PDA

Versiunea completa : Fotografi si cameramani in Ialomita

oanlp
11.01.2010, 20:55:07
Buna miresici si viitoare miresici,

Propun sa deschidem un subiect numai despre fotografii din slobozia sau fotografi pe care ia-ti avut la nunta chiar daca nu erau din Slobozia.
Ce costuri au fost?
Cat de multumite ati fost de ei?
Au retusat pozele? sau le-au oferit in stare bruta?
Sunt incluse si albumele in ofertele lor?

Eu nu cunosc fotografii din Slobozia sau din judet.. insa nu am fost multumita de ce am vazut la o prietena care a facut nunta acum 2 ani si a apelat la cineva din Slobozia.. erau filmulete cu inimioare care bateau si se spargeau.. iar pozele nu fusesera deloc prelucrate. Sper ca nu am fost rautacioasa dar mi se pare un aspect f important, pentru ca tu ramai cu pozele acelea.. si sunt amintirea nuntii tale!

Este cineva care a apelat si la fotografi din alt oras? dispusi sa vina in Slobozia?

Multumesc frumos!
Si sa aveti nunta asa cum ati visat-o!

elenna
12.01.2010, 08:56:50

Propun sa deschidem un subiect numai despre fotografii din slobozia sau fotografi pe care ia-ti avut la nunta chiar daca nu erau din Slobozia.
Ce costuri au fost?

Eu nu cunosc fotografii din Slobozia sau din judet.. insa nu am fost multumita de ce am vazut la o prietena care a facut nunta acum 2 ani si a apelat la cineva din Slobozia.. erau filmulete cu inimioare care bateau si se spargeau.. iar pozele nu fusesera deloc prelucrate. Sper ca nu am fost rautacioasa dar mi se pare un aspect f important, pentru ca tu ramai cu pozele acelea.. si sunt amintirea nuntii tale!

Este cineva care a apelat si la fotografi din alt oras? dispusi sa vina in Slobozia?

Multumesc frumos!

Sunt foarte multi din Bucuresti dispusi sa vina pentru ca distanta nu este foarte mare, trebuie sa le oferi cazare si sa platesti transportul. cat despre filmuletele cu inimioare si pozele in fel de fel de cadre standard trebuie sa stii ce sa ceri. Eu am spus ca nu vreau clasicele poze cu mireasa in palma mirelui sau cu buchetul nu stiu cum. Imi plac pozele naturale iar un fotograf bun stie sa surprinda imaginile.

Cel mai important este sa vorbiti si sa spuneti clar ceea ce vreti. Sa nu dati banii imediat dupa nunta ci abia cand aveti pozele plus filmarea gata.

oanlp
13.01.2010, 16:17:49
Pana acum nu ai reusit sa vorbesti deja cu o echipa de fotografi ci cameramani? Grabeste-te. Cei buni sunt rezervati din timp. POate ca mai ai totusi noroc. Eu iti recomand sa citesti topicurile despre fotografi din jurul jud Ialomita, de ex: Calarasi, Bucuresti, etc. Cine se respecta are si site de prezentare asa ca poti vedea acolo materialele de la nunti. Trebuie sa gasesti ceva pe gustul tau. Nici eu nu suport inimioarele si fluturasii de pe fotografii sau filmari. Iti recomand sa gasesti pe cineva care filmeaza in standard High Definition pe ca asta inseamna calitate. Asa ca documenteaza-te inainte sa alegi. Iti recomad sa intrii pe google sau yahoo si sa dai cautare dupa "fotograf in Calarasi" sau "fotografi in Bucuresti" etc. Te descurci tu. Spor la cautat.

Buna Mire2010,

Mersi frumos de sfaturi si ai dreptate ca trebuie sa fie ceva de calitate.
Am gasit <:-P fotografi, sunt din Constanta si sunt dispusi sa vina in Slobozia.

Eu ma documentasem dar nu eram deloc multumita de ce gaseam in zona.

PS: Mai rar vezi viitori miri pe forumuri de miresici.:-p
Spor la pregatiri!

fovi
22.01.2010, 20:35:42
Ce preturi au cei din constanta sau cei contactati de voi? Dupa ce am vazut pe la targul de nunti, calitatea de plateste cu mii de euro, dar parca nici ceva ieftin nu as lua. E totusi vorba de un eveniment important. Un cameraman bun si un fotograf bun la preturi domestice , cat cat ar insemna?
Galerii foto de la miresele de aici nu am vazut ca sa imi fac o idee, insa pe topicul foto-video al mireselor din Calarasi am gasit dar vreau si opinia voastra.

nicolleta26
30.01.2010, 08:57:25
Buna fetelor

Am gasit in sfarsit o persoana care se ocupe de filmat si fotografiat la nunta mea. Acesta se numeste Ion Avram si este din Slobozia. Il cunoasteti sau ati auzit de el?ofera servicii de calitate?

Sper sa primesc un raspuns de la voi
succes la pregatirile de nunta!

oanlp
10.02.2010, 13:48:50
Ce preturi au cei din constanta sau cei contactati de voi? Dupa ce am vazut pe la targul de nunti, calitatea de plateste cu mii de euro, dar parca nici ceva ieftin nu as lua. E totusi vorba de un eveniment important. Un cameraman bun si un fotograf bun la preturi domestice , cat cat ar insemna?
Galerii foto de la miresele de aici nu am vazut ca sa imi fac o idee, insa pe topicul foto-video al mireselor din Calarasi am gasit dar vreau si opinia voastra.

Buna,

In primul rand pot spune ca nu trebuie sa arunci mii de euro ca sa ai poze de calitate si o filmare de exceptie. Trebuie sa distingem preturi de fitze de preturi de profesionisti.
Acum totul depinde de bugetul tau si de cat esti dispusa sa aloci.
Nu pot expune preturile fotografilor sau ai cameramanilor la care am apelat eu pentru ca nu se cuvine si nu vreau sa fac reclama.
Iti pot da detalii de contact si mai multe informatii prin PM.
Eu i-am ales pe Liviu si Virginia Penaru -foto si Decebal Banica -cameraman ..din Constanta au si site-uri de prezentare cu portofoliile proprii si mai multe informatii despre ei.

Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu!
O zi frumoasa!

elenna
10.02.2010, 22:12:15
Ai avut o nunta frumoasa!!!... dar si fotograful mereu pe faza!!!:D :)>-

Multumesc frumos. Sincera sa fiu, eu nu gasesc 30 de poze care sa imi placa si sa le pun in album. Da, sa nu razi de mine, nici la aproape 2 ani nu am albumul terminat. mi l-am comandat, este superb dar nu imi plac pozele. Pana la urma cred ca il voi face de .....botez.

elenna
11.02.2010, 10:31:27
Elenna, daca nu iti plac fotografiile de la nunta ta, cred ca ar fi bine sa le spui si celorlalte miresici de ce fotograf sa se fereasca, nu? Asta doar daca vrei sa le ajuti.

Daca nu imi plac mie, nu inseamna ca nu le plac altora, au fost destule persoane care le-au apreciat.:-p Si nu trebuie sa se fereasca trebuie sa stie doar ce vor si ce sa ceara.

ambra2828
12.02.2010, 22:12:33

Ce costuri au fost?

Multumesc frumos!
Draga mea nu tre sa dai zeci de milioane sa vina fotografi din alte judete!
eu iti recomand din slobozia pe nicu matache - are sediul peste drum de Liceul Mate-fizica - magazinul cu albastru - ca mai eunul cu verde . noi si alte 3 cupluri de prieteni cu el am facut treaba. la miezul noptii iti vine cu un poster mare cu voi doi , cu albumul gata sa-l vada invitatii care vin doar seara si cu niste poze mici cat un calendar de portofel pe carte sa le imparti invitatilor - noua asta vara ne-a luat 1500 ron. nu mai stiuce preturi are dar e super bun - face sedinta foto cu voi doi si cu nasii .
sa fie intr-un ceas bun si sa fiti fericiti !

oanlp
15.02.2010, 11:31:54
Draga mea nu tre sa dai zeci de milioane sa vina fotografi din alte judete!
eu iti recomand din slobozia pe nicu matache - are sediul peste drum de Liceul Mate-fizica - magazinul cu albastru - ca mai eunul cu verde . noi si alte 3 cupluri de prieteni cu el am facut treaba. la miezul noptii iti vine cu un poster mare cu voi doi , cu albumul gata sa-l vada invitatii care vin doar seara si cu niste poze mici cat un calendar de portofel pe carte sa le imparti invitatilor - noua asta vara ne-a luat 1500 ron. nu mai stiuce preturi are dar e super bun - face sedinta foto cu voi doi si cu nasii.
sa fie intr-un ceas bun si sa fiti fericiti !

Buna ambra2828,

In primul rand daca citeai si celelalte mesaje ale mele din acest subiect vedeai ca deja am gasit fotografi si intr-adevar nu sunt din judet. Intrebarea o pusesem inainte.. si ceream parerea celorlate miresici care contractasera fotografi/ camermani pentru nunti din judet.
In al 2lea rand, daca tu ca mireasa primesti pozele in aceeasi seara, cu siguranta nu le primesti prelucrate sau retusate.. Pentru ca, sa fim onesti, omul are doar 2 maini.. si nu poti face tot portofoliul de poze, album si postere in aceeasi seara in care ai si nunta.
Iar in ultimul rand, te cam contrazici singura: daca la inceput spui ca nu trebuie sa dau zeci de milioane ca sa am un fotograf bun, mai apoi spui ca anul trecut Domnul Matache cerea peste 10milioane (de lei vechi).. anul acesta probabil cere 20milioane..pret care il incadreaza ca fotograf de "zeci de milioane"
Multumesc frumos pentru recomandare insa am contactat niste fotografi care au un portofoliu mult mai bun si lucreaza intr-un cu totul alt stil.

JeniP
15.05.2010, 21:21:49
Buna miresici!
Eu o sa am nunta in 2011, dar deja am vorbit cu fotograful si cameramanul, i-am ales din Bucuresti, ii cunosc pentru ca am fost la cateva evenimente la care ei au fost "angajati" si prestatia lor este foaaaarte buna, intr-adevar ma va costa dublu fata de cineva din Slobozia dar daca stau sa ma gandesc ca fotografiile si filmul sunt printre putinele chestii care vor ramane dupa nunta...merita sa ai calitate ... :D, si au o gramada de oferte... noi ne-am ales si filmarea HD..

ambra2828
17.05.2010, 23:25:47
Buna ambra2828,

In primul rand daca citeai si celelalte mesaje ale mele din acest subiect vedeai ca deja am gasit fotografi si intr-adevar nu sunt din judet. Intrebarea o pusesem inainte.. si ceream parerea celorlate miresici care contractasera fotografi/ camermani pentru nunti din judet.
In al 2lea rand, daca tu ca mireasa primesti pozele in aceeasi seara, cu siguranta nu le primesti prelucrate sau retusate.. Pentru ca, sa fim onesti, omul are doar 2 maini.. si nu poti face tot portofoliul de poze, album si postere in aceeasi seara in care ai si nunta.
Iar in ultimul rand, te cam contrazici singura: daca la inceput spui ca nu trebuie sa dau zeci de milioane ca sa am un fotograf bun, mai apoi spui ca anul trecut Domnul Matache cerea peste 10milioane (de lei vechi).. anul acesta probabil cere 20milioane..pret care il incadreaza ca fotograf de "zeci de milioane"
Multumesc frumos pentru recomandare insa am contactat niste fotografi care au un portofoliu mult mai bun si lucreaza intr-un cu totul alt stil.

n-am mai intrat de mult timp ... dar mise pare ca esti foarte simpatica ... dupa cum scrie la data nuntii presupunca ai avut-o deja ... pacat ca nu ai incredere in oamenii de calitate de pe plan local ... de fotografi din bucuresti am avut si eu parte dar nu am lucrat nisi mai bine nici mai ieftin ... acu 2 luni i-am facut botezul fetitei mele si tot cu ei am lucrat si nu au scumpit serviciile tot atat cereau .. si apoi fotografiile au fost foarte frumos prelucrate .. nu e doa run om sunt mai multi .. si ceea ce fac ei e unic in judet si nu stiu cati fac asa ceva in tara !albumul a fost bestial adus la miezul noptii foto pt toi invitatii si un poster imens pt noi !... nu cnred ca ai avut parte de asa ceva !!!dar pser ca iti place ce ti-au facut fotografii tai ...

oanlp
19.05.2010, 18:21:47
n-am mai intrat de mult timp ... dar mise pare ca esti foarte simpatica ... dupa cum scrie la data nuntii presupunca ai avut-o deja ... pacat ca nu ai incredere in oamenii de calitate de pe plan local ... de fotografi din bucuresti am avut si eu parte dar nu am lucrat nisi mai bine nici mai ieftin ... acu 2 luni i-am facut botezul fetitei mele si tot cu ei am lucrat si nu au scumpit serviciile tot atat cereau .. si apoi fotografiile au fost foarte frumos prelucrate .. nu e doa run om sunt mai multi .. si ceea ce fac ei e unic in judet si nu stiu cati fac asa ceva in tara !albumul a fost bestial adus la miezul noptii foto pt toi invitatii si un poster imens pt noi !... nu cnred ca ai avut parte de asa ceva !!!dar pser ca iti place ce ti-au facut fotografii tai ...

Buna ambra,

Nu are niciun rost sa facem polologii pe acest forum. Aici discutam ca sa ne ajutam si sa ne sfatuim. Insa la urma urmei fiecare este liber sa aleaga ceea ce vrea.

Multumesc!

oanlp
03.07.2010, 15:53:03
Buna fetelor,

Nu am mai intrat de mult pe forum :D ..am fost ocupata cu scoala. Dar au trecut toate cu bine!
Si am primit pozee (http://picasaweb.google.com/110919518799736409797/SedintaFoto?feat=directlink)! Le-am pus si pe Picasa! si o sa incerc sa atasez si aici cateva poze, numai ca o sa trebuiasca sa le micsorez.
Voi ce faceti? Cum stati cu pregatirile?
Ati fost multumite de fotografii vostri?
Eu abia astept sa vad albumele mele !
373863 373861 373862 373865 373867
373860 373869 373868 373866http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

laura70
26.07.2010, 10:38:10
Da, chiar ca sunt cele mai frumoase fotografii pe care le-am vazut pana acum la miresicile din Ialomita. Imi place locul unde ai facut sedinta foto. Unde este?
Se merita sa platesti mai mult si sa ai amintiri de calitate.
Insa parca ma asteptam sa vad ceva mai mult, pt sumele pe care le-am auzit ca se vehiculeaza pt fotografii din Constanta.
Am dat cautare pe google "fotografi din Calarasi" (sau din Bucuresti )si am gasit fotografii cel putin de reusite ca cele de la tine(deci se poate si in orasele mai mici :D), si pretul cred ca este mai mic decat ce se cere in Constanta. Parerea mea, fara intentia de a supara pe nimeni. Fiecare decide pentru el.
Deci conteaza sa cautam bine si sa alegem chiar daca pretul este un pic mai mare.
Am gasit undeva scris ca aranjamentele,meniul, formatia, torul dureaza numai o seara insa verighetele, fotografiile si filmarea tin o viata deci se merita investit in ceva de calitate.
Spor la pregatiri in continuare.

Buna,
Te referi la nunta pe biciclete? A fost f originala. Ii felicit pe miri. Daca da, sunt f frumoase, desigur si locatia este deosebita. Ai idee cine sunt fotografii si cam cat a costat?:*

oanlp
26.07.2010, 16:43:52
Buna,
Te referi la nunta pe biciclete? A fost f originala. Ii felicit pe miri. Daca da, sunt f frumoase, desigur si locatia este deosebita. Ai idee cine sunt fotografii si cam cat a costat?:*

Buna fetelor,

Imi pare bine ca va plac pozele mele :) si va multumesc pentru aprecieri! :D
Locatia pentru sedinta foto (muzeul satului din Sibiu) a fost ideea fotografilor (Liviu si Virginia Penaru). Ne-a placut foarte mult locatia si a meritat cu varf si indesat drumul pana acolo, sedinta foto a fost imediat dupa nunta (luni) si de acolo noi am plecat mai departe in luna de miere.
Despre nunta si ideile originale :">, eu si sotul meu am fost principalii vinovati. Mie mi-au placut fotografii, mai ales ca in nebunia aceea ei au fost cei care ne-au organizat (aveau si ei o copie a programului din ziua nuntii): haideti sa facem poze cu parintii, e timpul pentru gatitul miresei, etc. Mi-au fost de mare ajutor pentru ca eu uitam anumite detalii, iar parintii si nasii erau si ei "prinsi".
Acum, fiecare alege ce fotograf, cameraman sau furnizor isi doreste pentru nunta sa. Este normal ca alegerea sa se faca in functie de preferinte, buget si dorintele mirilor. Insa, pe miresici.ro ne sfatuim si impartim cat mai multe pareri si informatii care sa ne ajute sa luam cea mai buna decizie.

PS: @ laura70, daca vrei mai multe detalii despre fotografi, da-mi un PM.

oanlp
26.07.2010, 16:53:34
Da, chiar ca sunt cele mai frumoase fotografii pe care le-am vazut pana acum la miresicile din Ialomita. Imi place locul unde ai facut sedinta foto. Unde este?
Se merita sa platesti mai mult si sa ai amintiri de calitate.
Insa parca ma asteptam sa vad ceva mai mult, pt sumele pe care le-am auzit ca se vehiculeaza pt fotografii din Constanta.

Mersi frumos, Florytheo!

Sunt de acord cu tine ca este alegerea fiecarei mirese ce fotograf va avea la nunta si este firesc sa avem asteptari de la furnizorii la care apelam, altfel daca nu am avea nicio asteptare.. la fel de bine ne pot fotografia si rudele ;)) Glumesc, evident! Insa asteptarile depind si de gusturile fiecaruia si difera de la o persoana la alta.
Inca o data sunt de acord cu tine ca a meritat sa platim mai mult pentru "amintiri de calitate" :D.
Am ramas cu verighetele, pozele si filmarea.. si amintirile placute din ziua aceea! Ah.. si normal: cadourile :">!

PS: Pozele de la sedinta foto sunt facute la Sibiu, in Muzeul Satului, este cel mai mare muzeu din Romania si este printre primele din Europa :D Poti sa vezi mai multe poze si in semnatura mea.

Toate cele bune!
si Sa aveti parte de nunta visurilor voastre! :gen_17:

JeniP
28.10.2010, 20:47:17
Ce ati patit fetelor...voi ori faceti reclama celor din Slobozia?
Eu una da ..recunosc...am contractat fotograful si cameramanul din Bucuresti. Ma va costa 800 euro in total...fara sa imi fac album foto...care acela costa 350 euro..nu este un album dintr-acela cu pozele clasice , este ceva nou si arata superb.
Fotograful si cameramanul nostru au fost contractati de nenumarati membrii ai familiei mele si a sotului la foooarte multe evenimente si isi fac treaba suuuper bine, in plus ambii si fotograful si cameramanul lucreaza prin mass media( cameramanul este reporter la TVR ) si nu poti sa spui despre niste oameni ca ei ca nu au experienta sau gusturi.
Si plus de alta trebuie sa mai fii si fotogenic daca vrei sa iesi bine in poze :)), ca daca esti urat si stramb ce mai poate face fotograful sa iesi frumos? doar nu iti face operatie estetica;)).
Si cred ca am mai zis-o o data...pozele tale Oana sunt superbe, cred ca la Sibiu o sa mergem si noi..si cu ocazia asta o sa facem doua lucruri sedinta foto si vizitam si imprejurimile.

Cat despre cei din Slobozia ce au fost laudati mai devreme...ar fi bine sa va abtineti..am fost si eu anul asta la 3 nunti la care au fost contractati...si...ma abtin, asta ca sa nu iasa urat...:))

Va pup si nu va mai stresati ptr lucruri dintrastea ...ca sigur fiecare are alte stresuri mai mari decat sa facem reclama si anti reclama pe acest forum, pe care ar trebui sa avem discutii doar ajutatoare.

oana_90
16.02.2011, 11:18:11
Pentru noi fotograful si cameramanul au fost cel mai greu lucru pe care l-am facut pana acum pentru nunta. Am inceput si noi cu cei din Slobozia si pentru ca nu eram cunoscatori primul la care am fost(matache) acela ne-a incantat, dar lucrurile nu stau chiar asa...Imi pare bine acum ca am avut rabdare si dupa ce am fost la aproape toti cameramanii si fotografii de acolo am venit si la Constanta. Dupa indelungi cautari (pentru ca am fost la o groaza de oameni si aici) i-am arvunit pana la urma pe cei pe care i-am considerat noi a fi cei mai potriviti pentru pretentiile noastre si eu cred ca nu am facut o alegere gresita, desi pretul este mult mai mare decat la Slobozia. Dar pana la urma daca vrei sa faci ceva de calitate, avand in vedere ca astea iti raman pentru toata viata...faci un efort.

alina_cl
16.02.2011, 20:20:59
Oana, sunt de acord cu tine ca se merita sa ai ceva mai bun la nunta ta. Daca in Slobozia nu se gaseste ceva calitativ, mereu poti sa cauti si in Constanta, Calarasi sau Bucuresti.

laurentiu_s
20.06.2011, 13:02:28
Buna ambra2828,

1. Un site pe net se face foarte usor, mai ales portofoliu, cauti pe alte situri si le pui pe situl tau. Feritiva de siturile personale ale fotografilor/cameramanilor care nu au poza lor pe site. Riscati sa va treziti cu alta persoana. Oricum riscul exista, pentru ca e din alt oras.

2. Mai bine decat sa va riscati sa luati unul ca are site frumos si sa va luati teapa mai bine luati unul din Ialomita si le cereti ce sa faca. Sunt destule cazuri in oras care au luat cameramani, fotografi sau orchestra din alta parte si au fost dezamagiti si acu de cate ori sunt nasi iau din Slobozia.

3. In momentul in care mirasa / mirele vrea cat mai ieftin trebuie sa renunti la ceva. Si cu cat se trage de pret in jos cu atat se pierde mai mult.

4. Fotografi / Cameramani buni sunt si in Slobozia, doar trebuie sa ii cauti, sa stii ce sa le ceri si sa platesti cat cer. Puteti sa alegeti... cu inimimioare(brizbrizuri) / fara inimioare(brizbrizuri) la filamare / album. Filmare mai potolita... mai dinamica... Poze clasice... sau alt gen de poze... 2-3 camere video... macara video... Important e omul care face poza si dupa aceea aparatura. Degeaba ai aparatura foarte performanta daca nu stii sa o reglezi / folosesti. Am vazut destui care aveau aparatura buna da nu stiau sa le foloseasca si alt cineva cu aparatura "mai slaba" a facut la aceeasi nunta poze mai bune / filmare mai buna.

5. Pentru cine vrea poze reusite trebuie sa tina cont ca este nevoie de 1-2 ore in care fotograful sa fie singur cu mirii si eventual cu nasii pentru a face o sedinta foto. Chiar se poate face si la 2-3 zile dupa nunta o sedinta foto... in locuri si in pozitii in care cu siguranta rochia de mireasa se va murdarii / uda / rupe.

6. Nu mai alegeti pretul cel mai mic si dupa spuneti ca nu sunteti multumiti.

cretziella
11.12.2011, 11:31:38
Buna miresici!
Eu o sa am nunta in 2011, dar deja am vorbit cu fotograful si cameramanul, i-am ales din Bucuresti, ii cunosc pentru ca am fost la cateva evenimente la care ei au fost "angajati" si prestatia lor este foaaaarte buna, intr-adevar ma va costa dublu fata de cineva din Slobozia dar daca stau sa ma gandesc ca fotografiile si filmul sunt printre putinele chestii care vor ramane dupa nunta...merita sa ai calitate ... :D, si au o gramada de oferte... noi ne-am ales si filmarea HD..

si cat te ajunge filmare+foto? eu voi avea nunta in oct 2012 si nu gasesc cameraman si fotograf

cretziella
11.12.2011, 11:34:23
Buna fetelor

Am gasit in sfarsit o persoana care se ocupe de filmat si fotografiat la nunta mea. Acesta se numeste Ion Avram si este din Slobozia. Il cunoasteti sau ati auzit de el?ofera servicii de calitate?

Sper sa primesc un raspuns de la voi
succes la pregatirile de nunta!
cum a fost fotograful de la nunta ta. voi avea nunta in fetesti si caut disperata un foto si un cameraman. nu stiu nici cam ce preturi percep

Danut_Dinu
18.12.2011, 23:50:15
1. Un site pe net se face foarte usor, mai ales portofoliu, cauti pe alte situri si le pui pe situl tau. Feritiva de siturile personale ale fotografilor/cameramanilor care nu au poza lor pe site. Riscati sa va treziti cu alta persoana. Oricum riscul exista, pentru ca e din alt oras.

5. Pentru cine vrea poze reusite trebuie sa tina cont ca este nevoie de 1-2 ore in care fotograful sa fie singur cu mirii si eventual cu nasii pentru a face o sedinta foto. Chiar se poate face si la 2-3 zile dupa nunta o sedinta foto... in locuri si in pozitii in care cu siguranta rochia de mireasa se va murdarii / uda / rupe.

6. Nu mai alegeti pretul cel mai mic si dupa spuneti ca nu sunteti multumiti.

La punctul nr. 1 indraznesc sa te contrazic: internetul e un mediu informatic deschis la care oricine are acces asa ca oricand fotograful care a fost furat poate descoperi si reclama public! A fost recent un caz celebru de furt (nu dau nume pt. ca nu e corect) in care un individ postase lucrari de la primii 10 fotografi din Romania. A fost descoperit foarte repede si demascat.

Punctul nr. 5: perfect de acord, dar de multe ori dureaza si 4,5 ore! De obicei fotograful rezista, mirii sunt cei care cedeaza primii. Pentru fotograf treaba nu se termina aici: incepe alta munca mult mai dificila (cel putin pt. mine) in fata calculatorului, acolo e proba de foc.

Punctul nr. 6: din nou de acord dar trebuie sa tinem cont ca traim niste vremuri grele si orice ban economisit conteaza, mai ales pt. tinerii insuratei. Dar desigur, calitatea costa in orice domeniu! Si fotograful investe cateva mii de euro cel putin ca sa poata faca fotografii pe care sa ceara un 500 de euro, sa spunem.

ValentinaP
06.02.2012, 12:29:49
Dupa lungi invesigatii am descoperit si acest FORUM dedicat Furnizorilor de Servicii FOTO-VIDEO din Judetul Ialomita. Cred ca ar fi mai bine daca administratorii sitului ar simplifica inscriere pe acest forum, intrucat mi-au trebuit peste 40 minute sa raspund la multitudinea de intrebari necesare.
Revenind la adevaratul scop si anume ,, Cauta fotograf si Cameraman in Slobozia,, tin sa va impartasesc urmatoarele :
Analiza mea se bazeaza pe o comparatia dintre ce am vazut la un centru din Bucuresti cu urmatoarele preturi si pe faptul ca sunt studenta la Arhitectura:
filmare 3D - PRIMESTI 3 ORE = 1200 EURO.
filmare HD - PRIMESTI 3,5 ORE pe BluRay Disc = 650 euro
filmare Standard - Primesti 4 ORE pe DVD = 450 euro
foto - fotograf si cameraman separat.
- fotocarte cu 80 fotografii editate,calitate exceptionala,= 800 euro
- album cu 60 foto editate, calitate exceptionala = 650 euro
- 200 foto din care 50 editate pe DVD = 500 EURO

- Prima oprire am facut-o la Nicu Matache : are sediul la gara.

FOTOGRAFIE
medie - calitatea fotografilor este acceptabila.
medie - cameraman si fotograf separat in functie de pret.
medie - pretul bun spre mare.
buna - oferta, variata de distribuire.

FILMARE VIDEO
slaba - nu fac filmari 3D.
medie - fac filmare HD dar dau Standard pe DVD
slaba - filmarea Standard are multe lipsuri : nu-ti creeaza o stare de confort-intimitate (concluzie trasa din prezentarea facuta)

CARTI DE VIZITA
exceptionala- oferta deosebit de atractiva.
medie- pret mediu spre mare.

A doua oprire am facut-o la COSTEL BATRANU : are sediul la gara.

FOTOGRAFIE
medie - calitatea foto este departe de ceea ce-mi doresc.
bun - pretul.
slaba - oferta limitata de distribuire.

FILMARE VIDEO
slaba - nu fac filmari HD.
buna - calitate IMAGINI buna la filmarea Standard.

CARTI DE VIZITA
buna- oferta atractiva.
mediu- pret mediu spre bun.

A treia oprire am facut-o la MARIAN IONITA si NICU MIHAI : are sediul langa Tribunal.

FOTOGRAFIE
buna - footografii de calitate buna, editare cu simt artistic.
buna - pret, mediu spre mare in functie de oferta.
buna - cameraman si fotograf separat in functie de pret.
buna - oferta de distribuire variata dar cu pret mare la fotocarte.

FILMARE VIDEO
exceptionala - calitate IMAGINI, identica cu cea din Bucuresti
foarte buna - fac filmari 3D si distribuie pe BluRay.( 3-4ore)
foarte buna - fac filmari HD si distribuie pe BluRay.( 4ore)
buna - filmarea Standard ( rezultata in urma conversie cand filmare este HD )
medie - oferta de pret medie spre mare in functie de oferta.

PENTRU :
FILMARE 3D , primesti Albumul FOTO si filmarea HD si Standard, pe DVD si BluRay,GRATUIT.(800EURO)
FILMARE HD , primesti GRATUIT filmarea Standard pe DVD.

CARTI DE VIZITA
buna - oferta atractivain calitate de intermediari.
mediu - pret mediu spre bun.

A patra oprire am facut-o la Zupcu [/B , are sediul langa Scoala 2.

B]FOTOGRAFIE
mediu - pret mare spre mare pentru Slobozia.
exceptional - fotografii chiar peste cele de la Bucuresti.
medie - oferta de distribuire slabuta.

FILMARE VIDEO NU FACE.

Am mai vazut fotografii si filmare facuta de
Tufan Vasile - nu stiu daca are sediul.
Foto - medii spre bune, la un pret mediu.
Filmare - slabuta. doar Standard.

Pasata ...... - nu stiu daca are sediul.
Foto - slabe spre medii la un pret mediu, editate bine.

Gigi Vlad - nu stiu daca are sediul.

Foto - mediu spre bun la un pret mediu, editate bine.
Filmare - medie, doar Standard.

CONCLUZII

Cele mai BUNE FOTOGRAFII , sunt oferite de Domnul Zupcu [/B

Cea mai [B]BUNA PREZENTARE A FOTOGRFIILOR , este oferita de Nicu Matache

Cea mai BUNA FILMARE 3D, HD sau Standard , este oferita de MARIAN IONITA si NICU MIHAI

Cea mai BUNA PREZENTARE A FILMARILOR , este oferita de MARIAN IONITA si NICU MIHAI

Pentru ceilalti va las pe voi sa veniti cu comentariI.

elena88buc
06.02.2012, 17:35:01
Buna ValentinaP.
Am dat si eu cautare pe google dupa cuvintele alese de tine si am gasit doua raspunsuri
cei de la Digital art media si cei de la Binecuvantare.

La acestia ai fost? nu ii gasesc in clasamentul tau.
Si apoi crezi ca este o solutie sa alegi neaparat din Slobozia? Poate ca e o solutie sa iti iei fotograf si cameraman si din judetele apropiate, Bucuresti, Constanta sau Calarasi sau chiar mai de departe daca gasim ceva pe sufletul nostru.

ValentinaP
09.02.2012, 13:44:49
Buna !
Dupa intense dezbateri am luat decizia de a opta pentru TOUCH PHOTO din Bucuresti.
Pachetul Gold 500euro iar la filmare, HD. Fotograful Ómi aduce un cameraman de la ZeusTV care
lucreaza cu cineva din echipa tehnica a TVR2 la un pret de 650euro.
M-am decis asupra acestei echipe intrucat fotografiile executate de ei sunt de vis.
Probabil in Slobozia mai sunt si alti fototgrafi si cameramani ale caror lucrari nu am reusit sa le vad dar asta este.

Dupa 20 septembrie o sa va pun ceva fotografii. Pana atunci numai de bine.

qazxsw
16.07.2012, 17:17:52
Buna !
Dupa intense dezbateri am luat decizia de a opta pentru TOUCH PHOTO din Bucuresti.
Pachetul Gold 500euro iar la filmare, HD. Fotograful Ómi aduce un cameraman de la ZeusTV care
lucreaza cu cineva din echipa tehnica a TVR2 la un pret de 650euro.
M-am decis asupra acestei echipe intrucat fotografiile executate de ei sunt de vis.
Probabil in Slobozia mai sunt si alti fototgrafi si cameramani ale caror lucrari nu am reusit sa le vad dar asta este.

Dupa 20 septembrie o sa va pun ceva fotografii. Pana atunci numai de bine.

Asteptam sa ne spui cum a iesit.
Daca lucreaza la o televiziune nu inseamna ca se descurca bine si la nunti.
Sunt destui care lucreaza prin televiziuni unde au casti pe urechi si le spune regizorul ce sa faca iar la evenimente gen nunti si botezuri sunt varza. Si cu siguranta nu va veni cu aceeasi camera cu care filmeaza la Zeus TV.
Sa speram ca in cazul tau e o exceptie.

qazxsw
16.07.2012, 17:24:22
Dupa lungi invesigatii am descoperit si acest FORUM dedicat Furnizorilor de Servicii FOTO-VIDEO din Judetul Ialomita. Cred ca ar fi mai bine daca administratorii sitului ar simplifica inscriere pe acest forum, intrucat mi-au trebuit peste 40 minute sa raspund la multitudinea de intrebari necesare.
Revenind la adevaratul scop si anume ,, Cauta fotograf si Cameraman in Slobozia,, tin sa va impartasesc urmatoarele :
Analiza mea se bazeaza pe o comparatia dintre ce am vazut la un centru din Bucuresti cu urmatoarele preturi si pe faptul ca sunt studenta la Arhitectura:
filmare 3D - PRIMESTI 3 ORE = 1200 EURO.
filmare HD - PRIMESTI 3,5 ORE pe BluRay Disc = 650 euro
filmare Standard - Primesti 4 ORE pe DVD = 450 euro
foto - fotograf si cameraman separat.
- fotocarte cu 80 fotografii editate,calitate exceptionala,= 800 euro
- album cu 60 foto editate, calitate exceptionala = 650 euro
- 200 foto din care 50 editate pe DVD = 500 EURO

- Prima oprire am facut-o la Nicu Matache : are sediul la gara.

FOTOGRAFIE
medie - calitatea fotografilor este acceptabila.
medie - pretul bun spre mare.
buna - oferta, variata de distribuire.

FILMARE VIDEO
medie - fac filmare HD dar dau Standard pe DVD
slaba - filmarea Standard are multe lipsuri : nu-ti creeaza o stare de confort-intimitate (concluzie trasa din prezentarea facuta)

CARTI DE VIZITA
exceptionala- oferta deosebit de atractiva.
medie- pret mediu spre mare.

A doua oprire am facut-o la COSTEL BATRANU : are sediul la gara.

FOTOGRAFIE
medie - calitatea foto este departe de ceea ce-mi doresc.
bun - pretul.
slaba - oferta limitata de distribuire.

FILMARE VIDEO
slaba - nu fac filmari HD.
buna - calitate IMAGINI buna la filmarea Standard.

CARTI DE VIZITA
buna- oferta atractiva.
mediu- pret mediu spre bun.

A treia oprire am facut-o la MARIAN IONITA si NICU MIHAI : are sediul langa Tribunal.

FOTOGRAFIE
buna - footografii de calitate buna, editare cu simt artistic.
buna - pret, mediu spre mare in functie de oferta.
buna - cameraman si fotograf separat in functie de pret.
buna - oferta de distribuire variata dar cu pret mare la fotocarte.

FILMARE VIDEO
exceptionala - calitate IMAGINI, identica cu cea din Bucuresti
foarte buna - fac filmari 3D si distribuie pe BluRay.( 3-4ore)
foarte buna - fac filmari HD si distribuie pe BluRay.( 4ore)
buna - filmarea Standard ( rezultata in urma conversie cand filmare este HD )
medie - oferta de pret medie spre mare in functie de oferta.

PENTRU :
FILMARE 3D , primesti Albumul FOTO si filmarea HD si Standard, pe DVD si BluRay,GRATUIT.(800EURO)
FILMARE HD , primesti GRATUIT filmarea Standard pe DVD.

CARTI DE VIZITA
buna - oferta atractivain calitate de intermediari.
mediu - pret mediu spre bun.

A patra oprire am facut-o la Zupcu [/B , are sediul langa Scoala 2.

B]FOTOGRAFIE
mediu - pret mare spre mare pentru Slobozia.
exceptional - fotografii chiar peste cele de la Bucuresti.
medie - oferta de distribuire slabuta.

FILMARE VIDEO NU FACE.

Am mai vazut fotografii si filmare facuta de
Tufan Vasile - nu stiu daca are sediul.
Foto - medii spre bune, la un pret mediu.

Pasata ...... - nu stiu daca are sediul.
Foto - slabe spre medii la un pret mediu, editate bine.

Gigi Vlad - nu stiu daca are sediul.

Foto - mediu spre bun la un pret mediu, editate bine.
Filmare - medie, doar Standard.

CONCLUZII

Cele mai BUNE FOTOGRAFII , sunt oferite de Domnul Zupcu [/B

Cea mai [B]BUNA PREZENTARE A FOTOGRFIILOR , este oferita de Nicu Matache

Cea mai BUNA FILMARE 3D, HD sau Standard , este oferita de MARIAN IONITA si NICU MIHAI

Cea mai BUNA PREZENTARE A FILMARILOR , este oferita de MARIAN IONITA si NICU MIHAI

Pentru ceilalti va las pe voi sa veniti cu comentariI.

Mai sunt fotografi foarte buni si in oras cum ar fi Ciprian Sofineti.
NIMENI NU FILMEAZA 3D in Slobozia.
"fac filmare HD dar dau Standard pe DVD" - inseamna ca se poate cere si HD.
Ca si filmari FULL HD sunt vre-o 3 camere in oras care pot sa faca Full HD adevarat restul fac full HD din soft.
Si de principiu nu prea conteaza numai reclama, consteaza si ce aparatura are, si ce spun fostii clienti.

anutza83buc
17.07.2012, 13:04:59
Nu pot fi de acord in totalitate. Conteaza si aparatura dar cam 25% sa zicem. Daca isi ia cineva o camera video sau foto de 200 milioane , asa nu il face profesionist. De preferat unul care si stie sa o foloseasca si sa scoata rezultate frumoase, asa ca trebuie studiat portofoliul ca sa ne dam seama daca lucreaza bine sau nu.

qazxsw
17.07.2012, 17:01:30
Nu pot fi de acord in totalitate. Conteaza si aparatura dar cam 25% sa zicem. Daca isi ia cineva o camera video sau foto de 200 milioane , asa nu il face profesionist. De preferat unul care si stie sa o foloseasca si sa scoata rezultate frumoase, asa ca trebuie studiat portofoliul ca sa ne dam seama daca lucreaza bine sau nu.

Da. Corect. Trebuie studiat portofoliu.
Eventual cerute pozele si filmarea de la nunta de sambata trecuta (sau de la ultima nunta avuta).
Ca acelea sunt elocvente, nu o prezentare facuta special sa arate bine.
Plus, ca a scris despre anumite persoane ca "nu stie unde are sediu".
Daca nu stie unde are sediu cum le-a vazut munca?
Printre cei mentionati multumitori ca filmare sunt care filmeaza si cu handycam antica.
Oricum acea comparatie pare mai mult o reclama pt. Nicu Mihai si Marius Ionita care CU SIGURANTA NU FILMEAZA 3D PENTRU CA NU AU CAMERA 3D.
Si la reclama de la magazinul lor scrie ca da doar un BlueRay la filmarea HD (ceea ce inseamna o ora)
Da, si omul trebuie sa fie bun, insa cu jucarii nu prea poti face miracole, oricat de bun ai fi.

ElenaGaf
02.08.2012, 12:04:46
Buna !
Ma numesc Elena si sunt colega cu verii, MarianI. si MihaiN..
Intrucat pana in ziua nuntii mele mai este ceva timp la rugamintea lor va voi sta la dispozitie cu informatii despre Fotografii si Filmari Video efectuate la sediul din B-dul Cosminului, Nr.14, Parter,Slobozia .

In asteptarea intrebarilor voastre trebuie sa fac cateva precizari vis-a-vis de ineptiile tehnice debitate de cameramanii in straie de mireasa de mai sus :

Baietii efectueaza filmari 3D cu urmatoarele camere ce pot fi vazute la sediu : Sony TD si Panasonic TM ( sa invete si concurenta: pe fisierul video sursa la proprietatile fisierului video se poate citii date despre ratele de transfer, despre tipul de camera video care a efectut inregistrare......)

Deoarece avem acordul verbal al mirelui, va aduce la cunostinta faptul ca pe data de 03.06.2011 a fost filmata nunta HD -3D , mirele fiind, domnul Popa Auras din Tandarei (fiul viceprimarului ). Nunta a fost distribuita pe un disc BluRay de 25GB avand pe langa meniu, montajul video si 3 ore si 45 minute de filmare. Totodata mirii au primit GRATIS o fotocarte de 59 pagini de 30x30cm si 2 DVD-uri pentru ei, 2DVD-uri pentru Nasi, Standard Definition, 1 disc BluRay HD in format 2D.

Filmari Video HD se efectueaza de 4 ani si se distribuie pe discuri BluRay ( 2 disc la rata de transfer 17Mb/s - 2 ore pe disc sau 1 disc BluRay la 9Mb\s cu 4 ore si 15 minute de filmare ) si pe DVD-uri in format Standard pentru a putea fi vizionate si de restul participantilor la nunta care nu au aparatura pentru redare filmarii HD.

Deasemenea se fac si sedinte foto, dupa de nunta, GRATIS, fotografiile fiind livrate in FotoAlbum sau FotoCarte, in functie de preferintele MIRILOR.

Pentru a venii in ajutorul Mirilor, punem la dispozitia acestora, 2 situri, de unde pot comanda invitatii de nunta cu reduceri de pana la 50% in peste 5000 de modele.

Va asteptam la noi pentru PREZENTARE (eventualii supiciosii vor avea posibilitatea ASTFEL sa studieze caracteristicile camerelor video cu care vor fi filmati )
Va multumim si asteptam intrebarile dumneavoastra.

optimus_cl
23.01.2013, 21:02:35
Am cautat pe net fotografi din zona noastra si am gasit 3 variante: 1.vali tufan are niste preturi f mari pentru ceea ce ofera, 2.acum ceva timp am gasit pe un site un tip mai plinut cu par mare si cret (nu am retinut cum il cheama) care avea parca ochi pentru fotografie si 3. mai sunt si cei de la binecuvantare care imi plac.