PDA

Versiunea completa : Biserici in Slobozia

oanlp
11.01.2010, 19:28:15
Buna seara fetelor,

Am observat ca nu a deschis nimeni un subiect cu bisericile din Slobozia ..ci doar ati mai vorbit din cand in cand despre acest aspect.
Asa ca vin eu cu aceasta propunere:
Sunt noua pe forum insa am tot urmarit mesajele voastre si acum mi-am facut curaj sa deschid un subiect.

Am inteles ca nu se mai fac ceremonii la manastire, dar la catedrala a reusit cineva sa vorbeasca cu preotul?
Si mai am o nelamurire, cu cat timp inainte se programeaza biserica, pentru ca mama mea a fost prin noiembrie si i-au spus ca este prea devreme.
Eu sunt din Slobozia insa acum stau in Bucuresti, dupa facultate.. acum sunt masterul si serviciul si nu am asa mult timp sa ma interesez de aceste aspecte.. si de aceea apelez la informatiile voastre :">.
Si inca un aspect: putem alege noi preotii pe care ii vrem? daca de exemplu eu am un preot care m-a si botezat insa nu apartine de catedrala, de exemplu, sau de locul unde vreau sa oficiez ceremonia.. se poate sa vina si dansul?

Multumesc frumos!
si spor la pregatiri!
O saptamana frumoasa!

sweatmoments
19.01.2010, 15:24:54
Buna seara fetelor,

Am observat ca nu a deschis nimeni un subiect cu bisericile din Slobozia ..ci doar ati mai vorbit din cand in cand despre acest aspect.
Sunt noua pe forum insa am tot urmarit mesajele voastre si acum mi-am facut curaj sa deschid un subiect.

Am inteles ca nu se mai fac ceremonii la manastire, dar la catedrala a reusit cineva sa vorbeasca cu preotul?
Si mai am o nelamurire, cu cat timp inainte se programeaza biserica, pentru ca mama mea a fost prin noiembrie si i-au spus ca este prea devreme.
Eu sunt din Slobozia insa acum stau in Bucuresti, dupa facultate.. acum sunt masterul si serviciul si nu am asa mult timp sa ma interesez de aceste aspecte.. si de aceea apelez la informatiile voastre :">.
Si inca un aspect: putem alege noi preotii pe care ii vrem? daca de exemplu eu am un preot care m-a si botezat insa nu apartine de catedrala, de exemplu, sau de locul unde vreau sa oficiez ceremonia.. se poate sa vina si dansul?

Multumesc frumos!
si spor la pregatiri!
O saptamana frumoasa!

Buna,

Spune-mi, te rog, daca ai rezolvat cu catedrala...se fac nunti? Cat costa?

Multumesc!

helwa
26.01.2010, 14:32:24
Buna fetele!
Cu cat timp inainte programati biserica?

mmcata_ro
03.02.2010, 21:02:16
Buna,

Multumesc!

da,se fac nunti la Catedrala si poti veni cu ce preot vrei tu....

oanlp
10.02.2010, 11:06:44
Buna,

Multumesc!
Buna fetelor,

Scuze pentru intarzierea raspunsului :"> am fost ocupata cu sesiunea.. sunt la master.. Insa acum a trecut :) si revin cu informatii pe forum.
Da!, asa cum a raspuns mai sus si o alta miresica: se pot face nunti si la catedrala si la manastire (adica accepta cereri).
Taxa pt cele 2, fara preoti sau cor sau ce mai vrei tu.. este din start de 500 lei :D ..destul de costisitor.
Eu am fost saptamana asta la catedrala, nu stiu daca ati mai intrat de curand in ea.. sa vedeti in ce stadiu sunt picturile. Sunt schele in toata catedrala, acum se picteaza cupola..si mai au detalii de terminat, astfel ca eu am renuntat la catedrala pt ca nu cred ca vor termina ei pana pe 1 mai cand am eu nunta.
Asa ca dc vreti sa faceti la catedrala nunta, intrebati la episcopie cand preconizeaza ei a termina pictura.. pt ca e tare urat cu toate schelele acelea inauntru.
Acum, ramane sa ma interesez dc la manastire pot veni cu preotii mei. Stiti cumva ceva despre acest aspect?
Daca nu accepta decat calugarii de acolo.. atunci eu renunt si aleg biserica din Caramidari.. (biserica de care apartin eu) pt ca am vazut ca e frumoasa si aceea: e destul de mare, noua.. singurul inconvenient este ca e destul de departe.. in cartierul de case.

La intrebarea "cu cat timp inainte se rezerva biserica?" pot sa raspund ca in Slobozia nu trebuie rezervata cu un an inainte asa cum e de ex in orasele mai mari.. eu am pe 1 mai..si inca nu am rezervat-o. Am fost anul trecut la episcopie si mi-au spus ca e prea devreme pt mai.. ca sa ma duc prin ianuarie, februarie.
Deci.. cam cu 5-6 luni inainte.. la care mai adaug "depinde de perioada in care faci nunta".. sa nu fie aglomerata luna..

Sper ca v-am lamurit cat de cat :)
Spor la pregatiri!

elenna
10.02.2010, 11:59:53
Buna fetelor,

Scuze pentru intarzierea raspunsului :"> am fost ocupata cu sesiunea.. sunt la master.. Insa acum a trecut :) si revin cu informatii pe forum.
Da!, asa cum a raspuns mai sus si o alta miresica: se pot face nunti si la catedrala si la manastire (adica accepta cereri).
Taxa pt cele 2, fara preoti sau cor sau ce mai vrei tu.. este din start de 500 lei :D ..destul de costisitor.
Eu am fost saptamana asta la catedrala, nu stiu daca ati mai intrat de curand in ea.. sa vedeti in ce stadiu sunt picturile. Sunt schele in toata catedrala, acum se picteaza cupola..si mai au detalii de terminat, astfel ca eu am renuntat la catedrala pt ca nu cred ca vor termina ei pana pe 1 mai cand am eu nunta.
Asa ca dc vreti sa faceti la catedrala nunta, intrebati la episcopie cand preconizeaza ei a termina pictura.. pt ca e tare urat cu toate schelele acelea inauntru.
Acum, ramane sa ma interesez dc la manastire pot veni cu preotii mei. Stiti cumva ceva despre acest aspect?
Daca nu accepta decat calugarii de acolo.. atunci eu renunt si aleg biserica din Caramidari.. (biserica de care apartin eu) pt ca am vazut ca e frumoasa si aceea: e destul de mare, noua.. singurul inconvenient este ca e destul de departe.. in cartierul de case.

La intrebarea "cu cat timp inainte se rezerva biserica?" pot sa raspund ca in Slobozia nu trebuie rezervata cu un an inainte asa cum e de ex in orasele mai mari.. eu am pe 1 mai..si inca nu am rezervat-o. Am fost anul trecut la episcopie si mi-au spus ca e prea devreme pt mai.. ca sa ma duc prin ianuarie, februarie.
Deci.. cam cu 5-6 luni inainte.. la care mai adaug "depinde de perioada in care faci nunta".. sa nu fie aglomerata luna..

Sper ca v-am lamurit cat de cat :)
Spor la pregatiri!

La Manastire iti spun sigur ca vor veni si preotii de la biserica de care apartii tu. Noi am avut 3 preoti, unul de la catedrala si 2 de la biserica din cartierul soacra-mii. 500 de ron taxa???? mi se pare enorm de mult noi am dat 100 de ron in 2008!

oanlp
10.02.2010, 12:33:20
La Manastire iti spun sigur ca vor veni si preotii de la biserica de care apartii tu. Noi am avut 3 preoti, unul de la catedrala si 2 de la biserica din cartierul soacra-mii. 500 de ron taxa???? mi se pare enorm de mult noi am dat 100 de ron in 2008!

Asta este noua oranduire.. asa mi s-a spus saptamana trecuta..
Doar sunt si ei in criza, nu?

IVANA
10.02.2010, 17:19:54
Dc vi se pare mult 500 de ron ce mai ziceti de Amara ,unde popa Ilie de la Biserica Sf Nicolae a cerut anul trecut 600 de ron iar anul asta suma se invarte undeva la 1000 de ron , si chiar nu exagerez . 500 cu chitanta 500 fara .Asa ca eu ce sa mai zic ? Unde sa ma duc ? Asa ceva nu se poate .. e bataie de joc.Sa ma ierte Dumnzeu dar sunt niste jepcari , toti .

elenna
10.02.2010, 18:44:09
Dc vi se pare mult 500 de ron ce mai ziceti de Amara ,unde popa Ilie de la Biserica Sf Nicolae a cerut anul trecut 600 de ron iar anul asta suma se invarte undeva la 1000 de ron , si chiar nu exagerez . 500 cu chitanta 500 fara .Asa ca eu ce sa mai zic ? Unde sa ma duc ? Asa ceva nu se poate .. e bataie de joc.Sa ma ierte Dumnzeu dar sunt niste jepcari , toti .

500 de ron e taxa cu chitanta pe care o platesti cand rezervi manastirea. La asta se adaoga onorariul preotilor si al corului. Mie mi se pare enorm, asa cum am zis am platit 100 de ron taxa in 2008 iar dupa cununie a dat nashu cat a dorit.

IVANA
10.02.2010, 19:11:17
500 de ron e taxa cu chitanta pe care o platesti cand rezervi manastirea. La asta se adaoga onorariul preotilor si al corului. Mie mi se pare enorm, asa cum am zis am platit 100 de ron taxa in 2008 iar dupa cununie a dat nashu cat a dorit.

Eu nu fac la manastire , eu fac la biserica in Amara d asta zic ca si 500 de ron mi se pare enorm ptr o nunta care e pana la urma la tara .,daramite 1000 ron :O...Vi se pare normal , corect ? Si sa ma plang , unde sa ma duc ? La Opc , la Patriarhie ? Si dc fac asta , cand voi mai avea nevoie de el nu mai vine , e in stare sa ma dea afara , sa ma excomunice din Biserica ...

oanlp
11.02.2010, 12:44:34
Da.. asta e situatia.
Nu prea ai cum sa te duci la patriarhie si sa ripostezi.. pt ca ei iti vor raspunde simplu: atata cerem, dc vrei dai.. dc nu.. nu iti dam nici noi nimic.
Insa nu am auzit de preturi asa mari in Amara.. pai mai bine vii in Slobozia.
Eu stiam ca dc faci la biserica de care apartii nu platesti decat preotul, fara aceasta suprataxa de manastire sau catedrala.

madalinasoare
08.03.2010, 17:49:03
La catedrala taxa e 500 Ron

oanlp
10.03.2010, 17:14:08
Am rezervat la Mănăstire, mi-a fost aprobată cererea :). am renunțat la catedrală întrucât nu sunt șanse să o termine de pictat în interior până în mai, când am nunta. Aceeași taxă în ambele părți: 500 lei.

G3any
09.05.2010, 21:38:41
Am rezervat si noi la Manastire si am platit taxa 100 ron.. voi de ce ati platit 500 ron?

Georgica19
12.05.2010, 20:44:59
Eu am rezervat la Biserica "Nasterea Maicii Domnului", sau la salcii cum i se mai spune...este cea de pe str Vechea Matca,a preotului Paduraru...este foarte frumoasa, gradina este superba si taxa nu m-a costat decat 100 ron asa ca este acceptabil fata de 500 ron la catedrala...
Casa de piatra tuturor miresicilor!

stanciuoana
04.06.2010, 16:05:09
Buna seara fetelor,

Multumesc frumos!
si spor la pregatiri!
O saptamana frumoasa!
poti sa-ti aduci si tu preot care sa participe la cununia religioasa,preotii il vor numi invitatul tau si se inteleg intre ei care cum tin cununia religioasa,insa,atentie,invitatul tau nu va primi nimic din onorariul platit de nasi,asa ca va trebui sa-l platesti separat,asta dc tii tu neaparat
eu am avut cununia la biserica nasterea maicii domnului,care este fara doar si poate mai mult decat o biserica,f cocheta pt pozat,nu a mai fost nev sa mergem in parc pt poze
onorariul a fost de 700 lei(cerut nasilor)
si noua (mirilor) ne-au cerut 100 lei pt rezervare
sper ca ti-am fost de folos!

oana_90
16.02.2011, 09:44:23
Vad ca miresicile de 2011 nu au fost interesate de acest subiect pana acum, dar sper sa vada cineva si intrebarea mea. A facut sau face cineva cununia religioasa la biserica de la MB-uri, cea cu Hramul SF. Ilie? Stiti cumva cam ce taxa se practica aici?

cobda
21.02.2011, 10:37:03
Buna ziua.Stie cineva ce tarife sant la Manastire?

oanlp
24.02.2011, 10:52:23
Buna miresici,

Nu am mai intrat de mult pe acest subiect :"> si am uitat ca nu m-am corectat cand am scris ca noi am platit 500 lei pentru rezervare la Manastire. De rezervare s-a ocupat mama soacra si in perioada aceea am auzit tot felul de tarife. Intr-un final am platit doar 100 de lei pentru rezervarea Manastirii, asa cum a spus si G3any. Ca si preoti, noi il invitasem si pe preotul meu de botez, insa in final nu a mai reusit sa ajunga. Nu comentez acest aspect, insa pot sa spun ca slujba a fost foarte frumoasa cu cei 2 preoti de la Manastire si baietii care au cantat. A fost frumos in sensul ca au vorbit/ cantat clar, si rasuna frumos in biserica. La sfarsit ne-au spus si cateva cuvinte si sfaturi, cu toate ca nu ne cunosteau preotii.. Ah! si ne-au lasat sa intram cu bicicletele in curtea bisericii :D. Eu aveam ceva emotii ca o sa ramana alaiul de biciclete in fata Manastirii, dar cand ne-au vazut, preotii ne-au intampinat si ne-au invitat sa intram in curte :)
Cu alte cuvinte, nu a fost deloc scump si au meritat tot onorariul cu sau fara chitanta :) Si nu cred ca or sa varieze mult "scorurile" in 2011, avand in vedere ca mai spunea o miresica pe aici ca in 2008 tot 100 lei a platit pt rezervarea Manastirii.

Spor la pregatiri miresicilor de 2011 !