cosulete cu petale iar unul dintre baieti va avea pernita cu verighetele. :)

gabitza_roca
12.06.2010, 12:02:24
nu ca n-as vrea sa ma duca tati la altar..dar imi place traditia ca mirii sa fie binecuvantati inainte de a intra in biserica..sa paseasca impreuna spre altar..

ana_strumfi
24.06.2010, 15:49:28
Miresici, mirii nu au lumanari?

ana_strumfi
24.06.2010, 15:50:13
Miresici, mirii nu au lumanari?
Trebuie si panglica? Nu am fost la cununii in zona noastra

lore_vasc
25.06.2010, 15:13:32
La noi preotul a spus ca nu trebuie lumanari doar nasii dar panglica trebuie si o tin si mirii cand mergi roata masa cu preotul.....noi am cumparat si mierea si piscoturile.

BRIana22
26.06.2010, 14:30:47
In partea asta a tarii nu prea am vazut miri care sa tina lumanari.
Noi nu am avut lumanari, doar nasii.
Noi nu am avut nici panglica. Ne-a zis doar de piscoturi si miere.
Intreaba-l eventual pe preotul tau cand mergi la spovedit inainte de nunta.

ana_strumfi
26.06.2010, 20:40:36
Multumesc ;-)

ALICEc
30.06.2010, 13:32:13
Noi am avut cununia la biserica din Soarelui (desi nu apartinem de aceasta biserica, preotul tanar de acolo ne este foarte bun prieten si am dorit ca el sa ne cunune si dupa certuri cu "inaltii prelati" de la biserica de unde apartinem...am reusit acest lucru.....serios...oare cine-i mai intelege? Nu doar un singur D-zeu este?) si fiind in 15 august, a fost o zi pliiiiiina de nunti, am ajuns la biserica si am intrat impreuna cu Sergiu, ne-a binecuvantat...ca sincer...chiar i-am soptit...ca ne cununa acolo la intrare?!?!?? iar apoi am mers cu tata pana la altar. Nu ne-au lasat sa aruncam petale in biserica..doar la iesire pe scari. Era impodobit deja in biserica....deoarece au fost cateva zeci de cununii....
Am dus miere, o panglica, piscoturi....si ah.....s-au platit de 2 ori "darile la biserica" ..din greseala...=))

Tilla
02.07.2010, 18:18:51
Pe mine m-a condus tata la altar. Sotul meu ma astepta acolo...a fost splendid toata lumea ma privea...erau asa de multi in biserica. M-a bucurat prezenta tuturor. Nasii nostri nu au avut lumanari dar au platit decorul din biserica. Cel mai frumos moment : orga si corul canta Ave Maria. Singurul moment in care am plans. Absolut superb!

sarmis
03.07.2010, 14:02:07
Pe mine m-a condus tata la altar. Sotul meu ma astepta acolo...a fost splendid toata lumea ma privea...erau asa de multi in biserica. M-a bucurat prezenta tuturor. Nasii nostri nu au avut lumanari dar au platit decorul din biserica. Cel mai frumos moment : orga si corul canta Ave Maria. Singurul moment in care am plans. Absolut superb!

tilla, eu nu pot sa-ti vad pozele.... daca accesez situl, ma trimite la daisypath.... :((((

arianna
03.07.2010, 19:46:57
Buna fetelor. Noi avem nunta pe 4 iunie anul viitor. Si eu m-am gandit la biserica din Soarelui deoarece acolo apartin. Mirele meu e din Tasnad, insa am hotarat (in principiu) sa facem starea civila si cununia in Sm iar sala in Tasnad (cu toate ca majoritatea invitatilor sunt din Tasnnad si nu stiu cati vor putea ajunge in SM la biserica). In eventualitatea in care ramanem pe varianta doar sala in Tasnad, ma puteti ajuta si pe mine cu niste info, gen aprox. cu cat timp inainte ar trebui sa ne interesam la biserica sa prindem o ora convenabila? Va multumesc tare mult

Tilla
04.07.2010, 20:41:23
tilla, eu nu pot sa-ti vad pozele.... daca accesez situl, ma trimite la daisypath.... :((((

Mi-au spus miresicile ca trebuie copiat link-ul intr-o alta fereastra si se deschide.;;)

Tilla
04.07.2010, 20:43:00
Buna fetelor. Noi avem nunta pe 4 iunie anul viitor. Si eu m-am gandit la biserica din Soarelui deoarece acolo apartin. Mirele meu e din Tasnad, insa am hotarat (in principiu) sa facem starea civila si cununia in Sm iar sala in Tasnad (cu toate ca majoritatea invitatilor sunt din Tasnnad si nu stiu cati vor putea ajunge in SM la biserica). In eventualitatea in care ramanem pe varianta doar sala in Tasnad, ma puteti ajuta si pe mine cu niste info, gen aprox. cu cat timp inainte ar trebui sa ne interesam la biserica sa prindem o ora convenabila? Va multumesc tare mult

La biserica ra trebui sa mergi cu cel putin trei luni inainte. Asa sigur vei gasi o ora convenabila pentru voi.

arianna
04.07.2010, 20:51:09
La biserica ra trebui sa mergi cu cel putin trei luni inainte. Asa sigur vei gasi o ora convenabila pentru voi.

Multumesc tare mult

BRIana22
05.07.2010, 08:13:27
Arianna, in primul rand, bine ai venit !\:D/

Pentru orice eventualitate du-te in ianuarie la biserica din soarelui si vorbeste cu preotul. Iti va spune el daca incepe sa faca listele sau cand sa revii pentru asta. Ar fi pacat sa nu obtii ora pe care ti-o doresti tu pentru cununie.:-p

Lala4you
05.07.2010, 08:14:45

Superbe poze;))

aLessaLove
03.03.2011, 18:24:01
Am o intrebare:

Eu fac cununia civila in alta zi decat cea religioasa si nunta.
Atunci sedinta foto se face inainte de cununia religioasa sau dupa?
De ex. Cununia religioasa la ora 15, pe urma sedinta foto iar seara restaurant.
Nu e aiurea asa, daca dupa biserica merge lumea acasa si seara vin direct la restaurant.. mai intarzie unul altul.. sau nu?

gabitza_roca
04.03.2011, 10:01:27
Am o intrebare:

Eu fac cununia civila in alta zi decat cea religioasa si nunta.
Atunci sedinta foto se face inainte de cununia religioasa sau dupa?
De ex. Cununia religioasa la ora 15, pe urma sedinta foto iar seara restaurant.
Nu e aiurea asa, daca dupa biserica merge lumea acasa si seara vin direct la restaurant.. mai intarzie unul altul.. sau nu?

nu neaparat! asa a fost si la noi, si nu s-a suparat nimeni..
in primul rand pt ca vine doar familia si cei foarte apropiati...in al doilea rand sunt destul de multe doamne care la biserica nu vin cu rochiile de seara...ca atare au nevoie de timp pt a -si schimba tinutele..
si din ce in ce mai multi fac sedinta foto intre cununii si petrecere..
oricum decizia va apartine...voua, mirilor

aLessaLove
04.03.2011, 12:10:11
nu neaparat! asa a fost si la noi, si nu s-a suparat nimeni..
in primul rand pt ca vine doar familia si cei foarte apropiati...in al doilea rand sunt destul de multe doamne care la biserica nu vin cu rochiile de seara...ca atare au nevoie de timp pt a -si schimba tinutele..
si din ce in ce mai multi fac sedinta foto intre cununii si petrecere..
oricum decizia va apartine...voua, mirilor

buuun.. m-am linistit..
imi faceam griji deoarece de fiecare data cand am fost la nunti organizarea era aceea cu starea civila .. poze.. seara/dupa masa cununia religioasa si de acolo se mergea la restaurant.

E bine asa, multu de mesaj ^:)^

adriana12345
30.06.2011, 10:54:43
fetelor,este nevoie de pernuta pt verighete la bisericile ortodoxe?
m-ar interesa mai mult la biserica Nasterea Maicii Domnului:D
ideea e ca am auzi de la unele miresici ca preotul cerea verighetele inainte si pernuta nu mai avea nici un rol
astept raspunsurile voastre:)

adina_bodi
30.06.2011, 11:29:08
fetelor,este nevoie de pernuta pt verighete la bisericile ortodoxe?
m-ar interesa mai mult la biserica Nasterea Maicii Domnului:D
ideea e ca am auzi de la unele miresici ca preotul cerea verighetele inainte si pernuta nu mai avea nici un rol
astept raspunsurile voastre:)
Acuma nu mai retin care e nasterea M. D. dar noi am avut la biserica de langa parcul Soarelui si am avut pernuta de verighete pe care a dus-o nepotelul meu in fata noastra in biserica si a asezat-o pe masa iar mai apoi preotul le-a desfacut de pe perna si a facut ce a avut de facut cu ele :-p

simona277
08.08.2011, 10:43:34
nici eu nu stiu

simona277
08.08.2011, 10:44:12
nici eu nu stiu
si vreau sa stiu

lore_vasc
08.08.2011, 12:51:59
Acuma nu mai retin care e nasterea M. D. dar noi am avut la biserica de langa parcul Soarelui si am avut pernuta de verighete pe care a dus-o nepotelul meu in fata noastra in biserica si a asezat-o pe masa iar mai apoi preotul le-a desfacut de pe perna si a facut ce a avut de facut cu ele :-p

Inseamna ca ati avut cununia religioasa unde si noi am avut,legat de perinita la fel am avut si noi.